KODI Main - en to da_dk translation catalogue (11 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: BioGenesis screensaver
da_dk: BioGenesis pauseskærm

[ctx: Addon Description]
en: An implementation of John Conway's famous "Game of Life" with 3 custom coloring rules. A few basic rules govern which cells will live in the next generation depending on the cells current state and the number of its live neighbors.[CR][CR]Screenshots don't do this much justice as the motion of the system bordering between stability and chaos is what looks interesting.[CR][CR]Features:[CR] - 3 custom coloring rules are implemented each yielding interesting results.[CR] - Colony coloring color cells depending on the color of its 'parent' cells.[CR] - Lifetime coloring colors a cell depending on how long its been alive.[CR] - Neighbor coloring a cell depending on the configuration of its neighbors.[CR] - Many parameters are configurable in the settings.
da_dk: En implementering af John Conways berømte "Game of Life" med 3 brugerdefinerede farveregler. Et par grundlæggende regler styrer, hvilke celler der vil leve i den næste generation, afhængigt af cellernes nuværende tilstand og antallet af dets levende naboer.[CR][CR]Screenshots yder ikke så meget retfærdighed, da systemets bevægelse grænsende mellem stabilitet og kaos er det, der ser interessant ud.[CR][CR]Funktioner:[CR]- Der er implementeret 3 brugerdefinerede farveregler, der hver især giver interessante resultater.[CR]- Kolonifarvende farveceller afhængig af farven på dets 'overordnede' celler.[CR]CR]- Farvelægning i en levetid farver en celle afhængig af, hvor længe den har været i live.[CR]- Nabo, der farver en celle afhængigt af naboens konfiguration.[CR]- Mange parametre kan konfigureres i indstillingerne.

[ctx: #30000]
en: General
da_dk: Generel

[ctx: #30001]
en: Minimum grid size
da_dk: Minimum gitterstørrelse

[ctx: #30002]
en: Maximum grid size
da_dk: Maksimal gitterstørrelse

[ctx: #30003]
en: Reset time
da_dk: Nulstil tid

[ctx: #30004]
en: Preset change
da_dk: Ændring af forudindstilling

[ctx: #30005]
en: Minimum line size
da_dk: Minimum linjestørrelse

[ctx: #30006]
en: Use colony colouring
da_dk: Anvend kolonifarvelægning

[ctx: #30007]
en: Use lifetime colouring
da_dk: Anvend livstidsfarvelægning

[ctx: #30008]
en: Use neighbour colouring
da_dk: Anvend nabofarvelægning
