KODI Main - en to es_es translation catalogue (10 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: BioGenesis screensaver
es_es: Salvapantallas BioGénesis

[ctx: Addon Description]
en: An implementation of John Conway's famous "Game of Life" with 3 custom coloring rules. A few basic rules govern which cells will live in the next generation depending on the cells current state and the number of its live neighbors.[CR][CR]Screenshots don't do this much justice as the motion of the system bordering between stability and chaos is what looks interesting.[CR][CR]Features:[CR] - 3 custom coloring rules are implemented each yielding interesting results.[CR] - Colony coloring color cells depending on the color of its 'parent' cells.[CR] - Lifetime coloring colors a cell depending on how long its been alive.[CR] - Neighbor coloring a cell depending on the configuration of its neighbors.[CR] - Many parameters are configurable in the settings.
es_es: Una implementación del famoso "Juego de la Vida" de John Conway con 3 reglas de color personalizadas. Unas pocas reglas básicas gobiernan qué células vivirán en la siguiente generación dependiendo del estado actual de la célula y el número de sus vecinos vivas.[CR][CR]Las capturas de pantalla no le hacen mucha justicia, ya que el movimiento del sistema que bordea entre la estabilidad y el caos es lo que resulta interesante.[CR][CR]Características:[CR] - Se han implementado 3 reglas de color personalizado, cada una de las cuales produce resultados interesantes:[CR] - Colony coloring colorea las células en función del color de sus células "padre".[CR] - Lifetime coloring colorea una célula en función del tiempo que lleva viva.[CR] - Neighbor coloring colorea una célula en función de la configuración de sus vecinos.[CR] - Muchos parámetros son configurables en los ajustes.

[ctx: #30001]
en: Minimum grid size
es_es: Tamaño mínimo de cuadrícula

[ctx: #30002]
en: Maximum grid size
es_es: Tamaño máximo de cuadrícula

[ctx: #30003]
en: Reset time
es_es: Tiempo de reinicio

[ctx: #30004]
en: Preset change
es_es: Cambio de ajustes preestablecidos

[ctx: #30005]
en: Minimum line size
es_es: Tamaño mínimo de línea

[ctx: #30006]
en: Use colony colouring
es_es: Usar colores por colonias

[ctx: #30007]
en: Use lifetime colouring
es_es: Usar colores por tiempo de vida

[ctx: #30008]
en: Use neighbour colouring
es_es: Usar colores de vecinos
