KODI Main - en to da_dk translation catalogue (3980 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
da_dk: Programmer

[ctx: #1]
en: Pictures
da_dk: Billeder

[ctx: #2]
en: Music
da_dk: Musik

[ctx: #3]
en: Videos
da_dk: Videoer

[ctx: #4]
en: TV guide
da_dk: Tv-guide

[ctx: #5]
en: Settings
da_dk: Indstillinger

[ctx: #7]
en: File manager
da_dk: Filhåndtering

[ctx: #8]
en: Weather
da_dk: Vejrudsigt

[ctx: #9]
en: Kodi media center
da_dk: Kodi mediecenter

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
da_dk: Mandag

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
da_dk: Tirsdag

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
da_dk: Onsdag

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
da_dk: Torsdag

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
da_dk: Fredag

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
da_dk: Lørdag

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
da_dk: Søndag

[ctx: #21]
en: January
da_dk: Januar

[ctx: #22]
en: February
da_dk: Februar

[ctx: #23]
en: March
da_dk: Marts

[ctx: #25]
en: May
da_dk: Maj

[ctx: #26]
en: June
da_dk: Juni

[ctx: #27]
en: July
da_dk: Juli

[ctx: #30]
en: October
da_dk: Oktober

[ctx: #41]
en: Mon
da_dk: Man

[ctx: #42]
en: Tue
da_dk: Tir

[ctx: #43]
en: Wed
da_dk: Ons

[ctx: #44]
en: Thu
da_dk: Tor

[ctx: #45]
en: Fri
da_dk: Fre

[ctx: #46]
en: Sat
da_dk: Lør

[ctx: #47]
en: Sun
da_dk: Søn

[ctx: #55]
en: May
da_dk: Maj

[ctx: #60]
en: Oct
da_dk: Okt

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
da_dk: NNØ

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
da_dk: NØ

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
da_dk: ØNØ

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
da_dk: Ø

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
da_dk: ØSØ

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
da_dk: SØ

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
da_dk: SSØ

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
da_dk: SSV

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
da_dk: SV

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
da_dk: VSV

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
da_dk: V

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
da_dk: VNV

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
da_dk: NV

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
da_dk: NNV

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
da_dk: Syd

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
da_dk: Nord

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
da_dk: Vest

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
da_dk: Øst

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
da_dk: Varierende

[ctx: #98]
en: View: Auto
da_dk: Vis: Auto

[ctx: #99]
en: View: Auto big
da_dk: Vis: Auto stor

[ctx: #100]
en: View: Icons
da_dk: Vis: Ikoner

[ctx: #101]
en: View: List
da_dk: Vis: Liste

[ctx: #102]
en: Scan
da_dk: Gennemsøg

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
da_dk: Sorter efter: Navn

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
da_dk: Sorter efter: Dato

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
da_dk: Sorter efter: Størrelse

[ctx: #106]
en: No
da_dk: Nej

[ctx: #107]
en: Yes
da_dk: Ja

[ctx: #108]
en: Slideshow
da_dk: Diasshow

[ctx: #109]
en: Create thumbs
da_dk: Lav miniaturebilleder

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
da_dk: Lav miniaturebilleder

[ctx: #111]
en: Shortcuts
da_dk: Genveje

[ctx: #112]
en: Paused
da_dk: Pause

[ctx: #113]
en: Update failed
da_dk: Opdatering mislykkedes

[ctx: #114]
en: Installation failed
da_dk: Installation mislykkedes

[ctx: #115]
en: Copy
da_dk: Kopier

[ctx: #116]
en: Move
da_dk: Flyt

[ctx: #117]
en: Delete
da_dk: Slet

[ctx: #118]
en: Rename
da_dk: Omdøb

[ctx: #119]
en: New folder
da_dk: Ny mappe

[ctx: #120]
en: Confirm copy
da_dk: Bekræft kopiering

[ctx: #121]
en: Confirm move
da_dk: Bekræft flytning

[ctx: #122]
en: Confirm delete
da_dk: Bekræft sletning

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
da_dk: Ønsker du at kopiere valgte fil(er)?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
da_dk: Ønsker du at flytte valgte fil(er)?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
da_dk: Ønsker du at slette valgte fil(er)?[CR]Advarsel - dette kan ikke fortrydes!

[ctx: #127]
en: Objects
da_dk: Elementer

[ctx: #128]
en: General
da_dk: Generelt

[ctx: #129]
en: Slideshow
da_dk: Diasshow

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
da_dk: Systeminfo

[ctx: #131]
en: Display
da_dk: Skærm

[ctx: #132]
en: Albums
da_dk: Albummer

[ctx: #133]
en: Artists
da_dk: Kunstnere

[ctx: #134]
en: Songs
da_dk: Numre

[ctx: #135]
en: Genres
da_dk: Genrer

[ctx: #136]
en: Playlists
da_dk: Playlister

[ctx: #137]
en: Search
da_dk: Søg

[ctx: #138]
en: System information
da_dk: Systeminformation

[ctx: #139]
en: Temperatures:
da_dk: Temperaturer:

[ctx: #142]
en: Time:
da_dk: Tid:

[ctx: #143]
en: Current:
da_dk: Nuværende:

[ctx: #144]
en: Build:
da_dk: Version:

[ctx: #145]
en: Network:
da_dk: Netværk:

[ctx: #147]
en: Static
da_dk: Statisk

[ctx: #149]
en: MAC address
da_dk: MAC-adresse

[ctx: #150]
en: IP address
da_dk: IP-adresse

[ctx: #151]
en: Link:
da_dk: Forbindelse:

[ctx: #152]
en: Half duplex
da_dk: Halv duplex

[ctx: #153]
en: Full duplex
da_dk: Fuld duplex

[ctx: #154]
en: Storage
da_dk: Lager

[ctx: #155]
en: Drive
da_dk: Drev

[ctx: #156]
en: Free
da_dk: Fri

[ctx: #158]
en: Free memory
da_dk: Fri hukommelse

[ctx: #159]
en: No link
da_dk: Ingen forbindelse

[ctx: #160]
en: Free
da_dk: Fri

[ctx: #162]
en: Tray open
da_dk: Skuffe åben

[ctx: #163]
en: Reading
da_dk: Læser

[ctx: #164]
en: No disc
da_dk: Intet medie

[ctx: #165]
en: Disc present
da_dk: Medie tilstede

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
da_dk: Annuller filoperationer

[ctx: #169]
en: Resolution
da_dk: Opløsning

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
da_dk: Tilpas skærmens opdateringshastighed

[ctx: #171]
en: Sort title
da_dk: Sorter efter titel

[ctx: #172]
en: Release date
da_dk: Udgivelsesdato

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
da_dk: Vis 4:3 videoer som

[ctx: #174]
en: Compiled:
da_dk: Kompileret:

[ctx: #175]
en: Moods
da_dk: Stemninger

[ctx: #176]
en: Styles
da_dk: Stilarter

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
da_dk: {0:s} blev korrekt startet

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
da_dk: {0:s} er blevet korrekt startet.

[ctx: #179]
en: Song
da_dk: Nummer

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
da_dk: Varighed

[ctx: #181]
en: Select album
da_dk: Vælg album

[ctx: #182]
en: Tracks
da_dk: Spor

[ctx: #183]
en: Review
da_dk: Anmeldelse

[ctx: #184]
en: Refresh
da_dk: Opdater

[ctx: #185]
en: Searching album
da_dk: Søger i album

[ctx: #187]
en: No albums found!
da_dk: Ingen albummer fundet!

[ctx: #188]
en: Select all
da_dk: Vælg alle

[ctx: #189]
en: Scanning media information
da_dk: Skanner medieinformationer

[ctx: #190]
en: Save
da_dk: Gem

[ctx: #191]
en: Shuffle
da_dk: Bland

[ctx: #192]
en: Clear
da_dk: Ryd

[ctx: #193]
en: Scan
da_dk: Skan

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
da_dk: Søger...

[ctx: #195]
en: No information found!
da_dk: Ingen informationer blev fundet!

[ctx: #196]
en: Select movie:
da_dk: Vælg film:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
da_dk: Søger information omkring {0:s}

[ctx: #198]
en: Loading movie details
da_dk: Indlæser filmdetaljer

[ctx: #199]
en: Web interface
da_dk: Web-brugerflade

[ctx: #200]
en: Audio encoders
da_dk: Lydindkodere

[ctx: #201]
en: Audio decoders
da_dk: Lydafkodere

[ctx: #202]
en: Tagline
da_dk: Undertitel

[ctx: #203]
en: Plot outline
da_dk: Resume

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
da_dk: Opsamling

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
da_dk: Stemmer

[ctx: #206]
en: Cast
da_dk: Skuespillere

[ctx: #207]
en: Plot
da_dk: Handling

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
da_dk: Afspil

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
da_dk: Næste

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
da_dk: Forrige

[ctx: #212]
en: 59.94 Hz
da_dk: 59,94 Hz

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
da_dk: Kalibrer brugerflade...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
da_dk: Kalibrer skærmareal

[ctx: #215]
en: Soften
da_dk: Blødgør

[ctx: #216]
en: Zoom amount
da_dk: Zoomniveau

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
da_dk: Pixelforhold

[ctx: #218]
en: DVD drive
da_dk: DVD-drev

[ctx: #219]
en: Please insert disc
da_dk: Indsæt venligst medie

[ctx: #220]
en: Remote share
da_dk: Fjerndeling

[ctx: #221]
en: Network is not connected
da_dk: Netværk er ikke tilsluttet

[ctx: #222]
en: Cancel
da_dk: Annuller

[ctx: #224]
en: Speed
da_dk: Hastighed

[ctx: #225]
en: Vertical shift
da_dk: Vertikalt skift

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
da_dk: Læs lyd CD information fra online tjeneste

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
da_dk: Bland playliste ved indlæsning

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
da_dk: Sluk for harddisk efter

[ctx: #230]
en: Video filters
da_dk: Videofiltre

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
da_dk: Ingen

[ctx: #232]
en: Point
da_dk: Punkt

[ctx: #233]
en: Linear
da_dk: Lineær

[ctx: #234]
en: Anisotropic
da_dk: Anisotropisk

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
da_dk: Gaussisk kubisk

[ctx: #237]
en: Minification
da_dk: Formindskning

[ctx: #238]
en: Magnification
da_dk: Forstørrelse

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
da_dk: Tøm playliste ved afslutning

[ctx: #240]
en: Display mode
da_dk: Visningstilstand

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
da_dk: Fuld skærm #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
da_dk: Kør i vindue

[ctx: #243]
en: Refresh rate
da_dk: Opdateringshastighed

[ctx: #244]
en: Full screen
da_dk: Fuld skærm

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
da_dk: Dimensionering: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixel: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})

[ctx: #248]
en: Language
da_dk: Sprog

[ctx: #249]
en: Music
da_dk: Musik

[ctx: #250]
en: Visualisation
da_dk: Visualisering

[ctx: #251]
en: Select destination directory
da_dk: Vælg destinationsmappe

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
da_dk: Stereo opmix

[ctx: #253]
en: Number of channels
da_dk: Antal lydkanaler

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
da_dk: DTS-kompatibel receiver

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
da_dk: Henter CD-information

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
da_dk: Fejl

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
da_dk: Aktiver aflæsning af mærkater

[ctx: #259]
en: Opening
da_dk: Åbner

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
da_dk: Venter på opstart...

[ctx: #262]
en: Scripts output
da_dk: Resultat af scriptkørsel

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
da_dk: Tillad fjernstyring over HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
da_dk: Optag

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
da_dk: Stop optagelse

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
da_dk: Sorter efter: Nummer

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
da_dk: Sorter efter: Tid

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
da_dk: Sorter efter: Titel

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
da_dk: Sorter efter: Kunstner

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
da_dk: Sorter efter: Album

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
da_dk: Justering af pixelforhold

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
da_dk: Juster firkanten, så den bliver perfekt kvadratisk

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
da_dk: Overskanderingskompensation - øverst til venstre

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
da_dk: Overskanderingskompensation - nederst til højre

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
da_dk: Juster pilen for at ændre mængden af overskandering

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
da_dk: Placering af undertekster

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
da_dk: Flyt bjælken for at ændre placering af underteksterne

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
da_dk: Kan ikke indlæse indstillinger

[ctx: #280]
en: Using default settings
da_dk: Brug standardindstillinger

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
da_dk: Kontroller venligst XML-filerne

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
da_dk: {0:d} emner fundet

[ctx: #283]
en: Search results
da_dk: Søgeresultater

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
da_dk: Ingen resultater fundet

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
da_dk: Foretrukket lydsprog

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
da_dk: Foretrukket undertekstsprog

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
da_dk: Undertekster

[ctx: #288]
en: Font
da_dk: Skrifttype

[ctx: #289]
en: Size
da_dk: Størrelse

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
da_dk: Komprimering af dynamisk område

[ctx: #292]
en: Audio
da_dk: Lyd

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
da_dk: Søg efter undertekster

[ctx: #294]
en: Create bookmark
da_dk: Opret bogmærke

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
da_dk: Slet bogmærker

[ctx: #297]
en: Audio offset
da_dk: Lydforsinkelse

[ctx: #298]
en: Bookmarks
da_dk: Bogmærker

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
da_dk: Bogmærke {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
da_dk: MP1-kompatibel receiver

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
da_dk: MP2-kompatibel receiver

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
da_dk: MP3-kompatibel receiver

[ctx: #303]
en: Delay
da_dk: Forsinkelse

[ctx: #304]
en: Language
da_dk: Sprog

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
da_dk: Aktiveret

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
da_dk: Ikke indflettet

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
da_dk: Mediets standard

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
da_dk: Oprindeligt sprog

[ctx: #309]
en: User interface language
da_dk: Sprog for brugerflade

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
da_dk: Virtuelle tastaturudseender

[ctx: #312]
en: (0=auto)
da_dk: (0=automatisk)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
da_dk: Rydder op i databasen

[ctx: #314]
en: Preparing...
da_dk: Forbereder...

[ctx: #315]
en: Database error
da_dk: Databasefejl

[ctx: #316]
en: Searching songs...
da_dk: Søger i numre...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
da_dk: Oprydning af databasen vellykket

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
da_dk: Rydder op i numre...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
da_dk: Fejl ved oprydning i numre

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
da_dk: Rydder op i kunstnere...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
da_dk: Fejl ved oprydning i kunstnere

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
da_dk: Rydder op i genrer, roller osv...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
da_dk: Fejl ved oprydning i genrer, roller osv.

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
da_dk: Rydder op i stier...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
da_dk: Fejl ved oprydning i stier

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
da_dk: Rydder op i albummer...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
da_dk: Fejl ved oprydning i albummer

[ctx: #328]
en: Writing changes...
da_dk: Skriver ændringer...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
da_dk: Fejl under skrivning af ændringer

[ctx: #330]
en: This may take some time...
da_dk: Dette kan tage noget tid...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
da_dk: Komprimerer databasen...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
da_dk: Fejl under komprimering af databasen

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
da_dk: Vil du rydde op i biblioteket?

[ctx: #334]
en: Clean library...
da_dk: Ryd op i biblioteket...

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
da_dk: Juster billedfrekvens

[ctx: #337]
en: Output configuration
da_dk: Output konfiguration

[ctx: #338]
en: Fixed
da_dk: Fast

[ctx: #339]
en: Optimized
da_dk: Optimeret

[ctx: #340]
en: Various artists
da_dk: Diverse kunstnere

[ctx: #341]
en: Play disc
da_dk: Afspil medie

[ctx: #342]
en: Movies
da_dk: Film

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
da_dk: Juster billedfrekvens

[ctx: #344]
en: Actors
da_dk: Skuespillere

[ctx: #345]
en: Year
da_dk: Årstal

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
da_dk: Bevar oprindelige volumen på downmix

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
da_dk: DTS-HD-kompatibel receiver

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
da_dk: Tillad gennemgående lyd

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
da_dk: TrueHD-kompatibel receiver

[ctx: #350]
en: Programs
da_dk: Programmer

[ctx: #351]
en: Off
da_dk: Fra

[ctx: #352]
en: Dim
da_dk: Dæmpning

[ctx: #353]
en: Black
da_dk: Sort

[ctx: #354]
en: Matrix trails
da_dk: Matrix spor

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
da_dk: Ventetid

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
da_dk: Pauseskærmstilstand

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
da_dk: Timer til lukning af funktion

[ctx: #358]
en: All albums
da_dk: Alle albummer

[ctx: #359]
en: Recently added albums
da_dk: Nyligt tilføjede albummer

[ctx: #360]
en: Screensaver
da_dk: Pauseskærm

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
da_dk: Diasshow af mappe og undermapper

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
da_dk: Dæmpningsniveau for pauseskærmen

[ctx: #363]
en: Sort by: File
da_dk: Sorter efter: Fil

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
da_dk: Dolby Digital (AC3)-kompatibel receiver

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
da_dk: Sorter efter: Navn

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
da_dk: Sorter efter: Årstal

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
da_dk: Sorter efter: Bedømmelse

[ctx: #369]
en: Title
da_dk: Titel

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
da_dk: Tordenvejr

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
da_dk: Delvist

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
da_dk: Mest

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
da_dk: Solrigt

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
da_dk: Skyet

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
da_dk: Sne

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
da_dk: Regn

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
da_dk: Let

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
da_dk: Formiddag

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
da_dk: Eftermiddag

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
da_dk: Byger

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
da_dk: Nogle

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
da_dk: Spredte

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
da_dk: Vind

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
da_dk: Hård

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
da_dk: Tørt

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
da_dk: Skyfrit

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
da_dk: Skyer

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
da_dk: Tidligt

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
da_dk: Regn

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
da_dk: Vindstød

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
da_dk: Lav

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
da_dk: Mellem

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
da_dk: Høj

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
da_dk: Tåge

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
da_dk: Dis

[ctx: #396]
en: Select location
da_dk: Vælg placering

[ctx: #397]
en: Refresh time
da_dk: Opdateringsinterval

[ctx: #398]
en: Temperature units
da_dk: Temperaturskala

[ctx: #399]
en: Speed units
da_dk: Hastighedsskala

[ctx: #400]
en: Weather
da_dk: Vejret

[ctx: #401]
en: Temp
da_dk: Temperatur

[ctx: #402]
en: Feels like
da_dk: Føles som

[ctx: #403]
en: UV index
da_dk: UV-indeks

[ctx: #404]
en: Wind
da_dk: Vind

[ctx: #405]
en: Dew point
da_dk: Dugpunkt

[ctx: #406]
en: Humidity
da_dk: Fugtighed

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
da_dk: Hardware tastaturudseender

[ctx: #409]
en: Defaults
da_dk: Standarder

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
da_dk: Forbinder til vejrtjeneste

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
da_dk: Henter vejrudsigt for:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
da_dk: Kan ikke hente vejrdata

[ctx: #413]
en: Manual
da_dk: Manuelt

[ctx: #414]
en: No review for this album
da_dk: Ingen anmeldelse af dette album

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
da_dk: Henter miniaturebillede...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
da_dk: Vis: Store ikoner

[ctx: #418]
en: Low
da_dk: Lav

[ctx: #419]
en: High
da_dk: Høj

[ctx: #420]
en: Best match
da_dk: Bedste match

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
da_dk: Behold lydenhed aktiv

[ctx: #422]
en: Delete album information
da_dk: Slet albuminformation

[ctx: #423]
en: Delete CD information
da_dk: Slet CD-information

[ctx: #424]
en: Select
da_dk: Vælg

[ctx: #425]
en: No album information found
da_dk: Ingen albuminformation fundet

[ctx: #426]
en: No CD information found
da_dk: Ingen CD-information fundet

[ctx: #427]
en: Disc
da_dk: Disk

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
da_dk: Indsæt korrekt CD / DVD

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
da_dk: Indsæt venligst den følgende disk:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
da_dk: Sorter efter: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
da_dk: Ingen cache

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
da_dk: Slet film fra biblioteket

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
da_dk: Fra {0:s} med {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
da_dk: Der blev ikke fundet noget optisk drev

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
da_dk: Denne video er gemt på en optisk disk (f.eks. DVD, Blu-ray) og kan ikke afspilles, da din enhed ikke har et passende drev.

[ctx: #437]
en: Removable disk
da_dk: Flytbar disk

[ctx: #438]
en: Opening file
da_dk: Åbner fil

[ctx: #440]
en: Hard disk
da_dk: Harddisk

[ctx: #442]
en: Local network
da_dk: Lokalt netværk

[ctx: #445]
en: Audio
da_dk: Lyd

[ctx: #447]
en: Autorun media
da_dk: Afspil medie automatisk

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
da_dk: Dolby Digital (AC3)-kompatibel receiver

[ctx: #449]
en: Enabled
da_dk: Aktiveret

[ctx: #450]
en: Columns
da_dk: Kolonner

[ctx: #451]
en: Row 1 address
da_dk: Adresse på række 1

[ctx: #452]
en: Row 2 address
da_dk: Adresse på række 2

[ctx: #453]
en: Row 3 address
da_dk: Adresse på række 3

[ctx: #454]
en: Row 4 address
da_dk: Adresse på række 4

[ctx: #455]
en: Rows
da_dk: Rækker

[ctx: #456]
en: Mode
da_dk: Tilstand

[ctx: #457]
en: Switch view
da_dk: Skift visning

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
da_dk: Begræns samplingfrekvens (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
da_dk: Undertekster

[ctx: #460]
en: Audio stream
da_dk: Lydstream

[ctx: #461]
en: [active]
da_dk: [aktiv]

[ctx: #463]
en: Backlight
da_dk: Baggrundslys

[ctx: #464]
en: Brightness
da_dk: Lysstyrke

[ctx: #465]
en: Contrast
da_dk: Kontrast

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
da_dk: Flyt bjælken for at ændre placering af OSD

[ctx: #469]
en: OSD position
da_dk: Placering af OSD

[ctx: #470]
en: Credits
da_dk: Tak til

[ctx: #474]
en: Off
da_dk: Fra

[ctx: #475]
en: Music only
da_dk: Kun musik

[ctx: #476]
en: Music & video
da_dk: Musik og video

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
da_dk: Kan ikke indlæse playliste

[ctx: #479]
en: Skin & language
da_dk: Skin og sprog

[ctx: #480]
en: Appearance
da_dk: Udseende

[ctx: #481]
en: Audio options
da_dk: Lydindstillinger

[ctx: #482]
en: About Kodi
da_dk: Om Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
da_dk: Slet album

[ctx: #486]
en: Repeat
da_dk: Gentag

[ctx: #487]
en: Repeat one
da_dk: Gentag én

[ctx: #488]
en: Repeat folder
da_dk: Gentag mappe

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
da_dk: Afspil næste sang automatisk

[ctx: #491]
en: - Use big icons
da_dk: - Brug store ikoner

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
da_dk: Tilpas størrelsen af VobSubs

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
da_dk: Avancerede indstillinger (kun eksperter!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
da_dk: Overordnet lydplads

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
da_dk: Opskaler videoer til samme opløsning som den grafiske brugerflade

[ctx: #496]
en: Calibration
da_dk: Kalibrering

[ctx: #497]
en: Show file extensions
da_dk: Vis filendelser

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
da_dk: Sorter efter: Type

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
da_dk: Kan ikke forbinde til online info-tjeneste

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
da_dk: Download af albuminformation mislykkedes

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
da_dk: Søger efter albumnavne...

[ctx: #502]
en: Open
da_dk: Åbn

[ctx: #503]
en: Busy
da_dk: Optaget

[ctx: #504]
en: Empty
da_dk: Tom

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
da_dk: Indlæser medieinformationer fra filer...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
da_dk: Kontrollerer mediefiler...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
da_dk: Sorter efter: Brug

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
da_dk: Aktiver visualisering

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
da_dk: Aktiver skift af videotilstand

[ctx: #512]
en: Startup window
da_dk: Startvindue

[ctx: #513]
en: Home window
da_dk: Hjemmeskærm

[ctx: #514]
en: Manual settings
da_dk: Manuelle indstillinger

[ctx: #517]
en: Recently played albums
da_dk: Nyligt afspillede albummer

[ctx: #518]
en: Launch
da_dk: Start

[ctx: #519]
en: Launch in...
da_dk: Start om...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
da_dk: Opsamlinger

[ctx: #522]
en: Remove source
da_dk: Fjern kilde

[ctx: #523]
en: Switch media
da_dk: Skift medie

[ctx: #524]
en: Select playlist
da_dk: Vælg playliste

[ctx: #525]
en: New playlist...
da_dk: Ny playliste...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
da_dk: Føj til playliste

[ctx: #527]
en: Manually add to library
da_dk: Føj manuelt til biblioteket

[ctx: #528]
en: Enter title
da_dk: Indtast titel

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
da_dk: Fejl: titlen findes allerede

[ctx: #530]
en: Select genre
da_dk: Vælg genre

[ctx: #531]
en: New genre
da_dk: Ny genre

[ctx: #532]
en: Manual addition
da_dk: Manuel tilføjelse

[ctx: #533]
en: Enter genre
da_dk: Indtast genre

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
da_dk: Vis: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
da_dk: Liste

[ctx: #536]
en: Icons
da_dk: Ikoner

[ctx: #537]
en: Big list
da_dk: Stor liste

[ctx: #538]
en: Big icons
da_dk: Store ikoner

[ctx: #539]
en: Wide
da_dk: Bred

[ctx: #540]
en: Big wide
da_dk: Stor og bred

[ctx: #541]
en: Album icons
da_dk: Albumikoner

[ctx: #542]
en: DVD icons
da_dk: DVD-ikoner

[ctx: #544]
en: Media info
da_dk: Medieinfo

[ctx: #545]
en: Audio output device
da_dk: Enhed til lydudgang

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
da_dk: Enhed til gennemgående lydudgang

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
da_dk: Ingen biografi af denne kunstner

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
da_dk: Nedmix flerkanalslyd til stereo

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
da_dk: Nummer

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
da_dk: Sorter efter: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
da_dk: Navn

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
da_dk: Dato

[ctx: #553]
en: Size
da_dk: Størrelse

[ctx: #554]
en: Track
da_dk: Spor

[ctx: #555]
en: Time
da_dk: Tid

[ctx: #556]
en: Title
da_dk: Titel

[ctx: #557]
en: Artist
da_dk: Kunstner

[ctx: #559]
en: Playlist
da_dk: Playliste

[ctx: #561]
en: File
da_dk: Fil

[ctx: #562]
en: Year
da_dk: År

[ctx: #563]
en: Rating
da_dk: Bedømmelse

[ctx: #565]
en: Usage
da_dk: Brug

[ctx: #566]
en: Album artist
da_dk: Albumkunstner

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
da_dk: Afspilninger

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
da_dk: Senest afspillet

[ctx: #569]
en: Comment
da_dk: Kommentar

[ctx: #570]
en: Date added
da_dk: Tilføjet den

[ctx: #571]
en: Default
da_dk: Standard

[ctx: #572]
en: Studio
da_dk: Studie

[ctx: #573]
en: Path
da_dk: Sti

[ctx: #574]
en: Country
da_dk: Land

[ctx: #575]
en: In progress
da_dk: Igangværende

[ctx: #576]
en: Times played
da_dk: Antal afspilninger

[ctx: #577]
en: Date taken
da_dk: Tilføjet den

[ctx: #578]
en: Artist / Year
da_dk: Kunstner / År

[ctx: #580]
en: Sort direction
da_dk: Sorteringsretning

[ctx: #581]
en: Sort method
da_dk: Sorteringsmetode

[ctx: #582]
en: View mode
da_dk: Visning

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
da_dk: Husk visninger for hver mappe

[ctx: #584]
en: Ascending
da_dk: Stigende

[ctx: #585]
en: Descending
da_dk: Faldende

[ctx: #586]
en: Edit playlist
da_dk: Rediger playliste

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
da_dk: Afbryd festtilstand

[ctx: #589]
en: Party mode
da_dk: Festtilstand

[ctx: #590]
en: Random
da_dk: Tilfældig

[ctx: #591]
en: Off
da_dk: Fra

[ctx: #592]
en: One
da_dk: Én

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
da_dk: Alle

[ctx: #594]
en: Off
da_dk: Fra

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
da_dk: Gentag: fra

[ctx: #596]
en: Repeat: One
da_dk: Gentag: én

[ctx: #597]
en: Repeat: All
da_dk: Gentag: alle

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
da_dk: Rip lyd-CD

[ctx: #601]
en: Medium
da_dk: Mellem

[ctx: #602]
en: Standard
da_dk: Almindelig

[ctx: #603]
en: Extreme
da_dk: Ekstrem

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
da_dk: Konstant bitrate

[ctx: #605]
en: Ripping...
da_dk: Ripper...

[ctx: #607]
en: To:
da_dk: Til:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
da_dk: Kunne ikke rippe CD eller spor fordi CDDARipPath ikke er indtastet.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
da_dk: Rip lydspor

[ctx: #611]
en: Enter number
da_dk: Indtast tal

[ctx: #613]
en: Sample rate
da_dk: Samplefrekvens

[ctx: #614]
en: Virtual folder
da_dk: Virtuel mappe

[ctx: #620]
en: Audio CDs
da_dk: Lyd-CD'er

[ctx: #621]
en: Encoder
da_dk: Indkoder

[ctx: #622]
en: Quality
da_dk: Kvalitet

[ctx: #624]
en: Include track number
da_dk: Inkluder spornummer

[ctx: #625]
en: All songs of
da_dk: Alle sange af

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
da_dk: Igangværende tv-serier

[ctx: #629]
en: View mode
da_dk: Visning

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
da_dk: Stræk 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
da_dk: Bred zoom

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
da_dk: Stræk 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
da_dk: Original størrelse

[ctx: #636]
en: Custom
da_dk: Brugerdefineret

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
da_dk: Juster lydniveau

[ctx: #639]
en: Use track levels
da_dk: Brug sporets lydstyrke

[ctx: #640]
en: Use album levels
da_dk: Brug albummets lydstyrke

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
da_dk: Filer med ReplayGain-information

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
da_dk: Filer uden ReplayGain-information

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
da_dk: Undgå beskyttelse mod overstyring for ReplayGained filer

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
da_dk: Stræk 16:9 ikke lineært

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
da_dk: Kræver udpakning af stor fil. Fortsæt?

[ctx: #646]
en: Remove from library
da_dk: Fjern fra biblioteket

[ctx: #647]
en: Export video library
da_dk: Eksporter videobibliotek

[ctx: #648]
en: Import video library
da_dk: Importer videobibliotek

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
da_dk: Importerer

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
da_dk: Eksporterer

[ctx: #651]
en: Browse for library
da_dk: Søg efter bibliotek

[ctx: #652]
en: Years
da_dk: År

[ctx: #653]
en: Update library
da_dk: Opdater biblioteket

[ctx: #654]
en: Show debug information
da_dk: Vis fejlfindingsinformation

[ctx: #655]
en: Browse for executable
da_dk: Søg efter program

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
da_dk: Søg efter playliste

[ctx: #657]
en: Browse for folder
da_dk: Søg efter mappe

[ctx: #658]
en: Song information
da_dk: Sanginformation

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
da_dk: Ikke-lineær stræk

[ctx: #660]
en: Volume amplification
da_dk: Lydforstærkning

[ctx: #661]
en: Choose export folder
da_dk: Vælg eksportmappe

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
da_dk: Filen er ikke længere tilgængelig.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
da_dk: Vil du slette emnet fra biblioteket?

[ctx: #664]
en: Browse for script
da_dk: Søg efter script

[ctx: #665]
en: Compression level
da_dk: Komprimeringsniveau

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
da_dk: Aktiver komponent-specifik logføring

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
da_dk: Aktiver Dolby Digital (AC3) transkodning

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
da_dk: Vælg specifik komponent logføring...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
da_dk: Detaljeret logføring af [B]SMB[/B]-biblioteket

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
da_dk: Detaljeret logføring af [B]libcURL[/B]-biblioteket (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
da_dk: Detaljeret logføring af [B]FFmpeg[/B]-bibliotekerne

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
da_dk: Detaljeret logføring af [B]D-BUS[/B]-kald

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
da_dk: Detaljeret logføring af [B]JSOC-RPC[/B] forespørgelser

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
da_dk: Detaljeret logføring af [B]lyd[/B]-komponenten

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
da_dk: Detaljeret logføring af [B]AirTunes[/B]-biblioteket

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
da_dk: Detaljeret logføring af [B]UPnP[/B]-komponenterne

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
da_dk: Detaljeret logføring af [B]libCEC[/B]-biblioteket

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
da_dk: Detaljeret logføring af [B]video[/B]-komponenten

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
da_dk: Detaljeret logføring af [B]webserver[/B]-komponenten

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
da_dk: Detaljeret logføring af [B]database[/B]-komponenten

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
da_dk: Detaljeret logføring af [B]audio/video timing-information[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
da_dk: Verbose logføring af [B]Windowing[/B] komponent

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
da_dk: Verbose logføring af [B]PVR[/B] komponent

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
da_dk: Verbose logføring af [B]EPG[/B] komponent

[ctx: #687]
en: From metadata
da_dk: Fra metadata

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
da_dk: Rydder op i biblioteket

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
da_dk: Fjerner gamle sange fra biblioteket

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
da_dk: Denne sti er tidligere blevet skannet

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
da_dk: Kan ikke rydde op i biblioteket, mens der køres opgaver i baggrunden

[ctx: #705]
en: Network
da_dk: Netværk

[ctx: #708]
en: Use proxy server
da_dk: Brug proxyserver

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
da_dk: Internetprotokol (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
da_dk: Ugyldig port angivet. Værdien skal ligge imellem 1 og 65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
da_dk: HTTP-proxy

[ctx: #715]
en: Assignment
da_dk: Opgave

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
da_dk: Automatisk (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
da_dk: Manuelt (statisk)

[ctx: #719]
en: IP address
da_dk: IP-adresse

[ctx: #720]
en: Netmask
da_dk: Netmaske

[ctx: #721]
en: Default gateway
da_dk: Standard gateway

[ctx: #722]
en: DNS server
da_dk: DNS-server

[ctx: #723]
en: Save & restart
da_dk: Gem og genstart

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
da_dk: Ugyldig adresse. Værdien skal have formatet AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
da_dk: med numre mellem 0 og 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
da_dk: Ændringerne er ikke gemt. Vil du forsætte uden at gemme?

[ctx: #727]
en: Web server
da_dk: Web-server

[ctx: #728]
en: FTP server
da_dk: FTP-server

[ctx: #729]
en: Enable SSL
da_dk: Aktiver SSL

[ctx: #731]
en: Black
da_dk: Sort

[ctx: #732]
en: Save & apply
da_dk: Gem og anvend

[ctx: #733]
en: Password
da_dk: Adgangskode

[ctx: #734]
en: No pass
da_dk: Ingen adgangskode

[ctx: #735]
en: Character set
da_dk: Tegnsæt

[ctx: #736]
en: Style
da_dk: Stil

[ctx: #737]
en: Colour
da_dk: Farve

[ctx: #739]
en: Bold
da_dk: Fed

[ctx: #740]
en: Italics
da_dk: Kursiv

[ctx: #741]
en: Bold italics
da_dk: Fed og kursiv

[ctx: #742]
en: White
da_dk: Hvid

[ctx: #743]
en: Yellow
da_dk: Gul

[ctx: #744]
en: Files
da_dk: Filer

[ctx: #745]
en: Background colour
da_dk: Baggrundsfarve

[ctx: #746]
en: Background opacity
da_dk: Baggrundens gennemsigtighed

[ctx: #747]
en: Error loading image
da_dk: Billedet kunne ikke indlæses

[ctx: #748]
en: Edit path
da_dk: Rediger sti

[ctx: #749]
en: Mirror image
da_dk: Spejl billedet

[ctx: #750]
en: Are you sure?
da_dk: Er du sikker?

[ctx: #751]
en: Removing source
da_dk: Fjerner kilde

[ctx: #752]
en: Opacity
da_dk: Gennemsigtighed

[ctx: #754]
en: Add program link
da_dk: Tilføj programforbindelse

[ctx: #755]
en: Edit program path
da_dk: Rediger programmets sti

[ctx: #756]
en: Edit program name
da_dk: Rediger programmets navn

[ctx: #757]
en: Edit path depth
da_dk: Rediger stiens dybde

[ctx: #759]
en: View: Big list
da_dk: Vis: Stor liste

[ctx: #760]
en: Yellow
da_dk: Gul

[ctx: #761]
en: White
da_dk: Hvid

[ctx: #762]
en: Blue
da_dk: Blå

[ctx: #763]
en: Bright green
da_dk: Lysegrøn

[ctx: #764]
en: Yellow green
da_dk: Gullig grøn

[ctx: #766]
en: Light grey
da_dk: Lysegrå

[ctx: #767]
en: Grey
da_dk: Grå

[ctx: #768]
en: Dark Grey
da_dk: Mørkegrå

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
da_dk: Fejl {0:d}: netværksmappe ikke tilgængelig

[ctx: #772]
en: Audio
da_dk: Lyd

[ctx: #773]
en: Seeking
da_dk: Søger

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
da_dk: Mappe til diasshow

[ctx: #790]
en: Remote control
da_dk: Fjernbetjening

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
da_dk: Tillad fjernstyring ved hjælp af programmer på dette system

[ctx: #793]
en: Port range
da_dk: Portområde

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
da_dk: Tillad fjernstyring ved hjælp af programmer på andre systemer

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
da_dk: Umiddelbar forsinkelse på gentagelse (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
da_dk: Vedvarende forsinkelse på gentagelse (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
da_dk: Maksimalt antal klienter

[ctx: #798]
en: Internet access
da_dk: Internetadgang

[ctx: #799]
en: Library update
da_dk: Opdatering af bibliotek

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
da_dk: {0:s} af {1:s} tilgængelig

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
da_dk: Søg i guide efter

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
da_dk: Indtast søgestreng for at finde sammenhørende begivenheder i guiden

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
da_dk: Fuldtekst søgning (eller kun titel)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
da_dk: Enhver dag

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
da_dk: Hver dag

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
da_dk: Enhver kanal

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
da_dk: Ethvert starttidspunkt

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
da_dk: Optagelsesgruppe

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
da_dk: Undgå duplikerede afsnit

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
da_dk: Omkringliggende tid fra start

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
da_dk: Omkringliggende tid fra slut

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
da_dk: Optag alle afsnit

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
da_dk: Optag kun nye afsnit

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
da_dk: Ethvert sluttidspunkt

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
da_dk: Maximal antal optagelser

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
da_dk: Én gang (planlagt af timerregel)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
da_dk: Én gang

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
da_dk: Én gang (guide-baseret)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
da_dk: Regel for timeroptagelse

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
da_dk: Regel for timeroptagelse (guide-baseret)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
da_dk: Påmindelse: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
da_dk: Optagelse: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
da_dk: Sæt påmindelse

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
da_dk: Slet påmindelse

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
da_dk: Regel for timeroptagelse slettet

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
da_dk: Vis påmindelse

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
da_dk: Rediger påmindelse

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
da_dk: Mandage

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
da_dk: Tirsdage

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
da_dk: Onsdage

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
da_dk: Torsdage

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
da_dk: Fredage

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
da_dk: Lørdage

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
da_dk: Søndage

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
da_dk: Premiere

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
da_dk: Direkte

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
da_dk: Vil du kun slette denne timer eller også timerreglen, som har planlagt den?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
da_dk: Kun denne

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
da_dk: Ny

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
da_dk: Aktivér

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
da_dk: Deaktivér

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
da_dk: Er du sikker på, at du vil slette denne timerregel og alle timere, den har planlagt?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
da_dk: Er du sikker på at du vil slette denne timer?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
da_dk: Bekræft stop af optagelse

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
da_dk: Er du sikker på, at du vil stoppe denne optagelse?

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
da_dk: Ugyldigt portnummer indtastet

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
da_dk: Gyldigt portområde er 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
da_dk: Gyldigt portområde er 1024-65535

[ctx: #997]
en: Add pictures...
da_dk: Tilføj billeder...

[ctx: #998]
en: Add music...
da_dk: Tilføj musik...

[ctx: #999]
en: Add videos...
da_dk: Tilføj videoer...

[ctx: #1000]
en: Preview
da_dk: Forhåndsvisning

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
da_dk: Kan ikke forbinde

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
da_dk: Forbindelse til netværksstedet kunne ikke oprettes. Dette kan skyldes, at netværket ikke er forbundet. Ønsker du stadig at tilføje den?

[ctx: #1006]
en: IP address
da_dk: IP-adresse

[ctx: #1007]
en: Add network location
da_dk: Tilføj netværkssted

[ctx: #1008]
en: Protocol
da_dk: Protokol

[ctx: #1009]
en: Server address
da_dk: Serveradresse

[ctx: #1010]
en: Server name
da_dk: Servernavn

[ctx: #1011]
en: Remote path
da_dk: Netværkssti

[ctx: #1012]
en: Shared folder
da_dk: Delt mappe

[ctx: #1014]
en: Username
da_dk: Brugernavn

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
da_dk: Søg efter netværksserver

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
da_dk: Indtast serverens netværksadresse

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
da_dk: Indtast stien til serveren

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
da_dk: Indtast portnummeret

[ctx: #1019]
en: Enter the username
da_dk: Indtast brugernavnet

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
da_dk: Tilføj stier eller søg efter medieplaceringer.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
da_dk: Vælg et navn til denne mediekilde.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
da_dk: Søg efter ny kilde

[ctx: #1024]
en: Browse
da_dk: Gennemse

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
da_dk: Kunne ikke hente mappe-informationer. Dette kan skyldes at netværket ikke er forbundet. Ønsker du stadig at tilføje den?

[ctx: #1026]
en: Add source
da_dk: Tilføj kilde

[ctx: #1027]
en: Edit source
da_dk: Rediger kilde

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
da_dk: Indtast nyt navn

[ctx: #1030]
en: Browse for image
da_dk: Søg efter billede

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
da_dk: Søg efter billedmappe

[ctx: #1032]
en: Add network location...
da_dk: Tilføj netværkssted...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
da_dk: Søg efter fil

[ctx: #1034]
en: Submenu
da_dk: Undermenu

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
da_dk: Aktiver knapper til undermenuer

[ctx: #1036]
en: Favourites
da_dk: Favoritter

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
da_dk: Musik add-ons

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
da_dk: Billed add-ons

[ctx: #1040]
en: Loading directory
da_dk: Indlæser mappe

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
da_dk: Hentede {0:d} elementer

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
da_dk: Hentede {0:d} af {1:d} elementer

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
da_dk: Vælg miniaturebillede til plugin

[ctx: #1046]
en: Access points
da_dk: Adgangspunkter

[ctx: #1048]
en: Username
da_dk: Brugernavn

[ctx: #1049]
en: Script settings
da_dk: Indstillinger for script

[ctx: #1050]
en: Singles
da_dk: Singler

[ctx: #1051]
en: Enter web address
da_dk: Indtast internetadresse

[ctx: #1052]
en: Require authentication
da_dk: Kræv godkendelse

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
da_dk: Vælg om anmodninger til webserveren kræver et brugernavn og en adgangskode, som skal angives nedenfor, hvis aktiveret. Det anbefales altid at lade denne indstilling være aktiveret.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
da_dk: Proxy-type

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
da_dk: SOCKS5 med fjern DNS-løsning

[ctx: #1200]
en: SMB client
da_dk: SMB-klient

[ctx: #1201]
en: NFS Client
da_dk: NFS-klient

[ctx: #1202]
en: Workgroup
da_dk: Arbejdsgruppe

[ctx: #1203]
en: Default username
da_dk: Standard brugernavn

[ctx: #1204]
en: Default password
da_dk: Standard adgangskode

[ctx: #1207]
en: WINS server
da_dk: WINS-server

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
da_dk: Tilkobl SMB-delinger

[ctx: #1210]
en: Remove
da_dk: Fjern

[ctx: #1211]
en: Music
da_dk: Musik

[ctx: #1213]
en: Pictures
da_dk: Billeder

[ctx: #1214]
en: Files
da_dk: Filer

[ctx: #1215]
en: Music & video
da_dk: Musik og video

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
da_dk: Musik og billeder

[ctx: #1217]
en: Music & files
da_dk: Musik og filer

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
da_dk: Video og billeder

[ctx: #1219]
en: Video & files
da_dk: Video og filer

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
da_dk: Billeder og filer

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
da_dk: Musik, video og billeder

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
da_dk: Musik, video, billeder og filer

[ctx: #1223]
en: Disabled
da_dk: Deaktiveret

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
da_dk: Filer, musik og video

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
da_dk: Filer, billeder og musik

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
da_dk: Filer, billeder og video

[ctx: #1229]
en: Music & programs
da_dk: Musik og programmer

[ctx: #1230]
en: Video & programs
da_dk: Video og programmer

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
da_dk: Billeder og programmer

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
da_dk: Musik, video, billeder og programmer

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
da_dk: Programmer, video og musik

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
da_dk: Programmer, billeder og musik

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
da_dk: Programmer, billeder og video

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
da_dk: Annoncer tjenester til andre systemer

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
da_dk: Aktiver AirPlay-understøttelse af "Videoer" og "Billeder"

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
da_dk: Tillad lydstyrkekontrol

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
da_dk: Aktiver AirPlay-understøttelse

[ctx: #1271]
en: Device name
da_dk: Navn på enhed

[ctx: #1272]
en: Use password protection
da_dk: Benyt adgangskodebeskyttelse

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
da_dk: Filtrer {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
da_dk: Brugerdefineret lydenhed

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
da_dk: Brugerdefineret enhed til gennemgående lyd

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
da_dk: Trin for lydstyrkekontrol

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
da_dk: Luftig

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
da_dk: Temperatur

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
da_dk: Tryk

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
da_dk: Nærhed

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
da_dk: Intensitet

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
da_dk: Omskiftelig

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
da_dk: Meget

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
da_dk: Ekstrem

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
da_dk: Vindhvirvler

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
da_dk: Skyfrit

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
da_dk: Ødelagt

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
da_dk: Tropisk

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
da_dk: Orkan

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
da_dk: Koldt

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
da_dk: Blæsende

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
da_dk: Indstillinger

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
da_dk: Let vind

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
da_dk: Mild

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
da_dk: Kraftig vind, nær stormstyrke

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
da_dk: Hård

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
da_dk: Voldsom

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
da_dk: Omskifteligt

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
da_dk: og

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
da_dk: Frost

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
da_dk: Sent

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
da_dk: Isolerede

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
da_dk: Tordenbyger

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
da_dk: Torden

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
da_dk: Sol

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
da_dk: Kraftig

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
da_dk: er

[ctx: #1406]
note: Weather token
en: the
da_dk: i

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
da_dk: nærheden

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
da_dk: Is

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
da_dk: Krystaller

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
da_dk: Stille

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
da_dk: med

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
da_dk: blæsende

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
da_dk: Spredte byer

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
da_dk: Tordenvejr

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
da_dk: Støvregn

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
da_dk: Tåget

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
da_dk: Korn

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
da_dk: Tordenvejr

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
da_dk: Overfladisk

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
da_dk: Moderat

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
da_dk: Meget høj

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
da_dk: Blæsende

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
da_dk: Dis

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
da_dk: Overskyet

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
da_dk: Slud

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
da_dk: Hagl

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
da_dk: Røg

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
da_dk: Vulkansk

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
da_dk: Aske

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
da_dk: Udbredte

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
da_dk: Støv

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
da_dk: Skumsprøjt

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
da_dk: Vindhvirvler

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
da_dk: Blæsende

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
da_dk: Slud

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
da_dk: Lille

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
da_dk: og

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
da_dk: Slud

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
da_dk: med

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
da_dk: for

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
da_dk: Skytragt

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
da_dk: Sky

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
da_dk: Ukendt

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
da_dk: Byger

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
da_dk: Nedbør

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
da_dk: Delvis

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
da_dk: Sæt skærm i standby ved inaktivitet

[ctx: #2050]
en: Runtime
da_dk: Spilletid

[ctx: #2080]
en: Empty list
da_dk: Tøm liste

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
da_dk: Gik tilbage til overordnet liste, da den aktive liste er blevet tømt

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
da_dk: Nyere version påkrævet. Se logfilen for flere detaljer.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
da_dk: {0:s} fejl

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
da_dk: Fejl i add-on

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
da_dk: Se logfilen for mere information.

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
da_dk: Anvend DTS Core

[ctx: #2204]
en: Select this option if you want to passthrough DTS-HD formats as DTS, otherwise, DTS-HD formats will be played via PCM
da_dk: Vælg denne indstilling, hvis du vil anvende gennemgående lyd ved DTS-HD-formater som DTS. Ellers afspilles DTS-HD-formater via PCM

[ctx: #10000]
en: Home
da_dk: Hjem

[ctx: #10001]
en: Programs
da_dk: Programmer

[ctx: #10002]
en: Pictures
da_dk: Billeder

[ctx: #10003]
en: File manager
da_dk: Filhåndtering

[ctx: #10004]
en: Settings
da_dk: Indstillinger

[ctx: #10005]
en: Not available
da_dk: Ikke tilgængelig

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
da_dk: Ikke tilgængelig

[ctx: #10007]
en: System information
da_dk: Systeminformation

[ctx: #10008]
en: Play next
da_dk: Afspil næste

[ctx: #10009]
note: Header label for add-on configuration removal dialog
en: Confirm add-on configuration removal
da_dk: Bekræft fjernelse af add-on-konfiguration

[ctx: #10010]
note: Header label for add-on configuration removal selection dialog
en: Select add-on configuration to remove
da_dk: Vælg add-on-konfiguration der fjernes

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
da_dk: Indstillinger - Videoer - Skærmkalibrering

[ctx: #10012]
note: Header label for add-on configuration selection dialog
en: Add-on configurations and settings
da_dk: Add-on konfigurationer og indstillinger

[ctx: #10013]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Edit add-on settings
da_dk: Rediger add-on-indstillinger

[ctx: #10014]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Add add-on configuration
da_dk: Tilføj add-on-konfiguration

[ctx: #10015]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Remove add-on configuration
da_dk: Fjern add-on-konfiguration

[ctx: #10016]
en: Settings - System
da_dk: Indstillinger - System

[ctx: #10017]
note: Settings group label
en: Add-on configuration
da_dk: Add-on-konfiguration

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
da_dk: Indstillinger - Service

[ctx: #10019]
note: Item label for add-on configuration removal dialog
en: Do you want to remove the add-on configuration "{0:s}"?
da_dk: Vil du fjerne add-on-konfigurationen "{0:s}"?

[ctx: #10020]
note: Item label used in add-on setup selection dialog
en: Edit "{0:s}" [{1:s}]
da_dk: Rediger "{0:s}" [{1:s}]

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
da_dk: Indstillinger - TV

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
da_dk: Indstillinger - Spil

[ctx: #10024]
en: Titles
da_dk: Titler

[ctx: #10025]
en: Videos
da_dk: Videoer

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
da_dk: Videoer / Playliste

[ctx: #10029]
en: Login screen
da_dk: Loginskærm

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
da_dk: Indstillinger - Afspiller

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
da_dk: Indstillinger - Medie

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
da_dk: Indstillinger - Brugerflade

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
da_dk: Indstillinger - Profiler

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
da_dk: Skinindstillinger

[ctx: #10036]
en: Basic
da_dk: Basis

[ctx: #10038]
en: Advanced
da_dk: Avanceret

[ctx: #10039]
en: Expert
da_dk: Ekspert

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
da_dk: Add-on katalog

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
da_dk: Nulstil ovenstående indstillinger til standard

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
da_dk: Er du sikker på at du vil nulstille indstillingerne i denne kategori?

[ctx: #10043]
en: Help
da_dk: Hjælp

[ctx: #10044]
en: No help available
da_dk: Ingen hjælp tilgængelig

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
da_dk: Nulstiller alle de synlige indstillinger til deres standardværdier.

[ctx: #10046]
en: No categories available
da_dk: Ingen tilgængelige kategorier

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
da_dk: Prøv at skifte indstillingsniveau for at se yderligere kategorier og indstillinger.

[ctx: #10048]
en: Add video source
da_dk: Tilføj videokilde

[ctx: #10049]
en: Add music source
da_dk: Tilføj musikkilde

[ctx: #10050]
en: Event log
da_dk: Hændelseslog

[ctx: #10051]
en: Add program source
da_dk: Tilføj programkilde

[ctx: #10052]
en: Add file source
da_dk: Tilføj filkilde

[ctx: #10053]
en: Edit video source
da_dk: Rediger videokilde

[ctx: #10054]
en: Edit music source
da_dk: Rediger musikkilde

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
da_dk: Rediger billedkilde

[ctx: #10056]
en: Edit program source
da_dk: Rediger programkilde

[ctx: #10057]
en: Edit file source
da_dk: Rediger filkilde

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
da_dk: Fjern mærkat fra biblioteket

[ctx: #10060]
en: Favourites
da_dk: Favoritter

[ctx: #10099]
en: Pointer
da_dk: Pegeredskab

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
da_dk: Ja-/nej-dialog

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
da_dk: Dialog med status

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
da_dk: Virtuelt tastatur

[ctx: #10104]
en: Volume bar
da_dk: Volumenlinje

[ctx: #10106]
en: Context menu
da_dk: Kontekstmenu

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
da_dk: Meddelelsesdialog

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
da_dk: Numerisk input

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
da_dk: Nedlukningsmenu

[ctx: #10114]
en: Player controls
da_dk: Afspilningsstyring

[ctx: #10115]
en: Seek bar
da_dk: Søgebar

[ctx: #10116]
en: Player process info
da_dk: Information om afspilningsproces

[ctx: #10120]
en: Music OSD
da_dk: Musik OSD

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
da_dk: Liste med forudindstillinger til visualisering

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
da_dk: Video OSD-indstillinger

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
da_dk: Lyd OSD-indstillinger

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
da_dk: Videobogmærker

[ctx: #10126]
en: File browser
da_dk: Filbrowser

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
da_dk: kanaler

[ctx: #10128]
en: Network setup
da_dk: Netværksopsætning

[ctx: #10129]
en: Media source
da_dk: Mediekilde

[ctx: #10130]
en: Profile settings
da_dk: Profilindstillinger

[ctx: #10131]
en: Lock settings
da_dk: Lås indstillinger

[ctx: #10132]
en: Content settings
da_dk: Indstillinger for indholdstype

[ctx: #10134]
en: Favourites
da_dk: Favoritter

[ctx: #10135]
en: Song info
da_dk: Sanginformation

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
da_dk: Redigering af smart playliste

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
da_dk: Redigering af regler for smart playliste

[ctx: #10139]
en: Picture info
da_dk: Billedinformation

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
da_dk: Indstillinger for add-ons

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
da_dk: Fuldskærmsinformation

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
da_dk: Slider-dialog

[ctx: #10146]
en: Add-on info
da_dk: Add-on information

[ctx: #10147]
en: Text viewer
da_dk: Tekstviser

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
da_dk: Indstillinger for eksterne enheder

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
da_dk: Udvidet fremskridtsdialog

[ctx: #10152]
en: Media filter
da_dk: Mediefilter

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
da_dk: Undertekstsøgning

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
da_dk: OSD CMS-indstillinger

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
da_dk: Undertekst OSD-indstillinger

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
da_dk: Leder efter undertekster...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
da_dk: Leder efter eller indlæser undertekster...

[ctx: #10212]
en: terminating
da_dk: afbryder

[ctx: #10213]
en: buffering
da_dk: indlæser

[ctx: #10214]
en: Opening stream
da_dk: Åbner stream

[ctx: #10500]
en: Music playlist
da_dk: Musikplayliste

[ctx: #10502]
en: Music
da_dk: Musik

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
da_dk: Redigering af musikplayliste

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
da_dk: Top 100 sange

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
da_dk: Top 100 albummer

[ctx: #10506]
en: Programs
da_dk: Programmer

[ctx: #10507]
en: Configuration
da_dk: Konfiguration

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
da_dk: Vejrudsigt

[ctx: #10509]
en: Network gaming
da_dk: Netværksspil

[ctx: #10510]
en: Extensions
da_dk: Udvidelser

[ctx: #10511]
en: System info
da_dk: Systeminfo

[ctx: #10516]
en: Music - Library
da_dk: Musik - Bibliotek

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
da_dk: Afspiller nu - Musik

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
da_dk: Afspiller nu - Videoer

[ctx: #10523]
en: Album information
da_dk: Albuminformation

[ctx: #10524]
en: Movie information
da_dk: Filminformation

[ctx: #10550]
en: Teletext
da_dk: Tekst-tv

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
da_dk: PVR guideinformation

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
da_dk: PVR optagelsesinformation

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
da_dk: PVR timerindstillinger

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
da_dk: PVR gruppehåndtering

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
da_dk: PVR kanalhåndtering

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
da_dk: PVR guidesøgning

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
da_dk: PVR kanalsøgning

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
da_dk: Fremskridt for PVR-opdatering

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
da_dk: PVR OSD-kanaler

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
da_dk: PVR OSD-guide

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
da_dk: PVR radio RDS-information

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
da_dk: PVR optagelsesindstillinger

[ctx: #10700]
en: TV channels
da_dk: Tv-kanaler

[ctx: #10701]
en: TV recordings
da_dk: Tv-optagelser

[ctx: #10702]
en: TV guide
da_dk: Tv-guide

[ctx: #10703]
en: TV timers
da_dk: Tv-timere

[ctx: #10704]
en: TV search
da_dk: Tv-søgning

[ctx: #10705]
en: Radio channels
da_dk: Radiokanaler

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
da_dk: Radio-optagelser

[ctx: #10707]
en: Radio guide
da_dk: Radioguide

[ctx: #10708]
en: Radio timers
da_dk: Radiotimere

[ctx: #10709]
en: Radio search
da_dk: Radiosøgning

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
da_dk: Regler for tv-timeroptagelser

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
da_dk: Regler for radio-timeroptagelser

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
da_dk: Direkte tv i fuld skærm

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
da_dk: Radio i fuld skærm

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
da_dk: Konfiguration af controllere

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
da_dk: Spil

[ctx: #10823]
note: Title of the in-game video filter selection dialog
en: Video Filter
da_dk: Videofilter

[ctx: #10824]
note: Title of the in-game video stretch mode selection dialog
en: Stretch Mode
da_dk: Strakt tilstand

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
da_dk: Lydstyrke

[ctx: #10826]
note: Title of the in-game dialog for advanced emulator settings
en: Advanced Settings
da_dk: Avancerede indstillinger

[ctx: #10827]
note: Title of the in-game video rotation selection dialog
en: Video Rotation
da_dk: Videorotation

[ctx: #10828]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
da_dk: Portopsætning

[ctx: #10829]
note: Title of the in-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
da_dk: Vælg savestate

[ctx: #10830]
note: Title of the out-of-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
da_dk: Vælg savestate

[ctx: #10831]
note: Name of window for viewing and configuring players while playing a game
en: Players
da_dk: Spillere

[ctx: #12000]
en: Select dialog
da_dk: Dialog til valg

[ctx: #12001]
en: Music info
da_dk: Musikinformation

[ctx: #12002]
en: OK dialog
da_dk: Ok-dialog

[ctx: #12003]
en: Video info
da_dk: Videoinformation

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
da_dk: Video i fuld skærm

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
da_dk: Lydvisualisering

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
da_dk: Lydvisualisering

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
da_dk: Genopbyg indeks...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
da_dk: Tilbage til musikvinduet

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
da_dk: Tilbage til videovindue

[ctx: #12012]
en: Last used
da_dk: Sidst brugt

[ctx: #12013]
en: Install date
da_dk: Installationsdato

[ctx: #12014]
en: Last updated
da_dk: Sidst opdateret

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
da_dk: Afspil fra start

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
da_dk: Genoptag fra {0:s}

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
da_dk: Vis adgangskode

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
da_dk: Skjul adgangskode

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
da_dk: Låst! Indtast adgangskode...

[ctx: #12326]
en: Enter password
da_dk: Indtast adgangskode

[ctx: #12327]
en: Enter master code
da_dk: Indtast hovedadgangskode

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
da_dk: Indtast oplåsningskode

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
da_dk: eller tryk "C" for at annullere

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
da_dk: Indtast knapkombination på gamepad og

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
da_dk: tryk "OK", eller "Tilbage" for at annullere

[ctx: #12332]
en: Set lock
da_dk: Opret lås

[ctx: #12333]
en: Unlock
da_dk: Lås op

[ctx: #12334]
en: Reset lock
da_dk: Nulstil lås

[ctx: #12335]
en: Remove lock
da_dk: Fjern lås

[ctx: #12337]
en: Numeric password
da_dk: Numerisk adgangskode

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
da_dk: Gamepad-knapkombination

[ctx: #12339]
en: Full-text password
da_dk: Fuld-tekst adgangskode

[ctx: #12340]
en: Enter new password
da_dk: Indtast ny adgangskode

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
da_dk: Genindtast ny adgangkode

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
da_dk: Ugyldig adgangskode,

[ctx: #12343]
en: retries left
da_dk: forsøg tilbage

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
da_dk: De indtastede adgangskoder matchede ikke.

[ctx: #12345]
en: Access denied
da_dk: Adgang nægtet

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
da_dk: Du har ikke flere forsøg tilbage.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
da_dk: Systemet slukkes nu.

[ctx: #12348]
en: Item locked
da_dk: Låst emne

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
da_dk: Genaktiver lås

[ctx: #12356]
en: Change lock
da_dk: Skift lås

[ctx: #12357]
en: Source lock
da_dk: Kildelås

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
da_dk: Adgangskodefeltet var tomt. Prøv igen.

[ctx: #12360]
en: Master lock
da_dk: Hovedlås

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
da_dk: Luk systemet ned, hvis der er for mange fejl ved indtastning af hovedadgangskoden

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
da_dk: Hovedadgangskode ugyldig. Indtast venligst en gyldig hovedadgangskode.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
da_dk: Indstillinger og filhåndtering

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
da_dk: Angiv som standard for alle medier

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
da_dk: Dette vil nulstille tidligere gemte værdier. Er du sikker?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
da_dk: Tid som hvert billede vises i

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
da_dk: Brug panorerings- og zoom-effekter

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
da_dk: Skift til visualisering ved afspilning

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
da_dk: 12-timers ur

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
da_dk: 24-timers ur

[ctx: #12385]
en: Day / Month
da_dk: Dag / Måned

[ctx: #12386]
en: Month / Day
da_dk: Måned / Dag

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
da_dk: Fortrolighedspolitik

[ctx: #12390]
en: System uptime
da_dk: Systemets oppetid

[ctx: #12391]
en: Minutes
da_dk: Minutter

[ctx: #12392]
en: Hours
da_dk: Timer

[ctx: #12393]
en: Days
da_dk: Dage

[ctx: #12394]
en: Total uptime
da_dk: Samlet oppetid

[ctx: #12395]
en: Battery level
da_dk: Batteriniveau

[ctx: #12600]
en: Weather
da_dk: Vejret

[ctx: #12900]
en: Screensaver
da_dk: Pauseskærm

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
da_dk: OSD under fuld skærm

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
da_dk: Spil i fuld skærm

[ctx: #12999]
en: Startup
da_dk: Opstart

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
da_dk: Spin harddisken ned omgående

[ctx: #13002]
en: Video only
da_dk: Kun video

[ctx: #13003]
en: - Delay
da_dk: - Forsinkelse

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
da_dk: - Minimum fillængde

[ctx: #13005]
en: Shutdown
da_dk: Luk ned

[ctx: #13006]
en: Add picture source
da_dk: Tilføj billedkilde

[ctx: #13007]
en: Reset
da_dk: Nulstil

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
da_dk: Metode til nedlukning

[ctx: #13009]
en: Quit
da_dk: Afslut

[ctx: #13010]
en: Hibernate
da_dk: Dvale

[ctx: #13011]
en: Suspend
da_dk: Slumre

[ctx: #13012]
en: Exit
da_dk: Afslut

[ctx: #13013]
en: Reboot
da_dk: Genstart

[ctx: #13014]
en: Minimise
da_dk: Minimer

[ctx: #13015]
en: Power button action
da_dk: Powerknappens funktion

[ctx: #13016]
en: Power off system
da_dk: Sluk systemet

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
da_dk: Forhindring af nedlukning ved inaktivitet

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
da_dk: Tillad nedlukning ved inaktivitet

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
da_dk: Er der en anden session aktiv - måske en SSH-session?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
da_dk: Tilsluttet flytbar lagerenhed

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
da_dk: Usikker fjernelse af lagerenhed

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
da_dk: Fjernede lagerenhed med succes

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
da_dk: Forsøg at vække eksterne servere ved tilgang

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
da_dk: Venter på at netværket tilslutter...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
da_dk: Kunne ikke fuldføre Wake-on-Lan!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
da_dk: Venter på at server starter op...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
da_dk: Forøg ventetiden indtil serveren starter op...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
da_dk: Venter på at services starter...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
da_dk: MAC-søgning

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
da_dk: Opdateret for {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
da_dk: Fundet for {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
da_dk: Mislykkedes for {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
da_dk: Batteriet er ved at løbe tør

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
da_dk: Flimmerfilter

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
da_dk: Lad driveren bestemme (kræver genstart)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
da_dk: Deaktiveret

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
da_dk: Aktiveret under videoafspilning

[ctx: #13108]
en: Always enabled
da_dk: Altid aktiveret

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
da_dk: Test og anvend opløsningen

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
da_dk: Gem denne opløsning?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
da_dk: Vil du gemme denne ændring?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
da_dk: Højkvalitetsopskalering

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
da_dk: Deaktiveret

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
da_dk: Aktiveret for SD-indhold

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
da_dk: Altid aktiveret

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
da_dk: Opskaleringsmetode

[ctx: #13117]
note: unused?
en: Bicubic
da_dk: Bikubisk

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
da_dk: Behold skin?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
da_dk: Ryd andre skærme

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
da_dk: Deaktiveret

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
da_dk: Ryd skærmene

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
da_dk: Der er fundet aktive forbindelser!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
da_dk: Hvis du fortsætter kan du muligvis ikke styre Kodi mere. Er du sikker på at du vil stoppe eventserveren?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
da_dk: Skift tilstand for Apple-fjernbetjeningen?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
da_dk: Hvis du bruger en Apple fjernbetjening til at styre Kodi, kan denne stoppe med at virke når indstillingen ændres. Ønsker du at fortsætte?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
da_dk: Undernetmaske

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
da_dk: Primær DNS

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
da_dk: Initialisering mislykkedes

[ctx: #13170]
en: Never
da_dk: Aldrig

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
da_dk: Øjeblikkeligt

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
da_dk: Efter {0:d} sekunder

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
da_dk: Harddiskens monteringsdato:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
da_dk: Antal gange harddisken har været tændt (power cycle count):

[ctx: #13200]
en: Profiles
da_dk: Profiler

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
da_dk: Slet profil '{0:s}'?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
da_dk: Senest indlæste profil:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
da_dk: Ukendt

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
da_dk: Overskriv

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
da_dk: Kun tvunget

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
da_dk: Vækkeur

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
da_dk: Interval for vækkeur (i minutter)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
da_dk: Startet, alarm om {0:d}m

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
da_dk: Annulleret med {0:d}m{1:d}s tilbage

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
da_dk: Søg efter undertekster i RAR-filer

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
da_dk: Søg efter undertekster...

[ctx: #13251]
en: Move item
da_dk: Flyt emne

[ctx: #13252]
en: Move item here
da_dk: Flyt emne hertil

[ctx: #13253]
en: Cancel move
da_dk: Annuller flytning

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
da_dk: Systemets CPU-forbrug:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
da_dk: Forbundet, men DNS er ikke tilgængelig.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
da_dk: Harddisk

[ctx: #13277]
en: Storage
da_dk: Lager

[ctx: #13278]
en: Default
da_dk: Standard

[ctx: #13279]
en: Network
da_dk: Netværk

[ctx: #13283]
en: Operating system:
da_dk: Operativsystem:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
da_dk: CPU-hastighed:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
da_dk: Video-indkoder:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
da_dk: Skærmopløsning:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
da_dk: A/V kabel:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
da_dk: DVD-region:

[ctx: #13296]
en: Connected
da_dk: Tilsluttet

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
da_dk: Ikke tilsluttet. Kontroller netværksindstillinger.

[ctx: #13298]
note: Label of the button used to disconnect a game controller from the emulated game port
en: Disconnected
da_dk: Ikke tilsluttet

[ctx: #13299]
en: Target temperature
da_dk: Ønsket temperatur

[ctx: #13300]
en: Fan speed
da_dk: Blæserhastighed

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
da_dk: Automatisk temperaturstyring

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
da_dk: Gennemtving blæserhastighed

[ctx: #13303]
en: Fonts
da_dk: Skrifttyper

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
da_dk: Aktiver spejlvending af tovejs-strenge

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
da_dk: Vis RSS-nyhedsfeeds

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
da_dk: Vis emner i overordnet mappe

[ctx: #13307]
en: Track naming template
da_dk: Skabelon til spornavngivning

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
da_dk: Ønsker du at genstarte systemet i stedet for kun Kodi?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
da_dk: Zoom-effekt

[ctx: #13311]
en: Float effect
da_dk: Flyde-effekt

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
da_dk: Reducering af sorte bjælker

[ctx: #13313]
en: Restart
da_dk: Genstart

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
da_dk: Blandingsfunktion mellem sange

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
da_dk: Gendan miniaturebilleder

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
da_dk: Rekursive miniaturebilleder

[ctx: #13317]
en: View slideshow
da_dk: Vis diasshow

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
da_dk: Diasshow af mappe og undermapper

[ctx: #13319]
en: Randomise
da_dk: Gør tilfældig (random)

[ctx: #13321]
en: Left only
da_dk: Kun venstre

[ctx: #13322]
en: Right only
da_dk: Kun højre

[ctx: #13324]
en: Background transparency
da_dk: Baggrundens gennemsigtighed

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
da_dk: Forgrundens gennemsigtighed

[ctx: #13326]
en: A/V delay
da_dk: A/V-forsinkelse

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
da_dk: {0:s} ikke fundet

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
da_dk: Fejl ved åbning af {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
da_dk: Kan ikke indlæse {0:s}

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
da_dk: Fejl: ikke nok hukommelse

[ctx: #13332]
en: Move up
da_dk: Flyt op

[ctx: #13333]
en: Move down
da_dk: Flyt ned

[ctx: #13334]
en: Edit label
da_dk: Rediger navn

[ctx: #13335]
en: Make default
da_dk: Vælg som standard

[ctx: #13336]
en: Remove button
da_dk: Fjern knap

[ctx: #13340]
en: Leave as is
da_dk: Uændret

[ctx: #13341]
en: Green
da_dk: Grøn

[ctx: #13343]
en: Red
da_dk: Rød

[ctx: #13344]
en: Cycle
da_dk: Skiftende

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
da_dk: Sluk LED under afspilning

[ctx: #13346]
en: Movie information
da_dk: Filminformation

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
da_dk: Føj til kø

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
da_dk: Søg på IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
da_dk: Skan efter nyt indhold

[ctx: #13350]
en: Current playlist
da_dk: Nuværende playliste

[ctx: #13351]
en: Album information
da_dk: Albuminformation

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
da_dk: Føj til bibliotek

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
da_dk: Stop skanning

[ctx: #13354]
en: Render method
da_dk: Renderingsmetode

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
da_dk: Lavkvalitets Pixel-shader

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
da_dk: Hardwareoverlejringer

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
da_dk: Højkvalitets Pixel-shader

[ctx: #13358]
en: Play item
da_dk: Afspil emne

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
da_dk: Vælg ikon til kunstner

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
da_dk: Opret ikoner automatisk

[ctx: #13361]
en: Enable voice
da_dk: Aktiver stemme

[ctx: #13362]
note: label for resume context menu item for video folders (like a TV show or a single season of a TV show)
en: Continue watching
da_dk: Fortsæt med at se

[ctx: #13375]
en: Enable device
da_dk: Aktiver enhed

[ctx: #13376]
en: Volume
da_dk: Lydstyrke

[ctx: #13377]
en: Default view mode
da_dk: Standardvisning

[ctx: #13378]
en: Default brightness
da_dk: Standard lysstyrke

[ctx: #13379]
en: Default contrast
da_dk: Standard kontrast

[ctx: #13380]
en: Default gamma
da_dk: Standard gamma

[ctx: #13381]
en: Resume video
da_dk: Fortsæt video

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
da_dk: Stemmemaske - Port 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
da_dk: Stemmemaske - Port 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
da_dk: Stemmemaske - Port 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
da_dk: Stemmemaske - Port 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
da_dk: Brug tidsbaseret søgning

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
da_dk: Skabelon til spornavngivning - højre

[ctx: #13388]
en: Preset
da_dk: Forudindstilling

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
da_dk: Der er ingen forudindstillinger tilgængelige til denne visualisering

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
da_dk: Der er ingen indstillinger tilgængelige[CR]til denne visualisering

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
da_dk: Skub ud / Indlæs

[ctx: #13393]
en: Calculate size
da_dk: Beregn størrelse

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
da_dk: Beregner mappestørrelse

[ctx: #13395]
en: Video settings
da_dk: Videoindstillinger

[ctx: #13396]
en: Audio settings
da_dk: Lydindstillinger

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
da_dk: Slå undertekster til

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
da_dk: Genveje

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
da_dk: Ignorer artikler under sortering

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
da_dk: Krydsfade mellem sange på samme album

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
da_dk: Søg efter {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
da_dk: Vis position på spor

[ctx: #13403]
en: Clear default
da_dk: Ryd standard

[ctx: #13404]
en: Resume
da_dk: Fortsæt

[ctx: #13405]
en: Get thumb
da_dk: Hent miniaturebillede

[ctx: #13406]
en: Picture information
da_dk: Billedinformation

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
da_dk: {0:s} forudindstillinger

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
da_dk: (IMDb brugerbedømmelse)

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
da_dk: Stil ind på Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
da_dk: Minimum blæserhastighed

[ctx: #13412]
en: Play from here
da_dk: Afspil herfra

[ctx: #13413]
en: Downloading
da_dk: Henter

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
da_dk: Vis musik og albumkunstnere

[ctx: #13415]
en: Render method
da_dk: Renderingsmetode

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
da_dk: Find automatisk

[ctx: #13417]
en: Allow use DXVA Video Super Resolution
da_dk: Tillad brug af DXVA video super-opløsning

[ctx: #13418]
note: Setting Player / Video
en: Use high precision processing
da_dk: Brug behandling i høj præcision

[ctx: #13420]
en: Remove safely
da_dk: Sikker fjernelse

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
da_dk: Start diasshow herfra

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
da_dk: Husk for denne sti

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
da_dk: Tillad hardwareacceleration - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
da_dk: Tillad hardwareacceleration - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
da_dk: Tillad hardwareacceleration - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
da_dk: Tillad hardwareacceleration - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
da_dk: Tillad hardwareacceleration - VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
da_dk: Tillad anvendelse af DRM PRIME-afkoder

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
da_dk: Pixel-shadere

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
da_dk: Tillad hardwareacceleration - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
da_dk: Afspil automatisk næste video

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
da_dk: Afspil kun denne

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
da_dk: Aktivér HQ-skalering for skalering over

[ctx: #13436]
en: Adjust display HDR mode
da_dk: Indstil HDR-tilstand for skærm

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
da_dk: Foretræk VDPAU videomixer

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
da_dk: Tillad hardwareacceleration med DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
da_dk: Tillad hardwareacceleration - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
da_dk: Tillad hardwareacceleration - MediaCodic (overflade)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
da_dk: Brug MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
da_dk: Aktiver denne indstilling for at bruge hardwareacceleration til MPEG-(1 / 2) codecs. Hvis deaktiveret, vil CPU blive brugt i stedet. Ældre Radeon-kort kan have problemer med denne indstilling.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
da_dk: Brug MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
da_dk: Aktiver denne indstilling for at bruge hardwareacceleration til MPEG-4 codecs. Hvis deaktiveret, vil CPU blive brugt i stedet. ION hardware kan have problemer med denne indstilling.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
da_dk: Brug VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
da_dk: Aktiver denne indstilling for at bruge hardwareacceleration til VC-1 baserede codecs. Hvis deaktiveret, vil CPU blive brugt i stedet. AMD hardware med VDPAU kan ikke dekode VC-1 Simpel.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
da_dk: Brug MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
da_dk: Aktiver denne indstilling for at bruge hardwareacceleration til MPEG-(1 / 2) codecs. Hvis deaktiveret, vil CPU blive brugt i stedet. Nogle MPEG-2 videoer kan få grønne artefakter.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
da_dk: Brug MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
da_dk: Aktiver denne indstilling for at bruge hardwareacceleration til MPEG-4 codecs. Hvis deaktiveret, vil CPU blive brugt i stedet.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
da_dk: Brug VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
da_dk: Aktiver denne indstilling for at bruge hardwareacceleration til VC-1 baserede codecs. Hvis deaktiveret, vil CPU blive brugt i stedet. Intel har problemer med VC-1 Interlaced.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
da_dk: Brug VP8 VAAPI

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
da_dk: Aktiver denne indstilling for at bruge hardwareacceleration til VP8 codecs. Hvis dette er deaktiveret, vil CPU'en anvendes i stedet.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
da_dk: Brug VP9 VAAPI

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
da_dk: Aktiver denne indstilling for at bruge hardwareacceleration til VP9 codecs. Hvis dette er deaktiveret, vil CPU'en anvendes i stedet.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
da_dk: Foretræk VAAPI renderingsmetode

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
da_dk: Brug HEVC VAAPI

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
da_dk: Aktiver denne indstilling for at bruge hardwareacceleration til HEVC codecs. Hvis dette er deaktiveret, vil CPU'en anvendes i stedet.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
da_dk: PRIME renderingsmetode

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
da_dk: Denne indstilling skifter mellem direct-to-plane og EGL renderingsmetoder.

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
da_dk: Ubegrænset / 1080 (>30Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
da_dk: Brug AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
da_dk: Aktiver denne indstilling for at bruge hardwareacceleration til AV1 codec. Hvis dette er deaktiveret, vil CPU'en anvendes i stedet.

[ctx: #13505]
en: Resample quality
da_dk: Resamplingskvalitet

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
da_dk: Lav (hurtig)

[ctx: #13507]
en: Medium
da_dk: Mellem

[ctx: #13508]
en: High
da_dk: Høj

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
da_dk: Meget høj (langsom)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
da_dk: Synkroniser afspilning til skærmen

[ctx: #13511]
en: Choose art
da_dk: Vælg kunst

[ctx: #13512]
en: Current art
da_dk: Nuværende kunst

[ctx: #13513]
en: Remote art
da_dk: Fjernkunst

[ctx: #13514]
en: Local art
da_dk: Lokal kunst

[ctx: #13515]
en: No art
da_dk: Ingen kunst

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
da_dk: Tilføj kunsttype

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
da_dk: Tærskel for pitch-korrektion

[ctx: #13519]
en: Embedded art
da_dk: Indlejret kunst

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
da_dk: Indlejret fankunst

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
da_dk: Vælg kunsttype

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
da_dk: Del album op i enkelte diske

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
da_dk: Når dette er aktiveret, vises åbning af et album med flere diske som individuelle emner i stedet for alle sangene. Åbning af en disk viser derefter sangene på den pågældende disk.

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
da_dk: Anvend albummets originale udgivelsesdato som årstal

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
da_dk: Ved aktivering, anvend det originale udgivelsesår i stedet for albummets udgivelsesår (hvis tilgængeligt).

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
da_dk: Forsinkelse efter ændring af opdateringsfrekvens

[ctx: #13551]
en: Off
da_dk: Fra

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
da_dk: {0:.1f} sekund

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
da_dk: {0:.1f} sekunder

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
da_dk: {0:d} minut

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
da_dk: {0:d} minutter

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
da_dk: Skip trin

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
da_dk: Skip forsinkelse

[ctx: #13600]
en: Apple Remote
da_dk: Apple fjernbetejning

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
da_dk: Tillad start af Kodi med fjernbetjeningen

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
da_dk: Sekvensforsinkelse

[ctx: #13610]
en: Disabled
da_dk: Deaktiveret

[ctx: #13612]
en: Universal remote
da_dk: Universal fjernbetjening

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
da_dk: Harmony fjernbetjening

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
da_dk: Fejl ved Apple-fjernbetjeningen

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
da_dk: Apple fjernbetjening kunne ikke aktiveres.

[ctx: #14000]
en: Stack
da_dk: Kombiner

[ctx: #14001]
en: Unstack
da_dk: Ingen kombinering

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
da_dk: Henter playlistefilen...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
da_dk: Henter liste over streams...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
da_dk: Behandler liste over streams...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
da_dk: Kunne ikke hente liste over streams

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
da_dk: Kunne ikke hente playlistefilen

[ctx: #14009]
en: Games directory
da_dk: Spilmappe

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
da_dk: Skift automatisk til miniaturebilleder baseret på

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
da_dk: Skift automatisk til miniaturebilledevisning

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
da_dk: - Brug store ikoner

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
da_dk: - Skift baseret på

[ctx: #14014]
en: - Percentage
da_dk: - Procentvis

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
da_dk: Ingen filer og mindst et miniaturebillede

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
da_dk: Mindst en fil og et miniaturebillede

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
da_dk: Procent af miniaturebilleder

[ctx: #14018]
en: View options
da_dk: Visningsindstillinger

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
da_dk: Skift områdenummer 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
da_dk: Skift områdenummer 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
da_dk: Skift områdenummer 3

[ctx: #14022]
en: Library
da_dk: Bibliotek

[ctx: #14023]
en: No TV
da_dk: Intet tv

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
da_dk: Indtast den nærmeste større by

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
da_dk: Video-/Lyd-/DVD-cache - Harddisk

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
da_dk: Videocache - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
da_dk: Videocache - Lokalt netværk

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
da_dk: Videocache - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
da_dk: Lydcache - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
da_dk: Lydcache - Lokalt netværk

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
da_dk: Lydcache - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
da_dk: DVD-cache - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
da_dk: Lokalnetværk

[ctx: #14036]
en: Services
da_dk: Tjenester

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
da_dk: DVD-cache - Lokalt netværk

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
da_dk: Netværksindstillingerne er ændret

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
da_dk: En genstart er nødvendig for at ændre dit netværkssetup. Ønsker du at genstarte nu?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
da_dk: Begrænsning af internetforbindelsens båndbredde

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
da_dk: - Luk ned mens der afspilles

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
da_dk: {0:d} sek

[ctx: #14048]
en: {0:d} kbps
da_dk: {0:d} kb/s

[ctx: #14051]
en: Time format
da_dk: Tidsformat

[ctx: #14052]
en: Date format
da_dk: Datoformat

[ctx: #14053]
en: GUI filters
da_dk: Brugerflade-filtre

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
da_dk: Brug baggrundsskanning

[ctx: #14056]
en: Stop scan
da_dk: Stop skanning

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
da_dk: Ikke muligt mens der skannes for medieinformationer

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
da_dk: Filmkorns-effekt

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
da_dk: Søg efter miniaturebilleder i netværksmapper

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
da_dk: Ukendt cachetype - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
da_dk: Indtast brugernavn for

[ctx: #14063]
en: Date & time
da_dk: Dato og tid

[ctx: #14064]
en: Set date
da_dk: Indstil dato

[ctx: #14065]
en: Set time
da_dk: Indstil tid

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
da_dk: Indtast tiden i 24-timers TT:MM-format

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
da_dk: Indtast datoen i formatet DD/MM/ÅÅÅÅ

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
da_dk: Indtast IP-adressen

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
da_dk: Ønsker du at anvende disse instillinger nu?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
da_dk: Anvend ændringer nu

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
da_dk: Tillad filomdøbning og -sletning

[ctx: #14074]
en: Set timezone
da_dk: Indstil tidszone

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
da_dk: Automatisk skift til sommertid

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
da_dk: Føj til favoritter

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
da_dk: Fjern fra favoritter

[ctx: #14078]
en: Colours
da_dk: Farver

[ctx: #14081]
en: File lists
da_dk: Fillister

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
da_dk: Benyt fuld skærm

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
da_dk: Sæt sange i kø ved valg

[ctx: #14086]
en: Playback
da_dk: Afspilning

[ctx: #14087]
en: Discs
da_dk: Diske

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
da_dk: Afspil DVD'er automatisk

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
da_dk: Skrifttype

[ctx: #14091]
en: Character set
da_dk: Tegnsæt

[ctx: #14092]
en: Logging
da_dk: Logføring

[ctx: #14093]
en: Security
da_dk: Sikkerhed

[ctx: #14094]
en: Devices
da_dk: Enheder

[ctx: #14095]
en: Power saving
da_dk: Strømbesparelse

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
da_dk: Handling ved indsættelse af lyd-CD

[ctx: #14098]
en: Play
da_dk: Afspil

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
da_dk: Skub disk ud, når CD-rip er gennemført

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
da_dk: Stop rip af CD'en

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
da_dk: Behandler

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
da_dk: Tilstand for afspilning af Blu-ray

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
da_dk: Afspil hovedfilmen

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
da_dk: Vis simpel menu

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
da_dk: Temperaturenhed

[ctx: #14106]
en: Speed unit
da_dk: Hastighedsenhed

[ctx: #14107]
en: Time format
da_dk: Tidsformat

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
da_dk: Anvend 12- / 24-timers format

[ctx: #14109]
en: Short date format
da_dk: Kort datoformat

[ctx: #14110]
en: Long date format
da_dk: Lang datoformat

[ctx: #14111]
en: Events
da_dk: Begivenheder

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
da_dk: Aktiver hændelseslogføring

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
da_dk: Aktiver hændelseslogføring af notifikationer

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
da_dk: Vis hændelseslog

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
da_dk: Basis

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
da_dk: Advarsel

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
da_dk: Fejl

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
da_dk: Niveau: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
da_dk: Vis højere niveauer

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
da_dk: Blu-ray regionskode

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
da_dk: Inddata

[ctx: #14126]
en: Whitelist
da_dk: Hvidlistning

[ctx: #14127]
en: Allow 3:2 pulldown refresh rates
da_dk: Tillad opdateringshastigheder på 3: 2

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
da_dk: Tillad dobbelt opdateringshastigheder

[ctx: #14200]
en: Player
da_dk: Afspiller

[ctx: #14201]
en: Player settings
da_dk: Indstillinger for afspiller

[ctx: #14202]
en: Library
da_dk: Bibliotek

[ctx: #14203]
en: Library settings
da_dk: Biblioteksindstillinger

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
da_dk: PVR og direkte tv

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
da_dk: Indstillinger for PVR og direkte tv

[ctx: #14206]
en: Interface
da_dk: Brugerflade

[ctx: #14207]
en: Interface settings
da_dk: Brugerfladens indstillinger

[ctx: #14208]
en: Service settings
da_dk: Indstillinger for tjenester

[ctx: #14209]
en: System settings
da_dk: Systemindstillinger

[ctx: #14210]
en: Profile settings
da_dk: Profilindstillinger

[ctx: #14211]
en: Media
da_dk: Medier

[ctx: #14212]
en: Media settings
da_dk: Medieindstillinger

[ctx: #14215]
en: Videos
da_dk: Videoer

[ctx: #14216]
en: Music
da_dk: Musik

[ctx: #14217]
en: Pictures
da_dk: Billeder

[ctx: #14218]
en: Language
da_dk: Sprog

[ctx: #14219]
en: Databases
da_dk: Databaser

[ctx: #14220]
en: Display
da_dk: Skærm

[ctx: #14221]
en: Audio
da_dk: Lyd

[ctx: #14223]
en: Control
da_dk: Kontrol

[ctx: #14224]
en: Startup
da_dk: Opstart

[ctx: #14225]
en: Network Control
da_dk: Netværkskontrol

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
da_dk: Administrer kilder

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
da_dk: Opstartsindstillinger

[ctx: #14230]
en: Actions
da_dk: Handlinger

[ctx: #14231]
en: Processing
da_dk: Behandler

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
da_dk: Stereoskopisk 3D

[ctx: #14233]
en: Teletext
da_dk: Tekst-tv

[ctx: #14235]
en: Download Services
da_dk: Tjenester til download

[ctx: #14236]
en: Video Library
da_dk: Videobibliotek

[ctx: #14237]
en: Music Library
da_dk: Musikbibliotek

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
da_dk: Lister og visninger

[ctx: #14242]
en: Videos...
da_dk: Videoer...

[ctx: #14243]
en: Music...
da_dk: Musik...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
da_dk: Billeder...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
da_dk: Opdater biblioteket ved opstart

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
da_dk: Opdater biblioteket i baggrunden

[ctx: #14247]
en: Clean library
da_dk: Rens bibliotek

[ctx: #14248]
en: Export library
da_dk: Eksporter biblioteket

[ctx: #14249]
en: Import library
da_dk: Importer biblioteket

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
da_dk: Audioafkoder

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
da_dk: Gennemgående lyd

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
da_dk: Sov / Luk ned

[ctx: #14256]
en: Wake
da_dk: Vågn

[ctx: #14260]
en: Debug
da_dk: Fejlfinding

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
da_dk: Konfigurer skin...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
da_dk: Enhedsformater

[ctx: #14271]
en: Region default format
da_dk: Standardformat for region

[ctx: #14275]
en: Application control
da_dk: Programkontrol

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
da_dk: Tillad fjernstyring fra programmer på dette system

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
da_dk: Tillad fjernstyring fra programmer på andre systemer

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
da_dk: Kanaler

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
da_dk: Ikoner

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
da_dk: Opdateringer

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
da_dk: {0:d} emner kunne ikke eksporteres

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
da_dk: Ikke tilgængelig kilde

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
da_dk: Hvad vil du gøre med medieelementerne fra {0:s}

[ctx: #15014]
en: Keep
da_dk: Behold

[ctx: #15015]
en: Remove
da_dk: Fjern

[ctx: #15016]
en: Games
da_dk: Spil

[ctx: #15019]
en: Add
da_dk: Tilføj

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
da_dk: Tilgængelige tilstande

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
da_dk: Aktive tilstande

[ctx: #15052]
en: Password
da_dk: Adgangskode

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
da_dk: Slet aktive tilstande

[ctx: #15067]
en: Close
da_dk: Luk

[ctx: #15100]
en: Library
da_dk: Bibliotek

[ctx: #15102]
en: * All albums
da_dk: * Alle albummer

[ctx: #15103]
en: * All artists
da_dk: * Alle kunstnere

[ctx: #15104]
en: * All songs
da_dk: * Alle sange

[ctx: #15105]
en: * All genres
da_dk: * Alle genrer

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
da_dk: Indbygget i skinnet

[ctx: #15107]
en: Buffering...
da_dk: Indlæser...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
da_dk: Lyde til den grafiske brugerflade

[ctx: #15109]
en: Skin default
da_dk: Skinnets standard

[ctx: #15110]
en: Larger font size
da_dk: Større skriftstørrelse

[ctx: #15111]
en: Theme
da_dk: Tema

[ctx: #15112]
en: Default theme
da_dk: Standardtema

[ctx: #15207]
en: Connected
da_dk: Forbundet

[ctx: #15208]
en: Not connected
da_dk: Ikke forbundet

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
da_dk: Afspil med...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
da_dk: Brug jævn A/V-synkronisering

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
da_dk: Skjul filnavne i miniaturebilledevisning

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
da_dk: Afspil i festtilstand

[ctx: #15217]
note: Label for actions associated with favourites
en: Action
da_dk: Handling

[ctx: #15218]
note: Label for an action associated with a favourite.
en: Play media
da_dk: Afspil medie

[ctx: #15219]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Show picture
da_dk: Vis billede

[ctx: #15220]
note: Label for an action associated with a favourite. Placeholder will be filled with the name of the window the favourite's content will be displayed in.
en: Show content in "{}"
da_dk: Vis indhold i "{}"

[ctx: #15221]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute script
da_dk: Kør script

[ctx: #15222]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute Android app
da_dk: Kør Android app

[ctx: #15223]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute add-on
da_dk: Kør add-on

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
da_dk: Andre / Ukendt

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
da_dk: Leverandør

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
da_dk: Sti ikke fundet eller ugyldig

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
da_dk: Kunne ikke forbinde til netværksserver

[ctx: #15302]
en: No servers found
da_dk: Ingen servere fundet

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
da_dk: Arbejdsgruppe ikke fundet

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
da_dk: Åbner kilde med flere stier

[ctx: #15311]
en: Path:
da_dk: Sti:

[ctx: #15312]
note: Game settings category name
en: Achievements
da_dk: Præstationer

[ctx: #15313]
note: Group label for Achievements category in game settings
en: Login to RetroAchievements
da_dk: Log ind på RetroAchievements

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
da_dk: Gem

[ctx: #15315]
note: Caption for "Save" button in the in-game savestate manager
en: Save progress to a new save file
da_dk: Gem fremskridt til en ny fil

[ctx: #15316]
note: Label for savestates created automatically by "Autosave" function
en: Autosave
da_dk: Gem automatisk

[ctx: #16000]
en: General
da_dk: Generelt

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
da_dk: Internetopslag

[ctx: #16003]
en: Player
da_dk: Afspiller

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
da_dk: Afspil medie fra disk

[ctx: #16008]
en: Enter new title
da_dk: Indtast ny titel

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
da_dk: Indtast filmens navn

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
da_dk: Indtast profilens navn

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
da_dk: Indtast albummets navn

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
da_dk: Indtast playlistens navn

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
da_dk: Indtast nyt filnavn

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
da_dk: Indtast mappenavn

[ctx: #16015]
en: Enter directory
da_dk: Gå ind i mappen

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
da_dk: Tilgængelige muligheder: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
da_dk: Indtast søgeord

[ctx: #16018]
en: None
da_dk: Ingen

[ctx: #16019]
en: Auto select
da_dk: Vælg automatisk

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
da_dk: Bob - inverteret

[ctx: #16023]
en: Choose operator
da_dk: Vælg operatør

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
da_dk: Annullerer...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
da_dk: Indtast kunstnernavn

[ctx: #16026]
en: Playback failed
da_dk: Fejl ved afspilning

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
da_dk: Afspilningen af en eller flere elementer mislykkedes. Se logfilen for flere detaljer.

[ctx: #16028]
en: Enter value
da_dk: Indtast værdi

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
da_dk: Se logfilen for detaljer om denne besked.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
da_dk: Festtilstand afbrudt.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
da_dk: Ingen matchende sange i biblioteket.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
da_dk: Kunne ikke initialisere databasen.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
da_dk: Kunne ikke åbne databasen.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
da_dk: Kunne ikke hente sange fra databasen.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
da_dk: Playliste til festtilstand

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
da_dk: Deinterlace (halv)

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
da_dk: Deinterlace metode

[ctx: #16039]
en: Off
da_dk: Fra

[ctx: #16041]
en: On
da_dk: Til

[ctx: #16100]
en: All videos
da_dk: Alle videoer

[ctx: #16101]
en: Unwatched
da_dk: Ikke set

[ctx: #16102]
en: Watched
da_dk: Set

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
da_dk: Marker som set

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
da_dk: Marker som ikke set

[ctx: #16105]
en: Edit title
da_dk: Rediger titel

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
da_dk: Administrer...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
da_dk: Rediger sorteringstitel

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
da_dk: Handlingen blev afbrudt

[ctx: #16201]
en: Copy failed
da_dk: Kopiering mislykkedes

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
da_dk: Kopieringen af mindst én fil mislykkedes. Se logfilen for flere detaljer.

[ctx: #16203]
en: Move failed
da_dk: Flytning mislykkedes

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
da_dk: Flytningen af mindst én fil mislykkedes. Se logfilen for flere detaljer.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
da_dk: Sletning mislykkedes

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
da_dk: Sletningen af mindst én fil mislykkedes. Se logfilen for flere detaljer.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
da_dk: Pixelere

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
da_dk: Jævn

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
da_dk: Viser spillets pixels uden ændringer.

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
da_dk: Fjerner de skarpe kanter på pixels ved ensartet fading mellem tilstødende pixels.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
da_dk: Videoskaleringsmetode

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
da_dk: Nærmeste nabo

[ctx: #16302]
en: Bilinear
da_dk: Bilineær

[ctx: #16303]
en: Bicubic (B-Spline)
da_dk: Bikubisk (B-Spline)

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
da_dk: Bikubisk (software)

[ctx: #16310]
en: Temporal
da_dk: Midlertidig

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
da_dk: Midlertidig/rumlig

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
da_dk: VDPAU - Støjreducering

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
da_dk: VDPAU - Skarphed

[ctx: #16314]
en: Bicubic (Mitchell)
da_dk: Bikubisk (Mitchell)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
da_dk: Lanczos3 - Optimeret

[ctx: #16316]
en: Auto
da_dk: Automatisk

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
da_dk: Midlertidig (halv)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
da_dk: Midlertidig/rumlig (halv)

[ctx: #16321]
en: Bicubic (Catmull-Rom)
da_dk: Bikubisk (Catmull-Rom)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
da_dk: Spline36 - Optimeret

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
da_dk: Software - Bland

[ctx: #16326]
en: Bicubic (0,0.75)
da_dk: Bikubisk (0,0.75)

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
da_dk: VAAPI - Bevægelsesadaptiv

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
da_dk: VAAPI - Bevægelseskompenseret

[ctx: #16330]
en: Bicubic (0,1.)
da_dk: Bikubisk (0,1.)

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
da_dk: Bob (halv)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
da_dk: IMX - Avanceret (halv)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
da_dk: IMX - Avanceret

[ctx: #16400]
en: Post-processing
da_dk: Efterbehandling

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
da_dk: Sluk for skærm efter

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
da_dk: {0:d} timer

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
da_dk: {0:d} dage

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
da_dk: Skift til kanal

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
da_dk: Adskil søgeordene ved at bruge 'AND', 'OR' og/eller 'NOT'.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
da_dk: eller brug sætninger til at finde et præcist resultat, f.eks. "Troldmanden fra Oz".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
da_dk: Find lignende

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
da_dk: Importer guide fra klienter

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
da_dk: PVR-stream information

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
da_dk: Modtagende enhed

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
da_dk: Enhedsstatus

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
da_dk: Signalkvalitet

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
da_dk: Ukodet

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
da_dk: Fastsat

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
da_dk: Kryptering

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
da_dk: Optagelser

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
da_dk: Mappe med kanal-ikoner

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
da_dk: Kanaler

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
da_dk: Skjult

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
da_dk: Tv-kanaler

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
da_dk: Radiokanaler

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
da_dk: Kommende optagelser

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
da_dk: Tilføj timeroptagelse...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
da_dk: Ingen søgeresultater

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
da_dk: Ingen guide-elementer

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
da_dk: Kanal

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
da_dk: Nu

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
da_dk: Næste

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
da_dk: Tidslinje

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
da_dk: Der er allerede indstillet en timer for denne begivenhed

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
da_dk: Vis signalkvalitet

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
da_dk: Ikke understøttet af PVR backend.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
da_dk: Er du sikker på, at du vil skjule denne kanal?

[ctx: #19040]
en: Timers
da_dk: Timeroptagelser

[ctx: #19041]
note: Label for button to refresh the channel logos
en: Refresh channel logos
da_dk: Opdater kanallogoer

[ctx: #19042]
note: label for PVR backend number of channel groups in system information's PVR section
en: Channel Groups
da_dk: Kanalgrupper

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
da_dk: Optagelse

[ctx: #19046]
en: New channel
da_dk: Ny kanal

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
da_dk: Programinformation

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
da_dk: Administration af grupper

[ctx: #19049]
en: Show channel
da_dk: Vis kanal

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
da_dk: Vis synlige kanaler

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
da_dk: Vis skjulte kanaler

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
da_dk: Flyt kanal til:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
da_dk: Information om optagelse

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
da_dk: Skjul kanal

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
da_dk: Ingen information tilgængelig

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
da_dk: Ny timeroptagelse

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
da_dk: Timeroptagelse deaktiveret

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
da_dk: Timeroptagelse aktiveret

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
da_dk: Stop optagelse

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
da_dk: Slet timeroptagelse

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
da_dk: Tilføj timeroptagelse

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
da_dk: Sorter efter: Kanal

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
da_dk: Første program

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
da_dk: Sidste program

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
da_dk: Indstillinger for timeroptagelse

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
da_dk: Kanal-ikoner

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
da_dk: Denne begivenhed optages allerede.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
da_dk: Optagelsesindstillinger

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
da_dk: Nuværende program

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
da_dk: Opdateringsinterval

[ctx: #19072]
note: Dialog warning text for invalid timer setting
en: In order to add/update a timer the end date and time must be greater than the start date and time.
da_dk: For at tilføje/opdatere en timer skal slutdato og -tid være senere end startdato og -tid.

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
da_dk: Forsink kanalskift

[ctx: #19074]
en: Active
da_dk: Aktive

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
da_dk: Navn

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
da_dk: Mappe

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
da_dk: Skjul deaktiverede

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
da_dk: Kanal

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
da_dk: Ugedage

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
da_dk: Start

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
da_dk: Slut

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
da_dk: Prioritet

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
da_dk: Levetid

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
da_dk: Første dag

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
da_dk: Ukendt kanal {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
da_dk: Øjeblikkelig optagelsesfunktion

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
da_dk: Optag nuværende show (hvis guide data er tilgængelig)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
da_dk: Optag i en bestemt tidsperiode (øjeblikkelig optagevarighed)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
da_dk: Spørg hvad der skal gøres

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
da_dk: Optag de næste {0:d} minutter

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
da_dk: Optag nuværende show ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
da_dk: Optag næste show ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
da_dk: Øjeblikkelig optagelse: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
da_dk: Oprettelse af timeroptagelse mislykkedes. Timerens type er ikke understøttet.

[ctx: #19095]
note: error message displayed in case adding a timer rule failed because no suitable epg-based timer rule type could be found.
en: Timer rule creation failed. Unsupported timer type.
da_dk: Oprettelse af regel for timeroptagelse mislykkedes. Timerens type er ikke understøttet.

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
da_dk: "Smart valg"

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
da_dk: Indtast timeroptagelsens navn

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
da_dk: Advarsel!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
da_dk: Tjeneste

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
da_dk: Leverandør

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
da_dk: Skift venligst til en anden kanal.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
da_dk: Gå til kanal

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
da_dk: Indtast navn på mappen til optagelsen

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
da_dk: Vælg venligst en kanal

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
da_dk: Næste optagelse d.

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
da_dk: på

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
da_dk: Fald tilbage til billedfrekvens

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
da_dk: Slet denne optagelse?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
da_dk: Slet alle optagelser i denne mappe?

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
da_dk: Adresse

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
da_dk: Diskstørrelse

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
da_dk: Søg efter kanaler

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
da_dk: PVR-funktioner kan ikke bruges under søgning.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
da_dk: På hvilken PVR backend vil du søge?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
da_dk: Klientnummer

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
da_dk: Undgå gentagelser

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
da_dk: Denne timeroptagelse optager stadig. Er du sikker på, at du vil slette denne timeroptagelse?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
da_dk: Kun ukodede kanaler

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
da_dk: Ignorer nuværende timeroptagelser

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
da_dk: Ignorer nuværende optagelser

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
da_dk: Starttidspunkt

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
da_dk: Sluttidspunkt

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
da_dk: Startdato

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
da_dk: Slutdato

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
da_dk: Minimum varighed

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
da_dk: Maksimal varighed

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
da_dk: Inkluder ukendte genrer

[ctx: #19133]
en: Search string
da_dk: Søgestreng

[ctx: #19134]
en: Include description
da_dk: Inkluder beskrivelse

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
da_dk: Forskel på små/store bogstaver

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
da_dk: Kanal utilgængelig

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
da_dk: Ingen grupper defineret. Opret venligst en gruppe først

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
da_dk: Regler for timeroptagelser

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
da_dk: Navn på den nye gruppe

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
da_dk: Søg...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
da_dk: Gruppe

[ctx: #19142]
en: Search guide
da_dk: Søg i guide

[ctx: #19143]
en: Group management
da_dk: Administration af grupper

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
da_dk: Ingen grupper defineret

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
da_dk: Grupperet

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
da_dk: Grupper

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
da_dk: Indstilling af levetiden for denne optagelse til {0:d} dage vil straks få optagelsen til at ophøre. Dette kan resultere i øjeblikkelig sletning af optagelsen. Vil du alligevel fortsætte?

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
da_dk: Kanal

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
da_dk: Ma

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
da_dk: Ti

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
da_dk: On

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
da_dk: To

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
da_dk: Lø

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
da_dk: Sø

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
da_dk: fra

[ctx: #19157]
en: Next recording
da_dk: Næste optagelse

[ctx: #19158]
en: Currently recording
da_dk: Optagelse i gang

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
da_dk: fra

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
da_dk: til

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
da_dk: enhver tid

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
da_dk: Optagelse aktiv

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
da_dk: Optagelser

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
da_dk: Skift

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
da_dk: PVR-information

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
da_dk: Skan efter manglende ikoner

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
da_dk: Slettede og genoprettelige optagelser

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
da_dk: Skjul infoboks til video

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
da_dk: Skift til fuld skærm

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
da_dk: Øjeblikkelig optagelsesvarighed

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
da_dk: TV-kanalgrupper

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
da_dk: Radiokanalgrupper

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
da_dk: Standard omkringliggende tid fra start

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
da_dk: Standard omkringliggende tid fra slut

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
da_dk: Afspilning

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
da_dk: Vis kanalinformation ved kanalskift

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
da_dk: Slettet

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
da_dk: Tv-kanaler

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
da_dk: Fremtidige dage der vises

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
da_dk: Radiokanaler

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
da_dk: Slettede optagelser

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
da_dk: Ryd data

[ctx: #19186]
note: message box text for pvr data reset confirmation
en: All selected data will be cleared. Some information cannot be restored from the clients afterwards. Proceed anyway?
da_dk: Alle valgte data nulstilles. Nogle oplysninger kan ikke gendannes fra klienterne bagefter. Fortsætte alligevel?

[ctx: #19187]
note: progress dialog text shown while purging pvr data
en: Clearing data.
da_dk: Nulstiller data.

[ctx: #19188]
note: message box text for epg data reset confirmation
en: All guide data will be cleared. Are you sure?
da_dk: Alt guide-data vil blive nulstillet. Er du sikker?

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
da_dk: Denne PVR backend tillader ikke at optage denne begivenhed.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
da_dk: Afspil program

[ctx: #19191]
en: PVR service
da_dk: PVR-tjeneste

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
da_dk: Ingen af de tilsluttede PVR backend's understøtter skanning af kanaler.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
da_dk: Fortsæt?

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
da_dk: Forsink marker som set

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
da_dk: PVR-klientspecifikke handlinger

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
da_dk: Optagelse startet på: {0:s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
da_dk: Optagelse færdig på: {0:s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
da_dk: Kanalhåndtering

[ctx: #19200]
en: Guide source:
da_dk: Guide kilde:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
da_dk: Kanalnavn:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
da_dk: Kanalikon:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
da_dk: Rediger kanal

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
da_dk: Ny kanal

[ctx: #19205]
en: Group management
da_dk: Administration af grupper

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
da_dk: Aktivér guide:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
da_dk: Gruppe:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
da_dk: Indtast navnet på den nye kanal

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
da_dk: Kodi virtuel backend

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
da_dk: Klient

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
da_dk: Slet kanal

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
da_dk: Denne liste indeholder ændringer

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
da_dk: Vælg backend

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
da_dk: Indtast en gyldig web-adresse til den nye kanal

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
da_dk: Påmindelser

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
da_dk: Alle radiokanaler

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
da_dk: Alle tv-kanaler

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
da_dk: Synlige

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
da_dk: Ikke-grupperede kanaler

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
da_dk: Kanaler i

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
da_dk: Intet PVR-add-on kunne aktiveres. Tjek dine indstillinger eller loggen for mere information.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
da_dk: Optagelse afbrudt

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
da_dk: Optagelse planlagt

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
da_dk: Optagelse startet

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
da_dk: Optagelse fuldført

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
da_dk: Timeroptagelse slettet

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
da_dk: Tidligere dage der vises

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
da_dk: Undgå opdateringer under afspilning

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
da_dk: Benyt kanalrækkefølgen fra backend(erne)

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
da_dk: Ryd søgeresultater

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
da_dk: Vis en besked ved opdatering af timeroptagelser

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
da_dk: Benyt kanalnummering fra backend(erne)

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
da_dk: PVR-håndtering starter

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
da_dk: Indlæser kanaler fra klienter

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
da_dk: Indlæser timeroptagelser fra klienter

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
da_dk: Indlæser optagelser fra klienter

[ctx: #19239]
note: label for PVR client creation progress control
en: Creating PVR clients
da_dk: Opretter af PVR-klienter

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
da_dk: Klientprioriteter

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
da_dk: Se timer

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
da_dk: Rediger timeroptagelse

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
da_dk: Rediger regel for timeroptagelse

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
da_dk: Backend inaktivitetstid

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
da_dk: Wakeup kommando

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
da_dk: Vågn før optagelse

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
da_dk: Daglig vækning

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
da_dk: Daglig vækningstid (TT:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
da_dk: Filtrer kanaler

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
da_dk: Tv- og radiokanaler

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
da_dk: Opdaterer guide-informationer

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
da_dk: Planlæg guide-opdatering for denne kanal?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
da_dk: Guide-opdatering planlagt for denne kanal

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
da_dk: Guide-opdatering mislykkedes for denne kanal

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
da_dk: {0:d} planlagt

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
da_dk: Afsluttet

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
da_dk: Lås kanal

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
da_dk: Lås kanal op

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
da_dk: Forældrekontrol

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
da_dk: Varighed af oplåsning

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
da_dk: Skift PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
da_dk: Forældrekontrol. Indtast PIN:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
da_dk: Forkert PIN

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
da_dk: Det indtastede PIN var forkert.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
da_dk: Forældrelåst

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
da_dk: Forældrelåst:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
da_dk: Skjul "Ingen information tilgængelig" label

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
da_dk: Forvælg afspillende kanal i lister

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
da_dk: Grupper elementer

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
da_dk: Ingen PVR-add-ons kunne findes

[ctx: #19272]
note: label for 'pvr configuration incomplete' information dialog text
en: To use PVR you need to install, enable and configure a PVR add-on. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
da_dk: For at bruge PVR skal du installere, aktivere og konfigurere et PVR-add-on. Besøg http://kodi.wiki/view/PVR for at lære mere.

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
da_dk: Tv-guide

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
da_dk: Radioguide

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
da_dk: Konfliktadvarsel

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
da_dk: Konfliktfejl

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
da_dk: Optagelseskonflikt

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
da_dk: Optagelsesfejl

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
da_dk: PVR-klienter

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
da_dk: Klientspecifikke indstillinger

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
da_dk: Bekræft kanalskift ved at trykke "OK"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
da_dk: Nuværende ikon

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
da_dk: Intet ikon

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
da_dk: Vælg ikon

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
da_dk: Se efter ikon

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
da_dk: Søger efter kanallogoer

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
da_dk: Alle kanaler

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
da_dk: Datovælger

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
da_dk: Skjul gruppe

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
da_dk: Fortryd sletning

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
da_dk: Fjern permanent

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
da_dk: Fjern alle permanent

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
da_dk: Fjern alle slettede optagelser fra papirkurven? Denne handling kan ikke fortrydes.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
da_dk: Fjern denne slettede optagelse fra papirkurven? Denne handling kan ikke fortrydes.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
da_dk: Slet regel for timeroptagelse

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
da_dk: Ingen PVR-add-on aktiveret

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
da_dk: Vertikale kanaler

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
da_dk: Horisontale kanaler

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
da_dk: Udløber

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
da_dk: Vertikale kanaler uden gruppevælger

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
da_dk: Horisontale kanaler uden gruppevælger

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
da_dk: Vil du optage det valgte program eller skifte til det aktuelle program?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
da_dk: Luk kanal-OSD efter kanalskift

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
da_dk: Se regel for timeroptagelse

[ctx: #19305]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
da_dk: Slettet glippet PVR-påmindelse for '{0:s}' på kanalen '{1:s}' ved '{2:s}'

[ctx: #19306]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
da_dk: Slettet glippet PVR-påmindelse for kanal '{0:s}' ved '{1:s}'

[ctx: #19307]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for [B]{0:s}[/B] on channel [B]{1:s}[/B] at [B]{2:s}[/B].
da_dk: Påmindelse for [B]{0:s}[/B] på kanal [B]{1:s}[/B] ved [B]{2:s}[/B].

[ctx: #19308]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for channel [B]{0:s}[/B] at [B]{1:s}[/B].
da_dk: Påmindelse for kanal [B]{0:s}[/B] ved [B]{1:s}[/B].

[ctx: #19309]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will schedule a recording...)
da_dk: (Automatisk lukning af denne påmindelse vil planlægge en optagelse...)

[ctx: #19310]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
da_dk: Planlagt optagelse til automatisk lukket PVR-påmindelse for '{0:s}' på kanalen '{1:s}' ved '{2:s}'

[ctx: #19311]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
da_dk: Planlagt optagelse til automatisk lukket PVR-påmindelse for kanalen '{0:s}' ved '{1:s}'

[ctx: #19312]
note: heading for pvr reminder notification dialog
en: PVR reminder
da_dk: PVR påmindelse

[ctx: #19313]
note: pvr settings "reminder auto close delay" setting label
en: Automatically close reminder popup after
da_dk: Luk automatisk påmindelser efter

[ctx: #19314]
note: pvr settings "schedule recording on reminder auto-close" setting label
en: Schedule recording when auto-closing the reminder popup
da_dk: Planlæg optagelse når dialogen med påmindelse automatisk lukkes

[ctx: #19315]
note: generic 'backend order' label
en: Backend order
da_dk: Rækkefølge for backend

[ctx: #19316]
note: pvr settings "Start all group channel numbers from 1" setting label
en: Start group channel numbers from 1
da_dk: Start kanalnumre for grupper fra 1

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
da_dk: 12 timer tilbage

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
da_dk: 12 timer frem

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
da_dk: Forrige gruppe

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
da_dk: Næste gruppe

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
da_dk: Gruppevælger

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
da_dk: Første kanal

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
da_dk: Afspillede kanal

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
da_dk: Sidste kanal

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
da_dk: Program

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
da_dk: Naviger...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
da_dk: Slet sete

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
da_dk: Slet alle sete optagelser i denne mappe?

[ctx: #19329]
note: label for PVR settings use backend channel numbers always
en: Allow backend channel numbers with more than one PVR add-on
da_dk: Tillad backend-kanalnumre med mere end et PVR-add-on

[ctx: #19330]
note: pvr settings "switch to channel on reminder auto-close" setting label
en: Switch to channel when auto-closing the reminder popup
da_dk: Skift til kanal, når dialogen med påmindelse automatisk lukkes

[ctx: #19331]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will switch to channel...)
da_dk: (Automatisk lukning af denne påmindelse skifter til kanal...)

[ctx: #19332]
note: text for event log entry for logging auto channel switch for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
da_dk: Skiftede til kanal for automatisk lukket PVR-påmindelse for '{0:s}' på kanal '{1:s}' ved '{2:s}'

[ctx: #19333]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
da_dk: Skiftede til kanal for automatisk lukket PVR-påmindelse for kanal '{0:s}' ved '{1:s}'

[ctx: #19334]
note: generic label for pvr providers used in different places
en: Providers
da_dk: Leverandører

[ctx: #19335]
note: label for special PVR search window list item
en: New search...
da_dk: Ny søgning...

[ctx: #19336]
note: label for special PVR search window list item
en: Edit search...
da_dk: Rediger søgning...

[ctx: #19337]
note: label for special PVR search window list item
en: Saved searches
da_dk: Gemte søgninger

[ctx: #19338]
note: delete saved search confirmation message box text
en: Delete this saved search?
da_dk: Slet denne gemte søgning?

[ctx: #19339]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore finished broadcasts
da_dk: Ignorer færdige udsendelser

[ctx: #19340]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore future broadcasts
da_dk: Ignorer fremtidige udsendelser

[ctx: #19341]
note: label to ask user to save an EPG search
en: Save the current search?
da_dk: Gem den aktuelle søgning?

[ctx: #19342]
note: "search not saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [not saved]
da_dk: [ikke gemt]

[ctx: #19343]
note: "search saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [saved]
da_dk: [gemt]

[ctx: #19344]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to set a reminder for the selected programme or to switch to the current programme?
da_dk: Vil du oprette en påmindelse for det valgte program eller skifte til det aktuelle program?

[ctx: #19345]
note: settings label to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: PVR client add-ons
da_dk: Add-ons til PVR-klienter

[ctx: #19346]
note: help text for setting to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: Display and manage available PVR client add-ons.
da_dk: Vis og administrer tilgængelige add-ons til PVR-klienter.

[ctx: #19347]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does provide client-specific settings
en: None of the active PVR clients provide client-specific settings.
da_dk: Ingen af de aktive PVR-klienter har klientspecifikke indstillinger.

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
da_dk: Leverandør

[ctx: #19349]
note: label for 'by user preference' sort method
en: User preference
da_dk: Brugerpræference

[ctx: #19350]
note: label for PVR setting use backend channel group order control
en: Use channel group order from backend(s)
da_dk: Benyt kanalgruppe rækkefølgen fra backend(erne)

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
da_dk: Andre / Ukendt

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
da_dk: Film / Drama

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
da_dk: Detektiv / Thriller

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
da_dk: Eventyr / Western / Krig

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
da_dk: Komedie

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
da_dk: Sæbeopera / Melodrama / Folklore

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
da_dk: Romantik

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
da_dk: Seriøs / Klassisk / Religiøs / Historisk film / Drama

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
da_dk: Voksenfilm / Drama

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
da_dk: Nyheder / Aktuelt

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
da_dk: Nyheder / Vejr

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
da_dk: Nyhedsmagasin

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
da_dk: Dokumentar

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
da_dk: Diskussion / Interview / Debat

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
da_dk: Game show / Quiz / Konkurrence

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
da_dk: Varieté-show

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
da_dk: Talkshow

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
da_dk: Sport

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
da_dk: Specielle begivenheder

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
da_dk: Sportsmagasin

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
da_dk: Fodbold

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
da_dk: Holdsport

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
da_dk: Atletik

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
da_dk: Motorsport

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
da_dk: Vandsport

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
da_dk: Vintersport

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
da_dk: Rideopvisning

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
da_dk: Kampsport

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
da_dk: Børne- / Ungdomsprogrammer

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
da_dk: Børneprogrammer for 0 til 5 år

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
da_dk: Underholdningsprogrammer for 6 til 14 år

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
da_dk: Underholdningsprogrammer for 10 til 16 år

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
da_dk: Informativ / Undervisnings- / Skoleprogram

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
da_dk: Tegnefilm / Dukker

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
da_dk: Musik / Ballet / Dans

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
da_dk: Seriøs / Klassisk musik

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
da_dk: Folk / Traditionel musik

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
da_dk: Kunst / Kultur

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
da_dk: Scenekunst

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
da_dk: Kunst

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
da_dk: Populær kultur / Traditionel kunst

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
da_dk: Litteratur

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
da_dk: Film / Biograf

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
da_dk: Eksperimenterende film / Video

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
da_dk: Udsendelser / Presse

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
da_dk: Nye medier

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
da_dk: Kunst / Kulturmagasiner

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
da_dk: Mode

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
da_dk: Socialt / Politisk / Økonomi

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
da_dk: Magasiner / Rygter / Dokumentar

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
da_dk: Økonomi / Socialrådgivning

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
da_dk: Bemærkelsesværdige mennesker

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
da_dk: Undervisning / Videnskab / Fakta

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
da_dk: Natur / Dyr / Miljø

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
da_dk: Teknologi / Naturvidenskab

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
da_dk: Medicin / Fysiologi / Psykologi

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
da_dk: Fremmede lande / Ekspeditioner

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
da_dk: Social / Spirituel videnskab

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
da_dk: Videregående uddannelse

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
da_dk: Sprog

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
da_dk: Fritid / Hobbyer

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
da_dk: Turisme / Rejse

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
da_dk: Håndværk

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
da_dk: Motor

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
da_dk: Fitness & sundhed

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
da_dk: Madlavning

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
da_dk: Reklame / Shopping

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
da_dk: Havearbejde

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
da_dk: Specielle karaktertræk

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
da_dk: Oprindeligt sprog

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
da_dk: Sort & hvid

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
da_dk: Ikke udgivet

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
da_dk: Direkte udsendelse

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
da_dk: Detektiv / Thriller

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
da_dk: Eventyr / Western / Krig

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
da_dk: Komedie

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
da_dk: Sæbeopera / Melodrama / Folklore

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
da_dk: Romantik

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
da_dk: Seriøs / Klassisk / Religion / Historisk

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
da_dk: Kun for voksne

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
da_dk: Bekræft nedlukning

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
da_dk: Kanalguide

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
da_dk: Afspil optagelse

[ctx: #19690]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR has scheduled a reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
da_dk: PVR har planlagt en påmindelse for '{0:s}' på kanalen '{1:s}' i {2:s}.

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
da_dk: PVR optager i øjeblikket '{0:s}' på kanalen '{1:s}'.

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
da_dk: PVR begynder at optage '{0:s}' på kanalen '{1:s}' om {2:s}.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
da_dk: Daglig opvågning om {0:s}.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
da_dk: {0:d} minutter

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
da_dk: omkring 1 minut

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
da_dk: Luk ned alligevel

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
da_dk: Mappe til gemt musik

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
da_dk: Brug ekstern DVD-afspiller

[ctx: #20002]
en: External DVD player
da_dk: Ekstern DVD-afspiller

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
da_dk: Mappe til trænerprogrammer

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
da_dk: Mappe til skærmbilleder

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
da_dk: Mappe til playlister

[ctx: #20007]
en: Recordings
da_dk: Optagelser

[ctx: #20008]
en: Screenshots
da_dk: Skærmbilleder

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
da_dk: Brug Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
da_dk: Musikplaylister

[ctx: #20012]
en: Video playlists
da_dk: Videoplaylister

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
da_dk: Vil du starte spillet?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
da_dk: Sorter efter: Playlister

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
da_dk: Netværks-miniaturebillede

[ctx: #20016]
en: Current thumb
da_dk: Nuværende miniaturebillede

[ctx: #20017]
en: Local thumb
da_dk: Lokalt miniaturebillede

[ctx: #20018]
en: No thumb
da_dk: Intet miniaturebillede

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
da_dk: Vælg miniaturebillede

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
da_dk: Plakat

[ctx: #20023]
en: Conflict
da_dk: Konflikt

[ctx: #20024]
en: Scan new
da_dk: Skan nye

[ctx: #20025]
en: Scan all
da_dk: Skan alle

[ctx: #20026]
en: Region
da_dk: Område

[ctx: #20035]
en: Regional ({0:s})
da_dk: Region ({0:s})

[ctx: #20037]
en: Summary
da_dk: Resumé

[ctx: #20038]
en: Lock music window
da_dk: Lås musikvindue

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
da_dk: Lås videovindue

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
da_dk: Lås billedevindue

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
da_dk: Lås program- og scriptsvinduer

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
da_dk: Lås filhåndtering

[ctx: #20043]
en: Lock settings
da_dk: Lås indstillinger

[ctx: #20044]
en: Start fresh
da_dk: Start påny

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
da_dk: Gå til administrationstilstand

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
da_dk: Afbryd administrationstilstand

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
da_dk: Opret profilen '{0:s}'?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
da_dk: Start med nye indstillinger eller benyt standardindstillingerne?

[ctx: #20049]
en: Best available
da_dk: Bedst tilgængelige

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
da_dk: Skift automatisk mellem 16x9 og 4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
da_dk: Behandl kombinerede filer som enkelte filer

[ctx: #20052]
en: Caution
da_dk: Advarsel

[ctx: #20053]
en: Left master mode
da_dk: Forlod administrationstilstand

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
da_dk: Gik i administrationstilstand

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
da_dk: Allmusic.com miniaturebillede

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
da_dk: Fjern miniaturebillede

[ctx: #20058]
en: Add profile...
da_dk: Tilføj profil...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
da_dk: Hent info til alle albummer

[ctx: #20060]
en: Media info
da_dk: Medieinfo

[ctx: #20062]
en: Shares with default
da_dk: Delinger med standard

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
da_dk: Delinger med standard (læs kun)

[ctx: #20064]
en: Copy default
da_dk: Kopier standard

[ctx: #20065]
en: Profile picture
da_dk: Profilbillede

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
da_dk: Lås indstillinger

[ctx: #20067]
en: Edit profile
da_dk: Rediger profil

[ctx: #20068]
en: Profile lock
da_dk: Profillås

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
da_dk: Kunne ikke oprette mappen

[ctx: #20070]
en: Profile directory
da_dk: Profilmappe

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
da_dk: Start med nye mediekilder eller benyt standardkilderne?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
da_dk: Sørg for at mappen er skrivbar og at mappens navn er gyldigt

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
da_dk: MPAA bedømmelse

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
da_dk: Indtast hovedadgangskode

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
da_dk: Spørg efter hovedadgangskoden ved start

[ctx: #20077]
en: Skin settings
da_dk: Skinindstillinger

[ctx: #20078]
en: - no link set -
da_dk: - ingen forbindelse valgt -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
da_dk: Aktiver animationer

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
da_dk: Deaktiver RSS under musikafspilning

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
da_dk: Aktiver genvejsknapper

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
da_dk: Vis programmer i hovedmenuen

[ctx: #20083]
en: Show music information
da_dk: Vis musikinformationer

[ctx: #20084]
en: Show weather information
da_dk: Vis vejrinformationer

[ctx: #20085]
en: Show system information
da_dk: Vis systeminformationer

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
da_dk: Vis ledig disk plads på C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
da_dk: Vis ledig disk plads på E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
da_dk: Vejrinformationer

[ctx: #20089]
en: Drive space free
da_dk: Ledig harddiskplads

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
da_dk: Indtast navnet på en eksisterende netværksmappe

[ctx: #20091]
en: Lock code
da_dk: Låsekode

[ctx: #20092]
en: Load profile
da_dk: Indlæs profil

[ctx: #20093]
en: Profile name
da_dk: Profilnavn

[ctx: #20094]
en: Media sources
da_dk: Mediekilder

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
da_dk: Indtast profilens låsekode

[ctx: #20096]
en: Login screen
da_dk: Loginskærm

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
da_dk: Henter albuminformationer

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
da_dk: Henter informationer om albummet

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
da_dk: Cd'en eller sporet kunne ikke rippes mens den/det afspilles

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
da_dk: Hovedadgangskode og indstillinger

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
da_dk: Indtastning af hovedadgangskode aktiverer altid administrationstilstand

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
da_dk: Gem ændringer i profil?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
da_dk: Gamle indstillinger fundet. Vil du benytte dem?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
da_dk: Gamle mediekilder fundet. Vil du benytte dem?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
da_dk: Separat (låst)

[ctx: #20108]
en: Root
da_dk: Roden

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
da_dk: UPnP-indstillinger

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
da_dk: Start UPnP-klienten automatisk

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
da_dk: Sidste login: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
da_dk: Aldrig logget ind før

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
da_dk: Profil {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
da_dk: Brugerlogin / Vælg en profil

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
da_dk: Brug lås på loginskærm

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
da_dk: Ugyldig låsekode.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
da_dk: Dette kræver at hovedlåsen er aktiveret. Vil du gøre dette nu?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
da_dk: Indlæser programinformation

[ctx: #20121]
en: Party on!
da_dk: Så skal der festes!

[ctx: #20122]
en: True
da_dk: Sandt

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
da_dk: Mixer drinks

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
da_dk: Fylder glassene

[ctx: #20125]
en: Logged on as
da_dk: Logget på som

[ctx: #20126]
en: Log off
da_dk: Log af

[ctx: #20129]
en: Weave
da_dk: Flet

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
da_dk: Flet - inverteret

[ctx: #20131]
en: Blend
da_dk: Bland

[ctx: #20132]
en: Restart video
da_dk: Genstart video

[ctx: #20133]
en: Edit network location
da_dk: Rediger netværkssted

[ctx: #20134]
en: Remove network location
da_dk: Fjern netværkssted

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
da_dk: Vil du skanne mappen?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
da_dk: Hukommelsesenhed

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
da_dk: Hukommelsesenhed monteret

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
da_dk: Kunne ikke montere hukommelsesenhed

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
da_dk: I port {0:d}, slot {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
da_dk: Lås pauseskærm

[ctx: #20141]
en: Set
da_dk: Vælg

[ctx: #20142]
en: Username
da_dk: Brugernavn

[ctx: #20143]
en: Enter password for
da_dk: Indtast adgangskode til

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
da_dk: Timer til nedlukning

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
da_dk: Tid til nedlukning (i minutter)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
da_dk: Startet, lukker ned om {0:d}m

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
da_dk: Luk ned om 30 minutter

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
da_dk: Luk ned om 60 minutter

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
da_dk: Luk ned om 120 minutter

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
da_dk: Brugerdefineret timer til nedlukning

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
da_dk: Annuller timer til nedlukning

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
da_dk: Lås indstillinger til {0:s}

[ctx: #20153]
en: Browse...
da_dk: Gennemse...

[ctx: #20154]
en: Summary information
da_dk: Resumé-information

[ctx: #20155]
en: Storage information
da_dk: Lagerinformation

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
da_dk: Harddiskinformation

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
da_dk: DVD-ROM-information

[ctx: #20158]
en: Network information
da_dk: Netværksinformation

[ctx: #20159]
en: Video information
da_dk: Videoinformation

[ctx: #20160]
en: Hardware information
da_dk: Hardwareinformation

[ctx: #20162]
en: Used
da_dk: Brugt

[ctx: #20163]
en: of
da_dk: af

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
da_dk: Låsning ikke understøttet

[ctx: #20165]
en: Not locked
da_dk: Ikke låst

[ctx: #20166]
en: Locked
da_dk: Låst

[ctx: #20167]
en: Frozen
da_dk: Fastfrosset

[ctx: #20168]
en: Requires reset
da_dk: Kræver nulstilling

[ctx: #20169]
en: Week
da_dk: Uge

[ctx: #20170]
en: Line
da_dk: Linje

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
da_dk: Windows netværk (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
da_dk: XBMSP-server

[ctx: #20173]
en: FTP server
da_dk: FTP-server

[ctx: #20174]
en: FTPS server
da_dk: FTPS-server

[ctx: #20175]
en: UPnP server
da_dk: UPnP-server

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
da_dk: Vis videoinformation

[ctx: #20177]
en: Done
da_dk: Færdig

[ctx: #20180]
en: Symbols
da_dk: Symboler

[ctx: #20181]
en: Backspace
da_dk: Tilbage

[ctx: #20182]
en: Space
da_dk: Mellemrum

[ctx: #20183]
en: Reload skin
da_dk: Genindlæs skin

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
da_dk: Brug plakatvisning til tv-serier

[ctx: #20186]
en: Please wait
da_dk: Vent venligst

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
da_dk: Meddel biblioteksopdateringer

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
da_dk: Aktiver automatisk rulning af handling og anmeldelse

[ctx: #20190]
en: Custom
da_dk: Brugerdefineret

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
da_dk: Aktiver fejlfindingslogføring

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
da_dk: Hent yderligere informationer når der opdateres

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
da_dk: Standardleverandør til albuminformation

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
da_dk: Standardleverandør til kunstnerinformation

[ctx: #20195]
en: Change information provider
da_dk: Skift informationsleverandør

[ctx: #20196]
en: Export music library
da_dk: Eksporter musikbiblioteket

[ctx: #20197]
en: Import music library
da_dk: Importer musikbibliotek

[ctx: #20198]
en: No artist found!
da_dk: Ingen kunstner fundet!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
da_dk: Fejl ved hentning af kunstnerinformation

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
da_dk: Foretræk onlineinformation

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
da_dk: Med dette aktiveret, vil alle oplysninger, der er hentet til albummer og kunstnere tilsidesætte det du har angivet i din sangs nøgleord, såsom genrer, årstal, kunstnere osv. Nyttigt, hvis du har MusicBrainz identifikatorer i din sangs nøgleord.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
da_dk: Søg efter eksterne undertekster

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
da_dk: Mappe til kunstnerinformation

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
da_dk: Foretræk online albumkunst

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
da_dk: Når intet lokalt albumcover eksisterer, anvendes online cover. Hvis begge er utilgængelige, anvendes coverbilleder indlejret i musikfiler

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
da_dk: Mappe til filmsæt-information

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
da_dk: Anvend kunstnernavn ved sortering efter kunstner

[ctx: #20240]
en: Android music
da_dk: Android musik

[ctx: #20241]
en: Android videos
da_dk: Android videoer

[ctx: #20242]
en: Android pictures
da_dk: Android billeder

[ctx: #20243]
en: Android photos
da_dk: Android fotografier

[ctx: #20245]
en: Windows music library
da_dk: WIndows musikbibliotek

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
da_dk: Windows videobibliotek

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
da_dk: Windows billedebibliotek

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
da_dk: Windows fotobibliotek

[ctx: #20249]
en: Windows documents
da_dk: Windows dokumenter

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
da_dk: Så skal der festes! (videoer)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
da_dk: Mixer drinks (videoer)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
da_dk: Fylder glassene (videoer)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
da_dk: WebDAV-server (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
da_dk: WebDAV-server (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
da_dk: Log ind først og rediger derefter din profil

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
da_dk: Webserver-mappe (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
da_dk: Webserver-mappe (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
da_dk: Kan ikke skrive til mappen:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
da_dk: RSS-feed (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
da_dk: RSS-feed (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
da_dk: Sekundær DNS

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
da_dk: DHCP-server:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
da_dk: Opret ny mappe

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
da_dk: Ukendt eller indbygget (beskyttet)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
da_dk: Videoer - Bibliotek

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
da_dk: Sorter efter: ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
da_dk: Skanner film med {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
da_dk: Skanner musikvideoer med {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
da_dk: Skanner tv-serier med {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
da_dk: Skanner kunstnere med {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
da_dk: Skanner albummer med {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
da_dk: Indstillinger for indholdsskanning

[ctx: #20323]
en: Movie plot
da_dk: Filmens handling

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
da_dk: Afspil del...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
da_dk: Nulstil kalibrering

[ctx: #20326]
note: Window screen calibration: ask to reset calibration settings
en: Do you want reset the calibration to their defaults for "{0:s}" resolution?
da_dk: Vil du nulstille kalibreringen til standardindstillinger for "{0:s}"-opløsning?

[ctx: #20327]
note: Window screen calibration: the current calibration value
en: Current value: {}
da_dk: Nuværende værdi: {}

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
da_dk: Søg efter destination

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
da_dk: Film er i separate mapper, der matcher filmens titel

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
da_dk: Brug mappenavn ved opslagene

[ctx: #20331]
en: File
da_dk: Fil

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
da_dk: Brug fil- eller mappenavn ved opslagene?

[ctx: #20333]
en: Set content
da_dk: Vælg indhold

[ctx: #20334]
en: Folder
da_dk: Mappe

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
da_dk: Søg i mappe og alle undermapper?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
da_dk: Lås kilder op

[ctx: #20337]
en: Actor
da_dk: Skuespiller

[ctx: #20338]
en: Movie
da_dk: Film

[ctx: #20339]
en: Director
da_dk: Instruktør

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
da_dk: Ønsker du at fjerne alle elementer i denne sti fra dit bibliotek?

[ctx: #20342]
en: Movies
da_dk: Film

[ctx: #20343]
en: TV shows
da_dk: Tv-serier

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
da_dk: Denne mappe indeholder

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
da_dk: Kør automatiseret skanning

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
da_dk: Skan i mappe og alle undermapper

[ctx: #20347]
en: as
da_dk: som

[ctx: #20348]
en: Directors
da_dk: Instruktører

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
da_dk: Ingen videofiler fundet i denne mappe!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
da_dk: {0:s} ({1:s} stemmer)

[ctx: #20351]
en: TV show information
da_dk: Information om tv-serie

[ctx: #20352]
en: Episode information
da_dk: Information om afsnit

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
da_dk: Indlæser detaljer om tv-serie

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
da_dk: Henter afsnittets guide

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
da_dk: Henter informationer om afsnit i mappen

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
da_dk: Vælg tv-serie:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
da_dk: Indtast tv-seriens navn

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
da_dk: Sæson {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
da_dk: Afsnit

[ctx: #20360]
en: Episodes
da_dk: Afsnit

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
da_dk: Indlæser detaljer om afsnittet

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
da_dk: Fjern afsnit fra biblioteket

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
da_dk: Fjern tv-serie fra biblioteket

[ctx: #20364]
en: TV show
da_dk: Tv-serie

[ctx: #20365]
en: Episode plot
da_dk: Afsnittets handling

[ctx: #20366]
en: * All seasons
da_dk: * Alle sæsoner

[ctx: #20367]
en: Hide watched
da_dk: Skjul sete

[ctx: #20368]
en: Prod code
da_dk: Produktionskode

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
da_dk: Vis information for usete elementer

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
da_dk: * Skjult for at undgå spoilere *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
da_dk: Vælg miniaturebillede til sæson

[ctx: #20372]
en: Season image
da_dk: Sæsonbillede

[ctx: #20373]
en: Season
da_dk: Sæson

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
da_dk: Henter filminformation

[ctx: #20375]
en: Unassign content
da_dk: Løsriv indhold

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
da_dk: Originaltitel

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
da_dk: Opdater information om tv-serie

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
da_dk: Opdater informationer for alle afsnit?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
da_dk: Den valgte mappe indeholder en enkelt tv-serie

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
da_dk: Udeluk den valgte mappe fra skanningen

[ctx: #20382]
en: Recently added
da_dk: Senest tilføjede

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
da_dk: Den valgte mappe indeholder en enkelt video

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
da_dk: Link til tv-serie

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
da_dk: Fjern link til tv-serie

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
da_dk: Senest tilføjede film

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
da_dk: Senest tilføjede afsnit

[ctx: #20388]
en: Studios
da_dk: Studier

[ctx: #20389]
en: Music videos
da_dk: Musikvideoer

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
da_dk: Senest tilføjede musikvideoer

[ctx: #20391]
en: Music video
da_dk: Musikvideo

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
da_dk: Fjern musikvideo fra biblioteket

[ctx: #20393]
en: Music video information
da_dk: Musikvideoinformation

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
da_dk: Indlæser musikvideoinformation

[ctx: #20395]
en: Mixed
da_dk: Blandet

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
da_dk: Gå til albummer af kunstner

[ctx: #20397]
en: Go to album
da_dk: Gå til album

[ctx: #20398]
en: Play song
da_dk: Afspil sang

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
da_dk: Gå til musikvideoer fra album

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
da_dk: Gå til musikvideoer af kunstner

[ctx: #20401]
en: Play music video
da_dk: Afspil musikvideo

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
da_dk: Hent miniaturebillede til skuespiller

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
da_dk: Vælg miniaturebillede til skuespiller

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
da_dk: Fjern bogmærke

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
da_dk: Slet bogmærke fra afsnit

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
da_dk: Opret bogmærke i afsnit

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
da_dk: Indstillinger for informationsleverandør

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
da_dk: Henter musikvideoinformation

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
da_dk: Henter information om tv-serie

[ctx: #20411]
en: Flatten
da_dk: Fladgør

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
da_dk: Fladgør tv-seriens sæsoner

[ctx: #20413]
en: Get fanart
da_dk: Hent fankunst

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
da_dk: Vis fankunst i video- og musikbibliotekerne

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
da_dk: Skanner efter nyt indhold

[ctx: #20416]
en: First aired
da_dk: Vist første gang

[ctx: #20417]
en: Writer
da_dk: Forfatter

[ctx: #20418]
en: Writers
da_dk: Forfattere

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
da_dk: Erstat filnavne med bibliotekets titler

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
da_dk: Aldrig

[ctx: #20421]
en: If only one season
da_dk: Hvis kun én sæson

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
da_dk: Altid

[ctx: #20423]
en: Has trailer
da_dk: Har trailer

[ctx: #20424]
en: False
da_dk: Falsk

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
da_dk: Diasshow med fankunst

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
da_dk: Eksporter til en enkelt fil eller separate filer for hver forekomst?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
da_dk: Vælg regeltype

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
da_dk: Enkelt fil

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
da_dk: Adskil

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
da_dk: Eksporter miniaturebilleder og fankunst?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
da_dk: Overskriv gamle filer?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
da_dk: Udeluk sti fra biblioteksopdateringer

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
da_dk: Udtræk videoinformationer fra filer

[ctx: #20434]
en: Sets
da_dk: Sæt

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
da_dk: Kombiner delte videofiler

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
da_dk: Eksporter miniaturebilleder af skuespillere?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
da_dk: Vælg fankunst

[ctx: #20438]
en: Local fanart
da_dk: Lokal fankunst

[ctx: #20439]
en: No fanart
da_dk: Ingen fankunst

[ctx: #20440]
en: Current fanart
da_dk: Nuværende fankunst

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
da_dk: Netværksfankunst

[ctx: #20442]
en: Change content
da_dk: Skift indhold

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
da_dk: Vil du opdatere informationerne for alle elementer i denne sti?

[ctx: #20444]
en: Add to library
da_dk: Tilføj til bibliotek

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
da_dk: Fankunst

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
da_dk: Lokalt information fundet. Ignorer og opdater fra internettet?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
da_dk: Ønsker du at tilføje medierne fra denne kilde til dit bibliotek?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
da_dk: Kunne ikke hente information

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
da_dk: Kan ikke forbinde til netværksserver

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
da_dk: Kunne ikke forbinde til netværksserver. Vil du fortsætte skanningen?

[ctx: #20451]
en: Countries
da_dk: Lande

[ctx: #20452]
en: episode
da_dk: afsnit

[ctx: #20453]
en: episodes
da_dk: afsnit

[ctx: #20454]
en: Listener
da_dk: Lytter

[ctx: #20455]
en: Listeners
da_dk: Lyttere

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
da_dk: Fladgør hierarki

[ctx: #20457]
en: Movie set
da_dk: FIlmsæt

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
da_dk: Vis filmsæt

[ctx: #20459]
en: Tags
da_dk: Mærkat

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
da_dk: Tilføj {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
da_dk: Fjern {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
da_dk: Nyt mærkat...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
da_dk: En mærkat med navnet '{0:s}' findes allerede.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
da_dk: Vælg {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
da_dk: Håndtér filmsæt

[ctx: #20466]
en: Select movie set
da_dk: Vælg filmsæt

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
da_dk: Intet sæt (fjern fra {0:s})

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
da_dk: Tilføj film til nyt filmsæt

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
da_dk: Behold nuværende filmsæt ({0:s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
da_dk: Inkluder sæt indeholdende en enkelt film

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
da_dk: Vis tomme tv-serier

[ctx: #20472]
en: Show all performers for music videos
da_dk: Vis alle performere til musikvideoer

[ctx: #20473]
en: Premiered
da_dk: Haft premiere

[ctx: #20474]
note: Used in smart playlists to select items based on the HDR type (HDR10, HLG, Dolbyvision)
en: HDR type
da_dk: HDR-type

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
da_dk: Vis skjulte filer og mapper

[ctx: #21331]
en: New media detected
da_dk: Nyt medie fundet

[ctx: #21332]
en: Browse videos
da_dk: Gennemse videoer

[ctx: #21333]
en: Browse music
da_dk: Gennemse musik

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
da_dk: Gennemse billeder

[ctx: #21335]
en: Browse files
da_dk: Gennemse filer

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
da_dk: Forbinder til: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
da_dk: Aldrig

[ctx: #21338]
en: Select version
da_dk: Vælg version

[ctx: #21340]
en: Auto-update
da_dk: Opdater automatisk

[ctx: #21341]
en: No updates available
da_dk: Ingen tilgængelige opdateringer

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
da_dk: Der er i øjeblikket ingen tilgængelige versioner for dette add-on.

[ctx: #21343]
en: Use video tags
da_dk: Anvend videomærkater

[ctx: #21344]
en: Enable to use embedded tags in mp4 or mkv files for library metadata. Will prevent scrapers from operating correctly.
da_dk: Aktiver for at bruge indlejrede tags i mp4- eller mkv-filer til bibliotekets metadata. Forhindrer scraperne i at fungere korrekt.

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
da_dk: Ukategoriseret

[ctx: #21346]
note: Used to give heading list entry for an file extension description, e.g. to show as 'Extension: ".mp3"'
en: Extension: "{0:s}"
da_dk: Filtypenavn: "{0:s}"

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
da_dk: Aktiver understøttelse af UPnP

[ctx: #21359]
en: Add media share...
da_dk: Tilføj mediedelingsmappe...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
da_dk: Del mine biblioteker

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
da_dk: Søg efter eksterne UPnP-afspillere

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
da_dk: Bogmærke oprettet

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
da_dk: Bogmærke er oprettet for afsnittet

[ctx: #21364]
en: Edit media share
da_dk: Rediger mediedelingsmappe

[ctx: #21365]
en: Remove media share
da_dk: Fjern mediedelingsmappe

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
da_dk: Brugerdefineret mappe til undertekst

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
da_dk: Alternativ mappe til film og undertekster

[ctx: #21368]
en: Override subtitles fonts
da_dk: Overskriv skrifttyper for undertekster

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
da_dk: Aktiver understøttelse af mus og berøringsfølsom skærm

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
da_dk: Afspil den grafiske brugerflades lyde under afspilning af medier

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
da_dk: Miniaturebillede

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
da_dk: Gennemtving region for DVD-afspiller

[ctx: #21373]
en: Display
da_dk: Skærm

[ctx: #21374]
en: Video aspect
da_dk: Billedeformat

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
da_dk: Aktiver 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
da_dk: Aktiver 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
da_dk: Aktiver 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
da_dk: Indtast navn på den nye playliste

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
da_dk: Vis "Tilføj kilde" knapper

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
da_dk: Aktiver scroll-linjer

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
da_dk: Brug en knap til filtrering af set/ikke set i videobiblioteket

[ctx: #21385]
en: Open
da_dk: Åbn

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
da_dk: Akustisk administrationsniveau

[ctx: #21387]
en: Fast
da_dk: Hurtig

[ctx: #21388]
en: Quiet
da_dk: Stille

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
da_dk: Aktiver brugerdefineret baggrund

[ctx: #21390]
en: Power management level
da_dk: Strømstyringsniveau

[ctx: #21391]
en: High power
da_dk: Højt strømforbrug

[ctx: #21392]
en: Low power
da_dk: Lavt strømforbrug

[ctx: #21393]
en: High standby
da_dk: Høj standby

[ctx: #21394]
en: Low standby
da_dk: Lav standby

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
da_dk: Kan ikke cache filer større end 4 GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
da_dk: Kapitel

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
da_dk: Højkvalitets pixel shader v2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
da_dk: Brug "tween" overgangsanimationer

[ctx: #21400]
en: contains
da_dk: indeholder

[ctx: #21401]
en: does not contain
da_dk: indeholder ikke

[ctx: #21402]
en: is
da_dk: er

[ctx: #21403]
en: is not
da_dk: er ikke

[ctx: #21404]
en: starts with
da_dk: begynder med

[ctx: #21405]
en: ends with
da_dk: slutter med

[ctx: #21406]
en: greater than
da_dk: større end

[ctx: #21407]
en: less than
da_dk: mindre end

[ctx: #21408]
en: after
da_dk: efter

[ctx: #21409]
en: before
da_dk: før

[ctx: #21410]
en: in the last
da_dk: i det sidste

[ctx: #21411]
en: not in the last
da_dk: ikke i det sidste

[ctx: #21412]
en: Information providers
da_dk: Informationsleverandører

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
da_dk: Standard leverandør af filminformation

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
da_dk: Standard leverandør af tv-serie information

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
da_dk: Standard leverandør af musikvideoinformation

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
da_dk: Vælg første ikke sete tv-series sæson / afsnit

[ctx: #21417]
en: Settings
da_dk: Indstillinger

[ctx: #21418]
en: Multilingual
da_dk: Flersproget

[ctx: #21419]
en: No information providers present
da_dk: Ingen informationsleverandør til stede

[ctx: #21420]
en: Value to match
da_dk: Match denne værdi

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
da_dk: Regel for smart playliste

[ctx: #21422]
en: Match items where
da_dk: Match emner hvor

[ctx: #21423]
en: New rule...
da_dk: Ny regel...

[ctx: #21424]
en: Items must match
da_dk: Emner skal matche

[ctx: #21425]
en: all of the rules
da_dk: alle regler

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
da_dk: en eller flere af reglerne

[ctx: #21427]
en: Limit to
da_dk: Begræns til

[ctx: #21428]
en: No limit
da_dk: Ingen begrænsning

[ctx: #21429]
en: Order by
da_dk: Sorter efter

[ctx: #21430]
en: ascending
da_dk: stigende

[ctx: #21431]
en: descending
da_dk: faldende

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
da_dk: Rediger smart playliste

[ctx: #21433]
en: Playlist name
da_dk: Playlistens navn

[ctx: #21434]
en: Find items where
da_dk: Find emner hvor

[ctx: #21435]
en: Edit
da_dk: Rediger

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
da_dk: {0:d} elementer

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
da_dk: Ny smart playliste...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
da_dk: {0:c} drev

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
da_dk: Rediger regler for festtilstand

[ctx: #21440]
en: Home folder
da_dk: Hjemmemappe

[ctx: #21441]
en: Watched count
da_dk: Antal gange set

[ctx: #21442]
en: Episode title
da_dk: Afsnittets titel

[ctx: #21443]
en: Video resolution
da_dk: Videoopløsning

[ctx: #21444]
en: Audio channels
da_dk: Lydkanaler

[ctx: #21445]
en: Video codec
da_dk: Video-codec

[ctx: #21446]
en: Audio codec
da_dk: Lyd-codec

[ctx: #21447]
en: Audio language
da_dk: Lydsprog

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
da_dk: Sprog til undertekster

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
da_dk: Fjernbetjening sender tastaturtryk

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
da_dk: Rediger

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
da_dk: Internetforbindelse krævet.

[ctx: #21452]
en: Get more...
da_dk: Hent flere...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
da_dk: Rodfilsystem

[ctx: #21454]
en: Source too slow
da_dk: Kilde for langsom

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
da_dk: Læsehastighed for lav til kontinuerlig afspilning

[ctx: #21456]
en: External storage
da_dk: Eksternt lager

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
da_dk: Antal sete afsnit

[ctx: #21458]
en: Group by
da_dk: Gruppér efter

[ctx: #21459]
en: mixed
da_dk: blandede

[ctx: #21460]
note: Subtitle position on screen setting list
en: Position on screen
da_dk: Placering på skærmen

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
da_dk: Manuelt

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
da_dk: I bunden af videoen

[ctx: #21463]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of screen
da_dk: Nederst på skærmen

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
da_dk: I toppen af videoen

[ctx: #21465]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of screen
da_dk: Øverst på skærmen

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
da_dk: Når der åbnes et vindue med tv-serie sæsoner eller afsnit, vælg automatisk den første ikke sete sæson eller afsnit.[CR][Ved første forekomst] Det første ikke sete objekt vil kun blive valgt, når et vindue åbnes første gang.[CR][Altid] Det første ikke sete objekt vil blive valgt, hver gang et vindue åbnes.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
da_dk: {0:.1f} til {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
da_dk: {0:d} til {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
da_dk: {0:s} til {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
da_dk: Ved første forekomst

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
da_dk: Inkluder "Alle sæsoner" og "Specials"

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
da_dk: Om emner fra "Alle sæsoner" og "Specials" skal med i betragtning under ikke sete emner.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
da_dk: Ingen

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
da_dk: Begge

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
da_dk: Kun "Alle sæsoner"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
da_dk: Kun "Specials"

[ctx: #21478]
en: Open
da_dk: Åbn

[ctx: #21479]
en: Run
da_dk: Kør

[ctx: #21480]
en: Use
da_dk: Anvend

[ctx: #21481]
en: Audio track count
da_dk: Antal lydspor

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
da_dk: Antal undertekstspor

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
da_dk: Vis

[ctx: #21484]
note: Button label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Show support
da_dk: Vis understøttelse

[ctx: #21485]
note: Dialog header label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Supported file extensions and media types
da_dk: Understøttede filtypenavne og medietyper

[ctx: #21602]
en: (External)
da_dk: (Ekstern)

[ctx: #21800]
en: File name
da_dk: Filnavn

[ctx: #21801]
en: File path
da_dk: Filsti

[ctx: #21802]
en: File size
da_dk: Filstørrelse

[ctx: #21803]
en: File date / time
da_dk: Fildato/-tid

[ctx: #21804]
en: Slide index
da_dk: Placering i diasshowindeks

[ctx: #21805]
en: Resolution
da_dk: Opløsning

[ctx: #21806]
en: Comment
da_dk: Kommentar

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
da_dk: Farve / S&H

[ctx: #21808]
en: JPEG process
da_dk: JPEG-proces

[ctx: #21820]
en: Date / Time
da_dk: Dato / Tid

[ctx: #21821]
en: Description
da_dk: Beskrivelse

[ctx: #21822]
en: Camera make
da_dk: Kameramærke

[ctx: #21823]
en: Camera model
da_dk: Kameramodel

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
da_dk: EXIF kommentar

[ctx: #21826]
en: Aperture
da_dk: Blændeåbning

[ctx: #21827]
en: Focal length
da_dk: Brændvidde

[ctx: #21828]
en: Focus distance
da_dk: Brændpunktsafstand

[ctx: #21829]
en: Exposure
da_dk: Eksponering

[ctx: #21830]
en: Exposure time
da_dk: Eksponeringstid

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
da_dk: Eksponeringskompensation

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
da_dk: Eksponeringstilstand

[ctx: #21833]
en: Flash used
da_dk: Blitzlys brugt

[ctx: #21834]
en: White-balance
da_dk: Hvidbalance

[ctx: #21835]
en: Light source
da_dk: Lyskilde

[ctx: #21836]
en: Metering mode
da_dk: Målingstilstand

[ctx: #21839]
en: CCD width
da_dk: CCD vidde

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
da_dk: GPS-breddegrad

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
da_dk: GPS-længdegrad

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
da_dk: GPS-højde

[ctx: #21843]
en: Orientation
da_dk: Retning

[ctx: #21844]
en: XP comment
da_dk: XP kommentar

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
da_dk: Føj til bibliotek

[ctx: #21857]
en: Sub-location
da_dk: Underplacering

[ctx: #21858]
en: Image type
da_dk: Billedtype

[ctx: #21859]
en: Time created
da_dk: Oprettelsestidspunkt

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
da_dk: Yderligere kategorier

[ctx: #21861]
en: Keywords
da_dk: Nøgleord

[ctx: #21862]
en: Caption
da_dk: Billedtekst

[ctx: #21863]
en: Author
da_dk: Forfatter

[ctx: #21864]
en: Headline
da_dk: Overskrift

[ctx: #21865]
en: Special instructions
da_dk: Særlig vejledning

[ctx: #21866]
en: Category
da_dk: Kategori

[ctx: #21867]
en: Byline
da_dk: Bilinje

[ctx: #21868]
en: Byline title
da_dk: Bilinjens titel

[ctx: #21869]
en: Credit
da_dk: Kildeangivelse

[ctx: #21870]
en: Source
da_dk: Kilde

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
da_dk: Ophavsretsvarsel

[ctx: #21872]
en: Object name
da_dk: Objektnavn

[ctx: #21873]
en: City
da_dk: By

[ctx: #21874]
en: State
da_dk: Tilstand

[ctx: #21875]
en: Country
da_dk: Land

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
da_dk: Original reference til Tx

[ctx: #21877]
en: Date created
da_dk: Oprettelsesdato

[ctx: #21878]
en: Urgency
da_dk: Nødvendighed

[ctx: #21879]
en: Country code
da_dk: Landekode

[ctx: #21880]
en: Reference service
da_dk: Henvisningstjeneste

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
da_dk: Tillad fjernstyring over UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
da_dk: Forsøg at gå direkte til DVD-menuen

[ctx: #21883]
en: Saved music
da_dk: Gemt musik

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
da_dk: Hent info om alle kunstnere

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
da_dk: Henter albuminformation

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
da_dk: Henter kunstnerinformation

[ctx: #21887]
en: Biography
da_dk: Biografi

[ctx: #21888]
en: Discography
da_dk: Diskografi

[ctx: #21889]
en: Searching artist
da_dk: Søger på kunstner

[ctx: #21890]
en: Select artist
da_dk: Vælg kunstner

[ctx: #21891]
en: Artist information
da_dk: Kunstnerinformation

[ctx: #21892]
en: Instruments
da_dk: Instrumenter

[ctx: #21893]
en: Born
da_dk: Født

[ctx: #21894]
en: Formed
da_dk: Dannet

[ctx: #21895]
en: Themes
da_dk: Temaer

[ctx: #21896]
en: Disbanded
da_dk: Opløst

[ctx: #21897]
en: Died
da_dk: Død

[ctx: #21898]
en: Years active
da_dk: Aktive år

[ctx: #21899]
en: Label
da_dk: Navn

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
da_dk: Født / Dannet

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
da_dk: Opdater biblioteket ved opstart

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
da_dk: Opdater biblioteket i baggrunden

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
da_dk: DNS-suffix

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
da_dk: Forsinket med: {0:2.3f}s

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
da_dk: Foran med: {0:2.3f}s

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
da_dk: Forskydelse af undertekst

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
da_dk: OpenGL leverandør:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
da_dk: OpenGL renderingsprogram:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
da_dk: GPU temperatur:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
da_dk: CPU temperatur:

[ctx: #22012]
en: Total memory
da_dk: Total hukommelse

[ctx: #22013]
en: Profile data
da_dk: Profildata

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
da_dk: Brug dæmpning hvis videoafspilning pauses

[ctx: #22015]
en: All recordings
da_dk: Alle optagelser

[ctx: #22016]
en: By title
da_dk: Efter titel

[ctx: #22017]
en: By group
da_dk: Efter gruppe

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
da_dk: Optagelser efter titel

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
da_dk: Minimer sorte bjælker

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
da_dk: Vis videofiler i oversigten

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
da_dk: Direct3D-version:

[ctx: #22030]
en: Font
da_dk: Skrifttype

[ctx: #22031]
en: Size
da_dk: Størrelse

[ctx: #22032]
en: Colours
da_dk: Farver

[ctx: #22033]
en: Charset
da_dk: Tegnsæt

[ctx: #22076]
note: Label for setting to choose the default action for "play"
en: Default play action
da_dk: Standard handling ved afspilning

[ctx: #22077]
note: Label for value for default play action setting
en: Ask if resumable
da_dk: Spørg hvis genoptagelse er mulig

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
da_dk: Fortsæt

[ctx: #22079]
en: Default select action
da_dk: Standardhandling for valg

[ctx: #22080]
en: Choose
da_dk: Vælg

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
da_dk: Vis information

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
da_dk: Mere...

[ctx: #22083]
en: Play all
da_dk: Afspil alle

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
da_dk: Tekst-tv ikke tilgængelig

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
da_dk: Aktiver tekst-tv

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
da_dk: Del {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
da_dk: Indlæser {0:d} bytes

[ctx: #23053]
en: Stopping
da_dk: Stopper

[ctx: #23054]
en: Running
da_dk: Kører

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
da_dk: Skaler tekst-tv til 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
da_dk: Ekstern afspiller aktiv

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
da_dk: Tryk "OK" for at afslutte afspilleren

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
da_dk: Tryk "OK" når afspilningen er slut

[ctx: #24002]
en: Add-on options
da_dk: Indstillinger til add-ons

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
da_dk: Opdateret for nylig

[ctx: #24005]
en: Media sources
da_dk: Mediekilder

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
da_dk: Lyde til den grafiske brugerflade

[ctx: #24007]
en: Movie information
da_dk: Filminformation

[ctx: #24008]
en: Screensaver
da_dk: Pauseskærm

[ctx: #24010]
en: Visualisation
da_dk: Visualisering

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
da_dk: Add-on fjernlager

[ctx: #24012]
en: Subtitles
da_dk: Undertekster

[ctx: #24013]
en: Lyrics
da_dk: Sangtekster

[ctx: #24014]
en: TV information
da_dk: Tv-information

[ctx: #24015]
en: Music video information
da_dk: Musikvideoinformation

[ctx: #24016]
en: Album information
da_dk: Albuminformation

[ctx: #24017]
en: Artist information
da_dk: Kunstnerinformation

[ctx: #24018]
en: Services
da_dk: Tjenester

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
da_dk: PVR-klienter

[ctx: #24020]
en: Configure
da_dk: Konfigurer

[ctx: #24021]
en: Disable
da_dk: Deaktiver

[ctx: #24022]
en: Enable
da_dk: Aktiver

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
da_dk: Deaktiveret

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
da_dk: Add-on deaktiveret

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
da_dk: Kontekstmenuer

[ctx: #24026]
en: Languages
da_dk: Sprog

[ctx: #24027]
en: Weather
da_dk: Vejret

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
da_dk: Vejrinformationstjeneste

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
da_dk: Dette add-on kan ikke konfigureres

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
da_dk: Kunne ikke indlæse indstillingerne

[ctx: #24032]
en: All add-ons
da_dk: Alle add-ons

[ctx: #24033]
en: Install from repository
da_dk: Installer fra fjernlager

[ctx: #24034]
en: Check for updates
da_dk: Se efter opdateringer

[ctx: #24035]
en: Image collections
da_dk: Billedsamlinger

[ctx: #24036]
en: Changelog
da_dk: Ændringslog

[ctx: #24037]
en: Uninstall
da_dk: Afinstaller

[ctx: #24038]
en: Install
da_dk: Installer

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
da_dk: Deaktiverede add-ons

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
da_dk: (Ryd nuværende indstilling)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
da_dk: Installer fra zip-fil

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
da_dk: Downloader {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
da_dk: Tilgængelige opdateringer

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
da_dk: Installerer {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
da_dk: Kunne ikke installere pågældende add-on fra zip-fil

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
da_dk: {0:s} er anvendt af følgende installerede add-on(s)

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
da_dk: Denne add-on kan ikke afinstalleres

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
da_dk: Add-on er markeret som forældet i fjernlageret.

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
da_dk: Tilgængelige add-ons

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
da_dk: Ansvarsfraskrivelse

[ctx: #24053]
en: License:
da_dk: Licens:

[ctx: #24054]
en: What's new
da_dk: Nyheder

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
da_dk: Se efter opdateringer

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
da_dk: Sidst opdateret {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
da_dk: Installerer {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
da_dk: Kontrollerer afhængigheder...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
da_dk: Vil du aktivere dette add-on?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
da_dk: Vil du deaktivere dette add-on?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
da_dk: Opdatering til add-on tilgængelig

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
da_dk: Aktiverede add-ons

[ctx: #24063]
en: Auto update
da_dk: Automatisk opdatering

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
da_dk: Add-on aktiveret

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
da_dk: Add-on opdateret

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
da_dk: Annuller hentning af add-on?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
da_dk: Henter add-ons i øjeblikket

[ctx: #24068]
en: Update available
da_dk: Opdatering tilgængelig

[ctx: #24069]
en: Versions
da_dk: Versioner

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
da_dk: Add-on kunne ikke indlæses.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
da_dk: Der opstod en ukendt fejl.

[ctx: #24072]
en: Settings required
da_dk: Konfiguration påkrævet

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
da_dk: Kunne ikke forbinde

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
da_dk: Genstart nødvendig

[ctx: #24075]
en: Disable
da_dk: Deaktiver

[ctx: #24076]
en: Add-on required
da_dk: Add-on påkrævet

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
da_dk: Bekræfter hentet add-on...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
da_dk: Henter add-on...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
da_dk: Installerer add-on afhængigheder...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
da_dk: Prøv at oprette forbindelse igen?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
da_dk: Hjælper add-ons

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
da_dk: Add-on biblioteker

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
da_dk: Informationsbiblioteker

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
da_dk: Add-on installeret

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
da_dk: Kunne ikke installere afhængighed

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
da_dk: Installerer add-on...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
da_dk: Alle add-on fjernlagre

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
da_dk: Kunne ikke installere fjernlager

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
da_dk: Add-on genstarter

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
da_dk: Lås håndtering af add-ons

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
da_dk: Dette add-on kan ikke deaktiveres

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
da_dk: Søger efter add-on opdateringer

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
da_dk: Kontrollerer {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
da_dk: Add-on deaktiveret på grund af værende markeret som defekt i fjernlageret.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
da_dk: Cache for lokal pakke

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
da_dk: Add-on er markeret som defekt i fjernlageret.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
da_dk: Ønsker du at deaktivere det i dit system?

[ctx: #24098]
en: Broken
da_dk: Defekt

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
da_dk: Vil du skifte til dette skin?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
da_dk: For at benytte denne funktion må du hente et add-on:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
da_dk: Vil du hente dette add-on?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
da_dk: Kunne ikke indlæse skin

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
da_dk: Skin'et mangler nogle filer

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
da_dk: Add-on er ikke kompatibel grundet uopfyldte afhængigheder.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
da_dk: Pause når der søges efter undertekster

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
da_dk: Angiv hvor hentede undertekster skal gemmes - det samme sted som video eller en brugerdefineret placering.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
da_dk: Søger efter undertekster...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
da_dk: {0:d} undertekster fundet

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
da_dk: Ingen undertekster fundet

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
da_dk: Henter undertekster...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
da_dk: Sprog der skal downloades undertekster til

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
da_dk: Indstil de sprog som skal benyttes, når der søges efter undertekster.[CR]Husk: ikke alle underteksttjenester vil benytte alle sprog.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
da_dk: Kunne ikke hente undertekster

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
da_dk: Der er ikke installeret nogen underteksttjenester

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
da_dk: Opbevaringssted for undertekster

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
da_dk: Standard tjeneste til tv-serier

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
da_dk: Vælg den tjeneste der vil blive brugt som standard til at søge efter undertekster til tv-serier.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
da_dk: Standard tjeneste til film

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
da_dk: Vælg den tjeneste der vil blive brugt som standard til at søge efter undertekster til film.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
da_dk: Manuel søgestreng

[ctx: #24121]
en: Enter search string
da_dk: Indtast søgeord

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
da_dk: Installer alle opdateringer

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
da_dk: Sæt den aktuelle video på pause, mens der søges efter undertikster og fortsæt, når en undertekst er tilgængelig.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
da_dk: Ved siden af videoen

[ctx: #24125]
en: Custom location
da_dk: Brugerdefineret placering

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
da_dk: Hent automatisk første undertekst

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
da_dk: Hent automatisk første undertekst fra søgeresultaterne

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
da_dk: Aktiver analysering af undertekster til hørehæmmede

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
da_dk: Aktiver analysering af undertekster for hørehæmmede i videoen. Dette belaster CPU'en en smule mere

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
da_dk: Ønsker du at skifte til dette sprog?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
da_dk: Undertekstindstillinger

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
da_dk: Hent undertekst...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
da_dk: For at benytte denne funktion må du aktivere et add-on:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
da_dk: Vil du aktivere dette add-on?

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
da_dk: Installer kun automatiske opdateringer

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
da_dk: Opdater

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
da_dk: Vis add-on

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
da_dk: Vis

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
da_dk: Add-on deaktiveret

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
da_dk: Afhængigheden af {0:s} version {1:s} kunne ikke opfyldes.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
da_dk: Installation af dette add-on fra zip-fil beliggende på {0:s} mislykkedes på grund af en ugyldig struktur.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
da_dk: Add-on afinstalleret

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
da_dk: Skanner til videobibliotek

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
da_dk: Skanner til musikbibliotek

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
da_dk: Kunne ikke skanne {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
da_dk: Inkompatible add-ons

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
da_dk: Følgende add-ons er inkompatible med denne version af Kodi og er automatisk deaktiverede: {0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
da_dk: Migration af database i gang - vent venligst

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
da_dk: Migration af add-ons i gang - vent venligst

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
da_dk: Dette add-on er ikke kompatibelt med denne version af Kodi.

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
da_dk: Aktiver for at få Siri-fjernbetjeningen til at matche den normale Apple tvOS-adfærd

[ctx: #24154]
en: Consider Siri remote in idle state after N seconds
da_dk: Siri-fjernbetjeningen er i inaktiv tilstand efter N sekunder

[ctx: #24155]
en: Time to wait before considering the Siri remote in idle state
da_dk: Passeret tid før Siri -fjernbetjeningen er i inaktiv tilstand

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
da_dk: 30 sekunder

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
da_dk: 60 sekunder

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
da_dk: 90 sekunder

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
da_dk: 120 sekunder

[ctx: #24160]
en: Ignore first tap/swipe/pan of the Siri remote after a period of inactivity
da_dk: Ignorer første tryk/swipe/pan på Siri-fjernbetjeningen efter en periode med inaktivitet

[ctx: #24161]
en: This prevents you from accidental tap/swipe/pan action when you grab the remote in your hand
da_dk: Dette forhindrer dig i at trykke på/stryge/panorere ved et uheld, når du tager fjernbetjeningen i din hånd

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
da_dk: Benyt Kodi virtuelt tastatur

[ctx: #24163]
en: The higher the value, the more sensitive the pan gesture
da_dk: Jo højere værdi, des mere følsom er panoreringsbevægelsen

[ctx: #24164]
note: Header text for yes/no dialog about enable of broken add-on
en: Add-on "{0:s}" broken
da_dk: Add-on "{0:s}" er defekt

[ctx: #24165]
note: Yes/no dialog text with add-on broken string value and to ask for use
en: Add-on marked as broken with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
da_dk: Add-on markeret som ødelagt med følgende note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Vil du aktivere?

[ctx: #24166]
note: Header text for yes/no dialog about enable of deprecated add-on
en: Add-on "{0:s}" deprecated
da_dk: Add-on "{0:s}" forældet

[ctx: #24167]
note: Yes/no dialog text with add-on deprecated string value and to ask for use
en: Add-on marked as deprecated with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
da_dk: Add-on markeret som forældet med følgende note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Vil du aktivere?

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
da_dk: Forældet: {0:s}

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
da_dk: Forældet

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
da_dk: Defekt

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
da_dk: Minimum: {0:s} => Installer: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
da_dk: Minimum: {0:s} / Installeret: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
da_dk: Minimum: {0:s} / Installeret: {1:s} => Opdater til: {2:s}{3:s}

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
da_dk:  (valgfri)

[ctx: #24185]
note: The minimum version, only lower versions are available for install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Not available{3:s}
da_dk: Minimum: {0:s} / Ikke tilgængelig{3:s}

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
da_dk: Kunne ikke forbinde til fjernlager.

[ctx: #24993]
en: Information providers
da_dk: Informationleverandører

[ctx: #24994]
en: Running
da_dk: Kører

[ctx: #24995]
en: Orphaned
da_dk: Forladt

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
da_dk: Administrer afhængigheder

[ctx: #24997]
en: Look and feel
da_dk: Udseende og følelse

[ctx: #24998]
en: My add-ons
da_dk: Mine add-ons

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
da_dk: Skjul inkompatible

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
da_dk: Meddelelser

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
da_dk: Skjul udenlandske

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
da_dk: Vælg fra alle titler...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
da_dk: Vis Blu-ray menu

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
da_dk: Afspil hovedtitel: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
da_dk: Titel: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
da_dk: Vælg afspilningsemne

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
da_dk: Kapitler: {0:d} - varighed: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
da_dk: Afspilning af Blu-ray mislykkedes

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
da_dk: Menuen i denne Blu-ray er ikke understøttet

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
da_dk: Kapitel {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
da_dk: Reklame

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
da_dk: Auto-skip fra

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
da_dk: Auto-skip til

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
da_dk: Manuelt

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
da_dk: QWERTY-tastatur

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
da_dk: Gennemgående lyd er i brug

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
da_dk: Fejl i BD-J menu

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
da_dk: Der opstod en fejl under indlæsning af Java, så BD-J-menuerne vil ikke fungere på nuværende tidspunkt. BD-J-menuerne kræver Java Runtime Environment, så sørg for at dette er installeret og fungerer på dit system.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
da_dk: Denne Blu-ray Disc (eller -fil) er krypteret og kan ikke afspilles.

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
da_dk: RadioTekst Plus information

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
da_dk: Stil

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
da_dk: Komponist

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
da_dk: Kunstner

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
da_dk: Dirigent

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
da_dk: Redaktion

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
da_dk: Studie

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
da_dk: Telefon

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
da_dk: Email

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
da_dk: Hjemmeside

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
da_dk: Nyheder

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
da_dk: Lokale nyheder

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
da_dk: Lotteri

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
da_dk: Lager

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
da_dk: Anden

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
da_dk: Horoskop

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
da_dk: Hits for voksne

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
da_dk: Spansk snak

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
da_dk: Spansk musik

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
da_dk: Radio trafikrådgivende meddelelse!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
da_dk: Radiobesked

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
da_dk: Sprog

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
da_dk: Højskole

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
da_dk: Personlighed

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
da_dk: Offentlig

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
da_dk: Blød musik

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
da_dk: Hits for voksne

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
da_dk: Blød rock

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
da_dk: Snak

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
da_dk: Ingen programtype

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
da_dk: Nyheder

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
da_dk: Aktuelt

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
da_dk: Uddannelse

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
da_dk: Kultur

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
da_dk: Videnskab

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
da_dk: Varieret

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
da_dk: Popmusik

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
da_dk: Rockmusik

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
da_dk: Easy listening musik

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
da_dk: Let klassisk

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
da_dk: Seriøs klassisk

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
da_dk: Anden musik

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
da_dk: Vejr

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
da_dk: Finans

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
da_dk: Børneprogrammer

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
da_dk: Sociale anliggender

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
da_dk: Ring ind

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
da_dk: Rejse

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
da_dk: Fritid

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
da_dk: Jazzmusik

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
da_dk: Countrymusik

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
da_dk: National musik

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
da_dk: Klassikere

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
da_dk: Folkemusik

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
da_dk: Dokumentar

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
da_dk: Test alarm

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
da_dk: Klassisk rockmusik

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
da_dk: Klassisk

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
da_dk: Nostalgi

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
da_dk: Aktiver RDS for radiokanaler

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
da_dk: RDS-data kan anvendes, hvis det er tilgængeligt

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
da_dk: Trafikrådgivende meddelelse

[ctx: #29983]
note: Help text of boolean on/off value
en: RDS informs you about traffic advisory messages
da_dk: RDS informerer dig omkring trafikrådgivende meddelelser

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
da_dk: Forøg lydstyrke ved trafikrådgivende meddelelser

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
da_dk: Lydstyrken øges, hvis trafikrådgivende meddelelse er sendt fra RDS

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
da_dk: Remixere

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
da_dk: Arrangører

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
da_dk: Komponister

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
da_dk: Dirigenter

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
da_dk: DJ-mixere

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
da_dk: Tekstforfattere

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
da_dk: Orkestre

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
da_dk: Roller

[ctx: #29995]
note: Label for multi-disc movies, including movie title (param 0) and disc number (param 1).
en: {0:s} (Disc {1:s})
da_dk: {0:s} (Disk {1:s})

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
da_dk: Trailerkvalitet

[ctx: #33003]
en: Download
da_dk: Hent

[ctx: #33004]
en: Download & play
da_dk: Hent og afspil

[ctx: #33005]
en: Download & save
da_dk: Hent og gem

[ctx: #33006]
en: Today
da_dk: I dag

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
da_dk: I morgen

[ctx: #33008]
en: Saving
da_dk: Gemmer

[ctx: #33009]
en: Copying
da_dk: Kopierer

[ctx: #33010]
en: Set download directory
da_dk: Vælg mappe til hentede filer

[ctx: #33011]
en: Search duration
da_dk: Søg på varighed

[ctx: #33012]
en: Short
da_dk: Kort

[ctx: #33013]
en: Long
da_dk: Lang

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
da_dk: Brug DVD-afspiller i stedet for almindelig afspiller

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
da_dk: Spørg om hentning før afspilning af video

[ctx: #33016]
en: Clips
da_dk: Klip

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
da_dk: Genstart plugin for at aktivere den

[ctx: #33018]
en: Tonight
da_dk: I aften

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
da_dk: I morgen aften

[ctx: #33020]
en: Condition
da_dk: Forhold

[ctx: #33021]
en: Precipitation
da_dk: Nedbør

[ctx: #33022]
en: Precip
da_dk: Nedbør

[ctx: #33023]
en: Humid
da_dk: Fugtigt

[ctx: #33024]
en: Feels
da_dk: Føles

[ctx: #33025]
en: Observed
da_dk: Observeret

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
da_dk: Afvigelse fra normal

[ctx: #33027]
en: Sunrise
da_dk: Solopgang

[ctx: #33028]
en: Sunset
da_dk: Solnedgang

[ctx: #33029]
en: Details
da_dk: Detaljer

[ctx: #33030]
en: Outlook
da_dk: Prognose

[ctx: #33032]
en: Translate text
da_dk: Oversæt tekst

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
da_dk: Kortliste {0:s} kategori

[ctx: #33034]
en: 36-hour
da_dk: 36 timer

[ctx: #33035]
en: Maps
da_dk: Kort

[ctx: #33036]
en: Hourly
da_dk: Hver time

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
da_dk: {0:s} dag

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
da_dk: {0:s} enheder

[ctx: #33049]
en: Alert
da_dk: Advarsel

[ctx: #33050]
en: Alerts
da_dk: Advarsler

[ctx: #33051]
en: Choose your
da_dk: Vælg din

[ctx: #33052]
en: Check
da_dk: Kontroller

[ctx: #33053]
en: Configure the
da_dk: Indstil

[ctx: #33054]
en: Seasons
da_dk: Sæsoner

[ctx: #33055]
en: Use your
da_dk: Brug din

[ctx: #33056]
en: Watch your
da_dk: Se dine

[ctx: #33057]
en: Listen to
da_dk: Lyt til

[ctx: #33058]
en: View your
da_dk: Vis dine

[ctx: #33059]
en: Configure the
da_dk: Indstil

[ctx: #33060]
en: Power
da_dk: Tænd/sluk

[ctx: #33062]
en: Play the
da_dk: Afspil

[ctx: #33063]
en: Options
da_dk: Indstillinger

[ctx: #33065]
en: Editor
da_dk: Redigeringsværktøj

[ctx: #33066]
en: About your
da_dk: Om din

[ctx: #33067]
en: Star rating
da_dk: Stjernebedømmelse

[ctx: #33068]
en: Background
da_dk: Baggrund

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
da_dk: Baggrunde

[ctx: #33070]
en: Custom background
da_dk: Brugerdefineret baggrund

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
da_dk: Brugerdefinerede baggrunde

[ctx: #33072]
en: View readme
da_dk: Vis "Læs mig"

[ctx: #33073]
en: View changelog
da_dk: Vis ændringsloggen

[ctx: #33077]
en: No data found!
da_dk: Ingen data fundet!

[ctx: #33078]
en: Next page
da_dk: Næste side

[ctx: #33079]
en: Love
da_dk: Elsker

[ctx: #33080]
en: Hate
da_dk: Hader

[ctx: #33082]
en: Path to script
da_dk: Sti til script

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
da_dk: Aktiver knap til brugerdefinerede scripts

[ctx: #33084]
en: Auto login
da_dk: Log ind automatisk

[ctx: #33100]
en: Failed to start
da_dk: Start mislykkedes

[ctx: #33101]
en: Web server
da_dk: Webserver

[ctx: #33102]
en: Event server
da_dk: Eventserver

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
da_dk: Fjernkommunikationsserver

[ctx: #33104]
en: You have previously enabled the web interface without setting up a password. The web server has been disabled until you either explicitly allow this or set up authentication. Please review your settings.
da_dk: Du har tidligere aktiveret webgrænsefladen uden at vælge en adgangskode. Webserveren er blevet deaktiveret, indtil du enten eksplicit tillader dette eller konfigurerer godkendelse. Gennemgå venligst dine indstillinger.

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
da_dk: Fandt en ny forbindelse

[ctx: #34008]
en: When you need to enter some text, Kodi virtual keyboard will show up instead of the built-in tvOS keyboard
da_dk: Kodi's virtuelle tastetur anvendes istedet for tvOS's, når der skrives tekst

[ctx: #34009]
en: Siri remote pan gesture horizontal sensitivity
da_dk: Siri-fjernbetjeningens følsomhed af vandret panorerings-gestus

[ctx: #34010]
en: Siri remote pan gesture vertical sensitivity
da_dk: Siri-fjernbetjeningens følsomhed af lodret panorerings-gestus

[ctx: #34100]
en: Number of channels
da_dk: Antal lydkanaler

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
da_dk: Vælg opførslen når lyd ikke er påkrævet for hverken afspilning eller brugerflade-lyde.[CR][Altid] Kontinuerlig ikke-hørbar lyd afspilles. Dette holder den modtagende lydenhed i live for nye lyde, men det kan også forhindre lyde fra andre applikationer.[CR][1-10 minutter] Det samme som [Altid], bortset fra at efter den valgte tidsperiode skifter lyden til suspenderet tilstand.[CR][Fra] Lydudgang skifter til en suspenderet tilstand. Bemærk: lyd kan gå tabt, hvis lyden går i suspenderet tilstand.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
da_dk: Afspil støj ved lavt lydniveau

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
da_dk: For at holde visse AVR'er drevet sender vi et uhørbart tilfældigt støjsignal. Du kan deaktivere denne indstilling, hvis du bruger hovedtelefon eller analog udgang.

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
da_dk: Afspil lyde i den grafiske brugerflade

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
da_dk: Kun når afspilning er stoppet

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
da_dk: Altid

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
da_dk: Aldrig

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
da_dk: Kan ikke finde næste emne at afspille

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
da_dk: Kan ikke finde tidligere emne at afspille

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
da_dk: Fra

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
da_dk: Til

[ctx: #34224]
en: Tone mapping method
da_dk: Metode til tone mapping

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
da_dk: Kunne ikke starte Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
da_dk: Er Apple's Bonjour-tjeneste installeret? Se logfilen for flere detaljer.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
da_dk: Kunne ikke starte AirPlay, da det kræver at Zeroconf er aktiveret.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
da_dk: Kunne ikke stoppe Zeroconf. AirPlay og AirTunes kræver at Zeroconf kører.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
da_dk: Videorendering

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
da_dk: Kunne ikke initialisere videofiltre/skalering og falder tilbage til bilinær skalering

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
da_dk: Kunne ikke starte lydenhed

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
da_dk: Kontroller dine lydindstillinger

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
da_dk: Brug bevægelser til navigering:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
da_dk: Stryg en finger til venstre, højre, op, ned for markører

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
da_dk: Stryg til venstre med to fingre for tilbage

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
da_dk: Et enkelt fingertryk for enter

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
da_dk: Enkelttryk med to fingre eller et langt tryk med en finger for kontekstmenu

[ctx: #35000]
en: Peripherals
da_dk: Eksterne enheder

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
da_dk: Generisk HID-enhed

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
da_dk: Generisk netværksadapter

[ctx: #35003]
en: Generic disk
da_dk: Generisk disk

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
da_dk: Der er ingen tilgængelige indstillinger for denne eksterne enhed.

[ctx: #35005]
en: New device configured
da_dk: Ny enhed er konfigureret

[ctx: #35006]
en: Device removed
da_dk: Enhed fjernet

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
da_dk: Tastaturopsætning til denne enhed

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
da_dk: Tastaturopsætningen er aktiveret

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
da_dk: Anvend ikke den brugerdefinerede tastaturopsætning til denne enhed

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
da_dk: Biblioteker for eksterne enheder

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
da_dk: Ny controller fundet

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
da_dk: En ny controller er blevet registreret. Konfigurationen kan foretages når som helst i "Indstillinger -> System indstillinger -> Inddata". Vil du konfigurere den nu?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
da_dk: Nogle controllere har knapper og akser, der forstyrrer kortlægningen. Tryk på disse nu for at deaktivere dem:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
da_dk: Knap {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
da_dk: Akse {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
da_dk: Kunne ikke konfigurere controllere

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
da_dk: Konfiguration af controller afhænger af et deaktiveret add-on. Vil du aktivere dette?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
da_dk: Ignorer input

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
da_dk: Tryk på alle analoge knapper nu for at registrere dem:[CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
da_dk: Hent alle

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
da_dk: Intet at kortlægge

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
da_dk: Indstillinger for driver

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
da_dk: Se og konfigurér eksterne add-ons.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
da_dk: Add-ons til spil

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
da_dk: Controllerprofiler

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
da_dk: Test rystelser

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
da_dk: Aktiver rystemotorerne på alle controllere.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
da_dk: Aktiver rystelser ved beskeder

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
da_dk: Aktiverer controlleres rystemotorer ved en besked.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
da_dk: Brug tastaturet eller fjernbetjeningen til at vælge en controllerprofil. Når du bliver bedt om det, skal du trykke på knappen på din spilcontroller, der bedst passer til det, du ser på skærmen. Hvis du laver en fejl, kan du gentage processen.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
da_dk: Konfiguration af controllere

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
da_dk: Knapper

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
da_dk: Nulstil profil for controller

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
da_dk: Vil du nulstille denne controllerprofil for alle tilsluttede enheder?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
da_dk: Alle tilgængelige controller-profiler er installeret.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
da_dk: Konfigurer tilsluttede controllere

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
da_dk: Par dine controllere med de forskellige input enheder i forskellige spil-systemer.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
da_dk: Racer rat

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
da_dk: Pedaler

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
da_dk: Face-knapper

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
da_dk: Shoulder-knapper

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
da_dk: Triggere

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
da_dk: Analoge sticks

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
da_dk: Dødzone for venstre stick

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
da_dk: Dødzone for højre stick

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
da_dk: Sluk for controllere ved afslutning

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
da_dk: Slukker for alle controllere, der understøtter det, ved afslutning.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
da_dk: Tryk {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
da_dk: Tryk {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
da_dk: Ryk {0:s} op

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
da_dk: Ryk {0:s} op ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
da_dk: Ryk {0:s} ned

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
da_dk: Ryk {0:s} ned ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
da_dk: Ryk {0:s} til højre

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
da_dk: Ryk {0:s} til højre ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
da_dk: Ryk {0:s} til venstre

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
da_dk: Ryk {0:s} til venstre ({1:d})

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
da_dk: Aktiver understøttelse af controllere

[ctx: #35102]
en: Disable controllers when this device is present
da_dk: Deaktivér controllere når denne enhed er repræsenteret

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
da_dk: Knapper

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
da_dk: Pegeredskaber

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
da_dk: Skyd ud af skærmbilledet

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
da_dk: Konsol-skiftere

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
da_dk: Hardwareknapper

[ctx: #35109]
note: Heading for buttons on a numeric keypad (containing 0-9, star and pound). Used in the controller mapping dialog.
en: Keypad
da_dk: Tastatur

[ctx: #35110]
note: Label for the button that opens the port setup dialog
en: Ports
da_dk: Porte

[ctx: #35111]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
da_dk: Opsætning af porte

[ctx: #35113]
note: Title of the dialog for selecting a game controller
en: Select a Controller
da_dk: Vælg en controller

[ctx: #35114]
note: Title of the error dialog when changing a controller port fails
en: Failed to change controller
da_dk: Kunne ikke skifte controller

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
da_dk: Tastatur

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
da_dk: Konfiguration af spiller

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
da_dk: Aktiver tastatur

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
da_dk: Dette giver tastaturet mulighed for at efterligne op til 8 spil-controllere. Ved deaktivering, kan tastaturet stadig bruges til at styre emulatorer som DOSBox, som kræver et komplet tastatur.

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
da_dk: Antal tastaturspillere

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
da_dk: Indstil antallet af spillere der anvender tastaturet. Dette er beregnet til enheder, der bruger tastaturdrivere, men du kan også se, hvor mange mennesker der kan være omkring et tastatur!

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
da_dk: Konfigurer tastaturspiller 1

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
da_dk: Konfigurer tastaturspiller 2

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
da_dk: Konfigurer tastaturspiller 3

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
da_dk: Konfigurer tastaturspiller 4

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
da_dk: Konfigurer tastaturspiller 5

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
da_dk: Konfigurer tastaturspiller 6

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
da_dk: Konfigurer tastaturspiller 7

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
da_dk: Konfigurer tastaturspiller 8

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
da_dk: Tastaturspiller

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
da_dk: Alle taster

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
da_dk: Enkelte taster

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
da_dk: Vælg tast

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
da_dk: Tryk på en tast

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
da_dk: Tryk på en tast ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
da_dk: Mus

[ctx: #35172]
note: Name of window for configuring players while playing a game
en: Players
da_dk: Spillere

[ctx: #35173]
note: Notification shown when no controllers are connected in the in-game dialog that lets users configure player assignment
en: No controllers connected
da_dk: Ingen controllere forbundet

[ctx: #35203]
en: Enable rewind (if supported)
da_dk: Aktivér tilbagespoling (hvis det understøttes)

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
da_dk: Aktiver tilbagespoling i realtid under spil, hvis det understøttes. Tryk på tilbagespoling eller søg manuelt baglæns ved hjælp af søgelinjen.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
da_dk: Maksimal tilbagespolingstid

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
da_dk: Maksimal tid muligt for tilbagespoling, hvis det understøttes. Store tilbagespolinger kan anvende meget RAM.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
da_dk: Emulatorer

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
da_dk: Selvstændige spil

[ctx: #35209]
en: Game resources
da_dk: Spil-kilder

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
da_dk: Kunne ikke spille spil

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
da_dk: Dette spil kræver følgende add-on: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
da_dk: Dette spil er ikke kompatibelt med nogen tilgængelige emulatorer.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
da_dk: Emulatoren "{0:s}" havde en intern fejl.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
da_dk: Dette spil kan kun spilles direkte fra en harddisk eller partition. Komprimerede filer skal udpakkes.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
da_dk: Dette spil er afhængig af et deaktiveret add-on. Vil du aktivere det?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
da_dk: Add-ons til support

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
da_dk: Lagringstilstanden kan kun indlæses med "{0: s}". Slet lagringstilstanden og fortsæt?

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
da_dk: Slet lagringstilstand

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
da_dk: Kan ikke finde de nødvendige filer.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
da_dk: Spil-udbydere

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
da_dk: Afslut

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
da_dk: Mangler: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
da_dk: Pause / genoptag

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
da_dk: Videofilter

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
da_dk: Avancerede indstillinger

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
da_dk: Fuld skærm

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
da_dk: Strakt tilstand

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
da_dk: Kontroller

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
da_dk: Tryk på {0:s} for at åbne spillets menu.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
da_dk: I denne version kan der udelukkende benyttes controllere til at spille spil.

[ctx: #35249]
note: Button to open the savestate manager from the game OSD
en: Save / Load
da_dk: Gem / indlæs

[ctx: #35250]
en: Add games...
da_dk: Tilføj spil...

[ctx: #35251]
en: Add game source
da_dk: Tilføj spil-kilde

[ctx: #35252]
en: Edit game source
da_dk: Rediger spil-kilde

[ctx: #35253]
en: Enable autosave (if supported)
da_dk: Aktiver automatisk lagring (hvis det understøttes)

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
da_dk: Gem spillet automatisk når der spilles, hvis det understøttes. Genoptag spillet, hvor du slap.

[ctx: #35255]
note: Label for showing which emulator the game was saved with
en: Saved with:
da_dk: Gemt med:

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
da_dk: Kunne ikke installere add-on.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
da_dk: Installeret

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
da_dk: Vælg emulator for {0:s} fil

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
da_dk: Gemt

[ctx: #35260]
note: Title of the dialog to select a savestate for the current game
en: Select savestate
da_dk: Vælg savestate

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
da_dk: Ny

[ctx: #35262]
note: Help text for RetroAchievements username input setting
en: Enter your RetroAchievements account username
da_dk: Indtast brugernavnet til din RetroAchievements-konto

[ctx: #35263]
note: Help text for RetroAchievements password input setting
en: Enter your RetroAchievements account password
da_dk: Indtast adgangskoden til din RetroAchievements-konto

[ctx: #35265]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Incorrect User/Password!
da_dk: Forkert bruger/adgangskode!

[ctx: #35266]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Failed to contact server
da_dk: Kunne ikke kontakte serveren

[ctx: #35267]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Invalid response from server
da_dk: Ugyldigt svar fra server

[ctx: #35268]
note: Setting to show if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Logged in
da_dk: Logget ind

[ctx: #35269]
note: Help text for the setting that shows if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Toggle this setting to log in or out of RetroAchievements.
da_dk: Skift denne indstilling for at logge ind eller ud af RetroAchievements.

[ctx: #35270]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Your account is not verified. Please check your email to complete your sign up.
da_dk: Din konto er ikke bekræftet. Tjek venligst din email for at fuldføre din tilmelding.

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
da_dk: Server er utilgængelig.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
da_dk: Server reagerer ikke korrekt.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
da_dk: Serverens version er ikke kompatibel.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
da_dk: Adgang nægtet.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
da_dk: Forbinder til backend.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
da_dk: Pulse-Eight CEC-adapter

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
da_dk: Skift til tastaturkommando

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
da_dk: Skift til fjernbetjeningskommando

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
da_dk: Kommando til "bruger-knappen"

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
da_dk: Aktiver skifte af kommandoer

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
da_dk: Kunne ikke åbne adapteren

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
da_dk: Enheder, der skal tændes under opstart

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
da_dk: Enheder, der skal slukkes under nedlukning

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
da_dk: Sæt enheder i standbytilstand, når pauseskærmen aktiveres

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
da_dk: Væk enhed når pauseskærmen deaktiveres

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
da_dk: Kunne ikke finde CEC-kommunikationsporten. Opsæt den manuelt.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
da_dk: Kunne ikke initialisere CEC-adapteren. Tjek venligst dine indstillinger.

[ctx: #36013]
note: CEC adapter setting to set the type of device that libCEC reports to the TV (Recording, Playback or Tuner Device)
en: CEC client device mode
da_dk: Tilstand for CEC-klientenhed

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
da_dk: HDMI-portnummer

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
da_dk: Tilsluttet

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
da_dk: Kunne ikke initialisere CEC-adapteren: libCEC blev ikke fundet på dit system.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
da_dk: Brug tv'ets sprogindstilling

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
da_dk: Forbundet til HDMI-enhed

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
da_dk: Skift kilde til denne enhed under opstart

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
da_dk: Fysisk adresse (underkender HDMI-porten)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
da_dk: Konfiguration opdateret

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
da_dk: Kunne ikke gemme den nye konfiguration. Kontroller venligst dine indstillinger.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
da_dk: Send "Inaktiv kilde" kommando under nedlukning

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
da_dk: Enheder, der også skal sættes i standby-tilstand

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
da_dk: Denne enhed kræver eftersyn

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
da_dk: Ignorer

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
da_dk: Når tv'et slukkes

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
da_dk: Forbindelse mistet

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
da_dk: Denne bruger har ikke tilladelse til at åbne CEC-adapteren

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
da_dk: Kommunikationsporten er optaget. Kun ét program kan tilgå CEC-adapteren

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
da_dk: Handling ved skifte til en anden kilde

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
da_dk: Forbindelse etableret

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
da_dk: Altid

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
da_dk: Ved start/stop

[ctx: #36037]
en: TV
da_dk: Tv

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
da_dk: Forstærker / AVR-enhed

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
da_dk: Tv og AVR-enhed (eksplicit)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
da_dk: Den detekterede version af libCEC-brugerflade ({0:x}) er lavere end den understøttede version {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
da_dk: * Emnemappe

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
da_dk: Benyt begrænset farveområde (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
da_dk: Antal buffere, der bruges af grafikdriveren

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
da_dk: Stop afspilning

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
da_dk: Sæt afspilning på pause

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
da_dk: Tving AVR til at vågne op når Kodi er aktiveret

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
da_dk: Forsinkelse ved tryk på fjernbetjening inden gentagelse (ms)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
da_dk: Frekvens for gentagelse ved tryk på fjernbetjening (ms)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
da_dk: Frigivelsestid for fjernbetjeningstast (ms)

[ctx: #36050]
en: On start
da_dk: Ved start

[ctx: #36051]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Recording Device
da_dk: Optageenhed

[ctx: #36052]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Playback Device
da_dk: Afspilningsenhed

[ctx: #36053]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Tuner Device
da_dk: Tuner-enhed

[ctx: #36096]
note: Label of setting "System / Display / Use system HDR/SDR brightness balance"
en: Use system HDR/SDR brightness balance
da_dk: Brug systemets HDR/SDR lysstyrkebalance

[ctx: #36097]
note: Label of setting "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: GUI peak luminance in HDR PQ mode
da_dk: GUI maksimal luminans i HDR PQ-tilstand

[ctx: #36098]
note: Label of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Use 10 bit for SDR
da_dk: Anvend 10 bit ved SDR

[ctx: #36099]
en: Dithering
da_dk: Nuanceændring

[ctx: #36100]
en: Dither depth
da_dk: Nuanceændringsdybde

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
da_dk: Ændring af udseendet og fornemmelsen af brugerfladen.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
da_dk: Kategori indeholdende alle skin-indstillnger.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
da_dk: Vælg skinnet for brugerfladen. Dette vil ændre følelsen og oplevelsen af Kodi.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
da_dk: Vælg for at ændre skin-specifikke indstillinger. Hvilke muligheder der er mulige at konfigurere, afhænger af de funktioner, som skinnet tilbyder.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
da_dk: Skift tema for det valgte skin.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
da_dk: Skift farve for det valgte skin.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
da_dk: Vælg de skrifttyper, der vises i brugerfladen. Skrifttyperne er konfigureret af dit skin.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
da_dk: Ændring af dimensionerne på brugerfladen.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
da_dk: Vælg vist medievindue ved opstart.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
da_dk: Vælg eller deaktivér lydene der bliver brugt i brugerfladen.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
da_dk: Deaktivér for at fjerne de rullende RSS-nyheder.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
da_dk: Redigér RSS-feeds.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for region/sprog.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
da_dk: Vælg sprog for brugerfladen.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
da_dk: Vælg format for temperatur, tid og dato. De tilgængelige muligheder afhænger af det valgte sprog.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
da_dk: Vælg hvilket tegnsæt der anvendes til tekst i brugerfladen. Dette påvirker ikke tegnsættet valgt til undertekster - for dette gå til Afspiller > Sprog.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
da_dk: Anvender det valgte lydsprog som standard, hvis mere end ét sprog er tilgængeligt.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
da_dk: Anvender det valgte undertekstsprog som standard, hvis mere end ét sprog er tilgængeligt.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for hvordan medielister vises.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
da_dk: Vis (..) i lister for visning af overordnet mappe.

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
da_dk: Vis filendelser for mediefiler. Eksempelvis ville "Sangtitel" vises som "Sangtitel.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
da_dk: Ignorer kendetegn, f.eks. "The", når der sorters. "The Simpsons" vil blive sorteret som "Simpsons".

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
da_dk: Tillad at filer slettes eller omdøbes i brugerfladen via kontekstmenuen (tryk "C" på dit keyboard for at fremvise menuen).

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
da_dk: Vis tilføj kilde knappen i rod-sektionerne i brugerfladen.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
da_dk: Inkluder skjulte filer og kataloger i fil-lister.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af add-ons til pauseskærm.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
da_dk: Indstil ventetiden for aktivitet før visning af pauseskærmen.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
da_dk: Vælg pauseskærm. "Dim" pauseskærmen vil altid blive valgt, når videoafspilning i fuld skærm sættes på pause, eller når en dialogboks er aktiv.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
da_dk: Ændring af specifikke indstillinger for pauseskærm. Hvilke muligheder der er tilgængelige for konfiguration, afhænger af funktionerne leveret af pauseskærmens add-on.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
da_dk: Vis den valgte pauseskærm.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
da_dk: Nedton skærmen når mediet er sat på pause. Gælder ikke for "Dim" pauseskærmen.

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
da_dk: Sektion indeholdende indstillinger for videoer og deres håndtering.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af videobiblioteket.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
da_dk: Vælg hvilken temperaturenhed der bruges til at vise temperaturer i brugerfladen.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
da_dk: Vis information for ikke sete medier i videobiblioteket eller skjul dem for at forhindre spoilere. Tilgængelige muligheder er 'Filmens handling', 'Afsnittets handling' og 'Afsnittets miniaturebillede'.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
da_dk: Vælg hvilken hastighedsenhed der bruges til at vise hastigheder i brugerfladen.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
da_dk: Hent miniaturebilleder for skuespillere fra online databaser når medie tilføjes til biblioteket.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
da_dk: Vælg i hvilke tilfælde du vil skjule sæsoner for tv-serier. Hvis de er skjult, vil en valgt tv-serie springe direkte til vinduet med afsnit.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
da_dk: Ved aktivering vil film tilhørende et filmsæt blive grupperet sammen til én post i filmbiblioteket. Denne post kan åbnes for at vise de individuelle film i filmsættet. Ved deaktivering vil hver film i filmsættet have sin egen post i filmbiblioteket.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
da_dk: Led efter nye mediefiler under opstart.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
da_dk: Vis ikke hvor langt scanningen er nået under scanning.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
da_dk: Fjern emner fra biblioteket der ikke findes (enten er blevet omdøbt, slettet, eller findes på en ekstern lagerenhed der i øjeblikket ikke er sluttet til).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
da_dk: Eksporter videodatabasen til XML-filer. Dette vil eventuelt overskrive dine eksisterende XML-filer.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
da_dk: Importer en XML-fil til videobibliotekets database.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af videoafspilning.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
da_dk: Aktivér automatisk afspilning af den næste fil i listen for valgte playlistetyper.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
da_dk: Justér metoden der anvendes til at behandle og vise videoer.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
da_dk: Brug skalerere i høj kvalitet, når du opskalerer en video med mindst denne procentdel. En værdi under 5% giver ikke meget mening, da video behandles med høj GPU-belastning uden synlige billedkvalitetsforbedringer.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
da_dk: Aktiver VDPAU hardwareafkodning af videofiler, hovedsagelig anvendt til NVIDIA grafikkort og i nogle tilfælde AMD grafikkort.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
da_dk: Aktiver VAAPI hardwareafkodning af videofiler, hovedsagelig anvendt til Intel grafikkort og i nogle tilfælde AMD grafikkkort.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
da_dk: Ved aktivering anvendes en filmsæt post selvom filmbiblioteket kun indeholder én enkelt film fra pågældende filmsæt. Ved deaktivering vil et filmsæts post kun blive anvendt, hvis filmbiblioteket indeholder mere end én film fra pågældende filmsæt.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
da_dk: Aktiver DXVA2 hardwareafkodning af videofiler.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
da_dk: Aktiver CrystalHD afkodning af videofiler.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
da_dk: Aktiver VTB hardwareafkodning af videofiler.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
da_dk: Vælg en handling Kodi udfører ved opstart.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
da_dk: Aktiver VideoToolbox hardwareafkodning af videofiler.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
da_dk: Vis tv-serier uden afsnit i videobiblioteket.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
da_dk: Tillad at skærmens opdateringshastighed ændres til at matche videoens billedfrekvens. Dette kan give mere flydende videoafspilning.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
da_dk: Forsinkelse af nulstilling efter en ændring af opdateringshastigheden

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
da_dk: Synkroniser video og lyd til skærmens opdateringshastighed. Videoafspilleren vil ikke anvende gennemgående lyd i dette tilfælde, fordi resampling kan være påkrævet.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
da_dk: Vælg hvilket tidsformat, der bruges til at vise tiden i brugerfladen.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
da_dk: Vælg om der skal bruges 12- eller 24-timers format, når tiden vises i brugerfladen.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
da_dk: Vælg kvaliteten af resampling for tilfælde, hvor lydudgangen skal have en anden samplingsfrekvens end den, der bruges af kilden.[CR] [Lav] Er hurtig og vil have minimal indflydelse på systemressourcer som f.eks. brug af CPU'en.[CR] [Mellem] & [Høj] Vil gradvist bruge flere systemressourcer.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
da_dk: Stræk videoen op til den indstillede procentdel for at minimere sorte bjælker.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
da_dk: Vælg hvilket zoomniveau som 4:3 videoer bliver vist med på widescreen-skærme.

[ctx: #36172]
note: Description of setting with label #13430 "Allow hardware acceleration - PRIME"
en: Enable PRIME decoding of video files
da_dk: Aktiver PRIME-afkodning af videofiler

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
da_dk: Vælg hvilket kort datoformat, der bruges til at vise datoen i brugerfladen.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
da_dk: Aktiverer tekst-tv mens man ser direkte tv.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
da_dk: Skalér tekst-tv til 4:3.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af videofil-lister.

[ctx: #36177]
note: Description of setting with label #22079 "Default select action"
en: Toggle between [Choose], [Play] (default), [Resume], [Show information] and [Queue item].[CR][Choose] will open a context menu to select an item, e.g. show information.[CR][Play] will automatically play videos from the beginning or if a resume point is present ask whether to play from beginning or to resume.[CR][Resume] Will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR][Show information] will open the video's information dialog.[CR][Queue item] will append the video to the video playlist.
da_dk: Skift mellem [Vælg], [Afspil] (standard), [Genoptag], [Vis information] og [Sæt i kø].[CR][Vælg] vil åbne en genvejsmenu med valgmuligheder, f.eks. 'Vis information'.[CR][Afspil] vil automatisk afspille videoer fra begyndelsen eller, hvis genoptagelsespunkt findes, spørge om afspilningen skal fortsætte herfra eller fra begyndelsen.[CR][Genoptag] vil automatisk fortsætte videoer fra dét sted, de sidst blev stoppet.[CR][Vis information] vil åbne et vindue med informationer om videoen.[CR][Sæt i kø] vil føje videoen til afspilningslisten.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
da_dk: Udtræk videoers metadata information - så som codec og billedformat.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
da_dk: Når en fil er skannet ind i biblioteket vil den vise metadata-titlen i stedet for filnavnet.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
da_dk: Udtræk miniaturebilleder der benyttes i bibliotekstilstand.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
da_dk: Kombinerer multi-part videofiler, DVD- eller filmmapper til et enkelt element i visninger udenfor biblioteket.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
da_dk: Fjerner titler, genrer osv. fra biblioteksoversigten. Ved valg af en kategori skiftes der direkte til titelsiden.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af undertekster.

[ctx: #36185]
note: Description of setting with label #14089 "Font"
en: Set the font type to be used for subtitles.
da_dk: Indstil skrifttype for undertekster.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
da_dk: Indstil skriftstørrelsen for undertekster.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
da_dk: Indstil skriftstil for undertekster.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
da_dk: Indstil skriftfarven for undertekster.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
da_dk: Indstil tegnindstillinger for undertekster.

[ctx: #36190]
note: Description of setting with label #21368 "Override subtitles fonts"
en: Override subtitles fonts in subtitle formats such as ASS / SSA.
da_dk: Underkend skrifttyper for undertekster i formaterne ASS/SSA .

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
da_dk: Angiv en brugerdefineret mappe til undertekster. Dette kan være en netværksmappe.

[ctx: #36192]
note: Description of setting with label #21460 "Subtitle location on screen"
en: Location of subtitles on the screen. [Bottom of video] / [Top of video] When possible the subtitles will be positioned within the video area (depends on video encoding). Please note that some forced positions in the subtitles cannot be changed.
da_dk: Placering af undertekster på skærmen. [Nederst på skærmen] / [Øverst på skærmen] Når det er muligt, vil underteksterne blive placeret indenfor videoområdet (afhænger af videoens kodning). Bemærk venligst, at nogle tvungne positioner i underteksterne ikke kan ændres.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
da_dk: Kategori indeholdene indstillinger for håndtering af DVD, Blu-Ray og CD.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
da_dk: Automatisk visning af DVD-video ved indsættelse i DVD-drevet.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
da_dk: Gennemtving en region ved DVD-afspilning.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
da_dk: Forsøg at springe instruktioner over der 'ikke kan springes over' før DVD-menu.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
da_dk: Vælg standardkilde til filminformation. Se add-on håndtering for valgmuligheder.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
da_dk: Vælg standardkilde til tv-serieinformation. Se add-on håndtering for valgmuligheder.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
da_dk: Vælg standardkilde til musikvideoinformation. Se add-on håndtering for valgmuligheder.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
da_dk: Indstillinger for PVR og direkte tv.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
da_dk: Kategori indeholdende de generelle indstillinger for PVR og direkte tv.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
da_dk: Aktiverer funktioner for personlig videooptager (PVR). Dette kræver, at mindst et PVR add-on er installeret.

[ctx: #36204]
note: Description of setting with label #22076 "Default play action"
en: Toggle between [Ask if resumable] (default) and [Resume].[CR][Ask if resumable] will ask whether to play from beginning or to resume (if a resume point is present).[CR][Resume] will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR]If no resume point is set, playback will automatically start from the beginning.
da_dk: Skift mellem [Spørg] (standard) og [Genoptag].[CR][Spørg] vil spørge om afspilningen skal fortsætte fra genoptagelsespunktet (hvis dette findes) eller starte fra begyndelsen. [CR][Genoptag] vil automatisk fortsætte videoer fra samme sted, de var nået til ved sidste afspilning.[CR]Hvis der ikke findes et genoptagelsespunkt, vil afspilningen automatisk starte fra begyndelsen.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number from the backend, but use local numbering for channels.
da_dk: Sorter kanalerne efter kanalnummer fra backenden, men brug lokal nummerering til kanaler.

[ctx: #36206]
en: Use the channel numbering from the backend.
da_dk: Brug kanalnummereringen fra backenden.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
da_dk: Åben kanalhåndteringen for ændring af kanalsortering, kanalnavn, ikon m.m.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
da_dk: Giv besked til backend om at søge efter kanaler (hvis det understøttes).

[ctx: #36209]
en: Clear the databases for PVR data like channels, groups, reminders and guide. Please note that not all data can be restored from the backend afterwards.
da_dk: Ryd databaserne for PVR-data som f.eks. kanaler, grupper, påmindelser og guide. Bemærk, at ikke alle data kan gendannes fra backenden bagefter.

[ctx: #36210]
en: Open the client priorities dialog which allows modifying the priority for enabled PVR clients according to your personal preferences, for instance to order channels client by client. Higher value means higher priority.
da_dk: Åbn dialogboksen for klientprioriteter, som gør det muligt at ændre prioriteten for aktiverede PVR-klienter i henhold til dine personlige præferencer, f.eks. at gruppere kanaler klient for klient. Højere værdi betyder højere prioritet.

[ctx: #36211]
en: This category contains the settings for PVR channels and channel groups.
da_dk: Kategori indeholdende indstillingerne for PVR-kanaler og kanalgrupper.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
da_dk: Vis program-information, såsom aktuel tv-serie, når der skiftes kanal.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
da_dk: Åbn indstillinger for grupper for ændring af grupper og deres respektive kanaler

[ctx: #36214]
en: Preselect the playing channel in windows and dialogs containing channel lists. If enabled and there is a playing channel, the playing channel will be selected when opening a window or dialog containing a channel list. If disabled, the channel previously selected in a window or dialog will be selected when opening a window containing a channel list.
da_dk: Forvælg den afspillede kanal i vinduer og dialogbokse, der inderholder kanallister. Hvis aktiveret, og der er en kanal der afspilles, vælges den afspillende kanal, når der åbnes et vindue eller en dialogboks, der indeholder en kanalliste. Hvis deaktiveret, vælges den kanal, der tidligere blev valgt i et vindue eller en dialogboks, når der åbnes et vindue, der indeholder en kanalliste.

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
da_dk: Vælg hvilket langt datoformat, der bruges til at vise datoen i brugerfladen.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
da_dk: Mappe til opbevaring af kanal-ikoner.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
da_dk: Skan efter manglende kanal-ikoner.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for elektronisk programguide (EPG).

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
da_dk: Antal tidligere dage, der vises i guiden og importeres fra backenderne.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
da_dk: Antal fremtidige dage, der vises i guiden og importeres fra backenderne.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
da_dk: Tid mellem import af guidedata fra backenden.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
da_dk: Importer ikke guidedata, når tv afspilles for at minimere CPU-benyttelsen.

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
da_dk: Aktiver PRIME hardware-afkodning af videofiler, der bruges, hvis ffmpeg PRIME hwaccel er tilgængelig.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
da_dk: Skjul teksten "Ingen information tilgængelig" når der ikke er guide-data tilgængelig for en kanal.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
da_dk: Slet den cachelagrede guidedata og genimportér den fra backend'en.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for PVR-afspilning og -kanalskifte.

[ctx: #36227]
en: Switch to full screen display when starting playback of channels.
da_dk: Skift til fuld skærm når afspilning af kanaler startes.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
da_dk: Indstil farven, som anvendes til undertekstbaggrund.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
da_dk: Vis information om signalkvalitet i codec informationsvinduet (hvis det understøttes af både backend og add-on).

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
da_dk: Når der skiftes kanaler ved hjælp af kanal op/ned-knapperne, skal kanalskift bekræftes med OK-knappen.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
da_dk: Når der trykkes op/ned i kanaler forsinkes skiftet, således at brugeren hurtigere kan skifte til et kanalnummer uden at vente på hvert kanalskift.

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for optagelser.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
da_dk: Varighed af øjeblikkelige optagelser ved tryk på optageknappen. Denne værdi tages i betragtning, hvis "Øjeblikkelig optagelsesfunktion" er indstillet til "Optag i en bestemt tidsperiode"

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
da_dk: Luk kanal-OSD efter kanalskift.

[ctx: #36236]
en: If set to a value greater than zero last watched time of channels will be stored the given amount of time after start of channel playback. Otherwise the last watched time will be stored immediately at start of channel playback.
da_dk: Hvis det er indstillet til en værdi større end nul, vil tid for sidst sete kanaler blive gemt som den givne tid efter starten af kanalafspilning. Ellers gemmes tiden for sidst sete med det samme ved starten af kanalafspilning.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
da_dk: Yderligere tid der skal optages før den planlagte starttid for at tage højde for programændringer. Ikke understøttet af alle add-ons og backends.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
da_dk: Yderligere tid der skal optages efter den planlagte sluttid for at tage højde for programændringer. Ikke understøttet af alle add-ons og backends.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
da_dk: Vis en besked når en optagelse er oprettet, færdig eller fjernet af backend.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger til PVR strømhåndtering, f.eks. hvornår PVR backend-serveren skal vækkes.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
da_dk: Eksekver wakeup kommandoen herunder når applikationen lukkes eller dvale aktiveres. Tidspunktet for næste optagelse sendes som parameter.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
da_dk: Kommandoen vil ikke blive eksekveret når en optagelse påbegyndes indenfor denne tidsfrist.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
da_dk: Kommandoen, der eksekveres (cmd [timestamp]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
da_dk: Tid der fratrækkes starttidspunktet for den næste planlagte optagelse.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
da_dk: Udfør "Vågn-op kommandoen" på et bestemt tidspunkt hver dag.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
da_dk: Tidspunkt for udførelse af "Vågn-op kommandoen".

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger til forældrekontrol, hvis PVR backend serveren understøtter dette.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
da_dk: Spørg efter PIN-kode til forældrekontrollerede kanaler. Kanalerne kan markeres som låste under kanalredigering i general fanebladet. Låste kanaler kan ikke afspilles eller optages uden at PIN-koden indtastes. Ligeledes vises tv-guide information ikke.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
da_dk: Indtast en ny pinkode for at låse op for kanaler låst med forældrekontrol.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
da_dk: Bed om pinkoden igen når en forældrelåst kanal tilgås, og pinkoden ikke tidligere har været efterspurgt.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
da_dk: Kategori indeholdende specifikke indstillinger til PVR-backenden, hvis det understøttes af PVR-backenden og add-on.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
da_dk: Dette vil vise alle specifikke indstillinger for din PVR backend, hvis det understøttes af PVR backenden og add-on.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
da_dk: Sektion indeholdende indstillinger for musikfiler og deres håndtering.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
da_dk: Handling der udføres ved tryk på optageknappen. [Optag aktuelt show] vil optage det aktuelle show fra "nu" til slutningen af showet. Hvis der i øjeblikket ikke er nogen tv-guidedata tilgængelig, planlægges en optagelse med fast længde, der starter "nu", med værdien indstillet til "Øjeblikkelig optagelsesvarighed". [Optag i en bestemt tidsperiode] planlægger en optagelse med fast længde, der starter "nu", med værdien indstillet til "Øjeblikkelig optagelsesvarighed". [Spørg hvad der skal gøres] åbner en dialog indeholdende forskellige optagelseshandlinger, der kan vælges imellem, f.eks. "Optag nuværende show", "Optag næste show" og nogle optagelser med fast varighed.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
da_dk: Ved aktivering vises både sang- og albumkunstnere. Ved deaktivering vises kun albumkunstnere, mens kunstnere, der kun optræder på enkelte sange fra et album, udelukkes.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
da_dk: Hent automatisk album- og kunsterinformation fra informationsudbydere når sange tilføjes biblioteket.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
da_dk: Vælg standard album informationsudbyder.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
da_dk: Vælg standard kunstner informationsudbyder.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
da_dk: Led efter nye eller fjernede mediefiler under opstart.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
da_dk: Ved aktivering vil denne billedfrekvens blive anvendt for streams, hvor antal billeder i sekundet ikke kan findes.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
da_dk: Eksporter dele af musikbiblioteket til en XML-fil eller NFO-filer. Dette vil eventuelt overskrive dine nuværende NFO- og kunstfiler.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
da_dk: Importer en XML-fil til musikbibliotekets database.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af musikafspilning.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
da_dk: Afspiller automatisk det næste emne i den aktuelle mappe. For eksempel i "Filer"-visning, efter et nummer er afspillet, afspilles næste nummer i den samme mappe automatisk.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
da_dk: Når der vælges sange, sættes de i kø i stedet for straks at starte afspilning.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
da_dk: Læs ReplayGain-oplysningerne kodet i dine lydfiler af et program såsom MP3Gain og normaliser lydniveauet i overensstemmelse hermed.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
da_dk: Reference lydstyrke (PreAmp niveau) til brug for filer med indkodede ReplayGain-oplysninger. Standard er 89dB. Skift med forsigtighed.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
da_dk: Reference lydstyrke (PreAmp niveau) til brug for filer uden indkodede ReplayGain-oplysninger. Standard er 89dB. Skift med forsigtighed.

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
da_dk: Afspil fil ved lavere lydstyrke, hvis det er nødvendigt, for at undgå lydbegrænsende overstyrelsesbeskyttelse. Ellers vil overstyrelsesbeskyttelsen blive kontrolleret af audioengine i de dele, hvor det er nødvendigt.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
da_dk: Anvend blød overgang mellem musiknumre. Du kan indstille overlappet mellem sangene fra 1-15 sekunder.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
da_dk: Tillad overblænding, når begge musiknumre er fra samme album.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
da_dk: Vælg visualiseringen som vises, når der lyttes til musik.

[ctx: #36274]
note: Description of setting with label #39125 "Enable tag reading in file view"
en: When browsing music files in file view read the tags of those not in the music library as you go. This can make large directories slow to display, especially over a network.
da_dk: Når du gennemser musikfiler i filvisning, skal mærkaterne løbende læses for dem, der ikke er i musikbiblioteket. Dette kan gøre store filmapper/biblioteker langsomme til at blive vist, især over et netværk.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
da_dk: Kontroller hvordan sangtitler vises i brugerfladen. For at det fungerer korrekt, skal aflæsning af mærkater være aktiveret.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
da_dk: Brugt til formatering af den anden kolonne i fil-lister.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
da_dk: Kontroller hvordan sangtitler vises i afspilningslisten.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
da_dk: Brugt til formatering af den anden kolonne i afspilningslisten.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
da_dk: Kontroller hvordan sangtitler vises i bibliotekslister.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
da_dk: Brugt til formatering af den anden kolonne i bibliotekslister.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
da_dk: Søg efter miniaturebilleder på netværksmapper og optiske medier. Dette kan ofte gøre visningen af netværksmapper langsommere.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af CD'er.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
da_dk: Automatisk afspilning af CD'er når de indsættes.

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
da_dk: Læs oplysningerne tilhørende en lyd-cd, såsom sangtitel og kunstner, fra internetdatabasen gnudb.org.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
da_dk: Vælg hvor du ønsker at gemme musiknumre som rippes fra CD.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
da_dk: Kontroller hvordan gemt musik navngives ud fra mærkater. Mærkater: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
da_dk: Vælg lydindkoder som skal anvendes til at rippe musik.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
da_dk: Vælg til hvilken kvalitet du ønsker at rippe.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
da_dk: Vælg bitrate som skal anvendes af den valgte lydindkoder, når lyden komprimeres.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
da_dk: Definer kompressions-niveau for FLAC, standard er 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
da_dk: Skub CD ud når ripning er færdig.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for opstart.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
da_dk: Vælg mappen hvor kunstnerinformation (nfo-filer og billeder) skal gemmes.

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
da_dk: Ved sortering af musikemner efter kunstner, anvendes sorteringsnavn f.eks. Parton, Dolly frem for navn.

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
da_dk: Kategori indeholdende påmindelsesindstillinger.

[ctx: #36297]
en: Choose a time in seconds after which PVR reminder popups will be automatically closed.
da_dk: Vælg et tidspunkt i sekunder, hvorefter pop-ups til PVR-påmindelser automatisk lukkes.

[ctx: #36298]
en: If enabled, a recording for the programme to remind will be scheduled when auto-closing the reminder popup, if supported by the PVR add-on and backend.
da_dk: Hvis aktiveret, planlægges en optagelse for udsendelsen til påmindelse, når dialogen med påmindelsen automatisk lukkes, hvis det understøttes af PVR-add-on og backend.

[ctx: #36300]
note: Description of setting with label #20226 "Movie set information folder"
en: Select the folder where movie set information (images) are saved locally.
da_dk: Vælg den mappe, hvor filmsætoplysninger (billeder) gemmes lokalt.

[ctx: #36301]
en: No 'Movie set information folder' is configured to store movie set images so they will not be exported. Do you want to proceed?
da_dk: Ingen 'Mappe til filmsæt-information' er konfigureret til at gemme filmsætbilleder, så de bliver ikke eksporteret. Vil du fortsætte?

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
da_dk: Sektion indeholdende indstillinger for billeder og deres håndtering.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af billedfillister.

[ctx: #36306]
en: If not using backend channel numbers then start all groups channel numbers from 1.
da_dk: Hvis du ikke bruger backend-kanalnumre, skal du starte alle gruppers kanalnumre fra 1.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
da_dk: Automatisk generer miniaturebilleder, når en mappe med billeder åbnes.

[ctx: #36308]
note: Description of setting with label #20472 "Show all performers for music videos"
en: When enabled, shows all performers in the artist list for music videos, not just the main artist
da_dk: Ved aktivering, viser alle udøvere på kunstnerlisten for musikvideoer - ikke kun hovedkunstneren

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
da_dk: Vis videoer i billede fil-lister.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af billed-diasshow.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
da_dk: Indstil den tid som hvert billede er vist i et diasshow.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
da_dk: Billeder i et diasshow vil panorere og zoome, når de bliver vist.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
da_dk: Se diasshow billeder i en tilfældig rækkefølge.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
da_dk: Sektion med vejr-relaterede indstillinger.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af vejrtjenesten.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
da_dk: Vælg op til tre steder, hvor vejret kan vises.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
da_dk: Vælg standardkilde til vejrinformation. Se add-on håndtering for valgmuligheder.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
da_dk: Sektion indeholdende indstillinger for håndtering af tjenester.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger anvendt af alle tjenester.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
da_dk: Navnet der vises for denne enhed, når der anvendes forskellige netværkstjenester.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af UPnP-tjenesten. UPnP kaldes også DLNA på det meste forbrugerelektronik.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
da_dk: Aktiverer UPnP-serveren. Dette giver dig mulighed for at streame mediefiler i dine biblioteker til en UPnP-klient.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
da_dk: Underret UPnP-klienter ved en manuel eller automatisk biblioteksopdatering.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
da_dk: Aktiver UPnP-klienten. Dette tillader at du kan streame indhold fra enhver UPnP-server med et kontrolpunkt og kontrollere afspilning fra denne server.

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
da_dk: Aktiver UPnP-kontrolpunktet. Dette giver dig mulighed for at streame medier til enhver UPnP-klient og kontrollere dens afspilning.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af webserver- og programkontrol-tjenesten.

[ctx: #36328]
note: Description of setting with label #263 "Allow remote control via HTTP"
en: Enable remote users to control this application through the built-in web server. Never expose the web server port to the Internet.
da_dk: Giv fjernbrugere mulighed for at styre denne applikation via den indbyggede webserver. Lad aldrig webserverporten tilgå internettet.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
da_dk: Indstil webserverens port.

[ctx: #36330]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Define the web server username. Must be set when authentication is enabled.
da_dk: Definer webserverens brugernavn. Skal indstilles, når godkendelse er aktiveret.

[ctx: #36331]
note: Description of setting with label #1048 "Password"
en: Define the web server password. Must be set when authentication is enabled.
da_dk: Definer webserverens adgangskode. Skal indstilles, når godkendelse er aktiveret.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
da_dk: Vælg mellem web-brugerflader, der er installeret via Add-on Manager.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af fjernbetjenings-tjenesten.

[ctx: #36334]
note: Description of setting with label #791 "Allow remote control from programs on this system"
en: Allow programs on this device to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication.
da_dk: Tillad programmer på denne enhed at styre denne applikation via JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP eller EventServer-protokol uden godkendelse.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
da_dk: Definer porten til fjernbetjeningen.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
da_dk: Definer rækkevidden for fjernbetjeningens port.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
da_dk: Definer det maksimale antal klienter som kan forbindes.

[ctx: #36338]
note: Description of setting with label #794 "Allow remote control from programs on other systems"
en: Allow programs on the network to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication. It allows anyone with access to the network to completely control this application and, therefore, this device. Never expose these interfaces to the Internet.
da_dk: Tillad programmer på netværket at styre denne applikation via JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP eller EventServer-protokol uden godkendelse. Det giver alle med adgang til netværket mulighed for fuldstændigt at kontrollere denne applikation og derfor denne enhed. Tillad aldrig disse grænseflader at tilgå internettet.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
da_dk: Umiddelbar forsinkelse på gentagelse (ms).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
da_dk: Vedvarende forsinkelse på gentagelse (ms).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for hvordan Zeroconf discovery-tjenesten håndteres. Dette er påkrævet for AirPlay.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
da_dk: Tillad netværksprogrammer at finde aktiverede tjenester vha. Zeroconf.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
da_dk: Modtag indhold fra AirPlay-enheder eller programmer når indstillingen er aktiveret.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
da_dk: Aktivér AirPlay adgangskodebeskyttelse.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
da_dk: Indstil AirPlay adgangskode.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for hvordan tjenesten for SMB-klienter (samba) håndteres.

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
da_dk: Hvis der kører en WINS server på netværket, angiv dens IP-adresse her. Ellers efterlad dette blankt.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
da_dk: Hvis der kører en WINS server på netværket, angiv dens navn på arbejdsgruppen her. Ellers efterlad dette blankt.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
da_dk: Kategori indeholdende de systemrelaterede indstillinger for den enhed, dette program er installeret på.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
da_dk: Send automatisk 'Wake-On-Lan' til server(er) lige før der forbindes til delte filer og tjenester.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
da_dk: Skift visningstilstanden af Kodi. Enten i vindue-eller fuldskærm-tilstand.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
da_dk: Skift opløsningen for brugerfladen.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
da_dk: Skift opdateringshastighed, som brugerfladen vises med.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
da_dk: Hvis aktiveret, anvendes fuldskærmstilstand ved hjælp af et vindue i stedet for en ægte fuldskærmstilstand. Den største fordel er ved konfigurationer med flere skærme, så andre programmer lettere kan bruges parallelt. Dette bruger flere ressourcer, så afspilning kan blive påvirket.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
da_dk: I en multiskærms-konfiguration er de skærme, der ikke viser dette program sortlagte.

[ctx: #36356]
note: Description of settings category with label #1201 "NFS Client"
en: This category contains the settings for how the NFS client is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillingerne for håndtering af NFS-klienten.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
da_dk: Kalibrer brugerfladen ved at justere overskandering. Brug dette hvis skærmbilledet er for stort eller for lille til din skærm.

[ctx: #36358]
en: Allow using channel numbering from multiple backends. Note that the All channels group can contain multiple of the same channel number if using this option. This means that jump to channel number may not work correctly for the All channels group.
da_dk: Tillad brug af kanalnummerering fra flere backends. Bemærk, at gruppen Alle kanaler kan indeholde flere af det samme kanalnummer, hvis du bruger denne indstilling. Dette betyder, at spring til kanalnummer muligvis ikke fungerer korrekt for gruppen Alle kanaler.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
da_dk: Brug begrænset farvespektrum (16-235) i stedet for fuld farvespektrum (0-255). Begrænset farvespektrum bør benyttes hvis din skærm er et almindeligt HDMI TV og ikke har en PC-tilstand eller anden tilstand til visning af fuld farvespektrum (full range colour). Hvis din skærm er en PC monitor, så efterlad dette deaktiveret for at få korrekt visning af sort.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af lydudgang.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
da_dk: Vælg hvordan lydudgangens egenskaber er indstillet: [Fast] Udgangsegenskaber er til enhver tid fastsat til den angivne samplingfrekvens og højttalerkonfiguration; [Bedste match] Udgangsegenskaber er indstillet til altid at være lige så tæt på kildeegenskaberne som muligt; [Optimeret] Udgangsegenskaber bliver indstillet ved starten på afspilningen og ændres ikke, hvis kildens egenskaber ændres.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
da_dk: Vælg antallet af kanaler, der understøttes af den audio-forbindelse, eller antallet af højtalere, hvis forbundet med analoge tilslutninger. Denne indstilling gælder ikke for gennemgående lyd. Bemærk: S/PDIF understøtter kun 2.0 kanaler, men kan stadig udsende flerkanalslyd ved hjælp af et format, der understøttes af gennemgående lyd.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
da_dk: Forstærk AC3-lyd der har været nedmikset til 2 lydkanaler.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
da_dk: Vælg for at aktivere upmix af 2-kanals lyd til antallet af lydkanaler specificeret af kanal-konfigurationen.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
da_dk: Vælg denne indstilling, hvis din receiver understøtter afkodning af Dolby Digital (AC3) streams.

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
da_dk: Vælg denne indstilling, hvis din receiver understøtter afkodning af DTS streams.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
da_dk: Vælg det maksimale antal lydkanaler / højttalere til rådighed for afkodet audio. Hvis der anvendes optisk / coax digitale udgange skal dette sættes til 2.0

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
da_dk: Vælg for at tillade gennemgående lyd til afspilning af komprimeret lyd, f.eks. Dolby Digital (AC3), DTS osv. AudioEngines klient, f.eks. videoafspilleren, kan beslutte at afkode lydstreamen under visse betingelser. Videoafspilleren bruger ikke gennemgående lyd til livestreams, og når du synkroniserer afspilning til skærmen.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
da_dk: Vælg denne indstilling, hvis din receiver understøtter afkodning af TrueHD streams.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
da_dk: Vælg denne indstilling, hvis din receiver understøtter afkodning af DTS-HD streams.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
da_dk: Vælg den enhed, der skal bruges til afspilning af lyd, der er blevet afkodet - som f.eks. mp3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
da_dk: Vælg den enhed der skal bruges til afspilning af indkodede formater. Disse er et af nedenstående formater i indstillingerne for egnede forstærkere.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
da_dk: Vælg hvordan brugerfladelyde bliver håndteret, som f.eks. menunavigation og vigtige notifikationer.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for hvordan input enheder håndteres.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for eksterne enheder.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
da_dk: Ved aktivering, vil dine tastaturpile flytte valget på det virtuelle tastatur. Ved deaktivering, vil de flytte markøren fra din tekst.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
da_dk: Brug en mus eller berøringsfølsom skærm til at styre brugerfladen. Bemærk: Hvis du deaktiverer, mister du kontrollen over denne applikation, når der ikke er tastatur eller fjernbetjening til stede.

[ctx: #36378]
note: Description of setting with label #35100 "Enable controller support"
en: Use a game controller to control the interface.
da_dk: Brug en spilcontroller til at styre brugerfladen.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af internetadgang. Standard web-brugerflade kan også ændres her.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
da_dk: Hvis din internetforbindelse bruger en proxyserver, skal du konfigurere den her.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
da_dk: Konfigurér hvilken proxytype der benyttes.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
da_dk: Konfigurér proxyserveradresse.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
da_dk: Konfigurér proxyserverport.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
da_dk: Konfigurér proxyserverens brugernavn.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
da_dk: Konfigurér proxyserverens adgangskode.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
da_dk: Hvis din internetforbindelse har begrænset båndbredde, skal du bruge denne indstilling til at holde båndbreddeforbruget for Kodi inden for definerede grænser.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for strømbesparelse.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
da_dk: Sluk skærmen ved inaktivitet. Brugbart for TV der slukker, når de ikke modtager et signal.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
da_dk: Indstil tiden der ventes på hvilken som helst aktivitet, før der lukkes ned.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
da_dk: Indstil hvilken handling der skal udføres, når timeren til nedlukning udløber.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger til aktivering af logføring af hændelser og fejlfinding. Du kan også aktivere komponentspecifik fejlfindingslogføring for at hjælpe med at fejlfinde relaterede problemer mere detaljeret.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
da_dk: Tænd og sluk for fejlfindingslogføring. Brugbar ifm. fejldiagnosticering.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
da_dk: Vælg mappe til gemte skærmbilleder.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
da_dk: Aktiverer detaljeret logføring af supplerende biblioteker i fejlfindingsloggen.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af funktionen hovedlås.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
da_dk: Her kan du aktivere eller deaktivere hovedlåsen og definere PIN-koden som anvendes. Du kan også vælge områder i KODI, som kræver kode for at blive tilgået.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
da_dk: Hvis aktiveret, er hovedlåsekoden påkrævet for at låse denne applikation op ved opstart.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
da_dk: Definer det maksimale antal af forsøg før applikationen lukker ned.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af cache funktionen.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
da_dk: Aktiver cache for video-, lyd- og DVD-afspilning fra harddisken.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
da_dk: Aktiver cache for videoafspilning fra DVD-ROM.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
da_dk: Aktiver cache for videoafspilning fra lokal netværk.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
da_dk: Aktiver cache for videoafspilning fra internettet.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
da_dk: Aktiver cache for lydafspilning fra DVD-ROM.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
da_dk: Aktiver cache for lydafspilning fra lokal netværk.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
da_dk: Aktiver cache for lydafspilning fra internettet.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
da_dk: Aktiver cache for DVD-afspilning fra DVD-ROM.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
da_dk: Aktiver cache for DVD-afspilning fra lokalt netværk.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
da_dk: Aktiver cache af ukendte filtyper fra internettet.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
da_dk: Ingen information tilgængelig endnu.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
da_dk: Angiv typen af fjernbetjening der benyttes.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
da_dk: Kør altid Kodi-hjælperen således at fjernbetjening kan benyttes til at starte Kodi.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
da_dk: Specificér forsinkelsen mellem tryk-sekvenser på en universal fjernbetjening.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
da_dk: Definer placeringer, der bruges til at hente vejrinformation.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
da_dk: Led efter eksterne undertekster for videoer fra UPnP-servere. Dette kan forøge CPU-, filsystem- og netværks-belastningen.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
da_dk: Omgåelse af VDPAU-mixer sparer ressourcer på mindre kraftige systemer, men reducerer billedkvaliteten en smule.

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
da_dk: Opdater officielle add-ons fra

[ctx: #36423]
note: Description of setting with label #36422 "Update official add-ons from"
en: By default, add-ons from official repositories will be prevented from being auto-updated from private repositories. For cases such as updating from an add-ons beta repository this option can be switched to [Any repositories] (bear in mind this is a less secure option and enabling it could cause incompatibility and crashes).
da_dk: Som standard forhindres add-ons fra officielle fjernlagre i automatisk opdatering fra private fjernlagre. I tilfælde som f.eks. opdatering fra et add-on beta-fjernlager kan denne mulighed skiftes til [Hvilket som helst fjernlager] (husk, at dette er en mindre sikker løsning og aktivering kan forårsage inkompatibilitet og nedbrud).

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
da_dk: Vælg, hvad der skal ske, når der vælges et element i guiden: [Vis kontekstmenu] Viser kontekstmenuen, hvorfra du kan vælge yderligere handlinger; [Skift til kanal] Skifter øjeblikkeligt til den relaterede kanal; [Vis oplysninger] Viser detaljerede oplysninger med handling og yderligere muligheder; [Optag] Opretter en optagetimer til det valgte element. ["Smart valg"] Handlingen vælges dynamisk, afhængigt af om begivenheden er i fortiden, nu eller i fremtiden.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
da_dk: Vis kontekstmenu

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
da_dk: Skift til kanal

[ctx: #36427]
en: Show information
da_dk: Vis information

[ctx: #36428]
en: Record
da_dk: Optag

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
da_dk: Vælg denne indstilling hvis lydudgangen kun understøtter flerkanalslyd som Dolby Digital 5.1 (AC-3), som f.eks. en S/PDIF-tilslutning. Deaktiver dette hvis dit system understøtter PCM flerkanalslyd via HDMI.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
da_dk: Konfigurerer hvordan video-processering skal accelereres. Dette inkluderer ting som afkodning og skalering.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
da_dk: Vis alle begivenheder i en hændelseslog for den aktive profil med muligheder for kun at vise bestemte niveauer.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
da_dk: Vælg virtuelle tastaturlayouts.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
da_dk: Ved aktivering vil VAAPI renderings-metode være foretrukket og CPU-belastningen vil være mindre. Hvis du oplever systemsløvhed, så deaktiver denne indstilling.

[ctx: #36434]
en: If enabled, switch to the channel with the programme to remind when auto-closing the reminder popup.
da_dk: Hvis aktiveret, skiftes der til kanalen med udsendelsen der har påmindelsen, når dialogen med påmindelsen automatisk lukkes.

[ctx: #36435]
en: Sort channel groups by the order supplied by the backend(s). If enabled, groups cannot be reordered in the Group manager
da_dk: Sorter kanalgrupper efter den rækkefølge, der leveres af backend(erne). Ved aktivering kan grupper ikke omarrangeres i gruppeadministrationen

[ctx: #36436]
note: Description for setting #407: "Hardware keyboard layouts" Setting in System -> Input -> Hardware keyboard layouts Select the layout of a physically attached keyboard
en: Select hardware keyboard layout.
da_dk: Vælg hardware tastaturlayout.

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
da_dk: Kun officielle fjernlagre (standard)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
da_dk: Hvilket som helst fjernlager

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
da_dk: Indstil antallet af trin for lydstyrkekontrol.

[ctx: #36443]
note: Description of setting with label #14126 "Whitelist"
en: Whitelisted modes give the user the control to choose which display modes are allowed or not allowed to be used
da_dk: Godkendte tilstande giver brugeren kontrol over, hvilke visningstilstande der må eller ikke må bruges

[ctx: #36444]
note: Description of setting with label #14127 "Whitelist"
en: Select this option to allow using 3:2 pulldown refresh rates (playing 23.976 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 24 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 23.976 Hz or 24 Hz mode.
da_dk: Vælg denne indstilling for at tillade brug af 3:2 nedskalerede opdateringshastigheder (afspilning af video i 23,976 FPS på en 59,94 Hz-skærm eller afspilning af video i 24 FPS på en 60 Hz-skærm). Du kan bruge denne mulighed, hvis din skærm ikke har en tilstand på 23,976 Hz eller 24 Hz.

[ctx: #36445]
note: Description of setting with label #14128 "Whitelist"
en: Select this option to allow using double refresh rates (playing 29.97 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 30 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 29.97 Hz or 30 Hz mode.
da_dk: Vælg denne indstilling for at tillade brug af dobbelte opdateringshastigheder (afspilning af video i 29,97 FPS på en 59,94 Hz-skærm eller afspilning af video i 30 FPS på en 60 Hz-skærm). Du kan bruge denne mulighed, hvis din skærm ikke har en tilstand på 29,97 Hz eller 30 Hz.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
da_dk: Logføring af begivenheder gør det muligt at holde styr på, hvad der er sket.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
da_dk: Meddelelsesbegivenhed beskriver regelmæssige processer og handlinger udført af systemet eller brugeren.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
da_dk: Stereoskopisk 3D-tilstand (nuværende)

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
da_dk: Stereoskopisk 3D-tilstand

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
da_dk: Deaktiveret

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
da_dk: Side om side

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
da_dk: Anaglyph rød/cyan

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
da_dk: Anaglyph grøn/magenta

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
da_dk: Hardwarebaseret

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
da_dk: Monoskopisk/2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
da_dk: Anaglyph gul/magenta

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
da_dk: Skakternet

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
da_dk: Afspilningstilstand af stereoskopiske 3D-videoer

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
da_dk: Spørg mig

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
da_dk: Maksimal samplingfrekvens for S/PDIF eller samplingfrekvens til fast udgangskonfiguration.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
da_dk: Foretrukken tilstand

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
da_dk: Samme som filmen (automatisk registrering)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
da_dk: Deaktiver stereoskopisk 3D-tilstand når afspilningen slutter

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
da_dk: Vælg afspilningstilstand

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
da_dk: Vælg stereoskopisk 3D-tilstand

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
da_dk: Vælg alternativ tilstand...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
da_dk: Samme som film

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
da_dk: Vælg hvordan lyden nedmixes, f.eks. fra 5,1 til 2,0.[CR][Aktiveret] Bevarer lydstyrken for den originale lydkilde, men det dynamiske område komprimeres.[CR][Deaktiveret] Bevarer den originale lydkildes dynamiske område ved nedmixning, men lydstyrken vil være lavere. Bemærk: Det dynamisk område er forskellen mellem de laveste og højeste lyde i en lydkilde. Aktiver denne indstilling, hvis filmens dialoger næsten ikke kan høres.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
da_dk: Angiv yderligere biblioteker, der skal medtage detaljerede meddelelser i fejlfindingsloggen.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
da_dk: Stereoskopisk 3D-tilstand af video

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
da_dk: Inverter stereoskopisk 3D-tilstand (flip øjne)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
da_dk: Vælg hvordan stereoskopiske 3D-videoer skal afspilles.[CR][Spørg mig] Viser en dialog, hvor der kan vælges hver gang.[CR][Foretrukket tilstand] Anvender den foretrukne tilstand vælg i "System -> Videohardware" sektionen af indstillinger.[CR][Monoskopisk/2D] Afspiller videoen i 2D.[CR][Ignorer] Deaktiverer alle stereoskopiske 3D-tilstande.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
da_dk: [Aktiveret] Skift den grafiske brugerflade (og nogle TV) tilbage til 2D-tilstand, mellem videoer i playlisten eller når afspilningen er afsluttet.[CR][Deaktiveret] Den grafiske brugerflade og TV vil blive i stereoskopisk 3D-tilstand. For video-playlister med blandet 3D- og 2D-indhold vil den grafiske brugerflade forblive i 3D-tilstand selvom 2D-video afspilles.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
da_dk: Skifter brugerfladens stereoskopiske 3D-tilstand.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
da_dk: Foretrukket tilstand til afspilning af stereoskopisk 3D-video.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
da_dk: Tillader kontrol af lydniveau fra AirPlay-klienter.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
da_dk: Aktiver hardware-afkodning af videofiler.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
da_dk: Stereoskopisk 3D dybde af undertekster

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
da_dk: Sætter den visuelle dybde af undertekster for stereoskopiske 3D-videoer. Jo større værdi, jo tættere vil underteksterne optræde på seeren.

[ctx: #36547]
note: Description of setting with label #36097 "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: Sets the peak luminance level for GUI elements while the display is in HDR PQ mode. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.
da_dk: Indstil det maksimale luminansniveau for GUI-elementer, når skærmen er i HDR PQ-tilstand. Dette påvirker OSD, undertekster og grafik, der har SDR-oprindelse.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
da_dk: Begrænser opløsningen af den grafiske brugerflade for at spare hukommelse. Har ingen indflydelse på videoafspilning. Genstart påkrævet.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
da_dk: Muliggør understøttelse af modtagelse af "Videoer" og "Billeder" via AirPlay. Dette skal deaktiveres, når iOS 9 eller nyere klienter bruges til at gendanne musikstreaming via AirPlay. "Videoer" og "Billeder" understøttes kun for iOS-klienter, der bruger iOS 8.x og ældre.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
da_dk: Styrke for stereoskopisk 3D-effekt

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
da_dk: Definerer styrken af den stereoskopiske 3D-effekt i den grafiske brugerflade. Dette gøres ved at kontrollere dybden af opfattelsen i den grafiske brugerflade. Jo højere værdien er, desto flere elementer kommer ud af skærmen. [Zero] Deaktiverer den stereoskopiske 3D-effekt i den grafiske brugerflade.[CR]For en god visuel oplevelse skal værdien være højere for små skærme og lavere for store skærme. Bemærk: Dette understøttes ikke af alle skins.

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
da_dk: Definerer antallet af præsentationsbuffere, der bruges af grafikdriveren. Vælg 2, hvis driveren bruger dobbelt buffering eller 3 til tredobbelt buffering.

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
da_dk: fra

[ctx: #36556]
note: label of a setting, allowing to specify tone mapping parameter
en: Tone mapping parameter
da_dk: Parameter for tone mapping

[ctx: #36557]
note: label of a setting, tone mapping method
en: ACES Filmic
da_dk: ACES Filmisk

[ctx: #36560]
en: Colour management
da_dk: Farveindstillinger

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
da_dk: Gengiv videofarver nøjagtigt ved hjælp af en skærmprofil eller en 3D-opslagstabel.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
da_dk: Tilstand for farveadministration

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
da_dk: Brug en forudberegnet 3D-opslagstabel til farvekorrektion af video, eller bereg transformationen for hver video ud fra en skærmprofil. En forudberegnet 3D-opslagstabel foretrækkes, da den giver dig mulighed for at drage fordel af de avancerede funktioner og høj præcision i ArgyllCMS. Korrektion baseret på skærmprofil er nyttig til at teste forskellige parametre eller til at efterligne skærmindstillinger, som du ikke har klargjort en 3D LUT til.

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
da_dk: Vælg den 3DLUT-fil, der skal bruges som standard. Hvis du placerer flere 3DLUT-filer i den samme mappe, kan du skifte mellem dem i OSD-menuen under videoafspilning. Dette gør det muligt for flere skærmprofiler at redegøre for forskellige visningsmiljøer og kildematerialer, for eksempel gamma 2.2 til visning i dagtimerne og 2,4 om natten.

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
da_dk: ICC skærmprofil

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
da_dk: Ved at angive en skærmprofil kan du ændre videoparametre som gamma, primære farver og hvidpunkt under afspilning. Der oprettes en ICC-kildeprofil baseret på parametrene og linkes til skærmens ICC-profil, der er angivet her. Denne understøttelse er eksperimentel og mangler nær sortjustering i forhold til skærmens indbyggede sort (forårsager forhøjet sortniveau) og skalering af hvidniveau, når der vælges et andet hvidpunkt end skærmens indbyggede (som en løsning, juster videoens lysstyrke ned for at undgå overstyring).

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
da_dk: Hvidpunkt

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
da_dk: Ændring af videoens hvidpunkt til D93 er hovedsageligt nyttig til ældre japansk NTSC-materiale, der ser for rødt ud, når det afspilles på en D65-skærm. Juster indstillingen for videoens lysstyrke for at undgå overstyring til skærmens indbyggede hvidpunkt.

[ctx: #36570]
en: Primaries
da_dk: Primære

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
da_dk: Vælg de primære farvekoordinater i henhold til kildemateriale. Ældre HD-materiale kan have været mastered på skærme med BT.601 primærvalg.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
da_dk: Gamma-tilstand

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
da_dk: Vælg formlen til gammakurven. Brug BT.1886 til gammakurve, der tager højde for visning af sort- og hvid-niveauer og undgår perceptuel overstyring. Brug forskydelse på indgang til en lignende kurve med en manuelt specificeret effektiv gamma. Forskydelse på udgang giver mulighed for perceptuel overstyring, men kan bruges til at kompensere for forkert mastering af monitorindstillinger, der fører til for lyse mørke detaljer. Absolut gamma tager overhovedet ikke højde for visning af sort og fjerner de laveste niveauer for at vise sort på enhver skærm med et sortniveau højere end nul.

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
da_dk: Gamma for valgt type af gammakurve. For forskydelse af indgang og udgang vil resultatet ved 50% matche en absolut gammakurve med denne gammaværdi.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
da_dk: Størrelse på opslagstabel

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
da_dk: Angiv opløsningen for 3D-opslagstabellen. Brug en lavere opløsning til hurtig forhåndsvisning og højere opløsning for mere præcist billede. Brug af en høj opløsning kan tage sekunder at forberede, når parametre ændres, eller en ny video startes.

[ctx: #36578]
note: Description of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR" with label #36098
en: Improves video quality by using 10-bit video surfaces for Standard Dynamic Range (SDR) video.[CR][Auto detect] Enables 10 bit for SDR only if the connected display supports HDR.[CR][Always] Enables 10 bit for SDR even if the connected display doesn't support HDR.[CR][Never] Do not use 10 bit for SDR.[CR]HDR passthrough mode always uses 10-bit regardless of this setting.
da_dk: Forbedrer videokvaliteten ved at bruge 10-bit videooverflader til Standard Dynamic Range (SDR) video.[CR][Vælg automatisk] Aktiverer kun 10 bit til SDR, hvis den tilsluttede skærm understøtter HDR.[CR][Altid] Aktiverer 10 bit til SDR selvom den tilsluttede skærm ikke understøtter HDR.[CR][Aldrig] Brug ikke 10 bit til SDR.[CR]Tilstanden for gennemgående HDR bruger altid 10-bit uanset denne indstilling.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
da_dk: 3D LUT-fil

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
da_dk: ICC-profil

[ctx: #36583]
en: Input offset
da_dk: Forskydelse på indgang

[ctx: #36584]
en: Output offset
da_dk: Forskydelse på udgang

[ctx: #36585]
en: Absolute
da_dk: Absolut

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
da_dk: D93 (japansk NTSC)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
da_dk: Automatisk

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
da_dk: Eliminer banding forårsaget af konvertering af RGB-niveau eller anden behandling ved at tilføje en lille mængde støj til billedet. Dette kan deaktiveres for langsommere systemer, eller når Kodi er indstillet til begrænset område på RGB-udgang, og videobehandling ikke er nødvendig.

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
da_dk: Præcision ved nuanceændring af video på udgang i bits. Brug den højeste indstilling, der ikke viser banding. Standard på 8 anbefales til de fleste systemer. Hvis din GPU er indstillet til at skalere udgangens RGB-niveauer, eller hvis du bruger en laptop-skærm, kan en indstilling på 7 eller 6 bit muligvis fjerne mere banding. Lavere indstillinger er kun tilgængelige til testformål for at gøre det let at se, om nuanceændring anvendes, og at pixelstørrelsen for støj ved nuanceændring matcher skærmopløsningen.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af musikbiblioteket.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af musik fillister.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for håndtering af AirPlay-tjenesten.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for skærme.

[ctx: #36605]
en: Updates
da_dk: Opdateringer

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
da_dk: Installer opdateringer automatisk

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
da_dk: Informer, men installer ikke opdateringer

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
da_dk: Søg aldrig efter opdateringer

[ctx: #36609]
en: Show notifications
da_dk: Vis meddelelser

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for add-on systemet.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
da_dk: Ændring af hvordan automatisk opdatering af add-ons bliver håndteret.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
da_dk: Vis meddelelse når en add-on er blevet opdateret.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
da_dk: Administrer moduler og supportbiblioteker, der automatisk er blevet installeret som en afhængighed til andre add-ons. Elementer, der er angivet som "Forladte", kræves ikke længere af add-ons og er sikre at afinstallere.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
da_dk: Vis add-ons der i øjeblikket kører i baggrunden.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
da_dk: Ukendte kilder

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
da_dk: Tillad installation af add-ons fra ukendte kilder.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
da_dk: Af sikkerhedsmæssige grunde er installation af add-ons fra ukendte kilder deaktiveret.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
da_dk: Add-ons får adgang til personlige data gemt på denne enhed. Ved at tillade, accepterer du, at du er eneansvarlig for tab af data, uønsket adfærd eller beskadigelse af din enhed. Fortsæt?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
da_dk: Højkvalitets nedskalering

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
da_dk: Aktiver høj-kvalitets nedskalering af billeder (anvender mere hukommelse og har moderat indvirkning på ydeevnen).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
da_dk: Maksimal protokolversion

[ctx: #36622]
note: Description of setting with label #36621 "Maximum protocol version"
en: Set the maximum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 or SMBv1 compatibility may be required with older NAS and Windows shares.
da_dk: Indstil den maksimale SMB-protokol der forhandles, når der oprettes forbindelser. Gennemtvingning af SBMv2- eller SMBv1-kompatibilitet kan være påkrævet med ældre NAS- og Windows-enheder.

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
da_dk: Ingen

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
da_dk: Klient

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
da_dk: Minimum protokolversion

[ctx: #36629]
note: Description of setting with label #36628 "Minimum protocol version"
en: Set the minimum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 may be required to prevent SMBv1 use on some OS.
da_dk: Indstil den minimale SMB-protokolversion der forhandles, når der oprettes forbindelser. Gennemtvingning af SMBv2 kan være påkrævet for at forhindre brug af SMBv1 på nogle styresystemer.

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
da_dk: Brug ældre sikkerhed

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
da_dk: Gennemtving svag SMBv1-sikkerhed for kompatibilitet med USB-delingsfunktionerne på nogle WiFi-routere og NAS-enheder.

[ctx: #36632]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control via HTTP"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should never be exposed on the Internet. A password should be set below. Proceed?
da_dk: Enhver, der har adgang til web-brugerfladen, kan fuldstændigt kontrollere denne applikation og derfor denne enhed, så den bør aldrig få adgang til internettet. En adgangskode bør angives nedenfor. Fortsæt?

[ctx: #36633]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control from applications on other systems"
en: These services offer neither authentication nor encryption. Anyone who can connect to them will be able to completely control this application and, therefore, this device, so they should never be exposed to the Internet. Proceed?
da_dk: Disse tjenester tilbyder hverken godkendelse eller kryptering. Enhver, der kan forbinde til dem, vil være i stand til fuldstændigt at kontrollere denne applikation og derfor denne enhed, så de bør aldrig få adgang til internettet. Fortsæt?

[ctx: #36634]
note: Text in confirm dialog when disabling setting "Services -> Control -> Require authentication"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should be secured by a password. Are you sure you want to disable authentication?
da_dk: Enhver, der har adgang til web-brugerfladen, kan fuldstændigt kontrollere denne applikation og derfor denne enhed. Så den bør sikres med en adgangskode. Er du sikker på, at du vil deaktivere godkendelse?

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
da_dk: Hvis webservergodkendelse er aktiveret, skal der også indtastes en adgangskode.

[ctx: #36636]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration by enabling authentication without a password set
en: You must first enter a password before web server authentication can be enabled.
da_dk: Du skal først indtaste en adgangskode, før webservergodkendelse kan aktiveres.

[ctx: #36638]
note: Menuitem at "Settings -> System -> Add-ons"
en: Remove all orphaned add-ons
da_dk: Fjern alle forladte afhængigheder

[ctx: #36639]
note: Description of setting with label #36638 "Remove all orphaned dependencies"
en: Remove all modules and support libraries that have been automatically installed and are in an orphaned state.
da_dk: Fjern alle moduler og supportbiblioteker, der automatisk er blevet installeret som en afhængighed af andre add-ons og er i forladt tilstand.

[ctx: #36640]
note: Dialog caption
en: Orphaned add-ons
da_dk: Forladte afhængigheder

[ctx: #36641]
note: Dialog text if orphaned add-ons were found and removed
en: The following orphaned add-ons were removed from your system: {0:s}.
da_dk: Følgende forladte add-ons blev fjernet fra dit system: {0: s}.

[ctx: #36642]
note: Dialog text if no more orphaned add-ons left on the system
en: No orphaned add-ons to remove.
da_dk: Ingen forladte add-ons kan fjernes.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
da_dk: Aktiverer SSL-kryptering i webserveren. Certifikat special://userdata/server.pem og nøgle special://userdata/server.key skal oprettes manuelt

[ctx: #36900]
en: movie
da_dk: film

[ctx: #36901]
en: movies
da_dk: film

[ctx: #36902]
en: TV show
da_dk: Tv-serie

[ctx: #36903]
en: TV shows
da_dk: Tv-serier

[ctx: #36904]
en: season
da_dk: sæson

[ctx: #36905]
en: seasons
da_dk: sæsoner

[ctx: #36906]
en: episode
da_dk: afsnit

[ctx: #36907]
en: episodes
da_dk: afsnit

[ctx: #36908]
en: music video
da_dk: musikvideo

[ctx: #36909]
en: music videos
da_dk: musikvideoer

[ctx: #36910]
en: set
da_dk: filmsæt

[ctx: #36911]
en: sets
da_dk: filmsæt

[ctx: #36913]
en: videos
da_dk: videoer

[ctx: #36914]
en: music
da_dk: musik

[ctx: #36915]
en: music
da_dk: musik

[ctx: #36916]
en: artist
da_dk: kunstner

[ctx: #36917]
en: artists
da_dk: kunstnere

[ctx: #36919]
en: albums
da_dk: albummer

[ctx: #36920]
en: song
da_dk: sang

[ctx: #36921]
en: songs
da_dk: sange

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
da_dk: (Svagtseende)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
da_dk: (Instruktør kommentarer)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
da_dk: (Instruktør kommentarer 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
da_dk: Sidst anvendte profil

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
da_dk: Gennemse

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
da_dk: Vælg denne indstilling, hvis din receiver understøtter afkodning af Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
da_dk: Sæt grænsen for opløsning af den grafiske brugerflade

[ctx: #37022]
en: UPnP player
da_dk: UPnP-afspiller

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
da_dk: Ønsker du at stoppe afspilningen på den eksterne enhed?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
da_dk: Konfigurer indstillinger til lydindkoder, som f.eks. kvalitet og kompressionsgraden

[ctx: #37026]
en: Auto
da_dk: Automatisk

[ctx: #37030]
en: Unlimited
da_dk: Ubegrænset

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
da_dk: Vælg hvordan Blu-rays skal åbnes/afspilles. Nogle Blu-ray menuer er ikke fuldt understøttet og kan skabe problemer.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
da_dk: Tilgængelighed

[ctx: #37033]
note: Description of category #287 Subtitles
en: This category contains the settings for subtitles
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for undertekster

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
da_dk: Foretræk lydspor for svagtseende

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
da_dk: Foretræk lydspor for svagtseende frem for andre lydspor på samme sprog

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
da_dk: Foretræk lydspor for hørehæmmede

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
da_dk: Foretræk lydspor for hørehæmmede frem for andre lydspor på samme sprog

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
da_dk: Foretræk undertekster for hørehæmmede

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
da_dk: Foretræk undertekster for hørehæmmede frem for andre undertekster på samme sprog

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
da_dk: Foretræk standardvalg af lydspor

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
da_dk: Ved aktivering foretrækkes lydstreams, der er markeret som standard (og matcher det foretrukne sprog) over lydstreams af højere kvalitet (antal kanaler, codec osv.).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
da_dk: Definerer hvilke trinstørrelser der skal bruges, når der trykkes på skip-knapperne. Hvis der vælges flere trin til en skip-retning, kan disse anvendes ved efterfølgende tryk på skip-knappen indenfor den definerede skip-forsinkelse. Fremad (positive) og tilbage (negative) trin kan defineres uafhængigt.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
da_dk: Definerer tiden der ventes på efterfølgende tastetryk, før skip udføres. Gælder kun ved brug af smart skip (når der bruges mere end ét trin til skip i en retning).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
da_dk: Lav miniaturebilleder fra kapitler

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
da_dk: Uddrag miniaturebilleder fra kapitler til præsentation i dialogen for kapitler og bogmærker. Dette kan øge CPU-belastningen.

[ctx: #37048]
note: Setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable WS-Discovery Service
da_dk: Aktiver service for WS-Discovery

[ctx: #37049]
note: Description of setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable service to search for SMB services using the WS-Discovery protocol
da_dk: Aktiver service til søgning efter SMB-tjenester ved hjælp af WS-Discovery-protokollen

[ctx: #37050]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]WS-Discovery[/B] component
da_dk: Detaljeret logføring af [B]WS-Discovery[/B]-komponenten

[ctx: #37051]
note: Setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS Protocol Version
da_dk: NFS-protokolversion

[ctx: #37052]
note: Description of setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS protocol version to use when establishing NFS connections
da_dk: NFS-protokolversion der bruges ved etablering af NFS-forbindelser

[ctx: #37053]
note: Settings / Services "Chunk Size" group label
en: Chunk Size
da_dk: Datablokstørrelse

[ctx: #37054]
note: Setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: NFS Chunk Size
da_dk: NFS-datablokstørrelse

[ctx: #37055]
note: Description of setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: Data chunk size used on NFS connections
da_dk: Størrelse på datablokke for NFS-forbindelser

[ctx: #37056]
note: Setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: SMB Chunk Size
da_dk: SMB-datablokstørrelse

[ctx: #37057]
note: Description of setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: Data chunk size used on SMB connections
da_dk: Størrelse på datablokke for SMB-forbindelser

[ctx: #37102]
note: Description of category #37101 "Caching"
en: This category contains settings that configure caching of local and network files, and internet streams.
da_dk: Kategori med indstillinger til konfiguration af caching for lokale filer, netværksfiler og internet streams.

[ctx: #37103]
note: Setting #37103 "Buffer Mode"
en: Buffer Mode
da_dk: Buffertilstand

[ctx: #37104]
note: Description of setting #37103 "Buffer Mode"
en: Configure the media content to buffer.
da_dk: Indstil brug af buffer for medieindhold.

[ctx: #37105]
note: Setting #37105 "Memory Size"
en: Memory Size
da_dk: Hukommelseskapacitet

[ctx: #37106]
note: Description of setting #37105 "Memory Size"
en: The size of the memory buffer in Mbytes. Setting zero (0) forces buffering to disk, which is not recommend on flash storage devices (eMMC, SD cards, SSD).
da_dk: Størrelse på hukommelsesbufferen i Megabytes. Sættes denne til nul (0) vil disken blive brugt som buffer, hvilket ikke anbefales på flash-lagerenheder (SD-kort, SSD, eMMC).

[ctx: #37110]
note: Value of setting - NONE
en: No buffer
da_dk: Ingen buffer

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
da_dk: Vis "Vis Alle"

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
da_dk: Vis "Alle elementer" i mappevisning, f.eks. "Alle albummer" eller "Alle sæsoner".

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
da_dk: Begræns GUI-opdatering under afspilning

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
da_dk: Begræns hastigheden (fps), der benyttes til at opdatere GUI'en under afspilning af videoer. Dette kan reducere CPU-belastningen og forbedre videoafspilningen når GUI vises.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
da_dk: Ubegrænset

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
da_dk: Region A - Amerika, Østasien og Sydøstasien. Region B - Afrika, Mellemøsten, Sydvestasien, Europa, Australien, New Zealand. Region C - Centralasien, Kina, Mongoliet, Sydasien, Hviderusland, Rusland, Ukraine, Kasakhstan.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
da_dk: Min bedømmelse

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
da_dk: Ingen bedømmelse

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
da_dk: Vælg min bedømmelse

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
da_dk: Valg af informationsleverandør

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
da_dk: Vælg informationsleverandør

[ctx: #38026]
en: Appearances
da_dk: Udseender

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
da_dk: Videostream

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
da_dk: Vinkel

[ctx: #38033]
en: Role
da_dk: Rolle

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
da_dk: Orkester

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
da_dk: Tekstforfatter

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
da_dk: Arrangør

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
da_dk: Tekniker

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
da_dk: DJ-mixer

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
da_dk: [Mangler]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
da_dk: Albumkunstnere

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
da_dk: Sang- og albumkunstnere

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
da_dk: Alle bidragsydere

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
da_dk: Alle roller

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
da_dk: Musikbiblioteket er nødt til at genskanne mærkater fra filer. Ønsker du at skanne nu?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
da_dk: Hent yderligere oplysninger til albummer og kunstnere? Dette kan tage lidt tid, så du foretrækker måske at gøre det senere

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
da_dk: Lav en fuld skanning af mærkater selvom musikfilerne er uændrede?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
da_dk: Vælg standard informationsleverandør

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
da_dk: Vælg for denne kunstner

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
da_dk: Vælg for alle viste kunstnere

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
da_dk: Vælg for dette album

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
da_dk: Vælg for alle viste albummer

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
da_dk: Anvend denne informationudbyder for alle kunstnerne, der vises her?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
da_dk: Anvend denne informationsudbyder for alle albummer, der vises her?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
da_dk: Anvend denne informationsudbyder for alle kunstnere og ryd alle tidligere indstillinger for specifikke kunstnere?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
da_dk: Anvend denne informationsudbyder til alle albummer og samtidig rydde alle tidligere indstillinger for specifikke albummer?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
da_dk: Vil du opdatere oplysninger for alle disse elementer nu?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
da_dk: Vil du opdatere oplysninger for dette element nu?

[ctx: #38074]
en: Boxsets
da_dk: Bokssæt

[ctx: #38075]
en: * All discs
da_dk: * Alle diske

[ctx: #38076]
en: Disc title
da_dk: Disktitel

[ctx: #38077]
en: Total discs
da_dk: Total antal diske

[ctx: #38078]
en: Original year
da_dk: Oprindelig år

[ctx: #38079]
en: Original date
da_dk: Oprindelig dato

[ctx: #38081]
note: Music property - Album release status
en: Release status
da_dk: Udgivelsesstatus

[ctx: #38082]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist
en: Added to end of playlist
da_dk: Tilføjet til sidst i playlisten

[ctx: #38083]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist to play next
en: Added to playlist to play next
da_dk: Føjet til playlisten og afspilles næste gang

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
da_dk: Sektion indeholdende indstillinger for afspilning af medier

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
da_dk: Sektion indeholdende indstillinger for kilder og hvordan medieinformation indsamles, gemmes, vises og navigeres

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
da_dk: Sektion indeholdende indstillinger der påvirker oplevelsen af den grafiske brugerflade, og som kontrollerer systemet for den grafiske brugerflade

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for afspilning af videoer

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for afspilning af musik

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for afspilning af billeder via et diasshow

[ctx: #38106]
note: Description of category #14213 "Language"
en: This category contains the settings for audio / subtitles language and accessibility
da_dk: Kategori indeholdende indstillingerne for lyd-/undertekstsprog og tilgængelighed

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for hvordan videoinformation indsamles, lagres, vises og bliver navigeret

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for hvordan musikinformation indsamles, lagres, vises og bliver navigeret

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for hvordan billedinformation bliver vist og navigeret

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
da_dk: Kategori indeholdende indstillinger for bibliotekernes databaser

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
da_dk: Kategori indeholdende andre indstillinger for den grafiske brugerflade

[ctx: #38112]
note: Description of setting with label #12381 "Switch to visualisation on playback"
en: Automatically go to the visualisation window when audio playback starts
da_dk: Gå automatisk til visualiseringsvinduet, når lydafspilning starter

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
da_dk: Udtræk miniaturebilleder fra videofiler

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
da_dk: Vis EXIF-billedoplysninger

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
da_dk: Hvis EXIF information findes (dato, tid, kamera osv.), vil den blive vist.

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
da_dk: Nulstil genoptagelsesposition

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
da_dk: Eksporter musikbiblioteket

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
da_dk: Enkelt fil

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
da_dk: Seperate filer for hvert element

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
da_dk: Til bibliotekets mapper

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
da_dk: Vælg eksport type

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
da_dk: Destinationsmappe

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
da_dk: Elementer der eksporteres

[ctx: #38307]
en: Include artwork such as thumbnails and fanart
da_dk: Inkluder grafik, som f.eks. miniaturebilleder og fankunst

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
da_dk: Inkluder elementer, der ikke er blevet scrapet (til at oprette NFO skabelonfiler)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
da_dk: Eksporter information til NFO-filer

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
da_dk: Eksporter information til NFO-filer (eksporterer i øjeblikket udelukkende mapper for kunstnere)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
da_dk: Overskriv eksisterende filer

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
da_dk: Sangkunstnere

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
da_dk: Andre kunstnere

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
da_dk: Kan ikke eksportere til biblioteksmapperne, da indstillingen for systemets mappe til kunstnerinformation er tom

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
da_dk: Kan ikke eksportere data fordi destinationsmappen ikke eksisterer

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
da_dk: Eksporter

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
da_dk: Har du lokal kunstnerinformation (NFO) og kunstfiler, du vil hente? Indstil placeringen af disse kunstnermapper nu

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
da_dk: Udelukkende mapper for kunstner

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
da_dk: Kunstnere eksporteret til mappen for kunstnerinformation og albums til musikmapper

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
da_dk: Albummer eksporteret til musikmapper

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
da_dk: Kunstnere eksporteret til mappen for kunstnerinformation

[ctx: #38325]
note: Explanation of what export artist folders only means see #38304
en: Artist subfolders created in Artist Information Folder
da_dk: Undermapper for kunstner oprettet i mappen for kunstnerinformation

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
da_dk: Vælg informationsudbydere til musik

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
da_dk: Vælg informationsudbydere til albummer

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
da_dk: Vælg informationsudbydere til kunstnere

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
da_dk: Hent yderligere oplysninger og billeder under scanning

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
da_dk: Leverandør af albuminformation

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
da_dk: Leverandør af kunstnerinformation

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
da_dk: Lokal mappe til kunstnerinformation

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
da_dk: Valgmuligheder for hentning af yderligere information

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
da_dk: Vælg hvordan indstillingerne skal anvendes

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
da_dk: Hvordan indstillinger for informationsleverandør anvendes

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
da_dk: Importerer afspilningshistorie for sang

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
da_dk: Matcher data

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
da_dk: Opdaterer sange

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
da_dk: Importerer historie for sange - {0:d} opdateret ud af {0:d} importerede sange

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
da_dk: Kunne ikke læse xml-fil

[ctx: #39004]
note: Description of category "Library" with label #14202
en: This category provides access to the windows for source management and library management facilities
da_dk: Denne kategori giver adgang til vinduerne for håndtering af kilder samt faciliteter for bibliotekshåndtering

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
da_dk: Dette giver adgang til, hvor videokilder kan tilføjes eller blive håndteret.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
da_dk: Dette giver adgang til, hvor musikkilder kan tilføjes eller blive håndteret.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
da_dk: Dette giver adgang til, hvor billedkilder kan tilføjes eller blive håndteret.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
da_dk: Zoom - 120% bredde

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
da_dk: Zoom - 110% bredde

[ctx: #39010]
en: Select sort method
da_dk: Vælg sorteringsmetode

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
da_dk: Maksimal ventetid for netværk

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
da_dk: Indstil maksimal tid der ventes på at netværket skal komme op efter start eller opvågning. Når tiden er gået, inden netværket er oppe, fortsætter opstarten.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
da_dk: Virtuelle filsystemer

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
da_dk: Vil du også fjerne alt relateret data (f.eks. indstillinger) til dette add-on?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
da_dk: Billedafkoder

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
da_dk: Genoptag lydbog

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
da_dk: Aktiverer UPnP. Dette giver dig mulighed for at streame medier i dine biblioteker til en UPnP-klient og til at registrere eksterne UPnP-servere.

[ctx: #39018]
en: optional
da_dk: valgfri

[ctx: #39019]
en: installed
da_dk: installeret

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
da_dk: Følgende ekstra add-ons bliver installeret

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
da_dk: Fortsæt med installationen?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
da_dk: Afhængigheder

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
da_dk: Køn

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
da_dk: Flertydig

[ctx: #39027]
note: Sort name of artist (e.g. Jackson, Michael)
en: Sortname
da_dk: Sorteringsnavn

[ctx: #39028]
note: Text for yes/no dialog when silently uninstalling an add-on
en: Add-on: {0:s}[CR]Origin: {1:s}[CR]Version: {2:s}[CR]- will be uninstalled and replaced. Would you like to proceed?
da_dk: Add-on: {0:s}[CR]Oprindelse: {1:s}[CR]Version: {2:s}[CR]- vil blive afinstalleret og erstattet. Vil du fortsætte?

[ctx: #39029]
note: Text for yes/no dialog to indicate that an add-on was manually installed
en: Manually installed
da_dk: Manuelt installeret

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
da_dk: Kilde

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
da_dk: Kilder

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
da_dk: Udfør ved opstart

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
da_dk: Afspil tv

[ctx: #39102]
en: Play Radio
da_dk: Afspil radio

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
da_dk: Ude af stand til at indstille netværksplacering. Ugyldig sti er angivet.

[ctx: #39104]
en: View as text
da_dk: Vis som tekst

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
da_dk: standard

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
da_dk: påtvunget

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
da_dk: undertekster

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
da_dk: lydbeskrivelse

[ctx: #39109]
en: Select Program
da_dk: Vælg program

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
da_dk: Vælg opløsning

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
da_dk: Nedmix: niveau for centermix

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
da_dk: Niveau for centermix målt i dB relativ til metadata eller standard (-3 dB)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
da_dk: Afsnittets miniaturebillede

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
da_dk: Filmens handling

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
da_dk: Afsnittets handling

[ctx: #39117]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Announcer[/B] component
da_dk: Detaljeret logføring af [B]annoncerings[/B]-komponenten

[ctx: #39118]
note: Label for action to present native iOS sharing sheet
en: Share debug log
da_dk: Del fejlfindingslog

[ctx: #39119]
en: Last modified
da_dk: Sidst modificeret

[ctx: #39120]
en: Skip filename matching for external audio tracks
da_dk: Drop at matche filnavn for eksterne lydspor

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
da_dk: Biblioteksvisning og navigation

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
da_dk: Kilder til biblioteksinformation

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
da_dk: Grafik

[ctx: #39124]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Add-ons[/B] component
da_dk: Detaljeret logføring af [B]add-ons[/B]-komponenten

[ctx: #39125]
en: Enable tag reading in file view
da_dk: Aktiver aflæsning af mærkater i filvisning

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
da_dk: Brug alle lokale billedfiler som illustrationer

[ctx: #39128]
note: Description of setting with label #39127 "Use all local image files as artwork"
en: All image files located alongside the media files are picked up as artwork during library scan, with the file name as the art type.
da_dk: Alle billedfiler placeret ved siden af mediefiler hentes som illustrationer under biblioteksscanning, med filnavnet som kunsttype.

[ctx: #39129]
en: Use all remote artwork fetched by scrapers
da_dk: Brug alle illustrationer på netværket hentet af scrapere

[ctx: #39130]
note: Description of setting with label #39129 "Use all remote artwork fetched by scrapers"
en: Use the first of each art type of the remote artwork in scraper results to fill any missing art not populated with local art.
da_dk: Brug den første af hver billedtype fra netværksbillederne i scraperesultaterne til at udfylde manglende billeder, hvor der ikke er lokale billeder.

[ctx: #39131]
en: Artist art types whitelist
da_dk: Hvidliste for illustrationstyper til kunstnere

[ctx: #39132]
note: Description of setting with label #39131 "Artist art types whitelist"
en: Limit the artist artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
da_dk: Begræns kunstnerens illustrationer, der er hentet lokalt eller fra scraperens netværksresultater, til kun kunsttyperne i hvidlisten

[ctx: #39133]
en: Album art types whitelist
da_dk: Hvidliste for illustrationstyper til albummer

[ctx: #39134]
note: Description of setting with label #39133 "Album art types whitelist"
en: Limit the album artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
da_dk: Begræns albummets illustrationer, der er hentet lokalt eller fra scraperens netværksresultater, til kun kunsttyperne i hvidlisten

[ctx: #39135]
en: Thumbnail image files
da_dk: Miniaturebilledfiler

[ctx: #39136]
note: Description of setting with label #39135 "Thumbnail image files"
en: The names of files that contain primary artwork (thumbnails), generally square and used both full and in reduced size to visually identify a folder, artist, album or song
da_dk: Navnene på filer, der indeholder primære illustrationer (miniaturebilleder), generelt firkantede og bruges både fuld og i reduceret størrelse til visuelt at identificere en mappe, kunstner, album eller sang

[ctx: #39137]
en: Artwork level
da_dk: Niveau for illustrationer

[ctx: #39138]
note: Description of setting with label #39137 "Artwork level"
en: The amount of artwork automatically selected - [Maximum] all local images and remote art; [Basic] save space on limited devices or when using a simple skin; [Custom] configured by user for detailed control; [None] no art
da_dk: Mængden af illustrationer valgt automatisk - [Maksimum] alle lokale billeder og netværksbilleder; [Grundlæggende] spar plads på begrænsede enheder eller ved brug af et simpel skin; [Brugerdefineret] konfigureret af brugeren til detaljeret kontrol; [Ingen] ingen kunst

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
da_dk: Maksimum

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
da_dk: Simpel

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
da_dk: Brugerdefineret

[ctx: #39143]
en: Movie art types whitelist
da_dk: Hvidliste for illustrationstyper til film

[ctx: #39144]
note: Description of setting with label #39150 "Movie art types whitelist"
en: Limit the movie and movie set artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
da_dk: Begræns filmens og filmsættets illustrationer, der er hentet lokalt eller fra scraperens netværksresultater, til kun kunsttyperne i hvidlisten

[ctx: #39145]
en: TV show art types whitelist
da_dk: Hvidliste for illustrationstyper til tv-serier

[ctx: #39146]
note: Description of setting with label #39152 "TV show art types whitelist"
en: Limit the TV show and season artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
da_dk: Begræns tv-seriens og sæsonens illustrationer, der er hentet lokalt eller fra scraperens netværksresultater, til kun kunsttyperne i hvidlisten

[ctx: #39147]
en: Episode art types whitelist
da_dk: Hvidliste for illustrationstyper til afsnit

[ctx: #39148]
note: Description of setting with label #39154 "Episode art types whitelist"
en: Limit the episode artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
da_dk: Begræns afsnittets illustrationer, der er hentet lokalt eller fra scraperens netværksresultater, til kun kunsttyperne i hvidlisten

[ctx: #39149]
en: Music video art types whitelist
da_dk: Hvidliste for illustrationstyper til musikvideoer

[ctx: #39150]
note: Description of setting with label #39156 "Music video art types whitelist"
en: Limit the music video artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
da_dk: Begræns musikvideoens illustrationer, der er hentet lokalt eller fra scraperens netværksresultater, til kun kunsttyperne i hvidlisten

[ctx: #39151]
note: Display Hardware scaling filter setting toggle
en: Display hardware scaling filter
da_dk: Vis hardwareskalerings-filter

[ctx: #39152]
note: Description
en: Integer scaling (IS) is a Nearest-Neighbor(NN) upscaling technique using Display Engine
da_dk: Skalering ved helt tal (integer scaling - IS) er en Nearest-Neightbor (NN) opskaleringsteknik, der anvender Display Engine

[ctx: #39153]
en: Windowing system:
da_dk: Windowing-system:

[ctx: #39154]
note: Override subtitles styles setting list
en: Override subtitles styles
da_dk: Overskriv stilarter for undertekster

[ctx: #39155]
note: Description of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Some subtitle formats such as SSA / ASS / WebVTT can include metadata like font style, colors, size, alignments, positions, etc. you can override the styles with your customizations (please note that side effects may occur in some cases).
da_dk: Nogle undertekstformater såsom SSA/ASS/WebVTT kan inkludere metadata som f.eks. skrifttypestil, farver, størrelse, justeringer, positioner osv. Du kan overskrive stilarterne med dine egne tilpasninger (bemærk venligst, at bivirkninger kan forekomme i nogle tilfælde).

[ctx: #39156]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Positions
da_dk: Positioner

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
da_dk: Stilarter

[ctx: #39158]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles and positions
da_dk: Stilarter og positioner

[ctx: #39159]
note: Subtitle border size setting toggle
en: Border size
da_dk: Størrelse på kant

[ctx: #39160]
note: Subtitle border colour setting
en: Border colour
da_dk: Kantens farve

[ctx: #39161]
note: CC Subtitles text alignment setting list
en: Text alignment
da_dk: Placering af tekst

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
da_dk: Venstre

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
da_dk: Højre

[ctx: #39165]
note: Type of background for displaying the subtitles
en: Background type
da_dk: Baggrundstype

[ctx: #39166]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Shadow
da_dk: Skygge

[ctx: #39167]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Box
da_dk: Boks

[ctx: #39168]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Square box
da_dk: Kvadratisk boks

[ctx: #39169]
note: Description of setting with label #39166 "Background type"
en: Type of background to apply to subtitles.
da_dk: Baggrundstype, der skal anvendes på undertekster.

[ctx: #39170]
note: Subtitle shadow size setting
en: Shadow size
da_dk: Størrelse på skygge

[ctx: #39171]
note: Subtitle shadow colour setting
en: Shadow colour
da_dk: Farve på skygge

[ctx: #39172]
note: Subtitle shadow opacity setting
en: Shadow opacity
da_dk: Gennemsigtighed på skygge

[ctx: #39173]
note: Subtitle blur setting
en: Blur
da_dk: Sløring

[ctx: #39174]
note: SystemInfo string for the display's supported HDR types
en: Display supported HDR types
da_dk: Vis understøttede HDR-typer

[ctx: #39175]
note: Progress text on splash screen, to build the font cache
en: Building font cache in progress - please wait
da_dk: Opbygning af cache til skrifttyper i gang - vent venligst

[ctx: #39176]
note: Helper text for gui sound volume setting
en: Relative volume for gui sounds
da_dk: Relativ lydstyrke for gui-lyde

[ctx: #39177]
note: Dialog caption related to the speech to text process
en: Speech to text
da_dk: Tale til tekst

[ctx: #39178]
note: Dialog text to notify that the speech service is not available
en: Speech recognition service not available
da_dk: Tjeneste til talegenkendelse er ikke tilgængelig

[ctx: #39179]
note: Dialog text to notify that microphone is listening
en: Listening...
da_dk: Lytter...

[ctx: #39180]
note: Dialog text to notify that there has been no matching recognition result
en: No recognition result matched
da_dk: Intet genkendelsesresultat matchede

[ctx: #39181]
note: Dialog text to notify that there has been a speech recognition error
en: Speech recognition error
da_dk: Talegenkendelsesfejl

[ctx: #39182]
note: Subtitle vertical margin setting
en: Vertical margin
da_dk: Lodret margin

[ctx: #39183]
note: Help text for setting "Vertical margin" of label #39182
en: Allows you to add a margin in top and bottom aligned text. Changing this setting will affect also subtitle position set with the Video calibration.
da_dk: Giver dig mulighed for at tilføje en margen i top- og bundjusteret tekst. Ændring af denne indstilling vil også påvirke positionen af undertekster indstillet med videokalibreringen.

[ctx: #39184]
note: Window screen calibration: the current subtitle calibration value with vertical margin
en: Current value: {0:d} (with vertical margin: {1:d})
da_dk: Nuværende værdi: {0:d} (med lodret margin: {1:d})

[ctx: #39185]
note: Dialog text to notify that there are insufficient permissions for speech recognition
en: Insufficient permissions for speech recognition
da_dk: Utilstrækkelige tilladelser til talegenkendelse

[ctx: #39186]
note: Title of group menu subtitles
en: Styles for text based subtitles
da_dk: Stilarter til tekstbaserede undertekster

[ctx: #39187]
note: Title of group menu subtitles
en: Closed caption subtitles
da_dk: Undertekster for hørehæmmede

[ctx: #39188]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: No background
da_dk: Ingen baggrund

[ctx: #39189]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Available only with manual subtitle position
da_dk: Kun tilgængelig med manuel placering af undertekster

[ctx: #39190]
note: Help text for setting "Use system HDR/SDR brightness balance" of label #36096
en: [ON] The brightness of the GUI in HDR mode follows the system's setting. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.[CR][OFF] Set the max brightness manually.
da_dk: [ON] Brugerfladens lysstyrke i HDR-tilstand følger systemets indstilling. Dette påvirker alt OSD, undertekster og grafik, der har SDR-oprindelse.[CR][OFF] Indstil manuelt den maksimale lysstyrke.

[ctx: #39192]
en: Disable screensaver when playing audio
da_dk: Deaktiver pauseskærm ved afspilning af lyd

[ctx: #39193]
note: Description of setting with label #39192 "Disable screensaver when playing audio"
en: If music is being played, the screensaver will never be activated
da_dk: Ved afspilning af musik vil pauseskærmen aldrig blive aktiveret

[ctx: #39195]
note: Description of setting with label #13418 "Use high precision processing"
en: Enable this option for the best picture quality. Disabling reduces the load on resource-limited systems.
da_dk: Aktiver denne indstilling for den bedste billedkvalitet. Deaktivering reducerer belastningen på ressourcebegrænsede systemer.

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
da_dk: Versioner

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
da_dk: Gennemse filer

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
da_dk: Versioner
