KODI Main - en to fa_ir translation catalogue (2843 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
fa_ir: برنامه ها

[ctx: #1]
en: Pictures
fa_ir: عکس‌ها

[ctx: #2]
en: Music
fa_ir: موسیقی

[ctx: #3]
en: Videos
fa_ir: ویدیوها

[ctx: #4]
en: TV guide
fa_ir: راهنمای تلویزیون

[ctx: #5]
en: Settings
fa_ir: تنظیمات

[ctx: #7]
en: File manager
fa_ir: ‫مدیریت فایل ها

[ctx: #8]
en: Weather
fa_ir: آب و هوا

[ctx: #9]
en: Kodi media center
fa_ir: ‫مرکز رسانه کودی

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
fa_ir: دوشنبه

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
fa_ir: سه شنبه

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
fa_ir: چهارشنبه

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
fa_ir: پنجشنبه

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
fa_ir: جمعه

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
fa_ir: شنبه

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
fa_ir: یکشنبه

[ctx: #21]
en: January
fa_ir: ژانویه

[ctx: #22]
en: February
fa_ir: فوریه

[ctx: #23]
en: March
fa_ir: مارس

[ctx: #24]
en: April
fa_ir: آوریل

[ctx: #25]
en: May
fa_ir: مه

[ctx: #26]
en: June
fa_ir: ژوئن

[ctx: #27]
en: July
fa_ir: ژوئیه

[ctx: #28]
en: August
fa_ir: اوت

[ctx: #29]
en: September
fa_ir: سپتامبر

[ctx: #30]
en: October
fa_ir: اکتبر

[ctx: #31]
en: November
fa_ir: نوامبر

[ctx: #32]
en: December
fa_ir: دسامبر

[ctx: #41]
en: Mon
fa_ir: دوشنبه

[ctx: #42]
en: Tue
fa_ir: سه شنبه

[ctx: #43]
en: Wed
fa_ir: چهارشنبه

[ctx: #44]
en: Thu
fa_ir: پنج شنبه

[ctx: #45]
en: Fri
fa_ir: جمعه

[ctx: #46]
en: Sat
fa_ir: شنبه

[ctx: #47]
en: Sun
fa_ir: یکشنبه

[ctx: #51]
en: Jan
fa_ir: ٰژانویه

[ctx: #52]
en: Feb
fa_ir: فوریه

[ctx: #53]
en: Mar
fa_ir: مارس

[ctx: #54]
en: Apr
fa_ir: آوریل

[ctx: #55]
en: May
fa_ir: مه

[ctx: #56]
en: Jun
fa_ir: ژوئن

[ctx: #57]
en: Jul
fa_ir: ژوئیه

[ctx: #58]
en: Aug
fa_ir: اوت

[ctx: #59]
en: Sep
fa_ir: سپتامبر

[ctx: #60]
en: Oct
fa_ir: اکتبر

[ctx: #61]
en: Nov
fa_ir: نوامبر

[ctx: #62]
en: Dec
fa_ir: دسامبر

[ctx: #71]
note: Weather token
en: N
fa_ir: شمال

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
fa_ir: شمال شرق شمالی

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
fa_ir: شمال شرق

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
fa_ir: شرق شمال شرق

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
fa_ir: شرق

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
fa_ir: شرق جنوب شرق

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
fa_ir: جنوب شرق

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
fa_ir: جنوب شرق جنوبی

[ctx: #79]
note: Weather token
en: S
fa_ir: جنوب

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
fa_ir: جنوب غرب جنوبی

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
fa_ir: جنوب غرب

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
fa_ir: غرب جنوب غرب

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
fa_ir: غرب

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
fa_ir: غرب شمال غرب

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
fa_ir: شمال غرب

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
fa_ir: شمال غرب شمالی

[ctx: #87]
note: Weather token
en: VAR
fa_ir: ‫متغیر

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
fa_ir: جنوب

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
fa_ir: شمال

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
fa_ir: غرب

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
fa_ir: شرق

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
fa_ir: ‫متغیر

[ctx: #98]
en: View: Auto
fa_ir: ‫ نما: خودکار

[ctx: #99]
en: View: Auto big
fa_ir: ‫نما: بزرگ خودکار

[ctx: #100]
en: View: Icons
fa_ir: ‫نما: آیکون

[ctx: #101]
en: View: List
fa_ir: ‫نما: لیست

[ctx: #102]
en: Scan
fa_ir: ‫اسکن

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
fa_ir: مرتب سازی با: نام

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
fa_ir: مرتب سازی با: تاریخ

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
fa_ir: مرتب سازی با: اندازه

[ctx: #106]
en: No
fa_ir: ‫خیر

[ctx: #107]
en: Yes
fa_ir: ‫بلی

[ctx: #108]
en: Slideshow
fa_ir: نمایش اسلاید

[ctx: #109]
en: Create thumbs
fa_ir: ایجاد تصاویر بند انگشتی

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
fa_ir: ایجاد تصاویر بند انگشتی

[ctx: #111]
en: Shortcuts
fa_ir: میانبرها

[ctx: #112]
en: Paused
fa_ir: مکث شده

[ctx: #113]
en: Update failed
fa_ir: به روزآوری ناموفق بود

[ctx: #114]
en: Installation failed
fa_ir: نصب ناموفق بود

[ctx: #115]
en: Copy
fa_ir: کپی

[ctx: #116]
en: Move
fa_ir: انتقال

[ctx: #117]
en: Delete
fa_ir: حذف

[ctx: #118]
en: Rename
fa_ir: تغییرنام

[ctx: #119]
en: New folder
fa_ir: پوشه جدید

[ctx: #120]
en: Confirm copy
fa_ir: تایید کپی

[ctx: #121]
en: Confirm move
fa_ir: ‫تایید انتقال

[ctx: #122]
en: Confirm delete
fa_ir: تایید حذف

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
fa_ir: آیا می خواهید که فایل(ها)ی انتخاب شده را کپی کنید؟

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
fa_ir: آیا می خواهید که فایل(ها)ی انتخاب شده را کپی کنید؟

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
fa_ir: ‫می‌خواهید پرونده(های) گزیده را حذف کنید؟[CR]هشدار - این کار ثابل بازگشت نیست!

[ctx: #126]
en: Status
fa_ir: وضعیت

[ctx: #127]
en: Objects
fa_ir: موضوعات

[ctx: #128]
en: General
fa_ir: عمومی

[ctx: #129]
en: Slideshow
fa_ir: نمایش اسلاید

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
fa_ir: اطلاعات سیستم

[ctx: #131]
en: Display
fa_ir: نمایش

[ctx: #132]
en: Albums
fa_ir: آلبوم ها

[ctx: #133]
en: Artists
fa_ir: هنرمندان

[ctx: #134]
en: Songs
fa_ir: آهنگ‌ها

[ctx: #135]
en: Genres
fa_ir: نوع

[ctx: #136]
en: Playlists
fa_ir: لیست های پخش

[ctx: #137]
en: Search
fa_ir: جستجو

[ctx: #138]
en: System information
fa_ir: اطلاعات سیستم

[ctx: #139]
en: Temperatures:
fa_ir: ‫درجه حرارت:

[ctx: #140]
en: CPU:
fa_ir: ‫سی‌پی‌یو:

[ctx: #141]
en: GPU:
fa_ir: ‫جی‌پی‌یو:

[ctx: #142]
en: Time:
fa_ir: ‫زمان:

[ctx: #143]
en: Current:
fa_ir: ‫فعلی:

[ctx: #144]
en: Build:
fa_ir: ساخت:

[ctx: #145]
en: Network:
fa_ir: شبکه:

[ctx: #146]
en: Type:
fa_ir: گونه:

[ctx: #147]
en: Static
fa_ir: ایستا

[ctx: #148]
en: DHCP
fa_ir: DHCP‫

[ctx: #149]
en: MAC address
fa_ir: آدرس مک

[ctx: #150]
en: IP address
fa_ir: آدرس ای پی

[ctx: #151]
en: Link:
fa_ir: پیوند:

[ctx: #152]
en: Half duplex
fa_ir: یک طرفه

[ctx: #153]
en: Full duplex
fa_ir: دو طرفه

[ctx: #154]
en: Storage
fa_ir: ذخیره رسانه

[ctx: #155]
en: Drive
fa_ir: درایو

[ctx: #156]
en: Free
fa_ir: آزاد

[ctx: #157]
en: Video
fa_ir: ویدیو

[ctx: #158]
en: Free memory
fa_ir: حافظه ی آزاد

[ctx: #159]
en: No link
fa_ir: بدون پیوند

[ctx: #160]
en: Free
fa_ir: آزاد

[ctx: #162]
en: Tray open
fa_ir: سینی دیسک بازاست

[ctx: #163]
en: Reading
fa_ir: در حال خواندن

[ctx: #164]
en: No disc
fa_ir: بدون دیسک

[ctx: #165]
en: Disc present
fa_ir: دیسک موجود است

[ctx: #166]
en: Skin
fa_ir: پوسته

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
fa_ir: لغو عملیات فایل

[ctx: #169]
en: Resolution
fa_ir: رزولیشن

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
fa_ir: تنظیم سرعت تازه‌سازی

[ctx: #171]
en: Sort title
fa_ir: مرتب‌سازی عنوان‌ها

[ctx: #172]
en: Release date
fa_ir: تاریخ انتشار

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
fa_ir: نمایش ویدیو های 4:3 بصورت

[ctx: #174]
en: Compiled:
fa_ir: کامپایل‌شده:

[ctx: #175]
en: Moods
fa_ir: حالات

[ctx: #176]
en: Styles
fa_ir: سبک ها

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
fa_ir: {0:s} با موفقیت شروع شد

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
fa_ir: {0:s} با موفقیت آغاز شد.

[ctx: #179]
en: Song
fa_ir: آهنگ

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
fa_ir: مدت‌زمان

[ctx: #181]
en: Select album
fa_ir: انتخاب آلبوم

[ctx: #182]
en: Tracks
fa_ir: تراک ها

[ctx: #183]
en: Review
fa_ir: مرور

[ctx: #184]
en: Refresh
fa_ir: نوسازی

[ctx: #185]
en: Searching album
fa_ir: در حال جستجوی آلبوم

[ctx: #186]
en: OK
fa_ir: تایید

[ctx: #187]
en: No albums found!
fa_ir: ‫آلبوم یافت نشد!

[ctx: #188]
en: Select all
fa_ir: انتخاب همه

[ctx: #189]
en: Scanning media information
fa_ir: در حال اسکن کردن اطلاعات رسانه

[ctx: #190]
en: Save
fa_ir: ذخیره

[ctx: #191]
en: Shuffle
fa_ir: تصادفی

[ctx: #192]
en: Clear
fa_ir: پاک کردن

[ctx: #193]
en: Scan
fa_ir: اسکن کردن

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
fa_ir: در حال جست‌وجو…

[ctx: #195]
en: No information found!
fa_ir: هیچ اطّلاعاتی پیدا نشد!

[ctx: #196]
en: Select movie:
fa_ir: گزینش فیلم:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
fa_ir: پرس و جوی اطلاعات %s

[ctx: #198]
en: Loading movie details
fa_ir: ‫بارگزاری اطلاعات فیلم

[ctx: #199]
en: Web interface
fa_ir: رابط کاربری تحت وب

[ctx: #200]
en: Audio encoders
fa_ir: فشرده‌سازهای صوت

[ctx: #201]
en: Audio decoders
fa_ir: رمزگشاهای صوت

[ctx: #202]
en: Tagline
fa_ir: تگ‌لاین

[ctx: #203]
en: Plot outline
fa_ir: خلاصه داستان

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
fa_ir: تلفیق

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
fa_ir: رای

[ctx: #206]
en: Cast
fa_ir: بازیگران

[ctx: #207]
en: Plot
fa_ir: خلاصه

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
fa_ir: پخش

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
fa_ir: بعدی

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
fa_ir: قبلی

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
fa_ir: ‫تنظیم رابط کاربری...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
fa_ir: ‫تنظیم ویدیو

[ctx: #215]
en: Soften
fa_ir: نرم کردن

[ctx: #216]
en: Zoom amount
fa_ir: میزان بزرگ نمایی

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
fa_ir: نسبت پیکسل ها

[ctx: #218]
en: DVD drive
fa_ir: درایو دی‌وی‌دی

[ctx: #219]
en: Please insert disc
fa_ir: لطفا دیسک را درون دستگاه قرار دهید

[ctx: #220]
en: Remote share
fa_ir: اشتراک راه دور

[ctx: #221]
en: Network is not connected
fa_ir: شبکه وصل نیست

[ctx: #222]
en: Cancel
fa_ir: لغو

[ctx: #224]
en: Speed
fa_ir: سرعت

[ctx: #225]
en: Vertical shift
fa_ir: ‫انتقال عمودی

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
fa_ir: بارگیری اطلاعات سی دی صوتی از سرویس آنلاین

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
fa_ir: پخش تصادفی در زمان شروع

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
fa_ir: زمان اسپین داون هارددیسک

[ctx: #230]
en: Video filters
fa_ir: فیلترهای تصویر

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
fa_ir: هیچ

[ctx: #232]
en: Point
fa_ir: نقطه

[ctx: #233]
en: Linear
fa_ir: خطی

[ctx: #234]
en: Anisotropic
fa_ir: ناهمسانگردی

[ctx: #235]
en: Quincunx
fa_ir: درختی

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
fa_ir: مکعب گوسی

[ctx: #237]
en: Minification
fa_ir: کوچک سازی

[ctx: #238]
en: Magnification
fa_ir: بزرگ سازی

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
fa_ir: در پایان لیست پخش را پاک کن

[ctx: #240]
en: Display mode
fa_ir: حالت نمایش

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
fa_ir: تمام صفحه #%d

[ctx: #242]
en: Windowed
fa_ir: پنجره ای

[ctx: #243]
en: Refresh rate
fa_ir: ‫سرعت تازه‌سازی

[ctx: #244]
en: Full screen
fa_ir: تمام صفحه

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
fa_ir: اندازه: (%i,%i)->(%i,%i) (زوم x%2.2f) AR:%2.2f:1 (پیکسل ها: %2.2f:1) (شیفت عمودی: %2.2f)

[ctx: #246]
en: Monitor
fa_ir: نمایشگر

[ctx: #247]
en: Scripts
fa_ir: اسکریپت ها

[ctx: #248]
en: Language
fa_ir: زبان

[ctx: #249]
en: Music
fa_ir: موزیک

[ctx: #250]
en: Visualisation
fa_ir: مصورسازی

[ctx: #251]
en: Select destination directory
fa_ir: دایرکتوری مقصد را انتخاب کنید

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
fa_ir: میکس استریو

[ctx: #253]
en: Number of channels
fa_ir: تعداد کانال ها

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
fa_ir: ‫گیرنده با قابلیت DTS‫‫

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
fa_ir: دریافت اطلاعات سی‌دی

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
fa_ir: خطا

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
fa_ir: فعال‌سازی خواندن برچسب

[ctx: #259]
en: Opening
fa_ir: در حال باز کردن

[ctx: #260]
en: Shoutcast
fa_ir: میانبر

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
fa_ir: ‫در انتظار برای شروع...

[ctx: #262]
en: Scripts output
fa_ir: خروجی اسکریپت

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
fa_ir: ‫فعال کردن کنترل از راه دور با HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
fa_ir: ضبط

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
fa_ir: توقف ضبط.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
fa_ir: مرتب‌سازی براساس: تراک

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
fa_ir: ‫مرتب‌سازی براساس: زمان

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
fa_ir: مرتب‌سازی براساس: عنوان

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
fa_ir: مرتب‌سازی براساس: هنرمند

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
fa_ir: مرتب‌سازی براساس: آلبوم

[ctx: #271]
en: Top 100
fa_ir: ‫۱۰۰تای برتر

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
fa_ir: تنظیم نسبت‌ پیکسل ها

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
fa_ir: مستطیل را طوری تنظیم کنید که کاملا مربع شکل شود

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
fa_ir: ‫گوشه بالا-چپ برای جبران overscan

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
fa_ir: ‫گوشه پایین-راست برای جبران overscan

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
fa_ir: برای تغییر مقدار بیش‌پویش، ‫فلش را تنظیم کنید

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
fa_ir: موقعیت زیرنویس

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
fa_ir: ‫برای تغییر موقعیت زیرنویس، نوار را تنظیم کنید

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
fa_ir: قادر به بارگزاری تنظیمات نیست

[ctx: #280]
en: Using default settings
fa_ir: از تنظیمات پیش‌فرض استفاده می‌شود

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
fa_ir: لطفا فایل های XML را بررسی کنید

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
fa_ir: {0:d} مورد پیدا شد

[ctx: #283]
en: Search results
fa_ir: نتایج جستجو

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
fa_ir: نتیجه‌ای یافت نشد

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
fa_ir: زبان مرجع صدا

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
fa_ir: زبان مرجع زیرنویس

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
fa_ir: زیرنویس‌ها

[ctx: #288]
en: Font
fa_ir: قلم

[ctx: #289]
en: Size
fa_ir: اندازه

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
fa_ir: فشرده‌سازی محدوده پویا

[ctx: #291]
en: Video
fa_ir: تصویر

[ctx: #292]
en: Audio
fa_ir: صدا

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
fa_ir: مرور برای زیرنویس‌ها

[ctx: #294]
en: Create bookmark
fa_ir: ایجاد بوک‌مارک

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
fa_ir: حذف بوک‌مارک‌ها

[ctx: #297]
en: Audio offset
fa_ir: تعادل صدا

[ctx: #298]
en: Bookmarks
fa_ir: بوک مارک ها

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
fa_ir: چوب الف

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
fa_ir: دریافت کننده MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
fa_ir: دریافت‌کننده MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
fa_ir: دریافت‌کننده MP3

[ctx: #303]
en: Delay
fa_ir: تاخیر

[ctx: #304]
en: Language
fa_ir: زبان

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
fa_ir: فعال شد

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
fa_ir: بدون ترکیب لایه‌ها

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
fa_ir: پیش فرض رسانه

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
fa_ir: زبان اصیل

[ctx: #309]
en: User interface language
fa_ir: زبان رابط کاربری

[ctx: #312]
en: (0=auto)
fa_ir: (0=اتوماتیک)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
fa_ir: در حال پاک کردن پایگاه داده

[ctx: #314]
en: Preparing...
fa_ir: در حال آماده سازی...

[ctx: #315]
en: Database error
fa_ir: خطای پایگاه داده

[ctx: #316]
en: Searching songs...
fa_ir: در حال جست و جوی ترانه ها...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
fa_ir: پایگاه داده با موفقیت پاکسازی شد

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
fa_ir: در حال پاک کردن آهنگ‌ها...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
fa_ir: خطا در پاک کردن آهنگ‌ها

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
fa_ir: در حال پاک کردن هنرمندان...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
fa_ir: خطا در پاک کردن هنرمندان

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
fa_ir: در حال پاک کردن ژانرها، نقش ها و ...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
fa_ir: خطا در پاک کردن ژانر ها، نقش ها و ...

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
fa_ir: در حال پاک کردن مسیرها...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
fa_ir: خطا در پاک کردن مسیرها

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
fa_ir: در حال پاک کردن آلبوم ها...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
fa_ir: خطا در پاک کردن آلبوم ها

[ctx: #328]
en: Writing changes...
fa_ir: در حال نوشتن تغییرات...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
fa_ir: خطا در نوشتن تغییرات

[ctx: #330]
en: This may take some time...
fa_ir: این کار ممکن است مدتی طول بکشد...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
fa_ir: فشرده سازی پایگاه داده...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
fa_ir: خطا در فشرده سازی پایگاه داده

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
fa_ir: آیا می خواهیدد کتابخانه را پاک کنید؟

[ctx: #334]
en: Clean library...
fa_ir: پاک کردن کتابخانه...

[ctx: #335]
en: Start
fa_ir: شروع

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
fa_ir: تبدیل نرخ فریم

[ctx: #337]
en: Output configuration
fa_ir: پیکربندی خروجی

[ctx: #338]
en: Fixed
fa_ir: تعمیر شد

[ctx: #339]
en: Optimized
fa_ir: بهینه

[ctx: #340]
en: Various artists
fa_ir: هنرمندان مختلف

[ctx: #341]
en: Play disc
fa_ir: پخش دیسک

[ctx: #342]
en: Movies
fa_ir: فیلم‌ها

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
fa_ir: تنظیم نرخ فریم

[ctx: #344]
en: Actors
fa_ir: بازیگران

[ctx: #345]
en: Year
fa_ir: سال

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
fa_ir: ,سطح صدای اصلی هنگام میکس حفظ شود

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
fa_ir: گیرنده با قابلیت DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
fa_ir: فعال سازی عبور سیگنال

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
fa_ir: گیرنده با قابلیت TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
fa_ir: برنامه ها

[ctx: #351]
en: Off
fa_ir: خاموش

[ctx: #352]
en: Dim
fa_ir: کم‌نور

[ctx: #353]
en: Black
fa_ir: سیاه

[ctx: #354]
en: Matrix trails
fa_ir: دنبال‌های ماتریکس

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
fa_ir: زمان انتظار

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
fa_ir: حالت محافظ صفحه

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
fa_ir: تایمر عملکرد خاموش کردن

[ctx: #358]
en: All albums
fa_ir: همه ی آلبوم ها

[ctx: #359]
en: Recently added albums
fa_ir: آلبوم های جدید

[ctx: #360]
en: Screensaver
fa_ir: محافظ صفحه

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
fa_ir: نمایش همه اسلایدها شامل زیرپوشه ها

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
fa_ir: میزان نور محافظ صفحه

[ctx: #363]
en: Sort by: File
fa_ir: چینش با: فایل

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
fa_ir: گیرنده با قابلیت دالبی دیجیتال (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
fa_ir: چینش با: نام

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
fa_ir: چینش با: سال

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
fa_ir: چینش با: رتبه

[ctx: #369]
en: Title
fa_ir: عنوان

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
fa_ir: طوفانی

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
fa_ir: قسمتی

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
fa_ir: اکثرا

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
fa_ir: آفتابی

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
fa_ir: ابری

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
fa_ir: برفی

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
fa_ir: باران

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
fa_ir: نور

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
fa_ir: ق ظ

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
fa_ir: ب ظ

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
fa_ir: بارندگی

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
fa_ir: کمی

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
fa_ir: پراکنده

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
fa_ir: باد

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
fa_ir: قوی

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
fa_ir: متوسط

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
fa_ir: پاک

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
fa_ir: ابری

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
fa_ir: بزودی

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
fa_ir: بارندگی

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
fa_ir: ناگهانی

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
fa_ir: کم

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
fa_ir: متوسط

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
fa_ir: زیاد

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
fa_ir: مه

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
fa_ir: مه کم

[ctx: #396]
en: Select location
fa_ir: انتخاب محل

[ctx: #397]
en: Refresh time
fa_ir: زمان نوسازی

[ctx: #398]
en: Temperature units
fa_ir: واحد دما

[ctx: #399]
en: Speed units
fa_ir: واحد سرعت

[ctx: #400]
en: Weather
fa_ir: آب و هوا

[ctx: #401]
en: Temp
fa_ir: دما

[ctx: #402]
en: Feels like
fa_ir: به نطر می رسد

[ctx: #403]
en: UV index
fa_ir: شاخص اشعه فرابنفش

[ctx: #404]
en: Wind
fa_ir: باد

[ctx: #405]
en: Dew point
fa_ir: نقطه شبنم زدن

[ctx: #406]
en: Humidity
fa_ir: رطوبت

[ctx: #409]
en: Defaults
fa_ir: پیش فرض

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
fa_ir: در حال دسترسی به سرویس آب و هوا

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
fa_ir: دریافت اطلاعات آب و هوای:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
fa_ir: نمی توان اطلاعات آب و هوا را گرفت

[ctx: #413]
en: Manual
fa_ir: دستی

[ctx: #414]
en: No review for this album
fa_ir: هیچ نقدی برای این آلبوم موجود نیست

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
fa_ir: درحال دانلود تصاویر کوچک...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
fa_ir: نما: آیکون های بزرگ

[ctx: #418]
en: Low
fa_ir: کم

[ctx: #419]
en: High
fa_ir: زیاد

[ctx: #420]
en: Best match
fa_ir: بهترین مطابقت

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
fa_ir: دستگاه صوتی روشن بماند

[ctx: #422]
en: Delete album information
fa_ir: حذف اطلاعات سی دی

[ctx: #423]
en: Delete CD information
fa_ir: حذف اطلاعات سی دی

[ctx: #424]
en: Select
fa_ir: انتخاب

[ctx: #425]
en: No album information found
fa_ir: اطلاعات آلبوم پیدا نشد

[ctx: #426]
en: No CD information found
fa_ir: اطلاعات سی دی پیدا نشد

[ctx: #427]
en: Disc
fa_ir: دیسک

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
fa_ir: سی‌دی / دی‌وی‌دی صحیح را قرار دهید

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
fa_ir: لطفا این دیسک را قرار دهید:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
fa_ir: چینش با: #DVD

[ctx: #431]
en: No cache
fa_ir: هیچ کاشی نیست

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
fa_ir: فیلم را از کتابخانه پاک کن

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
fa_ir: از %s در %d %s

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
fa_ir: هیچ دیسک نوری ای شناسایی نشد

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
fa_ir: این ویدیو روی دیسکی نوری (مثل دی‌وی‌دی یا بلوری) ذخیره شده و از آن‌جا که افزاره‌تان، گردانندهٔ مربوطه را ندارد نمی‌تواند پخش شود.

[ctx: #437]
en: Removable disk
fa_ir: دیسک های جدا شدنی

[ctx: #438]
en: Opening file
fa_ir: باز کردن فایل

[ctx: #439]
en: Cache
fa_ir: حافظه ی نهان

[ctx: #440]
en: Hard disk
fa_ir: هارد دیسک

[ctx: #442]
en: Local network
fa_ir: شبکه محلی

[ctx: #443]
en: Internet
fa_ir: اینترنت

[ctx: #444]
en: Video
fa_ir: ویدیو

[ctx: #445]
en: Audio
fa_ir: صدا

[ctx: #446]
en: DVD
fa_ir: دی وی دی

[ctx: #447]
en: Autorun media
fa_ir: مدیای اجرای خودکار

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
fa_ir: گیرنده با قابلیت دالبی دیجیتال پلاس (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
fa_ir: فعال شده

[ctx: #450]
en: Columns
fa_ir: ستون ها

[ctx: #451]
en: Row 1 address
fa_ir: آدرس سطر 1

[ctx: #452]
en: Row 2 address
fa_ir: آدرس سطر 2

[ctx: #453]
en: Row 3 address
fa_ir: آدرس سطر 3

[ctx: #454]
en: Row 4 address
fa_ir: آدرس سطر 4

[ctx: #455]
en: Rows
fa_ir: سطر ها

[ctx: #456]
en: Mode
fa_ir: حالت

[ctx: #457]
en: Switch view
fa_ir: تغییر نما

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
fa_ir: نرخ نمونه برداری محدود شود (کیلو هرتز)

[ctx: #459]
en: Subs
fa_ir: زیر نویسها

[ctx: #460]
en: Audio stream
fa_ir: استریم صدا

[ctx: #461]
en: [active]
fa_ir: [فعال]

[ctx: #463]
en: Backlight
fa_ir: نور زمینه

[ctx: #464]
en: Brightness
fa_ir: روشنایی

[ctx: #465]
en: Contrast
fa_ir: کنتراست

[ctx: #466]
en: Gamma
fa_ir: گاما

[ctx: #467]
en: Type
fa_ir: نوع

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
fa_ir: برای تغییر محل OSD نوار را جابجا کنید

[ctx: #469]
en: OSD position
fa_ir: محل OSD

[ctx: #470]
en: Credits
fa_ir: کارت های اعتباری

[ctx: #474]
en: Off
fa_ir: خاموش

[ctx: #475]
en: Music only
fa_ir: فقط موسیقی

[ctx: #476]
en: Music & video
fa_ir: موزیک و ویدیو

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
fa_ir: می توان لیست پخش را بارگیری کرد

[ctx: #479]
en: Skin & language
fa_ir: پوسته و زبان

[ctx: #480]
en: Appearance
fa_ir: ظاهر

[ctx: #481]
en: Audio options
fa_ir: گزینه های صدا

[ctx: #482]
en: About Kodi
fa_ir: درباره ی Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
fa_ir: حذف آلبوم

[ctx: #486]
en: Repeat
fa_ir: تکرار

[ctx: #487]
en: Repeat one
fa_ir: تکرار تکی

[ctx: #488]
en: Repeat folder
fa_ir: تکرار پوشه

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
fa_ir: آهنگ بعدی را به صورت اتوماتیک پخش کن

[ctx: #491]
en: - Use big icons
fa_ir: -استفاده از آیکون های بزرگ

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
fa_ir: تغییر اندازهی زیرنویس از نوع Vob

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
fa_ir: تنظیمات پیشرفته(فقط حرفه ای ها)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
fa_ir: سقف های صوتی کلی

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
fa_ir: افزایش وضوح ویدیو به اندازه رزولوشن صفحه

[ctx: #496]
en: Calibration
fa_ir: کالیبره کردن

[ctx: #497]
en: Show file extensions
fa_ir: نمایش پسوند فایل ها

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
fa_ir: چینش با: نوع

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
fa_ir: نمی توان به سرویس جست و جوی آنلاین وصل شد

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
fa_ir: دانلود اطلاعات آلبوم ناموفق

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
fa_ir: جست و جوی نام های آلبوم...

[ctx: #502]
en: Open
fa_ir: باز

[ctx: #503]
en: Busy
fa_ir: مشغول

[ctx: #504]
en: Empty
fa_ir: خالی

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
fa_ir: بارگیری اطلاعات مدیا از فایلها...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
fa_ir: در حال بررسی فایل‌ها ....

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
fa_ir: چینش با: استفاده

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
fa_ir: نمایه سازی فعال شود

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
fa_ir: فعال کردن تغییر حالت ویدیو

[ctx: #512]
en: Startup window
fa_ir: صفحه ی شروع

[ctx: #513]
en: Home window
fa_ir: صفحه ی خانگی

[ctx: #514]
en: Manual settings
fa_ir: تنظیمات دستی

[ctx: #515]
en: Genre
fa_ir: ژانر

[ctx: #517]
en: Recently played albums
fa_ir: آلبومهای پخش شده ی اخیر

[ctx: #518]
en: Launch
fa_ir: شروع

[ctx: #519]
en: Launch in...
fa_ir: در حال شروع کردن...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
fa_ir: تالیفات

[ctx: #522]
en: Remove source
fa_ir: حذف منبع

[ctx: #523]
en: Switch media
fa_ir: تغییر مدیا

[ctx: #524]
en: Select playlist
fa_ir: انتخاب لیست پخش

[ctx: #525]
en: New playlist...
fa_ir: لیست پخش جدید...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
fa_ir: اضافه به لیست پخش

[ctx: #527]
en: Manually add to library
fa_ir: اضافه کردن دستی به لیست پخش

[ctx: #528]
en: Enter title
fa_ir: عنوان را وارد کنید

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
fa_ir: خطا: عنوان تکراری

[ctx: #530]
en: Select genre
fa_ir: ژانر را انتخاب کنید

[ctx: #531]
en: New genre
fa_ir: ژانر جدید

[ctx: #532]
en: Manual addition
fa_ir: اضافه کردن دستی

[ctx: #533]
en: Enter genre
fa_ir: ژانر را وارد کنید

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
fa_ir: نما: %s

[ctx: #535]
en: List
fa_ir: لیست

[ctx: #536]
en: Icons
fa_ir: آیکون

[ctx: #537]
en: Big list
fa_ir: لیست بزرگ

[ctx: #538]
en: Big icons
fa_ir: آیکون های بزرگ

[ctx: #539]
en: Wide
fa_ir: عریض

[ctx: #540]
en: Big wide
fa_ir: عریض و بزرگ

[ctx: #541]
en: Album icons
fa_ir: آیکون های آلبوم ها

[ctx: #542]
en: DVD icons
fa_ir: یکون های دی وی دی

[ctx: #543]
en: DVD
fa_ir: دی وی دی

[ctx: #544]
en: Media info
fa_ir: اطلاعات رسانه

[ctx: #545]
en: Audio output device
fa_ir: دستگاه خروجی صدا

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
fa_ir: دستگاه عبوربی تغییر صدا

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
fa_ir: زندگی نامه ی این هنرمند موجود نیست

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
fa_ir: تبدیل صدای چند کاناله به صدای دو کاناله

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
fa_ir: شماره

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
fa_ir: مرتب کردن بر اساس: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
fa_ir: نام

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
fa_ir: تاریخ

[ctx: #553]
en: Size
fa_ir: اندازه

[ctx: #554]
en: Track
fa_ir: قطعه

[ctx: #555]
en: Time
fa_ir: زمان

[ctx: #556]
en: Title
fa_ir: عنوان

[ctx: #557]
en: Artist
fa_ir: هنرمند

[ctx: #558]
en: Album
fa_ir: آلبوم

[ctx: #559]
en: Playlist
fa_ir: لیست پخش

[ctx: #560]
en: ID
fa_ir: شناسه

[ctx: #561]
en: File
fa_ir: فایل

[ctx: #562]
en: Year
fa_ir: سال

[ctx: #563]
en: Rating
fa_ir: رتبه بندی

[ctx: #564]
en: Type
fa_ir: نوع

[ctx: #565]
en: Usage
fa_ir: کاربرد

[ctx: #566]
en: Album artist
fa_ir: هنرمند آلبوم

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
fa_ir: تعداد پخش

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
fa_ir: آخرین پخش شده

[ctx: #569]
en: Comment
fa_ir: نظر

[ctx: #570]
en: Date added
fa_ir: تاریخ افزودن

[ctx: #571]
en: Default
fa_ir: پیش فرض

[ctx: #572]
en: Studio
fa_ir: استودیو

[ctx: #573]
en: Path
fa_ir: مسیر

[ctx: #574]
en: Country
fa_ir: کشور

[ctx: #575]
en: In progress
fa_ir: در حال انجام

[ctx: #576]
en: Times played
fa_ir: زمان پخش شده

[ctx: #577]
en: Date taken
fa_ir: تاریخ گرفتن

[ctx: #578]
en: Artist / Year
fa_ir: هنرمند \ سال

[ctx: #580]
en: Sort direction
fa_ir: جهت مرتب سازی

[ctx: #581]
en: Sort method
fa_ir: روش مرتب سازی

[ctx: #582]
en: View mode
fa_ir: روش نمایش

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
fa_ir: روش نمایش را برای پوشه های مختلف به خاطر بسپار

[ctx: #584]
en: Ascending
fa_ir: صعودی

[ctx: #585]
en: Descending
fa_ir: نزولی

[ctx: #586]
en: Edit playlist
fa_ir: ویرایش لیست پخش

[ctx: #587]
en: Filter
fa_ir: فیلتر

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
fa_ir: لغو حالت میهمانی

[ctx: #589]
en: Party mode
fa_ir: حالت میهمانی

[ctx: #590]
en: Random
fa_ir: تصادفی

[ctx: #591]
en: Off
fa_ir: خاموش

[ctx: #592]
en: One
fa_ir: یک

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
fa_ir: همه

[ctx: #594]
en: Off
fa_ir: خاموش

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
fa_ir: تکرار: خاموش

[ctx: #596]
en: Repeat: One
fa_ir: تکرار: یک

[ctx: #597]
en: Repeat: All
fa_ir: تکرار: همه

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
fa_ir: تبدیل سی دی صوتی

[ctx: #601]
en: Medium
fa_ir: متوسط

[ctx: #602]
en: Standard
fa_ir: استاندارد

[ctx: #603]
en: Extreme
fa_ir: بی نهایت

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
fa_ir: نرخ بیت ثابت

[ctx: #605]
en: Ripping...
fa_ir: در حال تبدیل کردن...

[ctx: #607]
en: To:
fa_ir: به:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
fa_ir: به سبب عدم تنظیم CDDARipPath سی دی یا آهنگ استخراج نشد

[ctx: #610]
en: Rip audio track
fa_ir: تبدیل تراک صوتی

[ctx: #611]
en: Enter number
fa_ir: شماره را وارد کنید

[ctx: #612]
en: Bits/sample
fa_ir: بیت/نمونه

[ctx: #613]
en: Sample rate
fa_ir: نرخ نمونه

[ctx: #614]
en: Virtual folder
fa_ir: پوشه مجازی

[ctx: #620]
en: Audio CDs
fa_ir: سی دی های صوتی

[ctx: #621]
en: Encoder
fa_ir: رمزگذار

[ctx: #622]
en: Quality
fa_ir: کیفیت

[ctx: #623]
en: Bitrate
fa_ir: نرخ بیت

[ctx: #624]
en: Include track number
fa_ir: شامل شماره ی تراک

[ctx: #625]
en: All songs of
fa_ir: همه ی تراکهای

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
fa_ir: در حال تکمیل نمایش TV

[ctx: #629]
en: View mode
fa_ir: حالت نمایش

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
fa_ir: نرمال

[ctx: #631]
en: Zoom
fa_ir: زوم

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
fa_ir: کشیدن 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
fa_ir: زوم واید

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
fa_ir: کشیدن 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
fa_ir: اندازه اصلی

[ctx: #636]
en: Custom
fa_ir: سفارشی

[ctx: #637]
en: ReplayGain
fa_ir: تقویت پخش

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
fa_ir: تنظیم حجم صدا

[ctx: #639]
en: Use track levels
fa_ir: استفاده از ترازسازی های تراک

[ctx: #640]
en: Use album levels
fa_ir: استفاده از ترازسازی های آلبوم

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
fa_ir: فایل های با جزییات ReplayGain

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
fa_ir: فایل های بدون جزییات ReplayGain

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
fa_ir: جلوگیری از تقویت بیش از اندازه هنگام تقویت پخش

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
fa_ir: کشیدن 16:9 - غیر خطی

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
fa_ir: نیازمند باز کردن یک فایل بزرگ است. ادامه می دهید؟

[ctx: #646]
en: Remove from library
fa_ir: حذف از کتابخانه

[ctx: #647]
en: Export video library
fa_ir: صادر کردن کتابخانه ویدیو

[ctx: #648]
en: Import video library
fa_ir: وارد کردن کتابخانه ویدیو

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
fa_ir: در حال ورود

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
fa_ir: در حال صدور

[ctx: #651]
en: Browse for library
fa_ir: مرور برای کتابخانه

[ctx: #652]
en: Years
fa_ir: سال ها

[ctx: #653]
en: Update library
fa_ir: آپدیت کتابخانه

[ctx: #654]
en: Show debug information
fa_ir: نمایش اطلاعات دیباگ

[ctx: #655]
en: Browse for executable
fa_ir: مرور برای موارد قابل اجرا

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
fa_ir: مرور برای لیست پخش

[ctx: #657]
en: Browse for folder
fa_ir: مرور پوشه

[ctx: #658]
en: Song information
fa_ir: اطلاعات ترانه

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
fa_ir: کشیدن غیر-خطی

[ctx: #660]
en: Volume amplification
fa_ir: تقویت بلندی صدا

[ctx: #661]
en: Choose export folder
fa_ir: پوشه را برای صدور انتخاب کنید

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
fa_ir: این فایل دیگر موجود نیست.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
fa_ir: آیا مایل به حذف آن از کتابخانه هستید؟

[ctx: #664]
en: Browse for script
fa_ir: مرور برای اسکریپت

[ctx: #665]
en: Compression level
fa_ir: میزان فشرده سازی

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
fa_ir: فعال کردن ثبت وقایع ویژه مولفه ها

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
fa_ir: فعال کردن تبدیل کد دالبی دیجیتال(AC3)

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
fa_ir: تعیین ثبت وقایع ویژه مولفه ها

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای کتابخانه [B]SMB[/B]

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای کتابخانه [B]libcURL[/B] (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای کتابخانه [B]FFmpeg[/B]

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای توابع [B]D-Bus[/B]

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای درخواست های [B]JSON-RPC[/B]

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای مؤلفه [B] صوت [/B]

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای کتابخانه [B]AirTunes[/B]

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای مؤلفه [B]UPnP[/B]

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای کتابخانه [B]libCEC[/B]

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای مؤلفه [B] ویدئو [/B]

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای مؤلفه [B]Webserver[/B]

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای مؤلفه [B]پایگاه داده[/B]

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای مؤلفه [B] اطلاعات زمانی صوت/تصویر[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای مؤلفه [B] پنجره سازی[/B]

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای مؤلفه [B] ضباط ویدیو[/B]

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
fa_ir: ثبت وقایع مشروح برای مؤلفه [B] راهنمای برنامه شبکه[/B]

[ctx: #687]
en: From metadata
fa_ir: از فراداده

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
fa_ir: در حال پاک کردن کتابخانه

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
fa_ir: در حال پاک کردن ترانه های قدیمی از کتابخانه

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
fa_ir: این مسیر قبلا ایکن شده

[ctx: #705]
en: Network
fa_ir: شبکه

[ctx: #706]
en: Server
fa_ir: سرور

[ctx: #708]
en: Use proxy server
fa_ir: استفاده از سرور proxy

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
fa_ir: قرارداد اینترنت(IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
fa_ir: شماره پورت نامعتبر است. باید بین 1 و 65535 باشد.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
fa_ir: HTTP پراکسی

[ctx: #715]
en: Assignment
fa_ir: واگذاری

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
fa_ir: خودکار (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
fa_ir: دستی(ساکن)

[ctx: #719]
en: IP address
fa_ir: آدرس ای پی

[ctx: #720]
en: Netmask
fa_ir: نت ماسک

[ctx: #721]
en: Default gateway
fa_ir: گت وی پیش فرض

[ctx: #722]
en: DNS server
fa_ir: سرور DNS

[ctx: #723]
en: Save & restart
fa_ir: ذخیره و ریستارت

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
fa_ir: آدرس نامعتبری وارد کردید. باید به صورت AAA.BBB.CCC.DDD باشد

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
fa_ir: با عددهایی بین ۰ تا ۲۵۵.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
fa_ir: تغییرات ذخیره نشده است. بدون ذخیره کردن ادامه می دهید؟

[ctx: #727]
en: Web server
fa_ir: سرور وب

[ctx: #728]
en: FTP server
fa_ir: سرور اف تی پی

[ctx: #729]
en: Enable SSL
fa_ir: فعال کردن SSL

[ctx: #730]
en: Port
fa_ir: پورت

[ctx: #731]
en: Black
fa_ir: سیاه

[ctx: #732]
en: Save & apply
fa_ir: ذخیره و به کارگیری

[ctx: #733]
en: Password
fa_ir: رمز عبور

[ctx: #734]
en: No pass
fa_ir: بدون رمز عبور

[ctx: #735]
en: Character set
fa_ir: مجموعه نویسه ها

[ctx: #736]
en: Style
fa_ir: سبک

[ctx: #737]
en: Colour
fa_ir: رنگ

[ctx: #738]
en: Normal
fa_ir: نرمال

[ctx: #739]
en: Bold
fa_ir: ضخیم

[ctx: #740]
en: Italics
fa_ir: کج

[ctx: #741]
en: Bold italics
fa_ir: ضخیم و کج

[ctx: #742]
en: White
fa_ir: سفید

[ctx: #743]
en: Yellow
fa_ir: زرد

[ctx: #744]
en: Files
fa_ir: فایل ها

[ctx: #745]
en: Background colour
fa_ir: رنگ پس زمینه

[ctx: #746]
en: Background opacity
fa_ir: شفافیت پس زمینه

[ctx: #747]
en: Error loading image
fa_ir: خطا در بارگیری تصویر

[ctx: #748]
en: Edit path
fa_ir: ویرایش مسیر

[ctx: #749]
en: Mirror image
fa_ir: تصویر آینه ای

[ctx: #750]
en: Are you sure?
fa_ir: آیا مطمئن هستید؟

[ctx: #751]
en: Removing source
fa_ir: حذف منبع

[ctx: #752]
en: Opacity
fa_ir: شفافیت

[ctx: #754]
en: Add program link
fa_ir: افزودن لینک برنامه

[ctx: #755]
en: Edit program path
fa_ir: ویرایش لینک برنامه

[ctx: #756]
en: Edit program name
fa_ir: ویرایش نام برنامه

[ctx: #757]
en: Edit path depth
fa_ir: ویرایش عمق مسیر

[ctx: #759]
en: View: Big list
fa_ir: نما: لیست بزرگ

[ctx: #760]
en: Yellow
fa_ir: زرد

[ctx: #761]
en: White
fa_ir: سفید

[ctx: #762]
en: Blue
fa_ir: آبی

[ctx: #763]
en: Bright green
fa_ir: سبز روشن

[ctx: #764]
en: Yellow green
fa_ir: زرد سبز

[ctx: #765]
en: Cyan
fa_ir: فیروزه ای

[ctx: #766]
en: Light grey
fa_ir: خاکستری روشن

[ctx: #767]
en: Grey
fa_ir: خاکستری

[ctx: #768]
en: Dark Grey
fa_ir: طوسی تیره

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
fa_ir: خطا %i: به اشتراک گذاری در دسترس نیست

[ctx: #772]
en: Audio
fa_ir: صدا

[ctx: #773]
en: Seeking
fa_ir: پرش به مقصد

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
fa_ir: پوشه نمایش اسلاید

[ctx: #790]
en: Remote control
fa_ir: کنترل راه دور

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
fa_ir: اجازه دادن به برنامه های روی سیستم برای کنترل از راه دور

[ctx: #792]
en: Port
fa_ir: پورت

[ctx: #793]
en: Port range
fa_ir: محدوده ی پورت ها

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
fa_ir: اجازه دادن به برنامه های کنترل از راه دور سایر سیستم ها

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
fa_ir: زمان تاخیر تکرار اولیه (میلی ثانیه ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
fa_ir: تاخیر تکرار ممتد (میلی ثانیه ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
fa_ir: حداکثر تعداد کلاینت ها

[ctx: #798]
en: Internet access
fa_ir: دسترسی به اینترنت

[ctx: #799]
en: Library update
fa_ir: به روز رسانی کتابخانه

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
fa_ir: %s از %s در دسترس است

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
fa_ir: نوع

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
fa_ir: جستجو در راهنما برای

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
fa_ir: رشته متنی برای یافتن رخدادهای مرتبط راهنما وارد کنید

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
fa_ir: جستجوی تمام متنی (یا تنها جستجوی عنوان)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
fa_ir: هر تاریخی

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
fa_ir: هر روز

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
fa_ir: هر کانالی

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
fa_ir: شروع هر زمانی

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
fa_ir: گروه ضبط شده ها

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
fa_ir: جلوگیری از قسمت های تکراری

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
fa_ir: شروع زمان لایه گذاری

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
fa_ir: پایان زمان لایه گذاری

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
fa_ir: همه قسمت‌ها را ضبط کن

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
fa_ir: فقط قسمت‌های جدید را ضبط کن

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
fa_ir: پایان هر زمانی

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
fa_ir: حداکثر ضبط

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
fa_ir: یک بار (زمانبندی توسط قانون تایمر)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
fa_ir: یک‌بار

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
fa_ir: یکبار (وابسته به راهنما)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
fa_ir: قانون تایمر

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
fa_ir: قانون تایمر(وابسته به راهنما)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
fa_ir: یادآور:%s

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
fa_ir: ضبط کننده %s

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
fa_ir: تنظیم یادآور

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
fa_ir: پاک کردن یادآور

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
fa_ir: قانون تایمر حذف شد

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
fa_ir: مشاهده یادآوری ها

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
fa_ir: ویرایش یادآوری

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
fa_ir: دوشنبه‌ها

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
fa_ir: سه‌شنبه‌ها

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
fa_ir: چهارشنبه‌ها

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
fa_ir: پنج‌شنبه‌ها

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
fa_ir: جمعه‌ها

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
fa_ir: شنبه‌ها

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
fa_ir: یکشنبه‌ها

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
fa_ir: آغازین

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
fa_ir: زنده

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
fa_ir: فقط میخواهید همین تایمر حذف شود یا قانون تایمر هم که زمان بندی شده نیز حذف شود؟

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
fa_ir: فقط همین

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
fa_ir: جدید

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
fa_ir: فعال کردن

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
fa_ir: غیر فعال کردن

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
fa_ir: میخواهید این قانون تایمر و همه ی تایمر های زمان بندی شده را حذف کنید؟

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
fa_ir: میخواهید این تایمر را حذف کنید؟

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
fa_ir: پایان ضبط را تایید کنید

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
fa_ir: آیا مطمئنید که میخواهید ضبط کردن را متوقف کنید؟

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
fa_ir: نهایی

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
fa_ir: شماره پورت نامعتبری وارد شده

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
fa_ir: محدوده ی مجاز شماره پورت ها 1-65535 است

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
fa_ir: محدوده ی مجاز شماره پورت ها 1024-65535 است

[ctx: #997]
en: Add pictures...
fa_ir: افزودن عکس‌ها…

[ctx: #998]
en: Add music...
fa_ir: افزودن آهنگ‌ها…

[ctx: #999]
en: Add videos...
fa_ir: افزودن ویدیوها...

[ctx: #1000]
en: Preview
fa_ir: پیش نمایش

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
fa_ir: نمی توان متصل شد

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
fa_ir: اتصال به مکان شبکه پایدار نیست. ممکن است روی اتصال به شبکه اثر بگذارد. در هر صورت میخواهید آنرا اضافه کنید؟

[ctx: #1006]
en: IP address
fa_ir: آدرس آی پی

[ctx: #1007]
en: Add network location
fa_ir: افزودن مکان شبکه ای

[ctx: #1008]
en: Protocol
fa_ir: پروتکل

[ctx: #1009]
en: Server address
fa_ir: آدرس سرور

[ctx: #1010]
en: Server name
fa_ir: نام سرور

[ctx: #1011]
en: Remote path
fa_ir: مسیر راه دور

[ctx: #1012]
en: Shared folder
fa_ir: پوشه به اشتراک گذاشته

[ctx: #1013]
en: Port
fa_ir: پورت

[ctx: #1014]
en: Username
fa_ir: نام کاربری

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
fa_ir: مرور برای سرور شبکه

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
fa_ir: آدرس شبکه ای سرور را وارد کنید

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
fa_ir: مسیر روی سرور را وارد کنید

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
fa_ir: شماره پورت را وارد کنید

[ctx: #1019]
en: Enter the username
fa_ir: نام کاربری را وارد کنید

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
fa_ir: مسیر را وارد کنید یا برای مکان مدیا ها مرور کنید.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
fa_ir: یک نام برای این منبع مدیا وارد کنید.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
fa_ir: مرور برای اشتراک جدید

[ctx: #1024]
en: Browse
fa_ir: مرور

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
fa_ir: نمیتوان اطلاعات دایرکتوری را بازیابی کرد. ممکن است به خاطر این باشد که به شبکه متصل نیست. با این حال آنرا اضافه میکنید؟

[ctx: #1026]
en: Add source
fa_ir: افزودن منبع

[ctx: #1027]
en: Edit source
fa_ir: ویرایش منبع

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
fa_ir: برچسب جدید را وارد کنید

[ctx: #1030]
en: Browse for image
fa_ir: مرور برای تصویر

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
fa_ir: مرور بپوشه تصاویر

[ctx: #1032]
en: Add network location...
fa_ir: افزودن محل شبکه ای...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
fa_ir: مرور برای فایل

[ctx: #1034]
en: Submenu
fa_ir: زیر منو

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
fa_ir: فعال کردن کلید زیرمنو

[ctx: #1036]
en: Favourites
fa_ir: موارد دلخواه

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
fa_ir: افزونه های ویدیو

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
fa_ir: افزونه های موزیک

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
fa_ir: افزونه های عکس

[ctx: #1040]
en: Loading directory
fa_ir: بارگیری دایرکتوری

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
fa_ir: {0:d} مورد دریافت شد

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
fa_ir: {0:d} از {1:d} مورد دریافت شد

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
fa_ir: افزونه های برنامه

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
fa_ir: تعیین ریزنقش افزونه

[ctx: #1046]
en: Access points
fa_ir: نقطه ی دسترسی

[ctx: #1048]
en: Username
fa_ir: نام کاربری

[ctx: #1049]
en: Script settings
fa_ir: تنظیمات اسکریپت

[ctx: #1050]
en: Singles
fa_ir: مجرد

[ctx: #1051]
en: Enter web address
fa_ir: آدرس وب را وارد کنید

[ctx: #1052]
en: Require authentication
fa_ir: نیازمند ورود

[ctx: #1180]
en: Proxy type
fa_ir: نوع پراکسی

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
fa_ir: بر طرف کردن SOCKS5 با DNS راه دور

[ctx: #1200]
en: SMB client
fa_ir: کلاینت SMB

[ctx: #1202]
en: Workgroup
fa_ir: ورک گروپ

[ctx: #1203]
en: Default username
fa_ir: نام کابری پیش فرض

[ctx: #1204]
en: Default password
fa_ir: رمز عبور پیش فرض

[ctx: #1207]
en: WINS server
fa_ir: سرور WINS

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
fa_ir: سوار کردن اشتراک های SMB

[ctx: #1210]
en: Remove
fa_ir: حذف

[ctx: #1211]
en: Music
fa_ir: موسیقی

[ctx: #1212]
en: Video
fa_ir: ویدیو

[ctx: #1213]
en: Pictures
fa_ir: تصاویر

[ctx: #1214]
en: Files
fa_ir: فایل ها

[ctx: #1215]
en: Music & video
fa_ir: آهنگ و ویدیو

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
fa_ir: موزیک و تصاویر

[ctx: #1217]
en: Music & files
fa_ir: موزیک و فایل ها

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
fa_ir: ویدیو و تصاویر

[ctx: #1219]
en: Video & files
fa_ir: ویدیو و فایل ها

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
fa_ir: تصاویر و فایل ها

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
fa_ir: موزیک و ویدیو و تصاویر

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
fa_ir: موزیک و ویدیو و تصاویر و فایل ها

[ctx: #1223]
en: Disabled
fa_ir: غیر فعال

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
fa_ir: فایل و موزیک و ویدیو

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
fa_ir: فای لو تصاویر وموزیک

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
fa_ir: فایل و تصاویر و ویدیو

[ctx: #1229]
en: Music & programs
fa_ir: موزیک و برنامه ها

[ctx: #1230]
en: Video & programs
fa_ir: ویدیو و برنامه ها

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
fa_ir: تصاویر و برنامه ها

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
fa_ir: موزیک و ویدیو و تصاویر و برنامه ها

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
fa_ir: برنامه ها و ویدیو و موزیک

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
fa_ir: برنامه ها و تصاویر و موزیک

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
fa_ir: برنامه ها و تصاویر و ویدیو

[ctx: #1259]
en: Zeroconf
fa_ir: بدون- تنظیمات

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
fa_ir: اعلام خدمت به دیگر سامانه‌ها

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
fa_ir: فعال کردن پشتیبانی ‌‍"عکس" ها و "ویدیو" های AirPlay

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
fa_ir: تغییر سطح صدا مجاز است

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
fa_ir: فعال کردن پشتیبانی AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
fa_ir: نام وسیله

[ctx: #1272]
en: Use password protection
fa_ir: از پسورد استفاده کنید

[ctx: #1273]
en: AirPlay
fa_ir: ایرپلی

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
fa_ir: پالایش {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
fa_ir: وسیله ی صوتی دلخواه

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
fa_ir: وسیله ی عبور بدون تغییر صدای دلخواه

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
fa_ir: مراحل کنترل صدا

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
fa_ir: نسیمی

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
fa_ir: دما

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
fa_ir: فشار

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
fa_ir: فاصله

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
fa_ir: شدت

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
fa_ir: پراکنده

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
fa_ir: خیلی

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
fa_ir: بی نهایت

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
fa_ir: گرداب

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
fa_ir: آسمان صاف

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
fa_ir: ابرهای پراکنده

[ctx: #1385]
note: Weather token
en: Tornado
fa_ir: گردباد

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
fa_ir: استوایی

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
fa_ir: توفان

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
fa_ir: سرد

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
fa_ir: بادی

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
fa_ir: تنظیمات

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
fa_ir: نسیم

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
fa_ir: نسیم ملایم

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
fa_ir: باد شدید، باد سخت

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
fa_ir: شدید

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
fa_ir: توفانی

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
fa_ir: پیشامد

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
fa_ir: و

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
fa_ir: انجماد

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
fa_ir: دیر

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
fa_ir: ایزوله شده

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
fa_ir: رعد و برق

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
fa_ir: رعد

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
fa_ir: آفتابی

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
fa_ir: شدید

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
fa_ir: در

[ctx: #1406]
note: Weather token
en: the
fa_ir: د

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
fa_ir: حومه

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
fa_ir: یخ

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
fa_ir: کریستال

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
fa_ir: ملایم

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
fa_ir: با

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
fa_ir: طوفانی

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
fa_ir: وصله ها

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
fa_ir: توفان همراه با آذرخش و صاعقه

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
fa_ir: باران ریز

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
fa_ir: مه آلود

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
fa_ir: دانه‌دانه

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
fa_ir: طوفانی

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
fa_ir: کم عمق

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
fa_ir: معتدل

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
fa_ir: خیلی زیاد

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
fa_ir: طوفانی

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
fa_ir: غبار

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
fa_ir: ابری

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
fa_ir: برفدانه

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
fa_ir: تگرگ

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
fa_ir: نور

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
fa_ir: آتشفشانی

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
fa_ir: خاکستر

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
fa_ir: افشانده

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
fa_ir: گرد و خاک

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
fa_ir: ماسه

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
fa_ir: اسپری

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
fa_ir: گرداب

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
fa_ir: توفان شن

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
fa_ir: حباب

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
fa_ir: یخ دانه

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
fa_ir: کوچک

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
fa_ir: و

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
fa_ir: برفدانه منجمد

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
fa_ir: با

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
fa_ir: امکان

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
fa_ir: از

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
fa_ir: قیف

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
fa_ir: ابر

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
fa_ir: ناشناس

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
fa_ir: بوران

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
fa_ir: بارش

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
fa_ir: بخشی

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
fa_ir: صفحه را در حالت آماده به کار قرار بده وقتی بیکار است

[ctx: #2050]
en: Runtime
fa_ir: زمان اجرا

[ctx: #2080]
en: Empty list
fa_ir: لیست خالی

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
fa_ir: بازگشت به لیست قبلی به علت خالی شدن لیست فعال

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
fa_ir: نسخه جدید مورد نیاز است. برای اطلاعات بیشتر درباره این پیام وقایع مشروح را ببینید.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
fa_ir: خطای {0:s}

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
fa_ir: خطای افزونه

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
fa_ir: برای اطلاعات بیشتر وقایع مشروح را ببینید.

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
fa_ir: استفاده از هستهٔ DTS

[ctx: #10000]
en: Home
fa_ir: خانه

[ctx: #10001]
en: Programs
fa_ir: برنامه ها

[ctx: #10002]
en: Pictures
fa_ir: تصاویر

[ctx: #10003]
en: File manager
fa_ir: مدیر فایل

[ctx: #10004]
en: Settings
fa_ir: تنظیمات

[ctx: #10005]
en: Not available
fa_ir: موجود نیست

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
fa_ir: ناموجود

[ctx: #10007]
en: System information
fa_ir: اطلاعات سیستم

[ctx: #10008]
en: Play next
fa_ir: پخش بعدی

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
fa_ir: تنظیمات - ویدیو - کالیبره کردن صفحه نمایش

[ctx: #10016]
en: Settings - System
fa_ir: تنظیمات - سیستم

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
fa_ir: تنظیمات - سرویس

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
fa_ir: تنظیمات - تلویزیون

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
fa_ir: تنظیمات - بازی‌ها

[ctx: #10024]
en: Titles
fa_ir: عناوین

[ctx: #10025]
en: Videos
fa_ir: ویدیوها

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
fa_ir: ویدیوها/لیست پخش

[ctx: #10029]
en: Login screen
fa_ir: صفحه ورود

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
fa_ir: تنظیمات - پخش کننده

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
fa_ir: تنظیمات - رسانه

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
fa_ir: تنظیمات - رابط

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
fa_ir: تنظیمات - پروفایل ها

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
fa_ir: تنظیمات پوسته

[ctx: #10036]
en: Basic
fa_ir: ساده

[ctx: #10037]
en: Standard
fa_ir: استاندارد

[ctx: #10038]
en: Advanced
fa_ir: پیشرفته

[ctx: #10039]
en: Expert
fa_ir: تخصصی

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
fa_ir: مرورگر افزونه ها

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
fa_ir: بازگشت تنظیمات بالا به پیش فرض

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
fa_ir: واقعا می خواهید تنظیمات این بخش را به حالت پیش فرض برگردانید؟

[ctx: #10043]
en: Help
fa_ir: کمک

[ctx: #10044]
en: No help available
fa_ir: راهنما در دسترس نیست

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
fa_ir: بازنشانی تمامی تنظیمات مریی به مقدارهای پیش‌گزیده‌شان.

[ctx: #10046]
en: No categories available
fa_ir: هیچ مجموعه ای در دسترس نیست

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
fa_ir: سطح تنظیمات را عوض کنید، تا به مجموعه ها و امکانات تنظیم دیگر دست یابید

[ctx: #10048]
en: Add video source
fa_ir: افزودن منبع ویدیو

[ctx: #10049]
en: Add music source
fa_ir: افزودن منبع موسیقی

[ctx: #10050]
en: Event log
fa_ir: گزارش رخداد

[ctx: #10051]
en: Add program source
fa_ir: افزودن منبع برنامه

[ctx: #10052]
en: Add file source
fa_ir: افزودن منبع فایل

[ctx: #10053]
en: Edit video source
fa_ir: ویرایش منبع ویدیو

[ctx: #10054]
en: Edit music source
fa_ir: ویرایش منبع موسیقی

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
fa_ir: ویرایش منبع عکس

[ctx: #10056]
en: Edit program source
fa_ir: ویرایش منبع برنامه

[ctx: #10057]
en: Edit file source
fa_ir: ویرایش منبع فایل

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
fa_ir: پاک کردن برچسب از کتابخانه

[ctx: #10060]
en: Favourites
fa_ir: موارد دلخواه

[ctx: #10099]
en: Pointer
fa_ir: اشارگر

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
fa_ir: دیالوگ بله/نه

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
fa_ir: نمایشگر پیشرفت

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
fa_ir: کیبورد مجازی

[ctx: #10104]
en: Volume bar
fa_ir: نوار صدا

[ctx: #10106]
en: Context menu
fa_ir: فهرست زمینه

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
fa_ir: متن پیغام

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
fa_ir: ورودی عددی

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
fa_ir: ورودی دستهٔ بازی

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
fa_ir: منوی خاموش کردن

[ctx: #10114]
en: Player controls
fa_ir: واپایشگرهای بازیکن

[ctx: #10115]
en: Seek bar
fa_ir: نوار پیمایش

[ctx: #10116]
en: Player process info
fa_ir: اطّلاعات فرایند پخش‌کننده

[ctx: #10120]
en: Music OSD
fa_ir: موسیقی

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
fa_ir: تنظیمات نمایش روی صفحهٔ ویدیو

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
fa_ir: تنظیمات نمایش روی صفحهٔ صدا

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
fa_ir: نشانک‌های ویدیو

[ctx: #10126]
en: File browser
fa_ir: مرورگر فایل

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
fa_ir: کانال‌ها

[ctx: #10128]
en: Network setup
fa_ir: تنظیمات شبکه

[ctx: #10129]
en: Media source
fa_ir: منبع رسانه

[ctx: #10130]
en: Profile settings
fa_ir: تنظیمات پروفایل

[ctx: #10131]
en: Lock settings
fa_ir: تنظیمات قفل

[ctx: #10132]
en: Content settings
fa_ir: تنظیمات محتوی

[ctx: #10134]
en: Favourites
fa_ir: موارد دلخواه

[ctx: #10135]
en: Song info
fa_ir: اطلاعات ترانه

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
fa_ir: ویرایشگر لیست های پخش هوشمند

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
fa_ir: ویرایشگر قواعد لیست های پخش هوشمند

[ctx: #10139]
en: Picture info
fa_ir: اطلاعات تصویر

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
fa_ir: تنظیمات افزونه ها

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
fa_ir: اطلاعات تمام صفحه

[ctx: #10146]
en: Add-on info
fa_ir: اطلاعات افزونه

[ctx: #10147]
en: Text viewer
fa_ir: مشاهده گر متن

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
fa_ir: تنظیمات لوازم جانبی

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
fa_ir: گفت‌وگوی پیشرفت توسعه‌یافته

[ctx: #10152]
en: Media filter
fa_ir: فیلتر رسانه

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
fa_ir: جستجوری زیرنویس

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
fa_ir: تنظیمات نمایش روی صفحهٔ زیرنویس

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
fa_ir: در حال جست و جوی زیرنویس...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
fa_ir: در حال جست و جو یا کاش کردن زیرنویس...

[ctx: #10212]
en: terminating
fa_ir: پایان دادن...

[ctx: #10213]
en: buffering
fa_ir: در حال بافر کردن...

[ctx: #10214]
en: Opening stream
fa_ir: باز کردن استریم...

[ctx: #10500]
en: Music playlist
fa_ir: پلی لیست موسیقی

[ctx: #10502]
en: Music
fa_ir: موسیقی

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
fa_ir: ویرایشگر پلی لیست موسیقی

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
fa_ir: ۱۰۰ آهنگ برتر

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
fa_ir: بهترین 100 آلبوم

[ctx: #10506]
en: Programs
fa_ir: برنامه ها

[ctx: #10507]
en: Configuration
fa_ir: پیکربندی

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
fa_ir: پیش بینی آب و هوا

[ctx: #10509]
en: Network gaming
fa_ir: بازی شبکه ای

[ctx: #10510]
en: Extensions
fa_ir: پسوندها

[ctx: #10511]
en: System info
fa_ir: اطلاعات سیستم

[ctx: #10516]
en: Music - Library
fa_ir: موسیقی - کتابخانه

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
fa_ir: در حال پخش - موسیقی

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
fa_ir: در حال پخش - ویدیو

[ctx: #10523]
en: Album information
fa_ir: اطلاعات آلبوم

[ctx: #10524]
en: Movie information
fa_ir: اطلاعات فیلم

[ctx: #10550]
en: Teletext
fa_ir: تله تکست

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
fa_ir: اطّلاعات راهنمای PVR

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
fa_ir: اطّلاعات ضبط PVR

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
fa_ir: تنظمیات زمان‌سنج PVR

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
fa_ir: مدیر گروه PVR

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
fa_ir: مدیر کانال PVR

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
fa_ir: جست‌وجوی راهنمای PVR

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
fa_ir: پویش کانال PVR

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
fa_ir: پیشرفت به‌روز رسانی PVR

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
fa_ir: کاال‌های نمایش روی صفحهٔ PVR

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
fa_ir: راهنمای نمایش روی صفحهٔ PVR

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
fa_ir: تنظیمات ضبط PVR

[ctx: #10700]
en: TV channels
fa_ir: کانال های تلویزیونی

[ctx: #10701]
en: TV recordings
fa_ir: ضبط تلویزیون

[ctx: #10702]
en: TV guide
fa_ir: راهنمای تلویزیون

[ctx: #10703]
en: TV timers
fa_ir: زمانبدنی تلویزیون

[ctx: #10704]
en: TV search
fa_ir: جستجویی تلویزیون

[ctx: #10705]
en: Radio channels
fa_ir: کانال های رادیویی

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
fa_ir: ضبط‌های رادیو

[ctx: #10707]
en: Radio guide
fa_ir: راهنمایی رادیو

[ctx: #10708]
en: Radio timers
fa_ir: تایمر رادیو

[ctx: #10709]
en: Radio search
fa_ir: جستجوی رادیو

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
fa_ir: قوانین زمان‌سنج تلویزیون

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
fa_ir: قوانین زمان‌سنج رادیو

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
fa_ir: تمام صفحه کردم تلویزیون زنده

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
fa_ir: تمام صفحه کردن رادیو

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
fa_ir: بازی ها

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
fa_ir: فهرست

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
fa_ir: حجم صدا

[ctx: #12000]
en: Select dialog
fa_ir: انتخاب متن

[ctx: #12001]
en: Music info
fa_ir: اطلاعات موسیقی

[ctx: #12002]
en: OK dialog
fa_ir: گفت‌وگوی قبول

[ctx: #12003]
en: Video info
fa_ir: اطلاعات ویدیو

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
fa_ir: ویدیوی تمام صفحه

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
fa_ir: نمایه سازی صوتی

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
fa_ir: نمایه سازی صوتی

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
fa_ir: بازسازی شاخص...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
fa_ir: بازگشت به صفحه موسیقی

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
fa_ir: بازگشت به صفحه ویدیو

[ctx: #12012]
en: Last used
fa_ir: آخرین استفاده شده

[ctx: #12013]
en: Install date
fa_ir: تاریخ نصب

[ctx: #12014]
en: Last updated
fa_ir: آخرین بروزرسانی

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
fa_ir: پخش از اول

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
fa_ir: سر گیری از {0:s}

[ctx: #12321]
en: OK
fa_ir: تایید

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
fa_ir: قفل است! رمز را وارد کنید...

[ctx: #12326]
en: Enter password
fa_ir: رمز عبور را وارد کنید

[ctx: #12327]
en: Enter master code
fa_ir: رمز عبور اصلی را وارد کنید

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
fa_ir: کد باز کننده را وارد کنید

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
fa_ir: یا برای لغو "C" را فشار دهید

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
fa_ir: کلید کومبو د رگیم پد را وارد کنید و

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
fa_ir: "OK" را فشار دهید، یا برای لغو "Back" را بزنید

[ctx: #12332]
en: Set lock
fa_ir: تنظیم قفل

[ctx: #12333]
en: Unlock
fa_ir: باز کردن قفل

[ctx: #12334]
en: Reset lock
fa_ir: تنظیم مجدد قفل

[ctx: #12335]
en: Remove lock
fa_ir: حذف قفل

[ctx: #12337]
en: Numeric password
fa_ir: رمز عبور عددی

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
fa_ir: دسته کوچک گیم پد

[ctx: #12339]
en: Full-text password
fa_ir: رمز عبور تمام-متنی

[ctx: #12340]
en: Enter new password
fa_ir: رمز عبور جدید را وارد کنید

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
fa_ir: رمز عبور جدید را دوباره وارد کنید

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
fa_ir: رمز عبور نادرست,

[ctx: #12343]
en: retries left
fa_ir: تلاش دوباره مانده

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
fa_ir: رمز های عبور وارد شده یکی نیستند.

[ctx: #12345]
en: Access denied
fa_ir: دامکان دسترسی وجود ندارد

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
fa_ir: حداکثر تعداد مجاز ورود رمز عبور تمام شد.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
fa_ir: سیستم اکنون خاموش می شود.

[ctx: #12348]
en: Item locked
fa_ir: مورد قفل شده است

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
fa_ir: فعال سازی دوباره ی قفل

[ctx: #12356]
en: Change lock
fa_ir: تغییر رمز

[ctx: #12357]
en: Source lock
fa_ir: منبع قفل است

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
fa_ir: رمز عبوری وارد نشد. دوباره سعی کنید.

[ctx: #12360]
en: Master lock
fa_ir: قفل اصلی

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
fa_ir: اگر تعداد تلاش ها برای ورود رمز اصلی تمام شد سیستم را خاموش کن

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
fa_ir: رمز ورود اصلی اشتباهه. لطفا رمز اصلی درست را وارد کنید.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
fa_ir: تنظیمات و مدیر فایل

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
fa_ir: به عنوان پیش‌فرض برای همه رسانه‌ها انتخاب کن

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
fa_ir: اینکار باعث ازبین رفتن همه مقدارهای ذخیره‌شده قبل خواهد شد. آیا مطمئنید؟

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
fa_ir: مدت زمانی که هر عکس نمایش داده شود

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
fa_ir: استفاده از افکت پان و زوم

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
fa_ir: ساعت ۱۲-ساعته

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
fa_ir: ساعت ۲۴-ساعته

[ctx: #12385]
en: Day / Month
fa_ir: روز/ماه

[ctx: #12386]
en: Month / Day
fa_ir: ماه / روز

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
fa_ir: قوانین و مقررات

[ctx: #12390]
en: System uptime
fa_ir: زمان روشن بودن سیستم

[ctx: #12391]
en: Minutes
fa_ir: دقیقه

[ctx: #12392]
en: Hours
fa_ir: ساعت

[ctx: #12393]
en: Days
fa_ir: روز

[ctx: #12394]
en: Total uptime
fa_ir: مجموع طمان روشن بودن

[ctx: #12395]
en: Battery level
fa_ir: سطح باتری

[ctx: #12600]
en: Weather
fa_ir: آب و هوا

[ctx: #12900]
en: Screensaver
fa_ir: محافظ صفحه

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
fa_ir: او اس دی تمام صفحه

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
fa_ir: بازی تمام صفحه

[ctx: #12999]
en: Startup
fa_ir: شروع

[ctx: #13000]
en: System
fa_ir: سیستم

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
fa_ir: چرخش آهسته تر هارد دیسک فوری

[ctx: #13002]
en: Video only
fa_ir: فقط ویدیو

[ctx: #13003]
en: - Delay
fa_ir: - تاخیر

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
fa_ir: - حداقل طول فایل

[ctx: #13005]
en: Shutdown
fa_ir: خاموش کردن

[ctx: #13006]
en: Add picture source
fa_ir: افزودن منبع عکس

[ctx: #13007]
en: Reset
fa_ir: ریست

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
fa_ir: تابع خاموش کردن

[ctx: #13009]
en: Quit
fa_ir: خروج

[ctx: #13010]
en: Hibernate
fa_ir: خواب زمستانی

[ctx: #13011]
en: Suspend
fa_ir: موقتا بیکار

[ctx: #13012]
en: Exit
fa_ir: خروج

[ctx: #13013]
en: Reboot
fa_ir: شروع دوباره

[ctx: #13014]
en: Minimise
fa_ir: کوچک کردن

[ctx: #13015]
en: Power button action
fa_ir: عمل کلید پاور

[ctx: #13016]
en: Power off system
fa_ir: خاموش کردن سیستم

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
fa_ir: اجازه خاموش کردن دستگاه بلااستفاده داده نشود

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
fa_ir: اجازه خاموش کردن دستگاه بلااستفاده داده شود

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
fa_ir: آیا نشست دیگری، شاید از طریق پوستهٔ امن فعّال است؟

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
fa_ir: دستگاه ذخیره سازی جداشدنی سوار شد

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
fa_ir: جدا کردن ناامن دستگاه ذخیره سازی

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
fa_ir: دستگاه ذخیره‌سازی با موفقیت جدا شد

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
fa_ir: سرور های راه دور جهت دسترسی بیدار شوند

[ctx: #13027]
en: Wake-on-LAN ({0:s})
fa_ir: خیزش با لن ({0:s})

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
fa_ir: در انتظار اتصال شبکه ...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
fa_ir: شکست در اجرای خیزش با لن!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
fa_ir: در انتظار فعال شدن سرور

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
fa_ir: انتظار مجدد برای فعال شدن سرور

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
fa_ir: در انتظار شروع سرویس

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
fa_ir: کاوش مک

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
fa_ir: به‌روز رسانی برای {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
fa_ir: یافته برای {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
fa_ir: شکست برای {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
fa_ir: سطح باتری پایین است

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
fa_ir: فیلتر فلیکر

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
fa_ir: درایور انتخاب کند (نیازمند ریستارت )

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
fa_ir: غیر فعال

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
fa_ir: فعال در طول پخش ویدیو

[ctx: #13108]
en: Always enabled
fa_ir: همیشه فعال

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
fa_ir: تست و بکارگیری وضوح صفحه نمایش

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
fa_ir: رزولیشن دخیره شود؟

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
fa_ir: تغییرات اعمال شوند؟

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
fa_ir: ارتقا با کیفیت بالا

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
fa_ir: غیر فعال

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
fa_ir: فعال برای محتوای OSD

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
fa_ir: همیشه فعال

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
fa_ir: روش ارتقا

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
fa_ir: می خواهید این پوسته را حفظ کنید؟

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
fa_ir: صفحه نمایش های دیگر را بی تصویر کن

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
fa_ir: غیر فعال

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
fa_ir: صفحه های نمایش بی تصویر

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
fa_ir: ارتباط فعال مشاهده شده است!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
fa_ir: اگر ادامه دهید ممکن است دیگر نتوانید این برنامه را کنترل کنید. آیا مطمئن هستید که می خواهید event server را قطع کنید؟

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
fa_ir: حالت ریموت Apple را تغییر می دهید؟

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
fa_ir: پوشش زیرشبکه

[ctx: #13160]
en: Gateway
fa_ir: دروازه

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
fa_ir: DNS اصلی

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
fa_ir: آماده سازی موفقیت آمیز نبود

[ctx: #13170]
en: Never
fa_ir: هرگز

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
fa_ir: بلافاصله

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
fa_ir: پس از {0:d} ثانیه

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
fa_ir: تاریخ نصب هارد دیسک:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
fa_ir: تعداد چرخه قدرت هارددیسک:

[ctx: #13200]
en: Profiles
fa_ir: نمایه‌ها

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
fa_ir: حذف نمایهٔ «{0:s}»؟

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
fa_ir: آخرین پروفایل بارگذاری شده:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
fa_ir: ناشناس

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
fa_ir: بازنویسی

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
fa_ir: ساعت هشدار

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
fa_ir: دوره ی ساعت آلارم(به دقیقه)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
fa_ir: آغاز شد. هشدار در {0:d}د

[ctx: #13211]
en: Alarm!
fa_ir: هشدار!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
fa_ir: لغو با {0:d}د و {1:d}ث مانده

[ctx: #13213]
note: minutes (left from countdown)
en: {0:2.0f}m
fa_ir: {0:2.0f}د

[ctx: #13214]
note: seconds (left from countdown)
en: {0:2.0f}s
fa_ir: {0:2.0f}ث

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
fa_ir: جستجو برای زیرنویس در فایل های RAR

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
fa_ir: جستجوی زیرنویس...

[ctx: #13251]
en: Move item
fa_ir: انتقال موضوع

[ctx: #13252]
en: Move item here
fa_ir: مورد را اینجا منتقل کن

[ctx: #13253]
en: Cancel move
fa_ir: لغو جابه‌جایی

[ctx: #13270]
en: Hardware:
fa_ir: سخت افزار:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
fa_ir: مصرف cpu سیتسم:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
fa_ir: متصل شده, اما DNS در دسترس نیست.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
fa_ir: هارد دیسک

[ctx: #13276]
en: DVD-ROM
fa_ir: دی وی دی - رام

[ctx: #13277]
en: Storage
fa_ir: رسانه ی ذخیره

[ctx: #13278]
en: Default
fa_ir: پیش فرض

[ctx: #13279]
en: Network
fa_ir: شبکه

[ctx: #13280]
en: Video
fa_ir: ویدیو

[ctx: #13281]
en: Hardware
fa_ir: سخت افزار

[ctx: #13283]
en: Operating system:
fa_ir: سیستم عامل:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
fa_ir: سرعت سی پی یو:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
fa_ir: فشرده ساز ویدیو:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
fa_ir: رزولوشن صفحه:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
fa_ir: کابل A/V:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
fa_ir: ناحیه DVD:

[ctx: #13295]
en: Internet:
fa_ir: اینترنت:

[ctx: #13296]
en: Connected
fa_ir: متصل شده

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
fa_ir: متصل نیست. تنظیمات شبکه را چک کنید.

[ctx: #13299]
en: Target temperature
fa_ir: دمای مقصد

[ctx: #13300]
en: Fan speed
fa_ir: سرعت فن

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
fa_ir: کنترل خودکار دما

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
fa_ir: افزایش بیشتر سرعت فن

[ctx: #13303]
en: Fonts
fa_ir: قلم

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
fa_ir: فعال کردن flipping bi-directional رشته ها

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
fa_ir: نمایش خوراک اخبار RSS

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
fa_ir: نمایش محتوای پوشه فوقانی

[ctx: #13307]
en: Track naming template
fa_ir: الگوی نامگذاری تراک

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
fa_ir: شما می خواهید سیستم را مجدد راه اندازی کنید به جای این برنامه؟

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
fa_ir: افکت زوم

[ctx: #13311]
en: Float effect
fa_ir: افکت Float

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
fa_ir: کاهش نوار سیاه

[ctx: #13313]
en: Restart
fa_ir: ری استارت

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
fa_ir: crossfade بین ترانه ها

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
fa_ir: ایجاد مجدد تصاویر بند انگشتی

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
fa_ir: تصاویر کوچک بازگشتی

[ctx: #13317]
en: View slideshow
fa_ir: نمایش اسلاید

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
fa_ir: نمایش همه اسلایدها شامل زیرپوشه ها

[ctx: #13319]
en: Randomise
fa_ir: اتفاقی

[ctx: #13320]
en: Stereo
fa_ir: استریو

[ctx: #13321]
en: Left only
fa_ir: فقط چپ

[ctx: #13322]
en: Right only
fa_ir: فقط راست

[ctx: #13324]
en: Background transparency
fa_ir: شفاف در پس زمینه

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
fa_ir: شفاف در پیش زمینه

[ctx: #13326]
en: A/V delay
fa_ir: تاخیر A/V

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
fa_ir: {0:s} پیدا نشد

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
fa_ir: {0:s} مشکل باز کردن

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
fa_ir: {0:s} مشکل در بارگزاری

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
fa_ir: خطا: پر شدن حافظه

[ctx: #13332]
en: Move up
fa_ir: حرکت به بالا

[ctx: #13333]
en: Move down
fa_ir: حرکت به پایین

[ctx: #13334]
en: Edit label
fa_ir: ویرایش برچسب

[ctx: #13335]
en: Make default
fa_ir: پیش فرض قرار دادن

[ctx: #13336]
en: Remove button
fa_ir: حذف کلید

[ctx: #13340]
en: Leave as is
fa_ir: خروج همان گونه که هست

[ctx: #13341]
en: Green
fa_ir: سبز

[ctx: #13342]
en: Orange
fa_ir: نارنجی

[ctx: #13343]
en: Red
fa_ir: قرمز

[ctx: #13344]
en: Cycle
fa_ir: دوره

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
fa_ir: خاموش کردن LED در حین پخش

[ctx: #13346]
en: Movie information
fa_ir: اطلاعات فیلم

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
fa_ir: آیتم صف

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
fa_ir: جستجوی IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
fa_ir: اسکن برای موارد جدید

[ctx: #13350]
en: Current playlist
fa_ir: لیست پخش فعلی

[ctx: #13351]
en: Album information
fa_ir: اطلاعات آلبوم

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
fa_ir: اسکن آیتم به کتابخانه

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
fa_ir: توقف اسکن

[ctx: #13354]
en: Render method
fa_ir: روش رندر

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
fa_ir: pixel shader با کیفیت کم

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
fa_ir: overlays سخت افزاری

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
fa_ir: pixel shader با کیفیت زیاد

[ctx: #13358]
en: Play item
fa_ir: پخش کردن مورد

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
fa_ir: تنظیم تصویر کوچک هنرمند

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
fa_ir: ایجاد خودکارتصاویر کوچک

[ctx: #13361]
en: Enable voice
fa_ir: فعال سازی صدا

[ctx: #13375]
en: Enable device
fa_ir: فعال کردن دستگاه

[ctx: #13376]
en: Volume
fa_ir: حجم صدا

[ctx: #13377]
en: Default view mode
fa_ir: حالت نمای پیش فرض

[ctx: #13378]
en: Default brightness
fa_ir: روشنایی پیش فرض

[ctx: #13379]
en: Default contrast
fa_ir: تضاد پیش فرض

[ctx: #13380]
en: Default gamma
fa_ir: گامای پیش فرض

[ctx: #13381]
en: Resume video
fa_ir: از سر گیری پخش ویدیو

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
fa_ir: ماسک صدا - پورت 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
fa_ir: ماسک صدا - پورت 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
fa_ir: ماسک صدا - پورت 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
fa_ir: ماسک صدا - پورت 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
fa_ir: استفاده از جستجو بر اساس زمان

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
fa_ir: الگوی نامگذاری تراک - راست

[ctx: #13388]
en: Preset
fa_ir: تنظیمات موجود

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
fa_ir: بارگزاری / خروج

[ctx: #13393]
en: Calculate size
fa_ir: محاسبه اندازه

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
fa_ir: محاسبه اندازه پوشه

[ctx: #13395]
en: Video settings
fa_ir: تنظیمات تصویر

[ctx: #13396]
en: Audio settings
fa_ir: تنظیمات صدا

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
fa_ir: فعال کردن زیر نویس

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
fa_ir: میانبرها

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
fa_ir: چشم‌پوشی از واژگان تعریف هنگام چینش

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
fa_ir: Crossfade بین ترانه های یک آلبوم

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
fa_ir: {0:s} مرور برای

[ctx: #13402]
en: Show track position
fa_ir: نمایش موقعیت تراک

[ctx: #13403]
en: Clear default
fa_ir: پاک کردن به پیش فرض ها

[ctx: #13404]
en: Resume
fa_ir: ادامه

[ctx: #13405]
en: Get thumb
fa_ir: دریافت تصاویر کوچک

[ctx: #13406]
en: Picture information
fa_ir: اطلاعات تصویر

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
fa_ir: {0:s} حاضر

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
fa_ir: ( رتبه ی کاربرانIMDb )

[ctx: #13409]
en: Top 250
fa_ir: بهترین 250

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
fa_ir: اتصال به Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
fa_ir: حداقل سرعت فن

[ctx: #13412]
en: Play from here
fa_ir: پخش از اینجا

[ctx: #13413]
en: Downloading
fa_ir: در حال دریافت

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
fa_ir: نمایش موسیقی و خواننده آلبوم

[ctx: #13415]
en: Render method
fa_ir: روش رندر

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
fa_ir: تشخیص خودکار

[ctx: #13419]
en: Software
fa_ir: نرم‌افزار

[ctx: #13420]
en: Remove safely
fa_ir: جداسازی امن

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
fa_ir: شروع نمایش اسلاید از اینجا

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
fa_ir: به یاد آوری برای این مسیر

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
fa_ir: اجازه به شتاب‌دهی سخت‌افزاری - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
fa_ir: اجازه به شتاب‌دهی سخت‌افزاری - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
fa_ir: اجازه به شتاب‌دهی سخت‌افزاری - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
fa_ir: اجازه به شتاب‌دهی سخت‌افزاری - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
fa_ir: اجازه به شتاب‌دهی سخت‌افزاری - VTBDecoder

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
fa_ir: اجازه به شتاب‌دهی سخت‌افزاری - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
fa_ir: پخش خودکار ویدیو بعدی

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
fa_ir: تنها این یکی پخش شود

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
fa_ir: اجازه به شتاب‌دهی سخت‌افزاری با DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
fa_ir: اجازه به شتاب‌دهی سخت‌افزاری - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
fa_ir: اجازه به شتاب‌دهی سخت‌افزاری - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
fa_ir: فعال کردن MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
fa_ir: فعال کردن MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
fa_ir: فعال کردن VC-1 VDPAU

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
fa_ir: فعال کردن MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
fa_ir: فعال کردن MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
fa_ir: برای فعال کردن شتاب دهی سخت افزاری برای کدپردازهای MPEG-4 این گزینه را فعال کنید. اگر این گزینه غیر فعال باشد، از پردازنده استفاده خواهد شد.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
fa_ir: فعال کردن VC-1 VAAPI

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
fa_ir: استفاده از VP8 VAAPI

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
fa_ir: استفاده از VP9 VAAPI

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
fa_ir: روش نمایش VAAPI ترجیح داده شود

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
fa_ir: استفاده از HEVC VAAPI

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
fa_ir: برای استفاده از شتاب‌دهی سخت‌افزاری برای رمزینهٔ HEVC این گزینه را به کار بیندازید. در صورت از کار افتادن، از پردازنده استفاده خواهد شد.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
fa_ir: روش پرداخت PRIME

[ctx: #13466]
en: 1080 / 720 (>30Hz)
fa_ir: ۱۰۸۰ / ۷۲۰ (>۳۰هرتز)

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
fa_ir: نامحدود / ۱۰۸۰ (>۳۰هرتز)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
fa_ir: استفاده از AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
fa_ir: برای استفاده از شتاب‌دهی سخت‌افزاری برای رمزینهٔ AV1 این گزینه را به کار بیندازید. در صورت از کار افتادن، از پردازنده استفاده خواهد شد.

[ctx: #13505]
en: Resample quality
fa_ir: کیفیت بازسازی

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
fa_ir: کم (سریع)

[ctx: #13507]
en: Medium
fa_ir: متوسط

[ctx: #13508]
en: High
fa_ir: زیاد

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
fa_ir: خیلی زیاد (کند)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
fa_ir: هم گام سازی پخش بر اساس صفحه

[ctx: #13511]
en: Choose art
fa_ir: انتخاب گرافیک

[ctx: #13512]
en: Current art
fa_ir: گرافیک فعال

[ctx: #13513]
en: Remote art
fa_ir: گرافیک آنلاین

[ctx: #13514]
en: Local art
fa_ir: گرافیک محلی

[ctx: #13515]
en: No art
fa_ir: بدون گرافیک

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
fa_ir: افزودن نوع هنر

[ctx: #13519]
en: Embedded art
fa_ir: اثر هنری تعبیه‌شده

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
fa_ir: هنر طرفداری تعبیه‌شده

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
fa_ir: انتخاب نوع هنر

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
fa_ir: تقسیم آلبوم‌ها به دیسک‌های جداگانه

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
fa_ir: استفاده از تاریخ انتشار اصلی آلبوم‌ها برای سال

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
fa_ir: تاخیر پس از تغییر نرخ تازه سازی تصویر

[ctx: #13551]
en: Off
fa_ir: خاموش

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
fa_ir: {0:.1f} ثانیه

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
fa_ir: {0:.1f} ثانیه

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
fa_ir: {0:.1f} دقیقه

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
fa_ir: {0:.1f} دقیقه ها

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
fa_ir: گذشتن از مرحله

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
fa_ir: پرش از وقفه

[ctx: #13600]
en: Apple Remote
fa_ir: کنترل اپل

[ctx: #13601]
en: Apple TV
fa_ir: تلویزیون اپل

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
fa_ir: اجازه برای شروع Kodi به کاربران راه دور

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
fa_ir: زمان تاخیر رشته

[ctx: #13610]
en: Disabled
fa_ir: غیر فعال

[ctx: #13611]
en: Standard
fa_ir: استاندارد

[ctx: #13612]
en: Universal remote
fa_ir: کنترل عمومی

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
fa_ir: مشکل ریموت اپل

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
fa_ir: پشتیبانی از ریموت اپل قابل فعال سازی نیست

[ctx: #14000]
en: Stack
fa_ir: دسته

[ctx: #14001]
en: Unstack
fa_ir: بدون دسته

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
fa_ir: دانلود فایل لیست پخش...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
fa_ir: دانلود لیست استریم...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
fa_ir: تجزیه تحلیل لیست استریم

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
fa_ir: دانلود لیست استریم ناموفق

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
fa_ir: دانلود فایل لیست پخش ناموفق

[ctx: #14009]
en: Games directory
fa_ir: دایرکتوری بازی

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
fa_ir: تغییر خودکار به تصاویر کوچک بر اساس

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
fa_ir: فعال سازی تغییر خودکار به نمای تصاویر کوچک

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
fa_ir: - استفاده از آیکون های بزرگ

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
fa_ir: - تغییر بر اساس

[ctx: #14014]
en: - Percentage
fa_ir: - در صد

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
fa_ir: بدون فایل و حداقل یک تصویر کوچک

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
fa_ir: حداقل یک فایل و تصویر کوچک

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
fa_ir: درصد تصاویر کوچک

[ctx: #14018]
en: View options
fa_ir: مشاهده تنظیمات

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
fa_ir: تغییر کد محلی 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
fa_ir: تغییر کد محلی 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
fa_ir: تغییر کد محلی 3

[ctx: #14022]
en: Library
fa_ir: کتابخانه

[ctx: #14023]
en: No TV
fa_ir: بدون تلویزیون

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
fa_ir: نزدیکترین کلان شهر به مکان خود را وارد کنید

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
fa_ir: حافظه پنهان ویدئو / صدا / دی وی دی - هارد دیسک

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
fa_ir: حافظه ی کش ویدیو - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
fa_ir: انبارهٔ ویدیو - شبکهٔ محلّی

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
fa_ir: حافظه پنهان ویدئو - اینترنت

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
fa_ir: حافظه ی کش صدا - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
fa_ir: انبارهٔ صدا - شبکهٔ محلّی

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
fa_ir: حافظه پنهان صوتی - اینترنت

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
fa_ir: حافظه ی کش دی وی دی - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
fa_ir: شبکه محلی

[ctx: #14036]
en: Services
fa_ir: سرویس ها

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
fa_ir: انبارهٔ دی‌وی‌دی - شبکهٔ محلّی

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
fa_ir: تنظیمات شبکه تغییر کرد

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
fa_ir: برای تغییر برپایی شبکه‌تان نیاز به شروع دوباره است. می‌خواهید اکنون دوباره شروع شود؟

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
fa_ir: محدودیت پهنای باند اتصال اینترنتی

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
fa_ir: - خاموشی در حال پخش کردن

[ctx: #14044]
en: {0:d} min
fa_ir: {0:d} دقیقه

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
fa_ir: {0:d} ثانیه

[ctx: #14046]
en: {0:d} ms
fa_ir: {0:d} میلی ثانیه

[ctx: #14047]
en: {0:d} %
fa_ir: {0:d} ٪

[ctx: #14048]
en: {0:d} kbps
fa_ir: {0:d}

[ctx: #14050]
en: {0:d}.0 dB
fa_ir: {0:d}.۰ دب

[ctx: #14051]
en: Time format
fa_ir: فرمت زمان

[ctx: #14052]
en: Date format
fa_ir: فرمت تاریخ

[ctx: #14053]
en: GUI filters
fa_ir: فیلترهای رابط کاربری گرافیکی

[ctx: #14054]
en: {0:2.1f} dB
fa_ir: {0:2.1f} دب

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
fa_ir: اسکن کردن در پس زمینه

[ctx: #14056]
en: Stop scan
fa_ir: توقف اسکن

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
fa_ir: امکان انجام این کار در حال پایش اطلاعات صوتی-تصویری وجود ندارد

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
fa_ir: افکت Film grain

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
fa_ir: جستجوی تصاویر کوچک در اشتراک راه دور

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
fa_ir: نوع کش ناشناس - اینترنت

[ctx: #14062]
en: Enter username for
fa_ir: نام کاربری را وارد کنید برای

[ctx: #14063]
en: Date & time
fa_ir: زمان & تاریخ

[ctx: #14064]
en: Set date
fa_ir: تنظیم تاریخ

[ctx: #14065]
en: Set time
fa_ir: تنظیم زمان

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
fa_ir: زمان را در قالب دقیقه:ساعت در واحد 24 ساعت وارد کنید

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
fa_ir: تاریخ را به فرمت DD/MM/YYYY وارد کنید

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
fa_ir: آدرس آی پی را وارد کنید

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
fa_ir: اکنون تنظیمات به کارگیری شود؟

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
fa_ir: به کارگیری تنطیمات اکنون

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
fa_ir: اجازه دادن برای تغییر نام و حذف فایل ها

[ctx: #14074]
en: Set timezone
fa_ir: منطقه ی زمانی را تنطیم کنید

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
fa_ir: از تغییر ساعت تابستانی استغاده کنید

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
fa_ir: افزودن به علاقه مندی ها

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
fa_ir: حذف از علاقه مندی ها

[ctx: #14078]
en: Colours
fa_ir: رنگ ها

[ctx: #14081]
en: File lists
fa_ir: لیست‌های فایل

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
fa_ir: استفاده از حالت تمام صفحه

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
fa_ir: صف ترانه ها برای انتخاب

[ctx: #14086]
en: Playback
fa_ir: پخش

[ctx: #14087]
en: Discs
fa_ir: دیسک ها

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
fa_ir: پخش خودکار DVDها

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
fa_ir: قلم

[ctx: #14090]
en: International
fa_ir: بین‌المللی

[ctx: #14091]
en: Character set
fa_ir: مجموعه نویسه ها

[ctx: #14092]
en: Logging
fa_ir: گزارش گیری

[ctx: #14093]
en: Security
fa_ir: امنیت

[ctx: #14094]
en: Devices
fa_ir: دستگاه ها

[ctx: #14095]
en: Power saving
fa_ir: صرفه جویی مصرف انرژی

[ctx: #14096]
en: Rip
fa_ir: ضبط

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
fa_ir: فعالیت هنگام وارد کردن سی دی صوتی

[ctx: #14098]
en: Play
fa_ir: پخش

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
fa_ir: خروج دیسک زمانی که ضبط از روی دیسک پایان یافت

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
fa_ir: توقف تخلیه سی دی

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
fa_ir: در حال پردازش

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
fa_ir: حالت پخش بلو ری

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
fa_ir: پخش فیلم اصلی

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
fa_ir: نمایش منوی ساده شده

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
fa_ir: واحد دما

[ctx: #14106]
en: Speed unit
fa_ir: واحد سرعت

[ctx: #14107]
en: Time format
fa_ir: فرمت زمان

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
fa_ir: استفاده از قالب 12/24 ساعت

[ctx: #14109]
en: Short date format
fa_ir: قالب تاریخ خلاصه

[ctx: #14110]
en: Long date format
fa_ir: قالب تاریخ کامل

[ctx: #14111]
en: Events
fa_ir: رخدادها

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
fa_ir: فعال کردن گزارش گیری از رخدادها

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
fa_ir: فعال کردن پیام تذکر گزارش گیری از رخدادها

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
fa_ir: نمایش گزارش رخدادها

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
fa_ir: ساده

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
fa_ir: اطلاعات

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
fa_ir: توجه

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
fa_ir: خطا

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
fa_ir: مرحله: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
fa_ir: نمایش سطوح بالاتر

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
fa_ir: رمز ناحیهٔ بلوری

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
fa_ir: منطقه الف

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
fa_ir: منطقه ب

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
fa_ir: منطقه پ

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
fa_ir: ورودی

[ctx: #14126]
en: Whitelist
fa_ir: لیست مجاز

[ctx: #14200]
en: Player
fa_ir: پخش کننده

[ctx: #14201]
en: Player settings
fa_ir: تنظیمات پخش کننده

[ctx: #14202]
en: Library
fa_ir: کتابخانه

[ctx: #14203]
en: Library settings
fa_ir: تنظیمات کتابخانه

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
fa_ir: ضباط ویدیو و تلویزیون زنده

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
fa_ir: تنظمیات تلویزیون زنده و PVR

[ctx: #14206]
en: Interface
fa_ir: رابط

[ctx: #14207]
en: Interface settings
fa_ir: تنظیمات رابط

[ctx: #14208]
en: Service settings
fa_ir: تنظیمات سرویس

[ctx: #14209]
en: System settings
fa_ir: تنظیمات سیستم

[ctx: #14210]
en: Profile settings
fa_ir: تنظیمات پروفایل

[ctx: #14211]
en: Media
fa_ir: رسانه

[ctx: #14212]
en: Media settings
fa_ir: تنظیمات رسانه

[ctx: #14215]
en: Videos
fa_ir: ویدیوها

[ctx: #14216]
en: Music
fa_ir: موسیقی

[ctx: #14217]
en: Pictures
fa_ir: تصاویر

[ctx: #14218]
en: Language
fa_ir: زبان

[ctx: #14219]
en: Databases
fa_ir: پایگاه های داده

[ctx: #14220]
en: Display
fa_ir: نمایش

[ctx: #14221]
en: Audio
fa_ir: صدا

[ctx: #14222]
en: Regional
fa_ir: منطقه ای

[ctx: #14223]
en: Control
fa_ir: کنترل

[ctx: #14224]
en: Startup
fa_ir: شروع

[ctx: #14225]
en: Network Control
fa_ir: کنترل شبکه

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
fa_ir: مدیریت منابع

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
fa_ir: تنظیمات راه اندازی

[ctx: #14230]
en: Actions
fa_ir: عملیات

[ctx: #14231]
en: Processing
fa_ir: در حال پردازش

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
fa_ir: سه‌بعدی برجسته

[ctx: #14233]
en: Teletext
fa_ir: تله تکست

[ctx: #14234]
en: Blu-ray
fa_ir: بلوری

[ctx: #14235]
en: Download Services
fa_ir: دانلود سرویس ها

[ctx: #14236]
en: Video Library
fa_ir: آلبوم ویدیو

[ctx: #14237]
en: Music Library
fa_ir: آلبوم موسیقی

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
fa_ir: لیست و نمایش

[ctx: #14241]
en: Metadata
fa_ir: فراداده

[ctx: #14242]
en: Videos...
fa_ir: ویدیو ها ...

[ctx: #14243]
en: Music...
fa_ir: موسیقی ....

[ctx: #14244]
en: Pictures...
fa_ir: تصاویر ...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
fa_ir: بروز رسانی کتابخانه ها در راه اندازی

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
fa_ir: پنهان کردن پیشرفت بروز رسانی کتابخانه

[ctx: #14247]
en: Clean library
fa_ir: پاک سازی کتابخانه

[ctx: #14248]
en: Export library
fa_ir: خروجی گرفتن کتابخانه

[ctx: #14249]
en: Import library
fa_ir: وارد کردن کتابخانه

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
fa_ir: رمزگشای صوت

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
fa_ir: خاموش کردن / خواب

[ctx: #14256]
en: Wake
fa_ir: بیدار شد

[ctx: #14260]
en: Debug
fa_ir: دیباگ

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
fa_ir: تنظیمات پوسته

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
fa_ir: فرمت واحد ها

[ctx: #14271]
en: Region default format
fa_ir: فرمت پیش فرض منطقه

[ctx: #14275]
en: Application control
fa_ir: کنترل برنامه

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
fa_ir: اجزهٔ واپایش دوردست از برنامه‌های روی این سامانه

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
fa_ir: اجزهٔ واپایش دوردست از برنامه‌های روی سامانه‌های دیگر

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
fa_ir: کانال ها

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
fa_ir: آیکون

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
fa_ir: بروز رسانی ها

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
fa_ir: RDS رادیو

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
fa_ir: {0:d} مورد امکان خروجی گرفتن ندارد

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
fa_ir: منبع در دسترس نیست

[ctx: #15014]
en: Keep
fa_ir: حفظ شود

[ctx: #15015]
en: Remove
fa_ir: حذف کردن

[ctx: #15016]
en: Games
fa_ir: بازی ها

[ctx: #15019]
en: Add
fa_ir: اضافه کردن

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
fa_ir: حالت های موجود

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
fa_ir: حالت‌های فعّال

[ctx: #15052]
en: Password
fa_ir: رمز عبور

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
fa_ir: پاک کرد مود های فعال

[ctx: #15067]
en: Close
fa_ir: بستن

[ctx: #15100]
en: Library
fa_ir: کتابخانه

[ctx: #15101]
en: Database
fa_ir: پایگاه داده

[ctx: #15102]
en: * All albums
fa_ir: * همه آلبوم ها

[ctx: #15103]
en: * All artists
fa_ir: * همه هنرمندان

[ctx: #15104]
en: * All songs
fa_ir: * همه ترانه ها

[ctx: #15105]
en: * All genres
fa_ir: * همه ژانرها

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
fa_ir: توکار پوسته

[ctx: #15107]
en: Buffering...
fa_ir: درحال بافرکردن...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
fa_ir: صداهای منو

[ctx: #15109]
en: Skin default
fa_ir: پیش فرض پوسته

[ctx: #15110]
en: Larger font size
fa_ir: اندازه قلم بزرگتر

[ctx: #15111]
en: Theme
fa_ir: تم

[ctx: #15112]
en: Default theme
fa_ir: تم پیش فرض

[ctx: #15207]
en: Connected
fa_ir: متصل شده

[ctx: #15208]
en: Not connected
fa_ir: متصل نیست

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
fa_ir: پخش با استفاده از...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
fa_ir: همگام سازی یکدست برای صوت/تصویر اجرا شود

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
fa_ir: عدم نمایش نام فایل در نمای تصاویر کوچک

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
fa_ir: پخش در حالت پارتی

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
fa_ir: سایر / ناشناس

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
fa_ir: ارائه کننده

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
fa_ir: مسیر پیدا نشد یا معتبر نیست

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
fa_ir: امکان اتصال به شبکه وجود ندارد

[ctx: #15302]
en: No servers found
fa_ir: هیچ سروری پیدا نشد

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
fa_ir: گروه کاری پیدا نشد

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
fa_ir: باز کردن منبع چند- مسیره

[ctx: #15311]
en: Path:
fa_ir: مسیر:

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
fa_ir: ذخیره

[ctx: #16000]
en: General
fa_ir: عمومی

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
fa_ir: جستجوی اینترنتی

[ctx: #16003]
en: Player
fa_ir: پخش کننده

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
fa_ir: مدیا را از دیسک پخش کن

[ctx: #16008]
en: Enter new title
fa_ir: عنوان جدید را وارد کنید

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
fa_ir: نام فیلم را وارد کنید

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
fa_ir: نام پروفایل را وارد کنید

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
fa_ir: نام آلبوم را وارد کنید

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
fa_ir: نام لیست پخش را وارد کنید

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
fa_ir: نام فایل جدید را وارد کنید

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
fa_ir: نام پوشه را وارد کنید

[ctx: #16015]
en: Enter directory
fa_ir: نام فهرست را وارد کنید

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
fa_ir: اختیار های موجود: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
fa_ir: رشته ی جستجو را وارد کنید

[ctx: #16018]
en: None
fa_ir: هیچ

[ctx: #16019]
en: Auto select
fa_ir: انتخاب اتوماتیک

[ctx: #16023]
en: Choose operator
fa_ir: انتخاب اپراتور

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
fa_ir: صرفنظر...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
fa_ir: نام بازیگر را وارد کنید

[ctx: #16026]
en: Playback failed
fa_ir: عملیات پخش شکست خورد

[ctx: #16028]
en: Enter value
fa_ir: مقدار را وارد کنید

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
fa_ir: حالت پارتی لغو شد.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
fa_ir: بدون تطبیق آهنگ در کتابخانه.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
fa_ir: امکان باز کردن پایگاه داده وجود ندارد

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
fa_ir: امکان گرفتن موسیقی ها از پایگاه داده وجود ندارد

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
fa_ir: لیست پخش در حالت پارتی

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
fa_ir: روش Deinterlace

[ctx: #16039]
en: Off
fa_ir: خاموش

[ctx: #16041]
en: On
fa_ir: روشن

[ctx: #16100]
en: All videos
fa_ir: تمام ویدیوها

[ctx: #16101]
en: Unwatched
fa_ir: تماشا نشده

[ctx: #16102]
en: Watched
fa_ir: تماشا شده

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
fa_ir: علامت گذاری به عنوان تماشا شده

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
fa_ir: علامت گذاری به عنوان تماشا نشده

[ctx: #16105]
en: Edit title
fa_ir: ویرایش عنوان

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
fa_ir: مدیریت ...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
fa_ir: ویرایش تیتر مرتب سازی

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
fa_ir: عملیات متوقف شد

[ctx: #16201]
en: Copy failed
fa_ir: کپی با شکست مواجه شد

[ctx: #16203]
en: Move failed
fa_ir: انتقال با شکست مواجه شد

[ctx: #16205]
en: Delete failed
fa_ir: حذف با شکست مواجه شد

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
fa_ir: پیکسلی کردن

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
fa_ir: نرم

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
fa_ir: روش تغییر اندازه ی تصویر

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
fa_ir: نزدیک ترین همسایه

[ctx: #16302]
en: Bilinear
fa_ir: خطی

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
fa_ir: مکعبی (نرم افزاری)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
fa_ir: Lanczos (نرم افزاری)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
fa_ir: Sinc (نرم افزاری)

[ctx: #16310]
en: Temporal
fa_ir: موقتی

[ctx: #16316]
en: Auto
fa_ir: خودکار

[ctx: #16322]
en: Spline36
fa_ir: نوار باریک36

[ctx: #16400]
en: Post-processing
fa_ir: پس - پردازشی

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
fa_ir: نمایش زمان تا خواب

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
fa_ir: {0:d} ساعت ها

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
fa_ir: تغییر به کانال

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
fa_ir: یا از گیومه برای تعیین دقیق کلید جستجو استفاده کنید مانند "پدرخوانده".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
fa_ir: جستجوی مفاهیم هم معنی

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
fa_ir: اطلاعات ضباط ویدئو

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
fa_ir: دستگاه گیرنده

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
fa_ir: وضعیت دستگاه

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
fa_ir: کیفیت سیگنال

[ctx: #19009]
note: label for 'signal noise ratio' in pvr player information dialog
en: SNR
fa_ir: نسبت سیگنال به نویز

[ctx: #19010]
note: label for 'bit error ratio' in pvr player information dialog
en: BER
fa_ir: نرخ خطای بیت

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
fa_ir: آزاد در دسترس

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
fa_ir: ثابت

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
fa_ir: رمزگذاری

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
fa_ir: ضبط شده ها

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
fa_ir: پوشه حاوی نماد های کانال ها

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
fa_ir: کانال ها

[ctx: #19020]
note: generic label for 'Live TV' used in different places
en: TV
fa_ir: تلویزیون

[ctx: #19021]
note: generic label for pvr-provided 'Radio' used in different places
en: Radio
fa_ir: رادیو

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
fa_ir: مخفی

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
fa_ir: کانال های تلویزیونی

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
fa_ir: کانال های رادیویی

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
fa_ir: ضبط های در نوبت

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
fa_ir: اضافه کردن تایمر

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
fa_ir: جستجوی بدون نتیجه

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
fa_ir: کانال

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
fa_ir: اکنون

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
fa_ir: بعدی

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
fa_ir: محور زمان

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
fa_ir: اطلاعات

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
fa_ir: نمایش کیفیت سیگنال

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
fa_ir: از طرف پایانه ضباط ویدئو پشتیبانی نمی شود.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
fa_ir: این کانال واقعا پنهان شود؟

[ctx: #19040]
en: Timers
fa_ir: تایمرها

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
fa_ir: ضبط شده ها

[ctx: #19046]
en: New channel
fa_ir: کانال جدید

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
fa_ir: اطلاعات برنامه

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
fa_ir: مدیریت گروه

[ctx: #19049]
en: Show channel
fa_ir: نمایش کانال

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
fa_ir: نمایش کانال های قابل نمایش

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
fa_ir: نمایش کانال های مخفی

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
fa_ir: انتقال کانال به:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
fa_ir: اطلاعات ضبط

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
fa_ir: مخفی کردن کانال

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
fa_ir: اطلاعاتی در دسترس نیست

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
fa_ir: تایمر جدید

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
fa_ir: تایمر غیرفعال شد

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
fa_ir: تایمر فعال شد

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
fa_ir: پایان ضبط

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
fa_ir: حذف تایمر

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
fa_ir: اضافه کردن تایمر

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
fa_ir: مرتب سازی بر اساس: کانال

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
fa_ir: اولین برنامه

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
fa_ir: آخرین برنامه

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
fa_ir: تنظیمات تایمر

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
fa_ir: نمادهای کانال ها

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
fa_ir: این رخداد در حال ضبط شدن است.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
fa_ir: تنظیمات ضبط

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
fa_ir: راهنما

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
fa_ir: برنامه حال خاضر

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
fa_ir: تاخیر در تعویض کانال

[ctx: #19074]
en: Active
fa_ir: فعال

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
fa_ir: نام

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
fa_ir: پوشه

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
fa_ir: کانال

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
fa_ir: روز هفته

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
fa_ir: شروع

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
fa_ir: پایان

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
fa_ir: اولویت

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
fa_ir: روز اول

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
fa_ir: انتخاب نام تایمر

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
fa_ir: هشدار!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
fa_ir: سرویس

[ctx: #19100]
note: mux label in pvr info dialog
en: Mux
fa_ir: تسهیم کننده

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
fa_ir: ارائه کننده

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
fa_ir: لطفا کانال را عوض کنید

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
fa_ir: رفتن به کانال

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
fa_ir: پوشه فایل های ضبط را وارد کنید

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
fa_ir: لطفا یک کانال را انتخاب کنید

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
fa_ir: روشن کردن ضبط بعدی

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
fa_ir: از

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
fa_ir: این فایل حذف شود؟

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
fa_ir: همه محتویات این پوشه حذف شوند؟

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
fa_ir: ویرایش

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
fa_ir: آدرس

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
fa_ir: اندازه دیسک

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
fa_ir: جستجوی کانال

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
fa_ir: شماره سرویس گیرنده

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
fa_ir: از تکرار جلوگیری شود

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
fa_ir: این تایمر فعلا در حال ضبط نیست. واقعا می خواهید این تایمر را حذف کنید؟

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
fa_ir: فقط کانال های آزاد

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
fa_ir: تایمرهای موجود را نادیده بگیر

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
fa_ir: فایل های موجود را نادیده بگیر

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
fa_ir: زمان شروع

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
fa_ir: زمان پایان

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
fa_ir: تاریخ شروع

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
fa_ir: تاریخ پایان

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
fa_ir: حداقل مدت

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
fa_ir: حداکثر مدت

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
fa_ir: ژانرهای ناشناس را در نظر بگیر

[ctx: #19133]
en: Search string
fa_ir: جستجوی عبارت

[ctx: #19134]
en: Include description
fa_ir: توضیحات را در نظر بگیر

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
fa_ir: تمایز حروف کوچک و بزرگ

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
fa_ir: کانال در دسترس نیست

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
fa_ir: نام گروه جدید

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
fa_ir: جستجو ...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
fa_ir: گروه

[ctx: #19142]
en: Search guide
fa_ir: جستجو در راهنما

[ctx: #19143]
en: Group management
fa_ir: مدیریت گروه ها

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
fa_ir: هیچ گروهی تعیین نشده است

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
fa_ir: گروه بندی شده

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
fa_ir: گروه ها

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
fa_ir: کانال

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
fa_ir: شرق

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
fa_ir: مارس

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
fa_ir: روشن

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
fa_ir: شمال

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
fa_ir: جمعه

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
fa_ir: جنوب

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
fa_ir: نور

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
fa_ir: از

[ctx: #19157]
en: Next recording
fa_ir: ضبط بعدی

[ctx: #19158]
en: Currently recording
fa_ir: ضبط فعلی

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
fa_ir: از

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
fa_ir: تا

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
fa_ir: هر زمانی

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
fa_ir: ضبط فعال است

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
fa_ir: ضبط شده ها

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
fa_ir: تعویض کانال

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
fa_ir: اطلاعات ضباط ویدئو

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
fa_ir: جستجوی نمادهای مفقود

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
fa_ir: پنهان ساختن جعبه اطلاعات ویدئو

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
fa_ir: تعییر به تمام صفحه

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
fa_ir: مدت زمان ضبط فوری

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
fa_ir: گروه کانال های رادیو

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
fa_ir: پخش

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
fa_ir: نمایش اطلاعات کانال هنگام تعویض کانال

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
fa_ir: پاک شده

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
fa_ir: کانال های تلویزیونی

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
fa_ir: کانال های رادیویی

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
fa_ir: پاک کردن ضبط ها

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
fa_ir: پاک کردن داده

[ctx: #19191]
en: PVR service
fa_ir: سرویس ضباط ویدئو

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
fa_ir: جستجوی کانال از سوی هیچ سرویس دهنده ضباط ویدئو پشتیبانی نمی شود.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
fa_ir: ادامه داده شود؟

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
fa_ir: مدیریت کانال

[ctx: #19201]
en: Channel name:
fa_ir: نام کانال:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
fa_ir: نقشک کانال:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
fa_ir: ویرایش کانال

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
fa_ir: کانال جدید

[ctx: #19205]
en: Group management
fa_ir: مدیریت گروه ها

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
fa_ir: گروه:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
fa_ir: نام کانال جدید را وارد کنید

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
fa_ir: درگاه مجازی Kodi

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
fa_ir: سرویس گیرنده

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
fa_ir: حذف کانال

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
fa_ir: این لیست حاوی تغییرات است

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
fa_ir: انتخاب پایانه

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
fa_ir: یک آدرس معتبر برای کانال جدید وارد کنید

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
fa_ir: یادآورها

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
fa_ir: همه کانال های رادیویی

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
fa_ir: همه کانال های تلویزیونی

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
fa_ir: آشکار

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
fa_ir: کانال های گروه بندی نشده

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
fa_ir: کانال ها در

[ctx: #19222]
en: Guide
fa_ir: راهنما

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
fa_ir: ضبط قطع شد.

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
fa_ir: ضبط در نوبت قرار گرفت

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
fa_ir: ضبط آغاز شد

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
fa_ir: ضبط بطور کامل انجام شد

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
fa_ir: تایمر پاک شد

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
fa_ir: حذف نتایج جستجو

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
fa_ir: نمایش پیام هنگام بروزرسانی تایمر

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
fa_ir: مدیر ضباط ویدئو شروع به کار می کند

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
fa_ir: مشاهده تایمر

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
fa_ir: ویرایش تایمر

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
fa_ir: دستور بیدار شدن

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
fa_ir: بیدار شدن روزانه

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
fa_ir: اولیت کانال

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
fa_ir: کانال های رادیوی و تلویزیونی

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
fa_ir: {0:d} زمان بندی شده

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
fa_ir: تمام شد

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
fa_ir: قفل کانال

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
fa_ir: باز کردن قفل کانال

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
fa_ir: زمان باز کردن

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
fa_ir: تغییر پین

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
fa_ir: قفل پترن وارکردن پین:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
fa_ir: رمز اشتباه شات

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
fa_ir: رمز وارد شده اشتباه است

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
fa_ir: راهنمای تلویزیون

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
fa_ir: راهنمایی رادیو

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
fa_ir: مشکل در ضبط کردن

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
fa_ir: ایکونی موجود نیست

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
fa_ir: انتخاب آیکن

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
fa_ir: مرور برای آیکون

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
fa_ir: جستجوری برای آیکونه های کانال

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
fa_ir: همه کانال ها

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
fa_ir: انتخاب تاریخ

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
fa_ir: پنهان کردن گروه

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
fa_ir: بازگردانی

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
fa_ir: منقضی شده

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
fa_ir: نمایش اطلاعات کانال پس از تعویض قطع شود.

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
fa_ir: گروه قبلی

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
fa_ir: گروه بعدی

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
fa_ir: انتخاب گروه

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
fa_ir: اولین کانال

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
fa_ir: کانال در حال پخش

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
fa_ir: آخرین کانال

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
fa_ir: برنامه

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
fa_ir: ناوش…

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
fa_ir: پاک کردن مشاهده شده ها

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
fa_ir: پاک کردن تمام مشاهده شده ها در این پوشه؟

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
fa_ir: ارائه کننده

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
fa_ir: سایر / ناشناس

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
fa_ir: فیلم / درام

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
fa_ir: کارآگاهی / جنایی

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
fa_ir: ماجراجویی/ وسترن/جنگی

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
fa_ir: علمی تخیلی / فانتزی / ترسناک

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
fa_ir: کمدی

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
fa_ir: نمایش / ملودرام / فولکلور

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
fa_ir: عاشقانه

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
fa_ir: جدی / کلاسیک / مذهبی / فیلم تاریخی / درام

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
fa_ir: فیلم بزرگسالان / درام

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
fa_ir: اخبار/ رویدادهای روز

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
fa_ir: اخبار / گزارش وضع هوا

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
fa_ir: مجله خبری

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
fa_ir: مستند

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
fa_ir: مباحثه / مصاحبه / مجادله

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
fa_ir: نمایش / بازی نمایشی

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
fa_ir: شو بازی / چیستان / مسابقه

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
fa_ir: شوی واریته

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
fa_ir: میز گرد

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
fa_ir: ورزش

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
fa_ir: رویدادهای ویژه

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
fa_ir: مجله ورزشی

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
fa_ir: فوتبال

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
fa_ir: تنیس / اسکواش

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
fa_ir: ورزش های تیمی

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
fa_ir: دو و میدانی

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
fa_ir: ورزش های موتوری

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
fa_ir: ورزش های آبی

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
fa_ir: ورزش های زمستانی

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
fa_ir: اسب سواری

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
fa_ir: ورزش های رزمی

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
fa_ir: کودکان / برنامه‌های جوانان

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
fa_ir: برنامه‌های کودکان پیش‌دبستانی

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
fa_ir: برنامه‌های سرگرمی برای سنین ۶ تا ۱۴ سال

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
fa_ir: برنامه‌های سرگرمی برای سنین ۱۰ تا ۱۶ سال

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
fa_ir: اطلاعات / آموزش / برنامه‌های درسی

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
fa_ir: کارتون / عروسک

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
fa_ir: موسیقی / باله / رقص

[ctx: #19581]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Rock / Pop
fa_ir: راک / پاپ

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
fa_ir: جدی / موسیقی کلاسیک

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
fa_ir: قومی / موسیقی سنتی

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
fa_ir: موزیکال / اپرا

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
fa_ir: باله

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
fa_ir: هنر / فرهنگ

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
fa_ir: هنرهای ظریف

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
fa_ir: دین

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
fa_ir: فرهنگ محبوب / هنرهای سنتی

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
fa_ir: ادبیات

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
fa_ir: فیلم / سینما

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
fa_ir: فیلم آزمایشی / ویدیو

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
fa_ir: صداوسیما / مطبوعات

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
fa_ir: رسانه جدید

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
fa_ir: هنر / مجلی فرهنگی

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
fa_ir: مد

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
fa_ir: اجتماعی / سیاسی / اقتصادی

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
fa_ir: مجله / خبر مستند

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
fa_ir: اقتصاد / مشاوره اجتماعی

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
fa_ir: انسان‌های مهم

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
fa_ir: آزموش / علم / واقعیت

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
fa_ir: تکنولوژی / علوم طبیعی

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
fa_ir: پزشکی / فیزیولوژی / روان‌شناسی

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
fa_ir: کشورهای خارجی / سفر

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
fa_ir: اجتماعی / سفرهای معنوی

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
fa_ir: آموزش آینده

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
fa_ir: زبان‌ها

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
fa_ir: اوغات فراغت / سرگرمی

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
fa_ir: جهانگردی / سفر

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
fa_ir: هنر دستی

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
fa_ir: رانندگی

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
fa_ir: سلامتی و تناسب اندام

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
fa_ir: آشپزی

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
fa_ir: تبلیغات / خرید

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
fa_ir: باغبانی

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
fa_ir: مشخصات به خصوص

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
fa_ir: زبان اصیل

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
fa_ir: سیاه و سفید

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
fa_ir: منتشر نشده

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
fa_ir: پخش زنده

[ctx: #19676]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Drama
fa_ir: درام

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
fa_ir: کارآگاهی / جنایی

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
fa_ir: ماجراجویی/ وسترن/جنگی

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
fa_ir: علمی تخیلی / فانتزی / ترسناک

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
fa_ir: کمدی

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
fa_ir: نمایش / ملودرام / فولکلور

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
fa_ir: عاشقانه

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
fa_ir: جدی / کلاسیک / مذهبی / فیلم تاریخی / درام

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
fa_ir: بزرگسالان

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
fa_ir: تایید خاموش کردن

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
fa_ir: راهنمای کانال

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
fa_ir: پخش در حال ضبط

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
fa_ir: حدود یک دقیقه

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
fa_ir: در هر حال خاموش شود

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
fa_ir: ذخیره پوشه موسیقی

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
fa_ir: استفاده ازپخش کننده دی وی دی خارجی

[ctx: #20002]
en: External DVD player
fa_ir: پخش کننده دی وی دی خارجی

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
fa_ir: پوشه مربیان

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
fa_ir: پوشه عکس صفحه

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
fa_ir: پوشه لیست پخش

[ctx: #20007]
en: Recordings
fa_ir: ضبط شده ها

[ctx: #20008]
en: Screenshots
fa_ir: عکس های گرفته شده

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
fa_ir: استفاده از Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
fa_ir: لیست پخش موسیقی

[ctx: #20012]
en: Video playlists
fa_ir: لیست پخش ویدیو

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
fa_ir: آیا می خواهید این بازی را اجرا کنید ؟

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
fa_ir: چینش با: لیست پخش

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
fa_ir: تصویر کوچک راه دور

[ctx: #20016]
en: Current thumb
fa_ir: تصویر کوچک فعلی

[ctx: #20017]
en: Local thumb
fa_ir: تصویر کوچک محلی

[ctx: #20018]
en: No thumb
fa_ir: بدون تصویر کوچک

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
fa_ir: تصویر کوچک را انتخاب کنید

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
fa_ir: بیرق

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
fa_ir: پوستر

[ctx: #20023]
en: Conflict
fa_ir: تداخل

[ctx: #20024]
en: Scan new
fa_ir: اسکن جدید

[ctx: #20025]
en: Scan all
fa_ir: اسکن همه

[ctx: #20026]
en: Region
fa_ir: ناحیه

[ctx: #20037]
en: Summary
fa_ir: خلاصه

[ctx: #20038]
en: Lock music window
fa_ir: قفل پنجره موسیقی

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
fa_ir: قفل پنجره ویدیوها

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
fa_ir: قفل پنجره تصاویر

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
fa_ir: قفل پنجره برنامه ها و اسکریپت ها

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
fa_ir: قفل مدیر فایل

[ctx: #20043]
en: Lock settings
fa_ir: تنظیمات قفل

[ctx: #20044]
en: Start fresh
fa_ir: شروع تازه

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
fa_ir: ورود به حالت مستر

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
fa_ir: ترک حالت مستر

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
fa_ir: {0:s} ساخت پروفایل؟

[ctx: #20049]
en: Best available
fa_ir: بهترین های موجود

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
fa_ir: سویچ اتوماتیک بین 16x9 و 4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
fa_ir: درمان فایل های انباشته به عنوان یک فایل تنها

[ctx: #20052]
en: Caution
fa_ir: احتیاط

[ctx: #20053]
en: Left master mode
fa_ir: حالت مستر سمت چپ

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
fa_ir: وارد حالت مستر شده است

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
fa_ir: تصویر کوچک Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
fa_ir: حذف تصویر کوچک

[ctx: #20058]
en: Add profile...
fa_ir: افزودن پروفایل ...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
fa_ir: پرس و جوی اطلاعات تمام آلبوم ها

[ctx: #20060]
en: Media info
fa_ir: اطلاعات مدیا

[ctx: #20061]
en: Separate
fa_ir: جدا

[ctx: #20062]
en: Shares with default
fa_ir: اشتراک با پیش فرض

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
fa_ir: اشتراک با پیش فرض (فقط خواندنی)

[ctx: #20064]
en: Copy default
fa_ir: پیش فرض کپی

[ctx: #20065]
en: Profile picture
fa_ir: عکس پروفایل

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
fa_ir: تنظیمات قفل

[ctx: #20067]
en: Edit profile
fa_ir: ویرایش پروفایل

[ctx: #20068]
en: Profile lock
fa_ir: قفل پروفایل

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
fa_ir: امکان ساخت پوشه وجود ندارد

[ctx: #20070]
en: Profile directory
fa_ir: پوشه ی پروفایل

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
fa_ir: رتبه‌بندی سنی

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
fa_ir: گذرواژه اصلی را وارد کنید

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
fa_ir: درخواست گذرواژه اصلی هنگام شروع

[ctx: #20077]
en: Skin settings
fa_ir: تنظیمات پوسته

[ctx: #20078]
en: - no link set -
fa_ir: - هیچ لینکی مشخص نشده است -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
fa_ir: فعال کردن انیمیشن‌ها

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
fa_ir: غیرفعال کردن RSS هنگام پخش موسیقی

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
fa_ir: فعال کردن کلیدهای میانبر

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
fa_ir: نمایش برنامه‌ها در منوی اصلی

[ctx: #20083]
en: Show music information
fa_ir: نمایش اطلاعات موسیقی

[ctx: #20084]
en: Show weather information
fa_ir: نمایش اطلاعات آب و هوا

[ctx: #20085]
en: Show system information
fa_ir: نمایش اطلاعات سیستم

[ctx: #20088]
en: Weather information
fa_ir: اطلاعات آب و هوا

[ctx: #20089]
en: Drive space free
fa_ir: فضای خالی دیسک

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
fa_ir: نام یک اشتراک موجود را وارد نمایید

[ctx: #20091]
en: Lock code
fa_ir: گذارواژه

[ctx: #20092]
en: Load profile
fa_ir: بارگذاری پروفایل

[ctx: #20093]
en: Profile name
fa_ir: نام پروفایل

[ctx: #20094]
en: Media sources
fa_ir: منبع رسانه‌ای

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
fa_ir: گذرواژه پروفایل را وارد کنید

[ctx: #20096]
en: Login screen
fa_ir: صفحه ورود

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
fa_ir: دریافت اطلاعات آلبوم

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
fa_ir: دریافت اطلاعات از آلبوم

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
fa_ir: گذرواژه اصلی و تنظیمات

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
fa_ir: وارد کردن گذرواژه اصلی همیشه حالت اصلی را فعال می‌کند

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
fa_ir: تغییرات در پروفایل ذخیره شود؟

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
fa_ir: جداگانه (قفل شده)

[ctx: #20108]
en: Root
fa_ir: ریشه

[ctx: #20109]
en: Zoom
fa_ir: زوم

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
fa_ir: تنظیمات UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
fa_ir: شروع خودکار UPnP

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
fa_ir: آخرین ورود : {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
fa_ir: هرگز وارد نشده

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
fa_ir: ورود کاربر / انتخاب پروفایل

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
fa_ir: استفاده از قفل در صفحه ورودی

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
fa_ir: گذرواژه اشتباه است

[ctx: #20120]
en: Loading program information
fa_ir: در حال بارگذارای اطلاعات

[ctx: #20121]
en: Party on!
fa_ir: حالت میهمانی روشن!

[ctx: #20122]
en: True
fa_ir: درست

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
fa_ir: مخلوط کردن نوشیدنی‌ها

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
fa_ir: پرکردن لیوان‌ها

[ctx: #20125]
en: Logged on as
fa_ir: وارد شده به عنوان

[ctx: #20126]
en: Log off
fa_ir: خروج

[ctx: #20131]
en: Blend
fa_ir: ترکیب

[ctx: #20132]
en: Restart video
fa_ir: ریست ویدئو

[ctx: #20133]
en: Edit network location
fa_ir: ویرایش محل شبکه

[ctx: #20134]
en: Remove network location
fa_ir: حذف محل شبکه

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
fa_ir: آیا می‌خواهید پوشه را اسکن کنید؟

[ctx: #20136]
en: Memory unit
fa_ir: واحد حافظه

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
fa_ir: واحد حافظه متصل شده

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
fa_ir: امکان اتصال واحد حافظه نیست

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
fa_ir: فقل محافظ صفحه

[ctx: #20141]
en: Set
fa_ir: ثبت

[ctx: #20142]
en: Username
fa_ir: نام کاربری

[ctx: #20143]
en: Enter password for
fa_ir: ورود گذرواژه برای

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
fa_ir: تایمر خاموش کردن

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
fa_ir: بازه خاموش کردن (دقیقه)

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
fa_ir: خاموش کردن ظرف ۳۰ دقیقه

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
fa_ir: خاموش کردن ظرف ۶۰ دقیقه

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
fa_ir: خاموش کردن ظرف ۱۲۰ دقیقه

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
fa_ir: تایمر خاموش کردن دستی

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
fa_ir: لغو تایمر خاموش کردن

[ctx: #20153]
en: Browse...
fa_ir: مرور...

[ctx: #20154]
en: Summary information
fa_ir: اطلاعات خلاصه

[ctx: #20155]
en: Storage information
fa_ir: اطلاعات ذخیره سازی

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
fa_ir: اطلاعات هارد دیسک

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
fa_ir: اطلاعات دی‌وی‌دی

[ctx: #20158]
en: Network information
fa_ir: اطلاعات شبکه

[ctx: #20159]
en: Video information
fa_ir: اطلاعات کتابخانه

[ctx: #20160]
en: Hardware information
fa_ir: اطلاعات سخت افزار

[ctx: #20161]
en: Total
fa_ir: جمع

[ctx: #20162]
en: Used
fa_ir: استفاده‌شده

[ctx: #20163]
en: of
fa_ir: از

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
fa_ir: قفل گذاری پشتیبانی نمی‌شود

[ctx: #20165]
en: Not locked
fa_ir: قفل نیست

[ctx: #20166]
en: Locked
fa_ir: قفل

[ctx: #20167]
en: Frozen
fa_ir: یخ زده

[ctx: #20168]
en: Requires reset
fa_ir: نیازمند بازنشانی

[ctx: #20169]
en: Week
fa_ir: هفته

[ctx: #20170]
en: Line
fa_ir: خط

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
fa_ir: شبکه ویندوزی (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
fa_ir: کارساز XBMSP

[ctx: #20173]
en: FTP server
fa_ir: کارساز FTP

[ctx: #20174]
en: FTPS server
fa_ir: کارساز FTPS

[ctx: #20175]
en: UPnP server
fa_ir: کارساز UPnP

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
fa_ir: نمایش اطّلاعات ویدیو

[ctx: #20177]
en: Done
fa_ir: انجام شد

[ctx: #20178]
en: Shift
fa_ir: تبدیل

[ctx: #20179]
en: Caps Lock
fa_ir: قفل تبدیل

[ctx: #20180]
en: Symbols
fa_ir: علامت‌ها

[ctx: #20181]
en: Backspace
fa_ir: پس‌بر

[ctx: #20182]
en: Space
fa_ir: فاصله

[ctx: #20183]
en: Reload skin
fa_ir: بازنشانی پوسته

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
fa_ir: استفاده از حالت نمایش پوستری برای سریال‌ها

[ctx: #20186]
en: Please wait
fa_ir: لطفا منتظر بمانید

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
fa_ir: اعلام به‌روز رسانی کتاب‌خانه

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
fa_ir: به کار انداختن لغزش خودکار برای طرح داستانی و بازبینی

[ctx: #20190]
en: Custom
fa_ir: سفارشی

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
fa_ir: فعال‌کردن گزارش‌گیری اشکال‌زدایی

[ctx: #20196]
en: Export music library
fa_ir: خروجی‌گرفتن کتابخانه موسیقی

[ctx: #20197]
en: Import music library
fa_ir: وارد‌کردن کتابخانه موسیقی

[ctx: #20198]
en: No artist found!
fa_ir: هیچ خواننده‌ای پیدا نشد!

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
fa_ir: جستجو برای زیرنویس خارجی

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
fa_ir: اطلاعات پوشه خواننده

[ctx: #20240]
en: Android music
fa_ir: موسیقی اندروید

[ctx: #20241]
en: Android videos
fa_ir: ویدیوهای اندروی

[ctx: #20242]
en: Android pictures
fa_ir: تصاویر اندروید

[ctx: #20243]
en: Android photos
fa_ir: عکس های اندروی

[ctx: #20244]
en: Android apps
fa_ir: برنامه های اندروید

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
fa_ir: حالت میهمانی روشن! (ویدئو)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
fa_ir: مخلوط کردن نوشیدنی‌ها (ویدئو)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
fa_ir: پرکردن لیوان‌ها (ویدئو)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
fa_ir: سرور WebDAV حالت HTTP

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
fa_ir: سرور WebDAV حالت HTTPS

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
fa_ir: نخستین ورود، پروفایل خود را ویرایش کنید

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
fa_ir: امکان نوشتن در پوشه نیست:

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
fa_ir: DNS دومین

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
fa_ir: سرور DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
fa_ir: ساخت پوشه جدید

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
fa_ir: نامشخص (محافظت‌شده)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
fa_ir: ویدئوها - کتابخانه

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
fa_ir: مرتب‌سازی با: ID

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
fa_ir: پخش قسمت...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
fa_ir: ریست کالیبره کردن

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
fa_ir: مرور برای مقصد

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
fa_ir: فیلم‌ها در پوشه‌های جداگانه منطبق با نام فیلم قرار دارند

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
fa_ir: استفاده از نام پوشه‌ها برای جستجو

[ctx: #20331]
en: File
fa_ir: فایل

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
fa_ir: از نام فایل‌ها یا پوشه‌ها در جستجو استفاده شود؟

[ctx: #20333]
en: Set content
fa_ir: مشخص‌کردن محتوا

[ctx: #20334]
en: Folder
fa_ir: پوشه

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
fa_ir: محتوا به صورت بازگشتی جستجو شود؟

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
fa_ir: قفل‌گشایی منابع

[ctx: #20337]
en: Actor
fa_ir: بازیگر

[ctx: #20338]
en: Movie
fa_ir: فیلم

[ctx: #20339]
en: Director
fa_ir: کارگردان

[ctx: #20342]
en: Movies
fa_ir: فیلم ها

[ctx: #20343]
en: TV shows
fa_ir: سریال‌ها

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
fa_ir: این پوشه شامل

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
fa_ir: اجرای اسکن خودکار

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
fa_ir: اسکن به صورت بازگشتی

[ctx: #20347]
en: as
fa_ir: به عنوان

[ctx: #20348]
en: Directors
fa_ir: کارگردانان

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
fa_ir: هیچ فایل ویدئویی در این مسیر پیدا نشد!

[ctx: #20351]
en: TV show information
fa_ir: اطلاعات سریال

[ctx: #20352]
en: Episode information
fa_ir: اطلاعات قسمت

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
fa_ir: بارگذاری جزئیات سریال

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
fa_ir: دریافت راهنمای قسمت‌ها

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
fa_ir: انتخاب سریال:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
fa_ir: نام سریال را وارد کنید

[ctx: #20359]
en: Episode
fa_ir: قسمت

[ctx: #20360]
en: Episodes
fa_ir: قسمت

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
fa_ir: در حال بارگذاری جزئیات قسمت

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
fa_ir: این قسمت را از کتابخانه پاک کن

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
fa_ir: این سریال را از کتابخانه حذف کن

[ctx: #20364]
en: TV show
fa_ir: سریال

[ctx: #20365]
en: Episode plot
fa_ir: خلاصه قسمت

[ctx: #20366]
en: * All seasons
fa_ir: * همه قسمت‌ها

[ctx: #20367]
en: Hide watched
fa_ir: مخفی‌کردن دیده شده‌ها

[ctx: #20368]
en: Prod code
fa_ir: رمز محصول

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
fa_ir: * مخفی شده برای جلوگیری از لو رفتن داستان *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
fa_ir: انتخاب تصویر کوچک فصل

[ctx: #20372]
en: Season image
fa_ir: تصویر فصل

[ctx: #20373]
en: Season
fa_ir: فصل

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
fa_ir: دانلود اطلاعات فیلم

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
fa_ir: عنوان اصلی

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
fa_ir: بازسازی اطلاعات سریال

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
fa_ir: پوشه انتخابی تنها یک سریال دارد

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
fa_ir: لغو پوشه انتخابی از اسکن‌ها

[ctx: #20381]
en: Specials
fa_ir: ویژه‌ها

[ctx: #20382]
en: Recently added
fa_ir: اخیرا اضافه شده

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
fa_ir: پوشه انتخابی تنها یک ویدئو دارد

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
fa_ir: لینک کردن به سریال

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
fa_ir: حذف لینک به سریال

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
fa_ir: فیلم‌های جدید

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
fa_ir: قسمت‌های جدید

[ctx: #20388]
en: Studios
fa_ir: استدیوها

[ctx: #20389]
en: Music videos
fa_ir: موزیک ویدئو

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
fa_ir: موزیک ویدئوهای جدید

[ctx: #20391]
en: Music video
fa_ir: موزیک ویدئو

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
fa_ir: موزیک ویدئو را از کتابخانه پاک کن

[ctx: #20393]
en: Music video information
fa_ir: اطلاعات موزیک ویدئو

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
fa_ir: بارگذاری اطلاعات موزیک ویدئو

[ctx: #20395]
en: Mixed
fa_ir: میکس

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
fa_ir: رفتن به آلبوم‌ها با خواننده

[ctx: #20397]
en: Go to album
fa_ir: رفتن به آلبوم‌

[ctx: #20398]
en: Play song
fa_ir: پخش آهنگ

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
fa_ir: رفتن به موزیک ویدئو از آلبوم

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
fa_ir: رفتن به موزیک ویدئوها با خواننده

[ctx: #20401]
en: Play music video
fa_ir: پخش موزیک ویدئو

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
fa_ir: انتخاب عکس بازیگر

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
fa_ir: پاک کردن نشان گذاری شده

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
fa_ir: حذف

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
fa_ir: حذف بوک‌مارک قسمت

[ctx: #20410]
en: Trailer
fa_ir: تیزر

[ctx: #20411]
en: Flatten
fa_ir: مسطّح

[ctx: #20413]
en: Get fanart
fa_ir: فن آرت

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
fa_ir: جستجو برای محتوای تازه

[ctx: #20417]
en: Writer
fa_ir: نویسنده

[ctx: #20418]
en: Writers
fa_ir: نویسندگان

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
fa_ir: هرگز

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
fa_ir: همیشه

[ctx: #20424]
en: False
fa_ir: اشتباه

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
fa_ir: نمایش اسلاید فن آرت ها

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
fa_ir: فایل تنها

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
fa_ir: جدا

[ctx: #20434]
en: Sets
fa_ir: ثبت

[ctx: #20444]
en: Add to library
fa_ir: افزودن به کتابخانه

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
fa_ir: فن آرت

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
fa_ir: امکان دانلود اطلاعات وجود ندارد

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
fa_ir: امکان اتصال به سرور وجود ندارد

[ctx: #20451]
en: Countries
fa_ir: کشورها

[ctx: #20452]
en: episode
fa_ir: قسمت

[ctx: #20453]
en: episodes
fa_ir: قسمت ها

[ctx: #20454]
en: Listener
fa_ir: شنونده

[ctx: #20455]
en: Listeners
fa_ir: شنوندگان

[ctx: #20459]
en: Tags
fa_ir: برچسب ها

[ctx: #20462]
en: New tag...
fa_ir: برچسب جدید

[ctx: #20473]
en: Premiered
fa_ir: آغازشده

[ctx: #21332]
en: Browse videos
fa_ir: مرور ویدیوها

[ctx: #21333]
en: Browse music
fa_ir: مرور موسیقی

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
fa_ir: مرور تصاویر

[ctx: #21335]
en: Browse files
fa_ir: مرور فایل ها

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
fa_ir: هرگز

[ctx: #21338]
en: Select version
fa_ir: انتخاب ورژن

[ctx: #21340]
en: Auto-update
fa_ir: بروز رسانی خودکار

[ctx: #21341]
en: No updates available
fa_ir: بروز رسانی موجود نیست

[ctx: #21343]
en: Use video tags
fa_ir: انتخاب برچسب ویدیو

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
fa_ir: بدون دسته

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
fa_ir: اشتراک گذاری کتابخانه من

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
fa_ir: فعال سازی پشتیبانی از ماوس و لمس صفحه

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
fa_ir: منو در زمان پخش رسانه صدا داشته باشد

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
fa_ir: بندانگشتی

[ctx: #21373]
en: Display
fa_ir: نمایش

[ctx: #21375]
en: Normal
fa_ir: نرمال

[ctx: #21376]
en: Letterbox
fa_ir: جعبه‌ای

[ctx: #21377]
en: Widescreen
fa_ir: صفحه پهن

[ctx: #21385]
en: Open
fa_ir: باز

[ctx: #21387]
en: Fast
fa_ir: تند

[ctx: #21388]
en: Quiet
fa_ir: خروج

[ctx: #21396]
en: Chapter
fa_ir: بخش

[ctx: #21400]
en: contains
fa_ir: شامل

[ctx: #21401]
en: does not contain
fa_ir: شامل نیست

[ctx: #21402]
en: is
fa_ir: هست

[ctx: #21403]
en: is not
fa_ir: نیست

[ctx: #21404]
en: starts with
fa_ir: شروع با

[ctx: #21405]
en: ends with
fa_ir: پایان با

[ctx: #21406]
en: greater than
fa_ir: بزرگتر از

[ctx: #21407]
en: less than
fa_ir: کوچکتر از

[ctx: #21408]
en: after
fa_ir: بعد

[ctx: #21409]
en: before
fa_ir: قبل

[ctx: #21417]
en: Settings
fa_ir: تنظیمات

[ctx: #21418]
en: Multilingual
fa_ir: چندزبانه

[ctx: #21427]
en: Limit to
fa_ir: محدود کردن به

[ctx: #21428]
en: No limit
fa_ir: بدون محدودیت

[ctx: #21429]
en: Order by
fa_ir: مرتب‌شده براساس

[ctx: #21430]
en: ascending
fa_ir: صعودی

[ctx: #21431]
en: descending
fa_ir: نزولی

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
fa_ir: ویرایش پلی لیست

[ctx: #21433]
en: Playlist name
fa_ir: نام پلی لیست

[ctx: #21435]
en: Edit
fa_ir: ویرایش

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
fa_ir: پلی لیست جدید

[ctx: #21440]
en: Home folder
fa_ir: پوشه خانه

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
fa_ir: ویرایش

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
fa_ir: نیاز به دسترسی به اینترنت

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
fa_ir: ریشه فایل سیستم

[ctx: #21454]
en: Source too slow
fa_ir: منبع بسیار کند است

[ctx: #21456]
en: External storage
fa_ir: فضای ذخیره سازی خارجی

[ctx: #21459]
en: mixed
fa_ir: میکس شده

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
fa_ir: دستی

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
fa_ir: زیر ویدیو

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
fa_ir: بالای ویدی

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
fa_ir: هیچکدام

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
fa_ir: هردو

[ctx: #21478]
en: Open
fa_ir: باز

[ctx: #21479]
en: Run
fa_ir: باز کردن

[ctx: #21480]
en: Use
fa_ir: استفاده کردن

[ctx: #21481]
en: Audio track count
fa_ir: تعداد قطعات صوتی

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
fa_ir: مشاهده

[ctx: #21602]
en: (External)
fa_ir: (خارجی)

[ctx: #21800]
en: File name
fa_ir: نام فایل

[ctx: #21801]
en: File path
fa_ir: مسیر فایل

[ctx: #21802]
en: File size
fa_ir: سایز فایل

[ctx: #21803]
en: File date / time
fa_ir: زمان و تاریخ فایل

[ctx: #21805]
en: Resolution
fa_ir: رزولیشن

[ctx: #21806]
en: Comment
fa_ir: نظر

[ctx: #21820]
en: Date / Time
fa_ir: تاریخ و زمان

[ctx: #21821]
en: Description
fa_ir: توضیخات

[ctx: #21826]
en: Aperture
fa_ir: در حال باز کردن

[ctx: #21829]
en: Exposure
fa_ir: نوردهی

[ctx: #21834]
en: White-balance
fa_ir: تعادل سفید

[ctx: #21837]
en: ISO
fa_ir: ایزو

[ctx: #21843]
en: Orientation
fa_ir: جهت

[ctx: #21857]
en: Sub-location
fa_ir: زیرمکان

[ctx: #21858]
en: Image type
fa_ir: نوع تصویر

[ctx: #21859]
en: Time created
fa_ir: زمان ساخته شدن

[ctx: #21861]
en: Keywords
fa_ir: کلمه کلیدی

[ctx: #21862]
en: Caption
fa_ir: متن

[ctx: #21863]
en: Author
fa_ir: نویسنده

[ctx: #21864]
en: Headline
fa_ir: سرخط

[ctx: #21866]
en: Category
fa_ir: دسته بندی

[ctx: #21867]
en: Byline
fa_ir: زیرعنوان

[ctx: #21869]
en: Credit
fa_ir: اعتبار

[ctx: #21870]
en: Source
fa_ir: قلم

[ctx: #21872]
en: Object name
fa_ir: نام شی

[ctx: #21873]
en: City
fa_ir: شهر

[ctx: #21874]
en: State
fa_ir: ناحیه

[ctx: #21875]
en: Country
fa_ir: کشور

[ctx: #21877]
en: Date created
fa_ir: زمان ساخته شدن

[ctx: #21878]
en: Urgency
fa_ir: اضطراری

[ctx: #21879]
en: Country code
fa_ir: کد کشور

[ctx: #21883]
en: Saved music
fa_ir: موسیقی های سیو شده

[ctx: #21887]
en: Biography
fa_ir: بایوگرافی

[ctx: #21888]
en: Discography
fa_ir: مجموعه آثار

[ctx: #21891]
en: Artist information
fa_ir: اطلاعات خواننده

[ctx: #21892]
en: Instruments
fa_ir: سازها

[ctx: #21893]
en: Born
fa_ir: زاده

[ctx: #21894]
en: Formed
fa_ir: فرمت شده

[ctx: #21895]
en: Themes
fa_ir: تم ها

[ctx: #21896]
en: Disbanded
fa_ir: از هم پاشیده

[ctx: #21897]
en: Died
fa_ir: مرده

[ctx: #21899]
en: Label
fa_ir: برچسب

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
fa_ir: بروز رسانی کتابخانه ها در راه اندازی

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
fa_ir: پنهان کردن پیشرفت بروز رسانی کتابخانه

[ctx: #22003]
en: {0:2.3f}s
fa_ir: {0:2.3f}ث

[ctx: #22013]
en: Profile data
fa_ir: اطلاعات پروفایل

[ctx: #22015]
en: All recordings
fa_ir: تمامی ضبط ها

[ctx: #22016]
en: By title
fa_ir: با عنوان

[ctx: #22017]
en: By group
fa_ir: با گروه

[ctx: #22020]
en: Guide
fa_ir: راهنما

[ctx: #22030]
en: Font
fa_ir: قلم

[ctx: #22031]
en: Size
fa_ir: اندازه

[ctx: #22032]
en: Colours
fa_ir: رنگ ها

[ctx: #22033]
en: Charset
fa_ir: مجموعه نویسه

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
fa_ir: ادامه

[ctx: #22080]
en: Choose
fa_ir: انتخاب

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
fa_ir: نمایش اطلاعات

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
fa_ir: بیشتر ...

[ctx: #22083]
en: Play all
fa_ir: پخش همه

[ctx: #23053]
en: Stopping
fa_ir: متوقف کردن

[ctx: #23054]
en: Running
fa_ir: در حال اجرا

[ctx: #24000]
en: Add-on
fa_ir: افزونه

[ctx: #24001]
en: Add-ons
fa_ir: افزونه ها

[ctx: #24002]
en: Add-on options
fa_ir: تنظیمات افزونه

[ctx: #24003]
en: Add-on information
fa_ir: اطلاعات افزونه

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
fa_ir: اخیرا بروز شده

[ctx: #24005]
en: Media sources
fa_ir: منبع رسانه‌ای

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
fa_ir: صداهای منو

[ctx: #24007]
en: Movie information
fa_ir: اطلاعات فیلم

[ctx: #24008]
en: Screensaver
fa_ir: محافظ صفحه

[ctx: #24009]
en: Script
fa_ir: اسکریپت

[ctx: #24010]
en: Visualisation
fa_ir: مصور سازی

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
fa_ir: مخزن افزونه

[ctx: #24012]
en: Subtitles
fa_ir: زیر نویس ها

[ctx: #24013]
en: Lyrics
fa_ir: اشعار

[ctx: #24014]
en: TV information
fa_ir: اطلاعات تلویزیون

[ctx: #24015]
en: Music video information
fa_ir: اطلاعات موزیک ویدئو

[ctx: #24016]
en: Album information
fa_ir: اطلاعات آلبوم

[ctx: #24017]
en: Artist information
fa_ir: اطلاعات خواننده

[ctx: #24018]
en: Services
fa_ir: سرویس ها

[ctx: #24020]
en: Configure
fa_ir: تنظیم

[ctx: #24021]
en: Disable
fa_ir: غیر فعال

[ctx: #24022]
en: Enable
fa_ir: فعال کردن

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
fa_ir: غیر فعال

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
fa_ir: افزونه غیرفعال شد

[ctx: #24026]
en: Languages
fa_ir: زبان‌ها

[ctx: #24027]
en: Weather
fa_ir: آب و هوا

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
fa_ir: این افزونه قابلیت تنظیم ندارد

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
fa_ir: مشکل در بارگزاری تنظیمات

[ctx: #24032]
en: All add-ons
fa_ir: همه افزونه‌ها

[ctx: #24033]
en: Install from repository
fa_ir: نصب از روی مخزن

[ctx: #24034]
en: Check for updates
fa_ir: بررسی برای به‌روز‌رسانی

[ctx: #24035]
en: Image collections
fa_ir: کالکشن تصاویر

[ctx: #24036]
en: Changelog
fa_ir: تغییرات

[ctx: #24037]
en: Uninstall
fa_ir: پاک‌کردن

[ctx: #24038]
en: Install
fa_ir: نصب‌کردن

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
fa_ir: افزونه‌های غیرفعال

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
fa_ir: نصب از روی فایل زیپ

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
fa_ir: در حال دانلود {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
fa_ir: به‌روز‌رسانی‌های در دسترس

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
fa_ir: در حال نصب {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
fa_ir: مشکل در نصب افزونه از روی فایل فشرده zip

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
fa_ir: امکان نصب افزونه وجود ندار

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
fa_ir: افزونه های موجود

[ctx: #24051]
en: Version:
fa_ir: نسخه:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
fa_ir: رفع مسئولیت

[ctx: #24053]
en: License:
fa_ir: مجوز:

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
fa_ir: بررسی برای به‌روز‌رسانی

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
fa_ir: آخرین بروز رسانی {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
fa_ir: در حال نصب {0:s}

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
fa_ir: بررسی پیش‌نیاز‌ها...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
fa_ir: آیا مایلید که این افزونه را فعال کنید؟

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
fa_ir: آیا شما می خواهید این افزونه را غیر فعال کنید؟

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
fa_ir: بروز رسانی برای افزونه موجود است

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
fa_ir: افزونه های فعال

[ctx: #24063]
en: Auto update
fa_ir: بروز رسانی خودکار

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
fa_ir: افزونه فعال گردید

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
fa_ir: افزونه بروز رسانی شد

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
fa_ir: لغو کردن دانلود افزونه؟

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
fa_ir: افزوه در حال دانلود

[ctx: #24068]
en: Update available
fa_ir: بروز رسانی موجود است

[ctx: #24069]
en: Versions
fa_ir: نسخه

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
fa_ir: امکان بارگزاری افزونه وجود ندارد

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
fa_ir: خطای ناشناخته

[ctx: #24072]
en: Settings required
fa_ir: تنظیمات لازم هستند

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
fa_ir: امکان اتصال وجود ندارد

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
fa_ir: نیاز به راه اندازی مجدد

[ctx: #24075]
en: Disable
fa_ir: غیر فعال

[ctx: #24076]
en: Add-on required
fa_ir: افزونه مورد نیاز است

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
fa_ir: در حال تایید افزونه دانلود شده

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
fa_ir: در حال دریافت افزونه...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
fa_ir: در حال نصب پیش نیاز های افزونه

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
fa_ir: برقراری مجدد ارتباط؟

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
fa_ir: راهنمای افزونه

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
fa_ir: کتابخانه های افزونه ها

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
fa_ir: کتابخانه های اطلاعات

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
fa_ir: افزونه نصب شد

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
fa_ir: خطا در نصب پیش نیاز های افزونه

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
fa_ir: در حال نصب افزونه

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
fa_ir: تمام مخازن

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
fa_ir: خطا در نصب مخزن

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
fa_ir: افزونه راه اندازی مجدد شد

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
fa_ir: این افزونه قابل غیرفعال کردن نیست

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
fa_ir: در حال بررسی بروز رسانی های افزونه

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
fa_ir: در حال بررسی {0:s}

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
fa_ir: آیا می خواهید در سیستم شما غیر فعال شود؟

[ctx: #24098]
en: Broken
fa_ir: خراب

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
fa_ir: آیا می خواهید پوسته را تعویض کنید؟

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
fa_ir: برای استفاده از این ویژگی شا باید این افزونه را دانلود کنید:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
fa_ir: آیا می خواهید این افزونه را دانلود کنید؟

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
fa_ir: نمی توان پوسته را بارگذاری کرد

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
fa_ir: پوسته فاقد بعضی از فایل ها هست

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
fa_ir: جستجو برای زیرنویس

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
fa_ir: هیچ زیرنویسی پیدا نشد

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
fa_ir: در حال بارگذاری زیرنویس ...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
fa_ir: زبان‌ها برای دانلود زیر نویس

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
fa_ir: شکست در بارگذاری زیرنویس

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
fa_ir: هیچ سرویس زیرنویسی نصب نشده

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
fa_ir: مکان زیرنویس

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
fa_ir: سرویس تلویزیونی پیش فرض

[ctx: #24118]
en: Default movie service
fa_ir: سرویس فیلم پیش فرض

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
fa_ir: انتخاب سرویس برای استفاده زیرنویس فیلم

[ctx: #24120]
en: Manual search string
fa_ir: جستجوری دستی رشته

[ctx: #24121]
en: Enter search string
fa_ir: رشته ی جستجو را وارد کنید

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
fa_ir: نصب تمامی بروز رسانی ها

[ctx: #24124]
en: Next to the video
fa_ir: ویدیو بعدی

[ctx: #24125]
en: Custom location
fa_ir: مکان شخصی سازی شده

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
fa_ir: دانلود خودمکار اولین زیرنویس

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
fa_ir: آیا می خواهید به این زبان تغییر دهید؟

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
fa_ir: تنظیمات زیرنویس

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
fa_ir: دانلود زیرنویس

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
fa_ir: برای استفاده از این ویژگی شما باید این افزونه را فعال کنید:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
fa_ir: آیا مایلید که این افزونه را فعال کنید؟

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
fa_ir: تنها نصب بروز رسانی های خودکار

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
fa_ir: بروزرسانی

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
fa_ir: مشاهده افزونه

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
fa_ir: مشاهده

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
fa_ir: افزونه غیرفعال شد

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
fa_ir: افزونه غیرفعال شد

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
fa_ir: اسکنر کتابخانه های ویدیو

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
fa_ir: اسکنر کتابخانه های موسیقی

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
fa_ir: افزونه مغایر

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
fa_ir: انتقال پایگاه داده در حال پیشرفت است لطفا صبر کنید

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
fa_ir: انتقال افزونه در حال پیشرفت است لطفا صبر کنید

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
fa_ir: افزونه با این نسخه از کدی سازگار نیست

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
fa_ir: 30 ثانیه

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
fa_ir: 60 ثانیه

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
fa_ir: 90 ثانیه

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
fa_ir: 120 ثانیه

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
fa_ir: استفاده از کیبورد مجازی کدی

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
fa_ir: نرمال

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
fa_ir: منقضی

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
fa_ir: نیمه

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
fa_ir:  (اختیاری)

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
fa_ir: امکان اتصال به مخزن وجود ندارد

[ctx: #24992]
en: System
fa_ir: سیستم

[ctx: #24994]
en: Running
fa_ir: در حال اجرا

[ctx: #24995]
en: Orphaned
fa_ir: یتیم‌شده

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
fa_ir: مدیریت وابسته ها

[ctx: #24997]
en: Look and feel
fa_ir: ظاهر

[ctx: #24998]
en: My add-ons
fa_ir: افزونه های من

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
fa_ir: اعلانات

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
fa_ir: انتخال از همه عناوین

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
fa_ir: عنوان: {0:d}

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
fa_ir: فصل : {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
fa_ir: تجاری

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
fa_ir: دستی

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
fa_ir: کیبورد استاندارد

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
fa_ir: گروه

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
fa_ir: سبک

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
fa_ir: آهنگ‌ساز

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
fa_ir: هنرمند

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
fa_ir: رهبر

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
fa_ir: مجری

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
fa_ir: برنامه

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
fa_ir: استودیو

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
fa_ir: تلفن

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
fa_ir: ایمیل

[ctx: #29912]
note: SMS message number (if present)
en: SMS
fa_ir: اس ام اس

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
fa_ir: وب سایت

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
fa_ir: اطلاعات

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
fa_ir: اخبار

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
fa_ir: اخبار محلی

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
fa_ir: ورزشی

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
fa_ir: لاتاری

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
fa_ir: سهام

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
fa_ir: دیگر

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
fa_ir: موسیقی اسپانیای

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
fa_ir: هیپ هاپ

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
fa_ir: پیام رادیوی

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
fa_ir: زبان

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
fa_ir: کالج

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
fa_ir: شخصی

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
fa_ir: عمومی

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
fa_ir: گفتگو

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
fa_ir: اخبار

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
fa_ir: وقایع اخیر

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
fa_ir: اطلاعات

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
fa_ir: ورزشی

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
fa_ir: آموزشی

[ctx: #29946]
note: Program style name
en: Drama
fa_ir: درام

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
fa_ir: فرهنگ

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
fa_ir: علم

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
fa_ir: مختلف

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
fa_ir: موسیقی پاپ

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
fa_ir: موسیقی راک

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
fa_ir: کلاسیک سبک

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
fa_ir: کلاسیک جدی

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
fa_ir: دیگر موسیقی ها

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
fa_ir: آب و هوا

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
fa_ir: مالی

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
fa_ir: برنامه های کودکان

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
fa_ir: وقایع اجتماعی

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
fa_ir: دین

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
fa_ir: تلفنی

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
fa_ir: سفر

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
fa_ir: سرگرمی

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
fa_ir: موسیقی جاز

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
fa_ir: موسیقی محلی

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
fa_ir: موسیقی ملل

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
fa_ir: موسیقی قدیمی

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
fa_ir: مستند

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
fa_ir: آزمون الارم

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
fa_ir: هشدار

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
fa_ir: موسیقی راک کلاسیک

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
fa_ir: سنتی

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
fa_ir: نوستالژی

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
fa_ir: تنظیم‌کنندگان

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
fa_ir: آهنگ‌سازان

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
fa_ir: رهبران

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
fa_ir: دی جی

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
fa_ir: اشعار

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
fa_ir: ارکستر

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
fa_ir: نقش ها

[ctx: #33002]
en: Stream
fa_ir: پخش جریانی

[ctx: #33003]
en: Download
fa_ir: دانلود

[ctx: #33004]
en: Download & play
fa_ir: دانلود و پخش

[ctx: #33005]
en: Download & save
fa_ir: دانلود و ذهیره

[ctx: #33006]
en: Today
fa_ir: امروز

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
fa_ir: فردا

[ctx: #33008]
en: Saving
fa_ir: ذخیره سازی

[ctx: #33009]
en: Copying
fa_ir: در حال کپی‌کردن...

[ctx: #33011]
en: Search duration
fa_ir: زمان جستجو

[ctx: #33012]
en: Short
fa_ir: کوتاه

[ctx: #33013]
en: Long
fa_ir: طولانی

[ctx: #33018]
en: Tonight
fa_ir: امشب

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
fa_ir: فردا شب

[ctx: #33020]
en: Condition
fa_ir: شرایط

[ctx: #33021]
en: Precipitation
fa_ir: بارش

[ctx: #33023]
en: Humid
fa_ir: رطوبت

[ctx: #33024]
en: Feels
fa_ir: به نظر می رسد

[ctx: #33025]
en: Observed
fa_ir: مشاهده شده

[ctx: #33027]
en: Sunrise
fa_ir: طلوع آفتاب

[ctx: #33028]
en: Sunset
fa_ir: غروب آفتاب

[ctx: #33029]
en: Details
fa_ir: جزییات

[ctx: #33030]
en: Outlook
fa_ir: دور انداز

[ctx: #33031]
en: Coverflow
fa_ir: دیوار

[ctx: #33032]
en: Translate text
fa_ir: ترجمه متن

[ctx: #33034]
en: 36-hour
fa_ir: ۳۶ ساعته

[ctx: #33035]
en: Maps
fa_ir: نقشه ها

[ctx: #33036]
en: Hourly
fa_ir: ساعتی

[ctx: #33037]
en: Weekend
fa_ir: آخر هفته

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
fa_ir: روز {0:s}

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
fa_ir: {0:s} دستگاه ها

[ctx: #33049]
en: Alert
fa_ir: هشدار

[ctx: #33050]
en: Alerts
fa_ir: هشدارها

[ctx: #33051]
en: Choose your
fa_ir: انتخاب شما

[ctx: #33052]
en: Check
fa_ir: بررسی

[ctx: #33054]
en: Seasons
fa_ir: فصلها

[ctx: #33055]
en: Use your
fa_ir: استفاده شما

[ctx: #33056]
en: Watch your
fa_ir: تماشای شما

[ctx: #33057]
en: Listen to
fa_ir: گوش کردن به

[ctx: #33058]
en: View your
fa_ir: مشاهده شما

[ctx: #33060]
en: Power
fa_ir: قدرت

[ctx: #33061]
en: Menu
fa_ir: فهرست

[ctx: #33062]
en: Play the
fa_ir: پخش

[ctx: #33063]
en: Options
fa_ir: گزینه ها

[ctx: #33065]
en: Editor
fa_ir: ویرایشگر

[ctx: #33066]
en: About your
fa_ir: درباره

[ctx: #33067]
en: Star rating
fa_ir: رتبه بندی

[ctx: #33068]
en: Background
fa_ir: پس زمینه

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
fa_ir: پس زمیته ها

[ctx: #33070]
en: Custom background
fa_ir: پس زمینه شخصی

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
fa_ir: پس زمینه های شخصی

[ctx: #33072]
en: View readme
fa_ir: مشاهده متن

[ctx: #33073]
en: View changelog
fa_ir: مشاهده تغییرات

[ctx: #33077]
en: No data found!
fa_ir: اطاعاتی یافت شند!

[ctx: #33078]
en: Next page
fa_ir: صفحهٔ بعد

[ctx: #33079]
en: Love
fa_ir: عشق

[ctx: #33080]
en: Hate
fa_ir: نفرت

[ctx: #33084]
en: Auto login
fa_ir: ورود خودکار

[ctx: #33101]
en: Web server
fa_ir: سرور وب

[ctx: #34000]
en: Lame
fa_ir: لیم

[ctx: #34001]
en: Vorbis
fa_ir: وربیس

[ctx: #34002]
en: Wav
fa_ir: ویو

[ctx: #34003]
en: DXVA2
fa_ir: DXVA

[ctx: #34005]
en: FLAC
fa_ir: فِلَک

[ctx: #34100]
en: Number of channels
fa_ir: تعداد کانال ها

[ctx: #34101]
note: Indicates the number of audio channels in settings
en: 2.0
fa_ir: ۲٫۰

[ctx: #34102]
note: Indicates the number of audio channels in settings
en: 2.1
fa_ir: ۲٫۱

[ctx: #34103]
note: Indicates the number of audio channels in settings
en: 3.0
fa_ir: ۳٫۰

[ctx: #34104]
note: Indicates the number of audio channels in settings
en: 3.1
fa_ir: ۳٫۱

[ctx: #34105]
note: Indicates the number of audio channels in settings
en: 4.0
fa_ir: ۴٫۰

[ctx: #34106]
note: Indicates the number of audio channels in settings
en: 4.1
fa_ir: ۴٫۱

[ctx: #34107]
note: Indicates the number of audio channels in settings
en: 5.0
fa_ir: ۵٫۰

[ctx: #34108]
note: Indicates the number of audio channels in settings
en: 5.1
fa_ir: ۵٫۱

[ctx: #34109]
note: Indicates the number of audio channels in settings
en: 7.0
fa_ir: ۷٫۰

[ctx: #34110]
note: Indicates the number of audio channels in settings
en: 7.1
fa_ir: ۷٫۱

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
fa_ir: فعال سازی صداهای منو

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
fa_ir: همیشه

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
fa_ir: هرگز

[ctx: #34124]
note: SPDIF max sampling rate
en: 44.1
fa_ir: ۴۴٫۱

[ctx: #34125]
note: SPDIF max sampling rate
en: 48.0
fa_ir: ۴۸٫۰

[ctx: #34126]
note: SPDIF max sampling rate
en: 88.2
fa_ir: ۸۸٫۲

[ctx: #34127]
note: SPDIF max sampling rate
en: 96.0
fa_ir: ۹۶٫۰

[ctx: #34128]
note: SPDIF max sampling rate
en: 192.0
fa_ir: ۱۹۲٫۰

[ctx: #34129]
note: SPDIF max sampling rate
en: 352.8
fa_ir: ۳۵۲٫۸

[ctx: #34130]
note: SPDIF max sampling rate
en: 384.0
fa_ir: ۳۸۴٫۰

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
fa_ir: مورد دیگری برای پخش یافت نشد

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
fa_ir: مورد قبلی برای پخش یافت نشد

[ctx: #34220]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On/Off toast caption
en: HDR status
fa_ir: حالت HDR

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
fa_ir: خاموش

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
fa_ir: روشن

[ctx: #34400]
en: Video rendering
fa_ir: رندر کردن ویدیو

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
fa_ir: برری تنظیمات صدای شما

[ctx: #35000]
en: Peripherals
fa_ir: لوازم جانبی

[ctx: #35006]
en: Device removed
fa_ir: دستگاه خارج شد

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
fa_ir: کنترلر جدید شناسایی شد

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
fa_ir: دکمه {0:d}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
fa_ir: گرفتن همه

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
fa_ir: تنظیمات درایور

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
fa_ir: یازی ها

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
fa_ir: دکمه‌ها

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
fa_ir: پیکربندی ریموت های متصل

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
fa_ir: پدال‌ها

[ctx: #35073]
note: Label for buttons that appear on a joystick for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Joysticks
fa_ir: دسته‌های بازی

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
fa_ir: محرّک‌ها

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
fa_ir: خاموش کردن کنترلر با خروج

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
fa_ir: فعال کردن پشتیبانی از کنترلر

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
fa_ir: دکمه‌ها

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
fa_ir: اشاره‌گرها

[ctx: #35109]
note: Heading for buttons on a numeric keypad (containing 0-9, star and pound). Used in the controller mapping dialog.
en: Keypad
fa_ir: صفحه‌عدد

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
fa_ir: صفحه‌کلید

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
fa_ir: فعال کردن کیبورد

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
fa_ir: تمام کلیدها

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
fa_ir: یک کلید

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
fa_ir: انتخاب دکمه

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
fa_ir: فشار دکمه

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
fa_ir: موشی

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
fa_ir: شبیه‌سازها

[ctx: #35209]
en: Game resources
fa_ir: منابع بازی

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
fa_ir: افزونه های پشتیبانی

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
fa_ir: فهرست

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
fa_ir: خروج

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
fa_ir: پخش / توقف

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
fa_ir: فیلتر ویدیوی

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
fa_ir: تنظیمات پیشرفته

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
fa_ir: گردش

[ctx: #35228]
note: Label of the thumbnail for when the video is not rotated and is displayed normally
en: 0°
fa_ir: ۰°

[ctx: #35229]
note: Label of the thumbnail for when the video is rotated to the right
en: 90°
fa_ir: ۹۰°

[ctx: #35230]
note: Label of the thumbnail for when the video is rotated upside down
en: 180°
fa_ir: ۱۸۰°

[ctx: #35231]
note: Label of the thumbnail for when the video is rotated to the left
en: 270°
fa_ir: ۲۷۰°

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
fa_ir: تمام‌صفحه

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
fa_ir: حالت کشیدن

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
fa_ir: واپایش‌ها

[ctx: #35250]
en: Add games...
fa_ir: افزودن بازی

[ctx: #35251]
en: Add game source
fa_ir: افزودن منبع بازی

[ctx: #35252]
en: Edit game source
fa_ir: ویرایش منبع بازی

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
fa_ir: خطا در نصب افزونه

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
fa_ir: نصب‌شده

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
fa_ir: ذخیره‌شده

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
fa_ir: جدید

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
fa_ir: سرور قابل دست یابی نیست

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
fa_ir: سرور پاسخی نداد

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
fa_ir: نسخه سرور سازگار نمی باشد

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
fa_ir: عدم امکان دسترسی

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
fa_ir: شماره پورت hdmi

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
fa_ir: متصل شده

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
fa_ir: انتخاب تنظیمات زبان تلویزیون

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
fa_ir: به دستگاه hdmi متصل شد

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
fa_ir: تنظیمات بروز رسانی شد

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
fa_ir: عدم اچرای تنظیمات لطفا تنظیمات خود را چک کنید

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
fa_ir: چشم‌پوشی

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
fa_ir: عدم اتصال

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
fa_ir: اتصال برقرار شد

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
fa_ir: همیشه

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
fa_ir: در شروع / خاتمه

[ctx: #36037]
en: TV
fa_ir: تلویزیون

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
fa_ir: از دامنه رنگ محدود استفاده کن (235-16)

[ctx: #36050]
en: On start
fa_ir: در شروع

[ctx: #36099]
en: Dithering
fa_ir: تصحیح رنگ

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
fa_ir: این بخش تمام تنظیمات پوسته را در بر دارد

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
fa_ir: این بخش تمام تنظیمات زبان و منطقه را در بر دارد

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
fa_ir: پیش فرض برای انتخاب زیرنویس . اگر بیش از یک زبان موجود باشد

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز نمایش لیست رسانه ها را در بر دارد

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز مدیریت افزونه های محافظ صفحه نمایش را در بر دارد

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز مدیریت کتابخانه ویدیو را در بر دارد

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
fa_ir: بررسی برای رسانه ها در شروع

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز مدیریت پخش ویدیو را در بر دارد

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز نمایش لیست ویدیوها را در بر دارد

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز مدیریت زیرنویس ها را در بر دارد

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز مدیریت دی وی دی و سی دی را در بر دارد

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
fa_ir: این بخش تنظیمات کلی مربوط به ضباط ویدیو و تلویزیون زنده را در بر دارد

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
fa_ir: این بخش تنظیمات مربوط به راهنمای برنامه شبکه را در بر دارد

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
fa_ir: این بخش تنظیمات مربوط به ضبط ها را در بر دارد

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
fa_ir: این بخش تنظیمات مدیریت برق ضباط ویدیو، مانند زمان روشن شدن سرویس دهنده ضباط ویدیو را در بر دارد

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
fa_ir: این بخش تنظیمات کنترل والدین را (در صورت پشتیبانی سرویس دهنده ضباط ویدیو) در بر دارد

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
fa_ir: این بخش تنظیمات اساسی ضباط ویدیو را در بر دارد

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات روش مدیریت پخش موسیقی را در بر دارد

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز مدیریت سی دی ها را در بر دارد

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
fa_ir: این بخش تنظیمات استارت سیستم را در بر دارد

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
fa_ir: این بخش تنظیمات یادآورها را در بر دارد

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز مدیریت لیست عکس ها را در بر دارد

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز مدیریت اسلاید عکس را در بر دارد

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز مدیریت سرویس آب و هوا را در بر دارد

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
fa_ir: این بخش تنظیمات کلی مربوط به تمام سرویس ها را در بر دارد

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
fa_ir: این بخش تنظیمات صرفه جویی برق را در بر دارد

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
fa_ir: اطلاعاتی موجود نیست

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
fa_ir: بروز رسانی افزونه های رسمی از

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
fa_ir: تغییر به کانال

[ctx: #36427]
en: Show information
fa_ir: نمایش اطلاعات

[ctx: #36428]
en: Record
fa_ir: ضبط

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
fa_ir: انتخاب کیبورد مجازی

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
fa_ir: هر منبع

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
fa_ir: انتخاب پله های حجم صدا

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
fa_ir: غیر فعال

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
fa_ir: در هم بافته

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
fa_ir: از من بپرس

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
fa_ir: خاموش

[ctx: #36560]
en: Colour management
fa_ir: مدیریت رنگ

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
fa_ir: حالت مدیریت رنگ

[ctx: #36574]
en: Gamma
fa_ir: گاما

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز مدیریت کتابخانه موسیقی را در بر دارد

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز مدیریت لیست فایل های موسیقی را در بر دارد

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
fa_ir: این بخش تنظیمات مربوط به نمایشگر را در بر دارد

[ctx: #36605]
en: Updates
fa_ir: به‌روز رسانی‌ها

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
fa_ir: نصب خودکار بروزرسانی ها

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
fa_ir: هرگز برای بروز رسانی بررسی نکن

[ctx: #36609]
en: Show notifications
fa_ir: نمایش اعلانات

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
fa_ir: این بخش تنظیمات سیستم افزونه را در بر دارد

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
fa_ir: منابع ناشناس

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
fa_ir: اجازه نصب افزونه از

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
fa_ir: جهت امنیت, نصب افزونه از

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
fa_ir: هیچ

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
fa_ir: سرویس گیرنده

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
fa_ir: حداقل نسخه پروتکل

[ctx: #36900]
en: movie
fa_ir: فیلم

[ctx: #36901]
en: movies
fa_ir: فیلم ها

[ctx: #36902]
en: TV show
fa_ir: سریال

[ctx: #36903]
en: TV shows
fa_ir: سریال‌ها

[ctx: #36904]
en: season
fa_ir: مجموعه تلویزیونی

[ctx: #36905]
en: seasons
fa_ir: مجموعه های تلویزیونی

[ctx: #36906]
en: episode
fa_ir: قسمت

[ctx: #36907]
en: episodes
fa_ir: قسمت ها

[ctx: #36908]
en: music video
fa_ir: نماهنگ

[ctx: #36909]
en: music videos
fa_ir: نماهنگ ها

[ctx: #36910]
en: set
fa_ir: ثبت

[ctx: #36911]
en: sets
fa_ir: مجموعه ها

[ctx: #36912]
en: video
fa_ir: ویدیو

[ctx: #36913]
en: videos
fa_ir: ویدیوها

[ctx: #36914]
en: music
fa_ir: موسیقی

[ctx: #36915]
en: music
fa_ir: موسیقی

[ctx: #36916]
en: artist
fa_ir: هنرمند

[ctx: #36917]
en: artists
fa_ir: هنرمندها

[ctx: #36918]
en: album
fa_ir: آلبوم

[ctx: #36919]
en: albums
fa_ir: آلبوم ها

[ctx: #36920]
en: song
fa_ir: ترانه

[ctx: #36921]
en: songs
fa_ir: ترانه ها

[ctx: #37014]
en: Last used profile
fa_ir: واپسین نمایهٔ استفاده‌شده

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
fa_ir: بالاترین رزولوشن صفحه کاربری

[ctx: #37022]
en: UPnP player
fa_ir: پخش کننده UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
fa_ir: آیا مایلید پخش در ریموت دیوایس را متوقف کنید؟

[ctx: #37026]
en: Auto
fa_ir: خودکار

[ctx: #37030]
en: Unlimited
fa_ir: نامحدود

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
fa_ir: قابلیت دسترسی

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
fa_ir: ترجیح پخش صدا هنگام بروز مشکلات پخش تصویر

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
fa_ir: نامحدود

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
fa_ir: تمامی نقش ها

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
fa_ir: کتابخانه موسیقی نیاز به بازبینی برچسب ها از روی پرونده ها دارد. مایلید اکنون بازبینی شود؟

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
fa_ir: این بخش تنظیمات پخش ویدیو را در بر دارد

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
fa_ir: این بخش تنظیمات پخش موسیقی را در بر دارد

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
fa_ir: این بخش تنظیمات پخش اسلاید تصاویر را در بر دارد

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز جمع آوری، ذخیره سازی،نمایش و پیمایش اطلاعات ویدیو را در بر دارد

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز جمع آوری، ذخیره سازی،نمایش و پیمایش اطلاعات موسیقی را در بر دارد

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
fa_ir: این بخش تنظیمات طرز جمع آوری، ذخیره سازی،نمایش و پیمایش اطلاعات تصاویر را در بر دارد

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
fa_ir: این بخش تنظیمات پایگاه داده کتابخانه را در بر دارد

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
fa_ir: این بخش تنظیمات دیگر منو را در بر دارد

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
fa_ir: نمایش اطلاعات EXIF تصاویر

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
fa_ir: فایل تنها

[ctx: #39015]
en: Image decoder
fa_ir: رمزگشای تصویر

[ctx: #39019]
en: installed
fa_ir: نصب شد

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
fa_ir: قلم

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
fa_ir: منابع

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
fa_ir: خلاصه قسمت

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
fa_ir: حداکثر

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
fa_ir: ساده

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
fa_ir: سفارشی

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
fa_ir: سبک ها

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
fa_ir: چپ

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
fa_ir: راست

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
fa_ir: نسخه
