KODI Main - en to fi_fi translation catalogue (4299 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
fi_fi: Ohjelmat

[ctx: #1]
en: Pictures
fi_fi: Kuvat

[ctx: #2]
en: Music
fi_fi: Musiikki

[ctx: #3]
en: Videos
fi_fi: Videot

[ctx: #4]
en: TV guide
fi_fi: Television ohjelmaopas

[ctx: #5]
en: Settings
fi_fi: Asetukset

[ctx: #7]
en: File manager
fi_fi: Tiedostonhallinta

[ctx: #8]
en: Weather
fi_fi: Sää

[ctx: #9]
en: Kodi media center
fi_fi: Kodi-mediakeskus

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
fi_fi: Maanantai

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
fi_fi: Tiistai

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
fi_fi: Keskiviikko

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
fi_fi: Torstai

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
fi_fi: Perjantai

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
fi_fi: Lauantai

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
fi_fi: Sunnuntai

[ctx: #21]
en: January
fi_fi: Tammikuu

[ctx: #22]
en: February
fi_fi: Helmikuu

[ctx: #23]
en: March
fi_fi: Maaliskuu

[ctx: #24]
en: April
fi_fi: Huhtikuu

[ctx: #25]
en: May
fi_fi: Toukokuu

[ctx: #26]
en: June
fi_fi: Kesäkuu

[ctx: #27]
en: July
fi_fi: Heinäkuu

[ctx: #28]
en: August
fi_fi: Elokuu

[ctx: #29]
en: September
fi_fi: Syyskuu

[ctx: #30]
en: October
fi_fi: Lokakuu

[ctx: #31]
en: November
fi_fi: Marraskuu

[ctx: #32]
en: December
fi_fi: Joulukuu

[ctx: #41]
en: Mon
fi_fi: Ma

[ctx: #42]
en: Tue
fi_fi: Ti

[ctx: #43]
en: Wed
fi_fi: Ke

[ctx: #44]
en: Thu
fi_fi: To

[ctx: #45]
en: Fri
fi_fi: Pe

[ctx: #46]
en: Sat
fi_fi: La

[ctx: #47]
en: Sun
fi_fi: Su

[ctx: #51]
en: Jan
fi_fi: Tammi

[ctx: #52]
en: Feb
fi_fi: Helmi

[ctx: #53]
en: Mar
fi_fi: Maalis

[ctx: #54]
en: Apr
fi_fi: Huhti

[ctx: #55]
en: May
fi_fi: Touko

[ctx: #56]
en: Jun
fi_fi: Kesä

[ctx: #57]
en: Jul
fi_fi: Heinä

[ctx: #58]
en: Aug
fi_fi: Elo

[ctx: #59]
en: Sep
fi_fi: Syys

[ctx: #60]
en: Oct
fi_fi: Loka

[ctx: #61]
en: Nov
fi_fi: Marras

[ctx: #62]
en: Dec
fi_fi: Joulu

[ctx: #71]
note: Weather token
en: N
fi_fi: Pohjoisesta

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
fi_fi: Pohjoiskoillisesta

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
fi_fi: Koillisesta

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
fi_fi: Itäkoillisesta

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
fi_fi: Idästä

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
fi_fi: Itäkaakosta

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
fi_fi: Kaakosta

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
fi_fi: Eteläkaakosta

[ctx: #79]
note: Weather token
en: S
fi_fi: Etelästä

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
fi_fi: Etelälounaasta

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
fi_fi: Lounaasta

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
fi_fi: Länsilounaasta

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
fi_fi: Lännestä

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
fi_fi: Länsiluoteesta

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
fi_fi: Luoteesta

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
fi_fi: Pohjoisluoteesta

[ctx: #87]
note: Weather token
en: VAR
fi_fi: Vaihteleva

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
fi_fi: Etelä

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
fi_fi: Pohjoinen

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
fi_fi: Länsi

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
fi_fi: Itä

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
fi_fi: Muuttuja

[ctx: #98]
en: View: Auto
fi_fi: Näkymä: Automaattinen

[ctx: #99]
en: View: Auto big
fi_fi: Näkymä: Autom. suuret

[ctx: #100]
en: View: Icons
fi_fi: Näkymä: Kuvakkeet

[ctx: #101]
en: View: List
fi_fi: Näkymä: Lista

[ctx: #102]
en: Scan
fi_fi: Päivitä

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
fi_fi: Lajitteluperuste: Nimi

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
fi_fi: Lajitteluperuste: Päiväys

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
fi_fi: Lajitteluperuste: Koko

[ctx: #106]
en: No
fi_fi: Ei

[ctx: #107]
en: Yes
fi_fi: Kyllä

[ctx: #108]
en: Slideshow
fi_fi: Kuvaesitys

[ctx: #109]
en: Create thumbs
fi_fi: Luo pienoiskuvat

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
fi_fi: Luo pienoiskuvat

[ctx: #111]
en: Shortcuts
fi_fi: Pikanäppäimet

[ctx: #112]
en: Paused
fi_fi: Tauotettu

[ctx: #113]
en: Update failed
fi_fi: Päivitys epäonnistui

[ctx: #114]
en: Installation failed
fi_fi: Asennus epäonnistui

[ctx: #115]
en: Copy
fi_fi: Kopioi

[ctx: #116]
en: Move
fi_fi: Siirrä

[ctx: #117]
en: Delete
fi_fi: Poista

[ctx: #118]
en: Rename
fi_fi: Nimeä uudelleen

[ctx: #119]
en: New folder
fi_fi: Uusi kansio

[ctx: #120]
en: Confirm copy
fi_fi: Vahvista kopiointi

[ctx: #121]
en: Confirm move
fi_fi: Vahvista siirto

[ctx: #122]
en: Confirm delete
fi_fi: Vahvista poisto

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
fi_fi: Haluatko kopioida valitut tiedostot?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
fi_fi: Haluatko siirtää valitut tiedostot?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
fi_fi: Haluatko poistaa valitut tiedostot?[CR]Varoitus - toimintoa ei voida perua!

[ctx: #126]
en: Status
fi_fi: Tila

[ctx: #127]
en: Objects
fi_fi: Objektia

[ctx: #128]
en: General
fi_fi: Yleiset

[ctx: #129]
en: Slideshow
fi_fi: Kuvaesitys

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
fi_fi: Järjestelmätiedot

[ctx: #131]
en: Display
fi_fi: Näyttö

[ctx: #132]
en: Albums
fi_fi: Albumit

[ctx: #133]
en: Artists
fi_fi: Esittäjät

[ctx: #134]
en: Songs
fi_fi: Kappaleet

[ctx: #135]
en: Genres
fi_fi: Lajityypit

[ctx: #136]
en: Playlists
fi_fi: Toistolistat

[ctx: #137]
en: Search
fi_fi: Haku

[ctx: #138]
en: System information
fi_fi: Järjestelmätiedot

[ctx: #139]
en: Temperatures:
fi_fi: Lämpötilat:

[ctx: #140]
en: CPU:
fi_fi: Prosessori:

[ctx: #141]
en: GPU:
fi_fi: Grafiikkaprosessori:

[ctx: #142]
en: Time:
fi_fi: Aika:

[ctx: #143]
en: Current:
fi_fi: Nykyinen:

[ctx: #144]
en: Build:
fi_fi: Ohjelmaversio:

[ctx: #145]
en: Network:
fi_fi: Verkko:

[ctx: #146]
en: Type:
fi_fi: Tyyppi:

[ctx: #147]
en: Static
fi_fi: Kiinteä

[ctx: #149]
en: MAC address
fi_fi: MAC-osoite

[ctx: #150]
en: IP address
fi_fi: IP-osoite

[ctx: #151]
en: Link:
fi_fi: Lähiverkkoyhteys:

[ctx: #152]
en: Half duplex
fi_fi: Vuorosuuntainen

[ctx: #153]
en: Full duplex
fi_fi: Kaksisuuntainen

[ctx: #154]
en: Storage
fi_fi: Tallennus

[ctx: #155]
en: Drive
fi_fi: Asema

[ctx: #156]
en: Free
fi_fi: vapaana

[ctx: #158]
en: Free memory
fi_fi: Vapaa keskusmuisti

[ctx: #159]
en: No link
fi_fi: Ei yhteyttä

[ctx: #160]
en: Free
fi_fi: vapaana

[ctx: #162]
en: Tray open
fi_fi: Levykelkka auki

[ctx: #163]
en: Reading
fi_fi: Luetaan

[ctx: #164]
en: No disc
fi_fi: Ei levyä

[ctx: #165]
en: Disc present
fi_fi: Levy asetettu

[ctx: #166]
en: Skin
fi_fi: Ulkoasu

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
fi_fi: Peru tiedostotoimenpiteet

[ctx: #169]
en: Resolution
fi_fi: Resoluutio

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
fi_fi: Vaihda näytön virkistystaajuus

[ctx: #171]
en: Sort title
fi_fi: Lajittelunimi

[ctx: #172]
en: Release date
fi_fi: Julkaisupäivä

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
fi_fi: 4:3-videoiden esitystapa

[ctx: #174]
en: Compiled:
fi_fi: Koottu:

[ctx: #175]
en: Moods
fi_fi: Tunnelmat

[ctx: #176]
en: Styles
fi_fi: Tyylit

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
fi_fi: {0:s} on käynnistetty

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
fi_fi: {0:s} on käynnistetty.

[ctx: #179]
en: Song
fi_fi: Kappale

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
fi_fi: Kesto

[ctx: #181]
en: Select album
fi_fi: Valitse albumi

[ctx: #182]
en: Tracks
fi_fi: Kappaleet

[ctx: #183]
en: Review
fi_fi: Arvostelu

[ctx: #184]
en: Refresh
fi_fi: Päivitä

[ctx: #185]
en: Searching album
fi_fi: Etsitään albumia

[ctx: #187]
en: No albums found!
fi_fi: Albumeita ei löytynyt!

[ctx: #188]
en: Select all
fi_fi: Valitse kaikki

[ctx: #189]
en: Scanning media information
fi_fi: Päivitetään mediatietoja

[ctx: #190]
en: Save
fi_fi: Tallenna

[ctx: #191]
en: Shuffle
fi_fi: Sekoitus

[ctx: #192]
en: Clear
fi_fi: Tyhjennä

[ctx: #193]
en: Scan
fi_fi: Päivitä

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
fi_fi: Etsitään...

[ctx: #195]
en: No information found!
fi_fi: Tietoja ei löytynyt!

[ctx: #196]
en: Select movie:
fi_fi: Valitse elokuva:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
fi_fi: Noudetaan kohteen "{0:s}" tietoja

[ctx: #198]
en: Loading movie details
fi_fi: Ladataan elokuvan tietoja

[ctx: #199]
en: Web interface
fi_fi: Web-käyttöliittymä

[ctx: #200]
en: Audio encoders
fi_fi: Äänienkooderit

[ctx: #201]
en: Audio decoders
fi_fi: Äänidekooderit

[ctx: #202]
en: Tagline
fi_fi: Iskulause

[ctx: #203]
en: Plot outline
fi_fi: Juonikuvaus

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
fi_fi: Kokoelma

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
fi_fi: Äänet

[ctx: #206]
en: Cast
fi_fi: Näyttelijät

[ctx: #207]
en: Plot
fi_fi: Juoni

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
fi_fi: Toista

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
fi_fi: Seuraava

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
fi_fi: Edellinen

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
fi_fi: Käyttöliittymän kalibrointi...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
fi_fi: Näytön kohdistus

[ctx: #215]
en: Soften
fi_fi: Pehmennä

[ctx: #216]
en: Zoom amount
fi_fi: Zoomaustaso

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
fi_fi: Pikselisivusuhde

[ctx: #218]
en: DVD drive
fi_fi: Optinen asema

[ctx: #219]
en: Please insert disc
fi_fi: Aseta asemaan levy

[ctx: #220]
en: Remote share
fi_fi: Verkkojako

[ctx: #221]
en: Network is not connected
fi_fi: Verkkoyhteyttä ei ole

[ctx: #222]
en: Cancel
fi_fi: Peruuta

[ctx: #224]
en: Speed
fi_fi: Nopeus

[ctx: #225]
en: Vertical shift
fi_fi: Pystysiirto

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
fi_fi: Nouda äänilevyn tiedot verkkopalvelusta

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
fi_fi: Sekoita toistolista ladattaessa

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
fi_fi: Kiintolevyn pysäytysaika

[ctx: #230]
en: Video filters
fi_fi: Videosuodattimet

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
fi_fi: Ei mitään

[ctx: #232]
en: Point
fi_fi: Piste

[ctx: #233]
en: Linear
fi_fi: Lineaarinen

[ctx: #234]
en: Anisotropic
fi_fi: Anisotrooppinen

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
fi_fi: Gaussian Cubic

[ctx: #237]
en: Minification
fi_fi: Pienennys

[ctx: #238]
en: Magnification
fi_fi: Suurennus

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
fi_fi: Tyhjennä toistolista kun se on toistettu

[ctx: #240]
en: Display mode
fi_fi: Näyttötila

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
fi_fi: Koko näyttö #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
fi_fi: Ikkuna

[ctx: #243]
en: Refresh rate
fi_fi: Virkistystaajuus

[ctx: #244]
en: Full screen
fi_fi: Koko näyttö

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
fi_fi: Koko: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoomaus x{4:2.2f}) Kuvasuhde:{5:2.2f}:1 (Pikselit: {6:2.2f}:1) (Pystysiirto: {7:2.2f})

[ctx: #246]
en: Monitor
fi_fi: Näyttö

[ctx: #247]
en: Scripts
fi_fi: Komentosarjat

[ctx: #248]
en: Language
fi_fi: Kieli

[ctx: #249]
en: Music
fi_fi: Musiikki

[ctx: #250]
en: Visualisation
fi_fi: Visualisointi

[ctx: #251]
en: Select destination directory
fi_fi: Valitse kohdekansio

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
fi_fi: Stereoäänen ylösmiksaus

[ctx: #253]
en: Number of channels
fi_fi: Kanavien määrä

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
fi_fi: DTS-yhteensopiva vahvistin

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
fi_fi: CD-levyn tietoja noudetaan

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
fi_fi: Virhe

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
fi_fi: Lue tiedostojen tagit

[ctx: #259]
en: Opening
fi_fi: Avataan

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
fi_fi: Odotetaan käynnistystä...

[ctx: #262]
en: Scripts output
fi_fi: Komentosarjan ulostulo

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
fi_fi: Salli etäohjaus HTTP-protokollan välityksellä

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
fi_fi: Tallenna

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
fi_fi: Pysäytä tallennus

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
fi_fi: Lajitteluperuste: Kappale

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
fi_fi: Lajitteluperuste: Kesto

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
fi_fi: Lajitteluperuste: Nimi

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
fi_fi: Lajitteluperuste: Esittäjä

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
fi_fi: Lajitteluperuste: Albumi

[ctx: #271]
en: Top 100
fi_fi: 100 suosituinta

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
fi_fi: Määritä pikselisivusuhde

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
fi_fi: Säädä suorakulmiota, kunnes se on täydellinen neliö

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
fi_fi: Vasemman yläkulman ylityksen säätö

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
fi_fi: Oikean alakulman yliskannauksen korjaus

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
fi_fi: Määritä näytettävä kuva-ala siirtämällä nuolta

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
fi_fi: Tekstitysten sijoitus

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
fi_fi: Määritä tekstitysten sijoitus siirtämällä palkkia

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
fi_fi: Asetuksia ei voida ladata

[ctx: #280]
en: Using default settings
fi_fi: Käytetään oletusasetuksia

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
fi_fi: Tarkista XML-tiedostot

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
fi_fi: Löytyi {0:d} kohdetta

[ctx: #283]
en: Search results
fi_fi: Hakutulokset

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
fi_fi: Ei tuloksia

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
fi_fi: Ensisijainen äänen kieli

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
fi_fi: Ensisijainen tekstityskieli

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
fi_fi: Tekstitykset

[ctx: #288]
en: Font
fi_fi: Fontti

[ctx: #289]
en: Size
fi_fi: Koko

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
fi_fi: Dynaamisen vaihtelun kompressointi

[ctx: #292]
en: Audio
fi_fi: Ääni

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
fi_fi: Valitse tekstitystiedosto

[ctx: #294]
en: Create bookmark
fi_fi: Luo kirjanmerkki

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
fi_fi: Tyhjennä kirjanmerkit

[ctx: #297]
en: Audio offset
fi_fi: Äänen ajoitus

[ctx: #298]
en: Bookmarks
fi_fi: Kirjanmerkit

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
fi_fi: Kirjanmerkki {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
fi_fi: MP1-yhteensopiva vahvistin

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
fi_fi: MP2-yhteensopiva vahvistin

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
fi_fi: MP3-yhteensopiva vahvistin

[ctx: #303]
en: Delay
fi_fi: Viive

[ctx: #304]
en: Language
fi_fi: Kieli

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
fi_fi: Käytössä

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
fi_fi: Lomittamaton

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
fi_fi: Median oletus

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
fi_fi: Alkuperäinen kieli

[ctx: #309]
en: User interface language
fi_fi: Käyttöliittymän kieli

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
fi_fi: Virtuaalisen näppäimistön asettelut

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
fi_fi: Tietokannan siivous

[ctx: #314]
en: Preparing...
fi_fi: Valmistellaan...

[ctx: #315]
en: Database error
fi_fi: Tietokantavirhe

[ctx: #316]
en: Searching songs...
fi_fi: Etsitään kappaleita...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
fi_fi: Tietokannan siivous on valmis

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
fi_fi: Siivotaan kappaleita...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
fi_fi: Virhe kappaleiden siivouksessa

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
fi_fi: Siivotaan esittäjiä...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
fi_fi: Virhe esittäjien siivouksessa

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
fi_fi: Siivotaan lajityyppejä, rooleja ym...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
fi_fi: Virhe siivottaessa lajityyppejä, rooleja ym.

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
fi_fi: Tiedostosijainteja siivotaan...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
fi_fi: Virhe siivottaessa teidostosijainteja

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
fi_fi: Siivotaan albumeita...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
fi_fi: Virhe albumien siivouksessa

[ctx: #328]
en: Writing changes...
fi_fi: Tallennetaan muutoksia...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
fi_fi: Virhe muutosten tallennuksessa

[ctx: #330]
en: This may take some time...
fi_fi: Odota, tämä saattaa kestää jonkin aikaa...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
fi_fi: Tiivistetään tietokantaa...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
fi_fi: Virhe tietokannan tiivistyksessä

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
fi_fi: Haluatko siivota kirjaston?

[ctx: #334]
en: Clean library...
fi_fi: Siivoa kirjasto...

[ctx: #335]
en: Start
fi_fi: Aloita

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
fi_fi: Kuvanopeuden muunto

[ctx: #337]
en: Output configuration
fi_fi: Ulostulon määritys

[ctx: #338]
en: Fixed
fi_fi: Kiinteä

[ctx: #339]
en: Optimized
fi_fi: Optimoitu

[ctx: #340]
en: Various artists
fi_fi: Eri esittäjiä

[ctx: #341]
en: Play disc
fi_fi: Toista levy

[ctx: #342]
en: Movies
fi_fi: Elokuvat

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
fi_fi: Säädä kuvanopeutta

[ctx: #344]
en: Actors
fi_fi: Näyttelijät

[ctx: #345]
en: Year
fi_fi: Vuosi

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
fi_fi: Säilytä alkuperäinen äänenvoimakkuus alasmiksauksessa

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
fi_fi: DTS-HD-yhteensopiva vahvistin

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
fi_fi: Salli äänen läpivienti

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
fi_fi: TrueHD-yhteensopiva vahvistin

[ctx: #350]
en: Programs
fi_fi: Ohjelmat

[ctx: #351]
en: Off
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #352]
en: Dim
fi_fi: Himmennys

[ctx: #353]
en: Black
fi_fi: Musta

[ctx: #354]
en: Matrix trails
fi_fi: Matrix-jäljet

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
fi_fi: Odotusaika

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
fi_fi: Näytönsäästäjä

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
fi_fi: Sammutettaessa suoritettavan toiminnon viive

[ctx: #358]
en: All albums
fi_fi: Kaikki albumit

[ctx: #359]
en: Recently added albums
fi_fi: Viimeksi lisätyt albumit

[ctx: #360]
en: Screensaver
fi_fi: Näytönsäästäjä

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
fi_fi: Sisällytä esitykseen kaikki kuvat

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
fi_fi: Näytönsäästäjän himmennys

[ctx: #363]
en: Sort by: File
fi_fi: Lajitteluperuste: Tiedosto

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
fi_fi: Dolby Digital (AC3) -yhteensopiva vahvistin

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
fi_fi: Lajitteluperuste: Nimi

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
fi_fi: Lajitteluperuste: Vuosi

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
fi_fi: Lajitteluperuste: Arvio

[ctx: #369]
en: Title
fi_fi: Nimi

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
fi_fi: Ukkosia

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
fi_fi: Osittain

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
fi_fi: Enimmäkseen

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
fi_fi: Aurinkoista

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
fi_fi: Pilvistä

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
fi_fi: Lumisadetta

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
fi_fi: Sadetta

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
fi_fi: Heikkoa

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
fi_fi: Aamupäivällä

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
fi_fi: Iltapäivällä

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
fi_fi: Sadekuuroja

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
fi_fi: Joitakin

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
fi_fi: Hajanaisia

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
fi_fi: Tuuli

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
fi_fi: Voimakasta

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
fi_fi: Selkeää

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
fi_fi: Poutaista

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
fi_fi: Pilviä

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
fi_fi: Aikaisin

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
fi_fi: Sadekuuro

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
fi_fi: Pyryjä

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
fi_fi: Alin

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
fi_fi: Keskitasoinen

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
fi_fi: Ylin

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
fi_fi: Sumua

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
fi_fi: Usvaa

[ctx: #396]
en: Select location
fi_fi: Valitse sijainti

[ctx: #397]
en: Refresh time
fi_fi: Päivitystiheys

[ctx: #398]
en: Temperature units
fi_fi: Lämpötilan yksikkö

[ctx: #399]
en: Speed units
fi_fi: Tuulen nopeuden yksikkö

[ctx: #400]
en: Weather
fi_fi: Sää

[ctx: #401]
en: Temp
fi_fi: Lämpötila

[ctx: #402]
en: Feels like
fi_fi: Tuntuu kuin

[ctx: #403]
en: UV index
fi_fi: UV-indeksi

[ctx: #404]
en: Wind
fi_fi: Tuuli

[ctx: #405]
en: Dew point
fi_fi: Kastepiste

[ctx: #406]
en: Humidity
fi_fi: Kosteus

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
fi_fi: Laitteistonäppäimistön asettelut

[ctx: #409]
en: Defaults
fi_fi: Oletukset

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
fi_fi: Yhdistetään sääpalveluun

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
fi_fi: Noudetaan säätietoja:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
fi_fi: Säätietoja ei voitu noutaa

[ctx: #413]
en: Manual
fi_fi: Manuaalisesti

[ctx: #414]
en: No review for this album
fi_fi: Albumille ei ole arvostelua

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
fi_fi: Ladataan pienoiskuvaa...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
fi_fi: Näkymä: Suuret kuvakkeet

[ctx: #418]
en: Low
fi_fi: Matala

[ctx: #419]
en: High
fi_fi: Korkea

[ctx: #420]
en: Best match
fi_fi: Paras osuma

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
fi_fi: Pidä äänilaite aktiivisena

[ctx: #422]
en: Delete album information
fi_fi: Poista albumin tiedot

[ctx: #423]
en: Delete CD information
fi_fi: Poista CD-levyn tiedot

[ctx: #424]
en: Select
fi_fi: Valitse

[ctx: #425]
en: No album information found
fi_fi: Albumitietoja ei löytynyt

[ctx: #426]
en: No CD information found
fi_fi: CD-levyn tietoja ei löytynyt

[ctx: #427]
en: Disc
fi_fi: Levy

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
fi_fi: Aseta asemaan oikea levy

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
fi_fi: Aseta asemaan seuraava levy:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
fi_fi: Lajitteluperuste: Levynumero

[ctx: #431]
en: No cache
fi_fi: Ei välimuistia

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
fi_fi: Poista elokuva kirjastosta

[ctx: #433]
en: Would you really like to remove '{0:s}' from the library?
fi_fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen "{0:s}" kirjastosta?

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
fi_fi: {0:s} {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
fi_fi: Optista levyasemaa ei havaittu

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
fi_fi: Video on tallennettu optiselle levylle (esim. DVD, Blu-ray) eikä sen toisto ole mahdollista, koska laitteessa ei ole sopivaa asemaa.

[ctx: #437]
en: Removable disk
fi_fi: Siirrettävä levy

[ctx: #438]
en: Opening file
fi_fi: Avataan tiedostoa

[ctx: #439]
en: Cache
fi_fi: Välimuisti

[ctx: #440]
en: Hard disk
fi_fi: Kiintolevy

[ctx: #441]
en: UDF
fi_fi: UDF-levy

[ctx: #442]
en: Local network
fi_fi: Lähiverkko

[ctx: #445]
en: Audio
fi_fi: Ääni

[ctx: #446]
en: DVD
fi_fi: Optinen levy

[ctx: #447]
en: Autorun media
fi_fi: Toista media automaattisesti

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
fi_fi: Dolby Digital Plus (E-AC3) -yhteensopiva vahvistin

[ctx: #449]
en: Enabled
fi_fi: Käytössä

[ctx: #450]
en: Columns
fi_fi: Sarakkeet

[ctx: #451]
en: Row 1 address
fi_fi: Rivin 1 osoite

[ctx: #452]
en: Row 2 address
fi_fi: Rivin 2 osoite

[ctx: #453]
en: Row 3 address
fi_fi: Rivin 3 osoite

[ctx: #454]
en: Row 4 address
fi_fi: Rivin 4 osoite

[ctx: #455]
en: Rows
fi_fi: Rivit

[ctx: #456]
en: Mode
fi_fi: Tila

[ctx: #457]
en: Switch view
fi_fi: Vaihda näkymää

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
fi_fi: Rajoita näytteenottotaajuus (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
fi_fi: Tekstitykset

[ctx: #460]
en: Audio stream
fi_fi: Ääniraita

[ctx: #461]
en: [active]
fi_fi: [käytössä]

[ctx: #462]
en: Subtitle stream
fi_fi: Tekstitysraita

[ctx: #463]
en: Backlight
fi_fi: Taustavalo

[ctx: #464]
en: Brightness
fi_fi: Kirkkaus

[ctx: #465]
en: Contrast
fi_fi: Kontrasti

[ctx: #467]
en: Type
fi_fi: Tyyppi

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
fi_fi: Määritä kuvaruutuvalikon sijainti siirtämällä palkkia

[ctx: #469]
en: OSD position
fi_fi: Kuvaruutuvalikon sijainti

[ctx: #470]
en: Credits
fi_fi: Tekijät

[ctx: #474]
en: Off
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #475]
en: Music only
fi_fi: Vain musiikki

[ctx: #476]
en: Music & video
fi_fi: Musiikki ja videot

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
fi_fi: Toistolistaa ei voitu ladata

[ctx: #478]
en: OSD
fi_fi: Kuvaruutuvalikko

[ctx: #479]
en: Skin & language
fi_fi: Ulkoasu ja kieli

[ctx: #480]
en: Appearance
fi_fi: Käyttöliittymä

[ctx: #481]
en: Audio options
fi_fi: Ääniasetukset

[ctx: #482]
en: About Kodi
fi_fi: Tietoja Kodista

[ctx: #485]
en: Delete album
fi_fi: Poista albumi

[ctx: #486]
en: Repeat
fi_fi: Jatkuva toisto

[ctx: #487]
en: Repeat one
fi_fi: Toista yhtä

[ctx: #488]
en: Repeat folder
fi_fi: Toista kansiota

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
fi_fi: Toista seuraava kappale automaattisesti

[ctx: #491]
en: - Use big icons
fi_fi: - Käytä suuria kuvakkeita

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
fi_fi: Muuta VobSubs-tekstitysten kokoa

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
fi_fi: Lisäasetukset (vain edistyneille käyttäjille!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
fi_fi: Yleinen äänen ylätila

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
fi_fi: Ylösskaalaa videot käyttölittymän resoluutioon

[ctx: #496]
en: Calibration
fi_fi: Kohdistus

[ctx: #497]
en: Show file extensions
fi_fi: Näytä tiedostopäätteet

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
fi_fi: Lajitteluperuste: Tyyppi

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
fi_fi: Tiedonhakupalveluun ei saada yhteyttä

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
fi_fi: Albumitietojen nouto epäonnistui

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
fi_fi: Etsitään albumien nimiä...

[ctx: #502]
en: Open
fi_fi: Avoinna

[ctx: #503]
en: Busy
fi_fi: Varattu

[ctx: #504]
en: Empty
fi_fi: Ei levyä

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
fi_fi: Luetaan mediatietoja tiedostoista...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
fi_fi: Tutkitaan mediatiedostoja...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
fi_fi: Lajitteluperuste: Käyttö

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
fi_fi: Käytä visualisointeja

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
fi_fi: Käytä näyttötilan vaihtoa

[ctx: #512]
en: Startup window
fi_fi: Aloitusruutu

[ctx: #513]
en: Home window
fi_fi: Aloitusnäyttö

[ctx: #514]
en: Manual settings
fi_fi: Manuaaliset asetukset

[ctx: #515]
en: Genre
fi_fi: Lajityyppi

[ctx: #517]
en: Recently played albums
fi_fi: Viimeksi kuunnellut albumit

[ctx: #518]
en: Launch
fi_fi: Käynnistä

[ctx: #519]
en: Launch in...
fi_fi: Käynnistys...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
fi_fi: Kokoelmat

[ctx: #522]
en: Remove source
fi_fi: Poista lähde

[ctx: #523]
en: Switch media
fi_fi: Vaihda mediaa

[ctx: #524]
en: Select playlist
fi_fi: Valitse toistolista

[ctx: #525]
en: New playlist...
fi_fi: Uusi toistolista...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
fi_fi: Lisää toistolistalle

[ctx: #527]
en: Manually add to library
fi_fi: Lisää kirjastoon

[ctx: #528]
en: Enter title
fi_fi: Syötä nimi

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
fi_fi: Virhe: Nimi on jo olemassa

[ctx: #530]
en: Select genre
fi_fi: Valitse lajityyppi

[ctx: #531]
en: New genre
fi_fi: Uusi lajityyppi

[ctx: #532]
en: Manual addition
fi_fi: Oma lisäys

[ctx: #533]
en: Enter genre
fi_fi: Syötä lajityyppi

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
fi_fi: Näkymä: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
fi_fi: Listaus

[ctx: #536]
en: Icons
fi_fi: Kuvakkeet

[ctx: #537]
en: Big list
fi_fi: Suuri listaus

[ctx: #538]
en: Big icons
fi_fi: Suuret kuvakkeet

[ctx: #539]
en: Wide
fi_fi: Leveä

[ctx: #540]
en: Big wide
fi_fi: Suuri leveä

[ctx: #541]
en: Album icons
fi_fi: Albumikuvakkeet

[ctx: #542]
en: DVD icons
fi_fi: Optisen levyn kuvakkeet

[ctx: #543]
en: DVD
fi_fi: Optinen levy

[ctx: #544]
en: Media info
fi_fi: Mediatiedot

[ctx: #545]
en: Audio output device
fi_fi: Äänen ulostulolaite

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
fi_fi: Läpiviennin ulostulolaite

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
fi_fi: Esittäjälle ei ole biografiaa

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
fi_fi: Alasmiksaa monikanavaäänet stereoksi

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
fi_fi: Numero

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
fi_fi: Lajitteluperuste: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
fi_fi: Nimi

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
fi_fi: Päiväys

[ctx: #553]
en: Size
fi_fi: Koko

[ctx: #554]
en: Track
fi_fi: Kappale

[ctx: #555]
en: Time
fi_fi: Aika

[ctx: #556]
en: Title
fi_fi: Nimi

[ctx: #557]
en: Artist
fi_fi: Esittäjä

[ctx: #558]
en: Album
fi_fi: Albumi

[ctx: #559]
en: Playlist
fi_fi: Toistolista

[ctx: #561]
en: File
fi_fi: Tiedosto

[ctx: #562]
en: Year
fi_fi: Vuosi

[ctx: #563]
en: Rating
fi_fi: Arvio

[ctx: #564]
en: Type
fi_fi: Tyyppi

[ctx: #565]
en: Usage
fi_fi: Käyttö

[ctx: #566]
en: Album artist
fi_fi: Albumin esittäjä

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
fi_fi: Toistomäärä

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
fi_fi: Toistettu viimeksi

[ctx: #569]
en: Comment
fi_fi: Kommentti

[ctx: #570]
en: Date added
fi_fi: Lisäyspäivä

[ctx: #571]
en: Default
fi_fi: Oletus

[ctx: #573]
en: Path
fi_fi: Sijainti

[ctx: #574]
en: Country
fi_fi: Maa

[ctx: #575]
en: In progress
fi_fi: Kesken

[ctx: #576]
en: Times played
fi_fi: Toistomäärä

[ctx: #577]
en: Date taken
fi_fi: Kuvauspäivä

[ctx: #578]
en: Artist / Year
fi_fi: Esittäjä/vuosi

[ctx: #580]
en: Sort direction
fi_fi: Lajittelusuunta

[ctx: #581]
en: Sort method
fi_fi: Lajittelutapa

[ctx: #582]
en: View mode
fi_fi: Näyttötila

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
fi_fi: Muista näkymät kansiokohtaisesti

[ctx: #584]
en: Ascending
fi_fi: Nouseva

[ctx: #585]
en: Descending
fi_fi: Laskeva

[ctx: #586]
en: Edit playlist
fi_fi: Muokkaa toistolistaa

[ctx: #587]
en: Filter
fi_fi: Suodatus

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
fi_fi: Keskeytä jukeboksi

[ctx: #589]
en: Party mode
fi_fi: Jukeboksi

[ctx: #590]
en: Random
fi_fi: Satunnainen

[ctx: #591]
en: Off
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #592]
en: One
fi_fi: Yksi

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
fi_fi: Kaikki

[ctx: #594]
en: Off
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
fi_fi: Jatkuva toisto: Ei

[ctx: #596]
en: Repeat: One
fi_fi: Jatkuva toisto: Yksi

[ctx: #597]
en: Repeat: All
fi_fi: Jatkuva toisto: Kaikki

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
fi_fi: Tallenna äänilevy

[ctx: #601]
en: Medium
fi_fi: Keskitasoinen

[ctx: #602]
en: Standard
fi_fi: Vakio

[ctx: #603]
en: Extreme
fi_fi: Äärimmäinen

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
fi_fi: Tasainen bittinopeus

[ctx: #605]
en: Ripping...
fi_fi: Tallennetaan...

[ctx: #607]
en: To:
fi_fi: Kohteeseen:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
fi_fi: Levyn sisältöä tai yksittäistä kappaletta ei voitu tallentaa, koska CDDARipPath on määrittämättä.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
fi_fi: Tallenna kappale

[ctx: #611]
en: Enter number
fi_fi: Syötä numero

[ctx: #612]
en: Bits/sample
fi_fi: Bittiä/näyte

[ctx: #613]
en: Sample rate
fi_fi: Näytteenottotaajuus

[ctx: #614]
en: Virtual folder
fi_fi: Virtuaalinen kansio

[ctx: #620]
en: Audio CDs
fi_fi: Optiset äänilevyt

[ctx: #621]
en: Encoder
fi_fi: Enkooderi

[ctx: #622]
en: Quality
fi_fi: Laatu

[ctx: #623]
en: Bitrate
fi_fi: Bittinopeus

[ctx: #624]
en: Include track number
fi_fi: Sisällytä kappaleen numero

[ctx: #625]
en: All songs of
fi_fi: Kaikki kappaleet esittäjältä

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
fi_fi: Keskeneräiset sarjat

[ctx: #629]
en: View mode
fi_fi: Näyttötapa

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
fi_fi: Normaali

[ctx: #631]
en: Zoom
fi_fi: Zoomaus

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
fi_fi: 4:3-venytys

[ctx: #633]
en: Wide zoom
fi_fi: Leveä zoomaus

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
fi_fi: 16:9-venytys

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
fi_fi: Alkuperäinen koko

[ctx: #636]
en: Custom
fi_fi: Mukautettu

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
fi_fi: Äänenvoimakkuuden säädöt

[ctx: #639]
en: Use track levels
fi_fi: Käytä kappaletasoja

[ctx: #640]
en: Use album levels
fi_fi: Käytä albumitasoja

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
fi_fi: Tiedostot ReplayGain-tiedoilla

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
fi_fi: Tiedostot ilman ReplayGain-tietoja

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
fi_fi: Vältä ReplayGain-käsiteltyjen kappaleiden säröytymistä

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
fi_fi: 16:9-venytys (epälineaarinen)

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
fi_fi: Suuri tiedosto on purettava. Jatketaanko?

[ctx: #646]
en: Remove from library
fi_fi: Poista kirjastosta

[ctx: #647]
en: Export video library
fi_fi: Vie videokirjasto

[ctx: #648]
en: Import video library
fi_fi: Tuo videokirjasto

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
fi_fi: Tuonti

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
fi_fi: Vienti

[ctx: #651]
en: Browse for library
fi_fi: Valitse kirjasto

[ctx: #652]
en: Years
fi_fi: Vuodet

[ctx: #653]
en: Update library
fi_fi: Päivitä kirjasto

[ctx: #654]
en: Show debug information
fi_fi: Näytä vianselvitystiedot

[ctx: #655]
en: Browse for executable
fi_fi: Valitse sovellustiedosto

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
fi_fi: Valitse toistolistatiedosto

[ctx: #657]
en: Browse for folder
fi_fi: Valitse kansio

[ctx: #658]
en: Song information
fi_fi: Kappaleen tiedot

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
fi_fi: Epälineaarinen venytys

[ctx: #660]
en: Volume amplification
fi_fi: Äänenvoimakkuuden vahvistus

[ctx: #661]
en: Choose export folder
fi_fi: Valitse vientikansio

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
fi_fi: Tiedosto ei ole enää saatavilla.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
fi_fi: Haluatko poistaa sen kirjastosta?

[ctx: #664]
en: Browse for script
fi_fi: Valitse komentosarja

[ctx: #665]
en: Compression level
fi_fi: Pakkaustaso

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
fi_fi: Kirjaa komponenttikohtaiset lokitiedot

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
fi_fi: Käytä Dolby Digital (AC3) -transkoodausta

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
fi_fi: Määritä komponenttikohtainen lokikirjaus...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
fi_fi: Laaja kirjaus [B]SMB-kirjastolle[/B]

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
fi_fi: Laaja kirjaus [B]libcURL-kirjastolle[/B] (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
fi_fi: Laaja kirjaus [B]FFmpeg-kirjastoille[/B]

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
fi_fi: Laaja kirjaus [B]D-Bus-kutsuille[/B]

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
fi_fi: Laaja kirjaus [B]JSON-RPC-pyynnöille[/B]

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
fi_fi: Laaja kirjaus [B]äänikomponentille[/B]

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
fi_fi: Laaja kirjaus [B]AirTunes-kirjastolle[/B]

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
fi_fi: Laaja kirjaus [B]UPnP-komponenteille[/B]

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
fi_fi: Laaja kirjaus [B]libCEC-kirjastolle[/B]

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
fi_fi: Laaja kirjaus [B]videokomponentille[/B]

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
fi_fi: Laaja kirjaus [B]verkkopalvelinkomponentille[/B]

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
fi_fi: Laaja kirjaus [B]tietokantakomponentille[/B]

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
fi_fi: Laaja kirjaus [B]äänen ja videon ajoitustiedoille[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
fi_fi: Laaja kirjaus [B]ikkunointikomponentille[/B]

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
fi_fi: Laaja kirjaus [B]PVR-komponentille[/B]

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
fi_fi: Laaja kirjaus [B]EPG-komponentille[/B]

[ctx: #687]
en: From metadata
fi_fi: Metatiedoista

[ctx: #688]
note: Description of setting with label #39159 "Border size"
en: Set the border size.
fi_fi: Aseta reunan koko.

[ctx: #689]
note: Description of setting with label #39160 "Border colour"
en: Set the border colour.
fi_fi: Aseta reunan väri.

[ctx: #690]
note: Description of setting with label #39173 "Blur"
en: Set the blur.
fi_fi: Aseta sumennus.

[ctx: #691]
note: Description of setting with label #39171 "Shadow colour"
en: Set the shadow colour.
fi_fi: Aseta varjon väri.

[ctx: #692]
note: Description of setting with label #39172 "Shadow opacity"
en: Set the shadow opacity.
fi_fi: Aseta varjon läpinäkyvyys.

[ctx: #693]
note: Description of setting with label #39170 "Shadow size"
en: Set the shadow size.
fi_fi: Aseta varjon koko.

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
fi_fi: Siivotaan kirjastoa

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
fi_fi: Poistetaan vanhat kappaleet kirjastosta

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
fi_fi: Tämä tiedostosijainti on tutkittu aiemmin

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
fi_fi: Kirjaston siivous ei ole mahdollista, kun taustatoimintoja suoritetaan

[ctx: #705]
en: Network
fi_fi: Verkko

[ctx: #706]
en: Server
fi_fi: Palvelin

[ctx: #708]
en: Use proxy server
fi_fi: Käytä välityspalvelinta

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
fi_fi: Internet-protokolla (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
fi_fi: Virheellinen portti. Syötä arvo väliltä 1-65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
fi_fi: HTTP-välityspalvelin

[ctx: #715]
en: Assignment
fi_fi: Määritys

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
fi_fi: Automaattinen (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
fi_fi: Manuaalinen (kiinteä)

[ctx: #719]
en: IP address
fi_fi: IP-osoite

[ctx: #720]
en: Netmask
fi_fi: Maski

[ctx: #721]
en: Default gateway
fi_fi: Oletusyhdyskäytävä

[ctx: #722]
en: DNS server
fi_fi: DNS-palvelin

[ctx: #723]
en: Save & restart
fi_fi: Tallenna ja käynnistä uudelleen

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
fi_fi: Virheellinen osoite. Syötä osoite muodossa AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
fi_fi: ja numerot väliltä 0-255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
fi_fi: Muutoksia ei tallennettu. Jatketaanko tallentamatta?

[ctx: #727]
en: Web server
fi_fi: Verkkopalvelin

[ctx: #728]
en: FTP server
fi_fi: FTP-palvelin

[ctx: #729]
en: Enable SSL
fi_fi: Käytä SSL-salausta

[ctx: #730]
en: Port
fi_fi: Portti

[ctx: #731]
en: Black
fi_fi: Musta

[ctx: #732]
en: Save & apply
fi_fi: Tallenna ja ota käyttöön

[ctx: #733]
en: Password
fi_fi: Salasana

[ctx: #734]
en: No pass
fi_fi: Ei salasanaa

[ctx: #735]
en: Character set
fi_fi: Merkistökoodaus

[ctx: #736]
en: Style
fi_fi: Tyyli

[ctx: #737]
en: Colour
fi_fi: Väri

[ctx: #738]
en: Normal
fi_fi: Normaali

[ctx: #739]
en: Bold
fi_fi: Lihavoitu

[ctx: #740]
en: Italics
fi_fi: Kursivoitu

[ctx: #741]
en: Bold italics
fi_fi: Lihavoitu ja kursivoitu

[ctx: #742]
en: White
fi_fi: Valkoinen

[ctx: #743]
en: Yellow
fi_fi: Keltainen

[ctx: #744]
en: Files
fi_fi: Tiedostot

[ctx: #745]
en: Background colour
fi_fi: Taustan väri

[ctx: #746]
en: Background opacity
fi_fi: Taustan läpinäkyvyys

[ctx: #747]
en: Error loading image
fi_fi: Virhe kuvan latauksessa

[ctx: #748]
en: Edit path
fi_fi: Muokkaa sijaintia

[ctx: #749]
en: Mirror image
fi_fi: Peilikuva

[ctx: #750]
en: Are you sure?
fi_fi: Oletko varma?

[ctx: #751]
en: Removing source
fi_fi: Poistetaan lähdettä

[ctx: #752]
en: Opacity
fi_fi: Läpinäkyvyys

[ctx: #754]
en: Add program link
fi_fi: Lisää linkki ohjelmaan

[ctx: #755]
en: Edit program path
fi_fi: Muokkaa ohjelman sijaintia

[ctx: #756]
en: Edit program name
fi_fi: Muokkaa ohjelman nimeä

[ctx: #757]
en: Edit path depth
fi_fi: Muokkaa sijainnin laajuutta

[ctx: #759]
en: View: Big list
fi_fi: Näkymä: Suuri lista

[ctx: #760]
en: Yellow
fi_fi: Keltainen

[ctx: #761]
en: White
fi_fi: Valkoinen

[ctx: #762]
en: Blue
fi_fi: Sininen

[ctx: #763]
en: Bright green
fi_fi: Kirkkaanvihreä

[ctx: #764]
en: Yellow green
fi_fi: Keltavihreä

[ctx: #765]
en: Cyan
fi_fi: Syaani

[ctx: #766]
en: Light grey
fi_fi: Vaaleanharmaa

[ctx: #767]
en: Grey
fi_fi: Harmaa

[ctx: #768]
en: Dark Grey
fi_fi: Tummanharmaa

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
fi_fi: Virhe {0:d}: Verkkosijaintia ei tavoiteta

[ctx: #772]
en: Audio
fi_fi: Ääni

[ctx: #773]
en: Seeking
fi_fi: Toistohaku

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
fi_fi: Kuvaesityksen kansio

[ctx: #790]
en: Remote control
fi_fi: Etäohjaus

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
fi_fi: Salli etäohjaus tämän järjestelmän sovelluksista

[ctx: #792]
en: Port
fi_fi: Portti

[ctx: #793]
en: Port range
fi_fi: Porttialue

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
fi_fi: Salli etäohjaus muiden järjestelmien sovelluksista

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
fi_fi: Ensimmäisen toiston viive (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
fi_fi: Jatkuvan toiston viive (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
fi_fi: Päätteiden enimmäismäärä

[ctx: #798]
en: Internet access
fi_fi: Internet-yhteys

[ctx: #799]
en: Library update
fi_fi: Kirjaston päivitys

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
fi_fi: {0:s}/{1:s} käytettävissä

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
fi_fi: Tyyppi

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
fi_fi: Etsi ohjelmaoppaasta hakua

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
fi_fi: Syötä hakulauseke, jota vastaavia ohjelmaoppaan tapahtumia etsitään.

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
fi_fi: Täysi tekstihaku (tai pelkkä nimihaku)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
fi_fi: Minä päivänä tahansa

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
fi_fi: Joka päivä

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
fi_fi: Millä kanavalla tahansa

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
fi_fi: Alkaa koska tahansa

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
fi_fi: Tallenneryhmä

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
fi_fi: Estä jaksojen kaksoiskappaleet

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
fi_fi: Alkuun lisättävä varoaika

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
fi_fi: Loppuun lisättävä varoaika

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
fi_fi: Tallenna kaikki jaksot

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
fi_fi: Tallenna vain uudet jaksot

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
fi_fi: Loppuu koska tahansa

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
fi_fi: Tallenteiden enimmäismäärä

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
fi_fi: Kerran (ajoitettu ajastussäännöllä)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
fi_fi: Kerran

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
fi_fi: Kerran (ohjelmaoppaasta)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
fi_fi: Ajastussääntö

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
fi_fi: Ajastussääntö (ohjelmaoppaasta)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
fi_fi: Muistutus: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
fi_fi: Tallennus: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
fi_fi: Aseta muistutus

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
fi_fi: Poista muistutus

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
fi_fi: Ajastussääntö on poistettu

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
fi_fi: Näytä muistutus

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
fi_fi: Muokkaa muistutusta

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
fi_fi: Maanantaisin

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
fi_fi: Tiistaisin

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
fi_fi: Keskiviikkoisin

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
fi_fi: Torstaisin

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
fi_fi: Perjantaisin

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
fi_fi: Lauantaisin

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
fi_fi: Sunnuntaisin

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
fi_fi: Ensiesitys

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
fi_fi: Suora

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
fi_fi: Haluatko poistaa vain tämän ajastuksen vaiko myös sen ajoittaneen ajastussäännön?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
fi_fi: Vain tämä

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
fi_fi: Uusi

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
fi_fi: Ota käyttöön

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
fi_fi: Poista käytöstä

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
fi_fi: Haluatko varmasti poistaa ajastussäännön ja kaikki sen ajoittamat ajastukset?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
fi_fi: Haluatko varmasti poistaa ajastuksen?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
fi_fi: Vahvista tallennuksen pysäytys

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
fi_fi: Haluatko varmasti lopettaa tallennuksen?

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
fi_fi: Päätösjakso

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
fi_fi: Syötetty portti on virheellinen

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
fi_fi: Portin on oltava väliltä 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
fi_fi: Portin on oltava väliltä 1024-65535

[ctx: #853]
note: Label for denoting any channel for a certain client in timer settings dialog
en: Any channel from client "{0:s}"
fi_fi: Mikä tahansa kanava päätteeltä "{0:s}"

[ctx: #854]
note: Label for denoting any channel from any available client in timer settings dialog
en: Any channel from any client
fi_fi: Mikä tahansa kanava miltä tahansa päätteeltä

[ctx: #855]
note: Label for Estuary 'Recently added channels' 'home screen widget
en: Recently added channels
fi_fi: Viimeksi lisätyt kanavat

[ctx: #856]
note: Label for the origin of a channel group (provided by a PVR client add-on).
en: Client
fi_fi: Asiakas

[ctx: #857]
note: Label for the origin of a channel group (automatically created by Kodi).
en: System
fi_fi: Järjestelmä

[ctx: #858]
note: Label for the origin of a channel group (manually created by the user).
en: User
fi_fi: Käyttäjä

[ctx: #859]
note: Label postfix for channel groups containing content from all channels (e.g. "PVR Client 1 [All channels]")
en: {0:s} [All channels]
fi_fi: {0:s} [Kaikki kanavat]

[ctx: #860]
note: Label for setting 'Delete after watching' and delete confirmation dialog box.
en: Delete after watching
fi_fi: Poista katselun päätyttyä

[ctx: #861]
note: Help text for setting 'Delete after watching'.
en: Configure whether recordings should be deleted after watching.
fi_fi: Määritä poistetaanko tallenne kun se on katseltu.

[ctx: #862]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Keep after watching.
en: No
fi_fi: Ei

[ctx: #863]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Confirm delete.
en: Ask
fi_fi: Kysy

[ctx: #864]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Delete after watching.
en: Yes
fi_fi: Kyllä

[ctx: #865]
note: Text for delete after watch confirmation dialog box.
en: Do you want to delete this recording?
fi_fi: Haluatko poistaa tallenteen?

[ctx: #866]
note: Text for auto delete after watch toast message.
en: Recording deleted: '{0:s}'
fi_fi: Tallenne poistettiin: "{0:s}"

[ctx: #997]
en: Add pictures...
fi_fi: Lisää kuvia...

[ctx: #998]
en: Add music...
fi_fi: Lisää musiikkia...

[ctx: #999]
en: Add videos...
fi_fi: Lisää videoita...

[ctx: #1000]
en: Preview
fi_fi: Esikatselu

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
fi_fi: Ei saada yhteyttä

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
fi_fi: Verkkosijaintiin ei saatu yhteyttä. Tämä voi johtua siitä, ettei verkkoyhteyttä ole. Haluatko lisätä sijainnin tästä huolimatta?

[ctx: #1006]
en: IP address
fi_fi: IP-osoite

[ctx: #1007]
en: Add network location
fi_fi: Lisää verkkosijainti

[ctx: #1008]
en: Protocol
fi_fi: Protokolla

[ctx: #1009]
en: Server address
fi_fi: Palvelimen osoite

[ctx: #1010]
en: Server name
fi_fi: Palvelimen nimi

[ctx: #1011]
en: Remote path
fi_fi: Etäsijainti

[ctx: #1012]
en: Shared folder
fi_fi: Jaettu kansio

[ctx: #1013]
en: Port
fi_fi: Portti

[ctx: #1014]
en: Username
fi_fi: Käyttäjätunnus

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
fi_fi: Selaa verkkopalvelimia

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
fi_fi: Syötä palvelimen verkko-osoite

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
fi_fi: Syötä sijainti palvelimella

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
fi_fi: Syötä portin numero

[ctx: #1019]
en: Enter the username
fi_fi: Syötä käyttäjätunnus

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
fi_fi: Syötä tiedostosijainnit tai selaa mediasijainteja.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
fi_fi: Syötä medialähteelle nimi.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
fi_fi: Selaa uutta jakoa

[ctx: #1024]
en: Browse
fi_fi: Selaa

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
fi_fi: Hakemiston tietoa ei voitu noutaa. Tämä saattaa johtua verkkoyhteyden ongelmasta. Haluatko lisätä sen kuitenkin?

[ctx: #1026]
en: Add source
fi_fi: Lisää lähde

[ctx: #1027]
en: Edit source
fi_fi: Muokkaa lähdettä

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
fi_fi: Syötä uusi tunniste

[ctx: #1030]
en: Browse for image
fi_fi: Valitse kuva

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
fi_fi: Valitse kuvakansio

[ctx: #1032]
en: Add network location...
fi_fi: Lisää verkkosijainti...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
fi_fi: Valitse tiedosto

[ctx: #1034]
en: Submenu
fi_fi: Alivalikko

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
fi_fi: Käytä alivalikon painikkeita

[ctx: #1036]
en: Favourites
fi_fi: Suosikit

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
fi_fi: Videolisäosat

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
fi_fi: Musiikkilisäosat

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
fi_fi: Kuvalisäosat

[ctx: #1040]
en: Loading directory
fi_fi: Ladataan kansiota

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
fi_fi: Noudettu {0:d} kohdetta

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
fi_fi: Noudettu {0:d}/{1:d} kohdetta

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
fi_fi: Ohjelmalisäosat

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
fi_fi: Valitse lisäosan pienoiskuva

[ctx: #1046]
en: Access points
fi_fi: Tukiasemat

[ctx: #1048]
en: Username
fi_fi: Käyttäjätunnus

[ctx: #1049]
en: Script settings
fi_fi: Komentosarja-asetukset

[ctx: #1050]
en: Singles
fi_fi: Singlet

[ctx: #1051]
en: Enter web address
fi_fi: Syötä verkko-osoite

[ctx: #1052]
en: Require authentication
fi_fi: Edellytä tunnistautumista

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
fi_fi: Määritä, vaaditaanko palvelinyhteyksiin aina käyttäjätunnus ja salasana. Kun asetus on käytössä, ne määritetään alla ja niiden käyttö on vahvempaa suojausta varten suositeltavaa.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
fi_fi: Välityspalvelimen tyyppi

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
fi_fi: SOCKS5 etä DNS-palvelimella

[ctx: #1200]
en: SMB client
fi_fi: SMB-pääte

[ctx: #1201]
en: NFS Client
fi_fi: NFS-pääte

[ctx: #1202]
en: Workgroup
fi_fi: Työryhmä

[ctx: #1203]
en: Default username
fi_fi: Oletuskäyttäjätunnus

[ctx: #1204]
en: Default password
fi_fi: Oletussalasana

[ctx: #1207]
en: WINS server
fi_fi: WINS-palvelin

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
fi_fi: Liitä SMB-jaot

[ctx: #1210]
en: Remove
fi_fi: Poista

[ctx: #1211]
en: Music
fi_fi: Musiikki

[ctx: #1212]
en: Video
fi_fi: Videot

[ctx: #1213]
en: Pictures
fi_fi: Kuvat

[ctx: #1214]
en: Files
fi_fi: Tiedostot

[ctx: #1215]
en: Music & video
fi_fi: Musiikki ja videot

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
fi_fi: Musiikki ja kuvat

[ctx: #1217]
en: Music & files
fi_fi: Musiikki ja tiedostot

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
fi_fi: Videot ja kuvat

[ctx: #1219]
en: Video & files
fi_fi: Videot ja tiedostot

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
fi_fi: Kuvat ja tiedostot

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
fi_fi: Musiikki, videot ja kuvat

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
fi_fi: Musiikki, videot, kuvat ja tiedostot

[ctx: #1223]
en: Disabled
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
fi_fi: Tiedostot, musiikki ja videot

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
fi_fi: Tiedostot, kuvat ja musiikki

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
fi_fi: Tiedostot, kuvat ja videot

[ctx: #1229]
en: Music & programs
fi_fi: Musiikki ja ohjelmat

[ctx: #1230]
en: Video & programs
fi_fi: Videot ja ohjelmat

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
fi_fi: Kuvat ja ohjelmat

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
fi_fi: Musiikki, videot, kuvat ja ohjelmat

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
fi_fi: Ohjelmat, videot ja musiikki

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
fi_fi: Ohjelmat, kuvat ja musiikki

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
fi_fi: Ohjelmat, kuvat ja videot

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
fi_fi: Ilmoita palvelut muille järjestelmille

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
fi_fi: Käytä AirPlayn video- ja kuvatukea

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
fi_fi: Salli äänenvoimakkuuden säätö

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
fi_fi: Tue AirPlay-protokollaa

[ctx: #1271]
en: Device name
fi_fi: Laitteen nimi

[ctx: #1272]
en: Use password protection
fi_fi: Käytä salasanasuojausta

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
fi_fi: Suodata {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
fi_fi: Oma äänilaite

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
fi_fi: Oma äänen läpivientilaite

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
fi_fi: Äänenvoimakkuuden porrastus

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
fi_fi: Viimaista

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
fi_fi: Lämpötila

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
fi_fi: Ilmanpaine

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
fi_fi: Läheisyys

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
fi_fi: Intensiteetti

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
fi_fi: Repaleinen

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
fi_fi: Erittäin

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
fi_fi: Äärimmäinen

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
fi_fi: Pyörteitä

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
fi_fi: Pilvetön taivas

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
fi_fi: Repeilevä

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
fi_fi: Trooppinen

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
fi_fi: Hurrikaani

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
fi_fi: Kylmä

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
fi_fi: Tuulista

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
fi_fi: Asetukset

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
fi_fi: Viima

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
fi_fi: Kevyttä

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
fi_fi: Kova tuuli, lähes myrsky

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
fi_fi: Voimakas

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
fi_fi: Raju

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
fi_fi: Ajalehtevia

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
fi_fi: ja

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
fi_fi: Jäätävää

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
fi_fi: Myöhään

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
fi_fi: Yksittäisiä

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
fi_fi: Ukkoskuuroja

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
fi_fi: Ukkosta

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
fi_fi: Aurinko

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
fi_fi: Kovaa

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
fi_fi: on

[ctx: #1406]
note: Weather token
en: the
fi_fi: tulossa

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
fi_fi: Lähistöllä

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
fi_fi: Jäätä

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
fi_fi: Jääkiteitä

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
fi_fi: Tyyntä

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
fi_fi: sekä

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
fi_fi: tuulista

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
fi_fi: Paikat

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
fi_fi: Ukkonen

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
fi_fi: Tihkusadetta

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
fi_fi: Sumuista

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
fi_fi: Lumijyväsiä

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
fi_fi: Ukkosia

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
fi_fi: Matala

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
fi_fi: Kohtalaista

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
fi_fi: Erittäin voimakasta

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
fi_fi: Tuulista

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
fi_fi: Utua

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
fi_fi: Pilvistä

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
fi_fi: Lumirakeita

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
fi_fi: Rakeita

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
fi_fi: Savua

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
fi_fi: Vulkaanista

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
fi_fi: Tuhkaa

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
fi_fi: Laajalle levinnyttä

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
fi_fi: Pölyä

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
fi_fi: Hiekkaa

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
fi_fi: Roisketta

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
fi_fi: Pyörteitä

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
fi_fi: Hiekkamyrsky

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
fi_fi: Kovaa tuulta

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
fi_fi: Lumirae

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
fi_fi: Pieniä

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
fi_fi: ja

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
fi_fi: Räntää

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
fi_fi: ja

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
fi_fi: Mahdollisuus

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
fi_fi: Suppilo

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
fi_fi: Pilvi

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
fi_fi: Tuntematon

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
fi_fi: Puuskainen

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
fi_fi: Sademäärä

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
fi_fi: Osittaista

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
fi_fi: Näytön sammutusviive toimettomana

[ctx: #2050]
en: Runtime
fi_fi: Käyntiaika

[ctx: #2080]
en: Empty list
fi_fi: Tyhjä lista

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
fi_fi: Palattiin ylemmän tason listaukseen, koska aktiivinen listaus on tyhjennetty

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
fi_fi: Tarvitaan uudempi versio. Lisätietoja löytyy lokitiedoista.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
fi_fi: "{0:s}" -virhe

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
fi_fi: Lisäosan virhe

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
fi_fi: Lisätietoja löytyy lokitiedoista.

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
fi_fi: Käytä DTS Corea

[ctx: #2204]
en: Select this option if you want to passthrough DTS-HD formats as DTS, otherwise, DTS-HD formats will be played via PCM
fi_fi: Vie DTS-HD-muodot DTS-muodossa. Muutoin DTS-HD siirretään PCM-muodossa.

[ctx: #10000]
en: Home
fi_fi: Aloitusnäyttö

[ctx: #10001]
en: Programs
fi_fi: Ohjelmat

[ctx: #10002]
en: Pictures
fi_fi: Kuvat

[ctx: #10003]
en: File manager
fi_fi: Tiedostonhallinta

[ctx: #10004]
en: Settings
fi_fi: Asetukset

[ctx: #10005]
en: Not available
fi_fi: Ei saatavilla

[ctx: #10007]
en: System information
fi_fi: Järjestelmän tiedot

[ctx: #10008]
en: Play next
fi_fi: Toista seuraavaksi

[ctx: #10009]
note: Header label for add-on configuration removal dialog
en: Confirm add-on configuration removal
fi_fi: Vahvista lisäosamäärityksen poisto

[ctx: #10010]
note: Header label for add-on configuration removal selection dialog
en: Select add-on configuration to remove
fi_fi: Valitse poistettava lisäosamääritys

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
fi_fi: Asetukset - Videot - Näytön kohdistus

[ctx: #10012]
note: Header label for add-on configuration selection dialog
en: Add-on configurations and settings
fi_fi: Lisäosamääritykset ja asetukset

[ctx: #10013]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Edit add-on settings
fi_fi: Muokkaa lisäosan asetuksia

[ctx: #10014]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Add add-on configuration
fi_fi: Lisää lisäosamääritys

[ctx: #10015]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Remove add-on configuration
fi_fi: Poista lisäosamääritys

[ctx: #10016]
en: Settings - System
fi_fi: Asetukset - Järjestelmä

[ctx: #10017]
note: Settings group label
en: Add-on configuration
fi_fi: Lisäosamääritys

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
fi_fi: Asetukset - Palvelut

[ctx: #10019]
note: Item label for add-on configuration removal dialog
en: Do you want to remove the add-on configuration "{0:s}"?
fi_fi: Haluatko poistaa lisäosamäärityksen "{0:s}"?

[ctx: #10020]
note: Item label used in add-on setup selection dialog
en: Edit "{0:s}" [{1:s}]
fi_fi: Muokkaa "{0:s}" [{1:s}]

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
fi_fi: Asetukset - Televisio

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
fi_fi: Asetukset - Pelit

[ctx: #10024]
en: Titles
fi_fi: Nimet

[ctx: #10025]
en: Videos
fi_fi: Videot

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
fi_fi: Videot / Toistolista

[ctx: #10029]
en: Login screen
fi_fi: Kirjautumisruutu

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
fi_fi: Asetukset - Soitin

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
fi_fi: Asetukset - Media

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
fi_fi: Asetukset - Käyttöliittymä

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
fi_fi: Asetukset - Profiilit

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
fi_fi: Ulkoasun asetukset

[ctx: #10036]
en: Basic
fi_fi: Perus

[ctx: #10037]
en: Standard
fi_fi: Tavallinen

[ctx: #10038]
en: Advanced
fi_fi: Edistynyt

[ctx: #10039]
en: Expert
fi_fi: Asiantuntija

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
fi_fi: Lisäosien hallinta

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
fi_fi: Palauta yllä olevien asetusten oletukset

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
fi_fi: Haluatko varmasti palauttaa tämän kategorian asetukset?

[ctx: #10043]
en: Help
fi_fi: Ohje

[ctx: #10044]
en: No help available
fi_fi: Ohjetta ei ole saatavilla

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
fi_fi: Palauttaa näytettävät asetukset niiden oletusarvoihin.

[ctx: #10046]
en: No categories available
fi_fi: Kategorioita ei ole käytettävissä

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
fi_fi: Kokeile vaihtaa asetusten laajuutta nähdäksesi lisää kategorioita ja asetuksia.

[ctx: #10048]
en: Add video source
fi_fi: Lisää videolähde

[ctx: #10049]
en: Add music source
fi_fi: Lisää musiikkilähde

[ctx: #10050]
en: Event log
fi_fi: Tapahtumaloki

[ctx: #10051]
en: Add program source
fi_fi: Lisää ohjelmalähde

[ctx: #10052]
en: Add file source
fi_fi: Lisää tiedostolähde

[ctx: #10053]
en: Edit video source
fi_fi: Muokkaa videolähdettä

[ctx: #10054]
en: Edit music source
fi_fi: Muokkaa musiikkilähdettä

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
fi_fi: Muokkaa kuvalähdettä

[ctx: #10056]
en: Edit program source
fi_fi: Muokkaa ohjelmalähdettä

[ctx: #10057]
en: Edit file source
fi_fi: Muokkaa tiedostolähdettä

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
fi_fi: Poista tunniste kirjastosta

[ctx: #10060]
en: Favourites
fi_fi: Suosikit

[ctx: #10099]
en: Pointer
fi_fi: Osoitin

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
fi_fi: Kyllä-/ei-valinta

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
fi_fi: Edistymisnäyttö

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
fi_fi: Virtuaalinäppäimistö

[ctx: #10104]
en: Volume bar
fi_fi: Äänenvoimakkuuspalkki

[ctx: #10106]
en: Context menu
fi_fi: Sisältövalikko

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
fi_fi: Ilmoitusruutu

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
fi_fi: Numeerinen syöte

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
fi_fi: Peliohjaimen syöte

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
fi_fi: Sammutusvalikko

[ctx: #10114]
en: Player controls
fi_fi: Toiston ohjaimet

[ctx: #10115]
en: Seek bar
fi_fi: Toistohakupalkki

[ctx: #10116]
en: Player process info
fi_fi: Soitinprosessin tiedot

[ctx: #10120]
en: Music OSD
fi_fi: Musiikkitoiston kuvaruutuvalikko

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
fi_fi: Visualisoinnin esiasetuslista

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
fi_fi: Videotoiston kuvaruutuvalikon asetukset

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
fi_fi: Äänitoiston kuvaruutuvalikon asetukset

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
fi_fi: Videokirjanmerkit

[ctx: #10126]
en: File browser
fi_fi: Tiedostoselain

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
fi_fi: kanavaa

[ctx: #10128]
en: Network setup
fi_fi: Verkon määritys

[ctx: #10129]
en: Media source
fi_fi: Medialähde

[ctx: #10130]
en: Profile settings
fi_fi: Profiiliasetukset

[ctx: #10131]
en: Lock settings
fi_fi: Lukitse asetukset

[ctx: #10132]
en: Content settings
fi_fi: Sisältöasetukset

[ctx: #10134]
en: Favourites
fi_fi: Suosikit

[ctx: #10135]
en: Song info
fi_fi: Kappaleen tiedot

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
fi_fi: Älytoistolistojen editori

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
fi_fi: Älytoistolistojen sääntöeditori

[ctx: #10139]
en: Picture info
fi_fi: Kuvan tiedot

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
fi_fi: Lisäosan asetukset

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
fi_fi: Koko näytön tiedot

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
fi_fi: Liukupalkki

[ctx: #10146]
en: Add-on info
fi_fi: Lisäosan tiedot

[ctx: #10147]
en: Text viewer
fi_fi: Tekstin katselu

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
fi_fi: Oheislaiteiden asetukset

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
fi_fi: Laajennettu edistymisnäyttö

[ctx: #10152]
en: Media filter
fi_fi: Mediasuodatin

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
fi_fi: Tekstityshaku

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
fi_fi: Kuvaruutuvalikon CMS-asetukset

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
fi_fi: Kuvaruutuvalikon tekstitysasetukset

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
fi_fi: Etsitään tekstityksiä...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
fi_fi: Etsitään tai puskuroidaan tekstityksiä...

[ctx: #10212]
en: terminating
fi_fi: keskeytyy

[ctx: #10213]
en: buffering
fi_fi: puskuroidaan

[ctx: #10214]
en: Opening stream
fi_fi: Avataan mediavirtaa

[ctx: #10500]
en: Music playlist
fi_fi: Musiikkitoistolista

[ctx: #10502]
en: Music
fi_fi: Musiikki

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
fi_fi: Musiikkitoistolistan muokkaus

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
fi_fi: 100 suosituinta kappaletta

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
fi_fi: 100 suosituinta albumia

[ctx: #10506]
en: Programs
fi_fi: Ohjelmat

[ctx: #10507]
en: Configuration
fi_fi: Määritys

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
fi_fi: Sääennuste

[ctx: #10509]
en: Network gaming
fi_fi: Verkkopelaaminen

[ctx: #10510]
en: Extensions
fi_fi: Laajennukset

[ctx: #10511]
en: System info
fi_fi: Järjestelmätiedot

[ctx: #10516]
en: Music - Library
fi_fi: Musiikki - Kirjasto

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
fi_fi: Toistetaan parhaillaan - Musiikki

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
fi_fi: Toistetaan parhaillaan - Videot

[ctx: #10523]
en: Album information
fi_fi: Albumin tiedot

[ctx: #10524]
en: Movie information
fi_fi: Elokuvatiedot

[ctx: #10550]
en: Teletext
fi_fi: Teksti-TV

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
fi_fi: PVR-ohjelmaopastiedot

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
fi_fi: PVR-tallennustiedot

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
fi_fi: PVR-ajastusasetukset

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
fi_fi: PVR-ryhmähallinta

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
fi_fi: Tallentimen kanavien hallinta

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
fi_fi: PVR-ohjelmaopashaku

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
fi_fi: PVR-kanavahaku

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
fi_fi: PVR-päivityksen edistyminen

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
fi_fi: PVR-kuvaruutuvalikon kanavat

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
fi_fi: PVR-kuvaruutuvalikon ohjelmaopas

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
fi_fi: PVR-radion RDS-tiedot

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
fi_fi: PVR-tallennusasetukset

[ctx: #10700]
en: TV channels
fi_fi: Televisiokanavat

[ctx: #10701]
en: TV recordings
fi_fi: Televisiotallenteet

[ctx: #10702]
en: TV guide
fi_fi: Television ohjelmaopas

[ctx: #10703]
en: TV timers
fi_fi: Television ajastukset

[ctx: #10704]
en: TV search
fi_fi: Television haku

[ctx: #10705]
en: Radio channels
fi_fi: Radiokanavat

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
fi_fi: Radiotallenteet

[ctx: #10707]
en: Radio guide
fi_fi: Radion ohjelmaopas

[ctx: #10708]
en: Radio timers
fi_fi: Radion ajastukset

[ctx: #10709]
en: Radio search
fi_fi: Radion haku

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
fi_fi: Television ajastussäännöt

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
fi_fi: Radion ajastussäännöt

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
fi_fi: Koko näytön televisio

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
fi_fi: Koko näytön radio

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
fi_fi: Ohjaimen määritys

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
fi_fi: Pelit

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
fi_fi: Valikko

[ctx: #10823]
note: Title of the in-game video filter selection dialog
en: Video Filter
fi_fi: Videosuodatin

[ctx: #10824]
note: Title of the in-game video stretch mode selection dialog
en: Stretch Mode
fi_fi: Venytystila

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
fi_fi: Äänenvoimakkuus

[ctx: #10826]
note: Title of the in-game dialog for advanced emulator settings
en: Advanced Settings
fi_fi: Lisäasetukset

[ctx: #10827]
note: Title of the in-game video rotation selection dialog
en: Video Rotation
fi_fi: Videon kääntö

[ctx: #10828]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
fi_fi: Liitäntöjen määritys

[ctx: #10829]
note: Title of the in-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
fi_fi: Valitse tallennustila

[ctx: #10830]
note: Title of the out-of-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
fi_fi: Valitse tallennustila

[ctx: #10831]
note: Name of window for viewing and configuring players while playing a game
en: Players
fi_fi: Pelaajat

[ctx: #12000]
en: Select dialog
fi_fi: Valintaruutu

[ctx: #12001]
en: Music info
fi_fi: Musiikin tiedot

[ctx: #12002]
en: OK dialog
fi_fi: OK-valintaruutu

[ctx: #12003]
en: Video info
fi_fi: Videon tiedot

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
fi_fi: Koko näytön video

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
fi_fi: Äänen visualisointi

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
fi_fi: Äänen visualisointi

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
fi_fi: Rakenna hakemisto uudelleen...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
fi_fi: Palaa musiikkivalikkoon

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
fi_fi: Palaa videovalikkoon

[ctx: #12012]
en: Last used
fi_fi: Viimeksi käytetty

[ctx: #12013]
en: Install date
fi_fi: Asennuspäivä

[ctx: #12014]
en: Last updated
fi_fi: Viimeksi päivitetty

[ctx: #12015]
en: Select video version
fi_fi: Valitse videon versio

[ctx: #12016]
en: Select video extra
fi_fi: Valitse videon lisämateriaali

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
fi_fi: Toista alusta

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
fi_fi: Jatka kohdasta {0:s}

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
fi_fi: Näytä salasana

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
fi_fi: Piilota salasana

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
fi_fi: Lukittu! Syötä koodi...

[ctx: #12326]
en: Enter password
fi_fi: Syötä salasana

[ctx: #12327]
en: Enter master code
fi_fi: Syötä käytön eston lukituskoodi

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
fi_fi: Syötä avauskoodi

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
fi_fi: tai peru painamalla "C"

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
fi_fi: Syötä peliohjaimen painikeyhdistelmä ja

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
fi_fi: paina "OK" tai peru painamalla "Takaisin"

[ctx: #12332]
en: Set lock
fi_fi: Aseta lukitus

[ctx: #12333]
en: Unlock
fi_fi: Avaa lukitus

[ctx: #12334]
en: Reset lock
fi_fi: Palauta lukitus

[ctx: #12335]
en: Remove lock
fi_fi: Poista lukitus

[ctx: #12337]
en: Numeric password
fi_fi: Numerokoodi

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
fi_fi: Peliohjaimen painikeyhdistelmä

[ctx: #12339]
en: Full-text password
fi_fi: Tekstisalasana

[ctx: #12340]
en: Enter new password
fi_fi: Syötä uusi salasana

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
fi_fi: Syötä uusi salasana uudelleen

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
fi_fi: Väärä salasana,

[ctx: #12343]
en: retries left
fi_fi: yritystä jäljellä

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
fi_fi: Syötetyt salasanat eivät täsmää.

[ctx: #12345]
en: Access denied
fi_fi: Pääsy estetty

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
fi_fi: Salasanan syöttöyritysten määrä on ylitetty.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
fi_fi: Järjestelmä sammutetaan.

[ctx: #12348]
en: Item locked
fi_fi: Kohde on lukittu

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
fi_fi: Aktivoi lukitus uudelleen

[ctx: #12356]
en: Change lock
fi_fi: Muuta lukitusta

[ctx: #12357]
en: Source lock
fi_fi: Lähteen lukitus

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
fi_fi: Salasanan syöte oli tyhjä. Yritä uudelleen.

[ctx: #12360]
en: Master lock
fi_fi: Käytön esto

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
fi_fi: Sammuta järjestelmä, jos käytön eston avaustyritysten enimmäismäärä ylittyy

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
fi_fi: Lukituskoodi on virheellinen. Syötä oikea koodi.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
fi_fi: Asetukset ja tiedostonhallinta

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
fi_fi: Aseta oletukseksi kaikelle medialle

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
fi_fi: Tämä korvaa kaikki aiemmat asetukset. Oletko varma?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
fi_fi: Yksittäisen kuvan näyttöaika

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
fi_fi: Käytä panorointi- ja zoomaustehosteita

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
fi_fi: Näytä visualisointi toiston alkaessa

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
fi_fi: 12 tunnin kello

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
fi_fi: 24 tunnin kello

[ctx: #12385]
en: Day / Month
fi_fi: Päivä/kuukausi

[ctx: #12386]
en: Month / Day
fi_fi: Kuukausi/päivä

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
fi_fi: Tietosuojakäytäntö

[ctx: #12390]
en: System uptime
fi_fi: Järjestelmän käyntiaika

[ctx: #12391]
en: Minutes
fi_fi: minuuttia

[ctx: #12392]
en: Hours
fi_fi: tuntia

[ctx: #12393]
en: Days
fi_fi: päivää

[ctx: #12394]
en: Total uptime
fi_fi: Kokonaiskäyntiaika

[ctx: #12395]
en: Battery level
fi_fi: Akun varaus

[ctx: #12600]
en: Weather
fi_fi: Sää

[ctx: #12900]
en: Screensaver
fi_fi: Näytönsäästäjä

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
fi_fi: Koko näytön kuvaruutuvalikko

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
fi_fi: Koko näytön peli

[ctx: #12999]
en: Startup
fi_fi: Käynnistys

[ctx: #13000]
en: System
fi_fi: Järjestelmä

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
fi_fi: Kiintolevyn välitön pysäytys

[ctx: #13002]
en: Video only
fi_fi: Vain video

[ctx: #13003]
en: - Delay
fi_fi: - Viive

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
fi_fi: - Tiedoston vähimmäiskesto

[ctx: #13005]
en: Shutdown
fi_fi: Sammuta

[ctx: #13006]
en: Add picture source
fi_fi: Lisää kuvalähde

[ctx: #13007]
en: Reset
fi_fi: Palauta

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
fi_fi: Sammutettaessa suoritettava toiminto

[ctx: #13009]
en: Quit
fi_fi: Sulje

[ctx: #13010]
en: Hibernate
fi_fi: Horrostila

[ctx: #13011]
en: Suspend
fi_fi: Valmiustila

[ctx: #13012]
en: Exit
fi_fi: Sulje

[ctx: #13013]
en: Reboot
fi_fi: Käynnistä uudelleen

[ctx: #13014]
en: Minimise
fi_fi: Pienennä

[ctx: #13015]
en: Power button action
fi_fi: Virtakytkimen toiminto

[ctx: #13016]
en: Power off system
fi_fi: Sammuta järjestelmä

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
fi_fi: Estä sammutus toimettomana

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
fi_fi: Salli sammutus toimettomana

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
fi_fi: Onko toinen istunto aktiivinen, esim. SSH-yhteyden välityksellä?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
fi_fi: Liitetty ulkoinen tallennuslaite

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
fi_fi: Turvaton tallennuslaitteen poisto

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
fi_fi: Tallennuslaitteen poisto onnistui

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
fi_fi: Yritä herättää etäpalvelimet tarvittaessa

[ctx: #13027]
en: Wake-on-LAN ({0:s})
fi_fi: Herätys lähiverkosta (WoL) ({0:s})

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
fi_fi: Odotetaan verkkoyhteyttä...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
fi_fi: Lähiverkosta herätys (WoL) epäonnistui!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
fi_fi: Odotetaan palvelimen heräämistä...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
fi_fi: Odotetaan edelleen palvelimen heräämistä...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
fi_fi: Odotetaan palvelujen käynnistymistä...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
fi_fi: Havaitse MAC-osoite

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
fi_fi: Päivitetty: {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
fi_fi: Löydetty: {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
fi_fi: Epäonnistui: {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
fi_fi: Alhainen akun varaus

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
fi_fi: Välkesuodatin

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
fi_fi: Anna ajurin valita (vaatii sovelluksen uudelleenkäynnistyksen)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
fi_fi: Käytössä videotoiston aikana

[ctx: #13108]
en: Always enabled
fi_fi: Aina käytössä

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
fi_fi: Kokeile ja käytä resoluutiota

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
fi_fi: Tallennetaanko resoluutio?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
fi_fi: Haluatko tallentaa muutoksen?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
fi_fi: Korkealaatuinen ylösskaalaus

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
fi_fi: Käytössä SD-sisällölle

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
fi_fi: Aina käytössä

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
fi_fi: Ylösskaalausmenetelmä

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
fi_fi: Pidetäänkö ulkoasu käytössä?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
fi_fi: Pimennä muut näytöt

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
fi_fi: Pimennä näytöt

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
fi_fi: Aktiivisia yhteyksiä havaittu!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
fi_fi: Jos jatkat, et ehkä pysty enää ohjaamaan tätä sovellusta. Haluatko varmasti pysäyttää tapahtumapalvelimen?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
fi_fi: Vaihdetaanko Apple Remote -tilaan?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
fi_fi: Jos käytät Apple Remote -kaukosäädintä laitteen ohjaukseen, voi asetuksen muutos vaikuttaa sen toimintaan. Haluatko jatkaa?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
fi_fi: Aliverkon peite

[ctx: #13160]
en: Gateway
fi_fi: Yhdyskäytävä

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
fi_fi: Ensisijainen DNS-palvelin

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
fi_fi: Alustus epäonnistui

[ctx: #13170]
en: Never
fi_fi: Ei koskaan

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
fi_fi: Välittömästi

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
fi_fi: {0:d} sekunnin kuluttua

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
fi_fi: Kiintolevyn asennuspäivä:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
fi_fi: Kiintolevyn käynnistyslaskuri:

[ctx: #13200]
en: Profiles
fi_fi: Profiilit

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
fi_fi: Poistetaanko profiili '{0:s}'?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
fi_fi: Viimeksi ladattu profiili:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
fi_fi: Tuntematon

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
fi_fi: Korvaa

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
fi_fi: Vain pakotetut

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
fi_fi: Herätyskello

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
fi_fi: Herätyskellon hälytysväli (minuuttia)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
fi_fi: Aktivoitu, hälytys {0:d} min kuluttua

[ctx: #13211]
en: Alarm!
fi_fi: Hälytys!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
fi_fi: Peruttu kun {0:d} min {1:d} s oli jäljellä

[ctx: #13213]
note: minutes (left from countdown)
en: {0:2.0f}m
fi_fi: {0:2.0f} min

[ctx: #13214]
note: seconds (left from countdown)
en: {0:2.0f}s
fi_fi: {0:2.0f} s

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
fi_fi: Etsi tekstityksiä RAR-tiedostoista

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
fi_fi: Valitse tekstitystiedosto...

[ctx: #13251]
en: Move item
fi_fi: Siirrä kohdetta

[ctx: #13252]
en: Move item here
fi_fi: Siirrä kohde tähän

[ctx: #13253]
en: Cancel move
fi_fi: Peru siirto

[ctx: #13270]
en: Hardware:
fi_fi: Laitteisto:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
fi_fi: Prosessorin kuormitus:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
fi_fi: Yhdistetty, mutta DNS-palvelinta ei ole käytettävissä.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
fi_fi: Kiintolevy

[ctx: #13277]
en: Storage
fi_fi: Tallennus

[ctx: #13278]
en: Default
fi_fi: Oletus

[ctx: #13279]
en: Network
fi_fi: Verkko

[ctx: #13280]
en: Video
fi_fi: Näyttö

[ctx: #13281]
en: Hardware
fi_fi: Laitteisto

[ctx: #13283]
en: Operating system:
fi_fi: Käyttöjärjestelmä:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
fi_fi: Prosessorin kellotaajuus:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
fi_fi: Videoenkooderi:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
fi_fi: Näytön resoluutio:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
fi_fi: A/V-kaapeli:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
fi_fi: DVD-aluekoodi:

[ctx: #13295]
en: Internet:
fi_fi: Internet-yhteys:

[ctx: #13296]
en: Connected
fi_fi: Yhdistetty

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
fi_fi: Ei yhteyttä. Tarkista verkkoasetukset.

[ctx: #13298]
note: Label of the button used to disconnect a game controller from the emulated game port
en: Disconnected
fi_fi: Ei kytkettynä

[ctx: #13299]
en: Target temperature
fi_fi: Tavoitelämpötila

[ctx: #13300]
en: Fan speed
fi_fi: Tuuletinnopeus

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
fi_fi: Automaattinen lämpötilan hallinta

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
fi_fi: Tuuletinnopeuden ohitus

[ctx: #13303]
en: Fonts
fi_fi: Fontit

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
fi_fi: Käännä kaksisuuntaiset tekstit toisinpäin

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
fi_fi: Näytä RSS-syötteet

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
fi_fi: Näytä yläkansio-kohteet

[ctx: #13307]
en: Track naming template
fi_fi: Kappaleiden nimeämispohja

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
fi_fi: Haluatko pelkän sovelluksen uudelleenkäynnistyksen sijaan käynnistää koko järjestelmän uudelleen?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
fi_fi: Zoomaustehoste

[ctx: #13311]
en: Float effect
fi_fi: Kelluntatehoste

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
fi_fi: Mustien palkkien pienennys

[ctx: #13313]
en: Restart
fi_fi: Käynnistä uudelleen

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
fi_fi: Ristihäivytä kappaleet

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
fi_fi: Luo pienoiskuvat uudelleen

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
fi_fi: Kaikki pienoiskuvat

[ctx: #13317]
en: View slideshow
fi_fi: Näytä kuvaesitys

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
fi_fi: Kaikkien kuvaesitys

[ctx: #13319]
en: Randomise
fi_fi: Satunnainen

[ctx: #13321]
en: Left only
fi_fi: Vain vasen

[ctx: #13322]
en: Right only
fi_fi: Vain oikea

[ctx: #13324]
en: Background transparency
fi_fi: Taustan läpinäkyvyys

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
fi_fi: Edustan läpinäkyvyys

[ctx: #13326]
en: A/V delay
fi_fi: A/V-viive

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
fi_fi: Kohdetta '{0:s}' ei löytynyt

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
fi_fi: Virhe avattaessa kohdetta '{0:s}'

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
fi_fi: Kohdetta '{0:s}' ei voitu ladata

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
fi_fi: Virhe: muisti ei riitä

[ctx: #13332]
en: Move up
fi_fi: Siirrä ylemmäs

[ctx: #13333]
en: Move down
fi_fi: Siirrä alemmas

[ctx: #13334]
en: Edit label
fi_fi: Muokkaa tunnistetta

[ctx: #13335]
en: Make default
fi_fi: Aseta oletukseksi

[ctx: #13336]
en: Remove button
fi_fi: Poista painike

[ctx: #13340]
en: Leave as is
fi_fi: Ei muutosta

[ctx: #13341]
en: Green
fi_fi: Vihreä

[ctx: #13342]
en: Orange
fi_fi: Oranssi

[ctx: #13343]
en: Red
fi_fi: Punainen

[ctx: #13344]
en: Cycle
fi_fi: Kiertävä

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
fi_fi: Sammuta LED-valo toiston alkaessa

[ctx: #13346]
en: Movie information
fi_fi: Elokuvan tiedot

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
fi_fi: Lisää kohde jonoon

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
fi_fi: Etsi IMDb:stä...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
fi_fi: Etsi uutta sisältöä

[ctx: #13350]
en: Current playlist
fi_fi: Nykyinen toistolista

[ctx: #13351]
en: Album information
fi_fi: Albumin tiedot

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
fi_fi: Lisää kohde kirjastoon

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
fi_fi: Keskeytä haku

[ctx: #13354]
en: Render method
fi_fi: Renderöintimenetelmä

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
fi_fi: Heikkolaatuinen pikselivarjostin

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
fi_fi: Laitteistopohjainen peittokuva

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
fi_fi: Korkealaatuinen pikselivarjostin

[ctx: #13358]
en: Play item
fi_fi: Toista kohde

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
fi_fi: Valitse esittäjän pienoiskuva

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
fi_fi: Luo pienoiskuvat automaattisesti

[ctx: #13361]
en: Enable voice
fi_fi: Käytä ääniohjausta

[ctx: #13362]
note: label for resume context menu item for video folders (like a TV show or a single season of a TV show)
en: Continue watching
fi_fi: Jatka katselua

[ctx: #13375]
en: Enable device
fi_fi: Käytä laitetta

[ctx: #13376]
en: Volume
fi_fi: Äänenvoimakkuus

[ctx: #13377]
en: Default view mode
fi_fi: Oletusnäkymä

[ctx: #13378]
en: Default brightness
fi_fi: Oletuskirkkaus

[ctx: #13379]
en: Default contrast
fi_fi: Oletuskontrasti

[ctx: #13380]
en: Default gamma
fi_fi: Oletusgamma

[ctx: #13381]
en: Resume video
fi_fi: Jatka videota

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
fi_fi: Äänimaski - Portti 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
fi_fi: Äänimaski - Portti 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
fi_fi: Äänimaski - Portti 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
fi_fi: Äänimaski - Portti 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
fi_fi: Käytä aikaan perustuvaa toistohakua

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
fi_fi: Kappaleiden nimeämispohja - oikea

[ctx: #13388]
en: Preset
fi_fi: Esiasetukset

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
fi_fi: Tälle visualisoinnille ei ole esiasetuksia

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
fi_fi: Tälle visualisoinnille[CR]ei ole asetuksia

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
fi_fi: Poista/lataa

[ctx: #13393]
en: Calculate size
fi_fi: Laske koko

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
fi_fi: Lasketaan kansion kokoa

[ctx: #13395]
en: Video settings
fi_fi: Videoasetukset

[ctx: #13396]
en: Audio settings
fi_fi: Ääniasetukset

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
fi_fi: Näytä tekstitykset

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
fi_fi: Pikavalinnat

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
fi_fi: Älä huomioi etuliitteitä lajiteltaessa

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
fi_fi: Ristihäivytä saman albumin kappaleet

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
fi_fi: Valitse: {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
fi_fi: Näytä kappaleen toistokohta

[ctx: #13403]
en: Clear default
fi_fi: Tyhjennä oletus

[ctx: #13404]
en: Resume
fi_fi: Jatka

[ctx: #13405]
en: Get thumb
fi_fi: Nouda pienoiskuva

[ctx: #13406]
en: Picture information
fi_fi: Kuvan tiedot

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
fi_fi: {0:s} esiasetusta

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
fi_fi: (IMDb-käyttäjäarvio)

[ctx: #13409]
en: Top 250
fi_fi: 250 parasta

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
fi_fi: Kuuntele Last.fm-palvelussa

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
fi_fi: Tuulettimen vähimmäisnopeus

[ctx: #13412]
en: Play from here
fi_fi: Toista tästä

[ctx: #13413]
en: Downloading
fi_fi: Ladataan

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
fi_fi: Näytä kappalekohtaiset esittäjät albumin esittäjien lisäksi

[ctx: #13415]
en: Render method
fi_fi: Renderöintimenetelmä

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
fi_fi: Tunnista automaattisesti

[ctx: #13417]
en: Allow use DXVA Video Super Resolution
fi_fi: Salli DXVA Video Super Resolution

[ctx: #13418]
note: Setting Player / Video
en: Use high precision processing
fi_fi: Käytä korkeatarkkuuksista käsittelyä

[ctx: #13419]
en: Software
fi_fi: Ohjelmallinen

[ctx: #13420]
en: Remove safely
fi_fi: Poista turvallisesti

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
fi_fi: Aloita kuvaesitys tästä

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
fi_fi: Muista tälle sijainnille

[ctx: #13424]
note: Shown on context menu when a bluray:// or dvd:// playlist has already been saved Giving the user a chance to select a new one via the simple menu dialog
en: Choose playlist
fi_fi: Valitse toistolista

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
fi_fi: Salli laitteistokiihdytys - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
fi_fi: Salli laitteistokiihdytys - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
fi_fi: Salli laitteistokiihdytys - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
fi_fi: Salli laitteistokiihdytys - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
fi_fi: Salli laitteistokiihdytys - VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
fi_fi: Salli DRM PRIME -dekooderin käyttö

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
fi_fi: Pikselivarjostimet

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
fi_fi: Salli laitteistokiihdytys - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
fi_fi: Toista seuraava video automaattisesti

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
fi_fi: Toista vain tämä

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
fi_fi: Käytä korkealaatuisia skaalaimia, kun skaalataan yli

[ctx: #13436]
en: Adjust display HDR mode
fi_fi: Säädä näytön HDR-tilaa

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
fi_fi: Suosi VDPAU-videomikseriä

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
fi_fi: Salli laitteistokiihdytys - DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
fi_fi: Salli laitteistokiihdytys - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
fi_fi: Salli laitteistokiihdytys - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
fi_fi: Käytä MPEG-2 VDPAU-kiihdystystä

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
fi_fi: Käytä laitteistokiihdytystä MPEG-(1/2)-koodekeille. Asetuksen ollessa pois käytöstä, suoritetaan purku prosessorilla. Vanhoilla Radeon-näytönohjaimilla on tapana esiintyä segfault-virheitä.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
fi_fi: Käytä MPEG-4 VDPAU-kiihdystystä

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
fi_fi: Käytä laitteistokiihdytystä MPEG-4-koodekille. Asetuksen ollessa pois käytöstä, suoritetaan purku prosessorilla. Joillakin ION-laitteilla esiintyy ongelmia tämän ollessa oletusarvoisesti käytössä.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
fi_fi: Käytä VC-1 VDPAU-kiihdystystä

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
fi_fi: Käytä laitteistokiihdytystä VC-1-pohjaisille koodekeille. Jos asetus ei ole käytössä, dekoodaus suoritetaan prosessorilla. AMD VDPAU -laitteet eivät kokene dekoodaamaan VC-1 Simple -muotoa.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
fi_fi: Käytä MPEG-2:lle VAAPI-kiihdytystä

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
fi_fi: Käytä laitteistokiihdytystä MPEG-(1/2)-koodekeille. Asetuksen ollessa pois käytöstä, suoritetaan purku prosessorilla. Joissakin MPEG-2-videoissa saattaa esiintyä vihreää pikselöitymistä (artifakteja).

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
fi_fi: Käytä MPEG-4:lle VAAPI-kiihdytystä

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
fi_fi: Käytä laitteistokiihdytystä MPEG-4-koodekille. Asetuksen ollessa pois käytöstä, suoritetaan purku prosessorilla.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
fi_fi: Käytä VC-1:lle VAAPI-kiihdytystä

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
fi_fi: Käytä laitteistokiihdytystä VC-1-pohjaisille koodekeille. Asetuksen ollessa pois käytöstä, suoritetaan purku prosessorilla. Laitteistopurku ei toimi Intel-pohjaisilla laitteilla lomitettujen VC-1-videoiden kanssa.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
fi_fi: Käytä VP8:lle VAAPI-kiihdytystä

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
fi_fi: Käytä laitteistokiihdytystä VP8-koodekille. Asetuksen ollessa pois käytöstä, suoritetaan purku prosessorilla.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
fi_fi: Käytä VP9:lle VAAPI-kiihdytystä

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
fi_fi: Käytä laitteistopurkua VP9-koodekille. Asetuksen ollessa pois käytöstä, suoritetaan purku prosessorilla.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
fi_fi: Suosi VAAPI-kiihdytystä

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
fi_fi: Käytä HEVC:lle VAAPI-kiihdytystä

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
fi_fi: Käytä laitteistopurkua HEVC-koodekille. Asetuksen ollessa pois käytöstä, suoritetaan purku prosessorilla.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
fi_fi: PRIME-renderöintimenetelmä

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
fi_fi: Valinta vaihtaa Direct To Plane ja EGL -renderöintimenetelmien välillä.

[ctx: #13466]
en: 1080 / 720 (>30Hz)
fi_fi: 1080/720 (>30Hz)

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
fi_fi: Rajaton/1080 (>30Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
fi_fi: Käytä AV1:lle VAAPI-kiihdytystä

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
fi_fi: Käytä laitteistopurkua AV1-koodekille. Asetuksen ollessa pois käytöstä, suoritetaan purku prosessorilla.

[ctx: #13470]
en: Use AVC VAAPI
fi_fi: Käytä AVC:lle VAAPI-kiihdytystä

[ctx: #13471]
note: Description of setting with label #13470 "Use AVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
fi_fi: Käytä laitteistokiihdytystä AVC-koodekille. Asetuksen ollessa pois käytöstä, suoritetaan purku prosessorilla.

[ctx: #13472]
en: HQ upscaler intermediate format
fi_fi: Korkealaatuisen skaalaimen välimuoto

[ctx: #13473]
note: Description of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: Sets the precision of the intermediate scaling buffer used in the GPU rendering path. 16 bit precision likely demands more performance. If the hardware is unable to support the selected format, Kodi will fall back to the next best format.
fi_fi: Määrittää GPU-renderöintipolussa käytettävän välitason skaalauspuskurin tarkkuuden. 16-bittinen tarkkuus vaatii todennäköisesti enemmän suorituskykyä. Jos laitteisto ei tue valittua muotoa, Kodi käyttää seuraavaksi parasta muotoa.

[ctx: #13474]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 8 bit per channel
fi_fi: 8-bittiä/kanava

[ctx: #13475]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 10 bit per channel
fi_fi: 10-bittiä/kanava

[ctx: #13476]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 16 bit per channel
fi_fi: 16-bittiä/kanava

[ctx: #13505]
en: Resample quality
fi_fi: Uudellennäytteistyksen laatu

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
fi_fi: Matala (nopea)

[ctx: #13507]
en: Medium
fi_fi: Keski

[ctx: #13508]
en: High
fi_fi: Korkea

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
fi_fi: Erittäin korkea (hidas)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
fi_fi: Tahdista toisto näytön virkistystaajuuteen

[ctx: #13511]
en: Choose art
fi_fi: Mediakuvitukset

[ctx: #13512]
en: Current art
fi_fi: Nykyinen mediakuvitus

[ctx: #13513]
en: Remote art
fi_fi: Etäpalvelimen mediakuvitus

[ctx: #13514]
en: Local art
fi_fi: Paikallinen mediakuvitus

[ctx: #13515]
en: No art
fi_fi: Ei mediakuvitusta

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
fi_fi: Lisää mediakuvitustyyppi

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
fi_fi: Virekorjauksen kynnysarvo

[ctx: #13518]
en: When the speed change exceeds this threshold, a pitch-correction filter will be applied. This avoids the "chipmunk voices" that normally result from speeding up a video
fi_fi: Nopeusmuutoksen ylittäessä tämän raja-arvon, aktivoidaan virekorjaussuodatin, jolloin vältetään videon nopeutuksesta yleensä aiheutuva "pikkuoravatehoste".

[ctx: #13519]
en: Embedded art
fi_fi: Upotettu mediakuvitus

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
fi_fi: Upotettu fanitaide

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
fi_fi: Valitse mediakuvitustyyppi

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
fi_fi: Näytä monilevyisten albumien levyt erikseen

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
fi_fi: Määrittää näytetäänkö monilevyisen albumin levyt erillisinä kohteina vai näytetäänkö kaikki kappaleet yhdessä.

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
fi_fi: Ilmoita vuosi albumin alkuperäisen julkaisupäivän perusteella

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
fi_fi: Kun käytössä, käytetään albumin julkaisuvuoden sijaan alkuperäistä julkaisuvuotta (jos tiedossa).

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
fi_fi: Virkistystaajuuden vaihdon jälkeinen viive

[ctx: #13551]
en: Off
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
fi_fi: {0:.1f} sekunti

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
fi_fi: {0:.1f} sekuntia

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
fi_fi: {0:d} minuutti

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
fi_fi: {0:d} minuuttia

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
fi_fi: Siirtopykälien määrä

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
fi_fi: Siirtoviive

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
fi_fi: Sallin Kodin käynnistys kauko-ohjaimella

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
fi_fi: Jaksottainen viive

[ctx: #13610]
en: Disabled
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #13611]
en: Standard
fi_fi: Vakio

[ctx: #13612]
en: Universal remote
fi_fi: Yleiskaukosäädin

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
fi_fi: Harmony-kaukosäädin

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
fi_fi: Apple Remote -virhe

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
fi_fi: Apple Remote -tuen käyttöönotto epäonnistui.

[ctx: #14000]
en: Stack
fi_fi: Pinoa

[ctx: #14001]
en: Unstack
fi_fi: Älä pinoa

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
fi_fi: Ladataan toistolistatiedostoa...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
fi_fi: Ladataan mediavirtalistausta...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
fi_fi: Jäsennetään mediavirtalistausta...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
fi_fi: Mediavirtalistauksen lataus epäonnistui

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
fi_fi: Toistolistatiedoston lataus epäonnistui

[ctx: #14009]
en: Games directory
fi_fi: Pelikansio

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
fi_fi: Vaihda pienoiskuviin automaattisesti

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
fi_fi: Käytä automaattista pienoiskuvanäkymään vaihtoa

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
fi_fi: - Käytä suuria kuvakkeita

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
fi_fi: - Vaihtoperuste

[ctx: #14014]
en: - Percentage
fi_fi: - Prosenttiosuus

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
fi_fi: Ei tiedostoja ja ainakin yksi pienoiskuva

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
fi_fi: Ainakin yksi tiedosto ja pienoiskuva

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
fi_fi: Pienoiskuvien prosenttiosuus

[ctx: #14018]
en: View options
fi_fi: Näkymäasetukset

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
fi_fi: Vaihda aluekoodi 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
fi_fi: Vaihda aluekoodi 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
fi_fi: Vaihda aluekoodi 3

[ctx: #14022]
en: Library
fi_fi: Kirjasto

[ctx: #14023]
en: No TV
fi_fi: Ei televisiota

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
fi_fi: Syötä lähin suuri paikkakunta

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
fi_fi: Video-/ääni-/DVD-välimuisti - Kiintolevy

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
fi_fi: Videovälimuisti - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
fi_fi: Videovälimuisti - Lähiverkko

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
fi_fi: Videovälimuisti - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
fi_fi: Äänivälimuisti - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
fi_fi: Musiikkivälimuisti - Lähiverkko

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
fi_fi: Musiikkivälimuisti - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
fi_fi: DVD-välimuisti - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
fi_fi: Lähiverkko

[ctx: #14036]
en: Services
fi_fi: Palvelut

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
fi_fi: DVD-välimuisti - Lähiverkko

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
fi_fi: Verkkoasetukset ovat muuttuneet

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
fi_fi: Verkkoasetusten käyttöönotto vaatii sovelluksen uudelleenkäynnistyksen. Haluatko käynnistää uudelleen nyt?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
fi_fi: Internet-yhteyden kaistanleveyden rajoitus

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
fi_fi: - Sammuta kesken toiston

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
fi_fi: {0:d} s

[ctx: #14051]
en: Time format
fi_fi: Ajan muoto

[ctx: #14052]
en: Date format
fi_fi: Päiväyksen muoto

[ctx: #14053]
en: GUI filters
fi_fi: Käyttöliittymän suodattimet

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
fi_fi: Käytä sisällön taustahakua

[ctx: #14056]
en: Stop scan
fi_fi: Pysäytä haku

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
fi_fi: Ei mahdollista mediatietojen päivityksen aikana

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
fi_fi: Filmin rakeisuustehoste

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
fi_fi: Etsi pienoiskuvia verkkosijainneista

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
fi_fi: Tuntematon tyyppivälimuisti - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
fi_fi: Syötä käyttäjätunnus:

[ctx: #14063]
en: Date & time
fi_fi: Aika ja päiväys

[ctx: #14064]
en: Set date
fi_fi: Aseta päivämäärä

[ctx: #14065]
en: Set time
fi_fi: Aseta kellonaika

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
fi_fi: Syötä aika 24 tunnin HH:MM -muodossa

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
fi_fi: Syötä päivämäärä muodossa PP/KK/VVVV

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
fi_fi: Syötä IP-osoite

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
fi_fi: Otetaanko asetukset heti käyttöön?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
fi_fi: Ota muutokset käyttöön nyt

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
fi_fi: Salli tiedostojen uudelleennimeäminen ja poisto

[ctx: #14074]
en: Set timezone
fi_fi: Valitse aikavyöhyke

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
fi_fi: Käytä kesäaikaa

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
fi_fi: Lisää suosikkeihin

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
fi_fi: Poista suosikeista

[ctx: #14078]
en: Colours
fi_fi: Värit

[ctx: #14081]
en: File lists
fi_fi: Tiedostolistat

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
fi_fi: Käytä koko näytön ikkunaa

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
fi_fi: Lisää valitut kappaleet jonoon

[ctx: #14086]
en: Playback
fi_fi: Toisto

[ctx: #14087]
en: Discs
fi_fi: Levyt

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
fi_fi: Toista DVD- ja Blu-ray-levyt automaattisesti

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
fi_fi: Fontti

[ctx: #14090]
en: International
fi_fi: Kansainvälinen

[ctx: #14091]
en: Character set
fi_fi: Merkistö

[ctx: #14092]
en: Logging
fi_fi: Lokitiedot

[ctx: #14093]
en: Security
fi_fi: Suojaus

[ctx: #14094]
en: Devices
fi_fi: Laitteet

[ctx: #14095]
en: Power saving
fi_fi: Virransäästö

[ctx: #14096]
en: Rip
fi_fi: Tallenna

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
fi_fi: Äänilevyn latautuessa suoritettava toiminto

[ctx: #14098]
en: Play
fi_fi: Toista

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
fi_fi: Poista levy tallennuksen valmistuttua

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
fi_fi: Pysäytä levyn tallennus

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
fi_fi: Käsittely

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
fi_fi: Blu-ray-toiston tila

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
fi_fi: Toista ensisijainen elokuva

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
fi_fi: Näytä yksinkertainen valikko

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
fi_fi: Lämpötilan yksikkö

[ctx: #14106]
en: Speed unit
fi_fi: Nopeuden yksikkö

[ctx: #14107]
en: Time format
fi_fi: Ajan esitys

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
fi_fi: Käytä 12/24 tunnin kelloa

[ctx: #14109]
en: Short date format
fi_fi: Lyhyt päiväys

[ctx: #14110]
en: Long date format
fi_fi: Pitkä päiväys

[ctx: #14111]
en: Events
fi_fi: Tapahtumat

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
fi_fi: Käytä tapahtumalokia

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
fi_fi: Käytä ilmoitusten tapahtumalokia

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
fi_fi: Näytä tapahtumaloki

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
fi_fi: Perus

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
fi_fi: Informatiivinen

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
fi_fi: Varoitus

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
fi_fi: Virhe

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
fi_fi: Laajuus: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
fi_fi: Näytä ylemmät laajuustasot

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
fi_fi: Blu-ray-aluekoodi

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
fi_fi: Alue A/1

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
fi_fi: Alue B/2

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
fi_fi: Alue C/3

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
fi_fi: Ohjaus

[ctx: #14126]
en: Whitelist
fi_fi: Sallittujen lista

[ctx: #14127]
en: Allow 3:2 pulldown refresh rates
fi_fi: Salli 3:2 pulldown -virkistystaajuudet

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
fi_fi: Salli kaksinkertaiset virkistystaajuudet

[ctx: #14187]
en: Advanced
fi_fi: Lisäasetukset

[ctx: #14188]
en: Player audio/video queues
fi_fi: Soittimen ääni-/videojonot

[ctx: #14200]
en: Player
fi_fi: Soitin

[ctx: #14201]
en: Player settings
fi_fi: Soittimen asetukset

[ctx: #14202]
en: Library
fi_fi: Kirjasto

[ctx: #14203]
en: Library settings
fi_fi: Kirjaston asetukset

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
fi_fi: PVR ja televisio

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
fi_fi: PVR- ja televisioasetukset

[ctx: #14206]
en: Interface
fi_fi: Käyttöliittymä

[ctx: #14207]
en: Interface settings
fi_fi: Käyttöliittymän asetukset

[ctx: #14208]
en: Service settings
fi_fi: Palveluiden asetukset

[ctx: #14209]
en: System settings
fi_fi: Järjestelmäasetukset

[ctx: #14210]
en: Profile settings
fi_fi: Profiilien asetukset

[ctx: #14212]
en: Media settings
fi_fi: Median asetukset

[ctx: #14215]
en: Videos
fi_fi: Videot

[ctx: #14216]
en: Music
fi_fi: Musiikki

[ctx: #14217]
en: Pictures
fi_fi: Kuvat

[ctx: #14218]
en: Language
fi_fi: Kieli

[ctx: #14219]
en: Databases
fi_fi: Tietokannat

[ctx: #14220]
en: Display
fi_fi: Näyttö

[ctx: #14221]
en: Audio
fi_fi: Ääni

[ctx: #14222]
en: Regional
fi_fi: Alueelliset

[ctx: #14223]
en: Control
fi_fi: Ohjaus

[ctx: #14224]
en: Startup
fi_fi: Käynnistys

[ctx: #14225]
en: Network Control
fi_fi: Verkko-ohjaus

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
fi_fi: Medialähteiden hallinta

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
fi_fi: Käynnistysasetukset

[ctx: #14230]
en: Actions
fi_fi: Toiminnot

[ctx: #14231]
en: Processing
fi_fi: Käsittely

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
fi_fi: Stereoskooppinen 3D

[ctx: #14233]
en: Teletext
fi_fi: Teksti-TV

[ctx: #14235]
en: Download Services
fi_fi: Latauspalvelut

[ctx: #14236]
en: Video Library
fi_fi: Videokirjasto

[ctx: #14237]
en: Music Library
fi_fi: Musiikkikirjasto

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
fi_fi: Listaukset ja näkymät

[ctx: #14241]
en: Metadata
fi_fi: Metatiedot

[ctx: #14242]
en: Videos...
fi_fi: Videot...

[ctx: #14243]
en: Music...
fi_fi: Musiikki...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
fi_fi: Kuvat...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
fi_fi: Päivitä kirjasto sovelluksen käynnistyessä

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
fi_fi: Piilota kirjastopäivitysten edistyminen

[ctx: #14247]
en: Clean library
fi_fi: Siivoa kirjasto

[ctx: #14248]
en: Export library
fi_fi: Vie kirjasto

[ctx: #14249]
en: Import library
fi_fi: Tuo kirjasto

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
fi_fi: Äänidekooderi

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
fi_fi: Äänen läpivienti

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
fi_fi: Lepotila/sammutus

[ctx: #14256]
en: Wake
fi_fi: Herätys

[ctx: #14260]
en: Debug
fi_fi: Vianselvitys

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
fi_fi: Määritä ulkoasukohtaiset asetukset...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
fi_fi: Yksiköt

[ctx: #14271]
en: Region default format
fi_fi: Alueelliset oletusyksiköt

[ctx: #14275]
en: Application control
fi_fi: Sovellusohjaus

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
fi_fi: Salli etäohjaus tämän järjestelmän sovelluksista

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
fi_fi: Salli etäohjaus muiden järjestelmien sovelluksista

[ctx: #14280]
en: Maintenance
fi_fi: Huollossa

[ctx: #14281]
en: Clean image cache
fi_fi: Tyhjennä kuvavälimuisti

[ctx: #14282]
en: Immediately remove unused images from the cache - images not associated with an item in the media library nor viewed recently. Kodi does this over time in the background.
fi_fi: Poista välimuistista välittömästi käyttämättömät, eli sellaiset kuvat jotka eivät liity mediakirjaston kohteisiin tai joita ei ole hiljattain katseltu. Kodi tekee tämän ajoittain taustalla.

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
fi_fi: Kanavat

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
fi_fi: Kuvakkeet

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
fi_fi: Päivitykset

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
fi_fi: RDS-radio

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
fi_fi: {0:d} kohteen vienti epäonnistui

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
fi_fi: Lähde ei ole käytettävissä

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
fi_fi: Mitä tehdään lähteen '{0:s}' mediatiedoille

[ctx: #15014]
en: Keep
fi_fi: Säilytä

[ctx: #15015]
en: Remove
fi_fi: Poista

[ctx: #15016]
en: Games
fi_fi: Pelit

[ctx: #15019]
en: Add
fi_fi: Lisää

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
fi_fi: Mahdolliset tilat

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
fi_fi: Aktiiviset tilat

[ctx: #15052]
en: Password
fi_fi: Salasana

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
fi_fi: Tyhjennä aktiiviset tilat

[ctx: #15067]
en: Close
fi_fi: Sulje

[ctx: #15100]
en: Library
fi_fi: Kirjasto

[ctx: #15101]
en: Database
fi_fi: Tietokanta

[ctx: #15102]
en: * All albums
fi_fi: * Kaikki albumit

[ctx: #15103]
en: * All artists
fi_fi: * Kaikki esittäjät

[ctx: #15104]
en: * All songs
fi_fi: * Kaikki kappaleet

[ctx: #15105]
en: * All genres
fi_fi: * Kaikki lajityypit

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
fi_fi: Ulkoasuun sisältyvä

[ctx: #15107]
en: Buffering...
fi_fi: Puskuroidaan...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
fi_fi: Käyttöliittymän äänet

[ctx: #15109]
en: Skin default
fi_fi: Ulkoasun oletus

[ctx: #15110]
en: Larger font size
fi_fi: Suurempi fonttikoko

[ctx: #15111]
en: Theme
fi_fi: Teema

[ctx: #15112]
en: Default theme
fi_fi: Oletusteema

[ctx: #15207]
en: Connected
fi_fi: Yhdistetty

[ctx: #15208]
en: Not connected
fi_fi: Ei yhdistetty

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
fi_fi: Toista käyttäen...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
fi_fi: Käytä tasoitettua A/V-tahdistusta

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
fi_fi: Piilota tiedostonimet pienoiskuvanäkymässä

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
fi_fi: Toista jukeboksissa

[ctx: #15217]
note: Label for actions associated with favourites
en: Action
fi_fi: Toiminto

[ctx: #15218]
note: Label for an action associated with a favourite.
en: Play media
fi_fi: Toista media

[ctx: #15219]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Show picture
fi_fi: Näytä kuva

[ctx: #15220]
note: Label for an action associated with a favourite. Placeholder will be filled with the name of the window the favourite's content will be displayed in.
en: Show content in "{}"
fi_fi: Näytä sisältö kohteessa "{}"

[ctx: #15221]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute script
fi_fi: Suorita komentosarja

[ctx: #15222]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute Android app
fi_fi: Suorita Android-sovellus

[ctx: #15223]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute add-on
fi_fi: Suorita lisäosa

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
fi_fi: Muu/tuntematon

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
fi_fi: Tarjoaja

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
fi_fi: Tiedostosijaintia ei löydy tai se on virheellinen

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
fi_fi: Verkkopalvelinta ei tavoiteta

[ctx: #15302]
en: No servers found
fi_fi: Palvelimia ei löytynyt

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
fi_fi: Työryhmää ei löytynyt

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
fi_fi: Avataan usean sijainnin lähdettä

[ctx: #15311]
en: Path:
fi_fi: Sijainti:

[ctx: #15312]
note: Game settings category name
en: Achievements
fi_fi: Saavutukset

[ctx: #15313]
note: Group label for Achievements category in game settings
en: Login to RetroAchievements
fi_fi: Kirjaudu RetroAchievements-palveluun

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
fi_fi: Tallenna

[ctx: #15315]
note: Caption for "Save" button in the in-game savestate manager
en: Save progress to a new save file
fi_fi: Tallenna tilanne uuteen tallennustiedostoon

[ctx: #15316]
note: Label for savestates created automatically by "Autosave" function
en: Autosave
fi_fi: Auromaattitallennus

[ctx: #16000]
en: General
fi_fi: Yleiset

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
fi_fi: Internet-haku

[ctx: #16003]
en: Player
fi_fi: Soitin

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
fi_fi: Toista media levyltä

[ctx: #16008]
en: Enter new title
fi_fi: Syötä uusi nimi

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
fi_fi: Syötä elokuvan nimi

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
fi_fi: Syötä profiilin nimi

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
fi_fi: Syötä albumin nimi

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
fi_fi: Syötä toistolistan nimi

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
fi_fi: Syötä uusi tiedostonimi

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
fi_fi: Syötä kansion nimi

[ctx: #16015]
en: Enter directory
fi_fi: Syötä kansio

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
fi_fi: Käytettävissä: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
fi_fi: Syötä hakulauseke

[ctx: #16018]
en: None
fi_fi: Ei mitään

[ctx: #16019]
en: Auto select
fi_fi: Valitse automaattisesti

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
fi_fi: Lomituksen poisto

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
fi_fi: Bob - Käänteinen

[ctx: #16023]
en: Choose operator
fi_fi: Valitse operaattori

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
fi_fi: Perutaan...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
fi_fi: Syötä esittäjän nimi

[ctx: #16026]
en: Playback failed
fi_fi: Toisto epäonnistui

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
fi_fi: Yhden tai useamman kohteen toisto epäonnistui. Lisätietoja löytyy lokitiedoista.

[ctx: #16028]
en: Enter value
fi_fi: Syötä arvo

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
fi_fi: Lisätietoja löytyy lokitiedoista.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
fi_fi: Jukeboksi keskeytettiin.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
fi_fi: Kirjastosta ei löytynyt vastaavia kappaleita.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
fi_fi: Tietokantaa ei voitu alustaa.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
fi_fi: Tietokantaa ei voitu avata.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
fi_fi: Tietokannasta ei voitu noutaa kappaleita.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
fi_fi: Jukeboksi-toistolista

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
fi_fi: Lomituksen poisto (puolitettu)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
fi_fi: Videon lomituksen poisto

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
fi_fi: Lomituksen poistotapa

[ctx: #16039]
en: Off
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #16041]
en: On
fi_fi: Käytössä

[ctx: #16100]
en: All videos
fi_fi: Kaikki videot

[ctx: #16101]
en: Unwatched
fi_fi: Katsomaton

[ctx: #16102]
en: Watched
fi_fi: Katsottu

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
fi_fi: Merkitse katsotuksi

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
fi_fi: Merkitse katsomattomaksi

[ctx: #16105]
en: Edit title
fi_fi: Muokkaa nimeä

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
fi_fi: Hallitse...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
fi_fi: Muokkaa lajittelunimeä

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
fi_fi: Toiminto keskeytettiin

[ctx: #16201]
en: Copy failed
fi_fi: Kopiointi epäonnistui

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
fi_fi: Ainakin yhden tiedoston kopiointi epäonnistui. Lisätietoja löytyy lokitiedoista.

[ctx: #16203]
en: Move failed
fi_fi: Siirto epäonnistui

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
fi_fi: Ainakin yhden tiedoston siirto epäonnistui. Lisätietoja löytyy lokitiedoista.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
fi_fi: Poisto epäonnistui

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
fi_fi: Ainakin yhden tiedoston poisto epäonnistui. Lisätietoja löytyy lokitiedoista.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
fi_fi: Pikselöinti

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
fi_fi: Pehmennys

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
fi_fi: Näyttää pelin pikselit ilman muutoksia.

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
fi_fi: Poistaa pikseleiden sahalaitaiset reunat sekoittamalla vierekkäiset pikselit tasaisesti.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
fi_fi: Videon skaalausmenetelmä

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
fi_fi: Lähin viereinen

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
fi_fi: Bicubic (ohjelmallinen)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
fi_fi: Lanczos (ohjelmallinen)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
fi_fi: Sinc (ohjelmallinen)

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
fi_fi: Temporal/spatial

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
fi_fi: VDPAU - Kohinan vähennys

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
fi_fi: VDPAU - Terävöitys

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
fi_fi: Lanczos3 - Optimoitu

[ctx: #16316]
en: Auto
fi_fi: Automaattinen

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
fi_fi: Temporal (puolitettu)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
fi_fi: Temporal/Spatial (puolitettu)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
fi_fi: Spline36 - Optimoitu

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
fi_fi: Ohjelmisto - Sekoitus

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
fi_fi: VAAPI - Liikkeeseen mukautuva

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
fi_fi: VAAPI - Liikekompensoitu

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
fi_fi: Bob (puolitettu)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
fi_fi: IMX - Edistynyt (puolitettu)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
fi_fi: IMX - Edistynyt

[ctx: #16400]
en: Post-processing
fi_fi: Jälkikäsittely

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
fi_fi: Näytön valmiustilan viive

[ctx: #17997]
en: {0:d} MByte
fi_fi: {0:d} Mt

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
fi_fi: {0:d} tuntia

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
fi_fi: {0:d} päivää

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
fi_fi: Vaihda kanavalle

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
fi_fi: Erottele hakusanoja termeillä "AND", "OR" ja/tai "NOT".

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
fi_fi: käytä lainausmerkkejä etsiäksesi kokonaisia virkkeitä, kuten esim. "The wizard of Oz".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
fi_fi: Etsi samankaltaisia

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
fi_fi: Ohjelmaopasta noudetaan päätteiltä

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
fi_fi: PVR-lähetystiedot

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
fi_fi: Vastaanotinlaite

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
fi_fi: Laitteen tila

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
fi_fi: Signaalin laatu

[ctx: #19009]
note: label for 'signal noise ratio' in pvr player information dialog
en: SNR
fi_fi: Signaali-kohinasuhde

[ctx: #19010]
note: label for 'bit error ratio' in pvr player information dialog
en: BER
fi_fi: Bittivirhesuhde

[ctx: #19011]
note: label for 'number of uncorrected errors' in pvr player information dialog
en: UNC
fi_fi: Korjaamattomat virheet

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
fi_fi: PVR-taustajärjestelmä

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
fi_fi: Vapaa kanava

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
fi_fi: Kiinteä

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
fi_fi: Salaus

[ctx: #19016]
note: unused?
en: PVR backend {0:d} - {1:s}
fi_fi: PVR-taustajärjestelmä {0:d} - {1:s}

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
fi_fi: Tallenteet

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
fi_fi: Kanavakuvakkeiden kansio

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
fi_fi: Kanavat

[ctx: #19020]
note: generic label for 'Live TV' used in different places
en: TV
fi_fi: Televisio

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
fi_fi: Piilotettu

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
fi_fi: Televisiokanavat

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
fi_fi: Radiokanavat

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
fi_fi: Tulevat ajastukset

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
fi_fi: Lisää ajastus...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
fi_fi: Ei hakutuloksia

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
fi_fi: Ohjelmaoppaassa ei ole tietoja

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
fi_fi: Kanava

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
fi_fi: Nyt

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
fi_fi: Seuraavaksi

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
fi_fi: Aikajana

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
fi_fi: Tietoja

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
fi_fi: Tämä ohjelma on jo ajastettu

[ctx: #19035]
note: message box text stating that a pvr channel could not be played.
en: {0:s} can't be played.
fi_fi: Kanvaa {0:s} ei voida toistaa.

[ctx: #19036]
en: This recording can't be played.
fi_fi: Tallennetta ei voida toistaa.

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
fi_fi: Näytä signaalin laatu

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
fi_fi: PVR-taustajärjestelmä ei tue toimintoa.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
fi_fi: Haluatko varmasti piilottaa kanavan?

[ctx: #19040]
en: Timers
fi_fi: Ajastukset

[ctx: #19041]
note: Label for button to refresh the channel logos
en: Refresh channel logos
fi_fi: Päivitä kanavien logot

[ctx: #19042]
note: label for PVR backend number of channel groups in system information's PVR section
en: Channel Groups
fi_fi: Kanavaryhmät

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
fi_fi: Tallennus

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration.
fi_fi: Tarkista asetuksesi.

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up.
fi_fi: PVR-päätteitä ei ole vielä käynnistetty. Odota niiden käynnistymistä.

[ctx: #19046]
en: New channel
fi_fi: Uusi kanava

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
fi_fi: Ohjelmatiedot

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
fi_fi: Ryhmien hallinta

[ctx: #19049]
en: Show channel
fi_fi: Näytä kanava

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
fi_fi: Näytä näkyvät kanavat

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
fi_fi: Näytä piilotetut kanavat

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
fi_fi: Siirrä kanava kohteeseen:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
fi_fi: Tallennustiedot

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
fi_fi: Piilota kanava

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
fi_fi: Tietoja ei ole saatavilla

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
fi_fi: Uusi ajastus

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
fi_fi: Ajastus poistettiin käytöstä

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
fi_fi: Ajastus otettiin käyttöön

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
fi_fi: Pysäytä tallennus

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
fi_fi: Poista ajastus

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
fi_fi: Lisää ajastus

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
fi_fi: Lajitteluperuste: Kanava

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
fi_fi: Ensimmäinen ohjelma

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
fi_fi: Viimeinen ohjelma

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
fi_fi: Ajastusasetukset

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
fi_fi: Kanavakuvakkeet

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
fi_fi: Tapahtumaa tallennetaan jo.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
fi_fi: Tallennusasetukset

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
fi_fi: Ohjelmaopas

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
fi_fi: Nykyinen ohjelma

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
fi_fi: Päivitystiheys

[ctx: #19072]
note: Dialog warning text for invalid timer setting
en: In order to add/update a timer the end date and time must be greater than the start date and time.
fi_fi: Ajastuksen lisäys/muutos edellyttää, että päättymisajankohta on aloitusajan jälkeen.

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
fi_fi: Viivästytä kanavan vaihtoa

[ctx: #19074]
en: Active
fi_fi: Aktiivinen

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
fi_fi: Nimi

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
fi_fi: Kansio

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
fi_fi: Piilota käytöstä poistetut

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
fi_fi: Kanava

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
fi_fi: Viikonpäivät

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
fi_fi: Alku

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
fi_fi: Loppu

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
fi_fi: Painotus

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
fi_fi: Säilytysaika

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
fi_fi: Ensimmäinen päivä

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
fi_fi: Tuntematon kanava {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
fi_fi: Pikatallennuksen toiminto

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
fi_fi: Tallenna nykyinen sarja (jos ohjelmaoppaan tiedot löytyvät)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
fi_fi: Tallenna kiinteä aikajakso (pikatallennuksen kesto)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
fi_fi: Kysy mitä tehdään

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
fi_fi: Tallenna seuraavat {0:d} minuuttia

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
fi_fi: Tallenna nykyinen sarja ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
fi_fi: Tallenna seuraava sarja ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
fi_fi: Pikatallennus: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
fi_fi: Ajastuksen luonti epäonnistui. Ajastustyyppiä ei tueta.

[ctx: #19095]
note: error message displayed in case adding a timer rule failed because no suitable epg-based timer rule type could be found.
en: Timer rule creation failed. Unsupported timer type.
fi_fi: Ajastussäännön luonti epäonnistui. Ajastustyyppiä ei tueta.

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
fi_fi: Älykäs valinta

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
fi_fi: Syötä ajastuksen nimi

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
fi_fi: Varoitus!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
fi_fi: Palvelu

[ctx: #19100]
note: mux label in pvr info dialog
en: Mux
fi_fi: Kanavanippu

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
fi_fi: Palveluntarjoaja

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
fi_fi: Vaihda toiselle kanavalle.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
fi_fi: Vaihda kanavalle

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
fi_fi: Syötä tallennuskansion nimi

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
fi_fi: Valitse kanava

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
fi_fi: Seuraava tallennus

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
fi_fi: klo

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
fi_fi: Varmistava kuvanopeus

[ctx: #19109]
note: message box text stating that a timer could not be saved
en: Could not save the timer.
fi_fi: Ajastusta ei voitu tallentaa.

[ctx: #19110]
note: message box text stating that a timer could not be deleted
en: Could not delete the timer.
fi_fi: Ajastusta ei voitu poistaa.

[ctx: #19111]
note: message box text stating that a PVR backend error occurred
en: PVR backend error.
fi_fi: PVR-taustajärjestelmän virhe.

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
fi_fi: Poistetaanko tallenne?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
fi_fi: Poistaanko kaikki kansion tallenteet?

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
fi_fi: Versio

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
fi_fi: Osoite

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
fi_fi: Tallennusmedian koko

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
fi_fi: Suorita kanavahaku

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
fi_fi: PVR-toimintojen käyttö ei ole haun aikana mahdollista.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
fi_fi: Mistä taustajärjestelmästä etsitään?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
fi_fi: Päätteen nro

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
fi_fi: Vältä uusintoja

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
fi_fi: Ajastusta tallennetaan vielä. Haluatko varmasti poistaa sen?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
fi_fi: Vain vapaat kanavat

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
fi_fi: Älä huomioi nykyisiä ajastuksia

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
fi_fi: Älä huomioi nykyisiä tallennuksia

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
fi_fi: Aloitusaika

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
fi_fi: Päättymisaika

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
fi_fi: Aloituspäivä

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
fi_fi: Päättymispäivä

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
fi_fi: Vähimmäiskesto

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
fi_fi: Enimmäiskesto

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
fi_fi: Sisällytä tuntemattomat lajityypit

[ctx: #19133]
en: Search string
fi_fi: Hakulauseke

[ctx: #19134]
en: Include description
fi_fi: Sisällytä kuvaus

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
fi_fi: Huomioi kirjainkoko

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
fi_fi: Kanava ei ole käytettävissä

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
fi_fi: Ryhmiä ei ole määritetty. Aloita luomalla ryhmä.

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
fi_fi: Ajastussäännöt

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
fi_fi: Uuden ryhmän nimi

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
fi_fi: Haku...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
fi_fi: Ryhmä

[ctx: #19142]
en: Search guide
fi_fi: Etsi ohjelmaoppaasta

[ctx: #19143]
en: Group management
fi_fi: Ryhmien hallinta

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
fi_fi: Ryhmiä ei ole määritetty

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
fi_fi: Ryhmitelty

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
fi_fi: Ryhmät

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
fi_fi: Tallenteen säilytysajan muutos {0:d} päivään eräännyttää sen välittömästi, joka voi aiheuttaa sen välittömän poiston. Jatketaanko siitä huolimatta?

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
fi_fi: Kanava

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
fi_fi: Ma

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
fi_fi: Ti

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
fi_fi: Ke

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
fi_fi: To

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
fi_fi: Pe

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
fi_fi: La

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
fi_fi: alkaen

[ctx: #19157]
en: Next recording
fi_fi: Seuraava tallennus

[ctx: #19158]
en: Currently recording
fi_fi: Tallennetaan parhaillaan

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
fi_fi: klo

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
fi_fi: -

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
fi_fi: milloin tahansa

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
fi_fi: Tallennus on käynnissä

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
fi_fi: Tallenteita

[ctx: #19164]
note: error box text stating that recording could not be started
en: Could not start recording.
fi_fi: Tallennusta ei voitu aloittaa.

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
fi_fi: Vaihda

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
fi_fi: PVR-tiedot

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
fi_fi: Etsi puuttuvia kuvakkeita

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
fi_fi: Poistetut ja palautettavissa olevat tallenteet

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
fi_fi: Piilota videotietojen laatikko

[ctx: #19170]
note: error box text stating that recording could not be stopped
en: Could not stop recording.
fi_fi: Tallennusta ei voitu lopettaa.

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
fi_fi: Vaihda koko näyttöön

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
fi_fi: Pikatallennuksen kesto

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
fi_fi: Television kanavaryhmät

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
fi_fi: Radion kanavaryhmät

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
fi_fi: Ajastuksen alkuun lisättävä varoaika

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
fi_fi: Ajastuksen loppuun lisättävä varoaika

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
fi_fi: Toisto

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
fi_fi: Näytä kanavan tiedot kanavan vaihtuessa

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
fi_fi: Poistettu

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
fi_fi: Televisiokanavat

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
fi_fi: Valikko/kuvaruutuvalikko

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
fi_fi: Näytettävät tulevat päivät

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
fi_fi: Radiokanavat

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
fi_fi: Poistetut tallenteet

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
fi_fi: Tyhjennä tiedot

[ctx: #19186]
note: message box text for pvr data reset confirmation
en: All selected data will be cleared. Some information cannot be restored from the clients afterwards. Proceed anyway?
fi_fi: Kaikki valitut tiedot tyhjennetään, eikä kaikkia tietoja ole mahdollista palauttaa päätteiltä myöhemmin. Jatketaanko siitä huolimatta?

[ctx: #19187]
note: progress dialog text shown while purging pvr data
en: Clearing data.
fi_fi: Tietoja tyhjennetään.

[ctx: #19188]
note: message box text for epg data reset confirmation
en: All guide data will be cleared. Are you sure?
fi_fi: Kaikki ohjelmaoppaan tiedot tyhjennetään. Haluatko varmasti tehdä tämän?

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
fi_fi: PVR-taustajärjestelmä ei salli tämän ohjelmaoppaan tapahtuman tallennusta.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
fi_fi: Toista ohjelma

[ctx: #19191]
en: PVR service
fi_fi: PVR-palvelu

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
fi_fi: Mikään yhdistetyistä PVR-taustajärjestelmistä ei tue kanavahakua.

[ctx: #19193]
note: error message box text stating that a given pvr channel could not be played
en: The channel scan can't be started.
fi_fi: Kanavahakua ei voida aloittaa.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
fi_fi: Jatketaanko?

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
fi_fi: Viivästytä viimeisen katseluajankohdan tallennusta

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
fi_fi: PVR-päätteeseen liittyvät toiminnot

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
fi_fi: {0:s} aloitti tallennuksen

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
fi_fi: {0:s} lopetti tallennuksen

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
fi_fi: Kanavien hallinta

[ctx: #19200]
en: Guide source:
fi_fi: Ohjelmaoppaan lähde:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
fi_fi: Kanavan nimi:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
fi_fi: Kanavakuvake:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
fi_fi: Muokkaa kanavaa

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
fi_fi: Uusi kanava

[ctx: #19205]
en: Group management
fi_fi: Ryhmien hallinta

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
fi_fi: Aktivoi ohjelmaopas:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
fi_fi: Ryhmä:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
fi_fi: Syötä uuden kanavan nimi

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
fi_fi: Kodin virtuaalinen taustajärjestelmä

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
fi_fi: Pääte

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
fi_fi: Poista kanava

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
fi_fi: Lista sisältää muutoksia

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
fi_fi: Valitse taustajärjestelmä

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
fi_fi: Syötä uuden kanavan URL-osoite

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
fi_fi: Muistutukset

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
fi_fi: Kaikki radiokanavat

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
fi_fi: Kaikki televisiokanavat

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
fi_fi: Näkyvät

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
fi_fi: Ryhmittelemättömät kanavat

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
fi_fi: Kanavat ryhmässä

[ctx: #19222]
en: Guide
fi_fi: Ohjelmaopas

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
fi_fi: PVR-lisäosia ei voitu ottaa käyttöön. Tarkista asetukset. Lisätietoja löydät lokitiedoista.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
fi_fi: Tallennus peruttiin

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
fi_fi: Tallennus ajoitettiin

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
fi_fi: Tallennus käynnistyi

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
fi_fi: Tallennus valmistui

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
fi_fi: Ajastus poistettiin

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
fi_fi: Näytettävät menneet päivät

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
fi_fi: Estä päivitykset toiston aikana

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
fi_fi: Käytä kanaville taustajärjestelmien järjestystä

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
fi_fi: Tyhjennä hakutulokset

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
fi_fi: Näytä ilmoitus ajastusmuutoksista

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
fi_fi: Käytä taustajärjestelmän kanavanumeroita

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
fi_fi: PVR-hallinta käynnistyy

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
fi_fi: Ladataan kanavia päätteiltä

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
fi_fi: Ladataan ajastuksia päätteiltä

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
fi_fi: Ladataan tallenteita päätteiltä

[ctx: #19239]
note: label for PVR client creation progress control
en: Creating PVR clients
fi_fi: Luodaan PVR-päätteitä

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
fi_fi: Päätteiden painotukset

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
fi_fi: Näytä ajastus

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
fi_fi: Muokkaa ajastusta

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
fi_fi: Muokkaa ajastussääntöä

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
fi_fi: Taustajärjestelmän toimettomuusaika

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
fi_fi: Herätyskomento

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
fi_fi: Herätä ennen tallennusta

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
fi_fi: Päivittäinen herätys

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
fi_fi: Päivittäinen herätysaika (TT:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
fi_fi: Suodata kanavia

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
fi_fi: Televisio- ja radiokanavat

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
fi_fi: Päivitä ohjelmaoppaan tiedot

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
fi_fi: Ajoitetaanko kanavalle ohjelmaopaspäivitys?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
fi_fi: Ajoitettu ohjelmaopaspäivitys kanavalle

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
fi_fi: Ohjelmaopaspäivitys epäonnistui kanavalle

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
fi_fi: {0:d} ajastusta

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
fi_fi: Valmis

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
fi_fi: Lukitse kanava

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
fi_fi: Avaa kanava

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
fi_fi: Lapsilukko

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
fi_fi: Avauksen kesto

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
fi_fi: Vaihda PIN-koodi

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
fi_fi: Lapsilukko. Syötä PIN-koodi:

[ctx: #19263]
note: message box text stating that a timer could not be updated
en: Could not update the timer.
fi_fi: Ajastinta ei voitu muuttaa.

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
fi_fi: Väärä PIN

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
fi_fi: Syötettiin väärä PIN-koodi.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
fi_fi: Lapsilukittu

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
fi_fi: Lapsilukittu:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
fi_fi: Piilota "Tietoja ei ole saatavilla" -tunnisteet

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
fi_fi: Esivalitse aktiivinen kanava listauksista

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
fi_fi: Ryhmittele kohteet

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
fi_fi: PVR-lisäosia ei löytynyt

[ctx: #19272]
note: label for 'pvr configuration incomplete' information dialog text
en: To use PVR you need to install, enable and configure a PVR add-on. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
fi_fi: PVR-toimintojen käyttö edellyttää PVR-lisäosan asennusta ja määritystä. Lue lisää osoitteesta http://kodi.wiki/view/PVR.

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
fi_fi: Television ohjelmaopas

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
fi_fi: Radion ohjelmaopas

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
fi_fi: Ristiriitavaroitus

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
fi_fi: Ristiriitavirhe

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
fi_fi: Tallennusristiriita

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
fi_fi: Tallennusvirhe

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
fi_fi: PVR-päätteet

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
fi_fi: Päätekohtaiset asetukset

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
fi_fi: Vahvista kanavavaihdot painamalla "OK"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
fi_fi: Nykyinen kuvake

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
fi_fi: Ei kuvaketta

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
fi_fi: Valitse kuvake

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
fi_fi: Valitse kuvake

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
fi_fi: Kanavakuvakkeita etsitään

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
fi_fi: Kaikki kanavat

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
fi_fi: Päivävalinta

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
fi_fi: Piilota ryhmä

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
fi_fi: Kumoa poisto

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
fi_fi: Poista pysyvästi

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
fi_fi: Poista kaikki pysyvästi

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
fi_fi: Poistetaanko kaikki roskakorin tallenteet? Toimintoa ei voida perua.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
fi_fi: Poistetaanko tallenne roskakorista? Toimintoa ei voida perua.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
fi_fi: Poista ajastussääntö

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
fi_fi: PVR-lisäosia ei ole käytössä

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
fi_fi: Pystykanavat

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
fi_fi: Vaakakanavat

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
fi_fi: Erääntyy

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
fi_fi: Pystykanavat ilman ryhmävalintaa

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
fi_fi: Vaakakanavat ilman ryhmävalintaa

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
fi_fi: Haluatko tallentaa valitun ohjelman vai vaihtaa kanavalle?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
fi_fi: Sulje kuvaruutuvalikko kanavavaihdon jälkeen

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
fi_fi: Näytä ajastussääntö

[ctx: #19305]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
fi_fi: Huomioimaton PVR-muistutus kanavan "{1:s}" ohjelmasta "{0:s}" ({2:s}) poistettiin

[ctx: #19306]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
fi_fi: Huomioimaton PVR-muistutus kanavalta "{0:s}" ({1:s}) poistettiin

[ctx: #19307]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for [B]{0:s}[/B] on channel [B]{1:s}[/B] at [B]{2:s}[/B].
fi_fi: Muista, että [B]{0:s}[/B] alkaa [B]{2:s}[/B] kanavalla [B]{1:s}[/B].

[ctx: #19308]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for channel [B]{0:s}[/B] at [B]{1:s}[/B].
fi_fi: Muistutus [B]{1:s}[/B] kanavalle [B]{0:s}[/B].

[ctx: #19309]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will schedule a recording...)
fi_fi: (muistutuksen automaattisulku ajoittaa tallennuksen...)

[ctx: #19310]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
fi_fi: Ajoitettu tallennus automaattisesti suljetusta PVR-muistutuksesta kanavan "{1:s}" ohjelmasta "{0:s}" ({2:s})

[ctx: #19311]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
fi_fi: Ajoitettu tallennus automaattisesti suljetusta PVR-muistutuksesta kanavalta "{1:s}" ({2:s})

[ctx: #19312]
note: heading for pvr reminder notification dialog
en: PVR reminder
fi_fi: PVR-muistutus

[ctx: #19313]
note: pvr settings "reminder auto close delay" setting label
en: Automatically close reminder popup after
fi_fi: Muistutusponnahduksen automaattisen sulun viive

[ctx: #19314]
note: pvr settings "schedule recording on reminder auto-close" setting label
en: Schedule recording when auto-closing the reminder popup
fi_fi: Ajoita tallennus muistutuksen sulkeutuessa automaattisesti

[ctx: #19315]
note: generic 'backend order' label
en: Backend order
fi_fi: Taustajärjestelmän järjestys

[ctx: #19316]
note: pvr settings "Start all group channel numbers from 1" setting label
en: Start group channel numbers from 1
fi_fi: Aloita ryhmän kanavien numerointi numerosta 1

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
fi_fi: 12 tuntia taakse

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
fi_fi: 12 tuntia eteen

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
fi_fi: Edellinen ryhmä

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
fi_fi: Seuraava ryhmä

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
fi_fi: Ryhmävalinta

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
fi_fi: Ensimmäinen kanava

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
fi_fi: Avoin kanava

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
fi_fi: Viimeinen kanava

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
fi_fi: Ohjelma

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
fi_fi: Siirry...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
fi_fi: Poista katsotut

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
fi_fi: Poistetaanko kansiosta kaikki katsotut tallenteet?

[ctx: #19329]
note: label for PVR settings use backend channel numbers always
en: Allow backend channel numbers with more than one PVR add-on
fi_fi: Salli taustajärjestelmien kanavanumeroinnit, kun käytetään useita PVR-lisäosia

[ctx: #19330]
note: pvr settings "switch to channel on reminder auto-close" setting label
en: Switch to channel when auto-closing the reminder popup
fi_fi: Vaihda kanava muistutuksen sulkeutuessa automaattisesti

[ctx: #19331]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will switch to channel...)
fi_fi: (muistutuksen automaattisulku vaihtaa kanavaa...)

[ctx: #19332]
note: text for event log entry for logging auto channel switch for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
fi_fi: Kanavaksi vaihdettiin "{1:s}" klo {2:s} alkavan ohjelman "{0:s}" automaattisesti suljetun tallennusmuistutuksen perusteella

[ctx: #19333]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
fi_fi: Kanavaksi vaihdettiin "{1:s}" klo {2:s} alkavan tallennuksen automaattisesti suljetun muistutuksen perusteella

[ctx: #19334]
note: generic label for pvr providers used in different places
en: Providers
fi_fi: Palveluntarjoajat

[ctx: #19335]
note: label for special PVR search window list item
en: New search...
fi_fi: Uusi haku...

[ctx: #19336]
note: label for special PVR search window list item
en: Edit search...
fi_fi: Muokkaa hakua...

[ctx: #19337]
note: label for special PVR search window list item
en: Saved searches
fi_fi: Tallennetut haut

[ctx: #19338]
note: delete saved search confirmation message box text
en: Delete this saved search?
fi_fi: Poistetaanko tallennettu haku?

[ctx: #19339]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore finished broadcasts
fi_fi: Ohita päättyneet lähetykset

[ctx: #19340]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore future broadcasts
fi_fi: Ohita tulevat lähetykset

[ctx: #19341]
note: label to ask user to save an EPG search
en: Save the current search?
fi_fi: Tallennetaanko nykyinen haku?

[ctx: #19342]
note: "search not saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [not saved]
fi_fi: [tallentamaton]

[ctx: #19343]
note: "search saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [saved]
fi_fi: [tallennettu]

[ctx: #19344]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to set a reminder for the selected programme or to switch to the current programme?
fi_fi: Haluatko asettaa muistutuksen valitusta ohjelmasta vai vaihtaa nykyiseen ohjelmaan?

[ctx: #19345]
note: settings label to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: PVR client add-ons
fi_fi: PVR:n päätelisäosat

[ctx: #19346]
note: help text for setting to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: Display and manage available PVR client add-ons.
fi_fi: Näytä ja hallitse käytettävissä olevia PVR:n päätelisäosia.

[ctx: #19347]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does provide client-specific settings
en: None of the active PVR clients provide client-specific settings.
fi_fi: Mikään aktiivinen PVR-pääte ei tarjoa päätekohtaisia asetuksia.

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
fi_fi: Tarjoaja

[ctx: #19349]
note: label for 'by user preference' sort method
en: User preference
fi_fi: Käyttäjän mieltymys

[ctx: #19350]
note: label for PVR setting use backend channel group order control
en: Use channel group order from backend(s)
fi_fi: Käytä kanavaryhmille taustajärjestelmien järjestystä

[ctx: #19351]
note: label for PVR settings category for live tv catchup and video on demand
en: Catchup / Video On Demand
fi_fi: Catchup-/VOD-tilausvideo

[ctx: #19352]
note: label for PVR setting play next programme automatically in catchup / vod mode
en: Play next programme automatically
fi_fi: Toista seuraava ohjelma automaattisesti

[ctx: #19353]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback, starting with the selected item, auto playing all following programmes
en: Play programmes from here
fi_fi: Toista ohjelmat tästä

[ctx: #19354]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback of only the selected item, not auto playing any following programmes
en: Play only this programme
fi_fi: Toista vain tämä ohjelma

[ctx: #19355]
note: Label of a context menu entry to create a copy of an EPG saved saerch
en: Duplicate
fi_fi: Kaksoiskappale

[ctx: #19356]
note: Initial title of a duplicated EPG saved search.
en: Copy of '{0:s}'
fi_fi: Haun "{0:s}" kopio

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
fi_fi: Muu/tuntematon

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
fi_fi: Elokuva/draama

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
fi_fi: Rikos/jännitys

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
fi_fi: Seikkailu/länkkäri/sota

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
fi_fi: Scifi/fantasia/kauhu

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
fi_fi: Komedia

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
fi_fi: Saippua/melodraama/kansanperinne

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
fi_fi: Rakkaus

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
fi_fi: Vakava/klassinen/uskonto/historiallinen elokuva/draama

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
fi_fi: Aikuisille suunnattu elokuva/draama

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
fi_fi: Uutiset/ajankohtaisohjelmat

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
fi_fi: Uutiset/säätiedotus

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
fi_fi: Makasiini

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
fi_fi: Dokumentti

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
fi_fi: Keskustelu/haastattelu/väittely

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
fi_fi: Näytös/peliohjelma

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
fi_fi: Peliohjelma/visailu/kilpailu

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
fi_fi: Varietee-esitys

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
fi_fi: Keskusteluohjelma

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
fi_fi: Urheilu

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
fi_fi: Erikoistapahtuma

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
fi_fi: Urheilumakasiini

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
fi_fi: Jalkapallo

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
fi_fi: Tennis/squash

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
fi_fi: Joukkuelajit

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
fi_fi: Yleisurheilu

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
fi_fi: Moottoriurheilu

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
fi_fi: Vesiurheilu

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
fi_fi: Talviurheilu

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
fi_fi: Hevosurheilu

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
fi_fi: Kamppailulajit

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
fi_fi: Lasten- ja nuortenohjelmat

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
fi_fi: Lastenohjelmat esikouluikäisille

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
fi_fi: Viihdeohjelmat 6-14 vuotiaille

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
fi_fi: Viihdeohjelmat 10-16 vuotiaille

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
fi_fi: Tiedollinen/opettavainen/kouluohjelma

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
fi_fi: Animaatiot/nuket

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
fi_fi: Musiikki/baletti/tanssi

[ctx: #19581]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Rock / Pop
fi_fi: Rock/Pop

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
fi_fi: Vakava/klassinen musiikki

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
fi_fi: Folk/perinnemusiikki

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
fi_fi: Musikaali/ooppera

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
fi_fi: Baletti

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
fi_fi: Taide/kulttuuri

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
fi_fi: Esittävät taiteet

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
fi_fi: Kaunotaiteet

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
fi_fi: Uskonto

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
fi_fi: Populaarikulttuuri/perinnetaiteet

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
fi_fi: Kirjallisuus

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
fi_fi: Filmi/elokuva

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
fi_fi: Kokeellinen filmi/video

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
fi_fi: Lähetys/lehdistö

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
fi_fi: Uusi media

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
fi_fi: Taide-/kulttuurimakasiini

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
fi_fi: Muoti

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
fi_fi: Yhteiskunta/politiikka/talous

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
fi_fi: Makasiini/raportti/dokumentti

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
fi_fi: Taloudellinen/yhteiskunnallinen neuvonta

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
fi_fi: Henkilökuva

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
fi_fi: Koulutus/tiede/tosiasiallinen

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
fi_fi: Luonto/eläimet/ympäristö

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
fi_fi: Teknologia/luonnontiede

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
fi_fi: Lääketiede/fysiologia/psykologia

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
fi_fi: Ulkomaat/tutkimusmatkailu

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
fi_fi: Sosiaaliset/hengelliset tieteet

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
fi_fi: Jatko-opiskelu

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
fi_fi: Kielet

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
fi_fi: Vapaa-aika/harrastukset

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
fi_fi: Turismi/matkailu

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
fi_fi: Käsityöt

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
fi_fi: Autoilu

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
fi_fi: Kuntoilu ja terveys

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
fi_fi: Ruuanlaitto

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
fi_fi: Markkinointi/ostokset

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
fi_fi: Puutarhanhoito

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
fi_fi: Erikoisohjelma

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
fi_fi: Alkuperäinen kieli

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
fi_fi: Mustavalkoinen

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
fi_fi: Julkaisematon

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
fi_fi: Suora lähetys

[ctx: #19676]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Drama
fi_fi: Draama

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
fi_fi: Etsivä/jännitys

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
fi_fi: Seikkailu/länkkäri/sota

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
fi_fi: Tieteis/fantasia/kauhu

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
fi_fi: Komedia

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
fi_fi: Saippua/melodraama/kansanperinne

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
fi_fi: Rakkaus

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
fi_fi: Vakava/klassinen/uskonto/historia

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
fi_fi: Aikuisten

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
fi_fi: Vahvista sammutus

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
fi_fi: Kanavaopas

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
fi_fi: Toista tallenne

[ctx: #19690]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR has scheduled a reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
fi_fi: Kanavan "{1:s}" ohjelmasta "{0:s}" ({2:s}) on aktiivinen PVR-muistutus.

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
fi_fi: PVR tallentaa parhaillaan kanavan "{1:s}" ohjelmaa "{0:s}".

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
fi_fi: PVR aloittaa {2:s} kuluttua kanavan "{1:s}" ohjelman "{0:s}" tallennuksen.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
fi_fi: Päivittäinen herätys {0:s} kuluttua.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
fi_fi: {0:d} minuuttia

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
fi_fi: noin minuutin

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
fi_fi: Sammuta silti

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
fi_fi: Musiikin tallennuskansio

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
fi_fi: Käytä ulkoista DVD-toistosovellusta

[ctx: #20002]
en: External DVD player
fi_fi: Ulkoinen DVD-toistosovellus

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
fi_fi: Trainer-kansio

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
fi_fi: Kuvankaappausten tallennuskansio

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
fi_fi: Toistolistakansio

[ctx: #20007]
en: Recordings
fi_fi: Tallenteet

[ctx: #20008]
en: Screenshots
fi_fi: Kuvankaappaukset

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
fi_fi: Käytä Kodia

[ctx: #20011]
en: Music playlists
fi_fi: Musiikkitoistolistat

[ctx: #20012]
en: Video playlists
fi_fi: Videotoistolistat

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
fi_fi: Haluatko käynnistää pelin?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
fi_fi: Lajitteluperuste: Toistolista

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
fi_fi: Pienoiskuva etäsijainnista

[ctx: #20016]
en: Current thumb
fi_fi: Nykyinen pienoiskuva

[ctx: #20017]
en: Local thumb
fi_fi: Paikallinen pienoiskuva

[ctx: #20018]
en: No thumb
fi_fi: Ei pienoiskuvaa

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
fi_fi: Valitse pienoiskuva

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
fi_fi: Banneri

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
fi_fi: Juliste

[ctx: #20023]
en: Conflict
fi_fi: Ristiriita

[ctx: #20024]
en: Scan new
fi_fi: Etsi uusia

[ctx: #20025]
en: Scan all
fi_fi: Etsi kaikki

[ctx: #20026]
en: Region
fi_fi: Alue

[ctx: #20035]
en: Regional ({0:s})
fi_fi: Alueellinen ({0:s})

[ctx: #20037]
en: Summary
fi_fi: Tiivistelmä

[ctx: #20038]
en: Lock music window
fi_fi: Lukitse musiikki

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
fi_fi: Lukitse videot

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
fi_fi: Lukitse kuvat

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
fi_fi: Lukitse ohjelma- ja komentosarjalisäosat

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
fi_fi: Lukitse tiedostonhallinta

[ctx: #20043]
en: Lock settings
fi_fi: Lukitse asetukset

[ctx: #20044]
en: Start fresh
fi_fi: Aloita alusta

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
fi_fi: Avaa pääkäyttötila

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
fi_fi: Sulje pääkäyttötila

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
fi_fi: Luodaanko profiili '{0:s}'?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
fi_fi: Aloitetaanko uusilla asetuksilla vai kopioidaanko oletukset?

[ctx: #20049]
en: Best available
fi_fi: Paras saatavilla oleva

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
fi_fi: Vaihda 16:9 ja 4:3 välillä automaattisesti

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
fi_fi: Käsittele pinottuja tiedostoja yksittäisinä tiedostoina

[ctx: #20052]
en: Caution
fi_fi: Varoitus

[ctx: #20053]
en: Left master mode
fi_fi: Pääkäyttötila on suljettu

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
fi_fi: Pääkäyttötila avattu

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
fi_fi: AllMusic.com-pienoiskuva

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
fi_fi: Poista pienoiskuva

[ctx: #20058]
en: Add profile...
fi_fi: Lisää profiili...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
fi_fi: Nouda kaikkien albumien tiedot

[ctx: #20060]
en: Media info
fi_fi: Mediatiedot

[ctx: #20061]
en: Separate
fi_fi: Erilliset

[ctx: #20062]
en: Shares with default
fi_fi: Jaetut oletukset

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
fi_fi: Jaetut oletukset (vain luku)

[ctx: #20064]
en: Copy default
fi_fi: Kopioi oletus

[ctx: #20065]
en: Profile picture
fi_fi: Profiilikuva

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
fi_fi: Lukitusasetukset

[ctx: #20067]
en: Edit profile
fi_fi: Muokkaa profiilia

[ctx: #20068]
en: Profile lock
fi_fi: Profiilin lukitus

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
fi_fi: Kansiota ei voitu luoda

[ctx: #20070]
en: Profile directory
fi_fi: Profiilikansio

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
fi_fi: Aloitetaanko uusilla medialähteillä vai kopioidaanko oletuksista?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
fi_fi: Varmista, että valittuun kansioon on kirjoitusoikeudet ja uuden kansion nimi on oikein

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
fi_fi: MPAA-luokitus

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
fi_fi: Syötä käytön eston lukituskoodi

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
fi_fi: Kysy käynnistettäessä käytön eston lukituskoodia

[ctx: #20077]
en: Skin settings
fi_fi: Ulkoasun asetukset

[ctx: #20078]
en: - no link set -
fi_fi: - linkkiä ei ole määritetty -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
fi_fi: Käytä animaatioita

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
fi_fi: Poista RSS-syöte käytöstä toistettaessa musiikkia

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
fi_fi: Käytä pikanäppäimiä

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
fi_fi: Näytä ohjelmat aloitusnäytössä

[ctx: #20083]
en: Show music information
fi_fi: Näytä musiikin tiedot

[ctx: #20084]
en: Show weather information
fi_fi: Näytä säätiedot

[ctx: #20085]
en: Show system information
fi_fi: Näytä järjestelmän tiedot

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
fi_fi: Näytä käytettävissä oleva levytila C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
fi_fi: Näytä käytettävissä oleva levytila E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
fi_fi: Säätiedot

[ctx: #20089]
en: Drive space free
fi_fi: Vapaata tallennustilaa

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
fi_fi: Syötä olemassa olevan jaon nimi

[ctx: #20091]
en: Lock code
fi_fi: Lukituskoodi

[ctx: #20092]
en: Load profile
fi_fi: Lataa profiili

[ctx: #20093]
en: Profile name
fi_fi: Profiilin nimi

[ctx: #20094]
en: Media sources
fi_fi: Medialähteet

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
fi_fi: Syötä profiilin lukituskoodi

[ctx: #20096]
en: Login screen
fi_fi: Kirjautumisruutu

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
fi_fi: Noudetaan albumitietoja

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
fi_fi: Noudetaan albumin tietoja

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
fi_fi: Levyä tai kappaletta ei voida tallentaa ja toistaa yhtä aikaa

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
fi_fi: Käytön eston lukituskoodi ja asetukset

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
fi_fi: Käytön eston lukituskoodin syöttö avaa aina pääkäyttötilan

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
fi_fi: Tallennetaanko profiiliin muutokset?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
fi_fi: Havaittiin vanhoja asetuksia. Haluatko käyttää niitä?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
fi_fi: Havaittiin vanhoja medialähteitä. Haluatko käyttää niitä?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
fi_fi: Erilliset (lukittu)

[ctx: #20108]
en: Root
fi_fi: Juuri

[ctx: #20109]
en: Zoom
fi_fi: Zoomaus

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
fi_fi: UPnP-asetukset

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
fi_fi: Käynnistä UPnP-pääte automaattisesti

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
fi_fi: Viimeksi kirjautunut: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
fi_fi: Ei ole koskaan kirjautunut

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
fi_fi: Profiili {0:d}/{1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
fi_fi: Kirjautuminen/profiilivalinta

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
fi_fi: Lukitse sisäänkirjautumisruutu

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
fi_fi: Virheellinen lukituskoodi.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
fi_fi: Tämä vaatii käytön eston lukituskoodin määrityksen. Haluatko tehdä sen nyt?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
fi_fi: Ladataan ohjelmatietoja

[ctx: #20121]
en: Party on!
fi_fi: Bileet pystyyn!

[ctx: #20122]
en: True
fi_fi: Totta

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
fi_fi: Drinkkien sekoitus

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
fi_fi: Lasien täyttö

[ctx: #20125]
en: Logged on as
fi_fi: Kirjautuneena tunnuksella

[ctx: #20126]
en: Log off
fi_fi: Kirjaudu ulos

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
fi_fi: Weave - Käänteinen

[ctx: #20132]
en: Restart video
fi_fi: Aloita video alusta

[ctx: #20133]
en: Edit network location
fi_fi: Muokkaa verkkosijaintia

[ctx: #20134]
en: Remove network location
fi_fi: Poista verkkosijainti

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
fi_fi: Haluatko tutkia kansion?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
fi_fi: Muistiyksikkö

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
fi_fi: Muistiyksikkö on liitetty

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
fi_fi: Muistiyksikköä ei voida liittää

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
fi_fi: Portissa {0:d}, paikassa {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
fi_fi: Lukitse näytönsäästäjä

[ctx: #20141]
en: Set
fi_fi: Aseta

[ctx: #20142]
en: Username
fi_fi: Käyttäjätunnus

[ctx: #20143]
en: Enter password for
fi_fi: Syötä salasana käyttäjälle

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
fi_fi: Sammutusajastus

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
fi_fi: Sammutusviive (minuuttia)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
fi_fi: Käynnistetty, sammuu {0:d} m kuluttua

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
fi_fi: Sammuta 30 minuutin kuluttua

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
fi_fi: Sammuta 60 minuutin kuluttua

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
fi_fi: Sammuta 120 minuutin kuluttua

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
fi_fi: Mukautettu sammutusviive

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
fi_fi: Peru ajoitettu sammutus

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
fi_fi: Lukitusasetukset: {0:s}

[ctx: #20153]
en: Browse...
fi_fi: Selaa...

[ctx: #20154]
en: Summary information
fi_fi: Yleistiedot

[ctx: #20155]
en: Storage information
fi_fi: Tallennusmedioiden tiedot

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
fi_fi: Kiintolevyjen tiedot

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
fi_fi: DVD-ROM-tiedot

[ctx: #20158]
en: Network information
fi_fi: Verkon tiedot

[ctx: #20159]
en: Video information
fi_fi: Näyttölaitteiston tiedot

[ctx: #20160]
en: Hardware information
fi_fi: Laitteiston tiedot

[ctx: #20161]
en: Total
fi_fi: Yhteensä

[ctx: #20162]
en: Used
fi_fi: Varattu

[ctx: #20163]
en: of
fi_fi: /

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
fi_fi: Lukitusta ei tueta

[ctx: #20165]
en: Not locked
fi_fi: Lukitsematon

[ctx: #20166]
en: Locked
fi_fi: Lukittu

[ctx: #20167]
en: Frozen
fi_fi: Jumissa

[ctx: #20168]
en: Requires reset
fi_fi: Täytyy resetoida

[ctx: #20169]
en: Week
fi_fi: Viikko

[ctx: #20170]
en: Line
fi_fi: Linja

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
fi_fi: Windows-verkko (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
fi_fi: XBMSP-palvelin

[ctx: #20173]
en: FTP server
fi_fi: FTP-palvelin

[ctx: #20174]
en: FTPS server
fi_fi: FTPS-palvelin

[ctx: #20175]
en: UPnP server
fi_fi: UPnP-palvelin

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
fi_fi: Näytä videon tiedot

[ctx: #20177]
en: Done
fi_fi: Valmis

[ctx: #20178]
en: Shift
fi_fi: Vaihto

[ctx: #20180]
en: Symbols
fi_fi: Symbolit

[ctx: #20181]
en: Backspace
fi_fi: Askelpalautin

[ctx: #20182]
en: Space
fi_fi: Välilyönti

[ctx: #20183]
en: Reload skin
fi_fi: Lataa ulkoasu uudelleen

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
fi_fi: Käytä sarjoille julistenäkymiä

[ctx: #20186]
en: Please wait
fi_fi: Odota

[ctx: #20187]
en: UPnP / DLNA
fi_fi: UPnP/DLNA

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
fi_fi: Ilmoita kirjastopäivityksistä

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
fi_fi: Käytä juonen ja esittelyn automaattista vieritystä

[ctx: #20190]
en: Custom
fi_fi: Mukautettu

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
fi_fi: Käytä vianselvityslokia

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
fi_fi: Nouda lisää tietoja päivitysten yhteydessä

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
fi_fi: Albumien oletustietolähde

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
fi_fi: Esittäjien oletustietolähde

[ctx: #20195]
en: Change information provider
fi_fi: Vaihda tietolähdettä

[ctx: #20196]
en: Export music library
fi_fi: Vie musiikkikirjasto

[ctx: #20197]
en: Import music library
fi_fi: Tuo musiikkikirjasto

[ctx: #20198]
en: No artist found!
fi_fi: Esittäjää ei löytynyt!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
fi_fi: Esittäjän tietojen nouto epäonnistui

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
fi_fi: Suosi Internetistä noudettavia tietoja

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
fi_fi: Korvaa musiikkitiedostojen tagien sisältämät tiedot, kuten lajityyppi, julkaisuvuosi tai esittäjä, Internetistä noudetuilla tiedoilla. Toiminnosta on hyötyä, jos käytät kappaleiden tageissa MusicBrainz-tunnisteita.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
fi_fi: Etsi ulkoisia tekstityksiä

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
fi_fi: Esittäjien tietojen tallennuskansio

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
fi_fi: Suosi Internetistä noudettavia albumikuvituksia

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
fi_fi: Jollei paikallista albumin kansikuvaa löydy, noudetaan kuvat Intenetistä. Jollei kumpaakaan ole saatavilla, käytetään musiikkitiedostoihin upotettuja kuvia

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
fi_fi: Elokuvakokoelmien tietojen tallennuskansio

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
fi_fi: Käytä esittäjän lajittelunimeä lajiteltaessa esittäjän perusteella

[ctx: #20240]
en: Android music
fi_fi: Android-musiikki

[ctx: #20241]
en: Android videos
fi_fi: Android-videot

[ctx: #20242]
en: Android pictures
fi_fi: Android-kuvat

[ctx: #20243]
en: Android photos
fi_fi: Android-valokuvat

[ctx: #20244]
en: Android apps
fi_fi: Android-sovellukset

[ctx: #20245]
en: Windows music library
fi_fi: Windows-musiikki

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
fi_fi: Windows-videot

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
fi_fi: Windows-kuvat

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
fi_fi: Windows-valokuvat

[ctx: #20249]
en: Windows documents
fi_fi: Windows-dokumentit

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
fi_fi: Bileet pystyyn! (video)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
fi_fi: Drinkkien sekoitus (video)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
fi_fi: Lasien täyttö (video)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
fi_fi: WebDAV-palvelin (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
fi_fi: WebDAV-palvelin (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
fi_fi: Kirjaudut ensimmäistä kertaa. Muokkaa profiiliasi

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
fi_fi: Verkkolevyjärjestelmä (NFS)

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH / SFTP)
fi_fi: Secure Shell (SSH/SFTP)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
fi_fi: Zeroconf-selain

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
fi_fi: Verkkopalvelimen hakemisto (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
fi_fi: Verkkopalvelimen hakemisto (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
fi_fi: Ei voida kirjoittaa kansioon:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
fi_fi: RSS-syöte (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
fi_fi: RSS-syöte (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
fi_fi: Toissijainen DNS-palvelin

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
fi_fi: DHCP-palvelin:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
fi_fi: Luo uusi kansio

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
fi_fi: Tuntematon tai sisäinen (suojattu)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
fi_fi: Videot - Kirjasto

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
fi_fi: Lajitteluperuste: ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
fi_fi: Päivitetään elokuvia: {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
fi_fi: Päivitetään musikkivideoita: {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
fi_fi: Päivitetään sarjoja tietolähteellä {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
fi_fi: Päivitetään esittäjiä: {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
fi_fi: Päivitetään albumeita: {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
fi_fi: Sisällön päivitysasetukset

[ctx: #20323]
en: Movie plot
fi_fi: Elokuvan juoni

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
fi_fi: Toista osa...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
fi_fi: Kohdistuksen palautus

[ctx: #20326]
note: Window screen calibration: ask to reset calibration settings
en: Do you want reset the calibration to their defaults for "{0:s}" resolution?
fi_fi: Haluatko palauttaa näytön kohdistuksen oletusarvot resoluutiolle '{0:s}'?

[ctx: #20327]
note: Window screen calibration: the current calibration value
en: Current value: {}
fi_fi: Nykyinen arvo: {}

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
fi_fi: Valitse kohde

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
fi_fi: Elokuvat ovat erillisissä, elokuvien mukaan nimetyissä kansioissa

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
fi_fi: Käytä tunnistukseen kansioiden nimiä

[ctx: #20331]
en: File
fi_fi: Tiedosto

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
fi_fi: Käytetäänkö tunnistukseen tiedostojen vai kansioiden nimiä?

[ctx: #20333]
en: Set content
fi_fi: Määritä sisältö

[ctx: #20334]
en: Folder
fi_fi: Kansio

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
fi_fi: Etsitäänkö sisältöä kaikista kansioista?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
fi_fi: Avaa lähteet

[ctx: #20337]
en: Actor
fi_fi: Näyttelijä

[ctx: #20338]
en: Movie
fi_fi: Elokuva

[ctx: #20339]
en: Director
fi_fi: Ohjaaja

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
fi_fi: Haluatko poistaa kaikki tämän sijainnin kohteet kirjastostasi?

[ctx: #20342]
en: Movies
fi_fi: Elokuvat

[ctx: #20343]
en: TV shows
fi_fi: Sarjat

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
fi_fi: Valitse kansion sisältö

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
fi_fi: Suorita automaattihaku

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
fi_fi: Tutki myös alikansiot

[ctx: #20347]
en: as
fi_fi: roolissa

[ctx: #20348]
en: Directors
fi_fi: Ohjaajat

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
fi_fi: Sijainnista ei löytynyt videotiedostoja!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
fi_fi: {0:s} ({1:s} ääntä)

[ctx: #20351]
en: TV show information
fi_fi: Sarjan tiedot

[ctx: #20352]
en: Episode information
fi_fi: Jakson tiedot

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
fi_fi: Ladataan sarjan tietoja

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
fi_fi: Noudetaan jakso-opasta

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
fi_fi: Ladataan kansion sisältämien jaksojen tietoja

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
fi_fi: Valitse sarja:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
fi_fi: Syötä sarjan nimi

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
fi_fi: Kausi {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
fi_fi: Jakso

[ctx: #20360]
en: Episodes
fi_fi: Jaksot

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
fi_fi: Ladataan jakson tietoja

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
fi_fi: Poista jakso kirjastosta

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
fi_fi: Poista sarja kirjastosta

[ctx: #20364]
en: TV show
fi_fi: Sarja

[ctx: #20365]
en: Episode plot
fi_fi: Jakson juoni

[ctx: #20366]
en: * All seasons
fi_fi: * Kaikki kaudet

[ctx: #20367]
en: Hide watched
fi_fi: Piilota katsotut

[ctx: #20368]
en: Prod code
fi_fi: Tuotantokoodi

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
fi_fi: Näytä katsomattomien kohteiden tiedot

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
fi_fi: * Piilotettu juonipaljastusten välttämiseksi *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
fi_fi: Valitse kauden pienoiskuva

[ctx: #20372]
en: Season image
fi_fi: Kauden kuva

[ctx: #20373]
en: Season
fi_fi: Kausi

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
fi_fi: Noudetaan elokuvan tietoja

[ctx: #20375]
en: Unassign content
fi_fi: Poista sisällön määritys

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
fi_fi: Alkuperäinen nimi

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
fi_fi: Päivitä sarjan tiedot

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
fi_fi: Päivitetäänkö kaikkien jaksojen tiedot?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
fi_fi: Valittu kansio sisältää yhden sarjan

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
fi_fi: Älä tutki valittua kansiota

[ctx: #20381]
en: Specials
fi_fi: Erikoisjaksot

[ctx: #20382]
en: Recently added
fi_fi: Viimeksi lisätyt

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
fi_fi: Valittu kansio sisältää yhden videon

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
fi_fi: Liitä sarjaan

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
fi_fi: Poista sarjaliitos

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
fi_fi: Viimeksi lisätyt elokuvat

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
fi_fi: Viimeksi lisätyt jaksot

[ctx: #20388]
en: Studios
fi_fi: Studiot

[ctx: #20389]
en: Music videos
fi_fi: Musiikkivideot

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
fi_fi: Viimeksi lisätyt musiikkivideot

[ctx: #20391]
en: Music video
fi_fi: Musiikkivideo

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
fi_fi: Poista musiikkivideo kirjastosta

[ctx: #20393]
en: Music video information
fi_fi: Musiikkivideon tiedot

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
fi_fi: Ladataan musiikkivideon tietoja

[ctx: #20395]
en: Mixed
fi_fi: Sekoitettu

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
fi_fi: Siirry esittäjän albumeihin

[ctx: #20397]
en: Go to album
fi_fi: Siirry albumiin

[ctx: #20398]
en: Play song
fi_fi: Toista kappale

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
fi_fi: Siirry albumin musiikkivideoihin

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
fi_fi: Siirry esittäjän musiikkivideoihin

[ctx: #20401]
en: Play music video
fi_fi: Toista musiikkivideo

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
fi_fi: Lataa näyttelijöiden pienoiskuvat

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
fi_fi: Valitse näyttelijän pienoiskuva

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
fi_fi: Poista kirjanmerkki

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
fi_fi: Poista jakson kirjanmerkki

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
fi_fi: Aseta jakson kirjanmerkki

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
fi_fi: Tietolähteen asetukset

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
fi_fi: Noudetaan musiikkivideon tietoja

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
fi_fi: Noudetaan sarjan tietoja

[ctx: #20410]
en: Trailer
fi_fi: Traileri

[ctx: #20411]
en: Flatten
fi_fi: Tiivistä näkymä

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
fi_fi: Piilota sarjojen kaudet

[ctx: #20413]
en: Get fanart
fi_fi: Nouda fanart-kuvat

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
fi_fi: Näytä fanart-kuvat video- ja musiikkikirjastoissa

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
fi_fi: Etsitään uutta sisältöä

[ctx: #20416]
en: First aired
fi_fi: Ensiesitys

[ctx: #20417]
en: Writer
fi_fi: Käsikirjoittaja

[ctx: #20418]
en: Writers
fi_fi: Käsikirjoittajat

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
fi_fi: Korvaa tiedostonimet kirjaston nimillä

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
fi_fi: Ei koskaan

[ctx: #20421]
en: If only one season
fi_fi: Jos vain yksi kausi

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
fi_fi: Aina

[ctx: #20423]
en: Has trailer
fi_fi: Traileri löytyy

[ctx: #20424]
en: False
fi_fi: Ei

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
fi_fi: Fanart-kuvaesitys

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
fi_fi: Viedäänkö yhteen yhdistettyyn vaiko joka kohde omaan tiedostoon?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
fi_fi: Valitse säännön tyyppi

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
fi_fi: Yhdistettyyn tiedostoon

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
fi_fi: Erillisiin tiedostoihin

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
fi_fi: Viedäänkö pienois- ja fanart-kuvat?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
fi_fi: Korvataanko vanhat tiedostot?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
fi_fi: Ohita sijainti kirjastopäivitysten yhteydessä

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
fi_fi: Pura videotiedot videotiedostoista

[ctx: #20434]
en: Sets
fi_fi: Kokoelmat

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
fi_fi: Yhdistä videot, jotka on jaettu osiin

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
fi_fi: Viedäänkö näyttelijöiden pienoiskuvat?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
fi_fi: Valitse fanart-kuva

[ctx: #20438]
en: Local fanart
fi_fi: Paikallinen fanart-kuva

[ctx: #20439]
en: No fanart
fi_fi: Ei fanart-kuvaa

[ctx: #20440]
en: Current fanart
fi_fi: Nykyinen fanart-kuva

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
fi_fi: Etäsijainnin fanart-kuva

[ctx: #20442]
en: Change content
fi_fi: Vaihda sisältöä

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
fi_fi: Haluatko päivittää kaikkien tämän sijainnin kohteiden tiedot?

[ctx: #20444]
en: Add to library
fi_fi: Lisää kirjastoon

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
fi_fi: Havaittiin paikallisesti tallennettuja tietoja. Korvataanko ne Internetistä noudettavilla tiedoilla?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
fi_fi: Haluatko lisätä mediatiedostot tästä lähteestä kirjastoosi?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
fi_fi: Tietojen nouto ei onnistunut

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
fi_fi: Palvelinta ei tavoiteta

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
fi_fi: Etäpalvelinta ei tavoitettu. Haluatko jatkaa päivitystä?

[ctx: #20451]
en: Countries
fi_fi: Maat

[ctx: #20452]
en: episode
fi_fi: jakso

[ctx: #20453]
en: episodes
fi_fi: jaksoa

[ctx: #20454]
en: Listener
fi_fi: Kuuntelija

[ctx: #20455]
en: Listeners
fi_fi: Kuuntelijaa

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
fi_fi: Piilota hierarkia

[ctx: #20457]
en: Movie set
fi_fi: Elokuvakokoelma

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
fi_fi: Näytä elokuvakokoelmat

[ctx: #20459]
en: Tags
fi_fi: Tunnisteet

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
fi_fi: Lisää '{0:s}'

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
fi_fi: Poista '{0:s}'

[ctx: #20462]
en: New tag...
fi_fi: Uusi tunniste...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
fi_fi: Tunniste nimeltä "{0:s}" on jo olemassa.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
fi_fi: Valitse '{0:s}'

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
fi_fi: Muokkaa elokuvakokoelmaa

[ctx: #20466]
en: Select movie set
fi_fi: Valitse elokuvakokoelma

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
fi_fi: Ei kokoelmaa (poista kokoelmasta '{0:s}')

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
fi_fi: Lisää elokuva uuteen kokoelmaan

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
fi_fi: Pidä nykyisessä kokoelmassa '{0:s}'

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
fi_fi: Näytä kokoelmat, jotka sisältävät vain yhden elokuvan

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
fi_fi: Näytä tyhjät sarjat

[ctx: #20472]
en: Show all performers for music videos
fi_fi: Näytä kaikki musiikkivideoiden esittäjät

[ctx: #20473]
en: Premiered
fi_fi: Ensiesitys

[ctx: #20474]
note: Used in smart playlists to select items based on the HDR type (HDR10, HLG, Dolbyvision)
en: HDR type
fi_fi: HDR-tyyppi

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
fi_fi: Näytä piilotetut tiedostot ja kansiot

[ctx: #21331]
en: New media detected
fi_fi: Havaittiin uutta mediaa

[ctx: #21332]
en: Browse videos
fi_fi: Selaa videoita

[ctx: #21333]
en: Browse music
fi_fi: Selaa musiikkia

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
fi_fi: Selaa kuvia

[ctx: #21335]
en: Browse files
fi_fi: Selaa tiedostoja

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
fi_fi: Yhdistetään: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
fi_fi: Ei koskaan

[ctx: #21338]
en: Select version
fi_fi: Valitse versio

[ctx: #21339]
en: Version {0:s}
fi_fi: Versio {0:s}

[ctx: #21340]
en: Auto-update
fi_fi: Automaattinen päivitys

[ctx: #21341]
en: No updates available
fi_fi: Päivityksiä ei saatavilla

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
fi_fi: Lisäosasta ei tällä hetkellä ole saatavilla useita versioita.

[ctx: #21343]
en: Use video tags
fi_fi: Lue videotiedostojen tagit

[ctx: #21344]
en: Enable to use embedded tags in mp4 or mkv files for library metadata. Will prevent scrapers from operating correctly.
fi_fi: Käytä MP4- tai MKV-tiedostojen upotettuja tageja kirjaston metatiedoille. Estää näiden tietojen noudon tietolähteistä.

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
fi_fi: Luokittelematon

[ctx: #21346]
note: Used to give heading list entry for an file extension description, e.g. to show as 'Extension: ".mp3"'
en: Extension: "{0:s}"
fi_fi: Tiedostopääte: "{0:s}"

[ctx: #21347]
note: Used to give heading list entry for an mimetype description, e.g. to show as 'MIME type: "audio/mpeg3"'
en: MIME type: "{0:s}"
fi_fi: MIME-tyyppi: "{0:s}"

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
fi_fi: Tue UPnP-protokollaa

[ctx: #21359]
en: Add media share...
fi_fi: Lisää mediajako...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
fi_fi: Jaa omat kirjastot

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
fi_fi: Etsi UPnP-soittimia

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
fi_fi: Kirjanmerkki luotiin

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
fi_fi: Jakson kirjanmerkki luotiin

[ctx: #21364]
en: Edit media share
fi_fi: Muokkaa mediajakoa

[ctx: #21365]
en: Remove media share
fi_fi: Poista mediajako

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
fi_fi: Valitse erillinen tekstityskansio

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
fi_fi: Elokuvien ja vaihtoehtoisten tekstitysten kansio

[ctx: #21368]
en: Override subtitles fonts
fi_fi: Korvaa tekstityksissä määritetyt fontit

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
fi_fi: Tue hiiren ja kosketusnäytön käyttöä

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
fi_fi: Toista käyttöliittymän äänet toiston aikana

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
fi_fi: Pienoiskuva

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
fi_fi: Pakotettu DVD-aluekoodi

[ctx: #21373]
en: Display
fi_fi: Näyttö

[ctx: #21374]
en: Video aspect
fi_fi: Videon kuvasuhde

[ctx: #21375]
en: Normal
fi_fi: Normaali

[ctx: #21377]
en: Widescreen
fi_fi: Laajakuva

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
fi_fi: Käytä 480p-tarkkuutta

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
fi_fi: Käytä 720p-tarkkuutta

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
fi_fi: Käytä 1080i-tarkkuutta

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
fi_fi: Syötä toistolistalle nimi

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
fi_fi: Näytä "Lisää lähde" -valinta

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
fi_fi: Käytä vierityspalkkeja

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
fi_fi: Käytä videokirjaston katsotut-suodatusvalintaa kytkimenä

[ctx: #21385]
en: Open
fi_fi: Avaa

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
fi_fi: Äänekkyyden hallintataso

[ctx: #21387]
en: Fast
fi_fi: Nopea

[ctx: #21388]
en: Quiet
fi_fi: Hiljainen

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
fi_fi: Käytä omaa taustaa

[ctx: #21390]
en: Power management level
fi_fi: Virranhallinnan taso

[ctx: #21391]
en: High power
fi_fi: Korkea virrankulutus

[ctx: #21392]
en: Low power
fi_fi: Alhainen virrankulutus

[ctx: #21393]
en: High standby
fi_fi: Korkea valmiustila

[ctx: #21394]
en: Low standby
fi_fi: Alhainen valmiustila

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
fi_fi: 4 Gt suurempia tiedostoja ei voida puskuroida välimuistiin

[ctx: #21396]
en: Chapter
fi_fi: Kappale

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
fi_fi: Korkealaatuinen Pixel Shader v2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
fi_fi: Käytä tween-animaatioita

[ctx: #21400]
en: contains
fi_fi: sisältää arvon

[ctx: #21401]
en: does not contain
fi_fi: ei sisällä arvoa

[ctx: #21402]
en: is
fi_fi: on arvo

[ctx: #21403]
en: is not
fi_fi: ei ole arvo

[ctx: #21404]
en: starts with
fi_fi: alkaa arvolla

[ctx: #21405]
en: ends with
fi_fi: päättyy arvoon

[ctx: #21406]
en: greater than
fi_fi: suurempi kuin arvo

[ctx: #21407]
en: less than
fi_fi: pienempi kuin arvo

[ctx: #21408]
en: after
fi_fi: jälkeen päiväyksen

[ctx: #21409]
en: before
fi_fi: ennen päiväystä

[ctx: #21410]
en: in the last
fi_fi: viimeisessä

[ctx: #21411]
en: not in the last
fi_fi: ei viimeisessä

[ctx: #21412]
en: Information providers
fi_fi: Tietolähteet

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
fi_fi: Elokuvien oletustietolähde

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
fi_fi: Sarjojen oletustietolähde

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
fi_fi: Musiikkivideoiden oletustietolähde

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
fi_fi: Valitse sarjan ensimmäinen katsomaton kausi/jakso

[ctx: #21417]
en: Settings
fi_fi: Asetukset

[ctx: #21418]
en: Multilingual
fi_fi: Monikielinen

[ctx: #21419]
en: No information providers present
fi_fi: Tietolähteitä ei ole

[ctx: #21420]
en: Value to match
fi_fi: Täsmäysarvo

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
fi_fi: Älytoistolistasääntö

[ctx: #21422]
en: Match items where
fi_fi: Täsmää kohteisiin, joiden

[ctx: #21423]
en: New rule...
fi_fi: Uusi sääntö...

[ctx: #21424]
en: Items must match
fi_fi: Kohteiden tulee täsmätä

[ctx: #21425]
en: all of the rules
fi_fi: Kaikkiin sääntöihin

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
fi_fi: Vähintään yhteen sääntöön

[ctx: #21427]
en: Limit to
fi_fi: Määrärajoitus

[ctx: #21428]
en: No limit
fi_fi: Ei rajoitusta

[ctx: #21429]
en: Order by
fi_fi: Järjestysperuste

[ctx: #21430]
en: ascending
fi_fi: Nouseva

[ctx: #21431]
en: descending
fi_fi: Laskeva

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
fi_fi: Muokkaa älytoistolistaa

[ctx: #21433]
en: Playlist name
fi_fi: Toistolistan nimi

[ctx: #21434]
en: Find items where
fi_fi: Etsi kohteita, joiden

[ctx: #21435]
en: Edit
fi_fi: Muokkaa

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
fi_fi: {0:d} kohdetta

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
fi_fi: Uusi älytoistolista...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
fi_fi: {0:c}-asema

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
fi_fi: Jukeboksin asetukset

[ctx: #21440]
en: Home folder
fi_fi: Kotikansio

[ctx: #21441]
en: Watched count
fi_fi: Katsottujen määrä

[ctx: #21442]
en: Episode title
fi_fi: Jakson nimi

[ctx: #21443]
en: Video resolution
fi_fi: Videon resoluutio

[ctx: #21444]
en: Audio channels
fi_fi: Äänikanavat

[ctx: #21445]
en: Video codec
fi_fi: Videokoodekki

[ctx: #21446]
en: Audio codec
fi_fi: Äänikoodekki

[ctx: #21447]
en: Audio language
fi_fi: Äänen kieli

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
fi_fi: Tekstityskieli

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
fi_fi: Kaukosäädin lähettää näppäimistön painalluksia

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
fi_fi: Muokkaa

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
fi_fi: Internet-yhteys vaaditaan.

[ctx: #21452]
en: Get more...
fi_fi: Nouda lisää...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
fi_fi: Juuritiedostojärjestelmä

[ctx: #21454]
en: Source too slow
fi_fi: Lähde on liian hidas

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
fi_fi: Lukunopeus on liian alhainen tasaiseen toistoon

[ctx: #21456]
en: External storage
fi_fi: Ulkoinen tallennusmedia

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
fi_fi: Katsottujen jaksojen määrä

[ctx: #21458]
en: Group by
fi_fi: Ryhmitysperuste

[ctx: #21459]
en: mixed
fi_fi: sekoitettu

[ctx: #21460]
note: Subtitle position on screen setting list
en: Position on screen
fi_fi: Sijainti näytöllä

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
fi_fi: Manuaalinen

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
fi_fi: Videon alalaidassa

[ctx: #21463]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of screen
fi_fi: Näytön alalaidassa

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
fi_fi: Videon ylälaidassa

[ctx: #21465]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of screen
fi_fi: Näytön ylälaidassa

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
fi_fi: Valitsee sarjan ensimmäisen katsomattoman jakson tai tuotantokauden automaattisesti .[CR][Kerran] Siirtyy ensimmäiseen katsomattomaan kohteeseen vain näkymän ensimmäisellä avauksella.[CR][Aina] Siirtyy ensimmäiseen katsomattomaan kohteeseen näkymän jokaisella avauksella.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
fi_fi: {0:.1f} - {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
fi_fi: {0:d} - {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
fi_fi: {0:s} - {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
fi_fi: Ensimmäisellä avauskerralla

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
fi_fi: "Kaikki kaudet" ja "Erikoisjaksot" -osioiden sisällytys

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
fi_fi: Huomioidaanko 'Kaikki kaudet' ja 'Erikoisjaksot' katsomattomien kohteiden valinnassa.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
fi_fi: Ei kumpaakaan

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
fi_fi: Molemmat

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
fi_fi: Vain "Kaikki kaudet"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
fi_fi: Vain "Erikoisjaksot"

[ctx: #21478]
en: Open
fi_fi: Avaa

[ctx: #21479]
en: Run
fi_fi: Suorita

[ctx: #21480]
en: Use
fi_fi: Käytä

[ctx: #21481]
en: Audio track count
fi_fi: Ääniraitojen määrä

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
fi_fi: Tekstitysraitojen määrä

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
fi_fi: Näytä

[ctx: #21484]
note: Button label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Show support
fi_fi: Näytä tuki

[ctx: #21485]
note: Dialog header label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Supported file extensions and media types
fi_fi: Tuetut tiedostopäätteet ja mediatyypit

[ctx: #21602]
en: (External)
fi_fi: (ulkoinen)

[ctx: #21800]
en: File name
fi_fi: Tiedoston nimi

[ctx: #21801]
en: File path
fi_fi: Tiedoston sijainti

[ctx: #21802]
en: File size
fi_fi: Tiedoston koko

[ctx: #21803]
en: File date / time
fi_fi: Tiedoston päiväys/aika

[ctx: #21804]
en: Slide index
fi_fi: Kuvan numero

[ctx: #21805]
en: Resolution
fi_fi: Resoluutio

[ctx: #21806]
en: Comment
fi_fi: Kommentti

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
fi_fi: Väri/mv

[ctx: #21808]
en: JPEG process
fi_fi: JPEG-käsittely

[ctx: #21820]
en: Date / Time
fi_fi: Päiväys/aika

[ctx: #21821]
en: Description
fi_fi: Kuvaus

[ctx: #21822]
en: Camera make
fi_fi: Kameran merkki

[ctx: #21823]
en: Camera model
fi_fi: Kameran malli

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
fi_fi: EXIF-kommentti

[ctx: #21826]
en: Aperture
fi_fi: Aukko

[ctx: #21827]
en: Focal length
fi_fi: Polttoväli

[ctx: #21828]
en: Focus distance
fi_fi: Tarkennusetäisyys

[ctx: #21829]
en: Exposure
fi_fi: Valotus

[ctx: #21830]
en: Exposure time
fi_fi: Valotusaika

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
fi_fi: Valotusarvo

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
fi_fi: Valotusmuoto

[ctx: #21833]
en: Flash used
fi_fi: Salamaa käytetty

[ctx: #21834]
en: White-balance
fi_fi: Valkotasapaino

[ctx: #21835]
en: Light source
fi_fi: Valonlähde

[ctx: #21836]
en: Metering mode
fi_fi: Mittaustapa

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
fi_fi: Digitaalinen zoomaus

[ctx: #21839]
en: CCD width
fi_fi: CCD-kennon leveys

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
fi_fi: GPS-leveysaste

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
fi_fi: GPS-pituusaste

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
fi_fi: GPS-korkeus

[ctx: #21843]
en: Orientation
fi_fi: Suunta

[ctx: #21844]
en: XP comment
fi_fi: XP-kommentti

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
fi_fi: Lisää kirjastoon

[ctx: #21857]
en: Sub-location
fi_fi: Alasijainti

[ctx: #21858]
en: Image type
fi_fi: Kuvan tyyppi

[ctx: #21859]
en: Time created
fi_fi: Luontiaika

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
fi_fi: Täydennyskategoriat

[ctx: #21861]
en: Keywords
fi_fi: Avainsanat

[ctx: #21862]
en: Caption
fi_fi: Kuvateksti

[ctx: #21863]
en: Author
fi_fi: Tekijä

[ctx: #21864]
en: Headline
fi_fi: Otsikko

[ctx: #21865]
en: Special instructions
fi_fi: Erityisohjeet

[ctx: #21866]
en: Category
fi_fi: Kategoria

[ctx: #21867]
en: Byline
fi_fi: Sivurivi

[ctx: #21868]
en: Byline title
fi_fi: Sivurivin nimi

[ctx: #21869]
en: Credit
fi_fi: Tunnustus

[ctx: #21870]
en: Source
fi_fi: Lähde

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
fi_fi: Tekijänoikeushuomautus

[ctx: #21872]
en: Object name
fi_fi: Objektin nimi

[ctx: #21873]
en: City
fi_fi: Kaupunki

[ctx: #21874]
en: State
fi_fi: Osavaltio

[ctx: #21875]
en: Country
fi_fi: Maa

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
fi_fi: Alkuperäinen TX-viittaus

[ctx: #21877]
en: Date created
fi_fi: Luontipäivä

[ctx: #21878]
en: Urgency
fi_fi: Tärkeys

[ctx: #21879]
en: Country code
fi_fi: Maakoodi

[ctx: #21880]
en: Reference service
fi_fi: Viitepalvelu

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
fi_fi: Salli UPnP-etäohjaus

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
fi_fi: Pyri ohittamaan DVD-levyn valikkoa edeltävät esittelyt

[ctx: #21883]
en: Saved music
fi_fi: Tallennettu musiikki

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
fi_fi: Nouda kaikkien esittäjien tiedot

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
fi_fi: Noudetaan albumin tietoja

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
fi_fi: Noudetaan esittäjän tietoja

[ctx: #21887]
en: Biography
fi_fi: Biografia

[ctx: #21888]
en: Discography
fi_fi: Diskografia

[ctx: #21889]
en: Searching artist
fi_fi: Etsitään esittäjää

[ctx: #21890]
en: Select artist
fi_fi: Valitse esittäjä

[ctx: #21891]
en: Artist information
fi_fi: Esittäjän tiedot

[ctx: #21892]
en: Instruments
fi_fi: Instrumentit

[ctx: #21893]
en: Born
fi_fi: Syntynyt

[ctx: #21894]
en: Formed
fi_fi: Perustettu

[ctx: #21895]
en: Themes
fi_fi: Teemat

[ctx: #21896]
en: Disbanded
fi_fi: Lopettanut

[ctx: #21897]
en: Died
fi_fi: Kuollut

[ctx: #21898]
en: Years active
fi_fi: Aktiivisuusvuodet

[ctx: #21899]
en: Label
fi_fi: Tunniste

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
fi_fi: Syntynyt/perustettu

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
fi_fi: Päivitä kirjasto käynnistyksen yhteydessä

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
fi_fi: Piilota kirjastopäivitysten edistyminen

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
fi_fi: DNS-liite

[ctx: #22003]
en: {0:2.3f}s
fi_fi: {0:2.3f} s

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
fi_fi: Myöhässä: {0:2.3f} s

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
fi_fi: Ajoissa: {0:2.3f} s

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
fi_fi: Tekstityksen ajoitus

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
fi_fi: OpenGL-toimittaja:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
fi_fi: OpenGL-renderöijä:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
fi_fi: OpenGL-versio:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
fi_fi: Grafiikkaprosessorin lämpötila:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
fi_fi: Prosessorin lämpötila:

[ctx: #22012]
en: Total memory
fi_fi: Keskusmuistin määrä

[ctx: #22013]
en: Profile data
fi_fi: Profiilin tiedot

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
fi_fi: Himmennä näyttö, kun videotoisto on tauotettu

[ctx: #22015]
en: All recordings
fi_fi: Kaikki tallenteet

[ctx: #22016]
en: By title
fi_fi: Nimien mukaan

[ctx: #22017]
en: By group
fi_fi: Ryhmät

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
fi_fi: Tallenteet nimien mukaan

[ctx: #22020]
en: Guide
fi_fi: Ohjelmaopas

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
fi_fi: Minimoi mustat palkit

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
fi_fi: Näytä videotiedostot listauksissa

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
fi_fi: Direct3D-versio:

[ctx: #22030]
en: Font
fi_fi: Fontti

[ctx: #22031]
en: Size
fi_fi: Koko

[ctx: #22032]
en: Colours
fi_fi: Värit

[ctx: #22033]
en: Charset
fi_fi: Merkistö

[ctx: #22076]
note: Label for setting to choose the default action for "play"
en: Default play action
fi_fi: Toiston oletustoiminto

[ctx: #22077]
note: Label for value for default play action setting
en: Ask if resumable
fi_fi: Kysy, jos jatkettavissa

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
fi_fi: Jatka

[ctx: #22079]
en: Default select action
fi_fi: Valinnan oletustoiminto

[ctx: #22080]
en: Choose
fi_fi: Valitse

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
fi_fi: Näytä tiedot

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
fi_fi: Lisää...

[ctx: #22083]
en: Play all
fi_fi: Toista kaikki

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
fi_fi: Teksti-TV ei ole käytettävissä

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
fi_fi: Aktivoi teksti-TV

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
fi_fi: Osa {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
fi_fi: Puskuroidaan, {0:d} tavua

[ctx: #23053]
en: Stopping
fi_fi: Pysähtyy

[ctx: #23054]
en: Running
fi_fi: Käynnissä

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
fi_fi: Skaalaa teksti-TV 4:3-kuvasuhteeseen

[ctx: #23100]
en: External player active
fi_fi: Ulkoinen soitin on aktiivinen

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
fi_fi: Sulje soitin painamalla "OK"

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
fi_fi: Paina "OK" toiston päätyttyä

[ctx: #24000]
en: Add-on
fi_fi: Lisäosa

[ctx: #24001]
en: Add-ons
fi_fi: Lisäosat

[ctx: #24002]
en: Add-on options
fi_fi: Lisäosan asetukset

[ctx: #24003]
en: Add-on information
fi_fi: Lisäosan tiedot

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
fi_fi: Viimeksi päivitetyt

[ctx: #24005]
en: Media sources
fi_fi: Medialähteet

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
fi_fi: Käyttöliittymän äänet

[ctx: #24007]
en: Movie information
fi_fi: Elokuvien tiedot

[ctx: #24008]
en: Screensaver
fi_fi: Näytönsäästäjä

[ctx: #24009]
en: Script
fi_fi: Komentosarja

[ctx: #24010]
en: Visualisation
fi_fi: Visualisointi

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
fi_fi: Lisäosien jakeluvarasto

[ctx: #24012]
en: Subtitles
fi_fi: Tekstitykset

[ctx: #24013]
en: Lyrics
fi_fi: Sanoitukset

[ctx: #24014]
en: TV information
fi_fi: Sarjojen tiedot

[ctx: #24015]
en: Music video information
fi_fi: Musiikkivideoiden tiedot

[ctx: #24016]
en: Album information
fi_fi: Albumien tiedot

[ctx: #24017]
en: Artist information
fi_fi: Esittäjien tiedot

[ctx: #24018]
en: Services
fi_fi: Palvelut

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
fi_fi: PVR-päätteet

[ctx: #24020]
en: Configure
fi_fi: Määritä

[ctx: #24021]
en: Disable
fi_fi: Poista käytöstä

[ctx: #24022]
en: Enable
fi_fi: Ota käyttöön

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
fi_fi: Lisäosa ei ole käytössä

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
fi_fi: Sisältövalikot

[ctx: #24026]
en: Languages
fi_fi: Kielet

[ctx: #24027]
en: Weather
fi_fi: Sää

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
fi_fi: Weather.com (oletus)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
fi_fi: Säätietolisäosa

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
fi_fi: Lisäosa ei sisällä määritettäviä asetuksia

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
fi_fi: Asetusten latauksessa tapahtui virhe

[ctx: #24032]
en: All add-ons
fi_fi: Kaikki lisäosat

[ctx: #24033]
en: Install from repository
fi_fi: Asenna jakeluvarastosta

[ctx: #24034]
en: Check for updates
fi_fi: Tarkista päivitykset

[ctx: #24035]
en: Image collections
fi_fi: Kuvakokoelmat

[ctx: #24036]
en: Changelog
fi_fi: Muutoshistoria

[ctx: #24037]
en: Uninstall
fi_fi: Poista

[ctx: #24038]
en: Install
fi_fi: Asenna

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
fi_fi: Käytöstä poistetut lisäosat

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
fi_fi: (tyhjennä nykyinen asetus)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
fi_fi: Asenna zip-tiedostosta

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
fi_fi: Ladataan, {0:d} %

[ctx: #24043]
en: Available updates
fi_fi: Saatavilla olevat päivitykset

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
fi_fi: Asennetaan, {0:d} %

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
fi_fi: Lisäosan asennus zip-tiedostosta epäonnistui

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
fi_fi: Seuraavat asennetut lisäosat käyttävät lisäosaa {0:s}

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
fi_fi: Lisäosaa ei voida poistaa

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
fi_fi: Lisäosa on merkitty jakeluvarastossa vanhentuneeksi.

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
fi_fi: Käytettävissä olevat lisäosat

[ctx: #24051]
en: Version:
fi_fi: Versio:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
fi_fi: Vastuuvapauslauseke

[ctx: #24053]
en: License:
fi_fi: Lisenssi:

[ctx: #24054]
en: What's new
fi_fi: Mitä uutta

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
fi_fi: Tarkista päivitykset

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
fi_fi: Viimeksi päivitetty {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
fi_fi: Asennetaan {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
fi_fi: Tarkistetaan riippuvuuksia...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
fi_fi: Haluatko ottaa lisäosan käyttöön?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
fi_fi: Haluatko poistaa lisäosan käytöstä?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
fi_fi: Lisäosiin on saatavilla päivityksiä

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
fi_fi: Käytössä olevat lisäosat

[ctx: #24063]
en: Auto update
fi_fi: Automaattinen päivitys

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
fi_fi: Lisäosa otettiin käyttöön

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
fi_fi: Lisäosa päivitettiin

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
fi_fi: Perutaanko lisäosan lataus?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
fi_fi: Parhaillaan ladattavat lisäosat

[ctx: #24068]
en: Update available
fi_fi: Päivitys on saatavilla

[ctx: #24069]
en: Versions
fi_fi: Versiot

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
fi_fi: Lisäosaa ei voitu ladata.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
fi_fi: Tapahtui tuntematon virhe.

[ctx: #24072]
en: Settings required
fi_fi: Asetuksia vaaditaan

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
fi_fi: Yhteyttä ei voitu muodostaa

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
fi_fi: Vaaditaan uudelleenkäynnistys

[ctx: #24075]
en: Disable
fi_fi: Poista käytöstä

[ctx: #24076]
en: Add-on required
fi_fi: Lisäosa vaaditaan

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
fi_fi: Ladattua lisäosaa tarkistetaan...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
fi_fi: Lisäosaa ladataan...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
fi_fi: Lisäosan riippuvuuksia asennetaan...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
fi_fi: Yritetäänkö yhteys muodostaa uudelleen?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
fi_fi: Avustajalisäosat

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
fi_fi: Lisäosakirjastot

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
fi_fi: Informaatiokirjastot

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
fi_fi: Lisäosa asennettiin

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
fi_fi: Riippuvuuden asennus epäonnistui

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
fi_fi: Lisäosaa asennetaan...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
fi_fi: Kaikki jakeluvarastot

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
fi_fi: Jakeluvaraston asennus epäonnistui

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
fi_fi: Lisäosa käynnistyy uudelleen

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
fi_fi: Lukitse lisäosien hallinta

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
fi_fi: Lisäosaa ei voida poistaa käytöstä

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
fi_fi: Tarkistetaan lisäosien päivityksiä

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
fi_fi: Tarkistetaan jakeluvarastosta {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
fi_fi: Lisäosa on poistettu käytöstä, koska se on merkitty jakeluvarastossa vialliseksi.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
fi_fi: Paikallinen pakettivälimuisti

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
fi_fi: Lisäosa on merkitty jakeluvarastossa vialliseksi.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
fi_fi: Haluatko poistaa sen käytöstä järjestelmässäsi?

[ctx: #24098]
en: Broken
fi_fi: Viallinen

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
fi_fi: Haluatko vaihtaa tähän ulkoasuun?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
fi_fi: Ominaisuuden käyttö edellyttää lisäosan latausta:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
fi_fi: Haluatko ladata lisäosan?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
fi_fi: Ulkoasua ei voitu ladata

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
fi_fi: Joitakin ulkoasun tiedostoja puuttuu

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
fi_fi: Lisäosa ei ole yhteensopiva, koska sen riippuvuudet eivät täyty.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
fi_fi: Tauota toisto tekstitysten etsinnän ajaksi

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
fi_fi: Määritä ladattujen tekstitysten tallennuskohde. Voit käyttää joko videotiedoston sijaintia tai muuta sijaintia.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
fi_fi: Etsitään tekstityksiä...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
fi_fi: {0:d} tekstitystä löytyi

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
fi_fi: Tekstityksiä ei löytynyt

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
fi_fi: Ladataan tekstitystä...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
fi_fi: Tekstitysten latauskielet

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
fi_fi: Määritä etsittävät tekstityskielet.[CR]Huomioi: Kaikki tekstityspalvelut eivät tue kaikkia kieliä.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
fi_fi: Tekstityksen lataus epäonnistui

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
fi_fi: Tekstityspalveluita ei ole asennettu

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
fi_fi: Tekstitysten tallennuskohde

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
fi_fi: Ensisijainen tekstityslisäosa sarjoille

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
fi_fi: Valitse sarjojen tekstitysten oletushakupalvelu.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
fi_fi: Ensisijainen tekstityslisäosa elokuville

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
fi_fi: Valitse elokuvien tekstitysten oletushakupalvelu.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
fi_fi: Manuaalinen hakulauseke

[ctx: #24121]
en: Enter search string
fi_fi: Syötä hakulauseke

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
fi_fi: Asenna kaikki päivitykset

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
fi_fi: Tauottaa videotoiston tekstityshaun ajaksi ja jatkaa sitä haun valmistuttua.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
fi_fi: Videotiedoston sijainti

[ctx: #24125]
en: Custom location
fi_fi: Erillinen tekstityskansio

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
fi_fi: Lataa ensimmäinen tekstitys automaattisesti

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
fi_fi: Lataa hakutulosten ensimmäinen tekstitys automaattisesti.

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
fi_fi: Näytä kuvaavat tekstitykset (CC)

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
fi_fi: Etsii ja purkaa videoiden sisäisiä kuvaavia tekstitysraitoja (CC). Tämä kasvattaa prosessorin kuormitusta.

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
fi_fi: Haluatko vaihtaa tähän kieleen?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
fi_fi: Tekstitysasetukset

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
fi_fi: Lataa tekstitys...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
fi_fi: Ominaisuuden käyttö edellyttää lisäosan käyttöönottoa:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
fi_fi: Haluatko ottaa lisäosan käyttöön?

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
fi_fi: Asenna vain automaattiset päivitykset

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
fi_fi: Päivitä

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
fi_fi: Näytä lisäosa

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
fi_fi: Näytä

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
fi_fi: Lisäosa ei ole käytössä

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
fi_fi: Riippuvuus ei täyttynyt: {0:s}, versio {1:s}.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
fi_fi: Lisäosan asennus sijainnissa {0:s} olevasta zip-tiedostosta epäonnistui virheellisen rakenteen vuoksi.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
fi_fi: Lisäosa poistettiin

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
fi_fi: Videokirjaston päivitys

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
fi_fi: Musiikkikirjaston päivitys

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
fi_fi: Päivitys epäonnistui, {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
fi_fi: Yhteensopimattomat lisäosat

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
fi_fi: Seuraavat lisäosat on poistettu käytöstä, koska ne eivät ole yhteensopivia tämän Kodi-version kanssa: {0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
fi_fi: Tietokantaa siirretään - odota

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
fi_fi: Lisäosia siirretään - odota

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
fi_fi: Lisäosa ei ole yhteensopiva tämän Kodi-version kanssa.

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
fi_fi: Tällä asetuksella Siri-ohjain toimii normaaliin Apple tvOS -järjestelmän tapaan.

[ctx: #24154]
en: Consider Siri remote in idle state after N seconds
fi_fi: Oleta Siri-ohjaimen olevan lepotilassa N sekunnin kuluttua

[ctx: #24155]
en: Time to wait before considering the Siri remote in idle state
fi_fi: Viive, jonka jälkeen Siri-ohjaimen oletetaan olevan lepotilassa

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
fi_fi: 30 sekuntia

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
fi_fi: 60 sekuntia

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
fi_fi: 90 sekuntia

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
fi_fi: 120 sekuntia

[ctx: #24160]
en: Ignore first tap/swipe/pan of the Siri remote after a period of inactivity
fi_fi: Älä huomioi Siri-ohjaimen ensimmäistä painallusta/pyyhkäisyä/panorointia toimettomuusjakson jälkeen

[ctx: #24161]
en: This prevents you from accidental tap/swipe/pan action when you grab the remote in your hand
fi_fi: Tämä estää ei-toivotut napautukset/pyyhkäisyt/panoroinnit tartuttaessa ohjaimeen

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
fi_fi: Käytä Kodin virtuaalinäppäimistöä

[ctx: #24163]
en: The higher the value, the more sensitive the pan gesture
fi_fi: Mitä korkeampi arvo, sitä herkempi panorointiele

[ctx: #24164]
note: Header text for yes/no dialog about enable of broken add-on
en: Add-on "{0:s}" broken
fi_fi: Lisäosa '{0:s}' on viallinen

[ctx: #24165]
note: Yes/no dialog text with add-on broken string value and to ask for use
en: Add-on marked as broken with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
fi_fi: Lisäosa on merkitty vialliseksi seuraavasta syystä:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Haluatko ottaa sen käyttöön?

[ctx: #24166]
note: Header text for yes/no dialog about enable of deprecated add-on
en: Add-on "{0:s}" deprecated
fi_fi: Lisäosa '{0:s}' on vanhentunut

[ctx: #24167]
note: Yes/no dialog text with add-on deprecated string value and to ask for use
en: Add-on marked as deprecated with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
fi_fi: Lisäosa on merkitty vanhentuneeksi seuraavalla perusteella:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Haluatko ottaa sen käyttöön?

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
fi_fi: Vanhentunut: {0:s}

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
fi_fi: Normaali

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
fi_fi: Vanhentunut

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
fi_fi: Viallinen

[ctx: #24180]
note: The minimum version a dependency must meet. This is set in the <requires> tag of the dependee {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s}{3:s}
fi_fi: Vähimmäisvaatimus: {0:s}{3:s}

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
fi_fi: Vähimmäisvaatimus: {0:s} => Asennetaan: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
fi_fi: Vähimmäisvaatimus: {0:s} / Asennettu: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
fi_fi: Vähimmäisvaatimus: {0:s} / Asennettu: {1:s} => Päivitetään: {2:s}{3:s}

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
fi_fi:  (valinnainen)

[ctx: #24185]
note: The minimum version, only lower versions are available for install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Not available{3:s}
fi_fi: Vähimmäisversio: {0:s}/Ei saatavilla{3:s}

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
fi_fi: Yhteyden muodostus jakeluvarastoon epäonnistui.

[ctx: #24992]
en: System
fi_fi: Järjestelmä

[ctx: #24993]
en: Information providers
fi_fi: Tietolähteet

[ctx: #24994]
en: Running
fi_fi: Käynnissä

[ctx: #24995]
en: Orphaned
fi_fi: Hylätty

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
fi_fi: Hallitse riippuvuuksia

[ctx: #24997]
en: Look and feel
fi_fi: Käyttöliittymä

[ctx: #24998]
en: My add-ons
fi_fi: Omat lisäosat

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
fi_fi: Piilota yhteensopimattomat

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
fi_fi: Ilmoitukset

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
fi_fi: Piilota tuntemattomat

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
fi_fi: Valitse kaikista nimikkeistä...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
fi_fi: Näytä Blu-ray-valikko

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
fi_fi: Toista ensisijainen nimike: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
fi_fi: Nimi: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
fi_fi: Valitse toistettava kohde

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
fi_fi: Kappaleet: {0:d} - kesto: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
fi_fi: Blu-ray-toisto epäonnistui

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
fi_fi: Tämän Blu-ray-levyn valikkoa ei tueta

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
fi_fi: Kappale {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
fi_fi: Mainos

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
fi_fi: Automaattiohitus ei ole käytössä

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
fi_fi: Automaattiohitus on käytössä

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
fi_fi: Manuaalinen

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
fi_fi: QWERTY-näppäimistö

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
fi_fi: Äänen läpivienti on käytössä

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
fi_fi: BD-J-valikon virhe

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
fi_fi: Javan latauksessa tapahtui virhe, jonka vuoksi BD-J-valikot eivät tällä hetkellä toimi. BD-J-valikot tarvitsevat Java Runtime Environment -ympäristön toimiakseen, joten varmista, että se on asennettu järjestelmääsi ja toimii.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
fi_fi: Tämä Blu-ray-levy (tai -tiedosto) on salattu, eikä sitä voida toistaa.

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
fi_fi: RadioText Plus -tiedot

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
fi_fi: Yhtye

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
fi_fi: Tyyli

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
fi_fi: Säveltäjä

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
fi_fi: Esittäjä

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
fi_fi: Kapellimestari

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
fi_fi: Moderaattori

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
fi_fi: Toimitushenkilöstö

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
fi_fi: Ohjelma

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
fi_fi: Puhelin

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
fi_fi: Sähköposti

[ctx: #29912]
note: SMS message number (if present)
en: SMS
fi_fi: Tekstiviesti

[ctx: #29913]
note: Hotline phone (if present)
en: Hotline
fi_fi: Kuuma linja

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
fi_fi: Verkkosivusto

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
fi_fi: Tiedot

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
fi_fi: Uutiset

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
fi_fi: Paikallisuutiset

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
fi_fi: Urheilu

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
fi_fi: Lotto

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
fi_fi: Osakkeet

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
fi_fi: Muu

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
fi_fi: Horoskooppi

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
fi_fi: Aikuisten hittejä

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
fi_fi: Espanjalaista puhetta

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
fi_fi: Espanjalaista musiikkia

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
fi_fi: Hip hop musiikkia

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
fi_fi: Liikennetiedote!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
fi_fi: Radioviesti

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
fi_fi: Kieli

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
fi_fi: Yliopisto

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
fi_fi: Persoonallisuus

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
fi_fi: Julkinen

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
fi_fi: Kevyttä musiikkia

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
fi_fi: Aikuisten hittejä

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
fi_fi: Kevyttä rockmusiikkia

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
fi_fi: Puhetta

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
fi_fi: Ei ohjelmatyyppiä

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
fi_fi: Uutiset

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
fi_fi: Ajankohtaista

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
fi_fi: Informaatio

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
fi_fi: Urheilu

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
fi_fi: Koulutus

[ctx: #29946]
note: Program style name
en: Drama
fi_fi: Draama

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
fi_fi: Kulttuuri

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
fi_fi: Tiede

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
fi_fi: Vaihteleva

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
fi_fi: Popmusiikki

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
fi_fi: Rockmusiikki

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
fi_fi: Helposti kuunneltavaa musiikkia

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
fi_fi: Kevyttä klassista musiikkia

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
fi_fi: Vakavaa klassista musiikkia

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
fi_fi: Muuta musiikkia

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
fi_fi: Sää

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
fi_fi: Talous

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
fi_fi: Lastenohjelmat

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
fi_fi: Yhteiskunta

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
fi_fi: Uskonto

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
fi_fi: Sisäänsoitto-ohjelma

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
fi_fi: Matkailu

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
fi_fi: Vapaa-aika

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
fi_fi: Jazzmusiikkia

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
fi_fi: Countrymusiikkia

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
fi_fi: Kansallista musiikkia

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
fi_fi: Vanhanajan musiikkia

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
fi_fi: Folkmusiikki

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
fi_fi: Dokumentti

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
fi_fi: Hälytystesti

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
fi_fi: Hälytys

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
fi_fi: Klassista rockmusiikkia

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
fi_fi: Klassista musiikkia

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
fi_fi: Vastaanota RDS-viestejä radiokanavilta

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
fi_fi: Hyödynnä RDS-tietoja, jos saatavilla

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
fi_fi: Liikennetiedotteet

[ctx: #29983]
note: Help text of boolean on/off value
en: RDS informs you about traffic advisory messages
fi_fi: Vastaanota RDS-liikennetiedotteita

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
fi_fi: Korota liikennetiedotteiden äänenvoimakkuutta

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
fi_fi: Korottaa RDS-liikennetiedotteiden äänenvoimakkuutta

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
fi_fi: Remixerit

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
fi_fi: Sovittajat

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
fi_fi: Säveltäjät

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
fi_fi: Kapellimestarit

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
fi_fi: DJ-mikserit

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
fi_fi: Sanoittajat

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
fi_fi: Orkesterit

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
fi_fi: Roolit

[ctx: #29995]
note: Label for multi-disc movies, including movie title (param 0) and disc number (param 1).
en: {0:s} (Disc {1:s})
fi_fi: {0:s} (levy {1:s})

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
fi_fi: Trailerin laatu

[ctx: #33002]
en: Stream
fi_fi: Suoratoista

[ctx: #33003]
en: Download
fi_fi: Lataa

[ctx: #33004]
en: Download & play
fi_fi: Lataa ja toista

[ctx: #33005]
en: Download & save
fi_fi: Lataa ja tallenna

[ctx: #33006]
en: Today
fi_fi: Tänään

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
fi_fi: Huomenna

[ctx: #33008]
en: Saving
fi_fi: Tallennetaan

[ctx: #33009]
en: Copying
fi_fi: Kopioidaan

[ctx: #33010]
en: Set download directory
fi_fi: Valitse latauskansio

[ctx: #33011]
en: Search duration
fi_fi: Haun kesto

[ctx: #33012]
en: Short
fi_fi: Lyhyt

[ctx: #33013]
en: Long
fi_fi: Pitkä

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
fi_fi: Käytä tavallisen soittimen sijaan DVD Player -soitinta

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
fi_fi: Kysy ladataanko ennen toistoa

[ctx: #33016]
en: Clips
fi_fi: Näytteet

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
fi_fi: Ota käyttöön käynnistämällä lisäosa uudelleen

[ctx: #33018]
en: Tonight
fi_fi: Tänä iltana

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
fi_fi: Huomisiltana

[ctx: #33020]
en: Condition
fi_fi: Säätila

[ctx: #33021]
en: Precipitation
fi_fi: Sademäärä

[ctx: #33022]
en: Precip
fi_fi: Sadetta

[ctx: #33023]
en: Humid
fi_fi: Kosteaa

[ctx: #33024]
en: Feels
fi_fi: Tuntuu kuin

[ctx: #33025]
en: Observed
fi_fi: Havaittu

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
fi_fi: Poikkeaa normaalista

[ctx: #33027]
en: Sunrise
fi_fi: Auringonnousu

[ctx: #33028]
en: Sunset
fi_fi: Auringonlasku

[ctx: #33029]
en: Details
fi_fi: Tiedot

[ctx: #33030]
en: Outlook
fi_fi: Ennuste

[ctx: #33031]
en: Coverflow
fi_fi: Pintavirtaus

[ctx: #33032]
en: Translate text
fi_fi: Käännä teksti

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
fi_fi: Karttalistan '{0:s}'-kategoria

[ctx: #33034]
en: 36-hour
fi_fi: 36 tunnin

[ctx: #33035]
en: Maps
fi_fi: Kartat

[ctx: #33036]
en: Hourly
fi_fi: Tuntiennuste

[ctx: #33037]
en: Weekend
fi_fi: Viikonloppu

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
fi_fi: {0:s}. päivä

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
fi_fi: "{0:s}" -laitteet

[ctx: #33049]
en: Alert
fi_fi: Hälytys

[ctx: #33050]
en: Alerts
fi_fi: Hälytykset

[ctx: #33051]
en: Choose your
fi_fi: Valitse

[ctx: #33052]
en: Check
fi_fi: Tarkasta

[ctx: #33053]
en: Configure the
fi_fi: Määritä

[ctx: #33054]
en: Seasons
fi_fi: Kaudet

[ctx: #33055]
en: Use your
fi_fi: Käytä

[ctx: #33056]
en: Watch your
fi_fi: Katso

[ctx: #33057]
en: Listen to
fi_fi: Kuuntele

[ctx: #33058]
en: View your
fi_fi: Näytä

[ctx: #33059]
en: Configure the
fi_fi: Määritä

[ctx: #33060]
en: Power
fi_fi: Virta

[ctx: #33061]
en: Menu
fi_fi: Valikko

[ctx: #33062]
en: Play the
fi_fi: Toista

[ctx: #33063]
en: Options
fi_fi: Asetukset

[ctx: #33065]
en: Editor
fi_fi: Editori

[ctx: #33066]
en: About your
fi_fi: Tietoja

[ctx: #33067]
en: Star rating
fi_fi: Tähtiarvio

[ctx: #33068]
en: Background
fi_fi: Tausta

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
fi_fi: Taustat

[ctx: #33070]
en: Custom background
fi_fi: Oma tausta

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
fi_fi: Omat taustat

[ctx: #33072]
en: View readme
fi_fi: Näytä lue minut

[ctx: #33073]
en: View changelog
fi_fi: Näytä muutoshistoria

[ctx: #33077]
en: No data found!
fi_fi: Tietoja ei löytynyt!

[ctx: #33078]
en: Next page
fi_fi: Seuraava sivu

[ctx: #33079]
en: Love
fi_fi: Tykkää

[ctx: #33080]
en: Hate
fi_fi: Inhoa

[ctx: #33082]
en: Path to script
fi_fi: Komentosarjan sijainti

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
fi_fi: Käytä "Oma komentosarja" -painiketta

[ctx: #33084]
en: Auto login
fi_fi: Automaattinen kirjautuminen

[ctx: #33100]
en: Failed to start
fi_fi: Käynnistys epäonnistui

[ctx: #33101]
en: Web server
fi_fi: Verkkopalvelin

[ctx: #33102]
en: Event server
fi_fi: Tapahtumapalvelin

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
fi_fi: Etäviestintäpalvelin

[ctx: #33104]
en: You have previously enabled the web interface without setting up a password. The web server has been disabled until you either explicitly allow this or set up authentication. Please review your settings.
fi_fi: Olet aiemmin ottanut web-käyttöliittymän käyttöön ilman salasanaa. Verkkopalvelin on poistettu käytöstä kunnes tämä erikseen hyväksytään tai tunnistautuminen määritetään. Tarkista asetukset.

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
fi_fi: Havaittiin uusi yhteys

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
fi_fi: MPEG-4 Audio (FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34007]
en: Windows media audio 2 (FFmpeg wmav2)
fi_fi: Windows Media Audio 2 (FFmpeg WMAV2)

[ctx: #34008]
en: When you need to enter some text, Kodi virtual keyboard will show up instead of the built-in tvOS keyboard
fi_fi: Kun sinun on syötettävä tekstiä, näytetään sisäänrakennetun tvOS-näppäimistön sijaan Kodin virtuaalinäppäimistö

[ctx: #34009]
en: Siri remote pan gesture horizontal sensitivity
fi_fi: Siri-ohjaimen vaakapanorointieleen herkkyys

[ctx: #34010]
en: Siri remote pan gesture vertical sensitivity
fi_fi: Siri-ohjaimen pystypanorointieleen herkkyys

[ctx: #34100]
en: Number of channels
fi_fi: Kanavien määrä

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
fi_fi: Valitse miten toimitaan, kun mediatoisto tai käyttöliittymä ei tuota ääntä. [CR][Aina] Pitää vastaanottavan äänilaitteen aktiivisena tuottamalla jatkuvaa, äänetöntä signaalia. Tämä saattaa estää muiden sovellusten äänet.[CR][1-10 minuuttia] Ääniulostulo asetetaan valitun ajan kuluttua keskeytettyyn tilaan.[CR][Ei käytössä] Ääniulostulo asetetaan keskeytettyyn tilaan heti. Huomoi, että esim. ilmoitusäänet eivät välttämättä kuulu lepotilassa.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
fi_fi: Lähetä hiljaista kohinaa

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
fi_fi: Estää joitakin vahvistimia sammumasta/siirtymästä valmiustilaan lähettämällä kuuloalueen ulkopuolista kohinasignaalia. Asetus on tarpeeton, kun käytetään esim. kuulokkeita tai analogista ääniulostuloa.

[ctx: #34114]
note: Indicates if Audio Engine should include lfe when downmixing
en: Include LFE when downmixing
fi_fi: Sisällytä LFE alasmiksaukseen

[ctx: #34115]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: If enabled, this setting will include lfe channel into the mixing when there is no dedicated LFE output channel available. This only makes sense for full range speakers.
fi_fi: Tämän asetuksen ollessa käytössä sisällytetään LFE-kanava miksaukseen, kun erillistä LFE-lähtökanavaa ei ole käytettävissä. Tämä voi olla hyödyllistä vain käytettäessä täyden taajuusalueen kaiuttimia.

[ctx: #34116]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: Off
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #34117]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: 50%
fi_fi: 50 %

[ctx: #34118]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: 100%
fi_fi: 100 %

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
fi_fi: Toista käyttöliittymän äänet

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
fi_fi: Vain toiston ollessa pysäytettynä

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
fi_fi: Aina

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
fi_fi: Ei koskaan

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
fi_fi: Seuraavaa toistokohdetta ei löydy

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
fi_fi: Edellistä toistokohdetta ei löydy

[ctx: #34220]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On/Off toast caption
en: HDR status
fi_fi: HDR-tila

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
fi_fi: Käytössä

[ctx: #34224]
en: Tone mapping method
fi_fi: Sävykartoitustapa

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
fi_fi: Zeroconf-palvelun käynnistys epäonnistui

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
fi_fi: Onko Apple Bonjour -palvelu asennettu? Lisätietoja löytyy lokitiedoista.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
fi_fi: AirPlayn käynnistys epäonnistui, koska se edellyttää Zeroconf-palvelun käyttöä.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
fi_fi: Zeroconf-palvelua ei voitu pysäyttää. AirPlay ja AirTunes edellyttävät, että Zeroconf on käynnissä.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
fi_fi: Videon renderöinti

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
fi_fi: Videosuodattimien/-skaalaimien alustus epäonnistui. Varmistetaan bilineaarisella skaalauksella.

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
fi_fi: Äänilaitteen alustus epäonnistui

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
fi_fi: Tarkista ääniasetukset

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
fi_fi: Käytä siirtymiseen eleitä:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
fi_fi: Suunnat yhden sormen pyyhkäisyillä vasemmalle, oikealle, ylös ja alas

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
fi_fi: Askelpalautin kahden sormen pyyhkäisyllä vasemmalle

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
fi_fi: Enter/valinta yhden sormen napautuksella

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
fi_fi: Sisältövalikko kahden sormen napautuksella tai yhden sormen pitkällä painalluksella

[ctx: #35000]
en: Peripherals
fi_fi: Oheislaitteet

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
fi_fi: Yleinen HID-laite

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
fi_fi: Yleinen verkkosovitin

[ctx: #35003]
en: Generic disk
fi_fi: Yleinen levy

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
fi_fi: Tälle oheislaitteelle ei ole määritettäviä asetuksia.

[ctx: #35005]
en: New device configured
fi_fi: Uusi laite on määritetty

[ctx: #35006]
en: Device removed
fi_fi: Laite on poistettu

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
fi_fi: Keymap-näppäinmääritys tälle laitteelle

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
fi_fi: Keymap-näppäinmääritys on käytössä

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
fi_fi: Älä käytä tälle laitteelle omaa keymap-näppäinmääritystä

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
fi_fi: Oheislaitekirjastot

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
fi_fi: Havaittiin uusi ohjain

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
fi_fi: Havaittiin uusi ohjain. Ohjaimet voidaan määrittää järjestelmäasetusten "Ohjaus"-osiosta koska tahansa. Haluatko määrittää ohjaimen nyt?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
fi_fi: Joidenkin ohjainten painikkeet ja akselit häiritsevät näppäinkomentojen määritystä. Paina niitä nyt poistaaksesi ne käytöstä:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
fi_fi: Painike {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
fi_fi: Akseli {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
fi_fi: Ohjaimia ei voitu määrittää

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
fi_fi: Ohjaimen määritys on riippuvainen käytöstä poistetusta lisäosasta. Haluatko ottaa sen käyttöön?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
fi_fi: Ohita syöte

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
fi_fi: Paina nyt kaikkia analogisia painikkeita niiden havaitsemiseksi:[CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
fi_fi: Hanki kaikki

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
fi_fi: Ei määritettäviä painikkeita

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
fi_fi: Laiteajuriasetukset

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
fi_fi: Selaa oheislaitelisäosia ja määritä niiden asetukset.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
fi_fi: Pelilisäosat

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
fi_fi: Ohjainprofiilit

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
fi_fi: Koekäytä värinää

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
fi_fi: Aktivoi kaikkien ohjainten värinämoottorit.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
fi_fi: Käytä värinää ilmoituksille

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
fi_fi: Ohjainlaite värisee ilmoitusten yhteydessä.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
fi_fi: Valitse ohjainprofiili näppäimistöllä tai kauko-ohjaimella. Kun kysely näytetään, paina peliohjaimesi painiketta, joka vastaa näytöllä ilmoitettua parhaiten. Jos teet virheen, voit toistaa prosessin.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
fi_fi: Ohjaimen määritys

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
fi_fi: Painikkeet

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
fi_fi: Palauta ohjainprofiili

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
fi_fi: Haluatko varmasti palauttaa ohjainprofiilin oletusarvot kaikille kytketyille laitteille?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
fi_fi: Kaikki saatavilla olevat ohjainprofiilit on asennettu.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
fi_fi: Määritä liitetyt ohjaimet

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
fi_fi: Parita ohjaimesi useiden eri pelijärjestelmien ohjainlaitteiksi.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
fi_fi: Ratti

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
fi_fi: Vaihdevivut

[ctx: #35073]
note: Label for buttons that appear on a joystick for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Joysticks
fi_fi: Peliohjaimet

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
fi_fi: Etupainikkeet

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
fi_fi: Olkapainikkeet

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
fi_fi: Liipaisimet

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
fi_fi: Analogiset sauvat

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
fi_fi: Vasemman sauvan kuollut alue

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
fi_fi: Oikean sauvan kuollut alue

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
fi_fi: Sammuta ohjaimet suljettaessa

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
fi_fi: Sammuttaa kaikki toimintoa tukevat ohjaimet, kun sovellus suljetaan.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
fi_fi: Paina {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
fi_fi: Paina {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
fi_fi: Liikuta {0:s} ylös

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
fi_fi: Liikuta {0:s} ylös ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
fi_fi: Liikuta {0:s} alas

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
fi_fi: Liikuta {0:s} alas ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
fi_fi: Liikuta {0:s} oikealle

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
fi_fi: Liikuta {0:s} oikealle ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
fi_fi: Liikuta {0:s} vasemmalle

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
fi_fi: Liikuta {0:s} vasemmalle ({1:d})

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
fi_fi: Tue peliohjaimia

[ctx: #35102]
en: Disable controllers when this device is present
fi_fi: Poista ohjaimet käytöstä, kun tämä laite on yhdistetty

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
fi_fi: Painikkeet

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
fi_fi: Osoittimet

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
fi_fi: Valoase

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
fi_fi: Ammu näyttöalueen ulkopuolella

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
fi_fi: Konsolin kytkimet

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
fi_fi: Laitteistopainikkeet

[ctx: #35109]
note: Heading for buttons on a numeric keypad (containing 0-9, star and pound). Used in the controller mapping dialog.
en: Keypad
fi_fi: Numeronäppäimet

[ctx: #35110]
note: Label for the button that opens the port setup dialog
en: Ports
fi_fi: Liitännät

[ctx: #35111]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
fi_fi: Liitäntöjen määritys

[ctx: #35112]
note: Label of a port with a numeric identifier. {0:s} is the port ID, e.g. "1" for "Port 1"
en: Port {0:s}
fi_fi: Liitäntä {0:s}

[ctx: #35113]
note: Title of the dialog for selecting a game controller
en: Select a Controller
fi_fi: Valitse ohjain

[ctx: #35114]
note: Title of the error dialog when changing a controller port fails
en: Failed to change controller
fi_fi: Ohjaimen vaihto epäonnistui

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
fi_fi: Näppäimistö

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
fi_fi: Pelaajien määritys

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
fi_fi: Käytä näppäimistöä

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
fi_fi: Tämä avulla näppäimistö voi emuloida jopa 8 peliohjainta. Jos asetus ei ole käytössä, näppäimistöllä voidaan yhä ohjata DOSBoxin tapaisia emulaattoreita, jotka vaativat täyden näppäimistön.

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
fi_fi: Näppäimistöpelaajien määrä

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
fi_fi: Määritä näppäimistöä käyttävien pelaajien määrä. Tämä on tarkoitettu näppäimistöajureita käyttäville laitteille, mutta kannattaa myös kokeilla montako pelaajaa saman näppäimistön ääreen mahtuu!

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
fi_fi: Määritä näppäimistöpelaaja 1

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
fi_fi: Määritä näppäimistöpelaaja 2

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
fi_fi: Määritä näppäimistöpelaaja 3

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
fi_fi: Määritä näppäimistöpelaaja 4

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
fi_fi: Määritä näppäimistöpelaaja 5

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
fi_fi: Määritä näppäimistöpelaaja 6

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
fi_fi: Määritä näppäimistöpelaaja 7

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
fi_fi: Määritä näppäimistöpelaaja 8

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
fi_fi: Näppäimistöpelaaja

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
fi_fi: Kaikki näppäimet

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
fi_fi: Yksittäiset näppäimet

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
fi_fi: Valitse näppäin

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
fi_fi: Paina näppäintä

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
fi_fi: Paina näppäintä ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
fi_fi: Hiiri

[ctx: #35172]
note: Name of window for configuring players while playing a game
en: Players
fi_fi: Pelaajat

[ctx: #35173]
note: Notification shown when no controllers are connected in the in-game dialog that lets users configure player assignment
en: No controllers connected
fi_fi: Ohjaimia ei ole kytketty

[ctx: #35201]
note: Name of group in "Games -> General" for configuring gameplay
en: Gameplay
fi_fi: Pelattavuus

[ctx: #35203]
en: Enable rewind (if supported)
fi_fi: Käytä taaksepäin siirtymistä (jos tuettu)

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
fi_fi: Käytä reaaliaikaista taaksepäin siirtymistä pelin aikana, jos peli tukee sitä. Paina taaksepäin-painiketta tai valitse manuaalinen siirtymä toistohakupalkista.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
fi_fi: Taaksepäin siirtymisen enimmäisaika

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
fi_fi: Määrittää miten kauas taaksepäin on mahdollista siirtyä, jos toimintoa tuetaan. Suurempi aika vaatii enemmän keskusmuistia.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
fi_fi: Emulaattorit

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
fi_fi: Itsenäiset pelit

[ctx: #35209]
en: Game resources
fi_fi: Peliresurssit

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
fi_fi: Pelin käynnistys epäonnistui

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
fi_fi: Peli vaatii toimiakseen seuraavan lisäosan: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
fi_fi: Peli ei ole yhteensopiva minkään käytettävissä olevan emulaattorin kanssa.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
fi_fi: Emulaattorin '{0:s}' sisäinen virhe.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
fi_fi: Tätä peliä voidaan pelata vain suoraan kiintolevyltä tai levyosiolta. Pakatut tiedostot on purettava.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
fi_fi: Tämä peli on riippuvainen käytöstä poistetusta lisäosasta. Haluatko ottaa sen käyttöön?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
fi_fi: Tukilisäosat

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
fi_fi: Tämä tallennustilanne voidaan ladata vain emulaattorilla "{0:s}". Haluatko poistaa tallennustilan ja jatkaa?

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
fi_fi: Poista tallennustilanne

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
fi_fi: Tarvittavia tiedostoja ei löytynyt.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
fi_fi: Pelien lähteet

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
fi_fi: Valikko

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
fi_fi: Poistu

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
fi_fi: Puuttuu: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
fi_fi: Tauota/Jatka

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
fi_fi: Videosuodatin

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
fi_fi: Lisäasetukset

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
fi_fi: Kääntö

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
fi_fi: Koko näyttö

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
fi_fi: Venytystila

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
fi_fi: Ohjaimet

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
fi_fi: Avaa pelin valikko painamalla {0:s}.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
fi_fi: Tässä versiossa pelejä on mahdollista pelata vain peliohjaimilla.

[ctx: #35249]
note: Button to open the savestate manager from the game OSD
en: Save / Load
fi_fi: Tallenna/lataa

[ctx: #35250]
en: Add games...
fi_fi: Lisää pelejä...

[ctx: #35251]
en: Add game source
fi_fi: Lisää pelilähde

[ctx: #35252]
en: Edit game source
fi_fi: Muokkaa pelilähdettä

[ctx: #35253]
en: Enable autosave (if supported)
fi_fi: Käytä automaattitallennusta (jos tuettu)

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
fi_fi: Tallenna peli automaattisesti, jos peli tukee sitä. Voit jatkaa pelaamista siitä mihin jäit.

[ctx: #35255]
note: Label for showing which emulator the game was saved with
en: Saved with:
fi_fi: Tallennuslähde:

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
fi_fi: Lisäosan asennus epäonnistui.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
fi_fi: Asennettu

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
fi_fi: Valitse tiedostolle '{0:s}' käytetävä emulaattori

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
fi_fi: Tallennettu

[ctx: #35260]
note: Title of the dialog to select a savestate for the current game
en: Select savestate
fi_fi: Valitse tallennustilanne

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
fi_fi: Uusi

[ctx: #35262]
note: Help text for RetroAchievements username input setting
en: Enter your RetroAchievements account username
fi_fi: Syötä RetroAchievements-tilisi käyttäjätunnus.

[ctx: #35263]
note: Help text for RetroAchievements password input setting
en: Enter your RetroAchievements account password
fi_fi: Syötä RetroAchievements-tilisi salasana.

[ctx: #35265]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Incorrect User/Password!
fi_fi: Virheellinen käyttäjätunnus/salasana!

[ctx: #35266]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Failed to contact server
fi_fi: Yhteyden muodostus palvelimeen epäonnistui

[ctx: #35267]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Invalid response from server
fi_fi: Palvelin vastasi virheellisesti

[ctx: #35268]
note: Setting to show if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Logged in
fi_fi: Kirjautumistila

[ctx: #35269]
note: Help text for the setting that shows if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Toggle this setting to log in or out of RetroAchievements.
fi_fi: Kirjaudu ulos RetroAchievements-palvelusta kytkemällä tämä asetus.

[ctx: #35270]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Your account is not verified. Please check your email to complete your sign up.
fi_fi: Tiliäsi ei ole vahvistettu. Tarkista sähköpostisi viimeistelläksesi rekisteröitymisesi.

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
fi_fi: Palvelinta ei tavoiteta.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
fi_fi: Palvelin ei vastaa oikein.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
fi_fi: Palvelimen versio ei ole yhteensopiva.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
fi_fi: Pääsy estetty.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
fi_fi: Yhdistetään taustajärjestelmään.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
fi_fi: Pulse-Eight CEC-sovitin

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
fi_fi: Näppäimistöpuoleen vaihdon komento

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
fi_fi: Kaokosäädinpuoleen vaihdon komento

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
fi_fi: User-painikkeen komento

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
fi_fi: Käytä puolenvaihtokomentoja

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
fi_fi: Sovittimen avaus ei onnistunut

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
fi_fi: Käynnistyksen yhteydessä käynnistettävät laitteet

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
fi_fi: Sammutuksen yhteydessä sammutettavat laitteet

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
fi_fi: Aseta laitteet valmiustilaan näytönsäästäjän käynnistyessä

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
fi_fi: Herätä laitteet näytönsäästäjän sammuessa

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
fi_fi: CEC-tietoliikenneporttia ei havaittu. Määritä portti manuaalisesti.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
fi_fi: CEC-adapterin alustus ei onnistunut. Tarkista asetukset.

[ctx: #36013]
note: CEC adapter setting to set the type of device that libCEC reports to the TV (Recording, Playback or Tuner Device)
en: CEC client device mode
fi_fi: CEC-päätelaitetila

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
fi_fi: HDMI-portin numero

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
fi_fi: Yhdistetty

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
fi_fi: CEC-adapterin alustus ei onnistunut: libCEC-kirjastoa ei löytynyt järjestelmästäsi.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
fi_fi: Käytä television kieliasetusta

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
fi_fi: Yhdistetty HDMI-laitteeseen

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
fi_fi: Vaihda käynnistyksen yhteydessä lähteeksi tämä laite

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
fi_fi: Fyysinen osoite (ohittaa HDMI-portin)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
fi_fi: Määritykset on päivitetty

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
fi_fi: Uuden määrityksen käyttöönotto epäonnistui. Tarkista asetukset.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
fi_fi: Lähetä "Passiivinen lähde" -komento sammutuksen yhteydessä

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
fi_fi: Muut laitteet, jotka asetetaan myös valmiustilaan

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
fi_fi: Tämä laite tarvitsee huoltoa

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
fi_fi: Ohita

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
fi_fi: Kun televisio sammutetaan

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
fi_fi: Yhteys on katkennut

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
fi_fi: Käyttäjällä ei ole CEC-adapterin avausoikeutta

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
fi_fi: Portti on käytössä. Vain yksi sovellus voi käyttää CEC-adapteria

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
fi_fi: Lähteenvaihdon yhteydessä suoritettava toiminto

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
fi_fi: Yhteys on muodostettu

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
fi_fi: Aina

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
fi_fi: Toiston alkaessa/loppuessa

[ctx: #36037]
en: TV
fi_fi: Televisio

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
fi_fi: Vahvistin/viritinvahvistin

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
fi_fi: Televisio ja viritinvahvistin (yksinomaisesti)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
fi_fi: Havaittu libCEC-käyttöliittymä ({0:x}) on tuettua versiota {1:x} vanhempi.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
fi_fi: * Kohteen kansio

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
fi_fi: Käytä rajoitettua värialuetta (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
fi_fi: Näytönohjainajurin käyttämä puskurimäärä

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
fi_fi: Pysäytä toisto

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
fi_fi: Tauota toisto

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
fi_fi: Pakota viritinvahvistimen käynnistys Kodin aktivoituessa

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
fi_fi: Kaukosäätimen painikkeen painalluksen toistoviive (ms)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
fi_fi: Kaukosäätimen painikkeen painalluksen toistotiheys (ms)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
fi_fi: Kaukosäätimen painikkeen vapautusaika (ms)

[ctx: #36050]
en: On start
fi_fi: Toiston alkaessa

[ctx: #36051]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Recording Device
fi_fi: Tallennuslaite

[ctx: #36052]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Playback Device
fi_fi: Toistolaite

[ctx: #36053]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Tuner Device
fi_fi: Viritinlaite

[ctx: #36096]
note: Label of setting "System / Display / Use system HDR/SDR brightness balance"
en: Use system HDR/SDR brightness balance
fi_fi: Käytä järjestelmän HDR-/SDR-kirkkauden tasapainotusta

[ctx: #36097]
note: Label of setting "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: GUI peak luminance in HDR PQ mode
fi_fi: Käyttöliittymän luminanssihuippu HDR PQ -tilassa

[ctx: #36098]
note: Label of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Use 10 bit for SDR
fi_fi: Käytä SDR-alueelle 10-bittiä

[ctx: #36099]
en: Dithering
fi_fi: Sekoitussävytys

[ctx: #36100]
en: Dither depth
fi_fi: Sekoitussävytyksen syvyys

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
fi_fi: Muuta käyttöliittymän ulkonäköä ja toimintoja.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää kaikki ulkoasuun liittyvät asetukset.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
fi_fi: Valitse käyttöliittymän ulkoasu. Tämä määrittää sovelluksen ulkonäön ja käyttötuntuman.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
fi_fi: Määritä ulkoasukohtaiset asetukset. Käytettävissä olevat asetukset riippuvat käytetyn ulkoasun ominaisuuksista.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
fi_fi: Vaihda käytössä olevan ulkoasun teemaa.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
fi_fi: Vaihda käytössä olevan ulkoasun värejä.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
fi_fi: Valitse käyttöliittymässä käytettävät fontit. Käytössä oleva ulkoasu määrittää valittavissa olevat fontit.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
fi_fi: Muuta käyttöliittymän kokoa.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
fi_fi: Määritä Kodin käynnistyessä näytettävä valikko.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
fi_fi: Valitse käyttöliittymässä käytettävät äänet tai poista ne käytöstä.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
fi_fi: Tämän käytöstä poisto piilottaa ruudulla vierivät RSS-uutiset.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
fi_fi: Muokkaa RSS-syötteitä.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää kieli- ja aluekohtaisia asetuksia.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
fi_fi: Määrittää käyttöliittymän kielen.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
fi_fi: Valitse lämpötilan, ajan ja päiväyksen esitystavat. Käytettävissä olevat valinnat riippuvat valitusta kielestä.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
fi_fi: Valitse käyttöliittymän teksteille käytettävä merkistö. Tämä ei vaikuta tekstitysten merkistöön, joka määritetään soittimen kieliasetustuksista.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
fi_fi: Oletusarvoisesti käytettävä äänen kieli, kun käytettävissä on useita kieliä.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
fi_fi: Jos käytettävissä on useita kieliä, käytetään oletusarvoisesti valittua kieltä.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää medialistausten näyttöasetuksia.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
fi_fi: Näytä listauksissa ".."-kohde yläkansion avaamiseksi.

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
fi_fi: Näytä mediatiedostojen päätteet, eli näytä esim. "You Enjoy Myself" muodossa "You Enjoy Myself.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
fi_fi: Älä huomioi toistolistoja lajiteltaessa etuliitteitä, kuten "The". Tällöin esim. "The Simpsons" lajitellaan ilman etuliitettä nimellä "Simpsons".

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
fi_fi: Salli tiedostojen poisto ja uudelleen nimeäminen. Nämä toiminnot löytyvät sisältövalikosta, joka avautuu painalla näppäimistön "C"-näppäintä.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
fi_fi: Näytä lähteen lisäyspainike käyttöliittymän juuriosioissa.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
fi_fi: Näytä piilotetut tiedostot ja kansiot tiedostolistauksissa.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää näytönsäästäjälisäosien käyttöön liittyviä asetuksia.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
fi_fi: Määrittää miten kauan järjestelmän on oltava toimettomana ennen näytönsäästäjän käynnistymistä.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
fi_fi: Valitse näytönsäästäjä. "Himmennys"-näytönsäästäjä pakotetaan käyttöön koko näytön videotoiston ollessa tauotettuna tai valintaruudun ollessa avoimena.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
fi_fi: Määritä näytönsäästäjälisäosan asetukset. Käytettävissä olevat asetukset riippuvat käytetyn näytönsäästäjän ominaisuuksista.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
fi_fi: Esikatsele valittua näytönsäästäjää.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
fi_fi: Himmennä näyttö, kun mediatoisto on tauotettu. Ei koske "Himmennys"-näytönsäästäjää.

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
fi_fi: Tämä osio sisältää videotiedostoihin ja niiden käsittelyyn liittyviä asetuksia.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää videokirjaston käsittelyyn liittyviä asetuksia.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
fi_fi: Valitse käyttöliittymässä käytettävä lämpötilayksikkö.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
fi_fi: Näytä katsomattoman median tiedot videokirjastossa tai piilota ne juonipaljastusten välttämiseksi. Käytettävissä olevat valinnat ovat 'Elokuvan juoni', 'Jakson juoni' ja 'Jakson pienoiskuva'.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
fi_fi: Valitse käyttöliittymässä käytettävä nopeusyksikkö.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
fi_fi: Lataa näyttelijöiden pienoiskuvat Internetistä, kun kirjastoon lisätään mediatiedostoja.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
fi_fi: Valitse milloin haluat piilottaa sarjojen tuotantokaudet. Jos kaudet on piilotettu, siirrytään sarjan valinnasta suoraan jaksonäkymään.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
fi_fi: Kun käytössä, kootaan elokuvakokoelmaan kuuluvat elokuvat kirjastossa yhteisen kokoelmakohteen alle. Muutoin jokainen elokuva näytetään normaalisti yksittäisinä elokuvina vaikka ne kuuluisivatkin kokoelmaan.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
fi_fi: Etsi uusia ja poistettuja mediatiedostoja käynnistyksen yhteydessä.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
fi_fi: Piilota kirjastopäivityksen edistymisestä kertova ilmoitus.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
fi_fi: Poista kirjaston kohteet, joita ei enää löydy (uudelleennimetyt, poistetut tai poistetuilla ulkoisilla tallennusmedioilla olevat tiedostot).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
fi_fi: Vie videokirjaston tietokanta XML-tiedostoiksi. Tarvittaessa tämä voi myös korvata aiemmat XML-tiedostot.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
fi_fi: Tuo XML-tiedosto videokirjaston tietokantaan.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää videoiden toiston asetuksia.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
fi_fi: Määrittää, toistetaanko toistolistan seuraava video nykyisen toiston päättyessä automaattisesti, sekä mille videotoistolistojen tyypeille näin tehdään.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
fi_fi: Muokkaa videoiden käsittely- ja esitystapaa.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
fi_fi: Käytä korkealaatuisia skaalaimia, kun videota ylösskaalataan vähintään määritetyn prosenttiarvon verran. 5 % pienemmän arvon käyttö on jokseenkin turhaa, koska videon käsittely kuormittaa näytönohjainta, eikä se tällä tasolla tarjoa havaittavaa kuvanlaadun parannusta.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
fi_fi: Dekoodaa videotiedostot VDPAU-laitteistokiihdytyksellä. Tuettu lähinnä NVIDIA- ja joissakin tapauksissa AMD-näytönohjaimissa.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
fi_fi: Dekoodaa videotiedostot VAAPI-laitteistokiihdytyksellä. Tuettu lähinnä Intel- ja joissakin tapauksissa AMD-näytönohjaimissa.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
fi_fi: Kun käytössä, näytetään elokuvakokoelma myös silloin, jos sen sisältämistä elokuvista on kirjastossa vain yksi. Muutoin kokoelma näytetään vain, jos sen elokuvia on kirjastossa useita.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
fi_fi: Dekoodaa videotiedostot DXVA2-laitteistokiihdytyksellä.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
fi_fi: Dekoodaa videotiedostot CrystalHD-laitteistokiihdytyksellä.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
fi_fi: Dekoodaa videotiedostot VTB-laitteistokiihdytyksellä.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
fi_fi: Määritä Kodin käynnistyessä suoritettava toiminto.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
fi_fi: Dekoodaa videotiedostot VideoToolbox-laitteistokiihdytyksellä.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
fi_fi: Näytä videokirjastossa myös sarjat, joille ei ole jaksoja.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
fi_fi: Mahdollista näytön virkistystaajuuden vaihto videon kuvanopeutta parhaiten vastaavaksi. Tämä saattaa pehmentää videotoistoa.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
fi_fi: Viivästytä virkistystaajuuden vaihdon palautustapahtumaa.

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
fi_fi: Tahdista video ja ääni näytön virkistystaajuuteen. Tällöin VideoPlayer-soitin ei käytä pakatun äänen läpivientiä purkamattomana erilliselle vahvistimelle, vaan purkaa äänen itse, koska äänen uudelleennäytteistys voi olla tarpeellista.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
fi_fi: Valitse käyttöliittymässä käytettävä kellonajan esitystapa.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
fi_fi: Valitse näytetäänkö kellonaika käyttöliittymässä 12 vai 24 tunnin muodossa.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
fi_fi: Valitse äänen uudelleennäytteistyksen laatu tilantisiin, joissa ääniulostulo eroaa lähdemateriaalista. [CR][Alhainen] On nopea ja kuormittaa järjestelmäresursseja, kuten prosessoria, vain vähän. [CR][Keski] ja [Korkea] vaativat enemmän järjestelmäresursseja.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
fi_fi: Pyrkii min minimoimaan renoilla näkyvät mustat palkit venyttämällä videota enintään valitun prosenttiarvon verran.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
fi_fi: Valitse zoomaustaso, jolla 4:3-kuvasuhteen videot näytetään laajakuvanäytöllä.

[ctx: #36172]
note: Description of setting with label #13430 "Allow hardware acceleration - PRIME"
en: Enable PRIME decoding of video files
fi_fi: Dekoodaa videotiedostot PRIME-laitteistokiihdytyksellä.

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
fi_fi: Valitse käyttöliittymässä käytettävä lyhyen päiväyksen esitystapa.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
fi_fi: Käytä teksti-TV:tä katsottaessa suoraa televisiolähetystä.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
fi_fi: Skaalaa teksti-TV 4:3-kuvasuhteeseen.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää videotiedostojen listausasetuksia.

[ctx: #36177]
note: Description of setting with label #22079 "Default select action"
en: Toggle between [Choose], [Play] (default), [Resume], [Show information] and [Queue item].[CR][Choose] will open a context menu to select an item, e.g. show information.[CR][Play] will automatically play videos from the beginning or if a resume point is present ask whether to play from beginning or to resume.[CR][Resume] Will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR][Show information] will open the video's information dialog.[CR][Queue item] will append the video to the video playlist.
fi_fi: Vaihda toimintojen [Valitse], [Toista] (oletus), [Jatka], [Näytä tiedot] ja [Lisää kohde jonoon] välillä.[CR][Valitse] avaa sisältövalikon, josta voit valita kulloinkin haluamasi vaihtoehdon.[CR][Toista] toistaa videon automaattisesti alusta tai jos jatkopiste on olemassa, kysyy haluatko toistaa alusta vai jatkaa.[CR][Jatka] jatkaa toistoa automaattisesti edellisestä kohdasta. [CR][Näytä tiedot] avaa kohteen tiedot.[CR][Lisää kohde jonoon] lisää videon videotoistolistaan.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
fi_fi: Pura videotiedostoista metatietoja, kuten koodekki ja kuvasuhde.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
fi_fi: Kun tiedosto lisätään kirjastoon, käytä tiedostonimen sijaan metatiedoista löytyvää nimeä.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
fi_fi: Pura pienoiskuvat videotiedostoista kirjastonäkymiä varten.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
fi_fi: Yhdistää useisiin tiedostoihin jaetut videot, DVD-kansiot tai elokuvakansiot yksittäisiksi kohteiksi tiedostonäkymissä.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
fi_fi: Avaa sisältönäkymän mediakirjastoon siirryttäessä suoraan ja piilottaa nimi-, lajityyppi-, näyttelijä- ym. valikot kirjastonäkymästä.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää tekstitysten käyttöön liittyviä asetuksia.

[ctx: #36185]
note: Description of setting with label #14089 "Font"
en: Set the font type to be used for subtitles.
fi_fi: Valitse tekstitysten fontti.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
fi_fi: Määritä tekstitysten fontin koko.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
fi_fi: Määritä tekstitysten fontin tyyli.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
fi_fi: Määritä tekstitysten fontin väri.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
fi_fi: Määritä tekstitysten fontin merkistö.

[ctx: #36190]
note: Description of setting with label #21368 "Override subtitles fonts"
en: Override subtitles fonts in subtitle formats such as ASS / SSA.
fi_fi: Ohita joidenkin tekstitysmuotojen, kuten ASS/SSA, sisäiset fonttimääritykset.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
fi_fi: Määritä tekstityksille erillinen tallennuskansio. Tämä voi olla myös verkkosijainti.

[ctx: #36192]
note: Description of setting with label #21460 "Subtitle location on screen"
en: Location of subtitles on the screen. [Bottom of video] / [Top of video] When possible the subtitles will be positioned within the video area (depends on video encoding). Please note that some forced positions in the subtitles cannot be changed.
fi_fi: Tekstitysten sijainti näytöllä. [Videon alalaidassa] / [Videon ylälaidassa] Tekstitykset sijoitetaan mahdollisuuksien mukaan videon alueelle (videon pakkauksesta riippuen). Huomioi, että joidenkin tekstitysten pakotettuja sijainteja ei voida muuttaa.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää optisten levyjen (esim. CD, DVD, Blu-ray) käyttöasetuksia.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
fi_fi: Toista DVD- ja Blu-ray-videot automaattisesti, kun ne ladataan asemaan.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
fi_fi: Pakota DVD-toiston aluekoodi. Suomi kuuluu alueelle 2. Aluekoodin pakotus voi olla levyn alkuperästä riippuen tarpeellista. Asetus mahdollistaa aseman alueen kierron.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
fi_fi: Pyri ohittamaan DVD-levyn valikkoa edeltävät ärsyttävät varoitukset ja esittelyt, joita ei normaalisti ole mahdollista ohittaa.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
fi_fi: Valitse elokuvien oletustietolähde. Muokkaa tietolähteen asetuksia lisäosien hallinnasta.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
fi_fi: Valitse sarjojen oletustietolähde. Muokkaa tietolähteen asetuksia lisäosien hallinnasta.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
fi_fi: Valitse musiikkivideoiden oletustietolähde. Muokkaa tietolähteen asetuksia lisäosien hallinnasta.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
fi_fi: Asetukset PVR-komponentille ja televisiolähetyksille.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää televisiolähetyksiin ja tallennuksiin liittyviä yleisiä PVR-asetuksia.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
fi_fi: Kytkee PVR-ominaisuudet (Personal Video Recorder, eli televisiolähetykset ja tallennus) käyttöön. Tämä edellyttää ainakin yhden PVR-lisäosan asennusta.

[ctx: #36204]
note: Description of setting with label #22076 "Default play action"
en: Toggle between [Ask if resumable] (default) and [Resume].[CR][Ask if resumable] will ask whether to play from beginning or to resume (if a resume point is present).[CR][Resume] will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR]If no resume point is set, playback will automatically start from the beginning.
fi_fi: Vaihda toimintojen [Kysy, jos jatkettavissa] (oletus) ja [Jatka] välillä.[CR][Kysy, jos jatkettavissa] avaa sisältövalikon, josta voit valita toistetaanko alusta vai jatketaanko kesken jäänyttä toistoa.[CR][Jatka] jatkaa toistoa automaattisesti edellisestä kohdasta. [CR]Jos jatkopistettä ei ole, toisto aloitetaan automaattisesti alusta.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number from the backend, but use local numbering for channels.
fi_fi: Lajittele kanavat taustajärjestelmän kanavanumeroinnin perusteella, mutta käytä kanavien numeroina paikallisia numeroita.

[ctx: #36206]
en: Use the channel numbering from the backend.
fi_fi: Käytä taustajärjestelmän kanavanumerointia.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
fi_fi: Avaa kanavien hallinta, joka mahdollistaa mm. kanavajärjestyksen sekä kanavien nimien ja kuvakkeiden muokkauksen.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
fi_fi: Kehottaa taustajärjestelmää suorittamaan kanavahaun (jos tuettu).

[ctx: #36209]
en: Clear the databases for PVR data like channels, groups, reminders and guide. Please note that not all data can be restored from the backend afterwards.
fi_fi: Tyhjennä tietokantojen PVR-tiedot, kuten kanavat, ryhmät, muistutukset ja ohjelmaopas. Huomioi, että kaikkia tietoja ei ole myöhemmin mahdollista palauttaa taustajärjestelmästä.

[ctx: #36210]
en: Open the client priorities dialog which allows modifying the priority for enabled PVR clients according to your personal preferences, for instance to order channels client by client. Higher value means higher priority.
fi_fi: Avaa PVR-päätteiden painotusvalinnat, joilla voit muokata aktiivisten PVR-päätteiden ensisijaisuutta käyttöösi sopivaksi, esimerkiksi muokataksesi kanavajärjestyksiä päätekohtaisesti. Korkeampi arvo tarkoittaa korkeampaa painotusta.

[ctx: #36211]
en: This category contains the settings for PVR channels and channel groups.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää kanaviin ja kanavaryhmiin liittyviä PVR-asetuksia.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
fi_fi: Näytä kanavan ohjelmatiedot kanavan vaihdon yhteydessä.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
fi_fi: Avaa ryhmien hallinnan, jonka avulla voidaan muokata kanavaryhmiä ja niiden kanavia.

[ctx: #36214]
en: Preselect the playing channel in windows and dialogs containing channel lists. If enabled and there is a playing channel, the playing channel will be selected when opening a window or dialog containing a channel list. If disabled, the channel previously selected in a window or dialog will be selected when opening a window containing a channel list.
fi_fi: Asetus vaikuttaa siihen, mikä kanava on valittuna, kun ohjelmaopas tai kanavalista avataan. Jos asetus on käytössä, valitaan juuri katselussa oleva kanava. Jos asetus ei ole käytössä, valitaan viimeksi valittuna ollut kanava.

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
fi_fi: Valitse käyttöliittymässä käytettävä pitkän päiväyksen esitystapa.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
fi_fi: Kanavakuvakkeiden tallennuskansio.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
fi_fi: Etsi puuttuvia kanavakuvakkeita.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää sähköisen ohjelmaoppaan asetuksia.

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
fi_fi: Määrittää monenko menneen päivän tiedot ohjelmaoppaassa näytetään ja noudetaan taustajärjestelmästä.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
fi_fi: Määrittää monenko tulevan päivän tiedot ohjelmaoppaassa näytetään ja noudetaan taustajärjestelmästä.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
fi_fi: Ohjelmaoppaan tietojen taustajärjestelmistä noudon tiheys.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
fi_fi: Keskeyttää ohjelmaoppaan tietojen noudon television katselun ajaksi prosessorin kuormituksen pienentämiseksi.

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
fi_fi: Dekoodaa videotiedostot PRIME-laitteistokiihdytyksellä kun "FFMpeg PRIME hwaccel" on käytettävissä.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
fi_fi: Piilottaa "Tietoja ei ole saatavilla" -tunnisteet kanavilta, joille ohjelmaoppaassa ei ole tietoja.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
fi_fi: Poistaa välimuistiin puskuroidut ohjelmaoppaan tiedot ja noutaa ne taustataustajärjestelmästä uudelleen.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää toistoon ja kanavien vaihtoon liittyviä PVR-asetuksia.

[ctx: #36227]
en: Switch to full screen display when starting playback of channels.
fi_fi: Vaihda kanavien toiston alkaessa koko näyttöön.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
fi_fi: Määritä tekstitysten taustan väri.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
fi_fi: Näytä signaalin laatu- ja voimakkuustiedot koodekkitietojen yhteydessä, jos lisäosa ja taustajärjestelmä tukevat ominaisuutta.

[ctx: #36230]
note: Description of setting with label #746 "Background Opacity"
en: Set the subtitle background opacity.
fi_fi: Aseta tekstityksen taustan läpinäkyvyys.

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
fi_fi: Kanavan vaihtaminen tapahtuu vasta OK-napin painamisen jälkeen.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
fi_fi: Viivästyttää kanavan varsinaista vaihtoa nopeuttaen kanava ylös- ja alaspainikkeilla tehtäviä vaihtoja (nopeuttaa ns. kanavasurffailua).

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää tallennusasetuksia.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
fi_fi: Tallennuspainikkeesta käynnistettyjen pikatallennusten kesto. Arvoa käytetään, jos "Pikatallennuksen toiminto" on "Tallenna kiinteä aikajakso".

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
fi_fi: Sulkee kuvaruutuvalikon ohjaimet kanavan vaihdon jälkeen.

[ctx: #36236]
en: If set to a value greater than zero last watched time of channels will be stored the given amount of time after start of channel playback. Otherwise the last watched time will be stored immediately at start of channel playback.
fi_fi: Jos arvo on suurempi kuin nolla, tallennetaan kanavien viimeisin katseluaika määritetyn ajan kuluttua kanavan katselun aloituksesta. Muutoin viimeisin katseluaika tallennetaan välittömästi.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
fi_fi: Aloittaa tallennuksen valitun minuuttimäärän verran etuajassa. Toiminnosta on hyötyä, jos ohjelma alkaa ilmoitettua aiemmin. Kaikki lisäosat ja taustajärjestelmät eivät tue toimintoa.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
fi_fi: Pidentää tallennusaikaa valitun minuuttimäärän verran. Toiminnosta on hyötyä, jos ohjelma päättyy ilmoitettua myöhemmin. Kaikki lisäosat ja taustajärjestelmät eivät tue toimintoa.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
fi_fi: Näytä ilmoitus, kun taustajärjestelmä lisää, lopettaa tai poistaa ajastuksia.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää virranhallintaan liittyviä PVR-asetuksia, kuten taustajärjestelmän herätyksen.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
fi_fi: Suorita alla oleva herätyskomento, kun sovellus suljetaan tai laite siirtyy horrostilaan. Seuraavan ajastuksen aikaleima lähetetään parametrina.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
fi_fi: Komentoa ei suoriteta, jos tällä aikavälillä alkaa tallennus.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
fi_fi: Suoritettava komento (cmd [aikaleima]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
fi_fi: Seuraavan ajastuksen alusta vähennettävä aika.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
fi_fi: Suorita herätyskomento joka päivä asetettuun aikaan.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
fi_fi: Milloin päivittäinen herätyskomento suoritetaan.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää lapsilukon asetukset, jos PVR-taustajärjestelmä tukee niitä.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
fi_fi: Lukittujen kanavien esitykseen vaaditaan PIN-koodi. Kanavia voi merkitä lukituiksi kanavien hallinnan yleisissä asetuksissa. Lapsilukon lukitsemia kanavia ei voida katsoa tai tallentaa syöttämättä PIN-koodia ja niiden ohjelmatiedot piilotetaan ohjelmaoppaasta.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
fi_fi: Syötä uusi PIN-koodi avataksesi lapsilukon lukitsemat kanavat.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
fi_fi: Pyydä PIN-koodia uudelleen avattaessa lukittua kanavaa, kun koodin edellisestä syötöstä on kulnut tässä määritetty aika.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää PVR-taustajärjestelmäkohtaiset asetukset, jos PVR-lisäosa ja taustajärjestelmä tukevat niiden määritystä.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
fi_fi: Avaa PVR-taustajärjestelmäkohtaiset asetukset, jos PVR-lisäosa ja taustajärjestelmä tukevat niiden määritystä.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
fi_fi: Tämä osio sisältää musiikkitiedostoihin ja niiden käsittelyyn liittyviä asetuksia.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
fi_fi: Tallennuspainikkeesta suoritettava toiminto. [Tallenna nykyinen ohjelma] tallentaa parhaillaan esitettävän ohjelman sen loppuun saakka. Jos ohjelmatietoja ei ole saatavilla, tallennus kestää pikatallennuksen kestolle määritetyn ajan. [Tallenna kiinteä aika] tallentaa tästä hetkestä alkaen pikatallennuksen kestolle määritetyn ajan. [Kysy mitä tehdään] avaa manuaalisen toimintovalinnan, josta voidaan valita mm. em. vaihtoehdot sekä joitakin muita vaihtoehtoja.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
fi_fi: Kun käytössä, näytetään sekä kappaleen, että albumin esittäjät. Muutoin yksittäisten kappaleiden esittäjiä ei näytetä.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
fi_fi: Nouda albumien ja esittäjien tiedot automaattisesti lisättäessä kappaleita musiikkikirjastoon.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
fi_fi: Valitse albumien oletustietolähde.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
fi_fi: Valitse esittäjien oletustietolähde.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
fi_fi: Etsi uusia ja poistettuja mediatiedostoja käynnistyksen yhteydessä.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
fi_fi: Tätä kuvataajuutta käytetään, jollei median kuvataajuutta tunnisteta automaattisesti.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
fi_fi: Vie osia musiikkikirjaston tiedoista XML- tai NFO-tiedostoihin. Tarvittaessa tämä voi myös korvata olemassa olevat NFO- ja mediakuvitustiedostot.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
fi_fi: Tuo XML-tiedosto musiikkikirjaston tietokantaan.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää musiikin toiston asetuksia.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
fi_fi: Nykyisestä kansiosta toistetaan seuraava kohde automaattisesti. Esim. tiedostonäkymässä siirrytään saman kansion seuraavaan kappaleeseen automaattisesti edellisen päätyttyä.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
fi_fi: Välittömän toiston sijaan valitut kappaleet lisätään toistojonoon.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
fi_fi: Lue MP3Gain-sovelluksella tai vastaavalla äänitiedostoihin sisällytetyt ReplayGain-tiedot ja normalisoi äänentasot niiden perusteella.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
fi_fi: Viitevoimakkuus (esivahvistustaso), jota käytetään ReplayGain-tietoja sisältäville tiedostoille. Oletusarvo on standardi 89 dB. Älä muuta arvoa, jollet tiedä mitä teet.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
fi_fi: Viitevoimakkuus (esivahvistustaso), jota käytetään tiedostoille, jotka eivät sisällä ReplayGain-arvoja. Oletusarvo on standardi 89 dB. Älä muuta arvoa, jollet tiedä mitä teet.

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
fi_fi: Toista tiedosto tarvittaessa matalammalla äänenvoimakkuudella äänialaa rajoittavan säröytymissuojauksen ehkäisemiseksi. Muutoin AudioEngine-äänimoottori toteuttaa säröytymissuojauksen sitä tarvitseville osille.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
fi_fi: Riistihäivytä kappaleesta toiseen pehmeästi. Sekoituksen keston voidaan määrittää 1-15 sekuntiin.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
fi_fi: Käytä ristihäivytystä myös saman albumin kappaleiden välillä.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
fi_fi: Valitse musiikin kuuntelun aikana näytettävä visualisointi.

[ctx: #36274]
note: Description of setting with label #39125 "Enable tag reading in file view"
en: When browsing music files in file view read the tags of those not in the music library as you go. This can make large directories slow to display, especially over a network.
fi_fi: Kun musiikkitiedostoja selataan tiedostonäkymässä, lue automaattisesti niiden tiedostojen tagit, joita ei ole musiikkikirjastossa. Tämä voi hidastaa suurten kansioiden näyttöä, erityisesti verkon yli.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
fi_fi: Määritä miten kappaleiden nimet näytetään käyttöliittymässä. Kunnollinen toiminta edellyttää, että tagien luku on käytössä.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
fi_fi: Käytetään tiedostolistausten toisen sarakkeen muotoiluun.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
fi_fi: Määritä miten kappaleiden nimet näytetään parhaillaan toistettavien listalla.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
fi_fi: Käytetään parhaillaan toistettavien listan toisen sarakkeen muotoiluun.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
fi_fi: Määritä miten kappaleiden nimet näytetään kirjastolistauksissa.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
fi_fi: Käytetään kirjastolistausten toisen sarakkeen muotoiluun.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
fi_fi: Etsi pienoiskuvia verkkosijainneista ja optisilta medioilta. Tämä voi usein hidastaa verkkokansioiden selausta.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää CD-levyjen käyttöön liittyviä asetuksia.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
fi_fi: Toista CD-levyt automaattisesti, kun ne ladataan asemaan.

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
fi_fi: Nouda äänilevyn tiedot, kuten kappaleiden nimet ja esittäjät, gnudb.org-tietokannasta.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
fi_fi: Valitse levyltä tallennettavien kappaleiden tallennuskohde.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
fi_fi: Määritä miten musiikkitiedostot nimetään. Tagit: [B]%N[/B]: Kappaleen numero, [B]%S[/B]: Levyn numero, [B]%A[/B]: Esittäjä, [B]%T[/B]: Nimi, [B]%B[/B]: Albumi, [B]%G[/B]: Lajityyppi, [B]%Y[/B]: Vuosi, [B]%F[/B]: Tiedostonimi, [B]%D[/B]: Kesto, [B]%J[/B]: Päiväys, [B]%R[/B]: Arvio, [B]%I[/B]: Tiedostokoko.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
fi_fi: Valitse levyn kappaleiden tallennukseen käytettävä äänikooderi.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
fi_fi: Valitse tiedostojen tallennuslaatu.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
fi_fi: Valitse käytettävän äänienkooderin äänen pakkauksen bittinopeus.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
fi_fi: Määritä FLAC-muodon pakkaustaso. Oletustaso on 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
fi_fi: Poista levy kopioinnin valmistuttua automaattisesti.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää käynnistysasetuksia.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
fi_fi: Valitse esittäjätietojen (nfo-tiedostot ja kuvat) paikallinen tallennuskansio.

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
fi_fi: Käytä esittäjän nimen sijaan lajittelunimeä lajiteltaessa esittäjän perusteella, esim. "Parton, Dolly".

[ctx: #36295]
note: Description of setting with label #752 "Opacity"
en: Set the subtitle opacity.
fi_fi: Aseta tekstityksen läpinäkyvyys.

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää muistutusten asetuksia.

[ctx: #36297]
en: Choose a time in seconds after which PVR reminder popups will be automatically closed.
fi_fi: Määritä sekuntimäärä, jonka kuluttua PVR-muistutus suljetaan automaattisesti.

[ctx: #36298]
en: If enabled, a recording for the programme to remind will be scheduled when auto-closing the reminder popup, if supported by the PVR add-on and backend.
fi_fi: Automaattisesti suljetun ohjelmamuistutuksen tallennus ajoitetaan automaattisesti, jos PVR-lisäosa ja -taustajärjestelmä sen mahdollistavat.

[ctx: #36299]
note: Description of setting with label #13436 "Adjust display HDR mode"
en: Allow the HDR mode of the display to be changed to best match the media. When disabled, Kodi applies tonemapping if needed (and if supported on your hardware) to adapt the media to the current HDR mode of the display.
fi_fi: Salli näyttölaitteen HDR-tilan vaihto parhaiten mediaa vastaavaksi. Kun ei käytössä, Kodi pyrkii tarvittaessa (ja laitteiston tukiessa) sovittamaan median näyttölaitteen nykyiseen HDR-tilaan sävykartoituksen avulla.

[ctx: #36300]
note: Description of setting with label #20226 "Movie set information folder"
en: Select the folder where movie set information (images) are saved locally.
fi_fi: Valitse elokuvakokoelmien tietojen (kuvat) paikallinen tallennuskansio.

[ctx: #36301]
en: No 'Movie set information folder' is configured to store movie set images so they will not be exported. Do you want to proceed?
fi_fi: Elokuvakokoelmatietojen kansiota ei ole määritetty kokoelmien kuvien tallennukseen, eikä niitä tämän vuoksi viedä. Haluatko jatkaa?

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
fi_fi: Tämä osio sisältää kuvatiedostoihin ja niiden käsittelyyn liittyviä asetuksia.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää kuvatiedostojen listausasetuksia.

[ctx: #36306]
en: If not using backend channel numbers then start all groups channel numbers from 1.
fi_fi: Jos taustajärjestelmän kanavanumerointia ei käytetä, aloitetaan kaikki kanavaryhmät numerosta 1.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
fi_fi: Luo kuvista pienoiskuvat automaattisesti, kun siirrytään kuvakansioon.

[ctx: #36308]
note: Description of setting with label #20472 "Show all performers for music videos"
en: When enabled, shows all performers in the artist list for music videos, not just the main artist
fi_fi: Kun käytössä, näytetään musiikkivideoiden esittäjätiedoissa pelkän pääesittäjän lisäksi myös kaikki muut esiintyjät.

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
fi_fi: Näytä videotiedostot kuvatiedostojen listauksissa.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää kuvaesityksen asetuksia.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
fi_fi: Valitse yksittäisen kuvan näyttöaika kuvaesityksessä.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
fi_fi: Kuvia zoomataan ja panoroidaan kuvaesityksen aikana.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
fi_fi: Näytä kuvaesityksen kuvat satunnaisessa järjestyksessä.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
fi_fi: Tämä osio sisältää säähän liittyviä asetuksia.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää säätietojen asetuksia.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
fi_fi: Valitse enintään kolme sijaintia, joiden säätiedot näytetään.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
fi_fi: Valitse sään oletustietolähde. Muokkaa tietolähteen asetuksia lisäosien hallinnasta.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
fi_fi: Osio sisältää palveluiden toimintaan liittyviä asetuksia.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää palveluiden asetuksia.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
fi_fi: Nimi, jolla tämä laite näytetään erilaisissa verkkopalveluissa.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää UPnP-palvelun asetukset. UPnP tunnetaan monissa viihde-elektroniikkalaitteissa nimellä DLNA.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
fi_fi: Kytkee UPnP-palvelimen käyttöön. Mahdollistaa Kodin mediakirjaston sisällön suoratoiston UPnP-päätteillä.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
fi_fi: Ilmoita UPnP-päätteille suoritettavista manuaalisista ja automaattisista Kodin kirjastopäivityksistä.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
fi_fi: Aktivoi UPnP-päätteen, joka mahdollistaa median suoratoiston Kodiin UPnP-palvelimelta ja toiston etäohjauksen UPnP:n välityksellä.

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
fi_fi: Kytkee UPnP-ohjauspisteen käyttöön. Mahdollistaa median suoratoiston ja toiston etäohjauksen Kodista UPnP-päätteille.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää verkkopalvelimen ja sovelluksen etäohjauksen asetuksia.

[ctx: #36328]
note: Description of setting with label #263 "Allow remote control via HTTP"
en: Enable remote users to control this application through the built-in web server. Never expose the web server port to the Internet.
fi_fi: Anna etäkäyttäjien ohjata sovellusta sisäänrakennetun palvelimen välityksellä. Älä paljasta palvelimen porttia Internetiin.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
fi_fi: Määritä verkkopalvelimen portti.

[ctx: #36330]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Define the web server username. Must be set when authentication is enabled.
fi_fi: Aseta palvelimen käyttäjätunnus. Vaaditaan käytettäessä tunnistautumista.

[ctx: #36331]
note: Description of setting with label #1048 "Password"
en: Define the web server password. Must be set when authentication is enabled.
fi_fi: Aseta palvelimen salasana. Vaaditaan käytettäessä tunnistautumista.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
fi_fi: Valitse käytettävä web-käyttöliittymä lisäosien hallinnasta.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää etäohjauksen asetuksia.

[ctx: #36334]
note: Description of setting with label #791 "Allow remote control from programs on this system"
en: Allow programs on this device to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication.
fi_fi: Salli tämän laitteen sovellusten ohjaus JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP -protokollien tai tapahtumapalvelimen välityksellä ilman tunnistautumista.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
fi_fi: Määritä etäohjauksen portti.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
fi_fi: Määritä etäohjauksen porttialue.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
fi_fi: Määritä samanaikaisesti yhdistettyjen päätteiden enimmäismäärä.

[ctx: #36338]
note: Description of setting with label #794 "Allow remote control from programs on other systems"
en: Allow programs on the network to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication. It allows anyone with access to the network to completely control this application and, therefore, this device. Never expose these interfaces to the Internet.
fi_fi: Salli verkon sovellusten ohjaus JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP -protokollien tai tapahtumapalvelimen välityksellä ilman tunnistautumista. Tämä mahdollistaa sovelluksen ja sitä kautta laitteen täyden hallinnan kenelle tahansa samassa verkossa. Älä koskaan paljasta näitä liittymiä Internetiin.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
fi_fi: Ensimmäisen toiston viive (ms).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
fi_fi: Jatkuvan toiston viive (ms).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää mm. AirPlay-tuen edellyttämän Zeroconf-verkkomäärityspalvelun asetukset.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
fi_fi: Sallii muiden verkon laitteiden havaita käytössä olevat palvelut Zeroconf-tekniikan avulla.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
fi_fi: Mahdollistaa sisällön vastaanoton muilta AirPlay-yhteensopivilta laitteilta ja sovelluksilta.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
fi_fi: Käytä AirPlay-salasanasuojausta.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
fi_fi: Aseta AirPlay-salasana.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää SMB (Samba) -päätteiden asetukset.

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
fi_fi: Jos verkossa on WINS-palvelin, syötä tähän sen IP-osoite. Muutoin jätä tyhjäksi.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
fi_fi: Jos verkossa on WINS-palvelin, syötä tähän sen työryhmän nimi. Muutoin jätä tyhjäksi.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
fi_fi: Tämä osio sisältää laitteen, johon sovellus on asennettu, järjestelmäasetuksia.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
fi_fi: Lähettää palvelimelle automaattisesti Wake-on-LAN (WOL) -herätyskomennon, juuri ennen kuin jaettuja tiedostoja tai palveluita yritetään käyttää.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
fi_fi: Muuttaa sovelluksen näyttötapaa valitulla näytöllä. Joko ikkunassa tai koko näytössä.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
fi_fi: Muuttaa käyttöliittymän näyttöön käytettävää resoluutiota.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
fi_fi: Muuttaa käyttöliittymän näyttöön käytettävää virkistystaajuutta.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
fi_fi: Käyttää varsinaisen koko näytön tilan sijaan koko näytön ikkunaa. Tästä on hyötyä erityisesti useita näyttöjä sisältävissä kokoonpanoissa, jolloin muiden sovellusten samanaikainen käyttö on sujuvampaa. Koko näytön ikkuna vaatii enemmän suorituskykyä ja heikommissa laitteistoissa se voi vaikuttaa toiston sujuvuuteen.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
fi_fi: Usean näytön kokoonpanoissa pimennetään näytöt, joilla sovellusta ei näytetä.

[ctx: #36356]
note: Description of settings category with label #1201 "NFS Client"
en: This category contains the settings for how the NFS client is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää NFS-päätteen käyttöön liittyviä asetuksia.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
fi_fi: Kalibroi käyttöliittymä muuttamalla yliskannausta. Käytä tätä, jos kuva on näytöllesi liian suuri tai pieni.

[ctx: #36358]
en: Allow using channel numbering from multiple backends. Note that the All channels group can contain multiple of the same channel number if using this option. This means that jump to channel number may not work correctly for the All channels group.
fi_fi: Salli useiden taustajärjestelmien kanavanumeroinnit. Huomioi, että "Kaikki kanavat" -ryhmä saattaa tällöin sisältää useita kanavia samalla numerolla, jolloin kanavien vaihto numeron perusteella ei välttämättä toimi tässä ryhmässä oikein.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
fi_fi: Käytä rajoitettua väriavaruutta (16-235) täyden väriavaruuden sijaan (0-255). Rajoitettu väriavaruus soveltuu HDMI-televisioille, jotka eivät tue täyttä väriavaruutta. Käytä täyttä väriavaruutta tietokoneiden näytöille ja muille yhteensopiville näyttölaitteille nähdäksesi syvät tummat sävyt.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää ääniulostulon asetuksia.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
fi_fi: Valitse miten ääniulostulon ominaisuudet määritetään. [Kiinteä] Ulostulo lukitaan pysyvästi määritetylle näytteenottotaajuudelle ja kaiutinasetelmalle, lähdemateriaalista riippumatta. [Paras osuma] Ulostulo määritetään mahdollisimman tarkasti lähdemateriaalia vastaavaksi. [Optimoitu] Ulostulo määritetään toiston käynnistyessä, eikä sitä muuteta, jos lähdemateriaalin ominaisuudet muuttuvat.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
fi_fi: Valitse ääniliitännän tukema kanavamäärä tai kaiutinmäärä, jos käytetään analogisia liitäntöjä. Asetus ei vaikuta äänen läpivientiin. Huomioi: S/PDIF tukee vain 2.0 kanavia, joskin sen kautta voidaan silti siirtää läpivientiin sopivassa muodossa oleva monikanavaääni.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
fi_fi: Tehosta 2-kanavaiseksi miksattavien AC3-ääniraitojen voimakkuutta.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
fi_fi: Käytetään, kun halutaan miksata 2-kanavainen stereoääni määritettyä kanavamäärää vastaavaksi.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
fi_fi: Valitse, jos vahvistimesi tukee Dolby Digital (AC3) -äänen dekoodausta.

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
fi_fi: Valitse, jos vahvistimesi tukee DTS-äänen dekoodausta.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
fi_fi: Valitse dekoodatulle äänelle käytettävissä olevien äänikanavien/kaiuttimien enimmäismäärä. Jos käytetään optista/koaksiaalista digitaalista äänilähtöä, tulee asetuksena olla 2.0.

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
fi_fi: Tämä sallii pakatun äänen, esim. Dolby Digital (AC3) ja DTS, läpiviennin erilliselle vahvistimelle ilman dekoodausta. AudioEngine-äänimoottorin pääte, esim. VideoPlayer, voi kuitenkin joissakin tapauksissa päättää dekoodata äänivirran itse. Esim. VideoPlayer ei käytä läpivientiä suoratoistoille, eikä näytön virkistystaajuuteen tahdistetulle toistolle.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
fi_fi: Valitse, jos vahvistimesi tukee Dolby TrueHD -äänen dekoodausta.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
fi_fi: Valitse, jos vahvistimesi tukee DTS-HD-äänen dekoodausta.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
fi_fi: Valitse dekoodatun äänen, kuten MP3:n toistoon käytettävä äänilähtö.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
fi_fi: Valitse dekoodaamattomien äänimuotojen toistoon käytettävä äänilähtö. Näitä ovat alla olevista vahvistinasetuksissa määritetyt muodot.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
fi_fi: Määritä käyttöliittymän äänet, kuten valikot ja tärkeät ilmoitukset.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää ohjauslaitteiden asetuksia.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
fi_fi: Muokkaa liitettyjen oheislaitteiden asetuksia.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
fi_fi: Kun käytössä, näppäimistön nuolinäppäimet liikuttavat virtuaalinäppäimistön valintaa. Muutoin ne liikuttavat tekstinsyötön osoitinta.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
fi_fi: Ohjaa käyttöliittymää hiirellä tai kosketusnäytöllä. Huomioi: Jos asetus poistetaan käytöstä, ei sovellusta voida ohjata, jos laitteeseen ei ole kytketty näppäimistöä tai muuta ohjainlaitetta.

[ctx: #36378]
note: Description of setting with label #35100 "Enable controller support"
en: Use a game controller to control the interface.
fi_fi: Käytä peliohjainta käyttöliittymän ohjaukseen.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää Internet-yhteysasetukset. Myös oletusarvoinen web-käyttöliittymä voidaan valita täältä.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
fi_fi: Jos Internet-yhteytesi käyttää välityspalvelinta, määritä se tässä.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
fi_fi: Määritä käytettävän välityspalvelimen tyyppi.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
fi_fi: Määritä välityspalvelimen osoite.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
fi_fi: Määritä välityspalvelimen portti.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
fi_fi: Määritä välityspalvelimen käyttäjätunnus.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
fi_fi: Määritä välityspalvelimen salasana.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
fi_fi: Tämän avulla voidaan rajoittaa sovelluksen verkkoyhteyden käyttöä käytettäessä rajoitettua Internet-yhteyttä.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää virransäästön asetuksia.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
fi_fi: Sammuta näyttö laitteen oltua määritetyn ajan käyttämättömänä. Hyödyllinen televisioille, jotka katkaisevat virran näyttösignaalin katkettua.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
fi_fi: Aseta aika, joka odotetaan ennen määritetyn sammutustoiminnon suoritusta.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
fi_fi: Valitse toiminto, joka suoritetaan määritetyn sammutusviiveen kuluttua.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää vianselvitysasetuksia tapahtuma- ja suorituslokien käyttöön. Yksityiskohtaisimmat vianetsintätiedot saat ottamalla komponenttikohtaiset vianetsintälokit käyttöön.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
fi_fi: Käytä vianselvityslokia tai poista se käytöstä. Hyödyllinen vianselvityksessä.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
fi_fi: Valitse kansio, johon kuvankaappaukset tallennetaan.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
fi_fi: Ottaa laajan kirjauksen muista kirjastoista käyttöön vianselvityslokia varten.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää käytön eston asetuksia.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
fi_fi: Tästä voit ottaa käytön eston käyttöön tai poistaa sen käytöstä ja määrittää PIN-koodin. Voit myös määrittää sovelluksen lukittavat alueet.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
fi_fi: Jos käytössä, on käytön eston lukituskoodi syötettävä sovelluksen avaamiseksi.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
fi_fi: Määrittele uusintayritysten enimmäismäärä ennen sovelluksen sulkua.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää välimuistin asetuksia.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
fi_fi: Käytä välimuistia toistettaessa videota, ääntä tai DVD-videota kiintolevyltä.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
fi_fi: Käytä välimuistia toistettaessa videota DVD-levyltä.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
fi_fi: Käytä puskurointia lähiverkon videotoistolle.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
fi_fi: Käytä puskurointia Internet-videotoistolle.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
fi_fi: Käytä välimuistia toistettaessa ääntä DVD-levyiltä.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
fi_fi: Käytä puskurointia lähiverkon äänitoistolle.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
fi_fi: Käytä puskurointia Internet-äänitoistolle.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
fi_fi: Käytä välimuistia toistettaessa DVD-videota DVD-levyltä.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
fi_fi: Käytä välimuistia toistettaessa DVD-videota lähiverkosta.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
fi_fi: Käytä puskurointia tuntemattomien tyyppien Internet-toistolle.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
fi_fi: Tietoja ei vielä ole.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
fi_fi: Määritä käytettävä ohjain.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
fi_fi: Suorita Kodi-avustaja aina, jotta Kodi voidaan käynnistää kaukosäätimellä.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
fi_fi: Määritä yleiskaukosäätimen painikeketjujen välinen viive.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
fi_fi: Määritä säätietojen sijainnit ja muut valitun lisäosan asetukset.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
fi_fi: Etsi UPnP-palvelimen toimittamia ulkoisia tekstityksiä. Tämä voi kuormittaa prosessoria, tiedostojärjestelmää ja verkkoa merkittävästi.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
fi_fi: VDPAU-mikserin ohitus pienentää kuormitusta heikkotehoisilla laitteilla, mutta heikentää kuvanlaatua hieman.

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
fi_fi: Virallisten lisäosien päivityslähde

[ctx: #36423]
note: Description of setting with label #36422 "Update official add-ons from"
en: By default, add-ons from official repositories will be prevented from being auto-updated from private repositories. For cases such as updating from an add-ons beta repository this option can be switched to [Any repositories] (bear in mind this is a less secure option and enabling it could cause incompatibility and crashes).
fi_fi: Oletusarvoisesti virallisista jakeluvarastoista asennettujen lisäosien automaattinen päivitys yksityisistä varastoista estetään. Esim. lisäosien beta-varastosta päivitystä varten tämä asetus voidaan vaihtaa valintaan [Kaikki jakeluvarastot] (huomioi, että tämä on turvattomampi vaihtoehto ja sen käyttöönotto voi aiheuttaa yhteensopivuusongelmia ja kaatuilua).

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
fi_fi: Ohjelmaoppaan kohteesta suoritettava toiminto: [Näytä sisältövalikko] avaa sisältövalikon suoritettavilla toiminnoilla. [Vaihda kanavalle] vaihtaa välittömästi ohjelman kanavalle. [Näytä tiedot] näyttää tarkemmat tiedot juonella ja lisävalinnoilla. [Tallenna] ajastaa kohteen tallennuksen. [Älykäs valinta] valitsee toiminnon automaattisesti sen perusteella, onko tapahtuma mennyt, käynnissä vai tulevaisuudessa.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
fi_fi: Näytä sisältövalikko

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
fi_fi: Vaihda kanavalle

[ctx: #36427]
en: Show information
fi_fi: Näytä tiedot

[ctx: #36428]
en: Record
fi_fi: Tallenna

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
fi_fi: Valitse tämä, jos äänilähtö tukee vain Dolby Digital 5.1 (AC-3) -monikanavaääniä esim. S/PDIF-liitännän välityksellä. Älä käytä asetusta, jos järjestelmäsi tukee PCM-monikanavaääntä HDMI-liitännän välityksellä.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
fi_fi: Määritä videoiden käsittely ja kiihdytys. Tämä sisältää mm. dekoodauksen ja skaalauksen.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
fi_fi: Näyttää kaikki nykyiseen käyttäjäprofiiliin liittyvät lokimerkinnät eri kirjauslaajuuksien näyttövalinnoilla.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
fi_fi: Valitse virtuaalinäppäimistön näppäimistöasettelut.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
fi_fi: Kun käytössä, suositaan VAAPI-kiihdytystä, joka pienentää prosessorin kuormitusta. Jos esiintyy sovelluksen nykimistä tai kaatuilua, poista asetus käytöstä.

[ctx: #36434]
en: If enabled, switch to the channel with the programme to remind when auto-closing the reminder popup.
fi_fi: Televisio vaihdetaan automaattisesti suljetun muistutuksen ohjelman kanavalle automaattisesti.

[ctx: #36435]
en: Sort channel groups by the order supplied by the backend(s). If enabled, groups cannot be reordered in the Group manager
fi_fi: Järjestä kanavaryhmät tuastajärjestelmien ilmoittamien järjestysten mukaan. Jos käytössä, ryhmiä ei voida järjestää ryhmähallinnassa.

[ctx: #36436]
note: Description for setting #407: "Hardware keyboard layouts" Setting in System -> Input -> Hardware keyboard layouts Select the layout of a physically attached keyboard
en: Select hardware keyboard layout.
fi_fi: Valitse laitteistonäppäimistön näppäimistöasettelu.

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
fi_fi: Vain viralliset jakeluvarastot (oletus)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
fi_fi: Kaikki jakeluvarastot

[ctx: #36439]
note: Description of setting with label #19352 "Play next programme automatically"
en: Enable automatic playback of the next programme when playing past programmes (catchup) or for Video On Demand (VOD) channels. Please note that catchup and VOD only work if supported by the channel provider.
fi_fi: Käytä seuraavan ohjelman automaattista toistoa, kun toistetaan menneiden lähetysten catchup- tai VOD-tilausvideokanavia. Huomioi, että catchup ja VOD toimivat vain kanavan toimittajan tukiessa niitä.

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
fi_fi: Määritä äänenvoimakkuuden säätöpykälien määrä.

[ctx: #36443]
note: Description of setting with label #14126 "Whitelist"
en: Whitelisted modes give the user the control to choose which display modes are allowed or not allowed to be used
fi_fi: Sallittujen listan avulla käyttäjä voi valita mitkä näyttötilat ovat tai eivät ole käytettävissä

[ctx: #36444]
note: Description of setting with label #14127 "Whitelist"
en: Select this option to allow using 3:2 pulldown refresh rates (playing 23.976 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 24 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 23.976 Hz or 24 Hz mode.
fi_fi: Sallii 3:2 pulldown -virkistystaajuudet (23,976 FPS videon toisto 59,94 Hz tai 24 FPS videon toisto 60 Hz näytöllä). Asetuksesta voi olla hyötyä, jos näyttö ei tue 23,976 Hz tai 24 Hz virkistystaajuuksia.

[ctx: #36445]
note: Description of setting with label #14128 "Whitelist"
en: Select this option to allow using double refresh rates (playing 29.97 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 30 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 29.97 Hz or 30 Hz mode.
fi_fi: Sallii kaksikertaiset virkistystaajuudet (29,97 FPS videon toisto 59,94 Hz tai 30 FPS videon toisto 60 Hz näytöllä). Asetuksesta voi olla hyötyä, jos näyttö ei tue 29,97 Hz tai 30 Hz virkistystaajuuksia.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
fi_fi: Tapahtumaloki pitää kirjaa tapahtumista, kuten päivityksistä sekä erilaisista tapahtumista ja toiminnoista.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
fi_fi: Ilmoitustapahtumat kuvaavat tyypillisiä järjestelmän tai käyttäjän suorittamia prosesseja ja toimintoja.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
fi_fi: Stereoskooppinen 3D-tila/nykyinen

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
fi_fi: Stereoskooppinen 3D-tila

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
fi_fi: Allekkain

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
fi_fi: Vierekkäin

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
fi_fi: Anaglyfinen punainen/syaani

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
fi_fi: Anaglyfinen vihreä/magenta

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
fi_fi: Lomitettu

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
fi_fi: Laitteistopohjainen

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
fi_fi: Monoskooppinen/2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
fi_fi: Anaglyfinen keltainen/sininen

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
fi_fi: Ruudukko

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
fi_fi: Stereoskooppisten 3D-videoiden toistotila

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
fi_fi: Kysy

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
fi_fi: Enimmäisnäytteenottotaajuus S/PDIF-liitännälle tai näytteenottotaajuus kiinteälle ulostulomääritykselle.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
fi_fi: Ensisijainen tila

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
fi_fi: Elokuvaa vastaava (automaattinen tunnistus)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
fi_fi: Poista stereoskooppinen 3D-tila käytöstä toiston päättyessä

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
fi_fi: Valitse toistotila

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
fi_fi: Valitse stereoskooppinen 3D-tila

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
fi_fi: Valitse vaihtoehtoinen tila...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
fi_fi: Elokuvaa vastaava

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
fi_fi: Valitse miten ääni alasmiksataan, esim. 5.1 - 2.0.[CR][Käytössä] Säilyttää lähteen äänenvoimakkuuden, mutta pakkaa dynaamisen alueen.[CR][Ei käytössä] Säilyttää lähteen dynaamisen alueen, mutta äänenvoimakkuus pienenee. Huomioi: Dynaaminen alue (ts. dynamiikka) tarkoittaa äänilähteen hiljaisimpien ja kovimpien äänien välistä eroa. Käytä asetusta, jos elokuvien puheäänet kuulostavat liian hiljaisilta.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
fi_fi: Valitse kirjastot, joiden laajat tiedot kirjataan vianselvityslokiin.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
fi_fi: Videon stereoskooppinen 3D-tila

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
fi_fi: Käännä stereoskooppinen 3D-tila (vaihda silmät)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
fi_fi: Valitse stereoskooppisten 3D-videoiden toistotila.[CR][Kysy] Ohjelma kysyy toistotavan tapauskohtaisesti.[CR][Ensisijainen] Käyttää asetusten 'Järjestelmä > Näyttö' -osiossa määritettyä asetusta.[CR][Monoskooppinen/2D] Toistaa videon mono/2D-tilassa.[CR][Älä huomioi] Poistaa kaiken stereoskooppisen 3D-käsittelyn käytöstä.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
fi_fi: [Käytössä] Palauttaa käyttöliittymän (ja jotkin televisiot) 2D-tilaan videotoiston pysähtyessä.[CR][Ei käytössä] Käyttöliittymä ja televisio pysyvät stereoskooppisessa 3D-tilassa. Jos videotoistolistassa on 3D- ja 2D-sisältöä, pysyy käyttöliittymä 3D-tilasssa myös 2D-toiston aikana.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
fi_fi: Vaihtaa käyttöliittymän stereoskooppista 3D-tilaa.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
fi_fi: Stereoskooppisen 3D-median, kuten videoiden ensisijainen toistotila.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
fi_fi: Sallii äänenvoimakkuuden etäohjauksen AirPlay-päätteiltä.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
fi_fi: Käytä videotiedostojen laitteistodekoodausta.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
fi_fi: Tekstitysten syvyys stereoskooppisessa 3D-tilassa

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
fi_fi: Määrittää tekstitysten näyttösyvyyden stereoskooppisissa 3D-videoissa. Korkeammalla arvolla tekstitys näyttää olevan lähempänä katsojaa.

[ctx: #36547]
note: Description of setting with label #36097 "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: Sets the peak luminance level for GUI elements while the display is in HDR PQ mode. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.
fi_fi: Määrittää käyttöliittymän elementtien luminanssihuipun näytön ollessa HDR PQ -tilassa. Tämä koskee kuvaruutuvalikkoa, tekstityksiä ja muita alunperin SDR-tasoisia graafisia kohteita.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
fi_fi: Rajoittaa käyttöliittymän resoluutiota muistin säästämiseksi. Asetus ei vaikuta videotoistoon ja sen käyttöönotto vaatii sovelluksen uudelleenkäynnistyksen.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
fi_fi: Sallii videoiden ja kuvien esityksen AirPlay-tekniikan välityksellä. Asetus on poistettava käytöstä iOS 9 ja uudemmilla päätteillä, jos halutaan suoratoistaa musiikkia AirPlay-tekniikan välityksellä. Videoiden ja kuvien esitystä tuetaan vain iOS 8.x ja vanhemmilla päätteillä.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
fi_fi: Stereoskooppisen 3D-tehosteen voimakkuus

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
fi_fi: Määrittää stereoskooppisen 3D-tehosteen voimakkuuden käyttöliittymässä. Tämä tapahtuu muokkaamalla käyttöliittymän syvyysvaikutelmaa ja mitä korkeampi arvo on, sitä enemmän elementit "ponnahtavat" ulos näytöstä. [Nolla] Poistaa stereoskooppisen 3D-tehosteen käytöstä käyttöliittymässä.[CR]Hyvää käyttökokemusta varten arvon tulisi olla pienillä näytöillä korkeampi ja suurilla matalampi. Huomioi, että kaikki ulkoasut eivät tue ominaisuutta.

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
fi_fi: Määrittää näytönohjainajurin käyttämien esityspuskureiden määrän. Valitse arvoksi 2 tai 3, riippuen siitä käytetäänkö kaksois- vai kolmoispuskurointia.

[ctx: #36553]
note: label of a setting, allowing to specify tonemap method
en: Tone mapping
fi_fi: Sävykartoitus

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
fi_fi: Ei käytössä

[ctx: #36556]
note: label of a setting, allowing to specify tone mapping parameter
en: Tone mapping parameter
fi_fi: Sävykartoituksen parametri

[ctx: #36560]
en: Colour management
fi_fi: Värinhallinta

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
fi_fi: Käytä näyttöprofiilia tai 3D-hakutaulukkoa mahdollisimman tarkan väritoiston saavuttamiseksi.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
fi_fi: Värinhallinnan tila

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
fi_fi: Käytä ennalta laskettua 3D-hakutaulukkoa videoiden värikorjaukseen tai laske muunnokset jokaiselle videolle erikseen näyttölaitteesi profiilin perusteella. Ennalta laskettu 3D-hakutaulukko on parempi vaihtoehto, koska se hyödyntää ArgyllCMS-järjestelmän edistyneitä ominaisuuksia ja korkeaa tarkkuutta. Näyttöprofiiliin perustuva korjaus on hyödyllinen erilaisten määritysten testaukseen tai asetusten, joille ei ole määritettyä 3D LUT -tiedostoa, jäljittelyyn.

[ctx: #36564]
en: 3D LUT
fi_fi: 3D LUT (3D-hakutaulu)

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
fi_fi: Valitse oletusarvoisesti käytettävä 3DLUT-tiedosto. Jos sama kansio sisältää useita tiedostoja, voidaan käytettävän tiedosto valita kuvaruutuvalikosta toiston aikana. Tämä mahdollistaa useiden erilaisten näyttöprofiilien hyödyntämisen eri katselutiloille ja lähdemateriaaleille (esim. gamma 2.2 valoisalle katseluympäristölle ja 2.4 hämärälle).

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
fi_fi: ICC-näyttöprofiili

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
fi_fi: Näyttöprofiilin avulla voit muokata toiston aikaisia videoparametreja, kuten gammaa, väri- ja valkotasapainoa. Parametrien perusteella luodaan ICC-lähdeprofiili, joka liitetään tässä määritettyyn ICC-profiiliin. Tämä tuki on kokeellinen, eikä mahdollista mustan sävyjen säätöä lähemmäs näytön natiivia mustaa (aiheuttaen korostetun mustan tason), eikä valkoisen tason skaalausta valittaessa joku muu kuin näytön natiivi valkotasapaino (voit pyrkiä kiertämään tämän säätämällä videon kirkkautta alaspäin leikkautumisen välttämiseksi).

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
fi_fi: Valkopiste

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
fi_fi: Videon valkopisteen muuttamisesta D93:ksi on hyötyä vanhan japanilaisen NTSC-materiaalin kanssa, koska se näyttää punertavalta D65-näytöltä katsottuna. Säädä videon kirkkautta alhaisemmaksi, jotta kirkkaimmat sävyt erottuvat toisistaan.

[ctx: #36570]
en: Primaries
fi_fi: Päävärit

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
fi_fi: Valitse lähdemateriaalin värikoordinaatit. Vanhempi teräväpiirtomateriaali voi olla käsitelty BT.601-standardin näytöillä.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
fi_fi: Gamma-tila

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
fi_fi: Valitse gamma-käyrän tyyppi. BT.1886 huomioi näytön mustan ja valkoisen tasot välttäen havainnollisen leikkautumisen. Käytä tulon poikkeamaa samanlaiseen käyrään manuaalisesti määritellyllä tehollisella gammalla. Lähdön poikkeama sallii havainnollisen leikkautumisen, mutta sillä voidaan kompensoida vääriä masterointiasetuksia, jotka johtavat liian kirkkaisiin tummiin sävyihin. Ehdoton gamma huomioi näytön mustan tasoja lainkaan ja leikkaa tummia sävyjä kaikilla näytöillä, joiden mustan taso on nollan yläpuolella.

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
fi_fi: Gamma valitulle gamma-käyrätyypille. Tulo- ja lähtöpoikkeamaa varten 50 %:n tulos vastaa absoluuttista gamma-käyrää, jolla on tämä gamma-arvo.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
fi_fi: Hakutaulun koko

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
fi_fi: Määritä 3D-hakutaulun resoluutio. Käytä pienempää resoluutiota nopeaan esikatseluun ja korkeampaa tarkempaan kuvaan. Korkean resoluution käyttöönotto voi kestää hetken, kun parametrejä muutetaan tai uuden videon toisto alkaa.

[ctx: #36578]
note: Description of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR" with label #36098
en: Improves video quality by using 10-bit video surfaces for Standard Dynamic Range (SDR) video.[CR][Auto detect] Enables 10 bit for SDR only if the connected display supports HDR.[CR][Always] Enables 10 bit for SDR even if the connected display doesn't support HDR.[CR][Never] Do not use 10 bit for SDR.[CR]HDR passthrough mode always uses 10-bit regardless of this setting.
fi_fi: Parantaa videon laatua käyttämällä 10-bittisiä videopintoja SDR (Standard Dynamic Range) -videolle.[CR][Automaattinen tunnistus] Ottaa 10 bitin käyttöön SDR: lle vain, jos liitetty näyttö tukee HDR: ää.[CR][Aina] Ottaa käyttöön 10 bitin SDR: lle vaikka liitetty näyttö ei tue HDR: ää.[CR][Ei koskaan] Älä käytä 10-bittistä SDR: ää.[CR]HDR-läpivientitila käyttää aina 10-bittistä asetuksesta riippumatta.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
fi_fi: 3D LUT (3D-hakutaulu) -tiedosto

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
fi_fi: ICC-profiili

[ctx: #36583]
en: Input offset
fi_fi: Tulon poikkeama

[ctx: #36584]
en: Output offset
fi_fi: Lähdön poikkeama

[ctx: #36585]
en: Absolute
fi_fi: Ehdoton

[ctx: #36586]
note: whitepoint labels
en: D65 (standard)
fi_fi: D65 (standardi)

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
fi_fi: D93 (japanilainen NTSC)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
fi_fi: Automaattinen

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
fi_fi: Vähentää RGB-muunnoksesta tai muusta käsittelystä johtuvaa värien porrastumista lisäämällä kuvaan kohinaa. Asetus voidaan poistaa käytöstä heikkotehoisissa laitteistoissa tai Kodin käyttäessä rajoitettua RGB-lähtöä, eikä videon käsittely ole tarpeen.

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
fi_fi: Värien koostamisen tarkkuus bitteinä. Käytä korkeinta asetusta, jolla värien porrastuminen ei näy. Oletusarvoa 8 suositellaan useimmille järjestelmille. Jos näytönohjaimesi on määritetty skaalaamaan RGB-tasoja tai käytät kannettavan tietokoneen näyttöä, saattaa 7 tai 6 bittiä poistaa porrastumista paremmin. Alemmat asetukset on tarkoitettu vain koekäyttöön, jotta voidaan todeta asetuksen toimivan ja pikselikoon vastaavan näytön resoluutiota.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää musiikkikirjaston asetuksia.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää musiikkitiedostojen listausasetuksia.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää AirPlay-palvelun asetuksia.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää näyttöasetuksia.

[ctx: #36605]
en: Updates
fi_fi: Päivitykset

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
fi_fi: Asenna päivitykset automaattisesti

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
fi_fi: Ilmoita, mutta älä asenna päivityksiä

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
fi_fi: Älä tarkista päivityksiä koskaan

[ctx: #36609]
en: Show notifications
fi_fi: Näytä ilmoitukset

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää lisäosiin ja niiden käyttöön liittyviä asetuksia.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
fi_fi: Määritä lisäosien automaattinen päivitys.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
fi_fi: Näytä ilmoitus, kun lisäosa on päivitetty.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
fi_fi: Hallitse lisäosien ohessa automaattisesti asennettuja tukikirjastoja ja moduuleja. "Hylätyiksi" merkityt kohteet eivät ole enää käytössä ja ne voidaan poistaa turvallisesti.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
fi_fi: Näytä parhaillaan taustalla suoritettavat lisäosat.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
fi_fi: Salli tuntemattomat lähteet

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
fi_fi: Salli lisäosien asennus tuntemattomista lähteistä.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
fi_fi: Lisäosien asennus tuntemattomista lähteistä on poistettu turvallisuussyistä käytöstä.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
fi_fi: Lisäosat voivat käyttää laitteelle tallennettuja henkilökohtaisia tietoja. Hyväksymällä tämän olet itse vastuussa kaikista tiedonmenetyksistä, epänormaalista toiminnasta tai laitteelle aiheutuvista vahingoista. Haluatko jatkaa?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
fi_fi: Korkealaatuinen alasskaalaus

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
fi_fi: Käytä korkealaatuista kuvien alasskaalausta (kasvattaa keskusmuistin varausta ja vaikuttaa suorituskykyyn jonkin verran).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
fi_fi: Protokollan enimmäisversio

[ctx: #36622]
note: Description of setting with label #36621 "Maximum protocol version"
en: Set the maximum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 or SMBv1 compatibility may be required with older NAS and Windows shares.
fi_fi: Määrittää SMB-protokollan enimmäisversion, jota käytetään yhteyksien muodostukseen. SMBv2-pakotus tai SMBv1-yhteensopivuus voi olla tarpeen vanhempien verkkokiintolevyjen ja Windows-jakojen kanssa.

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
fi_fi: Ei mitään

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
fi_fi: Pääte

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
fi_fi: Protokollan vähimmäisversio

[ctx: #36629]
note: Description of setting with label #36628 "Minimum protocol version"
en: Set the minimum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 may be required to prevent SMBv1 use on some OS.
fi_fi: Määrittää SMB-protokollan vähimmäisversion, jota käytetään yhteyksien muodostukseen. SMBv2-pakotus voi olla tarpeen SMBv1-yhteyksien estämiseksi joissakin käyttöjärjestelmissä.

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
fi_fi: Käytä perinteistä suojausta

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
fi_fi: Pakottaa käyttöön tieturvaltaan heikon SMBv1-suojauksen yhteensopivuuden takaamiseksi joidenkin Wi-Fi-reitittimien ja NAS-laitteiden USB-jako-ominaisuuksien kanssa.

[ctx: #36632]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control via HTTP"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should never be exposed on the Internet. A password should be set below. Proceed?
fi_fi: Kuka tahansa, jolla on pääsy web-käyttöliittymään voi hallita sovellusta ja sitä kautta myös tätä laitetta täysin ja sen vuoksi sitä ei tule koskaan paljastaa Internetiin. Toiminnolle tulisi asettaa salasana alla. Haluatko jatkaa?

[ctx: #36633]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control from applications on other systems"
en: These services offer neither authentication nor encryption. Anyone who can connect to them will be able to completely control this application and, therefore, this device, so they should never be exposed to the Internet. Proceed?
fi_fi: Nämä palvelut eivät tarjoa tunnistautumista eivätkä salausta. Kuka tahansa, jolla on pääsy niihin voi hallita sovellusta ja sitä kautta myös tätä laitetta täysin ja sen vuoksi niitä ei tule koskaan paljastaa Internetiin. Toiminnolle tulisi asettaa salasana alla. Haluatko jatkaa?

[ctx: #36634]
note: Text in confirm dialog when disabling setting "Services -> Control -> Require authentication"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should be secured by a password. Are you sure you want to disable authentication?
fi_fi: Kuka tahansa, jolla on pääsy web-käyttöliittymään voi hallita sovellusta ja sitä kautta myös tätä laitetta täysin ja sen vuoksi toiminnolle tulisi asettaa salasana. Haluatko varmasti poistaa tunnistautumisen käytöstä?

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
fi_fi: Jos tunnistautuminen on otettu palvelimella käyttöön, on myös salasana syötettävä.

[ctx: #36636]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration by enabling authentication without a password set
en: You must first enter a password before web server authentication can be enabled.
fi_fi: Sinun on syötettävä salasana ennen kuin palvelimen tunnistautumista voidaan ottaa käyttöön.

[ctx: #36638]
note: Menuitem at "Settings -> System -> Add-ons"
en: Remove all orphaned add-ons
fi_fi: Poista kaikki hylätyt lisäosat

[ctx: #36639]
note: Description of setting with label #36638 "Remove all orphaned dependencies"
en: Remove all modules and support libraries that have been automatically installed and are in an orphaned state.
fi_fi: Poista kaikki moduulit ja tukikirjastot, jotka on asennettu automaattisesti ja jotka ovat hylätyssä tilassa.

[ctx: #36640]
note: Dialog caption
en: Orphaned add-ons
fi_fi: Hylätyt lisäosat

[ctx: #36641]
note: Dialog text if orphaned add-ons were found and removed
en: The following orphaned add-ons were removed from your system: {0:s}.
fi_fi: Seuraavat hylätyt lisäosat poistettiin järjestelmästäsi: {0:s}.

[ctx: #36642]
note: Dialog text if no more orphaned add-ons left on the system
en: No orphaned add-ons to remove.
fi_fi: Poistettavia hylättyjä lisäosia ei ole.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
fi_fi: Ottaa SSL-salauksen käyttöön verkkopalvelimelle. Varmenne special://userdata/server.pem ja avain special://userdata/server.key on luotava manuaalisesti.

[ctx: #36900]
en: movie
fi_fi: elokuva

[ctx: #36901]
en: movies
fi_fi: elokuvaa

[ctx: #36902]
en: TV show
fi_fi: sarja

[ctx: #36903]
en: TV shows
fi_fi: sarjaa

[ctx: #36904]
en: season
fi_fi: kausi

[ctx: #36905]
en: seasons
fi_fi: kautta

[ctx: #36906]
en: episode
fi_fi: jakso

[ctx: #36907]
en: episodes
fi_fi: jaksoa

[ctx: #36908]
en: music video
fi_fi: musiikkivideo

[ctx: #36909]
en: music videos
fi_fi: musiikkivideota

[ctx: #36910]
en: set
fi_fi: kokoelma

[ctx: #36911]
en: sets
fi_fi: kokoelmaa

[ctx: #36913]
en: videos
fi_fi: videota

[ctx: #36914]
en: music
fi_fi: musiikki

[ctx: #36915]
en: music
fi_fi: musiikkia

[ctx: #36916]
en: artist
fi_fi: esittäjä

[ctx: #36917]
en: artists
fi_fi: esittäjää

[ctx: #36918]
en: album
fi_fi: albumi

[ctx: #36919]
en: albums
fi_fi: albumia

[ctx: #36920]
en: song
fi_fi: kappale

[ctx: #36921]
en: songs
fi_fi: kappaletta

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
fi_fi: (näkörajoitteisille)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
fi_fi: (ohjaajan kommentit)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
fi_fi: (ohjaajan kommentit 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
fi_fi: Viimeksi käytetty profiili

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
fi_fi: Selaa kohteeseen

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
fi_fi: Valitse, jos vahvistimesi tukee Dolby Digital Plus (E-AC3) -äänen dekoodausta.

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
fi_fi: Määritä käyttöliittymän resoluution rajoitus

[ctx: #37022]
en: UPnP player
fi_fi: UPnP-soitin

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
fi_fi: Haluatko pysäyttää etälaitteen toiston?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
fi_fi: Määritä äänienkooderin asetukset, kuten laatu ja pakkaustaso

[ctx: #37026]
en: Auto
fi_fi: Automaattinen

[ctx: #37030]
en: Unlimited
fi_fi: Rajaton

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
fi_fi: Määrittää miten Blu-ray-levyt ladataan ja toistetaan. Huomioi, että joitain Blu-ray-valikoita ei tueta täysin, eivätkä ne välttämättä toimi oikein.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
fi_fi: Esteettömyys

[ctx: #37033]
note: Description of category #287 Subtitles
en: This category contains the settings for subtitles
fi_fi: Tämä kategoria sisältää tekstitysten asetukset.

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
fi_fi: Suosi näkörajoitteisten ääniraitaa

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
fi_fi: Suosi näkörajoitteisille tarkoitettua ääniraitaa muiden samankielisten ääniraitojen sijaan.

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
fi_fi: Suosi kuulorajoitteisten ääniraitoja

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
fi_fi: Suosi kuulorajoitteisille tarkoitettua ääniraitaa muiden samankielisten ääniraitojen sijaan.

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
fi_fi: Suosi kuulorajoitteisten tekstityksiä

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
fi_fi: Suosi kuulorajoitteisille tarkoitettua tekstitystä muiden samankielisten tekstitysten sijaan.

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
fi_fi: Suosi oletusääniraitoja

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
fi_fi: Suosi oletusarvoisiksi merkittyjä (ensisijaista kielivalintaa vastaavia) ääniraitoja korkealaatuisempien (kanavamäärä, koodekki...) ääniraitojen sijaan.

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
fi_fi: Määrittää eteen- ja taaksepäin tapahtuvien siirtojen pituudet. Jos siirtosuunnalle määritetään useita siirtopykäliä, voidaan niitä ketjuttaa siirtopainikkeen peräkkäisillä, määritetyn siirtoviiveen sisällä suoritetuilla painalluksilla. Voit määrittää eri suunnille eri pituiset siirtymät.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
fi_fi: Määrittää siirtopainikkeen painallusten välisen viiveen, jonka sisällä tehdyt painallukset ketjutetaan. Toimii vain älykkään siirron kanssa (kun on määritetty useita suuntakohtaisia siirtopykäliä).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
fi_fi: Pura kappaleiden pienoiskuvat videotiedostoista

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
fi_fi: Pura pienoiskuvat näytettäväksi kappaleet/kirjanmerkit-valikossa. Tämä voi lisätä prosessorin kuormitusta.

[ctx: #37048]
note: Setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable WS-Discovery Service
fi_fi: Käytä WS-Discovery-palvelua

[ctx: #37049]
note: Description of setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable service to search for SMB services using the WS-Discovery protocol
fi_fi: Mahdollistaa SMB-palveluhaun WS-Discovery-protokollan avulla.

[ctx: #37050]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]WS-Discovery[/B] component
fi_fi: Laaja kirjaus [B]WS-Discovery-komponentille[/B]

[ctx: #37051]
note: Setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS Protocol Version
fi_fi: NFS-protokollan versio

[ctx: #37052]
note: Description of setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS protocol version to use when establishing NFS connections
fi_fi: NFS-protokollan versio, jota käytetään NFS-yhteyksien muodostukseen.

[ctx: #37053]
note: Settings / Services "Chunk Size" group label
en: Chunk Size
fi_fi: Tietopalan koko

[ctx: #37054]
note: Setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: NFS Chunk Size
fi_fi: NFS-palakoko

[ctx: #37055]
note: Description of setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: Data chunk size used on NFS connections
fi_fi: NFS-yhteyksissä käytettävä tietopalan koko.

[ctx: #37056]
note: Setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: SMB Chunk Size
fi_fi: SMB-palakoko

[ctx: #37057]
note: Description of setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: Data chunk size used on SMB connections
fi_fi: SMB-yhteyksissä käytettävä tietopalan koko.

[ctx: #37101]
note: Settings / Services "Caching" category label
en: Caching
fi_fi: Puskurointi

[ctx: #37102]
note: Description of category #37101 "Caching"
en: This category contains settings that configure caching of local and network files, and internet streams.
fi_fi: Tämä kategoria sisältää paikallisten ja verkkotiedostojen sekä Internet-striimien puskurointiasetukset.

[ctx: #37103]
note: Setting #37103 "Buffer Mode"
en: Buffer Mode
fi_fi: Puskurin tila

[ctx: #37104]
note: Description of setting #37103 "Buffer Mode"
en: Configure the media content to buffer.
fi_fi: Määritä mediasisältö puskuriin.

[ctx: #37105]
note: Setting #37105 "Memory Size"
en: Memory Size
fi_fi: Muistin koko

[ctx: #37106]
note: Description of setting #37105 "Memory Size"
en: The size of the memory buffer in Mbytes. Setting zero (0) forces buffering to disk, which is not recommend on flash storage devices (eMMC, SD cards, SSD).
fi_fi: Keskusmuistin puskurin koko megatavuina. Arvo nolla pakottaa puskuroinnin tallennusmedialle, joka ei ole flash-muistia käyttäville tallennusmedioille (eMMC, SD-kortit, SSD) suositeltavaa.

[ctx: #37107]
note: Setting #37107 "Read Factor"
en: Read Factor
fi_fi: Lukukerroin

[ctx: #37108]
note: Description of setting #37107 "Read Factor"
en: Determines cache fill rate in terms of avg. bitrate of stream x Read Factor. Increasing this multiple, cache fills faster. Large multiples may cause CPU spikes on some devices, saturate the connection and worsen performance.[CR][Adaptive] Uses dynamically calculated Read Factor based on cache level.
fi_fi: Määrittää välimuistin täyttönopeuden kaavalla median bittinopeuden keskiarvo x lukukerroin. Korkeammalla kertoimella välimuisti täyttyy nopeammin, mutta korkeammat kertoimet voivat aiheuttaa joillakin laitteilla prosessorin kuormituspiikkejä, ruuhkauttaa yhteyden ja heikentää suorituskykyä.[CR][Adaptiivinen] Käyttää välimuistin tasoon perustuvaa dynaamisesti laskettua lukukerrointa.

[ctx: #37109]
note: Description of setting "Chunk Size"
en: The data chunk size to use when a filesystem or protocol does not force the value, e.g. NFS will override this with its own value.
fi_fi: Käytettävä tietopalan koko kun tiedostojärjestelmä tai protokolla ei pakota omaa arvoaan (esim. NFS korvaa tämän omalla arvollaan).

[ctx: #37110]
note: Value of setting - NONE
en: No buffer
fi_fi: Ei puskuria

[ctx: #37111]
note: Value of setting - TRUE INTERNET
en: Only buffer true internet streams: HTTP, HTTPS, etc.
fi_fi: Puskuroi vain todelliset Internet-striimit, kuten HTTP ja HTTPS

[ctx: #37112]
note: Value of setting - INTERNET
en: Buffer all internet filesystems, including: FTP, WebDAV, etc.
fi_fi: Puskuroi kaikki Internet-tiedostojärjestelmät, kuten FTP ja WebDAV

[ctx: #37113]
note: Value of setting - NETWORK
en: Buffer all network filesystems, including: SMB, NFS, etc.
fi_fi: Puskuroi kaikki verkkotiedostojärjestelmät, kuten SMB ja NFS

[ctx: #37114]
note: Value of setting - ALL
en: Buffer all filesystems, including local files
fi_fi: Puskuroi kaikki tiedostojärjestelmät, mukaan lukien paikalliset tiedostot

[ctx: #37115]
note: Value of setting #37105 "Memory Size"
en: Caches entire file on disk storage
fi_fi: Puskuroi koko tiedoston levylle

[ctx: #37116]
note: Value of setting #37107 "Read Factor"
en: Adaptive
fi_fi: Adaptiivinen

[ctx: #37120]
note: Value of setting - Byte
en: {0:d} Byte
fi_fi: {0:d} t

[ctx: #37121]
note: Value of setting - KByte
en: {0:d} KB
fi_fi: {0:d} kt

[ctx: #37122]
note: Value of setting - MByte
en: {0:d} MB
fi_fi: {0:d} Mt

[ctx: #37123]
note: Value of setting - GByte
en: {0:d} GB
fi_fi: {0:d} Gt

[ctx: #37128]
note: Value of setting - second
en: {0:d} second
fi_fi: {0:d} sekunti

[ctx: #37129]
note: Value of setting - seconds
en: {0:d} seconds
fi_fi: {0:d} sekuntia

[ctx: #37130]
note: Setting "Audio/video queue time"
en: Audio/video queue time
fi_fi: Ääni-/videojonon kesto

[ctx: #37131]
note: Description of setting with label #37130 "Audio/video queue time"
en: Duration in seconds of audio/video queues. The duration determines the amount of data stored in memory.
fi_fi: Ääni-/videojonojen kestot sekunteina. Kesto määrittää muistissa säilytettävän tiedon määrän.

[ctx: #37132]
note: Setting "Video queue maximum size"
en: Video queue maximum size
fi_fi: Videojonon enimmäiskoko

[ctx: #37133]
note: Description of setting with label #37132 "Video queue maximum size"
en: Limits the maximum memory usage for the video queue. The amount of memory used depends on the video bitrate and the length of the queue. If the memory limit is reached, the queue time is reduced as necessary.
fi_fi: Rajoittaa videojonolle käytettävää muistin enimmäismäärää. Varattavan muistin määrä riippuu videon bittinopeudesta ja jonon pituudesta. Kun rajoitus saavutetaan, jonon pituutta lyhennetään tarpeen mukaan.

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
fi_fi: Näytä "Kaikki kohteet" -valinta

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
fi_fi: Näyttää mediakirjastossa "Kaikki kohteet" -valinnat, kuten "Kaikki albumit" tai "Kaikki kaudet".

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
fi_fi: Rajoita käyttöliittymän päivityksiä toiston aikana

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
fi_fi: Rajoittaa käyttöliittymän ruudunpäivitysnopeutta (fps) videotoiston aikana. Tämä vähentää prosessorin kuormitusta ja voi korjata käyttöliittymän näytöstä aiheutuvia toisto-ongelmia.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
fi_fi: Rajoittamaton

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
fi_fi: A/1 - Amerikat, Itä- ja Kaakkois-Aasia. B/2 - Afrikka, Lähi-Itä, Lounais-Aasia, Eurooppa, Australia ja Uusi-Seelanti. C/3 - Keski-Aasia, Manner-Kiina, Mongolia, Etelä-Aasia, Valko-Venäjä, Venäjä, Ukraina ja Kazakstan. ABC/FREE - Epävirallinen, ns. aluekooditon/maailmanlaajuinen levy.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
fi_fi: Oma arvio

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
fi_fi: Ei arviota

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
fi_fi: Arvioi

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
fi_fi: Tietolähteen valinta

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
fi_fi: Valite tietolähde

[ctx: #38026]
en: Appearances
fi_fi: Esiintymiset

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
fi_fi: Videoraita

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
fi_fi: Kuvakulma

[ctx: #38033]
en: Role
fi_fi: Rooli

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
fi_fi: Orkesteri

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
fi_fi: Sanoittaja

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
fi_fi: Remiksaaja

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
fi_fi: Sovittaja

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
fi_fi: Teknikko

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
fi_fi: Tuottaja

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
fi_fi: DJ-mikseri

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
fi_fi: Miksaaja

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
fi_fi: [puuttuu]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
fi_fi: Albumin esittäjät

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
fi_fi: Kappaleen ja albumin esittäjät

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
fi_fi: Kaikki tekijät

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
fi_fi: Kaikki roolit

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
fi_fi: Musiikkirjaston täytyy pävittää tagit tiedostoista. Haluatko päivittää nyt?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
fi_fi: Noudetaanko albumeille ja esittäjille laajempia tietoja? Tämä voi kestää jonkin aikaa, jonka vuoksi haluat ehkä tehdä tämä myöhemmin

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
fi_fi: Tutkitaanko tagit täysin, vaikkei musiikkitiedostoissa havaittu muutoksia?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
fi_fi: Määritä oletustietolähde

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
fi_fi: Määritä tälle esittäjälle

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
fi_fi: Määritä kaikille näytettäville esittäjille

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
fi_fi: Määritä tälle albumille

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
fi_fi: Määritä kaikille näytettäville albumeille

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
fi_fi: Käytetäänkö tietolähdettä kaikille tässä näyttäville esittäjille?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
fi_fi: Käytetäänkö tietolähdettä kaikille tässä näyttäville albumeille?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
fi_fi: Käytetäänkö tietolähdettä kaikille esittäjille ja tyhjennetäänkö kaikki aiemmat esittäjäkohtaiset asetukset?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
fi_fi: Käytetäänkö tietolähdettä kaikille albumeille ja tyhjennetäänkö kaikki aiemmat albumikohtaiset asetukset?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
fi_fi: Haluatko päivittää kaikkien näiden kohteiden tiedot nyt?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
fi_fi: Haluatko päivittää tämän kohteen tiedot nyt?

[ctx: #38074]
en: Boxsets
fi_fi: Levykokoelmat

[ctx: #38075]
en: * All discs
fi_fi: * Kaikki levyt

[ctx: #38076]
en: Disc title
fi_fi: Levyn nimi

[ctx: #38077]
en: Total discs
fi_fi: Levymäärä

[ctx: #38078]
en: Original year
fi_fi: Alkuperäinen vuosi

[ctx: #38079]
en: Original date
fi_fi: Alkuperäinen päiväys

[ctx: #38081]
note: Music property - Album release status
en: Release status
fi_fi: Julkaisutila

[ctx: #38082]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist
en: Added to end of playlist
fi_fi: Lisättiin toistolistan loppuun

[ctx: #38083]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist to play next
en: Added to playlist to play next
fi_fi: Lisättiin toistolistalle seuraavaksi toistettavaksi

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
fi_fi: Tämä osio sisältää mediatoiston asetuksia.

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
fi_fi: Tämä osio sisältää median lähteisiin, tietojen keräykseen, säilytykseen, esitykseen ja selaukseen liittyviä asetuksia.

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
fi_fi: Tämä osio sisältää käyttöliittymään vaikuttavia ja käyttöliittymän/järjestelmän ohjaukseen liittyviä asetuksia.

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
fi_fi: Tämä kategoria sisältää videotoiston asetuksia.

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
fi_fi: Tämä kategoria sisältää musiikin toiston asetuksia.

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
fi_fi: Tämä kategoria sisältää kuvaesityksen toiston asetuksia.

[ctx: #38106]
note: Description of category #14213 "Language"
en: This category contains the settings for audio / subtitles language and accessibility
fi_fi: Tämä kategoria sisältää äänen ja tekstitysten kieli- ja esteettömyysasetukset.

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
fi_fi: Tämä kategoria sisältää videoiden tietojen keräykseen, säilytykseen, esitykseen ja selaukseen liittyviä asetuksia.

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
fi_fi: Tämä kategoria sisältää musiikin tietojen keräykseen, säilytykseen, näyttöön ja selaukseen liittyviä asetuksia.

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
fi_fi: Tämä kategoria sisältää kuvien tietojen näyttöön ja selaukseen liittyviä asetuksia.

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
fi_fi: Tämä kategoria sisältää mediakirjaston tietokantojen asetuksia.

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
fi_fi: Tämä kategoria sisältää muita käyttöliittymän ja ulkoasun asetuksia.

[ctx: #38112]
note: Description of setting with label #12381 "Switch to visualisation on playback"
en: Automatically go to the visualisation window when audio playback starts
fi_fi: Avaa visualisoinnin automaattisesti äänitoiston alkaessa

[ctx: #38113]
note: Description of category #14187 "Advanced"
en: This category contains the advanced settings for video playback
fi_fi: Tämä kategoria sisältää videotoiston lisäasetukset.

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
fi_fi: Pura pienoiskuvat videotiedostoista

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
fi_fi: Näytä kuvien EXIF-tiedot

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
fi_fi: Havaitut EXIF-tiedot (esim. päiväys, kellonaika, käytetty kamera ja objektiivi) näytetään.

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
fi_fi: Unohda katselutilanne

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
fi_fi: Vie musiikkikirjasto

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
fi_fi: Yksittäinen tiedosto

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
fi_fi: Erillinen tiedosto joka kohteelle

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
fi_fi: Kirjaston kansioihin

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
fi_fi: Valitse vientitapa

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
fi_fi: Kohdekansio

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
fi_fi: Vietävät kohteet

[ctx: #38307]
en: Include artwork such as thumbnails and fanart
fi_fi: Sisällytä mediakuvitukset, kuten pienois- ja fanart-kuvat

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
fi_fi: Sisällytä myös kohteet, joiden tietoja ei ole noudettu (NFO-tiedostomallien luomiseksi)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
fi_fi: Vie tiedot NFO-tiedostoihin

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
fi_fi: Vie tiedot NFO-tiedostoihin (nyt viedään vain esittäjäkansiot)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
fi_fi: Korvaa olemassa olevat tiedostot

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
fi_fi: Kappaleiden esittäjät

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
fi_fi: Muut esittäjät

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
fi_fi: Kirjastokansioihin ei voida viedä, koska järjestelmän esittäjätietojen kansiota ei ole määritetty

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
fi_fi: Tietoja ei voida viedä, koska kohdekansiota ei ole olemassa

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
fi_fi: Vie

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
fi_fi: Haluatko käyttää paikallisia esittäjätietoja (NFO) ja kuvatiedostoja? Määritä näiden esittäjäkansioiden sijainnit nyt

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
fi_fi: Vain esittäjäkansiot

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
fi_fi: Esittäjät viedään esittäjätietokansioon ja albumit musiikkikansioihin

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
fi_fi: Albumit viedään musiikkikansioihin

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
fi_fi: Esittäjät viedään esittäjätietokansioon

[ctx: #38325]
note: Explanation of what export artist folders only means see #38304
en: Artist subfolders created in Artist Information Folder
fi_fi: Esittäjätietokansioon luodaan esittäjäkohtaiset alikansiot

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
fi_fi: Määritä musiikin tietolähteet

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
fi_fi: Määritä albumien tietolähteet

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
fi_fi: Määritä esittäjien tietolähteet

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
fi_fi: Nouda enemmän tietoja ja mediakuvituksia päivitysten yhteydessä

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
fi_fi: Albumien tietolähde

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
fi_fi: Esittäjien tietolähde

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
fi_fi: Paikallinen esittäjätietokansio

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
fi_fi: Lisätietojen noutoasetukset

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
fi_fi: Valitse miten asetuksia käytetään

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
fi_fi: Miten tietolähteiden asetuksia käytetään

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
fi_fi: Tuodaan kappaleiden toistohistoriaa

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
fi_fi: Vertaillaan tietoja

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
fi_fi: Päivitetään kappaleita

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
fi_fi: Tuodaan kappalehistoriaa - {0:d}/{0:d} tuodusta kappaleesta on päivitetty

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
fi_fi: XML-tiedoston luku ei onnistu

[ctx: #39004]
note: Description of category "Library" with label #14202
en: This category provides access to the windows for source management and library management facilities
fi_fi: Tämä kategoria sisältää mediatiedostojen lähteisiin ja mediakirjastoihin liittyviä asetuksia.

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
fi_fi: Tästä pääset lisäämään ja hallinnoimaan videolähteitä.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
fi_fi: Tästä pääset lisäämään ja hallinnoimaan musiikkilähteitä.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
fi_fi: Tästä pääset lisäämään ja hallinnoimaan kuvalähteitä.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
fi_fi: Zoomaus - 120 % leveys

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
fi_fi: Zoomaus - 110 % leveys

[ctx: #39010]
en: Select sort method
fi_fi: Valitse lajittelutapa

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
fi_fi: Verkkoyhteyden enimmäisodotusaika

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
fi_fi: Määritä käynnistyksen ja lepotilan jälkeinen verkkoyhteyden muodostumisen odotusaika. Ajan kuluttua käynnistys jatkuu normaalisti myös ilman verkkoyhteyttä.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
fi_fi: Virtuaaliset tiedostojärjestelmät

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
fi_fi: Haluatko poistaa myös kaikki lisäosaan liittyvät tiedot, kuten sen asetukset?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
fi_fi: Kuvadekooderi

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
fi_fi: Jatka äänikirjaa

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
fi_fi: Kytkee UPnP-tuen käyttöön. Mahdollistaa Kodin mediakirjaston sisällön suoratoiston UPnP-päätteillä ja muiden UPnP-palvelinten tunnistuksen.

[ctx: #39018]
en: optional
fi_fi: valinnainen

[ctx: #39019]
en: installed
fi_fi: asennettu

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
fi_fi: Myös seuraavat lisäosat asennetaan

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
fi_fi: Jatketaanko asennusta?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
fi_fi: Riippuvuudet

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
fi_fi: Sukupuoli

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
fi_fi: Tarkennus

[ctx: #39027]
note: Sort name of artist (e.g. Jackson, Michael)
en: Sortname
fi_fi: Lajittelunimi

[ctx: #39028]
note: Text for yes/no dialog when silently uninstalling an add-on
en: Add-on: {0:s}[CR]Origin: {1:s}[CR]Version: {2:s}[CR]- will be uninstalled and replaced. Would you like to proceed?
fi_fi: Lisäosa: {0:s}[CR]Alkuperä: {1:s}[CR]Versio: {2:s}[CR]- poistetaan ja korvataan. Haluatko jatkaa?

[ctx: #39029]
note: Text for yes/no dialog to indicate that an add-on was manually installed
en: Manually installed
fi_fi: Manuaalisesti asennettu

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
fi_fi: Lähde

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
fi_fi: Lähteet

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
fi_fi: Käynnistettäessä suoritettava toiminto

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
fi_fi: Katsele televisiota

[ctx: #39102]
en: Play Radio
fi_fi: Kuuntele radiota

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
fi_fi: Verkkosijainnin määritys epäonnistui. Annettu sijainti ei kelpaa.

[ctx: #39104]
en: View as text
fi_fi: Näytä tekstinä

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
fi_fi: oletus

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
fi_fi: pakotettu

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
fi_fi: kuulorajoitteiset

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
fi_fi: näkörajoitteiset

[ctx: #39109]
en: Select Program
fi_fi: Valitse ohjelma

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
fi_fi: Valitse resoluutio

[ctx: #39111]
note: audio flag - FLAG_ORIGINAL language prefix displayed in audio settings stream selection
en: original
fi_fi: alkuperäinen

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
fi_fi: Alasmiksaus: Keskikanavan voimakkuus

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
fi_fi: Keskikanavan miksaustaso desibeleinä suhteessa metatietoon tai oletukseen (-3 dB)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
fi_fi: Jakson pienoiskuva

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
fi_fi: Elokuvan juoni

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
fi_fi: Jakson juoni

[ctx: #39117]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Announcer[/B] component
fi_fi: Laaja kirjaus [B]Announcer-komponentille[/B]

[ctx: #39118]
note: Label for action to present native iOS sharing sheet
en: Share debug log
fi_fi: Jaa vianselvitysloki

[ctx: #39119]
en: Last modified
fi_fi: Viimeksi muokattu

[ctx: #39120]
en: Skip filename matching for external audio tracks
fi_fi: Ohita ulkoisten ääniraitojen tunnistus tiedostonimen perusteella

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
fi_fi: Kirjaston esitys ja selaus

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
fi_fi: Kirjaston tietolähteet

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
fi_fi: Mediakuvitukset

[ctx: #39124]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Add-ons[/B] component
fi_fi: Laaja kirjaus [B]lisäosakomponentille[/B]

[ctx: #39125]
en: Enable tag reading in file view
fi_fi: Lue tagit tiedostonäkymässä

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
fi_fi: Käytä kaikkia paikallisia kuvatiedostoja mediakuvituksina

[ctx: #39128]
note: Description of setting with label #39127 "Use all local image files as artwork"
en: All image files located alongside the media files are picked up as artwork during library scan, with the file name as the art type.
fi_fi: Kaikki mediatiedostojen ohesta löytyvät kuvatiedostot valitaan niiden mediakuvituksiksi kirjastopäivityksen yhteydessä, käyttäen tiedostonimiä kuvitustyypin määritykseen.

[ctx: #39129]
en: Use all remote artwork fetched by scrapers
fi_fi: Käytä kaikkia tietolähteistä noudettuja mediakuvituksia

[ctx: #39130]
note: Description of setting with label #39129 "Use all remote artwork fetched by scrapers"
en: Use the first of each art type of the remote artwork in scraper results to fill any missing art not populated with local art.
fi_fi: Täydennä kaikki puuttuvat mediakuvitustyypit tietolähteiden ensimmäisillä tuloksilla.

[ctx: #39131]
en: Artist art types whitelist
fi_fi: Esittäjille sallittut mediakuvitukset

[ctx: #39132]
note: Description of setting with label #39131 "Artist art types whitelist"
en: Limit the artist artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
fi_fi: Rajoita esittäjien paikalliset tai Internetistä noudetut mediakuvitukset vain sallittujen listalle lisättyihin tyyppeihin

[ctx: #39133]
en: Album art types whitelist
fi_fi: Albumeille sallittut mediakuvitukset

[ctx: #39134]
note: Description of setting with label #39133 "Album art types whitelist"
en: Limit the album artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
fi_fi: Rajoita albumien paikalliset tai Internetistä noudetut mediakuvitukset vain sallittujen listalle lisättyihin tyyppeihin

[ctx: #39135]
en: Thumbnail image files
fi_fi: Pienoiskuvien teidostonimet

[ctx: #39136]
note: Description of setting with label #39135 "Thumbnail image files"
en: The names of files that contain primary artwork (thumbnails), generally square and used both full and in reduced size to visually identify a folder, artist, album or song
fi_fi: Pääkuvitusten (pienoiskuvien) tiedostonimet. Nämä ovat yleensä neliön muotoisia ja niitä käytetään eri kokoisina kansioiden, esittäjien, albumien ja kappaleiden visuaaliseen tunnistukseen

[ctx: #39137]
en: Artwork level
fi_fi: Mediakuvitusten laajuus

[ctx: #39138]
note: Description of setting with label #39137 "Artwork level"
en: The amount of artwork automatically selected - [Maximum] all local images and remote art; [Basic] save space on limited devices or when using a simple skin; [Custom] configured by user for detailed control; [None] no art
fi_fi: Määritä automaattisesti valittava mediakuvitusmäärä.[CR][Kaikki] Kaikki paikalliset ja Internetistä noudetut kuvitukset[CR][Perus] Säästää tilaa rajallisilla laitteilla tai käytettäessä yksinkertaista ulkoasua[CR][Mukautettu] Käyttäjän tarkasti määrittämät kuvitukset[CR][Ei käytössä] Poistaa kuvitukset käytöstä.

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
fi_fi: Kaikki

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
fi_fi: Perus

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
fi_fi: Mukautettu

[ctx: #39143]
en: Movie art types whitelist
fi_fi: Elokuville sallitut mediakuvitukset

[ctx: #39144]
note: Description of setting with label #39150 "Movie art types whitelist"
en: Limit the movie and movie set artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
fi_fi: Rajoita elokuvien ja elokuvakokoelmien paikalliset tai Internetistä noudetut mediakuvitukset vain sallittujen listalle lisättyihin tyyppeihin

[ctx: #39145]
en: TV show art types whitelist
fi_fi: Sarjoille sallitut mediakuvitukset

[ctx: #39146]
note: Description of setting with label #39152 "TV show art types whitelist"
en: Limit the TV show and season artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
fi_fi: Rajoita sarjojen ja tuotantokausien paikalliset tai Internetistä noudetut mediakuvitukset vain sallittujen listalle lisättyihin tyyppeihin

[ctx: #39147]
en: Episode art types whitelist
fi_fi: Jaksoille sallitut mediakuvitukset

[ctx: #39148]
note: Description of setting with label #39154 "Episode art types whitelist"
en: Limit the episode artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
fi_fi: Rajoita jaksojen paikalliset tai Internetistä noudetut mediakuvitukset vain sallittujen listalle lisättyihin tyyppeihin

[ctx: #39149]
en: Music video art types whitelist
fi_fi: Musiikkivideoille sallitut mediakuvitukset

[ctx: #39150]
note: Description of setting with label #39156 "Music video art types whitelist"
en: Limit the music video artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
fi_fi: Rajoita musiikkivideoiden paikalliset tai Internetistä noudetut mediakuvitukset vain sallittujen listalle lisättyihin tyyppeihin

[ctx: #39151]
note: Display Hardware scaling filter setting toggle
en: Display hardware scaling filter
fi_fi: Näytön laitteistopohjainen skaalaussuodatin

[ctx: #39152]
note: Description
en: Integer scaling (IS) is a Nearest-Neighbor(NN) upscaling technique using Display Engine
fi_fi: Integer scaling (IS, kokonaislukuskaalaus) on Nearest-Neighbor (NN, lähin viereinen) -ylösskaalaustekniikka, joka käyttää Display Engine -näyttömoottoria.

[ctx: #39153]
en: Windowing system:
fi_fi: Ikkunointijärjestelmä:

[ctx: #39154]
note: Override subtitles styles setting list
en: Override subtitles styles
fi_fi: Korvaa tekstityksissä määritetyt tyylit

[ctx: #39155]
note: Description of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Some subtitle formats such as SSA / ASS / WebVTT can include metadata like font style, colors, size, alignments, positions, etc. you can override the styles with your customizations (please note that side effects may occur in some cases).
fi_fi: Jotkin tekstitysmuodot, kuten SSA/ASS/WebVTT, saattavat sisältää metatietoja, kuten fonttityylejä, -värejä, -kokoja, kohdistuksia, sijoituksia, yms. Voit ohittaa tyylit omilla mukautuksillasi (huomioi, että joissakin tapauksissa saattaa esiintyä sivuvaikutuksia).

[ctx: #39156]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Positions
fi_fi: Sijoitukset

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
fi_fi: Tyylit

[ctx: #39158]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles and positions
fi_fi: Tyylit ja sijoitukset

[ctx: #39159]
note: Subtitle border size setting toggle
en: Border size
fi_fi: Reunaviivan vahvuus

[ctx: #39160]
note: Subtitle border colour setting
en: Border colour
fi_fi: Reunaviivan väri

[ctx: #39161]
note: CC Subtitles text alignment setting list
en: Text alignment
fi_fi: Tekstin tasaus

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
fi_fi: Vasemmalle

[ctx: #39163]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Center
fi_fi: Keskelle

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
fi_fi: Oikealle

[ctx: #39165]
note: Type of background for displaying the subtitles
en: Background type
fi_fi: Taustan tyyppi

[ctx: #39166]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Shadow
fi_fi: Varjo

[ctx: #39167]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Box
fi_fi: Laatikko

[ctx: #39168]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Square box
fi_fi: Nelikulmainen laatikko

[ctx: #39169]
note: Description of setting with label #39166 "Background type"
en: Type of background to apply to subtitles.
fi_fi: Tekstityksissä käytettävän taustan tyyppi.

[ctx: #39170]
note: Subtitle shadow size setting
en: Shadow size
fi_fi: Varjon koko

[ctx: #39171]
note: Subtitle shadow colour setting
en: Shadow colour
fi_fi: Varjon väri

[ctx: #39172]
note: Subtitle shadow opacity setting
en: Shadow opacity
fi_fi: Varjon läpinäkyvyys

[ctx: #39173]
note: Subtitle blur setting
en: Blur
fi_fi: Sumennus

[ctx: #39174]
note: SystemInfo string for the display's supported HDR types
en: Display supported HDR types
fi_fi: Näytön tukemat HDR-tyypit

[ctx: #39175]
note: Progress text on splash screen, to build the font cache
en: Building font cache in progress - please wait
fi_fi: Fonttivälimuistia rakennetaan - odota

[ctx: #39176]
note: Helper text for gui sound volume setting
en: Relative volume for gui sounds
fi_fi: Käyttöliittymän äänien suhteellinen voimakkuus

[ctx: #39177]
note: Dialog caption related to the speech to text process
en: Speech to text
fi_fi: Puhe tekstiksi

[ctx: #39178]
note: Dialog text to notify that the speech service is not available
en: Speech recognition service not available
fi_fi: Puheentunnistuspalvelu ei ole käytettävissä

[ctx: #39179]
note: Dialog text to notify that microphone is listening
en: Listening...
fi_fi: Kuunnellaan...

[ctx: #39180]
note: Dialog text to notify that there has been no matching recognition result
en: No recognition result matched
fi_fi: Tunnistus ei löytänyt sopivaa vastinetta

[ctx: #39181]
note: Dialog text to notify that there has been a speech recognition error
en: Speech recognition error
fi_fi: Puheentunnistuksen virhe

[ctx: #39182]
note: Subtitle vertical margin setting
en: Vertical margin
fi_fi: Pystymarginaali sijoitusreunaan

[ctx: #39183]
note: Help text for setting "Vertical margin" of label #39182
en: Allows you to add a margin in top and bottom aligned text. Changing this setting will affect also subtitle position set with the Video calibration.
fi_fi: Tämän avulla näytön ylä tai alareunaan sijoitetuille tekstityksille voidaan lisätä marginaali. Asetuksen muutos vaikuttaa myös näytön kohdistusasetuksissa määritetyyn tekstitysten sijoitukseen.

[ctx: #39184]
note: Window screen calibration: the current subtitle calibration value with vertical margin
en: Current value: {0:d} (with vertical margin: {1:d})
fi_fi: Nykyinen arvo: {0:d} (pystymarginaalilla: {1:d})

[ctx: #39185]
note: Dialog text to notify that there are insufficient permissions for speech recognition
en: Insufficient permissions for speech recognition
fi_fi: Käyttöoikeudet eivät ole puheentunnistukselle riittävän laajat

[ctx: #39186]
note: Title of group menu subtitles
en: Styles for text based subtitles
fi_fi: Tekstipohjaisten tekstitysten asettelu ja ulkoasu

[ctx: #39187]
note: Title of group menu subtitles
en: Closed caption subtitles
fi_fi: Kuvaavat tekstitykset (CC)

[ctx: #39188]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: No background
fi_fi: Ei taustaa

[ctx: #39189]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Available only with manual subtitle position
fi_fi: Käytettävissä vain käytettäessä manuaalista tekstityssijaintia

[ctx: #39190]
note: Help text for setting "Use system HDR/SDR brightness balance" of label #36096
en: [ON] The brightness of the GUI in HDR mode follows the system's setting. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.[CR][OFF] Set the max brightness manually.
fi_fi: [KÄYTÖSSÄ] Käyttöliittymän kirkkaus HDR-tilassa noudattaa järjestelmän asetuksia. Tämä vaikuttaa kaikkiin alunperin SDR-tasoisiin kuvaruutunäyttöoihin, tekstityksiin ja grafiikkaan.[CR][EI KÄYTÖSSÄ] Aseta enimmäiskirkkaus manuaalisesti.

[ctx: #39192]
en: Disable screensaver when playing audio
fi_fi: Ei näytönsäästäjää äänitoiston aikana

[ctx: #39193]
note: Description of setting with label #39192 "Disable screensaver when playing audio"
en: If music is being played, the screensaver will never be activated
fi_fi: Näytönsäästäjä ei koskaan käynnisty toistettaessa musiikkia.

[ctx: #39194]
note: Help text of setting "Allow use DXVA Video Super Resolution" with label #13417
en: Enables advanced DXVA upscaler using NVIDIA "RTX Video Super Resolution" or "Intel Video Super Resolution".[CR]Used when the video source is 1920x1080 or less and the source resolution is lower than the display resolution.[CR]Only available on specific hardware: NVIDIA RTX 20xx, 30xx, 40xx and above, Intel Arc A770, A750.
fi_fi: Aktivoi DXVA-ylösskaalauksen NVIDIA "RTX Video Super Resolution" tai "Intel Video Super Resolution" -tekniikoiden avulla.[CR]Käytetään videolähteen ollessa 1920x1080 tai vähemmän ja lähderesoluution ollessa näytön resoluutiota matalampi.[CR]Käytettävissä vain tietyillä näytönohjaimilla: NVIDIA RTX 20xx, 30xx, 40xx ja ylemmät, Intel Arc A770, A750.

[ctx: #39195]
note: Description of setting with label #13418 "Use high precision processing"
en: Enable this option for the best picture quality. Disabling reduces the load on resource-limited systems.
fi_fi: Käytä asetusta parhaalle kuvanlaadulle. Käytöstä poisto vähentää luormistusta heikkotehoisemmilla laitteilla.

[ctx: #39196]
note: Title of Dolby Vision RPU conversion setting
en: Dolby Vision compatibility mode
fi_fi: Dolby Vision -yhteensopivuustila

[ctx: #39197]
note: Help text for setting "Convert Dolby Vision for compatibility" of label #39196
en: If enabled, Dolby Vision profile 7 will be converted to profile 8.1, which is more commonly supported by devices. Enable if your device supports Dolby Vision, but has issues with some videos.
fi_fi: Muuntaa Dolby Vision -profiilin 7 profiiliin 8.1, jota useammat laitteet tukevat. Käytä, jos laitteesi tukee Dolby Visionia, mutta joidenkin videoiden toistossa on ongelmia.

[ctx: #39198]
note: Title of "Allowed HDR dynamic metadata formats" setting
en: Allowed HDR dynamic metadata formats
fi_fi: Sallitut dynaamiset HDR-metatietomuodot

[ctx: #39199]
note: Help text for setting "Allowed HDR dynamic metadata formats" of label #39198
en: Alters the video bitstream to remove dynamic HDR metadata. Select the HDR formats your device and display supports.
fi_fi: Muutta videon bittivirtaa poistaen HDR-metatiedot. Valitse HDR-muodot, joita käyttämäsi toisto- ja näyttölaite tukevat.

[ctx: #39202]
note: Subtitle line spacing setting
en: Line spacing
fi_fi: Riviväli

[ctx: #39203]
note: Subtitle line spacing setting help
en: Adjust the space between lines of text. Setting a value too low may cause boxes to overlap when the "Background type" setting is used.
fi_fi: Muuta tekstitysrivien välisen tilan kokoa. Liian pienestä arvosta voi seurata "Taustan tyyppi" -asetuksen luomien taustalaatikoiden päällekkäisyyttä.

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
fi_fi: Versiot

[ctx: #40001]
note: Manage video versions context menu item
en: Manage versions
fi_fi: Hallitse versioita

[ctx: #40002]
note: Manage video version dialog title
en: Add as version to...
fi_fi: Lisää versioksi kohteeseen...

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
fi_fi: Versio

[ctx: #40004]
note: Button to change the version type of a version in Versions Manager
en: Choose type
fi_fi: Valitse tyyppi

[ctx: #40005]
note: Warning dialog title
en: Operation not supported
fi_fi: Toimintoa ei tueta

[ctx: #40006]
note: Warning dialog text
en: The selected movie has multiple versions, preventing its conversion into a version of another movie. Remove the versions from the movie, rescan the libray and convert them individually.
fi_fi: Valitulle elokuvalle on useita versioita ja tämä estää sitä olemasta jonkin muun elokuvan versio.

[ctx: #40007]
note: Warning dialog text
en: The "{0:s}" version already exists!
fi_fi: Valittu "{0:s}" -versio on jo olemassa!

[ctx: #40008]
note: Different video version found dialog title
en: Different movie version found
fi_fi: Elokuvasta löytyi muu versio

[ctx: #40009]
note: Different video version found dialog text
en: Found a different version of the movie "{0:s}": {1:s}. Would you like to convert it into an additional version of the original?
fi_fi: Elokuvasta "{0:s}" löytyi eri versio: {1:s}. Haluatko muuttaa sen alkuperäisen elokuvan vaihtoehtoiseksi versioksi?

[ctx: #40010]
note: "video version" string in singular format
en: video version
fi_fi: versio videosta

[ctx: #40011]
note: "video version" string in plural format
en: video versions
fi_fi: versiota videosta

[ctx: #40012]
note: "video version" string in singular capital format
en: Video version
fi_fi: Videon versio

[ctx: #40013]
note: "video version" string in plural capital format
en: Video versions
fi_fi: Videon versiot

[ctx: #40014]
note: Add video version dialog title
en: Add version
fi_fi: Lisää versio

[ctx: #40015]
note: Add video extra dialog title
en: Add extra
fi_fi: Lisää lisämateriaali

[ctx: #40016]
note: Add video version dialog text.
en: The selected video already is the "{0:s}" version of the movie.
fi_fi: Valittu video on jo elokuvan "{0:s}" -versio.

[ctx: #40017]
note: Add video version dialog text. Example: The selected video is the "Extended Edition" version of the movie "Movie title". Would you like to move the version to this movie?"
en: The selected video is the "{0:s}" version of the movie "{1:s}". Would you like to move the version to this movie?
fi_fi: Valittu video on jo "{0:s}" -versio elokuvasta "{1:s}". Haluatko siirtää sen tälle elokuvalle?

[ctx: #40018]
note: Remove video version dialog title
en: Remove video version
fi_fi: Poista videon versio

[ctx: #40019]
note: Manage versions, remove: removing the default version of a movie is not allowed.
en: The default version of a movie cannot be removed. Set a different default version and try again.
fi_fi: Elokuvan oletusversiota ei voida poistaa. Vaihda oletusversio ja yritä uudelleen.

[ctx: #40020]
note: Remove video version dialog text
en: Are you sure to remove version "{0:s}"?
fi_fi: Haluatko varmasti poistaa version "{0:s}"?

[ctx: #40021]
note: Remove item from library text if item has multiple versions
en: Would you really like to remove '{0:s}' and all its versions from the library?
fi_fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen "{0:s}" kaikkine versioineen kirjastosta?

[ctx: #40022]
note: Manage video version dialog title
en: Manage {0:s}
fi_fi: Hallitse videota "{0:s}"

[ctx: #40023]
note: Button label to make a video version the default version
en: Set as default
fi_fi: Aseta oletukseksi

[ctx: #40024]
note: Choose/Manage video version dialog title
en: Versions Manager: {0:s}
fi_fi: Versiohallinta: {0:s}

[ctx: #40025]
note: Choose/Manage video extra dialog title
en: Extras Manager: {0:s}
fi_fi: Lisämateriaalihallinta: {0:s}

[ctx: #40026]
note: Add extra dialog text.
en: The selected video already is the "{0:s}" extra of the movie.
fi_fi: Valittu video on jo elokuvan "{0:s}" -lisämateriaali.

[ctx: #40027]
note: Add video extra dialog text. Example: The selected video is the "Behind the scenes" extra of the movie "Movie title". Would you like to move the extra to this movie?"
en: The selected video is the "{0:s}" extra of the movie "{1:s}". Would you like to move the extra to this movie?
fi_fi: Valittu video on jo "{0:s}" -lisämateriaali elokuvasta "{1:s}". Haluatko siirtää sen tälle elokuvalle?

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
fi_fi: Selaa tiedostoja

[ctx: #40029]
note: Browse the library for the movie to be added as version
en: Browse library
fi_fi: Selaa kirjastoa

[ctx: #40030]
note: Select the movie to be added as a version
en: Select movie to add as a version
fi_fi: Valitse versiona lisättävä elokuva

[ctx: #40031]
note: No other movies found in the library
en: No other movies found in the library.
fi_fi: Kirjastosta ei löytynyt muita elokuvia.

[ctx: #40032]
note: Add version: no similar movies were found in the library.
en: No similar movies were found in the library.
fi_fi: Kirjastosta ei löytynyt vastaavia elokuvia.

[ctx: #40034]
note: Addition of new extra: a movie with multiple versions cannot be turned into an extra of another movie.
en: The default version of a movie with multiple versions cannot be added as an extra to another movie. Please move or remove the other versions first.
fi_fi: Useita versioita sisältävän elokuvan oletusversiota ei voida lisätä toisen elokuvan lisämateriaaliksi. Siirrä tai poista muut versiot ensin.

[ctx: #40035]
note: Addition of new version: the user picked an extra of another movie. Ask for confirmation.
en: You are about to convert a movie extra into a movie version. Are you sure?
fi_fi: Olet muuttamassa elokuvan lisäsisältöä elokuvan versioksi. Haluatko varmasti tehdä tämän?

[ctx: #40036]
note: Addition of new version: the user picked an extra of another movie. Ask for confirmation.
en: You are about to convert a movie version into a movie extra. Are you sure?
fi_fi: Olet muuttamassa elokuvan versiota elokuvan lisäsisällöksi. Haluatko varmasti tehdä tämän?

[ctx: #40037]
note: Addition of new version to a movie: the user chose a movie that has multiple versions. Ask for confirmation.
en: The movie to be added has multiple versions.[CR]The type of the default version will be selected in the next dialog. The other versions will keep their current type.[CR]Do you want to continue?
fi_fi: Lisättävästä elokuvasta on useita versioita.[CR]Oletusversion tyyppi valitaan seuraavassa ruudussa ja muut versiot säilyttävät nykyiset tyyppinsä.[CR]Haluatko jatkaa?

[ctx: #40038]
note: Addition of new version: the default version of a movie with multiple versions cannot be turned into a version of another movie.
en: The default version of a movie with multiple versions cannot be added to another movie. Please move or remove the other versions first.
fi_fi: Useita versioita sisältävän elokuvan oletusversiota ei voida lisätä toiseen elokuvaan. Siirrä tai poista muut versiot ensin.

[ctx: #40200]
note: Select default video version setting
en: Select default video version
fi_fi: Valitse oletusarvoinen videoversio

[ctx: #40201]
note: Help for select default video version setting
en: Defines how to handle selection of videos with multiple versions.[CR][Enabled] Automatically select the default video version without prompting.[CR][Disabled] Display a dialogue to select a version of the video.
fi_fi: Määrittää, miten useita versioista sisältävät videot käsitellään.[CR][Käytössä] Valitsee oletusversion automaattisesti kysymättä.[CR][Ei käytössä] Näyttää videoversion valinnan.

[ctx: #40202]
note: Ignore different video versions settting
en: Ignore different video versions on scan
fi_fi: Älä huomioi videoiden versioita kirjastopäivitysten yhteydessä

[ctx: #40203]
note: Help for Ignore different video versions settting
en: Select scanner action for different video versions.[CR][Enabled] Add different video versions to library seperately without confirmation.[CR][Disabled] Prompt for converting different video versions into additional versions of the original.
fi_fi: Valitse kirjastopäivityksen toiminto havaituille videoversioille.[CR][Käytössä] Lisää eri versiot kirjastoon erikseen ilman erillistä vahvistusta.[CR][Ei käytössä] Kysy muutetaanko havaitut versiot alkuperäisten vaihtoehtoisiksi versioiksi.

[ctx: #40204]
note: Ignore video extras settting
en: Ignore video extras on scan
fi_fi: Älä huomioi videoiden lisäsisältöjä kirjastopäivitysten yhteydessä

[ctx: #40205]
note: Help for ignore video extras settting
en: Select scanner action for video extras in "extras" folder.[CR][Enabled] Scan video extras like regular videos.[CR][Disabled] Add video extras to library for associated video.
fi_fi: Valitse kirjastopäivityksen toiminto "extras"-kansion videoille.[CR][Enabled] Käsittele lisäsisältö tavallisina videoina.[CR][Disabled] Lisää ne niihin liittyvän videon lisäsisällöksi.

[ctx: #40206]
note: Show video versions as folder settting
en: Show videos with multiple versions as folder
fi_fi: Näytä useita versioita sisältävät videot kansioina

[ctx: #40207]
note: Help for show video versions as folder settting
en: When enabled, a video with multiple versions will be shown as a folder in the video library. This folder can then be opened to display the individual video versions. When disabled, the configured select action will be applied.
fi_fi: Näyttää useita versioita sisältävät videot videokirjaston kansioina, jotka avaamalla näytetään yksittäiset versiot. Kun asetus ei ole käytössä, käytetään määritettyä valintatoimintoa.

[ctx: #40208]
note: Choose video version dialog title
en: Choose version: {}
fi_fi: Valitse versio: {}

[ctx: #40209]
note: First choose video version and then select a player and play context menu item label
en: Play version using...
fi_fi: Toista versio soittimella...

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
fi_fi: Versiot

[ctx: #40211]
note: Button label for video extras
en: Extras
fi_fi: Lisämateriaalit

[ctx: #40212]
note: UPnP remote player volume level sync setting
en: Synchronize volume level to remote UPnP players
fi_fi: Synkronoi äänenvoimakkuus UPnP-soitimille

[ctx: #40213]
note: Help string for UPnP remote player volume level sync setting
en: If selected the remote player volume level will be synchronized with the volume of this application.[CR]Warning: Global system volume level may be different than the application volume level - they are controlled independently.[CR]This may lead the remote player to be set to 100% volume level if the application has 100% volume level but the overall system volume level is smaller.
fi_fi: Jos valittu, synkronoidaan äänenvoimakkuus tätä sovellusta vastaavaksi.[CR]Varoitus: Koko järjestelmän äänenvoimakkuus voi erota sovelluksen voimakkuudesta — ne säätyvät toisistaan riippumattomasti. Tästä voi seurata 100 % äänenvoimakkuus, jos sovelluksen voimakkuus on 100 % järjestelmän voimakkuuden ollessa matalampi.

[ctx: #40214]
note: Dialog title for the selection of the video extra
en: Choose extra: {}
fi_fi: Valitse lisämateriaali: {}

[ctx: #40215]
note: Title of the dialog for version rename action from Versions Manager
en: Choose version type
fi_fi: Valitse version tyyppi

[ctx: #40216]
note: Caption of the button to create a new version type (Versions Manager > Rename)
en: New type...
fi_fi: Uusi tyyppi...

[ctx: #40217]
note: Caption of the dialog for keyboard entry of a new version type
en: New version type
fi_fi: Uusi versiotyyppi

[ctx: #40218]
note: Title of the dialog for extra rename action from Extras Manager
en: Choose extra name
fi_fi: Valitse lisämateriaalin nimi

[ctx: #40219]
note: Caption of the button to create a new extra name (Extras Manager > Rename)
en: New name...
fi_fi: Uusi nimi...

[ctx: #40220]
note: Caption of the dialog for keyboard entry of a new extra name
en: New extra name
fi_fi: Lisämateriaalin uusi nimi

[ctx: #40221]
note: Choose video version context menu item label
en: Choose version
fi_fi: Valitse versio

[ctx: #40400]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Standard Edition
fi_fi: Vakioversio

[ctx: #40401]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Extended Edition
fi_fi: Pidennetty versio

[ctx: #40402]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Unrated Version
fi_fi: Luokittelematon versio

[ctx: #40403]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Uncut Version
fi_fi: Leikkaamaton versio

[ctx: #40404]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Remastered Version
fi_fi: Remasteroitu versio

[ctx: #40406]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Theatrical Cut
fi_fi: Teatteriversio

[ctx: #40407]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Director's Cut
fi_fi: Ohjaajan versio

[ctx: #40416]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Fan Edit
fi_fi: Faniversio

[ctx: #40417]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Black and White Edition
fi_fi: Mustavalkoinen versio

[ctx: #40431]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 10th Anniversary Edition
fi_fi: 10-vuotis juhlajulkaisu

[ctx: #40432]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 20th Anniversary Edition
fi_fi: 20-vuotis juhlajulkaisu

[ctx: #40433]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 25th Anniversary Edition
fi_fi: 25-vuotis juhlajulkaisu

[ctx: #40434]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 30th Anniversary Edition
fi_fi: 30-vuotis juhlajulkaisu

[ctx: #40435]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 40th Anniversary Edition
fi_fi: 40-vuotis juhlajulkaisu

[ctx: #40436]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 50th Anniversary Edition
fi_fi: 50-vuotis juhlajulkaisu

[ctx: #40801]
note: Confirm file deletion
en: Confirm file deletion
fi_fi: Vahvista tiedoston poisto

[ctx: #40802]
note: Description of setting with label #40801 "Confirm file deletion"
en: If enabled, a confirmation dialog will be displayed when files shall be deleted. If disabled, files will be deleted without user confirmation.
fi_fi: Pyydä vahvistus ennen tiedostojen poistoa. Muutoin tiedostot poistetaan suoraan ilman vahvistusta.
