KODI Main - en to gl_es translation catalogue (3725 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
gl_es: Programas

[ctx: #1]
en: Pictures
gl_es: Imaxes

[ctx: #2]
en: Music
gl_es: Música

[ctx: #3]
en: Videos
gl_es: Vídeos

[ctx: #4]
en: TV guide
gl_es: Guía de TV

[ctx: #5]
en: Settings
gl_es: Configuración

[ctx: #6]
en: Kodi GIT
gl_es: GIT do Kodi

[ctx: #7]
en: File manager
gl_es: Explorador de ficheiros

[ctx: #8]
en: Weather
gl_es: Meteoroloxía

[ctx: #9]
en: Kodi media center
gl_es: Centro de medios Kodi

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
gl_es: Luns

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
gl_es: Martes

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
gl_es: Mércores

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
gl_es: Xoves

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
gl_es: Venres

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
gl_es: Sábado

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
gl_es: Domingo

[ctx: #21]
en: January
gl_es: Xaneiro

[ctx: #22]
en: February
gl_es: Febreiro

[ctx: #23]
en: March
gl_es: Marzo

[ctx: #24]
en: April
gl_es: Abril

[ctx: #25]
en: May
gl_es: Maio

[ctx: #26]
en: June
gl_es: Xuño

[ctx: #27]
en: July
gl_es: Xullo

[ctx: #28]
en: August
gl_es: Agosto

[ctx: #29]
en: September
gl_es: Setembro

[ctx: #30]
en: October
gl_es: Outubro

[ctx: #31]
en: November
gl_es: Novembro

[ctx: #32]
en: December
gl_es: Decembro

[ctx: #41]
en: Mon
gl_es: Lun

[ctx: #42]
en: Tue
gl_es: Mar

[ctx: #43]
en: Wed
gl_es: Mér

[ctx: #44]
en: Thu
gl_es: Xov

[ctx: #45]
en: Fri
gl_es: Ven

[ctx: #46]
en: Sat
gl_es: Sáb

[ctx: #47]
en: Sun
gl_es: Dom

[ctx: #51]
en: Jan
gl_es: Xan

[ctx: #54]
en: Apr
gl_es: Abr

[ctx: #55]
en: May
gl_es: Mai

[ctx: #56]
en: Jun
gl_es: Xuñ

[ctx: #57]
en: Jul
gl_es: Xul

[ctx: #58]
en: Aug
gl_es: Ago

[ctx: #59]
en: Sep
gl_es: Set

[ctx: #60]
en: Oct
gl_es: Out

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
gl_es: SSO

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
gl_es: SO

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
gl_es: OSO

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
gl_es: O

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
gl_es: ONO

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
gl_es: NO

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
gl_es: NNO

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
gl_es: Sur

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
gl_es: Norte

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
gl_es: Oeste

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
gl_es: Leste

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
gl_es: Variábel

[ctx: #98]
en: View: Auto
gl_es: Visualización: Auto

[ctx: #99]
en: View: Auto big
gl_es: Visualización: Auto grande

[ctx: #100]
en: View: Icons
gl_es: Visualización: Iconas

[ctx: #101]
en: View: List
gl_es: Visualización: Listaxe

[ctx: #102]
en: Scan
gl_es: Escanear

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
gl_es: Ordenar por: Nome

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
gl_es: Ordenar por: Data

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
gl_es: Ordenar por: Tamaño

[ctx: #106]
en: No
gl_es: Non

[ctx: #107]
en: Yes
gl_es: Si

[ctx: #108]
en: Slideshow
gl_es: Diapositivas

[ctx: #109]
en: Create thumbs
gl_es: Crear miniaturas

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
gl_es: Crear miniaturas

[ctx: #111]
en: Shortcuts
gl_es: Atallos

[ctx: #112]
en: Paused
gl_es: En pausa

[ctx: #113]
en: Update failed
gl_es: Fallou a actualización

[ctx: #114]
en: Installation failed
gl_es: Fallou a instalación

[ctx: #115]
en: Copy
gl_es: Copiar

[ctx: #116]
en: Move
gl_es: Mover

[ctx: #117]
en: Delete
gl_es: Eliminar

[ctx: #118]
en: Rename
gl_es: Renomear

[ctx: #119]
en: New folder
gl_es: Novo cartafol

[ctx: #120]
en: Confirm copy
gl_es: Confirmar copia

[ctx: #121]
en: Confirm move
gl_es: Confirmar mover

[ctx: #122]
en: Confirm delete
gl_es: Confirmar eliminar

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
gl_es: Queres copiar o(s) ficheiro(s) seleccionado(s)?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
gl_es: Queres mover o(s) ficheiro(s) seleccionado(s)?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
gl_es: Queres eliminar o(s) ficheiro(s) seleccionado(s)?[CR]Atención - esta acción non se pode desfacer!

[ctx: #126]
en: Status
gl_es: Estado

[ctx: #127]
en: Objects
gl_es: Obxectos

[ctx: #128]
en: General
gl_es: Xeral

[ctx: #129]
en: Slideshow
gl_es: Diapositivas

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
gl_es: Información do sistema

[ctx: #131]
en: Display
gl_es: Pantalla

[ctx: #132]
en: Albums
gl_es: Álbums

[ctx: #133]
en: Artists
gl_es: Artistas

[ctx: #134]
en: Songs
gl_es: Cancións

[ctx: #135]
en: Genres
gl_es: Xéneros

[ctx: #136]
en: Playlists
gl_es: Listaxes de reprodución

[ctx: #137]
en: Search
gl_es: Procurar

[ctx: #138]
en: System information
gl_es: Información do sistema

[ctx: #139]
en: Temperatures:
gl_es: Temperaturas:

[ctx: #142]
en: Time:
gl_es: Hora:

[ctx: #143]
en: Current:
gl_es: Actual:

[ctx: #144]
en: Build:
gl_es: Compilación:

[ctx: #145]
en: Network:
gl_es: Rede:

[ctx: #146]
en: Type:
gl_es: Tipo:

[ctx: #147]
en: Static
gl_es: Estático

[ctx: #149]
en: MAC address
gl_es: Enderezo MAC

[ctx: #150]
en: IP address
gl_es: Enderezo IP

[ctx: #151]
en: Link:
gl_es: Ligazón:

[ctx: #154]
en: Storage
gl_es: Almacenamento

[ctx: #155]
en: Drive
gl_es: Unidade

[ctx: #156]
en: Free
gl_es: Libre

[ctx: #157]
en: Video
gl_es: Vídeo

[ctx: #158]
en: Free memory
gl_es: Memoria libre

[ctx: #159]
en: No link
gl_es: Sen ligazón

[ctx: #160]
en: Free
gl_es: Libre

[ctx: #162]
en: Tray open
gl_es: Bandexa aberta

[ctx: #163]
en: Reading
gl_es: Lendo

[ctx: #164]
en: No disc
gl_es: Sen disco

[ctx: #165]
en: Disc present
gl_es: Disco presente

[ctx: #166]
en: Skin
gl_es: Pel

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
gl_es: Cancelar a operación cos ficheiros

[ctx: #169]
en: Resolution
gl_es: Resolución

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
gl_es: Axustar a taxa de refresco da pantalla

[ctx: #171]
en: Sort title
gl_es: Ordenar título

[ctx: #172]
en: Release date
gl_es: Data de lanzamento

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
gl_es: Amosar vídeos 4:3 como

[ctx: #174]
en: Compiled:
gl_es: Compilado:

[ctx: #175]
en: Moods
gl_es: Ánimos

[ctx: #176]
en: Styles
gl_es: Estilos

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
gl_es: {0:s} iniciado con éxito

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
gl_es: {0:s} iniciouse con éxito.

[ctx: #179]
en: Song
gl_es: Canción

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
gl_es: Duración

[ctx: #181]
en: Select album
gl_es: Seleccionar álbum

[ctx: #182]
en: Tracks
gl_es: Pistas

[ctx: #183]
en: Review
gl_es: Crítica

[ctx: #184]
en: Refresh
gl_es: Actualizar

[ctx: #185]
en: Searching album
gl_es: Procurando álbum

[ctx: #186]
en: OK
gl_es: Aceptar

[ctx: #187]
en: No albums found!
gl_es: Non se atoparon álbums!

[ctx: #188]
en: Select all
gl_es: Seleccionar todo

[ctx: #189]
en: Scanning media information
gl_es: Obtendo información do medio

[ctx: #190]
en: Save
gl_es: Gardar

[ctx: #191]
en: Shuffle
gl_es: Ó chou

[ctx: #192]
en: Clear
gl_es: Limpar

[ctx: #193]
en: Scan
gl_es: Escanear

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
gl_es: A procurar...

[ctx: #195]
en: No information found!
gl_es: Non se atopou información!

[ctx: #196]
en: Select movie:
gl_es: Seleccionar filme:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
gl_es: Obtendo a información para {0:s}

[ctx: #198]
en: Loading movie details
gl_es: Cargando detalles do filme

[ctx: #199]
en: Web interface
gl_es: Interface web

[ctx: #200]
en: Audio encoders
gl_es: Codificadores de son

[ctx: #201]
en: Audio decoders
gl_es: Decodificadores de son

[ctx: #202]
en: Tagline
gl_es: Liña de etiqueta

[ctx: #203]
en: Plot outline
gl_es: Sinopse fora de liña

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
gl_es: Compilación

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
gl_es: Votos

[ctx: #206]
en: Cast
gl_es: Reparto

[ctx: #207]
en: Plot
gl_es: Sinopse

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
gl_es: Reproducir

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
gl_es: Seguinte

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
gl_es: Anterior

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
gl_es: Calibrar interface de usuario...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
gl_es: Calibración do vídeo

[ctx: #215]
en: Soften
gl_es: Amolecer

[ctx: #216]
en: Zoom amount
gl_es: Cantidade de zoom

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
gl_es: Taxa do píxel

[ctx: #218]
en: DVD drive
gl_es: Unidade DVD

[ctx: #219]
en: Please insert disc
gl_es: Insire o disco

[ctx: #220]
en: Remote share
gl_es: Recurso remoto

[ctx: #221]
en: Network is not connected
gl_es: Sen conexión á rede

[ctx: #222]
en: Cancel
gl_es: Cancelar

[ctx: #224]
en: Speed
gl_es: Velocidade

[ctx: #225]
en: Vertical shift
gl_es: Desprazamento vertical

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
gl_es: Cargar a información do CD de son dende o servizo en liña

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
gl_es: Listaxe de reprodución ó chou ao cargar

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
gl_es: Tempo para apagar o disco

[ctx: #230]
en: Video filters
gl_es: Filtros de vídeo

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
gl_es: Ningún

[ctx: #232]
en: Point
gl_es: Punto

[ctx: #233]
en: Linear
gl_es: Lineal

[ctx: #234]
en: Anisotropic
gl_es: Anisotrópico

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
gl_es: Cúbico gaussiano

[ctx: #237]
en: Minification
gl_es: Minificación

[ctx: #238]
en: Magnification
gl_es: Maxificación

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
gl_es: Limpar listaxe de reprodución ao rematar

[ctx: #240]
en: Display mode
gl_es: Modo de visualización

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
gl_es: Pantalla completa #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
gl_es: En xanelas

[ctx: #243]
en: Refresh rate
gl_es: Taxa de refresco

[ctx: #244]
en: Full screen
gl_es: Pantalla completa

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
gl_es: Tamaño: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})

[ctx: #248]
en: Language
gl_es: Idioma

[ctx: #249]
en: Music
gl_es: Música

[ctx: #250]
en: Visualisation
gl_es: Visualización

[ctx: #251]
en: Select destination directory
gl_es: Seleccionar cartafol destino

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
gl_es: Esteréo upmix

[ctx: #253]
en: Number of channels
gl_es: Número de canles

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
gl_es: Receptor compatíbel con DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
gl_es: Obtendo información do CD

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
gl_es: Erro

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
gl_es: Activar lectura de etiquetas

[ctx: #259]
en: Opening
gl_es: Abrindo

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
gl_es: Agardando a comezar...

[ctx: #262]
en: Scripts output
gl_es: Saída dos scripts

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
gl_es: Permitir o control remoto vía HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
gl_es: Gravar

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
gl_es: Deter gravación

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
gl_es: Ordenar por: Pista

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
gl_es: Ordenar por: Duración

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
gl_es: Ordenar por: Título

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
gl_es: Ordenar por: Artista

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
gl_es: Ordenar por: Álbum

[ctx: #271]
en: Top 100
gl_es: Mellores 100

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
gl_es: Axuste da taxa do píxel

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
gl_es: Axusta o rectángulo até ficar perfectamente cadrado

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
gl_es: Compensación de sobreescaneo: Arriba-Esquerda

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
gl_es: Compensación de sobreescaneo: Abaixo-Dereita

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
gl_es: Axusta a frecha para trocar a cantidade de sobreescaneo

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
gl_es: Posición dos subtítulos

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
gl_es: Axusta a barra para trocar a posició dos subtítulos

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
gl_es: Non foi posíbel cargar a configuración

[ctx: #280]
en: Using default settings
gl_es: Empregando a configuración predefinida

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
gl_es: Por favor, comproba os ficheiros XML

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
gl_es: Atopados {0:d} elementos

[ctx: #283]
en: Search results
gl_es: Resultados da busca

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
gl_es: Non se atoparon resultados

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
gl_es: Idioma preferido do son

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
gl_es: Idioma preferido para os subtítulos

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
gl_es: Subtítulos

[ctx: #288]
en: Font
gl_es: Fonte

[ctx: #289]
en: Size
gl_es: Tamaño

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
gl_es: Rango de compresión dinámica

[ctx: #291]
en: Video
gl_es: Vídeo

[ctx: #292]
en: Audio
gl_es: Son

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
gl_es: Buscar os subtítulos

[ctx: #294]
en: Create bookmark
gl_es: Crear marcador

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
gl_es: Limpar marcadores

[ctx: #297]
en: Audio offset
gl_es: Compensación de son

[ctx: #298]
en: Bookmarks
gl_es: Marcadores

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
gl_es: Marcador {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
gl_es: Receptor compatíbel con MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
gl_es: Receptor compatíbel con MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
gl_es: Receptor compatíbel con MP3

[ctx: #303]
en: Delay
gl_es: Atraso

[ctx: #304]
en: Language
gl_es: Idioma

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
gl_es: Activado

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
gl_es: Non-entrelazado

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
gl_es: Idioma Orixinal

[ctx: #309]
en: User interface language
gl_es: Idioma da interface de usuario

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
gl_es: Limpando a base de datos

[ctx: #314]
en: Preparing...
gl_es: Preparando...

[ctx: #315]
en: Database error
gl_es: Erro na base de datos

[ctx: #316]
en: Searching songs...
gl_es: Procurando cancións...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
gl_es: Base de datos limpada con éxito

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
gl_es: Limpando cancións...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
gl_es: Produciuse un erro limpando as cancións

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
gl_es: Limpando artistas...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
gl_es: Produciuse un erro limpando os artistas

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
gl_es: Limpando xéneros, roles, etc...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
gl_es: Erro ao limpar xéneros, roles, etc.

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
gl_es: Limpando rutas...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
gl_es: Produciuse un erro limpando as rutas

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
gl_es: Limpando os álbums...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
gl_es: Produciuse un erro limpando os álbums

[ctx: #328]
en: Writing changes...
gl_es: Escribindo os cambios...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
gl_es: Produciuse un erro escribindo os cambios

[ctx: #330]
en: This may take some time...
gl_es: Isto pode levar algún tempo...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
gl_es: Comprimindo a base de datos...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
gl_es: Produciuse un erro limpando a base de datos

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
gl_es: Queres limpar a biblioteca?

[ctx: #334]
en: Clean library...
gl_es: Limpar biblioteca...

[ctx: #335]
en: Start
gl_es: Comezar

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
gl_es: Conversión da taxa de cadros

[ctx: #337]
en: Output configuration
gl_es: Configuración da saída

[ctx: #338]
en: Fixed
gl_es: Fixa

[ctx: #339]
en: Optimized
gl_es: Optimizado

[ctx: #340]
en: Various artists
gl_es: Varios artistas

[ctx: #341]
en: Play disc
gl_es: Reproducir disco

[ctx: #342]
en: Movies
gl_es: Filmes

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
gl_es: Axustar a taxa de cadros

[ctx: #344]
en: Actors
gl_es: Actores

[ctx: #345]
en: Year
gl_es: Ano

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
gl_es: Manter o volume orixinal durante o downmix

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
gl_es: Receptor compatíbel con DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
gl_es: Activar pasarela

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
gl_es: Receptor compatíbel con TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
gl_es: Programas

[ctx: #351]
en: Off
gl_es: Apagado

[ctx: #352]
en: Dim
gl_es: Atenuar

[ctx: #353]
en: Black
gl_es: Negro

[ctx: #354]
en: Matrix trails
gl_es: Estelas de Matrix

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
gl_es: Tempo de espera

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
gl_es: Modo do protector de pantalla

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
gl_es: Temporizador da función de apagado

[ctx: #358]
en: All albums
gl_es: Tódolos álbums

[ctx: #359]
en: Recently added albums
gl_es: Álbums engadidos recentemente

[ctx: #360]
en: Screensaver
gl_es: Protector de pantalla

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
gl_es: Presentación recursiva

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
gl_es: Nivel de atenuación do protector de pantalla

[ctx: #363]
en: Sort by: File
gl_es: Ordenar por: Ficheiro

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
gl_es: Receptor compatíbel con Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
gl_es: Ordenar por: Nome

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
gl_es: Ordenar por: Ano

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
gl_es: Ordenar por: Valoración

[ctx: #368]
en: IMDb
gl_es: IMDB

[ctx: #369]
en: Title
gl_es: Título

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
gl_es: Treboadas

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
gl_es: Parcialmente

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
gl_es: Maiormente

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
gl_es: Solleiro

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
gl_es: Anubrado

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
gl_es: Neve

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
gl_es: Chuvia

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
gl_es: Claro

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
gl_es: Chuvias

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
gl_es: Poucas

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
gl_es: Disperso

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
gl_es: Vento

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
gl_es: Forte

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
gl_es: Bo

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
gl_es: Despexado

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
gl_es: Nubes

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
gl_es: Cedo

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
gl_es: Chuvia

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
gl_es: Folerpadas

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
gl_es: Baixo

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
gl_es: Medio

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
gl_es: Alto

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
gl_es: Néboa

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
gl_es: Brétema

[ctx: #396]
en: Select location
gl_es: Seleccionar localización

[ctx: #397]
en: Refresh time
gl_es: Tempo de refresco

[ctx: #398]
en: Temperature units
gl_es: Unidades de temperatura

[ctx: #399]
en: Speed units
gl_es: Unidades de velocidade

[ctx: #400]
en: Weather
gl_es: Meteoroloxía

[ctx: #401]
en: Temp
gl_es: Temporal

[ctx: #402]
en: Feels like
gl_es: Sensación

[ctx: #403]
en: UV index
gl_es: Índice UV

[ctx: #404]
en: Wind
gl_es: Vento

[ctx: #405]
en: Dew point
gl_es: Punto de orballo

[ctx: #406]
en: Humidity
gl_es: Humidade

[ctx: #409]
en: Defaults
gl_es: Predefinidos

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
gl_es: Accedendo ao servizo meteorolóxico

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
gl_es: Obtendo a predición para:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
gl_es: Non se puido obter a predición meteorolóxica

[ctx: #414]
en: No review for this album
gl_es: Sen críticas para este álbum

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
gl_es: Descargando miniatura...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
gl_es: Ver: Iconas grandes

[ctx: #418]
en: Low
gl_es: Baixo

[ctx: #419]
en: High
gl_es: Alto

[ctx: #420]
en: Best match
gl_es: Mellor coincidencia

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
gl_es: Manter o dispositivo de son activo

[ctx: #422]
en: Delete album information
gl_es: Eliminar información do álbum

[ctx: #423]
en: Delete CD information
gl_es: Eliminar información do CD

[ctx: #424]
en: Select
gl_es: Seleccionar

[ctx: #425]
en: No album information found
gl_es: Non se atopou información sobre o álbum

[ctx: #426]
en: No CD information found
gl_es: Non se atopou información sobre o CD

[ctx: #427]
en: Disc
gl_es: Disco

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
gl_es: Insire o CD/DVD correcto

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
gl_es: Insire o seguinte disco:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
gl_es: Ordenar por: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
gl_es: Sen caché

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
gl_es: Eliminar filme da biblioteca

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
gl_es: De {0:s} a {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
gl_es: Non se detectou ningún disco óptico

[ctx: #437]
en: Removable disk
gl_es: Disco externo

[ctx: #438]
en: Opening file
gl_es: Abrindo o ficheiro

[ctx: #439]
en: Cache
gl_es: Caché

[ctx: #440]
en: Hard disk
gl_es: Disco duro

[ctx: #442]
en: Local network
gl_es: Rede local

[ctx: #444]
en: Video
gl_es: Vídeo

[ctx: #445]
en: Audio
gl_es: Son

[ctx: #447]
en: Autorun media
gl_es: Medios de autoarranque

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
gl_es: Receptor compatíbel con Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
gl_es: Activado

[ctx: #450]
en: Columns
gl_es: Columnas

[ctx: #451]
en: Row 1 address
gl_es: Dirección da fila 1

[ctx: #452]
en: Row 2 address
gl_es: Dirección da fila 2

[ctx: #453]
en: Row 3 address
gl_es: Dirección da fila 3

[ctx: #454]
en: Row 4 address
gl_es: Dirección da fila 4

[ctx: #455]
en: Rows
gl_es: Filas

[ctx: #456]
en: Mode
gl_es: Modo

[ctx: #457]
en: Switch view
gl_es: Trocar vista

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
gl_es: Limitar a taxa de mostraxe (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
gl_es: Subtítulos

[ctx: #460]
en: Audio stream
gl_es: Fluxo de son

[ctx: #461]
en: [active]
gl_es: [activo]

[ctx: #463]
en: Backlight
gl_es: Luz traseira

[ctx: #464]
en: Brightness
gl_es: Brillo

[ctx: #465]
en: Contrast
gl_es: Contraste

[ctx: #466]
en: Gamma
gl_es: Gama

[ctx: #467]
en: Type
gl_es: Tipo

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
gl_es: Move a barra para trocar a posición do OSD

[ctx: #469]
en: OSD position
gl_es: Posición do OSD

[ctx: #470]
en: Credits
gl_es: Créditos

[ctx: #474]
en: Off
gl_es: Apagado

[ctx: #475]
en: Music only
gl_es: Só música

[ctx: #476]
en: Music & video
gl_es: Música e vídeo

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
gl_es: Non foi posíbel cargar a listaxe de reprodución

[ctx: #479]
en: Skin & language
gl_es: Pel e Idioma

[ctx: #480]
en: Appearance
gl_es: Aparencia

[ctx: #481]
en: Audio options
gl_es: Opcións de son

[ctx: #482]
en: About Kodi
gl_es: Canto a Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
gl_es: Eliminar álbum

[ctx: #486]
en: Repeat
gl_es: Repetir

[ctx: #487]
en: Repeat one
gl_es: Repetir un

[ctx: #488]
en: Repeat folder
gl_es: Repetir cartafol

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
gl_es: Reproducir a seguinte canción automaticamente

[ctx: #491]
en: - Use big icons
gl_es: - Empregar iconas grandes

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
gl_es: Reescalar VobSubs

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
gl_es: Opcións avanzadas (só expertos)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
gl_es: Headroom de audio global

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
gl_es: Reescalar vídeos á resolución da interface

[ctx: #496]
en: Calibration
gl_es: Calibrado

[ctx: #497]
en: Show file extensions
gl_es: Amosar as extensións dos ficheiros

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
gl_es: Ordenar por: Tipo

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
gl_es: Imposíbel conectar co servizo de busca en liña

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
gl_es: Fallou a descarga da información do álbum

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
gl_es: Buscando os nomes dos álbums...

[ctx: #502]
en: Open
gl_es: Abrir

[ctx: #503]
en: Busy
gl_es: Ocupado

[ctx: #504]
en: Empty
gl_es: Baleiro

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
gl_es: Cargando información dos medios dende os ficheiros...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
gl_es: Verificando ficheiros multimedia...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
gl_es: Ordenar por: Uso

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
gl_es: Activar visualizacións

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
gl_es: Activar o troco do modo de vídeo

[ctx: #512]
en: Startup window
gl_es: Xanela de arranque

[ctx: #513]
en: Home window
gl_es: Xanela de inicio

[ctx: #514]
en: Manual settings
gl_es: Axustes manuais

[ctx: #515]
en: Genre
gl_es: Xénero

[ctx: #517]
en: Recently played albums
gl_es: Álbums reproducidos recentemente

[ctx: #518]
en: Launch
gl_es: Lanzar

[ctx: #519]
en: Launch in...
gl_es: Lanzar en...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
gl_es: Recopilacións

[ctx: #522]
en: Remove source
gl_es: Borrar fonte

[ctx: #523]
en: Switch media
gl_es: Trocar medio

[ctx: #524]
en: Select playlist
gl_es: Seleccionar listaxe de reprodución

[ctx: #525]
en: New playlist...
gl_es: Nova listaxe de reprodución

[ctx: #526]
en: Add to playlist
gl_es: Engadir á listaxe de reprodución

[ctx: #527]
en: Manually add to library
gl_es: Engadir á biblioteca manualmente

[ctx: #528]
en: Enter title
gl_es: Introducir título

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
gl_es: Erro: Título duplicado

[ctx: #530]
en: Select genre
gl_es: Seleccionar xénero

[ctx: #531]
en: New genre
gl_es: Novo xénero

[ctx: #532]
en: Manual addition
gl_es: Engadido manual

[ctx: #533]
en: Enter genre
gl_es: Introducir xénero

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
gl_es: Ver: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
gl_es: Listaxe

[ctx: #536]
en: Icons
gl_es: Iconas

[ctx: #537]
en: Big list
gl_es: Listaxe grande

[ctx: #538]
en: Big icons
gl_es: Iconas grandes

[ctx: #539]
en: Wide
gl_es: Amplo

[ctx: #540]
en: Big wide
gl_es: Moi amplo

[ctx: #541]
en: Album icons
gl_es: Iconas do álbum

[ctx: #542]
en: DVD icons
gl_es: Iconas do DVD

[ctx: #544]
en: Media info
gl_es: Información do medio

[ctx: #545]
en: Audio output device
gl_es: Dispositivo de saída de son

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
gl_es: Dispositivo pasarela de saída

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
gl_es: Artista sen biografía

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
gl_es: Mesturar son multicanle a estéreo

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
gl_es: Número

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
gl_es: Ordenar por: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
gl_es: Nome

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
gl_es: Data

[ctx: #553]
en: Size
gl_es: Tamaño

[ctx: #554]
en: Track
gl_es: Pista

[ctx: #555]
en: Time
gl_es: Duración

[ctx: #556]
en: Title
gl_es: Título

[ctx: #557]
en: Artist
gl_es: Artista

[ctx: #558]
en: Album
gl_es: Álbum

[ctx: #559]
en: Playlist
gl_es: Listaxe de reprodución

[ctx: #561]
en: File
gl_es: Ficheiro

[ctx: #562]
en: Year
gl_es: Ano

[ctx: #563]
en: Rating
gl_es: Valoración

[ctx: #564]
en: Type
gl_es: Tipo

[ctx: #565]
en: Usage
gl_es: Uso

[ctx: #566]
en: Album artist
gl_es: Artista do álbum

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
gl_es: Contador de reproducións

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
gl_es: Última reprodución

[ctx: #569]
en: Comment
gl_es: Comentario

[ctx: #570]
en: Date added
gl_es: Data de inclusión

[ctx: #571]
en: Default
gl_es: Predefinido

[ctx: #572]
en: Studio
gl_es: Estudio

[ctx: #573]
en: Path
gl_es: Ruta

[ctx: #574]
en: Country
gl_es: País

[ctx: #575]
en: In progress
gl_es: En progreso

[ctx: #576]
en: Times played
gl_es: Veces reproducido

[ctx: #577]
en: Date taken
gl_es: Data da captura

[ctx: #578]
en: Artist / Year
gl_es: Artista / Ano

[ctx: #580]
en: Sort direction
gl_es: Dirección da ordenación

[ctx: #581]
en: Sort method
gl_es: Método de ordenación

[ctx: #582]
en: View mode
gl_es: Modo de vista

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
gl_es: Lembrar as vistas para os diferentes cartafoles

[ctx: #584]
en: Ascending
gl_es: Ascendente

[ctx: #585]
en: Descending
gl_es: Descendente

[ctx: #586]
en: Edit playlist
gl_es: Editar listaxe de reprodución

[ctx: #587]
en: Filter
gl_es: Filtro

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
gl_es: Cancelar modo carallada

[ctx: #589]
en: Party mode
gl_es: Modo carallada

[ctx: #590]
en: Random
gl_es: Ó chou

[ctx: #591]
en: Off
gl_es: Apagado

[ctx: #592]
en: One
gl_es: Un

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
gl_es: Todos

[ctx: #594]
en: Off
gl_es: Apagado

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
gl_es: Repetir: Apagado

[ctx: #596]
en: Repeat: One
gl_es: Repetir: Un

[ctx: #597]
en: Repeat: All
gl_es: Repetir: Todos

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
gl_es: "Ripear" CD de son

[ctx: #601]
en: Medium
gl_es: Medio

[ctx: #602]
en: Standard
gl_es: Normal

[ctx: #603]
en: Extreme
gl_es: Extremo

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
gl_es: Taxa de bits constante

[ctx: #605]
en: Ripping...
gl_es: Ripeando...

[ctx: #607]
en: To:
gl_es: Para:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
gl_es: Non se puido ripear o CD ou pista porque non está estabelecido o CDDARipPath

[ctx: #610]
en: Rip audio track
gl_es: Ripear pista de son

[ctx: #611]
en: Enter number
gl_es: Introducir número

[ctx: #612]
en: Bits/sample
gl_es: Bits/mostraxe

[ctx: #613]
en: Sample rate
gl_es: Taxa de mostraxe

[ctx: #614]
en: Virtual folder
gl_es: Cartafol virtual

[ctx: #620]
en: Audio CDs
gl_es: CDs de son

[ctx: #621]
en: Encoder
gl_es: Codificador

[ctx: #622]
en: Quality
gl_es: Calidade

[ctx: #623]
en: Bitrate
gl_es: Taxa de bits

[ctx: #624]
en: Include track number
gl_es: Incluír número de pista

[ctx: #625]
en: All songs of
gl_es: Tódalas cancións de

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
gl_es: Series de TV a ser vistas

[ctx: #629]
en: View mode
gl_es: Modo de vista

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
gl_es: Estirado a 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
gl_es: Zoom Amplo

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
gl_es: Estirado a 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
gl_es: Tamaño orixinal

[ctx: #636]
en: Custom
gl_es: Personalizado

[ctx: #637]
en: ReplayGain
gl_es: Normalización do volume

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
gl_es: Axustes do volume

[ctx: #639]
en: Use track levels
gl_es: Empregar niveis da pista

[ctx: #640]
en: Use album levels
gl_es: Empregar niveis do álbum

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
gl_es: Ficheiros con información ReplayGain

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
gl_es: Ficheiros sen información ReplayGain

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
gl_es: Evitar clipping na re-reprodución de ficheiros amplificados

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
gl_es: Adaptar a 16:9 - Non lineal

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
gl_es: Precísase desempaquetar un ficheiro grande. Continuar?

[ctx: #646]
en: Remove from library
gl_es: Eliminar da biblioteca

[ctx: #647]
en: Export video library
gl_es: Exportar biblioteca de vídeo

[ctx: #648]
en: Import video library
gl_es: Importar biblioteca de vídeo

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
gl_es: Importando

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
gl_es: Exportando

[ctx: #651]
en: Browse for library
gl_es: Buscar biblioteca

[ctx: #652]
en: Years
gl_es: Anos

[ctx: #653]
en: Update library
gl_es: Actualizar biblioteca

[ctx: #654]
en: Show debug information
gl_es: Amosar información de depuración

[ctx: #655]
en: Browse for executable
gl_es: Buscar executábel

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
gl_es: Buscar listaxe de reprodución

[ctx: #657]
en: Browse for folder
gl_es: Buscar cartafol

[ctx: #658]
en: Song information
gl_es: Información da canción

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
gl_es: Estiramento non lineal

[ctx: #660]
en: Volume amplification
gl_es: Amplificación de volume

[ctx: #661]
en: Choose export folder
gl_es: Escolle cartafol para exportar

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
gl_es: Este ficheiro non está dispoñíbel

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
gl_es: Queres borralo da biblioteca?

[ctx: #664]
en: Browse for script
gl_es: Buscar script

[ctx: #665]
en: Compression level
gl_es: Nivel de compresión

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
gl_es: Activar o rexistro para compoñentes específicos

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
gl_es: Activar transcodificación Dolby Digital (AC3)

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
gl_es: Especificar o rexistro para compoñentes específicos...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
gl_es: Rexistro detallado da biblioteca [B]SMB[/B]

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
gl_es: Rexistro detallado da biblioteca [B]CURL[/B] (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
gl_es: Rexistro detallado da biblioteca [B]FFmpeg[/B]

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
gl_es: Rexistro detallado das chamadas [B]D-Bus[/B]

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
gl_es: Rexistro detallado das solicitudes [B]JSON-RPC[/B]

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
gl_es: Rexistro detallado do compoñente de [B]Son[/B]

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
gl_es: Rexistro detallado da biblioteca [B]AirTunes[/B]

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
gl_es: Rexistro detallado dos compoñentes [B]UPnP[/B]

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
gl_es: Rexistro detallado da biblioteca [B]CEC[/B]

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
gl_es: Rexistro detallado do compoñente de [B]Vídeo[/B]

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
gl_es: Rexistro detallado do [B]servidor web[/B]

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
gl_es: Rexistro detallado do compoñente de [B]base de datos[/B]

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
gl_es: Rexistro detallado da información [B]da sincronización de son/vídeo[/B]

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
gl_es: Rexistro detallado do compoñente [B]PVR[/B]

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
gl_es: Rexistro detallado do compoñente da [B]Guía[/B]

[ctx: #687]
en: From metadata
gl_es: Dos metadatos

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
gl_es: Limpar biblioteca

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
gl_es: Eliminando cancións vellas da biblioteca

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
gl_es: Esta ruta escaneouse anteriormente

[ctx: #705]
en: Network
gl_es: Rede

[ctx: #706]
en: Server
gl_es: Servidor

[ctx: #708]
en: Use proxy server
gl_es: Empregar un servidor proxy

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
gl_es: Porto non válido. O valor debe estar entre 1 e 65535

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
gl_es: Proxy HTTP

[ctx: #715]
en: Assignment
gl_es: Asignación

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
gl_es: Automático (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
gl_es: Manual (IP estática)

[ctx: #719]
en: IP address
gl_es: Enderezo IP

[ctx: #720]
en: Netmask
gl_es: Máscara de rede

[ctx: #721]
en: Default gateway
gl_es: Pasarela predefinida

[ctx: #722]
en: DNS server
gl_es: Servidor DNS

[ctx: #723]
en: Save & restart
gl_es: Gardar e reiniciar

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
gl_es: Enderezo non válido. O valor debe ser AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
gl_es: Con números entre 0 e 255

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
gl_es: Trocos non gardados, continuar sen gardar?

[ctx: #727]
en: Web server
gl_es: Servidor web

[ctx: #728]
en: FTP server
gl_es: Servidor FTP

[ctx: #729]
en: Enable SSL
gl_es: Activar SSL

[ctx: #730]
en: Port
gl_es: Porto

[ctx: #731]
en: Black
gl_es: Negro

[ctx: #732]
en: Save & apply
gl_es: Gardar e aplicar

[ctx: #733]
en: Password
gl_es: Contrasinal

[ctx: #734]
en: No pass
gl_es: Sen contrasinal

[ctx: #735]
en: Character set
gl_es: Conxunto de caracteres

[ctx: #736]
en: Style
gl_es: Estilo

[ctx: #737]
en: Colour
gl_es: Cor

[ctx: #739]
en: Bold
gl_es: Negra

[ctx: #740]
en: Italics
gl_es: Cursiva

[ctx: #741]
en: Bold italics
gl_es: Negra cursiva

[ctx: #742]
en: White
gl_es: Branco

[ctx: #743]
en: Yellow
gl_es: Amarelo

[ctx: #744]
en: Files
gl_es: Ficheiros

[ctx: #745]
en: Background colour
gl_es: Cor de fondo

[ctx: #746]
en: Background opacity
gl_es: Opacidade do fondo

[ctx: #747]
en: Error loading image
gl_es: Erro cargando imaxe

[ctx: #748]
en: Edit path
gl_es: Editar ruta

[ctx: #749]
en: Mirror image
gl_es: Imaxe especular

[ctx: #750]
en: Are you sure?
gl_es: Esta seguro/a?

[ctx: #751]
en: Removing source
gl_es: Borrando fonte

[ctx: #752]
en: Opacity
gl_es: Opacidade

[ctx: #754]
en: Add program link
gl_es: Engandir ligazón do programa

[ctx: #755]
en: Edit program path
gl_es: Editar ruta do programa

[ctx: #756]
en: Edit program name
gl_es: Editar nome do programa

[ctx: #757]
en: Edit path depth
gl_es: Editar profundidade da ruta

[ctx: #759]
en: View: Big list
gl_es: Vista: Listaxe grande

[ctx: #760]
en: Yellow
gl_es: Amarelo

[ctx: #761]
en: White
gl_es: Branco

[ctx: #762]
en: Blue
gl_es: Azul

[ctx: #763]
en: Bright green
gl_es: Verde claro

[ctx: #764]
en: Yellow green
gl_es: Verde amarelo

[ctx: #765]
en: Cyan
gl_es: Cian

[ctx: #766]
en: Light grey
gl_es: Gris claro

[ctx: #767]
en: Grey
gl_es: Gris

[ctx: #768]
en: Dark Grey
gl_es: Gris escuro

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
gl_es: Erro {0:d}: recurso non dispoñíbel

[ctx: #772]
en: Audio
gl_es: Son

[ctx: #773]
en: Seeking
gl_es: Buscando

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
gl_es: Cartafol da presentación

[ctx: #790]
en: Remote control
gl_es: Control remoto

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
gl_es: Permitir o control remoto por programas neste sistema

[ctx: #792]
en: Port
gl_es: Porto

[ctx: #793]
en: Port range
gl_es: Rango de portos

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
gl_es: Permitir o control remoto por programas noutros sistemas

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
gl_es: Atraso de repetición inicial (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
gl_es: Atraso de repetición continua (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
gl_es: Número máximo de clientes

[ctx: #798]
en: Internet access
gl_es: Acceso a internet

[ctx: #799]
en: Library update
gl_es: Actualización da biblioteca

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
gl_es: Dispoñíbel {0:s} de {1:s}

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
gl_es: Tipo

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
gl_es: Procurar na guía por

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
gl_es: Insire a cadea a procurar nos eventos da guía

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
gl_es: Procurar por texto completo (ou só polo título)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
gl_es: Calquera día

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
gl_es: Todos os días

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
gl_es: Calquera canle

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
gl_es: Comeza a calquera hora

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
gl_es: Grupo de gravación

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
gl_es: Evitar episodios repetidos

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
gl_es: Comezar tempo de recheo

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
gl_es: Finalizar tempo de recheo

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
gl_es: Gravar todos os episodios

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
gl_es: Gravar só novos episodios

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
gl_es: Remata a calquera hora

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
gl_es: Nº. máx. gravacións

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
gl_es: Unha vez (Programado por regra de temporizador)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
gl_es: Unha vez

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
gl_es: Unha vez (baseado na guía)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
gl_es: Regra do temporizador

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
gl_es: Regra do temporizador (baseado na guía)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
gl_es: Recordatorio: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
gl_es: Gravación: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
gl_es: Definir recordatorio

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
gl_es: Eliminar recordatorio

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
gl_es: Regra do temporizador eleminada

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
gl_es: Ver recordatorio

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
gl_es: Editar recordatorio

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
gl_es: Luns

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
gl_es: Martes

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
gl_es: Mércores

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
gl_es: Xoves

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
gl_es: Venres

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
gl_es: Sábados

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
gl_es: Domingos

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
gl_es: Estrea

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
gl_es: En directo

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
gl_es: Queres eliminar este temporizador ou só a regra que o programou?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
gl_es: Só este

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
gl_es: Nova

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
gl_es: Activar

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
gl_es: Desactivar

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
gl_es: Tes a certeza de querer eliminar esta regra e todos os temporizadores que programou?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
gl_es: Tes a certeza de querer eliminar este temporizador?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
gl_es: Confirmar a detención da gravación

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
gl_es: Tes a certeza de querer deter esta gravación?

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
gl_es: Número de porto non válido

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
gl_es: O rango válido de portos é 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
gl_es: O rango válido de portos é 1024-65535

[ctx: #997]
en: Add pictures...
gl_es: Engadir imaxes...

[ctx: #998]
en: Add music...
gl_es: Engadir música...

[ctx: #999]
en: Add videos...
gl_es: Engadir vídeos...

[ctx: #1000]
en: Preview
gl_es: Vista Previa

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
gl_es: Imposíbel conectar

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
gl_es: A conexión á localización de rede non puido ser estabelecida. Pode ser debido a non estar conectado á rede. Quere engadila aínda así?

[ctx: #1006]
en: IP address
gl_es: Enderezo IP

[ctx: #1007]
en: Add network location
gl_es: Engadir localización de rede

[ctx: #1008]
en: Protocol
gl_es: Protocolo

[ctx: #1009]
en: Server address
gl_es: Enderezo do servidor

[ctx: #1010]
en: Server name
gl_es: Nome do servidor

[ctx: #1011]
en: Remote path
gl_es: Ruta remota

[ctx: #1012]
en: Shared folder
gl_es: Cartafol compartido

[ctx: #1013]
en: Port
gl_es: Porto

[ctx: #1014]
en: Username
gl_es: Nome de usuario

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
gl_es: Buscar servidor na rede

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
gl_es: Introducir enderezo de rede do servidor

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
gl_es: Introducir a ruta no servidor

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
gl_es: Introducir o número de porto

[ctx: #1019]
en: Enter the username
gl_es: Introducir o nome de usuario

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
gl_es: Introducir as rutas ou buscar as localizacións dos medios

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
gl_es: Introducir un nome para esta fonte de medios

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
gl_es: Buscar novo recurso compartido

[ctx: #1024]
en: Browse
gl_es: Explorar

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
gl_es: Non se puido obter a información do directorio. Pode que non estea conectado á rede. Porén, queres engadilo?

[ctx: #1026]
en: Add source
gl_es: Engadir fonte

[ctx: #1027]
en: Edit source
gl_es: Editar fonte

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
gl_es: Introducir nova etiqueta

[ctx: #1030]
en: Browse for image
gl_es: Buscar imaxe

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
gl_es: Buscar cartafol de imaxes

[ctx: #1032]
en: Add network location...
gl_es: Engadir localización de rede

[ctx: #1033]
en: Browse for file
gl_es: Buscar ficheiro

[ctx: #1034]
en: Submenu
gl_es: Submenú

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
gl_es: Activar os botóns do submenú

[ctx: #1036]
en: Favourites
gl_es: Favoritos

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
gl_es: Complementos de Vídeo

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
gl_es: Complementos de Música

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
gl_es: Complementos de Imaxe

[ctx: #1040]
en: Loading directory
gl_es: Cargando cartafol

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
gl_es: Recuperado(s) {0:d} elemento(s)

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
gl_es: Recuperado(s) {0:d} de {1:d} elemento(s)

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
gl_es: Complementos de Programas

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
gl_es: Establecer a miniatura do engadido

[ctx: #1046]
en: Access points
gl_es: Puntos de acceso

[ctx: #1048]
en: Username
gl_es: Nome de usuario

[ctx: #1049]
en: Script settings
gl_es: Axustes de Scripts

[ctx: #1051]
en: Enter web address
gl_es: Introducir enderezo web

[ctx: #1052]
en: Require authentication
gl_es: Autenticación requirida

[ctx: #1180]
en: Proxy type
gl_es: Tipo de Proxy

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
gl_es: SOCKS5 con resolución de DNS remota

[ctx: #1200]
en: SMB client
gl_es: Cliente SMB

[ctx: #1202]
en: Workgroup
gl_es: Grupo de traballo

[ctx: #1203]
en: Default username
gl_es: Nome de usuario predefinido

[ctx: #1204]
en: Default password
gl_es: Contrasinal predefinida

[ctx: #1207]
en: WINS server
gl_es: Servidor WINS

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
gl_es: Montar recursos compartidos SMB

[ctx: #1210]
en: Remove
gl_es: Eliminar

[ctx: #1211]
en: Music
gl_es: Música

[ctx: #1212]
en: Video
gl_es: Vídeo

[ctx: #1213]
en: Pictures
gl_es: Imaxes

[ctx: #1214]
en: Files
gl_es: Ficheiros

[ctx: #1215]
en: Music & video
gl_es: Música e vídeo

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
gl_es: Música e imaxes

[ctx: #1217]
en: Music & files
gl_es: Música e ficheiros

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
gl_es: Vídeo e imaxes

[ctx: #1219]
en: Video & files
gl_es: Vídeo e ficheiros

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
gl_es: Imaxes e ficheiros

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
gl_es: Música, vídeo e imaxes

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
gl_es: Música, video, imaxes e ficheiros

[ctx: #1223]
en: Disabled
gl_es: Desactivado

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
gl_es: Ficheiros, música e vídeo

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
gl_es: Ficheiros, imaxes e música

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
gl_es: Ficheiros, imaxes e vídeo

[ctx: #1229]
en: Music & programs
gl_es: Música e aplicacións

[ctx: #1230]
en: Video & programs
gl_es: Vídeo e aplicacións

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
gl_es: Imaxes e aplicacións

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
gl_es: Música, vídeo, imaxes e aplicacións

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
gl_es: Aplicacións, vídeo e música

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
gl_es: Aplicacións, imaxes e música

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
gl_es: Aplicacións, imaxes e vídeo

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
gl_es: Comunicar servizos a outros sistemas

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
gl_es: Activar o soporte de AirPlay para "Vídeos" e "Imaxes"

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
gl_es: Permitir o control do volume

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
gl_es: Activar o soporte para AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
gl_es: Nome de dispositivo

[ctx: #1272]
en: Use password protection
gl_es: Usar protección mediante contrasinal

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
gl_es: Filtro {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
gl_es: Dispositivo de son personalizado

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
gl_es: Dispositivo de pasarela personalizado

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
gl_es: Puntos do control de volume

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
gl_es: Temperatura

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
gl_es: Presión

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
gl_es: Proximidade

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
gl_es: Intensidade

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
gl_es: Áspero

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
gl_es: Moi

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
gl_es: Extremo

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
gl_es: Remuíños

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
gl_es: Ceo descuberto

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
gl_es: Poucas

[ctx: #1385]
note: Weather token
en: Tornado
gl_es: Ciclón

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
gl_es: Furacán

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
gl_es: Frío

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
gl_es: Ventoso

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
gl_es: Configuración da caché

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
gl_es: Brisa

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
gl_es: Suave

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
gl_es: Vento moi forte preto de galerna

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
gl_es: Intenso

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
gl_es: Violento

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
gl_es: Remuíños

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
gl_es: e

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
gl_es: Conxelación

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
gl_es: Tarde

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
gl_es: Illado

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
gl_es: Treboada con chuvia

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
gl_es: Lóstregos

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
gl_es: Sol

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
gl_es: Abundante

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
gl_es: en

[ctx: #1406]
note: Weather token
en: the
gl_es: o/a

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
gl_es: Inmediacións

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
gl_es: Xeo

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
gl_es: Cristais

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
gl_es: Maino

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
gl_es: con

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
gl_es: ventoso

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
gl_es: Parches

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
gl_es: Tempestade

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
gl_es: Orballo

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
gl_es: Néboa

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
gl_es: Grans

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
gl_es: Treboadas

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
gl_es: Superficial

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
gl_es: Moderada

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
gl_es: Moi alto

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
gl_es: Ventoso

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
gl_es: Néboa

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
gl_es: Anubrado

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
gl_es: Pedras

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
gl_es: Saraiba

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
gl_es: Fume

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
gl_es: Volcánico

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
gl_es: Cinza

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
gl_es: Xeralizado

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
gl_es: Po

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
gl_es: Area

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
gl_es: Orballo

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
gl_es: Remuíños

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
gl_es: Tormenta de area

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
gl_es: Ventoso

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
gl_es: Pedra

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
gl_es: Pequeno

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
gl_es: e

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
gl_es: Auganeve

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
gl_es: con

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
gl_es: Posibilidade

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
gl_es: de

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
gl_es: Tornado

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
gl_es: Nubes

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
gl_es: Descoñecido

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
gl_es: Treboento

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
gl_es: Precipitación

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
gl_es: Parcial

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
gl_es: Apagar a pantalla cando haxa inactividade

[ctx: #2050]
en: Runtime
gl_es: Execución

[ctx: #2080]
en: Empty list
gl_es: Listaxe baleira

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
gl_es: Volvemos á listaxe superior xa que a activa foi baleirada

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
gl_es: Precísase dunha nova versión. Comproba o rexistro para máis información.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
gl_es: Erro {0:s}

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
gl_es: Erro no complemento

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
gl_es: Verifica o rexistro para máis información.

[ctx: #10000]
en: Home
gl_es: Inicio

[ctx: #10001]
en: Programs
gl_es: Aplicacións

[ctx: #10002]
en: Pictures
gl_es: Imaxes

[ctx: #10003]
en: File manager
gl_es: Xestor de ficheiros

[ctx: #10004]
en: Settings
gl_es: Axustes

[ctx: #10005]
en: Not available
gl_es: Non está dispoñíbel

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
gl_es: N/D

[ctx: #10007]
en: System information
gl_es: Información do sistema

[ctx: #10008]
en: Play next
gl_es: Reproducir seguinte

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
gl_es: Axustes - Vídeos - Calibración da pantalla

[ctx: #10016]
en: Settings - System
gl_es: Axustes - Sistema

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
gl_es: Axustes - Servizo

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
gl_es: Axustes - TV

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
gl_es: Axustes - Xogos

[ctx: #10024]
en: Titles
gl_es: Títulos

[ctx: #10025]
en: Videos
gl_es: Vídeos

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
gl_es: Vídeos / Listaxe de reprodución

[ctx: #10029]
en: Login screen
gl_es: Pantalla de inicio de sesión

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
gl_es: Axustes - Reprodutor

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
gl_es: Axustes - Medios

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
gl_es: Axustes - Interface

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
gl_es: Axustes - Perfís

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
gl_es: Axustes do tema

[ctx: #10036]
en: Basic
gl_es: Básico

[ctx: #10037]
en: Standard
gl_es: Normal

[ctx: #10038]
en: Advanced
gl_es: Avanzado

[ctx: #10039]
en: Expert
gl_es: Experto

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
gl_es: Buscador de complementos

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
gl_es: Restabelecer a configuración anterior á predefinida

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
gl_es: Tes a certeza de querer restabelecer a configuración desta categoría?

[ctx: #10043]
en: Help
gl_es: Axuda

[ctx: #10044]
en: No help available
gl_es: Sen axuda dispoñíbel

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
gl_es: Restabelecer todos os axustes visíbeis aos seus valores predefinidos.

[ctx: #10046]
en: No categories available
gl_es: Sen categorías dispoñíbeis

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
gl_es: Proba trocando o nivel de axuste para ver categorías e axustes adicionais.

[ctx: #10048]
en: Add video source
gl_es: Engadir fonte de vídeo

[ctx: #10049]
en: Add music source
gl_es: Engadir fonte de música

[ctx: #10050]
en: Event log
gl_es: Rexistro de eventos

[ctx: #10051]
en: Add program source
gl_es: Engadir fonte de programas

[ctx: #10052]
en: Add file source
gl_es: Engadir fonte de ficheiros

[ctx: #10053]
en: Edit video source
gl_es: Editar a fonte de vídeo

[ctx: #10054]
en: Edit music source
gl_es: Editar a fonte de música

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
gl_es: Editar a fonte de imaxes

[ctx: #10056]
en: Edit program source
gl_es: Editar a fonte de programas

[ctx: #10057]
en: Edit file source
gl_es: Editar a fonte de ficheiros

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
gl_es: Eliminar etiqueta da biblioteca

[ctx: #10060]
en: Favourites
gl_es: Favoritos

[ctx: #10099]
en: Pointer
gl_es: Punteiro

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
gl_es: Diálogo Si / Non

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
gl_es: Diálogo de progreso

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
gl_es: Teclado virtual

[ctx: #10104]
en: Volume bar
gl_es: Barra de volume

[ctx: #10106]
en: Context menu
gl_es: Menú contextual

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
gl_es: Diálogo de notificación

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
gl_es: Entrada numérica

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
gl_es: Entrada do Gamepad

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
gl_es: Menú Apagar

[ctx: #10114]
en: Player controls
gl_es: Controis do reprodutor

[ctx: #10115]
en: Seek bar
gl_es: Barra de posición

[ctx: #10116]
en: Player process info
gl_es: Info. do proceso de reprodución

[ctx: #10120]
en: Music OSD
gl_es: OSD de Música

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
gl_es: Lista de visualizacións preconfiguradas

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
gl_es: Axustes do OSD de vídeo

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
gl_es: Axustes do OSD de son

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
gl_es: Marcadores de vídeo

[ctx: #10126]
en: File browser
gl_es: Explorador de ficheiros

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
gl_es: canles

[ctx: #10128]
en: Network setup
gl_es: Configuración de rede

[ctx: #10129]
en: Media source
gl_es: Fonte do medio

[ctx: #10130]
en: Profile settings
gl_es: Configuración do perfil

[ctx: #10131]
en: Lock settings
gl_es: Bloquear axustes

[ctx: #10132]
en: Content settings
gl_es: Configuración do contido

[ctx: #10134]
en: Favourites
gl_es: Favoritos

[ctx: #10135]
en: Song info
gl_es: Información da canción

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
gl_es: Editor da listaxe de reprodución intelixente

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
gl_es: Editor das regras da listaxe de reprodución intelixente

[ctx: #10139]
en: Picture info
gl_es: Información da imaxe

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
gl_es: Configuración do complemento

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
gl_es: Info. a pantalla completa

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
gl_es: Diálogo esvarante

[ctx: #10146]
en: Add-on info
gl_es: Información do complemento

[ctx: #10147]
en: Text viewer
gl_es: Visor de texto

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
gl_es: Axustes dos periféricos

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
gl_es: Diálogo de progreso estendido

[ctx: #10152]
en: Media filter
gl_es: Filtro

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
gl_es: Procura de subtítulos

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
gl_es: Axustes do OSD de subtítulos

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
gl_es: Buscando subtítulos...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
gl_es: Buscando ou lendo subtítulos...

[ctx: #10212]
en: terminating
gl_es: rematando

[ctx: #10213]
en: buffering
gl_es: lendo

[ctx: #10214]
en: Opening stream
gl_es: Abrindo o fluxo

[ctx: #10500]
en: Music playlist
gl_es: Lista de reprodución de música

[ctx: #10502]
en: Music
gl_es: Música

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
gl_es: Editor de listaxes de reprodución

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
gl_es: 100 Mellores cancións

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
gl_es: 100 Mellores álbums

[ctx: #10506]
en: Programs
gl_es: Aplicativos

[ctx: #10507]
en: Configuration
gl_es: Configuración

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
gl_es: Predición meteorolóxica

[ctx: #10509]
en: Network gaming
gl_es: Xogos en rede

[ctx: #10510]
en: Extensions
gl_es: Extensións

[ctx: #10511]
en: System info
gl_es: Información do sistema

[ctx: #10516]
en: Music - Library
gl_es: Música - Biblioteca

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
gl_es: Reproducindo - Música

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
gl_es: Reproducindo - Vídeos

[ctx: #10523]
en: Album information
gl_es: Información dos álbums

[ctx: #10524]
en: Movie information
gl_es: Información dos filmes

[ctx: #10550]
en: Teletext
gl_es: Teletexto

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
gl_es: Info. da guía do PVR

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
gl_es: Info. da gravación do PVR

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
gl_es: Axuste do temporizador do PVR

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
gl_es: Xestor de grupos do PVR

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
gl_es: Xestor de canles do PVR

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
gl_es: Procura na guía do PVR

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
gl_es: Busca de canles

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
gl_es: Progreso da actualización do PVR

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
gl_es: Axustes de gravación do PVR

[ctx: #10700]
en: TV channels
gl_es: Canles de TV

[ctx: #10701]
en: TV recordings
gl_es: Gravación da TV

[ctx: #10702]
en: TV guide
gl_es: Guía de TV

[ctx: #10703]
en: TV timers
gl_es: Temporizadores

[ctx: #10704]
en: TV search
gl_es: Procurar

[ctx: #10705]
en: Radio channels
gl_es: Canles de Radio

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
gl_es: Gravacións de radio

[ctx: #10707]
en: Radio guide
gl_es: Guía de Radios

[ctx: #10708]
en: Radio timers
gl_es: Temporizadores

[ctx: #10709]
en: Radio search
gl_es: Procurar

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
gl_es: Regras dos temporizadores

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
gl_es: Regras dos temporizadores

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
gl_es: TV a pantalla completa

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
gl_es: Radio a pantalla completa

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
gl_es: Configuración do controlador

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
gl_es: Xogos

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
gl_es: Menú

[ctx: #12000]
en: Select dialog
gl_es: Diálogo de selección

[ctx: #12001]
en: Music info
gl_es: Información da música

[ctx: #12002]
en: OK dialog
gl_es: Diálogo Aceptar

[ctx: #12003]
en: Video info
gl_es: Información do vídeo

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
gl_es: Vídeo en pantalla completa

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
gl_es: Visualización de son

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
gl_es: Visualización de son

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
gl_es: Reconstruír índice...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
gl_es: Volver á xanela de música

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
gl_es: Volver á xanela de vídeos

[ctx: #12012]
en: Last used
gl_es: Último usado

[ctx: #12013]
en: Install date
gl_es: Data de instalación

[ctx: #12014]
en: Last updated
gl_es: Última actualización

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
gl_es: Reproducir dende o principio

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
gl_es: Retomar dende {0:s}

[ctx: #12321]
en: OK
gl_es: Aceptar

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
gl_es: Bloqueado! Introducir código...

[ctx: #12326]
en: Enter password
gl_es: Introducir contrasinal

[ctx: #12327]
en: Enter master code
gl_es: Introduce o código mestre

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
gl_es: Introducir código de desbloqueo

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
gl_es: ou prema "C" para cancelar

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
gl_es: Inserir a combinación de botóns do gamepad e

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
gl_es: preme en "Aceptar", ou "Volver" para cancelar

[ctx: #12332]
en: Set lock
gl_es: Establecer bloqueo

[ctx: #12333]
en: Unlock
gl_es: Desbloquear

[ctx: #12334]
en: Reset lock
gl_es: Reestablecer bloqueo

[ctx: #12335]
en: Remove lock
gl_es: Eliminar bloqueo

[ctx: #12337]
en: Numeric password
gl_es: Contrasinal numérico

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
gl_es: Combinación de botóns do gamepad

[ctx: #12339]
en: Full-text password
gl_es: Contrasinal de todo texto

[ctx: #12340]
en: Enter new password
gl_es: Introducir novo contrasinal

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
gl_es: Volve inserir o novo contrasinal

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
gl_es: Contrasinal incorrecto,

[ctx: #12343]
en: retries left
gl_es: reintentos restantes

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
gl_es: Os contrasinais introducidos non concordan.

[ctx: #12345]
en: Access denied
gl_es: Acceso denegado

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
gl_es: Límite de reintentos de contrasinal excedido.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
gl_es: O sistema apagarase agora.

[ctx: #12348]
en: Item locked
gl_es: Elemento bloqueado

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
gl_es: Reactivar bloqueo

[ctx: #12356]
en: Change lock
gl_es: Trocar bloqueo

[ctx: #12357]
en: Source lock
gl_es: Bloqueo de fonte

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
gl_es: A entrada de contrasinal estaba baleira. Téntao de novo.

[ctx: #12360]
en: Master lock
gl_es: Bloqueo mestre

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
gl_es: Apagar sistema se o número de reintentos do Bloqueo Mestre foi excedido

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
gl_es: Código non válido. Por favor, introduce un código mestre válido.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
gl_es: Axustes e xestor de ficheiros

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
gl_es: Estabelecer como predefinido para todos os medios

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
gl_es: Isto restabelecera calquera valor gardado previamente. Estás certo/a?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
gl_es: Cantidade de tempo para amosar cada imaxe

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
gl_es: Empregar efectos de desprazamento e zoom

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
gl_es: Reloxo 12 horas

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
gl_es: Reloxo 24 horas

[ctx: #12385]
en: Day / Month
gl_es: Día / Mes

[ctx: #12386]
en: Month / Day
gl_es: Mes / Día

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
gl_es: Política de privacidade

[ctx: #12390]
en: System uptime
gl_es: Tempo acendido

[ctx: #12391]
en: Minutes
gl_es: Minutos

[ctx: #12392]
en: Hours
gl_es: Horas

[ctx: #12393]
en: Days
gl_es: Días

[ctx: #12394]
en: Total uptime
gl_es: Tempo acendido total

[ctx: #12395]
en: Battery level
gl_es: Nivel de batería

[ctx: #12600]
en: Weather
gl_es: Tempo meteorolóxico

[ctx: #12900]
en: Screensaver
gl_es: Protector de pantalla

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
gl_es: OSD a pantalla completa

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
gl_es: Xogo a pantalla completa

[ctx: #12999]
en: Startup
gl_es: Inicio

[ctx: #13000]
en: System
gl_es: Sistema

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
gl_es: Diminución da velocidade do disco inmediata

[ctx: #13002]
en: Video only
gl_es: Só vídeo

[ctx: #13003]
en: - Delay
gl_es: - Atraso

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
gl_es: - Duración mínima do ficheiro

[ctx: #13005]
en: Shutdown
gl_es: Apagado

[ctx: #13006]
en: Add picture source
gl_es: Engadir fonte de imaxe

[ctx: #13007]
en: Reset
gl_es: Restabelecer

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
gl_es: Función de apagado

[ctx: #13009]
en: Quit
gl_es: Saír

[ctx: #13010]
en: Hibernate
gl_es: Hibernar

[ctx: #13011]
en: Suspend
gl_es: Durmir

[ctx: #13012]
en: Exit
gl_es: Saír

[ctx: #13013]
en: Reboot
gl_es: Reiniciar

[ctx: #13014]
en: Minimise
gl_es: Minimizar

[ctx: #13015]
en: Power button action
gl_es: Acción do botón de acendido

[ctx: #13016]
en: Power off system
gl_es: Apagar sistema

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
gl_es: Desactivar o apagado por inactividade

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
gl_es: Permitir apagado por inactividade

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
gl_es: Hai outra sesión activa, tal vez sobre SSH?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
gl_es: Dispositivo de almacenamento extraíbel montado

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
gl_es: Extraeuse o dispositivo dun xeito non seguro

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
gl_es: Dispositivo retirado correctamente

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
gl_es: Tentar activar os servidores remotos ao acceder a eles.

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
gl_es: Agardando á conexión da rede...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
gl_es: Fallou ao executar Wake on Lan!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
gl_es: Agardando pola reactivación do servidor...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
gl_es: Agardando aínda pola reactivación do servidor...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
gl_es: Agardando a que inicien os servizos...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
gl_es: Descubrimento da MAC

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
gl_es: Actualizado para {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
gl_es: Atopado para {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
gl_es: Fallou para {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
gl_es: Nivel de carga da batería baixo

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
gl_es: Filtro de pestanexo

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
gl_es: Permite ó controlador escoller (require reinicio)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
gl_es: Desactivado

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
gl_es: Activado durante a reprodución de vídeo

[ctx: #13108]
en: Always enabled
gl_es: Sempre activo

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
gl_es: Probar e estebelecer resolución

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
gl_es: Gardar resolución?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
gl_es: Queres manter estes cambios?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
gl_es: Escalado de alta calidade

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
gl_es: Desactivado

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
gl_es: Activado para contido SD

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
gl_es: Sempre activo

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
gl_es: Método de escalado

[ctx: #13117]
note: unused?
en: Bicubic
gl_es: Bicúbico

[ctx: #13119]
note: unused?
en: Sinc
gl_es: Seno cardinal

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
gl_es: Manter a pel?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
gl_es: Desactivar outras pantallas

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
gl_es: Desactivado

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
gl_es: Desactivar pantallas

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
gl_es: Detectadas conexións activas!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
gl_es: Se continuas é posíbel que non poidas controlar máis esta aplicación. Estás seguro de querer deter o servidor de eventos?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
gl_es: Cambiar o modo do Apple Remote?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
gl_es: Se estás a usar o Apple Remote para controlar esta aplicación, cambiar este axuste pode afectar ao seu funcionamento. Queres continuar?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
gl_es: Máscara de subrede

[ctx: #13160]
en: Gateway
gl_es: Pasarela de rede

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
gl_es: DNS primario

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
gl_es: Fallou a inicialización

[ctx: #13170]
en: Never
gl_es: Xamáis

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
gl_es: De contado

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
gl_es: Logo de {0:d} seg

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
gl_es: Data de instalación do disco:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
gl_es: Contador do ciclo de enerxía do disco:

[ctx: #13200]
en: Profiles
gl_es: Perfís

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
gl_es: Eliminar o perfil '{0:s}'?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
gl_es: Último perfil cargado:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
gl_es: Descoñecido

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
gl_es: Sobreescribir

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
gl_es: Só forzados

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
gl_es: Alarma de reloxo

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
gl_es: Intervalo da alarma de reloxo (minutos)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
gl_es: Iniciada, alarma en {0:d}m

[ctx: #13211]
en: Alarm!
gl_es: Alarma!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
gl_es: Cancelada restando {0:d}m{1:d}s

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
gl_es: Procurar subtítulos no RARs

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
gl_es: Buscar subtítulo...

[ctx: #13251]
en: Move item
gl_es: Mover elemento

[ctx: #13252]
en: Move item here
gl_es: Mover elemento aquí

[ctx: #13253]
en: Cancel move
gl_es: Cancelar mover

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
gl_es: Uso da CPU:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
gl_es: Conectado, pero sen DNS dispoñíbel.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
gl_es: Disco duro

[ctx: #13277]
en: Storage
gl_es: Almacenamento

[ctx: #13278]
en: Default
gl_es: Predefinido

[ctx: #13279]
en: Network
gl_es: Rede

[ctx: #13280]
en: Video
gl_es: Vídeo

[ctx: #13283]
en: Operating system:
gl_es: Sistema Operativo:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
gl_es: Velocidade da CPU:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
gl_es: Codificador de vídeo:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
gl_es: Resolución da pantalla:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
gl_es: Cable A/V:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
gl_es: Rexión DVD:

[ctx: #13296]
en: Connected
gl_es: Conectado

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
gl_es: Sen conexión. Comproba os axustes de rede.

[ctx: #13299]
en: Target temperature
gl_es: Temperatura desexada

[ctx: #13300]
en: Fan speed
gl_es: Velocidade do ventilador

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
gl_es: Control automático de temperatura

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
gl_es: Control da velocidade do ventilador

[ctx: #13303]
en: Fonts
gl_es: Fontes

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
gl_es: Activar o troco de cadeas bidirecionais

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
gl_es: Amosar as canles de novas RSS

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
gl_es: Amosar os elementos do cartafol pai

[ctx: #13307]
en: Track naming template
gl_es: Modelo de nomeado de pista

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
gl_es: Desexas reiniciar o sistema en troques desta aplicación?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
gl_es: Efecto Zoom

[ctx: #13311]
en: Float effect
gl_es: Efecto Flotar

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
gl_es: Redución da barra negra

[ctx: #13313]
en: Restart
gl_es: Reiniciar

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
gl_es: Atenuación entre cancións

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
gl_es: Xerar miniaturas de novo

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
gl_es: Miniaturas recursivas

[ctx: #13317]
en: View slideshow
gl_es: Ver presentación

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
gl_es: Presentación recursiva

[ctx: #13319]
en: Randomise
gl_es: Ó chou

[ctx: #13320]
en: Stereo
gl_es: Estéreo

[ctx: #13321]
en: Left only
gl_es: Só o esquerdo

[ctx: #13322]
en: Right only
gl_es: Só o dereito

[ctx: #13324]
en: Background transparency
gl_es: Transparencia do fondo

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
gl_es: Transparencia do primeiro plano

[ctx: #13326]
en: A/V delay
gl_es: Retraso A/V

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
gl_es: {0:s} non atopado

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
gl_es: Erro abrindo {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
gl_es: Imposíbel cargar {0:s}

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
gl_es: Erro: Sen memoria

[ctx: #13332]
en: Move up
gl_es: Mover arriba

[ctx: #13333]
en: Move down
gl_es: Mover abaixo

[ctx: #13334]
en: Edit label
gl_es: Editar etiqueta

[ctx: #13335]
en: Make default
gl_es: Facer predefinido

[ctx: #13336]
en: Remove button
gl_es: Eliminar botón

[ctx: #13340]
en: Leave as is
gl_es: Deixar como está

[ctx: #13341]
en: Green
gl_es: Verde

[ctx: #13342]
en: Orange
gl_es: Laranxa

[ctx: #13343]
en: Red
gl_es: Vermello

[ctx: #13344]
en: Cycle
gl_es: Rotar

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
gl_es: Apagar LED durante a reprodución

[ctx: #13346]
en: Movie information
gl_es: Información do filme

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
gl_es: Elemento da cola

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
gl_es: Procurar no IMDB...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
gl_es: Escanear novos contidos

[ctx: #13350]
en: Current playlist
gl_es: Listaxe de reprodución actual

[ctx: #13351]
en: Album information
gl_es: Información do álbum

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
gl_es: Escanear elemento para a blibloteca

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
gl_es: Deter o escaneado

[ctx: #13354]
en: Render method
gl_es: Método de renderizado

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
gl_es: Pixel shader de baixa calidade

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
gl_es: Capas hardware

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
gl_es: Pixel shader de alta calidade

[ctx: #13358]
en: Play item
gl_es: Reproducir elemento

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
gl_es: Establecer miniatura do artista

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
gl_es: Xerar miniaturas automáticamente

[ctx: #13361]
en: Enable voice
gl_es: Activar voz

[ctx: #13375]
en: Enable device
gl_es: Activar dispositivo

[ctx: #13377]
en: Default view mode
gl_es: Modo de vista predefinido

[ctx: #13378]
en: Default brightness
gl_es: Brillo predefinido

[ctx: #13379]
en: Default contrast
gl_es: Contraste predefinido

[ctx: #13380]
en: Default gamma
gl_es: Gama predefinida

[ctx: #13381]
en: Resume video
gl_es: Continuar vídeo

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
gl_es: Máscara de voz - Porto 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
gl_es: Máscara de voz - Porto 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
gl_es: Máscara de voz - Porto 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
gl_es: Máscara de voz - Porto 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
gl_es: Posicionamento baseado no tempo de uso

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
gl_es: Modelo de nomeado de pista - dereita

[ctx: #13388]
en: Preset
gl_es: Preconfiguración

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
gl_es: Non hai configuracións dispoñíbeis[CR]para esta visualización

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
gl_es: Expulsar / Cargar

[ctx: #13393]
en: Calculate size
gl_es: Calcular tamaño

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
gl_es: Calcular tamaño do cartafol

[ctx: #13395]
en: Video settings
gl_es: Axustes de vídeo

[ctx: #13396]
en: Audio settings
gl_es: Axustes de son

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
gl_es: Activar subtítulos

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
gl_es: Atallos

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
gl_es: Ignorar os artigos ao ordenar

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
gl_es: Atenuación entre cancións do mesmo álbum

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
gl_es: Buscar {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
gl_es: Amosar a posición da pista

[ctx: #13403]
en: Clear default
gl_es: Limpar por defecto

[ctx: #13404]
en: Resume
gl_es: Retomar

[ctx: #13405]
en: Get thumb
gl_es: Obter miniatura

[ctx: #13406]
en: Picture information
gl_es: Información da imaxe

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
gl_es: {0:s} preconfiguracións

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
gl_es: (Valoracións de ususarios de IMDB)

[ctx: #13409]
en: Top 250
gl_es: 250 Mellores

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
gl_es: Sintonizar Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
gl_es: Velocidade mínima do ventilador

[ctx: #13412]
en: Play from here
gl_es: Reproducir dende aquí

[ctx: #13413]
en: Downloading
gl_es: Descargando

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
gl_es: Amosar os artistas da canción e álbum

[ctx: #13415]
en: Render method
gl_es: Método de renderizado

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
gl_es: Autodetectar

[ctx: #13420]
en: Remove safely
gl_es: Extraer con seguridade

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
gl_es: Comezar presentación aquí

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
gl_es: Lembrar esta ruta

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
gl_es: Permitir aceleración hardware - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
gl_es: Permitir aceleración hardware - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
gl_es: Permitir aceleración hardware - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
gl_es: Permitir aceleración hardware - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
gl_es: Permitir aceleración hardware - VTBDecoder

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
gl_es: Pixel Shaders

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
gl_es: Permitir aceleración hardware - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
gl_es: Reproducir o seguinte vídeo automaticamente

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
gl_es: Reproducir só isto

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
gl_es: Activar o escalado HQ para sobre-escalados

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
gl_es: Misturador de Vídeo VDPAU Preferido

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
gl_es: Permitir aceleración hardware - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
gl_es: Permitir aceleración hardware (MediaCodec)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
gl_es: Usar MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
gl_es: Activar esta opción para usar a aceleración hardware para os códecs MPEG-(1/2). Se está desactivada usarase a CPU. As tarxetas Radeon antigas adoitan fallar con esta opción activa.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
gl_es: Usar MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
gl_es: Activar esta opción para usar a aceleración hardware para os códecs MPEG-4. Se está desactivada usarase a CPU. Algúns sistemas co chipset ION poden fallar con esta opción.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
gl_es: Usar VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
gl_es: Activar esta opción para empregar a aceleración hardware para os códecs baseados en VC-1. Se está desactivada usarase a CPU. Os sistemas AMD co VDPAU activado non son capaces de decodificar o perfil VC-1 Simple.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
gl_es: Usar MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
gl_es: Activar esta opción para usar a aceleración hardware para os códecs MPEG-(1/2). Se está desactivada usarase a CPU. Algúns vídeos MPEG-2 poden presentar "cadros" verdes.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
gl_es: Usar MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
gl_es: Activar esta opción para usar a aceleración hardware para os códecs MPEG-4. Se está desactivada usarase a CPU.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
gl_es: Usar VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
gl_es: Activar esta opción empregará aceleración por hardware para códecs baseados en VC-1. Se se desactiva empregarase a CPU no seu lugar. VC-1 entrelazado falla especialmente moito en hardware Intel.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
gl_es: Usar VP8 VAAPI

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
gl_es: Activar esta opción para empregar aceleración hardware para o códec VP8. Se está desactivado empregarase a CPU.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
gl_es: Usar VP9 VAAPI

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
gl_es: Activar esta opción para empregar aceleración hardware para o códec VP9. Se está desactivado empregarase a CPU.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
gl_es: Preferir o método de renderizado VAAPI

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
gl_es: Usar HEVC VAAPI

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
gl_es: Activar esta opción para empregar aceleración hardware para o códec HEVC. Se está desactivado empregarase a CPU.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
gl_es: Método de renderizado PRIME

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
gl_es: Ilimitado / 1080 (>30Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
gl_es: Usar AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
gl_es: Activar esta opción para empregar aceleración hardware para o códec AV1. Se está desactivado empregarase a CPU.

[ctx: #13505]
en: Resample quality
gl_es: Calidade de remostreo

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
gl_es: Baixo (rápido)

[ctx: #13507]
en: Medium
gl_es: Medio

[ctx: #13508]
en: High
gl_es: Alto

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
gl_es: Moi alto (lento)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
gl_es: Sincronizar reprodución coa pantalla

[ctx: #13511]
en: Choose art
gl_es: Escoller Ilustración

[ctx: #13512]
en: Current art
gl_es: Ilustración actual

[ctx: #13513]
en: Remote art
gl_es: Ilustración remota

[ctx: #13514]
en: Local art
gl_es: Ilustración local

[ctx: #13515]
en: No art
gl_es: Sen ilustración

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
gl_es: Limiar para a corrección de ton

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
gl_es: Atraso despois de mudar a taxa de refresco

[ctx: #13551]
en: Off
gl_es: Apagado

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
gl_es: {0:.1f} segundo

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
gl_es: {0:.1f} segundos

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
gl_es: {0:d} Minuto

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
gl_es: {0:d} Minutos

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
gl_es: Saltar os pasos

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
gl_es: Atraso na ignoración do pulsado

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
gl_es: Permitir o arranque de Kodi empregando o mando

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
gl_es: Atraso da secuencia

[ctx: #13610]
en: Disabled
gl_es: Desactivado

[ctx: #13611]
en: Standard
gl_es: Normal

[ctx: #13612]
en: Universal remote
gl_es: Mando universal

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
gl_es: Mando Harmony

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
gl_es: Erro co Apple Remote

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
gl_es: No se pode activar o soporte para Apple Remote.

[ctx: #14000]
en: Stack
gl_es: Amontoar

[ctx: #14001]
en: Unstack
gl_es: Desamontoar

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
gl_es: Descargando o ficheiro da listaxe de reprodución...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
gl_es: Descargando a listaxe de fluxos...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
gl_es: Lendo a listaxe de fluxos...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
gl_es: Fallou a descarga da listaxe de fluxos

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
gl_es: Fallou a descarga do ficheiro da listaxe de reprodución

[ctx: #14009]
en: Games directory
gl_es: Cartafol de xogos

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
gl_es: Trocar automáticamente a miniaturas baseándose en

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
gl_es: Activar o troco automático á vista de miniaturas

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
gl_es: - Empregar iconas grandes

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
gl_es: - Trocar baseándose en

[ctx: #14014]
en: - Percentage
gl_es: - Porcentaxe

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
gl_es: Sen ficheiro e canda menos unha miniatura

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
gl_es: Canda menos unha miniatura

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
gl_es: Porcentaxe de miniaturas

[ctx: #14018]
en: View options
gl_es: Opcións da vista

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
gl_es: Trocar código de área 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
gl_es: Trocar código de área 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
gl_es: Trocar código de área 3

[ctx: #14022]
en: Library
gl_es: Biblioteca

[ctx: #14023]
en: No TV
gl_es: Sen TV

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
gl_es: Introducir a cidade grande máis próxima

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
gl_es: Caché de Vídeo/Son/DVD - Disco duro

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
gl_es: Caché de vídeo - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
gl_es: Caché de vídeo - Rede local

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
gl_es: Caché de vídeo - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
gl_es: Caché de son - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
gl_es: Caché de son - Rede local

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
gl_es: Caché de son - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
gl_es: Caché de DVD - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
gl_es: Rede local

[ctx: #14036]
en: Services
gl_es: Servizos

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
gl_es: Caché do DVD - Rede local

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
gl_es: Axustes de rede modificados

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
gl_es: É preciso reiniciar para mudar a configuración de rede. Queres reiniciar agora?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
gl_es: Limitación do largo de banda de Internet

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
gl_es: - Apagar namentres se reproduce

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
gl_es: {0:d} seg

[ctx: #14051]
en: Time format
gl_es: Formato de hora

[ctx: #14052]
en: Date format
gl_es: Formato de data

[ctx: #14053]
en: GUI filters
gl_es: Filtros da interface de usuario

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
gl_es: Empregar escaneo de fondo

[ctx: #14056]
en: Stop scan
gl_es: Deter escaneo

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
gl_es: Imposíbel namentres se escanea información dos medios

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
gl_es: Efecto de grao do filme

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
gl_es: Procurar miniaturas nos recursos compartidos remotos

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
gl_es: Tipo de caché descoñecida - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
gl_es: Introducir nome de usuario para

[ctx: #14063]
en: Date & time
gl_es: Data e hora

[ctx: #14064]
en: Set date
gl_es: Estabrecer data

[ctx: #14065]
en: Set time
gl_es: Estabrecer hora

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
gl_es: Inserir a hora no formato de 24 horas HH:MM

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
gl_es: Introducir data en formato DD/MM/AAAA

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
gl_es: Introducir enderezo IP

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
gl_es: Aplicar esta configuración agora?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
gl_es: Aplicar trocos agora?

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
gl_es: Permitir o eliminado e renomeado de ficheiros

[ctx: #14074]
en: Set timezone
gl_es: Estabrecer fuso horario

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
gl_es: Empregar aforro de día

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
gl_es: Engadir a favoritos

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
gl_es: Eliminar dos favoritos

[ctx: #14078]
en: Colours
gl_es: Cores

[ctx: #14081]
en: File lists
gl_es: Listaxes de ficheiros

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
gl_es: Empregar xanela a pantalla completa

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
gl_es: Poñer na cola as cancións seleccionadas

[ctx: #14086]
en: Playback
gl_es: Reprodución

[ctx: #14087]
en: Discs
gl_es: Discos

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
gl_es: Reproducir DVDs automáticamente

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
gl_es: Fonte

[ctx: #14090]
en: International
gl_es: Internacional

[ctx: #14091]
en: Character set
gl_es: Conxunto de caracteres

[ctx: #14092]
en: Logging
gl_es: Rexistro

[ctx: #14093]
en: Security
gl_es: Seguranza

[ctx: #14094]
en: Devices
gl_es: Dispositivos

[ctx: #14095]
en: Power saving
gl_es: Aforro de enerxía

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
gl_es: Acción ó inserir un CD de Son

[ctx: #14098]
en: Play
gl_es: Reproducir

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
gl_es: Expulsar disco cando o ripeo do CD finalice

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
gl_es: Deter a extracción do CD

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
gl_es: Procesando

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
gl_es: Modo de reprodución do Blu-ray

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
gl_es: Reproducir filme

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
gl_es: Amosar menú simplificado

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
gl_es: Unidades de temperatura

[ctx: #14106]
en: Speed unit
gl_es: Unidades de velocidade

[ctx: #14107]
en: Time format
gl_es: Formato de hora

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
gl_es: Empregar o formato 12/24 horas

[ctx: #14109]
en: Short date format
gl_es: Formato de data curto

[ctx: #14110]
en: Long date format
gl_es: Formato de data longo

[ctx: #14111]
en: Events
gl_es: Eventos

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
gl_es: Activar o rexistro de eventos

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
gl_es: Activar o rexistro de notificacións

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
gl_es: Amosara o rexistro de eventos

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
gl_es: Básico

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
gl_es: Información

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
gl_es: Atención

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
gl_es: Erro

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
gl_es: Nível: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
gl_es: Amosar os niveis máis altos

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
gl_es: Código da rexión do Blu-ray

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
gl_es: Rexión A

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
gl_es: Rexión B

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
gl_es: Rexión C

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
gl_es: Entrada

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
gl_es: Permitir taxas de refresco dobre

[ctx: #14200]
en: Player
gl_es: Reprodutor

[ctx: #14201]
en: Player settings
gl_es: Axustes do reprodutor

[ctx: #14202]
en: Library
gl_es: Biblioteca

[ctx: #14203]
en: Library settings
gl_es: Axustes da biblioteca

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
gl_es: PVR e TV en directo

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
gl_es: Axustes do PVR e TV en directo

[ctx: #14207]
en: Interface settings
gl_es: Axustes da interface

[ctx: #14208]
en: Service settings
gl_es: Axustes do servizo

[ctx: #14209]
en: System settings
gl_es: Axustes do sistema

[ctx: #14210]
en: Profile settings
gl_es: Configuración do perfil

[ctx: #14211]
en: Media
gl_es: Medios

[ctx: #14212]
en: Media settings
gl_es: Axustes dos medios

[ctx: #14215]
en: Videos
gl_es: Vídeos

[ctx: #14216]
en: Music
gl_es: Música

[ctx: #14217]
en: Pictures
gl_es: Imaxes

[ctx: #14218]
en: Language
gl_es: Idioma

[ctx: #14219]
en: Databases
gl_es: Bases de datos

[ctx: #14220]
en: Display
gl_es: Pantalla

[ctx: #14221]
en: Audio
gl_es: Son

[ctx: #14222]
en: Regional
gl_es: Rexional

[ctx: #14224]
en: Startup
gl_es: Inicio

[ctx: #14225]
en: Network Control
gl_es: Control de rede

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
gl_es: Xestionar fontes

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
gl_es: Axustes do inicio

[ctx: #14230]
en: Actions
gl_es: Accións

[ctx: #14231]
en: Processing
gl_es: Procesando

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
gl_es: 3D estereoscópico

[ctx: #14233]
en: Teletext
gl_es: Teletexto

[ctx: #14235]
en: Download Services
gl_es: Servizos de descarga

[ctx: #14236]
en: Video Library
gl_es: Biblioteca de Vídeo

[ctx: #14237]
en: Music Library
gl_es: Biblioteca de Música

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
gl_es: Listaxes e Vistas

[ctx: #14241]
en: Metadata
gl_es: Metadatos

[ctx: #14242]
en: Videos...
gl_es: Vídeos...

[ctx: #14243]
en: Music...
gl_es: Música...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
gl_es: Imaxes...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
gl_es: Actualizar biblioteca ó arrincar

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
gl_es: Ocultar progreso da actualización da biblioteca

[ctx: #14247]
en: Clean library
gl_es: Limpar biblioteca

[ctx: #14248]
en: Export library
gl_es: Exportar biblioteca

[ctx: #14249]
en: Import library
gl_es: Importar biblioteca

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
gl_es: Decodificador de son

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
gl_es: Pasarela de son

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
gl_es: Durmir / Apagar

[ctx: #14256]
en: Wake
gl_es: Espertar

[ctx: #14260]
en: Debug
gl_es: Depurar

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
gl_es: Configurar tema...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
gl_es: Formato de unidades

[ctx: #14271]
en: Region default format
gl_es: Formato rexional predefinido

[ctx: #14275]
en: Application control
gl_es: Control da aplicación

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
gl_es: Permitir o control remoto dende programas neste sistema

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
gl_es: Permitir o control remoto dende programas noutros sistemas

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
gl_es: Canles

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
gl_es: Iconas

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
gl_es: Actualizacións

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
gl_es: Radio RDS

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
gl_es: Fallou a exportación de {0:d} elementos

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
gl_es: Fonte non dispoñíbel

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
gl_es: Que che gustaría facer cos elementos de medios de {0:s}?

[ctx: #15014]
en: Keep
gl_es: Manter

[ctx: #15015]
en: Remove
gl_es: Borrar

[ctx: #15016]
en: Games
gl_es: Xogos

[ctx: #15019]
en: Add
gl_es: Engadir

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
gl_es: Modos dispoñíbeis

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
gl_es: Modos activos

[ctx: #15052]
en: Password
gl_es: Contrasinal

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
gl_es: Limpar os modos activos

[ctx: #15067]
en: Close
gl_es: Pechar

[ctx: #15100]
en: Library
gl_es: Biblioteca

[ctx: #15101]
en: Database
gl_es: Base de datos

[ctx: #15102]
en: * All albums
gl_es: * Tódolos álbums

[ctx: #15103]
en: * All artists
gl_es: * Tódolos artistas

[ctx: #15104]
en: * All songs
gl_es: * Tódalas cancións

[ctx: #15105]
en: * All genres
gl_es: * Tódolos xéneros

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
gl_es: Pel preinstalada

[ctx: #15107]
en: Buffering...
gl_es: Lendo...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
gl_es: Sons da Interface

[ctx: #15109]
en: Skin default
gl_es: Pel predefinida

[ctx: #15110]
en: Larger font size
gl_es: Fonte de maior tamaño

[ctx: #15111]
en: Theme
gl_es: Temas

[ctx: #15112]
en: Default theme
gl_es: Tema predefinidos

[ctx: #15207]
en: Connected
gl_es: Conectado

[ctx: #15208]
en: Not connected
gl_es: Sen conexión

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
gl_es: Reproducir empregando...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
gl_es: Empregar sincronización A/V suavizada

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
gl_es: Agochar o nome dos ficheiros na vista de miniaturas

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
gl_es: Reproducir en modo carallada

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
gl_es: Outro / Descoñecido

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
gl_es: Provedor

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
gl_es: Ruta non atopada ou non válida

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
gl_es: Non se puido conectar co servidor de rede

[ctx: #15302]
en: No servers found
gl_es: Ningún servidor atopado

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
gl_es: Grupo de traballo non atopado

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
gl_es: Abrindo fonte multiruta

[ctx: #15311]
en: Path:
gl_es: Ruta:

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
gl_es: Gardar

[ctx: #16000]
en: General
gl_es: Xeral

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
gl_es: Busca en internet

[ctx: #16003]
en: Player
gl_es: Reprodutor

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
gl_es: Reproducir medios dende o disco

[ctx: #16008]
en: Enter new title
gl_es: Introducir novo título

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
gl_es: Introducir o nome do filme

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
gl_es: Introducir nome do perfil

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
gl_es: Introducir nome do álbum

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
gl_es: Introducir nome da listaxe de reprodución

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
gl_es: Introducir o novo nome do ficheiro

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
gl_es: Introducir nome do cartafol

[ctx: #16015]
en: Enter directory
gl_es: Introducir o cartafol

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
gl_es: Opcións dispoñíbeis: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
gl_es: Inserir cadea de busca

[ctx: #16018]
en: None
gl_es: Ningún

[ctx: #16019]
en: Auto select
gl_es: Selección auto.

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
gl_es: Desentrelaza

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
gl_es: Bob - Invertido

[ctx: #16023]
en: Choose operator
gl_es: Escoller operador

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
gl_es: Cancelando...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
gl_es: Introducir o nome do artista

[ctx: #16026]
en: Playback failed
gl_es: Fallo na reprodución

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
gl_es: Non se puideron reproducir un ou máis elementos. Comproba o rexistro para máis información sobre esta mensaxe.

[ctx: #16028]
en: Enter value
gl_es: Inserir valor

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
gl_es: Verifica o rexistro para máis información.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
gl_es: Modo carallada cancelado.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
gl_es: Ningunha canción coincidente na biblioteca.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
gl_es: Non se puido inicializar a base de datos.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
gl_es: Non se puido abrir a base de datos.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
gl_es: Non se puideron recuperar as cancións dende a base de datos.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
gl_es: Listaxe de reprodución do modo carallada

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
gl_es: Desentrelazar (Metade)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
gl_es: Desentralazar vídeo

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
gl_es: Método de desentrelazado

[ctx: #16039]
en: Off
gl_es: Apagado

[ctx: #16041]
en: On
gl_es: Aceso

[ctx: #16100]
en: All videos
gl_es: Tódolos Vídeos

[ctx: #16101]
en: Unwatched
gl_es: Sen ver

[ctx: #16102]
en: Watched
gl_es: Vistos

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
gl_es: Marcar coma visto

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
gl_es: Marcar coma non visto

[ctx: #16105]
en: Edit title
gl_es: Editar título

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
gl_es: Xestionar...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
gl_es: Editar título para ordenación

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
gl_es: A operación foi cancelada

[ctx: #16201]
en: Copy failed
gl_es: Fallou a copia

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
gl_es: Fallou o copiado de polo menos un ficheiro. Verifica o rexistro para máis información sobre esta mensaxe.

[ctx: #16203]
en: Move failed
gl_es: Fallou mover

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
gl_es: Non se puido mover polo menos un ficheiro. Verifica o rexistro para máis información sobre esta mensaxe.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
gl_es: Fallou a eliminación

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
gl_es: Non se puido eliminar polo menos un ficheiro. Verifica o rexistro para máis información sobre esta mensaxe.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
gl_es: Pixelar

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
gl_es: Fluído

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
gl_es: Amosar os píxeles do xogo sen ningunha modificación.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
gl_es: Método de escalado de vídeo

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
gl_es: Veciño máis preto

[ctx: #16303]
en: Bicubic (B-Spline)
gl_es: Bicúbico (B-Spline)

[ctx: #16306]
en: Sinc8
gl_es: Seno cardinal 8

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
gl_es: Bicúbico (software)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
gl_es: Seno cardinal (software)

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
gl_es: Temporal / Espacial

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
gl_es: VDPAU - Redución de ruído

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
gl_es: VDPAU - Nitidez

[ctx: #16314]
en: Bicubic (Mitchell)
gl_es: Bicúbico (Mitchell)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
gl_es: Lanczos3 - Optimizado

[ctx: #16316]
en: Auto
gl_es: Automático

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
gl_es: Temporal (metade)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
gl_es: Temporal / Espacial (metade)

[ctx: #16321]
en: Bicubic (Catmull-Rom)
gl_es: Bicúbico (Catmull-Rom)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
gl_es: Spline36 - Optimizado

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
gl_es: Mestura Software

[ctx: #16326]
en: Bicubic (0,0.75)
gl_es: Bicúbico (0,0.75)

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
gl_es: VAAPI - movemento adaptábel

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
gl_es: VAAPI - movemento compensado

[ctx: #16330]
en: Bicubic (0,1.)
gl_es: Bicúbico (0,1.)

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
gl_es: Bob (metade)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
gl_es: IMX - Avanzado (metade)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
gl_es: IMX - Avanzado

[ctx: #16400]
en: Post-processing
gl_es: Post-procesamento

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
gl_es: Amosar conta atrás para o reposo

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
gl_es: {0:d} horas

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
gl_es: {0:d} días

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
gl_es: Trocar á canle

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
gl_es: Separa as palabras da procura con AND, OR e/ou NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
gl_es: ou usa frases para buscar coincidencias totais, como "A língua das volvoretas"

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
gl_es: Buscar semellantes

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
gl_es: Importando a guía dende os clientes

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
gl_es: Información do fluxo do PVR

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
gl_es: Dispositivo de recepción

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
gl_es: Estado do dispositivo

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
gl_es: Calidade do sinal

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
gl_es: Motor do PVR

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
gl_es: En aberto

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
gl_es: Fixa

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
gl_es: Cifrado

[ctx: #19016]
note: unused?
en: PVR backend {0:d} - {1:s}
gl_es: Motor do PVR {0:d} - {1:s}

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
gl_es: Gravacións

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
gl_es: Cartafol coas iconas das canles

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
gl_es: Canles

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
gl_es: Oculto

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
gl_es: Canles de TV

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
gl_es: Canles de Radio

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
gl_es: Vindeiras gravacións

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
gl_es: Engadir temporizador...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
gl_es: Procura sen resultados

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
gl_es: Sen entradas na Guía

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
gl_es: Canle

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
gl_es: Agora

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
gl_es: Seguinte

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
gl_es: Liña do tempo

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
gl_es: Información

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
gl_es: Xa se definiu un temporizador para este evento

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
gl_es: Amosar a calidade do sinal

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
gl_es: Non soportado polo motor do PVR.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
gl_es: Tes a certeza de querer ocultar esta canle?

[ctx: #19040]
en: Timers
gl_es: Temporizadores

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
gl_es: Gravación

[ctx: #19046]
en: New channel
gl_es: Nova canle

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
gl_es: Info. do programa

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
gl_es: Xestor do grupo

[ctx: #19049]
en: Show channel
gl_es: Amosar a canle

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
gl_es: Amosar as canles visíbeis

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
gl_es: Amosar as canles ocultas

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
gl_es: Mover a canle a:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
gl_es: Información da gravación

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
gl_es: Ocultar a canle

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
gl_es: Sen información dispoñíbel

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
gl_es: Novo temporizador

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
gl_es: Temporizador desactivado

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
gl_es: Deshabilitar o temporizador

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
gl_es: Deter a gravación

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
gl_es: Eliminar o temporizador

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
gl_es: Engadir temporizador

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
gl_es: Ordenar por: Canle

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
gl_es: Primeiro programa

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
gl_es: Último programa

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
gl_es: Axuste do temporizador

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
gl_es: Iconas das canles

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
gl_es: Este evento estase a gravar.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
gl_es: Axustes de gravación

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
gl_es: Guía

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
gl_es: Programa actual

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
gl_es: Intervalo de actualización

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
gl_es: Atrasar o troco de canle

[ctx: #19074]
en: Active
gl_es: Activo

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
gl_es: Nome

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
gl_es: Cartafol

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
gl_es: Ocultar o desactivado

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
gl_es: Canle

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
gl_es: Días da semana

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
gl_es: Inicio

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
gl_es: Fin

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
gl_es: Prioridade

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
gl_es: Liña do tempo

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
gl_es: Primeiro día

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
gl_es: Canle descoñecida {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
gl_es: acción da gravación instantánea

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
gl_es: Gravar o programa actual (se hai datos da guía dispoñíbeis)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
gl_es: Gravar nun período de tempo fixo (duración da gravación instantánea)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
gl_es: Preguntar que facer

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
gl_es: Gravar os vindeiros {0:d} minutos

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
gl_es: Gravar o programa actual ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
gl_es: Gravar o seguinte programa ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
gl_es: Gravación instantánea: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
gl_es: Fallou a creación do temporizador. Tipo de temporizador non soportado.

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
gl_es: "Selección intelixente"

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
gl_es: Introducir o nome do temporizador

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
gl_es: Atención!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
gl_es: Servizo

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
gl_es: Provedor

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
gl_es: Por favor troca a outra canle.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
gl_es: Ir á canle

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
gl_es: Introducir o nome do cartafol das gravacións

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
gl_es: Por favor selecciona unha canle

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
gl_es: Vindeira gravación o

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
gl_es: ás

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
gl_es: Fotogramas por segundo de reserva

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
gl_es: Eliminar esta gravación?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
gl_es: Eliminar todas as gravacións deste cartafol?

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
gl_es: Versión

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
gl_es: Enderezo

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
gl_es: Tamaño do disco

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
gl_es: Procurar canles

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
gl_es: Non se poden usar as funcións do PVR cando se está a buscar.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
gl_es: En que motor queres buscar?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
gl_es: Número de cliente

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
gl_es: Evitar repeticións

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
gl_es: Este temporizador aínda está gravando, tes a certeza de querer eliminalo?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
gl_es: Só canles en aberto

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
gl_es: Ignorar temporizadores actuais

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
gl_es: Ignorar gravacións actuais

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
gl_es: Hora de inicio

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
gl_es: Hora de fin

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
gl_es: Data de inicio

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
gl_es: Data de fin

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
gl_es: Duración mínima

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
gl_es: Duración máxima

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
gl_es: Incluír xéneros descoñecidos

[ctx: #19133]
en: Search string
gl_es: Cadea da procura

[ctx: #19134]
en: Include description
gl_es: Incluír descrición

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
gl_es: Sensíbel a capitalización

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
gl_es: Canle non dispoñíbel

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
gl_es: Non hai grupos definidos. Por favor, crea un grupo primeiro

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
gl_es: Regras do temporizador

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
gl_es: Nome do novo grupo

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
gl_es: Procurar...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
gl_es: Grupo

[ctx: #19142]
en: Search guide
gl_es: Guía de procura

[ctx: #19143]
en: Group management
gl_es: Xestión do grupo

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
gl_es: Non hai grupos definidos

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
gl_es: Agrupado

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
gl_es: Grupos

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
gl_es: Canle

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
gl_es: Lu

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
gl_es: Ma

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
gl_es: Mé

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
gl_es: Xo

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
gl_es: Ve

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
gl_es: Sá

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
gl_es: Do

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
gl_es: dende

[ctx: #19157]
en: Next recording
gl_es: Vindeira gravación

[ctx: #19158]
en: Currently recording
gl_es: Gravación actual

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
gl_es: dende

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
gl_es: a

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
gl_es: calquera hora

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
gl_es: Gravación activa

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
gl_es: Gravacións

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
gl_es: Trocar

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
gl_es: Información do PVR

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
gl_es: Buscar as iconas ausentes

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
gl_es: Gravacións eliminadas e recuperables.

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
gl_es: Agochar a caixa de información do vídeo

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
gl_es: Mudar para pantalla completa

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
gl_es: duración da gravación instantánea

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
gl_es: Grupos de canles de TV

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
gl_es: Grupos de canles de radio

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
gl_es: Tempo de recheo predefinido no inicio

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
gl_es: Tempo de recheo predefinido no final

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
gl_es: Reprodución

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
gl_es: Amosar a información da canle ao trocar de canle

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
gl_es: Eliminada

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
gl_es: Canles de TV

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
gl_es: Menú / OSD

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
gl_es: Vindeiros días a amosar

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
gl_es: Canles de Radio

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
gl_es: Gravacións eliminadas

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
gl_es: Limpar datos

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
gl_es: O motor do PVR non permite gravar este evento.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
gl_es: Reproducir programa

[ctx: #19191]
en: PVR service
gl_es: Servizo PVR

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
gl_es: Ningún dos motores PRV soporta a busca de canles.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
gl_es: Continuar?

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
gl_es: Accións especificas do cliente PVR

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
gl_es: Gravación iniciada o: {0:s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
gl_es: Gravación rematada o: {0:s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
gl_es: Xestor de canles

[ctx: #19200]
en: Guide source:
gl_es: Fonte da Guía:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
gl_es: Nome da canle:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
gl_es: Icona da canle:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
gl_es: Editar a canle

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
gl_es: Nova canle

[ctx: #19205]
en: Group management
gl_es: Xestión do grupo

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
gl_es: Activar Guía:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
gl_es: Grupo:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
gl_es: Introducir o nome da nova canle

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
gl_es: motor virtual do Kodi

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
gl_es: Cliente

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
gl_es: Eliminar a canle

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
gl_es: Esta listaxe contén cambios

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
gl_es: Seleccionar motor

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
gl_es: Introducir un URL válido para a nova canle

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
gl_es: Recordatorios

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
gl_es: Todas as canles de radio

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
gl_es: Todas as canles de TV

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
gl_es: Visíbel

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
gl_es: Canles sen agrupar

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
gl_es: Canles en

[ctx: #19222]
en: Guide
gl_es: Guía

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
gl_es: Non se puido habilitar o complemento PRV. Verifica os axustes ou o rexistro para máis información.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
gl_es: Gravación cancelada

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
gl_es: Gravación programada

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
gl_es: Gravación iniciada

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
gl_es: Gravación rematada

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
gl_es: Temporizador eliminado

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
gl_es: Días anteriores a amosar

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
gl_es: Evitar actualizacións durante a reprodución de vídeo

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
gl_es: Usar a orde de canles do(s) motor(es)

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
gl_es: Limpar os resultados da procura

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
gl_es: Amosar unha notificación cando se actualice o temporizador

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
gl_es: Usar os números de canles do motor

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
gl_es: Iniciando o xestor do PVR

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
gl_es: Cargando as canles dende os clientes

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
gl_es: Cargando temporizadores dende os clientes

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
gl_es: Cargando as gravacións dende os clientes

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
gl_es: Prioridades do cliente

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
gl_es: Ver temporizador

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
gl_es: Editar o temporizador

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
gl_es: Editar regra do temporizador

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
gl_es: Tempo de inactividade do motor

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
gl_es: Comando para espertar

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
gl_es: Espertar antes de gravar

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
gl_es: Espertar a diario

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
gl_es: Hora do espertar diario (HH:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
gl_es: Filtrar canles

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
gl_es: Canles de TV e radio

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
gl_es: Actualizar a información da guía

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
gl_es: Queres programar a actualización da guía para esta canle?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
gl_es: Actualización da guía para esta canle programada

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
gl_es: A actualización da guía fallou para esta canle

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
gl_es: {0:d} programado

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
gl_es: Completado

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
gl_es: Bloquear canle

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
gl_es: Desbloquear canle

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
gl_es: Control Parental

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
gl_es: Duración descoñecida

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
gl_es: Mudar o PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
gl_es: Introducir o PIN do control parental:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
gl_es: PIN incorrecto

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
gl_es: O número de PIN introducido no é correcto.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
gl_es: Bloqueo parental

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
gl_es: Bloqueo parental:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
gl_es: Ocultar as lapelas de "Sen información dispoñíbel"

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
gl_es: Agrupar elementos

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
gl_es: Non se puideron atopar complementos PVR

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
gl_es: Guía de TV

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
gl_es: Guía de Radios

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
gl_es: Advertencia de conflito

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
gl_es: Erro de conflito

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
gl_es: Conflito na gravación

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
gl_es: Erro de gravación

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
gl_es: Clientes PVR

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
gl_es: Axustes específicos do cliente

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
gl_es: Confirmar o troco de canles premendo "Aceptar"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
gl_es: Icona actual

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
gl_es: Sen icona

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
gl_es: Escoller icona

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
gl_es: Buscar icona

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
gl_es: A procurar iconas das canles

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
gl_es: Todas as canles

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
gl_es: Selector de data

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
gl_es: Ocultar grupo

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
gl_es: Recuperar

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
gl_es: Eliminar permanentemente

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
gl_es: Eliminar todo permanentemente

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
gl_es: Limpar o lixo de gravacións borradas? Esta operación non pode ser revertida.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
gl_es: Eliminar do lixo a gravación borrada? Esta operación non pode ser revertida.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
gl_es: Eliminar regra do temporizador

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
gl_es: Non se habilitou ningún engadido PVR

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
gl_es: Canles verticais

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
gl_es: Canles horizontais

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
gl_es: Caduca

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
gl_es: Canles verticais, sen selector de grupo

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
gl_es: Canles horizontais, sen selector de grupo

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
gl_es: Queres gravar o programa seleccionado o trocar ao programa actual?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
gl_es: Pechar o OSD despois de trocar de canle

[ctx: #19305]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
gl_es: Eliminado o recordatorio perdido do PVR para '{0:s}' na canle '{1:s}' do '{2:s}'

[ctx: #19308]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for channel [B]{0:s}[/B] at [B]{1:s}[/B].
gl_es: Recordatorio para a canle [B]{0:s}[/B] do [B]{1:s}[/B].

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
gl_es: 12 horas atrás

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
gl_es: 12 horas adiante

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
gl_es: Grupo previo

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
gl_es: Seguinte grupo

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
gl_es: Selector de grupo

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
gl_es: Primeira canle

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
gl_es: Canle en reproducción

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
gl_es: Última canle

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
gl_es: Program

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
gl_es: Ir a...

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
gl_es: Provedor

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
gl_es: Outro / Descoñecido

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
gl_es: Filme / Drama

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
gl_es: Policíaca / Suspense

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
gl_es: Aventuras / Oeste / Bélica

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
gl_es: Ciencia ficción / Fantasia / Terror

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
gl_es: Comedia

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
gl_es: Telenovela / Melodrama / Folclórico

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
gl_es: Romantico

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
gl_es: Serio / Clásico / Relixioso / Filme histórico / Drama

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
gl_es: Filmes para adultos / drama

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
gl_es: Novas / Actualidade

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
gl_es: Novas / Información do tempo

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
gl_es: Telexornal

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
gl_es: Documental

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
gl_es: Análise / Entrevista / Debate

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
gl_es: Programa / Programa de habilidades

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
gl_es: Programa de habilidades / Programa de preguntas / Concurso

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
gl_es: Programa de variedades

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
gl_es: Programa de Entrevistas

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
gl_es: Deportes

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
gl_es: Evento especial

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
gl_es: Programa de deportes

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
gl_es: Fútbol

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
gl_es: Tenis / Squash

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
gl_es: Deportes de equipo

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
gl_es: Atletismo

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
gl_es: Deportes do motor

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
gl_es: Deportes de auga

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
gl_es: Deportes de inverno

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
gl_es: Equitación

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
gl_es: Artes Marciais

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
gl_es: Programas Infantís / Xuvenís

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
gl_es: Programas para idade pre-escolar

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
gl_es: Programas de lecer dos 6 ós 14

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
gl_es: Programas de lecer dos 10 ós 16

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
gl_es: Informativo / Educativo / Programa Escolar

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
gl_es: Debuxos Animados / Monicreques

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
gl_es: Música / Ballet / Danza

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
gl_es: Serio / Música clasica

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
gl_es: Folk / Música Tradicional

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
gl_es: Arte / Cultura

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
gl_es: Artes Escénicas

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
gl_es: Belas Artes

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
gl_es: Relixión

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
gl_es: Cultura Popular / Artes Tradicionais

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
gl_es: Literatura

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
gl_es: Filme / Cine

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
gl_es: Filme Experimental / Vídeo

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
gl_es: Transmisións / Prensa

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
gl_es: Novo Medio

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
gl_es: Artes / Revistas de cultura

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
gl_es: Moda

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
gl_es: Sociedade / Política / Economía

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
gl_es: Revistas / Reportaxes / Documentais

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
gl_es: Consultorio Económico/Social

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
gl_es: Xente Extraordinaria

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
gl_es: Educación / Ciencia / Sucesos

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
gl_es: Natureza / Animais / Medio ambiente

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
gl_es: Tecnoloxía / Ciencias naturais

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
gl_es: Medicina / Fisioloxía / Psicoloxía

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
gl_es: Estranxeiro / Expedicións

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
gl_es: Sociedade / Ciencias espirituais

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
gl_es: Educación para Adultos

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
gl_es: Idiomas

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
gl_es: Lecer / Afeccións

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
gl_es: Turismo / Viaxe

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
gl_es: Artesania

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
gl_es: Automobilismo

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
gl_es: Estado físico e Saúde

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
gl_es: Cociña

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
gl_es: Publicidade / Compras

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
gl_es: Xardinería

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
gl_es: Características especiais

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
gl_es: Idioma Orixinal

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
gl_es: Negro & Branco

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
gl_es: Sen publicar

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
gl_es: Retransmisión en directo

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
gl_es: Policíaca / Suspense

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
gl_es: Aventuras / Western / Guerra

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
gl_es: Ciencia ficción / Fantasia / Terror

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
gl_es: Comedia

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
gl_es: Telenovela / Melodrama / Folclórico

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
gl_es: Romantica

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
gl_es: Serio / Clásico / Relixioso / Filme histórico

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
gl_es: Adultos

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
gl_es: Confirmar apagado

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
gl_es: Guía de TV

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
gl_es: Reproducir gravación

[ctx: #19690]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR has scheduled a reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
gl_es: O PVR programou un recordatorio para '{0:s}' na canle '{1:s}' no {2:s}.

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
gl_es: O PVR está a gravar neste intre '{0:s}' na canle '{1:s}'.

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
gl_es: O PVR comezará a gravar '{0:s}' na canle '{1:s}' as {2:s}.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
gl_es: O espertador diario producirase en {0:s}.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
gl_es: {0:d} minutos

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
gl_es: hai un minuto

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
gl_es: Apagar de todas formas

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
gl_es: Cartafol de música gardada

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
gl_es: Empregar reprodutor externo de DVD

[ctx: #20002]
en: External DVD player
gl_es: Reprodutor externo de DVD

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
gl_es: Cartafol de entrenamento

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
gl_es: Cartafol de capturas de pantalla

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
gl_es: Cartafol de listas de reprodución

[ctx: #20007]
en: Recordings
gl_es: Gravacións

[ctx: #20008]
en: Screenshots
gl_es: Capturas de pantalla

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
gl_es: Empregar Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
gl_es: Listas de reprodución de música

[ctx: #20012]
en: Video playlists
gl_es: Listas de reprodución de vídeo

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
gl_es: Queres iniciar o xogo?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
gl_es: Ordenar por: Listaxe de reprodución

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
gl_es: Miniatura remota

[ctx: #20016]
en: Current thumb
gl_es: Miniatura actual

[ctx: #20017]
en: Local thumb
gl_es: Miniatura local

[ctx: #20018]
en: No thumb
gl_es: Sen miniatura

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
gl_es: Escolla miniatura

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
gl_es: Pancarta

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
gl_es: Póster

[ctx: #20023]
en: Conflict
gl_es: Conflito

[ctx: #20024]
en: Scan new
gl_es: Escanear novo

[ctx: #20025]
en: Scan all
gl_es: Escanear todos

[ctx: #20026]
en: Region
gl_es: Rexión

[ctx: #20035]
en: Regional ({0:s})
gl_es: Rexional ({0:s})

[ctx: #20037]
en: Summary
gl_es: Resumo

[ctx: #20038]
en: Lock music window
gl_es: Bloquear xanela de música

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
gl_es: Bloquear xanela de vídeos

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
gl_es: Bloquear xanela de imaxes

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
gl_es: Bloquear xanelas de aplicacións e scripts

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
gl_es: Bloquear xestor de ficheiro

[ctx: #20043]
en: Lock settings
gl_es: Bloquear axustes

[ctx: #20044]
en: Start fresh
gl_es: Comezar de novo

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
gl_es: Entrar no modo mestre

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
gl_es: Deixar modo mestre

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
gl_es: Crear perfíl '{0:s}'?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
gl_es: Comezar con axustes novos ou copiar os predefinidos?

[ctx: #20049]
en: Best available
gl_es: O mellor dispoñíbel

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
gl_es: Auto-trocar entre 16:9 e 4:3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
gl_es: Tratar ficheiros amontoados como un único ficheiro

[ctx: #20052]
en: Caution
gl_es: Coidado

[ctx: #20053]
en: Left master mode
gl_es: Deixou o modo mestre

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
gl_es: Entrou no modo mestre

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
gl_es: Miniatura de Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
gl_es: Borrar miniatura

[ctx: #20058]
en: Add profile...
gl_es: Engadir perfíl...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
gl_es: Consultar información para tódolos álbums

[ctx: #20060]
en: Media info
gl_es: Información dos medios

[ctx: #20061]
en: Separate
gl_es: Separado

[ctx: #20062]
en: Shares with default
gl_es: Recursos compartidos con predefinición

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
gl_es: Recursos compartidos con predefinición (só lectura)

[ctx: #20064]
en: Copy default
gl_es: Copiar por defecto

[ctx: #20065]
en: Profile picture
gl_es: Imaxe do perfíl

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
gl_es: Bloquear preferencias

[ctx: #20067]
en: Edit profile
gl_es: Editar perfíl

[ctx: #20068]
en: Profile lock
gl_es: Bloquear perfíl

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
gl_es: Non se puido crear o cartafol

[ctx: #20070]
en: Profile directory
gl_es: Cartafol do perfíl

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
gl_es: Comezar con novas fontes de medios ou copiar as predefinidas?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
gl_es: Comproba que o cartafol seleccionado sexa escribíbel e que o nome do novo cartafol sexa válido

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
gl_es: Valoración MPAA

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
gl_es: Introducir código de bloqueo mestre

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
gl_es: Preguntar polo código de bloqueo mestre ó arrincar

[ctx: #20077]
en: Skin settings
gl_es: Configuracións da pel

[ctx: #20078]
en: - no link set -
gl_es: - sen ligazón -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
gl_es: Activar animacións

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
gl_es: Desactivar RSS durante a música

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
gl_es: Activar botóns de atallo

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
gl_es: Amosar aplicacións no menú principal

[ctx: #20083]
en: Show music information
gl_es: Amosar información da música

[ctx: #20084]
en: Show weather information
gl_es: Amosar información meteorolóxica

[ctx: #20085]
en: Show system information
gl_es: Amosar información do sistema

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
gl_es: Amosar espazo de disco dispoñíbel C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
gl_es: Amosar espazo de disco dispoñíbel E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
gl_es: Información meteorolóxica

[ctx: #20089]
en: Drive space free
gl_es: Espacio libre no disco

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
gl_es: Introducir nome dun recurso compartido existente

[ctx: #20091]
en: Lock code
gl_es: Código de bloqueo

[ctx: #20092]
en: Load profile
gl_es: Cargar perfíl

[ctx: #20093]
en: Profile name
gl_es: Nome do perfíl

[ctx: #20094]
en: Media sources
gl_es: Fontes de medios

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
gl_es: Introducir código de bloqueo do perfíl

[ctx: #20096]
en: Login screen
gl_es: Pantalla de inicio de sesión

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
gl_es: Obtendo información do álbum

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
gl_es: Obtendo información do álbum

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
gl_es: Un CD ou pista non poden ser ripeados mentres son reproducidos

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
gl_es: Código de bloqueo mestre e configuracións

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
gl_es: Introducir o código de bloqueo mestre sempre activa o modo mestre

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
gl_es: Gardar cambios no perfíl?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
gl_es: Atopáronse configuracións activas, Queres usalas?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
gl_es: Atopáronse fontes de medios antigas. Queres usalas?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
gl_es: Separado (bloqueado)

[ctx: #20108]
en: Root
gl_es: Raíz

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
gl_es: Configuracións de UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
gl_es: Autoiniciar cliente UPnP

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
gl_es: Último ingreso: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
gl_es: Nunca ingresou

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
gl_es: Perfil {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
gl_es: Nome de usuario / Seleccione un perfíl

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
gl_es: Empregar bloqueo na pantalla de ingreso

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
gl_es: Código de bloqueo non válido

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
gl_es: Isto require establecer o código de bloqueo mestre. Desexas establecelo agora?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
gl_es: Cargando información da aplicación

[ctx: #20121]
en: Party on!
gl_es: Carallada!

[ctx: #20122]
en: True
gl_es: Verdadeiro

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
gl_es: Mesturando bebidas

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
gl_es: Enchendo as cuncas

[ctx: #20125]
en: Logged on as
gl_es: Iniciaches sesión como

[ctx: #20126]
en: Log off
gl_es: Saír

[ctx: #20129]
en: Weave
gl_es: Tecer

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
gl_es: Tecer - Invertido

[ctx: #20131]
en: Blend
gl_es: Mesturar

[ctx: #20132]
en: Restart video
gl_es: Reiniciar vídeo

[ctx: #20133]
en: Edit network location
gl_es: Editar localización de rede

[ctx: #20134]
en: Remove network location
gl_es: Borrar localización de rede

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
gl_es: Queres escanear o cartafol?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
gl_es: Unidade de memoria

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
gl_es: Unidade de memoria montada

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
gl_es: Imposíbel montar a unidade de memoria

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
gl_es: No porto {0:d}, rañura {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
gl_es: Bloquear protector de pantalla

[ctx: #20141]
en: Set
gl_es: Definir

[ctx: #20142]
en: Username
gl_es: Nome de usuario

[ctx: #20143]
en: Enter password for
gl_es: Introducir contrasinal para

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
gl_es: Temporizador de apagado

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
gl_es: Intervalo de apagado (minutos)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
gl_es: Iniciado, apagado en {0:d}m

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
gl_es: Apagado en media hora

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
gl_es: Apagado nunha hora

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
gl_es: Apagado en dúas horas

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
gl_es: Temporizador de apagado personalizado

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
gl_es: Cancelar temporizador de apagado

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
gl_es: Bloquear preferencias para {0:s}

[ctx: #20153]
en: Browse...
gl_es: Explorar...

[ctx: #20154]
en: Summary information
gl_es: Resumo

[ctx: #20155]
en: Storage information
gl_es: Información do almacenamento

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
gl_es: Información do disco duro

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
gl_es: Información do DVD-ROM

[ctx: #20158]
en: Network information
gl_es: Información da rede

[ctx: #20159]
en: Video information
gl_es: Información do vídeo

[ctx: #20160]
en: Hardware information
gl_es: Información do hardware

[ctx: #20162]
en: Used
gl_es: Empregado

[ctx: #20163]
en: of
gl_es: de

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
gl_es: Bloqueo non soportado

[ctx: #20165]
en: Not locked
gl_es: Non bloqueado

[ctx: #20166]
en: Locked
gl_es: Bloqueado

[ctx: #20167]
en: Frozen
gl_es: Conxelado

[ctx: #20168]
en: Requires reset
gl_es: Require restaurar

[ctx: #20169]
en: Week
gl_es: Semana

[ctx: #20170]
en: Line
gl_es: Liña

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
gl_es: Rede de Windows (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
gl_es: Servidor XBMSP

[ctx: #20173]
en: FTP server
gl_es: Servidor FTP

[ctx: #20174]
en: FTPS server
gl_es: Servidor FTPS

[ctx: #20175]
en: UPnP server
gl_es: Servidor UPnP

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
gl_es: Amosar información do vídeo

[ctx: #20177]
en: Done
gl_es: Feito

[ctx: #20179]
en: Caps Lock
gl_es: Bloq. Maius.

[ctx: #20180]
en: Symbols
gl_es: Símbolos

[ctx: #20181]
en: Backspace
gl_es: Borrar

[ctx: #20182]
en: Space
gl_es: Espazo

[ctx: #20183]
en: Reload skin
gl_es: Recargar pel

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
gl_es: Empregar a vista de póster para as Series de TV

[ctx: #20186]
en: Please wait
gl_es: Agarda, por favor

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
gl_es: Notificar as actualizacións da biblioteca

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
gl_es: Activar autodesprazamento para a sinopse e a crítica

[ctx: #20190]
en: Custom
gl_es: Personalizado

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
gl_es: Activar rexistro de depuración

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
gl_es: Obter información adicional durante as actualizacións

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
gl_es: Provedor predefinido para a información do álbum

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
gl_es: Provedor predefinido para a información de artista

[ctx: #20195]
en: Change information provider
gl_es: Escoller o provedor da información

[ctx: #20196]
en: Export music library
gl_es: Exportar biblioteca de música

[ctx: #20197]
en: Import music library
gl_es: Importar biblioteca de música

[ctx: #20198]
en: No artist found!
gl_es: Artista non atopado!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
gl_es: Fallou a descarga da información de artista

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
gl_es: Preferir información online

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
gl_es: Con isto habilitado, calquera información que se descargue para os álbums e artistas substituirá calquera información que teñan definidas as etiquetas das cancións, tales como xéneros, ano, artistas da canción, etc. É útil se ten identificadores MusicBrainz nas etiquetas das túas cancións

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
gl_es: Buscar subtítulos externos

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
gl_es: Cartafol de información do artista

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
gl_es: Preferir o arte en liña do álbum

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
gl_es: Se non existe unha capa local para o álbum, empregarase unha en liña. Se non ningunha está dispoñíbel, empregarase a anexada ao ficheiro de música.

[ctx: #20240]
en: Android music
gl_es: Música en Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
gl_es: Vídeos en Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
gl_es: Imaxes en Android

[ctx: #20243]
en: Android photos
gl_es: Fotos en Android

[ctx: #20244]
en: Android apps
gl_es: Aplicacións de Android

[ctx: #20245]
en: Windows music library
gl_es: Biblioteca de música de Windows

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
gl_es: Biblioteca de vídeo de Windows

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
gl_es: Biblioteca de imaxes de Windows

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
gl_es: Biblioteca de fotos de Windows

[ctx: #20249]
en: Windows documents
gl_es: Documentos de Windows

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
gl_es: Carallada! (vídeos)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
gl_es: Mesturando bebidas (vídeos)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
gl_es: Enchendo as cuncas (vídeos)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
gl_es: Servidor WebDAV (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
gl_es: Servidor WebDAV (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
gl_es: Primeiro inicio, edita o teu perfil

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
gl_es: Sistema de ficheiros en rede (NFS)

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH / SFTP)
gl_es: Shell Seguro (SSH / SFTP)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
gl_es: Buscador zeroconf

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
gl_es: Cartafol do servidor web (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
gl_es: Cartafol do servidor web (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
gl_es: Imposíbel escribir no cartafol:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
gl_es: Canles RSS (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
gl_es: Canles RSS (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
gl_es: DNS Secundario

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
gl_es: Servidor DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
gl_es: Crear novo cartafol

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
gl_es: Descoñecido ou en placa (protexido)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
gl_es: Vídeos - Biblioteca

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
gl_es: Ordenar por: ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
gl_es: Analizando filmes usando {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
gl_es: Analizando vídeos musicais usando {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
gl_es: Analizando Series de TV usando {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
gl_es: Analizando artistas usando {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
gl_es: Analizando álbums usando {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
gl_es: Opcións de escaneado de contidos

[ctx: #20323]
en: Movie plot
gl_es: Sinopse do filme

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
gl_es: Reproducir parte

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
gl_es: Reaxuste da calibración

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
gl_es: Buscar destino

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
gl_es: Os filmes están en cartafoles separados que concordan co seu título

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
gl_es: Usar nomes dos cartafois para as pescudas

[ctx: #20331]
en: File
gl_es: Ficheiro

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
gl_es: Empregar os nomes de ficheiro ou cartafol nas buscas?

[ctx: #20333]
en: Set content
gl_es: Definir contido

[ctx: #20334]
en: Folder
gl_es: Cartafol

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
gl_es: Buscar contido recursivamente?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
gl_es: Desbloquear fontes

[ctx: #20338]
en: Movie
gl_es: Filme

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
gl_es: Queres borrar todos os elementos dentro desta ruta da túa biblioteca?

[ctx: #20342]
en: Movies
gl_es: Filmes

[ctx: #20343]
en: TV shows
gl_es: Series de TV

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
gl_es: Este cartafol contén

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
gl_es: Executar escaneo automático

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
gl_es: Escanear recursivamente

[ctx: #20347]
en: as
gl_es: coma

[ctx: #20348]
en: Directors
gl_es: Directores

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
gl_es: Non se atoparon ficheiros de vídeo nesta ruta!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
gl_es: {0:s} ({1:s} votos)

[ctx: #20351]
en: TV show information
gl_es: Información da Serie de TV

[ctx: #20352]
en: Episode information
gl_es: Información do episodio

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
gl_es: Cargando detalles da Serie de TV

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
gl_es: Obtendo guía de episodios

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
gl_es: Cargando información dos episodios no cartafol

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
gl_es: Seleccionar Serie de TV:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
gl_es: Introducir o nome da Serie de TV

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
gl_es: Tempada {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
gl_es: Episodio

[ctx: #20360]
en: Episodes
gl_es: Episodios

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
gl_es: Cargando detalles do episodio

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
gl_es: Borrar episodio da biblioteca

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
gl_es: Eliminar a Serie de TV da biblioteca

[ctx: #20364]
en: TV show
gl_es: Serie de TV

[ctx: #20365]
en: Episode plot
gl_es: Sinopse do episodio

[ctx: #20366]
en: * All seasons
gl_es: * Tódalas tempadas

[ctx: #20367]
en: Hide watched
gl_es: Ocultar os vistos

[ctx: #20368]
en: Prod code
gl_es: Código de Prod

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
gl_es: Amosar información dos elementos non vistos

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
gl_es: * Oculto para non desvelar acontecementos *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
gl_es: Estabrecer a miniatura da tempada

[ctx: #20372]
en: Season image
gl_es: Imaxe da tempada

[ctx: #20373]
en: Season
gl_es: Tempada

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
gl_es: Descargando información do filme

[ctx: #20375]
en: Unassign content
gl_es: Contido non asignado

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
gl_es: Título orixinal

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
gl_es: Actualizar información da Serie de TV

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
gl_es: Actualizar a información para todos os episodios?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
gl_es: O cartafol seleccionado contén só unha Serie de TV

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
gl_es: Excluir o cartafol seleccionado dos escaneos

[ctx: #20381]
en: Specials
gl_es: Especiais

[ctx: #20382]
en: Recently added
gl_es: Engadidos recentemente

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
gl_es: O cartafol seleccionado contén só un vídeo

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
gl_es: Ligazón á Serie de TV

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
gl_es: Eliminar ligazón á Serie de TV

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
gl_es: Filmes engadidos recentemente

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
gl_es: Episodios engadidos recentemente

[ctx: #20388]
en: Studios
gl_es: Estudios

[ctx: #20389]
en: Music videos
gl_es: Vídeos musicais

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
gl_es: Vídeos musicais engadidos recentemente

[ctx: #20391]
en: Music video
gl_es: Vídeo musical

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
gl_es: Borrar vídeo musical da biblioteca

[ctx: #20393]
en: Music video information
gl_es: Información do vídeo musical

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
gl_es: Cargar información do vídeo musical

[ctx: #20395]
en: Mixed
gl_es: Mesturado

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
gl_es: Ir a álbums do artista

[ctx: #20397]
en: Go to album
gl_es: Ir a álbum

[ctx: #20398]
en: Play song
gl_es: Reproducir canción

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
gl_es: Ir a vídeos musicais dende o álbum

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
gl_es: Ir a vídeos musicais do artista

[ctx: #20401]
en: Play music video
gl_es: Reproducir vídeo musical

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
gl_es: Descargar as miniaturas para actores

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
gl_es: Estabrecer miniatura do actor

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
gl_es: Eliminar o marcador

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
gl_es: Borrar marcador do episodio

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
gl_es: Estabrecer marcador do episodio

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
gl_es: Axustes do provedor da información

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
gl_es: Descargar información do vídeo musical

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
gl_es: Descargar información da Serie de TV

[ctx: #20411]
en: Flatten
gl_es: Agrupar

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
gl_es: Agrupar as tempadas das Series de TV

[ctx: #20413]
en: Get fanart
gl_es: Obter fanart

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
gl_es: Amosar fanart nas bibliotecas de vídeo e música

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
gl_es: Escaneando novos contidos

[ctx: #20416]
en: First aired
gl_es: Primeira emisión

[ctx: #20417]
en: Writer
gl_es: Guionista

[ctx: #20418]
en: Writers
gl_es: Guionistas

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
gl_es: Substituír os nomes de ficheiro cos títulos da biblioteca

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
gl_es: Xamáis

[ctx: #20421]
en: If only one season
gl_es: Se só hai unha tempada

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
gl_es: Sempre

[ctx: #20423]
en: Has trailer
gl_es: Ten trailer

[ctx: #20424]
en: False
gl_es: Falso

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
gl_es: Presentación de carteis

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
gl_es: Exportar a un único ficheiro ou a ficheiros separados por cada entrada?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
gl_es: Escoller tipo de regra

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
gl_es: Só un ficheiro

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
gl_es: Varios ficheiros

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
gl_es: Exportar miniaturas e fanarts?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
gl_es: Substituír ficheiros antigos?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
gl_es: Excluír ruta das actualizacións da biblioteca

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
gl_es: Extraer información de vídeo dos ficheiros

[ctx: #20434]
en: Sets
gl_es: Conxuntos

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
gl_es: Combinar elementos de vídeo separados

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
gl_es: Exportar miniatura do actor?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
gl_es: Escoller fanar

[ctx: #20438]
en: Local fanart
gl_es: Fanart local

[ctx: #20439]
en: No fanart
gl_es: Sen fanart

[ctx: #20440]
en: Current fanart
gl_es: Fanart actual

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
gl_es: Cartel remoto

[ctx: #20442]
en: Change content
gl_es: Trocar contido

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
gl_es: Queres actualizar a información de todos os elementos dentro desta ruta?

[ctx: #20444]
en: Add to library
gl_es: Engadir á biblioteca

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
gl_es: Atopouse información almacenada localmente. Queres ignorala e actualizar dende Internet?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
gl_es: Queres engadir o medio desta fonte á túa biblioteca?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
gl_es: Non se puido descargar a información

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
gl_es: Imposíbel conectar co servidor remoto

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
gl_es: Non se puido conectar ao servidor remoto. Queres seguir a escanear?

[ctx: #20451]
en: Countries
gl_es: Países

[ctx: #20452]
en: episode
gl_es: episodio

[ctx: #20453]
en: episodes
gl_es: episodios

[ctx: #20454]
en: Listener
gl_es: Escoitador

[ctx: #20455]
en: Listeners
gl_es: Escoitadores

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
gl_es: Simplificar a xeraquización

[ctx: #20457]
en: Movie set
gl_es: Conxunto de filmes

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
gl_es: Amosar conxuntos de filmes

[ctx: #20459]
en: Tags
gl_es: Etiquetas

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
gl_es: Engadir {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
gl_es: Eliminar {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
gl_es: Nova etiqueta...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
gl_es: Xa existe unha etiqueta co nome '{0:s}'.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
gl_es: Seleccionar {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
gl_es: Xestionar conxunto de filmes

[ctx: #20466]
en: Select movie set
gl_es: Seleccionar conxunto de filmes

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
gl_es: Sen establecer (eliminar de {0:s})

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
gl_es: Engadir o filme a un novo conxunto

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
gl_es: Manter o conxunto actual ({0:s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
gl_es: Incluir conxuntos que conteñen un só filme

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
gl_es: Amosar as Series de TV baleiras

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
gl_es: Amosar ficheiros e cartafoles ocultos

[ctx: #21331]
en: New media detected
gl_es: Novo medio detectado

[ctx: #21332]
en: Browse videos
gl_es: Explorar vídeos

[ctx: #21333]
en: Browse music
gl_es: Explorar música

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
gl_es: Explorar imaxes

[ctx: #21335]
en: Browse files
gl_es: Explorar ficheiros

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
gl_es: Conectado con {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
gl_es: Nunca

[ctx: #21338]
en: Select version
gl_es: Seleccionar versión

[ctx: #21339]
en: Version {0:s}
gl_es: Versión {0:s}

[ctx: #21340]
en: Auto-update
gl_es: Actualización automática

[ctx: #21341]
en: No updates available
gl_es: Sen actualizacións dispoñíbeis

[ctx: #21343]
en: Use video tags
gl_es: Empregar as etiquetas do vídeo

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
gl_es: Sen categoría

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
gl_es: Activar o soporte UPnP

[ctx: #21359]
en: Add media share...
gl_es: Engadir recurso compartido...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
gl_es: Compartir as miñas bibliotecas

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
gl_es: Buscar reprodutores UPnP remotos

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
gl_es: Marcador creado

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
gl_es: Creouse un marcador neste episodio

[ctx: #21364]
en: Edit media share
gl_es: Editar recurso compartido

[ctx: #21365]
en: Remove media share
gl_es: Borrar recurso compartido

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
gl_es: Cartafol de subtítulos personalizados

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
gl_es: Cartafol de filme e subtítulos alternativos

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
gl_es: Activar o soporte para rato e pantalla táctil

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
gl_es: Reproducir sons da Interface durante a reprodución de medios

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
gl_es: Miniatura

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
gl_es: Rexión forzada do reprodutor de DVD

[ctx: #21373]
en: Display
gl_es: Pantalla

[ctx: #21374]
en: Video aspect
gl_es: Aspecto do vídeo

[ctx: #21377]
en: Widescreen
gl_es: Panorámica

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
gl_es: Activar 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
gl_es: Activar 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
gl_es: Activar 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
gl_es: Introducir nome da nova listaxe de reprodución

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
gl_es: Amosar botóns "Engadir fonte"

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
gl_es: Activar barras de desprazamento

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
gl_es: Trocar o filtro de vistos nun conmutador na biblioteca de vídeo

[ctx: #21385]
en: Open
gl_es: Abrir

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
gl_es: Nivel de xestión acústica

[ctx: #21387]
en: Fast
gl_es: Rápido

[ctx: #21388]
en: Quiet
gl_es: Silandeiro

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
gl_es: Activar fondo personalizado

[ctx: #21390]
en: Power management level
gl_es: Nivel de xestión de enerxía

[ctx: #21391]
en: High power
gl_es: Enerxía alta

[ctx: #21392]
en: Low power
gl_es: Enerxía baixa

[ctx: #21393]
en: High standby
gl_es: Modo de espera alt

[ctx: #21394]
en: Low standby
gl_es: Modo de espera baixo

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
gl_es: Non é posíbel cachear os ficheiros maiores de 4GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
gl_es: Capítulo

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
gl_es: Pixel Shader v2 de alta calidade

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
gl_es: Empregar animacións preadolescentes

[ctx: #21400]
en: contains
gl_es: Contén

[ctx: #21401]
en: does not contain
gl_es: Non contén

[ctx: #21402]
en: is
gl_es: é

[ctx: #21403]
en: is not
gl_es: non é

[ctx: #21404]
en: starts with
gl_es: comeza por

[ctx: #21405]
en: ends with
gl_es: remata en

[ctx: #21406]
en: greater than
gl_es: maior que

[ctx: #21407]
en: less than
gl_es: menor que

[ctx: #21408]
en: after
gl_es: despois

[ctx: #21409]
en: before
gl_es: antes

[ctx: #21410]
en: in the last
gl_es: derradeiro

[ctx: #21411]
en: not in the last
gl_es: non derradeiro

[ctx: #21412]
en: Information providers
gl_es: Provedores de información

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
gl_es: Provedor predefinido para a información de filmes

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
gl_es: Provedor predefinido para a información das Series de TV

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
gl_es: Provedor predefinido para a información de vídeos musicais

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
gl_es: Seleccionar a primeira tempada / episodio non visto

[ctx: #21417]
en: Settings
gl_es: Configuración

[ctx: #21418]
en: Multilingual
gl_es: Multiligüe

[ctx: #21419]
en: No information providers present
gl_es: Actualmente non hai provedores de información

[ctx: #21420]
en: Value to match
gl_es: Valor para comprobar

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
gl_es: Regra da lista de reprodución intelixente

[ctx: #21422]
en: Match items where
gl_es: Emparellar elementos onde

[ctx: #21423]
en: New rule...
gl_es: Nova regra...

[ctx: #21424]
en: Items must match
gl_es: Os elementos deben coincidir con

[ctx: #21425]
en: all of the rules
gl_es: tódalas regras

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
gl_es: unha ou máis regras

[ctx: #21427]
en: Limit to
gl_es: Limitar a

[ctx: #21428]
en: No limit
gl_es: Sen límite

[ctx: #21429]
en: Order by
gl_es: Ordenar por

[ctx: #21430]
en: ascending
gl_es: ascendente

[ctx: #21431]
en: descending
gl_es: descendente

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
gl_es: Editar lista de reprodución intelixente

[ctx: #21433]
en: Playlist name
gl_es: Nome da listaxe de reprodución

[ctx: #21434]
en: Find items where
gl_es: Atopar elementos onde

[ctx: #21435]
en: Edit
gl_es: Editar

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
gl_es: Nova lista de reprodución intelixente...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
gl_es: Disco {0:c}

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
gl_es: Editar regras do modo carallada

[ctx: #21440]
en: Home folder
gl_es: Cartafol inicial

[ctx: #21441]
en: Watched count
gl_es: Contador dos vistos

[ctx: #21442]
en: Episode title
gl_es: Título do episodio

[ctx: #21443]
en: Video resolution
gl_es: Resolución de vídeo

[ctx: #21444]
en: Audio channels
gl_es: Canles de son

[ctx: #21445]
en: Video codec
gl_es: Códec de vídeo

[ctx: #21446]
en: Audio codec
gl_es: Códec de son

[ctx: #21447]
en: Audio language
gl_es: Idioma do son

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
gl_es: Idioma do subtítulo

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
gl_es: O control remoto envía pulsacións de teclado

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
gl_es: Editar

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
gl_es: Conexión a internet requerida.

[ctx: #21452]
en: Get more...
gl_es: Obter máis...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
gl_es: Sistema de ficheiros raíz

[ctx: #21454]
en: Source too slow
gl_es: Fonte curta de máis

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
gl_es: Taxa de lectura lenta de máis para una reprodución continuada

[ctx: #21456]
en: External storage
gl_es: Almacenamento externo

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
gl_es: Contador de episodios vistos

[ctx: #21458]
en: Group by
gl_es: Agrupado por

[ctx: #21459]
en: mixed
gl_es: mesturado

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
gl_es: Fondo do vídeo

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
gl_es: Enriba do vídeo

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
gl_es: Ao amosar a vista dunha tempada ou episodio nas Series de TV seleccionase automaticamente a primeira tempada ou episodio non visto.[CR]Ao entrar [por primeira vez] seleccionarase o primeiro elemento non visto.[CR][Sempre] se seleccionará o primeiro elemento non visto.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
gl_es: {0:.1f} a {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
gl_es: {0:d} a {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
gl_es: {0:s} a {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
gl_es: Na primeira entrada

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
gl_es: Incluír "Todas as tempadas" e "Os especiais"

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
gl_es: Considerar ou non os elementos de "Todas as tempadas" e "Especiais" na selección dos elementos non vistos.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
gl_es: Ningún

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
gl_es: Ambos

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
gl_es: Só "Todas as tempadas"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
gl_es: Só "Os especiais"

[ctx: #21478]
en: Open
gl_es: Abrir

[ctx: #21479]
en: Run
gl_es: Executar

[ctx: #21480]
en: Use
gl_es: Usar

[ctx: #21481]
en: Audio track count
gl_es: Contador de pistas de son

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
gl_es: Cantidade de pistas de subtítulos

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
gl_es: Vista

[ctx: #21602]
en: (External)
gl_es: (Externo)

[ctx: #21800]
en: File name
gl_es: Nome do ficheiro

[ctx: #21801]
en: File path
gl_es: Ruta do ficheiro

[ctx: #21802]
en: File size
gl_es: Tamaño do ficheiro

[ctx: #21803]
en: File date / time
gl_es: Data / Hora do ficheiro

[ctx: #21804]
en: Slide index
gl_es: Índice da diapositiva

[ctx: #21805]
en: Resolution
gl_es: Resolución

[ctx: #21806]
en: Comment
gl_es: Comentario

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
gl_es: Cor / Branco e Negro

[ctx: #21808]
en: JPEG process
gl_es: Procesamento JPEG

[ctx: #21820]
en: Date / Time
gl_es: Data / Hora

[ctx: #21821]
en: Description
gl_es: Descrición

[ctx: #21822]
en: Camera make
gl_es: Marca da cámara

[ctx: #21823]
en: Camera model
gl_es: Modelo da cámara

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
gl_es: Comentario EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
gl_es: Apertura

[ctx: #21827]
en: Focal length
gl_es: Lonxitude focal

[ctx: #21828]
en: Focus distance
gl_es: Distancia focal

[ctx: #21829]
en: Exposure
gl_es: Exposición

[ctx: #21830]
en: Exposure time
gl_es: Tempo da exposición

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
gl_es: Descentramento da exposición

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
gl_es: Modo da exposición

[ctx: #21833]
en: Flash used
gl_es: Empregar flash

[ctx: #21834]
en: White-balance
gl_es: Balance de brancos

[ctx: #21835]
en: Light source
gl_es: Fonte de luz

[ctx: #21836]
en: Metering mode
gl_es: Modo de medida

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
gl_es: Zoom dixital

[ctx: #21839]
en: CCD width
gl_es: Ancho CCD

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
gl_es: Latitude GPS

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
gl_es: Lonxitudie GPS

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
gl_es: Altitude GPS

[ctx: #21843]
en: Orientation
gl_es: Orientación

[ctx: #21844]
en: XP comment
gl_es: Comentario XP

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
gl_es: Analizar na biblioteca

[ctx: #21857]
en: Sub-location
gl_es: Sublocalización

[ctx: #21858]
en: Image type
gl_es: Tipo de imaxe

[ctx: #21859]
en: Time created
gl_es: Hora de creación

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
gl_es: Categorías adicionais

[ctx: #21861]
en: Keywords
gl_es: Verbas chave

[ctx: #21862]
en: Caption
gl_es: Pé de imaxe

[ctx: #21863]
en: Author
gl_es: Autor

[ctx: #21864]
en: Headline
gl_es: Titular

[ctx: #21865]
en: Special instructions
gl_es: Instrucións especiais

[ctx: #21866]
en: Category
gl_es: Categoría

[ctx: #21867]
en: Byline
gl_es: Sinatura

[ctx: #21868]
en: Byline title
gl_es: Título da sinatura

[ctx: #21869]
en: Credit
gl_es: Crédito

[ctx: #21870]
en: Source
gl_es: Fonte

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
gl_es: Copyright

[ctx: #21872]
en: Object name
gl_es: Nome do obxecto

[ctx: #21873]
en: City
gl_es: Cidade

[ctx: #21874]
en: State
gl_es: Estado

[ctx: #21875]
en: Country
gl_es: País

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
gl_es: Referencia TX orixinal

[ctx: #21877]
en: Date created
gl_es: Data de creación

[ctx: #21878]
en: Urgency
gl_es: Urxencia

[ctx: #21879]
en: Country code
gl_es: Código de país

[ctx: #21880]
en: Reference service
gl_es: Referencia de servizo

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
gl_es: Permitir o control remoto vía UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
gl_es: Tentar evitar a introdución antes do menú do DVD

[ctx: #21883]
en: Saved music
gl_es: Música gardada

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
gl_es: Consultar información para tódolos artistas

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
gl_es: Descargar información do álbum

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
gl_es: Descargar información do artista

[ctx: #21887]
en: Biography
gl_es: Biografía

[ctx: #21888]
en: Discography
gl_es: Discografía

[ctx: #21889]
en: Searching artist
gl_es: Procurando artista

[ctx: #21890]
en: Select artist
gl_es: Escolla artista

[ctx: #21891]
en: Artist information
gl_es: Información do artista

[ctx: #21892]
en: Instruments
gl_es: Instrumentos

[ctx: #21893]
en: Born
gl_es: Nado

[ctx: #21894]
en: Formed
gl_es: Formación

[ctx: #21895]
en: Themes
gl_es: Temas

[ctx: #21896]
en: Disbanded
gl_es: Separado

[ctx: #21897]
en: Died
gl_es: Morto

[ctx: #21898]
en: Years active
gl_es: Anos en activo

[ctx: #21899]
en: Label
gl_es: Etiqueta

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
gl_es: Nado / Formado

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
gl_es: Actualizar biblioteca ó arrincar

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
gl_es: Agochar progreso da actualización da biblioteca

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
gl_es: Sufixo DNS

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
gl_es: Atrasado: {0:2.3f}s

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
gl_es: Adiantado: {0:2.3f}s

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
gl_es: Compensación dos subtítulos

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
gl_es: Vendedor OpenGL:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
gl_es: Renderizador OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
gl_es: Versión de OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
gl_es: Temperatura da GPU:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
gl_es: Temperatura da CPU:

[ctx: #22012]
en: Total memory
gl_es: Memoria total

[ctx: #22013]
en: Profile data
gl_es: Datos do perfíl

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
gl_es: Empregar atenuación na pausa durante a reprodución de vídeo

[ctx: #22015]
en: All recordings
gl_es: Tódalas grabacións

[ctx: #22016]
en: By title
gl_es: Por título

[ctx: #22017]
en: By group
gl_es: Por grupo

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
gl_es: Grabacións por título

[ctx: #22020]
en: Guide
gl_es: Guía

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
gl_es: Minimizar barras negras

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
gl_es: Amosar ficheiros de vídeo nas listaxes

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
gl_es: Versión do Direct3D:

[ctx: #22030]
en: Font
gl_es: Fonte

[ctx: #22031]
en: Size
gl_es: Tamaño

[ctx: #22032]
en: Colours
gl_es: Cores

[ctx: #22033]
en: Charset
gl_es: Conxunto de caracteres

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
gl_es: Retomar

[ctx: #22079]
en: Default select action
gl_es: Acción de selección predefinida

[ctx: #22080]
en: Choose
gl_es: Escoller

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
gl_es: Amosar información

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
gl_es: Máis...

[ctx: #22083]
en: Play all
gl_es: Reproducir todos

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
gl_es: Teletexto non dispoñíbel

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
gl_es: Activar teletexto

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
gl_es: Parte {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
gl_es: Precarregando {0:d} bytes

[ctx: #23053]
en: Stopping
gl_es: Detendo

[ctx: #23054]
en: Running
gl_es: Procesando

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
gl_es: Dimensionar o Teletexto a 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
gl_es: Reprodutor externo activo

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
gl_es: Premer en "Aceptar" para rematar o reprodutor

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
gl_es: Premer en "Aceptar" cando remate a reprodución

[ctx: #24000]
en: Add-on
gl_es: Complemento

[ctx: #24001]
en: Add-ons
gl_es: Complementos

[ctx: #24002]
en: Add-on options
gl_es: Opcións dos complementos

[ctx: #24003]
en: Add-on information
gl_es: Info. do complemento

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
gl_es: Actualizados recentemente

[ctx: #24005]
en: Media sources
gl_es: Fontes dos medios

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
gl_es: Sons da Interface

[ctx: #24007]
en: Movie information
gl_es: Información dos filmes

[ctx: #24008]
en: Screensaver
gl_es: Protector de pantalla

[ctx: #24010]
en: Visualisation
gl_es: Visualización

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
gl_es: Repositorio de complementos

[ctx: #24012]
en: Subtitles
gl_es: Subtítulos

[ctx: #24013]
en: Lyrics
gl_es: Letras

[ctx: #24014]
en: TV information
gl_es: Información de TV

[ctx: #24015]
en: Music video information
gl_es: Información dos vídeos musicais

[ctx: #24016]
en: Album information
gl_es: Información dos álbums

[ctx: #24017]
en: Artist information
gl_es: Información dos artistas

[ctx: #24018]
en: Services
gl_es: Información dos servizos

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
gl_es: Clientes PVR

[ctx: #24020]
en: Configure
gl_es: Configurar

[ctx: #24021]
en: Disable
gl_es: Desactivar

[ctx: #24022]
en: Enable
gl_es: Activar

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
gl_es: Desactivado

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
gl_es: Complemento desactivado

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
gl_es: Menús contextuais

[ctx: #24026]
en: Languages
gl_es: Idiomas

[ctx: #24027]
en: Weather
gl_es: Meteoroloxía

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
gl_es: Weather.com (normal)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
gl_es: Servizo de información meteorolóxica

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
gl_es: Este complemento non se pode configurar

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
gl_es: Erro cargando as configuracións

[ctx: #24032]
en: All add-ons
gl_es: Todos os complementos

[ctx: #24033]
en: Install from repository
gl_es: Instalar dende o repositorio

[ctx: #24034]
en: Check for updates
gl_es: Comprobar actualizacións

[ctx: #24035]
en: Image collections
gl_es: Coleccións de imaxes

[ctx: #24036]
en: Changelog
gl_es: Rexistro de cambios

[ctx: #24037]
en: Uninstall
gl_es: Desinstalar

[ctx: #24038]
en: Install
gl_es: Instalar

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
gl_es: Complementos desactivados

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
gl_es: (Limpar o axuste actual)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
gl_es: Instalar dende o ficheiro .zip

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
gl_es: Descargando {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
gl_es: Actualizacións dispoñíbeis

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
gl_es: Instalando {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
gl_es: Non se puido instalar o complemento dende o ficheiro zip

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
gl_es: {0:s} está a ser empregado polo(s) seguinte(s) complemento(s) instalado(s)

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
gl_es: Este complemento non se pode desinstalar

[ctx: #24048]
en: VideoPlayer InputStream
gl_es: Fluxo de entrada do reproductor de vídeo

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
gl_es: Complementos dispoñíbeis

[ctx: #24051]
en: Version:
gl_es: Versión:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
gl_es: Renuncia

[ctx: #24053]
en: License:
gl_es: Licencia:

[ctx: #24054]
en: What's new
gl_es: Que hai de novo

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
gl_es: Comprobar actualizacións

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
gl_es: Última actualización {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
gl_es: Instalando {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
gl_es: Verificando as dependencias...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
gl_es: Queres activar este complemento?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
gl_es: Queres desactivar este complemento?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
gl_es: Hai actualización dispoñíbeis para este complemento

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
gl_es: Complementos activos

[ctx: #24063]
en: Auto update
gl_es: Actualizar automaticamente

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
gl_es: Complemento activo

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
gl_es: Complemento actualizado

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
gl_es: Cancelar a descarga do complemento?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
gl_es: Descargando complemento

[ctx: #24068]
en: Update available
gl_es: Actualización dispoñíbel

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
gl_es: Non se puido cargar o complemento.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
gl_es: Aconteceu un erro descoñecido.

[ctx: #24072]
en: Settings required
gl_es: Axustes requiridos

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
gl_es: Non foi posíbel conectar

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
gl_es: Precísase reiniciar

[ctx: #24075]
en: Disable
gl_es: Desactivar

[ctx: #24076]
en: Add-on required
gl_es: Requírese dun complemento

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
gl_es: Verificando os complementos descargados...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
gl_es: Descargando o complemento...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
gl_es: Instalando as dependencias do complemento...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
gl_es: Conectar de novo?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
gl_es: Complementos de axuda

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
gl_es: Bibliotecas de complementos

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
gl_es: Bibliotecas de información

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
gl_es: Complemento instalado

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
gl_es: Produciuse un erro a instalar a dependencia

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
gl_es: Instalando o complemento...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
gl_es: Todos os repositorios

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
gl_es: Reinicio do complemento

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
gl_es: Bloquear o xestor de complementos

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
gl_es: Este complemento non se pode desactivar

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
gl_es: Buscando actualizacións

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
gl_es: Comprobando {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
gl_es: Complemento desactivado xa que foi marcado como roto no repositorio.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
gl_es: Caché do paquete local

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
gl_es: O complemento foi marcado como roto no repositorio.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
gl_es: Queres desactivalo no sistema?

[ctx: #24098]
en: Broken
gl_es: Roto

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
gl_es: Queres empregar esta pel?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
gl_es: Para usar esta característica tes que descargar un complemento:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
gl_es: Queres descargar este complemento?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
gl_es: Non se puido cargar o tema

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
gl_es: Faltan algúns ficheiros da pel

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
gl_es: O complemento no é compatíbel debido a dependencias non atopadas.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
gl_es: Por en pausa ó procurar subtítulos

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
gl_es: Especificar onde gardar os subtítulos descargados, no mesmo lugar que o vídeo ou nun lugar da túa elección.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
gl_es: Procurando subtítulos...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
gl_es: {0:d} subtítulos atopados

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
gl_es: Non se atoparon subtítulos

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
gl_es: Descargando subtítulos...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
gl_es: Descargar subtítulos para estes idiomas

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
gl_es: Definir os idiomas a empregar na procura de subtítulos.[CR]Nota: Non todos os servizos de subtítulos usarán todos os idiomas.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
gl_es: Produciuse un erro na descarga do subtítulo

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
gl_es: Servizos de subtítulos non instalados

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
gl_es: Ubicación dos subtítulos gravados

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
gl_es: Servizo de Series de TV predefinido

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
gl_es: Seleccionar o servizo a empregar para a busca predefinida dos subtítulos dos programas de TV.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
gl_es: Servizo de filmes predefinido

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
gl_es: Seleccionar servizo a empregar para a busca predefinida dos subtítulos de filmes.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
gl_es: Cadea de busca manual

[ctx: #24121]
en: Enter search string
gl_es: Inserir cadea da procura

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
gl_es: Por en pausa o vídeo actual durante a busca de subtítulos e continuar cando estean dispoñíbeis.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
gl_es: Seguinte ao vídeo

[ctx: #24125]
en: Custom location
gl_es: Ubicación personalizada

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
gl_es: Descargar auto. o primeiro subtítulo

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
gl_es: Descargar auto. o primeiro subtítulo da listaxe de resultados da busca

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
gl_es: Activar análise de subtítulos

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
gl_es: Activar o análise de SUB nos fluxos de vídeo. Pon un pouco máis de carga no CPU

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
gl_es: Queres cambiar para este idioma?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
gl_es: Axustes dos subtítulos

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
gl_es: Descargar subtítulos...

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
gl_es: Queres activar este complemento?

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
gl_es: Actualizar

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
gl_es: Ver engadidos

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
gl_es: Vista

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
gl_es: Engadido desactivado

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
gl_es: Non se puido satisfacer a dependencia de {0:s} da versión {1:s}.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
gl_es: Produciuse un erro ao instalar o complemento dende o ficheiro zip localizado en {0:s} xa que a estrutura non é válida.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
gl_es: Complemento desinstalado

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
gl_es: Escáner da biblioteca de vídeo

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
gl_es: Escáner da biblioteca de música

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
gl_es: Produciuse un erro ao escanear {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
gl_es: Complementos incompatíbeis

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
gl_es: Os seguintes complementos son incompatíbeis con esta versión de Kodi e foron deshabilitados automáticamente: {0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
gl_es: Migración da base de datos en progreso - agarde, por favor

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
gl_es: Migración de complemento(s) en progreso - agarde, por favor

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
gl_es: O complemento non é compatíbel con esta versión do Kodi.

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
gl_es: 30 segundos

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
gl_es: 60 segundos

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
gl_es: 90 segundos

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
gl_es: 120 segundos

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
gl_es: Empregar o teclado virtual do Kodi

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
gl_es: Obsoleto: {0:s}

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
gl_es: Obsoleto

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
gl_es: Poucas

[ctx: #24180]
note: The minimum version a dependency must meet. This is set in the <requires> tag of the dependee {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s}{3:s}
gl_es: Mínima: {0:s}{3:s}

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
gl_es: Mínima: {0:s} => A instalar: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
gl_es: Mínima: {0:s} / Instalada: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
gl_es: Mínima: {0:s} / Instalada: {1:s} => Actualizar á: {2:s}{3:s}

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
gl_es:  (opcional)

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
gl_es: Non se puido conectar ao repositorio.

[ctx: #24992]
en: System
gl_es: Sistema

[ctx: #24993]
en: Information providers
gl_es: Provedores de información

[ctx: #24994]
en: Running
gl_es: Procesando

[ctx: #24995]
en: Orphaned
gl_es: Orfo

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
gl_es: Xestionar dependencias

[ctx: #24997]
en: Look and feel
gl_es: Aspecto

[ctx: #24998]
en: My add-ons
gl_es: Os meus complementos

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
gl_es: Ocultar incompatíbeis

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
gl_es: Notificacións

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
gl_es: Ocultar foráneos

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
gl_es: Seleccionar dende tódolos títulos...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
gl_es: Amosar o menú do Blu-ray

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
gl_es: Reproducir título principal: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
gl_es: Título: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
gl_es: Seleccionar elemento de reprodución

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
gl_es: Capitulos: {0:d} - duración: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
gl_es: Fallou a reprodución do Blu-ray

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
gl_es: O menú deste Blu-ray non está soportado

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
gl_es: Capítulo {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
gl_es: Anuncio

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
gl_es: Omisión auto. desctivada

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
gl_es: Omisión auto. activada

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
gl_es: Teclado QWERTY

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
gl_es: Pasarela de son en uso

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
gl_es: O disco Blu-ray (ou o ficheiro) está cifrado en non se pode reproducir.

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
gl_es: Información RadioText Plus

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
gl_es: Banda

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
gl_es: Estilo

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
gl_es: Compositor

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
gl_es: Artista

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
gl_es: Director

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
gl_es: Moderador

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
gl_es: Equipo

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
gl_es: Programa

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
gl_es: Estudio

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
gl_es: Teléfono

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
gl_es: Correo electrónico

[ctx: #29913]
note: Hotline phone (if present)
en: Hotline
gl_es: Asistencia

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
gl_es: Sitio web

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
gl_es: Novas

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
gl_es: Novas locais

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
gl_es: Deportes

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
gl_es: Lotaría

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
gl_es: Bolsa

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
gl_es: Outros

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
gl_es: Horóscopo

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
gl_es: Éxitos para adultos

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
gl_es: Conversa en español

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
gl_es: Música española

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
gl_es: Advertencias de tráfico por radio!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
gl_es: Mensaxe de radio

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
gl_es: Idioma

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
gl_es: Universidade

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
gl_es: Personalidade

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
gl_es: Público

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
gl_es: Música lenta

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
gl_es: Éxitos para adultos

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
gl_es: Rock lento

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
gl_es: Entrevistas

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
gl_es: Sen tipo

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
gl_es: Novas

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
gl_es: Actualidade

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
gl_es: Información

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
gl_es: Deportes

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
gl_es: Educación

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
gl_es: Cultural

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
gl_es: Ciencia

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
gl_es: Variedades

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
gl_es: Música pop

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
gl_es: Música rock

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
gl_es: Música doada de escoitar

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
gl_es: Clásica lixeira

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
gl_es: Música clásica

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
gl_es: Outras músicas

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
gl_es: Meteoroloxía

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
gl_es: Finanzas

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
gl_es: Programas Infantís

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
gl_es: Sociedade

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
gl_es: Relixión

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
gl_es: Chamadas telefónicas

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
gl_es: Viaxes

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
gl_es: Lecer

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
gl_es: Música jazz

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
gl_es: Música country

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
gl_es: Música nacional

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
gl_es: Clásicos

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
gl_es: Música folk

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
gl_es: Documental

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
gl_es: Proba de alarma

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
gl_es: Alarma

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
gl_es: Música rock clásica

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
gl_es: Clásica

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
gl_es: Nostálxica

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
gl_es: Activar o RDS nas canles de radio

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
gl_es: Pódense empregar os datos RDS se están presentes

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
gl_es: Advertencia de tráfico

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
gl_es: Subir o volume nas advertencias de tráfico

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
gl_es: Se chega unha advertencia de tráfico por RDS, subir o volume

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
gl_es: Mesturadores

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
gl_es: Arranxos

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
gl_es: Compositores

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
gl_es: Directores

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
gl_es: DJs

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
gl_es: Letristas

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
gl_es: Orquestras

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
gl_es: Calidade do trailer

[ctx: #33002]
en: Stream
gl_es: Fluxo

[ctx: #33003]
en: Download
gl_es: Descarga

[ctx: #33004]
en: Download & play
gl_es: Descargar e reproducir

[ctx: #33005]
en: Download & save
gl_es: Descargar e gardar

[ctx: #33006]
en: Today
gl_es: Hoxe

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
gl_es: Mañá

[ctx: #33008]
en: Saving
gl_es: Gardando

[ctx: #33009]
en: Copying
gl_es: Copiando

[ctx: #33010]
en: Set download directory
gl_es: Estabrecer o cartafol de descarga

[ctx: #33011]
en: Search duration
gl_es: Duración da procura

[ctx: #33012]
en: Short
gl_es: Curta

[ctx: #33013]
en: Long
gl_es: Longa

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
gl_es: Empregar reprodutor DVD no canto dun reprodutor común

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
gl_es: Preguntar pola descarga antes de reproducir o vídeo

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
gl_es: Reiniciar o engadido para activalo

[ctx: #33018]
en: Tonight
gl_es: Esta noite

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
gl_es: Mañá á noite

[ctx: #33020]
en: Condition
gl_es: Condición

[ctx: #33021]
en: Precipitation
gl_es: Precipitación

[ctx: #33024]
en: Feels
gl_es: Sensacións

[ctx: #33025]
en: Observed
gl_es: Observado

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
gl_es: Extraordinario

[ctx: #33027]
en: Sunrise
gl_es: Alborada

[ctx: #33028]
en: Sunset
gl_es: Solpor

[ctx: #33029]
en: Details
gl_es: Detalles

[ctx: #33030]
en: Outlook
gl_es: Perspectiva

[ctx: #33031]
en: Coverflow
gl_es: Fluxo da carátula

[ctx: #33032]
en: Translate text
gl_es: Traducir texto

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
gl_es: Listar mapa da categoría {0:s}

[ctx: #33034]
en: 36-hour
gl_es: 36 Horas

[ctx: #33035]
en: Maps
gl_es: Mapas

[ctx: #33036]
en: Hourly
gl_es: Cada hora

[ctx: #33037]
en: Weekend
gl_es: Fin de semana

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
gl_es: {0:s} día

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
gl_es: {0:s} dispositivos

[ctx: #33049]
en: Alert
gl_es: Alerta

[ctx: #33050]
en: Alerts
gl_es: Alertas

[ctx: #33051]
en: Choose your
gl_es: Escolle o teu

[ctx: #33052]
en: Check
gl_es: Comproba

[ctx: #33053]
en: Configure the
gl_es: Configura o

[ctx: #33054]
en: Seasons
gl_es: Tempadas

[ctx: #33055]
en: Use your
gl_es: Emprega o teu

[ctx: #33056]
en: Watch your
gl_es: Vixía o teu

[ctx: #33057]
en: Listen to
gl_es: Escoita

[ctx: #33058]
en: View your
gl_es: Ver o teu

[ctx: #33059]
en: Configure the
gl_es: Configura o

[ctx: #33060]
en: Power
gl_es: Enerxía

[ctx: #33061]
en: Menu
gl_es: Menú

[ctx: #33062]
en: Play the
gl_es: Reproducir a

[ctx: #33063]
en: Options
gl_es: Opcións

[ctx: #33066]
en: About your
gl_es: Canto a

[ctx: #33067]
en: Star rating
gl_es: Valoración de estrelas

[ctx: #33068]
en: Background
gl_es: Fondo

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
gl_es: Fondos

[ctx: #33070]
en: Custom background
gl_es: Fondo personalizado

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
gl_es: Fondos personalizados

[ctx: #33072]
en: View readme
gl_es: Ver Leme

[ctx: #33073]
en: View changelog
gl_es: Ver rexistro de cambios

[ctx: #33077]
en: No data found!
gl_es: Non se atoparon datos!

[ctx: #33078]
en: Next page
gl_es: Seguinte páxina

[ctx: #33079]
en: Love
gl_es: Amor

[ctx: #33080]
en: Hate
gl_es: Odio

[ctx: #33082]
en: Path to script
gl_es: Ruta ó script

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
gl_es: Activar botón de script personalizado

[ctx: #33084]
en: Auto login
gl_es: Inicio de Sesión Auto.

[ctx: #33100]
en: Failed to start
gl_es: Fallo ó iniciar

[ctx: #33101]
en: Web server
gl_es: Servidor web

[ctx: #33102]
en: Event server
gl_es: Servidor de eventos

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
gl_es: Servidor de comunicación co mando

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
gl_es: Detectada nova conexión

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
gl_es: Audio MPEG-4 (FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34100]
en: Number of channels
gl_es: Número de canles

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
gl_es: Selecciona o comportamento cando non se precise de son nas reproducións ou na interface.[CR][Sempre] Emite continuamente un sinal inaudible, isto mantén o dispositivo de recepción de son acendido para calquera novo son, aínda que isto podería bloquear o son para outras aplicacións.[CR][1-10 minutos] Igual que [Sempre] agás que tras o período de tempo seleccionado o son entra nun estado de suspensión.[CR][Apagado] A saída de son entra nun estado de suspensión. Nota - pódense perder sons se o son entra en estado de suspensión.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
gl_es: Enviar ruído de baixo volume

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
gl_es: Para manter certos AVR encendidos enviamos un sinal de ruido aleatorio inaudible. Podes deshabilitar esta opción se usas auriculares ou unha saída analóxica.

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
gl_es: Reproducir sons da interface de usuario

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
gl_es: Só cando a reprodución parou

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
gl_es: Sempre

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
gl_es: Xamáis

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
gl_es: Non se puido atopar o seguinte elemento a reproducir

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
gl_es: Non se puido atopar o anterior elemento a reproducir

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
gl_es: Apagado

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
gl_es: Aceso

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
gl_es: Produciuse un erro ao iniciar Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
gl_es: Está instalado o servizo Bonjour de Apple? Comproba o rexistro para máis información.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
gl_es: Produciuse un erro ao iniciar AirPlay, requírese que Zeroconf estea activado.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
gl_es: Non é posible deter o Zeroconf. AirPlay e AirTunes dependen da execución do Zeroconf.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
gl_es: Renderizado de vídeo

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
gl_es: Fallo ó iniciar os filtros/escaladores de vídeo, voltando ó escalado bilinear

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
gl_es: Produciuse un erro ao inicializar o dispositivo de son

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
gl_es: Comproba os axustes de son

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
gl_es: Empregar xestos para a navegación:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
gl_es: Esvarar un dedo cara á esquerda, dereita, arriba e abaixo para os cursores

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
gl_es: Esvarar dous dedos á esquerda para retroceso

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
gl_es: Un toque co dedo para o Intro

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
gl_es: Un toque con dous dedos ou manter premido cun só dedo para o menú contextual

[ctx: #35000]
en: Peripherals
gl_es: Periféricos

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
gl_es: Dispositivo HID xenérico

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
gl_es: Adaptador de rede xenérico

[ctx: #35003]
en: Generic disk
gl_es: Disco xenérico

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
gl_es: Sen axustes dispoñíbeis para este periférico

[ctx: #35005]
en: New device configured
gl_es: Novo dispositivo configurado

[ctx: #35006]
en: Device removed
gl_es: Dispositivo extraído

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
gl_es: Mapa de teclado a empregar para este dispositivo

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
gl_es: Mapa de teclado activado

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
gl_es: Non empregar este mapa de teclado personalizado para este dispositivo

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
gl_es: Bibliotecas de periféricos

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
gl_es: Novo controlador detectado

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
gl_es: Detectouse un novo controlador. Para rematar a súa configuración en calquera momento, ir a "Axustes -> Axustes do sistema -> Entrada". Queres configuralo agora?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
gl_es: Algúns controladores teñen botóns e eixes que interfiren co mapeamento. Prémeos para desactivalos:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
gl_es: Botón {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
gl_es: Eixo {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
gl_es: Non é posible configurar o controlador

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
gl_es: A configuración do controlador depende dun complemento desactivado. Queres activalo agora?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
gl_es: Ignorar entrada

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
gl_es: Presiona tódolos botóns analóxicos agora para detectalos:[CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
gl_es: Obter todo

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
gl_es: Axustes do controlador

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
gl_es: Ver e configurar o complemento do periférico.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
gl_es: Complementos de xogos

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
gl_es: Perfil do controlador

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
gl_es: Probar a vibración

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
gl_es: Activar os motores de vibración de todos os controladores.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
gl_es: Activar vibracións para as notificacións

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
gl_es: Activar os motores de vibración ao recibir notificacións.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
gl_es: Empregar o teclado ou o mando para seleccionar o perfil do controlador. Cando se che pregunte, preme o botón máis axeitado ao que ves na pantalla no teu controlador de xogos. Se te equivocaches podes repetir o proceso.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
gl_es: Configuración do controlador

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
gl_es: Botóns

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
gl_es: Restabelecer perfil do controlador

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
gl_es: Queres restabelecer o perfil deste controlador para todos os dispositivos conectados?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
gl_es: Todos os perfís dispoñibles deste controlador están instalados.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
gl_es: Configurar controladores conectados

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
gl_es: Liga os teus controladores cos diferentes dispositivos dos diferentes sistemas de xogo.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
gl_es: Volante

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
gl_es: Pedais

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
gl_es: Botóns frontais

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
gl_es: Botóns laterais

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
gl_es: Gatillos

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
gl_es: Pancas analóxicas

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
gl_es: Zona morta do stick esquerdo

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
gl_es: Zona morta do stick dereito

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
gl_es: Apagar controladores ao saír

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
gl_es: Apagar calquera controlador compatíbel ao saír.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
gl_es: Preme {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
gl_es: Preme {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
gl_es: Move {0:s} cara arriba

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
gl_es: Move {0:s} cara arriba ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
gl_es: Move {0:s} cara abaixo

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
gl_es: Move {0:s} cara abaixo ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
gl_es: Move {0:s} á dereita

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
gl_es: Move {0:s} á dereita ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
gl_es: Move {0:s} á esquerda

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
gl_es: Move {0:s} á esquerda ({1:d})

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
gl_es: Botóns

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
gl_es: Punteiros

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
gl_es: Pistola

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
gl_es: Botóns de hardware

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
gl_es: Teclado

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
gl_es: Configuración do reproductor

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
gl_es: Habilitar telado

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
gl_es: Isto permite ao teclado a emular até 8 mandos de xogo. Se desactivar, o teclado pode ser usado para controlar emuladores como DOSBox, que require un teclado completo.

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
gl_es: Número de xogadores no teclado

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
gl_es: Elixe o número de xogadores usando o teclado. Isto é para aparellos que usan controladores de teclado, de tódolos xeitos tes que ver canta xente pode xogar co teclado á vez!

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
gl_es: Configurar o teclado para o xogador 1

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
gl_es: Configurar o teclado para o xogador 2

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
gl_es: Configurar o teclado para o xogador 3

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
gl_es: Configurar o teclado para o xogador 4

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
gl_es: Configurar o teclado para o xogador 5

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
gl_es: Configurar o teclado para o xogador 6

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
gl_es: Configurar o teclado para o xogador 7

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
gl_es: Configurar o teclado para o xogador 8

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
gl_es: Xogador no teclado

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
gl_es: Tódalas chaves

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
gl_es: Teclas

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
gl_es: Seleccionar tecla

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
gl_es: Preme unha tecla

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
gl_es: Preme a tecla ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
gl_es: Rato

[ctx: #35201]
note: Name of group in "Games -> General" for configuring gameplay
en: Gameplay
gl_es: Xogar

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
gl_es: Habilitar rebobinado en tempo real durante o xogo, se está soportado. Presiona rebobinar ou percura manualmente cara atrás usando a barra de percura.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
gl_es: Tempo máximo de rebobinado

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
gl_es: Tempo máximo posíbel de rebobinado, se está soportado. Historiais grandes de rebobinado poden usar moita memoria RAM.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
gl_es: Emuladores

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
gl_es: Xogos autónomos

[ctx: #35209]
en: Game resources
gl_es: Recursos dos xogos

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
gl_es: Produciuse un erro ao carregar o xogo

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
gl_es: Este xogo require o seguinte complemento: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
gl_es: Este xogo non é compatíbel con ningún emulador dispoñíbel.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
gl_es: O emulador "{0:s}" tivo un erro interno.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
gl_es: Este xogo só pode ser carregado directamente dun disco duro ou dunha partición. Os arquivos comprimidos deben ser extraídos.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
gl_es: Este xogo depende dun complemento deshabilitado. Queres habilitalo?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
gl_es: Soporte de complementos

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
gl_es: Non é posíbel atopar os ficheiros requiridos.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
gl_es: Fornecedores de xogos

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
gl_es: Menú

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
gl_es: Saír

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
gl_es: Faltan: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
gl_es: Pausa / Continuar

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
gl_es: Filtro de vídeo

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
gl_es: Axustes avanzados

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
gl_es: Rotación

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
gl_es: Pantalla completa

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
gl_es: Modo estirado

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
gl_es: Controis

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
gl_es: Premer {0:s} para abrir o ménu no xogo.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
gl_es: Nesta versión, só é posíbel empregar controladores para xogar.

[ctx: #35250]
en: Add games...
gl_es: Engadir xogos...

[ctx: #35251]
en: Add game source
gl_es: Engadir fonte de xogos

[ctx: #35252]
en: Edit game source
gl_es: Editar fonte de xogos

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
gl_es: Gardar automaticamente o estado do xogo durante a partida se está soportado. Continuar onde o deixaches.

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
gl_es: Produciuse un erro ao instalar o complemento.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
gl_es: Instalado

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
gl_es: Seleccionar emulador para o ficheiro {0:s}

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
gl_es: Gardado

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
gl_es: Nova

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
gl_es: Servidor non dispoñíbel.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
gl_es: O servidor non respondeu.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
gl_es: Versión do servidor non compatíbel.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
gl_es: Acceso denegado

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
gl_es: Conectando co motor.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
gl_es: Adaptador Pulse-Eight CEC

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
gl_es: Trocar a control dende teclado

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
gl_es: Trocar a control dende mando

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
gl_es: Preme o botón de comando "Usuario"

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
gl_es: Activar o troco de control

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
gl_es: Non se puido abrir o adaptador

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
gl_es: Dispositivos a acender no arranque

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
gl_es: Dispositivos a apagar durante o apagado

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
gl_es: Por dispositivos en modo de espera cando se active o protector de pantalla

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
gl_es: Espertar os dispositivos ao saír do protector de pantalla

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
gl_es: Non se puido detectar o porto CEC. Configúrao manualmente.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
gl_es: Non foi posíbel iniciar o adaptador CEC. Por favor, verifica os axustes.

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
gl_es: Número de porto HDMI

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
gl_es: Conectado

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
gl_es: Non foi posíbel iniciar o adaptador CEC: non se atopou libCEC no sistema.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
gl_es: Emprega a configuración de idioma da TV

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
gl_es: Conectado a dispositivo HDMI

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
gl_es: Trocar a fonte a este dispositivo ao iniciar

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
gl_es: Direción física (substitúe ó porto HDMI)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
gl_es: Configuración actualizada

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
gl_es: Fallo estabrecendo a nova configuración. Por favor, comprobe a súa configuración.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
gl_es: Enviar o comando "Fonte inactiva" ao apagar

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
gl_es: Dispositivos a por tamén en espera

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
gl_es: Ten de levar este dispositivo ao servizo técnico

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
gl_es: Ignorar

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
gl_es: Cando a TV estea apagada

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
gl_es: Perdeuse a conexión

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
gl_es: Este usuario non ten permisos para abrir o adaptador CEC

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
gl_es: O porto esta ocupado, só un programa pode acceder ao adaptador CEC

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
gl_es: Acción ao trocar cara outra fonte

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
gl_es: Conexión estabelecida

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
gl_es: Sempre

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
gl_es: Ó iniciar / deter

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
gl_es: Amplificador / Vídeo

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
gl_es: TV e Vídeo (explícito)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
gl_es: A versión detectada da interface libCEC ({0:x}) é inferior á versión soportada {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
gl_es: * Cartafol do elemento

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
gl_es: Usar un rango limitado de cores (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
gl_es: Número de búferes empregados polo controlador gráfico

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
gl_es: Deter reprodución

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
gl_es: Pausar a reprodución

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
gl_es: Forzar a activación do AVR cando se active Kodi

[ctx: #36050]
en: On start
gl_es: Ao iniciar

[ctx: #36099]
en: Dithering
gl_es: Entramado

[ctx: #36100]
en: Dither depth
gl_es: Tramado profundo

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
gl_es: Mudar a aparencia da Interfade de usuario.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
gl_es: Esta categoría contén os axustes relacionados cos Temas.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
gl_es: Selecciona o tema da interface de usuario. Isto mudará a aparencia da aplicación.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
gl_es: Selecionar para mudar a configuración específica da pel. As opcións que estarán dispoíbeis para configurar dependerá das características da pel.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
gl_es: Mudar a aparencia asociada ao tema seleccionado.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
gl_es: Mudar as cores do tema seleccionado.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
gl_es: Elixir as fontes mostradas na interface de usuario. O conxunto de fontes son configuradas polo seu tema.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
gl_es: Redimensionar a vista da interface do usuario.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
gl_es: Seleccionar a xanela de medios para amosar no inicio.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
gl_es: Selecciona ou desactiva os sons empregados pola interface de usuario.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
gl_es: Desactivar para eliminar o desprazamento das canles RSS.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
gl_es: Editar as canles RSS.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
gl_es: Esta categoría contén os axustes locais / rexionais.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
gl_es: Elixe a linguaxe para a interface de usuario.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
gl_es: Escoller os formatos de temperatura, hora e data. As opcións dispoñíbeis dependen do idioma seleccionado.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
gl_es: Elixe o conxunto de caracteres usado para o texto na interface de usuario. Isto non muda o conxunto de caracteres usados nos subtítulos, para iso vai a Reprodutor > Idioma.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
gl_es: Pon por defecto o idioma de audio seleccionado se está dispoñíbel máis dun idioma.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
gl_es: Pon por defecto o idioma de subtítulo seleccionado se está dispoñíbel máis dun idioma.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
gl_es: Esta categoría contén as opcións para como as listas de medios son amosadas.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
gl_es: Amosar el elemento (..) nas listaxes para ir ao cartafol pai.

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
gl_es: Amosar as extensións dos ficheiros de medios, por exemplo "Muiñeira de Pontesampaio" veríase como "Muiñeira de Pontesampaio.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
gl_es: Ignorar certos conectores curtos, por exemplo o "The". "The Way Watchers" veríase como "Way Watchers".

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
gl_es: Permitir que os ficheiros poidan ser borrados ou renomeados a través da interface de usuario, a través do menú contextual, por exemplo preme "C" no teclado para abrir este menú.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
gl_es: Amosar o botón 'engadir fonte' nas seccións raiz da interface do usuario.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
gl_es: Amosar os ficheiros e cartafoles ocultos ao listar ficheiros

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
gl_es: Esta categoría contén as opcións de como se comportan os complementos de salvapantallas.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
gl_es: Elixe o tempo de espera para que haxa algunha actividade antes de amosar o salvapantallas.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
gl_es: Seleccionar o salvapantallas. O salvapantallas atenuado "Dim" amosarase forzadamanete cando se estea a reproducir un vídeo a pantalla completa ou haxa unha caixa de diálogo aberta.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
gl_es: Seleccionar para mudar a configuración específica do salvapantallas. As opcións que estarán dispoñíbeis para configurar dependerá das características do salvapantallas.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
gl_es: Vista previa do protector seleccionado.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
gl_es: Atenuar a imaxe cando estea en pausa. Non válido para o salvapantallas de modo atenuado "Dim".

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
gl_es: Sección que contén os axustes relacionados cos vídeos e o seu uso.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento da biblioteca de vídeo.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
gl_es: Escolle que unidade de temperatura é usada para amosar temperaturas na interface de usuario.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
gl_es: Amosa ou oculta a información dos medios non vistos na biblioteca para evitar spoilers. As opcións dispoñíbeis son 'Argumento do filme', 'Argumento do episodio' e 'Miniatura do episodio'.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
gl_es: Escolle que unidade de velocidade é usada para amosar velocidades na interface de usuario.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
gl_es: Descargar imaxes dos actores das bases de datos en liña ao engadir medios á biblioteca.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
gl_es: Escolle en que casos queres ocultar as tempadas das Series de TV. Se está oculta, escoller unha serie de TV levarate directamente á vista de episodios.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
gl_es: Cando está habilitado, os filmes que pertencen a un "Conxunto de filmes" son agrupados nunha entrada na biblioteca de filmes, esta entrada pode ser aberta para amosar os filmes individualmente. Cando está desactivada, cada filme terá a súa propia entrada na biblioteca de filmes aínda que pertenza a un conxunto.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
gl_es: Buscar novos ficheiros de medios no inicio.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
gl_es: Agochar a barra de progreso durante a verificación da biblioteca.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
gl_es: Eliminar os elementos non atopados da súa biblioteca (renomeados, eliminados ou almacenamentos removíbeis actualmente non conectados).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
gl_es: Exportar a base de datos da biblioteca de vídeo a un ficheiro XML. Opcionalmente substituiranse os seus ficheiros XML actuais.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
gl_es: Importar un ficheiro XML na base de datos da biblioteca de vídeo.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento da reproducción de vídeo.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
gl_es: Axustar o método empregado para procesar e reproducir vídeo.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
gl_es: Usa escaladores de alta calidade cando se escala un vídeo por polo menos esta porcentaxe. Un valor por debaixo do 5% non ten moito sentido xa que o vídeo é procesado con moita carga do GPU sen ningunha mellora visible na imaxe.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
gl_es: Activar a descodificación VDPAU por hardware dos ficheros de vídeo, empregado principalmente por gráficas NVIDIA e nalgunhas circunstancias por gráficas AMD.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
gl_es: Activar a descodificación VAAPI por hardware dos ficheiros de vídeo, empregado principalmente por gráficas de Intel e nalgunhas circunstancias por gráficas AMD.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
gl_es: Cando está habilitado, unha entrada de "Conxunto de filmes" é usado aínda que a biblioteca de filmes conteña só unha película dese conxunto. Cando está deshabilitado, unha entrada de "Conxunto de filmes" será usada só se hai máis dunha película dese conxunto na biblioteca de filmes.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
gl_es: Activar a decodificación de vídeo por hardware empregando DXVA2.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
gl_es: Activar a decodificación de vídeo empregando CrystalHD.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
gl_es: Habilitar a decodificación hardware VTB de ficheiros de vídeo.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
gl_es: Seleccionar unha acción a realizar no inicio polo Kodi.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
gl_es: Activar a decodificación de vídeo empregando VideoToolbox.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
gl_es: Amosar as Series de TV sen capítulos ao ver a biblioteca de vídeos.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
gl_es: Permitir que o refresco da pantalla sexa cambiado para que coincida cos cadros por segundo do vídeo. Esto pode facer que a reprodución sexa máis fluida.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
gl_es: Atraso do restablecemento despois dun cambio de taxa de refresco

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
gl_es: Sincronizar o vídeo e o audio ca taxa de refresco do monitor. O reproductor non usará a pasarela de audio (passthrough) neste caso xa que pode ser necesario un remostreo.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
gl_es: Escoller que formato horario empregar para amosar a hora na pantalla.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
gl_es: Escoller entre os formatos 12 ou 24 horas para amosar a hora na pantalla.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
gl_es: Seleciona a calidade do remostraxe para os casos nos que a saída do audio necesitar ter unha taxa de mostraxe diferente da usada pola fonte. [CR][Baixo] é rápido e terá un impacto mínimo nos recursos do sistema tales como o uso de CPU. [CR][Medio] e [CR][Alto] usarán máis recursos progresivamente.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
gl_es: Estender o vídeo até a porcentaxe sinalada para minimizar as bandas negras.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
gl_es: Escoller o nivel de zoom para ver os vídeo en 4:3 en pantalla panorámicas.

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
gl_es: Escoller que formato de data empregar para amosar a data na pantalla.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
gl_es: Permitir o Teletexto cando se está a ver a TV.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
gl_es: Dimensionar o Teletexto á taxa 4:3.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
gl_es: Esta cateoría contén os axustes do comportamento das listas de vídeos.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
gl_es: Estraer a información dos metadatos, como os códecs e a taxa de aspeto dos vídeos.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
gl_es: Cando un título é escaneado e inserido na biblioteca, amosarase o título dos metadatos no canto do nome do ficheiro.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
gl_es: Estraer miniaturas para amosar na biblioteca.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
gl_es: Combina vídeos con varios arquivos, cartafoles DVD ou cartafoles de filmes, a un só item nas vistas fora da biblioteca.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
gl_es: Elimina o título, xénero, etc. da biblioteca. Selecionando unha categoría vai directo á vista do título.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento dos subtítulo.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
gl_es: Estabelecer o tamaño da fonte para os subtítulos.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
gl_es: Estabelecer o estilo da fonte para os subtítulos.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
gl_es: Estabelecer a cor da fonte para os subtítulos.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
gl_es: Estabelecer o conxuto de carácteres para os subtítulos.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
gl_es: Estabelecer un cartafol para os seus subtítulos, pode ser un cartafol compartido.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento dos DVDs, Blu-ray e CDs.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
gl_es: Reproducir o Vídeo DVD cando se insira na unidade.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
gl_es: Forzar a rexión para a reprodución do DVD.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
gl_es: Tentar saltar a introdución 'obrigatoria' antes do menú do DVD.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
gl_es: Seleccionar a fonte predefinida de información do filme. Opcións no Xestor de Complementos.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
gl_es: Seleccionar a fonte predefinida de información da Serie de TV. Opcións no Xestor de Complementos.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
gl_es: Seleccionar a fonte predefinida de información de vídeos musicais. Opcións no Xestor de Complementos.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
gl_es: Axustes do PVR e TV en directo.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
gl_es: Esta categoría contén os axustes xerais do PVR e TV en directo.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
gl_es: Habilita as opcións do "Gravador de Vídeo Persoal" (PVR). Require polo menos un complemento de PVR instalado.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number from the backend, but use local numbering for channels.
gl_es: Ordenar as canles polo número de canle do motor, pero empregar a númeración local das canles.

[ctx: #36206]
en: Use the channel numbering from the backend.
gl_es: Empregar a númeración da canle do motor.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
gl_es: Abrir o xestor de canles que permite modificar a súa orde, nome, icona, etc.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
gl_es: Enviar ao motor a instrución de procura por canles (se é compatíbel).

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
gl_es: Amosar información da programación ao trocar de canle, como na Serie de TV actual.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
gl_es: Abrir o xestor de canles que permite modificar grupos e as súas respectivas canles.

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
gl_es: Escoller que formato de data curta empregar para amosar a data na pantalla.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
gl_es: Cartafol onde se gardan as iconas das canles.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
gl_es: Buscar as iconas ausentes das canles.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
gl_es: Categoría para os axustes da guía electrónica de programación (EPG).

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
gl_es: Número de días pasados a amosar na Guía e a importar do motor.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
gl_es: Número de vindeiros días a amosar na Guía e a importar do motor.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
gl_es: Tempo entre importacións de datos da guía dos servidores.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
gl_es: Non importar datos da Guía ao ver a TV para minimizar o uso da CPU.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
gl_es: Ocultar as etiquetas "Sen información dispoñíbel" cando non hai datos da guía dispoñíbeis para unha canle.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
gl_es: Eliminar os datos da guía almacenados temporalmente e reimportalos do servidor.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
gl_es: Esta categoría contén os axustes da reproducción e troco de canles do PVR

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
gl_es: Definir a cor do fondo para os subtítulos.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
gl_es: Amosar a información da calidade do sinal no cadro de información do códec (se está soportado polo complemento e o motor).

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
gl_es: Ao mudar de canais usando os botóns arriba/abaixo de canles, mudar de canle ten que ser confirmado co botón OK.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
gl_es: Ao presionar os botóns arriba ou abaixo de canles, retrásase o troco, permitindo ao usuario a ir a un número de canle sen ter que esperar por cada troco de canle.

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
gl_es: Está categoría contén os axustes para as gravacións.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
gl_es: Duración das gravacións instantáneas ao presionar o botón de gravación. Este valor terase en conta se "Acción de gravación instantánea" está fixado como "Gravar un periodo fixado de tempo"

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
gl_es: Pechar os controis do OSD despois de trocar de canle.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
gl_es: Tempo adicional de gravado antes do tempo de inicio programado por mor de posíbeis trocos menores na emisión. Non soportado por algúns complementos e servidores.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
gl_es: Tempo adicional de gravado despois do tempo de finalización programado por mor de posíbeis trocos menores na emisión. Non soportado por algúns complementos e servidores.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
gl_es: Amosar unha notificación cando o motor engada, remate ou elimine temporizadores.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do xestor de encendido do PVR, como cando encender o motor do servidor de PVR.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
gl_es: Executar o comando de acendido ao saír desta aplicación ou ao entrar no modo hibernación. A marca de tempo da seguinte gravación programada pásase coma parámetro.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
gl_es: O comando non se executará cando se inicie unha gravación dentro deste tempo limite.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
gl_es: O comando para executar (cmd [timestamp]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
gl_es: Tempo a restar da hora de inicio da próxima gravación programada.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
gl_es: Executar o comando espertar cada día a unha certa hora.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
gl_es: Hora na que o comando espertar ten que ser executado.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do control parental, se o motor do servidor do PVR soporta controis parentais.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
gl_es: Pide un código pin para aceder ás canles bloqueadas por control parental. As canles poden ser bloqueadas no editor na lapela xeral. As canles bloqueadas por control parental non poden ser reproducidas ou gravadas sen introducir un código pin, e a información da guía está oculta para esas canles.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
gl_es: Inserir un novo código pin para desbloquear as canles con control parental.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
gl_es: Pedir de novo o código pin ao tentar acceder a unha canle con bloqueo parental despois dun tempo sen pedilo.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do motor de PVR, se o complemento de PVR e o motor o soportan.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
gl_es: Esta opción da calquer axuste específico do teu motor de PVR, se o complemento de PVR e o motor o soportan.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
gl_es: Sección que contén os axustes relacionados coa música e o seu uso.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
gl_es: Acción a realizar ao premer no botón de gravación. [Gravar o programa actual] gravará o programa actual dende o punto actual até que remate o programa. Se non hai datos dispoñíbeis na Guía de TV, programarase unha gravación de duración fixa dende o punto actual e cunha duración definida en "duración da gravación instantánea". [Gravar durante un período de tempo fixo] programará unha gravación de duración fixa comezando dende o punto actual, co valor definido en "duración da gravación instantánea". [Preguntar que facer] abrirase un diálogo con diferentes accións de gravación a escoller, como "Gravar programa actual", "Gravar seguinte programa" e algunhas gravacións de duración fixa.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
gl_es: Se está habilitado, amosarasen as artistas da canción e do álbum. Se está desahabilitado, só se amosarán as artistas do álbum e as artistas que aparecen só en cancións individual do álbum serán excluídas.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
gl_es: Percurar automáticamente información de álbum e artista das fornecedoras de información ao engadir cancións á biblioteca.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
gl_es: Escoller o provedor predefinido para a información do álbum.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
gl_es: Escoller o provedor predefinido para a información do artista.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
gl_es: Comprobar se hai arquivos de medios novos ou eliminados no comezo.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
gl_es: Se está habilitado, esta frecuencia de mostreo será utilizado para os fluxos nos que non se poidan detectar os fps.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
gl_es: Importar un ficheiro XML na base de datos da biblioteca de música.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento da reproducción de vídeo.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
gl_es: Reproducir automaticamente o seguinte item no cartafol atual, por eemplo na vista de "Arquivos" despois de que unha pista sexa reproducida, a seguinte pista no mesmo cartafol será reproducido automaticamente.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
gl_es: Cando as cancións son selecionadas son postas na cola no canto de reproducilas inmediatamente.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
gl_es: Ler a información de Ganancia de Reprodución "ReplayGain" codificada nos teus arquivos de audio por un programa como MP3Gain e normalizar os níveis de son de acordo con ela.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
gl_es: O volume referencia (nível PreAmp) a usar con arquivos con información de Ganancia de Reprodución (ReplayGain) codificada. Por defeto é 89dB como estándar. Trocar con precaución.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
gl_es: O volume referencia (nível PreAmp) a usar con arquivos sen información de Ganancia de Reprodución (ReplayGain) codificada. Por defeto é 89dB como estándar. Trocar con precaución.

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
gl_es: Reproducir arquivo a volume baixo, se é necesario, para evitar a proteción de limitación de recorte. Doutro xeito a proteción de recorte será fornecida polo motor de audio nas partes que o precise.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
gl_es: Diminuír o son aos poucos na transición dunha pista de a outra. Podes establecer o tempo de solapamento de 1 a 15 segundos.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
gl_es: Permitir o uso do fundido cruzado cando ámbalas pistas sexan do mesmo álbum.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
gl_es: Escolla a visualización que se amosará mentres escoita música.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
gl_es: Controlar a forma na que se amosan os nomes das cancións na interface de usuario. Precísase activar a lectura de etiquetas para un correcto funcionamento.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
gl_es: Empregado para formatar a segunda columna nas listas de ficheiros.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
gl_es: Controlar o xeito no que se amosan os nomes das cancións na lista de reproducindo agora.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
gl_es: Empregado para formatar a segunda columna na listaxe de reprodución.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
gl_es: Controlar o xeito no que se amosan os nomes das cancións nas listas da biblioteca.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
gl_es: Empregado para formatar a segunda columna nas listaxes da biblioteca.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
gl_es: Procurar miniaturas nas fontes remotas compartidas e nos medios ópticos. Isto pode desacelerar a listaxe de cartafoles de rede.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do compotamento dos CDs.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
gl_es: Reproducir os CDs cando se insiran na unidade.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
gl_es: Escoller a localización no seu disco duro on o ripeador gardará as pistas.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
gl_es: Controlar como será gardada a música: Etiquetas: [B]%N[/B]: Pista, [B]%S[/B]: Disco, [B]%A[/B]: Artista, [B]%T[/B]: Título, [B]%B[/B]: Álbum, [B]%G[/B]: Xénero, [B]%Y[/B]: Ano, [B]%F[/B]: Nome de ficheiro, [B]%D[/B]: Duración, [B]%J[/B]: Data, [B]%R[/B]: Valoración, [B]%I[/B]: Tamaño do ficheiro.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
gl_es: Escoller o codificador de son para ripear.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
gl_es: Escoller a calidade no ripeo dos ficheiros.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
gl_es: Escoller que taxa de bits usará o codificador de son para a compresión.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
gl_es: Para FLAC defina nivel de compresión, por defecto 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
gl_es: Expulsión automática do disco despois de completarse o ripeo.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
gl_es: Esta categoría contén os axustes de inicio.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
gl_es: Selecciona o cartafol onde gardar a información dos artistas (ficheiros nfo e imaxes).

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
gl_es: Esta categoría contén os axustes de recordatorios.

[ctx: #36300]
note: Description of setting with label #20226 "Movie set information folder"
en: Select the folder where movie set information (images) are saved locally.
gl_es: Seleccionar o cartafol onde a información do filme (imaxes) é gardada localmente.

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
gl_es: Sección que contén os axustes relacionados coas imaxes e o seu uso.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento das listas de imaxes.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
gl_es: Xerar automaticamente miniaturas das imaxes ao entrar no cartafol de imaxes.

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
gl_es: Mostrar vídeos nas listas de ficheiros de imaxes.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento das diapositivas de imaxes.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
gl_es: Seleccionar o espazo de tempo a exhibir cada imaxe nun pase de diapositivas.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
gl_es: Exhibir as imaxes no pases de diaspositivas mediante efectos de movimento e zoom.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
gl_es: Ver a presentación de imaxes ordenadas ó chou.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
gl_es: Sección que contén os axustes relacionados coa meteoroloxía.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do coportamento do servizo do tempo.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
gl_es: Escoller tres localizacións para poder amosar a súa meteoroloxía.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
gl_es: Definir a fonte predefinida da información do tempo. Ver as opcións no xestor de complementos.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
gl_es: Sección que contén os axustes do comportamento dos servizos.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
gl_es: Esta categoría contén os axustes comúns para todos os servizos.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
gl_es: O nome a amosar para este servizo ao empregar diferentes servizos de redes.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento do servizo UPnP. O UPnP chamase tamén DLNA en moitos produtos electrónicos.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
gl_es: Activa o servidor UPnP. Isto permíteche transmitir a clientes UPnP fluxos de medios da túa biblioteca.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
gl_es: Notificar aos clientes UPnP cando se actualice manual ou automaticamente a biblioteca.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
gl_es: Activa o cliente UPnP. Permítelle transmitir fluxos dende calquera servidor UPnP cun punto de control e controlar a reprodución dende ese servidor.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento do servizo de servidor web e do servizo de control da aplicación.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
gl_es: Definir o porto do servidor web.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
gl_es: Escoller entre as interfaces web instaladas mediante o xestor de complementos.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
gl_es: Esta categoría contén os axuste dos comportamento do servizo de control remoto.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
gl_es: Definir o porto do mando.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
gl_es: Definir o rango de portos do mando.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
gl_es: Definir o número máximo de clientes que poden conectar.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
gl_es: Retraso de repetición inicial (ms).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
gl_es: Retraso de repetición continua (ms).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
gl_es: Esta categoría contén a configuración da xestión do servizo de deteción Zeroconf, requerido por AirPlay.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
gl_es: Permitir ás aplicación na rede detectar servizos habilitados mediante Zeroconf.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
gl_es: Se está activado, recibirase o contido dende outros dispositivos AirPlay ou aplicacións.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
gl_es: Activar a protección de AirPlay mediante contrasinal

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
gl_es: Estabelecer o contrasinal de AirPlay

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
gl_es: Esta categoría contén a configuración da xestión do servizo (Samba) cliente SMB.

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
gl_es: Se un servidor WINS está presente na rede, introduza aquí o seu enderezo IP, se non deixar baleiro.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
gl_es: Se un servidor WINS está presente na rede, introduza aquí o nome de grupo, se non deixar baleiro.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
gl_es: Seción que contén os axustes relacionados co sistema para o dispositivo no que esta aplicaicón está instalada.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
gl_es: Enviar automaticamente un sinal Wake-on-LAN ao(s) servidor(es) antes de tentar aceder aos arquivos ou servizos partillados.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
gl_es: Muda a forma en que a aplicación é amosada na pantalla seleccionada. Tanto nunha xanela como a pantalla completa.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
gl_es: Trocar a resolución da interface de usuario.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
gl_es: Trocar a taxa de refresco da interface de usuario.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
gl_es: Se está habilitada, o modo pantalla completa será aplicado usando unha xanela no canto do modo pantalla completa real. Isto é beneficioso para configuracións multi-pantalla, para que poidan usarse outras aplicacións paralelamente dun xeito sinxelo. Isto utiliza máis recursos así que a reprodución pode ser menos fluida.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
gl_es: Cunha configuración de multi-pantalla, as pantallas que non están amosando esta aplicación aparecen en negro.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
gl_es: Calibrar a Interface de Usuario axustando a compensación de imaxe. Use esta ferramenta se a imaxe a mostrar e máis grande ou pequena que a pantalla.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
gl_es: Empregar unha gama de cores limitada (16-235) no canto da gama de cores total (0-255). Débese empregar a gama limitada se a pantalla é unha TV HDMI agás teña outro modo de amosar toda a gama de cores, porén, se a súa pantalla e un monitor de PC, desactive esta opción para obter uns mellores tons de negro.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
gl_es: Está categoría contén os axustes da xestión da saída de son.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
gl_es: Seleccionar cómo se establecen as propiedades de saída de audio: [Fixo] As propiedades de saída se fixan á remostraxe e configuración de altofalante especificadas para sempre; [Mellor Coincidencia] As propiedades de saída se fixan sempre para estar sempre o máis preto posible das propiedades da fonte; [Optimizado] As propiedades de saída se fixan ao comenzo da reproducción e non se cambiarán se as propiedades da fonte cambian.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
gl_es: Seleccionar o número de canles soportadas pola conexión de son, ou o número de altofalantes se ten conexións analóxicas. Este axuste non se aplica ao son de paso a través. Nota: S/PDIF só soporta canles 2.0 aínda que pode emitir son multicanle empregando un formato soportado mediante paso a través.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
gl_es: Aumentar o volume nos fluxos AC3 que fosen remesturadas para 2 canles.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
gl_es: Selecionar para habilitar a mistura de 2 canles de audio ao número de canles de audio especificado nos axustes de canles.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
gl_es: Selecciona esta opción se o teu receptor pode decodificar fluxos Dolby Digital (AC3).

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
gl_es: Escolla esta opción se o seu receptor pode decodificar fluxos DTS.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
gl_es: Selecciona o número máximo de canles de son / altofalantes dispoñibles para o son descodificado. De empregar saídas dixitais ópticas/coaxiais, axustar a 2.0

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
gl_es: Escoller para permitir a pasarela de audio para reproducións de audio comprimido como Dolby Digital (AC3), DTS, etc. O Cliente do Motor de Audio, por exemplo Reprodutor de Vídeo (Videoplayer), pode decidir decodificar o fluxo de audio baixo certas condicións. No caso de Reprodutor de Vídeo (Videoplayer), a pasarela non será usada para fluxos en vivo nin ando sincronizas a reprodución a amosar.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
gl_es: Escolle esta opción se o seu receptor pode descodificar fluxos TrueHD.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
gl_es: Escolle esta opción se o seu receptor pode descodificar fluxos DTS-HD.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
gl_es: Escolle o dispositivo a empregar para reproducir son descodificado como mp3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
gl_es: Escolla o dispositivo a empregar para reproducir formatos codificados, estes son calquera dos indicados enriba, nas opcións de 'receptora compatíbel con'.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
gl_es: Configurar o uso dos sons da interface, como os da navegación nos menús e notificacións importantes.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento dos dispositivos de entrada.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
gl_es: Configurar calquera dispositivo conectado.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
gl_es: Cando se activa, as flechas do seu teclado moverán a selección no teclado virtual. Se está desactivado, moverán o cursor dende o seu texto.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
gl_es: Usar un rato ou dispositivo de pantalla tátil para controlar a interface. Nota: Deshabilitar causará a perda de control desta aplicación se non está presente un teclado ou mando a distancia.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
gl_es: Esta categoría contén os axustes para o acceso a internet. A interface web predefinida pódese seleccionar aquí.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
gl_es: Se a túa conexión a internet usa un servidor proxy, configúrao aquí.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
gl_es: Configurar o tipo de proxy a empregar.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
gl_es: Configurar o enderezo do servidor proxy.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
gl_es: Configurar o porto do servidor proxy.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
gl_es: Configurar o nome de usuario do proxy.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
gl_es: Configurar o contrasinal do servidor proxy.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
gl_es: Se a túa conexión a internet ten dispoñíbel un ancho de banda limitado, usa este axuste para manter o uso de ancho de banda desta aplicación dentro dos límites establecidos.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
gl_es: Esta categoría contén a configuración do aforro de enerxía.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
gl_es: Apagar a pantalla cando non haxa actividade. Útil para TVs que se apagan cando non detecta ningún sinal de vídeo.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
gl_es: Elixe o tempo de espera para que haxa algunha atividade antes de apagar.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
gl_es: Definir que ación realizar cando remata o tempo establecido para apagar.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
gl_es: Esta categoría contén os axustes para habilitar os rexistros de eventos e depuración. Tamén podes hablitar rexistros de depuración específicos dun compoñente para facilitar a resolución problemas relacionados con este con máis detalle.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
gl_es: Activar ou desactivar o rexistro da depuración. Moi útil no caso de ter problemas.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
gl_es: Escoller o cartafol onde deben ser gardadas as capturas de pantalla.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
gl_es: Habilitar mensaxes detallados de bibliotecas adicionais para ser incluidos no rexistro de depuración.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento da función de bloqueo mestre.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
gl_es: Aquí podes habilitar ou deshabilitar o bloqueo mestre e definir o código PIN para desbloquealo. Tamén podes especificar que partes da aplicación poden precisar PIN para aceder a elas.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
gl_es: Se está habilitado, para desbloquear esta aplicación no inicio será requerido o código de bloqueo mestre.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
gl_es: Definir o número máximo de intentos antes de que esta aplicación sexa pechada.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento da función caché.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
gl_es: Activar a caché na reprodución de vídeo, son ou DVDs do disco duro.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
gl_es: Activar a caché na reprodución de vídeo dende DVD-ROM.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
gl_es: Activar a caché na reprodución de vídeo dende a rede local.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
gl_es: Activar a caché na reprodución de vídeo dende internet.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
gl_es: Activar a caché na reprodución de son dende DVD-ROM.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
gl_es: Activar a caché na reprodución de son dende a rede local.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
gl_es: Activar a caché na reprodución de son dende internet.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
gl_es: Activar a caché na reprodución de DVD dende o DVD-ROM.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
gl_es: Activar a caché na reprodución de DVD dende a rede local.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
gl_es: Activar a caché dos tipos descoñecidos de Internet.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
gl_es: Aínda non hai info. dispoñíbel.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
gl_es: Definir o tipo de mando usado.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
gl_es: Executar sempre un asistente Kodi para que o mando a distancia poida ser usado para iniciar Kodi.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
gl_es: Especificar a demora entre as secuencias dos botóns nun control remoto universal.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
gl_es: Definir as localización das que obter a súa info. meteorolóxica.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
gl_es: Procurar subtítulos externos para vídeos fornecidos polo servidor UPnP. Isto pode causar moita carga de CPU, sistema de arquivos e rede.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
gl_es: Saltarse o misturador VDPAU aforra recursos en sistemas de baixa potencia pero reduce lixeiramente a calidade de imaxe.

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
gl_es: Actualizar os complementos oficiais dende

[ctx: #36423]
note: Description of setting with label #36422 "Update official add-ons from"
en: By default, add-ons from official repositories will be prevented from being auto-updated from private repositories. For cases such as updating from an add-ons beta repository this option can be switched to [Any repositories] (bear in mind this is a less secure option and enabling it could cause incompatibility and crashes).
gl_es: De xeito predefinido os complementos dos repositorios oficiais evitarán a actualización automática dende repositorios privados. Naqueles caso coma a actualización dende repositorios de complementos beta esta opción pódese trocar to [Calquera repositorio](tendo presente que isto é menos seguro e que pode causar incompatibilidades e erros).

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
gl_es: Elexir que pasa cando un item é selecionado na guía: [Amosar menú contextual] Amosará o menú contextual dende onde podes escoller máis acións; [Trocar a canle] Sintonizará inmediatamente a canle relacionada; [Amosar información] Amosará información detallada con argumento e máis opcións.; [Gravar] Creará un temporizador de gravación para o item selecionado. ["Seleción intelixente"] A ación é escoillida dinamicamente, deendendo en cando o evento é no pasado, agora ou no futuro.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
gl_es: Amosar menú contextual

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
gl_es: Mudar á canle

[ctx: #36427]
en: Show information
gl_es: Amosar información

[ctx: #36428]
en: Record
gl_es: Gravar

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
gl_es: Seleccionar se a conexión de saída de son só soporta son multicanle como o Dolby Digital 5.1 (AC-3), así como a conexión S/PDIF. Se o teu sistema é compatíbel co son multicanle PCM vía HDMI, deixa isto desactivado.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
gl_es: Configurar a aceleración no procesado de vídeo. Isto inclúe cousas coma a decodificación e o escalado.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
gl_es: Amosar tódolos eventos no rexistro de eventos do perfil atual con opcións para amosar só níveis específicos.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
gl_es: Escoller a disposición do teclado virtual.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
gl_es: Cando está habilitado, o método de renderizado VAAPI é o preferido e o CPU ten menos carga. Se experiencias colgues, deshabilita esta opción.

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
gl_es: Só repositorios oficiais (predefinido)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
gl_es: Calquera repositorio

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
gl_es: Definir o número de pasos de control do volume.

[ctx: #36444]
note: Description of setting with label #14127 "Whitelist"
en: Select this option to allow using 3:2 pulldown refresh rates (playing 23.976 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 24 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 23.976 Hz or 24 Hz mode.
gl_es: Selecciona esta opción para permitir o uso de taxas de actualización 3:2 (reprodución de vídeo a 23.976 FPS nun monitor a 59.94Hz ou vídeo a 24 FPS nun monitor a 60Hz). Poderíase precisar esta opción se o monitor non soporta os modos de 23.976Hz ou 24Hz.

[ctx: #36445]
note: Description of setting with label #14128 "Whitelist"
en: Select this option to allow using double refresh rates (playing 29.97 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 30 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 29.97 Hz or 30 Hz mode.
gl_es: Selecciona esta opción para permitir o uso de taxas de actualización dobre (reprodución de vídeo a 29.97 FPS nun monitor a 59.94Hz ou vídeo a 30 FPS nun monitor a 60Hz). Poderíase precisar esta opción se o monitor non soporta os modos a 29.97Hz ou 30Hz.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
gl_es: O rexistro de eventos permite levar conta do que pasou.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
gl_es: A notificación de eventos describe os procesos e accións realizados polo sistema ou o usuario de forma regular.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
gl_es: Modo 3D estereoscópico / Actual

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
gl_es: Modo 3D estereoscópico

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
gl_es: Desactivado

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
gl_es: Arriba / Abaixo

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
gl_es: Lado a lado

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
gl_es: Anáglifo vermello/ciano

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
gl_es: Anáglifo verde/maxenta

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
gl_es: Entrelazado

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
gl_es: Baseado no Hardware

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
gl_es: Monoscópico / 2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
gl_es: Anáglifo amarelo/azul

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
gl_es: Taboleiro de xadrez

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
gl_es: Modo de reprodución de vídeos 3D estereoscópicos

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
gl_es: Preguntar

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
gl_es: Frecuencia de mostreo máximo para S/PDIF ou frecuencia de mostreo para os axustes de saída definidos.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
gl_es: Modo peferido

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
gl_es: O mesmo do filme (autodetectar)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
gl_es: Desactivar o modo 3D estereoscópico ao rematar a reprodución

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
gl_es: Seleccionar o modo de reprodución

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
gl_es: Seleccionar o modo estereoscópico 3D

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
gl_es: Seleccionar modo alternativo...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
gl_es: O mesmo do filme

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
gl_es: Seleccionar como é mesturado o son, do 5.1 ao 2.0.[CR][Activado]Mantén o nivel de volume da fonte do son orixinal pero o rango dinámico comprímese.[CR][Desactivado] Mantén o rango dinámico da fonte orixinal do son cando é mesturado aínda que o volume será menor. Nota: Rango dinámico é a diferenza entre os sons máis baixos e altos nunha fonte de son. Activa este axuste se apenas escoitas os diálogos nos filmes.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
gl_es: Definir bibliotecas adicionais das que se inclúan mensaxes detallados no rexistro de depuración.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
gl_es: Modo de vídeo 3D estereoscópico

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
gl_es: Inverter o modo 3D estereoscópico (inverter ollos)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
gl_es: Selecionar en que modo serán reproducidos os vídeos 3D estereoscópicos. [CR][Preguntar] Amosará un diálogo para selecionar o modo desexado para cada reprodución.[CR][Modo preferido] Usará un modo espeficicado na seción dos axustes "Sistema-> Hardware de vídeo".[CR][Monoscópico / 2D] Reproducirá o vídeo en mono / 2D.[CR][Ignorar] Desabilita calquera proceso ou tratamento estereoscópico 3D.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
gl_es: [Habilitado] Trocar interface de usuario (e algunhas TVs) ao modo 2D, entre vídeos nunha lista de reprodución ou cando remata a reprodución.[CD][Deshabilitado] A interface de usuario e o TV permanecerán no modo estereoscópico 3D. Para listas de reprodución de vídeo con contido estereoscópico 3D e 2D mesturado, a GUI tamén permanecerá no modo estereoscópico 3D aínda que se estea a reproducir un vídeo non estereoscópico 2D.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
gl_es: Cambia o modo 3D estereoscópico da interface de usuario.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
gl_es: O modo preferidono que os medios estereoscópicos 3D como os vídeos deben ser reproducidos.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
gl_es: Permitir controlar o volume dende os clientes de AirPlay.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
gl_es: Activar a decodificación por hardware dos ficheiros de vídeo.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
gl_es: Subtítulos con profundidade 3D estereoscópico

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
gl_es: Definir a profundidade visual dos subtítulos nos vídeos estereoscópicos 3D. A maior valor, máis cerca aparecerán os subtítulos para a espectadora.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
gl_es: Limitar a resolución da Interface para aforrar memoria, non afecta á reprodución de vídeo. Require reiniciar.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
gl_es: Activa o soporte na recepción de "Vídeos" e "Imaxes" a través de AirPlay. É necesario que estea desactivado ao empregar iOS 9 ou superior para restaurar a transmisión de música a través de AirPlay. Só os clientes iOS 8.x ou anteriores son compatibles con "Vídeos" e "Imaxes".

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
gl_es: Forza do efeito estereoscópico 3D

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
gl_es: Define a forza do efeito estereoscópico 3D na interface de usuario GUI. Isto faise controlando a profundidade de perceción dentro da GUI, así que a maior valor, máis elementos sairán da pantalla. [Zero] Desabilita o efeito estereoscópico 3D da GUI.[CR] para unha boa experiencia visual, o valor debe ser alto para pantallas pequenas e baixo para pantallas grandes. Nota: Isto non está soportado por tódalas peles.

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
gl_es: Define a cantidade de buffers de presentación usados polo motor de gráficos. Seleciona 2 se o motor usa doble buffering ou 3 para triple buffering.

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
gl_es: Desactivar

[ctx: #36560]
en: Colour management
gl_es: Xestión da cor

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
gl_es: Reproducir as cores de vídeo de xeito preciso usando un perfil de dispositivo ou unha táboa de referencia de 3D.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
gl_es: Modo de xestión da cor

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
gl_es: Usar unha táboa de referencia de 3D precalculada para a correción da cor de vídeo, ou calcular a transformación para cada vídeo dun perfil do teu dispositivo. É preferible unha táboa de referencia de 3D precalculada xa que permite o uso das características avanzadas e alta precisión en ArgyIICMS. A correción baseada en perfil de dispositivo é útil para probar diferentes parámetros, ou para emular axustes de dispositivos que non teñas preparados para 3D LUT.

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
gl_es: Selecciona o ficheiro 3DLUT para se empregar por defecto. Se gardas varios ficheiros 3DLUT no mesmo cartafol, poderás trocar entre eles no menú OSD durante a reprodución de vídeo. Isto permite diferentes perfís de visualización a ter en conta en diferentes contornos, por exemplo gamma 2.2 na vista diúrna e a 2.4 na nocturna.

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
gl_es: Perfil de pantalla ICC

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
gl_es: Ao fornecer dun perfil de dispositivo, podes modificar os parámetros de vídeo como o gamma, cores primarias e punto branco durante a reprodución. Créase un perfil de fonte ICC baseado nos parámetros e ligado co perfil de dispositivo ICC definido aquí. Este soporte é experimenteal e carece do axuste de cerca do negro de cara a amosar negro nativo (causando níveis de negro elevados) e o nível de escalado de branco cando un punto branco diferente do nativo é selecionado (para arreglalo, baixa o brillo do vídeo para evitar os recortes).

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
gl_es: Punto branco

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
gl_es: Trocar o punto branco do vídeo a D93 é maiormente útil no material NTSC xaponés vello os cales amosan demasiado vermello ao reproducir en D65. Baixar o axuste de brillo de vídeo para evitar recortes ao amosar punto branco nativo.

[ctx: #36570]
en: Primaries
gl_es: Primarias

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
gl_es: Selecionar as coordenadas de acordo co material da fonte. Materal HD vello pode ser procesado en dispositivos con primarias BT.601.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
gl_es: Modo Gamma

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
gl_es: Definir a fórmula de curva de gamma. Usar BT.1886 para curvas de gamma que serve para os níveis de negro e branco e evita a perceción de recortes. Usar a entrada para unha curva similar cun gamma efectivo específico. A saída permite a perceción de recortes, pero pode ser usado para compensar axustes de mestrado do monitor incorrectos que levan a ter detalles escuros demasiado brillantes. Gamma absoluto non conta ao amosar os negros e recortará os níveis baixos ao amosar o negro en calquera dispositivo cun nível de negro superior a cero.

[ctx: #36574]
en: Gamma
gl_es: Gama

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
gl_es: Gamma para o tipo de curva gamma definido. Para entrada e saída, o resultado ao 50% coincide cunha curba de gamma absoluto con este valor de gamma.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
gl_es: Tamaño da táboa de referencia

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
gl_es: Especificar a resolución da táboa de referencia de 3D. Utilizar unha resolución máis baixa para unha previsualización rápida e unha maior resolución para unha imaxe máis precisa. Usar unha alta resolución pode tardar segundos en estar preparada ao trocar parámetros ou ao comezar un novo vídeo.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
gl_es: Ficheiro 3D LUT

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
gl_es: Perfil ICC

[ctx: #36583]
en: Input offset
gl_es: Compensación de entrada

[ctx: #36584]
en: Output offset
gl_es: Compensación de saída

[ctx: #36585]
en: Absolute
gl_es: Absoluta

[ctx: #36586]
note: whitepoint labels
en: D65 (standard)
gl_es: D65 (normal)

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
gl_es: D93 (NTSC xaponés)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
gl_es: Automático

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
gl_es: Eliminar as bandas causadas pola conversión de nível RGB ou outros procesamentos engadindo unha pequena cantidade de ruido á imaxe. Esto pode ser desabilitado par sistemas máis lentos, ou cando Kodi está fixado a un rango limitado de saída RGB e non é preciso procesado de vídeo.

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
gl_es: Precisión do punteado de vídeo en bits. Utilizar o axuste máis alto que non amose bandas. O 8 por defecto é o recomendado para a maioría de sistemas. Se o teu GPU está establecido para escalar os níveis de saídas RGB ou se usas unha pantalla dun portatil, un axuste de 7 ou 6 bits pode eliminar máis bandas. Axustes máis baixos están dispoñíbeis para facer probas sópara facer máis sinxelo como se aplica o punteado e para ver como o tamaño do ruido de píxeles punteados coincide coa resolución do dispositivo.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento da biblioteca de música.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento das listas musicais.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
gl_es: Esta categoría contén os axustes do comportamento do servizo AirPlay.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
gl_es: Esta categoría contén os axustes das pantallas.

[ctx: #36605]
en: Updates
gl_es: Actualizacións

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
gl_es: Instalar actualizacións automaticamente

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
gl_es: Notificar pero non instalar actualizacións

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
gl_es: Non buscar actualizacións nunca

[ctx: #36609]
en: Show notifications
gl_es: Amosar notificacións

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
gl_es: Esta categoría contén os axustes dos complementos do sistema.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
gl_es: Mudar o comportamento das actualizacións automaticas de complementos.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
gl_es: Amosar unha notificacións cando se actualize un complemento.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
gl_es: Xestionar módulos e bibliotecas de soporte que foron instaladas automáticamente como unha dependencia a outros complementos. Os items listados como "Orfos" xa non son precisos para ningún complemento e poden ser desinstalados de xeito seguro.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
gl_es: Amosar os complementos que actualmente se executan de fondo.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
gl_es: Fontes descoñecidas

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
gl_es: Permitir a instalación de complementos de fontes descoñecidas.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
gl_es: Por seguridade, a instalación de complementos de fontes descoñecidas está desactivada.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
gl_es: Darase aceso aos complementos á información persoal almacenada neste dispositivo. Ao permitir, aceitas que ti eres a única responsable de calquera perda de datos, comportamento non esperado ou dano ao teu dispositivo. Proceder?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
gl_es: Descalado de alta calidade

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
gl_es: Habilitar descalado de alta calidade de imaxes (usa máis memoria e ten un impacto no resultado moderado).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
gl_es: Versión máxima do protocolo

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
gl_es: Ningún

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
gl_es: Cliente

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
gl_es: Versión mínima do protocolo

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
gl_es: Activar o cifrado no servidor web. Tense que crear manualmente o Certificado special://userdata/server.pem e a Chave special://userdata/server.key

[ctx: #36900]
en: movie
gl_es: filme

[ctx: #36901]
en: movies
gl_es: filmes

[ctx: #36902]
en: TV show
gl_es: Serie de TV

[ctx: #36903]
en: TV shows
gl_es: Series de TV

[ctx: #36904]
en: season
gl_es: tempada

[ctx: #36905]
en: seasons
gl_es: tempadas

[ctx: #36906]
en: episode
gl_es: episodio

[ctx: #36907]
en: episodes
gl_es: episodios

[ctx: #36908]
en: music video
gl_es: vídeo musical

[ctx: #36909]
en: music videos
gl_es: vídeos musicais

[ctx: #36910]
en: set
gl_es: Estabrecer

[ctx: #36911]
en: sets
gl_es: Conxuntos

[ctx: #36912]
en: video
gl_es: vídeo

[ctx: #36913]
en: videos
gl_es: vídeos

[ctx: #36914]
en: music
gl_es: música

[ctx: #36915]
en: music
gl_es: música

[ctx: #36916]
en: artist
gl_es: artista

[ctx: #36917]
en: artists
gl_es: artistas

[ctx: #36918]
en: album
gl_es: álbum

[ctx: #36919]
en: albums
gl_es: álbums

[ctx: #36920]
en: song
gl_es: canción

[ctx: #36921]
en: songs
gl_es: cancións

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
gl_es: (Discapacitados visuais)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
gl_es: (Comentarios do director)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
gl_es: (Comentarios do director 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
gl_es: Último perfil usado

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
gl_es: Procurar en

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
gl_es: Selecciona esta opción se o teu receptor pode descodificar fluxos Dolby Digital Plus (E-AC3).

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
gl_es: Estabelecer o limite de resolución do GUI

[ctx: #37022]
en: UPnP player
gl_es: Rerpodutor UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
gl_es: Tes a certeza de querer deter a reprodución no dispositivo remoto?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
gl_es: Configurar os axustes do codificador de son como a calidade e nivel de compresión

[ctx: #37026]
en: Auto
gl_es: Automático

[ctx: #37030]
en: Unlimited
gl_es: Ilimitado

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
gl_es: Especifica como se deben abrir ou reproducir os Blu-rays. Nota: Algúns menús de disco non están soportados completamente e poden causar problemas.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
gl_es: Accesibilidade

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
gl_es: Preferir fluxos de audio para persoas con discapacidades visuais

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
gl_es: Preferir fluxos de audio para persoas con discapacidades visuais a outros fluxos de audio na mesma lingua

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
gl_es: Preferir fluxos de audio para persoas con discapacidades auditivas

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
gl_es: Preferir fluxos de audio para persoas con discapacidades auditivas a outros fluxos de audio na mesma língua

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
gl_es: Preferir subtítulos para persoas con discapacidades auditivas

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
gl_es: Preferir fluxos de subtítulos para persoas con discapacidades auditivas a outros subtítulos na mesma língua

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
gl_es: Preferir os fluxos de son predefinidos

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
gl_es: Se está habilitado, os fluxos de audio que están etiquetados como por defecto (e que están na língua preferida) son preferidos sobre os fluxos de audio con maior calidade (número de canles, códec, ...).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
gl_es: Define que tamaños de pasos usar ao presionar os botóns de saltar. Se son selecionados máis pasos nunha direción de salto, isto pode ser aplicado a través de sucesivas presións no botón de salto co retardo de salto definido. Os pasos adiante (positivo) e atrás (negativo) poden ser definidos independentemente.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
gl_es: Define a cantidade de tempo a agardar polas sucesivas presións de teclas antes de facer un salto. Só se aplica ou usar salto intelixente (ao usar máis dun salto nunha direción).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
gl_es: Extraer as miniaturas do capítulo

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
gl_es: Extraer as miniaturas do capítulo para presentalas no diálogo de capítulos / marcadores. Pode incrementar a carga da CPU.

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
gl_es: Amosar a entrada "Todos os elementos"

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
gl_es: Amosar a entrada "Todos os elementos" nos directorios, por exemplo, "Todos os albumes" ou "Todas as tempadas".

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
gl_es: Limitar as actualizacións do GUI durante a reprodución

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
gl_es: Limita a velocidade (fps) empregada para actualizar a interface de usuario namentres se reproducen vídeos. Isto pode reducir a carga da CPU e solucionar problemas na reprodución cando se mostra a interface de usuario.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
gl_es: Ilimitado

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
gl_es: Rexión A - Americas, Este e Sueste Asiático. Rexión B - África, Oriente Medio, Sudoeste Asiático, Europa, Australia, Nova Zelandia. Rexión C - Asia Central, China continental, Mongolia, Sur de Asia, Bielorrusia, Rusia, Ucraína, Casaquistán.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
gl_es: A miña valoración

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
gl_es: Sen valoración

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
gl_es: Poñer a miña valoración

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
gl_es: Selección do fornecedor de información

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
gl_es: Escoller o fornecedor de información

[ctx: #38026]
en: Appearances
gl_es: Aparencias

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
gl_es: Fluxo de vídeo

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
gl_es: Ángulo

[ctx: #38033]
en: Role
gl_es: Rol

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
gl_es: Orquestra

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
gl_es: Letrista

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
gl_es: Mesturador

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
gl_es: Arranxos

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
gl_es: Enxeñeiro

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
gl_es: Produtor

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
gl_es: Mesturador

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
gl_es: [Ausente]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
gl_es: Artistas do álbum

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
gl_es: Artistas da canción e álbum

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
gl_es: Todos os colaboradores

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
gl_es: Todos os roles

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
gl_es: A biblioteca de música precisa de volver verificar as etiquetas dos ficheiros. Comezar agora?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
gl_es: Obter información adicional para os álbums e artistas? Isto pode levar tempo e é posíbel que desexes facelo máis tarde

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
gl_es: Facer un escaneado completo de etiquetas aínda que os ficheiros de música non foran modificados?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
gl_es: Definir provedor de información predefinido

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
gl_es: Definir para este artista

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
gl_es: Definir para todos os artistas amosados

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
gl_es: Definir para este álbum

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
gl_es: Definir para todos os álbums amosados

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
gl_es: Empregar este provedor de información para tódolos artistas aquí amosados?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
gl_es: Empregar este provedor de información para tódolos álbums aquí amosados?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
gl_es: Empregar este provedor de información para todos os álbums, eliminando calquera axuste previo para álbums concretos?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
gl_es: Queres actualizar a información de todos estes elementos agora?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
gl_es: Queres actualizar a información deste elemento agora?

[ctx: #38075]
en: * All discs
gl_es: * Tódolos discos

[ctx: #38076]
en: Disc title
gl_es: Título do disco

[ctx: #38077]
en: Total discs
gl_es: Total de discos

[ctx: #38078]
en: Original year
gl_es: Ano orixinal

[ctx: #38079]
en: Original date
gl_es: Data orixinal

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
gl_es: Sección que contén os axustes da reprodución de medios

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
gl_es: Sección que contén os axustes das fontes e como a información dos medios é obtida, gardada, amosada e como navegar por ela

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
gl_es: Sección que contén os axustes que inflúen na experiencia e o control do GUI/Sistema

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
gl_es: Esta categoría contén os axustes da reprodución de vídeos

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
gl_es: Esta categoría contén os axustes da reprodución de música

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
gl_es: Esta categoría contén os axustes do pase de fotos a través de diapositivas

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
gl_es: Esta categoría contén os axustes de como é obtida, gardada, amosada e a forma de navegar pola información dos vídeos

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
gl_es: Esta categoría contén os axustes de como é obtida, gardada, amosada e a forma de navegar pola información da música

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
gl_es: Esta categoría contén os axustes de como é amosada e a forma de navegar pola información das fotos

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
gl_es: Esta categoría contén os axustes das bases de datos das bibliotecas

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
gl_es: Esta categoría contén outros axustes da interface gráfica

[ctx: #38112]
note: Description of setting with label #12381 "Switch to visualisation on playback"
en: Automatically go to the visualisation window when audio playback starts
gl_es: Ir automaticamente á xanela de visualización cando comeza a reprodución de son

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
gl_es: Extraer miniaturas dos ficheiros de vídeo

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
gl_es: Amosar información da imaxe EXIF

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
gl_es: Se existe a información EXIF (data, hora, cámara empregada, etc), amosarase.

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
gl_es: Exportar a biblioteca de música

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
gl_es: Só un ficheiro

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
gl_es: Ficheiros separados por cada elemento

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
gl_es: Aos cartafoles das bibliotecas

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
gl_es: Seleccionar tipo de saída para a exportación

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
gl_es: Cartafol de destino

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
gl_es: Elementos a exportar

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
gl_es: Extraer información para ficheiros NFO

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
gl_es: Substituír os ficheiros existentes

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
gl_es: Artistas da canción

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
gl_es: Outros artistas

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
gl_es: Non é posíbel exportar os datos xa que o cartafol de destino non existe

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
gl_es: Exportar

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
gl_es: Só cartafoles de artistas

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
gl_es: Álbums exportados ós cartafoles de música

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
gl_es: Definir os provedores de información musical

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
gl_es: Definir o provedor de información do Álbum

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
gl_es: Definir o provedor de información de Artistas

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
gl_es: Obter información e arte adicionais durante o análise

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
gl_es: Fornecedor de información para Álbums

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
gl_es: Fornecedor de información para Artistas

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
gl_es: Cartafol de información do artista local

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
gl_es: Opcións para obter información adicional

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
gl_es: Seleccionar como aplicar os axustes

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
gl_es: Como aplicar os axustes do fornecedor de información

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
gl_es: Importando o historial de reprodución da canción

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
gl_es: Casando datos

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
gl_es: Actualizando cancións

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
gl_es: Importando o historial da canción - actualizadas {0:d} de {0:d} cancións importadas

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
gl_es: Imposíbel ler o ficheiro xml

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
gl_es: Isto fornece aceso a onde as fontes de vídeo poden ser engadidas e xestionadas.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
gl_es: Isto fornece aceso a onde as fontes de música poden ser engadidas e xestionadas.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
gl_es: Isto fornece aceso a onde as fontes de imaxes poden ser engadidas e xestionadas.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
gl_es: Zoom - 120% de largura

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
gl_es: Zoom - 110% de largura

[ctx: #39010]
en: Select sort method
gl_es: Seleccionar método de ordenación

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
gl_es: Tempo máximo de espera da rede.

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
gl_es: Definir o tempo máximo a agardar para conetar ca rede despois de iniciar ou espertar. Cando pasa o tempo antes de estar conetado á rede o inicio continuará.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
gl_es: Sistema de ficheiros virtuais

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
gl_es: Queres eliminar tamén todos os datos (p.e. axustes) relacionados con este complemento?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
gl_es: Descodificador de imaxe

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
gl_es: Retomar audiolibro

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
gl_es: Activa o UPnP. Isto permíteche transmitir medios das túas bibliotecas a un cliente UPnP e detectar servidores UPnP remotos.

[ctx: #39018]
en: optional
gl_es: opcional

[ctx: #39019]
en: installed
gl_es: instalado

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
gl_es: Instalaranse os seguinte complementos adicionais

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
gl_es: Continuar coa instalación?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
gl_es: Dependencias

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
gl_es: Xénero

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
gl_es: Desambiguación

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
gl_es: Fonte

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
gl_es: Fontes

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
gl_es: Realizar no inicio

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
gl_es: Acender a TV

[ctx: #39102]
en: Play Radio
gl_es: Acender a Radio

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
gl_es: Non é posíbel configurar a localización de rede. Ruta non válida.

[ctx: #39104]
en: View as text
gl_es: Ver como texto

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
gl_es: predefinido

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
gl_es: forzado

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
gl_es: títulos

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
gl_es: descrición do son

[ctx: #39109]
en: Select Program
gl_es: Seleccionar programa

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
gl_es: Seleccionar resolución

[ctx: #39111]
note: audio flag - FLAG_ORIGINAL language prefix displayed in audio settings stream selection
en: original
gl_es: orixinal

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
gl_es: Miniatura do episodio

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
gl_es: Sinopse do filme

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
gl_es: Sinopse do episodio

[ctx: #39119]
en: Last modified
gl_es: Última modificación

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
gl_es: Presentación da biblioteca e Navegación

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
gl_es: Fontes de información da biblioteca

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
gl_es: Arte

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
gl_es: Empregar todas imaxes locais coma capas

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
gl_es: Máxima

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
gl_es: Básico

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
gl_es: Personalizado

[ctx: #39151]
note: Display Hardware scaling filter setting toggle
en: Display hardware scaling filter
gl_es: Amosar filtro de escalado hardware

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
gl_es: Estilos

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
gl_es: Esquerda

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
gl_es: Dereita
