KODI Main - en to is_is translation catalogue (4111 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
is_is: Forrit

[ctx: #1]
en: Pictures
is_is: Ljósmyndir

[ctx: #2]
en: Music
is_is: Tónlist

[ctx: #3]
en: Videos
is_is: Myndskeið

[ctx: #4]
en: TV guide
is_is: Sjónvarpsdagskrá

[ctx: #5]
en: Settings
is_is: Stillingar

[ctx: #7]
en: File manager
is_is: Skráastjórnun

[ctx: #8]
en: Weather
is_is: Veður

[ctx: #9]
en: Kodi media center
is_is: Kodi margmiðlunarspilari

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
is_is: mánudagur

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
is_is: þriðjudagur

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
is_is: miðvikudagur

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
is_is: fimmtudagur

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
is_is: föstudagur

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
is_is: laugardagur

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
is_is: sunnudagur

[ctx: #21]
en: January
is_is: janúar

[ctx: #22]
en: February
is_is: febrúar

[ctx: #23]
en: March
is_is: mars

[ctx: #24]
en: April
is_is: apríl

[ctx: #25]
en: May
is_is: maí

[ctx: #26]
en: June
is_is: júní

[ctx: #27]
en: July
is_is: júlí

[ctx: #28]
en: August
is_is: ágúst

[ctx: #29]
en: September
is_is: september

[ctx: #30]
en: October
is_is: október

[ctx: #31]
en: November
is_is: nóvember

[ctx: #32]
en: December
is_is: desember

[ctx: #41]
en: Mon
is_is: mán

[ctx: #42]
en: Tue
is_is: þri

[ctx: #43]
en: Wed
is_is: mið

[ctx: #44]
en: Thu
is_is: fim

[ctx: #45]
en: Fri
is_is: fös

[ctx: #46]
en: Sat
is_is: lau

[ctx: #47]
en: Sun
is_is: sun

[ctx: #51]
en: Jan
is_is: jan

[ctx: #52]
en: Feb
is_is: feb

[ctx: #53]
en: Mar
is_is: mar

[ctx: #54]
en: Apr
is_is: apr

[ctx: #55]
en: May
is_is: maí

[ctx: #56]
en: Jun
is_is: jún

[ctx: #57]
en: Jul
is_is: júl

[ctx: #58]
en: Aug
is_is: ágú

[ctx: #59]
en: Sep
is_is: sep

[ctx: #60]
en: Oct
is_is: okt

[ctx: #61]
en: Nov
is_is: nóv

[ctx: #62]
en: Dec
is_is: des

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
is_is: NNA

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
is_is: NA

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
is_is: ANA

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
is_is: A

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
is_is: ASA

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
is_is: SA

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
is_is: SSA

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
is_is: SSV

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
is_is: SV

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
is_is: VSV

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
is_is: V

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
is_is: VNV

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
is_is: NV

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
is_is: NNV

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
is_is: Suður

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
is_is: Norður

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
is_is: Vestur

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
is_is: Austur

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
is_is: Breytileg

[ctx: #98]
en: View: Auto
is_is: Útlit: Sjálfvirkt

[ctx: #99]
en: View: Auto big
is_is: Útlit: Sjálfvirkt stórt

[ctx: #100]
en: View: Icons
is_is: Útlit: Tákn

[ctx: #101]
en: View: List
is_is: Útlit: Listi

[ctx: #102]
en: Scan
is_is: Skanna

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
is_is: Raða eftir: Nafni

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
is_is: Raða eftir: Dagsetningu

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
is_is: Raða eftir: Stærð

[ctx: #106]
en: No
is_is: Nei

[ctx: #107]
en: Yes
is_is: Já

[ctx: #108]
en: Slideshow
is_is: Skyggnusýning

[ctx: #109]
en: Create thumbs
is_is: Búa til smámyndir

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
is_is: Búa til smámyndir

[ctx: #111]
en: Shortcuts
is_is: Flýtival

[ctx: #112]
en: Paused
is_is: Í bið

[ctx: #113]
en: Update failed
is_is: Uppfærsla mistókst

[ctx: #114]
en: Installation failed
is_is: Uppsetning mistókst

[ctx: #115]
en: Copy
is_is: Afrita

[ctx: #116]
en: Move
is_is: Færa

[ctx: #117]
en: Delete
is_is: Eyða

[ctx: #118]
en: Rename
is_is: Endurnefna

[ctx: #119]
en: New folder
is_is: Ný mappa

[ctx: #120]
en: Confirm copy
is_is: Staðfesta afritun

[ctx: #121]
en: Confirm move
is_is: Staðfesta færslu

[ctx: #122]
en: Confirm delete
is_is: Staðfesta eyðingu

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
is_is: Viltu afrita valda(r) skrá(r)?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
is_is: Viltu færa valda(r) skrá(r)?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
is_is: Viltu eyða völdum skrám?[CR]Varúð - ekki er hægt að taka þessa aðgerð til baka!

[ctx: #126]
en: Status
is_is: Staða

[ctx: #127]
en: Objects
is_is: Hlutir

[ctx: #128]
en: General
is_is: Almennt

[ctx: #129]
en: Slideshow
is_is: Skyggnusýning

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
is_is: Kerfisupplýsingar

[ctx: #131]
en: Display
is_is: Skjár

[ctx: #132]
en: Albums
is_is: Hljómplötur

[ctx: #133]
en: Artists
is_is: Flytjendur

[ctx: #134]
en: Songs
is_is: Lög

[ctx: #135]
en: Genres
is_is: Flokkar

[ctx: #136]
en: Playlists
is_is: Spilunarlistar

[ctx: #137]
en: Search
is_is: Leita

[ctx: #138]
en: System information
is_is: Kerfisupplýsingar

[ctx: #139]
en: Temperatures:
is_is: Hitastig:

[ctx: #140]
en: CPU:
is_is: Örgjörvi:

[ctx: #141]
en: GPU:
is_is: Grafískur örgjörvi:

[ctx: #142]
en: Time:
is_is: Tími:

[ctx: #143]
en: Current:
is_is: Núna:

[ctx: #144]
en: Build:
is_is: Útgáfa:

[ctx: #145]
en: Network:
is_is: Netkerfi:

[ctx: #146]
en: Type:
is_is: Tegund:

[ctx: #147]
en: Static
is_is: Föst

[ctx: #149]
en: MAC address
is_is: MAC-vistfang

[ctx: #150]
en: IP address
is_is: IP-tala

[ctx: #151]
en: Link:
is_is: Tengill:

[ctx: #152]
en: Half duplex
is_is: Einstefna

[ctx: #153]
en: Full duplex
is_is: Tvístefna

[ctx: #154]
en: Storage
is_is: Geymslurými

[ctx: #155]
en: Drive
is_is: Drif

[ctx: #156]
en: Free
is_is: Laust

[ctx: #157]
en: Video
is_is: Mynd

[ctx: #158]
en: Free memory
is_is: Laust minni

[ctx: #159]
en: No link
is_is: Enginn tengill

[ctx: #160]
en: Free
is_is: Laust

[ctx: #162]
en: Tray open
is_is: Sleði opinn

[ctx: #163]
en: Reading
is_is: Les

[ctx: #164]
en: No disc
is_is: Enginn diskur

[ctx: #165]
en: Disc present
is_is: Diskur tiltækur

[ctx: #166]
en: Skin
is_is: Skinn

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
is_is: Hætta við skráaaðgerðir

[ctx: #169]
en: Resolution
is_is: Upplausn

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
is_is: Stilla uppfærslutíðni

[ctx: #171]
en: Sort title
is_is: Röðunartitill

[ctx: #172]
en: Release date
is_is: Útgáfudagur

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
is_is: Sýna 4:3 myndefni sem

[ctx: #174]
en: Compiled:
is_is: Vistþýtt:

[ctx: #175]
en: Moods
is_is: Skapbrigði

[ctx: #176]
en: Styles
is_is: Stílar

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
is_is: {0:s} ræst eðlilega

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
is_is: {0:s} hefur verið ræst eðlilega.

[ctx: #179]
en: Song
is_is: Lag

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
is_is: Lengd

[ctx: #181]
en: Select album
is_is: Veldu hljómplötu

[ctx: #182]
en: Tracks
is_is: Lög

[ctx: #183]
en: Review
is_is: Umsögn

[ctx: #184]
en: Refresh
is_is: Endurlesa

[ctx: #185]
en: Searching album
is_is: Leita á hljómplötu

[ctx: #186]
en: OK
is_is: Í lagi

[ctx: #187]
en: No albums found!
is_is: Engar hljómplötur fundust!

[ctx: #188]
en: Select all
is_is: Velja allt

[ctx: #189]
en: Scanning media information
is_is: Sæki miðilsupplýsingar

[ctx: #190]
en: Save
is_is: Vista

[ctx: #191]
en: Shuffle
is_is: Stokka

[ctx: #192]
en: Clear
is_is: Hreinsa

[ctx: #193]
en: Scan
is_is: Skanna

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
is_is: Leita...

[ctx: #195]
en: No information found!
is_is: Engar upplýsingar fundust!

[ctx: #196]
en: Select movie:
is_is: Veldu kvikmynd:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
is_is: Sæki upplýsingar um {0:s}

[ctx: #198]
en: Loading movie details
is_is: Hleð inn upplýsingum um kvikmynd

[ctx: #199]
en: Web interface
is_is: Vefviðmót

[ctx: #200]
en: Audio encoders
is_is: Hljóðkóðari

[ctx: #201]
en: Audio decoders
is_is: Hljóðafkóðarar

[ctx: #202]
en: Tagline
is_is: Undirtitill

[ctx: #203]
en: Plot outline
is_is: Yfirlit söguþráðar

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
is_is: Samsetning

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
is_is: Atkvæði

[ctx: #206]
en: Cast
is_is: Leikarar

[ctx: #207]
en: Plot
is_is: Söguþráður

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
is_is: Spila

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
is_is: Næsta

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
is_is: Fyrra

[ctx: #212]
en: 59.94 Hz
is_is: 59,94 Hz

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
is_is: Kvarða notandaviðmót...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
is_is: Kvarða myndmerki

[ctx: #215]
en: Soften
is_is: Mýkja

[ctx: #216]
en: Zoom amount
is_is: Aðdráttarhlutfall

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
is_is: Hlutföll mynddíla

[ctx: #218]
en: DVD drive
is_is: DVD-drif

[ctx: #219]
en: Please insert disc
is_is: Settu inn disk

[ctx: #220]
en: Remote share
is_is: Fjartengd sameign

[ctx: #221]
en: Network is not connected
is_is: Net er ekki tengt

[ctx: #222]
en: Cancel
is_is: Hætta við

[ctx: #224]
en: Speed
is_is: Hraði

[ctx: #225]
en: Vertical shift
is_is: Lóðrétt hliðrun

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
is_is: Hlaða niður upplýsingum um CD-hljómdiska af netþjónustu

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
is_is: Stokka spilunarlista í byrjun

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
is_is: Hvíldartími harðdisks

[ctx: #230]
en: Video filters
is_is: Myndasíur

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
is_is: Ekkert

[ctx: #232]
en: Point
is_is: Punkta

[ctx: #233]
en: Linear
is_is: Línulegt

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
is_is: Gaussískt fernings

[ctx: #237]
en: Minification
is_is: Minnkun

[ctx: #238]
en: Magnification
is_is: Stækkun

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
is_is: Hreinsa spilunarlista við enda

[ctx: #240]
en: Display mode
is_is: Birtingarhamur

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
is_is: Allur skjárinn #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
is_is: Sett í glugga

[ctx: #243]
en: Refresh rate
is_is: Uppfærslutíðni

[ctx: #244]
en: Full screen
is_is: Fylla skjá

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
is_is: Stærðir: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Aðdráttur x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Mynddílar: {6:2.2f}:1) (Lóðr.hliðrun: {7:2.2f})

[ctx: #246]
en: Monitor
is_is: Skjár

[ctx: #247]
en: Scripts
is_is: Skriftur

[ctx: #248]
en: Language
is_is: Tungumál

[ctx: #249]
en: Music
is_is: Tónlist

[ctx: #250]
en: Visualisation
is_is: Sjónhrif

[ctx: #251]
en: Select destination directory
is_is: Veldu ákvörðunarmöppu

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
is_is: Víðóma uppblöndun

[ctx: #253]
en: Number of channels
is_is: Fjöldi rása

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
is_is: Móttakari styður DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
is_is: Sæki upplýsingar um geisladisk

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
is_is: Villa

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
is_is: Virkja lestur merkja

[ctx: #259]
en: Opening
is_is: Opna

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
is_is: Bíð eftir að hefjist...

[ctx: #262]
en: Scripts output
is_is: Skriftuúttak

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
is_is: Leyfa fjarstýringu með HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
is_is: Taka upp

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
is_is: Stöðva upptöku.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
is_is: Raða eftir: Lagi

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
is_is: Raða eftir: Tíma

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
is_is: Raða eftir: Titli

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
is_is: Raða eftir: Flytjendum

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
is_is: Raða eftir: Hljómplötu

[ctx: #271]
en: Top 100
is_is: Topp 100

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
is_is: Stilling á hlutföllum mynddíla

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
is_is: Breyttu kassanum þar til hliðarnar eru jafnlangar

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
is_is: Samhæfing yfirskönnunar í vinstra horni að ofan

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
is_is: Samhæfing yfirskönnunar í hægra horni að neðan

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
is_is: Færðu örina til að breyta yfirskönnun myndar

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
is_is: Staðsetning skjátexta

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
is_is: Færðu strikið til að breyta staðsetningu skjátexta

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
is_is: Gat ekki sótt stillingar

[ctx: #280]
en: Using default settings
is_is: Nota sjálfgefin gildi

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
is_is: Athugaðu XML skrárnar

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
is_is: Fann {0:d} atriði

[ctx: #283]
en: Search results
is_is: Leitarniðurstöður

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
is_is: Engar niðurstöðust fundust

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
is_is: Æskilegt tungumál hljóðs

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
is_is: Æskilegt tungumál skjátexta

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
is_is: Skjátextar

[ctx: #288]
en: Font
is_is: Leturgerð

[ctx: #289]
en: Size
is_is: Stærð

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
is_is: Samþjappað tónsvið

[ctx: #291]
en: Video
is_is: Mynd

[ctx: #292]
en: Audio
is_is: Hljóð

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
is_is: Fletta upp skjátextum

[ctx: #294]
en: Create bookmark
is_is: Búa til bókamerki

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
is_is: Hreinsa bókamerki

[ctx: #297]
en: Audio offset
is_is: Hliðra hljóði

[ctx: #298]
en: Bookmarks
is_is: Bókamerki

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
is_is: Bókamerkja {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
is_is: Móttakari styður MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
is_is: Móttakari styður MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
is_is: Móttakari styður MP3

[ctx: #303]
en: Delay
is_is: Seinkun

[ctx: #304]
en: Language
is_is: Tungumál

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
is_is: Virkt

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
is_is: Ekki línufléttun

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
is_is: Sjálfgefið á gagnamiðli

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
is_is: Upprunalegt tungumál

[ctx: #309]
en: User interface language
is_is: Tungumál notandaviðmóts

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
is_is: Framsetning sýndarlyklaborðs

[ctx: #312]
en: (0=auto)
is_is: (0=sjálfv.)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
is_is: Hreinsa gagnagrunn

[ctx: #314]
en: Preparing...
is_is: Undirbý...

[ctx: #315]
en: Database error
is_is: Gagnagrunnsvilla

[ctx: #316]
en: Searching songs...
is_is: Leita í lögum...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
is_is: Hreinsun gagnagrunns tókst

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
is_is: Hreinsa lagalista...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
is_is: Villa við hreinsun lagalista

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
is_is: Hreinsa flytjendalista...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
is_is: Villa við hreinsun flytjendalista

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
is_is: Hreinsa flokka, hlutverk, o.s.frv...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
is_is: Villa við að hreinsa flokka, hlutverk, o.s.frv...

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
is_is: Hreinsa slóðir...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
is_is: Villa við hreinsun slóða

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
is_is: Hreinsa hljómplötulista...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
is_is: Villa við hreinsun hljómplötulista

[ctx: #328]
en: Writing changes...
is_is: Vista breytingar...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
is_is: Villa við vistun breytinga

[ctx: #330]
en: This may take some time...
is_is: Þetta gæti tekið svolítinn tíma...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
is_is: Þjappa gagnagrunni...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
is_is: Villa við þjöppun gagnagrunns

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
is_is: Viltu hreinsa til í safninu?

[ctx: #334]
en: Clean library...
is_is: Hreinsa til í safni...

[ctx: #335]
en: Start
is_is: Byrja

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
is_is: Umbreyting á rammatíðni

[ctx: #337]
en: Output configuration
is_is: Uppsetning útganga

[ctx: #338]
en: Fixed
is_is: Fastur

[ctx: #339]
en: Optimized
is_is: Bestað

[ctx: #340]
en: Various artists
is_is: Ýmsir flytjendur

[ctx: #341]
en: Play disc
is_is: Spila disk

[ctx: #342]
en: Movies
is_is: Kvikmyndir

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
is_is: Stilla rammatíðni

[ctx: #344]
en: Actors
is_is: Leikarar

[ctx: #345]
en: Year
is_is: Ár

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
is_is: Halda upphaflegum hljóðstyrk við niðurblöndun

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
is_is: Móttakari styður DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
is_is: Leyfa gegnumstreymi

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
is_is: Móttakari styður TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
is_is: Forrit

[ctx: #351]
en: Off
is_is: Slökkt

[ctx: #352]
en: Dim
is_is: Dimma

[ctx: #353]
en: Black
is_is: Svart

[ctx: #354]
en: Matrix trails
is_is: Matrix línur

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
is_is: Biðtími

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
is_is: Hamur skjáhvílu

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
is_is: Slökkt á tímatöku aðgerðar

[ctx: #358]
en: All albums
is_is: Allar hljómplötur

[ctx: #359]
en: Recently added albums
is_is: Nýlega viðbættar hljómplötur

[ctx: #360]
en: Screensaver
is_is: Skjáhvíla

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
is_is: Endurkvæm skyggnusýning

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
is_is: Myrkvun skjáhvílu

[ctx: #363]
en: Sort by: File
is_is: Raða eftir: Skrá

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
is_is: Móttakari styður Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
is_is: Raða eftir: Nafni

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
is_is: Raða eftir: Ári

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
is_is: Raða eftir: Einkunnagjöf

[ctx: #369]
en: Title
is_is: Titill

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
is_is: Þrumuveður

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
is_is: Að hluta til

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
is_is: Að mestu

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
is_is: Bjartviðri

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
is_is: Skýjað

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
is_is: Snjór

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
is_is: Rigning

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
is_is: Létt

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
is_is: FH

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
is_is: EH

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
is_is: Skúrir

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
is_is: Dálítið

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
is_is: Dreifð

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
is_is: Vindur

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
is_is: Sterkur

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
is_is: Bjart

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
is_is: Bjart

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
is_is: Hálfskýjað

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
is_is: Snemma

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
is_is: Skúrir

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
is_is: Snjófjúk

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
is_is: Lægst

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
is_is: Meðal

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
is_is: Hæst

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
is_is: Þoka

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
is_is: Mistur

[ctx: #396]
en: Select location
is_is: Veldu staðsetningu

[ctx: #397]
en: Refresh time
is_is: Uppfærslutími

[ctx: #398]
en: Temperature units
is_is: Hitamælieiningar

[ctx: #399]
en: Speed units
is_is: Hraðamælieiningar

[ctx: #400]
en: Weather
is_is: Veður

[ctx: #401]
en: Temp
is_is: Hiti

[ctx: #402]
en: Feels like
is_is: Með vindkælingu

[ctx: #403]
en: UV index
is_is: UV-geislun

[ctx: #404]
en: Wind
is_is: Vindur

[ctx: #405]
en: Dew point
is_is: Daggarmark

[ctx: #406]
en: Humidity
is_is: Raki

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
is_is: Lyklaborðsuppsetning

[ctx: #409]
en: Defaults
is_is: Sjálfgefin gildi

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
is_is: Tengist veðurþjónustu

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
is_is: Sæki veðurgögn fyrir:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
is_is: Gat ekki náð í veðurgögn

[ctx: #413]
en: Manual
is_is: Handvirkt

[ctx: #414]
en: No review for this album
is_is: Engin umsögn um þessa hljómplötu

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
is_is: Sæki smámynd...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
is_is: Útlit: Stór tákn

[ctx: #418]
en: Low
is_is: Lægst

[ctx: #419]
en: High
is_is: Hæst

[ctx: #420]
en: Best match
is_is: Besta samsvörun

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
is_is: Halda hljóðhluta virkum

[ctx: #422]
en: Delete album information
is_is: Eyða upplýsingum um hljómplötu

[ctx: #423]
en: Delete CD information
is_is: Eyða upplýsingum um geisladisk

[ctx: #424]
en: Select
is_is: Velja

[ctx: #425]
en: No album information found
is_is: Engar hljómplötuupplýsingar fundust

[ctx: #426]
en: No CD information found
is_is: Engar upplýsingar fundust um geisladisk

[ctx: #427]
en: Disc
is_is: Diskur

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
is_is: Settu inn réttan CD/DVD-disk

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
is_is: Settu inn eftirfarandi disk:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
is_is: Raða eftir: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
is_is: Ekkert biðminni

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
is_is: Fjarlægja kvikmynd úr safni

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
is_is: {0:s}-átt með {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
is_is: Ekkert geisladiskadrif fannst

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
is_is: Myndskeiðið er á geisladiski (t.d. DVD, Blu-ray) og er ekki hægt að spila það þar sem tækið þitt eða tölvan þín eru ekki með slíkt drif.

[ctx: #437]
en: Removable disk
is_is: Útskiptanlegur diskur

[ctx: #438]
en: Opening file
is_is: Opna skrá

[ctx: #439]
en: Cache
is_is: Biðminni

[ctx: #440]
en: Hard disk
is_is: Harður diskur

[ctx: #442]
en: Local network
is_is: Staðarnet

[ctx: #444]
en: Video
is_is: Myndskeið

[ctx: #445]
en: Audio
is_is: Hljóð

[ctx: #447]
en: Autorun media
is_is: Sjálfkeyra gagnamiðil

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
is_is: Móttakari ræður við Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
is_is: Virkt

[ctx: #450]
en: Columns
is_is: Dálkar

[ctx: #451]
en: Row 1 address
is_is: Röð 1 númer

[ctx: #452]
en: Row 2 address
is_is: Röð 2 númer

[ctx: #453]
en: Row 3 address
is_is: Röð 3 númer

[ctx: #454]
en: Row 4 address
is_is: Röð 4 númer

[ctx: #455]
en: Rows
is_is: Raðir

[ctx: #456]
en: Mode
is_is: Hamur

[ctx: #457]
en: Switch view
is_is: Skipta um útlit

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
is_is: Takmarka safntíðni (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
is_is: Textar

[ctx: #460]
en: Audio stream
is_is: Hljóðstreymi

[ctx: #461]
en: [active]
is_is: [virkt]

[ctx: #463]
en: Backlight
is_is: Baklýsing

[ctx: #464]
en: Brightness
is_is: Birtustig

[ctx: #465]
en: Contrast
is_is: Birtuskil

[ctx: #466]
en: Gamma
is_is: Litróf (gamma)

[ctx: #467]
en: Type
is_is: Gerð

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
is_is: Hreyfðu línuna til að breyta staðsetningu stjórntexta

[ctx: #469]
en: OSD position
is_is: Staðsetning stjórntexta

[ctx: #470]
en: Credits
is_is: Þakkir

[ctx: #474]
en: Off
is_is: Af

[ctx: #475]
en: Music only
is_is: Bara tónlist

[ctx: #476]
en: Music & video
is_is: Tónlist og myndskeið

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
is_is: Gat ekki sótt spilunarlista

[ctx: #478]
en: OSD
is_is: Stjórntexti

[ctx: #479]
en: Skin & language
is_is: Skinn og tungumál

[ctx: #480]
en: Appearance
is_is: Útlit

[ctx: #481]
en: Audio options
is_is: Valkostir hljóðs

[ctx: #482]
en: About Kodi
is_is: Um Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
is_is: Eyða hljómplötu

[ctx: #486]
en: Repeat
is_is: Endurtaka

[ctx: #487]
en: Repeat one
is_is: Endurtaka eitt

[ctx: #488]
en: Repeat folder
is_is: Endurtaka allt í möppu

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
is_is: Spila sjálfvirkt næsta lag

[ctx: #491]
en: - Use big icons
is_is: - Nota stór tákn

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
is_is: Breyta stærð VobSub skjátexta

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
is_is: Ítarlegri valmöguleikar (fyrir sérfræðinga!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
is_is: Heildarhljóðsvið

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
is_is: Stækka myndskeið upp í viðmótsupplausn

[ctx: #496]
en: Calibration
is_is: Kvörðun

[ctx: #497]
en: Show file extensions
is_is: Birta skráaendingar

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
is_is: Raða eftir: Tegund

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
is_is: Gat ekki tengst netlægu uppflettiþjónustunni

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
is_is: Gat ekki sótt upplýsingar um hljómplötu

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
is_is: Leita að hljómplötunöfnum...

[ctx: #502]
en: Open
is_is: Opna

[ctx: #503]
en: Busy
is_is: Upptekið

[ctx: #504]
en: Empty
is_is: Autt

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
is_is: Sæki miðilsupplýsingar úr skrám...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
is_is: Athuga margmiðlunarskrár...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
is_is: Raða eftir: Notkun

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
is_is: Virkja sjónhrif

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
is_is: Virkja skiptingu á skjáham

[ctx: #512]
en: Startup window
is_is: Ræsigluggi

[ctx: #513]
en: Home window
is_is: Forsíða

[ctx: #514]
en: Manual settings
is_is: Handvirkar stillingar

[ctx: #515]
en: Genre
is_is: Flokkun

[ctx: #517]
en: Recently played albums
is_is: Nýlega spilaðar hljómplötur

[ctx: #518]
en: Launch
is_is: Keyra

[ctx: #519]
en: Launch in...
is_is: Keyra í...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
is_is: Safnplötur

[ctx: #522]
en: Remove source
is_is: Eyða veitu

[ctx: #523]
en: Switch media
is_is: Skipta um gagnamiðil

[ctx: #524]
en: Select playlist
is_is: Velja spilunarlista

[ctx: #525]
en: New playlist...
is_is: Nýr spilunarlisti...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
is_is: Bæta á spilunarlista

[ctx: #527]
en: Manually add to library
is_is: Bæta handvirkt við safn

[ctx: #528]
en: Enter title
is_is: Settu inn titil

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
is_is: Villa: Titill þegar til

[ctx: #530]
en: Select genre
is_is: Veldu flokkun

[ctx: #531]
en: New genre
is_is: Ný flokkun

[ctx: #532]
en: Manual addition
is_is: Handvirk bætt við

[ctx: #533]
en: Enter genre
is_is: Settu inn flokkun

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
is_is: Útlit: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
is_is: Listi

[ctx: #536]
en: Icons
is_is: Tákn

[ctx: #537]
en: Big list
is_is: Stór listi

[ctx: #538]
en: Big icons
is_is: Stór tákn

[ctx: #539]
en: Wide
is_is: Breiður

[ctx: #540]
en: Big wide
is_is: Stór og breiður

[ctx: #541]
en: Album icons
is_is: Hjómplötutákn

[ctx: #542]
en: DVD icons
is_is: DVD-tákn

[ctx: #544]
en: Media info
is_is: Upplýsingar um gagnamiðil

[ctx: #545]
en: Audio output device
is_is: Hljóðúttakstæki

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
is_is: Gegnumstreymis-úttakstæki

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
is_is: Ekkert æviágrip fyrir þennan flytjanda

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
is_is: Endurblanda fjölrása hljóð yfir í víðóma

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
is_is: Númer

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
is_is: Raða eftir: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
is_is: Nafn

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
is_is: Dags

[ctx: #553]
en: Size
is_is: Stærð

[ctx: #554]
en: Track
is_is: Lag

[ctx: #555]
en: Time
is_is: Tími

[ctx: #556]
en: Title
is_is: Titill

[ctx: #557]
en: Artist
is_is: Flytjandi

[ctx: #558]
en: Album
is_is: Hljómplata

[ctx: #559]
en: Playlist
is_is: Spilunarlisti

[ctx: #560]
en: ID
is_is: Auðkenni

[ctx: #561]
en: File
is_is: Skrá

[ctx: #562]
en: Year
is_is: Ár

[ctx: #563]
en: Rating
is_is: Einkunnagjöf

[ctx: #564]
en: Type
is_is: Gerð

[ctx: #565]
en: Usage
is_is: Notkun

[ctx: #566]
en: Album artist
is_is: Flytjendur á hljómplötu

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
is_is: Fjöldi spilana

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
is_is: Síðast spilað

[ctx: #569]
en: Comment
is_is: Athugasemd

[ctx: #570]
en: Date added
is_is: Bætt við dags

[ctx: #571]
en: Default
is_is: Sjálfgefið

[ctx: #572]
en: Studio
is_is: Framleiðandi

[ctx: #573]
en: Path
is_is: Slóð

[ctx: #574]
en: Country
is_is: Land

[ctx: #575]
en: In progress
is_is: Í vinnslu

[ctx: #576]
en: Times played
is_is: Hve oft spilað

[ctx: #577]
en: Date taken
is_is: Tökudagur

[ctx: #578]
en: Artist / Year
is_is: Flytjandi / Ár

[ctx: #580]
en: Sort direction
is_is: Stefna við röðun

[ctx: #581]
en: Sort method
is_is: Aðferð við röðun

[ctx: #582]
en: View mode
is_is: Útlitshamur

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
is_is: Muna útlit á mismunandi möppum

[ctx: #584]
en: Ascending
is_is: Hækkandi

[ctx: #585]
en: Descending
is_is: Lækkandi

[ctx: #586]
en: Edit playlist
is_is: Breyta spilunarlista

[ctx: #587]
en: Filter
is_is: Sía

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
is_is: Hætta við partýham

[ctx: #589]
en: Party mode
is_is: Partýhamur

[ctx: #590]
en: Random
is_is: Handahófskennt

[ctx: #591]
en: Off
is_is: Slökkt

[ctx: #592]
en: One
is_is: Eitt

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
is_is: Allt

[ctx: #594]
en: Off
is_is: Slökkt

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
is_is: Endurtekning: Af

[ctx: #596]
en: Repeat: One
is_is: Endurtaka eitt

[ctx: #597]
en: Repeat: All
is_is: Endurtekning: Allt

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
is_is: Afrita CD tónlist

[ctx: #601]
en: Medium
is_is: Meðal

[ctx: #602]
en: Standard
is_is: Venjulegt

[ctx: #603]
en: Extreme
is_is: Öfgakennt

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
is_is: Fastur bitahraði

[ctx: #605]
en: Ripping...
is_is: Rippa...

[ctx: #607]
en: To:
is_is: Til:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
is_is: Gat ekki tekið lög af CD vegna þess að CDDARipPath er ekki stillt.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
is_is: Afrita lag

[ctx: #611]
en: Enter number
is_is: Settu inn númer

[ctx: #612]
en: Bits/sample
is_is: Bitar/úrtak

[ctx: #613]
en: Sample rate
is_is: Safntíðni

[ctx: #614]
en: Virtual folder
is_is: Sýndarmappa

[ctx: #620]
en: Audio CDs
is_is: Tónlistardiskar

[ctx: #621]
en: Encoder
is_is: Kóðari

[ctx: #622]
en: Quality
is_is: Gæði

[ctx: #623]
en: Bitrate
is_is: Bitahraði

[ctx: #624]
en: Include track number
is_is: Hafa laganúmer með

[ctx: #625]
en: All songs of
is_is: Öll lög af

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
is_is: Sjónvarpsþættir í sýningu

[ctx: #629]
en: View mode
is_is: Útlitshamur

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
is_is: Venjulegt

[ctx: #631]
en: Zoom
is_is: Aðdráttur

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
is_is: Teygja 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
is_is: Aðdráttur breiðmyndar

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
is_is: Teygja 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
is_is: Upprunaleg stærð

[ctx: #636]
en: Custom
is_is: Sérsnið

[ctx: #637]
en: ReplayGain
is_is: ReplayGain styrkjöfnun

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
is_is: Stilling hljóðstyrks

[ctx: #639]
en: Use track levels
is_is: Nota styrk hljóðspors

[ctx: #640]
en: Use album levels
is_is: Nota styrk hljómplötu

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
is_is: Skrár með ReplayGain styrkjöfnunarupplýsingum

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
is_is: Skrár án ReplayGain styrkjöfnunarupplýsinga

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
is_is: Forðast afklippingu í skrám með ReplayGain styrkjöfnun

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
is_is: Teygt 16:9 - Ólínulegt

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
is_is: Þarf að afpakka stórri skrá. Halda áfram?

[ctx: #646]
en: Remove from library
is_is: Fjarlægja úr safni

[ctx: #647]
en: Export video library
is_is: Flytja út bíómyndasafn

[ctx: #648]
en: Import video library
is_is: Flytja inn bíómyndasafn

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
is_is: Flyt inn

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
is_is: Flyt út

[ctx: #651]
en: Browse for library
is_is: Fletta að safni

[ctx: #652]
en: Years
is_is: Ár

[ctx: #653]
en: Update library
is_is: Uppfæra safn

[ctx: #654]
en: Show debug information
is_is: Birta villuleitarupplýsingar

[ctx: #655]
en: Browse for executable
is_is: Fletti að forritum

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
is_is: Fletti að spilunarlistum

[ctx: #657]
en: Browse for folder
is_is: Fletti möppum

[ctx: #658]
en: Song information
is_is: Lagaupplýsingar

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
is_is: Ólínuleg teygja

[ctx: #660]
en: Volume amplification
is_is: Mögnun hljóðstyrks

[ctx: #661]
en: Choose export folder
is_is: Veldu möppu til að vista í

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
is_is: Þessi skrá er ekki lengur tiltæk.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
is_is: Viltu fjarlægja það úr safninu?

[ctx: #664]
en: Browse for script
is_is: Leita að skriftu

[ctx: #665]
en: Compression level
is_is: Þjöppunarhlutfall

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
is_is: Virkja atvikaskráningu fyrir ákveðnar einingar

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
is_is: Virkja Dolby Digital (AC3) umkóðun

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
is_is: Skilgreina atvikaskráningu fyrir ákveðnar einingar...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]SMB[/B] aðgerðasafnið

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]libcURL[/B] aðgerðasafnið (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]FFmpeg[/B] aðgerðasöfnin

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]D-Bus[/B] köll

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]JSON-RPC[/B] fyrirspurnir

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]Audio[/B] eininguna

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]AirTunes[/B] aðgerðasafnið

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]UPnP[/B] eininguna

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]libcURL[/B] aðgerðasafnið

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]Video[/B] eininguna

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]Webserver[/B] eininguna

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]Database[/B] eininguna

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]tímasetningar hljóð/myndar[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]Glugga[/B] (Windowing)eininguna

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]PVR[/B] eininguna

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]EPG[/B] eininguna

[ctx: #687]
en: From metadata
is_is: Úr lýsigögnum

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
is_is: Hreinsa upp safn

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
is_is: Fjarlægi gömul lög úr safninu

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
is_is: Þessi slóð hefur verið skönnuð áður

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
is_is: Get ekki hreinsað safn á meðan verk eru keyrandi í bakgrunni

[ctx: #705]
en: Network
is_is: Netkerfi

[ctx: #706]
en: Server
is_is: Miðlari

[ctx: #708]
en: Use proxy server
is_is: Nota milliþjón (proxy)

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
is_is: Internet-samskiptaregla (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
is_is: Röng gátt tilgreind. Gildi þarf að vera á milli 1 og 65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
is_is: HTTP milliþjónn (Proxy)

[ctx: #715]
en: Assignment
is_is: Verkefni

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
is_is: Sjálfvirkt (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
is_is: Handvirkt (Föst)

[ctx: #719]
en: IP address
is_is: IP-tala

[ctx: #720]
en: Netmask
is_is: Netmöskvi

[ctx: #721]
en: Default gateway
is_is: Sjálfgefið gateway

[ctx: #722]
en: DNS server
is_is: Nafnaþjónn (DNS)

[ctx: #723]
en: Save & restart
is_is: Vista og endurræsa

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
is_is: Rangt vistfang tilgreint. Gildi verður að vera AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
is_is: með númerum á milli 0 og 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
is_is: Breytingar ekki vistaðar. Halda áfram án þess að vista?

[ctx: #727]
en: Web server
is_is: Vefmiðlari

[ctx: #728]
en: FTP server
is_is: FTP miðlari

[ctx: #729]
en: Enable SSL
is_is: Virkja SSL

[ctx: #730]
en: Port
is_is: Gátt

[ctx: #731]
en: Black
is_is: Svart

[ctx: #732]
en: Save & apply
is_is: Vista og virkja

[ctx: #733]
en: Password
is_is: Lykilorð

[ctx: #734]
en: No pass
is_is: Ekkert lykilorð

[ctx: #735]
en: Character set
is_is: Stafatafla

[ctx: #736]
en: Style
is_is: Stíll

[ctx: #737]
en: Colour
is_is: Litur

[ctx: #738]
en: Normal
is_is: Venjulegt

[ctx: #739]
en: Bold
is_is: Feitletrað

[ctx: #740]
en: Italics
is_is: Skáletrað

[ctx: #741]
en: Bold italics
is_is: Feitletrað skáletrað

[ctx: #742]
en: White
is_is: Hvítur

[ctx: #743]
en: Yellow
is_is: Gulur

[ctx: #744]
en: Files
is_is: Skrár

[ctx: #745]
en: Background colour
is_is: Bakgrunnslitur

[ctx: #746]
en: Background opacity
is_is: Ógegnsæi bakgrunns

[ctx: #747]
en: Error loading image
is_is: Villa við að hlaða inn mynd

[ctx: #748]
en: Edit path
is_is: Breyta slóð

[ctx: #749]
en: Mirror image
is_is: Spegla mynd

[ctx: #750]
en: Are you sure?
is_is: Ertu viss?

[ctx: #751]
en: Removing source
is_is: Fjarlægi veitu

[ctx: #752]
en: Opacity
is_is: Gegnsæi

[ctx: #754]
en: Add program link
is_is: Bæta við forritatengli

[ctx: #755]
en: Edit program path
is_is: Breyta forritaslóð

[ctx: #756]
en: Edit program name
is_is: Breyta nafni forrits

[ctx: #757]
en: Edit path depth
is_is: Breyta dýpt slóðar

[ctx: #759]
en: View: Big list
is_is: Útlit: Stór listi

[ctx: #760]
en: Yellow
is_is: Gulur

[ctx: #761]
en: White
is_is: Hvítur

[ctx: #762]
en: Blue
is_is: Blár

[ctx: #763]
en: Bright green
is_is: Skærgrænn

[ctx: #764]
en: Yellow green
is_is: Gulgrænn

[ctx: #765]
en: Cyan
is_is: Blágrænn

[ctx: #766]
en: Light grey
is_is: Ljósgrátt

[ctx: #767]
en: Grey
is_is: Grátt

[ctx: #768]
en: Dark Grey
is_is: Dökkgrátt

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
is_is: Villa {0:d}:: sameign ekki tiltæk

[ctx: #772]
en: Audio
is_is: Hljóð

[ctx: #773]
en: Seeking
is_is: Leita

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
is_is: Mappa fyrir skyggnusýningu

[ctx: #790]
en: Remote control
is_is: Fjarstýring

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
is_is: Leyfa fjarstýringu frá forritum á þessu kerfi

[ctx: #792]
en: Port
is_is: Gátt

[ctx: #793]
en: Port range
is_is: Gáttabil

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
is_is: Leyfa fjarstýringu frá forritum á öðrum kerfum

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
is_is: Upphafleg endurtekningarbið (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
is_is: Samfelld endurtekningarbið (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
is_is: Hámarksfjöldi biðlara

[ctx: #798]
en: Internet access
is_is: Internetaðgangur

[ctx: #799]
en: Library update
is_is: Uppfæra safn

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
is_is: {0:s} af {1:s} tiltækt

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
is_is: Gerð

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
is_is: Leita í dagskrárvísi að

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
is_is: Settu inn leitarstreng sem nota skal til að finna samsvörun við færslur í dagskrárvísi

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
is_is: Leit í öllum texta (eða aðeins leit í titlum)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
is_is: Einhvern dag

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
is_is: Hvern dag

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
is_is: Hvaða rás sem er

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
is_is: Ræsa hvenær sem er

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
is_is: Upptökuhópur

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
is_is: Koma í veg fyrir tvítekna þætti

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
is_is: Viðbætt fyrir framan upptöku

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
is_is: Viðbætt fyrir aftan upptöku

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
is_is: Taka upp allar þáttaraðir

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
is_is: Aðeins taka upp nýja þætti

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
is_is: Stöðva hvenær sem er

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
is_is: Hámarksfjöldi upptaka

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
is_is: Eins-skiptis (sett á með tímatökureglu)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
is_is: Einu sinni

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
is_is: Eins skiptis (byggt á dagskrá)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
is_is: Tímatökuregla

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
is_is: Tímatökuregla (byggt á dagskrá)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
is_is: Áminning: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
is_is: Upptaka: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
is_is: Setja áminningu

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
is_is: Eyða áminningu

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
is_is: Tímatökureglu eytt

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
is_is: Skoða áminningu

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
is_is: Breyta áminningu

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
is_is: Mánudaga

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
is_is: Þriðjudaga

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
is_is: Miðvikudaga

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
is_is: Fimmtudaga

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
is_is: Föstudaga

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
is_is: Laugardaga

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
is_is: Sunnudaga

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
is_is: Frumsýning

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
is_is: Beint

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
is_is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessari tímatöku og einnig tímatökureglunni sem setti hana á áætlun?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
is_is: Aðeins þetta

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
is_is: Nýtt

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
is_is: Virkja

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
is_is: Gera óvirkt

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
is_is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessari tímatökureglu og öllum tímatökum sem hún hefur sett á áætlun?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
is_is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessari tímatöku?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
is_is: Staðfesta stöðvun upptöku

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
is_is: Ertu viss um að þú viljir stöðva þessa upptöku?

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
is_is: Lokaþáttur

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
is_is: Sett inn ógilt númer á gátt

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
is_is: Númer gátta er á bilinu 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
is_is: Númer gátta er á bilinu 1024-65535

[ctx: #997]
en: Add pictures...
is_is: Bæta við ljósmyndum...

[ctx: #998]
en: Add music...
is_is: Bæta við tónlist...

[ctx: #999]
en: Add videos...
is_is: Bæta við myndskeiðum...

[ctx: #1000]
en: Preview
is_is: Forskoða

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
is_is: Get ekki tengst

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
is_is: Ekki var hægt að koma á tengingu við þessa netstaðsetningu. Gæti verið því nettengingu vanti. Viltu samt bæta þessari staðsetningu við?

[ctx: #1006]
en: IP address
is_is: IP-tala

[ctx: #1007]
en: Add network location
is_is: Bæta við netstaðsetningu

[ctx: #1008]
en: Protocol
is_is: Samskiptareglur

[ctx: #1009]
en: Server address
is_is: Vistfang miðlara

[ctx: #1010]
en: Server name
is_is: Nafn miðlara

[ctx: #1011]
en: Remote path
is_is: Slóð fjartengingar

[ctx: #1012]
en: Shared folder
is_is: Samnýtt mappa

[ctx: #1013]
en: Port
is_is: Gátt

[ctx: #1014]
en: Username
is_is: Notandanafn

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
is_is: Fletta netmiðlurum

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
is_is: Sláði inn vistfang miðlarans

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
is_is: Settu inn slóð á miðlara

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
is_is: Settu inn númer gáttar

[ctx: #1019]
en: Enter the username
is_is: Settu inn notandanafnið

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
is_is: Settu inn slóðir eða flettu að staðsetningu gagnamiðla.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
is_is: Settu inn nafn fyrir þessa miðlunarveitu.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
is_is: Fletta að nýrri sameign

[ctx: #1024]
en: Browse
is_is: Fletta

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
is_is: Gat ekki lesið upplýsingar skráasafns. Það gæti verið vegna þess að nettengingu vanti. Viltu samt bæta henni við?

[ctx: #1026]
en: Add source
is_is: Bæta við veitu

[ctx: #1027]
en: Edit source
is_is: Breyta veitu

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
is_is: Settu inn nýja fyrirsögn

[ctx: #1030]
en: Browse for image
is_is: Fletta að mynd

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
is_is: Fletta að myndamöppu

[ctx: #1032]
en: Add network location...
is_is: Bæta við netstaðsetningu...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
is_is: Fletta að skrá

[ctx: #1034]
en: Submenu
is_is: Undirvalmynd

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
is_is: Virkja hnappa í undirvalmynd

[ctx: #1036]
en: Favourites
is_is: Eftirlæti

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
is_is: Viðbætur fyrir myndskeið

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
is_is: Tónlistarviðbætur

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
is_is: Ljósmyndaviðbætur

[ctx: #1040]
en: Loading directory
is_is: Hleð inn möppu

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
is_is: Sótti {0:d} atriði

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
is_is: Sótti {0:d} af {1:d} atriðum

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
is_is: Forritsviðbætur

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
is_is: Setja smámynd fyrir viðbót

[ctx: #1046]
en: Access points
is_is: Aðgangsstaðir

[ctx: #1048]
en: Username
is_is: Notandanafn

[ctx: #1049]
en: Script settings
is_is: Stillingar skriftu

[ctx: #1050]
en: Singles
is_is: Smáskífur

[ctx: #1051]
en: Enter web address
is_is: Settu inn veffang

[ctx: #1052]
en: Require authentication
is_is: Krefjast auðkenningar

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
is_is: Veldu hvort beiðnir á vefþjóninn krefjist notandanafns og lykilorðs, sem þarf þá að stilla hér fyrir neðan. Mælt er með því að hafa þessa stillingu alltaf virka.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
is_is: Gerð milliþjóns (proxy)

[ctx: #1184]
en: SOCKS5
is_is: SOKCS5

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
is_is: SOCKS5 með dns uppflettingu utanhúss

[ctx: #1200]
en: SMB client
is_is: SMB biðlari

[ctx: #1201]
en: NFS Client
is_is: NFS-biðlari

[ctx: #1202]
en: Workgroup
is_is: Vinnuhópur

[ctx: #1203]
en: Default username
is_is: Sjálfgefið notandanafn

[ctx: #1204]
en: Default password
is_is: Sjálfgefið lykilorð

[ctx: #1207]
en: WINS server
is_is: WINS miðlari

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
is_is: Tengjast við SMB-sameignir

[ctx: #1210]
en: Remove
is_is: Fjarlægja

[ctx: #1211]
en: Music
is_is: Tónlist

[ctx: #1212]
en: Video
is_is: Myndskeið

[ctx: #1213]
en: Pictures
is_is: Ljósmyndir

[ctx: #1214]
en: Files
is_is: Skrár

[ctx: #1215]
en: Music & video
is_is: Tónlist & myndskeið

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
is_is: Tónlist & ljósmyndir

[ctx: #1217]
en: Music & files
is_is: Tónlist & skrár

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
is_is: Myndskeið & ljósmyndir

[ctx: #1219]
en: Video & files
is_is: Myndskeið & skrár

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
is_is: Ljósmyndir & skrár

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
is_is: Tónlist & myndskeið & ljósmyndir

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
is_is: Tónlist & myndskeið & ljósmyndir & skrár

[ctx: #1223]
en: Disabled
is_is: Óvirkt

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
is_is: Skrár & tónlist & myndskeið

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
is_is: Skrár & ljósmyndir & tónlist

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
is_is: Skrár & ljósmyndir & myndskeið

[ctx: #1229]
en: Music & programs
is_is: Tónlist & forrit

[ctx: #1230]
en: Video & programs
is_is: Myndskeið & forrit

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
is_is: Ljósmyndir & forrit

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
is_is: Tónlist & myndskeið & ljósmyndir & forrit

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
is_is: Forrit & myndskeið & tónlist

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
is_is: Forrit & ljósmyndir & tónlist

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
is_is: Forrit & ljósmyndir & myndskeið

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
is_is: Tilkynna þjónustur til annarra kerfa

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
is_is: Virkja stuðning við Myndskeið og Ljósmyndir í AirPlay

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
is_is: Leyfa hljóð-styrkstilli

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
is_is: Virkja stuðning við AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
is_is: Nafn tækis

[ctx: #1272]
en: Use password protection
is_is: Vernda lykilorð

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
is_is: Sía {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
is_is: Sérsniðið hljóðtæki

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
is_is: Sérsniðið gegnumstreymitæki

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
is_is: Þrepun hljóðstyrksstýringar

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
is_is: Gjóla

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
is_is: Hitastig

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
is_is: Þrýstingur

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
is_is: Í grennd

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
is_is: Styrkur

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
is_is: Tætt

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
is_is: Mjög

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
is_is: Óvenju mikið

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
is_is: Þyrlar

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
is_is: Heiðskírt

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
is_is: Á köflum

[ctx: #1385]
note: Weather token
en: Tornado
is_is: Skýstrokkur

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
is_is: Hitabeltisstormur

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
is_is: Hvirfilvindur

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
is_is: Kalt

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
is_is: Vindasamt

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
is_is: Stillingar

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
is_is: Gola

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
is_is: Andvari

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
is_is: Allhvass vindur

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
is_is: Sterkur

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
is_is: Rokur

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
is_is: Fjúk

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
is_is: og

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
is_is: Frost

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
is_is: Seint

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
is_is: Stöku

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
is_is: Þrumuskúrir

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
is_is: Þrumur

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
is_is: Sólríkt

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
is_is: Þungbúið

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
is_is: í

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
is_is: grennd

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
is_is: Ísing

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
is_is: Kristallar

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
is_is: Logn

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
is_is: með

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
is_is: vindasamt

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
is_is: Með köflum

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
is_is: Þrumuveður

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
is_is: Súld

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
is_is: Þoka

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
is_is: Haglél

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
is_is: Þrumuveður

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
is_is: Grunn

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
is_is: Hóflegt

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
is_is: Mjög hátt

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
is_is: Vindasamt

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
is_is: Mistur

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
is_is: Alskýjað

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
is_is: Korn

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
is_is: Hagl

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
is_is: Reykur

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
is_is: Eldfjalla

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
is_is: Aska

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
is_is: Víðaáttumikil

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
is_is: Ryk

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
is_is: Sandur

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
is_is: Úði

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
is_is: Þyrlar

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
is_is: Sandstormur

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
is_is: Blástur

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
is_is: Korn

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
is_is: Lítilsháttar

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
is_is: og

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
is_is: Slydda

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
is_is: með

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
is_is: Hætt

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
is_is: við

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
is_is: Trekt

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
is_is: Ský

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
is_is: Óþekkt

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
is_is: Skúrir

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
is_is: Úrkoma

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
is_is: Að hluta

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
is_is: Svæfa skjá ef aðgerðalaus

[ctx: #2050]
en: Runtime
is_is: Keyrslutími

[ctx: #2080]
en: Empty list
is_is: Tómur listi

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
is_is: Fór til baka á fyrri listann vegna þess að valdi listinn hefur verið tæmdur

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
is_is: Þarf nýrri útgáfu. Athugaðu atvikaskrána til að fá nánari upplýsingar um þessi skilaboð.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
is_is: {0:s} villa

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
is_is: Villa í viðbót

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
is_is: Athugaðu atvikaskrána til að fá nánari upplýsingar.

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
is_is: Nota DTS Core

[ctx: #2204]
en: Select this option if you want to passthrough DTS-HD formats as DTS, otherwise, DTS-HD formats will be played via PCM
is_is: Veldu þennan kost ef þú vilt gegnumstreyma DTS-HD sniðum sem DTS, annars verða DTS-HD snið spiluð í gegnum PCM

[ctx: #10000]
en: Home
is_is: Heim

[ctx: #10001]
en: Programs
is_is: Forrit

[ctx: #10002]
en: Pictures
is_is: Ljósmyndir

[ctx: #10003]
en: File manager
is_is: Skráastjórnun

[ctx: #10004]
en: Settings
is_is: Stillingar

[ctx: #10005]
en: Not available
is_is: Ekki tiltækt

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
is_is: E/T

[ctx: #10007]
en: System information
is_is: Kerfisupplýsingar

[ctx: #10008]
en: Play next
is_is: Spila næst

[ctx: #10009]
note: Header label for add-on configuration removal dialog
en: Confirm add-on configuration removal
is_is: Staðfestu fjarlægingu á uppsetningu viðbótar

[ctx: #10010]
note: Header label for add-on configuration removal selection dialog
en: Select add-on configuration to remove
is_is: Veldu uppsetningu viðbótar til að fjarlægja

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
is_is: Stillingar - Myndskeið - Kvörðun skjás

[ctx: #10012]
note: Header label for add-on configuration selection dialog
en: Add-on configurations and settings
is_is: Uppsetningar og stillingar viðbótar

[ctx: #10013]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Edit add-on settings
is_is: Breyta stillingum viðbótar

[ctx: #10014]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Add add-on configuration
is_is: Bæta við uppsetningu viðbótar

[ctx: #10015]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Remove add-on configuration
is_is: Fjarlægja uppsetningu viðbótar

[ctx: #10016]
en: Settings - System
is_is: Stillingar - Kerfi

[ctx: #10017]
note: Settings group label
en: Add-on configuration
is_is: Uppsetning viðbótar

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
is_is: Stillingar - Þjónusta

[ctx: #10019]
note: Item label for add-on configuration removal dialog
en: Do you want to remove the add-on configuration "{0:s}"?
is_is: Viltu fjarlægja uppsetningu viðbótarinnar "{0:s}"?

[ctx: #10020]
note: Item label used in add-on setup selection dialog
en: Edit "{0:s}" [{1:s}]
is_is: Breyta "{0:s}" [{1:s}]

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
is_is: Stillingar - Sjónvarp

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
is_is: Stillingar - Leikir

[ctx: #10024]
en: Titles
is_is: Titlar

[ctx: #10025]
en: Videos
is_is: Myndskeið

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
is_is: Myndskeið / Spilunarlisti

[ctx: #10029]
en: Login screen
is_is: Innskráningarskjár

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
is_is: Stillingar - Spilari

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
is_is: Stillingar - Gagnamiðlar

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
is_is: Stillingar - Viðmót

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
is_is: Stillingar - Notendur

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
is_is: Stillingar skinns

[ctx: #10036]
en: Basic
is_is: Grunnur

[ctx: #10037]
en: Standard
is_is: Venjulegt

[ctx: #10038]
en: Advanced
is_is: Ítarlegt

[ctx: #10039]
en: Expert
is_is: Ítarlegt

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
is_is: Viðbóta-skoðari

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
is_is: Frumstilla ofangreindar stillingar á sjálfgefin gildi

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
is_is: Ertu viss að þú viljir endursetja stillingar í þessum flokki?

[ctx: #10043]
en: Help
is_is: Hjálp

[ctx: #10044]
en: No help available
is_is: Engin hjálp í boði

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
is_is: Frumstilla allar sýnilegar stillingar á sjálfgefin gildi.

[ctx: #10046]
en: No categories available
is_is: Engin flokkun tiltæk

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
is_is: Reyndu að breyta stigi upplýsinga til að sjá aðrar flokkanir og stillingar.

[ctx: #10048]
en: Add video source
is_is: Bæta við myndmerkisveitu

[ctx: #10049]
en: Add music source
is_is: Bæta við tónlistarveitu

[ctx: #10050]
en: Event log
is_is: Atvikaskrá

[ctx: #10051]
en: Add program source
is_is: Bæta við dagskrárveitu

[ctx: #10052]
en: Add file source
is_is: Bæta við skráaveitu

[ctx: #10053]
en: Edit video source
is_is: Breyta myndmerkisveitu

[ctx: #10054]
en: Edit music source
is_is: Breyta tónlistarveitu

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
is_is: Breyta ljósmyndaveitu

[ctx: #10056]
en: Edit program source
is_is: Breyta dagskrárveitu

[ctx: #10057]
en: Edit file source
is_is: Breyta skráaveitu

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
is_is: Fjarlægja merkingu úr safni

[ctx: #10060]
en: Favourites
is_is: Eftirlæti

[ctx: #10099]
en: Pointer
is_is: Bendill

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
is_is: Já / Nei samskiptagluggi

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
is_is: Framvindugluggi

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
is_is: Sýndarlyklaborð

[ctx: #10104]
en: Volume bar
is_is: Hljóðstyrksstika

[ctx: #10106]
en: Context menu
is_is: Samhengisvalmynd

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
is_is: Tilkynningagluggi

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
is_is: Inntak á talnaborði

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
is_is: Inntak með leikjafjarstýringu

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
is_is: Slökkva-valmynd

[ctx: #10114]
en: Player controls
is_is: Stjórntæki margmiðlunarspilara

[ctx: #10115]
en: Seek bar
is_is: Leitarstika

[ctx: #10116]
en: Player process info
is_is: Upplýsingar um framvindu spilara

[ctx: #10120]
en: Music OSD
is_is: Tónlistarskjár

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
is_is: Listi yfir forstillt sjónhrif

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
is_is: Stillingar stjórntexta myndskeiða

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
is_is: Stillingar stjórntexta hljóðs

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
is_is: Bókamerki myndskeiða

[ctx: #10126]
en: File browser
is_is: Skráavafri

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
is_is: rásir

[ctx: #10128]
en: Network setup
is_is: Uppsetning nets

[ctx: #10129]
en: Media source
is_is: Miðlunarveita

[ctx: #10130]
en: Profile settings
is_is: Notandastillingar

[ctx: #10131]
en: Lock settings
is_is: Læsa stillingum

[ctx: #10132]
en: Content settings
is_is: Stillingar efnis

[ctx: #10134]
en: Favourites
is_is: Eftirlæti

[ctx: #10135]
en: Song info
is_is: Upplýsingar um lag

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
is_is: Ritill fyrir snjall-spilunarlista

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
is_is: Snjall titill fyrir reglur spilunarlista

[ctx: #10139]
en: Picture info
is_is: Upplýsingar um mynd

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
is_is: Stilling viðbóta

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
is_is: Upplýsingar í skjáfylli

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
is_is: Samskiptagluggi með rennislá

[ctx: #10146]
en: Add-on info
is_is: Upplýsingar um viðbót

[ctx: #10147]
en: Text viewer
is_is: Textaskoðari

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
is_is: Stillingar jaðartækis

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
is_is: Ítarlegur framvindugluggi

[ctx: #10152]
en: Media filter
is_is: Gagnahlutasía

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
is_is: Skjátextaleit

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
is_is: CMS-stillingar OSD-stjórntexta

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
is_is: Stillingar OSD-skjátexta

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
is_is: Leita að skjátextum...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
is_is: Leita að skjátexta eða set í biðminni...

[ctx: #10212]
en: terminating
is_is: hætti við

[ctx: #10213]
en: buffering
is_is: biðminni

[ctx: #10214]
en: Opening stream
is_is: Opna streymi

[ctx: #10500]
en: Music playlist
is_is: Spilunarlistar fyrir tónlist

[ctx: #10502]
en: Music
is_is: Tónlist

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
is_is: Spilunarlistaritill

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
is_is: Topp 100 lög

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
is_is: Topp 100 plötur

[ctx: #10506]
en: Programs
is_is: Forrit

[ctx: #10507]
en: Configuration
is_is: Uppsetning

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
is_is: Veðurspá

[ctx: #10509]
en: Network gaming
is_is: Netspilun

[ctx: #10510]
en: Extensions
is_is: Viðbætur

[ctx: #10511]
en: System info
is_is: Kerfisupplýsingar

[ctx: #10516]
en: Music - Library
is_is: Tónlist - Tónlistarsafn

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
is_is: Í spilun - Tónlist

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
is_is: Í spilun - Myndskeið

[ctx: #10523]
en: Album information
is_is: Hljómplötuupplýsingar

[ctx: #10524]
en: Movie information
is_is: Kvikmyndaupplýsingar

[ctx: #10550]
en: Teletext
is_is: Textavarp

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
is_is: PVR-upptökuvísir

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
is_is: Upplýsingar um PVR-upptöku

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
is_is: Stillingar PVR-upptökutíma

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
is_is: Hópastýring PVR-upptöku

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
is_is: PVR-rásastjórnandi

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
is_is: Leit í PVR-upptökuvísi

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
is_is: PVR-rásaskönnun

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
is_is: PVR-uppfærsluframvinda

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
is_is: Stjórntexti PVR-rása

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
is_is: Stjórntexti PVR-upptökuvísis

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
is_is: Upplýsingar um RDS-útvarp PVR-upptöku

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
is_is: Stillingar PVR-upptöku

[ctx: #10700]
en: TV channels
is_is: Sjónvarpsrásir

[ctx: #10701]
en: TV recordings
is_is: Sjónvarpsupptökur

[ctx: #10702]
en: TV guide
is_is: Sjónvarpsdagskrá

[ctx: #10703]
en: TV timers
is_is: Tímatökur sjónvarps

[ctx: #10704]
en: TV search
is_is: Leita í sjónvarpsstöðvum

[ctx: #10705]
en: Radio channels
is_is: Útvarpsrásir

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
is_is: Útvarpsupptökur

[ctx: #10707]
en: Radio guide
is_is: Útvarpsdagskrá

[ctx: #10708]
en: Radio timers
is_is: Tímatökur útvarps

[ctx: #10709]
en: Radio search
is_is: Leita í útvarpsstöðvum

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
is_is: Tímatökureglur sjónvarps

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
is_is: Tímatökureglur útvarps

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
is_is: Sjónvarpsútsending í skjáfylli

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
is_is: Útvarp í skjáfylli

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
is_is: Uppsetning stýringar

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
is_is: Leikir

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
is_is: Valmynd

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
is_is: Hljóðstyrkur

[ctx: #10828]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
is_is: Uppsetning gáttar

[ctx: #12000]
en: Select dialog
is_is: Valgluggi

[ctx: #12001]
en: Music info
is_is: Upplýsingar um tónlist

[ctx: #12002]
en: OK dialog
is_is: 'Í lagi' gluggi

[ctx: #12003]
en: Video info
is_is: Upplýsingar um myndskeið

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
is_is: Heilskjásmynd

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
is_is: Sjónhrif hljóðs

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
is_is: Sjónhrif hljóðs

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
is_is: Endurbyggi atriðaskrá...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
is_is: Til baka í tónlistarglugga

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
is_is: Til baka í myndskeiðaglugga

[ctx: #12012]
en: Last used
is_is: Síðast notað

[ctx: #12013]
en: Install date
is_is: Uppsetningardagur

[ctx: #12014]
en: Last updated
is_is: Síðast uppfært

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
is_is: Spila frá byrjun

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
is_is: Halda áfram frá {0:s}

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
is_is: Birta lykilorð

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
is_is: Fela lykilorð

[ctx: #12321]
en: OK
is_is: Í lagi

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
is_is: Læst! Settu inn kóða...

[ctx: #12326]
en: Enter password
is_is: Settu inn lykilorð

[ctx: #12327]
en: Enter master code
is_is: Settu inn aðalkóða

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
is_is: Settu inn aflæsingarkóða

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
is_is: eða ýttu á 'C' til að hætta við

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
is_is: Ýttu á hnappasamsetningu leikjastýringar og

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
is_is: ýttu á 'Í lagi', eða 'Til baka' til að hætta við

[ctx: #12332]
en: Set lock
is_is: Setja lás

[ctx: #12333]
en: Unlock
is_is: Taka úr lás

[ctx: #12334]
en: Reset lock
is_is: Endurstilla læsingu

[ctx: #12335]
en: Remove lock
is_is: Fjarlægja læsingu

[ctx: #12337]
en: Numeric password
is_is: Talnalykilorð

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
is_is: Samsetning hnappa leikjafjarstýringar

[ctx: #12339]
en: Full-text password
is_is: Texta lykilorð

[ctx: #12340]
en: Enter new password
is_is: Settu inn nýtt lykilorð

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
is_is: Settu aftur inn nýja lykilorðið

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
is_is: Rangt lykilorð,

[ctx: #12343]
en: retries left
is_is: tilraunir eftir

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
is_is: Innsett lykilorð eru ekki eins.

[ctx: #12345]
en: Access denied
is_is: Aðgangur ekki leyfður

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
is_is: Hámarksfjölda tilrauna til að setja inn lykilorð hefur verið náð.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
is_is: Kerfið mun núna slökkva á sér.

[ctx: #12348]
en: Item locked
is_is: Atriði læst

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
is_is: Setja læsingu aftur á

[ctx: #12356]
en: Change lock
is_is: Breyta læsingu

[ctx: #12357]
en: Source lock
is_is: Læsa veitu

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
is_is: Lykilorð var autt. Reyndu aftur.

[ctx: #12360]
en: Master lock
is_is: Aðallæsing

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
is_is: Slökkva á kerfi ef fjöldi tilrauna til að setja inn aðallykilorð fer yfir hámark

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
is_is: Aðalkóði er ekki gildur. Settu inn gildan aðalkóða.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
is_is: Stillingar og skráastjórnun

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
is_is: Setja sem sjálfgefið fyrir alla gagnamiðla

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
is_is: Þetta mun endurstilla allar fyrri vistaðar stillingar. Ertu alveg viss?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
is_is: Tími til að sýna hverja mynd

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
is_is: Nota hliðrun og aðdrátt

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
is_is: Skipta yfir í sjónhrif við afspilun

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
is_is: 12-tíma klukka

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
is_is: 24-tíma klukka

[ctx: #12385]
en: Day / Month
is_is: Dagur / Mánuður

[ctx: #12386]
en: Month / Day
is_is: Mánuður / Dagur

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
is_is: Meðferð persónuupplýsinga

[ctx: #12390]
en: System uptime
is_is: Keyrslutími kerfis

[ctx: #12391]
en: Minutes
is_is: mínútur

[ctx: #12392]
en: Hours
is_is: klukkustundir

[ctx: #12393]
en: Days
is_is: dagar

[ctx: #12394]
en: Total uptime
is_is: Heildarkeyrslutími

[ctx: #12395]
en: Battery level
is_is: Hleðsla á rafhlöðu

[ctx: #12600]
en: Weather
is_is: Veður

[ctx: #12900]
en: Screensaver
is_is: Skjáhvíla

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
is_is: Stjórntexti á heilskjá

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
is_is: Leikur í skjáfylli

[ctx: #12999]
en: Startup
is_is: Ræsing

[ctx: #13000]
en: System
is_is: Kerfi

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
is_is: Stöðva strax snúning á hörðum disk

[ctx: #13002]
en: Video only
is_is: Bara myndskeið

[ctx: #13003]
en: - Delay
is_is: - Bið

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
is_is: - Lágmarks tímalengd skrár

[ctx: #13005]
en: Shutdown
is_is: Slökkva

[ctx: #13006]
en: Add picture source
is_is: Bæta við ljósmyndaveitu

[ctx: #13007]
en: Reset
is_is: Endurstilla

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
is_is: Slökkva-aðgerð

[ctx: #13009]
en: Quit
is_is: Hætta

[ctx: #13010]
en: Hibernate
is_is: Leggja í dvala

[ctx: #13011]
en: Suspend
is_is: Svæfa

[ctx: #13012]
en: Exit
is_is: Hætta

[ctx: #13013]
en: Reboot
is_is: Endurræsa

[ctx: #13014]
en: Minimise
is_is: Lágmarka

[ctx: #13015]
en: Power button action
is_is: Aðgerð straumrofa

[ctx: #13016]
en: Power off system
is_is: Slökkva á kerfi

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
is_is: Banna niðurkeyrslu ef aðgerðarlaus

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
is_is: Leyfa niðurkeyrslu ef aðgerðarlaus

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
is_is: Er önnur lota virk, kannski yfir ssh?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
is_is: Tengdi útskiptanlegt geymslutæki

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
is_is: Óörugg fjarlæging geymslutækis

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
is_is: Tókst að fjarlægja geymslutæki

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
is_is: Reyna að vekja fjartengda miðlara við tengingu

[ctx: #13027]
en: Wake-on-LAN ({0:s})
is_is: Vakning af staðarneti (Wake-on-LAN {0:s})

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
is_is: Bíð eftir að net tengist...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
is_is: Gat ekki framkvæmt 'Vakning af staðarneti'!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
is_is: Bíð eftir að miðlari vakni...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
is_is: Lengri bið eftir að miðlari vakni...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
is_is: Bîð eftir að þjónustur ræsist...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
is_is: MAC-uppgötvun

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
is_is: Uppfært fyrir {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
is_is: Fann fyrir {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
is_is: Mistókst fyrir {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
is_is: Rafhlaða er alveg að tæmast

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
is_is: Flökt sía

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
is_is: Láta rekil ráða (þarfnast endurræsingar)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
is_is: Óvirkt

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
is_is: Virkt við afspilun

[ctx: #13108]
en: Always enabled
is_is: Alltaf virkt

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
is_is: Prófa og virkja upplausn

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
is_is: Vista þessa upplausn?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
is_is: Viltu halda þessari breytingu?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
is_is: Hágæða stækkun í hugbúnaði

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
is_is: Óvirkt

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
is_is: Virkjað fyrir SD efni

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
is_is: Alltaf virkt

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
is_is: Stækkunaraðferð

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
is_is: Halda skinni?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
is_is: Tæma aðra skjái

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
is_is: Óvirkt

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
is_is: Tómur skjár

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
is_is: Uppgötvaði virkar tengingar!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
is_is: Ef þú heldur áfram þá gæti verið að þú getir ekki stjórnað Kodi áfram. Ertu viss um að þú viljir stöðva atriðaþjón?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
is_is: Breyta ham Apple fjarstýringar?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
is_is: Ef þú ert að nota Apple fjarstýringu til að stjórna þessu forriti þá gæti breyting á þessari stillingu valdið því að hún hætti að virka. Viltu halda áfram?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
is_is: Undirnetssía

[ctx: #13160]
en: Gateway
is_is: Netgátt

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
is_is: Aðal DNS

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
is_is: Frumstilling mistókst

[ctx: #13170]
en: Never
is_is: Aldrei

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
is_is: Strax

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
is_is: Eftir {0:d} sek

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
is_is: Uppsetningardagur harða disksins:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
is_is: Fjöldi skipta sem slökkt hefur verið á HDD:

[ctx: #13200]
en: Profiles
is_is: Notendur

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
is_is: Eyða notandasniðinu '{0:s}'?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
is_is: Seinasti notandi:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
is_is: Óþekkt

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
is_is: Yfirskrifa

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
is_is: Aðeins þvingað

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
is_is: Vekjaraklukka

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
is_is: Millibil vekjaraklukku (í mínútum)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
is_is: Ræst, viðvörun eftir {0:d}m

[ctx: #13211]
en: Alarm!
is_is: Vakna!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
is_is: Hætt við með {0:d}m{1:d}s eftir

[ctx: #13214]
note: seconds (left from countdown)
en: {0:2.0f}s
is_is: {0:2.0f}sek

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
is_is: Leita að skjátextum í RAR skrám

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
is_is: Sækja skjátexta...

[ctx: #13251]
en: Move item
is_is: Færa atriði

[ctx: #13252]
en: Move item here
is_is: Færa atriði hingað

[ctx: #13253]
en: Cancel move
is_is: Hætta við að færa

[ctx: #13270]
en: Hardware:
is_is: Vélbúnaður:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
is_is: Örgjörvanotkun kerfis:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
is_is: Tengt, en ekkert DNS er til staðar.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
is_is: Harður diskur

[ctx: #13277]
en: Storage
is_is: Geymsla

[ctx: #13278]
en: Default
is_is: Sjálfgefið

[ctx: #13279]
en: Network
is_is: Netið

[ctx: #13280]
en: Video
is_is: Skjár

[ctx: #13281]
en: Hardware
is_is: Vélbúnaður

[ctx: #13283]
en: Operating system:
is_is: Stýrikerfi:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
is_is: Hraði örgjörva:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
is_is: Kóðari myndmerkis:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
is_is: Skjáupplausn:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
is_is: Hljóð/Mynd tengi:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
is_is: DVD svæði:

[ctx: #13296]
en: Connected
is_is: Tengt

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
is_is: Ekki tengdur. Athugaðu netstillingar.

[ctx: #13298]
note: Label of the button used to disconnect a game controller from the emulated game port
en: Disconnected
is_is: Aftengt

[ctx: #13299]
en: Target temperature
is_is: Fastur hiti

[ctx: #13300]
en: Fan speed
is_is: Viftuhraði

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
is_is: Sjálfvikur hitastillir

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
is_is: Fastur viftuhraði

[ctx: #13303]
en: Fonts
is_is: Leturgerðir

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
is_is: Snúa margstefnu texta

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
is_is: Birta RSS fréttastreymi

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
is_is: Sýna atriði í yfirmöppu

[ctx: #13307]
en: Track naming template
is_is: Sniðmát lagaheita

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
is_is: Viltu endurræsa vélina í staðin fyrir að endurræsa aðeins þetta forrit?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
is_is: Aðdráttarbrellur

[ctx: #13311]
en: Float effect
is_is: Fleytiáhrif

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
is_is: Minnka svartar rendur

[ctx: #13313]
en: Restart
is_is: Endurræsa

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
is_is: Renna saman lögum

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
is_is: Endurgera smámyndir

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
is_is: Endurkvæmar smámyndir

[ctx: #13317]
en: View slideshow
is_is: Horfa á skyggnusýningu

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
is_is: Endurkvæm skyggnusýning

[ctx: #13319]
en: Randomise
is_is: Handahófskennt

[ctx: #13320]
en: Stereo
is_is: Víðómur

[ctx: #13321]
en: Left only
is_is: Bara vinstri

[ctx: #13322]
en: Right only
is_is: Bara hægri

[ctx: #13324]
en: Background transparency
is_is: Gegnsæi bakgrunns

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
is_is: Gegnsæi forgrunns

[ctx: #13326]
en: A/V delay
is_is: Hljóð/Mynd seinkun

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
is_is: {0:s} fannst ekki

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
is_is: Villa við að opna {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
is_is: Tókst ekki að hlaða inn {0:s}

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
is_is: Villa: Ekki nóg minni

[ctx: #13332]
en: Move up
is_is: Færa upp

[ctx: #13333]
en: Move down
is_is: Færa niður

[ctx: #13334]
en: Edit label
is_is: Breyta nafni

[ctx: #13335]
en: Make default
is_is: Gera sjálfgefið

[ctx: #13336]
en: Remove button
is_is: Fjarlægja hnapp

[ctx: #13340]
en: Leave as is
is_is: Láta eiga sig

[ctx: #13341]
en: Green
is_is: Grænt

[ctx: #13342]
en: Orange
is_is: Appelsínugult

[ctx: #13343]
en: Red
is_is: Rautt

[ctx: #13344]
en: Cycle
is_is: Hringrás

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
is_is: Slökkva á LED við spilun

[ctx: #13346]
en: Movie information
is_is: Kvikmyndaupplýsingar

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
is_is: Setja atriði í biðröð

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
is_is: Leita í IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
is_is: Leita að nýju efni

[ctx: #13350]
en: Current playlist
is_is: Núgildandi spilunarlisti

[ctx: #13351]
en: Album information
is_is: Hljómplötuupplýsingar

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
is_is: Skanna atriði í safn

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
is_is: Hætta skönnun

[ctx: #13354]
en: Render method
is_is: Myndgerðarhamur

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
is_is: Lágæða mynddílaskygging

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
is_is: Vélbúnaðaryfirlög

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
is_is: Hágæða mynddílaskygging

[ctx: #13358]
en: Play item
is_is: Spila atriði

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
is_is: Setja smámynd fyrir flytjanda

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
is_is: Búa til smámyndir

[ctx: #13361]
en: Enable voice
is_is: Virkja rödd

[ctx: #13362]
note: label for resume context menu item for video folders (like a TV show or a single season of a TV show)
en: Continue watching
is_is: Halda áfram að horfa

[ctx: #13375]
en: Enable device
is_is: Virkja tæki

[ctx: #13376]
en: Volume
is_is: Hljóðstyrkur

[ctx: #13377]
en: Default view mode
is_is: Sjálfgefinn skoðunarhamur

[ctx: #13378]
en: Default brightness
is_is: Sjálfgefin birtuskil

[ctx: #13379]
en: Default contrast
is_is: Sjálfgefin skerpuskil

[ctx: #13380]
en: Default gamma
is_is: Sjálfgefið gamma

[ctx: #13381]
en: Resume video
is_is: Áfram með mynd

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
is_is: Fela rödd - Tengi 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
is_is: Fela rödd - Tengi 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
is_is: Fela rödd - Tengi 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
is_is: Fela rödd - Tengi 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
is_is: Nota tímaleit

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
is_is: Sniðmát lagaheita - hægri

[ctx: #13388]
en: Preset
is_is: Forstilling

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
is_is: Það eru engar forstillingar tiltækar fyrir þessi sjónhrif

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
is_is: Það eru engar stillingar tiltækar[CR]fyrir þessi sjónhrif

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
is_is: Disk út / inn

[ctx: #13393]
en: Calculate size
is_is: Reikna stærð

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
is_is: Reikna stærð möppu

[ctx: #13395]
en: Video settings
is_is: Myndstillingar

[ctx: #13396]
en: Audio settings
is_is: Hljóðstillingar

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
is_is: Virkja skjátexta

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
is_is: Flýtileiðir

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
is_is: Hunsa atriði þegar raðað er

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
is_is: Renna saman lögum á sömu hljómplötu

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
is_is: Fletta að {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
is_is: Sýna staðsetningu í lögum

[ctx: #13403]
en: Clear default
is_is: Hreinsa sjálfgildi

[ctx: #13404]
en: Resume
is_is: Halda áfram

[ctx: #13405]
en: Get thumb
is_is: Ná í smámynd

[ctx: #13406]
en: Picture information
is_is: Myndupplýsingar

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
is_is: Forstillingar {0:s}

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
is_is: (Einkunnagjöf IMDb-notenda)

[ctx: #13409]
en: Top 250
is_is: Topp 250

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
is_is: Stilla inn á Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
is_is: Lágmarkshraði viftu

[ctx: #13412]
en: Play from here
is_is: Spila héðan

[ctx: #13413]
en: Downloading
is_is: Sæki

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
is_is: Birta upplýsingar um lög og flytjendur á hljómplötu

[ctx: #13415]
en: Render method
is_is: Myndgerðarhamur

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
is_is: Sjálfvirkt

[ctx: #13419]
en: Software
is_is: Hugbúnaður

[ctx: #13420]
en: Remove safely
is_is: Fjarlægja á öruggan hátt

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
is_is: Byrja skyggnusýning hér

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
is_is: Muna fyrir þessa slóð

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
is_is: Leyfa vélbúnaðarhröðun - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
is_is: Leyfa vélbúnaðarhröðun - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
is_is: Leyfa vélbúnaðarhröðun - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
is_is: Leyfa vélbúnaðarhröðun - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
is_is: Leyfa vélbúnaðarhröðun - VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
is_is: Leyfa með DRM PRIME afkóðara

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
is_is: Punktaskyggir

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
is_is: Leyfa vélbúnaðarhröðun - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
is_is: Spila sjálfvirkt næsta myndskeið

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
is_is: Spila aðeins þetta

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
is_is: Virkja HQ-kvörðun fyrir kvörðun yfir

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
is_is: Velja frekar VDPAU myndblandara

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
is_is: Leyfa vélbúnaðarhröðun með DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
is_is: Leyfa vélbúnaðarhröðun - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
is_is: Leyfa vélbúnaðarhröðun - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
is_is: Nota MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
is_is: Virkjaðu þennan valkost til að nota vélbúnaðarhröðun fyrir Mpeg-(1/2) kóðun. Ef ekki virkt þá mun örgjörvinn vera notaður í staðinn. Gömul Radeon skjákort gætu stundum klikkað ef þetta er virkt.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
is_is: Nota MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
is_is: Virkjaðu þennan valkost til að nota vélbúnaðarhröðun fyrir Mpeg-4 kóðun. Ef ekki virkt þá mun örgjörvinn vera notaður í staðinn. Sum ION kort valda vandamálum ef þetta er haft sjálfgefið virkt.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
is_is: Nota VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
is_is: Virkjaðu þennan valkost til að nota vélbúnaðarhröðun fyrir VC-1 kóðun. Ef ekki virkt þá mun örgjörvinn vera notaður í staðinn. AMD kort með VDPAU geta ekki afkóðað VC-1 Simple.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
is_is: Nota Mpeg-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
is_is: Virkjaðu þennan valkost til að nota vélbúnaðarhröðun fyrir Mpeg-(1/2) kóðun. Ef ekki virkt þá mun örgjörvinn vera notaður í staðinn. Sumar Mpeg-2 myndir geta haft græna slikju útúr köntum.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
is_is: Nota Mpeg-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
is_is: Virkjaðu þennan valkost til að nota vélbúnaðarhröðun fyrir MPEG-4 kóðun. Ef ekki virkt þá mun örgjörvinn vera notaður í staðinn.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
is_is: Nota VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
is_is: Virkjaðu þennan valkost til að nota vélbúnaðarhröðun fyrir VC-1 kóðun. Ef þetta er ekki virkt þá verður örgjörvinn notaður í staðinn. Fléttað VC-1 (interlaced) virkar mjög illa á Intel-vélbúnaði.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
is_is: Nota VP8 VAAPI

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
is_is: Virkjaðu þennan valkost til að nota vélbúnaðarhröðun fyrir VP8-kóðun. Ef ekki virkt þá mun örgjörvinn vera notaður í staðinn.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
is_is: Nota VP9 VAAPI

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
is_is: Virkjaðu þennan valkost til að nota vélbúnaðarhröðun fyrir VP9-kóðun. Ef ekki virkt þá mun örgjörvinn vera notaður í staðinn.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
is_is: Velja frekar VAAPI myndgerðham

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
is_is: Nota HEVC VAAPI

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
is_is: Virkjaðu þennan valkost til að nota vélbúnaðarhröðun fyrir HEVC-kóðun. Ef ekki virkt þá mun örgjörvinn vera notaður í staðinn.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
is_is: PRIME-myndgerðaraðferð

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
is_is: Þessi valkostur skiptir á milli beint-á-flöt og EGL myndgerðaraðferða.

[ctx: #13464]
note: String for options 1 of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: Direct To Plane
is_is: Beint á flöt

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
is_is: Ótakmarkað / 1080 (>30Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
is_is: Nota AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
is_is: Virkjaðu þennan valkost til að nota vélbúnaðarhröðun fyrir AV1-kóðun. Ef ekki virkt þá mun örgjörvinn vera notaður í staðinn.

[ctx: #13505]
en: Resample quality
is_is: Gæði endursöfnunar

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
is_is: Lágt (hratt)

[ctx: #13507]
en: Medium
is_is: Meðal

[ctx: #13508]
en: High
is_is: Hátt

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
is_is: Mjög hátt (hægvirkt)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
is_is: Samstilla spilun við skjá

[ctx: #13511]
en: Choose art
is_is: Veldu myndefni

[ctx: #13512]
en: Current art
is_is: Núverandi myndefni

[ctx: #13513]
en: Remote art
is_is: Fjartengt myndefni

[ctx: #13514]
en: Local art
is_is: Myndefni á tölvu

[ctx: #13515]
en: No art
is_is: Ekkert myndefni

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
is_is: Bæta við myndefni

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
is_is: Mörk leiðréttingar á tónhæð

[ctx: #13519]
en: Embedded art
is_is: Ívafið myndefni

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
is_is: Ívafðar aðdáendamyndir

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
is_is: Veldu tegund myndefnis

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
is_is: Skipta hljómplötum niður í einstaka diska

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
is_is: Þegar þetta er virkt, verða marg-diska hljómplötur opnaðar sem stakir diskar í stað allra laganna. Sé diskur opnaður birtast lögin á þeim diski.

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
is_is: Nota upprunalega útgáfudagsetningu hljómplatna fyrir ártal

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
is_is: Þegar þetta er virkt, verða notast við ártal upprunalegrar útgáfudagsetningar hljómplatna í staðinn fyrir árið sem viðkomandi hljómplata var gefin út (ef það er í boði).

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
is_is: Töf eftir breytingu á uppfærslutíðni

[ctx: #13551]
en: Off
is_is: Af

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
is_is: {0:.1f} sekúnda

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
is_is: {0:.1f} sekúndur

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
is_is: {0:d} mínúta

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
is_is: {0:d} mínútur

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
is_is: Hoppstærð

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
is_is: Bið eftir næsta hoppi

[ctx: #13600]
en: Apple Remote
is_is: Apple fjarstýring

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
is_is: Leyfa að ræsa Kodi með fjarstýringunni

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
is_is: Runu biðtími

[ctx: #13610]
en: Disabled
is_is: Óvirkt

[ctx: #13611]
en: Standard
is_is: Venjulegt

[ctx: #13612]
en: Universal remote
is_is: Altæk fjarstýring

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
is_is: Harmony fjarstýring

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
is_is: Villa í Apple fjarstýringu

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
is_is: Ekki var hægt að virkja Apple Remote stuðning.

[ctx: #14000]
en: Stack
is_is: Stafla

[ctx: #14001]
en: Unstack
is_is: Ekki stafla

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
is_is: Sæki spilunarlista...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
is_is: Sæki streymilista...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
is_is: Þátta streymilista...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
is_is: Mistókst að sækja streymilista

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
is_is: Mistókst að sækja spilunarlista

[ctx: #14009]
en: Games directory
is_is: Leikja mappa

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
is_is: Skipta sjálfvirkt á smámyndir ef

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
is_is: Virkja sjálfvirka skiptingu á smámyndasýn

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
is_is: - Nota stór tákn

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
is_is: - Skipting notar

[ctx: #14014]
en: - Percentage
is_is: - Prósentu

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
is_is: Engar skrár og minnst ein smámynd

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
is_is: Minnst ein skrá og smámynd

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
is_is: Prósent smámynda

[ctx: #14018]
en: View options
is_is: Valkostir útlits

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
is_is: Breyta svæði 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
is_is: Breyta svæði 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
is_is: Breyta Svæði 3

[ctx: #14022]
en: Library
is_is: Safn

[ctx: #14023]
en: No TV
is_is: Ekkert sjónvarp

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
is_is: Settu inn nálægan stóran bæ

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
is_is: Mynd/Hljóð/DVD biðminni - Harður diskur

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
is_is: Myndflýtiminni - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
is_is: Myndflýtiminni - Staðarnet

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
is_is: Myndflýtiminni - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
is_is: Hljóð flýtiminni - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
is_is: Hljóðflýtiminni - Staðarnet

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
is_is: Hljóðflýtiminni - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
is_is: DVD flýtiminni - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
is_is: Staðarnet

[ctx: #14036]
en: Services
is_is: Miðlarar

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
is_is: DVD flýtiminni - Staðarnet

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
is_is: Netstillingar hafa breyst

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
is_is: Það þarf að endurræsa til að breyta netstillingum. Viltu endurræsa núna?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
is_is: Bandbreiddartakmarkanir á Internettengingu

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
is_is: - Slökkva í miðri spilun

[ctx: #14044]
en: {0:d} min
is_is: {0:d} mín

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
is_is: {0:d} sek

[ctx: #14046]
en: {0:d} ms
is_is: {0:d} msek

[ctx: #14048]
en: {0:d} kbps
is_is: {0:d} kb/sek

[ctx: #14051]
en: Time format
is_is: Tímasnið

[ctx: #14052]
en: Date format
is_is: Dagsetningarsnið

[ctx: #14053]
en: GUI filters
is_is: Viðmótssíur

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
is_is: Nota skönnun í bakgrunni

[ctx: #14056]
en: Stop scan
is_is: Hætta skönnun

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
is_is: Ekki hægt á meðan verið er að skanna miðilsupplýsingar

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
is_is: Filmukorna áhrif

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
is_is: Leita að smámyndum á fjartengdum sameignum

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
is_is: Flýtiminni fyrir óþekkt efni - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
is_is: Settu inn notandanafn fyrir

[ctx: #14063]
en: Date & time
is_is: Dagsetning og tími

[ctx: #14064]
en: Set date
is_is: Stilla dagsetningu

[ctx: #14065]
en: Set time
is_is: Stilla tíma

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
is_is: Settu inn dagsetningu á 24 tíma KK:MM sniði

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
is_is: Settu inn dagsetningu á DD/MM/ÁÁÁÁ sniði

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
is_is: Settu inn IP-vistfang

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
is_is: Viltu virkja þessar stillingar núna?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
is_is: Virkja stillingar núna

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
is_is: Leyfa að eyða skrám

[ctx: #14074]
en: Set timezone
is_is: Velja tímabelti

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
is_is: Nota sumartíma

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
is_is: Bæta við í eftirlætislista

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
is_is: Fjarlægja úr eftirlætislista

[ctx: #14078]
en: Colours
is_is: Litir

[ctx: #14081]
en: File lists
is_is: Skráalistar

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
is_is: Nota heilskjásglugga

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
is_is: Setja lög í biðröð við val þeirra

[ctx: #14086]
en: Playback
is_is: Spila

[ctx: #14087]
en: Discs
is_is: Diskar

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
is_is: Spila DVD sjálfvirkt

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
is_is: Leturgerð

[ctx: #14090]
en: International
is_is: Alþjóðlegt

[ctx: #14091]
en: Character set
is_is: Stafatafla

[ctx: #14092]
en: Logging
is_is: Atvikaskráning

[ctx: #14093]
en: Security
is_is: Öryggi

[ctx: #14094]
en: Devices
is_is: Tæki

[ctx: #14095]
en: Power saving
is_is: Orkusparnaður

[ctx: #14096]
en: Rip
is_is: Aflestur

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
is_is: Aðgerð við innsetningu CD-hljómdisks

[ctx: #14098]
en: Play
is_is: Spila

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
is_is: Setja geisladisk út þegar afritun er lokið

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
is_is: Stöðva afritun geisladisks

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
is_is: Í vinnslu

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
is_is: Afspilunarhamur Blu-Ray

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
is_is: Spila aðalkvikmynd

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
is_is: Birta einfaldaða valmynd

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
is_is: Hitamælieiningar

[ctx: #14106]
en: Speed unit
is_is: Hraðamælieiningar

[ctx: #14107]
en: Time format
is_is: Tímasnið

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
is_is: Nota 12 / 24 tíma snið

[ctx: #14109]
en: Short date format
is_is: Stutt dagsetningarsnið

[ctx: #14110]
en: Long date format
is_is: Langt dagsetningarsnið

[ctx: #14111]
en: Events
is_is: Atburðir

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
is_is: Virkja skráningu atvika

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
is_is: Virkja skráningu tilkynninga í atvikaskrá

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
is_is: Birta annál

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
is_is: Grunnur

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
is_is: Upplýsingar

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
is_is: Aðvörun

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
is_is: Villa

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
is_is: Stig: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
is_is: Birta hærri stig

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
is_is: Svæðiskóði Blu-ray

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
is_is: Svæði A

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
is_is: Svæði B

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
is_is: Svæði C

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
is_is: Inntak

[ctx: #14126]
en: Whitelist
is_is: Listi yfir leyfilegt

[ctx: #14127]
en: Allow 3:2 pulldown refresh rates
is_is: Leyfa niðurdreginn 3:2 uppfærsluhraða

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
is_is: Leyfa tvöfaldann uppfærsluhraða

[ctx: #14200]
en: Player
is_is: Spilari

[ctx: #14201]
en: Player settings
is_is: Stillingar spilara

[ctx: #14202]
en: Library
is_is: Tónlistarsafn

[ctx: #14203]
en: Library settings
is_is: Stillingar safns

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
is_is: PVR-upptaka og bein sjónvarpsútsending

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
is_is: Stillingar PVR-upptöku og beinna útsendinga

[ctx: #14206]
en: Interface
is_is: Viðmót

[ctx: #14207]
en: Interface settings
is_is: Stillingar viðmóts

[ctx: #14208]
en: Service settings
is_is: Stillingar þjónustu

[ctx: #14209]
en: System settings
is_is: Kerfisstillingar

[ctx: #14210]
en: Profile settings
is_is: Notandastillingar

[ctx: #14211]
en: Media
is_is: Gagnamiðill

[ctx: #14212]
en: Media settings
is_is: Stillingar gagnamiðla

[ctx: #14215]
en: Videos
is_is: Myndskeið

[ctx: #14216]
en: Music
is_is: Tónlist

[ctx: #14217]
en: Pictures
is_is: Ljósmyndir

[ctx: #14218]
en: Language
is_is: Tungumál

[ctx: #14219]
en: Databases
is_is: Gagnagrunnar

[ctx: #14220]
en: Display
is_is: Skjár

[ctx: #14221]
en: Audio
is_is: Hljóð

[ctx: #14222]
en: Regional
is_is: Svæðisbundið

[ctx: #14223]
en: Control
is_is: Stýring

[ctx: #14224]
en: Startup
is_is: Ræsing

[ctx: #14225]
en: Network Control
is_is: Stýring netkerfa

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
is_is: Sýsla með gagnaveitur

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
is_is: Ræsistillingar

[ctx: #14230]
en: Actions
is_is: Aðgerðir

[ctx: #14231]
en: Processing
is_is: Í vinnslu

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
is_is: 3D-þrívídd

[ctx: #14233]
en: Teletext
is_is: Textavarp

[ctx: #14234]
en: Blu-ray
is_is: Blu-Ray mynddiskur

[ctx: #14235]
en: Download Services
is_is: Niðurhalsþjónustur

[ctx: #14236]
en: Video Library
is_is: Myndskeiðasafn

[ctx: #14237]
en: Music Library
is_is: Tónlistarsafn

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
is_is: Listar og útlit

[ctx: #14241]
en: Metadata
is_is: Lýsigögn

[ctx: #14242]
en: Videos...
is_is: Myndskeið...

[ctx: #14243]
en: Music...
is_is: Tónlist...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
is_is: Ljósmyndir...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
is_is: Uppfæra safn við ræsingu

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
is_is: Fela framvindu við uppfærslu safna

[ctx: #14247]
en: Clean library
is_is: Hreinsa til í safni

[ctx: #14248]
en: Export library
is_is: Flytja út safn

[ctx: #14249]
en: Import library
is_is: Flytja inn safn

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
is_is: Hljóðafkóðari

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
is_is: Gegnumstreymi hljóðs

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
is_is: Svæfa / Slökkva

[ctx: #14256]
en: Wake
is_is: Vekja

[ctx: #14260]
en: Debug
is_is: Aflúsa villur

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
is_is: Stilla skinn...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
is_is: Snið eininga

[ctx: #14271]
en: Region default format
is_is: Sjálfgefið snið landsvæðis

[ctx: #14275]
en: Application control
is_is: Stýring forrits

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
is_is: Leyfa fjarstýringu frá forritum á þessu kerfi

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
is_is: Leyfa fjarstýringu frá forritum á öðrum kerfum

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
is_is: Rásir

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
is_is: Tákn

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
is_is: Uppfærslur

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
is_is: RDS-útvarp

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
is_is: Mistókst að flytja út {0:d} atriði

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
is_is: Veita ekki tiltæk

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
is_is: Hvað viltu gera með margmiðlunarefni frá {0:s}

[ctx: #15014]
en: Keep
is_is: Halda

[ctx: #15015]
en: Remove
is_is: Fjarlægja

[ctx: #15016]
en: Games
is_is: Leikir

[ctx: #15019]
en: Add
is_is: Bæta við

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
is_is: Tiltækir hamir

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
is_is: Virkir hamir

[ctx: #15052]
en: Password
is_is: Lykilorð

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
is_is: Hreinsa virka hami

[ctx: #15067]
en: Close
is_is: Loka

[ctx: #15100]
en: Library
is_is: Tónlistarsafn

[ctx: #15101]
en: Database
is_is: Gagnagrunnur

[ctx: #15102]
en: * All albums
is_is: * Allar hljómplötur

[ctx: #15103]
en: * All artists
is_is: * Allir flytjendur

[ctx: #15104]
en: * All songs
is_is: * Öll lög

[ctx: #15105]
en: * All genres
is_is: * Allir flokkar

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
is_is: Innbyggt í skinn

[ctx: #15107]
en: Buffering...
is_is: Biðminni...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
is_is: Hljóð notendaviðmóts

[ctx: #15109]
en: Skin default
is_is: Sjálfgefið í skinni

[ctx: #15110]
en: Larger font size
is_is: Stærra letur

[ctx: #15111]
en: Theme
is_is: Þema

[ctx: #15112]
en: Default theme
is_is: Sjálfgefið þema

[ctx: #15207]
en: Connected
is_is: Tengdur

[ctx: #15208]
en: Not connected
is_is: Ekki tengdur

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
is_is: Spila með...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
is_is: Nota útjafnaða Hljóð/Mynd samstillingu

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
is_is: Fela skráaheiti í smámyndasýn

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
is_is: Spila í partýham

[ctx: #15217]
note: Label for actions associated with favourites
en: Action
is_is: Aðgerð

[ctx: #15218]
note: Label for an action associated with a favourite.
en: Play media
is_is: Spila margmiðlunarefni

[ctx: #15219]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Show picture
is_is: Birta mynd

[ctx: #15220]
note: Label for an action associated with a favourite. Placeholder will be filled with the name of the window the favourite's content will be displayed in.
en: Show content in "{}"
is_is: Birta efni í "{}"

[ctx: #15221]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute script
is_is: Keyra skriftu

[ctx: #15222]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute Android app
is_is: Keyra Android-forrit

[ctx: #15223]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute add-on
is_is: Keyra viðbót

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
is_is: Annað / Óþekkt

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
is_is: Veitandi

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
is_is: Slóð fannst ekki eða var röng

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
is_is: Get ekki tengst við netþjón

[ctx: #15302]
en: No servers found
is_is: Engir miðlar fundust

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
is_is: Vinnuhópur fannst ekki

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
is_is: Opna fjölslóða veitu

[ctx: #15311]
en: Path:
is_is: Slóð:

[ctx: #15312]
note: Game settings category name
en: Achievements
is_is: Afrek

[ctx: #15313]
note: Group label for Achievements category in game settings
en: Login to RetroAchievements
is_is: Skrá inn á RetroAchievements

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
is_is: Vista

[ctx: #15315]
note: Caption for "Save" button in the in-game savestate manager
en: Save progress to a new save file
is_is: Vista framvindu í nýja vistunarskrá

[ctx: #15316]
note: Label for savestates created automatically by "Autosave" function
en: Autosave
is_is: Sjálfvirk vistun

[ctx: #16000]
en: General
is_is: Almennt

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
is_is: Internet uppfletting

[ctx: #16003]
en: Player
is_is: Spilari

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
is_is: Spila efni af diski

[ctx: #16008]
en: Enter new title
is_is: Settu inn nýjan titil

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
is_is: Settu inn nafn kvikmyndar

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
is_is: Settu inn nafn notandasniðs

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
is_is: Settu inn nafn hljómplötu

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
is_is: Settu inn nafn spilunarlista

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
is_is: Settu inn nýtt skráarheiti

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
is_is: Settu inn nafn möppu

[ctx: #16015]
en: Enter directory
is_is: Settu inn möppu

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
is_is: Valkostir: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
is_is: Settu inn leitarstreng

[ctx: #16018]
en: None
is_is: Ekkert

[ctx: #16019]
en: Auto select
is_is: Sjálfvirkt

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
is_is: Af-fléttun

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
is_is: Bob - Umsnúið

[ctx: #16023]
en: Choose operator
is_is: Veldu virkja

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
is_is: Hætti við......

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
is_is: Settu inn nafn flytjandans

[ctx: #16026]
en: Playback failed
is_is: Hætt við spilun spilunarlista

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
is_is: Ekki hægt að spila eina eða fleiri skrár. Skoðaðu atvikaskrána fyrir nánari upplýsinga um þessi skilaboð.

[ctx: #16028]
en: Enter value
is_is: Settu inn gildi

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
is_is: Athugaðu atvikaskrána til að fá nánari upplýsingar um þessi skilaboð.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
is_is: Hætt við partíham.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
is_is: Engin samsvarandi lög í lagasafni.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
is_is: Gat ekki frumstillt gagnagrunn.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
is_is: Gat ekki opnað gagnagrunn.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
is_is: Gat ekki náð í lög frá gagnagrunni.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
is_is: Partí-spilunarlisti

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
is_is: Af-flétta (hálft)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
is_is: Af-flétta mynd

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
is_is: Aðferð við af-fléttun

[ctx: #16039]
en: Off
is_is: Af

[ctx: #16041]
en: On
is_is: Á

[ctx: #16100]
en: All videos
is_is: Öll myndskeið

[ctx: #16101]
en: Unwatched
is_is: Ekki búið að horfa á

[ctx: #16102]
en: Watched
is_is: Búið að horfa

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
is_is: Merkja sem búið að horfa á

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
is_is: Merkja sem ekki búið að horfa á

[ctx: #16105]
en: Edit title
is_is: Breyta titli

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
is_is: Stjórna...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
is_is: Breyta röðunartitli

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
is_is: Hætt var við aðgerð

[ctx: #16201]
en: Copy failed
is_is: Afritun mistókst

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
is_is: Gat ekki afritað a.m.k. eina skrá. Athugaðu atvikaskrána til að fá nánari upplýsingar um þessi skilaboð.

[ctx: #16203]
en: Move failed
is_is: Færsla mistókst

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
is_is: Gat ekki fært a.m.k. eina skrá. Athugaðu atvikaskráningu fyrir nánari upplýsingar um þessi skilaboð.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
is_is: Eyðing mistókst

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
is_is: Gat ekki eytt a.m.k. einni skrá. Athugaðu atvikaskrána til að fá nánari upplýsingar um þessi skilaboð.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
is_is: Stalla díla

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
is_is: Mýkt

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
is_is: Birtir mynddíla leiksins án nokkurra breytinga.

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
is_is: Fjarlægir stallaðar brúnir mynddíla með því að deyfa jafnt yfir í nærliggjandi mynddíla.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
is_is: Skjástækkunaraðferð

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
is_is: Næsti granni

[ctx: #16303]
en: Bicubic (B-Spline)
is_is: Býkúpu (B-Spline)

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
is_is: Bicubic (hugbúnaður)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
is_is: Lanczos (hugbúnaður)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
is_is: Sinc (hugbúnaður)

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
is_is: VDPAU - Suðhreinsun

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
is_is: VDPAU - Skerping

[ctx: #16314]
en: Bicubic (Mitchell)
is_is: Býkúpu (Mitchell)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
is_is: Lanczos3 - bestað

[ctx: #16316]
en: Auto
is_is: Sjálfvirkt

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
is_is: Temporal (hálft)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
is_is: Temporal/Spatial (hálft)

[ctx: #16321]
en: Bicubic (Catmull-Rom)
is_is: Býkúpu (Catmull-Rom)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
is_is: Spline36 - bestað

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
is_is: Hugbúnaður - Blöndun

[ctx: #16326]
en: Bicubic (0,0.75)
is_is: Býkúpu (0,0.75)

[ctx: #16330]
en: Bicubic (0,1.)
is_is: Býkúpu (0,1.)

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
is_is: Bob (hálft)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
is_is: IMX - Ítarlegt (hálft)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
is_is: IMX - Ítarlegt

[ctx: #16400]
en: Post-processing
is_is: Eftirvinnsla

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
is_is: Birta biðtíma

[ctx: #17997]
en: {0:d} MByte
is_is: {0:d} MBæti

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
is_is: {0:d} klukkustundir

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
is_is: {0:d} dagar

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
is_is: Skipta yfir á rás

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
is_is: Aðgreindu leitarorðin með AND, OR og / eða NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
is_is: eða notið setningar til að finna nákvæma samsvörun, eins og "The wizard of Oz".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
is_is: Finna svipað

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
is_is: Hleð inn dagskrárvísum frá biðlurum

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
is_is: Upplýsingar streymis frá upptökutæki

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
is_is: Móttökutæki

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
is_is: Staða tækis

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
is_is: Gæði merkis

[ctx: #19009]
note: label for 'signal noise ratio' in pvr player information dialog
en: SNR
is_is: Merki/suð hlutfall (SNR)

[ctx: #19010]
note: label for 'bit error ratio' in pvr player information dialog
en: BER
is_is: Villuhlutfall bita (BER)

[ctx: #19011]
note: label for 'number of uncorrected errors' in pvr player information dialog
en: UNC
is_is: Almenn nafnvenja (UNC)

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
is_is: Bakendi upptökutækis

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
is_is: Frí útsending

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
is_is: Fastur

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
is_is: Dulkóðun

[ctx: #19016]
note: unused?
en: PVR backend {0:d} - {1:s}
is_is: PVR-upptökubakendi {0:d} - {1:s}

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
is_is: Upptökur

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
is_is: Mappa með táknmyndum rása

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
is_is: Rásir

[ctx: #19020]
note: generic label for 'Live TV' used in different places
en: TV
is_is: Sjónvarp

[ctx: #19021]
note: generic label for pvr-provided 'Radio' used in different places
en: Radio
is_is: Útvarp

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
is_is: Falið

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
is_is: Sjónvarpsrásir

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
is_is: Útvarpsrásir

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
is_is: Næstu upptökur

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
is_is: Bæta við tímatöku...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
is_is: Engar leitarniðurstöður

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
is_is: Engar færslur í dagskrárvísi

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
is_is: Rás

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
is_is: Núna

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
is_is: Næst

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
is_is: Tímalína

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
is_is: Upplýsingar

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
is_is: Það er þegar til tímataka fyrir þennan atburð

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
is_is: Sýna gæði merkis

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
is_is: Ekki stutt af bakenda upptökutækis.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
is_is: Ertu viss um að þú viljir fela þessa rás?

[ctx: #19040]
en: Timers
is_is: Tímatökur

[ctx: #19041]
note: Label for button to refresh the channel logos
en: Refresh channel logos
is_is: Endurnýja tákn stöðva

[ctx: #19042]
note: label for PVR backend number of channel groups in system information's PVR section
en: Channel Groups
is_is: Rásahópar

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
is_is: Upptaka

[ctx: #19046]
en: New channel
is_is: Ný rás

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
is_is: Upplýsingar um dagskrárliði

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
is_is: Hópstjórnandi

[ctx: #19049]
en: Show channel
is_is: Sýna rás

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
is_is: Birta sýnilegar rásir

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
is_is: Sýna faldar rásir

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
is_is: Færa rás til:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
is_is: Upplýsingar um upptöku

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
is_is: Fela rás

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
is_is: Engar upplýsingar tiltækar

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
is_is: Ný tímataka

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
is_is: Tímataka óvirk

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
is_is: Tímataka virkjuð

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
is_is: Hætta upptöku

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
is_is: Eyða tímatöku

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
is_is: Bæta við tímatöku

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
is_is: Raða eftir: Rás

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
is_is: Fyrsti dagskrárliður

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
is_is: Síðasti dagskrárliður

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
is_is: Stillingar tímatöku

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
is_is: Táknmyndir rása

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
is_is: Það er þegar verið að taka upp þennan atburð.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
is_is: Stillingar upptöku

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
is_is: Dagskrárvísir

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
is_is: Núverandi dagskrárliður

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
is_is: Bið milli uppfærslna

[ctx: #19072]
note: Dialog warning text for invalid timer setting
en: In order to add/update a timer the end date and time must be greater than the start date and time.
is_is: Til að bæta við eða breyta tímatöku, verður lokatími verður að vera á eftir upphafstíma.

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
is_is: Biðtími við rásaskiptingu

[ctx: #19074]
en: Active
is_is: Virkt

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
is_is: Nafn

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
is_is: Mappa

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
is_is: Fela óvirkt

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
is_is: Rás

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
is_is: Dagar í viku

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
is_is: Byrjar

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
is_is: Endir

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
is_is: Forgangur

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
is_is: Líftími

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
is_is: Fyrsta dag

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
is_is: Óþekkt rás {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
is_is: Aðgerð við hraðupptöku

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
is_is: Taka upp núverandi þátt (ef dagskrárupplýsingar eru tiltækar)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
is_is: Taka upp í ákveðinn tíma (lengd hraðupptöku)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
is_is: Spyrja hvað skuli gera

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
is_is: Taka upp næstu {0:d} mínútur

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
is_is: Taka upp núverandi þátt ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
is_is: Taka upp næsta þátt ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
is_is: Hraðupptaka: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
is_is: Mistókst að útbúa tímatöku. Óstudd gerð tímatöku.

[ctx: #19095]
note: error message displayed in case adding a timer rule failed because no suitable epg-based timer rule type could be found.
en: Timer rule creation failed. Unsupported timer type.
is_is: Mistókst að útbúa tímatökureglu. Óstudd gerð tímatökureglu.

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
is_is: "Snjallt val"

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
is_is: Settu inn heiti á tímatökuna

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
is_is: Aðvörun!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
is_is: Þjónusta

[ctx: #19100]
note: mux label in pvr info dialog
en: Mux
is_is: Fléttari

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
is_is: Veitandi

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
is_is: Skiptu yfir á aðra rás.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
is_is: Fara á rás

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
is_is: Settu inn nafn á möppu fyrir upptökuna

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
is_is: Veldu rás

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
is_is: Næsta upptaka hefst

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
is_is: þann

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
is_is: Rammatíðni til vara

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
is_is: Eyða þessari upptöku?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
is_is: Eyða öllum upptökum í þessari möppu?

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
is_is: Útgáfa

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
is_is: Vistfang

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
is_is: Diskstærð

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
is_is: Leita að rásum

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
is_is: Ekki hægt að nota aðgerðir upptökutækis á meðan leit stendur yfir.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
is_is: Á hvaða bakenda viltu leita?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
is_is: Númer biðlara

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
is_is: Forðast endurtekningu

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
is_is: Þessi tímataka er enn í upptöku. Ertu viss um að þú viljir eyða þessari tímatöku?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
is_is: Aðeins Fríar útsendingar

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
is_is: Hunsa núverandi tímatökur

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
is_is: Hunsa núverandi upptökur

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
is_is: Upphafstími

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
is_is: Lokatími

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
is_is: Upphafsdagsetning

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
is_is: Lokadagsetning

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
is_is: Lágmarks tímalengd

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
is_is: Hámarks tímalengd

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
is_is: Hafa óþekkta flokkun með

[ctx: #19133]
en: Search string
is_is: Leitarstrengur

[ctx: #19134]
en: Include description
is_is: Hafa með lýsingu

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
is_is: Eftir há- og lágstöfum

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
is_is: Rás ekki tiltæk

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
is_is: Engir hópar skilgreindir. Búðu fyrst til hóp

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
is_is: Tímatökureglur

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
is_is: Nafn nýja hópsins

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
is_is: Leita...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
is_is: Hópur

[ctx: #19142]
en: Search guide
is_is: Leita í dagskrám

[ctx: #19143]
en: Group management
is_is: Stjórnun hópa

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
is_is: Engir hópar skilgreindir

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
is_is: Hópað

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
is_is: Hópar

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
is_is: Ef líftími þessarar upptöku er settur á {0:d} daga, mun upptakan samstundis verða úrelt og þetta gæti því orðið til þess að henni verði strax eytt. Halda samt áfram?

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
is_is: Rás

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
is_is: Mán

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
is_is: Þri

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
is_is: Mið

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
is_is: Fim

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
is_is: Fös

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
is_is: Lau

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
is_is: Sun

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
is_is: frá

[ctx: #19157]
en: Next recording
is_is: Næsta upptaka

[ctx: #19158]
en: Currently recording
is_is: Núverandi upptaka

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
is_is: frá

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
is_is: til

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
is_is: hvenær sem er

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
is_is: Upptaka virk

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
is_is: Upptökur

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
is_is: Skipta

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
is_is: Upplýsingar PVR-upptökutækis

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
is_is: Leita að táknmyndum sem vantar

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
is_is: Eyddar upptökur og upptökur sem hægt er að endurheimta

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
is_is: Fela upplýsingabox fyrir mynd

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
is_is: Skipta í skjáfylliham

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
is_is: Lengd hraðupptöku

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
is_is: Sjónvarpsstöðvahópar

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
is_is: Útvarpsrásahópar

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
is_is: Sjálfgefið bætt framan við upptöku

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
is_is: Sjálfgefið bætt aftan við upptöku

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
is_is: Spila

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
is_is: Sýna rásaupplýsingar þegar skipt er um rás

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
is_is: Eytt

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
is_is: Sjónvarpsrásir

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
is_is: Valmynd / Stjórntexti

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
is_is: Dagar í framtíðinni sem sjást

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
is_is: Útvarpsrásir

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
is_is: Eyddar upptökur

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
is_is: Hreinsa gögn

[ctx: #19186]
note: message box text for pvr data reset confirmation
en: All selected data will be cleared. Some information cannot be restored from the clients afterwards. Proceed anyway?
is_is: Öll valin gögn verða hreinsuð. Sumar upplýsingar verður ekki hægt að endurheimta eftir á frá biðlurum. Halda samt áfram?

[ctx: #19187]
note: progress dialog text shown while purging pvr data
en: Clearing data.
is_is: Hreinsa út gögn.

[ctx: #19188]
note: message box text for epg data reset confirmation
en: All guide data will be cleared. Are you sure?
is_is: Öllum gögnum í dagskrám verður eytt. Ertu viss?

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
is_is: Upptökubakendinn leyfir ekki upptöku á þessum atburði.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
is_is: Spila dagskrárlið

[ctx: #19191]
en: PVR service
is_is: Upptökuþjónusta

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
is_is: Engin af tengdum upptöku-bakendum styður skönnun eftir rásum.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
is_is: Áfram?

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
is_is: Seinka að sé merkt sem síðast horft á

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
is_is: Sértækar aðgerðir upptökustýringar

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
is_is: Upptaka hófst: {0:s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
is_is: Upptöku lauk: {0:s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
is_is: Rásastjórnandi

[ctx: #19200]
en: Guide source:
is_is: Uppspretta dagskrárvísis:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
is_is: Rásanafn:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
is_is: Táknmynd rásar:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
is_is: Breyta rás

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
is_is: Ný rás

[ctx: #19205]
en: Group management
is_is: Stjórnun hópa

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
is_is: Virkja dagskrárvísi:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
is_is: Hópur:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
is_is: Settu inn nafn á nýrri rás

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
is_is: Kodi sýndar-bakendi

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
is_is: Biðlari

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
is_is: Eyða rás

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
is_is: Þessi listi er með breytingum

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
is_is: Veldu bakenda

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
is_is: Settu inn gilda vefslóð fyrir nýju rásina

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
is_is: Áminningar

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
is_is: Allar útvarpsrásir

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
is_is: Allar sjónvarpsrásir

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
is_is: Sýnilegt

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
is_is: Óhópaðar rásir

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
is_is: Rásir í

[ctx: #19222]
en: Guide
is_is: Dagskrárvísir

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
is_is: Ekki var hægt að virkja neina upptökuviðbót. Athugaðu stillingar þínar eða atvikaskrána til að fá nánari upplýsingar.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
is_is: Hætt við upptöku

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
is_is: Áætlaðar upptökur

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
is_is: Upptaka hafin

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
is_is: Upptöku lokið

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
is_is: Tímatöku eytt

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
is_is: Dagar í fortíðinni sem sjást

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
is_is: Hindra uppfærslu meðan afspilun fer fram

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
is_is: Nota röðun rása frá bakenda (bakendum)

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
is_is: Hreinsa leitarniðurstöður

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
is_is: Birta tilkynningar um uppfærslu á tímatökum

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
is_is: Nota rásanúmer frá bakenda

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
is_is: Upptökustýring er að ræsa sig

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
is_is: Hleð inn rásum frá biðlurum

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
is_is: Hleð inn tímatökum frá biðlurum

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
is_is: Hleð inn upptökum frá biðlurum

[ctx: #19239]
note: label for PVR client creation progress control
en: Creating PVR clients
is_is: Bý til upptökubiðlara

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
is_is: Forgangur biðlara

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
is_is: Skoða tímatöku

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
is_is: Breyta tímatöku

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
is_is: Breyta tímatökureglu

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
is_is: Biðtími bakenda

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
is_is: Skipun til að vekja tæki

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
is_is: Vakna fyrir upptöku

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
is_is: Dagleg vakning

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
is_is: Daglegur vakningartími (KK:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
is_is: Sía rásir

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
is_is: Sjónvarps- og útvarpsrásir

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
is_is: Uppfæri dagskrárupplýsingar

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
is_is: Tímasetja uppfærslu á dagskrárvísi fyrir þessa rás?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
is_is: Tímasett uppfærsla á dagskrárvísi fyrir þessa rás

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
is_is: Tímasett uppfærsla á dagskrárvísi fyrir þessa rás tókst ekki

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
is_is: {0:d} áætlað

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
is_is: Frágengið

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
is_is: Læsa rás

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
is_is: Opna rás

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
is_is: Barnalæsing

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
is_is: Tímalengd aflæsingar

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
is_is: Breyta PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
is_is: Barnalæsing. Settu inn PIN:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
is_is: Rangt PIN

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
is_is: Uppgefið PIN-númer var rangt.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
is_is: Barnalæst

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
is_is: Barnalæst:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
is_is: Fela "Engar upplýsingar tiltækar" merkingar

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
is_is: Forvelja spilunarrásir í listum

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
is_is: Hópa saman atriði

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
is_is: Engar viðbætur fyrir upptökubiðlara fundust

[ctx: #19272]
note: label for 'pvr configuration incomplete' information dialog text
en: To use PVR you need to install, enable and configure a PVR add-on. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
is_is: Til að nota upptökubiðlara (PVR) þarftu að setja upp, virkja og stilla PVR-viðbót. Farðu á http://kodi.wiki/view/PVR til að sjá nánari upplýsingar.

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
is_is: Sjónvarpsdagskrá

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
is_is: Útvarpsdagskrá

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
is_is: Aðvörun um árekstur

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
is_is: Árekstrarvilla

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
is_is: Árekstur upptakna

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
is_is: Upptökuvilla

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
is_is: Upptökubiðlarar

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
is_is: Sérstillingar fyrir biðlara

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
is_is: Staðfestu rásaskiptingu með því að velja "Í lagi"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
is_is: Núverandi táknmynd

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
is_is: Engin táknmynd

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
is_is: Velja táknmynd

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
is_is: Fletta að táknmynd

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
is_is: Leita að táknmyndum rása

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
is_is: Allar rásir

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
is_is: Dagsetningarval

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
is_is: Fela hóp

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
is_is: Endurheimta

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
is_is: Eyða endanlega

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
is_is: Eyða öllu endanlega

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
is_is: Fjarlægja allar eyddar upptökur úr ruslinu? Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
is_is: Fjarlægja þessa eyddu upptöku úr ruslinu? Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
is_is: Eyða tímatökureglu

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
is_is: Engin upptökuviðbót virkjuð

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
is_is: Lóðréttar rásir

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
is_is: Láréttar rásir

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
is_is: Rennur út

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
is_is: Lóðréttar rásir, ekki hópaval

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
is_is: Láréttar rásir, ekki hópaval

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
is_is: Viltu taka upp valinn dagskrárlið eða skipta á núverandi dagskrárlið?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
is_is: Loka stjórntexta rásar eftir að skipt er um rás

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
is_is: Skoða tímatökureglu

[ctx: #19305]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
is_is: Eyddi PVR-upptökuáminningu sem misst var af vegna '{0:s}' á rás '{1:s}' kl. '{2:s}'

[ctx: #19306]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
is_is: Eyddi PVR-upptökuáminningu sem misst var af vegna rásar '{0:s}' kl. '{1:s}'

[ctx: #19307]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for [B]{0:s}[/B] on channel [B]{1:s}[/B] at [B]{2:s}[/B].
is_is: Áminning vegna [B]{0:s}[/B] á rásinni [B]{1:s}[/B] kl. [B]{2:s}[/B].

[ctx: #19308]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for channel [B]{0:s}[/B] at [B]{1:s}[/B].
is_is: Áminning vegna rásarinnar [B]{0:s}[/B] kl. [B]{1:s}[/B].

[ctx: #19309]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will schedule a recording...)
is_is: (sjálfvirk lokun þessarar áminningar mun setja upptöku á áætlun...)

[ctx: #19310]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
is_is: Setti upptöku á áætlun í kjölfar sjálfvirkt lokaðrar PVR-upptökuáminningar vegna '{0:s}' á rás '{1:s}' kl. '{2:s}'

[ctx: #19311]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
is_is: Setti upptöku á áætlun í kjölfar sjálfvirkt lokaðrar PVR-upptökuáminningar vegna rásar '{0:s}' kl. '{1:s}'

[ctx: #19312]
note: heading for pvr reminder notification dialog
en: PVR reminder
is_is: PVR áminning

[ctx: #19313]
note: pvr settings "reminder auto close delay" setting label
en: Automatically close reminder popup after
is_is: Sjálfvirkt loka áminningu eftir

[ctx: #19314]
note: pvr settings "schedule recording on reminder auto-close" setting label
en: Schedule recording when auto-closing the reminder popup
is_is: Setja upptöku á áætlun þegar áminningarglugga er lokað sjálfvirkt

[ctx: #19315]
note: generic 'backend order' label
en: Backend order
is_is: Röðun bakenda

[ctx: #19316]
note: pvr settings "Start all group channel numbers from 1" setting label
en: Start group channel numbers from 1
is_is: Byrja númer rásahópa á 1

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
is_is: 12 tíma til baka

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
is_is: 12 tíma áfram

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
is_is: Fyrri hópur

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
is_is: Næsti hópur

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
is_is: Hópaval

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
is_is: Fyrsta rás

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
is_is: Rás í spilun

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
is_is: Síðasta rás

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
is_is: Dagskrárliður

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
is_is: Flakka...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
is_is: Eyða því sem búið að horfa á

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
is_is: Eyða öllum upptökum sem búið er að horfa á í þessari möppu?

[ctx: #19329]
note: label for PVR settings use backend channel numbers always
en: Allow backend channel numbers with more than one PVR add-on
is_is: Leyfa rásanúmer frá bakenda með fleiri en einni PVR-upptökuviðbót

[ctx: #19330]
note: pvr settings "switch to channel on reminder auto-close" setting label
en: Switch to channel when auto-closing the reminder popup
is_is: Skipta yfir á rás þegar áminningarglugga er lokað sjálfvirkt

[ctx: #19331]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will switch to channel...)
is_is: (sjálfvirk lokun þessarar áminningar mun skipta yfir á rás...)

[ctx: #19332]
note: text for event log entry for logging auto channel switch for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
is_is: Skipti yfir á rás í kjölfar sjálfvirkt lokaðrar PVR-upptökuáminningar vegna '{0:s}' á rás '{1:s}' kl. '{2:s}'

[ctx: #19333]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
is_is: Skipti yfir á rás í kjölfar sjálfvirkt lokaðrar PVR-upptökuáminningar vegna rásar '{0:s}' kl. '{1:s}'

[ctx: #19334]
note: generic label for pvr providers used in different places
en: Providers
is_is: Þjónustuveitur

[ctx: #19335]
note: label for special PVR search window list item
en: New search...
is_is: Ný leit...

[ctx: #19336]
note: label for special PVR search window list item
en: Edit search...
is_is: Breyta leit...

[ctx: #19337]
note: label for special PVR search window list item
en: Saved searches
is_is: Vistaðar leitir

[ctx: #19338]
note: delete saved search confirmation message box text
en: Delete this saved search?
is_is: Eyða vistuðu leitinni?

[ctx: #19339]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore finished broadcasts
is_is: Hunsa útsendingar sem er lokið

[ctx: #19340]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore future broadcasts
is_is: Hunsa útsendingar sem eru í framtíðinni

[ctx: #19341]
note: label to ask user to save an EPG search
en: Save the current search?
is_is: Vista núverandi leit?

[ctx: #19342]
note: "search not saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [not saved]
is_is: [ekki vistuð]

[ctx: #19343]
note: "search saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [saved]
is_is: [vistuð]

[ctx: #19344]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to set a reminder for the selected programme or to switch to the current programme?
is_is: Viltu setja áminningu fyrir valinn dagskrárlið eða skipta á núverandi dagskrárlið?

[ctx: #19345]
note: settings label to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: PVR client add-ons
is_is: Viðbætur PVR-upptökustýringar

[ctx: #19346]
note: help text for setting to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: Display and manage available PVR client add-ons.
is_is: Birta og sýsla með tiltækar viðbætur PVR-upptökustýringar.

[ctx: #19347]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does provide client-specific settings
en: None of the active PVR clients provide client-specific settings.
is_is: Enginn af virkum PVR-biðlurum eru með sérstillingar fyrir biðlara.

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
is_is: Veitandi

[ctx: #19349]
note: label for 'by user preference' sort method
en: User preference
is_is: Kjörstilling notanda

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
is_is: Annað / Óþekkt

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
is_is: Kvikmynd / Drama

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
is_is: Rannsókn / Spenna

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
is_is: Ævintýri / Vestrar / Stríð

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
is_is: Vísindaskáldskapur / Ímyndun / Hryllingur

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
is_is: Gamanleikur

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
is_is: Sápur / Melódrama / Þjóðsögur

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
is_is: Rómantík

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
is_is: Alvarlegt / Klassískt / Trúarlegt / Söguleg kvikmynd / Drama

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
is_is: Fullorðinsmynd / Drama

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
is_is: Fréttir / Á líðandi stundu

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
is_is: Fréttir / Veðurfregnir

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
is_is: Fréttatímarit

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
is_is: Heimildarmynd

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
is_is: Umræður / Viðtöl / Kappræður

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
is_is: Sýningar / Leikir

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
is_is: Leikir / Þrautir / Keppni

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
is_is: Fjölbreyttur þáttur

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
is_is: Spjallþáttur

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
is_is: Íþróttir

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
is_is: Sérstakur atburður

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
is_is: Íþróttatímarit

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
is_is: Fótbolti

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
is_is: Tennis / Skvass

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
is_is: Hópíþróttir

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
is_is: Frjálsíþróttir

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
is_is: Akstursíþróttir

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
is_is: Vatnaíþróttir

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
is_is: Vetraríþróttir

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
is_is: Hestaíþróttir

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
is_is: Bardagaíþróttir

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
is_is: Barna / Unglingadagskrá

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
is_is: Dagskrá fyrir forskólabörn

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
is_is: Skemmtidagskrá fyrir 6 til 14 ára

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
is_is: Skemmtidagskrá fyrir 10 til 16 ára

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
is_is: Fræðsla / Nám / Skóli

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
is_is: Teiknimyndir / Brúður

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
is_is: Tónlist / Ballet / Dans

[ctx: #19581]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Rock / Pop
is_is: Rokk / Popp

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
is_is: Alvarleg / Klassísk tónlist

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
is_is: Þjóðlaga / Hefðbundin tónlist

[ctx: #19584]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Jazz
is_is: Djass

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
is_is: Söngleikir / Ópera

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
is_is: Ballett

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
is_is: Listir / Menning

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
is_is: Sviðslistir

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
is_is: Æðri listir

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
is_is: Trúarbrögð

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
is_is: Dægurmenning / Hefðbundnar listir

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
is_is: Bókmenntir

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
is_is: Kvikmynd / Bíómynd

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
is_is: Kvikmyndir / myndskeið á tilraunastigi

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
is_is: Útsending / Prentmiðlar

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
is_is: Nýr miðill

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
is_is: Lista / Menningarþættir

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
is_is: Tíska

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
is_is: Félagslegt / Stjórnmál / Hagfræði

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
is_is: Tímarit / Skýrslur / Fræðsluefni

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
is_is: Hagfræði / Félagslega ráðgefandi

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
is_is: Merkilegt fólk

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
is_is: Fræðsla / Vísindi / Staðreyndir

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
is_is: Náttúra / Dýr / Umhverfi

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
is_is: Tækni / Náttúruvísindi

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
is_is: Lyfjafræði / Lífeðlisfræði / Sálarfræði

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
is_is: Erlend lönd / Leiðangrar

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
is_is: Félagsleg / Andleg fræði

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
is_is: Frekari menntun

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
is_is: Tungumál

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
is_is: Afþreying / Áhugamál

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
is_is: Ferðaþjónusta / Ferðalög

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
is_is: Handverk

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
is_is: Mótorsport

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
is_is: Líkamsrækt og heilsa

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
is_is: Matreiðsla

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
is_is: Auglýsingar / Verslun

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
is_is: Garðyrkja

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
is_is: Sérstakir eiginleikar

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
is_is: Upphaflegt tungumál

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
is_is: Svarthvítt

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
is_is: Óútgefið

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
is_is: Bein útsending

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
is_is: Rannsókn / Spenna

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
is_is: Ævintýri / Vestrar / Stríð

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
is_is: Vísindaskáldskapur / Ímyndun / Hryllingur

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
is_is: Gamanleikur

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
is_is: Sápur / Melódrama / Þjóðsögur

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
is_is: Rómantík

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
is_is: Alvarlegt / Klassískt / Trúarlegt / Sögulegt

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
is_is: Fyrir fullorðna

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
is_is: Staðfesta að slökkva á

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
is_is: Dagskrá hverrar rásar

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
is_is: Spila upptöku

[ctx: #19690]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR has scheduled a reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
is_is: PVR-upptökutækið hefur áætlað áminningu fyrir '{0:s}' á rás '{1:s}' eftir {2:s}.

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
is_is: PVR-upptökutækið er núna að taka upp '{0:s}' á rás '{1:s}'.

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
is_is: PVR-upptökutækið mun hefja upptöku '{0:s}' á rás '{1:s}' eftir {2:s}.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
is_is: Dagleg vakning verður eftir {0:s}.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
is_is: {0:d} mínútur

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
is_is: um mínúta

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
is_is: Slökkva samt

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
is_is: Tónlistarmappa fyrir vistun

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
is_is: Nota utanaðkomandi DVD spilara

[ctx: #20002]
en: External DVD player
is_is: Utanaðkomandi DVD spilari

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
is_is: Þjálfunarmappa

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
is_is: Skjámyndamappa

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
is_is: Spilunarlistamappa

[ctx: #20007]
en: Recordings
is_is: Upptökur

[ctx: #20008]
en: Screenshots
is_is: Skjámyndir

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
is_is: Nota Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
is_is: Spilunarlistar fyrir tónlist

[ctx: #20012]
en: Video playlists
is_is: Myndskeiðalistar

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
is_is: Viltu ræsa leikinn?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
is_is: Raða eftir: Spilunarlista

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
is_is: Fjarlæg smámynd

[ctx: #20016]
en: Current thumb
is_is: Núverandi smámynd

[ctx: #20017]
en: Local thumb
is_is: Nærliggjandi smámynd

[ctx: #20018]
en: No thumb
is_is: Engin smámynd

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
is_is: Velja smámynd

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
is_is: Borði

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
is_is: Veggspjald

[ctx: #20023]
en: Conflict
is_is: Árekstur

[ctx: #20024]
en: Scan new
is_is: Skanna nýtt

[ctx: #20025]
en: Scan all
is_is: Skanna allt

[ctx: #20026]
en: Region
is_is: Svæði

[ctx: #20035]
en: Regional ({0:s})
is_is: Svæðisbundið ({0:s})

[ctx: #20037]
en: Summary
is_is: Samantekt

[ctx: #20038]
en: Lock music window
is_is: Læsa tónlistarglugga

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
is_is: Læsa myndskeiðaglugga

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
is_is: Læsa ljósmyndaglugga

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
is_is: Læsa forrita- og skriftugluggum

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
is_is: Læsa skráastjóra

[ctx: #20043]
en: Lock settings
is_is: Læsa stillingum

[ctx: #20044]
en: Start fresh
is_is: Byrja upp á nýtt

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
is_is: Fara í yfirham

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
is_is: Fara úr yfirham

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
is_is: Búa til notandasnið '{0:s}'?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
is_is: Byrja með nýjar stillingar eða afrita úr sjálfgefnum stillingum?

[ctx: #20049]
en: Best available
is_is: Besta fáanlega

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
is_is: Skipta sjálfvirkt á milli 16x9 og 4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
is_is: Meðhöndla staflaðar skrár sem eina skrá

[ctx: #20052]
en: Caution
is_is: Varúð

[ctx: #20053]
en: Left master mode
is_is: Fór úr yfirham

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
is_is: Fór í yfirham

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
is_is: Allmusic.com smámynd

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
is_is: Fjarlægja smámynd

[ctx: #20058]
en: Add profile...
is_is: Bæta við notanda...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
is_is: Senda fyrirspurn fyrir allar hljómplötur

[ctx: #20060]
en: Media info
is_is: Upplýsingar

[ctx: #20061]
en: Separate
is_is: Aðskilja

[ctx: #20062]
en: Shares with default
is_is: Sameignir með sjálfgefnar stillingar

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
is_is: Sameignir með sjálfgefnar stillingar (aðeins lesa)

[ctx: #20064]
en: Copy default
is_is: Afrita sjálfgefið

[ctx: #20065]
en: Profile picture
is_is: Notandamynd

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
is_is: Læsa kjörstillingum

[ctx: #20067]
en: Edit profile
is_is: Breyta notanda

[ctx: #20068]
en: Profile lock
is_is: Læsa notanda

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
is_is: Gat ekki búið til möppu

[ctx: #20070]
en: Profile directory
is_is: Notandamappa

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
is_is: Byrja með hreinar miðlunarveitur eða afrita úr sjálfgefnu?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
is_is: Athugaðu að valinn mappa sé með skrifheimilid og nafnið á nýju möppunni sé gilt

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
is_is: MPAA-flokkun

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
is_is: Settu inn lykilorð fyrir aðallæsingu

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
is_is: Spyrja um aðallykilorð við ræsingu

[ctx: #20077]
en: Skin settings
is_is: Stillingar skinns

[ctx: #20078]
en: - no link set -
is_is: - enginn tengill stilltur -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
is_is: Virkja hreyfimyndir

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
is_is: Slökkva á RSS þegar spiluð er tónlist

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
is_is: Virkja hnappa fyrir flýtileiðir

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
is_is: Birta forrit í aðalvalmynd

[ctx: #20083]
en: Show music information
is_is: Birta upplýsingar um tónlist

[ctx: #20084]
en: Show weather information
is_is: Birta veðurupplýsingar

[ctx: #20085]
en: Show system information
is_is: Birta kerfisupplýsingar

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
is_is: Sýna tiltækt diskapláss C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
is_is: Sýna tiltækt diskapláss E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
is_is: Veðurupplýsingar

[ctx: #20089]
en: Drive space free
is_is: Laust diskpláss

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
is_is: Settu inn nafn á fyrirliggjandi sameign

[ctx: #20091]
en: Lock code
is_is: Læsingarkóði

[ctx: #20092]
en: Load profile
is_is: Hlaða inn notanda

[ctx: #20093]
en: Profile name
is_is: Nafn notanda

[ctx: #20094]
en: Media sources
is_is: Miðlunarveitur

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
is_is: Settu inn læsingarkóða fyrir notandasnið

[ctx: #20096]
en: Login screen
is_is: Innskráning

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
is_is: Næ í plötuupplýsingar

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
is_is: Sæki upplýsingar um hljómplötu

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
is_is: Ekki er hægt að taka efni eða lög af CD þegar er verið að spila

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
is_is: Aðallæsing og stillingar

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
is_is: Að slá inn aðallykilorð virkjar alltaf aðal ham

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
is_is: Vista breytingar á notanda?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
is_is: Fann gamlar stillingar. Viltu nota þær?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
is_is: Fann gamlar miðlunarveitur. Viltu nota þær?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
is_is: Aðskilja (læst)

[ctx: #20108]
en: Root
is_is: Rót

[ctx: #20109]
en: Zoom
is_is: Aðdráttur

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
is_is: UPnP stillingar

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
is_is: Sjálfvirk ræsing UPnP biðlara

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
is_is: Síðasta innskráning: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
is_is: Aldrei skráð sig inn

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
is_is: Notandasnið {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
is_is: Skráning notanda / Veldu notanda

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
is_is: Nota læsingu á skráningarskjá

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
is_is: Rangur læsingarkóði.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
is_is: Þetta þarfnast þess að aðallæsing sé virk. Viltu virkja hana núna?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
is_is: Hleð inn upplýsingum um forrit

[ctx: #20121]
en: Party on!
is_is: Gleðskapur í gang!

[ctx: #20122]
en: True
is_is: Satt

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
is_is: Blanda drykki

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
is_is: Fylli glös

[ctx: #20125]
en: Logged on as
is_is: Skráð inn sem

[ctx: #20126]
en: Log off
is_is: Skrá út

[ctx: #20129]
en: Weave
is_is: Þræða

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
is_is: Þræða - umsnúið

[ctx: #20131]
en: Blend
is_is: Blanda

[ctx: #20132]
en: Restart video
is_is: Endurræsa myndskeið

[ctx: #20133]
en: Edit network location
is_is: Breyta netstaðsetningu

[ctx: #20134]
en: Remove network location
is_is: Fjarlægja netstaðsetningu

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
is_is: Viltu skanna möppuna?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
is_is: Minniseining

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
is_is: Minniseining sett upp

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
is_is: Get ekki sett upp minniseiningu

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
is_is: Á gátt {0:d}, slotti {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
is_is: Læsa skjáhvílu

[ctx: #20141]
en: Set
is_is: Setja

[ctx: #20142]
en: Username
is_is: Notandanafn

[ctx: #20143]
en: Enter password for
is_is: Settu inn lykilorð fyrir

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
is_is: Tímaslökkvari

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
is_is: Tímaslökkvari (í mínútum)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
is_is: Ræstist, slekk eftir {0:d}m

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
is_is: Slekk eftir 30 mínútur

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
is_is: Slekk eftir 60 mínútur

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
is_is: Slekk eftir 120 mínútur

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
is_is: Sérsniðinn tímaslökkvari

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
is_is: Hætta við slökkvun

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
is_is: Læsa kjörstillingum fyrir {0:s}

[ctx: #20153]
en: Browse...
is_is: Fletta...

[ctx: #20154]
en: Summary information
is_is: Grunnupplýsingar

[ctx: #20155]
en: Storage information
is_is: Geymsluupplýsingar

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
is_is: Upplýsingar um harðan disk

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
is_is: DVD-ROM upplýsingar

[ctx: #20158]
en: Network information
is_is: Netupplýsingar

[ctx: #20159]
en: Video information
is_is: Skjáupplýsingar

[ctx: #20160]
en: Hardware information
is_is: Vélbúnaðarupplýsingar

[ctx: #20161]
en: Total
is_is: Samtals

[ctx: #20162]
en: Used
is_is: Notað

[ctx: #20163]
en: of
is_is: af

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
is_is: Læsing ekki nothæf

[ctx: #20165]
en: Not locked
is_is: Ekki læst

[ctx: #20166]
en: Locked
is_is: Læst

[ctx: #20167]
en: Frozen
is_is: Frosið

[ctx: #20168]
en: Requires reset
is_is: Þarfnast endurstillingar

[ctx: #20169]
en: Week
is_is: Vika

[ctx: #20170]
en: Line
is_is: Lína

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
is_is: Windows net (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
is_is: XBMSP miðlari

[ctx: #20173]
en: FTP server
is_is: FTP miðlari

[ctx: #20174]
en: FTPS server
is_is: FTPS-miðlari

[ctx: #20175]
en: UPnP server
is_is: UPnP miðlari

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
is_is: Birta upplýsingar um myndskeið

[ctx: #20177]
en: Done
is_is: Búið

[ctx: #20179]
en: Caps Lock
is_is: Hástafalás

[ctx: #20180]
en: Symbols
is_is: Tákn

[ctx: #20181]
en: Backspace
is_is: Hoplykill

[ctx: #20182]
en: Space
is_is: Bil

[ctx: #20183]
en: Reload skin
is_is: Endurhlaða skinn

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
is_is: Nota veggspjaldasnið fyrir sjónvarpsþætti

[ctx: #20186]
en: Please wait
is_is: Bíddu aðeins

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
is_is: Tilkynna uppfærslur safna

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
is_is: Virkja sjálfvirkt skrun fyrir söguþráð og umsagnir

[ctx: #20190]
en: Custom
is_is: Sérsniðið

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
is_is: Virkja villuskráningu

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
is_is: Ná í aðrar upplýsingar við uppfærslu

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
is_is: Sjálfgefin gagnaveita fyrir hljómplötuupplýsingar

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
is_is: Sjálfgefin gagnaveita fyrir upplýsingar um flytjendur

[ctx: #20195]
en: Change information provider
is_is: Breyta upplýsingaveitum

[ctx: #20196]
en: Export music library
is_is: Flytja út tónlistarsafn

[ctx: #20197]
en: Import music library
is_is: Flytja inn tónlistarsafn

[ctx: #20198]
en: No artist found!
is_is: Fann engan flytjanda!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
is_is: Misstókst að sækja upplýsingar um flytjanda

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
is_is: Velja frekar upplýsingar af neti

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
is_is: Ef þetta er virkjað þá munu allar upplýsingar sem verða sóttar um hljómplötur og flytjendur yfirskrifa allt sem þú hefur sett í merkingarnar þínar, svo sem flokkun, ár, tónlistarmenn og svo framvegis. Gagnlegt ef þú ert með MusicBrainz kennitákn í merkjum laganna þinna.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
is_is: Leita að utanaðkomandi skjátextum

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
is_is: Mappa með upplýsingum um flytjanda

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
is_is: Velja frekar myndefni af neti

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
is_is: Þegar engar umslagsmyndir finnast á tækinu, verður myndefni sótt á netið. Þegar hvorugt er tiltækt verður reynt að finna ígræddar myndir í tónlistarskránum sjálfum

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
is_is: Mappa með upplýsingum um kvikmyndasett

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
is_is: Nota röðunarnafn listamanns þegar raðað er eftir listamönnum

[ctx: #20240]
en: Android music
is_is: Android tónlist

[ctx: #20241]
en: Android videos
is_is: Android myndskeið

[ctx: #20242]
en: Android pictures
is_is: Android myndir

[ctx: #20243]
en: Android photos
is_is: Android ljósmyndir

[ctx: #20244]
en: Android apps
is_is: Android forrit

[ctx: #20245]
en: Windows music library
is_is: Windows tónlistarsafn

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
is_is: Windows myndskeiðasafn

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
is_is: Windows myndasafn

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
is_is: Windows ljósmyndasafn

[ctx: #20249]
en: Windows documents
is_is: Windows skjöl

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
is_is: Partí! (tónlistarmyndbönd)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
is_is: Blanda drykki (tónlistarmyndbönd)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
is_is: Fylli glös (tónlistarmyndbönd)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
is_is: WebDAV þjónn (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
is_is: WebDAV þjónn (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
is_is: Fyrsta innskráning, breyttu notandastillingum

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
is_is: Netskráakerfi (NFS)

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH / SFTP)
is_is: Örugg skel (SSH / SFTP)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
is_is: Zeroconf-vafri

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
is_is: Mappa vefþjóns (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
is_is: Mappa vefþjóns (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
is_is: Get ekki skrifað í möppu:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
is_is: RSS-streymi (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
is_is: RSS-streymi (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
is_is: Auka DNS

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
is_is: DHCP miðlari:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
is_is: Búa til nýja möppu

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
is_is: Óþekkt eða innbyggt (varið)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
is_is: Myndskeið - Safn

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
is_is: Raða eftir: Auðkenni

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
is_is: Skanna kvikmyndir með {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
is_is: Skanna tónlistarmyndbönd með {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
is_is: Skanna sjónvarpsþætti með {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
is_is: Skanna flytjendur með {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
is_is: Skanna hljómplötur með {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
is_is: Stillingar fyrir skönnun efnis

[ctx: #20323]
en: Movie plot
is_is: Söguþráður kvikmyndar

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
is_is: Spila hlut...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
is_is: Endurstilla kvörðun

[ctx: #20326]
note: Window screen calibration: ask to reset calibration settings
en: Do you want reset the calibration to their defaults for "{0:s}" resolution?
is_is: Viltu endurstilla kvörðunina á sjálfgefin gildi fyrir "{0:s}" upplausnina?

[ctx: #20327]
note: Window screen calibration: the current calibration value
en: Current value: {}
is_is: Núverandi gildi: {}

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
is_is: Veldu staðsetningu

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
is_is: Kvikmyndir eru í möppu sem stemma við heiti myndar

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
is_is: Nota möppunafn til að leita eftir

[ctx: #20331]
en: File
is_is: Skrá

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
is_is: Nota möppu- eða skráaheiti við uppflettingar?

[ctx: #20333]
en: Set content
is_is: Velja efni

[ctx: #20334]
en: Folder
is_is: Mappa

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
is_is: Leita að efni í undirmöppum?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
is_is: Aflæsa veitum

[ctx: #20337]
en: Actor
is_is: Leikari

[ctx: #20338]
en: Movie
is_is: Kvikmynd

[ctx: #20339]
en: Director
is_is: Leikstjóri

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
is_is: Viltu fjarlægja öll atriði frá þessarri slóð úr safninu þínu?

[ctx: #20342]
en: Movies
is_is: Kvikmyndir

[ctx: #20343]
en: TV shows
is_is: Sjónvarpsþættir

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
is_is: Þessi mappa inniheldur

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
is_is: Leita sjálfvirkt

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
is_is: Leita í undirmöppum

[ctx: #20347]
en: as
is_is: sem

[ctx: #20348]
en: Directors
is_is: Leikstjórar

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
is_is: Engin myndskeið fundust á þessari slóð!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
is_is: {0:s} ({1:s} atkvæði)

[ctx: #20351]
en: TV show information
is_is: Upplýsingar um sjónvarpsþáttaröð

[ctx: #20352]
en: Episode information
is_is: Upplýsingar um þátt

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
is_is: Sæki upplýsingar um sjónvarpsþáttaröð

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
is_is: Sæki upplýsingar um þátt

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
is_is: Sæki upplýsingar um þætti í möppu

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
is_is: Veldu sjónvarpsþáttaröð:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
is_is: Settu inn nafn á sjónvarpsþáttaröðinni

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
is_is: Tímabil {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
is_is: Þáttur

[ctx: #20360]
en: Episodes
is_is: Þættir

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
is_is: Sæki upplýsingar um þátt

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
is_is: Fjarlægja þátt úr safni

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
is_is: Fjarlægja sjónvarpsþátt úr safni

[ctx: #20364]
en: TV show
is_is: Sjónvarpsþáttur

[ctx: #20365]
en: Episode plot
is_is: Söguþráður þáttar

[ctx: #20366]
en: * All seasons
is_is: * Allar þáttaraðir

[ctx: #20367]
en: Hide watched
is_is: Fela búið

[ctx: #20368]
en: Prod code
is_is: Framleiðslukóði

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
is_is: Birta upplýsingar um það sem ekki er búið að horfa á

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
is_is: * Falið til að spilla ekki söguþræði *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
is_is: Velja smámynd fyrir þáttaröð

[ctx: #20372]
en: Season image
is_is: Mynd þáttaraðar

[ctx: #20373]
en: Season
is_is: Þáttaröð

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
is_is: Sæki upplýsingar um kvikmynd

[ctx: #20375]
en: Unassign content
is_is: Taka af efnisgerð

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
is_is: Upprunalegur titill

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
is_is: Uppfæra upplýsingar um sjónvarpsþátt

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
is_is: Uppfæra upplýsingar fyrir allar þáttaraðir?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
is_is: Mappa inniheldur einn sjónvarpsþátt

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
is_is: Undanskilja valda möppu frá leit

[ctx: #20381]
en: Specials
is_is: Sérþættir

[ctx: #20382]
en: Recently added
is_is: Nýlega bætt við

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
is_is: Mappa inniheldur eina myndskrá

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
is_is: Tengja við sjónvarpsþáttaröð

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
is_is: Fjarlægja tengingu við sjónvarpsþáttaröð

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
is_is: Kvikmyndir, nýlega bætt við

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
is_is: Þættir, nýlega bætt við

[ctx: #20388]
en: Studios
is_is: Framleiðendur

[ctx: #20389]
en: Music videos
is_is: Tónlistarmyndbönd

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
is_is: Tónlistarmyndbönd, nýlega bætt við

[ctx: #20391]
en: Music video
is_is: Tónlistarmyndband

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
is_is: Fjarlægja tónlistarmyndband úr safni

[ctx: #20393]
en: Music video information
is_is: Upplýsingar um tónlistarmyndband

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
is_is: Hleð inn upplýsingum um tónlistarmyndband

[ctx: #20395]
en: Mixed
is_is: Blandaður

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
is_is: Hoppa á hljómplötu eftir flytjendum

[ctx: #20397]
en: Go to album
is_is: Hoppa til hljómplötu

[ctx: #20398]
en: Play song
is_is: Spila lag

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
is_is: Hoppa á tónlistarmyndbönd af hljómplötu

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
is_is: Hoppa á tónlistarmyndbönd eftir flytjendum

[ctx: #20401]
en: Play music video
is_is: Spila tónlistarmyndband

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
is_is: Sækja smámynd leikara

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
is_is: Velja smámynd leikara

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
is_is: Fjarlægja bókamerki

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
is_is: Fjarlægja bókamerki þáttar

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
is_is: Setja bókamerki þáttar

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
is_is: Stillingar upplýsingaveitu

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
is_is: Sæki upplýsingar um tónlistarmyndband

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
is_is: Sæki upplýsingar um sjónvarpsþáttaröð

[ctx: #20410]
en: Trailer
is_is: Stikla

[ctx: #20411]
en: Flatten
is_is: Fletja

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
is_is: Fletja þáttaraðir sjónvarpsþátta

[ctx: #20413]
en: Get fanart
is_is: Ná í aðdáendamyndir

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
is_is: Sýna aðdáendamyndir í mynd og hljóðsöfnum

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
is_is: Leita að nýju efni

[ctx: #20416]
en: First aired
is_is: Sýnt fyrst

[ctx: #20417]
en: Writer
is_is: Handritshöfundur

[ctx: #20418]
en: Writers
is_is: Handritahöfundar

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
is_is: Birta lýsigögn safns í skráasýn

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
is_is: Aldrei

[ctx: #20421]
en: If only one season
is_is: Bara ef ein þáttaröð

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
is_is: Alltaf

[ctx: #20423]
en: Has trailer
is_is: Er með stiklu

[ctx: #20424]
en: False
is_is: Ósatt

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
is_is: Skyggnusýning aðdáendamynda

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
is_is: Flytja út í eina skrá eða aðskildar skrár fyrir hverja færslu?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
is_is: Veldu tegund reglu

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
is_is: Ein skrá

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
is_is: Aðskilja

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
is_is: Flytja út smámyndir og aðdáendamyndir?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
is_is: Skrifa yfir eldri skrár?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
is_is: Undanskilja slóð frá uppfærslum á safni

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
is_is: Veiða upplýsingar um myndskeið úr skrám

[ctx: #20434]
en: Sets
is_is: Sett

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
is_is: Sameina skiptar kvikmyndskrár

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
is_is: Flytja út leikaramyndir?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
is_is: Velja aðdáendamyndir

[ctx: #20438]
en: Local fanart
is_is: Staðbundnar aðdáendamyndir

[ctx: #20439]
en: No fanart
is_is: Engar aðdáendamyndir

[ctx: #20440]
en: Current fanart
is_is: Núverandi aðdáendamyndir

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
is_is: Fjarlægar aðdáendamyndir

[ctx: #20442]
en: Change content
is_is: Breyta efni

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
is_is: Viltu uppfæra upplýsingar fyrir öll atriði frá þessari slóð?

[ctx: #20444]
en: Add to library
is_is: Bæta við safn

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
is_is: Aðdáendamyndir

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
is_is: Fann upplýsingar á tölvunni. Hunsa og uppfæra af Internetinu?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
is_is: Viltu bæta efni úr þessari veitu við safnið þitt?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
is_is: Gat ekki sótt upplýsingar

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
is_is: Get ekki tengst við netþjón

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
is_is: Get ekki tengst við netþjón. Viltu halda áfram að leita?

[ctx: #20451]
en: Countries
is_is: Lönd

[ctx: #20452]
en: episode
is_is: þáttur

[ctx: #20453]
en: episodes
is_is: þættir

[ctx: #20454]
en: Listener
is_is: Hlustandi

[ctx: #20455]
en: Listeners
is_is: Hlustendur

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
is_is: Fletja skráasöfn

[ctx: #20457]
en: Movie set
is_is: Kvikmyndasett

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
is_is: Birta kvikmyndasett

[ctx: #20459]
en: Tags
is_is: Merkingar

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
is_is: Bæta við {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
is_is: Fjarlægja {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
is_is: Nýtt merki...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
is_is: Merki með heitið '{0:s}' er nú þegar til staðar.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
is_is: Velja {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
is_is: Halda utan um kvikmyndasett

[ctx: #20466]
en: Select movie set
is_is: Velja kvikmyndasett

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
is_is: Ekkert sett (fjarlægja úr {0:s})

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
is_is: Bæta kvikmynd við nýtt sett

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
is_is: Halda núverandi setti ({0:s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
is_is: Hafa með sett sem innihalda staka kvikmynd

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
is_is: Birta tóma sjónvarpsþætti

[ctx: #20472]
en: Show all performers for music videos
is_is: Sýna alla flytjendur í tónlistarmyndböndum

[ctx: #20473]
en: Premiered
is_is: Frumsýnt

[ctx: #20474]
note: Used in smart playlists to select items based on the HDR type (HDR10, HLG, Dolbyvision)
en: HDR type
is_is: HDR-tegund

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
is_is: Sýna faldar skrár og möppur

[ctx: #21331]
en: New media detected
is_is: Fann nýjan gagnamiðil

[ctx: #21332]
en: Browse videos
is_is: Fletta myndskeiðasafni

[ctx: #21333]
en: Browse music
is_is: Fletta tónlistarsafni

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
is_is: Fletta ljósmyndasafni

[ctx: #21335]
en: Browse files
is_is: Fletta skrám

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
is_is: Tengist við: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
is_is: Aldrei

[ctx: #21338]
en: Select version
is_is: Velja útgáfu

[ctx: #21339]
en: Version {0:s}
is_is: Útgáfa {0:s}

[ctx: #21340]
en: Auto-update
is_is: Sjálfvirk uppfærsla

[ctx: #21341]
en: No updates available
is_is: Engar uppfærslur tiltækar

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
is_is: Það eru engar útgáfur tiltækar fyrir þessa viðbót.

[ctx: #21343]
en: Use video tags
is_is: Nota myndskeiðamerkingar

[ctx: #21344]
en: Enable to use embedded tags in mp4 or mkv files for library metadata. Will prevent scrapers from operating correctly.
is_is: Virkja til að nota ívafin merki í mp4 eða mkv-skrám fyrir lýsigögn í safni. Kemur í veg fyrir að skraparar virki rétt.

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
is_is: Óflokkað

[ctx: #21346]
note: Used to give heading list entry for an file extension description, e.g. to show as 'Extension: ".mp3"'
en: Extension: "{0:s}"
is_is: Skráarending: "{0:s}"

[ctx: #21347]
note: Used to give heading list entry for an mimetype description, e.g. to show as 'MIME type: "audio/mpeg3"'
en: MIME type: "{0:s}"
is_is: MIME-tegund: "{0:s}"

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
is_is: Virkja stuðning við UPnP

[ctx: #21359]
en: Add media share...
is_is: Bæta við margmiðlunarsameign...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
is_is: Deila mínum söfnum

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
is_is: Leita að fjarlægum UPnP spilurum

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
is_is: Bókamerki búið til

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
is_is: Bókamerki þáttar útbúið

[ctx: #21364]
en: Edit media share
is_is: Breyta margmiðlunarsameign

[ctx: #21365]
en: Remove media share
is_is: Fjarlægja margmiðlunarsameign

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
is_is: Sérsniðin mappa fyrir skjátexta

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
is_is: Mappa fyrir kvikmyndir og auka-skjátexta

[ctx: #21368]
en: Override subtitles fonts
is_is: Hunsa leturgerð skjátexta

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
is_is: Virkja stuðning við mús og snertiskjá

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
is_is: Spila hljóð notendaviðmóts við afspilun

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
is_is: Smámynd

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
is_is: Fastsett svæði DVD-spilara

[ctx: #21373]
en: Display
is_is: Skjár

[ctx: #21374]
en: Video aspect
is_is: Hlutföll myndmerkis

[ctx: #21375]
en: Normal
is_is: Venjulegt

[ctx: #21376]
en: Letterbox
is_is: Svartar rendur

[ctx: #21377]
en: Widescreen
is_is: Breiðmynd

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
is_is: Virkja 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
is_is: Virkja 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
is_is: Virkja 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
is_is: Settu inn nafn á nýjum spilunarlista

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
is_is: Sýna "Bæta við veitu" hnapp

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
is_is: Virkja skrunrendur

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
is_is: Láta síun áhorfðra mynda víxlast af/á í myndskeiðasafni

[ctx: #21385]
en: Open
is_is: Opna

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
is_is: Hljóðvistarstig

[ctx: #21387]
en: Fast
is_is: Hratt

[ctx: #21388]
en: Quiet
is_is: Hljóðlátt

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
is_is: Virkja sérsniðinn bakgrunn

[ctx: #21390]
en: Power management level
is_is: Stig gangstýringar

[ctx: #21391]
en: High power
is_is: Mikið afl

[ctx: #21392]
en: Low power
is_is: Lítið afl

[ctx: #21393]
en: High standby
is_is: Há biðstaða

[ctx: #21394]
en: Low standby
is_is: Lág biðstaða

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
is_is: Get ekki haft stærri skrár en 4GB í flýtiminni

[ctx: #21396]
en: Chapter
is_is: Kafli

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
is_is: Hágæða mynddílaskygging útg2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
is_is: Nota skopp-hreyfimyndir

[ctx: #21400]
en: contains
is_is: inniheldur

[ctx: #21401]
en: does not contain
is_is: inniheldur ekki

[ctx: #21402]
en: is
is_is: er

[ctx: #21403]
en: is not
is_is: er ekki

[ctx: #21404]
en: starts with
is_is: byrjar á

[ctx: #21405]
en: ends with
is_is: endar á

[ctx: #21406]
en: greater than
is_is: er stærra en

[ctx: #21407]
en: less than
is_is: er minna en

[ctx: #21408]
en: after
is_is: eftir

[ctx: #21409]
en: before
is_is: fyrir

[ctx: #21410]
en: in the last
is_is: er í seinustu

[ctx: #21411]
en: not in the last
is_is: er ekki í seinustu

[ctx: #21412]
en: Information providers
is_is: Upplýsingaveitur

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
is_is: Sjálfgefin gagnaveita fyrir kvikmyndaupplýsingar

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
is_is: Sjálfgefin gagnaveita fyrir sjónvarpsþætti

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
is_is: Sjálfgefin gagnaveita fyrir tónlistarmyndbönd

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
is_is: Velja fyrsta sjónvarpsþátt / þáttaröð sem ekki er búið að horfa á

[ctx: #21417]
en: Settings
is_is: Stillingar

[ctx: #21418]
en: Multilingual
is_is: Margtyngt

[ctx: #21419]
en: No information providers present
is_is: Engar upplýsingaveitur tiltækar

[ctx: #21420]
en: Value to match
is_is: Gildi til að para

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
is_is: Regla fyrir snjall-spilunarlista

[ctx: #21422]
en: Match items where
is_is: Para atriði þar sem

[ctx: #21423]
en: New rule...
is_is: Ný regla...

[ctx: #21424]
en: Items must match
is_is: Atriði verða að samsvara

[ctx: #21425]
en: all of the rules
is_is: allar reglur

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
is_is: ein eða fleiri regla

[ctx: #21427]
en: Limit to
is_is: Takmarka við

[ctx: #21428]
en: No limit
is_is: Engin takmörk

[ctx: #21429]
en: Order by
is_is: Raða eftir

[ctx: #21430]
en: ascending
is_is: hækkandi

[ctx: #21431]
en: descending
is_is: lækkandi

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
is_is: Breyta snjöllum spilunarlista

[ctx: #21433]
en: Playlist name
is_is: Nafn spilunarlista

[ctx: #21434]
en: Find items where
is_is: Finna atriði þar sem

[ctx: #21435]
en: Edit
is_is: Breyta

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
is_is: {0:d} atriði

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
is_is: Nýr snjall-spilunarlisti...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
is_is: {0:c}-drif

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
is_is: Breyta reglum fyrir partíham

[ctx: #21440]
en: Home folder
is_is: Heimamappa

[ctx: #21441]
en: Watched count
is_is: Fjöldi áhorfa

[ctx: #21442]
en: Episode title
is_is: Titill þáttar

[ctx: #21443]
en: Video resolution
is_is: Upplausn myndskeiðs

[ctx: #21444]
en: Audio channels
is_is: Hljóðrásir

[ctx: #21445]
en: Video codec
is_is: Myndkóðunarlykill

[ctx: #21446]
en: Audio codec
is_is: Hljóðkóðunarlykill

[ctx: #21447]
en: Audio language
is_is: Tungumál hljóðefnis

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
is_is: Tungumál skjátexta

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
is_is: Fjarstýring sendir lyklaborðsáslætti

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
is_is: Breyta

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
is_is: Internettenging er nauðsynleg.

[ctx: #21452]
en: Get more...
is_is: Ná í meira...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
is_is: Rótarskráakerfið

[ctx: #21454]
en: Source too slow
is_is: Upptök of hægvirk

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
is_is: Leshraði er of lágur fyrir samfellda afspilun

[ctx: #21456]
en: External storage
is_is: Útvær geymsla

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
is_is: Fjöldi þáttaraða sem búið er að horfa á

[ctx: #21458]
en: Group by
is_is: Hópa eftir

[ctx: #21459]
en: mixed
is_is: blandað

[ctx: #21460]
note: Subtitle position on screen setting list
en: Position on screen
is_is: Staðsetning á skjá

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
is_is: Handvirkt

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
is_is: Neðst á mynd

[ctx: #21463]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of screen
is_is: Neðst á skjánum

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
is_is: Efst á mynd

[ctx: #21465]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of screen
is_is: Efst á skjánum

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
is_is: Þegar farið er inn á sjónvarpsþáttaraðir eða þætti er sjálfvirkt valinn fyrsta óskoðaða þáttaröðin eða þátturinn.[CR][Þegar fyrst er farið inn] Fyrsta atriðið sem eftir er að horfa á er valið þegar fyrst er farið inn á sýnina.[CR][Alltaf] Fyrsta atriðið sem eftir er að horfa á er valið í hvert skipti sem farið er inn.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
is_is: {0:.1f} til {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
is_is: {0:d} til {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
is_is: {0:s} til {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
is_is: Við fyrstu innkomu

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
is_is: Taka með "Allar þáttaraðir" og "Sérþætti"

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
is_is: Hvort á að taka með öll atriði úr "Allar þáttaraðir" og "Sérþættir" í því sem eftir er að horfa á.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
is_is: Hvorugt

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
is_is: Bæði

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
is_is: Aðeins "Allar þáttaraðir"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
is_is: Aðeins "Sérþættir"

[ctx: #21478]
en: Open
is_is: Opna

[ctx: #21479]
en: Run
is_is: Keyra

[ctx: #21480]
en: Use
is_is: Nota

[ctx: #21481]
en: Audio track count
is_is: Fjöldi hljóðspora

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
is_is: Fjöldi textaspora

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
is_is: Skoða

[ctx: #21484]
note: Button label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Show support
is_is: Sýna skráastuðning

[ctx: #21485]
note: Dialog header label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Supported file extensions and media types
is_is: Studdar skráarendingar og gerðir margmiðlunar

[ctx: #21602]
en: (External)
is_is: (Útvært)

[ctx: #21800]
en: File name
is_is: Skráarheiti

[ctx: #21801]
en: File path
is_is: Skáarslóð

[ctx: #21802]
en: File size
is_is: Skráarstærð

[ctx: #21803]
en: File date / time
is_is: Dagsetning / tími skráar

[ctx: #21804]
en: Slide index
is_is: Númer skyggnu

[ctx: #21805]
en: Resolution
is_is: Upplausn

[ctx: #21806]
en: Comment
is_is: Athugasemd

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
is_is: Litur / Svarthvítt

[ctx: #21808]
en: JPEG process
is_is: JPEG ferli

[ctx: #21820]
en: Date / Time
is_is: Dagsetning / Tími

[ctx: #21821]
en: Description
is_is: Lýsing

[ctx: #21822]
en: Camera make
is_is: Nafn myndavélar

[ctx: #21823]
en: Camera model
is_is: Tegund myndavélar

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
is_is: EXIF-athugasemd

[ctx: #21826]
en: Aperture
is_is: Ljósop

[ctx: #21827]
en: Focal length
is_is: Linsustærð

[ctx: #21828]
en: Focus distance
is_is: Fókusfjarlægð

[ctx: #21829]
en: Exposure
is_is: Lýsingarmagn

[ctx: #21830]
en: Exposure time
is_is: Lýsingartími

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
is_is: Bjögun lýsingar

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
is_is: Lýsingarhamur

[ctx: #21833]
en: Flash used
is_is: Leifturljós notað

[ctx: #21834]
en: White-balance
is_is: Hvítvægi

[ctx: #21835]
en: Light source
is_is: Ljósgjafi

[ctx: #21836]
en: Metering mode
is_is: Mælihamur

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
is_is: Stafrænn aðdráttur

[ctx: #21839]
en: CCD width
is_is: Breidd CCD-myndflögu

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
is_is: GPS breiddargráða

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
is_is: GPS lengdarbaugur

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
is_is: GPS hæð

[ctx: #21843]
en: Orientation
is_is: Stefna

[ctx: #21844]
en: XP comment
is_is: XP athugasemd

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
is_is: Skanna í safn

[ctx: #21857]
en: Sub-location
is_is: Undir-staðsetning

[ctx: #21858]
en: Image type
is_is: Gerð myndar

[ctx: #21859]
en: Time created
is_is: Tími búið til

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
is_is: Viðbótarflokkar

[ctx: #21861]
en: Keywords
is_is: Stikkorð

[ctx: #21862]
en: Caption
is_is: Heiti

[ctx: #21863]
en: Author
is_is: Höfundur

[ctx: #21864]
en: Headline
is_is: Titill

[ctx: #21865]
en: Special instructions
is_is: Sérstök fyrirmæli

[ctx: #21866]
en: Category
is_is: Flokkur

[ctx: #21867]
en: Byline
is_is: Grein

[ctx: #21868]
en: Byline title
is_is: Titill greinar

[ctx: #21869]
en: Credit
is_is: Þakkir

[ctx: #21870]
en: Source
is_is: Uppruni

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
is_is: Höfundarréttur

[ctx: #21872]
en: Object name
is_is: Nafn hlutar

[ctx: #21873]
en: City
is_is: Borg

[ctx: #21874]
en: State
is_is: Ríki

[ctx: #21875]
en: Country
is_is: Land

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
is_is: Upprunaleg TX-tilvísun

[ctx: #21877]
en: Date created
is_is: Búið til

[ctx: #21878]
en: Urgency
is_is: Áríðandi

[ctx: #21879]
en: Country code
is_is: Landsnúmer

[ctx: #21880]
en: Reference service
is_is: Tilvísunar þjónusta

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
is_is: Leyfa fjarstýringu með UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
is_is: Reyna að sleppa kynningarefni á undan DVD-valmynd

[ctx: #21883]
en: Saved music
is_is: Afritaðir tónlistardiskar

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
is_is: Leita að upplýsingum fyrir alla flytjendur

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
is_is: Sæki upplýsingar um hljómplötu

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
is_is: Sæki upplýsingar um flytjanda

[ctx: #21887]
en: Biography
is_is: Æviágrip

[ctx: #21888]
en: Discography
is_is: Safnplata

[ctx: #21889]
en: Searching artist
is_is: Leita að flytjendum

[ctx: #21890]
en: Select artist
is_is: Veldu tónlistarmann

[ctx: #21891]
en: Artist information
is_is: Upplýsingar um flytjanda

[ctx: #21892]
en: Instruments
is_is: Hljóðfæri

[ctx: #21893]
en: Born
is_is: Fæðing

[ctx: #21894]
en: Formed
is_is: Varð til

[ctx: #21895]
en: Themes
is_is: Þemu

[ctx: #21896]
en: Disbanded
is_is: Hætti

[ctx: #21897]
en: Died
is_is: Lést

[ctx: #21898]
en: Years active
is_is: Fjöldi ára að störfum

[ctx: #21899]
en: Label
is_is: Útgefandi

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
is_is: Fæðing / Varð til

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
is_is: Uppfæra safn við ræsingu

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
is_is: Fela framvindu við uppfærslu safna

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
is_is: DNS forskeyti

[ctx: #22003]
en: {0:2.3f}s
is_is: {0:2.3f}sek

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
is_is: Tafið um: {0:2.3f}s

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
is_is: Forskot um: {0:2.3f}s

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
is_is: Hliðrun skjátexta

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
is_is: OpenGL framleiðandi:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
is_is: OpenGL myndgerð:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
is_is: OpenGL útgáfa:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
is_is: GPU hiti:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
is_is: Hitastig örgjörva:

[ctx: #22012]
en: Total memory
is_is: Heildarminni

[ctx: #22013]
en: Profile data
is_is: Notandagögn

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
is_is: Dekkja þegar myndskeið er sett í bið

[ctx: #22015]
en: All recordings
is_is: Allar upptökur

[ctx: #22016]
en: By title
is_is: Eftir titli

[ctx: #22017]
en: By group
is_is: Eftir hópi

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
is_is: Upptökur eftir titli

[ctx: #22020]
en: Guide
is_is: Dagskrárvísir

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
is_is: Minnka svarta borða

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
is_is: Birta myndskeiðaskrár í lista

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
is_is: Direct3D útgáfa:

[ctx: #22030]
en: Font
is_is: Leturgerð

[ctx: #22031]
en: Size
is_is: Stærð

[ctx: #22032]
en: Colours
is_is: Litir

[ctx: #22033]
en: Charset
is_is: Stafatafla

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
is_is: Halda áfram

[ctx: #22079]
en: Default select action
is_is: Sjálfgefin valaðgerð

[ctx: #22080]
en: Choose
is_is: Veldu

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
is_is: Birta upplýsingar

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
is_is: Meira...

[ctx: #22083]
en: Play all
is_is: Spila allt

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
is_is: Textavarp ekki tiltækt

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
is_is: Virkja textavarp

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
is_is: Hluti {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
is_is: Hleð {0:d} bætum í biðminni

[ctx: #23053]
en: Stopping
is_is: Stöðva

[ctx: #23054]
en: Running
is_is: Keyrir

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
is_is: Kvarða textavarp í 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
is_is: Utanaðkomandi spilari virkur

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
is_is: Smelltu á "Í lagi" til að hætta í spilara

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
is_is: Smelltu á "Í lagi" þegar spilun er lokið

[ctx: #24000]
en: Add-on
is_is: Viðbót

[ctx: #24001]
en: Add-ons
is_is: Viðbætur

[ctx: #24002]
en: Add-on options
is_is: Viðbótarstillingar

[ctx: #24003]
en: Add-on information
is_is: Viðbótar-upplýsingar

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
is_is: Nýlega uppfært

[ctx: #24005]
en: Media sources
is_is: Miðlunarveitur

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
is_is: Hljóð í notandaviðmóti

[ctx: #24007]
en: Movie information
is_is: Kvikmyndaupplýsingar

[ctx: #24008]
en: Screensaver
is_is: Skjáhvíla

[ctx: #24009]
en: Script
is_is: Skrifta

[ctx: #24010]
en: Visualisation
is_is: Sjónhrif

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
is_is: Viðbótasafn

[ctx: #24012]
en: Subtitles
is_is: Skjátextar

[ctx: #24013]
en: Lyrics
is_is: Lagatextar

[ctx: #24014]
en: TV information
is_is: Sjónvarpsupplýsingar

[ctx: #24015]
en: Music video information
is_is: Upplýsingar um tónlistarmyndband

[ctx: #24016]
en: Album information
is_is: Hljómplötuupplýsingar

[ctx: #24017]
en: Artist information
is_is: Upplýsingar um flytjanda

[ctx: #24018]
en: Services
is_is: Þjónustur

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
is_is: Upptökubiðlarar

[ctx: #24020]
en: Configure
is_is: Stilla viðbætur

[ctx: #24021]
en: Disable
is_is: Gera viðbót óvirka

[ctx: #24022]
en: Enable
is_is: Virkja viðbót

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
is_is: Óvirkt

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
is_is: Viðbót óvirk

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
is_is: Samhengisvalmyndir

[ctx: #24026]
en: Languages
is_is: Tungumál

[ctx: #24027]
en: Weather
is_is: Veðurþjónusta

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
is_is: Weather.com (sjálfgefið)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
is_is: Þjónusta fyrir veðurupplýsingar

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
is_is: Ekki er hægt að stilla þessa viðbót

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
is_is: Villa við að hlaða inn stillingum

[ctx: #24032]
en: All add-ons
is_is: Allar viðbætur

[ctx: #24033]
en: Install from repository
is_is: Setja inn úr skráadeilisafni

[ctx: #24034]
en: Check for updates
is_is: Leita að uppfærslum

[ctx: #24035]
en: Image collections
is_is: Myndasöfn

[ctx: #24036]
en: Changelog
is_is: Breytingaskrá

[ctx: #24037]
en: Uninstall
is_is: Taka út

[ctx: #24038]
en: Install
is_is: Setja inn

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
is_is: Óvirkar viðbætur

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
is_is: (Hreinsa núverandi stillingu)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
is_is: Setja inn úr ZIP-skrá

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
is_is: Sæki {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
is_is: Tiltækar uppfærslur

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
is_is: Set upp {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
is_is: Mistókst að setja inn viðbót úr ZIP-skrá

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
is_is: {0:s} er notað af eftirfarandi uppsettum viðbótum

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
is_is: Ekki er hægt að taka út þessa viðbót

[ctx: #24048]
en: VideoPlayer InputStream
is_is: VideoPlayer inntaksstreymi

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
is_is: Viðbót hefur verið merkt sem úrelt í skráadeilisafni.

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
is_is: Tiltækar viðbætur

[ctx: #24051]
en: Version:
is_is: Útgáfa:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
is_is: Skilmálar

[ctx: #24053]
en: License:
is_is: Notkunarskilmálar:

[ctx: #24054]
en: What's new
is_is: Nýtt á döfinni

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
is_is: Leita að uppfærslum

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
is_is: Síðast uppfært {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
is_is: Set upp {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
is_is: Athuga kerfiskröfur...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
is_is: Viltu virkja þessa viðbót?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
is_is: Viltu gera þessa viðbót óvirka?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
is_is: Uppfærslur eru tiltækar fyrir viðbætur

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
is_is: Virkar viðbætur

[ctx: #24063]
en: Auto update
is_is: Sjálfvirk uppfærsla

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
is_is: Viðbót virkjuð

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
is_is: Viðbót uppfærð

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
is_is: Hætta við að sækja viðbót?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
is_is: Er að sækja viðbætur

[ctx: #24068]
en: Update available
is_is: Uppfærsla tiltæk

[ctx: #24069]
en: Versions
is_is: Útgáfur

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
is_is: Ekki tókst að hlaða inn viðbót.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
is_is: Óþekkt villa kom upp.

[ctx: #24072]
en: Settings required
is_is: Nauðsynlegt er að setja stillingar

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
is_is: Gat ekki tengst

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
is_is: Þarfnast endurræsingar

[ctx: #24075]
en: Disable
is_is: Gera óvirkt

[ctx: #24076]
en: Add-on required
is_is: Þarfnast viðbótar

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
is_is: Yfirfer sótta viðbót...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
is_is: Er að sækja viðbót...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
is_is: Set inn nauðsynlegar grunnskrár fyrir viðbót...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
is_is: Reyna að tengjast aftur?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
is_is: Hjálpar-viðbætur

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
is_is: Viðbótasöfn

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
is_is: Upplýsingasöfn

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
is_is: Viðbót uppsett

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
is_is: Gat ekki sett inn grunnskrá sem viðbót þarfnast

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
is_is: Set inn viðbót...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
is_is: Öll skráadeilisöfn

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
is_is: Mistókst að setja inn skráadeilisafni

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
is_is: Endurræsingar viðbóta

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
is_is: Læsa viðbótarstjóra

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
is_is: Ekki hægt að gera þessa viðbót óvirka

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
is_is: Leita að uppfærslum fyrir viðbætur

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
is_is: Athuga {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
is_is: Viðbót var gerð óvirk vegna þess að hún hefur verið merkt sem biluð í skráadeilisafni.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
is_is: Pakkaskyndiminni á tölvunni

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
is_is: Viðbót hefur verið merkt sem biluð í skráadeilisafni.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
is_is: Viltu gera hana óvirka á kerfinu þínu?

[ctx: #24098]
en: Broken
is_is: Biluð

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
is_is: Viltu skipta yfir á þetta skinn?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
is_is: Til að nota þetta þarftu að sækja viðbót:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
is_is: Viltu sækja þessa viðbót?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
is_is: Gat ekki sett upp skinn

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
is_is: Það vantar einhverjar skrár í skinnið

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
is_is: Viðbót er ekki samhæfð því kerfisskrár sem hún þarfnast eru ekki tiltækar.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
is_is: Setja í bið á meðan leitað er að skjátexta

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
is_is: Tilgreindu hvar á að vista sótta skjátexta; á sama stað og myndskeiðið eða á sérsniðinni staðsetningu.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
is_is: Leita að skjátextum ...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
is_is: {0:d} skjátextar fundust

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
is_is: Engir skjátextar fundust

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
is_is: Sæki skjátexta ...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
is_is: Sækja skjátexta fyrir tungumál

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
is_is: Stilla tungumál sem nota á við skjátextaleit.[CR]Athugið: Ekki bjóða allar skjátextaþjónustur upp á öll tungumál.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
is_is: Gat ekki sótt skjátexta

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
is_is: Engar skjátextaþjónustur eru uppsettar

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
is_is: Geymslustaður skjátexta

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
is_is: Sjálfgefin sjónvarpsþjónusta

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
is_is: Veldu þjónustuna sem á að vera sjálfgefin til leitar að skjátextum sjónvarpsþátta.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
is_is: Sjálfgefin kvikmyndaþjónusta

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
is_is: Veldu þjónustuna sem á að vera sjálfgefin til leitar að skjátextum kvikmynda.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
is_is: Handvirkur leitarstrengur

[ctx: #24121]
en: Enter search string
is_is: Settu inn leitarstreng

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
is_is: Setja inn allar uppfærslur

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
is_is: Setja núverandi mynd í bið meðan leitað er að skjátextum og halda áfram þegar textinn er tiltækur.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
is_is: Til hliðar við myndskeið

[ctx: #24125]
en: Custom location
is_is: Sérsniðin staðsetning

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
is_is: Sækja sjálfvirkt fyrsta skjátexta

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
is_is: Hala sjálfvirkt niður fyrsta skjátexta í niðurstöðulista leitar

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
is_is: Virkja leit að texta fyrir heyrnarskerta

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
is_is: Virkja að leita að texta fyrir heyrnarskerta í myndstreymi. Setur aðeins meira álag á örgjörva

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
is_is: Viltu skipta yfir á þetta tungumál?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
is_is: Stillingar skjátexta

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
is_is: Sækja skjátexta...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
is_is: Til að nota þennan valkost verðurðu að virkja viðbót:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
is_is: Viltu virkja þessa viðbót?

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
is_is: Setja eingöngu inn sjálfvirkar uppfærslur

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
is_is: Uppfæra

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
is_is: Skoða viðbót

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
is_is: Skoða

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
is_is: Viðbót óvirk

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
is_is: Kerfiskröfur vegna {0:s} útgáfu {1:s} var ekki hægt að uppfylla.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
is_is: Uppsetning á viðbót úr zip-skrá í {0:s} mistókst vegna ógildrar uppbyggingar.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
is_is: Tók út viðbót

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
is_is: Skönnun myndskeiðasafns

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
is_is: Skönnun tónlistarsafns

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
is_is: Mistókst að skanna {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
is_is: Ósamhæfðar viðbætur

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
is_is: Eftirfarandi viðbætur er ósamhæfanlegar við þessa útgáfu af Kodi og hafa verið gerðar óvirkar{0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
is_is: Yfirfærsla gagnagrunns í gangi - dokaðu við

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
is_is: Yfirfærsla viðbóta í gangi - dokaðu við

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
is_is: Viðbótin er ekki samhæfð þessari útgáfu af Kodi.

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
is_is: Virkja til að láta Siri fjarstýringu samsvara eðlilegri hegðun Apple tvOS

[ctx: #24154]
en: Consider Siri remote in idle state after N seconds
is_is: Skilgreina Siri fjarstýringu sem aðgerðarlausa eftir N sekúndur

[ctx: #24155]
en: Time to wait before considering the Siri remote in idle state
is_is: Tími sem beðið er áður en Siri fjarstýring er skilgreind sem aðgerðarlaus

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
is_is: 30 sekúndur

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
is_is: 60 sekúndur

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
is_is: 90 sekúndur

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
is_is: 120 sekúndur

[ctx: #24160]
en: Ignore first tap/swipe/pan of the Siri remote after a period of inactivity
is_is: Hunsa fyrstu pikka/strjúka/hliðra aðgerðir Siri fjarstýringar eftir tímabil aðgerðarleysis

[ctx: #24161]
en: This prevents you from accidental tap/swipe/pan action when you grab the remote in your hand
is_is: Þetta kemur í veg fyrir pikka/strjúka/hliðra aðgerðir gerist fyrir slysni þegar þú grípur fjarstýringuna með hendinni

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
is_is: Nota sýndarlyklaborð Kodi

[ctx: #24163]
en: The higher the value, the more sensitive the pan gesture
is_is: Eftir því sem gildið er hærra, því næmari er hliðrunarbendingin

[ctx: #24164]
note: Header text for yes/no dialog about enable of broken add-on
en: Add-on "{0:s}" broken
is_is: Viðbót "{0:s}" biluð

[ctx: #24165]
note: Yes/no dialog text with add-on broken string value and to ask for use
en: Add-on marked as broken with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
is_is: Viðbót merkt sem biluð með eftirfarandi athugasemd:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Viltu samt virkja?

[ctx: #24166]
note: Header text for yes/no dialog about enable of deprecated add-on
en: Add-on "{0:s}" deprecated
is_is: Viðbót "{0:s}" úrelt

[ctx: #24167]
note: Yes/no dialog text with add-on deprecated string value and to ask for use
en: Add-on marked as deprecated with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
is_is: Viðbót merkt sem úrelt með eftirfarandi athugasemd:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Viltu samt virkja?

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
is_is: Úrelt: {0:s}

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
is_is: Venjulegt

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
is_is: Úrelt

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
is_is: Biluð

[ctx: #24180]
note: The minimum version a dependency must meet. This is set in the <requires> tag of the dependee {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s}{3:s}
is_is: Lágmark: {0:s}{3:s}

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
is_is: Lágmark: {0:s} => Innsetning: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
is_is: Lágmark: {0:s} / Innsett: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
is_is: Lágmark: {0:s} / Innsett: {1:s} => Uppfæra í: {2:s}{3:s}

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
is_is:  (valkvætt)

[ctx: #24185]
note: The minimum version, only lower versions are available for install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Not available{3:s}
is_is: Lágmark: {0:s} / IEkki tiltækt{3:s}

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
is_is: Ekki tókst að tengjast skráadeilisafni.

[ctx: #24992]
en: System
is_is: Kerfi

[ctx: #24993]
en: Information providers
is_is: Upplýsingaveitur

[ctx: #24994]
en: Running
is_is: Í gangi

[ctx: #24995]
en: Orphaned
is_is: Munaðarlaust

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
is_is: Sýsla með kerfiskröfur/ákvæði

[ctx: #24997]
en: Look and feel
is_is: Útlit og viðmót

[ctx: #24998]
en: My add-ons
is_is: Mínar viðbætur

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
is_is: Fela ósamhæft

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
is_is: Tilkynningar

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
is_is: Fela útlend

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
is_is: Velja úr öllum titlum ...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
is_is: Birta Blu-ray valmyndir

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
is_is: Spila aðaltitil: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
is_is: Titill: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
is_is: Veldu atriði til að spila

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
is_is: Kaflar: {0:d} - tímalengd: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
is_is: Spilun á Blu-Ray mistókst

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
is_is: Ekki er stuðningur við valmyndir þessa Blu-Ray disks

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
is_is: Kafli {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
is_is: Auglýsing

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
is_is: Sjálfvirkt-hopp af

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
is_is: Sjálfvirkt-hopp á

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
is_is: Handvirkt

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
is_is: QWERTY-lyklaborð

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
is_is: Gegnumgangshljóð í notkun

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
is_is: Villa í BD-J valmynd

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
is_is: Það kom upp villa við að hlaða Java inn, þannig að BD-J valmyndir munu ekki virka í þetta skiptið. BD-J valmyndir þarfnast Java keyrsluumhverfis (runtime environment) þannig að þú ættir að ganga úr skugga um að það sé uppsett og virki á kerfinu þínu.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
is_is: Þessi Blu-Ray diskur (eða skrá) er dulkóðaður og er því ekki hægt að spila hann.

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
is_is: RadioTextPlus upplýsingar

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
is_is: Hljómsveit

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
is_is: Stíll

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
is_is: Tónskáld

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
is_is: Flytjandi

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
is_is: Stjórnandi

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
is_is: Umsjónarmaður

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
is_is: Starfsfólk ritstjórnar

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
is_is: Forrit

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
is_is: Framleiðandi

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
is_is: Sími

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
is_is: Tölvupóstur

[ctx: #29913]
note: Hotline phone (if present)
en: Hotline
is_is: Fréttasími

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
is_is: Vefsvæði

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
is_is: Upplýsingar

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
is_is: Fréttir

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
is_is: Héraðsfréttir

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
is_is: Íþróttir

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
is_is: Lottó

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
is_is: Hlutabréf

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
is_is: Annað

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
is_is: Stjörnuspá

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
is_is: Fyrir fullorðna

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
is_is: Spænskt spjall

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
is_is: Spænsk tónlist

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
is_is: Hipp-Hopp

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
is_is: Útvarpsskilaboð með umferðarleiðbeiningum!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
is_is: Útvarpsskilaboð

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
is_is: Tungumál

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
is_is: Menntaskóla

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
is_is: Þekkt fólk

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
is_is: Opinbert

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
is_is: Lyftutónlist

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
is_is: Fyrir fullorðna

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
is_is: Mjúkt rokk

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
is_is: Spjall

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
is_is: Engin dagskrártegund

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
is_is: Fréttir

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
is_is: Á líðandi stundu

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
is_is: Upplýsingar

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
is_is: Íþróttir

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
is_is: Menntun

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
is_is: Menning

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
is_is: Vísindi

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
is_is: Breytilegt

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
is_is: Popptónlist

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
is_is: Rokktónlist

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
is_is: Auðmeltanleg tónlist

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
is_is: Léttklassík

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
is_is: Alvarleg klassísk tónlist

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
is_is: Önnur tónlist

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
is_is: Veðurþjónusta

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
is_is: Fjármál

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
is_is: Barnadagskrá

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
is_is: Samfélagslegt

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
is_is: Trúarbrögð

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
is_is: Þjóðarsál

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
is_is: Ferðalög

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
is_is: Tómstundir

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
is_is: Djasstónlist

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
is_is: Sveitatónlist

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
is_is: Þjóðleg tónlist

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
is_is: Ellismellir

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
is_is: Þjóðlagatónlist

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
is_is: Fræðsluefni

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
is_is: Prófun áminningar

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
is_is: Áminning

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
is_is: Klassískt rokk

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
is_is: Klassískt

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
is_is: Fortíðarþrá

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
is_is: Virkja RDS fyrir útvarpsrásir

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
is_is: Nota má RDS-gögn ef þau eru til staðar

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
is_is: Skilaboð með umferðarleiðbeiningum

[ctx: #29983]
note: Help text of boolean on/off value
en: RDS informs you about traffic advisory messages
is_is: RDS gefur þér ráðleggingar um umferðarupplýsingar

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
is_is: Hækka hljóðstyrk við umferðarleiðbeiningar

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
is_is: Ef skilaboð með umferðarleiðbeiningum berast frá RDS, er hljóðstyrkur aukinn

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
is_is: Endurblandarar

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
is_is: Útsetjarar

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
is_is: Tónskáld

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
is_is: Stjórnendur

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
is_is: Plötusnúðar

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
is_is: Textahöfundar

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
is_is: Hljómsveitir

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
is_is: Hlutverk

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
is_is: Gæði kvikmyndastiklu

[ctx: #33002]
en: Stream
is_is: Streymi

[ctx: #33003]
en: Download
is_is: Sækja

[ctx: #33004]
en: Download & play
is_is: Sækja og spila

[ctx: #33005]
en: Download & save
is_is: Sækja og vista

[ctx: #33006]
en: Today
is_is: Í dag

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
is_is: Á morgun

[ctx: #33008]
en: Saving
is_is: Vista

[ctx: #33009]
en: Copying
is_is: Afritun

[ctx: #33010]
en: Set download directory
is_is: Velja möppu fyrir sótt gögn

[ctx: #33011]
en: Search duration
is_is: Leitarlengd

[ctx: #33012]
en: Short
is_is: Stutt

[ctx: #33013]
en: Long
is_is: Langt

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
is_is: Nota DVD spilara í staðinn fyrir venjulegan spilara

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
is_is: Spyrja um niðurhal áður en myndskeið er spilað

[ctx: #33016]
en: Clips
is_is: Úrklippur

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
is_is: Endurræstu viðbót til að virkja hana

[ctx: #33018]
en: Tonight
is_is: Í kvöld

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
is_is: Annað kvöld

[ctx: #33020]
en: Condition
is_is: Staða

[ctx: #33021]
en: Precipitation
is_is: Úrkoma

[ctx: #33022]
en: Precip
is_is: Úrkoma

[ctx: #33023]
en: Humid
is_is: Raki

[ctx: #33024]
en: Feels
is_is: Með vindkælingu

[ctx: #33025]
en: Observed
is_is: Sést sem

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
is_is: Frávík frá venjulegu

[ctx: #33027]
en: Sunrise
is_is: Sólarupprás

[ctx: #33028]
en: Sunset
is_is: Sólsetur

[ctx: #33029]
en: Details
is_is: Nánar

[ctx: #33030]
en: Outlook
is_is: Veðurspá

[ctx: #33031]
en: Coverflow
is_is: Plötuumslag

[ctx: #33032]
en: Translate text
is_is: Þýða texta

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
is_is: Vörpunarlisti {0:s} flokkur

[ctx: #33034]
en: 36-hour
is_is: 36 tímar

[ctx: #33035]
en: Maps
is_is: Landakort

[ctx: #33036]
en: Hourly
is_is: Klukkustundir

[ctx: #33037]
en: Weekend
is_is: Helgi

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
is_is: {0:s} dagur

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
is_is: {0:s} tæki

[ctx: #33049]
en: Alert
is_is: Aðvörun

[ctx: #33050]
en: Alerts
is_is: Aðvaranir

[ctx: #33051]
en: Choose your
is_is: Veldu

[ctx: #33052]
en: Check
is_is: Merkja

[ctx: #33053]
en: Configure the
is_is: Stilltu

[ctx: #33054]
en: Seasons
is_is: Árstíðir

[ctx: #33055]
en: Use your
is_is: Notaðu

[ctx: #33056]
en: Watch your
is_is: Fylgstu með

[ctx: #33057]
en: Listen to
is_is: Hlusta á

[ctx: #33058]
en: View your
is_is: Skoðaðu

[ctx: #33059]
en: Configure the
is_is: Stilltu

[ctx: #33060]
en: Power
is_is: Kveikt / slökkt

[ctx: #33061]
en: Menu
is_is: Valmynd

[ctx: #33062]
en: Play the
is_is: Spilaðu

[ctx: #33063]
en: Options
is_is: Valkostir

[ctx: #33065]
en: Editor
is_is: Ritill

[ctx: #33066]
en: About your
is_is: Um

[ctx: #33067]
en: Star rating
is_is: Stjörnugjöf

[ctx: #33068]
en: Background
is_is: Bakgrunnur

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
is_is: Bakgrunnar

[ctx: #33070]
en: Custom background
is_is: Sérsniðinn bakgrunnur

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
is_is: Sérsniðnir bakgrunnar

[ctx: #33072]
en: View readme
is_is: Skoða upplýsingaskrá

[ctx: #33073]
en: View changelog
is_is: Skoða breytingaskrá

[ctx: #33077]
en: No data found!
is_is: Engin gögn fundust!

[ctx: #33078]
en: Next page
is_is: Næsta síða

[ctx: #33079]
en: Love
is_is: Elska

[ctx: #33080]
en: Hate
is_is: Hatur

[ctx: #33082]
en: Path to script
is_is: Slóð á skriftu

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
is_is: Virkja hnapp fyrir sérsniðna skriftu

[ctx: #33084]
en: Auto login
is_is: Sjálfvirk innskráning

[ctx: #33100]
en: Failed to start
is_is: Tókst ekki að ræsa

[ctx: #33101]
en: Web server
is_is: Vefmiðlari

[ctx: #33102]
en: Event server
is_is: Atvikaþjónn

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
is_is: Fjartengdur samskiptaþjónn

[ctx: #33104]
en: You have previously enabled the web interface without setting up a password. The web server has been disabled until you either explicitly allow this or set up authentication. Please review your settings.
is_is: Þú hafðir virkjað vefviðmótið án þess að setja lykilorð. Vefþjónninn hefur verið gerður óvirkur þangað til þú annað hvort leyfir þetta sérstaklega eða hefur sett upp auðkenningu. Yfirfarðu stillingarnar þínar.

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
is_is: Uppgötvaði nýja tengingu

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
is_is: MPEG-4 Hljóð (FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34007]
en: Windows media audio 2 (FFmpeg wmav2)
is_is: Windows Media hljóð 2 (FFmpeg wmav2)

[ctx: #34008]
en: When you need to enter some text, Kodi virtual keyboard will show up instead of the built-in tvOS keyboard
is_is: Þegar þú þarft að setja inn texta, mun sýndarlyklaborð Kodi birtast í stað innbyggða tvOS-lyklaborðsins

[ctx: #34009]
en: Siri remote pan gesture horizontal sensitivity
is_is: Lárétt næmni hliðrunarbendingar Siri

[ctx: #34010]
en: Siri remote pan gesture vertical sensitivity
is_is: Lóðrétt næmni hliðrunarbendingar Siri

[ctx: #34100]
en: Number of channels
is_is: Fjöldi rása

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
is_is: Velja hegðun þegar þarf ekkert hljóð, hvorki fyrir afspilun eða notendaviðmót. .[CR][Alltaf á] - stöðugt hljóðstreymi með þögn, þetta heldur móttakara hljóðs vakandi fyrir nýju hljóði, en gæti lokað fyrir hljóð frá öðrum forritum. .[CR][1-10 mínútur] - Sama og [Alltaf á] fyrir utan að eftir valinn tíma þá fer útgangur í biðham og þá slökknar á hljóðstreymi.[CR].[Af] - Útgangur fer í biðham og slokknar á hljóðstreymi. Athugið - getur valdið að misst sé af sumu hljóði ef hljóðútgangur er í biðham.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
is_is: Senda suð á lágum styrk

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
is_is: Til að halda sumum AVR-hljóð-myndtækjum vakandi, er sent út tilviljanakennt suðmerki sem ekki heyrist. Þú getur gert þessa stillingu óvirka ef þú ert að nota heyrnartól eða hliðrænt úttak.

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
is_is: Spila hljóð í notandaviðmóti

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
is_is: Aðeins þegar afspilun er stöðvuð

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
is_is: Alltaf

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
is_is: Aldrei

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
is_is: Finn ekki næsta atriði til að spila

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
is_is: Finn ekki fyrra atriði til að spila

[ctx: #34220]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On/Off toast caption
en: HDR status
is_is: Staða HDR

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
is_is: Slökkt

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
is_is: Á

[ctx: #34224]
en: Tone mapping method
is_is: Aðferð við vörpun litatóna

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
is_is: Gat ekki ræst Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
is_is: Er Apple Bonjour þjónusta uppsett? Athugaðu atvikaskrána til að fá nánari upplýsingar um þessi skilaboð.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
is_is: Gat ekki ræst AirPlay þar sem það þarfnast að Zeroconf sé virkt.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
is_is: Gat ekki stöðvað Zeroconf. AirPlay og iTunes þarfnast þess að Zeroconf sé í keyrslu.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
is_is: Myndgerð myndmerkis

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
is_is: Gat ekki frumstillt skjá síur / kvarðara, fer til baka í tvílínulega kvörðun

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
is_is: Gat ekki frumstillt hljóðkerfi

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
is_is: Athugaðu hljóðstillingar

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
is_is: Nota bendingar til að stjórna Kodi:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
is_is: Strjúka með 1 fingri til vinstri, hægri, upp, niður fyrir örvahnappa

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
is_is: Strjúka með 2 fingrum til vinstri fyrir bakk-lykil

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
is_is: Pikka með 1 fingri fyrir enter-innslátt

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
is_is: Pikka einu sinni með 2 fingrum eða halda niðri 1 fingri til að fá fram samhengisvalmynd

[ctx: #35000]
en: Peripherals
is_is: Jaðartæki

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
is_is: Almennt HID-tæki

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
is_is: Almennt netkort

[ctx: #35003]
en: Generic disk
is_is: Almennur diskur

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
is_is: Það eru engar stillingar tiltækar fyrir þetta jaðartæki.

[ctx: #35005]
en: New device configured
is_is: Nýtt tæki skilgreint

[ctx: #35006]
en: Device removed
is_is: Tæki fjarlægt

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
is_is: Lyklavörpun sem á að nota fyrir þetta tæki

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
is_is: Lyklavörpun virk

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
is_is: Ekki nota breytta inntaksstillingu fyrir þetta tæki

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
is_is: Aðgerðasöfn fyrir jaðartæki

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
is_is: Fann nýja stýringu

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
is_is: Ný stýring fannst. Hægt er að setja hana upp hvenær sem er í "Stillingar -> Kerfisstillingar -> Inntak". Viltu setja hana upp núna?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
is_is: Sumar stýringar eru með hnappa og ása sem valda árekstrum í vörpun tenginga. ýttu núna á þessa hnappa og ása til að gera þá óvirka:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
is_is: Hnappur {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
is_is: Ás {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
is_is: Tókst ekki að stilla stýringar

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
is_is: Uppsetning stýringar er háð viðbót sem hefur verið gerð óvirk. Viltu virkja hana?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
is_is: Hunsa inntak

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
is_is: Ýttu núna á alla hliðræna hnappa til að skynja þá:[CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
is_is: Ná í allt

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
is_is: Ekkert til að varpa

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
is_is: Stillingar rekils

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
is_is: Skoða og setja upp viðbættan jaðarbúnað.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
is_is: Leikjaviðbætur

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
is_is: Stýringasnið

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
is_is: Prófa titring

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
is_is: Virkja titringsmótora í öllum stýringum.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
is_is: Virkja titring við tilkynningar

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
is_is: Virkjar titringsmótora í stýringum þegar tilkynning berst.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
is_is: Notaðu lyklaborðið eða fjarstýringu til að velja snið stýringar. Þegar um það er beðið, skaltu ýta á þann hnapp leikjastýringar sem samsvarar best því sem þú sérð á skjánum. Ef þú gerir mistök geturðu einfaldlega endurtekið ferlið.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
is_is: Uppsetning stýringar

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
is_is: Hnappar

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
is_is: Endurstilla stýringarsnið

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
is_is: Viltu endurstilla þetta stýringarsnið fyrir öll tengd tæki?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
is_is: Allar tiltækar stýringar hafa verið settar upp.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
is_is: Stilla viðhengdar stýringar

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
is_is: Paraðu stýringarnar þínar við hin ýmsu inntakstæki mismunandi leikjakerfa.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
is_is: Kappaksturstýri

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
is_is: Pedalar

[ctx: #35073]
note: Label for buttons that appear on a joystick for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Joysticks
is_is: Stýripinnar

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
is_is: Framhnappar

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
is_is: Axlarhnappar

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
is_is: Gikkir

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
is_is: Hliðrænir stýripinnar

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
is_is: Vinstri núllpunktur stýripinna

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
is_is: Hægri núllpunktur stýripinna

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
is_is: Slökkva á stýringum þegar farið er út úr forritinu

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
is_is: Slekkur á öllum þeim stýringum sem styðja það þegar hætt er í forritinu.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
is_is: Ýttu á {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
is_is: Ýttu á {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
is_is: Færðu {0:s} upp

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
is_is: Færðu {0:s} upp ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
is_is: Færðu {0:s} niður

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
is_is: Færðu {0:s} niður ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
is_is: Færðu {0:s} til hægri

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
is_is: Færðu {0:s} til hægri ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
is_is: Færðu {0:s} til vinstri

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
is_is: Færðu {0:s} til vinstri ({1:d})

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
is_is: Virkja stuðning við stýringu

[ctx: #35102]
en: Disable controllers when this device is present
is_is: Gera stýringar óvirkar þegar þetta tæki er tiltækt

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
is_is: Hnappar

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
is_is: Bendlar

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
is_is: Ljósbyssa

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
is_is: Skjóta út fyrir skjá

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
is_is: Rofar leikjatölvu

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
is_is: Vélbúnaðarhnappar

[ctx: #35109]
note: Heading for buttons on a numeric keypad (containing 0-9, star and pound). Used in the controller mapping dialog.
en: Keypad
is_is: Talnaborð

[ctx: #35110]
note: Label for the button that opens the port setup dialog
en: Ports
is_is: Gáttir

[ctx: #35111]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
is_is: Uppsetning gáttar

[ctx: #35112]
note: Label of a port with a numeric identifier. {0:s} is the port ID, e.g. "1" for "Port 1"
en: Port {0:s}
is_is: Gátt {0:s}

[ctx: #35113]
note: Title of the dialog for selecting a game controller
en: Select a Controller
is_is: Veldu stýringu

[ctx: #35114]
note: Title of the error dialog when changing a controller port fails
en: Failed to change controller
is_is: Mistókst að skipta um stýringu

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
is_is: Lyklaborð

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
is_is: Uppsetning spilara

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
is_is: Virkja lyklaborð

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
is_is: Þetta gerir lyklaborðinu kleift að herma eftir allt að 8 leikjastýringum. Ef þetta er óvirkt, er samt hægt að nota lyklaborðið til að stýra hermum á borð við DOSBox sem krefjast fulls aðgangs að lyklaborði.

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
is_is: Fjöldi leikmanna á lyklaborði

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
is_is: Veldu fjölda leikmanna sem nota lyklaborðið. Þetta er ætlað fyrir tæki sem nota lyklaborðsrekla, en þarna geturðu líka séð hve mörgum sé hægt að koma fyrir í kringum eitt lyklaborð!

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
is_is: Stilla lyklaborðsspilara 1

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
is_is: Stilla lyklaborðsspilara 2

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
is_is: Stilla lyklaborðsspilara 3

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
is_is: Stilla lyklaborðsspilara 4

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
is_is: Stilla lyklaborðsspilara 5

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
is_is: Stilla lyklaborðsspilara 6

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
is_is: Stilla lyklaborðsspilara 7

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
is_is: Stilla lyklaborðsspilara 8

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
is_is: Spilari á lyklaborði

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
is_is: Allir lyklar

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
is_is: Stakir lyklar

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
is_is: Veldu lykil

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
is_is: Ýttu á lykil

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
is_is: Ýttu á lykil ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
is_is: Mús

[ctx: #35201]
note: Name of group in "Games -> General" for configuring gameplay
en: Gameplay
is_is: Leikreglur

[ctx: #35203]
en: Enable rewind (if supported)
is_is: Virkja tímaspólun til baka (ef það er stutt)

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
is_is: Virkja rauntímaspólun til baka í leikjaspilun, ef það er stutt. Spólaðu til baka eða leitaðu handvirkt með leitarstikunni.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
is_is: Hámarkstími á spólun til baka

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
is_is: Hámarkslengd tímaspólunar til baka, ef það er stutt. Langar bakspólunarskráningar geta notað mjög mikið vinnsluminni.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
is_is: Hermar

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
is_is: Sjálfstæðir leikir

[ctx: #35209]
en: Game resources
is_is: Tilföng leiks

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
is_is: Mistókst að spila leikinn

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
is_is: Þessi leikur þarfnast eftirfarandi viðbótar: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
is_is: Þessi leikur er ekki samhæfður neinum af tiltækum hermum.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
is_is: Innri villa kom upp í "{0:s}" herminum.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
is_is: Þennan leik er einungis hægt að spila beint af hörðum diski eða disksneið. Þjappaðar skrár verður að afþjappa.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
is_is: Þessi leikur er háður viðbót sem hefur verið gerð óvirk. Viltu virkja hana?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
is_is: Aðstoðarviðbætur

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
is_is: Vistunarstöðuna er einungis hægt að hlaða inn með "{0:s}". Á að hreinsa vistunarstöðuna og halda áfram?

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
is_is: Eyða vistunarstöðu

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
is_is: Nauðsynlegar skrár fundust ekki.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
is_is: Leikjamiðlarar

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
is_is: Valmynd

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
is_is: Hætta

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
is_is: Vantar: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
is_is: Bið / Halda áfram

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
is_is: Myndmerkissía

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
is_is: Ítarlegar stillingar

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
is_is: Snúningur

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
is_is: Skjáfylli

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
is_is: Teygjuhamur

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
is_is: Stýringar

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
is_is: Ýttu á {0:s} til að opna valmynd í leiknum..

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
is_is: Í þessari útgáfu er aðeins hægt að nota stýringar til að spila leiki.

[ctx: #35249]
note: Button to open the savestate manager from the game OSD
en: Save / Load
is_is: Vista / Hlaða

[ctx: #35250]
en: Add games...
is_is: Bæta við leikjum...

[ctx: #35251]
en: Add game source
is_is: Bæta við leikjaveitu

[ctx: #35252]
en: Edit game source
is_is: Breyta leikjaveitu

[ctx: #35253]
en: Enable autosave (if supported)
is_is: Virkja sjálfvirka vistun (ef það er stutt)

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
is_is: Vista leikinn sjálfvirkt á meðan leik stendur, ef það er stutt. Síðan er haldið áfram að spila þar sem þú hættir.

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
is_is: Mistókst að setja inn viðbót.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
is_is: Uppsett

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
is_is: Veldu hermi fyrir {0:s} skrá

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
is_is: Vistað

[ctx: #35260]
note: Title of the dialog to select a savestate for the current game
en: Select savestate
is_is: Veldu vistunarstöðu

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
is_is: Nýtt

[ctx: #35262]
note: Help text for RetroAchievements username input setting
en: Enter your RetroAchievements account username
is_is: Settu inn RetroAchievements-notandanafnið þitt

[ctx: #35263]
note: Help text for RetroAchievements password input setting
en: Enter your RetroAchievements account password
is_is: Settu inn RetroAchievements-lykilorðið þitt

[ctx: #35265]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Incorrect User/Password!
is_is: Rangt notandanafn/lykilorð!

[ctx: #35266]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Failed to contact server
is_is: Tókst ekki að hafa samband við þjón

[ctx: #35267]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Invalid response from server
is_is: Ógilt svar frá þjóni

[ctx: #35268]
note: Setting to show if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Logged in
is_is: Skráð/ur inn

[ctx: #35269]
note: Help text for the setting that shows if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Toggle this setting to log in or out of RetroAchievements.
is_is: Víxlaðu þessum stillingum til að skrá inn eða út af RetroAchievements.

[ctx: #35270]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Your account is not verified. Please check your email to complete your sign up.
is_is: Notandaaðganginn þinn er ekki staðfestur. Athugaðu tölvupóstinn þinn til að ljúka skráningunni þinni.

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
is_is: Næ ekki sambandi við netþjón.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
is_is: Þjónninn svarar ekki rétt.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
is_is: Útgáfa þjóns er ekki samhæfð.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
is_is: Aðgangur óheimill.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
is_is: Tengist við bakenda.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
is_is: Pulse-Eight CEC millistykki

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
is_is: Skipta yfir í hliðarskipun lyklaborðs

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
is_is: Skipta yfir í hliðarskipun fjarstýringar

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
is_is: Ýttu á "user" hnapp

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
is_is: Virkja að skipta á milli hliðarskipana

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
is_is: Gat ekki opnað millistykkið

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
is_is: Tæki sem á að kveikja á í ræsingu

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
is_is: Tæki sem á að slökkva á þegar slökkt er

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
is_is: Setja tæki í biðstöðu þegar skjáhvíla er virk

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
is_is: Vekja tæki þegar skjáhvíla fer af

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
is_is: Fann ekki CEC com-gátt. Settu það upp handvirkt.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
is_is: Gat ekki frumstillt CEC millistykkið. Athugaðu stillingarnar þínar.

[ctx: #36013]
note: CEC adapter setting to set the type of device that libCEC reports to the TV (Recording, Playback or Tuner Device)
en: CEC client device mode
is_is: Hamur CEC-tækis

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
is_is: HDMI-gáttarnúmer

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
is_is: Tengdur

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
is_is: Gat ekki frumstillt CEC millistykkið: libCEC fannst ekki á kerfinu þínu.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
is_is: Nota tungumál sjónvarps

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
is_is: Tengt við HDMI tæki

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
is_is: Skifta veitu yfir á þetta tæki við ræsingu

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
is_is: Raunverulegt netfang (yfirtekur HDMI-gátt)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
is_is: Uppsetning uppfærð

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
is_is: Mistókst að setja upp nýju uppsetninguna. Athugaðu stillingarnar.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
is_is: Senda "Óvirk veita" skipun þegar slökkt er

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
is_is: Tæki sem á einnig að setja í "svefn"

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
is_is: Þetta tæki þarf athugunar við

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
is_is: Hunsa

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
is_is: Þegar slökkt er á sjónvarpinu

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
is_is: Tenging rofnaði

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
is_is: Þessi notandi hefur ekki réttindi til að opna CEC millistykkið

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
is_is: Gáttin er upptekin. Aðeins eitt forrit getur haft aðgang að CEC millistykkinu í einu

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
is_is: Aðgerð þegar skipt er á aðra veitu

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
is_is: Tengingu hefur verið komið á

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
is_is: Alltaf

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
is_is: Við ræsingu / stöðvun

[ctx: #36037]
en: TV
is_is: Sjónvarp

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
is_is: Magnari / AVR-hljóð-myndtæki

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
is_is: Sjónvarp og AVR-hljóð-myndtæki (skilgreint)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
is_is: Sú útgáfa libCEC viðmóts sem fannst ({0:x}) er lægri (eldri) en studd útgáfa {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
is_is: * Mappa atriðis

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
is_is: Nota takmarkað litasvið (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
is_is: Fjöldi biðminna sem skjákortsrekill notar

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
is_is: Stöðva afspilun

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
is_is: Gera hlé á afspilun

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
is_is: Þvinga AVR-hljóð-myndtæki til að vakna þegar Kodi fer í gang

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
is_is: Bið áður en lykill á fjarstýringu endurtekur sig (msek)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
is_is: Tíðni endurtekningar lykils á fjarstýringu (msek)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
is_is: Sleppitími lykils á fjarstýringu (msek)

[ctx: #36050]
en: On start
is_is: Við ræsingu

[ctx: #36051]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Recording Device
is_is: Upptökutæki

[ctx: #36052]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Playback Device
is_is: Afspilunartæki

[ctx: #36053]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Tuner Device
is_is: Móttakari

[ctx: #36097]
note: Label of setting "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: GUI peak luminance in HDR PQ mode
is_is: Hámarksljómi viðmóts í HDR PQ-ham

[ctx: #36098]
note: Label of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Use 10 bit for SDR
is_is: Nota 10 bita fyrir SDR

[ctx: #36099]
en: Dithering
is_is: Punktadreifing

[ctx: #36100]
en: Dither depth
is_is: Dýpt punktadreifingar

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
is_is: Breyta útliti og uppsetningu notandaviðmóts.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
is_is: Þessi flokkur inniheldur allar stillingar tengdar skinni fyrir notandaviðmótið.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
is_is: Veldu skinn fyrir notandaviðmót. Þetta tilgreinir útlit og virkni forritins.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
is_is: Veldu til að breyta sértækum stillingum skinns. Hvaða atriði er hægt að stilla fer eftir þeim eiginleikum sem skinnið hefur.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
is_is: Breyta þemu tengdri skinni sem þú hefur valið.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
is_is: Breyta litum á völdu viðmóti þínu.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
is_is: Veldu hvaða leturgerð er notuð í notandaviðmótinu. Leturgerðarsettin eru tilgreind af skinninu sem þú hefur valið.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
is_is: Breyta stærð ásýndar notandaviðmótsins.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
is_is: Velur þann miðilsglugga sem birtist við ræsingu.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
is_is: Virkjar eða gerir óvirk þau hljóð sem notendaviðmót notar.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
is_is: Slökktu á þessu til að fjarlægja borða með fréttasamantekt sem skrunar yfir skjáinn.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
is_is: Breyta RSS-fréttastreymum.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
is_is: Þessi flokkur inniheldur allar stillingar fyrir staðsetningu / heimssvæði.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
is_is: Veldur tungumál notandaviðmóts.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
is_is: Veldu snið fyrir hitastig, tíma og dagsetningu. Valkostirnir fara eftir völdu tungumáli.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
is_is: Veldu hvaða stafatafla er notuð til birtingar á texta í notandaviðmótinu. Þetta breytir ekki stafatöflunni sem notuð er fyrir skjátexta (þýðingar), til að breyta því er farið í Spilari > Tungumál.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
is_is: Sjálfgefið að spila valið tungumál á hljóði ef fleira en eitt tungumál er tiltækt.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
is_is: Sjálfgefið er að spila valið tungumál á skjátextum ef fleira en eitt tungumál er tiltækt.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir hvernig skráalistar margmiðlunar eru meðhöndlaðir.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
is_is: Sýna (..) í listum svo hægt sé að fara í upphafsmöppu.

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
is_is: Birta skráaendingar á miðlunarskrám. Til dæmis 'Stál og hnífur.mp3' myndi birtast sem 'Stál og hnífur' ef þetta er ekki á.

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
is_is: Hunsa ákveðin orð t.d. "The" þegar raðað er. "The Simpsons" verður til dæmis raðað sem "Simpsons".

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
is_is: Leyfa að skrám sé eytt og þær endurnefndar með samhengisvalmynd í notandaviðmótinu, t.d ýta á "C" á lyklaborðinu til að sýna þessa valmynd.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
is_is: Sýna 'Bæta við veitu' hnappinn í upphafsmynd notandaviðmótsins.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
is_is: Sýna faldar skrár og möppur þegar skrár eru listaðar.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir hvernig skjáhvílu-viðbætur eru meðhöndlaðar.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
is_is: Setur tímann sem beðið er eftir einhverri virkni áður en skjáhvíla er virkjuð.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
is_is: Velur skjáhvílu. "Dimma skjá" verður neyddur á þegar afspilun á fullum skjá er í bið eða skilaboðagluggi er á skjá.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
is_is: Breyta sértækum stillingum skjáhvílu. Tiltækir valkostir fara eftir hvaða skjáhvíla er valin.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
is_is: Forskoða valda skjáhvílu.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
is_is: Dimma skjáinn þegar sett er á bið. Virkar ekki þegar skjáhvíla er sett á 'Dimma skjá'.

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
is_is: Eining sem inniheldur stillingar sem tengjast myndefni og hvernig það er meðhöndlað.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig kvikmyndasöfn eru meðhöndluð.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
is_is: Veldu hvaða hitastigseiningar eru notaðar til að sýna hitastig í notendaviðmótinu.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
is_is: Birta upplýsingar fyrir efni sem ekki er búið að horfa á í kvikmyndasafninu eða fela þær ef færslan er ekki valin. Tiltækir valkostir eru 'Söguþráður kvikmyndar', 'Söguþráður þáttar' og 'Smámynd fyrir þátt'.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
is_is: Veldu hvaða hraðaeiningar eru notaðar til að sýna hraða í notendaviðmótinu.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
is_is: Hleður niður smámyndum af leikurum af netinu þegar miðlunarskrám er bætt við safnið.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
is_is: Veldu þegar þú vilt fela þáttaraðahluta sjónvarpsþátta. Ef falinn þá ferðu beinti í þáttaval þegar þú velur sjónvarpsþátt.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
is_is: Þegar þetta er virkt, munu kvikmyndir sem hópaðar eru í eitt "kvikmyndasett" færast undir eina færslu í kvikmyndasafninu, hægt er að opna færsluna til að skoða einstakar kvikmyndir innan hennar. Þegar þetta er óvirkt, mun hver kvikmynd eiga sér sína eigin færslu í kvikmyndasafninu þótt hún tilheyri kvikmyndasetti.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
is_is: Leitar að nýjum miðlunarskrám við ræsingu.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
is_is: Fela framvinduslá þegar söfn eru skönnuð.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
is_is: Fjarlægja atriði úr safninu þínu ef þau finnast ekki (annaðhvort endurnefnd, eytt, eða á fjarlægjanlegri geymslu sem ekki er í sambandi).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
is_is: Flytja út XML-skrár kvikmyndasafns. Valkostur er að skrifa yfir núverandi XML-skrár.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
is_is: Flytja XML-skrá inn í gagnagrunn kvikmyndasafns.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig myndafspilun er meðhöndluð.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
is_is: Virkja sjálfvirka afspilun á næstu skrá í listanum fyrir valdar gerðir spilunarlista.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
is_is: Stilla hvernig myndefni er unnið og sýnt.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
is_is: Nota hágæða-kvörðun um þessa prósentu þegar myndmerki er kvarðað upp. Lítið vit er í að nota gildi undir 5% sem myndi valda því að mikið álag yrði á skjáörgjörva (GPU) án merkjanlegrar bætingar á myndgæðum.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
is_is: Virkja VDPAU vélbúnaðarhraðals-afkóðun á myndefnisskrám, aðallega notað af NVIDIA skjákortum og í sumum tilfellum AMD skjákortum.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
is_is: Virkja VAAPI vélbúnaðar-afkóðun á myndefnisskrám, aðallega notuð af Intel skjákortum og stundum AMD skjákortum.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
is_is: Þegar þetta er virkt, er færslan "kvikmyndasett" notuð í kvikmyndasafninu jafnvel þótt það innihaldi einungis eina kvikmynd úr því setti. Þegar þetta er óvirkt, er "kvikmyndasett"-færsla einungis notuð ef kvikmyndasafnið inniheldur fleiri en eina kvikmynd í kvikmyndasettinu.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
is_is: Virkja DXVA2 vélbúnaðar-afkóðun á myndefnisskrám.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
is_is: Virkja CrystalHD afkóðun á myndefnisskrám.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
is_is: Virkja VTB-vélbúnaðarhröðun við afkóðun myndskeiðaskráa.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
is_is: Veldu aðgerð sem Kodi mun framkvæma í ræsingu.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
is_is: Virkja VideoToolbox vélbúnaðar-afkóðun á myndefnisskrám.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
is_is: Birta sjónvarpsþáttaraðir sem innihalda enga þætti þegar vafrað er í myndskeiðasafni.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
is_is: Leyfa að breyta uppfærslutíðni skjásins svo hún passi sem best við rammafjölda myndefnis. Þetta getur bætt myndgæði afspilunar.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
is_is: Töf á endurstillingaratviki eftir breytingu á uppfærslutíðni

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
is_is: Samstilla myndmerki og hljóð við uppfærslutíðni skjásins. Í þessu tilfelli mun myndspilarinn ekki nota gegnumstreymishljóð þar sem endursöfnun gæti verið nauðsynleg.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
is_is: Veldu hvaða tímasnið er notað til að birta tíma í notendaviðmótinu.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
is_is: Veldu hvort á að nota 12 eða 24 tíma snið til að sýna tíma í notendaviðmótinu.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
is_is: Veldu gæði endursöfnunar fyrir þau tilfelli þegar hljóðútgangur þarfnast annarrar safntíðni en upphaflega hljóðið. [CR][Lág] er hraðvirkt og hefur lítil áhrif á kerfisföng eins og örgjörvanotkun. [CR][Miðlungs] og [Há] munu nota hlutfallslega meiri kerfistilföng.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
is_is: Teygir myndina um ákveðna prósentu til að minnka svarta borða.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
is_is: Veldu aðdráttarhlutfall sem notað er við birtingu 4:3 myndefnis á breiðskjám.

[ctx: #36172]
note: Description of setting with label #13430 "Allow hardware acceleration - PRIME"
en: Enable PRIME decoding of video files
is_is: Virkja PRIME við afkóðun myndskeiðaskráa

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
is_is: Velur hvaða stytt dagasnið er notað til að birta dagsetningar í notendaviðmótinu.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
is_is: Virkja textavarp þegar horft er á sjónvarpsstreymi í beinni útsendingu.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
is_is: Kvarða textavarp í 4:3 hlutföllum.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig myndefnislistar eru meðhöndlaðir.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
is_is: Ná í upplýsingar í lýsigögnum eins og um kóðunarlykla (codec) og stærðarhlutföll úr myndskeiðaskrám.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
is_is: Þegar skrá er skönnuð inní safnið þá verður titillinn í lýsigögnunum notaður í staðinn fyrir skráarheitið.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
is_is: Sækja smámyndir til birtingar í söfnum.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
is_is: Sameinar myndefnisskrár í mörgum pörtum, DVD möppur og kvikmyndamöppur í eina færslu þegar þú ert ekki í safnaham.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
is_is: Fjarlægir titil, flokkun og svo framvegis úr sýn í safnaham. Val á flokki flytur þig beint í sýn á þeim titli.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á því hvernig skjátextar eru meðhöndlaðir.

[ctx: #36185]
note: Description of setting with label #14089 "Font"
en: Set the font type to be used for subtitles.
is_is: Setja leturgerð notaða fyrir skjátexta.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
is_is: Setja leturstærð notaða fyrir skjátexta.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
is_is: Setja stíl leturs sem er notað fyrir skjátexta.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
is_is: Setja lit leturs sem er notað fyrir skjátexta.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
is_is: Setja stafatöflu leturs sem er notað fyrir skjátexta.

[ctx: #36190]
note: Description of setting with label #21368 "Override subtitles fonts"
en: Override subtitles fonts in subtitle formats such as ASS / SSA.
is_is: Hunsa leturgerð skjátexta fyrir snið á borð við ASS/SSA skjátexta.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
is_is: Setja sérvalda möppu fyrir skjátexta. Þetta getur verið á deildum skráamiðli.

[ctx: #36192]
note: Description of setting with label #21460 "Subtitle location on screen"
en: Location of subtitles on the screen. [Bottom of video] / [Top of video] When possible the subtitles will be positioned within the video area (depends on video encoding). Please note that some forced positions in the subtitles cannot be changed.
is_is: Staðsetning skjátexta á skjánum. [Neðst á mynd] / [Efst á mynd] Þegar það er mögulegt eru skjátextar hafðir inni á myndrammanum (þetta fer eftir myndmerkiskóðun). Athugaðu að í sumum skjátextum eru þvingaðar staðsetningar sem ekki er hægt að breyta.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig DVD, Blu-ray, og CD geisladiskar eru meðhöndlaðir.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
is_is: Spila sjálfvirkt DVD efni þegar það er sett í drifið.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
is_is: Festa heimssvæði fyrir DVD-afspilun.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
is_is: Reyna að sleppa 'ósleppanlegum' kynningum fyrir framan DVD-valmyndir.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
is_is: Veldu sjálfgefna upplýsingaveitu kvikmynda. Skoðaðu viðbótastjóra til að sjá valkosti.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
is_is: Velja sjálfgefna upplýsingaveitu sjónvarpsþátta. Skoðaðu viðbótastjóra til að sjá valkosti.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
is_is: Veldu sjálfgefna upplýsingaveitu tónlistarmyndbanda. Sjá Viðbótastjóra fyrir valkosti.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
is_is: Stillingar fyrir PVR-upptöku og beinar útsendingar.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
is_is: Þessi flokkur inniheldur almennar stillingar fyrir aðgerðir PVR-pptöku og beinar útsendingar.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
is_is: Virkjar "Persónulegt videoupptökutæki" (PVR) virkni. Þetta krefst þess að a.m.k. ein PVR viðbót sé uppsett.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number from the backend, but use local numbering for channels.
is_is: Raða rásum eftir rásanúmerum frá bakenda, en nota staðvær númer fyrir rásir.

[ctx: #36206]
en: Use the channel numbering from the backend.
is_is: Nota rásarnúmer frá bakenda.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
is_is: Opna Rásastjórnanda, sem leyfir breytingar á röð rása, rásanöfnum, táknmyndum o.s.frv.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
is_is: Biðja bakendann um að leita að rásum (ef stuðningur er við það).

[ctx: #36209]
en: Clear the databases for PVR data like channels, groups, reminders and guide. Please note that not all data can be restored from the backend afterwards.
is_is: Hreinsa úr gagnagrunnum gögn um PVR-upptökur eins og varðandi rásir, hópa, áminningar og dagskrá. Athugaðu að sumar upplýsingar verður ekki hægt að endurheimta eftir á frá bakendum.

[ctx: #36210]
en: Open the client priorities dialog which allows modifying the priority for enabled PVR clients according to your personal preferences, for instance to order channels client by client. Higher value means higher priority.
is_is: Opnaðu gluggann fyrir forgang biðlara, sem gerir kleift að breyta forgangi fyrir virkjaða PVR-upptökubiðlara eftir þínum smekk, til dæmis til að raða rásum fyrir hvern biðlara fyrir sig. Hærra gildi þýðir meiri forgangur.

[ctx: #36211]
en: This category contains the settings for PVR channels and channel groups.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir PVR-rásir og rásahópa.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
is_is: Birta upplýsingar um efnið þegar skipt er um rás, eins og hvaða sjónvarpsþáttur er í gangi.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
is_is: Opna hópstjóra, sem leyfir breytingar á hópum og tilheyrandi rásum

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
is_is: Velur hvaða langa dagasnið er notað til að birta dagsetningar í notendaviðmótinu.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
is_is: Mappa þar sem táknmyndum rása eru vistaðar.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
is_is: Skanna eftir rása-táknmyndum sem vantar.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar rafræns dagskrárvísis (EPG).

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
is_is: Fjöldi liðinna daga sem á að sýna í dagskrárvísi og innflutningur gagna frá bakendum.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
is_is: Fjöldi næstu daga sem á að sýna í dagskrárvísi og innflutningur gagna frá bakendum.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
is_is: Tími á milli þess að dagskrárupplýsingar eru uppfærðar frá bakenda.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
is_is: Ekki flytja inn dagskrárupplýsingar þegar er verið að horfa á sjónvarp til að minnka álag á örgjörva.

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
is_is: Virkja PRIME vélbúnaðarhraðal við afkóðun myndskeiðaskráa, notað ef 'ffmpeg PRIME hwaccel' er tiltækt.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
is_is: Fela "Engar upplýsingar tiltækar" merkingar þegar engar dagskrárupplýsingar eru tiltækar fyrir rás.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
is_is: Eyða gagnagrunni fyrir rásir og dagskrárvísa og flytja síðan upplýsingar aftur inn frá bakenda.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á afspilun upptökutækis og stillingar rásavals.

[ctx: #36227]
en: Switch to full screen display when starting playback of channels.
is_is: Skipta yfir í heilskjásham þegar byrjað er að spila rásir.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
is_is: Setja lit bakgrunns sem er notað fyrir skjátexta.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
is_is: Birta upplýsingar um gæði merkis í upplýsingarglugga kóðara (ef stutt af viðbót og bakenda).

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
is_is: Þegar flett er í gegnum rásir með upp/niður hnöppum, verður að staðfesta skiptingu milli rása með OK-hnappnum.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
is_is: Þegar ýtt er á rásaval upp eða niður þá er seinkun á raunverulegri skiptingu, sem leyfir notandanum að skipta hratt yfir á rásanúmer án þess að bíða eftir hverri rásaskiptingu.

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir upptökur.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
is_is: Tímalengd á hraðupptökum þegar ýtt er á upptökuhnappinn. Þetta gildi er notað ef "Aðgerð við hraðupptöku" er stillt á "Taka upp í ákveðinn tíma"

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
is_is: Loka stjórnhnöppum á skjánum eftir að það er skipt um rás.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
is_is: Aukatími bætt við upptöku áður en tímasettur upptökutími hefst til að takast á við smávægilegar breytingar á útsendingu. Ekki stutt af öllum viðbótum eða bakendum.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
is_is: Aukatími bætt við upptöku eftir að tímasettur upptökutími er liðinn til að takast á við smávægilegar breytingar á útsendingu. Ekki stutt af öllum viðbótum eða bakendum.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
is_is: Birta tilkynningu þegar tímatöku er bætt við, henni lauk, eða hún var fjarlægð af bakendanum.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
is_is: Þessi flokkur inniheldur orkustillingar upptökutækis, til dæmis hvenær á að vekja miðlara fyrir bakenda upptökutækis.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
is_is: Framkvæma skipun fyrir uppvakningu þegar forritið er keyrt niður eða fer í svefn. Tímasetning á næstu upptöku er send með sem breyta.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
is_is: Skipunin verður ekki framkvæmd ef upptaka á að hefjast innan þessara tímamarka.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
is_is: Skipunin sem á að keyra (cmd [timestamp]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
is_is: Tími sem á að draga frá tímasetningu upptöku á næstu tímasettu upptöku.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
is_is: Framkvæmi vakningar-skipunina á hverjum degi á uppgefnum tíma.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
is_is: Hvenær á að framkvæma daglega vakningar-skipun.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar barnalæsingar ef bakendi upptökutækis styður barnalæsingu.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
is_is: Biður um aðgangskóða til að fara inná rásir með barnalæsingu. Hægt er að merkja rásir með barnalæsingu í ritlinum fyrir rásir á Almennt flipanum. Ekki er hægt að spila eða taka upp nema gefa upp aðgangsorðið og dagskrárvísir er falinn fyrir þær rásir.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
is_is: Settu inn nýtt auðkennisnúmer til að aflæsa barnalæstum rásum.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
is_is: Biðja aftur um auðkennistölur þegar reynt er að opna rás með barnalæsingu og þessi tími er liðinn síðan beðið var um tölurnar.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar sérstaklega fyrir bakenda upptökutækis, ef viðbót og bakendi upptökutækis styður það.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
is_is: Þessi valmöguleiki gefur þér sérstakar stillingar fyrir bakenda upptökutækis, ef viðbót og bakendi upptökutækis styður það.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
is_is: Hluti sem inniheldur stillingar tengdar tónlistarskrám og hvernig þær eru meðhöndlaðar.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
is_is: Aðgerð sem á að framkvæma þegar ýtt er á upptökuhnappinn. [Taka upp núverandi þátt] mun taka upp núverandi þátt fá því "núna" til enda þáttarins. Ef engin gögn eru tiltæk í sjónvarpsvísi, verður stuðst við fasta tímalengd frá því "núna" allt að tímagildinu sem stillt hefur verið í "Lengd hraðupptöku". [Taka upp í ákveðinn tíma] mun setja í gang upptöku í fastan tíma frá því "núna", með tímagildinu sem stillt hefur verið í "Lengd hraðupptöku". [Spyrja hvað eigi að gera] mun opna glugga með mismunandi valmöguleikum fyrir upptöku, eins og að "Taka upp núverandi þátt", "Taka upp næsta þátt" auk nokkurra möguleika á föstum tímalengdum upptöku.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
is_is: Þegar þetta er virkt, eru birtar upplýsingar bæði um lög og flytjendur á hljómplötu. Þegar þetta er óvirkt, eru einungis birtar upplýsingar um flytjendur á hljómplötu, þá er sleppt flytjendum sem koma einungis fyrir í stökum lögum á plötu.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
is_is: Hleður sjálfvirkt niður hljómplötuupplýsingum og upplýsingum um flytjendur af netinu þegar lögum er bætt við safnið.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
is_is: Setur sjálfgefna upplýsingaveitu fyrir hljómplötur.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
is_is: Velur sjálfgefna gagnaveitu fyrir upplýsingar um flytjendur.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
is_is: Leitar að nýjum og fjarlægðum miðlunarskrám við ræsingu.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
is_is: Ef virkjað, er þessi rammatíðni notuð fyrir streymi ef ekki er hægt að skynja hana sjálfvirkt.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
is_is: Flytja út hluta af gagnagrunni tónlistarsafns í XML-skrá eða NFO- skrár. Þetta mun hugsanlega skrifa yfir núverandi NFO-skrár og myndefnisskrár.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
is_is: Flytja XML-skrá inn í gagnagrunn tónlistarsafns.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig afspilun tónlistar er meðhöndluð.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
is_is: Spilar sjálfvirkt næsta atriði í sömu möppu, til dæmis í "Skrár" ham, þegar búið er að spila valda skrá er sjálfvirkt valin næsta skrá í sömu möppu og hún spiluð.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
is_is: Þegar lög eru valin þá fara þau í biðminni í staðinn fyrir að það sé strax farið að spila þau.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
is_is: Lesa ReplayGain styrkjöfnunarupplýsingar kóðaðar í hljóðskrárnar með forritum eins og MP3Gain og stilla hljóðstyrki eftir þeim.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
is_is: Viðmiðunarstyrkur (PreAmp level) sem á að nota fyrir skrár með kóðuðum ReplayGain upplýsingum. Sjálfgefið er 89dB eftir staðlinum. Sýnið varkárni við að breyta.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
is_is: Viðmiðunarstyrkur (PreAmp level) sem á að nota fyrir skrár sem eru ekki með kóðuðum ReplayGain upplýsingum. Sjálfgefið er 89dB eftir staðlinum. Sýnið varkárni við að breyta.

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
is_is: Spila skrána við lægri hljóðstyrk, ef það þarf, til að forðast takmörkun hljóðafklippingar. Annars mun afklippivörnin úr hljóðkerfinu verða virk í þeim hlutum sem slíks þarfnast.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
is_is: Hverfa mjúkt á milli einnar hljóðrásar til næstu. Þú getur sett upp hve skörunin er mikil frá 1-15 sekúndur.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
is_is: Leifa að krossblöndun sé á milli laga ef þau eru af sömu plötu.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
is_is: Veldu þau sjónhrif sem mun verða notuð þegar hlustað er á tónlist.

[ctx: #36274]
note: Description of setting with label #39125 "Enable tag reading in file view"
en: When browsing music files in file view read the tags of those not in the music library as you go. This can make large directories slow to display, especially over a network.
is_is: Þegar verið er að skoða tónlistarskrár skal lesa jafnhraðan merki þeirra skráa sem ekki eru í tónlistarsafninu. Þetta getur hægt á birtingu á stórum möppum, sérstaklega í gegnum netkerfi.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
is_is: Stjórnar hvernig nöfn á lögum sjást í notandaviðmótinu. Til að þetta virki rétt þarf að gera virkt að merki í lögum séu lesin.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
is_is: Notað til að sníða annan dálkinn í skráalistum.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
is_is: Stjórnar hvernig nöfn laga birtast í 'Í spilun' listanum.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
is_is: Notað til að stilla formið á annari röð í 'Í spilun' listanum.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
is_is: Stjórnar hvernig nöfn birtast í safna-listum.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
is_is: Notað til að stjórna forminu á annari röð í safna-listum.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
is_is: Leita að smámyndum á deildum skráamiðlum og geisladiskum. Þetta hægir oft á birtingu lista yfir netmöppur.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig CD-diskar eru meðhöndlaðir.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
is_is: Keyra sjálfvirkt geisladisk þegar settur í geisladrifið.

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
is_is: Lesa upplýsingar tilheyrandi hljómdiskum, eins og titil laga og flytjanda, frá internet-gagnagrunninum gnudb.org.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
is_is: Veldu staðsetninguna á harða diskinum þínum þar sem afrituðu lögin verða vistuð.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
is_is: Stýrir hvernig vistuð tónlist er nefnd út frá merkingum. Merkingar: [B]%N[/B]: LagaNúmer, [B]%S[/B]: DiskNúmer, [B]%A[/B]: Flytjandi, [B]%T[/B]: Titill, [B]%B[/B]: Hljómplata, [B]%G[/B]: Flokkun, [B]%Y[/B]: Ár, [B]%F[/B]: SkráarHeiti, [B]%D[/B]: Lengd, [B]%J[/B]: Dagsetning, [B]%R[/B]: Einkunnagjöf, [B]%I[/B]: SkráaStærð.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
is_is: Veldu hljóðkóðun sem verður notuð við afritun á hljóðdiskum.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
is_is: Veldu gæðin sem þú vilt við afritun af geisladiski.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
is_is: Veldu bitahraða sem á að nota fyrir gagnaþjöppun hljóðs fyrir tilgreinda hljóðkóðun .

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
is_is: Fyrir FLAC til að skilgreina þjöppunarhlutfall, sjálfgefið er 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
is_is: Sjálfvirkt setja geisladisk út eftir að afritun er lokið.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir ræsingu forritsins.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
is_is: Veldu möppuna þar sem á að vista upplýsingar um flytjendur (NFO-skrár og myndefni).

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
is_is: Þegar tónlist er raðað eftir listamönnum er notað eftirnafnið t.d. Parton, Dolly í staðinn fyrir eiginnafn.

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir áminningar.

[ctx: #36297]
en: Choose a time in seconds after which PVR reminder popups will be automatically closed.
is_is: Veldu tíma í sekúndum sem líður þar til gluggum með áminningum varðandi PVR-upptökur verður sjálfkrafa lokað.

[ctx: #36298]
en: If enabled, a recording for the programme to remind will be scheduled when auto-closing the reminder popup, if supported by the PVR add-on and backend.
is_is: Ef þetta er virkt, er upptaka á dagskrárliðnum sett á áætlun þegar áminningarglugga er lokað sjálfvirkt, ef það er stutt af PVR-upptökuviðbótinni og bakendanum.

[ctx: #36300]
note: Description of setting with label #20226 "Movie set information folder"
en: Select the folder where movie set information (images) are saved locally.
is_is: Veldu möppuna þar sem á að vista upplýsingar um kvikmyndasett (myndefni) á tækinu.

[ctx: #36301]
en: No 'Movie set information folder' is configured to store movie set images so they will not be exported. Do you want to proceed?
is_is: Engin mappa með upplýsingum um kvikmyndasett er skilgreind, þar sem ætti að geyma myndir kvikmyndasetta, þannig að þær verða ekki fluttar út. Viltu halda áfram?

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
is_is: Hluti sem inniheldur stillingar sem tengjast ljósmyndum og hvernig þær eru meðhöndlaðar.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig myndalistar eru meðhöndlaðir.

[ctx: #36306]
en: If not using backend channel numbers then start all groups channel numbers from 1.
is_is: Ef ekki er verið að nota rásanúmer frá bakenda þá skulu númer allra rásahópa byrja frá 1.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
is_is: Búa sjálfvirkt til smámynd mynda þegar farið er í myndamöppu.

[ctx: #36308]
note: Description of setting with label #20472 "Show all performers for music videos"
en: When enabled, shows all performers in the artist list for music videos, not just the main artist
is_is: Þegar þetta er virkt, eru alla flytjendur í tónlistarmyndböndum sýndir, en ekki bara aðalflytjandi

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
is_is: Birta myndskeiðaskrár í ljósmyndalistum.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig skyggnusýningar ljósmynda eru meðhöndlaðar.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
is_is: Veldu þann tíma sem mynd verður sýnd í skyggnusýningu.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
is_is: Myndir í skyggnusýningu munu hliðrast og breyta aðdrætti í sýningu.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
is_is: Birta myndir í skyggnusýningu í tilviljunarkenndri röð.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
is_is: Hluti sem inniheldur stillingar á því sem tengist veðurupplýsingum.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir hvernig veðurþjónustan er meðhöndluð.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
is_is: Veldu allt að þrjár staðsetningar sem veðurupplýsingar verða fengnar fyrir.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
is_is: Tilgreindu sjálfgefna upplýsingaveitu veðurs. Sjá Viðbótastjóra fyrir valkosti.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig þjónustur eru meðhöndlaðar.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir allar þjónustur.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
is_is: Nafnið sem á að sýna fyrir þetta tæki þegar verið er að nota ýmsar netþjónustur.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir hvernig UPnP þjónusta er meðhöndluð. UPnP er líka nefnd DLNA á flestum almennum rafeindabúnaði til heimilisnota.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
is_is: Virkja UPnP miðlara. Þetta gerir þér kleyft að streyma miðlunarefni frá söfnunum þínum til UPnP biðlara..

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
is_is: Þegar handvirk eða sjálfvirk uppfærsla á safninu verður, láta þá UPnP biðlara vita.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
is_is: Virkja UPnP biðlara. Þetta gerir þér kleyft að streyma miðlunarefni frá öllum UPnP miðlurum sem eru með stýringu og stjórna þá afspilun frá þeim miðlara.

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
is_is: Virkja UPnP stýripunkt. Þetta gerir þér kleyft að streyma miðlunarefni frá öllum UPnP miðlurum og stjórna afspilun frá miðlaranum.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig vefþjónar og forritastýriþjónusta eru meðhöndluð.

[ctx: #36328]
note: Description of setting with label #263 "Allow remote control via HTTP"
en: Enable remote users to control this application through the built-in web server. Never expose the web server port to the Internet.
is_is: Leyfa fjarnotendum að stjórna þessu forriti í gegnum innbyggðan vefmiðlara. Aldrei berskjalda gátt vefþjónsins gagnvart internetinu.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
is_is: Skilgreindu gátt vefþjóns.

[ctx: #36330]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Define the web server username. Must be set when authentication is enabled.
is_is: Skilgreindu notandanafn á vefþjóninum. Verður að vera stillt þegar auðkenning er virkjuð.

[ctx: #36331]
note: Description of setting with label #1048 "Password"
en: Define the web server password. Must be set when authentication is enabled.
is_is: Skilgreindu lykilorð á vefþjóninum. Verður að vera stillt þegar auðkenning er virkjuð.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
is_is: Veldu á milli vefviðmóta sem eru innsett með viðbótastjóranum.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig fjarstýriþjónusta er meðhöndluð.

[ctx: #36334]
note: Description of setting with label #791 "Allow remote control from programs on this system"
en: Allow programs on this device to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication.
is_is: Leyfðu forritum á þessu tæki að stýra þessu forriti í gegnum JSON-RPC yfir WebSocket, JSON-RPC yfir TCP eða EventServer samskiptamátanum, án auðkenningar.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
is_is: Skilgreina gátt fyrir fjarstýringu.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
is_is: Skilgreina svið á fjarstýrigátt.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
is_is: Skilgreina hámarksfjölda biðlara sem geta tengst.

[ctx: #36338]
note: Description of setting with label #794 "Allow remote control from programs on other systems"
en: Allow programs on the network to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication. It allows anyone with access to the network to completely control this application and, therefore, this device. Never expose these interfaces to the Internet.
is_is: Leyfðu forritum á netkerfinu að stýra þessu forriti í gegnum JSON-RPC yfir WebSocket, JSON-RPC yfir TCP eða EventServer samskiptamátanum, án auðkenningar. Hver sá sem hefur aðgang að netkerfinu mun geta haft fulla stjórn á þessu forriti og þar af leiðandi þessu tæki. Þess vegna ættu þessi viðmót aldrei að vera aðgengileg af internetinu.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
is_is: Upphafleg endurtekningarbið (ms).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
is_is: Samfelld endurtekningarbið (ms).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar hvernig zeroconf netuppgötvun er meðhöndluð, nauðsynlegt fyrir AirPlay.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
is_is: Leyfa forritum á netinu að finna virkar þjónustur með Zeroconf.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
is_is: Ef virkt, er hægt að taka á móti efni frá AirPlay tækjum og forritum.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
is_is: Virka aðgangsorð fyrir AirPlay.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
is_is: Setur AirPlay aðgangsorð.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig SMB biðlaraþjónusta (SAMBA) er meðhöndluð.

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
is_is: Ef að WIN miðlari er að keyra á netkerfinu, settu þá inn IP vistfangið hér. Annars hafðu þetta autt.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
is_is: Ef að WIN miðlari er að keyra á netkerfinu, settu þá inn workgroup nafnið hér. Annars hafðu þetta autt.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
is_is: Eining sem inniheldur kerfis-stillingar fyrir tækið sem þetta forrit er uppsett á..

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
is_is: Senda sjálfvirkt 'Vakning af staðarneti' til miðlara rétt áður en þú reynir að fá aðgang að deildum skrám eða þjónustum.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
is_is: Breytir hvernig þetta forrit birtist á völdum skjá. Annaðhvort í glugga eða yfir allan skjáinn.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
is_is: Breytir upplausninni sem notendaviðmótið er sýnt í.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
is_is: Breytir uppfærslutíðninni sem notendaviðmótið er sýnt í.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
is_is: Ef virkjað, er 'yfir allan skjáinn' notað en í glugga í staðinn fyrir raunverulega að setja á allan skjáinn. Aðalkosturinn er ef þú ert með marga skjái, svo önnur forrit geti verið hægt að nota samsíða. Þetta krefst meiri kerfisaðfanga svo afspilun gæti orðið ekki eins slétt og felld.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
is_is: Ef verið er með marga skjái þá munu skjáirnir sem eru ekki að sýna þetta forrit verða svartir.

[ctx: #36356]
note: Description of settings category with label #1201 "NFS Client"
en: This category contains the settings for how the NFS client is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig NFS biðlaraþjónusta er meðhöndluð.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
is_is: Kvarðar stærð notendaviðmóts með því að stilla yfirskönnun. Notaðu þetta verkfæri ef myndin sem sést er of lítil eða of stór fyrir skjáinn þinn.

[ctx: #36358]
en: Allow using channel numbering from multiple backends. Note that the All channels group can contain multiple of the same channel number if using this option. This means that jump to channel number may not work correctly for the All channels group.
is_is: Leyfa að nota rásanúmer frá mörgum bakendum. Athugaðu að hópurinn 'Allar rásir' getur innihaldir mörgum sinnum sömu rásarnúmerin ef þú ert að nota þennan valkost. Þetta þýðir að hopp yfir á tiltekin rásanúmer getur virkað ekki rétt fyrir hópinn 'Allar rásir'.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
is_is: Nota takmarkað litasvið (16-235) í staðinn fyrir allt litasviðið (0-255). Takmarkað litasvið er notað ef skjárinn þinn er venjulegt HDMI sjónvarp og er ekki með PC eða annan ham til að sýna allt litasviðið, en ef skjárinn þinn er tölvuskjár þá hafðu þetta óvirkt til að fá réttan svartann lit.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar hvernig hljóðútgangar eru meðhöndlaðir.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
is_is: Veldu hvernig eiginleikar hljóðútgangs eru stilltir: [Fastir] - eiginleikar útgangs eru alltaf fastsettir á tilgreinda safntíðni & hátalarauppsetningu; [Besta samsvörun] - eiginleikar útgangs eru stilltir til að vera sem besta samsvörun við upprunanlegan miðil; [Bestað] - eiginleikar útgangs eru stilltir við afspilun og breytast ekki þótt eiginleiki upphafsskráa breytist.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
is_is: Velja fjölda rása sem stuðningur er fyrir í hljóðtengingum, eða fjöldi hátalara ef tengdir með hliðrænum tengingum. Þessi stilling á ekki við gegnumgangshljóð (passthrough). Athugið - SPDIF styður aðeins 2.0 hljóðrásir en samt er hægt að senda út fjölrása hljóð á formi sem er stutt af gegnumgangshljóði.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
is_is: Auka styrk AC3-streyma sem hafa verið blönduð niður á 2 rásir.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
is_is: Veldu til að virkja uppblöndun á 2 rása hljóði í fjölda hljóðrása sem er skilgreint í rásauppsetningunni.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
is_is: Veldu þennan valkost ef móttakarinn þinn getur afkóðað Dolby Digital (AC3) streymi.

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
is_is: Veldu þennan valkost ef móttakarinn þinn getur afkóðað DTS streymi.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
is_is: Velja hámarksfjölda hljóðrása / hátalara sem eru tiltækir fyrir afkóðun hljóðs. Ef ljósleiðari / kóax stafrænir útgangar eru notaðir þá verður þetta að vera sett á 2.0

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
is_is: Veldu þennan valkost ef móttakarinn þinn getur afkóðað TrueHD streymi.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
is_is: Veldu þennan valkost ef móttakarinn þinn getur afkóðað DTS-HD streymi.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
is_is: Veldu tækið sem notað er fyrir afspilun á hljóði sem hefur verið afkóðað eins og mp3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
is_is: Veldu tækið sem á að nota til að spila kóðuð hljóðform, þetta eru öll form hér fyrir neðan sem valin eru að móttakari geti notað.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
is_is: Setja upp hvernig viðmótshljóð er meðhöndlað, eins og við flettingu í valmyndum og við áríðandi tilkynningar.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á hvernig inngangstæki eru meðhöndluð.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
is_is: Setja upp einhvern tengdan jaðarbúnað.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
is_is: Þegar virkt, munu örvalyklar lyklaborðs færa val á skjályklaborðinu. Þegar óvirkt munu þeir færa bendilinn á textanum.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
is_is: Nota mús eða snertiskjá til að stjórna þessu forriti. Athugaðu: ef þú gerir óvirkt þá missirðu stjórnina á forritinu ef ekkert lyklaborð eða fjarstýring er til staðar.

[ctx: #36378]
note: Description of setting with label #35100 "Enable controller support"
en: Use a game controller to control the interface.
is_is: Nota leikjastýringu til að stjórna viðmóti.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir hvernig netaðgangur er meðhöndlaður. Sjálfgefið vefviðmót er líka tilgreint hér..

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
is_is: Ef internettengingin þín notar milliþjón (proxy), tilgreindu hann þá hér.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
is_is: Setur upp hvaða gerð af milliþjóni (proxy) á að nota.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
is_is: Stilltu vistfang milliþjóns.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
is_is: Stilltu gátt milliþjóns.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
is_is: Settu inn notandanafn á milliþjóni.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
is_is: Settu inn lykilorð á milliþjóni.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
is_is: Ef Internettengingin þín er með takmarkaða bandbreidd geturðu notað þessa stillingu til að halda þeirri bandbreidd sem þetta forrit notar innan skilgreindra marka.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir orkusparnað.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
is_is: Slökkva á skjá þegar aðgerðarlaus. Gagnlegt fyrir sjónvörp sem slökkva á sér þegar ekkert skjámerki er skynjað.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
is_is: Setur tímann sem beðið er eftir einhverri virkni áður en slökkt er á tæki.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
is_is: Skilgreinir hvaða aðgerðir á að framkvæma þegar tímasett slökkvun er framkvæmd.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir atvikaskráningu og aflúsun (villuskráningu). Þú getur einnig virkjað atvikaskráningu fyrir ákveðnar einingar til að eiga betur með að leysa tengd vandamál.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
is_is: Virkja eða gera óvirka villuskráningu. Gagnlegt til að leysa vandamál.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
is_is: Veldu möppuna þar sem á að vista skjáskot.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
is_is: Virkja skráningu skilaboða frá öðrum söfnum í atvikaskránni.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir meðhöndlun á aðallæsingu.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
is_is: Hér seturðu á eða tekur út aðallás og setur upp kóðann sem þarf að nota til að aflæsa. Getur líka tilgreint hvaða hlutar forritsins nota læsingu til að nota þá.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
is_is: Ef virkjað, þarf alltaf aðallæsingakóða til að opna forritið við ræsingu.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
is_is: Skilgreina hámarksfjölda tilrauna áður en þetta forrit slekkur á sér.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar hvernig flýtiminni er meðhöndlað.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
is_is: Virkja flýtiminni fyrir myndefni, hljóð eða DVD af hörðum diski.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
is_is: Virkja flýtiminni fyrir afspilun á myndefni af DVD-ROM.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
is_is: Virkja flýtiminni fyrir afspilun myndefnis af staðarneti.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
is_is: Virkja flýtiminni fyrir afspilun myndefnis af Internetinu.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
is_is: Virkja flýtiminni fyrir afspilun á hljóði af DVD-ROM.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
is_is: Virkja flýtiminni fyrir afspilun hljóðs af staðarneti.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
is_is: Virkja flýtiminni fyrir afspilun hljóðs af Internetinu.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
is_is: Virkja flýtiminni fyrir afspilun á DVD frá DVD-ROM.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
is_is: Virkja flýtiminni fyrir afspilun á DVD af staðarneti.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
is_is: Virkja flýtiminni fyrir óþekkt efni af Internetinu.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
is_is: Engar upplýsingar tiltækar eins og er.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
is_is: Skilgreindu gerð fjarstýringar sem notuð er.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
is_is: Keyra alltaf Kodi-hjálparforrit svo hægt sé að nota fjarstýringu til að ræsa Kodi.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
is_is: Tilgreindu bið á milli í hnapparunu á almennri fjarstýringu.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
is_is: Skilgreindu staðsetningar sem á að nota til að ná í veðurupplýsingar.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
is_is: Leita að utanaðkomandi skjátextum fyrir myndir sem koma frá UPnP miðlurum. Þetta getur valdið mikilli örgjörvavinnslu, álagi á skráakerfi og netkerfi.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
is_is: Að nota ekki VDPAU blandara sparar vélarafl á hægvirkari tölvum en minnkar aðeins myndgæðin.

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
is_is: Uppfæra opinberar viðbætur frá

[ctx: #36423]
note: Description of setting with label #36422 "Update official add-ons from"
en: By default, add-ons from official repositories will be prevented from being auto-updated from private repositories. For cases such as updating from an add-ons beta repository this option can be switched to [Any repositories] (bear in mind this is a less secure option and enabling it could cause incompatibility and crashes).
is_is: Sjálfgefið er komið í veg fyrir að viðbætur frá opinberum hugbúnaðarsöfnum séu uppfærðar úr einka-hugbúnaðarsöfnum. Fyrir tilvik eins og að uppfæra úr hugbúnaðarsafni fyrir beta-prófunarútgáfu, þá er hægt að skipta yfir í [hvaða hugbúnaðarsafn sem er] (hafðu í huga að þetta er ekki eins öruggur valkostur og sé hann virkjaður má allt eins búast við ósamhæfni og hruni).

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
is_is: Velja hvað gerist þegar atriði er valið í sjónvarpsdagskrá:[Birta samhengisvalmynd] Mun sýna efnistengda valmynd þar sem þú velur frekari aðgerðir; [Skipta á rás] mun án tafar stilla á viðkomandi rás; [Sýna upplýsingar] Mun sýna nákvæmari upplýsingar um söguþráð og fleira.; [Upptaka] mun búa til tímatöku til upptöku fyrir þennan lið. ["Snjallt val"] Aðgerðin er breytileg, fer eftir því hvort atvikið er í fortíð, núna, eða í framtíð.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
is_is: Birta samhengisvalmynd

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
is_is: Skipta yfir á rás

[ctx: #36427]
en: Show information
is_is: Birta upplýsingar

[ctx: #36428]
en: Record
is_is: Taka upp

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
is_is: Velja hvort hljóðútgangur styður aðeins fjölrása hljóð eins og Dolby Digital 5.1 (AC-3) eins og SPDIF tenging. Ef að kerfið þitt styður PCM fjölrása hljóð í gegnum HDMI skaltu hafa þetta óvirkt.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
is_is: Skilgreina hvernig myndmerkisvinnslu verður hraðað. Þar á meðal eru ferli eins og afkóðun og kvörðun.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
is_is: Sýnir öll atvik í atvikaskránni fyrir núgildandi notkunarsnið með möguleika á að sýna einungis tiltekin stig.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
is_is: Veldu uppsetningu sýndar-lyklaborðs.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
is_is: Ef virkjað þá er VAAPI-myndgerð kosin. Þetta minnkar álag á örgjörva. Ef allt frýs, skaltu gera þennan valkost óvirkann.

[ctx: #36434]
en: If enabled, switch to the channel with the programme to remind when auto-closing the reminder popup.
is_is: Ef þetta er virkt, er skipt yfir á rásina með dagskrárliðnum þegar áminningarglugga er lokað sjálfvirkt.

[ctx: #36436]
note: Description for setting #407: "Hardware keyboard layouts" Setting in System -> Input -> Hardware keyboard layouts Select the layout of a physically attached keyboard
en: Select hardware keyboard layout.
is_is: Veldu lyklaborðsuppsetningu.

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
is_is: Aðeins opinber hugbúnaðarsöfn (sjálfgefið)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
is_is: Hvaða hugbúnaðarsafn sem er

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
is_is: Setur fjölda þrepa hljóðstyrksstýringar.

[ctx: #36443]
note: Description of setting with label #14126 "Whitelist"
en: Whitelisted modes give the user the control to choose which display modes are allowed or not allowed to be used
is_is: Hamir á lista yfir leyft gefa notandanum kleift að stjórna hvaða skjáhami má nota eða ekki

[ctx: #36444]
note: Description of setting with label #14127 "Whitelist"
en: Select this option to allow using 3:2 pulldown refresh rates (playing 23.976 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 24 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 23.976 Hz or 24 Hz mode.
is_is: Veldu þennan valkost til að leyfa notkun á 3:2 niðurfærðri uppfærslutíðni (spila 23.976 FPS myndskeið á 59.94 Hz skjá eða spila 24 FPS myndskeið á 60 Hz skjá). Þú gætir viljað nota þetta ef skjárinn þinn er ekki með 23.976 Hz eða 24 Hz tíðnihami.

[ctx: #36445]
note: Description of setting with label #14128 "Whitelist"
en: Select this option to allow using double refresh rates (playing 29.97 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 30 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 29.97 Hz or 30 Hz mode.
is_is: Veldu þennan valkost til að leyfa notkun á tvöfaldri uppfærslutíðni (spila 29.97 FPS myndskeið á 59.94 Hz skjá eða spila 30 FPS myndskeið á 60 Hz skjá). Þú gætir viljað nota þetta ef skjárinn þinn er ekki með 29.97 Hz eða 30 Hz tíðnihami.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
is_is: Atvikaskráning gerir kleift að fylgjast með því sem gerist.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
is_is: Tilkynningaatvik lýsa reglubundnum ferlum og aðgerðum sem framkvæmdar eru af kerfinu eða notandanum.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
is_is: 3D-þrívíddarhamur / núverandi

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
is_is: 3D-þrívíddarhamur

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
is_is: Óvirkt

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
is_is: Yfir / Undir

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
is_is: Hlið við hlið

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
is_is: Anaglyph rauð / blágrænt

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
is_is: Anaglyph græn / blárautt

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
is_is: Fléttað

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
is_is: Byggt á vélbúnaði

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
is_is: Anaglyph gul / blátt

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
is_is: Köflótt

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
is_is: Afspilunarhamur á 3D-þrívíðum myndskeiðum

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
is_is: Spurðu mig

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
is_is: Hámarks safntíðni fyrir SPDIF eða safntíðni fyrir fastar útgangsuppsetningar.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
is_is: Sjálfgefinn hamur

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
is_is: Sama og kvikmynd (skynja sjálfvirkt)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
is_is: Gera 3D-þrívíddarham óvirkan þegar afspilun líkur

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
is_is: Veldu afspilunarham

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
is_is: Veldu 3D-þrívíddarham

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
is_is: Veldu ham til vara...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
is_is: Sama og kvikmynd

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
is_is: Veldu hvernig hljóð er blandað niður, til dæmis 5.1 í 2.0: [CR][Virkt] heldur hljóðstyrk upprunalegs hljóðs en hljóðsviðið mun verða samþjappað. [CR][Óvirkt] heldur hljóðsviði upprunahljóðs við niðurblöndun en hljóðstyrkur er lægri. Athugið - Hljóðsvið er mismunur á milli lægsta og hæðsta hljóðs í hljóðveitu. Gerðu þetta virkt ef tal í kvikmynd heyrist varla.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
is_is: Skilgreina önnur söfn sem eiga að skrá nákvæmari lýsingar í atvikaskrána.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
is_is: 3D-þrívíddarhamur á myndskeiðum

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
is_is: Snúa við 3D-þrívíddarham (víxla augum)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
is_is: Veldu í hvaða ham stereoscopic 3D verða spilaðar. [CR][Spurðu mig] mun koma með valglugga til að velja æskilegan ham fyrir hverja afspilun. [CR][Æskilegur hamur] mun velja æskilegan ham sem tilgreindur er í 'Kerfi -> Myndvélbúnaður' hlutanum af stillingunum. [CR][Monoscopic / 2D] mun spila myndskeiðin í mono / 2D. [CR][Hunsa] gerir óvirka alla stereoscopic 3D vinnslu og meðhöndlun.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
is_is: [Virkt] Skiptir notendaviðmóti (og sumum sjónvörpum) aftur í 2D-ham, á milli myndskeiða í spilunarlista eða þegar afspilun lýkur.[CR][Óvirkt] Notendaviðmót og sjónvarp verða áfram í 3D-ham. Fyrir myndskeið í spilunarlista sem eru með blandað 3D og 2D-efni, mun notendaviðmótið áfram vera í 3D-ham þótt sé verið að spila 2D-mynd.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
is_is: Breytir 3D-þrívíddarham notendaviðmóts.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
is_is: Sjálfgefinn hamur sem 3D-þrívítt efni notar til afspilunnar.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
is_is: Leyfa hljóðstyrkstillingu frá AirPlay biðlurum.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
is_is: Virkja vélbúnaðarhraðal við afkóðun kvikmyndaskráa.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
is_is: 3D-þrívíddardýpt á skjátextum

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
is_is: Setur sýnilega dýpt á skjátextum fyrir stereoscopic 3D myndefni. Eftir því sem gildið er hærra því nær virðast skjátextarnir vera áhorfandanum.

[ctx: #36547]
note: Description of setting with label #36097 "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: Sets the peak luminance level for GUI elements while the display is in HDR PQ mode. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.
is_is: Stillir hámarksljóma á viðmótshlutum þegar skjárinn er í HDR PQ-ham. Þetta hefur áhrif á alla OSD-stjórntexta, skjátexta og myndefni sem urunalega er SDR (Standard Dynamic Range).

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
is_is: Takmarkar upplausn notandaviðmóts til að spara minni. Hefur ekki áhrif á afspilun. Þarfnast endurræsingar.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
is_is: Virkjar stuðning við móttöku í Myndskeið og Ljósmyndir í AirPlay. Þetta þarf að gera óvirkt þegar notuð eru forrit fyrir iOS 9 við endurheimtu tónlistarstreymis í gegnum AirPlay. "Myndskeið" og "Ljósmyndir" eru eingöngu studd í forritum fyrir iOS 8.x og eldri.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
is_is: Styrkur steríóskópískrar 3D-sjónbrellu

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
is_is: Skilgreinir fjölda birtingarbiðminna sem skjákortsrekillinn notar. Veldu 2 ef rekillinn notar tvöfalt biðminni eða 3 fyrir þrefalt biðminni.

[ctx: #36553]
note: label of a setting, allowing to specify tonemap method
en: Tone mapping
is_is: Vörpun litatóna

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
is_is: slökkt

[ctx: #36556]
note: label of a setting, allowing to specify tone mapping parameter
en: Tone mapping parameter
is_is: Breyta fyrir vörpun litatóna

[ctx: #36560]
en: Colour management
is_is: Litastýring

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
is_is: Birta nákvæma liti myndmerkis með því að nota skjálitasnið eða 3D-uppflettitöflu.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
is_is: Litastýringarhamur

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
is_is: ICC skjálitasnið

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
is_is: Ef þú gefur upp litasnið fyrir skjáinn, geturðu breytt ýmsum breytum varðandi myndmerkið, eins og til dæmis litrófi, frumlitum og hvítpunkti á meðan afspilun stendur. ICC-grunnlitasnið er útbúið út frá þessum breytum og tengt við skjálitasniðið sem er sett hér. Stuðningur við þetta er á tilraunastigi og vantar aðlögun að næstum-svörtu (sem veldur auknum styrk svarts) og einnig kvörðun á hvítvægi þegar annar hvítpunktur er valinn úr þeim sem skjárinn er með innbyggða (til að komast framhjá þessu ætti að aðlaga birtustig myndmerkis niður til að koma í veg fyrir klippingu).

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
is_is: Hvítpunktur

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
is_is: Að breyta hvítpunkti myndmerkis yfir í D93 nýtist helst fyrir eldra japanskt NTSC-efni sem sýnist of rautt þegar það er spilað á D65 skjá. Aðlagaðu birtustigsstillingu myndarinnar niður til að komast hjá að gildi séu klippt að innbyggðum hvítpunkti skjásins.

[ctx: #36570]
en: Primaries
is_is: Frumlitir

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
is_is: Veldu hnit frumlita samkvæmt upprunagögnunum. Eldri HD-upptökur gætu hafa verið frumunnar fyrir skjái með BT.601 frumlitum.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
is_is: Litrófshamur (gamma)

[ctx: #36574]
en: Gamma
is_is: Litróf (gamma)

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
is_is: Litróf fyrir valda gerð litrófsferils (gamma curve). Til að hliðra inn- og úttaki, mun niðurstaða við 50% samsvara algildum litrófsferli með þessu litrófsgildi.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
is_is: Stærð uppflettitöflu

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
is_is: Tilgreina upplausnina fyrir 3D uppflettitöfluna. Notaðu lægri upplausn fyrir snögga forskoðun og meiri upplausn fyrir skýrari mynd. Ef notuð er mikil upplaus getur það tekið sekúndur að undirbúa myndina ef breytur er stilltar eða nýtt myndband er ræst.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
is_is: 3D LUT-skrá

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
is_is: ICC litasnið

[ctx: #36583]
en: Input offset
is_is: Hliðrun inntaks

[ctx: #36584]
en: Output offset
is_is: Hliðrun úttaks

[ctx: #36585]
en: Absolute
is_is: Algilt

[ctx: #36586]
note: whitepoint labels
en: D65 (standard)
is_is: D65 (staðlað)

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
is_is: D93 (Japanskt NTSC)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
is_is: Sjálfvirkt

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
is_is: Útrýmdu röndum sem hafa myndast við umbreytingu á RGB-litstigum eða annarri vinnslu með því að bæta örlitlu suði í myndmerkið. Þetta er hægt að gera óvirkt á hægari kerfum, eða þegar Kodi er stillt á að gefa úttak með takmörkuðu RGB-sviði og þegar engin vinnsla myndmerkis er nauðsynleg.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir hvernig tónlistarsafnið er meðhöndlað.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir hvernig skráalistar tónlistar eru meðhöndlaðir.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir hvernig AirPlay þjónustan er meðhöndluð.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir skjái.

[ctx: #36605]
en: Updates
is_is: Uppfærslur

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
is_is: Setja uppfærslur sjálfkrafa inn

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
is_is: Tilkynna, en ekki setja inn uppfærslur

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
is_is: Aldrei leita að uppfærslum

[ctx: #36609]
en: Show notifications
is_is: Birta tilkynningar

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
is_is: Þessi flokkur inniheldur aðrar stillingar fyrir viðbótakerfið.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
is_is: Breyttu hvernig sjáfvirk uppfærsla viðbóta er meðhöndluð.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
is_is: Birta tilkynningu þegar viðbót hefur verið uppfærð.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
is_is: Sýslaðu með kerfiseiningar og aðgerðasöfn sem hafa verið sett sjálfvirkt upp vegna kerfiskrafna annarra viðbóta. Atriði merkt sem "Munaðarlaust" eru ekki lengur í notkun af neinum viðbótum og má því fjarlægja.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
is_is: Sýna viðbætur sem eru núna keyrandi í bakgrunni.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
is_is: Óþekktar veitur

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
is_is: Leyfa uppsetningu viðbóta frá óþekktum veitum.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
is_is: Af öryggisástæðum er uppsetning viðbóta frá óþekktum veitum óheimil.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
is_is: Viðbætur munu fá aðgang að persónulegum upplýsingum sem geymdar eru á þessu tæki. Með því að leyfa það, ertu að samþykkja að þú einn sért ábyrgur fyrir öllu sem heitir tap gagna, óæskileg hegðun eða tjón á tæki. Halda áfram?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
is_is: Hágæða niðurkvörðun

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
is_is: Virkja hágæða niðurkvörðun ljósmynda (notar meira minni og veldur miðlungs áhrifum á afköst).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
is_is: Hámarksútgáfa samskiptamáta

[ctx: #36622]
note: Description of setting with label #36621 "Maximum protocol version"
en: Set the maximum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 or SMBv1 compatibility may be required with older NAS and Windows shares.
is_is: Settu hámarksútgáfu SMB-samskiptastaðals sem nota skal við gerð tenginga. Það gæti þurft að þvinga fram SMBv2 eða SMBv1 til að halda samhæfni við sumar eldri NAS og Windows sameignir.

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
is_is: Ekkert

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
is_is: Biðlari

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
is_is: Lágmarksútgáfa samskiptastaðals

[ctx: #36629]
note: Description of setting with label #36628 "Minimum protocol version"
en: Set the minimum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 may be required to prevent SMBv1 use on some OS.
is_is: Settu lágmarksútgáfu SMB-samskiptastaðals sem nota skal við gerð tenginga. Það gæti þurft að þvinga fram SMBv2 til að koma í veg fyrir að notað sé SMBv1 á sumum stýrikerfum.

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
is_is: Nota eldra öryggisstig

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
is_is: Þvinga fram veikt SMBv1-öryggi vegna samhæfingar við USB-deilieiginleika sumra WiFi-beina og NAS-tækja.

[ctx: #36632]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control via HTTP"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should never be exposed on the Internet. A password should be set below. Proceed?
is_is: Hver sá sem hefur aðgang að vefviðmótinu mun geta haft fulla stjórn á þessu forriti og þar af leiðandi þessu tæki. Þess vegna ætti viðmótið aldrei að vera aðgengilegt af internetinu. Setja ætti lykilorð hér fyrir neðan. Halda áfram?

[ctx: #36633]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control from applications on other systems"
en: These services offer neither authentication nor encryption. Anyone who can connect to them will be able to completely control this application and, therefore, this device, so they should never be exposed to the Internet. Proceed?
is_is: Þessar þjónustur bjóða hvorki upp á auðkenningu né dulritun. Hver sá sem getur tengst þeim mun geta haft fulla stjórn á þessu forriti og þar af leiðandi þessu tæki. Þess vegna ættu þær aldrei að vera aðgengilegt af internetinu. Halda áfram?

[ctx: #36634]
note: Text in confirm dialog when disabling setting "Services -> Control -> Require authentication"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should be secured by a password. Are you sure you want to disable authentication?
is_is: Hver sá sem hefur aðgang að vefviðmótinu mun geta haft fulla stjórn á þessu forriti og þar af leiðandi þessu tæki. Þess vegna ætti að setjai lykilorð hér fyrir neðan. Ertu viss um að þú viljir gera auðkenningu óvirka?

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
is_is: Ef auðkenning er virkjuð á vefþjóninum, verður einnig að setja inn lykilorð.

[ctx: #36636]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration by enabling authentication without a password set
en: You must first enter a password before web server authentication can be enabled.
is_is: Þú verður fyrst að setja inn lykilorð áður en hægt sé að virkja auðkenningu vefþjónsins.

[ctx: #36638]
note: Menuitem at "Settings -> System -> Add-ons"
en: Remove all orphaned add-ons
is_is: Fjarlægja allar afræktar viðbætur

[ctx: #36639]
note: Description of setting with label #36638 "Remove all orphaned dependencies"
en: Remove all modules and support libraries that have been automatically installed and are in an orphaned state.
is_is: Fjarlægðu allar kerfiseiningar og aðgerðasöfn sem hafa verið sett sjálfvirkt upp og sem eru ekki lengur í notkun.

[ctx: #36640]
note: Dialog caption
en: Orphaned add-ons
is_is: Afræktar viðbætur

[ctx: #36641]
note: Dialog text if orphaned add-ons were found and removed
en: The following orphaned add-ons were removed from your system: {0:s}.
is_is: Eftirfarandi munaðarlausar viðbætur voru fjarlægðar af kerfinu þínu: {0:s}.

[ctx: #36642]
note: Dialog text if no more orphaned add-ons left on the system
en: No orphaned add-ons to remove.
is_is: Engar afræktar viðbætur til að fjarlægja.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
is_is: Virkjar SSL-dulritun á vefþjóninum. Það þarf að útbúa Certificate special://userdata/server.pem og Key special://userdata/server.key handvirkt

[ctx: #36900]
en: movie
is_is: kvikmynd

[ctx: #36901]
en: movies
is_is: kvikmyndir

[ctx: #36902]
en: TV show
is_is: Sjónvarpsþáttur

[ctx: #36903]
en: TV shows
is_is: Sjónvarpsþættir

[ctx: #36904]
en: season
is_is: þáttaröð

[ctx: #36905]
en: seasons
is_is: þáttaraðir

[ctx: #36906]
en: episode
is_is: þáttur

[ctx: #36907]
en: episodes
is_is: þættir

[ctx: #36908]
en: music video
is_is: tónlistarmyndskeið

[ctx: #36909]
en: music videos
is_is: tónlistarmyndskeið

[ctx: #36910]
en: set
is_is: sett

[ctx: #36911]
en: sets
is_is: sett

[ctx: #36912]
en: video
is_is: myndskeið

[ctx: #36913]
en: videos
is_is: myndskeið

[ctx: #36914]
en: music
is_is: tónlist

[ctx: #36915]
en: music
is_is: tónlist

[ctx: #36916]
en: artist
is_is: flytjandi

[ctx: #36917]
en: artists
is_is: flytjendur

[ctx: #36918]
en: album
is_is: hljómplata

[ctx: #36919]
en: albums
is_is: hljómplötur

[ctx: #36920]
en: song
is_is: lag

[ctx: #36921]
en: songs
is_is: lög

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
is_is: (Sjónskertir)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
is_is: (Athugasemdir leikstjóra)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
is_is: (Athugasemdir leikstjóra 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
is_is: Síðast notuð uppsetning

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
is_is: Fletta inn í

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
is_is: Veldu þennan valkost ef móttakarinn þinn getur afkóðað Dolby Digital Plus (E-AC3) streymi.

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
is_is: Setja hámarksupplausn notandaviðmóts

[ctx: #37022]
en: UPnP player
is_is: UPnP spilari

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
is_is: Viltu stöðva afspilun á fjartengda tækinu?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
is_is: Stilla hljóð kóðara svo sem gæði og þjöppunarstuðul

[ctx: #37026]
en: Auto
is_is: Sjálfvirkt

[ctx: #37030]
en: Unlimited
is_is: Ótakmarkað

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
is_is: Skilgreinir hvernig á að opna / spila Blu-Ray diska. Ekki er enn kominn fullur stuðningur við valmyndir sumra diska og getur það stundum valdið vandræðum.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
is_is: Aðgengi fatlaðra

[ctx: #37033]
note: Description of category #287 Subtitles
en: This category contains the settings for subtitles
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir skjátexta

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
is_is: Velja frekar hljóðstreymi fyrir sjónskerta

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
is_is: Velja frekar hljóðstreymi fyrir sjónskerta framyfir önnur hljóðstreymi með sama tungumál

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
is_is: Velja frekar hljóðstreymi fyrir heyrnarskerta

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
is_is: Velja frekar hljóðstreymi fyrir heyrnarskerta framyfir önnur hljóðstreymi með sama tungumál

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
is_is: Forvelja skjátexta fyrir heyrnarskerta

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
is_is: Velja skjátexta fyrir heyrnarskerta framyfir aðra skjátexta með sama tungumáli

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
is_is: Velja frekar sjálfgefin hljóðstreymi

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
is_is: Er virkjað, eru hljóðstreymi sem merkt eru sjálfgefin (og eru á réttu tungumáli) í hærri forgangi en hljóðstreymi með meiri gæðum (fleiri rásir, hljóðkóðun, ...).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
is_is: Skilgreinir skrefastærð sem tekin þegar ýtt er á hopphnapp. Ef nokkurar skreflengdir eru tilgreindar fyrir hoppátt er hægt að ýta aftur á hopphnapp innan skilgreindar hoppbiðar. Hægt er að tilgreina aðgreind hopp áfram (pósitíft) og afturábak (negatíft).

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
is_is: Skilgreinir tímann sem þarf að bíða þegar ýtt er endurtekið á hopphnapp áður en hopp er framkvæmt. Á aðeins við ef notað er fleira en eitt skref í hoppum í ákveðna átt.

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
is_is: Búa til smámyndir á kaflaskilum

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
is_is: Búa til smámyndir á kaflaskilum til að sýna í kafla- / bókamerkjagluggum. Getur valdið auknu örgjörvaálagi.

[ctx: #37047]
en: WS-Discovery
is_is: WS-uppgötvun

[ctx: #37048]
note: Setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable WS-Discovery Service
is_is: Virkja WS-uppgötvunarþjónustu

[ctx: #37049]
note: Description of setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable service to search for SMB services using the WS-Discovery protocol
is_is: Virkja þjónustu til að leita að SMB-þjónustum með WS-Discovery samskiptamátanum

[ctx: #37050]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]WS-Discovery[/B] component
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]WS-uppgötvun[/B] eininguna

[ctx: #37051]
note: Setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS Protocol Version
is_is: Útgáfa NFS-samskiptamáta

[ctx: #37052]
note: Description of setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS protocol version to use when establishing NFS connections
is_is: Útgáfa NFS-samskiptamátans sem á að nota við að koma á NFS-tengingum

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
is_is: Sýna "Öll atriði" færslu

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
is_is: Sýna "Öll atriði" færslu í skráasöfnum t.d. "Öll albúm" eða "Allar þáttaraðir".

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
is_is: Takmarka uppfærslu notandaviðmóts meðan afspilun fer fram

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
is_is: Takmarka hraða (rammafjölda) á uppfærslu á viðmóti þegar er verið að spila myndir. Þetta minnkar álag á örgjörva og lagar spilunarvandamál þegar viðmót sést í afspilun.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
is_is: Ótakmarkað

[ctx: #38016]
note: Used to format framerate values. {0:d} will be replaced with the according number/integer, like "24 fps", "50 fps"
en: {0:d} fps
is_is: {0:d} r/sek

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
is_is: Svæði A - Ameríka, Austur-Asía og Suðaustur-Asía. Svæði B - Afríka, Miðausturlönd, Suðvestur-Asía, Evrópa, Ástralía, Nýjasjáland. Svæði C - Mið-Asía, meginlands-Kína, Mongólía, Suður-Asía, Hvíta-Rússland, Rússland, Úkraína, Kasakstan.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
is_is: Mín einkunn

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
is_is: Engin einkunn

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
is_is: Gefa mína einkunn

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
is_is: Val á upplýsingaveitu

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
is_is: Veldu upplýsingaveitu

[ctx: #38026]
en: Appearances
is_is: Birtingar

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
is_is: Myndmerkisstreymi

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
is_is: Horn

[ctx: #38033]
en: Role
is_is: Hlutverk

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
is_is: Hljómsveit

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
is_is: Textahöfundur

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
is_is: Endurhljóðblöndun

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
is_is: Útsetjari

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
is_is: Hjóðmaður

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
is_is: Framleiðandi

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
is_is: Plötusnúður

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
is_is: Hljóðblandari

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
is_is: [vantar]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
is_is: flytjendur á hljómplötu

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
is_is: Lag og flytjendur á hljómplötu

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
is_is: Allir þátttakendur

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
is_is: Öll hlutverk

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
is_is: Tónlistarsafnið þarf að endurlesa merkingar úr skrám. Viltu lesa þær inn núna?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
is_is: Ná í viðbótarupplýsingar fyrir hljómplötur og flytjendur? Slíkt getur tekið nokkurn tíma, þannig að þú gætir viljað gera þetta síðar

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
is_is: Framkvæma fulla skönnun jafnvel þótt tónlistarskrár séu óbreyttar?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
is_is: Setja sjálfgefna upplýsingaveitu

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
is_is: Setja fyrir þennan flytjanda

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
is_is: Setja fyrir alla birta flytjendur

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
is_is: Setja fyrir þessa hljómplötu

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
is_is: Setja fyrir allar birtar hljómplötur

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
is_is: Nota þessa upplýsingaveitu fyrir alla flytjendur sem birtast hér?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
is_is: Nota þessa upplýsingaveitu fyrir allar hljómplötur sem birtast hér?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
is_is: Nota þessa upplýsingaveitu fyrir alla flytjendur, hreinsa þannig út allar fyrri stillingar sem gerðar hafa verið fyrir staka listamenn?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
is_is: Nota þessa upplýsingaveitu fyrir allar hljómplötur, hreinsa þannig út allar fyrri stillingar sem gerðar hafa verið fyrir stakar hljómplötur?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
is_is: Viltu uppfæra núna upplýsingar fyrir öll þessi atriði?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
is_is: Viltu uppfæra núna upplýsingar fyrir þetta atriði?

[ctx: #38074]
en: Boxsets
is_is: Myndlyklar (boxsets)

[ctx: #38075]
en: * All discs
is_is: * Allir diskar

[ctx: #38076]
en: Disc title
is_is: Titill disks

[ctx: #38077]
en: Total discs
is_is: Diskar alls

[ctx: #38078]
en: Original year
is_is: Upprunalegt ár

[ctx: #38079]
en: Original date
is_is: Upprunaleg dagsetning

[ctx: #38081]
note: Music property - Album release status
en: Release status
is_is: Staða útgáfu

[ctx: #38082]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist
en: Added to end of playlist
is_is: Bætt við enda spilunarlistans

[ctx: #38083]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist to play next
en: Added to playlist to play next
is_is: Bætt á spilunarlista til að spila næst

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
is_is: Hluti sem inniheldur stillingar á afspilun efnis

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
is_is: Hluti sem inniheldur stillingar sem tengjast efnisveitum og hvernig upplýsingar um efni er safnað, geymt, birt og sett fram

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
is_is: Hluti sem inniheldur stillingar sem tengjast upplifun á myndrænu viðmóti og hvernig því er stýrt

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir afspilun myndskeiða

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir afspilun tónlistar

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir afspilun ljósmynda í skyggnusýningum

[ctx: #38106]
note: Description of category #14213 "Language"
en: This category contains the settings for audio / subtitles language and accessibility
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar á tungumáli hljóðs og skjátexta og fyrir auðveldað aðgengi

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar sem tengjast því hvernig upplýsingum um myndskeið er safnað, geymt, birt og sett fram

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar sem tengjast því hvernig upplýsingum um tónlist er safnað, geymt, birt og sett fram

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar sem tengjast því hvernig upplýsingum um ljósmyndir er safnað, geymt, birt og sett fram

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
is_is: Þessi flokkur inniheldur stillingar fyrir gagnagrunna safna

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
is_is: Þessi flokkur inniheldur aðrar stillingar fyrir myndræna viðmótið

[ctx: #38112]
note: Description of setting with label #12381 "Switch to visualisation on playback"
en: Automatically go to the visualisation window when audio playback starts
is_is: Skipta sjálfkrafa yfir í sjónhrifaglugga þegar hljóðafspilun byrjar

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
is_is: Ná í smámyndir úr myndskeiðum

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
is_is: Birta EXIF-myndaupplýsingar

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
is_is: Ef EXIF-upplýsingar eru tiltækar (dagsetning, tími og myndavél notuð, o.s.frv) munu þær vera birtar.

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
is_is: Endurstilla spilunarstaðsetningu

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
is_is: Flytja út tónlistarsafn

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
is_is: Ein skrá

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
is_is: Stakar skrár fyrir hvert atriði

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
is_is: Í möppur í safni

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
is_is: Veldu gerð útflutningsfrálags

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
is_is: Móttökumappa

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
is_is: atriði sem á að flytja út

[ctx: #38307]
en: Include artwork such as thumbnails and fanart
is_is: Hafa með myndefni á borð við smámyndir og aðdáendamyndir

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
is_is: Hafa með atriði sem ekki hafa verið skröpuð (til að útbúa sniðmát fyrir NFO-skrár)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
is_is: Setja upplýsingar yfir í NFO-skrár

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
is_is: Setja upplýsingar yfir í NFO-skrár (flyt núna aðeins út möppur flytjenda)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
is_is: Yfirskrifa fyrirliggjandi skrár

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
is_is: Flytjendur lags

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
is_is: Aðrir flytjendur

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
is_is: Get ekki flutt út í safnmöppur þar sem kerfismöppu með upplýsingum um flytjendur vantar

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
is_is: Gat ekki flutt út gögn því móttökumappan er ekki til

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
is_is: Flytja út

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
is_is: Ertu með staðværar upplýsingar um flytjendur/listamenn (NFO) og skrár með myndefni sem þú myndir vilja sækja? Settu inn staðsetningu á þessum möppum núna

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
is_is: Einungis möppur flytjenda

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
is_is: Flytjendur fluttir út í möppur með upplýsingum um flytjendur og hljómplötur í tónlistarmöppur

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
is_is: Hljómplötur fluttar út í tónlistarmöppur

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
is_is: Flytjendur fluttir út í möppur með upplýsingum um flytjendur

[ctx: #38325]
note: Explanation of what export artist folders only means see #38304
en: Artist subfolders created in Artist Information Folder
is_is: Undirmöppur flytjenda útbúnar í flytjendamöppu

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
is_is: Stilla upplýsingaveitur fyrir tónlist

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
is_is: Stilla upplýsingaveitur fyrir hljómplötur

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
is_is: Stilla upplýsingaveitur fyrir flytjendur

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
is_is: Ná í aðrar upplýsingar og myndefni við skönnun

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
is_is: Upplýsingaveita fyrir hljómplötur

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
is_is: Upplýsingaveita fyrir flytjendur

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
is_is: Staðvær mappa með upplýsingum um flytjendur

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
is_is: Valkostir við að ná í viðbótarupplýsingar

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
is_is: Veldu hvernig eigi að virkja stillingar

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
is_is: Hvernig á að virkja stillingar upplýsingaveitu

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
is_is: Flyt inn spilunarferil laga

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
is_is: Samsvarandi gögn

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
is_is: Uppfæri lög

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
is_is: Flyt inn feril laga - {0:d} uppfært af {0:d} innfluttum lögum

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
is_is: Get ekki lesið XML-skrá

[ctx: #39004]
note: Description of category "Library" with label #14202
en: This category provides access to the windows for source management and library management facilities
is_is: Þessi flokkur gefur aðgang að gluggum til að stilla efnisveitur og umsýslu á söfnum

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
is_is: Þetta gefur aðgang að þeim hluta kerfisins þar sem hægt er að bæta við og stýra veitum fyrir myndskeiðum/kvikmyndum.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
is_is: Þetta gefur aðgang að þeim hluta kerfisins þar sem hægt er að bæta við og stýra veitum fyrir tónlist.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
is_is: Þetta gefur aðgang að þeim hluta kerfisins þar sem hægt er að bæta við og stýra veitum fyrir ljósmyndir.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
is_is: Aðdráttur - 120% breidd

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
is_is: Aðdráttur - 110% breidd

[ctx: #39010]
en: Select sort method
is_is: Veldu aðferð við röðun

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
is_is: Hámarksbiðtími eftir netkerfi

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
is_is: Stilltu hámarkstímann sem beðið er eftir að netkerfið verði virkt eftir að kerfið er ræst eða vakið upp. Þegar þessi tími er liðinn er klárað að ræsa kerfið.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
is_is: Sýndar-skráakerfi

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
is_is: Viltu einnig fjarlægja öll tengd gögn þessarar viðbótar (t.d. stillingar)?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
is_is: Afkóðari myndar

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
is_is: Áfram með hljóðbók

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
is_is: Virkjar UPnP. Þetta gerir þér kleyft að streyma miðlunarefni í söfnunum þínum til UPnP-biðlara og að finna fjartengda UPnP-miðlara.

[ctx: #39018]
en: optional
is_is: valkvætt

[ctx: #39019]
en: installed
is_is: uppsett

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
is_is: Eftirfarandi aukaviðbætur verða settar inn

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
is_is: Halda áfram með uppsetningu?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
is_is: Kerfiskröfur

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
is_is: Kyn

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
is_is: Annað form

[ctx: #39027]
note: Sort name of artist (e.g. Jackson, Michael)
en: Sortname
is_is: Röðunarheiti

[ctx: #39028]
note: Text for yes/no dialog when silently uninstalling an add-on
en: Add-on: {0:s}[CR]Origin: {1:s}[CR]Version: {2:s}[CR]- will be uninstalled and replaced. Would you like to proceed?
is_is: Viðbótin: {0:s}[CR]Uppruni: {1:s}[CR]Útgáfa: {2:s}[CR]- verður fjarlægð og skipt út. Viltu halda áfram?

[ctx: #39029]
note: Text for yes/no dialog to indicate that an add-on was manually installed
en: Manually installed
is_is: Uppsett handvirkt

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
is_is: Uppruni

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
is_is: Gagnagjafar

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
is_is: Framkvæma í ræsingu

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
is_is: Spila sjónvarp

[ctx: #39102]
en: Play Radio
is_is: Spila útvarp

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
is_is: Tókst ekki að stilla netstaðsetningu. Ógild slóð var gefin.

[ctx: #39104]
en: View as text
is_is: Skoða sem texta

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
is_is: sjálfgefið

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
is_is: þvingað

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
is_is: fyrirsagnir

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
is_is: lýsing á hljóði

[ctx: #39109]
en: Select Program
is_is: Veldu forrit

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
is_is: Veldu upplausn

[ctx: #39111]
note: audio flag - FLAG_ORIGINAL language prefix displayed in audio settings stream selection
en: original
is_is: upprunaleg

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
is_is: Niðurblöndun (downmix): Miðja hljóðblöndunarstig

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
is_is: Miðja hljóðblöndunarstig í dB miðað við lýsigögn eða sjálfgefið gildi (-3 dB)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
is_is: Smámynd fyrir þátt

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
is_is: Söguþráður kvikmyndar

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
is_is: Söguþráður þáttar

[ctx: #39117]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Announcer[/B] component
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]Announcer[/B] eininguna

[ctx: #39118]
note: Label for action to present native iOS sharing sheet
en: Share debug log
is_is: Villuleitarupplýsingar sameigna

[ctx: #39119]
en: Last modified
is_is: Síðast breytt

[ctx: #39120]
en: Skip filename matching for external audio tracks
is_is: Sleppa samsvörun skráaheita fyrir utanaðkomandi hljóðrásir

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
is_is: Birting og flakk í safni

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
is_is: Upplýsingaveitur safns

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
is_is: Myndskreytingar

[ctx: #39124]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Add-ons[/B] component
is_is: Ítarleg atvikaskráning fyrir [B]Add-ons[/B] eininguna

[ctx: #39125]
en: Enable tag reading in file view
is_is: Virkja lestur merkja í skráasýn

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
is_is: Nota allar staðværar myndskrár sem myndskreytingar

[ctx: #39128]
note: Description of setting with label #39127 "Use all local image files as artwork"
en: All image files located alongside the media files are picked up as artwork during library scan, with the file name as the art type.
is_is: Allar myndskrár sem finnast með margmiðlunarskránum eru skilgreindar sem myndefni við skönnun á safni, skráarheiti þeirra verður notað sem gerð myndefnis.

[ctx: #39129]
en: Use all remote artwork fetched by scrapers
is_is: Nota allar fjartengdar myndskrár sem skraparar hafa sótt

[ctx: #39130]
note: Description of setting with label #39129 "Use all remote artwork fetched by scrapers"
en: Use the first of each art type of the remote artwork in scraper results to fill any missing art not populated with local art.
is_is: Nota fyrstu niðurstöðu á gerð myndefnis sem skrapari finnur í fjartengdum skrám til að fylla upp í myndefni sem ekki er til staðar á kerfinu.

[ctx: #39131]
en: Artist art types whitelist
is_is: Listi yfir leyfilegt myndefni flytjenda

[ctx: #39132]
note: Description of setting with label #39131 "Artist art types whitelist"
en: Limit the artist artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
is_is: Takmarka við aðeins þær gerðir sem tilteknar eru í listanum það myndefni flytjenda sem sótt er á tækinu eða með fjartengdum skrapara

[ctx: #39133]
en: Album art types whitelist
is_is: Listi yfir leyfilegt myndefni plötuumslaga

[ctx: #39134]
note: Description of setting with label #39133 "Album art types whitelist"
en: Limit the album artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
is_is: Takmarka við aðeins þær gerðir sem tilteknar eru í listanum það myndefni plötuumslaga sem sótt er á tækinu eða með fjartengdum skrapara

[ctx: #39135]
en: Thumbnail image files
is_is: Smámyndaskrár

[ctx: #39136]
note: Description of setting with label #39135 "Thumbnail image files"
en: The names of files that contain primary artwork (thumbnails), generally square and used both full and in reduced size to visually identify a folder, artist, album or song
is_is: Heiti skráa sem innihalda grunnmyndefni (smámyndir), venjulega ferningslaga og notaðar bæði í fullri og smækkaðri stærð til að auðkenna myndrænt möppur, flytjendur, hljómplötur eða lög

[ctx: #39137]
en: Artwork level
is_is: Stig myndefnis

[ctx: #39138]
note: Description of setting with label #39137 "Artwork level"
en: The amount of artwork automatically selected - [Maximum] all local images and remote art; [Basic] save space on limited devices or when using a simple skin; [Custom] configured by user for detailed control; [None] no art
is_is: Magn myndefnis sem valið er sjálfkrafa - [Hámark] allar myndir á tækinu og fjartengt myndefni; [Einfalt] spara pláss á takmörkuðum tækjum eða þegar notað er einfalt skinn; [Sérsniðið] skilgreint af notanda til að hafa nákvæma stjórn; [Ekkert] ekkert myndefni

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
is_is: Hámark

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
is_is: Einfalt

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
is_is: Sérsniðið

[ctx: #39143]
en: Movie art types whitelist
is_is: Listi yfir leyfilegt myndefni kvikmynda

[ctx: #39144]
note: Description of setting with label #39150 "Movie art types whitelist"
en: Limit the movie and movie set artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
is_is: Takmarka við aðeins þær gerðir sem tilteknar eru í listanum það myndefni kvikmynda og kvikmyndasetta sem sótt er á tækinu eða með fjartengdum skrapara

[ctx: #39145]
en: TV show art types whitelist
is_is: Listi yfir leyfilegt myndefni sjónvarpsþátta

[ctx: #39146]
note: Description of setting with label #39152 "TV show art types whitelist"
en: Limit the TV show and season artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
is_is: Takmarka við aðeins þær gerðir sem tilteknar eru í listanum það myndefni sjónvarpsþátta og þáttaraða sem sótt er á tækinu eða með fjartengdum skrapara

[ctx: #39147]
en: Episode art types whitelist
is_is: Listi yfir leyfilegt myndefni þátta

[ctx: #39148]
note: Description of setting with label #39154 "Episode art types whitelist"
en: Limit the episode artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
is_is: Takmarka við aðeins þær gerðir sem tilteknar eru í listanum það myndefni þátta sem sótt er á tækinu eða með fjartengdum skrapara

[ctx: #39149]
en: Music video art types whitelist
is_is: Listi yfir leyfilegt myndefni tónlistarmyndbanda

[ctx: #39150]
note: Description of setting with label #39156 "Music video art types whitelist"
en: Limit the music video artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
is_is: Takmarka við aðeins þær gerðir sem tilteknar eru í listanum það myndefni tónlistarmyndbanda sem sótt er á tækinu eða með fjartengdum skrapara

[ctx: #39151]
note: Display Hardware scaling filter setting toggle
en: Display hardware scaling filter
is_is: Birta vélbúnaðasíu kvörðunar

[ctx: #39152]
note: Description
en: Integer scaling (IS) is a Nearest-Neighbor(NN) upscaling technique using Display Engine
is_is: Heiltölukvörðun (Integer scaling - IS) er svokölluð næsta-nágranna uppkvörðunartækni (Nearest-Neighbor - NN) sem notar Display Engine

[ctx: #39153]
en: Windowing system:
is_is: Gluggakerfi:

[ctx: #39154]
note: Override subtitles styles setting list
en: Override subtitles styles
is_is: Hunsa stíla skjátexta

[ctx: #39155]
note: Description of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Some subtitle formats such as SSA / ASS / WebVTT can include metadata like font style, colors, size, alignments, positions, etc. you can override the styles with your customizations (please note that side effects may occur in some cases).
is_is: Sum snið skjátexta eins og SSA / ASS / WebVTT geta innihaldið lýsigögn á borð við leturstíl, liti, stærð, hliðjöfnun, staðsetningar, o.fl. Þú getur tekið yfir stílana með sérsníðingum (athugaðu samt að í einhverjum tilfellum gætu komið fram aukaverkanir).

[ctx: #39156]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Positions
is_is: Staðsetningar

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
is_is: Stílar

[ctx: #39158]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles and positions
is_is: Stílar og staðsetningar

[ctx: #39159]
note: Subtitle border size setting toggle
en: Border size
is_is: Stærð jaðars

[ctx: #39160]
note: Subtitle border colour setting
en: Border colour
is_is: Litur jaðars

[ctx: #39161]
note: CC Subtitles text alignment setting list
en: Text alignment
is_is: Jöfnun texta

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
is_is: Vinstri

[ctx: #39163]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Center
is_is: Miðjað

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
is_is: Hægri

[ctx: #39165]
note: Type of background for displaying the subtitles
en: Background type
is_is: Tegund bakgrunns

[ctx: #39166]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Shadow
is_is: Skuggi

[ctx: #39167]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Box
is_is: Kassi

[ctx: #39168]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Square box
is_is: Ferningur

[ctx: #39169]
note: Description of setting with label #39166 "Background type"
en: Type of background to apply to subtitles.
is_is: Tegund bakgrunns sem setja skal á skjátexta.

[ctx: #39170]
note: Subtitle shadow size setting
en: Shadow size
is_is: Stærð skugga

[ctx: #39171]
note: Subtitle shadow colour setting
en: Shadow colour
is_is: Litur skugga

[ctx: #39172]
note: Subtitle shadow opacity setting
en: Shadow opacity
is_is: Ógegnsæi skugga

[ctx: #39173]
note: Subtitle blur setting
en: Blur
is_is: Móða

[ctx: #39174]
note: SystemInfo string for the display's supported HDR types
en: Display supported HDR types
is_is: Birta studdar gerðir af HDR

[ctx: #39175]
note: Progress text on splash screen, to build the font cache
en: Building font cache in progress - please wait
is_is: Bygging skyndiminnis fyrir letur í gangi - dokaðu við

[ctx: #39176]
note: Helper text for gui sound volume setting
en: Relative volume for gui sounds
is_is: Afstæður hljóðstyrkur fyrir hljóð viðmóts

[ctx: #39177]
note: Dialog caption related to the speech to text process
en: Speech to text
is_is: Tal-í-texta

[ctx: #39178]
note: Dialog text to notify that the speech service is not available
en: Speech recognition service not available
is_is: Talgreiningarþjónusta ekki tiltæk

[ctx: #39179]
note: Dialog text to notify that microphone is listening
en: Listening...
is_is: Hlustandi...

[ctx: #39180]
note: Dialog text to notify that there has been no matching recognition result
en: No recognition result matched
is_is: Engin niðurstaða greiningar samsvaraði

[ctx: #39181]
note: Dialog text to notify that there has been a speech recognition error
en: Speech recognition error
is_is: Villa í talgreiningu

[ctx: #39182]
note: Subtitle vertical margin setting
en: Vertical margin
is_is: Lóðrétt spássía

[ctx: #39183]
note: Help text for setting "Vertical margin" of label #39182
en: Allows you to add a margin in top and bottom aligned text. Changing this setting will affect also subtitle position set with the Video calibration.
is_is: Gerir þér kleift að bæta við lóðréttri spássíu á texta sem jafnaður er upp eða niður. Breyting á þessum stillingum mun einnig hafa áhrif á staðsetningu skjátexta sem stilltur er með kvörðun á myndmerki.

[ctx: #39184]
note: Window screen calibration: the current subtitle calibration value with vertical margin
en: Current value: {0:d} (with vertical margin: {1:d})
is_is: Núverandi gildi: {0:d} (með lóðréttri spássíu: {1:d})

[ctx: #39185]
note: Dialog text to notify that there are insufficient permissions for speech recognition
en: Insufficient permissions for speech recognition
is_is: Ekki nægar heimildir fyrir talgreiningu

[ctx: #39186]
note: Title of group menu subtitles
en: Styles for text based subtitles
is_is: Stílar fyrir skjátexta á textaformi

[ctx: #39187]
note: Title of group menu subtitles
en: Closed caption subtitles
is_is: Skjátextar (CC)

[ctx: #39188]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: No background
is_is: Enginn bakgrunnur

[ctx: #39189]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Available only with manual subtitle position
is_is: Aðeins tilækt með handvirkri staðsetningu skjátexta

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
is_is: Útgáfur

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
is_is: Útgáfa

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
is_is: Fletta skrám

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
is_is: Útgáfur
