KODI Main - en to pt_br translation catalogue (4194 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
pt_br: Programas

[ctx: #1]
en: Pictures
pt_br: Imagens

[ctx: #2]
en: Music
pt_br: Músicas

[ctx: #3]
en: Videos
pt_br: Vídeos

[ctx: #4]
en: TV guide
pt_br: Guia de TV

[ctx: #5]
en: Settings
pt_br: Ajustes

[ctx: #7]
en: File manager
pt_br: Gestor de arquivos

[ctx: #8]
en: Weather
pt_br: Clima

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
pt_br: Segunda

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
pt_br: Terça

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
pt_br: Quarta

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
pt_br: Quinta

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
pt_br: Sexta

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
pt_br: Sábado

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
pt_br: Domingo

[ctx: #21]
en: January
pt_br: Janeiro

[ctx: #22]
en: February
pt_br: Fevereiro

[ctx: #23]
en: March
pt_br: Março

[ctx: #24]
en: April
pt_br: Abril

[ctx: #25]
en: May
pt_br: Maio

[ctx: #26]
en: June
pt_br: Junho

[ctx: #27]
en: July
pt_br: Julho

[ctx: #28]
en: August
pt_br: Agosto

[ctx: #29]
en: September
pt_br: Setembro

[ctx: #30]
en: October
pt_br: Outubro

[ctx: #31]
en: November
pt_br: Novembro

[ctx: #32]
en: December
pt_br: Dezembro

[ctx: #41]
en: Mon
pt_br: Seg

[ctx: #42]
en: Tue
pt_br: Ter

[ctx: #43]
en: Wed
pt_br: Qua

[ctx: #44]
en: Thu
pt_br: Qui

[ctx: #45]
en: Fri
pt_br: Sex

[ctx: #46]
en: Sat
pt_br: Sáb

[ctx: #47]
en: Sun
pt_br: Dom

[ctx: #52]
en: Feb
pt_br: Fev

[ctx: #54]
en: Apr
pt_br: Abr

[ctx: #55]
en: May
pt_br: Mai

[ctx: #58]
en: Aug
pt_br: Ago

[ctx: #59]
en: Sep
pt_br: Set

[ctx: #60]
en: Oct
pt_br: Out

[ctx: #62]
en: Dec
pt_br: Dez

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
pt_br: Sul

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
pt_br: Norte

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
pt_br: Oeste

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
pt_br: Leste

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
pt_br: Variável

[ctx: #98]
en: View: Auto
pt_br: Ver: Auto

[ctx: #99]
en: View: Auto big
pt_br: Ver: Auto grande

[ctx: #100]
en: View: Icons
pt_br: Ver: Ícones

[ctx: #101]
en: View: List
pt_br: Ver: Lista

[ctx: #102]
en: Scan
pt_br: Examinar

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
pt_br: Classificar por: Nome

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
pt_br: Classificar por: Data

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
pt_br: Classificar por: Tamanho

[ctx: #106]
en: No
pt_br: Não

[ctx: #107]
en: Yes
pt_br: Sim

[ctx: #109]
en: Create thumbs
pt_br: Criar ícones

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
pt_br: Criar miniaturas

[ctx: #111]
en: Shortcuts
pt_br: Atalhos

[ctx: #112]
en: Paused
pt_br: Pausado

[ctx: #113]
en: Update failed
pt_br: Falha na atualização

[ctx: #114]
en: Installation failed
pt_br: Falha na instalação

[ctx: #115]
en: Copy
pt_br: Copiar

[ctx: #116]
en: Move
pt_br: Mover

[ctx: #117]
en: Delete
pt_br: Excluir

[ctx: #118]
en: Rename
pt_br: Renomear

[ctx: #119]
en: New folder
pt_br: Nova pasta

[ctx: #120]
en: Confirm copy
pt_br: Confirme cópia

[ctx: #121]
en: Confirm move
pt_br: Confirme mover

[ctx: #122]
en: Confirm delete
pt_br: Confirme excluir

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
pt_br: Deseja copiar os arquivos selecionados?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
pt_br: Deseja mover os arquivos selecionados?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
pt_br: Deseja excluir os arquivos selecionados?[CR]Atenção - ação não pode ser desfeita!

[ctx: #127]
en: Objects
pt_br: Objetos

[ctx: #128]
en: General
pt_br: Geral

[ctx: #129]
en: Slideshow
pt_br: Apresentação

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
pt_br: Dados do sistema

[ctx: #131]
en: Display
pt_br: Tela

[ctx: #132]
en: Albums
pt_br: Álbuns

[ctx: #133]
en: Artists
pt_br: Artistas

[ctx: #134]
en: Songs
pt_br: Músicas

[ctx: #135]
en: Genres
pt_br: Gêneros

[ctx: #136]
en: Playlists
pt_br: Listas de reprodução

[ctx: #137]
en: Search
pt_br: Buscar

[ctx: #138]
en: System information
pt_br: Dados do sistema

[ctx: #139]
en: Temperatures:
pt_br: Temperaturas:

[ctx: #142]
en: Time:
pt_br: Hora:

[ctx: #143]
en: Current:
pt_br: Atual:

[ctx: #144]
en: Build:
pt_br: Versão:

[ctx: #145]
en: Network:
pt_br: Rede:

[ctx: #146]
en: Type:
pt_br: Tipo:

[ctx: #147]
en: Static
pt_br: Estático

[ctx: #149]
en: MAC address
pt_br: Endereço MAC

[ctx: #150]
en: IP address
pt_br: Endereço IP

[ctx: #154]
en: Storage
pt_br: Armazenamento

[ctx: #155]
en: Drive
pt_br: Disco

[ctx: #156]
en: Free
pt_br: Livre

[ctx: #157]
en: Video
pt_br: Vídeo

[ctx: #158]
en: Free memory
pt_br: Memória livre

[ctx: #159]
en: No link
pt_br: Sem conexão

[ctx: #160]
en: Free
pt_br: Livre

[ctx: #162]
en: Tray open
pt_br: Gaveta aberta

[ctx: #163]
en: Reading
pt_br: Lendo

[ctx: #164]
en: No disc
pt_br: Sem disco

[ctx: #165]
en: Disc present
pt_br: Disco presente

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
pt_br: Cancelar operações no arquivo

[ctx: #169]
en: Resolution
pt_br: Resolução

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
pt_br: Ajustar taxa de atualização da tela

[ctx: #171]
en: Sort title
pt_br: Classificar por título

[ctx: #172]
en: Release date
pt_br: Data de lançamento

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
pt_br: Exibir vídeos 4:3 como

[ctx: #174]
en: Compiled:
pt_br: Compilada em:

[ctx: #175]
en: Moods
pt_br: Astral

[ctx: #176]
en: Styles
pt_br: Estilos

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
pt_br: {0:s} inicializado com sucesso

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
pt_br: {0:s} foi inicializado com sucesso.

[ctx: #179]
en: Song
pt_br: Música

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
pt_br: Duração

[ctx: #181]
en: Select album
pt_br: Selecionar álbum

[ctx: #182]
en: Tracks
pt_br: Faixas

[ctx: #183]
en: Review
pt_br: Crítica

[ctx: #184]
en: Refresh
pt_br: Atualizar

[ctx: #185]
en: Searching album
pt_br: Buscando álbum

[ctx: #187]
en: No albums found!
pt_br: Nenhum álbum encontrado!

[ctx: #188]
en: Select all
pt_br: Selecionar todos

[ctx: #189]
en: Scanning media information
pt_br: Procurando informações da mídia

[ctx: #190]
en: Save
pt_br: Salvar

[ctx: #191]
en: Shuffle
pt_br: Aleatório

[ctx: #192]
en: Clear
pt_br: Limpar

[ctx: #193]
en: Scan
pt_br: Examinar

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
pt_br: Buscando...

[ctx: #195]
en: No information found!
pt_br: Nenhuma informação encontrada!

[ctx: #196]
en: Select movie:
pt_br: Selecione o filme:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
pt_br: Consultando {0:s} informação

[ctx: #198]
en: Loading movie details
pt_br: Carregando detalhes do filme

[ctx: #199]
en: Web interface
pt_br: Interface web

[ctx: #200]
en: Audio encoders
pt_br: Encoders de Áudio

[ctx: #201]
en: Audio decoders
pt_br: Decoders de Áudio

[ctx: #202]
en: Tagline
pt_br: Subtítulo

[ctx: #203]
en: Plot outline
pt_br: Sinopse

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
pt_br: Compilação

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
pt_br: Votos

[ctx: #206]
en: Cast
pt_br: Elenco

[ctx: #207]
en: Plot
pt_br: Enredo

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
pt_br: Reproduzir

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
pt_br: Próximo

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
pt_br: Anterior

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
pt_br: Calibrar interface de usuário...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
pt_br: Calibração de vídeo

[ctx: #215]
en: Soften
pt_br: Suavizar

[ctx: #216]
en: Zoom amount
pt_br: Nível de zoom

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
pt_br: Proporção de pixels

[ctx: #218]
en: DVD drive
pt_br: Drive de DVD/BD

[ctx: #219]
en: Please insert disc
pt_br: Por favor insira um disco

[ctx: #220]
en: Remote share
pt_br: Compartilhamento remoto

[ctx: #221]
en: Network is not connected
pt_br: Rede não está conectada

[ctx: #222]
en: Cancel
pt_br: Cancelar

[ctx: #224]
en: Speed
pt_br: Velocidade

[ctx: #225]
en: Vertical shift
pt_br: Deslocamento vertical

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
pt_br: Carregar informações dos CDs de áudio dos serviços online

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
pt_br: Misturar lista de reprodução ao carregar

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
pt_br: Tempo para parada do HDD

[ctx: #230]
en: Video filters
pt_br: Filtros de vídeo

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
pt_br: Nenhum

[ctx: #232]
en: Point
pt_br: Ponto

[ctx: #234]
en: Anisotropic
pt_br: Anisotrópico

[ctx: #235]
en: Quincunx
pt_br: Quincuncial

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
pt_br: Cúbico gaussian

[ctx: #237]
en: Minification
pt_br: Redução

[ctx: #238]
en: Magnification
pt_br: Ampliação

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
pt_br: Limpar a lista de reprodução ao terminar

[ctx: #240]
en: Display mode
pt_br: Modo de exibição

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
pt_br: Tela cheia #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
pt_br: Janela

[ctx: #243]
en: Refresh rate
pt_br: Taxa de atualização

[ctx: #244]
en: Full screen
pt_br: Tela Cheia

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
pt_br: Dimensões: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})

[ctx: #248]
en: Language
pt_br: Idioma

[ctx: #249]
en: Music
pt_br: Música

[ctx: #250]
en: Visualisation
pt_br: Visualização

[ctx: #251]
en: Select destination directory
pt_br: Selecionar diretório de destino

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
pt_br: Estéreo upmix

[ctx: #253]
en: Number of channels
pt_br: Número de canais

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
pt_br: Receiver decodifica DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
pt_br: Recuperando informações sobre o CD

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
pt_br: Erro

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
pt_br: Ativar leitura de etiquetas ID3

[ctx: #259]
en: Opening
pt_br: Abrindo

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
pt_br: Aguardando início....

[ctx: #262]
en: Scripts output
pt_br: Saída de scripts

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
pt_br: Permitir controle remoto via HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
pt_br: Gravar

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
pt_br: Parar grav.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
pt_br: Classificar por: Faixa

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
pt_br: Classificar por: Tempo

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
pt_br: Classificar por: Título

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
pt_br: Classificar por: Artista

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
pt_br: Classificar por: Álbum

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
pt_br: Ajuste da proporção de pixels

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
pt_br: Ajuste até que fique um quadrado perfeito

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
pt_br: Ajuste do canto superior esquerdo

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
pt_br: Ajuste do canto inferior direito

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
pt_br: Mova a seta para modificar o tamanho da tela

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
pt_br: Posição das legendas

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
pt_br: Mova a barra para modificar a posição das legendas

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
pt_br: Não foi possível carregar os ajustes

[ctx: #280]
en: Using default settings
pt_br: Usando ajuste padrão

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
pt_br: Favor verificar os arquivos XML

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
pt_br: Localizado {0:d} itens

[ctx: #283]
en: Search results
pt_br: Resultados da busca

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
pt_br: Nenhum resultado encontrado

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
pt_br: Idioma de áudio preferido

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
pt_br: Idioma de legenda preferido

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
pt_br: Legendas

[ctx: #288]
en: Font
pt_br: Fonte

[ctx: #289]
en: Size
pt_br: Tamanho

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
pt_br: Faixa de compressão dinâmica

[ctx: #291]
en: Video
pt_br: Vídeo

[ctx: #292]
en: Audio
pt_br: Áudio

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
pt_br: Procurar legendas

[ctx: #294]
en: Create bookmark
pt_br: Criar marcador

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
pt_br: Limpar marcadores

[ctx: #297]
en: Audio offset
pt_br: Atraso de áudio

[ctx: #298]
en: Bookmarks
pt_br: Marcadores

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
pt_br: Marcador {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
pt_br: Receiver decodifica MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
pt_br: Receiver decodifica MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
pt_br: Receiver decodifica MP3

[ctx: #303]
en: Delay
pt_br: Atraso

[ctx: #304]
en: Language
pt_br: Idioma

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
pt_br: Ativado

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
pt_br: Não intercalado

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
pt_br: Padrão da mídia

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
pt_br: Idioma original

[ctx: #309]
en: User interface language
pt_br: Idioma da Interface do Usuário

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
pt_br: Layouts de teclado virtual

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
pt_br: Limpando banco de dados

[ctx: #314]
en: Preparing...
pt_br: Preparando...

[ctx: #315]
en: Database error
pt_br: Erro no banco de dados

[ctx: #316]
en: Searching songs...
pt_br: Buscando músicas...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
pt_br: Banco de dados excluído com sucesso

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
pt_br: Limpando músicas...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
pt_br: Erro ao limpar músicas

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
pt_br: Limpando artistas...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
pt_br: Erro ao limpar artistas

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
pt_br: Limpando gêneros, papéis etc..

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
pt_br: Erro limpando gêneros, papéis etc.

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
pt_br: Limpando caminhos...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
pt_br: Erro ao limpar caminhos

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
pt_br: Limpando álbuns...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
pt_br: Erro ao limpar álbuns

[ctx: #328]
en: Writing changes...
pt_br: Gravando alterações...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
pt_br: Erro ao gravar as alterações

[ctx: #330]
en: This may take some time...
pt_br: Isto pode demorar um pouco...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
pt_br: Compactando o banco de dados...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
pt_br: Erro ao compactar o banco de dados

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
pt_br: Deseja limpar a coleção?

[ctx: #334]
en: Clean library...
pt_br: Limpar biblioteca ...

[ctx: #335]
en: Start
pt_br: Iniciar

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
pt_br: Conversão de taxa de quadros

[ctx: #337]
en: Output configuration
pt_br: Configuração de Saída

[ctx: #338]
en: Fixed
pt_br: Fixo

[ctx: #339]
en: Optimized
pt_br: Otimizado

[ctx: #340]
en: Various artists
pt_br: Diversos artistas

[ctx: #341]
en: Play disc
pt_br: Reproduzir disco

[ctx: #342]
en: Movies
pt_br: Filmes

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
pt_br: Ajustar taxa de quadros

[ctx: #344]
en: Actors
pt_br: Atores

[ctx: #345]
en: Year
pt_br: Ano

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
pt_br: Mantenha o volume original no downmix

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
pt_br: Receiver decodifica áudio DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
pt_br: Permitir passthrough

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
pt_br: Receiver decodifica áudio Dolby True-HD

[ctx: #350]
en: Programs
pt_br: Programas

[ctx: #351]
en: Off
pt_br: Desligado

[ctx: #352]
en: Dim
pt_br: Escurecer

[ctx: #353]
en: Black
pt_br: Tela preta

[ctx: #354]
en: Matrix trails
pt_br: Estilo matrix

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
pt_br: Tempo de espera

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
pt_br: Modo de proteção de tela

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
pt_br: Temporizador função de desligamento

[ctx: #358]
en: All albums
pt_br: Todos os álbuns

[ctx: #359]
en: Recently added albums
pt_br: Álbuns adicionados recentemente

[ctx: #360]
en: Screensaver
pt_br: Proteção de tela

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
pt_br: Apresentação recursiva

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
pt_br: Nível de escurecimento da proteção de tela

[ctx: #363]
en: Sort by: File
pt_br: Classificar por: Arquivo

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
pt_br: Receiver decodifica Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
pt_br: Classificar por: Nome

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
pt_br: Classificar por: Ano

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
pt_br: Classificar por: Votação

[ctx: #369]
en: Title
pt_br: Títulos

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
pt_br: Trovoadas

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
pt_br: Parcialmente

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
pt_br: Predominantemente

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
pt_br: Ensolarado

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
pt_br: Nublado

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
pt_br: Neve

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
pt_br: Chuva

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
pt_br: Leve

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
pt_br: Chuvas rápidas

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
pt_br: Pouco

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
pt_br: Dispersas

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
pt_br: Vento

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
pt_br: Forte

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
pt_br: Claro

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
pt_br: Limpo

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
pt_br: Encoberto

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
pt_br: Cedo

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
pt_br: Pancada de chuva

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
pt_br: Nevada forte

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
pt_br: Mínima

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
pt_br: Média

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
pt_br: Máxima

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
pt_br: Nevoeiro

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
pt_br: Neblina

[ctx: #396]
en: Select location
pt_br: Selecione local

[ctx: #397]
en: Refresh time
pt_br: Tempo de atualização

[ctx: #398]
en: Temperature units
pt_br: Unidade de temperatura

[ctx: #399]
en: Speed units
pt_br: Unidade de velocidade

[ctx: #400]
en: Weather
pt_br: Clima

[ctx: #401]
en: Temp
pt_br: Temperatura

[ctx: #402]
en: Feels like
pt_br: Ambiente

[ctx: #403]
en: UV index
pt_br: Índice UV

[ctx: #404]
en: Wind
pt_br: Vento

[ctx: #405]
en: Dew point
pt_br: Pt. de orvalho

[ctx: #406]
en: Humidity
pt_br: Umidade

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
pt_br: Layouts de teclado

[ctx: #409]
en: Defaults
pt_br: Padrões

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
pt_br: Acessando o serviço de meteorologia

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
pt_br: Obtendo informações de tempo para:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
pt_br: Não foi possível obter dados da previsão do tempo

[ctx: #414]
en: No review for this album
pt_br: Sem crítica para este álbum

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
pt_br: Baixando miniatura...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
pt_br: Ver: Ícones grandes

[ctx: #418]
en: Low
pt_br: Mín

[ctx: #419]
en: High
pt_br: Máx

[ctx: #420]
en: Best match
pt_br: Melhor correspondência

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
pt_br: Manter dispositivo de áudio ativo

[ctx: #422]
en: Delete album information
pt_br: Excluir informações do álbum

[ctx: #423]
en: Delete CD information
pt_br: Excluir informações do CD

[ctx: #424]
en: Select
pt_br: Selecionar

[ctx: #425]
en: No album information found
pt_br: Não foram encontradas informações sobre o álbum

[ctx: #426]
en: No CD information found
pt_br: Não foram encontradas informações sobre o CD

[ctx: #427]
en: Disc
pt_br: Disco

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
pt_br: Insira o CD/DVD correto

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
pt_br: Por favor insira o seguinte disco:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
pt_br: Classificar por: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
pt_br: Nenhum cache

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
pt_br: Excluir filme da coleção

[ctx: #433]
en: Would you really like to remove '{0:s}' from the library?
pt_br: Você realmente gostaria de remover '{0:s}' da biblioteca?

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
pt_br: De {0:s} em {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
pt_br: Nenhum drive de disco ótico detectado

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
pt_br: Este vídeo está armazenado em um disco óptico (por exemplo, DVD, Blu-ray) e não pode ser reproduzido porque seu dispositivo não possui uma unidade apropriada.

[ctx: #437]
en: Removable disk
pt_br: Disco removível

[ctx: #438]
en: Opening file
pt_br: Abrindo arquivo

[ctx: #440]
en: Hard disk
pt_br: Disco rígido

[ctx: #442]
en: Local network
pt_br: Rede Local

[ctx: #444]
en: Video
pt_br: Vídeo

[ctx: #445]
en: Audio
pt_br: Áudio

[ctx: #447]
en: Autorun media
pt_br: Auto executar

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
pt_br: Receiver decodifica Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
pt_br: Ativado

[ctx: #450]
en: Columns
pt_br: Colunas

[ctx: #451]
en: Row 1 address
pt_br: Endereço linha 1

[ctx: #452]
en: Row 2 address
pt_br: Endereço linha 2

[ctx: #453]
en: Row 3 address
pt_br: Endereço linha 3

[ctx: #454]
en: Row 4 address
pt_br: Endereço linha 4

[ctx: #455]
en: Rows
pt_br: Linhas

[ctx: #456]
en: Mode
pt_br: Modo

[ctx: #457]
en: Switch view
pt_br: Troca visualização

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
pt_br: Limitar taxa amostragem (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
pt_br: Legendas

[ctx: #460]
en: Audio stream
pt_br: Stream de áudio

[ctx: #461]
en: [active]
pt_br: [ativo]

[ctx: #462]
en: Subtitle stream
pt_br: Faixa de legenda

[ctx: #463]
en: Backlight
pt_br: Luz de fundo

[ctx: #464]
en: Brightness
pt_br: Brilho

[ctx: #465]
en: Contrast
pt_br: Contraste

[ctx: #467]
en: Type
pt_br: Tipo

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
pt_br: Mova a barra para reposicionar o OSD

[ctx: #469]
en: OSD position
pt_br: Posição do painel OSD

[ctx: #470]
en: Credits
pt_br: Créditos

[ctx: #474]
en: Off
pt_br: Desligado

[ctx: #475]
en: Music only
pt_br: Só músicas

[ctx: #476]
en: Music & video
pt_br: Música & vídeo

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
pt_br: Não foi possível carregar a lista de reprodução

[ctx: #479]
en: Skin & language
pt_br: Skin e idioma

[ctx: #480]
en: Appearance
pt_br: Aparência

[ctx: #481]
en: Audio options
pt_br: Opções de áudio

[ctx: #482]
en: About Kodi
pt_br: Sobre o Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
pt_br: Excluir álbum

[ctx: #486]
en: Repeat
pt_br: Repetir

[ctx: #487]
en: Repeat one
pt_br: Repetir uma

[ctx: #488]
en: Repeat folder
pt_br: Repetir pasta

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
pt_br: Reproduzir a música seguinte automaticamente

[ctx: #491]
en: - Use big icons
pt_br: - Usar ícones grandes

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
pt_br: Redimensionar legendas

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
pt_br: Opções avançadas (apenas para experts!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
pt_br: Margem total de áudio (dB)

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
pt_br: Ampliar área do vídeo para a mesma resolução da tela

[ctx: #496]
en: Calibration
pt_br: Calibragem

[ctx: #497]
en: Show file extensions
pt_br: Exibir extensão dos arquivos

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
pt_br: Classificar por: Tipo

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
pt_br: Impossível conectar com serviço online de busca

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
pt_br: Falha na recuperação de informações do álbum

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
pt_br: Procurando nomes do álbum...

[ctx: #502]
en: Open
pt_br: Abrir

[ctx: #503]
en: Busy
pt_br: Ocupado

[ctx: #504]
en: Empty
pt_br: Vazio

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
pt_br: Carregando informações de mídia a partir de arquivos...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
pt_br: Verificando arquivos de mídia...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
pt_br: Classificar por: Uso

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
pt_br: Ativar visualizações

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
pt_br: Ativar troca do modo de vídeo

[ctx: #512]
en: Startup window
pt_br: Janela inicial

[ctx: #513]
en: Home window
pt_br: Janela principal

[ctx: #514]
en: Manual settings
pt_br: Ajustes manuais

[ctx: #515]
en: Genre
pt_br: Gênero

[ctx: #517]
en: Recently played albums
pt_br: Álbuns reproduzidos recentemente

[ctx: #518]
en: Launch
pt_br: Iniciar

[ctx: #519]
en: Launch in...
pt_br: Iniciar em...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
pt_br: Compilações

[ctx: #522]
en: Remove source
pt_br: Remover origem

[ctx: #523]
en: Switch media
pt_br: Trocar mídia

[ctx: #524]
en: Select playlist
pt_br: Selecionar lista de reprodução

[ctx: #525]
en: New playlist...
pt_br: Nova lista de reprodução...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
pt_br: Adicionar à lista de reprodução

[ctx: #527]
en: Manually add to library
pt_br: Adicionar à coleção manualmente

[ctx: #528]
en: Enter title
pt_br: Insira o título

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
pt_br: Erro: título duplicado

[ctx: #530]
en: Select genre
pt_br: Selecione o gênero

[ctx: #531]
en: New genre
pt_br: Novo gênero

[ctx: #532]
en: Manual addition
pt_br: Adição manual

[ctx: #533]
en: Enter genre
pt_br: Insira o gênero

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
pt_br: Ver: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
pt_br: Lista

[ctx: #536]
en: Icons
pt_br: Ícones

[ctx: #537]
en: Big list
pt_br: Lista grande

[ctx: #538]
en: Big icons
pt_br: Ícones grandes

[ctx: #539]
en: Wide
pt_br: Largo

[ctx: #540]
en: Big wide
pt_br: Bem largo

[ctx: #541]
en: Album icons
pt_br: Ícones de álbum

[ctx: #542]
en: DVD icons
pt_br: Ícones de DVD

[ctx: #544]
en: Media info
pt_br: Informações de mídia

[ctx: #545]
en: Audio output device
pt_br: Dispositivo de saída de áudio

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
pt_br: Dispositivo de saída passthrough

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
pt_br: Sem biografia para este artista

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
pt_br: Converter áudio multicanal para estéreo

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
pt_br: Número

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
pt_br: Ordenado por: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
pt_br: Nome

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
pt_br: Data

[ctx: #553]
en: Size
pt_br: Tamanho

[ctx: #554]
en: Track
pt_br: Faixa

[ctx: #555]
en: Time
pt_br: Duração

[ctx: #556]
en: Title
pt_br: Título

[ctx: #557]
en: Artist
pt_br: Artista

[ctx: #558]
en: Album
pt_br: Álbum

[ctx: #559]
en: Playlist
pt_br: Lista de Reprodução

[ctx: #561]
en: File
pt_br: Arquivo

[ctx: #562]
en: Year
pt_br: Ano

[ctx: #563]
en: Rating
pt_br: Nota

[ctx: #564]
en: Type
pt_br: Tipo

[ctx: #565]
en: Usage
pt_br: Uso

[ctx: #566]
en: Album artist
pt_br: Artista do álbum

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
pt_br: Execuções

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
pt_br: Última reprodução

[ctx: #569]
en: Comment
pt_br: Comentário

[ctx: #570]
en: Date added
pt_br: Adicionado em

[ctx: #571]
en: Default
pt_br: Padrão

[ctx: #572]
en: Studio
pt_br: Estúdio

[ctx: #573]
en: Path
pt_br: Caminho

[ctx: #574]
en: Country
pt_br: País

[ctx: #575]
en: In progress
pt_br: Em progresso

[ctx: #576]
en: Times played
pt_br: Número de execuções

[ctx: #577]
en: Date taken
pt_br: Data em que foi tirada

[ctx: #578]
en: Artist / Year
pt_br: Artista / Ano

[ctx: #580]
en: Sort direction
pt_br: Direção da classificação

[ctx: #581]
en: Sort method
pt_br: Método de classificação

[ctx: #582]
en: View mode
pt_br: Modo de exibição

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
pt_br: Lembrar modo de exibição para pastas diferentes

[ctx: #584]
en: Ascending
pt_br: Ascendente

[ctx: #585]
en: Descending
pt_br: Descendente

[ctx: #586]
en: Edit playlist
pt_br: Editar lista de reprodução

[ctx: #587]
en: Filter
pt_br: Filtro

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
pt_br: Cancelar modo festa

[ctx: #589]
en: Party mode
pt_br: Modo festa

[ctx: #590]
en: Random
pt_br: Aleatório

[ctx: #591]
en: Off
pt_br: Desligado

[ctx: #592]
en: One
pt_br: Uma

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
pt_br: Todos

[ctx: #594]
en: Off
pt_br: Desligado

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
pt_br: Repetir: Desligado

[ctx: #596]
en: Repeat: One
pt_br: Repetir: uma

[ctx: #597]
en: Repeat: All
pt_br: Repetir: todas

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
pt_br: Extrair CD de áudio

[ctx: #601]
en: Medium
pt_br: Média

[ctx: #602]
en: Standard
pt_br: Padrão

[ctx: #603]
en: Extreme
pt_br: Extrema

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
pt_br: Taxa de bits constante

[ctx: #605]
en: Ripping...
pt_br: Extraindo...

[ctx: #607]
en: To:
pt_br: Para:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
pt_br: Não foi possível extrair o CD ou faixa pois o CDDARipPath não foi definido.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
pt_br: Extrair faixa de áudio

[ctx: #611]
en: Enter number
pt_br: Insira o número

[ctx: #612]
en: Bits/sample
pt_br: Bits/amostragem

[ctx: #613]
en: Sample rate
pt_br: Taxa de amostragem

[ctx: #614]
en: Virtual folder
pt_br: Pasta virtual

[ctx: #620]
en: Audio CDs
pt_br: CDs de áudio

[ctx: #621]
en: Encoder
pt_br: Codificador

[ctx: #622]
en: Quality
pt_br: Qualidade

[ctx: #623]
en: Bitrate
pt_br: Taxa de bits

[ctx: #624]
en: Include track number
pt_br: Incluir o número da faixa

[ctx: #625]
en: All songs of
pt_br: Todas as músicas de

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
pt_br: Seriados em andamento

[ctx: #629]
en: View mode
pt_br: Modo de visualização

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
pt_br: 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
pt_br: Wide Zoom

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
pt_br: 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
pt_br: Tamanho original

[ctx: #636]
en: Custom
pt_br: Personalizado

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
pt_br: Ajustes de volume

[ctx: #639]
en: Use track levels
pt_br: Usar nível da faixa

[ctx: #640]
en: Use album levels
pt_br: Usar níveis do álbum

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
pt_br: Arquivos com informação de ReplayGain

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
pt_br: Arquivos sem informação de ReplayGain

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
pt_br: Evitar proteção de clipping em arquivos com replaygained

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
pt_br: 16:9 - não linear

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
pt_br: É preciso descompactar um arquivo grande. Continuar?

[ctx: #646]
en: Remove from library
pt_br: Remover da coleção

[ctx: #647]
en: Export video library
pt_br: Exportar coleção de vídeos

[ctx: #648]
en: Import video library
pt_br: Importar coleção de vídeos

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
pt_br: Importando

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
pt_br: Exportando

[ctx: #651]
en: Browse for library
pt_br: Procurar coleção

[ctx: #652]
en: Years
pt_br: Anos

[ctx: #653]
en: Update library
pt_br: Atualizar coleção

[ctx: #654]
en: Show debug information
pt_br: Mostrar informações de depuração

[ctx: #655]
en: Browse for executable
pt_br: Procurar executável

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
pt_br: Procurar lista de reprodução

[ctx: #657]
en: Browse for folder
pt_br: Procurar pasta

[ctx: #658]
en: Song information
pt_br: Informações sobre a música

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
pt_br: Expansão não linear

[ctx: #660]
en: Volume amplification
pt_br: Amplificação de volume

[ctx: #661]
en: Choose export folder
pt_br: Pasta de exportação

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
pt_br: Este arquivo não está mais disponível.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
pt_br: Gostaria de remover da coleção?

[ctx: #664]
en: Browse for script
pt_br: Procurar script

[ctx: #665]
en: Compression level
pt_br: Nível de Compressão

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
pt_br: Habilitar depuração de componente específico

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
pt_br: Ativar transcodificação Dolby Digital (AC3)

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
pt_br: Especifique o componente por depurar...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
pt_br: Registro detalhado para a biblioteca [B]SMB[/B]

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
pt_br: Registro detalhado para a biblioteca [B]libcURL[/B] (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
pt_br: Registro detalhado para as bibliotecas [B]FFmpeg[/B]

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
pt_br: Registro detalhado das chamadas [B]D-Bus[/B]

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
pt_br: Registro detalhado para as requisições [B]JSON-RPC[/B]

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
pt_br: Registro detalhado para o componente [B]Áudio[/B]

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
pt_br: Registro detalhado para a biblioteca [B]AirTunes[/B]

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
pt_br: Registro detalhado para componente [B]UPnP[/B]

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
pt_br: Registro detalhado para biblioteca [B]libCEC[/B]

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
pt_br: Registro detalhado para o componente [B]Vídeo[/B]

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
pt_br: Registro detalhado para o componente [B]Servidor Web[/B]

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
pt_br: Registro detalhado para o componente [B]Banco de Dados[/B]

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
pt_br: Registro detalhado para [B]informação de timing de áudio/vídeo[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
pt_br: Registro detalhado para o componente [B]Múltiplas Janelas[/B]

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
pt_br: Registro detalhado do componente [B]PVR[/B]

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
pt_br: Registro detalhado do componente [B]EPG[/B]

[ctx: #687]
en: From metadata
pt_br: Do metadata

[ctx: #688]
note: Description of setting with label #39159 "Border size"
en: Set the border size.
pt_br: Definir o tamanho da borda.

[ctx: #689]
note: Description of setting with label #39160 "Border colour"
en: Set the border colour.
pt_br: Definir a cor da borda.

[ctx: #690]
note: Description of setting with label #39173 "Blur"
en: Set the blur.
pt_br: Definir o desfoque.

[ctx: #691]
note: Description of setting with label #39171 "Shadow colour"
en: Set the shadow colour.
pt_br: Definir a cor da sombra.

[ctx: #692]
note: Description of setting with label #39172 "Shadow opacity"
en: Set the shadow opacity.
pt_br: Definir a opacidade da sombra.

[ctx: #693]
note: Description of setting with label #39170 "Shadow size"
en: Set the shadow size.
pt_br: Definir o tamanho da sombra.

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
pt_br: Limpando a coleção

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
pt_br: Removendo músicas antigas da coleção

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
pt_br: Este caminho já foi examinado anteriormente

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
pt_br: Não posso limpar coleção enquanto rodando tarefas em segundo plano

[ctx: #705]
en: Network
pt_br: Rede

[ctx: #706]
en: Server
pt_br: Servidor

[ctx: #708]
en: Use proxy server
pt_br: Usar servidor proxy

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
pt_br: Porta inválida. O valor deve ser entre 1 e 65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
pt_br: Proxy HTTP

[ctx: #715]
en: Assignment
pt_br: Atribuição

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
pt_br: Automático (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
pt_br: Manual (estático)

[ctx: #719]
en: IP address
pt_br: Endereço IP

[ctx: #720]
en: Netmask
pt_br: Máscara de sub-rede

[ctx: #721]
en: Default gateway
pt_br: Gateway padrão

[ctx: #722]
en: DNS server
pt_br: Servidor DNS

[ctx: #723]
en: Save & restart
pt_br: Salvar & reiniciar

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
pt_br: Endereço IP inválido. O valor deve ser AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
pt_br: com números entre 0 e 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
pt_br: As mudanças não foram salvas. Deseja continuar mesmo assim?

[ctx: #727]
en: Web server
pt_br: Servidor Web

[ctx: #728]
en: FTP server
pt_br: Servidor FTP

[ctx: #729]
en: Enable SSL
pt_br: Ativar SSL

[ctx: #730]
en: Port
pt_br: Porta

[ctx: #731]
en: Black
pt_br: Preto

[ctx: #732]
en: Save & apply
pt_br: Salvar & aplicar

[ctx: #733]
en: Password
pt_br: Senha

[ctx: #734]
en: No pass
pt_br: Sem senha

[ctx: #735]
en: Character set
pt_br: Codificação

[ctx: #736]
en: Style
pt_br: Estilo

[ctx: #737]
en: Colour
pt_br: Cor

[ctx: #739]
en: Bold
pt_br: Negrito

[ctx: #740]
en: Italics
pt_br: Itálico

[ctx: #741]
en: Bold italics
pt_br: Negrito itálico

[ctx: #742]
en: White
pt_br: Branco

[ctx: #743]
en: Yellow
pt_br: Amarelo

[ctx: #744]
en: Files
pt_br: Arquivos

[ctx: #745]
en: Background colour
pt_br: Cor de fundo

[ctx: #746]
en: Background opacity
pt_br: Opacidade do fundo

[ctx: #747]
en: Error loading image
pt_br: Erro ao carregar imagem

[ctx: #748]
en: Edit path
pt_br: Editar caminho

[ctx: #749]
en: Mirror image
pt_br: Espelhar imagem

[ctx: #750]
en: Are you sure?
pt_br: Tem certeza?

[ctx: #751]
en: Removing source
pt_br: Removendo origem

[ctx: #752]
en: Opacity
pt_br: Opacidade

[ctx: #754]
en: Add program link
pt_br: Adicionar link de programa

[ctx: #755]
en: Edit program path
pt_br: Editar caminho do programa

[ctx: #756]
en: Edit program name
pt_br: Editar nome do programa

[ctx: #757]
en: Edit path depth
pt_br: Editar a profundidade do caminho

[ctx: #759]
en: View: Big list
pt_br: Ver: lista grande

[ctx: #760]
en: Yellow
pt_br: Amarelo

[ctx: #761]
en: White
pt_br: Branco

[ctx: #762]
en: Blue
pt_br: Azul

[ctx: #763]
en: Bright green
pt_br: Verde claro

[ctx: #764]
en: Yellow green
pt_br: Verde amarelado

[ctx: #765]
en: Cyan
pt_br: Ciano

[ctx: #766]
en: Light grey
pt_br: Cinza claro

[ctx: #767]
en: Grey
pt_br: Cinza

[ctx: #768]
en: Dark Grey
pt_br: Cinza Escuro

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
pt_br: Erro {0:d}: compartilhamento não disponível

[ctx: #772]
en: Audio
pt_br: Áudio

[ctx: #773]
en: Seeking
pt_br: Procurando

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
pt_br: Pasta de apresentação (slideshow)

[ctx: #790]
en: Remote control
pt_br: Controle Remoto

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
pt_br: Permitir controle remoto deste sistema por programas

[ctx: #792]
en: Port
pt_br: Porta

[ctx: #793]
en: Port range
pt_br: Intervalo de portas

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
pt_br: Permitir controle remoto por programas em outros sistemas

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
pt_br: Atraso de repetição inicial (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
pt_br: Atraso de repetição contínuo (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
pt_br: Número máximo de clientes

[ctx: #798]
en: Internet access
pt_br: Acesso internet

[ctx: #799]
en: Library update
pt_br: Atualizar coleção

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
pt_br: {0:s} de {1:s} disponível

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
pt_br: Tipo

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
pt_br: Procurar no guia por

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
pt_br: Entre com o termo a procurar para localização de eventos no guia

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
pt_br: Procura completa (ou somente procura pelo título)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
pt_br: Qualquer dia

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
pt_br: Todos os dias

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
pt_br: Qualquer canal

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
pt_br: Iniciar a qualquer momento

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
pt_br: Gravações agrupadas

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
pt_br: Prevenir episódios duplicados

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
pt_br: Margem de tempo ao iniciar gravação

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
pt_br: Margem de tempo ao finalizar gravação

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
pt_br: Gravar todos os episódios

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
pt_br: Gravar somente novos episódios

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
pt_br: Terminar a qualquer momento

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
pt_br: Máximo de gravações

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
pt_br: Uma vez (Agendado pela regra do temporizador)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
pt_br: Uma vez

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
pt_br: Uma vez (baseado no guia)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
pt_br: Regra de Agendamento

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
pt_br: Regra de agendamento (baseado no guia)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
pt_br: Lembrete: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
pt_br: Gravando: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
pt_br: Definir lembrete

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
pt_br: Excluir lembrete

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
pt_br: Regra de agendamento excluída

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
pt_br: Ver lembrete

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
pt_br: Editar lembrete

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
pt_br: Segundas-feiras

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
pt_br: Terças-feiras

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
pt_br: Quartas-feiras

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
pt_br: Quintas-feiras

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
pt_br: Sextas-feiras

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
pt_br: Sábados

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
pt_br: Domingos

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
pt_br: Pré Estréia

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
pt_br: Ao Vivo

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
pt_br: Deseja remover este temporizador ou os temporizadores que se repetem que estejam agendados?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
pt_br: Somente este

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
pt_br: Novo

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
pt_br: Ativado

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
pt_br: Desativado

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
pt_br: Deseja realmente excluir este temporizador de repetição e todos os temporizadores agendados?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
pt_br: Deseja realmente remover este temporizador?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
pt_br: Confirmar parar de gravar

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
pt_br: Deseja realmente interromper esta gravação?

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
pt_br: Final

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
pt_br: Número de porta inválido

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
pt_br: Intervalo de portas válido 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
pt_br: Intervalo de portas válido 1024-65535

[ctx: #853]
note: Label for denoting any channel for a certain client in timer settings dialog
en: Any channel from client "{0:s}"
pt_br: Qualquer canal do cliente "{0:s}"

[ctx: #854]
note: Label for denoting any channel from any available client in timer settings dialog
en: Any channel from any client
pt_br: Qualquer canal de qualquer cliente

[ctx: #855]
note: Label for Estuary 'Recently added channels' 'home screen widget
en: Recently added channels
pt_br: Canais adicionados recentemente

[ctx: #856]
note: Label for the origin of a channel group (provided by a PVR client add-on).
en: Client
pt_br: Cliente

[ctx: #857]
note: Label for the origin of a channel group (automatically created by Kodi).
en: System
pt_br: Sistema

[ctx: #858]
note: Label for the origin of a channel group (manually created by the user).
en: User
pt_br: Usuário

[ctx: #859]
note: Label postfix for channel groups containing content from all channels (e.g. "PVR Client 1 [All channels]")
en: {0:s} [All channels]
pt_br: {0:s} [Todos os canais]

[ctx: #860]
note: Label for setting 'Delete after watching' and delete confirmation dialog box.
en: Delete after watching
pt_br: Excluir depois de assistir

[ctx: #861]
note: Help text for setting 'Delete after watching'.
en: Configure whether recordings should be deleted after watching.
pt_br: Configure se as gravações devem ser excluídas após serem assistidas.

[ctx: #862]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Keep after watching.
en: No
pt_br: Não

[ctx: #863]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Confirm delete.
en: Ask
pt_br: Perguntar

[ctx: #864]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Delete after watching.
en: Yes
pt_br: Sim

[ctx: #865]
note: Text for delete after watch confirmation dialog box.
en: Do you want to delete this recording?
pt_br: Deseja excluir essa gravação?

[ctx: #866]
note: Text for auto delete after watch toast message.
en: Recording deleted: '{0:s}'
pt_br: Gravação excluída: '{0:s}'

[ctx: #997]
en: Add pictures...
pt_br: Adicionar imagens...

[ctx: #998]
en: Add music...
pt_br: Adicionar música...

[ctx: #999]
en: Add videos...
pt_br: Adicionar vídeos...

[ctx: #1000]
en: Preview
pt_br: Visualização

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
pt_br: Incapaz de conectar

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
pt_br: A conexão com a rede local não pôde ser estabelecida. Isto pode ser devido a rede não estar conectada. Gostaria de adicionar assim mesmo?

[ctx: #1006]
en: IP address
pt_br: Endereço IP

[ctx: #1007]
en: Add network location
pt_br: Adicionar Local de rede

[ctx: #1008]
en: Protocol
pt_br: Protocolo

[ctx: #1009]
en: Server address
pt_br: Endereço do servidor

[ctx: #1010]
en: Server name
pt_br: Nome do servidor

[ctx: #1011]
en: Remote path
pt_br: Caminho remoto

[ctx: #1012]
en: Shared folder
pt_br: Pasta compartilhada

[ctx: #1013]
en: Port
pt_br: Porta

[ctx: #1014]
en: Username
pt_br: Nome do usuário

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
pt_br: Procurar servidor de rede

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
pt_br: Digite o endereço de rede do servidor

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
pt_br: Digite o caminho no servidor

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
pt_br: Digite o número da porta

[ctx: #1019]
en: Enter the username
pt_br: Digite o nome de usuário

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
pt_br: Digite o caminho ou procure a localização de mídia.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
pt_br: Digite um nome para a mídia de origem.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
pt_br: Procurar novo compartilhamento

[ctx: #1024]
en: Browse
pt_br: Navegar

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
pt_br: Não foi possível encontrar informações do diretório. Isto pode ser devido a rede não estar conectada. Gostaria de adicionar assim mesmo?

[ctx: #1026]
en: Add source
pt_br: Adicionar origem

[ctx: #1027]
en: Edit source
pt_br: Editar origem

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
pt_br: Digite o novo nome

[ctx: #1030]
en: Browse for image
pt_br: Procurar imagem

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
pt_br: Procurar pasta de imagem

[ctx: #1032]
en: Add network location...
pt_br: Adicionar local de rede...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
pt_br: Procurar arquivo

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
pt_br: Habilitar botões de submenu

[ctx: #1036]
en: Favourites
pt_br: Favoritos

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
pt_br: Add-ons de Vídeo

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
pt_br: Add-ons de Áudio

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
pt_br: Add-ons de Imagens

[ctx: #1040]
en: Loading directory
pt_br: Carregando diretório

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
pt_br: Recuperados {0:d} itens

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
pt_br: Recuperado {0:d} de {1:d} itens

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
pt_br: Add-ons de programas

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
pt_br: Selecionar ícone de plug-in

[ctx: #1046]
en: Access points
pt_br: Pontos de acesso (sem fio)

[ctx: #1048]
en: Username
pt_br: Usuário

[ctx: #1049]
en: Script settings
pt_br: Ajustes do script

[ctx: #1051]
en: Enter web address
pt_br: Digite a URL

[ctx: #1052]
en: Require authentication
pt_br: Requer autenticação

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
pt_br: Escolha se as requisições no servidor web requer um usuário e senha, que deve ser configurada abaixo, se habilitado. É recomendado sempre deixar essa configuração habilitada.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
pt_br: Proxy Tipo

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
pt_br: SOCKS5 com resolução remota do DNS

[ctx: #1200]
en: SMB client
pt_br: Cliente SMB

[ctx: #1201]
en: NFS Client
pt_br: Cliente NFS

[ctx: #1202]
en: Workgroup
pt_br: Grupo de trabalho

[ctx: #1203]
en: Default username
pt_br: Usuário padrão

[ctx: #1204]
en: Default password
pt_br: Senha padrão

[ctx: #1207]
en: WINS server
pt_br: Servidor WINS

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
pt_br: Montar compartilhamento SMB

[ctx: #1210]
en: Remove
pt_br: Remover

[ctx: #1211]
en: Music
pt_br: Música

[ctx: #1212]
en: Video
pt_br: Vídeo

[ctx: #1213]
en: Pictures
pt_br: Imagens

[ctx: #1214]
en: Files
pt_br: Arquivos

[ctx: #1215]
en: Music & video
pt_br: Música & vídeo

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
pt_br: Música & imagens

[ctx: #1217]
en: Music & files
pt_br: Música & arquivos

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
pt_br: Vídeo & imagens

[ctx: #1219]
en: Video & files
pt_br: Vídeo & arquivos

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
pt_br: Imagens & arquivos

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
pt_br: Música, vídeo e imagens

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
pt_br: Todos

[ctx: #1223]
en: Disabled
pt_br: Desabilitado

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
pt_br: Arquivo & música & vídeo

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
pt_br: Arquivo & imagem & música

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
pt_br: Arquivo & imagem & vídeo

[ctx: #1229]
en: Music & programs
pt_br: Música & programas

[ctx: #1230]
en: Video & programs
pt_br: Vídeo & programas

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
pt_br: Imagens & programas

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
pt_br: Música & vídeo & imagens & programas

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
pt_br: Programas & vídeo & música

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
pt_br: Programas & imagens & música

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
pt_br: Programas & imagens & vídeo

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
pt_br: Anunciar serviços para outros sistemas

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
pt_br: Ativar suporte Airplay para "vídeos" e "imagens"

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
pt_br: Permitir controle volume

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
pt_br: Ativar suporte ao AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
pt_br: Nome do Dispositivo

[ctx: #1272]
en: Use password protection
pt_br: Usar proteção com senha

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
pt_br: Filtro {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
pt_br: Dispositivo de áudio personalizado

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
pt_br: Dispositivo passthrough personalizado

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
pt_br: Controle de volume gradual

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
pt_br: Arejado

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
pt_br: Temperatura

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
pt_br: Pressão

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
pt_br: Proximidade

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
pt_br: Intensidade

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
pt_br: Irregular

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
pt_br: Muito

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
pt_br: Extrema

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
pt_br: Turbilhões

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
pt_br: Céu Limpo

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
pt_br: Indisponível

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
pt_br: Furacão

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
pt_br: Frio

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
pt_br: Ventoso

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
pt_br: Ajustes

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
pt_br: Brisa

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
pt_br: Gentil

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
pt_br: Vento forte, perto de vendaval

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
pt_br: Severo

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
pt_br: Violento

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
pt_br: Correntes de ar

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
pt_br: e

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
pt_br: Congelando

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
pt_br: Tarde

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
pt_br: Isoladas

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
pt_br: Chuva com trovoadas

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
pt_br: Trovão

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
pt_br: Sol

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
pt_br: Pesada

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
pt_br: no(a)

[ctx: #1406]
note: Weather token
en: the
pt_br: o(a)

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
pt_br: Arredores

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
pt_br: Gelo

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
pt_br: Cristais

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
pt_br: Calmo

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
pt_br: com

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
pt_br: ventoso

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
pt_br: Trovoada

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
pt_br: Chuvisco

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
pt_br: Enevoado

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
pt_br: Partículas

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
pt_br: Trovoadas

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
pt_br: Superficial

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
pt_br: Moderado

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
pt_br: Muito alto

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
pt_br: Ventoso

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
pt_br: Névoa

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
pt_br: Carregado de nuvens

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
pt_br: Grânulos de

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
pt_br: Granizo

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
pt_br: Fumaça

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
pt_br: Vulcânica

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
pt_br: Cinza

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
pt_br: Muito difundido

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
pt_br: Poeira

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
pt_br: Areia

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
pt_br: Turbilhões

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
pt_br: Tempestade de areia

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
pt_br: Soprando

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
pt_br: Miúda

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
pt_br: Pequeno

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
pt_br: e

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
pt_br: Chuva com neve

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
pt_br: com

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
pt_br: de

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
pt_br: Funil

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
pt_br: Nuvem

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
pt_br: Desconhecido

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
pt_br: Ventania

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
pt_br: Precipitação

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
pt_br: Parcial

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
pt_br: Colocar tela em descanso quando inativo

[ctx: #2050]
en: Runtime
pt_br: Duração

[ctx: #2080]
en: Empty list
pt_br: Lista vazia

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
pt_br: Voltar para a lista pai porque a lista ativa foi esvaziada

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
pt_br: Nova versão necessária. Verifique o log para mais informações sobre essa mensagem.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
pt_br: {0:s} com erro

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
pt_br: Erro add-on

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
pt_br: Verifique o log para mais informações.

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
pt_br: Usar core DTS

[ctx: #2204]
en: Select this option if you want to passthrough DTS-HD formats as DTS, otherwise, DTS-HD formats will be played via PCM
pt_br: Selecione esta opção se você deseja passar os formatos DTS-HD como DTS, caso contrário, os formatos DTS-HD serão reproduzidos via PCM

[ctx: #10001]
en: Programs
pt_br: Programas

[ctx: #10002]
en: Pictures
pt_br: Imagens

[ctx: #10003]
en: File manager
pt_br: Gestor de arquivos

[ctx: #10004]
en: Settings
pt_br: Ajustes

[ctx: #10005]
en: Not available
pt_br: Não disponível

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
pt_br: N/D

[ctx: #10007]
en: System information
pt_br: Dados do sistema

[ctx: #10008]
en: Play next
pt_br: Reproduzir seguinte

[ctx: #10009]
note: Header label for add-on configuration removal dialog
en: Confirm add-on configuration removal
pt_br: Confirme a remoção da configuração do add-on

[ctx: #10010]
note: Header label for add-on configuration removal selection dialog
en: Select add-on configuration to remove
pt_br: Selecione configuração do add-on para remover

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
pt_br: Ajustes - Vídeos - Calibrar tela

[ctx: #10012]
note: Header label for add-on configuration selection dialog
en: Add-on configurations and settings
pt_br: Add-on configurações e ajustes

[ctx: #10013]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Edit add-on settings
pt_br: Editar ajustes do add-on

[ctx: #10014]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Add add-on configuration
pt_br: Adicionar ajuste add-on

[ctx: #10015]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Remove add-on configuration
pt_br: Remover configuração do add-on

[ctx: #10016]
en: Settings - System
pt_br: Ajustes - Sistema

[ctx: #10017]
note: Settings group label
en: Add-on configuration
pt_br: Configuração do add-on

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
pt_br: Ajustes - Serviço

[ctx: #10019]
note: Item label for add-on configuration removal dialog
en: Do you want to remove the add-on configuration "{0:s}"?
pt_br: Você deseja remover a configuração do addon "{0:s}"?

[ctx: #10020]
note: Item label used in add-on setup selection dialog
en: Edit "{0:s}" [{1:s}]
pt_br: Editar "{0:s}" [{1:s}]

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
pt_br: Ajustes - TV

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
pt_br: Ajustes - Jogos

[ctx: #10024]
en: Titles
pt_br: Títulos

[ctx: #10025]
en: Videos
pt_br: Vídeos

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
pt_br: Vídeos / Lista de reprodução

[ctx: #10029]
en: Login screen
pt_br: Tela de login

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
pt_br: Ajustes - Player

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
pt_br: Ajustes - Mídia

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
pt_br: Ajustes - Interface

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
pt_br: Ajustes - Perfis

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
pt_br: Ajustes da Skin

[ctx: #10036]
en: Basic
pt_br: Básico

[ctx: #10037]
en: Standard
pt_br: Padrão

[ctx: #10038]
en: Advanced
pt_br: Avançado

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
pt_br: Navegador de complementos

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
pt_br: Redefinir ajustes acima para o padrão

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
pt_br: Você tem certeza que quer redefinir os ajustes desta categoria?

[ctx: #10043]
en: Help
pt_br: Ajuda

[ctx: #10044]
en: No help available
pt_br: Nenhuma ajuda disponível

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
pt_br: Redefine todas os ajustes visíveis para os seus valores originais.

[ctx: #10046]
en: No categories available
pt_br: Sem categorias disponíveis

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
pt_br: Tente alterar o nível de ajustes para ver as categorias e ajustes adicionais.

[ctx: #10048]
en: Add video source
pt_br: Adicionar fonte de vídeo

[ctx: #10049]
en: Add music source
pt_br: Adicionar fonte de música

[ctx: #10050]
en: Event log
pt_br: Log de eventos

[ctx: #10051]
en: Add program source
pt_br: Adicionar fonte de programa

[ctx: #10052]
en: Add file source
pt_br: Adicionar fonte de arquivos

[ctx: #10053]
en: Edit video source
pt_br: Editar fonte de vídeo

[ctx: #10054]
en: Edit music source
pt_br: Editar fonte de música

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
pt_br: Editar fonte de imagem

[ctx: #10056]
en: Edit program source
pt_br: Editar fonte de programa

[ctx: #10057]
en: Edit file source
pt_br: Editar fonte de arquivo

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
pt_br: Remover tag da biblioteca

[ctx: #10060]
en: Favourites
pt_br: Favoritos

[ctx: #10099]
en: Pointer
pt_br: Ponteiro

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
pt_br: Diálogo Sim / Não

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
pt_br: Diálogo de Progresso

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
pt_br: Teclado virtual

[ctx: #10104]
en: Volume bar
pt_br: Barra de volume

[ctx: #10106]
en: Context menu
pt_br: Menu de Contexto

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
pt_br: Diálogo de Notificação

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
pt_br: Entrada Numérica

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
pt_br: Entrada de Gamepad

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
pt_br: Menu Desligar

[ctx: #10114]
en: Player controls
pt_br: Controles do Player

[ctx: #10115]
en: Seek bar
pt_br: Barra de busca

[ctx: #10116]
en: Player process info
pt_br: Info de processamento do player

[ctx: #10120]
en: Music OSD
pt_br: OSD de Música

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
pt_br: Lista de pré-definições de visualização

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
pt_br: Ajustes de vídeo OSD

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
pt_br: Ajustes de áudio OSD

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
pt_br: Marcadores Vídeo

[ctx: #10126]
en: File browser
pt_br: Navegar Arquivos

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
pt_br: canais

[ctx: #10128]
en: Network setup
pt_br: Ajustes de Rede

[ctx: #10129]
en: Media source
pt_br: Fonte de Mídia

[ctx: #10130]
en: Profile settings
pt_br: Ajustes de perfil

[ctx: #10131]
en: Lock settings
pt_br: Ajustes de bloqueio

[ctx: #10132]
en: Content settings
pt_br: Ajustes de conteúdos

[ctx: #10134]
en: Favourites
pt_br: Favoritos

[ctx: #10135]
en: Song info
pt_br: Info música

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
pt_br: Editor Smart Playlist

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
pt_br: Editor de Regras Smart Playlist

[ctx: #10139]
en: Picture info
pt_br: Info Imagem

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
pt_br: Ajustes de add-on

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
pt_br: Info Tela Cheia

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
pt_br: Diálogo Slider

[ctx: #10146]
en: Add-on info
pt_br: Info do Add-on

[ctx: #10147]
en: Text viewer
pt_br: Visualizador Texto

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
pt_br: Ajustes de Periférico

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
pt_br: Diálogo de progresso extendido

[ctx: #10152]
en: Media filter
pt_br: Filtro de mídia

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
pt_br: Procurar legenda

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
pt_br: Ajustes OSD CMS

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
pt_br: Ajustes de Legendas OSD

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
pt_br: Procurando por legendas...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
pt_br: Procurando ou armazenando legendas em cache...

[ctx: #10212]
en: terminating
pt_br: terminando

[ctx: #10213]
en: buffering
pt_br: carregando

[ctx: #10214]
en: Opening stream
pt_br: Abrindo sinal

[ctx: #10500]
en: Music playlist
pt_br: Playlist de Música

[ctx: #10502]
en: Music
pt_br: Música

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
pt_br: Editor playlist música

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
pt_br: 100 melhores músicas

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
pt_br: 100 melhores álbuns

[ctx: #10506]
en: Programs
pt_br: Programas

[ctx: #10507]
en: Configuration
pt_br: Ajustes

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
pt_br: Previsão Climática

[ctx: #10509]
en: Network gaming
pt_br: Jogos em rede

[ctx: #10510]
en: Extensions
pt_br: Extensões

[ctx: #10511]
en: System info
pt_br: Dados do sistema

[ctx: #10516]
en: Music - Library
pt_br: Músicas - Coleção

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
pt_br: Reproduzindo agora - Músicas

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
pt_br: Reproduzindo agora - Vídeos

[ctx: #10523]
en: Album information
pt_br: Informações sobre álbuns

[ctx: #10524]
en: Movie information
pt_br: Informações sobre filmes

[ctx: #10550]
en: Teletext
pt_br: Teletexto

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
pt_br: Guia de PVR info

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
pt_br: Info de gravação PVR

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
pt_br: Ajuste agendador PVR

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
pt_br: Gerenciador grupo PVR

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
pt_br: Gerenciador canal PVR

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
pt_br: Guia de procura PVR

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
pt_br: Escanear canal PVR

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
pt_br: Progresso de atualização PVR

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
pt_br: PVR OSD canais

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
pt_br: Guia OSD PVR

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
pt_br: Info PVR Rádio RDS

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
pt_br: Ajustes de gravações PVR

[ctx: #10700]
en: TV channels
pt_br: Canais de TV

[ctx: #10701]
en: TV recordings
pt_br: Gravações TV

[ctx: #10702]
en: TV guide
pt_br: Guia de TV

[ctx: #10703]
en: TV timers
pt_br: Agendamentos TV

[ctx: #10704]
en: TV search
pt_br: Procurar TV

[ctx: #10705]
en: Radio channels
pt_br: Canais de Rádio

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
pt_br: Gravações de Rádios

[ctx: #10707]
en: Radio guide
pt_br: Guia do Radio

[ctx: #10708]
en: Radio timers
pt_br: Agendamentos Rádio

[ctx: #10709]
en: Radio search
pt_br: Buscar Rádios

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
pt_br: Regras de agendamento TV

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
pt_br: Regras de agendamento rádio

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
pt_br: Tv ao vivo em tela cheia

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
pt_br: Rádio em tela cheia

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
pt_br: Configuração de controlador

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
pt_br: Jogos

[ctx: #10823]
note: Title of the in-game video filter selection dialog
en: Video Filter
pt_br: Filtro de vídeo

[ctx: #10824]
note: Title of the in-game video stretch mode selection dialog
en: Stretch Mode
pt_br: Modo de estiramento

[ctx: #10826]
note: Title of the in-game dialog for advanced emulator settings
en: Advanced Settings
pt_br: Configurações avançadas

[ctx: #10827]
note: Title of the in-game video rotation selection dialog
en: Video Rotation
pt_br: Rotação do vídeo

[ctx: #10828]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
pt_br: Configuração de Porta

[ctx: #10829]
note: Title of the in-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
pt_br: Selecionar salvar estado

[ctx: #10830]
note: Title of the out-of-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
pt_br: Selecione salvar estado

[ctx: #10831]
note: Name of window for viewing and configuring players while playing a game
en: Players
pt_br: Reprodutores

[ctx: #12000]
en: Select dialog
pt_br: Diálogo de seleção

[ctx: #12001]
en: Music info
pt_br: Info de música

[ctx: #12002]
en: OK dialog
pt_br: Diálogo OK

[ctx: #12003]
en: Video info
pt_br: Vídeo Info

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
pt_br: Vídeo em tela-cheia

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
pt_br: Visualização de áudio

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
pt_br: Visualização de áudio

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
pt_br: Reconstruindo índice...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
pt_br: Voltar para janela de músicas

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
pt_br: Voltar para janela de vídeos

[ctx: #12012]
en: Last used
pt_br: Último usado

[ctx: #12013]
en: Install date
pt_br: Data de instalação

[ctx: #12014]
en: Last updated
pt_br: Última atualização

[ctx: #12015]
en: Select video version
pt_br: Selecionar a versão do vídeo

[ctx: #12016]
en: Select video extra
pt_br: Selecionar vídeo extra

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
pt_br: Reproduzir desde o início

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
pt_br: Retomar de {0:s}

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
pt_br: Exibir Senha

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
pt_br: Ocultar senha

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
pt_br: Bloqueada! Digite o código...

[ctx: #12326]
en: Enter password
pt_br: Insira a senha

[ctx: #12327]
en: Enter master code
pt_br: Insira o código mestre

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
pt_br: Insira o código de desbloqueio

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
pt_br: ou pressione "C" para cancelar

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
pt_br: Selecione a combinação de botões e

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
pt_br: pressione "OK" ou "Back" para cancelar

[ctx: #12332]
en: Set lock
pt_br: Configurar bloqueio

[ctx: #12333]
en: Unlock
pt_br: Desbloquear

[ctx: #12334]
en: Reset lock
pt_br: Zerar bloqueio

[ctx: #12335]
en: Remove lock
pt_br: Remover bloqueio

[ctx: #12337]
en: Numeric password
pt_br: Senha numérica

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
pt_br: Combinação de botões

[ctx: #12339]
en: Full-text password
pt_br: Senha com texto

[ctx: #12340]
en: Enter new password
pt_br: Insira a nova senha

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
pt_br: Re-digite a nova senha

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
pt_br: Senha incorreta,

[ctx: #12343]
en: retries left
pt_br: tentativas restantes

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
pt_br: As senhas digitadas são diferentes.

[ctx: #12345]
en: Access denied
pt_br: Acesso negado

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
pt_br: O limite de tentativas de senha foi excedido.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
pt_br: O sistema será desligado agora.

[ctx: #12348]
en: Item locked
pt_br: Item bloqueado

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
pt_br: Reativar bloqueio

[ctx: #12356]
en: Change lock
pt_br: Alterar bloqueio

[ctx: #12357]
en: Source lock
pt_br: Bloqueio de origem

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
pt_br: A senha digitada estava em branco. Tente novamente.

[ctx: #12360]
en: Master lock
pt_br: Bloqueio-mestre

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
pt_br: Desligar sistema se o número de tentativas for excedido

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
pt_br: Código-mestre não é válido. Por favor entre com um código-mestre válido.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
pt_br: Ajustes & gestor de arquivos

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
pt_br: Definir como padrão para todas as mídias

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
pt_br: Isto irá resetar qualquer valor previamente salvo. Tem certeza?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
pt_br: Exibir cada imagem por

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
pt_br: Usar efeitos de pan e zoom

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
pt_br: Alterar para visualização na reprodução

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
pt_br: relógio 12 horas

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
pt_br: relógio 24 horas

[ctx: #12385]
en: Day / Month
pt_br: Dia / Mês

[ctx: #12386]
en: Month / Day
pt_br: Mês / Dia

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
pt_br: Política de privacidade

[ctx: #12390]
en: System uptime
pt_br: Uptime do sistema

[ctx: #12391]
en: Minutes
pt_br: Minutos

[ctx: #12392]
en: Hours
pt_br: Horas

[ctx: #12393]
en: Days
pt_br: Dias

[ctx: #12394]
en: Total uptime
pt_br: Uptime total

[ctx: #12395]
en: Battery level
pt_br: Nível Bateria

[ctx: #12600]
en: Weather
pt_br: Clima

[ctx: #12900]
en: Screensaver
pt_br: Proteção de tela

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
pt_br: OSD em tela-cheia

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
pt_br: Jogo em tela cheia

[ctx: #12999]
en: Startup
pt_br: Ao inicializar

[ctx: #13000]
en: System
pt_br: Sistema

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
pt_br: Diminuir rotação do HDD

[ctx: #13002]
en: Video only
pt_br: Somente vídeos

[ctx: #13003]
en: - Delay
pt_br: - Atraso

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
pt_br: - Tempo mínimo de duração

[ctx: #13005]
en: Shutdown
pt_br: Desligar

[ctx: #13006]
en: Add picture source
pt_br: Adicionar fonte de imagem

[ctx: #13007]
en: Reset
pt_br: Redefinir

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
pt_br: Modo de desligamento

[ctx: #13009]
en: Quit
pt_br: Terminar

[ctx: #13010]
en: Hibernate
pt_br: Hibernar

[ctx: #13011]
en: Suspend
pt_br: Suspender

[ctx: #13012]
en: Exit
pt_br: Sair

[ctx: #13013]
en: Reboot
pt_br: Reinicializar

[ctx: #13014]
en: Minimise
pt_br: Minimize

[ctx: #13015]
en: Power button action
pt_br: Ação do botão de Liga/Desliga

[ctx: #13016]
en: Power off system
pt_br: Desligar o sistema

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
pt_br: Inibir Desligar idle

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
pt_br: Permitir desligar idle

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
pt_br: Tem outra sessão ativa, talvez por ssh?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
pt_br: Dispositivo de armazenamento removível montado

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
pt_br: Remoção insegura de dispositivo de armazenamento

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
pt_br: Dispositivo de armazenamento removido com sucesso

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
pt_br: Tentar acordar servidores remotos no acesso

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
pt_br: Aguardando pela rede para conectar...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
pt_br: Falha ao executar Wake-on-LAN!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
pt_br: Aguardando o servidor para acordar...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
pt_br: Espera prolongada para o servidor acordar .

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
pt_br: Aguardando por serviços para iniciar...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
pt_br: Descoberta de MAC

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
pt_br: Atualizado para {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
pt_br: Encontrado para {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
pt_br: Falhou por {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
pt_br: Bateria fraca

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
pt_br: Filtro de anti-oscilação

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
pt_br: Deixe driver escolher (necessita reinicializar)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
pt_br: Desabilitado

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
pt_br: Habilitado durante execução de vídeo

[ctx: #13108]
en: Always enabled
pt_br: Sempre habilitado

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
pt_br: Testar e aplicar a resolução

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
pt_br: Salvar esta resolução?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
pt_br: Você deseja manter esta alteração?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
pt_br: Aumento de resolução em alta qualidade

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
pt_br: Desabilitado

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
pt_br: Habilitado para conteúdo SD

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
pt_br: Sempre habilitado

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
pt_br: Método de aumento de resolução

[ctx: #13117]
note: unused?
en: Bicubic
pt_br: Bicúbico

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
pt_br: Manter skin?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
pt_br: Escurecer outras telas

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
pt_br: Desabilitado

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
pt_br: Escurecer telas

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
pt_br: Detectadas conexões ativas!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
pt_br: Se continuar, poderá perder o controle desta aplicação. Tens certeza que quer parar o servidor de eventos?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
pt_br: Trocar o modo "Apple Remote"?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
pt_br: Se está utilizando o Apple Remote agora para controlar esta aplicação, alterar esta configuração pode afetar sua habilidade de continuar controlando-o. Você deseja prosseguir?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
pt_br: Máscara de sub-rede

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
pt_br: DNS primário

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
pt_br: Falha ao inicializar

[ctx: #13170]
en: Never
pt_br: Nunca

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
pt_br: Imediatamente

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
pt_br: Após {0:d} segundos

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
pt_br: Data de instalação do HDD:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
pt_br: Re-ligamentos do HDD:

[ctx: #13200]
en: Profiles
pt_br: Perfis

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
pt_br: Deletar perfil '{0:s}'?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
pt_br: Último perfil utilizado:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
pt_br: Desconhecido

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
pt_br: Sobrescrever

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
pt_br: Apenas forçado

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
pt_br: Alarme do relógio

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
pt_br: Intervalo do alarme (em minutos)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
pt_br: Inicializado, alarmar em {0:d}m

[ctx: #13211]
en: Alarm!
pt_br: Alarme!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
pt_br: Cancelado com {0:d}m{1:d}s ainda faltando

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
pt_br: Buscar legendas em RARs

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
pt_br: Procurar legendas...

[ctx: #13251]
en: Move item
pt_br: Mover item

[ctx: #13252]
en: Move item here
pt_br: Mover item aqui

[ctx: #13253]
en: Cancel move
pt_br: Cancelar mover

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
pt_br: Uso da CPU do Sistema:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
pt_br: Conectado, mas nenhum DNS disponível.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
pt_br: Disco rígido

[ctx: #13277]
en: Storage
pt_br: Armazenamento

[ctx: #13278]
en: Default
pt_br: Padrão

[ctx: #13279]
en: Network
pt_br: Rede

[ctx: #13280]
en: Video
pt_br: Vídeo

[ctx: #13283]
en: Operating system:
pt_br: Sistema Operacional:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
pt_br: Velocidade da CPU:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
pt_br: Encoder de vídeo:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
pt_br: Resolução de tela:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
pt_br: Cabo A/V:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
pt_br: Região do DVD:

[ctx: #13296]
en: Connected
pt_br: Conectado

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
pt_br: Desconectado. Verifique a configuração de rede.

[ctx: #13298]
note: Label of the button used to disconnect a game controller from the emulated game port
en: Disconnected
pt_br: Desconectado

[ctx: #13299]
en: Target temperature
pt_br: Temperatura desejada

[ctx: #13300]
en: Fan speed
pt_br: Velocidade do ventilador

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
pt_br: Controle automático de temperatura

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
pt_br: Controle da velocidade do ventilador

[ctx: #13303]
en: Fonts
pt_br: Fontes

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
pt_br: Ativar legendas da direita para esquerda

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
pt_br: Exibir notícias RSS

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
pt_br: Exibir pasta superior

[ctx: #13307]
en: Track naming template
pt_br: Formato do nome das faixas

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
pt_br: Você deseja reiniciar o sistema em vez de apenas esta aplicação?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
pt_br: Efeito de zoom

[ctx: #13311]
en: Float effect
pt_br: Efeito de flutuação

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
pt_br: Redução de borda preta

[ctx: #13313]
en: Restart
pt_br: Reiniciar

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
pt_br: Transição suave entre músicas

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
pt_br: Refazer ícones

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
pt_br: Ícones recursivos

[ctx: #13317]
en: View slideshow
pt_br: Ver apresentação

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
pt_br: Apresentação recursiva

[ctx: #13319]
en: Randomise
pt_br: Aleatório

[ctx: #13320]
en: Stereo
pt_br: Estéreo

[ctx: #13321]
en: Left only
pt_br: Apenas esquerda

[ctx: #13322]
en: Right only
pt_br: Apenas direita

[ctx: #13324]
en: Background transparency
pt_br: Transparência do fundo

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
pt_br: Transparência do primeiro plano

[ctx: #13326]
en: A/V delay
pt_br: Atraso A/V

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
pt_br: {0:s} não encontrado

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
pt_br: Erro abrindo {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
pt_br: Impossível carregar {0:s}

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
pt_br: Erro: Sem memória

[ctx: #13332]
en: Move up
pt_br: Mover acima

[ctx: #13333]
en: Move down
pt_br: Mover abaixo

[ctx: #13334]
en: Edit label
pt_br: Editar etiqueta

[ctx: #13335]
en: Make default
pt_br: Tornar padrão

[ctx: #13336]
en: Remove button
pt_br: Remover botão

[ctx: #13340]
en: Leave as is
pt_br: Deixar como está

[ctx: #13341]
en: Green
pt_br: Verde

[ctx: #13342]
en: Orange
pt_br: Laranja

[ctx: #13343]
en: Red
pt_br: Vermelho

[ctx: #13344]
en: Cycle
pt_br: Alternar

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
pt_br: Desligar o LED durante a execução

[ctx: #13346]
en: Movie information
pt_br: Informações de filmes

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
pt_br: Adicionar à fila

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
pt_br: Buscar no IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
pt_br: Buscar por novas informações

[ctx: #13350]
en: Current playlist
pt_br: Playlist atual

[ctx: #13351]
en: Album information
pt_br: Informações sobre o álbum

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
pt_br: Examinar item para a coleção

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
pt_br: Parar procura

[ctx: #13354]
en: Render method
pt_br: Método de Render

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
pt_br: Pixel shader de baixa qualidade

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
pt_br: Overlay de hardware

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
pt_br: Pixel shader de alta qualidade

[ctx: #13358]
en: Play item
pt_br: Reproduzir item

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
pt_br: Definir ícone do artista

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
pt_br: Gerar ícones automaticamente

[ctx: #13361]
en: Enable voice
pt_br: Ativar voz

[ctx: #13362]
note: label for resume context menu item for video folders (like a TV show or a single season of a TV show)
en: Continue watching
pt_br: Continuar assistindo

[ctx: #13375]
en: Enable device
pt_br: Ativar dispositivo

[ctx: #13377]
en: Default view mode
pt_br: Modo de visualização padrão

[ctx: #13378]
en: Default brightness
pt_br: Brilho padrão

[ctx: #13379]
en: Default contrast
pt_br: Contraste padrão

[ctx: #13380]
en: Default gamma
pt_br: Gamma padrão

[ctx: #13381]
en: Resume video
pt_br: Continuar vídeo

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
pt_br: Máscara de voz - porta 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
pt_br: Máscara de voz - porta 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
pt_br: Máscara de voz - porta 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
pt_br: Máscara de voz - porta 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
pt_br: Utilizar avanço/retorno baseados em tempo

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
pt_br: Gabarito para nome de faixa - direita

[ctx: #13388]
en: Preset
pt_br: Pré-ajustes

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
pt_br: Não há pré-ajustes disponíveis para esta visualização

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
pt_br: Não existe configuração disponível[CR]para essa visualização

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
pt_br: Ejetar / Carregar

[ctx: #13392]
en: Stream selection
pt_br: Selecionar fluxo

[ctx: #13393]
en: Calculate size
pt_br: Calcular tamanho

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
pt_br: Calculando tamanho da pasta

[ctx: #13395]
en: Video settings
pt_br: Ajustes de vídeo

[ctx: #13396]
en: Audio settings
pt_br: Ajustes de Áudio

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
pt_br: Ativar legendas

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
pt_br: Atalhos

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
pt_br: Ignorar artigos ao classificar

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
pt_br: Transição suave nas faixas do mesmo álbum

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
pt_br: Procurar por {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
pt_br: Mostrar posição da faixa

[ctx: #13403]
en: Clear default
pt_br: Limpar padrão

[ctx: #13404]
en: Resume
pt_br: Continuar

[ctx: #13405]
en: Get thumb
pt_br: Obter artes

[ctx: #13406]
en: Picture information
pt_br: Informações sobre a imagem

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
pt_br: {0:s} Pré-ajustes

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
pt_br: (Qualificação de usuário IMDb)

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
pt_br: Sintonizar com Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
pt_br: Velocidade mínima do ventilador

[ctx: #13412]
en: Play from here
pt_br: Reproduzir a partir daqui

[ctx: #13413]
en: Downloading
pt_br: Baixando

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
pt_br: Mostrar música e artistas do álbuns

[ctx: #13415]
en: Render method
pt_br: Método de renderização

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
pt_br: Auto detectar

[ctx: #13417]
en: Allow use DXVA Video Super Resolution
pt_br: Permitir usar DXVA Super Resolução de Vídeo

[ctx: #13418]
note: Setting Player / Video
en: Use high precision processing
pt_br: Usar processamento de alta precisão

[ctx: #13420]
en: Remove safely
pt_br: Desconectar com segurança

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
pt_br: Iniciar apresentação aqui

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
pt_br: Relembrar para este caminho

[ctx: #13424]
note: Shown on context menu when a bluray:// or dvd:// playlist has already been saved Giving the user a chance to select a new one via the simple menu dialog
en: Choose playlist
pt_br: Escolha a lista de reprodução

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
pt_br: Permitir aceleração por hardware - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
pt_br: Permitir aceleração por hardware - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
pt_br: Permitir aceleração por hardware -DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
pt_br: Permitir aceleração por hardware - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
pt_br: Permitir aceleração do hardware - VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
pt_br: Permitir o uso do decodificador DRM PRIME

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
pt_br: Permitir aceleração por hardware - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
pt_br: Reproduzir o vídeo seguinte automaticamente

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
pt_br: Reproduzir somente este

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
pt_br: Ativar scalers HQ para escalamentos acima

[ctx: #13436]
en: Adjust display HDR mode
pt_br: Ajustar o modo HDR de exibição

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
pt_br: Preferir mixer de vídeo VDPAU

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
pt_br: Permitir o uso de aceleração por hardware no DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
pt_br: Permitir aceleração por hardware - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
pt_br: Permitir aceleração por hardware - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
pt_br: Usar MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
pt_br: Ative esta opção para usar aceleração por hardware para MPEG-(1/2). Se desativado será usado a CPU. Placas antigas da Radeon tendem a ter problemas de falhas de segmentação com isto ativo.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
pt_br: Usar MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
pt_br: Ative esta opção para usar aceleração por hardware para o codec MPEG-4. Se desativado será usado a CPU. Em alguns hardwares ION poderá ter problemas com isto ativo por padrão.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
pt_br: Usar VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
pt_br: Ative esta opção para usar aceleração por hardware para o codec VC-1. Se desativado será usado a CPU. Hardware da AMD com VDPAU não decodificam VC-1 simples.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
pt_br: Usar MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
pt_br: Ative esta opção para usar aceleração por hardware para o MPEG-(1/2). Se desativado será usado a CPU. Alguns vídeos MPEG-2 poderão apresentar artefatos esverdeados.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
pt_br: Usar MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pt_br: Ative esta opção para usar aceleração por hardware para o codec MPEG-4. Se desativado será usado a CPU.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
pt_br: Usar VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
pt_br: Ative esta opção para usar aceleração por hardware para o codec VC-1. Se desativado será usado a CPU. Especialmente VC-1 Entrelaçado falhará em hardwares da Intel.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
pt_br: Use VAAPI VP8

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pt_br: Ative esta opção para usar aceleração por hardware para o codec VP8. Se desativado será usado a CPU.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
pt_br: Use VAAPI VP9

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pt_br: Ative esta opção para usar aceleração por hardware para o codec VP9. Se desativado será usado a CPU.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
pt_br: Preferir método de renderização VAAPI

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
pt_br: Usar VAAPI HEVC

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
pt_br: Habilite esta opção para utilizar aceleração via hardware para o codec HEVC. Se desabilitado, será utilizado o CPU.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
pt_br: Método de renderização PRIME

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
pt_br: Esta opção alterna entre os métodos de renderização direto-para-plano e EGL.

[ctx: #13464]
note: String for options 1 of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: Direct To Plane
pt_br: Direto para Plano

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
pt_br: Ilimitado / 1080 (>30Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
pt_br: Usar VAAPI AV1

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pt_br: Habilite esta opção para utilizar aceleração via hardware para o codec AV1. Se desabilitado, será utilizado o CPU.

[ctx: #13470]
en: Use AVC VAAPI
pt_br: Usar AVC VAAPI

[ctx: #13471]
note: Description of setting with label #13470 "Use AVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
pt_br: Ative essa opção para usar a aceleração de hardware para o codec AVC. Se desativada, a CPU será usada em seu lugar.

[ctx: #13472]
en: HQ upscaler intermediate format
pt_br: Formato intermediário de upscaler HQ

[ctx: #13473]
note: Description of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: Sets the precision of the intermediate scaling buffer used in the GPU rendering path. 16 bit precision likely demands more performance. If the hardware is unable to support the selected format, Kodi will fall back to the next best format.
pt_br: Define a precisão do buffer de escala intermediário usado no caminho de renderização da GPU. A precisão de 16 bits provavelmente exige mais desempenho. Se o hardware não suportar o formato selecionado, o Kodi voltará para o próximo melhor formato.

[ctx: #13474]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 8 bit per channel
pt_br: 8 bits por canal

[ctx: #13475]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 10 bit per channel
pt_br: 10 bits por canal

[ctx: #13476]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 16 bit per channel
pt_br: 16 bits por canal

[ctx: #13505]
en: Resample quality
pt_br: Qualidade de reamostragem

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
pt_br: Baixo (rápido)

[ctx: #13507]
en: Medium
pt_br: Médio

[ctx: #13508]
en: High
pt_br: Alto

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
pt_br: Realmente alto (lento)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
pt_br: Sincronizar reprodução com a exibição

[ctx: #13511]
en: Choose art
pt_br: Escolher arte

[ctx: #13512]
en: Current art
pt_br: Arte atual

[ctx: #13513]
en: Remote art
pt_br: Arte remota

[ctx: #13514]
en: Local art
pt_br: Arte local

[ctx: #13515]
en: No art
pt_br: Nenhuma Arte

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
pt_br: Adicionar tipo de arte

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
pt_br: Limite para correção de pitch

[ctx: #13518]
en: When the speed change exceeds this threshold, a pitch-correction filter will be applied. This avoids the "chipmunk voices" that normally result from speeding up a video
pt_br: Quando a mudança de velocidade exceder esse limite, um filtro de correção de pitch será aplicado. Isso evita as "vozes de esquilo" que normalmente resultam da aceleração de um vídeo

[ctx: #13519]
en: Embedded art
pt_br: Arte embedada

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
pt_br: Fanart embedado

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
pt_br: Escolher o tipo de arte

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
pt_br: Dividir álbuns em discos individuais

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
pt_br: Quando ativado, a abertura de um álbum multi-disco mostra os discos como itens individuais em vez de todas as músicas. Abrir um disco mostra as músicas nele.

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
pt_br: Usar data de lançamento original dos álbuns por ano

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
pt_br: Quando ativado, usa o ano de lançamento original e não o ano de lançamento do álbum (se disponível).

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
pt_br: Atraso após alterar a taxa de atualização

[ctx: #13551]
en: Off
pt_br: Desligado

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
pt_br: {0:.1f} segundo

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
pt_br: {0:.1f} segundos

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
pt_br: {0:d} Minuto

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
pt_br: {0:d} Minutos

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
pt_br: Passos no Skip

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
pt_br: Delay no Skip

[ctx: #13600]
en: Apple Remote
pt_br: Controle Remoto Apple

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
pt_br: Permite iniciar o Kodi através do Controle Remoto

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
pt_br: Tempo de espera para sequenciamento

[ctx: #13610]
en: Disabled
pt_br: Desabilitado

[ctx: #13611]
en: Standard
pt_br: Padrão

[ctx: #13612]
en: Universal remote
pt_br: Controle Remoto Universal

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
pt_br: Controle Remoto Harmony

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
pt_br: Erro no Controle Remoto Apple

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
pt_br: Suporte ao Controle Remoto Apple não pode ser ativado.

[ctx: #14000]
en: Stack
pt_br: Agrupar

[ctx: #14001]
en: Unstack
pt_br: Desagrupar

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
pt_br: Baixando lista de reprodução...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
pt_br: Recebendo lista de canais...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
pt_br: Interpretando lista de canais...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
pt_br: Falha ao baixar lista de canais

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
pt_br: Falha ao baixar lista de reprodução

[ctx: #14009]
en: Games directory
pt_br: Diretório de jogos

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
pt_br: Troca automática para ícones baseado em

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
pt_br: Ativar troca automática para ícones

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
pt_br: - Usar ícones grandes

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
pt_br: - Trocar baseado em

[ctx: #14014]
en: - Percentage
pt_br: - Porcentagem

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
pt_br: Sem arquivos e pelo menos um ícone

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
pt_br: Ao menos um arquivo e um ícone

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
pt_br: Porcentagem de ícones

[ctx: #14018]
en: View options
pt_br: Visualização

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
pt_br: Mudar área de código 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
pt_br: Mudar área de código 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
pt_br: Mudar área de código 3

[ctx: #14022]
en: Library
pt_br: Coleção

[ctx: #14023]
en: No TV
pt_br: Sem TV

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
pt_br: Digite a cidade (grande) mais próxima

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
pt_br: Cache de vídeo/áudio/DVD - Disco rígido

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
pt_br: Cache de vídeo - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
pt_br: Cache de vídeo - Rede local

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
pt_br: Cache de vídeo - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
pt_br: Cache de áudio - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
pt_br: Cache de áudio - Rede local

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
pt_br: Cache de áudio - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
pt_br: Cache do DVD - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
pt_br: Rede Local

[ctx: #14036]
en: Services
pt_br: Serviços

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
pt_br: Cache de DVD - Rede local

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
pt_br: Ajustes de rede modificada

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
pt_br: Reiniciar é requerido para aplicar os seus ajustes de rede. Deseja reiniciar agora?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
pt_br: Limitação de banda de Internet

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
pt_br: - Desligar durante a execução

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
pt_br: {0:d} seg

[ctx: #14051]
en: Time format
pt_br: Formato da hora

[ctx: #14052]
en: Date format
pt_br: Formato da data

[ctx: #14053]
en: GUI filters
pt_br: Filtros de interface

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
pt_br: Usar busca em segundo plano

[ctx: #14056]
en: Stop scan
pt_br: Parar busca

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
pt_br: Impossível enquanto estiver buscando informações de mídia

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
pt_br: Efeito granulado de filme

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
pt_br: Buscar ícones em compartilhamentos remotos

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
pt_br: Tipo de cache desconhecido - internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
pt_br: Entre nome de usuário para

[ctx: #14063]
en: Date & time
pt_br: Data & hora

[ctx: #14064]
en: Set date
pt_br: Definir data

[ctx: #14065]
en: Set time
pt_br: Definir hora

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
pt_br: Digite a hora no formato 24 horas HH:MM

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
pt_br: Digite a data no formato DD/MM/AAAA

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
pt_br: Digite o endereço IP

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
pt_br: Aplicar estes ajustes agora?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
pt_br: Aplicar mudanças agora

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
pt_br: Permitir renomear e excluir arquivos

[ctx: #14074]
en: Set timezone
pt_br: Selecionar fuso horário

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
pt_br: Ajustar para horário de verão

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
pt_br: Adicionar aos favoritos

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
pt_br: Remover de favoritos

[ctx: #14078]
en: Colours
pt_br: Cores

[ctx: #14081]
en: File lists
pt_br: Listas de arquivos

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
pt_br: Usar janela em tela cheia

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
pt_br: Enfileirar músicas ao selecionar

[ctx: #14086]
en: Playback
pt_br: Execução

[ctx: #14087]
en: Discs
pt_br: Discos

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
pt_br: Reproduzir DVDs Automaticamente

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
pt_br: Fonte

[ctx: #14090]
en: International
pt_br: Internacional

[ctx: #14091]
en: Character set
pt_br: Conjunto de caracteres

[ctx: #14092]
en: Logging
pt_br: Registro

[ctx: #14093]
en: Security
pt_br: Segurança

[ctx: #14094]
en: Devices
pt_br: Dispositivos

[ctx: #14095]
en: Power saving
pt_br: Gerenciar Energia

[ctx: #14096]
en: Rip
pt_br: Ripar

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
pt_br: Ação ao inserir CD de áudio

[ctx: #14098]
en: Play
pt_br: Reproduzir

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
pt_br: Ejetar o disco quando a extração do CD estiver sido concluída

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
pt_br: Parar de ripar o CD

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
pt_br: Processando

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
pt_br: Modo de Reprodução Blu-ray

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
pt_br: Reproduzir vídeo principal

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
pt_br: Apresentar menu simplificado

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
pt_br: Unidade de Temperatura

[ctx: #14106]
en: Speed unit
pt_br: Unidade de Velocidade

[ctx: #14107]
en: Time format
pt_br: Formato para Horário

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
pt_br: Usar formato 12 / 24 horas

[ctx: #14109]
en: Short date format
pt_br: Data de formato curto

[ctx: #14110]
en: Long date format
pt_br: Data de formato longo

[ctx: #14111]
en: Events
pt_br: Eventos

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
pt_br: Habilitar registro de eventos

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
pt_br: Habilitar notificação de registro de eventos

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
pt_br: Mostrar registro de evento

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
pt_br: Básico

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
pt_br: Informações

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
pt_br: Aviso

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
pt_br: Erro

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
pt_br: Nível: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
pt_br: Mostrar níveis superiores

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
pt_br: Código da região blu-ray

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
pt_br: Região A

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
pt_br: Região B

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
pt_br: Região C

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
pt_br: Entrada

[ctx: #14126]
en: Whitelist
pt_br: Lista de permissão

[ctx: #14127]
en: Allow 3:2 pulldown refresh rates
pt_br: Permitir taxas de atualização pulldown 3:2

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
pt_br: Permitir taxas de atualização em dobro

[ctx: #14187]
en: Advanced
pt_br: Avançado

[ctx: #14188]
en: Player audio/video queues
pt_br: Filas de áudio/vídeo do player

[ctx: #14200]
en: Player
pt_br: Reprodutor

[ctx: #14201]
en: Player settings
pt_br: Ajustes de Reprodução

[ctx: #14202]
en: Library
pt_br: Coleção

[ctx: #14203]
en: Library settings
pt_br: Ajustes da Coleção

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
pt_br: PVR & TV ao Vivo

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
pt_br: Ajustes de TV & PVR

[ctx: #14207]
en: Interface settings
pt_br: Ajustes da Interface

[ctx: #14208]
en: Service settings
pt_br: Ajustes de serviço

[ctx: #14209]
en: System settings
pt_br: Ajustes de sistema

[ctx: #14210]
en: Profile settings
pt_br: Ajustes do perfil

[ctx: #14211]
en: Media
pt_br: Mídia

[ctx: #14212]
en: Media settings
pt_br: Ajustes de Mídia

[ctx: #14215]
en: Videos
pt_br: Vídeos

[ctx: #14216]
en: Music
pt_br: Música

[ctx: #14217]
en: Pictures
pt_br: Imagens

[ctx: #14218]
en: Language
pt_br: Idioma

[ctx: #14219]
en: Databases
pt_br: Banco de dados

[ctx: #14220]
en: Display
pt_br: Tela

[ctx: #14221]
en: Audio
pt_br: Áudio

[ctx: #14223]
en: Control
pt_br: Controle

[ctx: #14224]
en: Startup
pt_br: Ao inicializar

[ctx: #14225]
en: Network Control
pt_br: Controle de Rede

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
pt_br: Gerenciar Fontes

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
pt_br: Ajustes de Inicialização

[ctx: #14230]
en: Actions
pt_br: Ações

[ctx: #14231]
en: Processing
pt_br: Processando

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
pt_br: 3D Estereoscópico

[ctx: #14233]
en: Teletext
pt_br: Teletexto

[ctx: #14235]
en: Download Services
pt_br: Download Serviços

[ctx: #14236]
en: Video Library
pt_br: Coleção de Vídeos

[ctx: #14237]
en: Music Library
pt_br: Coleção de Músicas

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
pt_br: Listas & Visualizações

[ctx: #14241]
en: Metadata
pt_br: Metadados

[ctx: #14242]
en: Videos...
pt_br: Vídeos...

[ctx: #14243]
en: Music...
pt_br: Músicas...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
pt_br: Imagens...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
pt_br: Atualizar coleção ao inicializar

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
pt_br: Ocultar progresso nas atualizações das coleções

[ctx: #14247]
en: Clean library
pt_br: Limpar coleção

[ctx: #14248]
en: Export library
pt_br: Exportar coleção

[ctx: #14249]
en: Import library
pt_br: Importar coleção

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
pt_br: Decoder de Áudio

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
pt_br: Áudio Passthrough

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
pt_br: Adormecer / Desligar

[ctx: #14256]
en: Wake
pt_br: Despertar

[ctx: #14260]
en: Debug
pt_br: Depurar

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
pt_br: Configurar skin...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
pt_br: Formatos de Unidade

[ctx: #14271]
en: Region default format
pt_br: Formato regional padrão

[ctx: #14275]
en: Application control
pt_br: Controle de aplicações

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
pt_br: Permitir controle remoto de aplicativos neste sistema

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
pt_br: Permitir controle remoto de aplicativos em outros sistemas

[ctx: #14280]
en: Maintenance
pt_br: Manutenção

[ctx: #14281]
en: Clean image cache
pt_br: Limpar cache de imagens

[ctx: #14282]
en: Immediately remove unused images from the cache - images not associated with an item in the media library nor viewed recently. Kodi does this over time in the background.
pt_br: Remova imediatamente do cache imagens não utilizadas - imagens não associadas a um item na biblioteca de mídia nem visualizadas recentemente. Kodi faz isso ao longo do tempo em segundo plano.

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
pt_br: Canais

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
pt_br: Ícones

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
pt_br: Atualizações

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
pt_br: Rádio RDS

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
pt_br: {0:d} itens falharam ao exportar

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
pt_br: Fonte indisponível

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
pt_br: O que você deseja fazer com estes itens de mídia de {0:s}

[ctx: #15014]
en: Keep
pt_br: Manter

[ctx: #15015]
en: Remove
pt_br: Remover

[ctx: #15016]
en: Games
pt_br: Jogos

[ctx: #15019]
en: Add
pt_br: Adicionar

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
pt_br: Modos disponíveis

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
pt_br: Modos ativos

[ctx: #15052]
en: Password
pt_br: Senha

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
pt_br: Limpar modos ativos

[ctx: #15067]
en: Close
pt_br: Fechar

[ctx: #15100]
en: Library
pt_br: Coleção

[ctx: #15101]
en: Database
pt_br: Banco de dados

[ctx: #15102]
en: * All albums
pt_br: * Todos os álbuns

[ctx: #15103]
en: * All artists
pt_br: * Todos os artistas

[ctx: #15104]
en: * All songs
pt_br: * Todas as músicas

[ctx: #15105]
en: * All genres
pt_br: * Todos os gêneros

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
pt_br: Ocultar skin padrão quando sem sons de navegação

[ctx: #15107]
en: Buffering...
pt_br: Carregando...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
pt_br: Sons na Interface

[ctx: #15109]
en: Skin default
pt_br: Skin padrão

[ctx: #15110]
en: Larger font size
pt_br: Tamanho da fonte maior

[ctx: #15111]
en: Theme
pt_br: Tema

[ctx: #15112]
en: Default theme
pt_br: Tema padrão

[ctx: #15207]
en: Connected
pt_br: Conectado

[ctx: #15208]
en: Not connected
pt_br: Desconectado

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
pt_br: Reproduzir usando...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
pt_br: Usar sincronização para A/V suavizada

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
pt_br: Ocultar nomes de arquivos na visualização de ícones

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
pt_br: Reproduzir em modo-festa

[ctx: #15217]
note: Label for actions associated with favourites
en: Action
pt_br: Ação

[ctx: #15218]
note: Label for an action associated with a favourite.
en: Play media
pt_br: Reproduzir mídia

[ctx: #15219]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Show picture
pt_br: Mostrar imagem

[ctx: #15220]
note: Label for an action associated with a favourite. Placeholder will be filled with the name of the window the favourite's content will be displayed in.
en: Show content in "{}"
pt_br: Mostrar conteúdo em "{}"

[ctx: #15221]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute script
pt_br: Executar script

[ctx: #15222]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute Android app
pt_br: Executar aplicativo Android

[ctx: #15223]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute add-on
pt_br: Executar add-on

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
pt_br: Outro / Desconhecido

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
pt_br: Provedor

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
pt_br: Caminho não encontrado ou inválido

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
pt_br: Não foi possível conectar ao servidor da rede

[ctx: #15302]
en: No servers found
pt_br: Não encontrou servidores

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
pt_br: Grupo de trabalho não encontrado

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
pt_br: Abrindo múltiplos caminhos para os marcadores

[ctx: #15311]
en: Path:
pt_br: Caminho:

[ctx: #15312]
note: Game settings category name
en: Achievements
pt_br: Conquistas

[ctx: #15313]
note: Group label for Achievements category in game settings
en: Login to RetroAchievements
pt_br: Login para RetroAchievements

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
pt_br: Salvar

[ctx: #15315]
note: Caption for "Save" button in the in-game savestate manager
en: Save progress to a new save file
pt_br: Salve o progresso em um novo arquivo de salvamento

[ctx: #15316]
note: Label for savestates created automatically by "Autosave" function
en: Autosave
pt_br: Salvamento automático

[ctx: #16000]
en: General
pt_br: Geral

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
pt_br: Busca na internet

[ctx: #16003]
en: Player
pt_br: Reprodutor

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
pt_br: Reproduzir mídia do disco

[ctx: #16008]
en: Enter new title
pt_br: Digite um novo título

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
pt_br: Nome do filme

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
pt_br: Nome do perfil

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
pt_br: Nome do álbum

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
pt_br: Nome da lista de reprodução

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
pt_br: Entre novo nome de arquivo

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
pt_br: Nome da pasta

[ctx: #16015]
en: Enter directory
pt_br: Escolha o diretório

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
pt_br: Opções disponíveis: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
pt_br: Insira palavra a ser buscada

[ctx: #16018]
en: None
pt_br: Nenhum

[ctx: #16019]
en: Auto select
pt_br: Seleção automática

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
pt_br: Desentrelaçar

[ctx: #16021]
en: Bob
pt_br: Sincronização irregular

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
pt_br: Sincronização plana

[ctx: #16023]
en: Choose operator
pt_br: Escolha o operador

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
pt_br: Cancelando...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
pt_br: Entre com o nome do artista

[ctx: #16026]
en: Playback failed
pt_br: Falha na reprodução

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
pt_br: Um ou mais itens falharam na execução. Por favor verifique o log para mais informações sobre esta mensagem.

[ctx: #16028]
en: Enter value
pt_br: Digite valor

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
pt_br: Verifique o log para mais informações sobre esta mensagem.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
pt_br: Modo-festa cancelado.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
pt_br: Nenhuma música encontrada na coleção.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
pt_br: Não pôde inicializar banco de dados.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
pt_br: Não pôde abrir banco de dados.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
pt_br: Não pôde obter músicas do banco de dados.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
pt_br: Lista de execução em modo-festa

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
pt_br: Desentrelaçar (half)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
pt_br: Desentrelaçamento video

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
pt_br: Método de Desentrelaçamento

[ctx: #16039]
en: Off
pt_br: Desligado

[ctx: #16041]
en: On
pt_br: Ligado

[ctx: #16100]
en: All videos
pt_br: Todos os vídeos

[ctx: #16101]
en: Unwatched
pt_br: Não assistido

[ctx: #16102]
en: Watched
pt_br: Assistido

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
pt_br: Marcar como assistido

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
pt_br: Marcar como não assistido

[ctx: #16105]
en: Edit title
pt_br: Editar título

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
pt_br: Gerenciar...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
pt_br: Editar títulos classificados

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
pt_br: Operação foi cancelada

[ctx: #16201]
en: Copy failed
pt_br: Falha ao copiar

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
pt_br: Falha ao copiar os arquivos. Verifique o log para mais informações sobre essa mensagem.

[ctx: #16203]
en: Move failed
pt_br: Falha ao mover

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
pt_br: Falha ao mover os arquivos. Verifique o log para mais informações sobre essa mensagem.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
pt_br: Falha ao excluir

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
pt_br: Falha ao excluir pelo menos um arquivo. Verifique o registro para obter mais informações sobre esta mensagem.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
pt_br: Pixelize

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
pt_br: Suave

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
pt_br: Mostrar a pixelização no jogo sem quaisquer modificações.

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
pt_br: Remove as bordas irregulares dos pixels, desvanecendo-se uniformemente entre pixels adjacentes.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
pt_br: Método para escalamento de vídeo

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
pt_br: Vizinho mais próximo

[ctx: #16303]
en: Bicubic (B-Spline)
pt_br: Bicúbico (B-Spline)

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
pt_br: Temporal / Espacial

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
pt_br: VDPAU - redução de ruído

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
pt_br: VDPAU - Nitidez

[ctx: #16314]
en: Bicubic (Mitchell)
pt_br: Bicúbico (Mitchell)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
pt_br: Lanczos3 - Otimizado

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
pt_br: Temporal (Half)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
pt_br: Temporal / Spatial (Half)

[ctx: #16321]
en: Bicubic (Catmull-Rom)
pt_br: Bicúbico (Catmull-Rom)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
pt_br: Spline36 - Otimizado

[ctx: #16326]
en: Bicubic (0,0.75)
pt_br: Bicúbico (0,0.75)

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
pt_br: VAAPI - Movimento compensado

[ctx: #16330]
en: Bicubic (0,1.)
pt_br: Bicúbico (0,1.)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
pt_br: IMX - Avançado (half)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
pt_br: IMX - Avançado

[ctx: #16400]
en: Post-processing
pt_br: Pós-processamento de vídeo

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
pt_br: Tempo até descanso de tela

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
pt_br: {0:d} horas

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
pt_br: {0:d} dias

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
pt_br: Trocar para canal

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
pt_br: Separe as palavras a serem buscadas usando AND, OR e/ou NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
pt_br: ou use frases para encontrar um resultado exato, como "O mágico de Oz".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
pt_br: Encontrar similar

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
pt_br: Importando EPG - guia de programação eletrônica

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
pt_br: PVR informação do stream

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
pt_br: Recebendo do equipamento

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
pt_br: Status do equipamento

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
pt_br: Qualidade do Sinal

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
pt_br: PVR back-end

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
pt_br: Canais Abertos

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
pt_br: Fixo

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
pt_br: Encriptação

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
pt_br: Gravações

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
pt_br: Pasta padrão para logos de canais PVR

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
pt_br: Canais

[ctx: #19021]
note: generic label for pvr-provided 'Radio' used in different places
en: Radio
pt_br: Rádio

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
pt_br: Oculto

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
pt_br: Canais TV

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
pt_br: Canais Rádio

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
pt_br: Próximas gravações

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
pt_br: Adicionar agendamento...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
pt_br: Nenhum resultado para a busca

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
pt_br: Nenhuma entrada no guia

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
pt_br: Canal

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
pt_br: Agora

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
pt_br: Próxima

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
pt_br: Linha do Tempo

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
pt_br: Informações

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
pt_br: Já existe um temporizador para este evento

[ctx: #19035]
note: message box text stating that a pvr channel could not be played.
en: {0:s} can't be played.
pt_br: {0:s} não pode ser reproduzido.

[ctx: #19036]
en: This recording can't be played.
pt_br: Esta gravação não pode ser reproduzida.

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
pt_br: Mostrar a qualidade do sinal

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
pt_br: Não suportado pelo back-end PVR.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
pt_br: Você tem certeza que quer ocultar este canal?

[ctx: #19040]
en: Timers
pt_br: Agendamentos

[ctx: #19041]
note: Label for button to refresh the channel logos
en: Refresh channel logos
pt_br: Atualizar logos dos canais

[ctx: #19042]
note: label for PVR backend number of channel groups in system information's PVR section
en: Channel Groups
pt_br: Grupos de Canais

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
pt_br: Gravando

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration.
pt_br: Por favor, verifique sua configuração.

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up.
pt_br: Nenhum cliente PVR foi iniciado ainda. Aguarde a inicialização dos clientes PVR.

[ctx: #19046]
en: New channel
pt_br: Novo canal

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
pt_br: Informações sobre o programa

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
pt_br: Administrar Grupo

[ctx: #19049]
en: Show channel
pt_br: Mostrar canal

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
pt_br: Mostrar canais visíveis

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
pt_br: Mostrar canais ocultos

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
pt_br: mover canal para:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
pt_br: Informações sobre a gravação

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
pt_br: Ocultar canal

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
pt_br: Nenhuma informação disponível

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
pt_br: Novo agendamento

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
pt_br: Agendamento desabilitado

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
pt_br: Agendamento habilitado

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
pt_br: Parar gravação

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
pt_br: Excluir agendamento

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
pt_br: Adicionar agendamento

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
pt_br: Classificar por: Canal

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
pt_br: Primeiro programa

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
pt_br: Último programa

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
pt_br: Ajustes de gravação

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
pt_br: Logos dos canais

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
pt_br: Este evento já está sendo gravado.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
pt_br: Ajustes de gravações

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
pt_br: Guia

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
pt_br: Programa atual

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
pt_br: Intervalo de atualização

[ctx: #19072]
note: Dialog warning text for invalid timer setting
en: In order to add/update a timer the end date and time must be greater than the start date and time.
pt_br: Para adicionar / atualizar um agendamento, a data e hora de término devem ser superiores à data e hora de início.

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
pt_br: Atraso na troca de canal

[ctx: #19074]
en: Active
pt_br: Ativado

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
pt_br: Nome

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
pt_br: Pasta

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
pt_br: Ocultar desabilitados

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
pt_br: Canal

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
pt_br: Dias da semana

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
pt_br: Início

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
pt_br: Fim

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
pt_br: Prioridade

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
pt_br: Tempo de vida

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
pt_br: Primeiro dia

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
pt_br: Canal desconhecido {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
pt_br: Ação para gravação imediata

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
pt_br: Gravar o programa atual (se o guia com dados estiver disponível)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
pt_br: Gravar por um período fixo de tempo (duração da gravação imediata)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
pt_br: Perguntar sobre como proceder

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
pt_br: Gravar os próximos {0:d} minutos

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
pt_br: Gravar o atual programa ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
pt_br: Gravar o próximo programa ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
pt_br: Gravação imediata: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
pt_br: Falha ao criar temporizador. Tipo de temporizador não suportado.

[ctx: #19095]
note: error message displayed in case adding a timer rule failed because no suitable epg-based timer rule type could be found.
en: Timer rule creation failed. Unsupported timer type.
pt_br: Falha ao criar regra do temporizador. Tipo de temporizador não suportado.

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
pt_br: "Seleção inteligente"

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
pt_br: Entre com o nome para o agendamento

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
pt_br: Alerta!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
pt_br: Serviço

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
pt_br: Provedor

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
pt_br: Por favor troque para outro canal.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
pt_br: Vá para o canal

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
pt_br: Entre o nome da pasta para a gravação

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
pt_br: Por favor selecione um canal

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
pt_br: Próxima gravação em

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
pt_br: em

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
pt_br: Fallback taxa de frames

[ctx: #19109]
note: message box text stating that a timer could not be saved
en: Could not save the timer.
pt_br: Não foi possível salvar o cronômetro.

[ctx: #19110]
note: message box text stating that a timer could not be deleted
en: Could not delete the timer.
pt_br: Não foi possível excluir o cronômetro.

[ctx: #19111]
note: message box text stating that a PVR backend error occurred
en: PVR backend error.
pt_br: Erro de back-end do PVR.

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
pt_br: Deletar esta gravação?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
pt_br: Deletar todas as gravações neste diretório?

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
pt_br: Versão

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
pt_br: Endereço

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
pt_br: Tamanho do Disco

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
pt_br: Buscar por canais

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
pt_br: Não e possível usar funções PVR enquanto buscando.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
pt_br: Em qual backend desejas procurar?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
pt_br: Número Cliente

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
pt_br: Evite repetições

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
pt_br: Este agendamento ainda está gravando. Tem certeza que quer excluí-lo?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
pt_br: Somente canais abertos

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
pt_br: Ignorar agendamentos atuais

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
pt_br: Ignorar gravações atuais

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
pt_br: Hora de início

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
pt_br: Termina às

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
pt_br: Data Início

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
pt_br: Data Fim

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
pt_br: Duração Mínima

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
pt_br: Duração Máxima

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
pt_br: Incluir gêneros desconhecidos

[ctx: #19133]
en: Search string
pt_br: Termo para buscar

[ctx: #19134]
en: Include description
pt_br: Incluir descrição

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
pt_br: Maiúsculas de minúsculas

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
pt_br: Canal indisponível

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
pt_br: Nenhum grupo definido. Por favor crie um grupo primeiro

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
pt_br: Regras de agendamento

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
pt_br: Nome do novo grupo

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
pt_br: Buscar...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
pt_br: Grupo

[ctx: #19142]
en: Search guide
pt_br: Guia de busca

[ctx: #19143]
en: Group management
pt_br: Administrar Grupos

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
pt_br: Nenhum grupo definido

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
pt_br: Agrupado

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
pt_br: Grupos

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
pt_br: Defina o tempo de vida desta gravação para {0: d} dias expirará imediatamente a gravação, o que pode resultar em exclusão instantânea da gravação. Prosseguir mesmo assim?

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
pt_br: Canal

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
pt_br: Se

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
pt_br: Te

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
pt_br: Qu

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
pt_br: Qi

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
pt_br: Se

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
pt_br: Do

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
pt_br: de

[ctx: #19157]
en: Next recording
pt_br: Próxima gravação

[ctx: #19158]
en: Currently recording
pt_br: Atualmente gravando

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
pt_br: de

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
pt_br: para

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
pt_br: Qualquer momento

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
pt_br: Gravação ativada

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
pt_br: Gravações

[ctx: #19164]
note: error box text stating that recording could not be started
en: Could not start recording.
pt_br: Não foi possível iniciar a gravação.

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
pt_br: Trocar

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
pt_br: Informações do PVR

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
pt_br: Escanear por ícones faltantes

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
pt_br: Gravações Deletadas e Recuperáveis

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
pt_br: Ocultar box com informações de vídeo

[ctx: #19170]
note: error box text stating that recording could not be stopped
en: Could not stop recording.
pt_br: Não foi possível parar a gravação.

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
pt_br: Mudar para tela cheia

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
pt_br: Duração da gravação instantânea

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
pt_br: Grupos de canais de TV

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
pt_br: Grupos de canais de rádio

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
pt_br: Margem de tempo padrão ao iniciar a gravação

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
pt_br: Margem de tempo padrão ao finalizar a gravação

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
pt_br: Reprodução

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
pt_br: Mostrar informações do canal ao mudar de canais

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
pt_br: Deletado

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
pt_br: Canais de TV

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
pt_br: Dias Posteriores por apresentar

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
pt_br: Canais de Rádio

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
pt_br: Gravações Deletadas

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
pt_br: Limpar dados

[ctx: #19186]
note: message box text for pvr data reset confirmation
en: All selected data will be cleared. Some information cannot be restored from the clients afterwards. Proceed anyway?
pt_br: Todos os dados selecionados serão apagados. Algumas informações não podem ser restauradas dos clientes posteriormente. Continuar mesmo assim?

[ctx: #19187]
note: progress dialog text shown while purging pvr data
en: Clearing data.
pt_br: Limpandos dados.

[ctx: #19188]
note: message box text for epg data reset confirmation
en: All guide data will be cleared. Are you sure?
pt_br: Todos os dados do EPG serão removidos. Tem certeza?

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
pt_br: O backend deste PVR não tem suporte para gravar este evento.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
pt_br: Reproduzir programa

[ctx: #19191]
en: PVR service
pt_br: Serviço PVR

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
pt_br: Nenhum dos PVR backends conectados suportam escaneamento de canais.

[ctx: #19193]
note: error message box text stating that a given pvr channel could not be played
en: The channel scan can't be started.
pt_br: A varredura de canais não pode ser iniciada.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
pt_br: Continuar?

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
pt_br: Atrasar marcar último assistido

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
pt_br: Ações Específicas do Cliente PVR

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
pt_br: Gravação iniciando em: {0:s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
pt_br: Gravação finalizada em: {0:s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
pt_br: Administrar canal

[ctx: #19200]
en: Guide source:
pt_br: Fonte do guia:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
pt_br: Nome do canal:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
pt_br: Ícone do canal:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
pt_br: Editar Canal

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
pt_br: Novo Canal

[ctx: #19205]
en: Group management
pt_br: Administrar Grupo

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
pt_br: Ativar guia:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
pt_br: Grupo:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
pt_br: Entre o nome para o novo canal

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
pt_br: Kodi backend virtual

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
pt_br: Cliente

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
pt_br: Excluir canal

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
pt_br: esta lista contém alterações

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
pt_br: Selecione backend

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
pt_br: Entre uma URL válida para o novo canal

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
pt_br: Lembretes

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
pt_br: Todos os canais de rádio

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
pt_br: Todos os canais de TV

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
pt_br: Visível

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
pt_br: Canais desagrupados

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
pt_br: Canais em

[ctx: #19222]
en: Guide
pt_br: Guia

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
pt_br: Nenhum add-on de PVR pôde ser ativado. Verifique os ajustes e o registro de log para mais informações sobre está mensagem.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
pt_br: Gravações abortadas

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
pt_br: Gravações agendadas

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
pt_br: Gravação iniciada

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
pt_br: Gravação completada

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
pt_br: Agendamento excluído

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
pt_br: Dias Anteriores por apresentar

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
pt_br: Impedir atualizações durante a reprodução

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
pt_br: Usar a ordem dos canais do backend(s)

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
pt_br: Limpar resultados da busca

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
pt_br: Mostrar uma notificação das atualizações de agendamentos

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
pt_br: Use os números de canais do backend

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
pt_br: Administrador de PVR está inicializando

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
pt_br: Buscando canais dos clientes

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
pt_br: Buscando agendamentos dos clientes

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
pt_br: Buscando gravações dos clientes

[ctx: #19239]
note: label for PVR client creation progress control
en: Creating PVR clients
pt_br: Criando clientes de PVR

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
pt_br: Cliente Prioridades

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
pt_br: Visualizar agendamentos

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
pt_br: Editar agendamento

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
pt_br: Editar regra de agendamento

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
pt_br: Tempo ocioso backend

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
pt_br: Comando despertar

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
pt_br: Despertar antes de gravar

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
pt_br: Despertar diariamente

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
pt_br: horário despertar diariamente (HH:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
pt_br: Filtrar Canais

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
pt_br: Canais de Rádio e TV

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
pt_br: Atualizar informações do guia

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
pt_br: Agendar atualização do guia para este canal?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
pt_br: Agendado atualização do guia para o canal

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
pt_br: Falha na atualização do guia para este canal

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
pt_br: {0:d} agendado

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
pt_br: Completado

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
pt_br: Travar canal

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
pt_br: Destravar canal

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
pt_br: Controle dos Pais

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
pt_br: Desbloquear duração

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
pt_br: Alterar PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
pt_br: Controle dos pais. Entre PIN:

[ctx: #19263]
note: message box text stating that a timer could not be updated
en: Could not update the timer.
pt_br: Não foi possível atualizar o cronômetro.

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
pt_br: PIN Incorreto

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
pt_br: O número PIN digitado está incorreto.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
pt_br: Controle parental travado

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
pt_br: Bloqueio parental:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
pt_br: Ocultar o rótulo "Nenhuma informação disponível"

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
pt_br: Pré selecionar o canal de reprodução em listas

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
pt_br: Itens Agrupados

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
pt_br: Nenhum add-on de PVR pode ser encontrado

[ctx: #19272]
note: label for 'pvr configuration incomplete' information dialog text
en: To use PVR you need to install, enable and configure a PVR add-on. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
pt_br: Para usar o PVR, você precisa instalar, habilitar e configurar um add-on PVR. Consulte http://kodi.wiki/view/PVR para saber mais.

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
pt_br: Guia de TV

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
pt_br: Guia do Radio

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
pt_br: Aviso de conflito

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
pt_br: Erro de conflito

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
pt_br: Conflito ao gravar

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
pt_br: Erro ao gravar

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
pt_br: Clientes de PVR

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
pt_br: Ajustes específicos de clientes

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
pt_br: Confirme a troca de canais pressionando "OK"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
pt_br: Logo Atual

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
pt_br: Sem logo do canal

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
pt_br: Escolha o logo do canal

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
pt_br: Procurar por logo do canal

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
pt_br: Buscando por logos de canais

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
pt_br: Todos os canais

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
pt_br: Seletor de data

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
pt_br: Ocultar grupo

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
pt_br: Desfazer Exclusão

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
pt_br: Deletar permanentemente

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
pt_br: Deletar todos permanentemente

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
pt_br: Remover todas as gravações removidas da lixeira? Esta opção não poderá ser revertida.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
pt_br: Remover esta gravação deletada da lixeira? Esta opção não poderá ser revertida.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
pt_br: Deletar regra de agendamento

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
pt_br: Nenhum addon de PVR ativado

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
pt_br: Canais na vertical

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
pt_br: Canais na horizontal

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
pt_br: Expira

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
pt_br: Canais na vertical, sem seletor de grupo

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
pt_br: Canais na horizontal, sem seletor de grupo

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
pt_br: Deseja gravar o programa selecionado ou trocar para o programa atual?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
pt_br: Fechar OSD do canal após trocar canais

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
pt_br: Visualizar as regras de agendamento

[ctx: #19305]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
pt_br: Lembrete PVR em falta excluído para '{0:s}' no canal '{1:s}' às '{2:s}'

[ctx: #19306]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
pt_br: Lembrete PVR em falta excluído para o canal '{0:s}' às '{1:s}'

[ctx: #19307]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for [B]{0:s}[/B] on channel [B]{1:s}[/B] at [B]{2:s}[/B].
pt_br: Lembrete para [B]{0:s}[/B] no canal [B]{1:s}[/B] às [B]{2:s}[/B].

[ctx: #19308]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for channel [B]{0:s}[/B] at [B]{1:s}[/B].
pt_br: Lembrete para o canal [B]{0:s}[/B] às [B]{1:s}[/B].

[ctx: #19309]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will schedule a recording...)
pt_br: (Fechar automaticamente este lembrete irá agendar uma gravação...)

[ctx: #19310]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
pt_br: Gravação agendada para lembrete PVR fechado automaticamente para '{0:s}' no canal '{1:s}' às '{2:s}'

[ctx: #19311]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
pt_br: Gravação agendada para lembrete PVR fechado automaticamente parao canal '{0:s}' às '{1:s}'

[ctx: #19312]
note: heading for pvr reminder notification dialog
en: PVR reminder
pt_br: Lembrete PVR

[ctx: #19313]
note: pvr settings "reminder auto close delay" setting label
en: Automatically close reminder popup after
pt_br: Automaticamente fechar popup de lembrete após

[ctx: #19314]
note: pvr settings "schedule recording on reminder auto-close" setting label
en: Schedule recording when auto-closing the reminder popup
pt_br: Agendar gravação ao fechar automaticamente popup de lembrete

[ctx: #19315]
note: generic 'backend order' label
en: Backend order
pt_br: Ordem do backend

[ctx: #19316]
note: pvr settings "Start all group channel numbers from 1" setting label
en: Start group channel numbers from 1
pt_br: Iniciar números do grupo de canais a partir de 1

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
pt_br: 12 horas atrás

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
pt_br: 12 horas adiante

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
pt_br: Grupo anterior

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
pt_br: Próximo grupo

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
pt_br: Seletor de grupo

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
pt_br: Primeiro canal

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
pt_br: Canal sendo reproduzido

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
pt_br: Último canal

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
pt_br: Programa

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
pt_br: Navegar...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
pt_br: Remover assistidos

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
pt_br: Remover todas as gravações assistidas nesta pasta?

[ctx: #19329]
note: label for PVR settings use backend channel numbers always
en: Allow backend channel numbers with more than one PVR add-on
pt_br: Permitir números do canais do backend com mais de um addons de PVR

[ctx: #19330]
note: pvr settings "switch to channel on reminder auto-close" setting label
en: Switch to channel when auto-closing the reminder popup
pt_br: Alterar para o canal quando o popup de lembrete for fechado automaticamente

[ctx: #19331]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will switch to channel...)
pt_br: (Fechar automaticamente este lembrete vai alterar para o canal...)

[ctx: #19332]
note: text for event log entry for logging auto channel switch for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
pt_br: Alterado para o canal por fechar automaticamente o lembrete de PVR por '{0:s}' no canal '{1:s}' aos '{2:s}'

[ctx: #19333]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
pt_br: Alterado para o canal por fechar automaticamente o lembrete de PVR no canal '{0:s}' aos '{1:s}'

[ctx: #19334]
note: generic label for pvr providers used in different places
en: Providers
pt_br: Provedores

[ctx: #19335]
note: label for special PVR search window list item
en: New search...
pt_br: Nova pesquisa...

[ctx: #19336]
note: label for special PVR search window list item
en: Edit search...
pt_br: Editar pesquisa...

[ctx: #19337]
note: label for special PVR search window list item
en: Saved searches
pt_br: Salvar pesquisa

[ctx: #19338]
note: delete saved search confirmation message box text
en: Delete this saved search?
pt_br: Excluir esta pesquisa salva?

[ctx: #19339]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore finished broadcasts
pt_br: Ignorar transmissões finalizadas

[ctx: #19340]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore future broadcasts
pt_br: Ignorar transmissões futuras

[ctx: #19341]
note: label to ask user to save an EPG search
en: Save the current search?
pt_br: Salvar a pesquisa atual?

[ctx: #19342]
note: "search not saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [not saved]
pt_br: [não salvo]

[ctx: #19343]
note: "search saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [saved]
pt_br: [salvo]

[ctx: #19344]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to set a reminder for the selected programme or to switch to the current programme?
pt_br: Deseja definir um lembrete para o programa selecionado ou alternar para o programa atual?

[ctx: #19345]
note: settings label to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: PVR client add-ons
pt_br: Add-ons clientes de PVR

[ctx: #19346]
note: help text for setting to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: Display and manage available PVR client add-ons.
pt_br: Exiba e gerencie add-ons de cliente PVR disponíveis.

[ctx: #19347]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does provide client-specific settings
en: None of the active PVR clients provide client-specific settings.
pt_br: Nenhum dos clientes PVR ativos fornece ajustes específicas do cliente.

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
pt_br: Provedor

[ctx: #19349]
note: label for 'by user preference' sort method
en: User preference
pt_br: Preferências do usuário

[ctx: #19350]
note: label for PVR setting use backend channel group order control
en: Use channel group order from backend(s)
pt_br: Use a ordem do grupo de canais do(s) back-end(s)

[ctx: #19351]
note: label for PVR settings category for live tv catchup and video on demand
en: Catchup / Video On Demand
pt_br: Catchup / VOD

[ctx: #19352]
note: label for PVR setting play next programme automatically in catchup / vod mode
en: Play next programme automatically
pt_br: Reproduzir o próximo programa automaticamente

[ctx: #19353]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback, starting with the selected item, auto playing all following programmes
en: Play programmes from here
pt_br: Reproduzir programas a partir daqui

[ctx: #19354]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback of only the selected item, not auto playing any following programmes
en: Play only this programme
pt_br: Reproduzir apenas esse programa

[ctx: #19355]
note: Label of a context menu entry to create a copy of an EPG saved saerch
en: Duplicate
pt_br: Duplicado

[ctx: #19356]
note: Initial title of a duplicated EPG saved search.
en: Copy of '{0:s}'
pt_br: Copiar de '{0:s}'

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
pt_br: Outro / Desconhecido

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
pt_br: Filme / Drama

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
pt_br: Detetive / Thriller

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
pt_br: Aventura / Oeste / Guerra

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
pt_br: Ficção Científica / Fantasia / Horror

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
pt_br: Comédia

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
pt_br: Novela / Melodrama / Folclore

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
pt_br: Sério / Clássico / Religioso / Histórico / Drama

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
pt_br: Filme Adulto / Drama

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
pt_br: Atualidades

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
pt_br: Atualidades / Clima

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
pt_br: Revistas Atualidades

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
pt_br: Documentário

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
pt_br: Discussões / Entrevistas / Debates

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
pt_br: Competições / Jogos / Concursos

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
pt_br: Show de variedades

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
pt_br: Esportes

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
pt_br: Eventos especiais

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
pt_br: Revista de esportes

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
pt_br: Futebol

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
pt_br: Tenis / Squash

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
pt_br: Esportes de grupo

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
pt_br: Atletismo

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
pt_br: Esportes Motor

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
pt_br: Esportes Aquáticos

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
pt_br: Esportes de Inverno

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
pt_br: Equestre

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
pt_br: Esportes Marciais

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
pt_br: Programação Infantil / Juvenil

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
pt_br: Programação para crianças na pré-escola

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
pt_br: Programas de entretenimento de 6 a 14 anos

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
pt_br: Programas de entretenimento de 10 até 16 anos

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
pt_br: Programa informativo / Educativo

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
pt_br: Desenhos

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
pt_br: Música / Ballet / Dança

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
pt_br: Música Clássica

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
pt_br: Música Folclórica / Tradicional

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
pt_br: Musical / Ópera

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
pt_br: Balé

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
pt_br: Artes / Cultura

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
pt_br: Artes Performáticas

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
pt_br: Artes finas

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
pt_br: Religião

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
pt_br: Cultura Popular / Artes Tradicionais

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
pt_br: Literatura

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
pt_br: Filme / Cinema

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
pt_br: Filmes experimentais / Vídeo

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
pt_br: Transmissões / Imprensa

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
pt_br: Novas mídias

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
pt_br: Artes / Revistas Culturais

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
pt_br: Moda

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
pt_br: Economia / Política / Social

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
pt_br: Documentário / Reportagens / Revistas

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
pt_br: Aconselhamento Social e Econômico

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
pt_br: Pessoas famosas

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
pt_br: Educação / Ciência / Factual

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
pt_br: Animais / Natureza / Ambiente

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
pt_br: Tecnologia / Ciências Naturais

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
pt_br: Medicina / Fisiologia / Psicologia

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
pt_br: Países Estrangeiros / Expedições

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
pt_br: Ciências Espirituais / Sociais

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
pt_br: Educação

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
pt_br: Línguas

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
pt_br: Lazer / Hobbies

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
pt_br: Turismo / Viagem

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
pt_br: Barcos

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
pt_br: Motores

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
pt_br: Saúde e Fitness

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
pt_br: Cozinhando

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
pt_br: Compras

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
pt_br: Jardinagem

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
pt_br: Características Especiais

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
pt_br: Idioma original

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
pt_br: Preto & Branco

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
pt_br: Não publicado

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
pt_br: Ao vivo

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
pt_br: Detetive / Thriller

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
pt_br: Aventura / Oeste / Guerra

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
pt_br: Ficção Científica / Fantasia / Horror

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
pt_br: Comédia

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
pt_br: Novela / Melodrama / Folclore

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
pt_br: Sério / Clássico / Religioso / Histórico/Drama

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
pt_br: Adulto

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
pt_br: Confirme desligar

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
pt_br: Guia do canal

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
pt_br: Reproduzir gravação

[ctx: #19690]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR has scheduled a reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
pt_br: PVR agendou um lembrete para '{0:s}' no canal '{1:s}' em {2:s}.

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
pt_br: PVR está atualmente gravando '{0:s}' no canal '{1:s}'.

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
pt_br: PVR irá iniciar gravação '{0:s}' no canal '{1:s}' em {2:s}.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
pt_br: Despertar diariamente às {0:s}.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
pt_br: {0:d} minutos

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
pt_br: Cerca de um minuto

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
pt_br: Desligue mesmo assim

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
pt_br: Pasta de músicas salvas

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
pt_br: Usar reprodutor de DVD externo

[ctx: #20002]
en: External DVD player
pt_br: Reprodutor de DVD externo

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
pt_br: Pasta de trainers

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
pt_br: Pasta para captura de tela

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
pt_br: Pasta lista de reprodução

[ctx: #20007]
en: Recordings
pt_br: Gravações

[ctx: #20008]
en: Screenshots
pt_br: Capturas de tela

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
pt_br: Usar Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
pt_br: Listas de reprodução de músicas

[ctx: #20012]
en: Video playlists
pt_br: Listas de reprodução de vídeos

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
pt_br: Você gostaria de iniciar o jogo?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
pt_br: Classificar por: Lista de reprodução

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
pt_br: Ícone remoto

[ctx: #20016]
en: Current thumb
pt_br: Ícone atual

[ctx: #20017]
en: Local thumb
pt_br: Ícone local

[ctx: #20018]
en: No thumb
pt_br: Nenhum ícone

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
pt_br: Selecionar ícone

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
pt_br: Pôster

[ctx: #20023]
en: Conflict
pt_br: Conflito

[ctx: #20024]
en: Scan new
pt_br: Examinar novo

[ctx: #20025]
en: Scan all
pt_br: Examinar todos

[ctx: #20026]
en: Region
pt_br: Região

[ctx: #20037]
en: Summary
pt_br: Resumo

[ctx: #20038]
en: Lock music window
pt_br: Bloquear seção de música

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
pt_br: Bloquear seção de vídeo

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
pt_br: Bloquear seção de imagens

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
pt_br: Bloquear janela de programas & scripts

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
pt_br: Bloquear gestor de arquivos

[ctx: #20043]
en: Lock settings
pt_br: Bloquear ajustes

[ctx: #20044]
en: Start fresh
pt_br: Iniciar de novo

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
pt_br: Entrar em modo-mestre

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
pt_br: Sair do modo-mestre

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
pt_br: Criar perfil '{0:s}'?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
pt_br: Começar com ajustes novos ou copiar da padrão?

[ctx: #20049]
en: Best available
pt_br: Melhor disponível

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
pt_br: Trocar automaticamente entre 16x9 e 4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
pt_br: Tratar arquivos agrupados como um arquivo único

[ctx: #20052]
en: Caution
pt_br: Atenção

[ctx: #20053]
en: Left master mode
pt_br: Sair do modo-mestre

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
pt_br: Entrou no modo-mestre

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
pt_br: Ícone Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
pt_br: Remover ícone

[ctx: #20058]
en: Add profile...
pt_br: Adicionar perfil...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
pt_br: Obter informações para todos os álbuns

[ctx: #20060]
en: Media info
pt_br: Informações de mídia

[ctx: #20061]
en: Separate
pt_br: Separado

[ctx: #20062]
en: Shares with default
pt_br: Compartilhamentos com padrão

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
pt_br: Compartilhamentos com padrão (apenas leitura)

[ctx: #20064]
en: Copy default
pt_br: Copiar padrão

[ctx: #20065]
en: Profile picture
pt_br: Imagem do perfil

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
pt_br: Bloquear preferências

[ctx: #20067]
en: Edit profile
pt_br: Editar perfil

[ctx: #20068]
en: Profile lock
pt_br: Bloquear perfil

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
pt_br: Não foi possível criar a pasta

[ctx: #20070]
en: Profile directory
pt_br: Diretório do perfil

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
pt_br: Iniciar com novas origens de mídia ou copiar da padrão?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
pt_br: Esteja certo de que a pasta selecionada tenha autorização para gravar dados e que o nome da nova pasta seja válida

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
pt_br: Classificação MPAA

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
pt_br: Digite o código-mestre de bloqueio

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
pt_br: Pedir o código-mestre na inicialização

[ctx: #20077]
en: Skin settings
pt_br: Ajustes da skin

[ctx: #20078]
en: - no link set -
pt_br: - link não definido -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
pt_br: Ativar animações

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
pt_br: Desabilitar RSS durante músicas

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
pt_br: Ativar botões de atalho

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
pt_br: Mostrar informações do XLink Kai

[ctx: #20083]
en: Show music information
pt_br: Mostrar informações sobre a música

[ctx: #20084]
en: Show weather information
pt_br: Mostrar informações sobre o clima

[ctx: #20085]
en: Show system information
pt_br: Mostrar dados sobre o sistema

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
pt_br: Mostrar espaço disponível no disco C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
pt_br: Mostrar espaço disponível em disco E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
pt_br: Informação Climática

[ctx: #20089]
en: Drive space free
pt_br: Espaço livre em disco

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
pt_br: Nome de um compartilhamento existente

[ctx: #20091]
en: Lock code
pt_br: Código de bloqueio

[ctx: #20092]
en: Load profile
pt_br: Carregar perfil

[ctx: #20093]
en: Profile name
pt_br: Nome do Perfil

[ctx: #20094]
en: Media sources
pt_br: Origens de mídia

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
pt_br: Digite o código de bloqueio do perfil

[ctx: #20096]
en: Login screen
pt_br: Tela de login

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
pt_br: Obtendo informações do álbum

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
pt_br: Obtendo informações para o álbum

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
pt_br: Não é possível ripar CD ou faixas enquanto reproduzindo

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
pt_br: Código-mestre e bloqueios

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
pt_br: Digitar código-mestre sempre ativa modo-mestre

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
pt_br: Salvar alterações para o perfil?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
pt_br: Configurações anteriores encontradas. Você deseja usá-las?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
pt_br: Fontes anteriores de mídia encontradas. Você deseja usá-las?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
pt_br: Separado (bloqueado)

[ctx: #20108]
en: Root
pt_br: Raiz

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
pt_br: Ajustes UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
pt_br: Auto iniciar cliente UPnP

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
pt_br: Último login: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
pt_br: Nunca conectou

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
pt_br: Perfil {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
pt_br: Login de usuário / Selecionar um perfil

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
pt_br: Usar bloqueio na tela de login

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
pt_br: Código de bloqueio inválido.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
pt_br: Isto requer que o bloqueio-mestre seja configurado. Você deseja fazê-lo agora?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
pt_br: Carregando informações do programa

[ctx: #20121]
en: Party on!
pt_br: Festa ativa!

[ctx: #20122]
en: True
pt_br: Verdadeiro

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
pt_br: Preparando drinks

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
pt_br: Enchendo os copos

[ctx: #20125]
en: Logged on as
pt_br: Conectado como

[ctx: #20126]
en: Log off
pt_br: Desconectar

[ctx: #20129]
en: Weave
pt_br: Estruturar

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
pt_br: Estruturar - Invertido

[ctx: #20131]
en: Blend
pt_br: Homogêneo

[ctx: #20132]
en: Restart video
pt_br: Reiniciar vídeo

[ctx: #20133]
en: Edit network location
pt_br: Editar locais de rede

[ctx: #20134]
en: Remove network location
pt_br: Remover locais de rede

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
pt_br: Você quer examinar a pasta?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
pt_br: Unidade de memória

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
pt_br: Unidade de memória montada

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
pt_br: Impossível montar unidade de memória

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
pt_br: Na porta {0:d}, slot {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
pt_br: Bloquear proteção de tela

[ctx: #20141]
en: Set
pt_br: Definir

[ctx: #20142]
en: Username
pt_br: Nome de usuário

[ctx: #20143]
en: Enter password for
pt_br: Digite senha para

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
pt_br: Cronômetro de desligamento

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
pt_br: Intervalo do desligamento (em minutos)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
pt_br: Iniciado, desligando em {0:d}m

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
pt_br: Desligamento em 30 minutos

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
pt_br: Desligamento em 60 minutos

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
pt_br: Desligamento em 120 minutos

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
pt_br: Cronômetro personalizado

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
pt_br: Cancelar cronômetro

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
pt_br: Bloquear preferências para {0:s}

[ctx: #20153]
en: Browse...
pt_br: Procurar...

[ctx: #20154]
en: Summary information
pt_br: Informações resumidas

[ctx: #20155]
en: Storage information
pt_br: Informações sobre armazenamento

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
pt_br: Informações sobre o disco rígido

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
pt_br: Informações sobre o DVD/BD-ROM

[ctx: #20158]
en: Network information
pt_br: Informações sobre a rede

[ctx: #20159]
en: Video information
pt_br: Informações sobre vídeo

[ctx: #20160]
en: Hardware information
pt_br: Informações sobre hardware

[ctx: #20162]
en: Used
pt_br: Usado

[ctx: #20163]
en: of
pt_br: de

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
pt_br: Bloqueio não suportado

[ctx: #20165]
en: Not locked
pt_br: Não bloqueado

[ctx: #20166]
en: Locked
pt_br: Bloqueado

[ctx: #20167]
en: Frozen
pt_br: Congelado

[ctx: #20168]
en: Requires reset
pt_br: Requer reinicialização

[ctx: #20169]
en: Week
pt_br: Semana

[ctx: #20170]
en: Line
pt_br: Linha

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
pt_br: Rede Windows (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
pt_br: Servidor XBMSP

[ctx: #20173]
en: FTP server
pt_br: Servidor FTP

[ctx: #20174]
en: FTPS server
pt_br: Servidor FTPS

[ctx: #20175]
en: UPnP server
pt_br: Servidor UPnP

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
pt_br: Mostrar informações de vídeo

[ctx: #20177]
en: Done
pt_br: Feito

[ctx: #20180]
en: Symbols
pt_br: Símbolos

[ctx: #20181]
en: Backspace
pt_br: Retroceder

[ctx: #20182]
en: Space
pt_br: Espaço

[ctx: #20183]
en: Reload skin
pt_br: Recarregar skin

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
pt_br: Usar estilo de visualização poster para seriados

[ctx: #20186]
en: Please wait
pt_br: Por favor aguarde

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
pt_br: Anunciar atualizações da coleção

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
pt_br: Habilitar auto rolagem para enredo & crítica

[ctx: #20190]
en: Custom
pt_br: Personalizado

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
pt_br: Habilitar registro de depuração

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
pt_br: Buscar informações adicionais durante atualizações

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
pt_br: Provedor padrão para buscar informações de álbuns

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
pt_br: Provedor padrão para buscar informações de artistas

[ctx: #20195]
en: Change information provider
pt_br: Alterar provedor de informação

[ctx: #20196]
en: Export music library
pt_br: Exportar coleção de música

[ctx: #20197]
en: Import music library
pt_br: Importar coleção de música

[ctx: #20198]
en: No artist found!
pt_br: Artista não encontrado!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
pt_br: Falhou ao baixar informações de artista

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
pt_br: Preferir informações online

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
pt_br: Com este ajuste ligado, qualquer informação que for transferida para álbuns e artistas, irá sobrepor os conteúdos anteriores de suas tags de músicas, como gênero, ano, artistas de músicas etc. Útil se você tiver identificadores MusicBrainz em suas tags de músicas.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
pt_br: Procurar por legendas externas - UPNP

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
pt_br: Diretório de informação do artista

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
pt_br: Preferir arte de álbum online

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
pt_br: Onde não existir uma capa de álbum local, a arte on-line será usada. Quando nenhuma delas estiver disponível, serão usadas imagens de capa incorporadas nos arquivos de música

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
pt_br: Pasta de informações do conjunto do filme

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
pt_br: Use o sobrenome do artista quando ordenando por artista

[ctx: #20240]
en: Android music
pt_br: Músicas Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
pt_br: Vídeos Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
pt_br: Imagens Android

[ctx: #20243]
en: Android photos
pt_br: Fotos Android

[ctx: #20244]
en: Android apps
pt_br: Aplicativos Android

[ctx: #20245]
en: Windows music library
pt_br: Janelas coleção música

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
pt_br: Janelas coleção vídeos

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
pt_br: Janelas coleção imagens

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
pt_br: Janela coleção fotos

[ctx: #20249]
en: Windows documents
pt_br: Janelas documentos

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
pt_br: Ativo! (vídeos)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
pt_br: Misturando bebidas (vídeos)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
pt_br: Enchendo os copos (vídeos)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
pt_br: Servidor WebDAV (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
pt_br: Servidor WebDAV (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
pt_br: Primeiro logon, edite seu perfil

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
pt_br: Sistema Arquivos Rede (NFS)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
pt_br: Navegador Zeroconf

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
pt_br: Diretório do servidor Web (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
pt_br: Diretório do servidor Web (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
pt_br: Impossível gravar na pasta:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
pt_br: Feed RSS (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
pt_br: Feed RSS (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
pt_br: DNS secundário

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
pt_br: Servidor DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
pt_br: Criar nova pasta

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
pt_br: Desconhecido ou onboard (protegido)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
pt_br: Vídeos - Coleção

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
pt_br: Classificar por: ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
pt_br: Buscando filmes usando {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
pt_br: Buscando concertos usando {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
pt_br: Procurando Seriados usando {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
pt_br: Buscando artistas usando {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
pt_br: Buscando álbuns usando {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
pt_br: Opções de escaneamento de conteúdos

[ctx: #20323]
en: Movie plot
pt_br: Enredo do filme

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
pt_br: Reproduzir parte...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
pt_br: Restaurar valores da calibração

[ctx: #20326]
note: Window screen calibration: ask to reset calibration settings
en: Do you want reset the calibration to their defaults for "{0:s}" resolution?
pt_br: Deseja redefinir a calibração para os padrões para a resolução "{0:s}"?

[ctx: #20327]
note: Window screen calibration: the current calibration value
en: Current value: {}
pt_br: Valor atual: {}

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
pt_br: Procurar destino

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
pt_br: Filmes em pastas separadas que combinam com o título do filme

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
pt_br: Usar nomes de pastas para busca

[ctx: #20331]
en: File
pt_br: Arquivo

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
pt_br: Usar pasta ou nomes de arquivos em buscas?

[ctx: #20333]
en: Set content
pt_br: Defina conteúdo

[ctx: #20334]
en: Folder
pt_br: Pasta

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
pt_br: Buscar por conteúdo recursivamente?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
pt_br: Desbloquear fontes

[ctx: #20337]
en: Actor
pt_br: Ator

[ctx: #20338]
en: Movie
pt_br: Filme

[ctx: #20339]
en: Director
pt_br: Diretor

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
pt_br: Deseja remover todos os itens presentes neste caminho de sua coleção?

[ctx: #20342]
en: Movies
pt_br: Filmes

[ctx: #20343]
en: TV shows
pt_br: Seriados

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
pt_br: Este diretório contém

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
pt_br: Executar exame automatizado

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
pt_br: Examinar recursivamente

[ctx: #20347]
en: as
pt_br: como

[ctx: #20348]
en: Directors
pt_br: Diretores

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
pt_br: Nenhum arquivo de vídeo encontrado neste caminho!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
pt_br: {0:s} ({1:s} votos)

[ctx: #20351]
en: TV show information
pt_br: Informações sobre a série

[ctx: #20352]
en: Episode information
pt_br: Informações sobre o episódio

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
pt_br: Carregando detalhes do seriado

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
pt_br: Obtendo guia do episódio

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
pt_br: Carregando informações para episódios no diretório

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
pt_br: Selecione o seriado:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
pt_br: Digite o nome do seriado

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
pt_br: Temporada {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
pt_br: Episódio

[ctx: #20360]
en: Episodes
pt_br: Episódios

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
pt_br: Carregando detalhes do episódio

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
pt_br: Remover episódio da coleção

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
pt_br: Remover seriado da coleção

[ctx: #20364]
en: TV show
pt_br: Seriado

[ctx: #20365]
en: Episode plot
pt_br: Enredo do episódio

[ctx: #20366]
en: * All seasons
pt_br: * Todas as temporadas

[ctx: #20367]
en: Hide watched
pt_br: Ocultar assistidos

[ctx: #20368]
en: Prod code
pt_br: Código de produção

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
pt_br: Exibir informações para itens por assistir

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
pt_br: * Escondido para prevenir spoilers *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
pt_br: Selecionar ícone da temporada

[ctx: #20372]
en: Season image
pt_br: Imagem da temporada

[ctx: #20373]
en: Season
pt_br: Temporada

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
pt_br: Baixando informações do filme

[ctx: #20375]
en: Unassign content
pt_br: Desmarcar conteúdo

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
pt_br: Título original

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
pt_br: Atualizar informações de seriado

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
pt_br: Recarregar informações para todos os episódios?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
pt_br: Pasta contém um único seriado

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
pt_br: Excluir pasta da lista de procura

[ctx: #20381]
en: Specials
pt_br: Especiais

[ctx: #20382]
en: Recently added
pt_br: Mais recentes

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
pt_br: Pasta contém um único vídeo

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
pt_br: Link para seriado

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
pt_br: Remover link para seriado

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
pt_br: Filmes adicionados recentemente

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
pt_br: Episódios adicionados recentemente

[ctx: #20388]
en: Studios
pt_br: Estúdios

[ctx: #20389]
en: Music videos
pt_br: Concertos

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
pt_br: Concertos adicionados recentemente

[ctx: #20391]
en: Music video
pt_br: Concertos

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
pt_br: Remover concerto da coleção

[ctx: #20393]
en: Music video information
pt_br: Informações sobre o concerto

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
pt_br: Carregando informações do concerto

[ctx: #20395]
en: Mixed
pt_br: Misturado

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
pt_br: Ir para álbuns por artista

[ctx: #20397]
en: Go to album
pt_br: Ir para álbum

[ctx: #20398]
en: Play song
pt_br: Reproduzir música

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
pt_br: Ir para concertos a partir do álbum

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
pt_br: Ir para concertos por artista

[ctx: #20401]
en: Play music video
pt_br: Reproduzir concerto

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
pt_br: Baixar imagens das pessoas

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
pt_br: Selecionar imagem da pessoa

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
pt_br: Remover marcador

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
pt_br: Remover marcador do episódio

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
pt_br: Definir marcador do episódio

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
pt_br: Ajustes do provedor de informação

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
pt_br: Baixando informações de concertos

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
pt_br: Recebendo informações do seriado

[ctx: #20411]
en: Flatten
pt_br: Unificar

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
pt_br: Suprimir lista de temporadas

[ctx: #20413]
en: Get fanart
pt_br: Obter Fanart

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
pt_br: Exibir Fanart nas coleções de video e música

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
pt_br: Buscando por conteúdo novo

[ctx: #20416]
en: First aired
pt_br: Primeira exibição

[ctx: #20417]
en: Writer
pt_br: Roteirista

[ctx: #20418]
en: Writers
pt_br: Roteiristas

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
pt_br: Substituir nome do arquivo pelo título da biblioteca

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
pt_br: Nunca

[ctx: #20421]
en: If only one season
pt_br: Se só uma temporada

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
pt_br: Sempre

[ctx: #20423]
en: Has trailer
pt_br: Tem trailer

[ctx: #20424]
en: False
pt_br: Falso

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
pt_br: Apresentação de Fanart

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
pt_br: Exportar para um único arquivo ou separar os arquivos cada qual em sua pasta?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
pt_br: Escolha o tipo da regra

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
pt_br: Só um arquivo

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
pt_br: Separar

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
pt_br: Exportar icones e Fanart?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
pt_br: Sobrescrever arquivos antigos?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
pt_br: Excluir caminho da atualização de coleções

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
pt_br: Extrair informação de vídeo dos arquivos

[ctx: #20434]
en: Sets
pt_br: Coletâneas

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
pt_br: Juntar itens vídeos separados

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
pt_br: Exportar ícones de ator?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
pt_br: Selecione fanart

[ctx: #20438]
en: Local fanart
pt_br: Fanart local

[ctx: #20439]
en: No fanart
pt_br: Sem fanart

[ctx: #20440]
en: Current fanart
pt_br: Fanart atual

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
pt_br: Fanart remoto

[ctx: #20442]
en: Change content
pt_br: Alterar conteúdo

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
pt_br: Deseja recarregar as informações para todos os itens neste caminho?

[ctx: #20444]
en: Add to library
pt_br: Adicionar para coleção

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
pt_br: Foram encontradas informações armazenadas localmente. Ignorar e atualizar via Internet?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
pt_br: Deseja adicionar conteúdos de mídia desta fonte para sua coleção?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
pt_br: Não é possível baixar as informações

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
pt_br: Incapaz de conectar ao servidor remoto

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
pt_br: Incapaz de conectar-se ao servidor remoto. Deseja continuar a procura?

[ctx: #20451]
en: Countries
pt_br: Países

[ctx: #20452]
en: episode
pt_br: episódio

[ctx: #20453]
en: episodes
pt_br: episódios

[ctx: #20454]
en: Listener
pt_br: Ouvinte

[ctx: #20455]
en: Listeners
pt_br: Ouvintes

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
pt_br: Hierarquia nivelada

[ctx: #20457]
en: Movie set
pt_br: Coletânea de filmes

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
pt_br: Apresentar coletâneas de filmes

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
pt_br: Adicionar {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
pt_br: Remover {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
pt_br: Nova tag...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
pt_br: Uma tag com nome '{0:s}' já existe.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
pt_br: Selecione {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
pt_br: Administrar Coletâneas

[ctx: #20466]
en: Select movie set
pt_br: Selecionar coletânea

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
pt_br: Nenhuma coletânea (remover de {0:s})

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
pt_br: Adicionar filme para uma nova coletânea

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
pt_br: Manter na coletânea atual ({0:s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
pt_br: Incluir filmes únicos nas coletâneas

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
pt_br: Mostrar seriados sem episódios

[ctx: #20472]
en: Show all performers for music videos
pt_br: Mostrar todos os artistas para concertos

[ctx: #20473]
en: Premiered
pt_br: Estreou

[ctx: #20474]
note: Used in smart playlists to select items based on the HDR type (HDR10, HLG, Dolbyvision)
en: HDR type
pt_br: Tipo HDR

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
pt_br: Exibir arquivos e diretórios ocultos

[ctx: #21331]
en: New media detected
pt_br: Nova mídia detectada

[ctx: #21332]
en: Browse videos
pt_br: Procurar nos vídeos

[ctx: #21333]
en: Browse music
pt_br: Procurar em música

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
pt_br: Procurar em imagens

[ctx: #21335]
en: Browse files
pt_br: Procurar em arquivos

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
pt_br: Conectando a: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
pt_br: Nunca

[ctx: #21338]
en: Select version
pt_br: Selecione versão

[ctx: #21339]
en: Version {0:s}
pt_br: Versão {0:s}

[ctx: #21340]
en: Auto-update
pt_br: Auto-atualizar

[ctx: #21341]
en: No updates available
pt_br: Nenhuma atualização disponível

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
pt_br: Não existem versões disponíveis para este add-on.

[ctx: #21343]
en: Use video tags
pt_br: Use vídeo tags

[ctx: #21344]
en: Enable to use embedded tags in mp4 or mkv files for library metadata. Will prevent scrapers from operating correctly.
pt_br: Ative para usar tags incorporadas em arquivos mp4 ou mkv para metadados de biblioteca. Impedirá que os scrapers funcionem corretamente.

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
pt_br: Não categorizado

[ctx: #21346]
note: Used to give heading list entry for an file extension description, e.g. to show as 'Extension: ".mp3"'
en: Extension: "{0:s}"
pt_br: Extensão: "{0:s}"

[ctx: #21347]
note: Used to give heading list entry for an mimetype description, e.g. to show as 'MIME type: "audio/mpeg3"'
en: MIME type: "{0:s}"
pt_br: Tipo MIME: "{0:s}"

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
pt_br: Ativar suporte UPnP

[ctx: #21359]
en: Add media share...
pt_br: Adicionar compartilhamento de mídia...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
pt_br: Compartilhar minhas coleções

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
pt_br: Procurar por Players UPnP remotos

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
pt_br: Marcador criado

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
pt_br: Marcador Episódio criado

[ctx: #21364]
en: Edit media share
pt_br: Editar compartilhamento de mídia

[ctx: #21365]
en: Remove media share
pt_br: Remover compartilhamento de mídia

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
pt_br: Pasta de legendas personalizada

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
pt_br: Filme & diretório de legenda alternativo

[ctx: #21368]
en: Override subtitles fonts
pt_br: Substituir fontes de legendas

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
pt_br: Ativar mouse e suporte a tela de toque

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
pt_br: Permitir sons de navegação durante reprodução de mídias

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
pt_br: Miniatura

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
pt_br: Forçar região do DVD-player

[ctx: #21373]
en: Display
pt_br: Tela

[ctx: #21374]
en: Video aspect
pt_br: Aspecto de vídeo

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
pt_br: Habilitar 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
pt_br: Habilitar 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
pt_br: Habilitar 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
pt_br: Nome da nova lista de reprodução

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
pt_br: Exibir botões "adicionar origem"

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
pt_br: Ativar barras-de-rolagem

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
pt_br: Fazer filtragem de assistidos como botão na biblioteca de vídeo

[ctx: #21385]
en: Open
pt_br: Abrir

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
pt_br: Nível de ajuste acústico

[ctx: #21387]
en: Fast
pt_br: Rápido

[ctx: #21388]
en: Quiet
pt_br: Silencioso

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
pt_br: Ativar papel de parede

[ctx: #21390]
en: Power management level
pt_br: Nível do gerenciador de energia

[ctx: #21391]
en: High power
pt_br: Alta potência

[ctx: #21392]
en: Low power
pt_br: Baixa potência

[ctx: #21393]
en: High standby
pt_br: Hibernar (alto)

[ctx: #21394]
en: Low standby
pt_br: Hibernar (baixo)

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
pt_br: Incapaz de armazenar arquivos maiores que 4GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
pt_br: Capítulo

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
pt_br: Alta qualidade de pixel shader (V2)

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
pt_br: Usar animações do tipo "tween"

[ctx: #21400]
en: contains
pt_br: contém

[ctx: #21401]
en: does not contain
pt_br: não contém

[ctx: #21402]
en: is
pt_br: é

[ctx: #21403]
en: is not
pt_br: não é

[ctx: #21404]
en: starts with
pt_br: começa com

[ctx: #21405]
en: ends with
pt_br: termina com

[ctx: #21406]
en: greater than
pt_br: maior que

[ctx: #21407]
en: less than
pt_br: menor que

[ctx: #21408]
en: after
pt_br: depois

[ctx: #21409]
en: before
pt_br: antes

[ctx: #21410]
en: in the last
pt_br: em último

[ctx: #21411]
en: not in the last
pt_br: não em último

[ctx: #21412]
en: Information providers
pt_br: Provedores de Informação

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
pt_br: Provedor padrão para informações de filmes

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
pt_br: Provedor padrão para informações de seriados

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
pt_br: Provedor padrão para informações de concertos

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
pt_br: Selecione o primeiro episódio/temporada em seriados não assistidos

[ctx: #21417]
en: Settings
pt_br: Ajustes

[ctx: #21418]
en: Multilingual
pt_br: Multi-idioma

[ctx: #21419]
en: No information providers present
pt_br: Nenhum provedor de informação disponível

[ctx: #21420]
en: Value to match
pt_br: Valor para encontrar

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
pt_br: Regra de lista de reprodução inteligente

[ctx: #21422]
en: Match items where
pt_br: Encontrar itens onde

[ctx: #21423]
en: New rule...
pt_br: Nova regra...

[ctx: #21424]
en: Items must match
pt_br: Itens devem conter

[ctx: #21425]
en: all of the rules
pt_br: todas as regras

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
pt_br: uma regra ou mais

[ctx: #21427]
en: Limit to
pt_br: Limitar em

[ctx: #21428]
en: No limit
pt_br: Sem limite

[ctx: #21429]
en: Order by
pt_br: Ordenar por

[ctx: #21430]
en: ascending
pt_br: ascendente

[ctx: #21431]
en: descending
pt_br: descendente

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
pt_br: Editar lista de reprodução inteligente

[ctx: #21433]
en: Playlist name
pt_br: Nome da lista de reprodução

[ctx: #21434]
en: Find items where
pt_br: Encontrar itens onde

[ctx: #21435]
en: Edit
pt_br: Editar

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
pt_br: {0:d} itens

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
pt_br: Nova lista de reprodução inteligente...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
pt_br: Unidade {0:c}

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
pt_br: Editar regras do modo-festa

[ctx: #21440]
en: Home folder
pt_br: Pasta raíz/padrão

[ctx: #21441]
en: Watched count
pt_br: Contador de exibição

[ctx: #21442]
en: Episode title
pt_br: Título do episódio

[ctx: #21443]
en: Video resolution
pt_br: Resolução do vídeo

[ctx: #21444]
en: Audio channels
pt_br: Canais de áudio

[ctx: #21445]
en: Video codec
pt_br: Codec de vídeo

[ctx: #21446]
en: Audio codec
pt_br: Codec de áudio

[ctx: #21447]
en: Audio language
pt_br: Idioma do áudio

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
pt_br: Idioma da legenda

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
pt_br: Controle Remoto envia aperto de teclas

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
pt_br: Editar

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
pt_br: Necessário conexão com a Internet.

[ctx: #21452]
en: Get more...
pt_br: Obter mais...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
pt_br: Raiz

[ctx: #21454]
en: Source too slow
pt_br: Fonte muito lenta

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
pt_br: Leia taxa mais baixa para reprodução contínua

[ctx: #21456]
en: External storage
pt_br: Armazenamento externo

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
pt_br: Contagem de episódios assistidos

[ctx: #21458]
en: Group by
pt_br: Agrupado por

[ctx: #21459]
en: mixed
pt_br: Mixado

[ctx: #21460]
note: Subtitle position on screen setting list
en: Position on screen
pt_br: Posição na tela

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
pt_br: Rodapé do vídeo

[ctx: #21463]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of screen
pt_br: Rodapé da tela

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
pt_br: No topo do vídeo

[ctx: #21465]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of screen
pt_br: Topo da tela

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
pt_br: Quando entrar na visualização de episódios ou temporadas em seriados, automaticamente selecione a primeira temporada ou episódio não assistido.[CR][na primeira vez]O primeiro item não assistido irá ser selecionado somente quando entrar na visualização pela primeira vez.[CR][Sempre]O primeiro item não assistido será selecionado a cada vez que entrar na visualização.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
pt_br: {0:.1f} para {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
pt_br: {0:d} para {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
pt_br: {0:s} para {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
pt_br: Na primeira entrada

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
pt_br: Incluir "Todas as Temporadas" e "Especiais"

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
pt_br: Se pretende ou não considerar "Todas as Temporadas" e "Itens Especiais" na seleção de itens não assistidos.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
pt_br: Nenhum

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
pt_br: Ambos

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
pt_br: Somente "Todas as temporadas"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
pt_br: Somente "Especiais"

[ctx: #21478]
en: Open
pt_br: Abrir

[ctx: #21479]
en: Run
pt_br: Executar

[ctx: #21480]
en: Use
pt_br: Usar

[ctx: #21481]
en: Audio track count
pt_br: Contador de faixas de áudio

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
pt_br: Contador de faixas de legendas

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
pt_br: Visualização

[ctx: #21484]
note: Button label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Show support
pt_br: Mostrar suportados

[ctx: #21485]
note: Dialog header label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Supported file extensions and media types
pt_br: Extensões de arquivo e tipos de mídia suportados

[ctx: #21602]
en: (External)
pt_br: (Externa)

[ctx: #21800]
en: File name
pt_br: Nome do arquivo

[ctx: #21801]
en: File path
pt_br: Caminho do arquivo

[ctx: #21802]
en: File size
pt_br: Tamanho do arquivo

[ctx: #21803]
en: File date / time
pt_br: Data / hora do arquivo

[ctx: #21804]
en: Slide index
pt_br: Índice de apresentação

[ctx: #21805]
en: Resolution
pt_br: Resolução

[ctx: #21806]
en: Comment
pt_br: Comentário

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
pt_br: Colorido / B&W

[ctx: #21808]
en: JPEG process
pt_br: Processamento JPEG

[ctx: #21820]
en: Date / Time
pt_br: Data / Hora

[ctx: #21821]
en: Description
pt_br: Descrição

[ctx: #21822]
en: Camera make
pt_br: Fabricante da câmera

[ctx: #21823]
en: Camera model
pt_br: Modelo de câmera

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
pt_br: Comentários do EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
pt_br: Abertura

[ctx: #21827]
en: Focal length
pt_br: Dimensão do foco

[ctx: #21828]
en: Focus distance
pt_br: Distância do foco

[ctx: #21829]
en: Exposure
pt_br: Exposição

[ctx: #21830]
en: Exposure time
pt_br: Tempo de exposição

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
pt_br: Tendência da exposição

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
pt_br: Modo de exposição

[ctx: #21833]
en: Flash used
pt_br: Flash utilizado

[ctx: #21834]
en: White-balance
pt_br: Temperatura da cor

[ctx: #21835]
en: Light source
pt_br: Fonte de luz

[ctx: #21836]
en: Metering mode
pt_br: Modo de medida

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
pt_br: Zoom digital

[ctx: #21839]
en: CCD width
pt_br: Largura do CCD

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
pt_br: Latitude do GPS

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
pt_br: Longitude do GPS

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
pt_br: Altitude do GPS

[ctx: #21843]
en: Orientation
pt_br: Orientação

[ctx: #21844]
en: XP comment
pt_br: XP Comentário

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
pt_br: Escanear para coleção

[ctx: #21857]
en: Sub-location
pt_br: Sub-local

[ctx: #21858]
en: Image type
pt_br: Tipo de imagem

[ctx: #21859]
en: Time created
pt_br: Hora da criação

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
pt_br: Categorias suplementares

[ctx: #21861]
en: Keywords
pt_br: Palavras-chave

[ctx: #21862]
en: Caption
pt_br: Sub-título

[ctx: #21863]
en: Author
pt_br: Autor

[ctx: #21864]
en: Headline
pt_br: Título

[ctx: #21865]
en: Special instructions
pt_br: Instruções especiais

[ctx: #21866]
en: Category
pt_br: Categoria

[ctx: #21867]
en: Byline
pt_br: Cabeçalho

[ctx: #21868]
en: Byline title
pt_br: Título do cabeçalho

[ctx: #21869]
en: Credit
pt_br: Crédito

[ctx: #21870]
en: Source
pt_br: Origem

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
pt_br: Aviso de copyright

[ctx: #21872]
en: Object name
pt_br: Nome do objeto

[ctx: #21873]
en: City
pt_br: Cidade

[ctx: #21874]
en: State
pt_br: Estado

[ctx: #21875]
en: Country
pt_br: País

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
pt_br: Referência Tx original

[ctx: #21877]
en: Date created
pt_br: Data de criação

[ctx: #21878]
en: Urgency
pt_br: Urgência

[ctx: #21879]
en: Country code
pt_br: Código do país

[ctx: #21880]
en: Reference service
pt_br: Serviço de referência

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
pt_br: Permitir controle remoto via UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
pt_br: Tentar saltar introdução antes do menu do DVD

[ctx: #21883]
en: Saved music
pt_br: Música salva

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
pt_br: Buscar informações para todos os artistas

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
pt_br: Baixando informações do album

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
pt_br: Baixando informações sobre o artista

[ctx: #21887]
en: Biography
pt_br: Biografia

[ctx: #21888]
en: Discography
pt_br: Discografia

[ctx: #21889]
en: Searching artist
pt_br: Buscando artista

[ctx: #21890]
en: Select artist
pt_br: Selecione o artista

[ctx: #21891]
en: Artist information
pt_br: Informações sobre o artista

[ctx: #21892]
en: Instruments
pt_br: Instrumentos

[ctx: #21893]
en: Born
pt_br: Nasceu

[ctx: #21894]
en: Formed
pt_br: Formou-se

[ctx: #21895]
en: Themes
pt_br: Temas

[ctx: #21896]
en: Disbanded
pt_br: Debandou

[ctx: #21897]
en: Died
pt_br: Faleceu

[ctx: #21898]
en: Years active
pt_br: Ativo entre

[ctx: #21899]
en: Label
pt_br: Gravadora

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
pt_br: Nasceu / Formou-se

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
pt_br: Atualizar coleção ao inicializar

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
pt_br: Ocultar progresso nas atualizações das coleções

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
pt_br: DNS sufixo

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
pt_br: Atrasado em: {0:2.3f}s

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
pt_br: Adiantado em: {0:2.3f}s

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
pt_br: Sincronização da legenda

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
pt_br: Fabricante OpenGL:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
pt_br: Renderizador OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
pt_br: Versão OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
pt_br: Temperatura GPU:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
pt_br: Temperatura CPU:

[ctx: #22012]
en: Total memory
pt_br: Memória total

[ctx: #22013]
en: Profile data
pt_br: Dados do perfil

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
pt_br: Escurecer a tela se pausar o vídeo durante reprodução

[ctx: #22015]
en: All recordings
pt_br: Todas as gravações

[ctx: #22016]
en: By title
pt_br: Por Título

[ctx: #22017]
en: By group
pt_br: Por grupo

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
pt_br: Gravações por título

[ctx: #22020]
en: Guide
pt_br: Guia

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
pt_br: Minimizar as barras pretas

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
pt_br: Incluir arquivos de vídeo nas listagens

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
pt_br: Versão Direct3D:

[ctx: #22030]
en: Font
pt_br: Fonte

[ctx: #22031]
en: Size
pt_br: Tamanho

[ctx: #22032]
en: Colours
pt_br: Cores

[ctx: #22033]
en: Charset
pt_br: Conjunto de Caracteres

[ctx: #22076]
note: Label for setting to choose the default action for "play"
en: Default play action
pt_br: Ação de reprodução padrão

[ctx: #22077]
note: Label for value for default play action setting
en: Ask if resumable
pt_br: Perguntar se é resumível

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
pt_br: Continuar

[ctx: #22079]
en: Default select action
pt_br: Selecionar ação padrão

[ctx: #22080]
en: Choose
pt_br: Escolher

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
pt_br: Mostrar informações

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
pt_br: Mais...

[ctx: #22083]
en: Play all
pt_br: Reproduzir tudo

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
pt_br: Teletext indisponível

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
pt_br: Ativar teletext

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
pt_br: Parte {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
pt_br: Carregando {0:d} bytes

[ctx: #23053]
en: Stopping
pt_br: Parando

[ctx: #23054]
en: Running
pt_br: Executando

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
pt_br: Escala teletexto para 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
pt_br: Player externo ativo

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
pt_br: Clique "OK" para sair do reprodutor

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
pt_br: Clique "OK" quando reprodução tiver terminado

[ctx: #24002]
en: Add-on options
pt_br: Opções Add-on

[ctx: #24003]
en: Add-on information
pt_br: Informações sobre o add-on

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
pt_br: Atualizados recentemente

[ctx: #24005]
en: Media sources
pt_br: Locais de Midia

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
pt_br: Sons na interface

[ctx: #24007]
en: Movie information
pt_br: Informações sobre filmes

[ctx: #24008]
en: Screensaver
pt_br: Proteção de Tela

[ctx: #24010]
en: Visualisation
pt_br: Visualização

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
pt_br: Repositório de Add-on

[ctx: #24012]
en: Subtitles
pt_br: Legendas

[ctx: #24013]
en: Lyrics
pt_br: Letras de Músicas

[ctx: #24014]
en: TV information
pt_br: Informações sobre seriados de TV

[ctx: #24015]
en: Music video information
pt_br: Informações sobre concertos

[ctx: #24016]
en: Album information
pt_br: Informações sobre álbuns

[ctx: #24017]
en: Artist information
pt_br: Informações sobre artistas

[ctx: #24018]
en: Services
pt_br: Serviços

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
pt_br: Clientes de PVR

[ctx: #24020]
en: Configure
pt_br: Configurar

[ctx: #24021]
en: Disable
pt_br: Desativar

[ctx: #24022]
en: Enable
pt_br: Ativar

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
pt_br: Desativado

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
pt_br: Add-on inativo

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
pt_br: Menus de Contexto

[ctx: #24026]
en: Languages
pt_br: Idiomas

[ctx: #24027]
en: Weather
pt_br: Clima

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
pt_br: Weather.com (padrão)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
pt_br: Serviço de informação climática

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
pt_br: Este add-on não pôde ser configurado

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
pt_br: Erro ao carregar os ajustes

[ctx: #24032]
en: All add-ons
pt_br: Todos os add-ons

[ctx: #24033]
en: Install from repository
pt_br: Instalar via repositório

[ctx: #24034]
en: Check for updates
pt_br: Checar por atualizações

[ctx: #24035]
en: Image collections
pt_br: Coleções de Imagens

[ctx: #24036]
en: Changelog
pt_br: Histórico de alterações

[ctx: #24037]
en: Uninstall
pt_br: Desinstalar

[ctx: #24038]
en: Install
pt_br: Instalar

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
pt_br: Add-ons desabilitados

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
pt_br: (Limpar ajuste atual)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
pt_br: Instalar a partir de um arquivo ZIP

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
pt_br: Transferindo {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
pt_br: Atualizações disponíveis

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
pt_br: Instalando {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
pt_br: Falhou ao instalar add-on de um arquivo zip

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
pt_br: {0:s} é usado pelos seguintes add-ons instalado(s)

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
pt_br: Este add-on não pode ser desinstalado

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
pt_br: Add-on marcado como descontinuado no repositório.

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
pt_br: Add-ons disponíveis

[ctx: #24051]
en: Version:
pt_br: Versão:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
pt_br: Aviso Legal

[ctx: #24053]
en: License:
pt_br: Licença:

[ctx: #24054]
en: What's new
pt_br: Quais as novidades

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
pt_br: Checar por atualizações

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
pt_br: Última atualização {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
pt_br: Instalando {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
pt_br: Verificando dependências...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
pt_br: Deseja ativar este add-on?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
pt_br: Deseja desativar este add-on?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
pt_br: Atualização de add-on disponível

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
pt_br: Add-ons habilitados

[ctx: #24063]
en: Auto update
pt_br: Atualização Automática

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
pt_br: Add-on habilitado

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
pt_br: Add-on atualizado

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
pt_br: Cancelar download do add-on?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
pt_br: Baixando add-ons

[ctx: #24068]
en: Update available
pt_br: Atualização Disponível

[ctx: #24069]
en: Versions
pt_br: Versões

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
pt_br: Add-on não pôde ser carregado.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
pt_br: Ocorreu um erro desconhecido.

[ctx: #24072]
en: Settings required
pt_br: Ajustes requeridos

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
pt_br: Não foi possível conectar

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
pt_br: Necessário reiniciar

[ctx: #24075]
en: Disable
pt_br: Desativar

[ctx: #24076]
en: Add-on required
pt_br: Add-on necessário

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
pt_br: Verificando add-on transferido...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
pt_br: Transferindo add-on...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
pt_br: Instalando dependências do add-on...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
pt_br: Reconectar?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
pt_br: Add-ons de suporte

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
pt_br: Add-on Bibliotecas

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
pt_br: Informações bibliotecas

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
pt_br: Add-on instalado

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
pt_br: Falhou ao instalar dependências

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
pt_br: Instalando add-on...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
pt_br: Todos os repositórios

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
pt_br: Falha ao instalar repositório

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
pt_br: Add-on reiniciado

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
pt_br: Bloquear gerenciador de add-on

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
pt_br: Este add-on não pôde ser desativado

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
pt_br: Verificando por atualizações dos add-ons

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
pt_br: Verificando {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
pt_br: Add-on desabilitado por ter sido marcado como quebrado no repositório.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
pt_br: Cache pacote local

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
pt_br: O Add-on foi marcado como quebrado no repositório.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
pt_br: Você deseja desabilitar em seu sistema?

[ctx: #24098]
en: Broken
pt_br: Indisponível

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
pt_br: Gostaria de trocar para esta skin?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
pt_br: Para utilizar este recurso você deve fazer download de um add-on:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
pt_br: Você quer efetuar download deste add-on?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
pt_br: Impossível carregar skin

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
pt_br: Nesta skin estão ausentes alguns arquivos

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
pt_br: Add-on é incompatível devido a dependências não satisfeitas.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
pt_br: Pausar quando buscar por legendas

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
pt_br: Especifique onde legendas transferidas serão salvas, no mesmo local do vídeo ou em local personalizado.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
pt_br: Buscando por legendas...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
pt_br: {0:d} legendas encontradas

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
pt_br: Nenhuma legenda encontrada

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
pt_br: Transferindo legendas...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
pt_br: Idiomas para download de legendas

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
pt_br: Sete o idioma a ser usada na procura por legendas.[CR]Nem todos os serviços de legendas usam todas os idiomas disponíveis.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
pt_br: Falhou ao transferir legenda

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
pt_br: Nenhum serviço de legenda instalado

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
pt_br: Local para armazenar as legendas

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
pt_br: Serviço padrão para Seriados

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
pt_br: Selecione o serviço que será usado como padrão para procurar legendas de seriados.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
pt_br: Serviço padrão para filmes

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
pt_br: Selecione o serviço que será usado como padrão para procurar legendas de filmes.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
pt_br: Texto para procura manual

[ctx: #24121]
en: Enter search string
pt_br: Entre com o título para procura manual

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
pt_br: Instalar todas as atualizações

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
pt_br: Pausar o vídeo atual enquanto procurando por legendas e retomar quando a legenda estiver disponível.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
pt_br: Junto ao vídeo

[ctx: #24125]
en: Custom location
pt_br: Local personalizado

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
pt_br: Efetuar download automático de legenda sincronizada

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
pt_br: Automaticamente efetue download da legenda sincronizada da lista de resultados da busca

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
pt_br: Ativar análise para closed captions

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
pt_br: Ativar para analisar CC em vídeos por stream. Irá colocar mais carga no uso da CPU

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
pt_br: Deseja trocar para este idioma?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
pt_br: Ajustes de legendas

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
pt_br: Transferir legendas...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
pt_br: Para usar este recurso você deve habilitar um add-on:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
pt_br: Deseja ativar este add-on?

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
pt_br: Apenas instalar atualizações automatizadas

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
pt_br: Atualizar

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
pt_br: Visualizar add-on

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
pt_br: Visualizar

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
pt_br: Add-on inativo

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
pt_br: A dependência na {0:s} versão {1:s} não pôde ser satisfeita.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
pt_br: Instalando o add-on do arquivo zip localizado em {0:s} falhou devido a uma estrutura inválida.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
pt_br: Add-on desinstalado

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
pt_br: Escanear coleção de vídeo

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
pt_br: Escanear coleção de música

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
pt_br: Falhou ao escanear {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
pt_br: Add-on Incompatível

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
pt_br: Os seguintes addons são incompatíveis com esta versão do Kodi e foram automaticamente desabilitados: {0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
pt_br: Migração de banco de dados em progresso - por favor aguarde

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
pt_br: Migração de add-ons em progresso - por favor aguarde

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
pt_br: Este add-on não é compatível com está versão do Kodi.

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
pt_br: Ative para fazer a Siri remota corresponder ao comportamento normal do Apple tvOS

[ctx: #24154]
en: Consider Siri remote in idle state after N seconds
pt_br: Considere o controle remoto Siri em estado inativo após N segundos

[ctx: #24155]
en: Time to wait before considering the Siri remote in idle state
pt_br: Tempo de espera antes de considerar o controle remoto da Siri em estado ocioso

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
pt_br: 30 segundos

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
pt_br: 60 segundos

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
pt_br: 90 segundos

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
pt_br: 120 segundos

[ctx: #24160]
en: Ignore first tap/swipe/pan of the Siri remote after a period of inactivity
pt_br: Ignore o primeiro toque/deslize/panorâmica do controle remoto da Siri após um período de inatividade

[ctx: #24161]
en: This prevents you from accidental tap/swipe/pan action when you grab the remote in your hand
pt_br: Isso evita uma ação acidental de tocar/deslizar/deslocar ao segurar o controle remoto na mão

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
pt_br: Usar teclado virtual do Kodi

[ctx: #24163]
en: The higher the value, the more sensitive the pan gesture
pt_br: Quanto maior o valor, mais sensível é o gesto panorâmico

[ctx: #24164]
note: Header text for yes/no dialog about enable of broken add-on
en: Add-on "{0:s}" broken
pt_br: Add-on "{0:s}" quebrado

[ctx: #24165]
note: Yes/no dialog text with add-on broken string value and to ask for use
en: Add-on marked as broken with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
pt_br: Add-on marcado como quebrado com as seguintes notas:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Deseja habilitar?

[ctx: #24166]
note: Header text for yes/no dialog about enable of deprecated add-on
en: Add-on "{0:s}" deprecated
pt_br: Add-on "{0:s}" descontinuado

[ctx: #24167]
note: Yes/no dialog text with add-on deprecated string value and to ask for use
en: Add-on marked as deprecated with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
pt_br: Add-on marcado como descontinuado com as seguintes notas:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Deseja habilitar?

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
pt_br: Descontinuado: {0:s}

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
pt_br: Descontinuado

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
pt_br: Indisponível

[ctx: #24180]
note: The minimum version a dependency must meet. This is set in the <requires> tag of the dependee {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s}{3:s}
pt_br: Mínimo: {0:s}{3:s}

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
pt_br: Mínimo: {0:s} => Instalar: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
pt_br: Mínimo: {0:s} / Instalado: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
pt_br: Mínimo: {0:s} / Instalado: {1:s} => Atualizar para: {2:s}{3:s}

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
pt_br:  (opcional)

[ctx: #24185]
note: The minimum version, only lower versions are available for install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Not available{3:s}
pt_br: Mínimo: {0:s} / Indisponível{3:s}

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
pt_br: Não pude me conectar ao repositório.

[ctx: #24992]
en: System
pt_br: Sistema

[ctx: #24993]
en: Information providers
pt_br: Provedores de informação

[ctx: #24994]
en: Running
pt_br: Add-ons sendo executados

[ctx: #24995]
en: Orphaned
pt_br: Órfãos

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
pt_br: Gerenciar dependências

[ctx: #24997]
en: Look and feel
pt_br: Olhar e sentir

[ctx: #24998]
en: My add-ons
pt_br: Meus add-ons

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
pt_br: Ocultar incompatíveis

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
pt_br: Notificações

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
pt_br: Ocultar Add-ons de Terceiros

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
pt_br: Selecione a partir de todos os títulos ...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
pt_br: Apresentar menu de discos Blu-ray

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
pt_br: Reproduzir título principal: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
pt_br: Título: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
pt_br: Selecione item que será reproduzido

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
pt_br: Capítulos: {0:d} - duração: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
pt_br: Falha na reprodução do Blu-ray

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
pt_br: O menu deste Blu-ray não é suportado

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
pt_br: Capítulo {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
pt_br: Comercial

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
pt_br: Auto-Skip desligado

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
pt_br: Auto-skip ligado

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
pt_br: Teclado QWERTY

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
pt_br: Áudio em passthrough em uso

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
pt_br: BD-J Erro no menu

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
pt_br: Ocorreu um erro ao carregar o Java, então os menus do BD-J não estão funcionais neste momento. Os menus BD-J requerem o Java Runtime Environment, portanto, assegure-se de que este esteja instalado e funcionando no seu sistema.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
pt_br: Este disco Blu-ray (ou arquivo) é encriptado e não pôde ser reproduzido.

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
pt_br: Estilo

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
pt_br: Compositor

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
pt_br: Artista

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
pt_br: Regente

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
pt_br: Moderador

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
pt_br: Equipe Editorial

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
pt_br: Programa

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
pt_br: Estúdio

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
pt_br: Fone

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
pt_br: Email

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
pt_br: Notícias

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
pt_br: Notícias Locais

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
pt_br: Esporte

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
pt_br: Loteria

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
pt_br: Ações

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
pt_br: Outro

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
pt_br: Horóscopo

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
pt_br: Sucessos adulto

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
pt_br: Entrevista Espanhol

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
pt_br: Música Espanhola

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
pt_br: Hip Hop

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
pt_br: Mensagem de alerta de tráfego!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
pt_br: Mensagem Rádio

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
pt_br: Idioma

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
pt_br: Universidade

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
pt_br: Personalidade

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
pt_br: Público

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
pt_br: Música Suave

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
pt_br: Sucessos Adultos

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
pt_br: Rock Suave

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
pt_br: Entrevista

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
pt_br: Nenhum tipo de programa

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
pt_br: Notícias

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
pt_br: Assuntos atuais

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
pt_br: Informação

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
pt_br: Esporte

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
pt_br: Educação

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
pt_br: Cultura

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
pt_br: Ciência

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
pt_br: Diversos

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
pt_br: Música Pop

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
pt_br: Rock

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
pt_br: Música para ouvir facilmente

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
pt_br: Clássica Leve

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
pt_br: Clássica Tradicional

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
pt_br: Outra música

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
pt_br: Clima

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
pt_br: Finança

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
pt_br: Programação Infantil

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
pt_br: Assuntos sociais

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
pt_br: Religião

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
pt_br: Telefone em

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
pt_br: Viagem

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
pt_br: Lazer

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
pt_br: Jazz

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
pt_br: Música Country

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
pt_br: Música Nativa

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
pt_br: Música Antiga

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
pt_br: Música Folclórica

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
pt_br: Documentário

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
pt_br: Teste alarme

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
pt_br: Alarme

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
pt_br: Rock Clássico

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
pt_br: Clássico

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
pt_br: Ativar RDS para canais de rádio

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
pt_br: Dados RDS podem ser utilizados se estiverem presentes

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
pt_br: Mensagens de alerta de tráfego

[ctx: #29983]
note: Help text of boolean on/off value
en: RDS informs you about traffic advisory messages
pt_br: O RDS informa sobre mensagens de aviso de tráfego

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
pt_br: Aumentar volume nas mensagens de tráfego

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
pt_br: Is mensagem de tráfego for enviada via RDS, volume é aumentado

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
pt_br: Remixadores

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
pt_br: Arranjadores

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
pt_br: Compositores

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
pt_br: Maestros

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
pt_br: DJ Mixadores

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
pt_br: Letristas

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
pt_br: Orquestras

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
pt_br: Contribuintes

[ctx: #29995]
note: Label for multi-disc movies, including movie title (param 0) and disc number (param 1).
en: {0:s} (Disc {1:s})
pt_br: {0:s} (Disco {1:s})

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
pt_br: Qualidade do trailer

[ctx: #33002]
en: Stream
pt_br: Canal/sinal

[ctx: #33003]
en: Download
pt_br: Baixar

[ctx: #33004]
en: Download & play
pt_br: Baixar & reproduzir

[ctx: #33005]
en: Download & save
pt_br: Baixar & salvar

[ctx: #33006]
en: Today
pt_br: Hoje

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
pt_br: Amanhã

[ctx: #33008]
en: Saving
pt_br: Salvando

[ctx: #33009]
en: Copying
pt_br: Copiando

[ctx: #33010]
en: Set download directory
pt_br: Definir diretório para download

[ctx: #33011]
en: Search duration
pt_br: Duração da busca

[ctx: #33012]
en: Short
pt_br: Curto

[ctx: #33013]
en: Long
pt_br: Longo

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
pt_br: Utilizar tocador de DVD ao invés do reprodutor regular

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
pt_br: Pergunte para baixar antes de reproduzir vídeo

[ctx: #33016]
en: Clips
pt_br: Clipes

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
pt_br: Reiniciar plug-in para ativar

[ctx: #33018]
en: Tonight
pt_br: Hoje a noite

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
pt_br: Amanhã à noite

[ctx: #33020]
en: Condition
pt_br: Condição

[ctx: #33021]
en: Precipitation
pt_br: Precipitação

[ctx: #33022]
en: Precip
pt_br: Precipitação

[ctx: #33023]
en: Humid
pt_br: Úmido

[ctx: #33024]
en: Feels
pt_br: Parece

[ctx: #33025]
en: Observed
pt_br: Observado

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
pt_br: Saída do normal

[ctx: #33027]
en: Sunrise
pt_br: Nascer-do-sol

[ctx: #33028]
en: Sunset
pt_br: Pôr-do-sol

[ctx: #33029]
en: Details
pt_br: Detalhes

[ctx: #33030]
en: Outlook
pt_br: Previsão

[ctx: #33032]
en: Translate text
pt_br: Traduza texto

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
pt_br: Categoria {0:s} Lista de Mapas

[ctx: #33034]
en: 36-hour
pt_br: 36-horas

[ctx: #33035]
en: Maps
pt_br: Mapas

[ctx: #33036]
en: Hourly
pt_br: Hora em Hora

[ctx: #33037]
en: Weekend
pt_br: Final de semana

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
pt_br: {0:s} dia

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
pt_br: {0:s} dispositivos

[ctx: #33049]
en: Alert
pt_br: Alerta

[ctx: #33050]
en: Alerts
pt_br: Alertas

[ctx: #33051]
en: Choose your
pt_br: Escolha o seu

[ctx: #33052]
en: Check
pt_br: Verifique

[ctx: #33053]
en: Configure the
pt_br: Configure o

[ctx: #33054]
en: Seasons
pt_br: Temporadas

[ctx: #33055]
en: Use your
pt_br: Use o seu

[ctx: #33056]
en: Watch your
pt_br: Assista seu

[ctx: #33057]
en: Listen to
pt_br: Escute ao

[ctx: #33058]
en: View your
pt_br: Veja o seu

[ctx: #33059]
en: Configure the
pt_br: Configure o

[ctx: #33060]
en: Power
pt_br: Energia

[ctx: #33062]
en: Play the
pt_br: Reproduzir o(a)

[ctx: #33063]
en: Options
pt_br: Opções

[ctx: #33066]
en: About your
pt_br: Sobre você

[ctx: #33067]
en: Star rating
pt_br: Classificação por estrelas

[ctx: #33068]
en: Background
pt_br: Fundo

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
pt_br: Fundos

[ctx: #33070]
en: Custom background
pt_br: Fundo personalizado

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
pt_br: Fundos personalizados

[ctx: #33072]
en: View readme
pt_br: Ver o readme/leia-me

[ctx: #33073]
en: View changelog
pt_br: Ver histórico de alterações

[ctx: #33077]
en: No data found!
pt_br: Nenhum dado encontrado!

[ctx: #33078]
en: Next page
pt_br: Próxima página

[ctx: #33079]
en: Love
pt_br: Amor

[ctx: #33080]
en: Hate
pt_br: Ódio

[ctx: #33082]
en: Path to script
pt_br: Caminho para o script

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
pt_br: Habilitar botão de script personalizado

[ctx: #33084]
en: Auto login
pt_br: Login automático

[ctx: #33100]
en: Failed to start
pt_br: Falha ao iniciar

[ctx: #33101]
en: Web server
pt_br: Servidor Web

[ctx: #33102]
en: Event server
pt_br: Servidor de eventos

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
pt_br: Servidor de Comunicação Remota

[ctx: #33104]
en: You have previously enabled the web interface without setting up a password. The web server has been disabled until you either explicitly allow this or set up authentication. Please review your settings.
pt_br: Você habilitou previamente a interface web sem configurar uma senha. A interface foi desabilitada até que você configure isto explicitamente ou configure a autenticação. Favor revisar as configurações.

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
pt_br: Detectado nova conexão

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
pt_br: MPEG-4 áudio (FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34007]
en: Windows media audio 2 (FFmpeg wmav2)
pt_br: Windows Media Audio 2 (FFmpeg wmav2)

[ctx: #34008]
en: When you need to enter some text, Kodi virtual keyboard will show up instead of the built-in tvOS keyboard
pt_br: Quando você precisar inserir algum texto, o teclado virtual Kodi aparecerá em vez do teclado tvOS integrado

[ctx: #34009]
en: Siri remote pan gesture horizontal sensitivity
pt_br: Sensibilidade horizontal do gesto panorâmico no controle remoto Siri

[ctx: #34010]
en: Siri remote pan gesture vertical sensitivity
pt_br: Sensibilidade vertical do gesto panorâmico do controle remoto Siri

[ctx: #34100]
en: Number of channels
pt_br: Número de canais

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
pt_br: Selecione a ação quando nenhum som for necessário na reprodução de conteúdos ou sons da interface gráfica.[CR][Constante] Um sinal contínuo inaudível é emitido, isso mantém o dispositivo de recepção de áudio ativo para quaisquer novos sons, porém isso também pode bloquear o som de outros aplicativos.[CR][1-10 minutos] O mesmo de [Constante], exceto que, após o período de tempo selecionado, o áudio entra em estado de suspensão.[CR][Desligado] A saída de áudio entra em estado de suspensão. Nota: Sons podem não ser ouvidos se o áudio entrar em modo de suspensão.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
pt_br: Enviar ruído de baixo volume

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
pt_br: Para manter certos receptores ativos, enviamos um sinal sonoro aleatório inaudível. Você pode desativar essa configuração se estiver usando fones de ouvido ou saída analógica.

[ctx: #34114]
note: Indicates if Audio Engine should include lfe when downmixing
en: Include LFE when downmixing
pt_br: Incluir LFE ao fazer downmixing

[ctx: #34115]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: If enabled, this setting will include lfe channel into the mixing when there is no dedicated LFE output channel available. This only makes sense for full range speakers.
pt_br: Se ativada, essa configuração incluirá o canal LFE na mixagem quando não houver um canal de saída LFE dedicado disponível. Isso só faz sentido para alto-falantes de faixa completa.

[ctx: #34116]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: Off
pt_br: Desligado

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
pt_br: Reproduzir sons na interface gráfica

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
pt_br: Somente quando reprodução parar

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
pt_br: Sempre

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
pt_br: Nunca

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
pt_br: Não existe um próximo item

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
pt_br: Não existe um item anterior

[ctx: #34220]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On/Off toast caption
en: HDR status
pt_br: Estatus HDR

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
pt_br: Desligado

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
pt_br: Ligado

[ctx: #34224]
en: Tone mapping method
pt_br: Método de mapeamento de tom

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
pt_br: Falhou para iniciar Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
pt_br: O serviço Bonjour da Apple está instalado? Verifique o registro de log para mais informações sobre está mensagem.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
pt_br: Falhou ao iniciar o Airplay pois isto requer o Zeroconf para poder habilitar.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
pt_br: Incapaz de parar Zeroconf. Airplay e AirTunes dependem do Zeroconf estar ativo.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
pt_br: Renderização de video

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
pt_br: Falha ao inciar filtros / escaladores de vídeo, voltando a usar filtro bilinear

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
pt_br: Falha ao inicializar o dispositivo de áudio

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
pt_br: Verifique seus ajustes de áudio

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
pt_br: Use gestos para navegação:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
pt_br: Um simples toque de dedo para a esquerda, direita, cima, baixo para cursores

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
pt_br: Deslizar com dois dedos para a esquerda para retroceder

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
pt_br: Um toque único de seu dedo para entrar

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
pt_br: Toque único com dois dedos ou uma único toque mais longo para menu de contexto

[ctx: #35000]
en: Peripherals
pt_br: Periféricos

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
pt_br: Dispositivo HID Genérico

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
pt_br: Adaptador de rede genérico

[ctx: #35003]
en: Generic disk
pt_br: Disco Genérico

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
pt_br: Não existem ajustes disponíveis para este periférico.

[ctx: #35005]
en: New device configured
pt_br: Novo dispositivo configurado

[ctx: #35006]
en: Device removed
pt_br: Dispositivo removido

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
pt_br: Keymap para uso com este dispositivo

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
pt_br: Keymap habilitado

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
pt_br: Não use o mapeamento de teclas keymap personalizado para este dispositivo

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
pt_br: Coleção de periféricos

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
pt_br: Novo controlador detectado

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
pt_br: Um novo controlador foi detectado. A configuração pode ser feita a qualquer momento, em "Ajustes -> Ajustes do Sistema -> Input". Gostaria de configurá-lo agora?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
pt_br: Alguns controladores têm botões e eixos que interferem com o mapeamento. Pressione estes agora para desativá-los:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
pt_br: Botão {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
pt_br: Eixos {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
pt_br: Não é possível configurar os controladores

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
pt_br: configuração do controlador depende de uma add-on desabilitado. Gostaria de ativá-lo?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
pt_br: Ignorar input

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
pt_br: Pressione todos os botões analógicos agora para detectá-los: [CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
pt_br: Obter todos

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
pt_br: Nada por mapear

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
pt_br: Configurações do driver

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
pt_br: Visualize e configure add-ons de periféricos.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
pt_br: Addons de Jogos

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
pt_br: Perfis de controladores

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
pt_br: Testar rumble

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
pt_br: Ativa os motores rumble de todos os controladores.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
pt_br: Ativar rumble para notificações

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
pt_br: Ative os motores de ressonância do controlador quando ocorrer uma notificação.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
pt_br: Usar o teclado ou controle remoto para selecionar um perfil de controlador. Quando receber prompt, pressione o botão no controlador de jogo que bata com o que visualiza na tela. Se você cometer um erro, podes repetir o processo.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
pt_br: Configuração de controlador

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
pt_br: Botões

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
pt_br: Resetar perfil do controlador

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
pt_br: Deseja resetar o perfil do controlador para o dispositivo anexado?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
pt_br: Todos os perfis de controladores disponíveis estão instalados.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
pt_br: Configurar controladores anexados

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
pt_br: Parear seus controladores com as várias entradas dos dispositivos dos diferentes sistemas de jogos.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
pt_br: Direção para corridas

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
pt_br: Botões da face

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
pt_br: Botões superiores

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
pt_br: Gatilhos

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
pt_br: Manípulos analógicos

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
pt_br: Analógico esquerdo deadzone

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
pt_br: Analógico direito deadzone

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
pt_br: Desligar controladores ao sair

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
pt_br: Desligar quaisquer controladores suportados ao sair.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
pt_br: Pressione {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
pt_br: Pressione {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
pt_br: Mover {0:s} acima

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
pt_br: Mover {0:s} acima ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
pt_br: Mover {0:s} abaixo

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
pt_br: Mover {0:s} abaixo ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
pt_br: Mover {0:s} direita

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
pt_br: Mover {0:s} direita ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
pt_br: Mover {0:s} esquerda

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
pt_br: Mover {0:s} esquerda ({1:d})

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
pt_br: Habilitar suporte a controle

[ctx: #35102]
en: Disable controllers when this device is present
pt_br: Desativar controle quando este dispositivo estiver presente

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
pt_br: Botões

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
pt_br: Ponteiros

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
pt_br: Arma de luz

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
pt_br: Tiro offscreen

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
pt_br: Trocar console

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
pt_br: Hardware botões

[ctx: #35110]
note: Label for the button that opens the port setup dialog
en: Ports
pt_br: Portas

[ctx: #35111]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
pt_br: Configuração de Porta

[ctx: #35112]
note: Label of a port with a numeric identifier. {0:s} is the port ID, e.g. "1" for "Port 1"
en: Port {0:s}
pt_br: Porta {0:s}

[ctx: #35113]
note: Title of the dialog for selecting a game controller
en: Select a Controller
pt_br: Selecionar um Controlador

[ctx: #35114]
note: Title of the error dialog when changing a controller port fails
en: Failed to change controller
pt_br: Falhou ao alterar controlador

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
pt_br: Teclado

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
pt_br: Configuração do Jogador

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
pt_br: Ativar teclado

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
pt_br: Isso permite que o teclado emule até 8 controladores de jogo. Se desativado, o teclado ainda pode ser usado para controlar emuladores como DOSBox que exigem um teclado completo.

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
pt_br: Número de teclados dos jogadores

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
pt_br: Defina o número de jogadores usando teclado. Isso é para dispositivos que usam drivers de teclado, mas você também usar para ver quantas pessoas ainda poderão usar teclados!

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
pt_br: Configurar teclado jogador 1

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
pt_br: Configurar teclado jogador 2

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
pt_br: Configurar teclado jogador 3

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
pt_br: Configurar teclado jogador 4

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
pt_br: Configurar teclado jogador 5

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
pt_br: Configurar teclado jogador 6

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
pt_br: Configurar teclado jogador 7

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
pt_br: Configurar teclado jogador 8

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
pt_br: Teclados do jogador

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
pt_br: Todas as teclas

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
pt_br: Teclas únicas

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
pt_br: Selecione tecla

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
pt_br: Pressione uma tecla

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
pt_br: Pressione uma tecla ({1:d})

[ctx: #35172]
note: Name of window for configuring players while playing a game
en: Players
pt_br: Reprodutores

[ctx: #35173]
note: Notification shown when no controllers are connected in the in-game dialog that lets users configure player assignment
en: No controllers connected
pt_br: Nenhum controle conectado

[ctx: #35203]
en: Enable rewind (if supported)
pt_br: Ativar retrocesso (se compatível)

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
pt_br: Ativar retroceder em tempo real durante o jogo, se suportado. Pressione retroceder ou procure manualmente para trás usando a barra de busca.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
pt_br: Tempo máximo para retroceder

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
pt_br: Tempo máximo possível para retroceder, se suportado. Retroceder muito extenso faz uso intensivo de memória RAM.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
pt_br: Emuladores

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
pt_br: Jogos individuais

[ctx: #35209]
en: Game resources
pt_br: Fontes de jogos

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
pt_br: Falhou ao rodar o jogo

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
pt_br: Este jogo requer o seguinte add-on: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
pt_br: Este jogo não é compatível com qualquer dos emuladores disponíveis.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
pt_br: O emulador "{0:s}" possui um erro interno.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
pt_br: Este jogo não pode ser reproduzido diretamente do disco rígido ou partição. Arquivos comprimidos devem ser extraídos primeiramente.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
pt_br: Este jogo depende de um add-on desabilitado. Deseja habilitá-lo agora?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
pt_br: Add-ons suportados

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
pt_br: O estado salvo somente pode ser carregado com "{0:s}".  Deletar estado salvo e continuar?

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
pt_br: Deletar estado salvo

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
pt_br: Os arquivos requeridos não foram localizados.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
pt_br: Provedores de jogos

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
pt_br: Sair

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
pt_br: Ausente: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
pt_br: Pausa / Retomar

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
pt_br: Filtro de vídeo

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
pt_br: Ajustes avançados

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
pt_br: Rotação

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
pt_br: Tela Cheia

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
pt_br: Modo de estiramento

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
pt_br: Controles

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
pt_br: Pressione {0:s} para abrir o menu in-game.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
pt_br: Nesta versão, somente controladores podem ser usados para jogar.

[ctx: #35249]
note: Button to open the savestate manager from the game OSD
en: Save / Load
pt_br: Salvar/Carregar

[ctx: #35250]
en: Add games...
pt_br: Adicionar jogos...

[ctx: #35251]
en: Add game source
pt_br: Adicionar fonte de jogos

[ctx: #35252]
en: Edit game source
pt_br: Editar fonte de jogo

[ctx: #35253]
en: Enable autosave (if supported)
pt_br: Ativar salvamento automático (se disponível)

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
pt_br: Salva o jogo automaticamente enquanto joga, caso suportado. Continua o jogo de onde parou.

[ctx: #35255]
note: Label for showing which emulator the game was saved with
en: Saved with:
pt_br: Salvo com:

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
pt_br: Falhou ao instalar o add-on.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
pt_br: Instalado

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
pt_br: Selecione emulador para {0:s} arquivo

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
pt_br: Salvo

[ctx: #35260]
note: Title of the dialog to select a savestate for the current game
en: Select savestate
pt_br: Selecionar o estado salvo

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
pt_br: Novo

[ctx: #35262]
note: Help text for RetroAchievements username input setting
en: Enter your RetroAchievements account username
pt_br: Entre com seu nome de usuário no RetroAchievements

[ctx: #35263]
note: Help text for RetroAchievements password input setting
en: Enter your RetroAchievements account password
pt_br: Entre com sua senha da conta RetroAchievements

[ctx: #35265]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Incorrect User/Password!
pt_br: Usuário/Senha Incorreta!

[ctx: #35266]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Failed to contact server
pt_br: Falhou ao contactar o servidor

[ctx: #35267]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Invalid response from server
pt_br: Resposta inválida do servidor

[ctx: #35268]
note: Setting to show if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Logged in
pt_br: Logado em

[ctx: #35269]
note: Help text for the setting that shows if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Toggle this setting to log in or out of RetroAchievements.
pt_br: Alterne esta configuração para entrar ou sair do RetroAchievements.

[ctx: #35270]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Your account is not verified. Please check your email to complete your sign up.
pt_br: Sua conta não foi verificada. Verifique seu e-mail para concluir sua inscrição.

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
pt_br: O servidor está inacessível.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
pt_br: Servidor não respondeu apropriadamente.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
pt_br: A versão do servidor não é compatível.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
pt_br: Acesso negado.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
pt_br: Conectando ao backend.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
pt_br: Adaptador CEC Pulse-Eight

[ctx: #36001]
en: Pulse-Eight Nyxboard
pt_br: Nyxboard Pulse-Eight

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
pt_br: Trocar o comando para o lado do teclado

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
pt_br: Trocar o comando para o lado do remoto

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
pt_br: Pressione botão de comando "usuário"

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
pt_br: Ativar mudar lado dos comandos

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
pt_br: Não foi possível abrir o adaptador

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
pt_br: Energizar estes equipamentos durante a inicialização

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
pt_br: Desligar estes equipamentos ao parar o aplicativo

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
pt_br: Colocar para modo standby os equipamentos quando ativando o protetor de tela

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
pt_br: Despertar equipamentos quando for desativar o protetor de tela

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
pt_br: Não foi possível detectar à porta com CEC. Configure-o manualmente.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
pt_br: Não foi possível inicializar o adaptador CEC. Por favor verifique as configurações.

[ctx: #36013]
note: CEC adapter setting to set the type of device that libCEC reports to the TV (Recording, Playback or Tuner Device)
en: CEC client device mode
pt_br: Modo de dispositivo cliente CEC

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
pt_br: Número da porta HDMI

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
pt_br: Conectado

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
pt_br: Não foi possível iniciar o adapator CEC: LIBCEC pode não estar presente em seu sistema.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
pt_br: Usar os ajustes de idioma da TV

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
pt_br: Conectado a um dispositivo HDMI

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
pt_br: Alterne a fonte deste equipamento ao iniciar

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
pt_br: Endereço Físico (sobrepõe porta HDMI)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
pt_br: Configuração Atualizada

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
pt_br: Falha ao definir a nova configuração. Por favor, verifique suas configurações.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
pt_br: Enviar comando 'fonte inativa' ao desligar

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
pt_br: Equipamentos para também por em modo standby

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
pt_br: Este equipamento necessita serviços

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
pt_br: Ignorar

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
pt_br: Ao desligar a TV

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
pt_br: Conexão perdida

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
pt_br: Este usuário não tem permissões para abrir o adaptador CEC

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
pt_br: A porta está ocupada. Somente um programa pode acessar o adaptador CEC

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
pt_br: Ação quando alternar para outra fonte

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
pt_br: Conexão estabelecida

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
pt_br: Sempre

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
pt_br: Ao iniciar / parar

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
pt_br: Amplificador / Dispositivo AV

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
pt_br: TV e Dispositivo AVR (Explícito)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
pt_br: Versão da interface libCEC detectada ({0:x}) é menor que a versão suportada {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
pt_br: * Pasta do item

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
pt_br: Usar gama de cores limitada (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
pt_br: Número de buffers usado pelo driver gráfico

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
pt_br: Parar Reprodução

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
pt_br: Pausar Reprodução

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
pt_br: Forçar o AVR despertar quando o Kodi estiver ativo

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
pt_br: Pressione o botão delay no remote antes de repetir (ms)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
pt_br: Taxa de repetição ao pressionar botão no remoto (ms)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
pt_br: Tempo para liberar o botão pressionado no remoto (ms)

[ctx: #36050]
en: On start
pt_br: Ao iniciar

[ctx: #36051]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Recording Device
pt_br: Gravando Dispositivo

[ctx: #36052]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Playback Device
pt_br: Dispositivo de reprodução

[ctx: #36053]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Tuner Device
pt_br: Dispositivo de Sintonização

[ctx: #36096]
note: Label of setting "System / Display / Use system HDR/SDR brightness balance"
en: Use system HDR/SDR brightness balance
pt_br: Use o equilíbrio de brilho HDR/SDR do sistema

[ctx: #36097]
note: Label of setting "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: GUI peak luminance in HDR PQ mode
pt_br: Iluminação de pico da GUI no modo HDR PQ

[ctx: #36098]
note: Label of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Use 10 bit for SDR
pt_br: Usar 10 bit para SDR

[ctx: #36100]
en: Dither depth
pt_br: Profundidade do Dither

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
pt_br: Alterar a aparência da interface do usuário.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
pt_br: Esta categoria contém todos os ajustes relacionados à skin.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
pt_br: Selecione a skin para usar em sua interface. Isto irá definir a visualização desta aplicação.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
pt_br: Selecione para alterar os ajustes específicos da skin. As opções disponíveis dependem do tema utilizado e dos recursos fornecidos pela skin.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
pt_br: Alterar o tema associado com a skin selecionada.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
pt_br: Alterar as cores da skin selecionada.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
pt_br: Escolher as fontes exibidas na interface do usuário. Os conjuntos de fontes são definidos pela skin.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
pt_br: Redimensionar a vista da interface.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
pt_br: Selecionar a janela de mídia a ser exibida ao iniciar.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
pt_br: Selecione ou desative os sons usados enquanto navega na interface do usuário.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
pt_br: Desligue para remover o fluxo de notícias RSS com deslocamento.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
pt_br: Editar as emissões de RSS.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
pt_br: Esta categoria contém todos as ajustes locais / regionais.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
pt_br: Escolher o idioma da interface do usuário.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
pt_br: Selecionar os formatos para a temperatura, hora e data. As opções disponíveis dependem do idioma selecionado.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
pt_br: Escolher o conjunto de caracteres usado para exibir texto na interface. Isto não afeta o conjunto de caracteres usados nas legendas, que deve ser definido em Reprodutor > Idioma.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
pt_br: O padrão é o idioma do áudio selecionado se houver mais de um idioma disponível.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
pt_br: O padrão é o idioma de legenda selecionado se houver mais de um idioma disponível.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
pt_br: Esta categoria contém ajustes relacionados à maneira como as listas de mídias são apresentadas.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
pt_br: Exibir o item (..) para navegar para a pasta mãe.

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
pt_br: Exibir extensões nos arquivos de mídia. Por exemplo, "You Enjoy Myself" será exibido como "You Enjoy Myself.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
pt_br: Ignorar certas expressões ao classificar, isto é "Os". Por exemplo, 'Os Simpsons' será ordenado como 'Simpsons'.

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
pt_br: Permitir apagar e renomear arquivos na interface do utilizador, através do menu de contexto, i.e. pressione "C" no teclado, por exemplo, para exibir o menu.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
pt_br: Mostrar o botão adicionar fonte na sessão raiz da interface do usuário.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
pt_br: Exibir arquivos e pastas ocultos quando listando arquivos.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes para os add-ons de proteção de tela.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
pt_br: Define o tempo de espera para quaisquer atividades antes de ativar o protetor de tela.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
pt_br: Selecione o protetor de tela. O Kodi usará a proteção "Esvanecimento" quando a reprodução vídeo em tela cheia estiver pausada ou uma janela de diálogo estiver ativa.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
pt_br: Selecione para alterar os ajustes específicos da proteção de tela. As opções disponíveis dependem dos recursos fornecidos pelo add-on de proteção de tela utilizado.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
pt_br: Pré-visualizar a proteção de tela selecionada.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
pt_br: Esvanecer a tela quando a mídia estiver pausada. Não é valido para o modo de proteção de tela 'Esvanecimento'.

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
pt_br: Sem informações disponíveis ainda.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
pt_br: Sem informações disponíveis ainda.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
pt_br: Sem informações disponíveis ainda.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
pt_br: Seção que contém os ajustes relativos aos vídeos e como eles são manuseados.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como a coleção de vídeos é manuseada.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
pt_br: Escolha qual a unidade de temperatura será usada para apresentar temperaturas na interface do usuário.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
pt_br: Mostrar informações da mídia não assistida na biblioteca de vídeos ou ocultá-las, caso não estejam selecionadas, para evitar spoilers. As opções disponíveis são 'Enredo do filme', 'Enredo do Episódio' e 'Miniatura do episódio'.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
pt_br: Escolha qual a unidade de velocidade será usada para apresentar velocidades na interface do usuário.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
pt_br: Obter miniaturas de pessoas de bancos de dados online quando adicionando mídias para a coleção.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
pt_br: Selecione em quais casos desejas ocultar às temporadas de seriados. Se oculto, selecionando um seriado irá diretamente para visualização dos episódios.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
pt_br: Quando ativado, os filmes pertencentes a uma "Coletânea de filmes" são agrupados em uma única entrada para o conjunto na biblioteca de filmes, esta entrada pode então ser aberta para exibir os filmes individuais. Quando desativado, cada filme terá sua própria entrada na biblioteca de filmes, mesmo que pertença a um determinada coletânea.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
pt_br: Verificar a existência de novos arquivos de mídia ao iniciar.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
pt_br: Ocultar a barra de progresso durante a análise da biblioteca.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
pt_br: Remover itens não encontrados da sua biblioteca (renomeados, apagados, ou em armazenamento removível que esteja atualmente desligado).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
pt_br: Exportar a biblioteca de vídeo para arquivos XML. Isto irá sobrescrever opcionalmente os seus arquivos XML atuais.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
pt_br: Importa um arquivo XML para a base de dados da biblioteca de vídeo.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como a reprodução de vídeo é manuseada.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
pt_br: Ativar reprodução automática do próximo arquivo na lista para os tipos de playlists selecionados.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
pt_br: Ajustar o método utilizado para processar e exibir vídeo.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
pt_br: Usar escalonadores com alta qualidade quando o upscaling de um vídeo for ao menos este percentual. Um valor abaixo de 5% não é razoável, pois demanda alto uso de GPU, sem entregar nenhum benefício na qualidade da imagem que possa ser notada.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
pt_br: Ativa a decodificação por hardware VDPAU de arquivos de vídeo, usado principalmente em placas gráficas da NVIDIA e alguns placas gráficas da AMD.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
pt_br: Ativa a decodificação por hardware VAAPI de arquivos de vídeo, usado principalmente em placas gráficas da Intel e alguns placas gráficas da AMD.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
pt_br: Quando escaneando items para coleção, filmes únicos e que participem de "Coletânea de filmes" podem ser agrupados como pertencente a uma coletânea. Com este ajuste ativo o item vai ser mostrado como coletânea, mesmo contendo somente um filme. Se estiver desabilitado irá somente apresentar coletâneas com múltiplos filmes.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
pt_br: Ativar decodificação DXVA2 por hardware para arquivos de vídeos.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
pt_br: Ativar decodificação CrystalHD para arquivos de vídeos.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
pt_br: Ativar decodificação por hardware VTB para arquivos de vídeo.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
pt_br: Seleciona uma ação que o Kodi irá executar ao inicializar.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
pt_br: Ativar decodificação por hardware VideoToolBox para arquivos de vídeo.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
pt_br: Mostrar seriados sem episódios quando navegando na coleção de vídeo.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
pt_br: Permitir que a taxa de atualização da tela seja alterada para corresponder a taxa de quadros do vídeo. Isto irá permitir uma reprodução de vídeo mais suave.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
pt_br: Atraso para resetar evento após alterar a taxa de atualização

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
pt_br: Sincronizar vídeo e áudio para a taxa de atualização do monitor. O player de video não vai usar o áudio passthrough neste caso, porque a reamostragem pode se fazer necessária.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
pt_br: Escolha qual formato usar para exibir às horas na interface do usuário.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
pt_br: Escolha se quer usar o formato 12 ou 24-horas para exibi-las na interface do usuário.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
pt_br: Selecione a qualidade de reamostragem para casos em que a saída de áudio necessite diferentes taxas de amostragem distinto do que é utilizado na fonte.[CR] [Baixo] é rápido e terá um impacto mínimo sobre os recursos do sistema, como o uso da CPU,[CR] [Médio] e [Alto] vão utilizar cada vez mais os recursos do seu sistema.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
pt_br: Estique o vídeo até o percentual informado de maneira a minimizas as barras pretas.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
pt_br: Selecionar o nível de ampliação para exibir vídeos 4:3 em telas widescreen.

[ctx: #36172]
note: Description of setting with label #13430 "Allow hardware acceleration - PRIME"
en: Enable PRIME decoding of video files
pt_br: Ativar decodificação Prime para arquivos de vídeo

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
pt_br: Escolha o formato de data abreviada para exibição da data na interface de usuário.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
pt_br: Ativar Teletexto quando assistir a uma transmissão de TV ao vivo.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
pt_br: Dimensione o teletexto para a proporção 4:3.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como os arquivos de vídeos são manuseados.

[ctx: #36177]
note: Description of setting with label #22079 "Default select action"
en: Toggle between [Choose], [Play] (default), [Resume], [Show information] and [Queue item].[CR][Choose] will open a context menu to select an item, e.g. show information.[CR][Play] will automatically play videos from the beginning or if a resume point is present ask whether to play from beginning or to resume.[CR][Resume] Will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR][Show information] will open the video's information dialog.[CR][Queue item] will append the video to the video playlist.
pt_br: Alterna entre [Escolher], [Reproduzir] (padrão), [Retomar], [Mostrar informações] e [Item em fila de espera].[CR][Escolher] abre um menu de contexto para selecionar um item, por exemplo, mostrar informações.[CR][Reproduzir] reproduz automaticamente os vídeos desde o início ou, se existir um ponto de retoma, pergunta se pretende reproduzir desde o início ou retomar.[CR][Retomar] Retoma automaticamente os vídeos a partir da última posição em que os estava a visualizar.[CR][Mostrar informações] abre a caixa de diálogo de informações do vídeo.[CR][Item em fila de espera] anexa o vídeo à lista de reprodução de vídeos.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
pt_br: Extrair informação de metadados como codecs e relação de aspecto dos vídeos.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
pt_br: Quando um arquivo é analisado e inserido na biblioteca, será exibido o título dos metadados em vez do nome do arquivo.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
pt_br: Extrair miniaturas para apresentação em modo coleção.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
pt_br: Sem informações disponíveis ainda.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
pt_br: Combinar arquivos multi-parte de vídeo, pasta de DVD ou pastas de filmes em um único item em visualizações que não estejam na coleção.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
pt_br: Remova o título, gênero etc da visualização da coleção. Selecionar uma categoria leva você direto para o ponto de visualização do título.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como as legendas são manuseadas.

[ctx: #36185]
note: Description of setting with label #14089 "Font"
en: Set the font type to be used for subtitles.
pt_br: Defina o tipo de fonte a ser usado para legendas.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
pt_br: Setar o tamanho da fonte a ser usada nas legendas.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
pt_br: Setar o estilo da fonte a ser usada nas legendas.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
pt_br: Setar a cor da fonte a ser usado nas legendas.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
pt_br: Defina o conjunto de fonte de caracteres a ser usado em legendas.

[ctx: #36190]
note: Description of setting with label #21368 "Override subtitles fonts"
en: Override subtitles fonts in subtitle formats such as ASS / SSA.
pt_br: Substitui fontes de legenda em formatos de legendas como ASS / SSA.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
pt_br: Definir uma pasta personalizada para as legendas. Pode usar uma pasta compartilhada.

[ctx: #36192]
note: Description of setting with label #21460 "Subtitle location on screen"
en: Location of subtitles on the screen. [Bottom of video] / [Top of video] When possible the subtitles will be positioned within the video area (depends on video encoding). Please note that some forced positions in the subtitles cannot be changed.
pt_br: Local das legendas na tela. [Rodapé do vídeo] / [Topo do vídeo] Sempre que possível, as legendas serão posicionadas dentro da área do vídeo (depende da codificação do vídeo). Observe que algumas posições forçadas nas legendas não podem ser alteradas.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
pt_br: Esta categoria contém ajustes de como CDs, DVDs e BDs são manuseados.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
pt_br: Reproduzir automaticamente um Disco de vídeo inserido na drive.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
pt_br: Forçar uma região para reprodução de DVD.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
pt_br: Tentar pular as introduções "obrigatórias" antes do menu do DVD.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
pt_br: Sem informações disponíveis ainda.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
pt_br: Selecionar a fonte padrão para informação de filmes. Veja as opções no gestor de add-ons.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
pt_br: Selecione a fonte padrão para informação sobre os seriados. Confira o gerenciador de add-ons para as opções.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
pt_br: Seleciona a fonte padrão para informação de vídeos musicais. Veja as opções no gerenciador de add-ons.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
pt_br: Ajustes para PVR & TV ao vivo.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
pt_br: Esta categoria contém as configurações gerais para PVR e TV ao vivo.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
pt_br: Ativar as funcionalidades do "Gravador de Vídeo Pessoal" (PVR). Necessário ter pelo menos um add-on de PVR instalado.

[ctx: #36204]
note: Description of setting with label #22076 "Default play action"
en: Toggle between [Ask if resumable] (default) and [Resume].[CR][Ask if resumable] will ask whether to play from beginning or to resume (if a resume point is present).[CR][Resume] will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR]If no resume point is set, playback will automatically start from the beginning.
pt_br: Alterna entre [Perguntar se é possível retomar] (padrão) e [Retomar].[CR][Perguntar se é possível retomar] perguntará se quer reproduzir desde o início ou retomar (se existir um ponto de retoma).[CR][Retomar] retomará automaticamente os vídeos a partir da última posição em que os estava visualizando.[CR] Se não for definido um ponto de retomada, a reprodução começará automaticamente a partir do início.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number from the backend, but use local numbering for channels.
pt_br: Classifica os canais pelo número do backend, mas usa a numeração local para canais.

[ctx: #36206]
en: Use the channel numbering from the backend.
pt_br: Use a numeração de canais do backend.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
pt_br: Abrir o gestos de canais, que permite modificar a ordem dos canais, nome, ícone, etc.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
pt_br: Transmitir ao backend um pedido de procura por canais (se este o suportar).

[ctx: #36209]
en: Clear the databases for PVR data like channels, groups, reminders and guide. Please note that not all data can be restored from the backend afterwards.
pt_br: Limpe os bancos de dados de dados PVR como canais, grupos, lembretes e guia. Observe que nem todos os dados podem ser restaurados do back-end posteriormente.

[ctx: #36210]
en: Open the client priorities dialog which allows modifying the priority for enabled PVR clients according to your personal preferences, for instance to order channels client by client. Higher value means higher priority.
pt_br: Abrr a caixa de diálogo de prioridades do cliente que permite modificar a prioridade para clientes PVR ativados de acordo com suas preferências pessoais, por exemplo, para solicitar canais cliente por cliente. Maior valor significa maior prioridade.

[ctx: #36211]
en: This category contains the settings for PVR channels and channel groups.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes dos canais PVR e grupos de canais.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
pt_br: Mostrar informação da programação quando alternando canais, como mostrar info atual do programa de TV.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
pt_br: Abrir o gerenciador de grupos, que permite a modificação de grupos e seus respectivos canais

[ctx: #36214]
en: Preselect the playing channel in windows and dialogs containing channel lists. If enabled and there is a playing channel, the playing channel will be selected when opening a window or dialog containing a channel list. If disabled, the channel previously selected in a window or dialog will be selected when opening a window containing a channel list.
pt_br: Pré-selecione o canal de reprodução em janelas e caixas de diálogo contendo listas de canais. Se ativado e houver um canal de reprodução, o canal de reprodução será selecionado ao abrir uma janela ou caixa de diálogo contendo uma lista de canais. Se desativado, o canal previamente selecionado em uma janela ou caixa de diálogo será selecionado ao abrir uma janela contendo uma lista de canais.

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
pt_br: Escolha o formato de data por extenso para exibição da data na interface de usuário.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
pt_br: Pasta onde ícones de canais são armazenados.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
pt_br: Procurar por ícones de canais ausentes.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes do guia de programação eletrônica (EPG).

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
pt_br: Número de dias passados a ser apresentado no guia e na importação dos dados do backends.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
pt_br: Número de dias futuros a ser apresentado no guia e na importação dos dados do backends.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
pt_br: Tempo entre importações dos dados do guia via backends.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
pt_br: Não importar dados do guia durante a reprodução de TV, para minimizar o uso da CPU.

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
pt_br: Ativar decodificação por hardware PRIME para arquivos de vídeos, usado se ffmpeg PRIME hwaccel estiver disponível.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
pt_br: Ocultar etiquetas de "nenhuma informação disponível" quando não há dados do guia a serem obtidos para um canal.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
pt_br: Delete o cache de dados do guia e em seguida reimporte os dados do backend.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes para reprodução de TV ao vivo e troca de canal.

[ctx: #36227]
en: Switch to full screen display when starting playback of channels.
pt_br: Alterne para a exibição em tela cheia ao iniciar a reprodução de canais.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
pt_br: Define a cor a ser usada no fundo da legenda.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
pt_br: Exibir informação de qualidade do sinal na janela de informação de codec (se suportado pelo add-on e pela backend).

[ctx: #36230]
note: Description of setting with label #746 "Background Opacity"
en: Set the subtitle background opacity.
pt_br: Definir a opacidade do fundo da legenda.

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
pt_br: Quando alternando entre canais usando botões cima/baixo, troca de canais deve ser confirmada usando o botão OK.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
pt_br: Ao pressionar canal para cima ou para baixo, a mudança do canal atual é adiada, permitindo que o usuário alterne para um número de canal sem ter que esperar por cada mudança de canal.

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
pt_br: Esta categoria contém configurações para gravações.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
pt_br: Duração da gravação imediata quando pressionar o botão de gravar. Este valor irá levar em conta o que estiver configurado se "ação de gravação imediata" estiver setado para "Gravar por um período fixo de tempo"

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
pt_br: Fechar o OSD após a troca de canais.

[ctx: #36236]
en: If set to a value greater than zero last watched time of channels will be stored the given amount of time after start of channel playback. Otherwise the last watched time will be stored immediately at start of channel playback.
pt_br: Se definido um valor maior que zero, o último tempo assistido dos canais será armazenado durante o início da reprodução do canal. Caso contrário, o último tempo assistido será armazenado imediatamente no início da reprodução do canal.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
pt_br: Tempo adicional para gravar antes da hora de início agendada para permitir mudanças de radiodifusão menores. Não é suportado por todos os add-ons e backends.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
pt_br: Tempo adicional para finalizar a gravação depois da hora de término agendada para permitir mudanças de radiodifusão menores. Não é suportado por todos os add-ons e backends.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
pt_br: Exibir uma notificação quando os temporizadores são adicionados, concluídos ou removidos pela backend.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de gerenciamento de energia do PVR, como quando despertar o servidor backend PVR.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
pt_br: Execute o comando de despertar abaixo ao sair deste aplicativo ou entrar no modo de hibernação. A data e hora da próxima gravação agendada é passada como parâmetro.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
pt_br: O comando não será executado quando a gravação for iniciada dentro deste timeout.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
pt_br: O comando para executar (cmd [timestamp]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
pt_br: Quantidade de tempo a subtrair da hora de início da próxima gravação agendada.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
pt_br: Executar o comando de despertar diariamente em uma determinada hora.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
pt_br: Quando executar o comando despertar diariamente.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de definições de controle parental, se o servidor backend de PVR possuir suporte para controles parentais.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
pt_br: Requisitar um código pin para acessar aos canais com bloqueio parental. Os canais podem ser marcados como bloqueados no editor de canais, na aba geral. Os canais com bloqueio parental não podem ser reproduzidos ou gravados sem a introdução de um código pin, e a informação guia destes canais não forem visíveis.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
pt_br: Introduzir um novo código pin para desbloquear os canais com bloqueio parental.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
pt_br: Perguntar pelo código PIN novamente ao tentar acessar um canal bloqueado e o código não tiver sido solicitado para este período.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes específicos de seu backend PVR, se suportado pelo backend e addon de PVR.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
pt_br: Esta opção irá trazê-lo para todas as configurações específicas de seu backend PVR, se suportado pelo backend e addon de PVR.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
pt_br: Seção que contém os ajustes relacionados a arquivos de músicas e como serão manuseados.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
pt_br: Ação para performar quando pressionar o botão gravar. [Gravar programa atual] irá gravar o programa atual de "agora" até o final do programa. Se não existir guia de programação disponível, uma gravação de tamanho fixo iniciará a gravação "agora", com o valor configurado para "Duração de gravação imediata" será agendado. [Gravação por um perído de tempo fixo] irá agendar um tamanho fixo de gravação iniciando "agora", com o valor configurado na "Duração da gravação imediata". [Perguntar como proceder] irá abrir uma caixa de diálogo contendo diferentes ações para escolher, como "Gravar programa atual", "Gravar próximo programa" e algumas gravações de duração fixa.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
pt_br: Quanto ativado, música e artistas do álbum são mostrados. Quando desativado, somente os artistas do álbum são mostrados e artistas que aparecem somente em músicas individuais de um álbum são excluídas.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
pt_br: Buscar automaticamente informações do álbum e do artista dos fornecedores de informação ao adicionar músicas para sua coleção.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
pt_br: Selecione o provedor padrão para informações de álbuns.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
pt_br: Selecione o provedor padrão para informações de artistas.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
pt_br: Verificar a existência de arquivos novos e removidos ao iniciar.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
pt_br: Nenhuma informação disponível.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
pt_br: Se ativo, tal taxa de frames será usada nos streamings aonde não for possível detectar o fps.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
pt_br: Exporte partes da coleção de música para um arquivo XML ou arquivos NFO. Isso substituirá opcionalmente o NFO atual e os arquivos de artes.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
pt_br: Importar um arquivo XML para a base de dados da biblioteca de núsica.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como a reprodução de música é manuseada.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
pt_br: Reproduzir automaticamente o próximo item na pasta atual, por exemplo, na visualização de "Arquivos": após uma faixa ter sido reproduzida, a próxima faixa nesta mesma pasta será automaticamente reproduzida.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
pt_br: Quando são adicionadas músicas a uma lista de reprodução, estas são colocadas em fila em vez de reproduzidas de imediato.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
pt_br: Leia as informações ReplayGain codificados em seus arquivos de áudio por programas como o MP3Gain e normalizar os níveis de som em conformidade.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
pt_br: Volume de referência (nível PreAmp) para uso em arquivos com informação codificada ReplayGain. Padrão é 89DB como valor standard. Altere com cautela.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
pt_br: Volume de referência (nível PreAmp) para uso em arquivos sem informação codificada ReplayGain. Padrão é 89DB como valor standard. Altere com cautela.

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
pt_br: Reproduza o arquivo em um menor volume, se necessário, para evitar a limitação de proteção de áudio clipping. Caso contrário, a proteção de clipping será fornecida pela engine de áudio naquelas partes que precisam dele.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
pt_br: Transição suave entre faixas. Você pode setar o tempo de duração de 1-15 segundos.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
pt_br: Permitir sobreposição de transições quando ambas as faixas são do mesmo álbum.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
pt_br: Selecionar a visualização que será exibida durante a reprodução de música.

[ctx: #36274]
note: Description of setting with label #39125 "Enable tag reading in file view"
en: When browsing music files in file view read the tags of those not in the music library as you go. This can make large directories slow to display, especially over a network.
pt_br: Ao navegar pelos arquivos de música no modo de exibição de arquivo, leia as marcas daqueles que não estão na biblioteca de música conforme você avança. Isso pode tornar a exibição de diretórios grandes lentos, especialmente em uma rede.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
pt_br: Controle a maneira que os nomes das músicas são exibidos na interface do usuário. Para funcionar corretamente, a leitura das tags precisa estar ativada.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
pt_br: Usado para formatar a segunda coluna em listas de arquivos.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
pt_br: Controlar a maneira que os nomes das músicas são exibidas na lista de reprodução atual.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
pt_br: Usado para formatar a segunda coluna na lista de reprodução atual.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
pt_br: Controle a maneira que os nomes das músicas são exibidos em listas de sua coleção.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
pt_br: Usado para formatar a segunda coluna na lista de suas coleções.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
pt_br: Procurar por miniaturas em compartilhamentos remotos e mídia de formato ótico. Isto poderá diminuir a velocidade de listagem das pastas na rede.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como os CDs serão manuseados.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
pt_br: Reproduzir automaticamente CDs inseridos na drive.

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
pt_br: Leia as informações pertencentes a um CD de áudio, como o título da música e o artista, no banco de dados da Internet gnudb.org.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
pt_br: Selecionar a localização no seu disco rígido para guardar as faixas convertidas.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
pt_br: Controlar como músicas serão nomeadas baseados nas tags. Etiquetas: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
pt_br: Selecionar o codificador de áudio para usar na conversão.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
pt_br: Selecionar a qualidade da conversão dos seus arquivos.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
pt_br: Selecionar o bitrate a usar para a compressão no codificador de áudio específico.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
pt_br: Para FLAC, definir o nível de compressão, o padrão é 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
pt_br: Ejetar automaticamente o disco após a conversão estar concluída.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
pt_br: Esta categoria contém ajustes de inicialização.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
pt_br: Selecione a pasta aonde as informações dos artistas (arquivos NFO e imagens) irão ser salvas.

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
pt_br: Quando ordenando itens de músicas por artista, use sobrenome, i.e Parton, Dooly ao invés do nome Dooly Parton.

[ctx: #36295]
note: Description of setting with label #752 "Opacity"
en: Set the subtitle opacity.
pt_br: Definir a opacidade da legenda.

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
pt_br: Esta categoria contém configurações para lembretes.

[ctx: #36297]
en: Choose a time in seconds after which PVR reminder popups will be automatically closed.
pt_br: Escolha um tempo em segundos após o qual os popups de lembrete PVR serão fechados automaticamente.

[ctx: #36298]
en: If enabled, a recording for the programme to remind will be scheduled when auto-closing the reminder popup, if supported by the PVR add-on and backend.
pt_br: Se ativada, uma gravação para o programa a ser lembrado será agendada ao fechar automaticamente o popup do lembrete, se suportado pelo add-on e backend do PVR.

[ctx: #36299]
note: Description of setting with label #13436 "Adjust display HDR mode"
en: Allow the HDR mode of the display to be changed to best match the media. When disabled, Kodi applies tonemapping if needed (and if supported on your hardware) to adapt the media to the current HDR mode of the display.
pt_br: Permiti que o modo HDR da tela seja alterado para melhor corresponder à mídia. Quando desativado, o Kodi aplica o mapeamento de tons, se necessário (e se suportado pelo seu hardware), para adaptar a mídia ao modo HDR atual da tela.

[ctx: #36300]
note: Description of setting with label #20226 "Movie set information folder"
en: Select the folder where movie set information (images) are saved locally.
pt_br: Seleciona a pasta onde as informações do conjunto do filme (imagens) são salvas localmente.

[ctx: #36301]
en: No 'Movie set information folder' is configured to store movie set images so they will not be exported. Do you want to proceed?
pt_br: Nenhuma 'pasta de informações do conjunto do filme' está configurada para armazenar o imagens, para que elas não sejam exportados. Você quer prosseguir?

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
pt_br: Nenhuma informação disponível ainda.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
pt_br: Nenhuma informação disponível ainda.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
pt_br: Seção que contém os ajustes de como as imagens serão manuseadas.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como os arquivos de imagens serão tratados.

[ctx: #36306]
en: If not using backend channel numbers then start all groups channel numbers from 1.
pt_br: Se não estiver usando números de canal de backend, inicia todos os números de canais de grupos a partir de 1.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
pt_br: Gerar automaticamente miniaturas das imagens ao entrar na pasta de imagens.

[ctx: #36308]
note: Description of setting with label #20472 "Show all performers for music videos"
en: When enabled, shows all performers in the artist list for music videos, not just the main artist
pt_br: Quando ativado, mostra todos os artistas na lista de artistas para concertos, não apenas o artista principal

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
pt_br: Mostrar vídeos em listas de arquivos de imagem.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
pt_br: Nenhuma informação disponível ainda.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como as imagens nos slideshows serão manuseadas.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
pt_br: Selecionar a quantidade de tempo a exibir cada imagem numa apresentação de slides.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
pt_br: Imagens na apresentação de imagens irão apresentar efeito pan e zoom enquanto mostradas.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
pt_br: Exibir imagens de slides numa ordem aleatória.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
pt_br: Seção que contém os ajustes relacionados a clima.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como o serviço de clima é manuseado.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
pt_br: Selecionar até três locais para exibir informações de tempo.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
pt_br: Especificar a fonte de informação meteorológica. Verifique as opções no gestor de add-ons.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
pt_br: Seção contém ajustes de como os serviços serão manuseados.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes usados por todos os serviços.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
pt_br: O nome a ser mostrado por este dispositivo quando usando vários serviços de rede.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como o serviço UPnP é manuseado. UPnP é também chamado "DLNA" na maioria dos produtos de consumo.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
pt_br: Ativa o servidor UPnP. Isto permite que você faça stream das mídias disponíveis em sua coleção para um cliente UPnP.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
pt_br: Quando ocorrer uma atualização da biblioteca manual ou automática, notificar os clientes UPnP.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
pt_br: Ativar o cliente UPnP. Isto permitir-lhe-à transmitir mídia de qualquer servidor UPnP com um ponto de controle e controlar a reprodução a partir desse servidor.

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
pt_br: Ativar o ponto de controle UPnP. Isso permite transmitir mídia para qualquer cliente UPnP e controlar sua reprodução.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como o serviços do servidor web e os de controle da aplicação são manuseados.

[ctx: #36328]
note: Description of setting with label #263 "Allow remote control via HTTP"
en: Enable remote users to control this application through the built-in web server. Never expose the web server port to the Internet.
pt_br: Permita que usuários remotos controlem esse aplicativo através do servidor da web incorporado. Nunca exponha a porta do servidor web à Internet.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
pt_br: Definir a porta do servidor web.

[ctx: #36330]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Define the web server username. Must be set when authentication is enabled.
pt_br: Defina o nome de usuário do servidor da web. Deve ser definido quando a autenticação estiver ativada.

[ctx: #36331]
note: Description of setting with label #1048 "Password"
en: Define the web server password. Must be set when authentication is enabled.
pt_br: Defina a senha do servidor da web. Deve ser definido quando a autenticação estiver ativada.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
pt_br: Escolher entre várias interfaces web instaladas através do gestor de add-ons.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como o serviço de controle remoto é manuseado.

[ctx: #36334]
note: Description of setting with label #791 "Allow remote control from programs on this system"
en: Allow programs on this device to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication.
pt_br: Permita que os programas neste dispositivo controlem esse aplicativo por meio do protocolo JSON-RPC sobre WebSocket, JSON-RPC sobre TCP ou EventServer, sem autenticação.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
pt_br: Dedine a porta do controle remoto.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
pt_br: Definir o intervalo de porta do controle remoto.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
pt_br: Define o número máximo de clientes que podem conectar.

[ctx: #36338]
note: Description of setting with label #794 "Allow remote control from programs on other systems"
en: Allow programs on the network to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication. It allows anyone with access to the network to completely control this application and, therefore, this device. Never expose these interfaces to the Internet.
pt_br: Permita que programas na rede controlem esse aplicativo por meio do protocolo JSON-RPC sobre WebSocket, JSON-RPC sobre TCP ou EventServer, sem autenticação. Ele permite que qualquer pessoa com acesso à rede controle completamente esse aplicativo e, portanto, este dispositivo. Nunca exponha essas interfaces à Internet.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
pt_br: Atraso repetição inicial (ms).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
pt_br: Atraso na repetição contínua (ms).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como o serviço de descoberta de rede Zeroconf é tratado, necessário para o AirPlay.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
pt_br: Permite que as aplicações na rede possam descobrir os serviços ativos em execução via Zeroconf.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
pt_br: Se ativado, o conteúdo provindo de dispositivos AirPlay ou aplicações podem ser recebidos.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
pt_br: Ativar proteção por senha do AirPlay.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
pt_br: Setar a senha do AirPlay.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como o serviço cliente SMB (Samba) é manuseado.

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
pt_br: se um servidor WINS está em execução na rede, insira seu endereço IP aqui. Caso contrário, deixe em branco.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
pt_br: Se um servidor WINS está em execução na rede, digite o nome do grupo de trabalho aqui. Caso contrário, deixe em branco.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
pt_br: Seção que contém os ajustes do sistema relacionados ao dispositivo aonde o aplicativo está instalado.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
pt_br: Envie Automaticamente um sinal despertar pela rede para servidor(es) antes de tentar acessar os arquivos compartilhados ou serviços.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
pt_br: Alterna a forma como este aplicativo é exibido na tela selecionada. Ou em uma janela ou em tela cheia.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
pt_br: Alterar a resolução que a interface de usuário é apresentada.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
pt_br: Alterar a taxa de atualização da apresentação da interface do usuário.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
pt_br: Se ativado, o modo tela cheia será aplicado usando uma janela, em vez de um modo tela cheia real. O principal benefício é para configurações multi-tela, para que outros aplicativos podem ser usados em paralelo com mais facilidade. Isto usa mais recursos então a reprodução pode ser menos suave.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
pt_br: Numa configuração com múltiplas telas, aqueles aonde este aplicativo não for exibido serão escurecidas.

[ctx: #36356]
note: Description of settings category with label #1201 "NFS Client"
en: This category contains the settings for how the NFS client is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como o cliente NFS é tratado.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
pt_br: Calibrar a interface do usuário, ajustando o overscan. Use esta ferramenta se a imagem que está sendo exibida for muito grande ou pequena para o seu monitor.

[ctx: #36358]
en: Allow using channel numbering from multiple backends. Note that the All channels group can contain multiple of the same channel number if using this option. This means that jump to channel number may not work correctly for the All channels group.
pt_br: Permitir o uso de numeração de canais de back-end múltiplos. Observe que o grupo Todos os canais pode conter o mesmo número de canal várias vezes se você estiver usando esta opção. Isso significa que o salto para o número do canal pode não funcionar corretamente para o grupo Todos os canais.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
pt_br: Use gama de cores limitada (16-235) em vez de uma gama completa de cores (0-255). Gama Limitada deve ser usado se o seu monitor é uma TV HDMI regular e não tem um PC ou outro modo para exibir intervalo de cores, no entanto, se o seu monitor é um monitor de PC deixe este desativado para obter níveis de preto adequados.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como a saída de áudio é manuseada.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
pt_br: Selecione como as propriedades de saída de áudio são definidas: [Fixo] propriedades de saída são definidas pela taxa de amostragem especificada e configuração dos alto-falantes e irão ser iguais em todos os momentos [Melhor Compatibilidade] propriedades de saída serão ajustados para respeitarem as características das fontes, sempre que possível; [Otimizado] propriedades de saída são definidas no início da reprodução e não irão mudar se ocorrerem alterações na fonte.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
pt_br: Selecione o número de canais suportado pela conexão de áudio, ou o número de alto-falantes se conectado via analógica. Este ajuste não se aplica ao áudio passthrough. Nota: SPDIF suporta 2.0 canais somente, mas ainda pode levar áudio multicanal usando um formato suportado pelo passthrough.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
pt_br: Amplificar fluxos AC3 que tenham sido reduzidos para 2 canais.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
pt_br: Selecione para ativar upmixing de fonte de 2 canais de áudio para o número de canais de áudio especificados na configuração dos canais.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
pt_br: Selecione esta opção se o seu receiver consegue decodificar trilhas Dolby Digital (AC3).

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
pt_br: Selecione esta opção se o seu receiver consegue decodificar trilhas DTS.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
pt_br: Selecione o número máximo de canais de áudio / alto-falantes disponíveis para o áudio decodificado. Se as saídas digitais ópticas / coaxiais forem usadas, isso deve ser definido como 2.0

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
pt_br: Selecione para permitir áudio passthrough para a reprodução de áudio compactado, como Dolby Digital (AC3), DTS, etc. O cliente do AudioEngine, por exemplo VideoPlayer, irá decidir a decodificação do fluxo de áudio sob certas condições. No caso do VideoPlayer, o passthrough não será usado para transmissões ao vivo e quando você sincronizar a reprodução com seu display.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
pt_br: Selecione esta opção se o seu receiver consegue decodificar trilhas TrueHD.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
pt_br: Selecione esta opção se o seu receiver consegue decodificar trilhas DTS-HD.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
pt_br: Selecione o dispositivo que será usado para reprodução de áudio que tenha sido decodificado como mp3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
pt_br: Selecione o dispositivo que será usado para formato encodados, os existentes estão listados abaixo como receiver é capaz de decodificar.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
pt_br: Configurar a utilização dos sons da interface, como os da navegação por menus e notificações importantes.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como os dispositivos de entradas serão manuseados.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
pt_br: Configure quaisquer equipamentos periféricos anexados.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
pt_br: Quando ativo, as setas de direção do seu teclado irão mover a tecla selecionada no teclado virtual. Quando inativo, irão mover o cursor do seu texto.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
pt_br: Usar um mouse ou dispositivo de tela tátil para controlar a interface. Nota: desativar isto fará com que perca o controle do aplicativo quando não estiver presente um mouse ou controle remoto.

[ctx: #36378]
note: Description of setting with label #35100 "Enable controller support"
en: Use a game controller to control the interface.
pt_br: Usar um controle de jogos para controlar a interface.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como o acesso a Internet será manuseado. A interface Web padrão pode ser selecionada aqui.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
pt_br: Se a sua ligação à Internet utiliza um servidor proxy, configure-o aqui.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
pt_br: Definir o tipo de proxy a utilizar.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
pt_br: Definir o endereço do servidor proxy.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
pt_br: Definir a porta do servidor proxy.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
pt_br: Definir o nome de utilizador para o servidor proxy.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
pt_br: Definir a senha para o servidor proxy.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
pt_br: Se sua conexão de Internet tiver largura de banda limitada, use estes ajustes para manter o uso da banda deste aplicativo dentro dos limites definidos.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes para economizar energia.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
pt_br: Desligar o monitor quando ocioso. Útil para TVs que desligam quando não há nenhum sinal de exibição detectado.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
pt_br: Define o tempo de espera para qualquer atividade ocorra antes de desligar.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
pt_br: Define qual ação deve ser executada quanto a função desligar estiver ociosa por muito tempo.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes para permitir evento e registro de depuração. Você também pode ativar o registro de depuração específicas de componentes, a fim de ajudar a resolver problemas relacionados com mais detalhes.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
pt_br: Ativar o registro de depuração. É útil para resolução de problemas.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
pt_br: Selecione a pasta que será usada para guardar as capturas de telas.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
pt_br: Ativar mensagens das bibliotecas adicionais a serem incluídas no log de depuração.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes sobre como usar as funções do Bloqueio Mestre.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
pt_br: Aqui podes ativar ou desativar o código de bloqueio mestre e definir o código PIN para besbloqueio. Podes também especificar quais áreas do aplicativo será necessário informar o código PIN para acesso.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
pt_br: Se estiver ativo, será necessário usar o código de bloqueio mestre para desbloquear este aplicativo ao iniciar.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
pt_br: Definir o número máximo de tentativas antes deste aplicativo ser encerrado.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes sobre como usar a função de cache.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
pt_br: Ativar cache de reprodução de vídeo, áudio ou DVDS do disco rígido.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
pt_br: Ativar cache para reprodução de vídeo de DVD-ROM.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
pt_br: Ativar cache para reprodução de vídeo de rede local.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
pt_br: Ativar cache para reprodução de vídeo da Internet.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
pt_br: Habilitar o cache para reprodução de áudio de DVD-ROM.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
pt_br: Ativar cache para reprodução de áudio de rede local.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
pt_br: Ativar cache para reprodução de áudio da Internet.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
pt_br: Ativar cache para reprodução de DVD do DVD-ROM.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
pt_br: Ativar cache para reprodução de DVD de uma rede local.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
pt_br: Ativar cache para reprodução de conteúdos desconhecidos da Internet.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
pt_br: Nenhuma informação disponível ainda.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
pt_br: Nenhuma informação disponível ainda.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
pt_br: Nenhuma informação disponível ainda.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
pt_br: Nenhuma informação disponível ainda.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
pt_br: Nenhuma informação disponível ainda.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
pt_br: Nenhuma informação disponível ainda.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
pt_br: Especifique o tipo de remoto usado.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
pt_br: Sempre execute o Kodi helper de modo que o controle remoto possa ser utilizado para iniciar o Kodi.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
pt_br: Especifique o atraso entre sequência de botão em um controle remoto universal.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
pt_br: Defina as localidades para obter informações meteorológicas.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
pt_br: Procurar por legendas externas para vídeos provindos pelo servidor UPnP. Este recurso faz uso extensivo da CPU, de arquivos de sistema e carregamento da rede.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
pt_br: Ignorando misturador VDPAU economiza recursos em sistemas de baixa potência, mas reduz um pouco a qualidade da imagem.

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
pt_br: Atualizar add-ons oficiais de

[ctx: #36423]
note: Description of setting with label #36422 "Update official add-ons from"
en: By default, add-ons from official repositories will be prevented from being auto-updated from private repositories. For cases such as updating from an add-ons beta repository this option can be switched to [Any repositories] (bear in mind this is a less secure option and enabling it could cause incompatibility and crashes).
pt_br: Por padrão, add-ons de repositórios oficiais serão impedidos de serem atualizados automaticamente a partir de repositórios privados. Para casos como atualização de um repositório beta de add-ons, esta opção pode ser trocada para [Qualquer repositório] (tenha em mente que esta é uma opção menos segura e ativá-la pode causar incompatibilidade e travamentos).

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
pt_br: Selecione o que acontecerá quando um item estiver selecionado no guia: [Mostrar menu de contexto] Acionará o menu de contexto a partir do qual você poderá escolher outras ações; [Mudar para canal] Sintoniza instantaneamente o canal relacionado; [Mostrar informação] Apresentará uma informação detalhada com o enredo e outras opções; [Gravar] Criará um temporizador de gravação para o item selecionado. ["Seleção inteligente"] A ação é escolhida dinamicamente, dependendo se o evento está no passado, agora ou no futuro.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
pt_br: Mostrar menu de contexto

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
pt_br: Mudar para o canal

[ctx: #36427]
en: Show information
pt_br: Mostrar informações

[ctx: #36428]
en: Record
pt_br: Gravar

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
pt_br: Selecione isto se sua conexão de saída de áudio somente suportar áudio Dolby Digital 5.1 (AC-3), via conexão S/PDIF. Se seu sistema suportar som multicanal LPCM via HDMI, deixe isto desativado.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
pt_br: Configurar como o processamento de vídeo será acelerado. Isso inclui ajustes como decodificação e dimensionamento.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
pt_br: Mostra todos os eventos no log de eventos para o perfil atual com opções para mostrar apenas os níveis específicos.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
pt_br: Selecione o layout do teclado virtual.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
pt_br: Quando ativado, o método de renderização VAAPI ficará como preferido e o CPU terá uma carga menor. Se você notar travamentos, desative esta opção.

[ctx: #36434]
en: If enabled, switch to the channel with the programme to remind when auto-closing the reminder popup.
pt_br: Se ativado, alterne para o canal com o programa para lembrá-lo ao fechar automaticamente o pop-up de lembrete.

[ctx: #36435]
en: Sort channel groups by the order supplied by the backend(s). If enabled, groups cannot be reordered in the Group manager
pt_br: Classifique os grupos de canais pela ordem fornecida pelo(s) back-end(s). Se ativado, os grupos não podem ser reordenados no gerenciador de grupos

[ctx: #36436]
note: Description for setting #407: "Hardware keyboard layouts" Setting in System -> Input -> Hardware keyboard layouts Select the layout of a physically attached keyboard
en: Select hardware keyboard layout.
pt_br: Selecione o layout do teclado.

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
pt_br: Apenas repositórios oficiais (padrão)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
pt_br: Quaisquer repositórios

[ctx: #36439]
note: Description of setting with label #19352 "Play next programme automatically"
en: Enable automatic playback of the next programme when playing past programmes (catchup) or for Video On Demand (VOD) channels. Please note that catchup and VOD only work if supported by the channel provider.
pt_br: Ativa a reprodução automática do próximo programa ao reproduzir programas anteriores (catchup) ou para canais Video On Demand (VOD). Observe que o catchup e o VOD só funcionam se suportados pelo provedor do canal.

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
pt_br: Sete o número de passos no controle de volume.

[ctx: #36443]
note: Description of setting with label #14126 "Whitelist"
en: Whitelisted modes give the user the control to choose which display modes are allowed or not allowed to be used
pt_br: Os modos da lista de permissões fornecem ao usuário o controle para escolher quais modos de exibição são permitidos ou não permitidos para uso

[ctx: #36444]
note: Description of setting with label #14127 "Whitelist"
en: Select this option to allow using 3:2 pulldown refresh rates (playing 23.976 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 24 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 23.976 Hz or 24 Hz mode.
pt_br: Selecione esta opção para permitir o uso de taxas de atualização pulldown 3:2 (reprodução de vídeo de 23,976 FPS em um monitor de 59,94 Hz ou reprodução de vídeo de 24 FPS em um monitor de 60 Hz). Você pode querer usar esta opção se o seu monitor não tiver um modo de 23,976 Hz ou 24 Hz.

[ctx: #36445]
note: Description of setting with label #14128 "Whitelist"
en: Select this option to allow using double refresh rates (playing 29.97 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 30 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 29.97 Hz or 30 Hz mode.
pt_br: Selecione esta opção para permitir o uso de taxas de atualização dobrada (reprodução de vídeo de 29,97 FPS em um monitor de 59,94 Hz ou reprodução de vídeo de 30 FPS em um monitor de 60 Hz). Você pode querer usar esta opção se o seu monitor não tiver um modo de 29,97 Hz ou 30 Hz.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
pt_br: O registro de eventos permite acompanhar o que aconteceu.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
pt_br: Evento de notificação descreve os processos e ações regulares performadas pelo sistema e pelo usuário.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
pt_br: Modo estereoscópico 3D / Atual

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
pt_br: Modo Estereoscópico 3D

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
pt_br: Desabilitado

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
pt_br: Acima / Abaixo

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
pt_br: Lado a Lado

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
pt_br: Anáglifo Red / Cyan

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
pt_br: Anáglifo Green / Magenta

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
pt_br: Entrelaçado

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
pt_br: Baseado no Hardware

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
pt_br: Monoscópico / 2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
pt_br: Anáglifo Amarelo / Azul

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
pt_br: Modo reprodução de vídeos estereoscópico 3D

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
pt_br: Perguntar

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
pt_br: Taxa de amostragem máxima para spdif ou taxa de amostragem para configuração de saída fixa.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
pt_br: Modo preferido

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
pt_br: Igual ao do filme (auto detectar)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
pt_br: Desative modo estereoscópico 3D quando vídeo parar

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
pt_br: Selecione modo de reprodução

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
pt_br: Selecione modo estereoscópico 3D

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
pt_br: Selecione modo alternativo...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
pt_br: Igual ao do filme

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
pt_br: Selecione como o áudio é convertido, por exemplo de 5.1 para 2.0.[CR] [Ativado] Mantém o nível de volume da fonte de áudio original, porém a gama dinâmica é comprimida.[CR] [Desativado]Mantém a faixa dinâmica da fonte de áudio original quando convertido no entanto o volume será menor. Nota: Faixa dinâmica é a diferença entre os sons mais silenciosos e mais alto em uma fonte de áudio. Ative essa configuração se os diálogos do vídeo forem quase inaudíveis.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
pt_br: Especifique as bibliotecas adicionais cujas mensagens devam ser incluídas no registro de log.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
pt_br: Modo de vídeo estereoscópico 3D

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
pt_br: Modo estereoscópico 3D invertido

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
pt_br: Selecione em qual modo os vídeos 3D estereoscópicos serão reproduzidos. [CR][Perguntar]Irá mostrar uma caixa de diálogo para selecionar o modo desejado para cada reprodução.[CR][Modo preferido]Irá usar o modo preferido especificado em "Sistema -> Hardware de vídeo" das configurações.[CR][Monoscópico / 2D] Irá reproduzir o vídeo em mono / 2D.[CR][Ignorar]Desativa qualquer processamento e tratamento 3D estereoscópico.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
pt_br: [Ativado] Alternar GUI (em algumas TVs) volta para o modo 2D quando a reprodução terminar, também entre vídeos em uma playlist se necessário.[CR][Desabilitado]GUI e TV vão ficar em modo 3D estereoscópico. Para playlists de vídeo no modo 3D estereoscópico não vai mudar entre vídeos, nem mesmo quando vídeo 2D estiver reproduzindo.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
pt_br: Altere o modo estereoscópico 3D da interface do usuário.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
pt_br: O modo preferido em que a mídia 3D estereoscópica, como vídeos irá ser reproduzida.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
pt_br: Permitir o controle de volume a partir de clientes AirPlay.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
pt_br: Ativar decodificação por hardware de arquivos de vídeo.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
pt_br: Profundidade da Legenda estereoscópica 3D

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
pt_br: Define a profundidade visual de legendas para vídeos estereoscópicos 3D. Quanto maior o valor, mais próximo das legendas aparecerão para o telespectador.

[ctx: #36547]
note: Description of setting with label #36097 "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: Sets the peak luminance level for GUI elements while the display is in HDR PQ mode. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.
pt_br: Define o nível de luminância de pico para elementos GUI enquanto a tela está no modo HDR PQ. Isso afeta todos os OSD, legendas e gráficos de origem SDR.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
pt_br: Limitar a resolução da interface gráfica para economizar memória. Não afeta a reprodução de vídeo. Requer reinicializar.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
pt_br: Ativa o suporte para a recepção de "Vídeos" e "Imagens" via AirPlay. Isso deve ser desativado ao usar iOS 9 ou clientes posteriores para restaurar streaming de música via AirPlay. "Vídeos" e "Imagens" são suportados apenas para os clientes que usam iOS 8.x e anteriores.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
pt_br: Magnitude do efeito 3D estereoscópico

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
pt_br: Define a magnitude do efeito 3D na Interface Gráfica. Isto é feito controlando a percepção de profundidade atraves da GUI, então quanto mais alto o valor, mais os elementos destacam-se da tela. [Zero] Desativa o efeito estereoscópido 3D na GUI.[CR]Para uma boa experiência visual, o valor deve ser mais alto em telas menores, e menor para telas maiores. Nota: Isto não é suportado por todas as skins.

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
pt_br: Defina o número de buffers de apresentação usado pelo driver gráfico. Selecione 2 se o driver usa buferização em dobro ou 3 para tripla buferização.

[ctx: #36553]
note: label of a setting, allowing to specify tonemap method
en: Tone mapping
pt_br: Mapeamentos de tons

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
pt_br: desligado

[ctx: #36556]
note: label of a setting, allowing to specify tone mapping parameter
en: Tone mapping parameter
pt_br: Parâmetro do mapeamento de tons

[ctx: #36560]
en: Colour management
pt_br: Gerenciamento de Cor

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
pt_br: Reproduzir cores de vídeo com precisão usando um perfil do display ou uma tabela de pesquisa 3D.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
pt_br: Modo de gerenciamento de cor

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
pt_br: Use uma tabela de pesquisa 3D pré calculada para correção de cor de vídeo, ou calcular a transformação para cada vídeo a partir de um perfil do seu display. A tabela de pesquisa 3D pré-calculado é preferível, pois permite-lhe tirar partido das funcionalidades avançadas e de alta precisão em ArgyllCMS. Correção baseada perfil do display é útil para testar diferentes parâmetros, ou emular as configurações de exibição caso não tenha uma 3D LUT preparado.

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
pt_br: Selecione o arquivo 3DLUT a ser usado por padrão. Se você colocar vários arquivos 3DLUT no mesmo diretório, então você pode alternar entre eles no menu OSD durante a reprodução de vídeo. Isto permite a vários perfis de exibição para explicar diferentes ambientes de exibição e materiais de base, por exemplo gamma 2.2 para visualização diurna e 2,4 para noturna.

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
pt_br: Perfil do display ICC

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
pt_br: Ao proporcionar um perfil de exibição, você pode modificar os parâmetros de vídeo, como gamma, cores primárias e whitepoint durante a reprodução. Um perfil ICC de origem é criado com base nos parâmetros e ligados com o perfil de exibição ICC definido aqui. Este apoio é experimental e não tem perto de ajustamento preto em direção visor preto nativa (causando nível de preto levantou) e dimensionamento nível de branco quando um whitepoint diferente do nativo de visualização selecionado (como uma solução alternativa, ajuste o brilho video para baixo para evitar o corte).

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
pt_br: Ponto branco

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
pt_br: Mudando whitepoint de vídeo para D93 é útil principalmente para materiais NTSC japonês antigos, que parece muito vermelho quando reproduzidos em uma exibição D65. Ajuste o brilho video para baixo para evitar o corte na exibição do whitepoint nativo.

[ctx: #36570]
en: Primaries
pt_br: Primárias

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
pt_br: Selecione as coordenadas de cores primárias de acordo com material de origem. Mais velho material de HD pode ter sido dominado em monitores com BT.601 primárias.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
pt_br: Modo gama

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
pt_br: Escolha da fórmula curva gama. Use BT.1886 para a curva de gama que é responsável por mostrar níveis de preto e branco e evitar recorte perceptual. Use deslocamento para uma curva semelhante com uma gama eficaz especificado manualmente. offset da produção permite recorte perceptual, mas pode ser usado para compensar as configurações do monitor e masterização incorretos que levam aos detalhes escuros muito brilhantes. Gamma absoluto não conta para mostrar p em tudo e cortará os níveis mais baixos para exibir preto em qualquer exibição com nível de preto mais elevado do que zero.

[ctx: #36574]
en: Gamma
pt_br: Gama

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
pt_br: Gama para o tipo de curva de gama. Para entrada e saída de deslocamento, o resultado em 50% irá corresponder a uma curva de gama absoluta com este valor de gama.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
pt_br: Procurar por tamanho na tabela

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
pt_br: Especificar a resolução para a tabela de pesquisa 3D. Use uma resolução mais baixa para preview rápida e uma maior resolução de imagem mais acurada. Usando uma alta resolução pode demorar alguns segundos para se preparar enquanto os parâmetros são modificados ou um novo vídeo é iniciado.

[ctx: #36578]
note: Description of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR" with label #36098
en: Improves video quality by using 10-bit video surfaces for Standard Dynamic Range (SDR) video.[CR][Auto detect] Enables 10 bit for SDR only if the connected display supports HDR.[CR][Always] Enables 10 bit for SDR even if the connected display doesn't support HDR.[CR][Never] Do not use 10 bit for SDR.[CR]HDR passthrough mode always uses 10-bit regardless of this setting.
pt_br: Melhora a qualidade do vídeo usando superfícies de vídeo de 10 bit para vídeo de Faixa Dinâmica Padrão (SDR). [CR] [Detecção automática] Ativa 10 bit para SDR apenas se o monitor conectado suportar HDR. [CR] [Sempre] Ativa 10 bit para SDR mesmo que o monitor conectado não suporte HDR. [CR] [Nunca] Não use 10 bit para SDR. [CR] O modo de passagem de HDR sempre usa 10 bit, independentemente desta configuração.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
pt_br: Arquivo 3D LUT

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
pt_br: Perfil ICC

[ctx: #36583]
en: Input offset
pt_br: Offset de entrada

[ctx: #36584]
en: Output offset
pt_br: Offset de saída

[ctx: #36585]
en: Absolute
pt_br: Absoluto

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
pt_br: D93 (NTSC Japonês)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
pt_br: Automático

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
pt_br: Eliminar faixas causada pela conversão de níveis RGB ou outro processamento, adicionando uma pequena quantidade de ruído à imagem. Isso pode ser desativado para sistemas mais lentos, ou quando Kodi está definido para saída de gama RGB limitado e não seja necessário nenhum processamento de vídeo.

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
pt_br: Precisão da saída de vídeo em bits para dithering. Use a configuração mais alta que não mostra bandas. O padrão de 8 é recomendado para a maioria dos sistemas. Se a sua GPU está definida para escalar níveis RGB na saída ou se você usa uma tela de laptop, uma configuração 7 ou 6 bits pode eliminar mais bandas. Configurações mais baixas estão disponíveis para fins de teste apenas e para tornar mais fácil verificar a ocorrência de dithering e se o tamanho do ruído do pixel corresponde a resolução do monitor.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como a coleção de músicas será manuseada.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como lista de arquivos de músicas serão manuseadas.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como o serviço AirPlay é manuseado.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes para displays.

[ctx: #36605]
en: Updates
pt_br: Atualizações

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
pt_br: Instalar atualizações automaticamente

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
pt_br: Notificar, mas não instalar atualizações

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
pt_br: Nunca verificar por atualizações

[ctx: #36609]
en: Show notifications
pt_br: Mostrar notificações

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
pt_br: Esta categoria contém os ajustes dos addons de sistema.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
pt_br: Alterar como atualizações automáticas de addons são manuseados.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
pt_br: Mostrar notificação quando um addon for atualizado.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
pt_br: Gerenciar módulos e bibliotecas de apoio que foram instalados automaticamente como uma dependência para outros add-ons. Os itens listados como "órfãos" não são mais necessários em quaisquer add-ons e seguramente podem ser desinstalados.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
pt_br: Mostrar addons que estão rodando em background.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
pt_br: Fontes desconhecidas

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
pt_br: Permitir instalação de addons de fontes desconhecidas.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
pt_br: Por segurança, instalação de addons de fontes desconhecidas está desabilitado.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
pt_br: Addons terão acesso aos seus dados pessoais armazenados neste dispositivo. Ao permitir, você concorda que você é o único responsável por quaisquer perda de dados, comportamento indesejado, ou dano ao seu dispositivo. Prosseguir?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
pt_br: Alta qualidade no dowscaling

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
pt_br: Ativar alta qualidade no downscaling de imagens (usa mais memória e tem moderado impacto na performance).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
pt_br: Versão máxima protocolo

[ctx: #36622]
note: Description of setting with label #36621 "Maximum protocol version"
en: Set the maximum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 or SMBv1 compatibility may be required with older NAS and Windows shares.
pt_br: Defina a versão máxima do protocolo SMB para negociar ao fazer conexões. Forçar a compatibilidade SMBv2 ou SMBv1 pode ser necessária com compartilhamentos NAS e Windows mais antigos.

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
pt_br: Nenhum

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
pt_br: Cliente

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
pt_br: Versão mínima do protocolo

[ctx: #36629]
note: Description of setting with label #36628 "Minimum protocol version"
en: Set the minimum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 may be required to prevent SMBv1 use on some OS.
pt_br: Defina a versão mínima do protocolo SMB para negociar ao fazer conexões. Forçar SMBv2 pode ser necessário para evitar o uso de SMBv1 em algum OS.

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
pt_br: Use segurança legada

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
pt_br: Força a segurança SMBv1 fraca para compatibilidade com os recursos de compartilhamento USB em alguns roteadores WiFi e dispositivos NAS.

[ctx: #36632]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control via HTTP"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should never be exposed on the Internet. A password should be set below. Proceed?
pt_br: Qualquer pessoa que tenha acesso à interface da Web poderá controlar completamente esse aplicativo e, portanto, este dispositivo, portanto nunca deve ficar exposto à Internet. Uma senha deve ser definida abaixo. Continuar?

[ctx: #36633]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control from applications on other systems"
en: These services offer neither authentication nor encryption. Anyone who can connect to them will be able to completely control this application and, therefore, this device, so they should never be exposed to the Internet. Proceed?
pt_br: Esses serviços não oferecem autenticação nem criptografia. Qualquer pessoa que possa se conectar a eles poderá controlar completamente esse aplicativo e, portanto, este dispositivo, para que nunca sejam expostos à Internet. Continuar?

[ctx: #36634]
note: Text in confirm dialog when disabling setting "Services -> Control -> Require authentication"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should be secured by a password. Are you sure you want to disable authentication?
pt_br: Qualquer pessoa que tenha acesso à interface web poderá controlar completamente este aplicativo e, portanto, este dispositivo, por isso deve ser protegido por senha. Tem certeza de que deseja desativar a autenticação?

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
pt_br: Se a autenticação do servidor da web estiver ativada, uma senha também deverá ser inserida.

[ctx: #36636]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration by enabling authentication without a password set
en: You must first enter a password before web server authentication can be enabled.
pt_br: Você deve primeiro digitar uma senha antes que a autenticação do servidor web possa ser ativada.

[ctx: #36638]
note: Menuitem at "Settings -> System -> Add-ons"
en: Remove all orphaned add-ons
pt_br: Remover todos os add-ons órfãos

[ctx: #36639]
note: Description of setting with label #36638 "Remove all orphaned dependencies"
en: Remove all modules and support libraries that have been automatically installed and are in an orphaned state.
pt_br: Remove todos os módulos e bibliotecas de suporte que foram instalados automaticamente e estão em estado órfão.

[ctx: #36640]
note: Dialog caption
en: Orphaned add-ons
pt_br: Add-ons órfãos

[ctx: #36641]
note: Dialog text if orphaned add-ons were found and removed
en: The following orphaned add-ons were removed from your system: {0:s}.
pt_br: Os seguintes add-ons órfãos foram removidos do seu sistema: {0:s}.

[ctx: #36642]
note: Dialog text if no more orphaned add-ons left on the system
en: No orphaned add-ons to remove.
pt_br: Nenhum add-on órfão para remover.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
pt_br: Habilita a criptografia SSL no servidor da web. O certificado special://userdata/server.pem e a Chave special://userdata/server.key devem ser criados manualmente

[ctx: #36900]
en: movie
pt_br: filme

[ctx: #36901]
en: movies
pt_br: filmes

[ctx: #36902]
en: TV show
pt_br: Seriado

[ctx: #36903]
en: TV shows
pt_br: Seriados

[ctx: #36904]
en: season
pt_br: temporada

[ctx: #36905]
en: seasons
pt_br: temporadas

[ctx: #36906]
en: episode
pt_br: episódio

[ctx: #36907]
en: episodes
pt_br: episódios

[ctx: #36908]
en: music video
pt_br: concerto

[ctx: #36909]
en: music videos
pt_br: concertos

[ctx: #36910]
en: set
pt_br: coletânea

[ctx: #36911]
en: sets
pt_br: coletâneas

[ctx: #36912]
en: video
pt_br: vídeo

[ctx: #36913]
en: videos
pt_br: vídeos

[ctx: #36914]
en: music
pt_br: música

[ctx: #36915]
en: music
pt_br: música

[ctx: #36916]
en: artist
pt_br: artista

[ctx: #36917]
en: artists
pt_br: artistas

[ctx: #36918]
en: album
pt_br: álbum

[ctx: #36919]
en: albums
pt_br: álbuns

[ctx: #36920]
en: song
pt_br: música

[ctx: #36921]
en: songs
pt_br: músicas

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
pt_br: (Deficiente visual)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
pt_br: (Comentários dos Diretores)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
pt_br: (Comentários dos Diretores 2)

[ctx: #37004]
note: DVD short name for 2.0 channel layout
en: stereo
pt_br: estéreo

[ctx: #37014]
en: Last used profile
pt_br: Último Perfil Usado

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
pt_br: Navegar em

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
pt_br: Selecione esta opção se o seu receiver consegue decodificar trilhas Dolby Digital Plus (E-AC3).

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
pt_br: Setar o limite para resolução da interface gráfica

[ctx: #37022]
en: UPnP player
pt_br: Reprodutor UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
pt_br: Deseja parar a reprodução no dispositivo remoto?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
pt_br: Configure os ajustes do encoder de áudio como qualidade e nível de compressão

[ctx: #37030]
en: Unlimited
pt_br: Ilimitado

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
pt_br: Especifica como discos de bds devem ser abertos / reproduzidos. Nota: Alguns menus de disco ainda não são suportados inteiramente e podem apresentar problemas.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
pt_br: Acessibilidade

[ctx: #37033]
note: Description of category #287 Subtitles
en: This category contains the settings for subtitles
pt_br: Esta categoria contém os ajustes para legendas

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
pt_br: Preferir fluxo de áudio para deficientes visuais

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
pt_br: Preferir fluxo de áudio para deficientes visuais a outros fluxos de áudio no mesmo idioma

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
pt_br: Preferir fluxo de áudio para os deficientes auditivos

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
pt_br: Preferir o fluxo de áudio para os deficientes auditivos a outros fluxos de áudio no mesmo idioma

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
pt_br: Preferir legendas para deficientes auditivos

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
pt_br: Preferir legendas para os deficientes auditivos a outros fluxos de legendas no mesmo idioma

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
pt_br: Preferir faixa padrão de áudio

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
pt_br: Se ativo, áudio por stream são marcadas como "padrão" (e que correspondem ao idioma preferido) sendo preferidas sobre strem de áudio com maior qualidade (número de canais, codecs, ...).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
pt_br: Define qual o tamanho do passo ao pressionar os botões pular. Se forem selecionados mais passos numa dada direção, estes podem ser aplicados através de subsequentes apertos no botão pular. Adiantar (positivo) e retroceder (negativo) podem ser definidos de forma independente.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
pt_br: Definir o tempo entre tecla foi pressionada até o seek ser executado. Somente se aplica quando usando smart seeking (quando usando mais que um seek step para uma direção).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
pt_br: Extrair miniaturas dos capítulos

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
pt_br: Extrair miniaturas dos capítulos para serem apresentadas em capítulos / marcadores. Isto pode incrementar o uso da CPU.

[ctx: #37048]
note: Setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable WS-Discovery Service
pt_br: Habilitar serviço WS-Discovery

[ctx: #37049]
note: Description of setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable service to search for SMB services using the WS-Discovery protocol
pt_br: Habilite o serviço para pesquisar serviços SMB usando o protocolo WS-Discovery

[ctx: #37050]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]WS-Discovery[/B] component
pt_br: Log de depuração para o componente [B]WS_DISCOVERY[/B]

[ctx: #37051]
note: Setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS Protocol Version
pt_br: Versão do protocolo NFS

[ctx: #37052]
note: Description of setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS protocol version to use when establishing NFS connections
pt_br: Versão do protocolo NFS a ser usada ao estabelecer conexões NFS

[ctx: #37053]
note: Settings / Services "Chunk Size" group label
en: Chunk Size
pt_br: Tamanho do fragmento

[ctx: #37054]
note: Setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: NFS Chunk Size
pt_br: Tamanho do fragmento NFS

[ctx: #37055]
note: Description of setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: Data chunk size used on NFS connections
pt_br: Tamanho do fragmento de dados utilizado nas conexões NFS

[ctx: #37056]
note: Setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: SMB Chunk Size
pt_br: Tamanho do fragmento SMB

[ctx: #37057]
note: Description of setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: Data chunk size used on SMB connections
pt_br: Tamanho do fragmento de dados utilizado nas conexões SMB

[ctx: #37101]
note: Settings / Services "Caching" category label
en: Caching
pt_br: Cache

[ctx: #37102]
note: Description of category #37101 "Caching"
en: This category contains settings that configure caching of local and network files, and internet streams.
pt_br: Esta categoria contém definições que configuram o armazenamento em cache de ficheiros locais e de rede, bem como de fluxos de internet.

[ctx: #37103]
note: Setting #37103 "Buffer Mode"
en: Buffer Mode
pt_br: Modo de buffer

[ctx: #37104]
note: Description of setting #37103 "Buffer Mode"
en: Configure the media content to buffer.
pt_br: Configure o conteúdo de multimédia para buffer.

[ctx: #37105]
note: Setting #37105 "Memory Size"
en: Memory Size
pt_br: Tamanho da memória

[ctx: #37106]
note: Description of setting #37105 "Memory Size"
en: The size of the memory buffer in Mbytes. Setting zero (0) forces buffering to disk, which is not recommend on flash storage devices (eMMC, SD cards, SSD).
pt_br: O tamanho do buffer da memória em Mbytes. A configuração zero (0) força o buffer para o disco, o que não é recomendado em dispositivos de armazenamento flash (eMMC, cartões SD, SSD).

[ctx: #37107]
note: Setting #37107 "Read Factor"
en: Read Factor
pt_br: Fator de leitura

[ctx: #37108]
note: Description of setting #37107 "Read Factor"
en: Determines cache fill rate in terms of avg. bitrate of stream x Read Factor. Increasing this multiple, cache fills faster. Large multiples may cause CPU spikes on some devices, saturate the connection and worsen performance.[CR][Adaptive] Uses dynamically calculated Read Factor based on cache level.
pt_br: Determina a taxa de preenchimento do cache em termos de taxa média de bits do fluxo x fator de leitura. Aumentando esse múltiplo, o cache é preenchido mais rapidamente. Múltiplos grandes podem causar picos de CPU em alguns dispositivos, saturar a conexão e piorar o desempenho.[CR][Adaptivo] Usa fator de leitura calculado dinamicamente com base no nível de cache.

[ctx: #37109]
note: Description of setting "Chunk Size"
en: The data chunk size to use when a filesystem or protocol does not force the value, e.g. NFS will override this with its own value.
pt_br: O tamanho do fragmento de dados a utilizar quando um sistema de ficheiros ou protocolo não impõe o valor, por exemplo, o NFS substituirá isso por seu próprio valor.

[ctx: #37110]
note: Value of setting - NONE
en: No buffer
pt_br: Nenhum buffer

[ctx: #37111]
note: Value of setting - TRUE INTERNET
en: Only buffer true internet streams: HTTP, HTTPS, etc.
pt_br: Apenas buffer de verdadeiros fluxos de Internet: HTTP, HTTPS, etc.

[ctx: #37112]
note: Value of setting - INTERNET
en: Buffer all internet filesystems, including: FTP, WebDAV, etc.
pt_br: Apenas buffer de todos os sistemas de arquivos da Internet, incluindo: FTP, WebDAV, etc.

[ctx: #37113]
note: Value of setting - NETWORK
en: Buffer all network filesystems, including: SMB, NFS, etc.
pt_br: Apenas buffer de todos os sistemas de arquivos de rede, incluindo: SMB, NFS, etc.

[ctx: #37114]
note: Value of setting - ALL
en: Buffer all filesystems, including local files
pt_br: Apenas buffer de todos os sistemas de arquivos, incluindo arquivos locais

[ctx: #37115]
note: Value of setting #37105 "Memory Size"
en: Caches entire file on disk storage
pt_br: Armazena em cache o arquivo inteiro no disco rígido

[ctx: #37116]
note: Value of setting #37107 "Read Factor"
en: Adaptive
pt_br: Adaptativo

[ctx: #37128]
note: Value of setting - second
en: {0:d} second
pt_br: {0:d} segundo

[ctx: #37129]
note: Value of setting - seconds
en: {0:d} seconds
pt_br: {0:d} segundos

[ctx: #37130]
note: Setting "Audio/video queue time"
en: Audio/video queue time
pt_br: Tempo de fila de áudio/vídeo

[ctx: #37131]
note: Description of setting with label #37130 "Audio/video queue time"
en: Duration in seconds of audio/video queues. The duration determines the amount of data stored in memory.
pt_br: Duração em segundos das filas de áudio/vídeo. A duração determina a quantidade de dados armazenados na memória.

[ctx: #37132]
note: Setting "Video queue maximum size"
en: Video queue maximum size
pt_br: Tamanho máximo da fila de vídeos

[ctx: #37133]
note: Description of setting with label #37132 "Video queue maximum size"
en: Limits the maximum memory usage for the video queue. The amount of memory used depends on the video bitrate and the length of the queue. If the memory limit is reached, the queue time is reduced as necessary.
pt_br: Limita o uso máximo de memória para a fila de vídeos. A quantidade de memória usada depende da taxa de bits do vídeo e do comprimento da fila. Se o limite de memória for atingido, o tempo de fila será reduzido conforme necessário.

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
pt_br: Apresentar a opção "Todos os Itens"

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
pt_br: Listar "Todos os itens" em um diretório, i.e. "Todos os Álbuns" ou "Todas as Temporadas".

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
pt_br: Limite atualização do GUI durante a reprodução

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
pt_br: Limite a velocidade (fps) usado para atualizar a GUI enquanto reproduzindo videos. Isto irá reduzir o uso da CPU e corrigir problemas de reprodução enquanto a GUI está sendo apresentada.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
pt_br: Ilimitado

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
pt_br: Região A - Améicas, Ásia Oriental e Sudeste da Ásia. Região B - África, Oriente Médio, Sudoeste da Ásia, Europa, Austrália, Nova Zelândia. Região C - Ásia Central, China Continental, Mongólia, Sul da Ásia, Belarus, Rússia, Ucrância, Cazaquistão.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
pt_br: Minha nota

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
pt_br: Sem nota

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
pt_br: Informar nota

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
pt_br: Selecionar provedor de informação

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
pt_br: Escolher provedor de informação

[ctx: #38026]
en: Appearances
pt_br: Aparências

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
pt_br: Stream de vídeo

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
pt_br: Ângulo

[ctx: #38033]
en: Role
pt_br: Papel

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
pt_br: Orquestra

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
pt_br: Letrista

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
pt_br: Remixador

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
pt_br: Arranjador

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
pt_br: Engenheiro

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
pt_br: Produtor

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
pt_br: Mixador

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
pt_br: [Ausente]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
pt_br: Artistas do álbum

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
pt_br: Música & artistas do álbum

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
pt_br: Todos os contribuintes

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
pt_br: Todos os papéis

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
pt_br: Coleção de música necessita reescanear as tags dos arquivos. Deseja escanear agora?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
pt_br: Buscar informações adicionais para álbuns e artistas? Isso pode levar algum tempo pode ser que prefira fazer isso mais tarde

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
pt_br: Fazer varredura completa das tags mesmo quando os arquivos de músicas continuarem inalterados?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
pt_br: Definir o provedor de informação padrão

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
pt_br: Definir para este artista

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
pt_br: Definir para todos os artistas listados

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
pt_br: Definir para este álbum

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
pt_br: Definir para os álbuns listados

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
pt_br: Usar este provedor de informação para todos os artistas listados aqui?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
pt_br: Usar este provedor de informação para todos os álbuns listados aqui?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
pt_br: Use esse provedor de informação para todos os artistas desmarcando qualquer configuração anterior para artistas específicos?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
pt_br: Use esse provedor de informação para todos os álbuns desmarcando qualquer configuração anterior para álbuns específicos?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
pt_br: Deseja atualizar as informações para todos estes itens agora?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
pt_br: Deseja atualizar informação para este item agora?

[ctx: #38074]
en: Boxsets
pt_br: Conjuntos

[ctx: #38075]
en: * All discs
pt_br: * Todos os discos

[ctx: #38076]
en: Disc title
pt_br: Título do disco

[ctx: #38077]
en: Total discs
pt_br: Total de discos

[ctx: #38078]
en: Original year
pt_br: Ano original

[ctx: #38079]
en: Original date
pt_br: Data original

[ctx: #38081]
note: Music property - Album release status
en: Release status
pt_br: Estatus do lançamento

[ctx: #38082]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist
en: Added to end of playlist
pt_br: Adicionado ao fim da lista de reprodução

[ctx: #38083]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist to play next
en: Added to playlist to play next
pt_br: Adicionado à lista de reprodução para reproduzir a seguir

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
pt_br: Seção que contém os ajustes para reprodução de mídia

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
pt_br: Esta categoria contém os ajustes para as fontes de conteúdos e como as informações de mídias são coletadas, armazenadas, apresentadas e navegabilidade

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
pt_br: Seção que contém os ajustes que influenciam na experiência da interface e os respectivos controles de sistema/interface

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
pt_br: Esta categoria contém as configurações para a reprodução de vídeos

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
pt_br: Esta categoria contém os ajustes para reprodução de músicas

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de reprodução de imagens via slideshow

[ctx: #38106]
note: Description of category #14213 "Language"
en: This category contains the settings for audio / subtitles language and accessibility
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de idioma de áudio/legendas e acessibilidade

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como as informações de vídeos são coletadas, armazenadas, apresentadas, e navegablidade

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como as informações de músicas são coletadas, armazenadas, apresentadas, e navegabilidade

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
pt_br: Esta categoria contém os ajustes de como informação das imagens serão mostradas e navegabilidade

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
pt_br: Esta categoria contém os ajustes para os bancos de dados da coleção

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
pt_br: Esta categoria contém outros ajustes para interface gráfica

[ctx: #38112]
note: Description of setting with label #12381 "Switch to visualisation on playback"
en: Automatically go to the visualisation window when audio playback starts
pt_br: Automaticamente vá para a janela de visualização quando a reprodução de áudio inicia

[ctx: #38113]
note: Description of category #14187 "Advanced"
en: This category contains the advanced settings for video playback
pt_br: Esta categoria contém as configurações avançadas para reprodução de vídeo

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
pt_br: Extrair miniaturas dos arquivos de vídeo

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
pt_br: Mostrar informação EXIF na imagem

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
pt_br: Se a informação EXIF existir (data, hora, câmera usada, ect.), irá ser apresentada.

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
pt_br: Resetar posição de retomada

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
pt_br: Exportar Coleção de Músicas

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
pt_br: Arquivo Único

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
pt_br: Separar arquivos para cada item

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
pt_br: Para as pastas da coleção

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
pt_br: Escolher o tipo de saída de exportação

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
pt_br: Diretório de destino

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
pt_br: Itens para exportar

[ctx: #38307]
en: Include artwork such as thumbnails and fanart
pt_br: Incluir artes como miniaturas e fanart

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
pt_br: Incluir itens que não foram escrapeados (para criar templates de arquivos NFO)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
pt_br: Saída da informação para os arquivos NFO

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
pt_br: Saída da informação para arquivos NFO (Atualmente exporta nome da pasta do artista somente)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
pt_br: Sobrepor arquivos existentes

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
pt_br: Artistas da Música

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
pt_br: Outros artistas

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
pt_br: Não foi possível exportar para as pastas da coleção pois a configuração da pasta de informações do artista do sistema está vazia

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
pt_br: Não foi possível exportar os dados pois a pasta de destino não existe

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
pt_br: Exportar

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
pt_br: Tens informações de artistas locais (NFO) e arquivos de arte que deseja buscar? Defina a localização dessas pastas de artistas agora

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
pt_br: Somente as pastas dos artistas

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
pt_br: Exporta informação para as pastas dos artistas e álbuns respectivamente

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
pt_br: Álbuns exportados para pastas de músicas

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
pt_br: Artistas exportados para a pasta de informação do artista

[ctx: #38325]
note: Explanation of what export artist folders only means see #38304
en: Artist subfolders created in Artist Information Folder
pt_br: Subpastas dos artistas criado na pasta de informação do artista

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
pt_br: Definir provedores de informação de música

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
pt_br: Definir provedor de informação de álbum

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
pt_br: Definir provedor de informação de artista

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
pt_br: Obtenha informações adicionais e arte durante a varredura

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
pt_br: Provedor informação de álbum

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
pt_br: Provedor informação de artista

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
pt_br: Pasta informação para artista local

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
pt_br: Opções para obter informação adicional

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
pt_br: Escolher como aplicar os ajustes

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
pt_br: Como aplicar os ajustes dos provedores de informações

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
pt_br: Importando histórico de reprodução de músicas

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
pt_br: Dados correspondentes

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
pt_br: Atualizando músicas

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
pt_br: Importando histórico de músicas - {0:d} atualizado de {0:d} músicas importadas

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
pt_br: Não foi possível ler o arquivo xml

[ctx: #39004]
note: Description of category "Library" with label #14202
en: This category provides access to the windows for source management and library management facilities
pt_br: Essa categoria fornece acesso às janelas para gerenciamento de fonte e recursos de gerenciamento das coleções

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
pt_br: Isso fornece acesso ao local aonde podem ser adicionadas fontes de vídeo e gerenciá-las.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
pt_br: Isso fornece acesso ao local aonde podem ser adicionadas fontes de músicas e gerenciá-las.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
pt_br: Isso fornece acesso ao local aonde podem ser adicionadas fontes de imagens e gerenciá-las.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
pt_br: Zoom - 120% na largura

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
pt_br: Zoom - 110% na largura

[ctx: #39010]
en: Select sort method
pt_br: Selecione critério para classificar

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
pt_br: Tempo máximo de espera para rede

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
pt_br: Defina o tempo máximo de espera pela rede se tornar disponível ao iniciar ou despertar. Quanto o tempo expirar antes da rede estar disponível, a inicialização irá continuar.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
pt_br: Arquivos de sistemas virtuais

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
pt_br: Deseja remover todos os dados relacionados (i.e. ajustes) deste add-on?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
pt_br: Decodificador de imagem

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
pt_br: Retomar audiobook

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
pt_br: Ativar UPnP. Isso permite que você transmita mídia de sua biblioteca para um cliente UPnP e para detectar servidores UPnP remotos.

[ctx: #39018]
en: optional
pt_br: opcional

[ctx: #39019]
en: installed
pt_br: instalado

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
pt_br: Os seguintes add-ons adicionais irão ser instalados

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
pt_br: Prosseguir com a instalação?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
pt_br: Dependências

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
pt_br: Gênero

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
pt_br: Desambiguação

[ctx: #39027]
note: Sort name of artist (e.g. Jackson, Michael)
en: Sortname
pt_br: Ordenar por nome

[ctx: #39028]
note: Text for yes/no dialog when silently uninstalling an add-on
en: Add-on: {0:s}[CR]Origin: {1:s}[CR]Version: {2:s}[CR]- will be uninstalled and replaced. Would you like to proceed?
pt_br: Add-on: {0:s} [CR]Origem: {1:s} [CR]Versão: {2:s} [CR]- será desinstalado e substituído. Gostaria de continuar?

[ctx: #39029]
note: Text for yes/no dialog to indicate that an add-on was manually installed
en: Manually installed
pt_br: Instalado manualmente

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
pt_br: Fonte

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
pt_br: Fontes

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
pt_br: Executar na inicialização

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
pt_br: Reproduzir TV

[ctx: #39102]
en: Play Radio
pt_br: Reproduzir Rádio

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
pt_br: Não foi possível configurar o local da rede. Caminho fornecido inválido.

[ctx: #39104]
en: View as text
pt_br: Visualizar como texto

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
pt_br: padrão

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
pt_br: forçada

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
pt_br: legendas

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
pt_br: descrição do áudio

[ctx: #39109]
en: Select Program
pt_br: Selecionar Programa

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
pt_br: Selecionar Resolução

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
pt_br: Downmix: Nível da mix no centro

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
pt_br: Centro Mix nivelamento em dB em relação aos metadados ou padrão (-3 dB)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
pt_br: Miniatura do episódio

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
pt_br: Enredo do filme

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
pt_br: Enredo do episódio

[ctx: #39117]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Announcer[/B] component
pt_br: Registro detalhado para o componente [B]Anúncios[/B]

[ctx: #39118]
note: Label for action to present native iOS sharing sheet
en: Share debug log
pt_br: Compartilhar registro de depuração

[ctx: #39119]
en: Last modified
pt_br: Última modificação

[ctx: #39120]
en: Skip filename matching for external audio tracks
pt_br: Ignorar correspondência de nome de arquivo para faixas de áudio externas

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
pt_br: Exibição e navegação da coleção

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
pt_br: Fontes de informação da coleção

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
pt_br: Artes

[ctx: #39124]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Add-ons[/B] component
pt_br: Registro de depuração para o componente [B]Add-ons[/B]

[ctx: #39125]
en: Enable tag reading in file view
pt_br: Ativar leitura de tag na visualização de arquivo

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
pt_br: Use todos os arquivos de imagem locais como arte

[ctx: #39128]
note: Description of setting with label #39127 "Use all local image files as artwork"
en: All image files located alongside the media files are picked up as artwork during library scan, with the file name as the art type.
pt_br: Todos os arquivos de imagens localizados ao lado dos arquivos de mídia serão selecionados como arte durante a digitalização da biblioteca, com o nome do arquivo como o tipo de arte.

[ctx: #39129]
en: Use all remote artwork fetched by scrapers
pt_br: Use todas as artes remotas obtidas pelos scrapers

[ctx: #39130]
note: Description of setting with label #39129 "Use all remote artwork fetched by scrapers"
en: Use the first of each art type of the remote artwork in scraper results to fill any missing art not populated with local art.
pt_br: Use o primeiro de cada tipo de arte da obra de arte remota em resultados do scraper para preencher qualquer arte ausente não preenchida com arte local.

[ctx: #39131]
en: Artist art types whitelist
pt_br: Lista de permissões de tipos de arte de artistas

[ctx: #39132]
note: Description of setting with label #39131 "Artist art types whitelist"
en: Limit the artist artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pt_br: "Limite a obra de arte do artista buscada localmente ou aplicada a partir dos resultados de arte remotos do scraper apenas para os tipos de arte na lista de permissões

[ctx: #39133]
en: Album art types whitelist
pt_br: Lista de permissões de tipos de arte de álbum

[ctx: #39134]
note: Description of setting with label #39133 "Album art types whitelist"
en: Limit the album artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pt_br: Limite as artes do álbum buscadas localmente ou aplicadas a partir dos resultados de arte remotos do scraper apenas para os tipos de arte na lista de permissões

[ctx: #39135]
en: Thumbnail image files
pt_br: Arquivos de imagem em miniatura

[ctx: #39136]
note: Description of setting with label #39135 "Thumbnail image files"
en: The names of files that contain primary artwork (thumbnails), generally square and used both full and in reduced size to visually identify a folder, artist, album or song
pt_br: Os nomes dos arquivos que contêm arte primária (miniaturas), geralmente quadrados e usados tanto em tamanho completo quanto reduzido para identificar visualmente uma pasta, artista, álbum ou música

[ctx: #39137]
en: Artwork level
pt_br: Nível das artes

[ctx: #39138]
note: Description of setting with label #39137 "Artwork level"
en: The amount of artwork automatically selected - [Maximum] all local images and remote art; [Basic] save space on limited devices or when using a simple skin; [Custom] configured by user for detailed control; [None] no art
pt_br: A quantidade de arte selecionada automaticamente - [Máximo] todas as imagens locais e arte remota; [Básico] economiza espaço em dispositivos limitados ou ao usar uma skin simples; [Personalizado] configurado pelo usuário para controle detalhado; [Nenhum] sem arte

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
pt_br: Máximo

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
pt_br: Básico

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
pt_br: Personalizado

[ctx: #39143]
en: Movie art types whitelist
pt_br: Lista de permissão de tipos de artes para filmes

[ctx: #39144]
note: Description of setting with label #39150 "Movie art types whitelist"
en: Limit the movie and movie set artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pt_br: Limite o filme e a arte de coletâneas de filmes buscados localmente ou aplicados a partir de resultados de arte remotos do scraper apenas para os tipos de artes existentes na lista de permissão

[ctx: #39145]
en: TV show art types whitelist
pt_br: Lista de permissão de tipos de artes para seriados

[ctx: #39146]
note: Description of setting with label #39152 "TV show art types whitelist"
en: Limit the TV show and season artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pt_br: Limite as artes de seriados e temporadas ao buscados localmente ou aplicados a partir de resultados de arte remotos do scraper apenas para os tipos de artes existentes na lista de permissão"

[ctx: #39147]
en: Episode art types whitelist
pt_br: Lista de permissão de tipos de artes para episódios

[ctx: #39148]
note: Description of setting with label #39154 "Episode art types whitelist"
en: Limit the episode artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pt_br: Limite as artes de episódios ao buscados localmente ou aplicados a partir de resultados de arte remotos do scraper apenas para os tipos de artes existentes na lista de permissão

[ctx: #39149]
en: Music video art types whitelist
pt_br: Lista de permissão de tipos de artes para concertos

[ctx: #39150]
note: Description of setting with label #39156 "Music video art types whitelist"
en: Limit the music video artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pt_br: Limite as artes de concertos ao buscados localmente ou aplicados a partir de resultados de arte remotos do scraper apenas para os tipos de artes existentes na lista de permissão

[ctx: #39151]
note: Display Hardware scaling filter setting toggle
en: Display hardware scaling filter
pt_br: Filtro de escala de hardware de exibição

[ctx: #39152]
note: Description
en: Integer scaling (IS) is a Nearest-Neighbor(NN) upscaling technique using Display Engine
pt_br: A escala inteira (IS) é uma técnica de upscaling do vizinho mais próximo(NN) usando a Engine do Display

[ctx: #39153]
en: Windowing system:
pt_br: Sistema de janelas:

[ctx: #39154]
note: Override subtitles styles setting list
en: Override subtitles styles
pt_br: Substituir estilos de legendas

[ctx: #39155]
note: Description of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Some subtitle formats such as SSA / ASS / WebVTT can include metadata like font style, colors, size, alignments, positions, etc. you can override the styles with your customizations (please note that side effects may occur in some cases).
pt_br: Alguns formatos de legenda, como SSA / ASS / WebVTT, podem incluir metadados como estilo de fonte, cores, tamanho, alinhamentos, posições, etc. Você pode substituir os estilos com suas personalizações (observe que os efeitos colaterais podem ocorrer em alguns casos).

[ctx: #39156]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Positions
pt_br: Posições

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
pt_br: Estilos

[ctx: #39158]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles and positions
pt_br: Estilos e posições

[ctx: #39159]
note: Subtitle border size setting toggle
en: Border size
pt_br: Tamanho da borda

[ctx: #39160]
note: Subtitle border colour setting
en: Border colour
pt_br: Cor da borda

[ctx: #39161]
note: CC Subtitles text alignment setting list
en: Text alignment
pt_br: Alinhamento de texto

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
pt_br: Esquerda

[ctx: #39163]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Center
pt_br: Centro

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
pt_br: Direita

[ctx: #39165]
note: Type of background for displaying the subtitles
en: Background type
pt_br: Tipo de fundo

[ctx: #39166]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Shadow
pt_br: Sombra

[ctx: #39167]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Box
pt_br: Caixa

[ctx: #39168]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Square box
pt_br: Caixa quadrada

[ctx: #39169]
note: Description of setting with label #39166 "Background type"
en: Type of background to apply to subtitles.
pt_br: Tipo de fundo a ser aplicado às legendas.

[ctx: #39170]
note: Subtitle shadow size setting
en: Shadow size
pt_br: Tamanho da sombra

[ctx: #39171]
note: Subtitle shadow colour setting
en: Shadow colour
pt_br: Cor da sombra

[ctx: #39172]
note: Subtitle shadow opacity setting
en: Shadow opacity
pt_br: Opacidade da sombra

[ctx: #39173]
note: Subtitle blur setting
en: Blur
pt_br: Desfoque

[ctx: #39174]
note: SystemInfo string for the display's supported HDR types
en: Display supported HDR types
pt_br: Exibir tipos HDR suportados

[ctx: #39175]
note: Progress text on splash screen, to build the font cache
en: Building font cache in progress - please wait
pt_br: Criação do cache da fonte em andamento - aguarde

[ctx: #39176]
note: Helper text for gui sound volume setting
en: Relative volume for gui sounds
pt_br: Volume relativo para sons gui

[ctx: #39177]
note: Dialog caption related to the speech to text process
en: Speech to text
pt_br: Fala para texto

[ctx: #39178]
note: Dialog text to notify that the speech service is not available
en: Speech recognition service not available
pt_br: Serviço reconhecimento de voz indisponível

[ctx: #39179]
note: Dialog text to notify that microphone is listening
en: Listening...
pt_br: Ouvindo...

[ctx: #39180]
note: Dialog text to notify that there has been no matching recognition result
en: No recognition result matched
pt_br: Nenhum resultado de reconhecimento correspondido

[ctx: #39181]
note: Dialog text to notify that there has been a speech recognition error
en: Speech recognition error
pt_br: Erro reconhecimento de fala

[ctx: #39182]
note: Subtitle vertical margin setting
en: Vertical margin
pt_br: Margem vertical

[ctx: #39183]
note: Help text for setting "Vertical margin" of label #39182
en: Allows you to add a margin in top and bottom aligned text. Changing this setting will affect also subtitle position set with the Video calibration.
pt_br: Permite adicionar uma margem no texto alinhado superior e inferior. Alterar esta configuração afetará também a posição da legenda definida com a calibração de vídeo.

[ctx: #39184]
note: Window screen calibration: the current subtitle calibration value with vertical margin
en: Current value: {0:d} (with vertical margin: {1:d})
pt_br: Valor atual: {0:d} (com margem vertical: {1:d})

[ctx: #39185]
note: Dialog text to notify that there are insufficient permissions for speech recognition
en: Insufficient permissions for speech recognition
pt_br: Permissões insuficientes para reconhecimento de fala

[ctx: #39186]
note: Title of group menu subtitles
en: Styles for text based subtitles
pt_br: Estilos para legendas baseadas em texto

[ctx: #39187]
note: Title of group menu subtitles
en: Closed caption subtitles
pt_br: Legendas closed caption

[ctx: #39188]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: No background
pt_br: Sem fundo

[ctx: #39189]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Available only with manual subtitle position
pt_br: Disponível somente com posição de legenda manual

[ctx: #39190]
note: Help text for setting "Use system HDR/SDR brightness balance" of label #36096
en: [ON] The brightness of the GUI in HDR mode follows the system's setting. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.[CR][OFF] Set the max brightness manually.
pt_br: [LIGADO] O brilho da GUI no modo HDR segue a configuração do sistema. Isso afeta todos os OSD, legendas e gráficos que são de origem SDR.[CR][DESLIGADO] Defina o brilho máximo manualmente.

[ctx: #39192]
en: Disable screensaver when playing audio
pt_br: Desative proteção de tela quando reproduzindo áudio

[ctx: #39193]
note: Description of setting with label #39192 "Disable screensaver when playing audio"
en: If music is being played, the screensaver will never be activated
pt_br: Se a música estiver sendo reproduzida, o protetor de tela nunca será ativado

[ctx: #39194]
note: Help text of setting "Allow use DXVA Video Super Resolution" with label #13417
en: Enables advanced DXVA upscaler using NVIDIA "RTX Video Super Resolution" or "Intel Video Super Resolution".[CR]Used when the video source is 1920x1080 or less and the source resolution is lower than the display resolution.[CR]Only available on specific hardware: NVIDIA RTX 20xx, 30xx, 40xx and above, Intel Arc A770, A750.
pt_br: Ativa o upscaler DXVA avançado utilizando a "Super resolução de vídeo RTX" da NVIDIA ou a "Super resolução de vídeo Intel".[CR]Utilizado quando a fonte de vídeo é de 1920x1080 ou inferior e a resolução da fonte é inferior à resolução da tela.[CR]Apenas disponível em hardware específico: NVIDIA RTX 20xx, 30xx, 40xx e superior, Intel Arc A770, A750.

[ctx: #39195]
note: Description of setting with label #13418 "Use high precision processing"
en: Enable this option for the best picture quality. Disabling reduces the load on resource-limited systems.
pt_br: Ative esta opção para a melhor qualidade de imagem. Desativado reduz a carga em sistemas de recursos limitados.

[ctx: #39196]
note: Title of Dolby Vision RPU conversion setting
en: Dolby Vision compatibility mode
pt_br: Modo de compatibilidade Dolby Vision

[ctx: #39197]
note: Help text for setting "Convert Dolby Vision for compatibility" of label #39196
en: If enabled, Dolby Vision profile 7 will be converted to profile 8.1, which is more commonly supported by devices. Enable if your device supports Dolby Vision, but has issues with some videos.
pt_br: Se ativado, o perfil Dolby Vision 7 será convertido para o perfil 8.1, que é mais comumente suportado pelos dispositivos. Ative se o seu dispositivo suportar Dolby Vision, mas tiver problemas com alguns vídeos.

[ctx: #39198]
note: Title of "Allowed HDR dynamic metadata formats" setting
en: Allowed HDR dynamic metadata formats
pt_br: Formatos de metadados dinâmicos HDR permitidos

[ctx: #39199]
note: Help text for setting "Allowed HDR dynamic metadata formats" of label #39198
en: Alters the video bitstream to remove dynamic HDR metadata. Select the HDR formats your device and display supports.
pt_br: Altera o fluxo de bits do vídeo para remover os metadados dinâmicos de HDR. Selecione os formatos HDR compatíveis com seu dispositivo e tela.

[ctx: #39202]
note: Subtitle line spacing setting
en: Line spacing
pt_br: Espaçamento da linha

[ctx: #39203]
note: Subtitle line spacing setting help
en: Adjust the space between lines of text. Setting a value too low may cause boxes to overlap when the "Background type" setting is used.
pt_br: Ajuste o espaço entre as linhas do texto. Definir um valor muito baixo pode fazer com que as caixas se sobreponham quando a configuração "Tipo de plano de fundo" for usada.

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
pt_br: Versão

[ctx: #40001]
note: Manage video versions context menu item
en: Manage versions
pt_br: Gerenciar versões

[ctx: #40002]
note: Manage video version dialog title
en: Add as version to...
pt_br: Adicionar como versão a...

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
pt_br: Versão

[ctx: #40004]
note: Button to change the version type of a version in Versions Manager
en: Choose type
pt_br: Escolha o tipo

[ctx: #40005]
note: Warning dialog title
en: Operation not supported
pt_br: Operação não suportada

[ctx: #40006]
note: Warning dialog text
en: The selected movie has multiple versions, preventing its conversion into a version of another movie. Remove the versions from the movie, rescan the libray and convert them individually.
pt_br: O filme selecionado tem várias versões, impedindo a sua conversão numa versão de outro filme. Remova as versões do filme, volte a analisar a biblioteca e converta-as individualmente.

[ctx: #40007]
note: Warning dialog text
en: The "{0:s}" version already exists!
pt_br: A versão "{0:s}" já existe!

[ctx: #40008]
note: Different video version found dialog title
en: Different movie version found
pt_br: Versão diferente do filme encontrada

[ctx: #40009]
note: Different video version found dialog text
en: Found a different version of the movie "{0:s}": {1:s}. Would you like to convert it into an additional version of the original?
pt_br: Encontrei uma versão diferente do filme "{0:s}": {1:s}. Você gostaria de convertê-lo em uma versão adicional do original?

[ctx: #40010]
note: "video version" string in singular format
en: video version
pt_br: Versão do vídeo

[ctx: #40011]
note: "video version" string in plural format
en: video versions
pt_br: Versões do vídeo

[ctx: #40012]
note: "video version" string in singular capital format
en: Video version
pt_br: Versão do vídeo

[ctx: #40013]
note: "video version" string in plural capital format
en: Video versions
pt_br: Versões do vídeo

[ctx: #40014]
note: Add video version dialog title
en: Add version
pt_br: Adicionar versão

[ctx: #40015]
note: Add video extra dialog title
en: Add extra
pt_br: Adicionar extra

[ctx: #40016]
note: Add video version dialog text.
en: The selected video already is the "{0:s}" version of the movie.
pt_br: O vídeo selecionado já é a versão "{0:s}" do filme.

[ctx: #40017]
note: Add video version dialog text. Example: The selected video is the "Extended Edition" version of the movie "Movie title". Would you like to move the version to this movie?"
en: The selected video is the "{0:s}" version of the movie "{1:s}". Would you like to move the version to this movie?
pt_br: O vídeo selecionado é a versão "{0:s}" do filme "{1:s}". Gostaria de mover a versão para este filme?

[ctx: #40018]
note: Remove video version dialog title
en: Remove video version
pt_br: Remover a versão do vídeo

[ctx: #40019]
note: Manage versions, remove: removing the default version of a movie is not allowed.
en: The default version of a movie cannot be removed. Set a different default version and try again.
pt_br: A versão padrão de um filme não pode ser removida. Defina uma versão padrão diferente e tente novamente.

[ctx: #40020]
note: Remove video version dialog text
en: Are you sure to remove version "{0:s}"?
pt_br: Tem certeza de que pretende remover a versão "{0:s}"?

[ctx: #40021]
note: Remove item from library text if item has multiple versions
en: Would you really like to remove '{0:s}' and all its versions from the library?
pt_br: Você realmente gostaria de remover '{0:s}' e todas as suas versões da biblioteca?

[ctx: #40022]
note: Manage video version dialog title
en: Manage {0:s}
pt_br: Gerenciar {0:s}

[ctx: #40023]
note: Button label to make a video version the default version
en: Set as default
pt_br: Definir como padrão

[ctx: #40024]
note: Choose/Manage video version dialog title
en: Versions Manager: {0:s}
pt_br: Gerenciador de versão: {0:s}

[ctx: #40025]
note: Choose/Manage video extra dialog title
en: Extras Manager: {0:s}
pt_br: Gerenciador de extra: {0:s}

[ctx: #40026]
note: Add extra dialog text.
en: The selected video already is the "{0:s}" extra of the movie.
pt_br: O vídeo selecionado já é o extra do filme "{0:s}".

[ctx: #40027]
note: Add video extra dialog text. Example: The selected video is the "Behind the scenes" extra of the movie "Movie title". Would you like to move the extra to this movie?"
en: The selected video is the "{0:s}" extra of the movie "{1:s}". Would you like to move the extra to this movie?
pt_br: O vídeo selecionado é o extra "{0:s}" do filme "{1:s}". Gostaria de mover o extra para este filme?

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
pt_br: Procurar em arquivos

[ctx: #40029]
note: Browse the library for the movie to be added as version
en: Browse library
pt_br: Procurar na biblioteca

[ctx: #40030]
note: Select the movie to be added as a version
en: Select movie to add as a version
pt_br: Selecione o filme para adicionar uma versão

[ctx: #40031]
note: No other movies found in the library
en: No other movies found in the library.
pt_br: Nenhum outro filme foi encontrado na biblioteca.

[ctx: #40032]
note: Add version: no similar movies were found in the library.
en: No similar movies were found in the library.
pt_br: Não foram encontrados filmes semelhantes na biblioteca.

[ctx: #40034]
note: Addition of new extra: a movie with multiple versions cannot be turned into an extra of another movie.
en: The default version of a movie with multiple versions cannot be added as an extra to another movie. Please move or remove the other versions first.
pt_br: A versão padrão de um filme com várias versões não pode ser adicionada como um extra a outro filme. Mova ou remova as outras versões primeiro.

[ctx: #40035]
note: Addition of new version: the user picked an extra of another movie. Ask for confirmation.
en: You are about to convert a movie extra into a movie version. Are you sure?
pt_br: Você está prestes a converter um filme extra em uma versão de filme. Tem certeza disso?

[ctx: #40036]
note: Addition of new version: the user picked an extra of another movie. Ask for confirmation.
en: You are about to convert a movie version into a movie extra. Are you sure?
pt_br: Você está prestes a converter uma versão de filme em um filme extra. Tem certeza disso?

[ctx: #40037]
note: Addition of new version to a movie: the user chose a movie that has multiple versions. Ask for confirmation.
en: The movie to be added has multiple versions.[CR]The type of the default version will be selected in the next dialog. The other versions will keep their current type.[CR]Do you want to continue?
pt_br: O filme a ser adicionado tem várias versões.[CR]O tipo da versão padrão será selecionado na próxima caixa de diálogo. As outras versões manterão seu tipo atual.[CR]Quer continuar?

[ctx: #40038]
note: Addition of new version: the default version of a movie with multiple versions cannot be turned into a version of another movie.
en: The default version of a movie with multiple versions cannot be added to another movie. Please move or remove the other versions first.
pt_br: A versão padrão de um filme com várias versões não pode ser adicionada a outro filme. Mova ou remova as outras versões primeiro.

[ctx: #40200]
note: Select default video version setting
en: Select default video version
pt_br: Selecione a versão padrão do vídeo

[ctx: #40201]
note: Help for select default video version setting
en: Defines how to handle selection of videos with multiple versions.[CR][Enabled] Automatically select the default video version without prompting.[CR][Disabled] Display a dialogue to select a version of the video.
pt_br: Define como lidar com a seleção de vídeos com várias versões.[CR][Ativado] Seleciona automaticamente a versão padrão do vídeo sem avisar.[CR][Desativado] Exibe uma caixa de diálogo para selecionar uma versão do vídeo.

[ctx: #40202]
note: Ignore different video versions settting
en: Ignore different video versions on scan
pt_br: Ignora diferentes versões do vídeo na varredura

[ctx: #40203]
note: Help for Ignore different video versions settting
en: Select scanner action for different video versions.[CR][Enabled] Add different video versions to library seperately without confirmation.[CR][Disabled] Prompt for converting different video versions into additional versions of the original.
pt_br: Selecione a ação de verificação para diferentes versões do vídeo.[CR][Ativado] Adiciona diferentes versões do vídeo à biblioteca separadamente sem confirmação.[CR][Desativado] Solicita a conversão de diferentes versões do vídeo em versões adicionais do original.

[ctx: #40204]
note: Ignore video extras settting
en: Ignore video extras on scan
pt_br: Ignora extras do vídeo na verificação

[ctx: #40205]
note: Help for ignore video extras settting
en: Select scanner action for video extras in "extras" folder.[CR][Enabled] Scan video extras like regular videos.[CR][Disabled] Add video extras to library for associated video.
pt_br: Selecione a ação de verificação para extras do vídeo na pasta "extras".[CR][Ativado] Digitaliza extras do vídeo como vídeos normais.[CR][Desativado] Adiciona extras do vídeo à biblioteca para o vídeo associado.

[ctx: #40206]
note: Show video versions as folder settting
en: Show videos with multiple versions as folder
pt_br: Mostrar vídeos com múltiplas versões como pasta

[ctx: #40207]
note: Help for show video versions as folder settting
en: When enabled, a video with multiple versions will be shown as a folder in the video library. This folder can then be opened to display the individual video versions. When disabled, the configured select action will be applied.
pt_br: Quando ativado, um vídeo com várias versões será apresentado como uma pasta na biblioteca de vídeos. Essa pasta pode então ser aberta para exibir as versões individuais do vídeo. Quando desativado, a ação de seleção configurada será aplicada.

[ctx: #40208]
note: Choose video version dialog title
en: Choose version: {}
pt_br: Escolha a versão: {}

[ctx: #40209]
note: First choose video version and then select a player and play context menu item label
en: Play version using...
pt_br: Reproduzir a versão usando...

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
pt_br: Versões

[ctx: #40211]
note: Button label for video extras
en: Extras
pt_br: Extra

[ctx: #40212]
note: UPnP remote player volume level sync setting
en: Synchronize volume level to remote UPnP players
pt_br: Sincroniza o nível de volume para players UPnP remotos

[ctx: #40213]
note: Help string for UPnP remote player volume level sync setting
en: If selected the remote player volume level will be synchronized with the volume of this application.[CR]Warning: Global system volume level may be different than the application volume level - they are controlled independently.[CR]This may lead the remote player to be set to 100% volume level if the application has 100% volume level but the overall system volume level is smaller.
pt_br: Se selecionado, o nível de volume do reprodutor remoto será sincronizado com o volume desta aplicação.[CR]Atenção: O nível de volume global do sistema pode ser diferente do nível de volume da aplicação - são controlados de forma independente.[CR]Isto pode levar a que o reprodutor remoto seja definido para um nível de volume de 100% se a aplicação tiver um nível de volume de 100% mas o nível de volume global do sistema for menor.

[ctx: #40214]
note: Dialog title for the selection of the video extra
en: Choose extra: {}
pt_br: Escolha um extra: {}

[ctx: #40215]
note: Title of the dialog for version rename action from Versions Manager
en: Choose version type
pt_br: Escolha o tipo de versão

[ctx: #40216]
note: Caption of the button to create a new version type (Versions Manager > Rename)
en: New type...
pt_br: Novo tipo de...

[ctx: #40217]
note: Caption of the dialog for keyboard entry of a new version type
en: New version type
pt_br: Novo tipo de versão

[ctx: #40218]
note: Title of the dialog for extra rename action from Extras Manager
en: Choose extra name
pt_br: Escolha um nome adicional

[ctx: #40219]
note: Caption of the button to create a new extra name (Extras Manager > Rename)
en: New name...
pt_br: Novo nome...

[ctx: #40220]
note: Caption of the dialog for keyboard entry of a new extra name
en: New extra name
pt_br: Novo nome adicional

[ctx: #40221]
note: Choose video version context menu item label
en: Choose version
pt_br: Escolha a versão

[ctx: #40400]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Standard Edition
pt_br: Edição Padrão

[ctx: #40401]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Extended Edition
pt_br: Edição estendida

[ctx: #40402]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Unrated Version
pt_br: Versão sem classificação

[ctx: #40403]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Uncut Version
pt_br: Versão sem cortes

[ctx: #40404]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Remastered Version
pt_br: Versão Remasterizada

[ctx: #40406]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Theatrical Cut
pt_br: Corte teatral

[ctx: #40407]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Director's Cut
pt_br: Versão do diretor

[ctx: #40408]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Special Edition
pt_br: Edição especial

[ctx: #40409]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Limited Edition
pt_br: Edição limitada

[ctx: #40410]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Complete Edition
pt_br: Edição completa

[ctx: #40411]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: The Final Cut
pt_br: Versão final

[ctx: #40412]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Super Duper Cut
pt_br: Versão super duper

[ctx: #40413]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Collector's Edition
pt_br: Edição de Colecionador

[ctx: #40414]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Ultimate Collector's Edition
pt_br: Edição definitiva de colecionador

[ctx: #40415]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Criterion Collection Edition
pt_br: Edição da coleção criterion

[ctx: #40416]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Fan Edit
pt_br: Edição de fã

[ctx: #40417]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Black and White Edition
pt_br: Edição preto e branco

[ctx: #40431]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 10th Anniversary Edition
pt_br: Edição do 10º aniversário

[ctx: #40432]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 20th Anniversary Edition
pt_br: Edição do 20º aniversário

[ctx: #40433]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 25th Anniversary Edition
pt_br: Edição do 25º aniversário

[ctx: #40434]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 30th Anniversary Edition
pt_br: Edição do 30º aniversário

[ctx: #40435]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 40th Anniversary Edition
pt_br: Edição do 40º aniversário

[ctx: #40436]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 50th Anniversary Edition
pt_br: Edição do 50º aniversário

[ctx: #40801]
note: Confirm file deletion
en: Confirm file deletion
pt_br: Confirmar a exclusão do arquivo

[ctx: #40802]
note: Description of setting with label #40801 "Confirm file deletion"
en: If enabled, a confirmation dialog will be displayed when files shall be deleted. If disabled, files will be deleted without user confirmation.
pt_br: se ativado, uma caixa de diálogo de confirmação será exibida quando os arquivos forem excluídos. Se desativado, os arquivos serão excluídos sem a confirmação do usuário.
