KODI Main - en to sv_se translation catalogue (3950 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
sv_se: Program

[ctx: #1]
en: Pictures
sv_se: Bilder

[ctx: #2]
en: Music
sv_se: Musik

[ctx: #3]
en: Videos
sv_se: Videor

[ctx: #4]
en: TV guide
sv_se: TV-guide

[ctx: #5]
en: Settings
sv_se: Inställningar

[ctx: #7]
en: File manager
sv_se: Filhanterare

[ctx: #8]
en: Weather
sv_se: Väder

[ctx: #9]
en: Kodi media center
sv_se: Kodi mediacenter

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
sv_se: Måndag

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
sv_se: Tisdag

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
sv_se: Onsdag

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
sv_se: Torsdag

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
sv_se: Fredag

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
sv_se: Lördag

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
sv_se: Söndag

[ctx: #21]
en: January
sv_se: Januari

[ctx: #22]
en: February
sv_se: Februari

[ctx: #23]
en: March
sv_se: Mars

[ctx: #25]
en: May
sv_se: Maj

[ctx: #26]
en: June
sv_se: Juni

[ctx: #27]
en: July
sv_se: Juli

[ctx: #28]
en: August
sv_se: Augusti

[ctx: #30]
en: October
sv_se: Oktober

[ctx: #41]
en: Mon
sv_se: Mån

[ctx: #42]
en: Tue
sv_se: Tis

[ctx: #43]
en: Wed
sv_se: Ons

[ctx: #44]
en: Thu
sv_se: Tors

[ctx: #45]
en: Fri
sv_se: Fre

[ctx: #46]
en: Sat
sv_se: Lör

[ctx: #47]
en: Sun
sv_se: Sön

[ctx: #55]
en: May
sv_se: Maj

[ctx: #60]
en: Oct
sv_se: Okt

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
sv_se: NNO

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
sv_se: NO

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
sv_se: ONO

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
sv_se: O

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
sv_se: OSO

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
sv_se: SO

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
sv_se: SSO

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
sv_se: SSV

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
sv_se: SV

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
sv_se: VSV

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
sv_se: V

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
sv_se: VNV

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
sv_se: NV

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
sv_se: NNV

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
sv_se: Syd

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
sv_se: Nord

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
sv_se: Väst

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
sv_se: Öst

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
sv_se: Variabel

[ctx: #98]
en: View: Auto
sv_se: Vy: Auto

[ctx: #99]
en: View: Auto big
sv_se: Vy: Auto stor

[ctx: #100]
en: View: Icons
sv_se: Vy: Ikoner

[ctx: #101]
en: View: List
sv_se: Vy: Lista

[ctx: #102]
en: Scan
sv_se: Skanna

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
sv_se: Sortera efter: Namn

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
sv_se: Sortera efter: Datum

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
sv_se: Sortera efter: Storlek

[ctx: #106]
en: No
sv_se: Nej

[ctx: #107]
en: Yes
sv_se: Ja

[ctx: #108]
en: Slideshow
sv_se: Bildspel

[ctx: #109]
en: Create thumbs
sv_se: Skapa miniatyrbilder

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
sv_se: Skapa miniatyrbilder

[ctx: #111]
en: Shortcuts
sv_se: Genvägar

[ctx: #112]
en: Paused
sv_se: Pausad

[ctx: #113]
en: Update failed
sv_se: Uppdatering misslyckades

[ctx: #114]
en: Installation failed
sv_se: Installation misslyckades

[ctx: #115]
en: Copy
sv_se: Kopiera

[ctx: #116]
en: Move
sv_se: Flytta

[ctx: #117]
en: Delete
sv_se: Ta bort

[ctx: #118]
en: Rename
sv_se: Byt namn

[ctx: #119]
en: New folder
sv_se: Ny mapp

[ctx: #120]
en: Confirm copy
sv_se: Bekräfta kopiering

[ctx: #121]
en: Confirm move
sv_se: Bekräfta flytt

[ctx: #122]
en: Confirm delete
sv_se: Bekräfta radering

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
sv_se: Vill du kopiera de markerade filerna?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
sv_se: Vill du flytta de markerade filerna?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
sv_se: Vill du ta bort de markerade filerna?[CR]Varning - Denna åtgärd kan inte ångras!

[ctx: #127]
en: Objects
sv_se: Objekt

[ctx: #128]
en: General
sv_se: Allmänt

[ctx: #129]
en: Slideshow
sv_se: Bildspel

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
sv_se: Systeminformation

[ctx: #131]
en: Display
sv_se: Skärm

[ctx: #132]
en: Albums
sv_se: Album

[ctx: #133]
en: Artists
sv_se: Artister

[ctx: #134]
en: Songs
sv_se: Låtar

[ctx: #135]
en: Genres
sv_se: Genrer

[ctx: #136]
en: Playlists
sv_se: Spellistor

[ctx: #137]
en: Search
sv_se: Sök

[ctx: #138]
en: System information
sv_se: Systeminformation

[ctx: #139]
en: Temperatures:
sv_se: Temperaturer:

[ctx: #142]
en: Time:
sv_se: Tid:

[ctx: #143]
en: Current:
sv_se: Aktuell:

[ctx: #144]
en: Build:
sv_se: Version:

[ctx: #145]
en: Network:
sv_se: Nätverk:

[ctx: #146]
en: Type:
sv_se: Typ:

[ctx: #147]
en: Static
sv_se: Statisk

[ctx: #149]
en: MAC address
sv_se: MAC-adress

[ctx: #150]
en: IP address
sv_se: IP-adress

[ctx: #151]
en: Link:
sv_se: Länk:

[ctx: #152]
en: Half duplex
sv_se: Halv duplex

[ctx: #154]
en: Storage
sv_se: Lagring

[ctx: #155]
en: Drive
sv_se: Enhet

[ctx: #156]
en: Free
sv_se: Ledigt

[ctx: #158]
en: Free memory
sv_se: Ledigt minne

[ctx: #159]
en: No link
sv_se: Ingen länk

[ctx: #160]
en: Free
sv_se: Ledigt

[ctx: #162]
en: Tray open
sv_se: Släde öppen

[ctx: #163]
en: Reading
sv_se: Läser

[ctx: #164]
en: No disc
sv_se: Ingen skiva

[ctx: #165]
en: Disc present
sv_se: Skiva närvarande

[ctx: #166]
en: Skin
sv_se: Skal

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
sv_se: Avbryt filoperationer

[ctx: #169]
en: Resolution
sv_se: Upplösning

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
sv_se: Justera uppdateringsfrekvens

[ctx: #171]
en: Sort title
sv_se: Sortera efter titel

[ctx: #172]
en: Release date
sv_se: Utgivningsdatum

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
sv_se: Visa 4:3 videor som

[ctx: #174]
en: Compiled:
sv_se: Kompilerad:

[ctx: #175]
en: Moods
sv_se: Sinnesstämningar

[ctx: #176]
en: Styles
sv_se: Stilar

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
sv_se: {0:s} startades

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
sv_se: {0:s} har startats.

[ctx: #179]
en: Song
sv_se: Låt

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
sv_se: Speltid

[ctx: #181]
en: Select album
sv_se: Välj album

[ctx: #182]
en: Tracks
sv_se: Spår

[ctx: #183]
en: Review
sv_se: Recension

[ctx: #184]
en: Refresh
sv_se: Uppdatera

[ctx: #185]
en: Searching album
sv_se: Söker album

[ctx: #187]
en: No albums found!
sv_se: Inga album hittades!

[ctx: #188]
en: Select all
sv_se: Välj alla

[ctx: #189]
en: Scanning media information
sv_se: Skannar mediainformation

[ctx: #190]
en: Save
sv_se: Spara

[ctx: #191]
en: Shuffle
sv_se: Blanda

[ctx: #192]
en: Clear
sv_se: Rensa

[ctx: #193]
en: Scan
sv_se: Skanna

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
sv_se: Söker...

[ctx: #195]
en: No information found!
sv_se: Ingen information hittad!

[ctx: #196]
en: Select movie:
sv_se: Välj film:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
sv_se: Frågar {0:s} information

[ctx: #198]
en: Loading movie details
sv_se: Läser in filmdetaljer

[ctx: #199]
en: Web interface
sv_se: Webbgränssnitt

[ctx: #200]
en: Audio encoders
sv_se: Ljudkodare

[ctx: #201]
en: Audio decoders
sv_se: Ljudavkodare

[ctx: #202]
en: Tagline
sv_se: Slogan

[ctx: #203]
en: Plot outline
sv_se: Sammanfattning

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
sv_se: Samling

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
sv_se: Röster

[ctx: #206]
en: Cast
sv_se: Rollsättning

[ctx: #207]
en: Plot
sv_se: Handling

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
sv_se: Spela

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
sv_se: Nästa

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
sv_se: Föregående

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
sv_se: Kalibrera användargränssnitt...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
sv_se: Videokalibrering

[ctx: #215]
en: Soften
sv_se: Mjuka upp

[ctx: #216]
en: Zoom amount
sv_se: Förstoring

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
sv_se: Pixelförhållande

[ctx: #218]
en: DVD drive
sv_se: DVD-enhet

[ctx: #219]
en: Please insert disc
sv_se: Vänligen sätt i skiva

[ctx: #220]
en: Remote share
sv_se: Fjärrutdelning

[ctx: #221]
en: Network is not connected
sv_se: Nätverk inte anslutet

[ctx: #222]
en: Cancel
sv_se: Avbryt

[ctx: #224]
en: Speed
sv_se: Hastighet

[ctx: #225]
en: Vertical shift
sv_se: Vertikal förskjutning

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
sv_se: Läs in information för ljud-CD från tjänst på nätet

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
sv_se: Blanda spellistor under laddning

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
sv_se: Tid för hårddiskens energiläge

[ctx: #230]
en: Video filters
sv_se: Videofilter

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
sv_se: Ingen

[ctx: #232]
en: Point
sv_se: Punkt

[ctx: #233]
en: Linear
sv_se: Linjär

[ctx: #234]
en: Anisotropic
sv_se: Anisotropisk

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
sv_se: Gaussisk-kubisk

[ctx: #237]
en: Minification
sv_se: Minimering

[ctx: #238]
en: Magnification
sv_se: Förstoring

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
sv_se: Rensa spellistan vid avslut

[ctx: #240]
en: Display mode
sv_se: Skärmläge

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
sv_se: Helskärm #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
sv_se: Fönster

[ctx: #243]
en: Refresh rate
sv_se: Uppdateringsfrekvens

[ctx: #244]
en: Full screen
sv_se: Helskärm

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
sv_se: Storlek: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixlar: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})

[ctx: #246]
en: Monitor
sv_se: Bildskärm

[ctx: #247]
en: Scripts
sv_se: Skript

[ctx: #248]
en: Language
sv_se: Språk

[ctx: #249]
en: Music
sv_se: Musik

[ctx: #250]
en: Visualisation
sv_se: Visualisering

[ctx: #251]
en: Select destination directory
sv_se: Välj destinationsmapp

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
sv_se: Uppmixa stereo

[ctx: #253]
en: Number of channels
sv_se: Antal kanaler

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
sv_se: DTS-kompatibel förstärkare

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
sv_se: Hämtar CD-information

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
sv_se: Fel

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
sv_se: Aktivera taggläsning

[ctx: #259]
en: Opening
sv_se: Öppnar

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
sv_se: Väntar på start...

[ctx: #262]
en: Scripts output
sv_se: Skriptutmatning

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
sv_se: Tillåt fjärrstyrning via HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
sv_se: Spela in

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
sv_se: Stoppa insp.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
sv_se: Sortera efter: Låtar

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
sv_se: Sortera efter: Speltid

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
sv_se: Sortera efter: Titel

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
sv_se: Sortera efter: Artist

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
sv_se: Sortera efter: Album

[ctx: #271]
en: Top 100
sv_se: Topp 100

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
sv_se: Justering av pixelförhållande

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
sv_se: Justera rektangeln till en perfekt fyrkant

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
sv_se: Överskanningsersättning uppe till vänster

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
sv_se: Nedre höger overscan-kompensation

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
sv_se: Justera pilen för att ändra overscan-omfång

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
sv_se: Undertextsposition

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
sv_se: Justera stapeln för att ändra undertextsposition

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
sv_se: Kunde inte läsa in inställningar

[ctx: #280]
en: Using default settings
sv_se: Använder standardinställningar

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
sv_se: Vänligen kontrollera XML-filerna

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
sv_se: Hittade {0:d} objekt

[ctx: #283]
en: Search results
sv_se: Sökresultat

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
sv_se: Inga resultat hittades

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
sv_se: Föredraget ljudspråk

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
sv_se: Föredraget undertextspråk

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
sv_se: Undertexter

[ctx: #288]
en: Font
sv_se: Teckensnitt

[ctx: #289]
en: Size
sv_se: Storlek

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
sv_se: Dynamisk omfångskompression

[ctx: #292]
en: Audio
sv_se: Ljud

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
sv_se: Bläddra efter undertexter

[ctx: #294]
en: Create bookmark
sv_se: Skapa bokmärke

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
sv_se: Ta bort bokmärken

[ctx: #297]
en: Audio offset
sv_se: Ljudkompensation

[ctx: #298]
en: Bookmarks
sv_se: Bokmärken

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
sv_se: Bokmärke {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
sv_se: MP1-kompatibel förstärkare

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
sv_se: MP2-kompatibel förstärkare

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
sv_se: MP3-kompatibel förstärkare

[ctx: #303]
en: Delay
sv_se: Fördröjning

[ctx: #304]
en: Language
sv_se: Språk

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
sv_se: Aktiverad

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
sv_se: Icke-interfolierad

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
sv_se: Mediastandard

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
sv_se: Originalspråk

[ctx: #309]
en: User interface language
sv_se: Använd gränssnittets språk

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
sv_se: Layouter för virtuella tangentbord

[ctx: #312]
en: (0=auto)
sv_se: (0 = auto)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
sv_se: Städar databas

[ctx: #314]
en: Preparing...
sv_se: Förbereder...

[ctx: #315]
en: Database error
sv_se: Databasfel

[ctx: #316]
en: Searching songs...
sv_se: Söker låtar...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
sv_se: Städning av databasen lyckades

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
sv_se: Städar låtar...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
sv_se: Fel vid städning av låtar

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
sv_se: Städar artister...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
sv_se: Fel vid städning av artister

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
sv_se: Städar genrer, roller etc....

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
sv_se: Fel vid städning av genrer, roller etc...

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
sv_se: Städar sökvägar...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
sv_se: Fel vid städning av sökvägar

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
sv_se: Städar album...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
sv_se: Fel vid städning av album

[ctx: #328]
en: Writing changes...
sv_se: Sparar ändringar...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
sv_se: Fel vid sparande av ändringar

[ctx: #330]
en: This may take some time...
sv_se: Detta kan ta ett tag...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
sv_se: Komprimerar databas...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
sv_se: Fel vid komprimering av databas

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
sv_se: Vill du städa biblioteket?

[ctx: #334]
en: Clean library...
sv_se: Städa biblioteket...

[ctx: #335]
en: Start
sv_se: Starta

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
sv_se: Bildfrekvenskonvertering

[ctx: #337]
en: Output configuration
sv_se: Konfiguration av utmatning

[ctx: #338]
en: Fixed
sv_se: Fixerad

[ctx: #339]
en: Optimized
sv_se: Optimerad

[ctx: #340]
en: Various artists
sv_se: Blandade artister

[ctx: #341]
en: Play disc
sv_se: Spela skiva

[ctx: #342]
en: Movies
sv_se: Filmer

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
sv_se: Justera bildfrekvens

[ctx: #344]
en: Actors
sv_se: Skådespelare

[ctx: #345]
en: Year
sv_se: År

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
sv_se: Behåll originalvolym vid nedmixning

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
sv_se: DTS-HD-kompatibel förstärkare

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
sv_se: Tillåt genomströmning

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
sv_se: TrueHD-kompatibel förstärkare

[ctx: #350]
en: Programs
sv_se: Program

[ctx: #351]
en: Off
sv_se: Av

[ctx: #352]
en: Dim
sv_se: Tona ned

[ctx: #353]
en: Black
sv_se: Svart

[ctx: #354]
en: Matrix trails
sv_se: Matrix-spår

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
sv_se: Väntetid

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
sv_se: Skärmsläckarläge

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
sv_se: Tidtagare för avstängningsfunktion

[ctx: #358]
en: All albums
sv_se: Alla album

[ctx: #359]
en: Recently added albums
sv_se: Nyligen tillagda album

[ctx: #360]
en: Screensaver
sv_se: Skärmsläckare

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
sv_se: Bildspel från undermappar

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
sv_se: Skärmsläckarens nedtoningsnivå

[ctx: #363]
en: Sort by: File
sv_se: Sortera efter: Filer

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
sv_se: Dolby Digital (AC3)-kompatibel förstärkare

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
sv_se: Sortera efter: Namn

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
sv_se: Sortera efter: År

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
sv_se: Sortera efter: Betyg

[ctx: #369]
en: Title
sv_se: Titel

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
sv_se: Åskstormar

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
sv_se: Delvis

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
sv_se: Mest

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
sv_se: Soligt

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
sv_se: Molnigt

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
sv_se: Snö

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
sv_se: Regn

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
sv_se: Lätt

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
sv_se: fm

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
sv_se: em

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
sv_se: Skurar

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
sv_se: Få

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
sv_se: Spridda

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
sv_se: Vind

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
sv_se: Stark

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
sv_se: Medel

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
sv_se: Klart

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
sv_se: Moln

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
sv_se: Tidiga

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
sv_se: Skurar

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
sv_se: Lätt snöfall

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
sv_se: Låg

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
sv_se: Medel

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
sv_se: Hög

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
sv_se: Dimma

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
sv_se: Dis

[ctx: #396]
en: Select location
sv_se: Välj plats

[ctx: #397]
en: Refresh time
sv_se: Uppdateringstid

[ctx: #398]
en: Temperature units
sv_se: Temperaturenhet

[ctx: #399]
en: Speed units
sv_se: Hastighetsenheter

[ctx: #400]
en: Weather
sv_se: Väder

[ctx: #401]
en: Temp
sv_se: Temperatur

[ctx: #402]
en: Feels like
sv_se: Känns som

[ctx: #403]
en: UV index
sv_se: UV-index

[ctx: #404]
en: Wind
sv_se: Vind

[ctx: #405]
en: Dew point
sv_se: Daggpunkt

[ctx: #406]
en: Humidity
sv_se: Fuktighet

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
sv_se: Layouter för hårdvarutangentbord

[ctx: #409]
en: Defaults
sv_se: Standard

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
sv_se: Kontaktar vädertjänsten

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
sv_se: Hämtar väder för:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
sv_se: Kunde inte hämta väderdata

[ctx: #413]
en: Manual
sv_se: Manuell

[ctx: #414]
en: No review for this album
sv_se: Ingen recension för detta album

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
sv_se: Hämtar miniatyrbild...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
sv_se: Vy: Stora ikoner

[ctx: #418]
en: Low
sv_se: Låg

[ctx: #419]
en: High
sv_se: Hög

[ctx: #420]
en: Best match
sv_se: Bästa matchning

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
sv_se: Håll ljudenheten aktiv

[ctx: #422]
en: Delete album information
sv_se: Ta bort albuminformation

[ctx: #423]
en: Delete CD information
sv_se: Ta bort CD-information

[ctx: #424]
en: Select
sv_se: Välj

[ctx: #425]
en: No album information found
sv_se: Ingen albuminformation hittad

[ctx: #426]
en: No CD information found
sv_se: Ingen CD-information hittad

[ctx: #427]
en: Disc
sv_se: Skiva

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
sv_se: Sätt i korrekt CD/DVD

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
sv_se: Vänligen sätt i följande skiva:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
sv_se: Sortera efter: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
sv_se: Ingen cache

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
sv_se: Ta bort filmen från biblioteket

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
sv_se: Från {0:s} vid {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
sv_se: Ingen optisk enhet hittades

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
sv_se: Den här videon lagras på en optisk skiva (t.ex. DVD, Blu-ray) och kan inte spelas upp eftersom din enhet inte har en lämplig skivspelare.

[ctx: #437]
en: Removable disk
sv_se: Löstagbar disk

[ctx: #438]
en: Opening file
sv_se: Öppnar fil

[ctx: #440]
en: Hard disk
sv_se: Hårddisk

[ctx: #442]
en: Local network
sv_se: Lokalt nätverk

[ctx: #445]
en: Audio
sv_se: Ljud

[ctx: #447]
en: Autorun media
sv_se: Autostarta media

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
sv_se: Dolby Digital Plus (E-AC3)-kompatibel förstärkare

[ctx: #449]
en: Enabled
sv_se: Aktiverad

[ctx: #450]
en: Columns
sv_se: Kolumner

[ctx: #451]
en: Row 1 address
sv_se: Rad 1 adress

[ctx: #452]
en: Row 2 address
sv_se: Rad 2 adress

[ctx: #453]
en: Row 3 address
sv_se: Rad 3 adress

[ctx: #454]
en: Row 4 address
sv_se: Rad 4 adress

[ctx: #455]
en: Rows
sv_se: Rader

[ctx: #456]
en: Mode
sv_se: Läge

[ctx: #457]
en: Switch view
sv_se: Växla vy

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
sv_se: Begränsa samplingshastighet (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
sv_se: Undertexter

[ctx: #460]
en: Audio stream
sv_se: Ljudström

[ctx: #461]
en: [active]
sv_se: [aktiv]

[ctx: #463]
en: Backlight
sv_se: Bakgrundsljus

[ctx: #464]
en: Brightness
sv_se: Ljusstyrka

[ctx: #465]
en: Contrast
sv_se: Kontrast

[ctx: #467]
en: Type
sv_se: Typ

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
sv_se: Flytta stapeln för att ändra OSD-position

[ctx: #469]
en: OSD position
sv_se: OSD-position

[ctx: #470]
en: Credits
sv_se: Medverkande

[ctx: #474]
en: Off
sv_se: Av

[ctx: #475]
en: Music only
sv_se: Bara musik

[ctx: #476]
en: Music & video
sv_se: Musik & video

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
sv_se: Kunde inte läsa in spellista

[ctx: #479]
en: Skin & language
sv_se: Skal & språk

[ctx: #480]
en: Appearance
sv_se: Utseende

[ctx: #481]
en: Audio options
sv_se: Ljudalternativ

[ctx: #482]
en: About Kodi
sv_se: Om Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
sv_se: Ta bort album

[ctx: #486]
en: Repeat
sv_se: Repetera

[ctx: #487]
en: Repeat one
sv_se: Repetera en

[ctx: #488]
en: Repeat folder
sv_se: Repetera mapp

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
sv_se: Spela nästa låt automatiskt

[ctx: #491]
en: - Use big icons
sv_se: - Använd stora ikoner

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
sv_se: Storleksändra VOB-undertexter

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
sv_se: Avancerade inställningar (endast experter!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
sv_se: Totalt ljudutrymme

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
sv_se: Skala upp videor till grafiskt användargränssnittsupplösning

[ctx: #496]
en: Calibration
sv_se: Kalibrering

[ctx: #497]
en: Show file extensions
sv_se: Visa filändelser

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
sv_se: Sortera efter: Typ

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
sv_se: Kunde inte ansluta till uppslagstjänsten på nätet

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
sv_se: Hämtning av albuminformation misslyckades

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
sv_se: Letar efter albumnamn...

[ctx: #502]
en: Open
sv_se: Öppen

[ctx: #503]
en: Busy
sv_se: Upptagen

[ctx: #504]
en: Empty
sv_se: Tom

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
sv_se: Läser in mediainformation från filer...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
sv_se: Kontrollerar mediafiler...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
sv_se: Sortera efter: Användning

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
sv_se: Aktivera visualiseringar

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
sv_se: Aktivera videolägesväxling

[ctx: #512]
en: Startup window
sv_se: Uppstartsfönster

[ctx: #513]
en: Home window
sv_se: Hemfönster

[ctx: #514]
en: Manual settings
sv_se: Manuella inställningar

[ctx: #517]
en: Recently played albums
sv_se: Nyligen spelade album

[ctx: #518]
en: Launch
sv_se: Starta

[ctx: #519]
en: Launch in...
sv_se: Starta i...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
sv_se: Samlingar

[ctx: #522]
en: Remove source
sv_se: Radera källa

[ctx: #523]
en: Switch media
sv_se: Byt media

[ctx: #524]
en: Select playlist
sv_se: Välj spellista

[ctx: #525]
en: New playlist...
sv_se: Ny spellista...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
sv_se: Lägg till i spellista

[ctx: #527]
en: Manually add to library
sv_se: Lägg till manuellt i biblioteket

[ctx: #528]
en: Enter title
sv_se: Ange titel

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
sv_se: Fel: titeln finns redan

[ctx: #530]
en: Select genre
sv_se: Välj genre

[ctx: #531]
en: New genre
sv_se: Ny genre

[ctx: #532]
en: Manual addition
sv_se: Lägg till manuellt

[ctx: #533]
en: Enter genre
sv_se: Ange genre

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
sv_se: Vy: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
sv_se: Lista

[ctx: #536]
en: Icons
sv_se: Ikoner

[ctx: #537]
en: Big list
sv_se: Stor lista

[ctx: #538]
en: Big icons
sv_se: Stora ikoner

[ctx: #539]
en: Wide
sv_se: Bred

[ctx: #540]
en: Big wide
sv_se: Stor bred

[ctx: #541]
en: Album icons
sv_se: Albumikoner

[ctx: #542]
en: DVD icons
sv_se: DVD-ikoner

[ctx: #544]
en: Media info
sv_se: Mediainfo

[ctx: #545]
en: Audio output device
sv_se: Ljudutmatningsenhet

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
sv_se: Utmatningsenhet för genomströmning

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
sv_se: Ingen biografi för denna artist

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
sv_se: Mixa ned flerkanalsljud till stereo

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
sv_se: Nummer

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
sv_se: Sortera efter: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
sv_se: Namn

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
sv_se: Datum

[ctx: #553]
en: Size
sv_se: Storlek

[ctx: #554]
en: Track
sv_se: Spår

[ctx: #555]
en: Time
sv_se: Tid

[ctx: #556]
en: Title
sv_se: Titel

[ctx: #559]
en: Playlist
sv_se: Spellista

[ctx: #561]
en: File
sv_se: Fil

[ctx: #562]
en: Year
sv_se: Årtal

[ctx: #563]
en: Rating
sv_se: Betyg

[ctx: #564]
en: Type
sv_se: Typ

[ctx: #565]
en: Usage
sv_se: Användning

[ctx: #566]
en: Album artist
sv_se: Albumartist

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
sv_se: Spelningar

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
sv_se: Senast spelad

[ctx: #569]
en: Comment
sv_se: Kommentar

[ctx: #570]
en: Date added
sv_se: Tillagd datum

[ctx: #571]
en: Default
sv_se: Standard

[ctx: #573]
en: Path
sv_se: Sökväg

[ctx: #574]
en: Country
sv_se: Land

[ctx: #575]
en: In progress
sv_se: Pågående

[ctx: #576]
en: Times played
sv_se: Spelningar

[ctx: #577]
en: Date taken
sv_se: Taget datum

[ctx: #578]
en: Artist / Year
sv_se: Artist / år

[ctx: #580]
en: Sort direction
sv_se: Sorteringsriktning

[ctx: #581]
en: Sort method
sv_se: Sorteringsmetod

[ctx: #582]
en: View mode
sv_se: Visningsläge

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
sv_se: Kom ihåg visningslägen för olika mappar

[ctx: #584]
en: Ascending
sv_se: Stigande

[ctx: #585]
en: Descending
sv_se: Fallande

[ctx: #586]
en: Edit playlist
sv_se: Redigera spellista

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
sv_se: Avbryt festläge

[ctx: #589]
en: Party mode
sv_se: Festläge

[ctx: #590]
en: Random
sv_se: Slumpa

[ctx: #591]
en: Off
sv_se: Av

[ctx: #592]
en: One
sv_se: En

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
sv_se: Alla

[ctx: #594]
en: Off
sv_se: Av

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
sv_se: Repetera: Av

[ctx: #596]
en: Repeat: One
sv_se: Repetera: En

[ctx: #597]
en: Repeat: All
sv_se: Repetera: Alla

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
sv_se: Rippa ljud-CD

[ctx: #601]
en: Medium
sv_se: Medel

[ctx: #603]
en: Extreme
sv_se: Extrem

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
sv_se: Konstant bithastighet

[ctx: #605]
en: Ripping...
sv_se: Rippar...

[ctx: #607]
en: To:
sv_se: Till:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
sv_se: Kunde inte rippa CD eller spår eftersom CDDARipPath inte är vald.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
sv_se: Rippa ljudspår

[ctx: #611]
en: Enter number
sv_se: Ange nummer

[ctx: #612]
en: Bits/sample
sv_se: Bits/sampling

[ctx: #613]
en: Sample rate
sv_se: Samplingsfrekvens

[ctx: #614]
en: Virtual folder
sv_se: Virtuell mapp

[ctx: #620]
en: Audio CDs
sv_se: Ljud-CD:n

[ctx: #621]
en: Encoder
sv_se: Kodare

[ctx: #622]
en: Quality
sv_se: Kvalitet

[ctx: #623]
en: Bitrate
sv_se: Bithastighet

[ctx: #624]
en: Include track number
sv_se: Inkludera spårnummer

[ctx: #625]
en: All songs of
sv_se: Alla låtar av

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
sv_se: Pågående tv-program

[ctx: #629]
en: View mode
sv_se: Visningsläge

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
sv_se: Sträck 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
sv_se: Bred zoom

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
sv_se: Sträck 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
sv_se: Originalstorlek

[ctx: #636]
en: Custom
sv_se: Anpassad

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
sv_se: Volymjusteringar

[ctx: #639]
en: Use track levels
sv_se: Använd låtnivåer

[ctx: #640]
en: Use album levels
sv_se: Använd albumnivåer

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
sv_se: Filer med ReplayGain-information

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
sv_se: Filer utan ReplayGain-information

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
sv_se: Undvik klippskydd på ReplayGaine-filer

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
sv_se: Sträck 16:9 - Olinjär

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
sv_se: Måste packa upp en stor fil. Fortsätta?

[ctx: #646]
en: Remove from library
sv_se: Radera från bibliotek

[ctx: #647]
en: Export video library
sv_se: Exportera videobibliotek

[ctx: #648]
en: Import video library
sv_se: Importera videobibliotek

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
sv_se: Importerar

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
sv_se: Exporterar

[ctx: #651]
en: Browse for library
sv_se: Bläddra efter bibliotek

[ctx: #652]
en: Years
sv_se: År

[ctx: #653]
en: Update library
sv_se: Uppdatera bibliotek

[ctx: #654]
en: Show debug information
sv_se: Visa felsökningsinformation

[ctx: #655]
en: Browse for executable
sv_se: Bläddra efter körbar fil

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
sv_se: Bläddra efter spellista

[ctx: #657]
en: Browse for folder
sv_se: Bläddra efter mapp

[ctx: #658]
en: Song information
sv_se: Låtinformation

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
sv_se: Olinjär sträckning

[ctx: #660]
en: Volume amplification
sv_se: Volymförstärkning

[ctx: #661]
en: Choose export folder
sv_se: Välj mapp för exportering

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
sv_se: Denna fil är inte längre tillgänglig.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
sv_se: Vill du ta bort den från biblioteket?

[ctx: #664]
en: Browse for script
sv_se: Bläddra efter script

[ctx: #665]
en: Compression level
sv_se: Kompressionsnivå

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
sv_se: Aktivera komponentspecifik loggning

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
sv_se: Aktivera Dolby Digital (AC3)-transkodning

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
sv_se: Specifiera komponentspecifik loggning...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
sv_se: Detaljerad loggning för [B]SMB[/B]-biblioteket

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
sv_se: Detaljerad loggning för [B]libcURL[/B]-biblioteket (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
sv_se: Detaljerad loggning för [B]FFmpeg[/B]-biblioteken

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
sv_se: Detaljerad loggning för [B]D-Bus[/B]-anrop

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
sv_se: Detaljerad loggning för [B]JSON-RPC[/B]-förfrågningar

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
sv_se: Detaljerad loggning för [B]Audio[/B]-komponenten

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
sv_se: Detaljerad loggning för [B]AirTunes[/B]-biblioteket

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
sv_se: Detaljerad loggning för [B]UPnP[/B]-komponenterna

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
sv_se: Detaljerad loggning för [B]libCEC[/B]-biblioteket

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
sv_se: Detaljerad loggning för [B]Video[/B]-komponenten

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
sv_se: Detaljerad loggning för [B]Webserver[/B]-komponenten

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
sv_se: Detaljerad loggning för [B]Databas[/B]-komponenten

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
sv_se: Detaljerad loggning av [B]ljud/video timing information[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
sv_se: Detaljerad loggning av [B]Windowing[/B]-komponent

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
sv_se: Detaljerad loggning av [B]PVR[/B]-komponent

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
sv_se: Detaljerad loggning av [B]EPG[/B]-komponent

[ctx: #687]
en: From metadata
sv_se: Från metadata

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
sv_se: Städar bibliotek

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
sv_se: Raderar gamla låtar från bibliotek

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
sv_se: Denna sökväg har skannats tidigare

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
sv_se: Kan inte rensa upp bibliotek medans bakgrundsuppgifter körs

[ctx: #705]
en: Network
sv_se: Nätverk

[ctx: #708]
en: Use proxy server
sv_se: Använd proxyserver

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
sv_se: Internetprotokoll (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
sv_se: Felaktig port angiven. Värdet måste vara mellan 1 och 65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
sv_se: HTTP-proxy

[ctx: #715]
en: Assignment
sv_se: Tilldelning

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
sv_se: Automatisk (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
sv_se: Manuell (statisk)

[ctx: #719]
en: IP address
sv_se: IP-adress

[ctx: #720]
en: Netmask
sv_se: Nätmask

[ctx: #721]
en: Default gateway
sv_se: Standardgateway

[ctx: #722]
en: DNS server
sv_se: DNS-server

[ctx: #723]
en: Save & restart
sv_se: Spara & starta om

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
sv_se: Felaktig adress angiven. Formatet skall vara AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
sv_se: med siffror mellan 0 och 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
sv_se: Ändringar sparades inte. Fortsätt utan att spara?

[ctx: #727]
en: Web server
sv_se: Webbserver

[ctx: #728]
en: FTP server
sv_se: FTP-server

[ctx: #729]
en: Enable SSL
sv_se: Aktivera SSL

[ctx: #731]
en: Black
sv_se: Svart

[ctx: #732]
en: Save & apply
sv_se: Spara & tillämpa

[ctx: #733]
en: Password
sv_se: Lösenord

[ctx: #734]
en: No pass
sv_se: Inget lösen

[ctx: #735]
en: Character set
sv_se: Teckenuppsättning

[ctx: #736]
en: Style
sv_se: Stil

[ctx: #737]
en: Colour
sv_se: Färg

[ctx: #739]
en: Bold
sv_se: Fet

[ctx: #740]
en: Italics
sv_se: Kursiv

[ctx: #741]
en: Bold italics
sv_se: Fet kursiv

[ctx: #742]
en: White
sv_se: Vit

[ctx: #743]
en: Yellow
sv_se: Gul

[ctx: #744]
en: Files
sv_se: Filer

[ctx: #745]
en: Background colour
sv_se: Bakgrundsfärg

[ctx: #746]
en: Background opacity
sv_se: Bakgrundsopacitet

[ctx: #747]
en: Error loading image
sv_se: Fel vid laddning av bild

[ctx: #748]
en: Edit path
sv_se: Ändra sökväg

[ctx: #749]
en: Mirror image
sv_se: Spegelvänd bild

[ctx: #750]
en: Are you sure?
sv_se: Är du säker?

[ctx: #751]
en: Removing source
sv_se: Radera källa

[ctx: #752]
en: Opacity
sv_se: Opacitet

[ctx: #754]
en: Add program link
sv_se: Lägg till programlänk

[ctx: #755]
en: Edit program path
sv_se: Ändra programsökväg

[ctx: #756]
en: Edit program name
sv_se: Ändra programnamn

[ctx: #757]
en: Edit path depth
sv_se: Ändra sökvägsdjup

[ctx: #759]
en: View: Big list
sv_se: Vy: Stor lista

[ctx: #760]
en: Yellow
sv_se: Gul

[ctx: #761]
en: White
sv_se: Vit

[ctx: #762]
en: Blue
sv_se: Blå

[ctx: #763]
en: Bright green
sv_se: Ljusgrön

[ctx: #764]
en: Yellow green
sv_se: Gulgrön

[ctx: #766]
en: Light grey
sv_se: Ljusgrå

[ctx: #767]
en: Grey
sv_se: Grå

[ctx: #768]
en: Dark Grey
sv_se: Mörkgrå

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
sv_se: Fel {0:d}: utdelning otillgänglig

[ctx: #772]
en: Audio
sv_se: Ljud

[ctx: #773]
en: Seeking
sv_se: Söker

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
sv_se: Bildspelsmapp

[ctx: #790]
en: Remote control
sv_se: Fjärrstyrning

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
sv_se: Tillåt fjärrstyrning av program på den här enheten

[ctx: #793]
en: Port range
sv_se: Portintervall

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
sv_se: Tillåt fjärrstyrning av program på andra enheter

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
sv_se: Begynnande repetitionsfördröjning (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
sv_se: Kontinuerlig repetitionsfördröjning (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
sv_se: Maximalt antal klienter

[ctx: #798]
en: Internet access
sv_se: Internetåtkomst

[ctx: #799]
en: Library update
sv_se: Biblioteksuppdatering

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
sv_se: {0:s} av {1:s} tillgänglig

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
sv_se: Typ

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
sv_se: Sök guide efter

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
sv_se: Ange söksträngen som ska användas för att leta upp matchande händelser i guiden

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
sv_se: Fullständig sökning (eller endast titelsökning)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
sv_se: Valfri dag

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
sv_se: Varje dag

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
sv_se: Valfri kanal

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
sv_se: Starta när som helst

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
sv_se: Inspelningsgrupp

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
sv_se: Förhindra dubbletter av avsnitt

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
sv_se: Påbörja stopptid

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
sv_se: Avsluta stopptid

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
sv_se: Spela in alla avsnitt

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
sv_se: Spela bara in nya avsnitt

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
sv_se: Sluta när som helst

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
sv_se: Max inspelningar

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
sv_se: En gång (Schemalagd enligt tidregel)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
sv_se: En gång

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
sv_se: En gång (guidebaserat)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
sv_se: Tidregel

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
sv_se: Tidregel (guidebaserad)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
sv_se: Påminnelse: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
sv_se: Inspelning: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
sv_se: Ställ in påminnelse

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
sv_se: Ta bort påminnelse

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
sv_se: Tidregel borttagen

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
sv_se: Visa påminnelse

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
sv_se: Redigera påminnelse

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
sv_se: Måndagar

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
sv_se: Tisdagar

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
sv_se: Onsdagar

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
sv_se: Torsdagar

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
sv_se: Fredagar

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
sv_se: Lördagar

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
sv_se: Söndagar

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
sv_se: Premiär

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
sv_se: Direktsänd

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
sv_se: Vill du endast ta bort denna tid eller den schemalagda tidregeln?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
sv_se: Endast denna

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
sv_se: Ny

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
sv_se: Aktivera

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
sv_se: Avaktivera

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
sv_se: Är du säker på att du vill ta bort denna tidregel och alla schemalagda tidregler?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
sv_se: Är du säker på att du vill ta bort den här tidregeln?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
sv_se: Bekräfta för att stoppa inspelningen

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
sv_se: Är du säker på att du vill avbryta denna inspelningen?

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
sv_se: Säsongsavslutning

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
sv_se: Ogiltigt portnummer angivet

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
sv_se: Giltigt portintervall är 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
sv_se: Giltigt portintervall är 1024-65535

[ctx: #997]
en: Add pictures...
sv_se: Lägg till bilder...

[ctx: #998]
en: Add music...
sv_se: Lägg till musik...

[ctx: #999]
en: Add videos...
sv_se: Lägg till videor...

[ctx: #1000]
en: Preview
sv_se: Förhandsvisning

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
sv_se: Kunde inte ansluta

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
sv_se: Anslutningen till nätverksplatsen kunde inte etableras. Detta kan bero på att nätverket inte är anslutet. Vill du lägga till den ändå?

[ctx: #1006]
en: IP address
sv_se: IP-adress

[ctx: #1007]
en: Add network location
sv_se: Lägg till nätverksplats

[ctx: #1008]
en: Protocol
sv_se: Protokoll

[ctx: #1009]
en: Server address
sv_se: Serveradress

[ctx: #1010]
en: Server name
sv_se: Servernamn

[ctx: #1011]
en: Remote path
sv_se: Fjärrsökväg

[ctx: #1012]
en: Shared folder
sv_se: Delad mapp

[ctx: #1014]
en: Username
sv_se: Användarnamn

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
sv_se: Bläddra efter nätverksserver

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
sv_se: Ange nätverksadress för servern

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
sv_se: Ange sökväg på servern

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
sv_se: Ange portnumret

[ctx: #1019]
en: Enter the username
sv_se: Ange användarnamn

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
sv_se: Ange sökväg eller bläddra efter mediaplatser.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
sv_se: Ange ett namn för den här mediekällan.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
sv_se: Bläddra efter ny utdelning

[ctx: #1024]
en: Browse
sv_se: Bläddra

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
sv_se: Kunde inte hämta kataloginformation. Detta kan bero på att nätverket inte är anslutet. Vill du lägga till den ändå?

[ctx: #1026]
en: Add source
sv_se: Lägg till källa

[ctx: #1027]
en: Edit source
sv_se: Redigera källa

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
sv_se: Skriv in den nya etiketten

[ctx: #1030]
en: Browse for image
sv_se: Bläddra efter bild

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
sv_se: Bläddra efter bildmapp

[ctx: #1032]
en: Add network location...
sv_se: Lägg till nätverksplats...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
sv_se: Bläddra efter fil

[ctx: #1034]
en: Submenu
sv_se: Undermeny

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
sv_se: Aktivera undermenyknappar

[ctx: #1036]
en: Favourites
sv_se: Favoriter

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
sv_se: Videotillägg

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
sv_se: Musiktillägg

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
sv_se: Bildtillägg

[ctx: #1040]
en: Loading directory
sv_se: Läser in mapp

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
sv_se: Mottog {0:d} objekt

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
sv_se: Mottog {0:d} av {1:d} objekt

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
sv_se: Programtillägg

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
sv_se: Välj plug-in miniatyrbild

[ctx: #1046]
en: Access points
sv_se: Accesspunkter

[ctx: #1048]
en: Username
sv_se: Användarnamn

[ctx: #1049]
en: Script settings
sv_se: Skriptinställningar

[ctx: #1050]
en: Singles
sv_se: Singlar

[ctx: #1051]
en: Enter web address
sv_se: Ange webbadress

[ctx: #1052]
en: Require authentication
sv_se: Kräv autentisering

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
sv_se: Välj om förfrågningar mot webbservern ska kräva ett användarnamn och lösenord, vilket i så fall måste sättas nedan. Det är rekommenderat att alltid ha denna inställning aktiverad.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
sv_se: Proxytyp

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
sv_se: SOCKS5 med fjärr-DNS-uppslag

[ctx: #1200]
en: SMB client
sv_se: SMB-klient

[ctx: #1201]
en: NFS Client
sv_se: NFS-klient

[ctx: #1202]
en: Workgroup
sv_se: Arbetsgrupp

[ctx: #1203]
en: Default username
sv_se: Standardanvändarnamn

[ctx: #1204]
en: Default password
sv_se: Standardlösenord

[ctx: #1207]
en: WINS server
sv_se: WINS-server

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
sv_se: Montera SMB-utdelningar

[ctx: #1210]
en: Remove
sv_se: Radera

[ctx: #1211]
en: Music
sv_se: Musik

[ctx: #1213]
en: Pictures
sv_se: Bilder

[ctx: #1214]
en: Files
sv_se: Filer

[ctx: #1215]
en: Music & video
sv_se: Musik & video

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
sv_se: Musik & bilder

[ctx: #1217]
en: Music & files
sv_se: Musik & filer

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
sv_se: Video & bilder

[ctx: #1219]
en: Video & files
sv_se: Video & filer

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
sv_se: Bilder & filer

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
sv_se: Musik & video & bilder

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
sv_se: Musik & video & bilder & filer

[ctx: #1223]
en: Disabled
sv_se: Av

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
sv_se: Filer & musik & video

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
sv_se: Filer & bilder & musik

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
sv_se: Filer & bilder & video

[ctx: #1229]
en: Music & programs
sv_se: Musik & program

[ctx: #1230]
en: Video & programs
sv_se: Video & program

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
sv_se: Bilder & program

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
sv_se: Musik & video & bilder & program

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
sv_se: Program & video & musik

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
sv_se: Program & bilder & musik

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
sv_se: Program & bilder & video

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
sv_se: Annonsera tjänster till andra system

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
sv_se: Aktivera AirPlay-stöd för "Video" och "Bild"

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
sv_se: Tillåt volymkontroll

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
sv_se: Aktivera AirPlay-stöd

[ctx: #1271]
en: Device name
sv_se: Enhetsnamn

[ctx: #1272]
en: Use password protection
sv_se: Använd lösenordsskydd

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
sv_se: Anpassad ljudenhet

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
sv_se: Anpassa genomströmningsenhet

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
sv_se: Steg för volymkontroll

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
sv_se: Blåsigt

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
sv_se: Temperatur

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
sv_se: Tryck

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
sv_se: Närhet

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
sv_se: Intensitet

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
sv_se: Ruggig

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
sv_se: Väldigt

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
sv_se: Extrem

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
sv_se: Virvlar

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
sv_se: Himlen är klar

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
sv_se: Trasigt

[ctx: #1385]
note: Weather token
en: Tornado
sv_se: Tromb

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
sv_se: Tropisk

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
sv_se: Orkan

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
sv_se: Kallt

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
sv_se: Blåsigt

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
sv_se: Inställningar

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
sv_se: Bris

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
sv_se: Mild

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
sv_se: Hård vind, nästan storm

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
sv_se: Allvarlig

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
sv_se: Våldsam

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
sv_se: Blåsigt

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
sv_se: och

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
sv_se: Nollgradigt

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
sv_se: Sent

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
sv_se: Isolerade

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
sv_se: Åskskurar

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
sv_se: Åska

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
sv_se: Sol

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
sv_se: Tunga

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
sv_se: i

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
sv_se: Närområdet

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
sv_se: Is

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
sv_se: Flingor

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
sv_se: Lugnt

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
sv_se: med

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
sv_se: blåsigt

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
sv_se: Områden

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
sv_se: Åskstorm

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
sv_se: Duggar

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
sv_se: Disigt

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
sv_se: Grynigt

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
sv_se: Åskstormar

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
sv_se: Låg

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
sv_se: Måttfull

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
sv_se: Väldigt hög

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
sv_se: Blåsigt

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
sv_se: Dimma

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
sv_se: Mulet

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
sv_se: Kulor

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
sv_se: Hagel

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
sv_se: Rök

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
sv_se: Vulkanisk

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
sv_se: Aska

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
sv_se: Utbredd

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
sv_se: Damm

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
sv_se: Virvlar

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
sv_se: Blåser

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
sv_se: Hagel

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
sv_se: Liten

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
sv_se: och

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
sv_se: Snöblandat regn

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
sv_se: med

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
sv_se: Chans

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
sv_se: av

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
sv_se: Tratt

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
sv_se: Moln

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
sv_se: Okänd

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
sv_se: Skrän

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
sv_se: Nederbörd

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
sv_se: Delvis

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
sv_se: Försätt bildskärm i viloläge vid inaktivitet

[ctx: #2050]
en: Runtime
sv_se: Speltid

[ctx: #2080]
en: Empty list
sv_se: Tom lista

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
sv_se: Återgick till ovanstående lista för att den aktiva listan tömts

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
sv_se: Nyare version krävs. Se loggen för mer information om detta meddelande.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
sv_se: {0:s} fel

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
sv_se: Tilläggsfel

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
sv_se: Se loggen för mer information.

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
sv_se: Använd DTS Core

[ctx: #2204]
en: Select this option if you want to passthrough DTS-HD formats as DTS, otherwise, DTS-HD formats will be played via PCM
sv_se: Välj det här alternativet om du vill genomströmma DTS-HD-format som DTS, annars kommer DTS-HD-format spelas via PCM

[ctx: #10000]
en: Home
sv_se: Hem

[ctx: #10001]
en: Programs
sv_se: Program

[ctx: #10002]
en: Pictures
sv_se: Bilder

[ctx: #10003]
en: File manager
sv_se: Filhanterare

[ctx: #10004]
en: Settings
sv_se: Inställningar

[ctx: #10005]
en: Not available
sv_se: Inte tillgänglig

[ctx: #10007]
en: System information
sv_se: Systeminformation

[ctx: #10008]
en: Play next
sv_se: Spela upp nästa

[ctx: #10009]
note: Header label for add-on configuration removal dialog
en: Confirm add-on configuration removal
sv_se: Bekräfta borttagningen av tilläggets konfiguration

[ctx: #10010]
note: Header label for add-on configuration removal selection dialog
en: Select add-on configuration to remove
sv_se: Välj tilläggets konfiguration som ska tas bort

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
sv_se: Inställningar - Video - Skärmkalibrering

[ctx: #10012]
note: Header label for add-on configuration selection dialog
en: Add-on configurations and settings
sv_se: Tilläggskonfigurationer och inställningar

[ctx: #10013]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Edit add-on settings
sv_se: Redigera inställningarna för tillägget

[ctx: #10014]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Add add-on configuration
sv_se: Lägg till konfiguration för tillägget

[ctx: #10015]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Remove add-on configuration
sv_se: Ta bort tilläggets konfiguration

[ctx: #10016]
en: Settings - System
sv_se: Inställningar - System

[ctx: #10017]
note: Settings group label
en: Add-on configuration
sv_se: Konfiguration för tillägget

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
sv_se: Inställningar - Tjänster

[ctx: #10019]
note: Item label for add-on configuration removal dialog
en: Do you want to remove the add-on configuration "{0:s}"?
sv_se: Vill du ta bort tilläggets konfiguration "{0:s}"?

[ctx: #10020]
note: Item label used in add-on setup selection dialog
en: Edit "{0:s}" [{1:s}]
sv_se: Redigera "{0:s}" [{1:s}]

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
sv_se: Inställningar - TV

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
sv_se: Inställningar - Spel

[ctx: #10024]
en: Titles
sv_se: Titlar

[ctx: #10025]
en: Videos
sv_se: Videor

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
sv_se: Videor / Spellista

[ctx: #10029]
en: Login screen
sv_se: Inloggningsskärm

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
sv_se: Inställningar - Spelare

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
sv_se: Inställningar - Media

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
sv_se: Inställningar - Gränssnitt

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
sv_se: Inställningar - Profiler

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
sv_se: Skalinställningar

[ctx: #10036]
en: Basic
sv_se: Grundläggande

[ctx: #10038]
en: Advanced
sv_se: Avancerad

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
sv_se: Tilläggsutforskare

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
sv_se: Återställ ovanstående till standardinställningar

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
sv_se: Är du säker på att du vill återställa inställningarna i denna kategori?

[ctx: #10043]
en: Help
sv_se: Hjälp

[ctx: #10044]
en: No help available
sv_se: Ingen hjälp tillgänglig

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
sv_se: Återställer synliga inställningar till deras standardvärden.

[ctx: #10046]
en: No categories available
sv_se: Inga kategorier tillgängliga

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
sv_se: Försök ändra inställningsnivån för att se ytterligare kategorier och inställningar.

[ctx: #10048]
en: Add video source
sv_se: Lägg till videokälla

[ctx: #10049]
en: Add music source
sv_se: Lägg till musikkälla

[ctx: #10050]
en: Event log
sv_se: Händelselogg

[ctx: #10051]
en: Add program source
sv_se: Lägg till programkälla

[ctx: #10052]
en: Add file source
sv_se: Lägg till filkälla

[ctx: #10053]
en: Edit video source
sv_se: Redigera videokälla

[ctx: #10054]
en: Edit music source
sv_se: Redigera musikkälla

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
sv_se: Redigera bildkälla

[ctx: #10056]
en: Edit program source
sv_se: Redigera programkälla

[ctx: #10057]
en: Edit file source
sv_se: Redigera filkälla

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
sv_se: Ta bort tag från bibliotek

[ctx: #10060]
en: Favourites
sv_se: Favoriter

[ctx: #10099]
en: Pointer
sv_se: Pekare

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
sv_se: Ja / Nej dialogruta

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
sv_se: Statusdialog

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
sv_se: Virtuellt tangentbord

[ctx: #10104]
en: Volume bar
sv_se: Volymfält

[ctx: #10106]
en: Context menu
sv_se: Innehållsmeny

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
sv_se: Notifikationsdialog

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
sv_se: Numerisk Inmatning

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
sv_se: Spelkontroll inmatning

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
sv_se: Avstängningsmeny

[ctx: #10114]
en: Player controls
sv_se: Spelarkontroll

[ctx: #10115]
en: Seek bar
sv_se: Sökfält

[ctx: #10116]
en: Player process info
sv_se: Spelarprocessinfo

[ctx: #10120]
en: Music OSD
sv_se: Musik-OSD

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
sv_se: Förvalslista för visualisering

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
sv_se: Video OSD-inställningar

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
sv_se: Ljud OSD-inställningar

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
sv_se: Videobokmärken

[ctx: #10126]
en: File browser
sv_se: Filhanterare

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
sv_se: kanaler

[ctx: #10128]
en: Network setup
sv_se: Nätverksinställningar

[ctx: #10129]
en: Media source
sv_se: Mediakälla

[ctx: #10130]
en: Profile settings
sv_se: Profilinställningar

[ctx: #10131]
en: Lock settings
sv_se: Låsinställningar

[ctx: #10132]
en: Content settings
sv_se: Innehållsinställningar

[ctx: #10134]
en: Favourites
sv_se: Favoriter

[ctx: #10135]
en: Song info
sv_se: Låtinfo

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
sv_se: Redigerare för smart spellista

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
sv_se: Regelredigerare för smart spellista

[ctx: #10139]
en: Picture info
sv_se: Bildinfo

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
sv_se: Tilläggsinställningar

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
sv_se: Helskärmsinfo

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
sv_se: Gliddialog

[ctx: #10146]
en: Add-on info
sv_se: Tilläggsinfo

[ctx: #10147]
en: Text viewer
sv_se: Textvisare

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
sv_se: Kringutrustningsinställningar

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
sv_se: Utökad statusdialog

[ctx: #10152]
en: Media filter
sv_se: Mediafilter

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
sv_se: Undertextsökning

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
sv_se: OSD CMS inställningar

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
sv_se: Undertexter OSD inställningar

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
sv_se: Letar efter undertexter...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
sv_se: Letar efter eller buffrar undertexter...

[ctx: #10212]
en: terminating
sv_se: avbryter

[ctx: #10213]
en: buffering
sv_se: buffrar

[ctx: #10214]
en: Opening stream
sv_se: Öppnar ström

[ctx: #10500]
en: Music playlist
sv_se: Spellista för musik

[ctx: #10502]
en: Music
sv_se: Musik

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
sv_se: Musik spellista editor

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
sv_se: Topp 100-låtar

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
sv_se: Topp 100-album

[ctx: #10506]
en: Programs
sv_se: Program

[ctx: #10507]
en: Configuration
sv_se: Konfiguration

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
sv_se: Väderprognos

[ctx: #10509]
en: Network gaming
sv_se: Nätverksspel

[ctx: #10510]
en: Extensions
sv_se: Förlängning

[ctx: #10511]
en: System info
sv_se: Systeminfo

[ctx: #10516]
en: Music - Library
sv_se: Musik - Bibliotek

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
sv_se: Spelas nu - Musik

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
sv_se: Spelas nu - Videor

[ctx: #10523]
en: Album information
sv_se: Albuminformation

[ctx: #10524]
en: Movie information
sv_se: Filminformation

[ctx: #10550]
en: Teletext
sv_se: Text-tv

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
sv_se: PVR guideinfo

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
sv_se: PVR inspelningsinfo

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
sv_se: PVR-tidtagarinställningar

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
sv_se: PVR gruppmanager

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
sv_se: PVR kanalmanager

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
sv_se: PVR guidesök

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
sv_se: PVR kanalskanning

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
sv_se: PVR uppdateringsprocess

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
sv_se: PVR OSD-kanaler

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
sv_se: PVR OSD-guide

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
sv_se: PVR radio RDS-info

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
sv_se: PVR inspelningsinställning

[ctx: #10700]
en: TV channels
sv_se: TV-kanaler

[ctx: #10701]
en: TV recordings
sv_se: TV-inspelningar

[ctx: #10702]
en: TV guide
sv_se: TV-guide

[ctx: #10703]
en: TV timers
sv_se: TV-tidtagare

[ctx: #10704]
en: TV search
sv_se: TV-sök

[ctx: #10705]
en: Radio channels
sv_se: Radiokanaler

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
sv_se: Radioinspelningar

[ctx: #10707]
en: Radio guide
sv_se: Radioguide

[ctx: #10708]
en: Radio timers
sv_se: Radiotidtagare

[ctx: #10709]
en: Radio search
sv_se: Radiosökning

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
sv_se: TV-tidtagarregler

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
sv_se: Radio-tidtagarregler

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
sv_se: Helskärm live-tv

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
sv_se: Helskärm radio

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
sv_se: Spelkontrollskonfiguration

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
sv_se: Spel

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
sv_se: Meny

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
sv_se: Volym

[ctx: #10826]
note: Title of the in-game dialog for advanced emulator settings
en: Advanced Settings
sv_se: Avancerade inställningar

[ctx: #10828]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
sv_se: Portinställning

[ctx: #10829]
note: Title of the in-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
sv_se: Välj sparstatus

[ctx: #10830]
note: Title of the out-of-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
sv_se: Välj sparstatus

[ctx: #10831]
note: Name of window for viewing and configuring players while playing a game
en: Players
sv_se: Spelare

[ctx: #12000]
en: Select dialog
sv_se: Valdialog

[ctx: #12001]
en: Music info
sv_se: Musikinfo

[ctx: #12002]
en: OK dialog
sv_se: OK-dialog

[ctx: #12003]
en: Video info
sv_se: Videoinfo

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
sv_se: Helskärmsvideo

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
sv_se: Ljudvisualisering

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
sv_se: Ljudvisualisering

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
sv_se: Återuppbygg index...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
sv_se: Återgå till musikfönstret

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
sv_se: Återgå till videofönstret

[ctx: #12012]
en: Last used
sv_se: Senast använd

[ctx: #12013]
en: Install date
sv_se: Installationsdatum

[ctx: #12014]
en: Last updated
sv_se: Senast uppdaterad

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
sv_se: Spela från början

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
sv_se: Återuppta från {0:s}

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
sv_se: Visa lösenord

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
sv_se: Dölj lösenord

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
sv_se: Låst! Ange kod...

[ctx: #12326]
en: Enter password
sv_se: Ange lösenord

[ctx: #12327]
en: Enter master code
sv_se: Ange huvudkod

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
sv_se: Ange låskod

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
sv_se: eller tryck "C" för att avbryta

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
sv_se: Ange knappkombination på spelkontrollen och

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
sv_se: Tryck "OK" eller "Tillbaka" för att avbryta

[ctx: #12332]
en: Set lock
sv_se: Ange lås

[ctx: #12333]
en: Unlock
sv_se: Lås upp

[ctx: #12334]
en: Reset lock
sv_se: Återställ lås

[ctx: #12335]
en: Remove lock
sv_se: Ta bort lås

[ctx: #12337]
en: Numeric password
sv_se: Pinkod

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
sv_se: Knappkombination spelkontroll

[ctx: #12339]
en: Full-text password
sv_se: Lösenord

[ctx: #12340]
en: Enter new password
sv_se: Ange nytt lösenord

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
sv_se: Ange nytt lösenord igen

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
sv_se: Felaktigt lösenord,

[ctx: #12343]
en: retries left
sv_se: försök kvar

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
sv_se: Lösenordet som angavs matchade inte.

[ctx: #12345]
en: Access denied
sv_se: Åtkomst nekad

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
sv_se: Antal lösenordsförsök har överskridits.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
sv_se: Systemet kommer nu att stängas av.

[ctx: #12348]
en: Item locked
sv_se: Objekt låst

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
sv_se: Återaktivera lås

[ctx: #12356]
en: Change lock
sv_se: Byt lås

[ctx: #12357]
en: Source lock
sv_se: Käll-lås

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
sv_se: Lösenordet var tomt. Försök igen.

[ctx: #12360]
en: Master lock
sv_se: Huvudlås

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
sv_se: Stäng av systemet om antal huvudlås-försök överskridits

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
sv_se: Huvudkoden är ogiltig. Vänligen ange en giltig huvudkod.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
sv_se: Inställningar & filhanterare

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
sv_se: Sätt som standard för all media

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
sv_se: Detta raderar alla tidigare sparade värden. Är du säker?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
sv_se: Tid att visa varje bild

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
sv_se: Använd panorerings- och zoomeffekter

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
sv_se: Byt till visualisering vid uppspelning

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
sv_se: 12-timmarsformat

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
sv_se: 24-timmarsformat

[ctx: #12385]
en: Day / Month
sv_se: Dag / Månad

[ctx: #12386]
en: Month / Day
sv_se: Månad / Dag

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
sv_se: Integritetspolicy

[ctx: #12390]
en: System uptime
sv_se: Systemets drifttid

[ctx: #12391]
en: Minutes
sv_se: Minuter

[ctx: #12392]
en: Hours
sv_se: Timmar

[ctx: #12393]
en: Days
sv_se: Dagar

[ctx: #12394]
en: Total uptime
sv_se: Total drifttid

[ctx: #12395]
en: Battery level
sv_se: Batterinivå

[ctx: #12600]
en: Weather
sv_se: Väder

[ctx: #12900]
en: Screensaver
sv_se: Skärmsläckare

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
sv_se: Helskärms-OSD

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
sv_se: Helskärmsspel

[ctx: #12999]
en: Startup
sv_se: Uppstart

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
sv_se: Omedelbar HDD-nedvarvning

[ctx: #13002]
en: Video only
sv_se: Endast video

[ctx: #13003]
en: - Delay
sv_se: - Fördröjning

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
sv_se: - Minsta fil-speltid

[ctx: #13005]
en: Shutdown
sv_se: Stäng av

[ctx: #13006]
en: Add picture source
sv_se: Lägg till bildkälla

[ctx: #13007]
en: Reset
sv_se: Återställ

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
sv_se: Avstängningsfunktion

[ctx: #13009]
en: Quit
sv_se: Avsluta

[ctx: #13010]
en: Hibernate
sv_se: Viloläge

[ctx: #13011]
en: Suspend
sv_se: Viloläge

[ctx: #13012]
en: Exit
sv_se: Avsluta

[ctx: #13013]
en: Reboot
sv_se: Starta om

[ctx: #13014]
en: Minimise
sv_se: Minimera

[ctx: #13015]
en: Power button action
sv_se: Avstängningsknappens funktion

[ctx: #13016]
en: Power off system
sv_se: Stäng av systemet

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
sv_se: Hindra avstängning vid inaktivitet

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
sv_se: Tillåt avstängning vid inaktivitet

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
sv_se: Är en annan session aktiv, kanske över ssh?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
sv_se: Flyttbar hårddisk monterad

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
sv_se: Osäker borttagning av enhet

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
sv_se: Borttagning av enhet lyckades

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
sv_se: Försök att väcka fjärrservrar vid åtkomst

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
sv_se: Väntar på nätverksanslutning...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
sv_se: Wake-On-Lan misslyckades!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
sv_se: Väntar på att servern skall vakna...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
sv_se: Förlängd väntetid för servern att vakna...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
sv_se: Väntar på att tjänster startar...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
sv_se: MAC upptäckande

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
sv_se: Uppdaterad för {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
sv_se: Hittade för {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
sv_se: Misslyckas för {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
sv_se: Låg batterikapacitet

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
sv_se: Flimmerfilter

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
sv_se: Låt drivrutinen välja (kräver omstart)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
sv_se: Av

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
sv_se: Aktiverad under videouppspelning

[ctx: #13108]
en: Always enabled
sv_se: Alltid aktiverad

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
sv_se: Prova & tillämpa upplösningen

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
sv_se: Spara den här upplösningen?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
sv_se: Vill du behålla denna ändring?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
sv_se: Högkvalitetsuppskalning

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
sv_se: Av

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
sv_se: Aktiverad för SD-material

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
sv_se: Alltid aktiverad

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
sv_se: Uppskalningsmetod

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
sv_se: Behålla skal?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
sv_se: Släck ned övriga skärmar

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
sv_se: Av

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
sv_se: Släck skärmar

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
sv_se: Aktiva anslutningar detekterade!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
sv_se: Om du fortsätter riskerar du att inte kunna kontrollera denna applikation längre. Är du säker på att du vill stoppa händelseservern?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
sv_se: Ändra läge för Apple-fjärren?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
sv_se: Om du för närvarande använder Apple-fjärrkontrollen för att kontrollera denna applikation kan ändringar av denna inställning påverka din förmåga att kontrollera applikationen. Vill du fortsätta?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
sv_se: Nätmask

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
sv_se: Primär DNS

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
sv_se: Initialisering misslyckades

[ctx: #13170]
en: Never
sv_se: Aldrig

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
sv_se: Omedelbart

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
sv_se: Efter {0:d} sekunder

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
sv_se: HDD installerades:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
sv_se: Antal HDD-avstängningar:

[ctx: #13200]
en: Profiles
sv_se: Profiler

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
sv_se: Ta bort profil '{0:s}'?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
sv_se: Senast inlästa profil:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
sv_se: Okänd

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
sv_se: Skriva över

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
sv_se: Endast tvingad

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
sv_se: Alarmklocka

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
sv_se: Alarmklocksintervall (i minuter)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
sv_se: Startad, alarm om {0:d}m

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
sv_se: Avbruten med {0:d}m{1:d}s kvar

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
sv_se: Sök efter undertexter i RAR-arkiv

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
sv_se: Bläddra efter undertext...

[ctx: #13251]
en: Move item
sv_se: Flytta objekt

[ctx: #13252]
en: Move item here
sv_se: Flytta objekt hit

[ctx: #13253]
en: Cancel move
sv_se: Avbryt flytt

[ctx: #13270]
en: Hardware:
sv_se: Hårdvara:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
sv_se: Systemets CPU-användning:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
sv_se: Ansluten, men ingen DNS tillgänglig.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
sv_se: Hårddisk

[ctx: #13277]
en: Storage
sv_se: Lagring

[ctx: #13278]
en: Default
sv_se: Standard

[ctx: #13279]
en: Network
sv_se: Nätverk

[ctx: #13281]
en: Hardware
sv_se: Hårdvara

[ctx: #13283]
en: Operating system:
sv_se: Operativsystem:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
sv_se: CPU-hastighet:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
sv_se: Videokodare:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
sv_se: Skärmupplösning:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
sv_se: A/V-kabel:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
sv_se: DVD-region:

[ctx: #13296]
en: Connected
sv_se: Ansluten

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
sv_se: Inte ansluten. Kontrollera nätverksinställningarna.

[ctx: #13298]
note: Label of the button used to disconnect a game controller from the emulated game port
en: Disconnected
sv_se: Frånkopplad

[ctx: #13299]
en: Target temperature
sv_se: Måltemperatur

[ctx: #13300]
en: Fan speed
sv_se: Fläkthastighet

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
sv_se: Automatisk temperaturkontroll

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
sv_se: Åsidosätt fläkthastighet

[ctx: #13303]
en: Fonts
sv_se: Teckensnitt

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
sv_se: Aktivera inverterad textriktning

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
sv_se: Visa RSS-nyhetsflöden

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
sv_se: Visa objekt till överordnad mapp

[ctx: #13307]
en: Track naming template
sv_se: Mall för låtnamn

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
sv_se: Önskar du starta om ditt system istället för bara den här applikationen?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
sv_se: Zoomeffekt

[ctx: #13311]
en: Float effect
sv_se: Flyteffekt

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
sv_se: Svart ram-reduktion

[ctx: #13313]
en: Restart
sv_se: Starta om

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
sv_se: Övertona låtövergångar

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
sv_se: Återskapa miniatyrbilder

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
sv_se: Skanna miniatyrbilder i undermappar

[ctx: #13317]
en: View slideshow
sv_se: Visa bildspel

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
sv_se: Rekursivt bildspel

[ctx: #13319]
en: Randomise
sv_se: Slumpa

[ctx: #13321]
en: Left only
sv_se: Vänster endast

[ctx: #13322]
en: Right only
sv_se: Höger endast

[ctx: #13324]
en: Background transparency
sv_se: Bakgrundens transparens

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
sv_se: Förgrundens transparens

[ctx: #13326]
en: A/V delay
sv_se: A/V-förskjutning

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
sv_se: {0:s} hittades inte

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
sv_se: Fel vid öppning {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
sv_se: Misslyckas med att läsa in {0:s}

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
sv_se: Fel: För lite ledigt minne

[ctx: #13332]
en: Move up
sv_se: Flytta upp

[ctx: #13333]
en: Move down
sv_se: Flytta ned

[ctx: #13334]
en: Edit label
sv_se: Ändra namn

[ctx: #13335]
en: Make default
sv_se: Ange som standard

[ctx: #13336]
en: Remove button
sv_se: Ta bort knapp

[ctx: #13340]
en: Leave as is
sv_se: Ingen ändring

[ctx: #13341]
en: Green
sv_se: Grön

[ctx: #13343]
en: Red
sv_se: Röd

[ctx: #13344]
en: Cycle
sv_se: Cykla

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
sv_se: Stäng av LED vid uppspelning

[ctx: #13346]
en: Movie information
sv_se: Filminformation

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
sv_se: Lägg till objekt i kö

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
sv_se: Sök på IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
sv_se: Skanna efter nytt innehåll

[ctx: #13350]
en: Current playlist
sv_se: Nuvarande spellista

[ctx: #13351]
en: Album information
sv_se: Albuminformation

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
sv_se: Skanna objekt till bibliotek

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
sv_se: Stoppa skanning

[ctx: #13354]
en: Render method
sv_se: Renderingsmetod

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
sv_se: Lågkvalitets-pixelskuggning

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
sv_se: Hårdvaruöverlägg

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
sv_se: Högkvalitets-pixelskuggning

[ctx: #13358]
en: Play item
sv_se: Spela objekt

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
sv_se: Ange artistminiatyrbild

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
sv_se: Generera miniatyrbilder automatiskt

[ctx: #13361]
en: Enable voice
sv_se: Aktivera röst

[ctx: #13362]
note: label for resume context menu item for video folders (like a TV show or a single season of a TV show)
en: Continue watching
sv_se: Fortsätt titta

[ctx: #13375]
en: Enable device
sv_se: Aktivera enhet

[ctx: #13376]
en: Volume
sv_se: Volym

[ctx: #13377]
en: Default view mode
sv_se: Standard vyläge

[ctx: #13378]
en: Default brightness
sv_se: Standard ljusstyrka

[ctx: #13379]
en: Default contrast
sv_se: Standard kontrast

[ctx: #13380]
en: Default gamma
sv_se: Standard gamma

[ctx: #13381]
en: Resume video
sv_se: Återuppta video

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
sv_se: Röst förvr. - Port 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
sv_se: Röst förvr. - Port 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
sv_se: Röst förvr. - Port 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
sv_se: Röst förvr. - Port 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
sv_se: Använd tidsbaserad sökning

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
sv_se: Spårnamnsmall - höger sida

[ctx: #13388]
en: Preset
sv_se: Förinställning

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
sv_se: Det finns inga förinställningar för den här visualiseringen

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
sv_se: Det finns inga inställningar tillgängliga[CR]för denna visualisering

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
sv_se: Mata ut/Mata in

[ctx: #13393]
en: Calculate size
sv_se: Beräkna storlek

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
sv_se: Beräknar mappstorlek

[ctx: #13395]
en: Video settings
sv_se: Videoinställningar

[ctx: #13396]
en: Audio settings
sv_se: Ljudinställningar

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
sv_se: Aktivera undertexter

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
sv_se: Genvägar

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
sv_se: Ignorera engelska objektord vid sorteringen

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
sv_se: Övertona låtövergångar på låtar i samma album

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
sv_se: Bläddra efter {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
sv_se: Visa spårposition

[ctx: #13403]
en: Clear default
sv_se: Rensa standard

[ctx: #13404]
en: Resume
sv_se: Återuppta

[ctx: #13405]
en: Get thumb
sv_se: Hämta miniatyrbild

[ctx: #13406]
en: Picture information
sv_se: Bildinformation

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
sv_se: {0:s} förinställningar

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
sv_se: (IMDb användarbetyg)

[ctx: #13409]
en: Top 250
sv_se: Topp 250

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
sv_se: Lyssna på Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
sv_se: Lägsta fläkthastighet

[ctx: #13412]
en: Play from here
sv_se: Spela härifrån

[ctx: #13413]
en: Downloading
sv_se: Hämtar

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
sv_se: Visa låt och albumartister

[ctx: #13415]
en: Render method
sv_se: Renderingsmetod

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
sv_se: Autodetektera

[ctx: #13417]
en: Allow use DXVA Video Super Resolution
sv_se: Tillåt användning av DXVA Super upplösning

[ctx: #13418]
note: Setting Player / Video
en: Use high precision processing
sv_se: Använd bearbetning med hög precision

[ctx: #13419]
en: Software
sv_se: Mjukvara

[ctx: #13420]
en: Remove safely
sv_se: Säker borttagning

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
sv_se: Starta bildspel här

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
sv_se: Kom ihåg för denna sökväg

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
sv_se: Tillåt hårdvaruacceleration - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
sv_se: Tillåt hårdvaruacceleration - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
sv_se: Tillåt hårdvaruacceleration - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
sv_se: Tillåt hårdvaruacceleration - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
sv_se: Tillåt hårdvaruacceleration - VTB-avkodare

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
sv_se: Tillåt användning av DRM PRIME-avkodare

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
sv_se: Pixelskuggning

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
sv_se: Tillåt hårdvaruacceleration - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
sv_se: Spela nästa video automatiskt

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
sv_se: Spela endast denna

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
sv_se: Aktivera HQ-skalare för skalning över

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
sv_se: Föredra VDPAU videomixer

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
sv_se: Tillåt hårdvaruaccelerering med DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
sv_se: Tillåt hårdvaruacceleration - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
sv_se: Tillåt hårdvaruacceleration - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
sv_se: Använd MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
sv_se: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvaruaccelerering av MPEG-(1/2) kodekar. Ifall den är inaktiverad kommer CPU:n att användas istället. Äldre Radeon-kort har en tendens att ge upphov till segmenteringsfel vid aktivering.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
sv_se: Använd MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
sv_se: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvaruaccelerering till MPEG-4 kodeken. Ifall den är inaktiverad kommer CPU:n att användas istället. Viss ION-hårdvara kan skapa problem vid aktivering.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
sv_se: Använd VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
sv_se: Aktivera för att använda hårdvaruacceleration för kodekar baserade på VC-1. Om avaktiverad kommer CPU:n att användas istället. AMD-hårdvara med VDPAU kan inte avkoda VC-1 Simple.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
sv_se: Använd MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
sv_se: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvaruaccelerering till MPEG-(1 / 2) kodekar. Ifall den är inaktiverad kommer CPU:n att användas istället. Vissa MPEG-2 filmer kan uppvisa gröna artefakter.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
sv_se: Använd MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
sv_se: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvaruaccelerering till MPEG-4 kodek. Ifall den är inaktiverad kommer CPU:n att användas istället.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
sv_se: Använd VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
sv_se: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvaruaccelerering för kodekar baserade på VC-1. Om avaktiverad kommer CPU:n att användas istället. Särskilt VC-1 Interlaced kraschar allvarligt på Intel-hårdvara.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
sv_se: Använd VP8 VAAPI

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
sv_se: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvaruaccelerering för VP8-kodeken. Om avaktiverad, kommer CPU:n att användas istället.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
sv_se: Använd VP9 VAAPI

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
sv_se: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvaruaccelerering för VP9-kodeken. Om avaktiverad, kommer CPU:n att användas istället.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
sv_se: Föredra VAAPI renderingsmetod

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
sv_se: Använd HEVC VAAPI

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
sv_se: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvaruaccelerering för HEVC-kodeken. Om avaktiverad, kommer CPU:n att användas istället.

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
sv_se: Detta alternativ växlar mellan 'direct-to-plane' och EGL renderingsmetoder.

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
sv_se: Obegränsad / 1080 (>30Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
sv_se: Använd AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
sv_se: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvaruaccelerering för AV1-kodeken. Om avaktiverad, kommer CPU:n att användas istället.

[ctx: #13505]
en: Resample quality
sv_se: Omsamplingskvalitet

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
sv_se: Låg (snabb)

[ctx: #13508]
en: High
sv_se: Hög

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
sv_se: Mycket hög (långsam)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
sv_se: Synkronisera uppspelning till skärmen

[ctx: #13511]
en: Choose art
sv_se: Välj bilder

[ctx: #13512]
en: Current art
sv_se: Nuvarande bild

[ctx: #13513]
en: Remote art
sv_se: Fjärrbild

[ctx: #13514]
en: Local art
sv_se: Lokal bild

[ctx: #13515]
en: No art
sv_se: Ingen bild

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
sv_se: Lägg till bildtyp

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
sv_se: Gränsvärde för pitchkorrigering

[ctx: #13519]
en: Embedded art
sv_se: Inbäddad konst

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
sv_se: Inbäddad fanart

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
sv_se: Välj bildtyp

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
sv_se: Dela upp album i enskilda skivor

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
sv_se: När aktiverad, när ett album med flera skivor öppnas visas skivorna som individuella objekt istället för att visa alla låtar. När en skiva sedan öppnas visas alla låtar på den skivan.

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
sv_se: Använd ursprungliga utgivningsdatum av album för år

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
sv_se: När det är aktiverat, använd det ursprungliga utgivningsåret i stället för utgivningsåret för album (om tillgängligt).

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
sv_se: Fördröjning efter byte av uppdateringsfrekvens

[ctx: #13551]
en: Off
sv_se: Av

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
sv_se: {0:.1f} sekund

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
sv_se: {0:.1f} sekunder

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
sv_se: {0:d} Minut

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
sv_se: {0:d} Minuter

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
sv_se: Hoppa över steg

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
sv_se: Hoppa över fördröjning

[ctx: #13600]
en: Apple Remote
sv_se: Apple fjärrkontroll

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
sv_se: Tillåt att starta Kodi med fjärrkontrollen

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
sv_se: Sekvensfördröjningstid

[ctx: #13610]
en: Disabled
sv_se: Av

[ctx: #13612]
en: Universal remote
sv_se: Universell fjärrkontroll

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
sv_se: Harmony fjärrkontroll

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
sv_se: Apple fjärrkontrollsfel

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
sv_se: Stödet för Apple's fjärrkontroll kunde inte aktiveras.

[ctx: #14000]
en: Stack
sv_se: Slå samman

[ctx: #14001]
en: Unstack
sv_se: Slå isär

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
sv_se: Hämtar spellistefil...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
sv_se: Hämtar strömlista...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
sv_se: Bearbetar strömlista...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
sv_se: Hämtning av strömlista misslyckades

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
sv_se: Hämtning av spellista misslyckades

[ctx: #14009]
en: Games directory
sv_se: Spelmapp

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
sv_se: Autoväxla till miniatyrbilder baserat på

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
sv_se: Aktivera autoväxling till miniatyrbildsvy

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
sv_se: - Använd stora ikoner

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
sv_se: - Växla baserat på

[ctx: #14014]
en: - Percentage
sv_se: - Procent

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
sv_se: Inga filer och minst en miniatyrbild

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
sv_se: Minst en fil och miniatyrbild

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
sv_se: Procent av miniatyrbilder

[ctx: #14018]
en: View options
sv_se: Vyalternativ

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
sv_se: Ändra områdeskod 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
sv_se: Ändra områdeskod 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
sv_se: Ändra områdeskod 3

[ctx: #14022]
en: Library
sv_se: Bibliotek

[ctx: #14023]
en: No TV
sv_se: Ingen TV

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
sv_se: Ange din närmsta stora tätort

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
sv_se: Video/Ljud/DVD-cache - Hårddisk

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
sv_se: Videocache - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
sv_se: Videocache - Lokalt nätverk

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
sv_se: Videocache - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
sv_se: Ljudcache - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
sv_se: Ljudcache - Lokalt nätverk

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
sv_se: Ljudcache - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
sv_se: DVD-cache - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
sv_se: Lokalt nätverk

[ctx: #14036]
en: Services
sv_se: Tjänster

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
sv_se: DVD-cache - Lokalt nätverk

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
sv_se: Nätverksinställningar ändrade

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
sv_se: En omstart krävs för att ändra nätverksinställningarna. Vill du starta om nu?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
sv_se: Begränsning av bandbredd för internetanslutning

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
sv_se: - Stäng av under uppspelning

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
sv_se: {0:d} sek

[ctx: #14051]
en: Time format
sv_se: Tidsformat

[ctx: #14052]
en: Date format
sv_se: Datumformat

[ctx: #14053]
en: GUI filters
sv_se: Gränsnittsfilter

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
sv_se: Använd bakgrundsskanning

[ctx: #14056]
en: Stop scan
sv_se: Stoppa skanning

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
sv_se: Inte möjligt medan du skannar efter mediainfo

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
sv_se: Filmbruseffekt

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
sv_se: Sök efter miniatyrbilder på fjärrutdelningar

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
sv_se: Cache för okänd typ - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
sv_se: Ange användarnamn för

[ctx: #14063]
en: Date & time
sv_se: Datum & tid

[ctx: #14064]
en: Set date
sv_se: Sätt datum

[ctx: #14065]
en: Set time
sv_se: Sätt klockslag

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
sv_se: Ange tiden i 24-timmarsformat TT:MM

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
sv_se: Ange datumet i formatet DD/MM/ÅÅÅÅ

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
sv_se: Ange IP-adress

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
sv_se: Tillämpa dessa inställningarna nu?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
sv_se: Tillämpa inställningar nu

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
sv_se: Tillåt namnbyte och radering av filer

[ctx: #14074]
en: Set timezone
sv_se: Sätt tidszon

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
sv_se: Använd sommartid

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
sv_se: Lägg till i favoriter

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
sv_se: Ta bort från favoriter

[ctx: #14078]
en: Colours
sv_se: Färger

[ctx: #14081]
en: File lists
sv_se: Fillistor

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
sv_se: Använd helskärmsfönster

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
sv_se: Lägg till låtar i kö vid val

[ctx: #14086]
en: Playback
sv_se: Uppspelning

[ctx: #14087]
en: Discs
sv_se: Skivor

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
sv_se: Spela DVD-skivor automatiskt

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
sv_se: Teckensnitt

[ctx: #14090]
en: International
sv_se: Internationellt

[ctx: #14091]
en: Character set
sv_se: Teckenuppsättning

[ctx: #14092]
en: Logging
sv_se: Loggning

[ctx: #14093]
en: Security
sv_se: Säkerhet

[ctx: #14094]
en: Devices
sv_se: Enheter

[ctx: #14095]
en: Power saving
sv_se: Energialternativ

[ctx: #14096]
en: Rip
sv_se: Rippa

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
sv_se: Åtgärd vid inmatning av ljud-CD

[ctx: #14098]
en: Play
sv_se: Spela

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
sv_se: Mata ut skivan när rippningen är klar

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
sv_se: Avbryt CD-rippning

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
sv_se: Bearbetar

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
sv_se: Blu-ray uppspelningsläge

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
sv_se: Spela huvudfilm

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
sv_se: Visa förenklad meny

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
sv_se: Temperaturenhet

[ctx: #14106]
en: Speed unit
sv_se: Hastighetsenhet

[ctx: #14107]
en: Time format
sv_se: Tidsformat

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
sv_se: Använd 12/24-timmarsformat

[ctx: #14109]
en: Short date format
sv_se: Kort datumformat

[ctx: #14110]
en: Long date format
sv_se: Långt datumformat

[ctx: #14111]
en: Events
sv_se: Händelser

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
sv_se: Aktivera händelseloggning

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
sv_se: Aktivera aviserad händelseloggning

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
sv_se: Visa händelselogg

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
sv_se: Grundläggande

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
sv_se: Varning

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
sv_se: Fel

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
sv_se: Nivå: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
sv_se: Visa högre nivåer

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
sv_se: Blu-ray regionskod

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
sv_se: Inmatning

[ctx: #14126]
en: Whitelist
sv_se: Vitlista

[ctx: #14127]
en: Allow 3:2 pulldown refresh rates
sv_se: Tillåt 3:2 pulldown uppdateringsfrekvens

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
sv_se: Tillåt dubbel uppdateringsfrekvens

[ctx: #14200]
en: Player
sv_se: Spelare

[ctx: #14201]
en: Player settings
sv_se: Spelarinställningar

[ctx: #14202]
en: Library
sv_se: Bibliotek

[ctx: #14203]
en: Library settings
sv_se: Biblioteksinställningar

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
sv_se: PVR & Live-TV

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
sv_se: PVR & Live-TV -inställningar

[ctx: #14206]
en: Interface
sv_se: Gränssnitt

[ctx: #14207]
en: Interface settings
sv_se: Gränssnittsinställningar

[ctx: #14208]
en: Service settings
sv_se: Tjänsteinställningar

[ctx: #14209]
en: System settings
sv_se: Systeminställningar

[ctx: #14210]
en: Profile settings
sv_se: Profilinställningar

[ctx: #14212]
en: Media settings
sv_se: Mediainställningar

[ctx: #14215]
en: Videos
sv_se: Videor

[ctx: #14216]
en: Music
sv_se: Musik

[ctx: #14217]
en: Pictures
sv_se: Bilder

[ctx: #14218]
en: Language
sv_se: Språk

[ctx: #14219]
en: Databases
sv_se: Databaser

[ctx: #14220]
en: Display
sv_se: Skärm

[ctx: #14221]
en: Audio
sv_se: Ljud

[ctx: #14222]
en: Regional
sv_se: Plats

[ctx: #14223]
en: Control
sv_se: Kontroll

[ctx: #14224]
en: Startup
sv_se: Uppstart

[ctx: #14225]
en: Network Control
sv_se: Nätverkskontroll

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
sv_se: Hantera källor

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
sv_se: Uppstartsinställningar

[ctx: #14230]
en: Actions
sv_se: Åtgärder

[ctx: #14231]
en: Processing
sv_se: Bearbetning

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
sv_se: Stereoskopisk 3D

[ctx: #14233]
en: Teletext
sv_se: Text-tv

[ctx: #14235]
en: Download Services
sv_se: Hämtningstjänster

[ctx: #14236]
en: Video Library
sv_se: Videobibliotek

[ctx: #14237]
en: Music Library
sv_se: Musikbibliotek

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
sv_se: Listor och Vyer

[ctx: #14242]
en: Videos...
sv_se: Videor...

[ctx: #14243]
en: Music...
sv_se: Musik...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
sv_se: Bilder...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
sv_se: Uppdatera biblioteket vid uppstart

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
sv_se: Dölj status för biblioteksuppdateringar

[ctx: #14247]
en: Clean library
sv_se: Städa bibliotek

[ctx: #14248]
en: Export library
sv_se: Exportera bibliotek

[ctx: #14249]
en: Import library
sv_se: Importera bibliotek

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
sv_se: Ljudavkodare

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
sv_se: Ljud genomströmning

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
sv_se: Vila / Stäng av

[ctx: #14256]
en: Wake
sv_se: Väcka

[ctx: #14260]
en: Debug
sv_se: Felsök

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
sv_se: Konfigurera skal...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
sv_se: Enhetsformat

[ctx: #14271]
en: Region default format
sv_se: Plats standardformat

[ctx: #14275]
en: Application control
sv_se: Applikationskontroll

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
sv_se: Tillåt fjärrstyrning från program på detta system

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
sv_se: Tillåt fjärrstyrning från program på andra system

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
sv_se: Kanaler

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
sv_se: Ikoner

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
sv_se: Uppdateringar

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
sv_se: {0:d} Objekt misslyckades med att exporteras

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
sv_se: Källan otillgänglig

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
sv_se: Vad vill du göra med mediaobjekt från {0:s}

[ctx: #15014]
en: Keep
sv_se: Behåll

[ctx: #15015]
en: Remove
sv_se: Ta bort

[ctx: #15016]
en: Games
sv_se: Spel

[ctx: #15019]
en: Add
sv_se: Lägg till

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
sv_se: Tillgängliga lägen

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
sv_se: Aktiva lägen

[ctx: #15052]
en: Password
sv_se: Lösenord

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
sv_se: Rensa aktiva lägen

[ctx: #15067]
en: Close
sv_se: Stäng

[ctx: #15100]
en: Library
sv_se: Bibliotek

[ctx: #15101]
en: Database
sv_se: Databas

[ctx: #15102]
en: * All albums
sv_se: * Alla album

[ctx: #15103]
en: * All artists
sv_se: * Alla artister

[ctx: #15104]
en: * All songs
sv_se: * Alla låtar

[ctx: #15105]
en: * All genres
sv_se: * Alla genrer

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
sv_se: Inbyggt skal

[ctx: #15107]
en: Buffering...
sv_se: Buffrar...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
sv_se: Gränssnittsljud

[ctx: #15109]
en: Skin default
sv_se: Skalets standardvärde

[ctx: #15110]
en: Larger font size
sv_se: Större teckensnittsstorlek

[ctx: #15111]
en: Theme
sv_se: Tema

[ctx: #15112]
en: Default theme
sv_se: Standardtema

[ctx: #15207]
en: Connected
sv_se: Ansluten

[ctx: #15208]
en: Not connected
sv_se: Inte ansluten

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
sv_se: Spela upp med...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
sv_se: Använd utjämnad A/V-synkronisering

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
sv_se: Dölj filnamn i miniatyrbildsvyn

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
sv_se: Spela i festläge

[ctx: #15217]
note: Label for actions associated with favourites
en: Action
sv_se: Åtgärd

[ctx: #15218]
note: Label for an action associated with a favourite.
en: Play media
sv_se: Spela upp mediat

[ctx: #15219]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Show picture
sv_se: Visa bild

[ctx: #15220]
note: Label for an action associated with a favourite. Placeholder will be filled with the name of the window the favourite's content will be displayed in.
en: Show content in "{}"
sv_se: Visa innehåll i "{}"

[ctx: #15221]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute script
sv_se: Kör skript

[ctx: #15222]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute Android app
sv_se: Kör Android-appen

[ctx: #15223]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute add-on
sv_se: Kör tillägget

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
sv_se: Annan / Okänd

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
sv_se: Leverantör

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
sv_se: Sökväg hittades inte eller är ogiltig

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
sv_se: Kunde inte ansluta till nätverksservern

[ctx: #15302]
en: No servers found
sv_se: Inga servrar funna

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
sv_se: Arbetsgruppen hittades inte

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
sv_se: Öppnar flersökvägskälla

[ctx: #15311]
en: Path:
sv_se: Sökväg:

[ctx: #15312]
note: Game settings category name
en: Achievements
sv_se: Prestationer

[ctx: #15313]
note: Group label for Achievements category in game settings
en: Login to RetroAchievements
sv_se: Logga in på RetroAchievements

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
sv_se: Spara

[ctx: #15315]
note: Caption for "Save" button in the in-game savestate manager
en: Save progress to a new save file
sv_se: Spara spel i ny fil

[ctx: #15316]
note: Label for savestates created automatically by "Autosave" function
en: Autosave
sv_se: Automatisk sparning

[ctx: #16000]
en: General
sv_se: Allmänt

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
sv_se: Internetsökning

[ctx: #16003]
en: Player
sv_se: Spelare

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
sv_se: Spela media från skiva

[ctx: #16008]
en: Enter new title
sv_se: Ange ny titel

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
sv_se: Ange filmens titel

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
sv_se: Ange profilens namn

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
sv_se: Ange albumets namn

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
sv_se: Ange spellistans namn

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
sv_se: Ange nytt filnamn

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
sv_se: Ange mappnamn

[ctx: #16015]
en: Enter directory
sv_se: Ange mapp

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
sv_se: Tillgängliga alternativ: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
sv_se: Ange söksträng

[ctx: #16018]
en: None
sv_se: Ingen

[ctx: #16019]
en: Auto select
sv_se: Autoval

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
sv_se: Avfläta

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
sv_se: Bob - Inventerad

[ctx: #16023]
en: Choose operator
sv_se: Välj operatör

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
sv_se: Avbryter...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
sv_se: Ange artistens namn

[ctx: #16026]
en: Playback failed
sv_se: Uppspelning misslyckades

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
sv_se: Ett eller flera objekt misslyckades att spelas upp. Se loggen för mer information om det här meddelandet.

[ctx: #16028]
en: Enter value
sv_se: Ange värde

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
sv_se: Se loggen för mer information om det här meddelandet.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
sv_se: Festläge avbrutet.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
sv_se: Inga matchande låtar i biblioteket.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
sv_se: Kunde inte initiera databasen.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
sv_se: Kunde inte öppna databasen.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
sv_se: Kunde inte ta emot låtar från databasen.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
sv_se: Spellista för festläge

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
sv_se: Avfläta (halv)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
sv_se: Avfläta video

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
sv_se: Avflätningsmetod

[ctx: #16039]
en: Off
sv_se: Av

[ctx: #16041]
en: On
sv_se: På

[ctx: #16100]
en: All videos
sv_se: Alla videor

[ctx: #16101]
en: Unwatched
sv_se: Osedda

[ctx: #16102]
en: Watched
sv_se: Sedda

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
sv_se: Markera som sedd

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
sv_se: Markera som osedd

[ctx: #16105]
en: Edit title
sv_se: Ändra titel

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
sv_se: Hantera...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
sv_se: Ändra sorteringstitel

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
sv_se: Operationen avbröts

[ctx: #16201]
en: Copy failed
sv_se: Kopieringen misslyckades

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
sv_se: Kopieringen av en eller flera filer misslyckades. Se loggen för mer information om det här meddelandet.

[ctx: #16203]
en: Move failed
sv_se: Flytt misslyckades

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
sv_se: Flyttningen av en eller flera filer misslyckades. Se loggen för mer information om det här meddelandet.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
sv_se: Radering misslyckades

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
sv_se: Raderingen av en eller flera filer misslyckades. Se loggen för mer information om det här meddelandet.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
sv_se: Pixelera

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
sv_se: Jämna ut

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
sv_se: Visar spelets pixlar utan några förändringar.

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
sv_se: Döljer pixlarnas ojämna kanter genom att göra en jämn toning mellan intilliggande pixlar.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
sv_se: Videoskalningsmetod

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
sv_se: Närmaste granne

[ctx: #16302]
en: Bilinear
sv_se: Bilinjär

[ctx: #16303]
en: Bicubic (B-Spline)
sv_se: Bikubisk (B-Spline)

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
sv_se: Bikubisk (mjukvara)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
sv_se: Lanczos (mjukvara)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
sv_se: Sinc (mjukvara)

[ctx: #16310]
en: Temporal
sv_se: Temporär

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
sv_se: Temporär / Rymdlig

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
sv_se: VDPAU - Bullerreducering

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
sv_se: VDPAU - Skärpa

[ctx: #16314]
en: Bicubic (Mitchell)
sv_se: Bikubisk (Mitchell)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
sv_se: Lanczos3 - Optimerad

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
sv_se: Temporär (halv)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
sv_se: Temporär / Rymdlig (halv)

[ctx: #16321]
en: Bicubic (Catmull-Rom)
sv_se: Bikubisk (Catmull-Rom)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
sv_se: Spline36 - Optimerad

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
sv_se: Mjukvara - Mixa

[ctx: #16326]
en: Bicubic (0,0.75)
sv_se: Bikubisk (0,0.75)

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
sv_se: VAAPI - Rörelseanpassad

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
sv_se: VAAPI - Rörelsekompenserad

[ctx: #16330]
en: Bicubic (0,1.)
sv_se: Bikubisk (0,1.)

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
sv_se: Bob (halv)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
sv_se: IMX - Avancerad (halv)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
sv_se: IMX - Avancerad

[ctx: #16400]
en: Post-processing
sv_se: Efterbearbetning

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
sv_se: Visa timeout för viloläge

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
sv_se: {0:d} timmar

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
sv_se: {0:d} dagar

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
sv_se: Byt till kanal

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
sv_se: Separera söktermer med hjälp av AND, OR och/eller NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
sv_se: eller använd fraser för att få en exakt träff, som "The wizard of Oz".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
sv_se: Hitta liknande

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
sv_se: Importera guider från klienter

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
sv_se: PVR ströminformation

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
sv_se: Mottagarenhet

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
sv_se: Enhetsstatus

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
sv_se: Signalkvalitet

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
sv_se: PVR-backend

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
sv_se: Gratiskanaler

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
sv_se: Fixerad

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
sv_se: Kryptering

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
sv_se: Inspelningar

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
sv_se: Mapp med kanalikoner

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
sv_se: Kanaler

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
sv_se: Dold

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
sv_se: TV-kanaler

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
sv_se: Radiokanaler

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
sv_se: Kommande inspelningar

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
sv_se: Lägg till tidtagare...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
sv_se: Inga sökresultat

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
sv_se: Inga guideposter

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
sv_se: Kanal

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
sv_se: Nu

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
sv_se: Nästa

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
sv_se: Tidslinje

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
sv_se: Det finns redan en tidtagare för denna händelse

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
sv_se: Visa signalkvalitet

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
sv_se: Stöds inte av den PVR-backend du använder.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
sv_se: Är du säker på att dölja denna kanal?

[ctx: #19040]
en: Timers
sv_se: Tidtagare

[ctx: #19041]
note: Label for button to refresh the channel logos
en: Refresh channel logos
sv_se: Uppdatera kanallogotyper

[ctx: #19042]
note: label for PVR backend number of channel groups in system information's PVR section
en: Channel Groups
sv_se: Kanalgrupper

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
sv_se: Inspelning

[ctx: #19046]
en: New channel
sv_se: Ny kanal

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
sv_se: Programinformation

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
sv_se: Grupphanterare

[ctx: #19049]
en: Show channel
sv_se: Visa kanal

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
sv_se: Visa synliga kanaler

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
sv_se: Visa dolda kanaler

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
sv_se: Flytta kanal till:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
sv_se: Inspelningsinformation

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
sv_se: Dölj kanal

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
sv_se: Ingen information tillgänglig

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
sv_se: Ny tidtagare

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
sv_se: Tidtagare inaktiverad

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
sv_se: Tidtagare aktiverad

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
sv_se: Avsluta inspelning

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
sv_se: Ta bort tidtagare

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
sv_se: Lägg till tidtagare

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
sv_se: Sortera efter: Kanal

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
sv_se: Första programmet

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
sv_se: Senaste programmet

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
sv_se: Tidtagarinställningar

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
sv_se: Kanallogos

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
sv_se: Denna händelse spelas redan in.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
sv_se: Inspelningsinställningar

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
sv_se: Nuvarande program

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
sv_se: Uppdateringsintervall

[ctx: #19072]
note: Dialog warning text for invalid timer setting
en: In order to add/update a timer the end date and time must be greater than the start date and time.
sv_se: För att lägga till/uppdatera en tidtagare måste slutdatum och tid vara större än startdatum och tid.

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
sv_se: Fördröjning vid kanalbyte

[ctx: #19074]
en: Active
sv_se: Aktiv

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
sv_se: Namn

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
sv_se: Mapp

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
sv_se: Dölj avstängda

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
sv_se: Kanal

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
sv_se: Veckodagar

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
sv_se: Börja

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
sv_se: Slut

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
sv_se: Prioritet

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
sv_se: Livstid

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
sv_se: Första dagen

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
sv_se: Okänd kanal {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
sv_se: Direktinspelningsåtgärd

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
sv_se: Spela in nuvarande serie (om guidedata finns)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
sv_se: Spela in under begränsad tid (Direktinspelningstid)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
sv_se: Fråga vad som ska ske

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
sv_se: Spelar in de nästkommande {0:d} minuterna

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
sv_se: Spela in aktuellt serie ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
sv_se: Spela in nästa serie ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
sv_se: Direktinspelning: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
sv_se: Skapande av tidtagare misslyckades. Osupporterad tidtagare typ.

[ctx: #19095]
note: error message displayed in case adding a timer rule failed because no suitable epg-based timer rule type could be found.
en: Timer rule creation failed. Unsupported timer type.
sv_se: Skapandet av timer-regel misslyckades. Timertypen stöds inte.

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
sv_se: "Smart val"

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
sv_se: Ange namnet för tidtagaren

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
sv_se: Varning!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
sv_se: Tjänst

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
sv_se: Leverantör

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
sv_se: Vänligen byt till en annan kanal.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
sv_se: Gå till kanal

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
sv_se: Ange mappnamnet för inspelningen

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
sv_se: Välj en kanal

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
sv_se: Nästa inspelning på

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
sv_se: kl.

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
sv_se: Bildfrekvensreserv

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
sv_se: Ta bort den här inspelningen?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
sv_se: Ta bort alla inspelningar i den här mappen?

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
sv_se: Adress

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
sv_se: Diskstorlek

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
sv_se: Sök efter kanaler

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
sv_se: Kan inte använda PVR-funktioner under pågående sökning.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
sv_se: På vilken backend vill du söka?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
sv_se: Klientnummer

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
sv_se: Undvik repeteringar

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
sv_se: Tidtagaren spelar fortfarande in. Är du säker på att ta bort tidtagaren?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
sv_se: Endast okodade kanaler

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
sv_se: Ignorera nuvarande tidtagare

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
sv_se: Ignorera nuvarande inspelningar

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
sv_se: Starttid

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
sv_se: Sluttid

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
sv_se: Startdatum

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
sv_se: Slutdatum

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
sv_se: Minsta speltid

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
sv_se: Största speltid

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
sv_se: Inkludera okända genrer

[ctx: #19133]
en: Search string
sv_se: Söksträng

[ctx: #19134]
en: Include description
sv_se: Inkludera beskrivning

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
sv_se: Skiftlägeskänslig

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
sv_se: Kanal otillgänglig

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
sv_se: Inga grupper definierade. Vänligen skapa en grupp först

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
sv_se: Tidtagarregler

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
sv_se: Namnet på den nya gruppen

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
sv_se: Sök...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
sv_se: Grupp

[ctx: #19142]
en: Search guide
sv_se: Sökguide

[ctx: #19143]
en: Group management
sv_se: Grupphantering

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
sv_se: Inga grupper definierade

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
sv_se: Grupperad

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
sv_se: Grupper

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
sv_se: Om du vill ställa in livslängden för denna inspelning till {0:d} dagar, upphör genast inspelningen, vilket kan resultera i omedelbar radering av inspelningen. Fortsätt ändå?

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
sv_se: Kanal

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
sv_se: Må

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
sv_se: Ti

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
sv_se: On

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
sv_se: To

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
sv_se: Lö

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
sv_se: Sö

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
sv_se: från

[ctx: #19157]
en: Next recording
sv_se: Nästa inspelning

[ctx: #19158]
en: Currently recording
sv_se: Nuvarande inspelning

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
sv_se: från

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
sv_se: till

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
sv_se: när som helst

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
sv_se: Inspelning aktiv

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
sv_se: Inspelningar

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
sv_se: Byt

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
sv_se: PVR-information

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
sv_se: Skanna efter saknade ikoner

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
sv_se: Borttagna- och återställbara inspelningar

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
sv_se: Dölj rutan med videoinformation

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
sv_se: Växla till helskärm

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
sv_se: Direktinspelningstid

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
sv_se: TV-kanalgrupper

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
sv_se: Radiokanalgrupper

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
sv_se: Standardtid för utfyllnad vid start

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
sv_se: Standardtid för utfyllnad vid slut

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
sv_se: Uppspelning

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
sv_se: Visa kanalinformation vid kanalbyten

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
sv_se: Borttagen

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
sv_se: TV-kanaler

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
sv_se: Meny / OSD

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
sv_se: Kommande dagar att visa

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
sv_se: Radiokanaler

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
sv_se: Ta bort inspelningar

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
sv_se: Rensa data

[ctx: #19186]
note: message box text for pvr data reset confirmation
en: All selected data will be cleared. Some information cannot be restored from the clients afterwards. Proceed anyway?
sv_se: All markerad data kommer rensas. En del information kan inte återställas via klienterna efteråt. Vill du fortsätta?

[ctx: #19187]
note: progress dialog text shown while purging pvr data
en: Clearing data.
sv_se: Rensar data.

[ctx: #19188]
note: message box text for epg data reset confirmation
en: All guide data will be cleared. Are you sure?
sv_se: All din guide-data kommer att rensas. Är du säker?

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
sv_se: PVR-backend tillåter inte att spela in denna händelse.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
sv_se: Spela programmet

[ctx: #19191]
en: PVR service
sv_se: PVR-tjänst

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
sv_se: Inget av de anslutna PVR-backendsystemen stödjer kanalsökning.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
sv_se: Fortsätt?

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
sv_se: Fördröj markering av senast visad

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
sv_se: Specifika åtgärder för PVR-klient

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
sv_se: Inspelning startades på: {0:s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
sv_se: Inspelning avslutades på: {0:s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
sv_se: Kanalhanterare

[ctx: #19200]
en: Guide source:
sv_se: Guidekälla:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
sv_se: Kanalnamn:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
sv_se: Kanallogo:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
sv_se: Redigera kanal

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
sv_se: Ny kanal

[ctx: #19205]
en: Group management
sv_se: Grupphantering

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
sv_se: Aktivera guide:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
sv_se: Grupp:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
sv_se: Ange namnet på den nya kanalen

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
sv_se: Kodi virtuellt backend

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
sv_se: Klient

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
sv_se: Ta bort kanal

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
sv_se: Listan innehåller ändringar

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
sv_se: Välj backend

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
sv_se: Skriv in en giltig URL för den nya kanalen

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
sv_se: Påminnelser

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
sv_se: Alla radiokanaler

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
sv_se: Alla tv-kanaler

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
sv_se: Synlig

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
sv_se: Ogrupperade kanaler

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
sv_se: Kanaler i

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
sv_se: Inget PVR-tillägg kunde aktiveras. Kontrollera inställningarna eller se loggen för mer information.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
sv_se: Inspelning avbruten

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
sv_se: Inspelning schemalagd

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
sv_se: Inspelning startade

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
sv_se: Inspelning färdig

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
sv_se: Tidtagare borttagen

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
sv_se: Tidigare dagar att visa

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
sv_se: Förhindra uppdateringar under uppspelning

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
sv_se: Använd kanalordning från backend(s)

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
sv_se: Rensa sökresultat

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
sv_se: Visa en notifiering vid tidtagaruppdateringar

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
sv_se: Använd kanalnummer från backend

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
sv_se: PVR-hanteraren startar upp

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
sv_se: Läser in kanaler från klienter

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
sv_se: Läser in tidtagare från klienter

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
sv_se: Läser in inspelningar från klienter

[ctx: #19239]
note: label for PVR client creation progress control
en: Creating PVR clients
sv_se: Skapar PVR-klienter

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
sv_se: Klientprioriteringar

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
sv_se: Visa tidtagare

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
sv_se: Redigera tidtagare

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
sv_se: Redigera tidtagarregel

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
sv_se: Inaktivitetstid för backendsystemet

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
sv_se: Kommando för väckning

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
sv_se: Väck innan inspelning

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
sv_se: Väck dagligen

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
sv_se: Daglig väckningstid (TT:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
sv_se: Filtrera kanaler

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
sv_se: TV- och radiokanaler

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
sv_se: Uppdatera guideinformation

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
sv_se: Schemalägg guideuppdatering för denna kanal?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
sv_se: Guideuppdatering schemalagd för kanal

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
sv_se: Guideuppdatering misslyckades för kanal

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
sv_se: {0:d} schemalagd

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
sv_se: Avslutad

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
sv_se: Lås kanal

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
sv_se: Lås upp kanal

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
sv_se: Föräldrakontroll

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
sv_se: Varaktighet för upplåst läge

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
sv_se: Byt PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
sv_se: Föräldrakontroll. Ange PIN:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
sv_se: Felaktig PIN

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
sv_se: Den angivna PIN-koden var inkorrekt.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
sv_se: Föräldralås

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
sv_se: Föräldralås:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
sv_se: Dölj "Ingen information tillgänglig"-etiketter

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
sv_se: Förmarkera den spelade kanalen i listor

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
sv_se: Gruppera objekt

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
sv_se: Inga PVR-tillägg hittades

[ctx: #19272]
note: label for 'pvr configuration incomplete' information dialog text
en: To use PVR you need to install, enable and configure a PVR add-on. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
sv_se: För att använda PVR så behöver du installera, aktivera och konfigurera PVR-tillägget. Vänligen besök http://kodi.wiki/view/PVR för att lära dig mer.

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
sv_se: TV-guide

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
sv_se: Radioguide

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
sv_se: Konfliktvarning

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
sv_se: Konfliktfel

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
sv_se: Inspelningskonflikt

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
sv_se: Inspelningsfel

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
sv_se: PVR-klienter

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
sv_se: Klientspecifika inställningar

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
sv_se: Bekräfta kanalbyte genom att trycka "OK"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
sv_se: Nuvarande ikon

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
sv_se: Ingen ikon

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
sv_se: Välj ikon

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
sv_se: Bläddra efter ikon

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
sv_se: Sök efter kanalikoner

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
sv_se: Alla kanaler

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
sv_se: Datumväljare

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
sv_se: Dölj grupp

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
sv_se: Återskapa

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
sv_se: Ta bort permanent

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
sv_se: Ta bort allt permanent

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
sv_se: Radera alla borttagna inspelningar från papperskorgen? Denna operation val kan inte göras ogjort.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
sv_se: Radera denna borttagna inspelning från papperskorgen? Denna operation val kan inte göras ogjort.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
sv_se: Ta bort tidtagarregel

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
sv_se: Inget PVR-tillägg aktiverat

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
sv_se: Vertikala kanaler

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
sv_se: Horisontella kanaler

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
sv_se: Upphör

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
sv_se: Vertikala kanaler, ingen gruppväljare

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
sv_se: Horisontella kanaler, ingen gruppväljare

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
sv_se: Vill du spela in det markerade programmet eller växla till det aktuella programmet?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
sv_se: Stäng kanal-OSD efter kanalbyte

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
sv_se: Visa tidtagarregel

[ctx: #19305]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
sv_se: Tog bort missad PVR-påminnelse för '{0:s}' på kanal '{1:s}' vid '{2:s}'

[ctx: #19306]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
sv_se: Borttagen missad PVR-påminnelse för kanal '{0:s}' vid '{1:s}'

[ctx: #19307]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for [B]{0:s}[/B] on channel [B]{1:s}[/B] at [B]{2:s}[/B].
sv_se: Påminnelse för [B]{0:s}[/B] på kanal [B]{1:s}[/B] vid [B]{2:s}[/B].

[ctx: #19308]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for channel [B]{0:s}[/B] at [B]{1:s}[/B].
sv_se: Påminnelse för kanal [B]{0:s}[/B] vid [B]{1:s}[/B].

[ctx: #19309]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will schedule a recording...)
sv_se: (Autostängning av denna påminnelse kommer att schemalägga en inspelning...)

[ctx: #19310]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
sv_se: Schemalagd inspelning för automatisk stängd PVR-påminnelse för '{0:s}' på kanal '{1:s}' vid '{2:s}'

[ctx: #19311]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
sv_se: Schemalade inspelning för autostängd PVR-påminnelse för kanal '{0:s}' vid '{1:s}'

[ctx: #19312]
note: heading for pvr reminder notification dialog
en: PVR reminder
sv_se: PVR-påminnelse

[ctx: #19313]
note: pvr settings "reminder auto close delay" setting label
en: Automatically close reminder popup after
sv_se: Stäng påminnelse-popup automatiskt efter

[ctx: #19314]
note: pvr settings "schedule recording on reminder auto-close" setting label
en: Schedule recording when auto-closing the reminder popup
sv_se: Schemalägg inspelning vid autostängning av påminnelse-popup

[ctx: #19315]
note: generic 'backend order' label
en: Backend order
sv_se: Backend-ordning

[ctx: #19316]
note: pvr settings "Start all group channel numbers from 1" setting label
en: Start group channel numbers from 1
sv_se: Starta gruppkanalnummer från 1

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
sv_se: 12 timmar bakåt

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
sv_se: 12 timmar framåt

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
sv_se: Föregående grupp

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
sv_se: Nästa grupp

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
sv_se: Gruppväljare

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
sv_se: Första kanalen

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
sv_se: Spelar kanal

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
sv_se: Föregående kanal

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
sv_se: Program

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
sv_se: Navigera...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
sv_se: Radera sedda

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
sv_se: Radera alla sedda inspelningar i denna mapp?

[ctx: #19329]
note: label for PVR settings use backend channel numbers always
en: Allow backend channel numbers with more than one PVR add-on
sv_se: Tillåt kanalnummer från backend med fler än ett PVR-tillägg

[ctx: #19330]
note: pvr settings "switch to channel on reminder auto-close" setting label
en: Switch to channel when auto-closing the reminder popup
sv_se: Byt till kanal vid automatisk stängning av påminnelse-popup

[ctx: #19331]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will switch to channel...)
sv_se: (Automatisk stängning av denna påminnelse kommer att byta till kanalen...)

[ctx: #19332]
note: text for event log entry for logging auto channel switch for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
sv_se: Bytte till kanal för autostängd PVR-påminnelse för '{0:s}' på kanal '{1:s}' vid '{2:s}'

[ctx: #19333]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
sv_se: Bytte till kanal för automatisk stängd PVR-påminnelse för kanal '{0:s}' vid '{1:s}'

[ctx: #19334]
note: generic label for pvr providers used in different places
en: Providers
sv_se: Leverantörer

[ctx: #19335]
note: label for special PVR search window list item
en: New search...
sv_se: Ny sökning...

[ctx: #19336]
note: label for special PVR search window list item
en: Edit search...
sv_se: Redigera sökning...

[ctx: #19337]
note: label for special PVR search window list item
en: Saved searches
sv_se: Sparade sökningar

[ctx: #19338]
note: delete saved search confirmation message box text
en: Delete this saved search?
sv_se: Ta bort den här sparade sökningen?

[ctx: #19339]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore finished broadcasts
sv_se: Ignorera avslutade sändningar

[ctx: #19340]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore future broadcasts
sv_se: Ignorera framtida sändningar

[ctx: #19341]
note: label to ask user to save an EPG search
en: Save the current search?
sv_se: Spara den nuvarande sökningen?

[ctx: #19342]
note: "search not saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [not saved]
sv_se: [inte sparad]

[ctx: #19343]
note: "search saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [saved]
sv_se: [sparad]

[ctx: #19344]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to set a reminder for the selected programme or to switch to the current programme?
sv_se: Vill du ställa in en påminnelse för det valda programmet eller växla till det aktuella programmet?

[ctx: #19345]
note: settings label to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: PVR client add-ons
sv_se: Tillägg för PVR-klienten

[ctx: #19346]
note: help text for setting to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: Display and manage available PVR client add-ons.
sv_se: Visa och hantera tillgängliga tillägg för PVR-klienten.

[ctx: #19347]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does provide client-specific settings
en: None of the active PVR clients provide client-specific settings.
sv_se: Ingen av de aktiva PVR-klienterna tillhandahåller klientspecifika inställningar.

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
sv_se: Leverantör

[ctx: #19349]
note: label for 'by user preference' sort method
en: User preference
sv_se: Användarpreferens

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
sv_se: Annan / Okänd

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
sv_se: Film / Drama

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
sv_se: Deckare / Thriller

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
sv_se: Äventyr / Västern / Krig

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
sv_se: Science fiction / Fantasy / Skräck

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
sv_se: Komedi

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
sv_se: Såpa / Melodrama / Folksagor

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
sv_se: Romantik

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
sv_se: Seriöst / Klassiskt / Religiöst / Historisk film / drama

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
sv_se: Vuxenfilm / drama

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
sv_se: Nyheter / Aktuellt

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
sv_se: Nyheter / Väder-rapport

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
sv_se: Nyhetsmagasin

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
sv_se: Dokumentär

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
sv_se: Diskussion / Intervju / Debatt

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
sv_se: Program / Spelprogram

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
sv_se: Spelprogram / Frågesport / Tävling

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
sv_se: Varité

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
sv_se: Pratshow

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
sv_se: Sport

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
sv_se: Speciell händelse

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
sv_se: Sportmagasin

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
sv_se: Fotboll

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
sv_se: Lagsporter

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
sv_se: Friidrott

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
sv_se: Motorsport

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
sv_se: Vattensport

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
sv_se: Vintersporter

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
sv_se: Hästsport

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
sv_se: Kampsport

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
sv_se: Barn och ungdomsprogram

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
sv_se: Program för yngre

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
sv_se: Underhållningsprogram för 6 till 14

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
sv_se: Underhållningsprogram för 10 till 16

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
sv_se: Information / Utbildning / Skolprogram

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
sv_se: Tecknat / Dockor

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
sv_se: Musik / Balett / Dans

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
sv_se: Allvarlig / Klassisk musik

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
sv_se: Folk / Traditionell musik

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
sv_se: Musikal / Opera

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
sv_se: Balett

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
sv_se: Konst / Kultur

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
sv_se: Scenkonst

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
sv_se: Bild och form

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
sv_se: Populärkultur / Traditionell konst

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
sv_se: Litteratur

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
sv_se: Film / Bio

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
sv_se: Experimentell film / Video

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
sv_se: Sändning / Media

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
sv_se: Ny media

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
sv_se: Konst / Kulturmagasin

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
sv_se: Mode

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
sv_se: Social / Politik / Ekonomi

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
sv_se: Magasin / Rapporter / Dokumentär

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
sv_se: Ekonomi / Social rådgivning

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
sv_se: Anmärkningsvärda människor

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
sv_se: Utbildning / Vetenskap / Fakta

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
sv_se: Natur / Djur / Miljö

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
sv_se: Teknologi / Naturvetenskap

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
sv_se: Medicin / Fysiologi / Psykologi

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
sv_se: Utrikes länder / Expeditioner

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
sv_se: Social / Spirituell vetenskap

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
sv_se: Vidareutbildning

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
sv_se: Språk

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
sv_se: Fritid / Hobby

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
sv_se: Turism / Resa

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
sv_se: Hantverk

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
sv_se: Trafik

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
sv_se: Fitness & Hälsa

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
sv_se: Matlagning

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
sv_se: Reklam / Handel

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
sv_se: Trädgårdsskötsel

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
sv_se: Speciella kännetecken

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
sv_se: Originalspråk

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
sv_se: Svart & Vit

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
sv_se: Opublicerat

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
sv_se: Livesändning

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
sv_se: Deckare / Thriller

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
sv_se: Äventyr / Västern / Krig

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
sv_se: Science fiction / Fantasy / Skräck

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
sv_se: Komedi

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
sv_se: Såpa / Melodrama / Folksagor

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
sv_se: Romantik

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
sv_se: Allvarlig / Klassisk / Religiös / Historisk

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
sv_se: Vuxen

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
sv_se: Bekräfta avstängning

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
sv_se: Kanalguide

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
sv_se: Spela upp inspelning

[ctx: #19690]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR has scheduled a reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
sv_se: PVR har schemalagt en påminnelse för '{0:s}' på kanal '{1:s}' i {2:s}.

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
sv_se: PVR spelar för närvarande in '{0:s}' på kanal '{1:s}'.

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
sv_se: PVR kommer börja att spela in '{0:s}' på kanal '{1:s}' om {2:s}.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
sv_se: Daglig väckning på om {0:s}.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
sv_se: {0:d} minuter

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
sv_se: cirka en minut

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
sv_se: Tvinga avstängning

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
sv_se: Mapp för sparad musik

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
sv_se: Använd extern DVD-spelare

[ctx: #20002]
en: External DVD player
sv_se: Extern DVD-spelare

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
sv_se: Mapp för trainers

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
sv_se: Mapp för skärmdumpar

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
sv_se: Mapp för spellistor

[ctx: #20007]
en: Recordings
sv_se: Inspelningar

[ctx: #20008]
en: Screenshots
sv_se: Skärmdumpar

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
sv_se: Använd Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
sv_se: Musikspellistor

[ctx: #20012]
en: Video playlists
sv_se: Videospellistor

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
sv_se: Vill du starta spelet?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
sv_se: Sortera efter: Spellista

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
sv_se: Fjärrminiatyrbild

[ctx: #20016]
en: Current thumb
sv_se: Nuvarande miniatyrbild

[ctx: #20017]
en: Local thumb
sv_se: Lokal miniatyrbild

[ctx: #20018]
en: No thumb
sv_se: Ingen miniatyrbild

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
sv_se: Välj miniatyrbild

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
sv_se: Banderoll

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
sv_se: Affisch

[ctx: #20023]
en: Conflict
sv_se: Konflikt

[ctx: #20024]
en: Scan new
sv_se: Skanna nya

[ctx: #20025]
en: Scan all
sv_se: Skanna alla

[ctx: #20035]
en: Regional ({0:s})
sv_se: Lokal ({0:s})

[ctx: #20037]
en: Summary
sv_se: Översikt

[ctx: #20038]
en: Lock music window
sv_se: Lås musikfönster

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
sv_se: Lås videofönster

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
sv_se: Lås bildfönster

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
sv_se: Lås program & skriptfönster

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
sv_se: Lås filhanteraren

[ctx: #20043]
en: Lock settings
sv_se: Låsinställningar

[ctx: #20044]
en: Start fresh
sv_se: Starta på nytt

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
sv_se: Gå in i huvudläge

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
sv_se: Lämna huvudläge

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
sv_se: Skapa profil '{0:s}'?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
sv_se: Starta med nya inställningar eller kopiera från standard?

[ctx: #20049]
en: Best available
sv_se: Bästa möjliga

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
sv_se: Autoväxla mellan 16x9 och 4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
sv_se: Behandla sammmanslagna filer som en enda fil

[ctx: #20052]
en: Caution
sv_se: Varning

[ctx: #20053]
en: Left master mode
sv_se: Lämnade huvudläge

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
sv_se: Gick in i huvudläge

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
sv_se: Allmusic.com miniatyrbild

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
sv_se: Ta bort miniatyrbild

[ctx: #20058]
en: Add profile...
sv_se: Lägg till profil...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
sv_se: Hämta info för alla album

[ctx: #20060]
en: Media info
sv_se: Mediainfo

[ctx: #20061]
en: Separate
sv_se: Separata

[ctx: #20062]
en: Shares with default
sv_se: Utdelningar med standard

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
sv_se: Utdelningar med standard (endast läsning)

[ctx: #20064]
en: Copy default
sv_se: Kopiera standard

[ctx: #20065]
en: Profile picture
sv_se: Profilbild

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
sv_se: Låsinställningar

[ctx: #20067]
en: Edit profile
sv_se: Redigera profil

[ctx: #20068]
en: Profile lock
sv_se: Profillås

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
sv_se: Kunde inte skapa mapp

[ctx: #20070]
en: Profile directory
sv_se: Profilmapp

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
sv_se: Starta med nya mediakällor eller kopiera från standard?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
sv_se: Se till att vald mapp är skrivbar och att det nya mappnamnet är giltigt

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
sv_se: MPAA-ranking

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
sv_se: Mata in huvudkod

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
sv_se: Fråga efter huvudkod vid uppstart

[ctx: #20077]
en: Skin settings
sv_se: Skalinställningar

[ctx: #20078]
en: - no link set -
sv_se: - ingen länk satt -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
sv_se: Aktivera animeringar

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
sv_se: Inaktivera RSS under musikuppspelning

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
sv_se: Aktivera genvägsknappar

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
sv_se: Visa program i huvudmenyn

[ctx: #20083]
en: Show music information
sv_se: Visa musikinformation

[ctx: #20084]
en: Show weather information
sv_se: Visa väderinformation

[ctx: #20085]
en: Show system information
sv_se: Visa systeminformation

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
sv_se: Visa ledigt diskutrymme C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
sv_se: Visa ledigt diskutrymme E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
sv_se: Väderinformation

[ctx: #20089]
en: Drive space free
sv_se: Ledigt diskutrymme

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
sv_se: Ange namnet på en befintlig utdelning

[ctx: #20091]
en: Lock code
sv_se: Låskod

[ctx: #20092]
en: Load profile
sv_se: Läs in profil

[ctx: #20093]
en: Profile name
sv_se: Profilnamn

[ctx: #20094]
en: Media sources
sv_se: Mediakällor

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
sv_se: Mata in profilens låskod

[ctx: #20096]
en: Login screen
sv_se: Inloggningsskärm

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
sv_se: Hämtar albuminformation

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
sv_se: Hämtar information för album

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
sv_se: En CD eller låt kan inte rippas under uppspelning

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
sv_se: Huvudlås och inställningar

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
sv_se: Om man anger huvudkod aktiveras alltid huvudläget

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
sv_se: Spara ändringar till profil?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
sv_se: Gamla inställningar hittades. Vill du använda dessa?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
sv_se: Gamla mediakällor hittades. Vill du använda dem?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
sv_se: Separata (låsta)

[ctx: #20108]
en: Root
sv_se: Rot

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
sv_se: UPnP-inställningar

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
sv_se: Starta UPnP-klient automatiskt

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
sv_se: Senast inloggad: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
sv_se: Aldrig inloggad

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
sv_se: Profil {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
sv_se: Användarinloggning / Välj en profil

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
sv_se: Använd lås på inloggningsskärmen

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
sv_se: Ogiltig låskod.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
sv_se: Detta kräver att huvudlåset aktiveras. Vill du aktivera det nu?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
sv_se: Läser in programinformation

[ctx: #20121]
en: Party on!
sv_se: Festa på!

[ctx: #20122]
en: True
sv_se: Sant

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
sv_se: Blandar drinkar

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
sv_se: Fyller glasen

[ctx: #20125]
en: Logged on as
sv_se: Inloggad som

[ctx: #20126]
en: Log off
sv_se: Logga ut

[ctx: #20129]
en: Weave
sv_se: Våg

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
sv_se: Våg - Omvänd

[ctx: #20131]
en: Blend
sv_se: Blanda

[ctx: #20132]
en: Restart video
sv_se: Starta om film

[ctx: #20133]
en: Edit network location
sv_se: Redigera nätverksplats

[ctx: #20134]
en: Remove network location
sv_se: Ta bort nätverksplats

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
sv_se: Vill du skanna mappen?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
sv_se: Minnesenhet

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
sv_se: Monterade minnesenheten

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
sv_se: Kunde inte montera minnesenhet

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
sv_se: I port {0:d}, slot {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
sv_se: Lås skärmsläckare

[ctx: #20141]
en: Set
sv_se: Angiven

[ctx: #20142]
en: Username
sv_se: Användarnamn

[ctx: #20143]
en: Enter password for
sv_se: Ange lösenord för

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
sv_se: Avstängningstimer

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
sv_se: Avstängningsintervall (i minuter)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
sv_se: Startad, avstängning om {0:d}m

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
sv_se: Stäng av om 30 minuter

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
sv_se: Stäng av om 60 minuter

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
sv_se: Stäng av om 120 minuter

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
sv_se: Anpassad avstängningstimer

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
sv_se: Avbryt avstängningstimer

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
sv_se: Låsalternativ för {0:s}

[ctx: #20153]
en: Browse...
sv_se: Bläddra...

[ctx: #20154]
en: Summary information
sv_se: Sammanfattad information

[ctx: #20155]
en: Storage information
sv_se: Lagringsinformation

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
sv_se: Hårddiskinformation

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
sv_se: DVD-ROM-information

[ctx: #20158]
en: Network information
sv_se: Nätverksinformation

[ctx: #20159]
en: Video information
sv_se: Grafikinformation

[ctx: #20160]
en: Hardware information
sv_se: Hårdvaruinformation

[ctx: #20161]
en: Total
sv_se: Totalt

[ctx: #20162]
en: Used
sv_se: Använt

[ctx: #20163]
en: of
sv_se: av

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
sv_se: Låsning stöds inte

[ctx: #20165]
en: Not locked
sv_se: Inte låst

[ctx: #20166]
en: Locked
sv_se: Låst

[ctx: #20167]
en: Frozen
sv_se: Fryst

[ctx: #20168]
en: Requires reset
sv_se: Kräver omstart

[ctx: #20169]
en: Week
sv_se: Vecka

[ctx: #20170]
en: Line
sv_se: Linje

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
sv_se: Windowsnätverk (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
sv_se: XBMSP-server

[ctx: #20173]
en: FTP server
sv_se: FTP-server

[ctx: #20174]
en: FTPS server
sv_se: FTPS-server

[ctx: #20175]
en: UPnP server
sv_se: UPnP-server

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
sv_se: Visa videoinformation

[ctx: #20177]
en: Done
sv_se: Färdig

[ctx: #20180]
en: Symbols
sv_se: Symboler

[ctx: #20181]
en: Backspace
sv_se: Backsteg

[ctx: #20182]
en: Space
sv_se: Mellanslag

[ctx: #20183]
en: Reload skin
sv_se: Läs om skal

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
sv_se: Använd postervisning för tv-serier

[ctx: #20186]
en: Please wait
sv_se: Vänligen vänta

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
sv_se: Annonsera uppdateringar av bibliotek

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
sv_se: Aktivera automatisk rullning för handling & recension

[ctx: #20190]
en: Custom
sv_se: Anpassad

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
sv_se: Aktivera felsökningsloggning

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
sv_se: Hämta extrainformation under uppdatering

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
sv_se: Standardleverantör för albuminformation

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
sv_se: Standardleverantör för artistinformation

[ctx: #20195]
en: Change information provider
sv_se: Ändra informationsleverantör

[ctx: #20196]
en: Export music library
sv_se: Exportera musikbibliotek

[ctx: #20197]
en: Import music library
sv_se: Importera musikbibliotek

[ctx: #20198]
en: No artist found!
sv_se: Ingen artist hittades!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
sv_se: Hämtningen av artistinformation misslyckades

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
sv_se: Föredra information på nätet

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
sv_se: Med detta aktiverat kommer all information som hämtats för album och artister att visas istället för det som angivits i låttaggarna, som genrer, år, artist etc. Användbar om du har MusicBrainz-identifierare i dina låttaggar.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
sv_se: Leta efter externa undertexter

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
sv_se: Mapp för artistinformation

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
sv_se: Föredra albumbilder på nätet

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
sv_se: Om det inte finns något lokalt albumomslag, används bilder på nätet. Om varken eller finns tillgängligt, kommer de omslagsbilder som är inbäddade i musikfiler att användas

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
sv_se: Informationsmapp för filmuppsättning

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
sv_se: Använd artistnamn vid sortering efter artist

[ctx: #20240]
en: Android music
sv_se: Androidmusik

[ctx: #20241]
en: Android videos
sv_se: Android-videor

[ctx: #20242]
en: Android pictures
sv_se: Androidbilder

[ctx: #20243]
en: Android photos
sv_se: Androidfoton

[ctx: #20244]
en: Android apps
sv_se: Androidappar

[ctx: #20245]
en: Windows music library
sv_se: Windows musikbibliotek

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
sv_se: Windows videobibliotek

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
sv_se: Windows bildbibliotek

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
sv_se: Windows fotobibliotek

[ctx: #20249]
en: Windows documents
sv_se: Windows dokument

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
sv_se: Festa på! (videor)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
sv_se: Blandar drinkar (videor)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
sv_se: Fyller glasen (videor)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
sv_se: WebDAV-server (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
sv_se: WebDAV-server (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
sv_se: Första inloggningen, ändra din profil

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
sv_se: Zeroconf-utforskare

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
sv_se: Webbserver-katalog (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
sv_se: Webbserver-katalog (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
sv_se: Kunde inte skriva till mapp:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
sv_se: RSS-flöde (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
sv_se: RSS-flöde (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
sv_se: Sekundär DNS

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
sv_se: DHCP-server:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
sv_se: Skapa ny mapp

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
sv_se: Okänd eller integrerad (skyddad)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
sv_se: Videor - Bibliotek

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
sv_se: Sortera efter: ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
sv_se: Skanna filmer med {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
sv_se: Skanna musikvideor med {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
sv_se: Skanna tv-serier med {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
sv_se: Skanna artister med {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
sv_se: Skanna album med {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
sv_se: Alternativ för innehållsskanning

[ctx: #20323]
en: Movie plot
sv_se: Filmhandling

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
sv_se: Spela del...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
sv_se: Kalibreringsåterställning

[ctx: #20326]
note: Window screen calibration: ask to reset calibration settings
en: Do you want reset the calibration to their defaults for "{0:s}" resolution?
sv_se: Vill du återställa kalibreringen till dess standard för "{0:s}"-upplösningen?

[ctx: #20327]
note: Window screen calibration: the current calibration value
en: Current value: {}
sv_se: Nuvarande värde: {}

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
sv_se: Bläddra efter destination

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
sv_se: Filmerna ligger i separata mappar som matchar filmtiteln

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
sv_se: Använd mappnamn för sökningar

[ctx: #20331]
en: File
sv_se: Fil

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
sv_se: Använd fil- eller mappnamn i sökningar?

[ctx: #20333]
en: Set content
sv_se: Ange innehåll

[ctx: #20334]
en: Folder
sv_se: Mapp

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
sv_se: Leta i undermappar efter innehåll?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
sv_se: Lås upp källor

[ctx: #20337]
en: Actor
sv_se: Skådespelare

[ctx: #20338]
en: Movie
sv_se: Film

[ctx: #20339]
en: Director
sv_se: Regissör

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
sv_se: Vill du ta bort alla objekt i denna sökväg från ditt bibliotek?

[ctx: #20342]
en: Movies
sv_se: Filmer

[ctx: #20343]
en: TV shows
sv_se: TV-serier

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
sv_se: Denna mapp innehåller

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
sv_se: Kör automatisk skanning

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
sv_se: Skanna i undermappar

[ctx: #20347]
en: as
sv_se: som

[ctx: #20348]
en: Directors
sv_se: Regissörer

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
sv_se: Inga videofiler hittades i denna sökväg!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
sv_se: {0:s} ({1:s} röster)

[ctx: #20351]
en: TV show information
sv_se: TV-serieinformation

[ctx: #20352]
en: Episode information
sv_se: Avsnittsinformation

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
sv_se: Läser in tv-seriedetaljer

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
sv_se: Hämtar avsnittsguide

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
sv_se: Läser in information för avsnitt i mapp

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
sv_se: Välj tv-serie:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
sv_se: Ange tv-seriens namn

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
sv_se: Säsong {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
sv_se: Avsnitt

[ctx: #20360]
en: Episodes
sv_se: Avsnitt

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
sv_se: Läser in avsnittsdetaljer

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
sv_se: Ta bort avsnitt från bibliotek

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
sv_se: Ta bort tv-serie från bibliotek

[ctx: #20364]
en: TV show
sv_se: TV-serie

[ctx: #20365]
en: Episode plot
sv_se: Handling för avsnitt

[ctx: #20366]
en: * All seasons
sv_se: * Alla säsonger

[ctx: #20367]
en: Hide watched
sv_se: Dölj sedda

[ctx: #20368]
en: Prod code
sv_se: Prod. kod

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
sv_se: Visa information för osedda objekt

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
sv_se: * Dold för att inte förstöra handlingen *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
sv_se: Ange säsongsminiatyrbild

[ctx: #20372]
en: Season image
sv_se: Säsongsbild

[ctx: #20373]
en: Season
sv_se: Säsong

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
sv_se: Hämtar filminformation

[ctx: #20375]
en: Unassign content
sv_se: Frigör innehållet

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
sv_se: Originaltitel

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
sv_se: Uppdatera tv-serieinformation

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
sv_se: Uppdatera information för alla avsnitt?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
sv_se: Vald mapp innehåller en enstaka tv-serie

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
sv_se: Exkludera vald mapp vid skanning

[ctx: #20381]
en: Specials
sv_se: Specialavsnitt

[ctx: #20382]
en: Recently added
sv_se: Nyligen tillagda

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
sv_se: Vald mapp innehåller en enstaka film

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
sv_se: Länk till tv-serie

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
sv_se: Ta bort länk till tv-serie

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
sv_se: Nyligen tillagda filmer

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
sv_se: Nyligen tillagda avsnitt

[ctx: #20388]
en: Studios
sv_se: Studior

[ctx: #20389]
en: Music videos
sv_se: Musikvideor

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
sv_se: Nyligen tillagda musikvideor

[ctx: #20391]
en: Music video
sv_se: Musikvideo

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
sv_se: Ta bort musikvideo från biblioteket

[ctx: #20393]
en: Music video information
sv_se: Musikvideoinformation

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
sv_se: Läser in musikvideoinformation

[ctx: #20395]
en: Mixed
sv_se: Blandad

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
sv_se: Gå till album av artisten

[ctx: #20397]
en: Go to album
sv_se: Gå till album

[ctx: #20398]
en: Play song
sv_se: Spela låt

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
sv_se: Gå till musikvideor från albumet

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
sv_se: Gå till musikvideor av artisten

[ctx: #20401]
en: Play music video
sv_se: Spela musikvideo

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
sv_se: Hämta skådespelarminiatyrbilder

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
sv_se: Ange skådespelarminiatyrbild

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
sv_se: Ta bort bokmärke

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
sv_se: Ta bort bokmärke för avsnittet

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
sv_se: Ange bokmärke för avsnittet

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
sv_se: Inställningar för informationsleverantör

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
sv_se: Hämtar musikvideoinformation

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
sv_se: Hämtar tv-serieinformation

[ctx: #20411]
en: Flatten
sv_se: Platta ut

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
sv_se: Platta ut säsonger för tv-serier

[ctx: #20413]
en: Get fanart
sv_se: Hämta fanart

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
sv_se: Visa fanart i video och musikbibliotek

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
sv_se: Skannar efter nytt innehåll

[ctx: #20416]
en: First aired
sv_se: Sändes först

[ctx: #20417]
en: Writer
sv_se: Författare

[ctx: #20418]
en: Writers
sv_se: Författare

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
sv_se: Ersätt filnamn med titlar från biblioteket

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
sv_se: Aldrig

[ctx: #20421]
en: If only one season
sv_se: Om endast en säsong

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
sv_se: Alltid

[ctx: #20423]
en: Has trailer
sv_se: Har trailer

[ctx: #20424]
en: False
sv_se: Falskt

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
sv_se: Fanart-bildspel

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
sv_se: Exportera till en fil eller separata filer för varje objekt?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
sv_se: Välj regeltyp

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
sv_se: En fil

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
sv_se: En fil per post

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
sv_se: Exportera miniatyrbilder och fanart?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
sv_se: Skriva över äldre filer?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
sv_se: Uteslut sökväg från biblioteksuppdateringar

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
sv_se: Extrahera videoinformation från filer

[ctx: #20434]
en: Sets
sv_se: Samlingar

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
sv_se: Sammanfoga uppdelade videoobjekt

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
sv_se: Exportera skådespelarminiatyrbilder?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
sv_se: Välj fanart

[ctx: #20438]
en: Local fanart
sv_se: Lokal fanart

[ctx: #20439]
en: No fanart
sv_se: Ingen fanart

[ctx: #20440]
en: Current fanart
sv_se: Nuvarande fanart

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
sv_se: Fanart på fjärrutdelning

[ctx: #20442]
en: Change content
sv_se: Ändra innehåll

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
sv_se: Vill du uppdatera informationen för alla objekt i denna sökväg?

[ctx: #20444]
en: Add to library
sv_se: Lägg till i bibliotek

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
sv_se: Lokalt lagrad information hittad. Ignorera och uppdatera från internet?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
sv_se: Vill du lägga till media ifrån den här källan till ditt bibliotek?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
sv_se: Kunde inte hämta information

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
sv_se: Kunde inte ansluta till fjärrserver

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
sv_se: Kunde inte ansluta till fjärrserver. Vill du fortsätta genomsökningen?

[ctx: #20451]
en: Countries
sv_se: Länder

[ctx: #20452]
en: episode
sv_se: avsnitt

[ctx: #20453]
en: episodes
sv_se: avsnitt

[ctx: #20454]
en: Listener
sv_se: Lyssnare

[ctx: #20455]
en: Listeners
sv_se: Lyssnare

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
sv_se: Platta ut hierarkin

[ctx: #20457]
en: Movie set
sv_se: Filmsamling

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
sv_se: Visa filmsamlingar

[ctx: #20459]
en: Tags
sv_se: Taggar

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
sv_se: Lägg till {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
sv_se: Ta bort {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
sv_se: Ny tagg...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
sv_se: En tagg med namnet '{0:s}' existerar redan.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
sv_se: Välj {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
sv_se: Hantera filmsamling

[ctx: #20466]
en: Select movie set
sv_se: Välj filmsamling

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
sv_se: Ingen samling (ta bort från {0:s})

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
sv_se: Lägg till film till en ny samling

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
sv_se: Behåll aktuell samling ({0:s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
sv_se: Inkludera samlingar som endast innehåller en film

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
sv_se: Visa tomma tv-serier

[ctx: #20472]
en: Show all performers for music videos
sv_se: Visa alla medverkande för musikvideor

[ctx: #20473]
en: Premiered
sv_se: Hade premiär

[ctx: #20474]
note: Used in smart playlists to select items based on the HDR type (HDR10, HLG, Dolbyvision)
en: HDR type
sv_se: HDR typ

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
sv_se: Visa dolda filer och mappar

[ctx: #21331]
en: New media detected
sv_se: Ny media har upptäckts

[ctx: #21332]
en: Browse videos
sv_se: Navigera videor

[ctx: #21333]
en: Browse music
sv_se: Navigera musik

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
sv_se: Navigera bilder

[ctx: #21335]
en: Browse files
sv_se: Navigera filer

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
sv_se: Ansluter till: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
sv_se: Aldrig

[ctx: #21338]
en: Select version
sv_se: Välj version

[ctx: #21340]
en: Auto-update
sv_se: Autouppdatera

[ctx: #21341]
en: No updates available
sv_se: Inga uppdateringar tillgängliga

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
sv_se: Det finns inga versioner tillgängliga för detta tillägg.

[ctx: #21343]
en: Use video tags
sv_se: Använd videotaggar

[ctx: #21344]
en: Enable to use embedded tags in mp4 or mkv files for library metadata. Will prevent scrapers from operating correctly.
sv_se: Aktivera för att använda inbäddade taggar i mp4- eller mkv-filer för biblioteksmetadata. Kommer att förhindra att skrapor fungerar korrekt.

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
sv_se: Okategoriserad

[ctx: #21346]
note: Used to give heading list entry for an file extension description, e.g. to show as 'Extension: ".mp3"'
en: Extension: "{0:s}"
sv_se: Filtyp: "{0:s}"

[ctx: #21347]
note: Used to give heading list entry for an mimetype description, e.g. to show as 'MIME type: "audio/mpeg3"'
en: MIME type: "{0:s}"
sv_se: MIME typ: "{0:s}"

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
sv_se: Aktivera UPnP-stöd

[ctx: #21359]
en: Add media share...
sv_se: Lägg till mediautdelning...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
sv_se: Dela mina bibliotek

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
sv_se: Leta efter fjärranslutna UPnP-spelare

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
sv_se: Bokmärke skapat

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
sv_se: Bokmärke för avsnitt skapat

[ctx: #21364]
en: Edit media share
sv_se: Redigera mediautdelning

[ctx: #21365]
en: Remove media share
sv_se: Ta bort mediautdelning

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
sv_se: Anpassad mapp för undertexter

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
sv_se: Film & alternativ undertextmapp

[ctx: #21368]
en: Override subtitles fonts
sv_se: Åsidosätt teckensnitt för undertexter

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
sv_se: Aktivera mus- och pekskärmsstöd

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
sv_se: Spela gränssnittsljud vid mediauppspelning

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
sv_se: Miniatyrbild

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
sv_se: Tvinga DVD-spelarens region

[ctx: #21373]
en: Display
sv_se: Skärm

[ctx: #21374]
en: Video aspect
sv_se: Bildförhållande

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
sv_se: Aktivera 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
sv_se: Aktivera 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
sv_se: Aktivera 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
sv_se: Ange namn på den nya spellistan

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
sv_se: Visa "Lägg till källa"-knappar

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
sv_se: Aktivera rullningslister

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
sv_se: Gör en knapp för visad-filtret i filmbibliotek

[ctx: #21385]
en: Open
sv_se: Öppna

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
sv_se: Akustisk nivåhantering

[ctx: #21387]
en: Fast
sv_se: Snabb

[ctx: #21388]
en: Quiet
sv_se: Tyst

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
sv_se: Aktivera anpassad bakgrund

[ctx: #21390]
en: Power management level
sv_se: Energisparshantering

[ctx: #21391]
en: High power
sv_se: Hög strömförbrukning

[ctx: #21392]
en: Low power
sv_se: Låg strömförbrukning

[ctx: #21393]
en: High standby
sv_se: Hög standby

[ctx: #21394]
en: Low standby
sv_se: Låg standby

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
sv_se: Kan inte buffra filer större än 4GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
sv_se: Kapitel

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
sv_se: Högkvalitets-pixelskuggning v2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
sv_se: Använd elastiska animeringar

[ctx: #21400]
en: contains
sv_se: innehåller

[ctx: #21401]
en: does not contain
sv_se: innehåller inte

[ctx: #21402]
en: is
sv_se: är

[ctx: #21403]
en: is not
sv_se: är inte

[ctx: #21404]
en: starts with
sv_se: börjar med

[ctx: #21405]
en: ends with
sv_se: slutar med

[ctx: #21406]
en: greater than
sv_se: större än

[ctx: #21407]
en: less than
sv_se: mindre än

[ctx: #21408]
en: after
sv_se: efter

[ctx: #21409]
en: before
sv_se: före

[ctx: #21410]
en: in the last
sv_se: i de senaste

[ctx: #21411]
en: not in the last
sv_se: inte i de senaste

[ctx: #21412]
en: Information providers
sv_se: Informationsleverantörer

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
sv_se: Standardleverantör för filminformation

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
sv_se: Standardleverantör för information om tv-serier

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
sv_se: Standardleverantör för musikvideo-information

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
sv_se: Markera första osedda säsong / avsnitt i tv-serie

[ctx: #21417]
en: Settings
sv_se: Inställningar

[ctx: #21418]
en: Multilingual
sv_se: Flerspråkig

[ctx: #21419]
en: No information providers present
sv_se: Inga informationsleverantörer finns

[ctx: #21420]
en: Value to match
sv_se: Värde att matcha

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
sv_se: Regel för smart spellista

[ctx: #21422]
en: Match items where
sv_se: Matcha objekt där

[ctx: #21423]
en: New rule...
sv_se: Ny regel...

[ctx: #21424]
en: Items must match
sv_se: Objekten måste matcha

[ctx: #21425]
en: all of the rules
sv_se: alla regler

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
sv_se: en eller flera av reglerna

[ctx: #21427]
en: Limit to
sv_se: Begränsa till

[ctx: #21428]
en: No limit
sv_se: Ingen begränsning

[ctx: #21429]
en: Order by
sv_se: Sortera

[ctx: #21430]
en: ascending
sv_se: stigande

[ctx: #21431]
en: descending
sv_se: fallande

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
sv_se: Redigera smart spellista

[ctx: #21433]
en: Playlist name
sv_se: Spellistans namn

[ctx: #21434]
en: Find items where
sv_se: Hitta objekt där

[ctx: #21435]
en: Edit
sv_se: Redigera

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
sv_se: {0:d} objekt

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
sv_se: Ny smart spellista...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
sv_se: {0:c} Enhet

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
sv_se: Redigera regler för festläge

[ctx: #21440]
en: Home folder
sv_se: Hemmapp

[ctx: #21441]
en: Watched count
sv_se: Antal visningar

[ctx: #21442]
en: Episode title
sv_se: Avsnittstitel

[ctx: #21443]
en: Video resolution
sv_se: Videoupplösning

[ctx: #21444]
en: Audio channels
sv_se: Ljudkanaler

[ctx: #21445]
en: Video codec
sv_se: Videocodec

[ctx: #21446]
en: Audio codec
sv_se: Ljudcodec

[ctx: #21447]
en: Audio language
sv_se: Ljudspråk

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
sv_se: Undertextspråk

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
sv_se: Fjärrkontroll sänder tangentbordstryckningar

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
sv_se: Redigera

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
sv_se: Internetuppkoppling krävs.

[ctx: #21452]
en: Get more...
sv_se: Hämta fler...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
sv_se: Rotfilsystem

[ctx: #21454]
en: Source too slow
sv_se: För långsam källa

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
sv_se: Läshastighet för långsam för fortsatt uppspelning

[ctx: #21456]
en: External storage
sv_se: Extern lagring

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
sv_se: Antal sedda avsnitt

[ctx: #21458]
en: Group by
sv_se: Gruppera efter

[ctx: #21459]
en: mixed
sv_se: blandad

[ctx: #21460]
note: Subtitle position on screen setting list
en: Position on screen
sv_se: Plats på skärmen

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
sv_se: Manuell

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
sv_se: Botten av videon

[ctx: #21463]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of screen
sv_se: Längst ner på skärmen

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
sv_se: Toppen av videon

[ctx: #21465]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of screen
sv_se: Längst upp på skärmen

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
sv_se: Vid säsongs- eller avsnitts-vy av en tv-serie, markera den första osedda episoden eller säsongen automatiskt.[CR][Vid första tillträde] Det första osedda objektet markeras endast när en vy tillträds för första gången.[CR][Alltid] Det första osedda objektet väljs varje gång en vy tillträds.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
sv_se: {0:.1f} till {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
sv_se: {0:d} till {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
sv_se: {0:s} till {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
sv_se: Vid första tillträde

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
sv_se: Inkludera "Alla säsonger" och "Special"

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
sv_se: Huruvida objekt från "Alla säsonger" och "Special" räknas med i listan över osedda objekt.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
sv_se: Ingendera

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
sv_se: Båda

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
sv_se: Bara "Alla säsonger"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
sv_se: Bara "Special"

[ctx: #21478]
en: Open
sv_se: Öppna

[ctx: #21479]
en: Run
sv_se: Kör

[ctx: #21480]
en: Use
sv_se: Använd

[ctx: #21481]
en: Audio track count
sv_se: Ljudspårsräknare

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
sv_se: Undertextsspårsräknare

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
sv_se: Vy

[ctx: #21484]
note: Button label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Show support
sv_se: Visa stöd

[ctx: #21485]
note: Dialog header label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Supported file extensions and media types
sv_se: Filtillägg och mediatyper som stöds

[ctx: #21602]
en: (External)
sv_se: (Extern)

[ctx: #21800]
en: File name
sv_se: Filnamn

[ctx: #21801]
en: File path
sv_se: Filsökväg

[ctx: #21802]
en: File size
sv_se: Filstorlek

[ctx: #21803]
en: File date / time
sv_se: Fildatum / -tid

[ctx: #21804]
en: Slide index
sv_se: Bildspelsindex

[ctx: #21805]
en: Resolution
sv_se: Upplösning

[ctx: #21806]
en: Comment
sv_se: Kommentar

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
sv_se: Färg / Svartvit

[ctx: #21808]
en: JPEG process
sv_se: JPEG-behandling

[ctx: #21820]
en: Date / Time
sv_se: Datum / Tid

[ctx: #21821]
en: Description
sv_se: Beskrivning

[ctx: #21822]
en: Camera make
sv_se: Kameramärke

[ctx: #21823]
en: Camera model
sv_se: Kameramodell

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
sv_se: EXIF-kommentar

[ctx: #21826]
en: Aperture
sv_se: Bländare

[ctx: #21827]
en: Focal length
sv_se: Brännvidd

[ctx: #21828]
en: Focus distance
sv_se: Fokuseringsavstånd

[ctx: #21829]
en: Exposure
sv_se: Exponering

[ctx: #21830]
en: Exposure time
sv_se: Exponeringstid

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
sv_se: Exponeringsbias

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
sv_se: Exponeringsläge

[ctx: #21833]
en: Flash used
sv_se: Blixt användes

[ctx: #21834]
en: White-balance
sv_se: Vitbalans

[ctx: #21835]
en: Light source
sv_se: Ljuskälla

[ctx: #21836]
en: Metering mode
sv_se: Mätläge

[ctx: #21839]
en: CCD width
sv_se: CCD-bredd

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
sv_se: GPS-latitud

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
sv_se: GPS-longitud

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
sv_se: GPS-höjd

[ctx: #21843]
en: Orientation
sv_se: Orientering

[ctx: #21844]
en: XP comment
sv_se: XP kommentar

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
sv_se: Skanna till bibliotek

[ctx: #21857]
en: Sub-location
sv_se: Underplats

[ctx: #21858]
en: Image type
sv_se: Bildtyp

[ctx: #21859]
en: Time created
sv_se: Tid skapad

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
sv_se: Tilläggskategorier

[ctx: #21861]
en: Keywords
sv_se: Nyckelord

[ctx: #21862]
en: Caption
sv_se: Etikett

[ctx: #21863]
en: Author
sv_se: Skapare

[ctx: #21864]
en: Headline
sv_se: Rubrik

[ctx: #21865]
en: Special instructions
sv_se: Speciella instruktioner

[ctx: #21866]
en: Category
sv_se: Kategori

[ctx: #21867]
en: Byline
sv_se: Upphovsman

[ctx: #21868]
en: Byline title
sv_se: Upphovsmanstitel

[ctx: #21869]
en: Credit
sv_se: Förtjänst

[ctx: #21870]
en: Source
sv_se: Källa

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
sv_se: Upphovsrättsnotering

[ctx: #21872]
en: Object name
sv_se: Objektnamn

[ctx: #21873]
en: City
sv_se: Stad

[ctx: #21874]
en: State
sv_se: Delstat

[ctx: #21875]
en: Country
sv_se: Land

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
sv_se: Ursprunglig TX-referens

[ctx: #21877]
en: Date created
sv_se: Skapad datum

[ctx: #21878]
en: Urgency
sv_se: Vikt

[ctx: #21879]
en: Country code
sv_se: Landskod

[ctx: #21880]
en: Reference service
sv_se: Referenstjänst

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
sv_se: Tillåt fjärrstyrning via UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
sv_se: Försök hoppa över introduktion innan DVD-meny

[ctx: #21883]
en: Saved music
sv_se: Sparad musik

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
sv_se: Hämta info för alla artister

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
sv_se: Hämtar albuminformation

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
sv_se: Hämtar artistinformation

[ctx: #21887]
en: Biography
sv_se: Biografi

[ctx: #21888]
en: Discography
sv_se: Diskografi

[ctx: #21889]
en: Searching artist
sv_se: Söker artist

[ctx: #21890]
en: Select artist
sv_se: Välj artist

[ctx: #21891]
en: Artist information
sv_se: Artistinformation

[ctx: #21892]
en: Instruments
sv_se: Instrument

[ctx: #21893]
en: Born
sv_se: Född

[ctx: #21894]
en: Formed
sv_se: Bildades

[ctx: #21895]
en: Themes
sv_se: Teman

[ctx: #21896]
en: Disbanded
sv_se: Upplöst

[ctx: #21897]
en: Died
sv_se: Död

[ctx: #21898]
en: Years active
sv_se: Aktiva år

[ctx: #21899]
en: Label
sv_se: Förlag

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
sv_se: Född / Bildad

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
sv_se: Uppdatera biblioteket vid uppstart

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
sv_se: Dölj status för biblioteksuppdateringar

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
sv_se: DNS-suffix

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
sv_se: Fördröjd med: {0:2.3f}s

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
sv_se: Före med: {0:2.3f}s

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
sv_se: Undertextkompensation

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
sv_se: OpenGL-tillverkare:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
sv_se: OpenGL-renderare:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
sv_se: OpenGL-version:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
sv_se: GPU-temperatur:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
sv_se: CPU-temperatur:

[ctx: #22012]
en: Total memory
sv_se: Totalt minne

[ctx: #22013]
en: Profile data
sv_se: Profildata

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
sv_se: Använd nedtoning om videouppspelningen är pausad

[ctx: #22015]
en: All recordings
sv_se: Alla inspelningar

[ctx: #22016]
en: By title
sv_se: Efter titel

[ctx: #22017]
en: By group
sv_se: Efter grupp

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
sv_se: Inspelningar efter titel

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
sv_se: Minimera svarta kantlinjer

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
sv_se: Visa videofiler i listor

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
sv_se: Direct3D-version:

[ctx: #22030]
en: Font
sv_se: Teckensnitt

[ctx: #22031]
en: Size
sv_se: Storlek

[ctx: #22032]
en: Colours
sv_se: Färger

[ctx: #22033]
en: Charset
sv_se: Teckenuppsättning

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
sv_se: Återuppta

[ctx: #22079]
en: Default select action
sv_se: Standardåtgärd vid val

[ctx: #22080]
en: Choose
sv_se: Välj

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
sv_se: Visa information

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
sv_se: Mer...

[ctx: #22083]
en: Play all
sv_se: Spela alla

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
sv_se: Text-tv inte tillgänglig

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
sv_se: Aktivera text-tv

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
sv_se: Del {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
sv_se: Buffrar {0:d} bytes

[ctx: #23053]
en: Stopping
sv_se: Stoppar

[ctx: #23054]
en: Running
sv_se: Körs

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
sv_se: Skala text-tv till 4:3-format

[ctx: #23100]
en: External player active
sv_se: Extern spelare är aktiv

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
sv_se: Klicka på "OK" för att avsluta spelaren

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
sv_se: Klicka på "OK" när uppspelningen har slutat

[ctx: #24000]
en: Add-on
sv_se: Tillägg

[ctx: #24001]
en: Add-ons
sv_se: Tillägg

[ctx: #24002]
en: Add-on options
sv_se: Tilläggsalternativ

[ctx: #24003]
en: Add-on information
sv_se: Tilläggsinformation

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
sv_se: Nyligen uppdaterade

[ctx: #24005]
en: Media sources
sv_se: Mediakällor

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
sv_se: Gränssnittsljud

[ctx: #24007]
en: Movie information
sv_se: Filminformation

[ctx: #24008]
en: Screensaver
sv_se: Skärmsläckare

[ctx: #24009]
en: Script
sv_se: Skript

[ctx: #24010]
en: Visualisation
sv_se: Visualisering

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
sv_se: Tilläggsförråd

[ctx: #24012]
en: Subtitles
sv_se: Undertexter

[ctx: #24013]
en: Lyrics
sv_se: Sångtexter

[ctx: #24014]
en: TV information
sv_se: TV-information

[ctx: #24015]
en: Music video information
sv_se: Musikvideoinformation

[ctx: #24016]
en: Album information
sv_se: Albuminformation

[ctx: #24017]
en: Artist information
sv_se: Artistinformation

[ctx: #24018]
en: Services
sv_se: Tjänster

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
sv_se: PVR-klienter

[ctx: #24020]
en: Configure
sv_se: Konfigurera

[ctx: #24021]
en: Disable
sv_se: Inaktivera

[ctx: #24022]
en: Enable
sv_se: Aktivera

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
sv_se: Inaktiverad

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
sv_se: Tillägg inaktiverat

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
sv_se: Innehållsmenyer

[ctx: #24026]
en: Languages
sv_se: Språk

[ctx: #24027]
en: Weather
sv_se: Väder

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
sv_se: Tjänst för väderinformation

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
sv_se: Detta tillägg kan inte konfigureras

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
sv_se: Fel vid inläsning av inställningar

[ctx: #24032]
en: All add-ons
sv_se: Alla tillägg

[ctx: #24033]
en: Install from repository
sv_se: Installera från förråd

[ctx: #24034]
en: Check for updates
sv_se: Sök efter uppdateringar

[ctx: #24035]
en: Image collections
sv_se: Bildsamlingar

[ctx: #24036]
en: Changelog
sv_se: Ändringslogg

[ctx: #24037]
en: Uninstall
sv_se: Avinstallera

[ctx: #24038]
en: Install
sv_se: Installera

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
sv_se: Inaktiverade tillägg

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
sv_se: (Rensa nuvarande inställning)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
sv_se: Installera från zip-fil

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
sv_se: Hämtar {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
sv_se: Tillgängliga uppdateringar

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
sv_se: Installerar {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
sv_se: Misslyckades att installera tillägg ifrån zip-fil

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
sv_se: {0:s} används av följande installerade tillägg

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
sv_se: Detta tillägg kan inte avinstalleras

[ctx: #24048]
en: VideoPlayer InputStream
sv_se: VideoPlayer Inmatningsström

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
sv_se: Tillägget har markerats som föråldrat i tilläggsförrådet.

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
sv_se: Tillgängliga tillägg

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
sv_se: Ansvarsfriskrivning

[ctx: #24053]
en: License:
sv_se: Licens:

[ctx: #24054]
en: What's new
sv_se: Nyheter

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
sv_se: Sök efter uppdateringar

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
sv_se: Senast uppdaterad {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
sv_se: Installerar {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
sv_se: Kontrollerar beroenden...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
sv_se: Vill du aktivera detta tillägg?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
sv_se: Vill du inaktivera detta tillägg?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
sv_se: Tilläggsuppdateringar tillgängliga

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
sv_se: Aktiverade tillägg

[ctx: #24063]
en: Auto update
sv_se: Autouppdatera

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
sv_se: Tillägg aktiverat

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
sv_se: Tillägg uppdaterat

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
sv_se: Avbryt hämtning av tillägg?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
sv_se: För närvarande hämtas tillägg

[ctx: #24068]
en: Update available
sv_se: Uppdatering tillgänglig

[ctx: #24069]
en: Versions
sv_se: Versioner

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
sv_se: Tillägget kunde inte läsas in.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
sv_se: Ett okänt fel har uppstått.

[ctx: #24072]
en: Settings required
sv_se: Inställningar krävs

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
sv_se: Kunde inte ansluta

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
sv_se: Omstart krävs

[ctx: #24075]
en: Disable
sv_se: Inaktivera

[ctx: #24076]
en: Add-on required
sv_se: Tillägg krävs

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
sv_se: Verifierar hämtat tillägg...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
sv_se: Hämtar tillägg...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
sv_se: Installerar tilläggsberoenden...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
sv_se: Försök att återansluta?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
sv_se: Hjälptillägg

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
sv_se: Tilläggsbibliotek

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
sv_se: Informationsbibliotek

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
sv_se: Tillägg installerat

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
sv_se: Misslyckades med att installera beroenden

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
sv_se: Installerar tillägg...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
sv_se: Alla förråd

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
sv_se: Misslyckades att installera förråd

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
sv_se: Tillägget startar om

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
sv_se: Lås tilläggshanteraren

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
sv_se: Detta tillägg kan inte inaktiveras

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
sv_se: Söker efter tilläggsuppdateringar

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
sv_se: Kontrollerar {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
sv_se: Tillägget har inaktiverats på grund av att det markerats som trasigt i förrådet.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
sv_se: Lokal cache för paket

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
sv_se: Tillägget har markerats som trasigt i förrådet.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
sv_se: Vill du inaktivera det på ditt system?

[ctx: #24098]
en: Broken
sv_se: Trasigt

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
sv_se: Vill du byta till detta skal?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
sv_se: För att använda denna funktion måste du hämta tillägget:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
sv_se: Vill du hämta detta tillägg?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
sv_se: Kunde inte läsa in skal

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
sv_se: Skalet saknar några filer

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
sv_se: Tillägget är inte kompatibelt på grund av ouppfyllda beroenden.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
sv_se: Pausa vid sökning efter undertexter

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
sv_se: Ange var hämtade undertexter skall sparas, på samma plats som videon eller till en egen vald plats.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
sv_se: Söker efter undertexter ...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
sv_se: {0:d} undertexter funna

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
sv_se: Inga undertexter funna

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
sv_se: Hämtar undertexter ...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
sv_se: Språk att hämta undertexter för

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
sv_se: Ange språk att använda vid sökningar efter undertext.[CR]Observera: Alla undertexttjänster stöder inte alla språk.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
sv_se: Misslyckades att hämta undertext

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
sv_se: Inga undertexttjänster installerade

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
sv_se: Lagringsplats för undertexter

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
sv_se: Standardtjänst för tv-serier

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
sv_se: Välj standardtjänst för sökning efter undertexter till tv-serier.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
sv_se: Standardtjänst för film

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
sv_se: Välj standardtjänst för sökning efter undertexter till filmer.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
sv_se: Manuell söksträng

[ctx: #24121]
en: Enter search string
sv_se: Ange söksträng

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
sv_se: Installera alla uppdateringar

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
sv_se: Pausa uppspelningen under tiden sökning efter undertexter sker och återuppta den när undertexten finns tillgänglig.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
sv_se: Intill videon

[ctx: #24125]
en: Custom location
sv_se: Anpassad plats

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
sv_se: Hämta automatiskt första undertexten

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
sv_se: Hämta automatiskt första undertexten i söklistan

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
sv_se: Aktivera sökning efter undertexter

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
sv_se: Aktivera för att genomsöka videoströmmar efter undertexter. Ger marginellt ökad CPU-användning

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
sv_se: Vill du byta till detta språk?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
sv_se: Undertextinställningar

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
sv_se: Hämta undertexter...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
sv_se: För att använda den här funktionen måste du aktivera ett tillägg:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
sv_se: Vill du aktivera detta tillägg?

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
sv_se: Installera endast automatiska uppdateringar

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
sv_se: Uppdatera

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
sv_se: Visa tillägg

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
sv_se: Visa

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
sv_se: Tillägg inaktiverat

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
sv_se: Beroendet för {0:s} version {1:s} kunde inte tillfredsställs.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
sv_se: Installationen av tillägget från zip-filen lokaliserad vid {0:s} misslyckades på grund av en ogiltig struktur.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
sv_se: Tillägg avinstallerat

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
sv_se: Skanner för videobibliotek

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
sv_se: Skanner för musikbibliotek

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
sv_se: Misslyckad skanning av {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
sv_se: Inkompatibla tillägg

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
sv_se: Följande tillägg är inkompatibelt med denna version av Kodi och har automatiskt blivit inaktiverat: {0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
sv_se: Datasbasmigrering pågår - vänligen vänta

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
sv_se: Tilläggsmigrering pågår - vänligen vänta

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
sv_se: Tillägget är inte kompatibelt med denna version av Kodi.

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
sv_se: Aktivera att Siri-fjärrkontrollen matchar det normala Apple tvOS-beteendet

[ctx: #24154]
en: Consider Siri remote in idle state after N seconds
sv_se: Överväg Siri-fjärrkontroll efter att du varit inaktiv i N sekunder

[ctx: #24155]
en: Time to wait before considering the Siri remote in idle state
sv_se: Väntetid innan Siri-fjärrkontrollen sätts i viloläge

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
sv_se: 30 sekunder

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
sv_se: 60 sekunder

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
sv_se: 90 sekunder

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
sv_se: 120 sekunder

[ctx: #24160]
en: Ignore first tap/swipe/pan of the Siri remote after a period of inactivity
sv_se: Ignorera första tryckning/svep/panorering av Siri-fjärrkontrollen efter en period av inaktivitet

[ctx: #24161]
en: This prevents you from accidental tap/swipe/pan action when you grab the remote in your hand
sv_se: Detta förhindrar att du oavsiktligt trycker/sveper/panorerar när du tar fjärrkontrollen i handen

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
sv_se: Använd Kodi:s virtuella tangentbord

[ctx: #24163]
en: The higher the value, the more sensitive the pan gesture
sv_se: Ju högre värde, desto känsligare panorering

[ctx: #24164]
note: Header text for yes/no dialog about enable of broken add-on
en: Add-on "{0:s}" broken
sv_se: Tillägget "{0:s}" är trasigt

[ctx: #24165]
note: Yes/no dialog text with add-on broken string value and to ask for use
en: Add-on marked as broken with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
sv_se: Tillägg markerat som trasigt med följande kommentar:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Vill du aktivera det?

[ctx: #24166]
note: Header text for yes/no dialog about enable of deprecated add-on
en: Add-on "{0:s}" deprecated
sv_se: Tillägg "{0:s}" är föråldrat

[ctx: #24167]
note: Yes/no dialog text with add-on deprecated string value and to ask for use
en: Add-on marked as deprecated with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
sv_se: Tillägg markerat som föråldrat med följande kommentar:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Vill du aktivera det?

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
sv_se: Föråldrat: {0:s}

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
sv_se: Föråldrat

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
sv_se: Trasigt

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
sv_se: Minimum: {0:s} => Att installera: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
sv_se: Minimum: {0:s} / Installerad: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
sv_se: Minimum: {0:s} / Installerad: {1:s} => Uppdatera till: {2:s}{3:s}

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
sv_se:  (frivillig)

[ctx: #24185]
note: The minimum version, only lower versions are available for install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Not available{3:s}
sv_se: Minimum: {0:s} / Inte tillgänglig{3:s}

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
sv_se: Kunde inte ansluta till förrådet.

[ctx: #24993]
en: Information providers
sv_se: Informationsleverantörer

[ctx: #24994]
en: Running
sv_se: Körs

[ctx: #24995]
en: Orphaned
sv_se: Oberoende

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
sv_se: Hantera beroenden

[ctx: #24997]
en: Look and feel
sv_se: Utseende och känsla

[ctx: #24998]
en: My add-ons
sv_se: Mina tillägg

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
sv_se: Dölj inkompatibla

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
sv_se: Notifieringar

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
sv_se: Dölj utländska

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
sv_se: Välj från alla titlar ...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
sv_se: Visa Blu-ray meny

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
sv_se: Spela huvudtiteln: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
sv_se: Titel: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
sv_se: Välj uppspelningsobjekt

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
sv_se: Kapitel: {0:d} - speltid: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
sv_se: Uppspelning av Blu-ray misslyckades

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
sv_se: Menyn på den här Blu-ray-skivan stöds inte

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
sv_se: Kapitel {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
sv_se: Reklam

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
sv_se: Hoppa över automatiskt av

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
sv_se: Hoppa över automatiskt på

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
sv_se: Manuell

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
sv_se: QWERTY-tangentbord

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
sv_se: Genomströmning för ljud används

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
sv_se: BD-J menyfel

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
sv_se: Det uppstod ett fel vid laddning av Java, så BD-J-menyer kommer inte att fungera för närvarande. BD-J-menyer kräver Java Runtime Environment, så se till att det här är installerat och fungerar på ditt system.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
sv_se: Denna Blu-ray skiva (eller fil) är krypterad och kan därför inte spelas.

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
sv_se: Stil

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
sv_se: Kompositör

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
sv_se: Dirigent

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
sv_se: Redigeringspersonal

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
sv_se: Telefon

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
sv_se: E-post

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
sv_se: Webbplats

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
sv_se: Nyheter

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
sv_se: Lokala nyheter

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
sv_se: Lotteri

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
sv_se: Aktier

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
sv_se: Annat

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
sv_se: Horoskop

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
sv_se: Vuxenhits

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
sv_se: Spanskt tal

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
sv_se: Spansk musik

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
sv_se: Hip-hop

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
sv_se: Radiotrafiksmeddelande!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
sv_se: Radiomeddelande

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
sv_se: Språk

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
sv_se: Personlighet

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
sv_se: Publik

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
sv_se: Soft musik

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
sv_se: Vuxenhits

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
sv_se: Tal

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
sv_se: Ingen programtyp

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
sv_se: Nyheter

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
sv_se: Aktuella nyheter

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
sv_se: Utbildning

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
sv_se: Kultur

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
sv_se: Vetenskap

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
sv_se: Varierad

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
sv_se: Popmusik

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
sv_se: Rockmusik

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
sv_se: Lättlyssnad musik

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
sv_se: Lätt klassisk

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
sv_se: Seriös klassisk

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
sv_se: Annan musik

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
sv_se: Väder

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
sv_se: Ekonomi

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
sv_se: Barnprogram

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
sv_se: Sociala affärer

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
sv_se: Inringning

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
sv_se: Resor

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
sv_se: Fritid

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
sv_se: Jazzmusik

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
sv_se: Countrymusik

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
sv_se: Nationell musik

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
sv_se: Gammal musik

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
sv_se: Folkmusik

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
sv_se: Dokumentär

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
sv_se: Larmtest

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
sv_se: Larm

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
sv_se: Klassisk rockmusik

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
sv_se: Klassiskt

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
sv_se: Nostalgi

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
sv_se: Aktivera RDS för radiokanaler

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
sv_se: RDS data kan användas ifall det finns tillgängligt

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
sv_se: Trafikmeddelanden

[ctx: #29983]
note: Help text of boolean on/off value
en: RDS informs you about traffic advisory messages
sv_se: RDS informerar dig om trafikmeddelanden

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
sv_se: Öka volumen vid trafikmeddelanden

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
sv_se: Om trafikinformation skickas ifrån RDS så ökas volymen

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
sv_se: Arrangörer

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
sv_se: Kompositörer

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
sv_se: Dirigenter

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
sv_se: DJ-mixare

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
sv_se: Lyriker

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
sv_se: Orkestrar

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
sv_se: Roller

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
sv_se: Trailerkvalitet

[ctx: #33002]
en: Stream
sv_se: Strömma

[ctx: #33003]
en: Download
sv_se: Hämta

[ctx: #33004]
en: Download & play
sv_se: Hämta & spela upp

[ctx: #33005]
en: Download & save
sv_se: Hämta & spara

[ctx: #33006]
en: Today
sv_se: Idag

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
sv_se: Imorgon

[ctx: #33008]
en: Saving
sv_se: Sparar

[ctx: #33009]
en: Copying
sv_se: Kopierar

[ctx: #33010]
en: Set download directory
sv_se: Ange hämtningsmapp

[ctx: #33011]
en: Search duration
sv_se: Söklängd

[ctx: #33012]
en: Short
sv_se: Kort

[ctx: #33013]
en: Long
sv_se: Lång

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
sv_se: Använd DVD-spelaren istället för den vanliga spelaren

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
sv_se: Fråga om hämtning innan uppspelning

[ctx: #33016]
en: Clips
sv_se: Klipp

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
sv_se: Starta om tilläggsprogrammet för att aktivera

[ctx: #33018]
en: Tonight
sv_se: I natt

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
sv_se: Imorgon natt

[ctx: #33020]
en: Condition
sv_se: Förhållande

[ctx: #33021]
en: Precipitation
sv_se: Nederbörd

[ctx: #33022]
en: Precip
sv_se: Nederbörd

[ctx: #33023]
en: Humid
sv_se: Fuktig

[ctx: #33024]
en: Feels
sv_se: Känns

[ctx: #33025]
en: Observed
sv_se: Observerad

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
sv_se: Avvikelse från normal

[ctx: #33027]
en: Sunrise
sv_se: Soluppgång

[ctx: #33028]
en: Sunset
sv_se: Solnedgång

[ctx: #33029]
en: Details
sv_se: Detaljer

[ctx: #33030]
en: Outlook
sv_se: Utsikt

[ctx: #33031]
en: Coverflow
sv_se: Omslagsflöde

[ctx: #33032]
en: Translate text
sv_se: Översätt text

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
sv_se: Mapplista {0:s} kategori

[ctx: #33034]
en: 36-hour
sv_se: 36-timmars

[ctx: #33035]
en: Maps
sv_se: Kartor

[ctx: #33036]
en: Hourly
sv_se: Per timme

[ctx: #33037]
en: Weekend
sv_se: Helg

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
sv_se: {0:s} dag

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
sv_se: {0:s} enheter

[ctx: #33049]
en: Alert
sv_se: Varning

[ctx: #33050]
en: Alerts
sv_se: Varningar

[ctx: #33051]
en: Choose your
sv_se: Välj dina

[ctx: #33052]
en: Check
sv_se: Kontrollera

[ctx: #33053]
en: Configure the
sv_se: Konfigurera

[ctx: #33054]
en: Seasons
sv_se: Säsonger

[ctx: #33055]
en: Use your
sv_se: Använd din

[ctx: #33056]
en: Watch your
sv_se: Se dina

[ctx: #33057]
en: Listen to
sv_se: Lyssna på

[ctx: #33058]
en: View your
sv_se: Visa dina

[ctx: #33059]
en: Configure the
sv_se: Konfigurera

[ctx: #33060]
en: Power
sv_se: Ström

[ctx: #33061]
en: Menu
sv_se: Meny

[ctx: #33062]
en: Play the
sv_se: Spela

[ctx: #33063]
en: Options
sv_se: Alternativ

[ctx: #33065]
en: Editor
sv_se: Redigerare

[ctx: #33066]
en: About your
sv_se: Om ditt

[ctx: #33067]
en: Star rating
sv_se: Stjärnbetyg

[ctx: #33068]
en: Background
sv_se: Bakgrund

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
sv_se: Bakgrunder

[ctx: #33070]
en: Custom background
sv_se: Anpassad bakgrund

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
sv_se: Anpassade bakgrunder

[ctx: #33072]
en: View readme
sv_se: Visa hjälptext

[ctx: #33073]
en: View changelog
sv_se: Visa ändringslogg

[ctx: #33077]
en: No data found!
sv_se: Ingen data hittades!

[ctx: #33078]
en: Next page
sv_se: Nästa sida

[ctx: #33079]
en: Love
sv_se: Älska

[ctx: #33080]
en: Hate
sv_se: Hata

[ctx: #33082]
en: Path to script
sv_se: Sökväg till skript

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
sv_se: Aktivera knapp för anpassade skript

[ctx: #33084]
en: Auto login
sv_se: Autoinloggning

[ctx: #33100]
en: Failed to start
sv_se: Misslyckades att starta

[ctx: #33101]
en: Web server
sv_se: Webbserver

[ctx: #33102]
en: Event server
sv_se: Händelseserver

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
sv_se: Fjärrkommunikationsserver

[ctx: #33104]
en: You have previously enabled the web interface without setting up a password. The web server has been disabled until you either explicitly allow this or set up authentication. Please review your settings.
sv_se: Du har tidigare aktiverat webbgränssnittet utan att ha ställt in ett lösenord. Webbservern har inaktiverats tills du antingen uttryckligen tillåter detta eller ställer in autentisering. Vänligen kontrollera inställningarna.

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
sv_se: Ny anslutning detekterad

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
sv_se: MPEG-4 ljud (FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34007]
en: Windows media audio 2 (FFmpeg wmav2)
sv_se: Windows Media Audio 2 (FFmpeg wmav2)

[ctx: #34008]
en: When you need to enter some text, Kodi virtual keyboard will show up instead of the built-in tvOS keyboard
sv_se: När du behöver fylla i lite text så dyker Kodi's virtuella tangentbord upp istället för tvOS inbyggda tangentbord

[ctx: #34009]
en: Siri remote pan gesture horizontal sensitivity
sv_se: Horisontell panoreringskänslighet med Siri fjärrkontroll

[ctx: #34010]
en: Siri remote pan gesture vertical sensitivity
sv_se: Vertikal panoreringskänslighet med Siri fjärrkontroll

[ctx: #34100]
en: Number of channels
sv_se: Antal kanaler

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
sv_se: Välj beteende när inget ljud behövs för varken uppspelning eller grafiskt användargränssnittsljud.[CR][Alltid] - Kontinuerlig ohörbar signal matas ut, detta håller den mottagande ljudenheten igång för alla nya ljud, men detta kan också blockera ljud från andra program.[CR][1-10 minuter] - Samma som [Alltid], förutom att efter angiven tidsperiod kommer ljudet att sättas i vänteläge.[CR][Av] - Ljudutmatningen sätts i vänteläge. Observera: ljud kan missas om ljudet sätts i vänteläge.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
sv_se: Sänd brus i låg volym

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
sv_se: För att hålla vissa AVR-enheter igång skickar vi en ohörbar slumpmässig brussignal. Du kan inaktivera denna inställning om du använder hörlurar eller analog utmatning.

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
sv_se: Spela gränsnittsljud

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
sv_se: Endast när inget spelas

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
sv_se: Alltid

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
sv_se: Aldrig

[ctx: #34129]
note: SPDIF max sampling rate
en: 352.8
sv_se: 352,8

[ctx: #34130]
note: SPDIF max sampling rate
en: 384.0
sv_se: 384,0

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
sv_se: Kan inte hitta ett nästa objekt att spela

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
sv_se: Kan inte hitta ett föregående objekt att spela

[ctx: #34220]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On/Off toast caption
en: HDR status
sv_se: HDR-status

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
sv_se: Av

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
sv_se: På

[ctx: #34224]
en: Tone mapping method
sv_se: Tonmappningsmetod

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
sv_se: Lyckades inte starta Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
sv_se: Är Apples Bonjour-tjänst installerad? Se loggen för mer information om det här meddelandet.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
sv_se: Misslyckades med att starta AirPlay eftersom det kräver att Zeroconf är aktiverat.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
sv_se: Kunde inte stoppa Zeroconf. AirPlay och AirTunes är beroende av att Zeroconf körs.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
sv_se: Videorendering

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
sv_se: Kunde inte initiera videofilter / -skalning, återgår till bilinjär skalning

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
sv_se: Misslyckades att initialisera ljudenhet

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
sv_se: Kontrollera ljudinställningarna

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
sv_se: Använd gester för navigering:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
sv_se: Enfingersvep åt vänster, höger, upp, ned för markör

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
sv_se: Tvåfingersvep åt vänster för backsteg

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
sv_se: Enfingerklick för enter

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
sv_se: Tvåfingertapp eller långtryck med ett finger för innehållsmeny

[ctx: #35000]
en: Peripherals
sv_se: Kringutrustning

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
sv_se: Allmän HID-enhet

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
sv_se: Allmän nätverksadapter

[ctx: #35003]
en: Generic disk
sv_se: Allmän disk

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
sv_se: Det finns inga inställningar tillgängliga för den här kringutrustningen.

[ctx: #35005]
en: New device configured
sv_se: Ny enhet konfigurerad

[ctx: #35006]
en: Device removed
sv_se: Enhet borttagen

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
sv_se: Tangentmappning som skall användas för denna enhet

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
sv_se: Tangentmappning aktiverad

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
sv_se: Använd inte den anpassade tangentmappningen för denna enhet

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
sv_se: Bibliotek för kringutrustning

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
sv_se: Ny spelkontroll upptäckt

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
sv_se: En ny spelkontroll har upptäckts. Konfiguration kan göras när som helst i "Inställningar -> System -> Inmatning". Vill du konfigurera den nu?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
sv_se: Vissa spelkontroller har knappar och axlar som är i konflikt med mappningen. Tryck på dessa nu för att inaktivera dem:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
sv_se: Knapp {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
sv_se: Axel {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
sv_se: Det går inte att konfigurera spelkontrollern

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
sv_se: Spelkontrollens konfiguration är i beroende av ett inaktiverat tillägg. Vill du aktivera det nu?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
sv_se: Ignorera inmatning

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
sv_se: Tryck på alla analoga knappar nu för att detektera dom:[CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
sv_se: Hämta alla

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
sv_se: Ingenting att mappa

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
sv_se: Drivrutininställningar

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
sv_se: Visa och konfigurera tillägg för kringutrustning.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
sv_se: Speltillägg

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
sv_se: Spelkontrollprofiler

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
sv_se: Testa vibration

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
sv_se: Aktivera vibrationsmotorerna på alla spelkontroller.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
sv_se: Aktivera vibration vid notifieringar

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
sv_se: Aktiverar spelkontrollens vibrationsmotorer när en notifikation uppkommer.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
sv_se: Använd tangentbordet eller fjärrkontrollen för att välja en spelkontrollsprofil. Du kommer att bli uppmanad att trycka på den knapp på spelkontrollen, som bäst matchar det du ser på skärmen. Om du gör ett misstag kan du upprepa processen.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
sv_se: Spelkontrollskonfiguration

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
sv_se: Knappar

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
sv_se: Nollställ spelkontrollprofil

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
sv_se: Vill du nollställa den här spelkontrollprofilen för alla inkopplade enheter?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
sv_se: Alla tillgängliga spelkontrollprofiler är installerade.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
sv_se: Konfigurera inkopplade spelkontroller

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
sv_se: Para dina spelkontroller med olika inmatningsenheter från olika spelsystem.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
sv_se: Ratt

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
sv_se: Pedaler

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
sv_se: Frontknappar

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
sv_se: Kantknappar

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
sv_se: Avtryckare

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
sv_se: Analoga styrspakar

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
sv_se: Vänster styrspak neutral zon

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
sv_se: Höger styrspak neutral zon

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
sv_se: Stäng av spelkontroller vid avslut

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
sv_se: Stänger av alla spelkontroller, som har stöd för det, vid avslut.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
sv_se: Tryck {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
sv_se: Tryck {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
sv_se: Dra {0:s} uppåt

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
sv_se: Dra {0:s} uppåt ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
sv_se: Dra {0:s} nedåt

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
sv_se: Dra {0:s} nedåt ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
sv_se: Dra {0:s} åt höger

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
sv_se: Dra {0:s} åt höger ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
sv_se: Dra {0:s} åt vänster

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
sv_se: Dra {0:s} åt vänster ({1:d})

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
sv_se: Aktivera stöd för kontroller

[ctx: #35102]
en: Disable controllers when this device is present
sv_se: Inaktivera spelkontroller när denna enhet är inkopplad

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
sv_se: Knappar

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
sv_se: Markörer

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
sv_se: Ljuspistol

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
sv_se: Skjut av skärmen

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
sv_se: Konsolbrytare

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
sv_se: Hårdvaruknappar

[ctx: #35109]
note: Heading for buttons on a numeric keypad (containing 0-9, star and pound). Used in the controller mapping dialog.
en: Keypad
sv_se: Knappsats

[ctx: #35110]
note: Label for the button that opens the port setup dialog
en: Ports
sv_se: Portar

[ctx: #35111]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
sv_se: Portinställning

[ctx: #35113]
note: Title of the dialog for selecting a game controller
en: Select a Controller
sv_se: Välj en handkontroll

[ctx: #35114]
note: Title of the error dialog when changing a controller port fails
en: Failed to change controller
sv_se: Misslyckades att byta handkontroll

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
sv_se: Tangentbord

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
sv_se: Spelarkonfiguration

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
sv_se: Aktivera tangentbord

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
sv_se: Detta tillåter tangentbordet att emulera upp till 8 spelkontroller. Om avaktiverad, kan tangentbordet fortfarande användas för att styra emulatorer som DOSBox, vilket kräver hela tangentbordet.

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
sv_se: Antal tangentbordsspelare

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
sv_se: Sätter antalet spelare som använder tangentbordet. Detta är avsett för enheter som använder tangentbordsdrivrutiner, men du kan också se hur många spelare som får plats runt ett tangentbord!

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
sv_se: Konfigurera tangentbordsspelare 1

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
sv_se: Konfigurera tangentbordsspelare 2

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
sv_se: Konfigurera tangentbordsspelare 3

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
sv_se: Konfigurera tangentbordsspelare 4

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
sv_se: Konfigurera tangentbordsspelare 5

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
sv_se: Konfigurera tangentbordsspelare 6

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
sv_se: Konfigurera tangentbordsspelare 7

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
sv_se: Konfigurera tangentbordsspelare 8

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
sv_se: Tangentbordsspelare

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
sv_se: Alla tangenter

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
sv_se: Enstaka tangenter

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
sv_se: Välj tangent

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
sv_se: Tryck på en tangent

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
sv_se: Tryck på en tangent ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
sv_se: Mus

[ctx: #35172]
note: Name of window for configuring players while playing a game
en: Players
sv_se: Spelare

[ctx: #35173]
note: Notification shown when no controllers are connected in the in-game dialog that lets users configure player assignment
en: No controllers connected
sv_se: Inga kontroller är anslutna

[ctx: #35201]
note: Name of group in "Games -> General" for configuring gameplay
en: Gameplay
sv_se: Spelupplevelse

[ctx: #35203]
en: Enable rewind (if supported)
sv_se: Aktivera återspolning (om detta stöds)

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
sv_se: Aktivera återspolning i realtid under spel, om stöd finns. Tryck på återspolning eller sök manuellt bakåt med hjälp av sökfältet.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
sv_se: Maximal återspolningstid

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
sv_se: Maximal möjlig tid för återspolning, om stöd finns. Stor sökhistorik kan använda mycket RAM-minne.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
sv_se: Emulatorer

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
sv_se: Fristående spel

[ctx: #35209]
en: Game resources
sv_se: Spelresurser

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
sv_se: Misslyckades med att spela spelet

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
sv_se: Detta spel kräver följande tillägg: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
sv_se: Detta spel är inte kompatibelt med någon av de tillgängliga emulatorerna.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
sv_se: Emulatorn "{0:s}" har ett internt fel.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
sv_se: Detta spel kan endast spelas direkt från en hårddisk eller partition. Komprimerade filer måste extraheras.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
sv_se: Detta spel är i beroende av ett avaktiverat tillägg. Vill du aktivera det?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
sv_se: Stödtillägg

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
sv_se: Spartillståndet kan bara läsas in med "{0:s}". Radera spartillståndet och fortsätt?

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
sv_se: Radera spartillståndet

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
sv_se: De nödvändiga filerna kan inte hittas.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
sv_se: Spelleverantörer

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
sv_se: Meny

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
sv_se: Avsluta

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
sv_se: Saknas: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
sv_se: Paus / Återuppta

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
sv_se: Videofilter

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
sv_se: Avancerade inställningar

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
sv_se: Helskärm

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
sv_se: Utsträckningsmetod

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
sv_se: Kontroller

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
sv_se: Tryck {0:s} för att öppna spelmenyn.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
sv_se: I denna utgåva kan endast spelkontroller användas för att spela spel.

[ctx: #35249]
note: Button to open the savestate manager from the game OSD
en: Save / Load
sv_se: Spara /Ladda

[ctx: #35250]
en: Add games...
sv_se: Lägg till spel...

[ctx: #35251]
en: Add game source
sv_se: Lägg till spelkälla

[ctx: #35252]
en: Edit game source
sv_se: Redigera spelkälla

[ctx: #35253]
en: Enable autosave (if supported)
sv_se: Tillämpa autospara, om möjligt

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
sv_se: Spara spelet automatiskt under spelets gång, om detta stöds. Fortsätt spela där du slutade.

[ctx: #35255]
note: Label for showing which emulator the game was saved with
en: Saved with:
sv_se: Spara med:

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
sv_se: Det gick inte att installera tillägget.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
sv_se: Installerad

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
sv_se: Välj emulator för {0:s}-filen

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
sv_se: Sparad

[ctx: #35260]
note: Title of the dialog to select a savestate for the current game
en: Select savestate
sv_se: Välj sparstatus

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
sv_se: Ny

[ctx: #35262]
note: Help text for RetroAchievements username input setting
en: Enter your RetroAchievements account username
sv_se: Ange användarnamn för ditt RetroAchievements-konto

[ctx: #35263]
note: Help text for RetroAchievements password input setting
en: Enter your RetroAchievements account password
sv_se: Ange lösenord för ditt RetroAchievements-konto

[ctx: #35265]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Incorrect User/Password!
sv_se: Felaktigt Användarnamn/Lösenord!

[ctx: #35266]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Failed to contact server
sv_se: Kontakten med servern misslyckades

[ctx: #35267]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Invalid response from server
sv_se: Ogiltigt svar från servern

[ctx: #35268]
note: Setting to show if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Logged in
sv_se: Inloggad

[ctx: #35269]
note: Help text for the setting that shows if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Toggle this setting to log in or out of RetroAchievements.
sv_se: Växla denna inställning för att logga in eller ut från RetroAchievements.

[ctx: #35270]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Your account is not verified. Please check your email to complete your sign up.
sv_se: Ditt konto är inte verifierat. Vänligen kontrollera din e-post för att slutföra din registrering.

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
sv_se: Servern kan inte nås.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
sv_se: Servern svarar inte korrekt.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
sv_se: Serverversionen är inte kompatibel.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
sv_se: Åtkomst nekas.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
sv_se: Ansluter till backend.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
sv_se: Pulse-Eight CEC-adapter

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
sv_se: Byt till kommando på tangentbordsidan

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
sv_se: Byt till fjärrkommando

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
sv_se: Tryck "användar"-knappskommando

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
sv_se: Aktivera sidbyteskommando

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
sv_se: Det gick inte att öppna adaptern

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
sv_se: Enheter att slå på under uppstart

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
sv_se: Enheter att stänga av under avstängning

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
sv_se: Sätt enheter i standbyläge när skärmsläckaren aktiveras

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
sv_se: Väck enheter när skärmsläckaren deaktiveras

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
sv_se: Kunde inte hitta CEC-porten. Vänligen konfigurera den manuellt.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
sv_se: Det gick inte att initialisera CEC-adaptern. Kontrollera dina inställningar.

[ctx: #36013]
note: CEC adapter setting to set the type of device that libCEC reports to the TV (Recording, Playback or Tuner Device)
en: CEC client device mode
sv_se: Enhetsläge för CEC-klient

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
sv_se: HDMI-portnummer

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
sv_se: Ansluten

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
sv_se: Det gick inte att inte initialisera CEC-adaptern: libCEC kunde inte hittas på systemet.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
sv_se: Använd tv:ns språkinställning

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
sv_se: Ansluten till HDMI-enhet

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
sv_se: Ändra källa till denna enhet vid uppstart

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
sv_se: Fysisk adress (åsidosätter HDMI-port)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
sv_se: Konfiguration uppdaterad

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
sv_se: Misslyckades att tillämpa den nya konfigurationen. Vänligen kontrollera dina inställningar.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
sv_se: Skicka "Inaktiv källa" kommando vid avstängning

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
sv_se: Andra enheter att sätta i standbyläge

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
sv_se: Den här enheten behöver service

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
sv_se: Ignorera

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
sv_se: När tv:n är avstängd

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
sv_se: Tappat anslutning

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
sv_se: Denna användare har inte tillåtelse att öppna CEC-adaptern

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
sv_se: Porten är upptagen. Endast ett program åt gången kan använda CEC-adaptern

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
sv_se: Åtgärd vid byte till annan källa

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
sv_se: Anslutning etablerad

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
sv_se: Alltid

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
sv_se: Vid start / stopp

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
sv_se: Förstärkare / AVR-enhet

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
sv_se: TV och AVR-enhet (uttryckligen)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
sv_se: Den detekterade version av libCEC-gränssnittet ({0:x}) är lägre än den stödda versionen {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
sv_se: * Objektmapp

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
sv_se: Använd begränsad färgomfång (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
sv_se: Antal bufferts som används av grafikdrivrutin

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
sv_se: Stoppa uppspelning

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
sv_se: Pausa uppspelning

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
sv_se: Tvinga förstärkare att vakna när Kodi är aktivt

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
sv_se: Fjärrkontrollknappens fördröjning innan upprepning (ms)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
sv_se: Fjärrkontrollknappens repeteringshastighet (ms)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
sv_se: Fjärrkontrollknappens frisättningstid (ms)

[ctx: #36050]
en: On start
sv_se: Vid start

[ctx: #36051]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Recording Device
sv_se: Inspelningsenhet

[ctx: #36052]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Playback Device
sv_se: Uppspelningsenhet

[ctx: #36098]
note: Label of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Use 10 bit for SDR
sv_se: Använd 10 bitar för SDR

[ctx: #36099]
en: Dithering
sv_se: Färgkompensation

[ctx: #36100]
en: Dither depth
sv_se: Djup för färgkompensation

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
sv_se: Ändra utseendet och känslan i användargränssnittet.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
sv_se: Denna kategori innehåller alla skalrelaterade inställningar.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
sv_se: Väl skal för gränssnittet. Detta kommer att definiera utseendet och känslan i applikationen.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
sv_se: Välj för att ändra skalspecifika inställningar. Vilka inställningar som finns att tillgängliga beror på vilka funktioner skalet är försedd med.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
sv_se: Ändra temat som är kopplat till ditt valda skal.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
sv_se: Ändra färgerna på ditt valda skal.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
sv_se: Välj vilka teckensnitt som ska visas i användargränssnittet. Teckensnittsuppsättningarna konfigureras av din skal.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
sv_se: Ändra storlek på användargränssnittet.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
sv_se: Välj det mediefönster som ska visas vid uppstart.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
sv_se: Välj eller inaktivera de ljud som används i användargränssnittet.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
sv_se: Stäng av detta för att ta bort det scrollande RSS-nyhetsflödet.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
sv_se: Redigera RSS-flöden.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
sv_se: Denna kategori innehåller plats och språkinställningar.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
sv_se: Väljer språket i användargränssnittet.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
sv_se: Välj format för temperatur, tid och datum. De tillgängliga alternativen beror på det valda språket.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
sv_se: Välj vilken teckenuppsättning som ska användas för att visa text i användargränssnittet. Detta ändrar inte den teckenuppsättning som används för undertexter, för att ändra det gå till Spelare > Språk.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
sv_se: Standardinställningen är valt ljudspråk om fler än ett språk är tillgängligt.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
sv_se: Standard är det valda undertextspråket om mer än ett språk är tillgängligt.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur medialistor visas.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
sv_se: Visa (..) objekt i listor för att gå till den överordnade mappen.

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
sv_se: Visa filändelser på mediafiler, till exempel skulle "You Enjoy Myself" visas som "You Enjoy Myself.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
sv_se: Ignorera engelska objekt-ord, t.ex "The" , vid sortering. Till exempel skulle "The Simpsons" sorteras som "Simpsons".

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
sv_se: Tillåt att ta bort och döpa om filer i användargränssnittet, via innehållsmenyn. Tryck t.ex. "C" på tangentbordet för att få fram denna meny.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
sv_se: Visa knappen "lägg till källa" i huvudsektioner i användargränssnittet.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
sv_se: Visa dolda filer och mappar när filer listas.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur skärmsläckartillägg hanteras.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
sv_se: Ställ in hur lång tid applikationen ska vänta innan skärmsläckaren visas.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
sv_se: Välj skärmsläckaren. Skärmsläckaren "Dim" kommer att påtvingas när videouppspelning i helskärm är pausad eller en dialogruta är aktiv.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
sv_se: Välj för att ändra inställningar specifika för skärmsläckaren. Vilka alternativ som är tillgängliga för konfiguration beror på vilka funktioner som skärmsläckartillägget har.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
sv_se: Förhandsvisa den valda skärmsläckaren.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
sv_se: Tona ned skärmen när mediumet är pausat. Inte giltigt för "Dim"-skärmsläckarens läge.

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
sv_se: Sektion med inställningar relaterade till filmer och hur de hanteras.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur videobiblioteket hanteras.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
sv_se: Välj vilken temperaturenhet som ska användas för visning av temperaturer i gränssnittet.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
sv_se: Visa information för osedd media i videobiblioteket eller dölj dem om de inte är markerade för att förhindra spoilers. Tillgängliga alternativ är 'Filmhandling', 'Avsnittshandling' och 'Avsnittminiatyrbild'.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
sv_se: Välj vilken enhet för hastighet som ska användas för visning av hastigheter i gränssnittet.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
sv_se: Hämta miniatyrbilder på skådespelare från databaser på nätet när media läggs till i biblioteket.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
sv_se: Välj i vilka fall du vill dölja säsonger av ett tv-program. Om dold, visas episoder direkt vid val av ett tv-program.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
sv_se: Om aktiverad, grupperas filmer som hör till en "Filmuppsättning" under ett objekt för uppsättningen i filmbiblioteket, detta objekt kan sedan öppnas för att visa de enskilda filmerna. Om avaktiverad, kommer varje film att ha sitt eget objekt i filmbiblioteket även om den hör till en uppsättning.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
sv_se: Sök efter nya mediafiler vid uppstart.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
sv_se: Dölj förloppsindikatorn när bibliotek skannas.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
sv_se: Ta bort objekt från ditt bibliotek som inte kan hittas (antingen omdöpta, borttagna eller på flyttbara lagringsmedia som för tillfället är urkopplade).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
sv_se: Exportera videobibliotekets databas till XML-filer. Detta kommer eventuellt skriva över dina nuvarande XML-filer.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
sv_se: Importera en XML-fil till videobibliotekets databas.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur videouppspelning hanteras.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
sv_se: Aktivera automatisk uppspelning av nästa fil i listan för valda spellistortyper.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
sv_se: Justera metoden som används för att behandla och visa video.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
sv_se: Använd högkvalitativa skalningsfunktioner, när uppskalning av en video med åtminstone denna procentsats. Ett värde under 5% är knappast meningsfullt eftersom video bearbetas med hög GPU-belastning utan några synliga förbättringar bildkvalitetsmässigt.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
sv_se: Aktivera VDPAU-hårdvaruavkodning för video, används huvudsakligen av Nvidia men under vissa förhållanden även av AMD.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
sv_se: Aktivera VAAPI-hårdvaruavkodning av video, används huvudsakligen av Intel men under vissa förhållanden även av AMD.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
sv_se: Vid aktivering, används en "Filmsamling" även om det endast skulle innehålla en film som tillhör det samlingen. När det inte är aktiverat, visas en "Filmsamling" endast om filmbiblioteket innehåller mer än en film ifrån det samlingen.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
sv_se: Aktivera DXVA2-hårdvaruavkodning av video.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
sv_se: Aktivera CrystalHD-avkodning av video.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
sv_se: Aktivera VTB hårdvaruavkodning av videofiler.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
sv_se: Välj en åtgärd som Kodi ska utföra vid uppstart.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
sv_se: Aktivera ViedoToolbox-hårdvaruavkodning av video.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
sv_se: Visa tv-serier utan avsnitt vid navigering i videobiblioteket.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
sv_se: Tillåt bildskärmens uppdateringsfrekvens att ändras så den bäst passar videon's uppdateringsfrekvens. Detta kan leda till jämnare videouppspelning.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
sv_se: Fördröjning av återställningshändelse efter en ändring av uppdateringsfrekvens

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
sv_se: Synkronisera video och ljud till bildskärmens uppdateringsfrekvens. VideoPlayer kommer inte att använda ljud-genomströmning i detta fall eftersom omsampling kan krävas.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
sv_se: Välj vilket tids-format som ska användas vid visning av tid i gränssnittet.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
sv_se: Välj 12 eller 24-timmars format vid visning av tid i gränssnittet.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
sv_se: Välj omsamplingskvalitet för de tillfällen där ljudutmatningen behöver ha en annan samplingshastighet än den som används av källan.[CR] [Låg] Är snabbt och kommer att ha minimal inverkan på systemresurser som CPU-användning.[CR] [Medel] & [Hög] Kommer att använda mer systemresurser.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
sv_se: Dra ut videon upp till angiven procent för att minska svarta kanter.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
sv_se: Välj den zoomnivå som videor i 4:3-format visas på bredbildsskärmar.

[ctx: #36172]
note: Description of setting with label #13430 "Allow hardware acceleration - PRIME"
en: Enable PRIME decoding of video files
sv_se: Aktivera PRIME-avkodning av videofiler

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
sv_se: Välj vilket datumformat som ska användas vid visning av datum i gränssnittet.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
sv_se: Aktivera text-tv när live-tv visas.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
sv_se: Skala text-tv till 4:3-format.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställingar för hur videofillistor hanteras.

[ctx: #36177]
note: Description of setting with label #22079 "Default select action"
en: Toggle between [Choose], [Play] (default), [Resume], [Show information] and [Queue item].[CR][Choose] will open a context menu to select an item, e.g. show information.[CR][Play] will automatically play videos from the beginning or if a resume point is present ask whether to play from beginning or to resume.[CR][Resume] Will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR][Show information] will open the video's information dialog.[CR][Queue item] will append the video to the video playlist.
sv_se: Växla mellan [Välj], [Spela] (standard), [Fortsätt], [Visa information] och [Köobjekt].[CR][Välj] öppnar en snabbmeny för att välja ett objekt, t.ex. visa information.[CR][Spela] kommer automatiskt att spela upp videor från början eller om en återupptagningspunkt finns, fråga om du vill spela från början eller återuppta.[CR][Resume] Kommer automatiskt att återuppta videor från den senaste positionen du var på tittar på dem.[CR][Visa information] öppnar videons informationsdialog.[CR][Köobjekt] lägger till videon till videospellistan.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
sv_se: Extrahera metadata-information som codec och bildförhållande från videor.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
sv_se: När en fil skannas till biblioteket kommer den att visa metadata-titeln istället för filnamnet.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
sv_se: Extrahera miniatyrbilder till skärmen i biblioteksläge.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
sv_se: Kombinerar flerdelade videor, DVD-mappar och filmmappar till ett enda objekt i icke-biblioteksvyer.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
sv_se: Tar bort titeln, genren, etc. -noder från biblioteksvyn. Genom att välja en kategori förs du raka vägen till titelvyn.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur undertexter hanteras.

[ctx: #36185]
note: Description of setting with label #14089 "Font"
en: Set the font type to be used for subtitles.
sv_se: Ställ in vilket typsnitt som ska användas för undertexter.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
sv_se: Välj teckenstorlek för undertexter.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
sv_se: Välj teckensnitt för undertexter.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
sv_se: Välj teckenfärg för undertexter.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
sv_se: Välj teckenuppsättning som ska användas för undertexter.

[ctx: #36190]
note: Description of setting with label #21368 "Override subtitles fonts"
en: Override subtitles fonts in subtitle formats such as ASS / SSA.
sv_se: Åsidosätt undertextteckensnitt i undertextformat som ASS/SSA.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
sv_se: Ange en egen mapp för dina undertexter. Det kan vara en utdelad resurs.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur DVD, Blu-ray, och CD skivor hanteras.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
sv_se: Spela automatiskt upp DVD-filmer när de sätts in i enheten.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
sv_se: Tvinga en region för DVD-uppspelning.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
sv_se: Försök hoppa över obligatoriska introduktioner innan DVD-meny.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
sv_se: Välj standardkälla för filminformation. Se tilläggshanteraren för alternativ.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
sv_se: Välj standardkälla för tv-serieinformation. Se tilläggshanteraren för alternativ.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
sv_se: Välj standardkälla för musikvideor. Se tilläggshanteraren för alternativ.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
sv_se: Inställningar för PVR & Live-TV.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
sv_se: Denna kategori innehåller generella inställningar för PVR & Live-TV.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
sv_se: Aktivera "Personal Video Recorder" (PVR)-funktioner. Detta kräver att åtminstone ett PVR-tillägg är installerat.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number from the backend, but use local numbering for channels.
sv_se: Sortera kanaler efter kanalnummer från backend, men använd lokal numrering för kanaler.

[ctx: #36206]
en: Use the channel numbering from the backend.
sv_se: Använd kanalnumrering från backend.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
sv_se: Öppna kanalhanteraren, som tillåter ändringar av kanalordningen, kanalnamn, logo etc.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
sv_se: Be backenden att söka efter kanaler (om det stöds).

[ctx: #36210]
en: Open the client priorities dialog which allows modifying the priority for enabled PVR clients according to your personal preferences, for instance to order channels client by client. Higher value means higher priority.
sv_se: Öppna dialogrutan klientprioriteringar som gör det möjligt att ändra prioriteten för aktiverade PVR-klienter enligt dina personliga preferenser, till exempel för att rangordna kanaler, klienten för klienten. Högre värde betyder högre prioritet.

[ctx: #36211]
en: This category contains the settings for PVR channels and channel groups.
sv_se: Den här kategorin innehåller inställningarna för PVR-kanaler och kanal-grupper.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
sv_se: Visa programinformation vid kanalbyten, som nuvarande tv-program.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
sv_se: Öppna grupphanteraren, som tillåter ändringar av grupper och deras respektive kanaler

[ctx: #36214]
en: Preselect the playing channel in windows and dialogs containing channel lists. If enabled and there is a playing channel, the playing channel will be selected when opening a window or dialog containing a channel list. If disabled, the channel previously selected in a window or dialog will be selected when opening a window containing a channel list.
sv_se: Förvälj spelningskanal i fönster och dialogrutor som innehåller kanallistor. Om aktiverad och det finns en spelningskanal, kommer spelningskanalen att väljas när ett fönster öppnas eller en dialogruta innehåller en kanallista. Om inaktiverad, kommer den kanal som valdes tidigare i ett fönster eller en dialog att väljas när ett fönster öppnas som innehåller en kanallista.

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
sv_se: Välj vilket datumformat som ska användas vid visning av datum i gränssnittet.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
sv_se: Mapp där kanalikoner lagrats.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
sv_se: Sök efter saknade kanalikoner.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för den elektroniska programguiden (EPG).

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
sv_se: Antal tidigare dagar att visa i guiden och att importera från backend.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
sv_se: Antal kommande dagar att visa i guiden och att importera från backend.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
sv_se: Tid mellan import av styrdata från backend.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
sv_se: Importera inte guidedata under uppspelning för att minska CPU-användning.

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
sv_se: Aktivera PRIME-hårdvaruavkodning av videofiler, som används om ffmpeg PRIME hwaccel är tillgänglig.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
sv_se: Dölj "Ingen information tillgänglig"-etiketter för en kanal.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
sv_se: Ta bort lagrad guide-data och återimportera den från backend.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för PVR-uppspelning och kanalbyten.

[ctx: #36227]
en: Switch to full screen display when starting playback of channels.
sv_se: Byt till helskärmsvisning när du börjar spela upp kanaler.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
sv_se: Ställ in undertextens bakgrundsfärg.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
sv_se: Visa information om signalkvalitet i fönstret för codecinformation (om det stöds av tillägget och backenden).

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
sv_se: Vid bläddring genom kanaler med kanal upp/ned-knappar måste kanalväxlar bekräftas med knappen OK.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
sv_se: När du trycker kanalen uppåt eller nedåt fördröjs den aktuella kanalbytet, vilket gör att användaren kan vända till ett kanalnummer utan att vänta på varje kanalbyte.

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för inspelningar.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
sv_se: Inspelningstiden för direktinspelningar när du trycker på inspelningsknappen. Detta värde kommer att beaktas om "Direktinspelningsåtgärd" är inställd på "Spela in under begränsad tid"

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
sv_se: Dölj OSD-kontrollerna efter kanalbyte.

[ctx: #36236]
en: If set to a value greater than zero last watched time of channels will be stored the given amount of time after start of channel playback. Otherwise the last watched time will be stored immediately at start of channel playback.
sv_se: Om du ställer in ett värde som är större än noll kommer den senaste bevakade tiden för kanaler att lagras den angivna tiden efter starten av kanaluppspelningen. Annars lagras den senast bevakade tiden omedelbart i början av kanaluppspelningen.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
sv_se: Ytterligare tid för att spela innan den schemalagda starttiden för att möjliggöra för mindre sändningsändringar. Stöds inte av alla tillägg och backend.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
sv_se: Ytterligare tid för att spela efter den schemalagda sluttiden för att möjliggöra för mindre sändningsändringar. Stöds inte av alla tillägg och backend.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
sv_se: Visa en notifiering när tidtagare är tillagda, slutförda eller tas bort av backenden.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
sv_se: Denna kategori innehåller energisparinställningar för PVR, såsom när man väcker PVR-servern.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
sv_se: Kör väckningskommandot nedan när du lämnar det här programmet eller gå till viloläge. Tidsstämpeln av nästa schemalagda inspelningen överförs som parameter.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
sv_se: Kommandot kommer inte köras när en inspelning startas inom denna tiden.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
sv_se: Kommando att exekvera (cmd [tidsstämpel]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
sv_se: Tid att subtrahera från starttiden för nästa schemalagda inspelning.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
sv_se: Kör uppvakningskommandot varje dag vid den angivna tidpunkten.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
sv_se: När skall uppvakningskommandot utföras.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för föräldrakontroll, såvida PVR-servern stöder denna funktion.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
sv_se: Frågar efter en PIN-kod för att komma åt föräldra låsta kanaler. Kanaler kan markeras som låst i kanalredigeraren i den allmänna fliken. Föräldra låsta kanaler kan inte spelas eller spelas in utan att ange en PIN-kod, och guideinformationen är dold för dessa kanaler.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
sv_se: Ange en ny PIN-kod för att låsa upp föräldralåsta kanaler.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
sv_se: Fråga efter PIN-koden igen vid försök av åtkomst till en föräldralåst kanal om koden inte blivit inslagen under denna tid.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för PVR-bakgrundsservern, såvida detta stöds både PVR-tillägget och bakgrundsservern.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
sv_se: Detta alternativ tar dig till några specifika inställningar för din PVR backend, om det stöds av PVR tillägg och backend.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
sv_se: Sektion med inställningar relaterade till musikfiler och hur de hanteras.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
sv_se: Åtgärd som ska utföras när du trycker på inspelningsknappen.[CR][Spela in nuvarande serie] kommer att spela in den aktuella serien från "nu", till slutet av serien. Om inga tv-guide uppgifter finnes, kommer en fixt inspelningstid med start från "nu", till den längd som är angiven i "Direktinspelningslängd".[CR][Spela in under begränsad tid] kommer att schemalägga en inspelning med fast längd och början från "nu", med det inställda värdet för "Direktinspelningstid".[CR][Fråga vad som ska ske] kommer att öppna en dialogruta innehållande de olika inspelningsalternativen, såsom "Spela in nuvarande serie", "Spela in nästa serie" och några fasta inspelningstider.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
sv_se: När denna är aktiverad visas både låt- och albumartister. När denna är inaktiverad visas enda albumartister. Artister som bara förekommer på enskilda låtar från ett album då exkluderade.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
sv_se: Hämta artistinformation från informationsleverantörer när ny musik läggs till i biblioteket.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
sv_se: Välj standardleverantör för albuminformation.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
sv_se: Välj standardleverantör för artistinformation.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
sv_se: Sök efter nya och borttagna mediafiler vid uppstart.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
sv_se: Om funktionen aktiveras väljs angiven bildfrekvens för strömmar där bildfrekvens (fps) inte kan detekteras.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
sv_se: Exportera delar av musikbiblioteket till en XML-fil eller NFO-filer. Detta kommer eventuellt att överskriva dina nuvarande NFO- och utsmyckning-filer.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
sv_se: Importera en XML-fil till musikbibliotekets databas.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur musikuppspelning hanteras.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
sv_se: Spelar automatiskt nästa objekt i den aktuella mappen, till exempel i "Filvyn" efter att ett spår har spelats, kommer nästa spår i samma mapp spelas upp automatiskt.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
sv_se: När låtar blir valda kommer de att läggas till i kön stället för att spelas upp omedelbart.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
sv_se: Läs ReplayGain informationen kodad i dina ljudfiler med ett program som MP3Gain och normalisera ljudnivåer i enlighet därmed.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
sv_se: Referensvolym (PreAmp-nivå) som ska användas för filer med kodad ReplayGain-information. Standard är 89 dB. Ändra med försiktighet.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
sv_se: Referensvolym (PreAmp-nivå) som ska användas för filer utan kodad ReplayGain-information. Standard är 89 dB. Ändra med försiktighet.

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
sv_se: Spela upp fil med lägre volym, om nödvändigt, för att undvika ljudbegränsande klippskydd. Annars kommer klippningsskydd att tillhandahållas av ljudmotorn i de delar som behöver det.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
sv_se: Tona ut från ett ljudspår till nästa. Du kan ställa in antalet sekunder av överlappning från 1-15 sekunder.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
sv_se: Tillåt övertonade låtövergångar om båda spåren är från samma album.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
sv_se: Välj vilken visualisering som ska visas när du lyssnar på musik.

[ctx: #36274]
note: Description of setting with label #39125 "Enable tag reading in file view"
en: When browsing music files in file view read the tags of those not in the music library as you go. This can make large directories slow to display, especially over a network.
sv_se: Vid visning av musikfiler i filvyn, läs in taggar för objekt som inte finns i musikbiblioteket efter hand. Detta kan göra det långsamt att bläddra igenom stora mappar, särskilt om dessa finns på en nätverksplats.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
sv_se: Kontrollera sättet som namnen på låtar visas i användargränssnittet. Taggläsning måste vara aktiverat.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
sv_se: Används för formatering av kolumn nummer två i fillistor.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
sv_se: Kontrollera sättet låtnamn visas i 'nu spelas'-listan.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
sv_se: Används för formatering av den andra kolumnen i 'nu spelas'-listan.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
sv_se: Kontrollerar hur låttitlar presenteras i bibliotekslistor.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
sv_se: Används för formatering av den andra kolumnen i bibliotekslistor.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
sv_se: Sök efter miniatyrbilder på fjärrdelningar och optiska medier. Detta kan ofta sakta ner listningen av nätverksmappar.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för CD-skivor hanteras.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
sv_se: Spela automatiskt upp CD-skivor när de sätts in i spelaren.

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
sv_se: Läs informationen som hör till en ljud-CD, t.ex låttitel och artist, från Internetdatabasen gnudb.org.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
sv_se: Ange en plats på hårddisken där rippade låtar kommer att sparas till.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
sv_se: Styr hur sparad musik döps enligt taggarna. Taggar: [B]%N[/B]: Spårnummer, [B]%S[/B]: Skivnummer, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Titel, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: År, [B]%F[/B]: Filnamn, [B]%D[/B]: Spellängd, [B]%J[/B]: Datum, [B]%R[/B]: Betyg, [B]%I[/B]: Filstorlek.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
sv_se: Välj vilken ljudkodare som skall användas vid rippning.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
sv_se: Välj vilken kvalitet du vill rippa dina filer till.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
sv_se: Välj vilken bithastighet som skall användas för den angivna ljudkodaren för ljudkomprimering.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
sv_se: För FLAC, ange kompressionsnivå, standard är 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
sv_se: Mata automatiskt ut skivan när rippning är klar.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
sv_se: Denna kategori innehåller uppstartsinställningar.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
sv_se: Välj den mapp där artistinformation (nfo-filer och bilder) ska sparas i.

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
sv_se: Vid sortering av musikobjekt efter artist, använder sorteringsnamn som t.ex. Parton, Dolly istället för namn.

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för påminnelser.

[ctx: #36297]
en: Choose a time in seconds after which PVR reminder popups will be automatically closed.
sv_se: Välj en tid i sekunder efter vilken popup-fönster för PVR-påminnelser stängs automatiskt.

[ctx: #36298]
en: If enabled, a recording for the programme to remind will be scheduled when auto-closing the reminder popup, if supported by the PVR add-on and backend.
sv_se: Om det är aktiverat kommer en inspelning för programmet att påminnas att schemaläggas när påminnelsepopupen stängs automatiskt, om det stöds av PVR-tillägget och backend.

[ctx: #36300]
note: Description of setting with label #20226 "Movie set information folder"
en: Select the folder where movie set information (images) are saved locally.
sv_se: Välj den mapp där filmuppsättningsinformation (bilder) sparas lokalt.

[ctx: #36301]
en: No 'Movie set information folder' is configured to store movie set images so they will not be exported. Do you want to proceed?
sv_se: Ingen "Filmuppsättningsmapp" är konfigurerad för att lagra filmuppsättningsbilder så att de inte exporteras. Vill du fortsätta?

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
sv_se: Sektion med inställningar relaterade till bilder och hur de hanteras.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur fillistor för bilder hanteras.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
sv_se: Generera miniatyrbilder automatiskt när du går in i bildmappen.

[ctx: #36308]
note: Description of setting with label #20472 "Show all performers for music videos"
en: When enabled, shows all performers in the artist list for music videos, not just the main artist
sv_se: När aktiverad, visas alla artister i artistlistan för musikvideor, inte bara huvudartisten

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
sv_se: Visa videofiler i bildlistningar.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur bildspel hanteras.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
sv_se: Ange tiden som varje bild skall visas i ett bildspel.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
sv_se: Bilder i ett bildspel kommer att panoreras och zoomas medan de visas.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
sv_se: Visa bildspelsbilder i slumpad ordning.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
sv_se: Sektion för väderrelaterade inställningar.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur vädertjänsten hanteras.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
sv_se: Välj upp till tre platser där vädret skall visas för.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
sv_se: Välj standardtjänst för väderinformation. Se tilläggshanteraren för alternativ.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
sv_se: Sektion med inställningar relaterade till hur tjänster hanteras.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
sv_se: Denna kategori innehåller allmänna inställningar för alla tjänster.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
sv_se: Namnet som ska visas på denna enhet vid användning av diverse nätverkstjänster.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur UPnP-tjänsten hanteras. UPnP kallas även DLNA inom hemelektroniken.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
sv_se: Aktiverar UPnP-servern. Denna tillåter dig att strömma media från ditt bibliotek till en UPnP-klient.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
sv_se: Notifiera UPnP-klienterna när en manuell eller automatisk biblioteksuppdatering sker.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
sv_se: Aktivera UPnP-klienten. Detta gör så att du kan strömma media från vilken UPnP-server som helst med en kontrollpunkt och låter dig kontrollera uppspelningen från den servern.

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
sv_se: Aktivera UPnP-kontroll. Detta gör så att du kan strömma media till annan UPnP-klient och låter dig kontrollera uppspelningen till den.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur webbserver- och applikationskontroll-tjänsten hanteras.

[ctx: #36328]
note: Description of setting with label #263 "Allow remote control via HTTP"
en: Enable remote users to control this application through the built-in web server. Never expose the web server port to the Internet.
sv_se: Aktivera fjärranvändare att styra denna applikation via den inbyggda webbservern. Exponera aldrig webbserverporten för Internet.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
sv_se: Ange port för webbservern.

[ctx: #36330]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Define the web server username. Must be set when authentication is enabled.
sv_se: Definiera webbserverns användarnamn. Måste ställas in när autentisering är aktiverad.

[ctx: #36331]
note: Description of setting with label #1048 "Password"
en: Define the web server password. Must be set when authentication is enabled.
sv_se: Definiera lösenordet för webbservern. Måste ställas in när autentisering är aktiverad.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
sv_se: Välj mellan olika webbgränssnitt som installerats via tilläggshanteraren.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
sv_se: Denna kategorin innehåller inställningar för hur fjärrkontrolltjänster hanteras.

[ctx: #36334]
note: Description of setting with label #791 "Allow remote control from programs on this system"
en: Allow programs on this device to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication.
sv_se: Tillåt program på den här enheten att styra den här applikationen via JSON-RPC över WebSocket, JSON-RPC över TCP eller EventServer-protokoll, utan autentisering.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
sv_se: Ange port för fjärrkontroll.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
sv_se: Ange portområde för fjärrkontroll.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
sv_se: Ange maximalt antal klienter som kan ansluta.

[ctx: #36338]
note: Description of setting with label #794 "Allow remote control from programs on other systems"
en: Allow programs on the network to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication. It allows anyone with access to the network to completely control this application and, therefore, this device. Never expose these interfaces to the Internet.
sv_se: Tillåt program på nätverket att styra denna applikation via JSON-RPC över WebSocket, JSON-RPC över TCP eller EventServer-protokoll, utan autentisering. Det tillåter alla med tillgång till nätverket att fullständigt kontrollera denna applikation och därmed den här enheten. Utsätt aldrig dessa gränssnitt för Internet.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
sv_se: Repeteringsfördröjning (ms).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
sv_se: Kontinuerlig repetitionsfördröjning (ms).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur Zeroconf-nätverksidentifieringstjänsten hanteras, vilket krävs för AirPlay.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
sv_se: Tillåter applikationer i nätverket att upptäcka aktiva tjänster via Zeroconf.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
sv_se: Vid aktivering kan innehåll från andra AirPlay-enheter eller applikationer tas emot.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
sv_se: Aktivera lösenordsskydd för AirPlay.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
sv_se: Bestämmer lösenord för AirPlay.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur SMB-klienttjänsten (Samba) hanteras.

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
sv_se: Om en WINS-server körs på nätverket, ange dess IP-adress här. Annars lämna blankt.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
sv_se: Om en WINS-server körs på nätverket, ange dess arbetsgruppnamn här. Annars lämna blankt.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
sv_se: Sektion med systemrelaterade inställningar för den enhet som denna applikation är installerad på.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
sv_se: Skickar automatiskt 'Wake-On-Lan' till servern precis innan du försöker komma åt delade filer eller tjänster.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
sv_se: Ändrar hur denna applikation visas på vald skärm. Antingen i ett fönster eller helskärm.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
sv_se: Ändrar upplösningen som användargränssnittet visas i.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
sv_se: Byter uppdateringsfrekvense som användargränsnittet visas i.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
sv_se: Om den är aktiverad, kommer helskärmsläge appliceras genom användning av ett fönster i stället för ett verkligt helskärmsläge. Den största fördelen är för flerskärmskonfigurationer, så att andra applikationer kan användas parallellt lättare. Detta använder mer resurser så att uppspelningen kan vara mindre slät.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
sv_se: Vid en konfiguration med flera skärmar är de bildskärmar som inte visar denna applikation släckta.

[ctx: #36356]
note: Description of settings category with label #1201 "NFS Client"
en: This category contains the settings for how the NFS client is handled.
sv_se: Den här kategorin innehåller inställningar för hur NFS-klienten hanteras.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
sv_se: Kalibrera användargränssnittet genom att justera overscan. Använd detta verktyg om bilden som visas är för stor, eller för liten för din skärm.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
sv_se: Använd begränsad färgomfång (16-235) istället för fullt färgomfång (0-255). Begränsad färgomfång bör användas om din bildskärm är en vanlig HDMI-tv och inte har ett PC-läge eller annat läge för att återge fullt färgomfång. Lämna denna avaktiverad om din bildskärm är en PC-bildskärm för att erhålla korrekt svärta.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur ljudutmatningsenheter hanteras.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
sv_se: Välj hur egenskaperna för ljudutgången skall bestämmas: [Fixerad] - ljudutgångsegenskaperna sätts alltid till den specifierade samplingsfrekvensen och högtalarkonfigurationen; [Bästa matchning] - Ljudutgångsegenskaperna sätts att vara så lika originalet som möjligt; [Optimerad] - Egenskaperna bestäms vid början av uppspelningen men kommer inte ändras om originalegenskaperna ändras.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
sv_se: Välj antalet kanaler som stöds av ljudanslutningen, eller antalet högtalare om de är anslutna med analoga anslutningar. Denna inställning gäller inte genomgående ljud. Observera: S/PDIF stöder endast 2.0 kanaler men kan fortfarande mata ut flerkanalsljud med ett format som stöds av genomströmning.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
sv_se: Förstärk AC3-strömmar som har blivit nedmixade till 2 kanaler.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
sv_se: Aktivera för att uppmixa 2-kanalsljud till det antal kanaler som angetts vid ljudkanalsinställningen.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
sv_se: Välj detta alternativ om din mottagare kan avkoda Dolby Digital (AC3) strömningar.

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
sv_se: Välj detta alternativ om din förstärkare kan avkoda DTS-strömmar.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
sv_se: Välj det maximala antalet tillgängliga ljudkanaler / högtalare för avkodat ljud. Om optiska/ koaxiala-digitala utmatningar används måste detta ställas in på 2.0

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
sv_se: Välj för att tillåta genomströmning av komprimerat ljud såsom Dolby Digital (AC3), DTS, etc. Klienten för AudioEngine, som till exempel Videoplayer, kan välja att avkoda ljudströmmen under vissa förutsättningar. I Videoplayer:s fall kommer genomströmning inte att användas för direktsändningar och när du synkroniserar uppspelningen till bildskärmen.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
sv_se: Välj detta alternativ om din förstärkare kan avkoda TrueHD-strömmar.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
sv_se: Välj detta alternativ om din förstärkare kan avkoda DTS-HD-strömmar.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
sv_se: Välj enhet för uppspelning av ljud som avkodats, t.ex MP3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
sv_se: Välj enhet för uppspelning av de kodade ljudformat som är aktiverade under "kapabel förstärkare".

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
sv_se: Konfigurera hur gränssnittsljud hanteras, så som menynavigering och viktiga notifieringar.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur inmatningsenheter hanteras.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
sv_se: Konfigurera kringutrustning.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
sv_se: Om aktiverad, kommer tangentbordspilarna flytta ditt val på det virtuella tangentbordet. Om inaktiverat, kommer de flytta markören på din text.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
sv_se: Använd en mus eller pekskärm för att hantera gränssnittet. Observera: Inaktivering leder till att du förlorar kontrollen över applikationen om tangentbord eller fjärkontroll saknas.

[ctx: #36378]
note: Description of setting with label #35100 "Enable controller support"
en: Use a game controller to control the interface.
sv_se: Använd en spelkontroll för att styra gränssnittet.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur internetåtkomst hanteras. Standardwebbgränssnitt kan också väljas här.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
sv_se: Använder du en proxy-server för att ansluta till internet, konfigurera den här.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
sv_se: Konfigurera vilken proxytyp som används.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
sv_se: Konfigurera proxyserverns adress.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
sv_se: Konfigurera proxyserverns port.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
sv_se: Konfigurera användarnamn för proxyservern.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
sv_se: Konfigurera lösenord för proxyservern.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
sv_se: Om Internetanslutningen har begränsad bandbredd tillgängligt, använd den här inställningen för att hålla programmets bandbredd inom definierade gränser.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för energisparfunktioner.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
sv_se: Stäng av skärm vid inaktivitet. Användbart för tv-apparater som stänger av sig själva när ingen bildsignal upptäcks.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
sv_se: Ställ in hur lång tid applikationen ska vänta innan den stänga av.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
sv_se: Definiera vilken åtgärd som ska utföras när timern för avstängningsfunktionen löper ut.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för att möjliggöra händelse och felsökningsloggning. Du kan även aktivera komponentspecifik felsökningsloggning för att felsöka relaterade problem mer i detalj.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
sv_se: Aktivera eller inaktivera felsökningsloggning. Användbart för felsökning.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
sv_se: Välj den mapp där skärmdumparna ska sparas i.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
sv_se: Aktivera detaljerade loggmeddelanden från ytterligare bibliotek, som ska inkluderas i felsökningsloggen.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur huvudlåsfunktionen hanteras.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
sv_se: Här kan du aktivera eller inaktivera huvudlåset och definiera PIN-koden som används för att låsa upp det. Du kan också ange vilka delar av programmet som behöver en PIN-kod för att kommas åt.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
sv_se: Om funktionen aktiveras måste huvudlåskoden anges för att låsa upp applikationen vid uppstart.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
sv_se: Ange maximalt antal försök innan denna applikation stängs ned.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur cachefunktionen hanteras.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
sv_se: Aktivera cache för uppspelning av film, musik eller DVD:er från hårddisk.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
sv_se: Aktivera cache för uppspelning av video från DVD-ROM.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
sv_se: Aktivera cache för uppspelning av video från lokalt nätverk.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
sv_se: Aktivera cache för uppspelning av video från Internet.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
sv_se: Aktivera cache för uppspelning av ljud från DVD-ROM.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
sv_se: Aktivera cache för uppspelning av ljud ifrån lokalt nätverk.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
sv_se: Aktivera cache för uppspelning av ljud ifrån Internet.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
sv_se: Aktivera cache för uppspelning av DVD ifrån DVD-ROM.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
sv_se: Aktivera cache för uppspelning av DVD ifrån lokalt nätverk.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
sv_se: Aktivera cache för okända filtyper ifrån Internet.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
sv_se: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
sv_se: Specificera typen av fjärrkontroll som används.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
sv_se: Kör alltid Kodi helper så att en fjärrkontroll kan användas för att starta Kodi.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
sv_se: Ange tiden mellan knapptryckningar på en universell fjärrkontroll.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
sv_se: Välj platser att använda för hämtning av väderinformation.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
sv_se: Leta efter externa undertexter för videor som tillhandahålls av UPnP-server. Detta kan orsaka omfattande CPU-, filsystem- och nätverksbelastning.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
sv_se: Att kringå VDPAU-mixern sparar resurser på lågenergisystem men försämrar bildkvaliteten något.

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
sv_se: Uppdatera officiella tillägg från

[ctx: #36423]
note: Description of setting with label #36422 "Update official add-ons from"
en: By default, add-ons from official repositories will be prevented from being auto-updated from private repositories. For cases such as updating from an add-ons beta repository this option can be switched to [Any repositories] (bear in mind this is a less secure option and enabling it could cause incompatibility and crashes).
sv_se: Som standard kommer tillägg från officiella förråd att förhindras från att automatiskt uppdateras från privata förråd. I fall som att uppdatera från ett tilläggs beta-arkiv kan detta alternativ bytas till [Alla arkiv] (kom ihåg att detta är ett mindre säkert alternativ och att det kan orsaka inkompatibilitet och kraschar).

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
sv_se: Välj vad som ska hända när ett objekt väljs i guiden: [Visa innehållsmeny] Visar innehållsmenyn där du kan välja ytterligare åtgärder. [Byt till kanal] Kommer omedelbart att byta till den relaterade kanalen; [Visa information] Kommer att visa detaljerad information med handling och vidare alternativ; [Spela in] Skapar en inspelningstidtagare för det valda objektet. ["Smart val"] Åtgärd väljs dynamiskt beroende på om händelse är bakåt, nu eller i framtiden.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
sv_se: Visa innehållsmeny

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
sv_se: Byt till kanal

[ctx: #36427]
en: Show information
sv_se: Visa information

[ctx: #36428]
en: Record
sv_se: Spela in

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
sv_se: Välj detta om ljudutgången endast stödjer flerkanalsljud som Dolby Digital 5.1 (AC-3), som en S/PDIF-anslutning. Om ditt system stödjer PCM-flerkanalsljud via HDMI, låt detta vara inaktiverat.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
sv_se: Ange hur videobehandling skall accelereras. Inkluderar avkodning och videoskalning.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
sv_se: Visar alla händelser i händelseloggen för den aktuella profilen med alternativ för att bara visa specifika nivåer.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
sv_se: Välj layout för det virtuella tangentbord.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
sv_se: Om aktiverad, VAAPI-rendering föredras och CPU'n belastas inte lika mycket. Om du upplever hängningar, avaktivera detta val.

[ctx: #36434]
en: If enabled, switch to the channel with the programme to remind when auto-closing the reminder popup.
sv_se: Om aktiverad, byt till kanalen med programmet för att påminna när påminnelse-popupen stängs automatiskt.

[ctx: #36436]
note: Description for setting #407: "Hardware keyboard layouts" Setting in System -> Input -> Hardware keyboard layouts Select the layout of a physically attached keyboard
en: Select hardware keyboard layout.
sv_se: Välj hårdvarutangentbordslayout.

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
sv_se: Endast officiella förråd (standard)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
sv_se: Alla förråd

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
sv_se: Sätter antalet steg för volymkontrollen.

[ctx: #36443]
note: Description of setting with label #14126 "Whitelist"
en: Whitelisted modes give the user the control to choose which display modes are allowed or not allowed to be used
sv_se: Vitlistade lägen ger användaren kontrollen att välja vilka visningslägen som får användas eller inte får användas

[ctx: #36444]
note: Description of setting with label #14127 "Whitelist"
en: Select this option to allow using 3:2 pulldown refresh rates (playing 23.976 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 24 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 23.976 Hz or 24 Hz mode.
sv_se: Välj det här alternativet för att tillåta användning av 3:2-uppdateringsfrekvenser (spela upp 23,976 FPS-video på en 59,94 Hz-bildskärm eller spela upp 24 FPS-video på en 60 Hz-bildskärm). Du kanske vill använda det här alternativet om din bildskärm inte har 23,976 Hz eller 24 Hz-läge.

[ctx: #36445]
note: Description of setting with label #14128 "Whitelist"
en: Select this option to allow using double refresh rates (playing 29.97 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 30 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 29.97 Hz or 30 Hz mode.
sv_se: Välj det här alternativet för att tillåta användning av dubbla uppdateringsfrekvenser (uppspelning av 29,97 FPS-video på en 59,94 Hz-skärm eller uppspelning av 30 FPS-video på en 60 Hz-skärm). Du kanske vill använda det här alternativet om din bildskärm inte har ett 29,97 Hz eller 30 Hz läge.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
sv_se: Händelseloggning gör det möjligt att hålla reda på vad som hänt.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
sv_se: Händelseaviseringar beskriver vanliga processer och åtgärder som utförs av systemet eller användaren.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
sv_se: Stereoskopiskt 3D-läge / Nuvarande

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
sv_se: Stereoskopiskt 3D-läge

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
sv_se: Av

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
sv_se: Över/Under

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
sv_se: Sida vid sida

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
sv_se: Anaglyf röd/cyan

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
sv_se: Anaglyf grön/magenta

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
sv_se: Sammanflätad

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
sv_se: Hårdvarubaserad

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
sv_se: Monoskopiskt / 2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
sv_se: Anaglyf gul/blå

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
sv_se: Schackbräde

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
sv_se: Uppspelningsläge av stereoskopiska 3D-videor

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
sv_se: Fråga mig

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
sv_se: Största samplingsfrekvens för S/PDIF eller samplingsfrekvens för fast utmatningskonfiguration.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
sv_se: Föredraget läge

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
sv_se: Samma som filmen (autodetektera)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
sv_se: Inaktivera stereoskopiskt 3D-läge när uppspelning har slutförts

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
sv_se: Välj uppspelningsläge

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
sv_se: Välj stereoskopiskt 3D-läge

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
sv_se: Välj alternativt läge...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
sv_se: Samma som filmen

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
sv_se: Välj hur ljud nedmixas, t.ex. från 5.1 till 2.0.[CR][Aktiverad] Bibehåller volymen av den ursprungliga ljudkällan, men det dynamiska omfånget komprimeras.[CR][Inaktiverad] Bibehåller det dynamiska omfånget av den ursprungliga ljudkällan när den nedmixas, men volymen kommer att bli lägre. Observera: Dynamiskt omfång är skillnaden mellan de tystaste och starkaste ljuden i en ljudkälla. Aktivera den här inställningen om filmdialoger knappt är hörbara.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
sv_se: Ange ytterligare bibliotek vars detaljerade meddelanden som ska ingå i felsökningsloggen.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
sv_se: Stereoskopiskt 3D-läge av video

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
sv_se: Invertera stereoskopiskt 3D-läge (flip eyes)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
sv_se: Välj i vilket läge stereoskopiska 3D-filmer kommer att spelas.[CR][Fråga mig] Kommer att visa en dialog för att välja önskat läge inför varje uppspelning.[CR][Föredraget läge] Kommer att använda det föredragna sättet som anges i "System -> Skärm" inställningarna.[CR][Monoskopisk / 2D] Kommer att spela video i mono / 2D.[CR][Ignorera] Inaktiverar all stereoskopisk 3D bearbetning och hantering.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
sv_se: [På] Växlar grafiskt användargränssnitt (och vissa tv-apparater) tillbaka till 2D-läge, mellan videoklipp i en spellista eller när uppspelningen avslutats. [CR][Av] GUI och tv kommer att stanna i stereoskopisk 3D-läge. För video spellistor med blandad stereoskopisk 3D och 2D-innehåll, grafiskt användargränssnitt kommer också att stanna i stereoskopisk 3D-läge även när en icke-stereoskopisk 2D-video spelas upp.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
sv_se: Ändrar det stereoskopiska 3D-läget i användargränssnittet.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
sv_se: Föredraget läge där stereoskopisk 3D-media som videor ska spelas.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
sv_se: Tillåter volymkontroll från AirPlay-klienter.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
sv_se: Aktivera hårdvaruavkodning av videofiler.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
sv_se: Stereoskopiskt 3D-djup av undertexter

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
sv_se: Anger det visuella djupet för undertexter i stereoskopiska 3D-filmer. Ju högre värde, ju närmare upplever betraktaren att undertexterna hamnar.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
sv_se: Begränsar upplösningen av gränssnittet för att spara minne. Påverkar inte videouppspelningen. Kräver omstart.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
sv_se: Aktiverar stöd för att ta emot "Video" och "Foton" via AirPlay. Detta måste vara inaktiverad när man använder iOS 9 eller senare klienter för att återställa musikströmning via AirPlay. "Video" och "Foton" stöder endast iOS klienter som använder iOS 8.x och äldre.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
sv_se: Styrka för stereoskopisk 3D-effekt

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
sv_se: Definierar styrkan av den stereoskopiska 3D-effekten i det grafiska användargränssnittet. Detta görs genom att reglera djupet av uppfattningen inom det grafiska användargränssnittet, så ju högre värde, desto fler element poppar ut ur skärmen. [Noll] Inaktiverar stereoskopisk 3D-effekt av det grafiska gränssnittet.[CR]För en god visuell upplevelse, ska värdet vara högre för små skärmar och lägre för stora skärmar. Observera: detta stöds inte av alla skal.

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
sv_se: Definierar antalet bufferts som används av grafikdrivrutinen. Ange 2 om drivrutinen använder sig av dubbel buffert eller 3 för tredubbel buffert.

[ctx: #36553]
note: label of a setting, allowing to specify tonemap method
en: Tone mapping
sv_se: Tonmappning

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
sv_se: av

[ctx: #36556]
note: label of a setting, allowing to specify tone mapping parameter
en: Tone mapping parameter
sv_se: Parameter för tonmappning

[ctx: #36560]
en: Colour management
sv_se: Färghantering

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
sv_se: Reproducera videofärgers noggrannhet med hjälp av en bildskärmsprofil eller en 3D-uppslagstabell.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
sv_se: Färghanteringsläge

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
sv_se: Använd en förberäknad 3D-uppslagstabell för video färgkorrigering, eller beräkna transformationen för varje enskild video från en profil för din bildskärm. En förberäknad 3D-uppslagstabell föredras eftersom det tillåter dig att dra nytta av de avancerade och de precisa funktioner som ArgyllCMS erbjuder. Korrigering baserad på bildskärmsprofil är användbar för att testa olika parametrar, eller emulera bildskärmsinställningar på en bildskärm som du inte har en 3D LUT funktionalitet på.

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
sv_se: Välj 3DLUT fil som ska användas som standard. Om du placerar flera 3DLUT filer i samma katalog, kan du växla mellan dem i OSD-menyn under videouppspelning. Detta gör det möjligt för flera bildskärmsprofiler att redogöra för olika visningsmiljöer och källmaterial, till exempel gamma 2.2 för dagtidstittande och 2.4 för nattetid.

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
sv_se: ICC-skärmprofil

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
sv_se: Genom att tillhandahålla en bildskärmsprofil, kan du ändra videoparametrar såsom gamma, de primära färgerna och vitpunkt under uppspelning. En ICC källprofil skapas baserat på parametrarna och kopplas till den bildskärms-ICC-profil som sätts här. Detta stöd är experimentell och saknar 'near black '-justering mot bildskärmens naturliga svärta (orsakad av en förhöjd svärta), samt vitnivå-skalning när en annan vitpunkt än bildskärmens naturliga vitpunkt används (som en lösning, justera ned videons ljusstyrka för att undvika klippning).

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
sv_se: Vitpunkt

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
sv_se: Ändring av video-vitpunkt till D93 är främst användbar för äldre japanskt NTSC-material, som ser alltför rött ut då de spelas upp på en D65-bildskärm. Justera ned videoljusstyrkan för att undvika klippning till bildskärmens ursprungliga vitpunkt.

[ctx: #36570]
en: Primaries
sv_se: Primärval

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
sv_se: Välj de primära färgkoordinaterna enligt källmaterialet. Äldre HD-material kan ha blivit mastrad på bildskärmar med BT.601 primärt.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
sv_se: Gamma-läge

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
sv_se: Välj gammakurvformeln. Använd BT.1886 för gammakurva som tar hänsyn till svartvita nivåer och undvik perceptuell klippning. Använd inmatningsförskjutning för en liknande kurva med ett manuellt specificerat effektivt gamma. Utmatningsförskjutning möjliggör perceptuell klippning, men kan användas för att kompensera för felaktiga mastering-bildskärmsinställningar som leder till för ljusa mörka detaljer. Absolut gamma står inte alls för att visa svart och kommer att klippa de lägsta nivåerna för att visa svart på alla skärmar med högre än noll svartnivå.

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
sv_se: Gamma för vald gammakurvetyp. För in- och utmatningsförskjutning matchar resultatet vid 50% en absolut gammakurva med detta gammavärde.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
sv_se: Uppslagstabell storlek

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
sv_se: Specificerar upplösningen för 3D-uppslagstabellen. Använd en lägre upplösning för snabb förhandsgranskning och en högre upplösning för mer korrekt bild. Vid användning av en hög upplösning, kan det ta några sekunder att förbereda, när parametrarna ändras eller en ny video startas.

[ctx: #36578]
note: Description of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR" with label #36098
en: Improves video quality by using 10-bit video surfaces for Standard Dynamic Range (SDR) video.[CR][Auto detect] Enables 10 bit for SDR only if the connected display supports HDR.[CR][Always] Enables 10 bit for SDR even if the connected display doesn't support HDR.[CR][Never] Do not use 10 bit for SDR.[CR]HDR passthrough mode always uses 10-bit regardless of this setting.
sv_se: Förbättrar videokvaliteten genom att använda 10-bitars videoytor för Standard Dynamic Range (SDR)-video.[CR][Autoavkänning] Aktiverar 10 bitar för SDR endast om den anslutna skärmen stöder HDR.[CR][Alltid] Aktiverar 10 bitar för SDR även om den anslutna skärmen inte stöder HDR.[CR][Aldrig] Använd inte 10-bitars för SDR.[CR]HDR-genomströmningsläget använder alltid 10-bitars oavsett denna inställning.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
sv_se: 3D LUT fil

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
sv_se: ICC-profil

[ctx: #36584]
en: Output offset
sv_se: Utmatningsförskjutning

[ctx: #36585]
en: Absolute
sv_se: Absolut

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
sv_se: D93 (Japansk NTSC)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
sv_se: Automatisk

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
sv_se: (Eng. Dithering) eliminerar uppkomsten av band (eng. banding) på skärmen orsakad av omvandling av RGB-nivåer eller annan typ av bearbetning, genom att tillsätta en liten mängd brus i bilden. Detta kan inaktiveras för långsamma system, eller när Kodi är inställd på begränsad RGB-färgomfång på utgången och ingen videobearbetning är nödvändig.

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
sv_se: Video gitter-precision, i bitar. Använd den högsta inställningen som inte visar 'banding'. Standardvärdet 8 rekommenderas för de flesta system. Om din GPU är inställd på att skala utgångs-RGB-nivåer eller om du använder en bärbar datorskärm, kan en 7 eller 6 bit inställningen eliminera bort mer 'banding'. Lägre inställningar finns tillgängliga för teständamål endast för att göra det enkelt att se om gitter tillämpas och att gitter-pixelstorleken matchar skärmupplösningen.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur musikbiblioteket hanteras.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur spellistor för musik hanteras.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur AirPlay-tjänsten hanteras.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för bildskärmar.

[ctx: #36605]
en: Updates
sv_se: Uppdateringar

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
sv_se: Installera uppdateringar automatiskt

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
sv_se: Meddela men installera inte uppdateringar

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
sv_se: Sök aldrig efter uppdateringar

[ctx: #36609]
en: Show notifications
sv_se: Visa aviseringar

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för tilläggssystemet.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
sv_se: Ändrar hur uppdatering för tillägg hanteras.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
sv_se: Visa en avisering när ett tillägg har uppdaterats.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
sv_se: Hantera moduler och stödbibliotek som automatiskt har installerats som ett beroende till andra tillägg. Objekt som markerats som "Oberoende" är inte längre nödvändiga av något tillägg och kan därför helt avinstalleras utan att några beroendeproblem uppstår.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
sv_se: Visa tillägg som för närvarande körs i bakgrunden.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
sv_se: Okända källor

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
sv_se: Tillåt installation av tillägg från okända källor.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
sv_se: Installation av tillägg från okända källor är inaktiverat av säkerhetsskäl.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
sv_se: Tillägg kommer att få tillgång till personuppgifter som lagras på den här enheten. Genom att du aktiverar detta alternativ, godkänner du att du är ensam ansvarig för eventuell dataförlust, oönskat beteende, eller eventuell skada på din enhet. Fortsätt?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
sv_se: Högkvalitativ nedskalning

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
sv_se: Aktivera högkvalitativ nedskalning av bilder (använder mer minne och har liten påverkan på prestanda).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
sv_se: Maximum protokollversion

[ctx: #36622]
note: Description of setting with label #36621 "Maximum protocol version"
en: Set the maximum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 or SMBv1 compatibility may be required with older NAS and Windows shares.
sv_se: Ange den maximala SMB-protokollversionen att förmedla när anslutningar upprättas. Tvinga SMBv2- eller SMBv1-kompatibilitet kan krävas med äldre NAS- och Windows-utdelningar.

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
sv_se: Ingen

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
sv_se: Klient

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
sv_se: Minimum protokollversion

[ctx: #36629]
note: Description of setting with label #36628 "Minimum protocol version"
en: Set the minimum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 may be required to prevent SMBv1 use on some OS.
sv_se: Ange minsta SMB-protokollversionen för att förmedla när anslutningar upprättas. Tvinga SMBv2 kan behövas för att förhindra att SMBv1 används på vissa operativsystem.

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
sv_se: Använd äldre säkerhet

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
sv_se: Tvinga svag SMBv1-säkerhet för kompatibilitet med USB-delningsfunktionerna på vissa WiFi-routrar och NAS-enheter.

[ctx: #36632]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control via HTTP"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should never be exposed on the Internet. A password should be set below. Proceed?
sv_se: Alla som har tillgång till webbgränssnittet kommer att helt kunna kontrollera detta program och därmed den här enheten, så den bör aldrig exponeras på Internet. Ett lösenord bör anges nedan. Fortsätt?

[ctx: #36633]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control from applications on other systems"
en: These services offer neither authentication nor encryption. Anyone who can connect to them will be able to completely control this application and, therefore, this device, so they should never be exposed to the Internet. Proceed?
sv_se: Dessa tjänster erbjuder varken autentisering eller kryptering. Alla som kan ansluta till dem kommer att helt kunna kontrollera denna applikation och därmed den här enheten, så de bör aldrig utsättas för Internet. Fortsätt?

[ctx: #36634]
note: Text in confirm dialog when disabling setting "Services -> Control -> Require authentication"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should be secured by a password. Are you sure you want to disable authentication?
sv_se: Alla som har tillgång till webbgränssnittet kommer att helt kunna kontrollera detta program och därmed den här enheten, så den bör säkras med ett lösenord. Är du säker på att du vill inaktivera autentisering?

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
sv_se: Om autentisering av webbserver är aktiverat måste också ett lösenord anges.

[ctx: #36636]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration by enabling authentication without a password set
en: You must first enter a password before web server authentication can be enabled.
sv_se: Du måste först ange ett lösenord innan webbserverautentisering kan aktiveras.

[ctx: #36638]
note: Menuitem at "Settings -> System -> Add-ons"
en: Remove all orphaned add-ons
sv_se: Ta bort alla föräldralösa tillägg

[ctx: #36639]
note: Description of setting with label #36638 "Remove all orphaned dependencies"
en: Remove all modules and support libraries that have been automatically installed and are in an orphaned state.
sv_se: Ta bort alla moduler och supportbibliotek som har installerats automatiskt och är i ett föräldralöst tillstånd.

[ctx: #36640]
note: Dialog caption
en: Orphaned add-ons
sv_se: Föräldralösa tillägg

[ctx: #36641]
note: Dialog text if orphaned add-ons were found and removed
en: The following orphaned add-ons were removed from your system: {0:s}.
sv_se: Följande föräldralösa tillägg togs bort från ditt system: {0:s}.

[ctx: #36642]
note: Dialog text if no more orphaned add-ons left on the system
en: No orphaned add-ons to remove.
sv_se: Inga föräldralösa tillägg att ta bort.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
sv_se: Aktiverar SSL-kryptering i webbservern. Certifikat special://userdata/server.pem och Nyckel special://userdata/server.key måste skapas manuellt

[ctx: #36900]
en: movie
sv_se: film

[ctx: #36901]
en: movies
sv_se: filmer

[ctx: #36902]
en: TV show
sv_se: TV-serie

[ctx: #36903]
en: TV shows
sv_se: TV-serier

[ctx: #36904]
en: season
sv_se: säsong

[ctx: #36905]
en: seasons
sv_se: säsonger

[ctx: #36906]
en: episode
sv_se: avsnitt

[ctx: #36907]
en: episodes
sv_se: avsnitt

[ctx: #36908]
en: music video
sv_se: musikvideo

[ctx: #36909]
en: music videos
sv_se: musikvideor

[ctx: #36910]
en: set
sv_se: samling

[ctx: #36911]
en: sets
sv_se: samlingar

[ctx: #36913]
en: videos
sv_se: videor

[ctx: #36914]
en: music
sv_se: musik

[ctx: #36915]
en: music
sv_se: musik

[ctx: #36917]
en: artists
sv_se: artister

[ctx: #36919]
en: albums
sv_se: album

[ctx: #36920]
en: song
sv_se: låt

[ctx: #36921]
en: songs
sv_se: låtar

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
sv_se: (Nedsatt syn)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
sv_se: (Regissörens kommentarer)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
sv_se: (Regissörens kommentarer 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
sv_se: Senast använda profil

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
sv_se: Bläddra in i

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
sv_se: Välj detta alternativ om din mottagare kan avkoda Dolby Digital Plus (E-AC3) strömningar.

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
sv_se: Ange gräns för grafiskt användargränssnittsupplösning

[ctx: #37022]
en: UPnP player
sv_se: UPnP-spelare

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
sv_se: Vill du stoppa uppspelningen på fjärrenheten?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
sv_se: Konfigurera inställningar för ljudkodare, som ljudkvalité och komprimering

[ctx: #37030]
en: Unlimited
sv_se: Obegränsat

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
sv_se: Specificerar hur Blu-rays ska öppnas/spelas. Observera: Vissa skivmenyer har inte fullt stöd ännu och kan medföra problem.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
sv_se: Tillgänglighet

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
sv_se: Föredra ljudström för de med nedsatt syn

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
sv_se: Föredra ljudström för de med nedsatt synförmåga före andra ljudströmmar på samma språk

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
sv_se: Föredra ljudström för de med nedsatt hörsel

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
sv_se: Föredra ljudström för de med nedsatt hörsel framför andra ljudströmmar på samma språk

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
sv_se: Föredra undertexter för de med nedsatt syn

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
sv_se: Föredra undertext för de med nedsatt hörsel framför andra ljudströmmar på samma språk

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
sv_se: Föredra standard ljudströmmar

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
sv_se: Om aktiverat väljs ljudströmmar som är flaggade som standard (och matchar föredraget språk) framför ljudströmmar med högre ljudkvalitet (antal kanaler, codec, ...).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
sv_se: Definierar vilken stegstorlek som ska användas när du trycker på hoppa överhoppningsknapparna. Om fler steg väljs för en överhoppningsriktning, kan dessa användas av efterföljande tryckningar på överhoppningsknappen inom den definierade överhoppningsfördröjningen. Framåt (positiv) och bakåt (negativa) steg kan definieras oberoende av varandra.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
sv_se: Definierar tiden att vänta på efterföljande knapptryckningar innan en överhoppning utförs. Gäller endast vid användning av smarta överhoppningar (när man hoppar över mer än ett steg i en riktning).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
sv_se: Extrahera kapitelminiatyrbilder

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
sv_se: Extrahera kapitelminiatyrbilder för presentation i kapitel / bokmärkesdialogen. Detta kan öka CPU-belastningen.

[ctx: #37048]
note: Setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable WS-Discovery Service
sv_se: Aktivera WS-Discovery tjänst

[ctx: #37049]
note: Description of setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable service to search for SMB services using the WS-Discovery protocol
sv_se: Aktivera tjänsten för att söka efter SMB-tjänster med WS-Discovery-protokollet

[ctx: #37050]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]WS-Discovery[/B] component
sv_se: Utförlig loggning för komponenten [B]WS-Discovery[/B]

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
sv_se: Visa "Alla objekt"-meny

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
sv_se: Visa "Alla objekt"-meny i mappar. Till exempel "Alla album" eller "Alla säsonger".

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
sv_se: Begränsa grafiskt användargränssnittsuppdateringar under uppspelning

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
sv_se: Begränsa hastigheten (fps) som används för att uppdatera det grafiska användargränssnittet vid uppspelning av videor. Detta kan reducera processorns belastning och åtgärda problem med uppspelningen medan det grafiska användargränssnittet visas.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
sv_se: Obegränsat

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
sv_se: Region A - Amerika, Ostasien och Sydostasien. Region B - Afrika, Mellanöstern, Sydvästasien, Europa, Australien, Nya Zealand. Region C - Centralasien, fastland Kina, Mongoliet, Södra Asien, Vitryssland, Ryssland, Ukraina, Kazakhstan.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
sv_se: Mitt betyg

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
sv_se: Inget betyg

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
sv_se: Sätt mitt betyg

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
sv_se: Informationsleverantörsval

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
sv_se: Välj informationsleverantör

[ctx: #38026]
en: Appearances
sv_se: Förekomster

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
sv_se: Videoström

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
sv_se: Vinkel

[ctx: #38033]
en: Role
sv_se: Roll

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
sv_se: Orkester

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
sv_se: Lyriker

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
sv_se: Arrangör

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
sv_se: Ingenjör

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
sv_se: Producent

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
sv_se: DJ-mixare

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
sv_se: Mixare

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
sv_se: [Saknas]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
sv_se: Albumartister

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
sv_se: Sång & albumartister

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
sv_se: Alla bidragsgivare

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
sv_se: Alla roller

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
sv_se: Musikbiblioteket behöver skanna om filtaggarna. Vill du skanna nu?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
sv_se: Hämta tilläggsinformation om album och artister? Det kan ta en stund, så du kanske föredrar att göra detta senare

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
sv_se: Gör fullständig tagg-skanning även när musikfilerna är oförändrade?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
sv_se: Ange standard informationsleverantör

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
sv_se: Ange för denna artist

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
sv_se: Ange för alla visade artister

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
sv_se: Ange för detta album

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
sv_se: Ange för alla visade album

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
sv_se: Använd denna informationsleverantör för alla artister som visar här?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
sv_se: Använd denna informationsleverantör för alla album som visas här?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
sv_se: Använd denna informationsleverantör för alla artister, rensa tidigare inställningar för de specifika artisterna?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
sv_se: Använd denna informationsleverantör för alla album, rensa tidigare inställningar för de specifika albumen?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
sv_se: Vill du uppdatera informationen för alla dessa objekt nu?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
sv_se: Vill du uppdatera informationen för detta objekt nu?

[ctx: #38074]
en: Boxsets
sv_se: Boxuppsättningar

[ctx: #38075]
en: * All discs
sv_se: * Alla skivor

[ctx: #38076]
en: Disc title
sv_se: Skivans titel

[ctx: #38077]
en: Total discs
sv_se: Totalt antal skivor

[ctx: #38078]
en: Original year
sv_se: Ursprungligt år

[ctx: #38079]
en: Original date
sv_se: Ursprungligt datum

[ctx: #38081]
note: Music property - Album release status
en: Release status
sv_se: Utgivningsstatus

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
sv_se: Sektion med inställningar för uppspelning av media

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
sv_se: Sektion med inställningar för källor och hur mediainformation samlas in, lagras, visas och navigeras

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
sv_se: Sektion med inställningar som påverkar den grafiska användarupplevelsen och styrning av denna

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för uppspelning av video

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för uppspelning av musik

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för uppspelning av bilder via ett bildspel

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur informationen för video samlas in, lagras, visas, och navigeras

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur informationen för musik samlas in, lagras, visas, och navigeras

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för hur information för bilder visas och navigeras

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
sv_se: Denna kategori innehåller inställningar för biblioteksdatabaserna

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
sv_se: Denna kategori innehåller andra inställningar för det grafiska gränssnittet

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
sv_se: Extrahera miniatyrbilder från videofiler

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
sv_se: Visa bildens EXIF-information

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
sv_se: Om EXIF-information existerar (datum, tid, kamera, etc.), kommer den att visas.

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
sv_se: Nollställ position för återupptagning

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
sv_se: Exportera musikbiblioteket

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
sv_se: En fil

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
sv_se: Separata filer för varje objekt

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
sv_se: Till biblioteksmappar

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
sv_se: Välj typ av exportutmatning

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
sv_se: Destinationsmapp

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
sv_se: Objekt att exportera

[ctx: #38307]
en: Include artwork such as thumbnails and fanart
sv_se: Inkludera omslag som miniatyrbilder och fanart

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
sv_se: Inkludera objekt som inte har skrapats (för att skapa mall-NFO-filer)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
sv_se: Utmatningsinformation till NFO-filer

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
sv_se: Utmatningsinformation till NFO-filer (exporterar för närvarande endast artistmappar)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
sv_se: Skriv över existerande filer

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
sv_se: Sångartister

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
sv_se: Andra artister

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
sv_se: Det gick inte att exportera till biblioteketsmappar eftersom inställningen för systemartistinformationsmappen saknas

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
sv_se: Det gick inte att exportera data eftersom destinationsmappen inte existerar

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
sv_se: Exportera

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
sv_se: Har du lokal artistinformation (NFO) och bildfiler som du vill hämta? Ange platsen för dessa artistmappar nu

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
sv_se: Endast artistmappar

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
sv_se: Artister som exporteras till mappen Artistinformation och album till musikmappar

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
sv_se: Album som exporteras till musikmappar

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
sv_se: Artister exporterades till mappen Artistinformation

[ctx: #38325]
note: Explanation of what export artist folders only means see #38304
en: Artist subfolders created in Artist Information Folder
sv_se: Undermappar för Artist som skapats i mappen Artistinformation

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
sv_se: Ange leverantörer för musikinformation

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
sv_se: Ange leverantörer för albuminformation

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
sv_se: Ange leverantörer för artistinformation

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
sv_se: Hämta ytterligare information och bilder under skanningen

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
sv_se: Leverantör för albuminformation

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
sv_se: Leverantör för artistinformation

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
sv_se: Lokal mapp för artistinformation

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
sv_se: Alternativ för att hämta ytterligare information

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
sv_se: Välj hur inställningar appliceras

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
sv_se: Hur inställningar appliceras för informationsleverantörer

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
sv_se: Importera låtuppspelningshistorik

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
sv_se: Matchande data

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
sv_se: Uppdaterar låtar

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
sv_se: Importerar låthistorik - {0:d} uppdaterade av {0:d} importerade låtar

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
sv_se: Det går inte att läsa xml-fil

[ctx: #39004]
note: Description of category "Library" with label #14202
en: This category provides access to the windows for source management and library management facilities
sv_se: Denna kategori ger åtkomst till fönstren för källhantering och bibliotekshantering

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
sv_se: Denna ger tillgång till där videokällor kan läggas till och på annat sätt hanteras.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
sv_se: Denna ger tillgång till där musikkällor kan läggas till och på annat sätt hanteras.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
sv_se: Denna ger tillgång till där bildkällor kan läggas till och på annat sätt hanteras.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
sv_se: Zoom - 120% bredd

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
sv_se: Zoom - 110% bredd

[ctx: #39010]
en: Select sort method
sv_se: Välj sorteringsmetod

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
sv_se: Maximal väntetid av nätverk

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
sv_se: Ställ in maximal tid att vänta på att nätverket ska färdigställas efter uppstart eller uppvaknande. Om tiden går ut innan nätverket är klart, kommer uppstarten att fortsätta.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
sv_se: Virtuella filsystem

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
sv_se: Vill du även ta bort all relaterad data (t.ex. inställningar) från detta tillägg?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
sv_se: Bildavkodare

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
sv_se: Återuppta ljudbok

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
sv_se: Aktivera UPnP. Detta tillåter dig att strömma media i ditt bibliotek till en UPnP-klient och att detektera fjärranslutna UPnP-servrar.

[ctx: #39018]
en: optional
sv_se: valfri

[ctx: #39019]
en: installed
sv_se: installerad

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
sv_se: Följande ytterligare tillägg kommer att installeras

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
sv_se: Fortsätt med installationen?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
sv_se: Beroenden

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
sv_se: Kön

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
sv_se: Otveksam

[ctx: #39027]
note: Sort name of artist (e.g. Jackson, Michael)
en: Sortname
sv_se: Sorteringsnamn

[ctx: #39028]
note: Text for yes/no dialog when silently uninstalling an add-on
en: Add-on: {0:s}[CR]Origin: {1:s}[CR]Version: {2:s}[CR]- will be uninstalled and replaced. Would you like to proceed?
sv_se: Tillägget: {0:s}[CR]Origin: {1:s}[CR]Version: {2:s}[CR]- kommer att avinstalleras och bytas ut. Vill du fortsätta?

[ctx: #39029]
note: Text for yes/no dialog to indicate that an add-on was manually installed
en: Manually installed
sv_se: Manuellt installerad

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
sv_se: Källa

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
sv_se: Källor

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
sv_se: Åtgärd vid uppstart

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
sv_se: Spela TV

[ctx: #39102]
en: Play Radio
sv_se: Spela Radio

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
sv_se: Det gick inte att konfigurera nätverksplatsen. Felaktig sökväg angiven.

[ctx: #39104]
en: View as text
sv_se: Visa som text

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
sv_se: standard

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
sv_se: tvingad

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
sv_se: undertexter

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
sv_se: ljudbeskrivning

[ctx: #39109]
en: Select Program
sv_se: Välj program

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
sv_se: Välj upplösning

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
sv_se: Nedmixning: centermixens volym

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
sv_se: Centermixens ljudvolym i dB i förhållande till metadata eller standard (-3 dB)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
sv_se: Avsnitt miniatyrbild

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
sv_se: Filmhandling

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
sv_se: Avsnittshandling

[ctx: #39117]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Announcer[/B] component
sv_se: Detaljerad loggning för [B]Announcer[/B]-komponenten

[ctx: #39118]
note: Label for action to present native iOS sharing sheet
en: Share debug log
sv_se: Dela felsökningslogg

[ctx: #39119]
en: Last modified
sv_se: Senast ändrad

[ctx: #39120]
en: Skip filename matching for external audio tracks
sv_se: Hoppa över filnamnsmatchning för externa ljudspår

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
sv_se: Biblioteksvisning och navigering

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
sv_se: Biblioteksinformationskällor

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
sv_se: Utsmyckning

[ctx: #39125]
en: Enable tag reading in file view
sv_se: Aktivera läsning av taggar i filvy

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
sv_se: Använd alla lokala bildfiler som omslag

[ctx: #39129]
en: Use all remote artwork fetched by scrapers
sv_se: Använd alla fjärromslag som hämtats av skrapare

[ctx: #39132]
note: Description of setting with label #39131 "Artist art types whitelist"
en: Limit the artist artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
sv_se: Begränsa artistomslag som hämtas lokalt eller tillämpas från skraparen avlägsna omslagsresultat till just de omslagstyperna i vitlistan

[ctx: #39134]
note: Description of setting with label #39133 "Album art types whitelist"
en: Limit the album artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
sv_se: Begränsa albumomslag som hämtas lokalt eller tillämpas från skraparen avlägsna omslagsresultat till bara de omslagstyperna i vitlistan

[ctx: #39135]
en: Thumbnail image files
sv_se: Tumnagel bildfiler

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
sv_se: Maximal

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
sv_se: Grundläggande

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
sv_se: Anpassad

[ctx: #39144]
note: Description of setting with label #39150 "Movie art types whitelist"
en: Limit the movie and movie set artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
sv_se: Begränsa filmen och omslag som hämtas lokalt eller tillämpas från skraparen avlägsna omslagsresultat till bara de omslagstyperna i vitlistan

[ctx: #39146]
note: Description of setting with label #39152 "TV show art types whitelist"
en: Limit the TV show and season artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
sv_se: Begränsa TV-serien och säsongomslag som hämtas lokalt eller tillämpas från skraparen avlägsna omslagsresultat till bara de omslagstyperna i vitlistan

[ctx: #39151]
note: Display Hardware scaling filter setting toggle
en: Display hardware scaling filter
sv_se: Visa hårdvaruskalningsfilter

[ctx: #39153]
en: Windowing system:
sv_se: Fönstersystemet:

[ctx: #39154]
note: Override subtitles styles setting list
en: Override subtitles styles
sv_se: Åsidosätt undertextstilar

[ctx: #39155]
note: Description of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Some subtitle formats such as SSA / ASS / WebVTT can include metadata like font style, colors, size, alignments, positions, etc. you can override the styles with your customizations (please note that side effects may occur in some cases).
sv_se: Vissa undertextformat som SSA / ASS / WebVTT kan inkludera metadata som typsnittsstil, färger, storlek, justeringar, positioner, etc. du kan åsidosätta stilarna med dina anpassningar (observera att biverkningar kan uppstå i vissa fall).

[ctx: #39156]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Positions
sv_se: Positioner

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
sv_se: Stilar

[ctx: #39158]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles and positions
sv_se: Stilar och positioner

[ctx: #39159]
note: Subtitle border size setting toggle
en: Border size
sv_se: Kantstorlek

[ctx: #39160]
note: Subtitle border colour setting
en: Border colour
sv_se: Kantfärg

[ctx: #39161]
note: CC Subtitles text alignment setting list
en: Text alignment
sv_se: Textjustering

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
sv_se: Vänster

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
sv_se: Höger

[ctx: #39165]
note: Type of background for displaying the subtitles
en: Background type
sv_se: Bakgrundstyp

[ctx: #39166]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Shadow
sv_se: Skugga

[ctx: #39167]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Box
sv_se: Låda

[ctx: #39168]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Square box
sv_se: Fyrkantig låda

[ctx: #39169]
note: Description of setting with label #39166 "Background type"
en: Type of background to apply to subtitles.
sv_se: Typ av bakgrund att tillämpa på undertexter.

[ctx: #39170]
note: Subtitle shadow size setting
en: Shadow size
sv_se: Skuggstorlek

[ctx: #39171]
note: Subtitle shadow colour setting
en: Shadow colour
sv_se: Skuggfärg

[ctx: #39172]
note: Subtitle shadow opacity setting
en: Shadow opacity
sv_se: Skuggopacitet

[ctx: #39173]
note: Subtitle blur setting
en: Blur
sv_se: Suddighet

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
sv_se: Versioner

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
sv_se: Bläddra bland filer

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
sv_se: Versioner
