KODI Main - en to tg_tj translation catalogue (2157 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
tg_tj: Барномаҳо

[ctx: #1]
en: Pictures
tg_tj: Суратҳо

[ctx: #2]
en: Music
tg_tj: Мусиқӣ

[ctx: #3]
en: Videos
tg_tj: Видеоҳо

[ctx: #4]
en: TV guide
tg_tj: Роҳнамои ТВ

[ctx: #5]
en: Settings
tg_tj: Танзимот

[ctx: #7]
en: File manager
tg_tj: Мудири файлҳо

[ctx: #8]
en: Weather
tg_tj: Обу ҳаво

[ctx: #9]
en: Kodi media center
tg_tj: Маркази мултимедиаи Kodi

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
tg_tj: Душанбе

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
tg_tj: Сешанбе

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
tg_tj: Чоршанбе

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
tg_tj: Панҷшанбе

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
tg_tj: Ҷӯмъа

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
tg_tj: Шанбе

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
tg_tj: Якшанбе

[ctx: #21]
en: January
tg_tj: Январ

[ctx: #22]
en: February
tg_tj: Феврал

[ctx: #23]
en: March
tg_tj: Март

[ctx: #24]
en: April
tg_tj: Апрел

[ctx: #25]
en: May
tg_tj: Май

[ctx: #26]
en: June
tg_tj: Июн

[ctx: #27]
en: July
tg_tj: Июл

[ctx: #28]
en: August
tg_tj: Август

[ctx: #29]
en: September
tg_tj: Сентябр

[ctx: #30]
en: October
tg_tj: Октябр

[ctx: #31]
en: November
tg_tj: Ноябр

[ctx: #32]
en: December
tg_tj: Декабр

[ctx: #41]
en: Mon
tg_tj: Дшб

[ctx: #42]
en: Tue
tg_tj: Сшб

[ctx: #43]
en: Wed
tg_tj: Чшб

[ctx: #44]
en: Thu
tg_tj: Пшб

[ctx: #45]
en: Fri
tg_tj: Ҷӯм

[ctx: #46]
en: Sat
tg_tj: Шнб

[ctx: #47]
en: Sun
tg_tj: Яшб

[ctx: #51]
en: Jan
tg_tj: Янв

[ctx: #52]
en: Feb
tg_tj: Фев

[ctx: #53]
en: Mar
tg_tj: Мар

[ctx: #54]
en: Apr
tg_tj: Апр

[ctx: #55]
en: May
tg_tj: Май

[ctx: #56]
en: Jun
tg_tj: Июн

[ctx: #57]
en: Jul
tg_tj: Июл

[ctx: #58]
en: Aug
tg_tj: Авг

[ctx: #59]
en: Sep
tg_tj: Сен

[ctx: #60]
en: Oct
tg_tj: Окт

[ctx: #61]
en: Nov
tg_tj: Ноя

[ctx: #62]
en: Dec
tg_tj: Дек

[ctx: #71]
note: Weather token
en: N
tg_tj: Ш

[ctx: #79]
note: Weather token
en: S
tg_tj: Ҷ

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
tg_tj: Ғ

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
tg_tj: Ҷануб

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
tg_tj: Шимол

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
tg_tj: Ғарб

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
tg_tj: Шарқ

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
tg_tj: Тағйирёбанда

[ctx: #98]
en: View: Auto
tg_tj: Намуд: Худкор

[ctx: #99]
en: View: Auto big
tg_tj: Намуд: Калони худкор

[ctx: #100]
en: View: Icons
tg_tj: Намуд: Нишонаҳо

[ctx: #101]
en: View: List
tg_tj: Намуд: Рӯйхат

[ctx: #102]
en: Scan
tg_tj: Скан кардан

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Ном

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Сана

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Андоза

[ctx: #106]
en: No
tg_tj: Не

[ctx: #107]
en: Yes
tg_tj: Ҳа

[ctx: #108]
en: Slideshow
tg_tj: Намоиши слайдҳо

[ctx: #109]
en: Create thumbs
tg_tj: Эҷод кардани эскизҳо

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
tg_tj: Эҷод кардани эскизҳо

[ctx: #111]
en: Shortcuts
tg_tj: Миёнбурҳо

[ctx: #112]
en: Paused
tg_tj: Таваққуфшуда

[ctx: #113]
en: Update failed
tg_tj: Навсозӣ қатъ шудааст

[ctx: #114]
en: Installation failed
tg_tj: Насбкунӣ қатъ шудааст

[ctx: #115]
en: Copy
tg_tj: Нусха бардоштан

[ctx: #116]
en: Move
tg_tj: Интиқол додан

[ctx: #117]
en: Delete
tg_tj: Нест кардан

[ctx: #118]
en: Rename
tg_tj: Иваз кардани ном

[ctx: #119]
en: New folder
tg_tj: Ҷузвдони нав

[ctx: #120]
en: Confirm copy
tg_tj: Тасдиқи нусхабардорӣ

[ctx: #121]
en: Confirm move
tg_tj: Тасдиқи интиқолдиҳӣ

[ctx: #122]
en: Confirm delete
tg_tj: Тасдиқи несткунӣ

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
tg_tj: Шумо мехоҳед, ки файл(ҳо)и интихобшударо нусха бардоред?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
tg_tj: Шумо мехоҳед, ки файл(ҳо)и интихобшударо интиқол диҳед?

[ctx: #126]
en: Status
tg_tj: Вазъият

[ctx: #127]
en: Objects
tg_tj: Объектҳо

[ctx: #128]
en: General
tg_tj: Умумӣ

[ctx: #129]
en: Slideshow
tg_tj: Намоиши слайдҳо

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
tg_tj: Иттилооти система

[ctx: #131]
en: Display
tg_tj: Дисплей

[ctx: #132]
en: Albums
tg_tj: Албомҳо

[ctx: #133]
en: Artists
tg_tj: Ҳунармандон

[ctx: #134]
en: Songs
tg_tj: Сурудҳо

[ctx: #135]
en: Genres
tg_tj: Жанрҳо

[ctx: #136]
en: Playlists
tg_tj: Феҳристҳои пахш

[ctx: #137]
en: Search
tg_tj: Ҷустуҷӯ

[ctx: #138]
en: System information
tg_tj: Маълумоти система

[ctx: #139]
en: Temperatures:
tg_tj: Ҳарорат:

[ctx: #142]
en: Time:
tg_tj: Вақт:

[ctx: #143]
en: Current:
tg_tj: Ҷорӣ:

[ctx: #144]
en: Build:
tg_tj: Сохт:

[ctx: #145]
en: Network:
tg_tj: Шабака:

[ctx: #146]
en: Type:
tg_tj: Навъ:

[ctx: #147]
en: Static
tg_tj: Собит

[ctx: #149]
en: MAC address
tg_tj: Суроғаи MAC

[ctx: #150]
en: IP address
tg_tj: Суроғаи IP

[ctx: #151]
en: Link:
tg_tj: Пайванд:

[ctx: #152]
en: Half duplex
tg_tj: Нимдуплекс

[ctx: #153]
en: Full duplex
tg_tj: Пуруплекс

[ctx: #154]
en: Storage
tg_tj: Захирагоҳ

[ctx: #155]
en: Drive
tg_tj: Драйв

[ctx: #156]
en: Free
tg_tj: Холӣ

[ctx: #157]
en: Video
tg_tj: Видео

[ctx: #158]
en: Free memory
tg_tj: Ҳофизаи озод

[ctx: #159]
en: No link
tg_tj: Ягон пайванд нест

[ctx: #160]
en: Free
tg_tj: Холӣ

[ctx: #162]
en: Tray open
tg_tj: Табақча кушода аст

[ctx: #163]
en: Reading
tg_tj: Мехонад…

[ctx: #164]
en: No disc
tg_tj: Дорои диск намебошад

[ctx: #165]
en: Disc present
tg_tj: Дорои диск мебошад

[ctx: #166]
en: Skin
tg_tj: Пӯст

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
tg_tj: Бекор кардани амалҳои файл

[ctx: #169]
en: Resolution
tg_tj: Возеҳӣ

[ctx: #171]
en: Sort title
tg_tj: Унвони мураттаб

[ctx: #172]
en: Release date
tg_tj: Санаи релиз

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
tg_tj: Намоиш додани видеоҳои 4:3 ҳамчун

[ctx: #175]
en: Moods
tg_tj: Ҳолатҳо

[ctx: #176]
en: Styles
tg_tj: Услубҳо

[ctx: #179]
en: Song
tg_tj: Суруд

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
tg_tj: Давомнокӣ

[ctx: #181]
en: Select album
tg_tj: Интихоби албом

[ctx: #182]
en: Tracks
tg_tj: Роҳчаҳо

[ctx: #183]
en: Review
tg_tj: Тақризнависӣ

[ctx: #184]
en: Refresh
tg_tj: Навсозӣ

[ctx: #185]
en: Searching album
tg_tj: Ҷустуҷӯ дар албом

[ctx: #187]
en: No albums found!
tg_tj: Ягон албом ёфт нашуд!

[ctx: #188]
en: Select all
tg_tj: Ҳамаро интихоб кардан

[ctx: #190]
en: Save
tg_tj: Захира кардан

[ctx: #191]
en: Shuffle
tg_tj: Тасодуфӣ

[ctx: #192]
en: Clear
tg_tj: Пок кардан

[ctx: #193]
en: Scan
tg_tj: Скан кардан

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
tg_tj: Дар ҳоли ҷустуҷӯ...

[ctx: #196]
en: Select movie:
tg_tj: Интихоби филм:

[ctx: #198]
en: Loading movie details
tg_tj: Боркунии тафсилоти филм

[ctx: #199]
en: Web interface
tg_tj: Интерфейси веб

[ctx: #200]
en: Audio encoders
tg_tj: Рамзгузори аудиоӣ

[ctx: #202]
en: Tagline
tg_tj: Шиор

[ctx: #203]
en: Plot outline
tg_tj: Хулоса

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
tg_tj: Овозҳо

[ctx: #206]
en: Cast
tg_tj: Дар нақш

[ctx: #207]
en: Plot
tg_tj: Сужет

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
tg_tj: Пахш кардан

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
tg_tj: Навбатӣ

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
tg_tj: Қаблӣ

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
tg_tj: Санҷиши интерфейси корбар...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
tg_tj: Санҷиши видеоӣ

[ctx: #215]
en: Soften
tg_tj: Ҳамворкунӣ

[ctx: #216]
en: Zoom amount
tg_tj: Қимати танзими андоза

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
tg_tj: Таносуби пиксел

[ctx: #218]
en: DVD drive
tg_tj: Драйви DVD

[ctx: #219]
en: Please insert disc
tg_tj: Лутфан, дискро ворид кунед

[ctx: #220]
en: Remote share
tg_tj: Мубодилаи дурдаст

[ctx: #221]
en: Network is not connected
tg_tj: Шабакаи интернет вуҷуд надорад

[ctx: #222]
en: Cancel
tg_tj: Бекор кардан

[ctx: #224]
en: Speed
tg_tj: Суръат

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
tg_tj: Таҳияи рӯйхати пахши тасодуфӣ ҳангоми боркунӣ

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
tg_tj: Манъ кардани HDD баъд аз (дақ.)

[ctx: #230]
en: Video filters
tg_tj: Филтрҳои видеоӣ

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
tg_tj: Ҳеҷ

[ctx: #232]
en: Point
tg_tj: Нуқта

[ctx: #233]
en: Linear
tg_tj: Хаттӣ

[ctx: #234]
en: Anisotropic
tg_tj: Анизотропӣ

[ctx: #235]
en: Quincunx
tg_tj: Шоҳмотӣ

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
tg_tj: Мукааби Гаусс

[ctx: #237]
en: Minification
tg_tj: Хурдкунӣ

[ctx: #238]
en: Magnification
tg_tj: Бузургнамоӣ

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
tg_tj: Пок кардани рӯйхати пахш баъд аз иҷро

[ctx: #242]
en: Windowed
tg_tj: Равзанадор

[ctx: #244]
en: Full screen
tg_tj: Экрани пурра

[ctx: #246]
en: Monitor
tg_tj: Монитор

[ctx: #247]
en: Scripts
tg_tj: Скриптҳо

[ctx: #248]
en: Language
tg_tj: Забон

[ctx: #249]
en: Music
tg_tj: Мусиқӣ

[ctx: #250]
en: Visualisation
tg_tj: Таҷассум

[ctx: #251]
en: Select destination directory
tg_tj: Интихоби директорияи ҷои таъинот

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
tg_tj: Омезиши стереоӣ

[ctx: #253]
en: Number of channels
tg_tj: Миқдори шабакаҳо

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
tg_tj: Ресивер бо қобилияти DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
tg_tj: Бозёбии иттилооти CD

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
tg_tj: Хато

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
tg_tj: Фаъол кардани хониши барчасп

[ctx: #259]
en: Opening
tg_tj: Кушоиш

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
tg_tj: Оғоз шуда истодааст...

[ctx: #262]
en: Scripts output
tg_tj: Барориши скриптҳо

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
tg_tj: Сабт кардан

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
tg_tj: Манъи сабт

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Роҳча

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Вақт

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Сарлавҳа

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Ҳунарманд

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Албом

[ctx: #271]
en: Top 100
tg_tj: 100 беҳтарин

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
tg_tj: Танзими таносуб

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
tg_tj: Барои танзим кардани мураббаи олӣ, росткунҷаро ба шакли лозимӣ тағйир диҳед

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
tg_tj: Танзимоти андозаи экран (Кунҷи болои чап)

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
tg_tj: Танзимоти андозаи экран (Кунҷи поёни чап)

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
tg_tj: Барои танзим кардани андозаи экран тугмаҳои тирдорро истифода баред

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
tg_tj: Ҷойгиршавии зерунвонҳо

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
tg_tj: Барои тағйир додани ҷойгиршавии зерунвонҳо, аз навори танзим истифода баред

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
tg_tj: Танзимот бор карда нашуд

[ctx: #280]
en: Using default settings
tg_tj: Танзимоти пешфарз истифода мешаванд

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
tg_tj: Лутфан, файлҳои XML-ро санҷед

[ctx: #283]
en: Search results
tg_tj: Натиҷаҳои ҷустуҷӯ

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
tg_tj: Ягон натиҷа ёфт нашуд

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
tg_tj: Забони аудиои дилхоҳ

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
tg_tj: Забони зерунвони дилхоҳ

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
tg_tj: Зерунвон

[ctx: #288]
en: Font
tg_tj: Шрифт

[ctx: #289]
en: Size
tg_tj: Андоза

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
tg_tj: Фишурдасозии диапазони динамикӣ

[ctx: #291]
en: Video
tg_tj: Видео

[ctx: #292]
en: Audio
tg_tj: Аудио

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
tg_tj: Тамошо кардани зерунвонҳо

[ctx: #294]
en: Create bookmark
tg_tj: Эҷод кардани хатбарак

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
tg_tj: Тоза кардани хатбаракҳо

[ctx: #297]
en: Audio offset
tg_tj: Омезиши аудиоӣ

[ctx: #298]
en: Bookmarks
tg_tj: Хатбаракҳо

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
tg_tj: Ресивер бо қобилияти MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
tg_tj: Ресивер бо қобилияти MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
tg_tj: Ресивер бо қобилияти MP3

[ctx: #303]
en: Delay
tg_tj: Таъхир

[ctx: #304]
en: Language
tg_tj: Забон

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
tg_tj: Фаъол

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
tg_tj: Бе табдилдиҳӣ

[ctx: #309]
en: User interface language
tg_tj: Забони интерфейси корбар

[ctx: #312]
en: (0=auto)
tg_tj: (0=худкор)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
tg_tj: Поксозии пойгоҳи иттилоотӣ

[ctx: #314]
en: Preparing...
tg_tj: Омодасозӣ...

[ctx: #315]
en: Database error
tg_tj: Хатои пойгоҳи иттилоотӣ

[ctx: #316]
en: Searching songs...
tg_tj: Сурудҳо ҷустуҷӯ шуда истодаанд...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
tg_tj: Пйгоҳи иттилоотӣ бо муваффақият пок шудааст

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
tg_tj: Сурудҳо пок шуда истодаанд...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
tg_tj: Хатои поксозии сурудҳо

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
tg_tj: Ҳунармандон пок шуда истодаанд...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
tg_tj: Хатои поксозии ҳунармандон

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
tg_tj: Масирҳо пок шуда истодаанд...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
tg_tj: Хатои поксозии масирҳо

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
tg_tj: Албомҳо пок шуда истодаанд...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
tg_tj: Хатои поксозии албомҳо

[ctx: #328]
en: Writing changes...
tg_tj: Тағйирот сабт шуда истодааст...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
tg_tj: Хатои сабти тағйирот

[ctx: #330]
en: This may take some time...
tg_tj: Ин метавонад якчанд лаҳза гирад...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
tg_tj: Фишурдасозии пойгоҳи иттилоотӣ…

[ctx: #332]
en: Error compressing database
tg_tj: Хатои фишурдасозии пойгоҳи иттилоотӣ

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
tg_tj: Шумо дар ҳақиқат мехоҳед, ки китобхонаро холӣ кунед?

[ctx: #334]
en: Clean library...
tg_tj: Поксозии китобхона...

[ctx: #335]
en: Start
tg_tj: Оғоз кардан

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
tg_tj: Табдилдиҳии суръати кадрҳо

[ctx: #337]
en: Output configuration
tg_tj: Танзимоти барориш

[ctx: #338]
en: Fixed
tg_tj: Таъйиншуда

[ctx: #339]
en: Optimized
tg_tj: Беҳинашуда

[ctx: #340]
en: Various artists
tg_tj: Хунармандони гуногун

[ctx: #341]
en: Play disc
tg_tj: Пахш кардани диск

[ctx: #342]
en: Movies
tg_tj: Филмҳо

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
tg_tj: Танзим кардани суръати порчаҳо

[ctx: #344]
en: Actors
tg_tj: Ҳунарпеша

[ctx: #345]
en: Year
tg_tj: Сол

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
tg_tj: Ресивер бо қобилияти DTS-HD

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
tg_tj: Ресивер бо қобилияти TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
tg_tj: Барномаҳо

[ctx: #351]
en: Off
tg_tj: Хомӯш

[ctx: #352]
en: Dim
tg_tj: Камнуркунӣ

[ctx: #353]
en: Black
tg_tj: Сиёҳ

[ctx: #354]
en: Matrix trails
tg_tj: Изи «Матритса»

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
tg_tj: Ҳолати пардаи экран

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
tg_tj: Хомӯш кардани вақтсанҷи вунксияҳо

[ctx: #358]
en: All albums
tg_tj: Ҳамаи албомҳо

[ctx: #359]
en: Recently added albums
tg_tj: Албомҳои иловашудаи охирин

[ctx: #360]
en: Screensaver
tg_tj: Пардаи экран

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
tg_tj: Намоиши бозгашти слайдҳо

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
tg_tj: Сатхи камнуркунии пардаи экран

[ctx: #363]
en: Sort by: File
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Файл

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
tg_tj: Барориши садо дар формати Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Ном

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Сол

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Рейтинг

[ctx: #369]
en: Title
tg_tj: Сарлавҳа

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
tg_tj: Раъду барқ

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
tg_tj: Қисман

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
tg_tj: Асосан

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
tg_tj: Офтобӣ

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
tg_tj: Абрнок

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
tg_tj: Барф

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
tg_tj: Борон

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
tg_tj: Кам.

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
tg_tj: Пагоҳирӯз

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
tg_tj: Рӯзона

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
tg_tj: Боронҳои сел

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
tg_tj: Каме

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
tg_tj: Алоҳида

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
tg_tj: Шамол

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
tg_tj: Қавӣ

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
tg_tj: Хуб

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
tg_tj: Тоза

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
tg_tj: Абрҳо

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
tg_tj: Барвақт

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
tg_tj: Борони сел

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
tg_tj: Барфборӣ

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
tg_tj: Паст

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
tg_tj: Миёна

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
tg_tj: Баланд

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
tg_tj: Туман

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
tg_tj: Ғубор

[ctx: #396]
en: Select location
tg_tj: Интихоби ҷойгиршавӣ

[ctx: #397]
en: Refresh time
tg_tj: Вақти навсозӣ

[ctx: #398]
en: Temperature units
tg_tj: Воҳиди ченаки ҳарорат

[ctx: #399]
en: Speed units
tg_tj: Воҳиди ченаки шамол

[ctx: #400]
en: Weather
tg_tj: Обу ҳаво

[ctx: #401]
en: Temp
tg_tj: Ҳарорат

[ctx: #402]
en: Feels like
tg_tj: Эҳсос

[ctx: #403]
en: UV index
tg_tj: Индекси UV

[ctx: #404]
en: Wind
tg_tj: Шамол

[ctx: #405]
en: Dew point
tg_tj: Нуқтаи шабнам

[ctx: #406]
en: Humidity
tg_tj: Рутубати ҳаво

[ctx: #409]
en: Defaults
tg_tj: Пешфарзҳо

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
tg_tj: Пайдо кардани дастрасӣ ба хадамоти пешгӯии обу ҳаво

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
tg_tj: Қабулкунии пешгӯии обу ҳаво барои:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
tg_tj: Пешгӯии обу ҳаво қабул карда нашуд

[ctx: #413]
en: Manual
tg_tj: Дастур

[ctx: #414]
en: No review for this album
tg_tj: Ягон тақриз барои ин албом вуҷуд надорад

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
tg_tj: Эскизҳо бор шуда истодаанд…

[ctx: #417]
en: View: Big icons
tg_tj: Намуд: Нишонаҳои калон

[ctx: #418]
en: Low
tg_tj: Паст

[ctx: #419]
en: High
tg_tj: Баланд

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
tg_tj: Дастгоҳи аудиоро ҳамеша фаъол нигоҳ додтан

[ctx: #423]
en: Delete CD information
tg_tj: Нест кардани иттилооти CD

[ctx: #424]
en: Select
tg_tj: Интихоб кардан

[ctx: #425]
en: No album information found
tg_tj: Ягон иттилооти албом ёфт нашуд

[ctx: #426]
en: No CD information found
tg_tj: Ягон иттилооти CD ёфт нашуд

[ctx: #427]
en: Disc
tg_tj: Диск

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
tg_tj: Лутфан, диски зеринро ворид кунед:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
tg_tj: Мураттаб кардани аз рӯи: №DVD

[ctx: #431]
en: No cache
tg_tj: Бе зерҳофиза

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
tg_tj: Тоза кардани филм аз китобхона

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
tg_tj: Ягон драйви оптикӣ муайян карда нашуд

[ctx: #437]
en: Removable disk
tg_tj: Диски ҷудошаванда

[ctx: #438]
en: Opening file
tg_tj: Кушоиши файл

[ctx: #439]
en: Cache
tg_tj: Зерҳофиза

[ctx: #440]
en: Hard disk
tg_tj: Диски сахт

[ctx: #442]
en: Local network
tg_tj: Шабакаи маҳаллӣ

[ctx: #443]
en: Internet
tg_tj: Интернет

[ctx: #444]
en: Video
tg_tj: Видео

[ctx: #445]
en: Audio
tg_tj: Аудио

[ctx: #447]
en: Autorun media
tg_tj: Худоғозӣ

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
tg_tj: Барориши садо дар формати Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
tg_tj: Фаъол

[ctx: #450]
en: Columns
tg_tj: Сутунҳо

[ctx: #451]
en: Row 1 address
tg_tj: Сатри суроғаи 1

[ctx: #452]
en: Row 2 address
tg_tj: Сатри суроғаи 2

[ctx: #453]
en: Row 3 address
tg_tj: Сатри суроғаи 3

[ctx: #454]
en: Row 4 address
tg_tj: Сатри суроғаи 4

[ctx: #455]
en: Rows
tg_tj: Қаторҳо

[ctx: #456]
en: Mode
tg_tj: Ҳолат

[ctx: #457]
en: Switch view
tg_tj: Иваз кардани намуд

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
tg_tj: Маҳдудияти суръати кадрҳо (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
tg_tj: Зерунвонҳо

[ctx: #460]
en: Audio stream
tg_tj: Ҷараёни аудиоӣ

[ctx: #461]
en: [active]
tg_tj: [фаъол]

[ctx: #463]
en: Backlight
tg_tj: Сатхи дурахшонӣ

[ctx: #464]
en: Brightness
tg_tj: Дурахшонӣ

[ctx: #465]
en: Contrast
tg_tj: Контраст

[ctx: #466]
en: Gamma
tg_tj: Гамма

[ctx: #467]
en: Type
tg_tj: Навъ

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
tg_tj: Барои тағйир додани ҷойгиршавии менюи экран (OSD), аз навори танзим истифода баред

[ctx: #469]
en: OSD position
tg_tj: Ҷойгиршавии менюи экран (OSD)

[ctx: #470]
en: Credits
tg_tj: Таҳиягарон

[ctx: #474]
en: Off
tg_tj: Хомӯш

[ctx: #475]
en: Music only
tg_tj: Танҳо мусиқӣ

[ctx: #476]
en: Music & video
tg_tj: Мусиқӣ ва видео

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
tg_tj: Рӯйхати пахш бор карда нашуд

[ctx: #479]
en: Skin & language
tg_tj: Пӯст ва забон

[ctx: #480]
en: Appearance
tg_tj: Намуди зоҳирӣ

[ctx: #481]
en: Audio options
tg_tj: Имконоти аудио

[ctx: #482]
en: About Kodi
tg_tj: Дар бораи Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
tg_tj: Нест кардани албом

[ctx: #486]
en: Repeat
tg_tj: Такрор кардан

[ctx: #487]
en: Repeat one
tg_tj: Як маротиба такрор кардан

[ctx: #488]
en: Repeat folder
tg_tj: Такрор кардани ҷузвдон

[ctx: #491]
en: - Use big icons
tg_tj: - Истифодаи нишонаҳои калон

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
tg_tj: Танзими андозаи зерунвонҳо

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
tg_tj: Сатхи мағали умумӣ дар хона (dB)

[ctx: #496]
en: Calibration
tg_tj: Санҷиш

[ctx: #497]
en: Show file extensions
tg_tj: Намоиш додани пасвандҳои файл

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: намуд

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
tg_tj: Ба хидмати ҷустуҷӯи натиҷаҳо пайваст карда нашуд

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
tg_tj: Боркунии иттилооти албом қатъ карда шуд

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
tg_tj: Дар ҳоли ҷустуҷӯи номҳои албомҳо...

[ctx: #502]
en: Open
tg_tj: Кушодан

[ctx: #503]
en: Busy
tg_tj: Машғул

[ctx: #504]
en: Empty
tg_tj: Холӣ

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Истифода

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
tg_tj: Фаъол кардани таҷассум

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
tg_tj: Фаъол кардани ивазкунии ҳолати видеоӣ

[ctx: #512]
en: Startup window
tg_tj: Равзанаи оғози кор

[ctx: #513]
en: Home window
tg_tj: Менюи асосӣ

[ctx: #514]
en: Manual settings
tg_tj: Танзимоти дастӣ

[ctx: #515]
en: Genre
tg_tj: Жанр

[ctx: #517]
en: Recently played albums
tg_tj: Албомҳои иҷрошудаи охирин

[ctx: #518]
en: Launch
tg_tj: Оғози кор

[ctx: #519]
en: Launch in...
tg_tj: Иҷро кардан дар ҳолати…

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
tg_tj: Маҷмӯа

[ctx: #522]
en: Remove source
tg_tj: Тоза кардани манбаъ

[ctx: #523]
en: Switch media
tg_tj: иваз кардани медиа

[ctx: #524]
en: Select playlist
tg_tj: Интихоби рӯйхати пахш

[ctx: #525]
en: New playlist...
tg_tj: Феҳристи пахши нав...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
tg_tj: Илова кардан ба феҳристи пахш

[ctx: #527]
en: Manually add to library
tg_tj: Илова кардан ба китобхона ба таври дастӣ

[ctx: #528]
en: Enter title
tg_tj: Сарлавҳаро ворид кунед

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
tg_tj: Хато: Сарлавҳаи такрорӣ

[ctx: #530]
en: Select genre
tg_tj: Интихоби жанр

[ctx: #531]
en: New genre
tg_tj: Жанри нав

[ctx: #532]
en: Manual addition
tg_tj: Иловакунии дастӣ

[ctx: #533]
en: Enter genre
tg_tj: Жанрро ворид кунед

[ctx: #535]
en: List
tg_tj: Рӯйхат

[ctx: #536]
en: Icons
tg_tj: Нишонаҳо

[ctx: #537]
en: Big list
tg_tj: Рӯйхати калон

[ctx: #538]
en: Big icons
tg_tj: Нишонаҳои калон

[ctx: #539]
en: Wide
tg_tj: Бар

[ctx: #540]
en: Big wide
tg_tj: Бари васеъ

[ctx: #541]
en: Album icons
tg_tj: Нишонаҳои албом

[ctx: #542]
en: DVD icons
tg_tj: Нишонаҳои DVD

[ctx: #544]
en: Media info
tg_tj: Иттилооти медиа

[ctx: #545]
en: Audio output device
tg_tj: Дастгоҳи барориши аудио

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
tg_tj: дастгоҳи барориши бевоситаи аудио

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
tg_tj: Барои ин ҳофиз тарҷумаи ҳол вуҷуд надорад

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
tg_tj: Омезиши садои сершабака ба стерео

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
tg_tj: Ном

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
tg_tj: Сана

[ctx: #553]
en: Size
tg_tj: Андоза

[ctx: #554]
en: Track
tg_tj: Роҳча

[ctx: #555]
en: Time
tg_tj: Вақт

[ctx: #556]
en: Title
tg_tj: Сарлавҳа

[ctx: #557]
en: Artist
tg_tj: Ҳунарманд

[ctx: #558]
en: Album
tg_tj: Албом

[ctx: #559]
en: Playlist
tg_tj: Феҳристи пахш

[ctx: #561]
en: File
tg_tj: Файл

[ctx: #562]
en: Year
tg_tj: Сол

[ctx: #563]
en: Rating
tg_tj: Рейтинг

[ctx: #564]
en: Type
tg_tj: Навъ

[ctx: #565]
en: Usage
tg_tj: Истифодабарӣ

[ctx: #566]
en: Album artist
tg_tj: Ҳунарманди албом

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
tg_tj: Миқдори пахш

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
tg_tj: Пахши охирин

[ctx: #569]
en: Comment
tg_tj: Шарҳ

[ctx: #570]
en: Date added
tg_tj: Санаи илова

[ctx: #571]
en: Default
tg_tj: Пешфарз

[ctx: #572]
en: Studio
tg_tj: Студия

[ctx: #573]
en: Path
tg_tj: Масир

[ctx: #574]
en: Country
tg_tj: Кишвар

[ctx: #575]
en: In progress
tg_tj: Ҳар ҳоли иҷро

[ctx: #576]
en: Times played
tg_tj: Миқдори пахш

[ctx: #580]
en: Sort direction
tg_tj: Самти мураттаб

[ctx: #581]
en: Sort method
tg_tj: Тарзи мураттаб

[ctx: #582]
en: View mode
tg_tj: Ҳолати намоиш

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
tg_tj: Нигоҳ доштани намудҳо барои ҷузвдонҳои алоҳида

[ctx: #584]
en: Ascending
tg_tj: Афзоиш

[ctx: #585]
en: Descending
tg_tj: Пастшавӣ

[ctx: #586]
en: Edit playlist
tg_tj: Таҳрир кардани рӯйхати пахш

[ctx: #587]
en: Filter
tg_tj: Филтр

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
tg_tj: Бекор кардани ҳолати шабнишинӣ

[ctx: #589]
en: Party mode
tg_tj: Ҳолати шабнишинӣ

[ctx: #590]
en: Random
tg_tj: Тасодуфӣ

[ctx: #591]
en: Off
tg_tj: Хомӯш

[ctx: #592]
en: One
tg_tj: Як

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
tg_tj: Ҳама

[ctx: #594]
en: Off
tg_tj: Хомӯш

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
tg_tj: Такрор кардан: Хомӯш

[ctx: #596]
en: Repeat: One
tg_tj: Такрор кардан: Як маротиба

[ctx: #597]
en: Repeat: All
tg_tj: Такрор кардан: Ҳама

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
tg_tj: Нусхабардории аудио-CD

[ctx: #601]
en: Medium
tg_tj: Миёна

[ctx: #602]
en: Standard
tg_tj: Стандартӣ

[ctx: #603]
en: Extreme
tg_tj: Ниҳоят

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
tg_tj: Туръати бити доимӣ

[ctx: #605]
en: Ripping...
tg_tj: Дар ҳоли нусхабардорӣ…

[ctx: #607]
en: To:
tg_tj: Ба:

[ctx: #610]
en: Rip audio track
tg_tj: Нусхабардории роҳчаи мусиқӣ

[ctx: #611]
en: Enter number
tg_tj: Рақамро ворид кунед

[ctx: #612]
en: Bits/sample
tg_tj: Бит/сэмпл

[ctx: #613]
en: Sample rate
tg_tj: Суръати намуна

[ctx: #614]
en: Virtual folder
tg_tj: Ҷузвдони виртуалӣ

[ctx: #620]
en: Audio CDs
tg_tj: Аудио-CD

[ctx: #621]
en: Encoder
tg_tj: Рамзгузор

[ctx: #622]
en: Quality
tg_tj: Сифат

[ctx: #623]
en: Bitrate
tg_tj: Битрейт

[ctx: #624]
en: Include track number
tg_tj: Илова кардани рақами роҳча

[ctx: #625]
en: All songs of
tg_tj: Ҳамаи сурудҳои

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
tg_tj: Барномаҳои телефизионии ҷорӣ

[ctx: #629]
en: View mode
tg_tj: Ҳолати намоиш

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
tg_tj: Оддӣ

[ctx: #631]
en: Zoom
tg_tj: Танзими андоза

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
tg_tj: Кашдиҳӣ 4:3

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
tg_tj: Васеъшуда 16:9

[ctx: #636]
en: Custom
tg_tj: Иловагӣ

[ctx: #639]
en: Use track levels
tg_tj: Аз рӯи сатҳи роҳчаҳо

[ctx: #640]
en: Use album levels
tg_tj: Аз рӯи сатҳи албомҳо

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
tg_tj: Файли калон бояд ғайриӣбастаӣ карда шавад. Идома медиҳед?

[ctx: #646]
en: Remove from library
tg_tj: Тоза кардан аз китобхона

[ctx: #647]
en: Export video library
tg_tj: Содир кардани китобхонаи видеоӣ

[ctx: #648]
en: Import video library
tg_tj: Ворид кардани китобхонаи видеоӣ

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
tg_tj: Воридкунӣ

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
tg_tj: Содиркунӣ

[ctx: #651]
en: Browse for library
tg_tj: Тамошо кардани китобхона

[ctx: #652]
en: Years
tg_tj: Солҳо

[ctx: #653]
en: Update library
tg_tj: Навсозии китобхона

[ctx: #655]
en: Browse for executable
tg_tj: Тамошо кардани барномаҳо

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
tg_tj: Тамошо кардани рӯйхати мусиқӣ

[ctx: #657]
en: Browse for folder
tg_tj: Тамошо кардани ҷузвдон

[ctx: #658]
en: Song information
tg_tj: Иттилооти суруд

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
tg_tj: Афзоиши ғайрихаттӣ

[ctx: #660]
en: Volume amplification
tg_tj: Афзоиши баландии садо

[ctx: #661]
en: Choose export folder
tg_tj: Интихоби ҷузвдони садирот

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
tg_tj: Ин файл дигар дастрас нест.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
tg_tj: Оё шумо мехоҳед, ки онро аз китобхона тоза кунед?

[ctx: #665]
en: Compression level
tg_tj: Сатҳи фишурдасозӣ

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
tg_tj: Поксозии китобхона…

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
tg_tj: Тозакунии сурудҳои қӯҳна аз китобхона

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
tg_tj: Ин ҷузвдон аллакай скан карда шудааст

[ctx: #705]
en: Network
tg_tj: Шабака

[ctx: #706]
en: Server
tg_tj: Сервер

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
tg_tj: Протоколи интернетӣ (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
tg_tj: Порти нодуруст ворид шудааст. Қимат бояд байни 1 ва 65535 бошад.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
tg_tj: Прокси HTTP

[ctx: #715]
en: Assignment
tg_tj: Таъинот

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
tg_tj: Худкор (DHCP)

[ctx: #719]
en: IP address
tg_tj: Суроғаи IP

[ctx: #720]
en: Netmask
tg_tj: Маскаи шабака

[ctx: #721]
en: Default gateway
tg_tj: Шлюзи пешфарз

[ctx: #722]
en: DNS server
tg_tj: Сервери DNS

[ctx: #723]
en: Save & restart
tg_tj: Захира ва бозоғозӣ кардан

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
tg_tj: Суроғаи нодуруст ворид шудааст. Қимат бояд AAA.BBB.CCC.DDD бошад

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
tg_tj: во рақамҳоро аз 0 то 255 дар бар гирад

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
tg_tj: Тағйирот захира карда нашуд. Бе захиракунии тағйирот идома медиҳед?

[ctx: #727]
en: Web server
tg_tj: Сервери ВЕБ

[ctx: #728]
en: FTP server
tg_tj: Сервери FTP

[ctx: #730]
en: Port
tg_tj: Порт

[ctx: #731]
en: Black
tg_tj: Сиёҳ

[ctx: #732]
en: Save & apply
tg_tj: Захира ва татбиқ кардан

[ctx: #733]
en: Password
tg_tj: Парол

[ctx: #734]
en: No pass
tg_tj: Бепарол

[ctx: #735]
en: Character set
tg_tj: Маҷмӯи аломатҳо

[ctx: #736]
en: Style
tg_tj: Сабк

[ctx: #737]
en: Colour
tg_tj: Ранг

[ctx: #738]
en: Normal
tg_tj: Оддӣ

[ctx: #739]
en: Bold
tg_tj: Ғафс

[ctx: #740]
en: Italics
tg_tj: Хам

[ctx: #741]
en: Bold italics
tg_tj: Хами пурранг

[ctx: #742]
en: White
tg_tj: Сафед

[ctx: #743]
en: Yellow
tg_tj: Зард

[ctx: #744]
en: Files
tg_tj: Файлҳо

[ctx: #747]
en: Error loading image
tg_tj: Хатои боркунии тасвир

[ctx: #748]
en: Edit path
tg_tj: Таҳрир кардани масир

[ctx: #749]
en: Mirror image
tg_tj: Тасвири оина

[ctx: #750]
en: Are you sure?
tg_tj: Шумо мутмаин ҳастед?

[ctx: #751]
en: Removing source
tg_tj: Тозакунии манбаъ

[ctx: #754]
en: Add program link
tg_tj: Илова кардани пайванди барнома

[ctx: #755]
en: Edit program path
tg_tj: Таҳрир кардани масири барнома

[ctx: #756]
en: Edit program name
tg_tj: Таҳрир кардани номи барнома

[ctx: #757]
en: Edit path depth
tg_tj: Таҳрир кардани дарозии масир

[ctx: #759]
en: View: Big list
tg_tj: Намуд: Рӯйхати калон

[ctx: #760]
en: Yellow
tg_tj: Зард

[ctx: #761]
en: White
tg_tj: Сафед

[ctx: #762]
en: Blue
tg_tj: Кабуд

[ctx: #763]
en: Bright green
tg_tj: Сабзи кушод

[ctx: #764]
en: Yellow green
tg_tj: Зарди сабз

[ctx: #765]
en: Cyan
tg_tj: Осмонӣ

[ctx: #766]
en: Light grey
tg_tj: Хакистаранги равшан

[ctx: #767]
en: Grey
tg_tj: Хокистаранг

[ctx: #772]
en: Audio
tg_tj: Аудио

[ctx: #773]
en: Seeking
tg_tj: Ҷустуҷӯ

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
tg_tj: Ҷузвдони намоиши слайдҳо

[ctx: #790]
en: Remote control
tg_tj: Идоракунии дурдаст

[ctx: #792]
en: Port
tg_tj: Порт

[ctx: #793]
en: Port range
tg_tj: Ҳудуди портҳо

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
tg_tj: Таъхири такрори ибтидоӣ (мс)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
tg_tj: Таъхири такрори навбатӣ (мс)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
tg_tj: Миқдори зиёдтарини муштариён

[ctx: #798]
en: Internet access
tg_tj: Дастрасӣ ба Интернет

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
tg_tj: Навъ

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
tg_tj: Рақами порти нодуруст ворид шудааст

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
tg_tj: Диапазони портҳои дастрас: 1–65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
tg_tj: Диапазони портҳои дастрас: 1024–65535

[ctx: #1000]
en: Preview
tg_tj: Пешнамоиш

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
tg_tj: Пайваст имконпазир нест

[ctx: #1006]
en: IP address
tg_tj: Суроғаи IP

[ctx: #1007]
en: Add network location
tg_tj: Илова кардани суроғаи шабакавӣ

[ctx: #1008]
en: Protocol
tg_tj: Протокол

[ctx: #1009]
en: Server address
tg_tj: Суроғаи сервер

[ctx: #1010]
en: Server name
tg_tj: Номи сервер

[ctx: #1011]
en: Remote path
tg_tj: Масири шабакавӣ

[ctx: #1012]
en: Shared folder
tg_tj: Ҷузвдони мубодилашуда

[ctx: #1013]
en: Port
tg_tj: Порт

[ctx: #1014]
en: Username
tg_tj: Номи корбар

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
tg_tj: Тамошо кардани сервери шабакавӣ

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
tg_tj: Суроғаи шабакавиро барои сервер ворид кунед

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
tg_tj: Масири серверро ворид кунед

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
tg_tj: Рақами портро ворид кунед

[ctx: #1019]
en: Enter the username
tg_tj: Номи корбарро ворид кунед

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
tg_tj: Масирҳоро ворид кунед ё суроғаҳои мултимедиавиро муайян кунед

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
tg_tj: Тамошо кардани манбаи нав

[ctx: #1024]
en: Browse
tg_tj: Тамошо кардан

[ctx: #1026]
en: Add source
tg_tj: Илова кардани манбаъ

[ctx: #1027]
en: Edit source
tg_tj: Таҳрир кардани манбаъ

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
tg_tj: Ворид кардани барчаспи нав

[ctx: #1030]
en: Browse for image
tg_tj: Тамошо кардани тасвир

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
tg_tj: Тамошо кардани ҷузвдони тасвирҳо

[ctx: #1032]
en: Add network location...
tg_tj: Илова кардани ҷойгиршавии шабака...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
tg_tj: Тамошо кардани файл

[ctx: #1034]
en: Submenu
tg_tj: Зерменю

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
tg_tj: Фаъол кардани тугмаҳои зерменю

[ctx: #1036]
en: Favourites
tg_tj: Баргузидаҳо

[ctx: #1040]
en: Loading directory
tg_tj: Боркунии директория

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
tg_tj: Танзими эскизи барномаи иловагӣ

[ctx: #1046]
en: Access points
tg_tj: Нуқтаҳои дастрас

[ctx: #1048]
en: Username
tg_tj: Номи корбар

[ctx: #1049]
en: Script settings
tg_tj: Танзимоти скрипт

[ctx: #1050]
en: Singles
tg_tj: Сурудҳо

[ctx: #1051]
en: Enter web address
tg_tj: Суроғаи вебро ворид кунед

[ctx: #1180]
en: Proxy type
tg_tj: Павъи прокси

[ctx: #1200]
en: SMB client
tg_tj: Муштарии SMB

[ctx: #1202]
en: Workgroup
tg_tj: Гурӯҳи корӣ

[ctx: #1203]
en: Default username
tg_tj: Номи корбари пешфарз

[ctx: #1204]
en: Default password
tg_tj: Пароли пешфарз

[ctx: #1207]
en: WINS server
tg_tj: Сервери WINS

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
tg_tj: Мубодилаи васли SMB

[ctx: #1210]
en: Remove
tg_tj: Тоза кардан

[ctx: #1211]
en: Music
tg_tj: Мусиқӣ

[ctx: #1212]
en: Video
tg_tj: Видео

[ctx: #1213]
en: Pictures
tg_tj: Тасвирҳо

[ctx: #1214]
en: Files
tg_tj: Файлҳо

[ctx: #1215]
en: Music & video
tg_tj: Мусиқӣ ва видео

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
tg_tj: Мусиқӣ ва суратҳо

[ctx: #1217]
en: Music & files
tg_tj: Мусиқӣ ва файлҳо

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
tg_tj: Видео ва суратҳо

[ctx: #1219]
en: Video & files
tg_tj: Видео ва файлҳо

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
tg_tj: Суратҳо ва файлҳо

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
tg_tj: Мусиқӣ, видео ва суратҳо

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
tg_tj: Мусиқӣ, видео, суратҳо ва файлҳо

[ctx: #1223]
en: Disabled
tg_tj: Ғайрифаъол

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
tg_tj: Файлҳо, мусиқӣ ва видео

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
tg_tj: Файлҳо, суратҳо ва мусиқӣ

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
tg_tj: Файлҳо, суратҳо ва видео

[ctx: #1229]
en: Music & programs
tg_tj: Мусиқӣ ва барномаҳо

[ctx: #1230]
en: Video & programs
tg_tj: Видео ва барномаҳо

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
tg_tj: Суратҳо ва барномаҳо

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
tg_tj: Мусиқӣ, видео, суратҳо ва барномаҳо

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
tg_tj: Барномаҳо, видео ва мусиқӣ

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
tg_tj: Барномаҳо, суратҳо ва мусиқӣ

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
tg_tj: Барномаҳо, суратҳо ва видео

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
tg_tj: Иҷозат додани идоракунии баландии садо

[ctx: #1271]
en: Device name
tg_tj: Номи дастгоҳ

[ctx: #1272]
en: Use password protection
tg_tj: Бо парол муҳофизат кунед

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
tg_tj: Дастгоҳи аудиоии дигар

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
tg_tj: Дастгоҳи барориши бевоситаи аудиоии дигар

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
tg_tj: Ниҳоят

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
tg_tj: Тӯфон

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
tg_tj: Вайроншуда

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
tg_tj: Шамолдор

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
tg_tj: Танзимот

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
tg_tj: Яхчабандон

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
tg_tj: ва

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
tg_tj: Яхбандӣ

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
tg_tj: Бевақтӣ

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
tg_tj: Дар баъзе ҷойҳо

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
tg_tj: Борони тез

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
tg_tj: Раъду барқ

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
tg_tj: Яшб

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
tg_tj: Сахт

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
tg_tj: дар

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
tg_tj: Дар гирду атроф

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
tg_tj: Ях

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
tg_tj: Булӯр

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
tg_tj: Оромона

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
tg_tj: бо

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
tg_tj: шамолдор

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
tg_tj: Дар баъзе ҷойҳо

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
tg_tj: Борони сел

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
tg_tj: Резаборон

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
tg_tj: Туман

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
tg_tj: Жола

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
tg_tj: Раъду барқ

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
tg_tj: Майда

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
tg_tj: Миёна

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
tg_tj: Шамолдор

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
tg_tj: Туман

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
tg_tj: Абрнок

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
tg_tj: Жолаҳо

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
tg_tj: Жола

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
tg_tj: Дуд

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
tg_tj: Вулканӣ

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
tg_tj: Хокистар

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
tg_tj: Дар ҳама ҷо

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
tg_tj: Чанг

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
tg_tj: Рег

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
tg_tj: Резаборон

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
tg_tj: Тӯфон

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
tg_tj: Тӯфони регӣ

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
tg_tj: Шамол

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
tg_tj: Жола

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
tg_tj: Хурд

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
tg_tj: ва

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
tg_tj: Барфу борон

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
tg_tj: бо

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
tg_tj: Эҳтимол

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
tg_tj: аз

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
tg_tj: Қиф

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
tg_tj: Абр

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
tg_tj: Номаълум

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
tg_tj: Барфу борон

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
tg_tj: Дар баъзе ҷойҳо

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
tg_tj: Хомӯш кардани дисплей ҳангоми бефаъолиятӣ

[ctx: #2050]
en: Runtime
tg_tj: Давомнокӣ

[ctx: #2080]
en: Empty list
tg_tj: Рӯйхати холӣ

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
tg_tj: Рӯйхати асосӣ аз нав кушода шудааст, зеро ки рӯйхати фаъол холӣ аст

[ctx: #10000]
en: Home
tg_tj: Асосӣ

[ctx: #10001]
en: Programs
tg_tj: Барномаҳо

[ctx: #10002]
en: Pictures
tg_tj: Тасвирҳо

[ctx: #10003]
en: File manager
tg_tj: Мудири файлҳо

[ctx: #10004]
en: Settings
tg_tj: Танзимот

[ctx: #10005]
en: Not available
tg_tj: Дастнорас аст

[ctx: #10007]
en: System information
tg_tj: Маълумоти система

[ctx: #10016]
en: Settings - System
tg_tj: Танзимоти система

[ctx: #10025]
en: Videos
tg_tj: Видеоҳо

[ctx: #10029]
en: Login screen
tg_tj: Экрани вуруд

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
tg_tj: Танзимот - Профилҳо

[ctx: #10036]
en: Basic
tg_tj: Асосӣ

[ctx: #10037]
en: Standard
tg_tj: Стандартӣ

[ctx: #10038]
en: Advanced
tg_tj: Иловагӣ

[ctx: #10039]
en: Expert
tg_tj: Кордон

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
tg_tj: Браузери барномаи иловагӣ

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
tg_tj: Танзимоти мазкурро ба пешфарз дубора танзим кардан

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
tg_tj: Шумо мутман ҳастед, ки мехоҳед танзимоти ин категорияро дубора танзим кунед?

[ctx: #10043]
en: Help
tg_tj: Кӯмак

[ctx: #10044]
en: No help available
tg_tj: Кӯмак дастрас нест

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
tg_tj: Ҳамаи танзимоти намоёнро ба сурати пешфарз дубора танзим кардан

[ctx: #10046]
en: No categories available
tg_tj: Ягон категория дастрас нест

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
tg_tj: Барои дидани категорияҳо ва танзимоти иловагӣ, кӯшиш кунед, ки сатҳи танзимро тағйир диҳед.

[ctx: #10060]
en: Favourites
tg_tj: Баргузидаҳо

[ctx: #10120]
en: Music OSD
tg_tj: Мусиқии OSD

[ctx: #10126]
en: File browser
tg_tj: Браузери файлҳо

[ctx: #10128]
en: Network setup
tg_tj: Танзимоти шабака

[ctx: #10129]
en: Media source
tg_tj: Манбаи мултимедиа

[ctx: #10130]
en: Profile settings
tg_tj: Танзимоти профил

[ctx: #10131]
en: Lock settings
tg_tj: Қулф кардани танзимот

[ctx: #10132]
en: Content settings
tg_tj: Танзимоти мӯҳтаво

[ctx: #10134]
en: Favourites
tg_tj: Баргузидаҳо

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
tg_tj: Муҳаррири рӯйхати пахши ҳушманд

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
tg_tj: Муҳаррири қоидаҳои рӯйхати пахши ҳушманд

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
tg_tj: Танзимоти барномаи иловагӣ

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
tg_tj: ҷустуҷӯи зерунвонҳо…

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
tg_tj: Амали ҷустуҷӯ ё зерҳофизаи зерунвонҳо…

[ctx: #10212]
en: terminating
tg_tj: хомӯшкунӣ…

[ctx: #10213]
en: buffering
tg_tj: миёнгирӣ…

[ctx: #10214]
en: Opening stream
tg_tj: Кушоиши ҷараён

[ctx: #10502]
en: Music
tg_tj: Мусиқӣ

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
tg_tj: 100 сурудҳои беҳтарин

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
tg_tj: 100 албомҳои беҳтарин

[ctx: #10506]
en: Programs
tg_tj: Барномаҳо

[ctx: #10507]
en: Configuration
tg_tj: Танзимот

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
tg_tj: Пешгӯии обу ҳаво

[ctx: #10509]
en: Network gaming
tg_tj: Бозиҳои шабакавӣ

[ctx: #10510]
en: Extensions
tg_tj: Иловаҳо

[ctx: #10511]
en: System info
tg_tj: Иттилооти система

[ctx: #10516]
en: Music - Library
tg_tj: Мусиқӣ - Китобхона

[ctx: #10523]
en: Album information
tg_tj: Дар бораи албом

[ctx: #10524]
en: Movie information
tg_tj: Дар бораи филм

[ctx: #10700]
en: TV channels
tg_tj: Шабакаҳои ТВ

[ctx: #10702]
en: TV guide
tg_tj: Роҳнамои ТВ

[ctx: #10705]
en: Radio channels
tg_tj: Мавҷҳои радиоӣ

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
tg_tj: Бозиҳо

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
tg_tj: Видеои васеъэкран

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
tg_tj: Таҷассуми аудиоӣ

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
tg_tj: Таҷассуми аудиоӣ

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
tg_tj: Аз нав сохтани индекс…

[ctx: #12010]
en: Return to music window
tg_tj: Бозгашт ба равзанаи "Мусиқӣ"

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
tg_tj: Бозгашт ба равзанаи "Видео"

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
tg_tj: Қулф шудааст! Рамзро ворид кунед…

[ctx: #12326]
en: Enter password
tg_tj: Паролро ворид кунед

[ctx: #12327]
en: Enter master code
tg_tj: Рамзи амниятро ворид кунед

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
tg_tj: Рамзи кушоишро ворид кунед

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
tg_tj: Тугмаҳои лозимиро дар ҷойстик зер кунед ва

[ctx: #12332]
en: Set lock
tg_tj: Танзими қулф

[ctx: #12333]
en: Unlock
tg_tj: Кушодан

[ctx: #12334]
en: Reset lock
tg_tj: танзими дубораи қулф

[ctx: #12335]
en: Remove lock
tg_tj: Тоза кардани қулф

[ctx: #12337]
en: Numeric password
tg_tj: Пароли рақамӣ

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
tg_tj: Тугмабандӣ дар ҷойстик

[ctx: #12339]
en: Full-text password
tg_tj: Пароли матнӣ

[ctx: #12340]
en: Enter new password
tg_tj: Пароли наверо ворид кунед

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
tg_tj: Парол нодуруст аст,

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
tg_tj: Паролҳои воридушда мувофиқат намекунанд.

[ctx: #12345]
en: Access denied
tg_tj: Дастрасӣ манъ аст

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
tg_tj: Миқдори кӯшишҳои вориди парол ба анҷом расид.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
tg_tj: Сисиема ҳозир хомӯш карда мешавад.

[ctx: #12348]
en: Item locked
tg_tj: Объект қулф шудааст

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
tg_tj: Аз нав фаъол кардани қулф

[ctx: #12356]
en: Change lock
tg_tj: Тағйир додани қулф

[ctx: #12357]
en: Source lock
tg_tj: Қулфи манбаъ

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
tg_tj: Ягон парол ворид карда нашуд. Амалро такрор кунед.

[ctx: #12360]
en: Master lock
tg_tj: Қулфи умумӣ

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
tg_tj: Танзимот ва мудири файлҳо

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
tg_tj: Фосилаи вақт барои намоиши ҳар як тасвир

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
tg_tj: Таъсирҳои манзара ва андозаҳо

[ctx: #12390]
en: System uptime
tg_tj: Вақти кори система

[ctx: #12391]
en: Minutes
tg_tj: Дақиқа

[ctx: #12392]
en: Hours
tg_tj: Соат

[ctx: #12393]
en: Days
tg_tj: Рӯз

[ctx: #12394]
en: Total uptime
tg_tj: Вақти кории умумӣ

[ctx: #12395]
en: Battery level
tg_tj: Сатҳи заряди батарея

[ctx: #12600]
en: Weather
tg_tj: Обу ҳаво

[ctx: #12900]
en: Screensaver
tg_tj: Пардаи экран

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
tg_tj: Васеъэкрани OSD

[ctx: #13000]
en: System
tg_tj: Система

[ctx: #13002]
en: Video only
tg_tj: Танҳо видео

[ctx: #13003]
en: - Delay
tg_tj: - Таъхир

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
tg_tj: - Давомнокии камтарини файл

[ctx: #13005]
en: Shutdown
tg_tj: Хомӯш кардан

[ctx: #13007]
en: Reset
tg_tj: Танзими дубора

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
tg_tj: Функсияи хомӯшкунӣ

[ctx: #13009]
en: Quit
tg_tj: Баромад

[ctx: #13010]
en: Hibernate
tg_tj: Гибернатсия

[ctx: #13011]
en: Suspend
tg_tj: Таваққуф кардан

[ctx: #13012]
en: Exit
tg_tj: Хориҷ шудан

[ctx: #13013]
en: Reboot
tg_tj: Бозоғозидан

[ctx: #13014]
en: Minimise
tg_tj: Ҳадди ақал сохтан

[ctx: #13015]
en: Power button action
tg_tj: Аксуламал барои зеркунии тугма

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
tg_tj: Манъ кардани хомӯшкунӣ ҳангоми бефаъолиятӣ

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
tg_tj: Иҷозат додани хомӯшкунӣ ҳангоми бефаъолиятӣ

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
tg_tj: Ҷалассали фаъоли дигар надоред, эҳтимол тавассути ssh?

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
tg_tj: Дар ҳоли мунтазири пайвасти шабака...

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
tg_tj: Дар ҳоли мунтазири бедоршавии серверҳо...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
tg_tj: Мунтазири бардавом барои бедоршавии серверҳо...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
tg_tj: Дар ҳоли мунтазири оғозшавии серверҳо...

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
tg_tj: Сатҳи заряди батарея паст аст

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
tg_tj: Филтри мижазанӣ

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
tg_tj: Аз рӯи интихоби драйвер (бозоғозӣ лозим аст)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
tg_tj: Ғайрифаъол

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
tg_tj: Танҳо ҳангоми пахши видео фаъол мебошад

[ctx: #13108]
en: Always enabled
tg_tj: Ҳамеша фаъол мебошад

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
tg_tj: Шумо мехоҳед, ки ин тағйирро татбиқ кунед?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
tg_tj: Миқиёсбандии баландсифат

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
tg_tj: Ғайрифаъол

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
tg_tj: Танҳо барои мӯҳтавои SD фаъол мебошад

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
tg_tj: Ҳамеша фаъол мебошад

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
tg_tj: Тарзи миқиёсбандӣ

[ctx: #13117]
note: unused?
en: Bicubic
tg_tj: Бимукааб

[ctx: #13118]
note: unused?
en: Lanczos
tg_tj: Лантсош

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
tg_tj: Пӯстро истифода мебаред?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
tg_tj: Хомӯш кардани дисплейҳои дигар

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
tg_tj: Ғайрифаъол

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
tg_tj: Хомӯш кардани дисплейҳо

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
tg_tj: Пайвастҳои фаъол муайян карда шудаанд!

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
tg_tj: Ҳолати пулти Apple-ро тағйир медиҳед?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
tg_tj: Маскаи зершабака

[ctx: #13160]
en: Gateway
tg_tj: Шлюз

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
tg_tj: DNS-и асосӣ

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
tg_tj: Оғоз қатъ шудааст

[ctx: #13170]
en: Never
tg_tj: Ҳеҷ гоҳ

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
tg_tj: Фавран

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
tg_tj: Санаи насби HDD:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
tg_tj: Миқдори давраҳои хомӯш/фаъолкунии HDD:

[ctx: #13200]
en: Profiles
tg_tj: Профилҳо

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
tg_tj: Профили боршудаи охирин:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
tg_tj: Номаълум

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
tg_tj: Рӯиҳамнависӣ

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
tg_tj: Соати ҳушдор

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
tg_tj: Фосилаи вақти ҳушдор (дар дақиқаҳо)

[ctx: #13211]
en: Alarm!
tg_tj: Огоҳӣ!

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
tg_tj: Ҷустуҷӯи зерунвонҳо дар бойгонии RAR

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
tg_tj: Тамошо кардани зерунвонҳо…

[ctx: #13251]
en: Move item
tg_tj: Интиқол додани объект

[ctx: #13252]
en: Move item here
tg_tj: Интиқол додани объект ба ин ҷо

[ctx: #13253]
en: Cancel move
tg_tj: Бекор кардани интиқолдиҳӣ

[ctx: #13270]
en: Hardware:
tg_tj: Сахтафзор:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
tg_tj: Пайваст шудааст, вале ягон сервери DNS дастрас нест.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
tg_tj: Диски сахт

[ctx: #13277]
en: Storage
tg_tj: Захирагоҳ

[ctx: #13278]
en: Default
tg_tj: Пешфарз

[ctx: #13279]
en: Network
tg_tj: Шабака

[ctx: #13280]
en: Video
tg_tj: Видео

[ctx: #13281]
en: Hardware
tg_tj: Сахтафзор

[ctx: #13283]
en: Operating system:
tg_tj: Системаи омил:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
tg_tj: Суръати CPU:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
tg_tj: Рамзгузори видеоӣ:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
tg_tj: Возеҳии экран:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
tg_tj: Сими A/V:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
tg_tj: Минтақаи DVD:

[ctx: #13295]
en: Internet:
tg_tj: Интернет:

[ctx: #13296]
en: Connected
tg_tj: Пайвастшуда

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
tg_tj: Пайваст нашудааст. Танзимоти шабакаро санҷед.

[ctx: #13299]
en: Target temperature
tg_tj: Нигоҳдории ҳарорат

[ctx: #13300]
en: Fan speed
tg_tj: Суръати вентилятор

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
tg_tj: Идоракунии ҳарорат ба таври худкор

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
tg_tj: Идора кардани суръати вентилятор

[ctx: #13303]
en: Fonts
tg_tj: Шрифтҳо

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
tg_tj: Фаъол кардани ҷараёни бозгашти дусамта

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
tg_tj: Намоиш додани навори навсозиҳои RSS

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
tg_tj: Намоиш додани объектҳои ҷузвдони асосӣ

[ctx: #13307]
en: Track naming template
tg_tj: Қолиби номгузории роҳчаҳо

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
tg_tj: Таъсири андозагароӣ

[ctx: #13311]
en: Float effect
tg_tj: Таъсири шинокунӣ

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
tg_tj: Тозакунии хатҳои сиёҳ

[ctx: #13313]
en: Restart
tg_tj: Бозоғозӣ

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
tg_tj: Ҳамворкунии гузариш байни сурудҳо

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
tg_tj: Навсозӣ кардани эскизҳо

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
tg_tj: Эскизҳои бозгаштӣ

[ctx: #13317]
en: View slideshow
tg_tj: Намоиши слайдҳо

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
tg_tj: Намоиши бозгашти слайдҳо

[ctx: #13319]
en: Randomise
tg_tj: Омехтан

[ctx: #13320]
en: Stereo
tg_tj: Стерео

[ctx: #13321]
en: Left only
tg_tj: Танҳо чап

[ctx: #13322]
en: Right only
tg_tj: Танҳо рост

[ctx: #13324]
en: Background transparency
tg_tj: Шаффофияти пасзамина

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
tg_tj: Шаффофияти матн

[ctx: #13326]
en: A/V delay
tg_tj: Таъхири A/V

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
tg_tj: Хато: Ҳофизаи кофӣ нест

[ctx: #13332]
en: Move up
tg_tj: Ба боло

[ctx: #13333]
en: Move down
tg_tj: Ба поён

[ctx: #13334]
en: Edit label
tg_tj: Таҳрир кардани барчасп

[ctx: #13335]
en: Make default
tg_tj: Татбиқи пешфарз

[ctx: #13336]
en: Remove button
tg_tj: Тоза кардани тугма

[ctx: #13340]
en: Leave as is
tg_tj: Чӣ хеле ки ҳаст

[ctx: #13341]
en: Green
tg_tj: Сабз

[ctx: #13342]
en: Orange
tg_tj: Норанҷӣ

[ctx: #13343]
en: Red
tg_tj: Сурх

[ctx: #13344]
en: Cycle
tg_tj: Давра

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
tg_tj: Хомӯш кардани индикатор ҳангоми пахш

[ctx: #13346]
en: Movie information
tg_tj: Дар бораи филм

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
tg_tj: Илова кардан ба рӯйхат

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
tg_tj: Ҷустуҷӯ дар IMDb…

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
tg_tj: Ҷустуҷӯи мӯҳтавои нав

[ctx: #13350]
en: Current playlist
tg_tj: Рӯйхати пахши ҷорӣ

[ctx: #13351]
en: Album information
tg_tj: Дар бораи албом

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
tg_tj: Ҷустуҷӯи объектҳо барои китобхона

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
tg_tj: Истодани ҷустуҷӯ

[ctx: #13354]
en: Render method
tg_tj: Тарзи коркард

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
tg_tj: Соягузории сифати паст

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
tg_tj: Ҳампӯшонии саҳтафзор

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
tg_tj: Соягузории сифати баланд

[ctx: #13358]
en: Play item
tg_tj: Пахш кардани объект

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
tg_tj: Гузоштани эскизи ҳунарманд

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
tg_tj: Эҷод кардани эскизҳо ба таври худкор

[ctx: #13361]
en: Enable voice
tg_tj: Фаъол кардани микрофон

[ctx: #13375]
en: Enable device
tg_tj: Фаъол кардани дастгоҳ

[ctx: #13376]
en: Volume
tg_tj: Баландии садо

[ctx: #13377]
en: Default view mode
tg_tj: Ҳолати намоиши пешфарз

[ctx: #13378]
en: Default brightness
tg_tj: Дурахшонии пешфарз

[ctx: #13379]
en: Default contrast
tg_tj: Контрасти пешфарз

[ctx: #13380]
en: Default gamma
tg_tj: Гаммаи пешфарз

[ctx: #13381]
en: Resume video
tg_tj: Идома додани видео

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
tg_tj: Маскаи садо - Порти 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
tg_tj: Маскаи садо - Порти 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
tg_tj: Маскаи садо - Порти 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
tg_tj: Маскаи садо - Порти 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
tg_tj: Ҷустуҷӯ аз рӯи вақт

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
tg_tj: Қолиби номгузории роҳчаҳои рост

[ctx: #13388]
en: Preset
tg_tj: Танзими аслӣ

[ctx: #13393]
en: Calculate size
tg_tj: Ҳисоб кардани андоза

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
tg_tj: Андозаи ҷузвдон ҳисоб шуда истодааст…

[ctx: #13395]
en: Video settings
tg_tj: Танзимоти видео

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
tg_tj: Фаъол кардани зерунвонҳо

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
tg_tj: Миёнбурҳо

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
tg_tj: Гузариш байни сурудҳо дар албоми ягона

[ctx: #13402]
en: Show track position
tg_tj: Намоиш додани макори роҳча

[ctx: #13403]
en: Clear default
tg_tj: Тозакунӣ ба сурати пешфарз

[ctx: #13404]
en: Resume
tg_tj: Давом додан

[ctx: #13405]
en: Get thumb
tg_tj: Гирифтани эскиз

[ctx: #13406]
en: Picture information
tg_tj: Иттилооти сурат

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
tg_tj: (Рейтинги корбари IMDb)

[ctx: #13409]
en: Top 250
tg_tj: 250 беҳтарин

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
tg_tj: Танзимот дар Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
tg_tj: Суръати ақали вентиляторҳо

[ctx: #13412]
en: Play from here
tg_tj: Аз ин ҷо пахш кардан

[ctx: #13413]
en: Downloading
tg_tj: Боргирӣ шуда истодааст

[ctx: #13415]
en: Render method
tg_tj: Тарзи коркард

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
tg_tj: Муайянкунии худкор

[ctx: #13419]
en: Software
tg_tj: Нармафзор

[ctx: #13420]
en: Remove safely
tg_tj: Ҷудокунии бехатар

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
tg_tj: Оғоз кардани намоиши слайдҳо аз ин ҷо

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
tg_tj: Ба хотир гирифтани ин масир

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
tg_tj: Пахш кардани танҳо ин файл

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
tg_tj: Истифодаи VC-1 VDPAU

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
tg_tj: Истифодаи VC-1 VAAPI

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
tg_tj: Истифодаи AV1 VAAPI

[ctx: #13505]
en: Resample quality
tg_tj: Сифати табдилдиҳӣ

[ctx: #13507]
en: Medium
tg_tj: Миёна

[ctx: #13508]
en: High
tg_tj: Баланд

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
tg_tj: Ҳамоҳанг кардани пахш бо возеҳии дисплей

[ctx: #13511]
en: Choose art
tg_tj: Интихоби тасвирҳо

[ctx: #13512]
en: Current art
tg_tj: Тасвири ҷорӣ

[ctx: #13513]
en: Remote art
tg_tj: Тасвири дурдаст

[ctx: #13514]
en: Local art
tg_tj: Тасвири маҳаллӣ

[ctx: #13515]
en: No art
tg_tj: Тасвир нест

[ctx: #13551]
en: Off
tg_tj: Хомӯш

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
tg_tj: Иҷозати оғоз кардани Kodi ба воситаи пулт

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
tg_tj: Фосилаи вақти тартиб

[ctx: #13610]
en: Disabled
tg_tj: Ғайрифаъол

[ctx: #13611]
en: Standard
tg_tj: Стандартӣ

[ctx: #14000]
en: Stack
tg_tj: Анбор

[ctx: #14001]
en: Unstack
tg_tj: ҷудо кардан

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
tg_tj: Боргирии файли рӯйхати пахш…

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
tg_tj: Боргирии рӯйхати ҷараёнҳо…

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
tg_tj: Таҳлили рӯйхати ҷараёнҳо…

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
tg_tj: Боргирии рӯйхати ҷараёнҳо йатъ шудааст

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
tg_tj: Боргирии файли рӯйхати пахш қатъ шудааст

[ctx: #14009]
en: Games directory
tg_tj: Ҷузвдони бозиҳо

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
tg_tj: Гузариши худкор ба эскизҳо аз рӯи

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
tg_tj: Фаъол кардани гузариши худкор ба намуди эскизҳо

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
tg_tj: - Истифодаи нишонаҳои бузург

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
tg_tj: - Қатъу васл кардан аз рӯи

[ctx: #14014]
en: - Percentage
tg_tj: - Таносуби фоизӣ

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
tg_tj: Ягон файл ва ақаллан як эскиз ёфт нашуд

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
tg_tj: Ақаллан як эскиз ё файл

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
tg_tj: Таносуби фоизии эскизҳо

[ctx: #14018]
en: View options
tg_tj: Имконоти намоиш

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
tg_tj: Тағйири рамзи минтақаи 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
tg_tj: Тағйири рамзи минтақаи 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
tg_tj: Тағйири рамзи минтақаи 3

[ctx: #14022]
en: Library
tg_tj: Китобхона

[ctx: #14023]
en: No TV
tg_tj: Бе ТВ

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
tg_tj: Шаҳри калони наздиктаринро ворид кунед

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
tg_tj: Зерҳофизаи аудио/видео/DVD — Диски сахт

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
tg_tj: Зерҳофизаи видео - DVD-ROM

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
tg_tj: Зерҳофизаи видеоӣ - Интернет

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
tg_tj: Зерҳофизаи аудио - DVD-ROM

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
tg_tj: Зерҳофизаи аудиоӣ - Интернет

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
tg_tj: Зерҳофизаи DVD - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
tg_tj: Шабакаи маҳаллӣ

[ctx: #14036]
en: Services
tg_tj: Хидматҳо

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
tg_tj: Танзимоти шабака тағйир ёфт.

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
tg_tj: Маҳдудияти пайвасти паҳннавори Интернет

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
tg_tj: - Хомӯш кардан ҳангоми пахш

[ctx: #14051]
en: Time format
tg_tj: Формати вақт

[ctx: #14052]
en: Date format
tg_tj: Формати сана

[ctx: #14053]
en: GUI filters
tg_tj: Филтрҳои интерфейс

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
tg_tj: Сканкунӣ дар пасзамина

[ctx: #14056]
en: Stop scan
tg_tj: Истодани ҷустуҷӯ

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
tg_tj: Таъсири навори видеоӣ

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
tg_tj: Ҷустуҷӯи эскизҳо дар манбаҳои дурдаст

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
tg_tj: Зерҳофизаи файлҳои номаълум - аз Интернет

[ctx: #14062]
en: Enter username for
tg_tj: Номи корбар барои

[ctx: #14063]
en: Date & time
tg_tj: Сана ва Вақт

[ctx: #14064]
en: Set date
tg_tj: Танзими сана

[ctx: #14065]
en: Set time
tg_tj: Танзими вақт

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
tg_tj: Вақтро дар формати РР.ММ.СССС ворид кунед

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
tg_tj: Суроғаи IP-ро ворид кунед

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
tg_tj: Ин танзимотро ҳозир татбиқ мекунед?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
tg_tj: Тағйиротро ҳозир татбиқ кунед

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
tg_tj: Иҷозати несткунӣ ва ивази номи файлҳо

[ctx: #14074]
en: Set timezone
tg_tj: Танзими минтақаи вақт

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
tg_tj: Ба ҳисоб гирифтани вақти тобистона/зимистона

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
tg_tj: Илова кардан ба Баргузидаҳо

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
tg_tj: Тоза кардан аз баргузидаҳо

[ctx: #14078]
en: Colours
tg_tj: Рангҳо

[ctx: #14081]
en: File lists
tg_tj: Рӯйхати файлҳо

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
tg_tj: Илова кардани роҳчаҳо ҳангоми интихоб

[ctx: #14086]
en: Playback
tg_tj: Пахш

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
tg_tj: Пахш кардани дискҳои DVD ба таври худкор

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
tg_tj: Шрифт

[ctx: #14090]
en: International
tg_tj: Забонҳо

[ctx: #14091]
en: Character set
tg_tj: Маҷмӯи аломатҳо

[ctx: #14093]
en: Security
tg_tj: Амният

[ctx: #14095]
en: Power saving
tg_tj: Захиракунии барқ

[ctx: #14096]
en: Rip
tg_tj: Нусхабардорӣ

[ctx: #14098]
en: Play
tg_tj: Пахш кардан

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
tg_tj: Истодани нусхабардории диски CD

[ctx: #14107]
en: Time format
tg_tj: Формати вақт

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
tg_tj: Асосӣ

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
tg_tj: Иттилоот

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
tg_tj: Огоҳӣ

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
tg_tj: Хато

[ctx: #14200]
en: Player
tg_tj: Плеер

[ctx: #14202]
en: Library
tg_tj: Китобхона

[ctx: #14210]
en: Profile settings
tg_tj: Танзимоти профил

[ctx: #14215]
en: Videos
tg_tj: Видеоҳо

[ctx: #14216]
en: Music
tg_tj: Мусиқӣ

[ctx: #14217]
en: Pictures
tg_tj: Тасвирҳо

[ctx: #14218]
en: Language
tg_tj: Забон

[ctx: #14220]
en: Display
tg_tj: Дисплей

[ctx: #14221]
en: Audio
tg_tj: Аудио

[ctx: #14230]
en: Actions
tg_tj: Амалҳо

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
tg_tj: Навсозии китобхона ҳангоми оғози кор

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
tg_tj: Понҳон кардани вазъияти навсозии китобхона

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
tg_tj: Шабакаҳо

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
tg_tj: Нишонаҳо

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
tg_tj: Манбаи дастнорас

[ctx: #15014]
en: Keep
tg_tj: Нигоҳ доштан

[ctx: #15015]
en: Remove
tg_tj: Тоза кардан

[ctx: #15016]
en: Games
tg_tj: Бозиҳо

[ctx: #15019]
en: Add
tg_tj: Илова кардан

[ctx: #15052]
en: Password
tg_tj: Парол

[ctx: #15100]
en: Library
tg_tj: Китобхона

[ctx: #15101]
en: Database
tg_tj: Пойгоҳи иттилоотӣ

[ctx: #15102]
en: * All albums
tg_tj: * Ҳамаи албомҳо

[ctx: #15103]
en: * All artists
tg_tj: * Ҳамаи ҳунармандон

[ctx: #15104]
en: * All songs
tg_tj: * Ҳамаи сурудҳо

[ctx: #15105]
en: * All genres
tg_tj: * Ҳамаи жанрҳо

[ctx: #15107]
en: Buffering...
tg_tj: Миёнгирӣ…

[ctx: #15109]
en: Skin default
tg_tj: Пӯсти пешфарз

[ctx: #15110]
en: Larger font size
tg_tj: Андозаи шрифти калон

[ctx: #15111]
en: Theme
tg_tj: Мавзӯъ

[ctx: #15112]
en: Default theme
tg_tj: Мавзӯи пешфарз

[ctx: #15200]
en: Last.fm
tg_tj: Охирин.fm

[ctx: #15207]
en: Connected
tg_tj: Пайвастшуда

[ctx: #15208]
en: Not connected
tg_tj: Пайваст нашудааст

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
tg_tj: Пахш тавассути…

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
tg_tj: Ҳамоҳангсозии ҳамвори аудио ва видео (A/V)

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
tg_tj: Пинҳон кардани номҳои файлҳо дар ҳолати эскизҳо

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
tg_tj: Пахш кардан дар ҳолати "Шабнишинӣ"

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
tg_tj: Провайдер

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
tg_tj: Масир ёфт нашуд ё нодуруст аст

[ctx: #15302]
en: No servers found
tg_tj: Ягон сервер ёфт нашуд

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
tg_tj: Ягон гурӯҳи корӣ ёфт нашуд

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
tg_tj: Кушоиши манбаи сермасир

[ctx: #15311]
en: Path:
tg_tj: Масир:

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
tg_tj: Захира кардан

[ctx: #16000]
en: General
tg_tj: Умумӣ

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
tg_tj: Ҷустуҷӯ дар Интернет

[ctx: #16003]
en: Player
tg_tj: Плеер

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
tg_tj: Пахши медиа аз диск

[ctx: #16008]
en: Enter new title
tg_tj: Унвони наверо ворид кунед

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
tg_tj: Номи филмро ворид кунед

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
tg_tj: Номи профилро ворид кунед

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
tg_tj: Номи албомро ворид кунед

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
tg_tj: Номи рӯйхати пахшро ворид кунед

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
tg_tj: Номи файлро ворид кунед

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
tg_tj: Номи ҷузвдонро ворид кунед

[ctx: #16015]
en: Enter directory
tg_tj: ҷузвдонро ворид кунед

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
tg_tj: Имконоти дастрас: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
tg_tj: Сатри ҷустуҷӯ

[ctx: #16018]
en: None
tg_tj: Ҳеҷ

[ctx: #16019]
en: Auto select
tg_tj: Интихоб ба таври худкор

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
tg_tj: Бекор шуда истодааст...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
tg_tj: Номи ҳунармандро ворид кунед

[ctx: #16026]
en: Playback failed
tg_tj: Пахш қатъ шудааст

[ctx: #16028]
en: Enter value
tg_tj: Қиматеро ворид кунед

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
tg_tj: Ҳолати "Шабнишинӣ" қатъ шудааст.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
tg_tj: Сурудҳои мувофиқ дар китобхона нест.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
tg_tj: Рӯйхати пахши ҳолати "Шабнишинӣ"

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
tg_tj: Деинтерлейсинги видео

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
tg_tj: Усули деинтерлейсинг

[ctx: #16039]
en: Off
tg_tj: Хомӯш

[ctx: #16041]
en: On
tg_tj: Фаъол

[ctx: #16101]
en: Unwatched
tg_tj: Тамошонашуда

[ctx: #16102]
en: Watched
tg_tj: Тамошошуда

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
tg_tj: Қайд кардан ҳамчун тамошошуда

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
tg_tj: Қайд кардан ҳамчун тамошонашуда

[ctx: #16105]
en: Edit title
tg_tj: Таҳрир кардани унвон

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
tg_tj: Идоракунӣ…

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
tg_tj: Таҳрири унвони мураттабсозӣ

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
tg_tj: Амалиёт қатъ карда шудааст

[ctx: #16201]
en: Copy failed
tg_tj: Нусхабардорӣ қатъ шудааст

[ctx: #16203]
en: Move failed
tg_tj: Интиқол қатъ шудааст

[ctx: #16205]
en: Delete failed
tg_tj: Несткунӣ қатъ шудааст

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
tg_tj: Усули миқиёсбандии видео

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
tg_tj: Ҳамсояи наздиктарин

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
tg_tj: Bicubic (нармафзорӣ)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
tg_tj: Lanczos (нармафзорӣ)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
tg_tj: Sinc (нармафзорӣ)

[ctx: #16310]
en: Temporal
tg_tj: Замонӣ

[ctx: #16316]
en: Auto
tg_tj: Худкор

[ctx: #16400]
en: Post-processing
tg_tj: Коркарди баъдӣ

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
tg_tj: Гузариши дисплей ба ҳолати хоб

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
tg_tj: Гузариш ба канал

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
tg_tj: ё барои ёфтани мувофиқати дақиқ ибораҳоро истифода баред, масалан "сурудҳои Шабнами Сурайё".

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
tg_tj: Иттилооти ҷараёни PVR

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
tg_tj: Дастгоҳи қабулкунанда

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
tg_tj: Вазъияти дастгоҳ

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
tg_tj: Сифати сигнал

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
tg_tj: Бе рамзгузорӣ

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
tg_tj: Таъйиншуда

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
tg_tj: Рамзгузорӣ

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
tg_tj: Сабтҳо

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
tg_tj: Ҷузвдон бо нишонаҳои шабакаҳо

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
tg_tj: Шабакаҳо

[ctx: #19020]
note: generic label for 'Live TV' used in different places
en: TV
tg_tj: ТВ

[ctx: #19021]
note: generic label for pvr-provided 'Radio' used in different places
en: Radio
tg_tj: Радио

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
tg_tj: Ноаён

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
tg_tj: Шабакаҳои ТВ

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
tg_tj: Мавҷҳои радиоӣ

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
tg_tj: Сабтҳои минбаъда

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
tg_tj: Илова кардани вақтсанҷ...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
tg_tj: Ягон натиҷа ёфт нашуд

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
tg_tj: Шабака

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
tg_tj: Ҳозир

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
tg_tj: Навбатӣ

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
tg_tj: Ҷадвал

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
tg_tj: Иттилоот

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
tg_tj: Намоиш додани сифати сигнал

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
tg_tj: Бо сервери PVR дастгирӣ намешавад.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
tg_tj: Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ин шабакаро пинҳон кунед?

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
tg_tj: Сабт

[ctx: #19046]
en: New channel
tg_tj: Шабакаи нав

[ctx: #19049]
en: Show channel
tg_tj: Намоиши шабака

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
tg_tj: Намоиши шабакаҳои намоён

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
tg_tj: Намоиши шабакаҳои ноаён

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
tg_tj: Интиқоли шабака ба:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
tg_tj: Иттилооти сабт

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
tg_tj: Пинҳон кардани шабака

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
tg_tj: Ягон иттилоот дастрас нест

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
tg_tj: Вақтсанҷи нав

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
tg_tj: Вақтсанҷ фаъол шудааст

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
tg_tj: Истодани сабт

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
tg_tj: Нест кардани вақтсанҷ

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
tg_tj: Илова кардани вақтсанҷ

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Шабака

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
tg_tj: Нишонаҳои шабакаҳо

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
tg_tj: Ин рӯйдод аллакай сабт шуда истодааст.

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
tg_tj: Барнома

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
tg_tj: Таъхири гузариш ба шабака

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
tg_tj: Ном

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
tg_tj: Ҷузвдон

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
tg_tj: Шабака

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
tg_tj: Хидмат

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
tg_tj: Провайдер

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
tg_tj: Лутфан, ба шабакаи дигар гузаред.

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
tg_tj: Номеро барои ҷузвдони сабтҳо ворид кунед

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
tg_tj: дар

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
tg_tj: Версия

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
tg_tj: Суроға

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
tg_tj: Андозаи диск

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
tg_tj: Ҷустуҷӯи шабакаҳо

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
tg_tj: Рақами муштарӣ

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
tg_tj: Рад кардани такрорҳо

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
tg_tj: Аз рӯи ин вақтсанҷ сабт иҷро шуда истодааст. Шумо мутмаин ҳастед, ки мехоҳед ин вақтсанҷро нест кунед?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
tg_tj: Танҳо барои шабакаҳои пахши мустақим

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
tg_tj: Рад кардани вақтсанҷҳои ҳозира

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
tg_tj: Рад кардани сабтҳои ҳозира

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
tg_tj: Вақти оғоз

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
tg_tj: Вақти анҷом

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
tg_tj: Санаи оғоз

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
tg_tj: Санаи анҷом

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
tg_tj: Давомнокии ақал

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
tg_tj: Давомнокии аксар

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
tg_tj: Аз ҷумла жанрҳои номаълум

[ctx: #19133]
en: Search string
tg_tj: Сатри ҷустуҷӯ

[ctx: #19134]
en: Include description
tg_tj: Аз ҷумла тавсиф

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
tg_tj: Бо ҳисоби ҳарфҳои хурду калон

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
tg_tj: Шабака дастнорас аст

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
tg_tj: Номи гурӯҳи нав

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
tg_tj: Гурӯҳ

[ctx: #19142]
en: Search guide
tg_tj: Ҷустуҷӯ дар барномаи телевизион

[ctx: #19143]
en: Group management
tg_tj: Идоракунии гурӯҳҳо

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
tg_tj: Ягон гурӯҳ муайян карда нашуд

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
tg_tj: Гурӯҳбандишуда

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
tg_tj: Гурӯҳҳо

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
tg_tj: Шабака

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
tg_tj: Дш

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
tg_tj: Сшб

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
tg_tj: Чр

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
tg_tj: Пшб

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
tg_tj: Ҷм

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
tg_tj: Шб

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
tg_tj: Яшб

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
tg_tj: аз

[ctx: #19157]
en: Next recording
tg_tj: Сабт навбатӣ

[ctx: #19158]
en: Currently recording
tg_tj: Дар ҳоли сабт

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
tg_tj: аз

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
tg_tj: ба

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
tg_tj: Сабт фаъол аст

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
tg_tj: Сабтҳо

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
tg_tj: Қатъу васл кардан

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
tg_tj: Иттилооти PVR

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
tg_tj: Ҷустуҷӯ кардани нишонаҳои намерасидагӣ

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
tg_tj: Пинҳон кардани диалоги иттилоотии видео

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
tg_tj: Давомнокии сабти фаврӣ

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
tg_tj: Пахш

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
tg_tj: Намоиш додани иттилооти шабака ҳангоми гузариш ба шабакаҳои дигар

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
tg_tj: Шабакаҳои ТВ

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
tg_tj: Мавҷҳои радиоӣ

[ctx: #19191]
en: PVR service
tg_tj: Хидмати PVR

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
tg_tj: Серверҳои PVR-и пайвастшуда ҷустуҷӯи шабакаҳоро дастгирӣ намекунанд.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
tg_tj: Идома медиҳед?

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
tg_tj: Амалҳои махсуси муштариёни PVR

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
tg_tj: Идоракунии шабака

[ctx: #19201]
en: Channel name:
tg_tj: Номи шабака:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
tg_tj: Нишонаи шабака:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
tg_tj: Таҳрир кардани шабака

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
tg_tj: Шабакаи нав

[ctx: #19205]
en: Group management
tg_tj: Идоракунии гурӯҳҳо

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
tg_tj: Гурӯҳ:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
tg_tj: Номи шабакаи навро ворид кунед

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
tg_tj: Сервери виртуалии Kodi

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
tg_tj: Муштарӣ

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
tg_tj: Нест кардани шабака

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
tg_tj: Ин рӯйхат дорои тағйирот мебошад

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
tg_tj: Интихоби сервер

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
tg_tj: Суроғаи URL-и дуруст барои шабакаи нав ворид кунед

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
tg_tj: Ҳамаи мавҷҳои радиоӣ

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
tg_tj: Ҳамаи шабакаҳои ТВ

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
tg_tj: Аён

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
tg_tj: Шабакаҳои гурӯҳбандинашуда

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
tg_tj: Шабакаҳо дар

[ctx: #19222]
en: Guide
tg_tj: Барнома

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
tg_tj: Сабт бекор карда шуд

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
tg_tj: Сабт ба нақша гирифта шуд

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
tg_tj: Сабт оғоз карда шуд

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
tg_tj: Сабт ба анҷом расид

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
tg_tj: Пок кардани натиҷаҳои ҷустуҷӯ

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
tg_tj: Намоиш додани огоҳиҳо барои навсозиҳои вақтсанҷ

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
tg_tj: Мудири PVR оғоз шуда истодааст…

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
tg_tj: Боркунии шабакаҳо аз муштариён

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
tg_tj: Боркунии вақтсанҷҳо аз муштариён

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
tg_tj: Боркунии сабтҳо аз муштариён

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
tg_tj: Таҳрир кардани вақтсанҷ

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
tg_tj: Вақти бефаъолияти сервер

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
tg_tj: Бедоршавӣ пеш аз сабт

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
tg_tj: Бедоршавии ҳаррӯза

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
tg_tj: Вақти бедоршавии ҳаррӯза (СС:ДД:СС)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
tg_tj: Филтркунии шабакаҳо

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
tg_tj: Қулф кардани шабака

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
tg_tj: Кушодани шабака

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
tg_tj: Идоракунии валидайнӣ

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
tg_tj: Давомнокии кушоиш

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
tg_tj: Тағйир додани рамзи PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
tg_tj: Идоракунии валидайнӣ. Рамзи PIN-ро ворид кунед:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
tg_tj: Рамзи PIN нодуруст аст

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
tg_tj: Қулфи волидайн

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
tg_tj: Қулфи волидайн:

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
tg_tj: Роҳнамои ТВ

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
tg_tj: Огоҳӣ дар бораи ихтилоф

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
tg_tj: Хато аз сабаби ихтилоф

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
tg_tj: Ихтилоф дар сабт

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
tg_tj: Хатои сабт

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
tg_tj: Муштариёни PVR

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
tg_tj: Танзимоти махсути муштарӣ

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
tg_tj: Нишонаи ҷорӣ

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
tg_tj: Бе нишона

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
tg_tj: Интихоби нишона

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
tg_tj: Тамошо кардани нишона

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
tg_tj: Пӯшидани шабакаи OSD баъд аз гузариш ба шабакаи дигар

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
tg_tj: Провайдер

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
tg_tj: Мазҳака

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
tg_tj: Романтика

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
tg_tj: Таърихӣ

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
tg_tj: Варзиш

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
tg_tj: Футбол

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
tg_tj: Атлетика

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
tg_tj: Аспсавор

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
tg_tj: Балет

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
tg_tj: Дин

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
tg_tj: Адабиёт

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
tg_tj: Мӯд

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
tg_tj: Забонҳо

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
tg_tj: Ҳунар

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
tg_tj: Авто-мото

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
tg_tj: Хӯрокпазӣ

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
tg_tj: Боғдорӣ

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
tg_tj: Нашрнашуда

[ctx: #19676]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Drama
tg_tj: Драма

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
tg_tj: Мазҳака

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
tg_tj: Романтика

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
tg_tj: Барои болиғ

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
tg_tj: Ҷузвдони мусиқии захирашуда

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
tg_tj: Истифодаи плеери DVD-и берунӣ

[ctx: #20002]
en: External DVD player
tg_tj: Плеери DVD-и берунӣ

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
tg_tj: Ҷузвдони дастурдиҳанда

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
tg_tj: Ҷузвдони скриншотҳо

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
tg_tj: Ҷузвдони рӯйхати пахш

[ctx: #20007]
en: Recordings
tg_tj: Сабтҳо

[ctx: #20008]
en: Screenshots
tg_tj: Суратҳои экран

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
tg_tj: Истифодаи Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
tg_tj: Рӯйхатҳои пахши мусиқӣ

[ctx: #20012]
en: Video playlists
tg_tj: Рӯйхатҳои пахши видео

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
tg_tj: Шумо мехоҳед, ки бозиро оғоз кунед?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: Рӯйхати пахш

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
tg_tj: Эскизи дурдаст

[ctx: #20016]
en: Current thumb
tg_tj: Эскизи ҷорӣ

[ctx: #20017]
en: Local thumb
tg_tj: Эскизи маҳаллӣ

[ctx: #20018]
en: No thumb
tg_tj: Бе эскиз

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
tg_tj: Интихоби эскиз

[ctx: #20023]
en: Conflict
tg_tj: Ихтилоф

[ctx: #20024]
en: Scan new
tg_tj: Сканкунии нав

[ctx: #20025]
en: Scan all
tg_tj: Ҳамаро скан кардан

[ctx: #20026]
en: Region
tg_tj: Минтақа

[ctx: #20037]
en: Summary
tg_tj: Хулоса

[ctx: #20038]
en: Lock music window
tg_tj: Қулф кардани саҳифаи "Мусиқӣ"

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
tg_tj: Қулф кардани саҳифаи "Видео"

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
tg_tj: Қулф кардани саҳифаи "Суратҳо"

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
tg_tj: Қулф кардани саҳифаи "Барномаҳо ва скриптҳо"

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
tg_tj: Қулф кардани мудири файлҳо

[ctx: #20043]
en: Lock settings
tg_tj: Қулф кардани танзимот

[ctx: #20044]
en: Start fresh
tg_tj: Оғози тоза

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
tg_tj: Фаъол кардани ҳолати коршинос

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
tg_tj: Хомӯш кардани ҳолати коршинос

[ctx: #20049]
en: Best available
tg_tj: Беҳтарин аз дастрас

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
tg_tj: Табдилдиҳии худкор байни 16x9 ва 4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
tg_tj: Файлҳои таркибиро ҳамчун файли ягона ҳисоб кардан

[ctx: #20052]
en: Caution
tg_tj: Диққат

[ctx: #20053]
en: Left master mode
tg_tj: Ҳолати коршинос хомӯш карда шудааст

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
tg_tj: Ҳолати коршинос фаъол карда шудааст

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
tg_tj: Эскизи Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
tg_tj: Тоза кардани эскиз

[ctx: #20058]
en: Add profile...
tg_tj: Илова кардани профил...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
tg_tj: Дархост кардани иттиллоти ҳамаи албомҳо

[ctx: #20060]
en: Media info
tg_tj: Иттилооти медиа

[ctx: #20061]
en: Separate
tg_tj: Ҷудо кардан

[ctx: #20062]
en: Shares with default
tg_tj: Манбаҳои пешфарз

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
tg_tj: Манбаҳои пешфарз (танҳо барои хондан)

[ctx: #20064]
en: Copy default
tg_tj: Нусха бардоштани пешфарз

[ctx: #20065]
en: Profile picture
tg_tj: Расми профил

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
tg_tj: Кулфи бартариҳо

[ctx: #20067]
en: Edit profile
tg_tj: Таҳрир кардани профил

[ctx: #20068]
en: Profile lock
tg_tj: Қулфи профил

[ctx: #20070]
en: Profile directory
tg_tj: Ҷузвдони профил

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
tg_tj: Рейтинги MPAA

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
tg_tj: Рамзи қулфи коршиносро ворид кунед

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
tg_tj: Дархости кардани рамзи қулфи коршинос дар оғози кор

[ctx: #20077]
en: Skin settings
tg_tj: Танзимоти пӯст

[ctx: #20078]
en: - no link set -
tg_tj: - ягон пайванд нест -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
tg_tj: Фаъол кардани аниматсияҳо

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
tg_tj: Ғайрифаъол кардани навори RSS ҳангоми пахши мусиқӣ

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
tg_tj: Фаъол кардани тугмаҳои миёнбурҳо

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
tg_tj: Намоиш додани "Барномаҳо" дар менюи асосӣ

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
tg_tj: Намоиш додани фазои диски дастрас дар C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
tg_tj: Намоиш додани фазои диски дастрас дар E: F: G:

[ctx: #20089]
en: Drive space free
tg_tj: Фазои озод дар диск

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
tg_tj: Номи манбаи мавҷудбударо ворид кунед

[ctx: #20091]
en: Lock code
tg_tj: Рамзи қулф

[ctx: #20092]
en: Load profile
tg_tj: Бор кардани профил

[ctx: #20093]
en: Profile name
tg_tj: Номи профил

[ctx: #20094]
en: Media sources
tg_tj: Манбаи мултимедиавӣ

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
tg_tj: Рамзи қулфи профилро ворид кунед

[ctx: #20096]
en: Login screen
tg_tj: Экрани вуруд

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
tg_tj: Рамзи қулфи коршинос ва танзимоти он

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
tg_tj: Воридкунии рамзи қулфи коршинос ҳамеша ҳолати коршиносро фаъол мекунад

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
tg_tj: Тағйиротро ба профил татбиқ мекунед?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
tg_tj: Алоҳида (қулфшуда)

[ctx: #20109]
en: Zoom
tg_tj: Танзими андоза

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
tg_tj: Танзимоти UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
tg_tj: Оғози худкори муштарии UPnP

[ctx: #20113]
en: Never logged on
tg_tj: Ҳеҷ ҷгоҳ

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
tg_tj: Вуруди корбвр / Интихоби профил

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
tg_tj: Истифодаи қулф дар экрани вуруд

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
tg_tj: Рамзи қулфи нодуруст.

[ctx: #20120]
en: Loading program information
tg_tj: Боркунии иттилооти барнома

[ctx: #20121]
en: Party on!
tg_tj: Шабнишинӣ сар шудааст!

[ctx: #20122]
en: True
tg_tj: Фаъол

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
tg_tj: Омезиши пӯстҳо

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
tg_tj: Пуркунии шишаҳо

[ctx: #20125]
en: Logged on as
tg_tj: Корбари ҷорӣ

[ctx: #20126]
en: Log off
tg_tj: Баромад

[ctx: #20129]
en: Weave
tg_tj: Бофтан

[ctx: #20131]
en: Blend
tg_tj: Омехтан

[ctx: #20132]
en: Restart video
tg_tj: Бозоғозии видео

[ctx: #20133]
en: Edit network location
tg_tj: Таҳрир кардани ҷойгиршавии шабака

[ctx: #20134]
en: Remove network location
tg_tj: Тоза кардани ҷойгиршавии шабака

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
tg_tj: Шумо мехоҳед, ки ҷузвдонро скан кунед?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
tg_tj: Корти ҳофиза

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
tg_tj: Корти хотира васл шудааст

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
tg_tj: Корти ҳофиза васл карда нашуд

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
tg_tj: Қулфи пардаи экран

[ctx: #20141]
en: Set
tg_tj: Насб кардан

[ctx: #20142]
en: Username
tg_tj: Номи корбар

[ctx: #20143]
en: Enter password for
tg_tj: Паролро ворид кунед:

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
tg_tj: Вақтсанҷи хомӯшкунӣ

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
tg_tj: Фосилаи хомӯшкунӣ (дақ.)

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
tg_tj: Баъд аз 30 дақиқа хомӯш мешавад.

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
tg_tj: Баъд аз 60 дақиқа хомӯш мешавад.

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
tg_tj: Баъд аз 120 дақиқа хомӯш мешавад.

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
tg_tj: Вақстанҷи хомӯшкунии интихобӣ

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
tg_tj: Бекор кардани вақтсанҷи хомӯшкунӣ

[ctx: #20153]
en: Browse...
tg_tj: Тамошо кардан...

[ctx: #20154]
en: Summary information
tg_tj: Иттилооти умумӣ

[ctx: #20155]
en: Storage information
tg_tj: Иттилооти захирагоҳ

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
tg_tj: Иттилооти диски сахт

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
tg_tj: Иттилооти DVD-ROM

[ctx: #20158]
en: Network information
tg_tj: Иттилооти шабака

[ctx: #20159]
en: Video information
tg_tj: Иттилооти системаи видеоӣ

[ctx: #20160]
en: Hardware information
tg_tj: Иттилооти сахтафзор

[ctx: #20161]
en: Total
tg_tj: Ҳамагӣ

[ctx: #20162]
en: Used
tg_tj: Истифодашуда

[ctx: #20163]
en: of
tg_tj: аз

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
tg_tj: Қулфкунӣ дастгирӣ намешавад

[ctx: #20165]
en: Not locked
tg_tj: Қулф нашудааст

[ctx: #20166]
en: Locked
tg_tj: Қулф шудааст

[ctx: #20167]
en: Frozen
tg_tj: Маҳкам

[ctx: #20168]
en: Requires reset
tg_tj: Танзими дубора лозим аст

[ctx: #20169]
en: Week
tg_tj: Ҳафта

[ctx: #20170]
en: Line
tg_tj: Сатр

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
tg_tj: Шабакаи Windows (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
tg_tj: Сервери XBMSP

[ctx: #20173]
en: FTP server
tg_tj: Сервери FTP

[ctx: #20175]
en: UPnP server
tg_tj: Сервери UPnP

[ctx: #20177]
en: Done
tg_tj: Тайёр

[ctx: #20180]
en: Symbols
tg_tj: Аломатҳо

[ctx: #20182]
en: Space
tg_tj: Фазо

[ctx: #20183]
en: Reload skin
tg_tj: Боркунии дубораи пӯст

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
tg_tj: Истифодаи намуди эълоннома барои барномаҳои телевизионӣ

[ctx: #20186]
en: Please wait
tg_tj: Лутфан, интизор шавед

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
tg_tj: Фаъол кардани паймоиши худкор барои сужетҳо ва хабарнигорӣ

[ctx: #20190]
en: Custom
tg_tj: Иловагӣ

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
tg_tj: Фаъол кардани сабти рӯидодҳои ислоҳи хатоҳо

[ctx: #20196]
en: Export music library
tg_tj: Содир кардани китобхонаи мусиқӣ

[ctx: #20197]
en: Import music library
tg_tj: Ворид кардани китобхонаи мусиқӣ

[ctx: #20198]
en: No artist found!
tg_tj: Ягон ҳунарманд ёфт нашуд!

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
tg_tj: Агар инро фаъол кунед, ягон иттилооти боргиришуда барои албомҳо ва ҳунармандон иттилооти танзимшударо дар барчаспҳои суруд, монанди жанр, сол, ҳофизи суруд ва ғайра рӯиҳамнависӣ мекунад. Муфид аст, агар MusicBrainz-ро барои барчаспҳои суруд истифода баред.

[ctx: #20240]
en: Android music
tg_tj: Мусиқии Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
tg_tj: Видеои Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
tg_tj: Тасвирҳои Android

[ctx: #20243]
en: Android photos
tg_tj: Суратҳои Android

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
tg_tj: Шабнишинӣ сар шудааст! (Видеоҳо)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
tg_tj: Омезиши нӯшокиҳо (видеоҳо)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
tg_tj: Пуркунии қадаҳҳо (видео)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
tg_tj: Сервери WebDAV (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
tg_tj: Сервери WebDAV (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
tg_tj: Вуруди аввалин. Профили худро танзим кунед

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
tg_tj: Директорияи сервери веб (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
tg_tj: Директорияи сервери веб (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
tg_tj: Ба ҷузвдон сабт карда натавонист:

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
tg_tj: DNS-и иловагӣ

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
tg_tj: Сервери DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
tg_tj: Эҷод кардани ҷузвдони нав

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
tg_tj: Номаълум ё дарунсохт (ҳифзшуда)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
tg_tj: Видеоҳо - Китобхона

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи: ID

[ctx: #20323]
en: Movie plot
tg_tj: Сужети филм

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
tg_tj: Пахш кардани қисм…

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
tg_tj: Танзими дубораи санҷиш

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
tg_tj: Тамошо кардани ҷои таъинот

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
tg_tj: Филмҳо дар ҷузвдонҳои алоҳида номҳои монанд доранд

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
tg_tj: Истифодаи номҳои ҷузвдонҳо ҳангоми ҷустуҷӯ

[ctx: #20331]
en: File
tg_tj: Файл

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
tg_tj: Номҳои файлҳо ё ҷузвдонҳоро ҳангоми ҷустуҷӯ истифода мебаред?

[ctx: #20333]
en: Set content
tg_tj: Танзими навъи мӯҳтаво

[ctx: #20334]
en: Folder
tg_tj: Ҷузвдон

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
tg_tj: Мӯҳтаворо дар зерҷузвдонҳо ҷустуҷӯ мекунед?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
tg_tj: Кушодани манбаҳо

[ctx: #20337]
en: Actor
tg_tj: Актёр

[ctx: #20338]
en: Movie
tg_tj: Филм

[ctx: #20339]
en: Director
tg_tj: Мудир

[ctx: #20342]
en: Movies
tg_tj: Филмҳо

[ctx: #20343]
en: TV shows
tg_tj: Барномаҳои ТВ

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
tg_tj: Ин ҷузвдон дар бар мегирад

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
tg_tj: Иҷро кардани скани худкор

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
tg_tj: Ҷустуҷӯ дар зерҷузвдонҳо

[ctx: #20347]
en: as
tg_tj: дар нақши

[ctx: #20348]
en: Directors
tg_tj: Коргандон

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
tg_tj: Ягон файли видео дар ин масир ёфт нашуд!

[ctx: #20351]
en: TV show information
tg_tj: Иттилооти барномаи телевизион

[ctx: #20352]
en: Episode information
tg_tj: Иттилооти эпизод

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
tg_tj: Боркунии тафсилоти барномаи телевизион

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
tg_tj: Бозёбии ҷадвали эпизодҳо

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
tg_tj: Интихоби барномаи телевизион:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
tg_tj: Номи барномаи телевизионро ворид кунед

[ctx: #20359]
en: Episode
tg_tj: Эпизод

[ctx: #20360]
en: Episodes
tg_tj: Эпизодҳо

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
tg_tj: Боркунии тафсилоти эпизод

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
tg_tj: Тоза кардани эпизод аз китобхона

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
tg_tj: Тоза кардани барномаи телевизион аз китобхона

[ctx: #20364]
en: TV show
tg_tj: Барномаи телевизион

[ctx: #20365]
en: Episode plot
tg_tj: Сужети эпизод

[ctx: #20366]
en: * All seasons
tg_tj: * Ҳамаи мавсимҳо

[ctx: #20367]
en: Hide watched
tg_tj: Пинҳон кардани тамошошуда

[ctx: #20368]
en: Prod code
tg_tj: Рамзи маҳсул

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
tg_tj: * Ҳолати ноаён барои пешгирии спойлер *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
tg_tj: Интихоби эскизи мавсим

[ctx: #20372]
en: Season image
tg_tj: Тасвири мавсим

[ctx: #20373]
en: Season
tg_tj: Мавсим

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
tg_tj: Боргирии иттилооти филм

[ctx: #20375]
en: Unassign content
tg_tj: Аз қайд гирифтани мӯҳтаво

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
tg_tj: Унвони аслӣ

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
tg_tj: Навсозии иттилооти барномаи телевизион

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
tg_tj: Ҷузвдони интихобшуда дорои як барномаи телевизион мебошад

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
tg_tj: Истисно кардани ҷузвдони интихобшуда аз ҷустуҷӯ

[ctx: #20381]
en: Specials
tg_tj: Иловаҳо

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
tg_tj: Ҷузвдони интихобшуда дорои як видео мебошад

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
tg_tj: Пайванд ба барномаи телевизион

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
tg_tj: Тоза кардани пайванд ба барномаи телевизион

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
tg_tj: Филмҳои иловашудаи охирин

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
tg_tj: Эпизодҳои иловашудаи охирин

[ctx: #20388]
en: Studios
tg_tj: Студияҳо

[ctx: #20389]
en: Music videos
tg_tj: Видеоҳои мусиқӣ

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
tg_tj: Видеоҳои мусиқии иловашудаи охирин

[ctx: #20391]
en: Music video
tg_tj: Видеои мусиқӣ

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
tg_tj: Тоза кардани видеоҳои мусиқӣ аз албом

[ctx: #20393]
en: Music video information
tg_tj: Дар бораи клипи мусиқӣ

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
tg_tj: Боркунии иттилооти видеои мусиқӣ

[ctx: #20395]
en: Mixed
tg_tj: Омехта

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
tg_tj: Гузариш ба албомҳо аз рӯи ҳунарманд

[ctx: #20397]
en: Go to album
tg_tj: Гузариш ба албом

[ctx: #20398]
en: Play song
tg_tj: Пахш кардани суруд

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
tg_tj: Гузариш ба видеоҳои мусиқӣ аз албом

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
tg_tj: Гузариш ба видеоҳои мусиқӣ аз рӯи ҳунарманд

[ctx: #20401]
en: Play music video
tg_tj: Пахш кардани видеоҳои мусиқӣ

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
tg_tj: Интихоби эскиз барои ҳунарманд

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
tg_tj: Тоза кардани хатбарак

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
tg_tj: Тоза кардани хатбараки эпизод

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
tg_tj: Гузоштани хатбараки эпизод

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
tg_tj: Боргирии иттилооти видеои мусиқӣ

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
tg_tj: Боргирии иттилооти барномаи телевизион

[ctx: #20410]
en: Trailer
tg_tj: Трейлер

[ctx: #20411]
en: Flatten
tg_tj: Пинҳон кардани категорияҳо

[ctx: #20413]
en: Get fanart
tg_tj: Фанарт

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
tg_tj: Намоиш додани фанарт дар китобхонаҳои видео ва мусиқӣ

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
tg_tj: Ҷустуҷӯи мӯҳтавои нав

[ctx: #20416]
en: First aired
tg_tj: Премера

[ctx: #20417]
en: Writer
tg_tj: Муаллифи намоишнома

[ctx: #20418]
en: Writers
tg_tj: Муаллифони намоишнома

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
tg_tj: Ҷойгузин кардани номҳои файлҳо бо унвонҳои китобхона

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
tg_tj: Ҳеҷ гоҳ

[ctx: #20421]
en: If only one season
tg_tj: Агар танҳо як масвим

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
tg_tj: Ҳамеша

[ctx: #20423]
en: Has trailer
tg_tj: Дорои трейлер мебошад

[ctx: #20424]
en: False
tg_tj: Ғайрифаъол

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
tg_tj: Намоиши слайдҳои фанарт

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
tg_tj: Файли ягона

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
tg_tj: Ҷудо кардан

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
tg_tj: Эскизҳо ва фанартро содир мекунед?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
tg_tj: Файлҳои кӯҳнаро рӯйҳамнависӣ мекунед?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
tg_tj: Истисно кардани масир аз навсозиҳои китобхона

[ctx: #20434]
en: Sets
tg_tj: Мавсимҳои синамо

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
tg_tj: Муттаҳид кардани қисмҳои видео

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
tg_tj: Эскизҳои актёронро содир мекунед?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
tg_tj: Интихоби фанарт

[ctx: #20438]
en: Local fanart
tg_tj: Фанарти маҳаллӣ

[ctx: #20439]
en: No fanart
tg_tj: Бе фанарт

[ctx: #20440]
en: Current fanart
tg_tj: Фанарти ҷорӣ

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
tg_tj: Фанарти дурдаст

[ctx: #20442]
en: Change content
tg_tj: Тағйир додани мӯҳтаво

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
tg_tj: Маҳорати хӯшӣ

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
tg_tj: Ба сервер пайваст карда нашуд

[ctx: #20451]
en: Countries
tg_tj: Кишварҳо

[ctx: #20452]
en: episode
tg_tj: эпизод

[ctx: #20453]
en: episodes
tg_tj: эпизод

[ctx: #20454]
en: Listener
tg_tj: Шунаванда

[ctx: #20455]
en: Listeners
tg_tj: Шунавандагон

[ctx: #20457]
en: Movie set
tg_tj: Мавсими синамо

[ctx: #20459]
en: Tags
tg_tj: Барчаспҳо

[ctx: #20462]
en: New tag...
tg_tj: Барчаспи нав...

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
tg_tj: Идоракунии мавсими синамо

[ctx: #20466]
en: Select movie set
tg_tj: Интихоби мавсими синамо

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
tg_tj: Илова кардани филм ба мавсими нав

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
tg_tj: Намоиш додани файлҳо ва зерҷузвдонҳои ноаён

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
tg_tj: Ҳеҷ гоҳ

[ctx: #21359]
en: Add media share...
tg_tj: Илова кардани манбаи медиа

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
tg_tj: Ҷустуҷӯи плеерҳои UPnP-и дурдаст

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
tg_tj: Хатбарак эҷод карда шуд

[ctx: #21364]
en: Edit media share
tg_tj: Таҳрир кардани манбаи медиа

[ctx: #21365]
en: Remove media share
tg_tj: Тоза кардани манбаи медиа

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
tg_tj: Ҷузвдони зерунвонҳои фармоишӣ

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
tg_tj: Директорияи филмҳо ва зерунвонҳои иловагӣ

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
tg_tj: Эскизҳо

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
tg_tj: Минтақаи татбиқшудаи плеери DVD

[ctx: #21373]
en: Display
tg_tj: Дисплей

[ctx: #21374]
en: Video aspect
tg_tj: Таносуби чорчӯбаи видео

[ctx: #21375]
en: Normal
tg_tj: Оддӣ

[ctx: #21376]
en: Letterbox
tg_tj: Лифофашакл

[ctx: #21377]
en: Widescreen
tg_tj: Васеъэкран

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
tg_tj: Фаъол кардани 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
tg_tj: Фаъол кардани 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
tg_tj: Фаъол кардани 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
tg_tj: Номи рӯйхати пахши навро ворид кунед

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
tg_tj: Фаъол кардани наворҳои ҳаракат

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
tg_tj: Қайд кардани файлҳои тамошошуда дар китобхонаи видеоӣ

[ctx: #21385]
en: Open
tg_tj: Кушодан

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
tg_tj: Идоракунии сатҳи акустикӣ

[ctx: #21387]
en: Fast
tg_tj: Тез

[ctx: #21388]
en: Quiet
tg_tj: Хомӯшӣ

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
tg_tj: Истифодаи пасзаминаи шахсӣ

[ctx: #21390]
en: Power management level
tg_tj: Сатҳи идоракунии сарфи барқ

[ctx: #21391]
en: High power
tg_tj: Пурқувват

[ctx: #21392]
en: Low power
tg_tj: Камқувват

[ctx: #21393]
en: High standby
tg_tj: Интизори баланд

[ctx: #21394]
en: Low standby
tg_tj: Интизори паст

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
tg_tj: Файлҳои зиёда аз 4 ГБ дар зерҳофиза нигоҳ дошта намешаванд

[ctx: #21396]
en: Chapter
tg_tj: Боб

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
tg_tj: Соягузории сифати баланд. Верс.2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
tg_tj: Аниматсияи ҷаҳиши панелҳо

[ctx: #21400]
en: contains
tg_tj: дар бар мегирад

[ctx: #21401]
en: does not contain
tg_tj: дар бар намегирад

[ctx: #21402]
en: is
tg_tj: баробар

[ctx: #21403]
en: is not
tg_tj: нобаробар

[ctx: #21404]
en: starts with
tg_tj: оғоз меёбад

[ctx: #21405]
en: ends with
tg_tj: хотима меёад

[ctx: #21406]
en: greater than
tg_tj: зиёда аз

[ctx: #21407]
en: less than
tg_tj: камтар аз

[ctx: #21408]
en: after
tg_tj: баъд аз

[ctx: #21409]
en: before
tg_tj: пеш аз

[ctx: #21410]
en: in the last
tg_tj: дар охир

[ctx: #21411]
en: not in the last
tg_tj: дар охир нест

[ctx: #21417]
en: Settings
tg_tj: Танзимот

[ctx: #21418]
en: Multilingual
tg_tj: Зерзабон

[ctx: #21420]
en: Value to match
tg_tj: Қимат барои ҷустуҷӯ

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
tg_tj: Қоидаи рӯйхати пахши ҳушманд

[ctx: #21422]
en: Match items where
tg_tj: Интихоби объектҳо аз рӯи:

[ctx: #21423]
en: New rule...
tg_tj: Қоидаи нав…

[ctx: #21424]
en: Items must match
tg_tj: Объектҳо бояд дар бар гиранд:

[ctx: #21425]
en: all of the rules
tg_tj: ҳамаи қоидаҳо

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
tg_tj: як ё якчанд қоида

[ctx: #21427]
en: Limit to
tg_tj: Маҳдуд кардан то

[ctx: #21428]
en: No limit
tg_tj: Номаҳдуд

[ctx: #21429]
en: Order by
tg_tj: Мураттаб кардан аз рӯи

[ctx: #21430]
en: ascending
tg_tj: афзоиш

[ctx: #21431]
en: descending
tg_tj: пастшавӣ

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
tg_tj: Таҳрир кардани рӯйхати пахши ҳушманд

[ctx: #21434]
en: Find items where
tg_tj: Ёфтани объектҳо бо

[ctx: #21435]
en: Edit
tg_tj: Таҳрир кардан

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
tg_tj: Рӯйхати пахши ҳушманди нав

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
tg_tj: Таҳрир кардани қоидаҳои ҳолати "шабнишинӣ"

[ctx: #21440]
en: Home folder
tg_tj: Ҷузвдони асосӣ

[ctx: #21441]
en: Watched count
tg_tj: Миқдори тамошо

[ctx: #21442]
en: Episode title
tg_tj: Унвони лаҳза

[ctx: #21443]
en: Video resolution
tg_tj: Возеҳии видео

[ctx: #21444]
en: Audio channels
tg_tj: Шабакаҳои аудио

[ctx: #21445]
en: Video codec
tg_tj: Кодеки видео

[ctx: #21446]
en: Audio codec
tg_tj: Кодеки аудио

[ctx: #21447]
en: Audio language
tg_tj: Забони аудио

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
tg_tj: Забони зерунвон

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
tg_tj: Пулт пахшкуниҳои тугмаҳои клавиатураро ирсол мекунад

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
tg_tj: Таҳрир кардан

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
tg_tj: Пайвастшавии Интернет лозим аст.

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
tg_tj: Системаи файлии root

[ctx: #21456]
en: External storage
tg_tj: Захирагоҳи берунӣ

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
tg_tj: Миқдори эпизодҳои тамошошуда

[ctx: #21458]
en: Group by
tg_tj: Гурӯҳбандӣ аз рӯи

[ctx: #21459]
en: mixed
tg_tj: омехташуда

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
tg_tj: Дастур

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
tg_tj: Аз поёни видео

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
tg_tj: Аз болои видео

[ctx: #21478]
en: Open
tg_tj: Кушодан

[ctx: #21602]
en: (External)
tg_tj: (Берунӣ)

[ctx: #21800]
en: File name
tg_tj: Номи файл

[ctx: #21801]
en: File path
tg_tj: Масири файл

[ctx: #21802]
en: File size
tg_tj: Андозаи файл

[ctx: #21804]
en: Slide index
tg_tj: Рақам дар намоиши слайд

[ctx: #21805]
en: Resolution
tg_tj: Возеҳӣ

[ctx: #21806]
en: Comment
tg_tj: Шарҳ

[ctx: #21808]
en: JPEG process
tg_tj: Раванди JPEG

[ctx: #21821]
en: Description
tg_tj: Тавсиф

[ctx: #21822]
en: Camera make
tg_tj: Истеҳсолкунанда

[ctx: #21823]
en: Camera model
tg_tj: Намунаи фотоаппарат

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
tg_tj: Шарҳи EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
tg_tj: Апертура

[ctx: #21827]
en: Focal length
tg_tj: Дарозии линза

[ctx: #21828]
en: Focus distance
tg_tj: Масофиа фокус

[ctx: #21829]
en: Exposure
tg_tj: Қарор

[ctx: #21830]
en: Exposure time
tg_tj: Вақти экспозитсия

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
tg_tj: Ғеҷондани экспозитсия

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
tg_tj: Ҳолати экспозитсия

[ctx: #21833]
en: Flash used
tg_tj: Бо чароғак

[ctx: #21834]
en: White-balance
tg_tj: Баланси сафед

[ctx: #21835]
en: Light source
tg_tj: Манбаи чароғ

[ctx: #21836]
en: Metering mode
tg_tj: Ҳолати ченкунӣ

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
tg_tj: Танзими андозаи рақамӣ

[ctx: #21839]
en: CCD width
tg_tj: Бари CCD

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
tg_tj: Вусъати GPS

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
tg_tj: Дарозии GPS

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
tg_tj: Баландии GPS

[ctx: #21843]
en: Orientation
tg_tj: Самт

[ctx: #21857]
en: Sub-location
tg_tj: Макони иловагӣ

[ctx: #21858]
en: Image type
tg_tj: Навъи тасвир

[ctx: #21859]
en: Time created
tg_tj: Вақти эҷод

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
tg_tj: Категорияҳои иловагӣ

[ctx: #21861]
en: Keywords
tg_tj: Калидвожаҳо

[ctx: #21862]
en: Caption
tg_tj: Зернавис

[ctx: #21863]
en: Author
tg_tj: Муаллиф

[ctx: #21864]
en: Headline
tg_tj: Рубрика

[ctx: #21865]
en: Special instructions
tg_tj: Дастурҳои махсус

[ctx: #21866]
en: Category
tg_tj: Категория

[ctx: #21867]
en: Byline
tg_tj: Имзо

[ctx: #21868]
en: Byline title
tg_tj: Номи имзо

[ctx: #21869]
en: Credit
tg_tj: Эҷодкор

[ctx: #21870]
en: Source
tg_tj: Манбаъ

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
tg_tj: Ҳуқуқи муаллиф

[ctx: #21872]
en: Object name
tg_tj: Номи объект

[ctx: #21873]
en: City
tg_tj: Шаҳр

[ctx: #21874]
en: State
tg_tj: Вилоят

[ctx: #21875]
en: Country
tg_tj: Кишвар

[ctx: #21877]
en: Date created
tg_tj: Санаи эҷод

[ctx: #21878]
en: Urgency
tg_tj: Фаврият

[ctx: #21879]
en: Country code
tg_tj: Рамзи кишвар

[ctx: #21880]
en: Reference service
tg_tj: Маркази маълумот

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
tg_tj: Кӯшиши гузаронидани пешгуфтор пеш аз менюи DVD

[ctx: #21883]
en: Saved music
tg_tj: Мусиқии захирашуда

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
tg_tj: Иттилоот дар бораи ҳамаи ҳунардандон

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
tg_tj: Боргирии иттилооти албом

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
tg_tj: Боргирии иттилооти ҳунарманд

[ctx: #21887]
en: Biography
tg_tj: Тарҷумаи ҳол

[ctx: #21888]
en: Discography
tg_tj: Дискография

[ctx: #21889]
en: Searching artist
tg_tj: ҷустуҷӯи ҳунарманд

[ctx: #21890]
en: Select artist
tg_tj: Интихоби ҳунарманд

[ctx: #21891]
en: Artist information
tg_tj: Дар бораи ҳунарманд

[ctx: #21892]
en: Instruments
tg_tj: Асбобҳо

[ctx: #21893]
en: Born
tg_tj: Санаи таваллуд

[ctx: #21894]
en: Formed
tg_tj: Ташаккул

[ctx: #21895]
en: Themes
tg_tj: Мавзӯҳо

[ctx: #21896]
en: Disbanded
tg_tj: Завол

[ctx: #21897]
en: Died
tg_tj: Вафот

[ctx: #21898]
en: Years active
tg_tj: Солҳои фаъолият

[ctx: #21899]
en: Label
tg_tj: Барчасп

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
tg_tj: Навсозии китобхона ҳангоми оғози кор

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
tg_tj: Понҳон кардани вазъияти навсозии китобхона

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
tg_tj: Суффикси DNS

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
tg_tj: Ҷойгардонии зерунвон

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
tg_tj: Истеҳсолкунандаи OpenGL:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
tg_tj: Расонандаи OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
tg_tj: Версияи OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
tg_tj: Ҳарорати GPU:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
tg_tj: Ҳарорати CPU:

[ctx: #22012]
en: Total memory
tg_tj: Ҳофизаи умумӣ

[ctx: #22013]
en: Profile data
tg_tj: Иттилооти профил

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
tg_tj: Камнур кардани экран баъд аз таваққуфи пахши видео

[ctx: #22015]
en: All recordings
tg_tj: Ҳамаи сабтҳо

[ctx: #22016]
en: By title
tg_tj: Аз рӯи унвон

[ctx: #22017]
en: By group
tg_tj: Аз рӯи гурӯҳ

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
tg_tj: Сабтҳо аз рӯи

[ctx: #22020]
en: Guide
tg_tj: Барнома

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
tg_tj: Намоиш додани файлҳои видеоӣ дар рӯйхат

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
tg_tj: Версияи Direct3D:

[ctx: #22030]
en: Font
tg_tj: Шрифт

[ctx: #22031]
en: Size
tg_tj: Андоза

[ctx: #22032]
en: Colours
tg_tj: Рангҳо

[ctx: #22033]
en: Charset
tg_tj: Рамзгузорӣ

[ctx: #22079]
en: Default select action
tg_tj: Амали пешфарз ҳангоми интихоб

[ctx: #22080]
en: Choose
tg_tj: Интихоб кардан

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
tg_tj: Намоиши иттилоот

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
tg_tj: Бештар...

[ctx: #22083]
en: Play all
tg_tj: Ҳамаро пахш кардан

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
tg_tj: Телетекст дастнорас аст

[ctx: #23053]
en: Stopping
tg_tj: Манъ шуда истодааст…

[ctx: #23054]
en: Running
tg_tj: Иҷро шуда истодааст…

[ctx: #24000]
en: Add-on
tg_tj: Барномаи иловагӣ

[ctx: #24001]
en: Add-ons
tg_tj: Барномаҳои иловагӣ

[ctx: #24002]
en: Add-on options
tg_tj: Имконоти барномаи иловагӣ

[ctx: #24005]
en: Media sources
tg_tj: Манбаи мултимедиавӣ

[ctx: #24007]
en: Movie information
tg_tj: Дар бораи филм

[ctx: #24008]
en: Screensaver
tg_tj: Пардаи экран

[ctx: #24009]
en: Script
tg_tj: Скрипт

[ctx: #24010]
en: Visualisation
tg_tj: Таҷассум

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
tg_tj: Анбори нармафзори барномаи иловагӣ

[ctx: #24012]
en: Subtitles
tg_tj: Зерунвон

[ctx: #24013]
en: Lyrics
tg_tj: Лирика

[ctx: #24014]
en: TV information
tg_tj: Дар бораи барномаи ТВ

[ctx: #24015]
en: Music video information
tg_tj: Дар бораи клипи мусиқӣ

[ctx: #24016]
en: Album information
tg_tj: Дар бораи албом

[ctx: #24017]
en: Artist information
tg_tj: Дар бораи ҳунарманд

[ctx: #24018]
en: Services
tg_tj: Хидматҳо

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
tg_tj: Муштариёни PVR

[ctx: #24020]
en: Configure
tg_tj: Конфигуратсия кардан

[ctx: #24021]
en: Disable
tg_tj: Ғайрифаъол кардан

[ctx: #24022]
en: Enable
tg_tj: Фаъол кардан

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
tg_tj: Ғайрифаъол

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
tg_tj: Барномаи иловагӣ хомӯш аст

[ctx: #24026]
en: Languages
tg_tj: Забонҳо

[ctx: #24027]
en: Weather
tg_tj: Обу ҳаво

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
tg_tj: Weather.com (стандартӣ)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
tg_tj: Хадамоти пешгӯии обу ҳаво

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
tg_tj: Хатои боркунии танзимот

[ctx: #24034]
en: Check for updates
tg_tj: Санҷидани навсозиҳо

[ctx: #24036]
en: Changelog
tg_tj: Сабти тағйирот

[ctx: #24037]
en: Uninstall
tg_tj: Лағв кардани насб

[ctx: #24038]
en: Install
tg_tj: Насб кардан

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
tg_tj: (Пок кардани танзимоти ҷорӣ)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
tg_tj: Насб кардан аз файли zip

[ctx: #24051]
en: Version:
tg_tj: Версия:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
tg_tj: Баёнияи инкор

[ctx: #24053]
en: License:
tg_tj: Иҷозатнома:

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
tg_tj: Санҷидани навсозиҳо

[ctx: #24063]
en: Auto update
tg_tj: Навсозии худкор

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
tg_tj: Барномаи иловагӣ фаъол шудааст

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
tg_tj: Барномаи иловагӣ навсозӣ шудааст

[ctx: #24068]
en: Update available
tg_tj: Навсозӣ дастрас аст

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
tg_tj: Хатои номаълум ба вуҷуд омад.

[ctx: #24072]
en: Settings required
tg_tj: Бояд танзим карда шавад

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
tg_tj: Бояд бозоғозӣ карда шавад

[ctx: #24075]
en: Disable
tg_tj: Ғайрифаъол кардан

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
tg_tj: Аз нав пайваст мешавед?

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
tg_tj: Барномаи иловагӣ бозоғозӣ мешавад

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
tg_tj: Шумо мехоҳед, ки онро дар системаи худ ғайрифаъол кунед?

[ctx: #24098]
en: Broken
tg_tj: Вайроншуда

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
tg_tj: Шумо мехоҳед, ки ин пӯстро истифода баред?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
tg_tj: Пӯст бор карда нашуд

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
tg_tj: Ин пӯст дорои беъзе файлҳои намерасидагӣ мебошад

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
tg_tj: Барномаи иловагӣ номувофиқ аст, зеро ки вобастагиҳои он мувофиқат намекунанд.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
tg_tj: Таваққуф кардан ҳангоми ҷустуҷӯи зерунвонҳо

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
tg_tj: Муайян кунед, ки зерунвонҳои боршуда дар куҷо захира мешаванд - ба ҷузвдони ягонаи видео ё ягон ҷои дигар.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
tg_tj: Дар ҳоли ҷустуҷӯи зерунвонҳо...

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
tg_tj: Ягон зерунфон ёфт шудааст

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
tg_tj: Боргирии зерунвонҳо...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
tg_tj: Интихоби забонҳо барои боргирии зерунвонҳо

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
tg_tj: Боргирии зерунвонҳо қатъ шудааст

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
tg_tj: Ягон хидмати зерунвонҳо насб нашудааст

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
tg_tj: Ҷойгиршавии захирагоҳи зерунвонҳо

[ctx: #24120]
en: Manual search string
tg_tj: Ҷустуҷӯи дастӣ

[ctx: #24121]
en: Enter search string
tg_tj: Сатри ҷустуҷӯ

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
tg_tj: Таваққуф кардани видео ҳангоми ҷустуҷӯи зерунвонҳо ва оғози дубора баъд аз ворид кардани зерунвон.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
tg_tj: Дар назди видео

[ctx: #24125]
en: Custom location
tg_tj: Ҷойгиршавии фармоишӣ

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
tg_tj: Навсозӣ

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
tg_tj: Барномаи иловагӣ хомӯш аст

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
tg_tj: Оддӣ

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
tg_tj: Вайроншуда

[ctx: #24992]
en: System
tg_tj: Система

[ctx: #24994]
en: Running
tg_tj: Иҷро шуда истодааст…

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
tg_tj: Огоҳиҳо

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
tg_tj: Пинҳон кардан дар забонҳои хориҷӣ

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
tg_tj: Интихоб кардан аз ҳамаи унвонҳо...

[ctx: #25006]
en: Select playback item
tg_tj: Интихоби объект барои пахш

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
tg_tj: Пахши Blu-ray қатъ шудааст

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
tg_tj: Дастур

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
tg_tj: Клавиатураи QWERTY

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
tg_tj: Сабк

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
tg_tj: Оҳангсоз

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
tg_tj: Ҳунарманд

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
tg_tj: Дирижёр

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
tg_tj: Садр

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
tg_tj: Барнома

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
tg_tj: Студия

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
tg_tj: Телефон

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
tg_tj: Почтаи электронӣ

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
tg_tj: Вебсайт

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
tg_tj: Маълумот

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
tg_tj: Ахбор

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
tg_tj: Ахбори маҳаллӣ

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
tg_tj: Варзиш

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
tg_tj: Бахтозмоӣ

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
tg_tj: Ва ғайра

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
tg_tj: Забон

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
tg_tj: Ахбор

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
tg_tj: Иттилоот

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
tg_tj: Варзиш

[ctx: #29946]
note: Program style name
en: Drama
tg_tj: Драма

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
tg_tj: Обу ҳаво

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
tg_tj: Дин

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
tg_tj: Таърихӣ

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
tg_tj: Сифати намоиши трейлер

[ctx: #33002]
en: Stream
tg_tj: Ҷараён

[ctx: #33003]
en: Download
tg_tj: Боргирӣ кардан

[ctx: #33004]
en: Download & play
tg_tj: Боргирӣ ва пахш кардан

[ctx: #33005]
en: Download & save
tg_tj: Боргирӣ ва захира кардан

[ctx: #33006]
en: Today
tg_tj: Имрӯз

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
tg_tj: Пагоҳ

[ctx: #33008]
en: Saving
tg_tj: Захиракунӣ

[ctx: #33009]
en: Copying
tg_tj: Нусхабардорӣ

[ctx: #33010]
en: Set download directory
tg_tj: Интихоби ҷузвдон барои боргириҳо

[ctx: #33011]
en: Search duration
tg_tj: Давомнокии ҷустуҷӯ

[ctx: #33012]
en: Short
tg_tj: Кӯтоҳ

[ctx: #33013]
en: Long
tg_tj: Дароз

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
tg_tj: Истифодаи плеери DVD ба ивази плеери муқаррар

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
tg_tj: Пешниҳод кардани боргирии видео пеш аз пашкунӣ

[ctx: #33016]
en: Clips
tg_tj: Лаҳзаҳо

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
tg_tj: Барои фаъол кардани плагин бозоғозӣ кунед

[ctx: #33018]
en: Tonight
tg_tj: Имшаб

[ctx: #33020]
en: Condition
tg_tj: Шартҳо

[ctx: #33021]
en: Precipitation
tg_tj: Барфу борон

[ctx: #33022]
en: Precip
tg_tj: Барфу борон

[ctx: #33023]
en: Humid
tg_tj: Рутубат

[ctx: #33024]
en: Feels
tg_tj: Эҳсос

[ctx: #33025]
en: Observed
tg_tj: Мушоҳида

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
tg_tj: Тағйирот аз муқаррарӣ

[ctx: #33027]
en: Sunrise
tg_tj: Тулӯъ

[ctx: #33028]
en: Sunset
tg_tj: Ғуруб

[ctx: #33029]
en: Details
tg_tj: Тафсилот

[ctx: #33030]
en: Outlook
tg_tj: Пешгӯии обу ҳаво

[ctx: #33031]
en: Coverflow
tg_tj: Намоиши постерҳо

[ctx: #33032]
en: Translate text
tg_tj: Тарҷумаи матн

[ctx: #33035]
en: Maps
tg_tj: Харитаҳо

[ctx: #33036]
en: Hourly
tg_tj: Ҳар соат

[ctx: #33037]
en: Weekend
tg_tj: Рӯзи истироҳат

[ctx: #33049]
en: Alert
tg_tj: Огоҳӣ

[ctx: #33050]
en: Alerts
tg_tj: Огоҳиҳо

[ctx: #33052]
en: Check
tg_tj: Санҷидан

[ctx: #33053]
en: Configure the
tg_tj: Конфигуратсия кардани

[ctx: #33054]
en: Seasons
tg_tj: Фаслҳо

[ctx: #33055]
en: Use your
tg_tj: Истифода баред

[ctx: #33056]
en: Watch your
tg_tj: Тамошо кунед

[ctx: #33057]
en: Listen to
tg_tj: Шунавед

[ctx: #33058]
en: View your
tg_tj: Бинед

[ctx: #33059]
en: Configure the
tg_tj: Конфигуратсия кардани

[ctx: #33060]
en: Power
tg_tj: Барқ

[ctx: #33061]
en: Menu
tg_tj: Меню

[ctx: #33062]
en: Play the
tg_tj: Пахш кардани

[ctx: #33063]
en: Options
tg_tj: Имконот

[ctx: #33065]
en: Editor
tg_tj: Муҳаррир

[ctx: #33066]
en: About your
tg_tj: Дар бораи

[ctx: #33067]
en: Star rating
tg_tj: Рейтинг

[ctx: #33068]
en: Background
tg_tj: Пасзамина

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
tg_tj: Пасзаминаҳо

[ctx: #33070]
en: Custom background
tg_tj: Пасзаминаи шахсӣ

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
tg_tj: Пасзаминаҳои шахсӣ

[ctx: #33077]
en: No data found!
tg_tj: Ягон иттилоот ёфт нашуд!

[ctx: #33078]
en: Next page
tg_tj: Саҳифаи навбатӣ

[ctx: #33079]
en: Love
tg_tj: Маъқул

[ctx: #33080]
en: Hate
tg_tj: Номаъқул

[ctx: #33082]
en: Path to script
tg_tj: Масир ба скрипт

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
tg_tj: Фаъол кардани тугмаи скрипти иловагӣ

[ctx: #33084]
en: Auto login
tg_tj: Воридшавии худкор

[ctx: #33100]
en: Failed to start
tg_tj: Оғоз қатъ карда шуд

[ctx: #33101]
en: Web server
tg_tj: Сервери ВЕБ

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
tg_tj: Сервери алоқаи дурдаст

[ctx: #34100]
en: Number of channels
tg_tj: Миқдори шабакаҳо

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
tg_tj: Пахши садоҳои GUI

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
tg_tj: Танҳо вақте ки пахш манъ шудааст

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
tg_tj: Ҳамеша

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
tg_tj: Ҳеҷ гоҳ

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
tg_tj: Объектӣ навбатӣ барои пахш ёфт нашуд

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
tg_tj: Объектӣ қаблӣ барои пахш ёфт нашуд

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
tg_tj: Хомӯш

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
tg_tj: Фаъол

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
tg_tj: Оғози Zeroconf қатъ шудааст

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
tg_tj: Оғози дастгоҳи аудиоӣ қатъ шудааст

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
tg_tj: Истифодаи ишораҳо барои идоракунӣ

[ctx: #35000]
en: Peripherals
tg_tj: Дастгоҳҳои ҷонибӣ

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
tg_tj: Дастгоҳи умумии HID

[ctx: #35003]
en: Generic disk
tg_tj: Диски умумӣ

[ctx: #35005]
en: New device configured
tg_tj: Дастгоҳи нав танзим шудааст

[ctx: #35006]
en: Device removed
tg_tj: Дастгоҳ тоза карда шудааст

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
tg_tj: Тарҳбандии клавиатура барои ин дастгоҳ

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
tg_tj: Тарҳбандии клавиатура фаъол шудааст

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
tg_tj: Меню

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
tg_tj: Хориҷ шудан

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
tg_tj: Фаъол кардани фармонҳои иловагии клавиатура

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
tg_tj: Фаъол кардани фармонҳои иловагии пулт

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
tg_tj: Тугмаи фармонии "user"-ро пахш кунед

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
tg_tj: Фаъол кардани фармонҳои иловагӣ

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
tg_tj: Рақами порти HDMI

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
tg_tj: Пайвастшуда

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
tg_tj: Истифодаи танзимоти забони ТВ

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
tg_tj: Ба дастгоҳи HDMI пайваст шудааст

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
tg_tj: Суроғаи ҷисмонӣ (Порти HDMI-ро идора мекунад)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
tg_tj: Танзимот навсозӣ шудааст

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
tg_tj: Танзимоти нав татбиқ карда нашуд. Лутфан, танзимоти худро санҷед.

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
tg_tj: Ин дастгоҳ бояд нигоҳубин карда шавад

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
tg_tj: Рад кардан

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
tg_tj: Ҳангоми хомӯшкунии телевизор

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
tg_tj: Пайваст гум шудааст

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
tg_tj: Ҳамеша

[ctx: #36037]
en: TV
tg_tj: ТВ

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
tg_tj: Қувватфизо / Дастгоҳи AVR

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
tg_tj: Дастгоҳи TV ва AVR (самим)

[ctx: #36041]
en: * Item folder
tg_tj: * Ҷузвдони объект

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
tg_tj: Истифодаи диапазони рангҳои маҳдудшуда (16—235)

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
tg_tj: Тағйир додани мавзӯи пӯсти интихобшуда.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
tg_tj: Тағйир додани рангҳои пӯсти интихобшуда.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
tg_tj: Фаъол ё хомӯш кардани навори навсозии RSS.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
tg_tj: Таҳрир кардани навори навсозии RSS.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
tg_tj: Интихоби форматҳои ҳарорат, вақт ва сана. Танзимҳои дастрас аз забони интихобшуда вобаста ҳастанд.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
tg_tj: Намоиш додани аломати (..) дар рӯйхат барои гузариш ба ҷусвдони асосӣ.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
tg_tj: Намоиш додани файлҳо ва директорияҳои пинҳоншуда ҳангоми намоиши рӯйхат.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
tg_tj: Пешнамоиши пардаи экрани интихобшуда.

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
tg_tj: Пинҳон кардани навори вазъияти сканкунии китобхона ҳангоми сканҳо.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
tg_tj: Тоза кардани файлҳои ёфтнашуда аз китобхона (номивазшуда, нестшуда ё файлҳое, ки танҳо дар захирагоҳ (флешка) дастрасанд).

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
tg_tj: Интихоби усули коркард ва намоиши видео.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
tg_tj: Интихоби танзими андозаи видео бо таносуби 4:3 барои намоиш дар дисплейҳои васеъэкран.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
tg_tj: Вақте ки файл ба китобхна илова мешавад, ба ҷои намоиши номи файл номи филм намоиш дода мешавад.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
tg_tj: Танзими андозаи шрифт барои зерунвонҳо.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
tg_tj: Танзими сабки шрифт барои зерунвонҳо.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
tg_tj: Танзими ранги шрифт барои зерунвонҳо.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
tg_tj: Танзими маҷмӯи аломатҳои шрифт барои зерунвонҳо.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
tg_tj: Танзим кардани директорияи шахсӣ барои зерунвонҳо. Шумо метавонед манбаи шабакавиро муайян кунед.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
tg_tj: Пахш кардани диски DVD ба таври худкор баъд аз вориди он ба драйв.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
tg_tj: Истифодаи минтақа барои пахши DVD.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
tg_tj: Кушодани мудири шабакаҳо барои тағйир додани тартиби шабакаҳо, номҳои шабакаҳо, нишонаҳои шабакаҳо ва ғайра.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
tg_tj: Фармони ҷӯстуҷӯи шабакаҳо дар сервери мултимедиваӣ (агар дастрас бошад).

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
tg_tj: Намоиш додани огоҳиҳо ҳангоми иловакунӣ, несткунӣ ё анҷомдиҳии вақтсанҷҳои сервери мултимедиавӣ.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
tg_tj: Иҷро кардани фармони бедоршавӣ ҳар рӯз дар вақти таъиншуда.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
tg_tj: Вақти иҷрокунии фармони бедоршавии ҳаррӯза.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
tg_tj: Барои кушодани шабакаҳои қулфшуда бо волидон рамзи қулфи наверо ворид кунед.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
tg_tj: Гузариши ҳамвор байни роҳчаҳои мусиқӣ. Шумо метавонед давомнокии гузаришро аз 1 то 15 сония танзим кунед.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
tg_tj: Интихоби таҷассуме, ки ҳангоми шунидани мусиқӣ намоиш дода мешавад.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
tg_tj: Пахш кардани диски CD ба таври худкор баъд аз вориди он ба драйв.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
tg_tj: Интихоби макон дар диски компютерӣ барои нигоҳ доштани файлҳои гирифташуда.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
tg_tj: Интихоби рамзгузор барои нусхабардории диск.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
tg_tj: Интихоби сифати файлҳо барои нусхабардории диск.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
tg_tj: Интихоби суръати бит барои истифода бо рамзгузори аудиои муайяншуда ҳангоми фишурдасозии аудио.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
tg_tj: Барориши худкор баъд аз анҷоми нусхабардории диск.

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
tg_tj: Эҷод кардани эскизҳои суратҳо ҳангоми кушодани ҷузвдон бо суратҳо.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
tg_tj: Интихоби фосилаи вақт барои намоиши ҳар як сурат дар намоиши слайдҳо.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
tg_tj: Тасвирҳо дар намоиши слайдҳо хурд ва калон карда мешаванд.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
tg_tj: Намоиш додани слайдҳои тасвирӣ бо тартиби тасодуфӣ.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
tg_tj: Шумо метавонед барои намоиши иттилооти пешгӯии обу ҳаво се минтақаро интихоб намоед.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
tg_tj: Таъин кардани порт барои сервери веб.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
tg_tj: Таъин кардани диапазон барои порти идоракунии дурдаст.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
tg_tj: Таъхири такрори ибтидоӣ (мс).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
tg_tj: Таъхири такрори бефосила (мс).

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
tg_tj: Фаъол кардани муҳофизат бо пароли AirPlay.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
tg_tj: Пароли AirPlay-ро танзим мекунад.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
tg_tj: Афзудани баландии садои роҳчаҳои AC3 ҳангоми омезиши шабака то сатҳи стерео (2 шабака).

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
tg_tj: Ин имконотро интихоб кунед, агар ресивери шумо тавонад ҷараёнҳои DTS-ро рамзкушоӣ кунад.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
tg_tj: Ин имконотро интихоб кунед, агар ресивери шумо тавонад ҷараёнҳои TrueHD-ро рамзкушоӣ кунад.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
tg_tj: Ин имконотро интихоб кунед, агар ресивери шумо тавонад ҷараёнҳои DTS-HD-ро рамзкушоӣ кунад.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
tg_tj: Танзимоти коркарди садоҳои интерфейс, монанди садоҳои идоракунӣ ва огоҳиҳои муҳим.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
tg_tj: Агар фаъол кунед, тугмаҳои тирчадори клавиатура интихобро дар клавиатураи виртуалӣ интиқол медиҳанд. Агар ғайрифаъол кунед, онҳо курсорро аз матни шумо интиқол медиҳанд.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
tg_tj: Навъи сервери проксиро ворид кунед.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
tg_tj: Суроғаи ссервери проксиро ворид кунед.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
tg_tj: Порти сервери проксиро ворид кунед.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
tg_tj: Корбари сервери проксиро ворид кунед.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
tg_tj: Пароли сервери проксиро ворид кунед.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
tg_tj: Фаъол ва хомӯш кардани қайди ислоҳи хатоҳо. Барои ҷустуҷӯи нуқсонҳо муфид аст.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
tg_tj: Ягон маълумот ҳоло дастрас нест.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
tg_tj: Интихоби минтақаҳо барои гирифтани иттилооти обу ҳаво.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
tg_tj: Намоиши менюи марбут

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
tg_tj: Гузаштан ба канал

[ctx: #36427]
en: Show information
tg_tj: Намоиши иттилоот

[ctx: #36428]
en: Record
tg_tj: Сабт

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
tg_tj: Ғайрифаъол

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
tg_tj: Паҳлӯ ба паҳлӯ

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
tg_tj: Омехта

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
tg_tj: Маро пурсед

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
tg_tj: Ҳолати дӯстдошта

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
tg_tj: Монанди филм (худмуайянкунӣ)

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
tg_tj: Интихоби ҳолати иловагӣ...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
tg_tj: Монанди филм

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
tg_tj: Иҷозати идоракунии баландии садо аз муштариёни AirPlay.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
tg_tj: Фаъол кардани рамзкушоии сахтафзорӣ барои файлҳои видеоӣ.

[ctx: #36574]
en: Gamma
tg_tj: Гамма

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
tg_tj: Ҳеҷ

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
tg_tj: Муштарӣ

[ctx: #36902]
en: TV show
tg_tj: Барномаи телевизион

[ctx: #36903]
en: TV shows
tg_tj: Барномаҳои ТВ

[ctx: #36906]
en: episode
tg_tj: эпизод

[ctx: #36907]
en: episodes
tg_tj: эпизод

[ctx: #36910]
en: set
tg_tj: Насб кардан

[ctx: #36911]
en: sets
tg_tj: Мавсимҳои синамо

[ctx: #36912]
en: video
tg_tj: Видео

[ctx: #36913]
en: videos
tg_tj: Видеоҳо

[ctx: #36918]
en: album
tg_tj: Албом

[ctx: #36919]
en: albums
tg_tj: Албом

[ctx: #36920]
en: song
tg_tj: Суруд

[ctx: #36921]
en: songs
tg_tj: Сурудҳо

[ctx: #37014]
en: Last used profile
tg_tj: Профили истифодашудаи охирин

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
tg_tj: Танзими ҳудуди возеҳии интерфейси графикӣ

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
tg_tj: Шумо мехоҳед, ки пахшро дар дастгоҳи дурдаст манъ кунед?

[ctx: #37026]
en: Auto
tg_tj: Худкор

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
tg_tj: Намоиш додани иттилооти тасвири EXIF

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
tg_tj: Намоиш додани иттилооти EXIF (сана, вақт, модели фотоаппарат ва ғайга) ба қадри имкон.

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
tg_tj: Файли ягона

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
tg_tj: Манбаъ

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
tg_tj: Сужети филм

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
tg_tj: Сужети эпизод

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
tg_tj: Ҳадди аксар

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
tg_tj: Асосӣ

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
tg_tj: Иловагӣ

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
tg_tj: Услубҳо
