KODI Main - en to uk_ua translation catalogue (3880 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
uk_ua: Програми

[ctx: #1]
en: Pictures
uk_ua: Фото

[ctx: #2]
en: Music
uk_ua: Музика

[ctx: #3]
en: Videos
uk_ua: Відео

[ctx: #4]
en: TV guide
uk_ua: Телепрограма

[ctx: #5]
en: Settings
uk_ua: Налаштування

[ctx: #7]
en: File manager
uk_ua: Файловий менеджер

[ctx: #8]
en: Weather
uk_ua: Погода

[ctx: #9]
en: Kodi media center
uk_ua: Медіацентр Kodi

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
uk_ua: Понеділок

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
uk_ua: Вівторок

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
uk_ua: Середа

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
uk_ua: Четвер

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
uk_ua: П'ятниця

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
uk_ua: Субота

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
uk_ua: Неділя

[ctx: #21]
en: January
uk_ua: січня

[ctx: #22]
en: February
uk_ua: лютого

[ctx: #23]
en: March
uk_ua: березня

[ctx: #24]
en: April
uk_ua: квітня

[ctx: #25]
en: May
uk_ua: травня

[ctx: #26]
en: June
uk_ua: червня

[ctx: #27]
en: July
uk_ua: липня

[ctx: #28]
en: August
uk_ua: серпня

[ctx: #29]
en: September
uk_ua: вересня

[ctx: #30]
en: October
uk_ua: жовтня

[ctx: #31]
en: November
uk_ua: листопада

[ctx: #32]
en: December
uk_ua: грудня

[ctx: #41]
en: Mon
uk_ua: Пн

[ctx: #42]
en: Tue
uk_ua: Вт

[ctx: #43]
en: Wed
uk_ua: Ср

[ctx: #44]
en: Thu
uk_ua: Чт

[ctx: #45]
en: Fri
uk_ua: Пт

[ctx: #46]
en: Sat
uk_ua: Сб

[ctx: #47]
en: Sun
uk_ua: Нд

[ctx: #51]
en: Jan
uk_ua: січ.

[ctx: #52]
en: Feb
uk_ua: лют.

[ctx: #53]
en: Mar
uk_ua: бер.

[ctx: #54]
en: Apr
uk_ua: квіт.

[ctx: #55]
en: May
uk_ua: трав.

[ctx: #56]
en: Jun
uk_ua: черв.

[ctx: #57]
en: Jul
uk_ua: лип.

[ctx: #58]
en: Aug
uk_ua: серп.

[ctx: #59]
en: Sep
uk_ua: вер.

[ctx: #60]
en: Oct
uk_ua: жовт.

[ctx: #61]
en: Nov
uk_ua: лист.

[ctx: #62]
en: Dec
uk_ua: груд.

[ctx: #71]
note: Weather token
en: N
uk_ua: Пн

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
uk_ua: ПнПнС

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
uk_ua: ПнС

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
uk_ua: СПнС

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
uk_ua: С

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
uk_ua: СПдС

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
uk_ua: ПдС

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
uk_ua: ПдПдС

[ctx: #79]
note: Weather token
en: S
uk_ua: Пд

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
uk_ua: ПдПдЗ

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
uk_ua: ПдЗ

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
uk_ua: ЗПдЗ

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
uk_ua: З

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
uk_ua: ЗПнЗ

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
uk_ua: ПнЗ

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
uk_ua: ПнПнЗ

[ctx: #87]
note: Weather token
en: VAR
uk_ua: Змін.

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
uk_ua: південний

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
uk_ua: північний

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
uk_ua: західний

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
uk_ua: східний

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
uk_ua: мінлива

[ctx: #98]
en: View: Auto
uk_ua: Вигляд: авто

[ctx: #99]
en: View: Auto big
uk_ua: Вигляд: авто великий

[ctx: #100]
en: View: Icons
uk_ua: Вигляд: піктограми

[ctx: #101]
en: View: List
uk_ua: Вигляд: список

[ctx: #102]
en: Scan
uk_ua: Сканувати

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
uk_ua: Сортувати за: Назвою

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
uk_ua: Сортувати за: Датою

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
uk_ua: Сортувати за: Розміром

[ctx: #106]
en: No
uk_ua: Ні

[ctx: #107]
en: Yes
uk_ua: Так

[ctx: #108]
en: Slideshow
uk_ua: Слайд-шоу

[ctx: #109]
en: Create thumbs
uk_ua: Створювати ескізи

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
uk_ua: Створювати мініатюри

[ctx: #111]
en: Shortcuts
uk_ua: Ярлики

[ctx: #112]
en: Paused
uk_ua: Пауза

[ctx: #113]
en: Update failed
uk_ua: Не вдалось оновити

[ctx: #114]
en: Installation failed
uk_ua: Не вдалось інсталювати

[ctx: #115]
en: Copy
uk_ua: Копіювати

[ctx: #116]
en: Move
uk_ua: Перемістити

[ctx: #117]
en: Delete
uk_ua: Видалити

[ctx: #118]
en: Rename
uk_ua: Перейменували

[ctx: #119]
en: New folder
uk_ua: Нова папка

[ctx: #120]
en: Confirm copy
uk_ua: Підтвердження копіювання

[ctx: #121]
en: Confirm move
uk_ua: Підтвердження переміщення

[ctx: #122]
en: Confirm delete
uk_ua: Підтвердити видалення

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
uk_ua: Скопіювати вибрані файли?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
uk_ua: Перемістити обрані файли?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
uk_ua: Бажаєте видалити обрані файли?[CR]Увага - цю дію неможливо скасувати!

[ctx: #126]
en: Status
uk_ua: Стан

[ctx: #127]
en: Objects
uk_ua: Об'єктів

[ctx: #128]
en: General
uk_ua: Загальні

[ctx: #129]
en: Slideshow
uk_ua: Слайд-шоу

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
uk_ua: Про систему

[ctx: #131]
en: Display
uk_ua: Екран

[ctx: #132]
en: Albums
uk_ua: Альбоми

[ctx: #133]
en: Artists
uk_ua: Виконавці

[ctx: #134]
en: Songs
uk_ua: Пісні

[ctx: #135]
en: Genres
uk_ua: Жанри

[ctx: #136]
en: Playlists
uk_ua: Плейлисти

[ctx: #137]
en: Search
uk_ua: Пошук

[ctx: #138]
en: System information
uk_ua: Про систему

[ctx: #139]
en: Temperatures:
uk_ua: Температури:

[ctx: #140]
en: CPU:
uk_ua: ЦП:

[ctx: #141]
en: GPU:
uk_ua: ГП:

[ctx: #142]
en: Time:
uk_ua: Час:

[ctx: #143]
en: Current:
uk_ua: Зараз:

[ctx: #144]
en: Build:
uk_ua: Версія:

[ctx: #145]
en: Network:
uk_ua: Мережа:

[ctx: #146]
en: Type:
uk_ua: Тип:

[ctx: #147]
en: Static
uk_ua: Статична

[ctx: #149]
en: MAC address
uk_ua: MAC-адреса

[ctx: #150]
en: IP address
uk_ua: IP-адреса

[ctx: #151]
en: Link:
uk_ua: З'єднання:

[ctx: #152]
en: Half duplex
uk_ua: Напівдуплекс

[ctx: #153]
en: Full duplex
uk_ua: Повний дуплекс

[ctx: #154]
en: Storage
uk_ua: Накопичувачі

[ctx: #155]
en: Drive
uk_ua: Диск

[ctx: #156]
en: Free
uk_ua: Вільно

[ctx: #157]
en: Video
uk_ua: Відео

[ctx: #158]
en: Free memory
uk_ua: Вільно пам'яті

[ctx: #159]
en: No link
uk_ua: З'єднання відсутнє

[ctx: #160]
en: Free
uk_ua: Вільно

[ctx: #162]
en: Tray open
uk_ua: Лоток відкрито

[ctx: #163]
en: Reading
uk_ua: Читання

[ctx: #164]
en: No disc
uk_ua: Диск не вставлено

[ctx: #165]
en: Disc present
uk_ua: Диск вставлено

[ctx: #166]
en: Skin
uk_ua: Обкладинка

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
uk_ua: Скасувати операції з файлом

[ctx: #169]
en: Resolution
uk_ua: Роздільна здатність

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
uk_ua: Встановити частоту оновлення дисплея

[ctx: #171]
en: Sort title
uk_ua: Сортувати назви

[ctx: #172]
en: Release date
uk_ua: Дата релізу

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
uk_ua: Показувати відео 4:3 як

[ctx: #174]
en: Compiled:
uk_ua: Збірка:

[ctx: #175]
en: Moods
uk_ua: Настрої

[ctx: #176]
en: Styles
uk_ua: Стилі

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
uk_ua: {0:s} успішно запущено

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
uk_ua: {0:s} успішно запущено.

[ctx: #179]
en: Song
uk_ua: Пісня

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
uk_ua: Тривалість

[ctx: #181]
en: Select album
uk_ua: Оберіть альбом

[ctx: #182]
en: Tracks
uk_ua: Треки

[ctx: #183]
en: Review
uk_ua: Огляд

[ctx: #184]
en: Refresh
uk_ua: Оновити

[ctx: #185]
en: Searching album
uk_ua: Пошук альбому

[ctx: #186]
en: OK
uk_ua: ОК

[ctx: #187]
en: No albums found!
uk_ua: Альбоми не знайдено!

[ctx: #188]
en: Select all
uk_ua: Обрати все

[ctx: #189]
en: Scanning media information
uk_ua: Сканування інформації про медіа

[ctx: #190]
en: Save
uk_ua: Зберегти

[ctx: #191]
en: Shuffle
uk_ua: Перемішати

[ctx: #192]
en: Clear
uk_ua: Очистити

[ctx: #193]
en: Scan
uk_ua: Сканувати

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
uk_ua: Пошук…

[ctx: #195]
en: No information found!
uk_ua: Інформацію не знайдено!

[ctx: #196]
en: Select movie:
uk_ua: Оберіть фільм:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
uk_ua: Отримання відомостей {0:s}

[ctx: #198]
en: Loading movie details
uk_ua: Завантаження інформації про фільм

[ctx: #199]
en: Web interface
uk_ua: Веб-інтерфейс

[ctx: #200]
en: Audio encoders
uk_ua: Енкодери аудіо

[ctx: #201]
en: Audio decoders
uk_ua: Декодери аудіо

[ctx: #202]
en: Tagline
uk_ua: Девіз

[ctx: #203]
en: Plot outline
uk_ua: Опис сюжету

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
uk_ua: Збірка

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
uk_ua: Голосів

[ctx: #206]
en: Cast
uk_ua: У ролях

[ctx: #207]
en: Plot
uk_ua: Сюжет

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
uk_ua: Відтворити

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
uk_ua: Наступний

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
uk_ua: Попередній

[ctx: #211]
en: 50 Hz
uk_ua: 50 Гц

[ctx: #212]
en: 59.94 Hz
uk_ua: 59.94 Гц

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
uk_ua: Калібрування інтерфейсу…

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
uk_ua: Калібрування відео

[ctx: #215]
en: Soften
uk_ua: Згладжування

[ctx: #216]
en: Zoom amount
uk_ua: Ступінь масштабування

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
uk_ua: Співвідношення пікселів

[ctx: #218]
en: DVD drive
uk_ua: DVD привід

[ctx: #219]
en: Please insert disc
uk_ua: Вставте диск

[ctx: #220]
en: Remote share
uk_ua: Віддалений ресурс

[ctx: #221]
en: Network is not connected
uk_ua: Мережу не підключено

[ctx: #222]
en: Cancel
uk_ua: Скасувати

[ctx: #224]
en: Speed
uk_ua: Швидкість

[ctx: #225]
en: Vertical shift
uk_ua: Вертикальний зсув

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
uk_ua: Завантажити інформацію про аудіо CD з онлайн сервісу

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
uk_ua: Перемішати плейлист при завантаженні

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
uk_ua: Час зупинки HDD

[ctx: #230]
en: Video filters
uk_ua: Відеофільтри

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
uk_ua: Жоден

[ctx: #232]
en: Point
uk_ua: Крапка

[ctx: #233]
en: Linear
uk_ua: Лінійний

[ctx: #234]
en: Anisotropic
uk_ua: Анізотропний

[ctx: #235]
en: Quincunx
uk_ua: Шаховий

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
uk_ua: Кубічний за Гаусом

[ctx: #237]
en: Minification
uk_ua: Зменшення

[ctx: #238]
en: Magnification
uk_ua: Збільшення

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
uk_ua: Очищувати плейлист по завершенню

[ctx: #240]
en: Display mode
uk_ua: Режим відображення

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
uk_ua: Повний екран #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
uk_ua: У вікні

[ctx: #243]
en: Refresh rate
uk_ua: Частота оновлення

[ctx: #244]
en: Full screen
uk_ua: Повний екран

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
uk_ua: Розмір: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Масштабування x{4:2.2f}) Співвідношення: {5:2.2f}:1 (Пікселів: {6:2.2f}:1) (Верикальний. зсув: {7:2.2f})

[ctx: #246]
en: Monitor
uk_ua: Монітор

[ctx: #247]
en: Scripts
uk_ua: Сценарії

[ctx: #248]
en: Language
uk_ua: Мова

[ctx: #249]
en: Music
uk_ua: Музика

[ctx: #250]
en: Visualisation
uk_ua: Візуалізація

[ctx: #251]
en: Select destination directory
uk_ua: Виберіть папку призначення

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
uk_ua: Мікшування стерео

[ctx: #253]
en: Number of channels
uk_ua: Кількість каналів

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
uk_ua: DTS приймач

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
uk_ua: Отримання даних про CD

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
uk_ua: Помилка

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
uk_ua: Ввімкнути зчитування тегів

[ctx: #259]
en: Opening
uk_ua: Відкриття

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
uk_ua: Очікування запуску…

[ctx: #262]
en: Scripts output
uk_ua: Журнал роботи сценаріїв

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
uk_ua: Дозволити віддалене керування через HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
uk_ua: Запис

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
uk_ua: Зупинити запис.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
uk_ua: Сортувати за: Треками

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
uk_ua: Сортувати за: Часом

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
uk_ua: Сортувати за: Назвою

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
uk_ua: Сортувати за: Виконавцем

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
uk_ua: Сортувати за: Альбомом

[ctx: #271]
en: Top 100
uk_ua: Топ 100

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
uk_ua: Регулювання співвідношення пікселів

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
uk_ua: Змінюйте прямокутник так, щоб добитися ідеального квадрата

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
uk_ua: Компенсація пересканування зверху-зліва

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
uk_ua: Налаштування розмірів екрану (правий нижній кут)

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
uk_ua: Рухайте стрілки для регулювання розмірів екрана

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
uk_ua: Положення субтитрів

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
uk_ua: Рухайте смугу, щоб змінити положення субтитрів

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
uk_ua: Невдалось завантажити налаштування

[ctx: #280]
en: Using default settings
uk_ua: Використано стандартні налаштування

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
uk_ua: Перевірте файли XML

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
uk_ua: Знайдено об'єктів: {0:d}

[ctx: #283]
en: Search results
uk_ua: Результати пошуку

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
uk_ua: Нічого не знайдено

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
uk_ua: Бажана мова аудіо

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
uk_ua: Бажана мова субтитрів

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
uk_ua: Субтитри

[ctx: #288]
en: Font
uk_ua: Шрифт

[ctx: #289]
en: Size
uk_ua: Розмір

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
uk_ua: Стиснення динамічного діапазону

[ctx: #291]
en: Video
uk_ua: Відео

[ctx: #292]
en: Audio
uk_ua: Аудіо

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
uk_ua: Вибрати субтитри

[ctx: #294]
en: Create bookmark
uk_ua: Створити закладку

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
uk_ua: Очистити закладки

[ctx: #297]
en: Audio offset
uk_ua: Зміщення звуку

[ctx: #298]
en: Bookmarks
uk_ua: Закладки

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
uk_ua: Закладка {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
uk_ua: MP1 приймач

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
uk_ua: MP2 приймач

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
uk_ua: MP3 приймач

[ctx: #303]
en: Delay
uk_ua: Затримка

[ctx: #304]
en: Language
uk_ua: Мова

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
uk_ua: Увімкнено

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
uk_ua: Без чергування

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
uk_ua: Мова потоку за замовчуванням

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
uk_ua: Оригінальна мова

[ctx: #309]
en: User interface language
uk_ua: Мова інтерфейсу

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
uk_ua: Розклад віртуальної клавіатури

[ctx: #312]
en: (0=auto)
uk_ua: (0=авто)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
uk_ua: Очищення бази даних

[ctx: #314]
en: Preparing...
uk_ua: Підготування…

[ctx: #315]
en: Database error
uk_ua: Помилка бази даних

[ctx: #316]
en: Searching songs...
uk_ua: Пошук пісень…

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
uk_ua: База даних успішно очищена

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
uk_ua: Очищення пісень…

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
uk_ua: Помилка очищення пісень

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
uk_ua: Очищення виконавців…

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
uk_ua: Помилка очищення виконавців

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
uk_ua: Очищення жанрів, ролей тощо….

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
uk_ua: Помилка очищення жанрів, ролей тощо.

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
uk_ua: Очищення шляхів…

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
uk_ua: Помилка очищення шляхів

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
uk_ua: Очищення альбомів…

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
uk_ua: Помилка очищення альбомів

[ctx: #328]
en: Writing changes...
uk_ua: Запис змін…

[ctx: #329]
en: Error writing changes
uk_ua: Помилка запису змін

[ctx: #330]
en: This may take some time...
uk_ua: Це займе деякий час…

[ctx: #331]
en: Compressing database...
uk_ua: Стиснення бази даних…

[ctx: #332]
en: Error compressing database
uk_ua: Помилка стиснення бази даних

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
uk_ua: Очистити медіатеку?

[ctx: #334]
en: Clean library...
uk_ua: Очищення медіатеки…

[ctx: #335]
en: Start
uk_ua: Старт

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
uk_ua: Перетворення частоти кадрів

[ctx: #337]
en: Output configuration
uk_ua: Конфігурація виходу

[ctx: #338]
en: Fixed
uk_ua: Фіксований

[ctx: #339]
en: Optimized
uk_ua: Оптимізований

[ctx: #340]
en: Various artists
uk_ua: Різноманітні виконавці

[ctx: #341]
en: Play disc
uk_ua: Відтворити диск

[ctx: #342]
en: Movies
uk_ua: Фільми

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
uk_ua: Налаштувати частоту кадрів

[ctx: #344]
en: Actors
uk_ua: Актори

[ctx: #345]
en: Year
uk_ua: Рік

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
uk_ua: Зберігати початкову гучність при мікшуванні

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
uk_ua: Виводити звук у форматі DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
uk_ua: Ввімкнути пряме виведення звуку

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
uk_ua: Виводити звук у форматі TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
uk_ua: Програми

[ctx: #351]
en: Off
uk_ua: Вимк.

[ctx: #352]
en: Dim
uk_ua: Затемнення

[ctx: #353]
en: Black
uk_ua: Чорний екран

[ctx: #354]
en: Matrix trails
uk_ua: Сліди "Матриці"

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
uk_ua: Час очікування

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
uk_ua: Заставка

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
uk_ua: Таймер завершення роботи

[ctx: #358]
en: All albums
uk_ua: Усі альбоми

[ctx: #359]
en: Recently added albums
uk_ua: Останні альбоми

[ctx: #360]
en: Screensaver
uk_ua: Заставка

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
uk_ua: Рекурсивне слайд-шоу

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
uk_ua: Рівень затемнення екрану

[ctx: #363]
en: Sort by: File
uk_ua: Сортувати за: Файлами

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
uk_ua: Виводити звук у форматі Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
uk_ua: Сортувати за: Іменем

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
uk_ua: Сортувати за: Роком

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
uk_ua: Сортувати за: Рейтингом

[ctx: #369]
en: Title
uk_ua: Назва

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
uk_ua: грози

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
uk_ua: частково

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
uk_ua: здебільшого

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
uk_ua: сонячно

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
uk_ua: хмарно

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
uk_ua: сніг

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
uk_ua: дощ

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
uk_ua: легкий

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
uk_ua: Вранці

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
uk_ua: Вдень

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
uk_ua: Зливи

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
uk_ua: трохи

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
uk_ua: місцями

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
uk_ua: вітер

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
uk_ua: сильний

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
uk_ua: безхмарно

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
uk_ua: ясно

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
uk_ua: хмари

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
uk_ua: ранні

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
uk_ua: злива

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
uk_ua: заметіль

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
uk_ua: Мінімальний

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
uk_ua: Середній

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
uk_ua: Максимальний

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
uk_ua: туман

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
uk_ua: імла

[ctx: #396]
en: Select location
uk_ua: Виберіть місцевість

[ctx: #397]
en: Refresh time
uk_ua: Час оновлення

[ctx: #398]
en: Temperature units
uk_ua: Одиниця виміру температури

[ctx: #399]
en: Speed units
uk_ua: Одиниця виміру швидкості вітру

[ctx: #400]
en: Weather
uk_ua: Погода

[ctx: #401]
en: Temp
uk_ua: Температура

[ctx: #402]
en: Feels like
uk_ua: За відчуттям

[ctx: #403]
en: UV index
uk_ua: Рівень УФ

[ctx: #404]
en: Wind
uk_ua: Вітер

[ctx: #405]
en: Dew point
uk_ua: Точка роси

[ctx: #406]
en: Humidity
uk_ua: Вологість

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
uk_ua: Розклад фізичної клавіатури

[ctx: #409]
en: Defaults
uk_ua: За замовчуванням

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
uk_ua: Підключення до служби погоди

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
uk_ua: Отримання прогнозу для:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
uk_ua: Не вдалося отримати прогноз

[ctx: #413]
en: Manual
uk_ua: Вручну

[ctx: #414]
en: No review for this album
uk_ua: Опис цього альбому відсутній

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
uk_ua: Завантаження ескізів…

[ctx: #417]
en: View: Big icons
uk_ua: Вигляд: велик. піктограми

[ctx: #418]
en: Low
uk_ua: Мін.

[ctx: #419]
en: High
uk_ua: Макс.

[ctx: #420]
en: Best match
uk_ua: Найкращий збіг

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
uk_ua: Підтримувати роботу аудіопристрою

[ctx: #422]
en: Delete album information
uk_ua: Видалити відомості про альбом

[ctx: #423]
en: Delete CD information
uk_ua: Видалити відомості про CD

[ctx: #424]
en: Select
uk_ua: Вибір

[ctx: #425]
en: No album information found
uk_ua: Відомостей про альбом не знайдено

[ctx: #426]
en: No CD information found
uk_ua: Відомостей про CD не знайдено

[ctx: #427]
en: Disc
uk_ua: Диск

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
uk_ua: Вставте правильний CD/DVD-диск

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
uk_ua: Вставте наступний диск:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
uk_ua: Сорт. за № DVD

[ctx: #431]
en: No cache
uk_ua: Без кеша

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
uk_ua: Видалити фільм із медіатеки

[ctx: #433]
en: Would you really like to remove '{0:s}' from the library?
uk_ua: Видалити {0:s} з медіатеки?

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
uk_ua: З {0:s} у {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
uk_ua: Оптичний привід не знайдено

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
uk_ua: Це відео збережено на оптичному диску (DVD, Blu-ray) і не може бути відтворене, так як у Вашому пристрої відсутній необхідний привід.

[ctx: #437]
en: Removable disk
uk_ua: Зйомний диск

[ctx: #438]
en: Opening file
uk_ua: Відкриття файлу

[ctx: #439]
en: Cache
uk_ua: Буферизація

[ctx: #440]
en: Hard disk
uk_ua: Жорсткий диск

[ctx: #442]
en: Local network
uk_ua: Локальна мережа

[ctx: #443]
en: Internet
uk_ua: Інтернет

[ctx: #444]
en: Video
uk_ua: Відео

[ctx: #445]
en: Audio
uk_ua: Аудіо

[ctx: #447]
en: Autorun media
uk_ua: Автозапуск

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
uk_ua: Dolby Digital Plus (E-AC3) сумісний приймач

[ctx: #449]
en: Enabled
uk_ua: Увімкнено

[ctx: #450]
en: Columns
uk_ua: Кількість стовбців

[ctx: #451]
en: Row 1 address
uk_ua: Адреса 1-го рядку

[ctx: #452]
en: Row 2 address
uk_ua: Адреса 2-го рядку

[ctx: #453]
en: Row 3 address
uk_ua: Адреса 3-го рядку

[ctx: #454]
en: Row 4 address
uk_ua: Адреса 4-го рядку

[ctx: #455]
en: Rows
uk_ua: Кількість рядків

[ctx: #456]
en: Mode
uk_ua: Режим

[ctx: #457]
en: Switch view
uk_ua: Змінити вигляд

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
uk_ua: Обмежити частоту семплування (кГц)

[ctx: #459]
en: Subs
uk_ua: Субтитри

[ctx: #460]
en: Audio stream
uk_ua: Аудіопотік

[ctx: #461]
en: [active]
uk_ua: [працює]

[ctx: #462]
en: Subtitle stream
uk_ua: Потік субтитрів

[ctx: #463]
en: Backlight
uk_ua: Яскравість підсвічування

[ctx: #464]
en: Brightness
uk_ua: Яскравість

[ctx: #465]
en: Contrast
uk_ua: Контрастність

[ctx: #466]
en: Gamma
uk_ua: Гама

[ctx: #467]
en: Type
uk_ua: Тип

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
uk_ua: Рухайте смужку, щоб змінити положення екранного меню (OSD)

[ctx: #469]
en: OSD position
uk_ua: Положення екранного меню (OSD)

[ctx: #470]
en: Credits
uk_ua: Автори

[ctx: #474]
en: Off
uk_ua: Вимк.

[ctx: #475]
en: Music only
uk_ua: Лише музика

[ctx: #476]
en: Music & video
uk_ua: Музика та відео

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
uk_ua: Не вдалося завантажити плейлист

[ctx: #478]
en: OSD
uk_ua: Екранне меню (OSD)

[ctx: #479]
en: Skin & language
uk_ua: Обкладинка та мова

[ctx: #480]
en: Appearance
uk_ua: Вигляд

[ctx: #481]
en: Audio options
uk_ua: Параметри аудіо

[ctx: #482]
en: About Kodi
uk_ua: Про Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
uk_ua: Видалити альбом

[ctx: #486]
en: Repeat
uk_ua: Повторювати

[ctx: #487]
en: Repeat one
uk_ua: Повторювати 1 раз

[ctx: #488]
en: Repeat folder
uk_ua: Повторення папки

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
uk_ua: Автовідтворення наступної пісні

[ctx: #491]
en: - Use big icons
uk_ua: - Використовувати великі піктограми

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
uk_ua: Масштабувати субтитри

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
uk_ua: Розширені параметри (лише для експертів!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
uk_ua: Загальний рівень шуму в кімнаті (dB)

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
uk_ua: Масштабувати відео до роздільної здатності GUI

[ctx: #496]
en: Calibration
uk_ua: Калібрування

[ctx: #497]
en: Show file extensions
uk_ua: Показувати розширення файлів

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
uk_ua: Сорт. за типом

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
uk_ua: Не вдалося підключитися до пошукової служби

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
uk_ua: Не вдалося завантажити дані про альбом

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
uk_ua: Пошук назв альбомів…

[ctx: #502]
en: Open
uk_ua: Відкрити

[ctx: #503]
en: Busy
uk_ua: Чекайте

[ctx: #504]
en: Empty
uk_ua: Пусто

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
uk_ua: Завантаження медіа-інформації з файлів…

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
uk_ua: Перевірка мультимедійних файлів…

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
uk_ua: Сорт. за частотою

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
uk_ua: Ввімкнути візуалізації

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
uk_ua: Автопереключення режиму відео

[ctx: #512]
en: Startup window
uk_ua: Стартове вікно

[ctx: #513]
en: Home window
uk_ua: Головне меню

[ctx: #514]
en: Manual settings
uk_ua: Налаштування

[ctx: #515]
en: Genre
uk_ua: Жанр

[ctx: #517]
en: Recently played albums
uk_ua: Недавно прослухані альбоми

[ctx: #518]
en: Launch
uk_ua: Запустити

[ctx: #519]
en: Launch in...
uk_ua: Запустити в режимі…

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
uk_ua: Збірки

[ctx: #522]
en: Remove source
uk_ua: Видалити джерело

[ctx: #523]
en: Switch media
uk_ua: Перейти до розділу

[ctx: #524]
en: Select playlist
uk_ua: Вибрати плейлист

[ctx: #525]
en: New playlist...
uk_ua: Створити плейлист…

[ctx: #526]
en: Add to playlist
uk_ua: Додати до плейлиста

[ctx: #527]
en: Manually add to library
uk_ua: Додати до медіатеки вручну

[ctx: #528]
en: Enter title
uk_ua: Введіть назву

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
uk_ua: Помилка: однакові назви

[ctx: #530]
en: Select genre
uk_ua: Виберіть жанр

[ctx: #531]
en: New genre
uk_ua: Новий жанр

[ctx: #532]
en: Manual addition
uk_ua: Додати вручну

[ctx: #533]
en: Enter genre
uk_ua: Введіть жанр

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
uk_ua: Вигляд: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
uk_ua: Список

[ctx: #536]
en: Icons
uk_ua: Піктограми

[ctx: #537]
en: Big list
uk_ua: Широкий список

[ctx: #538]
en: Big icons
uk_ua: Великі піктограми

[ctx: #539]
en: Wide
uk_ua: Банери

[ctx: #540]
en: Big wide
uk_ua: Широкий великий

[ctx: #541]
en: Album icons
uk_ua: Піктограми альбомів

[ctx: #542]
en: DVD icons
uk_ua: Піктограми DVD

[ctx: #544]
en: Media info
uk_ua: Інформація

[ctx: #545]
en: Audio output device
uk_ua: Пристрій виведення звуку

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
uk_ua: Пристрій прямого виведення звуку

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
uk_ua: Немає біографії для цього виконавця

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
uk_ua: Змішувати багатоканальний звук у стерео

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
uk_ua: Номер

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
uk_ua: Сорт. за: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
uk_ua: Назва

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
uk_ua: Дата

[ctx: #553]
en: Size
uk_ua: Розмір

[ctx: #554]
en: Track
uk_ua: Трек

[ctx: #555]
en: Time
uk_ua: Час

[ctx: #556]
en: Title
uk_ua: Назва

[ctx: #557]
en: Artist
uk_ua: Виконавець

[ctx: #558]
en: Album
uk_ua: Альбом

[ctx: #559]
en: Playlist
uk_ua: Плейлист

[ctx: #561]
en: File
uk_ua: Файл

[ctx: #562]
en: Year
uk_ua: Рік

[ctx: #563]
en: Rating
uk_ua: Рейтинг

[ctx: #564]
en: Type
uk_ua: Тип

[ctx: #565]
en: Usage
uk_ua: Частота

[ctx: #566]
en: Album artist
uk_ua: Виконавець альбому

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
uk_ua: Кільк. відтворювань

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
uk_ua: Останнє відтворювання

[ctx: #569]
en: Comment
uk_ua: Коментар

[ctx: #570]
en: Date added
uk_ua: Дата додавання

[ctx: #571]
en: Default
uk_ua: За замовчуванням

[ctx: #572]
en: Studio
uk_ua: Студія

[ctx: #573]
en: Path
uk_ua: Шлях

[ctx: #574]
en: Country
uk_ua: Країна

[ctx: #575]
en: In progress
uk_ua: В процесі

[ctx: #576]
en: Times played
uk_ua: Кільк. відтворювань

[ctx: #577]
en: Date taken
uk_ua: Дата отримання

[ctx: #578]
en: Artist / Year
uk_ua: Виконавець / рік

[ctx: #580]
en: Sort direction
uk_ua: Напрямок сортування

[ctx: #581]
en: Sort method
uk_ua: Метод сортування

[ctx: #582]
en: View mode
uk_ua: Режим перегляду

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
uk_ua: Пам'ятати параметри показу кожної папки

[ctx: #584]
en: Ascending
uk_ua: Висхідний

[ctx: #585]
en: Descending
uk_ua: Низхідний

[ctx: #586]
en: Edit playlist
uk_ua: Змінити плейлист

[ctx: #587]
en: Filter
uk_ua: Фільтр

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
uk_ua: Вимкнути режим вечірки

[ctx: #589]
en: Party mode
uk_ua: Режим вечірки

[ctx: #590]
en: Random
uk_ua: Випадково

[ctx: #591]
en: Off
uk_ua: Вимк.

[ctx: #592]
en: One
uk_ua: Один

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
uk_ua: Усі

[ctx: #594]
en: Off
uk_ua: Вимк.

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
uk_ua: Повтор: вимкнуто

[ctx: #596]
en: Repeat: One
uk_ua: Повтор: один

[ctx: #597]
en: Repeat: All
uk_ua: Повтор: усі

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
uk_ua: Оцифрувати аудіо-CD

[ctx: #601]
en: Medium
uk_ua: Середня

[ctx: #602]
en: Standard
uk_ua: Стандартна

[ctx: #603]
en: Extreme
uk_ua: Максимальна

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
uk_ua: Постійний бітрейт

[ctx: #605]
en: Ripping...
uk_ua: Оцифровування…

[ctx: #607]
en: To:
uk_ua: До:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
uk_ua: Не вдалося захопити CD чи доріжку, бо не встановлено CDDARipPath.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
uk_ua: Оцифрувати аудіотрек

[ctx: #611]
en: Enter number
uk_ua: Введіть номер

[ctx: #612]
en: Bits/sample
uk_ua: Біт/семпл

[ctx: #613]
en: Sample rate
uk_ua: Частота семплів

[ctx: #614]
en: Virtual folder
uk_ua: Віртуальна тека

[ctx: #620]
en: Audio CDs
uk_ua: Аудіо-CD

[ctx: #621]
en: Encoder
uk_ua: Метод кодування

[ctx: #622]
en: Quality
uk_ua: Якість

[ctx: #623]
en: Bitrate
uk_ua: Бітрейт

[ctx: #624]
en: Include track number
uk_ua: Додати номер треку

[ctx: #625]
en: All songs of
uk_ua: Усі пісні

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
uk_ua: Серіали, що переглядаються

[ctx: #629]
en: View mode
uk_ua: Режим перегляду

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
uk_ua: Нормальний

[ctx: #631]
en: Zoom
uk_ua: Збільшення

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
uk_ua: Розтягнутий 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
uk_ua: Розтягнутий

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
uk_ua: Розтягнутий 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
uk_ua: Оригінальний розмір

[ctx: #636]
en: Custom
uk_ua: Заданий

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
uk_ua: Регулювання гучності

[ctx: #639]
en: Use track levels
uk_ua: За рівнями треку

[ctx: #640]
en: Use album levels
uk_ua: За рівнями альбому

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
uk_ua: Файли з інформацією ReplayGain

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
uk_ua: Файли без інформації ReplayGain

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
uk_ua: Уникати спотворення файлів із ReplayGain

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
uk_ua: Нелінійн. розтягнутий 16:9

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
uk_ua: Необхідно розпакувати великий файл. Продовжити?

[ctx: #646]
en: Remove from library
uk_ua: Видалити з медіатеки

[ctx: #647]
en: Export video library
uk_ua: Експорт медіатеки відео

[ctx: #648]
en: Import video library
uk_ua: Імпорт відео медіатеки

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
uk_ua: Імпортування

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
uk_ua: Експортування

[ctx: #651]
en: Browse for library
uk_ua: Вкажіть медіатеку

[ctx: #652]
en: Years
uk_ua: Роки

[ctx: #653]
en: Update library
uk_ua: Оновити медіатеку

[ctx: #654]
en: Show debug information
uk_ua: Показати інформацію про помилку

[ctx: #655]
en: Browse for executable
uk_ua: Вкажіть програму

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
uk_ua: Вкажіть плейлист

[ctx: #657]
en: Browse for folder
uk_ua: Вкажіть папку

[ctx: #658]
en: Song information
uk_ua: Відомості про пісню

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
uk_ua: Нелінійне збільшення

[ctx: #660]
en: Volume amplification
uk_ua: Підсилення гучності

[ctx: #661]
en: Choose export folder
uk_ua: Вкажіть папку для експорту

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
uk_ua: Цей файл більше недоступний.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
uk_ua: Видалити його з медіатеки?

[ctx: #664]
en: Browse for script
uk_ua: Вибрати сценарій

[ctx: #665]
en: Compression level
uk_ua: Ступінь стиснення

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
uk_ua: Ввімкнути журнали окремих компонентів

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
uk_ua: Ввімкнути конвертування Dolby Digital (AC3)

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
uk_ua: Вказати компоненти для ведення журналу…

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
uk_ua: Докладний журнал бібліотеки [B]SMB[/B]

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
uk_ua: Докладний журнал бібліотеки [B]libcURL[/B] (HTTP(S) DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
uk_ua: Докладний журнал бібліотек [B]FFmpeg[/B]

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
uk_ua: Докладний журнал викликів [B]D-Bus[/B]

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
uk_ua: Докладний журнал запитів [B]JSON-RPC[/B]

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
uk_ua: Докладний журнал компонентів [B]Audio[/B]

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
uk_ua: Докладний журнал бібіліотеки [B]AirTunes[/B]

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
uk_ua: Докладний журнал компонентів [B]UPnP[/B]

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
uk_ua: Докладний журнал бібіліотеки [B]libCEC[/B]

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
uk_ua: Докладний журнал компонента [B]Video[/B]

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
uk_ua: Докладний журнал для компонента [B]Веб-сервер[/B]

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
uk_ua: Докладний журнал для компонента [B]база даних[/B]

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
uk_ua: Докладний журнал [B]синхронізації звуку/відео[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
uk_ua: Докладний журнал компонента [B]Windowing[/B]

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
uk_ua: Докладний журнал компонента [B]PVR[/B]

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
uk_ua: Докладний журнал компонента [B]EPG[/B]

[ctx: #687]
en: From metadata
uk_ua: З метаданих

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
uk_ua: Очищення медіатеки

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
uk_ua: Видалення старих пісень із медіатеки

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
uk_ua: Цю папку вже проскановано раніше

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
uk_ua: Неможливо очистити бібліотеку під час виконання фонових задач

[ctx: #705]
en: Network
uk_ua: Мережа

[ctx: #706]
en: Server
uk_ua: Сервер

[ctx: #708]
en: Use proxy server
uk_ua: Використовувати проксі

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
uk_ua: Інтернет-протокол (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
uk_ua: Невірний порт. Вкажіть значення від 1 до 65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
uk_ua: HTTP-проксі

[ctx: #715]
en: Assignment
uk_ua: Призначення

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
uk_ua: Автоматично (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
uk_ua: Вручну (статична)

[ctx: #719]
en: IP address
uk_ua: IP-адреса

[ctx: #720]
en: Netmask
uk_ua: Маска мережі

[ctx: #721]
en: Default gateway
uk_ua: Основний шлюз

[ctx: #722]
en: DNS server
uk_ua: Сервер DNS

[ctx: #723]
en: Save & restart
uk_ua: Зберегти та перезапустити

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
uk_ua: Неправильна адреса. Вкажіть значення у вигляді AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
uk_ua: із числами від 0 до 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
uk_ua: Зміни не збережено. Продовжити без збереження?

[ctx: #727]
en: Web server
uk_ua: Веб-сервер

[ctx: #728]
en: FTP server
uk_ua: FTP сервер

[ctx: #729]
en: Enable SSL
uk_ua: Ввімкнути SSL

[ctx: #730]
en: Port
uk_ua: Порт

[ctx: #731]
en: Black
uk_ua: Чорний екран

[ctx: #732]
en: Save & apply
uk_ua: Зберегти та застосувати

[ctx: #733]
en: Password
uk_ua: Пароль

[ctx: #734]
en: No pass
uk_ua: Без пароля

[ctx: #735]
en: Character set
uk_ua: Кодування

[ctx: #736]
en: Style
uk_ua: Стиль

[ctx: #737]
en: Colour
uk_ua: Колір

[ctx: #738]
en: Normal
uk_ua: Нормальний

[ctx: #739]
en: Bold
uk_ua: Жирний

[ctx: #740]
en: Italics
uk_ua: Курсив

[ctx: #741]
en: Bold italics
uk_ua: Жирний курсив

[ctx: #742]
en: White
uk_ua: Білий

[ctx: #743]
en: Yellow
uk_ua: Жовтий

[ctx: #744]
en: Files
uk_ua: Файли

[ctx: #745]
en: Background colour
uk_ua: Колір тла

[ctx: #746]
en: Background opacity
uk_ua: Прозорість тла

[ctx: #747]
en: Error loading image
uk_ua: Помилка завантаження зображення

[ctx: #748]
en: Edit path
uk_ua: Змінити шлях

[ctx: #749]
en: Mirror image
uk_ua: Дзеркально

[ctx: #750]
en: Are you sure?
uk_ua: Ви впевнені?

[ctx: #751]
en: Removing source
uk_ua: Видалення джерела

[ctx: #752]
en: Opacity
uk_ua: Непрозорість

[ctx: #754]
en: Add program link
uk_ua: Додати посилання на програму

[ctx: #755]
en: Edit program path
uk_ua: Змінити шлях програми

[ctx: #756]
en: Edit program name
uk_ua: Змінити назву програми

[ctx: #757]
en: Edit path depth
uk_ua: Змінити глибину шляху

[ctx: #759]
en: View: Big list
uk_ua: Вигляд: широкий список

[ctx: #760]
en: Yellow
uk_ua: Жовтий

[ctx: #761]
en: White
uk_ua: Білий

[ctx: #762]
en: Blue
uk_ua: Синій

[ctx: #763]
en: Bright green
uk_ua: Світло-зелений

[ctx: #764]
en: Yellow green
uk_ua: Жовто-зелений

[ctx: #765]
en: Cyan
uk_ua: Блакитний

[ctx: #766]
en: Light grey
uk_ua: Світло-сірий

[ctx: #767]
en: Grey
uk_ua: Сірий

[ctx: #768]
en: Dark Grey
uk_ua: Темно-сірий

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
uk_ua: Помилка {0:d}: мережний ресурс недоступний

[ctx: #772]
en: Audio
uk_ua: Аудіо

[ctx: #773]
en: Seeking
uk_ua: Пошук

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
uk_ua: Папка для слайд-шоу

[ctx: #790]
en: Remote control
uk_ua: Віддалене керування

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
uk_ua: Дозволити віддалене керуваня програмами цією системою

[ctx: #792]
en: Port
uk_ua: Порт

[ctx: #793]
en: Port range
uk_ua: Діапазон портів

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
uk_ua: Дозволити віддалене керуваня програмами іншими системами

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
uk_ua: Затримка початкового повтору (мс)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
uk_ua: Затримка наступний повторів (мс)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
uk_ua: Максимальна кількість клієнтів

[ctx: #798]
en: Internet access
uk_ua: Доступ до Інтернету

[ctx: #799]
en: Library update
uk_ua: Оновлення медіатеки

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
uk_ua: Доступно {0:s} з {1:s}

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
uk_ua: Тип

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
uk_ua: Знайти в програмі

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
uk_ua: Введіть текст для пошуку передач у телепрограмі

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
uk_ua: Повнотекстовий пошук (або пошук лише в назвах)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
uk_ua: Будь-який день

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
uk_ua: Щодня

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
uk_ua: Будь-який канал

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
uk_ua: Будь-який час початку

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
uk_ua: Група запису

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
uk_ua: Видаляти дублікати серій

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
uk_ua: Початок

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
uk_ua: Кінець

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
uk_ua: Записати усі серії

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
uk_ua: Записувати лише нові серії

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
uk_ua: Будь-який час закінчення

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
uk_ua: Макс. кількість записів

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
uk_ua: Один раз (заплановано за правилом таймера)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
uk_ua: Один раз

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
uk_ua: Один раз (за телепрограмою)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
uk_ua: Правило таймера

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
uk_ua: Правило таймера (за телепрограмою)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
uk_ua: Нагадування: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
uk_ua: Запис: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
uk_ua: Встановити нагадування

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
uk_ua: Видалити нагадування

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
uk_ua: Правило таймера видалено

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
uk_ua: Переглянути нагадування

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
uk_ua: Редагувати нагадування

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
uk_ua: Щопонеділка

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
uk_ua: Щовівторка

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
uk_ua: Щосереди

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
uk_ua: Щочетверга

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
uk_ua: Щоп'ятниці

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
uk_ua: Щосуботи

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
uk_ua: Щонеділі

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
uk_ua: Прем'єра

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
uk_ua: Наживо

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
uk_ua: Видалити лише цей таймер чи видалити ще й правило, яке його створило?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
uk_ua: Лице цей

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
uk_ua: Новинка

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
uk_ua: Ввімкнути

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
uk_ua: Вимкнути

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
uk_ua: Справді видалити це правило таймера та всі таймери, які воно створило?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
uk_ua: Справді видалити цей таймер?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
uk_ua: Підтвердження припинення запису

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
uk_ua: Ви впевнені, що хочете припинити цей запис?

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
uk_ua: Фінал

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
uk_ua: Неправильний номер порту

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
uk_ua: Доступний діапазон портів: 1–65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
uk_ua: Доступний діапазон портів: 1024–65535

[ctx: #997]
en: Add pictures...
uk_ua: Додати фото…

[ctx: #998]
en: Add music...
uk_ua: Додати музику…

[ctx: #999]
en: Add videos...
uk_ua: Додати відео…

[ctx: #1000]
en: Preview
uk_ua: Перегляд

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
uk_ua: Не вдалося підключитися

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
uk_ua: Не вдалося встановити з'єднання з віддаленим розташуванням. Це може бути пов'язано з відсутністю з'єднання з мережею. Бажаєте додати його в будь-якому випадку?

[ctx: #1006]
en: IP address
uk_ua: IP-адреса

[ctx: #1007]
en: Add network location
uk_ua: Додати мережеву адресу

[ctx: #1008]
en: Protocol
uk_ua: Протокол

[ctx: #1009]
en: Server address
uk_ua: Адреса сервера

[ctx: #1010]
en: Server name
uk_ua: Ім'я сервера

[ctx: #1011]
en: Remote path
uk_ua: Мережевий шлях

[ctx: #1012]
en: Shared folder
uk_ua: Спільна папка

[ctx: #1013]
en: Port
uk_ua: Порт

[ctx: #1014]
en: Username
uk_ua: Ім'я користувача

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
uk_ua: Вкажіть мережевий сервер

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
uk_ua: Введіть адресу сервера

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
uk_ua: Введіть шлях на сервері

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
uk_ua: Введіть номер порту

[ctx: #1019]
en: Enter the username
uk_ua: Введіть ім'я користувача

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
uk_ua: Введіть шлях або вкажіть місцезнаходження файлів.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
uk_ua: Введіть ім'я джерела медіа.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
uk_ua: Вкажіть новий ресурс

[ctx: #1024]
en: Browse
uk_ua: Огляд

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
uk_ua: Не вдалося отримати інформацію про директорію. Це може бути пов'язано з відсутністю з'єднання з мережею. Бажаєте додати її в будь-якому випадку?

[ctx: #1026]
en: Add source
uk_ua: Додати джерело

[ctx: #1027]
en: Edit source
uk_ua: Змінити джерело

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
uk_ua: Введіть нову назву

[ctx: #1030]
en: Browse for image
uk_ua: Вкажіть зображення

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
uk_ua: Вкажіть папку із зображеннями

[ctx: #1032]
en: Add network location...
uk_ua: Додати мережеву адресу…

[ctx: #1033]
en: Browse for file
uk_ua: Вкажіть файл

[ctx: #1034]
en: Submenu
uk_ua: Підменю

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
uk_ua: Ввімкнути пункти підменю

[ctx: #1036]
en: Favourites
uk_ua: Обране

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
uk_ua: Відео додатки

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
uk_ua: Музичні додатки

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
uk_ua: Фото додатки

[ctx: #1040]
en: Loading directory
uk_ua: Завантаження папки

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
uk_ua: Отримано об'єктів: {0:d}

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
uk_ua: Отримано об'єктів: {0:d} з {1:d}

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
uk_ua: Програмні додатки

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
uk_ua: Встановити ескіз для додатка

[ctx: #1046]
en: Access points
uk_ua: Точки доступу

[ctx: #1048]
en: Username
uk_ua: Ім'я користувача

[ctx: #1049]
en: Script settings
uk_ua: Налаштування сценаріїв

[ctx: #1050]
en: Singles
uk_ua: Сингли

[ctx: #1051]
en: Enter web address
uk_ua: Введіть веб-адресу

[ctx: #1052]
en: Require authentication
uk_ua: Потрібна аутентифікація

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
uk_ua: Виберіть, чи необхідні для запитів до веб-сервера ім'я користувача та пароль, які повинні бути встановлені нижче, якщо цей параметр увімкнений. Рекомендується завжди залишати це налаштування увімкненим.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
uk_ua: Тип проксі-сервера

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
uk_ua: SOCKS5 із віддаленим визначенням DNS

[ctx: #1200]
en: SMB client
uk_ua: SMB-клієнт

[ctx: #1201]
en: NFS Client
uk_ua: NFS клієнт

[ctx: #1202]
en: Workgroup
uk_ua: Робоча група

[ctx: #1203]
en: Default username
uk_ua: Ім'я користувача за замовчуванням

[ctx: #1204]
en: Default password
uk_ua: Пароль користувача за замовчуванням

[ctx: #1207]
en: WINS server
uk_ua: WINS-сервер

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
uk_ua: Монтувати SMB-ресурси

[ctx: #1210]
en: Remove
uk_ua: Видалити

[ctx: #1211]
en: Music
uk_ua: Музика

[ctx: #1212]
en: Video
uk_ua: Відео

[ctx: #1213]
en: Pictures
uk_ua: Фото

[ctx: #1214]
en: Files
uk_ua: Файли

[ctx: #1215]
en: Music & video
uk_ua: Музика та відео

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
uk_ua: Музика та фото

[ctx: #1217]
en: Music & files
uk_ua: Музика та файли

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
uk_ua: Відео та фото

[ctx: #1219]
en: Video & files
uk_ua: Відео та файли

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
uk_ua: Фото та файли

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
uk_ua: Музика, відео та фото

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
uk_ua: Музика, відео, фото та файли

[ctx: #1223]
en: Disabled
uk_ua: Вимкнено

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
uk_ua: Файли, музика та відео

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
uk_ua: Файли, фото та музика

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
uk_ua: Файли, фото та відео

[ctx: #1229]
en: Music & programs
uk_ua: Музика та програми

[ctx: #1230]
en: Video & programs
uk_ua: Відео та програми

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
uk_ua: Фото та програми

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
uk_ua: Музика, відео, фото та програми

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
uk_ua: Програми, відео та музика

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
uk_ua: Програми, фото та музика

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
uk_ua: Програми, фото та відео

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
uk_ua: Анонс послуги іншим системам

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
uk_ua: Ввімкнути підтримку відео та фото через AirPlay

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
uk_ua: Дозволити керування гучністю

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
uk_ua: Ввімкнути підтримку

[ctx: #1271]
en: Device name
uk_ua: Ім'я пристрою

[ctx: #1272]
en: Use password protection
uk_ua: Захист за допомогою паролю

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
uk_ua: Фільтрувати {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
uk_ua: Інший аудіо-пристрій

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
uk_ua: Інший пристрій прямого виведення звуку

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
uk_ua: Кроки керування гучністю

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
uk_ua: Легкий вітер

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
uk_ua: Температура

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
uk_ua: Тиск

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
uk_ua: Поблизу

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
uk_ua: Інтенсивність

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
uk_ua: грубий

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
uk_ua: дуже

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
uk_ua: Максимальна

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
uk_ua: вихри

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
uk_ua: ясно

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
uk_ua: Пошкоджений

[ctx: #1385]
note: Weather token
en: Tornado
uk_ua: торнадо

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
uk_ua: тропічний

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
uk_ua: ураган

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
uk_ua: холодний

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
uk_ua: вітряно

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
uk_ua: Налаштування

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
uk_ua: бриз

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
uk_ua: слабкий

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
uk_ua: Сильний вітер, майже шторм

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
uk_ua: сильний

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
uk_ua: дуже сильний

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
uk_ua: ожеледиця

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
uk_ua: та

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
uk_ua: морозно

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
uk_ua: пізній

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
uk_ua: місцями

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
uk_ua: злива із грозами

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
uk_ua: гроза

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
uk_ua: сонце

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
uk_ua: сильний

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
uk_ua: у

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
uk_ua: поблизу

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
uk_ua: крига

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
uk_ua: кристали

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
uk_ua: спокійно

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
uk_ua: із

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
uk_ua: вітряно

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
uk_ua: місцями

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
uk_ua: гроза

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
uk_ua: дощ

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
uk_ua: туман

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
uk_ua: град

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
uk_ua: грози

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
uk_ua: мілкий

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
uk_ua: помірний

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
uk_ua: дуже високий

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
uk_ua: вітряно

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
uk_ua: туман

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
uk_ua: хмарно

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
uk_ua: град

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
uk_ua: град

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
uk_ua: дим

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
uk_ua: вулканічний

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
uk_ua: попіл

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
uk_ua: розповсюджений

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
uk_ua: пил

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
uk_ua: пісок

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
uk_ua: мряка

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
uk_ua: вихри

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
uk_ua: піщана буря

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
uk_ua: летючий

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
uk_ua: град

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
uk_ua: Мала

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
uk_ua: та

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
uk_ua: дощ зі снігом

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
uk_ua: із

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
uk_ua: можливий

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
uk_ua: вихровий

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
uk_ua: хмара

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
uk_ua: Невідомо

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
uk_ua: Шквали

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
uk_ua: Опади

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
uk_ua: місцями

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
uk_ua: Вимикати екран під час простою

[ctx: #2050]
en: Runtime
uk_ua: Тривалість

[ctx: #2080]
en: Empty list
uk_ua: Порожній список

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
uk_ua: Відкрито батьківський список, бо активний список пустий

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
uk_ua: Потрібна нова версія. Перевірте журнал для отримання додаткової інформації про це повідомлення.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
uk_ua: Помилка {0:s}

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
uk_ua: Помилка додатка

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
uk_ua: Додаткові відомості див. у журналі.

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
uk_ua: Використовувати DTS Core

[ctx: #2204]
en: Select this option if you want to passthrough DTS-HD formats as DTS, otherwise, DTS-HD formats will be played via PCM
uk_ua: Виберіть цю опцію, якщо ви хочете відтворювати формати DTS-HD як DTS, інакше формати DTS-HD відтворюватимуться через PCM

[ctx: #10000]
en: Home
uk_ua: Головне меню

[ctx: #10001]
en: Programs
uk_ua: Програми

[ctx: #10002]
en: Pictures
uk_ua: Фото

[ctx: #10003]
en: File manager
uk_ua: Файловий менеджер

[ctx: #10004]
en: Settings
uk_ua: Налаштування

[ctx: #10005]
en: Not available
uk_ua: Дані відсутні

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
uk_ua: Н/Д

[ctx: #10007]
en: System information
uk_ua: Відомості про систему

[ctx: #10008]
en: Play next
uk_ua: Відтворити наступне

[ctx: #10009]
note: Header label for add-on configuration removal dialog
en: Confirm add-on configuration removal
uk_ua: Підтвердіть видалення конфігурації додатка

[ctx: #10010]
note: Header label for add-on configuration removal selection dialog
en: Select add-on configuration to remove
uk_ua: Оберіть конфігурації додатку для видалення

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
uk_ua: Налаштування - Відео - Калібрування дисплею

[ctx: #10012]
note: Header label for add-on configuration selection dialog
en: Add-on configurations and settings
uk_ua: Конфігурації та налаштування додатка

[ctx: #10013]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Edit add-on settings
uk_ua: Редагувати налаштування додатка

[ctx: #10014]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Add add-on configuration
uk_ua: Додати кофігурацію додатка

[ctx: #10015]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Remove add-on configuration
uk_ua: Видалити кофігурацію додатка

[ctx: #10016]
en: Settings - System
uk_ua: Налаштування - Система

[ctx: #10017]
note: Settings group label
en: Add-on configuration
uk_ua: Кофігурація додатка

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
uk_ua: Налаштування - Служби

[ctx: #10019]
note: Item label for add-on configuration removal dialog
en: Do you want to remove the add-on configuration "{0:s}"?
uk_ua: Чи бажаєте ви видалити конфігурацію додатка "{0:s}"?

[ctx: #10020]
note: Item label used in add-on setup selection dialog
en: Edit "{0:s}" [{1:s}]
uk_ua: Редагувати "{0:s}" [{1:s}]

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
uk_ua: Налаштування - ТБ

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
uk_ua: Налаштування - Ігри

[ctx: #10024]
en: Titles
uk_ua: Назви

[ctx: #10025]
en: Videos
uk_ua: Відео

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
uk_ua: Відео / Плейлисти

[ctx: #10029]
en: Login screen
uk_ua: Екран входу

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
uk_ua: Налаштування - Програвач

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
uk_ua: Налаштування - Медіафайли

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
uk_ua: Налаштування - Інтерфейс

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
uk_ua: Налаштування - Профілі

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
uk_ua: Налаштування обкладинки

[ctx: #10036]
en: Basic
uk_ua: Базовий

[ctx: #10037]
en: Standard
uk_ua: Стандартний

[ctx: #10038]
en: Advanced
uk_ua: Розширений

[ctx: #10039]
en: Expert
uk_ua: Експертний

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
uk_ua: Браузер додатків

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
uk_ua: Скинути налаштування до значень за замовчуванням

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
uk_ua: Справді скинути налаштування в цій категорії?

[ctx: #10043]
en: Help
uk_ua: Допомога

[ctx: #10044]
en: No help available
uk_ua: Довідка відсутня

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
uk_ua: Скинути всі досупні нашаштування до значень за замовчуванням.

[ctx: #10046]
en: No categories available
uk_ua: Категорії відсутні

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
uk_ua: Змініть рівень налаштувань, щоб відкрити додадкові категорії та налаштування.

[ctx: #10048]
en: Add video source
uk_ua: Додати джерело відео

[ctx: #10049]
en: Add music source
uk_ua: Додати джерело музики

[ctx: #10050]
en: Event log
uk_ua: Журнал подій

[ctx: #10051]
en: Add program source
uk_ua: Додати джерело програм

[ctx: #10052]
en: Add file source
uk_ua: Додати джерело файлів

[ctx: #10053]
en: Edit video source
uk_ua: Змінити джерело відео

[ctx: #10054]
en: Edit music source
uk_ua: Змінити джерело музики

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
uk_ua: Змінити джерело фото

[ctx: #10056]
en: Edit program source
uk_ua: Змінити джерело програм

[ctx: #10057]
en: Edit file source
uk_ua: Змінити джерело файлів

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
uk_ua: Видалити тег із бібліотеки

[ctx: #10060]
en: Favourites
uk_ua: Обране

[ctx: #10099]
en: Pointer
uk_ua: Вказівник

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
uk_ua: Діалог "Так/Ні"

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
uk_ua: Діалог ходу виконання

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
uk_ua: Віртуальна клавіатура

[ctx: #10104]
en: Volume bar
uk_ua: Шкала гучності

[ctx: #10106]
en: Context menu
uk_ua: Контекстне меню

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
uk_ua: Діалог сповіщення

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
uk_ua: Цифрова клавіатура

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
uk_ua: Введення з геймпада

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
uk_ua: Меню вимкнення

[ctx: #10114]
en: Player controls
uk_ua: Органи керування програвачем

[ctx: #10115]
en: Seek bar
uk_ua: Шкала перемотки

[ctx: #10116]
en: Player process info
uk_ua: Відомості про програвач

[ctx: #10120]
en: Music OSD
uk_ua: OSD музики

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
uk_ua: Список режимів візуалізації

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
uk_ua: Налаштування OSD відео

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
uk_ua: Налаштування OSD аудіо

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
uk_ua: Закладки відео

[ctx: #10126]
en: File browser
uk_ua: Файловий браузер

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
uk_ua: канали

[ctx: #10128]
en: Network setup
uk_ua: Налаштування мережи

[ctx: #10129]
en: Media source
uk_ua: Медіа-джерело

[ctx: #10130]
en: Profile settings
uk_ua: Налаштування профілю

[ctx: #10131]
en: Lock settings
uk_ua: Заблокувати налаштування

[ctx: #10132]
en: Content settings
uk_ua: Налаштування вмісту

[ctx: #10134]
en: Favourites
uk_ua: Обране

[ctx: #10135]
en: Song info
uk_ua: Відомості про пісню

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
uk_ua: Редактор розширених списків відтворення

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
uk_ua: Редактор правил розширених списків відтворення

[ctx: #10139]
en: Picture info
uk_ua: Відомості про фото

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
uk_ua: Налаштування додатка

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
uk_ua: Повноекранні відомості

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
uk_ua: Повзунок

[ctx: #10146]
en: Add-on info
uk_ua: Відомості про додаток

[ctx: #10147]
en: Text viewer
uk_ua: Переглядач тексту

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
uk_ua: Налаштування периферії

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
uk_ua: Розширений діалог ходу виконання

[ctx: #10152]
en: Media filter
uk_ua: Фільтр медіафайлів

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
uk_ua: Пошук субтитрів

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
uk_ua: Налаштування OSD CMS

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
uk_ua: Налаштування OSD субтитрів

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
uk_ua: Пошук субтитрів…

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
uk_ua: Пошук або кешування субтитрів…

[ctx: #10212]
en: terminating
uk_ua: завершення

[ctx: #10213]
en: buffering
uk_ua: буферизація

[ctx: #10214]
en: Opening stream
uk_ua: Відкриття потоку

[ctx: #10500]
en: Music playlist
uk_ua: Плейлист музики

[ctx: #10502]
en: Music
uk_ua: Музика

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
uk_ua: Редактор плейлиста музики

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
uk_ua: Топ 100 пісень

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
uk_ua: Топ 100 альбомів

[ctx: #10506]
en: Programs
uk_ua: Програми

[ctx: #10507]
en: Configuration
uk_ua: Налаштування

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
uk_ua: Прогноз погоди

[ctx: #10509]
en: Network gaming
uk_ua: Мережева гра

[ctx: #10510]
en: Extensions
uk_ua: Додатки

[ctx: #10511]
en: System info
uk_ua: Відомості про систему

[ctx: #10516]
en: Music - Library
uk_ua: Музика - Медіатека

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
uk_ua: Відтворюється / Музика

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
uk_ua: Відтворюється - відео

[ctx: #10523]
en: Album information
uk_ua: Відомості про альбоми

[ctx: #10524]
en: Movie information
uk_ua: Відомості про фільми

[ctx: #10550]
en: Teletext
uk_ua: Телетекст

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
uk_ua: Відомості телепрограми PVR

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
uk_ua: Відомості записів PVR

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
uk_ua: Налаштування таймеру PVR

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
uk_ua: Менеджер груп PVR

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
uk_ua: Менеджер каналів PVR

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
uk_ua: Пошук по телепрограмі PVR

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
uk_ua: Сканування каналів PVR

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
uk_ua: Хід оновлення PVR

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
uk_ua: OSD каналів PVR

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
uk_ua: OSD телепрограми PVR

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
uk_ua: Відомості RDS радіо

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
uk_ua: Налаштування запису PVR

[ctx: #10700]
en: TV channels
uk_ua: Телевізійні канали

[ctx: #10701]
en: TV recordings
uk_ua: Записи ТБ

[ctx: #10702]
en: TV guide
uk_ua: Телепрограма

[ctx: #10703]
en: TV timers
uk_ua: Таймери ТБ

[ctx: #10704]
en: TV search
uk_ua: Пошук ТБ

[ctx: #10705]
en: Radio channels
uk_ua: Радіо канали

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
uk_ua: Записи радіо

[ctx: #10707]
en: Radio guide
uk_ua: Радіопрограма

[ctx: #10708]
en: Radio timers
uk_ua: Таймери радіо

[ctx: #10709]
en: Radio search
uk_ua: Пошук радіо

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
uk_ua: Правила таймерів ТБ

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
uk_ua: Правила таймерів радіо

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
uk_ua: Повноекранне ТБ

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
uk_ua: Повноекранне радіо

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
uk_ua: Конфігурація контролера

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
uk_ua: Ігри

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
uk_ua: Меню

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
uk_ua: Гучність

[ctx: #10828]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
uk_ua: Налаштування порта

[ctx: #10831]
note: Name of window for viewing and configuring players while playing a game
en: Players
uk_ua: Гравці

[ctx: #12000]
en: Select dialog
uk_ua: Діалог вибору

[ctx: #12001]
en: Music info
uk_ua: Відомості про музику

[ctx: #12002]
en: OK dialog
uk_ua: Діалог ОК

[ctx: #12003]
en: Video info
uk_ua: Відомості про відео

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
uk_ua: Повноекранне відео

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
uk_ua: Візуалізація аудіо

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
uk_ua: Візуалізація аудіо

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
uk_ua: Переіндексація…

[ctx: #12010]
en: Return to music window
uk_ua: Повернутися до розділу "Музика"

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
uk_ua: Повернутися до розділу "Відео"

[ctx: #12012]
en: Last used
uk_ua: Останнє використання

[ctx: #12013]
en: Install date
uk_ua: Дата встановлення

[ctx: #12014]
en: Last updated
uk_ua: Останнє оновлення

[ctx: #12015]
en: Select video version
uk_ua: Обрати версію відео

[ctx: #12016]
en: Select video extra
uk_ua: Обрати додаткове відео

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
uk_ua: Відтворити з початку

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
uk_ua: Продовжити з {0:s}

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
uk_ua: Показати пароль

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
uk_ua: Приховати пароль

[ctx: #12321]
en: OK
uk_ua: ОК

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
uk_ua: Заблоковано. Введіть код…

[ctx: #12326]
en: Enter password
uk_ua: Введіть пароль

[ctx: #12327]
en: Enter master code
uk_ua: Введіть код захисту

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
uk_ua: Введіть код розблокування

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
uk_ua: або натисніть "С" для скасування

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
uk_ua: Натисніть потрібні кнопки на джойстику,

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
uk_ua: натисніть "ОК" або "Назад" для скасування

[ctx: #12332]
en: Set lock
uk_ua: Встановити захист

[ctx: #12333]
en: Unlock
uk_ua: Розблокувати

[ctx: #12334]
en: Reset lock
uk_ua: Скинути захист

[ctx: #12335]
en: Remove lock
uk_ua: Видалити захист

[ctx: #12337]
en: Numeric password
uk_ua: Цифровий пароль

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
uk_ua: Комбінація кнопок на джойстику

[ctx: #12339]
en: Full-text password
uk_ua: Текстовий пароль

[ctx: #12340]
en: Enter new password
uk_ua: Введіть новий пароль

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
uk_ua: Повторіть новий пароль

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
uk_ua: Невірний пароль,

[ctx: #12343]
en: retries left
uk_ua: спроб залишилось

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
uk_ua: Введені паролі не співпадають.

[ctx: #12345]
en: Access denied
uk_ua: Доступ заборонено

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
uk_ua: Кількість спроб введення паролю вичерпано.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
uk_ua: Систему буде вимкнено.

[ctx: #12348]
en: Item locked
uk_ua: Заблоковано

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
uk_ua: Перевстановити захист

[ctx: #12356]
en: Change lock
uk_ua: Змінити захист

[ctx: #12357]
en: Source lock
uk_ua: Захист джерела

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
uk_ua: Порожній пароль. Введіть ще раз.

[ctx: #12360]
en: Master lock
uk_ua: Загальний захист

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
uk_ua: Вимкнути систему, якщо кількість невдалих спроб вичерпано

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
uk_ua: Введіть правильний код захисту.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
uk_ua: Налаштування та файловий менеджер

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
uk_ua: За замовчуванням для всіх медіафайлів

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
uk_ua: Буде скинуто раніше збережені значення. Продовжити?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
uk_ua: Час показу кожного слайду

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
uk_ua: Ефекти зсуву та збільшення

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
uk_ua: Перейти до візуалізації при відтворенні

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
uk_ua: 12-годинний

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
uk_ua: 24-годинний

[ctx: #12385]
en: Day / Month
uk_ua: День / Місяць

[ctx: #12386]
en: Month / Day
uk_ua: Місяць / День

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
uk_ua: Політика конфіденційності

[ctx: #12390]
en: System uptime
uk_ua: Час роботи системи

[ctx: #12391]
en: Minutes
uk_ua: хвилин

[ctx: #12392]
en: Hours
uk_ua: годин

[ctx: #12393]
en: Days
uk_ua: днів

[ctx: #12394]
en: Total uptime
uk_ua: Загальний час роботи

[ctx: #12395]
en: Battery level
uk_ua: Рівень батареї

[ctx: #12600]
en: Weather
uk_ua: Погода

[ctx: #12900]
en: Screensaver
uk_ua: Заставка

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
uk_ua: Повноекранний OSD

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
uk_ua: Повноекранна гра

[ctx: #12999]
en: Startup
uk_ua: Запуск

[ctx: #13000]
en: System
uk_ua: Система

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
uk_ua: Негайна зупинка HDD

[ctx: #13002]
en: Video only
uk_ua: Лише відео

[ctx: #13003]
en: - Delay
uk_ua: - Затримка

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
uk_ua: - Мінімальна тривалість файлу

[ctx: #13005]
en: Shutdown
uk_ua: Вимкнення

[ctx: #13006]
en: Add picture source
uk_ua: Додати джерело фото

[ctx: #13007]
en: Reset
uk_ua: Скинути

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
uk_ua: Режим вимкнення

[ctx: #13009]
en: Quit
uk_ua: Вихід

[ctx: #13010]
en: Hibernate
uk_ua: Режим сну

[ctx: #13011]
en: Suspend
uk_ua: Режим очікування

[ctx: #13012]
en: Exit
uk_ua: Вихід

[ctx: #13013]
en: Reboot
uk_ua: Перезавантаження

[ctx: #13014]
en: Minimise
uk_ua: Мінімізувати

[ctx: #13015]
en: Power button action
uk_ua: Реакція на кнопку вимкнення

[ctx: #13016]
en: Power off system
uk_ua: Вимкнути систему

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
uk_ua: Заборонити відключення при неактивності

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
uk_ua: Дозволити відключення при неактивності

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
uk_ua: Чи активна інша сесія, можливо SSH?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
uk_ua: Приєднано зйомний накопичувач

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
uk_ua: Небезпечне вилучення накопичувача

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
uk_ua: Накопичувач успішно вилучено

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
uk_ua: Намагатися розбудити віддалені сервери

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
uk_ua: Очікування підключення до мережі…

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
uk_ua: Не вдалося виконати Wake-on-LAN!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
uk_ua: Очікування прокидання сервера…

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
uk_ua: Тривале очікування прокидання сервера…

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
uk_ua: Очікування запуску служб…

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
uk_ua: Визначення MAC

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
uk_ua: Оновлено для {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
uk_ua: Знайдено для {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
uk_ua: Помилки для {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
uk_ua: Низький заряд батареї

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
uk_ua: Фільтр мерехтіння

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
uk_ua: За вибором драйвера (необхідний перезапуск)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
uk_ua: Вимкнено

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
uk_ua: Лише при перегляді відео

[ctx: #13108]
en: Always enabled
uk_ua: Завжди ввімкнена

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
uk_ua: Перевірити та застосувати роздільну здатність

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
uk_ua: Зберегти цю роздільну здатність?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
uk_ua: Зберегти зміни?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
uk_ua: Високоякісне масштабування

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
uk_ua: Вимкнено

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
uk_ua: Лише для SD-вмісту

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
uk_ua: Завжди ввімкнено

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
uk_ua: Метод масштабування

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
uk_ua: Зберегти обкладинку?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
uk_ua: Гасити інші дисплеї

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
uk_ua: Вимкнено

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
uk_ua: Погасити дисплеї

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
uk_ua: Знайдено активні з'єднання!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
uk_ua: Якщо продовжите, ви більше не зможете керувати цим додатком. Ви впевнені, що хочете зупинити сервер подій?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
uk_ua: Змінити режим Apple Remote?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
uk_ua: Якщо в даний час ви керуєте цим застосунком з допомогою Apple Remote, ви можете втратити здатність керування, якщо зміните цей параметр. Хочете продовжити?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
uk_ua: Маска підмережі

[ctx: #13160]
en: Gateway
uk_ua: Шлюз

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
uk_ua: Основний DNS

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
uk_ua: Збій запуску

[ctx: #13170]
en: Never
uk_ua: Ніколи

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
uk_ua: Негайно

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
uk_ua: Після {0:d} сек

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
uk_ua: Дата встановлення HDD:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
uk_ua: Кількість циклів увімкнення/вимкнення HDD:

[ctx: #13200]
en: Profiles
uk_ua: Профілі

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
uk_ua: Видалити профіль "{0:s}"?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
uk_ua: Останній завантажений профіль:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
uk_ua: Невідомо

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
uk_ua: Перезаписати

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
uk_ua: Лише примусові

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
uk_ua: Таймер нагадувань

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
uk_ua: Період таймера нагадувань (у хв.)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
uk_ua: Запущено, сигнал через {0:d} хв

[ctx: #13211]
en: Alarm!
uk_ua: Сповіщення!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
uk_ua: Скасовано за {0:d} хв {1:d} сек

[ctx: #13213]
note: minutes (left from countdown)
en: {0:2.0f}m
uk_ua: {0:2.0f} хв

[ctx: #13214]
note: seconds (left from countdown)
en: {0:2.0f}s
uk_ua: {0:2.0f} с

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
uk_ua: Шукати субтитри в архівах RAR

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
uk_ua: Вибрати субтитри…

[ctx: #13251]
en: Move item
uk_ua: Перемістити об'єкт

[ctx: #13252]
en: Move item here
uk_ua: Перемістити об'єкт сюди

[ctx: #13253]
en: Cancel move
uk_ua: Скасувати переміщення

[ctx: #13270]
en: Hardware:
uk_ua: Обладнання:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
uk_ua: Завантаження CPU:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
uk_ua: Підключено, але DNS-сервер недоступний.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
uk_ua: Жорсткий диск

[ctx: #13276]
en: DVD-ROM
uk_ua: Привід DVD

[ctx: #13277]
en: Storage
uk_ua: Накопичувачі

[ctx: #13278]
en: Default
uk_ua: За замовчуванням

[ctx: #13279]
en: Network
uk_ua: Мережа

[ctx: #13280]
en: Video
uk_ua: Відео

[ctx: #13281]
en: Hardware
uk_ua: Обладнання

[ctx: #13283]
en: Operating system:
uk_ua: Операційна система:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
uk_ua: Частота CPU:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
uk_ua: Кодувальник відео:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
uk_ua: Роздільна здатність:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
uk_ua: Кабель A/V:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
uk_ua: Регіон DVD:

[ctx: #13295]
en: Internet:
uk_ua: Інтернет:

[ctx: #13296]
en: Connected
uk_ua: підключено

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
uk_ua: не підключено. Перевірте налаштування мережі.

[ctx: #13298]
note: Label of the button used to disconnect a game controller from the emulated game port
en: Disconnected
uk_ua: Відключено

[ctx: #13299]
en: Target temperature
uk_ua: Підтримувати температуру

[ctx: #13300]
en: Fan speed
uk_ua: Швидкість вентилятора

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
uk_ua: Автоматичний контроль температури

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
uk_ua: Керування швидкість вентилятора

[ctx: #13303]
en: Fonts
uk_ua: Шрифти

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
uk_ua: Дозволити зворотній напрямок рядків

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
uk_ua: Ввімкнути RSS-новини

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
uk_ua: Показувати значок батьківської папки

[ctx: #13307]
en: Track naming template
uk_ua: Шаблон для імені треку

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
uk_ua: Перезавантажити систему, а не тільки цей застосунок?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
uk_ua: Ефект збільшення

[ctx: #13311]
en: Float effect
uk_ua: Ефект ковзання

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
uk_ua: Зменшення чорних смуг

[ctx: #13313]
en: Restart
uk_ua: Перезапуск

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
uk_ua: Плавний перехід між піснями

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
uk_ua: Оновити ескізи

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
uk_ua: Рекурсивні ескізи

[ctx: #13317]
en: View slideshow
uk_ua: Перегляд слайд-шоу

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
uk_ua: Рекурсивне слайд-шоу

[ctx: #13319]
en: Randomise
uk_ua: Змішування

[ctx: #13320]
en: Stereo
uk_ua: Стерео

[ctx: #13321]
en: Left only
uk_ua: Лише лівий

[ctx: #13322]
en: Right only
uk_ua: Лише правий

[ctx: #13324]
en: Background transparency
uk_ua: Рівень прозорості тла

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
uk_ua: Рівень прозорості тексту

[ctx: #13326]
en: A/V delay
uk_ua: Затримка звуку відносно зображення

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
uk_ua: Не знайдено {0:s}

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
uk_ua: Помилка відкриття {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
uk_ua: Не вдалося завантажити {0:s}

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
uk_ua: Помилка: недостатньо пам'яті

[ctx: #13332]
en: Move up
uk_ua: Перемістити вгору

[ctx: #13333]
en: Move down
uk_ua: Перемістити вниз

[ctx: #13334]
en: Edit label
uk_ua: Змінити назву

[ctx: #13335]
en: Make default
uk_ua: Зробити за замовчуванням

[ctx: #13336]
en: Remove button
uk_ua: Прибрати кнопку

[ctx: #13340]
en: Leave as is
uk_ua: Залишити як є

[ctx: #13341]
en: Green
uk_ua: Зелений

[ctx: #13342]
en: Orange
uk_ua: Оранжевий

[ctx: #13343]
en: Red
uk_ua: Червоний

[ctx: #13344]
en: Cycle
uk_ua: Циклічно

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
uk_ua: Вимикати індикатор при відтворенні

[ctx: #13346]
en: Movie information
uk_ua: Відомості про фільм

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
uk_ua: До списку відтворення

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
uk_ua: Пошук в IMDb…

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
uk_ua: Сканувати вміст

[ctx: #13350]
en: Current playlist
uk_ua: Поточний список відтворення

[ctx: #13351]
en: Album information
uk_ua: Відомості про альбом

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
uk_ua: Сканувати до медіатеки

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
uk_ua: Зупинити сканування

[ctx: #13354]
en: Render method
uk_ua: Метод обробки

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
uk_ua: Пікс. шейдер низьк. якості

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
uk_ua: Апаратне накладення

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
uk_ua: Пікс. шейдер висок. якості

[ctx: #13358]
en: Play item
uk_ua: Відтворити об'єкт

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
uk_ua: Вибрати ескіз виконавця

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
uk_ua: Створювати ескізи

[ctx: #13361]
en: Enable voice
uk_ua: Ввімкнути мікрофон

[ctx: #13362]
note: label for resume context menu item for video folders (like a TV show or a single season of a TV show)
en: Continue watching
uk_ua: Продовжити перегляд

[ctx: #13375]
en: Enable device
uk_ua: Ввімкнути пристрій

[ctx: #13376]
en: Volume
uk_ua: Гучність

[ctx: #13377]
en: Default view mode
uk_ua: Основний режим перегляду

[ctx: #13378]
en: Default brightness
uk_ua: Стандартна яскравість

[ctx: #13379]
en: Default contrast
uk_ua: Стандартний контраст

[ctx: #13380]
en: Default gamma
uk_ua: Стандартна гама

[ctx: #13381]
en: Resume video
uk_ua: Продовжити відео

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
uk_ua: Маска для голосу 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
uk_ua: Маска для голосу 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
uk_ua: Маска для голосу 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
uk_ua: Маска для голосу 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
uk_ua: Позиціонування за часом

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
uk_ua: Правий стовпчик у списку

[ctx: #13388]
en: Preset
uk_ua: Шаблон

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
uk_ua: Немає задаваних значень для цієї візуалізації

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
uk_ua: Для цієї візуалізації[CR]немає налаштувань

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
uk_ua: Відкрити / Закрити

[ctx: #13393]
en: Calculate size
uk_ua: Обчислити розмір

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
uk_ua: Обчислення розміру папки

[ctx: #13395]
en: Video settings
uk_ua: Налаштування відео

[ctx: #13396]
en: Audio settings
uk_ua: Налаштування звуку

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
uk_ua: Ввімкнути субтитри

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
uk_ua: Ярлики

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
uk_ua: Ігнорувати артиклі під час сортування

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
uk_ua: Перехід між піснями в межах альбому

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
uk_ua: Знайти {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
uk_ua: Показати позицію треку

[ctx: #13403]
en: Clear default
uk_ua: Очистити за замовчуванням

[ctx: #13404]
en: Resume
uk_ua: Продовжити

[ctx: #13405]
en: Get thumb
uk_ua: Ескіз

[ctx: #13406]
en: Picture information
uk_ua: Відомості про фото

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
uk_ua: Шаблонів: {0:s}

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
uk_ua: (Рейтинг користувачів IMDb)

[ctx: #13409]
en: Top 250
uk_ua: Топ 250

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
uk_ua: Налаштування Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
uk_ua: Мінімальна швидкість вентиляторів

[ctx: #13412]
en: Play from here
uk_ua: Відтворювати звідси

[ctx: #13413]
en: Downloading
uk_ua: Завантаження

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
uk_ua: Показувати виконавців пісень і альбомів

[ctx: #13415]
en: Render method
uk_ua: Метод обробки

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
uk_ua: Автовизначення

[ctx: #13417]
en: Allow use DXVA Video Super Resolution
uk_ua: Дозволити використовувати відео надвисокої роздільної здатності DXVA

[ctx: #13418]
note: Setting Player / Video
en: Use high precision processing
uk_ua: Використовувати обробку високої точності

[ctx: #13419]
en: Software
uk_ua: Програмний

[ctx: #13420]
en: Remove safely
uk_ua: Безпечне вилучення

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
uk_ua: Почати слайд-шоу звідси

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
uk_ua: Запам'ятати шлях

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
uk_ua: Ввімкнути апаратне прискорення - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
uk_ua: Ввімкнути апаратне прискорення - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
uk_ua: Ввімкнути апаратне прискорення - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
uk_ua: Ввімкнути апаратне прискорення - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
uk_ua: Ввімкнути апаратне прискорення — VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
uk_ua: Дозволити використання декодера DRM PRIME

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
uk_ua: Піксельні шейдери

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
uk_ua: Ввімкнути апаратне прискорення - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
uk_ua: Автовідтворення наступного відео

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
uk_ua: Грати лише цей файл

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
uk_ua: Високоякісне масштабування, якщо більше

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
uk_ua: Віддати перевагу відео мікшеру VDPAU

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
uk_ua: Дозволити апаратне прискорення з DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
uk_ua: Дозволити апаратне прискорення - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
uk_ua: Дозволити апаратне прискорення — MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
uk_ua: Використовувати MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
uk_ua: Ввімкнути апаратне прискорення для кодеків MPEG-(1/2). Якщо вимкнути опцію, декодування буде виконуватися програмно. Увімкнення опції може викликати проблеми на старих картах Radeon.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
uk_ua: Використовувати MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
uk_ua: Ввімкнути апаратне прискорення для кодеків MPEG-4. Якщо вимкнути опцію, декодування буде виконуватися програмно. Якщо увімкнути опцію, можливі проблеми на старих картах ION.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
uk_ua: Використовувати VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
uk_ua: Ввімкнути апаратне прискорення для кодеків VC-1. Якщо вимкнути опцію, декодування буде виконуватися програмно. Карти AMD із VDPAU не декодують VC-1 Simple.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
uk_ua: Використовувати MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
uk_ua: Ввімкнути апаратне прискорення для кодеків MPEG-(1/2). Якщо вимкнути опцію, декодування буде виконуватися програмно. На деяких відео MPEG-2 можливі зелені артефакти.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
uk_ua: Використовувати MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
uk_ua: Дозволити апаратне відтворення кодеків MPEG-4. Якщо вимкнути налаштування, декодування буде виконуватися програмно.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
uk_ua: Використовувати VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
uk_ua: Ввімкнути апаратне прискорення для кодеків VC-1. Якщо вимкнути опцію, декодування буде виконуватися програмно. Відтворення черезрядкового відео на обладнанні Intel VC-1 може викликати збої.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
uk_ua: Використовувати VP8 VAAPI

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
uk_ua: Ввімкнути апаратне відтворення кодека VP8. Якщо вимкнути налаштування, декодування буде виконуватися програмно.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
uk_ua: Використовувати VP9 VAAPI

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
uk_ua: Ввімкнути апаратне відтворення кодека VP9. Якщо вимкнути налаштування, декодування буде виконуватися програмно.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
uk_ua: Віддавати перевагу оброблювачу VAAPI

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
uk_ua: Використовувати HEVC VAAPI

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
uk_ua: Ввімкнути апаратне відтворення кодека HEVC. Якщо вимкнути налаштування, декодування буде виконуватися програмно.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
uk_ua: Метод обробки PRIME

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
uk_ua: Це налаштування переключає методи виведення між direct-to-plane та EGL.

[ctx: #13466]
en: 1080 / 720 (>30Hz)
uk_ua: 1080 / 720 (>30Гц)

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
uk_ua: Необмежено / 1080 (>30Гц)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
uk_ua: Використовувати AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
uk_ua: Ввімкнути апаратне відтворення кодека AV1. Якщо вимкнути налаштування, декодування буде виконуватися ЦП.

[ctx: #13505]
en: Resample quality
uk_ua: Якість перетворення

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
uk_ua: Низька (швидко)

[ctx: #13507]
en: Medium
uk_ua: Середня

[ctx: #13508]
en: High
uk_ua: Висока

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
uk_ua: Дуже висока (повільно)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
uk_ua: Синхронізувати відео із дисплеєм

[ctx: #13511]
en: Choose art
uk_ua: Вибрати ілюстрацію

[ctx: #13512]
en: Current art
uk_ua: Поточна ілюстрація

[ctx: #13513]
en: Remote art
uk_ua: Віддалена ілюстрація

[ctx: #13514]
en: Local art
uk_ua: Локальна ілюстрація

[ctx: #13515]
en: No art
uk_ua: Без ілюстрації

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
uk_ua: Додати тип ілюстрації

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
uk_ua: Поріг корекції тону

[ctx: #13519]
en: Embedded art
uk_ua: Вбудовані ілюстрації

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
uk_ua: Вбудований фанарт

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
uk_ua: Вибрати тип ілюстрації

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
uk_ua: Розбивати альбоми на окремі диски

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
uk_ua: Коли увімкнено, при відкритті мульти-дискового альбому, диски відображаються як окремі елементи, а не всі пісні. При відкритті диска відображаються пісні з цього диска.

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
uk_ua: Використовувати оригінальну дату випуску альбомів за рік

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
uk_ua: Якщо увімкнено, використовувати оригінальний рік випуску замість року випуску альбому (за наявності).

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
uk_ua: Затримка після зміни частоти оновлення

[ctx: #13551]
en: Off
uk_ua: Вимк.

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
uk_ua: {0:.1f} сек

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
uk_ua: {0:.1f} сек

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
uk_ua: {0:d} хв

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
uk_ua: {0:d} хв

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
uk_ua: Пропустити кроки

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
uk_ua: Пропустити затримку

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
uk_ua: Дозволити запуск Kodi із пульта ДК

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
uk_ua: Інтервал послідовності

[ctx: #13610]
en: Disabled
uk_ua: Вимкнуто

[ctx: #13611]
en: Standard
uk_ua: Стандартний

[ctx: #13612]
en: Universal remote
uk_ua: Універсальний пульт ДК

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
uk_ua: Пульт Harmony

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
uk_ua: Помилка Apple Remote

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
uk_ua: Неможливо увімкнути підтримку пульта ДК Apple.

[ctx: #14000]
en: Stack
uk_ua: Згрупувати

[ctx: #14001]
en: Unstack
uk_ua: Розгрупувати

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
uk_ua: Завантаження плейлист…

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
uk_ua: Завантаження списку потоків…

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
uk_ua: Аналіз списку потоків…

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
uk_ua: Не вдалося завантажити список потоків

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
uk_ua: Не вдалося завантажити плейлист

[ctx: #14009]
en: Games directory
uk_ua: Папка з іграми

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
uk_ua: Автопереключення вигляду на ескізи за

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
uk_ua: Ввімкнути автопереключення вигляду на ескізи

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
uk_ua: - Використовувати великі піктограми

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
uk_ua: - Переключати за

[ctx: #14014]
en: - Percentage
uk_ua: - Відсоткове співвідношення

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
uk_ua: Немає файлів і хоча б один ескіз

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
uk_ua: Хоча б один файл і ескіз

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
uk_ua: Відсоткове співвідношення ескізів

[ctx: #14018]
en: View options
uk_ua: Налаштування перегляду

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
uk_ua: Місцевість 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
uk_ua: Місцевість 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
uk_ua: Місцевість 3

[ctx: #14022]
en: Library
uk_ua: Медіатека

[ctx: #14023]
en: No TV
uk_ua: Без ТБ

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
uk_ua: Вкажіть найближче велике місто

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
uk_ua: Кеш Відео/Аудіо/DVD - Жорсткий диск

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
uk_ua: Кеш відео - з DVD-диска

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
uk_ua: Кеш відео — локальна мережа

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
uk_ua: Кеш відео — Інтернет

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
uk_ua: Кеш аудіо - з DVD-диска

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
uk_ua: Кеш аудіо — локальна мережа

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
uk_ua: Кеш аудіо — Інтернет

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
uk_ua: Кеш DVD - с DVD-диска

[ctx: #14035]
en: Local network
uk_ua: Локальна мережа

[ctx: #14036]
en: Services
uk_ua: Служби

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
uk_ua: Кеш DVD — локальна мережа

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
uk_ua: Налаштування локальної мережі змінено

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
uk_ua: Для зміни налаштувань мережі необхідно перезаваження. Бажаєте перезавантажити зараз?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
uk_ua: Обмеження швидкості інтернет-з'єднання

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
uk_ua: - Вимикати під час відтворення

[ctx: #14044]
en: {0:d} min
uk_ua: {0:d} хв

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
uk_ua: {0:d} сек

[ctx: #14046]
en: {0:d} ms
uk_ua: {0:d} мс

[ctx: #14048]
en: {0:d} kbps
uk_ua: {0:d} Кбіт/с

[ctx: #14049]
en: {0:d} kb
uk_ua: {0:d} Кбіт

[ctx: #14050]
en: {0:d}.0 dB
uk_ua: {0:d},0 дБ

[ctx: #14051]
en: Time format
uk_ua: Формат часу

[ctx: #14052]
en: Date format
uk_ua: Формат дати

[ctx: #14053]
en: GUI filters
uk_ua: Фільтри інтерфейсу

[ctx: #14054]
en: {0:2.1f} dB
uk_ua: {0:2.1f} дБ

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
uk_ua: Сканувати у фоновому режимі

[ctx: #14056]
en: Stop scan
uk_ua: Зупинити сканування

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
uk_ua: Неможливо від час сканування інформації про медія

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
uk_ua: Ефект кінострічки

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
uk_ua: Шукати ескізи на зовнішніх ресурсах

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
uk_ua: Кеш невідомих файлів - з Інтернету

[ctx: #14062]
en: Enter username for
uk_ua: Введіть ім'я користувача для

[ctx: #14063]
en: Date & time
uk_ua: Дата та час

[ctx: #14064]
en: Set date
uk_ua: Встановити дату

[ctx: #14065]
en: Set time
uk_ua: Встановити час

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
uk_ua: Введіть час у 24-годинному форматі ГГ:ХХ

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
uk_ua: Введіть дату у форматі ДД/ММ/РРРР

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
uk_ua: Введіть IP-адресу

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
uk_ua: Застосувати ці налаштування зараз?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
uk_ua: Застосувати зміни зараз

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
uk_ua: Дозволити перейменування та видалення файлів

[ctx: #14074]
en: Set timezone
uk_ua: Вибрати часовий пояс

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
uk_ua: Враховувати літній/зимовий час

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
uk_ua: Додати до "Обраного"

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
uk_ua: Видалити з "Обраного"

[ctx: #14078]
en: Colours
uk_ua: Кольори

[ctx: #14081]
en: File lists
uk_ua: Списки файлів

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
uk_ua: Відео на весь екран

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
uk_ua: Додавати треки до черги при виборі

[ctx: #14086]
en: Playback
uk_ua: Відтворення

[ctx: #14087]
en: Discs
uk_ua: Диски

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
uk_ua: Відтворювати DVD автоматично

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
uk_ua: Шрифт

[ctx: #14090]
en: International
uk_ua: Локалізація

[ctx: #14091]
en: Character set
uk_ua: Кодування

[ctx: #14092]
en: Logging
uk_ua: Ведення журналу

[ctx: #14093]
en: Security
uk_ua: Безпека

[ctx: #14094]
en: Devices
uk_ua: Пристрої

[ctx: #14095]
en: Power saving
uk_ua: Енергозбереження

[ctx: #14096]
en: Rip
uk_ua: Оцифрувати

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
uk_ua: Дія під час вставки CD

[ctx: #14098]
en: Play
uk_ua: Відтворити

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
uk_ua: Відкрити лоток CD після закінчення оцифровування

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
uk_ua: Зупинити оцифровування CD

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
uk_ua: Обробка

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
uk_ua: Режим відтворення Blu-ray

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
uk_ua: Відтворювати основний фільм

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
uk_ua: Показувати спрощене меню

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
uk_ua: Одиниця виміру температури

[ctx: #14106]
en: Speed unit
uk_ua: Одиниця виміру швидкості

[ctx: #14107]
en: Time format
uk_ua: Формат часу

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
uk_ua: 12 / 24-годинний формат

[ctx: #14109]
en: Short date format
uk_ua: Короткий формат дати

[ctx: #14110]
en: Long date format
uk_ua: Довгий формат дати

[ctx: #14111]
en: Events
uk_ua: Події

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
uk_ua: Ввімкнути ведення журналу подій

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
uk_ua: Ввімкнути журнал сповіщень

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
uk_ua: Показати журнал подій

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
uk_ua: Базовий

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
uk_ua: Відомості

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
uk_ua: Увага

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
uk_ua: Помилка

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
uk_ua: Рівень: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
uk_ua: Показати вищі рівні

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
uk_ua: Код регіону

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
uk_ua: Регіон

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
uk_ua: Регіон B

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
uk_ua: Регіон C

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
uk_ua: Введення

[ctx: #14126]
en: Whitelist
uk_ua: Білий список

[ctx: #14127]
en: Allow 3:2 pulldown refresh rates
uk_ua: Дозволити частоту оновлення 3:2 по низхідному потоці

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
uk_ua: Дозволити подвійну частоту оновлення

[ctx: #14200]
en: Player
uk_ua: Програвач

[ctx: #14201]
en: Player settings
uk_ua: Налаштування програвача

[ctx: #14202]
en: Library
uk_ua: Медіатека

[ctx: #14203]
en: Library settings
uk_ua: Налаштування медіатеки

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
uk_ua: PVR і ТБ

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
uk_ua: Налаштування PVR і ТБ

[ctx: #14206]
en: Interface
uk_ua: Інтерфейс

[ctx: #14207]
en: Interface settings
uk_ua: Налаштування інтерфейсу

[ctx: #14208]
en: Service settings
uk_ua: Налаштування служб

[ctx: #14209]
en: System settings
uk_ua: Налаштування системи

[ctx: #14210]
en: Profile settings
uk_ua: Налаштування профілю

[ctx: #14211]
en: Media
uk_ua: Медіафайли

[ctx: #14212]
en: Media settings
uk_ua: Налаштування медіафайлів

[ctx: #14215]
en: Videos
uk_ua: Відео

[ctx: #14216]
en: Music
uk_ua: Музика

[ctx: #14217]
en: Pictures
uk_ua: Фото

[ctx: #14218]
en: Language
uk_ua: Мова

[ctx: #14219]
en: Databases
uk_ua: Бази даних

[ctx: #14220]
en: Display
uk_ua: Екран

[ctx: #14221]
en: Audio
uk_ua: Аудіо

[ctx: #14222]
en: Regional
uk_ua: Регіональні налаштування

[ctx: #14223]
en: Control
uk_ua: Керування

[ctx: #14224]
en: Startup
uk_ua: Запуск

[ctx: #14225]
en: Network Control
uk_ua: Мережеве керування

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
uk_ua: Керування джерелами

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
uk_ua: Налаштування запуску

[ctx: #14230]
en: Actions
uk_ua: Дії

[ctx: #14231]
en: Processing
uk_ua: Обробка

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
uk_ua: Стереоскопічне відео (3D)

[ctx: #14233]
en: Teletext
uk_ua: Телетекст

[ctx: #14235]
en: Download Services
uk_ua: Служби завантаження

[ctx: #14236]
en: Video Library
uk_ua: Медіатека відео

[ctx: #14237]
en: Music Library
uk_ua: Музична медіатека

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
uk_ua: Списки та відображення

[ctx: #14241]
en: Metadata
uk_ua: Метадані

[ctx: #14242]
en: Videos...
uk_ua: Відео…

[ctx: #14243]
en: Music...
uk_ua: Музика…

[ctx: #14244]
en: Pictures...
uk_ua: Фото…

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
uk_ua: Оновлювати медіатеку при запуску

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
uk_ua: Приховувати стан оновлення медіатеки

[ctx: #14247]
en: Clean library
uk_ua: Очистити медіатеку

[ctx: #14248]
en: Export library
uk_ua: Експорт медіатеки

[ctx: #14249]
en: Import library
uk_ua: Імпорт медіатеки

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
uk_ua: Декодер звуку

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
uk_ua: Пряме виведення звуку

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
uk_ua: Сон / вимкнення

[ctx: #14256]
en: Wake
uk_ua: Пробудження

[ctx: #14260]
en: Debug
uk_ua: Відладка

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
uk_ua: Налаштування обкладинки…

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
uk_ua: Формати одиниць

[ctx: #14271]
en: Region default format
uk_ua: Регіональний формат за замовчуванням

[ctx: #14275]
en: Application control
uk_ua: Керування програмою

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
uk_ua: Дозволити віддалене керування програмам на цій системі

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
uk_ua: Дозволити віддалене керування програмам на інших системах

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
uk_ua: Канали

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
uk_ua: Піктограми

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
uk_ua: Оновлення

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
uk_ua: Радіо RDS

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
uk_ua: Не вдалося експортувати: {0:d}

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
uk_ua: Недоступне джерело

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
uk_ua: Що бажаєте зробити з медіафайлами з {0:s}

[ctx: #15014]
en: Keep
uk_ua: Залишити

[ctx: #15015]
en: Remove
uk_ua: Видалити

[ctx: #15016]
en: Games
uk_ua: Ігри

[ctx: #15019]
en: Add
uk_ua: Додати

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
uk_ua: Доступні режими

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
uk_ua: Активні режими

[ctx: #15052]
en: Password
uk_ua: Пароль

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
uk_ua: Очистити активні режими

[ctx: #15067]
en: Close
uk_ua: Закрити

[ctx: #15100]
en: Library
uk_ua: Медіатека

[ctx: #15101]
en: Database
uk_ua: База даних

[ctx: #15102]
en: * All albums
uk_ua: * Усі альбоми

[ctx: #15103]
en: * All artists
uk_ua: * Усі виконавці

[ctx: #15104]
en: * All songs
uk_ua: * Усі пісні

[ctx: #15105]
en: * All genres
uk_ua: * Усі жанри

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
uk_ua: Вбудована обкладинка

[ctx: #15107]
en: Buffering...
uk_ua: Буферизація…

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
uk_ua: Звуки інтерфейсу

[ctx: #15109]
en: Skin default
uk_ua: По замовчуванню

[ctx: #15110]
en: Larger font size
uk_ua: Великий шрифт

[ctx: #15111]
en: Theme
uk_ua: Тема

[ctx: #15112]
en: Default theme
uk_ua: Стандартна тема

[ctx: #15207]
en: Connected
uk_ua: Підключено

[ctx: #15208]
en: Not connected
uk_ua: Не підключено

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
uk_ua: Відтворити за допомогою…

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
uk_ua: Згладжена А/В синхронізація

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
uk_ua: Приховувати імена файлів у режимі ескізів

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
uk_ua: Відтворювати в режимі вечірки

[ctx: #15217]
note: Label for actions associated with favourites
en: Action
uk_ua: Дія

[ctx: #15218]
note: Label for an action associated with a favourite.
en: Play media
uk_ua: Відтворити медіа

[ctx: #15219]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Show picture
uk_ua: Показати картинку

[ctx: #15220]
note: Label for an action associated with a favourite. Placeholder will be filled with the name of the window the favourite's content will be displayed in.
en: Show content in "{}"
uk_ua: Показали вміст у "{}"

[ctx: #15221]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute script
uk_ua: Виконати сценарій

[ctx: #15222]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute Android app
uk_ua: Виконати Android додаток

[ctx: #15223]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute add-on
uk_ua: Виконати додаток

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
uk_ua: Інше / Невідомо

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
uk_ua: Джерело

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
uk_ua: Шлях невірний або не існує

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
uk_ua: Не вдалося під'єднатися до сервера

[ctx: #15302]
en: No servers found
uk_ua: Сервери не знайдено

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
uk_ua: Робочу групу не знайдено

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
uk_ua: Відкриття джерела з багатьма шляхами

[ctx: #15311]
en: Path:
uk_ua: Шлях:

[ctx: #15312]
note: Game settings category name
en: Achievements
uk_ua: Досягнення

[ctx: #15313]
note: Group label for Achievements category in game settings
en: Login to RetroAchievements
uk_ua: Увійти до RetroAchievements

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
uk_ua: Зберегти

[ctx: #15315]
note: Caption for "Save" button in the in-game savestate manager
en: Save progress to a new save file
uk_ua: Зберегти прогрес до нового файлу

[ctx: #15316]
note: Label for savestates created automatically by "Autosave" function
en: Autosave
uk_ua: Автозбереження

[ctx: #16000]
en: General
uk_ua: Загальні

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
uk_ua: Пошук в Інтернеті

[ctx: #16003]
en: Player
uk_ua: Програвач

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
uk_ua: Відтворити файл із диска

[ctx: #16008]
en: Enter new title
uk_ua: Введіть нову назву

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
uk_ua: Введіть назву фільму

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
uk_ua: Введіть назву профілю

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
uk_ua: Введіть назву альбому

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
uk_ua: Введіть назву списку відтворення

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
uk_ua: Введіть нове ім'я файла

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
uk_ua: Введіть назву папки

[ctx: #16015]
en: Enter directory
uk_ua: Введіть папку

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
uk_ua: Доступні значення: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
uk_ua: Рядок пошуку

[ctx: #16018]
en: None
uk_ua: Жоден

[ctx: #16019]
en: Auto select
uk_ua: Автовибір

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
uk_ua: Деінтерлейсинг

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
uk_ua: Bob (зворотній)

[ctx: #16023]
en: Choose operator
uk_ua: Виберіть оператора

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
uk_ua: Скасування…

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
uk_ua: Введіть ім'я виконавця

[ctx: #16026]
en: Playback failed
uk_ua: Відтворення перервано

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
uk_ua: Не вдалося відтворити один або більше елементів. Перегляньте журнал для отримання додаткової інформації.

[ctx: #16028]
en: Enter value
uk_ua: Введіть значення

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
uk_ua: Перегляньте журнал для отримання додаткової інформації про це повідомлення.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
uk_ua: Режим вечірки вимкнено.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
uk_ua: Немає схожих пісень у медіатеці.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
uk_ua: Не вдалося ініціалізувати базу даних.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
uk_ua: Не вдалося відкрити базу даних.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
uk_ua: Не вдалося отримати пісні з бази даних.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
uk_ua: Плейлист режиму вечірки

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
uk_ua: Деінтерлейсинг (1 поле)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
uk_ua: Деінтерлейсинг

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
uk_ua: Метод деінтерлейсингу

[ctx: #16039]
en: Off
uk_ua: Вимк.

[ctx: #16041]
en: On
uk_ua: Ввімк.

[ctx: #16100]
en: All videos
uk_ua: Усі відео

[ctx: #16101]
en: Unwatched
uk_ua: Не переглянуто

[ctx: #16102]
en: Watched
uk_ua: Переглянуто

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
uk_ua: Відміт. як переглянуте

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
uk_ua: Відміт. як непереглянуте

[ctx: #16105]
en: Edit title
uk_ua: Змінити назву

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
uk_ua: Налаштування…

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
uk_ua: Змінити сортування назв

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
uk_ua: Операцію перервано

[ctx: #16201]
en: Copy failed
uk_ua: Не вдалося скопіювати

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
uk_ua: Не вдалося скопіювати жодного файла. Перегляньте журнал для отримання додаткової інформації про це повідомлення.

[ctx: #16203]
en: Move failed
uk_ua: Не вдалося перемістити

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
uk_ua: Не вдалося перемістити жодного файла. Перегляньте журнал для отримання додаткової інформації про це повідомлення.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
uk_ua: Не вдалося видалити

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
uk_ua: Не вдалося видалити жодного файла. Перегляньте журнал для отримання додаткової інформації про це повідомлення.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
uk_ua: Пікселяція

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
uk_ua: Згладжування

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
uk_ua: Показати ігрові пікселі без будь-яких змін.

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
uk_ua: Згладжування зазубрених країв шляхом вирівнювання яскравості сусідніх пікселів.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
uk_ua: Метод масштабування відео

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
uk_ua: Найближчого сусіда

[ctx: #16302]
en: Bilinear
uk_ua: Білінайна

[ctx: #16303]
en: Bicubic (B-Spline)
uk_ua: Бікубічна (B-Spline)

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
uk_ua: Бікубічний (програмний)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
uk_ua: Lanczos (програмний)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
uk_ua: Sinc (програмний)

[ctx: #16310]
en: Temporal
uk_ua: Тимчасовий

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
uk_ua: Тимчасова / Просторова

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
uk_ua: Видалення шуму - VDPAU

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
uk_ua: Різкість - VDPAU

[ctx: #16314]
en: Bicubic (Mitchell)
uk_ua: Бікубічна (Mitchell)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
uk_ua: Оптимізований Lanczos3

[ctx: #16316]
en: Auto
uk_ua: Авто

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
uk_ua: Часова (1 поле)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
uk_ua: Часова / Просторова (1 поле)

[ctx: #16321]
en: Bicubic (Catmull-Rom)
uk_ua: Бікубічна (Catmull-Rom)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
uk_ua: Spline36 - Оптимізований

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
uk_ua: Програмний - Blend

[ctx: #16326]
en: Bicubic (0,0.75)
uk_ua: Бікубічна (0,0.75)

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
uk_ua: VAAPI - Адаптація руху

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
uk_ua: VAAPI - Компенсація руху

[ctx: #16330]
en: Bicubic (0,1.)
uk_ua: Бікубічна (0,1.)

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
uk_ua: Bob (1 поле)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
uk_ua: IMX розширений (1 поле)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
uk_ua: IMX розширений

[ctx: #16400]
en: Post-processing
uk_ua: Післяобробка

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
uk_ua: Перехід дисплею до режиму сну через

[ctx: #17997]
en: {0:d} MByte
uk_ua: {0:d} Мбайт

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
uk_ua: {0:d} год

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
uk_ua: {0:d} днів

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
uk_ua: Переключитися на канал

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
uk_ua: Відокремлюйте слова в пошуковому запиті з допомогою AND, OR чи NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
uk_ua: або використовуйте фрази, щоб знайти точний збіг, наприклад "Чарівник із країни Оз".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
uk_ua: Знайти подібні

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
uk_ua: Імпортування маркерів з клієнтів

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
uk_ua: Відомості про потік PVR

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
uk_ua: Приймальний пристрій

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
uk_ua: Стан пристрою

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
uk_ua: Якість сигналу

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
uk_ua: Сервер PVR

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
uk_ua: Не закодовано

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
uk_ua: Фіксований

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
uk_ua: Кодування

[ctx: #19016]
note: unused?
en: PVR backend {0:d} - {1:s}
uk_ua: Сервер PVR {0:d} - {1:s}

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
uk_ua: Записи

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
uk_ua: Папка зі значками каналів

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
uk_ua: Канали

[ctx: #19020]
note: generic label for 'Live TV' used in different places
en: TV
uk_ua: ТБ

[ctx: #19021]
note: generic label for pvr-provided 'Radio' used in different places
en: Radio
uk_ua: Радіо

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
uk_ua: Приховані

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
uk_ua: Канали ТБ

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
uk_ua: Канали радіо

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
uk_ua: Наступні записи

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
uk_ua: Додати таймер…

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
uk_ua: Нічого не знайдено

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
uk_ua: Немає записів маркерів

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
uk_ua: Канал

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
uk_ua: Зараз

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
uk_ua: Наступний

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
uk_ua: Розклад

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
uk_ua: Відомості

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
uk_ua: Для цієї події вже встановлено таймер

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
uk_ua: Показувати якість сигналу

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
uk_ua: Не підтримується сервером PVR.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
uk_ua: Справді приховати цей канал?

[ctx: #19040]
en: Timers
uk_ua: Таймери

[ctx: #19041]
note: Label for button to refresh the channel logos
en: Refresh channel logos
uk_ua: Оновити логотипи каналів

[ctx: #19042]
note: label for PVR backend number of channel groups in system information's PVR section
en: Channel Groups
uk_ua: Групи каналів

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
uk_ua: Запис

[ctx: #19046]
en: New channel
uk_ua: Новий канал

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
uk_ua: Відомості про програму

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
uk_ua: Керування групами

[ctx: #19049]
en: Show channel
uk_ua: Показати канал

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
uk_ua: Показати видимі канали

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
uk_ua: Показати приховані канали

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
uk_ua: Перемістити канал:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
uk_ua: Відомості про запис

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
uk_ua: Приховати канал

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
uk_ua: Відомості недоступні

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
uk_ua: Новий таймер

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
uk_ua: Таймер вимкнено

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
uk_ua: Таймер увімкнено

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
uk_ua: Зупинити запис

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
uk_ua: Видалити таймер

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
uk_ua: Додати таймер

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
uk_ua: Сортувати за каналами

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
uk_ua: Перша прграма

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
uk_ua: Остання програма

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
uk_ua: Налаштування таймера

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
uk_ua: Значки каналів

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
uk_ua: Ця подія вже записується.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
uk_ua: Налаштування запису

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
uk_ua: Програма

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
uk_ua: Поточна програма

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
uk_ua: Інтервал оновлень

[ctx: #19072]
note: Dialog warning text for invalid timer setting
en: In order to add/update a timer the end date and time must be greater than the start date and time.
uk_ua: Для додавання/оновлення таймера, дата і час закінчення повинні бути більшими, ніж дата і час початку.

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
uk_ua: Затримка переключення каналів

[ctx: #19074]
en: Active
uk_ua: Активний

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
uk_ua: Назва

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
uk_ua: Папка

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
uk_ua: Приховати вимкнені

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
uk_ua: Канал

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
uk_ua: Дні тижня

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
uk_ua: Початок

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
uk_ua: Кінець

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
uk_ua: Пріоритет

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
uk_ua: Термін зберігання

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
uk_ua: Перший день

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
uk_ua: Невідомий канал {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
uk_ua: Операція швидкого запису

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
uk_ua: Запис поточної передачі (при наявності телепрограми)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
uk_ua: Запис протягом фіксованого проміжку часу (тривалість швидкого запису)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
uk_ua: Запитувати

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
uk_ua: Записати наступні {0:d} хв

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
uk_ua: Записати поточну програму ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
uk_ua: Записати наступну програму ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
uk_ua: Швидкий запис: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
uk_ua: Не вдалося створити таймер. Непідтримуваний тип таймера.

[ctx: #19095]
note: error message displayed in case adding a timer rule failed because no suitable epg-based timer rule type could be found.
en: Timer rule creation failed. Unsupported timer type.
uk_ua: Не вдалося створити правило таймера. Непідтримуваний тип таймера.

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
uk_ua: "Розумний вибір"

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
uk_ua: Введіть ім'я таймера

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
uk_ua: Увага!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
uk_ua: Служба

[ctx: #19100]
note: mux label in pvr info dialog
en: Mux
uk_ua: Мікшування

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
uk_ua: Джерело

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
uk_ua: Переключіться на інший канал.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
uk_ua: Перейти до каналу

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
uk_ua: Введіть ім'я папки для запису

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
uk_ua: Виберіть канал

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
uk_ua: Наступний запис о

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
uk_ua: о

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
uk_ua: Резервна частота кадрів

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
uk_ua: Видалити цей запис?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
uk_ua: Видалити всі записи у цій папці?

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
uk_ua: Версія

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
uk_ua: Адреса

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
uk_ua: Розмір диска

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
uk_ua: Пошук каналів

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
uk_ua: Під час пошуку функції PVR недоступні.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
uk_ua: На якому сервері бажаєте здійснити пошук?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
uk_ua: Номер клієнта

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
uk_ua: Без повторів

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
uk_ua: Запис за таймером ще триває. Дійсно видалити цей таймер?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
uk_ua: Лише незакодовані канали

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
uk_ua: Ігнорувати наявні таймери

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
uk_ua: Ігнорувати наявні записи

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
uk_ua: Час початку

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
uk_ua: Час кінця

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
uk_ua: Дата початку

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
uk_ua: Дата кінця

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
uk_ua: Мін. тривалість

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
uk_ua: Макс. тривалість

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
uk_ua: Включати невідомі жанри

[ctx: #19133]
en: Search string
uk_ua: Пошуковий запит

[ctx: #19134]
en: Include description
uk_ua: Включати опис

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
uk_ua: Враховувати регістр

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
uk_ua: Канал недоступний

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
uk_ua: Спочатку створіть групу

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
uk_ua: Правила таймера

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
uk_ua: Ім'я нової групи

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
uk_ua: Пошук…

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
uk_ua: Група

[ctx: #19142]
en: Search guide
uk_ua: Пошук у програмі

[ctx: #19143]
en: Group management
uk_ua: Керування групами

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
uk_ua: Групи не визначено

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
uk_ua: Групи

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
uk_ua: Групи

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
uk_ua: Якщо встановити термін зберігання запису рівним {0:d} дн., запис буде відмічено як застарілий і його може бути видалено. Продовжити?

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
uk_ua: Канал

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
uk_ua: Пн

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
uk_ua: Вт

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
uk_ua: Ср

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
uk_ua: Чт

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
uk_ua: Пт

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
uk_ua: Сб

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
uk_ua: Нд

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
uk_ua: із

[ctx: #19157]
en: Next recording
uk_ua: Наступний запис

[ctx: #19158]
en: Currently recording
uk_ua: Зараз записується

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
uk_ua: із

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
uk_ua: до

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
uk_ua: будь-коли

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
uk_ua: Запис активовано

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
uk_ua: Записи

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
uk_ua: Переключити

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
uk_ua: Відомості PVR

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
uk_ua: Знайти відсутні значки

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
uk_ua: Видалені або відновлені записи

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
uk_ua: Приховувати вікно відомостей про відео

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
uk_ua: Переключитися на повний екран

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
uk_ua: Тривалість швидкого запису

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
uk_ua: Групи каналів ТБ

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
uk_ua: Групи каналів радіо

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
uk_ua: Початковий інтервал за замовчуванням

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
uk_ua: Кінцевий інтервал за замовчуванням

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
uk_ua: Відтворення

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
uk_ua: Показувати відомості про канал після переключення

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
uk_ua: Видалено

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
uk_ua: Телевізійні канали

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
uk_ua: Меню / OSD

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
uk_ua: Показувати наступних днів

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
uk_ua: Радіо канали

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
uk_ua: Видалено записів

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
uk_ua: Очистити дані

[ctx: #19186]
note: message box text for pvr data reset confirmation
en: All selected data will be cleared. Some information cannot be restored from the clients afterwards. Proceed anyway?
uk_ua: Усі вибрані дані будуть видалені. Деяка інформація не може бути відновлена з клієнтів після цього. Продовжити?

[ctx: #19187]
note: progress dialog text shown while purging pvr data
en: Clearing data.
uk_ua: Очищення даних.

[ctx: #19188]
note: message box text for epg data reset confirmation
en: All guide data will be cleared. Are you sure?
uk_ua: Всі дані телепрограми будуть очищені. Ви впевнені?

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
uk_ua: Сервер PVR не підтримує запис цієї події.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
uk_ua: Відтворити програму

[ctx: #19191]
en: PVR service
uk_ua: Служба PVR

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
uk_ua: Підключені сервери PVR не підтримують сканування каналів.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
uk_ua: Продовжити?

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
uk_ua: Затримка позначення як останнє переглянуте

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
uk_ua: Операції клієнтів PVR

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
uk_ua: Запис розпочато: {0:s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
uk_ua: Запис закінчено: {0:s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
uk_ua: Менеджер каналів

[ctx: #19200]
en: Guide source:
uk_ua: Джерело телепрограми:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
uk_ua: Назва каналу:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
uk_ua: Піктограма каналу:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
uk_ua: Змінити канал

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
uk_ua: Новий канал

[ctx: #19205]
en: Group management
uk_ua: Керування групами

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
uk_ua: Активувати телепрограму:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
uk_ua: Група:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
uk_ua: Введіть ім'я нового каналу

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
uk_ua: Віртуальній сервер Kodi

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
uk_ua: Клієнт

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
uk_ua: Видалити канал

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
uk_ua: Цей список містить канали

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
uk_ua: Вибрати сервер

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
uk_ua: Введіть правильну URL-адресу нового каналу

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
uk_ua: Нагадування

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
uk_ua: Усі канали радіо

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
uk_ua: Усі канали ТБ

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
uk_ua: Видимі канали

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
uk_ua: Канали не у групах

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
uk_ua: каналів у

[ctx: #19222]
en: Guide
uk_ua: Програма

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
uk_ua: Немає PVR додатка для увімкнення. Перевірте налаштування або перегляньте журнал.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
uk_ua: Запис перервано

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
uk_ua: Запис заплановано

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
uk_ua: Запис почато

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
uk_ua: Запис завершено

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
uk_ua: Таймер видалено

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
uk_ua: Показувати минулих днів

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
uk_ua: Заборонити оновлення під час відтворення

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
uk_ua: Використати порядок каналів з сервера(ів)

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
uk_ua: Очистити результати пошуку

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
uk_ua: Показувати сповіщення про зміну таймерів

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
uk_ua: Використати номера каналів з сервера

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
uk_ua: Менеджер PVR запускається

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
uk_ua: Завантаження каналів із клієнтів

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
uk_ua: Завантаження таймерів із клієнтів

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
uk_ua: Завантаження записів із клієнтів

[ctx: #19239]
note: label for PVR client creation progress control
en: Creating PVR clients
uk_ua: Створення PVR клієнтів

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
uk_ua: Пріоритети клієнтів

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
uk_ua: Відомості про таймер

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
uk_ua: Змінити таймер

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
uk_ua: Змінити правило таймера

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
uk_ua: Час простою ТБ-сервера

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
uk_ua: Команда пробудження

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
uk_ua: Прокидатися перед записом за

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
uk_ua: Прокидатися щодня

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
uk_ua: Час щоденного прокидання (ГГ:ХХ:СС)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
uk_ua: Фільтр каналів

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
uk_ua: ТБ та радіо канали

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
uk_ua: Оновлення телепрограми

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
uk_ua: Запланувати оновлення телепрограми для цього каналу?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
uk_ua: Заплановано оновлення телепрограми для каналу

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
uk_ua: Не вдалось оновити телепрограму для каналу

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
uk_ua: Заплановано: {0:d}

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
uk_ua: Завершено

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
uk_ua: Заблокувати канал

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
uk_ua: Розблокувати канал

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
uk_ua: Батьківський[CR]контроль

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
uk_ua: Тривалість розблокування

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
uk_ua: Змінити PIN-код

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
uk_ua: Батьківське блокування. Введіть PIN-код:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
uk_ua: Невірний PIN-код

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
uk_ua: Уведено невірний PIN-код.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
uk_ua: Батьківське блокування

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
uk_ua: Батьківське блокування:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
uk_ua: Приховати мітки "Інформація недоступна"

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
uk_ua: Вибрати відтворювані канали в списках

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
uk_ua: Об'єднувати записи

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
uk_ua: Не знайдено жодного PVR додатка

[ctx: #19272]
note: label for 'pvr configuration incomplete' information dialog text
en: To use PVR you need to install, enable and configure a PVR add-on. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
uk_ua: Для використання PVR необхідно встановити, увімкнути та налаштувати додаток PVR. Відвідайте http://kodi.wiki/view/PVR, щоб дізнатися більше.

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
uk_ua: ТБ-гід

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
uk_ua: Радіопрограма

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
uk_ua: Попередження про конфлікт

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
uk_ua: Помилка через конфлітк

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
uk_ua: Конфлікт при запису

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
uk_ua: Помилка запису

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
uk_ua: Клієнти PVR

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
uk_ua: Налаштування клієнта

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
uk_ua: Підтверджувати перемикання каналів натисканням ОК

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
uk_ua: Поточний значок

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
uk_ua: Немає значка

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
uk_ua: Обрати значок

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
uk_ua: Вибрати значок

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
uk_ua: Пошук значків каналів

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
uk_ua: Усі канали

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
uk_ua: Селектор дати

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
uk_ua: Приховати групу

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
uk_ua: Відновити

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
uk_ua: Видалити назавжди

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
uk_ua: Видалити все назавжди

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
uk_ua: Видалити всі записи з кошика? Ця операція є незворотною.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
uk_ua: Видалити цей запис із кошика? Ця операція є незворотною.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
uk_ua: Видалити правило таймера

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
uk_ua: Немає увімкнених PVR додатків

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
uk_ua: Вертикальні канали

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
uk_ua: Горизонтальні канали

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
uk_ua: Дійсно до

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
uk_ua: Вертикальні канали, без вибору груп

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
uk_ua: Горизонтальні канали, без вибору груп

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
uk_ua: Записати вибрану програму чи переключитися на поточну програму?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
uk_ua: Ховати OSD після переключення каналів

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
uk_ua: Переглянути правило таймера

[ctx: #19305]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
uk_ua: Видалено пропущене PVR нагадування для '{0:s}' на каналі '{1:s}' о '{2:s}'

[ctx: #19306]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
uk_ua: Видалено пропущене PVR нагадування на каналі '{0:s}' о '{1:s}'

[ctx: #19307]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for [B]{0:s}[/B] on channel [B]{1:s}[/B] at [B]{2:s}[/B].
uk_ua: Нагадування для [B]{0:s}[/B] на каналі [B]{1:s}[/B] о [B]{2:s}[/B].

[ctx: #19308]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for channel [B]{0:s}[/B] at [B]{1:s}[/B].
uk_ua: Нагадування для каналу [B]{0:s}[/B] о [B]{1:s}[/B].

[ctx: #19309]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will schedule a recording...)
uk_ua: (Автоматичне закриття цього нагадування запланує запис...)

[ctx: #19310]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
uk_ua: Запланований запис для нагадування про автоматичне закриття PVR для '{0:s}' на каналі '{1:s}' о '{2:s}'

[ctx: #19311]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
uk_ua: Запланований запис для нагадування про автоматичне закриття PVR для каналу '{0:s}' о '{1:s}'

[ctx: #19312]
note: heading for pvr reminder notification dialog
en: PVR reminder
uk_ua: Нагадування PVR

[ctx: #19313]
note: pvr settings "reminder auto close delay" setting label
en: Automatically close reminder popup after
uk_ua: Автоматично закривати спливаюче вікно нагадування після

[ctx: #19314]
note: pvr settings "schedule recording on reminder auto-close" setting label
en: Schedule recording when auto-closing the reminder popup
uk_ua: Запланувати запис при автоматичному закритті спливаючого вікна нагадування

[ctx: #19315]
note: generic 'backend order' label
en: Backend order
uk_ua: Порядок сервера

[ctx: #19316]
note: pvr settings "Start all group channel numbers from 1" setting label
en: Start group channel numbers from 1
uk_ua: Починати нумерацію груп каналів з 1

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
uk_ua: 12 годин назад

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
uk_ua: 12 годин вперед

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
uk_ua: Попередня група

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
uk_ua: Наступна група

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
uk_ua: Селектор груп

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
uk_ua: Перший канал

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
uk_ua: Відтворюваний канал

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
uk_ua: Останній канал

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
uk_ua: Програма

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
uk_ua: Перейти...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
uk_ua: Видалити переглянуте

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
uk_ua: Видалити усі переглянуті записи у цій папці?

[ctx: #19329]
note: label for PVR settings use backend channel numbers always
en: Allow backend channel numbers with more than one PVR add-on
uk_ua: Дозволити номери внутрішніх каналів з більш ніж одним додатком PVR

[ctx: #19330]
note: pvr settings "switch to channel on reminder auto-close" setting label
en: Switch to channel when auto-closing the reminder popup
uk_ua: Перемкнутись на канал при автоматичному закритті спливаючого вікна нагадування

[ctx: #19331]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will switch to channel...)
uk_ua: (Автоматичне закриття цього нагадування призведе до переходу на канал...)

[ctx: #19332]
note: text for event log entry for logging auto channel switch for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
uk_ua: Переключено на канал для PVR нагадування про автоматичне закриття для '{0:s}' на каналі '{1:s}' о '{2:s}'

[ctx: #19333]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
uk_ua: Переключено на канал для PVR нагадування про автоматичне закриття на каналі '{0:s}' о '{1:s}'

[ctx: #19334]
note: generic label for pvr providers used in different places
en: Providers
uk_ua: Провайдери

[ctx: #19335]
note: label for special PVR search window list item
en: New search...
uk_ua: Новий запит...

[ctx: #19336]
note: label for special PVR search window list item
en: Edit search...
uk_ua: Редагувати запит...

[ctx: #19337]
note: label for special PVR search window list item
en: Saved searches
uk_ua: Збережені запити

[ctx: #19338]
note: delete saved search confirmation message box text
en: Delete this saved search?
uk_ua: Видалити цей збережений запит?

[ctx: #19339]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore finished broadcasts
uk_ua: Ігнорувати завершені трансляції

[ctx: #19340]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore future broadcasts
uk_ua: Ігнорувати майбутні трансляції

[ctx: #19341]
note: label to ask user to save an EPG search
en: Save the current search?
uk_ua: Зберегти поточний запит?

[ctx: #19342]
note: "search not saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [not saved]
uk_ua: [не збережено]

[ctx: #19343]
note: "search saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [saved]
uk_ua: [збережено]

[ctx: #19344]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to set a reminder for the selected programme or to switch to the current programme?
uk_ua: Ви хочете встановити нагадування для обраної програми або переключитись на поточну програму?

[ctx: #19345]
note: settings label to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: PVR client add-ons
uk_ua: Додатки для клієнтів PVR

[ctx: #19346]
note: help text for setting to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: Display and manage available PVR client add-ons.
uk_ua: Відображати та керувати доступними додатками PVR-клієнта.

[ctx: #19347]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does provide client-specific settings
en: None of the active PVR clients provide client-specific settings.
uk_ua: Жоден з активних PVR-клієнтів не надає клієнтських налаштувань.

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
uk_ua: Джерело

[ctx: #19349]
note: label for 'by user preference' sort method
en: User preference
uk_ua: Користувацькі налаштування

[ctx: #19350]
note: label for PVR setting use backend channel group order control
en: Use channel group order from backend(s)
uk_ua: Використовувати порядок групи каналів із сервера(ів)

[ctx: #19352]
note: label for PVR setting play next programme automatically in catchup / vod mode
en: Play next programme automatically
uk_ua: Автоматичне відтворення наступної програми

[ctx: #19353]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback, starting with the selected item, auto playing all following programmes
en: Play programmes from here
uk_ua: Відтворення програм звідси

[ctx: #19354]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback of only the selected item, not auto playing any following programmes
en: Play only this programme
uk_ua: Відтворити тільки цю програму

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
uk_ua: Інше / Невідомо

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
uk_ua: Фільм / Драма

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
uk_ua: Детектив / Трилер

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
uk_ua: Пригоди / Вестерн / Війна

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
uk_ua: Фантастика / Фентезі / Жахи

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
uk_ua: Комедія

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
uk_ua: Мелодрама / Фольклор

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
uk_ua: Романтика

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
uk_ua: Класика / Релігія / Історичний фільм / Драма

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
uk_ua: Для дорослих / Драма

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
uk_ua: Новини / Події

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
uk_ua: Новини / Погода

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
uk_ua: Випуск новин

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
uk_ua: Документальний фільм

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
uk_ua: Дискусії / Інтерв'ю / Дебати

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
uk_ua: Шоу / Ігри

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
uk_ua: Ігри / Вікторини / Конкурси

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
uk_ua: Вар'єте

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
uk_ua: Ток-шоу

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
uk_ua: Спорт

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
uk_ua: Спеціальні події

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
uk_ua: Спорт

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
uk_ua: Футбол

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
uk_ua: Теніс / Сквош

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
uk_ua: Командний спорт

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
uk_ua: Атлетика

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
uk_ua: Авто / Мотоспорт

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
uk_ua: Водні види спорту

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
uk_ua: Зимові види спорту

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
uk_ua: Кінний спорт

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
uk_ua: Боротьба / Двобій

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
uk_ua: Прогами для дітей та юнацтва

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
uk_ua: Програма для дошкільнят

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
uk_ua: Розважальні програми від 6 до 14 років

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
uk_ua: Розважальні програми від 10 до 16 років

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
uk_ua: Інформаційна / Освітня / Шкільна програма

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
uk_ua: Мультфільми

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
uk_ua: Музика / Балет / Танці

[ctx: #19581]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Rock / Pop
uk_ua: Рок / Поп

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
uk_ua: Серйозна / Класична музика

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
uk_ua: Фольклорна музика

[ctx: #19584]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Jazz
uk_ua: Джаз

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
uk_ua: Мюзикл / Опера

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
uk_ua: Балет

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
uk_ua: Культура / Мистецтво

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
uk_ua: Виступи

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
uk_ua: Витончене мистецтво

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
uk_ua: Релігія

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
uk_ua: Популярна культура / Традиційні мистецтва

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
uk_ua: Література

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
uk_ua: Фільми

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
uk_ua: Експериментальний фільм

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
uk_ua: Репортажі / Преса

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
uk_ua: Нові медіафайли

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
uk_ua: Репортажі про культуру та мистецтво

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
uk_ua: Мода

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
uk_ua: Суспільство / Політика / Економіка

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
uk_ua: Журнали / Репортажі / Документалістика

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
uk_ua: Економіка / Суспільні поради

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
uk_ua: Визначні люди

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
uk_ua: Освіта / Наука / Факти

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
uk_ua: Природа / Тварини / Довкілля

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
uk_ua: Технології / Природничі науки

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
uk_ua: Медицина / Фізіологія / Психологія

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
uk_ua: Зарубіжні країни / Подорожі

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
uk_ua: Суспільні / Духовні науки

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
uk_ua: Подальша освіта

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
uk_ua: Мови

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
uk_ua: Дозвілля / Хобі

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
uk_ua: Туризм / Подорожі

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
uk_ua: Ремесла

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
uk_ua: Авто/мото

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
uk_ua: Здоров'я / Фітнес

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
uk_ua: Кулінарія

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
uk_ua: Реклама / Шопінг

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
uk_ua: Садівництво

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
uk_ua: Особливі властивості

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
uk_ua: Оригінальна мова

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
uk_ua: Чорно-біле

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
uk_ua: Неопубліковане

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
uk_ua: Пряма трансляція

[ctx: #19676]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Drama
uk_ua: Драма

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
uk_ua: Детектив / Трилер

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
uk_ua: Пригоди / Вестерн / Війна

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
uk_ua: Фантастика / Фентезі / Жахи

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
uk_ua: Комедія

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
uk_ua: Мелодрама / Фольклор

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
uk_ua: Романтика

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
uk_ua: Класика / Релігія / Історія

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
uk_ua: Для дорослих

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
uk_ua: Підтвердження вимкнення

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
uk_ua: Програма каналів

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
uk_ua: Відтворити запис

[ctx: #19690]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR has scheduled a reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
uk_ua: PVR запланував нагадування на "{0:s}" на каналі "{1:s}" о "{2:s}".

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
uk_ua: PVR записує "{0:s}" на каналі "{1:s}".

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
uk_ua: PVR розпочне запис "{0:s}" на каналі "{1:s}" через {2:s}.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
uk_ua: Прокидатися щодня з {0:s}.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
uk_ua: {0:d} хв

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
uk_ua: близько хвилини

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
uk_ua: Вимкнути

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
uk_ua: Папка збереженої музики

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
uk_ua: Використовувати зовнішній програвач DVD

[ctx: #20002]
en: External DVD player
uk_ua: Зовнішній програвач DVD

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
uk_ua: Папка для трейнерів

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
uk_ua: Папка для знімків екрану

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
uk_ua: Папка для списків відтворення

[ctx: #20007]
en: Recordings
uk_ua: Записи

[ctx: #20008]
en: Screenshots
uk_ua: Знімки екрану

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
uk_ua: Використовувати Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
uk_ua: Списки відтворення музики

[ctx: #20012]
en: Video playlists
uk_ua: Списки відтворення відео

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
uk_ua: Запустити гру?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
uk_ua: Сорт. за списком відтворення

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
uk_ua: Зовнішній ескіз

[ctx: #20016]
en: Current thumb
uk_ua: Поточний ескіз

[ctx: #20017]
en: Local thumb
uk_ua: Локальний ескіз

[ctx: #20018]
en: No thumb
uk_ua: Без ескізу

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
uk_ua: Вибрати ескіз

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
uk_ua: Банер

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
uk_ua: Постер

[ctx: #20023]
en: Conflict
uk_ua: Конфлікт

[ctx: #20024]
en: Scan new
uk_ua: Сканувати нове

[ctx: #20025]
en: Scan all
uk_ua: Сканувати все

[ctx: #20026]
en: Region
uk_ua: Регіон

[ctx: #20035]
en: Regional ({0:s})
uk_ua: Регіональний ({0:s})

[ctx: #20037]
en: Summary
uk_ua: Відомості

[ctx: #20038]
en: Lock music window
uk_ua: Заблокувати розділ "Музика"

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
uk_ua: Заблокувати розділ "Відео"

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
uk_ua: Заблокувати розділ "Фото"

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
uk_ua: Заблокувати розділи "Програми" та "Сценарії"

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
uk_ua: Заблокувати "Файловий-менеджер"

[ctx: #20043]
en: Lock settings
uk_ua: Заблокувати "Налаштування"

[ctx: #20044]
en: Start fresh
uk_ua: Чистий старт

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
uk_ua: Ввімкнути режим повного доступу

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
uk_ua: Вимкнути режим повного доступу

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
uk_ua: Створити профіль "{0:s}"?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
uk_ua: Запустити із заводськими параметрами?

[ctx: #20049]
en: Best available
uk_ua: Найкращий з доступних

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
uk_ua: Автоматичний вибір 16:9 або 4:3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
uk_ua: Обробляти складені файлі як один файл

[ctx: #20052]
en: Caution
uk_ua: Увага

[ctx: #20053]
en: Left master mode
uk_ua: Режим повного доступу вимкнено

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
uk_ua: Режим повного доступу увімкнено

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
uk_ua: Ескіз з Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
uk_ua: Видалити ескіз

[ctx: #20058]
en: Add profile...
uk_ua: Додати профіль…

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
uk_ua: Отримати відомості про всі альбоми

[ctx: #20060]
en: Media info
uk_ua: Інформація

[ctx: #20061]
en: Separate
uk_ua: Розділяти

[ctx: #20062]
en: Shares with default
uk_ua: Стандартні ресурси

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
uk_ua: Стандартні ресурси (лише читання)

[ctx: #20064]
en: Copy default
uk_ua: Копіювати стандартні

[ctx: #20065]
en: Profile picture
uk_ua: Картинка профілю

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
uk_ua: Заблокувати налаштування

[ctx: #20067]
en: Edit profile
uk_ua: Змінити профіль

[ctx: #20068]
en: Profile lock
uk_ua: Заблокувати профіль

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
uk_ua: Не вдалося створити папку

[ctx: #20070]
en: Profile directory
uk_ua: Папка профілю

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
uk_ua: Запустити із заводськими параметрами?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
uk_ua: Переконайтеся, що вибрана папка доступна для запису і вказано правильне ім'я папки

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
uk_ua: Рейтинг MPAA

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
uk_ua: Введіть код захисту

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
uk_ua: Запитувати код захисту при старті

[ctx: #20077]
en: Skin settings
uk_ua: Налаштування обкладинки

[ctx: #20078]
en: - no link set -
uk_ua: - немає зв'язку -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
uk_ua: Використовувати анімацію

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
uk_ua: Вимкнути стрічку RSS під час відтворення музики

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
uk_ua: Ввімкнути кнопки ярликів

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
uk_ua: Показувати "Програми" в головному меню

[ctx: #20083]
en: Show music information
uk_ua: Показати відомості про музику

[ctx: #20084]
en: Show weather information
uk_ua: Показувати відомості про погоду

[ctx: #20085]
en: Show system information
uk_ua: Показувати відомості про систему

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
uk_ua: Показати вільне місце на диску C: Е: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
uk_ua: Показати вільне місце на диску E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
uk_ua: Відомості про погоду

[ctx: #20089]
en: Drive space free
uk_ua: Вільне місто на диску

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
uk_ua: Введіть ім'я дійсного ресурсу

[ctx: #20091]
en: Lock code
uk_ua: Код захисту

[ctx: #20092]
en: Load profile
uk_ua: Завантажити профіль

[ctx: #20093]
en: Profile name
uk_ua: Назва профілю

[ctx: #20094]
en: Media sources
uk_ua: Джерела даних

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
uk_ua: Введіть код захисту профілю

[ctx: #20096]
en: Login screen
uk_ua: Екран входу

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
uk_ua: Отримання даних про альбом

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
uk_ua: Запит даних для альбому

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
uk_ua: Неможливо одночасно захоплювати дані CD або треку та відтворювати їх

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
uk_ua: Код захисту та його налаштування

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
uk_ua: Уведення коду захисту завжди вмикає режим повного доступу

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
uk_ua: Зберегти зміни профілю?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
uk_ua: Знайдено старі налаштування. Використовувати їх?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
uk_ua: Знайдено старі медіа-ресурси. Використовувати їх?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
uk_ua: Окремо (замкнено)

[ctx: #20108]
en: Root
uk_ua: Корінь

[ctx: #20109]
en: Zoom
uk_ua: Збільшення

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
uk_ua: Налаштування UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
uk_ua: Автозапуск клієнта UPnP

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
uk_ua: Останній вхід: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
uk_ua: Ніколи не входив

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
uk_ua: Профіль {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
uk_ua: Вхід користувача / вибір профілю

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
uk_ua: Використовувати захист екрану входу

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
uk_ua: Невірний код захисту.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
uk_ua: Необхідно встановити головний пароль? Встановити його зараз?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
uk_ua: Завантаження відомостей про програму

[ctx: #20121]
en: Party on!
uk_ua: Вечірка почалась!

[ctx: #20122]
en: True
uk_ua: Так

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
uk_ua: Змішуємо напої

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
uk_ua: Наповнюємо келихи

[ctx: #20125]
en: Logged on as
uk_ua: Поточний користувач

[ctx: #20126]
en: Log off
uk_ua: Вихід

[ctx: #20129]
en: Weave
uk_ua: Плетіння

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
uk_ua: Weave (зворотній)

[ctx: #20131]
en: Blend
uk_ua: Змішування

[ctx: #20132]
en: Restart video
uk_ua: Перезапустити відео

[ctx: #20133]
en: Edit network location
uk_ua: Змінити мережевий ресурс

[ctx: #20134]
en: Remove network location
uk_ua: Видалити мережевий ресурс

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
uk_ua: Сканувати папку?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
uk_ua: Карта пам'яті

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
uk_ua: Карту пам'яті підключено

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
uk_ua: Не вдалося підключити карту пам'яті

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
uk_ua: У порт {0:d}, слот {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
uk_ua: Заблокувати заставку

[ctx: #20141]
en: Set
uk_ua: Встановити

[ctx: #20142]
en: Username
uk_ua: Ім'я користувача

[ctx: #20143]
en: Enter password for
uk_ua: Введіть пароль для

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
uk_ua: Таймер вимкнення

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
uk_ua: Інтервал вимкнення (хв.)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
uk_ua: Почато, вимкнення через {0:d} хв

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
uk_ua: Вимкнення через 30 хв

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
uk_ua: Вимкнення через 60 хв

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
uk_ua: Вимкнення через 120 хв

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
uk_ua: Вимкнення за таймером

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
uk_ua: Відмінити таймер вимкнення

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
uk_ua: Заблокувати налаштування для {0:s}

[ctx: #20153]
en: Browse...
uk_ua: Огляд…

[ctx: #20154]
en: Summary information
uk_ua: Основні відомості

[ctx: #20155]
en: Storage information
uk_ua: Відомості про накопичувачі

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
uk_ua: Відомості про ЖД

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
uk_ua: Відомості про DVD-ROM

[ctx: #20158]
en: Network information
uk_ua: Відомості про мережу

[ctx: #20159]
en: Video information
uk_ua: Відомості про відеосистему

[ctx: #20160]
en: Hardware information
uk_ua: Відомості про обладнання

[ctx: #20161]
en: Total
uk_ua: Усього

[ctx: #20162]
en: Used
uk_ua: Зайнято

[ctx: #20163]
en: of
uk_ua: з

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
uk_ua: Захист не підтримується

[ctx: #20165]
en: Not locked
uk_ua: Не заблоковано

[ctx: #20166]
en: Locked
uk_ua: Заблоковано

[ctx: #20167]
en: Frozen
uk_ua: Заморожений

[ctx: #20168]
en: Requires reset
uk_ua: Необхідне скидання

[ctx: #20169]
en: Week
uk_ua: Тиждень

[ctx: #20170]
en: Line
uk_ua: Лінія

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
uk_ua: Мережа Windows (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
uk_ua: XBMSP-сервер

[ctx: #20173]
en: FTP server
uk_ua: FTP-сервер

[ctx: #20174]
en: FTPS server
uk_ua: Сервер FTPS

[ctx: #20175]
en: UPnP server
uk_ua: UPnP-сервер

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
uk_ua: Показати інформацію про відео

[ctx: #20177]
en: Done
uk_ua: Готово

[ctx: #20180]
en: Symbols
uk_ua: Символи

[ctx: #20181]
en: Backspace
uk_ua: <---

[ctx: #20182]
en: Space
uk_ua: Пробіл

[ctx: #20183]
en: Reload skin
uk_ua: Оновити обкладинку

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
uk_ua: Використовувати представлення з постерами для серіалів

[ctx: #20186]
en: Please wait
uk_ua: Зачекайте

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
uk_ua: Анонс оновлень медіатеки

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
uk_ua: Ввімкнути автопрокручування сюжетів і оглядів

[ctx: #20190]
en: Custom
uk_ua: Додатково

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
uk_ua: Ввімкнути журнал налагодження

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
uk_ua: Запит додаткової інформації під час оновлення

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
uk_ua: Постачальник інформації про альбоми за замовчуванням

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
uk_ua: Постачальник інформації про виконавців за замовчуванням

[ctx: #20195]
en: Change information provider
uk_ua: Змінити інформацію про постачальника

[ctx: #20196]
en: Export music library
uk_ua: Експорт музичної медіатеки

[ctx: #20197]
en: Import music library
uk_ua: Імпорт музичної медіатеки

[ctx: #20198]
en: No artist found!
uk_ua: Виконавця не знайдено!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
uk_ua: Не вдалося завантажити інформацію про виконавця

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
uk_ua: Надавати перевагу онлайн інформації

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
uk_ua: При ввімкненні налаштування всі відомості з тегів пісень буде замінено на відомості, завантажені з Інтернету (жанри, рік, виконавець тощо). Корисно при наявності ідентифікаторів MusicBrainz в тегах пісень.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
uk_ua: Переглянути зовнішні субтитри

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
uk_ua: Папка відомостей про виконавця

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
uk_ua: Використовувати картинки альбомів з Інтернету

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
uk_ua: Якщо локальних обкладинок альбомів не знайдено, будуть використані картинки і Інтернету. Якщо жоден варіант недоступний, будут використані картинки обкладинок, включені в музичні файли

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
uk_ua: Папка з інформацією про колекцію кіно

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
uk_ua: Використовувати поле виконавця "sortname" при сортуванні по виконавцю

[ctx: #20240]
en: Android music
uk_ua: Музика Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
uk_ua: Відео Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
uk_ua: Картинки Android

[ctx: #20243]
en: Android photos
uk_ua: Фото Android

[ctx: #20244]
en: Android apps
uk_ua: Програми Android

[ctx: #20245]
en: Windows music library
uk_ua: Музична медіатека Windows

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
uk_ua: Медіатека відео Windows

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
uk_ua: Медіатека картинок Windows

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
uk_ua: Медіатека фото Windows

[ctx: #20249]
en: Windows documents
uk_ua: Документи Windows

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
uk_ua: Вечірка почалась! (Відео)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
uk_ua: Змішування напоїв (відео)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
uk_ua: Наповнення келихів (відео)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
uk_ua: WebDAV-сервер (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
uk_ua: WebDAV-сервер (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
uk_ua: Перший вхід, налаштуйте свій профіль

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
uk_ua: Протокол NFS

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
uk_ua: Браузер Zeroconf

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
uk_ua: Папка веб-сервера (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
uk_ua: Папка веб-сервера (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
uk_ua: Не вдалося записати в папку:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
uk_ua: RSS-стрічка (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
uk_ua: RSS-стрічка (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
uk_ua: Додатковий DNS

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
uk_ua: Сервер DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
uk_ua: Створити нову папку

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
uk_ua: Невідомий або вбудований (захищений)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
uk_ua: Відео - Медіатека

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
uk_ua: Сорт. за ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
uk_ua: Сканування фільмів за допомогою {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
uk_ua: Сканування муз. відео за допомогою {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
uk_ua: Сканування серіалів з допомогою {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
uk_ua: Сканування виконавців за допомогою {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
uk_ua: Сканування альбомів за допомогою {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
uk_ua: Параметри сканування вмісту

[ctx: #20323]
en: Movie plot
uk_ua: Сюжет фільму

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
uk_ua: Відтворити частину…

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
uk_ua: Скидання калібрування

[ctx: #20326]
note: Window screen calibration: ask to reset calibration settings
en: Do you want reset the calibration to their defaults for "{0:s}" resolution?
uk_ua: Ви хочете скинути калібрування до значень за замовчуванням для роздільної здатності "{0:s}"?

[ctx: #20327]
note: Window screen calibration: the current calibration value
en: Current value: {}
uk_ua: Поточне значення: {}

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
uk_ua: Вкажіть призначення

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
uk_ua: Файли в окремих папках із назвами фільмів

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
uk_ua: Використовувати імена папок для пошуку

[ctx: #20331]
en: File
uk_ua: Файл

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
uk_ua: Використовувати імена папок для пошуку?

[ctx: #20333]
en: Set content
uk_ua: Вибрати тип вмісту

[ctx: #20334]
en: Folder
uk_ua: Папка

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
uk_ua: Переглядати вміст вкладених папок?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
uk_ua: Розблокувати джерела

[ctx: #20337]
en: Actor
uk_ua: Актор

[ctx: #20338]
en: Movie
uk_ua: Фільм

[ctx: #20339]
en: Director
uk_ua: Режисер

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
uk_ua: Хочете видалити всі елементи з цим шляхом з бібліотеки?

[ctx: #20342]
en: Movies
uk_ua: Фільми

[ctx: #20343]
en: TV shows
uk_ua: Серіали

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
uk_ua: Ця папка містить

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
uk_ua: Запустити автоматичне сканування

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
uk_ua: Сканувати з підпапками

[ctx: #20347]
en: as
uk_ua: у ролі

[ctx: #20348]
en: Directors
uk_ua: Режисери

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
uk_ua: Відео за цим шляхом не знайдено!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
uk_ua: {0:s} (голосів: {1:s})

[ctx: #20351]
en: TV show information
uk_ua: Відомості про серіал

[ctx: #20352]
en: Episode information
uk_ua: Відомості про серію

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
uk_ua: Завантаження відомостей про серіал

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
uk_ua: Отримання розкладу серій

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
uk_ua: Завантаження відомостей про серії в папці

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
uk_ua: Виберіть серіал:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
uk_ua: Введіть назву серіала

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
uk_ua: Сезон {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
uk_ua: Серія

[ctx: #20360]
en: Episodes
uk_ua: Серії

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
uk_ua: Завантаження відомостей про серію

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
uk_ua: Видалити серію з медіатеки

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
uk_ua: Видалити серіал із медіатеки

[ctx: #20364]
en: TV show
uk_ua: Серіал

[ctx: #20365]
en: Episode plot
uk_ua: Сюжет серії

[ctx: #20366]
en: * All seasons
uk_ua: * Усі сезони

[ctx: #20367]
en: Hide watched
uk_ua: Без переглянутих

[ctx: #20368]
en: Prod code
uk_ua: Код продукту

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
uk_ua: Показати відомості про непереглянуті об'єкти

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
uk_ua: * Приховано, щоб уникнути спойлерів *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
uk_ua: Вибрати ескіз для сезону

[ctx: #20372]
en: Season image
uk_ua: Картинка сезону

[ctx: #20373]
en: Season
uk_ua: Сезон

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
uk_ua: Завантаження відомостей про фільм

[ctx: #20375]
en: Unassign content
uk_ua: Не вказувати вміст

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
uk_ua: Оригінальна назва

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
uk_ua: Оновити відомості про серіал

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
uk_ua: Оновити відомості про всі серії?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
uk_ua: Вказана папка містить окремий серіал

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
uk_ua: Не сканувати вибрану папку

[ctx: #20381]
en: Specials
uk_ua: Надбудови

[ctx: #20382]
en: Recently added
uk_ua: Додано останніми

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
uk_ua: Вказана папка містить окремий відеофайл

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
uk_ua: Зв'язати з серіалом

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
uk_ua: Прибрати зв'язок із серіалом

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
uk_ua: Останні фільми

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
uk_ua: Останні серії

[ctx: #20388]
en: Studios
uk_ua: Студії

[ctx: #20389]
en: Music videos
uk_ua: Музичні відео

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
uk_ua: Останні музичні відео

[ctx: #20391]
en: Music video
uk_ua: Музичне відео

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
uk_ua: Видалити музичне відео із медіатеки

[ctx: #20393]
en: Music video information
uk_ua: Відомості про музичне відео

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
uk_ua: Завантаження відомостей про муз. відео

[ctx: #20395]
en: Mixed
uk_ua: Змішаний

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
uk_ua: Перейти до альбомів за виконавцями

[ctx: #20397]
en: Go to album
uk_ua: Перейти до альбому

[ctx: #20398]
en: Play song
uk_ua: Відтворити пісню

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
uk_ua: Перейти до музичних відео з альбому

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
uk_ua: Перейти до музичних відео за виконавцем

[ctx: #20401]
en: Play music video
uk_ua: Грати музичне відео

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
uk_ua: Завантажити мініатюри виконавця

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
uk_ua: Вибрати ескіз для актора

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
uk_ua: Видалити закладку

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
uk_ua: Видалити закладку серії

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
uk_ua: Створити закладку серії

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
uk_ua: Налаштування інформації про постачальника

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
uk_ua: Завантаження відомостей про муз. відео

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
uk_ua: Завантаження відомостей про серіал

[ctx: #20410]
en: Trailer
uk_ua: Трейлер

[ctx: #20411]
en: Flatten
uk_ua: Без категорій

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
uk_ua: Приховувати списки сезонів серіалів

[ctx: #20413]
en: Get fanart
uk_ua: Фанарт

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
uk_ua: Показувати фанарт у відео та музичних бібліотеках

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
uk_ua: Сканування нового вмісту

[ctx: #20416]
en: First aired
uk_ua: Прем'єра

[ctx: #20417]
en: Writer
uk_ua: Сценарій

[ctx: #20418]
en: Writers
uk_ua: Сценаристи

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
uk_ua: Показувати назви з медіатеки замість імен файлів

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
uk_ua: Ніколи

[ctx: #20421]
en: If only one season
uk_ua: Якщо один сезон

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
uk_ua: Ніколи

[ctx: #20423]
en: Has trailer
uk_ua: Є трейлер

[ctx: #20424]
en: False
uk_ua: Ні

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
uk_ua: Слайд-шоу фанартів

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
uk_ua: Експортувати в один файл чи окремі файли?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
uk_ua: Вибрати тип правила

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
uk_ua: Одним файлом

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
uk_ua: Розділяти

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
uk_ua: Експортувати ескізи та фанарт?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
uk_ua: Перезаписати файли?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
uk_ua: Виключити шлях з оновлень медіатеки

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
uk_ua: Завантаження відомостей про відео з файлів

[ctx: #20434]
en: Sets
uk_ua: Кіноцикли

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
uk_ua: Об'єднувати відео з кількох частин

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
uk_ua: Експортувати ескізи акторів?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
uk_ua: Вибрати фанарт

[ctx: #20438]
en: Local fanart
uk_ua: Локальний фанарт

[ctx: #20439]
en: No fanart
uk_ua: Без фанарту

[ctx: #20440]
en: Current fanart
uk_ua: Поточний фанарт

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
uk_ua: Зовнішній фанарт

[ctx: #20442]
en: Change content
uk_ua: Змінити тип вмісту

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
uk_ua: Оновити інформацію про всі елементи з цим шляхом?

[ctx: #20444]
en: Add to library
uk_ua: Додати до медіатеки

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
uk_ua: Фанарт

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
uk_ua: Знайдено локальну інформацію. Ігнорувати та оновити з інтернету?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
uk_ua: Додати медіафайли з цього джерела до медіатеки?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
uk_ua: Не вдалося завантажити відомості

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
uk_ua: Сервер недоступний

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
uk_ua: Не вдалося з'єднатися з віддаленим сервером. Хочете продовжити сканування?

[ctx: #20451]
en: Countries
uk_ua: Країни

[ctx: #20452]
en: episode
uk_ua: серія

[ctx: #20453]
en: episodes
uk_ua: серій

[ctx: #20454]
en: Listener
uk_ua: Слухач

[ctx: #20455]
en: Listeners
uk_ua: Слухачів

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
uk_ua: Приховати підкатегорії

[ctx: #20457]
en: Movie set
uk_ua: Кіноцикл

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
uk_ua: Показувати кіноцикли

[ctx: #20459]
en: Tags
uk_ua: Теґи

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
uk_ua: Додати {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
uk_ua: Видалити {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
uk_ua: Новий теґ…

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
uk_ua: Мітка "{0:s}" вже існує.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
uk_ua: Вибрати {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
uk_ua: Змінити кіноцикл

[ctx: #20466]
en: Select movie set
uk_ua: Вибрати кіноцикл

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
uk_ua: Без циклу (видалити з {0:s})

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
uk_ua: Додати фільм до нового циклу

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
uk_ua: Зберегти поточний цикл ({0:s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
uk_ua: Показувати кіноцикли з одним фільмом

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
uk_ua: Показувати пусті серіали

[ctx: #20472]
en: Show all performers for music videos
uk_ua: Показати всіх виконавців для музичних кліпів

[ctx: #20473]
en: Premiered
uk_ua: Прем'єра

[ctx: #20474]
note: Used in smart playlists to select items based on the HDR type (HDR10, HLG, Dolbyvision)
en: HDR type
uk_ua: Тип HDR

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
uk_ua: Показувати приховані файли та папки

[ctx: #21331]
en: New media detected
uk_ua: Знайдено нові медіафайли

[ctx: #21332]
en: Browse videos
uk_ua: Вибрати відео

[ctx: #21333]
en: Browse music
uk_ua: Вибрати музику

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
uk_ua: Вибрати фото

[ctx: #21335]
en: Browse files
uk_ua: Огляд файлів

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
uk_ua: Підключення до {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
uk_ua: Ніколи

[ctx: #21338]
en: Select version
uk_ua: Вибрати версію

[ctx: #21339]
en: Version {0:s}
uk_ua: Версія {0:s}

[ctx: #21340]
en: Auto-update
uk_ua: Автооновлення

[ctx: #21341]
en: No updates available
uk_ua: Немає доступних оновлень

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
uk_ua: Наразі для цього додатку немає доступних версій.

[ctx: #21343]
en: Use video tags
uk_ua: Використовувати мітки відео

[ctx: #21344]
en: Enable to use embedded tags in mp4 or mkv files for library metadata. Will prevent scrapers from operating correctly.
uk_ua: Дозволити використання вбудованих тегів у файлах mp4 або mkv для метаданих бібліотеки. Це перешкоджатиме коректній роботі парсерів.

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
uk_ua: Без категорії

[ctx: #21346]
note: Used to give heading list entry for an file extension description, e.g. to show as 'Extension: ".mp3"'
en: Extension: "{0:s}"
uk_ua: Розширення: "{0:s}"

[ctx: #21347]
note: Used to give heading list entry for an mimetype description, e.g. to show as 'MIME type: "audio/mpeg3"'
en: MIME type: "{0:s}"
uk_ua: Тип MIME: "{0:s}"

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
uk_ua: Ввімкнути підтримку UPnP

[ctx: #21359]
en: Add media share...
uk_ua: Додати медіаресурс…

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
uk_ua: Розшарити мої медіатеки

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
uk_ua: Шукати віддалені програвачі UPnP

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
uk_ua: Закладку створено

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
uk_ua: Створено закладку серії

[ctx: #21364]
en: Edit media share
uk_ua: Змінити медіаресурс

[ctx: #21365]
en: Remove media share
uk_ua: Видалити медіаресурс

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
uk_ua: Вказати папку із субтитрами

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
uk_ua: Папка для фільмів і альтернативних субтитрів

[ctx: #21368]
en: Override subtitles fonts
uk_ua: Перевизначити шрифти субтитрів

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
uk_ua: Ввімкнути мишу та сенсорний екран

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
uk_ua: Відтворювати звуки інтерфейсу під час відтворення медіа файлів

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
uk_ua: Ескізи

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
uk_ua: Встановити регіон DVD-програвача

[ctx: #21373]
en: Display
uk_ua: Екран

[ctx: #21374]
en: Video aspect
uk_ua: Співвідношення сторін відео

[ctx: #21375]
en: Normal
uk_ua: Нормальне

[ctx: #21376]
en: Letterbox
uk_ua: 4:3

[ctx: #21377]
en: Widescreen
uk_ua: Широкоформатне

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
uk_ua: Ввімкнути 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
uk_ua: Ввімкнути 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
uk_ua: Ввімкнути 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
uk_ua: Введіть ім'я нового списку відтворення

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
uk_ua: Показувати кнопку "Додати ресурс"

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
uk_ua: Ввімкнути смуги прокручування

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
uk_ua: Відмічати переглянуте відео в медіатеці

[ctx: #21385]
en: Open
uk_ua: Відкрити

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
uk_ua: Керування рівнем шуму

[ctx: #21387]
en: Fast
uk_ua: Швидкість

[ctx: #21388]
en: Quiet
uk_ua: Тиша

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
uk_ua: Дозволити вибір фонових зображень

[ctx: #21390]
en: Power management level
uk_ua: Керування живленням

[ctx: #21391]
en: High power
uk_ua: Повна потужність

[ctx: #21392]
en: Low power
uk_ua: Понижена потужність

[ctx: #21393]
en: High standby
uk_ua: Повне очікування

[ctx: #21394]
en: Low standby
uk_ua: Понижене очікування

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
uk_ua: Не вдалося кешувати файли розміром більше 4 ГБ

[ctx: #21396]
en: Chapter
uk_ua: Розділ

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
uk_ua: Якісні піксельні шейдери в. 2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
uk_ua: Анімація відлітання панелей

[ctx: #21400]
en: contains
uk_ua: містить

[ctx: #21401]
en: does not contain
uk_ua: не містить

[ctx: #21402]
en: is
uk_ua: дорівнює

[ctx: #21403]
en: is not
uk_ua: не

[ctx: #21404]
en: starts with
uk_ua: починається з

[ctx: #21405]
en: ends with
uk_ua: закінчується на

[ctx: #21406]
en: greater than
uk_ua: більше, ніж

[ctx: #21407]
en: less than
uk_ua: менше, ніж

[ctx: #21408]
en: after
uk_ua: після

[ctx: #21409]
en: before
uk_ua: перед

[ctx: #21410]
en: in the last
uk_ua: у кінці

[ctx: #21411]
en: not in the last
uk_ua: не в кінці

[ctx: #21412]
en: Information providers
uk_ua: Постачальники інформації

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
uk_ua: Постачальник інформації про фільми за замовчуванням

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
uk_ua: Постачальник інформації про серіали за замовчуванням

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
uk_ua: Постачальник інформації про музичні відео за замовчуванням

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
uk_ua: Виберіть перший непереглянутий сезон/серію серіалу

[ctx: #21417]
en: Settings
uk_ua: Налаштування

[ctx: #21418]
en: Multilingual
uk_ua: Багатомовність

[ctx: #21419]
en: No information providers present
uk_ua: Інформацію не знайдено

[ctx: #21420]
en: Value to match
uk_ua: Значення для пошуку

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
uk_ua: Правило розширеного списку відтворення

[ctx: #21422]
en: Match items where
uk_ua: Вибрати об'єкти, в яких

[ctx: #21423]
en: New rule...
uk_ua: Нове правило…

[ctx: #21424]
en: Items must match
uk_ua: Об'єкти мають відповідати

[ctx: #21425]
en: all of the rules
uk_ua: усім правилам

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
uk_ua: одному або більше правилам

[ctx: #21427]
en: Limit to
uk_ua: Обмежити до

[ctx: #21428]
en: No limit
uk_ua: Без обмежень

[ctx: #21429]
en: Order by
uk_ua: Упорядкувати за

[ctx: #21430]
en: ascending
uk_ua: збільшенням

[ctx: #21431]
en: descending
uk_ua: зменшенням

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
uk_ua: Змінити розширений список відтворення

[ctx: #21433]
en: Playlist name
uk_ua: Ім'я списку відтворення

[ctx: #21434]
en: Find items where
uk_ua: Знайти об'єкти, в яких

[ctx: #21435]
en: Edit
uk_ua: Змінити

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
uk_ua: об'єктів: {0:d}

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
uk_ua: Новий розширений список відтворення…

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
uk_ua: Диск {0:c}

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
uk_ua: Змінити правила режиму "party"

[ctx: #21440]
en: Home folder
uk_ua: Домашня папка

[ctx: #21441]
en: Watched count
uk_ua: Кількість переглядів

[ctx: #21442]
en: Episode title
uk_ua: Назва серії

[ctx: #21443]
en: Video resolution
uk_ua: Роздільна здатність відео

[ctx: #21444]
en: Audio channels
uk_ua: Каналів аудіо

[ctx: #21445]
en: Video codec
uk_ua: Кодування відео

[ctx: #21446]
en: Audio codec
uk_ua: Кодування аудіо

[ctx: #21447]
en: Audio language
uk_ua: Мова аудіо

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
uk_ua: Мова субтитрів

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
uk_ua: Пульт ДК посилає коди натиснень клавіш

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
uk_ua: Змінити

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
uk_ua: Необхідне підключення до Інтернету.

[ctx: #21452]
en: Get more...
uk_ua: Більше...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
uk_ua: Коренева ФС

[ctx: #21454]
en: Source too slow
uk_ua: Джерело надо повільне

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
uk_ua: Швидкість зчитування надто низька для неперервного відтворення

[ctx: #21456]
en: External storage
uk_ua: Зовнішній накопичувач

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
uk_ua: Кількість переглянутих серій

[ctx: #21458]
en: Group by
uk_ua: Групування

[ctx: #21459]
en: mixed
uk_ua: мікс

[ctx: #21460]
note: Subtitle position on screen setting list
en: Position on screen
uk_ua: Розташування на екрані

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
uk_ua: Вручну

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
uk_ua: Знизу відео

[ctx: #21463]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of screen
uk_ua: Знизу екрана

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
uk_ua: Зверху відео

[ctx: #21465]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of screen
uk_ua: Згори екрана

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
uk_ua: Автоматично вибрати перший непереглянутий сезон чи серію під час введення назви сезону телешоу чи серіалу.[CR] [Перший запис] Перший непереглянутий елемент буде обрано тільки у разі першого введення.[CR] [Завжди] Перший непереглянутий елемент буде обрано під час кожного введення.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
uk_ua: {0:.1f} до {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
uk_ua: {0:d} до {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
uk_ua: {0:s} до {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
uk_ua: Перший запис

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
uk_ua: "Всі сезони" та "Спеціальні" включно

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
uk_ua: Чи варто розглядати елементи з «Всі сезони» та "Спеціальні" в вибраних непереглянутих елементах.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
uk_ua: Ні

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
uk_ua: Обидва

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
uk_ua: "Всі сезони"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
uk_ua: "Спеціальні"

[ctx: #21478]
en: Open
uk_ua: Відкрити

[ctx: #21479]
en: Run
uk_ua: Запустити

[ctx: #21480]
en: Use
uk_ua: Застосувати

[ctx: #21481]
en: Audio track count
uk_ua: Кількість звукових потоків

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
uk_ua: Кількість потоків субтитрів

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
uk_ua: Перегляд

[ctx: #21484]
note: Button label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Show support
uk_ua: Показати підтримувані

[ctx: #21485]
note: Dialog header label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Supported file extensions and media types
uk_ua: Підтримувані розширення файлів і типи носіїв

[ctx: #21602]
en: (External)
uk_ua: (Зовнішній)

[ctx: #21800]
en: File name
uk_ua: Ім'я файлу

[ctx: #21801]
en: File path
uk_ua: Шлях до файлу

[ctx: #21802]
en: File size
uk_ua: Розмір файлу

[ctx: #21803]
en: File date / time
uk_ua: Дата та час файлу

[ctx: #21804]
en: Slide index
uk_ua: № у слайдшоу

[ctx: #21805]
en: Resolution
uk_ua: Роздільна здатність

[ctx: #21806]
en: Comment
uk_ua: Коментар

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
uk_ua: Колір / Ч-Б

[ctx: #21808]
en: JPEG process
uk_ua: Алгоритм JPEG

[ctx: #21820]
en: Date / Time
uk_ua: Дата / Час

[ctx: #21821]
en: Description
uk_ua: Опис

[ctx: #21822]
en: Camera make
uk_ua: Опис

[ctx: #21823]
en: Camera model
uk_ua: Модель фотоапарата

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
uk_ua: Коментар EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
uk_ua: Діафрагма

[ctx: #21827]
en: Focal length
uk_ua: Фокусна відстань

[ctx: #21828]
en: Focus distance
uk_ua: Дистанція фокусування

[ctx: #21829]
en: Exposure
uk_ua: Експозиція

[ctx: #21830]
en: Exposure time
uk_ua: Час експозиції

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
uk_ua: Зсув експозиції

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
uk_ua: Режим експозиції

[ctx: #21833]
en: Flash used
uk_ua: Зі спалахом

[ctx: #21834]
en: White-balance
uk_ua: Баланс білого

[ctx: #21835]
en: Light source
uk_ua: Джерело світла

[ctx: #21836]
en: Metering mode
uk_ua: Режим виміру

[ctx: #21837]
en: ISO
uk_ua: Чутливість ISO

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
uk_ua: Цифрове збільшення

[ctx: #21839]
en: CCD width
uk_ua: Ширина CCD

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
uk_ua: Широта GPS

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
uk_ua: Довгота GPS

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
uk_ua: Висота GPS

[ctx: #21843]
en: Orientation
uk_ua: Орієнтація

[ctx: #21844]
en: XP comment
uk_ua: Коментар XP

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
uk_ua: Сканувати до медіатеки

[ctx: #21857]
en: Sub-location
uk_ua: Дод. розміщення

[ctx: #21858]
en: Image type
uk_ua: Тим картинки

[ctx: #21859]
en: Time created
uk_ua: Час створення

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
uk_ua: Додаткові категорії

[ctx: #21861]
en: Keywords
uk_ua: Ключові слова

[ctx: #21862]
en: Caption
uk_ua: Заголовок

[ctx: #21863]
en: Author
uk_ua: Автор

[ctx: #21864]
en: Headline
uk_ua: Рубрика

[ctx: #21865]
en: Special instructions
uk_ua: Спеціальні інструкції

[ctx: #21866]
en: Category
uk_ua: Категорія

[ctx: #21867]
en: Byline
uk_ua: Підпис

[ctx: #21868]
en: Byline title
uk_ua: Назва підпису

[ctx: #21869]
en: Credit
uk_ua: Створено

[ctx: #21870]
en: Source
uk_ua: Джерело

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
uk_ua: Авторське право

[ctx: #21872]
en: Object name
uk_ua: Назва об'єкта

[ctx: #21873]
en: City
uk_ua: Місто

[ctx: #21874]
en: State
uk_ua: Область

[ctx: #21875]
en: Country
uk_ua: Країна

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
uk_ua: Оригінальний Tx Reference

[ctx: #21877]
en: Date created
uk_ua: Дата створення

[ctx: #21878]
en: Urgency
uk_ua: Терміновість

[ctx: #21879]
en: Country code
uk_ua: Код країни

[ctx: #21880]
en: Reference service
uk_ua: Довідкова служба

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
uk_ua: Дозволити віддалене керування через UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
uk_ua: Намагатися пропустити вступ перед меню DVD

[ctx: #21883]
en: Saved music
uk_ua: Оцифровані аудіо-CD

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
uk_ua: Дані про всіх виконавців

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
uk_ua: Завантаження даних про альбом

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
uk_ua: Завантаження даних про виконавця

[ctx: #21887]
en: Biography
uk_ua: Біографія

[ctx: #21888]
en: Discography
uk_ua: Дискографія

[ctx: #21889]
en: Searching artist
uk_ua: Пошук виконавця

[ctx: #21890]
en: Select artist
uk_ua: Виберіть виконавця

[ctx: #21891]
en: Artist information
uk_ua: Відомості про виконавця

[ctx: #21892]
en: Instruments
uk_ua: Інструменти

[ctx: #21893]
en: Born
uk_ua: Народження

[ctx: #21894]
en: Formed
uk_ua: Формування

[ctx: #21895]
en: Themes
uk_ua: Теми

[ctx: #21896]
en: Disbanded
uk_ua: Розпад

[ctx: #21897]
en: Died
uk_ua: Смерть

[ctx: #21898]
en: Years active
uk_ua: Роки активності

[ctx: #21899]
en: Label
uk_ua: Студія

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
uk_ua: Народження / Формування

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
uk_ua: Оновлювати медіатеку при запуску

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
uk_ua: Приховувати стан оновлення медіатеки

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
uk_ua: Суфікс DNS

[ctx: #22003]
en: {0:2.3f}s
uk_ua: {0:2.3f} сек

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
uk_ua: Затримка на {0:2.3f} с

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
uk_ua: Випередження на {0:2.3f} с

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
uk_ua: Зміщення субтитрів

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
uk_ua: Виробник OpenGL:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
uk_ua: Оброблювач OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
uk_ua: Версія OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
uk_ua: Температура GPU:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
uk_ua: Температура CPU:

[ctx: #22012]
en: Total memory
uk_ua: Усього пам'яті

[ctx: #22013]
en: Profile data
uk_ua: Дані профілю

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
uk_ua: Затемнювати на паузі під час перегляду відео

[ctx: #22015]
en: All recordings
uk_ua: Усі записи

[ctx: #22016]
en: By title
uk_ua: За іменем

[ctx: #22017]
en: By group
uk_ua: За групою

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
uk_ua: Записи за іменем

[ctx: #22020]
en: Guide
uk_ua: Програма

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
uk_ua: Зменшити чорні поля

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
uk_ua: Показувати відеофайли у списках

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
uk_ua: Версія Direct3D:

[ctx: #22030]
en: Font
uk_ua: Шрифт

[ctx: #22031]
en: Size
uk_ua: Розмір

[ctx: #22032]
en: Colours
uk_ua: Кольори

[ctx: #22033]
en: Charset
uk_ua: Кодування символів

[ctx: #22076]
note: Label for setting to choose the default action for "play"
en: Default play action
uk_ua: Відтворення за замовчуванням

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
uk_ua: Продовжити

[ctx: #22079]
en: Default select action
uk_ua: Дія за замовчуванням при виборі

[ctx: #22080]
en: Choose
uk_ua: Вибрати

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
uk_ua: Показати відомості

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
uk_ua: Ще…

[ctx: #22083]
en: Play all
uk_ua: Грати все

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
uk_ua: Телетекст недоступний

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
uk_ua: Активувати телетекст

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
uk_ua: Частина {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
uk_ua: Буферизація {0:d} байт

[ctx: #23053]
en: Stopping
uk_ua: Зупинка

[ctx: #23054]
en: Running
uk_ua: Запущені

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
uk_ua: Масштабувати телетекст до 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
uk_ua: Активовано зовнішній програвач

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
uk_ua: Натисніть ОК, щоб закрити програвач

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
uk_ua: Натисніть ОК, коли відтворення завершиться

[ctx: #24000]
en: Add-on
uk_ua: Додаток

[ctx: #24001]
en: Add-ons
uk_ua: Надбудови

[ctx: #24002]
en: Add-on options
uk_ua: Параметри додатка

[ctx: #24003]
en: Add-on information
uk_ua: Відомості про додаток

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
uk_ua: Нещодавно оновлені

[ctx: #24005]
en: Media sources
uk_ua: Джерела даних

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
uk_ua: Звуки інтерфейсу

[ctx: #24007]
en: Movie information
uk_ua: Відомості про фільми

[ctx: #24008]
en: Screensaver
uk_ua: Заставка

[ctx: #24009]
en: Script
uk_ua: Скрипт

[ctx: #24010]
en: Visualisation
uk_ua: Візуалізація

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
uk_ua: Сховище додатків

[ctx: #24012]
en: Subtitles
uk_ua: Субтитри

[ctx: #24013]
en: Lyrics
uk_ua: Тексти пісень

[ctx: #24014]
en: TV information
uk_ua: Відомості про серіали

[ctx: #24015]
en: Music video information
uk_ua: Відомості про муз. відео

[ctx: #24016]
en: Album information
uk_ua: Відомості про альбоми

[ctx: #24017]
en: Artist information
uk_ua: Відомості про виконавців

[ctx: #24018]
en: Services
uk_ua: Служби

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
uk_ua: Клієнти PVR

[ctx: #24020]
en: Configure
uk_ua: Налаштувати

[ctx: #24021]
en: Disable
uk_ua: Вимкнути

[ctx: #24022]
en: Enable
uk_ua: Ввімкнути

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
uk_ua: Вимкнуто

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
uk_ua: Надбудову вимкнено

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
uk_ua: Контекстні меню

[ctx: #24026]
en: Languages
uk_ua: Мови

[ctx: #24027]
en: Weather
uk_ua: Погода

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
uk_ua: Weather.com (стандартно)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
uk_ua: Служба прогнозу погоди

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
uk_ua: Неможливо налаштувати даний додаток

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
uk_ua: Помилка при завантаженні налаштувань

[ctx: #24032]
en: All add-ons
uk_ua: Усі додатки

[ctx: #24033]
en: Install from repository
uk_ua: Встановити зі сховища

[ctx: #24034]
en: Check for updates
uk_ua: Перевірити оновлення

[ctx: #24035]
en: Image collections
uk_ua: Колекції фото

[ctx: #24036]
en: Changelog
uk_ua: Список змін

[ctx: #24037]
en: Uninstall
uk_ua: Видалити

[ctx: #24038]
en: Install
uk_ua: Встановити

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
uk_ua: Вимкнені додатки

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
uk_ua: (Очистити поточні налаштування)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
uk_ua: Встановити з файлу ZIP

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
uk_ua: Завантаження {0:d} %

[ctx: #24043]
en: Available updates
uk_ua: Доступні оновлення

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
uk_ua: Встановлення {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
uk_ua: Не вдалося встановити додаток з файлу ZIP

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
uk_ua: {0:s} використовується вказаними встановленими додатками

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
uk_ua: Неможливо видалити додаток

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
uk_ua: Додаток позначено в репозиторії як застаріле.

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
uk_ua: Доступні додатки

[ctx: #24051]
en: Version:
uk_ua: Версія:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
uk_ua: Угода

[ctx: #24053]
en: License:
uk_ua: Ліцензія:

[ctx: #24054]
en: What's new
uk_ua: Новини

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
uk_ua: Перевірити оновлення

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
uk_ua: Останнє оновлення {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
uk_ua: Встановлення {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
uk_ua: Перевірка залежностей...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
uk_ua: Ввімкнути цей додаток?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
uk_ua: Вимкнути цей додаток?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
uk_ua: Доступні оновлення для додатків

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
uk_ua: Увімкнені додатки

[ctx: #24063]
en: Auto update
uk_ua: Автооновлення

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
uk_ua: Надбудову ввімкнено

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
uk_ua: Надбудову оновлено

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
uk_ua: Скасувати завантаження додатків?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
uk_ua: Завантажувані додатки

[ctx: #24068]
en: Update available
uk_ua: Доступне оновлення

[ctx: #24069]
en: Versions
uk_ua: Версії

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
uk_ua: Не вдалося завантажити додаток.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
uk_ua: Невідома помилка.

[ctx: #24072]
en: Settings required
uk_ua: Потрібне налаштування

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
uk_ua: Не вдалося з'єднатися

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
uk_ua: Потрібний перезапуск

[ctx: #24075]
en: Disable
uk_ua: Вимкнути

[ctx: #24076]
en: Add-on required
uk_ua: Потрібен додаток

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
uk_ua: Перевірка завантаженого додатка...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
uk_ua: Завантаження додатка...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
uk_ua: Встановлення залежностей додатка...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
uk_ua: Підключитися повторно?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
uk_ua: Допоміжні додатки

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
uk_ua: Програмні бібліотеки

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
uk_ua: Бібліотеки інформації

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
uk_ua: Надбудову встановлено

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
uk_ua: Не вдалося встановити залежності

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
uk_ua: Встановлення додатка...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
uk_ua: Усі сховища

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
uk_ua: Помилка встановлення репозиторію

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
uk_ua: Додаток перезапускається

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
uk_ua: Заблокувати менеджер додатків

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
uk_ua: Неможливо вимкнути додаток

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
uk_ua: Перевірити оновлення

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
uk_ua: Перевірка {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
uk_ua: Надбудова вимкнена тому що відмічена в репозиторії як зіпсована.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
uk_ua: Локальний кеш пакетів

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
uk_ua: Надбудова відмічена в репозиторії як зіпсована.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
uk_ua: Вимкнути її в системі?

[ctx: #24098]
en: Broken
uk_ua: Пошкоджено

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
uk_ua: Переключитися на цю обкладинку?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
uk_ua: Для даної функції потрібний додаток:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
uk_ua: Завантажити цей додаток?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
uk_ua: Не вдалося завантажити обкладинку

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
uk_ua: У обкладинці бракує файлів

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
uk_ua: Додаток несумісний через відсутні залежності.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
uk_ua: Пауза при пошуку субтитрів

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
uk_ua: Виберіть папку для збереження завантажених субтитрів: папка з відео чи окрема папка.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
uk_ua: Пошук субтитрів…

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
uk_ua: Знайдено субтитрів: {0:d}

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
uk_ua: Субтитри не знайдено

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
uk_ua: Завантаження субтитрів…

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
uk_ua: Мови завантажуваних субтитрів

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
uk_ua: Вибрати мови субтитрів для пошуку. [CR]Примітка: не всі служби субтитрів використовують всі мови.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
uk_ua: Не вдалося завантажити субтитри

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
uk_ua: Служби субтитрів не встановлено

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
uk_ua: Папка із субтитрами

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
uk_ua: Служба для серіалів за замовчуванням

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
uk_ua: Виберіть службу пошуку субтитрів до серіалів за замовчуванням.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
uk_ua: Служба для фільмів за замовчуванням

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
uk_ua: Виберіть службу для пошуку субтитрів до фільмів за замовчуванням.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
uk_ua: Додати вручну

[ctx: #24121]
en: Enter search string
uk_ua: Рядок пошуку

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
uk_ua: Інсталювати усі оновлення

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
uk_ua: Призупиняти відтворення відео під час пошуку субтитрів і продовжувати після того, як субтитри завантажено.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
uk_ua: Поряд з відеофайлом

[ctx: #24125]
en: Custom location
uk_ua: Окрема папка

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
uk_ua: Автоматично завантажувати перші субтитри

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
uk_ua: Автоматично завантажувати перші знайдені субтитри

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
uk_ua: Ввімкнути парсинг субтитрів

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
uk_ua: Ввімкнути аналіз CC у відеопотоці. Дещо збільшує навантаження на процесор

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
uk_ua: Бажаєте увімкнути цю мову?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
uk_ua: Налаштування субтитрів

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
uk_ua: Завантажити субтитри...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
uk_ua: Для того, щоб скористатися цією функцією, необхідно увімкнути додаток:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
uk_ua: Ввімкнути цей додаток?

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
uk_ua: Інсталювати лише автоматичні оновлення

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
uk_ua: Оновити

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
uk_ua: Перегляд додатка

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
uk_ua: Перегляд

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
uk_ua: Надбудову вимкнено

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
uk_ua: Неможливо встановити залежність {0:s} версії {1:s}.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
uk_ua: Не вдалося встановити додаток з файлу ZIP, розташованого у {0:s}, через неправильну структуру.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
uk_ua: Надбудову видалено

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
uk_ua: Сканер медіатеки відео

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
uk_ua: Сканер музичної медіатеки

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
uk_ua: Не вдалося сканувати {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
uk_ua: Несумісні додатки

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
uk_ua: Вказані додатки несумісні з цією версією Kodi, і їх було вимкнено: {0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
uk_ua: Триває міграція бази даних. Зачекайте

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
uk_ua: Триває міграція додатків. Зачекайте

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
uk_ua: Надбудова несумісна з цією версією Kodi.

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
uk_ua: Увімкніть, щоб пульт Siri відповідав звичайній поведінці Apple tvOS

[ctx: #24154]
en: Consider Siri remote in idle state after N seconds
uk_ua: Вважати пульт Siri в режимі очікування через N секунд

[ctx: #24155]
en: Time to wait before considering the Siri remote in idle state
uk_ua: Час, перш ніж розглядати пульт Siri в режимі очікування

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
uk_ua: 30 секунд

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
uk_ua: 60 секунд

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
uk_ua: 90 секунд

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
uk_ua: 120 секунд

[ctx: #24160]
en: Ignore first tap/swipe/pan of the Siri remote after a period of inactivity
uk_ua: Ігнорувати першу дію пульта Siri після періоду бездіяльності

[ctx: #24161]
en: This prevents you from accidental tap/swipe/pan action when you grab the remote in your hand
uk_ua: Це запобігає випадковому використанню, коли ви берете пульт дистанційного керування в руку

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
uk_ua: Використовувати віртуальну клавіатуру Kodi

[ctx: #24163]
en: The higher the value, the more sensitive the pan gesture
uk_ua: Що вище значення, то чутливішим є панорамування

[ctx: #24164]
note: Header text for yes/no dialog about enable of broken add-on
en: Add-on "{0:s}" broken
uk_ua: Додаток "{0:s}"пошкоджений

[ctx: #24165]
note: Yes/no dialog text with add-on broken string value and to ask for use
en: Add-on marked as broken with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
uk_ua: Доповнення позначено як несправне з такою приміткою:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Ви дійсно хочете його увімкнути?

[ctx: #24166]
note: Header text for yes/no dialog about enable of deprecated add-on
en: Add-on "{0:s}" deprecated
uk_ua: Додаток "{0:s}" застарів

[ctx: #24167]
note: Yes/no dialog text with add-on deprecated string value and to ask for use
en: Add-on marked as deprecated with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
uk_ua: Доповнення позначено як застаріле з такою приміткою:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Ви дійсно хочете його увімкнути?

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
uk_ua: Застарілі: {0:s}

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
uk_ua: Нормальне

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
uk_ua: Застарілі

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
uk_ua: Пошкоджено

[ctx: #24180]
note: The minimum version a dependency must meet. This is set in the <requires> tag of the dependee {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s}{3:s}
uk_ua: Мінімально: {0:s}{3:s}

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
uk_ua: Мінімально: {0:s} => Встановити: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
uk_ua: Мінімум: {0:s} / Встановлено: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
uk_ua: Мінімум: {0:s} / Встановлено: {1:s} => Оновити до: {2:s}{3:s}

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
uk_ua:  (опціонально)

[ctx: #24185]
note: The minimum version, only lower versions are available for install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Not available{3:s}
uk_ua: Мінімум: {0:s} / Недоступно{3:s}

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
uk_ua: Не вдалося підключитися до сховища.

[ctx: #24992]
en: System
uk_ua: Система

[ctx: #24993]
en: Information providers
uk_ua: Постачальники інформації

[ctx: #24994]
en: Running
uk_ua: Запущені

[ctx: #24995]
en: Orphaned
uk_ua: Невикористовувані

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
uk_ua: Керування залежностями

[ctx: #24997]
en: Look and feel
uk_ua: Зовнішній вигляд

[ctx: #24998]
en: My add-ons
uk_ua: Мої додатки

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
uk_ua: Приховати несумісні

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
uk_ua: Сповіщення

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
uk_ua: Приховувати іншомовні

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
uk_ua: Вибрати тайтл…

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
uk_ua: Показати меню Blu-ray

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
uk_ua: Відтворити основний тайтл: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
uk_ua: Тайтл: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
uk_ua: Вибрати об'єкт для відтворення

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
uk_ua: Розділи: {0:d} - тривалість: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
uk_ua: Не вдалося відтворити диск Blu-ray

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
uk_ua: Меню цього диска Blu-ray не підтримується

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
uk_ua: Розділ {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
uk_ua: Реклама

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
uk_ua: Автопропущення вимкнуто

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
uk_ua: Автопропущення ввімкнуто

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
uk_ua: Вручну

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
uk_ua: Клавіатура QWERTY

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
uk_ua: Пряме виведення звуку

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
uk_ua: Помилка меню BD-J

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
uk_ua: Сталася помилка при завантаженні Java, тому меню BD-J не працюватиме. Меню BD-J потребує Java Runtime Environment. Переконайтеся, що цей пакет встановлений і працює на вашій системі.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
uk_ua: Цей диск або файл Blu-ray зашифровано, і його неможливо відтворити.

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
uk_ua: Відомості RadioText Plus

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
uk_ua: Гурт

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
uk_ua: Стиль

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
uk_ua: Композитор

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
uk_ua: Виконавець

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
uk_ua: Диригент

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
uk_ua: Модератор

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
uk_ua: Редакція

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
uk_ua: Програма

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
uk_ua: Студія

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
uk_ua: Телефон

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
uk_ua: Ел. пошта

[ctx: #29913]
note: Hotline phone (if present)
en: Hotline
uk_ua: Гаряча лінія

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
uk_ua: Веб-сайт

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
uk_ua: Інформація

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
uk_ua: Новини

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
uk_ua: Місцеві новини

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
uk_ua: Спорт

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
uk_ua: Лотерея

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
uk_ua: Біржа

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
uk_ua: Інше

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
uk_ua: Гороскоп

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
uk_ua: Для дорослих

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
uk_ua: Іспанські передачі

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
uk_ua: Іспанська музика

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
uk_ua: Гіп-гоп

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
uk_ua: Повідомлення про дорожній рух!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
uk_ua: Радіоповідомлення

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
uk_ua: Мова

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
uk_ua: Коледж

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
uk_ua: Особистість

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
uk_ua: Громадьске

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
uk_ua: Тиха музика

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
uk_ua: Для дорослих

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
uk_ua: М'який рок

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
uk_ua: Ток-шоу

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
uk_ua: Тип програми невідомий

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
uk_ua: Новини

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
uk_ua: Поточні події

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
uk_ua: Відомості

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
uk_ua: Спорт

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
uk_ua: Освіта

[ctx: #29946]
note: Program style name
en: Drama
uk_ua: Драма

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
uk_ua: Культура

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
uk_ua: Наука

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
uk_ua: Різне

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
uk_ua: Поп-музика

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
uk_ua: Рок-музика

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
uk_ua: Легка музика

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
uk_ua: Легка класика

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
uk_ua: Серйозна класика

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
uk_ua: Інша музика

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
uk_ua: Погода

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
uk_ua: Фінанси

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
uk_ua: Програми для дітей

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
uk_ua: Суспільство

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
uk_ua: Релігія

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
uk_ua: Дзвінок у студію

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
uk_ua: Подорожі

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
uk_ua: Відпочинок

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
uk_ua: Джаз

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
uk_ua: Кантрі

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
uk_ua: Місцева музика

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
uk_ua: Ретро

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
uk_ua: Фольклорна музика

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
uk_ua: Документальний фільм

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
uk_ua: Тест будильника

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
uk_ua: Будильник

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
uk_ua: Класичний рок

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
uk_ua: Класика

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
uk_ua: Ностальгія

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
uk_ua: Ввімкнути RDS для радіо

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
uk_ua: Дані RDS будуть використані при їх наявності

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
uk_ua: Повідомлення про дорожній рух

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
uk_ua: Повідомляти про стан на дорогах гучніше

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
uk_ua: Підвищувати гучність при надходженні інформації про стан на дорогах через RDS

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
uk_ua: Реміксери

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
uk_ua: Аранжувальники

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
uk_ua: Композитори

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
uk_ua: Диригенти

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
uk_ua: Діджеї-міксери

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
uk_ua: Автори текстів

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
uk_ua: Оркестри

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
uk_ua: Ролі

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
uk_ua: Якість трейлера

[ctx: #33002]
en: Stream
uk_ua: Потік

[ctx: #33003]
en: Download
uk_ua: Завантажити

[ctx: #33004]
en: Download & play
uk_ua: Завантажити та відтворити

[ctx: #33005]
en: Download & save
uk_ua: Завантажити та зберегти

[ctx: #33006]
en: Today
uk_ua: Сьогодні

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
uk_ua: Завтра

[ctx: #33008]
en: Saving
uk_ua: Збереження

[ctx: #33009]
en: Copying
uk_ua: Копіювання

[ctx: #33010]
en: Set download directory
uk_ua: Вибрати папку для завантаження

[ctx: #33011]
en: Search duration
uk_ua: Тривалість пошуку

[ctx: #33012]
en: Short
uk_ua: Коротка

[ctx: #33013]
en: Long
uk_ua: Довга

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
uk_ua: Використовувати програвач DVD замість звичайного

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
uk_ua: Пропонувати завантаження відео перед відтворенням

[ctx: #33016]
en: Clips
uk_ua: Кліпи

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
uk_ua: Перезапустіть додаток, щоб увімкнути її

[ctx: #33018]
en: Tonight
uk_ua: Сьогодні ввечері

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
uk_ua: Завтра ввечері

[ctx: #33020]
en: Condition
uk_ua: Умови

[ctx: #33021]
en: Precipitation
uk_ua: Опади

[ctx: #33022]
en: Precip
uk_ua: Опади

[ctx: #33023]
en: Humid
uk_ua: Вологість

[ctx: #33024]
en: Feels
uk_ua: За відчуттям

[ctx: #33025]
en: Observed
uk_ua: Спостерігається

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
uk_ua: Відхилення від норми

[ctx: #33027]
en: Sunrise
uk_ua: Схід

[ctx: #33028]
en: Sunset
uk_ua: Захід

[ctx: #33029]
en: Details
uk_ua: Відомості

[ctx: #33030]
en: Outlook
uk_ua: Прогноз

[ctx: #33031]
en: Coverflow
uk_ua: Карусель постерів

[ctx: #33032]
en: Translate text
uk_ua: Перекласти текст

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
uk_ua: Категорія списку мап: {0:s}

[ctx: #33034]
en: 36-hour
uk_ua: 36 годин

[ctx: #33035]
en: Maps
uk_ua: Карти

[ctx: #33036]
en: Hourly
uk_ua: Щогодини

[ctx: #33037]
en: Weekend
uk_ua: Вихідні

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
uk_ua: {0:s} день

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
uk_ua: пристроїв {0:s}

[ctx: #33049]
en: Alert
uk_ua: Попередження

[ctx: #33050]
en: Alerts
uk_ua: Попередження

[ctx: #33051]
en: Choose your
uk_ua: Виберіть

[ctx: #33052]
en: Check
uk_ua: Перевірте

[ctx: #33053]
en: Configure the
uk_ua: Налаштуйте

[ctx: #33054]
en: Seasons
uk_ua: Сезони

[ctx: #33055]
en: Use your
uk_ua: Використовуйте

[ctx: #33056]
en: Watch your
uk_ua: Дивіться

[ctx: #33057]
en: Listen to
uk_ua: Слухайте

[ctx: #33058]
en: View your
uk_ua: Переглядайте

[ctx: #33059]
en: Configure the
uk_ua: Налаштуйте

[ctx: #33060]
en: Power
uk_ua: Живлення

[ctx: #33061]
en: Menu
uk_ua: Меню

[ctx: #33062]
en: Play the
uk_ua: Відтворюйте

[ctx: #33063]
en: Options
uk_ua: Параметри

[ctx: #33065]
en: Editor
uk_ua: Редактор

[ctx: #33066]
en: About your
uk_ua: Відомості про

[ctx: #33067]
en: Star rating
uk_ua: Рейтинг

[ctx: #33068]
en: Background
uk_ua: Тло

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
uk_ua: Варіанті тла

[ctx: #33070]
en: Custom background
uk_ua: Своє тло

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
uk_ua: Своє тло

[ctx: #33072]
en: View readme
uk_ua: Переглянути інформацію

[ctx: #33073]
en: View changelog
uk_ua: Переглянути список змін

[ctx: #33077]
en: No data found!
uk_ua: Дані не знайдено!

[ctx: #33078]
en: Next page
uk_ua: Наступна сторінка

[ctx: #33079]
en: Love
uk_ua: Подобається

[ctx: #33080]
en: Hate
uk_ua: Не подобається

[ctx: #33082]
en: Path to script
uk_ua: Шлях до скрипта

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
uk_ua: Увімкніть кнопку вибраного скрипта

[ctx: #33084]
en: Auto login
uk_ua: Автоматичний вхід

[ctx: #33100]
en: Failed to start
uk_ua: Не вдалося запустити

[ctx: #33101]
en: Web server
uk_ua: Веб-сервер

[ctx: #33102]
en: Event server
uk_ua: Подія сервера

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
uk_ua: Сервер віддаленого доступу

[ctx: #33104]
en: You have previously enabled the web interface without setting up a password. The web server has been disabled until you either explicitly allow this or set up authentication. Please review your settings.
uk_ua: Раніше ви ввімкнули веб-інтерфейс без встановлення пароля. Веб-сервер було вимкнено, доки ви явно не дозволите це чи не налаштуєте автентифікацію. Будь ласка, перевірте свої налаштування.

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
uk_ua: Виявлено нове з'єднання

[ctx: #34100]
en: Number of channels
uk_ua: Кількість каналів

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
uk_ua: Вибрати поведінку, коли звук інтерфейсу чи відтворення не потрібен.[CR][Завжди] Безперервне передавання на вихід нечутного сигналу для запобігання вимкненню аудіопристрою. Проте це може заблокувати звуки від інших програм.[CR][1-10 хв] Те саме, що й [Завжди], але через вказаний проміжок часу звук вимикається.[CR][Вимкнено] Вимкнення звуку. Під час виходу з призупиненого стану можливий пропуск звуку.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
uk_ua: Надсилати слабкий шум

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
uk_ua: Надсилати слабкий шум, що запобігти автоматичному вимкненню деяких типів ресіверів. При використанні навушників або аналогового виходу це налаштування можна вимкнути.

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
uk_ua: Звуки інтерфейсу

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
uk_ua: Лише коли зупинено відтворення

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
uk_ua: Завжди

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
uk_ua: Ніколи

[ctx: #34124]
note: SPDIF max sampling rate
en: 44.1
uk_ua: 44,1

[ctx: #34125]
note: SPDIF max sampling rate
en: 48.0
uk_ua: 48,0

[ctx: #34126]
note: SPDIF max sampling rate
en: 88.2
uk_ua: 88,2

[ctx: #34127]
note: SPDIF max sampling rate
en: 96.0
uk_ua: 96,0

[ctx: #34128]
note: SPDIF max sampling rate
en: 192.0
uk_ua: 192,0

[ctx: #34129]
note: SPDIF max sampling rate
en: 352.8
uk_ua: 352,8

[ctx: #34130]
note: SPDIF max sampling rate
en: 384.0
uk_ua: 384,0

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
uk_ua: Не вдається знайти наступний файл

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
uk_ua: Не вдається знайти попередній файл

[ctx: #34220]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On/Off toast caption
en: HDR status
uk_ua: Статус HDR

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
uk_ua: Вимкн.

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
uk_ua: Ввімк.

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
uk_ua: Не вдалося запустити Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
uk_ua: Чи встановлено службу Apple's Bonjour? Перевірте журнал для отримання додаткової інформації.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
uk_ua: AirPlay потребує увімкнення Zeroconf.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
uk_ua: Неможливо зупинити Zeroconf. AirPlay та AirTunes залежать від роботи Zeroconf.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
uk_ua: Рендерінг відео

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
uk_ua: Не вдалося активувати фільтри відео. Використовується білінійне масштабування

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
uk_ua: Не вдалося ввімкнути аудіопристрій

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
uk_ua: Перевірте налаштування аудіо

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
uk_ua: Використовувати жести для навігації:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
uk_ua: Проведення одним пальцем уверх/униз/управо/уліво — рух курсору

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
uk_ua: Проведення двома пальцями ліворуч — Backspace

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
uk_ua: Одне торкання одним пальцем — уведення

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
uk_ua: Одне торкання двома пальцями — контекстне меню

[ctx: #35000]
en: Peripherals
uk_ua: Периферія

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
uk_ua: Типовий HID-пристрій

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
uk_ua: Загальний мережевий адаптер

[ctx: #35003]
en: Generic disk
uk_ua: Типовий диск

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
uk_ua: Для цієї периферії немає налаштувань.

[ctx: #35005]
en: New device configured
uk_ua: Налаштовано новий пристрій

[ctx: #35006]
en: Device removed
uk_ua: Пристрій видалено

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
uk_ua: Розкладка для цього пристрою

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
uk_ua: Розкладку ввімкнено

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
uk_ua: Не використовувати власну розкладку для цього пристрою

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
uk_ua: Бібліотеки периферії

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
uk_ua: Виявлено новий контролер

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
uk_ua: Виявлено новий контролер. Його можна налаштувати в розділі "Налаштування -> Системні налаштування -> Введення". Налаштувати зараз?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
uk_ua: Деякі контролери мають кнопки та вісі, що перешкоджають призначенню. Натисніть вказану комбінацію, щоб вимкнути їх:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
uk_ua: Кнопка {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
uk_ua: Вісь {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
uk_ua: Не вдалося налаштувати контролери

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
uk_ua: Конфігурація контролера залежить від вимкненого додатка. Ввімкнути його?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
uk_ua: Ігнорувати введене значення

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
uk_ua: Натисніть усі аналогові кнопки зараз, щоб виявити їх:[CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
uk_ua: Вибрати все

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
uk_ua: Нічого назначити

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
uk_ua: Налаштування драйвера

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
uk_ua: Перегляд та налаштування додатків периферії.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
uk_ua: Ігрові додатки

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
uk_ua: Профілі контролерів

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
uk_ua: Тест вібрації

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
uk_ua: Ввімкнути вібромотрори на всіх контролерах.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
uk_ua: Ввімкнути вібрацію для сповіщень

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
uk_ua: Умикати вібромотори контролерів при сповіщеннях.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
uk_ua: Оберіть профіль контролера за допомогою клавіатури чи пульта ДК. Після запиту натисніть кнопку на вашому ігровому контролері, яка найбільше відповідає зображеній на екрані. Ви зможете повторити цю процедуру пізніше.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
uk_ua: Конфігурація контролера

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
uk_ua: Кнопки

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
uk_ua: Скинути профіль контролера

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
uk_ua: Скинути цей профіль контролера для всіх підключених пристроїв?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
uk_ua: Інстальовано всі доступні профілі контролерів.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
uk_ua: Налаштування підключених контролерів

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
uk_ua: Прив'язка контролерів до пристроїв введення різних ігрових систем.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
uk_ua: Гоночний руль

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
uk_ua: Важелі на рулі

[ctx: #35073]
note: Label for buttons that appear on a joystick for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Joysticks
uk_ua: Джойстики

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
uk_ua: Передні кнопки

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
uk_ua: Бічні кнопки

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
uk_ua: Гашетки

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
uk_ua: Аналогові стіки

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
uk_ua: Мертва зона лівого стіку

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
uk_ua: Мертва зона правого стіку

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
uk_ua: Вимикати контролери при виході

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
uk_ua: При виході вимикати всі контролери, що підтримують цю функцію.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
uk_ua: Натисніть {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
uk_ua: Натисніть {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
uk_ua: Рухайте {0:s} up

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
uk_ua: Рухайте {0:s} up ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
uk_ua: Рухайте {0:s} униз

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
uk_ua: Рухайте {0:s} униз ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
uk_ua: Рухайте {0:s} праворуч

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
uk_ua: Рухайте {0:s} праворуч ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
uk_ua: Рухайте {0:s} ліворуч

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
uk_ua: Рухайте {0:s} ліворуч ({1:d})

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
uk_ua: Ввімкнути підтримку контролера

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
uk_ua: Кнопки

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
uk_ua: Вказівники

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
uk_ua: Світловий пістолет

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
uk_ua: Стріляти за межі екрану

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
uk_ua: Перемикачі на консолі

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
uk_ua: Апаратні кнопки

[ctx: #35109]
note: Heading for buttons on a numeric keypad (containing 0-9, star and pound). Used in the controller mapping dialog.
en: Keypad
uk_ua: Бічна клавіатура

[ctx: #35110]
note: Label for the button that opens the port setup dialog
en: Ports
uk_ua: Порти

[ctx: #35111]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
uk_ua: Налаштування порта

[ctx: #35112]
note: Label of a port with a numeric identifier. {0:s} is the port ID, e.g. "1" for "Port 1"
en: Port {0:s}
uk_ua: Порт {0:s}

[ctx: #35113]
note: Title of the dialog for selecting a game controller
en: Select a Controller
uk_ua: Оберіть контролер

[ctx: #35114]
note: Title of the error dialog when changing a controller port fails
en: Failed to change controller
uk_ua: Помилка зміни контролера

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
uk_ua: Клавіатура

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
uk_ua: Налаштування гравців

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
uk_ua: Ввімкнути клавіатуру

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
uk_ua: Можна увімкнути клавіатуру для емуляції до 8 ігрових контролерів. Якщо налаштування вимкнено, клавіатуру все рівно можна використовувати для емуляторів на зразок DOSBox, що потребують повної клавіатури.

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
uk_ua: Кількість гравців на клавіатурі

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
uk_ua: Встановить кількість гравців, які використовують клавіатуру. Це налаштування призначене для пристроїв, що використовують драйвери клавіатури, але ви також можете бачити, скільки гравців користуються клавіатурою!

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
uk_ua: Налаштування гравця 1

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
uk_ua: Налаштування гравця 2

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
uk_ua: Налаштування гравця 3

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
uk_ua: Налаштування гравця 4

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
uk_ua: Налаштування гравця 5

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
uk_ua: Налаштування гравця 6

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
uk_ua: Налаштування гравця 7

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
uk_ua: Налаштування гравця 8

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
uk_ua: Гравець на клавіатурі

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
uk_ua: Усі клавіші

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
uk_ua: Одиничні клавіші

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
uk_ua: Виберіть кнопку

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
uk_ua: Натисніть кнопку

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
uk_ua: Натисніть кнопку ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
uk_ua: Миша

[ctx: #35201]
note: Name of group in "Games -> General" for configuring gameplay
en: Gameplay
uk_ua: Ігровий процес

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
uk_ua: Ввімкнути перемотку назад у реальному часі під час гри, якщо вона підтримується. Натисніть кнопку перемотки назад або вручну переміщайте повзунок перемотки.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
uk_ua: Максимальний час перемотки

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
uk_ua: Максимальний час перемотки назад, якщо вона підтримується. Великий інтервал перемотки потребує багато пам'яті.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
uk_ua: Емулятори

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
uk_ua: Самостійні ігри

[ctx: #35209]
en: Game resources
uk_ua: Ігрові ресурси

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
uk_ua: Не вдалося запустити гру

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
uk_ua: Ця гра потребує додаток {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
uk_ua: Ця гра несумісна з жодним з доступних емуляторів.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
uk_ua: Внутрішня помилка емулятора "{0:s}".

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
uk_ua: Цю гру можна запустити лише безпосередньо з жорсткого диска або розділу. Стиснені файли потрібно розпакувати.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
uk_ua: Ця гра залежить від вимкненого додатка. Ввімкнути її?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
uk_ua: Допоміжні додатки

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
uk_ua: Збережений стан можна завантажити лише з "{0:s}". Видалити збережений стан і продовжити?

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
uk_ua: Видалити збережений стан

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
uk_ua: Потрібні файли не знайдено.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
uk_ua: Постачальники ігор

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
uk_ua: Меню

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
uk_ua: Вихід

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
uk_ua: Відсутні: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
uk_ua: Пауза / продовжити

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
uk_ua: Відеофільтр

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
uk_ua: Розширені налаштування

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
uk_ua: Поворот

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
uk_ua: Повний екран

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
uk_ua: Режим розтягування

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
uk_ua: Керування

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
uk_ua: Натисніть {0:s}, щоб відкрити меню гри.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
uk_ua: У поточному релізі можна використовувати лише контролери щоб грати в ігри.

[ctx: #35250]
en: Add games...
uk_ua: Додати ігри…

[ctx: #35251]
en: Add game source
uk_ua: Додати джерело ігор

[ctx: #35252]
en: Edit game source
uk_ua: Змінити джерело ігор

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
uk_ua: Автоматично зберігати хід гри, якщо ця функція підтримується. Дає змогу продовжити гру з місця, де ви її залишили.

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
uk_ua: Не вдалося встановити додаток.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
uk_ua: Встановлено

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
uk_ua: Виберіть емулятор для файлу {0:s}

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
uk_ua: Збережено

[ctx: #35260]
note: Title of the dialog to select a savestate for the current game
en: Select savestate
uk_ua: Обрати збереження

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
uk_ua: Новинка

[ctx: #35265]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Incorrect User/Password!
uk_ua: Невірний логін/пароль!

[ctx: #35268]
note: Setting to show if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Logged in
uk_ua: Вхід виконано

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
uk_ua: Сервер недоступний.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
uk_ua: Неправильна відповідь сервера.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
uk_ua: Несумісна версія сервера.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
uk_ua: Доступ заборонено.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
uk_ua: Підключення до сервера.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
uk_ua: Адаптер Pulse-Eight CEC

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
uk_ua: Ввімкнути додаткові команди клавіатури

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
uk_ua: Ввімкнути додаткові команди ДК

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
uk_ua: Натисніть налаштовану кнопку "user"

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
uk_ua: Увімкніть додаткові команди

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
uk_ua: Не вдалося відкрити адаптер

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
uk_ua: Пристрої що вмикаються під час запуску

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
uk_ua: Пристрої що вимикаються під час вимкнення

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
uk_ua: Переводити аудіопристрої в режим сну під час активності заставки

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
uk_ua: Будити пристрої під час вимкнення заставки

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
uk_ua: Не вдалося виявити порт CEC. Налаштуйте його вручну.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
uk_ua: Не вдалося ініціалізувати адаптер CEC. Перевірте налаштування.

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
uk_ua: Номер порту HDMI

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
uk_ua: Підключено

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
uk_ua: Не вдалося ініціалізувати CEC адаптер: libCEC не знайдено у вашій системі.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
uk_ua: Використовувати мовні налаштування ТБ

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
uk_ua: Підключено до пристрою HDMI

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
uk_ua: Перемикати джерело на цей пристрій під час запуску

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
uk_ua: Фізична адреса (ігнорувати № порту HDMI)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
uk_ua: Конфігурацію оновлено

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
uk_ua: Не вдалося задати нову конфігурацію. Перевірте налаштування.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
uk_ua: Надіслати команду "Неактивне джерело" для вимкнення

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
uk_ua: Перевести пристрої в режим очікування

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
uk_ua: Пристрій потребує обслуговування

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
uk_ua: Ігнорувати

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
uk_ua: Коли вимкнено ТБ

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
uk_ua: З'єднання перервано

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
uk_ua: Цей користувач не має дозволу на відкриття адаптера CEC

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
uk_ua: Порт зайнятий. Тільки одна програма може звернутися до адаптера CEC

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
uk_ua: Дія при виборі іншого джерела

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
uk_ua: З'єднання встановлено

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
uk_ua: Завжди

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
uk_ua: При запуску/зупинці

[ctx: #36037]
en: TV
uk_ua: ТБ

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
uk_ua: Підсилювач/А-В ресивер

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
uk_ua: ТБ та А-В ресивер (явно)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
uk_ua: Виявлена версія інтерфейсу libCEC ({0:x}) нижче підтримуваної версії {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
uk_ua: * Папка об'єкту

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
uk_ua: Обмежити діапазон кольорів (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
uk_ua: Кількість буферів, що використовуються графічним драйвером

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
uk_ua: Зупинити відтворення

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
uk_ua: Призупинити відтворення

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
uk_ua: Пробуджувати ресівер при запуску Kodi

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
uk_ua: Затримка натискання кнопок на пульті дистанційного керування перед повтором (мс)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
uk_ua: Частота повтору натискань кнопок на пульті (мс)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
uk_ua: Пауза відпускання кнопок пульту (мс)

[ctx: #36050]
en: On start
uk_ua: При запуску

[ctx: #36051]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Recording Device
uk_ua: Пристрій запису

[ctx: #36052]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Playback Device
uk_ua: Пристрій відтворення

[ctx: #36053]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Tuner Device
uk_ua: Тюнер

[ctx: #36099]
en: Dithering
uk_ua: Розмиття

[ctx: #36100]
en: Dither depth
uk_ua: Глибина розмиття

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
uk_ua: Змінити вигляд інтерфейсу користувача.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
uk_ua: Усі налаштування поточної обкладинки.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
uk_ua: Виберіть обкладинку інтерфейсу користувача, що визначатиме зовнішній вигляд програми.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
uk_ua: Виберіть налаштування для зміни параметрів обкладинки. Доступність параметрів налаштування залежить від обкладинки.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
uk_ua: Змінити тему, що асоційована з вибраною обкладинкою.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
uk_ua: Зміна кольорів вибраної обкладинки.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
uk_ua: Вибрати шрифти інтерфейсу. Набори шрифтів визначаються обкладинкою.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
uk_ua: Масштабування інтерфейсу.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
uk_ua: Виберіть вікно медіа для відображення під час запуску.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
uk_ua: Вибрати або вимкнути звуки, що використовуються в інтерфейсі користувача.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
uk_ua: Вимкнення показу RSS-новин.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
uk_ua: Редагування потоків RSS.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
uk_ua: Усі мовні та регіональні налаштування.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
uk_ua: Вибрати мову інтерфейсу.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
uk_ua: Вибір форматів температури, часу і дати. Доступні параметри залежать від обраної мови.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
uk_ua: Оберіть кодування символів для тексту в користувацькому інтерфейсі. Це не впливає на кодування символів для субтитрів. Щоб змінити їх перейдіть до Програвач > Мова.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
uk_ua: Мова аудіосупроводу за замовчуванням, якщо доступно декілька мов.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
uk_ua: Мова аудіосупроводу за замовчуванням, якщо доступно декілька мов.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
uk_ua: Категорія містить налаштування показу списків медіафайлів.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
uk_ua: Показувати в списках пункт (..) для переходу на рівень вище.

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
uk_ua: Показувати розширення медіафайлів. Наприклад, "You Enjoy Myself" буде показано просто як "You Enjoy Myself.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
uk_ua: Ігнорувати деякі елементи, наприклад "The", під час операцій сортування. Отже "The Simpsons" буде відсортовано як "Simpsons".

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
uk_ua: Дозволити видаляти та перейменовувати файли з контекстного меню інтерфейсу. Наприклад, натисніть клавішу "C" на клавіатурі, щоб закрити це меню.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
uk_ua: Показувати пункт "Додати джерело" в кореневих розділах інтерфейсу.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
uk_ua: Показувати приховані файли та папки.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
uk_ua: Категорія містить налаштування додатків заставки.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
uk_ua: Встановити час бездіяльності перед відображенням заставки.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
uk_ua: Вибір заставки. Під час паузи відтворення або активному діалоговому вікні буде відображено заставку "Dim".

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
uk_ua: Налаштування заставки. Доступні параметри залежать від обраної заставки.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
uk_ua: Попередній перегляд вибраної заставки.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
uk_ua: Затемнювати екран під час паузи. Не діє, якщо вибрано заставку "Dim".

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
uk_ua: Налаштування показу списків відеофайлів і відтворення відео.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
uk_ua: Налаштування медіатеки.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
uk_ua: Виберіть одиницю вимірювання температури для відображення температур в інтерфейсі.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
uk_ua: Показувати інформацію про непереглянуті медіа/епізоди або приховувати її (якщо це налаштування вимкнено) щоб запобігти спойлерам. Доступні опції: "Сюжет фільму", "Сюжет епізоду" і "Ескіз епізоду".

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
uk_ua: Виберіть одиниці вимірювання швидкості для відображення в інтерфейсі користувача.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
uk_ua: Завантажувати ескізи акторів з онлайн бази при додаванні медіафайлів у медіатеку.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
uk_ua: Виберіть, в яких випадках ви бажаєте приховати сезони серіалу. Якщо приховано, при виборі серіалу буде виконаний перехід до огляду серій.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
uk_ua: Коли увімкнено, фільми що належать що "Підбірки фільмів" будуть представлені одним об'єктом у бібліотеці фільмів. При відкритті підбірки будуть показані всі фільми в ній. Якщо ж вимкнути це налаштування, то кожен фільм буде переразований в бібліотеці незалежно.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
uk_ua: Перевіряти наявність нових медіафайлів при старті.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
uk_ua: Приховувати вікно перебігу процесу сканування.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
uk_ua: Видаляти з медіатеки елементи, що неможливо знайти (наприклад, перейменовані чи видалені файли або файли на відсутніх дисках).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
uk_ua: Експорт бази даних медіатеки у XML файли. При цьому існуючі файли XML можна перезаписати .

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
uk_ua: Імпорт файлу XML до медіатеки відео.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування обробки і відтворення відео.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
uk_ua: Автоматичне програвання наступного файла у списку для вибраних типів списків відтворення.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
uk_ua: Вибір методу обробки і показу відео.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
uk_ua: Будуть використані високоякісні фільтри для перемасштабування відео (значення менше 5% має мало змісту, оскільки відео обробляється з високим навантаженням на GPU без суттєвого покращення якості).

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
uk_ua: Ввімкнути апаратне декодування відео VDPAU. Використовується переважно для карт NVIDIA та в деяких випадках AMD.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
uk_ua: Ввімкнути апаратне декодування відео VAAPI. Використовується переважно для карт Intel та в деяких випадках AMD.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
uk_ua: Коли увімкнено, "Підбірка фільмів" буде відображатися як об'єкт в бібліотеці медіа навіть якщо в ній лише один фільм. Якщо це налаштування вимкнено, то "Підбірка фільмів" буде використоуватися ли ше коли в ній більше одного фільму.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
uk_ua: Ввімкнути апаратне декодування відео DXVA2.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
uk_ua: Ввімкнути апаратне декодування відео CrystalHD.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
uk_ua: Ввімкнути апаратне декодування відео VTB.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
uk_ua: Виберіть дію, що виконується при запуску Kodi.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
uk_ua: Ввімкнути апаратне декодування відео VideoToolbox.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
uk_ua: Показувати серіали без серій при перегляді медіатеки відео.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
uk_ua: Дозволити зміну частоти оновлення дисплею згідно з частотою кадрів відеофайла, щоб забезпечити плавне відтворення відео.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
uk_ua: Затримка перемикання після зміни частоти оновлення

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
uk_ua: Синхронізувати відео та звук із частотою оновлення дисплею. У цьому режимі неможливе пряме виведення звукового потоку, тому що може знадобитися ресемплінґ.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
uk_ua: Виберіть формат часу для відображення в інтерфейсі користувача.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
uk_ua: Виберіть 12/24-годинний формат часу для відображення в інтерфейсі користувача.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
uk_ua: Вибрати якість ресемплінґу для випадків, коли частота на виході має відрізнятися від частоти джерела. [CR][Низька] — велика швидкість й низьке навантаження на процесор. [CR][Середня] та [Висока] — пропорційно більше навантаження на процесор.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
uk_ua: Розтягти зображення до заданого значення в процентах щоб мінімізувати чорні полоси.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
uk_ua: Вибір налаштування пропорцій показу відео 4:3 на широкоформатних дисплеях.

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
uk_ua: Виберіть скорочений формат дати для відображення в інтерфейсі користувача.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
uk_ua: Ввімкнути телетекст при перегляді потокового ТБ.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
uk_ua: Масштабувати телетекст до пропорцій 4:3.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
uk_ua: Категорія містить налаштування відображення списків відеофайлів.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
uk_ua: Отримувати метадані, наприклад кодеки і пропорції відео.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
uk_ua: Якщо файл додано до медіатеки, замість імені файлу буде показуватися назва фільму/серії.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
uk_ua: Отримувати ескізи для відображення в режимі медіатеки.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
uk_ua: Об'єднувати відеофайли з кількох частин, папки DVD і фільмів і відображати їх як єдиний елемент у списку файлів.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
uk_ua: Не показувати підрозділи "Назва", "Жанр", "Дата", і т. д. при відображенні в режимі медіатеки. При виборі категорії відображається список фільмів/серіалів.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
uk_ua: Категорія містить налаштування показу субтитрів.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
uk_ua: Вибір розміру шрифту для субтитрів.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
uk_ua: Вибір стилю шрифту для субтитрів.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
uk_ua: Вибір кольору шрифту для субтитрів.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
uk_ua: Вибір кодування символів для субтитрів.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
uk_ua: Вибрати папку для субтитрів. Папка може бути на мережному диску.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
uk_ua: Категорія містить налаштування відтворення дисків DVD, Blu-ray і CD.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
uk_ua: Автоматично програвати DVD-диск при вставленні.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
uk_ua: Примусовий вибір регіону при програванні DVD-диску.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
uk_ua: Намагатися пропустити примусовий вступ перед меню DVD.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
uk_ua: Вибір основного джерела відомостей про фільми. Доступні варіанти див. у менеджері додатків.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
uk_ua: Виберіть джерело відомостей про серіали за замовчуванням. Доступні служби див. у менеджері додатків.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
uk_ua: Вибір основного джерела відомостей про музичні відео. Доступні варіанти див. у менеджері додатків.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
uk_ua: Налаштування перегляду і запису ТБ.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
uk_ua: Ця категорія містить загальні налаштування перегляду та запису ТБ.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
uk_ua: Активація функції перегляду та запису ТБ (PVR). Для цього потрібно встановити хоча б один додаток PVR.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
uk_ua: Відкрити менеджер каналів, який дозволяє змінювати порядок каналів, імена каналів, значки тощо.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
uk_ua: Відправити команду на ТБ-сервер шукати канали (якщо підтримується).

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
uk_ua: При перемиканні каналів показувати телепрограму, наприклад поточну передачу.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
uk_ua: Відкрити менеджер груп для зміни груп і каналів, що входять до них

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
uk_ua: Виберіть розширений формат дати для відображення в інтерфейсі користувача.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
uk_ua: Папка зі значками каналів.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
uk_ua: Шукати відсутні значки каналів.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування телепрограми (EPG).

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
uk_ua: Кількість днів, що минули, для показу в телепрограмі та імпорту з ТБ-серверів.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
uk_ua: Кількість днів у майбутньому для показу в телепрограмі та імпорту з ТБ-серверів.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
uk_ua: Інтервал між імпортом даних телепрограми з ТБ-серверів.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
uk_ua: Не імпортувати дані телепрограми під час перегляду ТБ для зниження навантаження на процесор.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
uk_ua: Приховати мітки "Інформація недоступна", коли для каналу відсутня телепрограма.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
uk_ua: Видалити збережену телепрограму і повторно завантажити дані з ТБ-серверу.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування перегляду ТБ і перемикання каналів.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
uk_ua: Вибір кольору для тла субтитрів.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
uk_ua: Показувати відомості про якість сигналу у вікні з відомостями про кодек (якщо підтримується додатком і ТБ-сервером).

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
uk_ua: При перемиканні каналів кнопками зі стрілками вгору/вниз перемикання потрібно підтверджувати кнопкою ОК.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
uk_ua: При натисканні кнопок перемикання каналів вперед чи назад канали перемикаються із затримкою, щоб користувач міг швидко змінити номер каналу, не чекаючи перемикання кожного каналу.

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
uk_ua: Приховувати екранні кнопки керування після перемикання каналів.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
uk_ua: Додатковий час для запису після встановленого часу закінчення на випадок змін у телепрограмі. Підтримується не всіма додатками і ТБ-серверами.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
uk_ua: Показувати повідомлення при додаванні, завершенні або видаленні таймерів на ТБ-сервері.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування параметрів живлення ТБ-обладнання, наприклад прокидання ТБ-сервера.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
uk_ua: Команду не буде виконано, якщо запис почнеться в межах вказаного інтервалу.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
uk_ua: Виконувана команда (cmd [timestamp]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
uk_ua: Інтервал часу перед початком наступного запланованого запису.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
uk_ua: Виконувати команду пробудження щодня у вказаний час.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
uk_ua: Час виконання щоденної команди пробудження.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування батьківського контролю, якщо ТБ-сервер підтримує відповідні параметри.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
uk_ua: Введіть пароль, щоб розблокувати заблоковані від дітей канали.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
uk_ua: Запитувати PIN-код повторно при доступі до заблокованого каналу, якщо код не вводився протягом вказаного часу.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування ТБ-серверу, якщо ТБ-сервер і додаток підтримують можливість налаштування.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
uk_ua: Показати налаштування ТБ-серверу, якщо ТБ-сервер і додаток підтримують можливість налаштування.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
uk_ua: Налаштування перегляду, прослуховування і обробки музичних файлів.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
uk_ua: Автоматично завантажувати відомості про альбоми і виконавців з джерел інформації при додаванні композицій у медіатеку.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
uk_ua: Вибрати джерело відомостей про альбоми за замовчуванням.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
uk_ua: Вибрати джерело відомостей про виконавців за замовчуванням.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
uk_ua: Перевірити наявність нових і видалених файлів під час запуску.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
uk_ua: Якщо увімкнено, ця частота екрану використовується при неможливості встановлення частоти кадрів.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
uk_ua: Експорт бази даних музичної медіатеки у вигляді файлів XML або NFO. При потребі можна перезаписати наявні файли NFO і картинки.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
uk_ua: Імпорт файлу XML до музичної медіатеки.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування відтворення музики.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
uk_ua: При виборі пісень вони не відтворюються одразу, а додаються до черги.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
uk_ua: Плавний перехід між аудіотреками. Тривалість переходу можна налаштувати в діапазоні 1—15 с.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
uk_ua: Плавний перехід між треками, що належать до одного альбому.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
uk_ua: Виберіть візуалізацію, яка буде показуватися під час відтворення музики.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
uk_ua: Налаштування відображення назв пісень у інтерфейсі . Для правильного функціонування потрібно ввімкнути зчитування теґів.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
uk_ua: Використовується для форматування другого стовпця у списках.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
uk_ua: Налаштування способу відображення назв пісень у поточному списку відтворення.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
uk_ua: Використовується для форматування другого стовпця у списку відтворюваних файлів.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
uk_ua: Налаштування відображення назв пісень у списках медіатеки.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
uk_ua: Налаштування форматування другого стовпця у списках медіатеки.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
uk_ua: Пошук ескізів у мережевих папках і на оптичних дисках. Це може сповільнити відображення мережевих папок.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування відтворення CD.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
uk_ua: Автоматично програвати CD-диск при вставленні.

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
uk_ua: Отримувати інформацію про музичний CD, наприклад назви композицій і імена виконавців, зі сайту gnudb.org.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
uk_ua: Вибрати папку для збереження оцифрованих треків.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
uk_ua: Налаштування іменування збереженої музики з теґів. Теґи: [B]%N[/B]: № треку, [B]%S[/B]: № диску, [B]%A[/B]: виконавець, [B]%T[/B]: назва, [B]%B[/B]: альбом, [B]%G[/B]: жанр, [B]%Y[/B]: рік, [B]%F[/B]: ім'я файлу, [B]%D[/B]: тривалість, [B]%J[/B]: дата, [B]%R[/B]: рейтинг, [B]%I[/B]: розмір файлу.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
uk_ua: Вибрати кодувальник звуку, що використовується при оцифровуванні.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
uk_ua: Вибрати якість оцифровування аудіотреків.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
uk_ua: Вибрати бітрейт, що використовується вибраним кодувальником при оцифровуванні аудіотреків.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
uk_ua: Рівень стиснення FLAC. За замовчуванням — 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
uk_ua: Відкривати лоток CD після закінчення оцифровування.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування запуску.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
uk_ua: Вибрати папку для збереження відомостей про виконавців (файли NFO та картинки).

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
uk_ua: Налаштування показу фото.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
uk_ua: Категорія містить налаштування відображення списків файлів зображень.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
uk_ua: Автоматично створювати ескізи при відкриванні папки з фото.

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
uk_ua: Показувати відеофайли у списку фото.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування відтворення слайд-шоу.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
uk_ua: Вибрати тривалість показу кожного фото у слайд-шоу.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
uk_ua: Використовувати ефекти панорами і збільшення при показі слайд-шоу.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
uk_ua: Показувати слайд-шоу у випадковому порядку.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
uk_ua: Налаштування прогнозу погоди.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування служби прогнозу погоди.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
uk_ua: Вибрати три місцевості для показу прогнозу погоди.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
uk_ua: Вибір основного джерела прогнозу погоди. Доступні варіанти див. у менеджері додатків.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
uk_ua: Цей розділ містить налаштування мережевих служб.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування, спільні для всіх мережевих служб.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
uk_ua: Ім’я, що позначатиме цей пристрій в пошуку через різні мережеві служби.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування роботи служби UPnP. В більшості пристроїв побутової електроніки UPnP називають DLNA.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
uk_ua: Ввімкнути сервер UPnP. Це дозволяє вам транслювати медіа з ваших медіатек на клієнт UPnP.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
uk_ua: Повідомляти клієнти UPnP при ручному або автоматичному оновленні медіатеки.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
uk_ua: Ввімкнути клієнт UPnP. Це дозволяє передавати мультимедійні файли з будь-якого серверу UPnP і керувати відтворенням із цього сервера.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування служби веб-серверу і віддаленого керування.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
uk_ua: Визначте порт веб-серверу.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
uk_ua: Оберіть серед веб-інтерфейсів, встановлених за допомогою менеджера додатків.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування роботи служби дистанційного керування.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
uk_ua: Порт дистанційного керування.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
uk_ua: Діапазон портів дистанційного керування.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
uk_ua: Максимальна кількість клієнтів, що можуть підключатися.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
uk_ua: Початкова затримка повторення (мс).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
uk_ua: Затримка неперервного повторення (мс).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування роботи служби мережевого виявлення Zeroconf, необхідно для AirPlay.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
uk_ua: Дозволяє додаткам в мережі виявляти увімкнені служби через Zeroconf.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
uk_ua: Якщо увімкнено, контент може бути отриманий від інших пристроїв чи додатків AirPlay.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
uk_ua: Захистити AirPlay за допомогою паролю.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
uk_ua: Задати пароль AirPlay.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування роботи клієнта SMB (Samba).

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
uk_ua: Якщо в мережі присутній сервер WINS, уведіть його IP-адресу тут. У протилежному випадку залиште поле пустим.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
uk_ua: Якщо в мережі присутній сервер WINS, уведіть ім'я робочої групи тут. У протилежному випадку залиште поле пустим.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
uk_ua: Ця категорія містить системні налаштування пристрою, на якому встановлено програму.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
uk_ua: Автоматично надсилати сигнал пробудження (WOL) на сервери безпосередньо перед спробою отримати доступ до спільних файлів або служб.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
uk_ua: Змінює спосіб показу цього додатку на обраному екрані. У вікні або ж на повний екран.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
uk_ua: Зміна роздільної здатності показу інтерфейсу.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
uk_ua: Зміна частоти оновлення при відображенні інтерфейсу.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
uk_ua: При наявності кількох дисплеїв, дисплеї, на яких не показується програма, буде затемнено.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
uk_ua: Калібрування інтерфейсу для налаштування масштабу відображення. Скористайтеся цим засобом, якщо зображення виходить за межі дисплею або відображається із чорними полями.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
uk_ua: Використовувати обмежений діапазон кольорів (16—235) замість повного діапазону (0—255). Обмежений діапазон слід використовувати зі звичайними телевізорами, підключеними по HDMI, що не мають режимів, здатних відображати повний діапазон. Якщо дисплеєм є монітор ПК, тоді вимкніть цей параметр, щоб отримати належний рівень чорного.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування виведення звуку.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
uk_ua: Вибрати спосіб налаштування аудіовиходу. "Фіксован." — налаштування виходу постійно змінюються згідно із вказаною частотою семплування і конфігурацією колонок. "Найкращий збіг" — налаштування виходу якомога точніше відповідають параметрам джерела. "Оптимізован." — налаштування виходу встановлюються на початку відтворення й не змінюються при зміні параметрів джерела.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
uk_ua: Вибір кількості каналів, підтримуваних А/В-ресівером, або кількості колонок, якщо використовується аналогове підключення. Це налаштування не впливає на пряме виведення звуку. Інтерфейс SPDIF підтримує лише стерео, але також може виводити багатоканальний звук в кодованому форматі.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
uk_ua: Посилити AC3 потоки, які були зведені в 2 канали.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
uk_ua: Виберіть, щоб увімкнути мікшування стереозвуку до кількості каналів, вказаної у відповідному налаштуванні.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
uk_ua: Виберіть цей варіант, якщо ваш ресівер здатний декодувати потоки Dolby Digital (AC3).

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
uk_ua: Виберіть цей варіант, якщо ваш ресівер здатний декодувати потоки DTS .

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
uk_ua: Виберіть максимальну кількість аудіоканалів/колонок при декодуванні звуку. При використанні оптичних/коаксіальних цифрових виходів цей параметр має бути 2.0

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
uk_ua: Виберіть цей варіант, якщо ваш ресівер здатний декодувати TrueHD потоки.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
uk_ua: Виберіть цей варіант, якщо ваш ресівер здатний декодувати DTS-HD потоки.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
uk_ua: Вибір пристрою для відтворення декодованого звуку, наприклад mp3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
uk_ua: Вибір пристрою для відтворення кодованого звуку. Перелік форматів вказується в налаштуваннях "Виводити звук у форматі…".

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
uk_ua: Налаштуйте, як оброблюються звуки інтерфейсу, наприклад, меню навігації і важливі повідомлення.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування пристроїв введення.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
uk_ua: Налаштування підключених периферійних пристроїв.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
uk_ua: При включенні, стрілки вашої клавіатури переміщають вибір на віртуальній клавіатурі. Якщо вимкнуто, вони переміщають курсор за вашим текстом.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
uk_ua: Керування інтерфейсом за допомогою миші або сенсорного екрану. Увага: якщо вимкнути налаштування при відсутності клавіатури чи пульту, керування програмою буде втрачено.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування доступу до Інтернету. Також тут можна вибрати веб-інтерфейс за замовчуванням.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
uk_ua: Якщо ви підключаєтеся до Інтернету через проксі-сервер, його можна налаштувати тут.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
uk_ua: Настроїти тип проксі-серверу, що використовується.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
uk_ua: Налаштувати адресу проксі-сервера.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
uk_ua: Налаштування порту проксі-сервера.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
uk_ua: Налаштувати ім'я користувача проксі-сервера.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
uk_ua: Налаштуйте пароль проксі-сервера.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
uk_ua: Якщо швидкість вашого підключення до Інтернету обмежена, ви можете встановити ліміт швидкості для програми.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування енергозбереження.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
uk_ua: Вимикати дисплеї при простої. Корисно, якщо телевізор вимикається при відсутності сигналу на вході.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
uk_ua: Встановити час простою перед вимкненням.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
uk_ua: Вибрати дію при спливанні часу таймеру вимкнення.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування ведення журналу подій та налагодження. Також ви можете увімкнути журнали налагодження окремих компонентів, щоб бачити більш детальну інформацію для усунення пов’язаних з ними проблем.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
uk_ua: Увімкнення чи вимкнення журналу налагодження. Використовується при пошуку проблем.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
uk_ua: Вибрати папку для збереження знімків екрану.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
uk_ua: Включати до журналу докладні повідомлення від додаткових бібліотек.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування загального блокування.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
uk_ua: При увімкненні налаштування при запуску програми потрібно буде ввести PIN-код.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
uk_ua: Встановити максимальну кількість спроб введення перед закриттям програми.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
uk_ua: Ця категорія містить налаштування функції кешу.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
uk_ua: Ввімкнути кеш при відтворенні відео, звуку або DVD із жорсткого диску.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
uk_ua: Ввімкнути кеш при відтворенні відео із DVD-ROM.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
uk_ua: Ввімкнути кеш при відтворення відео із локальної мережі.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
uk_ua: Ввімкнути кеш при відтворенні відео з Інтернету.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
uk_ua: Ввімкнути кеш при відтворенні звуку із DVD-ROM.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
uk_ua: Ввімкнути кеш при відтворенні звуку із локальної мережі.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
uk_ua: Ввімкнути кеш при відтворенні звуку з Інтернету.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
uk_ua: Ввімкнути кеш при відтворенні DVD із DVD-ROM.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
uk_ua: Ввімкнути кеш при відтворенні DVD із локальної мережі.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
uk_ua: Ввімкнути кеш для невідомого вмісту з Інтернету.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
uk_ua: Ще немає доступної інформації.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
uk_ua: Тип використовуваного пульту ДК.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
uk_ua: Завжди запускати програму Kodi helper, щоб запускати Kodi з пульту дистанційного керування.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
uk_ua: Затримка між натисканням кнопок на універсальному пульті ДК.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
uk_ua: Визначення розташувань, які використовуються для отримання інформації про погоду.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
uk_ua: Шукати зовнішні субтитри для відео, що програється з сервера UPnP. Це може спричинити велике навантаження на ЦП, файлову систему та мережеве з’єднання.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
uk_ua: Вимкнення VDPAU зменшує використання ресурсів на малопотужних системах, але дещо погіршує якість зображення.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
uk_ua: Показати контекстне меню

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
uk_ua: Переключитися на канал

[ctx: #36427]
en: Show information
uk_ua: Показати відомості

[ctx: #36428]
en: Record
uk_ua: Запис

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
uk_ua: Увімкніть це налаштування, якщо А/В-ресівер підтримує багатоканальний звук лише у форматі Dolby Digital 5.1 (AC-3) через інтерфейс S/PDIF. Якщо ресівер підтримує багатоканальний звук PCM через HDMI, не вмикайте налаштування.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
uk_ua: Налаштування прискорення обробки відео, зокрема декодування і масштабування.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
uk_ua: Вибрати розкладки екранної клавіатури.

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
uk_ua: Встановити кількість кроків керування гучністю.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
uk_ua: Стереоскопічний 3D-режим / Поточний

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
uk_ua: Стереоскопічний режим (3D)

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
uk_ua: Вимкнуто

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
uk_ua: Над / Під

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
uk_ua: Горизонтальна стереопара

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
uk_ua: Анаглиф червоний / блакитний

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
uk_ua: Анаглиф зелений / пурпурний

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
uk_ua: Переплетено

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
uk_ua: Апаратний

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
uk_ua: Моноскопічний / 2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
uk_ua: Анаглиф жовтий / синій

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
uk_ua: Режим відтворення стереоскопічного (3D) відео

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
uk_ua: Запитувати

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
uk_ua: Бажаний режим

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
uk_ua: Так само, як фільм (автовизначення)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
uk_ua: Вимикати стереоскопічний режим (3D) після завершення відтворення

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
uk_ua: Виберіть режим відтворення

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
uk_ua: Виберіть режим стереоскопії (3D)

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
uk_ua: Вибір альтернативного режиму...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
uk_ua: Так само, як фільм

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
uk_ua: Вкажіть додаткові бібліотеки, повідомлення яких будуть включені в журнал налагодження.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
uk_ua: Стереоскопічний (3D) режим відео

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
uk_ua: Зміна стереоскопічного (3D) режиму інтерфейсу.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
uk_ua: Бажаний режим відтворення стереоскопічних (3D) матеріалів, наприклад відеофайлів.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
uk_ua: Дозволяє регулятор гучності від AirPlay клієнтів.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
uk_ua: Ввімкнути апаратне декодування відеофайлів.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
uk_ua: Стереоскопічна глибина субтитрів

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
uk_ua: Налаштування візуальної глибини субтитрів у стереоскопічному відео. Що більше значення, то ближче відображаються субтитри до глядача.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
uk_ua: Обмежувати роздільну здатність інтерфейсу для економії пам'яті. Не впливає на відтворення відео. Потрібен перезапуск.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
uk_ua: Сила стереоскопічного 3D ефекту

[ctx: #36560]
en: Colour management
uk_ua: Керування кольором

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
uk_ua: Режим керування кольором

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
uk_ua: Профіль дисплею ICC

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
uk_ua: Точка білого

[ctx: #36570]
en: Primaries
uk_ua: Основні

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
uk_ua: Режим гама

[ctx: #36574]
en: Gamma
uk_ua: Гама

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
uk_ua: Файл 3D LUT

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
uk_ua: ICC профіль

[ctx: #36583]
en: Input offset
uk_ua: Зміщенна вводу

[ctx: #36584]
en: Output offset
uk_ua: Зміщення виводу

[ctx: #36585]
en: Absolute
uk_ua: Абсолютний

[ctx: #36586]
note: whitepoint labels
en: D65 (standard)
uk_ua: D65 (стандарт)

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
uk_ua: D93 (NTSC-J)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
uk_ua: Автоматично

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
uk_ua: Налаштування музичної медіатеки.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
uk_ua: Налаштування показу списків музичних файлів.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
uk_ua: Налаштування служби AirPlay.

[ctx: #36605]
en: Updates
uk_ua: Оновлення

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
uk_ua: Встановлювати оновлення автоматично

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
uk_ua: Сповіщувати, але не встановлювати оновлення

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
uk_ua: Не перевіряти наявність оновлень

[ctx: #36609]
en: Show notifications
uk_ua: Показати сповіщення

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
uk_ua: Невідомі джерела

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
uk_ua: Максимальна версія протоколу

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
uk_ua: Ні

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
uk_ua: Клієнт

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
uk_ua: Мінімальна версія протоколу

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
uk_ua: Використовуйте застарілі засоби захисту

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
uk_ua: Примусове використання слабкого захисту SMBv1 для сумісності з функціями спільного доступу до USB на деяких WiFi-роутерах і пристроях NAS.

[ctx: #36632]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control via HTTP"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should never be exposed on the Internet. A password should be set below. Proceed?
uk_ua: Будь-хто, хто має доступ до веб-інтерфейсу, зможе повністю контролювати цей додаток, а отже, і цей пристрій, тому його ніколи не слід відкривати для мережі Інтернет. Нижче слід встановити пароль. Продовжити?

[ctx: #36633]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control from applications on other systems"
en: These services offer neither authentication nor encryption. Anyone who can connect to them will be able to completely control this application and, therefore, this device, so they should never be exposed to the Internet. Proceed?
uk_ua: Ці сервіси не пропонують ні аутентифікації, ні шифрування. Будь-хто, хто зможе до них підключитися, зможе повністю контролювати цю програму і, отже, цей пристрій, тому вони ніколи не повинні бути відкритими для Інтернету. Продовжити?

[ctx: #36634]
note: Text in confirm dialog when disabling setting "Services -> Control -> Require authentication"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should be secured by a password. Are you sure you want to disable authentication?
uk_ua: Будь-хто, хто має доступ до веб-інтерфейсу, зможе повністю контролювати цей додаток і, відповідно, цей пристрій, тому його слід захистити паролем. Ви впевнені, що хочете відключити аутентифікацію?

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
uk_ua: Якщо увімкнено автентифікацію веб-сервера, необхідно також ввести пароль.

[ctx: #36636]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration by enabling authentication without a password set
en: You must first enter a password before web server authentication can be enabled.
uk_ua: Перш ніж увімкнути автентифікацію на веб-сервері, необхідно ввести пароль.

[ctx: #36638]
note: Menuitem at "Settings -> System -> Add-ons"
en: Remove all orphaned add-ons
uk_ua: Видалити всі неактуальні додатки

[ctx: #36639]
note: Description of setting with label #36638 "Remove all orphaned dependencies"
en: Remove all modules and support libraries that have been automatically installed and are in an orphaned state.
uk_ua: Видалити всі модулі та бібліотеки підтримки, які були встановлені автоматично і є неактуальними.

[ctx: #36640]
note: Dialog caption
en: Orphaned add-ons
uk_ua: Неактуальні додатки

[ctx: #36641]
note: Dialog text if orphaned add-ons were found and removed
en: The following orphaned add-ons were removed from your system: {0:s}.
uk_ua: З вашої системи було видалено наступні неактуальні додатки: {0:s}.

[ctx: #36642]
note: Dialog text if no more orphaned add-ons left on the system
en: No orphaned add-ons to remove.
uk_ua: Неактуальніих додатків для видалення немає.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
uk_ua: Вмикає SSL-шифрування на веб-сервері. Сертифікат special://userdata/server.pem і ключ special://userdata/server.key повинні бути створені вручну

[ctx: #36900]
en: movie
uk_ua: фільм

[ctx: #36901]
en: movies
uk_ua: фільми

[ctx: #36902]
en: TV show
uk_ua: Серіал

[ctx: #36903]
en: TV shows
uk_ua: Серіали

[ctx: #36904]
en: season
uk_ua: сезон

[ctx: #36905]
en: seasons
uk_ua: сезони

[ctx: #36906]
en: episode
uk_ua: серія

[ctx: #36907]
en: episodes
uk_ua: серій

[ctx: #36908]
en: music video
uk_ua: музичне відео

[ctx: #36909]
en: music videos
uk_ua: музичні відео

[ctx: #36910]
en: set
uk_ua: Встановити

[ctx: #36911]
en: sets
uk_ua: Кіноцикли

[ctx: #36912]
en: video
uk_ua: Відео

[ctx: #36913]
en: videos
uk_ua: Відео

[ctx: #36914]
en: music
uk_ua: музика

[ctx: #36915]
en: music
uk_ua: музика

[ctx: #36916]
en: artist
uk_ua: виконавець

[ctx: #36917]
en: artists
uk_ua: виконавці

[ctx: #36918]
en: album
uk_ua: Альбом

[ctx: #36919]
en: albums
uk_ua: альбоми

[ctx: #36920]
en: song
uk_ua: Пісні

[ctx: #36921]
en: songs
uk_ua: Пісні

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
uk_ua: (для людей з вадами зору)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
uk_ua: (Коментар режисера)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
uk_ua: (Коментар режисера 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
uk_ua: Останній використаний профіль

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
uk_ua: Відкрити

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
uk_ua: Виберіть цей параметр, якщо ваш приймач здатний декодувати потоки Dolby Digital Plus (E-AC3).

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
uk_ua: Обмежити роздільну здатність інтерфейсу

[ctx: #37022]
en: UPnP player
uk_ua: Програвач UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
uk_ua: Ви хочете зупинити відтворення на віддаленому пристрої?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
uk_ua: Налаштування кодування звуку: якості та рівню стиснення

[ctx: #37026]
en: Auto
uk_ua: Авто

[ctx: #37030]
en: Unlimited
uk_ua: Необмежено

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
uk_ua: Дозволяє вказати, як слід відкривати/відтворювати диски Blu-ray. Примітка: деякі меню дисків підтримуються не повністю і можуть викликати проблеми.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
uk_ua: Спеціальні[CR]можливості

[ctx: #37033]
note: Description of category #287 Subtitles
en: This category contains the settings for subtitles
uk_ua: У цій категорії містяться налаштування субтитрів

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
uk_ua: Віддати перевагу аудіопотоку для слабозорих

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
uk_ua: Віддати перевагу аудіопотоку для слабозорих над іншими потоками тієї ж мови

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
uk_ua: Віддати перевагу аудіопотоку для людей з порушеннями слуху

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
uk_ua: Віддати перевагу аудіопотоку для людей з порушеннями слуху над іншими потоками тієї ж мови

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
uk_ua: Надавати перевагу субтитрам для людей з вадами слуху

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
uk_ua: Віддати перевагу субтитрам для людей з порушеннями слуху над іншими потоками субтитрів тієї ж мови

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
uk_ua: Віддати перевагу аудіопотокам за замовчуванням

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
uk_ua: Якщо увімкнено, аудіопотокам, що помічені як за замовчуванням (і відповідають обраній мові) віддається перевага над потоками з більшою якістю (кількістю каналів, кращім кодеком, тощо).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
uk_ua: Визначає, який розмір кроку використовувати при натисканні кнопок пропуску. Якщо для напрямку пропуску вибрано більше кроків, вони можуть бути застосовані наступними натисканнями на кнопку пропуску в межах визначеної затримки пропуску. Крок вперед (позитивний) і крок назад (негативний) можуть бути визначені незалежно.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
uk_ua: Визначає час очікування наступних натискань клавіш перед виконанням пропуску. Застосовується тільки при використанні інтелектуального пропуску (при використанні більше одного кроку пропуску для напрямку).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
uk_ua: Витягнути мініатюри розділів

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
uk_ua: Витягнути ескізи розділів для представлення в діалозі розділів / закладок. Це може збільшити навантаження на процесор.

[ctx: #37048]
note: Setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable WS-Discovery Service
uk_ua: Ввімкнути службу WS-Discovery

[ctx: #37049]
note: Description of setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable service to search for SMB services using the WS-Discovery protocol
uk_ua: Ввімкнути послугу пошуку SMB-сервісів за протоколом WS-Discovery

[ctx: #37050]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]WS-Discovery[/B] component
uk_ua: Розгорнуте логування для компонента [B]WS-Discovery[/B]

[ctx: #37051]
note: Setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS Protocol Version
uk_ua: Версія протоколу NFS

[ctx: #37052]
note: Description of setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS protocol version to use when establishing NFS connections
uk_ua: Версію протоколу NFS використовувати при встановленні NFS-з'єднань

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
uk_ua: Показувати "Всі об'єкти"

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
uk_ua: Показувати "Всі об'єкти" в папці, наприклад, "Всі альбоми" або "Всі сезони".

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
uk_ua: Обмеження оновлення графічного інтерфейсу під час відтворення

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
uk_ua: Обмежує швидкість (кадрів в секунду), яка використовується для оновлення графічного інтерфейсу під час відтворення відео. Це може зменшити навантаження на процесор і усунути проблеми з відтворенням під час показу графічного інтерфейсу.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
uk_ua: Необмежено

[ctx: #38016]
note: Used to format framerate values. {0:d} will be replaced with the according number/integer, like "24 fps", "50 fps"
en: {0:d} fps
uk_ua: {0:d} кадрів у секунду

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
uk_ua: Регіон А - Америка, Східна Азія та Південно-Східна Азія. Регіон Б - Африка, Близький Схід, Південно-Західна Азія, Європа, Австралія, Нова Зеландія. Регіон С - Центральна Азія, материковий Китай, Монголія, Південна Азія, Білорусь, Росія, Україна, Казахстан.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
uk_ua: Моя оцінка

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
uk_ua: Немає оцінки

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
uk_ua: Встановити оцінку

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
uk_ua: Вибір постачальника інформації

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
uk_ua: Оберіть постачальника інформації

[ctx: #38026]
en: Appearances
uk_ua: Зовнішній вигляд

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
uk_ua: Відеопотік

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
uk_ua: Кут

[ctx: #38033]
en: Role
uk_ua: Роль

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
uk_ua: Оркестр

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
uk_ua: Автор слів

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
uk_ua: Автор реміксу

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
uk_ua: Аранжувальник

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
uk_ua: Звукорежисер

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
uk_ua: Продюсер

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
uk_ua: Діджей

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
uk_ua: Автор зведення

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
uk_ua: [Відсутні]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
uk_ua: Виконавці альбому

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
uk_ua: Виконавці пісень та альбомів

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
uk_ua: Всі учасники

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
uk_ua: Всі ролі

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
uk_ua: Потрібне повторне сканування тегів музичних файлів. ВІдсканувати?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
uk_ua: Отримати додаткову інформацію про альбоми та виконавців? Це може зайняти деякий час, тому ви можете зробити це пізніше

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
uk_ua: Чи виконувати повне сканування тегів, навіть якщо музичні файли не змінюються?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
uk_ua: Встановлення постачальника інформації за замовчуванням

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
uk_ua: Застосувати для цього виконавця

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
uk_ua: Застосувати для усіх показаних виконавців

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
uk_ua: Встановити для цього альбома

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
uk_ua: Встановити для всіх показаних альбомів

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
uk_ua: Чи використовувати ви цього постачальника інформації для всіх артистів, представлених тут?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
uk_ua: Використовувати цього постачальника інформації для всіх представлених тут альбомів?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
uk_ua: Використовувати цього постачальника інформації для всіх виконавців, видаливши всі попередні налаштування для конкретних виконавців?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
uk_ua: Використовувати цього постачальника інформації для всіх альбомів, видаливши всі попередні налаштування для конкретних альбомів?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
uk_ua: Хочете оновити інформацію по всіх цих елементів зараз?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
uk_ua: Ви хочете оновити інформацію для цього елементу зараз?

[ctx: #38074]
en: Boxsets
uk_ua: Комплекти

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
uk_ua: Показувати відомості про фото з EXIF

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
uk_ua: Показ відомостей EXIF (дата, час, використаний фотоапарат тощо) при їх наявності.

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
uk_ua: Одним файлом

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
uk_ua: Експорт

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
uk_ua: Віртуальні файлові системи

[ctx: #39019]
en: installed
uk_ua: Встановлено

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
uk_ua: Продовжити встановлення?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
uk_ua: Залежності

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
uk_ua: Стать

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
uk_ua: Джерело

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
uk_ua: Джерела

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
uk_ua: Виконати при запуску

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
uk_ua: за замовчуванням

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
uk_ua: форсовано

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
uk_ua: заголовки

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
uk_ua: опис аудіо

[ctx: #39109]
en: Select Program
uk_ua: Вибрати програму

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
uk_ua: Вибрати Розширення

[ctx: #39111]
note: audio flag - FLAG_ORIGINAL language prefix displayed in audio settings stream selection
en: original
uk_ua: оригінал

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
uk_ua: Мініатюра серії

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
uk_ua: Сюжет фільму

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
uk_ua: Сюжет серії

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
uk_ua: Картинки

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
uk_ua: Максимальна

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
uk_ua: Базовий

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
uk_ua: Додатково

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
uk_ua: Стилі

[ctx: #39160]
note: Subtitle border colour setting
en: Border colour
uk_ua: Колір рамки субтитрів

[ctx: #39173]
note: Subtitle blur setting
en: Blur
uk_ua: Блюр

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
uk_ua: Версії

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
uk_ua: Версія

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
uk_ua: Огляд файлів

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
uk_ua: Версії
