KODI Main - en to vi_vn translation catalogue (3330 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
vi_vn: Chương trình

[ctx: #1]
en: Pictures
vi_vn: Hình ảnh

[ctx: #2]
en: Music
vi_vn: Âm nhạc

[ctx: #3]
en: Videos
vi_vn: Video

[ctx: #4]
en: TV guide
vi_vn: Lịch phát sóng

[ctx: #5]
en: Settings
vi_vn: Cài đặt

[ctx: #7]
en: File manager
vi_vn: Quản lý tập tin

[ctx: #8]
en: Weather
vi_vn: Thời tiết

[ctx: #9]
en: Kodi media center
vi_vn: Trung tâm đa phương tiện Kodi

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
vi_vn: Thứ Hai

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
vi_vn: Thứ Ba

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
vi_vn: Thứ Tư

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
vi_vn: Thứ Năm

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
vi_vn: Thứ Sáu

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
vi_vn: Thứ Bảy

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
vi_vn: Chủ Nhật

[ctx: #21]
en: January
vi_vn: Tháng Một

[ctx: #22]
en: February
vi_vn: Tháng Hai

[ctx: #23]
en: March
vi_vn: Tháng Ba

[ctx: #24]
en: April
vi_vn: Tháng Tư

[ctx: #25]
en: May
vi_vn: Tháng Năm

[ctx: #26]
en: June
vi_vn: Tháng Sáu

[ctx: #27]
en: July
vi_vn: Tháng Bảy

[ctx: #28]
en: August
vi_vn: Tháng Tám

[ctx: #29]
en: September
vi_vn: Tháng Chín

[ctx: #30]
en: October
vi_vn: Tháng Mười

[ctx: #31]
en: November
vi_vn: Tháng Mười Một

[ctx: #32]
en: December
vi_vn: Tháng Mười Hai

[ctx: #41]
en: Mon
vi_vn: Thứ 2

[ctx: #42]
en: Tue
vi_vn: Thứ 3

[ctx: #43]
en: Wed
vi_vn: Thứ 4

[ctx: #44]
en: Thu
vi_vn: Thứ 5

[ctx: #45]
en: Fri
vi_vn: Thứ 6

[ctx: #46]
en: Sat
vi_vn: Thứ 7

[ctx: #47]
en: Sun
vi_vn: CN

[ctx: #51]
en: Jan
vi_vn: Tháng 1

[ctx: #52]
en: Feb
vi_vn: Tháng 2

[ctx: #53]
en: Mar
vi_vn: Tháng 3

[ctx: #54]
en: Apr
vi_vn: Tháng 4

[ctx: #55]
en: May
vi_vn: Tháng 5

[ctx: #56]
en: Jun
vi_vn: Tháng 6

[ctx: #57]
en: Jul
vi_vn: Tháng 7

[ctx: #58]
en: Aug
vi_vn: Tháng 8

[ctx: #59]
en: Sep
vi_vn: Tháng 9

[ctx: #60]
en: Oct
vi_vn: Tháng 10

[ctx: #61]
en: Nov
vi_vn: Tháng 11

[ctx: #62]
en: Dec
vi_vn: Tháng 12

[ctx: #71]
note: Weather token
en: N
vi_vn: Bắc

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
vi_vn: Bắc Đông Bắc

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
vi_vn: Đông Bắc

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
vi_vn: Đông Đông Bắc

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
vi_vn: Đông

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
vi_vn: Đông Đông Nam

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
vi_vn: Đông Nam

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
vi_vn: Nam Đông Nam

[ctx: #79]
note: Weather token
en: S
vi_vn: Nam

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
vi_vn: Nam Tây Nam

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
vi_vn: Tây Nam

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
vi_vn: Tây Tây Nam

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
vi_vn: Tây

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
vi_vn: Tây Tây Bắc

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
vi_vn: Tây Bắc

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
vi_vn: Bắc Tây Bắc

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
vi_vn: Nam

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
vi_vn: Bắc

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
vi_vn: Tây

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
vi_vn: Đông

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
vi_vn: Biến số

[ctx: #98]
en: View: Auto
vi_vn: Kiểu xem: Tự động

[ctx: #99]
en: View: Auto big
vi_vn: Kiểu xem: To tự động

[ctx: #100]
en: View: Icons
vi_vn: Kiểu xem: Biểu tượng

[ctx: #101]
en: View: List
vi_vn: Kiểu xem: Danh sách

[ctx: #102]
en: Scan
vi_vn: Quét

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
vi_vn: Sắp xếp theo: Tên

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
vi_vn: Sắp xếp theo: Thời gian

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
vi_vn: Sắp xếp theo: Dung lượng

[ctx: #106]
en: No
vi_vn: Không

[ctx: #107]
en: Yes
vi_vn: Có

[ctx: #108]
en: Slideshow
vi_vn: Trình diễn

[ctx: #109]
en: Create thumbs
vi_vn: Tạo hình thu nhỏ

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
vi_vn: Tạo hình thu nhỏ

[ctx: #111]
en: Shortcuts
vi_vn: Phím tắt

[ctx: #112]
en: Paused
vi_vn: Tạm dừng

[ctx: #113]
en: Update failed
vi_vn: Không thể cập nhật

[ctx: #114]
en: Installation failed
vi_vn: Không thể cài đặt

[ctx: #115]
en: Copy
vi_vn: Sao chép

[ctx: #116]
en: Move
vi_vn: Di chuyển

[ctx: #117]
en: Delete
vi_vn: Xóa

[ctx: #118]
en: Rename
vi_vn: Đổi tên

[ctx: #119]
en: New folder
vi_vn: Thư mục mới

[ctx: #120]
en: Confirm copy
vi_vn: Xác nhận sao chép

[ctx: #121]
en: Confirm move
vi_vn: Xác nhận di chuyển

[ctx: #122]
en: Confirm delete
vi_vn: Xác nhận xóa tập tin?

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
vi_vn: Bạn muốn chép tập tin đã chọn?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
vi_vn: Bạn muốn chuyển tập tin đã chọn?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
vi_vn: Bạn muốn xoá tập tin đã chọn?[CR]Cảnh báo - không thể hoàn tác hành động này!

[ctx: #126]
en: Status
vi_vn: Trạng thái

[ctx: #127]
en: Objects
vi_vn: Đối tượng

[ctx: #128]
en: General
vi_vn: Tổng quan

[ctx: #129]
en: Slideshow
vi_vn: Trình diễn

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
vi_vn: Thông tin hệ thống

[ctx: #131]
en: Display
vi_vn: Hiển thị

[ctx: #132]
en: Albums
vi_vn: Album

[ctx: #133]
en: Artists
vi_vn: Ca sĩ

[ctx: #134]
en: Songs
vi_vn: Bài hát

[ctx: #135]
en: Genres
vi_vn: Thể loại

[ctx: #136]
en: Playlists
vi_vn: Danh sách phát

[ctx: #137]
en: Search
vi_vn: Tìm kiếm

[ctx: #138]
en: System information
vi_vn: Thông tin hệ thống

[ctx: #139]
en: Temperatures:
vi_vn: Nhiệt độ:

[ctx: #142]
en: Time:
vi_vn: Thời gian:

[ctx: #143]
en: Current:
vi_vn: Hiện tại:

[ctx: #144]
en: Build:
vi_vn: Bản dựng:

[ctx: #145]
en: Network:
vi_vn: Mạng:

[ctx: #146]
en: Type:
vi_vn: Thể loại:

[ctx: #147]
en: Static
vi_vn: Tĩnh

[ctx: #149]
en: MAC address
vi_vn: Địa chỉ MAC

[ctx: #150]
en: IP address
vi_vn: Địa chỉ IP

[ctx: #151]
en: Link:
vi_vn: Liên kết:

[ctx: #154]
en: Storage
vi_vn: Lưu trữ

[ctx: #155]
en: Drive
vi_vn: Ổ đĩa

[ctx: #156]
en: Free
vi_vn: Trống

[ctx: #158]
en: Free memory
vi_vn: Bộ nhớ trống

[ctx: #159]
en: No link
vi_vn: Không có liên kết

[ctx: #160]
en: Free
vi_vn: Trống

[ctx: #162]
en: Tray open
vi_vn: Khay đĩa mở

[ctx: #163]
en: Reading
vi_vn: Đang đọc

[ctx: #164]
en: No disc
vi_vn: Không có đĩa

[ctx: #165]
en: Disc present
vi_vn: Có đĩa

[ctx: #166]
en: Skin
vi_vn: Giao diện

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
vi_vn: Hủy hoạt động tập tin

[ctx: #169]
en: Resolution
vi_vn: Độ phân giải

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
vi_vn: Điều chỉnh tốc độ làm mới hiển thị

[ctx: #171]
en: Sort title
vi_vn: Sắp xếp theo tiêu đề

[ctx: #172]
en: Release date
vi_vn: Ngày phát hành

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
vi_vn: Hiển thị video 4:3 theo

[ctx: #174]
en: Compiled:
vi_vn: Biên dịch mã nguồn

[ctx: #175]
en: Moods
vi_vn: Hình thái

[ctx: #176]
en: Styles
vi_vn: Kiểu

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
vi_vn: {0:s} khởi chạy thành công

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
vi_vn: {0:s} vừa được khởi chạy thành công

[ctx: #179]
en: Song
vi_vn: Bài hát

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
vi_vn: Thời lượng

[ctx: #181]
en: Select album
vi_vn: Chọn album

[ctx: #182]
en: Tracks
vi_vn: Bài

[ctx: #183]
en: Review
vi_vn: Đánh giá

[ctx: #184]
en: Refresh
vi_vn: Làm mới

[ctx: #185]
en: Searching album
vi_vn: Đang tìm album

[ctx: #187]
en: No albums found!
vi_vn: Không tìm thấy album nào!

[ctx: #188]
en: Select all
vi_vn: Chọn tất cả

[ctx: #189]
en: Scanning media information
vi_vn: Đang quét thông tin đa phương tiện

[ctx: #190]
en: Save
vi_vn: Lưu

[ctx: #191]
en: Shuffle
vi_vn: Ngẫu nhiên

[ctx: #192]
en: Clear
vi_vn: Xóa

[ctx: #193]
en: Scan
vi_vn: Quét

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
vi_vn: Đang tìm...

[ctx: #195]
en: No information found!
vi_vn: Không phát hiện thông tin!

[ctx: #196]
en: Select movie:
vi_vn: Chọn phim:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
vi_vn: Yêu cầu {0:s} thông tin

[ctx: #198]
en: Loading movie details
vi_vn: Đang tải thông tin phim

[ctx: #199]
en: Web interface
vi_vn: Giao diện web

[ctx: #200]
en: Audio encoders
vi_vn: Bộ giải mã âm thanh

[ctx: #201]
en: Audio decoders
vi_vn: Bộ giải mã âm thanh

[ctx: #203]
en: Plot outline
vi_vn: Sơ lược cốt truyện

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
vi_vn: Biên dịch mã nguồn

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
vi_vn: Lượt bình chọn

[ctx: #206]
en: Cast
vi_vn: Diễn viên

[ctx: #207]
en: Plot
vi_vn: Cốt truyện

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
vi_vn: Phát

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
vi_vn: Kế

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
vi_vn: Lùi

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
vi_vn: Hiệu chuẩn giao diện người dùng...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
vi_vn: Hiệu chuẩn video

[ctx: #215]
en: Soften
vi_vn: Làm mềm

[ctx: #216]
en: Zoom amount
vi_vn: Mức thu phóng

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
vi_vn: Tỉ lệ kích thước điểm ảnh

[ctx: #218]
en: DVD drive
vi_vn: Ổ đĩa DVD

[ctx: #219]
en: Please insert disc
vi_vn: Hãy cho đĩa vào

[ctx: #220]
en: Remote share
vi_vn: Chia sẻ từ xa

[ctx: #221]
en: Network is not connected
vi_vn: Không có kết nối mạng

[ctx: #222]
en: Cancel
vi_vn: Hủy

[ctx: #224]
en: Speed
vi_vn: Tốc độ

[ctx: #225]
en: Vertical shift
vi_vn: Thay đổi chiều dọc

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
vi_vn: Tải thông tin CD âm thanh từ dịch vụ trực tuyến

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
vi_vn: Xáo trộn danh sách phát khi tải xong

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
vi_vn: Thời gian chờ ngừng quay HDD

[ctx: #230]
en: Video filters
vi_vn: Bộ lọc video

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
vi_vn: Không

[ctx: #232]
en: Point
vi_vn: Điểm

[ctx: #233]
en: Linear
vi_vn: Đường thẳng

[ctx: #234]
en: Anisotropic
vi_vn: Dị hướng

[ctx: #235]
en: Quincunx
vi_vn: Tháp Quincunx

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
vi_vn: Hộp khối Gauss

[ctx: #237]
en: Minification
vi_vn: Làm nhỏ

[ctx: #238]
en: Magnification
vi_vn: Phóng đại

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
vi_vn: Xóa danh sách sau khi kết thúc

[ctx: #240]
en: Display mode
vi_vn: Chế độ hiển thị

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
vi_vn: Toàn màn hình #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
vi_vn: Cửa sổ

[ctx: #243]
en: Refresh rate
vi_vn: Tốc độ làm mới

[ctx: #244]
en: Full screen
vi_vn: Toàn màn hình

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
vi_vn: Kích thước: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})

[ctx: #246]
en: Monitor
vi_vn: Màn Hình

[ctx: #247]
en: Scripts
vi_vn: Kịch bản

[ctx: #248]
en: Language
vi_vn: Ngôn ngữ

[ctx: #249]
en: Music
vi_vn: Nhạc

[ctx: #250]
en: Visualisation
vi_vn: Trực quan

[ctx: #251]
en: Select destination directory
vi_vn: Chọn thư mục đích

[ctx: #253]
en: Number of channels
vi_vn: Số lượng kênh

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
vi_vn: Đầu thu hỗ trợ DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
vi_vn: Đang tải thông tin về CD

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
vi_vn: Lỗi

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
vi_vn: Cho phép đọc tag

[ctx: #259]
en: Opening
vi_vn: Đang mở

[ctx: #260]
en: Shoutcast
vi_vn: Internet radio

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
vi_vn: Chuẩn bị bắt đầu...

[ctx: #262]
en: Scripts output
vi_vn: Đầu ra kịch bản

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
vi_vn: Cho phép điều khiển từ xa qua HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
vi_vn: Thu âm

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
vi_vn: Dừng thu âm.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
vi_vn: Sắp xếp theo: Bài hát

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
vi_vn: Sắp xếp theo: Thời gian

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
vi_vn: Sắp xếp theo: Tiêu đề

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
vi_vn: Sắp xếp theo: Nghệ sĩ

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
vi_vn: Sắp xếp theo: Album

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
vi_vn: Tinh chỉnh tỉ lệ kích thước điểm ảnh

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
vi_vn: Chỉnh hình chữ nhật để giống với hình vuông nhất

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
vi_vn: Quét đè bù cho góc trên trái

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
vi_vn: Quét đè bù cho góc dưới phải

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
vi_vn: Chỉnh mũi tên để thay đổi mức quét đè

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
vi_vn: Vị trí phụ đề

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
vi_vn: Điều chỉnh thanh chạy để thay đổi vị trí phụ đề

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
vi_vn: Không thể tải cài đặt

[ctx: #280]
en: Using default settings
vi_vn: Dùng cài đặt mặc định

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
vi_vn: Hãy kiểm tra tập tin XML

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
vi_vn: Tìm thấy {0:d} kết quả

[ctx: #283]
en: Search results
vi_vn: Kết quả tìm kiếm

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
vi_vn: Không tìm thấy!

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
vi_vn: Ngôn ngữ âm thanh ưu tiên

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
vi_vn: Ngôn ngữ phụ đề ưu tiên

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
vi_vn: Phụ đề

[ctx: #288]
en: Font
vi_vn: Phông chữ

[ctx: #289]
en: Size
vi_vn: Cỡ chữ

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
vi_vn: Thu hẹp khoảng cách động

[ctx: #292]
en: Audio
vi_vn: Âm thanh

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
vi_vn: Duyệt tìm phụ đề

[ctx: #294]
en: Create bookmark
vi_vn: Tạo đánh dấu

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
vi_vn: Xóa đánh dấu

[ctx: #297]
en: Audio offset
vi_vn: Đồng bộ âm thanh

[ctx: #298]
en: Bookmarks
vi_vn: Đánh dấu

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
vi_vn: Đánh dấu {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
vi_vn: Đầu thu hỗ trợ MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
vi_vn: Đầu thu hỗ trợ MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
vi_vn: Đầu thu hỗ trợ MP3

[ctx: #303]
en: Delay
vi_vn: Độ trễ

[ctx: #304]
en: Language
vi_vn: Ngôn ngữ

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
vi_vn: Bật

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
vi_vn: Không xen kẽ

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
vi_vn: Mặc định

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
vi_vn: Ngôn ngữ gốc

[ctx: #309]
en: User interface language
vi_vn: Ngôn ngữ giao diện

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
vi_vn: Bố cục bàn phím ảo

[ctx: #312]
en: (0=auto)
vi_vn: (0=tự động)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
vi_vn: Đang xóa cơ sở dữ liệu

[ctx: #314]
en: Preparing...
vi_vn: Đang chuẩn bị...

[ctx: #315]
en: Database error
vi_vn: Lỗi cơ sở dữ liệu

[ctx: #316]
en: Searching songs...
vi_vn: Đang tìm bài...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
vi_vn: Đã xóa cơ sở dữ liệu

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
vi_vn: Đang xóa các bài hát...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
vi_vn: Lỗi khi xóa bài hát

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
vi_vn: Đang xóa ca sĩ...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
vi_vn: Lỗi khi xóa ca sĩ

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
vi_vn: Đang xóa các thể loại, quyền, v.v...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
vi_vn: Lỗi xóa các thể loại, quyền, v.v...

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
vi_vn: Đang xóa đường dẫn...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
vi_vn: Lỗi khi xóa đường dẫn...

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
vi_vn: Đang xóa các album

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
vi_vn: Lỗi khi xóa các album

[ctx: #328]
en: Writing changes...
vi_vn: Đang ghi lại các thay đổi...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
vi_vn: Lỗi khi đang ghi lại các thay đổi

[ctx: #330]
en: This may take some time...
vi_vn: Xin đợi một lúc...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
vi_vn: Đang nén cơ sở dữ liệu

[ctx: #332]
en: Error compressing database
vi_vn: Lỗi nén cơ sở dữ liệu

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
vi_vn: Bạn muốn xóa thư viện?

[ctx: #334]
en: Clean library...
vi_vn: Đang xóa thư viện

[ctx: #335]
en: Start
vi_vn: Bắt đầu

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
vi_vn: Chuyển đổi tốc độ khung hình

[ctx: #337]
en: Output configuration
vi_vn: Cấu hình đầu ra

[ctx: #338]
en: Fixed
vi_vn: Chỉnh sửa

[ctx: #339]
en: Optimized
vi_vn: Tối ưu hóa

[ctx: #340]
en: Various artists
vi_vn: Nhiều ca sĩ

[ctx: #341]
en: Play disc
vi_vn: Phát đĩa

[ctx: #342]
en: Movies
vi_vn: Phim

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
vi_vn: Chỉnh tốc độ khung hình

[ctx: #344]
en: Actors
vi_vn: Diễn viên

[ctx: #345]
en: Year
vi_vn: Năm

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
vi_vn: Duy trì âm lượng gốc khi downmix

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
vi_vn: Đầu thu hỗ trợ DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
vi_vn: Cho phép passthrough

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
vi_vn: Đầu thu hỗ trợ TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
vi_vn: Ứng dụng

[ctx: #351]
en: Off
vi_vn: Tắt

[ctx: #352]
en: Dim
vi_vn: Mờ

[ctx: #353]
en: Black
vi_vn: Đen

[ctx: #354]
en: Matrix trails
vi_vn: Các vạch ma trận

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
vi_vn: Thời gian chờ

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
vi_vn: Chế độ bảo vệ màn hình

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
vi_vn: Chức năng hẹn giờ tắt máy

[ctx: #358]
en: All albums
vi_vn: Tất cả các album

[ctx: #359]
en: Recently added albums
vi_vn: Album mới thêm vào

[ctx: #360]
en: Screensaver
vi_vn: Trình bảo vệ màn hình

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
vi_vn: Trình chiếu đệ quy

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
vi_vn: Mức mờ bảo vệ màn hình

[ctx: #363]
en: Sort by: File
vi_vn: Sắp xếp theo: Tập tin

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
vi_vn: Đầu thu hỗ trợ Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
vi_vn: Sắp xếp theo: Tên

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
vi_vn: Sắp xếp theo: Năm

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
vi_vn: Sắp xếp theo: Đánh giá

[ctx: #369]
en: Title
vi_vn: Tiêu đề

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
vi_vn: Giông bão

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
vi_vn: Có lúc

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
vi_vn: Hầu hết

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
vi_vn: Nắng

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
vi_vn: Mây

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
vi_vn: Tuyết

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
vi_vn: Mưa

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
vi_vn: Nhẹ

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
vi_vn: Sáng

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
vi_vn: Chiều

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
vi_vn: Nhiều mưa

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
vi_vn: Ít

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
vi_vn: Rải rác

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
vi_vn: Gió

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
vi_vn: Mạnh

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
vi_vn: Vừa

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
vi_vn: Quang

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
vi_vn: Nhiều mây

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
vi_vn: Sớm

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
vi_vn: Mưa

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
vi_vn: Nhiều gió mạnh

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
vi_vn: Thấp

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
vi_vn: Trung bình

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
vi_vn: Cao

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
vi_vn: Sương mù

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
vi_vn: Sương nhẹ

[ctx: #396]
en: Select location
vi_vn: Chọn địa điểm

[ctx: #397]
en: Refresh time
vi_vn: Thời gian làm mới

[ctx: #398]
en: Temperature units
vi_vn: Đơn vị nhiệt độ

[ctx: #399]
en: Speed units
vi_vn: Đơn vị tốc độ

[ctx: #400]
en: Weather
vi_vn: Thời tiết

[ctx: #401]
en: Temp
vi_vn: Nhiệt độ

[ctx: #402]
en: Feels like
vi_vn: Thấy như

[ctx: #403]
en: UV index
vi_vn: Chỉ số UV

[ctx: #404]
en: Wind
vi_vn: Gió

[ctx: #405]
en: Dew point
vi_vn: Điểm sương

[ctx: #406]
en: Humidity
vi_vn: Độ ẩm

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
vi_vn: Bố cục bàn phím phần cứng

[ctx: #409]
en: Defaults
vi_vn: Mặc định

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
vi_vn: Đang truy cập dịch vụ thời tiết

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
vi_vn: Đang tải thời tiết cho:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
vi_vn: Không thể lấy dữ liệu thời tiết

[ctx: #413]
en: Manual
vi_vn: Thủ công

[ctx: #414]
en: No review for this album
vi_vn: Không có đánh giá cho album

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
vi_vn: Đang tải xuống hình thu nhỏ...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
vi_vn: Xem: Biểu tượng lớn

[ctx: #418]
en: Low
vi_vn: Thấp

[ctx: #419]
en: High
vi_vn: Cao

[ctx: #420]
en: Best match
vi_vn: Phù hợp nhất

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
vi_vn: Giữ thiết bị âm thanh hoạt động

[ctx: #422]
en: Delete album information
vi_vn: Xoá thông tin album

[ctx: #423]
en: Delete CD information
vi_vn: Xoá thông tin CD

[ctx: #424]
en: Select
vi_vn: Chọn

[ctx: #425]
en: No album information found
vi_vn: Không thấy thông tin album

[ctx: #426]
en: No CD information found
vi_vn: Không thấy thông tin CD

[ctx: #427]
en: Disc
vi_vn: Đĩa

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
vi_vn: Cho đúng đĩa CD/DVD

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
vi_vn: Xin hãy bỏ đĩa sau vào:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
vi_vn: Sắp xếp theo: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
vi_vn: Không lưu bộ nhớ đệm

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
vi_vn: Xoá phim khỏi thư viện

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
vi_vn: Từ {0:s} tại {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
vi_vn: Không có ổ đĩa quang nào

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
vi_vn: Video này được lưu trữ trên đĩa quang (ví dụ: DVD, Blu-ray) và không thể phát được vì thiết bị của bạn không có ổ đĩa thích hợp.

[ctx: #437]
en: Removable disk
vi_vn: Đĩa tháo rời

[ctx: #438]
en: Opening file
vi_vn: Đang mở tập tin

[ctx: #440]
en: Hard disk
vi_vn: Ổ cứng

[ctx: #442]
en: Local network
vi_vn: Mạng nội bộ

[ctx: #445]
en: Audio
vi_vn: Âm thanh

[ctx: #447]
en: Autorun media
vi_vn: Tự động chạy đa phương tiện

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
vi_vn: Đầu thu hỗ trợ Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
vi_vn: Bật

[ctx: #450]
en: Columns
vi_vn: Cột

[ctx: #451]
en: Row 1 address
vi_vn: Địa chỉ hàng 1

[ctx: #452]
en: Row 2 address
vi_vn: Địa chỉ hàng 2

[ctx: #453]
en: Row 3 address
vi_vn: Địa chỉ hàng 3

[ctx: #454]
en: Row 4 address
vi_vn: Địa chỉ hàng 4

[ctx: #455]
en: Rows
vi_vn: Hàng

[ctx: #456]
en: Mode
vi_vn: Chế độ

[ctx: #457]
en: Switch view
vi_vn: Thay đổi kiểu xem

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
vi_vn: Giới hạn tốc độ mẫu (kHZ)

[ctx: #459]
en: Subs
vi_vn: Phụ đề

[ctx: #460]
en: Audio stream
vi_vn: Luồng âm thanh

[ctx: #461]
en: [active]
vi_vn: [đang dùng]

[ctx: #463]
en: Backlight
vi_vn: Đèn nền

[ctx: #464]
en: Brightness
vi_vn: Độ sáng

[ctx: #465]
en: Contrast
vi_vn: Độ tương phản

[ctx: #467]
en: Type
vi_vn: Kiểu

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
vi_vn: Di chuyển thanh trượt để thay đổi vị trí bảng điều khiển

[ctx: #469]
en: OSD position
vi_vn: Vị trí bảng điều khiển

[ctx: #470]
en: Credits
vi_vn: Credit

[ctx: #474]
en: Off
vi_vn: Tắt

[ctx: #475]
en: Music only
vi_vn: Chỉ nhạc

[ctx: #476]
en: Music & video
vi_vn: Nhạc & Video

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
vi_vn: Không thể tải danh sách phát

[ctx: #479]
en: Skin & language
vi_vn: Giao diện & ngôn ngữ

[ctx: #480]
en: Appearance
vi_vn: Hiển thị

[ctx: #481]
en: Audio options
vi_vn: Tùy chọn âm thanh

[ctx: #482]
en: About Kodi
vi_vn: Giới thiệu Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
vi_vn: Xóa album

[ctx: #486]
en: Repeat
vi_vn: Lặp lại

[ctx: #487]
en: Repeat one
vi_vn: Lặp lại 1 lần

[ctx: #488]
en: Repeat folder
vi_vn: Lặp lại thư mục

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
vi_vn: Tự động phát bài hát tiếp theo

[ctx: #491]
en: - Use big icons
vi_vn: - Dùng biểu tượng lớn

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
vi_vn: Đổi kích thước phụ đề Vob

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
vi_vn: Tuỳ chọn nâng cao (chỉ cho chuyên gia!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
vi_vn: Tổng headroom âm thanh

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
vi_vn: Tăng kích cỡ video khớp với độ phân giải giao diện người dùng

[ctx: #496]
en: Calibration
vi_vn: Hiệu chuẩn

[ctx: #497]
en: Show file extensions
vi_vn: Hiển thị kiểu tập tin

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
vi_vn: Sắp xếp theo: Kiểu

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
vi_vn: Không thể kết nối với dịch vụ tra cứu trực tuyến

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
vi_vn: Có lỗi xảy ra khi tải thông tin album

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
vi_vn: Đang tìm kiếm các tên album...

[ctx: #502]
en: Open
vi_vn: Mở

[ctx: #503]
en: Busy
vi_vn: Bận

[ctx: #504]
en: Empty
vi_vn: Trống

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
vi_vn: Đang tải thông tin đa phương tiện từ tập tin...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
vi_vn: Đang kiểm tra tập tin đa phương tiện...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
vi_vn: Sắp xếp theo: Sử dụng

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
vi_vn: Bật trực quan

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
vi_vn: Bật chức năng chuyển chế độ video

[ctx: #512]
en: Startup window
vi_vn: Cửa sổ khởi động

[ctx: #513]
en: Home window
vi_vn: Cửa sổ màn hình

[ctx: #514]
en: Manual settings
vi_vn: Cài đặt thủ công

[ctx: #515]
en: Genre
vi_vn: Thể loại

[ctx: #517]
en: Recently played albums
vi_vn: Album được phát gần đây

[ctx: #518]
en: Launch
vi_vn: Chạy

[ctx: #519]
en: Launch in...
vi_vn: Chạy trong...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
vi_vn: Biên Soạn

[ctx: #522]
en: Remove source
vi_vn: Xóa nguồn

[ctx: #523]
en: Switch media
vi_vn: Chuyển đổi đa phương tiện

[ctx: #524]
en: Select playlist
vi_vn: Chọn danh sách

[ctx: #525]
en: New playlist...
vi_vn: Thêm danh sách...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
vi_vn: Thêm vào danh sách phát

[ctx: #527]
en: Manually add to library
vi_vn: Thêm vào thư viện bằng tay

[ctx: #528]
en: Enter title
vi_vn: Điền tiêu đề

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
vi_vn: Lỗi: Trùng tiêu đề

[ctx: #530]
en: Select genre
vi_vn: Chọn thể loại

[ctx: #531]
en: New genre
vi_vn: Thể loại mới

[ctx: #532]
en: Manual addition
vi_vn: Thêm bằng tay

[ctx: #533]
en: Enter genre
vi_vn: Điền thể loại

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
vi_vn: Hiển thị: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
vi_vn: Danh sách

[ctx: #536]
en: Icons
vi_vn: Biểu tượng

[ctx: #537]
en: Big list
vi_vn: Danh sách lớn

[ctx: #538]
en: Big icons
vi_vn: Biểu tượng lớn

[ctx: #539]
en: Wide
vi_vn: Rộng

[ctx: #540]
en: Big wide
vi_vn: To và rộng

[ctx: #541]
en: Album icons
vi_vn: Biểu tượng album

[ctx: #542]
en: DVD icons
vi_vn: Biểu tượng DVD

[ctx: #544]
en: Media info
vi_vn: Thông tin đa phương tiện

[ctx: #545]
en: Audio output device
vi_vn: Thiết bị âm thanh đầu ra

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
vi_vn: Thiết bị đầu ra passthrough

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
vi_vn: Không có tiểu sử cho nghệ sĩ này

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
vi_vn: Downmix âm thanh đa kênh xuống stereo

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
vi_vn: Số

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
vi_vn: Sắp xếp theo: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
vi_vn: Tên

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
vi_vn: Ngày tháng

[ctx: #553]
en: Size
vi_vn: Dung lượng

[ctx: #554]
en: Track
vi_vn: Bài

[ctx: #555]
en: Time
vi_vn: Thời gian

[ctx: #556]
en: Title
vi_vn: Tiêu đề

[ctx: #557]
en: Artist
vi_vn: Nghệ sỹ

[ctx: #559]
en: Playlist
vi_vn: Danh sách phát

[ctx: #561]
en: File
vi_vn: Tập tin

[ctx: #562]
en: Year
vi_vn: Năm

[ctx: #563]
en: Rating
vi_vn: Chấm điểm

[ctx: #564]
en: Type
vi_vn: Kiểu

[ctx: #565]
en: Usage
vi_vn: Cách dùng

[ctx: #566]
en: Album artist
vi_vn: Album của nghệ sĩ

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
vi_vn: Số lần phát

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
vi_vn: Đã phát

[ctx: #569]
en: Comment
vi_vn: Bình luận

[ctx: #570]
en: Date added
vi_vn: Ngày thêm vào

[ctx: #571]
en: Default
vi_vn: Mặc định

[ctx: #573]
en: Path
vi_vn: Đường dẫn

[ctx: #574]
en: Country
vi_vn: Quốc gia

[ctx: #575]
en: In progress
vi_vn: Đang chạy

[ctx: #576]
en: Times played
vi_vn: Thời gian đã phát

[ctx: #577]
en: Date taken
vi_vn: Ngày tạo

[ctx: #578]
en: Artist / Year
vi_vn: Tác giả/Năm

[ctx: #580]
en: Sort direction
vi_vn: Thứ tự sắp xếp

[ctx: #581]
en: Sort method
vi_vn: Cách sắp xếp

[ctx: #582]
en: View mode
vi_vn: Chế độ xem

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
vi_vn: Nhớ chế độ xem cho từng thư mục

[ctx: #584]
en: Ascending
vi_vn: Tăng

[ctx: #585]
en: Descending
vi_vn: Giảm

[ctx: #586]
en: Edit playlist
vi_vn: Sửa danh sách phát

[ctx: #587]
en: Filter
vi_vn: Bộ lọc

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
vi_vn: Huỷ chế độ tiệc

[ctx: #589]
en: Party mode
vi_vn: Chế độ nhóm

[ctx: #590]
en: Random
vi_vn: Ngẫu nhiên

[ctx: #591]
en: Off
vi_vn: Tắt

[ctx: #592]
en: One
vi_vn: Một

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
vi_vn: Tất cả

[ctx: #594]
en: Off
vi_vn: Tắt

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
vi_vn: Chơi lại: Tắt

[ctx: #596]
en: Repeat: One
vi_vn: Chơi lại: Một

[ctx: #597]
en: Repeat: All
vi_vn: Chơi lại: Tất cả

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
vi_vn: Chép đĩa audio CD

[ctx: #601]
en: Medium
vi_vn: Trung bình

[ctx: #602]
en: Standard
vi_vn: Chuẩn

[ctx: #603]
en: Extreme
vi_vn: Tối đa

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
vi_vn: Bitrate cố định

[ctx: #605]
en: Ripping...
vi_vn: Đang chép...

[ctx: #607]
en: To:
vi_vn: Tới:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
vi_vn: Không thể chép CD hoặc bài hát vì chưa đặt CDDARipPath

[ctx: #610]
en: Rip audio track
vi_vn: Chép dòng âm thanh

[ctx: #611]
en: Enter number
vi_vn: Điền số

[ctx: #612]
en: Bits/sample
vi_vn: Bits/mẫu

[ctx: #613]
en: Sample rate
vi_vn: Tần số lấy mẫu

[ctx: #614]
en: Virtual folder
vi_vn: Thư mục ảo

[ctx: #620]
en: Audio CDs
vi_vn: Âm thanh CD

[ctx: #621]
en: Encoder
vi_vn: Bộ giả mã

[ctx: #622]
en: Quality
vi_vn: Chất lượng

[ctx: #624]
en: Include track number
vi_vn: Gồm số bài

[ctx: #625]
en: All songs of
vi_vn: Tất cả các bài trong

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
vi_vn: Đang phát TV Show

[ctx: #629]
en: View mode
vi_vn: Chế độ xem

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
vi_vn: Bình thường

[ctx: #631]
en: Zoom
vi_vn: Thu phóng

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
vi_vn: Tỉ lệ màn hình 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
vi_vn: Phóng to

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
vi_vn: Tỉ lệ màn hình 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
vi_vn: Kích thước gốc

[ctx: #636]
en: Custom
vi_vn: Tuỳ chỉnh

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
vi_vn: Điều chỉnh âm lượng

[ctx: #639]
en: Use track levels
vi_vn: Dùng mức của bài hát

[ctx: #640]
en: Use album levels
vi_vn: Dùng mức của album

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
vi_vn: Tập tin với thông tin ReplayGain

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
vi_vn: Tập tin không có thông tin ReplayGain

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
vi_vn: Hủy chống cắt trên tập tin ReplayGained

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
vi_vn: Kéo giãn tỉ lệ 16:9 - không viền

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
vi_vn: Cần giải nén một tập tin lớn. Tiếp tục?

[ctx: #646]
en: Remove from library
vi_vn: Xóa khỏi thư viện

[ctx: #647]
en: Export video library
vi_vn: Xuất thư viện video

[ctx: #648]
en: Import video library
vi_vn: Nhập thư viện video

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
vi_vn: Đang nhập

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
vi_vn: Đang xuất

[ctx: #651]
en: Browse for library
vi_vn: Duyệt thư viện

[ctx: #652]
en: Years
vi_vn: Năm

[ctx: #653]
en: Update library
vi_vn: Cập nhật thư viện

[ctx: #654]
en: Show debug information
vi_vn: Hiện thông tin gỡ rối

[ctx: #655]
en: Browse for executable
vi_vn: Duyệt tìm ứng dụng thực thi

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
vi_vn: Duyệt danh sách phát

[ctx: #657]
en: Browse for folder
vi_vn: Duyệt thư mục

[ctx: #658]
en: Song information
vi_vn: Thông tin bài

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
vi_vn: Kéo dãn phi tuyến tính

[ctx: #660]
en: Volume amplification
vi_vn: Khuếch đại âm thanh

[ctx: #661]
en: Choose export folder
vi_vn: Chọn thư mục xuất

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
vi_vn: Tập tin này không còn khả dụng nữa.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
vi_vn: Bạn có muốn xoá bỏ nó khỏi thư viện?

[ctx: #664]
en: Browse for script
vi_vn: Duyệt mã

[ctx: #665]
en: Compression level
vi_vn: Mức nén

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
vi_vn: Bật ghi nhận thành phần được chỉ định

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
vi_vn: Kích hoạt chuyển mã Dolby Digital (AC3)

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
vi_vn: Ghi nhận thành phần được chỉ định...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho thư viện [B]SMB[/B]

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho thư viện [B]libcURL[/B] (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho các thư viện [B]FFmpeg[/B]

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho các cuộc gọi [B]D-Bus[/B]

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho các yêu cầu [B]JSON-RPC[/B]

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho thành phần [B]Âm thanh[/B]

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho thư viện [B]AirTunes[/B]

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho các thành phần [B]UPnP[/B]

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho thư viện [B]libCEC[/B]

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho thành phần [B]Video[/B]

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho thành phần [B]Máy chủ web[/B]

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho thành phần [B]Cơ sở dữ liệu[/B]

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết của [B]thông tin thời gian âm thanh/video[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết của thành phần [B]Windowing[/B]

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết của thành phần [B]PVR[/B]

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết của thành phần [B]EPG[/B]

[ctx: #687]
en: From metadata
vi_vn: Từ cơ sở dữ liệu

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
vi_vn: Dọn dẹp thư viện

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
vi_vn: Xoá các bài hát cũ khỏi thư viện

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
vi_vn: Đường dẫn này đã được quét rồi

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
vi_vn: Không thể dọn dẹp thư viện trong khi chạy các tác vụ nền

[ctx: #705]
en: Network
vi_vn: Mạng

[ctx: #706]
en: Server
vi_vn: Máy chủ

[ctx: #708]
en: Use proxy server
vi_vn: Dùng máy chủ proxy

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
vi_vn: Giao thức internet (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
vi_vn: Cổng nhập vào không hợp lệ. Giá trị phải nằm trong dải 1-65535.

[ctx: #715]
en: Assignment
vi_vn: Đặt

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
vi_vn: Tự động (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
vi_vn: Thủ công (tĩnh)

[ctx: #719]
en: IP address
vi_vn: Địa chỉ IP

[ctx: #721]
en: Default gateway
vi_vn: Cổng nối mặc định

[ctx: #722]
en: DNS server
vi_vn: Máy chủ DNS

[ctx: #723]
en: Save & restart
vi_vn: Lưu & khởi động lại

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
vi_vn: Điền sai địa chỉ. Giá trị phải có dạng AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
vi_vn: với các số trong khoảng từ 0 đến 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
vi_vn: Thay đổi chưa được lưu. Tiếp tục?

[ctx: #729]
en: Enable SSL
vi_vn: Bật SSL

[ctx: #730]
en: Port
vi_vn: Cổng

[ctx: #731]
en: Black
vi_vn: Đen

[ctx: #732]
en: Save & apply
vi_vn: Lưu và áp dụng

[ctx: #733]
en: Password
vi_vn: Mật khẩu

[ctx: #734]
en: No pass
vi_vn: Không mật khẩu

[ctx: #735]
en: Character set
vi_vn: Bộ ký tự

[ctx: #736]
en: Style
vi_vn: Kiểu

[ctx: #737]
en: Colour
vi_vn: Màu

[ctx: #738]
en: Normal
vi_vn: Bình thường

[ctx: #739]
en: Bold
vi_vn: Đậm

[ctx: #740]
en: Italics
vi_vn: Nghiêng

[ctx: #741]
en: Bold italics
vi_vn: Nghiêng đậm

[ctx: #742]
en: White
vi_vn: Trắng

[ctx: #743]
en: Yellow
vi_vn: Vàng

[ctx: #744]
en: Files
vi_vn: Tập tin

[ctx: #745]
en: Background colour
vi_vn: Màu nền

[ctx: #746]
en: Background opacity
vi_vn: Độ mờ nền

[ctx: #747]
en: Error loading image
vi_vn: Lỗi khi tải ảnh

[ctx: #748]
en: Edit path
vi_vn: Đường dẫn chỉnh sửa

[ctx: #749]
en: Mirror image
vi_vn: Ảnh gương

[ctx: #750]
en: Are you sure?
vi_vn: Chắc chắn?

[ctx: #751]
en: Removing source
vi_vn: Đang xóa nguồn

[ctx: #752]
en: Opacity
vi_vn: Độ mờ

[ctx: #754]
en: Add program link
vi_vn: Thêm liên kết ứng dụng

[ctx: #755]
en: Edit program path
vi_vn: Sửa đường dẫn chương trình

[ctx: #756]
en: Edit program name
vi_vn: Sử tên chương trình

[ctx: #757]
en: Edit path depth
vi_vn: Sửa độ sâu đường dẫn

[ctx: #759]
en: View: Big list
vi_vn: Chế độ xem: Danh sách lớn

[ctx: #760]
en: Yellow
vi_vn: Vàng

[ctx: #761]
en: White
vi_vn: Trắng

[ctx: #762]
en: Blue
vi_vn: Xanh nước biển

[ctx: #763]
en: Bright green
vi_vn: Xanh dương

[ctx: #764]
en: Yellow green
vi_vn: Vàng lá

[ctx: #765]
en: Cyan
vi_vn: Lục lam

[ctx: #766]
en: Light grey
vi_vn: Xám nhạt

[ctx: #767]
en: Grey
vi_vn: Xám

[ctx: #768]
en: Dark Grey
vi_vn: Xám đen

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
vi_vn: Lỗi {0:d}: chia sẻ không khả dụng

[ctx: #772]
en: Audio
vi_vn: Âm thanh

[ctx: #773]
en: Seeking
vi_vn: Đang tua

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
vi_vn: Thư mục trình chiếu

[ctx: #790]
en: Remote control
vi_vn: Điều khiển từ xa

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
vi_vn: Cho phép điều khiển từ xa bằng chương trình trên hệ thống này

[ctx: #792]
en: Port
vi_vn: Cổng

[ctx: #793]
en: Port range
vi_vn: Phạm vi cổng

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
vi_vn: Cho phép điều khiển từ xa bằng chương trình trên hệ thống khác

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
vi_vn: Độ trễ lặp lại ban đầu (mini giây)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
vi_vn: Độ trễ lặp lại liên tục (mini giây)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
vi_vn: Số lượng client tối đa

[ctx: #798]
en: Internet access
vi_vn: Truy cập internet

[ctx: #799]
en: Library update
vi_vn: Cập nhật thư viện

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
vi_vn: {0:s} của {1:s} khả dụng

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
vi_vn: Kiểu

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
vi_vn: Tìm kiếm lịch phát sóng của

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
vi_vn: Nhập chuỗi tìm kiếm sử dụng để tra cứu sự kiện phù hợp trong lịch phát sóng

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
vi_vn: Tìm kiếm toàn văn bản (hoặc chỉ tìm kiếm tiêu đề)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
vi_vn: Bất kỳ ngày nào

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
vi_vn: Hằng ngày

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
vi_vn: Kênh bất kỳ

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
vi_vn: Bắt đầu bất cứ lúc nào

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
vi_vn: Nhóm bản ghi

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
vi_vn: Ngăn chặn tập trùng lặp

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
vi_vn: Ghi lại tất cả các tập phim

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
vi_vn: Chỉ ghi các tập mới

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
vi_vn: Kết thúc bất cứ lúc nào

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
vi_vn: Bản ghi tối đa

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
vi_vn: Lời nhắc: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
vi_vn: Đang ghi: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
vi_vn: Thiết lập nhắc nhở

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
vi_vn: Xóa nhắc nhở

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
vi_vn: Quy tắc hẹn giờ đã bị xóa

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
vi_vn: Xem nhắc nhở

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
vi_vn: Chỉnh sửa nhắc nhở

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
vi_vn: Thứ Hai

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
vi_vn: Thứ Ba

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
vi_vn: Thứ Tư

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
vi_vn: Thứ Năm

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
vi_vn: Thứ Sáu

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
vi_vn: Thứ Bảy

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
vi_vn: Chủ Nhật

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
vi_vn: Công chiếu

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
vi_vn: Đang chiếu

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
vi_vn: Bạn chỉ muốn xóa bộ đếm thời gian này hay quy tắc hẹn giờ đã lên lịch?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
vi_vn: Chỉ cái này

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
vi_vn: Mới

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
vi_vn: Kích hoạt

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
vi_vn: Vô hiệu hóa

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
vi_vn: Bạn có chắc chắn muốn xóa quy tắc hẹn giờ này và tất cả bộ hẹn giờ khác đã lên lịch?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
vi_vn: Bạn có chắc chắn muốn xóa bộ đếm thời gian này?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
vi_vn: Xác nhận dừng ghi âm

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
vi_vn: Bạn có chắc chắn muốn dừng ghi âm này?

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
vi_vn: Tập cuối

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
vi_vn: Điền sai port number

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
vi_vn: Port range từ 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
vi_vn: Port range từ 1024-65535

[ctx: #997]
en: Add pictures...
vi_vn: Thêm hình ảnh...

[ctx: #998]
en: Add music...
vi_vn: Thêm nhạc...

[ctx: #999]
en: Add videos...
vi_vn: Thêm video...

[ctx: #1000]
en: Preview
vi_vn: Duyệt trước

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
vi_vn: Không kết nối được

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
vi_vn: Kết nối đến vị trí mạng không thể được thiết lập. Điều này có thể là do mạng không được kết nối. Bạn có muốn thêm nó không?

[ctx: #1006]
en: IP address
vi_vn: Địa chỉ ID

[ctx: #1007]
en: Add network location
vi_vn: Thêm đường dẫn nội bộ

[ctx: #1008]
en: Protocol
vi_vn: Giao thức

[ctx: #1009]
en: Server address
vi_vn: Địa chỉ máy chủ

[ctx: #1010]
en: Server name
vi_vn: Tên máy chủ

[ctx: #1011]
en: Remote path
vi_vn: Đường dẫn từ xa

[ctx: #1012]
en: Shared folder
vi_vn: Thư mục được chia sẻ

[ctx: #1013]
en: Port
vi_vn: Cổng

[ctx: #1014]
en: Username
vi_vn: Tên truy nhập

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
vi_vn: Mở tìm máy chủ trong mạng

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
vi_vn: Địa chỉ mạng của máy chủ

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
vi_vn: Đường dẫn trên máy chủ

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
vi_vn: Cổng kết nối

[ctx: #1019]
en: Enter the username
vi_vn: Điền tên đăng nhập

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
vi_vn: Nhập đường dẫn hoặc duyệt vị trí có tập tin đa phương tiện.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
vi_vn: Nhập tên cho nguồn đa phương tiện này.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
vi_vn: Mở tìm chia sẻ mới

[ctx: #1024]
en: Browse
vi_vn: Duyệt

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
vi_vn: Không thể truy xuất thông tin thư mục. Điều này có thể là do mạng không được kết nối. Bạn có muốn thêm nó không?

[ctx: #1026]
en: Add source
vi_vn: Thêm nguồn

[ctx: #1027]
en: Edit source
vi_vn: Sử đổi nguồn

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
vi_vn: Tên nhãn mới

[ctx: #1030]
en: Browse for image
vi_vn: Duyệt ảnh

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
vi_vn: Duyệt thư mục ảnh

[ctx: #1032]
en: Add network location...
vi_vn: Thêm đường dẫn mạng...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
vi_vn: Duyệt tập tin

[ctx: #1034]
en: Submenu
vi_vn: Danh sách con

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
vi_vn: Kích hoạt nút cho danh sách con

[ctx: #1036]
en: Favourites
vi_vn: Yêu thích

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
vi_vn: Tiện ích video

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
vi_vn: Tiện ích nhạc

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
vi_vn: Tiện ích hình ảnh

[ctx: #1040]
en: Loading directory
vi_vn: Đang nạp danh sách thư mục

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
vi_vn: Tiện ích chương trình

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
vi_vn: Thiết lập plugin hình thu nhỏ

[ctx: #1046]
en: Access points
vi_vn: Điểm truy cập

[ctx: #1048]
en: Username
vi_vn: Tên truy nhập

[ctx: #1049]
en: Script settings
vi_vn: Cài đặt tập lệnh

[ctx: #1050]
en: Singles
vi_vn: Đơn

[ctx: #1051]
en: Enter web address
vi_vn: Nhập địa chỉ web

[ctx: #1052]
en: Require authentication
vi_vn: Yêu cầu xác thực

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
vi_vn: Chọn xem các yêu cầu đến máy chủ web có yêu cầu tên người dùng và mật khẩu hay không, nếu được bật thì phải đặt tên người dùng và mật khẩu này. Bạn nên bật cài đặt này.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
vi_vn: Kiểu proxy

[ctx: #1200]
en: SMB client
vi_vn: Máy khách SMB

[ctx: #1202]
en: Workgroup
vi_vn: Nhóm mạng

[ctx: #1203]
en: Default username
vi_vn: Tên tài khoản mặc định

[ctx: #1204]
en: Default password
vi_vn: Mật khẩu mặc định

[ctx: #1207]
en: WINS server
vi_vn: Máy chủ WINS

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
vi_vn: Kết nối các chia sẻ SMB

[ctx: #1210]
en: Remove
vi_vn: Xóa

[ctx: #1211]
en: Music
vi_vn: Nhạc

[ctx: #1213]
en: Pictures
vi_vn: Ảnh

[ctx: #1214]
en: Files
vi_vn: Tập tin

[ctx: #1215]
en: Music & video
vi_vn: Nhạc & video

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
vi_vn: Nhạc & ảnh

[ctx: #1217]
en: Music & files
vi_vn: Nhạc & tập tin

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
vi_vn: Video & ảnh

[ctx: #1219]
en: Video & files
vi_vn: Video & tập tin

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
vi_vn: Ảnh & tập tin

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
vi_vn: Nhạc & video & ảnh

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
vi_vn: Nhạc & video & ảnh & tập tin

[ctx: #1223]
en: Disabled
vi_vn: Đã tắt

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
vi_vn: Tập tin & nhạc & video

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
vi_vn: Tập tin & ảnh & nhạc

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
vi_vn: Tập tin & ảnh & video

[ctx: #1229]
en: Music & programs
vi_vn: Nhạc & ứng dụng

[ctx: #1230]
en: Video & programs
vi_vn: Video & ứng dụng

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
vi_vn: Ảnh & ứng dụng

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
vi_vn: Nhạc & video & ảnh & ứng dụng

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
vi_vn: Ứng dụng & video & nhạc

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
vi_vn: Ứng dụng & ảnh & nhạc

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
vi_vn: Ứng dụng & ảnh & video

[ctx: #1259]
en: Zeroconf
vi_vn: Mạng tự thiết lập

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
vi_vn: Thông báo dịch vụ cho các hệ thống khác

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
vi_vn: Bật hỗ trợ "Video" và "Hình ảnh" của AirPlay

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
vi_vn: Cho phép điều khiển âm lượng

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
vi_vn: Bật hỗ trợ AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
vi_vn: Tên thiết bị

[ctx: #1272]
en: Use password protection
vi_vn: Sử dụng mật khẩu bảo vệ

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
vi_vn: Bộ lọc {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
vi_vn: Thiết bị âm thanh tùy chọn

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
vi_vn: Tùy chọn thiết bị passthrough

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
vi_vn: Số mức điều chỉnh âm lượng

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
vi_vn: Nhiệt độ

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
vi_vn: Áp suất

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
vi_vn: Gần

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
vi_vn: Cường độ

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
vi_vn: Tối đa

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
vi_vn: Gió xoáy

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
vi_vn: Bầu trời trong xanh

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
vi_vn: Hư hỏng

[ctx: #1385]
note: Weather token
en: Tornado
vi_vn: Lốc xoáy

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
vi_vn: Nhiệt đới

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
vi_vn: Bão

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
vi_vn: Lạnh

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
vi_vn: Có gió

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
vi_vn: Cài Đặt

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
vi_vn: Gió nhẹ

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
vi_vn: Dịu

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
vi_vn: Gió mạnh

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
vi_vn: Làm trôi

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
vi_vn: và

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
vi_vn: Làm cứng

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
vi_vn: Trễ

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
vi_vn: Tách lập

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
vi_vn: Mưa rào có sấm sét

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
vi_vn: Sấm sét

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
vi_vn: CN

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
vi_vn: Nặng

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
vi_vn: trong

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
vi_vn: Phụ Cận

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
vi_vn: Băng

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
vi_vn: Pha lê

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
vi_vn: Lặng

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
vi_vn: với

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
vi_vn: có gió

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
vi_vn: Giông bão

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
vi_vn: Mưa phùn

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
vi_vn: Sương mù

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
vi_vn: Hạt

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
vi_vn: Giông bão

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
vi_vn: Không sâu

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
vi_vn: Trung bình

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
vi_vn: Rất cao

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
vi_vn: Có gió

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
vi_vn: Sương mù

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
vi_vn: U ám

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
vi_vn: Khói

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
vi_vn: Núi lửa

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
vi_vn: Lan rộng

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
vi_vn: Bụi

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
vi_vn: Cát

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
vi_vn: Gió xoáy

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
vi_vn: Bão cát

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
vi_vn: Thổi

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
vi_vn: Nhỏ

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
vi_vn: và

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
vi_vn: với

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
vi_vn: của

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
vi_vn: Mây

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
vi_vn: Không xác định

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
vi_vn: Tuyết rơi

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
vi_vn: Chuyển màn hình sang chế độ ngủ khi máy không vận hành

[ctx: #2050]
en: Runtime
vi_vn: Lúc thực thi

[ctx: #2080]
en: Empty list
vi_vn: Danh sách trống

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
vi_vn: Đã quay trở lại danh sách cha do danh sách hiện tại bị trống

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
vi_vn: Cần phải có phiên bản mới hơn. Kiểm tra nhật ký để biết thêm thông tin về thông báo này.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
vi_vn: {0:s} lỗi

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
vi_vn: Lỗi tiện ích

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
vi_vn: Kiểm tra tập tin nhật ký để biết thêm thông tin

[ctx: #2204]
en: Select this option if you want to passthrough DTS-HD formats as DTS, otherwise, DTS-HD formats will be played via PCM
vi_vn: Chọn tùy chọn này nếu bạn muốn passthrough các định dạng DTS-HD thành DTS, nếu không, các định dạng DTS-HD sẽ được phát qua PCM

[ctx: #10000]
en: Home
vi_vn: Màn hình chính

[ctx: #10001]
en: Programs
vi_vn: Ứng dụng

[ctx: #10002]
en: Pictures
vi_vn: Ảnh

[ctx: #10003]
en: File manager
vi_vn: Quản lý tập tin

[ctx: #10004]
en: Settings
vi_vn: Cài đặt

[ctx: #10005]
en: Not available
vi_vn: Không có thông tin

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
vi_vn: Không có sẵn

[ctx: #10007]
en: System information
vi_vn: Thông tin hệ thống

[ctx: #10008]
en: Play next
vi_vn: Phát tiếp

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
vi_vn: Cài đặt - Video - Hiệu chuẩn màn hình

[ctx: #10016]
en: Settings - System
vi_vn: Cài đặt - Hệ thống

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
vi_vn: Cài đặt - Dịch vụ

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
vi_vn: Cài đặt - TiVi

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
vi_vn: Cài đặt - Trò chơi

[ctx: #10024]
en: Titles
vi_vn: Tiêu đề

[ctx: #10025]
en: Videos
vi_vn: Video

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
vi_vn: Video/Danh sách phát

[ctx: #10029]
en: Login screen
vi_vn: Màn hình đăng nhập

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
vi_vn: Cài đặt - Trình phát

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
vi_vn: Cài đặt - Đa phương tiện

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
vi_vn: Cài đặt - Giao diện

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
vi_vn: Cài đặt - Hồ sơ

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
vi_vn: Cài đặt giao diện

[ctx: #10036]
en: Basic
vi_vn: Cơ bản

[ctx: #10037]
en: Standard
vi_vn: Chuẩn

[ctx: #10038]
en: Advanced
vi_vn: Nâng cao

[ctx: #10039]
en: Expert
vi_vn: Chuyên sâu

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
vi_vn: Tiện ích trình duyệt

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
vi_vn: Đặt lại cài đặt về trạng thái mặc định

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
vi_vn: Bạn có chắc muốn đặt lại những cài đặt trong mục này?

[ctx: #10043]
en: Help
vi_vn: Trợ giúp

[ctx: #10044]
en: No help available
vi_vn: Không có trợ giúp sẵn có

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
vi_vn: Đặt lại tất cả các cài đặt hiển thị về giá trị mặc định của chúng.

[ctx: #10046]
en: No categories available
vi_vn: Không có danh mục

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
vi_vn: Hãy thử thay đổi cấp độ cài đặt để xem các danh mục và cài đặt bổ sung.

[ctx: #10048]
en: Add video source
vi_vn: Thêm nguồn video

[ctx: #10049]
en: Add music source
vi_vn: Thêm nguồn nhạc

[ctx: #10050]
en: Event log
vi_vn: Nhật ký sự kiện

[ctx: #10051]
en: Add program source
vi_vn: Thêm nguồn chương trình

[ctx: #10052]
en: Add file source
vi_vn: Thêm nguồn tập tin

[ctx: #10053]
en: Edit video source
vi_vn: Chỉnh sửa nguồn video

[ctx: #10054]
en: Edit music source
vi_vn: Chỉnh sửa nguồn nhạc

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
vi_vn: Chỉnh sửa nguồn hình ảnh

[ctx: #10056]
en: Edit program source
vi_vn: Chỉnh sửa nguồn chương trình

[ctx: #10057]
en: Edit file source
vi_vn: Chỉnh sửa nguồn tập tin

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
vi_vn: Xóa thẻ khỏi thư viện

[ctx: #10060]
en: Favourites
vi_vn: Yêu thích

[ctx: #10099]
en: Pointer
vi_vn: Con trỏ

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
vi_vn: Bàn phím ảo

[ctx: #10104]
en: Volume bar
vi_vn: Thanh âm lượng

[ctx: #10106]
en: Context menu
vi_vn: Trình đơn ngữ cảnh

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
vi_vn: Hộp thoại thông báo

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
vi_vn: Đầu vào Gamepad

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
vi_vn: Menu nguồn

[ctx: #10114]
en: Player controls
vi_vn: Điều khiển trình phát

[ctx: #10115]
en: Seek bar
vi_vn: Thanh tua

[ctx: #10116]
en: Player process info
vi_vn: Thông tin trình phát

[ctx: #10120]
en: Music OSD
vi_vn: Bảng điều khiển Nhạc

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
vi_vn: Danh sách mẫu thiết lập trực quan

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
vi_vn: Cài đặt ODS Video

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
vi_vn: Cài đặt ODS Âm thanh

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
vi_vn: Đánh dấu video

[ctx: #10126]
en: File browser
vi_vn: Trình duyệt tập tin

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
vi_vn: kênh

[ctx: #10128]
en: Network setup
vi_vn: Cài đặt mạng

[ctx: #10129]
en: Media source
vi_vn: Nguồn đa phương tiện

[ctx: #10130]
en: Profile settings
vi_vn: Cài đặt hồ sơ

[ctx: #10131]
en: Lock settings
vi_vn: Khóa cài đặt

[ctx: #10132]
en: Content settings
vi_vn: Cài đặt nội dung

[ctx: #10134]
en: Favourites
vi_vn: Yêu thích

[ctx: #10135]
en: Song info
vi_vn: Thông tin bài hát

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
vi_vn: Biên tập danh sách thông minh

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
vi_vn: Biên tập quy tắc cho danh sách thông minh

[ctx: #10139]
en: Picture info
vi_vn: Thông tin hình ảnh

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
vi_vn: Cài đặt tiện ích

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
vi_vn: Thông tin toàn màn hình

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
vi_vn: Hộp thoại Trượt

[ctx: #10146]
en: Add-on info
vi_vn: Thông tin tiện ích

[ctx: #10147]
en: Text viewer
vi_vn: Trình xem văn bản

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
vi_vn: Cài đặt ngoại vi

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
vi_vn: Hộp thoại tiến trình mở rộng

[ctx: #10152]
en: Media filter
vi_vn: Bộ lọc đa phương tiện

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
vi_vn: Tìm kiếm phụ đề

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
vi_vn: Cài đặt CMS ODS

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
vi_vn: Cài đặt phụ đề OSD

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
vi_vn: Đang tìm phụ đề...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
vi_vn: Đang tìm hoặc lưu phụ đề vào bộ nhớ...

[ctx: #10212]
en: terminating
vi_vn: đang ngắt

[ctx: #10213]
en: buffering
vi_vn: đang tải

[ctx: #10214]
en: Opening stream
vi_vn: Đang mở luồng

[ctx: #10500]
en: Music playlist
vi_vn: Danh sách nhạc

[ctx: #10502]
en: Music
vi_vn: Nhạc

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
vi_vn: Trình chỉnh sửa danh sách nhạc

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
vi_vn: 100 bài hát hay nhất

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
vi_vn: 100 album hay nhất

[ctx: #10506]
en: Programs
vi_vn: Ứng dụng

[ctx: #10507]
en: Configuration
vi_vn: Cấu hình

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
vi_vn: Dự báo thời tiết

[ctx: #10509]
en: Network gaming
vi_vn: Trò chơi trên mạng

[ctx: #10510]
en: Extensions
vi_vn: Các mở rộng

[ctx: #10511]
en: System info
vi_vn: Thông tin hệ thống

[ctx: #10516]
en: Music - Library
vi_vn: Nhạc - Thư viện

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
vi_vn: Đang phát - Nhạc

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
vi_vn: Đang phát - Video

[ctx: #10523]
en: Album information
vi_vn: Thông tin album

[ctx: #10524]
en: Movie information
vi_vn: Thông tin phim

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
vi_vn: Thông tin lịch phát sóng PVR

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
vi_vn: Thông tin ghi PVR

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
vi_vn: Cài đặt hẹn giờ PVR

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
vi_vn: Quản lý nhóm PVR

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
vi_vn: Quản lý kênh PVR

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
vi_vn: Tìm lịch phát sóng PVR

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
vi_vn: Quét kênh PVR

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
vi_vn: Tiến trình cập nhật PVR

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
vi_vn: Kênh OSD PVR

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
vi_vn: Hướng dẫn OSD PVR

[ctx: #10700]
en: TV channels
vi_vn: Kênh TV

[ctx: #10701]
en: TV recordings
vi_vn: Đang ghi TV

[ctx: #10702]
en: TV guide
vi_vn: Lịch phát sóng

[ctx: #10703]
en: TV timers
vi_vn: Hẹn giờ TV

[ctx: #10704]
en: TV search
vi_vn: Tìm kiếm TV

[ctx: #10705]
en: Radio channels
vi_vn: Kênh Radio

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
vi_vn: Đang ghi âm radio

[ctx: #10707]
en: Radio guide
vi_vn: Lịch phát sóng radio

[ctx: #10709]
en: Radio search
vi_vn: Tìm kiếm radio

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
vi_vn: Kênh TV toàn màn hình

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
vi_vn: Radio toàn màn hình

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
vi_vn: Cấu hình bộ điều khiển

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
vi_vn: Trò chơi

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
vi_vn: Danh mục

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
vi_vn: Âm lượng

[ctx: #12000]
en: Select dialog
vi_vn: Chọn hộp thoại

[ctx: #12001]
en: Music info
vi_vn: Thông tin nhạc

[ctx: #12002]
en: OK dialog
vi_vn: Hộp thoại OK

[ctx: #12003]
en: Video info
vi_vn: Thông tin video

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
vi_vn: Video toàn màn hình

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
vi_vn: Trực quan cho âm thanh

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
vi_vn: Trực quan cho âm thanh

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
vi_vn: Dựng lại chỉ số...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
vi_vn: Quay lại cửa sổ nhạc

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
vi_vn: Quay lại cửa sổ video

[ctx: #12012]
en: Last used
vi_vn: Sử dụng lần cuối

[ctx: #12013]
en: Install date
vi_vn: Ngày cài đặt

[ctx: #12014]
en: Last updated
vi_vn: Cập nhật mới nhất

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
vi_vn: Phát lại từ đầu

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
vi_vn: Tiếp tục từ {0:s}

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
vi_vn: Hiện mật khẩu

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
vi_vn: Ẩn mật khẩu

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
vi_vn: Bị khoá! Hãy nhập mã...

[ctx: #12326]
en: Enter password
vi_vn: Nhập mật khẩu

[ctx: #12327]
en: Enter master code
vi_vn: Nhập mã chủ

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
vi_vn: Nhập mã mở khoá

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
vi_vn: hoặc nhấn "C" để huỷ

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
vi_vn: Bấm tổ hợp nút trên tay cầm và

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
vi_vn: Nhấn phím "OK", hoặc phím "Back" để huỷ

[ctx: #12332]
en: Set lock
vi_vn: Thiết lập khoá

[ctx: #12333]
en: Unlock
vi_vn: Mở khoá

[ctx: #12334]
en: Reset lock
vi_vn: Cài đặt lại khoá

[ctx: #12335]
en: Remove lock
vi_vn: Bỏ khoá

[ctx: #12337]
en: Numeric password
vi_vn: Mật khẩu chỉ có số

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
vi_vn: Tổ hợp nút trên tay cầm

[ctx: #12339]
en: Full-text password
vi_vn: Mật khẩu có chữ và số

[ctx: #12340]
en: Enter new password
vi_vn: Nhập mật khẩu mới

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
vi_vn: Nhập lại mật khẩu mới

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
vi_vn: Mật khẩu không đúng,

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
vi_vn: Mật khẩu được nhập không khớp.

[ctx: #12345]
en: Access denied
vi_vn: Truy cập bị từ chối

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
vi_vn: Đã vượt quá giới hạn cho phép nhập mật khẩu.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
vi_vn: Hệ thống sẽ tắt nguồn

[ctx: #12348]
en: Item locked
vi_vn: Mục bị khoá

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
vi_vn: Bật lại khoá

[ctx: #12356]
en: Change lock
vi_vn: Thay đổi khoá

[ctx: #12357]
en: Source lock
vi_vn: Khoá nguồn

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
vi_vn: Mật khẩu không được để trống. Hãy nhập lại.

[ctx: #12360]
en: Master lock
vi_vn: Khóa chính

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
vi_vn: Hệ thống sẽ tắt nếu vượt quá số lần thử lại khóa chính

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
vi_vn: Mã chủ không hợp lệ. Vui lòng nhập mã chủ hợp lệ.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
vi_vn: Cài đặt & trình quản lý tập tin

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
vi_vn: Đặt làm mặc định cho tất cả đa phương tiện

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
vi_vn: Điều này sẽ thiết lập lại bất kỳ giá trị được lưu trước đó. Bạn có chắc không?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
vi_vn: Số thời gian chờ hiển thị mỗi ảnh

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
vi_vn: Sử dụng hiệu ứng di chuyển và thu phóng

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
vi_vn: Chuyển sang trực quan khi phát

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
vi_vn: 12-giờ

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
vi_vn: 24-giờ

[ctx: #12385]
en: Day / Month
vi_vn: Ngày / Tháng

[ctx: #12386]
en: Month / Day
vi_vn: Tháng / Ngày

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
vi_vn: Chính sách bảo mật

[ctx: #12390]
en: System uptime
vi_vn: Thời gian hoạt động

[ctx: #12391]
en: Minutes
vi_vn: Phút

[ctx: #12392]
en: Hours
vi_vn: Giờ

[ctx: #12393]
en: Days
vi_vn: Ngày

[ctx: #12394]
en: Total uptime
vi_vn: Tổng thời gian hoạt động

[ctx: #12395]
en: Battery level
vi_vn: Thời lượng pin

[ctx: #12600]
en: Weather
vi_vn: Thời tiết

[ctx: #12900]
en: Screensaver
vi_vn: Trình bảo vệ màn hình

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
vi_vn: Bảng điều khiển toàn màn hình

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
vi_vn: Trò chơi toàn màn hình

[ctx: #12999]
en: Startup
vi_vn: Khởi động

[ctx: #13000]
en: System
vi_vn: Hệ thống

[ctx: #13002]
en: Video only
vi_vn: Chỉ video

[ctx: #13003]
en: - Delay
vi_vn: - Độ trễ

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
vi_vn: - Thời lượng tập tin tối thiểu

[ctx: #13005]
en: Shutdown
vi_vn: Tắt máy

[ctx: #13006]
en: Add picture source
vi_vn: Thêm nguồn hình ảnh

[ctx: #13007]
en: Reset
vi_vn: Thiết lập lại cài đặt

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
vi_vn: Chức năng tắt máy

[ctx: #13009]
en: Quit
vi_vn: Thoát

[ctx: #13011]
en: Suspend
vi_vn: Chế độ chờ

[ctx: #13012]
en: Exit
vi_vn: Thoát

[ctx: #13013]
en: Reboot
vi_vn: Khởi động lại

[ctx: #13014]
en: Minimise
vi_vn: Thu nhỏ

[ctx: #13015]
en: Power button action
vi_vn: Hành động cho nút nguồn

[ctx: #13016]
en: Power off system
vi_vn: Tắt nguồn

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
vi_vn: Cho phép tắt khi không hoạt động

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
vi_vn: Có phải đang có một phiên khác hoạt động? Có thể qua ssh?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
vi_vn: Gắn thiết bị lưu trữ di động

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
vi_vn: Loại bỏ thành công thiết bị lưu trữ

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
vi_vn: Cố gắng đánh thức máy chủ từ xa khi truy cập

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
vi_vn: Chờ kết nối mạng...

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
vi_vn: Chờ server hoạt động lại...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
vi_vn: Chờ thêm cho server hoạt động lại...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
vi_vn: Chờ để khởi động các dịch vụ...

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
vi_vn: Đã cập nhật cho {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
vi_vn: Tìm thấy {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
vi_vn: Sắp hết pin

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
vi_vn: Bộ lọc rung hình

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
vi_vn: Để trình điều khiển tự chọn (cần khởi động lại hệ thống)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
vi_vn: Đã tắt

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
vi_vn: Kích hoạt trong lúc xem video

[ctx: #13108]
en: Always enabled
vi_vn: Luôn bật

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
vi_vn: Thử & Áp dụng độ phân giải

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
vi_vn: Lưu độ phân giải?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
vi_vn: Bạn có muốn giữ thay đổi này ?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
vi_vn: Nâng cấp chất lượng cao

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
vi_vn: Đã tắt

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
vi_vn: Bật khi chạy các video SD

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
vi_vn: Luôn bật

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
vi_vn: Cách thức nâng cấp

[ctx: #13117]
note: unused?
en: Bicubic
vi_vn: Song lập thương

[ctx: #13119]
note: unused?
en: Sinc
vi_vn: Hình sin

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
vi_vn: Giữ giao diện?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
vi_vn: Làm trắng các hiển thị khác

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
vi_vn: Đã tắt

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
vi_vn: Màn hình trắng

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
vi_vn: Các kết nối đang hoạt động được phát hiện!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
vi_vn: Nếu bạn tiếp tục, bạn có thể không thể kiểm soát ứng dụng này nữa. Bạn có chắc chắn muốn dừng máy chủ sự kiện ?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
vi_vn: Đổi chế độ Apple Remote?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
vi_vn: Nếu bạn hiện đang sử dụng Apple Remote để điều khiển ứng dụng này, việc thay đổi cài đặt có thể ảnh hưởng đến khả năng kiểm soát ứng dụng của bạn. Bạn có muốn tiếp tục?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
vi_vn: Lớp mạng

[ctx: #13160]
en: Gateway
vi_vn: Cổng

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
vi_vn: DNS sơ cấp

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
vi_vn: Khởi tạo thất bại

[ctx: #13170]
en: Never
vi_vn: Không bao giờ

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
vi_vn: Ngay lập tức

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
vi_vn: Sau {0:d} giây

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
vi_vn: Thời gian cài đặt HDD:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
vi_vn: Số chu kỳ nguồn HDD:

[ctx: #13200]
en: Profiles
vi_vn: Hồ sơ

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
vi_vn: Xóa hồ sơ '{0:s}'?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
vi_vn: Hồ sơ sử dụng gần nhất:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
vi_vn: Không xác định

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
vi_vn: Ghi đè

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
vi_vn: Đồng hồ báo thức

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
vi_vn: Khoảng đồng hồ lặp lại báo thức (theo phút)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
vi_vn: Bắt đầu, báo thức trong {0:d}phút

[ctx: #13211]
en: Alarm!
vi_vn: Báo thức!

[ctx: #13213]
note: minutes (left from countdown)
en: {0:2.0f}m
vi_vn: {0:2.0f}phút

[ctx: #13214]
note: seconds (left from countdown)
en: {0:2.0f}s
vi_vn: {0:2.0f}giây

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
vi_vn: Tìm phụ đề trong tập tin nén (.rar)

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
vi_vn: Duyệt tìm phụ đề...

[ctx: #13251]
en: Move item
vi_vn: Di chuyển mục

[ctx: #13252]
en: Move item here
vi_vn: Di chuyển mục ở đây

[ctx: #13253]
en: Cancel move
vi_vn: Hủy di chuyển

[ctx: #13270]
en: Hardware:
vi_vn: Phần cứng:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
vi_vn: Hệ thống CPU đã dùng:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
vi_vn: Đã kết nối, nhưng không thiết lập được DNS.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
vi_vn: Ổ cứng

[ctx: #13276]
en: DVD-ROM
vi_vn: Ổ đĩa DVD-ROM

[ctx: #13277]
en: Storage
vi_vn: Lưu trữ

[ctx: #13278]
en: Default
vi_vn: Mặc định

[ctx: #13279]
en: Network
vi_vn: Mạng

[ctx: #13281]
en: Hardware
vi_vn: Phần cứng

[ctx: #13283]
en: Operating system:
vi_vn: Hệ điều hành:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
vi_vn: Tốc độ CPU

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
vi_vn: Bộ giải mã video:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
vi_vn: Độ phân giải màn hình:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
vi_vn: Cáp A/V:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
vi_vn: Vùng DVD:

[ctx: #13296]
en: Connected
vi_vn: Đã kết nối

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
vi_vn: Chưa kết nối. Kiểm tra thiết lập mạng

[ctx: #13299]
en: Target temperature
vi_vn: Nhiệt độ đích

[ctx: #13300]
en: Fan speed
vi_vn: Tốc độ quạt

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
vi_vn: Tự động điểu khiển nhiệt độ

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
vi_vn: Ép tốc độ quạt

[ctx: #13303]
en: Fonts
vi_vn: Phông chữ

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
vi_vn: Cho phép lật hai chiều các chuỗi

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
vi_vn: Hiển thị tin tức từ các feed RSS

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
vi_vn: Hiển thị các mục trong thư mục cha

[ctx: #13307]
en: Track naming template
vi_vn: Mẫu đặt tên bài hát

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
vi_vn: Bạn có muốn khởi động lại hệ thống của bạn thay vì chỉ ứng dụng này?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
vi_vn: Hiệu ứng thu phóng

[ctx: #13311]
en: Float effect
vi_vn: Hiệu ứng float

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
vi_vn: Giảm thanh đen

[ctx: #13313]
en: Restart
vi_vn: Khởi động lại

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
vi_vn: Tăng giảm âm giữa các bài hát

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
vi_vn: Tái tạo hình thu nhỏ

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
vi_vn: Các ảnh thu nhỏ đệ quy

[ctx: #13317]
en: View slideshow
vi_vn: Xem trình chiếu

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
vi_vn: Trình chiếu đệ quy

[ctx: #13319]
en: Randomise
vi_vn: Ngẫu nhiên

[ctx: #13321]
en: Left only
vi_vn: Chỉ trái

[ctx: #13322]
en: Right only
vi_vn: Chỉ phải

[ctx: #13324]
en: Background transparency
vi_vn: Độ trong của ảnh nền

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
vi_vn: Độ trong của ảnh chính

[ctx: #13326]
en: A/V delay
vi_vn: Độ trễ A/V

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
vi_vn: {0:s} không tìm thấy

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
vi_vn: Lỗi khi mở {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
vi_vn: Không thể tải {0:s}

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
vi_vn: Lỗi: Hết bộ nhớ

[ctx: #13332]
en: Move up
vi_vn: Chuyển lên

[ctx: #13333]
en: Move down
vi_vn: Chuyển xuống

[ctx: #13334]
en: Edit label
vi_vn: Nhãn sửa

[ctx: #13335]
en: Make default
vi_vn: Làm mặc định

[ctx: #13336]
en: Remove button
vi_vn: Nút xoá

[ctx: #13340]
en: Leave as is
vi_vn: Để như cũ

[ctx: #13341]
en: Green
vi_vn: Xanh

[ctx: #13342]
en: Orange
vi_vn: Cam

[ctx: #13343]
en: Red
vi_vn: Đỏ

[ctx: #13344]
en: Cycle
vi_vn: Chu kỳ

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
vi_vn: Đắt đèn LED khi phát lại

[ctx: #13346]
en: Movie information
vi_vn: Thông tin phim

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
vi_vn: Mục chờ

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
vi_vn: Tìm trên IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
vi_vn: Quét tìm dữ liệu mới

[ctx: #13350]
en: Current playlist
vi_vn: Danh sách hiện tại

[ctx: #13351]
en: Album information
vi_vn: Thông tin album

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
vi_vn: Quét mục vào thư viện

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
vi_vn: Dừng quét

[ctx: #13354]
en: Render method
vi_vn: Phương pháp render

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
vi_vn: Pixel shader chất lượng thấp

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
vi_vn: Lớp phần cứng

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
vi_vn: Pixel shader chất lượng cao

[ctx: #13358]
en: Play item
vi_vn: Phát mục

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
vi_vn: Thiết lập hình thu nhỏ cho nghệ sỹ

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
vi_vn: Tự động tạo hình thu nhỏ

[ctx: #13361]
en: Enable voice
vi_vn: Bật giọng nói

[ctx: #13375]
en: Enable device
vi_vn: Bật thiết bị

[ctx: #13376]
en: Volume
vi_vn: Âm lượng

[ctx: #13377]
en: Default view mode
vi_vn: Chế độ xem mặc định

[ctx: #13378]
en: Default brightness
vi_vn: Độ sáng mặc định

[ctx: #13379]
en: Default contrast
vi_vn: Tương phản mặc định

[ctx: #13380]
en: Default gamma
vi_vn: Gamma mặc định

[ctx: #13381]
en: Resume video
vi_vn: Tiếp tục phát hình

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
vi_vn: Sử dụng tìm kiếm dựa trên thời gian

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
vi_vn: Mẫu đặt trên track - phải

[ctx: #13388]
en: Preset
vi_vn: Mẫu thiết lập

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
vi_vn: Không có mẫu thiết lập có sẵn cho trực quan này

[ctx: #13393]
en: Calculate size
vi_vn: Tính toán dung lượng

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
vi_vn: Đang tính dung lượng thư mục

[ctx: #13395]
en: Video settings
vi_vn: Cài đặt video

[ctx: #13396]
en: Audio settings
vi_vn: Cài đặt âm thanh

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
vi_vn: Bật phụ đề

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
vi_vn: Phím tắt

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
vi_vn: Bỏ qua bài viết khi sắp xếp

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
vi_vn: Tăng giảm âm giữa các bài hát trong cùng một album

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
vi_vn: Duyệt {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
vi_vn: Hiện số track

[ctx: #13403]
en: Clear default
vi_vn: Xoá mặc định

[ctx: #13404]
en: Resume
vi_vn: Tiếp tục

[ctx: #13405]
en: Get thumb
vi_vn: Lấy hình thu nhỏ

[ctx: #13406]
en: Picture information
vi_vn: Thông tin bức hình

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
vi_vn: {0:s} mẫu thiết lập

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
vi_vn: (Đánh giá của người dùng trên IMDb)

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
vi_vn: Dò kênh trên Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
vi_vn: Tốc độ quạt thấp nhất

[ctx: #13412]
en: Play from here
vi_vn: Phát từ đây

[ctx: #13413]
en: Downloading
vi_vn: Đang tải về

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
vi_vn: Hiển thị bài hát và album ca sĩ

[ctx: #13415]
en: Render method
vi_vn: Phương pháp render

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
vi_vn: Tự động dò tìm

[ctx: #13419]
en: Software
vi_vn: Phần mềm

[ctx: #13420]
en: Remove safely
vi_vn: Gỡ bỏ an toàn

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
vi_vn: Bắt đầu trình chiếu từ đây

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
vi_vn: Nhớ đường dẫn này

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
vi_vn: Cho phép tăng tốc phần cứng - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
vi_vn: Cho phép tăng tốc phần cứng - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
vi_vn: Cho phép tăng tốc phần cứng - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
vi_vn: Cho phép tăng tốc phần cứng - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
vi_vn: Cho phép tăng tốc phần cứng - VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
vi_vn: Cho phép sử dụng bộ giải mã DRM PRIME

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
vi_vn: Cho phép tăng tốc phần cứng - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
vi_vn: Tự động phát video tiếp theo

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
vi_vn: Chỉ phát cái này

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
vi_vn: Ưu tiên trộn video VDPAU

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
vi_vn: Cho phép tăng tốc phần cứng với DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
vi_vn: Cho phép tăng tốc phần cứng - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
vi_vn: Cho phép tăng tốc phần cứng - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
vi_vn: Sử dụng MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
vi_vn: Sử dụng MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
vi_vn: Bật tùy chọn này để sử dụng tăng tốc phần cứng cho codec MPEG-4. Nếu tắt nó, CPU sẽ được sử dụng thay thế. Một số phần cứng ION có vấn đề với việc này được bật theo mặc định.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
vi_vn: Sử dụng VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
vi_vn: Bật tùy chọn này để sử dụng tăng tốc phần cứng cho codec dựa trên VC-1. Nếu tắt nó, CPU sẽ được sử dụng thay thế. Phần cứng AMD với VDPAU không thể giải mã VC-1 Simple.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
vi_vn: Sử dụng MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
vi_vn: Bật tùy chọn này để sử dụng tăng tốc phần cứng cho codec MPEG-(1/2). Nếu tắt, CPU sẽ được sử dụng thay thế. Một số video MPEG-2 có thể có các tạo tác màu xanh lá cây.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
vi_vn: Sử dụng MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
vi_vn: Bật tùy chọn này để sử dụng tăng tốc phần cứng cho codec MPEG-4. Nếu tắt nó, CPU sẽ được sử dụng thay thế.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
vi_vn: Sử dụng VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
vi_vn: Bật tùy chọn này để sử dụng khả năng tăng tốc phần cứng cho codec dựa trên VC-1. Nếu bị tắt, CPU sẽ được sử dụng thay thế. Đặc biệt là VC-1 xen kẽ thất bại nặng nề trên phần cứng của Intel.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
vi_vn: Sử dụng VP8 VAAPI

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
vi_vn: Bật tùy chọn này để sử dụng tăng tốc phần cứng cho codec VP8. Nếu tắt, CPU sẽ được sử dụng thay thế.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
vi_vn: Sử dụng VP9 VAAPI

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
vi_vn: Bật tùy chọn này để sử dụng tăng tốc phần cứng cho codec VP9. Nếu tắt, CPU sẽ được sử dụng thay thế.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
vi_vn: Ưu tiên phương thức kết xuất VAAPI

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
vi_vn: Sử dụng HEVC VAAPI

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
vi_vn: Bật tùy chọn này để sử dụng tăng tốc phần cứng cho codec HEVC. Nếu tắt, CPU sẽ được sử dụng thay thế.

[ctx: #13466]
en: 1080 / 720 (>30Hz)
vi_vn: 1080/720 (>30Hz)

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
vi_vn: Không giới hạn / 1080 (>30Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
vi_vn: Sử dụng AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
vi_vn: Bật tùy chọn này để sử dụng tăng tốc phần cứng cho codec AV1. Nếu tắt, CPU sẽ được sử dụng thay thế.

[ctx: #13505]
en: Resample quality
vi_vn: Chất lượng lấy mẫu lại

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
vi_vn: Thấp (nhanh)

[ctx: #13507]
en: Medium
vi_vn: Trung bình

[ctx: #13508]
en: High
vi_vn: Cao

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
vi_vn: Rất cao (chậm)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
vi_vn: Đồng bộ phát để hiển thị

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
vi_vn: Tách album thành từng đĩa

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
vi_vn: Khi bật, mở một album nhiều đĩa sẽ hiển thị các đĩa dưới dạng các mục riêng lẻ thay vì tất cả các bài hát. Mở một đĩa sau đó hiển thị các bài hát trên đĩa đó.

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
vi_vn: Sử dụng ngày phát hành ban đầu cho album

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
vi_vn: Khi bật, ứng dụng sẽ sử dụng năm phát hành ban đầu thay vì năm phát hành album (nếu có).

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
vi_vn: Độ trễ sau khi thay đổi tốc độ làm mới

[ctx: #13551]
en: Off
vi_vn: Tắt

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
vi_vn: {0:.1f} giây

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
vi_vn: {0:.1f} giây

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
vi_vn: {0:d} Phút

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
vi_vn: {0:d} Phút

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
vi_vn: Thời lượng tua

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
vi_vn: Độ trễ khi tua

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
vi_vn: Cho phép chạy Kodi thông qua remote

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
vi_vn: Thời gian trễ liên tiếp

[ctx: #13610]
en: Disabled
vi_vn: Đã tắt

[ctx: #13611]
en: Standard
vi_vn: Chuẩn

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
vi_vn: Lỗi điều khiển của Apple

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
vi_vn: Không thể bật hỗ trợ Remote Apple.

[ctx: #14000]
en: Stack
vi_vn: Gộp

[ctx: #14001]
en: Unstack
vi_vn: Bỏ gộp

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
vi_vn: Đang tải xuống tập tin danh sách phát...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
vi_vn: Đang tải danh sách các luồng về...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
vi_vn: Đang đọc danh sách các luồng...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
vi_vn: Không thể tải danh sách các luồng

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
vi_vn: Không thể tải tập tin danh sách phát

[ctx: #14009]
en: Games directory
vi_vn: Thư mục các trò chơi

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
vi_vn: Tự động chuyển sang hình thu nhỏ dựa trên

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
vi_vn: Bật tự động chuyển sang chế độ xem hình thu nhỏ

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
vi_vn: - Sử dụng các biểu tượng lớn

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
vi_vn: - Đã chuyển dựa trên

[ctx: #14014]
en: - Percentage
vi_vn: - Phần trăm

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
vi_vn: Không có tập tin nào và ít nhất một hình thu nhỏ

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
vi_vn: Ít nhất một tập tin và một hình thu nhỏ

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
vi_vn: Tỷ lệ của hình thu nhỏ

[ctx: #14018]
en: View options
vi_vn: Các tuỳ chọn xem

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
vi_vn: Thay đổi mã vùng 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
vi_vn: Thay đổi mã vùng 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
vi_vn: Thay đổi mã vùng 3

[ctx: #14022]
en: Library
vi_vn: Thư viện

[ctx: #14023]
en: No TV
vi_vn: Không có TV

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
vi_vn: Nhập thị trí lớn gần nhất

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
vi_vn: Video/Âm thanh/Bộ đệm DVD - Đĩa cứng

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
vi_vn: Bộ đệm video - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
vi_vn: Bộ đệm video - Mạng nội bộ

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
vi_vn: Bộ đệm video - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
vi_vn: Bộ đệm âm thanh - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
vi_vn: Bộ đệm âm thanh - Mạng nội bộ

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
vi_vn: Bộ đệm âm thanh - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
vi_vn: Đệm DVD - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
vi_vn: Mạng nội bộ

[ctx: #14036]
en: Services
vi_vn: Dịch vụ

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
vi_vn: Bộ đệm DVD - Mạng nội bộ

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
vi_vn: Cài đặt mạng đã thay đổi

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
vi_vn: Cần phải khởi động lại để thay đổi thiết lập mạng của bạn. Bạn có muốn khởi động lại ngay bây giờ?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
vi_vn: Giới hạn băng thông kết nối internet

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
vi_vn: - Tắt hệ thống khi đang phát

[ctx: #14044]
en: {0:d} min
vi_vn: {0:d} phút

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
vi_vn: {0:d} giây

[ctx: #14051]
en: Time format
vi_vn: Định dạng thời gian

[ctx: #14052]
en: Date format
vi_vn: Định dạng ngày tháng

[ctx: #14053]
en: GUI filters
vi_vn: Các bộ lọc giao diện GUI

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
vi_vn: Sử dụng quét nền

[ctx: #14056]
en: Stop scan
vi_vn: Dừng quét

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
vi_vn: Không thể trong khi quét thông tin phương tiện

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
vi_vn: Hiệu ứng phim hạt

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
vi_vn: Tìm kiếm hình thu nhỏ trên điều khiển từ xa chia sẻ

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
vi_vn: Đệm kiểu không xác định - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
vi_vn: Nhập tên tài khoản cho

[ctx: #14063]
en: Date & time
vi_vn: Ngày tháng và thời gian

[ctx: #14064]
en: Set date
vi_vn: Thiết lập ngày tháng

[ctx: #14065]
en: Set time
vi_vn: Thiết lập thời gian

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
vi_vn: Nhập thời gian ở định dạng 24 giờ HH:MM

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
vi_vn: Nhập ngày tháng theo định dạng DD/MM/YYYY

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
vi_vn: Nhập địa chỉ IP

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
vi_vn: Áp dụng cài đặt ngay bây giờ?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
vi_vn: Áp dụng thay đổi ngay

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
vi_vn: Cho phép đổi tên và xóa tập tin

[ctx: #14074]
en: Set timezone
vi_vn: Đặt múi giờ

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
vi_vn: Sử dụng giờ mùa hè

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
vi_vn: Thêm vào yêu thích

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
vi_vn: Xóa khỏi yêu thích

[ctx: #14078]
en: Colours
vi_vn: Màu sắc

[ctx: #14081]
en: File lists
vi_vn: Danh sách tập tin

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
vi_vn: Sử dụng cửa sổ toàn màn hình

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
vi_vn: Chèn thêm bài hát vào danh sách khi chọn

[ctx: #14086]
en: Playback
vi_vn: Trình phát

[ctx: #14087]
en: Discs
vi_vn: Đĩa

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
vi_vn: Tự động chơi DVD

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
vi_vn: Phông chữ

[ctx: #14090]
en: International
vi_vn: Quốc tế

[ctx: #14091]
en: Character set
vi_vn: Bộ ký tự

[ctx: #14092]
en: Logging
vi_vn: Ghi nhật ký

[ctx: #14093]
en: Security
vi_vn: Bảo mật

[ctx: #14094]
en: Devices
vi_vn: Thiết bị

[ctx: #14095]
en: Power saving
vi_vn: Tiết kiệm năng lượng

[ctx: #14096]
en: Rip
vi_vn: Thu

[ctx: #14098]
en: Play
vi_vn: Phát

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
vi_vn: Đẩy đĩa ra khi trích xuất CD xong

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
vi_vn: Dừng trích xuất CD

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
vi_vn: Đang xử lý

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
vi_vn: Chế độ trình phát Blu-ray

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
vi_vn: Phát phim chính

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
vi_vn: Hiển thị menu đơn giản hóa

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
vi_vn: Đơn vị nhiệt độ

[ctx: #14106]
en: Speed unit
vi_vn: Đơn vị tốc độ

[ctx: #14107]
en: Time format
vi_vn: Định dạng thời gian

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
vi_vn: Sử dụng định dạng 12/24 giờ

[ctx: #14109]
en: Short date format
vi_vn: Định dạng ngày ngắn

[ctx: #14110]
en: Long date format
vi_vn: Định dạng ngày dài

[ctx: #14111]
en: Events
vi_vn: Sự kiện

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
vi_vn: Cho phép ghi nhật ký sự kiện

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
vi_vn: Cho phép thông báo khi ghi nhật ký sự kiện

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
vi_vn: Hiển thị nhật ký sự kiện

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
vi_vn: Cơ bản

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
vi_vn: Thông tin

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
vi_vn: Cảnh báo

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
vi_vn: Lỗi

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
vi_vn: Mức: {0:s}

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
vi_vn: Mã vùng Blu-ray

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
vi_vn: Khu vực A

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
vi_vn: Khu vực B

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
vi_vn: Khu vực C

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
vi_vn: Đầu vào

[ctx: #14126]
en: Whitelist
vi_vn: Danh sách trắng

[ctx: #14200]
en: Player
vi_vn: Trình phát

[ctx: #14201]
en: Player settings
vi_vn: Cài đặt trình phát

[ctx: #14202]
en: Library
vi_vn: Thư viện

[ctx: #14203]
en: Library settings
vi_vn: Cài đặt thư viện

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
vi_vn: PVR & Kênh TV

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
vi_vn: Cài đặt PVR & Kênh TV

[ctx: #14206]
en: Interface
vi_vn: Giao diện

[ctx: #14207]
en: Interface settings
vi_vn: Cài đặt giao diện

[ctx: #14208]
en: Service settings
vi_vn: Cài đặt dịch vụ

[ctx: #14209]
en: System settings
vi_vn: Cài đặt hệ thống

[ctx: #14210]
en: Profile settings
vi_vn: Cài đặt hồ sơ

[ctx: #14211]
en: Media
vi_vn: Đa phương tiện

[ctx: #14212]
en: Media settings
vi_vn: Cài đặt đa phương tiện

[ctx: #14215]
en: Videos
vi_vn: Video

[ctx: #14216]
en: Music
vi_vn: Nhạc

[ctx: #14217]
en: Pictures
vi_vn: Ảnh

[ctx: #14218]
en: Language
vi_vn: Ngôn ngữ

[ctx: #14219]
en: Databases
vi_vn: Cơ sở dữ liệu

[ctx: #14220]
en: Display
vi_vn: Hiển thị

[ctx: #14221]
en: Audio
vi_vn: Âm thanh

[ctx: #14222]
en: Regional
vi_vn: Khu vực

[ctx: #14223]
en: Control
vi_vn: Điều khiển

[ctx: #14224]
en: Startup
vi_vn: Khởi động

[ctx: #14225]
en: Network Control
vi_vn: Điều khiển mạng

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
vi_vn: Quản lý nguồn

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
vi_vn: Cài đặt khởi động

[ctx: #14230]
en: Actions
vi_vn: Hành động

[ctx: #14231]
en: Processing
vi_vn: Đang xử lý

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
vi_vn: 3D lập thể

[ctx: #14235]
en: Download Services
vi_vn: Dịch vụ tải xuống

[ctx: #14236]
en: Video Library
vi_vn: Thư viện video

[ctx: #14237]
en: Music Library
vi_vn: Thư viện âm nhạc

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
vi_vn: Danh sách & Xem

[ctx: #14241]
en: Metadata
vi_vn: Cơ sỡ dữ liệu

[ctx: #14242]
en: Videos...
vi_vn: Video...

[ctx: #14243]
en: Music...
vi_vn: Âm nhạc...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
vi_vn: Hình ảnh...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
vi_vn: Cập nhật thư viện khi khởi động

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
vi_vn: Ẩn quá trình cập nhật thư viện

[ctx: #14247]
en: Clean library
vi_vn: Xóa thư viện

[ctx: #14248]
en: Export library
vi_vn: Xuất thư viện

[ctx: #14249]
en: Import library
vi_vn: Nhập thư viện

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
vi_vn: Bộ giải mã âm thanh

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
vi_vn: Âm thanh Passthrough

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
vi_vn: Ngủ/Tắt nguồn

[ctx: #14256]
en: Wake
vi_vn: Đánh thức

[ctx: #14260]
en: Debug
vi_vn: Gỡ lỗi

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
vi_vn: Cấu hình giao diện

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
vi_vn: Đơn vị định dạng

[ctx: #14271]
en: Region default format
vi_vn: Định dạng vùng mặc định

[ctx: #14275]
en: Application control
vi_vn: Điều khiển ứng dụng

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
vi_vn: Cho phép điều khiển từ xa từ ứng dụng trên hệ thống này

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
vi_vn: Cho phép điều khiển từ xa từ ứng dụng trên các hệ thống khác

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
vi_vn: Kênh

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
vi_vn: Biểu tượng

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
vi_vn: Cập nhật

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
vi_vn: {0:d} mục không xuất được

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
vi_vn: Nguồn không khả dụng

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
vi_vn: Bạn muốn làm gì với mục phương tiện từ {0:s}

[ctx: #15014]
en: Keep
vi_vn: Giữ

[ctx: #15015]
en: Remove
vi_vn: Xóa

[ctx: #15016]
en: Games
vi_vn: Trò chơi

[ctx: #15019]
en: Add
vi_vn: Thêm

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
vi_vn: Chế độ có sẵn

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
vi_vn: Chế độ hoạt động

[ctx: #15052]
en: Password
vi_vn: Mật khẩu

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
vi_vn: Xóa chế độ hoạt động

[ctx: #15067]
en: Close
vi_vn: Đóng

[ctx: #15100]
en: Library
vi_vn: Thư viện

[ctx: #15101]
en: Database
vi_vn: Cơ sở dữ liệu

[ctx: #15102]
en: * All albums
vi_vn: * Tất cả các album

[ctx: #15103]
en: * All artists
vi_vn: * Tất cả ca sĩ

[ctx: #15104]
en: * All songs
vi_vn: * Tất cả các bài hát

[ctx: #15105]
en: * All genres
vi_vn: * Tất cả các thể loại

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
vi_vn: Giao diện sẵn có

[ctx: #15107]
en: Buffering...
vi_vn: Đang lưu đệm...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
vi_vn: Âm thanh giao diện

[ctx: #15109]
en: Skin default
vi_vn: Giao diện mặc định

[ctx: #15110]
en: Larger font size
vi_vn: Cỡ chữ lớn hơn

[ctx: #15111]
en: Theme
vi_vn: Chủ đề

[ctx: #15112]
en: Default theme
vi_vn: Chủ đề mặc định

[ctx: #15207]
en: Connected
vi_vn: Đã kết nối

[ctx: #15208]
en: Not connected
vi_vn: Chưa kết nối

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
vi_vn: Phát bằng...

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
vi_vn: Ẩn tên tập tin trong chế độ xem hình thu nhỏ

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
vi_vn: Chơi trong chế độ tiệc

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
vi_vn: Khác/Không xác định

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
vi_vn: Nhà Cung Cấp

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
vi_vn: Đường dẫn không thể tìm thấy hoặc không hợp lệ

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
vi_vn: Không thể kết nối đến máy chủ mạng

[ctx: #15302]
en: No servers found
vi_vn: Không tìm thấy máy chủ

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
vi_vn: Không tìm thấy nhóm mạng

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
vi_vn: Đang mở nguồn nhiều đường dẫn

[ctx: #15311]
en: Path:
vi_vn: Đường dẫn:

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
vi_vn: Lưu

[ctx: #15315]
note: Caption for "Save" button in the in-game savestate manager
en: Save progress to a new save file
vi_vn: Lưu tiến trình vào một tập tin lưu mới

[ctx: #15316]
note: Label for savestates created automatically by "Autosave" function
en: Autosave
vi_vn: Tự động lưu

[ctx: #16000]
en: General
vi_vn: Tổng quan

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
vi_vn: Tìm trên internet

[ctx: #16003]
en: Player
vi_vn: Trình phát

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
vi_vn: Phát phương tiện từ ổ đĩa

[ctx: #16008]
en: Enter new title
vi_vn: Nhập tiêu đề mới

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
vi_vn: Nhập tên phim

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
vi_vn: Nhập tên hồ sơ

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
vi_vn: Nhập tên album

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
vi_vn: Nhập tên danh sách

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
vi_vn: Nhập tên tập tin mới

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
vi_vn: Nhập tên thư mục

[ctx: #16015]
en: Enter directory
vi_vn: Nhập thư mục

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
vi_vn: Các tuỳ chọn: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
vi_vn: Nhập chuỗi tìm kiếm

[ctx: #16018]
en: None
vi_vn: Không

[ctx: #16019]
en: Auto select
vi_vn: Lựa chọn tự động

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
vi_vn: Đang hủy...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
vi_vn: Nhập tên nghệ sỹ

[ctx: #16026]
en: Playback failed
vi_vn: Lỗi không xem được

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
vi_vn: Một hoặc nhiều mục không thể phát. Kiểm tra nhật ký để biết thêm thông tin về thông báo này.

[ctx: #16028]
en: Enter value
vi_vn: Nhập giá trị

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
vi_vn: Kiểm tra nhật ký để biết thêm thông tin về thông báo này.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
vi_vn: Không có bài hát phù hợp trong thư viện.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
vi_vn: Không thể khởi tạo cơ sở dữ liệu.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
vi_vn: Không thể mở cơ sở dữ liệu.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
vi_vn: Không thể lấy bài hát từ cơ sở dữ liệu.

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
vi_vn: Khử xen kẽ hình

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
vi_vn: Phương thức khử xen kẽ

[ctx: #16039]
en: Off
vi_vn: Tắt

[ctx: #16041]
en: On
vi_vn: Bật

[ctx: #16100]
en: All videos
vi_vn: Tất cả video

[ctx: #16101]
en: Unwatched
vi_vn: Chưa xem

[ctx: #16102]
en: Watched
vi_vn: Đã xem

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
vi_vn: Đánh dấu đã xem

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
vi_vn: Đánh dấu chưa xem

[ctx: #16105]
en: Edit title
vi_vn: Sửa tựa đề

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
vi_vn: Quản lý...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
vi_vn: Chỉnh sửa tiêu đề

[ctx: #16201]
en: Copy failed
vi_vn: Sao chép thất bại

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
vi_vn: Không thể sao chép ít nhất một tập tin. Kiểm tra nhật ký để biết thêm thông tin về thông báo này.

[ctx: #16203]
en: Move failed
vi_vn: Di chuyển thất bại

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
vi_vn: Không thể di chuyển ít nhất một tập tin. Kiểm tra nhật ký để biết thêm thông tin về thông báo này.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
vi_vn: Không xóa được

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
vi_vn: Không thể xóa ít nhất một tập tin. Kiểm tra nhật ký để biết thêm thông tin về thông báo này.

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
vi_vn: Hiển thị điểm ảnh của trò chơi mà không có bất kỳ sửa đổi nào.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
vi_vn: Phương thức chia hình

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
vi_vn: Hàng xóm gần nhất

[ctx: #16302]
en: Bilinear
vi_vn: Song tuyến tính

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
vi_vn: Bicubic (phần mềm)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
vi_vn: Lanczos (phần mềm)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
vi_vn: Sinc (phần mềm)

[ctx: #16310]
en: Temporal
vi_vn: Tạm thời

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
vi_vn: Lanczos3 - Tối ưu hóa

[ctx: #16316]
en: Auto
vi_vn: Tự động

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
vi_vn: Spline36 - Tối ưu hóa

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
vi_vn: Phần mềm - Trộn

[ctx: #16400]
en: Post-processing
vi_vn: Hậu xử lý

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
vi_vn: Hiển thị thời gian bắt đầu ngủ

[ctx: #17997]
en: {0:d} MByte
vi_vn: {0:d} MB

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
vi_vn: {0:d} giờ

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
vi_vn: {0:d} ngày

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
vi_vn: Chuyển tới kênh

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
vi_vn: Phân tách các từ tìm kiếm bằng cách sử dụng VÀ, HOẶC, KHÔNG.

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
vi_vn: Tìm tương tự

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
vi_vn: Đang nhập lịch phát sóng từ máy khách

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
vi_vn: Thông tin luồng PVR

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
vi_vn: Thiết bị nhận

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
vi_vn: Trạng thái thiết bị

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
vi_vn: Chất lượng tín hiệu

[ctx: #19010]
note: label for 'bit error ratio' in pvr player information dialog
en: BER
vi_vn: BẺ

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
vi_vn: Sửa chữa

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
vi_vn: Mã hóa

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
vi_vn: Các bản ghi

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
vi_vn: Thư mục với các biểu tượng kênh

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
vi_vn: Kênh

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
vi_vn: Ẩn

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
vi_vn: Kênh TV

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
vi_vn: Kênh Radio

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
vi_vn: Thêm hẹn giờ...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
vi_vn: Không có kết quả tìm kiếm

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
vi_vn: Không có mục lịch phát sóng

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
vi_vn: Kênh

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
vi_vn: Ngay bây giờ

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
vi_vn: Kế

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
vi_vn: Dòng thời gian

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
vi_vn: Thông tin

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
vi_vn: Đã có một bộ đếm thời gian cho sự kiện này

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
vi_vn: Hiển thị chất lượng sóng

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
vi_vn: Không được hỗ trợ bởi phụ trợ PVR.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
vi_vn: Bạn có chắc chắn muốn ẩn kênh này?

[ctx: #19040]
en: Timers
vi_vn: Hẹn giờ

[ctx: #19042]
note: label for PVR backend number of channel groups in system information's PVR section
en: Channel Groups
vi_vn: Nhóm kênh

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
vi_vn: Bản ghi

[ctx: #19046]
en: New channel
vi_vn: Kênh mới

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
vi_vn: Thông tin chương trình

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
vi_vn: Quản lý nhóm

[ctx: #19049]
en: Show channel
vi_vn: Hiển thị kênh

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
vi_vn: Hiển thị kênh ẩn

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
vi_vn: Di chuyển kênh đến:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
vi_vn: Đang ghi thông tin

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
vi_vn: Ẩn kênh

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
vi_vn: Không có thông tin

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
vi_vn: Hẹn giờ mới

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
vi_vn: Đã tắt hẹn giờ

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
vi_vn: Đã bật hẹn giờ

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
vi_vn: Dừng ghi

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
vi_vn: Xóa hẹn giờ

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
vi_vn: Thêm hẹn giờ

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
vi_vn: Sắp xếp theo: Kênh

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
vi_vn: Chương trình đầu tiên

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
vi_vn: Chương trình cuối cùng

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
vi_vn: Cài đặt hẹn giờ

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
vi_vn: Biểu tượng kênh

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
vi_vn: Cài đặt ghi âm

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
vi_vn: Lịch phát sóng

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
vi_vn: Chương trình hiện tại

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
vi_vn: Khoảng thời gian cập nhật

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
vi_vn: Độ trễ khi chuyển kênh

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
vi_vn: Tên

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
vi_vn: Thư mục

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
vi_vn: Đã tắt ẩn

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
vi_vn: Kênh

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
vi_vn: Các ngày trong tuần

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
vi_vn: Bắt đầu

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
vi_vn: Kết thúc

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
vi_vn: Mức quan trọng

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
vi_vn: Ngày đầu tiên

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
vi_vn: Không rõ kênh {0:s}

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
vi_vn: Ghi lại chương trình hiện tại (nếu có sẵn dữ liệu lịch phát sóng)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
vi_vn: Hỏi tôi

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
vi_vn: Nhập tên cho bộ hẹn giờ

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
vi_vn: Cảnh báo!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
vi_vn: Dịch vụ

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
vi_vn: Nhà Cung Cấp

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
vi_vn: Vui lòng chuyển sang kênh khác.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
vi_vn: Đi đến kênh

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
vi_vn: Nhập tên của thư mục để ghi âm

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
vi_vn: Vui lòng chọn một kênh

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
vi_vn: Ghi âm tiếp theo vào

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
vi_vn: lúc

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
vi_vn: Xóa bản ghi này?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
vi_vn: Xóa tất cả các bản ghi trong thư mục này?

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
vi_vn: Phiên bản

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
vi_vn: Địa chỉ

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
vi_vn: Kích thước đĩa

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
vi_vn: Tìm kiếm kênh

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
vi_vn: Không thể sử dụng các chức năng PVR trong khi tìm kiếm.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
vi_vn: Bạn muốn tìm kiếm phụ trợ nào?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
vi_vn: Số lượng khách

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
vi_vn: Chỉ các kênh phát sóng miễn phí

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
vi_vn: Bỏ qua bộ tính giờ

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
vi_vn: Bỏ qua các bản ghi hiện tại

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
vi_vn: Thời gian bắt đầu

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
vi_vn: Thời gian kết thúc

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
vi_vn: Ngày bắt đầu

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
vi_vn: Ngày kết thúc

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
vi_vn: Thời lượng tối thiểu

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
vi_vn: Thời lượng tối đa

[ctx: #19133]
en: Search string
vi_vn: Tìm kiếm chuỗi

[ctx: #19134]
en: Include description
vi_vn: Bao gồm mô tả

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
vi_vn: Phân biệt chữ hoa

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
vi_vn: Không có tín hiệu

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
vi_vn: Tên của nhóm mới

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
vi_vn: Tìm Kiếm...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
vi_vn: Nhóm

[ctx: #19142]
en: Search guide
vi_vn: Tìm lịch phát sóng

[ctx: #19143]
en: Group management
vi_vn: Quản Lý Nhóm

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
vi_vn: Đã nhóm

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
vi_vn: Nhóm

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
vi_vn: Kênh

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
vi_vn: T2

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
vi_vn: T3

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
vi_vn: T4

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
vi_vn: T5

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
vi_vn: T6

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
vi_vn: T7

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
vi_vn: CN

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
vi_vn: từ

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
vi_vn: từ

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
vi_vn: đến

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
vi_vn: Các bản ghi

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
vi_vn: Thông tin PVR

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
vi_vn: Ẩn hộp thông tin video

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
vi_vn: Chuyển sang toàn màn hình

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
vi_vn: Thời lượng ghi âm tức thì

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
vi_vn: Nhóm kênh TV

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
vi_vn: Nhóm kênh radio

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
vi_vn: Trình phát

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
vi_vn: Hiển thị thông tin kênh khi chuyển kênh

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
vi_vn: Đã xóa

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
vi_vn: Kênh TV

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
vi_vn: Menu/OSD

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
vi_vn: Kênh Radio

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
vi_vn: Đã xóa bản ghi

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
vi_vn: Xóa dữ liệu

[ctx: #19187]
note: progress dialog text shown while purging pvr data
en: Clearing data.
vi_vn: Đang làm sạch dữ liệu.

[ctx: #19188]
note: message box text for epg data reset confirmation
en: All guide data will be cleared. Are you sure?
vi_vn: Tất cả dữ liệu hướng dẫn sẽ bị xóa.  Bạn có chắc không?

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
vi_vn: Phát chương trình

[ctx: #19191]
en: PVR service
vi_vn: Dịch vụ PVR

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
vi_vn: Không có phụ trợ PVR được kết nối nào hỗ trợ quét các kênh.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
vi_vn: Tiếp tục?

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
vi_vn: Quản lý kênh

[ctx: #19200]
en: Guide source:
vi_vn: Nguồn lịch phát sóng:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
vi_vn: Tên kênh:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
vi_vn: Biểu tượng kênh:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
vi_vn: Chỉnh sửa kênh

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
vi_vn: Kênh mới

[ctx: #19205]
en: Group management
vi_vn: Quản lý nhóm

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
vi_vn: Kích hoạt lịch phát sóng:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
vi_vn: Nhóm:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
vi_vn: Nhập tên của kênh mới

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
vi_vn: Máy khách

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
vi_vn: Xóa kênh

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
vi_vn: Danh sách này chứa các thay đổi

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
vi_vn: Nhập một URL hợp lệ cho kênh mới

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
vi_vn: Nhắc nhở

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
vi_vn: Tất cả kênh radio

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
vi_vn: Tất cả Kênh TV

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
vi_vn: Hiển thị

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
vi_vn: Tách nhóm các kênh

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
vi_vn: Các kênh trong

[ctx: #19222]
en: Guide
vi_vn: Lịch phát sóng

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
vi_vn: Không có tiện ích PVR nào có thể bật. Kiểm tra cài đặt của bạn hoặc nhật ký để biết thêm thông tin.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
vi_vn: Tiến trình thu hình/âm đã bị hủy bỏ

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
vi_vn: Tiến trình thu hình/âm đã được lên lịch

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
vi_vn: Thu hình/âm đã bắt đầu

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
vi_vn: Thu hình/âm hoàn tất

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
vi_vn: Hẹn giờ đã xóa

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
vi_vn: Ngăn chặn cập nhật trong khi phát

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
vi_vn: Sử dụng thứ tự kênh từ phụ trợ

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
vi_vn: Xóa kết quả tìm kiếm

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
vi_vn: Hiển thị thông báo về cập nhật hẹn giờ

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
vi_vn: Sử dụng số kênh từ phụ trợ

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
vi_vn: Đang tải kênh từ máy khách

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
vi_vn: Xem hẹn giờ

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
vi_vn: Chỉnh sửa hẹn giờ

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
vi_vn: Lệnh đánh thức

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
vi_vn: Đánh thức trước khi ghi

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
vi_vn: Đánh thức mỗi ngày

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
vi_vn: Thời gian thức dậy hàng ngày (HH:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
vi_vn: Lọc kênh

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
vi_vn: Kênh TV và Radio

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
vi_vn: Cập nhật thông tin lịch phát sóng

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
vi_vn: Lịch trình cập nhật lịch phát sóng cho kênh này?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
vi_vn: Lịch trình cập nhật lịch phát sóng cho kênh

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
vi_vn: Cập nhật lịch phát sóng cho kênh thất bại

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
vi_vn: Đã hoàn tất

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
vi_vn: Khóa kênh

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
vi_vn: Mở khóa kênh

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
vi_vn: Phụ huynh kiểm soát

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
vi_vn: Mở trong thời gian

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
vi_vn: Đổi mã PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
vi_vn: Phụ huynh kiểm soát. Nhập mã PIN:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
vi_vn: Sai mã PIN

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
vi_vn: Mã PIN đã nhập không chính xác.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
vi_vn: Phụ huynh khóa

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
vi_vn: Phụ huynh khóa:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
vi_vn: Ẩn nhãn "Không có thông tin"

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
vi_vn: Chọn trước kênh phát trong danh sách

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
vi_vn: Không tìm thấy tiện ích PVR nào

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
vi_vn: Lịch phát sóng

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
vi_vn: Lịch phát sóng radio

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
vi_vn: Cảnh báo bị xung đột

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
vi_vn: Lỗi xung đột

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
vi_vn: Xung đột trong quá trình ghi

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
vi_vn: Lỗi ghi

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
vi_vn: Máy khách PVR

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
vi_vn: Thiết lập chuyên biệt cho máy khách

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
vi_vn: Xác nhận chuyển kênh bằng cách nhấn "OK"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
vi_vn: Biểu tượng hiện tại

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
vi_vn: Không có biểu tượng

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
vi_vn: Chọn biểu tượng

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
vi_vn: Duyệt biểu tượng

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
vi_vn: Tìm kiếm biểu tượng kênh

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
vi_vn: Tất cả các kênh

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
vi_vn: Ẩn nhóm

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
vi_vn: Phục hồi

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
vi_vn: Xóa vĩnh viễn

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
vi_vn: Xóa tất cả vĩnh viễn

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
vi_vn: Loại bỏ tất cả bản ghi bị xóa khỏi thùng rác? Hoạt động này không thể khôi phục.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
vi_vn: Loại bỏ bản ghi bị xóa này khỏi thùng rác? Hoạt động này không thể khôi phục.

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
vi_vn: Tiện ích PVR chưa được bật

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
vi_vn: Bạn có muốn ghi lại chương trình đã chọn hoặc chuyển sang chương trình hiện tại không?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
vi_vn: Đóng kênh OSD sau khi chuyển kênh

[ctx: #19316]
note: pvr settings "Start all group channel numbers from 1" setting label
en: Start group channel numbers from 1
vi_vn: Bắt đầu số kênh nhóm từ 1

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
vi_vn: Lùi 12h

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
vi_vn: Tiến 12h

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
vi_vn: Nhóm trước

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
vi_vn: Nhóm tiếp theo

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
vi_vn: Kênh đầu tiên

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
vi_vn: Kênh đang phát

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
vi_vn: Kênh cuối cùng

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
vi_vn: Chương trình

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
vi_vn: Điều hướng...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
vi_vn: Xóa đã xem

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
vi_vn: Xóa tất cả bản ghi đã xem trong thư mục này?

[ctx: #19335]
note: label for special PVR search window list item
en: New search...
vi_vn: Tìm kiếm mới...

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
vi_vn: Nhà Cung Cấp

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
vi_vn: Khác/Không xác định

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
vi_vn: Phim/Kịch

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
vi_vn: Thám tử/Kinh dị

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
vi_vn: Phiêu lưu/Miền viễn Tây/Chiến tranh

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
vi_vn: Khoa học viễn tưởng/Tưởng tượng/Kinh dị

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
vi_vn: Hài hước

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
vi_vn: Lãng mạn

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
vi_vn: Phim / Kịch người lớn

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
vi_vn: Tin tức / Thời sự

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
vi_vn: Báo cáo tin tức/Thời tiết

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
vi_vn: Tạp chí

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
vi_vn: Phim tài liệu

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
vi_vn: Thảo luận/Phỏng vấn/Tranh luận

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
vi_vn: Chương trình / Chương trình giải trí

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
vi_vn: Chương trình trò chơi/Câu đố/Cuộc thi

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
vi_vn: Chương trình tạp kỹ

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
vi_vn: Buổi trò chuyện

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
vi_vn: Thể thao

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
vi_vn: Sự kiện đặc biệt

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
vi_vn: Tạp chí thể thao

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
vi_vn: Bóng đá

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
vi_vn: Đội thể thao

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
vi_vn: Điền kinh

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
vi_vn: Tôn giáo

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
vi_vn: Đa phương tiện mới

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
vi_vn: Thời trang

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
vi_vn: Ngôn ngữ

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
vi_vn: Tự động

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
vi_vn: Thể dục & sức khỏe

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
vi_vn: Nấu ăn

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
vi_vn: Quảng cáo/Mua sắm

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
vi_vn: Làm vườn

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
vi_vn: Ngôn ngữ gốc

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
vi_vn: Trắng đen

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
vi_vn: Chưa phát hành

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
vi_vn: Phát sóng trực tiếp

[ctx: #19676]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Drama
vi_vn: Kịch

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
vi_vn: Thám tử/Kinh dị

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
vi_vn: Phiêu lưu/Miền viễn Tây/Chiến tranh

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
vi_vn: Khoa học viễn tưởng/Tưởng tượng/Kinh dị

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
vi_vn: Hài hước

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
vi_vn: Lãng mạn

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
vi_vn: Người lớn

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
vi_vn: Xác nhận tắt máy

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
vi_vn: Lịch phát sóng kênh

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
vi_vn: Phát bản ghi

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
vi_vn: {0:d} phút

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
vi_vn: khoảng một phút

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
vi_vn: Đã lưu thư mục âm nhạc

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
vi_vn: Dùng trình phát DVD ngoài

[ctx: #20002]
en: External DVD player
vi_vn: Trình phát DVD ngoài

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
vi_vn: Thư mục ảnh chụp màn hình

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
vi_vn: Thư mục danh sách

[ctx: #20007]
en: Recordings
vi_vn: Các bản ghi

[ctx: #20008]
en: Screenshots
vi_vn: Chụp màn hình

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
vi_vn: Dùng Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
vi_vn: Danh sách nhạc

[ctx: #20012]
en: Video playlists
vi_vn: Danh sách video

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
vi_vn: Bạn có muốn chạy trò chơi này?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
vi_vn: Sắp xếp theo: Danh sách

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
vi_vn: Hình thu nhỏ từ xa

[ctx: #20016]
en: Current thumb
vi_vn: Hình thu nhỏ hiện tại

[ctx: #20017]
en: Local thumb
vi_vn: Hình thu nhỏ nội bộ

[ctx: #20018]
en: No thumb
vi_vn: Không có hình thu nhỏ

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
vi_vn: Chọn hình thu nhỏ

[ctx: #20023]
en: Conflict
vi_vn: Xung đột

[ctx: #20024]
en: Scan new
vi_vn: Quét mới

[ctx: #20025]
en: Scan all
vi_vn: Quét hết

[ctx: #20026]
en: Region
vi_vn: Vùng

[ctx: #20035]
en: Regional ({0:s})
vi_vn: Khu vực ({0:s})

[ctx: #20037]
en: Summary
vi_vn: Tóm tắt

[ctx: #20038]
en: Lock music window
vi_vn: Khóa cửa sổ âm nhạc

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
vi_vn: Khóa cửa sổ video

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
vi_vn: Khóa cửa sổ hình ảnh

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
vi_vn: Khóa ứng dụng & cửa sổ kịch bản

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
vi_vn: Khóa quản lý tập tin

[ctx: #20043]
en: Lock settings
vi_vn: Khóa cài đặt

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
vi_vn: Tạo hồ sơ '{0:s}'?

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
vi_vn: Tự chuyển đổi giữa 16x9 và 4x3

[ctx: #20052]
en: Caution
vi_vn: Trận trọng

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
vi_vn: Hình thu nhỏ allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
vi_vn: Xóa hình thu nhỏ

[ctx: #20058]
en: Add profile...
vi_vn: Thêm hồ sơ...

[ctx: #20060]
en: Media info
vi_vn: Thông tin đa phương tiện

[ctx: #20062]
en: Shares with default
vi_vn: Chia sẻ với mặc định

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
vi_vn: Chia sẻ với mặc định (chỉ đọc)

[ctx: #20064]
en: Copy default
vi_vn: Sao chép mặc định

[ctx: #20065]
en: Profile picture
vi_vn: Ảnh hồ sơ

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
vi_vn: Tùy chọn khóa

[ctx: #20067]
en: Edit profile
vi_vn: Chỉnh sửa hồ sơ

[ctx: #20068]
en: Profile lock
vi_vn: Khóa hồ sơ

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
vi_vn: Không thể tạo thư mục

[ctx: #20070]
en: Profile directory
vi_vn: Thư mục hồ sơ

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
vi_vn: Bắt đầu với các nguồn phương tiện mới hoặc sao chép từ mặc định?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
vi_vn: Đảm bảo thư mục đã chọn có thể ghi và tên thư mục mới hợp lệ

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
vi_vn: Nhập mã khóa chính

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
vi_vn: Yêu cầu khóa chính khi khởi động

[ctx: #20077]
en: Skin settings
vi_vn: Cài đặt giao diện

[ctx: #20078]
en: - no link set -
vi_vn: - chưa đặt liên kết -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
vi_vn: Bật các hiệu ứng

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
vi_vn: Tắt RSS trong âm nhạc

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
vi_vn: Bật phím tắt

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
vi_vn: Hiển thị ứng dụng trên menu chính

[ctx: #20083]
en: Show music information
vi_vn: Hiển thị thông tin âm nhạc

[ctx: #20084]
en: Show weather information
vi_vn: Hiển thị thông tin thời tiết

[ctx: #20085]
en: Show system information
vi_vn: Hiển thị thông tin hệ thống

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
vi_vn: Hiển thị dung lượng đĩa trống C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
vi_vn: Hiển thị dung lượng đĩa trống E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
vi_vn: Thông tin thời tiết

[ctx: #20089]
en: Drive space free
vi_vn: Dung lượng đĩa trống

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
vi_vn: Nhập tên của một chia sẻ hiện có

[ctx: #20091]
en: Lock code
vi_vn: Mã khóa

[ctx: #20092]
en: Load profile
vi_vn: Tải hồ sơ

[ctx: #20093]
en: Profile name
vi_vn: Tên hồ sơ

[ctx: #20094]
en: Media sources
vi_vn: Nguồn phương tiện

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
vi_vn: Nhập mật mã khóa hồ sơ

[ctx: #20096]
en: Login screen
vi_vn: Màn hình đăng nhập

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
vi_vn: Lấy thông tin album

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
vi_vn: Lấy thông tin cho album

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
vi_vn: Mã khóa chính và cài đặt

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
vi_vn: Lưu thay đổi vào hồ sơ?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
vi_vn: Cài đặt cũ được tìm thấy. Bạn có muốn sử dụng chúng?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
vi_vn: Nguồn phương tiện cũ được tìm thấy. Bạn có muốn sử dụng chúng?

[ctx: #20109]
en: Zoom
vi_vn: Thu phóng

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
vi_vn: Cài đặt UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
vi_vn: Tự khởi động chương trình UPnP

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
vi_vn: Đăng nhập lần cuối: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
vi_vn: Chưa bao giờ đăng nhập

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
vi_vn: Hồ sơ {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
vi_vn: Đăng nhập người dùng/Chọn một hồ sơ

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
vi_vn: Sử dụng khóa ở màn hình đăng nhập

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
vi_vn: Sai mã khóa

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
vi_vn: Điều này đòi hỏi khóa chính được thiết lập. Bạn có muốn đặt nó bây giờ?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
vi_vn: Đang tải thông tin chương trình

[ctx: #20122]
en: True
vi_vn: Đúng

[ctx: #20126]
en: Log off
vi_vn: Log out

[ctx: #20132]
en: Restart video
vi_vn: Khởi động lại video

[ctx: #20133]
en: Edit network location
vi_vn: Chỉnh sửa vị trí mạng

[ctx: #20134]
en: Remove network location
vi_vn: Xóa vị trí mạng

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
vi_vn: Bạn có muốn quét thư mục này?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
vi_vn: Đơn vị bộ nhớ

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
vi_vn: Gắn bộ nhớ

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
vi_vn: Không thể gắn bộ nhớ

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
vi_vn: Khóa màn hình bảo vệ

[ctx: #20141]
en: Set
vi_vn: Đặt

[ctx: #20142]
en: Username
vi_vn: Tên truy nhập

[ctx: #20143]
en: Enter password for
vi_vn: Nhập mật khẩu cho

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
vi_vn: Hẹn giờ tắt máy

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
vi_vn: Tắt máy trong 30 phút

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
vi_vn: Tắt máy trong 60 phút

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
vi_vn: Tắt máy trong 120 phút

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
vi_vn: Tùy chọn đặt thời gian tắt máy

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
vi_vn: Hủy đặt thời gian tắt máy

[ctx: #20153]
en: Browse...
vi_vn: Duyệt...

[ctx: #20154]
en: Summary information
vi_vn: Thông tin tổng hợp

[ctx: #20155]
en: Storage information
vi_vn: Thông tin lưu trữ

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
vi_vn: Thông tin ổ cứng

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
vi_vn: Thông tin DVD-ROM

[ctx: #20158]
en: Network information
vi_vn: Thông tin mạng

[ctx: #20159]
en: Video information
vi_vn: Thông tin video

[ctx: #20160]
en: Hardware information
vi_vn: Thông tin phần cứng

[ctx: #20161]
en: Total
vi_vn: Tổng

[ctx: #20162]
en: Used
vi_vn: Đã dùng

[ctx: #20163]
en: of
vi_vn: của

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
vi_vn: Khóa không được hỗ trợ

[ctx: #20165]
en: Not locked
vi_vn: Không bị khóa

[ctx: #20166]
en: Locked
vi_vn: Đã khóa

[ctx: #20167]
en: Frozen
vi_vn: Đông cứng

[ctx: #20168]
en: Requires reset
vi_vn: Cần khởi động lại

[ctx: #20169]
en: Week
vi_vn: Tuần

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
vi_vn: Mạng Windows (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
vi_vn: Máy chủ XBMSP

[ctx: #20174]
en: FTPS server
vi_vn: Máy chủ FTPS

[ctx: #20175]
en: UPnP server
vi_vn: Máy chủ UPnP

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
vi_vn: Hiển thị thông tin video

[ctx: #20177]
en: Done
vi_vn: Xong

[ctx: #20180]
en: Symbols
vi_vn: Biểu tượng

[ctx: #20183]
en: Reload skin
vi_vn: Nạp lại giao diện

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
vi_vn: Sử dụng kiểu xem poster cho chương trình TV

[ctx: #20186]
en: Please wait
vi_vn: Vui lòng chờ

[ctx: #20187]
en: UPnP / DLNA
vi_vn: UPnP/DLNA

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
vi_vn: Thông báo cập nhật thư viện

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
vi_vn: Cho phép tự động cuộn khi hiển thị cốt truyện và đánh giá

[ctx: #20190]
en: Custom
vi_vn: Tuỳ chỉnh

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
vi_vn: Cho phép ghi nhật ký gỡ lỗi

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
vi_vn: Lấy thông tin bổ sung trong quá trình cập nhật

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
vi_vn: Nhà cung cấp mặc định cho thông tin album

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
vi_vn: Nhà cung cấp mặc định cho thông tin nghệ sĩ

[ctx: #20195]
en: Change information provider
vi_vn: Thay đổi nhà cung cấp thông tin

[ctx: #20196]
en: Export music library
vi_vn: Xuất thư viện âm nhạc

[ctx: #20197]
en: Import music library
vi_vn: Nhập thư viện âm nhạc

[ctx: #20198]
en: No artist found!
vi_vn: Không tìm thấy nghệ sĩ!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
vi_vn: Tải xuống thông tin nghệ sĩ thất bại

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
vi_vn: Ưu tiên thông tin trực tuyến

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
vi_vn: Khi bật tính năng này, mọi thông tin được tải xuống cho album và ca sĩ sẽ ghi đè mọi nội dung bạn đã đặt trong thẻ bài hát, chẳng hạn như thể loại, năm, ca sĩ bài hát, v. v... Hữu ích nếu bạn có số nhận dạng MusicBrainz trong thẻ bài hát của mình.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
vi_vn: Tìm phụ đề bên ngoài

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
vi_vn: Thư mục thông tin nghệ sĩ

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
vi_vn: Ưu tiên ảnh album trực tuyến

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
vi_vn: Trường hợp không có ảnh bìa album nội bộ tồn tại, ảnh trực tuyến sẽ được sử dụng. Nếu không có sẵn, ảnh bìa được nhúng trong tập tin nhạc sẽ được sử dụng

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
vi_vn: Thư mục thông tin loạt phim

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
vi_vn: Sử dụng tên nghệ sĩ khi sắp xếp theo nghệ sĩ

[ctx: #20240]
en: Android music
vi_vn: Nhạc Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
vi_vn: Video Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
vi_vn: Ảnh android

[ctx: #20243]
en: Android photos
vi_vn: Ảnh Android

[ctx: #20244]
en: Android apps
vi_vn: Ứng dụng android

[ctx: #20245]
en: Windows music library
vi_vn: Cửa sổ thư viện âm nhạc

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
vi_vn: Cửa sổ thư viện video

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
vi_vn: Cửa sổ thư viện hình ảnh

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
vi_vn: Cửa sổ thư viện hình ảnh

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
vi_vn: Máy chủ WebDAV (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
vi_vn: Máy chủ WebDAV (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
vi_vn: Đăng nhập lần đầu tiên, chỉnh sửa hồ sơ của bạn

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
vi_vn: Trình duyệt Zeroconf

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
vi_vn: Thư mục máy chủ web (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
vi_vn: Thư mục máy chủ web (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
vi_vn: Không thể ghi vào thư mục:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
vi_vn: Nguồn cấp dữ liệu RSS (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
vi_vn: Nguồn cấp dữ liệu RSS (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
vi_vn: DNS thứ cấp

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
vi_vn: Máy chủ DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
vi_vn: Tạo thư mục mới

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
vi_vn: Video - Thư viện

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
vi_vn: Sắp xếp theo: Mã

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
vi_vn: Đang quét phim bằng {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
vi_vn: Đang quét video nhạc bằng {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
vi_vn: Đang quét chương trình TV bằng {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
vi_vn: Đang quét nghệ sĩ bằng {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
vi_vn: Đang quét album bằng {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
vi_vn: Tùy chọn quét nội dung

[ctx: #20323]
en: Movie plot
vi_vn: Loạt phim

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
vi_vn: Phát phần...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
vi_vn: Đặt lại hiệu chuẩn

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
vi_vn: Phim nằm trong các thư mục riêng phù hợp với tiêu đề phim

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
vi_vn: Dùng tên thư mục để tra cứu

[ctx: #20331]
en: File
vi_vn: Tập tin

[ctx: #20333]
en: Set content
vi_vn: Đặt nội dung

[ctx: #20334]
en: Folder
vi_vn: Thư mục

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
vi_vn: Tìm kiếm nội dung đệ quy?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
vi_vn: Mở khóa nguồn

[ctx: #20337]
en: Actor
vi_vn: Diễn viên

[ctx: #20338]
en: Movie
vi_vn: Phim

[ctx: #20339]
en: Director
vi_vn: Đạo diễn

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
vi_vn: Bạn có muốn xóa tất cả các mục trong đường dẫn này khỏi thư viện của bạn không?

[ctx: #20342]
en: Movies
vi_vn: Phim

[ctx: #20343]
en: TV shows
vi_vn: Chương trình TV

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
vi_vn: Thư mục này chứa

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
vi_vn: Chạy quét tự động

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
vi_vn: Quét đệ quy

[ctx: #20347]
en: as
vi_vn: như

[ctx: #20348]
en: Directors
vi_vn: Đạo diễn

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
vi_vn: Không tìm thấy tập tin video trong đường dẫn này!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
vi_vn: {0:s} ({1:s} bình chọn)

[ctx: #20351]
en: TV show information
vi_vn: Thông tin chương trình TV

[ctx: #20352]
en: Episode information
vi_vn: Thông tin tập

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
vi_vn: Đang tải chi tiết chương trình TV

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
vi_vn: Đang tải thông tin của tập trong thư mục

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
vi_vn: Chọn chương trình TV:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
vi_vn: Nhập tên chương trình TV

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
vi_vn: Mùa {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
vi_vn: Tập

[ctx: #20360]
en: Episodes
vi_vn: Tập

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
vi_vn: Đang tải chi tiết tập

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
vi_vn: Xóa tập khỏi thư viện

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
vi_vn: Xóa chương trình TV khỏi thư viện

[ctx: #20364]
en: TV show
vi_vn: Chương trình TV

[ctx: #20365]
en: Episode plot
vi_vn: Phim bộ

[ctx: #20366]
en: * All seasons
vi_vn: *Tất cả mùa

[ctx: #20367]
en: Hide watched
vi_vn: Ẩn đã xem

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
vi_vn: Hiển thị thông tin cho các mục chưa xem

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
vi_vn: Đặt hình thu nhỏ cho mùa

[ctx: #20372]
en: Season image
vi_vn: Hình ảnh phần

[ctx: #20373]
en: Season
vi_vn: Mùa

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
vi_vn: Đang tải thông tin phim

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
vi_vn: Tiêu đề gốc

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
vi_vn: Làm mới thông tin chương trình truyền hình

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
vi_vn: Làm mới thông tin cho tất cả tập phim?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
vi_vn: Thư mục đã chọn chứa một chương trình TV

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
vi_vn: Loại trừ thư mục đã chọn khi quét

[ctx: #20381]
en: Specials
vi_vn: Đặc biệt

[ctx: #20382]
en: Recently added
vi_vn: Đã thêm gần đây

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
vi_vn: Thư mục đã chọn chứa một video

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
vi_vn: Liên kết với TV show

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
vi_vn: Xóa liên kết với TV show

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
vi_vn: Phim đã thêm gần đây

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
vi_vn: Tập phim đã thêm gần đây

[ctx: #20388]
en: Studios
vi_vn: Studio

[ctx: #20389]
en: Music videos
vi_vn: Video nhạc

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
vi_vn: Video nhạc đã thêm gần đây

[ctx: #20391]
en: Music video
vi_vn: Video nhạc

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
vi_vn: Xóa video nhạc khỏi thư viện

[ctx: #20393]
en: Music video information
vi_vn: Thông tin video nhạc

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
vi_vn: Đang tải thông tin video nhạc

[ctx: #20395]
en: Mixed
vi_vn: Trộn

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
vi_vn: Đi đến album của ca sĩ

[ctx: #20397]
en: Go to album
vi_vn: Album

[ctx: #20398]
en: Play song
vi_vn: Phát bài hát

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
vi_vn: Chuyển đến video nhạc từ album

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
vi_vn: Chuyển đến video nhạc của ca sĩ

[ctx: #20401]
en: Play music video
vi_vn: Phát video nhạc

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
vi_vn: Tải xuống hình thu nhỏ của diễn viên

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
vi_vn: Đặt hình thu nhỏ ca sĩ

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
vi_vn: Xóa đánh dấu

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
vi_vn: Xóa tập phim khỏi đánh dấu

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
vi_vn: Đặt đánh dấu tập

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
vi_vn: Cài đặt nhà cung cấp thông tin

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
vi_vn: Đang tải thông tin video nhạc

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
vi_vn: Đang tải thông tin chương trình TV

[ctx: #20410]
en: Trailer
vi_vn: Giới thiệu

[ctx: #20413]
en: Get fanart
vi_vn: Thêm fanart

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
vi_vn: Hiển thị fanart trong thư viện video và âm nhạc

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
vi_vn: Quét nội dung mới

[ctx: #20416]
en: First aired
vi_vn: Ngày khởi chiếu

[ctx: #20417]
en: Writer
vi_vn: Tác giả

[ctx: #20418]
en: Writers
vi_vn: Tác giả

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
vi_vn: Thay thế tên tập tin bằng tiêu đề thư viện

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
vi_vn: Không bao giờ

[ctx: #20421]
en: If only one season
vi_vn: Nếu chỉ một mùa

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
vi_vn: Luôn luôn

[ctx: #20423]
en: Has trailer
vi_vn: Giới thiệu

[ctx: #20424]
en: False
vi_vn: Sai

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
vi_vn: Trình chiếu Fanart

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
vi_vn: Tập tin duy nhất

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
vi_vn: Xuất hình thu nhỏ và fanart?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
vi_vn: Ghi đè tập tin cũ?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
vi_vn: Loại trừ đường dẫn từ thư viện cập nhật

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
vi_vn: Trích xuất thông tin video từ tập tin

[ctx: #20434]
en: Sets
vi_vn: Đặt

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
vi_vn: Kết hợp các mục video tách

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
vi_vn: Xuất hình thu nhỏ diễn viên?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
vi_vn: Chọn fanart

[ctx: #20438]
en: Local fanart
vi_vn: Fanart nội bộ

[ctx: #20439]
en: No fanart
vi_vn: Không có fanart

[ctx: #20440]
en: Current fanart
vi_vn: Fanart hiện tại

[ctx: #20442]
en: Change content
vi_vn: Thay đổi fanart

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
vi_vn: Bạn có muốn làm mới thông tin cho tất cả mục trong đường dẫn này không?

[ctx: #20444]
en: Add to library
vi_vn: Thêm vào thư viện

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
vi_vn: Tìm thấy thông tin được lưu trong cục bộ. Bỏ qua và làm mới từ Intetnet?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
vi_vn: Bạn có muốn thêm phương tiện từ nguồn này vào thư viện của bạn?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
vi_vn: Không thể tải xuống thông tin

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
vi_vn: Không thể kết nối đến máy chủ từ xa

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
vi_vn: Không thể kết nối đến máy chủ từ xa. Bạn có muốn tiếp tục quét?

[ctx: #20451]
en: Countries
vi_vn: Quốc gia

[ctx: #20452]
en: episode
vi_vn: tập

[ctx: #20453]
en: episodes
vi_vn: tập

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
vi_vn: Phân cấp phẳng

[ctx: #20457]
en: Movie set
vi_vn: Loạt phim

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
vi_vn: Hiển thị loạt phim

[ctx: #20459]
en: Tags
vi_vn: Thẻ

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
vi_vn: Thêm {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
vi_vn: Loại bỏ {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
vi_vn: Thẻ mới...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
vi_vn: Tag '{0:s}' đã tổn tại.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
vi_vn: Chọn {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
vi_vn: Quản lý loạt phim

[ctx: #20466]
en: Select movie set
vi_vn: Chọn loạt phim

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
vi_vn: Thêm phim vào tập mới

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
vi_vn: Bao gồm các loạt phim chứa một phim duy nhất

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
vi_vn: Hiển thị chương trình TV trống

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
vi_vn: Hiển thị tập tin và thư mục ẩn

[ctx: #21331]
en: New media detected
vi_vn: Phát hiện đa phương tiện mới

[ctx: #21332]
en: Browse videos
vi_vn: Duyệt video

[ctx: #21333]
en: Browse music
vi_vn: Duyệt âm nhạc

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
vi_vn: Duyệt hình ảnh

[ctx: #21335]
en: Browse files
vi_vn: Duyệt tập tin

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
vi_vn: Đang kết nối với: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
vi_vn: Không bao giờ

[ctx: #21338]
en: Select version
vi_vn: Chọn phiên bản

[ctx: #21339]
en: Version {0:s}
vi_vn: Phiên bản {0:s}

[ctx: #21340]
en: Auto-update
vi_vn: Tự động cập nhật

[ctx: #21341]
en: No updates available
vi_vn: Không có cập nhật

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
vi_vn: Hiện tại không có phiên bản nào cho tiện ích này.

[ctx: #21343]
en: Use video tags
vi_vn: Sử dụng thẻ video

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
vi_vn: Chưa phân loại

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
vi_vn: Bật hỗ trợ UPnP

[ctx: #21359]
en: Add media share...
vi_vn: Thêm đa phương tiện để chia sẻ...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
vi_vn: Chia sẻ thư viện của tôi

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
vi_vn: Tìm trình chơi UPnP từ xa

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
vi_vn: Đã tạo đánh dấu

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
vi_vn: Tập đã được đánh dấu

[ctx: #21364]
en: Edit media share
vi_vn: Hiệu chỉnh chia sẻ đa phương tiện

[ctx: #21365]
en: Remove media share
vi_vn: Xóa chia sẻ đa phương tiện

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
vi_vn: Thư mục phụ đề tùy chỉnh

[ctx: #21368]
en: Override subtitles fonts
vi_vn: Ghi đè phông chữ phụ đề

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
vi_vn: Bật hỗ trợ chuột và màn hình cảm ứng

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
vi_vn: Phát âm thanh giao diện trong khi phát đa phương tiện

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
vi_vn: Hình thu nhỏ

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
vi_vn: Bắt buộc khu vực đĩa DVD

[ctx: #21373]
en: Display
vi_vn: Hiển thị

[ctx: #21374]
en: Video aspect
vi_vn: Tỉ lệ khung hình

[ctx: #21375]
en: Normal
vi_vn: Bình thường

[ctx: #21377]
en: Widescreen
vi_vn: Màn ảnh rộng

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
vi_vn: Bật 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
vi_vn: Bật 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
vi_vn: Bật 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
vi_vn: Nhập tên của danh sách phát mới

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
vi_vn: Hiển thị nút "Thêm nguồn"

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
vi_vn: Bật thanh cuộn

[ctx: #21385]
en: Open
vi_vn: Mở

[ctx: #21387]
en: Fast
vi_vn: Nhanh

[ctx: #21388]
en: Quiet
vi_vn: Im lặng

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
vi_vn: Bật nền tùy chỉnh

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
vi_vn: Không thể lưu vào bộ nhớ cache các tệp lớn hơn 4GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
vi_vn: Chương

[ctx: #21400]
en: contains
vi_vn: chứa

[ctx: #21401]
en: does not contain
vi_vn: không chứa

[ctx: #21402]
en: is
vi_vn: là

[ctx: #21403]
en: is not
vi_vn: không phải là

[ctx: #21404]
en: starts with
vi_vn: bắt đầu với

[ctx: #21405]
en: ends with
vi_vn: kết thúc với

[ctx: #21406]
en: greater than
vi_vn: lớn hơn

[ctx: #21407]
en: less than
vi_vn: nhỏ hơn

[ctx: #21408]
en: after
vi_vn: sau

[ctx: #21409]
en: before
vi_vn: trước

[ctx: #21410]
en: in the last
vi_vn: ở cuối cùng

[ctx: #21411]
en: not in the last
vi_vn: không ở cuối cùng

[ctx: #21412]
en: Information providers
vi_vn: Nhà cung cấp thông tin

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
vi_vn: Nhà cung cấp mặc định cho thông tin phim

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
vi_vn: Nhà cung cấp mặc định cho thông tin chương trình truyền hình

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
vi_vn: Nhà cung cấp mặc định cho thông tin video âm nhạc

[ctx: #21417]
en: Settings
vi_vn: Cài đặt

[ctx: #21418]
en: Multilingual
vi_vn: Đa ngôn ngữ

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
vi_vn: Quy tắc danh sách phát thông minh

[ctx: #21427]
en: Limit to
vi_vn: Giới hạn

[ctx: #21428]
en: No limit
vi_vn: Không giới hạn

[ctx: #21430]
en: ascending
vi_vn: tăng dần

[ctx: #21431]
en: descending
vi_vn: giảm dần

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
vi_vn: Chỉnh sửa danh sách phát thông minh

[ctx: #21433]
en: Playlist name
vi_vn: Tên danh sách phát

[ctx: #21435]
en: Edit
vi_vn: Thoát

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
vi_vn: {0:d} mục

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
vi_vn: Danh sách thông minh mới...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
vi_vn: Ổ đĩa {0:c}

[ctx: #21440]
en: Home folder
vi_vn: Thư mục chủ

[ctx: #21441]
en: Watched count
vi_vn: Số lần xem

[ctx: #21442]
en: Episode title
vi_vn: Tiêu đề tập

[ctx: #21443]
en: Video resolution
vi_vn: Độ phân giải video

[ctx: #21444]
en: Audio channels
vi_vn: Kênh âm thanh

[ctx: #21445]
en: Video codec
vi_vn: Bộ giải mã video

[ctx: #21446]
en: Audio codec
vi_vn: Bộ giải mã âm thanh

[ctx: #21447]
en: Audio language
vi_vn: Ngôn ngữ âm thanh

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
vi_vn: Ngôn ngữ phụ đề

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
vi_vn: Thoát

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
vi_vn: Cần có kết nối internet

[ctx: #21452]
en: Get more...
vi_vn: Thêm...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
vi_vn: Tập tin hệ thống

[ctx: #21454]
en: Source too slow
vi_vn: Nguồn quá chậm

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
vi_vn: Tốc độ đọc quá thấp để phát liên tục

[ctx: #21456]
en: External storage
vi_vn: Lưu trữ ngoài

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
vi_vn: Số phần đã xem

[ctx: #21458]
en: Group by
vi_vn: Được nhóm bởi

[ctx: #21459]
en: mixed
vi_vn: trộn

[ctx: #21460]
note: Subtitle position on screen setting list
en: Position on screen
vi_vn: Vị trí trên màn hình

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
vi_vn: Thủ công

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
vi_vn: Phía dưới của video

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
vi_vn: Phía trên của video

[ctx: #21465]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of screen
vi_vn: Phía trên của màn hình

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
vi_vn: {0:.1f} đến {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
vi_vn: {0:d} đến {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
vi_vn: {0:s} đến {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
vi_vn: Vào mục đầu tiên

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
vi_vn: Bao gồm "Tất cả mùa" và "Đặc biệt"

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
vi_vn: Chỉ "Tất cả các Mùa"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
vi_vn: Chỉ "Tập đặc biệt"

[ctx: #21478]
en: Open
vi_vn: Mở

[ctx: #21479]
en: Run
vi_vn: Chạy

[ctx: #21480]
en: Use
vi_vn: Sử dụng

[ctx: #21481]
en: Audio track count
vi_vn: Số lượng âm thanh

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
vi_vn: Số lượng phụ đề

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
vi_vn: Xem

[ctx: #21602]
en: (External)
vi_vn: (Lưu trữ ngoài)

[ctx: #21800]
en: File name
vi_vn: Tên tập tin

[ctx: #21801]
en: File path
vi_vn: Đường dẫn tập tin

[ctx: #21802]
en: File size
vi_vn: Kích cỡ

[ctx: #21803]
en: File date / time
vi_vn: Ngày/giờ tập tin

[ctx: #21805]
en: Resolution
vi_vn: Độ phân giải

[ctx: #21806]
en: Comment
vi_vn: Bình luận

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
vi_vn: Màu sắc/Đen trắng

[ctx: #21808]
en: JPEG process
vi_vn: In ra JPEG

[ctx: #21820]
en: Date / Time
vi_vn: Ngày/Giờ

[ctx: #21821]
en: Description
vi_vn: Mô tả

[ctx: #21822]
en: Camera make
vi_vn: Hãng máy ảnh

[ctx: #21823]
en: Camera model
vi_vn: Model máy ảnh

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
vi_vn: Ghi chú EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
vi_vn: Khẩu độ

[ctx: #21827]
en: Focal length
vi_vn: Độ dài tiêu cự

[ctx: #21828]
en: Focus distance
vi_vn: Khoảng cách tiêu cự

[ctx: #21830]
en: Exposure time
vi_vn: Thời gian exposure

[ctx: #21834]
en: White-balance
vi_vn: Cân bằng trắng

[ctx: #21835]
en: Light source
vi_vn: Nguồn sáng

[ctx: #21836]
en: Metering mode
vi_vn: Chế độ đo sáng

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
vi_vn: Thu phóng kĩ thuật số

[ctx: #21839]
en: CCD width
vi_vn: Độ rộng CCD

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
vi_vn: Vĩ độ GPS

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
vi_vn: Kinh độ GPS

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
vi_vn: Độ cao GPS

[ctx: #21843]
en: Orientation
vi_vn: Hướng video

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
vi_vn: Quét thư viện

[ctx: #21858]
en: Image type
vi_vn: Kiểu hình ảnh

[ctx: #21859]
en: Time created
vi_vn: Ngày tạo

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
vi_vn: Danh mục bổ sung

[ctx: #21861]
en: Keywords
vi_vn: Từ khóa

[ctx: #21862]
en: Caption
vi_vn: Chú thích

[ctx: #21863]
en: Author
vi_vn: Tác giả

[ctx: #21865]
en: Special instructions
vi_vn: Chỉ dẫn đặc biệt

[ctx: #21866]
en: Category
vi_vn: Danh mục

[ctx: #21870]
en: Source
vi_vn: Phông Chữ

[ctx: #21873]
en: City
vi_vn: Thành phố

[ctx: #21874]
en: State
vi_vn: Bang

[ctx: #21875]
en: Country
vi_vn: Quốc gia

[ctx: #21877]
en: Date created
vi_vn: Ngày tạo

[ctx: #21878]
en: Urgency
vi_vn: Khẩn cấp

[ctx: #21879]
en: Country code
vi_vn: Mã quốc gia

[ctx: #21880]
en: Reference service
vi_vn: Dịch vụ tham khảo

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
vi_vn: Cho phép điều khiển từ xa thông qua UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
vi_vn: Cố gắng bỏ qua phần giới thiệu trước menu DVD

[ctx: #21883]
en: Saved music
vi_vn: Đã lưu nhạc

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
vi_vn: Truy vấn thông tin tất cả các ca sĩ

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
vi_vn: Đang tải thông tin album

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
vi_vn: Đang tải thông tin ca sĩ

[ctx: #21889]
en: Searching artist
vi_vn: Đang tìm kiếm nghệ sĩ

[ctx: #21891]
en: Artist information
vi_vn: Thông tin ca sĩ

[ctx: #21895]
en: Themes
vi_vn: Chủ đề

[ctx: #21899]
en: Label
vi_vn: Nhãn

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
vi_vn: Cập nhật thư viện khi khởi động

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
vi_vn: Ẩn tiến trình cập nhật thư viện

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
vi_vn: Tiền tố DNS

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
vi_vn: Đồng bộ phụ đề

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
vi_vn: Phiên bản OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
vi_vn: Nhiệt độ GPU:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
vi_vn: Nhiệt độ CPU:

[ctx: #22012]
en: Total memory
vi_vn: Tổng bộ nhớ

[ctx: #22013]
en: Profile data
vi_vn: Dữ liệu hồ sơ

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
vi_vn: Làm tối màn hình nếu tạm dừng trong lúc phát

[ctx: #22015]
en: All recordings
vi_vn: Tất cả bản ghi

[ctx: #22016]
en: By title
vi_vn: Theo tựa đề

[ctx: #22017]
en: By group
vi_vn: Theo nhóm

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
vi_vn: Ghi hình theo tựa đề

[ctx: #22020]
en: Guide
vi_vn: Lịch phát sóng

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
vi_vn: Giảm thiểu các thanh màu đen

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
vi_vn: Hiển thị tập tin video trong danh sách

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
vi_vn: Phiên bản Direct3D:

[ctx: #22030]
en: Font
vi_vn: Phông chữ

[ctx: #22031]
en: Size
vi_vn: Dung lượng

[ctx: #22032]
en: Colours
vi_vn: Màu sắc

[ctx: #22033]
en: Charset
vi_vn: Bộ ký tự

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
vi_vn: Tiếp tục

[ctx: #22079]
en: Default select action
vi_vn: Hành động chọn mặc định

[ctx: #22080]
en: Choose
vi_vn: Chọn

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
vi_vn: Hiển thị thông tin

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
vi_vn: Thêm...

[ctx: #22083]
en: Play all
vi_vn: Phát tất cả

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
vi_vn: Teletext không có sẵn

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
vi_vn: Kích hoạt teletext

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
vi_vn: Phần {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
vi_vn: Bộ đệm {0:d} byte

[ctx: #23053]
en: Stopping
vi_vn: Dừng

[ctx: #23054]
en: Running
vi_vn: Đang chạy

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
vi_vn: Chuyển tỉ lệ teletext sang 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
vi_vn: Trình phát bên ngoài đang hoạt động

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
vi_vn: Nhấp vào "OK" để dừng trình phát

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
vi_vn: Nhấp vào "OK" khi quá trình phát kết thúc

[ctx: #24000]
en: Add-on
vi_vn: Tiện ích

[ctx: #24001]
en: Add-ons
vi_vn: Tiện ích

[ctx: #24002]
en: Add-on options
vi_vn: Tùy chọn tiện ích

[ctx: #24003]
en: Add-on information
vi_vn: Thông tin tiện ích

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
vi_vn: Cập nhật gần đây

[ctx: #24005]
en: Media sources
vi_vn: Nguồn đa phương tiện

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
vi_vn: Âm thanh giao diện

[ctx: #24007]
en: Movie information
vi_vn: Thông tin phim

[ctx: #24008]
en: Screensaver
vi_vn: Trình bảo vệ màn hình

[ctx: #24010]
en: Visualisation
vi_vn: Trực quan

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
vi_vn: Kho tiện ích

[ctx: #24012]
en: Subtitles
vi_vn: Phụ đề

[ctx: #24013]
en: Lyrics
vi_vn: Lời bài hát

[ctx: #24014]
en: TV information
vi_vn: Thông tin TV

[ctx: #24015]
en: Music video information
vi_vn: Thông tin video nhạc

[ctx: #24016]
en: Album information
vi_vn: Thông tin album

[ctx: #24017]
en: Artist information
vi_vn: Thông tin ca sĩ

[ctx: #24018]
en: Services
vi_vn: Dịch vụ

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
vi_vn: Máy khách PVR

[ctx: #24020]
en: Configure
vi_vn: Cấu hình

[ctx: #24021]
en: Disable
vi_vn: Tắt

[ctx: #24022]
en: Enable
vi_vn: Bật

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
vi_vn: Đã tắt

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
vi_vn: Tiện ích đã tắt

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
vi_vn: Menu ngữ cảnh

[ctx: #24026]
en: Languages
vi_vn: Ngôn ngữ

[ctx: #24027]
en: Weather
vi_vn: Thời tiết

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
vi_vn: Weather.com (chuẩn)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
vi_vn: Dịch vụ cho thông tin thời tiết

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
vi_vn: Tiện ích này không thể cấu hình

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
vi_vn: Lỗi tải cài đặt

[ctx: #24032]
en: All add-ons
vi_vn: Tất cả tiện ích

[ctx: #24033]
en: Install from repository
vi_vn: Cài đặt từ kho lưu trữ

[ctx: #24034]
en: Check for updates
vi_vn: Kiểm tra cập nhật

[ctx: #24035]
en: Image collections
vi_vn: Bộ sưu tập hình ảnh

[ctx: #24036]
en: Changelog
vi_vn: Thay đổi

[ctx: #24037]
en: Uninstall
vi_vn: Gỡ cài đặt

[ctx: #24038]
en: Install
vi_vn: Cài đặt

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
vi_vn: Đã tắt tiện ích

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
vi_vn: (Xóa cài đặt hiện tại)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
vi_vn: Cài đặt từ tập tin zip

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
vi_vn: Đang tải xuống {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
vi_vn: Cập nhật có sẵn

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
vi_vn: Đang cài đặt {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
vi_vn: Không thể cài đặt tiện ích từ tập tin zip

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
vi_vn: {0:s} được sử dụng bởi tiện ích đã cài đặt sau

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
vi_vn: Tiện ích này không thể gỡ cài đặt

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
vi_vn: Tiện ích đã được đánh dấu là không dùng nữa trong kho lưu trữ.

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
vi_vn: Tiện ích có sẵn

[ctx: #24051]
en: Version:
vi_vn: Phiên bản:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
vi_vn: Bỏ qua

[ctx: #24053]
en: License:
vi_vn: Bản quyền:

[ctx: #24054]
en: What's new
vi_vn: Có gì mới

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
vi_vn: Kiểm tra cập nhật

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
vi_vn: Cập nhật mới nhất {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
vi_vn: Đang cài đặt {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
vi_vn: Đang kiểm tra phụ trợ...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
vi_vn: Bạn có muốn kích hoạt Tiện ích này ?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
vi_vn: Bạn có muốn tắt tiện ích này?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
vi_vn: Tiện ích cập nhật có sẵn

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
vi_vn: Tiện ích đã bật

[ctx: #24063]
en: Auto update
vi_vn: Tự động cập nhật

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
vi_vn: Đã bật tiện ích

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
vi_vn: Tiện ích đã được cập nhật

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
vi_vn: Hủy tải tiện ích?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
vi_vn: Hiện đang tải xuống tiện ích

[ctx: #24068]
en: Update available
vi_vn: Có cập nhật mới

[ctx: #24069]
en: Versions
vi_vn: Phiên bản

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
vi_vn: Tiện ích không thể nạp.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
vi_vn: Một lỗi không xác định đã xảy ra.

[ctx: #24072]
en: Settings required
vi_vn: Cài đặt bắt buộc

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
vi_vn: Không thể kết nối

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
vi_vn: Cần khởi động lại

[ctx: #24075]
en: Disable
vi_vn: Tắt

[ctx: #24076]
en: Add-on required
vi_vn: Tiện ích cần thiết

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
vi_vn: Đang xác minh tiện ích đã tải xuống...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
vi_vn: Đang tải tiện ích...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
vi_vn: Đang cài đặt tiện ích phụ trợ...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
vi_vn: Thử kết nối lại?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
vi_vn: Trợ giúp tiện ích

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
vi_vn: Thư viện tiện ích

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
vi_vn: Thư viện thông tin

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
vi_vn: Cài đặt tiện ích thành công

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
vi_vn: Không thể cài đặt tiện ích phụ trợ

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
vi_vn: Đang cài đặt tiện ích...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
vi_vn: Tất cả kho lưu trữ

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
vi_vn: Không cài đặt được kho lưu trữ

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
vi_vn: Khởi động lại tiện ích

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
vi_vn: Khóa quản lý tiện ích

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
vi_vn: Tiện ích này không thể tắt

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
vi_vn: Kiểm tra cập nhật cho tiện ích

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
vi_vn: Đang kiểm tra {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
vi_vn: Tiện ích đã bị tắt do bị đánh dấu là hỏng trong kho lưu trữ.

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
vi_vn: Tiện ích bị đánh dấu đã hỏng trong kho lưu trữ.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
vi_vn: Bạn có muốn tắt nó trên hệ thống của mình?

[ctx: #24098]
en: Broken
vi_vn: Hư hỏng

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
vi_vn: Bạn có muốn đổi qua giao diện này?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
vi_vn: Để sử dụng tính năng này, bạn phải tải xuống một tiện ích:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
vi_vn: Bạn có muốn tải tiện ích này?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
vi_vn: Không thể tải được giao diện

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
vi_vn: Giao diện thiếu một số tập tin

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
vi_vn: Tiện ích không tương thích do phụ trợ không được đáp ứng.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
vi_vn: Tạm dừng khi đang tìm kiếm phụ đề

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
vi_vn: Chỉ định nơi lưu phụ đề đã tải xuống, cùng vị trí với video hoặc vị trí tùy chỉnh.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
vi_vn: Đang tìm phụ đề...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
vi_vn: Tìm thấy {0:d} phụ đề

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
vi_vn: Không tìm thấy phụ đề

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
vi_vn: Đang tải phụ đề...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
vi_vn: Ngôn ngữ để tải xuống phụ đề

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
vi_vn: Đặt ngôn ngữ sử dụng khi tìm kiếm phụ đề. [CR] Lưu ý: Không phải tất cả dịch vụ phụ đề sẽ sử dụng tất cả các ngôn ngữ.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
vi_vn: Tải phụ đề thất bại

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
vi_vn: Không có dịch vụ phụ đề được cài đặt

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
vi_vn: Vị trí lưu trữ phụ đề

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
vi_vn: Dịch vụ chương trình TV mặc định

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
vi_vn: Chọn dịch vụ sẽ được sử dụng làm mặc định để tìm kiếm phụ đề chương trình TV.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
vi_vn: Dịch vụ phim mặc định

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
vi_vn: Chọn dịch vụ sẽ được sử dụng làm mặc định để tìm kiếm phụ đề phim.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
vi_vn: Tìm kiếm chuỗi thủ công

[ctx: #24121]
en: Enter search string
vi_vn: Nhập chuỗi tìm kiếm

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
vi_vn: Cài đặt tất cả bản cập nhật

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
vi_vn: Tạm dừng video hiện tại trong khi tìm kiếm phụ đề và tiếp tục sau khi phụ đề có sẵn.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
vi_vn: Bên cạnh video

[ctx: #24125]
en: Custom location
vi_vn: Vị trí tùy chỉnh

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
vi_vn: Tự động tải xuống phụ đề đầu tiên

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
vi_vn: Tự động tải xuống phụ đề đầu tiên từ danh sách kết quả tìm kiếm

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
vi_vn: Bật phân tích cú pháp cho phụ đề chi tiết

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
vi_vn: Bật phân tích cú pháp cho phụ đề trong luồng video. Sẽ giảm tải một chút cho CPU

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
vi_vn: Bạn có muốn chuyển sang ngôn ngữ này?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
vi_vn: Cài đặt phụ đề

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
vi_vn: Tải xuống phụ đề...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
vi_vn: Để sử dụng tính năng này, bạn phải kích hoạt tiện ích:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
vi_vn: Bạn có muốn bật tiện ích này ?

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
vi_vn: Chỉ cài đặt bản cập nhật tự động

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
vi_vn: Cập nhật

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
vi_vn: Xem tiện ích

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
vi_vn: Xem

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
vi_vn: Tiện ích đã tắt

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
vi_vn: Cài đặt tiện ích từ tập tin zip nằm ở {0:s} không thành công do cấu trúc không hợp lệ.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
vi_vn: Đã gỡ cài đặt tiện ích

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
vi_vn: Quét thư viện video

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
vi_vn: Quét thư viện nhạc

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
vi_vn: Quét thất bại {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
vi_vn: Tiện ích không tương thích

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
vi_vn: Các tiện ích sau không tương thích với phiên bản Kodi này và đã tự động bị tắt: {0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
vi_vn: Đang di chuyển cơ sở dữ liệu - vui lòng đợi

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
vi_vn: Quá trình di chuyển tiện ích đang diễn ra - vui lòng đợi

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
vi_vn: Tiện ích không tương thích với phiên bản Kodi này.

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
vi_vn: Bật để làm cho điều khiển từ xa Siri khớp với hoạt động bình thường của Apple tvOS

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
vi_vn: 30 giây

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
vi_vn: 60 giây

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
vi_vn: 90 giây

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
vi_vn: 120 giây

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
vi_vn: Sử dụng bàn phím ảo Kodi

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
vi_vn: Bình thường

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
vi_vn: Hư hỏng

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
vi_vn: Không thể kết nối đến kho lưu trữ.

[ctx: #24992]
en: System
vi_vn: Hệ thống

[ctx: #24993]
en: Information providers
vi_vn: Nhà cung cấp thông tin

[ctx: #24994]
en: Running
vi_vn: Đang chạy

[ctx: #24995]
en: Orphaned
vi_vn: Độc lập

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
vi_vn: Quản lý phụ trợ

[ctx: #24998]
en: My add-ons
vi_vn: Tiện ích của tôi

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
vi_vn: Ẩn không tương thích

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
vi_vn: Thông báo

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
vi_vn: Chọn từ tất cả tiêu đề...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
vi_vn: Hiển thị menu Blu-ray

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
vi_vn: Tiêu đề: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
vi_vn: Lựa mục phát

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
vi_vn: Chương: {0:d} - thời lượng: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
vi_vn: Lỗi không xem được Blu-ray

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
vi_vn: Menu của Blu-ray này không xem được

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
vi_vn: Chương {0:d}

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
vi_vn: Tắt tự động bỏ qua

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
vi_vn: Tự động bỏ qua

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
vi_vn: Thủ công

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
vi_vn: Bàn phím QWERTY

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
vi_vn: Passthrough âm thanh đang sử dụng

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
vi_vn: Lỗi menu BD-J

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
vi_vn: Đã xảy ra lỗi khi tải Java, vì vậy các menu BD-J sẽ không hoạt động tại thời điểm này. Các menu BD-J yêu cầu môi trường chạy thi hành Java, vì vậy hãy đảm bảo rằng nó được cài đặt và hoạt động trên hệ thống của bạn.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
vi_vn: Đĩa Blu-ray (hoặc tập tin) này bị mã hóa và không thể phát được.

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
vi_vn: Ban nhạc

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
vi_vn: Kiểu

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
vi_vn: Nhạc sĩ

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
vi_vn: Nghệ sỹ

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
vi_vn: Biên tập viên

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
vi_vn: Chương trình

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
vi_vn: Điện thoại

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
vi_vn: Email

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
vi_vn: Thông tin

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
vi_vn: Tin tức

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
vi_vn: Tin tức địa phương

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
vi_vn: Thể thao

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
vi_vn: Gốc

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
vi_vn: Khác

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
vi_vn: Ngôn ngữ

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
vi_vn: Tin tức

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
vi_vn: Thông tin

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
vi_vn: Thể thao

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
vi_vn: Giáo dục

[ctx: #29946]
note: Program style name
en: Drama
vi_vn: Kịch

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
vi_vn: Thời tiết

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
vi_vn: Tôn giáo

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
vi_vn: Phim tài liệu

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
vi_vn: Bật RDS cho kênh radio

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
vi_vn: Dữ liệu RDS có thể được sử dụng nếu có

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
vi_vn: Chất lượng giới thiệu

[ctx: #33002]
en: Stream
vi_vn: Luồng

[ctx: #33003]
en: Download
vi_vn: Tải về

[ctx: #33004]
en: Download & play
vi_vn: Tải về & phát

[ctx: #33005]
en: Download & save
vi_vn: Tải về & lưu

[ctx: #33006]
en: Today
vi_vn: Hôm nay

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
vi_vn: Ngày mai

[ctx: #33008]
en: Saving
vi_vn: Đang lưu

[ctx: #33009]
en: Copying
vi_vn: Đang chép

[ctx: #33010]
en: Set download directory
vi_vn: Đặt thư mục tải về

[ctx: #33011]
en: Search duration
vi_vn: Tìm kiếm trong khoảng

[ctx: #33012]
en: Short
vi_vn: Ngắn

[ctx: #33013]
en: Long
vi_vn: Dài

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
vi_vn: Sử dụng trình phát DVD thay vì trình phát bình thường

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
vi_vn: Yêu cầu tải xuống trước khi phát video

[ctx: #33016]
en: Clips
vi_vn: Clip

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
vi_vn: Khởi động lại plugin để kích hoạt

[ctx: #33018]
en: Tonight
vi_vn: Tối nay

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
vi_vn: Đêm ngày mai

[ctx: #33020]
en: Condition
vi_vn: Điều kiện

[ctx: #33021]
en: Precipitation
vi_vn: Tuyết rơi

[ctx: #33022]
en: Precip
vi_vn: Mưa

[ctx: #33023]
en: Humid
vi_vn: Ẩm

[ctx: #33024]
en: Feels
vi_vn: Cảm giác

[ctx: #33025]
en: Observed
vi_vn: Tầm nhìn

[ctx: #33027]
en: Sunrise
vi_vn: Mặt trời mọc

[ctx: #33028]
en: Sunset
vi_vn: Mặt trời lặn

[ctx: #33029]
en: Details
vi_vn: Chi tiết

[ctx: #33030]
en: Outlook
vi_vn: Toàn cảnh

[ctx: #33032]
en: Translate text
vi_vn: Dịch văn bản

[ctx: #33034]
en: 36-hour
vi_vn: 36-giờ

[ctx: #33035]
en: Maps
vi_vn: Bản đồ

[ctx: #33036]
en: Hourly
vi_vn: Hàng giờ

[ctx: #33037]
en: Weekend
vi_vn: Cuối tuần

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
vi_vn: {0:s} ngày

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
vi_vn: {0:s} thiết bị

[ctx: #33049]
en: Alert
vi_vn: Cảnh báo

[ctx: #33050]
en: Alerts
vi_vn: Các cảnh báo

[ctx: #33052]
en: Check
vi_vn: Kiểm tra

[ctx: #33053]
en: Configure the
vi_vn: Cấu hình

[ctx: #33054]
en: Seasons
vi_vn: Các mùa

[ctx: #33055]
en: Use your
vi_vn: Dùng của bạn

[ctx: #33057]
en: Listen to
vi_vn: Nghe

[ctx: #33058]
en: View your
vi_vn: Xem của bạn

[ctx: #33059]
en: Configure the
vi_vn: Cấu hình

[ctx: #33060]
en: Power
vi_vn: Nguồn

[ctx: #33061]
en: Menu
vi_vn: Danh mục

[ctx: #33062]
en: Play the
vi_vn: Phát

[ctx: #33063]
en: Options
vi_vn: Thiết lập

[ctx: #33065]
en: Editor
vi_vn: Chỉnh sửa

[ctx: #33066]
en: About your
vi_vn: Thông tin của bạn

[ctx: #33067]
en: Star rating
vi_vn: Đánh giá

[ctx: #33068]
en: Background
vi_vn: Hình nền

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
vi_vn: Hình nền

[ctx: #33070]
en: Custom background
vi_vn: Hình nên tự chọn

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
vi_vn: Các hình nền tự chọn

[ctx: #33073]
en: View changelog
vi_vn: Xem thay đổi

[ctx: #33077]
en: No data found!
vi_vn: Không tìm thấy dữ liệu!

[ctx: #33078]
en: Next page
vi_vn: Trang kế

[ctx: #33079]
en: Love
vi_vn: Thích

[ctx: #33080]
en: Hate
vi_vn: Không Thích

[ctx: #33082]
en: Path to script
vi_vn: Đường dẫn tới đoạn mã

[ctx: #33084]
en: Auto login
vi_vn: Tự động đăng nhập

[ctx: #33100]
en: Failed to start
vi_vn: Khởi động thất bại

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
vi_vn: Máy chủ liên lạc

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
vi_vn: Âm thanh MPEG-4 (FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34100]
en: Number of channels
vi_vn: Số lượng kênh

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
vi_vn: Phát âm thanh giao diện

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
vi_vn: Chỉ khi ngừng phát

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
vi_vn: Luôn luôn

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
vi_vn: Không bao giờ

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
vi_vn: Không tìm thấy mục kế tiếp để phát

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
vi_vn: Không tim thấy mục trước đó để phát

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
vi_vn: Tắt

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
vi_vn: Bật

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
vi_vn: Khởi động Zeroconf thất bại

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
vi_vn: Dịch vụ Bonjour của Apple đã được cài đặt chưa? Kiểm tra nhật ký để biết thêm thông tin về thông báo này.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
vi_vn: Không thể khởi động AirPlay vì nó yêu cầu bật Zeroconf.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
vi_vn: Không thể dừng Zeroconf. AirPlay và AirTunes phụ thuộc vào Zeroconf đang chạy.

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
vi_vn: Không thể khởi tạo thiết bị âm thanh

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
vi_vn: Kiểm tra cài đặt âm thanh của bạn

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
vi_vn: Sử dụng cử chỉ để điều hướng:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
vi_vn: Một ngón tay vuốt sang trái, phải, lên, xuống cho con trỏ chuột

[ctx: #35000]
en: Peripherals
vi_vn: Ngoại vi

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
vi_vn: Thiết bị HID chung

[ctx: #35003]
en: Generic disk
vi_vn: Ổ đĩa chung

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
vi_vn: Không có cài đặt có sẵn cho thiết bị ngoại vi này.

[ctx: #35005]
en: New device configured
vi_vn: Cấu hình xong thiết bị mới

[ctx: #35006]
en: Device removed
vi_vn: Đã gỡ thiết bị ra

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
vi_vn: Không sử dụng sơ đồ tùy chỉnh cho thiết bị này

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
vi_vn: Phát hiện bộ điều khiển mới

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
vi_vn: Một bộ điều khiển mới đã được phát hiện. Cấu hình có thể được thực hiện bất cứ lúc nào trong "Cài đặt -> Cài đặt hệ thống -> Đầu vào". Bạn có muốn cấu hình nó ngay bây giờ?

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
vi_vn: Phím bấm {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
vi_vn: Không thể định cấu hình bộ điều khiển

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
vi_vn: Cấu hình bộ điều khiển phụ trợ trên một tiện ích đã bị tắt. Bạn có muốn bật nó?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
vi_vn: Bỏ qua đầu vào

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
vi_vn: Tất cả

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
vi_vn: Cài đặt trình điều khiển

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
vi_vn: Xem và cấu hình các tiện ích ngoại vi.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
vi_vn: Tiện ích trò chơi

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
vi_vn: Hồ sơ điều khiển

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
vi_vn: Thử rung

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
vi_vn: Bật rumble cho thông báo

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
vi_vn: Cấu hình bộ điều khiển

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
vi_vn: Phím bấm

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
vi_vn: Đặt lại hồ sơ bộ điều khiển

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
vi_vn: Tất cả cấu hình điều khiển có sẵn được cài đặt.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
vi_vn: Cấu hình bộ điều khiển đính kèm

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
vi_vn: Ghép nối bộ điều khiển của bạn với thiết bị đầu vào khác nhau của hệ thống trò chơi khác nhau.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
vi_vn: Vô lăng

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
vi_vn: Tắt nguồn bộ điều khiển khi thoát

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
vi_vn: Nhấn {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
vi_vn: Nhấn {0:s} ({1:d})

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
vi_vn: Bật hỗ trợ bộ điều khiển

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
vi_vn: Phím bấm

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
vi_vn: Phím cứng

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
vi_vn: Bàn phím

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
vi_vn: Cấu hình trình phát

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
vi_vn: Bật bàn phím

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
vi_vn: Điều này cho phép bàn phím mô phỏng tối đa 8 bộ điều khiển trò chơi. Nếu tắt, bàn phím vẫn có thể được sử dụng để điều khiển các trình giả lập như DOSBox yêu cầu bàn phím đầy đủ.

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
vi_vn: Tất cả phím

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
vi_vn: Chuột

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
vi_vn: Thời gian tua lùi lại tối đa

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
vi_vn: Thời gian tối đa có thể tua lùi lại được, nếu được hỗ trợ. Tua lùi lại lớn hơn có thể sử dụng nhiều RAM hơn.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
vi_vn: Trình giả lập

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
vi_vn: Không thể chơi trò chơi

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
vi_vn: Trò chơi này yêu cầu tiện ích sau: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
vi_vn: Trò chơi này không tương thích với bất kỳ trình giả lập có sẵn nào.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
vi_vn: Trình giả lập "{0:s}" có lỗi nội bộ.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
vi_vn: Trò chơi này chỉ có thể được chơi trực tiếp từ ổ đĩa cứng hoặc phân vùng. Tập tin nén phải được giải nén.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
vi_vn: Trò chơi này phụ thuộc vào một tiện ích bị tắt. Bạn có muốn bật nó?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
vi_vn: Tiện ích hỗ trợ

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
vi_vn: Tập tin cần thiết không được tìm thấy.

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
vi_vn: Danh mục

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
vi_vn: Thoát

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
vi_vn: Tạm dừng/Tiếp tục

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
vi_vn: Lọc video

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
vi_vn: Cài đặt nâng cao

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
vi_vn: Xoay

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
vi_vn: Toàn màn hình

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
vi_vn: Chế độ kéo giãn

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
vi_vn: Điều khiển

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
vi_vn: Nhấn {0:s} để mở menu trong trò chơi.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
vi_vn: Trong bản phát hành này, chỉ có thể sử dụng bộ điều khiển để chơi trò chơi.

[ctx: #35250]
en: Add games...
vi_vn: Thêm trò chơi...

[ctx: #35251]
en: Add game source
vi_vn: Thêm nguồn trò chơi

[ctx: #35252]
en: Edit game source
vi_vn: Chỉnh sửa nguồn trò chơi

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
vi_vn: Lưu trò chơi tự động trong khi chơi, nếu được hỗ trợ. Tiếp tục chơi vị trí bạn đã rời đi.

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
vi_vn: Cài đặt tiện ích thất bại.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
vi_vn: Đã cài đặt

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
vi_vn: Chọn trình giả lập cho tập tin {0:s}

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
vi_vn: Đã lưu

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
vi_vn: Mới

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
vi_vn: Không thể truy cập máy chủ.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
vi_vn: Máy chủ không đáp ứng đúng.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
vi_vn: Phiên bản máy chủ không tương thích.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
vi_vn: Truy cập bị từ chối.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
vi_vn: Kết nối với phụ trợ.

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
vi_vn: Không thể mở bộ chuyển đổi

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
vi_vn: Thiết bị bật nguồn trong khi khởi động

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
vi_vn: Thiết bị tắt nguồn trong khi tắt máy

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
vi_vn: Đặt thiết bị ở chế độ chờ khi kích hoạt trình bảo vệ màn hình

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
vi_vn: Đánh thức thiết bị khi tắt trình bảo vệ màn hình

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
vi_vn: Không thể phát hiện cổng com CEC. Vui lòng cấu hình nó bằng tay.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
vi_vn: Không thể khởi tạo bộ điều hợp CEC. Vui lòng kiểm tra cài đặt của bạn.

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
vi_vn: Cổng HDMI số

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
vi_vn: Đã kết nối

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
vi_vn: Không thể khởi chạy bộ điều hợp CEC: không tìm thấy libCEC trên hệ thống của bạn.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
vi_vn: Dùng cài đặt ngôn ngữ của TV

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
vi_vn: Đã kết nối tới thiết bị HDMI

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
vi_vn: Chuyển nguồn sang thiết bị này khi khởi động

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
vi_vn: Địa chỉ vật lý (ghi đè cổng HDMI)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
vi_vn: Đã cập nhật cấu hình

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
vi_vn: Không thể đặt cấu hình mới. Vui lòng kiểm tra cài đặt của bạn.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
vi_vn: Gửi lệnh "Nguồn không hoạt động" khi tắt máy

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
vi_vn: Thiết bị cũng được đặt ở chế độ chờ

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
vi_vn: Thiết bị này cần được bảo trì

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
vi_vn: Bỏ qua

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
vi_vn: Khi TV bị tắt

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
vi_vn: Mất kết nối

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
vi_vn: Người dùng này không có quyền mở bộ điều hợp CEC

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
vi_vn: Cổng đang bận. Chỉ có một chương trình có thể truy cập bộ điều hợp CEC

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
vi_vn: Hành động khi chuyển sang nguồn khác

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
vi_vn: Đã thiết lập kết nối

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
vi_vn: Luôn luôn

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
vi_vn: Khi khởi động/dừng

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
vi_vn: Thiết bị Amplifier / AVR

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
vi_vn: Thiết bị TV và AVR (tường minh)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
vi_vn: Đã phát hiện phiên bản của giao diện libCEC ({0:x}) thấp hơn phiên bản hỗ trợ {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
vi_vn: * Thư mục item

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
vi_vn: Sử dụng giới hạn phạm vi màu (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
vi_vn: Số lượng bộ đệm được sử dụng bởi trình điều khiển đồ họa

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
vi_vn: Dừng phát

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
vi_vn: Tạm dừng phát

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
vi_vn: Bắt buộc đánh thức AVR khi Kodi được kích hoạt

[ctx: #36050]
en: On start
vi_vn: Khi khởi động

[ctx: #36099]
en: Dithering
vi_vn: Phối màu

[ctx: #36100]
en: Dither depth
vi_vn: Độ sâu

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
vi_vn: Danh mục này chứa tất cả cài đặt liên quan đến giao diện.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
vi_vn: Chọn giao diện cho giao diện người dùng. Điều này sẽ xác định giao diện của ứng dụng.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
vi_vn: Chọn để thay đổi cài đặt cụ thể của giao diện. Những tùy chọn có sẵn cho cấu hình phụ thuộc vào các tính năng được cung cấp bởi giao diện.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
vi_vn: Thay đổi chủ đề liên quan đến giao diện bạn đã chọn.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
vi_vn: Thay đổi màu giao diện bạn đã chọn.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
vi_vn: Chọn phông chữ được hiển thị trong giao diện người dùng. Bộ phông chữ được cấu hình bởi giao diện của bạn.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
vi_vn: Thay đổi kích thước khung hình của giao diện người dùng.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
vi_vn: Chọn cửa sổ phương tiện để hiển thị khi khởi động.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
vi_vn: Chọn hoặc tắt âm thanh được sử dụng trong giao diện người dùng.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
vi_vn: Tắt cái này để loại bỏ ticker tin RSS.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
vi_vn: Chỉnh sửa nguồn cấp RSS.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
vi_vn: Danh mục này chứa tất cả các cài đặt miền/khu vực.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
vi_vn: Chọn ngôn ngữ cho giao diện người dùng.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
vi_vn: Chọn định dạng cho nhiệt độ, thời gian và ngày. Các tùy chọn có sẵn tùy thuộc vào ngôn ngữ đã chọn.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
vi_vn: Chọn bộ ký tự sẽ được sử dụng để hiển thị văn bản trong giao diện người dùng. Điều này không thay đổi bộ ký tự được sử dụng cho phụ đề, đi tới Trình phát > Ngôn ngữ.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
vi_vn: Chọn ngôn ngữ âm thanh mặc định nếu có nhiều hơn một ngôn ngữ.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
vi_vn: Chọn ngôn ngữ phụ đề mặc định nếu có nhiều hơn một ngôn ngữ.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho cách hiển thị danh sách phương tiện.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
vi_vn: Hiển thị mục (..) trong danh sách để truy cập thư mục mẹ.

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
vi_vn: Hiển thị phần mở rộng của tập tin trên tập tin phương tiện, ví dụ "Hãy Trao Cho Anh" sẽ được hiển thị là "Hãy Trao Cho Anh.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
vi_vn: Bỏ qua các mã thông báo nhất định, ví dụ: "The", trong các hoạt động sắp xếp. "The Simpsons" chẳng hạn sẽ được sắp xếp là "Simpsons".

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
vi_vn: Cho phép xóa và đổi tên tập tin thông qua giao diện người dùng, thông qua menu ngữ cảnh, ví dụ: nhấn "C" trên bàn phím để hiển thị menu này.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
vi_vn: Hiển thị nút thêm nguồn trong phần gốc của giao diện người dùng.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
vi_vn: Hiển thị tập tin và thư mục ẩn khi liệt kê các tập tin.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý tiện ích bảo vệ màn hình.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
vi_vn: Đặt thời gian chờ đợi cho bất kỳ hoạt động nào xảy ra trước khi hiển thị trình bảo vệ màn hình.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
vi_vn: Chọn để thay đổi cài đặt cụ thể của trình bảo vệ màn hình. Tùy chọn nào khả dụng cho cấu hình tùy thuộc vào các tính năng được cung cấp bởi tiện ích bảo vệ màn hình.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
vi_vn: Xem trước trình bảo vệ màn hình đã chọn.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
vi_vn: Làm mờ màn hình khi đa phương tiện bị tạm dừng. Không hợp lệ cho chế độ bảo vệ màn hình "Dim".

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
vi_vn: Phần có chứa các cài đặt liên quan đến video và cách chúng được xử lý.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý thư viện video.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
vi_vn: Chọn đơn vị nhiệt độ được sử dụng để hiển thị nhiệt độ trong giao diện người dùng.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
vi_vn: Chọn đơn vị tốc độ được sử dụng để hiển thị tốc độ trong giao diện người dùng.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
vi_vn: Tải hình thu nhỏ cho các diễn viên từ cơ sở dữ liệu trực tuyến khi thêm phương tiện vào thư viện.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
vi_vn: Chọn trong trường hợp bạn muốn ẩn các nút mùa của chương trình TV. Nếu ẩn, chương trình TV đã chọn sẽ trực tiếp nhảy vào chế độ xem tập.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
vi_vn: Kiểm tra các tập tin phương tiện mới khi khởi động.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
vi_vn: Ẩn thanh tiến trình quét thư viện trong quá trình quét.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
vi_vn: Xóa mục khỏi thư viện của bạn nếu không thể tìm thấy (đã bị đổi tên, bị xóa hoặc trên thẻ nhớ chưa được cắm).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
vi_vn: Xuất cơ sở dữ liệu thư viện video sang tập tin XML. Điều này sẽ tùy ý ghi đè lên tập tin XML hiện tại của bạn.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
vi_vn: Nhập tập tin XML vào cơ sở dữ liệu thư viện video.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý phát video.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
vi_vn: Cho phép tự động phát tập tin tiếp theo trong danh sách phát đã chọn.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
vi_vn: Điều chỉnh phương pháp được sử dụng để xử lý và hiển thị video.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
vi_vn: Sử dụng các công cụ thu nhỏ chất lượng cao khi nâng cấp video ít nhất là tỷ lệ này. Giá trị dưới 5% không có ý nghĩa gì khi video được xử lý với tải GPU cao mà không có bất kỳ cải thiện chất lượng hình ảnh rõ ràng nào.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
vi_vn: Bật giải mã phần cứng VDPAU cho các tập tin video, chủ yếu được sử dụng cho đồ họa NVIDIA và trong một số trường hợp đồ họa AMD.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
vi_vn: Bật giải mã phần cứng VAAPI cho các tập tin video, chủ yếu được sử dụng cho đồ họa Intel và trong một số trường hợp đồ họa AMD.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
vi_vn: Khi bật, mục "Loạt phim" được sử dụng ngay cả khi thư viện phim chỉ chứa một phim từ loạt phim đó. Khi tắt, mục "Loạt phim" chỉ được sử dụng nếu thư viện phim chứa nhiều phim từ loạt phim đó.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
vi_vn: Bật giải mã phần cứng DXVA2 của các tập tin video.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
vi_vn: Bật giải mã CrystalHD cho các tập tin video.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
vi_vn: Bật giải mã phần cứng VTB cho các tập tin video.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
vi_vn: Chọn một hành động Kodi sẽ thực hiện khi khởi động.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
vi_vn: Bật giải mã phần cứng VideoToolbox cho các tập tin video.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
vi_vn: Hiển thị chương trình TV không có tập khi duyệt thư viện video.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
vi_vn: Cho phép thay đổi tốc độ làm mới của màn hình để phù hợp với tốc độ khung hình video. Điều này có thể giúp video mượt mà hơn.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
vi_vn: Trì hoãn thiết lập lại sau khi thay đổi tốc độ làm mới

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
vi_vn: Đồng bộ hóa video và âm thanh với tốc độ làm mới màn hình. VideoPlayer sẽ không sử dụng âm thanh passthrough trong trường hợp này vì có thể cần phải lấy mẫu lại.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
vi_vn: Chọn định dạng thời gian để hiển thị trong giao diện người dùng.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
vi_vn: Sử dụng định dạng 12 hoặc 24 giờ để hiển thị thời gian trong giao diện người dùng.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
vi_vn: Chọn chất lượng lấy mẫu lại cho trường hợp đầu ra âm thanh cần tốc độ lấy mẫu khác với tốc độ lấy mẫu được sử dụng bởi nguồn.[CR][Thấp] Tốc độ nhanh và sẽ có tác động tối thiểu đến tài nguyên hệ thống như sử dụng CPU.[CR][Trung bình] & [Cao] Sẽ sử dụng dần dần nhiều tài nguyên hệ thống hơn.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
vi_vn: Kéo dài video lên đến phần trăm đã đặt để giảm thiểu các thanh màu đen.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
vi_vn: Chọn mức thu phóng mà video 4:3 sẽ hiển thị trên màn hình rộng.

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
vi_vn: Chọn định dạng ngày ngắn để hiển thị trong giao diện người dùng.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
vi_vn: Bật teletext khi xem một luồng truyền hình trực tiếp.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
vi_vn: Chuyển tỉ lệ teletext sang 4:3.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý danh sách tập tin video.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
vi_vn: Trích xuất thông tin từ cơ sở dữ liệu như codec và tỷ lệ khung hình từ video.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
vi_vn: Khi một tập tin được quét vào thư viện, nó sẽ hiển thị tiêu đề trong cơ sở dữ liệu thay vì tên tập tin.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
vi_vn: Trích xuất hình thu nhỏ để hiển thị trong chế độ thư viện.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
vi_vn: Kết hợp các tệp video đa phần, thư mục DVD hoặc thư mục phim, xuống một mục duy nhất trong chế độ xem không phải thư viện.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
vi_vn: Xóa tiêu đề, thể loại, vv khỏi chế độ xem thư viện. Chọn một danh mục sẽ đưa bạn thẳng đến chế độ xem tiêu đề.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho cách xử lý phụ đề.

[ctx: #36185]
note: Description of setting with label #14089 "Font"
en: Set the font type to be used for subtitles.
vi_vn: Đặt kiểu phông chữ được sử dụng cho phụ đề.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
vi_vn: Đặt kích thước phông chữ sẽ được sử dụng cho phụ đề.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
vi_vn: Đặt kiểu chữ sẽ được sử dụng cho phụ đề.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
vi_vn: Đặt màu chữ sẽ được sử dụng cho phụ đề.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
vi_vn: Đặt bộ ký tự chữ sẽ được sử dụng cho phụ đề.

[ctx: #36190]
note: Description of setting with label #21368 "Override subtitles fonts"
en: Override subtitles fonts in subtitle formats such as ASS / SSA.
vi_vn: Ghi đè phông chữ phụ đề ở định dạng phụ đề như ASS / SSA.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
vi_vn: Đặt thư mục tùy chỉnh cho phụ đề của bạn. Đây có thể là một tập tin chia sẻ.

[ctx: #36192]
note: Description of setting with label #21460 "Subtitle location on screen"
en: Location of subtitles on the screen. [Bottom of video] / [Top of video] When possible the subtitles will be positioned within the video area (depends on video encoding). Please note that some forced positions in the subtitles cannot be changed.
vi_vn: Vị trí của phụ đề trên màn hình. [Dưới cùng của video] / [Trên cùng của video] Khi có thể, phụ đề sẽ được định vị trong khu vực video (tùy thuộc vào mã hóa video).  Xin lưu ý rằng một số vị trí bắt buộc trong phụ đề không thể thay đổi.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý DVD, Blu-ray và CD.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
vi_vn: Tự động quay video DVD khi đưa vào ổ đĩa.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
vi_vn: Bắt buộc một vùng để phát lại DVD.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
vi_vn: Cố gắng bỏ qua phần giới thiệu "Không thể bỏ qua" trước menu DVD.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
vi_vn: Chọn nguồn thông tin phim mặc định. Xem trình quản lý tiện ích để biết các tùy chọn.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
vi_vn: Chọn nguồn thông tin chương trình TV mặc định. Xem trình quản lý tiện ích để biết các tùy chọn.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
vi_vn: Chọn nguồn thông tin video âm nhạc mặc định. Xem trình quản lý tiện ích để biết các tùy chọn.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
vi_vn: Cài đặt cho PVR & Kênh TV.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt chung cho PVR & Kênh TV.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
vi_vn: Bật tính năng "Trình quay video cá nhân" (PVR). Điều này đòi hỏi ít nhất một tiện ích PVR được cài đặt.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number from the backend, but use local numbering for channels.
vi_vn: Sắp xếp các kênh theo số kênh từ phụ trợ, nhưng sử dụng đánh số cục bộ cho các kênh.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
vi_vn: Mở trình quản lý kênh, cho phép sửa đổi thứ tự kênh, tên kênh, biểu tượng, v. v.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
vi_vn: Hướng dẫn phụ trợ để tìm kiếm các kênh (nếu được hỗ trợ).

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
vi_vn: Hiển thị thông tin lập trình khi thay đổi kênh, chẳng hạn như chương trình TV hiện tại.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
vi_vn: Mở trình quản lý nhóm, cho phép sửa đổi nhóm và các kênh tương ứng của họ

[ctx: #36214]
en: Preselect the playing channel in windows and dialogs containing channel lists. If enabled and there is a playing channel, the playing channel will be selected when opening a window or dialog containing a channel list. If disabled, the channel previously selected in a window or dialog will be selected when opening a window containing a channel list.
vi_vn: Chọn trước kênh phát trong cửa sổ và hộp thoại chứa danh sách kênh. Nếu được bật và có kênh phát, kênh phát sẽ được chọn khi mở cửa sổ hoặc hộp thoại chứa danh sách kênh. Nếu bị tắt, kênh được chọn trước đó trong cửa sổ hoặc hộp thoại sẽ được chọn khi mở cửa sổ chứa danh sách kênh.

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
vi_vn: Chọn định dạng ngày dài được sử dụng để hiển thị ngày trong giao diện người dùng.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
vi_vn: Thư mục lưu trữ biểu tượng kênh.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
vi_vn: Quét các biểu tượng kênh bị thiếu.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt lịch phát sóng (EPG).

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
vi_vn: Số ngày trong tương lai sẽ hiển thị trong hướng dẫn và nhập từ phụ trợ.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
vi_vn: Không nhập dữ liệu hướng dẫn trong khi phát TV để giảm thiểu việc sử dụng CPU.

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
vi_vn: Cho phép giải mã phần cứng PRIME của tập tin video, được sử dụng nếu ffmpeg PRIME hwaccel khả dụng.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
vi_vn: Ẩn nhãn "Không có thông tin" khi không có dữ liệu hướng dẫn cho một kênh.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
vi_vn: Xóa dữ liệu hướng dẫn lưu vào bộ nhớ cache và nhập lại từ phụ trợ.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt chuyển đổi kênh và phát PVR.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
vi_vn: Đặt màu nền sẽ được sử dụng cho nền phụ đề.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
vi_vn: Hiển thị thông tin chất lượng tín hiệu trong cửa sổ thông tin codec (nếu được hỗ trợ bởi tiện ích và backend).

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho bản ghi.

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
vi_vn: Đóng các điều khiển hiển thị trên màn hình sau khi chuyển kênh.

[ctx: #36236]
en: If set to a value greater than zero last watched time of channels will be stored the given amount of time after start of channel playback. Otherwise the last watched time will be stored immediately at start of channel playback.
vi_vn: Nếu được đặt thành giá trị lớn hơn 0, thời gian xem kênh cuối cùng sẽ được lưu trữ trong khoảng thời gian nhất định sau khi bắt đầu phát kênh. Nếu không, thời gian xem lần cuối sẽ được lưu trữ ngay khi bắt đầu phát kênh.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
vi_vn: Hiển thị thông báo khi bộ hẹn giờ được thêm, kết thúc hoặc xóa bởi phụ trợ.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt quản lý nguồn PVR, chẳng hạn như khi nào đánh thức máy chủ phụ trợ PVR.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
vi_vn: Thực hiện lệnh đánh thức mỗi ngày tại thời điểm nhất định.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt kiểm soát của phụ huynh, nếu máy chủ phụ trợ PVR hỗ trợ kiểm soát của phụ huynh.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
vi_vn: Nhập mã pin mới để mở khóa kênh bị khóa của phụ huynh.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho phụ trợ PVR của bạn một cách cụ thể, nếu được hỗ trợ bởi tiện ích và phụ trợ PVR.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
vi_vn: Khi bật, cả ca sĩ bài hát và album đều được hiển thị. Khi tắt, chỉ album ca sĩ được hiển thị và các ca sĩ chỉ xuất hiện trên bài hát riêng lẻ trong album sẽ bị loại trừ.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
vi_vn: Tự động tìm nạp thông tin album và nghệ sĩ từ các nhà cung cấp thông tin khi thêm bài hát vào thư viện.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
vi_vn: Chọn nhà cung cấp thông tin album mặc định.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
vi_vn: Chọn nhà cung cấp thông tin nghệ sĩ mặc định.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
vi_vn: Kiểm tra các tập tin phương tiện mới và loại bỏ khi khởi động.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin có sẵn nào.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
vi_vn: Nếu bật, tốc độ khung hình này sẽ được sử dụng cho các luồng chúng tôi không thể phát hiện khung hình/giây.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
vi_vn: Xuất các phần của thư viện nhạc sang tập tin XML hoặc tệp NFO. Điều này sẽ tùy ý ghi đè lên các tập tin NFO và tác phẩm nghệ thuật hiện tại của bạn.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
vi_vn: Nhập tập tin XML vào cơ sở dữ liệu thư viện nhạc.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
vi_vn: Thể loại này chứa các cài đặt cho cách xử lý phát âm nhạc.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
vi_vn: Tự động phát mục tiếp theo trong thư mục hiện tại, ví dụ như trong chế độ xem "Tập tin" sau khi bản nhạc được phát, bản nhạc tiếp theo trong cùng thư mục sẽ tự động phát.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
vi_vn: Khi bài hát được chọn, chúng được thêm vào danh sách chờ thay vì phát ngay lập tức.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
vi_vn: Đọc thông tin ReplayGain được mã hóa trong các tập tin âm thanh của bạn bằng một chương trình như MP3Gain và chuẩn hóa các mức âm thanh tương ứng.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
vi_vn: Âm lượng tham chiếu (mức PreAmp) để sử dụng cho tập tin có thông tin ReplayGain được mã hóa. Mặc định là 89dB theo tiêu chuẩn. Thay đổi một cách thận trọng.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
vi_vn: Chuyển nhẹ nhàng sang một âm thanh tiếp theo. Bạn có thể đặt số lượng chồng lấp từ 1-15 giây.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
vi_vn: Chọn trực quan sẽ được hiển thị trong khi nghe nhạc.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
vi_vn: Kiểm soát cách hiển thị tên của các bài hát trong giao diện người dùng. Để hoạt động đúng, thẻ đọc cần được bật.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
vi_vn: Được sử dụng để định dạng cột thứ hai trong danh sách tập tin.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
vi_vn: Kiểm soát cách hiển thị tên của bài hát trong danh sách đang phát.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
vi_vn: Được sử dụng để định dạng cột thứ hai trong danh sách đang phát.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
vi_vn: Kiểm soát cách hiển thị tên của bài hát trong danh sách thư viện.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
vi_vn: Được sử dụng để định dạng cột thứ hai trong danh sách thư viện.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho cách xử lý đĩa CD.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
vi_vn: Tự động chạy đĩa CD khi đưa vào ổ đĩa.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
vi_vn: Chọn vị trí trên ổ cứng của bạn, nơi các bản nhạc được trích xuất sẽ được lưu vào.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
vi_vn: Chọn bộ giải mã âm thanh để sử dụng khi trích xuất.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
vi_vn: Chọn chất lượng mà bạn muốn khi trích xuất các tập tin.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
vi_vn: Chọn bitrate sẽ sử dụng cho bộ giải mã âm thanh được chỉ định để nén âm thanh.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
vi_vn: Đối với xác định mức nén FLAC, mặc định 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
vi_vn: Tự động đẩy đĩa sau khi rip xong.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt khởi động.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
vi_vn: Chọn thư mục lưu thông tin ca sĩ (tập tin nfo và hình ảnh).

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
vi_vn: Khi sắp xếp các mục nhạc theo nghệ sĩ, hãy sử dụng tên sắp xếp, ví dụ: Parton, Dolly chứ không phải tên.

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho lời nhắc.

[ctx: #36300]
note: Description of setting with label #20226 "Movie set information folder"
en: Select the folder where movie set information (images) are saved locally.
vi_vn: Chọn thư mục lưu thông tin loạt phim (hình ảnh) trên thiết bị.

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
vi_vn: Phần có chứa các cài đặt liên quan đến hình ảnh và cách chúng được xử lý.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý danh sách tập tin hình ảnh.

[ctx: #36306]
en: If not using backend channel numbers then start all groups channel numbers from 1.
vi_vn: Nếu không sử dụng số kênh phụ trợ thì bắt đầu tất cả các kênh của nhóm từ số 1.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
vi_vn: Tự động tạo hình thu nhỏ khi vào thư mục hình ảnh.

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
vi_vn: Hiển thị video trong danh sách tập tin hình ảnh.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cách xử lý trình chiếu hình ảnh.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
vi_vn: Chọn khoảng thời gian mà mỗi hình ảnh được hiển thị trong trình chiếu.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
vi_vn: Hình ảnh trong trình chiếu sẽ di chuyển và thu phóng trong khi hiển thị.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
vi_vn: Xem trình chiếu hình ảnh theo thứ tự ngẫu nhiên.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
vi_vn: Phần có chứa các cài đặt liên quan đến thời tiết.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý dịch vụ thời tiết.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
vi_vn: Chọn tối đa ba địa điểm để hiển thị thời tiết.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
vi_vn: Chỉ định nguồn thông tin thời tiết mặc định. Xem trình quản lý tiện ích để biết các tùy chọn.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
vi_vn: Phần chứa các cài đặt cho cách xử lý dịch vụ.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt được sử dụng cho tất cả các dịch vụ.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
vi_vn: Tên để hiển thị cho thiết bị này khi sử dụng các dịch vụ mạng khác nhau.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý dịch vụ UPnP. UPnP cũng được gọi là DLNA trên hầu hết các thiết bị điện tử tiêu dùng.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
vi_vn: Cho phép máy chủ UPnP. Điều này cho phép bạn truyền phát phương tiện trong thư viện của mình đến máy khách UPnP.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
vi_vn: Khi cập nhật thư viện thủ công hoặc tự động xảy ra, thông báo cho máy khách UPnP.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
vi_vn: Kích hoạt ứng dụng khách UPnP. Điều này cho phép bạn truyền phát phương tiện từ bất kỳ máy chủ UPnP nào với điểm kiểm soát và điều khiển phát từ máy chủ đó.

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
vi_vn: Bật điểm điều khiển UPnP. Điều này cho phép bạn truyền phát phương tiện đến bất kỳ máy khách UPnP nào và điều khiển phát nó.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý dịch vụ máy chủ web và dịch vụ kiểm soát ứng dụng.

[ctx: #36328]
note: Description of setting with label #263 "Allow remote control via HTTP"
en: Enable remote users to control this application through the built-in web server. Never expose the web server port to the Internet.
vi_vn: Cho phép người dùng từ xa điều khiển ứng dụng này thông qua máy chủ web được tích hợp sẵn. Không bao giờ để lộ cổng máy chủ web trên internet.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
vi_vn: Xác định cổng máy chủ web.

[ctx: #36330]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Define the web server username. Must be set when authentication is enabled.
vi_vn: Xác định tên người dùng máy chủ web. Phải được đặt khi kích hoạt xác thực.

[ctx: #36331]
note: Description of setting with label #1048 "Password"
en: Define the web server password. Must be set when authentication is enabled.
vi_vn: Xác định mật khẩu máy chủ web. Phải được đặt khi kích hoạt xác thực.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
vi_vn: Chọn giữa các giao diện web được cài đặt thông qua trình quản lý bổ trợ.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý dịch vụ điều khiển từ xa.

[ctx: #36334]
note: Description of setting with label #791 "Allow remote control from programs on this system"
en: Allow programs on this device to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication.
vi_vn: Cho phép các chương trình trên thiết bị này điều khiển ứng dụng bằng JSON-RPC qua WebSocket, JSON-RPC qua TCP hoặc giao thức EventServer mà không cần xác thực.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
vi_vn: Xác định cổng điều khiển từ xa.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
vi_vn: Xác định phạm vi cổng điều khiển từ xa.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
vi_vn: Xác định số lượng máy khách tối đa có thể kết nối.

[ctx: #36338]
note: Description of setting with label #794 "Allow remote control from programs on other systems"
en: Allow programs on the network to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication. It allows anyone with access to the network to completely control this application and, therefore, this device. Never expose these interfaces to the Internet.
vi_vn: Cho phép các chương trình trên mạng điều khiển ứng dụng bằng JSON-RPC qua WebSocket, JSON-RPC qua TCP hoặc giao thức EventServer mà không cần xác thực. Nó cho phép bất kỳ ai có quyền truy cập vào mạng đều có thể kiểm soát ứng dụng này và do đó, thiết bị này. Không nên để lộ giao diện này trên internet.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
vi_vn: Độ trễ khi phát lại từ đầu (ms).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
vi_vn: Độ trễ khi phát tiếp tục (ms).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý dịch vụ khám phá mạng Zeroconf, được yêu cầu cho AirPlay.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
vi_vn: Nếu bật, có thể nhận được nội dung từ các thiết bị hoặc ứng dụng AirPlay khác.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
vi_vn: Bật mật khẩu bảo vệ AirPlay.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
vi_vn: Đặt mật khẩu AirPlay.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý dịch vụ SMB client (Samba).

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
vi_vn: Nếu máy chủ WINS đang chạy trên mạng, hãy nhập địa chỉ IP của nó vào đây. Nếu không, hãy để trống.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
vi_vn: Nếu máy chủ WINS đang chạy trên mạng, hãy nhập tên nhóm làm việc của nó vào đây. Nếu không, hãy để trống.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
vi_vn: Phần chứa các cài đặt liên quan đến hệ thống của thiết bị.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
vi_vn: Tự động gửi Wake-on-LAN đến máy chủ trước khi thử truy cập tập tin hoặc dịch vụ được chia sẻ.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
vi_vn: Thay đổi cách ứng dụng này hiển thị trên màn hình đã chọn. Hoặc trong một cửa sổ hoặc toàn màn hình.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
vi_vn: Thay đổi độ phân giải để hiển thị trong giao diện người dùng.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
vi_vn: Thay đổi tốc độ làm mới để hiển thị trong giao diện người dùng.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
vi_vn: Nếu bật, chế độ toàn màn hình sẽ được áp dụng bằng cách sử dụng cửa sổ thay vì chế độ toàn màn hình thực. Lợi ích chính là cho cấu hình đa màn hình, để các ứng dụng khác có thể được sử dụng song song dễ dàng hơn. Điều này sử dụng nhiều tài nguyên hơn để phát và có thể kém trơn tru.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
vi_vn: Hiệu chỉnh giao diện người dùng bằng cách điều chỉnh quét quá mức. Sử dụng công cụ này nếu hình ảnh được hiển thị quá lớn hoặc quá nhỏ so với màn hình của bạn.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
vi_vn: Sử dụng phạm vi màu giới hạn (16-235) thay vì phạm vi màu đầy đủ (0-255). Nên sử dụng phạm vi giới hạn (nếu màn hình của bạn là HDMI TV thông thường và không có PC hoặc chế độ khác) để hiển thị màu toàn dải, tuy nhiên nếu màn hình của bạn là màn hình PC thì hãy tắt chế độ này để có màu đen phù hợp.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho cách xử lý đầu ra âm thanh.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
vi_vn: Chọn cách đặt thuộc tính của đầu ra âm thanh: [Chỉnh sửa] Thuộc tính đầu ra được đặt thành tốc độ lấy mẫu & cấu hình loa được chỉ định mọi lúc; [Kết hợp tốt nhất] Thuộc tính đầu ra được đặt để luôn khớp với thuộc tính nguồn nhất có thể; [Tối ưu hóa] Thuộc tính đầu ra được đặt khi bắt đầu phát và sẽ không thay đổi nếu thuộc tính của nguồn thay đổi.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
vi_vn: Chọn số lượng kênh được hỗ trợ bởi kết nối âm thanh hoặc số lượng loa nếu được kết nối bằng kết nối tương tự. Cài đặt này không áp dụng cho âm thanh passthrough. Lưu ý: S/PDIF chỉ hỗ trợ kênh 2.0 nhưng vẫn có thể xuất âm thanh đa kênh bằng định dạng được hỗ trợ bởi passthrough.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
vi_vn: Tăng luồng AC3 đã được downmix xuống 2 kênh.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
vi_vn: Chọn để bật kết hợp âm thanh 2 kênh với số lượng kênh âm thanh được chỉ định bởi cấu hình kênh.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
vi_vn: Chọn tùy chọn này nếu máy thu của bạn có khả năng giải mã luồng Dolby Digital (AC3).

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
vi_vn: Chọn tùy chọn này nếu máy thu của bạn có khả năng giải mã luồng DTS.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
vi_vn: Chọn số kênh âm thanh /loa tối đa cho việc giải mã âm thanh. Nếu đầu vào quang / đồng trục điện từ đang được dùng, phải đặt về 2.0

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
vi_vn: Chọn sẽ cho phép âm thanh passthrough để phát âm thanh nén như Dolby Digital (AC3), DTS, v.v. Máy khách của AudioEngine, ví dụ Videoplayer, có thể quyết định giải mã luồng âm thanh trong một số điều kiện nhất định. Trong trường hợp Videoplayer, passthrough sẽ không được sử dụng cho luồng trực tiếp và khi bạn đồng bộ hóa phát để hiển thị.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
vi_vn: Chọn tùy chọn này nếu máy thu của bạn có khả năng giải mã luồng TrueHD.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
vi_vn: Chọn tùy chọn này nếu máy thu của bạn có khả năng giải mã luồng DTS-HD.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
vi_vn: Chọn thiết bị được sử dụng để phát âm thanh đã được giải mã, chẳng hạn như mp3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
vi_vn: Chọn thiết bị được dùng cho phát lại các định dạng đã mã hóa, dưới đây là các định dạng trong khả năng hỗ trợ của bộ thu.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
vi_vn: Định cấu hình âm thanh giao diện, như khi điều hướng menu và khi có thông báo quan trọng.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho cách xử lý các thiết bị đầu vào.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
vi_vn: Cấu hình bất kỳ thiết bị ngoại vi đính kèm.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
vi_vn: Nếu được kích hoạt, phím mũi tên sẽ di chuyển các lựa chọn trên bàn phím ảo. Còn không, chúng chỉ di chuyển con trỏ từ ký tự của bạn.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
vi_vn: Sử dụng chuột hoặc thiết bị màn hình cảm ứng để điều khiển giao diện. Lưu ý: Tắt nó sẽ khiến bạn mất quyền kiểm soát ứng dụng này khi không có bàn phím hoặc điều khiển từ xa.

[ctx: #36378]
note: Description of setting with label #35100 "Enable controller support"
en: Use a game controller to control the interface.
vi_vn: Sử dụng bộ điều khiển trò chơi để điều khiển giao diện.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý truy cập internet. Giao diện web mặc định cũng có thể được chọn ở đây.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
vi_vn: Nếu kết nối internet của bạn sử dụng máy chủ proxy, hãy định cấu hình tại đây.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
vi_vn: Cấu hình loại proxy được sử dụng.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
vi_vn: Cấu hình địa chỉ máy chủ proxy.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
vi_vn: Cấu hình cổng máy chủ proxy.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
vi_vn: Cấu hình tên đăng nhập máy chủ proxy.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
vi_vn: Định cấu hình mật khẩu máy chủ proxy.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
vi_vn: Nếu kết nối internet của bạn có băng thông hạn chế, hãy sử dụng cài đặt này để giữ cho việc sử dụng băng thông của ứng dụng trong giới hạn xác định.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt để tiết kiệm năng lượng.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt để cho phép ghi nhật ký sự kiện và gỡ lỗi. Bạn cũng có thể kích hoạt ghi nhật ký gỡ lỗi dành riêng cho thành phần để giúp khắc phục sự cố liên quan chi tiết hơn.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
vi_vn: Bật hoặc tắt nhật ký gỡ lỗi. Hữu ích cho việc khắc phục sự cố.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
vi_vn: Chọn thư mục lưu ảnh chụp màn hình.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
vi_vn: Cho phép thông báo dài từ các thư viện bổ sung được đưa vào nhật ký gỡ lỗi.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý chức năng khóa chính.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
vi_vn: Tại đây bạn có thể bật hoặc tắt khóa chính và xác định mã PIN được sử dụng để mở khóa. Bạn cũng có thể chỉ định khu vực nào của ứng dụng sẽ cần mã PIN để truy cập chúng.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
vi_vn: Nếu được bật, khóa chính được yêu cầu để mở khóa ứng dụng này khi khởi động.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
vi_vn: Xác định số lần thử lại tối đa trước khi đóng ứng dụng này.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho cách xử lý chức năng bộ đệm.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
vi_vn: Bật bộ nhớ đệm để phát video, âm thanh hoặc từ đĩa cứng DVD.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
vi_vn: Bật bộ nhớ đệm để phát video từ DVD-ROM.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
vi_vn: Bật bộ nhớ đệm để phát video từ mạng cục bộ.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
vi_vn: Bật bộ nhớ đệm để phát video từ internet.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
vi_vn: Bật bộ nhớ đệm để phát âm thanh từ DVD-ROM.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
vi_vn: Bật bộ nhớ đệm để phát âm thanh từ mạng cục bộ.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
vi_vn: Bật bộ nhớ đệm để phát âm thanh từ internet.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
vi_vn: Bật bộ nhớ đệm để phát DVD từ DVD-ROM.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
vi_vn: Bật bộ nhớ đệm để phát DVD từ mạng cục bộ.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
vi_vn: Bật bộ nhớ đệm cho các tập tin không xác định từ internet.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
vi_vn: Không có thông tin.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
vi_vn: Luôn chạy trình trợ giúp Kodi, để có thể khởi động Kodi từ điều khiển từ xa.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
vi_vn: Xác định vị trí được sử dụng để truy xuất thông tin thời tiết.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
vi_vn: Tìm phụ đề bên ngoài cho các video được cung cấp bởi máy chủ UPnP. Điều này có thể gây ra mở rộng CPU, hệ thống tập tin và tốc độ mạng.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
vi_vn: Bỏ qua bộ trộn VDPAU giúp tiết kiệm tài nguyên trên hệ thống công suất thấp nhưng làm giảm một chút chất lượng hình ảnh.

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
vi_vn: Cập nhật các tiện ích chính thức từ

[ctx: #36423]
note: Description of setting with label #36422 "Update official add-ons from"
en: By default, add-ons from official repositories will be prevented from being auto-updated from private repositories. For cases such as updating from an add-ons beta repository this option can be switched to [Any repositories] (bear in mind this is a less secure option and enabling it could cause incompatibility and crashes).
vi_vn: Theo mặc định, tiện ích từ các kho lưu trữ chính thức sẽ không thể tự động cập nhật từ các kho lưu trữ riêng. Đối với các trường hợp như cập nhật từ kho lưu trữ beta của tiện ích, tùy chọn này có thể được chuyển sang [Bất kỳ kho lưu trữ nào] (lưu ý rằng đây là một tùy chọn kém an toàn và việc bật nó có thể gây ra sự không tương thích và sự cố).

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
vi_vn: Chuyển tới kênh

[ctx: #36427]
en: Show information
vi_vn: Hiển thị thông tin

[ctx: #36428]
en: Record
vi_vn: Thu âm

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
vi_vn: Hiển thị tất cả sự kiện trong nhật ký sự kiện cho cấu hình hiện tại với các tùy chọn chỉ hiển thị các mức cụ thể.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
vi_vn: Chọn bố trí bàn phím ảo.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
vi_vn: Khi được bật, phương thức kết xuất VAAPI được ưu tiên và CPU sẽ tải ít hơn. Nếu bạn gặp lỗi treo, hãy tắt tùy chọn này.

[ctx: #36436]
note: Description for setting #407: "Hardware keyboard layouts" Setting in System -> Input -> Hardware keyboard layouts Select the layout of a physically attached keyboard
en: Select hardware keyboard layout.
vi_vn: Chọn bố cục bàn phím cứng.

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
vi_vn: Chỉ kho lưu trữ chính thức (mặc định)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
vi_vn: Bất kỳ kho lưu trữ nào

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
vi_vn: Đặt số lượng mức điều khiển âm lượng.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
vi_vn: Ghi nhật ký sự kiện cho phép theo dõi những gì đã xảy ra.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
vi_vn: Thông báo mô tả quy trình và hành động thường xuyên được thực hiện bởi hệ thống hoặc người dùng.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
vi_vn: Chế độ 3D lập thể/Hiện tại

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
vi_vn: Chế độ lập thể 3D

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
vi_vn: Tắt

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
vi_vn: Trên/Dưới

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
vi_vn: Cạnh bên nhau

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
vi_vn: Anaglyph đỏ/lục lam

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
vi_vn: Anaglyph xanh/đỏ tươi

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
vi_vn: Xen kẽ

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
vi_vn: Dựa trên phần cứng

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
vi_vn: Monoscopic/2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
vi_vn: Anaglyph vàng/xanh

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
vi_vn: Chế độ phát cho video 3D lập thể

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
vi_vn: Hỏi tôi

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
vi_vn: Tốc độ lấy mẫu tối đa cho S/PDIF hoặc tốc độ lấy mẫu cho cấu hình đầu ra cố định.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
vi_vn: Chế độ ưu tiên

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
vi_vn: Giống như phim (tự động phát hiện)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
vi_vn: Tắt chế độ 3D lập thể khi kết thúc phát

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
vi_vn: Chọn chế độ phát

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
vi_vn: Chọn chế độ 3D lập thể

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
vi_vn: Chọn chế độ thay thế ...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
vi_vn: Giống như phim

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
vi_vn: Chọn cách âm thanh được downmix, ví dụ: từ 5.1 xuống 2.0.[CR][Bật] Duy trì mức âm lượng của nguồn âm thanh gốc tuy nhiên dải động được nén.[CR][Tắt] Duy trì dải động của nguồn âm thanh gốc khi downmix tuy nhiên âm lượng sẽ thấp hơn. Lưu ý: Dải động là sự khác biệt giữa âm thanh nhỏ nhất và âm thanh lớn nhất trong nguồn âm thanh. Bật cài đặt này nếu các cuộc đối thoại trong phim không nghe thấy được.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
vi_vn: Chỉ định thư viện bổ sung có thông báo dài dòng được đưa vào nhật ký gỡ lỗi.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
vi_vn: Chế độ 3D lập thể của video

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
vi_vn: Đảo ngược chế độ 3D lập thể (đảo mắt)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
vi_vn: Chọn chế độ video 3D lập thể sẽ được phát.[CR][Hỏi tôi] Sẽ hiển thị hộp thoại để chọn chế độ mong muốn cho mỗi lần phát.[CR][Chế độ ưu tiên] Sẽ sử dụng chế độ ưu tiên được chỉ định trong "Hệ thống -> Phần cứng video" của phần cài đặt.[CR][Monoscopic/2D] Sẽ phát video ở chế độ đơn/2D.[CR][Bỏ qua] Tắt mọi xử lý cho 3D lập thể.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
vi_vn: Thay đổi chế độ 3D lập thể của giao diện người dùng.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
vi_vn: Chế độ ưu tiên sẽ ưu tiên phát đa phương tiện như video dưới dạng 3D lập thể.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
vi_vn: Cho phép điều khiển âm lượng từ máy khách AirPlay.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
vi_vn: Bật giải mã phần cứng tập tin video.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
vi_vn: Độ sâu 3D lập thể của phụ đề

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
vi_vn: Đặt độ sâu trực quan của phụ đề cho video 3D lập thể. Giá trị càng cao, phụ đề sẽ càng xuất hiện gần hơn với người xem.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
vi_vn: Bật hỗ trợ để nhận "Video" và "Hình ảnh" qua AirPlay. Điều này cần phải được vô hiệu hóa khi sử dụng máy khách iOS 9 trở lên để khôi phục phát nhạc qua AirPlay. "Video" và "Hình ảnh" chỉ được hỗ trợ cho khách hàng iOS sử dụng iOS 8.x trở lên.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
vi_vn: Độ mạnh của hiệu ứng 3D lập thể

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
vi_vn: Xác định độ mạnh của hiệu ứng 3D lập thể trong giao diện. Điều này được thực hiện bằng cách kiểm soát độ sâu của nhận thức trong giao diện, do đó giá trị càng cao, càng nhiều phần tử sẽ bật ra khỏi màn hình. [Zero] Tắt hiệu ứng 3D lập thể của giao diện.[CR]Để có trải nghiệm hình ảnh tốt, giá trị phải cao hơn đối với màn hình nhỏ và thấp hơn đối với màn hình lớn. Lưu ý: điều này không được hỗ trợ bởi tất cả giao diện.

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
vi_vn: tắt

[ctx: #36560]
en: Colour management
vi_vn: Quản lý màu sắc

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
vi_vn: Tái tạo màu video chính xác bằng cách sử dụng cấu hình hiển thị hoặc bảng tra cứu 3D.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
vi_vn: Chế độ quản lý màu sắc

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
vi_vn: Hồ sơ hiển thị ICC

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
vi_vn: Điểm trắng

[ctx: #36578]
note: Description of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR" with label #36098
en: Improves video quality by using 10-bit video surfaces for Standard Dynamic Range (SDR) video.[CR][Auto detect] Enables 10 bit for SDR only if the connected display supports HDR.[CR][Always] Enables 10 bit for SDR even if the connected display doesn't support HDR.[CR][Never] Do not use 10 bit for SDR.[CR]HDR passthrough mode always uses 10-bit regardless of this setting.
vi_vn: Cải thiện chất lượng video bằng cách sử dụng bề mặt video 10 bit cho video Dải động tiêu chuẩn (SDR).[CR][Tự động phát hiện] Chỉ bật 10 bit cho SDR nếu màn hình được kết nối hỗ trợ HDR.[CR][Luôn luôn] Bật 10 bit cho SDR ngay cả khi màn hình được kết nối không hỗ trợ HDR.[CR][Không bao giờ] Không sử dụng 10 bit cho SDR.[CR]Chế độ passthrough HDR luôn sử dụng 10 bit bất kể cài đặt này là gì.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
vi_vn: Tập tin 3D LUT

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
vi_vn: Hồ sơ ICC

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
vi_vn: Tự động

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho cách xử lý thư viện nhạc.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý danh sách tập tin nhạc.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách xử lý dịch vụ AirPlay.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
vi_vn: Thể loại này chứa các cài đặt cho màn hình.

[ctx: #36605]
en: Updates
vi_vn: Cập nhật

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
vi_vn: Tự động cài đặt bản cập nhật

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
vi_vn: Chỉ thông báo, nhưng không cài đặt bản cập nhật

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
vi_vn: Không bao giờ kiểm tra cập nhật

[ctx: #36609]
en: Show notifications
vi_vn: Hiển thị thông báo

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho tiện ích hệ thống.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
vi_vn: Thay đổi cách tự động cập nhật tiện ích được xử lý.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
vi_vn: Hiển thị thông báo khi một tiện ích đã được cập nhật.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
vi_vn: Mô-đun quản lý và thư viện hỗ trợ đã được cài đặt tự động như một phần phụ trợ của các tiện ích khác. Các mục được liệt kê là "Độc lập" không còn bị ràng buộc bởi bất kỳ tiện ích nào và an toàn để gỡ cài đặt.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
vi_vn: Hiển thị các tiện ích đang chạy trong nền.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
vi_vn: Không rõ nguồn gốc

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
vi_vn: Cho phép cài đặt tiện ích từ nguồn không xác định.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
vi_vn: Để bảo mật, việc cài đặt tiện ích từ các nguồn không xác định đã bị tắt.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
vi_vn: Tiện ích sẽ được cấp quyền truy cập vào dữ liệu cá nhân được lưu trữ trên thiết bị này. Bằng cách cho phép, bạn đồng ý rằng bạn tự chịu trách nhiệm cho bất kỳ việc mất dữ liệu, hành vi không mong muốn hoặc thiệt hại cho thiết bị của bạn. Tiến hành?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
vi_vn: Chất lượng cao

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
vi_vn: Bật thu nhỏ hình ảnh chất lượng cao (sử dụng nhiều bộ nhớ hơn và có tác động hiệu suất vừa phải).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
vi_vn: Phiên bản giao thức tối đa

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
vi_vn: Không

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
vi_vn: Khách

[ctx: #36632]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control via HTTP"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should never be exposed on the Internet. A password should be set below. Proceed?
vi_vn: Bất kỳ ai có quyền truy cập vào giao diện web sẽ có thể kiểm soát hoàn toàn ứng dụng này và do đó, không bao giờ được để lộ nó trên internet. Mật khẩu phải được đặt bên dưới. Tiếp tục?

[ctx: #36634]
note: Text in confirm dialog when disabling setting "Services -> Control -> Require authentication"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should be secured by a password. Are you sure you want to disable authentication?
vi_vn: Bất kỳ ai có quyền truy cập vào giao diện web sẽ có thể kiểm soát hoàn toàn ứng dụng này và do đó, thiết bị này nên được bảo mật bằng mật khẩu. Bạn có chắc chắn muốn tắt xác thực không?

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
vi_vn: Nếu xác thực máy chủ web được bật, cần phải nhập mật khẩu trước.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
vi_vn: Bật mã hóa SSL trong máy chủ web. Chứng chỉ đặc biệt://userdata/server.pem và Key Special://userdata/server.key phải được tạo thủ công

[ctx: #36900]
en: movie
vi_vn: phim

[ctx: #36901]
en: movies
vi_vn: phim

[ctx: #36902]
en: TV show
vi_vn: Chương trình TV

[ctx: #36903]
en: TV shows
vi_vn: Chương trình TV

[ctx: #36904]
en: season
vi_vn: mùa

[ctx: #36905]
en: seasons
vi_vn: mùa

[ctx: #36906]
en: episode
vi_vn: tập

[ctx: #36907]
en: episodes
vi_vn: tập

[ctx: #36908]
en: music video
vi_vn: video nhạc

[ctx: #36909]
en: music videos
vi_vn: video nhạc

[ctx: #36910]
en: set
vi_vn: đặt

[ctx: #36911]
en: sets
vi_vn: đặt

[ctx: #36913]
en: videos
vi_vn: video

[ctx: #36914]
en: music
vi_vn: âm nhạc

[ctx: #36915]
en: music
vi_vn: âm nhạc

[ctx: #36916]
en: artist
vi_vn: ca sĩ

[ctx: #36917]
en: artists
vi_vn: ca sĩ

[ctx: #36919]
en: albums
vi_vn: album

[ctx: #36920]
en: song
vi_vn: bài hát

[ctx: #36921]
en: songs
vi_vn: bài hát

[ctx: #37014]
en: Last used profile
vi_vn: Hồ sơ sử dụng gần nhất:

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
vi_vn: Duyệt vào

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
vi_vn: Chọn tùy chọn này nếu máy thu của bạn có khả năng giải mã các luồng Dolby Digital Plus (E-AC3).

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
vi_vn: Giới hạn độ phân giải GUI

[ctx: #37022]
en: UPnP player
vi_vn: Trình phát UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
vi_vn: Bạn có muốn dừng phát trên điều khiển từ xa?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
vi_vn: Định cấu hình cài đặt bộ giải mã âm thanh, chẳng hạn như chất lượng và mức nén

[ctx: #37026]
en: Auto
vi_vn: Tự động

[ctx: #37030]
en: Unlimited
vi_vn: Không giới hạn

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
vi_vn: Chỉ định cách mở/phát blu-ray. Lưu ý: Một số menu đĩa không được hỗ trợ đầy đủ và có thể gây ra sự cố.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
vi_vn: Khả năng tiếp cận

[ctx: #37033]
note: Description of category #287 Subtitles
en: This category contains the settings for subtitles
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho phụ đề

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
vi_vn: Ưu tiên luồng âm thanh cho người khiếm thị

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
vi_vn: Ưu tiên luồng âm thanh cho người khiếm thị hơn các luồng âm thanh khác có cùng ngôn ngữ

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
vi_vn: Ưu tiên luồng âm thanh cho người khiếm thính

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
vi_vn: Ưu tiên luồng âm thanh cho người khiếm thính hơn các luồng âm thanh khác có cùng ngôn ngữ

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
vi_vn: Ưu tiên phụ đề cho người khiếm thính

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
vi_vn: Ưu tiên luồng phụ đề cho người khiếm thính hơn các luồng phụ đề khác có cùng ngôn ngữ

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
vi_vn: Luồng âm thanh mặc định được ưu tiên

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
vi_vn: Nếu được bật, các luồng âm thanh được gắn cờ là mặc định (và phù hợp với ngôn ngữ ưa thích) sẽ được ưu tiên hơn các luồng âm thanh có chất lượng cao hơn (số kênh, codec, ...).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
vi_vn: Xác định thời lượng tua sẽ sử dụng khi nhấn nút tua. Nếu nhiều bước được chọn cho cùng hướng tua, những bước này có thể được áp dụng bằng các lần nhấn tiếp theo trên nút tua trong độ trễ tua được xác định. Các bước tua tới và lùi có thể được xác định độc lập.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
vi_vn: Xác định thời gian chờ đợi các lần nhấn phím tiếp theo trước khi thực hiện bỏ qua. Chỉ áp dụng khi sử dụng bỏ qua thông minh (khi sử dụng nhiều hơn một bước bỏ qua cho một hướng).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
vi_vn: Trích xuất hình thu nhỏ của chương

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
vi_vn: Trích xuất hình thu nhỏ của chương để hiển thị trong mở đầu chương/dấu trang. Điều này có thể làm tăng tải CPU.

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
vi_vn: Hiển thị mục "Tất cả mục"

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
vi_vn: Hiển thị mục "Tất cả mục" trong thư mục, ví dụ: "Tất cả album" hoặc "Tất cả mùa".

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
vi_vn: Giới hạn việc cập nhật GUI trong khi phát lại

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
vi_vn: Giới hạn tốc độ (khung hình/giây) được sử dụng để cập nhật GUI trong khi phát video. Điều này có thể giảm tải CPU và khắc phục các sự cố phát trong khi GUI được hiển thị.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
vi_vn: Không giới hạn

[ctx: #38016]
note: Used to format framerate values. {0:d} will be replaced with the according number/integer, like "24 fps", "50 fps"
en: {0:d} fps
vi_vn: {0:d} khung hình/giây

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
vi_vn: Khu vực A - Châu Mỹ, Đông Á và Đông Nam Á. Khu vực B - Châu Phi, Trung Đông, Tây Nam Á, Châu Âu, Úc, New Zealand. Khu vực C - Trung Á, Trung Quốc đại lục, Mông Cổ, Nam Á, Belarus, Nga, Ukraine, Kazakhstan.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
vi_vn: Đánh giá của tôi

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
vi_vn: Không có đánh giá

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
vi_vn: Đặt đánh giá của tôi

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
vi_vn: Lựa chọn nhà cung cấp thông tin

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
vi_vn: Chọn nhà cung cấp thông tin

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
vi_vn: Luồng video

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
vi_vn: Album ca sĩ

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
vi_vn: Bài hát & album ca sĩ

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
vi_vn: Tất cả người đóng góp

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
vi_vn: Thư viện nhạc cần quét lại thẻ trong tập tin. Bạn muốn quét ngay chứ?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
vi_vn: Lấy thông tin bổ sung cho album và ca sĩ? Điều này có thể mất một thời gian

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
vi_vn: Quét thẻ đầy đủ ngay cả khi các tập tin nhạc không thay đổi?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
vi_vn: Đặt nhà cung cấp thông tin mặc định

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
vi_vn: Đặt cho nghệ sỹ này

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
vi_vn: Đặt hiển thị tất cả ca sĩ

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
vi_vn: Đặt cho album này

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
vi_vn: Đặt cho tất cả album hiển thị

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
vi_vn: Sử dụng nhà cung cấp thông tin này cho tất cả ca sĩ hiển thị ở đây?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
vi_vn: Sử dụng nhà cung cấp thông tin này cho tất cả album được hiển thị ở đây?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
vi_vn: Sử dụng nhà cung cấp thông tin này cho tất cả ca sĩ, xóa bất kỳ cài đặt nào trước đây cho các ca sĩ cụ thể?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
vi_vn: Sử dụng nhà cung cấp thông tin này cho tất cả album, xóa tất cả cài đặt trước đó cho album cụ thể?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
vi_vn: Bạn có muốn làm mới thông tin cho tất cả mục này ngay bây giờ?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
vi_vn: Bạn có muốn làm mới thông tin cho mục này ngay bây giờ?

[ctx: #38075]
en: * All discs
vi_vn: *Tất cả đĩa

[ctx: #38076]
en: Disc title
vi_vn: Tiêu đề đĩa

[ctx: #38077]
en: Total discs
vi_vn: Tổng đĩa

[ctx: #38078]
en: Original year
vi_vn: Năm gốc

[ctx: #38079]
en: Original date
vi_vn: Ngày gốc

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
vi_vn: Phần có chứa các cài đặt để phát tập tin phương tiện

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
vi_vn: Phần có chứa các cài đặt của nguồn và cách thu thập, lưu trữ, hiển thị và điều hướng thông tin phương tiện

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
vi_vn: Phần có chứa các cài đặt ảnh hưởng đến trải nghiệm GUI và kiểm soát GUI/hệ thống

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt để phát video

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt để phát nhạc

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt để phát hình ảnh thông qua trình chiếu

[ctx: #38106]
note: Description of category #14213 "Language"
en: This category contains the settings for audio / subtitles language and accessibility
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho ngôn ngữ âm thanh/phụ đề và khả năng truy cập

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách thông tin video được thu thập, lưu trữ, hiển thị và điều hướng

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách thông tin cho âm nhạc được thu thập, lưu trữ, hiển thị và điều hướng

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt về cách thông tin hình ảnh được hiển thị và điều hướng

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt cho cơ sở dữ liệu thư viện

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
vi_vn: Danh mục này chứa các cài đặt khác cho giao diện GUI

[ctx: #38112]
note: Description of setting with label #12381 "Switch to visualisation on playback"
en: Automatically go to the visualisation window when audio playback starts
vi_vn: Tự động đi đến cửa sổ trực quan khi bắt đầu phát âm thanh

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
vi_vn: Trích xuất hình thu nhỏ từ tập tin video

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
vi_vn: Hiển thị thông tin EXIF của ảnh

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
vi_vn: Nếu thông tin EXIF tồn tại (ngày, giờ, máy ảnh được sử dụng, v.v.), nó sẽ được hiển thị.

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
vi_vn: Đặt lại vị trí tiếp tục

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
vi_vn: Xuất thư viện âm nhạc

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
vi_vn: Tập tin duy nhất

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
vi_vn: Tập tin riêng biệt cho từng mục

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
vi_vn: Đến thư mục thư viện

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
vi_vn: Chọn kiểu xuất đầu ra

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
vi_vn: Thư mục đích

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
vi_vn: Mục để xuất

[ctx: #38307]
en: Include artwork such as thumbnails and fanart
vi_vn: Bao gồm các ảnh minh họa như là hình thu nhỏ và fanart

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
vi_vn: Bao gồm các mục không thể thu thập được (để tạo các tập tin NFO mẫu)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
vi_vn: Xuất thông tin ra tập tin NFO.

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
vi_vn: Xuất thông tin ra tập tin NFO (hiện tại chỉ xuất các thư mục nghệ sỹ)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
vi_vn: Ghi đè lên tập tin hiện có

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
vi_vn: Ca sĩ

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
vi_vn: Ca sĩ khác

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
vi_vn: Không thể xuất sang thư mục thư viện vì cài đặt thư mục thông tin nghệ sĩ hệ thống trống

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
vi_vn: Không thể xuất dữ liệu vì thư mục đích không tồn tại

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
vi_vn: Xuất

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
vi_vn: Bạn có thông tin nghệ sĩ cục bộ (NFO) và tập tin ảnh mà bạn muốn thu thập? Thiết lập vị trí các thư mục nghệ sĩ.

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
vi_vn: Các ca sĩ đã xuất sang thư mục thông tin ca sĩ và album vào thư mục nhạc

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
vi_vn: Các ca sĩ đã xuất sang thư mục thông tin ca sĩ

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
vi_vn: Thiết lập bộ cung cấp thông tin Nhạc

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
vi_vn: Thiết lập bộ cung cấp thông tin Album

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
vi_vn: Thiết lập bộ cung cấp thông tin Nghệ sĩ

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
vi_vn: Thu thập các thông tin bổ sung và ảnh trong khi quét

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
vi_vn: Bộ cung cấp thông tin Album

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
vi_vn: Bộ cung cấp thông tin Nghệ sĩ

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
vi_vn: Thư mục thông tin nghệ sĩ nội bộ

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
vi_vn: Cài đặt thu thập các thông tin bổ sung

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
vi_vn: Chọn cách áp dụng các cài đặt

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
vi_vn: Cách áp dụng cài đặt nhà cung cấp thông tin

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
vi_vn: Đang nhập lịch sử phát bài hát

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
vi_vn: Đang khớp dữ liệu

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
vi_vn: Đang cập nhật bài hát

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
vi_vn: Đang nhập lịch sử bài hát - {0:d} đã cập nhật trên {0:d} bài hát đã nhập

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
vi_vn: Không thể đọc tập tin xml

[ctx: #39004]
note: Description of category "Library" with label #14202
en: This category provides access to the windows for source management and library management facilities
vi_vn: Danh mục này cung cấp quyền truy cập vào các cửa sổ để quản lý nguồn và cơ sở quản lý thư viện

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
vi_vn: Điều này cung cấp quyền truy cập vào nơi nguồn video có thể được thêm vào và được quản lý.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
vi_vn: Điều này cung cấp quyền truy cập vào nơi có thể thêm nguồn nhạc và quản lý chúng.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
vi_vn: Điều này cung cấp quyền truy cập vào nơi nguồn hình ảnh có thể được thêm vào và được quản lý.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
vi_vn: Phóng to chiều rộng 120%

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
vi_vn: Phóng to chiều rộng 110%

[ctx: #39010]
en: Select sort method
vi_vn: Chọn phương pháp sắp xếp

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
vi_vn: Thời gian chờ tối đa cho mạng

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
vi_vn: Đặt thời gian tối đa để chờ mạng xuất hiện sau khi bắt đầu hoặc thức dậy. Khi thời gian trôi qua trước khi mạng khởi động sẽ tiếp tục.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
vi_vn: Tập tin hệ thống ảo

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
vi_vn: Bạn có muốn xóa tất cả dữ liệu liên quan (ví dụ: cài đặt) của tiện ích này không?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
vi_vn: Bộ giải mã hình ảnh

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
vi_vn: Tiếp tục sách nói

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
vi_vn: Cho phép UPnP. Điều này cho phép bạn truyền phát phương tiện trong thư viện của mình đến máy khách UPnP và phát hiện máy chủ UPnP từ xa.

[ctx: #39018]
en: optional
vi_vn: tùy chọn

[ctx: #39019]
en: installed
vi_vn: đã cài đặt

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
vi_vn: Những tiện ích bổ trợ sau cũng sẽ được cài đặt

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
vi_vn: Tiến hành cài đặt?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
vi_vn: Phụ trợ

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
vi_vn: Giới tính

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
vi_vn: Định hướng

[ctx: #39027]
note: Sort name of artist (e.g. Jackson, Michael)
en: Sortname
vi_vn: Tên ngắn

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
vi_vn: Nguồn

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
vi_vn: Nguồn

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
vi_vn: Thực hiện khi khởi động

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
vi_vn: Phát TV

[ctx: #39102]
en: Play Radio
vi_vn: Phát radio

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
vi_vn: Không thể định cấu hình vị trí mạng. Đường dẫn không hợp lệ.

[ctx: #39104]
en: View as text
vi_vn: Xem như văn bản

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
vi_vn: mặc định

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
vi_vn: bắt buộc

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
vi_vn: thuyết minh

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
vi_vn: mô tả âm thanh

[ctx: #39109]
en: Select Program
vi_vn: Chọn chương trình

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
vi_vn: Chọn độ phân giải

[ctx: #39111]
note: audio flag - FLAG_ORIGINAL language prefix displayed in audio settings stream selection
en: original
vi_vn: gốc

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
vi_vn: Downmix: Mức âm lượng kênh trung tâm

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
vi_vn: Mức âm lượng kênh trung tâm tính theo dB so với cơ sở dữ liệu hoặc mặc định (-3 dB)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
vi_vn: Hình thu nhỏ của tập

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
vi_vn: Loạt phim

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
vi_vn: Phim bộ

[ctx: #39117]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Announcer[/B] component
vi_vn: Ghi nhật ký chi tiết cho thành phần [B]Announcer[/B]

[ctx: #39118]
note: Label for action to present native iOS sharing sheet
en: Share debug log
vi_vn: Chia sẻ nhật ký gỡ lỗi

[ctx: #39119]
en: Last modified
vi_vn: Sửa đổi lần cuối

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
vi_vn: Hiển thị và Điều hướng thư viện

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
vi_vn: Nguồn thông tin thư viện

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
vi_vn: Ảnh minh họa

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
vi_vn: Sử dụng tất cả tập tin hình ảnh cục bộ làm ảnh minh họa

[ctx: #39128]
note: Description of setting with label #39127 "Use all local image files as artwork"
en: All image files located alongside the media files are picked up as artwork during library scan, with the file name as the art type.
vi_vn: Tất cả tập tin hình ảnh nằm cùng với tập tin đa phương tiện được chọn dưới dạng ảnh minh họa trong quá trình quét thư viện, với tên tập tin là loại hình nghệ thuật.

[ctx: #39135]
en: Thumbnail image files
vi_vn: Tập tin hình ảnh thu nhỏ

[ctx: #39137]
en: Artwork level
vi_vn: Mức độ ảnh minh họa

[ctx: #39138]
note: Description of setting with label #39137 "Artwork level"
en: The amount of artwork automatically selected - [Maximum] all local images and remote art; [Basic] save space on limited devices or when using a simple skin; [Custom] configured by user for detailed control; [None] no art
vi_vn: Số lượng ảnh minh họa được chọn tự động - [Tối đa] tất cả hình ảnh cục bộ và ảnh minh họa từ xa; [Cơ bản] tiết kiệm dung lượng trên các thiết bị hạn chế hoặc khi sử dụng một giao diện đơn giản; [Tùy chỉnh] được định cấu hình bởi người dùng để kiểm soát chi tiết; [Không] không có ảnh

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
vi_vn: Tối đa

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
vi_vn: Cơ bản

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
vi_vn: Tuỳ chỉnh

[ctx: #39154]
note: Override subtitles styles setting list
en: Override subtitles styles
vi_vn: Ghi đè kiểu phụ đề

[ctx: #39155]
note: Description of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Some subtitle formats such as SSA / ASS / WebVTT can include metadata like font style, colors, size, alignments, positions, etc. you can override the styles with your customizations (please note that side effects may occur in some cases).
vi_vn: Một số định dạng phụ đề như SSA / ASS / WebVTT có thể bao gồm siêu dữ liệu như kiểu phông chữ, màu sắc, kích thước, căn chỉnh, vị trí, v.v. bạn có thể ghi đè các kiểu bằng các tùy chỉnh của mình (xin lưu ý rằng một số trường hợp có thể xảy ra tác dụng phụ).

[ctx: #39156]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Positions
vi_vn: Vị trí

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
vi_vn: Kiểu

[ctx: #39158]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles and positions
vi_vn: Kiểu và vị trí

[ctx: #39169]
note: Description of setting with label #39166 "Background type"
en: Type of background to apply to subtitles.
vi_vn: Kiểu nền để áp dụng cho phụ đề.

[ctx: #39183]
note: Help text for setting "Vertical margin" of label #39182
en: Allows you to add a margin in top and bottom aligned text. Changing this setting will affect also subtitle position set with the Video calibration.
vi_vn: Cho phép bạn thêm lề trong văn bản được căn chỉnh trên cùng và dưới cùng.  Việc thay đổi cài đặt này cũng sẽ ảnh hưởng đến vị trí phụ đề được đặt với Hiệu chỉnh video.

[ctx: #39186]
note: Title of group menu subtitles
en: Styles for text based subtitles
vi_vn: Kiểu cho phụ đề dựa trên văn bản

[ctx: #39187]
note: Title of group menu subtitles
en: Closed caption subtitles
vi_vn: Phụ đề chi tiết

[ctx: #39189]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Available only with manual subtitle position
vi_vn: Chỉ khả dụng với vị trí phụ đề thủ công

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
vi_vn: Phiên bản

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
vi_vn: Phiên bản

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
vi_vn: Duyệt tập tin

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
vi_vn: Phiên bản
