katepart4 - en to da translation catalogue (63 entries)

[ctx: Language|]
en: Apache Configuration
da: Apache-konfiguration

[ctx: Language|]
en: AppArmor Security Profile
da: AppArmor sikkerhedsprofil

[ctx: Language|]
en: Debian Control
da: Debian kontrol-fil

[ctx: Language|]
en: Django HTML Template
da: Django HTML-skabelon

[ctx: Language|]
en: Doxyfile
da: Doxyfil

[ctx: Language|]
en: Email
da: E-mail

[ctx: Language|]
en: Fortran (Fixed Format)
da: Fortran (fast format)

[ctx: Language|]
en: Fortran (Free Format)
da: Fortran (frit format)

[ctx: Language|]
en: GDB Backtrace
da: GDB-backtrace

[ctx: Language|]
en: GNU Gettext
da: GNU Gettekst

[ctx: Language|]
en: Cucumber Gherkin feature
da: Cucumber Gherkin-funktion

[ctx: Language|]
en: KDev-PG[-Qt] Grammar
da: KDev-PG[-Qt]-grammatik

[ctx: Language|]
en: Hunspell Affix File
da: Hunspell Affix-fil

[ctx: Language|]
en: Hunspell Thesaurus File
da: Hunspell Thesaurus-fil

[ctx: Language|]
en: Hunspell Dictionary File
da: Hunspell Dictionary-fil

[ctx: Language|]
en: Quake Script
da: Quake-script

[ctx: Language|]
en: INI Files
da: INI-filer

[ctx: Language|]
en: GNU Linker Script
da: GNU Linker-script

[ctx: Language|]
en: Modula-2 (ISO only)
da: Modula-2 (kun ISO)

[ctx: Language|]
en: Modula-2 (PIM only)
da: Modula-2 (kun PIM)

[ctx: Language|]
en: Modula-2 (R10 only)
da: Modula-2 (kun R10)

[ctx: Language|]
en: QDoc Configuration
da: QDoc-konfiguration

[ctx: Language|]
en: R documentation
da: R-dokumentation

[ctx: Language|]
en: Rich Text Format
da: Rich Text Format (RTF)

[ctx: Language|]
en: Scheme
da: Skema

[ctx: Language|]
en: SELinux CIL Policy
da: SELinux CIL-politik

[ctx: Language|]
en: SELinux File Contexts
da: SELinux Filkontekster

[ctx: Language|]
en: SELinux Policy
da: SELinux-politik

[ctx: Language|]
en: SubRip Subtitles
da: SubRip-undertekster

[ctx: Language|]
en: systemd unit
da: systemd-enhed

[ctx: Language|]
en: Valgrind Suppression
da: Valgrind-undertrykkelse

[ctx: Language|]
en: Varnish module spec file
da: Spec-fil til Varnish-modul

[ctx: Language|]
en: Varnish Test Case language
da: Varnish testcase-sprog

[ctx: Language|]
en: WINE Config
da: WINE-konfiguration

[ctx: Language|]
en: Wesnoth Markup Language
da: Opmærkningssproget Wesnoth

[ctx: Language|]
en: Xonotic Script
da: Xonotic-script

[ctx: Language|]
en: x.org Configuration
da: X.org-konfiguration

[ctx: Language Section|]
en: Sources
da: Kilder

[ctx: Language Section|]
en: Other
da: Andet

[ctx: Language Section|]
en: Scientific
da: Videnskabelig

[ctx: Language Section|]
en: Configuration
da: Konfiguration

[ctx: Theme|]
en: Printing
da: Udskrift

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Command line syntax highlighter using Kate syntax definitions.
da: Kommandolinje syntaksfremhævning med brug af Kates syntaksdefinitioner.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: source
da: kilde

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: The source file to highlight.
da: Kildefilen der skal have fremhævning.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: List all available syntax definitions.
da: Oplist alle tilgængelige syntaksdefinitioner.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: List all available themes.
da: Oplist alle tilgængelige temaer.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Download new/updated syntax definitions.
da: Download nye/opdaterede syntaksdefinitioner.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: File to write HTML output to (default: stdout).
da: Fil som HTML-outputtet skal skrives til (standard: stdout).

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Highlight using this syntax definition (default: auto-detect based on input file).
da: Fremhæv med brug af denne syntaksdefinition (standard: autodetektér baseret på input-fil).

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: syntax
da: syntaks

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Color theme to use for highlighting.
da: Farvetemaet der skal bruges til fremhævning.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: theme
da: tema

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Use the specified format instead of html. Must be html, ansi or ansi256Colors.
da: Brug det angivne format i stedet for HTML. skal være html, ansi eller ansi256Colors.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Add information to debug a syntax file. Only works with --output-format=ansi or ansi256Colors. Possible values are format, region, context and stackSize.
da: Tilføj information for at fejlsøge en syntaksfiil. Virker kun med --output-format=ansi eller ansi256Colors. Mulige værdier er format, region, context og stackSize.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Disable ANSI background for the default color.
da: Deaktivér ANSI-background for standardfarven.

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Set HTML page's title
    (default: the filename or "Kate Syntax Highlighter" if reading from stdin).
da: Angiv HTML-sidens titel
    (standard: filnavnet eller "Kate Syntax Highlighter" hvis der læses fra stdin).

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: title
da: titel

[ctx: SyntaxHighlightingCLI|]
en: Read file from stdin. The -s option must also be used.
da: Læs fil fra stdin. Tilvalget -s skal også bruges.

[ctx: Language|]
en: None
da: Ingen

[ctx: QObject|]
en: All syntax definitions are up-to-date.
da: Alle syntaksdefinitioner er opdaterede.

[ctx: QObject|]
en: Downloading new syntax definition for '%1'...
da: Downloader nye syntaksdefinitioner for "%1"...

[ctx: QObject|]
en: Updating syntax definition for '%1' to version %2...
da: Opdaterer syntaksdefinition for "%1" til version %2...
