kdelibs4 - en to tg translation catalogue (341 entries)

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: European Scripts
tg: Нақшҳои Аврупоӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: African Scripts
tg: Нақшҳои Африкоӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
tg: Нақшҳои Шарқи Наздик

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
tg: Нақшҳои Осиёи Марказӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
tg: Нақшҳои Осиёи Ҷанубӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Southeast Asian Scripts
tg: Нақшҳои Осиёи Ҷануӣи Шарқӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Indonesia and Oceania Scripts
tg: Нақшҳои Индонезия ҷв Уқёнусия

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
tg: Нақшҳои Осиёи Шарқӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: American Scripts
tg: Нақшҳои Америкоӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Symbols
tg: Аломатҳо

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
tg: Аломатҳои риёзӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
tg: Аломатҳои овоӣ (фонетикӣ)

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Combining Diacritics
tg: Диакритикии муттаҳида

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Other
tg: Дигар

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
tg: Лотинии аслӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
tg: Лотинии иловагии-1

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
tg: Лотинии васеъшуда-А

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
tg: Лотинии васеъшуда-В

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
tg: Васеъшавиҳои IPA

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
tg: Ҳарфҳои тағйирдиҳии фосила

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
tg: Аломатҳои диакритикии муттаҳида

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
tg: Юнонӣ ва Коптикӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
tg: Кирилликӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
tg: Кирилликии иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Armenian
tg: Арманӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
tg: Яҳудӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic
tg: Арабӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Syriac
tg: Суриёнӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
tg: Арабии иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Thaana
tg: Таанӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
tg: Самаритонӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mandaic
tg: Мандиакӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Syriac Supplement
tg: Суриёнии иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Extended-A
tg: Арабии васеъшуда-А

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Devanagari
tg: Девонагарӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bengali
tg: Банголӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
tg: Гурумукӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
tg: Гуҷаротӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Oriya
tg: Ориёӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tamil
tg: Тамилӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Telugu
tg: Телугӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kannada
tg: Каннадӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
tg: Малаяламӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
tg: Сингалӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Thai
tg: Тайӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Lao
tg: Лаосӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
tg: Тибетӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
tg: Мянмарӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Georgian
tg: Гурҷӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
tg: Ҳангули Ҷамоӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
tg: Эфиопикӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
tg: Эфиопикии иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
tg: Черокӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
tg: Ҳиҷоҳои маҳалии аслии Канадаи Муттаҳида

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ogham
tg: Огомӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Runic
tg: Рунӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tagalog
tg: Тагалогӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hanunoo
tg: Ҳануну

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Buhid
tg: Буҳид

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
tg: Тагбанва

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Khmer
tg: Кхмерӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
tg: Муғулӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
tg: Ҳиҷоҳои маҳалии аслии васеъшудаи Канадаи Муттаҳида

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Limbu
tg: Лимбу

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tai Le
tg: Тай Лӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
tg: Тай Лии Нав

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
tg: Аломатҳои кхмерӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Buginese
tg: Бугӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
tg: Тай Там

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Extended
tg: Аломатҳои диакритикии муттаҳидаи васеъшуда

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Balinese
tg: Балинезӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
tg: Санданизӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Batak
tg: Батак

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Lepcha
tg: Лепча

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ol Chiki
tg: Ол Чикӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-C
tg: Кириллии васеъшуда-C

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Georgian Extended
tg: Гурҷии васеъшуда

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Sundanese Supplement
tg: Санданизии иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
tg: Васеъшавиҳои ведик

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
tg: Васеъшавиҳои овоӣ (фонетикӣ)

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
tg: Васеъшавиҳои овоии (фонетикӣ) иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
tg: Аломатҳои диакритикии муттаҳидаи иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
tg: Лотинии васеъшудаи иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
tg: Юнонии васеъшуда

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
tg: Аломатҳои китобатии умумӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
tg: Абарнигошт ва зернигошт

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
tg: Аломатҳои асъорӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
tg: Аломатҳои диакритикии муттаҳида барои аломатҳо

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
tg: Аломатҳои ҳарфмонанд

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
tg: Шаклҳои рақамдор

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arrows
tg: Ақрабакҳо

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
tg: Амалиётҳо бо аломатҳои риёзӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
tg: Аломатҳои техникии гуногун

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
tg: Идоракунии тасвирҳо

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
tg: Шинохти оптикии ҳарф

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
tg: Аломатҳои алифбоӣ ва рақамӣ дар чорчӯба

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
tg: Нақшакашии қуттиҳо

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
tg: Унсурҳои баста

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
tg: Шаклҳои геометрӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
tg: Аломатҳои гуногун

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
tg: Дингбатҳо

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
tg: Аломатҳои риёзии гуногун-A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
tg: Ақрабакҳои иловагӣ-A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
tg: Шаклвораҳои Брайл

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
tg: Ақрабакҳои иловагӣ-B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
tg: Аломатҳои риёзии гуногун-B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
tg: Операторҳои риёзии иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
tg: Аломатҳои риёзӣ ва ақрабакҳо

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
tg: Глаголитӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
tg: Лотинии васеъшуда-C

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Coptic
tg: Коптикӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
tg: Гурҷии иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tifinagh
tg: Тифинагҳ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
tg: Эфиопии васеъшуда

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
tg: Кириллии васеъшуда-А

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
tg: Аломатҳои китобатии иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
tg: Аломатҳои решагии иловагии CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
tg: Кангсии решагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
tg: Аломатҳои тавсифи идeoгpафӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
tg: Аломатҳои CJK ва аломатҳои китобатӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hiragana
tg: Хирагана

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Katakana
tg: Катакана

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo
tg: Бопомофо

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
tg: Ҳангули Ҷамоии Мувофиқ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kanbun
tg: Канбун

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
tg: Бопомофои васеъшуда

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
tg: Нишонамонии CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
tg: Васеъшавиҳои овоии (фонетикӣ) катакана

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
tg: Моҳҳо ва ҳарфҳои CJK дар чорчӯба

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
tg: Мувофиқати CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
tg: Васеъшавии идeoгpаммаи муттаҳидаи CJK A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
tg: Аломатҳои хексаграммаи юйҷинг

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
tg: Идеограммаи муттаҳидаи CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
tg: Ҳиҷоҳои Юи

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
tg: Қиматҳои решагии Юи

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Lisu
tg: Лису

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Vai
tg: Ваи

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
tg: Кириллии васеъшуда-B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bamum
tg: Бамум

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
tg: Ҳарфҳои тағйирдиҳии овоз

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
tg: Лотинии васеъшуда-D

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Syloti Nagri
tg: Силоти Нагрӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
tg: Шаклҳои рақамдори ҳиндии умумӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Phags-pa
tg: Фагс-па

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Saurashtra
tg: Сараштра

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
tg: Девонагарии васеъшуда

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kayah Li
tg: Кайаҳ Ли

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Rejang
tg: Реҷонг

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
tg: Ҳангули Ҷамоии Васеъшуда-A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Javanese
tg: Ёвонӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-B
tg: Мянмарии васеъшуда-В

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cham
tg: Чам

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
tg: Мянмарии васеъшуда-A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tai Viet
tg: Ветнамии Тайӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek Extensions
tg: Васеъшавиҳои Майекии Митеӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
tg: Эфиопии васеъшуда-A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-E
tg: Лотинии васеъшуда-E

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cherokee Supplement
tg: Черокии иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek
tg: Майекии Митеӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
tg: Ҳиҷоҳои Ҳангулӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
tg: Ҳангули Ҷамоии Васеъшуда-B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
tg: Ҷонишинҳои баланд

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
tg: Ҷонишинҳои истифодашавандаи шахсии баланд

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
tg: Ҷонишинҳои паст

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
tg: Минтақаи истифодашавандаи шахсӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
tg: Идеограммаи мувофиқати CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
tg: Шаклҳои тақдими алифбоӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
tg: Шаклҳои тақдими арабӣ-A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
tg: Интихоби тағйирот

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
tg: Шаклҳои амудӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
tg: Аломатҳои нимаи муттаҳида

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
tg: Шаклҳои мувофиқати CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
tg: Гунаҳои шакли хурд

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
tg: Шақлҳои тақдими арабӣ-B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
tg: Шаклҳои нимвасеъ ва пурвасеъ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Specials
tg: Ҳарфҳои махсус

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mahjong Tiles
tg: Лавҳаҳои маҳҷонг

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Domino Tiles
tg: Лавҳаҳои домино

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Playing Cards
tg: Кортҳои бозӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumeric Supplement
tg: Аломатҳои рақамии иловагӣ дар чорчӯба

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Ideographic Supplement
tg: Аломатҳои идeoгpафии иловагӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
tg: Пиктограммаҳо ва аломатҳои гуногун

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Emoticons
tg: Шаклакҳо

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ornamental Dingbats
tg: Дингбатҳои ороишӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Transport and Map Symbols
tg: Нишонаҳои нақлиётӣ ва харитакашӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Alchemical Symbols
tg: Аломатҳои кимиёгарӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes Extended
tg: Шаклҳои геометрии васеъшуда

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-C
tg: Ақрабакҳои иловагӣ-C

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Symbols and Pictographs
tg: Аломатҳо ва пиктограммаҳои васеъшуда

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Chess Symbols
tg: Аломатҳои шоҳмотӣ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Symbols and Pictographs Extended-A
tg: Аломатҳо ва пиктограммаҳои васеъшуда-А

[ctx: KCharSelect|]
en: Character:
tg: Аломат:

[ctx: KCharSelect|]
en: Name:
tg: Ном:

[ctx: KCharSelect|]
en: Annotations and Cross References
tg: Шарҳҳо ва истинодҳои мусоид

[ctx: KCharSelect|]
en: Alias names:
tg: Номҳои иловагӣ:

[ctx: KCharSelect|]
en: Notes:
tg: Тавзеҳ:

[ctx: KCharSelect|]
en: See also:
tg: Боз нигаред:

[ctx: KCharSelect|]
en: Equivalents:
tg: Ҳаммаъноҳо:

[ctx: KCharSelect|]
en: Approximate equivalents:
tg: Ҳаммаъноҳои тахминӣ:

[ctx: KCharSelect|]
en: Decomposition:
tg: Ҷудосозӣ:

[ctx: KCharSelect|]
en: CJK Ideograph Information
tg: Иттилооти идeoгpаммаи CJK

[ctx: KCharSelect|]
en: Definition in English:
tg: Тафсир дар англисӣ:

[ctx: KCharSelect|]
en: Mandarin Pronunciation:
tg: Талаффузи мандаринӣ:

[ctx: KCharSelect|]
en: Cantonese Pronunciation:
tg: Талаффузи ҷопонии кан:

[ctx: KCharSelect|]
en: Japanese On Pronunciation:
tg: Талаффузи ҷопонии он:

[ctx: KCharSelect|]
en: Japanese Kun Pronunciation:
tg: Талаффузи ҷопонии кан:

[ctx: KCharSelect|]
en: Tang Pronunciation:
tg: Талаффузи танг:

[ctx: KCharSelect|]
en: Korean Pronunciation:
tg: Талаффузи кореягӣ:

[ctx: KCharSelect|]
en: General Character Properties
tg: Хусусиятҳои аломатҳои умумӣ

[ctx: KCharSelect|]
en: Block:
tg: Баста:

[ctx: KCharSelect|]
en: Unicode category:
tg: Навъи Юникод:

[ctx: KCharSelect|]
en: Various Useful Representations
tg: Намояндагиҳои муфиди гуногун

[ctx: KCharSelect|]
en: C octal escaped UTF-8:
tg: Рамзи ҳаштии C дар UTF-8:

[ctx: KCharSelect|]
en: XML decimal entity:
tg: Воҳиди низоми даҳии XML:

[ctx: KCharSelectItemModel|]
en: Unicode code point:
tg: Нуқтаи рамзи Юникод:

[ctx: KCharSelectItemModel|Character]
en: In decimal
tg: Дар низоми даҳӣ

[ctx: KCharSelectData|]
en: <noncharacter>
tg: <бе рамз>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Non Private Use High Surrogate>
tg: <Бе ҷонишини истифодашавандаи шахсии баланд>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Private Use High Surrogate>
tg: <Ҷонишини истифодашавандаи шахсии баланд>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Low Surrogate>
tg: <Ҷонишини паст>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Private Use>
tg: <Истифодашавандаи шахсӣ>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <not assigned>
tg: <таъйиннашуда>

[ctx: KCharSelectData|]
en: Non-printable
tg: Чопнашаванда

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Control
tg: Дигар, идоракунӣ

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Format
tg: Дигар, шакл

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Not Assigned
tg: Дигар, таъйиннашуда

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Private Use
tg: Дигар, истифодашавандаи шахсӣ

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Surrogate
tg: Дигар, ҷoнишин

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Lowercase
tg: Ҳарф, ҳарфи хурд

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Modifier
tg: Ҳарф, тағйирдиҳӣ

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Other
tg: Ҳарф, дигар

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Titlecase
tg: Ҳарф, ҳарфҳои сарлавҳа

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Uppercase
tg: Ҳарф, ҳарфҳои калон

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Spacing Combining
tg: Нишон, тағйирдиҳии фосила

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Enclosing
tg: Нишон, даpбаpгиpанда

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Non-Spacing
tg: Нишон, бе фосила

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Decimal Digit
tg: Рақам, рақами низоми даҳӣ

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Letter
tg: Рақам, ҳарф

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Other
tg: Рақам, дигар

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Connector
tg: Аломатҳои китобатӣ, васлгар

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Dash
tg: Аломатҳои китобатӣ, тире

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Close
tg: Аломатҳои китобатӣ, анҷом

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Final Quote
tg: Аломатҳои китобатӣ, қавсҳои анҷом

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Initial Quote
tg: Аломатҳои китобатӣ, қавсҳои аввал

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Other
tg: Аломатҳои китобатӣ, дигар

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Open
tg: Аломатҳои китобатӣ, кушодан

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Currency
tg: Аломат, асъор

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Modifier
tg: Аломат, тағйирдиҳӣ

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Math
tg: Аломат, риёзӣ

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Other
tg: Аломат, дигар

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Line
tg: Ҷудокунанда, сатр

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Paragraph
tg: Ҷудокунанда, банд

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Space
tg: Ҷудокунанда, фосила

[ctx: KCharSelectData|]
en: Unknown
tg: Номаълум

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: The date you entered is invalid
tg: Санае, ки шумо ворид кардед, нодуруст аст

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: Date cannot be earlier than %1
tg: Сана бояд на барвақтар аз %1 бошад

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: Date cannot be later than %1
tg: Сана бояд на дертар аз %1 бошад

[ctx: KDatePicker|]
en: Week %1
tg: Ҳафтаи %1

[ctx: KDatePicker|@action:button]
en: Close
tg: Пӯшидан

[ctx: KDateTimeEdit|@info]
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
tg: Сана ва вақти воридшуда пеш аз сана ва вақти иҷозашудаи наздиктарин муайян шудааст.

[ctx: KDateTimeEdit|@info]
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
tg: Сана ва вақти воридшуда баъд аз сана ва вақти иҷозашудаи дертарин муайян шудааст.

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Italic
tg: Курсивӣ

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Oblique
tg: Моил

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Bold
tg: Ғафс

[ctx: KLed|Accessible name of a Led whose state is on]
en: LED on
tg: LED-и фаъол

[ctx: KLed|Accessible name of a Led whose state is off]
en: LED off
tg: LED-и ғайрифаъол

[ctx: KMessageBox|]
en: Details
tg: Тафсилот

[ctx: KMessageBox|]
en: Question
tg: Савол

[ctx: KMessageBox|]
en: Do not ask again
tg: Дигар пурсида нашавад

[ctx: KMessageBox|]
en: Warning
tg: Огоҳӣ

[ctx: KMessageBox|]
en: Error
tg: Хато

[ctx: KMessageBox|]
en: Sorry
tg: Таассуф

[ctx: KMessageBox|]
en: Information
tg: Иттилоот

[ctx: KMessageBox|]
en: Do not show this message again
tg: Ин паём аз нав нишон дода нашавад

[ctx: KNewPasswordDialog|]
en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
tg: Ниҳонвожае, ки шумо ворид кардед, бо қувваи паст аст. Барои беҳтар кардани қувваи ниҳонвожа, зеринро кӯшиш кунед:
     - ниҳонвожаи дарозтареро истифода баред;
     - ҳарфҳои хурду калонро дар омезиш истифода баред;
     - рақамҳо ва аломатҳо, аз он ҷумла ҳарфҳоро истифода баред.
    
    Шумо мехоҳед, ки ин ниҳонвожаро ба ҳар ҳол истифода баред?

[ctx: KNewPasswordWidget|@info:whatsthis]
en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered. To improve the strength of the password, try:<ul><li>using a longer password;</li><li>using a mixture of upper- and lower-case letters;</li><li>using numbers or symbols, such as #, as well as letters.</li></ul>
tg: Санҷиши қувваи ниҳонвожа сатҳи амнияти ниҳонвожаеро, ки шумо ворид кардед, нишон медиҳад. Барои беҳтар намудани қувваи ниҳонвода, кӯшиш кунед, ки:<ul><li>ниҳонвожаи дарозтареро истифода баред;</li><li>ҳарфҳои хурду калонро дар омезиш истифода баред;</li><li>рақамҳо ва аломатҳо, монанди #, аз он ҷумла ҳарфҳоро истифода баред.</li></ul>

[ctx: KPasswordDialog|]
en: Supply a password below.
tg: Ниҳонвожаеро дар зер таъмин намоед.

[ctx: KPasswordDialog|]
en: Supply a username and password below.
tg: Номи корбар ва ниҳонвожаеро таъмин намоед.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &OK
tg: &ХУБ

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Cancel
tg: &Бекор кардан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Yes
tg: &Ҳа

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &No
tg: &Не

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Discard
tg: &Рад кардан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Discard changes
tg: Тағйиротро рад кардан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
tg: Агар ин тугмаро зер кунед, ҳамаи тағйироти воридшуда дар ин равзанаи гуфтугӯ бекор карда мешаванд.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Save
tg: &Нигоҳ доштан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save data
tg: Нигоҳ доштани иттилоот

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Do Not Save
tg: &Нигоҳ надоштан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Do not save data
tg: Нигоҳ надоштани иттилоот

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save &As...
tg: &Нигоҳ доштан ҳамчун...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save file with another name
tg: Файлро бо номи дигар нигоҳ доштан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Apply
tg: &Татбиқ кардан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Apply changes
tg: Тағйиротро татбиқ кардан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
tg: Вақте ки шумо ба тугмаи <b>Татбиқ кардан</b> зер мекунед, танзимот ба барнома татбиқ мешавад, вале равзанаи гуфтугӯ пӯшида намешавад.
    Ҳамин тавр шумо метавонед танзимоти гуногунро санҷед.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Administrator &Mode...
tg: &Реҷаи маъмурӣ...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Enter Administrator Mode
tg: Гузариш ба реҷаи маъмурӣ

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
tg: Вақте ки шумо ба имкони <b>Реҷаи маъмурӣ</b> зер мекунед, аз шумо барои ворид кардани ниҳонвожаи маъмур (root) дархост карда мешавад, то тавонед тағйротеро татбиқ намоед, ки имтиёзҳои маъмуриро (root) талаб мекунад.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: C&lear
tg: &Пок кардан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Clear input
tg: Пок кардани воридот

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Clear the input in the edit field
tg: Воридотро аз сатри таҳрирӣ тоза кунед

[ctx: KStandardGuiItem|show help]
en: &Help
tg: &Кумак

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Show help
tg: Намоиш додани кумак

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close
tg: &Пӯшидан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current window or document
tg: Пӯшидани равзана ё ҳуҷҷати ҷорӣ

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close Window
tg: &Пӯшидани равзана

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current window.
tg: Пӯшидани равзанаи ҷорӣ.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close Document
tg: &Пӯшидани ҳуҷҷат

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current document.
tg: Пӯшидани ҳуҷҷати ҷорӣ.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Defaults
tg: &Стандартҳо

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Reset all items to their default values
tg: Бозсозӣ кардани ҳамаи мавод ба қиматҳои стандартӣ

[ctx: KStandardGuiItem|go back]
en: &Back
tg: &Ба қафо

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Go back one step
tg: Як қадам ба қафо

[ctx: KStandardGuiItem|go forward]
en: &Forward
tg: &Ба пеш

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Go forward one step
tg: Як қадам ба пеш

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Print...
tg: &Чоп кардан…

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Opens the print dialog to print the current document
tg: Равзанаи гуфтугӯии чопро барои чоп кардани ҳуҷҷати ҷорӣ мекушояд

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: C&ontinue
tg: &Идома додан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Continue operation
tg: Идома додани амалиёт

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Delete
tg: &Нест кардан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Delete item(s)
tg: Нест кардани мавод

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Open...
tg: &Кушодан...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Open file
tg: Кушодани файл

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Quit
tg: &Баромадан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Quit application
tg: Баромадан аз барнома

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Reset
tg: &Бозсозӣ кардан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Reset configuration
tg: Бозсозӣ кардани танзимот

[ctx: KStandardGuiItem|Verb]
en: &Insert
tg: &Дарҷ кардан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Confi&gure...
tg: &Танзимкунӣ...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Find
tg: &Ёфтан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Stop
tg: Истодан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Add
tg: Илова кардан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Remove
tg: Тоза кардан

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Test
tg: Санҷиш

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Properties
tg: Хусусиятҳо

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Overwrite
tg: &Рӯйҳамнависӣ

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: The time you entered is invalid
tg: Вақте, ки шумо ворид кардед, нодуруст аст

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: Time cannot be earlier than %1
tg: Вақт бояд на барвақтар аз %1 бошад

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: Time cannot be later than %1
tg: Вақт бояд на дертар аз %1 бошад

[ctx: KToggleFullScreenAction|@action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
tg: &Реҷаи экрани пурра

[ctx: KToggleFullScreenAction|@action:intoolbar]
en: Full Screen
tg: Экрани пурра

[ctx: KToggleFullScreenAction|@info:tooltip]
en: Display the window in full screen
tg: Намоиш додани равзана дар экрани пурра
