kdelibs4 - en to vi translation catalogue (455 entries)

[ctx: FontHelpers|@item Font name]
note: Generic sans serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Sans Serif
vi: Không chân

[ctx: FontHelpers|@item Font name]
note: Generic serif font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Serif
vi: Có chân

[ctx: FontHelpers|@item Font name]
note: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
vi: Đơn cách

[ctx: KActionSelector|@label:listbox]
en: &Available:
vi: &Hiện có:

[ctx: KActionSelector|@label:listbox]
en: &Selected:
vi: Đã &chọn:

[ctx: KAssistantDialog|@action:button go back]
en: &Back
vi: &Lùi

[ctx: KAssistantDialog|@info:tooltip]
en: Go back one step
vi: Đi lùi một bước

[ctx: KAssistantDialog|@action:button Opposite to Back]
en: Next
vi: Tiến

[ctx: KAssistantDialog|@action:button]
en: Finish
vi: Kết thúc

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: All
vi: Tất cả

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: European Scripts
vi: Các bộ kí tự châu Âu

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: African Scripts
vi: Các bộ kí tự châu Phi

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
vi: Các bộ kí tự Trung Đông

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
vi: Các bộ kí tự Trung Á

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
vi: Các bộ kí tự Nam Á

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Southeast Asian Scripts
vi: Các bộ kí tự Đông Nam Á

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Indonesia and Oceania Scripts
vi: Các bộ kí tự Indonesia và châu Đại Dương

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
vi: Các bộ kí tự Đông Á

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: American Scripts
vi: Các bộ kí tự châu Mĩ

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Symbols
vi: Kí hiệu

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
vi: Kí hiệu toán học

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
vi: Kí hiệu ngữ âm

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Combining Diacritics
vi: Dấu phụ kết hợp

[ctx: KCharSelectData|KCharSelect section name]
en: Other
vi: Khác

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
vi: Chữ La-tinh cơ bản

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
vi: Phần bổ sung chữ La-tinh 1

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
vi: Chữ La-tinh mở rộng - A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
vi: Chữ La-tinh mở rộng - B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
vi: Phần mở rộng kí tự IPA

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
vi: Chữ cái bổ trợ giãn cách

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
vi: Dấu phụ kết hợp

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
vi: Chữ Hi Lạp và Copt

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
vi: Chữ Ki-rin

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
vi: Phần bổ sung chữ Ki-rin

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Armenian
vi: Chữ Ác-mê-ni-a

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
vi: Chữ Do Thái

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic
vi: Chữ Ả-rập

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Syriac
vi: Chữ Xi-ri cổ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
vi: Phần bổ sung chữ Ả-rập

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Thaana
vi: Chữ Thaana

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: NKo
vi: Chữ NKo

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
vi: Chữ Xa-ma-ri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mandaic
vi: Chữ Mandaic

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Syriac Supplement
vi: Phần bổ sung chữ Xi-ri cổ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Extended-B
vi: Chữ Ả-rập mở rộng - B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Extended-A
vi: Chữ Ả-rập mở rộng - A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Devanagari
vi: Chữ Devanagari

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bengali
vi: Chữ Băng-gan

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
vi: Chữ Gurmukhi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
vi: Chữ Gujarat

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Oriya
vi: Chữ Oriya

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tamil
vi: Chữ Tamil

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Telugu
vi: Chữ Telugu

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kannada
vi: Chữ Kannada

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
vi: Chữ Malayalam

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
vi: Chữ Sinhala

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Thai
vi: Chữ Thái

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Lao
vi: Chữ Lào

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
vi: Chữ Tạng

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
vi: Chữ Myanmar

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Georgian
vi: Chữ Georgia

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
vi: Phụ nguyên chữ Hàn

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
vi: Chữ Ê-ti-ô-pi-a

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
vi: Phần bổ sung chữ Ê-ti-ô-pi-a

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
vi: Chữ Cherokee

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
vi: Các âm tiết thổ dân Canada hợp nhất

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ogham
vi: Chữ Ogham

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Runic
vi: Chữ Rune

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tagalog
vi: Chữ Tagalog

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hanunoo
vi: Chữ Hanunoo

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Buhid
vi: Chữ Buhid

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
vi: Chữ Tagbanwa

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Khmer
vi: Chữ Khơ-me

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
vi: Chữ Mông Cổ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
vi: Các âm tiết thổ dân Canada hợp nhất mở rộng

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Limbu
vi: Chữ Limbu

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tai Le
vi: Chữ Thái Bắc

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
vi: Chữ Tày Lự mới

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
vi: Kí hiệu Khơ-me

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Buginese
vi: Chữ Bugis

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
vi: Chữ Thái Thánh

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Extended
vi: Dấu phụ kết hợp mở rộng

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Balinese
vi: Chữ Bali

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
vi: Chữ Sunda

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Batak
vi: Chữ Batak

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Lepcha
vi: Chữ Lepcha

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ol Chiki
vi: Chữ Ol Chiki

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-C
vi: Chữ Ki-rin mở rộng - C

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Georgian Extended
vi: Chữ Georgia mở rộng

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Sundanese Supplement
vi: Phần bổ sung chữ Sunda

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
vi: Phần mở rộng chữ Vệ Đà

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
vi: Phần mở rộng kí hiệu ngữ âm

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
vi: Phần bổ sung mở rộng kí hiệu ngữ âm

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
vi: Phần bổ sung dấu phụ kết hợp

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
vi: Chữ La-tinh mở rộng bổ sung

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
vi: Chữ Hi Lạp mở rộng

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
vi: Dấu câu chung

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
vi: Chỉ số trên và chỉ số dưới

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
vi: Kí hiệu tiền tệ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
vi: Dấu phụ kết hợp cho các kí hiệu

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
vi: Kí hiệu giống chữ cái

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
vi: Dạng số

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arrows
vi: Mũi tên

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
vi: Toán tử

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
vi: Kí hiệu kĩ thuật hỗn hợp

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
vi: Ảnh điều khiển

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
vi: Nhận dạng kí tự quang học

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
vi: Chữ - số được bao quanh

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
vi: Kí tự vẽ hộp

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
vi: Yếu tố khối

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
vi: Dạng hình học

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
vi: Kí hiệu hỗn hợp

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
vi: Kí tự máy in

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
vi: Kí hiệu toán học hỗn hợp - A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
vi: Mũi tên bổ sung - A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
vi: Dạng mẫu chữ Braille

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
vi: Mũi tên bổ sung - B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
vi: Kí hiệu toán học hỗn hợp - B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
vi: Toán tử bổ sung

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
vi: Kí hiệu và mũi tên hỗn hợp

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
vi: Chữ Glagolitic

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
vi: Chữ La-tinh mở rộng - C

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Coptic
vi: Chữ Copt

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
vi: Phần bổ sung chữ Georgia

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tifinagh
vi: Chữ Tifinagh

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
vi: Chữ Ê-ti-ô-pi-a mở rộng

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
vi: Chữ Ki-rin mở rộng - A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
vi: Dấu câu bổ sung

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
vi: Phần bổ sung bộ thủ CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
vi: Bộ thủ Khang Hi

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
vi: Kí tự mô tả chữ biểu ý

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
vi: Kí hiệu và dấu câu CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hiragana
vi: Chữ Hiragana

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Katakana
vi: Chữ Katakana

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo
vi: Chú âm phù hiệu

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
vi: Phụ nguyên tương thích chữ Hàn

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kanbun
vi: Chữ Kanbun

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
vi: Chú âm phù hiệu mở rộng

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
vi: Nét CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
vi: Phần mở rộng ngữ âm Katakana

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
vi: Chữ cái và tháng CJK được bao quanh

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
vi: Tương thích CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
vi: Phần mở rộng A các chữ biểu ý hợp nhất CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
vi: Kí hiệu quẻ trong Kinh Dịch

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
vi: Các chữ biểu ý hợp nhất CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
vi: Âm tiết chữ Lô Lô

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
vi: Bộ thủ chữ Lô Lô

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Lisu
vi: Chữ Lisu

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Vai
vi: Chữ Vai

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
vi: Chữ Ki-rin mở rộng - B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Bamum
vi: Chữ Bamum

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
vi: Chữ cái thanh điệu bổ trợ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
vi: Chữ La-tinh mở rộng - D

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Syloti Nagri
vi: Chữ Syloti Nagri

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
vi: Dạng số Ấn Độ thông thường

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Phags-pa
vi: Chữ Phags-pa

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Saurashtra
vi: Chữ Saurashtra

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
vi: Chữ Devanagari mở rộng

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Kayah Li
vi: Chữ Kayah Li

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Rejang
vi: Chữ Rejang

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
vi: Phụ nguyên chữ Hàn mở rộng - A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Javanese
vi: Chữ Java

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-B
vi: Chữ Myanmar mở rộng - B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cham
vi: Chữ Chăm

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
vi: Chữ Myanmar mở rộng - A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Tai Viet
vi: Chữ Thái Việt

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek Extensions
vi: Phần mở rộng chữ Meetei

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
vi: Chữ Ê-ti-ô-pi-a mở rộng - A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-E
vi: Chữ La-tinh mở rộng - E

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Cherokee Supplement
vi: Phần bổ sung chữ Cherokee

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek
vi: Chữ Meetei

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
vi: Âm tiết chữ Hàn

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
vi: Phụ nguyên chữ Hàn mở rộng - B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
vi: Mã thay thế cao

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
vi: Mã thay thế dùng riêng cao

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
vi: Mã thay thế thấp

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
vi: Vùng dùng riêng

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
vi: Chữ biểu ý tương thích CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
vi: Dạng biểu diễn bảng chữ cái

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
vi: Dạng biểu diễn chữ Ả-rập - A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
vi: Kí tự chọn biến thể

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
vi: Dạng dọc

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
vi: Nửa dấu phụ kết hợp

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
vi: Dạng tương thích CJK

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
vi: Biến thể dạng nhỏ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
vi: Dạng biểu diễn chữ Ả-rập - B

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
vi: Dạng độ rộng nửa và độ rộng đủ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Specials
vi: Mã đặc biệt

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Mahjong Tiles
vi: Quân bài Mạt Chược

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Domino Tiles
vi: Quân Domino

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Playing Cards
vi: Cây bài Tây

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumeric Supplement
vi: Phần bổ sung chữ - số được bao quanh

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Ideographic Supplement
vi: Phần bổ sung chữ biểu ý được bao quanh

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
vi: Kí hiệu và chữ tượng hình hỗn hợp

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Emoticons
vi: Hình biểu cảm

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Ornamental Dingbats
vi: Hoạ tiết in

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Transport and Map Symbols
vi: Kí hiệu giao thông và bản đồ

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Alchemical Symbols
vi: Kí hiệu thuật giả kim

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes Extended
vi: Dạng hình học mở rộng

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-C
vi: Mũi tên bổ sung - C

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Symbols and Pictographs
vi: Kí hiệu và chữ tượng hình bổ sung

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Chess Symbols
vi: Kí hiệu cờ vua

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Symbols and Pictographs Extended-A
vi: Kí hiệu và chữ tượng hình mở rộng - A

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode block name]
en: Symbols for Legacy Computing
vi: Kí hiệu điện toán đời cũ

[ctx: KCharSelect|@info:placeholder]
en: Enter a search term or character...
vi: Nhập một chuỗi hoặc kí tự tìm kiếm...

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Enter a search term or character here
vi: Nhập vào đây một chuỗi hoặc kí tự tìm kiếm

[ctx: KCharSelect|@action]
en: &Find...
vi: &Tìm...

[ctx: KCharSelect|@action:button Goes to previous character]
en: Previous in History
vi: Mục lịch sử trước

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Go to previous character in history
vi: Kí tự trước trong lịch sử

[ctx: KCharSelect|@action:button Goes to next character]
en: Next in History
vi: Mục lịch sử sau

[ctx: KCharSelect|info:tooltip]
en: Go to next character in history
vi: Kí tự sau trong lịch sử

[ctx: KCharSelect|@action go back]
en: &Back
vi: &Lùi

[ctx: KCharSelect|@action go forward]
en: &Forward
vi: &Tiến

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Select a category
vi: Chọn nhóm

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Select a block to be displayed
vi: Chọn khối để hiển thị

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Set font
vi: Đặt phông chữ

[ctx: KCharSelect|@info:tooltip]
en: Set font size
vi: Đặt cỡ phông chữ

[ctx: KCharSelect|]
en: Character:
vi: Kí tự:

[ctx: KCharSelect|]
en: Name:
vi: Tên:

[ctx: KCharSelect|]
en: Annotations and Cross References
vi: Chú dẫn và tham chiếu chéo

[ctx: KCharSelect|]
en: Alias names:
vi: Biệt danh:

[ctx: KCharSelect|]
en: Notes:
vi: Ghi chú:

[ctx: KCharSelect|]
en: See also:
vi: Xem thêm:

[ctx: KCharSelect|]
en: Equivalents:
vi: Tương đương:

[ctx: KCharSelect|]
en: Approximate equivalents:
vi: Gần tương đương:

[ctx: KCharSelect|]
en: Decomposition:
vi: Phân tách:

[ctx: KCharSelect|]
en: CJK Ideograph Information
vi: Thông tin chữ biểu ý CJK

[ctx: KCharSelect|]
en: Definition in English:
vi: Định nghĩa trong tiếng Anh:

[ctx: KCharSelect|]
en: Mandarin Pronunciation:
vi: Phát âm Quan Thoại:

[ctx: KCharSelect|]
en: Cantonese Pronunciation:
vi: Phát âm tiếng Quảng Châu:

[ctx: KCharSelect|]
en: Japanese On Pronunciation:
vi: Phát âm Âm tiếng Nhật:

[ctx: KCharSelect|]
en: Japanese Kun Pronunciation:
vi: Phát âm Huấn tiếng Nhật:

[ctx: KCharSelect|]
en: Tang Pronunciation:
vi: Phát âm Đường:

[ctx: KCharSelect|]
en: Korean Pronunciation:
vi: Phát âm Hàn:

[ctx: KCharSelect|]
en: General Character Properties
vi: Thuộc tính chung của kí tự

[ctx: KCharSelect|]
en: Block:
vi: Khối:

[ctx: KCharSelect|]
en: Unicode category:
vi: Nhóm Unicode:

[ctx: KCharSelect|]
en: Various Useful Representations
vi: Các cách biểu diễn hữu ích khác

[ctx: KCharSelect|]
en: C octal escaped UTF-8:
vi: Chuỗi UTF-8 chuyển dịch bát phân kiểu C:

[ctx: KCharSelect|]
en: XML decimal entity:
vi: Thực thể thập phân XML:

[ctx: KCharSelectItemModel|]
en: Unicode code point:
vi: Điểm mã Unicode:

[ctx: KCharSelectItemModel|Character]
en: In decimal
vi: Trong hệ thập phân:

[ctx: KCharSelectData|]
en: <noncharacter>
vi: <phi kí tự>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Non Private Use High Surrogate>
vi: <Thay thế cao không dùng riêng>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Private Use High Surrogate>
vi: <Thay thế cao dùng riêng>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Low Surrogate>
vi: <Thay thế thấp>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <Private Use>
vi: <Dùng riêng>

[ctx: KCharSelectData|]
en: <not assigned>
vi: <chưa gán>

[ctx: KCharSelectData|KCharselect unicode section name]
en: All
vi: Tất cả

[ctx: KCharSelectData|]
en: Non-printable
vi: Không hiển thị

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Control
vi: Khác, Điều khiển

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Format
vi: Khác, Định dạng

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Not Assigned
vi: Khác, Chưa gán

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Private Use
vi: Khác, Dùng riêng

[ctx: KCharSelectData|]
en: Other, Surrogate
vi: Khác, Thay thế

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Lowercase
vi: Chữ cái, Viết thường

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Modifier
vi: Chữ cái, Bổ trợ

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Other
vi: Chữ cái, Khác

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Titlecase
vi: Chữ cái, Viết hoa tiêu đề

[ctx: KCharSelectData|]
en: Letter, Uppercase
vi: Chữ cái, Viết hoa

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Spacing Combining
vi: Dấu, Giãn cách Kết hợp

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Enclosing
vi: Dấu, Bao quanh

[ctx: KCharSelectData|]
en: Mark, Non-Spacing
vi: Dấu, Không giãn cách

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Decimal Digit
vi: Số, Chữ số thập phân

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Letter
vi: Số, Chữ cái

[ctx: KCharSelectData|]
en: Number, Other
vi: Số, Khác

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Connector
vi: Dấu câu, Dấu nối

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Dash
vi: Dấu câu, Dấu gạch

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Close
vi: Dấu câu, Đóng

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Final Quote
vi: Dấu câu, Dấu trích cuối

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Initial Quote
vi: Dấu câu, Dấu trích đầu

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Other
vi: Dấu câu, Khác

[ctx: KCharSelectData|]
en: Punctuation, Open
vi: Dấu câu, Mở

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Currency
vi: Kí hiệu, Tiền tệ

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Modifier
vi: Kí hiệu, Bổ trợ

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Math
vi: Kí hiệu, Toán

[ctx: KCharSelectData|]
en: Symbol, Other
vi: Kí hiệu, Khác

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Line
vi: Dấu phân cách, Đường

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Paragraph
vi: Dấu phân cách, Đoạn văn

[ctx: KCharSelectData|]
en: Separator, Space
vi: Dấu phân cách, Dấu cách

[ctx: KCharSelectData|]
en: Unknown
vi: Không rõ

[ctx: KColorCombo|@item:inlistbox Custom color]
en: Custom...
vi: Tự chọn...

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: The date you entered is invalid
vi: Ngày bạn nhập không hợp lệ

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: Date cannot be earlier than %1
vi: Ngày không thể trước %1

[ctx: KDateComboBox|@info]
en: Date cannot be later than %1
vi: Ngày không thể sau %1

[ctx: KDatePicker|]
en: Week %1
vi: Tuần %1

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Next year
vi: Năm sau

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Previous year
vi: Năm trước

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Next month
vi: Tháng sau

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Previous month
vi: Tháng trước

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Select a week
vi: Chọn tuần

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Select a month
vi: Chọn tháng

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Select a year
vi: Chọn năm

[ctx: KDatePicker|@info:tooltip]
en: Select the current day
vi: Chọn ngày hiện tại

[ctx: KDatePicker|@action:button]
en: Close
vi: Đóng

[ctx: KDatePickerPopup|@option next year]
en: Next Year
vi: Năm sau

[ctx: KDatePickerPopup|@option next month]
en: Next Month
vi: Tháng sau

[ctx: KDatePickerPopup|@option next week]
en: Next Week
vi: Tuần sau

[ctx: KDatePickerPopup|@option tomorrow]
en: Tomorrow
vi: Ngày mai

[ctx: KDatePickerPopup|@option today]
en: Today
vi: Hôm nay

[ctx: KDatePickerPopup|@option yesterday]
en: Yesterday
vi: Hôm qua

[ctx: KDatePickerPopup|@option last week]
en: Last Week
vi: Tuần trước

[ctx: KDatePickerPopup|@option last month]
en: Last Month
vi: Tháng trước

[ctx: KDatePickerPopup|@option last year]
en: Last Year
vi: Năm trước

[ctx: KDatePickerPopup|@option do not specify a date]
en: No Date
vi: Không có ngày

[ctx: KDateTimeEdit|@item:inlistbox No specific time zone]
en: Floating
vi: Không xác định

[ctx: KDateTimeEdit|@info]
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
vi: Ngày giờ vừa nhập nằm trước ngày giờ nhỏ nhất được phép.

[ctx: KDateTimeEdit|@info]
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
vi: Ngày giờ vừa nhập nằm sau ngày giờ lớn nhất được phép.

[ctx: KEditListWidget|@action:button]
en: &Add
vi: &Thêm

[ctx: KEditListWidget|@action:button]
en: &Remove
vi: &Xoá

[ctx: KEditListWidget|@action:button]
en: Move &Up
vi: Chu&yển lên

[ctx: KEditListWidget|@action:button]
en: Move &Down
vi: Chuyển xuốn&g

[ctx: KFontChooser|@title:group]
en: Requested Font
vi: Phông chữ được yêu cầu

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Normal
vi: Thường

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Italic
vi: Nghiêng

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Oblique
vi: Xiên

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Bold
vi: Đậm

[ctx: KFontChooser|@item font]
en: Bold Condensed Oblique
vi: Đậm sát gọn xiên

[ctx: KFontChooser|]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
vi: Ông già sửa căn hầm bí mật để nó đỡ nghiêng

[ctx: KFontChooser|@info:tooltip]
en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
vi: Cỡ phông chữ<br /><i>cố định</i> hay <i>cân xứng</i><br />với môi trường

[ctx: KFontChooser|@info:whatsthis]
en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
vi: Tại đây bạn có thể chuyển đổi giữa cỡ phông chữ cố định và cỡ phông chữ cần được tính toán linh động và điều chỉnh để thích hợp với môi trường thay đổi (vd. kích thước của khiển tố, kích cỡ giấy).

[ctx: KFontChooserDialog|@title:window]
en: Select Font
vi: Chọn phông chữ

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Font
vi: Phông chữ

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Font:
vi: Phông chữ:

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Font style
vi: Kiểu cách phông chữ

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Font style:
vi: Kiểu cách phông chữ:

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Size
vi: Cỡ

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Size:
vi: Cỡ:

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Relative
vi: Tương đối

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
vi: Đoạn chữ ví dụ này minh hoạ các thiết lập hiện thời. Bạn có thể sửa nó để kiểm tra các kí tự đặc biệt.

[ctx: KFontChooserWidget|]
en: Show only monospaced fonts
vi: Chỉ hiện phông chữ đơn cách

[ctx: KFontRequester|@info:tooltip]
en: Choose font...
vi: Chọn phông chữ...

[ctx: KFontRequester|@info:tooltip]
en: Preview of the selected font
vi: Phần xem thử phông chữ được chọn

[ctx: KFontRequester|@info:whatsthis]
en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose Font..." button.
vi: Đây là phần xem thử phông chữ được chọn. Bạn có thể sửa nó bằng cách bấm vào nút "Chọn phông chữ...".

[ctx: KFontRequester|@info:tooltip]
en: Preview of the "%1" font
vi: Phần xem thử phông chữ "%1"

[ctx: KFontRequester|@info:whatsthis]
en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose Font..." button.
vi: Đây là phần xem thử phông chữ "%1". Bạn có thể sửa nó bằng cách bấm vào nút "Chọn phông chữ...".

[ctx: KLed|Accessible name of a Led whose state is on]
en: LED on
vi: LED bật

[ctx: KLed|Accessible name of a Led whose state is off]
en: LED off
vi: LED tắt

[ctx: KMessageBox|]
en: Details
vi: Chi tiết

[ctx: KMessageBox|]
en: Question
vi: Câu hỏi

[ctx: KMessageBox|]
en: Do not ask again
vi: Đừng hỏi lại

[ctx: KMessageBox|]
en: Warning
vi: Cảnh báo

[ctx: KMessageBox|]
en: Error
vi: Lỗi

[ctx: KMessageBox|]
en: Sorry
vi: Rất tiếc

[ctx: KMessageBox|]
en: Information
vi: Thông tin

[ctx: KMessageBox|]
en: Do not show this message again
vi: Đừng hiện lại thông điệp này

[ctx: KMessageDialog|]
en: Details
vi: Chi tiết

[ctx: KMessageDialog|]
en: Question
vi: Câu hỏi

[ctx: KMessageDialog|]
en: Warning
vi: Cảnh báo

[ctx: KMessageDialog|]
en: Information
vi: Thông tin

[ctx: KMessageDialog|]
en: Sorry
vi: Rất tiếc

[ctx: KMessageDialog|]
en: Error
vi: Lỗi

[ctx: KMessageWidget|@action:button]
en: &Close
vi: Đón&g

[ctx: KMessageWidget|@info:tooltip]
en: Close message
vi: Đóng thông điệp

[ctx: KMimeTypeChooser|@info:placeholder]
en: Search for file type or filename pattern...
vi: Tìm kiểu tệp hoặc dạng mẫu tên tệp...

[ctx: KMimeTypeChooser|@label:textbox]
en: &Filter:
vi: &Lọc:

[ctx: KMimeTypeChooser|@title:column]
en: MIME Type
vi: Kiểu MIME

[ctx: KMimeTypeChooser|@title:column]
en: Comment
vi: Chú thích

[ctx: KMimeTypeChooser|@title:column]
en: Patterns
vi: Dạng mẫu

[ctx: KMimeTypeChooser|@action:button]
en: &Edit...
vi: &Sửa...

[ctx: KMimeTypeChooser|@info:tooltip]
en: Launch the MIME type editor
vi: Khởi chạy trình sửa kiểu MIME

[ctx: QObject|]
en: Could not find the "keditfiletype5" executable in PATH.
vi: Không tìm được tệp thực thi "keditfiletype5" trong PATH.

[ctx: QObject|]
en: Could not start the "keditfiletype5" executable, please check your installation.
vi: Không khởi động được tệp thực thi "keditfiletype5", vui lòng kiểm tra bản cài đặt của bạn.

[ctx: KNewPasswordDialog|@info]
en: Password must be at least %n character(s) long. | Password must be at least %n character(s) long.
vi[0]: Mật khẩu phải dài ít nhất %n kí tự.

[ctx: KNewPasswordDialog|@info]
en: Password is empty.
vi: Mật khẩu đang trống.

[ctx: KNewPasswordDialog|@info]
en: Passwords do not match.
vi: Mật khẩu không khớp.

[ctx: KNewPasswordDialog|@info]
en: Passwords match.
vi: Mật khẩu khớp.

[ctx: KNewPasswordDialog|@title:window]
en: Low Password Strength
vi: Mật khẩu yếu

[ctx: KNewPasswordDialog|]
en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
vi: Bạn đã nhập một mật khẩu yếu. Để tăng độ mạnh của mật khẩu, hãy thử:
     - dùng một mật khẩu dài hơn;
     - dùng cả chữ hoa lẫn chữ thường;
     - dùng số hoặc kí hiệu cùng với chữ cái.
    
    Bạn có muốn vẫn cứ sử dụng mật khẩu này không?

[ctx: KNewPasswordWidget|@info:whatsthis]
en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered. To improve the strength of the password, try:<ul><li>using a longer password;</li><li>using a mixture of upper- and lower-case letters;</li><li>using numbers or symbols, such as #, as well as letters.</li></ul>
vi: Thước đo độ mạnh mật khẩu cho biết một chỉ dấu về tính an ninh của mật khẩu bạn đã nhập. Để tăng độ mạnh của mật khẩu, hãy thử:<ul><li>dùng một mật khẩu dài hơn;</li><li>dùng cả chữ hoa lẫn chữ thường;</li><li>dùng số hoặc kí hiệu, như #, cùng với chữ cái.</li></ul>

[ctx: KNewPasswordWidget|@label:textbox]
en: Password:
vi: Mật khẩu:

[ctx: KNewPasswordWidget|@label:textbox]
en: &Verify:
vi: &Xác minh:

[ctx: KNewPasswordWidget|@label]
en: Password strength &meter:
vi: Thước đo độ &mạnh mật khẩu:

[ctx: KPasswordDialog|@title:window]
en: Password
vi: Mật khẩu

[ctx: KPasswordDialog|]
en: Show Contextual Help
vi: Hiện trợ giúp theo ngữ cảnh

[ctx: KPasswordDialog|]
en: Supply a password below.
vi: Đưa ra một mật khẩu ở dưới.

[ctx: KPasswordDialog|]
en: Supply a username and password below.
vi: Đưa ra một tên người dùng và mật khẩu ở dưới.

[ctx: KPasswordDialog|@option:radio]
en: No password, use anonymous (or &guest) login
vi: Không có mật khẩu, dùng đăng nhập vô danh (hoặc &khách)

[ctx: KPasswordDialog|@option:radio]
en: Use this password:
vi: Dùng mật khẩu này:

[ctx: KPasswordDialog|@label:textbox]
en: Username:
vi: Tên người dùng:

[ctx: KPasswordDialog|@label:textbox]
en: Domain:
vi: Miền:

[ctx: KPasswordDialog|@label:textbox]
en: Password:
vi: Mật khẩu:

[ctx: KPasswordDialog|@option:check]
en: Remember password
vi: Nhớ mật khẩu

[ctx: QObject|@info:tooltip]
en: Change the visibility of the password
vi: Thay đổi tính khả kiến của mật khẩu

[ctx: KPixmapRegionSelectorDialog|@title:window]
en: Select Region of Image
vi: Chọn vùng của ảnh

[ctx: KPixmapRegionSelectorDialog|@label:chooser]
en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
vi: Vui lòng bấm và kéo trên ảnh để chọn vùng mong muốn:

[ctx: KPixmapRegionSelectorWidget|@title:menu]
en: Image Operations
vi: Thao tác ảnh

[ctx: KPixmapRegionSelectorWidget|@action:inmenu]
en: &Rotate Clockwise
vi: Xoay &xuôi chiều đồng hồ

[ctx: KPixmapRegionSelectorWidget|@action:inmenu]
en: Rotate &Counterclockwise
vi: Xoay &ngược chiều đồng hồ

[ctx: KRecentFilesMenu|]
en: No Entries
vi: Không có mục nào

[ctx: KRecentFilesMenu|]
en: Clear List
vi: Làm trống danh sách

[ctx: KRecentFilesMenu|]
en: Recent Files
vi: Tệp gần đây

[ctx: KSqueezedTextLabel|@action:inmenu]
en: &Copy Full Text
vi: &Chép toàn văn bản

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Cancel
vi: H&uỷ

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Yes
vi: &Có

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &No
vi: &Không

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Discard
vi: Loại &bỏ

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Discard changes
vi: Loại bỏ các thay đổi

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
vi: Nhấn nút này sẽ loại bỏ tất cả các thay đổi được tạo gần đây trong hộp thoại này.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Save
vi: &Lưu

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save data
vi: Lưu dữ liệu

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Do Not Save
vi: Đừng lư&u

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Do not save data
vi: Đừng lưu dữ liệu

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save &As...
vi: Lưu thà&nh...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Save file with another name
vi: Lưu tệp với một tên khác

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Apply
vi: Á&p dụng

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Apply changes
vi: Áp dụng các thay đổi

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
vi: Khi bạn bấm <b>Áp dụng</b>, các thiết lập sẽ được chuyển cho chương trình, nhưng hộp thoại sẽ không bị đóng.
    Dùng cách này để thử các thiết lập khác nhau.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Administrator &Mode...
vi: Chế độ &Quản trị viên...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Enter Administrator Mode
vi: Vào chế độ Quản trị viên

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
vi: Khi bạn bấm <b>Chế độ Quản trị viên</b>, bạn sẽ được hỏi mật khẩu quản trị viên (người dùng gốc) để thực hiện các thay đổi mà yêu cầu đặc quyền gốc.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: C&lear
vi: Làm t&rống

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Clear input
vi: Làm trống đầu vào

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Clear the input in the edit field
vi: Làm trống đầu vào trong trường biên tập.

[ctx: KStandardGuiItem|show help]
en: &Help
vi: Trợ &giúp

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Show help
vi: Hiện trợ giúp

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close
vi: Đón&g

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current window or document
vi: Đóng cửa sổ hay tài liệu hiện tại

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close Window
vi: Đón&g cửa sổ

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current window.
vi: Đóng cửa sổ hiện tại.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Close Document
vi: Đón&g tài liệu

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Close the current document.
vi: Đóng tài liệu hiện tại.

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Defaults
vi: &Mặc định

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Reset all items to their default values
vi: Đặt lại tất cả các mục về giá trị mặc định

[ctx: KStandardGuiItem|go back]
en: &Back
vi: &Lùi

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Go back one step
vi: Đi lùi một bước

[ctx: KStandardGuiItem|go forward]
en: &Forward
vi: &Tiến

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Go forward one step
vi: Đi tiến một bước

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Print...
vi: &In...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Opens the print dialog to print the current document
vi: Mở hộp thoại in để in tài liệu hiện tại

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: C&ontinue
vi: &Tiếp tục

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Continue operation
vi: Tiếp tục thao tác

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Delete
vi: &Xoá

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Delete item(s)
vi: Xoá (các) mục

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Open...
vi: &Mở...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Open file
vi: Mở tệp

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Quit
vi: Th&oát

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Quit application
vi: Thoát khỏi ứng dụng

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Reset
vi: Đặt lạ&i

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Reset configuration
vi: Đặt lại cấu hình

[ctx: KStandardGuiItem|Verb]
en: &Insert
vi: Chè&n

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Confi&gure...
vi: &Cấu hình...

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Find
vi: &Tìm

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Stop
vi: Dừng

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Add
vi: Thêm

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Remove
vi: Xoá

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Test
vi: Kiểm thử

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: Properties
vi: Thuộc tính

[ctx: KStandardGuiItem|]
en: &Overwrite
vi: G&hi đè

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: The time you entered is invalid
vi: Thời gian bạn nhập không hợp lệ

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: Time cannot be earlier than %1
vi: Thời gian không thể sớm hơn %1

[ctx: KTimeComboBox|@info]
en: Time cannot be later than %1
vi: Thời gian không thể muộn hơn %1

[ctx: KToggleFullScreenAction|@action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
vi: Chế độ t&oàn màn hình

[ctx: KToggleFullScreenAction|@action:intoolbar]
en: Full Screen
vi: Toàn màn hình

[ctx: KToggleFullScreenAction|@info:tooltip]
en: Display the window in full screen
vi: Hiển thị cửa sổ toàn màn hình
