latexila master - en to pt-BR translation catalogue (28 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: LaTeXila Help
pt-BR: Ajuda do LaTeXila

note: (itstool) path: page/title
en: Build Tools
pt-BR: Ferramentas de construção

note: (itstool) path: synopsis/p
en: The purpose of the build tools is to generate a document in the PDF, DVI or PS format.
pt-BR: O intuito das ferramentas de construção é o de criar documentos nos formatos PDF, DVI ou PS.

note: (itstool) path: section/title
en: Introduction
pt-BR: Introdução

note: (itstool) path: table/title
en: Low-level commands
pt-BR: Comandos de baixo nível

note: (itstool) path: td/p
en: Label
pt-BR: Etiqueta

note: (itstool) path: td/p
en: Command
pt-BR: Comando

note: (itstool) path: td/p
en: Bibliography
pt-BR: Bibliografia

note: (itstool) path: section/title
en: Execute a Build Tool
pt-BR: Executando uma ferramenta de construção

note: (itstool) path: item/p
en: Use the buttons in the main toolbar.
pt-BR: Use os botões da barra de ferramentas principal.

note: (itstool) path: note/title
en: Hidden Build Tools
pt-BR: Ferramentas de construção ocultas

note: (itstool) path: section/title
en: General Configuration
pt-BR: Configurações gerais

note: (itstool) path: section/title
en: Jobs of a Build Tool
pt-BR: Trabalhos de uma ferramenta de construção

note: (itstool) path: section/title
en: Post Processors
pt-BR: Pós-processadores

note: (itstool) path: section/p
en: The purpose of a post processor is to filter the command output and extract the useful information. Four post processors are available:
pt-BR: O propósito de um pós-processador é o de filtrar a saída do comando e extrair suas informações úteis. Quatro pós-processadores estão disponíveis:

note: (itstool) path: item/p
en: The output is simply not displayed.
pt-BR: A saída simplesmente não é exibida.

note: (itstool) path: page/title
en: Completion of LaTeX commands
pt-BR: Auto-completando comandos do LaTeX

note: (itstool) path: section/title
en: Interactive completion
pt-BR: Auto-completar interativo

note: (itstool) path: section/title
en: Manual completion
pt-BR: Preenchimento manual

note: (itstool) path: page/title
en: Projects
pt-BR: Projetos

note: (itstool) path: section/title
en: Manage projects
pt-BR: Gerenciando projetos

note: (itstool) path: page/title
en: Spell Checking
pt-BR: Verificando a ortografia

note: (itstool) path: section/title
en: Use the spell checking
pt-BR: Usando a verificação ortográfica

note: (itstool) path: section/title
en: Dictionaries
pt-BR: Dicionários

note: (itstool) path: page/title
en: Document's Structure
pt-BR: A estrutura do documento

note: (itstool) path: section/title
en: Display the structure
pt-BR: Exibe a estrutura

note: (itstool) path: section/title
en: Actions
pt-BR: Ações

note: (itstool) path: section/title Do not translate the words TODO and FIXME. They are special comments that can be inserted in LaTeX documents.
en: TODOs and FIXMEs
pt-BR: TODOs e FIXMEs
