tepl master - en to hr translation catalogue (67 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
hr: _Novo

en: New file
hr: Nova datoteka

en: New _Window
hr: Novi _prozor

en: Create a new window
hr: Stvori novi prozor

en: _Open
hr: _Otvori

en: Open a file
hr: Otvori datoteku

en: _Save
hr: _Spremi

en: Save the current file
hr: Spremi trenutnu datoteku

en: Save _As
hr: Spremi _kao

en: Save the current file to a different location
hr: Spremi trenutnu datoteku u drugu lokaciju

note: Edit menu
en: _Undo
hr: _Poništi

en: Undo the last action
hr: Poništi posljednju radnju

en: _Redo
hr: _Ponovi

en: Redo the last undone action
hr: Ponovi posljednju poništenu radnju

en: Cu_t
hr: Iz_reži

en: Cut the selection
hr: Izreži odabir

en: _Copy
hr: _Kopiraj

en: Copy the selection
hr: Kopiraj odabir

en: _Paste
hr: _Zalijepi

en: Paste the clipboard
hr: Zalijepi sadržaj međuspremnika

en: _Delete
hr: _Obriši

en: Delete the selected text
hr: Obriši odabrani tekst

en: Select _All
hr: Odaberi _sve

en: Select all the text
hr: Odaberi sav dokument

en: _Indent
hr: _Uvuci

en: Indent the selected lines
hr: Uvuci odabrane redke

en: _Unindent
hr: _Raširi

en: Unindent the selected lines
hr: Raširi odabrane retke

note: Search menu
en: _Go to Line…
hr: _Idi na redak…

en: Go to a specific line
hr: Idi na određeni redak

en: Read-Only
hr: Samo-za-čitanje

en: Save changes to file “%s” before closing?
hr: Spremi promjene datoteke “%s” prije zatvaranja?

en: Close _without Saving
hr: Zatvori _bez spremanja

en: _Cancel
hr: _Odustani

en: _Save As…
hr: _Spremi kao…

en: Untitled File %d
hr: Neimenovana datoteka %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
hr: Sadržaj mora biti kôdiran u UTF-8 kôdiranju znakova.

en: Go to line:
hr: Idi na redak:

en: Close
hr: Zatvori

en: _Edit Anyway
hr: _Svejedno uredi

en: _Don’t Edit
hr: _Ne uređuj

en: This file “%s” is already open in another window.
hr: Datoteka “%s” je već otvorena u drugom prozoru.

en: Do you want to edit it anyway?
hr: Želite li ju ipak urediti?

en: S_ave Anyway
hr: S_premi svejedno

en: _Don’t Save
hr: _Ne spremaj

en: Could not create a backup file while saving “%s”
hr: Nemoguće stvaranje sigurnosne kopije datoteke pri spremanju “%s”

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
hr: Nemoguće stvaranje sigurnosne kopije stare kopije datoteke prije spremanja nove. Možete zanemariti ovo upozorenje i ipak spremiti datoteku, ali ako greške nastanu pri spremanju, možete izgubiti staru kopiju datoteke. Želite li ipak spremi?

en: Error message: %s
hr: Poruka greške: %s

en: The file “%s” changed on disk.
hr: Datoteka “%s” je promijenjena na disku.

en: Drop Changes and _Reload
hr: Odbaci promjene i _učitaj ponovno

en: _Reload
hr: _Učitaj ponovno

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
hr: Neki neispravni znakovi su otkriveni pri spremanju “%s”.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
hr: Ako nastavite sa spremanjem ove datoteke možete oštetiti dokument. Želite li svejedno spremiti?

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
hr: XML datoteka mora započeti s <metadata> elementom, a ne “%s”.

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
hr: Očekivan je <document> element, umjesto je dobiven “%s”.

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
hr: Neuspjela obrada “atime” vrijednosti svojstva “%s”.

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
hr: <document> element mora sadržavati “uri” i “atime” svojstva.

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
hr: Očekivan je <entry> element, umjesto je dobiven “%s”.

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
hr: <entry> elementu nedostaje “key” ili “value” svojstvo.

en: Hide panel
hr: Sakrij panel

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
hr: Red %d, Stupac %d

note: Translators: location of a file.
en: Location:
hr: Lokacija:

en: Close file
hr: Zatvori datoteku

en: Error when loading the file.
hr: Greška pri učitavanju datoteke.

en: Error when saving the file.
hr: Greška pri spremanju datoteke.

en: Save File
hr: Spremi datoteku

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
hr: Otvori datoteku
