tepl master - en to nl translation catalogue (67 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
nl: _Nieuw

en: New file
nl: Nieuw bestand

en: New _Window
nl: Nieu_w venster

en: Create a new window
nl: Een nieuw venster aanmaken

en: _Open
nl: _Openen

en: Open a file
nl: Bestand openen

en: _Save
nl: Op_slaan

en: Save the current file
nl: Het huidige bestand opslaan

en: Save _As
nl: Opslaan _als

en: Save the current file to a different location
nl: Het huidige bestand opslaan op een andere locatie

note: Edit menu
en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

en: Undo the last action
nl: Laatste actie ongedaan maken

en: _Redo
nl: Op_nieuw

en: Redo the last undone action
nl: Laatste ongedaan gemaakte actie opnieuw uitvoeren

en: Cu_t
nl: K_nippen

en: Cut the selection
nl: Selectie knippen

en: _Copy
nl: K_opiëren

en: Copy the selection
nl: Selectie kopiëren

en: _Paste
nl: _Plakken

en: Paste the clipboard
nl: Plakken vanuit klembord

en: _Delete
nl: Verwij_deren

en: Delete the selected text
nl: Geselecteerde tekst verwijderen

en: Select _All
nl: _Alles selecteren

en: Select all the text
nl: Alle tekst selecteren

en: _Indent
nl: _Inspringen

en: Indent the selected lines
nl: De geselecteerde regels inspringen

en: _Unindent
nl: _Niet inspringen

en: Unindent the selected lines
nl: De geselecteerde regels niet inspringen

note: Search menu
en: _Go to Line…
nl: _Ga naar regel…

en: Go to a specific line
nl: Naar een opgegeven regel springen

en: Read-Only
nl: Alleen-lezen

en: Save changes to file “%s” before closing?
nl: Wijzigingen aan bestand ‘%s’ opslaan alvorens te sluiten?

en: Close _without Saving
nl: Sluiten _zonder opslaan

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Save As…
nl: Op_slaan als…

en: Untitled File %d
nl: Naamloos bestand %d

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
nl: De inhoud moet gecodeerd zijn met de UTF-8-tekencodering.

en: Go to line:
nl: Ga naar regel:

en: Close
nl: Sluiten

en: _Edit Anyway
nl: Toch b_ewerken

en: _Don’t Edit
nl: Niet _bewerken

en: This file “%s” is already open in another window.
nl: Dit bestand ‘%s’ is al geopend in een ander venster.

en: Do you want to edit it anyway?
nl: Wilt u het bestand toch bewerken?

en: S_ave Anyway
nl: Toc_h opslaan

en: _Don’t Save
nl: _Niet opslaan

en: Could not create a backup file while saving “%s”
nl: Maken van een reservekopie tijdens het opslaan van ‘%s’ is mislukt

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
nl: Kon geen reservekopie maken van het oude bestand alvorens het nieuwe bestand op te slaan. U kunt deze waarschuwing negeren en het nieuwe bestand toch opslaan, maar als er een fout optreedt tijdens het opslaan van het nieuwe bestand, dan kunt u mogelijk het oude bestand verliezen. Toch opslaan?

en: Error message: %s
nl: Foutbericht: %s

en: The file “%s” changed on disk.
nl: Het bestand ‘%s’ is gewijzigd op de schijf.

en: Drop Changes and _Reload
nl: Wijzigingen annuleren en he_rladen

en: _Reload
nl: He_rladen

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
nl: Er zijn enkele ongeldige tekens gedetecteerd bij het opslaan van ‘%s’.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
nl: Als u doorgaat met opslaan kan dit het document beschadigen. Toch opslaan?

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
nl: Het XML-bestand moet beginnen met een <metadata>-element, niet met ‘%s’.

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
nl: <document>-element verwacht, ‘%s’ gekregen.

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
nl: Ontleden van ‘atime’-attribuutwaarde ‘%s’ mislukt.

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
nl: Het <document>-element moet de attributen ‘uri’ en ‘atime’ bevatten.

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
nl: <entry>-element verwacht, ‘%s’ gekregen.

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
nl: Het attribuut ‘key’ of ‘value’ ontbreekt in het <entry>-element.

en: Hide panel
nl: Paneel verbergen

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
nl: Rg %d, kol %d

note: Translators: location of a file.
en: Location:
nl: Locatie:

en: Close file
nl: Bestand sluiten

en: Error when loading the file.
nl: Fout bij laden van bestand.

en: Error when saving the file.
nl: Fout bij opslaan van bestand.

en: Save File
nl: Bestand opslaan

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
nl: Bestand openen
