libgweather-3.38.x locations - en to nb translation catalogue (293 entries)

note: TRANSLATORS: This is the designation for the last (most west) timezone on Earth https://en.wikipedia.org/wiki/Anywhere_on_Earth
en: Anywhere on Earth (AoE)
nb: Hvor som helst på jorden (AoE)

en: Coordinated Universal Time (UTC)
nb: Koordinert universaltid (UTC)

en: Africa
nb: Afrika

[ctx: Region]
en: Antarctica
nb: Antarktis

en: Asia
nb: Asien

en: Australasia and Oceania
nb: Australasia og Oseania

en: Central and South America
nb: Sentral- og Sør-Amerika

en: Europe
nb: Europa

en: Middle East
nb: Midtøsten

en: North America
nb: Nord-Amerika

note: DZ - Algeria
en: Algeria
nb: Algerie

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
nb: Amerikansk Samoa

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
nb: Antarktis

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
nb: Antigua og Barbados

note: AU - Australia
en: Australia
nb: Australien

note: AT - Austria
en: Austria
nb: Østerrike

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
nb: Aserbajdsjan

note: BY - Belarus
en: Belarus
nb: Hviterussland

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
nb: Belgia

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
nb: Bosnia og Hercegovina

note: BR - Brazil
en: Brazil
nb: Brasil

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
nb: Britiske havområder i det indiske hav

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
nb: De britiske jomfruøyer

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
nb: Kambodsja

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
nb: Kamerun

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
nb: Kapp Verde

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
nb: Caymanøyene

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
nb: Sentralafrikanske republikk

note: TD - Chad
en: Chad
nb: Tsjad

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
nb: Kina

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
nb: Juløya

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
nb: Cocos- (Keeling) øyene

note: KM - Comoros
en: Comoros
nb: Komorene

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
nb: Den demokratiske republikk Kongo

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
nb: Kongo

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
nb: Cook-øyene

note: HR - Croatia
en: Croatia
nb: Kroatia

note: CU - Cuba
en: Cuba
nb: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
nb: Kypros

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
nb: Tsjekkia

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
nb: Elfenbeinskysten

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
nb: Danmark

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
nb: Dominikanske republikk

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
nb: Ekvatorial-Guinea

note: EE - Estonia
en: Estonia
nb: Estland

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
nb: Etiopia

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
nb: Falklandsøyene (Malvinas)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
nb: Færøyene

note: FR - France
en: France
nb: Frankrike

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
nb: Fransk Guyana

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
nb: Fransk polynesia

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
nb: De franske sørterritoriene

note: DE - Germany
en: Germany
nb: Tyskland

note: GR - Greece
en: Greece
nb: Hellas

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
nb: Grønland

note: HU - Hungary
en: Hungary
nb: Ungarn

note: IS - Iceland
en: Iceland
nb: Island

note: IQ - Iraq
en: Iraq
nb: Irak

note: IE - Ireland
en: Ireland
nb: Irland

note: IT - Italy
en: Italy
nb: Italia

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
nb: Kasakstan

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
nb: Kirgistan

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
nb: Libanon

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
nb: Litauen

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
nb: Luxemburg

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
nb: Makedonia

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
nb: Madagaskar

note: MV - Maldives
en: Maldives
nb: Maldivene

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
nb: Mauretania

note: MA - Morocco
en: Morocco
nb: Marocko

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
nb: Mosambik

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
nb: Nederland

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
nb: Nederlandske antiller

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
nb: Norfolkøyene

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
nb: Nord-Korea

note: NO - Norway
en: Norway
nb: Norge

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
nb: Palestinske territorier

note: PH - Philippines
en: Philippines
nb: Filippinene

note: PL - Poland
en: Poland
nb: Polen

note: RU - Russian Federation
en: Russia
nb: Russland

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
nb: Sao Tome og Principe

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
nb: Seyschellene

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
nb: Solomonøyene

note: ZA - South Africa
en: South Africa
nb: Sør-Afrika

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
nb: Syd-Korea

note: ES - Spain
en: Spain
nb: Spania

note: SR - Suriname
en: Suriname
nb: Surinam

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
nb: Svalbard og Jan Mayen

note: SE - Sweden
en: Sweden
nb: Sverige

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
nb: Schweiz

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
nb: Tadsjikistan

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
nb: Tunis

note: TR - Turkey
en: Turkey
nb: Turkiet

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
nb: Ukraina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
nb: Förenade Arabemiraten

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
nb: Storbritannia

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
nb: USA

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
nb: Jomfruøyene (USA)

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
nb: Usbekistan

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
nb: Vatikanet

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
nb: Vietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
nb: Wallis og Futuna

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
nb: Vest-Sahara

note: YE - Yemen
en: Yemen
nb: Jemen

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
nb: Åland-øyene

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
nb: Vestre Kongo

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
nb: Øst-Kongo

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
nb: Palmer Station (Chile-tid)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
nb: Rothera forskningsstasjon

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
nb: Vostok stasjon

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
nb: Davis forskningsstasjon

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
nb: Casey Station (Vest-Australsk tid)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
nb: Dumont d'Urville stasjon

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
nb: McMurdo Station (New Zealandsk tid)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
nb: Amundsen-Scott sydpolstasjon (New Zealand tid)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
nb: Øst-Kazakhstan

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
nb: Vestre Kasakstan

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
nb: Øst-Mongolia

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
nb: Vestre Mongolia

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
nb: Det sentrale mongolia

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
nb: Vest-Grønland

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
nb: Øst-Grønland

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
nb: Atlanterhavs tid

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
nb: Vestlig tid

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
nb: Sentral vestlig tid

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
nb: Sentral tid (Sør-Australia)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
nb: Sentral tid (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
nb: Sentral tid (Northern Territory)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
nb: Østlig tid (Tasmania)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
nb: Østlig tid (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
nb: Østlig tid (New South Wales)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
nb: Østlig tid (Queensland)

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
nb: Gambier Island

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
nb: Vest-Indonesisk tid

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
nb: Sentral-Indonesisk tid

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
nb: Øst-Indonesisk tid

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
nb: Gilbert-øyene

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
nb: Phoenix Island

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
nb: Fastlandet New Zealand

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
nb: Johnston-atollen (Hawaii-tid)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
nb: Midway-atollen (Samoisk tid)

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
nb: Vest-Amazonas

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
nb: Øst-Amazonas

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
nb: Brasília tid

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
nb: Fastlandet Chile

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
nb: Påskeøya

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
nb: Fastlandet Ecuador

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
nb: Galapagos øyene

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
nb: Azorene

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
nb: Fastlandet Portugal

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
nb: Kaliningrad-tid

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
nb: Moskva tid

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
nb: Samara tid

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
nb: Ekaterinburg tid

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
nb: Omsk tid

note: A Russian time zone, used in the Novosibirsk oblast. The Russian name is "Новосибирское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Novosibirsk Time
nb: Novosibirsk tid

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
nb: Krasnoyarsk tid

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
nb: Irkutsk-tid

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
nb: Jakutsk tid

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
nb: Vladivostok-tid

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
nb: Magadan tid

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
nb: Kamchatka-tid

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
nb: Kanariøyene

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
nb: Fastlandet Spania

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
nb: Ceuta og Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
nb: Stillehavstid

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
nb: Mountain tid

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
nb: Mountain Time, uten DST (Northeast BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
nb: Sentral tid

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
nb: Sentral tid uten DST (Saskatchewan)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
nb: Østlig tid

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
nb: Østlig tid uten DST (Southampton Island, etc)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
nb: Atlanterhavs tid, uten DST (Østlige Quebec)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
nb: Newfoundland tid

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
nb: Hawaii-Aleutisk tid (aleutiske øyer)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
nb: Hawaii-Aleutisk tid, uten DST (Hawaii)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
nb: Alaska tid

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
nb: Mountain Time, uten DST (Arizona)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
nb: Australske hovedterritorier

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
nb: Syd-Australia

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
nb: Vest-Australia

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
nb: Antwerpen

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
nb: Brüssel, Flämish og Wallonish-Brabant

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
nb: Øst-Flandern

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
nb: Hennegau

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
nb: Luxemburg

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
nb: Westflandern

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
nb: Newfoundland og Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
nb: Nordvest Territoriene

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
nb: Québec

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
nb: Yukon-territoriet

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
nb: Bayern

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
nb: Hessen

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
nb: Niedersachsen

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
nb: Meclenburg-Vorpommern

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
nb: Nordrhein-Westfalen

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
nb: Rheinland-Pfalz

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
nb: Sachsen

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
nb: Sachsen-Anhalt

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
nb: Thüringen

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
nb: Yucután

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
nb: Øst- og sydøst-england

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
nb: Nordøst england

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
nb: Nordvest-England

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
nb: Nord-Irland

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
nb: Skottland

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
nb: Syd- og sydvest-england

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
nb: West Wirginia

en: Amundsen-Scott South Pole Station
nb: Amundsen-Scott sydpolstasjon

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
nb: Wien

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
nb: Antwerpen

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
nb: Curitaba

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Palmeiras
nb: Palmerias

note: A city in British Columbia in Canada
en: Allison Harbour
nb: Allison Harbor

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
nb: Coral Harbor

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
nb: Daupin

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
nb: Dipper Harbor

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
nb: Grand Prairie

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Harbour Breton
nb: Harbor Breton

note: A city in Quebec in Canada
en: Havre-Saint-Pierre
nb: Havre-Saint Pierre

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
nb: Høyt nivå

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lasqueti
nb: Lesqueti

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
nb: Mary's Harbor

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Neddy Harbour
nb: Neddy Harbor

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
nb: Sewart

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
nb: Amerika/Thunder_Bay

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
nb: Vancover

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
nb: Winter Harbor

note: A city in Chile
en: La Serena
nb: La Serana

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
nb: Zhaegzhou

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
nb: Santiago De Cuba

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
nb: København

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
nb: Kairo

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
nb: Fassberg

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
nb: Messstetten

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
nb: München

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
nb: Nürnberg

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
nb: Athen

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Ilulissat".
en: Jakobshavn
nb: Jacobshavn

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
nb: Teheran

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
nb: Firenze

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
nb: Milano

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
nb: Napoli

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
nb: Roma

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
nb: Venezia

note: A city in Japan
en: Kumamoto
nb: Kumagoto

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
nb: Ural

note: A city in Kenya
en: Kisumu
nb: Kusumu

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
nb: Luxemburg

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
nb: Katmandu

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
nb: Zamboanga by

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
nb: Warszawa

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
nb: Porto Samto

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
nb: Qatar

note: A city in Romania
en: Bacău
nb: Bacǎu

note: A city in Romania
en: Baia Mare
nb: Bahia Mare

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
nb: Chul'Man

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
nb: Moskva

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
nb: St. Petersburg

note: A city in Russia
en: Yakutsk
nb: Jakutsk

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
nb: Ekaterinburg

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
nb: Mekka

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
nb: Kartoum

note: A city in Sweden
en: Göteborg
nb: Gøteborg

note: A city in Sweden
en: Sundsvall
nb: Sunsvall

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
nb: Örnskoldsvik

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
nb: Damaskus

note: A city in Ukraine
en: Odesa
nb: Odessa

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
nb: Forente arabiske emirater

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
nb: Anaktuvuk-passet

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
nb: Apalachiola

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
nb: Athen

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
nb: Kairo

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
nb: Kanadisk

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
nb: Nederland

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
nb: Indipendence

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
nb: Libanon

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
nb: Moskva

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
nb: Nebraska by

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
nb: Oaksdale

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
nb: Palestina

note: A city in California in the United States
en: San Bernardino
nb: San Bernandino

note: A city in California in the United States
en: San Jose
nb: San José

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
nb: Sanoonga

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
nb: Vancover

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
nb: Virigina Beach

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
nb: Warszawa

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
nb: Vest Chicago

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
nb: West Pam Bech

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
nb: Wolf point

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
nb: Wake Island, Wake Island militærflyplass

note: A city in Venezuela
en: San Juan de los Morros
nb: San Juan de Los Morros

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
nb: Ho Chi Minh by
