MATE Desktop Environment - en to be translation catalogue (559 entries)

en: Africa
be: Афрыка

[ctx: Region]
en: Antarctica
be: Антарктыда

en: Asia
be: Азыя

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
be: Атлантычны акіян

en: Australasia &amp; Oceania
be: Аўстралія і Акеанія

en: Europe
be: Эўропа

en: Middle East
be: Блізкі Ўсход

en: North America
be: Паўночная Амэрыка

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
be: Афганістан

note: AL - Albania
en: Albania
be: Альбанія

note: DZ - Algeria
en: Algeria
be: Альжыр

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
be: Амэрыканскае Самоа

note: AD - Andorra
en: Andorra
be: Андора

note: AO - Angola
en: Angola
be: Ангола

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
be: Антарктыда

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
be: Антыгуа й Барбуда

note: AR - Argentina
en: Argentina
be: Аргентына

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
be: Арменія

note: AU - Australia
en: Australia
be: Аўстралія

note: AT - Austria
en: Austria
be: Аўстрыя

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
be: Азэрбайджан

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
be: Бахрэйн

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
be: Бангладэш

note: BB - Barbados
en: Barbados
be: Барбадос

note: BY - Belarus
en: Belarus
be: Беларусь

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
be: Бельгія

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
be: Бутан

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
be: Балівія

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
be: Боснія і Герцэгавіна

note: BW - Botswana
en: Botswana
be: Батсвана

note: BR - Brazil
en: Brazil
be: Бразылія

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
be: Балгарыя

note: CA - Canada
en: Canada
be: Канада

note: TD - Chad
en: Chad
be: Чад

note: CL - Chile
en: Chile
be: Чыли

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
be: Кітай

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
be: Дэмакратычная Рэспубліка Конга

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
be: Рэспубліка Конга

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
be: Коста-Рыка

note: HR - Croatia
en: Croatia
be: Харвація

note: CU - Cuba
en: Cuba
be: Куба

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
be: Кіпр

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
be: Чэская Рэспубліка

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
be: Кот-дзі-Вуар

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
be: Данія

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
be: Джыбуці

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
be: Дамініканская Рэспубліка

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
be: Эквадор

note: EG - Egypt
en: Egypt
be: Эгіпт

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
be: Эль Сальвадор

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
be: Экватарыяльная Гвінэя

note: EE - Estonia
en: Estonia
be: Эстонія

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
be: Эфіёпія

note: FJ - Fiji
en: Fiji
be: Фіджы

note: FI - Finland
en: Finland
be: Фінляндыя

note: FR - France
en: France
be: Францыя

note: GA - Gabon
en: Gabon
be: Габон

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
be: Грузыя

note: DE - Germany
en: Germany
be: Нямеччына

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
be: Гібралтар

note: GR - Greece
en: Greece
be: Грэцыя

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
be: Грынляндыя

note: GD - Grenada
en: Grenada
be: Грэнада

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
be: Гватэмала

note: HT - Haiti
en: Haiti
be: Гаіці

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
be: Сян Ган

note: HU - Hungary
en: Hungary
be: Вугоршчына

note: IS - Iceland
en: Iceland
be: Ісляндыя

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
be: Інданэзія

note: IE - Ireland
en: Ireland
be: Ірляндыя

note: IL - Israel
en: Israel
be: Ізраіль

note: IT - Italy
en: Italy
be: Італія

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
be: Джамайка

note: JP - Japan
en: Japan
be: Японія

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
be: Казахстан

note: KE - Kenya
en: Kenya
be: Кенія

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
be: Кувэйт

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
be: Кыргызстан

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
be: Лаос

note: LV - Latvia
en: Latvia
be: Латвія

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
be: Ліван

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
be: Літва

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
be: Люксембург

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
be: Македонія

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
be: Мадагаскар

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
be: Малайзыя

note: MV - Maldives
en: Maldives
be: Мальдзівы

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
be: Мальта

note: MX - Mexico
en: Mexico
be: Мэксіка

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
be: Федэральныя Штаты Мікранэзія

note: MD - Moldova
en: Moldova
be: Малдова

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
be: Манака

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
be: Манголія

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
be: Чарнагорыя

note: MA - Morocco
en: Morocco
be: Марока

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
be: Мазамбік

note: NA - Namibia
en: Namibia
be: Намібія

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
be: Нідэрлянды

note: NE - Niger
en: Niger
be: Нігер

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
be: Нігерыя

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
be: Паўночная Карэя

note: NO - Norway
en: Norway
be: Нарвэгія

note: OM - Oman
en: Oman
be: Аман

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
be: Пакістан

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
be: Палестынская аўтаномія

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
be: Панама

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
be: Папуа Новая Гвінея

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
be: Парагвай

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
be: Пэру

note: PH - Philippines
en: Philippines
be: Філіпіны

note: PL - Poland
en: Poland
be: Польшча

note: PT - Portugal
en: Portugal
be: Партугалія

note: QA - Qatar
en: Qatar
be: Катар

note: RO - Romania
en: Romania
be: Румынія

note: RU - Russian Federation
en: Russia
be: Расея

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
be: Руанда

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
be: Самоа

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
be: Сан Марына

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
be: Саудаўская Арабія

note: SN - Senegal
en: Senegal
be: Сэнэгал

note: RS - Serbia
en: Serbia
be: Сэрбія

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
be: Сынгапур

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
be: Славакія

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
be: Славенія

note: SO - Somalia
en: Somalia
be: Самалі

note: ZA - South Africa
en: South Africa
be: Паў

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
be: Паўднёвая Карэя

note: ES - Spain
en: Spain
be: Гішпанія

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
be: Шры-Ланка

note: SD - Sudan
en: Sudan
be: Судан

note: SR - Suriname
en: Suriname
be: Сурынам

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
be: Сўазілэнд

note: SE - Sweden
en: Sweden
be: Швэцыя

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
be: Швейцарыя

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
be: Сірыя

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
be: Тайвань

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
be: Таджыкистан

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
be: Танзания

note: TH - Thailand
en: Thailand
be: Тайлянд

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
be: Усходні Тымор

note: TG - Togo
en: Togo
be: Тога

note: TO - Tonga
en: Tonga
be: Тонга

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
be: Трынідад і Табага

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
be: Туніс

note: TR - Turkey
en: Turkey
be: Турцыя

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
be: Туркмэністан

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
be: Тувалу

note: UG - Uganda
en: Uganda
be: Уганда

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
be: Украіна

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
be: Аб'яднаныя Арабскія Эміраты

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
be: Злучанае Каралеўства

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
be: Злучаныя Штаты

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
be: Уругвай

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
be: Узбэкістан

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
be: Ватыкан

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
be: Вэнэсуэла

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
be: Віетнам

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
be: Заходняя Сахара

note: YE - Yemen
en: Yemen
be: Емэн

note: ZM - Zambia
en: Zambia
be: Замбія

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
be: Зімбабвэ

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
be: Заходняе Конга

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
be: Усходняе Конга

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
be: Станцыя Стэнлі Рэнджэр

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
be: Станцыя Showa

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
be: Станцыя Mawson

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
be: Станцыя Ўсход

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
be: Станцыя Davis

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
be: Станцыя Casey (Заходне-Аўстралійскі час)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
be: Станцыя Dumont d'Urville

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
be: Станцыя Амудсэн-Скот (часавы пояс Новая Зэляндыя)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
be: Усходні Казахстан

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
be: Заходні Казахстан

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
be: Усходняя Манголія

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
be: Заходняя Манголія

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
be: Цэнтральная Манголія

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
be: Заходняя Грэнлядныя

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
be: Усходняя Грэнляндыя

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
be: Атлянтычны час

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
be: Заходні час (Аўстралія)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
be: Усходні час (Квінслэнд)

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
be: Мадэйра

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
be: Калінінградскі час

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
be: Маскоўскі час

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
be: Самарскі час

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
be: Екацерынбургскі час

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
be: Омскі час

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
be: Краснаярскі час

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
be: Іркуцкі час

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
be: Якуцкі час

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
be: Уладзівастоцкі час

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
be: Магаданскі час

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
be: Камчацкі час

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
be: Ціхаакіянскі час

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
be: Усходні час (ЗША, Канада)

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
be: Новы Паўднёвы Вэльс

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
be: Тасманія

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
be: Вікторыя

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
be: Заходняя Аўстралія

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
be: Антвэрпэн

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
be: Люксэмбург

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
be: Заходняя Фландрыя

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
be: Рыа-дэ-Жанэйра

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
be: Сан-Паўлу

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
be: Альбэрта

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
be: Брытанская Калюмбія

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
be: Манітоба

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Ontario
be: Антарыё

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
be: Квэбэк

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
be: Тэрыторыя Юкон

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
be: Пекін

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
be: Хубэй

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
be: Шанхай

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
be: Бадэн-Вюртэмбэрг

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
be: Баварыя

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
be: Бэрлін

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
be: Брандэнбург

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
be: Брэмен

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
be: Гамбург

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Durango
be: Дуранга

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
be: Мэхіка

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Puebla
be: Пуэбла

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
be: Табаска

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
be: Шатляндыя

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
be: Вэльс

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
be: Алабама

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
be: Аляска

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
be: Арызона

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
be: Арканзас

note: A state/province/territory in United States
en: California
be: Каліфорнія

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
be: Каларада

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
be: Канэктыкут

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
be: Дэлавэр

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
be: Фэдэральная акруга Калумбія

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
be: Флорыда

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
be: Джорджыя

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
be: Гаваі

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
be: Айдага

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
be: Іліной

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
be: Індыяна

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
be: Аёва

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
be: Канзас

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
be: Кентакі

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
be: Люізіяна

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
be: Мэн

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
be: Мэрылэнд

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
be: Масачусэтс

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
be: Мічыган

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
be: Мінэсота

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
be: Місысыпі

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
be: Мізуры

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
be: Мантана

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
be: Нэбраска

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
be: Нэвада

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
be: Нью-Гэмпшыр

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
be: Нью-Джэрзі

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
be: Нью-Мэксыка

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
be: Нью-Ёрк

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
be: Паўночная Караліна

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
be: Паўночная Дакота

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
be: Агаё

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
be: Аклагома

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
be: Арэгон

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
be: Пэнсыльванія

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
be: Род-Айлэнд

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
be: Паўднёвая Караліна

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
be: Паўднёвая Дакота

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
be: Тэнэсі

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
be: Тэхас

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
be: Юта

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
be: Вэрмонт

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
be: Вірджынія

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
be: Вашынгтон

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
be: Заходняя Вірджынія

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
be: Вісконсін

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
be: Ваёмінг

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
be: Кабул

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
be: Тырана

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
be: Альжыр

note: A city in Algeria
en: Mascara
be: Маскара

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
be: Буэнас-Айрэс

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: San Fernando
be: Сан Фэрнанда

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
be: Ерэван

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
be: Адэлаіда

note: The capital of Australia
en: Canberra
be: Канбэрра

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
be: Дарвін

note: A city in New South Wales in Australia
en: Forest Hill
be: Форэст Гіл

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
be: Мэльбурн

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
be: Перт

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
be: Рычманд

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
be: Сіднэй

note: A city in Austria
en: Salzburg
be: Зальцбург

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
be: Баку

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Georgetown
be: Джорджтаўн

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
be: Брыджтаўн

note: A city in Barbados
en: Paragon
be: Парагон

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
be: Брэст

note: A city in Belarus
en: Homyel'
be: Гомель

note: A city in Belarus
en: Hrodna
be: Гародня

note: The capital of Belarus
en: Minsk
be: Менск

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
be: Віцебск

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
be: Антвэрпэн

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
be: Брусэль

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
be: Санта Круз

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
be: Трынідад

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
be: Баня Лука

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
be: Сараева

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
be: Рыё-дэ-Жанэйра

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
be: Сальвадор

[ctx: City in Rio Grande do Sul, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Santa Maria
be: Санта Марыя

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
be: Сан-Паўлу

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
be: Пловдів

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
be: Сафія

note: A city in Bulgaria
en: Varna
be: Варна

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
be: Абацфорд

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
be: Форт Провідэнс

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
be: Гамільтан

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Kingston
be: Кінгстан

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
be: Лёндан

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
be: Манрэаль

note: The capital of Canada
en: Ottawa
be: Аттава

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
be: Квэбэк

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
be: Таронта

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
be: Харбін

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
be: Дуброўнік

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
be: Загрэб

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
be: Бруно

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
be: Карлавы Вары

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
be: Прага

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
be: Абіджан

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
be: Капэнгаген

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
be: Александрыя

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
be: Каір

note: A city in Estonia
en: Pärnu
be: Пярну

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
be: Талін

note: A city in Estonia
en: Tartu
be: Тарту

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
be: Гельсынкі

note: A city in France
en: Abbeville
be: Абэвіль

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
be: Брэст

note: A city in France
en: Cherbourg
be: Шэрбург

note: A city in France
en: La Roche-sur-Yon
be: Ля Рошэ-сюр-Вон

note: A city in France
en: Le Mans
be: Ле Ман

note: A city in France
en: Lyon
be: Ліён

note: A city in France
en: Marseille
be: Марсэль

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
be: Парыж

note: A city in France
en: Strasbourg
be: Страсбург

note: A city in France
en: Toulouse
be: Тулуза

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
be: Бэрлін

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
be: Бон

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
be: Брэмен

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
be: Дортмунд

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
be: Дрэсдэн

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
be: Франкфурт

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
be: Гамбург

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
be: Ганновэр

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
be: Лейпціг

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
be: Мюнхен

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
be: Рамштайн

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
be: Рэйн

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
be: Штутгарт

note: The capital of Ghana
en: Accra
be: Акра

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
be: Гібралтар

note: The capital of Hungary
en: Budapest
be: Будапэшт

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
be: Джакарта

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
be: Абадан

note: A city in Iran
en: Abadeh
be: Абадэх

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
be: Дублін

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
be: Тэль-Авіў

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
be: Мілан

note: A city in Italy
en: Palermo
be: Палерма

note: A city in Italy
en: Parma
be: Парма

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
be: Рым

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
be: Турын

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
be: Кінгстан

note: A city in Japan
en: Fuji
be: Фуджы

note: A city in Japan
en: Hiroshima
be: Хірасіма

note: A city in Japan
en: Nagasaki
be: Нагасакі

note: The capital of Japan
en: Tokyo
be: Токіё

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
be: Аман

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
be: Алма-Аты

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
be: Астана

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
be: Шымкент

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
be: Найробі

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
be: Кувэйт

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
be: Бішкек

note: The capital of Latvia
en: Rīga
be: Рыга

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
be: Бейрут

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
be: Трыпалі

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
be: Коўна

note: A city in Lithuania
en: Palanga
be: Паланга

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
be: Вільня

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
be: Шаўляй

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
be: Люксембург

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
be: Макаў

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
be: Скоп'е

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
be: Форт-дэ-Франс

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
be: Акапулька

[ctx: City in Durango, Mexico]
note: A city in Durango in Mexico
en: Durango
be: Дуранга

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
be: Мэхіка

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
be: Манака

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
be: Улан Батар

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
be: Падгорыца

note: The capital of Morocco
en: Rabat
be: Рабат

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
be: Танжэр

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
be: Амстэрдам

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
be: Эйндховэн

note: A city in New Zealand
en: Auckland
be: Оклэнд

note: The capital of Norway
en: Oslo
be: Осла

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
be: Ісламабад

note: A city in Pakistan
en: Karachi
be: Карачы

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
be: Ліма

note: The capital of the Philippines
en: Manila
be: Маніла

note: A city in Poland
en: Gdańsk
be: Гданьск

note: A city in Poland
en: Katowice
be: Катавіцэ

note: A city in Poland
en: Kraków
be: Кракаў

note: A city in Poland
en: Poznań
be: Познань

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
be: Варшава

note: A city in Poland
en: Wrocław
be: Вроцлаў

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
be: Доха

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
be: Бухарэст

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
be: Абакан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
be: Адлер

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
be: Анадыр

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анапа".
en: Anapa
be: Анапа

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
be: Архангельск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
be: Астрахань

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
be: Барнавул

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брацк".
en: Bratsk
be: Брацк

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
be: Бранск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
be: Чэлябінск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
be: Чыта

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
be: Чульмн

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
be: Энгель

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
be: Іркуцк

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
be: Калінінград

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
be: Казань

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
be: Кемерава

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
be: Хабараўск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
be: Ханты-Мансійск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
be: Краснадар

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
be: Магадан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
be: Мінеральныя Воды

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
be: Мірны

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
be: Масква

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
be: Мурманск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
be: Нальчык

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
be: Ніжневартаўск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
be: Навакузнецк

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
be: Навасібірск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
be: Омск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
be: Арэнбург

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
be: Перм

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
be: Петрапаўлаўск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
be: Растоў

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
be: Санкт Пецярбург

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
be: Самара

note: A city in Russia
en: Saratov
be: Саратаў

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
be: Стаўрапаль

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
be: Стрыгіна

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
be: Сургут

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
be: Сыктыўкар

note: A city in Russia
en: Tiksi
be: Тыксі

note: A city in Russia
en: Tyumen
be: Цюмень

note: A city in Russia
en: Udachnyy
be: Удачны

note: A city in Russia
en: Ufa
be: Уфа

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
be: Ульянаўск

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
be: Улан-Удэ

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
be: Вялікія Лукі

note: A city in Russia
en: Vladivostok
be: Уладзівасток

note: A city in Russia
en: Volgograd
be: Валгаград

note: A city in Russia
en: Voronezh
be: Варонеж

note: A city in Russia
en: Yakutsk
be: Якуцк

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
be: Екацерынбург

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
be: Паўднёва-Сахалінск

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
be: Сан Марына

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
be: Абха

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
be: Белград

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
be: Браціслава

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
be: Любляна

note: A city in South Africa
en: Cape Town
be: Кэйп Таўн

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
be: Ёханэсбург

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
be: Прэторыя

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
be: Сеўл

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
be: Барсэлона

note: A city in Spain
en: Bilbao
be: Більбао

note: The capital of Spain
en: Madrid
be: Мадрыд

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
be: Стакгольм

note: The capital of Switzerland
en: Bern
be: Бэрн

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
be: Жэнева

note: A city in Switzerland
en: Zürich
be: Цурых

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
be: Дамаск

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
be: Занзыбар

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
be: Бангкок

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
be: Туніс

note: The capital of Turkey
en: Ankara
be: Анкара

note: A city in Turkey
en: Antalya
be: Анталія

note: A city in Turkey
en: Istanbul
be: Стамбул

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
be: Ашгабад

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
be: Барыспаль

note: A city in Ukraine
en: Chagor
be: Чагор

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
be: Днепрапятроўск

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
be: Данецк

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
be: Хастомель

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
be: Іванава-Франкоўск

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
be: Харкаў

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
be: Кіеў

note: A city in Ukraine
en: Kryvyy Rih
be: Крыварог

note: A city in Ukraine
en: L'viv
be: Львоў

note: A city in Ukraine
en: Mokroye
be: Мокрае

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
be: Мікалаеў

note: A city in Ukraine
en: Odesa
be: Адэса

note: A city in Ukraine
en: Rivne
be: Роўна

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
be: Сімферопаль

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
be: Ужгарад

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
be: Абу-Дабі

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
be: Дубаі

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
be: Бэлфаст

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
be: Кэмбрыдж

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
be: Эдынбург

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
be: Глазгоў

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
be: Лёндан

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
be: Абінгдон

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
be: Ада

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
be: Альбукерке

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
be: Александрыя

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
be: Александрыя

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
be: Александрыя

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
be: Анкорыдж

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
be: Эшвіль

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
be: Атланта

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
be: Чыкага

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
be: Каларада Спрынгс

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
be: Далас

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
be: Дэнвэр

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
be: Дэтройт

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
be: Дублін

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
be: Дублін

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
be: Эдынбург (ЗША)

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
be: Галівуд

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
be: Ганалулу

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
be: Каназс Сіці

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
be: Каназс Сіці

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
be: Лас Вэгас

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
be: Лас Вэгас

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Lawrence
be: Лоўрэнс

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lawrence
be: Лоўрэнс

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
be: Лос Аламітос

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
be: Лос Аламас

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
be: Лос Анжэлес

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
be: Манхэттэн

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
be: Маямі

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
be: Мілфард

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
be: Аклахома Сіці

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
be: Вірджынія Біч

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
be: Ташкент

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
be: Акарыгуа

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
be: Каракас

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
be: Ханой

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
be: Хо Шы Мін
