MATE Desktop Environment - en to mg translation catalogue (146 entries)

en: Africa
mg: Afrique

en: Asia
mg: Asie

en: Australasia &amp; Oceania
mg: Asie Australe &amp; Océanie

en: Central and South America
mg: Amerika Afovoany sy Atsimo

en: Middle East
mg: Moyen-Orient

en: North America
mg: Amérique du Nord

note: AL - Albania
en: Albania
mg: Albanie

note: DZ - Algeria
en: Algeria
mg: Algérie

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
mg: Antigua sy Barbuda

note: AR - Argentina
en: Argentina
mg: Argentine

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
mg: Arménie

note: AU - Australia
en: Australia
mg: Australie

note: AT - Austria
en: Austria
mg: Autriche

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
mg: Bahreïn

note: BB - Barbados
en: Barbados
mg: La Barbade

note: BY - Belarus
en: Belarus
mg: Bélarus

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
mg: Belgique

note: BJ - Benin
en: Benin
mg: Bénin

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
mg: Bolivie

note: BR - Brazil
en: Brazil
mg: Brésil

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
mg: Bulgarie

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
mg: Cambodge

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
mg: Cameroun

note: CA - Canada
en: Canada
mg: Kanada

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
mg: Nosy Caïmans

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
mg: République Centrafricaine

note: TD - Chad
en: Chad
mg: Tchad

note: CL - Chile
en: Chile
mg: Chili

note: CO - Colombia
en: Colombia
mg: Colombie

note: KM - Comoros
en: Comoros
mg: Comores

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
mg: Congo, Repoblika Demokratikan'ny

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
mg: Congo, Repoblikan'ny

note: HR - Croatia
en: Croatia
mg: Croatie

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
mg: Chypre

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
mg: République tchèque

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
mg: Danemark

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
mg: République dominicaine

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
mg: Equador

note: EG - Egypt
en: Egypt
mg: Égypte

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
mg: Guinée Equatoriale

note: EE - Estonia
en: Estonia
mg: Estonie

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
mg: Ethiopie

note: FJ - Fiji
en: Fiji
mg: Fidji

note: FI - Finland
en: Finland
mg: Finlande

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
mg: Guyane

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
mg: Polynésie

note: DE - Germany
en: Germany
mg: Allemagne

note: GR - Greece
en: Greece
mg: Grèce

note: GN - Guinea
en: Guinea
mg: Guinée

note: HT - Haiti
en: Haiti
mg: Haïti

note: HU - Hungary
en: Hungary
mg: Hongrie

note: IS - Iceland
en: Iceland
mg: Islande

note: IN - India
en: India
mg: Inde

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
mg: Indonesie

note: IE - Ireland
en: Ireland
mg: Irlande

note: IL - Israel
en: Israel
mg: Israël

note: IT - Italy
en: Italy
mg: Italie

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
mg: Jamaïque

note: JP - Japan
en: Japan
mg: Japon

note: LV - Latvia
en: Latvia
mg: Lettonie

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
mg: Libye

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
mg: Lituanie

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
mg: Macédonie

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
mg: Madagasikara

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
mg: Malaisie

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
mg: La Martinique

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
mg: Mauritanie

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
mg: Maurice

note: MX - Mexico
en: Mexico
mg: Mexique

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
mg: Micronésie, Fanjakana Mizakatenan'i

note: MD - Moldova
en: Moldova
mg: Moldavie

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
mg: Mongolie

note: MA - Morocco
en: Morocco
mg: Maroc

note: NA - Namibia
en: Namibia
mg: Namibie

note: NP - Nepal
en: Nepal
mg: Népal

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
mg: Pays-Bass

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
mg: Nouvelle-Calédonie

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
mg: Nouvelle-Zélande

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
mg: Corée du Nord

note: NO - Norway
en: Norway
mg: Norvezy

note: PL - Poland
en: Poland
mg: Pologne

note: RO - Romania
en: Romania
mg: Roumanie

note: RU - Russian Federation
en: Russia
mg: Russie

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
mg: Arabie saoudite

note: SN - Senegal
en: Senegal
mg: Sénégal

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
mg: Sierra Léone

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
mg: Slovaquie

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
mg: Slovénie

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
mg: Nosy Solomon

note: SO - Somalia
en: Somalia
mg: Somalie

note: ZA - South Africa
en: South Africa
mg: Afrika Atsimo

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
mg: Korea Atsimo

note: ES - Spain
en: Spain
mg: Espagne

note: SD - Sudan
en: Sudan
mg: Soudan

note: SE - Sweden
en: Sweden
mg: Suède

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
mg: Suisse

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
mg: Syrie

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
mg: Tanzanie

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
mg: Tunisie

note: TR - Turkey
en: Turkey
mg: Turquie

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
mg: Emirats Arabes Unis

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
mg: Royaumes-Unis

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
mg: Etats-Unis

note: ZM - Zambia
en: Zambia
mg: Zambie

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
mg: dNosy Canaries

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
mg: Australia Atsimo

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
mg: Tasmanie

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
mg: Bruxelles, Brabant flamand et wallon

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
mg: Flandre occidentale

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
mg: Bavarie

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
mg: Mecklenburg-Vorpommern

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
mg: Nordrhein-Westfalen

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
mg: Sarre

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
mg: Sachsen

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
mg: Sachsen-Anhalt

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
mg: Thüringen

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
mg: Irlande Avaratra

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
mg: Ecosse

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
mg: Hawaï

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
mg: Caroline du Nord

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
mg: Dakota du Nord

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
mg: Pennsylvanie

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
mg: Karolina Atsimo

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
mg: Dakota du Sud

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
mg: Virginie

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
mg: Adélaïde

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
mg: Vienne

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
mg: Dhâkâ

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
mg: Copenhague

note: A city in India
en: Ahmadabad
mg: Ahmedabad

note: A city in Japan
en: Osaka
mg: Ōsaka

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
mg: Beyrouth

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
mg: Islâmâbâd

note: A city in Pakistan
en: Karachi
mg: Karāchi

note: The capital of Panama
en: Panamá
mg: Panama

note: The capital of the Philippines
en: Manila
mg: Manille

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
mg: Lisbonne

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
mg: Riyad

note: The capital of Switzerland
en: Bern
mg: Berne

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
mg: Genève

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
mg: Granges

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
mg: Damas

note: A city in Turkey
en: Istanbul
mg: İstanbul

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
mg: Doubaï

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
mg: Édimbourg

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
mg: Philadelphie
