MATE Desktop Environment - en to nn translation catalogue (323 entries)

en: Africa
nn: Afrika

[ctx: Region]
en: Antarctica
nn: Antarktika

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
nn: Atlanterhavet

en: Australasia &amp; Oceania
nn: Australasia &amp; Oseania

en: Central and South America
nn: Sentral- og Sør-Amerika

en: Europe
nn: Europa

en: Middle East
nn: Midtausten

en: North America
nn: Nord-Amerika

note: DZ - Algeria
en: Algeria
nn: Algerie

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
nn: Amerikansk Samoa (USA)

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
nn: Antarktis

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
nn: Antigua og Barbados

note: AT - Austria
en: Austria
nn: Austerrike

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
nn: Aserbajdsjan

note: BY - Belarus
en: Belarus
nn: Kviterussland

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
nn: Belgia

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
nn: Bosnia-Hercegovina

note: BR - Brazil
en: Brazil
nn: Brasil

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
nn: Det britiske territoriet i Indiahavet

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
nn: Dei britiske jomfruøyane

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
nn: Kambodsja

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
nn: Kamerun

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
nn: Kapp Verde

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
nn: Caymanøyene

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
nn: Den sentralafrikanske republikken

note: TD - Chad
en: Chad
nn: Tsjad

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
nn: Kina

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
nn: Christmasøya

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
nn: Kokosøyane

note: KM - Comoros
en: Comoros
nn: Komorane

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
nn: Kongo, Den demokratiske republikken

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
nn: Kongo, Republikken

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
nn: Cookøyane

note: HR - Croatia
en: Croatia
nn: Kroatia

note: CU - Cuba
en: Cuba
nn: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
nn: Kypros

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
nn: Tsjekkia

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
nn: Elfenbeinskysten

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
nn: Danmark

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
nn: Dominikanske republikk

note: EG - Egypt
en: Egypt
nn: Egypten

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
nn: Ekvatorial-Guinea

note: EE - Estonia
en: Estonia
nn: Estland

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
nn: Etiopia

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
nn: Falklandsøyane (Malvinas)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
nn: Færøyene

note: FR - France
en: France
nn: Frankrike

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
nn: Fransk Guyana

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
nn: Fransk polynesia

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
nn: Dei franske sørterritoria

note: DE - Germany
en: Germany
nn: Tyskland

note: GR - Greece
en: Greece
nn: Hellas

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
nn: Grønland

note: HU - Hungary
en: Hungary
nn: Ungarn

note: IS - Iceland
en: Iceland
nn: Island

note: IQ - Iraq
en: Iraq
nn: Irak

note: IE - Ireland
en: Ireland
nn: Irland

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
nn: Man

note: IT - Italy
en: Italy
nn: Italia

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
nn: Kasakstan

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
nn: Kirgistan

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
nn: Libanon

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
nn: Litauen

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
nn: Luxemburg

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
nn: Macao

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
nn: Makedonia

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
nn: Madagaskar

note: MV - Maldives
en: Maldives
nn: Maldivene

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
nn: Marshalløyane

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
nn: Mauretania

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
nn: Mikronesiaføderasjonen

note: MA - Morocco
en: Morocco
nn: Marokko

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
nn: Mosambik

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
nn: Nederland

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
nn: Dei nederlandske Antillane

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
nn: Ny-Caledonia

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
nn: Norfolkøyane

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
nn: Nord-Korea

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
nn: Nord-Marianane

note: NO - Norway
en: Norway
nn: Noreg

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
nn: Palestinske territorier

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
nn: Papua Ny-Guinea

note: PH - Philippines
en: Philippines
nn: Filippinane

note: PL - Poland
en: Poland
nn: Polen

note: RU - Russian Federation
en: Russia
nn: Russland

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
nn: Saint-Barthélemy

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
nn: Saint-Helena

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
nn: Saint-Kitts og Nevis

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
nn: Saint-Lucia

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
nn: Saint-Martin

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
nn: Saint-Pierre og Miquelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
nn: Saint-Vincent og Grenadinane

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
nn: São Tomé og Príncipe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
nn: Saudi-Arabia

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
nn: Seyschellane

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
nn: Solomonøyane

note: ZA - South Africa
en: South Africa
nn: Sør-Afrika

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nn: Sør-Georgia og dei sørlege Sandwichøyane

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
nn: Sør-Korea

note: ES - Spain
en: Spain
nn: Spania

note: SR - Suriname
en: Suriname
nn: Surinam

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
nn: Svalbard og Jan Mayen

note: SE - Sweden
en: Sweden
nn: Sverige

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
nn: Sveits

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
nn: Tadsjikistan

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
nn: Aust-Timor

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
nn: Trinidad og Tobago

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
nn: Tunis

note: TR - Turkey
en: Turkey
nn: Turkiet

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
nn: Turks og Caicos-øyane

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
nn: Ukraina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
nn: Dei sameinte arabiske emirata

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
nn: Storbritannia

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
nn: USA

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
nn: Dei amerikanske ytre småøyar

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
nn: Dei amerikanske jomfruøyane

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
nn: Usbekistan

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
nn: Vatikanstaten

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
nn: Vietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
nn: Wallis- og Futunaøyane

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
nn: Vest-Sahara

note: YE - Yemen
en: Yemen
nn: Jemen

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
nn: Åland

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
nn: Vestlege Kongo

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
nn: Austlege Kongo

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
nn: Palmer-stasjonen (Chilensk tid)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
nn: Rothera-forskningstasjonen

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
nn: Showa-stasjonen

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
nn: Nawson-stasjonen

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
nn: Vostok-stasjonen

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
nn: Davis-stasjonen

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
nn: Casey-stasjonen (vest-australsk tid)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
nn: Dumont d'Urville-stasjonen

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
nn: McMurdo-stasjonen (Ny-Zealandsk tid)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
nn: Amundsen-Scott-sørpolstasjonen (Ny-Zealandsk tid)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
nn: Vest-Indonesisk tid

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
nn: Sentral-Indonesisk tid

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
nn: Aust-Indonesisk tid

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
nn: Aust-Kazakhstan

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
nn: Vest-Kasakhstan

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
nn: Aust-Mongolia

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
nn: Vest-Mongolia

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
nn: Sentral-Mongolia

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
nn: Danmarkshamn

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
nn: Vest-Grønland

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
nn: Aust-Grønland

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
nn: Thule flybase

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
nn: Atlantisk tid

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
nn: Vestleg tid

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
nn: Sentralvestleg tid

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
nn: Sentraltid (Sør-Australia)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
nn: Sentraltid (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
nn: Sentraltid (Nordterritoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
nn: Austleg tid (Tasmania)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
nn: Austleg tid (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
nn: Austleg tid (New South Wales)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
nn: Austleg tid (Queensland)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
nn: Lord Howe-øya

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
nn: Tahiti / Selskapsøyane

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
nn: Marquesasøyane

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
nn: Gambierøyane

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
nn: Gilbertøyane

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
nn: Phoenixøyane

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
nn: Lineøyane

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Yap and Chuuk. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Yap / Chuuk
nn: Yap / Chuukøyane

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
nn: Ny-Zealand (fastland)

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
nn: Chathamøyane

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
nn: Johnston Atoll (Hawaii-tid)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
nn: Midwayøyane (Samoa-tid)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
nn: Wakeøyane

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
nn: Bastia

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
nn: Amapá / Aust-Pará

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
nn: Vest-Amazonas

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
nn: Aust-Amazonas

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
nn: Vest-Pará, Rondônia

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
nn: Brasília-tid

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
nn: Chile (fastland)

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
nn: Påskeøya

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
nn: Ecuador (fastland)

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
nn: Galapagosøyane

note: The time zone in Ireland (GMT in the winter, and Irish Summer Time in the summer.)
en: GMT/IST
nn: GMY/IST

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
nn: Asorane

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
nn: Portugal (fastland)

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
nn: Kaliningrad-tid

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
nn: Moskva-tid

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
nn: Samara-tid

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
nn: Jekaterinburg-tid

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
nn: Omsk-tid

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
nn: Krasnojarsk-tid

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
nn: Irkutsk-tid

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
nn: Jakutsk-tid

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
nn: Vladivostok-tid

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
nn: Magadan-tid

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
nn: Kamtsjatka-tid

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
nn: Kanariøyane

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
nn: Spania (fastland)

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
nn: Ceuta og Melinna

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
nn: Stillehavstid

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
nn: Fjelltid

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
nn: Fjelltid, ingen sommartid (Noraustlege BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
nn: Sentraltid

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
nn: Sentraltid, ingen sommartid (Saskatchewan)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
nn: Austleg tid

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
nn: Austleg tid, ingen sommartid (Southamptonøyane, osv)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
nn: Atlantisk tid, ingen sommartid (Austlege Quebec)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
nn: Newfoundland-tid

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
nn: Hawaiisk-Aleutisk tid (Aletunske øyar)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
nn: Hawaiisk-Aleutisk tid, ingen sommartid (Hawaii)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
nn: Alaska-tid

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
nn: Fjelltid, ingen sommartid (Arizona)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
nn: Australske hovudterritorium

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
nn: Nordterritoriet

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
nn: Sør-Australia

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
nn: Vest-Australia

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
nn: Antwerpen

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
nn: Brussel, flamsk- og wallonsk-Brabant

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
nn: Aust-Flandern

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
nn: Hennegau

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
nn: Vest-Flandern

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
nn: Bastia

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
nn: Esperito Santo

note: A state/province/territory in Brazil
en: Tocantis
nn: Tocantins

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
nn: Newfoundland og Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
nn: Nordvestterritoria

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
nn: Prince Edward-øya

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
nn: Québec

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
nn: Yukon-territoriet

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
nn: Indre Mongolia

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
nn: Bayern

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
nn: Hessen

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
nn: Nedre Sachsen

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
nn: Mecklenburg-Vorpommern

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
nn: Nordrhein-Westfalen

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
nn: Rheinland-Pfalz

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
nn: Sachsen

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
nn: Sachsen-Anhalt

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
nn: Thüringen

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nuevo León
nn: Nuevo Laredo

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
nn: Queretaro

note: A state/province/territory in Mexico
en: Sinaloa
nn: Sindal

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
nn: Taba

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tamaulipas
nn: Taipa

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
nn: Aust- og søraust-England

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
nn: Nordaust-England

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
nn: Nordvest-England

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
nn: Nord-Irland

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
nn: Skottland

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
nn: Sør- og sørvest-England

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
nn: West Wirginia

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
nn: Alger

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
nn: I-n Amenas

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
nn: Wien

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
nn: Antwerpen

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
nn: Brussel

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
nn: Curitaba

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
nn: Coral Harbor

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
nn: Daupin

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
nn: Grand Prairie

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
nn: Høyt nivå

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lloydminster
nn: Lloydminister

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
nn: Mary's Harbor

note: A city in British Columbia in Canada
en: North Kamloops
nn: Nord-Kamloops

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
nn: Québec

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
nn: Rocky Mountain Home

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
nn: Sewart

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
nn: Thunder_Bay

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
nn: Georgetown

note: A city in Chile
en: La Serena
nn: La Serana

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
nn: Praha

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
nn: København

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
nn: Kairo

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
nn: Fassberg

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
nn: Messstetten

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
nn: München

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
nn: Nürnberg

note: A city in Greece
en: Andravída
nn: Andravida

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
nn: Aten

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
nn: Varanasi

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
nn: Genova

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
nn: Milano

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
nn: Roma

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
nn: Venezia

note: A city in Japan
en: Kumamoto
nn: Kumagoto

note: A city in Kenya
en: Kisumu
nn: Kusumu

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: George Town
nn: Georgetown

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
nn: Ulan Bator

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
nn: Tanger

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
nn: Katmandu

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
nn: Haag

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
nn: Warszawa

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
nn: Lisboa

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
nn: Porto Samto

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
nn: Qatar

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
nn: Bucuresti

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
nn: Arkhangelsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
nn: Krasnojarsk

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
nn: Moskva

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
nn: St. Petersburg

note: A city in Russia
en: Yakutsk
nn: Jakutsk

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
nn: Mekka

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
nn: Beograd

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
nn: Kartoum

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
nn: Damaskus

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
nn: Dar-es-Salaam

note: A city in Ukraine
en: L'viv
nn: L'Viv

note: A city in Ukraine
en: Odesa
nn: Odessa

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
nn: Forente arabiske emirater

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
nn: Anaktuvuk-passet

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
nn: Kairo

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
nn: Kanadisk

note: A city in Michigan in the United States
en: Caro
nn: Kairo

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
nn: Nederland

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
nn: Indipendence

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
nn: Moskva

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
nn: Nebraska by

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
nn: Palestina

note: A city in California in the United States
en: San Jose
nn: San José

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
nn: Sanoonga

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
nn: Virigina Beach

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
nn: Vest Chicago

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
nn: West Pam Bech

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
nn: Wolf point

note: A city in Venezuela
en: La Chica
nn: La Ceiba
