MATE Desktop Environment - en to sk translation catalogue (27 entries)

en: Africa
sk: Afrika

en: Europe
sk: Európa

note: AL - Albania
en: Albania
sk: Albánsko

note: BR - Brazil
en: Brazil
sk: Brazília

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
sk: Česko

note: GR - Greece
en: Greece
sk: Grécko

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
sk: Hongkong

note: MX - Mexico
en: Mexico
sk: Mexiko

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
sk: Holandské Antily

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
sk: Paraguaj

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
sk: Slovensko

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
sk: Aljaška

note: A state/province/territory in United States
en: California
sk: Kalifornia

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
sk: Havaj

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
sk: Nové Mexiko

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
sk: Severná Karolína

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
sk: Severná Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
sk: Pensylvánia

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
sk: Južná Karolína

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
sk: Južná Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
sk: Virgínia

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
sk: Západná Virgínia

note: The capital of Ghana
en: Accra
sk: Akkra

note: A city in Hungary
en: Debrecen
sk: Debrecín

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
sk: Ammán

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
sk: Alma-Ata

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
sk: Abú Zabí
