MATE Desktop Environment - en to eo translation catalogue (77 entries)

en: Africa
eo: Afriko

en: Europe
eo: Eŭropo

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
eo: Afganio

note: AL - Albania
en: Albania
eo: Albanio

note: DZ - Algeria
en: Algeria
eo: Alĝerio

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
eo: Usona Samoo

note: AD - Andorra
en: Andorra
eo: Andoro

note: AT - Austria
en: Austria
eo: Aŭstrio

note: HR - Croatia
en: Croatia
eo: Kroatio

note: EE - Estonia
en: Estonia
eo: Estonio

note: DE - Germany
en: Germany
eo: Germanio

note: IS - Iceland
en: Iceland
eo: Islando

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
eo: Irano

note: IQ - Iraq
en: Iraq
eo: Irako

note: IL - Israel
en: Israel
eo: Israelo

note: IT - Italy
en: Italy
eo: Italio

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
eo: Jamajko

note: JP - Japan
en: Japan
eo: Japanio

note: MX - Mexico
en: Mexico
eo: Meksiko

note: MA - Morocco
en: Morocco
eo: Maroko

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
eo: Mozambiko

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
eo: Birmo

note: NA - Namibia
en: Namibia
eo: Namibio

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
eo: Nigerio

note: NO - Norway
en: Norway
eo: Norvegio

note: SD - Sudan
en: Sudan
eo: Sudano

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
eo: Alagoaso, Serĝipo

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
eo: Moskva tempo

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
eo: Montara tempo (Norda Ameriko)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
eo: Alaska tempo

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
eo: Alagoaso

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
eo: Amapao

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
eo: Amazonio

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
eo: Alberto

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
eo: Meksiko

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
eo: Alabamo

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
eo: Alasko

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
eo: Masaĉuseco

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
eo: Alĝero

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
eo: Adelajdo

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
eo: Sukro

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
eo: Moŝtar

note: A city in Quebec in Canada
en: Stoneham
eo: Stoneham-kaj-Tewkesbury

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
eo: Akrotir

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
eo: Abiĝano

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
eo: Luksoro

note: A city in France
en: Mulhouse
eo: Mulhaŭzo

note: A city in France
en: Nancy
eo: Nancio

note: A city in France
en: Strasbourg
eo: Strasburgo

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
eo: Lepsiko

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
eo: Munkeno

note: The capital of Ghana
en: Accra
eo: Akrao

note: A city in India
en: Ahmadabad
eo: Ahmadabado

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
eo: Mumbajo

note: A city in Japan
en: Memambetsu
eo: Memambecu

note: A city in Japan
en: Nagasaki
eo: Nagasako

note: A city in Japan
en: Nagoya
eo: Nagojo

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
eo: Akabo

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
eo: Amano

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
eo: Almato

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
eo: Najrobo

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
eo: Ŝjaulaj

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
eo: Luksemburgo

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
eo: Akapulko

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
eo: Amsterdamo

note: The capital of Niue
en: Alofi
eo: Alofo

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
eo: Maskato

note: A city in Poland
en: Łódź
eo: Lodzo

note: A city in Spain
en: Alicante
eo: Alakanto

note: A city in Spain
en: Almería
eo: Almerio

note: A city in Spain
en: Málaga
eo: Malago

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
eo: Alepo

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
eo: Abu-Dabio

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
eo: Fuĵajro

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
eo: Andaluzio

note: A city in Yemen
en: 'Adan
eo: Adeno

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
eo: Lusako
