MATE Desktop Environment - en to hi translation catalogue (4311 entries)

en: Africa
hi: अफ्रीका

[ctx: Region]
en: Antarctica
hi: अंटार्कटिका

en: Asia
hi: एशिया

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
hi: एटलांटिक

en: Australasia &amp; Oceania
hi: आस्ट्रेलेशिया &amp; औसेनिया

en: Central and South America
hi: मध्य और दक्षिण अमेरिका

en: Europe
hi: यूरोप

en: Middle East
hi: मध्य पूर्व

en: North America
hi: उत्तर अमेरिका

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
hi: अफगानिस्तान

note: AL - Albania
en: Albania
hi: अलबानिया

note: DZ - Algeria
en: Algeria
hi: अल्जीरिया

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
hi: अमेरिकन समोआ

note: AD - Andorra
en: Andorra
hi: अंडोरा

note: AO - Angola
en: Angola
hi: अंगोला

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
hi: एंग्विला

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
hi: अंटार्कटिका

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
hi: एंटिगुआ और बर्बुडा

note: AR - Argentina
en: Argentina
hi: अर्जेन्टिना

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
hi: आर्मेनिया

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
hi: अरूबा

note: AU - Australia
en: Australia
hi: आस्ट्रेलिया

note: AT - Austria
en: Austria
hi: आस्ट्रिया

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
hi: अजरबैजान

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
hi: बहामा

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
hi: बहरीन

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
hi: बंग्लादेश

note: BB - Barbados
en: Barbados
hi: बार्बुडोस

note: BY - Belarus
en: Belarus
hi: बेलारुस

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
hi: बेल्जियम

note: BZ - Belize
en: Belize
hi: बेलाइज

note: BJ - Benin
en: Benin
hi: बेनिन

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
hi: बरमुडा

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
hi: भूटान

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
hi: बोलीविया

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना

note: BW - Botswana
en: Botswana
hi: बोत्सवाना

note: BR - Brazil
en: Brazil
hi: ब्राजील

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
hi: ब्रिटिश इंडियन ओसन क्षेत्र

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
hi: ब्रिटिश बर्जिन द्वीप

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
hi: ब्रुनेई

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
hi: बल्गारिया

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
hi: बुर्किना फासो

note: BI - Burundi
en: Burundi
hi: बुरूंडी

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
hi: कंबोडिया

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
hi: कैमरून

note: CA - Canada
en: Canada
hi: कनाडा

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
hi: केप वर्डे

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
hi: कैमन द्वीप

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
hi: केंद्रीय डोमिनिकन गणतंत्र

note: TD - Chad
en: Chad
hi: चाड

note: CL - Chile
en: Chile
hi: चिली

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
hi: चीन

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
hi: क्रिसमस द्वीप

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
hi: कोकोस (कीलिंग) आइलैंड्स

note: CO - Colombia
en: Colombia
hi: कोलंबिया

note: KM - Comoros
en: Comoros
hi: कोमोरोस

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
hi: कांगो का गणतांत्रिक गणराज्य

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
hi: कांगो गणराज्य

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
hi: कुक द्वीप

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

note: HR - Croatia
en: Croatia
hi: क्रोशिया

note: CU - Cuba
en: Cuba
hi: क्यूबा

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
hi: साइप्रस

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
hi: चेक गणतंत्र

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
hi: कोट डि'वॉरे

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
hi: डेनमार्क

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
hi: डिबौती

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
hi: डोमिनिका

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
hi: डोमिनिकन गणतंत्र

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
hi: इक्वेडर

note: EG - Egypt
en: Egypt
hi: मिश्र

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
hi: अल सल्वाडोर

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
hi: विषुवतरेखीय गाइना

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
hi: इरीट्रिया

note: EE - Estonia
en: Estonia
hi: इस्टोनिया

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
hi: ईथोपीआ

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
hi: फाकलैंड आइलैंड (मालविनास)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
hi: फारो द्वीपओ

note: FJ - Fiji
en: Fiji
hi: फीजी

note: FI - Finland
en: Finland
hi: फिनलैंड

note: FR - France
en: France
hi: फ्रांस

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
hi: फ्रेंच ग्युईआना

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
hi: फ्रेंच पोलिनेशिया

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
hi: फ्रेंच दक्षिण परिक्षेत्र

note: GA - Gabon
en: Gabon
hi: गेबन

note: GM - Gambia
en: Gambia
hi: गैंबिया

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
hi: ज्यार्जिया

note: DE - Germany
en: Germany
hi: जर्मनी

note: GH - Ghana
en: Ghana
hi: घाना

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

note: GR - Greece
en: Greece
hi: ग्रीस

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
hi: ग्रीनलैंड

note: GD - Grenada
en: Grenada
hi: ग्रेनाडा

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
hi: ग्युआडेलोप

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
hi: गुआम

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
hi: गुएर्नसी

note: GN - Guinea
en: Guinea
hi: गायना

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
hi: गाइना बिसाउ

note: GY - Guyana
en: Guyana
hi: गुयाना

note: HT - Haiti
en: Haiti
hi: हैती

note: HN - Honduras
en: Honduras
hi: होंडुरास

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
hi: हांग कांग

note: HU - Hungary
en: Hungary
hi: हंगरी

note: IS - Iceland
en: Iceland
hi: आइसलैंड

note: IN - India
en: India
hi: भारत

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
hi: इंडोनेशिया

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
hi: इरान

note: IQ - Iraq
en: Iraq
hi: इराक

note: IE - Ireland
en: Ireland
hi: आयरलैंड

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
hi: आयल ऑफ मैन

note: IL - Israel
en: Israel
hi: इसरायल

note: IT - Italy
en: Italy
hi: इटली

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
hi: जमैका

note: JP - Japan
en: Japan
hi: जापान

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
hi: जरसी

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
hi: जॉर्डन

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

note: KE - Kenya
en: Kenya
hi: कीनिया

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
hi: किरीबाटी

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
hi: कुवैत

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
hi: किर्गीस्तान

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
hi: लाओस

note: LV - Latvia
en: Latvia
hi: लाटविया

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
hi: लेबनान

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
hi: लेसोथो

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
hi: लाइबेरिया

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
hi: लीबिया

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
hi: लिचेंस्टाइन

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
hi: लक्समबर्ग

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
hi: मकाउ

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
hi: मेकेडोनिया

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

note: MW - Malawi
en: Malawi
hi: मलावी

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
hi: मलेशिया

note: MV - Maldives
en: Maldives
hi: मालदीव

note: ML - Mali
en: Mali
hi: माली

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
hi: माल्टा

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
hi: मार्टीनीक

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
hi: मारीटेनिया

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
hi: मॉरीशस

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
hi: मयोटे

note: MX - Mexico
en: Mexico
hi: मेक्सिको

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
hi: फेडरेटेड स्टेट ऑफ माइक्रोनेसिया

note: MD - Moldova
en: Moldova
hi: माल्डोवा

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
hi: मोनेको

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
hi: मोंगोलिया

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
hi: मोंटेंग्रो

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
hi: मोंट्सेराट

note: MA - Morocco
en: Morocco
hi: मोरोक्को

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
hi: मोजांबिक

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
hi: म्यानमार

note: NA - Namibia
en: Namibia
hi: नामीबिया

note: NR - Nauru
en: Nauru
hi: नौरू

note: NP - Nepal
en: Nepal
hi: नेपाल

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
hi: नीदरलैंड्स

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
hi: नीदरलैंड्स एंटीलेस

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
hi: न्यू कैलिडोनिया

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
hi: न्यू जीलैंड

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

note: NE - Niger
en: Niger
hi: नाइजर

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

note: NU - Niue
en: Niue
hi: निवे

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
hi: नार्फाक द्वीप

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
hi: उत्तर कोरिया

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मरियाना द्वीप

note: NO - Norway
en: Norway
hi: नार्वे

note: OM - Oman
en: Oman
hi: ओमान

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

note: PW - Palau
en: Palau
hi: पलाउ

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
hi: फिलीस्तीनी क्षेत्र

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
hi: पनामा

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
hi: पराग्वे

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
hi: पेरू

note: PH - Philippines
en: Philippines
hi: फिलिपाइन्स

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
hi: पिटकैर्न

note: PL - Poland
en: Poland
hi: पोलेंड

note: PT - Portugal
en: Portugal
hi: पुर्तगाल

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
hi: प्यूरिटो रिको

note: QA - Qatar
en: Qatar
hi: कातार

note: RO - Romania
en: Romania
hi: रोमानिया

note: RU - Russian Federation
en: Russia
hi: रूस

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
hi: रवांडा

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
hi: रियूनियन

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
hi: सेंट बार्थेलेमी

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
hi: सैंट हेलेना

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
hi: सैंट किट्स और नेवीस

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
hi: सेंट लुसिया

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
hi: सेंट मार्टिन

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
hi: सैंट पीयरे और मीकेलोन

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
hi: सैंट विन्सन्ट और ग्रेनाडाइंस

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
hi: सामोआ

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
hi: सेन मेरिनो

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
hi: साओ टोम और प्रिन्साइप

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

note: SN - Senegal
en: Senegal
hi: सेनेगल

note: RS - Serbia
en: Serbia
hi: सर्बिया

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
hi: सीचेलेस

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
hi: सियरा लियोन

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
hi: सिंगापुर

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
hi: सोलोमन द्वीप

note: SO - Somalia
en: Somalia
hi: सोमालिया

note: ZA - South Africa
en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hi: दक्षिण जार्जिया और दक्षिण सैंडविच द्वीप

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
hi: दक्षिण कोरिया

note: ES - Spain
en: Spain
hi: स्पेन

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
hi: श्री लंका

note: SD - Sudan
en: Sudan
hi: सूडान

note: SR - Suriname
en: Suriname
hi: सुरीनाम

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
hi: स्वालबार्ड और जन मेयेन

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
hi: स्वाजीलैंड

note: SE - Sweden
en: Sweden
hi: स्वीडेन

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
hi: सीरिया

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
hi: ताइवान

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
hi: ताजीकिस्तान

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
hi: तान्झानीया

note: TH - Thailand
en: Thailand
hi: थाइलैंड

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
hi: तिमोर-लेस्ते

note: TG - Togo
en: Togo
hi: टोगो

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

note: TO - Tonga
en: Tonga
hi: टोन्गा

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
hi: ट्रिनिदाद और टोबेगो

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

note: TR - Turkey
en: Turkey
hi: टर्की

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
hi: तुर्क्स और केईकोस द्वीपओ

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
hi: तुवालु

note: UG - Uganda
en: Uganda
hi: युगान्डा

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
hi: उक्रेन

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
hi: यूनाइटेड स्टेट्स

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
hi: युनाइटेड स्टेट्स माइनर आउटलेइंग द्वीप

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
hi: यूनाइटेड स्टेट वर्जिन द्वीप

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
hi: उरुगवे

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
hi: उजबेकिस्तान

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
hi: वानुआटु

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
hi: वेटिकन सिटी

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
hi: वियतनाम

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
hi: वालिस तथा फुतुना

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
hi: पश्चिम सहारा

note: YE - Yemen
en: Yemen
hi: यमन

note: ZM - Zambia
en: Zambia
hi: जांबिया

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
hi: जिंबाब्वे

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
hi: आलैंड आइलैंड

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
hi: पश्चिमी कोंगो

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
hi: पूर्वी कोंगो

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
hi: पाल्मर स्टेशन (चिली समय)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
hi: रोथेरा रिसर्च स्टेशन

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
hi: शोवा स्टेशन

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
hi: माउसन स्टेशन

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
hi: वोस्टोक स्टेशन

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
hi: डेविस स्टेशन

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
hi: कैसी स्टेशन (पश्चिमी आस्ट्रेलिया समय)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
hi: ड्यूमां ड्रुविले स्टेशन

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
hi: मैकमुर्दो स्टेशन (न्यूजीलैंड समय)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
hi: अमुनडसेन- दक्षिण स्टेशन पोल स्टेशन (न्यूजीलैंड समय)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
hi: पश्चिमी इंडोनेशिया समय

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
hi: सेंट्रल इंडोनेशिया समय

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
hi: पूर्वी इंडोनेशिया समय

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
hi: पूर्वी कज़ाखिस्तान

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
hi: पश्चिमी कज़ाखिस्तान

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
hi: पूर्वी मंगोलिया

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
hi: पश्चिमी मंगोलिया

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
hi: सेंट्रल मंगोलिया

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
hi: डैनमार्क्सवान

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
hi: पश्चिमी ग्रीनलैंड

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
hi: पूर्वी ग्रीनलैंड

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
hi: थुले एएफबी

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
hi: एटलांटिक समय

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
hi: पश्चिमी समय

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
hi: सेंट्रल पश्चिमी समय

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
hi: सेंट्रल समय दक्षिण आस्ट्रेलिया

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
hi: सेंट्रल समय (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
hi: सेंट्रल समय उत्तरी क्षेत्र

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
hi: पूर्वी समय (तस्मानिया)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
hi: पूर्वी समय (विक्टोरिया)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
hi: पूर्वी समय (नया दक्षिण वेल्स)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
hi: पूर्वी समय (क्वीन्सलेन्ड)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
hi: लार्ड होवे द्वीप

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
hi: ताहिती / सोसाइटी द्वीप

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
hi: मार्क्वेसस द्वीप

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
hi: गैंवियर द्वीप

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
hi: गिलबर्ट द्वीप

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
hi: फीनिक्स द्वीप

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
hi: लाइन द्वीप

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Pohnpei and Kosrae. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Pohnpei / Kosrae
hi: पोनपेई / कोस्रेई

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Yap and Chuuk. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Yap / Chuuk
hi: याप / चुक

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
hi: मैनलैंड न्यू जीलैंड

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
hi: चथम द्वीप

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
hi: जानस्टम एटाल (हवाई समय)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
hi: मिडवे एटाल (सामोआ समय)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
hi: वेक द्वीप

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
hi: टोकान्टिन्स

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
hi: बाहिया

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
hi: अमापा/पूर्व पारा

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Roraima. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Roraima
hi: रोराइमा

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
hi: माटो ग्रोसो डो सुल

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso
hi: मातो ग्रोसो

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
hi: पश्चिम अमाजोनास

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
hi: अलागोआस सेरजीपे

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
hi: पूर्व अमाजोनास

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
hi: फरनांडो डि नोरोन्हा

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
hi: वेस्ट पैरा, रैडोनिया

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Pernambuco. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Pernambuco
hi: पेरनामबुको

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Acre. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Acre
hi: एक्रे

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
hi: ब्रासीलिया समय

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
hi: मैनलैंड चिली

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
hi: इस्टर द्वीप

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
hi: मैनलैंड इक्वेडर

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
hi: गैलपैगोस द्वीप

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
hi: अज़ोरेस

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
hi: मैडेरा

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
hi: मैनलैंड पुर्तगाल

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
hi: कालीनीन्ग्राड समय

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
hi: मोस्को समय

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
hi: समारा समय

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
hi: याकटेरिवर्ग समय

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
hi: ओम्स्क समय

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
hi: क्रैस्नोयार्स्क समय

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
hi: ईर्कुत्सक समय

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
hi: याकुत्सक समय

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
hi: व्लाडीवास्टाक समय

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
hi: मागादान समय

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
hi: कैमचटका समय

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
hi: कैनारी द्वीप

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
hi: मैनलैंड स्पेन

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
hi: सेउटा और मेलिला

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
hi: पैसिफिक समय

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
hi: पर्वत समय

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
hi: पर्वत समय no DST (उत्तरपूर्व BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
hi: सेंट्रल समय

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
hi: सेंट्रल समय no DST (Saskatchewan)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
hi: पूर्वी समय

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
hi: पूर्वी समय no DST (Southampton Island, etc)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
hi: एटलांटिक समय कोई DST नहीं (पूर्वी क्यूबेक)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
hi: न्यूफाउंडलैंड समय

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
hi: हवाइयन एल्युशियन समय (एल्युशियन द्वीप)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
hi: हवाइयन एल्युशियन समय, नो DST (हवाई)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
hi: अलास्का समय

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
hi: पर्वत समय no DST (एरिजोना)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
hi: ऑस्ट्रेलियन कैपिटल टेरिटरी

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
hi: न्यू साउथ वेल्स

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
hi: उत्तरी क्षेत्र

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
hi: क्वीन्सलैन्ड

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
hi: दक्षिण ऑस्ट्रेलिया

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
hi: तस्मानिया

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
hi: विक्टोरिया

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
hi: पश्चिमी ऑस्ट्रेलिया

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
hi: एंटवर्प

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
hi: ब्रसेल्स, फ्लेमिश और बैलून ब्रैबैंट

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
hi: पूर्व फ्लैडेर्स

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
hi: हेइनॉट

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
hi: लिम्बर्ग

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
hi: लिएज

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
hi: लक्समबर्ग

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
hi: नामूर

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
hi: पश्चिम-फ्लान्डेर्स

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Acre
hi: एक्रे

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
hi: अलागोआस

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
hi: अमापा

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
hi: अमाजोनास

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
hi: बाहिया

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
hi: सेरा

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Distrito Federal
hi: दिस्ट्रिटो फेडरल

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
hi: एस्पिरेटो सैंटो

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
hi: गोयास

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
hi: मरान्हाओ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso
hi: मातो ग्रोसो

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
hi: माटो ग्रोसो डो सुल

note: A state/province/territory in Brazil
en: Minas Gerais
hi: मिनास गेराईस

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraná
hi: पराना

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
hi: पैराईबा

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
hi: पैरा

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Pernambuco
hi: पेरनामबुको

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
hi: पियाई

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
hi: रियो ग्रान्दे दो नार्ते

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
hi: रियो ग्रांद दो सुल

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
hi: रियो दे जेनेरियो

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
hi: रोंडोनिया

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Roraima
hi: रोराइमा

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
hi: सांता कैटरिना

note: A state/province/territory in Brazil
en: Sergipe
hi: सेरजीपे

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
hi: साओ पोलो

note: A state/province/territory in Brazil
en: Tocantis
hi: तैकोंतिस

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
hi: अलबर्टा

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
hi: ब्रिटिश कोलंबिया

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
hi: मैनीटोबा

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
hi: न्यू ब्रांसविक

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
hi: न्यूफाउंडलैंड और लैब्रोडोर

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
hi: उत्तरपश्चिमी क्षेत्र

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
hi: नोवा स्कोशिया

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
hi: नुनावट

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Ontario
hi: ओन्तारियो

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
hi: प्रिंस एडवार्ड द्वीप

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
hi: क्वेबेक

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
hi: सास्केट्चवान

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
hi: युकोन क्षेत्र

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
hi: अनहुई

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
hi: बीजिंग

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Chongqing
hi: चोंगिग

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
hi: फुजियान

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
hi: गान्सू

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
hi: गुआनडोंग

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
hi: गुआंक्सी

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
hi: गुइज़ो

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
hi: हैनान

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
hi: हिलोंगजिंग

note: A state/province/territory in China
en: Henan
hi: हेनान

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
hi: हुबेई

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
hi: हुनान

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
hi: इन्नेर मंगोलिया

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
hi: जियांगशू

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
hi: जिलिन

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
hi: लियोनिंग

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
hi: शांक्सी

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
hi: शानडांग

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
hi: शंघाई

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
hi: शानशाई

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
hi: सिचुआन

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Tianjin
hi: तियांजिन

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
hi: जिनजियांग

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
hi: यून्नान

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
hi: ज़ेन्जीआन्ग

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
hi: बैडन-उत्रमबर्ग

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
hi: बावेरिया

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
hi: बर्लिन

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
hi: ब्रांडेनबर्ग

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
hi: ब्रेमेन

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
hi: हैम्बर्ग

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
hi: हेसे

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
hi: लोवल सेक्सोनी

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
hi: मेकलेनबर्ग-पश्चिमी पोमेरानिया

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
hi: उत्तर राइन-वेस्टफालिया

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
hi: राइनलैन्ड-पैलाटीनेट

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
hi: सारलेन्ड

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
hi: सेक्सोनी

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
hi: साक्सोनी-एन्हाल्ट

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
hi: स्कलेस्विग-होलस्टेइन

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
hi: थुरिंगिया

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
hi: एगुआस्काल्यांटेस

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
hi: बाजा कैलिफोर्निया

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
hi: बाजा कैलिफोर्निया सुर

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Campeche
hi: कैंपेचे

note: A state/province/territory in Mexico
en: Chiapas
hi: चिपास

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Chihuahua
hi: चिहुआहुआ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Coahuila
hi: कोहुला

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Colima
hi: कोलिमा

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
hi: दिस्ट्रिटो फेडरफेडर

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Durango
hi: ड्यूरांगो

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guanajuato
hi: गुआंजुआटो

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guerrero
hi: गुर्रेरो

note: A state/province/territory in Mexico
en: Hidalgo
hi: हिडालगो

note: A state/province/territory in Mexico
en: Jalisco
hi: जैलिस्को

note: A state/province/territory in Mexico
en: Michoacán
hi: मिचोआकाम

note: A state/province/territory in Mexico
en: Morelos
hi: मोरेलेस

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
hi: मेक्सिको

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nayarit
hi: नयारिट

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nuevo León
hi: न्यूवो लेओन

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Oaxaca
hi: ओक्साका

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Puebla
hi: प्यूब्ला

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
hi: क्वेरेटारो

note: A state/province/territory in Mexico
en: Quintana Roo
hi: क्विंटाना रू

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: San Luis Potosí
hi: सैन लुइस पोटोसी

note: A state/province/territory in Mexico
en: Sinaloa
hi: सिनालोआ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Sonora
hi: सोनोरा

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
hi: तवासको

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tamaulipas
hi: तमौलिपास

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tlaxcala
hi: त्लाक्साकाला

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Veracruz
hi: वेराक्रूज

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
hi: युकाटान

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Zacatecas
hi: जाकाटेकास

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
hi: पूर्वी और दक्षिणी पूर्व इंगलैंड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
hi: मिडलैंड्स

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
hi: उत्तर पूर्वी इंग्लैंड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
hi: उत्तर पश्चिम इंग्लैंड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
hi: उत्तरी आयरलैंड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
hi: स्काटलैंड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
hi: दक्षिण और दक्षिण पश्चिम इंग्लैंड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
hi: वेल्स

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
hi: अलबामा

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
hi: अलास्का

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
hi: एरिजोना

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
hi: अरकंसास

note: A state/province/territory in United States
en: California
hi: कैलिफोर्निया

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
hi: कोलोरेडो

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
hi: कनेक्टीकट

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
hi: डेलावेयर

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
hi: कोलंबिया के जिले

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
hi: फ्लोरिडा

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
hi: ज्यार्जिया

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
hi: हवाई

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
hi: इदाहो

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
hi: इलिन्वास

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
hi: इंडियाना

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
hi: आयोवा

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
hi: कंसास

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
hi: केंटुकी

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
hi: लुसियाना

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
hi: मैने

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
hi: मैरीलैंड

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
hi: मेसाचुसेएट्स

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
hi: मिशीगन

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
hi: मिनेसोटा

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
hi: मिसीसिपी

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
hi: मिसौरी

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
hi: मोंटाना

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
hi: नेब्रास्का

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
hi: नेवादा

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
hi: न्यू हैंपशायर

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
hi: न्यू जर्सी

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
hi: न्यू मैक्सिको

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
hi: न्यूयॉर्क

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
hi: उत्तर कैरोलिना

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
hi: उत्तरी डकोटा

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
hi: ओहियो

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
hi: ओकलाहामा

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
hi: ओरेगांव

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
hi: पेंसिलवेनिया

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
hi: रोड द्वीप

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
hi: दक्षिण कैरोलिना

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
hi: दक्षिण डकोटा

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
hi: टेनेसी

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
hi: टेक्सास

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
hi: उटाह

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
hi: वरमोंट

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
hi: वर्जिनिया

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
hi: वाशिंगटन

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
hi: वेस्ट वर्जिनिया

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
hi: विस्कोनसिन

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
hi: व्योमिंग

note: A city in Afghanistan
en: Herat
hi: हेराट

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
hi: काबुल

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
hi: टिराना

note: A city in Algeria
en: Adrar
hi: अदरार

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
hi: अलगियर्स

note: A city in Algeria
en: Annaba
hi: अन्नाबा

note: A city in Algeria
en: Batna
hi: बत्ना

note: A city in Algeria
en: Bechar
hi: बेचर

note: A city in Algeria
en: Bejaia
hi: बेजाया

note: A city in Algeria
en: Berriane
hi: बेरियन

note: A city in Algeria
en: Biskra
hi: बिसक्रा

note: A city in Algeria
en: Bou Saada
hi: बोउ सादा

note: A city in Algeria
en: Chlef
hi: चेल्फे

note: A city in Algeria
en: Constantine
hi: कोंस्टेन्टाइन

note: A city in Algeria
en: Dar el Beida
hi: दार एल बियदा

note: A city in Algeria
en: Djanet
hi: डीजानेट

note: A city in Algeria
en: El Golea
hi: एल गोलीआ

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
hi: घार्डेया

note: A city in Algeria
en: Hassi Messaoud
hi: हासी मेसौद

note: A city in Algeria
en: Illizi
hi: इलीजी

note: A city in Algeria
en: Jijel
hi: जिजेल

note: A city in Algeria
en: Laghouat
hi: लाघोअट

note: A city in Algeria
en: Mascara
hi: मस्करा

note: A city in Algeria
en: Oran
hi: ओरान

note: A city in Algeria
en: Ouargla
hi: ओरगला

note: A city in Algeria
en: Setif
hi: सेटीफ

note: A city in Algeria
en: Sidi Amrane
hi: सिडी आमरैन

note: A city in Algeria
en: Sidi Bel Abbes
hi: सिडी बेल एब्बेस

note: A city in Algeria
en: Tamanrasset
hi: तामानरासेत

note: A city in Algeria
en: Tebessa
hi: टेबेसा

note: A city in Algeria
en: Tiaret
hi: टियारेट

note: A city in Algeria
en: Timimoun
hi: तिमिमोन

note: A city in Algeria
en: Tindouf
hi: टिन्डाउफ

note: A city in Algeria
en: Tlemcen
hi: ट्लेमसेन

note: A city in Algeria
en: Touggourt
hi: टोगोर्ट

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
hi: पेगो पेगो

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
hi: घाटी

note: A city in Antigua and Barbuda
en: Fitches Creek
hi: फिटेस क्रीक

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
hi: सेंट जान

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
hi: ब्यूनस आयर्स

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
hi: कोमोडोरो रिवाडेविया

note: A city in Argentina
en: Corrientes
hi: कोरियंटेस

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
hi: कोर्दोबा

note: A city in Argentina
en: El Palomar
hi: एल पालोमार

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
hi: एजायजा

note: A city in Argentina
en: Formosa
hi: फारमोसा

note: A city in Argentina
en: Mar del Plata
hi: मार डेल प्लाटा

note: A city in Argentina
en: Mendoza
hi: मेंडोजा

note: A city in Argentina
en: Neuquén
hi: नेक्वेन

note: A city in Argentina
en: Posadas
hi: पोसाडास

note: A city in Argentina
en: Puerto Iguazú
hi: प्यूरेटो ईग्युआजु

note: A city in Argentina
en: Reconquista
hi: रेकोनक्विस्टा

note: A city in Argentina
en: Resistencia
hi: रेसिसटेंसिया

note: A city in Argentina
en: Rosario
hi: रोसारियो

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
hi: रियो गेलेगोस

note: A city in Argentina
en: Río Grande
hi: रियो ग्रान्डे

note: A city in Argentina
en: Salta
hi: साल्टा

note: A city in Argentina
en: San Carlos de Bariloche
hi: सैन कार्लोस दि बैरीलोचे

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: San Fernando
hi: सन फरनान्डो

note: A city in Argentina
en: San Salvador de Jujuy
hi: सान सल्वादोर दे जुजुई

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
hi: उशुआइया

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
hi: एशिया/येरेवन

note: A city in Aruba
en: Camacuri
hi: कैमाकुरी

note: The capital of Aruba
en: Oranjestad
hi: ओरांजेस्टाड

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
hi: एडीलेड

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
hi: एलाइस स्प्रिंग

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
hi: ब्रिसबेन

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
hi: ब्रूम

note: A city in Western Australia in Australia
en: Bullsbrook
hi: बुल्सब्रुक

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
hi: कैर्न्स

note: The capital of Australia
en: Canberra
hi: कैनबरा

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
hi: कूलंगेटा

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
hi: डार्विन

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
hi: दुब्बो

note: A city in New South Wales in Australia
en: Forest Hill
hi: फारेस्ट हिल

[ctx: City in Tasmania, Australia]
note: A city in Tasmania in Australia
en: Hobart
hi: हॉबर्ट

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kalgoorlie
hi: कैलगुर्ली

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Katherine
hi: कैथरीन

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kununurra
hi: कुनुनुरा

note: A city in Victoria in Australia
en: Lara
hi: लारा

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
hi: लाउनसेन्सटन

note: A city in Western Australia in Australia
en: Learmonth
hi: लीयरमांथ

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
hi: मेलबोर्न

note: A city in Queensland in Australia
en: Mount Isa
hi: माउन्ट ईसा

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
hi: पर्थ

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
hi: रिचमण्ड

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
hi: रॉकहैम्पटन

note: A city in Western Australia in Australia
en: Shellborough
hi: शेलब्रो

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
hi: सिडनी

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
hi: टामवर्थ

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
hi: टाउंसविले

note: A city in South Australia in Australia
en: Woomera
hi: वुमेरा

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
hi: एजेन इम एन्नस्ताल

note: A city in Austria
en: Graz
hi: ग्रेज

note: A city in Austria
en: Hohenems
hi: होहेनेम्स

note: A city in Austria
en: Innsbruck
hi: इंसब्रक

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
hi: क्लैजनफुर्ट

note: A city in Austria
en: Linz
hi: लिंज

note: A city in Austria
en: Salzburg
hi: साल्जबर्ग

note: A city in Austria
en: Teesdorf
hi: टेसडोर्फ

note: A city in Austria
en: Tulln
hi: तुल्न

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
hi: वियना

note: A city in Austria
en: Wiener Neustadt
hi: वाइनेर नेउस्टाड

note: A city in Austria
en: Zell am See
hi: जेल एम सी

note: A city in Austria
en: Zeltweg
hi: जेल्टवेग

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
hi: बाकू

note: A city in Azerbaijan
en: Ganca
hi: गैंका

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Freeport
hi: फ्रीपोर्ट

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Georgetown
hi: ज्यॉर्जटाउन

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
hi: नासाऊ

note: A city in Bahrain. The name is also written "الحد".
en: Al Hadd
hi: अल हाद

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
hi: मनामा

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
hi: चित्तगांग

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
hi: ढाका

note: A city in Bangladesh
en: Solpur
hi: सोलपुर

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
hi: ब्रिजटाउन

note: A city in Barbados
en: Paragon
hi: पैरागोन

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
hi: ब्रेस्त

note: A city in Belarus
en: Homyel'
hi: होमयेल

note: A city in Belarus
en: Hrodna
hi: होदना

note: The capital of Belarus
en: Minsk
hi: मिन्स्क

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
hi: वित्सव्येस्त

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
hi: एंटवर्प

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Beauvechain
hi: ब्यूवेचैन

note: A city in Liège in Belgium
en: Bierset
hi: बियरसेट

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
hi: ब्रुसेल्स

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
hi: चायभ्रेस

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
hi: एल्मेनबोर्न

note: A city in Namur in Belgium
en: Florennes
hi: फ्लोरेनेस

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Gosselies
hi: गोसेलिस

note: A city in Limburg in Belgium
en: Kleine-Brogel
hi: क्लिन ब्रोगेल

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
hi: कोकसीज्दे

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
hi: ऊस्तेन्दे

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Schaffen
hi: स्काफेन

note: A city in Belize
en: Belize City
hi: बेलीज सिटी

note: A city in Benin
en: Cotonou
hi: कोटोनू

note: The capital of Benin
en: Porto-Novo
hi: पोर्टो नोवो

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
hi: हैमिल्टन

[ctx: City in Bermuda]
note: A city in Bermuda
en: Saint George
hi: सेंट जार्ज

note: A city in Bolivia
en: Camiri
hi: कैमीरी

note: A city in Bolivia
en: Cobija
hi: कोबिजा

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
hi: कोचाबंबा

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Concepción
hi: कंसप्सन

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
hi: ला पाज

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
hi: मागादालेना

note: A city in Bolivia
en: Oruro
hi: ओरूरू

note: A city in Bolivia
en: Potosí
hi: पोटोसी

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
hi: प्युअर्टो स्वेआरेज

note: A city in Bolivia
en: Reyes
hi: रेइस

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
hi: राइबरेल्टा

note: A city in Bolivia
en: Roboré
hi: रोबरे

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
hi: रूरेनाबेक

note: A city in Bolivia
en: San Borja
hi: सन बोर्जा

note: A city in Bolivia
en: San Ignacio de Velasco
hi: सैन इग्नासियो डि वेलास्को

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
hi: सेन जोआकीन

note: A city in Bolivia. One of several cities in Bolivia called "San José".
en: San José de Chiquitos
hi: सैन जोस डे चिक्विटोस

note: A city in Bolivia
en: Santa Ana de Yacuma
hi: सैंटा एना डे याकुमा

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
hi: सान्ता क्रुज

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
hi: सुक्रे

note: A city in Bolivia
en: Tarija
hi: टैरिजा

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
hi: ट्रिनिडाड

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
hi: विलामोंटेस

note: A city in Bolivia
en: Viro Viro
hi: वीरो वीरो

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
hi: याक्विवा

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
hi: बन्जा लुका

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
hi: मोस्टार

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
hi: साराजेवो

note: A city in Botswana
en: Francistown
hi: फ्रांसिसटाउन

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
hi: गबोरोन

note: A city in Botswana
en: Ghanzi
hi: घान्जी

note: A city in Botswana
en: Kasane
hi: कासाने

note: A city in Botswana
en: Letlhakane
hi: लेटल्हाकाने

note: A city in Botswana
en: Lokerane
hi: लोक्रेने

note: A city in Botswana
en: Maun
hi: मौन

note: A city in Botswana
en: Mochudi
hi: मोचुदी

note: A city in Botswana
en: Selebi-Phikwe
hi: सेलेबी - फिकवे

note: A city in Botswana
en: Tshabong
hi: शाबोंग

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
hi: अल्टा फ्लोरेस्टा

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
hi: अल्टामीरा

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
hi: एनापोलिस

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
hi: आराकाजू

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Barbacena
hi: बार्वेसेना

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Barra do Garças
hi: बर्रा दो गारकास

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
hi: बारू

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
hi: बेलो होरीजोंटे

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
hi: बेलम

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
hi: बाओ विस्टा

note: A city in Bahia in Brazil
en: Bom Jesus da Lapa
hi: बोम जेसस दा लापा

note: The capital of Brazil
en: Brasília
hi: ब्रासीलिया

note: A city in Pará in Brazil
en: Cachimbo
hi: काचिंबो

note: A city in Paraíba in Brazil
en: Campina Grande
hi: कैंपिना ग्रांडे

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
hi: कैंपिनास

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
hi: कैंपो ग्रैंड

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Campos
hi: कैंपोस

note: A city in Pará in Brazil
en: Conceição do Araguaia
hi: कोंसिकाओ डो आर्गुयिया

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
hi: कोरंबा

note: A city in Acre in Brazil
en: Cruzeiro do Sul
hi: क्रुजेरियो दो सुल

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
hi: क्यूएबा

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
hi: क्यूरिटिबा

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
hi: फ्लोरीअनपोलीस

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
hi: फोर्टालेजा

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
hi: फोज़ डो इगुआकु

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
hi: गोईआनिया

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
hi: गुआरैटिंगुटेगा

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
hi: गुआर्लोस

note: A city in Bahia in Brazil
en: Ilhéus
hi: इलहेस

note: A city in Maranhão in Brazil
en: Imperatriz
hi: इंपेराट्रिज

note: A city in Pará in Brazil
en: Itaituba
hi: इटैटुबा

note: A city in Pará in Brazil
en: Jacareacanga
hi: जैकारकैंगा

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
hi: जोआ पेसोआ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Juiz de Fora
hi: जुइज दि फोरा

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
hi: लोंड्रीना

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
hi: मासेईओ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
hi: मैनोस

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
hi: मैनिकोर

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
hi: माराबा

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
hi: मैरिन्गा

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
hi: मोंटेस क्लैरोस

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
hi: मोसोरो

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Natal
hi: नटाल

note: A city in Amapá in Brazil
en: Oiapoque
hi: ओयापोकी

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Palmeiras
hi: पाल्मेरास

note: A city in Piauí in Brazil
en: Parnaíba
hi: पैरनैबा

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
hi: पाउलो अफोंसो

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
hi: पेलोटास

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Petrolina
hi: पेट्रोलिना

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Piraçununga
hi: पिराकुंगा

note: A city in Pará in Brazil
en: Piri Grande
hi: पिरी ग्रैंड

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Ponta Porã
hi: पोन्टा पोरा

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
hi: पोर्टो एल्ग्रे

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
hi: पोसकोस डि कालदास

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Presidente Prudente
hi: प्रेसीडेंट प्रूडेंट

note: A city in Bahia in Brazil
en: Pôrto Seguro
hi: पोर्टो सेगुरो

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
hi: पोर्टो वेल्हो

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
hi: रिसाइफ

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
hi: रियो ब्रान्को

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
hi: रियो दे जेनेरियो

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
hi: सल्वाडोर

[ctx: City in Rio Grande do Sul, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Santa Maria
hi: सांता मारिया

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
hi: सान्टारेम

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
hi: सैंटोस

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Félix
hi: साओ फेलिक्स

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Gabriel
hi: साओ गैब्रियल

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
hi: साओ जोस डोस केम्पोस

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
hi: साओ लुइस

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
hi: साओ पोलो

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: São Pedro da Aldeia
hi: साओ पेड्रोल डा एल्डिया

note: A city in Acre in Brazil
en: Tarauacá
hi: तरोका

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
hi: टेफे

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
hi: टेरेसीना

note: A city in Pará in Brazil
en: Tucuruí
hi: तुकुरूई

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
hi: उबेरबा

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberlândia
hi: उबेरलांडिया

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
hi: उरूग्वेना

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Vila dos Remédios
hi: विला डोस रेमेडियोस

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
hi: विल्हिना

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
hi: विटोरिया

note: A city in Bahia in Brazil
en: Vitória da Conquista
hi: विटोरिया डा कोंक्विस्टा

note: The capital of the British Virgin Islands
en: Road Town
hi: रोड टाउन

note: A city in the British Virgin Islands
en: The Mill
hi: मिल

note: The capital of Brunei
en: Bandar Seri Begawan
hi: बांदर सेरी बेगवां

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
hi: बरगैस

note: A city in Bulgaria
en: Gorna Oryakhovitsa
hi: गोर्ना ओर्ययाखोविस्टा

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
hi: प्लावदिव

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
hi: सोफिया

note: A city in Bulgaria
en: Varna
hi: वर्ना

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
hi: ओउगाडोउगोउ

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
hi: बुजुंबरा

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
hi: नॉम_पेन्ह

note: A city in Cambodia
en: Siemreab
hi: सियमरीब

note: A city in Cameroon
en: Douala
hi: डोआला

note: A city in Cameroon
en: Garoua
hi: गारोउआ

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
hi: एनगाउनडेर

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
hi: याउन्डे

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
hi: एब्ट्सफोर्ड

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
hi: एगासिज

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
hi: अक्लाविक

note: A city in British Columbia in Canada
en: Allison Harbour
hi: एलिसन हार्बर

note: A city in British Columbia in Canada
en: Alta Lake
hi: अल्टा झील

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
hi: अमक्वाई

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
hi: अरजेन्टिया

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
hi: अर्बेबियट

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Assiniboia
hi: असिनिबोइया

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
hi: बागोटबिले

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Comeau
hi: बाए-कोमेउ

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Sainte-Catherine
hi: बे सेंटे कैथरीन

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
hi: बेकर झील

note: A city in British Columbia in Canada
en: Baldonnel
hi: बाल्टोनेल

note: A city in Ontario in Canada
en: Bancroft
hi: बानक्राफ्ट

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
hi: बान्फ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
hi: बाथ्रस्ट

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Bay Saint Lawrence
hi: बे सेंट लाउरेंस

note: A city in Ontario in Canada
en: Beardmore
hi: बीयर्डमोर

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauceville
hi: ब्युसिविले

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauport
hi: ब्यूपोर्ट

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Beaver Harbour
hi: बीवर हार्वर

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada
en: Bedford
hi: बेडफोर्ड

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
hi: बेला कूला

note: A city in Quebec in Canada
en: Bellin
hi: बेलिन

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
hi: बेरेन नदी

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
hi: बर्जेन

note: A city in Quebec in Canada
en: Blanc-Sablon
hi: ब्लैक सैब्लान

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
hi: ब्लू रिवर

note: A city in British Columbia in Canada
en: Boat Basin
hi: बोट बेसिन

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
hi: बोर्डेन

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
hi: बो द्वीप

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
hi: ब्रैंडन

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
hi: ब्रोडव्यू

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
hi: ब्रुक्स

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
hi: बफेलो नेरोस

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Burlington
hi: बर्लिंग्टन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
hi: बर्न्स लेक

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Burwash Landing
hi: बुरबाश लैंडिग

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
hi: केलेदूनिया

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
hi: कैल्गारी

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
hi: कैम्ब्रिज बे

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
hi: कैंपबेल नदी

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Canso
hi: कान्सो

note: A city in Quebec in Canada
en: Canton-Bégin
hi: कैंटन-बेजिन

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-Chat
hi: कैप-चेट

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-aux-Meules
hi: कैप-ऑक्स-म्यूल्स

note: A city in Quebec in Canada
en: Cape Cove
hi: केप कोव

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
hi: कैप डोरसेट

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
hi: केप डायर

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
hi: कैप पैरी

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
hi: कैप रेस

note: A city in Alberta in Canada
en: Cardston
hi: कार्सटन

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
hi: कैरिबू द्वीप

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Carmacks
hi: कारमैक्स

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
hi: कारमैन

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
hi: कार्ट राइट

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
hi: केसलगर

note: A city in Ontario in Canada
en: Central Patricia
hi: सेंट्रल पैट्रिसिया

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
hi: चेपाल्यू

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
hi: चारलोटटाउन

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
hi: चेस्टरफील्ड इनलेट

note: A city in Quebec in Canada
en: Chibougamau
hi: शिबागमाउ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
hi: चर्चिल

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Chéticamp
hi: चेटीकैंप

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
hi: क्लीयर्सहोम

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Clinton
hi: क्लिंटन

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
hi: क्लायड नदी

note: A city in Ontario in Canada
en: Cobourg
hi: कोबर्गु

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
hi: कोल्ड खाडी

note: A city in Alberta in Canada
en: Coleman
hi: कोलेमैन

note: A city in Ontario in Canada
en: Collingwood
hi: कोलिंगुड

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
hi: कोमोक्स

note: A city in Ontario in Canada
en: Coppell
hi: कोप्पेल

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
hi: कोरल हार्बर

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
hi: कोरोनेशन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
hi: क्रैनब्रूक

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Creston
hi: क्रेस्टन

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
hi: डाउफीन

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
hi: डाउसन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
hi: डीस झील

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
hi: डीर झील

note: A city in Ontario in Canada
en: Delhi
hi: दिल्ली

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Dingwall
hi: दिंगवाल

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
hi: डिप्पर हार्वर

note: A city in Alberta in Canada
en: Drumheller
hi: ड्रमहेलर

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Dryden
hi: ड्राइडेन

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Délįne
hi: डेलिन

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
hi: एर्लटन

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: East Poplar
hi: पूर्व पोपलर

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Eastend
hi: इस्टैंड

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
hi: एडमोंटेन

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
hi: एडिसन

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
hi: इलियट झील

[ctx: City in Prince Edward Island, Canada]
note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Elmira
hi: अल्मीरा

note: A city in Alberta in Canada
en: Embarras Portage
hi: एंबेरास पोर्टेज

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Englee
hi: एंगली

note: A city in Nunavut in Canada
en: Ennadai
hi: एन्नाडाइ

note: A city in Ontario in Canada
en: Erieau
hi: एरियु

note: A city in British Columbia in Canada
en: Esquimalt
hi: एक्विमाल्ट

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
hi: एस्टीवान

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
hi: एस्टर

[ctx: City in Nunavut, Canada]
note: A city in Nunavut in Canada
en: Eureka
hi: यूरेका

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Ferolle Point
hi: फेरोल बिन्दु

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
hi: फ्लीन फ्लोन

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort Chipewyan
hi: फोर्ट चीपेयान

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
hi: फोर्ट गुड होप

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Grahame
hi: फोर्ट ग्राहामे

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
hi: फोर्ट मेकमरे

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
hi: फोर्ट नेल्सन

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
hi: फोर्ट प्रोविडेन्स

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
hi: फोर्ट सिम्पसन

[ctx: City in Northwest Territories, Canada]
note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Smith
hi: फोर्ट स्मिथ

note: A city in Quebec in Canada
en: Fort-Rupert
hi: फोर्ट रुपेर्ट

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
hi: फ्रेडरिक्टन

note: A city in Ontario in Canada
en: Front of Escott
hi: एस्काट का अग्रभाग

note: A city in British Columbia in Canada
en: Gabriola
hi: गोब्रियोला

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
hi: गेजटाउन

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
hi: गैंडर

note: A city in Quebec in Canada
en: Gaspé
hi: गैस्पे

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
hi: गैटीन्यू

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
hi: गेराल्डटन

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
hi: गीलाम

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gimli
hi: गिमलि

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
hi: जीजोआ हेवेन

note: A city in Ontario in Canada
en: Goderich
hi: गॉडरिच

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
hi: गोल्डन

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
hi: गूज की खाडी

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
hi: गोरे बंदर

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Grand Rapids
hi: ग्रैंड क्षिप्रिका

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Grand-Etang
hi: ग्रैंड इटांग

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
hi: ग्रान्डे प्रेयरी

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Greenwood
hi: ग्रीनवुड

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Haines Junction
hi: हैंस जंक्शन

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
hi: हैलीफैक्स

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
hi: हॉल बीच

note: A city in Ontario in Canada
en: Hallowell
hi: हैलोवेल

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
hi: हैमिल्टन

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Harbour Breton
hi: हार्बर ब्रेटॉन

note: A city in Quebec in Canada
en: Harrington Harbour
hi: हैरिंग्टन हार्बर

note: A city in Quebec in Canada
en: Havre-Saint-Pierre
hi: हाव्रे सैंट पियरी

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
hi: हेय नदी

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hebron
hi: हेब्रोन

note: A city in Ontario in Canada
en: Heron Bay
hi: हर्नोन बे

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
hi: हाई लेवल

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hollyburn
hi: होलीबर्न

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Holman
hi: होल्मन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
hi: होप

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hopedale
hi: होपेडैल

note: A city in Nunavut in Canada
en: Igloolik
hi: ईगलुलीक

note: A city in Quebec in Canada
en: Inoucdjouac
hi: इनोकडुजोक

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
hi: इनुवीक

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
hi: इकाल्यूत

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
hi: आईलेन्ड लेक

note: A city in Quebec in Canada
en: Ivugivik
hi: इवेगिविक

note: A city in Quebec in Canada
en: Jacques-Cartier
hi: जैक्वीस कारियर

[ctx: City in Alberta, Canada]
note: A city in Alberta in Canada
en: Jasper
hi: जेस्पर

note: A city in Quebec in Canada
en: Jonquière
hi: जोनक्वेरी

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
hi: कामलुप्स

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
hi: कापुस्कासींग

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
hi: केलावना

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
hi: केनोरा

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
hi: केन्टविले

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
hi: किन्डर्सली

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Kingston
hi: किंग्सटन

note: A city in Quebec in Canada
en: Koartac
hi: काओट्रैक

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugaaruk
hi: कुगारूक

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugluktuk
hi: कुग्लुकटुक

note: A city in Quebec in Canada
en: Kuujjuaq
hi: कुजुक

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Anse-Saint-Jean
hi: एंसे सेंट जीन

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Ascension
hi: ला एसेंसन

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Assomption
hi: ला एसंप्शन

note: A city in Quebec in Canada
en: La Baie
hi: ला बै

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: La Ronge
hi: ला रोंगे

note: A city in Quebec in Canada
en: La Tuque
hi: ला तुके

note: A city in Alberta in Canada
en: Lac La Biche
hi: लाक ला बिचे

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lasqueti
hi: लाक्वेटी

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
hi: लीडर

note: A city in Quebec in Canada
en: Leaf River
hi: लीफ नदी

note: A city in Quebec in Canada
en: Lennoxville
hi: लेन्नोक्सविले

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
hi: लेथब्रिज

note: A city in British Columbia in Canada
en: Little Prairie
hi: लिटल प्रैयरी

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Liverpool
hi: लिवरपूल

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lloydminster
hi: ल्वाडमिनस्टर

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
hi: लंदन

note: A city in Quebec in Canada
en: Longue-Pointe-de-Mingan
hi: लांज प्वाइंटे डि मिगन

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lucky Lake
hi: लकी झील

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
hi: लीन झील

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
hi: लीटन

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Makkovik
hi: मकोवीक

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
hi: मानीवाकी

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
hi: मेपल क्रीक

note: A city in Quebec in Canada
en: Maricourt
hi: मैरीकोर्ट

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
hi: मेरी बंदर

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
hi: मैटागामी

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
hi: मैयो

note: A city in British Columbia in Canada
en: McLeod Lake
hi: मैकलियाद लेक

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
hi: मिडो झील

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
hi: मेडीसीन हैट

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Melfort
hi: मेलफोर्ट

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Miami
hi: मियामी

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
hi: मिल्क रिवर

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
hi: मोंक्टन

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Apica
hi: मांट एपिका

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Joli
hi: मांत-जोली

note: A city in Quebec in Canada
en: Montmagny
hi: मोंत्माग्ने

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
hi: मोन्टरीयल

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
hi: मूसोनी

note: A city in Manitoba in Canada
en: Morden
hi: मोर्देन

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
hi: माउन्ट फारेस्ट

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mount Pearl Park
hi: माउन्ट पर्ल पार्क

note: A city in Ontario in Canada
en: Muskoka Falls
hi: म्युस्कोका फाल

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Nahanni Butte
hi: नहानी बुट्टे

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nain
hi: नेईन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nakusp
hi: नाकुस्प

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
hi: नानाइमो

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanoose Bay
hi: नेनोज बे

note: A city in Ontario in Canada
en: Nanticoke
hi: नेंटिकोक

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Natal
hi: नटाल

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
hi: नटाशक्वान

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Neddy Harbour
hi: नेड्डी हार्बर

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
hi: नेल्सन

note: A city in Quebec in Canada
en: New Carlisle
hi: न्यू कार्लिस्ले

note: A city in Quebec in Canada
en: Nicolet
hi: निकोलेट

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
hi: निपाविन

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
hi: नोर्मन वेल्स

note: A city in Quebec in Canada
en: Normandin
hi: नोर्मान्दिन

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
hi: उत्तर बेटलफोर्ड

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
hi: उत्तरी खाडी

note: A city in British Columbia in Canada
en: North Kamloops
hi: उत्तर कामलुप्स

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
hi: नार्वे हाउस

note: A city in Quebec in Canada
en: Notre-Dame-de-la-Salette
hi: नाट्रे डैम डि ला सैटेलाइच

note: A city in Quebec in Canada
en: Nouveau-Comptoir
hi: नौवे-कोंपट्वाएर

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nutak
hi: नुटक

note: A city in British Columbia in Canada
en: Ocean Falls
hi: महासागर फाल

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Old Crow
hi: ओल्ड क्रो

note: A city in Alberta in Canada
en: Onefour
hi: ओनेफोर

note: A city in British Columbia in Canada
en: Osoyoos
hi: ओसोयूस

note: The capital of Canada
en: Ottawa
hi: ओटावा

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pangnirtung
hi: पेंगनीर्टुंग

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
hi: पैरेंट

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Paulatuk
hi: पौलाटुक

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
hi: पीस नदी

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
hi: पेन्टीक्टन

note: A city in Ontario in Canada
en: Petawawa
hi: पेटावावा

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
hi: पीटरबोरो

note: A city in Quebec in Canada
en: Petite-Rivière
hi: पेटाइट रिविरे

note: A city in Manitoba in Canada
en: Pilot Mound
hi: पाइलट माउंड

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
hi: पीन्चेर क्रीक

note: A city in British Columbia in Canada
en: Pitt Meadows
hi: पिट मीडवो

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
hi: पोन्ड इनलेट

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Hardy
hi: पोर्ट हार्डी

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Simpson
hi: पोर्ट सिंप्ससन

note: A city in Ontario in Canada
en: Port Weller
hi: पोर्ट वेलेर

note: A city in Quebec in Canada
en: Port-Menier
hi: पोर्ट मेनियर

note: A city in Quebec in Canada
en: Portneuf
hi: पोर्टनेफ

note: A city in Quebec in Canada
en: Poste-de-la-Baleine
hi: पोस्टे डे ला बैलाइन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
hi: पोवेल नदी

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
hi: प्रिंस एल्बर्ट

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
hi: प्रिंस जार्ज

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
hi: प्रिंस रुपर्ट

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Princeton
hi: प्रिन्सटन

note: A city in Quebec in Canada
en: Puvirnituq
hi: पुविरनिटिक

note: A city in Nunavut in Canada
en: Qikiqtarjuaq
hi: क्विकतारजुआक

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
hi: क्वेबेक

note: A city in British Columbia in Canada
en: Queen Charlotte
hi: क्वीन चारलोट

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
hi: क्वेसनल

note: A city in Quebec in Canada
en: Radisson
hi: रैडिसन

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
hi: रेन्कीन इनलेट

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
hi: रेड डीयर

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
hi: लाल झील

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
hi: रेजीना

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
hi: रीपल्स खाडी

note: A city in Nunavut in Canada
en: Resolute
hi: रेसोल्युट

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
hi: रेवलस्टोक

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-du-Loup
hi: रिवेरे डू लूप

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-la-Madeleine
hi: रिवेरे ला मैडेलीन

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
hi: रोबरवाल

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rockglen
hi: रोकग्लेन

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
hi: रॉकी माउन्टेन हाउस

note: A city in British Columbia in Canada
en: Rocky Point
hi: राकी बिन्दु

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rosetown
hi: रोसटाउन

note: A city in Quebec in Canada
en: Rouyn
hi: रोयेन

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
hi: साच्स बंदर

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
hi: सेंट एंथोनी

note: A city in Ontario in Canada
en: Saint Catharines
hi: सेंट कैथरीन्स

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
hi: सेंट जान

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
hi: सेंट जान

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
hi: सैंट लीओनार्द

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Stephen
hi: सेंट स्टीफेन

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Anicet
hi: सेंट एनिसेट

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Chrysostome
hi: सेंट क्राइस्टोमे

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Fabien
hi: सेंट फेबियन

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-François
hi: सेंट फ्रैकोइस

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Henri-de-Taillon
hi: सेंट हेनरी डे तैलोन

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jean
hi: सेंट जीन

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Joachim
hi: सेंट जोआचिम

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jovite
hi: सेंट जोवाइट

note: A city in Quebec in Canada
en: Sainte-Anne-de-la-Pocatière
hi: सेंट एन्ने डे ला पैकाटियर

note: A city in British Columbia in Canada
en: Salmon Arm
hi: सालमन आर्म

note: A city in British Columbia in Canada
en: Sandspit
hi: सैन्डस्पीट

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
hi: सार्निया

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
hi: सासकाटून

note: A city in Ontario in Canada
en: Sault Sainte Marie
hi: सौल्ट सैंटे मैरी

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
hi: स्किफरविल्ले

note: A city in Alberta in Canada
en: Seebe
hi: सीबे

note: A city in Quebec in Canada
en: Senneville
hi: सिन्नेविले

note: A city in Quebec in Canada
en: Sept-Îles
hi: सेप्ट-आएल

note: A city in Quebec in Canada
en: Shawinigan
hi: शाविन्गन

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sheet Harbour
hi: शीट हार्बर

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
hi: शेरब्रुक

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Shingle Point
hi: शिंगल प्वाइंट

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
hi: सीयोक्स लुकआउट

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
hi: स्लेव झील

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
hi: स्मिथर्स

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Snag
hi: स्नैग

[ctx: City in Saskatchewan, Canada]
note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Southend
hi: साउथएंड

note: A city in Alberta in Canada
en: Spirit River
hi: स्पिरिट रिवर

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Spiritwood
hi: स्पिरिटवुड

note: A city in British Columbia in Canada
en: Squamish
hi: स्क्वामिश

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stephen
hi: स्टीफेन

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Stephenville
hi: स्टीफेनविले

note: A city in British Columbia in Canada
en: Steveston
hi: स्टीवेस्टन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
hi: स्टीवर्ट

note: A city in Quebec in Canada
en: Stoneham
hi: स्टोनेहैम

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Stony Rapids
hi: स्टोनी रेपिड्स

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
hi: सडबरी

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
hi: समरलैंड

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
hi: समरसाइड

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
hi: स्वान रिवर

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
hi: स्विफ्ट करंट

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
hi: सिडनी

note: A city in Nunavut in Canada
en: Taloyoak
hi: तालोयोक

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
hi: टेरा नोवा

note: A city in British Columbia in Canada
en: Terrace
hi: टेरेस

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
hi: टेस्लीन

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
hi: पास

note: A city in Manitoba in Canada
en: Thompson
hi: थोंपसन

note: A city in Alberta in Canada
en: Three Hills
hi: थ्री हिल्स

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
hi: थंडर बे

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Tignish
hi: टिगनिस

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
hi: टिमिंस

note: A city in Ontario in Canada
en: Tobermory
hi: टोबेरमोरी

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
hi: टोफिनो

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
hi: टोरंटो

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tow Hill
hi: टो हिल

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Trenton
hi: ट्रेनटन

note: A city in Quebec in Canada
en: Trois-Rivières
hi: ट्राइस रिविरेस

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
hi: ट्राट झील

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tuktoyaktuk
hi: तुक्तोयाक्तुक

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tununuk
hi: टुनुक

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Twillingate
hi: त्विलिंगेट

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
hi: उप्सला

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
hi: यूरेनियम नगर

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Val Marie
hi: वल मेरी

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
hi: वल्कार्टियर स्टेशन

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
hi: वैंकूवर

note: A city in Quebec in Canada
en: Varennes
hi: वैरेनीस

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
hi: वेग्रेविले

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vernon
hi: वर्नोन

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
hi: विक्टोरिया

note: A city in Manitoba in Canada
en: Victoria Beach
hi: विक्टोरिया बीच

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Wabush
hi: वाबुश

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Waterloo
hi: वाटरलू

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
hi: वाटरोस

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
hi: वोस्टन झील

note: A city in Ontario in Canada
en: Wawa
hi: वावा

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Westport
hi: वेस्टपोर्ट

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
hi: वेबर्न

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Wha Ti
hi: व्हा टी

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
hi: व्हाइट रॉक

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
hi: व्हाइटकोर्ट

note: A city in Ontario in Canada
en: Whitefish Falls
hi: व्हाइटिश फाल्स

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
hi: व्हाइटहोर्स

note: A city in Ontario in Canada
en: Wiarton
hi: विआर्टन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
hi: विलिअम्स झील

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
hi: विंडसर

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
hi: विनिपेग

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
hi: विंटर हार्बर

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
hi: वायनेयार्ड

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
hi: यरमाउथ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
hi: यल्लोनाइफ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
hi: योर्कटन

note: A city in Cape Verde
en: Preguiça
hi: प्रेग्यूका

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
hi: ज्यार्ज टाउन

note: A city in the Cayman Islands
en: Knob Hill
hi: नॉब हिल

note: A city in the Cayman Islands
en: Red Bay Estate
hi: रेड बे इस्टेट

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
hi: बंगासौउ

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
hi: बेंगुई

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
hi: बर्बेराटी

note: A city in Chad
en: Moundou
hi: मोन्डो

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
hi: एन'जमेना

note: A city in Chad
en: Sarh
hi: सार्ह

note: A city in Chile
en: Antofagasta
hi: एंटोफागास्टा

note: A city in Chile
en: Arica
hi: अरिका

note: A city in Chile
en: Balmaceda
hi: बालमासेडा

[ctx: City in Chile]
note: A city in Chile
en: Concepción
hi: कंसप्सन

note: A city in Chile
en: Hanga Roa
hi: हैंगा रोआ

note: A city in Chile
en: Iquique
hi: इक्विक

note: A city in Chile
en: La Serena
hi: ला सेरेना

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
hi: प्यूरिटो माउंट

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
hi: पुंटा एरीनाज

note: A city in Chile
en: Santa Teresa de Lo Ovalle
hi: सैंटा टेरेसा डे लो ओवाले

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
hi: सेन्टिआगो

note: A city in Chile
en: Temuco
hi: टेमुको

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
hi: बीजिंग

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
hi: चांगचुन

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
hi: चांग्शा

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
hi: चेंगडू

[ctx: City in Chongqing, China]
note: A city in Chongqing in China. The name is also written "重庆".
en: Chongqing
hi: चोंगिग

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
hi: डैलियन

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
hi: फुजोऊ

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
hi: गुआनजो

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
hi: ग्युइलीन

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
hi: हैंगजू

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
hi: हार्बीन

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
hi: हफेई

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
hi: होहोट

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
hi: काशी

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
hi: कुन्मिंग

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
hi: लान्जॉउ

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
hi: नानजींग

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
hi: नैन्निंग

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
hi: कींगडाउ

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
hi: सान्या

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
hi: शंघाई

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
hi: शन्टोउ

note: A city in Liaoning in China. The name is also written "沈阳".
en: Shenyang
hi: शेनयांग

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
hi: शेनजेन

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
hi: ताइयुवान

[ctx: City in Tianjin, China]
note: A city in Tianjin in China. The name is also written "天津".
en: Tianjin
hi: तियांजिन

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
hi: उरुंकी

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
hi: वुहान

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
hi: जियान

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
hi: सियामेन

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
hi: झेंगझोऊ

note: A city in Christmas Island
en: Drumsite
hi: ड्रमसाइट

note: The capital of Christmas Island
en: Flying Fish Cove
hi: फ्लाइंग फिश कोव

note: A city in the Cocos (Keeling) Islands
en: Bantam Village
hi: बंताम गांव

note: A city in Colombia
en: Barranquilla
hi: बारनक्विला

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
hi: बोगोटा

note: A city in Colombia
en: Bucaramanga
hi: बुकारामान्गा

note: A city in Colombia
en: Cali
hi: काली

note: A city in Colombia
en: Cartagena
hi: कार्टागेना

note: A city in Colombia
en: Cúcuta
hi: कुकुटा

note: A city in Colombia
en: Leticia
hi: लेटिसिया

note: A city in Colombia
en: Pereira
hi: पेरेइरा

note: A city in Colombia
en: Rionegro
hi: रियोनेग्रो

note: A city in Colombia
en: San Andrés
hi: सैन एंड्रीस

note: A city in Comoros
en: Mbaléni
hi: म्बैलेनी

note: The capital of Comoros
en: Moroni
hi: मोरोनी

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
hi: किंसहासा

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
hi: ब्राज़ावेल

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
hi: प्वाइंटे-नोइरे

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
hi: अवारूआ

note: A city in Costa Rica
en: Alajuela
hi: अलाजुएला

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
hi: लाइबेरिया

note: A city in Costa Rica
en: Mata de Palo
hi: मेटा डे पैलो

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
hi: प्युअर्टो लीमन

note: The capital of Costa Rica
en: San José
hi: सान जोस

note: A city in Croatia
en: Bol
hi: बोल

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
hi: ड्यूब्रोवनिक

note: A city in Croatia
en: Jelovice
hi: जेलोवायस

note: A city in Croatia
en: Liška
hi: लिस्का

note: A city in Croatia
en: Osijek
hi: ओसीजेक

note: A city in Croatia
en: Rijeka
hi: रिजेका

note: A city in Croatia
en: Split
hi: स्पिल्ट

note: A city in Croatia
en: Zadar
hi: जडार

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
hi: जैग्रेब

note: A city in Cuba
en: Camagüey
hi: कामागुए

note: A city in Cuba
en: Cienfuegos
hi: सिएनफुगोस

note: A city in Cuba
en: Guantánamo
hi: ग्वांतनामो

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
hi: हवाना

note: A city in Cuba
en: Holguín
hi: होल्गुइन

[ctx: City in Cuba]
note: A city in Cuba
en: Manzanillo
hi: मंजानिलो

note: A city in Cuba
en: Matanzas
hi: मातान्जास

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
hi: सेंटिआगो द क्यूबा

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
hi: एक्रोतिरी

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
hi: लार्नैका

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
hi: निकोसिया

note: A city in Cyprus
en: Paphos
hi: पैफोस

note: A city in Cyprus
en: Tymbou
hi: ट्येंबो

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
hi: ब्रनो

note: A city in the Czech Republic
en: Holešov
hi: होल्सेव

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
hi: कार्लोवी वेरी

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
hi: लीबेरेक

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
hi: ओस्ट्रावा

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
hi: प्राग

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
hi: आबीदजान

note: A city in Denmark
en: Billund
hi: बिल्लंद

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
hi: कोपेनहेगेन

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
hi: एब्जर्ग

note: A city in Denmark
en: Karup
hi: करूप

note: A city in Denmark
en: Kastrup
hi: कास्ट्रप

note: A city in Denmark
en: Mejlby
hi: मेज्बबी

note: A city in Denmark
en: Odense
hi: ओडेन्स

note: A city in Denmark
en: Roskilde
hi: रोसकिल्डे

note: A city in Denmark
en: Rønne
hi: रोने

note: A city in Denmark
en: Skrydstrup
hi: स्क्राइडस्ट्रुप

note: A city in Denmark
en: Sottrupskov
hi: सोत्तोरूप्सकोव

note: A city in Denmark
en: Tirstrup
hi: टिर्सट्रप

note: A city in Denmark
en: Vamdrup
hi: वैमड्रुप

note: A city in Denmark
en: Ålborg
hi: एलबर्ग

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
hi: डिबौती

note: A city in Dominica
en: Marigot
hi: मैरिगोट

[ctx: City in Dominica]
note: The capital of Dominica
en: Roseau
hi: रूसो

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
hi: सेंट जोसेफ

note: A city in the Dominican Republic
en: Barahona
hi: बाराहोना

note: A city in the Dominican Republic
en: La Romana
hi: ला रोमाना

note: A city in the Dominican Republic
en: Mancha Nueva
hi: मैंचा न्यूवा

note: A city in the Dominican Republic
en: Pantanal
hi: पैंटानाल

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
hi: प्यूरिटो प्लाटा

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
hi: सेन्टिआगो

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
hi: सेंटो_डोमिनिका

note: A city in Ecuador
en: Guayaquil
hi: गुआयाक्विल

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
hi: लाटाकुन्गा

note: A city in Ecuador
en: Manta
hi: मंटा

note: The capital of Ecuador
en: Quito
hi: क्विटो

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
hi: अल अरीश

note: A city in Egypt
en: Al Ghardaqah
hi: अल घारडाक्वाह

note: A city in Egypt
en: Al Qabuti
hi: अल क्वाबुटी

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
hi: सिकंदरिया

note: A city in Egypt
en: Aswan
hi: आसवान

note: A city in Egypt
en: Asyut
hi: असयुत

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
hi: केइरो

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
hi: लक्सर

note: A city in Egypt
en: Marsa Matruh
hi: मार्सा मात्रुह

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
hi: शर्म एश शायख

note: A city in Egypt
en: Taba
hi: टाबा

note: A city in El Salvador
en: Comalapa
hi: कोंपालापा

note: A city in El Salvador
en: Ilopango
hi: इलोपैंगो

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
hi: सन सल्वाडोर

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
hi: मलाबू

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
hi: कुरेसारे

note: A city in Estonia
en: Kärdla
hi: कार्डला

note: A city in Estonia
en: Pärnu
hi: पार्नु

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
hi: टैल्लिन

note: A city in Estonia
en: Tartu
hi: टार्टू

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
hi: स्टेनली

note: A city in the Faroe Islands
en: Sørvágur
hi: सोर्वागुर

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
hi: तोर्सोव्न

note: A city in Finland
en: Enontekiö
hi: एन्नोनटेकियो

note: A city in Finland
en: Halli
hi: हाली

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
hi: हेलसिंकी

note: A city in Finland
en: Ivalo
hi: इवालो

note: A city in Finland
en: Joensuu
hi: जोईन्सु

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
hi: ज्य्वस्क्याला

note: A city in Finland
en: Kajaani
hi: काजानी

note: A city in Finland
en: Kauhava
hi: काउहावा

note: A city in Finland
en: Kemi
hi: केमी

note: A city in Finland
en: Kittilä
hi: किटीला

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Kronoby".
en: Kruunupyy
hi: क्रूनुपी

note: A city in Finland
en: Kuopio
hi: कुओपियो

note: A city in Finland
en: Kuusamo
hi: कुसामो

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
hi: लाप्पेनरेन्टा

note: A city in Finland
en: Mikkeli
hi: मीकेली

note: A city in Finland
en: Oulu
hi: ओउलू

note: A city in Finland
en: Pori
hi: पोरी

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
hi: रोभानियमी

note: A city in Finland
en: Savonlinna
hi: सावोनलीन्ना

note: A city in Finland
en: Seinäjoki
hi: सियंजकी

note: A city in Finland
en: Tampere
hi: ताम्पेरे

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
hi: टर्कु

note: A city in Finland
en: Utti
hi: उटी

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
hi: वासा

note: A city in Finland
en: Varkaus
hi: वार्काउस

note: A city in France
en: Abbeville
hi: एब्बेविले

note: A city in France
en: Acon
hi: एकोन

note: A city in France
en: Agen
hi: एजेन

note: A city in France
en: Ajaccio
hi: अजाकियो

note: A city in France
en: Alençon
hi: एलेन्कन

note: A city in France. One of several cities in France called "Ambérieu".
en: Ambérieu-en-Bugey
hi: अमबेरियो-एन-बुगी

note: A city in France
en: Auch
hi: आच

note: A city in France
en: Aurillac
hi: आरिलाक

note: A city in France
en: Avord
hi: एवोर्ड

note: A city in France
en: Bastia
hi: बस्तिया

note: A city in France
en: Beauvais
hi: ब्यूवैस

note: A city in France
en: Bergerac
hi: बर्जेराक

note: A city in France
en: Biarritz
hi: बियारिट्ज

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
hi: बोर्देक्स

note: A city in France
en: Bourges
hi: बर्जेस

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
hi: ब्रेस्त

note: A city in France
en: Brive
hi: ब्रिवे

note: A city in France
en: Béziers
hi: बेजियर्स

note: A city in France
en: Caen
hi: कैयन

note: A city in France
en: Calvi
hi: कैल्वी

note: A city in France
en: Cambrai
hi: कैंबारी

note: A city in France
en: Cannes
hi: कैन्स

note: A city in France
en: Carcassonne
hi: काराकसोने

note: A city in France
en: Cazaux
hi: कजाक्स

note: A city in France
en: Chambéry
hi: कैंबारी

note: A city in France
en: Chartres
hi: चार्ट्रेस

note: A city in France
en: Cherbourg
hi: चेरबर्ग

note: A city in France. One of several cities in France called "Châlons".
en: Châlons-en-Champagne
hi: चैलोन-एन-शैंपेन

note: A city in France
en: Châteaudun
hi: चाटेदुन

note: A city in France
en: Châteauroux
hi: चैट्यूराक्स

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
hi: क्लेरमोंट-फेरांड

note: A city in France
en: Cognac
hi: कनियॉक

note: A city in France
en: Colmar
hi: कोलमार

note: A city in France
en: Creil
hi: क्रेल

note: A city in France
en: Dax
hi: डेक्स

note: A city in France
en: Dijon
hi: डिजोन

note: A city in France
en: Dinard
hi: दिनार्ड

note: A city in France
en: Dole
hi: डोल

note: A city in France
en: Dollemard
hi: दोलेमार्ड

note: A city in France
en: Grenoble
hi: ग्रीनोव्ले

note: A city in France
en: Hoëricourt
hi: होरीकोर्ट

note: A city in France
en: Hyères
hi: हेयर्स

note: A city in France
en: Istres
hi: इस्ट्रेस

note: A city in France
en: La Roche-sur-Yon
hi: ला रोचे सुर योन

note: A city in France
en: La Rochelle
hi: ला रोचेले

note: A city in France
en: Lannion
hi: लैनियन

note: A city in France
en: Le Mans
hi: ली मैंस

note: A city in France
en: Le Puy
hi: ले पुए

note: A city in France
en: Lille
hi: लिल्ले

note: A city in France
en: Limoges
hi: लिमोजेस

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
hi: लक्सेल लेस बैंस

note: A city in France
en: Lyon
hi: लियोन

note: A city in France
en: Marseille
hi: मारसियले

note: A city in France
en: Melun
hi: मेलुन

note: A city in France
en: Metz
hi: मेट्ज

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
hi: मोंट-डि-मार्सन

note: A city in France
en: Montgauch
hi: मोंटगाच

note: A city in France
en: Montpellier
hi: मोंटपीलियर

note: A city in France
en: Montélimar
hi: मोंटेलिमार

note: A city in France
en: Mâcon
hi: माकोन

note: A city in France
en: Méné Guen
hi: मेने गुएन

note: A city in France
en: Nancy
hi: नैंसी

note: A city in France
en: Nantes
hi: नान्टेस

note: A city in France
en: Nevers
hi: नेवर्स

note: A city in France
en: Nice
hi: नाइस

note: A city in France
en: Nîmes
hi: निमेस

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Orange
hi: ओरेंज

note: A city in France
en: Orléans
hi: ओरेलियान

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
hi: पेरिस

note: A city in France
en: Pau
hi: पॉऊ

note: A city in France
en: Perpignan
hi: परपिंगनान

note: A city in France
en: Poggiale
hi: पोग्गोयिल

note: A city in France
en: Poitiers
hi: प्वाइटियर्स

note: A city in France
en: Quimper
hi: क्विम्पर

note: A city in France
en: Reims
hi: रियम्स

note: A city in France
en: Rennes
hi: रेन्स

note: A city in France
en: Rodez
hi: रोडेज

note: A city in France
en: Romorantin
hi: रोमार्निटन

note: A city in France
en: Rouen
hi: रोउने

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
hi: सैंट-ब्रियुक

note: A city in France
en: Saint-Quentin
hi: सेंट क्वेंटिन

note: A city in France
en: Saint-Yan
hi: सेंट यान

note: A city in France
en: Salon
hi: सैलून

note: A city in France
en: Strasbourg
hi: स्ट्रैसबर्ग

note: A city in France
en: Tarbes
hi: टार्वेस

note: A city in France
en: Toulouse
hi: टाउलाउस

note: A city in France
en: Tours
hi: टूर्स

note: A city in France
en: Trignac
hi: ट्रिग्नाक

note: A city in France
en: Troyes
hi: ट्रॉय

note: A city in France
en: Veauche
hi: व्यूचे

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Vichy
hi: वीचे

note: A city in France
en: Vélizy
hi: वेलीजे

note: A city in France
en: Évreux
hi: एवेरेक्स

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
hi: सायेने

note: The capital of French Polynesia
en: Papeete
hi: पापती

note: A city in Gabon
en: Franceville
hi: फ्रांसविले

note: The capital of Gabon
en: Libreville
hi: लीब्रेविल्ले

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
hi: पोर्ट-जेन्टिल

note: The capital of Gambia
en: Banjul
hi: बैनजुल

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Achum
hi: अचुम

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
hi: एल्टनबर्ग

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
hi: आग्सबर्ग

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Baal
hi: बाल

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
hi: बर्लिन

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
hi: बिंडरस्लेबेन

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
hi: बॉन

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
hi: ब्रांउशबिग

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bredeck
hi: ब्रेडेक

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
hi: ब्रेमेन

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
hi: बुचेल

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
hi: सेले

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Donaueschingen
hi: दोनेस्चिजिन

note: A city in Bavaria in Germany
en: Dorfgmünd
hi: दोर्फ्गुमुंड

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
hi: डार्टमंड

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
hi: ड्रीसडेन

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
hi: एन्शीम

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
hi: फाबर्ग

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
hi: फ्रैंकफुर्त

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
hi: फ्रेडरिकशाफेन

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
hi: फ्रीत्जलार

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
hi: जेलेनकिर्चेन

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
hi: हाह्न

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
hi: हैम्बर्ग

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
hi: हनोवर

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
hi: हॉफ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Hohn
hi: होह्न

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
hi: होल्जड्रोफ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Illesheim
hi: इलेशेम

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
hi: काल्कार

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkum
hi: काल्कुम

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
hi: कार्लस्रुहे

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
hi: कैसेल

note: A city in Bavaria in Germany
en: Katterbach
hi: कैट्टरबैक

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
hi: कील

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Klemenshof
hi: क्लेमेनशोफ

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Laage
hi: लागे

note: A city in Bavaria in Germany
en: Lager Lechfeld
hi: लैजर लीचफेल्ड

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
hi: लाह्र

note: A city in Bavaria in Germany
en: Landsberg
hi: लैंड्सबर्ग

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Laupheim
hi: लाउफेईम

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
hi: लीप्जिग

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Liebenscheid
hi: लिवेनस्चीड

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
hi: मेस्टीटेन

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
hi: म्युनीच

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
hi: मोन्चेन्गलाडबाक

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Münster
hi: मन्स्टर

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
hi: नेउबर्ग एन डेर डोनाउ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Neuostheim
hi: न्युओस्थेईम

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Niederstetten
hi: नेइडर्सटेन

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Nordholz
hi: नोर्डहोल्ज

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
hi: नरेम्बर्ग

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
hi: ओबेरप्फाफेनहोफेन

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Paderborn
hi: पादरबार्न

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
hi: पेर्चीम

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
hi: रामस्टेइन

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
hi: राइन

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
hi: रोथ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
hi: स्क्लेस्वीनिग

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Seebad Heringsdorf
hi: सीबड हेरिंगस्सडर्फ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Spangdahlem
hi: स्पानग्डेहलेमन

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
hi: स्टुटगार्ट

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Trollenhagen
hi: ट्रोलेनहैगेन

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Ulstrupfeld
hi: उलस्ट्रुफेल्ड

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Vorrade
hi: वोराडे

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Webershausen
hi: वेबर शाउसेन

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
hi: वेस्टरलैंड

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
hi: विएसबेडन

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Wunstorf
hi: वुनस्टोर्फ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
hi: वुर्जुवुर्ग

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Zweibrücken
hi: ज्वेब्रुकेन

note: The capital of Ghana
en: Accra
hi: अक्रा

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
hi: एलेक्सेन्ड्रोपोलिस

note: A city in Greece
en: Andravída
hi: अनड्राविडा

note: A city in Greece
en: Argostólion
hi: अर्गोस्टोलियन

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
hi: एथेंस

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
hi: च्राइसोपोलिस

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
hi: चिओस

note: A city in Greece
en: Elefsís
hi: एल्फेसिस

note: A city in Greece
en: Irákleion
hi: इराक्लेन

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
hi: कैलामैटा

note: A city in Greece
en: Karpásion
hi: कार्पैसियन

note: A city in Greece
en: Katomérion
hi: कैटोमेरिन

note: A city in Greece
en: Kos
hi: कोस

note: A city in Greece
en: Kozáni
hi: कोजानी

note: A city in Greece
en: Kárpathos
hi: कारपथास

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
hi: केरक्यारा

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
hi: किथिरा

note: A city in Greece
en: Lárisa
hi: लारिसा

note: A city in Greece
en: Monólithos
hi: मोनोलिथोज

note: A city in Greece
en: Mytilíni
hi: माटिलिनी

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
hi: माएकोंस

note: A city in Greece
en: Náxos
hi: नैक्सोस

note: A city in Greece
en: Paradeísion
hi: पैराडेसियन

note: A city in Greece
en: Páros
hi: पैरोस

note: A city in Greece
en: Skíathos
hi: स्काइथोस

note: A city in Greece
en: Soúda
hi: सौदा

note: A city in Greece
en: Sámos
hi: सामोस

note: A city in Greece
en: Tanágra
hi: तनाग्रा

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
hi: थेसालोनिकी

note: A city in Greece
en: Zákynthos
hi: जैक्यानथोस

note: A city in Greece
en: Áno Síros
hi: एनो सिरोस

note: A city in Greece
en: Áraxos
hi: एराक्सोस

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
hi: एयियोस एथेंसियस

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Uummannaq".
en: Dundas
hi: डुंडस

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
hi: गाडथेब

note: A city in Greenland
en: Ittorisseq
hi: इट्टेरिस्सेक

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Ilulissat".
en: Jakobshavn
hi: जैकोबशान

note: A city in Greenland
en: Kulusuk
hi: कुलुसुक

note: A city in Greenland
en: Narsarsuaq
hi: नार्सार्सुआक

note: A city in Greenland
en: Søndre Strømfjord
hi: सोंड्रे स्ट्रोमफ्जोर्ड

note: A city in Grenada
en: Bamboo
hi: बम्बू

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
hi: सेंट ज्यार्ज

note: The capital of Guadeloupe
en: Basse-Terre
hi: बासे टेरे

note: A city in Guadeloupe
en: Les Abymes
hi: लेस एवेमेस

note: A city in Guam
en: Asatdas
hi: असाटादास

note: A city in Guam
en: Hagåtña
hi: हैगट्ना

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

note: A city in Guatemala
en: Huehuetenango
hi: ह्यूह्यूटेनेंगो

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
hi: प्यूरेटो बैरियोस

note: A city in Guatemala
en: Puerto San José
hi: प्यूरेटो सैन जोस

note: A city in Guatemala
en: Retalhuleu
hi: रीटाल्हुलेऊ

note: A city in Guatemala
en: Tikal
hi: तिकाल

note: A city in Guernsey
en: Hautnez
hi: हैटेंज

note: The capital of Guernsey
en: Saint Peter Port
hi: सेंट पीटर पोर्ट

note: The capital of Guinea
en: Conakry
hi: कोनाक्री

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
hi: ज्यॉर्जटाउन

note: A city in Honduras
en: Amapala
hi: अंपाला

note: A city in Honduras
en: Catacamas
hi: कैटाकमास

note: A city in Honduras
en: Ciudad Choluteca
hi: चोल्यूटेका चोल्युटेका

note: A city in Honduras
en: Comayagua
hi: कोमायागुआ

note: A city in Honduras
en: Guanaja
hi: ग्युआनाजा

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
hi: ला सीएवा

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
hi: ला एस्पेरेंजा

note: A city in Honduras
en: La Mesa
hi: ला मेसा

note: A city in Honduras
en: Puerto Lempira
hi: प्यूरिटो लिंपारिया

note: A city in Honduras
en: Roatán
hi: रोआटान

note: A city in Honduras
en: Santa Rosa de Copán
hi: सांता रोसा दे कोपान

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
hi: टेगुकीगल्पा

note: A city in Honduras
en: Tela
hi: टेला

note: A city in Honduras
en: Yoro
hi: योरो

note: A city in Hong Kong
en: Kowloon
hi: काउलुन

note: The capital of Hungary
en: Budapest
hi: बुडापेस्ट

note: A city in Hungary
en: Debrecen
hi: डिब्रेसीन

note: A city in Hungary
en: Kecskemét
hi: केस्केमेट

note: A city in Hungary
en: Pápa
hi: पापा

note: A city in Hungary
en: Pécs
hi: पेक्स

note: A city in Hungary
en: Szeged
hi: स्जेगेड

note: A city in Hungary
en: Szolnok
hi: स्जोलनाक

note: A city in Iceland
en: Akureyri
hi: एक्रुरेयरी

note: A city in Iceland
en: Eiðar
hi: एयोर

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
hi: रिक्याज्विक

note: A city in Iceland
en: Ytri-Njarðvík
hi: येट्री न्जोरोविक

note: A city in India
en: Ahmadabad
hi: अहमदाबाद

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
hi: अमृतसर

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
hi: बनारस

note: A city in India
en: Hyderabad
hi: हैदराबाद

note: A city in India
en: Jaipur
hi: जयपुर

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
hi: कोची

note: A city in India. The local name in Hindi is "लखनऊ".
en: Lucknow
hi: लखनऊ

note: A city in India
en: Nagpur
hi: नागपुर

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
hi: नई दिल्ली

note: A city in India
en: Patna
hi: पटना

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
hi: तिरुवनंतपुरम

note: A city in India. The local name in Tamil is "திருச்சிராப்பள்ளி".
en: Tiruchchirappalli
hi: तिरूचरापल्ली

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
hi: जकार्ता

note: A city in Indonesia
en: Makassar
hi: मकस्सर

note: A city in Indonesia
en: Medan
hi: मेदान

note: A city in Indonesia
en: Palembang
hi: पालमबेंग

note: A city in Indonesia
en: Pekanbaru
hi: पेकानबारू

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
hi: अबादान

note: A city in Iran
en: Abadeh
hi: अबादेह

note: A city in Iran
en: Abū Mūsā
hi: अबुमुसा

note: A city in Iran. The name is also written "آغاجاری".
en: Aghajari
hi: अघाजारी

note: A city in Iran. The name is also written "اهواز".
en: Ahvaz
hi: अहवाज

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
hi: अर्डाली

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
hi: बंदर अब्बास

note: A city in Iran. The name is also written "بندر بوشهر".
en: Bandar-e Bushehr
hi: बंदर ए बुशेहर

note: A city in Iran. The name is also written "بندر لنگه".
en: Bandar-e Lengeh
hi: बंदर ए लेंगेह

note: A city in Iran. The name is also written "بندر ماهشهر".
en: Bandar-e Mahshahr
hi: बंदर ए महशार

note: A city in Iran
en: Birjand
hi: बिर्जान्द

note: A city in Iran. The name is also written "چاه بهار".
en: Chah Bahar
hi: चाह बहार

note: A city in Iran. The name is also written "ديرستان".
en: Dayrestan
hi: डायस्टान

note: A city in Iran. The name is also written "دو گنبدان".
en: Do Gonbadan
hi: दो गोंवादान

note: A city in Iran
en: Esfahan
hi: एस्फहान

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
hi: फासा

note: A city in Iran. The name is also written "گرگان".
en: Gorgan
hi: गोरगान

note: A city in Iran. The name is also written "گوشه شاهزاده قاسم".
en: Gusheh Shahzadeh Qasem
hi: गुशेह शाहजादेड कासेम

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
hi: हमाडान

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
hi: इलाम

note: A city in Iran
en: Iranshahr
hi: इराशहर

note: A city in Iran. The name is also written "كرج".
en: Karaj
hi: कराज

note: A city in Iran
en: Kashan
hi: कशान

note: A city in Iran
en: Kerman
hi: कर्मन

note: A city in Iran
en: Kermanshah
hi: कर्मानशाह

note: A city in Iran. The name is also written "خرم آباد".
en: Khorramabad
hi: खोर्रमबाद

note: A city in Iran. The name is also written "كيش".
en: Kish
hi: किश

note: A city in Iran
en: Lar
hi: लार

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
hi: मशाद

note: A city in Iran. The name is also written "مسجد سلیمان".
en: Masjed Soleyman
hi: मस्जेड सोलेमैन

note: A city in Iran. The name is also written "نو شهر".
en: Now Shahr
hi: नाव शहर

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
hi: ओरुमयेह

note: A city in Iran. The name is also written "قزوین".
en: Qazvin
hi: क्वाजविन

note: A city in Iran
en: Rasht
hi: राश्ट

note: A city in Iran
en: Sabzevar
hi: सब्जेवार

note: A city in Iran. The name is also written "سخت سر".
en: Sakht Sar
hi: सख्त सर

note: A city in Iran
en: Sanandaj
hi: सनान्डाज

note: A city in Iran
en: Sarakhs
hi: साराख्स

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
hi: सेमनान

note: A city in Iran. The name is also written "شهر بالا".
en: Shahr-e Bala
hi: शहर ए बाला

note: A city in Iran. The name is also written "شهر كرد".
en: Shahr-e Kord
hi: शहर ए कोर्ड

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
hi: शिराज

note: A city in Iran
en: Tabas
hi: तवास

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
hi: टैब्रिज

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
hi: तेहरान

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
hi: याज्ड

note: A city in Iran. The name is also written "زابل".
en: Zabol
hi: जैबोल

note: A city in Iran. The name is also written "زاهدان (کي)".
en: Zahedan-e (Yek)
hi: जाहेदान ए येक

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
hi: कॉर्क

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
hi: डबलिन

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Dún Laoghaire".
en: Dunleary
hi: डंलियरी

note: A city in Ireland
en: Glentavraun
hi: ग्लेटावरुन

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
hi: शैनान

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
hi: डगलस

note: A city in the Isle of Man
en: Ronaldsway
hi: रोनाल्ड्सवे

note: A city in Israel
en: Elat
hi: एलेट

note: A city in Israel
en: Mahanayim
hi: महानयिम

note: A city in Israel
en: Mahane Yisra'el
hi: महाने यिसराएल

note: A city in Israel
en: Ramot Remez
hi: रामेट रेमेज

note: A city in Israel
en: Shizzafon
hi: शिज्जाफोन

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
hi: तेल अबीब

note: A city in Italy
en: Albenga
hi: अलबेंगा

note: A city in Italy
en: Alghero
hi: अल्गेरो

note: A city in Italy
en: Aviano
hi: एवियानो

note: A city in Italy
en: Bari
hi: बारी

note: A city in Italy
en: Bergamo
hi: बर्गामो

note: A city in Italy
en: Bologna
hi: बोलोग्ना

note: A city in Italy
en: Bolzano
hi: बोल्जानो

note: A city in Italy
en: Brescia
hi: ब्रेस्किया

note: A city in Italy
en: Breuil-Cervinia
hi: ब्रेयुल कर्विनिया

note: A city in Italy
en: Brindisi
hi: ब्रिंड्सी

note: A city in Italy
en: Cagliari
hi: कालिगरी

note: A city in Italy
en: Capri
hi: कैप्री

note: A city in Italy
en: Case Arfel
hi: केस आर्फेल

note: A city in Italy
en: Catania
hi: कैटानिया

note: A city in Italy
en: Cervia
hi: सेर्विया

note: A city in Italy
en: Crotone
hi: क्रोटोन

note: A city in Italy
en: Cuneo
hi: कुनेओ

note: A city in Italy
en: Decimomannu
hi: डेसिमोमान्नू

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
hi: डोबियाको

note: A city in Italy
en: Ferrara
hi: फेरारा

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
hi: फ्लोरेंस

note: A city in Italy
en: Forlì
hi: फोरली

note: A city in Italy
en: Frosinone
hi: फ्रोसिनोन

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
hi: जिनेवा

note: A city in Italy
en: Ginosa Marina
hi: गिनोसा मैरिना

note: A city in Italy
en: Gioia del Colle
hi: जियोइया डेल कोले

note: A city in Italy
en: Grazzanise
hi: ग्राजानाइस

note: A city in Italy
en: Grosseto
hi: ग्रोसेटो

note: A city in Italy
en: Grottaglie
hi: ग्रोटाग्ली

note: A city in Italy
en: Isola del Cantone
hi: इसोला डेल कैंटोन

note: A city in Italy
en: Laigueglia
hi: लैग्युगिला

note: A city in Italy
en: Lampedusa
hi: लैंपेडुसा

note: A city in Italy
en: Latina
hi: लैटिना

note: A city in Italy
en: Lecce
hi: लीस

note: A city in Italy
en: Messina
hi: मेसीना

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
hi: मिलान

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
hi: नेपल्स

note: A city in Italy
en: Olbia
hi: ओल्बिया

note: A city in Italy
en: Palazzo
hi: पालाज्जो

note: A city in Italy
en: Palermo
hi: पालेर्मो

note: A city in Italy
en: Paneveggio
hi: पैनेविज्जिओ

note: A city in Italy
en: Pantelleria
hi: पेंटेलेरिया

note: A city in Italy
en: Parma
hi: पार्मा

note: A city in Italy
en: Perugia
hi: पेरूगिया

note: A city in Italy
en: Pescara
hi: पेस्कारा

note: A city in Italy
en: Piacenza
hi: पियासेंजा

note: A city in Italy
en: Pisa
hi: पीसा

note: A city in Italy
en: Pontecagnano
hi: पौंटेकैग्नानो

note: A city in Italy
en: Pratica di Mare
hi: प्रटिसिया डि मैयर

note: A city in Italy
en: Reggio di Calabria
hi: रेग्गियो दी कालाब्रिया

note: A city in Italy
en: Resia
hi: रेसिया

note: A city in Italy
en: Rieti
hi: राइटी

note: A city in Italy
en: Rimini
hi: रिमिनी

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
hi: रोम

note: A city in Italy
en: Ronchi dei Legionari
hi: रोंची डि लिगियोनारी

note: A city in Italy
en: Salignano
hi: सालिगनैनो

note: A city in Italy
en: San Stèfano
hi: सैन स्टीफेनो

note: A city in Italy
en: Sant'Eufemia Lamezia
hi: सैंट इफेमिया लैमेजिया

note: A city in Italy
en: Sporminore
hi: स्पोरमिनोर

note: A city in Italy
en: Tamaricciola
hi: तमारिक्किला

note: A city in Italy
en: Tarvisio
hi: टैरविजियो

note: A city in Italy
en: Trapani
hi: ट्रापानी

note: A city in Italy
en: Trevico
hi: ट्रेविको

note: A city in Italy
en: Treviso
hi: ट्रेविसो

note: A city in Italy
en: Trieste
hi: ट्रिस्टी

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
hi: टुरिन

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
hi: वेनिस

note: A city in Italy
en: Verona
hi: वेरोना

note: A city in Italy
en: Viterbo
hi: विटेर्बो

note: A city in Italy
en: Àrbatax
hi: एर्बाटाक्स

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
hi: किंग्सटन

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
hi: मोंटेगो खाडी

note: A city in Japan
en: Akita
hi: अकिता

note: A city in Japan
en: Ami
hi: अमी

note: A city in Japan
en: Aomori
hi: आओमारी

note: A city in Japan
en: Asahikawa
hi: असाहाकावा

note: A city in Japan
en: Ashiya
hi: आसिया

note: A city in Japan
en: Chitose
hi: चिटोस

note: A city in Japan
en: Chofu
hi: चोफू

note: A city in Japan
en: Fuji
hi: फुजी

note: A city in Japan
en: Fukue
hi: फुकु

note: A city in Japan
en: Fukuoka
hi: फुकुओका

note: A city in Japan
en: Futemma
hi: फुटेम्मा

note: A city in Japan
en: Gifu
hi: गिफू

note: A city in Japan
en: Hakodate
hi: हाकोडेट

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
hi: हामामात्सु

note: A city in Japan
en: Hamanaka
hi: हैमानाका

note: A city in Japan
en: Hanamaki
hi: हानामाकी

note: A city in Japan
en: Hiroshima
hi: हिरोशिमा

note: A city in Japan
en: Hofu
hi: होफु

note: A city in Japan
en: Ishigaki
hi: इशिगाकी

note: A city in Japan
en: Iwakuni
hi: इवाकुनी

note: A city in Japan
en: Izumo
hi: इजुमो

note: A city in Japan
en: Janado
hi: जैनाडो

note: A city in Japan
en: Kadena
hi: केडेना

note: A city in Japan
en: Kagoshima
hi: कागोशीमा

note: A city in Japan
en: Kanayama
hi: कनायामा

note: A city in Japan
en: Kanoya
hi: कैनोया

note: A city in Japan
en: Kashoji
hi: कशोजी

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
hi: किटाक्युशु

note: A city in Japan
en: Komatsu
hi: कोमात्सु

note: A city in Japan
en: Komatsushima
hi: कोमात्सुशिमा

note: A city in Japan
en: Kumamoto
hi: कुमामोटो

note: A city in Japan
en: Kushiro
hi: कुशिरो

note: A city in Japan
en: Matsubara
hi: मत्सुबरा

note: A city in Japan
en: Matsumoto
hi: मात्सुमोटो

note: A city in Japan
en: Matsushima
hi: मत्सुसीमा

note: A city in Japan
en: Matsuyama
hi: मात्सुयामा

note: A city in Japan
en: Memambetsu
hi: मेमांबेत्सु

note: A city in Japan
en: Mihonoseki
hi: मिहोनसेकी

note: A city in Japan
en: Minami
hi: मियामी

note: A city in Japan
en: Misawa
hi: मिसावा

note: A city in Japan
en: Mito
hi: मिटो

note: A city in Japan
en: Miyazaki
hi: मियाजाकी

note: A city in Japan
en: Mombetsu
hi: मोम्बेत्सु

note: A city in Japan
en: Nagasaki
hi: नागासाकी

note: A city in Japan
en: Nagoya
hi: नागोया

note: A city in Japan
en: Naha
hi: नाहा

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
hi: नका शिबत्सु

note: A city in Japan
en: Niigata
hi: नीगाटा

note: A city in Japan
en: Obihiro
hi: ओबीहीरो

note: A city in Japan
en: Odaira
hi: ओडैरिया

note: A city in Japan
en: Odaka
hi: ओडाका

note: A city in Japan
en: Odate
hi: ओडेट

note: A city in Japan
en: Ofunakoshi
hi: ओफुनाकोशी

note: A city in Japan
en: Ogimachiya
hi: ओगिचिया

note: A city in Japan
en: Oita
hi: ओइटा

note: A city in Japan
en: Okata
hi: ओकाटा

note: A city in Japan
en: Okayama
hi: ओकायामा

note: A city in Japan
en: Okazato
hi: ओकाजाटो

note: A city in Japan
en: Osaka
hi: ओसाका

note: A city in Japan
en: Ozuki
hi: ओजुकी

note: A city in Japan
en: Saga
hi: सागा

note: A city in Japan
en: Sanrizuka
hi: सैनिरिजुका

note: A city in Japan
en: Sawada
hi: सवादा

note: A city in Japan
en: Sendai
hi: सेन्डाई

note: A city in Japan
en: Shiroi
hi: शिरोई

note: A city in Japan
en: Takamatsu
hi: ताकामात्सु

note: A city in Japan
en: Takatsu
hi: तकात्सु

note: A city in Japan
en: Tateyama
hi: टैटेयामा

note: The capital of Japan
en: Tokyo
hi: टोक्यो

note: A city in Japan
en: Tottori
hi: टोटोरी

note: A city in Japan
en: Toyama
hi: टोयामा

note: A city in Japan
en: Toyooka
hi: टोयूका

note: A city in Japan
en: Tsuiki
hi: त्सुइकी

note: A city in Japan
en: Ushuku
hi: उशुकु

note: A city in Japan
en: Wakkanai
hi: वेकेनाई

note: A city in Japan
en: Yamagata
hi: यामागाता

note: A city in Japan
en: Yamaguchi
hi: यामागुचि

note: A city in Japan
en: Yao
hi: याओ

note: A city in Japan
en: Yokota
hi: योकोटा

note: A city in Japan
en: Yoshinaga
hi: योशिंगा

note: A city in Jersey
en: La Hougue
hi: ला होगे

note: The capital of Jersey
en: Saint Helier
hi: सेंट हेलियर

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
hi: अल एक्वाबाह

note: A city in Jordan
en: Al Jizah
hi: अल जिजाह

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
hi: अम्मान

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
hi: अल्मटी

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
hi: एस्टाना

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
hi: ओरल

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
hi: शीमकेन्ट

note: A city in Kenya
en: Eldoret
hi: एलडोरेट

note: A city in Kenya
en: Kisumu
hi: किसुमु

note: A city in Kenya
en: Mombasa
hi: मोम्बासा

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
hi: नैरोबी

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
hi: लंदन

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
hi: कुवैत

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
hi: बिस्केक

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
hi: वियन्टाइन

note: A city in Latvia
en: Liepāja
hi: लेईपाजा

note: The capital of Latvia
en: Rīga
hi: रिगा

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
hi: बेरूत

note: A city in Libya
en: Baninah
hi: बनिया

note: A city in Libya
en: Sabha
hi: सब्हा

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
hi: त्रिपोली

note: The capital of Liechtenstein
en: Vaduz
hi: वादुज़

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
hi: कौनास

note: A city in Lithuania
en: Palanga
hi: पालान्गा

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
hi: विल्न्यूस

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
hi: सिआउलीआई

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
hi: लक्समबर्ग

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
hi: मकाउ

note: A city in Macau. The local name in Chinese is "Dangzai / 氹仔".
en: Taipa
hi: ताईपा

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
hi: ओहरिड

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
hi: स्कोपज

note: A city in Madagascar
en: Ankarena
hi: अंकारेना

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
hi: एंटानानारिवो

note: A city in Madagascar
en: Antsiranana
hi: एंटसिरानाना

note: A city in Madagascar
en: Fasenina-Ampasy
hi: फासेनिया एंपैसी

note: A city in Madagascar
en: Mahajanga
hi: महाजंगा

note: A city in Madagascar
en: Toamasina
hi: तोमासिना

note: A city in Madagascar
en: Tolanaro
hi: टोलैनारो

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
hi: बिंटुलु

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: George Town
hi: ज्यार्ज टाउन

note: A city in Malaysia
en: Johor Bahru
hi: जोहर बहारु

note: A city in Malaysia
en: Klang
hi: क्लांग

note: A city in Malaysia
en: Kota Baharu
hi: कोटा बहारू

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
hi: कोटा किनाबालु

note: A city in Malaysia
en: Kuah
hi: कुआह

note: The capital of Malaysia
en: Kuala Lumpur
hi: कुआलालम्पुर

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
hi: कुआनटन

note: A city in Malaysia
en: Kuching
hi: कुचिंग

note: A city in Malaysia
en: Kudat
hi: कुदत

note: A city in Malaysia
en: Melaka
hi: मेलाका

note: A city in Malaysia
en: Miri
hi: मिरी

note: A city in Malaysia
en: Sandakan
hi: सैंडाकान

note: A city in Malaysia
en: Sepang
hi: सेपांग

note: A city in Malaysia
en: Sibu
hi: सिबु

note: A city in Malaysia
en: Sitiawan
hi: सिटीवान

note: A city in Malaysia
en: Tawau
hi: टवाउ

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: Victoria
hi: विक्टोरिया

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
hi: पुरुष

note: A city in Malta
en: Luqa
hi: लुका

note: The capital of Malta
en: Valletta
hi: वालेट्टा

note: The capital of the Marshall Islands
en: Majuro
hi: मजूरो

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
hi: फोर्ट-डे-फ्रांस

note: A city in Martinique
en: Le Lamentin
hi: ला तामेन्टीन

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
hi: नोआधीबोउ

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
hi: नोआकचोट

note: A city in Mauritius
en: Plaisance
hi: प्लेसेंस

note: The capital of Mauritius
en: Port Louis
hi: पोर्ट लुइस

note: A city in Mauritius
en: Port Mathurin
hi: पोर्ट मथुरीन

note: A city in Mayotte
en: Dzaoudzi
hi: ड्जाड्जी

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
hi: मामोद्जू

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
hi: अकापल्को

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
note: A city in Aguascalientes in Mexico
en: Aguascalientes
hi: एगुआस्काल्यांटेस

[ctx: City in Campeche, Mexico]
note: A city in Campeche in Mexico
en: Campeche
hi: कैंपेचे

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
hi: कानकुन

note: A city in Campeche in Mexico
en: Carmen
hi: कार्मेन

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
hi: चेतुमल

note: A city in Yucatán in Mexico
en: Chichén-Itzá
hi: चिनचेन इत्जा

[ctx: City in Chihuahua, Mexico]
note: A city in Chihuahua in Mexico
en: Chihuahua
hi: चिहुआहुआ

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
hi: चिउदाद जुआरेज

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
hi: चिउदाद ओब्रेगोन

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
hi: चिउदाद विक्टोरिया

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Colima
hi: कोलिमा

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
hi: कोजुमल

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
hi: क्यूरनावाका

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
hi: क्यूलियाकन

[ctx: City in Durango, Mexico]
note: A city in Durango in Mexico
en: Durango
hi: ड्यूरांगो

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: El Zapote
hi: एल जोपेटे

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
hi: गुआडलजारा

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
hi: गुआएमास

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
hi: हर्मोसिलो

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
hi: इक्सटापा

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Ixtepec
hi: इक्सटेपेक

[ctx: City in Baja California Sur, Mexico]
note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: La Paz
hi: ला पाज

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Laguna Tepic
hi: लागुना टेपिक

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
note: A city in Guanajuato in Mexico
en: León
hi: लेओन

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
hi: लोरेटो

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
hi: लॉस मोचीज

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Manzanillo
hi: मंजानिलो

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
hi: मातामोरोस

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
hi: माजात्लान

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
hi: मेक्सीकाली

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
hi: मैक्सिको सिटी

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
hi: मिनाटीट्लान

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
hi: मंक्लोवा

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
hi: मोंटेर्री

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
hi: मोरेलिया

[ctx: City in Yucatán, Mexico]
note: A city in Yucatán in Mexico
en: Mérida
hi: मेरीडा

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
hi: न्वेवा लारेडो

[ctx: City in Oaxaca, Mexico]
note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Oaxaca
hi: ओक्साका

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
hi: पीयड्रास नेग्रास

note: A city in Veracruz in Mexico. One of several cities in Mexico called "Poza Rica".
en: Poza Rica de Hidalgo
hi: पोजा रिका डे हिदालगो

[ctx: City in Puebla, Mexico]
note: A city in Puebla in Mexico
en: Puebla
hi: प्यूब्ला

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Puerto Escondido
hi: प्यूरिटो एस्कोनडिडो

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
hi: प्यूरिटो वल्लार्टा

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
note: A city in Querétaro in Mexico
en: Querétaro
hi: क्वेरेटारो

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
hi: रेनोसा

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
hi: साल्टीलो

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
hi: सेन जोसे डेल काबो

[ctx: City in San Luis Potosí, Mexico]
note: A city in San Luis Potosí in Mexico
en: San Luis Potosí
hi: सैन लुइस पोटोसी

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
hi: टेम्पीको

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
hi: टैपाचुला

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
hi: तिजुआना

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
hi: टोलुका

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
hi: टोरिओन

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tuxtla
hi: टक्सत्ला

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
hi: उरुपन

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
note: A city in Veracruz in Mexico
en: Veracruz
hi: वेराक्रूज

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
hi: विलाहरमोसा

[ctx: City in Zacatecas, Mexico]
note: A city in Zacatecas in Mexico
en: Zacatecas
hi: जाकाटेकास

note: The capital of the Federated States of Micronesia
en: Palikir
hi: पालीकिर

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
hi: चिसिनाउ

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
hi: मोनेको

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
hi: उलानबाटर

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
hi: पोडगोरिका

note: A city in Montenegro
en: Tivat
hi: तिवात

note: A city in Morocco
en: Agadir
hi: अगादिर

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
hi: अल होसीमा

note: A city in Morocco
en: Fes
hi: फेस

note: A city in Morocco
en: Marrakech
hi: माराकीच

note: A city in Morocco
en: Meknes
hi: मेकनेस

note: A city in Morocco
en: Nador
hi: नाडोर

note: A city in Morocco
en: Nouaseur
hi: नौसियर

note: A city in Morocco
en: Ouarzazat
hi: ओरजजात

note: A city in Morocco
en: Oujda
hi: ओजडा

note: The capital of Morocco
en: Rabat
hi: रबात

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
hi: टेंगियर

note: A city in Morocco
en: Tetouan
hi: टेटौन

note: A city in Mozambique
en: Beira
hi: बीयेरा

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
hi: चीमोइयो

note: A city in Mozambique
en: Lichinga
hi: लीचिन्गा

note: The capital of Mozambique
en: Maputo
hi: मपुटो

note: A city in Mozambique
en: Nampula
hi: नामपुला

note: A city in Mozambique
en: Pemba
hi: पेम्बा

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
hi: क्वेलीमेन

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
hi: रंगून

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
hi: काठमांडु

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
hi: एम्सटर्डम

note: A city in the Netherlands
en: De Kooy
hi: दे कुवे

note: A city in the Netherlands
en: Deelen
hi: डिलेन

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
hi: इंडहोवेन

note: A city in the Netherlands
en: Gilze
hi: गिलेज

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
hi: ग्रोनिनजेन

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
hi: ल्यूवार्डेन

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
hi: मैस्ट्रिच

note: A city in the Netherlands
en: Oost-Vlieland
hi: ओस्ट व्लीलैंड

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
hi: राट्रेडम

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
hi: द हेग

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
hi: वाल्कनबर्ग

note: A city in the Netherlands
en: Volkel
hi: वोल्केल

note: A city in the Netherlands
en: Woensdrecht
hi: वोयंसड्रेक्ट

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Benners
hi: बेन्नेर्स

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Cupe Coy
hi: कुपे क्वाय

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Dorp Nikiboko
hi: डोर्प निकिबोको

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Gato
hi: गैटो

note: A city in New Caledonia
en: Karenga
hi: कैरेंगा

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
hi: नौमिया

note: A city in New Zealand
en: Auckland
hi: ऑकलैन्ड

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
hi: क्राइस्टचर्च

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
hi: विलिंग्टन

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
hi: ब्लूफील्ड्स

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
hi: चाइनान्डेगा

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
hi: जिनोटेगा

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
hi: जुइगल्पा

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
hi: मानागुआ

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
hi: प्यूरिटो काबेजास

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
hi: रिवास

note: A city in Niger
en: Agadez
hi: एगाडेज

note: The capital of Niger
en: Niamey
hi: नियमये

note: A city in Niger
en: Zinder
hi: जिन्डर

note: A city in Lagos Nigeria
en: Ikeja
hi: इकेजा

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
hi: इलोरीन

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
hi: काडुना

note: A city in Nigeria
en: Kano
hi: कानो

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
hi: पोर्ट हारकोर्ट

note: The capital of Niue
en: Alofi
hi: अलोफी

[ctx: City in Norfolk Island]
note: A city in Norfolk Island
en: Kingston
hi: किंग्सटन

note: A city in the Northern Mariana Islands
en: Chalan Kanoa
hi: चलान कानोआ

note: A city in Norway
en: Alta
hi: अल्टा

note: A city in Norway
en: Berlevåg
hi: बेर्लवैग

note: A city in Norway
en: Bodø
hi: बोडो

note: A city in Norway
en: Bolle
hi: बोले

note: A city in Norway
en: Boltåsen
hi: बोल्तासन

note: A city in Norway
en: Brønnøysund
hi: ब्रोन्नोसेयंड

note: A city in Norway
en: Båtsfjord
hi: बाटस्फोर्ड

note: A city in Norway
en: Dalem
hi: दालेम

note: A city in Norway
en: Djupdalen
hi: जुपदालेन

note: A city in Norway
en: Eldskog
hi: एल्डकोग

note: A city in Norway
en: Fagernes
hi: फेगरनेस

note: A city in Norway
en: Fiskenes
hi: फिस्कनेस

note: A city in Norway
en: Flesland
hi: फ्लेसलैंड

note: A city in Norway
en: Florø
hi: फ्लोरो

note: A city in Norway
en: Førde
hi: फोर्डे

note: A city in Norway
en: Gardermoen
hi: गार्डेरमोएन

note: A city in Norway
en: Hammerfest
hi: हैमरफेस्ट

note: A city in Norway
en: Hasvik
hi: हास्विक

note: A city in Norway
en: Haugesund
hi: हैगुसंड

note: A city in Norway
en: Holm
hi: होल्म

note: A city in Norway
en: Honningsvåg
hi: होनिगस्वाग

note: A city in Norway
en: Kirkenes
hi: किर्केन्स

note: A city in Norway
en: Kjevik
hi: क्जिविक

note: A city in Norway
en: Kristiansund
hi: क्रिस्टियनसंड

note: A city in Norway
en: Mehamn
hi: मेहम

note: A city in Norway
en: Molde
hi: मोलदे

note: A city in Norway
en: Mosjøen
hi: मोस्जोन

note: A city in Norway
en: Namsos
hi: नामसोस

note: A city in Norway
en: Narvik
hi: नार्विक

note: A city in Norway
en: Notodden
hi: नोटोडेन

note: A city in Norway
en: Oseberg
hi: ओसेवर्ग

note: The capital of Norway
en: Oslo
hi: ओस्लो

note: A city in Norway
en: Rygge
hi: रीग

note: A city in Norway
en: Røros
hi: रोरोस

note: A city in Norway
en: Rørvik
hi: रोर्विक

note: A city in Norway
en: Røssvoll
hi: रोस्सवोल

note: A city in Norway
en: Røst
hi: रोस्ट

note: A city in Norway
en: Sandane
hi: सानडैन

note: A city in Norway
en: Skagen
hi: स्काजेन

note: A city in Norway
en: Skien
hi: स्किएन

note: A city in Norway
en: Sola
hi: सोला

note: A city in Norway
en: Stokka
hi: स्टोक्का

note: A city in Norway
en: Svartnes
hi: स्वार्टनेस

note: A city in Norway
en: Svolvær
hi: स्वोलवार

note: A city in Norway
en: Sørkjosen
hi: सोर्कजोसेन

note: A city in Norway
en: Torp
hi: टार्प

note: A city in Norway
en: Trondheim
hi: ट्रोन्धीम

note: A city in Norway
en: Vadsø
hi: वाड्सो

note: A city in Norway
en: Ålesund
hi: एलसंड

note: A city in Norway
en: Ørsta
hi: ओर्सटा

note: A city in Oman
en: Mu'askar al Murtafi'ah
hi: मुआस्कर एल मुर्तफियाह

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
hi: मसकट

note: A city in Oman
en: Salalah
hi: सलालाह

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
hi: इस्लामाबाद

note: A city in Pakistan
en: Karachi
hi: कराची

note: A city in Pakistan
en: Lahore
hi: लाहोर

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
hi: नवाबशाह

note: The capital of Palau
en: Koror
hi: कोररकोरर

note: The capital of Palau
en: Melekeok
hi: मेलेकिओक

note: A city in Panama
en: David
hi: डेविड

note: A city in Panama
en: Fuerte Kobbe
hi: फुरेटे कोबे

note: The capital of Panama
en: Panamá
hi: पनामा

note: A city in Panama
en: Tocumen
hi: टोकूमेन

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
hi: पोर्ट मोर्सबे

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
hi: एसंसियन

note: A city in Paraguay
en: Colonia Félix de Azara
hi: कोलोनिया फेलिक्स डे अजारा

note: A city in Peru
en: Andahuaylas
hi: अनडाहुआल्यास

note: A city in Peru
en: Arequipa
hi: एरेक्विपा

note: A city in Peru
en: Ayacucho
hi: अयाकुचो

note: A city in Peru
en: Chiclayo
hi: चिकलायो

note: A city in Peru
en: Cusco
hi: कुस्को

note: A city in Peru
en: Iquitos
hi: इक्वीतोस

note: A city in Peru
en: Juliaca
hi: जुलियाका

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
hi: लिमा

note: A city in Peru
en: Pisco
hi: पिस्को

note: A city in Peru
en: Pucallpa
hi: पुकाल्पा

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
hi: प्यूरिटो माल्डोनाडो

note: A city in Peru
en: Tacna
hi: टेक्ना

note: A city in Peru
en: Talara
hi: तलारा

note: A city in Peru
en: Tarapoto
hi: तारापोटो

note: A city in Peru
en: Trujillo
hi: ट्रुजील्लो

note: A city in Peru
en: Tumbes
hi: तुम्बेस

note: A city in the Philippines
en: Angeles
hi: एंगेलेस

note: A city in the Philippines
en: Davao
hi: डावाओ

note: A city in the Philippines
en: Laoag
hi: लाओआग

note: The capital of the Philippines
en: Manila
hi: मनीला

note: A city in the Philippines
en: Masbate
hi: मस्बत

note: A city in the Philippines
en: Pildira
hi: पिलदिरा

note: A city in the Philippines
en: Subic
hi: सुविक

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
hi: जाम्बोंगा नगर

note: A city in Poland
en: Gdańsk
hi: दान्स्क

note: A city in Poland
en: Katowice
hi: काटोवाइस

note: A city in Poland
en: Kraków
hi: क्रैको

note: A city in Poland
en: Poznań
hi: पोजनान

note: A city in Poland
en: Rzeszów
hi: जेसेजोव

note: A city in Poland
en: Szczecin
hi: स्जेजसिन

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
hi: वारसॉ

note: A city in Poland
en: Wrocław
hi: व्रोक्लो

note: A city in Portugal
en: Beja
hi: बेजा

note: A city in Portugal
en: Castelo Branco
hi: कैस्टोलो ब्रैंको

note: A city in Portugal
en: Faro
hi: फारो

note: A city in Portugal
en: Flor da Rosa
hi: फ्लो दा रोसा

note: A city in Portugal
en: Lajes
hi: लाजेस

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
hi: लिस्बन

note: A city in Portugal
en: Monte Real
hi: मोंटे रीयल

note: A city in Portugal
en: Montijo
hi: मोंटेजो

note: A city in Portugal
en: Ovar
hi: ओवर

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
hi: पोन्टा डेल्गाडा

note: A city in Portugal
en: Porto
hi: पोर्टो

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
hi: पोर्टो सांटो

note: A city in Portugal. One of several cities in Portugal called "Santa Cruz".
en: Santa Cruz das Flores
hi: सेंटा क्रुज डेस फ्लोरेस

note: A city in Portugal
en: Sintra
hi: सिनाट्रा

note: A city in Portugal
en: Água de Pena
hi: एग्वा डि पेना

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
hi: कैरोलिना

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
hi: सेन जुआन

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
hi: दोहा

note: A city in Romania
en: Arad
hi: एराड

note: A city in Romania
en: Bacău
hi: बकाउ

note: A city in Romania
en: Baia Mare
hi: बैआ मैयर

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
hi: बुखारेस्ट

note: A city in Romania
en: Cluj-Napoca
hi: क्लुज नापोका

note: A city in Romania
en: Craiova
hi: क्रैवा

note: A city in Romania
en: Iaşi
hi: लासी

note: A city in Romania
en: Mihail Kogălniceanu
hi: मिहैल कोग्लीसिनु

note: A city in Romania
en: Oradea
hi: ओराडिया

note: A city in Romania
en: Satu Mare
hi: सातु मारे

note: A city in Romania
en: Sibiu
hi: सिबियु

note: A city in Romania
en: Suceava
hi: सुसियवा

note: A city in Romania
en: Timişoara
hi: तिमिसोआरा

note: A city in Romania
en: Tulcea
hi: तुलसिया

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
hi: टिरगु म्यूरेस

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
hi: अबाकान

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
hi: एडलर

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
hi: एनाडिर

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анапа".
en: Anapa
hi: अनामा

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
hi: अर्खाजेल्सक

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
hi: अस्ट्राखां

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
hi: बरनाल

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брацк".
en: Bratsk
hi: ब्रात्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
hi: ब्रायंस्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
hi: चैल्याबिन्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
hi: चिता

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
hi: चुलमैन

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
hi: एंजेल

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
hi: इर्कुत्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
hi: कालीनीन्ग्राड

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
hi: कजान'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
hi: केमेरोवो

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
hi: खैबरोवस्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
hi: खान्टी-मान्सिय्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
hi: क्रैस्नोडर

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
hi: मागादान

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
hi: मिनरल बाडी

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
hi: मिरनी

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
hi: मास्को

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
hi: मरमंस्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
hi: नालचिक

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
hi: नीजनेवार्टोस्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
hi: नोवोकुजनेट्सक

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
hi: नोवोसिबिर्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
hi: ओम्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
hi: ओरेनबर्ग

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
hi: पेन्जा

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
hi: पर्म

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
hi: पेट्रोपाव्लोवस्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
hi: रोस्टोव

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
hi: सेंट पीटर्सबर्ग

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
hi: समारा

note: A city in Russia
en: Saratov
hi: साराटोव

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
hi: स्ताव्रोपोल

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
hi: स्ट्रिगिनो

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
hi: सुरगुट

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
hi: सिक्टिवकार

note: A city in Russia
en: Tiksi
hi: तिक्सी

note: A city in Russia
en: Udachnyy
hi: उदाचिनये

note: A city in Russia
en: Ufa
hi: उफा

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
hi: उलयांनोवस्क

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
hi: उलान-उदे

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
hi: वेलीकेयी लुकी

note: A city in Russia
en: Vladivostok
hi: व्लाडीवास्टक

note: A city in Russia
en: Volgograd
hi: वोल्गोग्रैड

note: A city in Russia
en: Voronezh
hi: वोरोनेझ

note: A city in Russia
en: Yakutsk
hi: याकुत्सक

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
hi: येकाटेरिनबर्ग

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
hi: यूझ्नो-सखालिंस्क

note: The capital of Réunion
en: Saint-Denis
hi: सेंट डेनिस

[ctx: City in Réunion]
note: A city in Réunion
en: Saint-Pierre
hi: सैंट-पीयरे

[ctx: City in Saint Helena]
note: A city in Saint Helena
en: Georgetown
hi: ज्यॉर्जटाउन

note: The capital of Saint Kitts and Nevis
en: Basseterre
hi: बासेटेरे

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
hi: गोल्डन रोक

[ctx: City in Saint Kitts and Nevis]
note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Newcastle
hi: न्यूकैसल

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
hi: कैस्ट्रीस

note: A city in Saint Lucia
en: Pointe Sable
hi: प्वाइंटे सैवल

note: A city in Saint Lucia
en: Vigie
hi: विजी

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
hi: सैंट-पीयरे

note: A city in Saint Vincent and the Grenadines
en: Arnos Vale
hi: आर्नोस वेल

note: The capital of Saint Vincent and the Grenadines
en: Kingstown
hi: किंग्सटाउन

note: The capital of Samoa
en: Apia
hi: एपिया

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
hi: सेन मेरिनो

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
hi: अरार

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
hi: अब्हा

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dalfa'ah
hi: एड दाल्फा

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
hi: एड डम्माम

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
hi: अल अकीक

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
hi: अल कैसुमाह

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qurayyat
hi: अल क्वारायात

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wajh
hi: अल वज्ह

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wuday'ah
hi: अल वादायाह

note: A city in Saudi Arabia
en: Ar Ruqayyiqah
hi: अर रूकय्याकाह

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
hi: एट टैफ

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
hi: धरान

note: A city in Saudi Arabia
en: Ha'il
hi: हैल

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
hi: जिद्दाह

note: A city in Saudi Arabia
en: Jizan
hi: जिजान

note: A city in Saudi Arabia
en: Khamis Mushayt
hi: खैमिस मशायात

note: A city in Saudi Arabia
en: Masjid Ibn Rashid
hi: मसजिड इब्न राशिद

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
hi: मक्का

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
hi: मेदिना

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
hi: नजरान

note: A city in Saudi Arabia
en: Qal'at Bishah
hi: कलात बिशाह

note: A city in Saudi Arabia
en: Qara
hi: कारा

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
hi: राफा

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
hi: रियाद

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
hi: टैबुक

note: A city in Saudi Arabia
en: Tamrah
hi: तामराह

note: A city in Saudi Arabia
en: Turayf
hi: टुरायफ

note: A city in Saudi Arabia
en: Yanbu' al Bahr
hi: यानबु एल बहर

note: A city in Senegal
en: Boukot Ouolof
hi: बोकुट ओलुफ

note: The capital of Senegal
en: Dakar
hi: डकर

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
hi: सैंट-लुइस

note: A city in Senegal
en: Tambacounda
hi: टेम्बाकोन्डा

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
hi: जिंग्युइन्कर

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
hi: बेलग्रेड

note: A city in Serbia
en: Niš
hi: निस

note: A city in Serbia
en: Vršac
hi: वर्साक

note: A city in Serbia
en: Zemun
hi: जेमन

note: A city in the Seychelles
en: Cascade
hi: एक के बाद एक

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
hi: विक्टोरिया

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
hi: फ्रीटाउन

note: A city in Sierra Leone
en: Lungi
hi: लन्गी

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
hi: सिंगापोर

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
hi: ब्रैतिस्लावा

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
hi: डॉल्नी ह्रिकिव

note: A city in Slovakia
en: Kamenica nad Cirochou
hi: कैमेनसिया और किरोचु

note: A city in Slovakia
en: Košice
hi: कोसाइस

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
hi: ल्युसेनेक

note: A city in Slovakia
en: Nitra
hi: नीट्रा

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
hi: पेइस्टेनी

note: A city in Slovakia
en: Poprad
hi: पोप्राड

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
hi: प्राइवीड्जा

note: A city in Slovakia
en: Sliač
hi: स्लियाक

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
hi: ल्जुब्लजाना

note: A city in Slovenia
en: Maribor
hi: मारिबोर

note: A city in Slovenia
en: Portorož
hi: पोर्टोरोज

note: The capital of the Solomon Islands
en: Honiara
hi: होनीआरा

note: A city in South Africa
en: Bloemfontein
hi: ब्लोमेफोंटेनिन

note: A city in South Africa
en: Cape Town
hi: कैप टाउन

note: A city in South Africa
en: Durban
hi: डर्बन

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
hi: जोहांसबर्ग

note: A city in South Africa
en: Klerksdorp
hi: क्लेर्कस्डोर्प

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
hi: पोर्ट एलिजाबेथ

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
hi: पोचेपस्ट्रुम

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
hi: प्रिटोरिया

note: A city in South Africa
en: Springs
hi: स्प्रिंग

note: A city in South Africa
en: Upington
hi: यूपिंग्टन

note: A city in South Africa
en: Vereeniging
hi: वीरिनीजींग

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
hi: चोंजु

note: A city in South Korea
en: Cheju
hi: चेजू

note: A city in South Korea
en: Kunsan
hi: कुनसन

note: A city in South Korea. The name is also written "오산".
en: Osan
hi: ओसान

note: A city in South Korea
en: P'yongt'aek
hi: प्योनगटैक

note: A city in South Korea
en: Pusan
hi: पुसान

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
hi: सिओल

note: A city in South Korea
en: Taegu
hi: तैगु

note: A city in Spain
en: A Coruña
hi: ला कोरूना

note: A city in Spain
en: Agoncillo
hi: एगोनसिलो

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
hi: एलसेंट्रिला

note: A city in Spain
en: Alicante
hi: अलीकांते

note: A city in Spain
en: Almería
hi: अल्मेरिया

note: A city in Spain
en: Armilla
hi: आर्मिला

note: A city in Spain
en: Atogo
hi: अटोगो

note: A city in Spain
en: Avilés
hi: एविले

note: A city in Spain
en: Barajas
hi: बराजा

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
hi: बार्सीलोना

note: A city in Spain
en: Bilbao
hi: बिबाओ

note: A city in Spain
en: Colmenar Viejo
hi: कोल्मार विजे

note: A city in Spain
en: Corcovados
hi: कोर्कोवैडोस

note: A city in Spain
en: Cuatro Vientos
hi: कुआट्रो वियंटोस

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
hi: कोर्दोबा

note: A city in Spain
en: El Matorral
hi: एल मैटोरल

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
hi: फुटेराबिया

note: A city in Spain
en: Gando
hi: गैंडो

note: A city in Spain
en: Gerona
hi: जेरोना

note: A city in Spain
en: Getafe
hi: गेटाफे

note: A city in Spain
en: Granada
hi: ग्रेनाडा

note: A city in Spain
en: Güime
hi: गुमे

note: A city in Spain
en: Ibiza
hi: इबिजा

note: A city in Spain
en: Jerez
hi: जेरेज

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
hi: लेओन

note: A city in Spain
en: Los Baldíos
hi: लास बाल्डियस

note: A city in Spain
en: Los Llanos
hi: लास ल्लानोस

note: The capital of Spain
en: Madrid
hi: मैड्रिड

note: A city in Spain
en: Mahón
hi: मैहोन

note: A city in Spain
en: Melilla
hi: मेलिला

note: A city in Spain
en: Morón
hi: मोरोन

note: A city in Spain
en: Málaga
hi: मालागा

note: A city in Spain
en: Noáin
hi: नोएन

note: A city in Spain
en: Palma
hi: पाल्मा

note: A city in Spain
en: Reus
hi: रीयस

note: A city in Spain
en: Rota
hi: रोटा

note: A city in Spain
en: Sabadell
hi: साबादेल

note: A city in Spain
en: Salamanca
hi: सलमान्का

note: A city in Spain
en: San Javier
hi: सेन जेवीयर

note: A city in Spain
en: San Pablo
hi: सैन पैब्लो

note: A city in Spain
en: Santander
hi: सान्तान्दर

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Santiago
hi: सेन्टिआगो

note: A city in Spain
en: Talavera la Real
hi: तालावेरा ला रीयल

note: A city in Spain
en: Tamaduste
hi: तमाडुस्टे

note: A city in Spain
en: Torrejón del Rey
hi: टोरेजोन डेल रे

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
hi: वैलेंसिया

note: A city in Spain
en: Vigo
hi: विगो

note: A city in Spain
en: Villanubla
hi: विलानुव्ला

note: A city in Spain
en: Vitoria-Gasteiz
hi: विक्टोरिया-गेस्तेज

note: A city in Spain
en: Zaragoza
hi: जारागोजा

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
hi: कोलम्बो

note: A city in Sri Lanka
en: Katunayaka
hi: कैटुयाका

note: The capital of Sri Lanka
en: Sri Jayewardenepura Kotte
hi: श्री जयवर्द्धनेपुरा कोट्टे

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
hi: खार्तूम

note: The capital of Suriname
en: Paramaribo
hi: पैरामारिबो

note: A city in Suriname
en: Zanderij
hi: जैनदरजी

note: The capital of Svalbard and Jan Mayen
en: Longyearbyen
hi: लौंगेरवेयन

note: The capital of Swaziland
en: Lobamba
hi: लोबाम्बा

note: A city in Swaziland
en: Manzini
hi: मेनजीनी

note: The capital of Swaziland
en: Mbabane
hi: मबाबने

note: A city in Sweden
en: Borlänge
hi: बोरलांजे

note: A city in Sweden
en: Gällivare
hi: गालीवेरे

note: A city in Sweden
en: Göteborg
hi: गोटबोर्ग

note: A city in Sweden
en: Halmstad
hi: हैल्मस्टैड

note: A city in Sweden
en: Jönköping
hi: जोन्कोपीन्ग

note: A city in Sweden
en: Kalmar
hi: कल्मार

note: A city in Sweden
en: Karlstad
hi: कार्लस्टैड

note: A city in Sweden
en: Kiruna
hi: किरुना

note: A city in Sweden
en: Kramfors
hi: क्रामफोर्स

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
hi: क्रीस्टीआनस्टाड

note: A city in Sweden
en: Linköping
hi: लींकोपींग

note: A city in Sweden
en: Ljungbyhed
hi: जंगबायहेड

note: A city in Sweden
en: Luleå
hi: ल्युलेआ

note: A city in Sweden
en: Lycksele
hi: लीकसेले

note: A city in Sweden
en: Malmö
hi: मालमो

note: A city in Sweden
en: Norrköping
hi: नोर्कोपींग

note: A city in Sweden
en: Nyköping
hi: नायकोपिंग

note: A city in Sweden
en: Ronneby
hi: रोनेबी

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
hi: स्केलेफ्टी

note: A city in Sweden
en: Skövde
hi: स्कोव्डे

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
hi: स्टोकहोम

note: A city in Sweden
en: Sundsvall
hi: संड्सवाल

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
hi: सोडरहाम्न

note: A city in Sweden
en: Umeå
hi: उमेआ

note: A city in Sweden
en: Visby
hi: विस्बी

note: A city in Sweden
en: Västerås
hi: वास्टेरास

note: A city in Sweden
en: Växjö
hi: वाक्सजो

note: A city in Sweden
en: Ängelholm
hi: एंजेलहोल्म

note: A city in Sweden
en: Örebro
hi: ओरेब्रो

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
hi: ओर्न्स्कोल्डस्वीक

note: The capital of Switzerland
en: Bern
hi: बर्न

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
hi: जेनेवा

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
hi: ग्रेन्चेन

note: A city in Switzerland
en: Lugano
hi: लुगानो

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
hi: न्यू चैटेल

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
hi: संक्त गैलेन

note: A city in Switzerland
en: Sion
hi: सियोन

note: A city in Switzerland
en: Zürich
hi: ज्यूरिच

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
hi: अल क्वामिशिली

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
hi: अलेप्पो

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
hi: दमस्क

note: A city in Syria
en: Dayr az Zawr
hi: डायर एज जावर

note: A city in Syria. "Latakia" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Ladhiqiyah".
en: Latakia
hi: लाताकिया

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
hi: दुशाम्बे

note: A city in Tanzania
en: Arusha
hi: अर्हस

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
hi: बुकोबा

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
hi: दार-एस-सलाम

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
hi: डोडोमा

note: A city in Tanzania
en: Iringa
hi: इरिंगा

note: A city in Tanzania
en: Kigoma
hi: किगोमा

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
hi: म्बेया

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
hi: मोरोगोरो

note: A city in Tanzania
en: Moshi
hi: मोशी

note: A city in Tanzania
en: Mtwara
hi: माउंट वारा

note: A city in Tanzania
en: Musoma
hi: म्युसोमा

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
hi: एमवान्जा

note: A city in Tanzania
en: Songea
hi: सोन्गिया

note: A city in Tanzania
en: Tabora
hi: टाबोरा

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
hi: जांजीबार

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
hi: बंगकोक

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
hi: चियांग माई

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
hi: चोन बुरी

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
hi: हैट याई

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
hi: हुआ हीन

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
hi: खोन काएन

note: A city in Thailand
en: Lampang
hi: लाम्पान्ग

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
hi: माए होंग सन

note: A city in Thailand
en: Nan
hi: नान

note: A city in Thailand
en: Phrae
hi: फराए

note: A city in Thailand
en: Phuket
hi: फुकेट

note: A city in Thailand
en: Ranong
hi: रानोंग

note: A city in Thailand
en: Rayong
hi: रेयंग

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
hi: सूरत थानी

note: A city in Thailand
en: Trang
hi: ट्रेन्ग

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
hi: उबोन रातचथानी

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
hi: उडोन थानी

note: The capital of Togo
en: Lome
hi: लोमे

note: A city in Togo
en: Niamtougou
hi: नायाम्टोगो

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
hi: फुमोटु

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
hi: नुकुलोफा

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Bon Accord
hi: बो एकोर्ड

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Piarco
hi: पियार्का

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
hi: पोर्ट आफ स्पेन

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
hi: बिजेर्ट

note: A city in Tunisia
en: El Borma
hi: एल बोर्मा

note: A city in Tunisia
en: Gabes
hi: गेबेस

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
hi: गाफ्सा

note: A city in Tunisia
en: Houmt Souk
hi: हॉम्ट सॉक

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
hi: जेन्डौबा

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
hi: केईरौन

note: A city in Tunisia
en: Monastir
hi: मोनास्टिर

note: A city in Tunisia
en: Qulaybiyah
hi: क्वालेवियाह

note: A city in Tunisia
en: Remada
hi: रेमाडा

note: A city in Tunisia
en: Sfax
hi: सफैक्स

note: A city in Tunisia
en: Tabarka
hi: टाबार्का

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
hi: टोजेउर

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
hi: तुनिस

note: A city in Turkey
en: Adana
hi: एडाना

note: The capital of Turkey
en: Ankara
hi: अंकारा

note: A city in Turkey
en: Antalya
hi: अंताल्या

note: A city in Turkey
en: Balikesir
hi: बालीकेसीर

note: A city in Turkey
en: Bandirma
hi: बंदीरमा

note: A city in Turkey
en: Bodrum
hi: बोड्रम

note: A city in Turkey
en: Burdur
hi: बुर्दुर

note: A city in Turkey
en: Bursa
hi: बुर्सा

note: A city in Turkey
en: Corlu
hi: कोर्लो

note: A city in Turkey
en: Dalaman
hi: दालामैन

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
hi: डियारबकीर

note: A city in Turkey
en: Erzurum
hi: एरजुरुम

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
hi: एस्कीसेहिर

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
hi: गाजियांटेप

note: A city in Turkey
en: Istanbul
hi: इस्तांबुल

note: A city in Turkey
en: Izmir
hi: इजमीर

note: A city in Turkey
en: Kars
hi: कार्स

note: A city in Turkey
en: Kayseri
hi: कैरसेरी

note: A city in Turkey
en: Kislakoy
hi: किसलाकी

note: A city in Turkey
en: Konya
hi: कोन्या

note: A city in Turkey
en: Malatya
hi: मलात्या

note: A city in Turkey
en: Merzifon
hi: मेर्जीफोन

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
hi: नेवसेहीर

note: A city in Turkey
en: Samsun
hi: सामसन

note: A city in Turkey
en: Tepetarla
hi: टेपेटार्ला

note: A city in Turkey
en: Trabzon
hi: ट्रैबजान

note: A city in Turkey
en: Van
hi: वान

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
hi: अश्गबात

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
hi: फुनाफुटी

note: A city in Uganda
en: Arua
hi: अरूआ

note: A city in Uganda
en: Entebbe
hi: एंटेबे

note: A city in Uganda
en: Kabale
hi: काबाले

note: The capital of Uganda
en: Kampala
hi: कम्पाला

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
hi: बोरीस्पील

note: A city in Ukraine
en: Chagor
hi: चागोर

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
hi: नीप्रोपेट्रोवस्क

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
hi: डोनेत्स्क

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
hi: होस्टोमल

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
hi: इवानो-फ्रैंकिविस्क

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
hi: खार्किव

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
hi: कैईव

note: A city in Ukraine
en: Kryvyy Rih
hi: क्रायवि रिह

note: A city in Ukraine
en: L'viv
hi: लविव

note: A city in Ukraine
en: Mokroye
hi: मोक्रोये

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
hi: मायकोलायिव

note: A city in Ukraine
en: Odesa
hi: ओडेसा

note: A city in Ukraine
en: Rivne
hi: रिव्ने

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
hi: सिंफेरोपोल

note: A city in Ukraine
en: Telichka
hi: तेलीच्का

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
hi: उजोर्ड

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
hi: अबु धाबी

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
hi: अल अयन

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
hi: अल फुजुरिया

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
hi: दुबई

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
hi: राल खयाम.

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
hi: शारजाह

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
hi: आबरदीन

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
hi: बेलफास्ट

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Benson
hi: बेंसन

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
hi: बिग्गिन पहाडी

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Birmingham
hi: बर्मिंघम

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
hi: ब्लैकपूल

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Boscombe
hi: बोसकोंबे

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
hi: बार्नमाउथ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
hi: ब्रिस्टल

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
hi: ब्राइज नोर्टन

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Butes
hi: बुटेस

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
hi: कैम्ब्रिज

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Campbeltown
hi: कैंपबेल्टडाउन

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
hi: कार्डिफ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
hi: कार्लआइल

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Church Fenton
hi: चर्च फेंटन

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
hi: कनिंग्सबी

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cottesmore
hi: कोटेसमोरे

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
hi: कोवेंटरी

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
hi: क्रैनफील्ड

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
hi: क्रैनवेल

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Dishforth
hi: डिशफोर्थ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
hi: डंडी

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
hi: एडिनबर्ग

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Eglinton
hi: एगिल्टनएगिल्टन

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
hi: एक्सटर

note: A city in the United Kingdom
en: Fairford
hi: फेयरबोर्ड

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
hi: फार्नवोरो

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Filton
hi: फिल्टन

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
hi: ग्लासगो

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Gramisdale
hi: ग्रामेडेल

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
hi: हवार्डीन

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Helston
hi: हेल्सटन

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Hugh Town
hi: हग टाउन

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
hi: इन्वरनेस

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kilmoluag
hi: किसमोलोग

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
hi: किंलास

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kintra
hi: किंट्रा

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
hi: किर्कवाल

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Kirmington
hi: किर्मिंग्टन

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lakenheath
hi: लेकेहीथ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
hi: लीड्स

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeming Bar
hi: लीमिंग पट्टी

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
hi: ल्यूचर्स

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Linton upon Ouse
hi: लिंटन अपोन आउस

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Liverpool
hi: लिवरपूल

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
hi: लंदन

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
hi: लोसीमाउथ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
hi: ल्यूटन

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lydd
hi: लिड

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Lyneham
hi: लिनेहम

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
hi: मैंचेस्टर

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
hi: मैंस्टन

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
hi: मर्हम

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
hi: मिड्ल वैलॉप

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
hi: मिल्डेनहाल

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Mossbank
hi: मोस्साबैंक

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Newcastle
hi: न्यूकैसल

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Northolt
hi: नार्थोल्ट

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
hi: नार्विच

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
hi: ओडिहम

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
hi: पेंबरी

[ctx: City in South and South West England, United Kingdom]
note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Plymouth
hi: प्लेमाउथ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
hi: प्रेस्टविक

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Saint Athan
hi: सैंट एथन

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Shawbury
hi: शाबरी

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Shoreham-by-Sea
hi: सी से शोरेहाम

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
hi: साउथम्पटन

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southend
hi: साउथएंड

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Stansted Mountfitchet
hi: स्टैंस्टीड माउंटफिचेट

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Staverton
hi: स्टावर्टन

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Stockton
hi: स्टॉकटन

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
hi: स्टोर्नोवे

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
hi: संबर्ग

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Topcliffe
hi: टापक्लिफ

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
hi: घाटी

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
hi: वैडिंग्टन

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wainfleet
hi: वैनफ्लीट

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wattisham
hi: वेट्टिशाम

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Wick
hi: विक

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wittering
hi: विटरिंग

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
hi: योविल्टन

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Aberdeen
hi: आबरदीन

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
hi: अबीलेन

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
hi: आबिंग्डन

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
hi: अडा

note: A city in Alaska in the United States
en: Adak
hi: एडक

note: A city in North Carolina in the United States
en: Adamsville
hi: एडम्सविले

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
hi: एड्रियन

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
hi: अहोसकी

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
hi: एंसवर्थ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
hi: एटकिन

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Akron
hi: अक्रोन

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Akron
hi: अक्रोन

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
hi: अलबस्टर

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
hi: अलमोगार्डो

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
hi: अलमोसा

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
hi: अलबानी

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
hi: अलबानी

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
hi: अलबेमार्ले

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
hi: अलबर्ट लिया

note: A city in Alabama in the United States
en: Albertville
hi: अलवर्टविले

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
hi: एल्बियन

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
hi: अलबकर्क

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
hi: सिकंदरिया सिटी

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
hi: सिकंदरिया

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
hi: सिकंदरिया

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
hi: सिकंदरिया

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
hi: एलाइस

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
hi: एलनटाऊन

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
hi: एलायंस

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Alma
hi: अल्मा

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Alma
hi: अल्मा

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
hi: अल्पेना

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Alpine
hi: एल्पाइन

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Alpine
hi: एल्पाइन

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
hi: एल्टन

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
hi: अल्तूना

note: A city in California in the United States
en: Alturas
hi: अल्टुरास

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
hi: एल्टस

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
hi: अल्वा

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
hi: एमारिलो

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
hi: एंबलर

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
hi: अमेलिया

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
hi: एमेस

note: A city in California in the United States
en: Anaheim
hi: एनाहीम

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
hi: अनाकतुवुक दर्रा

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
hi: एन्करेज

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
hi: अंडालुसिया

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Anderson
hi: एंडरसन

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Anderson
hi: एंडरसन

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
hi: एंडोवर

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
hi: एंड्र्यूज

note: A city in Minnesota in the United States
en: Angle Inlet
hi: एंगेल इनलेट

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
hi: एंग्लेटन

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
hi: अंगून

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
hi: एनियाक

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
hi: अंकेनी

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
hi: एन अर्बोर

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
hi: अनापोलिस

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
hi: एन्नेट्ट

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
hi: एन्निस्टन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
hi: एंटीगो

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
hi: अनविक

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
hi: एपालाचिकोला

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Appleton
hi: एप्प्लेटन

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Appleton
hi: एप्प्लेटन

note: A city in California in the United States
en: Arcata
hi: एरकाटा

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
hi: आर्कटिक गांव

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
hi: एर्डमोर

note: A city in Arkansas in the United States
en: Arkadelphia
hi: आर्काडेल्फिया

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Arlington
hi: अर्लिन्गटन

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Arlington
hi: अर्लिन्गटन

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
hi: आर्टेशिया

note: A city in Colorado in the United States
en: Arvada
hi: अर्वादा

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
hi: असेबोरो

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
hi: एशेविले

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Ashland
hi: एशलैन्ड

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ashland
hi: एशलैन्ड

note: A city in Ohio in the United States
en: Ashtabula
hi: आस्टाबुला

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
hi: एस्पेन

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
hi: एस्टोरिया

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
hi: एथेंस

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
hi: एटलांटा

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Atlantic
hi: एटलांटिक

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
hi: एटलांटिक सिटी

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
hi: एटोका

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Auburn
hi: आबर्न

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Auburn
hi: आबर्न

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Auburn
hi: आबर्न

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
hi: अडुबन

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Augusta
hi: अगस्ता

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Augusta
hi: अगस्ता

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Aurora
hi: आरूरा

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Aurora
hi: आरूरा

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Aurora
hi: आरूरा

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Aurora
hi: आरूरा

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Austin
hi: ऑस्टिन

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
hi: ऑस्टिन

note: A city in California in the United States
en: Avalon
hi: एवालोन

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
hi: बैड एक्स

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
hi: ब्रेनब्रिज

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
hi: बेकर

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
hi: बेकर सिटी

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
hi: बेकर्सफील्ड

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
hi: बाल्टीमूर

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
hi: बंगोर

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
hi: बार हार्बर

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
hi: बाराबू

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
hi: बैरी

note: A city in Georgia in the United States
en: Barretts
hi: बारेट्ट्स

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
hi: बैरो

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
hi: बार्टल्सविले

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
hi: बार्टो

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
hi: बेट्सविले

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
hi: बैटन रोग

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
hi: बैटल क्रीक

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
hi: बौडेट

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
hi: बे सिटी

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
hi: बीट्राइस

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Beaufort
hi: ब्यूफोर्ट

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Beaufort
hi: ब्यूफोर्ट

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
hi: ब्यूमोंट

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
hi: बीभर प्रपात

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
hi: बेकले

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Bedford
hi: बेडफोर्ड

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
hi: बेलेर

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
hi: बेल्लेविले

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
hi: बेल्लेवु

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
hi: बेलिंघम

note: A city in New Jersey in the United States
en: Belmar
hi: बेल्मार

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
hi: बेमिड्जी

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
hi: बेनिंग्टन

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Benson
hi: बेंसन

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
hi: बेंटन हार्बर

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
hi: बेंटोनविले

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
hi: बर्कले

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Berlin
hi: बर्लिन

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
hi: बीथेल

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
hi: बेट्ल्स

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
hi: बेवरली

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
hi: बिग पाइने

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
hi: बिग रैपिड

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
hi: बड़ा स्प्रिंग

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
hi: बिगफोर्क

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
hi: बिलिंग्स

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
hi: बिलोक्सी

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
hi: बिंघमटन

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
hi: बिर्चवुड

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Birmingham
hi: बर्मिंघम

note: A city in California in the United States
en: Bishop
hi: बिशप

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
hi: बिस्मार्क

note: A city in Montana in the United States
en: Black Eagle
hi: काला ईगल

note: A city in New York in the United States
en: Black River
hi: काला सागर

note: A city in Virginia in the United States
en: Blacksburg
hi: ब्लेकबर्ग

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Bloomington
hi: ब्लूमिंगटन

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Bloomington
hi: ब्लूमिंगटन

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
hi: ब्लूफील्ड

note: A city in California in the United States
en: Blythe
hi: ब्लीथ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
hi: बेल्याथविले

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
hi: बोका रैटॉन

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
hi: बोग

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
hi: ब्वायज

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Boone
hi: बून

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Boone
hi: बून

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
hi: बूथविले

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
hi: बोर्देक्स

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
hi: बर्गर

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
hi: बोस्कोबेलन

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
hi: बोस्टन

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
hi: बाउलिंग ग्रीन

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
hi: बोमेन

note: A city in South Dakota in the United States
en: Box Elder
hi: बोक्स एल्डर

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
hi: बोजेमान

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
hi: ब्रेडफोर्ड

note: A city in Texas in the United States
en: Brady
hi: ब्रेडी

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
hi: ब्रेनेर्ड

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
hi: ब्रेमर्टन

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
hi: ब्रेनहैम

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
hi: ब्रिजपोर्ट

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
hi: ब्रोकेन बो

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Brookings
hi: ब्रूकिंग्स

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Brookings
hi: ब्रूकिंग्स

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
hi: ब्रूक्सविले

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
hi: ब्रूमफील्ड

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
hi: ब्रॉउनिंग

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
hi: ब्राउन्सविले

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
hi: ब्रुननवुड

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Brunswick
hi: ब्रंसविक

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Brunswick
hi: ब्रंसविक

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
hi: ब्रायस कैनियन

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
hi: बैकहैनान

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
hi: बकलैन्ड

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
hi: बफैलो

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
hi: बफैलो

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
hi: बफैलो

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
hi: बफैलो

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
hi: बुलहैड सिटी

note: A city in California in the United States
en: Burbank
hi: बरबैंक

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
hi: बर्ली

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Burlington
hi: बर्लिंग्टन

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Burlington
hi: बर्लिंग्टन

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Burlington
hi: बर्लिंग्टन

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Burlington
hi: बर्लिंग्टन

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Burlington
hi: बर्लिंग्टन

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Burlington
hi: बर्लिंग्टन

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
hi: बर्नेट

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
hi: बर्न्स

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Butler
hi: बटलर

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
hi: बुट्टे

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
hi: कैडिलाक

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
hi: चहोकिया

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
hi: केइरो

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Caldwell
hi: काल्डवेल

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Caldwell
hi: काल्डवेल

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Caldwell
hi: काल्डवेल

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
hi: कैमारीलो

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
hi: कैम्ब्रिज

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Cambridge
hi: कैम्ब्रिज

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
hi: कैमडेन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Camp Douglas
hi: कैंप डगलस

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
hi: कैंप प्रपात

note: A city in California in the United States
en: Campo
hi: कैंपो

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
hi: कनाडियन

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
hi: कैंटन

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
hi: केप कैनावेरेल

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Coral
hi: केप कोरल

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
hi: केप गिरारड्यू

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
hi: कार्बन्डेल

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Cardiff
hi: कार्डिफ

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
hi: कैरिबू

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Carlsbad
hi: कार्ल्सबाद

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Carlsbad
hi: कार्ल्सबाद

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
hi: कारमी

note: A city in Michigan in the United States
en: Caro
hi: कैरो

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
hi: कैरोल

note: A city in Texas in the United States
en: Carrollton
hi: कैरोल्टॉन

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
hi: कार्ट्सविले

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
hi: कासा ग्रैंड

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
hi: कैस्पर

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
hi: सेडार सिटी

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
hi: सेडाप रैपिड्स

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
hi: सेंट्रिलिया

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
hi: चाड्रोन

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
hi: चैलिस

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
hi: चामा

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
hi: चैंबरलिन

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
hi: शैंपेन

note: A city in Alaska in the United States
en: Chandalar
hi: चांद्लारचाल्दा

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Chandler
hi: चंदलार

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chandler
hi: चंदलार

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
hi: चैन्यूट

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
hi: चैपल हिल

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
hi: चैरिटन

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
hi: चार्ल्स सिटी

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Charleston
hi: चार्लस्टन

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Charleston
hi: चार्लस्टन

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
hi: चारलेवास्क

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Charlotte
hi: चारलोट

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Charlotte
hi: चारलोट

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
hi: चार्लोट्सविले

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
hi: चथम

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
hi: चट्टनूगा

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
hi: शीब्वायगैन

note: A city in Iowa in the United States
en: Cherokee
hi: शेरॉकी

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
hi: चेसापीक

note: A city in Missouri in the United States
en: Chesterfield
hi: चेस्टरफील्ड

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
hi: चेयने

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
hi: शिकागो

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
hi: चिकाशा

note: A city in California in the United States
en: Chico
hi: चिको

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
hi: चिकोपी फाल्स

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
hi: चीगनिक

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
hi: चिल्ड्रेस

note: A city in Arizona in the United States
en: Childs
hi: चिल्ड्स

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
hi: चिलकोथ

note: A city in California in the United States
en: China Lake
hi: चाइना झील

note: A city in Virginia in the United States
en: Chincoteague
hi: चिंकोटेगो

note: A city in California in the United States
en: Chino
hi: चीनो

note: A city in Alaska in the United States
en: Chisana
hi: चिसाना

note: A city in Alaska in the United States
en: Chistochina
hi: चिस्टोचिना

note: A city in California in the United States
en: Chula Vista
hi: चुला विस्ता

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
hi: चुलित्ना

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
hi: चिनचिनाटी

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
hi: क्लेयरमोर

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
hi: क्लैरिंडा

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
hi: क्लैरियान

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
hi: क्लार्क्सबर्ग

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Clarksville
hi: क्लाक्सविले

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Clarksville
hi: क्लाक्सविले

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
hi: क्लैटन

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
hi: क्लियरफील्ड

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
hi: क्लियरवाटर

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
hi: क्लेमसन

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
hi: क्लीवलैंड

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
hi: क्लाइंस कार्नस

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Clinton
hi: क्लिंटन

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Clinton
hi: क्लिंटन

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Clinton
hi: क्लिंटन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
hi: क्लिंटनविले

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
hi: क्लोक्वेट

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
hi: क्लोविस

note: A city in Florida in the United States
en: Cocoa
hi: कोकोआ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
hi: कोडी

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
hi: कोयूर डिएलेने

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
hi: कोफीविले

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
hi: कोल्ड खाडी

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
hi: स्टिलवाटर

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
hi: कॉलेज स्टेशन

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
hi: कोलोरेडो प्रपात

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
hi: कोलंबिया

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
hi: कोलंबिया

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Columbus
hi: कोलम्बस

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Columbus
hi: कोलम्बस

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Columbus
hi: कोलम्बस

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Columbus
hi: कोलम्बस

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Columbus
hi: कोलम्बस

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Concord
hi: कॉनकार्ड

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Concord
hi: कॉनकार्ड

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Concord
hi: कॉनकार्ड

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
hi: कंकोर्डिया

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
hi: कैनरो

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
hi: कुक

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
hi: कॉपर हार्बर

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
hi: कार्डोवा

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Corona
hi: कोरोना

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Corona
hi: कोरोना

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
hi: कोर्पस क्रिस्टी

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
hi: कोर्सिकाना

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
hi: कोर्टेज

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
hi: कोरवैलिस

note: A city in California in the United States
en: Costa Mesa
hi: कोस्ता मेसा

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
hi: कोटुला

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
hi: कांसिल ब्लफ्स

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
hi: क्रैग

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
hi: क्रेन झील

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
hi: क्रेसेंट सिटी

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Creston
hi: क्रेस्टन

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
hi: क्रेस्टव्यू

note: A city in Texas in the United States
en: Crockett
hi: क्रोकेट

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
hi: क्रेकस्टन

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
hi: क्रास सिटी

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
hi: क्रासविले

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
hi: कलमैन

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
hi: कलपेपर

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
hi: कंबरलैंड

note: A city in North Carolina in the United States
en: Currituck
hi: कर्रिटक

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Cushing
hi: कुशिंग

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
hi: कस्टर

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
hi: कट बैंक

note: A city in California in the United States
en: Daggett
hi: डैगेट्ट

note: A city in Alabama in the United States
en: Daleville
hi: दालेविले

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
hi: डल्हार्ट

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
hi: डालास

note: A city in Georgia in the United States
en: Dalton
hi: डाल्टन

note: A city in California in the United States
en: Daly City
hi: डेली सिटी

note: A city in South Carolina in the United States
en: Dalzell
hi: डाल्जेल

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
hi: डैनबरी

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
hi: डेन्सविल्ले

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Danville
hi: डैनविले

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Danville
hi: डैनविले

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
hi: डार्लिंग्टन

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
hi: डेवनपोर्ट

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
hi: डेटन

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
hi: डेटन-बीच

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
hi: डि क्वीन

note: A city in Illinois in the United States
en: DeKalb
hi: देकाल्वदेका

note: A city in Louisiana in the United States
en: DeRidder
hi: दे रिद्दर

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
hi: डेडहोर्स

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Decatur
hi: डेकाटुर

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Decatur
hi: डेकाटुर

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Decatur
hi: डेकाटुर

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
hi: डेकोराह

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
hi: डीर पार्क

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
hi: डेफीआन्स

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
hi: डेल रियो

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
hi: डेल्टा

note: A city in Alaska in the United States
en: Delta Junction
hi: डेल्टा जंक्शन

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
hi: डेमिंग

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
hi: डेनिसन

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
hi: डेंटन

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
hi: डेनवेर

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
hi: डेस म्वायंस

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
hi: डेस्टिन

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
hi: डेट्रायट

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
hi: डेट्रायट झील

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
hi: डेविल्स झील

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
hi: डिकिंसन

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
hi: डिलिंघम

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
hi: डिल्लोन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
hi: डोड्ज सेन्टर

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
hi: डोज सिटी

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
hi: डोथान

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Douglas
hi: डगलस

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Douglas
hi: डगलस

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Douglas
hi: डगलस

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
hi: डोवर

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
hi: डोईलेस्टोन

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
hi: ड्रमंड

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Dryden
hi: ड्राइडेन

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
hi: ड्यू बोइस

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
hi: डबलिन

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
hi: डबलिन

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
hi: ड्यूबेक

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
hi: डुलुथ

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
hi: डुमस

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
hi: डुन्कन

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
hi: डनकीर्क

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Durango
hi: ड्यूरांगो

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
hi: ड्युरन्ट

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
hi: डरहम

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
hi: डायर्सबर्ग

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Eagle
hi: ईगल

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Eagle
hi: ईगल

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
hi: ईगल नदी

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
hi: पूर्वी हैम्पटन

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
hi: पूर्वी मिल्टन

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
hi: इस्टोन

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
hi: इस्टसाउंड

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
hi: इयाओ क्लैयर

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
hi: ईडनटन

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
hi: एडिनबर्ग

note: A city in California in the United States
en: Edwards
hi: एडवार्ड

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
hi: एफींघाम

note: A city in Alaska in the United States
en: Egegik
hi: एजगिक

note: A city in California in the United States
en: El Centro
hi: एल सेंट्रो

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
hi: एल डोराडो

note: A city in California in the United States
en: El Monte
hi: एल मोंटे

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
hi: एल पेसो

note: A city in Oklahoma in the United States
en: El Reno
hi: एल रेनो

note: A city in Colorado in the United States
en: Elbert
hi: एल्बर्ट

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
hi: एल्फिन कोव

note: A city in New Jersey in the United States
en: Elizabeth
hi: एलिजाबेथ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
hi: एलिजाबेथ सिटी

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
hi: एलिजाबेथटाउन

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Elkhart
hi: अल्खार्ट

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Elkhart
hi: अल्खार्ट

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
hi: एल्किन्स

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
hi: एल्को

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
hi: एलंसबर्ग

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Elmira
hi: अल्मीरा

note: A city in Kansas in the United States
en: Elwood
hi: एलेबुड

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Ely
hi: एलाय

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Ely
hi: एलाय

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
hi: एलीरीआ

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
hi: एमिग्रांट गैप

note: A city in Alaska in the United States
en: Emmonak
hi: इमोनाक

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Emporia
hi: इम्पोरिया

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Emporia
hi: इम्पोरिया

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
hi: एनीड

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
hi: एफ्राटा

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
hi: इरी

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
hi: एरवीन

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
hi: इस्कनाबा

note: A city in California in the United States
en: Escondido
hi: एस्कॉन्दिदो

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
hi: इस्थरनिले

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
hi: इयूजीन

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Eureka
hi: यूरेका

note: A city in Alaska in the United States
en: Eureka Roadhouse
hi: यूरेका रोडहाउस

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
hi: इवांस्टोन

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
hi: इवांसविले

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
hi: एवेलेथ

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
hi: एवेरेट

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
hi: एवरग्रीन

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
hi: फायरबैंक्स

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
hi: फेयरचाइल्ड

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fairfield
hi: फेयरफील्ड

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Fairfield
hi: फेयरफील्ड

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Fairfield
hi: फेयरफील्ड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
hi: फेयरमोंट

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
hi: फेइथ

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
hi: फैलफुरियासफैलफुरियास

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
hi: फालेन

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
hi: फाल्स सिटी

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
hi: फार्गो

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
hi: फेरीबौल्ट

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
hi: फार्मिंग्डेल

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Farmington
hi: फार्मिंग्डेल

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Farmington
hi: फार्मिंग्डेल

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
hi: फार्मविले

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fayetteville
hi: फायेट्टेविले

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Fayetteville
hi: फायेट्टेविले

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
hi: फर्गुस प्रपात

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
hi: फिंडले

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
hi: फिट्चबर्ग

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
hi: फ्लैगस्टाफ

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
hi: फ्लिंट

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
hi: फ्लिपिन

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
hi: फ्लोरा

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
hi: फ्लोरेंस

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Fond du Lac
hi: फॉन्द दु लेक

note: A city in California in the United States
en: Fontana
hi: फोंटोना

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
hi: फोर्ट बेनिंग

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
hi: फोर्ट कार्सन

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Collins
hi: फोर्ट कोलिंस

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
hi: फोर्ट डोज

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
hi: फोर्ट लुआडेरडेल

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
hi: फोर्ट मैडिसन

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
hi: फोर्ट मेयर्स

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
hi: फोर्ट पेयने

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
hi: फोर्टम पीअर्स

note: A city in Louisiana in the United States
en: Fort Polk
hi: फोर्ट पोल्क

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fort Smith
hi: फोर्ट स्मिथ

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
hi: फोर्ट स्टाकटन

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Walton Beach
hi: फोर्ट वाल्टन बीच

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
hi: फोर्ट वायने

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
hi: फोर्ट वर्थ

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
hi: फोर्ट युकोन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
hi: फोस्टोन

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
hi: फ्रेंकफुर्त

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
hi: फ्रेंकफुर्त

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Franklin
hi: फ्रैंकलिन

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Franklin
hi: फ्रैंकलिन

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Franklin
hi: फ्रैंकलिन

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Frederick
hi: फ्रेडरीक

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Frederick
hi: फ्रेडरीक

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
hi: फ्रेडरिक्सबर्ग

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Freeport
hi: फ्रीपोर्ट

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fremont
hi: फ्रेमोन्ट

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Fremont
hi: फ्रेमोन्ट

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
hi: फ्रेंचविले

note: A city in California in the United States
en: Fresno
hi: फ्रेस्नो

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
hi: फ्राइडे हार्बर

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
hi: फ्रायबर्ग

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
hi: फुलेर्टन

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
hi: फुल्टोन

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
hi: गैड्स्डेन

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
hi: गेज

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Gainesville
hi: गेंसविले

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Gainesville
hi: गेंसविले

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Gainesville
hi: गेंसविले

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
hi: गेलीना

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
hi: गैल्सबर्ग

note: A city in Louisiana in the United States
en: Galliano
hi: गेलीआनो

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
hi: गैलप

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
hi: गाल्व्सटन

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
hi: गैंबेल

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Garden City
hi: गार्डन सिटी

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Garden City
hi: गार्डन सिटी

note: A city in California in the United States
en: Garden Grove
hi: गार्डन ग्रूव

note: A city in Texas in the United States
en: Garland
hi: गार्लेंड

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
hi: गारीसन

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
hi: गैरी

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
hi: गास्टोनीया

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
hi: गैट्सविले

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
hi: गायलोर्ड

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Georgetown
hi: ज्यॉर्जटाउन

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Georgetown
hi: ज्यॉर्जटाउन

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
hi: गीडींग्स

note: A city in Arizona in the United States
en: Gilbert
hi: गिलबर्ट

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
hi: जिलेट

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
hi: गीलमेर

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Glasgow
hi: ग्लासगो

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Glasgow
hi: ग्लासगो

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
hi: ग्लेन्को

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Glendale
hi: ग्लेन्डाले

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Glendale
hi: ग्लेन्डाले

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
hi: ग्लेनडाइव

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
hi: ग्लेन्स प्रपात

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
hi: ग्लेनवुड

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
hi: गोल्ड्सबोरो

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
hi: गुडलैंड

note: A city in Arizona in the United States
en: Goodyear
hi: गुडइयर

note: A city in Louisiana in the United States
en: Goosport
hi: गुजपोर्ट

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Gorham
hi: गोथम

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
hi: गोशेन

note: A city in Illinois in the United States
en: Grafton
hi: ग्राफ्टान

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
hi: ग्राहाम

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
hi: ग्रेनबरी

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
hi: ग्रैंड कैनियन

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
hi: ग्रैंड फोर्क्स

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
hi: ग्रैंड आइलैंड

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
hi: ग्रैंड द्वीप

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
hi: ग्रैंड जंक्शन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Marais
hi: ग्रैंड मरायस

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
hi: ग्रान्ड प्रेयरी

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Grand Rapids
hi: ग्रैंड क्षिप्रिका

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Rapids
hi: ग्रैंड क्षिप्रिका

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
hi: ग्रेनाइट फॉल

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
hi: ग्रांट्स

note: A city in Michigan in the United States
en: Grayling
hi: ग्रेलिंग

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
hi: ग्रेट बेन्ड

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
hi: ग्रेट प्रपात

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
hi: ग्रीन खाडी

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Greensboro
hi: ग्रीन्सबोरो

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Greensboro
hi: ग्रीन्सबोरो

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Greenville
hi: ग्रीनविले

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenville
hi: ग्रीनविले

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenville
hi: ग्रीनविले

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Greenville
hi: ग्रीनविले

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenwood
hi: ग्रीनवुड

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenwood
hi: ग्रीनवुड

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
hi: ग्रीर

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
hi: ग्रेबुल

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
hi: ग्रोटोन

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
hi: ग्रोव

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
hi: गल्फपोर्ट

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
hi: गुल्काना

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
hi: गनिसन

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
hi: गुस्तावस

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
hi: गुथरे

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
hi: गेमन

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
hi: हैगर्सटाउन

note: A city in Idaho in the United States
en: Hailey
hi: हैली

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
hi: हैंस

note: A city in Alabama in the United States
en: Haleyville
hi: हैलेविले

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
hi: हैलोक

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Hamilton
hi: हैमिल्टन

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
hi: हामोन्ड

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
hi: हैम्पटन

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
hi: हैनकाक

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hanford
hi: हानफोर्ड

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Hanford
hi: हानफोर्ड

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
hi: हैंक्सविले

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
hi: हार्बर स्प्रिंग्स

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
hi: हार्लान

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
hi: हार्लिंजेन

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Harrisburg
hi: हैरिसबर्ग

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Harrisburg
hi: हैरिसबर्ग

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
hi: हैरिसन

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
hi: हार्टफोर्ड

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
hi: हास्टिंग

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
hi: हेटरास

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
hi: हेटीसबर्ग

note: A city in North Carolina in the United States
en: Havelock
hi: हैवलोक

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
hi: हव्रे

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
hi: हॉवथ्रोन

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
hi: हैडन

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
hi: हैज

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hayward
hi: हेवार्ड

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Hayward
hi: हेवार्ड

note: A city in Alaska in the United States
en: Healy
hi: हियले

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
hi: हीयर्ने

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
hi: हेब्रोनविल्ले

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Hebron
hi: हेब्रोन

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
hi: हेलेना

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Henderson
hi: हेंडरसन

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Henderson
hi: हेंडरसन

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
hi: हर्मीस्टन

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
hi: हेट्टिंगर

note: A city in Florida in the United States
en: Hialeah
hi: हीयालीह

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
hi: हिब्बिंग

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
hi: हिकारी

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hicks
hi: हिक्स

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
hi: हिल सिटी

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
hi: हिल्सबोरो

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
hi: हिल्सडेल

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
hi: हिल्सविल्ले

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
hi: हिलो

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
hi: हिल्टन हेड द्वीप

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
hi: हाइंसविले

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Hobart
hi: हॉबर्ट

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
hi: हाब्स

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
hi: हॉफमैन

note: A city in Nebraska in the United States
en: Holdrege
hi: होल्ड्रेगे

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
hi: होलेन्ड

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
hi: हॉलीवुड

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
hi: होमर

note: A city in Florida in the United States
en: Homestead
hi: होमस्टीड

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
hi: होंडो

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
hi: होनोलूलू

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
hi: हूनाह

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
hi: हूपर खाडी

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
hi: होक्वैम

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Hot Springs
hi: हॉट स्प्रिंग

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Hot Springs
hi: हॉट स्प्रिंग

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
hi: हाउटन झील

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
hi: हॉल्टन

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
hi: हौमा

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
hi: हाउस्टन

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
hi: हॉवेल

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
hi: हंटिंग्टन

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
hi: हन्टिंगटन बीच

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Huntsville
hi: हंट्सविले

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Huntsville
hi: हंट्सविले

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
hi: ह्यूरान

note: A city in Alaska in the United States
en: Huslia
hi: हुसलिया

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Hutchinson
hi: हच्चिंगसन

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Hutchinson
hi: हच्चिंगसन

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
hi: ह्यानिस

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
hi: हेदाबर्ग

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Idabel
hi: इदाबेल

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
hi: इदाहो प्रपात

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Imperial
hi: इम्पीरियल

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Imperial
hi: इम्पीरियल

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
hi: इम्पीरियल बीच

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
hi: स्वतंत्रता

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiana
hi: इंडियाना

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
hi: इंडियानापोलिस

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiantown
hi: इंडियानाटाउन

note: A city in California in the United States
en: Inglewood
hi: इंगलवुड

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
hi: अंतर्राष्ट्रीय झरना

note: A city in Minnesota in the United States
en: Inver Grove Heights
hi: इवर ग्रूव हाइट

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
hi: इनयोकर्न

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
hi: आयोवा सिटी

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
hi: आयरन पर्वत

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
hi: आयरनवुड

note: A city in California in the United States
en: Irvine
hi: इरविन

note: A city in Texas in the United States
en: Irving
hi: इरविंग

note: A city in New York in the United States
en: Islip
hi: इस्लिप

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
hi: इथाका

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Jackson
hi: जैक्सन

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Jackson
hi: जैक्सन

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Jackson
hi: जैक्सन

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Jackson
hi: जैक्सन

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Jackson
hi: जैक्सन

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Jackson
hi: जैक्सन

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Jacksonville
hi: जैक्सनविले

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Jacksonville
hi: जैक्सनविले

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Jacksonville
hi: जैक्सनविले

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jacksonville
hi: जैक्सनविले

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
hi: जैफरी

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Jamestown
hi: जेम्सटाउन

[ctx: City in North Dakota, United States]
note: A city in North Dakota in the United States
en: Jamestown
hi: जेम्सटाउन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
hi: जैंसविले

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jasper
hi: जेस्पर

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
hi: जेफरसन

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
hi: जेफरसन सिटी

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
hi: जेरोम

note: A city in New Jersey in the United States
en: Jersey City
hi: जर्सी सिटी

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
hi: जांसटाउन

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
hi: जोलीएट

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
hi: जोनेसबोरो

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
hi: जाप्लिन

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
hi: जॉर्डन

note: A city in New Jersey in the United States
en: Juliustown
hi: जुलिसटाउन

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
hi: जंक्शन

note: A city in Kansas in the United States
en: Junction City
hi: जंक्शन नगर

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Juneau
hi: जुनेआयू

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Juneau
hi: जुनेआयू

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
hi: काहुली

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kailua
hi: कैलुआ

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
hi: केईसर

note: A city in Alaska in the United States
en: Kake
hi: काके

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaktovik
hi: काक्टोविक

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
hi: कालामाजाओ

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
hi: कालिस्पेल

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaltag
hi: काल्टाग

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
hi: कान्काके

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
hi: कंसास सिटी

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
hi: कंसास सिटी

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaumalapau
hi: काउमालापाउ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
hi: कौनाकाकाई

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
hi: कीयर्नी

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
hi: कीने

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
hi: केकाहा

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
hi: केल्सो

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
hi: केनाई

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
hi: केनान्सविल्ले

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
hi: केनोशा

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
hi: केओकुक

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
hi: केर्विल्ले

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
hi: केटचिकन

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
hi: की वेस्ट

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
hi: किल डेविल टेकरीओ

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
hi: किल्लीन

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
hi: किमबोल

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
hi: किंग साल्मन

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
hi: किंगमैन

note: A city in Tennessee in the United States
en: Kingsport
hi: किंग्स पोर्ट

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
hi: किंग्सनिले

note: A city in Michigan in the United States
en: Kinross
hi: किनरोस

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
hi: किंस्टन

note: A city in Alaska in the United States
en: Kipnuk
hi: किपनुक

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
hi: किर्क्सविले

note: A city in Alaska in the United States
en: Kivalina
hi: किवालीना

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
hi: क्लैमथ प्रपात

note: A city in Alaska in the United States
en: Klawock
hi: क्लावक

note: A city in Missouri in the United States
en: Knob Noster
hi: नॉब नोस्टर

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Knoxville
hi: नोक्सविले

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Knoxville
hi: नोक्सविले

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
hi: कोडियाक

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
hi: कोकोमो

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
hi: कोट्जेबू

note: A city in Alaska in the United States
en: Koyuk
hi: कोयुक

note: A city in Alaska in the United States
en: Kustatan
hi: कुस्टान

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
hi: ला क्रोसे

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
hi: ला ग्रैंड

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: La Grange
hi: ला ग्रान्जे

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: La Grange
hi: ला ग्रान्जे

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
hi: ला जुंटा

note: A city in California in the United States
en: La Verne
hi: ला वेर्न

note: A city in Colorado in the United States
en: La Veta
hi: ला वेटा

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
hi: लाकोन

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
hi: लैकोनिया

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
hi: लेडीस्मीथ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Lafayette
hi: लाफायेट

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Lafayette
hi: लाफायेट

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
hi: लाहैना

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
hi: चार्ल्स झील

note: A city in Alaska in the United States
en: Lake Minchumina
hi: झील मिंचुमीना

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
hi: लेकलैंड

note: A city in Utah in the United States
en: Lakeside
hi: लेकसाइड

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
hi: लेकव्यू

note: A city in Colorado in the United States
en: Lakewood
hi: लेकवुड

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
hi: लामार

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
hi: लाम्बेर्टविल्ले

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
hi: लामोनी

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Lancaster
hi: लैंकास्टर

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lancaster
hi: लैंकास्टर

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Lancaster
hi: लैंकास्टर

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Lancaster
hi: लैंकास्टर

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
hi: लेन्ड ओ लेक्स

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
hi: लैंडर

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
hi: लैंसिंग

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
hi: लारामी

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
hi: लैराडो

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
hi: लास क्रुसेस

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
hi: लास वेगास

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
hi: लास वेगास

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
hi: लैटरोब

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Lawrence
hi: लाउरेंस

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lawrence
hi: लाउरेंस

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Lawrenceville
hi: लोरेन्सविल्ले

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lawrenceville
hi: लोरेन्सविल्ले

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
hi: लाउटन

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
hi: ला मार्स

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
hi: लीडविले

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
hi: लेबनान

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Leesburg
hi: लीसबर्ग

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Leesburg
hi: लीसबर्ग

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
hi: लीविले

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
hi: लीमोर

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
hi: लेविसबर्ग

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
hi: लेविस्टन

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
hi: लेविस्टाउन

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Lexington
hi: लेक्सिंग्टन

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lexington
hi: लेक्सिंग्टन

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Lexington
hi: लेक्सिंग्टन

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
hi: लिबरल

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
hi: लिहुए

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lima
hi: लिमा

note: A city in Alaska in the United States
en: Lime Village
hi: लाइम विलेज

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
hi: लिमोन

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lincoln
hi: लिंकन

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lincoln
hi: लिंकन

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Litchfield
hi: लिचफील्ड

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Litchfield
hi: लिचफील्ड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
hi: लिटल फॉल

note: A city in Arkansas in the United States
en: Little Rock
hi: लिटिल रॉक

note: A city in California in the United States
en: Livermore
hi: लिवरमोर

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
hi: लिविंग्स्टोन

note: A city in Michigan in the United States
en: Livonia
hi: लिवोनिया

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
hi: लईआनो

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
hi: लागोन

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
hi: लोंपोक

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
hi: लंदन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
hi: लोन राक

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
hi: लांग बीच

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
hi: लांगव्यू

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
hi: लोंगविल्ले

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
hi: लॉस अलामीटोस

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
hi: लॉस अलमास

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
hi: लॉस एंजेल्स

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
hi: लुइसा

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
hi: लुइसबर्ग

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
hi: लुइसविले

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
hi: लवलाक

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Lowell
hi: लोवेल

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lowell
hi: लोवेल

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
hi: लब्बाक

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
hi: लुदींगटन

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
hi: लुफ्किन

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
hi: लम्बर्टन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
hi: लुवेरने

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
hi: लिंचबर्ग

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
hi: मैकिनाक द्वीप

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
hi: मेकोम्ब

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
hi: मैकान

note: A city in California in the United States
en: Madera
hi: माडेरा

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Madison
hi: मेडिसन

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Madison
hi: मेडिसन

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Malta
hi: माल्टा

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
hi: मानास्सास

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Manchester
hi: मैंचेस्टर

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
hi: मैनहट्टन

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
hi: मैनिस्टी

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
hi: मेनिस्टीक

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
hi: मैनीटोवाक

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
hi: मैंकाटो

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
hi: मैनली हॉट स्प्रिंग्स

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
hi: मैंसफील्ड

note: A city in North Carolina in the United States
en: Manteo
hi: मैनटिओ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
hi: मैपल झील

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
hi: मैराथन

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
hi: मार्फा

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
hi: मरियाना

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
hi: मैरीएटा

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Marion
hi: मैरियन

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Marion
hi: मैरियन

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Marion
hi: मैरियन

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
hi: मर्क्वेटे

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marshall
hi: मार्शल

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Marshall
hi: मार्शल

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
hi: मार्शलटाउन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
hi: मार्शफील्ड

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
hi: मार्टिन्सबर्ग

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
hi: मार्टिन्सविले

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Marysville
hi: मैरिसविले

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marysville
hi: मैरिसविले

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
hi: मैसोन

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
hi: मैसोन सिटी

note: A city in New York in the United States
en: Massena
hi: मैसीना

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
hi: मैट्टून

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
hi: मैक्सटन

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
hi: मेपोर्ट

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
hi: मैकअल्सटर

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
hi: मैकएलेन

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
hi: मैककाल

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
hi: मैककार्थी

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
hi: मैककोंब

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
hi: मैककुक

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
hi: मैकग्रैथ

note: A city in Minnesota in the United States
en: McGregor
hi: मैकग्रेगर

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
hi: मैककीन्ले पार्क

note: A city in Texas in the United States
en: McKinney
hi: मैककिन्ने

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
hi: मैकमीनविल्ले

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
hi: मीचैम

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
hi: मिडविल्ले

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Medford
hi: मीडफोर्ड

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Medford
hi: मीडफोर्ड

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
hi: मेडिसीन लोज

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
hi: मीकेर

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
hi: मेकोरयुक

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Melbourne
hi: मेलबोर्न

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
hi: मेल्फा

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
hi: मेम्फिस

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
hi: मीना

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
hi: मेनोमिनी

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
hi: मेनोमेनी

note: A city in California in the United States
en: Merced
hi: मरसीड

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
hi: मर्क्युरी

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
hi: मेरीडेन

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
hi: मेरीडियन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
hi: मेरील

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
hi: मेसा

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
hi: मेस्कीट

note: A city in Alaska in the United States
en: Metlakatla
hi: मेटलाकाटला

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
hi: मेट्रोपोलिस

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
hi: मियामी

note: A city in Kentucky in the United States
en: Middlesboro
hi: मिडल्सबोरो

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
hi: मिडलैंड

note: A city in Texas in the United States
en: Midlothian
hi: मिड्लोथियन

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
hi: माइल्स सिटी

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
hi: मिल्फोर्ड

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
hi: मीलेजविल्ले

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
hi: मीलिंग्टन

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
hi: मिल्लिनॉकेट

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
hi: मिल्लविले

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
hi: मिल्टन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
hi: मिलवाकी

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
hi: मिनरल वेल्स

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
hi: मिनेपोलिस

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
hi: मिनोट

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
hi: मिसौला

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
hi: मिट्चेल

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
hi: मोआब

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
hi: मोबाइल

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
hi: मोब्रिज

note: A city in California in the United States
en: Modesto
hi: मोडेस्टो

note: A city in Illinois in the United States
en: Moline
hi: मोलीन

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Monroe
hi: मुनरो

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Monroe
hi: मुनरो

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Monroe
hi: मुनरो

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Monroe
hi: मुनरो

note: A city in California in the United States
en: Montague
hi: मोंटेग्यू

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
hi: मोन्टोक

note: A city in California in the United States
en: Monterey
hi: मोंटेरी

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Montevideo
hi: मोंटेविडिओ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Montgomery
hi: मोंटगोमरी

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Montgomery
hi: मोंटगोमरी

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Monticello
hi: मोंटिसेलो

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Monticello
hi: मोंटिसेलो

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Monticello
hi: मोंटिसेलो

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
hi: मोंट्रोज

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
hi: मूरहेड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
hi: मूज झील

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
hi: मोरा

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
hi: मोरगैंटाउन

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
hi: मोरियार्टी

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Morris
hi: मोरीस

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Morris
hi: मोरीस

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
hi: मोरिसटाउन

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
hi: मोरीसविल्ले

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
hi: मास्को

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
hi: मोजेस झील

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
hi: मोसिनी

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
hi: मॉल्ट्री

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
hi: माउन्ट एरी

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
hi: माउन्ट कारमेल

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
hi: माउंट होली

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
hi: माउन्ट ईडा

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Mount Pleasant
hi: माउन्ट प्लेसैन्ट

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Mount Pleasant
hi: माउन्ट प्लेसैन्ट

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Mount Pleasant
hi: माउन्ट प्लेसैन्ट

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Mount Pocono
hi: माउन्ट पोकोनो

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
hi: माउंट शास्ता

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
hi: माउंट वर्नोन

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
hi: माउंट विल्सन

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Mountain Home
hi: माउंटेन होम

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Mountain Home
hi: माउंटेन होम

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
hi: माउंटेन व्यू

note: A city in Kentucky in the United States
en: Muldraugh
hi: मुल्द्राघ

note: A city in Idaho in the United States
en: Mullan
hi: मुल्लन

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
hi: मुंची

note: A city in Michigan in the United States
en: Munising
hi: मुनिसिंग

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
hi: मसकैटाइन

note: A city in Alabama in the United States
en: Muscle Shoals
hi: मसल शोल

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
hi: मिस्केजन

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
hi: म्युस्कोगी

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
hi: मिर्टल बीच

note: A city in Alaska in the United States
en: Nabesna
hi: नाबेस्ना

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
hi: नाकोगडोचेस

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
hi: नान्टुकेट

note: A city in California in the United States
en: Napa
hi: नापा

note: A city in Illinois in the United States
en: Naperville
hi: नेपरविले

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Naples
hi: नेपल्स

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
hi: नाशुआ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
hi: नैशविले

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
hi: नाट्चेज

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
hi: नचीटोशेस

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
hi: नेब्रास्का शहर

note: A city in California in the United States
en: Needles
hi: नीडल्स

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
hi: नेनाना

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
hi: न्यू बेडफोर्ड

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
hi: न्यू बर्न

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
hi: न्यू ब्राउनफेल्स

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: New Castle
hi: न्यू कासल

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
hi: न्यू हैवन

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
hi: न्यू आइबेरिया

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
hi: न्यू ओरिलियंस

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
hi: न्यू फिलाडेल्फिया

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
hi: न्यु रीचमंड

note: A city in Florida in the United States
en: New Smyrna Beach
hi: नया स्मेरना बीच

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
hi: न्यु उल्म

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
hi: न्यूयॉर्क

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Newark
hi: नेवार्क

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Newark
hi: नेवार्क

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
hi: न्युबेरी

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
hi: न्यूबर्ग

note: A city in Alaska in the United States
en: Newhalen
hi: न्यू हैलन

note: A city in California in the United States
en: Newhall
hi: न्युहोल

note: A city in Georgia in the United States
en: Newnan
hi: नेवनान

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Newport
hi: न्यूपोर्ट

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Newport
hi: न्यूपोर्ट

[ctx: City in Rhode Island, United States]
note: A city in Rhode Island in the United States
en: Newport
hi: न्यूपोर्ट

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
hi: न्यूपोर्ट न्यूज

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
hi: न्यूटन

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
hi: नियाग्रा प्रपात

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
hi: नोआटाक

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
hi: नोगेल्स

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
hi: नोम

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Norfolk
hi: नार्फाक

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Norfolk
hi: नार्फाक

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
hi: नोर्मान

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
hi: उत्तरी एडम्स

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
hi: नार्थ बेंड

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
hi: उत्तर लास वेगास

note: A city in South Carolina in the United States
en: North Myrtle Beach
hi: उत्तरी मार्टल  बीच

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
hi: नार्थ प्लेट

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
hi: उत्तर विल्केसबोरो

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
hi: नार्थवे

note: A city in California in the United States
en: Norwalk
hi: नार्वाक

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
hi: नार्वुड

note: A city in Alaska in the United States
en: Nuiqsut
hi: नीकसट

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
hi: ओ'नील

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
hi: ओक हार्बर

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
hi: ओक द्वीप

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
hi: ओक रीज

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
hi: ओकडेल

note: A city in California in the United States
en: Oakland
hi: ओकलैंड

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
hi: ओकाला

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
hi: ओसन शहर

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
hi: ओसनसाइड

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
hi: ओडिस्सा

note: A city in Iowa in the United States
en: Oelwein
hi: ओलविन

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
hi: ओगालाला

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
hi: ओगडेन

note: A city in Florida in the United States
en: Okeechobee
hi: ओकेचोबी

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
hi: ओकलाहामा सिटी

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
hi: ओकमुल्गी

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
hi: ओल्थे

note: A city in Mississippi in the United States
en: Olive Branch
hi: ओलीव ब्रान्च

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
hi: ओलिविया

note: A city in Illinois in the United States
en: Olney
hi: ओलने

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
hi: ओलंपिया

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
hi: ओमाहा

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
hi: ओमाक

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Ontario
hi: ओन्तारियो

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Ontario
hi: ओन्तारियो

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Orange
hi: नारंगी

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Orange
hi: नारंगी

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Orange
hi: नारंगी

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Orange
hi: नारंगी

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
hi: ऑरेंज सिटी

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
hi: ओरैंजेबुर्ग

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ord
hi: आर्द

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
hi: ओरलैंडो

note: A city in Florida in the United States
en: Ormond Beach
hi: ओर्मंड बीच

note: A city in California in the United States
en: Oroville
hi: ओरोविल्ले

note: A city in Minnesota in the United States
en: Orr
hi: ओर

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
hi: ओर्टोनविल्ले

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
hi: ओसेओला

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
hi: ओस्कोडा

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
hi: ओशकोश

note: A city in Iowa in the United States
en: Oskaloosa
hi: ओस्कालुसा

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
hi: ओटुंबा

note: A city in Kansas in the United States
en: Overland Park
hi: ओवरलैंड पार्क

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
hi: ओवाटोना

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
hi: ओवेंसबोरो

note: A city in Michigan in the United States
en: Owosso
hi: ओवोस्सो

[ctx: City in Connecticut, United States]
note: A city in Connecticut in the United States
en: Oxford
hi: ऑक्सफोर्ड

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Oxford
hi: ऑक्सफोर्ड

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Oxford
hi: ऑक्सफोर्ड

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
hi: ऑक्सनार्ड

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
hi: ओजार्क

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
hi: पादुका

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
hi: पृष्ठ

note: A city in Colorado in the United States
en: Pagosa Springs
hi: पागोसा स्प्रिंग

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
hi: पालासियस

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
hi: पेलेस्टाइन

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
hi: पाम प्रपात

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
hi: पामडेल

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
hi: पाल्मर

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
hi: पैलो आल्टो

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
hi: पाम्पा

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
hi: पनामा सिटी

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
hi: पेरिस

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
hi: पेरिस

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
hi: पार्क रेपिड्स

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
hi: पार्कर्सबर्ग

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
hi: पार्सन्स

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Pasadena
hi: पासादेना

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Pasadena
hi: पासादेना

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
hi: पास्कागौला

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
hi: पास्को

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
hi: पासो रोब्ल्स

note: A city in New Jersey in the United States
en: Paterson
hi: पेटर्सन

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
hi: पैटरसन

note: A city in Maryland in the United States
en: Patuxent
hi: पैटक्सेंट

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
hi: पॉल्स घाटी

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
hi: पावटुकेट

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
hi: पैक्सन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
hi: पैयनेसविले

note: A city in Louisiana in the United States
en: Peason
hi: पीयसन

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
hi: पीकोस

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
hi: पेला

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
hi: पेल्सटन

note: A city in Florida in the United States
en: Pembroke Pines
hi: पेमब्रोक पाइन्स

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
hi: पेंड्लटन

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
hi: पेन यान

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
hi: पेंसाकोला

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Peoria
hi: पियोरिया

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peoria
hi: पियोरिया

note: A city in Florida in the United States
en: Perry
hi: पेरी

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
hi: पेरीटन

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
hi: पेरू

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
hi: पेरू

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
hi: पीटर्सबर्ग

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
hi: पीटर्सबर्ग

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
hi: पीटर्सबर्ग

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
hi: फिलाडेलफिया

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
hi: फिलिप

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
hi: फिलिप्स

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
hi: फीनिक्स

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
hi: पियरी

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
hi: पाइन ब्लफ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
hi: पाइन रीज

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
hi: पाइन नदी

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
hi: पाइन स्प्रिंग

note: A city in Wyoming in the United States
en: Pinedale
hi: पाइनडेल

note: A city in North Carolina in the United States
en: Pinehurst
hi: पाइलहर्स्ट

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
hi: पाइपस्टोन

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
hi: पिट्सबर्ग

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pittsfield
hi: पिट्सफील्ड

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Pittsfield
hi: पिट्सफील्ड

note: A city in Oregon in the United States
en: Placer
hi: प्लैसर

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
hi: प्लेनव्यू

note: A city in Texas in the United States
en: Plano
hi: प्लानो

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
hi: प्लेटिनम

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
hi: प्लैट्सबर्ग

note: A city in Nebraska in the United States
en: Plattsmouth
hi: प्लैट्समाउथ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Plymouth
hi: प्लेमाउथ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Plymouth
hi: प्लेमाउथ

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
hi: पोकाटेलो

note: A city in Virginia in the United States
en: Pohick
hi: पोहिक

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
hi: प्वाइंट होप

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Lay
hi: प्वाइंट ले

note: A city in West Virginia in the United States
en: Point Pleasant
hi: प्वाइंट प्लेजेंट

note: A city in California in the United States
en: Pomona
hi: पामोना

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
hi: पोंपानो बीच

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
hi: पोंका सिटी

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pontiac
hi: पोंटियाक

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Pontiac
hi: पोंटियाक

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
hi: पोपुलर ब्लफ

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
hi: पोर्ट अलेक्सेंडर

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alsworth
hi: पोर्ट एल्सवर्थ

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
hi: पोर्ट एंजेल्स

note: A city in Texas in the United States
en: Port Aransas
hi: पोर्ट अरंसास

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
hi: पोर्ट हेडन

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
hi: पोर्ट होप

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
hi: पोर्ट इसाबेल

note: A city in Texas in the United States
en: Port Lavaca
hi: पोर्ट लवाका

note: A city in California in the United States
en: Porterville
hi: पोर्टविले

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Portland
hi: पोर्टलैंड

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
hi: पोर्टलैंड

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Portsmouth
hi: पोर्ट्समाउथ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Portsmouth
hi: पोर्ट्समाउथ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
hi: पोटेउ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
hi: पोट्सटाउन

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
hi: पौघकीप्सी

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Prairie du Chien
hi: प्रैयरी डु चियेन

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
hi: प्रेट

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
hi: प्रेसकोट

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
hi: प्रेस्क द्वीप

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
hi: प्रेसटन

note: A city in Utah in the United States
en: Price
hi: कीमत

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Princeton
hi: प्रिन्सटन

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
hi: प्रोविडेंस

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
hi: प्रोविंसटाउन

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
hi: प्रोवो

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
hi: प्यूब्लो

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
hi: पुंटा गोर्डा

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
hi: क्वेकर्टाउन

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
hi: क्वांटिको

note: A city in Washington in the United States
en: Quillayute
hi: क्विलायुत

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
hi: क्विंसी

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
hi: रेसाइन

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
hi: रेले

note: A city in California in the United States
en: Ramona
hi: रेमोना

note: A city in California in the United States
en: Rancho Cucamonga
hi: रैंचो कुकामोंगा

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
hi: रान्टुल

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
hi: रैपिड सिटी

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
hi: रातुन

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
hi: रालिंस

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
hi: रीडिंग

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
hi: रेड ब्लफ

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
hi: रेड ओक

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
hi: रेड विंग

note: A city in California in the United States
en: Redding
hi: रेडींग

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
hi: रेडमंड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
hi: रेडवुड प्रपात

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
hi: रेनो

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
hi: रेंटन

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
hi: रेक्जबर्ग

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
hi: राइनलैंडर

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
hi: राइस झील

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Richmond
hi: रिचमण्ड

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
hi: राइफल

note: A city in California in the United States
en: Riverside
hi: रिवरसाइड

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
hi: रिवरटन

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
hi: रोआनोक

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
hi: रोअनोके प्रपात

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
hi: रोबिन्सन

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
hi: रोचेले

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Rochester
hi: रोचेस्टर

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Rochester
hi: रोचेस्टर

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rochester
hi: रोचेस्टर

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
hi: रॉक हिल

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
hi: रॉक स्प्रिंग

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
hi: राकफोर्ड

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
hi: रॉकलैंड

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
hi: रॉकपोर्ट

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
hi: रॉकस्प्रिंग

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
hi: रॉकी माउंट

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roe
hi: रो

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
hi: रोजर्स

note: A city in Michigan in the United States
en: Rogers City
hi: रोजर्स नगर

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Rome
hi: रोम

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rome
hi: रोम

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Rome
hi: रोम

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Roseau
hi: रूसो

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
hi: रोसबर्ग

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
hi: रॉसवेल

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
hi: रोक्सबोरो

note: A city in New Mexico in the United States
en: Ruidoso
hi: रूइडोसो

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
hi: रश सिटी

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
hi: रसेल

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
hi: रसलविल्ले

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
hi: रस्टन

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
hi: रटलैंड

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
hi: सैक्रोमेंटो

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
hi: साफोर्ड

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
hi: सेजिनाव

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
hi: सागुआचे

note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint Cloud
hi: सेंट बादल

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Saint George
hi: सेंट जार्ज

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Saint James
hi: संत जेम्स

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint James
hi: संत जेम्स

note: A city in Arizona in the United States
en: Saint Johns
hi: सेंट जान्स

note: A city in Vermont in the United States
en: Saint Johnsbury
hi: सेंट जान्सबरी

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Marys
hi: सेंट मैयर्स

note: A city in Maryland in the United States
en: Saint Marys City
hi: सेंट मैरेस नगर

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Paul
hi: सेंट पॉल

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Salem
hi: सालेम

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Salem
hi: सालेम

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
hi: सालिदा

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
hi: सालीना

note: A city in California in the United States
en: Salinas
hi: सेलीनास

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Salisbury
hi: सेलिसबरी

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Salisbury
hi: सेलिसबरी

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
hi: सालीसो

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
hi: साल्मन

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
hi: साल्ट लेक सिटी

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
hi: सान एंजेलो

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
hi: सान एंटोनियो

note: A city in California in the United States
en: San Bernardino
hi: सान बर्नार्दिनो

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
hi: सेन कार्लोस

note: A city in California in the United States
en: San Diego
hi: सेन डियेगो

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
hi: सेन फ्रांसिस्को

note: A city in California in the United States
en: San Jose
hi: सेन जोस

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
hi: सेन लुइस ओबिस्पो

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
hi: सेन मार्कोस

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
hi: सैंड प्वाइंट

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
hi: सैंडबर्ग

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
hi: सैन्डप्वाइंट

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
hi: सैंडविच

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Sanford
hi: सैनफोर्ड

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Sanford
hi: सैनफोर्ड

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
hi: सांता आना

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
hi: सांता बारबरा

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Clara
hi: सान्ता क्लारा

[ctx: City in Utah, United States]
note: A city in Utah in the United States
en: Santa Clara
hi: सान्ता क्लारा

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
hi: सांता फे

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Maria
hi: सांता मारिया

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
hi: सांता मोनिका

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
hi: सांता रोजा

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
hi: सारानाक झील

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
hi: सारासोटा

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
hi: सॉल्ट संत. मैरी

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
hi: सवाना

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
hi: सवाना

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
hi: सावुन्गा

note: A city in Alaska in the United States
en: Scammon Bay
hi: स्कैम्मोन बे

note: A city in Oregon in the United States
en: Scappoose
hi: स्केप्पूज

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
hi: स्काट्सब्लफ

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
hi: स्काट्सडेल

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
hi: सीर्सी

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
hi: सियटल

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
hi: सेडालिया

note: A city in Alaska in the United States
en: Selawik
hi: सेलाविक

note: A city in Alaska in the United States
en: Seldovia
hi: सेल्डोविया

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
hi: सेलीन्सग्रुव

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Seminole
hi: सेमीनोल

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Seminole
hi: सेमीनोल

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
hi: सेवार्ड

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
hi: शोवनी

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
hi: शीब्वायगैन

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
hi: शेल्बाय

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
hi: शेल्बायविल्ले

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
hi: शेल्डन

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
hi: शेल्टन

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
hi: शेनन्डोह

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
hi: शेरिडान

note: A city in Texas in the United States
en: Sherman
hi: शेर्मान

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
hi: शीर्ले

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
hi: शिश्मारेफ

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
hi: शो लो

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
hi: श्रेवेपोर्ट

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
hi: सिडनी

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Sidney
hi: सिडनी

note: A city in Arizona in the United States
en: Sierra Vista
hi: सियरा विस्टा

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
hi: सिलोआम स्प्रिंग्स

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
hi: सिल्वर खाडी

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
hi: सिल्वर सिटी

note: A city in California in the United States
en: Simi Valley
hi: सिमि वेली

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
hi: सियोक्स सिटी

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
hi: सियोक्स प्रपात

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
hi: सायरन

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
hi: सिसेटन

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
hi: सिट्का

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
hi: स्कैगवे

note: A city in Minnesota in the United States
en: Slayton
hi: स्लाइतन

note: A city in Alaska in the United States
en: Sleetmute
hi: स्लिटम्युट

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
hi: स्लिडेल

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
hi: स्मिथ फील्ड

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
hi: स्मेरना

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
hi: स्नीडेर

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
hi: सोडा प्रपात

note: A city in Alaska in the United States
en: Soldotna
hi: सोल्डोट्ना

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
hi: समरसेट

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
hi: सोमरविल्ले

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Sonora
hi: सोनोरा

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
hi: दक्षिण बेंड

note: A city in Michigan in the United States
en: South Haven
hi: दक्षिण हैवन

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
hi: साउथ हिल

note: A city in California in the United States
en: South Lake Tahoe
hi: दक्षिण झील टैहोए

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Sparta
hi: स्पार्टा

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sparta
hi: स्पार्टा

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
hi: स्पेंसर

note: A city in Texas in the United States
en: Spofford
hi: स्पैफोर्ड

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
hi: स्पोकान

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
hi: स्प्रिंगडेल

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Springfield
hi: स्प्रिंगफ़ील्ड

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Springfield
hi: स्प्रिंगफ़ील्ड

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Springfield
hi: स्प्रिंगफ़ील्ड

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Springfield
hi: स्प्रिंगफ़ील्ड

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Springfield
hi: स्प्रिंगफ़ील्ड

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Springfield
hi: स्प्रिंगफ़ील्ड

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Springfield
hi: स्प्रिंगफ़ील्ड

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
hi: स्टैफोर्ड

note: A city in Connecticut in the United States
en: Stamford
hi: स्टेमफोर्ड

note: A city in Washington in the United States
en: Stampede
hi: स्टैंपपीड

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Stanley
hi: स्टेनली

note: A city in Minnesota in the United States
en: Stanton
hi: स्टैंटन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
hi: स्टेपल्स

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
hi: स्टेट कालेज

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
hi: स्टेट्सबोरो

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
hi: स्टेट्सविल्ले

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
hi: स्टॉन्टन

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
hi: स्टीमबोट स्प्रिंग्स

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Stephenville
hi: स्टीफेनविले

note: A city in Illinois in the United States
en: Sterling
hi: स्टर्लिंग

note: A city in Michigan in the United States
en: Sterling Heights
hi: स्टर्लिंग हाइट्स

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
hi: स्टीवेन्स प्वाइंट

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
hi: स्टिलवाटर

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Stockton
hi: स्टॉकटन

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
hi: स्टोर्म झील

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
hi: स्टुआर्ट

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
hi: स्टर्जियन खाडी

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
hi: स्टर्गिस

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Stuttgart
hi: स्टुटगार्ट

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
hi: सफोल्क

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
hi: सल्फर स्प्रिंग

note: A city in California in the United States
en: Sunnyvale
hi: सनीवेल

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
hi: सुपीरियर

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
hi: सुसेक्स

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Sutton
hi: सुट्टन

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Sutton
hi: सुट्टन

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
hi: स्वीटवाटर

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
hi: सिल्वेनिया

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
hi: सायराक्यूज

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
hi: टैकोमा

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
hi: ताह्लेक्वाह

note: A city in Alaska in the United States
en: Takotna
hi: तकोत्ना

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
hi: ताकीत्ना

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
hi: टल्लाहास्सी

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
hi: टंपा

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
hi: टैनाना

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
hi: ताओस

note: A city in Colorado in the United States
en: Tarryall
hi: तैर्रायाल

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
hi: टेलरविल्ले

note: A city in Nebraska in the United States
en: Tekamah
hi: टेकामाह

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
hi: टेलुराइड

note: A city in Arizona in the United States
en: Tempe
hi: टेम्पे

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
hi: टेंपल

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
hi: टेरे हॉट

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
hi: टेरेल

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
hi: टेटेरबोरो

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
hi: टेक्सारकाना

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
hi: डेल्स

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
hi: विलेज

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
hi: थेडफोर्ड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
hi: थीफ रिवर प्रपात

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
hi: थॉमस्टन

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
hi: थॉमसन

note: A city in California in the United States
en: Thousand Oaks
hi: थाउजैंड ओक्स

note: A city in Washington in the United States
en: Tillicum
hi: टिल्लिकुम

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
hi: टिन सिटी

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
hi: तितुसविले

note: A city in Alaska in the United States
en: Togiak
hi: तोगियाक

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
hi: टोलेडो

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
hi: टोमहैंक

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
hi: टोनोपाह

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
hi: टोपेका

note: A city in California in the United States
en: Torrance
hi: टारेंस

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
hi: टारियन

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
hi: टोरिंग्टन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
hi: ट्रैसी

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
hi: ट्रावर्स सिटी

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Trenton
hi: ट्रेनटन

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Trinidad
hi: ट्रिनिडाड

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Troy
hi: ट्रॉय

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Troy
hi: ट्रॉय

note: A city in California in the United States
en: Truckee
hi: ट्रकी

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
hi: ट्रूथ ऑर कंसीक्वेंस

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
hi: टक्सन

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
hi: टुकुम्कारी

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
hi: तुल्सा

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tunica
hi: ट्युनिसिया

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
hi: टुपेलो

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
hi: टस्कालोसा

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
hi: ट्वेंटीनाइन पाम्स

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
hi: ट्विन फाल्स

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
hi: टू हार्बर

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
hi: टायलर

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
hi: उकिया

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
hi: उनालाक्लित

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
hi: उनालास्का

note: A city in Missouri in the United States
en: Unity Village
hi: यूनिटी विलेज

note: A city in Texas in the United States
en: Universal City
hi: यूनिवर्सल नगर

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
hi: उवाल्डे

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
hi: वाकाविल्ले

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
hi: वाल्डेज

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
hi: वाल्डोस्ता

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
hi: वैलेंटाइन

note: A city in California in the United States
en: Vallejo
hi: वालेजो

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
hi: वालपारासिओ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Valparaiso
hi: वालपारासिओ

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
hi: वान नुएस

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
hi: वैंकूवर

note: A city in California in the United States
en: Ventura
hi: वेंचुरा

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
hi: वेरनाल

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Vernon
hi: वर्नोन

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
hi: वेरो बीच

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Vichy
hi: वीचे

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
hi: विक्सबर्ग

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Victoria
hi: विक्टोरिया

note: A city in California in the United States
en: Victorville
hi: विक्ट्रोविले

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
hi: विडालीया

note: A city in Florida in the United States
en: Vilano Beach
hi: विलानो बीच

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Vineyard Haven
hi: वाइनयार्ड हैवन

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
hi: विन्टन

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
hi: वर्जिनिया बीच

note: A city in California in the United States
en: Visalia
hi: विसालिया

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
hi: वैको

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
hi: वोडेना

note: A city in North Carolina in the United States
en: Wadesboro
hi: वैडेसबोरो

note: A city in Hawaii in the United States
en: Wahiawā
hi: वाहिवा

note: A city in North Dakota in the United States
en: Wahpeton
hi: वाहपेटोन

note: A city in Hawaii in the United States
en: Waiki‘i
hi: वैकी

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
hi: वैनराइट

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
hi: वेकफील्ड

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
hi: वल्ला वल्ला

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
hi: वालनट रिज

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
hi: वार्नर राबिंस

note: A city in Michigan in the United States
en: Warren
hi: वारेन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Warroad
hi: वैरॉड

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
hi: वारसॉ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
hi: वसेका

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
hi: वाशिंगटन

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Washington
hi: वाशिंगटन

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Washington
hi: वाशिंगटन

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Washington
hi: वाशिंगटन

note: A city in Alaska in the United States
en: Wasilla
hi: वासिल्ला

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waskish
hi: वास्कीश

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
hi: वाटरबरी

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Waterloo
hi: वाटरलू

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Watertown
hi: वाटरटाउन

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Watertown
hi: वाटरटाउन

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Watertown
hi: वाटरटाउन

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
hi: वाटरविले

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
hi: वोस्टनविल्ले

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
hi: वोकेजन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
hi: वौकेशा

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
hi: वाउपाका

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
hi: वौसू

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wautoma
hi: वौटुमा

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
hi: वेक्रास

note: A city in Nebraska in the United States
en: Wayne
hi: वायने

note: A city in Missouri in the United States
en: Waynesville
hi: वैयेनेसविले

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Weatherford
hi: वेदरफोर्ड

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
hi: वेबस्टर सिटी

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
hi: वेल्सविल्ले

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
hi: वेनाटची

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
hi: वेंडोवप

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
hi: वेसलाको

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
hi: पश्चिम बेन्ड

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
hi: पश्चिम शिकागो

note: A city in California in the United States
en: West Covina
hi: वेस्ट कोविना

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
hi: पश्चिम मेम्फीस

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
hi: वेस्ट पाम बीच

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
hi: पश्चिम प्लेन

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
hi: पश्चिम प्वाइंट

note: A city in Wyoming in the United States
en: West Thumb
hi: पश्चिम थंब

note: A city in Utah in the United States
en: West Valley City
hi: पश्चिम घाटी नगर

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
hi: वेस्टर्ली

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
hi: वेस्टफील्ड

note: A city in New York in the United States
en: Westhampton Beach
hi: वेसथंपटन बीच

note: A city in Colorado in the United States
en: Westminster
hi: वेस्टमिंस्टर

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
hi: व्हार्टन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
hi: व्हीटॉन

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
hi: ह्वीलिंग

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
hi: व्हाइट प्लेन्स

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
hi: व्हाइटफील्ड

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
hi: व्हिट्टर

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
hi: विचिता

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
hi: विचिता प्रपात

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
hi: विल्केस-बारे

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
hi: विलिअम्सबर्ग

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
hi: विलियम्सपोर्ट

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
hi: विलिस्टन

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
hi: विलो

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Willow Grove
hi: विलो ग्रूव

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Wilmington
hi: विल्मिंगटन

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Wilmington
hi: विल्मिंगटन

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Wilmington
hi: विल्मिंगटन

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
hi: विंचेस्टर

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
hi: विन्डर

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
hi: विन्डम

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
hi: विन्डो रोक

note: A city in Connecticut in the United States
en: Windsor Locks
hi: विंडसर लॉक

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
hi: विनफील्ड

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
hi: विंक

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
hi: विनेमक्का

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
hi: विनोना

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
hi: विंस्लो

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
hi: विंस्टन-सलेम

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
hi: विंटर हैवन

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winterville
hi: विंटरविले

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
hi: विस्कासेट

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
hi: विस्कोनसिन क्षिप्रिका

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
hi: वाइज

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
hi: वूल्फ प्वाइंट

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Woodruff
hi: वुडर्फ

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
hi: वूस्टर

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
hi: वर्सेस्टर

note: A city in Wyoming in the United States
en: Worland
hi: वोरलैंड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
hi: वर्थिंगटन

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
hi: रेंगेल

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Wyoming
hi: व्योमिंग

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
hi: याकीमा

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
hi: याकुतात

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
hi: यांकटन

note: A city in New York in the United States
en: Yonkers
hi: यांकर्स

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: York
hi: योर्क

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: York
hi: योर्क

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
hi: यंग्सटाउन

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
hi: युमा

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
hi: जेंसविले

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
hi: वेक द्वीप, वेक द्वीप आर्मी एयरफील्ड हवाई अड्डा

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Charlotte Amalie
hi: चारलोट एमाली

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
hi: क्रिश्चियनटेड

note: A city in Uruguay
en: Carrasco
hi: कैराकस

note: A city in Uruguay
en: Colonia
hi: कोलोनिया

note: A city in Uruguay
en: Durazno
hi: ड्यूरेंजो

note: A city in Uruguay
en: Maldonado
hi: मालदोनादो

[ctx: City in Uruguay]
note: The capital of Uruguay
en: Montevideo
hi: मोंटेविडिओ

note: A city in Uzbekistan
en: Nukus
hi: नुकुस

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
hi: समरकंद

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
hi: ताशकंद

note: A city in Uzbekistan
en: Termiz
hi: टर्मिज

note: A city in Uzbekistan
en: Urganch
hi: उरगांच

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
hi: अकारीगुआ

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
hi: बार्सीलोना

note: A city in Venezuela
en: Barinas
hi: बैरीनास

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
hi: बैरक्वीसीमेटो

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
hi: कालाबोजो

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
hi: कराकस

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
hi: चिउदाद बोलिवार

note: A city in Venezuela
en: Coro
hi: कोरो

note: A city in Venezuela
en: El Variante
hi: एल वेरियंट

note: A city in Venezuela
en: El Vigía
hi: एल विजिया

note: A city in Venezuela
en: Guanare
hi: गुआनारे

note: A city in Venezuela
en: Guaricure
hi: गुआरिकुरे

note: A city in Venezuela
en: Guasdalito
hi: गुआसडैल्टो

note: A city in Venezuela
en: Güiria
hi: गुइरा

note: A city in Venezuela
en: La Chica
hi: ला चिका

note: A city in Venezuela
en: Maracaibo
hi: माराकाइबो

note: A city in Venezuela
en: Maracay
hi: माराके

note: A city in Venezuela
en: Maturín
hi: मैट्यूरिन

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
hi: मेन ग्रैंडे

note: A city in Venezuela
en: Morocure
hi: मोर्क्यूर

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Mérida
hi: मेरीडा

note: A city in Venezuela
en: Paramillo
hi: पैरामिलो

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
hi: प्युअर्टो एयाकुचो

note: A city in Venezuela
en: Puerto Borburata
hi: प्यूरेटो बोर्बुराटा

note: A city in Venezuela
en: San Antonio del Táchira
hi: सेन एटोनियो डेल टाचिरा

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
hi: सेन फेलिप

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: San Fernando
hi: सन फरनान्डो

note: A city in Venezuela
en: San Juan de los Morros
hi: सैन जुआन डि लोस मोरोस

note: A city in Venezuela
en: San Tomé
hi: सैन टोमे

note: A city in Venezuela
en: Santa Bárbara
hi: सांता बारबरा

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
hi: वैलेंसिया

note: A city in Venezuela
en: Valera
hi: वालेरा

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
hi: दै नांग

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
hi: हनोई

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
hi: हो ची मिन्ह नगर

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
hi: मैटोतु

note: A city in Yemen
en: 'Adan
hi: अडान

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
hi: अटाक

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
hi: अल हादुयदाह

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
hi: मैरिब

note: A city in Yemen
en: Mori
hi: मोरी

note: A city in Yemen
en: Sa'dah
hi: शनि

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
hi: साना

note: A city in Yemen
en: Say'un
hi: सेयुन

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
hi: तैज

note: A city in Zambia
en: Chinganze
hi: चिंगांजे

note: A city in Zambia
en: Livingstone
hi: लिविंगस्टोन

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
hi: लुसाका

note: A city in Zambia
en: Ndola
hi: एनडोला

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
hi: मैरीहेम
