MATE Desktop Environment - en to mn translation catalogue (177 entries)

en: Africa
mn: Африка

en: Asia
mn: Ази

en: Europe
mn: Европ

en: North America
mn: Хойд америк

note: AL - Albania
en: Albania
mn: Албани

note: DZ - Algeria
en: Algeria
mn: Алжир

note: AU - Australia
en: Australia
mn: Авсрали

note: AT - Austria
en: Austria
mn: Австри

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
mn: Бельги

note: BR - Brazil
en: Brazil
mn: Бразил

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
mn: Болгар

note: CA - Canada
en: Canada
mn: Канад

note: CL - Chile
en: Chile
mn: Чили

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
mn: Коста Рика

note: HR - Croatia
en: Croatia
mn: Хорват

note: CU - Cuba
en: Cuba
mn: Куба

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
mn: Чех

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
mn: Дани

note: EG - Egypt
en: Egypt
mn: Египт

note: FI - Finland
en: Finland
mn: Финнланд

note: FR - France
en: France
mn: Франц

note: DE - Germany
en: Germany
mn: Герман

note: GR - Greece
en: Greece
mn: Грек

note: HN - Honduras
en: Honduras
mn: Хондурас

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
mn: Хонг Конг

note: HU - Hungary
en: Hungary
mn: Унгар

note: IS - Iceland
en: Iceland
mn: Исланд

note: IN - India
en: India
mn: Энэтхэг

note: IE - Ireland
en: Ireland
mn: Ирланд

note: IL - Israel
en: Israel
mn: Израйл

note: IT - Italy
en: Italy
mn: Итали

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
mn: Ямайк

note: JP - Japan
en: Japan
mn: Япон

note: LV - Latvia
en: Latvia
mn: Латви

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
mn: Либери

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
mn: Литва

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
mn: Малайз

note: MX - Mexico
en: Mexico
mn: Мексик

note: MD - Moldova
en: Moldova
mn: Молдав

note: MA - Morocco
en: Morocco
mn: Морокко

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
mn: Нидерланд

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
mn: Шинэ зеланд

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
mn: Никрагуа

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
mn: Норфолкын арлууд

note: NO - Norway
en: Norway
mn: Норвеги

note: OM - Oman
en: Oman
mn: Оман

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
mn: Пакистан

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
mn: Прагвай

note: PH - Philippines
en: Philippines
mn: Флиппен

note: PL - Poland
en: Poland
mn: Польш

note: PT - Portugal
en: Portugal
mn: Португаль

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
mn: Пуерто рико

note: QA - Qatar
en: Qatar
mn: Катар

note: RO - Romania
en: Romania
mn: Румын

note: RU - Russian Federation
en: Russia
mn: Орос

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
mn: Саудын араб

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
mn: Словак

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
mn: Словени

note: ZA - South Africa
en: South Africa
mn: Өмнөд африк

note: ES - Spain
en: Spain
mn: Испани

note: SR - Suriname
en: Suriname
mn: Суринам

note: SE - Sweden
en: Sweden
mn: Швед

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
mn: Швецарь

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
mn: Тайван

note: TH - Thailand
en: Thailand
mn: Тайланд

note: TR - Turkey
en: Turkey
mn: Турк

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
mn: Украйн

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
mn: Арабын нэгдсэн имерат

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
mn: Их Британи

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
mn: Америкын нэгдсэн улс

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
mn: Уругвай

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
mn: Винессуэл

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
mn: Вьетнам

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
mn: Алберта

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
mn: Шотланд

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
mn: Аласк

note: A state/province/territory in United States
en: California
mn: Калифорниа

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
mn: Флорида

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
mn: Хавай

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
mn: Канзас

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
mn: Массчүсэттс

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
mn: Миннисота

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
mn: Миссоури

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
mn: Монтана

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
mn: Невада

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
mn: Өмнөд Каролин

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
mn: Өмнөд Дакота

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
mn: Тексас

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
mn: Юта

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
mn: Вест Virginia

note: A city in Algeria
en: Adrar
mn: Адрар

note: A city in Algeria
en: Oran
mn: Ораан

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
mn: Аделайдэ

note: A city in Austria
en: Salzburg
mn: Залцбүрг

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
mn: Оостэндэ

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
mn: Санта Круз

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
mn: Салвадор

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
mn: Софи

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
mn: Абботсфорд

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
mn: Халифакс

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
mn: сайнт Anthony

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
mn: сайнт John

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
mn: Торонто

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
mn: Өрөмч

note: A city in Croatia
en: Zadar
mn: Задаар

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
mn: Акротири

note: A city in France
en: Agen
mn: Аген

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
mn: Ханновер

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
mn: Хоф

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
mn: Оберпафенхофен

note: The capital of Hungary
en: Budapest
mn: Будапест

note: A city in India
en: Ahmadabad
mn: Ахамадабад

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
mn: Шираз

note: A city in Italy
en: Albenga
mn: Албенга

note: A city in Italy
en: Catania
mn: Катаниа

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
mn: Акапулко

note: The capital of Morocco
en: Rabat
mn: Рабат

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
mn: Маастрихт

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
mn: Роттердам

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
mn: Валкенбүрг

note: A city in Panama
en: David
mn: Давид

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
mn: Абахан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
mn: Чита

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
mn: Новосибирск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
mn: Омск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
mn: Оорэнбүрг

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
mn: Самара

note: A city in Russia
en: Saratov
mn: Саратов

note: A city in Russia
en: Ufa
mn: Уфа

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
mn: Улаан үүд

note: A city in Russia
en: Vladivostok
mn: Владивосток

note: A city in Russia
en: Volgograd
mn: Волгоград

note: A city in Russia
en: Yakutsk
mn: Якутск

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
mn: Абха

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
mn: Табук

note: A city in the Seychelles
en: Cascade
mn: Каскаде

note: A city in Spain
en: Vigo
mn: Виго

note: A city in Sweden
en: Karlstad
mn: Карлстад

note: A city in Turkey
en: Adana
mn: Адана

note: A city in Turkey
en: Istanbul
mn: Истанбул

note: A city in Turkey
en: Samsun
mn: Самсун

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
mn: Абу Дхаби

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
mn: Абилэнэ

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
mn: Абингдон

note: A city in Alaska in the United States
en: Adak
mn: Адак

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
mn: Айнсворт

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
mn: Атланта

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
mn: Бостон

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
mn: Конкордиа

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
mn: Хоффман

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
mn: Хонулулу

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
mn: Лос Анжелос

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
mn: Нютон

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
mn: Орландо

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
mn: Хуудас

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
mn: Паркерсбүрг

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
mn: Паттерсон

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
mn: Пиладилпиа

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
mn: Флиппс

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
mn: Фоёникс

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
mn: Русселл

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Paul
mn: сайнт Paul

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
mn: Сан Анжело

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
mn: Сан Антонио

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
mn: Сан Карлос

note: A city in California in the United States
en: San Diego
mn: Сан Диего

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
mn: Сан Франциско

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
mn: Зандберг

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
mn: Санта Ана

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
mn: Санта Барбара

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
mn: Санта Фэ

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
mn: Санта Моника

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
mn: Санта Роса

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
mn: Саваннах

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
mn: Валентини

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
mn: Вест Palm Beach

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
mn: Акаригуа
