MATE Desktop Environment - en to ms translation catalogue (30 entries)

en: Africa
ms: Afrika

en: Europe
ms: Eropah

note: CA - Canada
en: Canada
ms: Kanada

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
ms: Kepulauan Cayman

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
ms: Pulau Christmas

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
ms: Republik Czech

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
ms: Republik Dominican

note: EG - Egypt
en: Egypt
ms: Mesir

note: FR - France
en: France
ms: Perancis

note: DE - Germany
en: Germany
ms: Jerman

note: IT - Italy
en: Italy
ms: Itali

note: JP - Japan
en: Japan
ms: Jepun

note: MA - Morocco
en: Morocco
ms: Maghribi

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
ms: Belanda

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
ms: Pulau Norfolk

note: PH - Philippines
en: Philippines
ms: Filipina

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
ms: Arab Saudi

note: ZA - South Africa
en: South Africa
ms: Afrika Selatan

note: ES - Spain
en: Spain
ms: Sepanyol

note: TR - Turkey
en: Turkey
ms: Turki

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
ms: Emiriyah Arab Bersatu

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
ms: Amerika Syarikat

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
ms: Vietnam

note: YE - Yemen
en: Yemen
ms: Yaman

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
ms: Ireland Utara

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
ms: Tasik Baker

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
ms: Bandar Atlantik

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
ms: Bandar Baker

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
ms: Halaman

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
ms: Bandar Webster
