MATE Desktop Environment - en to rw translation catalogue (181 entries)

en: Europe
rw: Iburayi

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
rw: Afuganisita

note: AL - Albania
en: Albania
rw: Arubaniya

note: DZ - Algeria
en: Algeria
rw: Arijeriya

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
rw: Antigwa na Baribuda

note: AR - Argentina
en: Argentina
rw: Arijantine

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
rw: Arumeniya

note: AU - Australia
en: Australia
rw: Ositarariya

note: AT - Austria
en: Austria
rw: Otirishi

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
rw: Azeribayijani

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
rw: Ibirwa bya Bahama

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
rw: Bahirayini

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
rw: Bangaladeshi

note: BB - Barbados
en: Barbados
rw: Barubado

note: BY - Belarus
en: Belarus
rw: Berarusi

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
rw: Ububirigi

note: BJ - Benin
en: Benin
rw: Bene

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
rw: Berimuda

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
rw: Boriviya

note: BR - Brazil
en: Brazil
rw: Bureziri

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
rw: Teritwari y'Inyanja y'Abahinde Nyongereza

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
rw: Ibirwa bya Virigini Nyongereza

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
rw: Burugariya

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
rw: Burukina Faso

note: BI - Burundi
en: Burundi
rw: Uburundi

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
rw: Kambodiya

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
rw: Kameruni

note: CA - Canada
en: Canada
rw: Kanada

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
rw: Kapu Veri

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
rw: Ibirwa bya Kayima

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
rw: Repuburika ya Santarafurika

note: TD - Chad
en: Chad
rw: Cade

note: CL - Chile
en: Chile
rw: Shiri

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
rw: Ikirwa cya Noheli

note: CO - Colombia
en: Colombia
rw: Korombiya

note: KM - Comoros
en: Comoros
rw: Komore

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
rw: Ibirwa bya Kuke

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
rw: Kosita Rika

note: HR - Croatia
en: Croatia
rw: Korowasiya

note: CU - Cuba
en: Cuba
rw: Kiba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
rw: Shipure

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
rw: Repuburika ya Ceki

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
rw: Danemarike

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
rw: Dominika

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
rw: Repuburika ya Dominikani

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
rw: Ekwateri

note: EG - Egypt
en: Egypt
rw: Misiri

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
rw: Gineya Ekwatoriyale

note: EE - Estonia
en: Estonia
rw: Esitoniya

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
rw: Etiyopiya

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
rw: Ibirwa bya Farowe

note: FI - Finland
en: Finland
rw: Finirandi

note: FR - France
en: France
rw: Ubufaransa

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
rw: Guyane Nyamfaransa

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
rw: Polinesiya Nyamfaransa

note: GA - Gabon
en: Gabon
rw: Gabo

note: DE - Germany
en: Germany
rw: Ubudage

note: GH - Ghana
en: Ghana
rw: Gana

note: GR - Greece
en: Greece
rw: Ubugereki

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
rw: Goronulande

note: GD - Grenada
en: Grenada
rw: Gerenada

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
rw: Gwaderupe

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
rw: Gwami

note: GN - Guinea
en: Guinea
rw: Gineya

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
rw: Guneya-Biso

note: GY - Guyana
en: Guyana
rw: Giyane

note: HT - Haiti
en: Haiti
rw: Hayiti

note: HN - Honduras
en: Honduras
rw: Hondurasi

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
rw: Hong Kongo

note: HU - Hungary
en: Hungary
rw: Hongiriya

note: IS - Iceland
en: Iceland
rw: Isirandi

note: IN - India
en: India
rw: Ubuhindi

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
rw: Indonesiya

note: IQ - Iraq
en: Iraq
rw: Irake

note: IE - Ireland
en: Ireland
rw: Irirandi

note: IL - Israel
en: Israel
rw: Isiraheri

note: IT - Italy
en: Italy
rw: Ubutariyani

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
rw: Jamayika

note: JP - Japan
en: Japan
rw: Ubuyapani

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
rw: Kazakisitani

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
rw: Kirigizasitani

note: LV - Latvia
en: Latvia
rw: Letoniya

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
rw: Lesoto

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
rw: Libiya

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
rw: Lituwaniya

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
rw: Masedoniya

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
rw: Madagasikari

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
rw: Mareziya

note: MV - Maldives
en: Maldives
rw: Malidivezi

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
rw: Ibirwa bya Marishali

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
rw: Maritike

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
rw: Moritaniya

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
rw: Ibirwa bya Morisi

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
rw: Mikoronesiya, Leta Zishyizehamwe za

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
rw: Mongoliya

note: MA - Morocco
en: Morocco
rw: Maroke

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
rw: Mozambike

note: NA - Namibia
en: Namibia
rw: Namibiya

note: NR - Nauru
en: Nauru
rw: Ikinawuru

note: NP - Nepal
en: Nepal
rw: Nepari

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
rw: UBuhorandi

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
rw: Antiye za nederilande

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
rw: Nuveli Kalidoniya

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
rw: Nouvelle Zelande

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
rw: Nikaragwa

note: NE - Niger
en: Niger
rw: Nigeri

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
rw: Nijeriya

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
rw: Ibirwa bya Norufoluki

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
rw: Iwani rya Koreya y'Amajyaruguru

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
rw: Ibirwa bya Mariyana y'Amajyaruguru

note: NO - Norway
en: Norway
rw: Noruveji

note: OM - Oman
en: Oman
rw: Omani

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
rw: Pakisitani

note: PW - Palau
en: Palau
rw: Palawu

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
rw: Papouasie Nouvelle GuinÃ©e

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
rw: Paragwe

note: PH - Philippines
en: Philippines
rw: Firipine

note: PL - Poland
en: Poland
rw: Poronye

note: PT - Portugal
en: Portugal
rw: Porutigari

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
rw: Puwerito Riko

note: QA - Qatar
en: Qatar
rw: Katari

note: RO - Romania
en: Romania
rw: Rumaniya

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
rw: Helena Ntagatifu

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
rw: Mutagatifu Kitsi na Nevisi

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
rw: Mutagatifu Lusiya

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
rw: Mutagatifu Petero na Mikeloni

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
rw: Mutagatifu Visenti na Gerenadine

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
rw: Samowa

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
rw: Sawo Tome na Purensipe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
rw: Arabiya Sawudite

note: SN - Senegal
en: Senegal
rw: Senegali

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
rw: Seyishele

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
rw: Siyera Lewone

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
rw: Sorovakiya

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
rw: Soroveniya

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
rw: Ibirwa bya Solomoni

note: SO - Somalia
en: Somalia
rw: Somaliya

note: ZA - South Africa
en: South Africa
rw: Afurika y'epfo

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
rw: Koreya y'epfo

note: ES - Spain
en: Spain
rw: Esipanye

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
rw: Siri Lanka

note: SD - Sudan
en: Sudan
rw: Sudani

note: SR - Suriname
en: Suriname
rw: Surinamu

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
rw: Suwazirandi

note: SE - Sweden
en: Sweden
rw: Suwedi

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
rw: UBusuwisi

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
rw: Ikinyasiriya

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
rw: Tayiwani

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
rw: Tajikisitani

note: TH - Thailand
en: Thailand
rw: Tayirandi

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
rw: Tirinite na Tabago

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
rw: Tuniziya

note: TR - Turkey
en: Turkey
rw: Turukiya

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
rw: Turukumenisitani

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
rw: Ibirwa bya Takisi na Kayikosi

note: UG - Uganda
en: Uganda
rw: Yuganda

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
rw: Ukereni

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
rw: Leta Zunze Ubumwe z'Abarabu

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
rw: Ubwongereza

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
rw: Leta Zunze Ubumwe

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
rw: Ibirwa Bito Bikikije Leta Zunze Ubumwe

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
rw: Irigwe

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
rw: Uzubekisitani

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
rw: Vanuwatu

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
rw: Venezuwera

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
rw: Viyetinamu

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
rw: Sahara y'Uburengerazuba

note: YE - Yemen
en: Yemen
rw: Yemeni

note: ZM - Zambia
en: Zambia
rw: Zambiya

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
rw: Ikirwa cya Weki

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
rw: Ikinyadelaweya

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
rw: Muyobozi

note: A city in Croatia
en: Split
rw: Gutandukanya

note: A city in Japan
en: Yao
rw: Ikiyawo

note: A city in Portugal
en: Beja
rw: Ikibeja

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
rw: Igiceyene

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
rw: Merikire

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
rw: Igendanwa

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
rw: Ipaji

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
rw: Pulatinumu

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
rw: Umutuku ubengerana
