libwnck - en to oc translation catalogue (222 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
oc: Aplicacion sens nom

en: Workspace Switcher
oc: Seleccionador d'espacis de trabalh

en: Tool to switch between workspaces
oc: Aisina per cambiar d'espaci de trabalh

en: Click this to switch to workspace %s
oc: Clicar aicí per aténher l'espaci de trabalh %s

en: Click to start dragging "%s"
oc: Clicar per lisar « %s »

en: Current workspace: "%s"
oc: Espaci de trabalh actual : "%s"

en: Click to switch to "%s"
oc: Clicar per aténher l'espaci de trabalh %s

en: No Windows Open
oc: Pas cap de fenèstra dobèrta

en: Window Selector
oc: Seleccionador de fenèstras

en: Tool to switch between windows
oc: Aisina per bascular entre las fenèstras

en: Window List
oc: Lista de las fenèstras

en: Tool to switch between visible windows
oc: Aisina per bascular entre las fenèstras visiblas

en: Mi_nimize All
oc: Red_usir tot

en: Un_minimize All
oc: R_establir tot

en: Ma_ximize All
oc: Ma_ximizar tot

en: _Unmaximize All
oc: R_establir tot

en: _Close All
oc: _Tampar tot

en: Unmi_nimize
oc: R_establir

en: Mi_nimize
oc: Red_usir

en: Unma_ximize
oc: R_establir

en: Ma_ximize
oc: A_grandir

en: Workspace %d
oc: Espaci de trabalh %d

en: Workspace 1_0
oc: Espaci de trabalh 1_0

en: Workspace %s%d
oc: Espaci de trabalh %s%d

en: _Move
oc: _Desplaçar

en: _Resize
oc: _Redimensionar

en: Always On _Top
oc: Totjorn al pri_mièr plan

en: _Always on Visible Workspace
oc: _Totjorn sul espaci de trabalh visible

en: _Only on This Workspace
oc: _Sonque sus aqueste espaci de trabalh

en: Move to Workspace _Left
oc: Desplaçar cap a l'espaci de trabalh d'_esquèrra

en: Move to Workspace R_ight
oc: Desplaçar cap a l'espaci de trabalh de _drecha

en: Move to Workspace _Up
oc: Desplaçar dins l'espaci de trabalh _superior

en: Move to Workspace _Down
oc: Desplaçar dins l'espaci de trabalh _inferior

en: Move to Another _Workspace
oc: Desplaçar cap a un autre _espaci de trabalh

en: _Close
oc: _Tampar

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
oc: Fenèstra sens nom

en: X window ID of the window to examine or modify
oc: Identificant X window de la fenèstra d'examinar o de modificar

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a * group of windows, ie: if you have multiple windows in one * application, one window has some information about the application * (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
oc: Identificant X window del proprietari de grop d'una aplicacion d'examinar

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
oc: Identificant de la classa del grop de classa d'examinar

en: CLASS
oc: CLASSA

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
oc: NUMÈRO de l'espacI de trabalh d'examinar o de modificar

en: NUMBER
oc: NUMÈRO

en: NUMBER of the screen to examine or modify
oc: NUMÈRO de l'ecran d'examinar o de modificar

en: Alias of --window
oc: Aliàs per --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
oc: Fa la lista de las fenèstras de l'aplicacion, del grop de classa, de l'espaci de trabalh o de l'ecran (format d'afichatge : « XID : nom de la fenèstra »)

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
oc: Fa la lista dels espacis de trabalh d'un ecran (format d'afichatge : « Numèro : nom de l'espaci de trabalh »)

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
oc: Modifica lo nombre d'espacis de trabalh de l'ecran a NUMÈRO

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
oc: Modifica la disposicion dels espacis de trabalh de l'ecran per utilizar NUMÈRO linhas

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
oc: Modifica la disposicion dels espacis de trabalh de l'ecran per utilizar NUMÈRO colomnas

en: Show the desktop
oc: Aficha lo burèu

en: Stop showing the desktop
oc: Quita l'afichatge del burèu

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
oc: Desplaça la vista de l'espaci de trabalh actual a la coordenada orizontala X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
oc: Desplaça la vista de l'espaci de trabalh actual a la coordenada verticala Y

en: Y
oc: O

en: Minimize the window
oc: Reduís la fenèstra

en: Unminimize the window
oc: Restablís la fenèstra

en: Maximize the window
oc: Maximiza la fenèstra

en: Unmaximize the window
oc: Restablís la fenèstra

en: Maximize horizontally the window
oc: Maximiza la fenèstra orizontalament

en: Unmaximize horizontally the window
oc: Restablís la fenèstra orizontalament

en: Maximize vertically the window
oc: Maximiza la fenèstra verticalament

en: Unmaximize vertically the window
oc: Restablís la fenèstra verticalament

en: Start moving the window via the keyboard
oc: Avia lo desplaçament de la fenèstra amb lo clavièr

en: Start resizing the window via the keyboard
oc: Avia lo redimensionament de la fenèstra amb lo clavièr

en: Activate the window
oc: Activar aquesta fenèstra

en: Close the window
oc: Ferme la fenêtre

en: Make the window fullscreen
oc: Met la fenèstra en ecran complet

en: Make the window quit fullscreen mode
oc: Quita lo mòde ecran complet de la fenèstra

en: Make the window always on top
oc: Plaça totjorn la fenèstra al primièr plan

en: Make the window not always on top
oc: Plaça pas totjorn la fenèstra al primièr plan

en: Make the window below other windows
oc: Plaça la fenèstra en dejós de las autras

en: Make the window not below other windows
oc: Plaça pas la fenèstra en dejós de las autras

en: Shade the window
oc: Torna plegar la fenèstra

en: Unshade the window
oc: Desplega la fenèstra

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
oc: Balha una posicion fixa a la fenèstra dins la vista

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
oc: Balha una posicion non fixa a la fenèstra dins la vista

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
oc: Aficha pas la fenèstra dins los selectors d'espacis de trabalh

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
oc: Aficha la fenèstra dins los selectors d'espacis de trabalh

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window not appear in tasklists
oc: Aficha pas la fenèstra dins las listas de fenèstras

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window appear in tasklists
oc: Aficha la fenèstra dins las listas de fenèstras

en: Make the window visible on all workspaces
oc: Aficha la fenèstra sus totes los espacis de trabalh

en: Make the window visible on the current workspace only
oc: Aficha la fenèstra unicament sus l'espaci de trabalh actual

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
oc: Desplaça la fenèstra cap a l'espaci de trabalh NUMÈRO (lo primièr espaci de trabalh es numerotat 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
oc: Modifica la coordenada X de la fenèstra per X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
oc: Modifica la coordenada Y de la fenèstra per Y

en: Change the width of the window to WIDTH
oc: Modificar la largor de la fenèstra a LARGOR

en: WIDTH
oc: LARGOR

en: Change the height of the window to HEIGHT
oc: Modificar la nautor de la fenèstra a NAUTOR

en: HEIGHT
oc: NAUTOR

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
oc: Modifica lo tipe de la fenèstra per TIPE (valors possiblas : normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: TYPE
oc: TIPE

en: Change the name of the workspace to NAME
oc: Modificar lo nom de l'espaci de trabalh a NOM

en: NAME
oc: NOM

en: Activate the workspace
oc: Activar l'espaci de trabalh

en: Invalid value "%s" for --%s
oc: Valor « %s » invalida per --%s

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
oc: Aquelas opcions son incompatiblas : una interaccion amb l'ecran %d deuriá arribar, mas --%s es estat utilizat

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
oc: Aquelas opcions son incompatiblas : las fenèstras o los espacis de trabalh de l'ecran %d deurián èsser listats, mas --%s es estat utilizat

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
oc: Aquelas opcions son incompatiblas : una interaccion amb l'espaci de trabalh %d deuriá arribar, mas --%s es estat utilizat

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
oc: Aquelas opcions son incompatiblas : las fenèstras de l'espaci de trabalh %d deuriá èsser listadas, mas --%s es estat utilizat

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
oc: Aquelas opcions son incompatiblas : una interaccion amb una aplicacion deuriá arribar, mas --%s es estat utilizat

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
oc: Aquelas opcions son incompatiblas : las fenèstras d'una aplicacion deurián èsser listadas, mas --%s es estat utilizat

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
oc: Aquelas opcions son incompatiblas : una interaccion amb lo grop de classa « %s » deuriá arribar, mas --%s es estat utilizat

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
oc: Aquelas opcions son incompatiblas : las fenèstras del grop de classa « %s » deurián èsser listadas, mas --%s es estat utilizat

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
oc: Aquelas opcions son incompatiblas : una interaccion amb una fenèstra deuriá arribar, mas --%s es estat utilizat

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
oc: Aquelas opcions son incompatiblas : --%s e --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
oc: Paramètre « %d » invalid per --%s : aqueste paramètre deu èsser estrictament positiu

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
oc: Paramètre « %d » invalid per --%s : aqueste paramètre deu èsser positiu

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
oc: Aquelas opcions son incompatiblas : --%s o --%s, e --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
oc: Paramètre « %s » invalid per --%s : las valors possiblas son : %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
oc: Impossible de modificar la disposicion dels espacis de trabalh sus l'ecran : la disposicion aparten ja a un autre programa

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
oc: La vista pòt pas èsser desplaçada : l'espaci de trabalh actual conten pas de vista

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
oc: La vista pòt pas èsser desplaçada : i a pas d'espaci de trabalh actual

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
oc: Accion pas permesa

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
oc: La fenèstra pòt pas èsser desplaçada cap a l'espaci de trabalh %d : aqueste espaci de trabalh existís pas

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
oc: <nom indefinit>

note: Translators: %lu is a window number and %s a window name
en: %lu: %s
oc: %lu : %s

note: Translators: %d is a workspace number and %s a workspace name
en: %d: %s
oc: %d : %s

en: Screen Number: %d
oc: Numèro de l'ecran : %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
oc: Dimensions (largor, nautor) : %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
oc: Nombre d'espacis de trabalh : %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
oc: Disposicion dels espacis de trabalh (linhas, colomnas, orientacion) : %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
oc: <gestionari de fenèstras que respèctan pas EWMH>

en: Window Manager: %s
oc: Gestionari de fenèstras : %s

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
oc: pas cap

en: Active Workspace: %s
oc: Espaci de trabalh actiu : %s

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
oc: pas cap

en: Active Window: %s
oc: Fenèstra activa : %s

en: Showing the desktop: %s
oc: Aficha lo burèu : %s

en: true
oc: verai

en: false
oc: fals

en: Workspace Name: %s
oc: Nom de l'espaci de trabalh : %s

en: Workspace Number: %d
oc: Numèro de l'espaci de trabalh : %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
oc: Sus l'ecran : %d (gestionari de fenèstras : %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: <no viewport>
oc: <pas de vista>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
oc: Posicion de la vista (x, y) : %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
oc: Posicion dins la disposicion (linha, colomna) : %d, %d

en: Left Neighbor: %s
oc: Vesin d'esquèrra : %s

en: Right Neighbor: %s
oc: Vesin de drecha : %s

en: Top Neighbor: %s
oc: Vesin d'amont : %s

en: Bottom Neighbor: %s
oc: Vesin d'aval : %s

note: Translators: Resource class is the name to identify a class.
en: Resource Class: %s
oc: Identificant de la classa : %s

en: Group Name: %s
oc: Nom de grop : %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
oc: definit

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
oc: <indefinit>

en: Icons: %s
oc: Icònas : %s

en: Number of Windows: %d
oc: Nombre de fenèstras : %d

en: Name: %s
oc: Nom : %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
oc: Nom d'icòna : %s

en: PID: %s
oc: PID : %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
oc: pas cap

en: Startup ID: %s
oc: Identificant d'aviada : %s

en: all workspaces
oc: totes los espacis de trabalh

en: On Workspace: %s
oc: Sul espaci de trabalh : %s

en: normal window
oc: fenèstra normala

en: desktop
oc: burèu

en: dock or panel
oc: dock o tablèu de bòrd

en: dialog window
oc: fenèstra de dialòg

en: tearoff toolbar
oc: barra d'aisinas destacabla

en: tearoff menu
oc: menú destacable

en: utility window
oc: fenèstra utilitària

en: splash screen
oc: ecran d'aviada

en: Window Type: %s
oc: Tipe de fenèstra : %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
oc: Geometria (x, y, largor, nautor) : %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group: %s
oc: Grop de classa : %s

en: XID: %lu
oc: XID : %lu

en: Session ID: %s
oc: Identificant de sesilha : %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one * window has some information about the application (like the application * name).
en: Group Leader: %lu
oc: Proprietari del grop : %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's * on top of it
en: Transient for: %lu
oc: En dessús de (« transient ») : %lu

en: minimized
oc: redusida

en: maximized
oc: maximizada

en: maximized horizontally
oc: maximizada orizontalament

en: maximized vertically
oc: maximizada verticalament

en: shaded
oc: replegada

en: pinned
oc: espillada

en: sticky
oc: pegosa | adesiu

en: above
oc: en dessús

en: below
oc: en dejós

en: fullscreen
oc: ecran complet

en: needs attention
oc: demanda vòstra atencion

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
oc: apareis pas dins lo selector d'espacis de trabalh

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window * list)
en: skip tasklist
oc: apareis pas dins la lista de las fenèstras

en: State: %s
oc: Estat : %s

en: move
oc: desplaçar

en: resize
oc: redimensionar

en: shade
oc: tornar plegar

en: unshade
oc: desplegar

en: stick
oc: pegar

en: unstick
oc: despegar

en: maximize horizontally
oc: maximizar orizontalament

en: unmaximize horizontally
oc: restablir orizontalament

en: maximize vertically
oc: maximizar verticalament

en: unmaximize vertically
oc: restablir verticalament

en: change workspace
oc: cambiar d'espaci de trabalh

en: pin
oc: espillar

en: unpin
oc: desespillar

en: minimize
oc: reduire

en: unminimize
oc: restablir

en: maximize
oc: maximizar

en: unmaximize
oc: restablir

en: change fullscreen mode
oc: cambiar lo mòde ecran complet

en: close
oc: tampar

en: make above
oc: metre en dessús

en: unmake above
oc: metre pas pus en dessús

en: make below
oc: metre en dejós

en: unmake below
oc: metre pas pus en dejós

en: no action possible
oc: pas d'accion possibla

en: Possible Actions: %s
oc: Accions possiblas : %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
oc: Aficha, modifica o interagís amb las proprietats d'una fenèstra, d'un ecran o d'un espaci de trabalh, confòrmament a l'especificacion EWMH.
    Per mai d'entresenhas sus aquesta especificacion, vejatz :
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
oc: Opcions per far la lista de las fenèstras o dels espacis de trabalh

en: Show options to list windows or workspaces
oc: Afichar las opcions per far la lista de las fenèstras o dels espacis de trabalh

en: Options to modify properties of a window
oc: Opcions per modificar las proprietats d'una fenèstra

en: Show options to modify properties of a window
oc: Afichar las opcions per modificar las proprietats d'una fenèstra

en: Options to modify properties of a workspace
oc: Opcions per modificar las proprietats d'un espaci de trabalh

en: Show options to modify properties of a workspace
oc: Afichar las opcions per modificar las proprietats d'un espaci de trabalh

en: Options to modify properties of a screen
oc: Opcions per modificar las proprietats d'un ecran

en: Show options to modify properties of a screen
oc: Afichar las opcions per modificar las proprietats d'un ecran

en: Error while parsing arguments: %s
oc: Error al moment del tractament dels paramètres : %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
oc: Impossible d'interagir amb l'ecran %d : aqueste ecran existís pas

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
oc: Impossible d'interagir amb l'espaci de trabalh %d : aqueste espaci de trabalh es introbable

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are * of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
oc: Impossible d'interagir amb lo grop de classa « %s » : lo grop de classa es introbabla

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
oc: Impossible d'interagir amb l'aplicacion que lo proprietari de grop a %lu per XID : l'aplicacion es introbabla

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
oc: Impossible d'interagir amb la fenèstra qu'a per identificant X %lu : aquesta fenèstra es introbabla
