libwnck - en to pl translation catalogue (221 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
pl: Program bez nazwy

en: Workspace Switcher
pl: Przełącznik obszarów roboczych

en: Tool to switch between workspaces
pl: Narzędzie do przełączania obszarów roboczych

en: Click this to switch to workspace %s
pl: Kliknięcie przełącza na obszar roboczy „%s”

en: Click to start dragging "%s"
pl: Kliknięcie rozpocznie przeciąganie „%s”

en: Current workspace: "%s"
pl: Bieżący obszar roboczy: „%s”

en: Click to switch to "%s"
pl: Kliknięcie przełączy na obszar roboczy „%s”

en: No Windows Open
pl: Brak otwartych okien

en: Window Selector
pl: Wybór okien

en: Tool to switch between windows
pl: Narzędzie do przełączania pomiędzy oknami

en: Window List
pl: Lista okien

en: Tool to switch between visible windows
pl: Narzędzie do przełączania widocznych okien

en: Mi_nimize All
pl: Zmi_nimalizuj wszystkie

en: Un_minimize All
pl: Cofnij minimalizację wszystkic_h

en: Ma_ximize All
pl: Zm_aksymalizuj wszystkie

en: _Unmaximize All
pl: Cofnij maksymalizację wszystki_ch

en: _Close All
pl: Zamknij _wszystkie

en: Unmi_nimize
pl: Cofnij m_inimalizację

en: Mi_nimize
pl: Zm_inimalizuj

en: Unma_ximize
pl: Cofnij m_aksymalizację

en: Ma_ximize
pl: Zm_aksymalizuj

en: Workspace %d
pl: %d. obszar roboczy

en: Workspace 1_0
pl: 1_0. obszar roboczy

en: Workspace %s%d
pl: %s%d. obszar roboczy

en: _Move
pl: Prze_nieś

en: _Resize
pl: Zmień _rozmiar

en: Always On _Top
pl: Zawsze na _wierzchu

en: _Always on Visible Workspace
pl: _Zawsze na widocznym obszarze roboczym

en: _Only on This Workspace
pl: Tylko na tym _obszarze roboczym

en: Move to Workspace _Left
pl: Przenieś do _lewego obszaru

en: Move to Workspace R_ight
pl: Przenieś do p_rawego obszaru

en: Move to Workspace _Up
pl: Przenieś do gór_nego obszaru

en: Move to Workspace _Down
pl: Przenieś do _dolnego obszaru

en: Move to Another _Workspace
pl: Przenieś do innego _obszaru

en: _Close
pl: Za_mknij

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
pl: Okno bez tytułu

en: X window ID of the window to examine or modify
pl: Identyfikator okna X okna do analizy lub modyfikacji

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a * group of windows, ie: if you have multiple windows in one * application, one window has some information about the application * (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
pl: Identyfikator X okna lidera grupy programu do sprawdzenia

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
pl: Zasób klas grupy klasy do sprawdzenia

en: CLASS
pl: KLASA

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
pl: LICZBA obszarów roboczych do analizy lub modyfikacji

en: NUMBER
pl: LICZBA

en: NUMBER of the screen to examine or modify
pl: NUMER ekranu do analizy lub modyfikacji

en: Alias of --window
pl: Alias opcji --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
pl: Wypisuje okna grupy/obszaru roboczego/ekranu programu/klasy (format wyjściowy „XID: nazwa okna”)

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
pl: Wypisuje listę obszarów roboczych ekranu (format wyjściowy „Numer: nazwa obszaru”)

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
pl: Zmienia liczbę obszarów roboczych na LICZBĘ

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
pl: Zmienia układ obszarów roboczych na ekranie na LICZBĘ rzędów

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
pl: Zmienia układ obszarów roboczych na ekranie na LICZBĘ kolumn

en: Show the desktop
pl: Wyświetla pulpit

en: Stop showing the desktop
pl: Zatrzymuje wyświetlanie pulpitu

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
pl: Przesuwa widok bieżącego obszaru roboczego do X współrzędnej X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
pl: Przesuwa widok bieżącego obszaru roboczego do Y współrzędnej Y

en: Minimize the window
pl: Zminimalizuj okno

en: Unminimize the window
pl: Cofnij minimalizację

en: Maximize the window
pl: Zmaksymalizuj okno

en: Unmaximize the window
pl: Cofnij maksymalizację

en: Maximize horizontally the window
pl: Zmaksymalizuj okno w poziomie

en: Unmaximize horizontally the window
pl: Cofnij maksymalizację okna w poziomie

en: Maximize vertically the window
pl: Zmaksymalizuj okno w pionie

en: Unmaximize vertically the window
pl: Cofnij maksymalizację okna w pionie

en: Start moving the window via the keyboard
pl: Rozpocznij przenoszenie okna za pomocą klawiatury

en: Start resizing the window via the keyboard
pl: Rozpocznij zmienianie rozmiaru okna za pomocą klawiatury

en: Activate the window
pl: Aktywuj okno

en: Close the window
pl: Zamknij okno

en: Make the window fullscreen
pl: Okno na pełnym ekranie

en: Make the window quit fullscreen mode
pl: Wyjście okna z trybu pełnego ekranu

en: Make the window always on top
pl: Okno zawsze na wierzchu

en: Make the window not always on top
pl: Okno nie zawsze na wierzchu

en: Make the window below other windows
pl: Okno poniżej innych okien

en: Make the window not below other windows
pl: Okno nie poniżej innych okien

en: Shade the window
pl: Przyciemnia okno

en: Unshade the window
pl: Kończy przyciemnianie okna

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
pl: Sprawia, że okno ma stałą pozycję w widoku

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
pl: Sprawia, że okno nie ma stałej pozycji w widoku

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
pl: Sprawia, że okno nie pojawia się w przełączniku obszarów roboczych

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
pl: Sprawia, że okno pojawia się w przełączniku obszarów roboczych

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window not appear in tasklists
pl: Sprawia, że okno nie pojawia się na liście zadań

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window appear in tasklists
pl: Sprawia, że okno pojawia się na liście zadań

en: Make the window visible on all workspaces
pl: Sprawia, że okno jest widoczne na wszystkich obszarach roboczych

en: Make the window visible on the current workspace only
pl: Sprawia, że okno nie jest widoczne na wszystkich obszarach roboczych

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
pl: Przesuwa okno do NUMER obszaru roboczego (pierwszy ma numer 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
pl: Zmienia współrzędną X okna na wartość X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
pl: Zmienia współrzędną Y okna na wartość Y

en: Change the width of the window to WIDTH
pl: Zmienia szerokość okna na SZEROKOŚĆ

en: WIDTH
pl: SZEROKOŚĆ

en: Change the height of the window to HEIGHT
pl: Zmienia wysokość okna na WYSOKOŚĆ

en: HEIGHT
pl: WYSOKOŚĆ

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
pl: Zmienia typ okna na TYP (prawidłowe wartości: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: TYPE
pl: TYP

en: Change the name of the workspace to NAME
pl: Zmienia nazwę obszaru roboczego na NAZWĘ

en: NAME
pl: NAZWA

en: Activate the workspace
pl: Aktywuje obszar roboczy

en: Invalid value "%s" for --%s
pl: Nieprawidłowa wartość „%s” dla --%s

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
pl: Wystąpiły sprzeczne opcje: %d. ekran do wykonania działania, lecz użyto opcji --%s

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
pl: Wystąpiły sprzeczne opcje: wypisanie listy okien lub obszarów roboczych %d. ekranu, lecz użyto opcji --%s

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
pl: Wystąpiły sprzeczne opcje: %d. obszar roboczy do wykonania działania, lecz użyto opcji --%s

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
pl: Wystąpiły sprzeczne opcje: wypisanie listy okien %d. obszaru roboczego, lecz użyto opcji --%s

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
pl: Wystąpiły sprzeczne opcje: program do wykonania działania, lecz użyto opcji --%s

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
pl: Wystąpiły sprzeczne opcje: wypisanie listy okien programu, lecz użyto opcji --%s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
pl: Wystąpiły sprzeczne opcje: grupa klas „%s” do wykonania działania, lecz użyto opcji --%s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
pl: Wystąpiły sprzeczne opcje: wypisanie listy okien grupy klas „%s”, lecz użyto opcji --%s

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
pl: Wystąpiły sprzeczne opcje: okno do wykonania działania, lecz użyto opcji --%s

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
pl: Wystąpiły sprzeczne opcje: --%s i --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
pl: Nieprawidłowy parametr „%d” dla opcji --%s: parametr musi być ściśle dodatni

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
pl: Nieprawidłowy parametr „%d” dla opcji --%s: parametr musi być dodatni

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
pl: Wystąpiły sprzeczne opcje: --%s lub --%s i --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
pl: Nieprawidłowy parametr „%s” dla opcji --%s, prawidłowe wartości to: %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
pl: Nie można zmienić układu przestrzeni roboczej na ekranie: układ ma już właściciela

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
pl: Nie można przenieść widoku: bieżący obszar roboczy nie zawiera widoku

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
pl: Nie można przenieść widoku: nie ma bieżącego obszaru roboczego

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
pl: Niedozwolona czynność

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
pl: Nie można przenieść okna na %d. obszar roboczy: obszar roboczy nie istnieje

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <name unset>
pl: <nie ustawiono nazwy>

en: Screen Number: %d
pl: Numer ekranu: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
pl: Geometria (szerokość, wysokość): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
pl: Liczba obszarów roboczych: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
pl: Układ obszarów roboczych (wiersze, kolumny, układ): %d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
pl: <menedżer okien niezgodny z EWMH>

en: Window Manager: %s
pl: Menedżer okien: %s

note: Translators: %d is a workspace number and %s a workspace name
en: %d ("%s")
pl: %d („%s”)

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
pl: brak

en: Active Workspace: %s
pl: Aktywny obszar roboczy: %s

en: "%s"
pl: „%s”

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
pl: brak

en: Active Window: %s
pl: Aktywne okno: %s

en: Showing the desktop: %s
pl: Wyświetlanie pulpitu: %s

en: true
pl: prawda

en: false
pl: fałsz

en: Workspace Name: %s
pl: Nazwa obszaru roboczego: %s

en: Workspace Number: %d
pl: Numer obszaru roboczego: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
pl: Na ekranie: %d (menedżer okien: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: <no viewport>
pl: <brak widoku>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
pl: Pozycja widoku (X,Y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
pl: Pozycja w układzie (wiersz, kolumna): %d, %d

en: Left Neighbor: %s
pl: Lewy sąsiad: %s

en: Right Neighbor: %s
pl: Prawy sąsiad: %s

en: Top Neighbor: %s
pl: Górny sąsiad: %s

en: Bottom Neighbor: %s
pl: Dolny sąsiad: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group ID: %s
pl: Identyfikator grupy klasy: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group Name: %s
pl: Nazwa grupy klasy: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
pl: ustawiono

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
pl: <nie ustawiono>

en: Icons: %s
pl: Ikony: %s

en: Number of Windows: %d
pl: Liczba okien: %d

en: Name: %s
pl: Nazwa: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
pl: Nazwa ikony: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
pl: brak

en: Startup ID: %s
pl: Identyfikator uruchamiania: %s

en: all workspaces
pl: wszystkie obszary robocze

en: On Workspace: %s
pl: Na obszarze roboczym: %s

en: normal window
pl: zwykłe okno

en: desktop
pl: pulpit

en: dock or panel
pl: dok lub panel

en: dialog window
pl: okno dialogowe

en: tearoff toolbar
pl: odłączany pasek narzędziowy

en: tearoff menu
pl: odłączane menu

en: utility window
pl: okno narzędziowe

en: splash screen
pl: ekran powitalny

en: Window Type: %s
pl: Typ okna: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
pl: Geometria (X, Y, szerokość, wysokość): %d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class. The class instance is a way to differentiate windows belonging * to the same class group.
en: Class Instance: %s
pl: Wystąpienie klasy: %s

en: Session ID: %s
pl: Identyfikator sesji: %s

en: Role: %s
pl: Rola: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one * window has some information about the application (like the application * name).
en: Group Leader: %lu
pl: Lider grupy: %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's * on top of it
en: Transient for: %lu
pl: Potomne dla: %lu

en: minimized
pl: zminimalizowane

en: maximized
pl: zmaksymalizowane

en: maximized horizontally
pl: zmaksymalizowane poziomo

en: maximized vertically
pl: zmaksymalizowane pionowo

en: shaded
pl: przyciemnione

en: pinned
pl: przypięte

en: sticky
pl: lepkie

en: above
pl: powyżej

en: below
pl: poniżej

en: fullscreen
pl: pełny ekran

en: needs attention
pl: wymaga uwagi

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
pl: pomija przełącznik obszarów roboczych

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window * list)
en: skip tasklist
pl: pomija listę zadań

en: normal
pl: zwykłe

en: State: %s
pl: Stan: %s

en: move
pl: przenieś

en: resize
pl: zmień rozmiar

en: shade
pl: przyciemnij

en: unshade
pl: cofnij przyciemnianie

en: stick
pl: przylep

en: unstick
pl: odlep

en: maximize horizontally
pl: zmaksymalizuj poziomo

en: unmaximize horizontally
pl: cofnij maksymalizację poziomą

en: maximize vertically
pl: zmaksymalizuj pionowo

en: unmaximize vertically
pl: cofnij maksymalizację pionową

en: change workspace
pl: zmień obszar roboczy

en: pin
pl: przypnij

en: unpin
pl: odepnij

en: minimize
pl: zminimalizuj

en: unminimize
pl: cofnij minimalizację

en: maximize
pl: zmaksymalizuj

en: unmaximize
pl: cofnij maksymalizację

en: change fullscreen mode
pl: zmień tryb pełnoekranowy

en: close
pl: zamknij

en: make above
pl: przenieś powyżej

en: unmake above
pl: cofnij przeniesienie powyżej

en: make below
pl: przenieś poniżej

en: unmake below
pl: cofnij przeniesienie poniżej

en: no action possible
pl: nie można wykonać żadnej czynności

en: Possible Actions: %s
pl: Możliwe czynności: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
pl: Wypisuje lub modyfikuje właściwości ekranu/obszaru roboczego/okna lub wykonuje na nim czynności zgodne ze specyfikacją EWMH.
    Więcej informacji o tej specyfikacji można znaleźć pod adresem:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
pl: Opcje wypisywania list okien i obszarów roboczych

en: Show options to list windows or workspaces
pl: Wyświetla opcje wypisywania list okien i obszarów roboczych

en: Options to modify properties of a window
pl: Opcje modyfikowania właściwości okna

en: Show options to modify properties of a window
pl: Wyświetla opcje modyfikowania właściwości okna

en: Options to modify properties of a workspace
pl: Opcje modyfikowania właściwości obszaru roboczego

en: Show options to modify properties of a workspace
pl: Wyświetla opcje modyfikowania właściwości obszaru roboczego

en: Options to modify properties of a screen
pl: Opcje modyfikowania właściwości ekranu

en: Show options to modify properties of a screen
pl: Wyświetla opcje modyfikowania właściwości ekranu

en: Error while parsing arguments: %s
pl: Błąd podczas przetwarzania parametrów: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
pl: Nie można wykonać czynności na %d. ekranie: ekran nie istnieje

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
pl: Nie można wykonać czynności na %d. obszarze roboczym: nie można odnaleźć obszaru

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are * of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
pl: Nie można wykonać czynności na grupie klas „%s”: nie można odnaleźć grupy klas

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
pl: Nie można wykonać czynności na programie o XID lidera grupy %lu: nie można odnaleźć programu

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
pl: Nie można wykonać czynności na oknie o XID %lu: nie można odnaleźć okna
