libwnck - en to br translation catalogue (91 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
br: Arload disanv

en: Workspace Switcher
br: Trec'haoler an tachennoù-labour

en: No Windows Open
br: Prenestr digor ebet

en: Window List
br: Roll ar prenestroù

en: _Close All
br: _Serriñ an holl anezho

en: Only show current workspace
br: Diskouez an dachenn-labour a-vremañ

en: Unmi_nimize
br: Divi_hanaat

en: Mi_nimize
br: Bi_hanaat

en: Unma_ximize
br: Div_rasaat

en: Ma_ximize
br: B_rasaat

en: Workspace %d
br: Tachenn-labour %d

en: Workspace 1_0
br: Tachenn-labour 1_0

en: Workspace %s%d
br: Tachenn-labour %s%d

en: _Move
br: Di_lec'hiañ

en: _Resize
br: _Admentañ

en: Always On _Top
br: Dalc'hma_t a-raok

en: _Only on This Workspace
br: War an dachenn-lab_our-mañ hepken

en: Move to Workspace _Left
br: Kas d'an dachenn-labour a-_gleiz

en: Move to Workspace R_ight
br: Kas d'an dachenn-labour a-_zehou

en: Move to Another _Workspace
br: Kas d'un dachenn-labour _all

en: _Close
br: _Serriñ

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
br: Prenestr disanv

en: CLASS
br: RUMMAD

en: NUMBER
br: NIVERENN

en: Show the desktop
br: Diskouez ar burev

en: Minimize the window
br: Bihanaat ar prenestr

en: Unminimize the window
br: Divihanaat ar prenestr

en: Maximize the window
br: Brasaat ar prenestr

en: Unmaximize the window
br: Divrasaat ar prenestr

en: Maximize horizontally the window
br: Brasaat ar prenestr a-zremm

en: Unmaximize horizontally the window
br: Divrasaat ar prenestr a-zremm

en: Maximize vertically the window
br: Brasaat ar prenestr a-serzh

en: Activate the window
br: Gweredekaat ar prenestr

en: Close the window
br: Serriñ ar prenestr

en: WIDTH
br: LEDANDER

en: HEIGHT
br: HIRDER

en: TYPE
br: RIZH

en: NAME
br: ANV

en: Activate the workspace
br: Gweredekaat an dachenn-labour

en: Invalid value "%s" for --%s
br: Gwerzh didalvoudek "%s" evit --%s

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
br: Gwezh dizaotreet

note: Translators: %lu is a window number and %s a window name
en: %lu: %s
br: %lu : %s

note: Translators: %d is a workspace number and %s a workspace name
en: %d: %s
br: %d : %s

en: Screen Number: %d
br: Skramm niverenn : %d

en: Window Manager: %s
br: Ardoer ar prenestroù : %s

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
br: tra ebet

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
br: tra ebet

en: true
br: gwir

en: false
br: diwir

en: Workspace Name: %s
br: Anv an dachenn-labour : %s

en: Workspace Number: %d
br: Niverenn an dachenn-labour : %d

en: Group Name: %s
br: Anv ar strollad : %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
br: Arventenniñ

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
br: <diarventenniñ>

en: Icons: %s
br: Arlunioù : %s

en: Number of Windows: %d
br: Niver a brenestroù : %d

en: Name: %s
br: Anv : %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
br: Anv an arlun : %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
br: tra ebet

en: all workspaces
br: an holl dachennoù-labour

en: On Workspace: %s
br: War an dachenn-labour : %s

en: desktop
br: burev

en: splash screen
br: skrammad degemer

en: Window Type: %s
br: Rizh ar prenestr %s

en: Session ID: %s
br: Hennad an estez : %s

en: minimized
br: bihanaet

en: maximized
br: brasaet

en: maximized horizontally
br: brasaet a-zremm

en: maximized vertically
br: brasaet a-serzh

en: sticky
br: pegus

en: fullscreen
br: skrammad a-bezh

en: State: %s
br: Stad : %s

en: move
br: dilec'hiañ

en: resize
br: admentañ

en: maximize horizontally
br: brasaat a-zremm

en: unmaximize horizontally
br: divrasaat a-zremm

en: maximize vertically
br: brasaat a-serzh

en: unmaximize vertically
br: divrasaat a-serzh

en: minimize
br: bihanaat

en: unminimize
br: divihanaat

en: maximize
br: brasaat

en: unmaximize
br: divrasaat

en: close
br: serriñ

en: Options to list windows or workspaces
br: Dibarzhioù evit listennañ ar prenestroù pe an tachennoù-labour

en: Show options to list windows or workspaces
br: Diskouez an dibarzhioù evit listennañ ar prenestroù pe an tachennoù-labour

en: Options to modify properties of a window
br: Dibarzhioù evit kemmañ perzhioù ur prenestr

en: Show options to modify properties of a window
br: Diskouez an dibarzhioù evit kemmañ perzhioù ur prenestr

en: Options to modify properties of a workspace
br: Dibarzhioù evit kemmañ perzhioù un dachenn-labour

en: Show options to modify properties of a workspace
br: Diskouez an dibarzhioù evit kemmañ perzhioù un dachenn-labour

en: Options to modify properties of a screen
br: Dibarzhioù evit kemmañ perzhioù ur skramm

en: Show options to modify properties of a screen
br: Diskouez an dibarzhioù evit kemmañ perzhioù ur skramm
