libwnck - en to nl translation catalogue (212 entries)

note: * * SECTION:application * @short_description: an object representing a group of windows of the same * application. * @see_also: wnck_window_get_application() * @stability: Unstable * The #WnckApplication is a group of #WnckWindow that are all in the same * application. It can be used to represent wi
en: Untitled application
nl: Naamloze toepassing

en: Workspace Switcher
nl: Werkbladwisselaar

en: Tool to switch between workspaces
nl: Hulpje om tussen verschillende werkbladen te wisselen

en: Click this to switch to workspace %s
nl: Klik hier om te wisselen naar werkblad %s

en: Click to start dragging "%s"
nl: Klik om te starten met slepen van ʻ%sʼ

en: Current workspace: "%s"
nl: Huidige werkblad: ʻ%sʼ

en: Click to switch to "%s"
nl: Klik hier om te wisselen naar ʻ%sʼ

en: No Windows Open
nl: Geen geopende vensters

en: Window Selector
nl: Vensterselectie

en: Tool to switch between windows
nl: Een hulpje om te wisselen van venster

en: Window List
nl: Vensterlijst

en: Tool to switch between visible windows
nl: Een hulpje om te wisselen van venster (die zichbaar zijn)

en: Mi_nimize All
nl: Alles _minimaliseren

en: Un_minimize All
nl: Alles _herstellen

en: Ma_ximize All
nl: Alles Ma_ximaliseren

en: _Unmaximize All
nl: Alles her_stellen

en: _Close All
nl: Alles sl_uiten

en: Unmi_nimize
nl: _Herstellen

en: Mi_nimize
nl: _Minimaliseren

en: Unma_ximize
nl: _Herstellen

en: Ma_ximize
nl: Ma_ximaliseren

en: Workspace %d
nl: Werkblad %d

en: Workspace 1_0
nl: Werkblad 1_0

en: Workspace %s%d
nl: Werkblad %s%d

en: _Move
nl: _Verplaatsen

en: _Resize
nl: Afmetingen _wijzigen

en: Always On _Top
nl: _Bovenop

en: _Always on Visible Workspace
nl: Op _alle werkbladen zichtbaar

en: _Only on This Workspace
nl: _Alleen op dit werkblad

en: Move to Workspace _Left
nl: Verplaatsen naar werkblad lin_ks

en: Move to Workspace R_ight
nl: Verplaatsen naar werkblad _rechts

en: Move to Workspace _Up
nl: Verplaatsen naar werkblad hierbov_en

en: Move to Workspace _Down
nl: Verplaatsen naar werkblad hier_onder

en: Move to Another _Workspace
nl: _Verplaatsen naar ander werkblad

en: _Close
nl: Sl_uiten

note: * * SECTION:window * @short_description: an object representing a window. * @see_also: #WnckWorkspace, #WnckApplication, #WnckClassGroup * @stability: Unstable * The #WnckWindow objects are always owned by libwnck and must not be * referenced or unreferenced.
en: Untitled window
nl: Naamloos venster

en: X window ID of the window to examine or modify
nl: X window ID van het weer te geven of te bewerken venster

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a * group of windows, ie: if you have multiple windows in one * application, one window has some information about the application * (like the application name).
en: X window ID of the group leader of an application to examine
nl: X window ID van de groepsleider van een programma

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Class resource of the class group to examine
nl: Class resource van de weer te geven groep

en: NUMBER of the workspace to examine or modify
nl: NUMBER van het weer te geven werkblad

en: NUMBER of the screen to examine or modify
nl: NUMBER van het weer te geven scherm

en: Alias of --window
nl: Alias van --window

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: List windows of the application/class group/workspace/screen (output format: "XID: Window Name")
nl: Vensters weergeven van de programmagroep/klasse/werkblad/scherm (uitvoer: "XID: Vensternaam")

en: List workspaces of the screen (output format: "Number: Workspace Name")
nl: Werkbladen van het scherm weergeven (Uitvoer: "Nummer: Werkbladnaam")

en: Change the number of workspaces of the screen to NUMBER
nl: Het aantal werkbladen van het scherm wijzigen naar NUMBER

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER rows
nl: Werkbladlayout wijzigen zodat NUMBER rijen gebruikt worden

en: Change the workspace layout of the screen to use NUMBER columns
nl: Werkbladlayout wijzigen zodat NUMBER kollommen gebruikt worden

en: Show the desktop
nl: Bureaublad weergeven

en: Stop showing the desktop
nl: Bureaublad niet meer weergeven

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to X coordinate X
nl: Blikveld van het huidige werkblad verplaatsen naar X-coördinaat X

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Move the viewport of the current workspace to Y coordinate Y
nl: Blikveld van het huidige werkblad verplaatsen naar Y-coördinaat Y

en: Minimize the window
nl: Venster minimaliseren

en: Unminimize the window
nl: Venster herstellen

en: Maximize the window
nl: Venster maximaliseren

en: Unmaximize the window
nl: Venster herstellen

en: Maximize horizontally the window
nl: Venster horizontaal maximaliseren

en: Unmaximize horizontally the window
nl: Venstergrootte horizontaal herstellen

en: Maximize vertically the window
nl: Venster vertikaal maximaliseren

en: Unmaximize vertically the window
nl: Venstergrootte vertikaal herstellen

en: Start moving the window via the keyboard
nl: Venster gaan verplaatsen met toetsenbord

en: Start resizing the window via the keyboard
nl: Venstergrootte gaan wijzigen met het toetsenbord

en: Activate the window
nl: Venster activeren

en: Close the window
nl: Venster sluiten

en: Make the window fullscreen
nl: Volledig scherm-modus inschakelen

en: Make the window quit fullscreen mode
nl: Volledig scherm-modus uitschakelen

en: Make the window always on top
nl: Venster altijd bovenop laten staan

en: Make the window not always on top
nl: Venster niet meer altijd bovenop laten staan

en: Make the window below other windows
nl: Venster onder andere vensters stoppen

en: Make the window not below other windows
nl: Venster niet meer onder andere vensters stoppen

en: Shade the window
nl: Venster oprollen

en: Unshade the window
nl: Venster uitrollen

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window have a fixed position in the viewport
nl: Vensterpositie vastzetten

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Make the window not have a fixed position in the viewport
nl: Vensterpositie niet meer vastzetten

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window not appear in pagers
nl: Venster niet in vensterlijst zetten

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace * switcher. It's a representation of all workspaces with windows * inside it. Please make sure that the translation is in sync with * gnome-panel, where this term is also used in translatable strings
en: Make the window appear in pagers
nl: Venster in vensterlijst zetten

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window not appear in tasklists
nl: Venster niet in takenlijst zetten

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the * window list)
en: Make the window appear in tasklists
nl: Venster in takenlijst zetten

en: Make the window visible on all workspaces
nl: Venster zichtbaar maken op alle werkbladen

en: Make the window visible on the current workspace only
nl: Venster alleen zichtbaar maken op het huidige werkblad

en: Move the window to workspace NUMBER (first workspace is 0)
nl: Venster verplaatsen naar werkblad NUMBER (eerste werkblad is 0)

en: Change the X coordinate of the window to X
nl: X-coördinaat van het venster wijzigen naar X

en: Change the Y coordinate of the window to Y
nl: Y-coördinaat van het venster wijzigen naar Y

en: Change the width of the window to WIDTH
nl: Vensterbreedte wijzigen in WIDTH

en: Change the height of the window to HEIGHT
nl: Vensterhoogt wijzigen in HEIGHT

note: Translators: do not translate "normal, desktop, dock..."
en: Change the type of the window to TYPE (valid values: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)
nl: Venstertype wijzigen naar TYPE (geldige waarden: normal, desktop, dock, dialog, toolbar, menu, utility, splash)

en: Change the name of the workspace to NAME
nl: Werkbladnaam wijzigen in NAME

en: Activate the workspace
nl: Werkblad activeren

en: Invalid value "%s" for --%s
nl: Ongeldige waarde "%s" voor --%s

en: Conflicting options are present: screen %d should be interacted with, but --%s has been used
nl: Er zijn conflicterende opties aanwezig: scherm %d zou gebruikt worden, maar --%s is gebruikt

en: Conflicting options are present: windows or workspaces of screen %d should be listed, but --%s has been used
nl: Er zijn conflicterende opties gebruikt: er zouden vensters of werkbladen van scherm %d opgesomd moeten zijn, maar de optie --%s is gebruikt

en: Conflicting options are present: workspace %d should be interacted with, but --%s has been used
nl: Er zijn conflicterende opties gebruikt: werkblad %d moet gebruikt worden, maar --%s is gebruikt

en: Conflicting options are present: windows of workspace %d should be listed, but --%s has been used
nl: Er zijn conflicterende opties gebruikt: er zouden vensters van werkblad %d opgesomd moeten zijn, maar de optie --%s is gebruikt

en: Conflicting options are present: an application should be interacted with, but --%s has been used
nl: Er zijn conflicterende opties gebruikt: we werken met een applicatie, maar de optie --%s is gebruikt

en: Conflicting options are present: windows of an application should be listed, but --%s has been used
nl: Er zijn conflicterende opties gebruikt: er zou een vensterlijst van een programma moeten zijn, maar --%s is gebruikt

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: class group "%s" should be interacted with, but --%s has been used
nl: Er zijn conflicterende opties gebruikt: klassegroep "%s" zou gebruikt moeten worden, maar --%s is gebruikt

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows * are of the same class.
en: Conflicting options are present: windows of class group "%s" should be listed, but --%s has been used
nl: Er zijn conflicterende opties gebruikt: er zouden vensters of klassegroepen "%s" in de lijst moeten staan, maar --%s wordt gebruikt

en: Conflicting options are present: a window should be interacted with, but --%s has been used
nl: Er zijn conflicterende opties aanwezig: interactie gewenst met een venster, maar --%s is gebruikt

en: Conflicting options are present: --%s and --%s
nl: Er zijn conflicterende opties aanwezig: --%s en --%s

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be strictly positive
nl: Ongeldig argument "%d" voor --%s: het moet absoluut een positief getal zijn

en: Invalid argument "%d" for --%s: the argument must be positive
nl: Ongeldig argument "%d" voor --%s: het moet een positief getal zijn

en: Conflicting options are present: --%s or --%s, and --%s
nl: Er zijn conflicterende opties aanwezig: --%s of --%s en --%s

en: Invalid argument "%s" for --%s, valid values are: %s
nl: Het argument "%s" is ongeldig voor --%s. Geldige waardes zijn %s

en: Cannot change the workspace layout on the screen: the layout is already owned
nl: Kan de werkbladlayout niet wijzigen: De layout heeft al een eigenaar

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: the current workspace does not contain a viewport
nl: Kan blikveld niet verplaatsen: Huidige werkblad heeft geen blikveld

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport * can be used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); * however it is not just the current workspace.
en: Viewport cannot be moved: there is no current workspace
nl: Kan blikveld niet verplaatsen: Er is geen werkblad geselecteerd

note: FIXME: why do we have dual & boolean API. This is not consistent!
en: Action not allowed
nl: Actie niet toegestaan

en: Window cannot be moved to workspace %d: the workspace does not exist
nl: Kan venster niet verplaatsen naar werkblad %d: werkblad bestaat niet

en: Screen Number: %d
nl: Schermnummer: %d

en: Geometry (width, height): %d, %d
nl: Afmetingen (breedte, hoogte): %d, %d

en: Number of Workspaces: %d
nl: Aantal werkbladen: %d

en: Workspace Layout (rows, columns, orientation): %d, %d, %s
nl: Werkbladlayout (rijen, kolommen, oriëntatie):%d, %d, %s

en: <no EWMH-compliant window manager>
nl: <geen EWMH-vensterbeheer>

en: Window Manager: %s
nl: Vensterbeheer: %s

[ctx: workspace]
note: Translators: "none" here means "no workspace"
en: none
nl: geen

en: Active Workspace: %s
nl: Actieve werkblad: %s

[ctx: window]
note: Translators: "none" here means "no window"
en: none
nl: geen

en: Active Window: %s
nl: Actieve vensters: %s

en: Showing the desktop: %s
nl: Bureabladweergave: %s

en: true
nl: waar

en: false
nl: onwaar

en: Workspace Name: %s
nl: Werkbladnaam: %s

en: Workspace Number: %d
nl: Werkbladnummer: %d

en: On Screen: %d (Window Manager: %s)
nl: Scherm: %d (vensterbeheer: %s)

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: <no viewport>
nl: <geen blikveld>

note: Translators: 'viewport' is kind of the viewable area. A viewport can be * used to implement workspaces (e.g. compiz is an example); however it is * not just the current workspace.
en: Viewport position (x, y): %s
nl: Positie blikveld (x, y): %s

en: Position in Layout (row, column): %d, %d
nl: Huidige positie (rij, kolom): %d, %d

en: Left Neighbor: %s
nl: Linker buurman: %s

en: Right Neighbor: %s
nl: Rechter buurman: %s

en: Top Neighbor: %s
nl: Bovenbuurman: %s

en: Bottom Neighbor: %s
nl: Onderbuurman: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group ID: %s
nl: Groep-id voor class: %s

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class.
en: Class Group Name: %s
nl: Groepsnaam voor class: %s

note: Translators: 'set' in the sense of "something has been set".
en: set
nl: ingesteld

note: Translators: 'unset' in the sense of "something has not been set".
en: <unset>
nl: <niet ingesteld>

en: Icons: %s
nl: Pictogrammen: %s

en: Number of Windows: %d
nl: Aantal vensters: %d

en: Name: %s
nl: Naam: %s

note: Translators: note that "Icon" here has a specific window * management-related meaning. It means minimized.
en: Icon Name: %s
nl: Naam geminimaliseerd venster: %s

[ctx: startupID]
note: Translators: "none" here means "no startup ID"
en: none
nl: geen

en: Startup ID: %s
nl: Opstart-ID: %s

en: all workspaces
nl: alle werkbladen

en: On Workspace: %s
nl: Op werkblad: %s

en: normal window
nl: normaal venster

en: desktop
nl: bureaublad

en: dock or panel
nl: paneel

en: dialog window
nl: dialoogvenster

en: tearoff toolbar
nl: loskoppelbare werkbalk

en: tearoff menu
nl: loskoppelbaar menu

en: utility window
nl: hulpvenster

en: splash screen
nl: introvenster

en: Window Type: %s
nl: Venstertype: %s

en: Geometry (x, y, width, height): %d, %d, %d, %d
nl: Afmetingen (x, y, breedte, hoogte):%d, %d, %d, %d

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are of the * same class. The class instance is a way to differentiate windows belonging * to the same class group.
en: Class Instance: %s
nl: Instantie van class: %s

en: Session ID: %s
nl: Sessie-ID: %s

en: Role: %s
nl: Rol: %s

note: Translators: A group leader is the window that is the "owner" of a group * of windows, ie: if you have multiple windows in one application, one * window has some information about the application (like the application * name).
en: Group Leader: %lu
nl: Groepsleider: %lu

note: Translators: A window can be transient for another window: it means it's * on top of it
en: Transient for: %lu
nl: Transiënt voor: %lu

en: minimized
nl: geminimaliseerd

en: maximized
nl: gemaximaliseerd

en: maximized horizontally
nl: horizontaal gemaximaliseerd

en: maximized vertically
nl: vertikaal gemaximaliseerd

en: shaded
nl: opgerold

en: pinned
nl: vastgezet

en: sticky
nl: vastgezet

en: above
nl: bovenop

en: below
nl: onderaan

en: fullscreen
nl: volledig scherm

en: needs attention
nl: wil de aandacht

note: Translators: A pager is the technical term for the workspace switcher. * It's a representation of all workspaces with windows inside it. * Please make sure that the translation is in sync with gnome-panel, * where this term is also used in translatable strings
en: skip pager
nl: niet in vensterlijst

note: Translators: "tasklist" is the list of running applications (the window * list)
en: skip tasklist
nl: niet in takenlijst

en: normal
nl: normaal

en: State: %s
nl: Staat: %s

en: move
nl: verplaatsen

en: resize
nl: afmetingen wijzigen

en: shade
nl: oprollen

en: unshade
nl: uitrollen

en: stick
nl: vastzetten

en: unstick
nl: loskoppelen

en: maximize horizontally
nl: horizontaal maximaliseren

en: unmaximize horizontally
nl: grootte horizontaal herstellen

en: maximize vertically
nl: verticaal maximaliseren

en: unmaximize vertically
nl: verticaal afmetingen herstellen

en: change workspace
nl: werkblad wijzigen

en: pin
nl: vastzetten

en: unpin
nl: loskoppelen

en: minimize
nl: minimaliseren

en: unminimize
nl: grootte herstellen

en: maximize
nl: maximaliseren

en: unmaximize
nl: grootte herstellen

en: change fullscreen mode
nl: volledig-scherm-modues omschakelen

en: close
nl: sluiten

en: make above
nl: bovenop

en: unmake above
nl: niet meer bovenop

en: make below
nl: onderop

en: unmake below
nl: niet meer onderop

en: no action possible
nl: geen actie mogelijk

en: Possible Actions: %s
nl: Mogelijke acties: %s

en: Print or modify the properties of a screen/workspace/window, or interact with it, following the EWMH specification.
    For information about this specification, see:
    	http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec
nl: Eigenschappen van een scherm/werkblad/venster weergeven of wijzigen, of acties uitvoeren erop volgens de EWMH-specificaties.
    Voor informatie over deze specificatie kunt u kijken op:
    http://freedesktop.org/wiki/Specifications/wm-spec

en: Options to list windows or workspaces
nl: Opties om vensters of werkbladen weer te geven

en: Show options to list windows or workspaces
nl: Opties weergeven om vensters of werkbladen weer te geven

en: Options to modify properties of a window
nl: Opties om venstereigenschappen te wijzigen

en: Show options to modify properties of a window
nl: Opties weergeven om venstereigenschappen te wijzigen

en: Options to modify properties of a workspace
nl: Opties om werkbladeigenschappen te wijzigen

en: Show options to modify properties of a workspace
nl: Opties weergeven om werkbladeigenschappen te wijzigen

en: Options to modify properties of a screen
nl: Opties om schermeigenschappen te wijzigen

en: Show options to modify properties of a screen
nl: Opties weergeven om schermeigenschappen te wijzigen

en: Error while parsing arguments: %s
nl: Fout bij inlezen argumenten: %s

en: Cannot interact with screen %d: the screen does not exist
nl: Kan geen acties uitvoeren op scherm %d: het scherm bestaat niet

en: Cannot interact with workspace %d: the workspace cannot be found
nl: Kan geen acties uitvoeren op werkblad %d: kan het werkblad niet vinden

note: Translators: A class is like a "family". E.g., all gvim windows are * of the same class.
en: Cannot interact with class group "%s": the class group cannot be found
nl: Kan geen acties uitvoeren op klassegroep "%s": kan de klassegroep niet vinden

en: Cannot interact with application having its group leader with XID %lu: the application cannot be found
nl: Kan geen acties uitvoeren op programma met groepsleider-XID %lu: kan programma niet vinden

en: Cannot interact with window with XID %lu: the window cannot be found
nl: Kan geen acties uitvoeren op venster met XID %lu: kan het venster niet vinden
