MAME - en to tr translation catalogue (968 entries)

en: 
    
    Press any key to continue
tr: 
    
    Devam etmek için bir tuşa basın

en: This system requires media images to be mounted for the following device(s):
tr: Bu sistem, aşağıdaki aygıt(lar) için medya görüntülerinin takılmasını gerektirir:

en: UI controls enabled
    Use %1$s to toggle
tr: UI kontrolleri açıldı
    Kapatmak için %1$s 'e basın

en: UI controls disabled
    Use %1$s to toggle
tr: UI kontrolleri kapatıldı
    Açmak için %1$s 'e basın

en: Master Volume
tr: Ana Ses

en: %1$s Volume
tr: %1$s Ses

en: Overclock CPU %1$s
tr: İşlemciyi Hızlandır %1$s

en: Overclock %1$s sound
tr: Sesi Hızlandır %1$s

en: %1$s Refresh Rate
tr: %1$s Yenileme Oranı

en: %1$s Brightness
tr: %1$s Parlaklık

en: %1$s Contrast
tr: %1$s Karşıtlık

en: %1$s Gamma
tr: %1$s Gama

en: %1$s Horiz Stretch
tr: %1$s Yatay Uzatma

en: %1$s Horiz Position
tr: %1$s Yatay Konum

en: %1$s Vert Stretch
tr: %1$s Dikey Uzatma

en: %1$s Vert Position
tr: %1$s Dikey Konum

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Stretch
tr: Lazerdisk '%1$s' Yatay Uzatma

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Position
tr: Lazerdisk '%1$s' Yatay Konum

en: Laserdisc '%1$s' Vert Stretch
tr: Lazerdisk '%1$s' Dikey Uzatma

en: Laserdisc '%1$s' Vert Position
tr: Lazerdisk '%1$s' Dikey Konum

en: Vector Flicker
tr: Vektör Titreşimi

en: Beam Width Minimum
tr: En Düşük Işın Genişliği

en: Beam Width Maximum
tr: En Yüksek Işın Genişliği

en: Beam Dot Size
tr: Işın Nokta Boyutu

en: Beam Intensity Weight
tr: Işın Yoğunluğu Ağırlığı

en: Crosshair Scale %1$s
tr: Hedef İşareti Ölçeği

en: Crosshair Offset %1$s
tr: Hedef İşareti Yenileme %1$s

en: Crosshair Scale X %1$1.3f
tr: Hedef İşareti Ölçeği X %1$1.3f

en: Crosshair Scale Y %1$1.3f
tr: Hedef İşareti Ölçeği Y %1$1.3f

en: Crosshair Offset X %1$1.3f
tr: Hedef İşareti Yenileme X %1$1.3f

en: Crosshair Offset Y %1$1.3f
tr: Hedef İşareti Yenileme Y %1$1.3f

en: **Error saving ui.ini**
tr: ** ui.ini kaydetme hatası**

en: **Error saving %s.ini**
tr: **%s.ini kaydetme hatası**

en: 
        Settings saved
tr: 
       Ayarlar kaydedildi

en: %s
     added to favorites list.
tr: %s
     favori listesine eklendi.

en: %s
     removed from favorites list.
tr: %s
     favori listesinden kaldırıldı.

en: [Start empty]
tr: [Boş Başlat]

en: [Use file manager]
tr: [Dosya yöneticisini kullan]

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d software packages )
tr: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d yazılım paketleri )

en: %1$s - select software
tr: %1$s - yazılım seç

en: %1$s: %2$s - Search: %3$s_
tr: %1$s: %2$s - Ara: %3$s_

en: Search: %1$s_
tr: Ara: %1$s_

en: Software list/item: %1$s:%2$s
tr: Yazılım liste/öğe: %1$s:%2$s

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Sound Options
tr: Ses Seçenekleri

en: Input Assignments
tr: Giriş Atamaları

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Input Devices
tr: Giriş Aygıtları

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: System Filter
tr: Sistem Filtresi

en: Customize UI
tr: Arayüzü Özelleştir

en: Configure Folders
tr: Dizinleri yapılandır

en: Plugin Options
tr: Eklenti Seçenekleri

en: [empty slot]
tr: [boş yuva]

en: [create]
tr: [oluştur]

en: [software list]
tr: [yazılım listesi]

en: Error accessing %s
tr: %s'e Erişim Hatası

en: Select access mode
tr: Erişim tipini seçin

en: Read-only
tr: Salt-okunur

en: Read-write
tr: Salt-yazılır

en: Read this image, write to another image
tr: Bu yansıyı oku, başka bir yansıya yaz

en: Read this image, write to diff
tr: Bu yansıyı oku, fark dosyasına yaz

en: Miscellaneous Options
tr: Çeşitli Seçenekler

en: Skip imperfect emulation warnings
tr: Kusurlu öykünme uyarılarını atla

en: Re-select last system launched
tr: Son başlatılan sistemi yeniden seç

en: Enlarge images in the right panel
tr: Sağ paneldeki resimleri büyüt

en: Cheats
tr: Hileler

en: Show mouse pointer
tr: Fare işaretçisini göster

en: Confirm quit from emulation
tr: Öykünmeden çıkmayı onayla

en: Skip system information screen
tr: Sistem bilgi ekranını atla

en: Force 4:3 aspect for snapshot display
tr: Anlık görüntü gösterimi için 4:3 en boy oranını zorla

en: Use image as background
tr: Görüntüyü arkaplan olarak kullan

en: Skip BIOS selection menu
tr: BIOS seçim menüsünü atla

en: Skip software part selection menu
tr: Yazılım parçası seçim menüsünü atla

en: Info auto audit
tr: Bilgi otomatik denetimi

en: Hide romless machine from available list
tr: Romsuz makineyi mevcut listeden gizle

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Performance Options
tr: Performans Seçenekleri

en: Auto frame skip
tr: Otomatik çerçeve atlama

en: Frame skip
tr: Çerçeve atlama

en: Throttle
tr: Kısma

en: Mute when unthrottled
tr: Kısıtlama yapılmadığında sessize alın

en: Sleep
tr: Uyku

en: Speed
tr: Hız

en: Adjust speed to match refresh rate
tr: Hızı yenileme hızına uyacak şekilde ayarlayın

en: Low latency
tr: Düşük gecikme süresi

en: Rotation Options
tr: Döndürme Seçenekleri

en: Rotate
tr: Döndür

en: Rotate right
tr: Sağa döndür

en: Rotate left
tr: Sola döndür

en: Auto rotate right
tr: Otomatik sağa döndür

en: Auto rotate left
tr: Otomatik sola döndür

en: Flip X
tr: Döndür X

en: Flip Y
tr: Döndür Y

en: Artwork Options
tr: Sanat Eseri Seçenekleri

en: Zoom to screen area
tr: Ekran alanına yakınlaştır

en: State/Playback Options
tr: Durum/Oynatma Seçenekleri

en: Automatic save/restore
tr: Otomatik kaydetme/geri yükleme

en: Allow rewind
tr: Geri sarmaya izin ver

en: Rewind capacity
tr: Geri sarma kapasitesi

en: Bilinear filtering for snapshots
tr: Anlık görüntüler için çift doğrusal filtreleme

en: Burn-in
tr: Yanma

en: Input Options
tr: Giriş Seçenekleri

en: Coin lockout
tr: Jeton kilitleme

en: Mouse
tr: Fare

en: Joystick
tr: Oyun Kolu

en: Lightgun
tr: Işık Silahı

en: Multi-keyboard
tr: Çoklu Klavye

en: Multi-mouse
tr: Çoklu fare

en: Steadykey
tr: Yapışkan Tuş

en: UI active
tr: Kullanıcı arayüzü aktif

en: Off-screen reload
tr: Ekran dışı yeniden yükleme

en: Joystick deadzone
tr: Kumanda kolu ölü bölgesi

en: Joystick saturation
tr: Kumanda kolu doygunluğu

en: Joystick threshold
tr: Kumanda kolu eşiği

en: Natural keyboard
tr: Doğal Klavye

en: Allow contradictory joystick inputs
tr: Çelişkili Kumanda kolu girişlerine izin ver

en: Coin impulse
tr: Jeton etkisi

en: Input Device Options
tr: Giriş Cihazı Seçenekleri

en: Lightgun Device Assignment
tr: Işık Silahı Cihaz Ataması

en: Trackball Device Assignment
tr: Trackball Cihaz Ataması

en: Pedal Device Assignment
tr: Pedal Cihaz Ataması

en: AD Stick Device Assignment
tr: AD Stick Cihaz Ataması

en: Paddle Device Assignment
tr: Pedal Aygıtı Atama

en: Dial Device Assignment
tr: Tuşlama Aygıtı Atama

en: Positional Device Assignment
tr: Konumsal Aygıt Atama

en: Mouse Device Assignment
tr: Fare Aygıtı Atama

en: Keyboard Input Provider
tr: Klavye Giriş Sağlayıcısı

en: Mouse Input Provider
tr: Fare Giriş Sağlayıcısı

en: Lightgun Input Provider
tr: Işık Silahı Giriş Sağlayıcısı

en: Joystick Input Provider
tr: Kumanda Kolu Giriş Sağlayıcısı

en: Video Options
tr: Görüntü Seçenekleri

en: Video Mode
tr: Görüntü Kipi

en: Number Of Screens
tr: Ekran Sayısı

en: Triple Buffering
tr: Üçlü tamponlama

en: Bilinear Filtering
tr: Çift Doğrusal Filtreleme

en: Bitmap Prescaling
tr: Bitmap ön oranlama

en: Window Mode
tr: Pencere Kipi

en: Enforce Aspect Ratio
tr: En-boy oranını zorla

en: Start Out Maximized
tr: Büyütülmüş olarak başlat

en: Synchronized Refresh
tr: Eşitlenmiş Yenileme

en: Wait Vertical Sync
tr: Dikey eşitlemeyi bekle

en: On
tr: Açık

en: Off
tr: Kapalı

en: Auto
tr: Oto

en: Return to Previous Menu
tr: Önceki Menüye Dön

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: [root%1$s]
tr: [kök%1$s]

en: Reset System
tr: Sistemi Yeniden Başlat

en: Start System
tr: Sistemi Başlat

en: Screen #%d
tr: #%d Ekran

en: Video Options: %1$s
tr: Video Seçenekleri: %1$s

en: Zoom to Screen Area
tr: Ekran Alanına Yakınlaş

en: X Only
tr: Sadece X

en: Y Only
tr: Sadece Y

en: X or Y (Auto)
tr: X veya Y (Oto)

en: Non-Integer Scaling
tr: TamSayılı Olmayan Ölçekleme

en: Maintain Aspect Ratio
tr: En Boy Oranını Koru

en: Cannot change options while recording!
tr: Kaydederken seçenekleri değiştiremezsiniz!

[ctx: emulation-feature]
en: protection
tr: koruma

[ctx: emulation-feature]
en: timing
tr: zamanlama

[ctx: emulation-feature]
en: graphics
tr: grafikler

[ctx: emulation-feature]
en: color palette
tr: renk paleti

[ctx: emulation-feature]
en: sound
tr: ses

[ctx: emulation-feature]
en: capture hardware
tr: yakalama aygıtı

[ctx: emulation-feature]
en: camera
tr: kamera

[ctx: emulation-feature]
en: microphone
tr: mikrofon

[ctx: emulation-feature]
en: controls
tr: kontroller

[ctx: emulation-feature]
en: keyboard
tr: klavye

[ctx: emulation-feature]
en: mouse
tr: fare

[ctx: emulation-feature]
en: media
tr: medya

[ctx: emulation-feature]
en: printer
tr: yazıcı

[ctx: emulation-feature]
en: magnetic tape
tr: manyetik kaset

[ctx: emulation-feature]
en: punch tape
tr: delikli şerit

[ctx: emulation-feature]
en: magnetic drum
tr: manyetik silindir

[ctx: emulation-feature]
en: solid state storage
tr: katı hal depolama(ssd)

[ctx: emulation-feature]
en: communications
tr: iletişimler

en: One or more ROMs/disk images for this system are incorrect. The system may not run correctly.
tr: Bu sistem için bir veya daha fazla ROM/disk görüntüsü hatalı. Sistem doğru şekilde çalışmayabilir.

en: There are known problems with this system
tr: Bu sistemin bilinen problemleri var

en: One or more ROMs/disk images for this system have not been correctly dumped.
tr: Bu sistem için bir veya daha fazla ROM/disk görüntüsü doğru şekilde aktarılmadı.

en: Completely unemulated features:
tr: Tamamen uyarlanmamış özellikler:

en: Imperfectly emulated features:
tr: Mükemmel olmayan uyarlanmış özellikler:

en: Screen flipping in cocktail mode is not supported.
tr: Kokteyl modunda ekran çevirme desteklenmiyor.

en: This system requires external artwork files.
tr: Bu sistem harici çizim dosyaları gerektirir.

en: This system was never completed. It may exhibit strange behavior or missing elements that are not bugs in the emulation.
tr: Bu sistem hiçbir zaman tamamlanmadı. Öykünmede hata olmayan garip davranışlar veya eksik öğeler sergileyebilir.

en: This system has no sound hardware, MAME will produce no sounds, this is expected behaviour.
tr: Bu sistemin ses donanımı yok, MAME ses üretmeyecek, bu beklenen bir davranıştır.

en: 
    THIS SYSTEM DOESN'T WORK. The emulation for this system is not yet complete. There is nothing you can do to fix this problem except wait for the developers to improve the emulation.
tr: 
    BU SİSTEM ÇALIŞMIYOR. Bu sistemin emülasyonu(öykünme) henüz tamamlanmadı.Bu sorunu çözmek için geliştiricilerin öykünmeyi geliştirmesini beklemek dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

en: 
    Elements of this system cannot be emulated accurately as they require physical interaction or consist of mechanical devices. It is not possible to fully experience this system.
tr: 
    Bu sistemin elemanları fiziksel etkileşim gerektirdiğinden ya da mekanik cihazlardan oluştuğundan doğru bir şekilde taklit edilemiyor. Bu sistemi tam olarak deneyimlemek mümkün değil.

en: 
    
    There are working clones of this system: %s
tr: 
    
    Bu sistemin çalışan klonları var: %s

en: %1$s
    %2$s %3$s
    Driver: %4$s
    
    CPU:
tr: %1$s
    %2$s %3$s
    Sürücü: %4$s
    
    CPU:

en: 
    Sound:
tr: 
    Ses:

en: None
tr: Hiçbiri

en: Vector
tr: Vektör

en: Screen '%1$s'
tr: Ekran '%1$s'

en: Screen
tr: Ekran

en: Media Image Information
tr: Medya Görüntüsü Bilgisi

en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

en: Partially supported
tr: Kısmen destekleniyor

en: [empty]
tr: [boş]

en: [file manager]
tr: [dosya yöneticisi]

en: Switch Item Ordering
tr: Öğe sıralamasını değiştir

en: Switched Order: entries now ordered by shortname
tr: Sıralama Değiştirildi: girdiler kısa ada göre sıralandı

en: Switched Order: entries now ordered by description
tr: Sıralama Değiştirildi: girdiler açıklamaya göre sıralandı

en: [compatible lists]
tr: [uyumlu listeler]

en: File Already Exists - Override?
tr: Dosya Zaten Var - Üzerine yazılsın mı?

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: New Image Name:
tr: Yeni Görüntü Adı:

en: Image Format:
tr: Görüntü Formatı:

en: Create
tr: Oluştur

en: Please enter a file extension too
tr: Lütfen bir dosya eklentiside girin

en: Select image format
tr: Görüntü formatı seçin

en: Select initial contents
tr: Başlangıç içeriğini seçin

[ctx: menu-keyboard]
en: Keyboard Selection
tr: Klavye Seçimi

[ctx: menu-keyboard]
en: Keyboard Mode
tr: Klavye Modu

[ctx: menu-keyboard]
en: Natural
tr: Doğal

[ctx: menu-keyboard]
en: Emulated
tr: Emule edilmiş

en: %1$s [root%2$s]
tr: %1$s [kök%2$s]

en: [root%2$s]
tr: [kök%2$s]

en: Enabled
tr: Etkin

en: Disabled
tr: Etkin Değil

[ctx: swlist-info]
en: Alternate Title
tr: Alternatif Başlık

[ctx: swlist-info]
en: Author
tr: Yazar

[ctx: swlist-info]
en: Barcode Number
tr: Barkod Numarası

[ctx: swlist-info]
en: Developer
tr: Geliştirici

[ctx: swlist-info]
en: Distributor
tr: Dağıtıcı

[ctx: swlist-info]
en: Installation Instructions
tr: Kurulum Talimatları

[ctx: swlist-info]
en: Original Publisher
tr: Orijinal Yayıncı

[ctx: swlist-info]
en: Part Number
tr: Parça Numarası

[ctx: swlist-info]
en: PCB
tr: Anakart

[ctx: swlist-info]
en: Programmer
tr: Yazılımcı

[ctx: swlist-info]
en: Release Date
tr: Yayın Tarihi

[ctx: swlist-info]
en: Serial Number
tr: Seri Numarası

[ctx: swlist-info]
en: Usage Instructions
tr: Kullanım Talimatları

[ctx: swlist-info]
en: Version
tr: Sürüm

[ctx: machine-filter]
en: Unfiltered
tr: Filtresiz

[ctx: machine-filter]
en: Available
tr: Olanlar

[ctx: machine-filter]
en: Unavailable
tr: Olmayanlar

[ctx: machine-filter]
en: Working
tr: Çalışan

[ctx: machine-filter]
en: Not Working
tr: Çalışmayan

[ctx: machine-filter]
en: Mechanical
tr: Mekanik

[ctx: machine-filter]
en: Not Mechanical
tr: Mekanik olmayan

[ctx: machine-filter]
en: Category
tr: Kategori

[ctx: machine-filter]
en: Favorites
tr: Favoriler

[ctx: machine-filter]
en: Not BIOS
tr: BIOS olmayan

[ctx: machine-filter]
en: Parents
tr: Ebeveynler(Ana Sürümler)

[ctx: machine-filter]
en: Clones
tr: Klonlar

[ctx: machine-filter]
en: Manufacturer
tr: Üretici

[ctx: machine-filter]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: machine-filter]
en: Save Supported
tr: Kaydetme Destekleniyor

[ctx: machine-filter]
en: Save Unsupported
tr: Kaydetme Desteklenmiyor

[ctx: machine-filter]
en: CHD Required
tr: CHD Gerekli

[ctx: machine-filter]
en: No CHD Required
tr: CHD Gereksiz

[ctx: machine-filter]
en: Vertical Screen
tr: Dikey Ekran

[ctx: machine-filter]
en: Horizontal Screen
tr: Yatay Ekran

[ctx: machine-filter]
en: Custom Filter
tr: Özelleştirilmiş Filtre

[ctx: software-filter]
en: Unfiltered
tr: Filtresiz

[ctx: software-filter]
en: Available
tr: Olan

[ctx: software-filter]
en: Unavailable
tr: Olmayan

[ctx: software-filter]
en: Favorites
tr: Favoriler

[ctx: software-filter]
en: Parents
tr: Ebeveynler(Ana Sürümler)

[ctx: software-filter]
en: Clones
tr: Klonlar

[ctx: software-filter]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: software-filter]
en: Publisher
tr: Yayıncı

[ctx: software-filter]
en: Developer
tr: Geliştirici

[ctx: software-filter]
en: Distributor
tr: Dağıtıcı

[ctx: software-filter]
en: Author
tr: Yazar

[ctx: software-filter]
en: Programmer
tr: Yazılımcı

[ctx: software-filter]
en: Supported
tr: Desteklenen

[ctx: software-filter]
en: Partially Supported
tr: Kısmen Desteklenen

[ctx: software-filter]
en: Unsupported
tr: Desteklenmeyen

[ctx: software-filter]
en: Release Region
tr: Yayım Bölgesi

[ctx: software-filter]
en: Device Type
tr: Cihaz Tipi

[ctx: software-filter]
en: Software List
tr: Yazılım Listesi

[ctx: software-filter]
en: Custom Filter
tr: Özelleştirilmiş Filtre

en: Filter
tr: Filtre

en: <set up filters>
tr: <filtreleri ayarla>

en: Select Filters
tr: Filtreleri Seç

en: Filter %1$u
tr: %1$u Filtrele

en: Remove last filter
tr: Son filtreyi kaldır

en: Add filter
tr: Filtre Ekle

en: [no category INI files]
tr: [Kategori INI dosyası yok]

en: [no groups in INI file]
tr: INI dosyasında grup yok

en: No category INI files found
tr: Kategori INI dosyası bulunamadı

en: File
tr: Dosya

en: No groups found in category file
tr: Kategori dosyasında grup bulunamadı

en: Group
tr: Grup

en: Include clones
tr: Klonları dahil et

en: Category File
tr: Kategori Dosyası

[ctx: swlist-info]
en: Software list/item
tr: Yazılım listesi/öğe

en: Software List Info
tr: Yazılım Listesi Bilgisi

en: Revision: %1$s
tr: Gözden Geçirme: %1$s

en: BIOS Selection
tr: BIOS Seçimi

en: System
tr: Sistem

en: Reset
tr: Yeniden Başlat

en: Network Devices
tr: Ağ Cihazları

en: Uptime: %1$d:%2$02d:%3$02d
tr: Çalışma zamanı: %1$d:%2$02d:%3$02d

en: Uptime: %1$d:%2$02d
tr: Çalışma zamanı: %1$d:%2$02d

en: Tickets dispensed: %1$d
tr: Dağıtılmış biletler: %1$d

en: Coin %1$c: NA%3$s
tr: Jeton %1$c: NA%3$s

en: Coin %1$c: %2$d%3$s
tr: Jeton %1$c: %2$d%3$s

en:  (locked)
tr:  (kilitlendi)

[ctx: menu-crosshair]
en: [built-in]
tr: [yerleşik]

[ctx: menu-crosshair]
en: Crosshair Options
tr: Nişanlayıcı Seçenekleri

[ctx: menu-crosshair]
en: Never
tr: Asla

[ctx: menu-crosshair]
en: Always
tr: Her zaman

[ctx: menu-crosshair]
en: When moved
tr: Hareket Edince

[ctx: menu-crosshair]
en: P%1$d Visibility
tr: P%1$d Görünürlük

[ctx: menu-crosshair]
en: P%1$d Crosshair
tr: P%1$d Nişanlayıcı

[ctx: menu-crosshair]
en: Auto-Hide Delay
tr: Oto-gizleme gecikmesi

en: Export Displayed List to File
tr: Gösterilen listeyi dosyaya aktar

en: %s.xml saved in UI settings folder.
tr: %s.xml UI ayarları dizinine kaydedildi.

en: Name:             Description:
tr: Ad:               Açıklama:

en: %s.txt saved in UI settings folder.
tr: %s.txt UI ayarları dizinine kaydedildi.

en: Export list in XML format (like -listxml)
tr: Listeyi XML formatında dışa aktar (-listxml gibi)

en: Export list in XML format (like -listxml, but exclude devices)
tr: Listeyi XML formatında dışa aktarın (-listxml gibi, ancak cihazları hariç tutun)

en: Export list in TXT format (like -listfull)
tr: Listeyi TXT formatında dışa aktarın (-listfull gibi)

en: System Settings:
    %1$s
tr: Sistem Ayarları:
    %1$s

en: [this system has no BIOS settings]
tr: [bu sistemin BIOS ayarları yok]

en: Add To Favorites
tr: Favorilere Ekle

en: Remove From Favorites
tr: Favorilerden kaldır

en: Save System Settings
tr: Sistem Ayarlarını Kaydet

en:  (default)
tr:  (varsayılan)

en: No plugins found
tr: Eklenti bulunamadı

en: Are you sure you want to quit?
    
    Press %1$s to quit
    Press %2$s to return to emulation
tr: Çıkmak istediğinize emin misiniz?
    
    Çıkmak için %1$s'e basın
    Dönmek için %2$s'e basın

en: [failed]
tr: [başarısız]

en: Slider Controls
tr: Kaydırıcı Kontrolleri

en: [no saved states found]
tr: [kaydedilmiş durum bulunamadı]

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Delete saved state %1$s?
    Press %2$s to delete
    Press %3$s to cancel
tr: %1$s kaydı silinsin mi?
    Silmek için %2$s 
    Vazgeçmek için %3$s 'e basın

en: Error removing saved state file %1$s
tr: 1$s kaydını kaldırırken hata

en: Press %1$s to delete
tr: Silmek için %1$s 'e basın

en: Load State
tr: Kayıt yükle

en: Select state to load
tr: Yüklenecek kaydı seçin

en: Save State
tr: Durumu kaydet

en: Press a key or joystick button, or select state to overwrite
tr: Bir tuşa veya joystik tuşuna basın, veya üstüne kaydedilecek durumu seçin

en: DIP Switches
tr: DIP Anahtarlar

en: Machine Configuration
tr: Makine Yapılandırması

en: Slot Devices
tr: Yuva Cihazları

en: %s [internal]
tr: %s [içsel]

en: Input Assignments (general)
tr: Giriş Atamaları (genel)

en: User Interface
tr: Kullanıcı Arayüzü

en: Player %1$d Controls
tr: %1$d.ci Oyuncu Kontrolleri

en: Other Controls
tr: Diğer Kontroller

en: Input Assignments (%1$s)
tr: Giriş Atamaları (%1$s)

en: Input Assignments (this system)
tr: Giriş Atamaları (bu sistem)

en: [no assignable inputs are enabled]
tr: [hiçbir atanabilir giriş etkin değil]

en: Pressed
tr: Basılı

en: Invalid combination entered
tr: Geçersiz kombinasyon girildi

[ctx: input-name]
en: %1$s Analog Inc
tr: %1$s Analog Artan

[ctx: input-name]
en: %1$s Analog Dec
tr: %1$s Analog Azalan

en: Press %1$s to set
tr: Ayarlamak için %1$s 'e basın

en: Press %1$s to append
tr: Eklemek için %1$s 'e basın

en: Press %1$s to clear
tr: Temizlemek için %1$s 'e basın

en: Press %1$s to restore default
tr: Varsıyalana dönmek için %1$s 'e basın

[ctx: menu-inputdev]
en: Copy Device ID
tr: Aygıt ID'sini Kopyala

[ctx: menu-inputdev]
en: Copied device ID to clipboard
tr: Aygıt ID'si panoya kopyalandı

[ctx: menu-inputdev]
en: Error copying device ID to clipboard
tr: Aygıt ID'sini panoya kopyalarken hata

[ctx: menu-inputdev]
en: Input Devices
tr: Giriş Aygıtları

[ctx: menu-inputdev]
en: [no input devices are enabled]
tr: [hiçbir giriş cihazı etkin değil]

[ctx: menu-inputtoggle]
en: Toggle Inputs
tr: Geçiş Girişleri

[ctx: menu-inputtoggle]
en: [no toggle inputs are enabled]
tr: [hiçbir geçiş girişi etkin değil]

en: Tape Control
tr: Teyp Kontrolü

en: stopped
tr: durdu

en: playing
tr: oynatılıyor

en: (playing)
tr: (oynatılıyor)

en: recording
tr: kaydediyor

en: (recording)
tr: (kaydediyor)

en: Pause/Stop
tr: Ara Ver/Başlat

en: Play
tr: Oynat

en: Record
tr: Kaydet

en: Rewind
tr: Geri Sar

en: Fast Forward
tr: İleri sar

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Settings
tr: Giriş Ayarları

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Assignments (this system)
tr: Giriş Atamaları (bu sistem)

[ctx: menu-inputopts]
en: Analog Input Adjustments
tr: Analog Giriş Ayarları

[ctx: menu-inputopts]
en: Keyboard Selection
tr: Klavye Seçimi

[ctx: menu-inputopts]
en: Toggle Inputs
tr: Girişleri Değiştir

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Assignments (general)
tr: Giriş Atamaları (genel)

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Devices
tr: Giriş cihazları

en: Cannot save over directory
tr: Dizine kaydedilemiyor

en: The software selected is missing one or more required ROM or CHD images.
    Please acquire the correct files or select a different one.
tr: Seçilen yazılımda bir veya daha fazla gerekli ROM veya CHD görüntüsü eksik.
    Lütfen doğru dosyaları edinin veya farklı bir dosya seçin.

en: The selected game is missing one or more required ROM or CHD images. Please select a different game.
    
    Press any key to continue.
tr: Seçtiğiniz oyun için gerekli olan bir veya daha fazla ROM veya CHD görüntüsü eksik. Lütfen başka bir oyun seçin.
    
    Devam etmek için herhangi bir tuşa basın.

en: Configure Options
tr: Seçenekleri Düzenle

en: Exit
tr: Çıkış

en: No system ROMs found. Please check the rompath setting specified in the %1$s.ini file.
    
    If this is your first time using %2$s, please see the %2$s.pdf file in the docs folder for information on setting up and using %2$s.
tr: Sistem ROM'u bulunamadı. Lütfen %1$s.ini 'de belirtilen rompath ayarını kontrol edin.
    
    %2$s'yi ilk kez kullanıyorsanız, lütfen %2$s'yi kurma ve kullanma hakkında bilgi için docs klasöründeki %2$s.pdf dosyasına bakın.

en: Type name or select: %1$s_
tr: İsim girin veya seçin: %1$s_

en: Type name or select: (random)
tr: İsim girin veya seçin: (rastgele)

en: Driver: %1$s
tr: Sürücü: %1$s

en: Overall: NOT WORKING
tr: Genel olarak: ÇALIŞMIYOR

en: Overall: Unemulated Protection
tr: Genel olarak: Emüle edilmemiş Koruma

en: Overall: Working
tr: Genel olarak: Çalışıyor

en: Graphics: Unimplemented,
tr: Grafik: Uygulanmadı,

en: Graphics: Imperfect,
tr: Grafik: Kusurlu,

en: Graphics: OK,
tr: Grafik: Tamam,

en: Sound: None
tr: Ses: Yok

en: Sound: Unimplemented
tr: Ses: Uygulanmadı

en: Sound: Imperfect
tr: Ses: Kusurlu

en: Sound: OK
tr: Ses: Tamam

en: Cheat Comment:
    %s
tr: Hile Yorumu:
    %s

en: All cheats reloaded
tr: Tüm hileler yeniden yüklendi

en: Reset All
tr: Hepsini Sıfırla

en: Reload All
tr: Hepsini Yeniden Yükle

[ctx: path-option]
en: ROMs
tr: ROMlar

[ctx: path-option]
en: Software Media
tr: Yazılım Ortamı

[ctx: path-option]
en: Sound Samples
tr: Ses Örnekleri

[ctx: path-option]
en: Artwork
tr: Çizimler

[ctx: path-option]
en: Crosshairs
tr: Nişan

[ctx: path-option]
en: Cheat Files
tr: Hile Dosyaları

[ctx: path-option]
en: Plugins
tr: Eklentiler

[ctx: path-option]
en: UI Translations
tr: UI Çevirileri

[ctx: path-option]
en: Software Lists
tr: Yazılım Listelei

[ctx: path-option]
en: INIs
tr: INIler

[ctx: path-option]
en: UI Settings
tr: UI Ayarları

[ctx: path-option]
en: Plugin Data
tr: Eklenti Bilgisi

[ctx: path-option]
en: DATs
tr: DATlar

[ctx: path-option]
en: Category INIs
tr: Kategori INIleri

[ctx: path-option]
en: Snapshots
tr: Ekran Görüntüleri

[ctx: path-option]
en: Icons
tr: Simgeler

[ctx: path-option]
en: Control Panels
tr: Kontrol Panelleri

[ctx: path-option]
en: Cabinets
tr: Kabinler

[ctx: path-option]
en: Marquees
tr: Çerçeveler

[ctx: path-option]
en: PCBs
tr: Anakartlar

[ctx: path-option]
en: Flyers
tr: Posterler

[ctx: path-option]
en: Title Screens
tr: Başlık Ekranları

[ctx: path-option]
en: Game Endings
tr: Oyun Sonları

[ctx: path-option]
en: Bosses
tr: Patronlar

[ctx: path-option]
en: Artwork Previews
tr: Artwork Önizlemeleri

[ctx: path-option]
en: Select
tr: Seç

[ctx: path-option]
en: Game Over Screens
tr: Oyun Bitim Ekranları

[ctx: path-option]
en: HowTo
tr: Nasıl

[ctx: path-option]
en: Logos
tr: Logolar

[ctx: path-option]
en: Scores
tr: Puanlar

[ctx: path-option]
en: Versus
tr: Karşılaşma

[ctx: path-option]
en: Covers
tr: Kapaklar

en: Remove %1$s Folder
tr: %1$s dizinini kaldır

en: Add %1$s Folder - Search: %2$s_
tr: %1$s Dizin Ekle - Ara: %2$s_

en: Change %1$s Folder - Search: %2$s_
tr: %1$s Dizin Değiştir - Ara: %2$s_

en: Press TAB to set
tr: Ayarlamak için TAB'a basın

en: %1$s Folders
tr: %1$s Dizinler

en: %1$s Folder
tr: %1$s Dizin

en: Add Folder
tr: Dizin Ekle

en: Remove Folder
tr: Dizin Kaldır

en: Change Folder
tr: Dizin Değiştir

[ctx: gfxview]
en: Zoom = 1/%1$d
tr: Yakınlaştır = 1/%1$d

[ctx: gfxview]
en: Zoom = %1$d
tr: Yakınlaştır = %1$d

[ctx: gfxview]
en: Expand to fit
tr: Sığacak şekilde genişlet

[ctx: gfxview]
en: All categories
tr: Tüm Kategoriler

[ctx: gfxview]
en: Category %1$d
tr: Kategori %1$d

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s]
tr: [kök%1$s]

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] colors
tr: [kök%1$s] renkler

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] pens
tr: [kök%1$s] pens

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] %2$d/%3$d
tr: [kök%1$s] %2$d/%3$d

[ctx: gfxview]
en:  %1$d×%2$d color %3$X/%4$X
tr:  %1$d×%2$d renk %3$X/%4$X

[ctx: gfxview]
en: Tilemap %1$d/%2$d category %3$u
tr: Döşeme Haritası %1$d/%2$d kategori %3$u

[ctx: gfxview]
en: Tilemap %1$d/%2$d
tr: Döşeme Haritası %1$d/%2$d

[ctx: gfxview]
en:  %1$d×%2$d origin (%3$d %4$d)
tr:  %1$d×%2$d sıfır noktası (%3$d %4$d)

en: System Settings
tr: Sistem Ayarları

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d systems (%5$d BIOS) )
tr: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d sistem (%5$d BIOS) )

en: System: %1$-.100s
tr: Sistem: %1$-.100s

[ctx: menu-selector]
en: %1$s - Search: %2$s_
tr: %1$s - Ara: %2$s_

[ctx: menu-selector]
en: [no matches]
tr: [Eşleşme yok]

[ctx: menu-selector]
en: [no choices]
tr: [seçim yok]

[ctx: menu-selector]
en: Double-click or press %1$s to select
tr: Seçmek için çift tıkla veya %1$s'e bas

en: Audit Media
tr: Medya Denetle

en: Results will be saved to %1$s
tr: Sonuçlar %1$s 'a kaydedilecek

en: Show All
tr: Hepsini Göster

en: Hide Filters
tr: Filtreleri Gizle

en: Hide Info/Image
tr: Bilgi/Görüntü Gizle

en: Hide Both
tr: Hepsini Gizle

en: UI Language
tr: UI Dili

en: System Names
tr: Sistem İsimleri

en: Show Side Panels
tr: Yan Bölümleri Göster

en: Fonts
tr: Yazıtipleri

en: Colors
tr: Renkler

en: Language
tr: Dil

en: [built-in]
tr: [yerleşik]

en: UI Fonts
tr: UI Yazıtipleri

en: default
tr: varsayılan

en: UI Font
tr: Kullanıcı arayüzü yazıtipi

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: Eğik

en: Lines
tr: Çizgiler

en: Infos text size
tr: Bilgiler yazı boyutu

en: Sample text - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
tr: Örnek Yazı - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

en: UI Colors
tr: UI Renkleri

[ctx: color-option]
en: Normal text
tr: Normal yazı

[ctx: color-option]
en: Selected color
tr: Seçilen renk

[ctx: color-option]
en: Normal text background
tr: Normal yazı arkaplanı

[ctx: color-option]
en: Selected background color
tr: Seçilen arkaplan rengi

[ctx: color-option]
en: Subitem color
tr: Alt Öğe rengi

[ctx: color-option]
en: Clone
tr: Klon

[ctx: color-option]
en: Border
tr: Çerçeve

[ctx: color-option]
en: Background
tr: Arkaplan

[ctx: color-option]
en: DIP switch
tr: DIP anahtar

[ctx: color-option]
en: Unavailable color
tr: Mevcut olmayan renk

[ctx: color-option]
en: Slider color
tr: Kaydırıcı rengi

[ctx: color-option]
en: Graphics viewer background
tr: Grafik görüntüleyici arkaplanı

en: Restore default colors
tr: Varsayılan renkleri geri yükle

en: Double-click or press %1$s to change color
tr: Rengi değiştirmek için çift tıkla veya %1$s'e bas

en: Menu Preview
tr: Menü önizleme

[ctx: color-sample]
en: Subitem
tr: Alt Öğe

[ctx: color-sample]
en: Selected
tr: Seçili

[ctx: color-sample]
en: Clone
tr: Klon

en: ARGB Settings
tr: ARGB Ayarları

[ctx: color-channel]
en: Alpha
tr: Alfa

[ctx: color-channel]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: color-channel]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: color-channel]
en: Blue
tr: Mavi

en: Choose from palette
tr: Paletten seç

en: Color preview:
tr: Renk önizleme:

[ctx: color-preset]
en: White
tr: Beyaz

[ctx: color-preset]
en: Silver
tr: Gümüş

[ctx: color-preset]
en: Gray
tr: Gri

[ctx: color-preset]
en: Black
tr: Siyah

[ctx: color-preset]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: color-preset]
en: Orange
tr: Turuncu

[ctx: color-preset]
en: Yellow
tr: Sarı

[ctx: color-preset]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: color-preset]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: color-preset]
en: Violet
tr: Mor

[ctx: about-header]
en: %1$s %2$s (%3$s%4$sP%5$s, debug)
tr: %1$s %2$s (%3$s%4$sP%5$s, hata ayıklama)

[ctx: about-header]
en: Revision: %1$s
tr: Düzeltme: %1$s

[ctx: menu-analoginput]
en: Show/hide settings  		%1$s
    Decrease value  		%2$s
    Increase value  		%3$s
    Restore default value  		%4$s
    Previous device  		%5$s
    Next device  		%6$s
    Return to previous menu  		%7$s
tr: Ayarları göster/gizle  		%1$s
    Değeri düşür  		%2$s
    Değeri arttır  		%3$s
    Varsayılan değeri geri yükle  		%4$s
    Önceki aygıt  		%5$s
    Sonraki aygıt  		%6$s
    Önceki menüye dön  		%7$s

[ctx: menu-analoginput]
en: Analog Input Adjustments
tr: Analog Giriş Ayarları

[ctx: menu-analoginput]
en: Press %s to show settings
tr: Ayarları göstermek için %s'e basın

[ctx: menu-analoginput]
en: Analog Input Adjustments Help
tr: Analog Giriş Ayarları Yardımı

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Increment/Decrement Speed
tr: %1$s Hız Arttırma/Düşürme

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Auto-centering Speed
tr: %1$s Oto-hizalama Hızı

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Reverse
tr: %1$s Ters

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Sensitivity
tr: %1$s Hassaslık

[ctx: menu-analoginput]
en: [no analog inputs are enabled]
tr: [hiçbir analog giriş etkin değil]

en: Barcode Reader
tr: Barkod okuyucu

en: New Barcode:
tr: Yeni Barkod:

en: Enter Code
tr: Kod Girin

en: Barcode length invalid!
tr: Barkod uzunluğu geçersiz!

[ctx: menu-main]
en: Input Settings
tr: Giriş Ayarları

[ctx: menu-main]
en: DIP Switches
tr: DIP Anahtarlar

[ctx: menu-main]
en: Machine Configuration
tr: Makine Yapılandırması

[ctx: menu-main]
en: Bookkeeping Info
tr: Kayıt Bilgisi

[ctx: menu-main]
en: System Information
tr: Sistem Bilgisi

[ctx: menu-main]
en: Warning Information
tr: Uyarı Bilgisi

[ctx: menu-main]
en: Media Image Information
tr: Medya Görüntü Bilgisi

[ctx: menu-main]
en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

[ctx: menu-main]
en: Tape Control
tr: Teyp Kontrolü

[ctx: menu-main]
en: BIOS Selection
tr: BIOS Seçimi

[ctx: menu-main]
en: Slot Devices
tr: Yuva Cihazları

[ctx: menu-main]
en: Barcode Reader
tr: Barkod okuyucu

[ctx: menu-main]
en: Network Devices
tr: Ağ Cihazları

[ctx: menu-main]
en: Slider Controls
tr: Kaydırıcı Kontrolleri

[ctx: menu-main]
en: Video Options
tr: Görüntü Seçenekleri

[ctx: menu-main]
en: Crosshair Options
tr: Nişanlayıcı Seçenekleri

[ctx: menu-main]
en: Cheat
tr: Hile

[ctx: menu-main]
en: Plugin Options
tr: Eklenti Seçenekleri

[ctx: menu-main]
en: External DAT View
tr: Harici DAT Görünümü

[ctx: menu-main]
en: Add To Favorites
tr: Favorilere Ekle

[ctx: menu-main]
en: Remove From Favorites
tr: Favorilerden kaldır

[ctx: menu-main]
en: About %1$s
tr: %1$s Hakkında

[ctx: menu-main]
en: Start System
tr: Sistemi Başlat

[ctx: menu-main]
en: Select New System
tr: Yeni Sistem Seç

[ctx: menu-main]
en: Close Menu
tr: Menüyü Kapat

en: Images
tr: Görüntüler

en: Info
tr: Bilgi

[ctx: selmenu-artwork]
en: Snapshots
tr: Ekran Görüntüleri

[ctx: selmenu-artwork]
en: Cabinet
tr: Dolap

[ctx: selmenu-artwork]
en: Control Panel
tr: Kontrol Paneli

[ctx: selmenu-artwork]
en: PCB
tr: Anakart

[ctx: selmenu-artwork]
en: Flyer
tr: Poster

[ctx: selmenu-artwork]
en: Title Screen
tr: Başlık Ekranı

[ctx: selmenu-artwork]
en: Ending
tr: Bitiş

[ctx: selmenu-artwork]
en: Artwork Preview
tr: Sanat Eseri Önizleme

[ctx: selmenu-artwork]
en: Bosses
tr: Patronlar

[ctx: selmenu-artwork]
en: Versus
tr: Karşılaşma

[ctx: selmenu-artwork]
en: Game Over
tr: Oyun Bitti

[ctx: selmenu-artwork]
en: HowTo
tr: Nasıl

[ctx: selmenu-artwork]
en: Scores
tr: Puanlar

[ctx: selmenu-artwork]
en: Select
tr: Seçim

[ctx: selmenu-artwork]
en: Marquee
tr: Çerçeve

[ctx: selmenu-artwork]
en: Covers
tr: Kapaklar

en: Add or remove favorite
tr: Favori Ekle veya Kaldır

en: Export displayed list to file
tr: Gösterilen dosya listesini dışa aktar

en: Audit media
tr: Medyayı Doğrula

en: Show DATs view
tr: DAT görünümünü göster

en: Select Software Package Part
tr: Yazılım Paketi Bölümünü Seçin

en: Select System BIOS
tr: Sistem BIOS'u Seçin

en: Software is clone of: %1$s
tr: Yazılım şunun kopyasıdır: %1$s

en: Software is parent
tr: Yazılım esastır

en: Supported: No
tr: Destekleniyor: Hayır

en: Supported: Partial
tr: Destekleniyor: Kısmen

en: Supported: Yes
tr: Destekleniyor: Evet

en: System is parent
tr: Sistem Ebeveyndir(Ana Sürüm)

en: System is clone of: %1$s
tr: Sistem %1$s'in klonudur

en: Required ROM/disk images for the selected system are missing or incorrect. Please acquire the correct files or select a different system.
tr: Seçilen sistem için gerekli ROM/disk görüntüleri eksik veya yanlış.Lütfen doğru dosyaları edinin veya farklı bir sistem seçin.

en: Required ROM/disk images for the selected software are missing or incorrect. Please acquire the correct files or select a different software item.
tr: Seçilen yazılım için gerekli ROM/disk görüntüleri eksik veya yanlış. Lütfen doğru dosyaları edinin veya farklı bir yazılım öğesi seçin.

en: incorrect checksum
tr: yanlış doğrulama

en: incorrect length
tr: yanlış uzunluk

en: not found
tr: bulunamadı

en: Press any key to continue.
tr: Devam etmek için bir tuşa basın.

en: General Info
tr: Genel Bilgi

en: Short Name	%1$s
tr: Kısa Ad	%1$s

en: Year	%1$s
tr: Yıl	%1$s

en: Manufacturer	%1$s
tr: Üretici	%1$s

en: System is Clone of	%1$s
tr: Sistem 	%1$s'in klonudur

en: System is Parent
tr: Sistem Ebeveyndir(Ana Sürüm)

en: Analog Controls	Yes
tr: Analog Kontroller	Evet

en: Keyboard Inputs	Yes
tr: Klavye Girişleri	Evet

en: Overall	NOT WORKING
tr: Genel olarak	ÇALIŞMIYOR

en: Overall	Unemulated Protection
tr: Genel olarak	Uygulanmadı Koruma

en: Overall	Working
tr: Genel olarak	Çalışıyor

en: Graphics	Unimplemented
tr: Grafik	Uygulanmadı

en: Graphics	Wrong Colors
tr: Grafikler	Yanlış Renkler

en: Graphics	Imperfect Colors
tr: Grafikler	Hatalı Renkler

en: Graphics	Imperfect
tr: Grafik	Kusurlu

en: Graphics	OK
tr: Grafik	Tamam

en: Sound	None
tr: Ses	Yok

en: Sound	Unimplemented
tr: Ses	Uygulanmadı

en: Sound	Imperfect
tr: Ses	Kusurlu

en: Sound	OK
tr: Ses	Tamam

en: Capture	Unimplemented
tr: Yakalama	Uygulanmadı

en: Capture	Imperfect
tr: Yakalama	Kusurlu

en: Camera	Unimplemented
tr: Kamera	Uygulanmadı

en: Camera	Imperfect
tr: Kamera	Kusurlu

en: Microphone	Unimplemented
tr: Mikrofon	Uygulanmadı

en: Microphone	Imperfect
tr: Mikrofon	Kusurlu

en: Controls	Unimplemented
tr: Kontroller	Uygulanmadı

en: Controls	Imperfect
tr: Kontroller	Kusurlu

en: Keyboard	Unimplemented
tr: Klavye	Uygulanmadı

en: Keyboard	Imperfect
tr: Klavye	Kusurlu

en: Mouse	Unimplemented
tr: Fare	Uygulanmadı

en: Mouse	Imperfect
tr: Fare	Kusurlu

en: Media	Unimplemented
tr: Medya	Uygulanmadı

en: Media	Imperfect
tr: Medya	Kusurlu

en: Disk	Unimplemented
tr: Disk	Uygulanmadı

en: Disk	Imperfect
tr: Disk	Kusurlu

en: Printer	Unimplemented
tr: Yazıcı	Uygulanmadı

en: Printer	Imperfect
tr: Yazıcı	Kusurlu

en: (EP)ROM	Unimplemented
tr: (EP)ROM	Uygulanmadı

en: (EP)ROM	Imperfect
tr: (EP)ROM	Kusurlu

en: Communications	Unimplemented
tr: İletişim	Uygulanmadı

en: Communications	Imperfect
tr: İletişim	Kusurlu

en: LAN	Unimplemented
tr: LAN	Uygulanmadı

en: LAN	Imperfect
tr: LAN	Kusurlu

en: WAN	Unimplemented
tr: WAN	Uygulanmadı

en: WAN	Imperfect
tr: WAN	Kusurlu

en: Timing	Unimplemented
tr: Zamanlama	Uygulanmadı

en: Timing	Imperfect
tr: Zamanlama	Kusurlu

en: Mechanical System	Yes
tr: Mekanik Sistem	Evet

en: Mechanical System	No
tr: Mekanik Sistem	Hayır

en: Requires Artwork	Yes
tr: Resim Gerektirir	Evet

en: Requires Artwork	No
tr: Resim Gerektirir	Hayır

en: Requires Clickable Artwork	Yes
tr: Tıklanabilir Resim Gerektirir	Evet

en: Requires Clickable Artwork	No
tr: Tıklanabilir Resim Gerektirir	Hayır

en: Support Cocktail	No
tr: Kokteyl Destekliyor	Hayır

en: System is BIOS	Yes
tr: Sistem BIOS	Evet

en: System is BIOS	No
tr: Sistem BIOS	Hayır

en: Support Save	Yes
tr: Kaydetmeyi Destekliyor	Evet

en: Support Save	No
tr: Kaydetmeyi Destekliyor	Hayır

en: Screen Orientation	Vertical
tr: Ekran Yönü	Dikey

en: Screen Orientation	Horizontal
tr: Ekran Yönü	Yatay

en: Requires CHD	Yes
tr: CHD gerektirir	Evet

en: Requires CHD	No
tr: CHD gerektirir	Hayır

en: Media Audit Result	OK
tr: Medya Denetim Sonucu	OK

en: Media Audit Result	BAD
tr: Medya Denetim Sonucu	KÖTÜ

en: Samples Audit Result	None Needed
tr: Örnek Denetim Sonucu	Gerek Yok

en: Samples Audit Result	OK
tr: Örnek Denetim Sonucu	OK

en: Samples Audit Result	KÖTÜ
tr: Örnek Denetim Sonucu	KÖTÜ

en: Media Audit	Disabled
    Samples Audit	Disabled
tr: Medya Denetimi	Devre Dışı
    Örnek Denetimi	Devre Dışı

en: Sample Rate
tr: Örnek Oranı

en: Sound
tr: Ses

en: Compressor
tr: Sıkıştırıcı

en: Use External Samples
tr: Dış Örneklemeleri Kullan

en: [This option is currently mounted in the running system]
    
    Option: %1$s
    Device: %2$s
    
    The selected option enables the following items:
tr: [Bu seçenek şu anda çalışan sisteme bağlı]
    
    Seçenek: %1$s
    Aygıt: %2$s
    
    Seçilen seçenek aşağıdaki öğeleri etkinleştirir:

en: [This option is NOT currently mounted in the running system]
    
    Option: %1$s
    Device: %2$s
    
    If you select this option, the following items will be enabled:
tr: [Bu seçenek şu anda çalışan sisteme bağlı DEĞİL]
    
    Seçenek: %1$s
    Aygıt: %2$s
    
    Bu seçeneği seçerseniz, takip eden öğeler etkinleştirilecek :

en:   Screen '%1$s': Vector
tr:   Ekran '%1$s': Vektör

en:   Screen '%1$s': %2$d × %3$d (V) %4$s Hz
tr:   Ekran '%1$s': %2$d × %3$d (V) %4$s Hz

en:   Screen '%1$s': %2$d × %3$d (H) %4$s Hz
tr:   Ekran '%1$s': %2$d × %3$d (H) %4$s Hz

en: * Sound:
tr: * Ses:

en: * BIOS settings:
      %1$d options    [default: %2$s]
tr: * BIOS ayarları:
      %1$d seçenekler    [varsayılan: %2$s]

en:   %1$s    [default: %2$s]
tr:   %1$s    [varsayılan: %2$s]

en: * DIP switch settings:
tr: * DIP anahtar ayarları:

en: * Configuration settings:
tr: * Yapılandırma ayarları:

en: * Input device(s):
tr: Giriş Aygıtları:

en:   User inputs    [%1$d inputs]
tr:   Kullanıcı Girişleri    [%1$d giriş]

en:   Keyboard inputs    [%1$d inputs]
tr:   Klavye Girişleri    [%1$d giriş]

en: * Media Options:
tr: Medya Seçenekleri:

en: * Slot Options:
tr: Yuva Seçenekleri:

en: [None]
tr: [Hiçbiri]

[ctx: view-name]
en: Screen %1$u Standard (%2$u:%3$u)
tr: Ekran %1$u Standart (%2$u:%3$u)

[ctx: view-name]
en: Screen %1$u Pixel Aspect (%2$u:%3$u)
tr: Ekran %1$u Piksel Boyutu (%2$u:%3$u)

[ctx: view-name]
en: Cocktail
tr: Kokteyl

[ctx: view-name]
en: Left-to-Right
tr: Soldan-Sağa

[ctx: view-name]
en: Left-to-Right (Gapless)
tr: Soldan-Sağa (Boşluksuz)

[ctx: view-name]
en: Top-to-Bottom
tr: Yukarıdan-Aşağı

[ctx: view-name]
en: Top-to-Bottom (Gapless)
tr: Yukarıdan-Aşağı (Boşluksuz)

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Left-to-Right, Top-to-Bottom
tr: %1$u×%2$u Soldan-Sağa, Yukarıdan-Aşağı

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Left-to-Right, Top-to-Bottom (Gapless)
tr: %1$u×%2$u Soldan-Sağa, Yukarıdan-Aşağı (Boşluksuz)

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Top-to-Bottom, Left-to-Right
tr: %1$u×%2$u Yukarıdan-Aşağı, Soldan-Sağa

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Top-to-Bottom, Left-to-Right (Gapless)
tr: %1$u×%2$u Yukarıdan-Aşağı, Soldan-Sağa (Boşluksuz)

[ctx: input-name]
en: %p Up
tr: %p Yukarı

[ctx: input-name]
en: %p Down
tr: %p Aşağı

[ctx: input-name]
en: %p Left
tr: %p Sol

[ctx: input-name]
en: %p Right
tr: %p Sağ

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Up
tr: %p Sağ Kol/Yukarı

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Down
tr: %p Sağ Kol/Aşağı

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Left
tr: %p Sağ Kol/Sol

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Right
tr: %p Sağ Kol/Sağ

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Up
tr: %p Sol Kol/Yukarı

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Down
tr: %p Sol Kol/Aşağı

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Left
tr: %p Sol Kol/Sol

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Right
tr: %p Sol Kol/Sağ

[ctx: input-name]
en: %p Button 1
tr: %p Düğme 1

[ctx: input-name]
en: %p Button 2
tr: %p Düğme 2

[ctx: input-name]
en: %p Button 3
tr: %p Düğme 3

[ctx: input-name]
en: %p Button 4
tr: %p Düğme 4

[ctx: input-name]
en: %p Button 5
tr: %p Düğme 5

[ctx: input-name]
en: %p Button 6
tr: %p Düğme 6

[ctx: input-name]
en: %p Button 7
tr: %p Düğme 7

[ctx: input-name]
en: %p Button 8
tr: %p Düğme 8

[ctx: input-name]
en: %p Button 9
tr: %p Düğme 9

[ctx: input-name]
en: %p Button 10
tr: %p Düğme 10

[ctx: input-name]
en: %p Button 11
tr: %p Düğme 11

[ctx: input-name]
en: %p Button 12
tr: %p Düğme 12

[ctx: input-name]
en: %p Button 13
tr: %p Düğme 13

[ctx: input-name]
en: %p Button 14
tr: %p Düğme 14

[ctx: input-name]
en: %p Button 15
tr: %p Düğme 15

[ctx: input-name]
en: %p Button 16
tr: %p Düğme 16

[ctx: input-name]
en: %p Start
tr: %p Başlat

[ctx: input-name]
en: %p Select
tr: %p Seç

[ctx: input-name]
en: Service
tr: Servis

[ctx: input-name]
en: Door
tr: Kapı

[ctx: input-name]
en: Deal
tr: Dağıt

[ctx: input-name]
en: High
tr: Yüksek

[ctx: input-name]
en: Low
tr: Düşük

[ctx: input-name]
en: Cancel
tr: Vazgeç

[ctx: input-name]
en: 1 Player Start
tr: 1 Oyuncu Başlat

[ctx: input-name]
en: 2 Players Start
tr: 2 Oyuncu Başlat

[ctx: input-name]
en: 3 Players Start
tr: 3 Oyuncu Başlat

[ctx: input-name]
en: 4 Players Start
tr: 4 Oyuncu Başlat

[ctx: input-name]
en: 5 Players Start
tr: 5 Oyuncu Başlat

[ctx: input-name]
en: 6 Players Start
tr: 6 Oyuncu Başlat

[ctx: input-name]
en: 7 Players Start
tr: 7 Oyuncu Başlat

[ctx: input-name]
en: 8 Players Start
tr: 8 Oyuncu Başlat

[ctx: input-name]
en: Coin 1
tr: Jeton 1

[ctx: input-name]
en: Coin 2
tr: Jeton 2

[ctx: input-name]
en: Coin 3
tr: Jeton 3

[ctx: input-name]
en: Coin 4
tr: Jeton 4

[ctx: input-name]
en: Coin 5
tr: Jeton 5

[ctx: input-name]
en: Coin 6
tr: Jeton 6

[ctx: input-name]
en: Coin 7
tr: Jeton 7

[ctx: input-name]
en: Coin 8
tr: Jeton 8

[ctx: input-name]
en: Coin 9
tr: Jeton 9

[ctx: input-name]
en: Coin 10
tr: Jeton 10

[ctx: input-name]
en: Coin 11
tr: Jeton 11

[ctx: input-name]
en: Coin 12
tr: Jeton 12

[ctx: input-name]
en: Banknote 1
tr: Banknot 1

[ctx: input-name]
en: Power On
tr: Aç

[ctx: input-name]
en: Power Off
tr: Kapat

[ctx: input-name]
en: Memory Reset
tr: Hafızayı Sıfırla

[ctx: input-name]
en: Volume Down
tr: Ses Azalt

[ctx: input-name]
en: Volume Up
tr: Ses Arttır

[ctx: input-name]
en: Lightgun X
tr: Işık Silahı X

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 2
tr: Işık Silahı X 2

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 3
tr: Işık Silahı X 3

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 4
tr: Işık Silahı X 4

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 5
tr: Işık Silahı X 5

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 6
tr: Işık Silahı X 6

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 7
tr: Işık Silahı X 7

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 8
tr: Işık Silahı X 8

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 9
tr: Işık Silahı X 9

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 10
tr: Işık Silahı X 10

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y
tr: Işık Silahı Y

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 2
tr: Işık Silahı Y 2

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 3
tr: Işık Silahı Y 3

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 4
tr: Işık Silahı Y 4

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 5
tr: Işık Silahı Y 5

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 6
tr: Işık Silahı Y 6

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 7
tr: Işık Silahı Y 7

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 8
tr: Işık Silahı Y 8

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 9
tr: Işık Silahı Y 9

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 10
tr: Işık Silahı Y 10

[ctx: input-name]
en: Mouse X
tr: Fare X

[ctx: input-name]
en: Mouse X 2
tr: Fare X 2

[ctx: input-name]
en: Mouse X 3
tr: Fare X 3

[ctx: input-name]
en: Mouse X 4
tr: Fare X 4

[ctx: input-name]
en: Mouse X 5
tr: Fare X 5

[ctx: input-name]
en: Mouse X 6
tr: Fare X 6

[ctx: input-name]
en: Mouse X 7
tr: Fare X 7

[ctx: input-name]
en: Mouse X 8
tr: Fare X 8

[ctx: input-name]
en: Mouse X 9
tr: Fare X 9

[ctx: input-name]
en: Mouse X 10
tr: Fare X 10

[ctx: input-name]
en: Mouse Y
tr: Fare Y

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 2
tr: Fare Y 2

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 3
tr: Fare Y 3

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 4
tr: Fare Y 4

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 5
tr: Fare Y 5

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 6
tr: Fare Y 6

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 7
tr: Fare Y 7

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 8
tr: Fare Y 8

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 9
tr: Fare Y 9

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 10
tr: Fare Y 10

[ctx: input-name]
en: Keyboard
tr: Klavye

[ctx: input-name]
en: Show/Hide Menu
tr: Menüyü Göster/Gizle

[ctx: input-name]
en: UI Select
tr: UI Seç

[ctx: input-name]
en: UI Back
tr: UI Geri

[ctx: input-name]
en: UI Cancel
tr: UI Vazgeç

[ctx: input-name]
en: UI Clear
tr: UI Temizle

[ctx: input-name]
en: UI Help
tr: UI Yardım

[ctx: input-name]
en: UI Up
tr: UI Yukarı

[ctx: input-name]
en: UI Down
tr: UI Aşağı

[ctx: input-name]
en: UI Left
tr: UI Sol

[ctx: input-name]
en: UI Right
tr: UI Sağ

[ctx: input-name]
en: UI Home
tr: UI En Üst

[ctx: input-name]
en: UI End
tr: UI En Alt

[ctx: input-name]
en: UI Page Up
tr: UI Sayfa Yukarı

[ctx: input-name]
en: UI Page Down
tr: UI Sayfa Aşağı

[ctx: input-name]
en: UI Previous Group
tr: UI Önceki Grup

[ctx: input-name]
en: UI Next Group
tr: UI Sonraki Grup

[ctx: input-name]
en: On Screen Display
tr: Ekran Gösterimi

[ctx: input-name]
en: Toggle UI Controls
tr: UI Kontrollerini Aç/Kapa

[ctx: input-name]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: input-name]
en: Pause - Single Step
tr: Duraklat - Tek Adım

[ctx: input-name]
en: Save State
tr: Durum Kaydet

[ctx: input-name]
en: Load State
tr: Durum Yükle

[ctx: input-name]
en: Reset Machine
tr: Makineyi yeniden başlat

[ctx: input-name]
en: Soft Reset
tr: Ymuşak Sıfırlama

[ctx: input-name]
en: Frameskip Dec
tr: Kare Atlama düşür

[ctx: input-name]
en: Frameskip Inc
tr: Kare Atlama arttır

[ctx: input-name]
en: Throttle
tr: Kısıtla

[ctx: input-name]
en: Fast Forward
tr: İleri Sar

[ctx: input-name]
en: Show FPS
tr: FPS Göster

[ctx: input-name]
en: Save Snapshot
tr: Ekran Görüntüsü Kaydet

[ctx: input-name]
en: Record MNG
tr: MNG Kaydet

[ctx: input-name]
en: Record AVI
tr: AVI Kaydet

[ctx: input-name]
en: Toggle Cheat
tr: Hileyi Aç/Kapat

[ctx: input-name]
en: UI Display Comment
tr: UI Yorum Göster

[ctx: input-name]
en: UI Zoom In
tr: UI Yakınlaş

[ctx: input-name]
en: UI Zoom Out
tr: UI Uzaklaş

[ctx: input-name]
en: UI Default Zoom
tr: UI Varsayılan Yakınlaştırma

[ctx: input-name]
en: UI Rotate
tr: UI Döndür

[ctx: input-name]
en: UI Paste Text
tr: UI Yazı Yapıştır

[ctx: input-name]
en: UI Focus Next
tr: UI Sonrakine Odaklan

[ctx: input-name]
en: UI Focus Previous
tr: UI Öncekine Odaklan

[ctx: input-name]
en: UI External DAT View
tr: UI Harici DAT Görüntüle

[ctx: input-name]
en: UI Add/Remove Favorite
tr: UI Favori Ekle/Kaldır

[ctx: input-name]
en: UI Export List
tr: UI Liste Dışa aktarma

[ctx: input-name]
en: UI Audit Media
tr: UI Medya denetleme

[ctx: input-name]
en: Toggle Fullscreen
tr: Tam ekranı aç

[ctx: plugin-hiscore]
en: On exit
tr: Çıkışta

[ctx: plugin-hiscore]
en: Hiscore Support Options
tr: Rekor Destek ayarları

[ctx: plugin-hiscore]
en: Save scores
tr: Rekorları kaydet

[ctx: plugin-hiscore]
en: Hiscore Support
tr: Rekor Desteği

en: Other:
tr: Diğer:

en: Save Cheat
tr: Hileyi kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Custom
tr: Özel

en: Cheat Name
tr: Hile Adı

en: Default name is %s
tr: Varsayılan isim %s'dir

en: Player
tr: Oyuncu

en: Type
tr: Tip

en: (empty)
tr: (boş)

en: You can enter any type name
tr: Herhangi bir tip ismi girebilirsiniz

en: Save
tr: Kaydet

en: Type name is empty
tr: Tip ismi boş

en: CPU or RAM
tr: CPU veya RAM

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Manual
tr: Elle

en: Pause Mode
tr: Duraklatma modu

en: Value
tr: Değer

en: Difference
tr: Fark

en: Any
tr: Herhangi

en: Data Format
tr: Veri Formatı

en: Slot 1 Value
tr: Yuva 1 ,değeri

en: Last Slot Value
tr: Son Yuva Değeri

en: Test/Write Poke Value
tr: Dürtme değerini Dene/Yaz

en: Use this if you want to poke %s
tr: %s'i dürtmek istiyorsanız bunu kullanın

en: Aligned only
tr: Yalnızca hizalanmış

en: Undo last search -- #
tr: Son aramayı geri al -- #

en: Match block
tr: Bloğu eşleştir

en: All
tr: Hepsi

en: Test Cheat %08X_%02X
tr: Hileyi Dene %08X_%02X

en: Cheat engine not available
tr: Hile motoru yok

en: Test
tr: Dene

en: Write
tr: Yaz

en: Watch
tr: İzle

en: Page
tr: Sayfa

en: Clear Watches
tr: İzlemeleri Tamizle

en: Cheat Finder
tr: Hile Bulucu

en: Save input names to file
tr: Giriş isimlerini dosyaya kaydet

en: Failed to save input name file
tr: Giriş ismi dosyası kaydedilemedi

en: Input port name file saved to %s
tr: Giriş portu ismi %s dosyasına kaydedildi

en: Input ports
tr: Giriş portları

[ctx: plugin-autofire]
en: Failed to load autofire menu
tr: Oto ateş menüsü yüklenemedi

[ctx: plugin-autofire]
en: Autofire
tr: Oto ateş

[ctx: plugin-autofire]
en: Autofire buttons
tr: Oto ateş düğmeleri

[ctx: plugin-autofire]
en: Press %s to delete
tr: Silmek için %s'e basın

[ctx: plugin-autofire]
en: [no autofire buttons]
tr: [oto ateş düğmesi yok]

[ctx: plugin-autofire]
en: Add autofire button
tr: Oto ateş düğmesi ekle

[ctx: plugin-autofire]
en: [not set]
tr: [ayarlanmadı]

[ctx: plugin-autofire]
en: Input
tr: Giriş

[ctx: plugin-autofire]
en: Hotkey
tr: Kısayol Tuşu

[ctx: plugin-autofire]
en: On frames
tr: Açık kareler

[ctx: plugin-autofire]
en: Off frames
tr: Kapalı kareler

[ctx: plugin-autofire]
en: Number of frames button will be pressed
tr: Düğmenin basılacak kare sayısı

[ctx: plugin-autofire]
en: Number of frames button will be released
tr: Düğmenin bırakılacağı Kare sayısı

[ctx: plugin-autofire]
en: Edit autofire button
tr: Oto ateş tuşunu düzenle

[ctx: plugin-autofire]
en: Done
tr: Tamamlandı

[ctx: plugin-autofire]
en: Create
tr: Oluştur

[ctx: plugin-autofire]
en: Cancel
tr: Vazgeç

[ctx: plugin-timecode]
en: TOTAL %02d:%02d
tr: TOPLAM %02d:%02d

[ctx: plugin-timecode]
en: Timecode Recorder
tr: Zaman Kodu Kaydedici

[ctx: plugin-timecode]
en: Assume 60 Hz
tr: 60 Hz kabul et

[ctx: plugins-timecode]
en: Count emulated frames
tr: Emule edilmiş çerçeveleri say

[ctx: plugin-timecode]
en: Frame numbers
tr: Çerçeve numaraları

[ctx: plugin-timecode]
en: Hotkey
tr: Kısayol Tuşu

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Input Macros
tr: Giriş makroları

[ctx: plugin-inputmacro]
en: New macro
tr: Yeni makro

[ctx: plugin-inputmacro]
en: New macro %d
tr: Yeni makro %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Set Input
tr: Girişi Ayarla

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Name
tr: İsim

[ctx: plugin-inputmacro]
en: [not set]
tr: [ayarlanmadı]

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Activation combination
tr: Aktivasyonun kombinasyonu

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Stop immediately
tr: Hemen dur

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Complete macro
tr: Makroyu tamamla

[ctx: plugin-inputmacro]
en: On release
tr: Bırakıldığında

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Release
tr: Bırak

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Loop to step %d
tr: %d Adıma kadar tekrarla

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Prolong step %d
tr: Uzatmalı adım %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: When held
tr: Basılı tutunca

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Step %d
tr: Adım %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Delay (frames)
tr: Gecikme (çerçeveler)

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Duration (frames)
tr: Süre (çerçeveler)

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Input %d
tr: Giriş %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add input
tr: Giriş ekle

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Delete step
tr: Adımı sil

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add step at position
tr: Duruma adım ekle

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add Input Macro
tr: Giriş makrosu ekle

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Create
tr: Oluştur

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Cancel
tr: Vazgeç

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Edit Input Macro
tr: Giriş Makrosunu Düzenle

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Done
tr: Tamamlandı

[ctx: plugin-inputmacro]
en: [no macros]
tr: [makro yok]

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add macro
tr: Makro ekle

[ctx: plugin-timer]
en: Wall clock
tr: Duvar saati

[ctx: plugin-timer]
en: Emulated time
tr: Emule edilmiş zaman

[ctx: plugin-timer]
en: Reference
tr: Referans

[ctx: plugin-timer]
en: Current time
tr: Şimdiki zaman

[ctx: plugin-timer]
en: Total time
tr: Toplam zaman

[ctx: plugin-timer]
en: Play Count
tr: Oynanma Sayısı

[ctx: plugin-timer]
en: Timer
tr: Zamanlayıcı

en: Select cheat to set hotkey
tr: Kısayol tuşu ayarlamak için hileyi seçin

en: Press %s to clear hotkey
tr: Kısayol tuşunu temizlemek için %s'e basın

en: None
tr: Hiçbiri

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Set
tr: Ayarla

en: Set hotkeys
tr: Kısayol Tuşlarını Ayarla

en: Activated: %s = %s
tr: Aktifleştirildi: %s = %s

en: Activated: %s
tr: Aktifleştirildi: %s

en: Cheat
tr: Hile

en: Enabled: %s
tr: Etkinleştirildi: %s

en: Disabled: %s
tr: Etkisizleştirildi: %s

en: %s added
tr: %s eklendi

[ctx: plugin-data]
en: Command
tr: Komut

[ctx: plugin-data]
en: High Scores
tr: Yüksek Skorlar

[ctx: plugin-data]
en: History
tr: Tarihçe

[ctx: plugin-data]
en: 
    
    --- DRIVER INFO ---
    Driver:
tr: 
    
    --- SÜRÜCÜ BİLGİSİ ---
    Sürücü:

[ctx: plugin-commonui]
en: %s [root%s]
tr: %s [kök%s]

[ctx: plugin-commonui]
en: [root%s]
tr: [kök%s]

[ctx: plugin-commonui]
en: Cancel
tr: Vazgeç
