ManaPlus - en to el translation catalogue (182 entries)

note: TRANSLATORS: visible beings on map
en: Visible on map
el: Εμφανές στον χάρτη

note: TRANSLATORS: default race name
en: Human
el: Άνθρωπος

note: TRANSLATORS: dodge or miss message in attacks
en: dodge
el: υπευκφυγή

en: miss
el: αστοχία

note: TRANSLATORS: this away status writed in player nick
en: A
el: Α

note: TRANSLATORS: this inactive status writed in player nick
en: I
el: Ι

note: TRANSLATORS: chat message after death TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by %s.
el: Έχεις σκοτωθεί από τον %s.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Tried to pick up nonexistent item.
el: Προσπάθησες να πάρεις ένα ανύπαρκτο αντικείμενο.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too heavy.
el: Το αντικείμενο είναι τόσο βαρύ.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too far away.
el: Το αντικείμενο είναι πολύ μακριά.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Inventory is full.
el: Τα υπάρχοντά σου είναι γεμάτα.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Stack is too big.
el: Ο σωρός είναι πολύ μεγάλος.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item belongs to someone else.
el: Το αντικείμενο ανήκει σε κάποιον άλλο.

note: TRANSLATORS: %d is number, [@@%d|%s@@] - here player can see link to item
en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
el[0]: Μάζεψες το %d [@@%dl%s@@].
el[1]: Πήρες το %d [@@%dl%s@@].

note: TRANSLATORS: this is job experience
en: job
el: δουλειά

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
el:  %s δεν υπάρχει και δεν μπορεί να δημιουργηθεί!Έξοδος.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία του καταλόγου ενημερώσεων!

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
el: Σφάλμα: %s δεν υπάρχει και δεν μπορεί να δημιουργηθεί! Εγκατάλειψη.

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
el: Γενικά

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: long button name for debug window. TRANSLATORS: debug window name
en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
el: Σώσιμο φωτογραφίας απέτυχε!

note: TRANSLATORS: error message text
en: The connection to the server was lost.
el: Η σύνδεση με το διακομιστή χάθηκε.

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
el: Σφάλμα δικτύου

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: edit dialog label TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: item amount window button TRANSLATORS: text dialog button TRANSLATORS: quit dialog button
en: OK
el: ΟΚ

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
el: Κλείσιμο

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: inventory sort mode TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: sdl2 log level TRANSLATORS: sdl driver name TRANSLATORS: vsync type TRANSLATORS: equipment window tab TRANSLATORS: default hosts group name
en: default
el: προεπιλογή

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
el: μαύρο

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
el: κόκκινο

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
el: πράσινο

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
el: μπλε

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: gold
el: χρυσό

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
el: κίτρινο

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: pink
el: ροζ

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
el: μωβ

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: grey
el: γκρί

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
el: καφέ

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 1
el: ουράνιο τόξο 1

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 2
el: ουράνιο τόξο 2

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 3
el: ουράνιο τόξο 3

note: TRANSLATORS: update type TRANSLATORS: onscreen button size
en: Normal
el: Κανονική

note: TRANSLATORS: update type
en: Auto Close
el: Αυτόματο Κλείσιμο

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Party: %s
el: Κόμμα: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Guild: %s
el: Συντεχνία: %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
el: Επίθεση

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move to player location TRANSLATORS: move to npc location TRANSLATORS: move to player position TRANSLATORS: move to map item TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Move
el: Κίνηση

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
el: Συζήτηση

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
el: Αγορά

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
el: Πουλήστε

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
el: Ακύρωση

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item name to chat TRANSLATORS: copy selected outfit to chat input
en: Add to chat
el: Προσθήκη στη συζήτηση

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for outfits window. TRANSLATORS: outfits button tooltip TRANSLATORS: outfits window name
en: Outfits
el: Ρούχα

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: long button name for spells window.
en: Spells
el: Ξόρκια

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove all text from chat tab TRANSLATORS: clear pin code button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Clear
el: Σαφή

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Rename map sign
el: Μετονομασία υπογράψει χάρτη

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Name:
el: Όνομα:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
el: Κατάστημα

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to storage
en: Store 10
el: Κατάστημα 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to storage
en: Store half
el: Αποθήκευσε τα μισά

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all item amount to storage
en: Store all
el: Αποθηκεύστε όλα τα

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
el: Ανάκτηση

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get half item amount from storage
en: Retrieve half
el: Ανέκτησε τα μισά

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all item amount from storage
en: Retrieve all
el: Ανέκτησε όλα

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
el: Χρήση

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to ignore list TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Ignore
el: Παράβλεψη

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: inventory button
en: Drop...
el: Πέτα ...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
el: Πέτα

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: create party TRANSLATORS: dialog header
en: Create party
el: Δημιούργησε πάρτι

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: create guild TRANSLATORS: dialog header
en: Create guild
el: Δημιούργησε συνάφι

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: longt button name for chat window. TRANSLATORS: chat window name
en: Chat
el: Συζήτηση

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
el: Προσθήκη

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
el: Έξοδος

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Player Position:
el: Θέση Παίκτη :

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto target only reachable monsters
el: Αυτόματη στόχος προσιτοί μόνο τέρατα

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
el: Χάρτης

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
el: Κατάστημα

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
el: Όχι

note: TRANSLATORS: quick tab in settings TRANSLATORS: settings tab name
en: Quick
el: Γρήγορα

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
el: Όνομα

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
el: Διαγραφή

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Medium
el: Μέτρια

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Enter new resolution:
el: Πληκτρολογήστε το νέα ανάλυση:

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Screen Resolution Changed
el: Ανάλυση οθόνης Άλλαξε

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
el: Μερικά παράθυρα μπορούν να μετακινούνται για να ταιριάξει στην χαμηλότερη ανάλυση.

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
el: Επαναφορά

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target:
el: Στόχος:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Level:
el: Επίπεδο Στόχου :

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
el: Βοήθεια

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
el: Εξοπλισμός

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
el: Ρύθμισεις

note: TRANSLATORS: short key name TRANSLATORS: outfits window label
en: Key: %s
el: Κλειδί: %s

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
el: Δημιουργία

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Filter:
el: Φίλτρο:

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
el: Αλλαγή Διεύθυνση Ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
el: Λογαριασμός: %s

note: TRANSLATORS: label in change email dialog
en: Type new email address twice:
el: Πληκτρολογήστε τη νέα διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου δύο φορές:

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
el: Σφάλμα

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

note: TRANSLATORS: change password dialog label
en: Type new password twice:
el: Πληκτρολογήστε τον νέο κωδικό πρόσβασης δύο φορές:

note: TRANSLATORS: change password error
en: Enter the old password first.
el: Πληκτρολογήστε τον παλιό κωδικό πρόσβασης πρώτα.

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
el: Όνομα:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
el: Παρακαλούμε να διανείμετε %d πόντους

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair color:
el: Χρώμα μαλλιών:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair style:
el: Στύλ μαλιών:

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
el: Το όνομά σας πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 χαρακτήρες.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
el: Στατιστικά χαρακτηρα:εντάξει

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
el: Παρακαλώ αφαιρέστε %d πόντους

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
el: Επιβεβαίωση Διαγραφή Χαρακτήρα

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
el: Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να διαγράψεις αυτό το χαρακτήρα?

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
el: Ψιθυρίζοντας στο %s: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
el: Ναι

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
el: Ξεκλείδωμα

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
el: Όλες

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
el: Επιλέξτε το ποσό των στοιχείων για ανταλαγή.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
el: Επιλέξτε το ποσό των στοιχείων για πτώση.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
el: Επιλέξτε το ποσό των στοιχείων για αποθήκευση.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
el: Επιλέξτε το ποσό των στοιχείων για ανάκτηση.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
el: Επιλέξτε το ποσό των στοιχείων για διαιρεση.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Unknown.
el: Άγνωστο.

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset timer
el: Επαναφορά χρονόμετρου

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
el: Είσοδος

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Remember username
el: Θυμηθείτε το όνομα χρήστη

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Update:
el: Ενημέρωση:

note: TRANSLATORS: login dialog button
en: Change Server
el: Αλλαγή διακοσμιτή

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
el: Εγγραφή

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Server:
el: Διακοσμιτής:

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
el: Αποστολή

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
el: Προς:

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Need
el: Χρειάζεστε

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
el: Επόμενο

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
el: Υποβολή

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
el: Επιβεβαίωση:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
el: Άντρας

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
el: Γυναίκα

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο:

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν.

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server
el: Επιλέξε τον διακοσμιτή σου

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop
el: Προσωπικό Μαγαζί

note: TRANSLATORS: shop window checkbox
en: Show links in announce
el: Εμφάνιση συνδέσμων στις ανακοινώσεις

note: TRANSLATORS: command line help
en: or
el: ή

note: TRANSLATORS: file uploaded message
en: File uploaded
el: Το αρχείο ανέβηκε

note: TRANSLATORS: uptime command
en: Client uptime: %s
el: Uptime εκκινιτή: %s

note: TRANSLATORS: party invite message TRANSLATORS: guild invite message TRANSLATORS: party kick message TRANSLATORS: change relation
en: Please specify a name.
el: Ορίστε ένα όνομα.

en: Message closes chat.
el: Μήνυμα κλείνει το chat.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
el: Μήνυμα κλείνει το chat τώρα.

note: TRANSLATORS: equipped hat chat message
en: no hat equipped.
el: Κανένα ξεκλειδωμένο καπέλο

note: TRANSLATORS: equipped hat chat message
en: equipped hat %s.
el: ξεκλειδωμένο καπέλο %s.

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Guild notice
el: Ανακοίνωση συναφιού

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player already %s!
el: Παίκτης ήδη %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player successfully %s!
el: Παίκτης με επιτυχία %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player could not be %s!
el: Ο παίκτης δεν θα μπορούσε να είναι %s!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player wasn't ignored!
el: Ο παίκτης δεν αγνοήθηκε!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player no longer ignored!
el: Παίκτης δεν είναι πλέον αγνοημένος!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player could not be unignored!
el: Παίκτης δεν θα μπορούσε να unignored!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player already erased!
el: Ο παίκτης έχει ήδη διαγραφεί!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player no longer erased!
el: Ο παίκτης δεν μπορεί ακόμη να διαγραφεί!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player could not be erased!
el: Ο παίκτης δεν μπορεί να διαγραφεί!

note: TRANSLATORS: adding friend command
en: friend
el: φίλος

note: TRANSLATORS: disregard command
en: disregarded
el: αγνόησε

note: TRANSLATORS: neutral command
en: neutral
el: ουδέτερος

note: TRANSLATORS: blacklist command
en: blacklisted
el: Σε μαύρη λίστα

note: TRANSLATORS: enemy command
en: enemy
el: εχθρός

note: TRANSLATORS: quick mail message caption
en: Quick message
el: Γρήγορο μήνυμα

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Rename your pet
el: Μετονόμασε το κατοικίδιό σου

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
el: Αποδεχόμενος τα εισερχόμενα αιτήματα του εμπορίου

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
el: Σύνδεση σε τονδιακομιστή

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
el: Σύνδεση

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Entering game world
el: Μπαίνοντας στον κόσμο του παιχνιδιού

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting characters
el: Αναζητώντας χαρακτήρες

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to the game server
el: Σύνδεση με τον διακομιστή του παιχνιδιού

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Changing game servers
el: Αλλαγή διακοσμητών στο παιχνίδι

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting registration details
el: Αναζητούνται τα στοιχεία της εγγραφής

note: TRANSLATORS: password change message header
en: Password Change
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης

note: TRANSLATORS: password change message text
en: Password changed successfully!
el: Ο κωδικός σας άλλαξε με επιτυχία!

note: TRANSLATORS: email change message header
en: Email Change
el: Αλλαγή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

note: TRANSLATORS: email change message text
en: Email changed successfully!
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο άλλαξε με επιτυχία!

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d day
el: %d μέρα

en: %d days
el: %d μέρες

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d hour
el: %d ώρα

en: %d hours
el: %d ώρες

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d minute
el: %d λεπτό

en: %d minutes
el: %d λεπτά
