marble - en to pt translation catalogue (2692 entries)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:5
en: Moon
pt: Lua

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:15
en: <p>The moon.</p><p>The map is based on data from the Clementine Moon mission (UVVIS Basemap Mosaic). Credits: NASA/SDIO, Courtesy <a href="http://astrogeology.usgs.gov">USGS Astrogeology Research Program</a></p>
pt: <p>A Lua.</p><p>O mapa baseia-se nos dados da missão Clementine Moon (UVVIS Basemap Mosaic). Créditos: NASA/SDIO, Cortesia do <a href="http://astrogeology.usgs.gov">USGS Astrogeology Research Program</a></p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:111
en: Explore the Moon
pt: Explorar a Lua

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:118
en: Landing Sites
pt: Locais de Alunagem

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:138
en: Craters
pt: Crateras

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:151
en: Other features
pt: Outras funcionalidades

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:178 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:129 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:223 file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:285 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetm
en: Places of Interest
pt: Locais de Interesse

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:179 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:274 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:175 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:376 file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:92 file data/maps/earth/vectorosm/vectoros
en: Coordinate Grid
pt: Grelha de Coordenadas

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:114
en: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">Play a tour of different landing sites.</a>
pt: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">Fazer uma viagem sobre os diferentes locais de alunagem.</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:121
en: Manned landing site
pt: Local de alunagem com humanos

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:125
en: Robotic rover
pt: Dispositivo robótico

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:129
en: Unmanned soft landing
pt: Aterragem automática suave

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:133
en: Unmanned hard landing
pt: Aterragem automática forte

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:142
en: Crater, impact crater
pt: Cratera, cratera de impacto

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:155
en: Mons, mountain
pt: Montes, montanha

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:159
en: Vallis, valley
pt: Vales, vale

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:163
en: Other
pt: Outros

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:173
en: Selenographic Pole
pt: Pólo Selenográfico

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:11
en: Temperature (July)
pt: Temperatura (Julho)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in July.
pt: Um mapa que mostra a temperatura média em Julho.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:165 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:116 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:210 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:196 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:165 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:164
en: Terrain
pt: Terreno

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:203 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:248 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:234 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:203 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:202 file data/maps/earth/political/political.dgml:98 fi
en: Boundaries
pt: Fronteiras

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:216 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:269 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:255 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:216 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:215 file data/maps/earth/political/political.dgml:110 f
en: Water Bodies
pt: Corpos Aquáticos

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:228
en: Temperature
pt: Temperatura

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:120 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:214 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:200 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:169 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:168
en: Mountain
pt: Montanha

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:173 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:124 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:218 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:204 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:173 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:172
en: Volcano
pt: Vulcão

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:182 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:133 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:227 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:213 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:182 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:181
en: Geographic Pole
pt: Pólo Geográfico

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:186 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:137 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:231 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:217 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:186 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:185
en: Magnetic Pole
pt: Pólo Magnético

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:190 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:141 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:235 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:221 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:190 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:189
en: Airport
pt: Aeroporto

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:194 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:145 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:239 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:225 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:194 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:193
en: Shipwreck
pt: Destroços

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:198 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:149 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:243 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:229 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:198 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:197
en: Astronomical Observatory
pt: Observatório Astronómico

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:207 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:252 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:238 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:207 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:206 file data/maps/earth/political/political.dgml:102 f
en: International
pt: Internacional

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:211 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:256 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:242 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:211 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:210 file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:211 fil
en: State
pt: Estado

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:220 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:273 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:259 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:220 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:219 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: Lake
pt: Lago

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:224 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:285 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:271 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:224 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:223 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: River
pt: Rio

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:11
en: Earth at Night
pt: Terra à Noite

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:21
en: This image of <i>Earth's city lights</i> was created with data from the Defense Meteorological Satellite Program (DMSP) Operational Linescan System (OLS).
pt: Esta imagem das <i>luzes das cidades da Terra</i> foi criada com dados do Programa de Satélites Meteorológicos e de Defesa (DMSP) 'Operational Linescan System' (OLS).

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:154 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:162 file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:248
en: Surface
pt: Superfície

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:158 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:144
en: Populated Places
pt: Locais Populados

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:162
en: Light terrain
pt: Terreno claro

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:166
en: Dark terrain
pt: Terreno escuro

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:170 ---------- file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:268
en: Water
pt: Água

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:21
en: <p>A <i>classic topographic map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines, country borders etc. and bitmap graphics to create the height relief.</p>
pt: <p>Um <i>mapa topográfico clássico</i>.</p><p>Ele usa linhas vectoriais para demarcar as linhas costeiras, fronteiras dos países, etc., e imagens rasterizadas para criar o relevo em altura.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:201 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:205 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:187 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:191
en: Urban Areas
pt: Áreas Urbanas

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:290 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:276
en: Ice and Glaciers
pt: Gelo e Glaciares

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:302
en: Relief
pt: Relevo

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:306
en: Elevation
pt: Elevação

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:260 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:246 file data/maps/earth/political/political.dgml:106
en: Disputed Areas
pt: Áreas em Disputa

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:264 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:250
en: Maritime Borders
pt: Fronteiras Marítimas

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:277 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:263
en: Historic Lake
pt: Lago Histórico

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:281 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:267
en: Playa
pt: Praia

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:293 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:279
en: Glaciers
pt: Glaciares

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:297 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:283
en: Antarctic Iceshelves
pt: Glaciares Antárcticos

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:346
en: 0 m (Water)
pt: 0 m (Água)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:12
en: Vector OSM (Development)
pt: OSM Vectorial (Desenvolvimento)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:17
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps.</p>
pt: <p>Um <i>mapa das estradas global</i> criado pelo projecto OpenStreetMap (OSM).</p><p>O OSM é uma comunidade aberta que cria mapas editáveis e gratuitos.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:85 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:109 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:112
en: Explore the Earth
pt: Explorar a Terra

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:87 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:111 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:114
en: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">Play a tour of popular places.</a>
pt: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">Efectuar uma viagem sobre os locais conhecidos.</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:12
en: Vector OSM
pt: OSM Vectorial

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:17 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:17
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps. The OSM data was rendered using Mapnik.</p>
pt: <p>Um <i>mapa das estradas global</i> criado pelo projecto OpenStreetMap (OSM).</p><p>O OSM é uma comunidade aberta que cria mapas editáveis e gratuitos. Os dados do OSM foram desenhados com o Mapnik.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:105
en: OSM Bitmap Tiles
pt: Padrões de Imagens do OSM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:119 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:125
en: Transportation
pt: Transporte

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:202 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:208
en: Areas
pt: Áreas

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:300 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:306
en: Education
pt: Educação

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:323 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:329
en: Financial
pt: Financeiro

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:338 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:344
en: Healthcare
pt: Saúde

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:357 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:363
en: Entertainment
pt: Entretenimento

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:368 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:374
en: Public Buildings
pt: Edifícios Públicos

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:403 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:409
en: Accommodation
pt: Acomodação

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:414 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:420
en: Emergency
pt: Emergência

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:425 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:431
en: Historic
pt: Histórico

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:436 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:442
en: Food and Drinks
pt: Comidas e Bebidas

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:471 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:477
en: Shop
pt: Loja

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:122 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:128
en: Motorway
pt: Caminho motor

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:126 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:132
en: Trunk road
pt: Estrada de pesados

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:130 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:136
en: Primary road
pt: Itinerário principal

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:134 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:140
en: Secondary road
pt: Itinerário complementar

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:138 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:144
en: Unclassified road
pt: Estrada não classificada

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:142 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:148
en: Unsurfaced road
pt: Estrada sem alcatrão

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:146 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:152
en: Track
pt: Trilho

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:150 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:156
en: Byway
pt: Caminho rural

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:154 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:160
en: Bridleway
pt: Caminho equestre

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:158 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:164
en: Cycleway
pt: Ciclovia

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:162 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:168
en: Footway
pt: Caminho pedestre

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:166 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:172
en: Railway station
pt: Estação de comboios

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:170 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:176
en: Railway
pt: Ferrovia

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:174 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:180
en: Subway
pt: Metropolitano

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:178 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:184
en: Lightrail, tram
pt: Trilho de eléctrico

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:182 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:188
en: Airport runway, taxiway
pt: Pista de aeroporto

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:186 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:192
en: Airport apron, terminal
pt: Terminal de aeroporto

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:190 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:196
en: Administrative boundary
pt: Fronteira administrativa

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:194 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:200
en: Bridge
pt: Ponte

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:198 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:204
en: Tunnel
pt: Túnel

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:205 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:211
en: Forest
pt: Floresta

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:209 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:215
en: Wood
pt: Bosque

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:213 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:219
en: Golf course
pt: Campo de golfe

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:217 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:223
en: Park
pt: Parque

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:221 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:227
en: Residential Area
pt: Área Residencial

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:225 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:231
en: Tourist attraction
pt: Atracção turística

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:235
en: Common, meadow
pt: Prado

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:233 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:239
en: Retail area
pt: Área de Retalho

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:237 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:243
en: Industrial Area
pt: Área Industrial

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:241 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:247
en: Commercial Area
pt: Área Comercial

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:245 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:251
en: Heathland
pt: Área de pastagem

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:249 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:255
en: Lake, reservoir
pt: Lago, reservatório

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:253 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:259
en: Farm
pt: Quinta

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:257 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:263
en: Brownfield site
pt: Local de prados

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:261 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:267
en: Cemetery
pt: Cemitério

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:271
en: Allotments
pt: Lotes

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:269 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:275
en: Sports pitch
pt: Campo desportivo

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:273 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:279
en: Sports centre
pt: Centro desportivo

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:277 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:283
en: Nature reserve
pt: Reserva natural

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:281 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:287
en: Military area
pt: Área militar

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:288 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:294
en: School, university
pt: Escola, universidade

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:292 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:298
en: Significant Building
pt: Edifício Significativo

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:296 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:302
en: Summit, peak
pt: Pico

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:303 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:309
en: College
pt: Colégio

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:307 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:313
en: Kindergarten
pt: Jardim Infantil

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:311 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:317
en: Library
pt: Biblioteca

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:315 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:321
en: School
pt: Escola

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:319 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:325
en: University
pt: Universidade

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:326 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:332
en: ATM
pt: MB

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:330 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:336
en: Bank
pt: Banco

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:334 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:340
en: Bureau de change
pt: Casa de câmbio

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:341 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:347
en: Dentist
pt: Dentista

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:345 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:351
en: Doctors
pt: Médicos

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:349 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:355
en: Pharmacy
pt: Farmácia

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:353 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:359
en: Veterinary
pt: Veterinário

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:364 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:370
en: Theatre
pt: Teatro

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:371 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:377
en: Court
pt: Tribunal

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:375 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:381
en: Embassy
pt: Embaixada

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:379 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:385
en: Church
pt: Igreja

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:383 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:389
en: Playground
pt: Recreio

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:387 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:393
en: Place of worship
pt: Local de culto

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:391 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:397
en: Post office
pt: Estação dos correios

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:395 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:401
en: Public building
pt: Edifício público

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:399 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:405
en: Toilets
pt: Casas de banho

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:421 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:427
en: Fire station
pt: Quartel de bombeiros

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:428 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:434
en: Monument
pt: Monumento

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:432 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:438
en: Ruins
pt: Ruínas

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:443 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:449
en: Biergarten
pt: Cervejaria

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:447 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:453
en: Cafe
pt: Café

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:451 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:457
en: Drinking water
pt: Água potável

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:455 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:461
en: Fast Food
pt: Comida Rápida

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:459 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:465
en: Ice Cream
pt: Gelados

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:467 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:473
en: Restaurant
pt: Restaurante

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:474 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:480
en: Alcohol
pt: Álcool

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:478 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:484
en: Bakery
pt: Padaria

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:482 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:488
en: Books
pt: Livros

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:486 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:492
en: Car
pt: Carro

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:490 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:496
en: Clothes
pt: Roupas

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:494 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:500
en: Convenience
pt: Conveniência

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:498 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:504
en: Gas
pt: Combustível

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:502 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:508
en: Gift
pt: Prendas

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/empty/empty.dgml:6
en: Empty globe
pt: Globo vazio

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/empty/empty.dgml:11
en: <p>An <i>empty globe</i> used as a base to load and view .osm files (offline maps).</p>
pt: <p>Um <i>globo vazio</i> é usado como base para carregar e ver ficheiros .osm (mapas locais).</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:122
en: Humanitarian OSM Team
pt: Equipa Humanitária do OSM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:11
en: Plain Map
pt: Mapa Plano

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:21
en: <p>A <i>plain map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines and country borders, etc...</p>
pt: <p>Um <i>planisfério</i>.</p><p>Usa linhas vectoriais para mostrar as linhas costas e fronteiras, etc...</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:10
en: Behaim Globe 1492
pt: Globo de Behaim 1492

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:20
en: <p> Martin Behaim's <i>Erdapfel</i> is the oldest existent globe of the Earth. <i>Credits: Germanisches Nationalmuseum, Nuremberg, License: CC BY-SA 3.0.</i></p>
pt: <p> O <i>Erdapfel</i> de Martin Behaim é o globo mais antigo existente da Terra. <i>Créditos: Germanisches Nationalmuseum, Nuremberga, Licença: CC BY-SA 3.0.</i></p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:181
en: Places (in German)
pt: Locais (em Alemão)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:184
en: Behaim Places
pt: Locais de Behaim

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:187
en: Texts and illustrations
pt: Textos e ilustrações

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:190
en: Facsimile drawings
pt: Desenhos fac-simile

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:199
en: Reference lines
pt: Linhas de referência

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:202 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:184
en: Accurate Coastline
pt: Linhas Costeiras Detalhadas

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:11
en: Precipitation (July)
pt: Precipitação (Julho)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation (rain/snow/hail/etc) in July.
pt: Um mapa que mostra a precipitação média (chuva/neve/granizo/etc) em Julho.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:228
en: Precipitation
pt: Precipitação

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:264
en: 1024 mm or more
pt: 1024 mm ou mais

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:11
en: Precipitation (December)
pt: Precipitação (Dezembro)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation in December.
pt: Um mapa que mostra a precipitação média em Dezembro.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:11
en: Historical Map 1689
pt: Mapa Histórico de 1869

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:21
en: <i>Historical world map</i> from the year 1689 created by G. van Schagen in Amsterdam.
pt: <i>Mapa-mundo histórico</i> do ano 1689, criado por G. van Schagen em Amesterdão.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:148
en: Town
pt: Cidade

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm2/srtm2.dgml:9
en: SRTM Data
pt: Dados do SRTM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:11
en: Political Map
pt: Mapa Político

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:21
en: <p>A <i>Political Map</i>.</p><p>The theme displays various countries.</p>
pt: <p>Um <i>Mapa Político</i>.</p><p>O tema mostra diversos países.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:114
en: Rivers
pt: Rios

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/sentinel2/sentinel2.dgml:5
en: Sentinel2 Satellite Map
pt: Mapa de Satélite Sentinel 2

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/sentinel2/sentinel2.dgml:11
en: <p>A <i>satellite map</i> based on ESA's Sentinel 2 mission.</p>
pt: <p>Um <i>mapa de satélite</i> com base na missão Sentinel 2 da ESA.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:11
en: Temperature (December)
pt: Temperatura (Dezembro)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in December.
pt: Um mapa que mostra a temperatura média em Dezembro.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:11
en: Satellite View
pt: Vista de Satélite

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:21
en: <p>Earth as seen from Space.</p><p>The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p>
pt: <p>A Terra vista do Espaço.</p><p>O mapa baseia-se nas imagens da NASA do "Blue Marble Next Generation". Créditos: Observatório Terrestre da NASA</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:252
en: Ice
pt: Gelo

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:260
en: Vegetation
pt: Vegetação

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:264
en: Desert
pt: Deserto

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:10
en: Night Sky
pt: Céu Nocturno

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:20
en: <p>The <i>night sky</i>.</p><p>Displays the stars and constellations at night.</p>
pt: <p>O <i>céu à noite</i>.</p><p>Mostra as estrelas e constelações à noite.</p>

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Marble: Legend
pt: Marble: Legenda

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Populated Places
pt: Locais Populados

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Population:
pt: População:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Capitals:
pt: Capitais:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Red:&nbsp;Nation
pt: Vermelho:&nbsp;Nação

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Orange:&nbsp;State
pt: Laranja:&nbsp;Distrito

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Yellow:&nbsp;County
pt: Amarelo:&nbsp;Concelho

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: White:&nbsp;None
pt: Branco:&nbsp;Nada

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Andromeda
pt: Andrómeda

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aquarius
pt: Aquário

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aries
pt: Carneiro

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cancer
pt: Caranguejo

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Major
pt: Cão Maior

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Minor
pt: Cão Menor

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Capricornus
pt: Capricórnio

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cassiopeia
pt: Cassiopéia

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Centaurus
pt: Centauro

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cepheus
pt: Cefeu

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Chamaeleon
pt: Camaleão

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Australis
pt: Coroa Austral

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Borealis
pt: Coroa Boreal

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corvus
pt: Corvo

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crater
pt: Cratera

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crux
pt: Cruz

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cygnus
pt: Cignus

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Delphinus
pt: Golfinho

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Dorado
pt: Dourado

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Draco
pt: Dragão

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Equuleus
pt: Cavalo

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Eridanus
pt: Eridano

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Gemini
pt: Gémeos

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hercules
pt: Hércules

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Horologium
pt: Horológio

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydra
pt: Hidra

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydrus
pt: Hidros

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo
pt: Leão

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo Minor
pt: Leão Menor

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Libra
pt: Balança

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lupus
pt: Lobo

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lynx
pt: Lince

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lyra
pt: Lira

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Microscopium
pt: Microscópio

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ophiuchus
pt: Ofiúcio

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pegasus
pt: Pégaso

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Perseus
pt: Perseu

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Phoenix
pt: Fénix

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pisces
pt: Peixes

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Piscis Austrinus
pt: Peixes Austral

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pyxis
pt: Pixis

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagitta
pt: Sagita

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagittarius
pt: Sagitário

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scorpius
pt: Escorpião

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sculptor
pt: Escultor

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scutum
pt: Escuto

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Serpens
pt: Serpente

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sextans
pt: Sextante

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Taurus
pt: Touro

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Telescopium
pt: Telescópio

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum
pt: Triângulo

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum Australe
pt: Triângulo Austral

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Major
pt: Ursa Maior

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Minor
pt: Ursa Menor

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Virgo
pt: Virgem

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble - Virtual Globe
pt: Marble - Globo Virtual

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
pt: Infelizmente, não é possível abrir o '%1':
    '%2'

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Open...
pt: &Abrir...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open a file for viewing on Marble
pt: Abre um ficheiro para visualização no Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Download Maps...
pt: O&bter os Mapas...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Export Map...
pt: &Exportar o Mapa...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Save a screenshot of the map
pt: Grava uma imagem do mapa

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download &Region...
pt: Obter uma &Região...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download a map region in different zoom levels for offline usage
pt: Obter uma região do mapa, com diferentes níveis de ampliação, para um uso desligado

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Print...
pt: Im&primir...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print a screenshot of the map
pt: Imprime uma imagem do mapa

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print Previe&w ...
pt: Ante&visão da Impressão...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Quit
pt: &Sair

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Quit the Application
pt: Sai da Aplicação

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Copy Map
pt: &Copiar o Mapa

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy a screenshot of the map
pt: Copia uma imagem do mapa

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Edit Map...
pt: &Editar o Mapa...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Edit the current map region in an external editor
pt: Edita a região actual do mapa num editor externo

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Record Movie
pt: G&ravar um Filme

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Records a movie of the globe
pt: Grava um filme do globo

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Stop Recording
pt: &Parar a Gravação

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Stop recording a movie of the globe
pt: Pára a gravação de um filme do globo

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Configure Marble
pt: &Configurar o Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the configuration dialog
pt: Mostra a janela de configuração

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: C&opy Coordinates
pt: C&opiar as Coordenadas

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy the center coordinates as text
pt: Copiar as coordenadas do centro como texto

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Full Screen Mode
pt: Modo de Ecrã &Completo

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Full Screen Mode
pt: Modo de Ecrã Completo

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Show Status Bar
pt: Mo&strar a Barra de Estado

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Status Bar
pt: Mostrar a Barra de Estado

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position
pt: Bloquear a Posição

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position of Floating Items
pt: Bloquear a Posição dos Itens Flutuantes

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Clouds
pt: &Nuvens

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Real Time Cloud Cover
pt: Mostrar a Capa de Nuvens em Tempo-Real

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Work Off&line
pt: &Funcionar Desligado

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Time Control...
pt: Controlo da &Hora...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Time Control
pt: Configurar o Controlo da Hora

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: S&un Control...
pt: Controlo do S&ol...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Sun Control
pt: Configurar o Controlo do Sol

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Redisplay
pt: Mostra&r de Novo

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Reload Current Map
pt: Actualizar o Mapa Actual

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe &Handbook
pt: &Manual do Globo Virtual Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Handbook for Marble Virtual Globe
pt: Mostrar o Manual do Globo Virtual Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: What's &This
pt: O Que é Is&to?

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show a detailed explanation of the action.
pt: Mostra uma explicação detalhada da acção.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Community Forum
pt: Fórum da &Comunidade

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Visit Marble's Community Forum
pt: Visite o Fórum da Comunidade do Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &About Marble Virtual Globe
pt: &Acerca do Globo Virtual Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the application's About Box
pt: Mostra a janela Acerca da Aplicação

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: About &Qt
pt: Acerca do &Qt

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Qt library's About box
pt: Mostra a janela Acerca da biblioteca Qt

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Add &Bookmark...
pt: Adicionar aos &Favoritos...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Add Bookmark
pt: Adicionar aos Favoritos

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Set Home Location
pt: &Definir a Localização Inicial

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show &Bookmarks
pt: Mostrar os Fa&voritos

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Toggle display of Bookmarks
pt: Comutar a visualização dos favoritos

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Manage Bookmarks...
pt: &Gerir os Favoritos...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Manage Bookmarks
pt: Gerir os Favoritos

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Create a New Map...
pt: &Criar um Mapa Novo...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
pt: Um assistente que o conduz na criação do seu próprio tema de mapas.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Tile Zoom Level
pt: Mostrar o Nível de Ampliação do Padrão

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (DMS)
pt: Graus (GMS)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (Decimal)
pt: Graus (Decimais)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Universal Transverse Mercator (UTM)
pt: Mercator Universal (UTM)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &File
pt: &Ficheiro

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Edit
pt: &Editar

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View
pt: &Ver

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Info Boxes
pt: Áreas &Informativas

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Online Services
pt: Serviços '&Online'

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Bookmarks
pt: Fa&voritos

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Panels
pt: &Painéis

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View Size
pt: &Tamanho da Área

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Settings
pt: &Configuração

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Help
pt: A&juda

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Home
pt: &Residência

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Ready
pt: Pronto

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Export Map
pt: Exportar o Mapa

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Images (*.jpg *.png)
pt: Imagens (*.jpg *.png)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: An error occurred while trying to save the file.
pt: Ocorreu um erro ao tentar gravar o ficheiro.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe %1
pt: Globo Virtual Marble %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Position: %1
pt: Posição: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Zoom: %1
pt: Ampliação: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Time: %1
pt: Hora: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: All Supported Files
pt: Todos os Ficheiros Suportados

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open File
pt: Abrir um Ficheiro

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Angle Display Unit
pt: Unidade de &Apresentação dos Ângulos

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Unnamed
pt: Sem nome

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Marble - Virtual Globe
pt: Marble - Globo Virtual

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Default (Resizable)
pt: Por Omissão (Ajustável)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Full HD (%1x%2p)
pt: HD Total (%1x%2p)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Digital Cinema (%1x%2)
pt: Cinema Digital (%1x%2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
pt: A equipa de desenvolvimento do Marble deseja-lhe uma boa e segura viagem.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or inaccurate.
pt: Atenção: As instruções de condução poderão estar incompletas ou incorrectas.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in this suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
pt: A construção de estradas, as condições do tempo ou outras variáveis imprevisíveis poderão resultar em que este trajecto sugerido não seja o mais rápido ou o mais seguro para o seu destino.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Please use common sense while navigating.
pt: Use por favor o senso comum durante a navegação.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Unable to start the external editor. Check that %1 is installed or choose a different external editor in the settings dialog.
pt: Não foi possível iniciar o editor externo. Verifique se o %1 está instalado ou escolha um editor externo diferente na janela de configuração.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Cannot start external editor
pt: Não é possível iniciar o editor externo

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Legend
pt: Legenda

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Routing
pt: Trajecto

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Location
pt: Localização

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search for cities, addresses, points of interest and more (%1)
pt: Procura por cidades, endereços e pontos de interesse, entre outros (%1)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Map View
pt: Área do Mapa

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Files
pt: Ficheiros

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Tour
pt: Viagem

[ctx: QObject|]
en: Edit Maps
pt: Editar os Mapas

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Hide &All Panels
pt: Esconder Todos os P&ainéis

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show or hide all panels.
pt: Mostra ou esconde todos os painéis.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show &All Panels
pt: Mostr&ar Todos os Painéis

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Lock
pt: B&loquear

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Hide
pt: Es&conder

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Configure...
pt: &Configurar...

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No URL specified
pt: Não foi indicado nenhum URL

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: Please specify a URL for this link.
pt: Indique por favor um URL para esta ligação.

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No name specified
pt: Não foi indicado qualquer nome

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: Please specify a name for this link.
pt: Indique por favor um nome para esta ligação.

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Add link
pt: Adicionar uma Via

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: QObject|]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: QObject|]
en: Bookmarks
pt: Favoritos

[ctx: Marble::BookmarkManager|]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The folder %1 is not empty. Removing it will delete all bookmarks it contains. Are you sure you want to delete the folder?
pt: A pasta %1 não está vazia. Se a remover, irá apagar todos os favoritos que contém. Tem a certeza que deseja remover a pasta?

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Remove Folder
pt: Remover a Pasta

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Export Bookmarks
pt: Exportar os Favoritos

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML files (*.kml)
pt: Ficheiros KML (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Unable to save bookmarks. Please check that the file is writable.
pt: Não é possível gravar os favoritos. Verifique por favor se o ficheiro pode ser gravado.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Export
pt: Exportação de Favoritos

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Import Bookmarks
pt: Importar os Favoritos

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML Files (*.kml)
pt: Ficheiros KML (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: The file %1 cannot be opened as a KML file.
pt: O ficheiro %1 não pode ser aberto como um ficheiro KML.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Import
pt: Importação de Favoritos

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The file contains a bookmark that already exists among your Bookmarks.
pt: O ficheiro contém um favorito que já consta na sua lista.

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Imported bookmark
pt: Favorito importado

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Existing bookmark
pt: Favorito existente

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Do you want to replace the existing bookmark with the imported one?
pt: Deseja substituir o favorito existente pelo importado?

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace
pt: Substituir

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace All
pt: Substituir Tudo

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Skip
pt: Ignorar

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Skip All
pt: Ignorar Tudo

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Manager
pt: Gestor de Favoritos

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Folders
pt: Pastas

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmarks
pt: Favoritos

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: QObject|]
en: Unable to insert data into cache
pt: Não é possível introduzir os dados na 'cache'

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: Moon
pt: Lua

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: moon
pt: lua

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: dwarf planet
pt: planeta-anão

[ctx: Marble::BookmarkSyncManager|]
en: Bookmarks
pt: Favoritos

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: Cloud Routes
pt: Gerir os Trajectos na Nuvem

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: No route available.
pt: Sem informações disponíveis.

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use local
pt: Usar o local

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use cloud
pt: Usar a 'cloud'

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use local
pt: Usar sempre o local

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use cloud
pt: Usar sempre o da 'cloud'

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Local placemark
pt: Marcador local

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Path: %0 <br /> Name: %1 <br /> Description: %2 <br /> Status: %3
pt: Localização: %0 <br /> Nome: %1 <br /> Descrição: %2 <br /> Estado: %3

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Changed
pt: Modificado

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Deleted
pt: Removido

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Cloud placemark
pt: Marcador na 'cloud'

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: A bookmark on this device conflicts with a cloud bookmark. Which one do you want to keep?
pt: Um favorito neste dispositivo entra em conflito com um favorito da 'cloud'. Qual é que deseja manter?

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Synchronization Conflict
pt: Conflito de Sincronização

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Server '%1' could not be reached
pt: Não foi possível aceder ao servidor '%1'

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The Marble app is not installed on the ownCloud server
pt: A aplicação Marble não está instalada no servidor ownCloud

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The server is not an ownCloud server
pt: O servidor não é do ownCloud

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Username or password are incorrect
pt: O utilizador ou senha estão incorrectos

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Login successful
pt: Autenticação com sucesso

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Open
pt: Abrir

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Load
pt: Carregar

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Remove from device
pt: Remover do dispositivo

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Delete from cloud
pt: Apagar da nuvem

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Upload to cloud
pt: Enviar para a nuvem

[ctx: QObject|]
en: No position available.
pt: Não está disponível qualquer posição.

[ctx: QObject|]
en: Waiting for current location information...
pt: À espera da informação sobre a localização actual...

[ctx: QObject|]
en: Error when determining current location:
pt: Ocorreu um erro ao determinar a localização actual:

[ctx: QObject|]
en: ft
pt: pés

[ctx: QObject|]
en: kt
pt: nós

[ctx: QObject|]
en: nm
pt: mil náut

[ctx: QObject|]
en: Placemark
pt: Marcador

[ctx: QObject|]
en: Save Track
pt: Gravar o Trajecto

[ctx: QObject|]
en: KML File (*.kml)
pt: Ficheiro KML (*.kml)

[ctx: QObject|]
en: Open Track
pt: Abrir um Trajecto

[ctx: QObject|]
en: Clear current track
pt: Limpar o trajecto actual

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear the current track?
pt: Tem a certeza que deseja limpar o trajecto actual?

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Current Location
pt: Localização Actual

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Position Tracking
pt: Marcador da Posição

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Disabled
pt: Desactivado

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Show Track
pt: Gravar o Trajecto

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Clear Track
pt: Limpar o Trajecto

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: No position available.
pt: Não está disponível qualquer posição.

[ctx: CurrentLocationWidget|Select the method to use to recenter your GPS location on map.]
en: Select the method to use to re-center your GPS location on map.
pt: Seleccione o método a usar para centrar de novo a sua posição GPS no mapa.

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Map Adjustment
pt: Ajuste do Mapa

[ctx: CurrentLocationWidget|Disable Auto Recenter]
en: Disabled
pt: Desactivado

[ctx: CurrentLocationWidget|Always keep gps location at the center of the map]
en: Keep at Center
pt: Manter Centrado

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto center when required]
en: When required
pt: Quando necessário

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto Zoom to appropriate zoom level]
en: Auto Zoom to appropriate zoom level
pt: Auto-ampliar para o nível adequado

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Auto Zoom
pt: Ampliação Automática

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Marble data conversion
pt: Conversão de dados do Marble

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Converting data ...
pt: A converter os dados ...

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Data Migration
pt: Migração de Dados

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Marble has found map data stored by a previous Marble version.<br/>Should this data get converted so that it can be used by the current version?
pt: O Marble descobriu dados de mapas guardados por uma versão anterior do Marble.<br/>Deseja que estes dados sejam convertidos, para que possam ser usados pela versão actual?

[ctx: QObject|]
en: Current Location
pt: Localização Actual

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %n rooms | %n rooms
pt[0]: %n quarto
pt[1]: %n quartos

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %n beds | %n beds
pt[0]: %n cama
pt[1]: %n camas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 parking spaces
pt: %1 lugares de estacionamento

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum parking time %1
pt: Tempo máximo de estacionamento %1

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides computers for customer use]
en: Computers available
pt: Computadores disponíveis

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide computers for customer use]
en: No computers available
pt: Sem computadores disponíveis

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides photocopying service]
en: Photocopying service
pt: Serviço de fotocópias

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide photocopying service]
en: No photocopying service
pt: Sem serviço de fotocópias

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a service for scanning documents into digital files]
en: Digital scanning
pt: Digitalização

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a service for scanning documents into digital files]
en: No digital scanning
pt: Sem digitalização

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a service to send documents through fax]
en: Fax service
pt: Serviço de fax

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a service to send documents through fax]
en: No fax service
pt: Sem serviço de fax

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a paid service to make phone calls]
en: Phone service
pt: Serviço de telefone

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a paid service to make phone calls]
en: No phone service
pt: Sem serviço de telefone

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides services to print paper documents from digital files]
en: Digital printing
pt: Impressão digital

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide services to print paper documents from digital files]
en: No digital printing
pt: Sem impressão digital

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a professional service to print a large number of copies of a document]
en: Press printing service
pt: Serviço gráfico de imprensa

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a professional service to print a large number of copies of a document]
en: No press printing service
pt: Sem serviço gráfico de imprensa

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides help with preparing special printing techniques]
en: Press printing assistance
pt: Assistência à impressão para imprensa

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide help with preparing special printing techniques]
en: No press printing assistance
pt: Sem assistência à impressão para imprensa

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides individual copy machines for self-service]
en: Self service
pt: Serviço próprio

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide individual machines for self-service]
en:  No self service
pt: Sem serviço próprio

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells organic food]
en: Sells organic food
pt: Vende comida orgânica

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell organic food]
en: Does not sell organic food
pt: Não vende comida orgânica

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells organic food]
en: Only sells organic food
pt: Só vende comida orgânica

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells gluten free food]
en: Sells gluten free food
pt: Vende comida sem glúten

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell gluten free food]
en: Does not sell gluten free food
pt: Não vende comida sem glúten

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells gluten free food]
en: Only sells gluten free food
pt: Só vende comida sem glúten

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells lactose free food]
en: Sells lactose free food
pt: Vende comida sem lactose

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell lactose free food]
en: Does not sell lactose free food
pt: Não vende comida sem lactose

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells lactose free food]
en: Only sells lactose free food
pt: Só vende comida sem lactose

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells lottery tickets]
en: Sells lottery tickets
pt: Vende bilhetes da lotaria

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells revenue stamps]
en: Sells revenue stamps
pt: Vende selos fiscais

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells salt]
en: Sells salt
pt: Vende sal

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 91
pt: 91 Octanas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 95
pt: 95 Octanas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 98
pt: 98 Octanas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 100
pt: 100 Octanas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: LPG
pt: GPL

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Batteries
pt: Baterias

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clothes
pt: Roupas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass
pt: Vidro

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass bottles
pt: Garrafas de vidro

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Green waste
pt: Lixo verde

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Garden waste
pt: Lixo de jardinagem

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Electrical items
pt: Artigos electrónicos

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Mobile phones
pt: Telemóveis

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Newspaper
pt: Jornal

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paint
pt: Tinta

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper
pt: Papel

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper packaging
pt: Embalagens de papel

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic
pt: Plástico

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bags
pt: Sacos de plástico

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bottles
pt: Garrafas de plástico

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic packaging
pt: Embalagens de plástico

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Polyester
pt: Poliéster

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Tyres
pt: Pneus

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Waste
pt: Lixo

[ctx: Marble::Placemark|]
en: White goods
pt: Bens de linha branca

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wood
pt: Madeira

[ctx: Marble::Placemark|An active volcano]
en: Active
pt: Activo

[ctx: Marble::Placemark|A dormant volcano that will erupt at some point in the future.]
en: Dormant
pt: Adormecido

[ctx: Marble::Placemark|A volcano considered extinct, it has not erupted within the last 10000 years and likely never will again.]
en: Extinct
pt: Extinto

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Stratovolcano
pt: Vulcão estratosférico

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Shield volcano
pt: Vulcão em escudo

[ctx: Marble::Placemark|A scoria cone volcano.]
en: Scoria cone
pt: Cone de escória

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Alternative medicine
pt: Medicina alternativa

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Audiologist
pt: Audiologista

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood bank
pt: Banco de sangue

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood donation
pt: Doação de sangue

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Medical center
pt: Posto médico

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clinic
pt: Clínica

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Dentist
pt: Dentista

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Medical practitioner
pt: Praticante médico

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Midwife
pt: Enfermeira

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Optometrist
pt: Optometrista

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Physiotherapist
pt: Fisioterapeuta

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Podiatrist
pt: Ortopedista

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Psychotherapist
pt: Psicoterapeuta

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Rehabilitation
pt: Reabilitação

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Speech therapist
pt: Terapeuta da fala

[ctx: Marble::Placemark|number of seats a bench provides]
en: %n seats | %n seats
pt[0]: %n lugar
pt[1]: %n lugares

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides a backrest to lean against]
en: Has backrest
pt: Com descanso de costas

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides no backrest to lean against]
en: No backrest
pt: Sem descanso de costas

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are supervised by guards]
en: Is supervised
pt: Está vigiado

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are not supervised by guards]
en: Not supervised
pt: Não está vigiado

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 disabled spaces
pt: %1 lugares para deficientes

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 women spaces
pt: %1 lugares para mulheres

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 parent and child spaces
pt: %1 lugares para famílias

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 spaces with electric chargers
pt: %1 lugares para veículos eléctricos

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has outdoor surveillance]
en: Has outdoor surveillance
pt: Tem vigilância exterior

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has indoor surveillance]
en: Has indoor surveillance
pt: Tem vigilância interior

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has public surveillance]
en: Has public surveillance
pt: Tem vigilância pública

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides showers inside or aside]
en: Has shower
pt: Tem chuveiro

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide showers inside or aside]
en: Has no shower
pt: Não tem chuveiro

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides mattress]
en: Has mattress
pt: Tem cama

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide mattress]
en: Has no mattress
pt: Não tem cama

[ctx: Marble::Placemark|Water is available inside or aside]
en: Has water
pt: Tem água

[ctx: Marble::Placemark|Water is not available inside nor aside]
en: Has no water
pt: Não tem água

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides toilets]
en: Has toilets
pt: Tem casas-de-banho

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide toilets]
en: Has no toilets
pt: Não tem casas-de-banho

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Reservation is possible
pt: É possível reservar

[ctx: Marble::Placemark|]
en: No reservation possible
pt: Não é possível reservar

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Reservation is required
pt: É obrigatório reservar

[ctx: Marble::Placemark|You should make reservation]
en: Reservation is recommended
pt: É recomendado reservar

[ctx: Marble::Placemark|Reservation is only possible for members of the organisation running the hut]
en: Only for members
pt: Apenas para membros

[ctx: Marble::Placemark|]
en: By %1
pt: De %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 vehicles
pt: Veículos %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 ampere
pt: %1 Ampere

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 blue CEE sockets
pt: %1 tomadas azuis da CEE

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (16 A)
pt: %1 tomadas vermelhas da CEE (16 A)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (32 A)
pt: %1 tomadas vermelhas da CEE (32 A)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (64 A)
pt: %1 tomadas vermelhas da CEE (64 A)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (125 A)
pt: %1 tomadas vermelhas da CEE (125 A)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA-5-15P plugs
pt: %1 fichas NEMA-5-15P

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA-5-20P plugs
pt: %1 fichas NEMA-5-20P

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA 14-30 sockets
pt: %1 tomadas NEMA 14-30

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA 14-50 sockets
pt: %1 tomadas NEMA 14-50

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Schuko sockets
pt: %1 tomadas Schuko

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 BS 1363 sockets
pt: %1 tomadas BS 1363

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 1 plugs
pt: %1 fichas Tipo 1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 1 combo plugs
pt: %1 fichas combinadas Tipo 1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 2 sockets
pt: %1 tomadas Tipo 2

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 2 combo sockets
pt: %1 tomadas combinadas Tipo 2

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 3 sockets
pt: %1 tomadas Tipo 3

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 CHAdeMO plugs
pt: %1 ficas CHAdeMO

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Magne Charge plugs
pt: %1 fichas Magne Charge

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla standard plugs
pt: %1 fichas-padrão da Tesla

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla standard plugs (Supercharger)
pt: %1 fichas-padrão da Tesla (Super-carregador)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla roadster plugs
pt: %1 fichas do Tesla Roadster

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum vehicle width: %1
pt: Largura máxima do veículo: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum vehicle height: %1
pt: Altura máxima do veículo: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Self-service
pt: Serviço próprio

[ctx: Marble::Placemark|]
en: No self-service
pt: Sem serviço próprio

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Automated
pt: Automática

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Group home
pt: Casa de grupos

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Nursing home
pt: Infantário

[ctx: Marble::Placemark|Like group home but for more independent people, e.g. who have flats]
en: Assisted living
pt: Cuidados continuados

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Nursing services on a daily basis
pt: Serviços de infantário diário

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Shelter
pt: Abrigo

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Ambulatory care
pt: Cuidados ambulatórios

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Social welfare services
pt: Serviços de assistência social

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Employment and workshops for offenders and people with disabilities
pt: Emprego e formações para abusadores ou pessoas com incapacidades

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Pre-packaged food for free or below market price
pt: Comida pré-embalada para preços de venda gratuitos ou reduzidos

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Prepared meals for free or below market price
pt: Refeições preparadas para preços de venda gratuitos ou reduzidos

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Free dairy food (subject to local regulations)
pt: Lacticínios gratuitos (sujeito a regulação local)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For abused
pt: Para vítimas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For children
pt: Para crianças

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For people with physical disabilities
pt: Para pessoas com deficiências físicas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For those who suffer of a disease
pt: Para pessoas que sofram de uma doença

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For drug-addicted
pt: Para toxicodependentes

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For homeless
pt: Para sem-abrigos

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For juvenile
pt: Para jovens

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For those with mental/psychological problems
pt: Para pessoas com problemas mentais/psicológicos

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For migrants
pt: Para imigrantes

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For orphans
pt: Para órfãos

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For elder people
pt: Para idosos

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For poor or disadvantaged people
pt: Para pessoas pobres ou carenciadas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For unemployed
pt: Para desempregados

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For victims of crimes
pt: Para vítimas de crimes

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Inscription: %1
pt: Inscrição: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 places per carriage
pt: %1 lugares por carruagem

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 people per hour
pt: %1 pessoas por hora

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 minutes
pt: %1 minutos

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is protected from the weather]
en: Has weather protection
pt: Sem protecção meteorológica

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is not protected from the weather]
en: No weather protection
pt: Sem protecção meteorológica

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is heated]
en: Is heated
pt: Está aquecido

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is not heated]
en: Not heated
pt: Não está aquecido

[ctx: Marble::Placemark|Bicycles can be transported]
en: Bicycle transportation possible
pt: Transporte de bicicletas possível

[ctx: Marble::Placemark|Bicycles can only be transported in summer]
en: Bicycle transportation only in summer
pt: Transporte de bicicletas apenas no Verão

[ctx: Marble::Placemark|Bicyles cannot be transported]
en: Bicycle transportation impossible
pt: Transporte de bicicletas impossível

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Lit at night
pt: Iluminado à noite

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Lit in winter
pt: Iluminado no Inverno

[ctx: Marble::Placemark|A ski piste with trees (gladed)]
en: Contains trees
pt: Contém árvores

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Not patrolled
pt: Não vigiado

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for classic style nordic or downhill skiing
pt: Preparado para o esqui clássico nórdico ou 'downhill'

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Mogul piste
pt: Pista com elevações

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for free style or skating
pt: Preparado para estilo-livre ou skate

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for classic and free style skiing
pt: Preparado para esqui clássico e de estilo-livre

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed by a smaller snowmobile
pt: Preparado para carros de neve pequenos

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Unmarked piste (backcountry touring)
pt: Pista sem marcas (viagens de campo)

[ctx: Marble::Placemark|A parking space is covered]
en: Is covered
pt: É coberto

[ctx: Marble::Placemark|A parking space is not covered]
en: Not covered
pt: Não é coberto

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Collection times %1
pt: Colecção vezes %1

[ctx: Marble::Placemark|Entry station of an aerialway]
en: Entry
pt: Entrada

[ctx: Marble::Placemark|Exit station of an aerialway]
en: Exit
pt: Saída

[ctx: Marble::Placemark|Entry and exit station of an aerialway]
en: Entry and exit
pt: Entrada e Saída

[ctx: Marble::Placemark|Transit only station of an aerialway]
en: No entry or exit
pt: Sem entrada nem saída

[ctx: Marble::Placemark|Entry station of an aerialway during summer]
en: Entry during summer
pt: Entrada durante o Verão

[ctx: Marble::Placemark|Exit station of an aerialway during summer]
en: Exit during summer
pt: Saída durante o Verão

[ctx: Marble::Placemark|Entry and exit station of an aerialway during summer]
en: Entry and exit during summer
pt: Entrada e saída durante o Verão

[ctx: Marble::Placemark|Transit only station of an aerialway during summer]
en: No entry or exit during summer
pt: Sem entrada nem saída durante o Verão

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Elevation: %1 m
pt: Elevação: %1 m

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Customers only
pt: Apenas para clientes

[ctx: Marble::Placemark|The public has an official, legally-enshrined right of access; i.e., it's a right of way]
en: Accessible by anyone
pt: Acessível a todos

[ctx: Marble::Placemark|Only with permission of the owner on an individual basis.]
en: Private
pt: Privado

[ctx: Marble::Placemark|Open to general traffic but permission can be revoked by the owner]
en: Open to general traffic
pt: Aberto ao tráfego geral

[ctx: Marble::Placemark|No access for the general public]
en: No access
pt: Sem acesso

[ctx: Marble::Placemark|]
en: no fee
pt: sem taxa

[ctx: Marble::Placemark|]
en: formerly <i>%1</i>
pt: antigamente <i>%1</i>

[ctx: Marble::Placemark|Positive floor level]
en: Floor %1
pt: %1º Andar

[ctx: Marble::Placemark|Negative floor level]
en: Basement %1
pt: %1ª Cave

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 2, two levels above ground level]
en: Floor 2
pt: 2º Andar

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 1, one level above ground level]
en: Floor 1
pt: 1º Andar

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 0]
en: Ground floor
pt: Rés-do-chão

[ctx: Marble::Placemark|Floor level -1, one level below ground level]
en: Basement 1
pt: Cave

[ctx: Marble::Placemark|Floor level -2, two levels below ground level]
en: Basement 2
pt: Sub-Cave

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wheelchair accessible
pt: Acessível a cadeiras de rodas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wheelchair inaccessible
pt: Inacessível a cadeiras de rodas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Limited wheelchair accessibility
pt: Pouco acessível a cadeiras-de-rodas

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Designated wheelchair access
pt: Designado para acesso a cadeiras-de-rodas

[ctx: Marble::Placemark|This location does not provide public Internet access]
en: No public Internet access
pt: Sem acesso público à Internet

[ctx: Marble::Placemark|This location provides an unknown type of public Internet access.]
en: Public Internet access available
pt: Acesso público à Internet disponível

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here for a fee.]
en: Charged public wifi available
pt: Wi-Fi pública à cobrança disponível

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here for no cost.]
en: Free public wifi available
pt: Wi-Fi pública gratuita disponível

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here.]
en: Public wifi available
pt: Wi-Fi pública disponível

[ctx: Marble::Placemark|Public wifi is not available here.]
en: No public wifi
pt: Sem Wi-Fi pública

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet is available here.]
en: Public wifi available
pt: Wi-Fi pública disponível

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet is available here for no cost.]
en: Free public wifi available
pt: Wi-Fi pública gratuita disponível

[ctx: Marble::Placemark|House number (first argument) and street name (second argument) in an address]
en: %1 %2
pt: %2 %1

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: International walking route
pt: Trajecto pedestre internacional

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National walking route
pt: Trajecto pedestre nacional

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional walking route
pt: Trajecto pedestre regional

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local walking route
pt: Trajecto pedestre local

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: International cycling route
pt: Trajecto de bicicleta internacional

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National cycling route
pt: Trajecto de bicicleta nacional

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional cycling route
pt: Trajecto de bicicleta regional

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local cycling route
pt: Trajecto de bicicleta local

[ctx: Marble::RouteRelationModel|State or county road in Texas, USA]
en: Farm to Market Road
pt: Estrada para Mercado

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional route
pt: Trajecto regional

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National route
pt: Trajecto nacional

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Municipal route
pt: Trajecto municipal

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Territorial route
pt: Trajecto territorial

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local route
pt: Trajecto local

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Prefectural route
pt: Trajecto de prefeitura

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: United States route
pt: Trajecto dos Estados Unidos

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Visible region
pt: Região visível

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Specify region
pt: Indique a região

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Route
pt: Obter o Trajecto

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Enabled when a route exists
pt: Activado quando existir uma rota

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Offset from route:
pt: Deslocamento face à rota:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Selection Method
pt: Método de Selecção

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Number of tiles to download:
pt: Número de padrões a obter:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Region
pt: Obter uma Região

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Tile type to be downloaded:
pt: Tipo de padrões a transferir:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Texture tiles
pt: Padrões de texturas

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Vector tiles
pt: Padrões vectoriais

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Allows selection between layer types that are visibly being rendered.
pt: Permite a selecção entre os tipos de camadas que estão visíveis de momento.

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: There is a limit of %n tile(s) to download. | There is a limit of %n tile(s) to download.
pt[0]: Existe um limite de %n padrão a obter.
pt[1]: Existe um limite de %n padrões a obter.

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Approximate size of the tiles to be downloaded
pt: Tamanho aproximado dos padrões a transferir:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 MB
pt: Tamanho da transferência estimado: %1 MB

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 kB
pt: Tamanho da transferência estimado: %1 kB

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: Edit Bookmark
pt: Editar o Favorito

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Description:
pt: &Descrição:

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Folder:
pt: &Pasta:

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Untitled Placemark
pt: Marcador sem Nome

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Tags
pt: Marcas

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Relations
pt: Relações

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Elevation
pt: Elevação

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No name specified
pt: Não foi indicado qualquer nome

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a name for this placemark.
pt: Indique por favor um nome para este marcador.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No ID specified
pt: Não foi indicado nenhum ID

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a ID for this placemark.
pt: Indique por favor um ID para este marcador.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: ID is invalid
pt: O ID é inválido

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a valid ID for this placemark.
pt: Indique por favor um ID válido para este marcador.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No image specified
pt: Nenhuma imagem indicada

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify an icon for this placemark or add a valid tag.
pt: Indique por favor um ícone para este marcador ou adicione uma marca válida.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Invalid icon path
pt: A localização do ícone é inválida

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a valid path for the icon file.
pt: Indique por favor uma localização válida para o ficheiro do ícone.

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Edit placemark
pt: Editar o marcador

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Show Balloon Popup
pt: Mostrar uma Mensagem em Balão

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Style, Color
pt: Estilo, Cor

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Label
pt: Legenda

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Color:
pt: Cor:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Scale:
pt: Escala:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Icon
pt: Ícone

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Show placemark
pt: Mostrar o marcador

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Bold
pt: Negrito

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Italics
pt: Itálico

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Underlined
pt: Sublinhado

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add image
pt: Adicionar uma imagem

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add link
pt: Adicionar uma ligação

[ctx: ElevationWidget|]
en: Elevation:
pt: Elevação:

[ctx: ElevationWidget|]
en: above sea level
pt: acima do nível do mar

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor Selection
pt: Selecção do Editor de Mapas Externos

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor
pt: Editor de Mapas Externos

[ctx: ExternalEditor|]
en: Web browser (iD)
pt: Navegador Web (iD)

[ctx: ExternalEditor|]
en: Deactivate to be prompted for a map editor selection next time again. Otherwise, your choice is remembered and will be used automatically in the future. If you want to alter the default map editor later, you can do so in the Marble Settings.
pt: Desactive para que lhe seja pedida a selecção de um editor de mapas de novo da próxima vez. Caso contrário, a sua escolha será recordada e será usada automaticamente no futuro. Se deseja alterar o editor de mapas por omissão mais tarde, podê-lo-á fazer na Configuração do Marble.

[ctx: ExternalEditor|]
en: Make my selection the default map editor
pt: Fazer da minha selecção o editor de mapas por omissão

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Details
pt: Detalhes do Editor

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Preview
pt: Antevisão do Editor

[ctx: ExternalEditor|]
en: iD is an OpenStreetMap editor for quick editing tasks and beginners. It requires a web browser.
pt: O iD é um editor do OpenStreetMap para tarefas de edição rápidas e para principiantes. Necessita de um navegador Web.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Merkaartor is an OpenStreetMap editor that is powerful and easy to use. It integrates well into the used workspace.
pt: O Merkaartor é um editor do OpenStreetMap que é bastante poderoso e simples de usar. Integra-se bem com o ambiente de trabalho usado.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Please ask your system administrator to install %1 on your system.
pt: Peça por favor ao seu administrador de sistemas para instalar o %1 no seu sistema.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: JOSM is a powerful OpenStreetMap editor which is more complex to use than other editors. It is built on the Java platform and therefor runs on all systems for which Java is available but does not integrate well into the workspace. A Java SE-compatible runtime is required.
pt: O JOSM é um editor poderoso do OpenStreetMap que é mais complexo de usar que os outros editores. Está desenvolvido na plataforma Java e, como tal, corre em todos os sistemas para os quais está disponível o Java, embora não se integre bem no ambiente de trabalho. É necessária uma máquina virtual compatível com o Java SE.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: iD is a very easy to use OpenStreetMap editor, though lacks the power of Merkaartor and JOSM. It runs on all platforms with a web browser.
pt: O iD é um editor de OpenStreetMap muito simples de usar, ainda que não tenha todas as potencialidades do Merkaartor e do JOSM. Corre em todas as plataformas onde existem navegadores Web.

[ctx: QObject|]
en: View Properties
pt: Propriedades de Visualização

[ctx: QObject|]
en: Select filename for KML document
pt: Seleccione o nome do ficheiro do documento KML

[ctx: FileViewWidget|]
en: File View
pt: Janela do Ficheiro

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Save
pt: &Gravar

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Close
pt: Fe&char

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Duration:
pt: Duração:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Mode:
pt: Modo:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Smooth
pt: Suave

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Bounce
pt: Saltos

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Current map center
pt: Centro do mapa actual

[ctx: Marble::FormattedTextWidget|]
en: Choose image
pt: Escolher a imagem

[ctx: Marble::FormattedTextWidget|]
en: All Supported Files (*.png *.jpg *.jpeg)
pt: Todos os Ficheiros Suportados (*.png *.jpg *.jpeg)

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Formatted text
pt: Texto formatado

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: toolBar
pt: Barra de Ferramentas

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Bold
pt: Negrito

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Italics
pt: Itálico

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Underlined
pt: Sublinhado

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add image
pt: Adicionar uma imagem

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add link
pt: Adicionar uma ligação

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Color
pt: Cor

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: W
pt: O

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Valley
pt: Vale

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Terrain
pt: Terreno

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crater
pt: Cratera

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sea
pt: Mar

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Manned Landing Site
pt: Local de Alunagem com Humanos

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Robotic Rover
pt: Dispositivo Robótico

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unmanned Soft Landing Site
pt: Local de Aterragem Automática Suave

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unmanned Hard Landing Site
pt: Local de Aterragem Automática Forte

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mountain
pt: Montanha

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City
pt: Cidade

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: County Capital
pt: Sede de Concelho

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: State Capital
pt: Capital do Distrito

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nation Capital
pt: Capital Nacional

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nation
pt: Nação

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Volcano
pt: Vulcão

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Continent
pt: Continente

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ocean
pt: Oceano

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Geographic Pole
pt: Pólo Geográfico

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Magnetic Pole
pt: Pólo Magnético

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ship Wreck
pt: Destroços

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Air Port
pt: Aeroporto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Observatory
pt: Observatório

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military Danger Area
pt: Área Militar

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: OSM Site
pt: Local do OSM

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Coordinate
pt: Coordenada

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookmark
pt: Favorito

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Satellite
pt: Satélite

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City Capital
pt: Capital da Cidade

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: National Capital
pt: Capital Nacional

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Suburb
pt: Subúrbios

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hamlet
pt: Aldeola

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Locality
pt: Localidade

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town
pt: Cidade

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town Capital
pt: Capital do Concelho

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Village
pt: Aldeia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Village Capital
pt: Capital da Aldeia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water
pt: Água

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Reef
pt: Recife

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wood
pt: Bosque

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beach
pt: Praia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wetland
pt: Zona Húmida

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Glacier
pt: Glaciar

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ice Shelf
pt: Recife de Gelo

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Scrub
pt: Matagal

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cliff
pt: Falésia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Heath
pt: Charneca

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Traffic Signals
pt: Sinais de Trânsito

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Elevator
pt: Elevador

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Steps
pt: Escadas

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unknown Road
pt: Estrada Desconhecida

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Path
pt: Caminho

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Footway
pt: Caminho pedestre

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Track
pt: Trilho

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cycleway
pt: Ciclovia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Service Road
pt: Estrada de Serviço

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Road
pt: Estrada

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential Road
pt: Estrada Residencial

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Living Street
pt: Estrada de Habitação

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unclassified Road
pt: Estrada não Classificada

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tertiary Link Road
pt: Estrada de Ligação Terciária

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tertiary Road
pt: Itinerário Terciário

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Secondary Link Road
pt: Estrada de Itinerário Complementar

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Secondary Road
pt: Itinerário Complementar

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Primary Link Road
pt: Estrada de Itinerário Principal

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Primary Road
pt: Itinerário Principal

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Raceway
pt: Itinerário de Corridas

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Trunk Link Road
pt: Estrada de Ligação de Pesados

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Trunk Road
pt: Estrada de Pesados

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorway Link Road
pt: Estrada de Caminho Motor

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorway
pt: Caminho motor

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Corridor
pt: Corredor

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Building
pt: Edifício

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Camping
pt: Campismo

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hostel
pt: Pousada

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Youth Hostel
pt: Pousada da Juventude

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Guest House
pt: Estalagem

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Library
pt: Biblioteca

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Kindergarten
pt: Jardim Infantil

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: College
pt: Colégio

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: School
pt: Escola

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: University
pt: Universidade

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Biergarten
pt: Cervejaria

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cafe
pt: Café

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fast Food
pt: Comida Rápida

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Restaurant
pt: Restaurante

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Dentist
pt: Dentista

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Doctors
pt: Médicos

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pharmacy
pt: Farmácia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Veterinary
pt: Veterinário

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: ATM
pt: MB

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bank
pt: Banco

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Archaeological Site
pt: Local Arqueológico

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Embassy
pt: Embaixada

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Emergency Phone
pt: Telefone de Emergência

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mountain Rescue
pt: Refúgio de Montanha

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water Park
pt: Parque Aquático

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Community Centre
pt: Fórum da Comunidade

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fountain
pt: Fonte

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Night Club
pt: Clube Nocturno

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bench
pt: Banco de Jardim

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Court House
pt: Tribunal

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fire Station
pt: Quartel de Bombeiros

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hunting Stand
pt: Local de Caça

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Police
pt: Polícia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Box
pt: Marco dos Correios

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Office
pt: Estação dos Correios

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Prison
pt: Prisão

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Recycling
pt: Reciclagem

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shelter
pt: Abrigo

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Telephone
pt: Telefone

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toilets
pt: Casas de banho

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town Hall
pt: Paços do Concelho

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Waste Basket
pt: Cesto do Lixo

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drinking Water
pt: Água Potável

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Graveyard
pt: Túmulo

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Charging Station
pt: Estação de Carregamento

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Wash
pt: Lavagem Automóvel

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Social Facility
pt: Estrutura Social

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City Wall
pt: Muralha da Cidade

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gate
pt: Portão

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Lift Gate
pt: Portão Elevatório

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wall
pt: Muro

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Peak
pt: Pico

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tree
pt: Árvore

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cave Entrance
pt: Entrada de Gruta

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beverages
pt: Bebidas

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hifi
pt: Hi-fi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Supermarket
pt: Supermercado

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Liquor Store
pt: Loja de Bebidas

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bakery
pt: Padaria

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Butcher
pt: Talho

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Confectionery
pt: Confeitaria

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Convenience Shop
pt: Loja de Conveniência

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Greengrocer
pt: Mercearia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Seafood Shop
pt: Loja de Marisco

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Department Store
pt: Loja de Departamento

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Kiosk
pt: Quiosque

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bag Shop
pt: Mercearia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Clothes Shop
pt: Loja de Roupas

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fashion Shop
pt: Boutique

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewelry Shop
pt: Joalharia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shoe Shop
pt: Sapataria

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Variety Store
pt: Loja Variada

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beauty Services
pt: Serviços de Beleza

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Chemist
pt: Química

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cosmetics
pt: Cosmética

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hairdresser
pt: Cabeleireiro

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Optician
pt: Oculista

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Perfumery
pt: Perfumaria

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hardware Store
pt: Loja de Ferragens

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Florist
pt: Florista

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Furniture Store
pt: Loja de Mobiliário

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Electronics Shop
pt: Loja de Electrónica

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mobile Phone Shop
pt: Loja de Telemóveis

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Shop
pt: Loja de Bicicletas

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Dealer
pt: Vendedor Automóvel

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Repair Shop
pt: Oficina

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Parts
pt: Peças Automóveis

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Shop
pt: Loja de Motociclos

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Outdoor Shop
pt: Loja Exterior

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Shop
pt: Loja de Desporto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Printing Services
pt: Serviços de Impressão

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Art Shop
pt: Galeria de Artes

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Musical Instrument Shop
pt: Loja de Instrumentos Musicais

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Photo Shop
pt: Loja de Fotografia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookshop
pt: Livraria

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gift Shop
pt: Loja de Prendas

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stationery
pt: Papelaria

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Laundry
pt: Lavandaria

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pet Shop
pt: Loja de Animais

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toy Store
pt: Loja de Brinquedos

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Travel Agency
pt: Agência de Viagens

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tobacco Shop
pt: Tabacaria

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tea Shop
pt: Loja de Chá

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Computer Shop
pt: Loja de Computadores

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garden Centre
pt: Centro de Jardinagem

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shop
pt: Loja

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bridge
pt: Ponte

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Lighthouse
pt: Farol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pier
pt: Porto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water Tower
pt: Torre de Água

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wind Mill
pt: Moinho

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Communications Tower
pt: Torre de Comunicações

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tourist Attraction
pt: Atracção Turística

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Artwork
pt: Arte

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Castle
pt: Castelo

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Information
pt: Informação

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Monument
pt: Monumento

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Museum
pt: Museu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ruin
pt: Ruínas

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theatre
pt: Teatro

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theme Park
pt: Parque Temático

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: View Point
pt: Miradouro

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Zoo
pt: Jardim Zoológico

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Alpine Hut
pt: Chalé Alpino

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wilderness Hut
pt: Refúgio Selvagem

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Aerodrome
pt: Aeródromo

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Helipad
pt: Heliporto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Gate
pt: Aeroporto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Runway
pt: Pista de Aeroporto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Apron
pt: Aeroporto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Taxiway
pt: Pista de Aeroporto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Terminal
pt: Terminal de Aeroporto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Station
pt: Terminal de Autocarros

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Stop
pt: Paragem de Autocarro

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Sharing
pt: Partilha de Automóveis

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gas Station
pt: Bomba de Gasolina

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Parking
pt: Estacionamento

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Parking Space
pt: Espaço de Estacionamento

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Platform
pt: Plataforma

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Rental
pt: Aluguer de Bicicletas

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Rental
pt: Aluguer de Carros

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Rental
pt: Aluguer de Esquis

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Taxi Rank
pt: Praça de Táxis

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Train Station
pt: Estação de Comboios

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram Stop
pt: Paragem de Eléctrico

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Parking
pt: Estacionamento de Bicicletas

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Parking
pt: Estacionamento de Motociclos

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway Entrance
pt: Entrada de Metropolitano

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Speed Camera
pt: Câmara de Velocidade

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Place Of Worship
pt: Local de Culto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Buddhist
pt: Budista

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Christian
pt: Cristão

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Muslim
pt: Muçulmano

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewish
pt: Judeu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Taoist
pt: Taoista

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Golf Course
pt: Campo de Golfe

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Park
pt: Parque

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Playground
pt: Recreio

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pitch
pt: Campo Desportivo

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Centre
pt: Centro Desportivo

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stadium
pt: Estádio

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Swimming Pool
pt: Piscina

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Miniature Golf Course
pt: Campo de Mini-Golfe

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Allotments
pt: Lotes

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Basin
pt: Lagoa

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cemetery
pt: Cemitério

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Commercial
pt: Comercial

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Construction
pt: Construção

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmland
pt: Quinta

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmyard
pt: Granja

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garages
pt: Garagens

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Grass
pt: Relvado

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Landfill
pt: Aterro

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Meadow
pt: Prado

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military
pt: Militar

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Quarry
pt: Pedreira

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway
pt: Ferrovia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Reservoir
pt: Reservatório

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential
pt: Residencial

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Retail
pt: Retalho

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Orchard
pt: Pomar

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Vineyard
pt: Vinha

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Rail
pt: Ferrovia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Narrow Gauge
pt: Ferrovia Estreita

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram
pt: Eléctrico

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Light Rail
pt: Ferrovia Leve

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Abandoned Railway
pt: Ferrovia Abandonada

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway
pt: Metropolitano

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Preserved Railway
pt: Ferrovia Preservada

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Miniature Railway
pt: Ferrovia em Miniatura

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway Construction
pt: Construção de Ferrovia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Monorail
pt: Monocarril

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Funicular Railway
pt: Ferrovia de Funicular

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Power Tower
pt: Poste Eléctrico

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Aerialway Station
pt: Estação Aérea

[ctx: GeoDataPlacemark|A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
pt: Poste

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cable Car
pt: Carro por Cabo

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gondola
pt: Gôndola

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Chair Lift
pt: Elevador de Cadeiras

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mixed Lift
pt: Elevador Misto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drag Lift
pt: Elevador por Arrasto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: T-Bar
pt: Barra em T

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: J-Bar
pt: Barra em J

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Platter
pt: Plataforma

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Rope Tow
pt: Cordão

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Magic Carpet
pt: Passadeira Mágica

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Zip Line
pt: Linha com Fecho

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Goods
pt: Bens

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Downhill Piste
pt: Pista de Descida Acentuada

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nordic Piste
pt: Pista Nórdica

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Skitour
pt: Viagem de esqui

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sled Piste
pt: Pista de Trenós Pequenos

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Winter Hike
pt: Caminho Pedestre de Inverno

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sleigh Piste
pt: Pista de Trenós

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ice Skate
pt: 'Skate' no Gelo

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Snow Park
pt: Parque de Neve

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Playground
pt: Recreio de Esqui

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Jump
pt: Saltos de Esqui

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 1)
pt: Fronteira Administrativa (Nível 1)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 2)
pt: Fronteira Administrativa (Nível 2)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 3)
pt: Fronteira Administrativa (Nível 3)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 4)
pt: Fronteira Administrativa (Nível 4)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 5)
pt: Fronteira Administrativa (Nível 5)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 6)
pt: Fronteira Administrativa (Nível 6)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 7)
pt: Fronteira Administrativa (Nível 7)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 8)
pt: Fronteira Administrativa (Nível 8)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 9)
pt: Fronteira Administrativa (Nível 9)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 10)
pt: Fronteira Administrativa (Nível 10)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 11)
pt: Fronteira Administrativa (Nível 11)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Boundary (Maritime)
pt: Fronteira (Marítima)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Land Mass
pt: Massa Terrestre

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Urban Area
pt: Área Urbana

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: International Date Line
pt: Linha de Data Internacional

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bathymetry
pt: Batimetria

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drain
pt: Esgoto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ditch
pt: Vala

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stream
pt: Ribeira

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: River
pt: Rio

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Weir
pt: Barragem

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crosswalk
pt: Cruzamento

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway Crossing
pt: Cruzamento de Ferrovia

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Door
pt: Porta

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Room
pt: Quarto

[ctx: GeoDataCoordinates|North direction terms]
note: See https://community.kde.org/Marble/GeoDataCoordinatesTranslation#Direction_terms
en: *
pt: N.|N

[ctx: GeoDataCoordinates|East direction terms]
note: See https://community.kde.org/Marble/GeoDataCoordinatesTranslation#Direction_terms
en: *
pt: E.|E|L.|L

[ctx: GeoDataCoordinates|South direction terms]
note: See https://community.kde.org/Marble/GeoDataCoordinatesTranslation#Direction_terms
en: *
pt: S.|S

[ctx: GeoDataCoordinates|West direction terms]
note: See https://community.kde.org/Marble/GeoDataCoordinatesTranslation#Direction_terms
en: *
pt: O.|O

[ctx: GeoDataCoordinates|Degree symbol terms]
note: See https://community.kde.org/Marble/GeoDataCoordinatesTranslation#Coordinate_symbols
en: *
pt: º|°

[ctx: GeoDataCoordinates|Minutes symbol terms]
note: See https://community.kde.org/Marble/GeoDataCoordinatesTranslation#Coordinate_symbols
en: *
pt: '|´|’

[ctx: GeoDataCoordinates|Seconds symbol terms]
note: See https://community.kde.org/Marble/GeoDataCoordinatesTranslation#Coordinate_symbols
en: *
pt: "|”

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Detour
pt: Desvio

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Ferry Route
pt: Trajecto de 'Ferry'

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Train
pt: Comboio

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Subway
pt: Metropolitano

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Tram
pt: Eléctrico

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bus
pt: Autocarro

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Trolley Bus
pt: Mini-Autocarro

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bicycle Route
pt: Trajecto de Bicicleta

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Mountainbike Route
pt: Trajecto de Bicicleta de Montanha

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Walking Route
pt: Trajecto a Pé

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Hiking Route
pt: Trajecto de Caminhada

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bridleway
pt: Caminho equestre

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Inline Skates Route
pt: Trajecto de Patins em Linha

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Downhill Piste
pt: Pista de Descida de Montanha

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Nordic Ski Trail
pt: Caminho de Esqui Nórdico

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Skitour
pt: Viagem de esqui

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Sled Trail
pt: Trajecto de Trenó

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
pt: Não foi possível converter o texto do filho <maximum> para um inteiro. O valor era: '%1'

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
pt: Não foi possível converter o texto do filho <minimum> para um inteiro. O valor era: '%1'

[ctx: QObject|]
en: Parsing failed line %1. Still %n unclosed tag(s) after document end.  | Parsing failed line %1. Still %n unclosed tag(s) after document end.
pt[0]: O processamento falhou na linha %1. Falta ainda %n marca por fechar no fim do documento.
pt[1]: O processamento falhou na linha %1. Faltam ainda %n marcas por fechar no fim do documento.

[ctx: QObject|]
en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
pt: Ocorreu um erro ao processar o ficheiro na linha: %1 e coluna %2 .

[ctx: QObject|]
en: This is an Invalid File
pt: Este é um Ficheiro Inválido

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Popularity
pt: Popularidade

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Playlist
pt: Lista de Reprodução

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Current Location: %1
pt: Localização Actual: %1

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Home
pt: Residência

[ctx: Marble::GoToDialog|]
en: Address or search term
pt: Endereço ou termo de pesquisa

[ctx: QObject|Number of search results]
en: %n result(s) found. | %n result(s) found.
pt[0]: %n resultado encontrado.
pt[1]: %n resultados encontrados.

[ctx: GoTo|]
en: Browse
pt: Escolher

[ctx: GoTo|]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Select a geographic region
pt: Seleccionar uma região geográfica

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Northern Latitude
pt: Latitude a Norte

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Western Longitude
pt: Longitude a Oeste

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &W
pt: &O

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Eastern Longitude
pt: Longitude a Este

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Southern Latitude
pt: Latitude a Sul

[ctx: Marble::LatLonEdit|West, the direction]
en: W
pt: O

[ctx: LegendWidget|]
en: Legend
pt: Legenda

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Install
pt: Instalar

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Remove
pt: Remover

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Upgrade
pt: Actualizar a Versão

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Update
pt: Actualizar

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Open
pt: Abrir

[ctx: MapThemeDownloadDialog|]
en: Install Maps
pt: Instalar os Mapas

[ctx: QObject|]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Globe View
pt: Vista do Globo

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Spherical view
pt: Vista Esférica

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Mercator View
pt: Vista de Mercator

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Flat View
pt: Vista Plana

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Gnomonic view
pt: Vista Gnomónica

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Stereographic view
pt: Vista Estereográfica

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Lambert Azimuthal Equal-Area view
pt: Vista de Área Igual no Azimute de Lambert

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Azimuthal Equidistant view
pt: Vista Equidistante ao Azimute

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Perspective Globe view
pt: Vista do Globo em Perspectiva

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Show Large Icons
pt: Mo&strar Ícones Grandes

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Favorite
pt: &Favoritos

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Create a New Map...
pt: &Criar um Mapa Novo...

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Delete Map Theme
pt: &Apagar o Tema do Mapa

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Are you sure that you want to delete "%1"?
pt: Tem a certeza que deseja apagar o "%1"?

[ctx: MapViewWidget|]
en: Map View
pt: Área do Mapa

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Projection
pt: &Projecção

[ctx: MapViewWidget|]
en: Globe
pt: Globo

[ctx: MapViewWidget|]
en: Flat Map
pt: Mapa Plano

[ctx: MapViewWidget|]
en: Gnomonic
pt: Gnomónico

[ctx: MapViewWidget|]
en: Stereographic
pt: Estereográfico

[ctx: MapViewWidget|]
en: Lambert Azimuthal Equal Area
pt: Área Igual no Azimute de Lambert

[ctx: MapViewWidget|]
en: Azimuthal Equidistant
pt: Equidistante ao Azimute

[ctx: MapViewWidget|]
en: Vertical Perspective Globe
pt: Globo em Perspectiva Vertical

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Celestial Body
pt: Corpo &Celeste

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Theme
pt: &Tema

[ctx: MapViewWidget|]
en: Here you can choose the preferred map view from different topics.
pt: Aqui poderá escolher a vista por omissão do mapa a partir de diferentes tópicos.

[ctx: Marble::PreviewDialog|]
en: Preview Map
pt: Antevisão do Mapa

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Error while parsing
pt: Erro no processamento

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Wizard cannot parse server's response
pt: O assistente não consegue processar a resposta do servidor

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Server is not an OWS Server.
pt: O servidor não é um Servidor de OWS.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Web Mercator (epsg:3857)
pt: Mercator da Web (epsg:3857)

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Tile Projection:
pt: Projecção dos Padrões:

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Tile Matrix Set:
pt: Conjunto da Matriz de Padrões:

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Preview Image
pt: Imagem de Antevisão

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Base Tile
pt: Padrão de Base

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Legend Image
pt: Imagem da Legenda

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The %1 could not be downloaded.
pt: Não foi possível obter o %1.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The %1 could not be downloaded successfully. The server replied:
    
    %2
pt: Não foi possível obter com sucesso o %1. O servidor respondeu:
    
    %2

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving failed
pt: O arquivo foi mal-sucedido

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process cannot be started.
pt: Não foi possível iniciar o processo de arquivo.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process crashed.
pt: O processo de arquivo estoirou.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Source Image
pt: Imagem de Origem

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a source image.
pt: Indique por favor uma imagem de origem.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not exist. Please specify a different one.
pt: A imagem de origem que indicou não existe. Indique por favor uma diferente.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not seem to be an image. Please specify a different image file.
pt: A imagem de origem que indicou não parece ser uma imagem. Indique por favor uma diferente.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Title
pt: Título do Mapa

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map title.
pt: Indique por favor um título do mapa.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Name
pt: Nome do Mapa

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map name.
pt: Indique por favor um nome do mapa.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify another map name, since there is already a map named "%1".
pt: Indique por favor outro nome de mapa, dado que já existe um mapa chamado "%1".

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a preview image.
pt: Indique por favor uma imagem de antevisão.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Problem while creating files
pt: Problemas ao criar os ficheiros

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Check if a theme with the same name exists.
pt: Verifique se já existe um tema com o mesmo nome.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: WMS Server
pt: Servidor de WMS:

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: <h4>WMS Server</h4>Please choose a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service">WMS</a> server or enter a custom server URL.
pt: <h4>Servidor de WMS</h4>Escolha por favor um servidor de <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service">WMS</a> ou indique um ULR de servidor personalizado.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: WMTS Server
pt: Servidor de WMTS

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: <h4>WMTS Server</h4>Please choose a <a href="https://de.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Tile_Service">WMTS</a> server or enter a custom server URL.
pt: <h4>Servidor de WMTS</h4>Escolha por favor um servidor de <a href="https://de.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Tile_Service">WMTS</a> ou indique um URL de servidor personalizado.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme Creation Wizard
pt: Assistente de Criação de Temas de Mapas

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Welcome to the Map Creation Wizard!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">We will guide you through the process of creating a map theme for Marble. In the end you will have your own map that you can view in Marble.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose the source that you want to use for the data of your map theme:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Bem-vindo ao Assistente de Criação de Mapas!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Será guiado através do processo de criação de um tema de mapas para o Marble. No fim irá ter o seu próprio mapa que poderá ver no Marble.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Seleccione por favor a fonte que deseja usar para os dados do seu tema de mapas:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via the WMS protocol.
pt: Liga-se a um servidor na Internet. Os dados do mapa são consultados através do protocolo WMS.

[ctx: MapWizard|]
en: Web Map Service (WMS)
pt: Serviço de Mapas Web (WMS)

[ctx: MapWizard|]
en: Web Map Tile Service (WMTS)
pt: Serviço de Padrões de Mapas Web (WTMS)

[ctx: MapWizard|]
en: You need to provide a bitmap image of a world map that is stored on disk.
pt: Tem de indicar uma imagem rasterizada de um mapa-mundo que esteja guardado no disco.

[ctx: MapWizard|]
en: A single image showing the whole world
pt: Uma única imagem que mostra o mundo inteiro

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via a static URL.
pt: Liga-se a um servidor na Internet. Os dados do mapa são pesquisados através de um URL estático.

[ctx: MapWizard|]
en: Online map providing indexed tiles (e.g. Open Street Map)
pt: Mapa 'online' que fornece blocos indexados (p.ex., Open Street Map)

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">WMS Server</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">WMS</span></a> server or enter a custom server URL.</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Servidor de WMS</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Seleccione por favor um servidor de <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">WMS</span></a> ou indique um URL personalizado do servidor.</p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: WMS Server:
pt: Servidor de WMS:

[ctx: MapWizard|]
en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: MapWizard|]
en: Enter the base Url of the WMS service (e.g. <i>https://www.wms.nrw.de/geobasis/wms_nw_dop_overlay</i>)
pt: Indique o URL de base do serviço WMS (p.ex. <i>https://www.wms.nrw.de/geobasis/wms_nw_dop_overlay</i>)

[ctx: MapWizard|]
en: Wms-Service:
pt: Serviço WMS:

[ctx: MapWizard|]
en: Layer Selection
pt: Selecção das Camadas

[ctx: MapWizard|]
en: Choose your Layer(s):
pt: Escolher as suas Camadas:

[ctx: MapWizard|]
en: Search:
pt: Procurar:

[ctx: MapWizard|]
en: The order in which multiple layers are selected directly affects their rendering order.
pt: A ordem pela qual são seleccionadas as várias camadas afecta directamente a sua ordem de desenho.

[ctx: MapWizard|]
en: Multiple Selections
pt: Selecções Múltiplas

[ctx: MapWizard|]
en: Custom Backdrop
pt: Fundo Personalizado

[ctx: MapWizard|]
en: Tile Projection:
pt: Projecção dos Padrões:

[ctx: MapWizard|]
en: Indicates the projection in which the tiles are rendered.
pt: Indica a projecção na qual são desenhados os blocos.

[ctx: MapWizard|]
en: Tile Format:
pt: Formato dos Padrões:

[ctx: MapWizard|]
en: Indicates the file format of the tiles.
pt: Indica o formato do ficheiro dos padrões.

[ctx: MapWizard|]
en: Layer Info
pt: Informação da Camada

[ctx: MapWizard|]
en: Service Info
pt: Informação do Serviço

[ctx: MapWizard|]
en: Customize Backdrop
pt: Personalizar o Fundo

[ctx: MapWizard|]
en: Preset Layers
pt: Camadas de Predefinição

[ctx: MapWizard|]
en: XYZ Server Url
pt: URL do Servidor de XYZ

[ctx: MapWizard|]
en: The XYZ server needs to provide map tiles in Mercator projection.
pt: O servidor de XYZ precisa de fornecer padrões dos mapas na projecção de Mercator.

[ctx: MapWizard|]
en: Color
pt: Cor

[ctx: MapWizard|]
en: Select Color
pt: Seleccionar a Cor

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">World Map Bitmap Image</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose the location of a world map that is stored in a single image file (JPG, PNG, etc.). It needs to be provided in <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Equirectangular_projection"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Equirectangular projection</span></a>, so the shape should look like this (size ratio: 2:1):</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><img src=":/data/svg/worldmap.svg" width="150" /></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Imagem Rasterizada do Mapa-Mundo</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Seleccione por favor a localização de um mapa-mundo que esteja guardado como uma única imagem (JPG, PNG, etc.). Precisa de estar no formato de <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Equirectangular_projection"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Projecção equi-rectangular</span></a>, de forma que fique com este formato (proporções de tamanho: 2:1):</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><img src=":/data/svg/worldmap.svg" width="150" /></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Source Image:
pt: Imagem de Origem:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">URL Scheme for Indexed Tiles</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Please enter the URL used for downloading individual tiles. Use the placeholders </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{x}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{y}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, and </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{zoomLevel}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> to reference a tile from the index.</span></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">Esquema de URL's para os Padrões Indexados</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Indique por favor o URL usado para transferir os padrões individuais. Use as substituições </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{x}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{y}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, e </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{zoomLevel}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> para referenciar um padrão a partir do seu índice.</span></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: URL Scheme:
pt: Esquema de URL's:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">General Information</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Please specify a title, a name and an icon for your new map. Add a description to let users know what your map is about. </span></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">Informação Geral</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Indique por favor um título, um nome e um ícone para o seu novo mapa. Adicione uma descrição para que os utilizadores saibam do que se trata o seu mapa. </span></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Map Title:
pt: Título do Mapa:

[ctx: MapWizard|]
en: A short concise name for your map theme.
pt: Um pequeno mapa conciso para o seu tema de mapas.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Name:
pt: Nome do Mapa:

[ctx: MapWizard|]
en: The lowercase map theme id.
pt: O ID do tema de mapas em minúsculas.

[ctx: MapWizard|]
en: The folder name of your new theme.
pt: O nome da pasta do seu novo tema.

[ctx: MapWizard|]
en: Description:
pt: Duração:

[ctx: MapWizard|]
en: A short description of your map theme. Here you can provide information about the purpose, origin, copyright and license of the data used in your map theme.
pt: Uma breve descrição do seu tema de mapas. Aqui poderá indicar algumas informações sobre o objectivo, a origem, os direitos de cópia e a licença dos dados usados no seu tema de mapas.

[ctx: MapWizard|]
en: It will appear in a tool tip and may contain HTML formatting.
pt: Irá aparecer numa dica e poderá conter formatação em HTML.

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Image:
pt: Imagem de Antevisão:

[ctx: MapWizard|]
en: preview image
pt: imagem de antevisão

[ctx: MapWizard|]
en: <b>Optional: Addition of a Map Key</b>
pt: <b>Opcional: Adição de uma Chave do Mapa</b>

[ctx: MapWizard|]
en: Legend Image:
pt: Imagem da Legenda:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Summary</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Congratulations! You have entered all the data that is necessary to create your map theme. Check the summary below carefully and press the &quot;Finish&quot; button to create the theme. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please consider contributing the map theme back to the Marble community if the license and the terms of use allow for it.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Resumo</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Parabéns! Introduziu todos os dados necessários para criar o seu tema de mapas. Verifique com cuidado o resumo abaixo e carregue no botão &quot;Terminar&quot;  para criar o tema. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Por favor, considere a hipótese de contribuir de volta com o seu tema de mapas para a comunidade do Marble, caso a licença e os termos de uso o permitam.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Map name goes here.
pt: O nome do mapa vem aqui.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme:
pt: Tema do Mapa:

[ctx: MapWizard|]
en: Map theme goes here.
pt: O tema de mapas vem aqui.

[ctx: MapWizard|]
en: Thumbnail
pt: Miniatura

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Map
pt: Antevisão do Mapa

[ctx: QObject|]
en: Marble Virtual Globe
pt: Globo Virtual Marble

[ctx: QObject|]
en: <b>Active Development Team of Marble</b>
pt: <b>Equipa de Desenvolvimento Activa do Marble</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>Torsten Rahn <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br /><i>Developer and Original Author</i></p>
pt: <p>Torsten Rahn <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br/><i>Desenvolvimento e Autoria Original</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dennis Nienh&uuml;ser <a href="mailto:nienhueser@kde.org">nienhueser@kde.org</a><br /><i>Routing, Navigation, Mobile</i></p>
pt: <p>Dennis Nienh&uuml;ser <a href="mailto:nienhueser@kde.org">nienhueser@kde.org</a><br /><i>Trajectos, Navegação, Suporte Móvel</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bernhard Beschow <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>WMS Support, Mobile, Performance</i></p>
pt: <p>Bernhard Beschow <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Suporte para o WMS, Suporte Móvel, Performance</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Friedrich W. H. Kossebau, <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>Plasma Integration, Bugfixes</i></p>
pt: <p>Friedrich W. H. Kossebau, <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>Integração com o Plasma, Correcções de Erros</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Thibaut Gridel <a href="mailto:tgridel@free.fr">tgridel@free.fr</a><br /><i>Geodata</i></p>
pt: <p>Thibaut Gridel <a href="mailto:tgridel@free.fr">tgridel@free.fr</a><br /><i>Dados geográficos</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br /><i>OpenStreetMap Support, Download Management</i></p>
pt: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br/><i>Suporte para o OpenStreetMap, gestão de transferências</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Florian E&szlig;er <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>Elevation Profile</i></p>
pt: <p>Florian E&szlig;er <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>Perfil de Elevação</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Wes Hardaker <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>Amateur Radio Support</i></p>
pt: <p>Wes Hardaker <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>'Plugin' de Rádio Amador</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Online Services Support</i></p>
pt: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br/><i>Suporte aos Serviços 'Online'</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Satellites</i></p>
pt: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Satélites</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Planetary Satellites</i></p>
pt: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Satélites Planetários</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Niko Sams <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>Routing, Elevation Profile</i></p>
pt: <p>Niko Sams <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>Trajecto, Perfil de Elevação</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>KML and Windows Support</i></p>
pt: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Suporte para o KML e Windows</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Eckhart W&ouml;rner <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a><br /><i>Bugfixes</i></p>
pt: <p>Eckhart W&ouml;rner <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a><br/><i>Correcções de erros</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Developers</b>
pt: <b>Desenvolvimento</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>M&eacute;d&eacute;ric Boquien <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br /><i>Astronomical Observatories</i></p>
pt: <p>M&eacute;d&eacute;ric Boquien <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br/><i>Observatórios Astronómicos</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br /><i>Planet Filter, Bugfixes</i></p>
pt: <p>Harshit Jain <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br/><i>Filtro de Planetas, Correcções de Erros</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Proxy Support</i></p>
pt: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br/><i>Suporte para 'Proxy'</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Pino Toscano <a href="mailto:pino@kde.org">pino@kde.org</a><br /><i>Network plugins</i></p>
pt: <p>Pino Toscano <a href="mailto:pino@kde.org">pino@kde.org</a><br/><i>'Plugins' de rede</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Henry de Valence <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br /><i>Marble Runners, World-Clock Plasmoid</i></p>
pt: <p>Henry de Valence <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br/><i>Módulos de Execução do Marble, Plasmóide do Relógio Mundial</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Magnus Valle<br /><i>Historical Maps</i></p>
pt: <p>Magnus Valle<br/><i>Mapas Históricos</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Inge Wallin <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br /><i>Original Co-Maintainer</i></p>
pt: <p>Inge Wallin <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br/><i>Co-Manutenção Original</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Development &amp; Patches:</i> Simon Schmeisser, Claudiu Covaci, David Roberts, Nikolas Zimmermann, Jan Becker, Stefan Asserh&auml;ll, Laurent Montel, Prashanth Udupa, Anne-Marie Mahfouf, Josef Spillner, Frerich Raabe, Frederik Gladhorn, Fredrik H&ouml;glund, Albert Astals Cid, Thomas Zander, Joseph Wenninger, Kris Thomsen, Daniel Molkentin  </p>
pt: <p><i>Desenvolvimento &amp; Correcções:</i> Simon Schmeisser, Claudiu Covaci, David Roberts, Nikolas Zimmermann, Jan Becker, Stefan Asserh&auml;ll, Laurent Montel, Prashanth Udupa, Anne-Marie Mahfouf, Josef Spillner, Frerich Raabe, Frederik Gladhorn, Fredrik H&ouml;glund, Albert Astals Cid, Thomas Zander, Joseph Wenninger, Kris Thomsen, Daniel Molkentin  </p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Platforms &amp; Distributions:</i> Tim Sutton, Christian Ehrlicher, Ralf Habacker, Steffen Joeris, Marcus Czeslinski, Marcus D. Hanwell, Chitlesh Goorah, Sebastian Wiedenroth, Christophe Leske</p>
pt: <p><i>Plataformas &amp; Distribuições:</i> Tim Sutton, Christian Ehrlicher, Ralf Habacker, Steffen Joeris, Marcus Czeslinski, Marcus D. Hanwell, Chitlesh Goorah, Sebastian Wiedenroth, Christophe Leske</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Artwork:</i> Nuno Pinheiro, Torsten Rahn</p>
pt: <p><i>Artes Gráficas:</i> Nuno Pinheiro, Torsten Rahn</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Join us</b>
pt: <b>Junte-se a nós</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>You can reach the developers of the Marble Project at <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a></p>
pt: <p>Poderá contactar os programadores do Projecto Marble em <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>ESA - Summer of Code in Space</b>
pt: <b>ESA - Summer of Code no Espaço</b>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in ESA SoCiS for their successful work on Marble:</p>
pt: <p>A Equipa do Marble gostaria de agradecer aos seus membros que participaram no SoCiS da ESA, pelo seu trabalho bem-sucedido no Marble:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Judit Bartha, <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com"> bartha.m.judit@gmail.com </a><br /><i>Project: Improving Marble's Satellite maps using Sentinel-2 mission data</i></p>
pt: <p>Judit Bartha, <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com"> bartha.m.judit@gmail.com </a><br /><i>Projecto: Melhoria dos mapas de Satélite do Marble, usando os dados da missão Sentinel-2</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ana Badescu, <a href="mailto:anabee.emacs@gmail.com"> anabee.emacs@gmail.com </a><br /><i>Project: Integrate data provided by the Sentinel missions</i></p>
pt: <p>Ana Badescu, <a href="mailto:anabee.emacs@gmail.com"> anabee.emacs@gmail.com </a><br /><i>Projecto: Integração dos dados fornecidos pelas missões Sentinel</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>G&#xE1;bor P&#xE9;terffy, <a href="mailto:peterffy95@gmail.com"> peterffy95@gmail.com </a><br /><i>Project: Panoramic Picture Support for celestial bodies in Marble   </i></p>
pt: <p>G&#xE1;bor P&#xE9;terffy, <a href="mailto:peterffy95@gmail.com"> peterffy95@gmail.com </a><br /><i>Projecto: Suporte de imagens panorâmicas para corpos celestes no Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Marek Hakala, <a href="mailto:hakala.marek@gmail.com">hakala.marek@gmail.com</a><br /><i>Project: Displaying Solar / Lunar Eclipses in Marble </i></p>
pt: <p>Marek Hakala, <a href="mailto:hakala.marek@gmail.com">hakala.marek@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Apresentação de Eclipses Solares / Lunares no Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Project: Visualization of planetary satellites</i></p>
pt: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ettner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Projecto: Visualização de satélites planetários</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Project: Visualization of Satellite Orbits</i></p>
pt: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Projecto: Visualização das Órbitas dos Satélites</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Code-in for their successful work on Marble:</p>
pt: <p> A Equipa do Marble gostaria de agradecer aos seus membros que participaram no Google Code-in, pelo seu trabalho bem-sucedido no Marble:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Summer of Code for their successful work on Marble:</p>
pt: <p> A Equipa do Marble gostaria de agradecer aos seus membros que participaram no Google Summer of Code, pelo seu trabalho bem-sucedido no Marble:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Mohammed Nafees <a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Indoor Maps</i></p>
pt: <p>Mohammed Nafees <a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Mapas Interiores do Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Judit Bartha <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com">bartha.m.judit@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Material Maps</i></p>
pt: <p>Judit Bartha <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com">bartha.m.judit@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Mapas Materiais do Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Project: Fluent graphics across every tile level in Marble's OSM vector map</i></p>
pt: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Gráficos fluidos entre os diferentes níveis de padrões no mapa vectorial OSM do Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Akshat Tandon <a href="akshat.tandon@research.iiit.ac.in">akshat.tandon@research.iiit.ac.in</a><br /><i>Project: Support for medium and low tile levels in the OSM Vector Map of Marble</i></p>
pt: <p>Akshat Tandon <a href="akshat.tandon@research.iiit.ac.in">akshat.tandon@research.iiit.ac.in</a><br /><i>Projecto: Suporte para níveis de padrões baixos e médios no Mapa Vectorial OSM do Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Project: Improve Marble's OSM vector rendering support</i></p>
pt: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Melhoria no suporte de desenho vectorial OSM do Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Gábor Péterffy <a href="gabor.peterffy@gmail.com">gabor.peterffy@gmail.com</a><br /><i>Project: Porting Marble to Android platform</i></p>
pt: <p>Gábor Péterffy <a href="gabor.peterffy@gmail.com">gabor.peterffy@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Migração do Marble para a plataforma Android</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Marius Valeriu Stanciu <a href="stanciumarius94@gmail.com">stanciumarius94@gmail.com</a><br /><i>Project: Offering OpenStreetMap support and improving Edit Mode for Marble</i></p>
pt: <p>Marius Valeriu Stanciu <a href="stanciumarius94@gmail.com">stanciumarius94@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Oferta do suporte do OpenStreetMap e melhorias no Modo de Edição do Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Abhinav Gangwar <a href="abhgang@gmail.com">abhgang@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Game</i></p>
pt: <p>Abhinav Gangwar <a href="abhgang@gmail.com">abhgang@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Jogo do Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Calin Cruceru <a href="crucerucalincristian@gmail.com">crucerucalincristian@gmail.com</a><br /><i>Project: Editing Mode for Polygons</i></p>
pt: <p>Calin Cruceru <a href="crucerucalincristian@gmail.com">crucerucalincristian@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Modo de Edição dos Polígonos</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Sanjiban Bairagya <a href="sanjiban22393@gmail.com">sanjiban22393@gmail.com</a><br /><i>Project: Interactive Tours </i></p>
pt: <p>Sanjiban Bairagya <a href="sanjiban22393@gmail.com">sanjiban22393@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Viagens Interactivas</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Adrian Draghici <a href="draghici.adrian.b@gmail.com">draghici.adrian.b@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble KML Map Editor</i></p>
pt: <p>Adrian Draghici <a href="draghici.adrian.b@gmail.com">draghici.adrian.b@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Editor de Mapas KML do Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrei Duma <a href="andrei.duma.dorian@gmail.com">andrei.duma.dorian@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble meets ownCloud</i></p>
pt: <p>Andrei Duma <a href="andrei.duma.dorian@gmail.com">andrei.duma.dorian@gmail.com</a><br /><i>Projecto: o Marble encontra a ownCloud</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Utku Ayd&#x131;n <a href="utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br /><i>Project: ownCloud storage and synchronization for Marble </i></p>
pt: <p>Utku Ayd&#x131;n <a href="utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Armazenamento e sincronização da ownCloud para o Marble </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner <a href="rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Project: OpenGL SceneGraph</i></p>
pt: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner <a href="rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Projecto: Cena Gráfica em OpenGL</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ander Pijoan <a href="ander.pijoan@deusto.es">ander.pijoan@deusto.es</a><br /><i>Project: OpenStreetMap Vector Rendering</i></p>
pt: <p>Ander Pijoan <a href="ander.pijoan@deusto.es">ander.pijoan@deusto.es</a><br /><i>Projecto: Desenho Vectorial do OpenStreetMap</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Cezar Mocan <a href="mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br /><i>Project: Natural Earth Vector Map</i></p>
pt: <p>Cezar Mocan <a href="mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Mapa Vectorial da Terra Natural</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bernhard Beschow <a href="bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Project: OpenGL Mode for Marble</i></p>
pt: <p>Bernhard Beschow <a href="bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Projecto: Modo de OpenGL para o Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Konstantin Oblaukhov <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.konstantin@gmail.com</a><br /><i>Project: OpenStreetMap Vector Rendering</i></p>
pt: <p>Konstantin Oblaukhov <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.konstantin@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Desenho Vectorial do OpenStreetMap</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Daniel Marth <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>Project: Marble Touch on MeeGo</i></p>
pt: <p>Daniel Marth <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>Projecto: Marble Touch no MeeGo</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>Project: Bookmarks</i></p>
pt: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Favoritos</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>Project: Time Support</i></p>
pt: <p>Harshit Jain <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Suporte para Tempos</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Siddharth Srivastava <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a><br /><i>Project: Turn-by-turn Navigation</i></p>
pt: <p>Siddharth Srivastava <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a><br /><i>Projecto: Navegação por Passos</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: OSM Annotation</i></p>
pt: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br/><i>Projecto: Anotações do OSM</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Project: Online Services</i></p>
pt: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br/><i>Projecto: Serviços 'Online'</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Project: Vector Tiles for Marble</i></p>
pt: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br/><i>Projecto: Padrões Vectoriais para o Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Shashank Singh <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br /><i>Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble</i></p>
pt: <p>Shashank Singh <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br/><i>Projecto: Suporte para fotografias do Panoramio / Wikipédia no Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Carlos Licea <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br /><i>Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")</i></p>
pt: <p>Carlos Licea <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br/><i>Projecto: Projecção Equi-Rectangular ("Planisfério")</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: GPS Support for Marble</i></p>
pt: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br/><i>Projecto: Suporte de GPS para o Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Murad Tagirov <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br /><i>Project: KML Support for Marble</i></p>
pt: <p>Murad Tagirov <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br/><i>Projecto: Suporte do KML para o Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>... and of course we'd like to thank the people at Google Inc. for making these projects possible.</p>
pt: <p>... e, obviamente, gostaríamos de agradecer a todas as pessoas na Google Inc. por tornarem estes projectos possíveis.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Credits</b>
pt: <b>Créditos</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Various Suggestions &amp; Testing:</i> Stefan Jordan, Robert Scott, Lubos Petrovic, Benoit Sigoure, Martin Konold, Matthias Welwarsky, Rainer Endres, Luis Silva, Ralf Gesellensetter, Tim Alder</p>
pt: <p><i>Diversas Sugestões &amp; Testes:</i> Stefan Jordan, Robert Scott, Lubos Petrovic, Benoit Sigoure, Martin Konold, Matthias Welwarsky, Rainer Endres, Luis Silva, Ralf Gesellensetter, Tim Alder</p>

[ctx: QObject|]
en: <p> We'd especially like to thank John Layt who provided an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".</p>
pt: <p> Gostaríamos de agradecer especialmente ao John Layt, que nos ofereceu uma fonte importante de inspiração, ao criar ao antecessor do Marble, o "Kartographer".</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Maps</b>
pt: <b>Mapas</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Blue Marble Next Generation (500 m / pixel)</i><br />NASA Goddard Space Flight Center Earth Observatory <a href="http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/">http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/</a></p>
pt: <p><i>Blue Marble Próxima Geração (500 m / pixel)</i><br/>Observatório Terrestre do NASA Goddard Space Flight Center <a href="http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/">http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Earth's City Lights</i><br />Data courtesy Marc Imhoff of NASA GSFC and Christopher Elvidge of NOAA NGDC. Image by Craig Mayhew and Robert Simmon, NASA GSFC.</p>
pt: <p><i>Luzes das Cidades da Terra</i><br/>Cortesia dos dados por Marc Imhoff da NASA GSFC e por Christopher Elvidge da NOAA NGDC. Imagem de Craig Mayhew e de Robert Simmon, NASA GSFC.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Shuttle Radar Topography Mission (SRTM30, 1 km / pixel )</i><br />NASA Jet Propulsion Laboratory <a href="https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/">https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/</a></p>
pt: <p><i>Missão Topográfica por Radar do Shuttle (SRTM30, 1 km / pixel )</i><br/>Laboratório de Propulsão a Jacto da NASA <a href="https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/">https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Micro World Data Bank in Polygons ("MWDB-POLY / MWDBII")</i><br />CIA ; Global Associates, Ltd.; Fred Pospeschil and Antonio Rivera</p>
pt: <p><i>Micro World Data Bank em Polígonos ("MWDB-POLY / MWDBII")</i><br/>CIA ; Global Associates, Ltd.; Fred Pospeschil e Antonio Rivera</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Temperature and Precipitation Maps (July and December)</i><br />A combination of two datasets:<ul><li>Legates, D.R. and Willmott, C.J. 1989. Average Monthly Surface Air Temperature and Precipitation. Digital Raster Data on a .5 degree Geographic (lat/long) 361x721 grid (centroid-registered on .5 degree meridians). Boulder CO: National Center for Atmospheric Research. <a href="http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm">http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm</a></li><li>CRU CL 2.0: New, M., Lister, D., Hulme, M. and Makin, I., 2002: A high-resolution data set of surface climate over global land areas. Climate Research 21.<a href="https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg">https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg</a></li></ul></p>
pt: <p><i>Mapas de Temperatura e Precipitação (Julho e Dezembro)</i><br/>Uma combinação de dois conjuntos de dados:<ul><li>Legates, D.R. e Willmott, C.J. 1989. Temperatura do Ar e Precipitação Média à Superfície Mensal. Dados Digitais Rasterizados numa grelha geográfica de 0,5 graus (lat/long) com 361x721 pixels (centróide registado nos meridianos de 0,5 graus). Boulder CO: National Center for Atmospheric Research. <a href="http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm">http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm</a></li><li>CRU CL 2.0: New, M., Lister, D., Hulme, M. e Makin, I., 2002: Um conjunto de dados à superfície de alta resolução, revelando o clima sobre as áreas terrestres globais. Climate Research 21.<a href="https://www.crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg">http://www.crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg</a></li></ul></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Street Map</b>
pt: <b>Mapa das Estradas</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>OpenStreetMap</i><br />The street maps used in Marble via download are provided by the <a href="https://www.openstreetmap.org">OpenStreetMap</a> Project ("OSM"). OSM is an open community which creates free editable maps.<br /><i>License</i>: OpenStreetMap data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
pt: <p><i>OpenStreetMap</i><br/>Os mapas das estradas usados no Marble por transferência são fornecidos pelo projecto <a href="https://www.openstreetmap.org">OpenStreetMap</a> ("OSM"). O OSM é uma comunidade aberta que cria mapas editáveis livres.<i>Licença</i>: Os dados do OpenStreetMap podem ser usados de forma livre, segundo os termos da licença <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Icons</i><br />Some icons are taken from <a href="https://www.sjjb.co.uk/mapicons">SJJB Management</a> and <a href="https://thenounproject.com">NounProject</a>. These icons can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">CC0 1.0 Universal</a> license.</p>
pt: <p><i>Ícones</i><br />Alguns ícones são retirados de <a href="https://www.sjjb.co.uk/mapicons">SJJB Management</a> e <a href="https://thenounproject.com">NounProject</a>. Estes ícones podem ser usados de forma livre segundo os termos da licença <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">CC0 1.0 Universal</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Some icons are taken from <a href="https://fortawesome.github.com/Font-Awesome">Font Awesome</a>. These icons can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">CC BY 3.0</a> license.</p>
pt: <p>Alguns ícones são retirados do <a href="https://fortawesome.github.com/Font-Awesome">Font Awesome</a>. Estes ícones podem ser usados à vontade, de acordo com os termos da licença <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">CC BY 3.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>OpenRouteService</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by the <a href="https://maps.openrouteservice.org">OpenRouteService</a> Project ("ORS"). <br /><i>License</i>: OpenRouteService data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
pt: <p><i>OpenRouteService</i><br/>Alguns dos trajectos usados no Marble por transferência são fornecidos pelo projecto <a href="https://maps.openrouteservice.org">OpenRouteService</a> ("ORS").<br/><i>Licença</i>: Os dados do OpenStreetMap podem ser usados de forma livre, segundo os termos da licença <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Open Source Routing Machine</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by the <a href="http://project-osrm.org">Open Source Routing Machine</a> Project ("OSRM"). <br /><i>License</i>: Open Source Routing Machine data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
pt: <p><i>Open Source Routing Machine</i><br/>Alguns dos trajectos usados no Marble por transferência são fornecidos pelo projecto <a href="http://project-osrm.org">Open Source Routing Machine</a> ("OSRM").<br/><i>Licença</i>: Os dados do Open Source Routing Machine podem ser usados de forma livre, segundo os termos da licença <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>MapQuest</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by <a href="https://www.mapquest.com/">MapQuest</a> and their Open Data Map APIs and Web Services.<br />Directions courtesy of MapQuest working on OpenStreetMap data that can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>. Usage of the MapQuest routing service is subject to the <a href="https://info.mapquest.com/terms-of-use/">MapQuest terms of use</a>.</p>
pt: <p><i>MapQuest</i><br/>Alguns dos trajectos usados no Marble por transferência são fornecidos pelo projecto <a href="https://www.mapquest.org">MapQuest</a> e pelas suas API's de mapas abertos.<br/><i>Licença</i>: Os dados do MapQuest podem ser usados de forma livre, segundo os termos da licença <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>. A utilização do serviço de trajectos do MapQuest está sujeito aos <a href="https://info.mapquest.com/terms-of-use/">termos de uso do MapQuest</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Cities and Locations</b>
pt: <b>Cidades e Localidades</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>World Gazetteer</i><br />Stefan Helders <a href="http://www.world-gazetteer.com">http://www.world-gazetteer.com</a></p>
pt: <p><i>World Gazetteer</i><br/>Stefan Helders <a href="http://www.world-gazetteer.com">http://www.world-gazetteer.com</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Geonames.org</i><br /><a href="https://www.geonames.org/">https://www.geonames.org/</a><i>License</i>: Geonames.org data can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">Creative Commons Attribution 3.0 license</a>.</p>
pt: <p><i>Geonames.org</i><br/><a href="https://www.geonames.org/">https://www.geonames.org/</a><i>Licença</i>: Os dados do Geonames.org poderão ser usados de forma livre, segundo os termos da licença <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">Creative Commons Attribution 3.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Czech Statistical Office</i><br />Public database <a href="https://vdb.czso.cz/vdbvo2">https://www.czso.cz</a></p>
pt: <p><i>Escritório Estatístico Checo</i><br/>Base de dados pública <a href="https://vdb.czso.cz/vdbvo">https://www.czso.cz</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Flags</b>
pt: <b>Bandeiras</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Flags of the World</i><br />The flags were taken from Wikipedia (<a href="https://www.wikipedia.org">https://www.wikipedia.org</a>) which in turn took a subset from <a href="https://www.openclipart.org">https://www.openclipart.org</a> and reworked them. All flags are under the public domain (see comments inside the svg files).</p>
pt: <p><i>Bandeiras do Mundo</i><br/>As bandeiras foram retiradas da Wikipédia (<a href="https://www.wikipedia.org">https://www.wikipedia.org</a>), que por sua vez é um sub-conjunto do <a href="https://www.openclipart.org">https://www.openclipart.org</a>, efectuando algumas modificações sobre elas. Todas as bandeiras estão segundo o domínio público (veja os comentários dentro dos ficheiros SVG).</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Stars</b>
pt: <b>Estrelas</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>The Bright Star Catalogue</i><br />5th Revised Ed. (Preliminary Version) Hoffleit D., Warren Jr W.H., Astronomical Data Center, NSSDC/ADC (1991)<a href="https://heasarc.gsfc.nasa.gov/W3Browse/star-catalog/bsc5p.html"> https://heasarc.gsfc.nasa.gov</a></p>
pt: <p><i>The Bright Star Catalogue</i><br/>5a Edição Revista (Versão Preliminar) Hoffleit D., Warren Jr W.H., Astronomical Data Center, NSSDC/ADC (1991)<a href="https://adc.gsfc.nasa.gov/adc-cgi/cat.pl?/catalogs/5/5050"> https://adc.gsfc.nasa.gov</a></p>

[ctx: Marble::MarbleAboutDialog|]
en: Using Marble Library version %1
pt: A usar a biblioteca do Marble na versão %1

[ctx: Marble::MarbleAboutDialog|]
en: <br />(c) 2007-%1 by the authors of Marble Virtual Globe<br /><br /><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>
pt: <br />(c) 2007-%1 dos autores do Globo Virtual Marble<br /><br /><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: About Marble
pt: Acerca do Marble

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Marble Virtual Globe</span></p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Globo Virtual do Marble</span></p></body></html>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: Version Unknown
pt: Versão Desconhecida

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &About
pt: &Acerca

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">(c) 2007, The Marble Project</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">https://marble.kde.org/</span></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">(c) 2007 do Projecto Marble</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">https://marble.kde.org/</span></p></body></html>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: A&uthors
pt: A&utores

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &Data
pt: &Dados

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &License Agreement
pt: Contrato de &Licença

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">There are two caches being used for Marble: The physical memory which is needed to keep map data in the computer's memory. Increasing the value will make the application more responsive. The hard disc memory cache is used by download contents from the Internet (e.g. Wikipedia data or map data). Decrease this value if you want to save space on the hard disc and if high usage of the Internet is not an issue. </p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Existem duas 'caches' que são usadas pelo Marble: A memória física que é necessária para manter os dados do mapa na memória do computador. Se aumentar o valor, tornará a aplicação mais rápida a responder. A 'cache' de memória no disco rígido é usada para transferir os conteúdos a partir da Intenet (p.ex., dos dados da Wikipédia ou do mapa). Diminua este valor se deseja poupar espaço no disco rígido e se uma utilização intensa da Internet não for um problema.</p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: C&ache
pt: 'C&ache'

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Physical memory:
pt: Memória &física:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: C&lear
pt: &Limpar

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Hard disc:
pt: &Disco rígido:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Unlimited
pt: Ilimitado

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Cl&ear
pt: &Limpar

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A configuração do seu 'proxy' para a sua rede interna local. Por favor, deixe em branco caso não exista nenhum 'proxy'.</p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Proxy
pt: '&Proxy'

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Proxy:
pt: '&Proxy':

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: P&ort:
pt: P&orto:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Proxy type:
pt: Tipo de 'proxy':

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Http
pt: HTTP

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Socks5
pt: SOCKS5

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Requires authentication
pt: Necessita de autenticação

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: U&sername:
pt: &Utilizador:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Password:
pt: &Senha:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable synchronization
pt: Activar a sincronização

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Allows you to store routes in owncloud. Each route must be uploaded/downloaded manually.
pt: Permite-lhe guardar as rotas na ownCloud. Cada rota deverá ser enviada/recebida manualmente.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable route synchronization
pt: Activar a sincronização de trajectos

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Automatically sync all bookmarks to the server.
pt: Sincroniza automaticamente todos os favoritos com o servidor.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable bookmark synchronization
pt: Activar a sincronização de favoritos

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Sync now
pt: Sincronizar agora

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Credentials
pt: Credenciais

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Server:
pt: Servidor:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Remote server URL, e.g. myserver.com/owncloud
pt: URL do servidor remoto, p.ex., meu-servidor.com/owncloud

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Username:
pt: Utilizador:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Password:
pt: Senha:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Test Login
pt: Testar a Autenticação

[ctx: Marble|]
en: not available
pt: não disponível

[ctx: QObject|]
en: Clear
pt: Limpar

[ctx: QObject|means feet]
en: ft
pt: pés

[ctx: QObject|means inches]
en: in
pt: pol

[ctx: QObject|means yards]
en: yd
pt: jd

[ctx: QObject|means nautical miles]
en: nm
pt: mil náut

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Dragging and Animation
pt: Arrastamento e Animação

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Drag location:
pt: Localização &do arrastamento:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">While dragging the mouse there are two standard behaviours when dealing with a virtual globe:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The location below mouse pointer will follow the cursor exactly: As a result e.g. the north pole will not stay at the top which can lead to confusion. By default Marble makes sure that north is always up which results in a dragging behaviour where the location below the mouse pointer slightly "detaches" from the cursor. </p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ao arrastar o rato, existem dois comportamentos-padrão ao lidar com um globo virtual:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A localização por baixo do cursor segui-lo-á exactamente: Como resultado, p.ex., o Pólo Norte não ficará no topo, o que poderá gerar confusões. Por omissão, o Marble certifica-se que o Norte fica sempre para cima, o que resulta num comportamento de arrastamento, onde a localização por baixo do cursor fica ligeiramente "dissociada" do cursor. </p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Keep Planet Axis Vertically
pt: Manter o Eixo do Planeta na Vertical

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Follow Mouse Pointer
pt: Seguir o Cursor do Rato

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Use kinetic spinning when dragging the map
pt: Usar a rotação cinética ao arrastar o mapa

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Inertial globe rotation
pt: Rotação do globo com &inércia

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When searching for a location Marble can either move instantly to the new location or it can show a travel animation from the previous place to the new place.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Quando pesquisar por uma localização, o Marble tanto poderá ir instantaneamente para o novo local como poderá mostrar uma animação da viagem desde o local anterior até ao novo local.</p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Animate voyage to the target
pt: &Animar a viagem até ao destino

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Use right mouse button to rotate the camera around
pt: Usar o botão direito do rato para rodar à câmara à volta

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Mouse view rotation
pt: &Rotação da vista do rato

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &On startup:
pt: &No arranque:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By default Marble will display the home location immediately after the application has started. As an alternative it can also show the last position that was active when the user left the application. </p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Por omissão, o Marble irá mostrar a sua localização de base imediatamente após o arranque da aplicação. Em alternativa, também poderá mostrar a última posição que estava activa quando o utilizador saiu da aplicação. </p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Show Home Location
pt: Mostrar a Localização Inicial

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Return to Last Location Visited
pt: Voltar à Última Localização Visitada

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &External editor:
pt: &Editor externo:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <p>The application that is launched to edit maps. Potlatch (default) requires a web browser with flash support to be installed. When selecting josm or merkaartor, make sure that the respective application is installed.</p>
pt: <p>A aplicação que é lançada para editar mapas. O Potlatch (por omissão) necessita para ser instalado de um navegador Web com suporte para Flash. Se seleccionar o JOSM ou o Merkaartor, certifique-se que a aplicação respectiva é instalada.</p>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Always ask
pt: Perguntar sempre

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Potlatch (Web browser)
pt: Potlatch (Navegador Web)

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Up
pt: Cima

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis towards the user.
pt: Desvia o eixo do globo em direcção ao utilizador.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Left
pt: Esquerda

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe counterclockwise around its axis.
pt: Roda o globo no sentido oposto aos ponteiros do relógio em torno do seu eixo.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Reset View
pt: Repor a Vista

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Click this button to restore the original zoom level and view angle.
pt: Carregue neste botão para repor o nível de ampliação e o ângulo de visualização originais.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Home
pt: Residência

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Right
pt: Direita

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe clockwise around its axis.
pt: Roda o globo no sentido dos ponteiros do relógio em torno do seu eixo.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Down
pt: Baixo

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis away from the user.
pt: Desvia o eixo do globo para lá do utilizador.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom In
pt: Ampliar

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom in by pressing this button to see more detail.
pt: Amplie, carregando para tal neste botão, para ver mais detalhe.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Slider
pt: Barra de Ampliação

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Use this slider to adjust the zoom level of the map.
pt: Use esta barra para ajustar o nível de ampliação do mapa.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Out
pt: Reduzir

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom out by pressing this button to see less detail.
pt: Reduza, carregando para tal neste botão, para ver menos detalhe.

[ctx: QObject|]
en: <br/>(c) %1 The Marble Project<br /><br/><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>
pt: <br/>(c) %1 O Projecto Marble<br /><br/><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>

[ctx: MarblePluginSettingsWidget|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">This is Marble's machine room for advanced users. Here you can select and deselect the functionality that is provided through plugins. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Deselecting a plugin will remove the functionality from the map, menus and toolbars. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Also some of the plugins might allow for tweaking their configuration a bit. </span></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Esta é a 'casa das máquinas' do Marble para os utilizadores mais avançados. Aqui poderá activar ou desactivar as funcionalidades que são oferecidas através dos 'plugins'.</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Se desligar um 'plugin', irá retirar a funcionalidade do mapa, dos menus e barras de ferramentas. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Da mesma forma, alguns dos 'plugins' poderão permitir ajustar ligeiramente a sua configuração. </span></p></body></html>

[ctx: MarblePluginSettingsWidget|]
en: P&lugins
pt: 'P&lugins'

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Time Zone
pt: Fuso-Horário

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: System time zone
pt: Fuso-horário do sistema

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Choose Time zone
pt: Escolher o fuso-horário

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Universal Time Coordinated
pt: Hora Universal Coordenada

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: European Central Time
pt: Hora Central Europeia

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern European Time
pt: Hora da Europa Oriental

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Egypt Standard Time
pt: Hora-Padrão do Egipto

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern African Time
pt: Hora da África Oriental

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Middle East Time
pt: Hora do Médio Oriente

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Near East Time
pt: Hora Oriental

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Pakistan Lahore Time
pt: Hora Lahore do Paquistão

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: India Standard Time
pt: Hora-Padrão da Índia

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Bangladesh Standard Time
pt: Hora-Padrão do Bangladesh

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Vietnam Standard Time
pt: Hora-Padrão do Vietname

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: China Taiwan Time
pt: Hora-Padrão de Taiwan

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Japan Standard Time
pt: Hora-Padrão do Japão

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Central Time
pt: Hora Central da Austrália

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Eastern Time
pt: Hora Oriental da Austrália

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Solomon Standard Time
pt: Hora-Padrão de Salomão

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: New Zealand Standard Time
pt: Hora-Padrão da Nova Zelândia

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Midway Islands Time
pt: Hora das Ilhas Midway

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Hawaii Standard Time
pt: Hora-Padrão do Havai

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Alaska Standard Time
pt: Hora-Padrão do Alasca

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Pacific Standard Time
pt: Hora-Padrão do Pacífico

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Phoenix Standard Time
pt: Hora-Padrão de Phoenix

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Mountain Standard Time
pt: Hora-Padrão das Montanhas

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Central Standard Time
pt: Hora-Padrão Central

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern Standard Time
pt: Hora-Padrão Oriental

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Indiana Eastern Standard Time
pt: Hora-Padrão Oriental de Indiana

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Puerto Rico and US Virgin Islands Time
pt: Hora de Porto Rico e Ilhas Virgens dos EUA

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Canada Newfoundland Time
pt: Hora de Newfoundland do Canadá

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Argentina Standard Time
pt: Hora-Padrão da Argentina

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Brazil Eastern Time
pt: Hora Oriental do Brasil

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Central African Time
pt: Hora da África Central

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: When Marble starts
pt: Quando o Marble é iniciado

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load system time
pt: Carregar a hora do sistema

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load last session time
pt: Carregar a hora da última sessão

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Units
pt: &Unidades

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Distance:
pt: &Distância:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A unidade que é usada para medir a altitude, os comprimentos e distâncias (p.ex. km, mi, ft).</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Kilometer, Meter
pt: Quilómetro, Metro

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Miles, Feet
pt: Milhas, Pés

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Nautical miles, Knots
pt: Milhas Náuticas, Nós

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: An&gle:
pt: Ân&gulo:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the notation of angles in coordinates: By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used. As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Define a notação dos ângulos nas coordenadas: Por omissão é usada a notação de Graus-Minutos-Segundos (p.ex. 54°30'00" ). Como alternativa, poderá escolher os graus decimais (p.ex. 54.5°).</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (DMS)
pt: Graus (GMS)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (Decimal)
pt: Graus (Decimais)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Universal Transverse Mercator (UTM)
pt: Mercator Transversal Universal (UTM)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Map &Quality
pt: &Qualidade do Mapa

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Still image:
pt: Imagem e&stática:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input. Usually this allows for high map quality as speed is no concern.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Define a qualidade do mapa que é usada quando não for definida pelo utilizador. Normalmente, permite mapas com melhor qualidade quando a velocidade não é um problema.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Outline Quality
pt: Qualidade do Contorno

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Low Quality
pt: Qualidade Baixa

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: High Quality
pt: Qualidade Alta

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Print Quality
pt: Qualidade da Impressão

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: During &animations:
pt: Durante as &animações:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed during map animations (e.g. while dragging the globe). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Especially on slow machines it is advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Define a qualidade que é usada durante as animações do mapa (p.ex., ao arrastar o globo). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Especialmente em máquinas lentas, aconselha-se que esta opção esteja como "baixa qualidade", dado que lhe dará uma melhor velocidade.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Text Labels
pt: Legendas de &Texto

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Place names:
pt: &Nomes dos locais:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Places often have different names in different languages. The label on the map can show the name in the user's language. Alternatively it can display the name in the official language and glyphs of that place. </p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Os locais normalmente têm diferentes nomes em diferentes línguas. A legenda no mapa poderá mostrar o nome na língua do utilizador. Em alternativa, poderá apresentar o nome na língua oficial ou alguns símbolos nesse local. </p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom & Native Language
pt: Língua Personalizada & Nativa

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom Language
pt: Língua Personalizada

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Native Language
pt: Língua Nativa

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Default map &font:
pt: &Tipo de letra por omissão do mapa:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The default font that gets used on the map.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">O tipo de letra por omissão que é usado no mapa.</p></body></html>

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy selected content
pt: Copiar o conteúdo seleccionado

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Copy Coordinates
pt: Copiar as Coordenadas

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Copy geo: URL
pt: Copiar o URL geo:

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &from here
pt: &Direcções de aqui

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &to here
pt: Direcções &para aqui

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Add &Bookmark
pt: Adicionar aos &Favoritos

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Full Screen Mode
pt: Modo de Ecrã &Completo

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &About
pt: &Acerca

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Address Details
pt: Detalhes do &Endereço

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: No description available.
pt: Descrição não disponível.

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: National Capital
pt: Capital Nacional

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: City
pt: Cidade

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: State Capital
pt: Capital do Distrito

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: County Capital
pt: Capital da Província

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Village
pt: Aldeia

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Info Boxes
pt: Áreas &Informativas

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Address Details
pt: Detalhes do Endereço

[ctx: QObject|]
en: Missing encoding tools
pt: Ferramentas de codificação em falta

[ctx: QObject|]
en: Marble requires additional software in order to create movies. Please get %1
pt: O Marble precisa de aplicações adicionais para criar filmes. Por favor instale o '%1'

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|Start recording a movie]
en: &Start
pt: &Iniciar

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Codecs are unavailable
pt: Os codificadores/descodificadores estão indisponíveis

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Supported codecs are not found.
pt: Os codificadores suportados não foram encontrados.

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Save video file
pt: Gravar o ficheiro de vídeo

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Filename is not valid
pt: O nome do ficheiro não é válido

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: This file format is not supported. Please, use %1 instead
pt: Este formato de ficheiros não é suportado. Por favor, use o %1 em alternativa

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Missing filename
pt: Nome do ficheiro em falta

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Destination video file is not set. I don't know where to save recorded video. Please, specify one.
pt: O ficheiro de destino do vídeo não está definido. Não se sabe onde gravar o vídeo registado. Por favor, indique um.

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Movie Recording
pt: Gravação de Filme

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Destination video:
pt: Vídeo de destino:

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: FPS (frames per second)
pt: IPS (imagens por segundo)

[ctx: UiNewBookmarkFolderDialog|]
en: New Bookmark Folder
pt: Nova Pasta de Favoritos

[ctx: UiNewBookmarkFolderDialog|]
en: &Folder name:
pt: Nome da &pasta:

[ctx: Marble::NewstuffModel|]
en: Installation aborted by user.
pt: Instalação interrompida pelo utilizador.

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: No name specified
pt: Não foi indicado qualquer nome

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Please specify a name for this relation.
pt: Indique por favor um nome para esta relação.

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: No type tag specified
pt: Nenhuma marca de tipo indicada

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Please add a type tag for this relation.
pt: Indique por favor uma marca de tipo para esta relação.

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: New Relation
pt: Nova Relação

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Remove
pt: Remover

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Current Relations
pt: Relações Actuais

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Name
pt: Nome

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Role
pt: Papel

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Add Relation
pt: Adicionar a Relação

[ctx: QObject|]
en: New Relation
pt: Nova Relação

[ctx: Marble::OsmTagEditorWidget|]
en: value
pt: valor

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Current Tags
pt: Marcas Actuais

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Key
pt: Chave

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Value
pt: Valor

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Related Tags
pt: Marcas Relacionadas

[ctx: QObject|]
en: Add custom tag...
pt: Adicionar uma marca personalizada...

[ctx: QObject|]
en: value
pt: valor

[ctx: QObject|]
en: Open File
pt: Abrir um Ficheiro

[ctx: QObject|]
en: All Supported Files (*.png)
pt: Todos os Ficheiros Suportados (*.png)

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Icon link:
pt: Ligação do ícone:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Target ID:
pt: ID de Destino:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Position:
pt: Posição:

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Placemark position provider Plugin
pt: 'Plugin' do fornecedor de posição de marcadores

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Placemark
pt: Marcador

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a placemark
pt: Devolve a posição de um marcador

[ctx: QObject|the planet]
en: Mercury
pt: Mercúrio

[ctx: QObject|the planet]
en: Venus
pt: Vénus

[ctx: QObject|the planet]
en: Earth
pt: Terra

[ctx: QObject|the planet]
en: Mars
pt: Marte

[ctx: QObject|the planet]
en: Jupiter
pt: Júpiter

[ctx: QObject|the planet]
en: Saturn
pt: Saturno

[ctx: QObject|the planet]
en: Uranus
pt: Úrano

[ctx: QObject|the planet]
en: Neptune
pt: Neptuno

[ctx: QObject|the planet]
en: Pluto
pt: Plutão

[ctx: QObject|the earth's star]
en: Sun
pt: Sol

[ctx: QObject|the earth's moon]
en: Moon
pt: Lua

[ctx: QObject|]
en: Sky
pt: Céu

[ctx: QObject|a planet without data]
en: Unknown Planet
pt: Planeta Desconhecido

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: About %1
pt: Acerca do %1

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: Version %1
pt: Versão %1

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: Data
pt: Dados

[ctx: PluginAuthor|]
en: Developer
pt: Desenvolvimento

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: About
pt: Acerca

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: Configure
pt: Configurar

[ctx: QObject|]
en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

[ctx: PrintOptions|]
en: Map
pt: Mapa

[ctx: PrintOptions|]
en: Visible Globe Region
pt: Região Visível do Globo

[ctx: PrintOptions|]
en: Outer Space
pt: Espaço Exterior

[ctx: PrintOptions|]
en: Legend
pt: Legenda

[ctx: PrintOptions|]
en: Route
pt: Trajecto

[ctx: PrintOptions|]
en: Route Summary
pt: Resumo do Trajecto

[ctx: PrintOptions|]
en: Driving Instructions
pt: Instruções de Condução

[ctx: PrintOptions|]
en: Footer
pt: Rodapé

[ctx: QObject|]
en: Azimuthal Equidistant
pt: Equidistante ao Azimute

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Azimuthal Equidistant Projection</b> ("fish eye")</p><p>Applications: Display of seismic and radio data and for use in digital planetariums.</p>
pt: <p><b>Projecção Equidistante ao Azimute</b> ("olho de peixe")</p><p>Aplicações: Apresentação de dados sísmicos e de rádio, assim como para o uso nos planetários digitais.</p>

[ctx: QObject|]
en: Flat Map
pt: Mapa Plano

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Equirectangular Projection</b> ("Plate carrée")</p><p>Applications: De facto standard for global texture data sets for computer software.</p>
pt: <p><b>Projecção Equirectangular</b> ("Placa")</p><p>Aplicações: Norma de facto para os conjuntos de dados globais de texturas para as aplicações em computadores.</p>

[ctx: QObject|]
en: Gnomonic
pt: Gnomónico

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Gnomonic Projection</b> ("rectilinear")</p><p>Applications: Used for displaying panorama photography. Also used for navigation, radio and seismic work.</p>
pt: <p><b>Projecção Gnomónica</b> ("rectilínea")</p><p>Aplicações: Usado para mostrar fotografias panorâmicas. Também usado para a navegação e trabalhos em rádio e sísmicos.</p>

[ctx: QObject|]
en: Lambert Azimuthal Equal-Area
pt: Vista de Área Igual no Azimute de Lambert

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Lambert Azimuthal Equal-Area Projection</b></p><p>Applications: Used in structural geology to plot directional data.</p>
pt: <p><b>Projecção de Áreas Iguais ao Azimute de Lambert</b></p><p>Aplicações: Usado na geologia estrutural para desenhar dados de direcção.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Mercator Projection</b></p><p>Applications: popular standard map projection for navigation.</p>
pt: <p><b>Projecção de Mercator</b></p><p>Aplicações: projecção popular em mapas-padrão para navegação.</p>

[ctx: QObject|]
en: Globe
pt: Globo

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Orthographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: A perspective projection that is used to display the hemisphere of a globe as it appears from outer space.</p>
pt: <p><b>Projecção Ortográfica</b> ("ortogonal")</p><p>Aplicações: Uma projecção em perspectiva que é usada para mostrar o hemisfério de um globo, tal como aparece visto do espaço exterior.</p>

[ctx: QObject|]
en: Stereographic
pt: Estereográfico

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Stereographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: Used for planetary cartography, geology and panorama photography.</p>
pt: <p><b>Projecção Estereográfica</b> ("ortogonal")</p><p>Aplicações: Usado para a cartografia planetária, geologia e fotografia panorâmica.</p>

[ctx: QObject|]
en: Vertical Perspective Projection
pt: Projecção em Perspectiva Vertical

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Vertical Perspective Projection</b> ("orthogonal")</p><p> Shows the earth as it appears from a relatively short distance above the surface. Applications: Used for Virtual Globes.</p>
pt: <p><b>Projecção em Perspectiva Vertical</b> ("ortogonal")</p><p> Mostra a Terra como aparece acima da superfície, a partir de uma distância relativamente curta. Aplicações: Usada para Globos Virtuais.</p>

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: View
pt: Ver

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Navigation
pt: Navegação

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Cache and Proxy
pt: 'Cache' e 'Proxy'

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Date and Time
pt: Data e Hora

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Routing
pt: Trajecto

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Plugins
pt: 'Plugins'

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Synchronization
pt: Sincronização

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Never synchronized.
pt: Nunca sincronizado.

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Last synchronization: %1
pt: Última sincronização: %1

[ctx: Marble::RemoveItemEditWidget|]
en: Choose item:
pt: Escolher o item:

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route Position Provider Plugin
pt: 'Plugin' do Fornecedor de Posição do Trajecto Actual

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route
pt: Trajecto Actual

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Simulates traveling along the current route.
pt: Simula uma viagem por todo o trajecto actual.

[ctx: QObject|]
en: Enter the roundabout.
pt: Entre na rotunda.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit.
pt: Siga pela saída.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit towards %1.
pt: Siga pela saída para %1.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp.
pt: Siga pela rampa.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp towards %1.
pt: Siga pela rampa para %1.

[ctx: QObject|]
en: Follow the road for %1 %2.
pt: Siga a estrada para a %1 %2.

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout.
pt: Tome a %1. saída na rotunda.

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout into %2.
pt: Tome a %1. saída na rotunda para %2.

[ctx: QObject|]
en: Continue.
pt: Prossiga.

[ctx: QObject|]
en: Merge.
pt: Junte-se.

[ctx: QObject|]
en: Turn around.
pt: Contorne.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left.
pt: Vire na curva apertada à esquerda.

[ctx: QObject|]
en: Turn left.
pt: Vire à esquerda.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left.
pt: Siga ligeiramente à esquerda.

[ctx: QObject|]
en: Go straight ahead.
pt: Siga em frente.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right.
pt: Siga ligeiramente à direita.

[ctx: QObject|]
en: Turn right.
pt: Vire à direita.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right.
pt: Vire na curva apertada à direita.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout.
pt: Saia da rotunda.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left.
pt: Tome a saída à esquerda.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right.
pt: Tome a saída à direita.

[ctx: QObject|]
en: Continue onto %1.
pt: Prossiga para %1.

[ctx: QObject|]
en: Merge onto %1.
pt: Junte-se a %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn around onto %1.
pt: Contorne para %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left on %1.
pt: Curva apertada à esquerda em %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn left into %1.
pt: Curva à esquerda para %1.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left on %1.
pt: Curva ligeira à esquerda em %1.

[ctx: QObject|]
en: Continue on %1.
pt: Prossiga em %1.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right on %1.
pt: Curva ligeira à direita em %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn right into %1.
pt: Curva à direita para %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right into %1.
pt: Curva apertada à direita em %1.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout into %2.
pt: Saia da rotunda para %2.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left onto %1.
pt: Tome a saída à esquerda para %1.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right onto %1.
pt: Tome a saída à direita para %1.

[ctx: QObject|An address with parameters %1=house number, %2=road, %3=city]
en: %1 %2, %3
pt: %2 %1, %3

[ctx: QObject|]
en: Address or search term...
pt: Endereço ou termo de pesquisa...

[ctx: QObject|]
en: Remove via point
pt: Remover através do ponto

[ctx: QObject|]
en: &Center Map here
pt: &Centrar o Mapa Aqui

[ctx: QObject|]
en: Current &Location
pt: &Localização Actual

[ctx: QObject|]
en: From &Map...
pt: Do &Mapa...

[ctx: QObject|]
en: From &Bookmark
pt: Do Fa&vorito

[ctx: QObject|]
en: &Home
pt: &Residência

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Current Location
pt: Localização Actual

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Choose Placemark
pt: Escolher o Marcador

[ctx: QObject|]
en: &Remove this Destination
pt: &Remover este Destino

[ctx: QObject|]
en: &Export Route...
pt: &Exportar o Trajecto...

[ctx: Marble::RoutingLayer|]
en: Export Route
pt: Exportar o Trajecto

[ctx: Marble::RoutingLayer|]
en: GPX and KML files (*.gpx *.kml)
pt: Ficheiros GPX e KML (*.gpx *.kml)

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or wrong.
pt: Atenção: As instruções de condução poderão estar incompletas ou incorrectas.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in the suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
pt: A construção de estradas, as condições do tempo ou outras variáveis imprevisíveis poderão resultar em que este trajecto sugerido não seja o mais rápido ou o mais seguro para o seu destino.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Please use common sense while navigating.
pt: Use por favor o senso comum durante a navegação.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
pt: A equipa de desenvolvimento do Marble deseja-lhe uma boa e segura viagem.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Guidance Mode
pt: Modo de Condução

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Show again
pt: Mostrar de novo

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Configure Routing Profile
pt: Configurar o Perfil do Trajecto

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Active Route Services
pt: Serviços de Trajectos Activos

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Service Settings
pt: Configuração do Serviço

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: No configuration available
pt: Sem configuração disponível

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Select Service to Configure
pt: Seleccionar o Serviço a Configurar

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Configure
pt: Configurar

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (fastest)
pt: Carro (mais rápido)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (shortest)
pt: Carro (mais curto)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (ecological)
pt: Carro (ecológico)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Bicycle
pt: Bicicleta

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Pedestrian
pt: A pé

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: Marble::RoutingProfilesWidget|]
en: New Profile
pt: Novo Perfil

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: &Remove
pt: &Remover

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: Move &Up
pt: S&ubir

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: Move &Down
pt: &Descer

[ctx: QObject|]
en: Get Directions
pt: Obter as Direcções

[ctx: QObject|]
en: Retrieve routing instructions for the selected destinations.
pt: Obter as instruções de trajectos para os destinos seleccionados.

[ctx: QObject|]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: QObject|]
en: Find places matching the search term
pt: Descobrir locais que correspondam ao termo a pesquisar

[ctx: QObject|]
en: Open Route
pt: Abrir o Trajecto

[ctx: QObject|]
en: Save Route
pt: Gravar o Trajecto

[ctx: QObject|]
en: Preview Route
pt: Antevisão do Trajecto

[ctx: QObject|]
en: Upload to Cloud
pt: Enviar para a Nuvem

[ctx: QObject|]
en: Manage Cloud Routes
pt: Gerir os Trajectos na Nuvem

[ctx: QObject|]
en: Add Via
pt: Adicionar uma Via

[ctx: QObject|]
en: Reverse Route
pt: Trajecto Inverso

[ctx: QObject|]
en: Clear Route
pt: Limpar o Trajecto

[ctx: QObject|]
en: Settings
pt: Configuração

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: placemarks found: %1
pt: marcadores encontrados: %1

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No placemark found
pt: Não foi encontrado nenhum marcador

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No route found
pt: Não foi encontrado nenhum trajecto

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: routes found: %1
pt: trajectos encontrados: %1

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Open Route
pt: Abrir o Trajecto

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML Files (*.kml)
pt: Ficheiros KML (*.kml)

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Save Route
pt: Gravar o Trajecto

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML files (*.kml)
pt: Ficheiros KML (*.kml)

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Uploading route...
pt: A enviar o trajecto...

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (fastest)
pt: Carro (mais rápido)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (shortest)
pt: Carro (mais curto)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Bicycle
pt: Bicicleta

[ctx: RoutingWidget|]
en: Pedestrian
pt: A pé

[ctx: RoutingWidget|]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: RoutingWidget|]
en: No results.
pt: Sem resultados.

[ctx: RoutingWidget|]
en: Show Details
pt: Mostrar os Detalhes

[ctx: RoutingWidget|]
en: Choose alternative routes
pt: Escolher trajectos alternativos

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: ft
pt: pés

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: nm
pt: mil náut

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Global Search
pt: Pesquisa Global

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Area Search
pt: Pesquisa por Área

[ctx: QObject|]
en: Search Results
pt: Resultados da Procura

[ctx: QObject|]
en: Search for '%1'
pt: Procurar por '%1'

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Select sound files...
pt: Seleccionar os ficheiros de sons...

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Supported Sound Files (*.mp3 *.ogg *.wav)
pt: Ficheiros de Som Suportados (*.mp3 *.ogg *.wav)

[ctx: SunControlWidget|]
en: Sun Control
pt: Controlo do Sol

[ctx: SunControlWidget|]
en: S&un Shading
pt: S&ombra do Sol

[ctx: SunControlWidget|]
en: Sha&dow
pt: Som&bra

[ctx: SunControlWidget|]
en: &Night Map
pt: Mapa &Nocturno

[ctx: SunControlWidget|]
en: Subsolar Point
pt: Ponto Sub-Solar

[ctx: SunControlWidget|]
en: Display <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolar Point</a> icon
pt: Mostra o ícone do <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Ponto sub-solar</a>

[ctx: SunControlWidget|]
en: <b>Lock</b> map view to <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolar Point</a>.
pt: <b>Bloqueia</b> a visualização do mapa num <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Ponto Sub-Solar</a>.

[ctx: SunControlWidget|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Attention: Panning the map is disabled now! </span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Uncheck the &quot;Lock map view to Subsolar Point&quot; option to allow for viewing a different place on the globe again.</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Atenção: O deslocamento do mapa está agora desactivado! </span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Desligue a opção &quot;Bloquear a visualização do mapa a um Ponto Sub-Solar&quot; para permitir ver um local diferente no globo de novo.</p></body></html>

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Creating Map
pt: A Criar o Mapa

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Vista de Satélite</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A Terra vista do Espaço. O mapa baseia-se nas imagens da NASA no "Blue Marble Next Generation". Créditos: Observatório Terrestre da NASA</p></body></html>

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
pt: O Marble precisa de criar este mapa. Isto só precisa de ser feito uma vez e poderá demorar alguns segundos.

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Zoom
pt: Ampliação

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: &Tile level range:
pt: Gama de nível dos &padrões:

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Minimum Tile Level
pt: Nível Mínimo do Padrão

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: to
pt: até

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Maximum Tile Level
pt: Nível Máximo do Padrão

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time Control
pt: Controlo da Hora

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time
pt: Hora

[ctx: TimeControlWidget|]
en: &New date and time:
pt: &Nova data e hora:

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Refresh &interval:
pt: &Intervalo de actualização:

[ctx: TimeControlWidget|]
en:  seconds
pt:  segundos

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Now
pt: Agora

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Current &date and time:
pt: &Data e hora actual:

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time Speed
pt: Velocidade do Tempo

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Codecs are unavailable
pt: Os codificadores/descodificadores estão indisponíveis

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Supported codecs are not found. (ffmpeg/avconv needs to be installed and in PATH.)
pt: Os codificadores suportados não foram encontrados. (é preciso instalar o 'ffmpeg'/'avconv' e colocá-los na PATH.)

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Save video file
pt: Gravar o ficheiro de vídeo

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Filename is not valid
pt: O nome do ficheiro não é válido

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: This file format is not supported. Please, use %1 instead
pt: Este formato de ficheiros não é suportado. Por favor, use o %1 em alternativa

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Start
pt: Iniciar

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Missing filename
pt: Nome do ficheiro em falta

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Destination video file is not set. I don't know where to save recorded video. Please, specify one.
pt: O ficheiro de destino do vídeo não está definido. Não se sabe onde gravar o vídeo registado. Por favor, indique um.

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Video writing failed.
pt: A gravação do vídeo foi mal-sucedida.

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Video export completed.
pt: A exportação do vídeo terminou.

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Movie Recording
pt: Gravação do Filme

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Destination video
pt: Vídeo de destino

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: FPS (frames per second)
pt: IPS (imagens por segundo)

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Start
pt: Iniciar

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: Marble::TourControlEditWidget|]
en: Play
pt: Reproduzir

[ctx: Marble::TourControlEditWidget|]
en: Pause
pt: Pausa

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Play the tour
pt: Reproduzir a viagem

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Pause the tour
pt: Pausar a viagem

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Wait for %1 seconds
pt: Esperar %1 segundos

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Create item %1
pt: Criar o item %1

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Remove item %1
pt: Remover o item %1

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Change item %1
pt: Modificar o item %1

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Update items
pt: Actualizar os itens

[ctx: QObject|]
en: Add Placemark to Tour
pt: Adicionar um Marcador à Viagem

[ctx: QObject|]
en: Change Placemark in Tour
pt: Modificar o Marcador na Viagem

[ctx: QObject|]
en: Add FlyTo
pt: Adicionar um Voo Para

[ctx: QObject|]
en: Add Wait
pt: Adicionar uma Espera

[ctx: QObject|]
en: Add SoundCue
pt: Adicionar uma Banda Sonora

[ctx: QObject|]
en: Add Placemark
pt: Adicionar um Marcador

[ctx: QObject|]
en: Remove placemark
pt: Remover o marcador

[ctx: QObject|]
en: Change placemark
pt: Modificar o marcador

[ctx: QObject|]
en: Loop
pt: Ciclo

[ctx: QObject|]
en: Save tour
pt: Gravar a viagem

[ctx: QObject|]
en: There are unsaved Tours. Do you want to save your changes?
pt: Existem viagens por gravar. Deseja gravar as suas alterações?

[ctx: QObject|]
en: Open Tour
pt: Abrir uma Viagem

[ctx: QObject|]
en: KML Tours (*.kml)
pt: Viagens em KML (*.kml)

[ctx: QObject|]
en: Remove Selected Items
pt: Remover os Itens Seleccionados

[ctx: QObject|]
en: Are you sure want to remove selected items?
pt: Tem a certeza que deseja remover os itens seleccionados?

[ctx: QObject|]
en: Save Tour as
pt: Gravar a Viagem Como

[ctx: QObject|]
en: Discard Changes
pt: Esquecer as Alterações

[ctx: QObject|]
en: Are you sure want to discard all unsaved changes and close current document?
pt: Tem a certeza que deseja ignorar todas as alterações não gravadas e fechar o documento actual?

[ctx: TourWidget|]
en: Tour
pt: Viagem

[ctx: TourWidget|]
en: toolBar
pt: Barra de Ferramentas

[ctx: TourWidget|]
en: Move up
pt: Subir

[ctx: TourWidget|]
en: Move down
pt: Descer

[ctx: TourWidget|]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: TourWidget|]
en: New Tour
pt: Nova Viagem

[ctx: TourWidget|]
en: Save Tour
pt: Gravar a Viagem

[ctx: TourWidget|]
en: Save Tour As
pt: Gravar a Viagem Como

[ctx: TourWidget|]
en: Open Tour
pt: Abrir uma Viagem

[ctx: TourWidget|]
en: Play
pt: Reproduzir

[ctx: TourWidget|]
en: Begins touring
pt: Inicia a viagem

[ctx: TourWidget|]
en: Stop
pt: Parar

[ctx: TourWidget|]
en: Stops touring (playing again will start tour from the start)
pt: Pára a viagem (se reproduzir de novo irá voltar ao início)

[ctx: TourWidget|]
en: Record tour
pt: Gravar a viagem

[ctx: TourWidget|]
en: Converts the loaded tour into a movie
pt: Converte a viagem carregada para um filme

[ctx: Marble::WaitEditWidget|]
en: Wait duration:
pt: Duração da espera:

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: FlightGear position provider Plugin
pt: 'Plugin' do fornecedor de posição do FlightGear

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of running flightgear application.
pt: Devolve a posição da aplicação FlightGear em execução.

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: GeoClue position provider Plugin
pt: 'Plugin' do fornecedor de posição GeoClue

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: Reports the position via the GeoClue Location Framework.
pt: Devolve a posição através da Plataforma de Localização GeoClue.

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get service entry)
pt: Erro interno do 'gpsd' (não é possível obter o item do serviço)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get host entry)
pt: Erro interno do 'gpsd' (não é possível obter o item da máquina)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get protocol entry)
pt: Erro interno do 'gpsd' (não é possível obter o item do protocolo)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to create socket)
pt: Erro interno do 'gpsd' (não é possível criar o 'socket')

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to set socket option)
pt: Erro interno do 'gpsd' (não é possível definir uma opção do 'socket')

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: No GPS device found by gpsd.
pt: Não foi detectado nenhum dispositivo GPS pelo 'gpsd'.

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Unknown error when opening gpsd connection
pt: Ocorreu um erro desconhecido ao aceder ao 'gpsd'

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Gpsd position provider Plugin
pt: 'Plugin' do fornecedor de posição GPSD

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a GPS device.
pt: Devolve a posição de um dispositivo GPS.

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Qt Positioning Position Provider Plugin
pt: 'Plugin' do Fornecedor de Posição do QtPositioning

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Qt Positioning Location
pt: Localização da Posição do Qt

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Reports the GPS position of a QtPositioning compatible device.
pt: Devolve a posição GPS de um dispositivo compatível com o QtPositioning.

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Wlocate Position Provider Plugin
pt: 'Plugin' do Fornecedor de Posição do Wlocate

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: WLAN (Open WLAN Map)
pt: WLAN (Mapa de WLAN Abertas)

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Reports the current position based on nearby WLAN access points
pt: Devolve a posição actual com base nos pontos de acesso WLAN próximos

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Annotation
pt: Anotação

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: &Annotation
pt: &Anotação

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Draws annotations on maps with placemarks or polygons.
pt: Desenha anotações nos mapas com marcadores ou polígonos.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Annotations
pt: Anotações

[ctx: QObject|]
en: Remove current item
pt: Remover o item actual

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to remove the current item?
pt: Tem a certeza que deseja remover o item actual?

[ctx: QObject|]
en: Clear all annotations
pt: Limpar todas as anotações

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear all annotations?
pt: Tem a certeza que deseja limpar todas as anotações?

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Save Annotation File
pt: Gravar o Ficheiro de Anotações

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: All Supported Files (*.kml *.osm);;KML file (*.kml);;Open Street Map file (*.osm)
pt: Todos os Ficheiros Suportados (*.kml *.osm);;Ficheiro KML (*.kml);;Ficheiro do Open Street Map (*.osm)

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Open Annotation File
pt: Abrir o Ficheiro de Anotações

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: All Supported Files (*.kml *.osm);;Kml Annotation file (*.kml);;Open Street Map file (*.osm)
pt: Todos os Ficheiros Suportados (*.kml *.osm);;Ficheiro de anotações KML (*.kml);;Ficheiro do Open Street Map (*.osm)

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Operation not permitted
pt: Operação não permitida

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge a node from polygon's outer boundary with a node from one of its inner boundaries.
pt: Não é possível reunir um nó do contorno exterior do polígono com um nó de um dos seus contornos interiores.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge two nodes from two different inner boundaries.
pt: Não é possível reunir dois nós de dois limites interiores diferentes.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge the selected nodes. Most probably this would make the polygon's outer boundary not contain all its inner boundary nodes.
pt: Não é possível reunir os nós seleccionados. Provavelmente isto iria fazer com que o contorno exterior do polígono não tivesse todos os seus nós do contorno interior.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Select Item
pt: Seleccionar o Item

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Polygon
pt: Adicionar um Polígono

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Polygon Hole
pt: Adicionar um Buraco no Polígono

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Nodes
pt: Adicionar Nós

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Placemark
pt: Adicionar um Marcador

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Path
pt: Adicionar um Caminho

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Ground Overlay
pt: Adicionar a Camada do Solo

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove Item
pt: Remover o Item

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Load Annotation File
pt: Carregar o Ficheiro de Anotações

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Clear all Annotations
pt: Limpar Todas as Anotações

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Download OpenStreetMap Data
pt: Obter os Dados do OpenStreetMap

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Download OpenStreetMap data of the visible region
pt: Obter os dados do OpenStreetMap da região visível

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove
pt: Remover

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Properties
pt: Propriedades

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Untitled Ground Overlay
pt: Camada do Solo sem Título

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Deselect All Nodes
pt: Desmarcar Todos os Nós

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Delete All Selected Nodes
pt: Apagar Todos os Nós Seleccionados

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot delete one of the selected nodes. Most probably this would make the polygon's outer boundary not contain all its inner boundary nodes.
pt: Não é possível apagar um dos nós seleccionados. Provavelmente isto iria fazer com que o contorno exterior do polígono não tivesse todos os seus nós do contorno interior.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Select Node
pt: Seleccionar um Nó

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Delete Node
pt: Remover o Nó

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Deselect Node
pt: Desmarcar o Nó

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Download
pt: Obter

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: ERROR
pt: ERRO

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Unable to create temporary file to download OSM data to.
pt: Não foi possível criar um ficheiro temporário para onde transferir os dados do OSM.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: The selected region contains too much data. Please select a smaller region and try again.
pt: A região seleccionada contém demasiados dados. Por favor, tente seleccionar uma região menor e tente de novo.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: The bandwidth limit exceeded. Please try again later.
pt: Ultrapassou o limite da largura de banda. Por favor, tente de novo.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Sorry, a network error occurred. Please check your internet connection or try again later.
pt: Infelizmente, ocorreu um erro de rede. Por favor, verifique a sua ligação à Internet ou tente de novo mais tarde.

[ctx: DownloadOsmDialog|]
en: Dialog
pt: Janela

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: No name specified
pt: Não foi indicado qualquer nome

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify a name for this ground overlay.
pt: Indique por favor um nome para esta camada de solo.

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: No image specified
pt: Nenhuma imagem indicada

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify an image file.
pt: Indique por favor um ficheiro de imagem.

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Invalid image path
pt: A localização da imagem é inválida

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify a valid path for the image file.
pt: Indique por favor uma localização válida para o ficheiro da imagem.

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Edit ground overlay
pt: Editar a camada do solo

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Coordinates
pt: Coordenadas

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: W
pt: O

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Rotation
pt: Rotação

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Tags
pt: Marcas

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Relations
pt: Relações

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Untitled Polygon
pt: Polígono sem Título

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: No name specified
pt: Não foi indicado qualquer nome

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Please specify a name for this polygon.
pt: Indique por favor um nome para este polígono.

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Not enough nodes specified.
pt: Não foram indicados nós suficientes.

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Please specify at least 3 nodes for the polygon by clicking on the map.
pt: Indique por favor pelo menos 3 nós para o polígono, carregando no mapa.

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Add polygon
pt: Adicionar um polígono

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Name
pt: Nome

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Style, Color
pt: Estilo, Cor

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Lines
pt: Linhas

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Color:
pt: Cor:

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Width:
pt: Espessura:

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Area
pt: Área

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Filled
pt: Preenchido

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Not Filled
pt: Não Preenchido

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Nodes
pt: Nós

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Tags
pt: Marcas

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Relations
pt: Relações

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Untitled Path
pt: Caminho sem Nome

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: No name specified
pt: Não foi indicado qualquer nome

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Please specify a name for this polyline.
pt: Indique por favor um nome para esta linha poligonal.

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Not enough nodes specified.
pt: Não foram indicados nós suficientes.

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Please specify at least 2 nodes for the path by clicking on the map.
pt: Indique por favor pelo menos 2 nós para o caminho, carregando no mapa.

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Add path
pt: Adicionar um caminho

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Name
pt: Nome

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Style, Color
pt: Estilo, Cor

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Lines
pt: Linhas

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Color:
pt: Cor:

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Width:
pt: Espessura:

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Nodes
pt: Nós

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: No.
pt: Nº.

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Elevation
pt: Elevação

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: APRS Plugin
pt: 'Plugin' do APRS

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Display
pt: Visualização

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Fade data older than (minutes)
pt: Desvanecer os dados anteriores a (minutos)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Do not show data older than (minutes)
pt: Não mostrar dados anteriores a (minutos)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: APRS Data Sources
pt: Fontes de Dados APRS

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from the Internet APRS data source?
pt: Se a informação deve ser recolhida da fonte de dados APRS da Internet?

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from an APRS Internet server
pt: Recolher os dados de um servidor APRS da Internet

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Server
pt: Servidor

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Port
pt: Porto

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump TCP/IP records to the debug stream
pt: Registar os dados de TCP/IP na transmissão de depuração

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Device
pt: Dispositivo

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: TNC Terminal Port
pt: Porto do Terminal de TNC

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from a serial port?
pt: Se a informação deve ser recolhida de uma porta-série?

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from a serial TNC (In Text Mode)
pt: Recolher os dados de um TNC série (em modo de texto)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump TTY records to the debug stream
pt: Registar os dados do TTY na transmissão de depuração

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from a file?
pt: Se a informação deve ser recolhida de um ficheiro?

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from a file
pt: Recolher os dados de um ficheiro

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump file records to the debug stream
pt: Registar os dados do ficheiro na transmissão de depuração

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio Aprs Plugin
pt: 'Plugin' de APRS por Rádio Amador

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio &Aprs Plugin
pt: 'Plugin' de &APRS por Rádio Amador

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: This plugin displays APRS data gleaned from the Internet.  APRS is an Amateur Radio protocol for broadcasting location and other information.
pt: Este 'plugin' mostra os dados de APRS recolhidos da Internet. O APRS é um protocolo de Rádio-Amador para difundir localizações e outras informações.

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Atmosphere
pt: Atmosfera

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: &Atmosphere
pt: &Atmosfera

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Shows the atmosphere around the earth.
pt: Mostra a atmosfera em torno da Terra.

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Configure Compass Plugin
pt: Configurar o 'Plugin' da Bússola

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Theme
pt: Tema

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Arrows
pt: Setas

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Atom
pt: Átomo

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Magnet
pt: Ímane

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: Compass
pt: Bússola

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: &Compass
pt: &Bússola

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: This is a float item that provides a compass.
pt: Este é um item flutuante que oferece uma bússola.

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Configure Crosshairs Plugin
pt: Configurar o 'Plugin' da Mira

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Theme
pt: Tema

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Gun 1
pt: Arma 1

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Gun 2
pt: Arma 2

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Circled
pt: Circular

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: German
pt: Alemão

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Crosshairs
pt: Mira

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Cross&hairs
pt: &Mira

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: A plugin that shows crosshairs.
pt: Um 'plugin' que mostra linhas de mira.

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Configure Earthquakes Plugin
pt: Configurar o 'Plugin' de Terramotos

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Filter
pt: Filtro

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Maximum number of results:
pt: Número máximo de resultados:

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Minimum magnitude:
pt: Magnitude mínima:

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Time Range
pt: Intervalo de Tempo

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Past
pt: Passado

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: From
pt: De

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: days
pt: dias

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: to
pt: até

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Date:
pt: Data:

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Depth:
pt: Profundidade:

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Earthquakes
pt: Terramotos

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: &Earthquakes
pt: &Terramotos

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Shows earthquakes on the map.
pt: Mostra os terramotos no mapa.

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: Eclipse Browser
pt: Selector de Eclipses

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: Show eclipses for year:
pt: Mostrar os eclipses do ano:

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Close
pt: Fe&char

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Go To Selected Eclipse
pt: &Ir para o Eclipse Seleccionado

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Eclipses Configuration
pt: Configuração dos Eclipses

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &View
pt: &Ver

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: View &Options
pt: &Opções de Visualização

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Enable &Lunar Eclipses
pt: Activar os Eclipses &Lunares

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Show Eclipse Control &Widget
pt: Mostrar o &Item de Controlo de Eclipses

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Eclipse Elements
pt: &Elementos de Eclipses

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Northern Penumbra
pt: Penumbra a &Norte

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Position of Eclipse &Maximum
pt: Posição do &Máximo do Eclipse

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Central &Line
pt: &Linha Central

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Full &Penumbra
pt: &Penumbra Total

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Sunrise and Sunset &Boundaries
pt: L&imites do Nascer e Pôr-do-Sol

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Southern Penumbra
pt: Penumbra a &Sul

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Penumbra with 60% Ma&gnitude
pt: Penumbra com 60% de Ma&gnitude

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Reminder
pt: &Chamada de Atenção

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Remind about eclipse events
pt: Recordar os eventos de eclipses

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Total
pt: Lua, Total

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Partial
pt: Lua, Parcial

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Penumbral
pt: Lua, Penumbra

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Partial
pt: Sol, Parcial

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, non-central, Annular
pt: Sol, não-central, Anelar

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, non-central, Total
pt: Sol, não-central, Total

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Annular
pt: Sol, Anelar

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Total
pt: Sol, Total

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Annular/Total
pt: Sol, Anelar/Total

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Start
pt: Início

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: End
pt: Fim

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: This plugin visualizes solar eclipses.
pt: Este 'plugin' visualiza os eclipses solares.

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Browse Ecli&pses...
pt: Navegar pelos Ecli&pses...

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Maximum of Eclipse
pt: Máximo do Eclipse

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Eclipses in %1
pt: Eclipses em %1

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: Eclipse Event
pt: Evento de Eclipse

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: <html><head/><body><p>Marble has detected that the following <span style=" font-weight:600;">eclipse events</span> will occur in the near future. If you want more information on a specific event, select it and click OK.</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p>O Marble detectou que os seguintes <span style=" font-weight:600;">eventos de eclipses</span> irão ocorrer num futuro próximo. Se desejar mais informações sobre um dado evento específico, seleccione-o e carregue em OK.</p></body></html>

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: Do not remind me about eclipse events again
pt: Não me recordar mais eventos de eclipses de novo

[ctx: ElevationProfileConfigWidget|]
en: Configure Elevation Profile Plugin
pt: Configurar o 'Plugin' do Perfil de Elevação

[ctx: ElevationProfileConfigWidget|]
en: Zoom to viewport
pt: Ampliar para a área de visualização

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Configure...
pt: &Configurar...

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Zoom to viewport
pt: &Ampliar para a área de visualização

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Route
pt: Trajecto

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Track:
pt: Trajecto:

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Create a route or load a track from file to view its elevation profile.
pt: Crie ou carregue um trajecto de um ficheiro para ver o seu perfil de elevação.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Elevation Profile
pt: Perfil de Elevação

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: &Elevation Profile
pt: Perfil de &Elevação

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: A float item that shows the elevation profile of the current route.
pt: Um item flutuante que apresenta um perfil de elevação do trajecto actual.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Create a route or load a track from file to view its elevation profile.
pt: Crie ou carregue um trajecto de um ficheiro para ver o seu perfil de elevação.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Not enough points in the current viewport.
    Try to disable 'Zoom to viewport'.
pt: Não existem pontos suficientes na área de visualização actual.
    Tente desactivar o 'Ampliar para a área de visualização'.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Difference: %1 %2
pt: Diferença: %1 %2

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: ft
pt: pés

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: nm
pt: mil náut

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Elevation Profile Marker
pt: Marcador do Perfil de Elevação

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: &Elevation Profile Marker
pt: Marcador do Perfil de &Elevação

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Marks the current elevation of the elevation profile on the map.
pt: Marca a elevação actual do perfil no mapa.

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: ft
pt: pés

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: File View
pt: Janela do Ficheiro

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: &File View
pt: Janela do &Ficheiro

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: A list of currently opened files
pt: Uma lista com os ficheiros abertos de momento

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open file...
pt: Abrir um ficheiro...

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Close this file
pt: Fechar este ficheiro

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open File
pt: Abrir um Ficheiro

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: All Supported Files (*.gpx *.kml *.pnt);;GPS Data (*.gpx);;Google Earth KML (*.kml);PNT Data (*.pnt)
pt: Todos os Ficheiros Suportados (*.gpx *.kml *.pnt);;Dados de GPS (*.gpx);;Google Earth KML (*.kml);Base de Dados do Micro World II (*.pnt)

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Places
pt: Locais

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: &Places
pt: &Locais

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Displays trending Foursquare places
pt: Mostra os locais populares no Foursquare

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: GpsInfo
pt: Informação do GPS

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: &GpsInfo
pt: Informação do &GPS

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: This is a float item that provides Gps Information.
pt: Este é um item flutuante que fornece a informação do GPS.

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: ft
pt: pés

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: kt
pt: nós

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: nm
pt: mil náut

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Speed
pt: Velocímetro

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Direction
pt: Direcção

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Precision
pt: Precisão

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Coordinate Grid Plugin
pt: 'Plugin' da Grelha de Coordenadas

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: C&olors
pt: C&ores

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Grid:
pt: &Grelha:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the coordinate grid.
pt: A cor da grelha de coordenadas.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Tropics:
pt: &Trópicos:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the tropical circles.
pt: A cor dos círculos dos trópicos.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Equator:
pt: &Equador:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the equator.
pt: A cor do equador.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Labels
pt: Legendas

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Named Labels
pt: Legendas com &Nome

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Show Labels for Prime meridian, Equator, Tropics.
pt: Mostrar as Legendas dos Meridianos Principais, Equador, Trópicos.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Numerical Labels
pt: Legendas &Numéricas

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Show numerical Labels.
pt: Mostra as legendas numéricas.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate Grid
pt: Grelha de Coordenadas

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate &Grid
pt: &Grelha de Coordenadas

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: A plugin that shows a coordinate grid.
pt: Um 'plugin' que mostra uma grelha de coordenadas.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the coordinate grid.
pt: Escolha por favor a cor para a grelha de coordenadas.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the tropic circles.
pt: Escolha por favor a cor para os círculos dos trópicos.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the equator.
pt: Escolha por favor a cor para o equador.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Equator
pt: Equador

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Prime Meridian
pt: Meridiano Primo

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antimeridian
pt: Anti-Meridiano

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Cancer
pt: Trópico de Caranguejo

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Capricorn
pt: Trópico de Capricórnio

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Arctic Circle
pt: Círculo Polar Árctico

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antarctic Circle
pt: Círculo Polar Antárctico

[ctx: Marble::License|]
en: License
pt: Licença

[ctx: Marble::License|]
en: &License
pt: &Licença

[ctx: Marble::License|]
en: This is a float item that provides copyright information.
pt: Este é um item flutuante que fornece a informação dos direitos de cópia.

[ctx: Marble::License|]
en: &Full License
pt: Licença &Completa

[ctx: Marble::License|]
en: &Show Details
pt: Mo&strar os Detalhes

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Configure Scale Bar Plugin
pt: Configurar o 'Plugin' da Barra de Escala

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Show Ratio Scale
pt: Mostrar uma Escala Proporcional

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Minimize
pt: Minimizar

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Minimize
pt: Minimizar

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Scale Bar
pt: Barra de Escala

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Scale Bar
pt: Barra de E&scala

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: This is a float item that provides a map scale.
pt: Este é um item flutuante que oferece uma escala para o mapa.

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Original Developer
pt: Desenvolvimento Original

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: nm
pt: mil náut

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Configure...
pt: &Configurar...

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Ratio Scale
pt: Escala P&roporcional

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Measure Tool Configuration
pt: Configuração da Ferramenta de Medição

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Ruler Type
pt: Tipo de Régua

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Polygon
pt: Polígono

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Circle
pt: Círculo

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Segment labels
pt: Legendas dos segmentos

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Distance
pt: Distância

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Bearing
pt: Direcção

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Bearing Change
pt: Mudança de Direcção

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Perimeter
pt: Perímetro

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Area
pt: Área

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Labels
pt: Legendas

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Radius
pt: Raio

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Circumference
pt: Circunferência

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure Tool
pt: Ferramenta de Medida

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Measure Tool
pt: Ferramenta de &Medida

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure distances between two or more points.
pt: Medir as distâncias entre dois ou mais pontos.

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Area:
    %1
pt: Área:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circumference:
    %1
pt: Circunferência:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Perimeter:
    %1
pt: Perímetro:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Polygon Ruler
pt: Régua Poligonal

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circle Ruler
pt: Régua Circular

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Total Distance: %1<br/>
pt: Distância Total: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Area: %1<br/>
pt: Área: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Perimeter: %1<br/>
pt: Perímetro: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Radius: %1<br/>
pt: Raio: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circumference: %1<br/>
pt: Circunferência: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Add &Measure Point
pt: Adicionar um Ponto de &Medida

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Remove &Last Measure Point
pt: Remover o Ú&ltimo Ponto de Medida

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Remove Measure Points
pt: &Remover os Pontos de Medida

[ctx: Navigation|]
en: Navigation
pt: Navegação

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Navigation
pt: Navegação

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: &Navigation
pt: &Navegação

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: A mouse control to zoom and move the map
pt: Um controlo do rato para ampliar e mover o mapa

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Current Location Button
pt: Botão da Localização Actual

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Home Button
pt: Botão de Início

[ctx: Marble::NotesItem|The author name is not known]
en: anonymous
pt: anónimo

[ctx: Marble::NotesPlugin|]
en: OSM Mapper Notes
pt: Notas dos Mapas OSM

[ctx: Marble::NotesPlugin|]
en: Display OpenStreetMap Mapper Notes.
pt: Mostrar as Notas do mapa do OpenStreetMap.

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Dialog
pt: Janela

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: General
pt: Geral

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Cache name:
pt: Nome da 'cache':

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: User name:
pt: Utilizador:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Type:
pt: Tipo:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Status:
pt: Estado:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Country:
pt: País:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Size:
pt: Tamanho:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Difficulty:
pt: Dificuldade:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Terrain:
pt: Terreno:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date hidden:
pt: Escondido:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date created:
pt: Data da criação:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date last modified:
pt: Data da última modificação:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Log
pt: Registo

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Dialog
pt: Janela

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Filter
pt: Filtro

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum number of results:
pt: Número máximo de resultados:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Minimum difficulty:
pt: Dificuldade mínima:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum difficulty:
pt: Dificuldade máxima:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum Distance:
pt: Distância Máxima:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Time Range
pt: Intervalo de Tempo

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Start:
pt: Início:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: End:
pt: Fim:

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Cache name</td>
pt: <tr><td align="right">Nome da 'cache'</td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">User name</td><td>
pt: <tr><td align="right">Utilizador</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Date hidden</td><td>
pt: <tr><td align="right">Data da colocação</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Difficulty</td><td>
pt: <tr><td align="right">Dificuldade</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Size</td><td>
pt: <tr><td align="right">Tamanho</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Cache positions by opencaching.de.
pt: Posição das 'caches' de Geocaching do opencaching.de.

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Shows caches from OpenCaching.de on the screen.
pt: Mostra as 'caches' do OpenCaching.de no ecrã.

[ctx: OpenDesktopConfigWidget|]
en: OpenDesktop plugin configuration
pt: Configuração do 'plugin' do OpenDesktop

[ctx: OpenDesktopConfigWidget|]
en: Number of displayed items on the screen:
pt: Número de itens visíveis no ecrã:

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: OpenDesktop Items
pt: Itens do OpenDesktop

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: &OpenDesktop Community
pt: Comunidade do &OpenDesktop

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: Shows OpenDesktop users' avatars and some extra information about them on the map.
pt: Mostra os avatares dos utilizadores do OpenDesktop e alguma informação extra sobre eles no mapa.

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Overview Map
pt: Mapa Global

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: &Overview Map
pt: Mapa Gl&obal

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: This is a float item that provides an overview map.
pt: Este é um item flutuante que apresenta um mapa de visão global.

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Choose Overview Map
pt: Escolher o Mapa Global

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Please choose the color for the position indicator
pt: Escolha por favor a cor para o indicador de posição

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Configure Overview Map
pt: Configurar o Mapa Global

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Map &Image
pt: &Imagem do Mapa

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: &Planet:
pt: &Planeta:

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: &Size:
pt: &Tamanho:

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Preview
pt: Antevisão

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Filename
pt: Ficheiro

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: C&olors
pt: C&ores

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Position I&ndicator:
pt: I&ndicador da Posição:

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Panoramio Photos
pt: Fotos do Panoramio

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
pt: Obtém automaticamente as imagens de todo o mundo, com base na sua popularidade

[ctx: QObject|]
en: Query failed
pt: A pesquisa falhou

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Flickr answer.
pt: O ficheiro não é uma resposta válida do Flickr.

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: Configure Photo Plugin
pt: Configurar o 'Plugin' de Fotografias

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: Number of items on the screen
pt: Número de itens no ecrã

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: License
pt: Licença

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Photos
pt: Fotografias

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: &Photos
pt: &Fotografias

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
pt: Obtém automaticamente as imagens de todo o mundo, com base na sua popularidade

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-ShareAlike License
pt: Licença Attribution-NonCommercial-ShareAlike

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial License
pt: Licença Attribution-NonCommercial

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-NoDerivs License
pt: Licença Attribution-NonCommercial-NoDerivs

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution License
pt: Licença Attribution

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-ShareAlike License
pt: Licença Attribution-ShareAlike

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NoDerivs License
pt: Licença Attribution-NoDerivs

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: No known copyright restrictions
pt: Não existem restrições de direitos de cópia conhecidas

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Position Marker
pt: Marcador da Posição

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: &Position Marker
pt: Marcador da &Posição

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: draws a marker at the current position
pt: desenha um marcador da posição actual

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Cursor Size: %1
pt: Tamanho do Cursor: %1

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Choose Custom Cursor
pt: Escolher um Cursor Personalizado

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Please choose a color
pt: Escolha por favor uma cor

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Configure Position Marker Plugin
pt: 'Plugin' do Fornecedor de Posição do Wlocate

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Cursor Shape
pt: Forma do Cursor

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Arrow
pt: &Seta

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Custom:
pt: &Personalizado:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Position marker images indicating the direction should point north (top).
pt: Imagens de marcação da posição que indicam a direcção que apontaria para o Norte (topo).

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Trail
pt: Rasto

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: C&olors
pt: C&ores

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Accuracy:
pt: &Precisão:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Color of the position marker's accuracy indicator.
pt: Cor do indicador de precisão do marcador de posição.

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Trail:
pt: Rasto:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Color of the position marker's trail.
pt: Cor do rasto do marcador de posição.

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Postal Codes
pt: Códigos Postais

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Shows postal codes of the area on the map.
pt: Mostra os códigos postais da área no mapa.

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Download Progress Indicator
pt: Indicador de Evolução da Transferência

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: &Download Progress
pt: Evolução &da Transferência

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Shows a pie chart download progress indicator
pt: Mostra um indicador de progresso da transferência como um gráfico circular

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Routing Configuration
pt: Configuração do Trajecto

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Audible Turn Instructions
pt: Instruções de Condução Audíveis

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Play a sound
pt: Reproduzir um som

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Use this speaker
pt: Usar este locutor

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: <a href="https://userbase.kde.org/Marble/CustomSpeakers">Get more speakers</a>
pt: <a href="https://userbase.kde.org/Marble/CustomSpeakers">Obter mais locutores</a>

[ctx: QObject|]
en: Starting guidance mode, please wait...
pt: A iniciar o modo de condução, espere por favor...

[ctx: QObject|]
en: Calculate a route to get directions.
pt: Calcular um trajecto para obter as direcções.

[ctx: QObject|]
en: Route left.
pt: Vire à esquerda.

[ctx: QObject|]
en: Destination ahead.
pt: Destino em frente.

[ctx: QObject|]
en: Arrived at destination. <a href="#reverse">Calculate the way back.</a>
pt: Chegou ao seu destino. <a href="#reverse">Calcular o caminho de volta.</a>

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing
pt: Trajecto

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: &Routing
pt: T&rajecto

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing information and navigation controls
pt: Informação do trajecto e controlos de navegação

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Guidance Mode
pt: Modo de Condução

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Toggle GPS
pt: Comutar o GPS

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom Out
pt: Reduzir

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom In
pt: Ampliar

[ctx: RoutingPlugin|]
en: total time remaining
pt: tempo restante total

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Comets
pt: Cometas

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moons
pt: Luas

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Other
pt: Outros

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spacecrafts
pt: Naves Espaciais

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spaceprobes
pt: Sondas Espaciais

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moon
pt: Lua

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Sun
pt: Sol

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Mercury
pt: Mercúrio

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Venus
pt: Vénus

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Earth
pt: Terra

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Mars
pt: Marte

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Jupiter
pt: Júpiter

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Saturn
pt: Saturno

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Uranus
pt: Úrano

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Neptune
pt: Neptuno

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
pt: &Satélites

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
pt: Fontes de &Dados

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
pt: &Activar o 'Plugin'

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Add Data Source
pt: Adicionar uma Fonte de Dados

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: URL or File path:
pt: Localização ou URL do ficheiro:

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Invalid data source input
pt: Dados de entrada da fonte de dados inválidos

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Please enter a valid URL or file path!
pt: Indique por favor um URL ou localização de ficheiro válido!

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Supported Files (*.txt *.msc)
pt: Todos os Ficheiros Suportados (*.txt *.msc)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Marble Satellite Catalog (*.msc)
pt: Catálogo de Satélites do Marble (*.msc)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Two Line Element Set (*.txt)
pt: Conjunto de Elementos de Duas Linhas (*.txt)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Files (*.*)
pt: Todos os Ficheiros (*.*)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Open Satellite Data File
pt: Abrir um Ficheiro de Dados dos Satélites

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Delete selected data source
pt: Apagar a fonte de dados seleccionada

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Do you really want to delete the selected data source?
pt: Tem a certeza que deseja apagar a fonte de dados seleccionada?

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Satellites Configuration
pt: Configuração dos Satélites

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
pt: &Satélites

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
pt: Fontes de &Dados

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Last update:</span></p></body></html>
pt: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Última actualização:</span></p></body></html>

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Reload All Data Sources
pt: &Recarregar Todas as Fontes de Dados

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Satellite Data Sources:
pt: Fontes de Dados dos Satélites:

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Add a new data source (URL).
pt: Adicionar uma nova fonte de dados (URL).

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Open a new data source from disk.
pt: Abre uma nova fonte de dados do disco.

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Remove selected data source.
pt: Apagar a fonte de dados seleccionada.

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: (Built-in Data Sources for Earth Satellites)
pt: (Fontes de Dados Incorporadas para os Satélites da Terra)

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: <html><head/><body><p>Supported formats: <a href="https://techbase.kde.org/Projects/Marble/SatelliteCatalogFormat"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Marble Satellite Catalogue</span></a>, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Two-line_element_set"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Two-Line-Element Set</span></a></p></body></html>
pt: <html><head/><body><p>Formatos suportados: <a href="https://techbase.kde.org/Projects/Marble/SatelliteCatalogFormat"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Catálogo de Satélite do Marble</span></a>, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Two-line_element_set"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Conjunto de Elementos em Duas-Linhas</span></a></p></body></html>

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Plugin Inactive
pt: 'Plugin' Inactivo

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
pt: &Activar o 'Plugin'

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Configuration options not available since the plugin is disabled at the moment.
pt: As opções de configuração não estão disponíveis, porque o 'plugin' está desactivado de momento.

[ctx: Marble::SatellitesConfigModel|]
en: Catalogs
pt: Catálogos

[ctx: QObject|]
en: No info available.
pt: Sem informações disponíveis.

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Display orbit
pt: Mostrar a órbita

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Keep centered
pt: Manter centrado

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Satellites
pt: Satélites

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: &Satellites
pt: &Satélites

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: This plugin displays satellites and their orbits.
pt: Este 'plugin' apresenta os satélites e as suas órbitas.

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Earth-Satellites orbital elements from <ul><li><a href="https://www.celestrak.com">https://www.celestrak.com</a></li></ul>Planetary-Satellites orbital elements from <ul><li><a href="https://ssd.jpl.nasa.gov/?horizons">JPL Horizons</a></li></ul>
pt: Elementos orbitais dos satélites da Terra do <ul><li><a href="https://www.celestrak.com">https://www.celestrak.com</a></li></ul>Elementos orbitais dos satélites planetários do <ul><li><a href="https://ssd.jpl.nasa.gov/?horizons">Horizontes JPL</a></li></ul>

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Special-Interest Satellites
pt: Satélites de Interesse Especial

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Last 30 Days' Launches
pt: Lançamentos dos Últimos 30 Dias

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space Stations
pt: Estações Espaciais

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: 100 (or so) Brightest
pt: As 100 Mais Brilhantes

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: FENGYUN 1C Debris
pt: Detritos da FENGYUN 1C

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: IRIDIUM 33 Debris
pt: Detritos da IRIDIUM 33

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: COSMOS 2251 Debris
pt: Detritos da COSMOS 2251

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Weather & Earth Resources Satellites
pt: Satélites de Recursos Meteorológicos & Terrestres

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Weather
pt: Tempo

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Earth Resources
pt: Recursos da Terra

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Search & Rescue (SARSAT)
pt: Busca & Salvamento (SARSAT)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Disaster Monitoring
pt: Monitorização de Desastres

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
pt: Sistema de Satélite de Seguimento e Encaminhamento de Dados (TDRSS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Communications Satellites
pt: Satélites de Comunicação

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Geostationary
pt: Geoestacionário

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Amateur radio
pt: Rádio amador

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Other
pt: Outros

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Navigation Satellites
pt: Satélites de Navegação

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: GPS Operational
pt: Operacional GPS

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Glonass Operational
pt: Operacional Glonass

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Galileo
pt: Galileu

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
pt: Sistema de Ampliação Baseada em Satélites (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
pt: Sistema de Satélites de Navegação da Marinha (NNSS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Russian LEO Navigation
pt: Navegação LEO Russa

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Scientific Satellites
pt: Satélites Científicos

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space & Earth Science
pt: Ciência do Espaço & Terra

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Geodetic
pt: Geodésico

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Engineering
pt: Engenharia

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Education
pt: Educação

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Miscellaneous Satellites
pt: Satélites Diversos

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Miscellaneous Military
pt: Militares Diversos

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Radar Calibration
pt: Calibração do Radar

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: CubeSats
pt: Satélites Cúbicos

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: Speedometer
pt: Velocímetro

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: &Speedometer
pt: &Velocímetro

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: Display the current cruising speed.
pt: Mostrar a velocidade de deslocamento actual.

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: kt
pt: nós

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Configure Stars Plugin
pt: Configurar o 'Plugin' das Estrelas

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Objects
pt: Objectos Celestes

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Star Magnitude Limit
pt: Limite de Magnitude das Estrelas

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Solar System
pt: Sistema Solar

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Sun
pt: Sol

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Moon
pt: Lua

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Mercury
pt: Mercúrio

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Venus
pt: Vénus

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Earth
pt: Terra

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Mars
pt: Marte

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Jupiter
pt: Júpiter

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Saturn
pt: Saturno

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Uranus
pt: Úrano

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Neptune
pt: Neptuno

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Use name labels
pt: Usar legendas com nomes

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Magnify Sun and Moon
pt: Mostrar o Sol e a Lua

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Other
pt: Outros

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Deep Sky Objects
pt: Objectos Distantes

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Deep Sky Object Labels
pt: Legendas dos Objectos Distantes

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Lines and Orientation
pt: Linhas e Orientação

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Constellations
pt: Constelações

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Lines
pt: Linhas

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Labels
pt: Legendas

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Names
pt: Nomes

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Latin Name
pt: Nome em Latim

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Native Translation
pt: Tradução Nativa

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Abbreviation
pt: Abreviatura

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Coordinate Grid
pt: Grelha de Coordenadas

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Equator
pt: Equador Celeste

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Poles
pt: Pólos Celestiais

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Ecliptic
pt: Elíptica

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Stars
pt: Estrelas

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Stars
pt: E&strelas

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: A plugin that shows the Starry Sky and the Sun.
pt: Um 'plugin' que mostra o Céu Estrelado e o Sol.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation lines.
pt: Escolha por favor a cor das linhas das constelações.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation labels.
pt: Escolha por favor a cor dos nomes das constelações.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the dso labels.
pt: Escolha por favor a cor das legendas DSO.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the ecliptic.
pt: Escolha por favor a cor da elíptica.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the celestial equator.
pt: Escolha por favor a cor do equador celeste.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Sun
pt: Sol

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Constellations
pt: Mostrar as &Constelações

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Sun and Moon
pt: Mostrar o &Sol e a Lua

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Planets
pt: Mostrar os &Planetas

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Deep Sky Objects
pt: Mostrar os Objectos &Distantes

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Configure...
pt: &Configurar...

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: Sun
pt: Sol

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: A plugin that shows the Sun.
pt: Um 'plugin' que mostra o Sol.

[ctx: Marble::twitterPlugin|]
en: show public twitts in their places
pt: mostrar os 'tweets' públicos nos seus lugares

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid BBC answer.
pt: O ficheiro não é uma resposta válida da BBC.

[ctx: Marble::BBCWeatherItem|]
en: Supported by <a href="https://www.bbc.co.uk/blogs/bbcbackstage" target="_BLANK">backstage.bbc.co.uk</a>.<br>Weather data from UK MET Office
pt: Suportado pelo <a href="https://www.bbc.co.uk/blogs/bbcbackstage" target="_BLANK">backstage.bbc.co.uk</a>.<br>Dados meteorológicos do Escritório MET da GB

[ctx: Marble::GeoNamesWeatherItem|]
en: Supported by <a href="https://www.geonames.org/export/JSON-webservices.html" target="_BLANK">geonames.org</a>
pt: Suportado pelo <a href="https://www.geonames.org/export/JSON-webservices.html" target="_BLANK">geonames.org</a>

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid file.
pt: O ficheiro não é um ficheiro válido.

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Configure Weather Plugin
pt: Configurar o 'Plugin' de Meteorologia

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Information
pt: Informação

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here you can choose if you want the weather condition to be shown (for example, clouds or clear sky.) Marble will only show the condition if this information is available.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Aqui poderá escolhe se deseja mostrar as condições meteorológicas (por exemplo, nuvens ou céu limpo). O Marble só irá mostrar a condição se esta informação estiver disponível.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Weather condition
pt: Condição meteorológica

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selects if you want the temperature to be shown. The temperature will only be shown for the stations it is available for.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Seleccione se deseja apresentar a temperatura. A mesma só será apresentada se tiver estações meteorológicas disponíveis para o efeito.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Temperature
pt: Temperatura

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind direction to be shown. The wind direction will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Seleccione se deseja apresentar a direcção do vento. A mesma só será apresentada se estiver disponível na sua estação meteorológica mais próxima.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Wind direction
pt: Direcção do vento

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind speed to be shown. The wind speed will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Seleccione se deseja apresentar a velocidade do vento. A mesma só será apresentada se estiver disponível na sua estação meteorológica mais próxima.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Wind speed
pt: Velocidade do vento

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Units
pt: Unidades

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the temperature.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A unidade usada para medir a temperatura.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Celsius
pt: Centígrados

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the wind speed.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A unidade usada para medir a velocidade do vento.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Kilometers per hour
pt: Quilómetros por hora

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Miles per hour
pt: Milhas por hora

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Meters per second
pt: Metros por segundo

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Knots
pt: Nós

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Pressure
pt: Pressão

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the air pressure.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A unidade usada para medir a pressão do ar.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Kilo Pascals
pt: Quilo Pascals

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Bars
pt: Bares

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Millimeters of Mercury
pt: Milímetros de Mercúrio

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Inches of Mercury
pt: Polegadas de Mercúrio

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Miscellaneous
pt: Diversos

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Show only favorite items
pt: Mostrar apenas os itens favoritos

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Weather update interval
pt: Intervalo de actualização meteorológica

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en:  hours
pt:  horas

[ctx: WeatherData|]
en: sunny
pt: com sol

[ctx: WeatherData|]
en: clear
pt: limpo

[ctx: WeatherData|]
en: few clouds
pt: algumas nuvens

[ctx: WeatherData|]
en: partly cloudy
pt: pouco nublado

[ctx: WeatherData|]
en: overcast
pt: tempestuoso

[ctx: WeatherData|]
en: light showers
pt: aguaceiros ligeiros

[ctx: WeatherData|]
en: showers
pt: aguaceiros

[ctx: WeatherData|]
en: light rain
pt: chuva leve

[ctx: WeatherData|]
en: rain
pt: chuva

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally thunderstorm
pt: trovoadas ocasionais

[ctx: WeatherData|]
en: thunderstorm
pt: trovoada

[ctx: WeatherData|]
en: hail
pt: granizo

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally snow
pt: neve ocasional

[ctx: WeatherData|]
en: light snow
pt: neve leve

[ctx: WeatherData|]
en: snow
pt: neve

[ctx: WeatherData|]
en: rain and snow
pt: chuva e neve

[ctx: WeatherData|]
en: mist
pt: humidade

[ctx: WeatherData|]
en: sandstorm
pt: tempestade de areia

[ctx: WeatherData|]
en: NNW
pt: NNO

[ctx: WeatherData|]
en: NW
pt: NO

[ctx: WeatherData|]
en: WNW
pt: ONO

[ctx: WeatherData|]
en: W
pt: O

[ctx: WeatherData|]
en: SSW
pt: SSO

[ctx: WeatherData|]
en: SW
pt: SO

[ctx: WeatherData|]
en: WSW
pt: OSO

[ctx: QObject|]
en: knots
pt: nós

[ctx: WeatherData|]
en: Bar
pt: Barra

[ctx: WeatherData|]
en: inch Hg
pt: pol Hg

[ctx: WeatherData|air pressure is rising]
en: rising
pt: a aumentar

[ctx: WeatherData|air pressure has no change]
en: steady
pt: estável

[ctx: WeatherData|air pressure falls]
en: falling
pt: a diminuir

[ctx: WeatherData|]
en: Publishing time: %1<br>
pt: Hora de publicação: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Condition: %1<br>
pt: Condição: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Temperature: %1<br>
pt: Temperatura: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Max temperature: %1<br>
pt: Temperatura máxima: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Min temperature: %1<br>
pt: Temperatura mínima: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind direction: %1<br>
pt: Direcção do vento: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind speed: %1<br>
pt: Velocidade do vento: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure: %1<br>
pt: Pressão: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure development: %1<br>
pt: Desenvolvimento da pressão: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Humidity: %1<br>
pt: Humidade: %1<br>

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Weather
pt: Tempo

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Station: %1
pt: Estação: %1

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed, WindDirection]
en: Wind: %4, %5
pt: Vento: %4, %5

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed]
en: Wind: %4
pt: Vento: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindDirection]
en: Wind: %4
pt: Vento: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure, Development]
en: Pressure: %6, %7
pt: Pressão: %6, %7

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure]
en: Pressure: %6
pt: Pressão: %6

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure Development]
en: Pressure %7
pt: Pressão %7

[ctx: WeatherItemPrivate|DayOfWeek: Condition, MinTemp to MaxTemp]
en: %1: %2, %3 to %4
pt: %1: %2, %3 a %4

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Remove from Favorites
pt: Remover dos Favoritos

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Add to Favorites
pt: Adicionar aos Favoritos

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Weather
pt: Tempo

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: &Weather
pt: &Tempo

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Download weather information from many weather stations all around the world
pt: Obtenha informação meteorológica de várias estações meteorológicas por todo o mundo

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Supported by backstage.bbc.co.uk.
    Weather data from UK MET Office
pt: Suportado pelo backstage.bbc.co.uk.
    Dados meteorológicos do Escritório MET da GB

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Geonames answer.
pt: O ficheiro não é uma resposta válida do Geonames.

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Configure Wikipedia Plugin
pt: Configurar o 'Plugin' do Wikipédia

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Show thumbnail images
pt: Mostrar as imagens em miniatura

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Number of items on the screen
pt: Número de itens no ecrã

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Wikipedia Articles
pt: Artigos do Wikipédia

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: &Wikipedia
pt: &Wikipédia

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Automatically downloads Wikipedia articles and shows them on the right position on the map
pt: Obtém automaticamente artigos do Wikipédia e mostra-os na posição correcta no mapa

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Geo positions by geonames.org
    Texts by wikipedia.org
pt: Posições geográficas do geonames.org
    Textos do wikipedia.org

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Cache File Parser
pt: Processador do Ficheiro de 'Cache'

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Cache Files
pt: Criar um GeoDataDocument dos Ficheiros da 'Cache'

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Marble Cache Files
pt: Ficheiros de 'Cache' do Marble

[ctx: CycleStreetsConfigWidget|]
en: Route type:
pt: Tipo de trajecto:

[ctx: CycleStreetsConfigWidget|]
en: Speed:
pt: Velocidade:

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: balanced
pt: balanceado

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fastest
pt: mais rápido

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: quietest
pt: mais sossegado

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: slow (16 km/h)
pt: lento (16 km/h)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fast (24 km/h)
pt: rápido (24 km/h)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: slow (10 mph)
pt: lento (10 mph)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fast (15 mph)
pt: rápido (15 mph)

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
pt: Este serviço necessita estar ligado à Internet.

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: CycleStreets Routing
pt: Trajecto do CycleStreets

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: Bicycle routing for the United Kingdom using cyclestreets.net
pt: Trajectos de bicicleta para o Reino Unido com o cyclestreets.net

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Geo URI Search
pt: Pesquisa por URI Geográfico

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Geo URI
pt: URI Geográfico

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Input of geographic coordinates by the geo URI scheme
pt: Introdução de coordenadas geográficas com o esquema de URI's 'geo'

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Reverse Geocoding
pt: Geo-Codificação Inversa do Gosmore

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline reverse geocoding using Gosmore.
pt: Geo-codificação inversa desligada com o Gosmore.

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Routing
pt: Trajecto do Gosmore

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline route retrieval using Gosmore
pt: Recepção desligada de trajectos com o Gosmore

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: GPSBabel NMEA File Parser
pt: Processador de Ficheiros NMEA do GPSBabel

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: Allows loading of NMEA files through GPSBabel.
pt: Permite o carregamento de ficheiros NMEA pelo GPSBabel.

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: GPSBabel files
pt: Ficheiros do GPSBabel

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Gpx File Parser
pt: Processador de Ficheiros GPX

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Gpx Files
pt: Criar um GeoDataDocument dos Ficheiros GPX

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: GPS Data
pt: Dados de GPS

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Hostip.info Search
pt: Pesquisa no Hostip.info

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Host name and IP geolocation search using the hostip.info service
pt: Pesquisa por nomes e máquinas e geo-localização do IP com o serviço 'hostip.info'

[ctx: Marble::JsonPlugin|]
en: GeoJSON File Parser
pt: Processador de Ficheiros GeoJSON

[ctx: Marble::JsonPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from GeoJSON Files
pt: Criar um GeoDataDocument dos Ficheiros GeoJSON

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: KML File Parser
pt: Processador de Ficheiros KML

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from KML and KMZ Files
pt: Criar um GeoDataDocument dos Ficheiros KML e KMZ

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: Google Earth KML
pt: KML do Google Earth

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates Search
pt: Pesquisa por Coordenadas Geográficas

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates
pt: Coordenadas Geográficas

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Direct input of geographic coordinates
pt: Introdução directa das coordenadas geográficas

[ctx: QObject|]
en: pois
pt: pdi

[ctx: QObject|]
en: camping
pt: campismo

[ctx: QObject|]
en: hostel
pt: pousada

[ctx: QObject|]
en: youth hostel
pt: pousada da juventude

[ctx: QObject|]
en: library
pt: biblioteca

[ctx: QObject|]
en: college
pt: colégio

[ctx: QObject|]
en: school
pt: escola

[ctx: QObject|]
en: university
pt: universidade

[ctx: QObject|]
en: biergarten
pt: esplanada

[ctx: QObject|]
en: cafe
pt: café

[ctx: QObject|]
en: fast food
pt: comida rápida

[ctx: QObject|]
en: restaurant
pt: restaurante

[ctx: QObject|]
en: doctor
pt: médico

[ctx: QObject|]
en: pharmacy
pt: farmácia

[ctx: QObject|]
en: bank
pt: banco

[ctx: QObject|]
en: beverages
pt: bebidas

[ctx: QObject|]
en: hifi
pt: hi-fi

[ctx: QObject|]
en: supermarket
pt: supermercado

[ctx: QObject|]
en: attraction
pt: atracção

[ctx: QObject|]
en: castle
pt: castelo

[ctx: QObject|]
en: monument
pt: monumento

[ctx: QObject|]
en: museum
pt: museu

[ctx: QObject|]
en: ruin
pt: ruínas

[ctx: QObject|]
en: theatre
pt: teatro

[ctx: QObject|]
en: theme park
pt: parque temático

[ctx: QObject|]
en: view point
pt: miradouro

[ctx: QObject|]
en: airport
pt: aeroporto

[ctx: QObject|]
en: airport runway
pt: pista de aeroporto

[ctx: QObject|]
en: airport apron
pt: aeroporto

[ctx: QObject|]
en: airport taxiway
pt: pista de aeroporto

[ctx: QObject|]
en: bus station
pt: terminal de autocarros

[ctx: QObject|]
en: bus stop
pt: paragem de autocarro

[ctx: QObject|]
en: car share
pt: partilha de carros

[ctx: QObject|]
en: fuel
pt: combustível

[ctx: QObject|]
en: parking
pt: estacionamento

[ctx: QObject|]
en: train station
pt: estação de comboios

[ctx: QObject|]
en: atm
pt: MB

[ctx: QObject|]
en: tram stop
pt: paragem de eléctrico

[ctx: QObject|]
en: bicycle rental
pt: aluguer de bicicletas

[ctx: QObject|]
en: car rental
pt: aluguer de carros

[ctx: QObject|]
en: speed camera
pt: câmara de velocidade

[ctx: QObject|]
en: taxi
pt: táxi

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Local OSM Search
pt: Pesquisa no OSM Local

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Offline OpenStreetMap Search
pt: Pesquisa no OpenStreetMap Local

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Searches for addresses and points of interest in offline maps.
pt: Procura por endereços e pontos de interesse nos mapas desligados.

[ctx: QObject|]
en: north
pt: norte

[ctx: QObject|]
en: north-west
pt: noroeste

[ctx: QObject|]
en: west
pt: oeste

[ctx: QObject|]
en: south-west
pt: sudoeste

[ctx: QObject|]
en: south
pt: sul

[ctx: QObject|]
en: south-east
pt: sueste

[ctx: QObject|]
en: east
pt: este

[ctx: QObject|]
en: north-east
pt: nordeste

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database Search
pt: Pesquisa na Base de Dados Local

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database
pt: Base de Dados Local

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Searches the internal Marble database for placemarks
pt: Procura na base de dados interna do Marble por marcadores

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log File Parser
pt: Processador de Ficheiros de Registo do TangoGPS

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: Allows loading of TangoGPS log files.
pt: Permite o carregamento de ficheiros de registo do TangoGPS.

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log Files
pt: Ficheiros de Registo do TangoGPS

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: AppKey
pt: Chave da Aplicação

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Preference:
pt: Preferência:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid motorways
pt: Evitar vias motorizadas

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid tollways
pt: Evitar portagens

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid ferries
pt: Evitar barcos

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Ascending slope:
pt: Curva ascendente:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Descending slope:
pt: Curva descendente:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: An AppKey is required for MapQuest routing to work. You can register one <a href="https://developer.mapquest.com/plan_purchase/steps/business_edition/business_edition_free/register">here</a>.
pt: É necessária uma Chave de Aplicação para os trajectos no MapQuest funcionarem. Poderá registar uma <a href="https://developer.mapquest.com/web/products/open">aqui</a>.

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
pt: Este serviço necessita estar ligado à Internet.

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: MapQuest Routing
pt: Trajecto do MapQuest

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: Worldwide routing using mapquest.org
pt: Trajectos internacionais usando o servidor mapquest.org

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
pt: Carro (forma mais rápida)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
pt: Carro (forma mais curta)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Pedestrian
pt: A pé

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Bicycle
pt: Bicicleta

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Transit (Public Transport)
pt: Trânsito (Transportes Públicos)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Ignore
pt: Ignorar

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid
pt: Evitar

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Favor
pt: Favorecer

[ctx: QObject|]
en: Downloading %1
pt: A obter o %1

[ctx: QObject|]
en: Installing %1
pt: A instalar o %1

[ctx: QObject|]
en: An update is available. Click to install it.
pt: Está disponível uma actualização. Carregue para a instalar.

[ctx: QObject|]
en: No update available. You are running the latest version.
pt: Não existem actualizações disponíveis. Está a executar a última versão.

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Are you sure you want to delete this map from the system?
pt: Tem a certeza que deseja apagar este mapa do sistema?

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Remove Map
pt: Remover o Mapa

[ctx: QObject|]
en: Nothing to do.
pt: Nada a fazer.

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Monav Configuration
pt: Configuração do Monav

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Configure
pt: Configurar

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Transport Type:
pt: Tipo de Transporte:

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Any
pt: Qualquer

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Manage Maps
pt: Gerir os Mapas

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Install New
pt: Instalar um Novo

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Continent
pt: Continente

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Country
pt: País

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Download Variant
pt: Obter uma Variante

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Install
pt: Instalar

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Nothing to do.
pt: Nada a fazer.

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Abort
pt: Interromper

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Transport
pt: Transporte

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Update
pt: Actualizar

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Date
pt: Data

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: No offline maps installed yet.
pt: Não foram instalados ainda mapas desligados.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: The monav routing daemon does not seem to be installed on your system.
pt: O servidor de trajectos 'monav' não parece estar instalado no seu sistema.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Monav Routing
pt: Trajecto do Monav

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Offline routing using the monav daemon
pt: Trajectos desligados, usando o servidor 'monav'

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Reverse Geocoding
pt: Geo-Codificação Inversa no Nominatim do OpenStreetMap

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim
pt: Nominatim do OpenStreetMap

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim service
pt: Geo-codificação inversa com o serviço Nominatim do OpenStreetMap

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Search
pt: Pesquisa do Nominatim no OpenStreetMap

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online search for placemarks using the OpenStreetMap Nominatim service
pt: Procura 'online' por marcadores usando o serviço Nominatim do OpenStreetMap

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
pt: Este serviço necessita estar ligado à Internet.

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Open Source Routing Machine (OSRM) Routing
pt: Trajectos da Open Source Routing Machine (OSRM)

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Worldwide routing using project-osrm.org
pt: Trajectos internacionais usando o servidor project-osrm.org

[ctx: Marble::OpenLocationCodeSearchPlugin|]
en: Open Location Code Search
pt: Abrir a Pesquisa do Open Location

[ctx: Marble::OpenLocationCodeSearchPlugin|]
en: Open Location Code
pt: Código do Open Location

[ctx: Marble::OpenLocationCodeSearchPlugin|]
en: Decodes an Open Location Code and creates a placemark with the respective coordinates
pt: Descodifica um código do Open Location e cria uma marcação com as respectivas coordenadas

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Preference:
pt: Preferência:

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid motorways
pt: Evitar vias motorizadas

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid tollways
pt: Evitar portagens

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid ferries
pt: Evitar barcos

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
pt: Este serviço necessita estar ligado à Internet.

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: OpenRouteService Routing
pt: Trajectos do OpenRouteService

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: Routing in Europe using openrouteservice.org
pt: Trajectos na Europa a partir do openrouteservice.org

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (recommended way)
pt: Carro (forma recomendada)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
pt: Carro (forma mais rápida)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
pt: Carro (forma mais curta)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Pedestrian (shortest way)
pt: Pé (forma mais curta)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (shortest track)
pt: Bicicleta (trajecto mais curto)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Mountainbike)
pt: Bicicleta (montanha)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Racer)
pt: Bicicleta (corrida)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (safest track)
pt: Bicicleta (trajecto mais seguro)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (preferred Cycleway/-route)
pt: Bicicleta (preferência por ciclovias)

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Osm File Parser
pt: Processador de Ficheiros OSM

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Osm Files
pt: Criar um GeoDataDocument dos Ficheiros OSM

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: OpenStreetMap Data
pt: Dados do OpenStreetMap

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Pn2 File Parser
pt: Processador de Ficheiros PN2

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pn2 Files
pt: Criar um GeoDataDocument dos Ficheiros PN2

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Compressed Pnt
pt: PNT Comprimido

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Pnt File Parser
pt: Processador de Ficheiros PNT

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pnt Files
pt: Criar um GeoDataDocument dos Ficheiros PNT

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Transport:
pt: Transporte:

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Method
pt: Método

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Fastest
pt: Mais rápido

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Shortest
pt: Mais curto

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Routino Routing
pt: Trajecto do Routino

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Retrieves routes from routino
pt: Obtém trajectos a partir do Routino

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Pedestrian
pt: A pé

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Horse
pt: Cavalo

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Wheelchair
pt: Cadeira de Rodas

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Bicycle
pt: Bicicleta

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Moped
pt: Lambreta

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Motorbike
pt: Motociclo

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Motorcar
pt: Automóvel

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Small lorry
pt: Camião pequeno

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Large lorry
pt: Camião grande

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Public Service Vehicle
pt: Veículo de Serviço Público

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shp File Parser
pt: Processador de Ficheiros SHP

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Shp Files
pt: Criar um GeoDataDocument dos Ficheiros SHP

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shapefile Map Files
pt: Ficheiros de Mapas Vectoriais

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Traveling Salesman
pt: Caixeiro Viajante

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Retrieves routes from traveling salesman
pt: Obtém trajectos a partir do Caixeiro Viajante

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Traveling Salesman Routing
pt: Trajecto do Caixeiro Viajante

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Transport:
pt: Transporte:

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Method
pt: Método

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Fastest
pt: Mais rápido

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Shortest
pt: Mais curto

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
pt: Este serviço necessita estar ligado à Internet.

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Yours Routing
pt: Trajecto do Yours

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Worldwide routing using a YOURS server
pt: Trajectos internacionais com um servidor YOURS

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Pedestrian
pt: A pé

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Bicycle
pt: Bicicleta

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Motorcar
pt: Automóvel

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: FITemplate
pt: Modelo I. F.

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: Float Item &Template
pt: Modelo de Item Flu&tuante

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: This is a template class for float items.
pt: Esta é uma classe-modelo para os itens flutuantes.
