MoinMoin 1.9 - en to da translation catalogue (906 entries)

en: Your changes are not saved!
da: Dine ændringer er ikke gemt!

en: You are not allowed to edit this page.
da: Du har ikke lov til at redigere denne side.

en: Page is immutable!
da: Siden kan ikke redigeres!

en: Cannot edit old revisions!
da: Kan ikke redigere gamle udgaver!

en: The lock you held timed out. Be prepared for editing conflicts!
da: Låsen du holdt udløb. Vær forberedt på redigeringskonflikter!

en: Page name is too long, try shorter name.
da: Sidenavn er for langt, prøv et kortere navn.

en: Draft of "%(pagename)s"
da: Kladde af "%(pagename)s"

en: Edit "%(pagename)s"
da: Redigér "%(pagename)s"

en: Preview of "%(pagename)s"
da: Smugkig på "%(pagename)s"

en: Your edit lock on %(lock_page)s has expired!
da: Din redigeringslås på %(lock_page)s er udløbet!

en: Your edit lock on %(lock_page)s will expire in # minutes.
da: Din redigeringslås på %(lock_page)s udløber om # minutter.

en: Your edit lock on %(lock_page)s will expire in # seconds.
da: Din redigeringslås på %(lock_page)s udløber om # sekunder.

en: Someone else deleted this page while you were editing!
da: Nogen slettede denne side mens du redigerede den!

en: Someone else changed this page while you were editing!
da: Nogen ændrede denne side mens du redigerede den!

en: Someone else saved this page while you were editing!
    Please review the page and save then. Do not save this page as it is!
da: En anden gemte denne side, mens du redigerede!
    Gennemgå siden og gem efterfølgende. Gem ikke siden som den ser ud nu!

en: [Content loaded from draft]
da: [Indhold indlæst fra kladde]

en: [Content of new page loaded from %s]
da: [Indhold af ny side indlæst fra %s]

en: [Template %s not found]
da: [Skabelon %s ikke fundet]

en: [You may not read %s]
da: [Du har ikke lov til at læse %s]

en: '''<<BR>>Your draft based on revision %(draft_rev)d (saved %(draft_timestamp_str)s) can be loaded instead of the current revision %(page_rev)d by using the load draft button - in case you lost your last edit somehow without saving it.''' A draft gets saved for you when you do a preview, cancel an edit or unsuccessfully save.
da: '''<<BR>>Din kladde baseret på revision %(draft_rev)d (gemt %(draft_timestamp_str)s) kan indlæses i steden for den aktuelle revision %(page_rev)d ved at bruge knappen Indlæs kladde - i tilfælde af at du mistede din sidste redigering uden at den blev gemt.''' En kladde bliver gemt for dig, når du laver en forhåndsvisning, afbryder en redigering eller en gemning ikke lykkes.

en: Describe %s here.
da: Beskriv %s her.

en: Check Spelling
da: Stavekontrol

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Cancel
da: Annullér

en: By hitting '''%(save_button_text)s''' you put your changes under the %(license_link)s.
    If you don't want that, hit '''%(cancel_button_text)s''' to cancel your changes.
da: Ved at trykke '''%(save_button_text)s''' underlægger du dine ændringer %(license_link)s.
    Hvis du ikke ønsker dette,·så tryk·'''%(cancel_button_text)s'''·for·at annullere dine ændringer.

en: Preview
da: Smugkig

en: GUI Mode
da: Grafisk redigering

en: Load Draft
da: Indlæs kladde

en: Trivial change
da: Simpel ændring

en: Comment:
da: Kommentar:

en: <No addition>
da: <Ingen tilføjelser>

en: Add to: %(category)s
da: Tilføj: %(category)s

en: Remove trailing whitespace from each line
da: Fjern mellemrum sidst i hver linje

en: Edit was cancelled.
da: Redigeringen blev afbrudt.

en: You can't copy to an empty pagename.
da: Du kan ikke kopiere til et tomt sidenavn.

en: You are not allowed to copy this page!
da: Du har ikke tilladelse til at kopiere denne side!

en: '''A page with the name {{{'%s'}}} already exists.'''
    
    Try a different name.
da: '''En side med navnet {{{'%s'}}} eksisterer allerede.'''
    
    Prøv et andet navn.

en: Could not copy page because of file system error: %s.
da: Kunne ikke kopiere siden på grund af filsystemfejl: %s

en: You are not allowed to rename this page!
da: Du har ikke tilladelse til at omdøbe denne side!

en: You can't rename to an empty pagename.
da: Du kan ikke omdøbe til et blankt sidenavn.

en: Could not rename page because of file system error: %s.
da: Kunne ikke omdøbe side på grund af systemfejl: %s.

en: You are not allowed to delete this page!
da: Du har ikke tilladelse til at slette denne side!

en: Thank you for your changes. Your attention to detail is appreciated.
da: Tak for dine rettelser - de er værdsat.

en: Page "%s" was successfully deleted!
da: Siden "%s" blev korrekt slettet.

en: Page could not get locked. Unexpected error (errno=%d).
da: Side kunne ikke låses. Uventet fejl (fejlnummer=%d).

en: Page could not get locked. Missing 'current' file?
da: Side kunne ikke låses. Mangler filen 'current'?

en: Unable to determine current page revision from the 'current' file. The page %s is damaged and cannot be edited right now.
da: Kunne ikke bestemme aktuel siderevision fra filen 'current'. Siden %s er ødelagt og kan ikke redigeres på nuværende tidspunkt.

en: Cannot save page %s, no storage space left.
da: Kan ikke gemme side %s, ingen lagerplads tilbage.

en: An I/O error occurred while saving page %s (errno=%d)
da: Der opstod en I/O-fejl under gemning af side %s (errno=%d)

en: You are not allowed to edit this page!
da: Du har ikke lov til at redigere denne side!

en: You cannot save empty pages.
da: Du kan ikke gemme tomme sider.

en: You already saved this page!
da: Du har allerede gemt denne side!

en: You already edited this page! Please do not use the back button.
da: Du har allerede redigeret denne side! Brug venligst ikke returknappen.

en: You did not change the page content, not saved!
da: Du ændrede ikke på sidens indhold, så den er ikke gemt!

en: You can't change ACLs on this page since you have no admin rights on it!
da: Du kan ikke ændre adgangsrettigheder (ACL) på denne side da du ikke har administratoradgang til den!

en: Notifications sent to:
da: Påmindelser sendt til:

en: The lock of %(owner)s timed out %(mins_ago)d minute(s) ago, and you were granted the lock for this page.
da: Låsen for %(owner)s udløb for %(mins_ago)d minut(ter) siden. Du er nu blevet tildelt låsen til denne side.

en: Other users will be ''blocked'' from editing this page until %(bumptime)s.
da: Andre brugere vil blive ''udelukket'' fra at redigere denne side indtil %(bumptime)s.

en: Other users will be ''warned'' until %(bumptime)s that you are editing this page.
da: Andre brugere vil blive ''advaret'' indtil %(bumptime)s om at du redigerer denne side.

en: Use the Preview button to extend the locking period.
da: Brug Smugkig-knappen til at udvide låseperioden.

en: This page is currently ''locked'' for editing by %(owner)s until %(timestamp)s, i.e. for %(mins_valid)d minute(s).
da: Denne side er i øjeblikket ''låst'' for redigering af %(owner)s indtil %(timestamp)s, dvs. i %(mins_valid)d minut(ter).

en: This page was opened for editing or last previewed at %(timestamp)s by %(owner)s.<<BR>>
    '''You should ''refrain from editing'' this page for at least another %(mins_valid)d minute(s),
    to avoid editing conflicts.'''<<BR>>
    To leave the editor, press the Cancel button.
da: Denne side blev åbnet til redigering eller sidst forhåndsvist den %(timestamp)s af %(owner)s.<<BR>>
    '''Du bør ''vente med at redigere'' denne side i mindst %(mins_valid)d minute(s),
    for at undgå konflikter.'''<<BR>>
    For at forlade denne redigering trykker du på knappen Afbryd.

en: <unknown>
da: <ukendt>

en: [%(sitename)s] Your wiki account data
da: [%(sitename)s] Dine wiki brugerprofil-oplysninger

en: Somebody has requested to email you a password recovery token.
    
    If you lost your password, please go to the password reset URL below or
    go to the password recovery page again and enter your username and the
    recovery token.
da: Nogen har forspurgt om at sende dig en email med en billet til kodeord-gendannelse.
    
    Hvis du har mistet dit kodeord, klik på nedestående link for at nulstille dit det eller
    gå til kodeord-genandelsessiden og indtast dit brugernavn og
    billeten til kodeord-gendannelse.

en: Login Name: %s
    
    Password recovery token: %s
    
    Password reset URL: %s?action=recoverpass&name=%s&token=%s
da: Logindnavn: %s
    
    Symbol for adgangskodegendannelse: %s
    
    Adresse for nulstilling af adgangskode: %s?action=recoverpass&name=%s&token=%s

en: The package needs a newer version of MoinMoin (at least %s).
da: Pakken kræver en nyere version af MoinMoin (mindst %s).

en: The theme name is not set.
da: Temaets navn er ikke anbiget.

en: Theme files not installed! Write rights missing for %s.
da: Temafiler ikke installeret! Skriverettigheder mangler for %s.

en: Installation of '%(filename)s' failed.
da: Installation af '%(filename)s' fejlede.

en: The file %s is not a MoinMoin package file.
da: Filen %s er ikke en MoinMoin pakkefil.

en: The page %s does not exist.
da: Siden %s eksisterer ikke.

en: Invalid package file header.
da: Forkerte data i begyndelsen af pakkefilen.

en: Package file format unsupported.
da: Pakkens filformat er ikke understøttet.

en: Unknown function %(func)s in line %(lineno)i.
da: Ukendt funktion %(func)s på linje %(lineno)i.

en: The file %s was not found in the package.
da: Filen %s blev ikke fundet i pakken.

en: The wiki is currently not reachable.
da: Der er i øjeblikket ikke forbindelse til wikien.

en: Invalid username or password.
da: Ugyldigt brugernavn eller adgangskode.

en: The remote wiki uses a different InterWiki name (%(remotename)s) internally than you specified (%(localname)s).
da: Den eksterne wiki bruger internt et andet InterWiki-navn (%(remotename)s), end du angav (%(localname)s).

en: Text mode
da: Tekst redigering

en: Unknown action %(action_name)s.
da: Ukendt handling %(action_name)s.

en: You are not allowed to do %(action_name)s on this page.
da: Du har ikke tilladelse til at udføre %(action_name)s på denne side.

en: Login and try again.
da: Log på og prøv igen.

en: Argument "%s" must be a boolean value, not "%s"
da: Argument "%s" skal være en boolesk værdi, ikke "%s"

en: Argument must be a boolean value, not "%s"
da: Argument skal være en boolesk værdi, ikke "%s"

en: Argument "%s" must be an integer value, not "%s"
da: Argument "%s" skal være et heltal, ikke "%s"

en: Argument must be an integer value, not "%s"
da: Argument skal være et heltal, ikke "%s"

en: Argument "%s" must be a floating point value, not "%s"
da: Argument "%s" skal være et kommatal, ikke "%s"

en: Argument must be a floating point value, not "%s"
da: Argument skal være et kommatal, ikke "%s"

en: Argument "%s" must be a complex value, not "%s"
da: Argument "%s" skal være en kompleks værdi, ikke "%s"

en: Argument must be a complex value, not "%s"
da: Argument skal være en kompleks værdi, ikke "%s"

en: Argument "%s" must be one of "%s", not "%s"
da: Argument "%s" skal være en af "%s", ikke "%s"

en: Argument must be one of "%s", not "%s"
da: Argument skal være en af "%s", ikke "%s"

en: Too many arguments
da: For mange argumenter

en: Cannot have arguments without name following named arguments
da: Kan ikke have argumenter uden navn efter navngivne argumenter

en: Argument "%s" is required
da: Argument "%s" er påkrævet

en: No argument named "%s"
da: Intet argument med navnet "%s"

en: Expected "=" to follow "%(token)s"
da: Forventede et "=" efter "%(token)s"

en: Expected a value for key "%(token)s"
da: Forventede en værdi for variablen "%(token)s"

en: Invalid highlighting regular expression "%(regex)s": %(error)s
da: Ugyldig fremhævelse af regulært udtryk "%(regex)s": %(error)s

en: The backed up content of this page is deprecated and will rank lower in search results!
da: Sikkerhedskopien af indholdet på denne side er forældet og vil tælle lavere i søgeresultater!

en: Revision %(rev)d as of %(date)s
da: Version %(rev)d per %(date)s

en: Redirected from page "%(page)s"
da: Omdirigeret fra siden "%(page)s"

en: This page redirects to page "%(page)s"
da: Denne side omdirigerer til "%(page)s"

en: Create New Page
da: Opret ny side

en: You are not allowed to view this page.
da: Du har ikke lov til at se denne side.

en: No recipients, nothing to do
da: Ingen modtagere, intet at gøre

en: Connection to mailserver '%(server)s' failed: %(reason)s
da: Forbindelse til email-server '%(server)s' mislykkedes: %(reason)s

en: Mail not sent
da: Email ikke sendt

en: Mail sent OK
da: Email sendt OK

en: Date
da: Dato

en: From
da: Fra

en: To
da: Til

en: Content
da: Indhold

en: Attachments
da: Vedhæftede filer

en: Sorry, can not save page because "%(content)s" is not allowed in this wiki.
da: Desværre, kan ikke gemme side fordi "%(content)s" ikke er tilladt i denne wiki.

en: Could not contact botbouncer.com.
da: Kunne ikke kontakte botbouncer.com.

en: Please log in first.
da: Log venligst på først.

en: Failed to connect to database.
da: Kunne ikke kontakte database.

en: Missing password. Please enter user name and password.
da: Manglende adgangskode. Angiv venligst brugernavn og adgangskode.

en: LDAP server %(server)s failed.
da: LDAP-server %(server)s fejlede.

en: Please choose an account name now.
    If you choose an existing account name you will be asked for the
    password and be able to associate the account with your OpenID.
da: Vælg venligst et kontonavn nu.
    Hvis du vælger et eksisterende kontonavn vil du blive spurgt om
    adgangskoden, og du skal kunne forbinde kontoen med din OpenID.

en: Name
da: Navn

en: Choose this name
da: Vælg dette navn

en: This is not a valid username, choose a different one.
da: Dette er ikke et gyldigt brugernavn, vælg et andet.

en: The username you have chosen is already
    taken. If it is your username, enter your password below to associate
    the username with your OpenID. Otherwise, please choose a different
    username and leave the password field blank.
da: Det valgte brugernavn er allerede optaget.
    Hvis det er dit brugernavn, så indtast adgangskoden nedenfor for at forbinde
    brugernavnet med din OpenID. Ellers vælg et andet brugernavn og
    efterlad adgangskodefeltet tomt.

en: Password
da: Adgangskode

en: Associate this name
da: Forbind med dette navn

en: OpenID error: %s.
da: OpenID-fejl: %s

en: OpenID verification canceled.
da: OpenID-verifikation afbrudt.

en: Verification canceled.
da: Verifikation annulleret.

en: OpenID success. id: %s
da: OpenID lykkedes. id: %s

en: OpenID failure
da: OpenID-fejl

en: OpenID failure.
da: OpenID-fejl.

en: No OpenID found in session.
da: Intet OpenID fundet i session.

en: Your account is now associated to your OpenID.
da: Din konto er nu forbundet med dit OpenID.

en: The password you entered is not valid.
da: Adgangskoden du indtastede var ugyldig.

en: OpenID error: unknown continuation stage
da: OpenID fejl: ukendt forsættelse stadie

en: OpenID verification requires that you click this button:
da: OpenID verifikation kræver at du klikker på den knap:

en: Anonymous sessions need to be enabled for OpenID login.
da: Anonyme sessioner skal være aktiveret for OpenID-logind.

en: Failed to resolve OpenID.
da: Kunne ikke slå OpenID op.

en: OpenID discovery failure, not a valid OpenID.
da: OpenID-opdagelsesfejl, ikke en gyldig OpenID.

en: No OpenID.
da: Ingen OpenID.

en: If you do not have an account yet, you can still log in with your OpenID and create one during login.
da: Hvis du endnu ikke har en konto, kan du stadig logge ind med din OpenID og oprette en konto ved indlogning.

en: If you do not have an account, <a href="%(userprefslink)s">you can create one now</a>.
da: Hvis du ikke har en konto, <a href="%(userprefslink)s">kan du oprette en nu</a>.

en: <a href="%(sendmypasswordlink)s">Forgot your password?</a>
da: <a href="%(sendmypasswordlink)s">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: HelpOnParsers
da: HjælpMedParser

en: Syntax highlighting not supported for '%(syntax)s', see %(highlight_help_page)s.
da: Syntaks fremhævning ikke understøttet for'%(syntax)s', se %(highlight_help_page)s.

en:  Emphasis:: <<Verbatim(//)>>''italics''<<Verbatim(//)>>; <<Verbatim(**)>>'''bold'''<<Verbatim(**)>>; <<Verbatim(**//)>>'''''bold italics'''''<<Verbatim(//**)>>; <<Verbatim(//)>>''mixed ''<<Verbatim(**)>>'''''bold'''<<Verbatim(**)>> and italics''<<Verbatim(//)>>;
     Horizontal Rule:: <<Verbatim(----)>>
     Force Linebreak:: <<Verbatim(\\)>>
     Headings:: = Title 1 =; == Title 2 ==; === Title 3 ===; ==== Title 4 ====; ===== Title 5 =====.
     Lists:: * bullets; ** sub-bullets; # numbered items; ## numbered sub items.
     Links:: <<Verbatim([[target]])>>; <<Verbatim([[target|linktext]])>>.
     Tables:: |= header text | cell text | more cell text |;
    
    (!) For more help, see HelpOnEditing or HelpOnCreoleSyntax.
da:  Emfase:: <<Verbatim(//)>>''kursiv''<<Verbatim(//)>>; <<Verbatim(**)>>'''fed'''<<Verbatim(**)>>; <<Verbatim(**//)>>'''''fedkursiv'''''<<Verbatim(//**)>>; <<Verbatim(//)>>''mikset ''<<Verbatim(**)>>'''''fed'''<<Verbatim(**)>> og kursiv''<<Verbatim(//)>>;
     Horisontal linje:: <<Verbatim(----)>>
     Tvunget linjeskift:: <<Verbatim(\\)>>
     Overskrifter:: = Overskrift 1 =; == Overskrift 2 ==; === Overskrift  3 ===; ==== Overskrift 4 ====; ===== Overskrift 5 =====.
     Lister:: * punkt; ** underpunkter; # nummererede obejekter; ## nummererede under obejkter.
     Links:: <<Verbatim([[target]])>>; <<Verbatim([[target|linktext]])>>.
     Tabeller:: |= overskrift tekst | celle tekst | mere celle tekst |;
    
    (!) For mere hjælp, se HjælpTilRedigering eller HjælpTilCreoleSyntax.

en: XSLT option disabled, please look at HelpOnConfiguration.
da: XSLT er slået fra, se venligst HjælpTilInstallation.

en: XSLT processing is not available, please install 4suite 1.x.
da: XSLT-håndtering er ikke tilgængelig. Installér venligst 4suite 1.x.

en: %(errortype)s processing error
da: %(errortype)s programfejl

en: Rendering of reStructured text is not possible, please install Docutils.
da: Rendering af omStruktureret tekst er ikke mulig, installer venligst Docutils.

en: {{{
    Emphasis: *italic* **bold** ``monospace``
    
    Headings: Heading 1  Heading 2  Heading 3
              =========  ---------  ~~~~~~~~~
    
    Horizontal rule: ----
    
    Links: TrailingUnderscore_ `multi word with backticks`_ external_
    
    .. _external: http://external-site.example.org/foo/
    
    Lists: * bullets; 1., a. numbered items.
    }}}
    (!) For more help, see the
    [[http://docutils.sourceforge.net/docs/user/rst/quickref.html|reStructuredText Quick Reference]].
da: {{{
    Emfase: *kursiv* **fed** ``enkelt mellemrum``
    
    Overskrift: Overskrift 1  Overskrift 2  Overskrift 3
                ============  ------------  ~~~~~~~~~~~~
    
    Horizontal linje: ----
    
    Links: EfterfølgendeUnderstregning_ `multi ord med backticks`_ ydre_
    
    .. _ydre: http://external-site.example.org/foo/
    
    Lister: * punkter; 1., a. nummererede obejkter.
    }}}
    (!) For mere hjælp, se
    [[http://docutils.sourceforge.net/docs/user/rst/quickref.html|reStruktureret Hurtig Reference]].

en: **Maximum number of allowed includes exceeded**
da: **Maks. antal tilladte inkluderinger overskredet**

en: **You are not allowed to read the page: %s**
da: **Du har ikke tilladelse til at læse siden: %s**

en: **Could not find the referenced page: %s**
da: **Kunne ikke finde den henviste side: %s**

en:  Emphasis:: <<Verbatim('')>>''italics''<<Verbatim('')>>; <<Verbatim(''')>>'''bold'''<<Verbatim(''')>>; <<Verbatim(''''')>>'''''bold italics'''''<<Verbatim(''''')>>; <<Verbatim('')>>''mixed ''<<Verbatim(''')>>'''''bold'''<<Verbatim(''')>> and italics''<<Verbatim('')>>; <<Verbatim(----)>> horizontal rule.
     Headings:: = Title 1 =; == Title 2 ==; === Title 3 ===; ==== Title 4 ====; ===== Title 5 =====.
     Lists:: space and one of: * bullets; 1., a., A., i., I. numbered items; 1.#n start numbering at n; space alone indents.
     Links:: <<Verbatim(JoinCapitalizedWords)>>; <<Verbatim([[target|linktext]])>>.
     Tables:: || cell text |||| cell text spanning 2 columns ||;    no trailing white space allowed after tables or titles.
    
    (!) For more help, see HelpOnEditing or HelpOnMoinWikiSyntax.
da:  Emfase:: <<Verbatim('')>>''kursiv''<<Verbatim('')>>; <<Verbatim(''')>>'''fed'''<<Verbatim(''')>>; <<Verbatim(''''')>>'''''fed krutiv'''''<<Verbatim(''''')>>; <<Verbatim('')>>''mikset ''<<Verbatim(''')>>'''''fed'''<<Verbatim(''')>> og kursiv ''<<Verbatim('')>>; <<Verbatim(----)>> horisontal linje.
     Overskrifter:: = Overskrift 1 =; == Overskrift 2 ==; === Overskrift  3 ===; ==== Overskrift 4 ====; ===== Overskrift 5 =====.
     Lister:: mellem og en af: * punkt; 1., a., A., i., I. nummererede objekter; 1.#n start nummerering ved n; mellemrum alene indrykning.
     Links:: <<Verbatim(JoinCapitalizedWords)>>; <<Verbatim([[target|linktext]])>>.
     Tabeler:: || celle tekst |||| celle tekst strækker sig over 2 kolonner ||;    ingen efterfølgendemellemrum tilladt efter tabeller eller titler.
    
    (!) For mere hjælp, se HjælpTilRedigering eller HelpTilMoinWikiSyntax.

en: Expected "%(wanted)s" after "%(key)s", got "%(token)s"
da: Forventede "%(wanted)s"·efter·"%(key)s",·fik "%(token)s"

en: Expected an integer "%(key)s" before "%(token)s"
da: Forventede et heltal "%(key)s" før "%(token)s"

en: Expected an integer "%(arg)s" after "%(key)s"
da: Forventede et heltal·"%(arg)s"·efter·"%(key)s"

en: Expected a color value "%(arg)s" after "%(key)s"
da: Forventede en farvekode·"%(arg)s"·efter·"%(key)s"

en: Password is too short.
da: Adgangskode er for kort.

en: Password has not enough different characters.
da: Adgangskode har ikke nok forskellige tegn.

en: Password is too easy (password contains name or name contains password).
da: Adgangskode er for nem (adgangskode indeholder navn eller navn indeholder adgangskode).

en: Password is too easy (keyboard sequence).
da: Adgangskode er for nem (tastatursekvens).

en: Diffs
da: forskelle

en: Edit
da: Redigér

en: UnSubscribe
da: Afmeld abonnement

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Raw
da: Rå

en: Print
da: Udskrift

en: View
da: Vis

en: Up
da: Op

en: Publish my email (not my wiki homepage) in author info
da: Publicér min email (ikke min wiki-hjemmeside) i forfatter-info

en: Open editor on double click
da: Åbn redigeringsvindue ved dobbeltklik

en: After login, jump to last visited page
da: Gå til senest besøgte side efter logind

en: Show comment sections
da: Vis kommentarafsnit

en: Show question mark for non-existing pagelinks
da: Vis spørgsmålstegn ved ikke-eksisterende sider

en: Show page trail
da: Vis senest besøgte sider

en: Show icon toolbar
da: Vis knap-panel

en: Show top/bottom links in headings
da: Vis lænker til top/bund i overskrifter

en: Show fancy diffs
da: Vis detaljerede forskelle

en: Add spaces to displayed wiki names
da: Tilføj mellemrum i viste wiki-navne

en: Remember login information
da: Husk adgangsinformationer

en: Disable this account forever
da: Luk denne brugerprofil permanent

en: (Use FirstnameLastname)
da: (Brug FornavnEfternavn)

en: Alias-Name
da: Kælenavn

en: Email
da: Email-adresse

en: Jabber ID
da: Jabber-id

en: User CSS URL
da: Personlig CSS URL

en: (Leave it empty for disabling user CSS)
da: (Efterlad blankt for at deaktivere bruger-CSS)

en: Editor size
da: Redigeringsvinduestørrelse

en: [%(sitename)s] %(trivial)sUpdate of "%(pagename)s" by %(username)s
da: [%(sitename)s] %(trivial)sopdatering af "%(pagename)s" af %(username)s

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page or wiki category on "%(sitename)s" for change notification.
    
    The "%(pagename)s" page has been changed by %(editor)s:
da: Kære Wikibruger,
    
    Du har abonneret på en wikiside eller wikikategori på "%(sitename)s", så du får besked om ændringer.
    
    Siden "%(pagename)s" er blevet ændret af %(editor)s:

en: Dear wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(sitename)s" for change notification.
    
    The page "%(pagename)s" has been deleted by %(editor)s:
da: Kære Wikibruger,
    
    Du har abonneret på wikisideen "%(sitename)s", så du får besked om ændringer.
    
    Siden "%(pagename)s" er blevet slettet af %(editor)s:

en: Dear wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(sitename)s" for change notification.
    
    The page "%(pagename)s" has been renamed from "%(oldname)s" by %(editor)s:
da: Kære Wikibruger,
    
    Du har abonneret på wikisiden "%(sitename)s", så du får besked om ændringer.
    
    Siden "%(pagename)s" er blevet omdøbt fra "%(oldname)s" af %(editor)s:

en: [%(sitename)s] New attachment added to page %(pagename)s
da: [%(sitename)s] Ny vedhæftning indsat til siden %(pagename)s

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(page_name)s" for change notification. An attachment has been added to that page by %(editor)s. Following detailed information is available:
    
    Attachment name: %(attach_name)s
    Attachment size: %(attach_size)s
da: Kære Wiki bruger,
    
    Du har abonneret til en wiki siden "%(page_name)s" for ændrings notifikationer. En vedhæftning er blevet tilføjet til denne side af %(editor)s. Følgende detaljeret information er tilgængelig:
    
    Vedhæftnings navn: %(attach_name)s
    Vedhæftnings størrelse: %(attach_size)s

en: [%(sitename)s] Removed attachment from page %(pagename)s
da: [%(sitename)s] Fjernede vedhæftning fra siden %(pagename)s

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(page_name)s" for change notification. An attachment has been removed from that page by %(editor)s. Following detailed information is available:
    
    Attachment name: %(attach_name)s
    Attachment size: %(attach_size)s
da: Kære Wiki bruger,
    
    Du har abonneret til en wiki siden "%(page_name)s" for ændrings notifikationer. En vedhæftning er blevet fjernet til denne side af %(editor)s. Følgende detaljeret information er tilgængelig:
    
    Vedhæftnings navn: %(attach_name)s
    Vedhæftnings størrelse: %(attach_size)s

en: [%(sitename)s] New user account created
da: [%(sitename)s] Ny brugerkonto oprettet

en: Dear Superuser, a new user has just been created on "%(sitename)s". Details follow:
    
        User name: %(username)s
        Email address: %(useremail)s
da: Kære superbruger, en ny bruger er netop blevet opretet på "%(sitename)s". Detaljer følger:
    
        Brugernavn: %(username)s
        E-post-adresse: %(useremail)s

en: anonymous
da: anonym

en: Line
da: Linje

en: No differences found!
da: Ingen forskelle fundet!

en: Deletions are marked like this.
da: Slettet tekst er markeret som her.

en: Additions are marked like this.
da: Tilføjelser er markeret som her.

en: DeleteCache
da: SletCache

en: (cached %s)
da: (husket %s)

en: Or try one of these actions:
da: Eller prøv en af følgende rutiner:

en: Unsubscribe
da: Afmeld abonnement

en: Home
da: Hjem

en: [DELETED]
da: [SLETTET]

en: [UPDATED]
da: [OPDATERET]

en: [RENAMED]
da: [OMDØBT]

en: [CONFLICT]
da: [KONFLIKT]

en: [NEW]
da: [NY]

en: [DIFF]
da: [FORSKELLE]

en: [BOTTOM]
da: [BUND]

en: Click to do a full-text search for this title
da: Klik her for at lave en fritekstsøgning efter denne titel

en: Settings
da: Opsætning

en: Logout
da: Log ud

en: Login
da: Log ind

en: Clear message
da: Fjern besked

en: last edited %(time)s by %(editor)s
da: senest redigeret %(time)s af %(editor)s

en: last modified %(time)s
da: senest ændret %(time)s

en: Search:
da: Søg:

en: Text
da: Tekst

en: Titles
da: Titler

en: Search
da: Søg

en: More Actions:
da: Flere Rutiner:

en: Raw Text
da: Rå tekst

en: Print View
da: Printer-venlig

en: Delete Cache
da: Slet cache

en: Rename Page
da: Omdøb side

en: Copy Page
da: Kopier side

en: Delete Page
da: Slet side

en: Like Pages
da: Lignende sider

en: Local Site Map
da: Lokal oversigt

en: My Pages
da: Mine sider

en: Subscribe User
da: Tilmeld bruger

en: Remove Spam
da: Fjern spam

en: Revert to this revision
da: Tilbagefør til revision

en: Package Pages
da: Pakkesider

en: Render as Docbook
da: Dan i DocBook-format

en: Sync Pages
da: Synkroniser sider

en: Do
da: Anvend

en: Comments
da: Kommentarer

en: Edit (Text)
da: Redigér (tekst)

en: Edit (GUI)
da: Redigér (grafisk)

en: Immutable Page
da: Ikke-redigérbar side

en: Remove Link
da: Fjern genvej

en: Add Link
da: Tilføj genvej

en: Show %s days.
da: Vis %s dage.

en: Wiki Markup
da: Wiki-opmærkning

en: Page
da: Side

en: User
da: Bruger

en: [ATTACH]
da: [VEDHÆFT]

en: Options --pages and --search are mutually exclusive!
da: Tilvalgene --pages og --search udelukker indbyrdes hinanden!

en: You must specify an output file!
da: Du skal angive en uddatafil!

en: No pages specified using --pages or --search, assuming full package.
da: Ingen sider angivet der bruger --pages eller --search, antager fuld pakke.

en: All attachments included into the package.
da: Alle vedhæftninger inkluderet i pakken.

en: Output file already exists! Cowardly refusing to continue!
da: Uddatafil findes allerede! Nægter kujonagtigt at fortsætte!

en: Attachment link
da: Vedhæftnings link

en: Page link
da: Sidehenvisning

en: Changed page
da: Ændret side

en: Page changed
da: Side ændret

en: Page has been modified
da: Siden er blevet ændret

en: Page has been modified in a trivial fashion
da: Siden er blevet minimalt ændret

en: Page has been renamed
da: Siden er blevet omdøbt

en: Page has been deleted
da: Siden er blevet slettet

en: Page has been copied
da: Siden er blevet kopieret

en: A new attachment has been added
da: En ny vedhæftning er blevet tilføjet

en: An attachment has been removed
da: En vedhæftning er blevet fjernet

en: A page has been reverted to a previous state
da: En side er blevet gendannet til en tidligere tilstand

en: A user has subscribed to a page
da: En bruger har tegnet abonnement på en side

en: A new account has been created
da: En ny konto er blevet oprettet

en: Trivial
da: simpel

en: New page:
da: Ny side:

en: No differences found!
da: Ingen forskelle fundet!

en: Attachment link: %(attach)s
    Page link: %(page)s
da: Vedhæftnings link: %(attach)s
    Side link: %(page)s

en: [all]
da: [alle]

en: [not empty]
da: [ikke tom]

en: [empty]
da: [tom]

en: Results %(bs)s%(hitsFrom)d - %(hitsTo)d%(be)s of %(aboutHits)s %(bs)s%(hits)d%(be)s results out of about %(pages)d pages.
da: Resultat %(bs)s%(hitsFrom)d - %(hitsTo)d%(be)s af %(aboutHits)s %(bs)s%(hits)d%(be)s resultater ud af cirka %(pages)d sider.

en: seconds
da: sekunder

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: rev
da: tilbage

en: current
da: aktuel

en: last modified: %s
da: sidst ændret: %s

en: match
da: resultat

en: matches
da: resultater

en: about
da: om

en: This page is already deleted or was never created!
da: Denne side er allerede slettet eller har aldrig eksisteret!

en: Invalid filename "%s"!
da: Forkert filnavn "%s"!

en: Include all attachments?
da: Inkluder alle vedhæftninger?

en: Package pages
da: Pakkesider

en: Package name
da: Pakkenavn

en: List of page names - separated by a comma
da: Liste over sidenavne - adskilt med komma

en: No pages like "%s"!
da: Ingen sider ligner "%s"!

en: Rolled back changes to the page %s.
da: Tilbagerullede ændringer til siden %s.

en: Exception while calling rollback function:
da: Undtagelse ved kald af tilbagefør-funktionen:

en: Please enter your password of your account at the remote wiki below. <<BR>> /!\ You should trust both wikis because the password could be read by the particular administrators.
da: Indtast venligst dit kodeord til din konto på den eksterne wiki under dette. <<BR>> /!\ Du skal have tillid til begge wikier fordi dit kodeord kunne blive aflæst af de specielle administratorer.

en: Operation was canceled.
da: Handling blev afbrudt.

en: Please use the interactive user interface to use action %(actionname)s!
da: Anvend venligst den interaktive brugergrænseflade til at bruge rutinen %(actionname)s!

en: The only supported directions are BOTH and DOWN.
da: De eneste understøttede retninger er BEGGE og NED.

en: Please set an interwikiname in your wikiconfig (see HelpOnConfiguration) to be able to use this action.
da: Sæt venligst et interwikinavn i din wiki konfiguration (se HjælpTilKonfiguration) for at være i stand til at bruge denne rutine.

en: Incorrect parameters. Please supply at least the ''remoteWiki'' parameter. Refer to HelpOnSynchronisation for help.
da: Forkerte parametre. Angiv venlist mindst ''remoteWiki'' parametret. Referer til HjælpTilSynkronisering for hjælp.

en: The ''remoteWiki'' is unknown.
da: Den ''remoteWiki'' er ukendt.

en: A severe error occurred:
da: Der opstod en alvorlig fejl:

en: Synchronisation finished. Look below for the status messages.
da: Synkronisering færdig. Se nedenfor for statusbeskeder.

en: Synchronisation started -
da: Synkronisering startet -

en: Got a list of %s local and %s remote pages. This results in %s pages to process.
da: Har en liste af %s lokale og %s eksterne sider. Dette resultat i %s sider til proces.

en: After filtering: %s pages
da: Efter filtrerer: %s sider

en: Skipped page %s because of no write access to local page.
da: Undlod side %s på grund af ingen skrive adgang til lokal side.

en: Deleted page %s locally.
da: Slettede side %s lokalt.

en: Error while deleting page %s locally:
da: Fejl under sletning af side %s lokalt:

en: Deleted page %s remotely.
da: Slettede side %s eksternt.

en: Error while deleting page %s remotely:
da: Fejl under sletning af side %s eksternt:

en: The item %s cannot be merged automatically but was changed in both wikis. Please delete it in one of both wikis and try again.
da: Objektet %s kan ikke flettes automatisk men blev ændret i begge wikier. Vær venligt at slette dem i en af wikierne og prøv igen.

en: The item %s has different mime types in both wikis and cannot be merged. Please delete it in one of both wikis or unify the mime type, and try again.
da: Objektet %s har forskellige mime typer i begge wikier og kan ikke flettes. Vær venligt at slette dem i en af wikierne og foren mime typer og prøv igen.

en: The item %s was renamed locally. This is not implemented yet. Therefore the full synchronisation history is lost for this page.
da: Objektet %s var omdøbt lokalt. Dette er ikke implementeret endnu. Derfor er den fulde synkroniserings historik tabt for denne side.

en: Synchronising page %s with remote page %s ...
da: Synkroniserer side %s med ekstern side %s ...

en: The page %s was deleted remotely but changed locally.
da: Siden %s blev slettet eksternt men ændret lokalt.

en: The page %s could not be synced. The remote page was renamed. This is not supported yet. You may want to delete one of the pages to get it synced.
da: Siden %s kunne ikke synkroniseres. Den eksterne side var omdøbt. Det er ikke understøttet endnu. Du vil måske slette en af sider for at få den synkroniseret.

en: Skipped page %s because of a locally or remotely unresolved conflict.
da: Undlod side %s på grund af lokalt eller eksternt uløste konflikter.

en: This is the first synchronisation between the local and the remote wiki for the page %s.
da: Dette er den første synkronisation mellem den lokale og en eksterne wiki for siden %s.

en: The page %s could not be merged because you are not allowed to modify the page in the remote wiki.
da: Siden %s kunne ikke flettes fordi du ikke har tilladelse til at modificere siden i den eksterne wiki.

en: Page %s successfully merged.
da: Side %s succesfuldt fletted.

en: Page %s contains conflicts that were introduced on the remote side.
da: Side %s indholder konflikter som blev introduceret på ekstern side.

en: Page %s merged with conflicts.
da: Side %s flettet med konflikter.

en: Attachment location
da: Vedhæftnings lokalisation

en: Page name
da: Sidenavn

en: Attachment name
da: Vedhæftet navn

en: Refresh attachment list
da: Opdater vedhæftningsliste

en: List of attachments
da: List over vedhæftninger

en: Available attachments for page
da: Tilgængelige vedhæftninger for side

en: Exactly one page like "%s" found, redirecting to page.
da: Nøjagtigt een side fundet som ligner "%s" - omdirigerer til siden.

en: Pages like "%s"
da: Sider der ligner "%s"

en: %(matchcount)d %(matches)s for "%(title)s"
da: %(matchcount)d·%(matches)s·for·"%(title)s"

en: You must login to remove a quicklink.
da: Du skal logge ind for at fjerne et quicklink.

en: Your quicklink to this page has been removed.
da: Din genvej til denne side er fjernet.

en: Your quicklink to this page could not be removed.
da: Dit quicklink til denne side kunne ikke fjernes.

en: You need to have a quicklink to this page to remove it.
da: Du skal have et quicklink til denne side for at fjerne det.

en: Please choose:
da: Vælg venligst:

en: You must login to use this action: %(action)s.
da: Du skal logge ind for at bruge denne handling: %(action)s.

en: Only superuser is allowed to use this action.
da: Kun en superbruger har tilladelse til at bruge den rutine.

en: You are not allowed to subscribe to a page you can't read.
da: Du har ikke lov til at abonnere på en side du ikke kan læse!

en: This wiki is not enabled for mail/Jabber processing.
da: Den wiki er ikke slået til for mail/Jabber prosesser.

en: You must log in to use subscriptions.
da: Du skal logge ind for at bruge abonnementer.

en: Add your email address or Jabber ID in your user settings to use subscriptions.
da: Tilføj din e-post-adresse eller Jabber-id til din brugeropsætning for at bruge abonnementer.

en: You are already subscribed to this page.
da: Du har allerede abonnement på denne side.

en: You have been subscribed to this page.
da: Du abonnerer nu på denne side.

en: You could not get subscribed to this page.
da: Du kunne ikke tegne abonnement på denne side.

en: Upload of attachment '%(filename)s'.
da: Overførsel af vedhæftet fil '%(filename)s'.

en: Attachment '%(filename)s' deleted.
da: Vedhæftet fil '%(filename)s' slettet.

en: Drawing '%(filename)s' saved.
da: Tegningen '%(filename)s' er gemt.

en: Revert to revision %(rev)d.
da: Tilbagefør til udgave %(rev)d.

en: Renamed from '%(oldpagename)s'.
da: Omdøbt fra '%(oldpagename)s'.

en: [%d attachments]
da: [%d·vedhæftede filer]

en: There are <a href="%(link)s">%(count)s attachment(s)</a> stored for this page.
da: Der er <a href="%(link)s">%(count)s vedhæftede fil(er)</a> gemt for denne side.

en: Filename of attachment not specified!
da: Filnavn for vedhæftet fil ikke angivet!

en: Attachment '%(filename)s' does not exist!
da: Vedhæftede fil '%(filename)s' eksisterer ikke!

en: To refer to attachments on a page, use '''{{{attachment:filename}}}''', 
    as shown below in the list of files. 
    Do '''NOT''' use the URL of the {{{[get]}}} link, 
    since this is subject to change and can break easily.
da: Brug '''{{{attachment:filename}}}''' til at referere til vedhæftede filer på en side, som vist nedenfor i fil-oversigten.
    Anvend '''IKKE''' URL'en under {{{[get]}}}, da den link kun er midlertidig og derfor let kan holde op med at fungere.

en: del
da: slet

en: move
da: flyt

en: get
da: hent

en: edit
da: redigér

en: view
da: vis

en: unzip
da: udpak

en: install
da: installere

en: Do it.
da: Gør det.

en: No attachments stored for %(pagename)s
da: Ingen vedhæftede filer tilknyttet %(pagename)s

en: You are not allowed to delete attachments on this page.
da: Du har ikke lov til at slette vedhæftede filer på denne side.

en: You are not allowed to move attachments from this page.
da: Du har ikke tilladelse til at flytte vedhæftninger fra denne side.

en: You are not allowed to attach a file to this page.
da: Du har ikke lov til at vedhæfte filer til denne side.

en: Attachment '%(pagename)s/%(filename)s' moved to '%(new_pagename)s/%(new_filename)s'.
da: Vedhæftning'%(pagename)s/%(filename)s' flyttet til '%(new_pagename)s/%(new_filename)s'.

en: New Attachment
da: Ny vedhæftet fil

en: File to upload
da: Fil at overføre

en: Rename to
da: Omdøb til

en: Overwrite existing attachment of same name
da: Overskriv eksisterende vedhæftning af samme navn

en: Upload
da: Overfør

en: Attached Files
da: Vedhæftede filer

en: Unsupported AttachFile sub-action: %s
da: Ikke understøttet VedhæftFil underfunktion: %s

en: Attachments for "%(pagename)s"
da: Filer vedhæftet "%(pagename)s"

en: TextCha: Wrong answer! Go back and try again...
da: TextCha: Forkert kode! Gå tilbage og prøv igen...

en: No file content. Delete non ASCII characters from the file name and try again.
da: Intet indhold i fil. Slet ikke-ASCII tegn (specielle bogstaver og tegn) fra filnavnet og prøv igen.

en: You are not allowed to overwrite a file attachment of this page.
da: Du har ikke tilladelse til at overskrive en filvedhæftning på denne side.

en: Attachment '%(target)s' (remote name '%(filename)s') with %(bytes)d bytes saved.
da: Vedhæftet fil '%(target)s' (eksternt navn '%(filename)s') på %(bytes)d bytes gemt.

en: Attachment '%(target)s' (remote name '%(filename)s') already exists.
da: Vedhæftet fil '%(target)s' (eksternt navn '%(filename)s') eksisterer allerede.

en: Attachment '%(new_pagename)s/%(new_filename)s' already exists.
da: Vedhæftning '%(new_pagename)s/%(new_filename)s' findes allerede.

en: Nothing changed
da: Intet ændret

en: Page '%(new_pagename)s' does not exist or you don't have enough rights.
da: Siden '%(new_pagename)s' eksistere ikke eller også har du ikke nok rettigheder.

en: Move aborted!
da: Flytning afbrudt!

en: Move aborted because new page name is empty.
da: Flytning afbrudt da nyt sidenavn er tomt.

en: Please use a valid filename for attachment '%(filename)s'.
da: Brug venligst et gyldigt filnavn for vedhæftning '%(filename)s'.

en: Move aborted because new attachment name is empty.
da: Flytning afbrudt fordi navnet på den nye vedhæftning er tomt.

en: Move
da: Flyt

en: New page name
da: Nyt sidenavn

en: New attachment name
da: Nyt vedhæftningsnavn

en: You are not allowed to get attachments from this page.
da: Du har ikke lov til at hente vedhæftede filer fra denne side!

en: You are not allowed to install files.
da: Du har ikke lov til at installere filer.

en: Attachment '%(filename)s' installed.
da: Vedhæftet fil '%(filename)s' installeret.

en: You are not allowed to unzip attachments of this page.
da: Du har ikke lov til at udpakke filer vedhæftet denne side.

en: The file %(filename)s is not a .zip file.
da: Filen %(filename)s er ikke en .zip-fil.

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because some files in the zip are either not in the same directory or exceeded the single file size limit (%(maxsize_file)d kB).
da: Vedhæftning '%(filename)s' er ikke unzipped fordi nogle filer i zip-filen er enten ikke i sammen mappe eller overskrider den enkelte filstørrelses grænse (%(maxsize_file)d kB).

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because it would have exceeded the per page attachment storage size limit (%(size)d kB).
da: Vedhæftning '%(filename)s' er ikke unzipped fordi den ville overskride pr. side vedhæftningslagerplads grænsen på (%(size)d kB).

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because it would have exceeded the per page attachment count limit (%(count)d).
da: Vedhæftning '%(filename)s' er ikke unzipped fordi den ville overskride pr. side vedhæftningsantal grænsen på (%(count)d).

en: Attachment '%(filename)s' partially unzipped (did not overwrite: %(filelist)s).
da: Vedhæftning '%(filename)s' delvist unzipped (overskrev ikke: %(filelist)s).

en: Attachment '%(filename)s' unzipped.
da: Vedhæftet fil '%(filename)s' udpakket.

en: Attachment '%(filename)s'
da: Vedhæftet fil '%(filename)s'

en: Download
da: Hent

en: Package script:
da: Pakkeskript:

en: File Name
da: Filnavn

en: Modified
da: Redigeret

en: Size
da: Størrelse

en: Unknown file type, cannot display this attachment inline.
da: Ukendt filtype. Kan ikke vise denne vedhæftede fil direkte.

en: You are not allowed to view attachments of this page.
da: Du har ikke lov til at se denne sides vedhæftede filer!

en: attachment:%(filename)s of %(pagename)s
da: vedhæftet fil:%(filename)s til %(pagename)s

en: General Information
da: Generel information

en: Page size: %d
da: Sidestørrelse: %d

en: SHA digest of this page's content is:
da: SHA-tværsum for denne sides indhold:

en: The following users subscribed to this page:
da: Følgende brugere abonnerer på denne side:

en: This page links to the following pages:
da: Denne side har lænker til følgende sider:

en: Showing page edit history entries from '''%(start_offset)d''' to '''%(end_offset)d''' out of '''%(total_count)d''' entries total.
da: Viser sideredigerings historie indlæg fra '''%(start_offset)d''' til '''%(end_offset)d''' ud af '''%(total_count)d''' indlæg totalt.

en: Newer
da: Aldrig

en: Older
da: Ældre

en: %s items per page
da: %s objekter pr. side

en: Diff
da: Find forskelle

en: Editor
da: Forfatter

en: Comment
da: Kommentar

en: Action
da: Rutine

en: to previous
da: til forrige

en: N/A
da: utilgængelig

en: Revision History
da: Historik

en: No log entries found.
da: Ingen log-beskeder fundet.

en: Info for "%s"
da: Info om "%s"

en: Show "%(title)s"
da: Vis "%(title)s"

en: General Page Infos
da: Generelle side-informationer

en: Page hits and edits
da: Sidebesøg og -redigeringer

en: Delete
da: Slet

en: Delete all /subpages too?
da: Slet alt /også undersider?

en: Optional reason for the deletion
da: Årsag til denne sletning (valgfri)

en: Really delete this page?
da: Er du sikker på at denne side skal slettes?

en: Please first create a homepage before creating additional pages.
da: Opret venligst en hjemmeside før du opretter flere sider

en: You can add some additional sub pages to your already existing homepage here.
    
    You can choose how open to other readers or writers those pages shall be,
    access is controlled by group membership of the corresponding group page.
    
    Just enter the sub page's name and click on the button to create a new page.
    
    Before creating access protected pages, make sure the corresponding group page
    exists and has the appropriate members in it. Use HomepageGroupsTemplate for creating
    the group pages.
    
    ||'''Add a new personal page:'''||'''Related access control list group:'''||
    ||<<NewPage(HomepageReadWritePageTemplate,read-write page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadWriteGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepageReadPageTemplate,read-only page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepagePrivatePageTemplate,private page,%(username)s)>>||%(username)s only||
da: Du kan indsætte nogle flere undersider til din allerede eksisterende hjemmeside her.
    
    Du kan vælge hvor åbne de skal være til at andre skrivere og læsere,
    adgang er kontrollet af gruppemedlemskab af korresponderende gruppe side.
    
    Indtast undersidens navn og klik på knappen for at oprette en ny side.
    
    Før du laver en adgangsbeskyttet side, vær sikker på at den korresponderende gruppes side
    eksistere og at de hensigtsmæssige medlemmer er i den. Brug HjemmesideGruppeSkabelon for oprettelse
    af gruppe siden.
    
    ||'''Opret ny personlig side:'''||'''Relateret adgangs kontrolliste gruppe:'''||
    ||<<NewPage(HomepageReadWritePageTemplate,read-write page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadWriteGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepageReadPageTemplate,read-only page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepagePrivatePageTemplate,private page,%(username)s)>>||%(username)s only||

en: MyPages management
da: MineSider administration

en: (including %(localwords)d %(pagelink)s)
da: (inklusive %(localwords)d %(pagelink)s)

en: The following %(badwords)d words could not be found in the dictionary of %(totalwords)d words%(localwords)s and are highlighted below:
da: Følgende %(badwords)d ord blev ikke fundet i den %(totalwords)d ord store ordliste %(localwords)s og er fremhævet herunder:

en: Add checked words to dictionary
da: Tilføj de markerede ord til ordlisten

en: No spelling errors found!
da: Ingen stavefejl fundet!

en: You can't save spelling words.
da: Du kan ikke gemme stave ord.

en: You can't check spelling on a page you can't read.
da: Du kan ikke stavekontrollere en side du ikke kan læse.

en: You are not allowed to use this action.
da: Du har ikke lov til at anvende denne rutine.

en: If this account exists an email was sent.
da: Hvis denne konto findes blev en e-post sendt.

en: This wiki is not enabled for mail processing.
    Contact the owner of the wiki, who can enable email.
da: Denne wiki har ikke aktiveret email-håndtering.
    Kontakt ejeren af wiki'en, som kan aktivere email.

en: Please provide a valid email address or a username!
da: Angiv venligst en gyldig e-post-adresse eller et brugernavn!

en: Username
da: Brugernavn

en: Mail me my account data
da: Send mig mine adgangsoplysninger pr. email

en: Recovery token
da: Gendannelsessymbol

en: New password
da: Ny adgangskode

en: New password (repeat)
da: Ny adgangskode (gentag)

en: Reset my password
da: Nulstil min adgangskode

en: Passwords don't match!
da: Adgangskoderne er ikke ens!

en: Password not acceptable: %s
da: Adgangskode ikke accepteret: %s

en: Your password has been changed, you can log in now.
da: Din adgangskode er blevet ændret, du kan nu logge ind.

en: Your token is invalid!
da: Dit symbol er ugyldigt!

en: Password reset
da: Nulstilling af adgangskode

en: 
    == Password reset ==
    Enter a new password below.
da: 
    == Nulstilling af adgangskode ==
    Indtast en ny adgangskode nedenfor.

en: Lost password
da: Glemt adgangskode

en: 
    == Recovering a lost password ==
    If you have forgotten your password, provide your email address or
    username and click on '''Mail me my account data'''.
    You will receive an email containing a recovery token that can be
    used to change your password. The email will also contain further
    instructions.
da: 
    == Gendannelse af tabt kodeord ==
    Hvis du har glemt dig kodeord, opgiv din email adresse eller
    bruger navn og klik på '''Mail mig mine konto oplysninger'''.
    Du vil modtage en email med en gendannelses billet som kan
    bruges til at ændre dit kodeord. Emailen vil også indeholde yderlige
    indformationer.

en: 
    === Password reset ===
    If you already have received the email with the recovery token, enter your
    username, the recovery token and a new password (twice) below.
da: 
    == Nulstilling af kodeord ==
    Hvis du allerede har modtaget emailen med gendannelses billetet, indtast dit
    brugernavn, gendannelses billeten og et nyt kodeord (to gange) herunder.

en: You need to manually go to your OpenID provider wiki
    and log in before you can use your OpenID. MoinMoin will
    never allow you to enter your password here.
    
    Once you have logged in, simply reload this page.
da: Du skal manuelt gå til din OpenID udbyder wiki
    og logge ind før du kan bruge din OpenID. MoinMoin vil
    aldring tillade dig at indtaste dit kodeord her.
    
    Når du har logget ind genindlæs denne side.

en: OpenID Trust verification
da: OpenID Tillids verifikation

en: The site %s has asked for your identity.
da: Siden %s har forespurgt om din identitet.

en: 
    If you approve, the site represented by the trust root below will be
    told that you control the identity URL %s. (If you are using a delegated
    identity, the site will take care of reversing the
    delegation on its own.)
da: 
    Hvis du godkender, vil siden repræsenteret af tillidsroden under dette blive
    fortalt at du kontrollere identiteten af linket %s. (Hvis du bruger en delegeret
    identitet, vil siden tage sig af tilbageføringen af
    delegationen selv.)

en: Trust root
da: Tillidsrod

en: Identity URL
da: Identificer adresse

en: Remember decision
da: Husk beslutning

en: Remember this trust decision and don't ask again
da: Husk beslutningen om tillid og spørg ikke igen

en: Approve
da: Godkend

en: Don't approve
da: Godkend ikke

en: OpenID not served
da: OpenID ikke ekspederet

en: 
    Unfortunately you have not created your homepage yet. Therefore,
    we cannot serve an OpenID for you. Please create your homepage first
    and then reload this page or click the button below to cancel this
    verification.
da: 
    Desværre har du ikke oprettet din hjemmeside endnu. Derfor,
    kan vi ikke ekspedere en OpenID for dig. Vær venlig og oprette din hjemmeside først
    og genindlæs så denne side eller klik på nedestående knap for at annullere denne
    verifikation.

en: Subscribe users to the page %s
da: Tilmeld brugere til siden %s

en: Enter user names (comma separated):
da: Indtast brugernavne (komma separeret):

en: Subscribed for %s:
da: Tilmeldt til %s:

en: Not a user:
da: Ikke en bruger:

en: You are not allowed to perform this action.
da: Du har ikke lov til at udføre denne rutine.

en: Print slide show
da: Print diasshow

en: Edit slide show
da: Rediger diasshow

en: Quit
da: Afslut

en: Quit slide show
da: Afslut diasshow

en: Show first slide (up arrow)
da: Vis første dias (pil op)

en: Show last slide (down arrow)
da: Vis sidste dias (pil ned)

en: Show previous slide (left arrow)
da: Vis forrige dias (venstre pil)

en: Show next slide (right arrow)
da: Vis næste dias (højre pil)

en: Charts are not available!
da: Diagrammer er ikke tilgængelige!

en: You need to provide a chart type!
da: Diagram-typen skal angives!

en: Bad chart type "%s"!
da: Dårlig diagram-type·"%s"!

en: Load
da: Indlæs

en: Pagename not specified!
da: Sidenavn ikke angivet!

en: Upload page content
da: Overfør sideindhold

en: You can upload content for the page named below. If you change the page name, you can also upload content for another page. If the page name is empty, we derive the page name from the file name.
da: Du kan overføre indhold for siden nævnt nedenfor. Hvis du ændrer sidenavnet, kan du også overføre inhold for en anden side. Hvis sidenavnet er tomt, udleder vi sidenavnet af filnavnet.

en: File to load page content from
da: Fil hvorfra der skal indlæses sideindhold

en: (!) Only pages changed since '''%s''' are being displayed!
da: (!) Kun sider ændret siden '''%s''' vises!

en: /!\ The modification date you entered was not recognized and is therefore not considered for the search results!
da: /!\ Ændringsdatoen du indtastede blev ikke genkendt og medtages derfor ikke i søgeresultaterne!

en: Please use a more selective search term instead of {{{"%s"}}}
da: Formulér venligst søgningen mere specifikt end {{{"%s"}}}

en: Title Search: "%s"
da: Titelsøgning: "%s"

en: Advanced Search: "%s"
da: Avanceret søgning: "%s"

en: Full Text Search: "%s"
da: Fritekst-søgning: "%s"

en: Your search query {{{"%s"}}} is invalid. Please refer to HelpOnSearching for more information.
da: Din søgning {{{"%s"}}} er ugyldig. Se venligst HjælpTilSøgning for yderligere information.

en: Your search query {{{"%s"}}} didn't return any results. Please change some terms and refer to HelpOnSearching for more information.%s
da: Din søgeforespørgsel {{{"%s"}}} gav ingen resultater. Ændr venligst noget af teksten og referer til HjælpTilSøgning for yderligere information.%s

en: (!) Consider performing a
da: (!) Overvej at udføre en

en: full-text search with your search terms
da: fuldtekstsøgning med dine søgetekster

en: (!) You're performing a title search that might not include all related results of your search query in this wiki. <<BR>>
da: (!) Du udfører en titelsøgning, som måske ikke inkluderer alle relevante resultater af din søgeforspørgsel i denne wiki.<<BR>>

en: Click here to perform a full-text search with your search terms!
da: Klik her for at udføre en fuldtekstsøgning med dine søgetekster!

en: Cannot create a new page without a page name.  Please specify a page name.
da: Kan ikke oprette en ny side uden et sidenavn. Angiv venligst et sidenavn.

en: Your subscription to this page has been removed.
da: Dit abonnement til denne side er blev fjernet.

en: Can't remove regular expression subscription!
da: Kan ikke afmelde abonnement formuleret med et regulært udtryk (regexp)!

en: Edit the subscription regular expressions in your settings.
da: Rediger de regulære udtryk for abonnement i din opsætning.

en: You need to be subscribed to unsubscribe.
da: Du skal abonnere før du kan afmelde abonnement.

en: Create new drawing "%(filename)s (opens in new window)"
da: Opret ny tegning "%(filename)s (åbner i et nyt vindue)"

en: Edit drawing %(filename)s (opens in new window)
da: Rediger tegning %(filename)s (opens in new window)

en: Clickable drawing: %(filename)s
da: Klikmulig tegning: %(filename)s

en: You are not allowed to save a drawing on this page.
da: Du har ikke lov til at gemme en tegning på denne side!

en: Empty target name given.
da: Tomt sti navn givet.

en: Edit drawing
da: Redigér tegning

en: Execute action %(actionname)s?
da: Skal rutinen %(actionname)s igangsættes?

en: Action %(actionname)s is excluded in this wiki!
da: Rutinen %(actionname)s er udeladt fra denne wiki!

en: You are not allowed to use action %(actionname)s on this page!
da: Du har ikke lov til at anvende rutinen %(actionname)s på denne side!

en: You are not allowed to create the supplementation page.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette suppleringssiden.

en: Pages
da: Sider

en: Select Author
da: Vælg forfatter

en: Revert all!
da: Omgør alt!

en: Copy all /subpages too?
da: Kopier alle /også undersider?

en: New name
da: Nyt navn

en: Optional reason for the copying
da: Valgfri grund for kopiringen

en: Really copy this page?
da: Er du sikker på du vil kopirer den side?

en: You are now logged out.
da: Du er nu logget ud.

en: No page packages found.
da: Igen side pakker fundet.

en: page package
da: side pakke

en: Choose:
da: Vælg:

en: Install language packs for '%s'
da: Installer sprog pakke for '%s'

en: Local Site Map for "%s"
da: Lokal oversigt over "%s"

en: No older revisions available!
da: Ingen ældre udgaver tilgængelige!

en: Diff for "%s"
da: Forskelle for "%s"

en: Differences between revisions %d and %d
da: Forskelle mellem udgaverne %d og %d

en: (spanning %d versions)
da: (over %d versioner)

en: Previous change
da: Forrige ændring

en: Next change
da: Næste ændring

en: Diff with oldest revision in left pane
da: Sammenlign med ældste revision i venstre panel

en: No older revision available for diff
da: Igen ældre revision tilgængelig for sammenligning

en: Diff with older revision in left pane
da: Sammenlign med ældre revision i venstre panek

en: Diff with newer revision in left pane
da: Sammenlign med nyere revision i venstre panel

en: Can't change to revision newer than in right pane
da: Kan ikke ændre til revision nyere end i det panel

en: Diff with older revision in right pane
da: Sammenlign med ældre revision i det højre panel

en: Can't change to revision older than revision in left pane
da: Kan ikke ændre til en revision ældre end revisioner i det venstre panel

en: Diff with newer revision in right pane
da: Sammenlign med nyere revision i højre panel

en: No newer revision available for diff
da: Ingen nyere revision tilgængelig for sammenligning

en: Diff with newest revision in right pane
da: Sammenlign med nyest revision i højre panel

en: The page was saved %(count)d times, though!
da: Siden dog er gemt %(count)d gange!

en: (ignoring whitespace)
da: (ignorerer mellemrum)

en: Ignore changes in the amount of whitespace
da: Ignorér forskelle i antal mellemrum

en: Empty user name. Please enter a user name.
da: Blankt brugernavn. Angiv venligst et brugernavn.

en: Invalid user name {{{'%s'}}}.
    Name may contain any Unicode alpha numeric character, with optional one
    space between words. Group page name is not allowed.
da: Forkert brugernavn {{{'%s'}}}.
    Navn må kun indeholde Unicode alfanumeriske tegn, evt. med eet
    mellemrum mellem ordene. Navne på gruppesider er ikke tilladt.

en: This user name already belongs to somebody else.
da: Dette brugernavn tilhører allerede en anden.

en: Please specify a password!
da: Angiv venligst en adgangskode!

en: Please provide your email address. If you lose your login information, you can get it by email.
da: Oplys venligst din email-adresse. Hvis du mister dine adgangsoplysninger, kan du få dem tilsendt pr. email.

en: This email already belongs to somebody else.
da: Denne email-adresse tilhører allerede en anden.

en: User account created! You can use this account to login now...
da: Brugerprofil oprettet. Du kan bruge denne konto til at logge på nu...

en: Password repeat
da: Adgangskode gentaget

en: TextCha (required)
da: TextCha (krævet)

en: Create Profile
da: Opret brugerprofil

en: Create Account
da: Opret konto

en: Full Link List for "%s"
da: Fuld lænke-liste for "%s"

en: You must login to add a quicklink.
da: Du skal være logget på for at tilføje en genvej.

en: A quicklink to this page has been added for you.
da: En genvej til denne side er blevet tilføjet.

en: A quicklink to this page could not be added for you.
da: Et quicklink til denne side kunne ikke blive indsat for dig.

en: You already have a quicklink to this page.
da: Du har allerede et quicklink til denne side.

en: Create redirect for renamed page(s)?
da: Opret en omdirigering for omdøbt(e) side(r)?

en: Rename all /subpages too?
da: Omdøb alle /også undersider?

en: Create redirect for renamed page?
da: Opret omdirigering for omdøbt side?

en: Really rename this page?
da: Er du sikker på du vil omdøbe denne side?

en: Optional reason for the renaming
da: Årsag til omdøbning (valgfrit)

en: = Downloading a backup =
    
    Please note:
     * Store backups in a safe and secure place - they contain sensitive information.
     * Make sure your wiki configuration backup_* values are correct and complete.
     * Make sure the backup file you get contains everything you need in case of problems.
     * Make sure it is downloaded without problems.
    
    To get a backup, just click here:
da: = Henter en backup =
    
    Vær opmærksom på:
     * Opbevar backup på et sikkert sted - de indeholder følsom information.
     * Vær sikker på at din wiki konfiguration backup_* værdier er korrekte og fuldendte.
     * Vær sikker på at den backup fil du får indeholder alt hvad du har brug for i tilfælde af problemer.
     * Vær sikker på den blev hentet uden problemer.
    
    For at få en backup, klik her:

en: You are not allowed to do remote backup.
da: Du har ikke lov til at lave fjernbackup.

en: Unknown backup subaction: %s.
da: Ukendt backup-underrutine: %s.

en: Revert
da: Vend tilbage

en: You are not allowed to revert this page!
da: Du har ikke lov til at tilbageføre denne side!

en: You were viewing the current revision of this page when you called the revert action. If you want to revert to an older revision, first view that older revision and then call revert to this (older) revision again.
da: Du så den nuværende revision af denne side da du kaldte den tilbageførende rutine. Hvis du vil tilbageføre til en ændre revision, kig først på den ældre revision og kald så tilbagefør til denne (ældre) revision igen.

en: Optional reason for reverting this page
da: Alternativ grund til at tilbageføre denne side

en: Really revert this page?
da: Er du sikker på at du vil tilbageføre denne side?

en: Member of Groups
da: Medlem af grupper

en: Disable user
da: Deaktiver bruger

en: Enable user
da: Aktiver bruger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Mail account data
da: Postkontodata

en: RecentChanges
da: SenesteRettelser

en: WikiTipOfTheDay
da: WikiDagensFif

en: TitleIndex
da: TitelListe

en: WordIndex
da: OrdListe

en: FindPage
da: FindSide

en: MissingPage
da: ManglendeSide

en: MissingHomePage
da: ManglendeHjemmeSide

en: WikiHomePage
da: WikiHjemmeSide

en: WikiName
da: WikiNavn

en: WikiWikiWeb
da: WikiWikiWebDansk

en: FrontPage
da: ForSide

en: WikiSandBox
da: WikiSandKasse

en: InterWiki
da: InterWikiDansk

en: AbandonedPages
da: EfterladteSider

en: OrphanedPages
da: ForældreløseSider

en: WantedPages
da: ØnskedeSider

en: EventStats
da: HændelseStatistik

en: EventStats/HitCounts
da: BegivenhedsStatistik/TræfOptælling

en: EventStats/Languages
da: BegivenhedsStatistik/Sprog

en: EventStats/UserAgents
da: BegivenhedsStatistik/BrugerAgenter

en: PageSize
da: SideStørrelse

en: PageHits
da: SideTræfninger

en: RandomPage
da: TilfældigSide

en: XsltVersion
da: XsltVersionDansk

en: FortuneCookies
da: LykkeKager

en: WikiLicense
da: WikiLicens

en: CategoryCategory
da: KategoriKategori

en: CategoryHomepage
da: KategoriHjemmeside

en: CategoryTemplate
da: KategoriSkabelon

en: HomepageTemplate
da: HjemmesideSkabelon

en: HelpTemplate
da: HjælpSkabelon

en: HomepageReadWritePageTemplate
da: HjemmesideLæseSkriveSideSkabelon

en: HomepageReadPageTemplate
da: HjemmesideLæseSideSkabelon

en: HomepagePrivatePageTemplate
da: HjemmesidePrivatSideSkabelon

en: HomepageGroupsTemplate
da: HjemmesideGrupperSkabelon

en: SlideShowHandOutTemplate
da: DiasShowUddelingsSkabelon

en: SlideShowTemplate
da: DiasshowSkabelon

en: SlideTemplate
da: DiasSkabelon

en: SyncJobTemplate
da: SynkJobSkabelon

en: HelpOnConfiguration
da: HjælpTilKonfiguration

en: HelpOnConfiguration/EmailSupport
da: HjælpTilKonfiguration/E-postUnderstøttelse

en: HelpOnConfiguration/SecurityPolicy
da: HjælpTilKonfiguration/Sikkerhedspolitik

en: HelpOnConfiguration/FileAttachments
da: HjælpTilKonfiguration//Filvedhæftninger

en: HelpOnConfiguration/SupplementationPage
da: HjælpTilKonfiguration/SupplementationSide

en: HelpOnConfiguration/SurgeProtection
da: HjælpTilKonfiguration/StrømningsBeskyttelse

en: HelpOnConfiguration/UserPreferences
da: HjælpTilKonfiguration/BrugerPræferencer

en: HelpOnPackageInstaller
da: HjælptilPakkeInstallation

en: HelpOnUpdatingPython
da: HjælpTilOpdaterePython

en: HelpOnAdministration
da: HjælpTilAdministration

en: HelpOnAuthentication
da: HjælpTilGodkendelse

en: HelpOnAuthentication/ExternalCookie
da: HjælpTilAutentikering/YdreCookie

en: HelpOnMoinCommand
da: HjælpTilMoinKommando

en: HelpOnMoinCommand/ExportDump
da: HjælpTilMoinKommando/EksportDump

en: HelpOnNotification
da: HjælpTilNotifikation

en: HelpOnSessions
da: HjælpTilSessioner

en: HelpOnUserHandling
da: HjælpTilBrugerHandling

en: HelpOnXapian
da: HjælpTilXapian

en: HelpOnMoinWikiSyntax
da: HjælpTilMoinWikiSyntaks

en: HelpOnCreoleSyntax
da: HjælpTilCreoleSyntaks

en: HelpOnFormatting
da: HjælpTilFormatering

en: HelpContents
da: HjælpIndhold

en: HelpForBeginners
da: HjælpForBegyndere

en: HelpForUsers
da: HjælpForBrugere

en: HelpIndex
da: HjælpListe

en: HelpOnAccessControlLists
da: HjælpTilAccesKontrolLister

en: HelpOnActions
da: HjælpTilHandlinger

en: HelpOnActions/AttachFile
da: HjælpTilHandlinger/TilføjFil

en: HelpOnAdmonitions
da: HjælpTilAdvarsler

en: HelpOnAutoAdmin
da: HjælpTilAutoAdmin

en: HelpOnCategories
da: HjælpTilKategorier

en: HelpOnDictionaries
da: HjælpTilOrdbøger

en: HelpOnDrawings
da: HjælpTilTegninger

en: HelpOnEditLocks
da: HjælpTilRedigeringsLåse

en: HelpOnEditing
da: HjælpTilRedigering

en: HelpOnEditing/SubPages
da: HjælpTilRedigering/Undersider

en: HelpOnGraphicalEditor
da: HjælpTilGrafiskEditor

en: HelpOnGroups
da: HjælpTilGrupper

en: HelpOnHeadlines
da: HjælpTilOverskrifter

en: HelpOnImages
da: HjælpTilBilleder

en: HelpOnLanguages
da: HjælpTilSprog

en: HelpOnLinking
da: HjælpTilHenvisninger

en: HelpOnLinking/NotesLinks
da: HjælpTilLinking/NoterLinks

en: HelpOnLists
da: HjælpTilLister

en: HelpOnLogin
da: HjælpTilLogind

en: HelpOnMacros
da: HjælpTilMakroer

en: HelpOnMacros/EmbedObject
da: HjælpTilMakroer/IndlejrObjekt

en: HelpOnMacros/Include
da: HjælpTilMakroer/Inkluder

en: HelpOnMacros/MailTo
da: HjælpTilMakroer/MailTil

en: HelpOnMacros/MonthCalendar
da: HjælpTilMakroer/MånedsKalender

en: HelpOnNavigation
da: HjælpTilNavigering

en: HelpOnOpenIDProvider
da: HjælpTilOpenIDUdbyder

en: HelpOnPageCreation
da: HjælpTilSideOprettelse

en: HelpOnPageDeletion
da: HjælpTilSideslettelse

en: HelpOnParsers/ReStructuredText
da: HjælpTilParser/OmStrukturetTekst

en: HelpOnParsers/ReStructuredText/RstPrimer
da: HjælpTilParser/OmStrukturetTekst/RstGrundbog

en: HelpOnProcessingInstructions
da: HjælpTilProcesInstruktioner

en: HelpOnRules
da: HjælpTilRegler

en: HelpOnSearching
da: HjælpTilSøgning

en: HelpOnSlideShows
da: HjælpTilDiasshow

en: HelpOnSlideShows/000 Introduction
da: HjælpTilDiasshow/000 Introduktion

en: HelpOnSlideShows/100 Creating the slides
da: HjælpTilDiasshow/100 Oprettelse af dias

en: HelpOnSlideShows/900 Last but not least: Running your presentation
da: HjælpTilDiasshow/900 Sidst men ikke mindst: Visning af din præsentation

en: HelpOnSmileys
da: HjælpTilSmileys

en: HelpOnSpam
da: HjælpTilSpam

en: HelpOnSpellCheck
da: HjælpTilStavekontrol

en: HelpOnSuperUser
da: HjælpTilSuperbruger

en: HelpOnSynchronisation
da: HjælpTilSynkronisering

en: HelpOnTables
da: HjælpTilTabeller

en: HelpOnTemplates
da: HjælpTilSkabeloner

en: HelpOnThemes
da: HjælpTilTemaer

en: HelpOnUserPreferences
da: HjælpTilBrugerIndstillinger

en: HelpOnVariables
da: HjælpTilVariabler

en: HelpOnXmlPages
da: HjælpTilXmlSider

en: HelpOnComments
da: HjælpTilKommentarer

en: HelpOnSubscribing
da: HjælpTilAbonnering

en: CamelCase
da: KamelSag

en: WikiCourse
da: WikiKursus

en: WikiCourse/01 What is a MoinMoin wiki?
da: WikiKursus/01 Hvad er en MoinMoinwiki?

en: WikiCourse/02 Finding information
da: WikiKursus/02 Find information

en: WikiCourse/03 Staying up to date
da: WikiKursus/03 Hold dig opdateret

en: WikiCourse/04 Creating a wiki account
da: WikiKursus/04 Oprettelse af en wikikonto

en: WikiCourse/05 User preferences
da: WikiKursus/05 Brugerpræferencer

en: WikiCourse/06 Your own wiki homepage
da: WikiKursus/06 Din egen wikihjemmeside

en: WikiCourse/07 The text editor
da: WikiKursus/07 Tekstredigeringen

en: WikiCourse/08 Hot Keys
da: WikiKursus/08 Genvejstaster

en: WikiCourse/10 Text layout with wiki markup
da: WikiKursus/10 Tekst layout med wiki markup

en: WikiCourse/11 Paragraphs
da: WikiKursus/11 Afsnit

en: WikiCourse/12 Headlines
da: WikiKursus/12 Overskrifter

en: WikiCourse/13 Lists
da: WikiKursus/13 Lister

en: WikiCourse/14 Text styles
da: WikiKursus/14 tekststile

en: WikiCourse/15 Tables
da: WikiKursus/15 Tabeller

en: WikiCourse/16 Wiki internal links
da: WikiKursus/16 Interne Wikihenvisninger

en: WikiCourse/17 External links
da: WikiKursus/17 Eksterne henvisninger

en: WikiCourse/18 Attachments
da: WikiKursus/18 Vedhæftninger

en: WikiCourse/19 Symbols
da: WikiKursus/19 Symboler

en: WikiCourse/20 Dynamic content
da: WikiKursus/20 Dynamisk indhold

en: WikiCourse/21 Macros
da: WikiKursus/21 Makroer

en: WikiCourse/22 Parsers
da: Wikikursus/22 Fortolkere

en: WikiCourse/23 Actions
da: WikiKursus/16 Handlinger

en: WikiCourse/30 The graphical editor
da: WikiKursus/30 Den grafiske editor

en: WikiCourse/40 Creating more pages
da: Wikikursus/40 Oprettelse af flere sider

en: WikiCourse/50 Wiki etiquette
da: WikiKursus/50 Wiki etikette

en: WikiCourse/51 Applications
da: WikiKursus/51 Programmer

en: WikiCourse/52 Structure in the wiki
da: WikiKursus/52 Struktur i wikien

en: WikiCourseHandOut
da: WikiKursusUddeling

en: Sun
da: søn

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: AttachFile
da: VedhæftFil

en: DeletePage
da: SletSide

en: LikePages
da: LignendeSide

en: LocalSiteMap
da: LokalOversigt

en: RenamePage
da: OmdøbSide

en: SpellCheck
da: StaveKontrol

en: Discussion
da: Diskussion

en: User agent
da: Bruger-agent

en: Others
da: Andre

en: Distribution of User-Agent Types
da: Fordeling af bruger-agent-typer

en: Page Size Distribution
da: Sidestørrelser

en: page size upper bound [bytes]
da: sidestørrelse øvre grænse [bytes]

en: # of pages of this size
da: Antal sider af denne størrelse

en: Views/day
da: Visninger/dag

en: Edits/day
da: Redigeringer/dag

en: %(chart_title)s for %(filterpage)s
da: %(chart_title)s·for·%(filterpage)s

en: green=view
    red=edit
da: grøn=vis
    rød=redigér

en: date
da: dato

en: # of hits
da: Antal besøg

en: Language
da: Sprog

en: <Browser setting>
da: <Browser opsætning>

en: No orphaned pages in this wiki.
da: Ingen forældreløse sider i denne wiki.

en: Include system pages
da: Medtag systemsider

en: Exclude system pages
da: Udelad systemsider

en: No wanted pages in this wiki.
da: Ingen ønskede sider i denne wiki.

en: Python Version
da: Python-version

en: MoinMoin Version
da: MoinMoin-version

en: Release %s [Revision %s]
da: Version %s [Udgave %s]

en: 4Suite Version
da: 4Suite-version

en: Number of pages
da: Antal sider

en: Number of system pages
da: Antal systemsider

en: Accumulated page sizes
da: Sammenlagte sidestørrelser

en: Disk usage of %(data_dir)s/pages/
da: Pladsforbrug for %(data_dir)s/pages/

en: Disk usage of %(data_dir)s/
da: Pladsforbrug for %(data_dir)s/

en: Entries in edit log
da: Emner i redigerings-log

en: NONE
da: INGEN

en: Global extension macros
da: Globale udvidelsesmakroer

en: Local extension macros
da: Lokale udvidelsesmakroer

en: Global extension actions
da: Globale udvidelsesrutiner

en: Local extension actions
da: Lokale udvidelsesrutiner

en: Global parsers
da: Globale fortolkere

en: Local extension parsers
da: Lokale udvidelsesfortolkere

en: Xapian and/or Python Xapian bindings not installed
da: Xapian og/eller Python Xapian forbindelser ikke installeret

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: index unavailable
da: Indeks ikke tilgængeligt

en: index available
da: Indeks tilgængeligt

en: Xapian search
da: Xapian søgning

en: Stemming for Xapian
da: Reducering for Xapian

en: Active threads
da: Aktive tråde

en: Search for items
da: Søg for ting

en: containing all the following terms
da: Indeholder alle de følgende termer

en: containing one or more of the following terms
da: indeholder en eller flere af følgende termer

en: not containing the following terms
da: inderholder følgende termer

en: last modified since (e.g. 2 weeks before)
da: sidst ændret siden (f.eks. 2 uger før)

en: any category
da: alle kategorier

en: any language
da: alle sprog

en: any mimetype
da: alle mimetyper

en: Categories
da: Kategorier

en: File Type
da: Filtype

en: Search only in titles
da: Søg kun i titler

en: Case-sensitive search
da: Case sensitive søgning

en: Exclude underlay
da: Ekskluder underlag

en: No system items
da: Ingen systempunkter

en: Search in all page revisions
da: Søg i alle siderevisioner

en: Go get it!
da: Hent det!

en: No quotes on %(pagename)s.
da: Ingen citater i %(pagename)s.

en: Contents
da: Indhold

en: Variable name
da: Variabelnavn

en: Default
da: Standard

en: Description
da: Beskrivelse

en: Lexer description
da: Lexer beskrivelse

en: Lexer names
da: Lexer navn

en: File patterns
da: Filmønstre

en: Mimetypes
da: Mimetyper

en: Unsupported navigation scheme '%(scheme)s'!
da: Navigationsskema '%(scheme)s' ikke understøttet!

en: No parent page found!
da: Ingen overliggende side fundet!

en: Start
da: Begyndelse

en: Slide %(pos)d of %(size)d
da: Slide %(pos)d ud af %(size)d

en: File attachment browser
da: Browser for filvedhæftninger

en: User account browser
da: Browser for brugerkonto

en: Search Titles
da: Søg i titler

en: Display context of search results
da: Vis omkringliggende tekst i søgeresultater

en: Case-sensitive searching
da: Søgning med skelnen mellem STORE og små bogstaver

en: Search Text
da: Søg i tekst

en: <<%(macro_name)s: execution failed [%(error_msg)s] (see also the log)>>
da: <<%(macro_name)s: eksekvering mislykkedes [%(error_msg)s] (se også loggen)>>

en: Go To Page
da: Gå til siden

en: Wiki configuration
da: Wikikonfiguration

en: This table shows all settings in this wiki that do not have default values. Settings that the configuration system doesn't know about are shown in ''italic'', those may be due to third-party extensions needing configuration or settings that were removed from Moin.
da: Denne tabel viser alle indstillinger i denne wiki som ikke har nogen stadard værdi. Indstillinger som konfigurationen ikke kender er vist i ''italic'', disse skyldes muligvis at tredjeparts udvidelser skal knofigureres eller indstillinger som er blevet fjernet fra Moin.

en: Setting
da: Indstilling

en: %(mins)dm ago
da: for %(mins)dm siden

en: (no bookmark set)
da: (intet bogmærke sat)

en: (currently set to %s)
da: (I øjeblikket sat til %s)

en: Delete bookmark
da: Slet bogmærke

en: Set bookmark
da: sæt bogmærke

en: [Bookmark reached]
da: [Bogmærke nået]

en: Markup
da: Opmærkning

en: Display
da: Vis

en: Upload new attachment "%(filename)s"
da: Overfør ny vedhæftet fil "%(filename)s"

en: %(extension_name)s %(extension_type)s: Required argument %(argument_name)s missing.
da: %(extension_name)s %(extension_type)s: Krævet argument %(argument_name)s mangler.

en: %(extension_name)s %(extension_type)s: Invalid %(argument_name)s=%(argument_value)s!
da: %(extension_name)s %(extension_type)s: Ikke valid %(argument_name)s=%(argument_value)s!

en: Current configuration does not allow embedding of the file %(file)s because of its mimetype %(mimetype)s.
da: Aktuel konfiguration tillader ikke indlejring af filen %(file)s på grund af filens mimetype %(mimetype)s.

en: Embedded
da: Indlejret

en: Invalid include arguments "%s"!
da: Forkerte inkluderingsargumenter "%s"!

en: Nothing found for "%s"!
da: Intet fundet for "%s"

en: Switch user
da: Skift bruger

en: No user selected
da: Ingen bruger valgt

en: You can now change the settings of the selected user account; log out to get back to your account.
da: Du kan nu ændre opsætningen af den valgte brugerkonto; log ud for at komme tilbage til din konto.

en: You are the only user.
da: Du er den eneste bruger.

en: As a superuser, you can temporarily assume the identity of another user.
da: Som superbruger kan du midlertidigt overtage identiteten på en anden bruger.

en: Select User
da: Vælg bruger

en: Preferences
da: BrugerProfil

en: This jabber id already belongs to somebody else.
da: Dette jabber-id tilhører allerede en anden.

en: The theme '%(theme_name)s' could not be loaded!
da: Temaet '%(theme_name)s' kunne ikke indlæses!

en: User preferences saved!
da: Brugerprofil gemt!

en: the one preferred
da: den foretrukne

en: free choice
da: frit valg

en: Save
da: Gem

en: Preferred theme
da: Ønsket tema

en: Editor Preference
da: Foretrukne redigeringsprogram

en: Editor shown on UI
da: Redigeringsprogram vist på brugerfladen

en: Time zone
da: Tidszone

en: Your time is
da: Din tid er

en: Server time is
da: Serverens tid er

en: Date format
da: Datoformat

en: Preferred language
da: Foretrukne sprog

en: General options
da: Generelle valg

en: Quick links
da: Genveje

en: Change password
da: Ændr adgangskode

en: Your password has been changed.
da: Din adgangskode er ændret.

en: To change your password, enter a new password twice.
da: For at ændre din adgangskode, indtaster du en ny adgangskode to gange.

en: OpenID settings
da: OpenID-opsætning

en: Cannot remove all OpenIDs.
da: Kan ikke fjerne alle OpenID'er.

en: The selected OpenIDs have been removed.
da: De valgte OpenID'er er blevet fjernet.

en: No OpenID given.
da: Intet OpenID angivet.

en: OpenID is already present.
da: OpenID er allerede til stede.

en: This OpenID is already used for another account.
da: Dette OpenID bruges allerede af en anden konto.

en: OpenID added successfully.
da: OpenID tilføjet.

en: Current OpenIDs
da: Aktuelle OpenID'er

en: Remove selected
da: Fjern markerede

en: Add OpenID
da: Tilføj OpenID

en: Notification
da: Påmindelse

en: Notification settings saved!
da: Påmindelsesopsætning gemt!

en: '''Email'''
da: '''E-post'''

en: '''Event type'''
da: '''Begivenhedstype'''

en: Select the events you want to be notified about.
da: Vælg de begivenheder du ønsker at blive påmindet om.

en: Before you can be notified, you need to provide a way to contact you in the general preferences.
da: Før du kan få besked, skal du angive en måde du kan kontaktes på under generelle indstillinger.

en: Subscribed events
da: Tilmeldte begivenheder

en: Subscribed wiki pages<<BR>>(one regex per line)
da: Wikisider med abonnement<<BR>>(et regulært udtryk per linje)

en: OpenID server
da: OpenID-server

en: The selected websites have been removed.
da: De valgte internetsider er blevet fjernet.

en: Trusted websites
da: Betroede internetsider

en: Inlined image: %(url)s
da: Indlejret billede: %(url)s

en: Toggle line numbers
da: Skift linjenummerering
