MoinMoin 1.9 - en to fi translation catalogue (803 entries)

en: Your changes are not saved!
fi: Muutoksiasi ei ole tallennettu!

en: You are not allowed to edit this page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta muokata tätä sivua.

en: Page is immutable!
fi: Sivu on kirjoitussuojattu!

en: Cannot edit old revisions!
fi: Vanhoja versioita ei voi muokata!

en: The lock you held timed out. Be prepared for editing conflicts!
fi: Muokkauslukkosi sivuun vanheni. Varaudu samanaikaisiin muokkauksiin!

en: Page name is too long, try shorter name.
fi: Sivun nimi on liian pitkä. Anna sivulle lyhyempi nimi.

en: Draft of "%(pagename)s"
fi: Sivun "%(pagename)s" luonnos

en: Edit "%(pagename)s"
fi: Muokkaa sivua "%(pagename)s"

en: Preview of "%(pagename)s"
fi: Sivun "%(pagename)s" esikatselu

en: Your edit lock on %(lock_page)s has expired!
fi: Muokkauslukkosi sivulle %(lock_page)s on vanhentunut!

en: Your edit lock on %(lock_page)s will expire in # minutes.
fi: Muokkauslukkosi sivulle %(lock_page)s vanhenee # minuutissa.

en: Your edit lock on %(lock_page)s will expire in # seconds.
fi: Muokkauslukkosi sivulle %(lock_page)s vanhenee # sekunnissa.

en: Someone else deleted this page while you were editing!
fi: Toinen käyttäjä poisti sivun samalla kun muokkasit sitä!

en: Someone else changed this page while you were editing!
fi: Toinen käyttäjä teki muutoksia sivulle samalla kun muokkasit sitä!

en: Someone else saved this page while you were editing!
    Please review the page and save then. Do not save this page as it is!
fi: Toinen käyttäjä tallensi tekemänsä muutokset ennen sinua!
    Esikatsele muokatun sivun sisältö ja tallenna vasta sitten. Älä tallenna sivua tällaisenaan!

en: [Content loaded from draft]
fi: [Sisältö ladattu luonnoksesta.]

en: [Content of new page loaded from %s]
fi: [Sisältö uudelle sivulle ladattu sivulta %s]

en: [Template %s not found]
fi: [Sivupohjaa %s ei löytynyt]

en: [You may not read %s]
fi: [Sinulla ei ole lukuoikeutta sivuun %s]

en: '''<<BR>>Your draft based on revision %(draft_rev)d (saved %(draft_timestamp_str)s) can be loaded instead of the current revision %(page_rev)d by using the load draft button - in case you lost your last edit somehow without saving it.''' A draft gets saved for you when you do a preview, cancel an edit or unsuccessfully save.
fi: '''<<BR>>Luonnoksesi, joka perustuu versioon %(draft_rev)d (tallennettu %(draft_timestamp_str)s), voidaan ladata nykyisen version %(page_rev)d sijaan Lataa luonnos -painiketta napsauttamalla. Toimintoa sopii käyttää, jos teit muutoksia, mutta et tallentanut niitä.''' Luonnos tallentuu, kun käytät toimintoja Esikatselu tai Peruuta. Myös epäonnistuneen tallennusyrityksen myötä tallentuu luonnos.

en: Describe %s here.
fi: Kirjoita sivun %s sisältö tähän.

en: Check Spelling
fi: Oikolue

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Cancel
fi: Peru

en: By hitting '''%(save_button_text)s''' you put your changes under the %(license_link)s.
    If you don't want that, hit '''%(cancel_button_text)s''' to cancel your changes.
fi: Napsauttamalla '''%(save_button_text)s'''-painiketta muutoksesi tallentuvat lisenssillä %(license_link)s.
    Jos et hyväksy lisenssiä, napsauta '''%(cancel_button_text)s'''-painiketta peruaksesi muutoksesi.

en: Preview
fi: Esikatsele

en: GUI Mode
fi: Editoritila

en: Load Draft
fi: Lataa luonnos

en: Trivial change
fi: Vähäinen muutos

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: <No addition>
fi: <ei lisäystä>

en: Add to: %(category)s
fi: Lisää kategoriaan: %(category)s

en: Remove trailing whitespace from each line
fi: Poista rivien lopusta tyhjämerkit

en: Edit was cancelled.
fi: Muokkaus peruttiin.

en: You can't copy to an empty pagename.
fi: Määritä nimi sivulle, jolle haluat kopioida nykyisen sivun sisällön.

en: You are not allowed to copy this page!
fi: Sinulla ei ole oikeuksia kopioida tätä sivua!

en: '''A page with the name {{{'%s'}}} already exists.'''
    
    Try a different name.
fi: '''Sivu nimeltä {{{'%s'}}} on jo olemassa.'''
    
    Anna sivulle eri nimi.

en: Could not copy page because of file system error: %s.
fi: Sivun kopioiminen ei onnistunut tiedostojärjestelmävirheen vuoksi: %s.

en: You are not allowed to rename this page!
fi: Sinulla ei ole oikeutta uudelleennimetä tätä sivua!

en: You can't rename to an empty pagename.
fi: Määritä nimi sivulle, jolle haluat siirtää nykyisen sivun sisällön.

en: Could not rename page because of file system error: %s.
fi: Sivun uudelleennimeäminen ei onnistunut tiedostojärjestelmävirheen vuoksi: %s.

en: You are not allowed to delete this page!
fi: Sinulla ei ole oikeutta poistaa tätä sivua!

en: Thank you for your changes. Your attention to detail is appreciated.
fi: Kiitos tekemistäsi muutoksista.

en: Page "%s" was successfully deleted!
fi: Sivu "%s" poistettiin onnistuneesti!

en: Page could not get locked. Unexpected error (errno=%d).
fi: Sivua ei voitu lukita. Odottamaton virhe (errno=%d).

en: Page could not get locked. Missing 'current' file?
fi: Sivua ei voitu lukita. Puuttuisiko 'current'-tiedosto?

en: Unable to determine current page revision from the 'current' file. The page %s is damaged and cannot be edited right now.
fi: Sivun nykyistä versiota ei pystytä selvittämään 'current'-tiedostosta. Sivu %s on vioittunut eikä sitä voi juuri nyt muokata.

en: Cannot save page %s, no storage space left.
fi: Sivua %s ei voi tallentaa, tallennustila on lopussa.

en: An I/O error occurred while saving page %s (errno=%d)
fi: Tapahtui I/O-virhe tallennettaessa sivua %s (virhenumero=%d)

en: You are not allowed to edit this page!
fi: Sinulla ei ole oikeutta muokata tätä sivua!

en: You cannot save empty pages.
fi: Tyhjiä sivuja ei voi tallentaa.

en: You already saved this page!
fi: Tallensit jo tämän sivun!

en: You already edited this page! Please do not use the back button.
fi: Muokkasit jo tätä sivua! Älä napsauta selaimen Edellinen-painiketta.

en: You did not change the page content, not saved!
fi: Et muuttanut sisältöä, joten sivua ei tallennettu!

en: You can't change ACLs on this page since you have no admin rights on it!
fi: Et ole sivun ylläpitäjä, joten et voi muuttaa pääsynvalvontalistoja!

en: Notifications sent to:
fi: Ilmoitus lähetetty seuraaville käyttäjille:

en: The lock of %(owner)s timed out %(mins_ago)d minute(s) ago, and you were granted the lock for this page.
fi: %(owner)s menetti muokkauslukon %(mins_ago)d minuuttia sitten. Muokkauslukko on nyt sinulla.

en: Other users will be ''blocked'' from editing this page until %(bumptime)s.
fi: Muita käyttäjiä ''estetään'' muokkaamasta tätä sivua aina kello %(bumptime)s asti.

en: Other users will be ''warned'' until %(bumptime)s that you are editing this page.
fi: Muita käyttäjiä ''varoitetaan'' %(bumptime)s saakka siitä, että muokkaat tätä sivua.

en: Use the Preview button to extend the locking period.
fi: Saat lisää lukitusaikaa napsauttamalla Esikatsele-painiketta.

en: This page is currently ''locked'' for editing by %(owner)s until %(timestamp)s, i.e. for %(mins_valid)d minute(s).
fi: Tämä sivu on parhaillaan ''lukittu'' käyttäjän %(owner)s muokattavaksi %(timestamp)s saakka, eli %(mins_valid)d minuutiksi.

en: This page was opened for editing or last previewed at %(timestamp)s by %(owner)s.<<BR>>
    '''You should ''refrain from editing'' this page for at least another %(mins_valid)d minute(s),
    to avoid editing conflicts.'''<<BR>>
    To leave the editor, press the Cancel button.
fi: Tämän sivun avasi muokattavaksi tai viimeksi esikatseli %(owner)s, ajankohta %(timestamp)s.<<BR>>
    '''Pidättäydy ''muokkaamasta'' tätä sivua ainakin seuraavat %(mins_valid)d minuuttia
    välttääksesi muokkausristiriidat.'''<<BR>>
    Napsauta Peruuta-painiketta poistuaksesi muokkaustilasta.

en: <unknown>
fi: <tuntematon>

en: [%(sitename)s] Your wiki account data
fi: [%(sitename)s] Wiki-tunnuksesi tiedot

en: Somebody has requested to email you a password recovery token.
    
    If you lost your password, please go to the password reset URL below or
    go to the password recovery page again and enter your username and the
    recovery token.
fi: Joku on pyytänyt lähettämään sinulle salasanan palautustunnisteen.
    
    Jos kadotit salasanasi, mene alla olevaan osoitteeseen salasanan
    asettamiseksi uudelleen tai mene uudestaan salasanan palautussivulle ja
    syötä käyttäjätunnuksesi sekä palautustunniste.

en: Login Name: %s
    
    Password recovery token: %s
    
    Password reset URL: %s?action=recoverpass&name=%s&token=%s
fi: Kirjautumisnimi: %s
    
    Salasanan palautustunniste: %s
    
    Vaihda salasana osoitteessa %s?action=recoverpass&name=%s&token=%s

en: The package needs a newer version of MoinMoin (at least %s).
fi: Paketti tarvitsee uudemman version MoinMoinista (vähintään %s).

en: The theme name is not set.
fi: Ulkoasun nimeä ei ole asetettu.

en: Theme files not installed! Write rights missing for %s.
fi: Tiedostoja ei asennettu! Kohteeseen %s ei ole kirjoitusoikeuksia.

en: Installation of '%(filename)s' failed.
fi: Tiedoston '%(filename)s' asennus ei onnistunut.

en: The file %s is not a MoinMoin package file.
fi: Tiedosto %s ei ole MoinMoinin pakettitiedosto.

en: The page %s does not exist.
fi: Sivua %s ei ole vielä luotu.

en: Invalid package file header.
fi: Kelvoton pakettitiedoston otsake.

en: Package file format unsupported.
fi: Paketin tiedostomuoto ei ole tuettu.

en: Unknown function %(func)s in line %(lineno)i.
fi: Tuntematon funktio %(func)s rivillä %(lineno)i.

en: The file %s was not found in the package.
fi: Tiedostoa %s ei löytynyt paketista.

en: The wiki is currently not reachable.
fi: Wikiin ei juuri nyt saada yhteyttä.

en: Invalid username or password.
fi: Käyttäjänimi tai salasana on väärä.

en: The remote wiki uses a different InterWiki name (%(remotename)s) internally than you specified (%(localname)s).
fi: Etäpään wikin InterWiki-parametri, (%(remotename)s), ei ole sama kuin kuin määrittämäsi (%(localname)s).

en: Text mode
fi: Tekstitila

en: Unknown action %(action_name)s.
fi: Tuntematon toiminto %(action_name)s.

en: You are not allowed to do %(action_name)s on this page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta käyttää toimintoa %(action_name)s tällä sivulla!

en: Login and try again.
fi: Kirjaudu sisään ja yritä uudelleen.

en: Argument "%s" must be a boolean value, not "%s"
fi: Argumentin "%s" täytyy olla boolean-arvo, ei "%s"

en: Argument must be a boolean value, not "%s"
fi: Argumentin täytyy olla boolean-arvo, ei "%s"

en: Argument "%s" must be an integer value, not "%s"
fi: Argumentin "%s" täytyy olla arvoltaan kokonaisluku, ei "%s"

en: Argument must be an integer value, not "%s"
fi: Argumentin täytyy olla arvoltaan kokonaisluku, ei "%s"

en: Argument "%s" must be a floating point value, not "%s"
fi: Argumentin "%s" täytyy olla arvoltaan liukuluku, ei "%s"

en: Argument must be a floating point value, not "%s"
fi: Argumentin täytyy olla arvoltaan liukuluku, ei "%s"

en: Argument "%s" must be a complex value, not "%s"
fi: Argumentin "%s" täytyy olla arvoltaan kompleksiluku, ei "%s"

en: Argument must be a complex value, not "%s"
fi: Argumentin täytyy olla arvoltaan kompleksiluku, ei "%s"

en: Argument "%s" must be one of "%s", not "%s"
fi: Argumentin "%s" täytyy olla yksi seuraavista: "%s", mutta ei "%s"

en: Argument must be one of "%s", not "%s"
fi: Argumentin täytyy olla jokin seuraavista: "%s", mutta ei "%s"

en: Too many arguments
fi: Liian monta argumenttia

en: Cannot have arguments without name following named arguments
fi: Nimettömiä argumentteja ei voi olla nimettyjen argumenttien jälkeen

en: Argument "%s" is required
fi: Argumentti "%s" vaaditaan

en: No argument named "%s"
fi: Argumenttia "%s" ei ole

en: Expected "=" to follow "%(token)s"
fi: Merkin "=" täytyy seurata sanaa "%(token)s"

en: Expected a value for key "%(token)s"
fi: Odotettiin arvoa avaimelle "%(token)s"

en: Invalid highlighting regular expression "%(regex)s": %(error)s
fi: Virheellinen korostava säännöllinen lauseke "%(regex)s": %(error)s

en: Switch to non-highlighted view
fi: Vaihda korostamattomaan näkymään

en: The backed up content of this page is deprecated and will rank lower in search results!
fi: Tämän sivun varmuuskopioitu sisältö on vanhentunut ja esiintyy hakutuloksissa alempana!

en: Revision %(rev)d as of %(date)s
fi: Versio %(rev)d, päivätty %(date)s

en: Redirected from page "%(page)s"
fi: Uudelleenohjattu sivulta "%(page)s"

en: This page redirects to page "%(page)s"
fi: Tämä sivu uudelleenohjaa sivulle "%(page)s"

en: Create New Page
fi: Luo uusi sivu

en: You are not allowed to view this page.
fi: Sinulla ei ole lukuoikeutta tälle sivulle.

en: No recipients, nothing to do
fi: Ei vastaanottajia, ei mitään tehtävää

en: Connection to mailserver '%(server)s' failed: %(reason)s
fi: Yhteydenotto sähköpostipalvelimeen '%(server)s' ei onnistunut: %(reason)s

en: Mail not sent
fi: Sähköpostia ei lähetetty

en: Mail sent OK
fi: Sähköposti lähetetty onnistuneesti

en: Date
fi: Päiväys

en: From
fi: Lähettäjä

en: To
fi: Vastaanottaja

en: Content
fi: Sisältö

en: Attachments
fi: Liitetiedostot

en: Sorry, can not save page because "%(content)s" is not allowed in this wiki.
fi: Valitettavasti sivua ei voida tallentaa, sillä sisältö "%(content)s" ei ole sallittu tässä wikissä.

en: Could not contact botbouncer.com.
fi: Ei voitu yhdistää osoitteeseen botbouncer.com.

en: Please log in first.
fi: Kirjaudu ensin sisään.

en: Failed to connect to database.
fi: Tietokantaan yhdistäminen epäonnistui.

en: Missing password. Please enter user name and password.
fi: Salasana puuttuu. Anna käyttäjänimi ja salasana.

en: LDAP server %(server)s failed.
fi: Tiedonvaihto LDAP-palvelimen %(server)s kanssa ei onnistunut.

en: Please choose an account name now.
    If you choose an existing account name you will be asked for the
    password and be able to associate the account with your OpenID.
fi: Valitse nyt käyttäjätunnus.
    Jos valitset olemassa olevan tunnuksen, sinulta kysytään sen
    salasanaa ja voit sitten liittää tilin OpenID:hesi.

en: Name
fi: Nimi

en: Choose this name
fi: Valitse tämä nimi

en: This is not a valid username, choose a different one.
fi: Tämä käyttäjätunnus on virheellinen, valitse toinen.

en: The username you have chosen is already
    taken. If it is your username, enter your password below to associate
    the username with your OpenID. Otherwise, please choose a different
    username and leave the password field blank.
fi: Valitsemasi käyttäjätunnus on jo käytössä.
    Jos tunnus on sinun, syötä salasanasi alle liittääksesi tunnuksen
    OpenID:hesi. Muussa tapauksessa valitse toinen käyttäjätunnus ja jätä
    salasanakenttä tyhjäksi.

en: Password
fi: Salasana

en: Associate this name
fi: Liitä tämä tunnus

en: OpenID error: %s.
fi: OpenID-virhe: %s.

en: OpenID verification canceled.
fi: OpenID-varmennus peruttiin.

en: Verification canceled.
fi: Varmennus peruttiin.

en: OpenID success. id: %s
fi: OpenID-varmennus onnistui. Tunnus %s

en: OpenID failure
fi: OpenID-toimintahäiriö

en: OpenID failure.
fi: OpenID-toimintahäiriö.

en: No OpenID found in session.
fi: Mitään OpenID:tä ei löydy istunnosta.

en: Your account is now associated to your OpenID.
fi: Käyttäjätunnuksesi on nyt liitetty OpenID:hesi.

en: The password you entered is not valid.
fi: Syöttämäsi salasana on virheellinen.

en: OpenID error: unknown continuation stage
fi: OpenID-virhe: Tuntematon jatkovaihe

en: OpenID verification requires that you click this button:
fi: OpenID-varmennus vaatii, että napsautat tätä painiketta:

en: Anonymous sessions need to be enabled for OpenID login.
fi: Anonyymit istunnot on otettava käyttöön OpenID-kirjautumista varten.

en: Failed to resolve OpenID.
fi: OpenID-selvitys epäonnistui.

en: OpenID discovery failure, not a valid OpenID.
fi: OpenID-selvityksen virhe, virheellinen OpenID.

en: No OpenID.
fi: Ei OpenID:tä.

en: If you do not have an account yet, you can still log in with your OpenID and create one during login.
fi: Jos sinulla ei vielä ole käyttäjätunnusta, voit silti kirjautua OpenID:lläsi ja luoda tunnuksen kirjautumisen aikana.

en: If you do not have an account, <a href="%(userprefslink)s">you can create one now</a>.
fi: Jos sinulla ei ole käyttäjätunnusta, <a href="%(userprefslink)s">voit luoda sen nyt</a>.

en: <a href="%(sendmypasswordlink)s">Forgot your password?</a>
fi: <a href="%(sendmypasswordlink)s">Unohditko salasanasi</a>

en: Syntax highlighting not supported for '%(syntax)s', see %(highlight_help_page)s.
fi: Syntaksin "%(syntax)s" korostusta ei tueta, katso %(highlight_help_page)s.

en:  Emphasis:: <<Verbatim(//)>>''italics''<<Verbatim(//)>>; <<Verbatim(**)>>'''bold'''<<Verbatim(**)>>; <<Verbatim(**//)>>'''''bold italics'''''<<Verbatim(//**)>>; <<Verbatim(//)>>''mixed ''<<Verbatim(**)>>'''''bold'''<<Verbatim(**)>> and italics''<<Verbatim(//)>>;
     Horizontal Rule:: <<Verbatim(----)>>
     Force Linebreak:: <<Verbatim(\\)>>
     Headings:: = Title 1 =; == Title 2 ==; === Title 3 ===; ==== Title 4 ====; ===== Title 5 =====.
     Lists:: * bullets; ** sub-bullets; # numbered items; ## numbered sub items.
     Links:: <<Verbatim([[target]])>>; <<Verbatim([[target|linktext]])>>.
     Tables:: |= header text | cell text | more cell text |;
    
    (!) For more help, see HelpOnEditing or HelpOnCreoleSyntax.
fi:  Korostus:: <<Verbatim(//)>>''kursiivi''<<Verbatim(//)>>; <<Verbatim(**)>>'''lihavoitu'''<<Verbatim(**)>>; <<Verbatim(**//)>>'''''lihavoitu kursiivi'''''<<Verbatim(**//)>>; <<Verbatim(//)>>''sekä ''<<Verbatim(**)>>'''''lihavoitua'''<<Verbatim(***)>> että kursiivia''<<Verbatim(//)>>;
     Vaakatason viiva:: <<Verbatim(----)>>
     Pakotettu rivinvaihto:: <<Verbatim(\\)>>
     Otsikot:: = Otsikko 1 =; == Otsikko 2 ==; === Otsikko 3 ===; ==== Otsikko 4 ====; ===== Otsikko 5 =====.
     Luettelot:: * numeroimaton kohta; ** numeroimaton alikohta; # numeroitu kohta; ## numeroitu alikohta.
     Linkit:: <<Verbatim([[kohde]])>>; <<Verbatim([[kohde|linkkiteksti]])>>.
     Taulukot:: |= otsikkoteksti | tekstiä solussa | lisää tekstiä solussa |;
    
    (!) Lisää ohjeita sivuilla OhjeMuokkauksesta tai HelpOnCreoleSyntax.

en: XSLT option disabled, please look at HelpOnConfiguration.
fi: XSLT-toiminto ei ole päällä, lisätietoja löytyy englannin kielellä sivulta HelpOnConfiguration.

en: XSLT processing is not available, please install 4suite 1.x.
fi: XSLT-käsittely ei ole käytettävissä, asenna 4suite 1.x.

en: %(errortype)s processing error
fi: Käsittelyvirhe %(errortype)s

en: Rendering of reStructured text is not possible, please install Docutils.
fi: reStructured-tekstiä ei voida näyttää, sillä Docutils ei ole asennettuna.

en: {{{
    Emphasis: *italic* **bold** ``monospace``
    
    Headings: Heading 1  Heading 2  Heading 3
              =========  ---------  ~~~~~~~~~
    
    Horizontal rule: ----
    
    Links: TrailingUnderscore_ `multi word with backticks`_ external_
    
    .. _external: http://external-site.example.org/foo/
    
    Lists: * bullets; 1., a. numbered items.
    }}}
    (!) For more help, see the
    [[http://docutils.sourceforge.net/docs/user/rst/quickref.html|reStructuredText Quick Reference]].
fi: {{{
    Korostus: *kursiivi* **lihavoitu** ``tasalevyinen``
    
    Otsikot: Otsikko 1  Otsikko 2  Otsikko 3
             =========  ---------  ~~~~~~~~~
    
    Vaakaviiva: ---- 
    
    Linkit: AlaviivaPerässä_ `monta sanaa takahipsuissa`_ ulkoinen_ 
    
    .. _ulkoinen sivusto: http://external-site.example.org/foo/
    
    Luettelot: * numeroimaton kohta; 1., a. numeroitu kohta.
    }}}
    (!) Lisää ohjeita löytyy englannin kielellä sivulta
    [[http://docutils.sourceforge.net/docs/user/rst/quickref.html|reStructuredText Quick Reference]].

en: **Maximum number of allowed includes exceeded**
fi: **Sisällytysten enimmäismäärä ylitetty**

en: **You are not allowed to read the page: %s**
fi: ***Sinulla ei ole oikeutta lukea sivua: %s***

en: **Could not find the referenced page: %s**
fi: **Viitattua sivua ei löydy: %s**

en: Expected "%(wanted)s" after "%(key)s", got "%(token)s"
fi: Odotettiin "%(wanted)s" "%(key)s":n jälkeen, saatiin "%(token)s"

en: Expected an integer "%(key)s" before "%(token)s"
fi: Odotettiin kokonaislukua "%(key)s" ennen sanaa "%(token)s"

en: Expected an integer "%(arg)s" after "%(key)s"
fi: Odotettiin kokonaislukua "%(arg)s" "%(key)s":n jälkeen

en: Expected a color value "%(arg)s" after "%(key)s"
fi: Odotettiin väriarvoa "%(arg)s" "%(key)s":n jälkeen

en: Password is too short.
fi: Salasana on liian lyhyt.

en: Password has not enough different characters.
fi: Salasanassa ei ole riittävästi eri merkkejä.

en: Password is too easy (password contains name or name contains password).
fi: Salasana on liian helppo arvata (salasana sisältää nimen tai nimi salasanan).

en: Password is too easy (keyboard sequence).
fi: Salasana on liian helppo arvata.

en: Diffs
fi: Erot

en: Info
fi: Tiedot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: UnSubscribe
fi: Poista tilaus

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Raw
fi: Muotoilematon

en: Print
fi: Tulosta

en: View
fi: Näytä

en: Up
fi: Ylös

en: Publish my email (not my wiki homepage) in author info
fi: Näytä kirjoittajatiedoissa sähköpostiosoitteeni wikikotisivuni sijaan

en: Open editor on double click
fi: Siirry muokkaukseen kaksoisnapsautuksella

en: After login, jump to last visited page
fi: Siirry viimeksi vierailemalleni sivulle kirjautumisen jälkeen

en: Show comment sections
fi: Näytä kommenttiosiot

en: Show question mark for non-existing pagelinks
fi: Näytä kysymysmerkki puuttuvien sivujen linkeissä

en: Show page trail
fi: Näytä sivupolku

en: Show icon toolbar
fi: Näytä kuvakepalkki

en: Show top/bottom links in headings
fi: Näytä Alkuun- ja Loppuun-linkit otsikoissa

en: Show fancy diffs
fi: Näytä erot hienosti

en: Add spaces to displayed wiki names
fi: Lisää välilyönnit wikinimien väliin

en: Remember login information
fi: Muista kirjautumistiedot

en: Disable this account forever
fi: Sulje tämä käyttäjätunnus pysyvästi

en: (Use FirstnameLastname)
fi: (muodossa EtunimiSukunimi)

en: Alias-Name
fi: Peitenimi

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Jabber ID
fi: Jabber-tunnus

en: User CSS URL
fi: CSS-tyylitiedoston osoite

en: (Leave it empty for disabling user CSS)
fi: (jätä tyhjäksi poistaaksesi käytöstä)

en: Editor size
fi: Rivien määrä muokkauskentässä

en: [%(sitename)s] %(trivial)sUpdate of "%(pagename)s" by %(username)s
fi: [%(sitename)s] %(trivial)s päivitys sivulle "%(pagename)s", muokkaaja %(username)s

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page or wiki category on "%(sitename)s" for change notification.
    
    The "%(pagename)s" page has been changed by %(editor)s:
fi: Hei!
    Olet tilannut wikin "%(sitename)s" sivun tai kategorian muutosilmoitukset.
    
    %(editor)s on muuttanut sivua "%(pagename)s":

en: Dear wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(sitename)s" for change notification.
    
    The page "%(pagename)s" has been deleted by %(editor)s:
fi: Hei!
    Olet tilannut wikin "%(sitename)s" sivun muutosilmoitukset.
    
    %(editor)s on poistanut sivun "%(pagename)s":

en: Dear wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(sitename)s" for change notification.
    
    The page "%(pagename)s" has been renamed from "%(oldname)s" by %(editor)s:
fi: Hei!
    Olet tilannut wikin "%(sitename)s" sivun muutosilmoitukset.
    
    %(editor)s on nimennyt sivun "%(oldname)s" uudelleen, sen uusi nimi on  "%(pagename)s":

en: [%(sitename)s] New attachment added to page %(pagename)s
fi: [%(sitename)s] Uusi liite lisätty sivulle %(pagename)s

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(page_name)s" for change notification. An attachment has been added to that page by %(editor)s. Following detailed information is available:
    
    Attachment name: %(attach_name)s
    Attachment size: %(attach_size)s
fi: Hei!
    Olet tilannut wikisivun "%(page_name)s" muutosilmoitukset. Käyttäjä %(editor)s on lisännyt tälle sivulle liitteen. Lisätietoja:
    
    Liitteen nimi: %(attach_name)s
    Liitteen koko: %(attach_size)s

en: [%(sitename)s] Removed attachment from page %(pagename)s
fi: [%(sitename)s] Sivulta %(pagename)s poistettiin liite

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(page_name)s" for change notification. An attachment has been removed from that page by %(editor)s. Following detailed information is available:
    
    Attachment name: %(attach_name)s
    Attachment size: %(attach_size)s
fi: Hei!
    Olet tilannut wikisivun "%(page_name)s" muutosilmoitukset. Käyttäjä %(editor)s on poistanut tältä sivulta liitteen. Lisätietoja:
    
    Liitteen nimi: %(attach_name)s
    Liitteen koko: %(attach_size)s

en: [%(sitename)s] New user account created
fi: [%(sitename)s] Uusi käyttäjätunnus luotu

en: Dear Superuser, a new user has just been created on "%(sitename)s". Details follow:
    
        User name: %(username)s
        Email address: %(useremail)s
fi: Tiedoksi pääkäyttäjälle, uusi käyttäjä on luotu äskettäin sivustolle "%(sitename)s". Lisätietoja käyttäjästä:
    
        Käyttäjätunnus: %(username)s
        Sähköpostiosoite: %(useremail)s

en: anonymous
fi: anonyymi

en: Line
fi: Rivi

en: No differences found!
fi: Eroja ei löytynyt!

en: Deletions are marked like this.
fi: Poistot on merkattu näin.

en: Additions are marked like this.
fi: Lisäykset on merkattu näin.

en: DeleteCache
fi: PoistaVälimuistista

en: (cached %s)
fi: (%s välimuistissa)

en: Or try one of these actions:
fi: Tai yritä yhtä seuraavista toiminnoista:

en: Unsubscribe
fi: Poista tilaus

en: Home
fi: Koti

en: [DELETED]
fi: [POISTETTU]

en: [UPDATED]
fi: [PÄIVITETTY]

en: [RENAMED]
fi: [UUDELLEENNIMETTY]

en: [CONFLICT]
fi: [RISTIRIITA]

en: [NEW]
fi: [UUSI]

en: [DIFF]
fi: [EROT]

en: [BOTTOM]
fi: [LOPPUUN]

en: [TOP]
fi: [ALKUUN]

en: Click to do a full-text search for this title
fi: Napsauta suorittaaksesi sisältöhaun tälle nimelle

en: Settings
fi: Asetukset

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Clear message
fi: Sulje viesti

en: last edited %(time)s by %(editor)s
fi: viimeksi muuttanut %(editor)s, ajankohta %(time)s

en: last modified %(time)s
fi: viimeksi muokattu %(time)s

en: Search:
fi: Etsi:

en: Text
fi: sivujen sisällöstä

en: Titles
fi: sivujen nimistä

en: Search
fi: Etsi...

en: More Actions:
fi: Lisää toimintoja:

en: Raw Text
fi: Muotoilematon teksti

en: Print View
fi: Tulostettavassa muodossa

en: Delete Cache
fi: Poista välimuistista

en: Rename Page
fi: Uudelleennimeä sivu

en: Copy Page
fi: Kopioi sivu

en: Delete Page
fi: Poista sivu

en: Like Pages
fi: Samankaltaisia sivuja

en: Local Site Map
fi: Paikallinen sivukartta

en: My Pages
fi: Omat sivut

en: Subscribe User
fi: Tilaa käyttäjälle

en: Remove Spam
fi: Poista roskaviestejä

en: Revert to this revision
fi: Palauta kyseinen versio

en: Package Pages
fi: Paketoi sivuja

en: Render as Docbook
fi: Esitä Docbookina

en: Sync Pages
fi: Synkronisoi sivut

en: Do
fi: Tee

en: Comments
fi: Kommentit

en: Edit (Text)
fi: Muokkaa (tekstinä)

en: Edit (GUI)
fi: Muokkaa (editorissa)

en: Immutable Page
fi: Kirjoitussuojattu sivu

en: Remove Link
fi: Poista pikalinkki

en: Add Link
fi: Lisää pikalinkki

en: Show %s days.
fi: Näytä %s päivää.

en: Wiki Markup
fi: Wiki-merkintä

en: Page
fi: Sivu

en: User
fi: Käyttäjä

en: [ATTACH]
fi: [LIITÄ]

en: Options --pages and --search are mutually exclusive!
fi: Valintoja --pages ja --search ei voi käyttää samanaikaisesti!

en: You must specify an output file!
fi: Määritä tiedosto, johon tiedot tallennetaan!

en: No pages specified using --pages or --search, assuming full package.
fi: Sivuja ei määritelty valinnoilla --pages tai --search, suoritetaan täyspakkaus.

en: All attachments included into the package.
fi: Kaikki liitetiedostot yhdessä paketissa.

en: Output file already exists! Cowardly refusing to continue!
fi: Tiedosto on jo olemassa! Anna tallennettavalle tiedostolle toinen nimi ja yritä uudelleen.

en: Attachment link
fi: Linkki liitteeseen

en: Page link
fi: Linkki sivulle

en: Changed page
fi: Muutettu sivu

en: Page changed
fi: Sivua on muutettu

en: Page has been modified
fi: Sivua on muokattu

en: Page has been modified in a trivial fashion
fi: Sivulle on tehty vähäinen muokkaus

en: Page has been renamed
fi: Sivu on nimetty uudelleen

en: Page has been deleted
fi: Sivu on poistettu

en: Page has been copied
fi: Sivu on kopioitu

en: A new attachment has been added
fi: Uusi liite on lisätty

en: An attachment has been removed
fi: Liite on poistettu

en: A page has been reverted to a previous state
fi: Sivu on palautettu aiempaan tilaan

en: A user has subscribed to a page
fi: Käyttäjä on tilannut jonkin sivun

en: A new account has been created
fi: Uusi käyttäjätunnus on luotu

en: Trivial
fi: vähäinen

en: New page:
fi: Uusi sivu:

en: No differences found!
fi: Eroja ei löytynyt!

en: Attachment link: %(attach)s
    Page link: %(page)s
fi: Linkki liitteeseen: %(attach)s
    Linkki sivulle: %(page)s

en: [all]
fi: [kaikki]

en: [not empty]
fi: [ei tyhjä]

en: [empty]
fi: [tyhjä]

en: filter
fi: suodatin

en: Results %(bs)s%(hitsFrom)d - %(hitsTo)d%(be)s of %(aboutHits)s %(bs)s%(hits)d%(be)s results out of about %(pages)d pages.
fi: Tulokset %(bs)s%(hitsFrom)d - %(hitsTo)d%(be)s yhteensä %(aboutHits)s %(bs)s%(hits)d%(be)s tuloksesta %(pages)d sivun joukosta.

en: seconds
fi: sekuntia

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: rev
fi: versio

en: current
fi: nykyinen

en: last modified: %s
fi: viimeksi muokattu: %s

en: match
fi: osuma

en: matches
fi: osumaa

en: about
fi: noin

en: This page is already deleted or was never created!
fi: Tämä sivu on jo poistettu tai sitä ei ole ollut olemassakaan!

en: Invalid filename "%s"!
fi: Kelvoton tiedostonimi "%s"!

en: Include all attachments?
fi: Sisällytetäänkö kaikki liitetiedostot?

en: Package pages
fi: Paketoi sivuja

en: Package name
fi: Paketin nimi

en: List of page names - separated by a comma
fi: Luettelo sivuista - pilkuilla erotettuina

en: No pages like "%s"!
fi: Sivua "%s" vastaavia sivuja ei löytynyt!

en: Rolled back changes to the page %s.
fi: Palautettu muutokset sivulle %s.

en: Exception while calling rollback function:
fi: Poikkeus palautusfunktiota kutsuessa:

en: Please enter your password of your account at the remote wiki below. <<BR>> /!\ You should trust both wikis because the password could be read by the particular administrators.
fi: Anna tunnuksesi salasana alla olevaan etäpään wikiin. <<BR>> /!\ Syötä salasanasi vain, jos luotat kumpaankin wikiin, sillä kummankin wikin ylläpitäjät pystyvät näkemään salasanasi.

en: Operation was canceled.
fi: Toiminto peruutettiin.

en: Please use the interactive user interface to use action %(actionname)s!
fi: Käytä toimintoa %(actionname)s vuorovaikutteisessa käyttöliittymässä!

en: The only supported directions are BOTH and DOWN.
fi: Ainoastaan vaihtoehdot BOTH ja DOWN ovat tuettuja.

en: Please set an interwikiname in your wikiconfig (see HelpOnConfiguration) to be able to use this action.
fi: Aseta InterWiki-parametri wikiconfig-tiedostoon käyttääksesi tätä toimintoa. Lisätietoja löytyy englannin kielellä sivulta HelpOnConfiguration.

en: Incorrect parameters. Please supply at least the ''remoteWiki'' parameter. Refer to HelpOnSynchronisation for help.
fi: Parametrit eivät ole kelvolliset. Määritä ainakin ''remoteWiki''-parametri. Lisätietoja löytyy englannin kielellä sivulta HelpOnSynchronisation.

en: The ''remoteWiki'' is unknown.
fi: ''remoteWiki'' on tuntematon.

en: A severe error occurred:
fi: Tapahtui vakava virhe:

en: Synchronisation finished. Look below for the status messages.
fi: Synkronisointi valmis. Alempana statusviestejä.

en: Synchronisation started -
fi: Synkronisointi aloitettu -

en: Got a list of %s local and %s remote pages. This results in %s pages to process.
fi: Haettu lista %s paikallisesta ja %s etäpään sivusta. Tuloksien mukaan yhteensä %s sivua on käsiteltävä..

en: After filtering: %s pages
fi: Suodatuksen jälkeen: %s sivua

en: Skipped page %s because of no write access to local page.
fi: Sivua %s ei huomioitu, sillä paikallissivulle ei ole kirjoitusoikeutta.

en: Deleted page %s locally.
fi: Poista sivu %s paikallisesti.

en: Error while deleting page %s locally:
fi: Virhe poistaessa sivua %s paikallisesti:

en: Deleted page %s remotely.
fi: Poistettu sivu %s etänä.

en: Error while deleting page %s remotely:
fi: Virhe sivua %s poistaessa etänä:

en: The item %s cannot be merged automatically but was changed in both wikis. Please delete it in one of both wikis and try again.
fi: Kohdetta %s ei voida yhdistää automaattisesti, mutta sitä muutettiin kummankin wikin puolella. Poista kohde toisesta wikistä ja koeta toimintoa uudelleen.

en: The item %s has different mime types in both wikis and cannot be merged. Please delete it in one of both wikis or unify the mime type, and try again.
fi: Kohde %s sisältää eri mime-määrityksen wikeissä, joten yhdistäminen ei onnistunut. Poista kohde toisesta wikistä tai muuta MIME-tyypit samanlaisiksi, ja koeta uudelleen.

en: The item %s was renamed locally. This is not implemented yet. Therefore the full synchronisation history is lost for this page.
fi: Kohde %s uudelleennimettiin paikallisesti. Tämä toiminto ei ole vielä täysin valmis, joten tämän sivun synkronisointihistoriaa ei voitu tallentaa.

en: Synchronising page %s with remote page %s ...
fi: Synkronisoidaan sivua %s etäpään sivun %s kanssa...

en: The page %s was deleted remotely but changed locally.
fi: Sivu %s poistettiin etäpäästä ja muutettiin paikallisesti.

en: The page %s could not be synced. The remote page was renamed. This is not supported yet. You may want to delete one of the pages to get it synced.
fi: Sivua %s ei voitu synkronisoida. Etäpään sivu uudelleennimettiin. Tämä ei ole vielä tuettua. Sivujen poistaminen lienee tarpeellista synkronisoinnin aikaansaamiseksi.

en: Skipped page %s because of a locally or remotely unresolved conflict.
fi: Sivu %s jätettiin huomioimatta paikallisesti tai etäpäässä ilmenneen ristiriidan vuoksi.

en: This is the first synchronisation between the local and the remote wiki for the page %s.
fi: Tämä on ensimmäinen synkronisointi paikallisen ja etäpään Wikin välillä koskien sivua %s.

en: The page %s could not be merged because you are not allowed to modify the page in the remote wiki.
fi: Sivua %s ei voitu yhdistää, sillä sinulla ei ole oikeuksia muuttaa sivua etäpään wikissä.

en: Page %s successfully merged.
fi: Sivu %s yhdistetty onnistuneesti.

en: Page %s contains conflicts that were introduced on the remote side.
fi: Sivu %s sisältää etäpäässä ilmenneitä ristiriitoja.

en: Page %s merged with conflicts.
fi: Sivu %s yhdistetty ristiriitojen kera.

en: Attachment location
fi: Liitteen sijainti

en: Page name
fi: Sivun nimi

en: Attachment name
fi: Liitteen nimi

en: Refresh attachment list
fi: Päivitä liiteluettelo

en: List of attachments
fi: Liiteluettelo

en: Available attachments for page
fi: Liitetiedostot sivulla

en: Exactly one page like "%s" found, redirecting to page.
fi: Täsmälleen yksi sivua "%s" vastaava sivu löytyi, uudelleenohjataan...

en: Pages like "%s"
fi: Sivut kuten "%s"

en: %(matchcount)d %(matches)s for "%(title)s"
fi: %(matchcount)d %(matches)s nimelle "%(title)s"

en: You must login to remove a quicklink.
fi: Sinun täytyy olla kirjautunut sisään poistaaksesi pikalinkin.

en: Your quicklink to this page has been removed.
fi: Tälle sivulle johtava pikalinkki on poistettu.

en: Your quicklink to this page could not be removed.
fi: Pikalinkkiä tälle sivulle ei voitu poistaa.

en: You need to have a quicklink to this page to remove it.
fi: Et voi poistaa pikalinkkiä, sillä et ole lisännyt tätä sivua pikalinkkeihisi.

en: Please choose:
fi: Valitse:

en: You must login to use this action: %(action)s.
fi: Kirjaudu sisään käyttääksesi tätä toimintoa: %(action)s.

en: Only superuser is allowed to use this action.
fi: Vain pääkäyttäjä voi käyttää tätä toimintoa.

en: You are not allowed to subscribe to a page you can't read.
fi: Et voi tilata sivua, sillä sinulla ei ole siihen lukuoikeutta.

en: This wiki is not enabled for mail/Jabber processing.
fi: Sähköposti/Jabber eivät ole käytössä tässä wikissä.

en: You must log in to use subscriptions.
fi: Kirjaudu sisään käyttääksesi tilauksia.

en: Add your email address or Jabber ID in your user settings to use subscriptions.
fi: Lisää sähköpostiosoitteesi tai Jabber-tunnuksesi asetuksiisi käyttääksesi tilauksia.

en: You are already subscribed to this page.
fi: Olet jo tilannut tämän sivun.

en: You have been subscribed to this page.
fi: Sinut on lisätty tilaajaksi tälle sivulle.

en: You could not get subscribed to this page.
fi: Sinua ei voitu lisätä tämän sivun tilaajaksi.

en: Upload of attachment '%(filename)s'.
fi: Liitetiedosto '%(filename)s' on lisätty.

en: Attachment '%(filename)s' deleted.
fi: Liitetiedosto '%(filename)s' on poistettu.

en: Drawing '%(filename)s' saved.
fi: Piirros '%(filename)s' on tallennettu.

en: Revert to revision %(rev)d.
fi: Palauta versio %(rev)d.

en: Renamed from '%(oldpagename)s'.
fi: Uudelleennimetty sivusta '%(oldpagename)s'.

en: [%d attachments]
fi: [%d liitetiedosto(a)]

en: There are <a href="%(link)s">%(count)s attachment(s)</a> stored for this page.
fi: Tälle sivulle on tallennettu <a href="%(link)s">%(count)s liitetiedosto(a)</a>.

en: Filename of attachment not specified!
fi: Liitetiedoston nimeä ei määritelty!

en: Attachment '%(filename)s' does not exist!
fi: Liitetiedostoa '%(filename)s' ei ole!

en: To refer to attachments on a page, use '''{{{attachment:filename}}}''', 
    as shown below in the list of files. 
    Do '''NOT''' use the URL of the {{{[get]}}} link, 
    since this is subject to change and can break easily.
fi: Viitataksesi sivun liitetiedostoihin, käytä merkintää '''{{{attachment:tiedostonimi}}}''' alla olevan tiedostoluettelon mukaisesti. 
    '''ÄLÄ''' käytä {{{[hae]}}}-linkin verkko-osoitetta, 
    sillä se voi muuttua, jolloin viittaus tiedostoon ei enää toimisi.

en: del
fi: poista

en: move
fi: siirrä

en: get
fi: hae

en: edit
fi: muokkaa

en: view
fi: näytä

en: unzip
fi: pura

en: install
fi: asenna

en: Do it.
fi: Toteuta.

en: No attachments stored for %(pagename)s
fi: Sivulla %(pagename)s ei ole liitetiedostoja.

en: You are not allowed to delete attachments on this page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta poistaa liitetiedostoja tältä sivulta.

en: You are not allowed to move attachments from this page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta siirtää liitetiedostoja tältä sivulta.

en: You are not allowed to attach a file to this page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta liittää tiedostoa tälle sivulle.

en: Attachment '%(pagename)s/%(filename)s' moved to '%(new_pagename)s/%(new_filename)s'.
fi: Liitetiedosto '%(pagename)s/%(filename)s' on siirretty sivulle '%(new_pagename)s/%(new_filename)s'.

en: New Attachment
fi: Uusi liitetiedosto

en: File to upload
fi: Lähetettävä tiedosto

en: Rename to
fi: Nimeä uudelleen

en: Overwrite existing attachment of same name
fi: Korvaa aiempi tiedosto uudemmalla, mikäli nimet ovat samat

en: Upload
fi: Lähetä

en: Attached Files
fi: Liitetiedostot

en: Unsupported AttachFile sub-action: %s
fi: AttachFile-toiminnon alaluokka ei ole tuettu: %s

en: Attachments for "%(pagename)s"
fi: Liitetiedostot sivulla %(pagename)s

en: TextCha: Wrong answer! Go back and try again...
fi: TextCha: Väärä vastaus! Napsauta selaimen Edellinen-painiketta ja tallenna sivu uudelleen.

en: No file content. Delete non ASCII characters from the file name and try again.
fi: Ei tiedostosisältöä. Poista muut kuin ASCII-merkit nimestä ja yritä uudelleen.

en: You are not allowed to overwrite a file attachment of this page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta korvata tämän sivun liitetiedostoja.

en: Attachment '%(target)s' (remote name '%(filename)s') with %(bytes)d bytes saved.
fi: Liitetiedosto '%(target)s' (etäpään nimi '%(filename)s'), kooltaan %(bytes)d tavua, on tallennettu.

en: Attachment '%(target)s' (remote name '%(filename)s') already exists.
fi: Liitetiedosto '%(target)s' (alkuperäinen nimi '%(filename)s') on jo olemassa.

en: Attachment '%(new_pagename)s/%(new_filename)s' already exists.
fi: Liitetiedosto '%(new_pagename)s/%(new_filename)s' on jo olemassa.

en: Nothing changed
fi: Muutoksia ei tehty

en: Page '%(new_pagename)s' does not exist or you don't have enough rights.
fi: Sivua '%(new_pagename)s' ei ole olemassa tai sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia.

en: Move aborted!
fi: Siirto peruttu!

en: Move aborted because new page name is empty.
fi: Siirto peruttu, koska uudelle sivulle ei määritelty nimeä.

en: Please use a valid filename for attachment '%(filename)s'.
fi: Liitteen '%(filename)s' nimi ei kelpaa. Nimeä tiedosto uudelleen.

en: Move aborted because new attachment name is empty.
fi: Siirto peruttu, koska uudelle liitteelle ei määritelty nimeä

en: Move
fi: Siirrä

en: New page name
fi: Sivun uusi nimi

en: New attachment name
fi: Liitteen uusi nimi

en: You are not allowed to get attachments from this page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta hakea liitetiedostoja tältä sivulta.

en: You are not allowed to install files.
fi: Sinulla ei ole oikeutta asentaa tiedostoja.

en: Attachment '%(filename)s' installed.
fi: Liitetiedosto '%(filename)s' asennettu.

en: You are not allowed to unzip attachments of this page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta purkaa tämän sivun liitetiedostoja.

en: The file %(filename)s is not a .zip file.
fi: Tiedosto %(filename)s ei ole zip-tiedosto.

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because some files in the zip are either not in the same directory or exceeded the single file size limit (%(maxsize_file)d kB).
fi: Liitetiedostoa '%(filename)s' ei purettu, koska sen sisältämät tiedostot eivät sijaitse samassa hakemistossa tai tiedostot ylittävät kokorajoituksen, joka on (%(maxsize_file)d kilotavua).

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because it would have exceeded the per page attachment storage size limit (%(size)d kB).
fi: Liitetiedostoa '%(filename)s' ei purettu, sillä purettava tiedosto ylittää kooltaan sivukohtaisen kokorajoituksen, joka on (%(size)d kilotavua).

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because it would have exceeded the per page attachment count limit (%(count)d).
fi: Liitetiedostoa '%(filename)s' ei purettu, sillä purettuna tiedostojen määrä ylittäisi sivukohtaisen rajoituksen, joka on (%(count)d) tiedostoa.

en: Attachment '%(filename)s' partially unzipped (did not overwrite: %(filelist)s).
fi: Liitetiedosto '%(filename)s' on purettu osittain (seuraavia olemassa olevia tiedostoja ei korvattu: %(filelist)s).

en: Attachment '%(filename)s' unzipped.
fi: Liitetiedosto '%(filename)s' on purettu.

en: Attachment '%(filename)s'
fi: Liitetiedosto '%(filename)s'

en: Download
fi: Lataa

en: Package script:
fi: Pakettiskripti:

en: File Name
fi: Tiedostonimi

en: Modified
fi: Muokattu

en: Size
fi: Koko

en: Unknown file type, cannot display this attachment inline.
fi: Tuntematon tiedostotyyppi, liitettä ei voida näyttää sivulla.

en: You are not allowed to view attachments of this page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta katsoa tämän sivun liitetiedostoja.

en: attachment:%(filename)s of %(pagename)s
fi: attachment:%(filename)s / %(pagename)s

en: General Information
fi: Yleiset tiedot

en: Page size: %d
fi: Sivun koko: %d

en: SHA digest of this page's content is:
fi: SHA-tiiviste tämän sivun sisällölle on:

en: The following users subscribed to this page:
fi: Seuraavat käyttäjät ovat tilanneet tämän sivun:

en: This page links to the following pages:
fi: Tältä sivulta on linkit seuraaville sivuille:

en: Showing page edit history entries from '''%(start_offset)d''' to '''%(end_offset)d''' out of '''%(total_count)d''' entries total.
fi: Näytetään sivun muokkaushistoriaa '''%(start_offset)d''' - '''%(end_offset)d''' / '''%(total_count)d'''.

en: Newer
fi: Uudemmat

en: Older
fi: Vanhemmat

en: %s items per page
fi: %s / sivu

en: Diff
fi: Erot

en: Editor
fi: Muokkaaja

en: Comment
fi: Kuvaus

en: Action
fi: Toiminto

en: to previous
fi: edelliseen

en: N/A
fi: ei ole

en: Revision History
fi: Versiohistoria

en: No log entries found.
fi: Lokimerkintöjä ei löytynyt.

en: Info for "%s"
fi: Tiedot: "%s"

en: Show "%(title)s"
fi: Näytä "%(title)s"

en: General Page Infos
fi: Yleiset sivutiedot

en: Page hits and edits
fi: Sivun katselut ja muokkaukset

en: Delete
fi: Poista

en: Delete all /subpages too?
fi: Poistetaanko myös kaikki /alasivut?

en: Optional reason for the deletion
fi: Poiston syy (vapaaehtoinen)

en: Really delete this page?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän sivun?

en: Please first create a homepage before creating additional pages.
fi: Luo kotisivu, ennen kuin luot muita sivuja.

en: You can add some additional sub pages to your already existing homepage here.
    
    You can choose how open to other readers or writers those pages shall be,
    access is controlled by group membership of the corresponding group page.
    
    Just enter the sub page's name and click on the button to create a new page.
    
    Before creating access protected pages, make sure the corresponding group page
    exists and has the appropriate members in it. Use HomepageGroupsTemplate for creating
    the group pages.
    
    ||'''Add a new personal page:'''||'''Related access control list group:'''||
    ||<<NewPage(HomepageReadWritePageTemplate,read-write page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadWriteGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepageReadPageTemplate,read-only page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepagePrivatePageTemplate,private page,%(username)s)>>||%(username)s only||
fi: Voit lisätä omalle kotisivullesi alasivuja
    tästä.
    Voit valita, millaiset oikeudet muilla käyttäjillä on
    sivuillesi. Oikeudet riippuvat tietyn käyttäjän kuulumisesta vastaavalle ryhmäsivulle.
    
    Kirjoita vain alasivun nimi ja napsauta painiketta luodaksesi sivu.
    
    Ennen kuin teet pääsyltään rajoitettuja sivuja, varmista että vastaava
    ryhmäsivu on olemassa ja että kyseisellä sivulla on haluttujen käyttäjien tunnukset. Käytä ryhmäsivun
    luomiseksi sivupohjaa KotiSivuRyhmätPohja.
    
    ||'''Lisää uusi henkilökohtainen sivu:'''||'''Vastaava pääsyrajoituksen ryhmä:'''||
    ||<<NewPage(HomepageReadWritePageTemplate,luettavissa ja kirjoitettavissa,%(username)s)>>||["%(username)s/ReadWriteGroup"]||
    ||<<NewPage(HomepageReadPageTemplate,vain luettavissa,%(username)s)>>||["%(username)s/ReadGroup"]||
    ||<<NewPage(HomepagePrivatePageTemplate,yksityinen,%(username)s)>>||Ainoastaan %(username)s||

en: MyPages management
fi: Omien sivujen hallinta

en: (including %(localwords)d %(pagelink)s)
fi: (joista oikolukusanasto %(pagelink)s sisältää %(localwords)d sanaa).

en: The following %(badwords)d words could not be found in the dictionary of %(totalwords)d words%(localwords)s and are highlighted below:
fi: Alla olevia sanoja (yhteensä %(badwords)d kappaletta) ei löytynyt oikolukusanastosta %(totalwords)d sanan joukosta %(localwords)s

en: Add checked words to dictionary
fi: Lisää valitut sanat oikolukusanastoon

en: No spelling errors found!
fi: Kirjoitusvirheitä ei löytynyt!

en: You can't save spelling words.
fi: Et voi tallentaa sanoja oikolukusanastoon.

en: You can't check spelling on a page you can't read.
fi: Et voi oikolukea sivua, sillä sinulla ei ole siihen lukuoikeutta.

en: You are not allowed to use this action.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tämän toiminnon käyttämiseksi.

en: If this account exists an email was sent.
fi: Jos tämä tunnus on olemassa, sähköposti on lähetetty.

en: This wiki is not enabled for mail processing.
    Contact the owner of the wiki, who can enable email.
fi: Sähköpostitoiminto ei ole käytössä tässä wikissä.
    Tarvittaessa ota yhteyttä wikin vastuuhenkilöön, joka voi asettaa sähköpostitoiminnon käyttöön.

en: Please provide a valid email address or a username!
fi: Anna kelvollinen sähköpostiosoite tai käyttäjätunnus!

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Mail me my account data
fi: Lähetä käyttäjätietoni minulle sähköpostitse

en: Recovery token
fi: Palautustunniste

en: New password
fi: Uusi salasana

en: New password (repeat)
fi: Uusi salasana uudestaan

en: Reset my password
fi: Aseta uusi salasana

en: Passwords don't match!
fi: Salasanat eivät täsmää!

en: Password not acceptable: %s
fi: Salasanan muoto ei ole hyväksyttävä: %s

en: Your password has been changed, you can log in now.
fi: Salasanasi on vaihdettu, voit kirjautua nyt.

en: Your token is invalid!
fi: Tunnisteesi on virheellinen!

en: Password reset
fi: Salasanan asettaminen uudelleen

en: 
    == Password reset ==
    Enter a new password below.
fi: 
    == Salasanan uusiminen ==
    Syötä uusi salasana alle.

en: Lost password
fi: Kadonnut salasana

en: 
    == Recovering a lost password ==
    If you have forgotten your password, provide your email address or
    username and click on '''Mail me my account data'''.
    You will receive an email containing a recovery token that can be
    used to change your password. The email will also contain further
    instructions.
fi: 
    == Kadonneen salasanan palauttaminen ==
    Jos olet unohtanut salasanasi, anna sähköpostiosoite tai
    käyttäjätunnus ja napsauta '''Lähetä käyttäjätietoni minulle
    sähköpostitse'''. Saat sähköpostiviestin, joka sisältää
    palautustunnisteen, jolla voit vaihtaa salasanasi. Viesti
    sisältää myös lisää ohjeita.

en: 
    === Password reset ===
    If you already have received the email with the recovery token, enter your
    username, the recovery token and a new password (twice) below.
fi: 
    === Salasanan asettaminen uudelleen ===
    Jos olet jo saanut palautustunnisteen sisältävän sähköpostiviestin, syötä
    käyttäjätunnuksesi, palautustunniste ja uusi salasana (kahdesti) alle.

en: You need to manually go to your OpenID provider wiki
    and log in before you can use your OpenID. MoinMoin will
    never allow you to enter your password here.
    
    Once you have logged in, simply reload this page.
fi: Sinun on mentävä manuaalisesti OpenID-tarjoajasi wikiin
    ja kirjauduttava sisään ennen kuin voit käyttää OpenID:täsi.
    MoinMoin ei koskaan salli salasanasi syöttämistä tähän.
    
    Kun ole kirjautunut, lataa tämä sivu uudestaan.

en: OpenID Trust verification
fi: OpenID-luottamuksenvarmennus

en: The site %s has asked for your identity.
fi: Sivusto %s on pyytänyt identiteettiäsi.

en: 
    If you approve, the site represented by the trust root below will be
    told that you control the identity URL %s. (If you are using a delegated
    identity, the site will take care of reversing the
    delegation on its own.)
fi: 
    Jos hyväksyt, OpenID-luottamusjuuren (trust rootin) edustamalle sivustolle kerrotaan, että hallitset
    identiteetti-URL:ää %s. (Jos käytät delegoitua identiteettiä, sivusto
    huolehtii delegaation kääntämisestä itse.)

en: Trust root
fi: OpenID-luottamusjuuri (trust root)

en: Identity URL
fi: Identiteetti-URL

en: Remember decision
fi: Muista päätös

en: Remember this trust decision and don't ask again
fi: Muista tämä luottamuspäätös äläkä kysy uudelleen

en: Approve
fi: Hyväksy

en: Don't approve
fi: Älä hyväksy

en: OpenID not served
fi: OpenID:tä ei palveltu

en: 
    Unfortunately you have not created your homepage yet. Therefore,
    we cannot serve an OpenID for you. Please create your homepage first
    and then reload this page or click the button below to cancel this
    verification.
fi: 
    Et ole vielä luonut kotisivuasi. Siksi emme voi palvella OpenID:tä
    sinulle. Luo ensin kotisivu ja lataa sitten tämä sivu uudelleen tai
    napsauta alla olevaa painiketta peruuttaaksesi tämän varmennuksen.

en: Subscribe users to the page %s
fi: Lisää tilaajia sivulle %s.

en: Enter user names (comma separated):
fi: Syötä käyttäjätunnukset (erota käyttäjätunnukset pilkulla):

en: Subscribed for %s:
fi: Tilattu seuraaville käyttäjille: %s

en: Not a user:
fi: Ei käyttäjä:

en: You are not allowed to perform this action.
fi: Sinulla ei ole oikeutta suorittaa tätä toimintoa.

en: Print slide show
fi: Tulosta diaesitys

en: Edit slide show
fi: Muokkaa diaesitystä

en: Quit
fi: Poistu

en: Quit slide show
fi: Poistu diaesityksestä

en: Show first slide (up arrow)
fi: Näytä ensimmäinen dia (nuoli ylös)

en: Show last slide (down arrow)
fi: Näytä viimeinen dia (nuoli alas)

en: Show previous slide (left arrow)
fi: Näytä edellinen dia (nuoli vasemmalle)

en: Show next slide (right arrow)
fi: Näytä seuraava dia (nuoli oikealle)

en: Charts are not available!
fi: Kaaviot eivät ole käytettävissä!

en: You need to provide a chart type!
fi: Kaavion tyyppi on määritettävä!

en: Bad chart type "%s"!
fi: Kelvoton kaavion tyyppi "%s"!

en: Load
fi: Lataa

en: Pagename not specified!
fi: Nimeä ei ole määritelty!

en: Upload page content
fi: Lataa sivun sisältö palvelimelle

en: You can upload content for the page named below. If you change the page name, you can also upload content for another page. If the page name is empty, we derive the page name from the file name.
fi: Voit ladata palvelimelle sisältöä alla nimettyä sivua varten. Jos muutat sivun nimeä, voit myös ladata palvelimelle sisältöä toista sivua varten. Jos sivun nimi on tyhjä, sivu nimetään tiedoston nimen mukaan.

en: File to load page content from
fi: Tiedosto, josta ladataan sisältö sivulle

en: (!) Only pages changed since '''%s''' are being displayed!
fi: Ainoastaan '''%s''' jälkeen muokatut sivut näytetään.

en: /!\ The modification date you entered was not recognized and is therefore not considered for the search results!
fi: /!\ Kirjoittamaasi muokkauspäivämäärää ei tunnistettu, joten muokkauspäivää ei oteta huomioon hakutuloksissa.

en: Please use a more selective search term instead of {{{"%s"}}}
fi: Käytä tarkempaa hakuehtoa kuin {{{"%s"}}}

en: Title Search: "%s"
fi: Nimihaku: "%s"

en: Advanced Search: "%s"
fi: Laajennettu haku: "%s"

en: Full Text Search: "%s"
fi: Sisältöhaku: "%s"

en: Your search query {{{"%s"}}} is invalid. Please refer to HelpOnSearching for more information.
fi: Hakuehto {{{"%s"}}} ei ole kelvollinen. Lisätietoja on sivulla OhjeHakemisesta.

en: Your search query {{{"%s"}}} didn't return any results. Please change some terms and refer to HelpOnSearching for more information.%s
fi: Hakuehdo(i)lla {{{"%s"}}} ei löytynyt tuloksia. Muuta hakuehtoja. Lisätietoja on sivulla OhjeHakemisesta.%s

en: (!) Consider performing a
fi: (!) Suorita

en: full-text search with your search terms
fi: sisältöhaku käyttäen hakuehtojasi

en: (!) You're performing a title search that might not include all related results of your search query in this wiki. <<BR>>
fi: (!) Suorittamasi haku sivujen nimistä ei välttämättä sisällä kaikkia olennaisia tuloksia. <<BR>>

en: Click here to perform a full-text search with your search terms!
fi: Napsauta tästä hakeaksesi valitsemiasi ehtoja sivujen nimistä ja sisällöstä.

en: Cannot create a new page without a page name.  Please specify a page name.
fi: Uutta sivua ei voi luoda ilman sivun nimeä. Anna sivulle nimi.

en: Your subscription to this page has been removed.
fi: Tilauksesi tälle sivulle on poistettu.

en: Can't remove regular expression subscription!
fi: Säännöllisen lausekkeen tilausta ei voi poistaa!

en: Edit the subscription regular expressions in your settings.
fi: Muokkaa tilauksien säännöllisiä lausekkeita asetuksistasi.

en: You need to be subscribed to unsubscribe.
fi: Et voi perua tilausta, sillä et ole tilaaja.

en: TextCha: Wrong answer! Try again below...
fi: TextCha: Väärä vastaus! Yritä uudelleen alla...

en: Create new drawing "%(filename)s (opens in new window)"
fi: Luo uusi piirros "%(filename)s (avaa uuden sivun)"

en: Edit drawing %(filename)s (opens in new window)
fi: Muokkaa piirrosta %(filename)s (avaa uuden sivun)

en: Clickable drawing: %(filename)s
fi: Napsautettava piirros: %(filename)s

en: You are not allowed to save a drawing on this page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta tallentaa piirrosta tälle sivulle.

en: Empty target name given.
fi: Annettiin tyhjä kohteen nimi

en: Edit drawing
fi: Muokkaa piirrosta

en: Execute action %(actionname)s?
fi: Suoritetaanko toiminto %(actionname)s?

en: Action %(actionname)s is excluded in this wiki!
fi: Toiminto %(actionname)s ei ole käytössä tässä wikissä!

en: You are not allowed to use action %(actionname)s on this page!
fi: Sinulla ei ole oikeutta käyttää toimintoa %(actionname)s tällä sivulla!

en: You are not allowed to create the supplementation page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta luoda lisäsivua!

en: Pages
fi: Sivut

en: Select Author
fi: Valitse kirjoittaja

en: Revert all!
fi: Palauta kaikki!

en: Copy all /subpages too?
fi: Kopioidaanko myös kaikki /alasivut?

en: New name
fi: Uusi nimi

en: Optional reason for the copying
fi: Kopioimisen syy (vapaaehtoinen)

en: Really copy this page?
fi: Haluatko varmasti kopioida tämän sivun?

en: You are now logged out.
fi: Olet kirjautunut ulos.

en: No page packages found.
fi: Sivupaketteja ei löytynyt.

en: page package
fi: sivupaketti

en: Choose:
fi: Valitse:

en: Install language packs for '%s'
fi: Asenna kielipaketit "%s"

en: Local Site Map for "%s"
fi: Paikallinen sivukartta sivulta "%s"

en: No older revisions available!
fi: Vanhempia versioita ei saatavilla!

en: Diff for "%s"
fi: Erot sivulle "%s"

en: Differences between revisions %d and %d
fi: Erot versioiden %d ja %d välillä

en: (spanning %d versions)
fi: (kattaa %d versiota)

en: Previous change
fi: Edellinen muutos

en: Next change
fi: Seuraava muutos

en: Diff with oldest revision in left pane
fi: Erot vanhimpaan versioon vasemmassa osassa

en: No older revision available for diff
fi: Vanhempia versioita ei saatavilla erojen näyttämistä varten

en: Diff with older revision in left pane
fi: Erot vanhempaan versioon vasemmassa osassa

en: Diff with newer revision in left pane
fi: Erot uudempaan versioon vasemmassa osassa

en: Can't change to revision newer than in right pane
fi: Ei voida vaihtaa uudempaan versioon kuin oikeassa osassa on

en: Diff with older revision in right pane
fi: Erot vanhempaan versioon oikeassa osassa

en: Can't change to revision older than revision in left pane
fi: Ei voida vaihtaa vanhempaan versioon kuin vasemmassa osassa on

en: Diff with newer revision in right pane
fi: Erot uudempaan versioon oikeassa osassa

en: No newer revision available for diff
fi: Uudempaa versiota ei saatavilla erojen näyttämistä varten

en: Diff with newest revision in right pane
fi: Erot uusimpaan versioon oikeassa osassa

en: The page was saved %(count)d times, though!
fi: Sivu oli kuitenkin tallennettu %(count)d kertaa!

en: (ignoring whitespace)
fi: (tyhjätilamerkkejä ei huomioida)

en: Ignore changes in the amount of whitespace
fi: Jätä huomioimatta muutokset tyhjätilamerkkien määrässä

en: Empty user name. Please enter a user name.
fi: Käyttäjänimeä ei annettu. Anna käyttäjänimi.

en: Invalid user name {{{'%s'}}}.
    Name may contain any Unicode alpha numeric character, with optional one
    space between words. Group page name is not allowed.
fi: {{{'%s'}}} ei ole kelvollinen käyttäjänimi.
    Nimi voi muodostua mistä tahansa Unicoden kirjain- ja numeromerkeistä.
    Sanojen välissä voi olla yksi välilyönti. Ryhmäsivun nimi ei ole sallittu.

en: This user name already belongs to somebody else.
fi: Valitsemasi käyttäjänimi on jo käytössä.

en: Please specify a password!
fi: Valitse salasana!

en: Please provide your email address. If you lose your login information, you can get it by email.
fi: Anna sähköpostiosoitteesi. Jos kadotat kirjautumistietosi, voit saada ne sähköpostitse.

en: This email already belongs to somebody else.
fi: Antamaasi sähköpostiosoitetta on jo käytetty rekisteröitymiseen.

en: User account created! You can use this account to login now...
fi: Käyttäjätili on luotu! Voit kirjautua sisään nyt.

en: Password repeat
fi: Salasana uudestaan

en: TextCha (required)
fi: TextCha (vaadittu tieto)

en: Create Profile
fi: Luo profiili

en: Create Account
fi: Luo käyttäjätunnus

en: Full Link List for "%s"
fi: Täysi linkkilista haulle "%s"

en: You must login to add a quicklink.
fi: Sinun täytyy kirjautua sisään lisätäksesi pikalinkin.

en: A quicklink to this page has been added for you.
fi: Pikalinkki tälle sivulle on lisätty.

en: A quicklink to this page could not be added for you.
fi: Tälle sivulle johtavaa pikalinkkiä ei voitu lisätä.

en: You already have a quicklink to this page.
fi: Olet jo lisännyt tämän sivun pikalinkkeihisi!

en: Create redirect for renamed page(s)?
fi: Luodaanko uudelleenohjaus uudelleen nimetyille sivuille?

en: Rename all /subpages too?
fi: Nimetäänkö myös /alasivut uudelleen?

en: Create redirect for renamed page?
fi: Luodaanko uudelleenohjaus uudelleen nimetylle sivulle?

en: Really rename this page?
fi: Haluatko varmasti uudelleennimetä tämän sivun?

en: Optional reason for the renaming
fi: Uudelleen nimeämisen syy (vapaaehtoinen)

en: Wiki Backup
fi: Wiki-varmuuskopio

en: = Downloading a backup =
    
    Please note:
     * Store backups in a safe and secure place - they contain sensitive information.
     * Make sure your wiki configuration backup_* values are correct and complete.
     * Make sure the backup file you get contains everything you need in case of problems.
     * Make sure it is downloaded without problems.
    
    To get a backup, just click here:
fi: = Varmuuskopion lataus =
    
    Ota seuraavat asiat huomioon:
     * Säilytä varmuuskopiot turvallisessa paikassa - ne sisältävät arkaluonteista tietoa.
     * Varmista, että wikin backup_*-määritykset ovat kelvolliset ja kattavat kaikki asetukset.
     * Varmista, että varmuuskopiotiedosto sisältää kaiken oleellisen, jotta palautus onnistuisi mahdollisissa ongelmatilanteissa.
     * Varmista, että varmuuskopiotiedoston lataus onnistuu.
    
    Lataa varmuuskopiotiedosto oheisesta linkistä:

en: Backup
fi: Varmuuskopio

en: You are not allowed to do remote backup.
fi: Sinulla ei ole oikeutta suorittaa etävarmuuskopiointia.

en: Unknown backup subaction: %s.
fi: Tuntematon varmistuksen osatoiminto: %s.

en: Revert
fi: Palauta

en: You are not allowed to revert this page!
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tämän sivun palauttamiseksi.

en: You were viewing the current revision of this page when you called the revert action. If you want to revert to an older revision, first view that older revision and then call revert to this (older) revision again.
fi: Katselit tämän sivun nykyistä versiota, kun käytit palautustoimintoa. Jos haluat palauttaa vanhemman version, katsele ensin kyseistä vanhempaa versiota ja vasta sitten käytä palautustoimintoa.

en: Optional reason for reverting this page
fi: Palautuksen syy (vapaaehtoinen)

en: Really revert this page?
fi: Haluatko varmasti palauttaa tämän sivun?

en: Member of Groups
fi: Ryhmien jäsen

en: Disable user
fi: Kytke käyttäjätunnus pois käytöstä

en: Enable user
fi: Ota käyttäjätunnus käyttöön

en: disabled
fi: Poissa käytöstä

en: Mail account data
fi: Lähetä käyttäjätiedot sähköpostitse

en: RecentChanges
fi: UusimmatMuutokset

en: WikiTipOfTheDay
fi: WikiVinkki

en: TitleIndex
fi: SivuHakemisto

en: WordIndex
fi: SanaHakemisto

en: FindPage
fi: SivuHaku

en: MissingPage
fi: PuuttuvaSivu

en: MissingHomePage
fi: PuuttuvaKotisivu

en: FrontPage
fi: EtuSivu

en: WikiSandBox
fi: WikiTestiSivu

en: AbandonedPages
fi: HylätytSivut

en: EventStats
fi: LokiTilastot

en: EventStats/HitCounts
fi: LokiTilastot/VierailuMäärät

en: EventStats/UserAgents
fi: LokiTilastot/SelainTunnisteTiedot

en: FortuneCookies
fi: OnnenKeksit

en: WikiLicense
fi: WikiLisenssi

en: HomepageTemplate
fi: KotiSivuPohja

en: HomepageReadWritePageTemplate
fi: KotiSivuLukuKirjoitusSivuPohja

en: HomepageReadPageTemplate
fi: KotiSivuLukuSivuPohja

en: HomepagePrivatePageTemplate
fi: KotiSivuYksityinenSivuPohja

en: HomepageGroupsTemplate
fi: KotiSivuRyhmätPohja

en: SlideShowHandOutTemplate
fi: DiaEsitysTiivistelmäPohja

en: SlideTemplate
fi: DiaPohja

en: HelpOnFormatting
fi: OhjeMuotoilusta

en: HelpContents
fi: OhjeSisältö

en: HelpForBeginners
fi: OhjeAloittelijoille

en: HelpForUsers
fi: OhjeKäyttäjille

en: HelpOnEditLocks
fi: OhjeMuokkausLukoista

en: HelpOnEditing/SubPages
fi: OhjeMuokkauksesta/AlaSivut

en: HelpOnGraphicalEditor
fi: OhjeMuotoilutilasta

en: HelpOnHeadlines
fi: OhjeOtsikoista

en: HelpOnMacros
fi: OhjeMakroista

en: HelpOnPageDeletion
fi: OhjeSivujenPoistamisesta

en: HelpOnSmileys
fi: OhjeHymiöistä

en: HelpOnTables
fi: OhjeTaulukoista

en: HelpOnTemplates
fi: OhjePohjista

en: Sun
fi: su

en: Mon
fi: ma

en: Tue
fi: ti

en: Wed
fi: ke

en: Thu
fi: to

en: Fri
fi: pe

en: Sat
fi: la

en: AttachFile
fi: LiitäTiedosto

en: DeletePage
fi: PoistaSivu

en: LikePages
fi: SamankaltaisiaSivuja

en: LocalSiteMap
fi: PaikallinenSivukartta

en: RenamePage
fi: UudelleennimeäSivu

en: SpellCheck
fi: OikoLue

en: Discussion
fi: Keskustelu

en: User agent
fi: Selaintunnistetieto

en: Others
fi: Muut

en: Distribution of User-Agent Types
fi: Selaintunnistetietojen jakauma

en: Page Size Distribution
fi: Sivukoon jakauma

en: page size upper bound [bytes]
fi: sivukoon yläraja [tavuja]

en: # of pages of this size
fi: tämänkokoisten sivujen lukumäärä

en: Views/day
fi: Katseluita/päivä

en: Edits/day
fi: Muokkauksia/päivä

en: %(chart_title)s for %(filterpage)s
fi: %(chart_title)s sivulle %(filterpage)s

en: green=view
    red=edit
fi: vihreä=näkymä
    punainen=muokkaus

en: date
fi: päiväys

en: # of hits
fi: katseluiden lukumäärä

en: Language
fi: Kieli

en: <Browser setting>
fi: <selaimen asetus>

en: No orphaned pages in this wiki.
fi: Tässä wikissä ei ole orvoksi jääneitä sivuja.

en: Include system pages
fi: Sisällytä järjestelmäsivut

en: Exclude system pages
fi: Ohita järjestelmäsivut

en: No wanted pages in this wiki.
fi: Tässä wikissä ei ole kaivattuja sivuja.

en: Python Version
fi: Python, versio

en: MoinMoin Version
fi: MoinMoin, versio

en: Release %s [Revision %s]
fi: Julkaisu %s [versio %s]

en: 4Suite Version
fi: 4Suite, versio

en: Number of pages
fi: Sivujen lukumäärä

en: Number of system pages
fi: Järjestelmäsivujen lukumäärä

en: Accumulated page sizes
fi: Sivujen koko yhteensä

en: Disk usage of %(data_dir)s/pages/
fi: Käytetty levytila hakemistossa %(data_dir)s/pages/

en: Disk usage of %(data_dir)s/
fi: Käytetty levytila hakemistossa %(data_dir)s/

en: Entries in edit log
fi: Merkintöjä muutoslokissa

en: NONE
fi: EI

en: Global extension macros
fi: Yleisiä laajennusmakroja

en: Local extension macros
fi: Paikallisia laajennusmakroja

en: Global extension actions
fi: Yleisiä laajennustoimintoja

en: Local extension actions
fi: Paikallisia laajennustoimintoja

en: Global parsers
fi: Yleiset jäsentimet

en: Local extension parsers
fi: Paikalliset laajennusjäsentimet

en: Xapian and/or Python Xapian bindings not installed
fi: Xapian- ja/tai Python Xapian -sidonnaisia ei ole asennettu

en: Disabled
fi: Poissa

en: Enabled
fi: Käytössä

en: index unavailable
fi: hakemisto ei käytettävissä

en: index available
fi: hakemisto käytettävissä

en: Xapian search
fi: Xapian-haku

en: Stemming for Xapian
fi: Xapian-sanataivutus

en: Active threads
fi: Aktiiviset säikeet

en: Search for items
fi: Hae kohteita

en: containing all the following terms
fi: jotka sisältävät kaikki seuraavat ehdot

en: containing one or more of the following terms
fi: jotka sisältävät yhden tai useamman seuraavista ehdoista

en: not containing the following terms
fi: jotka eivät sisällä seuraavia ehtoja

en: last modified since (e.g. 2 weeks before)
fi: muokattu viimeksi (esim. 2 weeks before)

en: any category
fi: mikä tahansa kategoria

en: any language
fi: mikä tahansa kieli

en: any mimetype
fi: mikä tahansa MIME-tyyppi

en: Categories
fi: Kategoriat

en: File Type
fi: Tiedoston tyyppi

en: Search only in titles
fi: Etsi vain sivujen nimistä

en: Case-sensitive search
fi: Kirjainkoon huomioiva haku

en: Exclude underlay
fi: Jätä alussivut huomioimatta

en: No system items
fi: Jätä järjestelmäsivut huomioimatta

en: Search in all page revisions
fi: Etsi sivujen kaikista versioista

en: Go get it!
fi: Etsi!

en: No quotes on %(pagename)s.
fi: Sivulla %(pagename)s ei ole lainauksia.

en: Contents
fi: Sisältö

en: Variable name
fi: Muuttujan nimi

en: Default
fi: oletusarvo

en: Description
fi: Kuvaus

en: Lexer description
fi: Selaajan kuvaus

en: Lexer names
fi: Selaajien nimet

en: File patterns
fi: Tiedostokuviot

en: Mimetypes
fi: MIME-tyypit

en: Unsupported navigation scheme '%(scheme)s'!
fi: Selausmenetelmä '%(scheme)s' ei ole tuettu!

en: No parent page found!
fi: Yläsivua ei löytynyt!

en: Slideshow
fi: Diaesitys

en: Start
fi: Aloita

en: Slide %(pos)d of %(size)d
fi: Dia %(pos)d / %(size)d

en: File attachment browser
fi: Liitetiedostojen selain

en: User account browser
fi: Käyttäjätunnusten selain

en: Search Titles
fi: Etsi sivujen nimistä

en: Display context of search results
fi: Näytä hakutulosten ympäristö

en: Case-sensitive searching
fi: Huomioi kirjainten koko (esim. a ja A)

en: Search Text
fi: Etsi sivujen sisällöstä

en: Unknown macro parameter: %s.
fi: Tuntematon makron parametri: %s.

en: <<%(macro_name)s: execution failed [%(error_msg)s] (see also the log)>>
fi: <<%(macro_name)s: suoritus epäonnistui [%(error_msg)s] (katso myös loki)>>

en: Go To Page
fi: Siirry sivulle

en: Wiki configuration
fi: Wiki-asetukset

en: This table shows all settings in this wiki that do not have default values. Settings that the configuration system doesn't know about are shown in ''italic'', those may be due to third-party extensions needing configuration or settings that were removed from Moin.
fi: Taulukossa näkyvät asetukset, joilla ei ole oletusarvoja tässä wikissä. Asetukset, joita järjestelmä ei tunnista, näytetään ''kursivoituna''. Ne saattavat olla kolmansien osapuolien laajennuksiin liittyviä asetuksia tai vaihtoehtoisesti asetuksia, jotka on poistettu MoinMoinista.

en: Setting
fi: Asetus

en: %(mins)dm ago
fi: %(mins)dm sitten

en: (no bookmark set)
fi: (kirjanmerkkiä ei asetettu)

en: (currently set to %s)
fi: (tällä hetkellä asetettu %s)

en: Delete bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: Set bookmark
fi: Aseta kirjanmerkki

en: [Bookmark reached]
fi: [Kirjanmerkki saavutettu]

en: Markup
fi: Merkkaa

en: Display
fi: Näytä

en: Upload new attachment "%(filename)s"
fi: Lähetä uusi liitetiedosto "%(filename)s"

en: %(extension_name)s %(extension_type)s: Required argument %(argument_name)s missing.
fi: %(extension_name)s %(extension_type)s: Pakollinen argumentti %(argument_name)s puuttuu.

en: %(extension_name)s %(extension_type)s: Invalid %(argument_name)s=%(argument_value)s!
fi: %(extension_name)s %(extension_type)s: Virheellinen %(argument_name)s=%(argument_value)s!

en: Current configuration does not allow embedding of the file %(file)s because of its mimetype %(mimetype)s.
fi: Nykyiset asetukset eivät salli tiedoston %(file)s upottamista sivuun, koska sen mime-tyyppi on %(mimetype)s.

en: Embedded
fi: Upotettu

en: Invalid include arguments "%s"!
fi: Kelvottomat sisällytysargumentit "%s"!

en: Nothing found for "%s"!
fi: Ei löytynyt mitään haulle "%s"!

en: Switch user
fi: Vaihda käyttäjää

en: No user selected
fi: Mitään käyttäjää ei ole valittu

en: You can now change the settings of the selected user account; log out to get back to your account.
fi: Voit nyt vaihtaa valitun käyttäjätunnuksen asetuksia. Kirjaudu ulos päästäksesi takaisin omaan tunnukseesi.

en: You are the only user.
fi: Olet ainoa käyttäjä.

en: As a superuser, you can temporarily assume the identity of another user.
fi: Voit ylläpitäjänä saada tilapäisesti toisen käyttäjän tunnuksen käyttöösi.

en: Select User
fi: Valitse käyttäjä

en: Preferences
fi: Asetukset

en: This jabber id already belongs to somebody else.
fi: Antamaasi jabber-tunnusta on jo käytetty rekisteröitymiseen.

en: The theme '%(theme_name)s' could not be loaded!
fi: Ulkoasutiedostoa '%(theme_name)s' ei voitu ladata!

en: User preferences saved!
fi: Käyttäjäasetukset on tallennettu!

en: the one preferred
fi: ensisijainen

en: free choice
fi: vaihdettavissa

en: Save
fi: Tallenna

en: Preferred theme
fi: Ulkoasu

en: Editor Preference
fi: Ensisijainen muokkaustapa

en: Editor shown on UI
fi: Käytettävä muokkaustapa

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Your time is
fi: Aikasi on

en: Server time is
fi: Palvelimen aika on

en: Date format
fi: Päiväyksen muoto

en: Preferred language
fi: Kieli

en: General options
fi: Yleiset asetukset

en: Quick links
fi: Pikalinkit

en: Change password
fi: Vaihda salasana

en: Your password has been changed.
fi: Salasanasi on vaihdettu.

en: To change your password, enter a new password twice.
fi: Syötä uusi salasana kahdesti vaihtaaksesi salasanasi.

en: OpenID settings
fi: OpenID-asetukset

en: Cannot remove all OpenIDs.
fi: Poista kaikki OpenID:t.

en: The selected OpenIDs have been removed.
fi: Valitut OpenID:t on poistettu.

en: No OpenID given.
fi: Mitään OpenID:tä ei annettu.

en: OpenID is already present.
fi: OpenID on jo olemassa.

en: This OpenID is already used for another account.
fi: Toinen käyttäjätunnus käyttää jo tätä OpenID:tä.

en: OpenID added successfully.
fi: OpenID:n lisääminen onnistui.

en: Current OpenIDs
fi: Nykyiset OpenID:t

en: Remove selected
fi: Poista valitut

en: Add OpenID
fi: Lisää OpenID

en: Notification
fi: Ilmoitus

en: Notification settings saved!
fi: Ilmoitusasetukset on tallennettu!

en: '''Email'''
fi: '''Sähköpostiosoite'''

en: '''Event type'''
fi: '''Tapahtuman tyyppi'''

en: Select the events you want to be notified about.
fi: Valitse tapahtumat, joista haluat ilmoituksia.

en: Before you can be notified, you need to provide a way to contact you in the general preferences.
fi: Ennen kuin voit vastaanottaa ilmoituksia, sinun on annettava yhteystietoja yleisissä asetuksissa.

en: Subscribed events
fi: Tilatut tapahtumat

en: Subscribed wiki pages<<BR>>(one regex per line)
fi: Tilatut wikisivut<<BR>>(yksi säännöllinen lauseke (regex) per rivi)

en: OpenID server
fi: OpenID-palvelin

en: The selected websites have been removed.
fi: Valitut verkkosivustot on poistettu.

en: Trusted websites
fi: Luotetut sivustot

en: Inlined image: %(url)s
fi: Sisällytetty kuvatiedosto: %(url)s

en: Toggle line numbers
fi: Rivinumerot päälle/pois
