movim - en to ar translation catalogue (109 entries)

en: Thanks
ar: شكرًا

en: Developers
ar: المطوّرون

en: Translators
ar: المترجمون

en: Thanks to all the translators
ar: شكر لكل المترجمين

en: Software
ar: البرنامج

en: Resources
ar: الموارد

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
ar: موفيم عبارة عن مصفحة تواصل مرتكزة على XMPP. المشروع بأكمله بإستناء البرامج والموارد التالية هي تحت

en: Account
ar: حساب

en: Change my password
ar: تغيير كلمة السر

en: Password
ar: كلمة السّر

en: Password confirmation
ar: تأكيد كلمة السر

en: The password has been updated
ar: تم تحديث كلمة المرور

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
ar: المرجو إدخال كلمة سر صحيحة (6 أحرف على الأقل)

en: The provided passwords are not the same
ar: كلمتي السر  مختلفتين

en: Delete your account
ar: احذف حسابك

en: Create a new account
ar: أنشئ حسابًا جديدًا

en: Actions
ar: إجراءات

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Theme
ar: المظهر

en: Default language
ar: اللغة الإفتراضيّة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Retype password
ar: أعِد كتابة كلمة السر

en: Leave this field blank if you allow the access to all the XMPP accounts.
ar: إترك هذا الحقل فارغا للسماح النفود لجميع حسابات XMPP.

en: Description
ar: الوصف

en: Webcam
ar: كاميرا الويب

en: Configuration
ar: ضبط

en: Chat
ar: المحادثة

en: Language
ar: اللغة

en: Enter the Jabber ID of your contact.
ar: أدخل معرف Jabber الخاص بصديقك.

en: Name
ar: الاسم

en: Nickname
ar: الكنية

en: Date of Birth
ar: تاريخ الميلاد

en: Gender
ar: النوع

en: Marital Status
ar: الحالة الاجتماعية

en: Website
ar: موقع الوِب

en: About Me
ar: عنّي

en: Alias
ar: الكنية

en: Wrong username
ar: اسم مستخدم غير صحيح

en: Invalid JID
ar: مُعرِّفُ JID غير صحيح

en: XMPP Domain error, your account is not a correct Jabber ID
ar: عطل متعلّق بنطاق XMPP. حسابك ليس بمعرِّفِ Jabber صحيح

en: Wrong password
ar: كلمة السر غير صحيحة

en: Internal server error
ar: عطل داخلي في الخادوم

en: Session error
ar: عطل في الجلسة

en: Account successfully created
ar: تمَ بنجاح إنشاء الحساب

en: Unknown error
ar: خطأ غير معروف

en: Movim failed to authenticate. You entered wrong data
ar: تعذّر استيثاق Movim. أدخلت بيانات غير صحيحة

en: The XMPP authentification failed
ar: تعذّر استيثاق XMPP

en: My address
ar: عنوان بريدي

en: All
ar: الكل

en: Delete this post
ar: حذف هذه التدوينة

en: Help
ar: مساعدة

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Submit
ar: أودِع

en: Reset
ar: تصفير

en: Home
ar: البداية

en: Explore
ar: استكشاف

en: Account Creation
ar: إنشاء الحساب

en: News
ar: اﻷخبار

en: Avatar
ar: الصورة

en: Blog
ar: المدونة

en: Feed
ar: تلقيمة

en: Error: %s
ar: خطأ: %s

en: Cannot load file '%s'
ar: لا يمكن تحميل الملف '%s'

en: Add
ar: أضِف

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Submitting
ar: يجري الإيداع

en: Accept
ar: اقبل

en: Day
ar: يوم

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثّلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السّبت

en: Bot
ar: روبوت

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Phone
ar: هاتف

en: Online
ar: حاضر

en: Away
ar: غائب

en: Do Not Disturb
ar: لا تزعجوني

en: Extended Away
ar: غائب طويلا

en: Offline
ar: غير متصل

en: angry
ar: غاضب

en: cold
ar: بارد

en: creative
ar: مبدع

en: Month
ar: شهر

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Year
ar: سنة

en: Today
ar: اليوم

en: Tomorrow
ar: غدًا

en: Yesterday
ar: أمس

en: day
ar: يوم

en: Title
ar: العنوان

en: Get older posts
ar: اجلب المداخلات الأسبق

en: Get the comments
ar: الحصول على تعليقات

en: Add a comment
ar: أضف تعليق

en: Share with
ar: المشاركة مع

en: Everyone
ar: الجميع
