movim - en to hu translation catalogue (492 entries)

en: Thanks
hu: Köszönet

en: Developers
hu: Fejlesztők

en: Translators
hu: Fordítók

en: Thanks to all the translators
hu: Köszönet minden fordítónak

en: Software
hu: Szoftver

en: Resources
hu: Erőforrások

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
hu: A Movim egy XMPP alapú kommunikációs platform. Az egész projekt, kivéve a következő szoftvereket és forrásokat, az alábbi alatt van:

en: Account
hu: Felhasználó

en: Change my password
hu: Megváltoztatom a jelszavam

en: Password
hu: Jelszó

en: Password confirmation
hu: Jelszó megerősítése

en: The password has been updated
hu: A jelszó frissítve lett

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
hu: Kérlek adj meg egy érvényes jelszót (minimum 6 karakter)

en: The provided passwords are not the same
hu: A megadott jelszavak nem egyeznek

en: Delete your account
hu: Felhasználói fiókod törlése

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
hu: Törölni fogod az XMPP fiókodat és minden vele kapcsolatos információt (profil, kapcsolatok és közzétételek).

en: Leave this instance
hu: Ennek az instanciának elhagyása

en: You will delete all the relative information linked to your account on this Movim instance (profile, contacts and publications).
hu: Törölni fogod az összes a fiókoddal kapcsolatos információt ezen a Movim instancián (profil, kapcsolatok és közzétételek).

en: This action will not delete your account but will disconnect you from this instance.
hu: Ez a művelet nem törli a fiókodat, hanem leválaszt erről az instanciáról.

en: Create a new account
hu: Felhasználó létrehozása

en: No account creation form found on the server
hu: Nem található felhasználó létrehozási űrlap a szerveren.

en: on
hu: itt:

en: Your acccount has been successfully registered
hu: Felhasználói fiókodat sikeresen létrehoztuk.

en: Loading
hu: Töltés

en: …and start playing
hu: ...és kezdődhet a játék

en: Not Acceptable
hu: Nem elfogadható

en: The registration system of this server is currently unavailable
hu: A szerver regisztrációs rendszere jelenleg nem elérhető.

en: Registration forbidden
hu: Regisztáció tiltva

en: Actions
hu: Akciók

en: Action completed
hu: A művelet befejeződött

en: General Settings
hu: Általános Beállítások

en: Theme
hu: Téma

en: Default language
hu: Alapértelmezett nyelv

en: Log verbosity
hu: Naplórészletesség

en: Restrict suggestions
hu: Javaslatok korlátozása

en: Only suggest chatrooms, Communities and other contents that are available on the user XMPP server and related services
hu: Csak olyan chatszobák, közösségek és más tartalmak ajánlása, amely elérhető a felhasználó XMPP szerverén és kapcsolódó szolgáltatásokon

en: Administration Credential
hu: Adminisztációs tanúsítvány

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Retype password
hu: Gépeld újra a jelszót

en: Whitelisted XMPP Servers
hu: Fehérlistázott XMPP szerverek

en: If you want to specify a list of authorized XMPP servers on your Movim pod and forbid the connection on all the others please put their domain name here, with comma (ex: movim.eu,jabber.fr)
hu: Ha megakarsz határozni az azonosított XMPP szervereket a Movim pod-odon és megtiltani a kapcsolatot minden egyéb szervernek, kérlek írd a domain nevüket ide, vesszővel elválasztva (pl: movim.eu,jabber.fr)

en: Leave this field blank if you allow the access to all the XMPP accounts.
hu: Hagyd ezt a mezőt üresen ha engedélyezed a hozzáférést mindegyik XMPP felhasználóhoz.

en: List of whitelisted XMPP servers
hu: A fehérlistázott szerverek listája

[ctx: [information]title]
en: Information Message
hu: Információs üzenet

en: Description
hu: Leírás

en: This message will be displayed on the login page. It can be used to link the Terms and Conditions of your Movim instance for example.
hu: Ez az üzenet meg fog jelenni a bejelentkezési oldalon. Felhasználható például a Movim instanciád felhasználási feltételeinek belinkelésére.

en: Leave this field blank if you don’t want to show any message.
hu: Hagyd üresen ezt a mezőt, ha nem akarsz megjeleníteni semmilyen üzenetet!

[ctx: [information]label]
en: Information Message
hu: Információs üzenet

en: Default XMPP server
hu: Alapértelmezett XMPP szerver

en: Main XMPP server domain
hu: Fő XMPP szerver domén

en: Main XMPP server description
hu: Fő XMPP szerver leírása

en: Main XMPP server country
hu: Fő XMPP szerver országa

en: Pick a country in the list
hu: Válassz egy országot a listában

en: Empty
hu: Üres

en: Syslog
hu: Rendszernapló

en: Syslog and files
hu: Rendszernapló és fájlok

en: Sessions
hu: Munkamenetek

en: General Overview
hu: Általános Áttekintés

en: Read and write rights for the webserver in Movim’s %s directory
hu: Olvasási és írási jogok a webszervernek a Movim %sgyökérmappájában

en: WebSocket connection error, check if the Movim Daemon is running and is reachable
hu: WebSocket kapcsolódási hiba, ellenőrizd, hogy fut-e a Movim démon és hogy elérhető-e

en: Browser
hu: Böngésző

en: Database
hu: Adatbázis

en: Here you can register your pod on the official %sMovim API%s
hu: Itt tudod regisztrálni hivatalosan a pododat: %sMovim API%s

en: Your pod is not registered on the API
hu: A podod nincs regisztrálva az API-n

en: Your pod is registered on the API
hu: A podod regisztálva van az API-n

en: Your pod is not yet validated
hu: A pododat még nem ellenőrizték

en: Your pod is validated
hu: A podod érvényesítve lett.

en: You asked to be removed from the API, this request will be processed in a couple of hours
hu: Azt kérted, hogy lekerülj az API-ról, a kérésedet pár órán belül feldolgozzuk.

en: Configuration updated
hu: Konfiguráció frissítve.

en: File
hu: Fájl

en: Use it
hu: Használd

en: Webcam
hu: Webkam

en: Cheese!
hu: Mosolyogj!

en: Take a webcam snapshot
hu: Webkam pillanatkép készítése.

en: Avatar Updated
hu: Avatár frissítve

en: Avatar Not Updated
hu: Az avatár nem lett frissítve.

en: No avatar defined yet
hu: Még nincs megadva avatar

en: %s’s feed
hu: %s hírfolyama

en: This content is private, please login to see it
hu: Ez a tartalom nem nyilvános, jelentkezz be, hogy láthasd

en: Message Published
hu: Üzenet közzétéve

en: Your message could not be sent, please try again later
hu: Az üzenetedet nem lehetett elküldeni, kérlek, próbáld újra!

en: Encrypted message
hu: Titkosított üzenet

en: Composing…
hu: Ír…

en: Paused…
hu: Megállt…

en: Contact gone
hu: A partner elment

en: %s messages retrieved
hu: %s üzenet betöltve

en: %s needs your attention
hu: %snek a figyelmedre van szüksége

en: Your message here…
hu: Ide írd az üzeneted…

en: Smileys
hu: Hangulatjelek

en: Frequent contacts
hu: Gyakori kapcsolatok

en: Nothing here yet…
hu: Még nincs itt semmi…

en: Don’t be shy, send a first message to start the discussion
hu: Ne légy szégyellős, küldd el az első üzenetet az üzenetváltás megkezdéséhez!

en: You received an invitation to join a chatroom
hu: Meghívást kaptál, hogy csatlakozz egy chatszobához

en: Join %s
hu: Csatlakozás a következőhöz: %s

en: See the profile
hu: A profil megtekintése

en: Clear the history
hu: Az előzmények törlése

en: Edit last message
hu: Az utolsó üzenet szerkesztése

en: Report abuse
hu: Visszaélés jelentése

en: Members
hu: Tagok

en: Connected to the chatroom
hu: Csatlakozva a chat szobához

en: Disconnected from the chatroom
hu: Lecsatlakozva a chat szobától

en: Configuration
hu: Beállítások

en: Configuration saved
hu: Beállítások elmentve.

en: Subject
hu: Tárgy

en: Subject changed
hu: A tárgy megváltozott

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: No chats yet…
hu: Még nincsenek csevegések…

en: Start a new conversation by clicking on the %s button.
hu: Indíts új üzenetváltást a %sgombra való kattintással

en: Chat with a contact
hu: Beszélgetés egy partnerrel

en: New conversation
hu: Új beszélgetés

en: Discover, follow and share
hu: Fedezd fel, kövesd és oszd meg

en: %s communities
hu: %s közösség

en: Search for a new server
hu: Új szerver keresése

en: Communities servers
hu: Közösségi szerverek

en: This server doesn’t exists
hu: Ez a szerver nem létezik

en: Community created successfully
hu: A közösség sikeresen létre lett hozva

en: There is no Communities yet on this server.
hu: Még nincsenek közösségek ezen a szerveren

en: Create a new community on %s
hu: Új közösség létrehozása itt: %s

en: Community name
hu: Közösség neve

en: My Little Pony - Fan Club
hu: Én Kicsi Pónim - Rajongói Klub

en: Please provide a valid community name (4 characters minimum)
hu: Kérlek, adj meg egy érvényes közösségi nevet (minimum 4 karakter)

en: You cannot create a new community on this server
hu: Nem tudsz új közösséget létrehozni ezen a szerveren

en: Subscriptions
hu: Feliratkozások

en: Community deleted successfully
hu: A közösség sikeresen törölve

en: Delete the community
hu: A közösség törlése

en: You are going to delete the following community. Please confirm your action.
hu: Törölni fogod az alábbi közösséget. Kérlek erősítsd meg szándékod!

en: It seems that this community doesn’t exists anymore. Do you want to remove it from your subscriptions?
hu: Úgy tűnik, ez a közösség már nem létezik. El akarod távolítani a feliratkozásaid közül?

en: Owners
hu: Tulajdonosok

en: Publishers
hu: Kiadók

en: Roles
hu: Szerepek

en: Role correctly set
hu: A szerep helyesen be lett állítva

en: Publication
hu: Közzétételek

en: Open
hu: Nyitott

en: Everyone can publish
hu: Bárki publikálhat

en: The publishers can publish
hu: A kiadók publikálhatnak

en: Subscribers
hu: Feliratkozók

en: The subscribers can publish
hu: A feliratkozók publikálhatnak

en: %s subscribers
hu: %s feliratkozó

en: %s posts
hu: %s poszt

en: Public page
hu: Nyilvános oldal

en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Subscribed
hu: Feliratkozva

en: Unsubscribed
hu: Leiratkozva

en: The subscriptions are disabled for this community
hu: A feliratkozások le vannak tiltva ennek a közösségnek

en: Give a label for this community
hu: Adj meg egy címkét ehhez a közösséghez

en: My Community Name
hu: A közösségem neve

en: Share this subscription publicly
hu: Ennek a feliratkozásnak megosztása nyilvánosan

en: It will appear on your profile
hu: Ez meg fog jelenni a profilodon

en: You are going to unsubscribe from this community
hu: Le fogsz iratkozni erről a közösségről

en: Are you sure?
hu: Biztos vagy benne?

en: Adult content blocked
hu: A felnőtt tartalmak letiltva

en: Some adult content has been blocked on this page. You can enable the display of adult content in the configuration page.
hu: Valamilyen felnőtt tartalom blokkolásra került ezen az oldalon. Engedélyezheted a felnőtt tartalmak megjelenítését a konfigurálási oldalon.

en: My Subscriptions
hu: Feliratkozásaim

en: Hello
hu: Szia

en: Here you will be able to manage all your subscriptions.
hu: Itt kezelheted a feliratkozásaidat.

en: You don’t have any group subscriptions yet.
hu: Még nincs egyetlen csoportfeliratkozásod sem.

en: General
hu: Általános

en: Language
hu: Nyelv

en: Roster display
hu: Névsor megjelenítése

en: Show the offline contacts
hu: Mutatsd az offline kapcsolatokat

en: Hide the offline contacts
hu: Rejtsd el az offline kapcsolatokat

en: Appearence
hu: Megjelenés

en: Configuration invalid
hu: Érvénytelen beállítások

en: Advanced Configuration
hu: Haladó beállítások

en: Display adult content
hu: Felnőtt tartalom megjelenítése

en: Will allow you to read the posts tagged with the #nsfw tag
hu: Engedélyezni fogja a #nsfw címkével ellátott bejegyzéseket.

en: Night Mode
hu: Éjjeli mód

en: Use dark colors to rest your eyes
hu: Sötét színek használata, hogy pihenni tudjon a szemed

en: Archiving preferences
hu: Archiválási beállítások

en: Server-side archiving preferences
hu: Szerveroldali archiválási beállítások

en: Always
hu: Mindig

en: Never
hu: Soha

en: Archiving preferences saved
hu: Archiválási beállítások elmentve

en: Confirmation of authentication
hu: Hitelesítés megerősítése

en: The following platform would like your confirmation to authentify this account
hu: A következő platform szeretné, hogy erősítsd meg ennek a fióknak a hitelességét

en: Authentication code
hu: Hitelesítési kód

en: Add a contact
hu: Partner hozzáadása

en: Enter the Jabber ID of your contact.
hu: Add meg az ismerősöd Jabber azonosítóját.

en: Press enter to validate.
hu: Nyomj entert az ellenőrzéshez

en: Contact added
hu: Ismerős hozzáadva

en: Contact updated
hu: Kapcsolat frissítve

en: Contact deleted
hu: Ismerős törölve

en: General Information
hu: Általános információ

en: Name
hu: Név

en: Nickname
hu: Becenév

en: Date of Birth
hu: Születési idő

en: Gender
hu: Nem

en: Marital Status
hu: Családi állapot

en: Website
hu: Honlap

en: About Me
hu: Névjegyem

en: Other Accounts
hu: Egyéb felhasználói fiókok

en: Is Listening
hu: Éppen hallgatja

en: Geographic Position
hu: Földrajzi helyzet

en: Locality
hu: Helység

en: Country
hu: Ország

en: Mood
hu: Hangulat

en: I’m
hu: A hangulatom

en: Listening
hu: hallgat

en: Last seen
hu: Utoljára itt

en: Last registered
hu: Utoljára regisztrálva

en: Find some new friends
hu: Találj néhány új barátot

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Group
hu: Csoport

en: You are going to delete one of your contacts, please confirm your action
hu: Törölni fogod az egyik kapcsolatod, kérlek erősítsd meg a szándékod.

en: %s years
hu: %s éves

en: Last public post
hu: Utolsó nyilvános megosztás

en: Visit the blog to see all the public posts
hu: Menj a blogra, hogy minden nyilvános bejegyzését lásd

en: You can see this contact status
hu: Láthatod ezt a kapcsolati állapotot

en: Share my status
hu: Állapot megosztása

en: But this contact cannot see yours
hu: De ez az ismerős nem láthatja a tiéd

en: You are not subscribed to this contact
hu: Nem vagy feliratkozva erre az ismerősre

en: Ask to subscribe
hu: Felkérés feliratkozásra

en: But this contact can still see if you are online
hu: De ez az ismerős még mindig láthatja ha online vagy

en: No subscriptions
hu: Nincsenek feliratkozók

en: Invite
hu: Meghívás

en: This contact is in your contact list but there is no subscription between the two accounts
hu: Ez az partner a partnerlistádon van, de nincsenek feliratkozások a két fiók között.

en: Frequently Asked Questions
hu: Gyakran Ismételt Kérdések

en: Have you already tried Movim on other platforms?
hu: Kipróbáltad már Movimet más platformokon?

en: Apps for your phone
hu: Alkalmazások a telefonodra

en: Try out our official Android app
hu: Próbáld ki a hivatalos Androidalkalmazásunkat

en: We also recommend
hu: Ajánljuk még

en: Apps for your computer
hu: Alkalmazások a számítógépedre

en: Our official apps are available on our website
hu: A hivatalos alkalmazásaink elérhetőek a weboldalunkon

en: Administrators & Contact
hu: Adminisztrátorok és partnerek

en: Chat with the Movim team?
hu: Chatelnél a Movim csapatával?

en: Add the chatroom
hu: Chatszoba hozzáadása

en: Wrong username
hu: Téves felhasználónév

en: Invalid JID
hu: Érvénytelen JID

en: Empty Challenge from the server
hu: Üres kihívás a szervertől

en: XMPP Domain error, your account is not a correct Jabber ID
hu: XMPP domén hiba, a fiókod nem egy megfelelő Jabber ID

en: Some data are missing!
hu: Néhány adat hiányzik!

en: Wrong password
hu: Hibás jelszó

en: Internal server error
hu: Belső szerver hiba

en: Session error
hu: Hiba a munkamenetben

en: Account successfully created
hu: Felhasználói fiók sikeresen létrehozva

en: The server takes too much time to respond
hu: A szervernek túl sok időbe telik válaszolni

en: Impossible login
hu: Nem lehet belépni

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Invalid username format
hu: Érvénytelen felhasználónév formátum

en: Invalid password format
hu: Érvénytelen jelszó formátum

en: Your XMPP server is unauthorized
hu: Ay XMPP szervered nincs hitelesítve

en: Movim failed to authenticate. You entered wrong data
hu: A Movim nem tudott azonosítani. Rossz adatokat adtál meg.

en: Authentication mechanism not supported by Movim
hu: Ezt a belépési módot a Movim nem támogatja

en: The XMPP authentification failed
hu: Az XMPP azonosítás sikertelen volt.

en: My address
hu: Én címem

en: You can login with accounts from these servers
hu: Az alábbi szerverek fiókjaival be tudsz lépni

en: Connected
hu: Csatlakozva

en: Population
hu: Lakosság

en: %s invited you to join a chatroom
hu: %s meghívott, hogy csatlakozz egy chatszobához

en: Bad nickname (between 4 and 40 characters)
hu: Rossz becenév (4-40 karakter)

en: No news yet…
hu: Még nincsenek hírek…

en: Welcome on your news feed, here you will see all the posts published by your contacts and in the communities you have subscribed.
hu: Üdv a hírfolyamodban! Itt láthatod az ismerőseid és a feliratkozott közösségeid összes bejegyzését.

en: All
hu: Mind

en: My publications
hu: Közzétételeim

en: Contacts
hu: Kapcsolatok

en: Write a new post…
hu: Írj egy új bejegyzést…

en: Pending Invitations
hu: Várakozó meghívások

en: %s wants to talk with you
hu: %s beszélni szeretne veled

en: Notifications
hu: Értesítések

en: No new notifications
hu: Nincsenek új értesítések

en: Movim can notify you when a new post is published or if you receive messages
hu: A Movim értesíthet, ha egy új bejegyzés publikálásra kerül vagy üzeneteket kapsz

en: You can always disable them afterwards
hu: Később bármikor kikapcsolhatod őket

en: Public profile
hu: Nyilvános profil

en: Make your profile public and allow other users to find you and make new contacts more easily
hu: Legyen a profilod publikus és más felhasználók találhassanak meg és vehessék fel veled a kapcsolatod könnyedén

en: You can always disable this in the configuration afterwards
hu: Később bármikor kikapcsolhatod ezt a konfigurációnál

en: Popups
hu: Felugró üzenetek

en: Movim is using popups for the video-conference feature, they are sometime blocked by the browsers
hu: A Movim felugró üzeneteket használ a videókonferencia funkcióhoz, amelyeket blokkolnak egyes böngészők

en: Please be sure that they are enabled to use this feature properly
hu: Kérlek, engedélyezd őket, hogy megfelelően használhasd ezt a funkciót

en: News Feed
hu: Hírfolyam

en: Content
hu: Tartalom

en: Post published
hu: Poszt közzétéve

en: Post deleted
hu: Poszt törölve

en: New post
hu: Új poszt

en: See %s profile
hu: %s profilja

en: Publish this post publicly?
hu: Nyilvánosan közzéteszed a bejegyzést?

en: This post is public
hu: Ez a megosztás nyílvános

en: This post is private
hu: Ez a bejegyzés nem nyilvános

en: Public URL of this post
hu: A bejegyzés nyilvános URL-je

en: Delete this post
hu: Poszt törlése

en: You are going to delete this post, please confirm your action
hu: Hagyd jóvá, hogy tényleg le szeretnéd törölni ezt a bejegyzést

en: Comments disabled
hu: Kommentek letiltva

en: Comment published
hu: Komment közzétéve

en: Visit your public blog
hu: Látogasd meg a nyilvános blogod.

en: Universal share button
hu: Univerzális megosztás gomb

en: Share on Movim
hu: Megosztás Movimon

en: Oh! Hello!
hu: Ó! Szia!

en: Disconnect
hu: Lecsatlakozás

en: Status updated
hu: Állapot frissítve

en: Presence
hu: Jelenlét

en: Please provide a title
hu: Kérlek adj címet neki

en: Preview
hu: Előnézet

en: No content to preview
hu: Nincs megjeleníthető tartalom előnézethez

en: You can format your content using Markdown
hu: A tartalmadat Markdownnal formázhatod

en: Help
hu: Segítség

en: More help
hu: Mégtöbb segítség

en: Markdown syntax manual
hu: Markdown formázási útmutató

en: Edit a chatroom
hu: Chatszoba szerkesztése

en: Add one by clicking on the add button.
hu: Vegyél fel egyet a hozzáadás gombra kattintva.

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Chatrooms
hu: Chatszobák

en: Chat Room ID
hu: Chat szoba azonosítója:

en: My Favorite Room
hu: Kedvenc szobám

en: Bad Chatroom ID
hu: Rossz Chat szoba azonosító

en: Empty name
hu: Név üres

en: Users in the room
hu: Felhasználók a szobában

en: Please enter a correct nickname (2 to 40 characters)
hu: Adj meg egy helyes becenevet (2-40 karakter hosszú)

en: Username already taken
hu: A felhasználónév már használatban van

en: Bookmarks updated
hu: Könyvjelzők frissítve

en: Public chatroom
hu: Nyilvános chatszoba

en: Please provide a room address
hu: Add meg egy szoba címét

en: Login on %s
hu: Bejelentkezés %s-n

en: Your nickname
hu: Beceneved

en: What are you looking for?
hu: Mit keresel?

en: Open me using Ctrl + M
hu: A Ctrl + M gombbal nyithatsz meg

en: Statistics
hu: Statisztika

en: A sticker has been sent using Movim
hu: Matricát küldtél a Movimmal

en: Movim is a decentralized social network, before creating a new account you need to choose a server to register.
hu: A Movim egy decentralizált közösségi hálózat. Mielőtt létrehozod a fiókod válassz egy szervert a regisztrációhoz.

en: Contact us to add yours to the officially supported servers list
hu: Írj nekünk, hogy a hivatalosan támogatott szerverek között legyen a tiéd is

en: No public feed for this contact
hu: A partnernek nincs nyilvános hírfolyama

en: No contact specified
hu: Nincs kapcsolat megadva

en: Upload
hu: Feltölt

en: Choose a file to upload
hu: Válaszd ki a feltölteni kívánt fájlt

en: Profile
hu: Profil

en: Profile Updated
hu: Profil frissítve

en: Profile Not Updated
hu: A profil nem frissült

en: Your profile is now public
hu: A profilod mostantól nyilvános

en: Your profile is now restricted
hu: Korlátozva van a profilod

en: Submit
hu: Küldés

en: Reset
hu: Alapértékek

en: Home
hu: Kezdőoldal

en: Explore
hu: Felfedezés

en: Account Creation
hu: Felhasználó létrehozása

en: News
hu: Hírek

en: Avatar
hu: Avatár

en: Chats
hu: Beszélgetések

en: Publish
hu: Közzétesz

en: About
hu: Névjegy

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Feed
hu: Hírforrás

en: Posts
hu: Megosztások

en: Gallery
hu: Galéria

en: Visio-conference
hu: Videó-konferencia

en: Room
hu: Szoba

en: Tag
hu: Címke

en: Error: %s
hu: Hiba: %s

en: Cannot load file '%s'
hu: '%s' fájl nem tölthető be

en: Requested event '%s' not registered.
hu: A keresett '%s' esemény nincs regisztrálva.

en: Whoops!
hu: Hupsz!

en: Oops!
hu: Hupsz!

en: Validate
hu: Érvényesít

en: Refresh
hu: Frissít

en: Add
hu: Hozzáad

en: Delete
hu: Törlés

en: Cancel
hu: Mégse

en: Close
hu: Bezárás

en: Update
hu: Frissít

en: Updating
hu: Frissítés

en: Submitting
hu: Közzétesz

en: Register
hu: Regisztráció

en: Unregister
hu: Regisztráció törlése

en: Save
hu: Mentés

en: Clear
hu: Törlés

en: Connecting
hu: Csatlakozás

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Return
hu: Visszatérés

en: Accept
hu: Elfogad

en: Refuse
hu: Visszautasít

en: Next
hu: Következő

en: Previous
hu: Előző

en: Search
hu: Keresés

en: Day
hu: Nap

en: Monday
hu: Hétfő

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Friday
hu: Péntek

en: Saturday
hu: Szombat

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: Bot
hu: Robot

en: Desktop
hu: Asztal

en: Phone
hu: Telefon

en: Web
hu: Webcím

en: Registered
hu: Regisztrálva

en: Online
hu: Elérhető

en: Away
hu: Távol

en: Do Not Disturb
hu: Ne zavarj

en: Extended Away
hu: Kiterjesztett távollét

en: Error
hu: Hiba

en: afraid
hu: megijedt

en: amazed
hu: lenyűgözött

en: amorous
hu: szerelmes

en: angry
hu: haragos

en: annoyed
hu: ideges

en: anxious
hu: szorongó

en: bored
hu: unott

en: brave
hu: bátor

en: calm
hu: nyugodt

en: cautious
hu: óvatos

en: cold
hu: hideg

en: confident
hu: konfidens

en: confused
hu: zavart

en: crazy
hu: őrült

en: creative
hu: kreatív

en: curious
hu: kíváncsi

en: depressed
hu: depressziós

en: disappointed
hu: csalódott

en: disgusted
hu: undorodó

en: embarrassed
hu: cikis

en: envious
hu: irigykedő

en: excited
hu: izgatott

en: flirtatious
hu: flörtölő

en: grateful
hu: hálás

en: grumpy
hu: mogorva

en: guilty
hu: bűnös

en: happy
hu: boldog

en: hopeful
hu: reményteli

en: hot
hu: forró/ szexi

en: humiliated
hu: megalázott

en: hungry
hu: éhes

en: hurt
hu: sérült

en: impressed
hu: lenyűgöző

en: in love
hu: szerelmes

en: interested
hu: érdeklődő

en: intoxicated
hu: mérgezett

en: jealous
hu: irigy

en: lonely
hu: magányos

en: lost
hu: elveszett

en: lucky
hu: szerencsés

en: nervous
hu: feszült

en: neutral
hu: semleges

en: offended
hu: sértett

en: outraged
hu: dühös

en: playful
hu: játékos

en: proud
hu: büszke

en: relaxed
hu: ellazult

en: relieved
hu: megkönnyebbült

en: restless
hu: nyugtalan

en: sad
hu: szomorú

en: sarcastic
hu: szarkasztikus

en: satisfied
hu: elégedett

en: serious
hu: komoly

en: shocked
hu: sokkolt

en: shy
hu: szégyellős

en: sick
hu: beteg

en: sleepy
hu: álmos

en: spontaneous
hu: spontán

en: stressed
hu: stresszes

en: strong
hu: erős

en: surprised
hu: meglepett

en: thankful
hu: hálás

en: thirsty
hu: szomjas

en: tired
hu: fáradt

en: weak
hu: gyenge

en: worried
hu: aggódik

en: Month
hu: Hónap

en: January
hu: Január

en: February
hu: Február

en: March
hu: Március

en: April
hu: Április

en: May
hu: Május

en: June
hu: Június

en: July
hu: Július

en: August
hu: Augusztus

en: September
hu: Szeptember

en: October
hu: Október

en: Year
hu: Év

en: Today
hu: Ma

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: %d days ago
hu: %d napja

en: day
hu: nap

en: Title
hu: Cím

en: Place
hu: Hely

en: by
hu: által

en: No content
hu: Nincs tartalom

en: No comments yet
hu: Még nincs hozzászólás

en: Get older posts
hu: Régebbi bejegyzések

en: %s new items
hu: %s új elem

en: Comment publication error
hu: Hozzászólás publikálási hiba

en: Get the comments
hu: Hozzászólások betöltése

en: Add a comment
hu: Hozzászólok

en: Share with
hu: Megosztás vele:

en: Everyone
hu: Mindenki

en: Updated
hu: Frissítve

en: Content not found
hu: Tartalom nem található

en: Contact publication
hu: Kapcsolati közzététel

en: Comments
hu: Kommentek

en: Publisher
hu: Kiadó

en: The API is not reachable, try again later
hu: Az API nem elérhető, próbáld újra később

en: Type here
hu: Ide írj
