movim - en to is translation catalogue (87 entries)

en: Thanks
is: Þakkir

en: Developers
is: Forritarar

en: Translators
is: Þýðendur

en: Software
is: Hugbúnaður

en: Resources
is: Tilföng

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
is: Movim er samskiptakerfi byggt á XMPP tækninni. Öll verkefni, fyrir utan eftirtalinn hugbúnað og efni, eru undir

en: Account
is: Aðgangur

en: Change my password
is: Breyta lykilorði mínu

en: Password
is: Lykilorð

en: Password confirmation
is: Staðfesting á lykilorði

en: The password has been updated
is: Lykilorðið hefur verið uppfært

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
is: Vinsamlegast notist við gilt lykilorð (lágmark 6 stafir)

en: The provided passwords are not the same
is: Lykilorðin eru ekki eins

en: Delete your account
is: Eyða aðgangi þínum

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
is: Þú munt eyða XMPP aðgangionum þínum og öllum upplýsingum tengdum honum (prófíll, tengiliðir og færslur).

en: Create a new account
is: Skapa nýjan aðgang

en: No account creation form found on the server
is: Ekkert aðgangs sköpunar eyðublað fundið á netþjón

en: on
is: virkur

en: Your acccount has been successfully registered
is: Aðgangur þinn hefur verið skráður

en: Loading
is: Hleð

en: Actions
is: Aðgerðir

en: General Settings
is: Almennar Stillingar

en: Theme
is: Þemi

en: Default language
is: Sjálfgefið tungumál

en: Username
is: Notendanafn

en: Browser
is: Vafri

en: Movim Core
is: Movim Kjarni

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Webcam
is: Vefmyndamél

en: Avatar Updated
is: Myndin hefur verið uppfærð

en: Avatar Not Updated
is: Ekki náðist að uppfæra mynd

en: Smileys
is: Broskallar

en: Members
is: Meðlimir

en: Configuration
is: Stillingar

en: Chat
is: Spjall

en: Subscriptions
is: Áskriftir

en: General
is: Almennt

en: Language
is: Tungumál

en: Show the offline contacts
is: Sýna ótengda tengiliði

en: Hide the offline contacts
is: Fela ótengda tengiliði

en: Appearence
is: Útlit

en: Name
is: Nafn

en: Nickname
is: Gælunafn

en: Date of Birth
is: Afmælisdagur

en: Gender
is: Kyn

en: Marital Status
is: Hjúskaparstaða

en: Email
is: Tölvupóstur

en: Website
is: Vefsíða

en: About Me
is: Um Mig

en: Other Accounts
is: Aðrir Aðgangar

en: Is Listening
is: Er Að Hlusta

en: Country
is: Land

en: Mood
is: Skap

en: Listening
is: Að Hlusta

en: Last seen
is: Sást síðast

en: Contacts
is: Tengiliðir

en: Content
is: Efni

en: Post published
is: Færsla hefur verið gefin út

en: Post deleted
is: Færsla hefur verið eydd

en: New post
is: Nýjar færslur

en: No content to preview
is: Ekkert efni til þess að forskoða

en: Chatrooms
is: Spjallrásir

en: My Favorite Room
is: Uppáhalds Rás

en: Empty name
is: Autt nafn

en: Users in the room
is: Notendur á rás

en: Bookmarks updated
is: Bókamerki uppfærð

en: Public chatroom
is: Almenn spjallrás

en: Please provide a room address
is: Gjörið svo vel að gefa upp slóð rásar

en: Posts
is: Færslur

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Accept
is: Samþykkja

en: Next
is: Áfram

en: Previous
is: Afturábak

en: Day
is: Dagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Phone
is: Sími

en: Web
is: Vefur

en: Registered
is: Skráður

en: Title
is: Titill

en: No content
is: Ekkert efni
