movim - en to it translation catalogue (518 entries)

en: Thanks
it: Grazie

en: Developers
it: Sviluppatori

en: Translators
it: Traduttori

en: Thanks to all the translators
it: Grazie a tutti i traduttori

en: Resources
it: Risorse

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
it: Movim é una piattaforma di comunicazione basata su XMPP. L'intero progetto, ad eccezione del seguente software e risorse, usa la licenza

en: Change my password
it: Modifica la mia password

en: Password confirmation
it: Conferma password

en: The password has been updated
it: La password è stata aggiornata

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
it: Inserire una password valida (minimo 6 caratteri)

en: The provided passwords are not the same
it: Le password inserite non sono uguali

en: Delete your account
it: Elimina il tuo account

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
it: Eliminerai il tuo account XMPP e tutte le informazioni relative associate ad esso (profilo, contatti e pubblicazioni).

en: Leave this instance
it: Abbandona l'istanza

en: You will delete all the relative information linked to your account on this Movim instance (profile, contacts and publications).
it: Eliminerai tutte le informazioni associate al tuo account su questa installazione di Movim (profilo, contatti e pubblicazioni).

en: This action will not delete your account but will disconnect you from this instance.
it: Questa azione non eliminerà il tuo account ma ti disconnetterà da questa istanza.

en: Create a new account
it: Crea un nuovo account

en: No account creation form found on the server
it: Nessun form di creazione dell'account trovato sul server

en: on
it: su

en: Your acccount has been successfully registered
it: Il tuo account è stato registrato con successo

en: Loading
it: Caricamento

en: …and start playing
it: ...e inizia a giocare

en: Not Acceptable
it: Non accettabile

en: The registration system of this server is currently unavailable
it: Il sistema di registrazione su questo server non è al momento disponibile

en: Registration forbidden
it: Registrazione vietata

en: Actions
it: Azioni

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Theme
it: Tema

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Log verbosity
it: Verbosità dei log

en: Restrict suggestions
it: Limita i suggerimenti

en: Only suggest chatrooms, Communities and other contents that are available on the user XMPP server and related services
it: Suggerisci solo chat, Comunità e altri contenuti che sono disponibili sul server dell'utente XMPP e servizi collegati

en: Administration Credential
it: Credenziali dell' amministratore.

en: Username
it: Nome utente

en: Retype password
it: Ridigita la password

en: Whitelisted XMPP Servers
it: Server XMPP permessi

en: If you want to specify a list of authorized XMPP servers on your Movim pod and forbid the connection on all the others please put their domain name here, with comma (ex: movim.eu,jabber.fr)
it: Se si desidera specificare un elenco di server XMPP autorizzati sul Suo pod Movim e proibire la connessione su tutti gli altri si prega di inserire qui, i rispettivi nomi di dominio separati dalle virgole (es: movim.eu,jabber.fr)

en: Leave this field blank if you allow the access to all the XMPP accounts.
it: Lascia questo campo vuoto se si consente l'accesso a tutti gli account XMPP.

en: List of whitelisted XMPP servers
it: Elenco dei server XMPP consentiti

[ctx: [information]title]
en: Information Message
it: Informazione

en: Description
it: Descrizione

[ctx: [information]label]
en: Information Message
it: Informazione

en: Default XMPP server
it: Server XMPP di default

en: Main XMPP server domain
it: Dominio del server XMPP principale

en: Main XMPP server description
it: Descrizione del server XMPP principale

en: Main XMPP server country
it: Paese del server XMPP principale

en: Pick a country in the list
it: Seleziona un paese nella lista

en: Empty
it: Vuoto

en: Syslog and files
it: Syslog e file

en: Sessions
it: Sessioni

en: General Overview
it: Panoramica generale

en: WebSocket connection error, check if the Movim Daemon is running and is reachable
it: Errore di connessione WebSocket, controllare che il demone Movim sia in esecuzione e raggiungibile

en: Here you can register your pod on the official %sMovim API%s
it: Qui puoi registrare il tuo Pod sul %sMovim API%s ufficiale

en: Your pod is not registered on the API
it: Il tuo pod non è registrato sull'API

en: Your pod is registered on the API
it: Il tuo pod è registrato sull'API

en: Your pod is not yet validated
it: Il tuo pod non è ancora validato

en: Your pod is validated
it: Il tuo pod è validato

en: You asked to be removed from the API, this request will be processed in a couple of hours
it: Hai chiesto di essere rimosso dall'API, la richiesta verrà elaborata entro un paio d'ore

en: Configuration updated
it: Configurazione aggiornata

en: Use it
it: Usalo

en: Take a webcam snapshot
it: Scatta una foto con la webcam

en: Avatar Updated
it: Foto del profilo aggiornata

en: Avatar Not Updated
it: Foto del profilo non aggiornata

en: No avatar defined yet
it: Nessuna foto del profilo impostata

en: This content is private, please login to see it
it: Questo contenuto è privato, per visualizzarlo accedi al tuo profilo.

en: Message Published
it: Messaggio pubblicato

en: Your message could not be sent, please try again later
it: Il tuo messaggio non può essere spedito,  per favore riprova più tardi

en: Encrypted message
it: Messaggio criptato

en: Contact gone
it: Contatto perso

en: %s messages retrieved
it: %s messaggi recuperati

en: %s needs your attention
it: %s richiede la tua attenzione

en: Frequent contacts
it: Contatti frequenti

en: Nothing here yet…
it: Qui non c'è ancora nulla. Per ora...

en: You received an invitation to join a chatroom
it: Hai ricevuto un invito per unirti ad una chatroom

en: Join %s
it: Accedi

en: See the profile
it: Visualizza il profilo

en: Clear the history
it: Cancella la cronologia

en: Edit last message
it: Modifica l'ultimo messaggio

en: Report abuse
it: Segnala un abuso

en: Members
it: Partecipanti

en: Connected to the chatroom
it: Connesso alla chatroom

en: Disconnected from the chatroom
it: Disconnesso dalla chatroom

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration saved
it: Configurazione salvata

en: Subject
it: Argomento

en: Subject changed
it: Argomento cambiato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Chat with a contact
it: Chatta con un contatto

en: New conversation
it: Nuova conversazione

en: Discover, follow and share
it: Scopri, segui e condividi

en: %s communities
it: %s comunità

en: Search for a new server
it: Cerca un nuovo server

en: Communities servers
it: Server delle comunità

en: Community created successfully
it: Comunità creata con successo

en: There is no Communities yet on this server.
it: Non esistono ancora Comunità su questo server.

en: Create a new community on %s
it: Crea una nuova comunità su %s

en: Community name
it: Nome della comunità

en: Please provide a valid community name (4 characters minimum)
it: Inserisci un nome valido per la comunità (minimo 4 caratteri)

en: You cannot create a new community on this server
it: Non puoi creare una comunità su questo server

en: Subscriptions
it: Sottoscrizioni

en: Community deleted successfully
it: Comunità cancellata con successo

en: Delete the community
it: Cancella la comunità

en: You are going to delete the following community. Please confirm your action.
it: Stai per cancellare la seguente comunità. Conferma l'azione.

en: Owners
it: Proprietari

en: Publishers
it: Autori

en: Roles
it: Ruoli

en: Role correctly set
it: Ruolo impostato correttamente

en: Publication
it: Pubblicazione

en: Open
it: Apri

en: Everyone can publish
it: Chiunque può pubblicare

en: The publishers can publish
it: Gli autori possono pubblicare

en: Subscribers
it: Lettori

en: The subscribers can publish
it: I lettori possono pubblicare

en: %s subscribers
it: %s lettori

en: %s posts
it: %s post

en: Public page
it: Pagina pubblica

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Unsubscribe
it: Cancella iscrizione

en: Subscribed
it: Iscritto

en: Unsubscribed
it: Non iscritto

en: The subscriptions are disabled for this community
it: Le sottoscrizioni sono disabilitate per questa comunità

en: Give a label for this community
it: Dare un'etichetta a questa comunità

en: My Community Name
it: Nome della Mia Comunità

en: Share this subscription publicly
it: Condividere pubblicamente questa sottoscrizione

en: It will appear on your profile
it: Apparirà sul tuo profilo

en: You are going to unsubscribe from this community
it: Ti stai disiscrivendo da questa comunità

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Adult content blocked
it: Contenuti per pubblico maturo bloccati

en: Some adult content has been blocked on this page. You can enable the display of adult content in the configuration page.
it: Alcuni contenuti per pubblico maturo sono bloccati su questa pagina. Puoi abilitare la visualizzazione nella pagina di configurazione

en: My Subscriptions
it: Le mie sottoscrizioni

en: Hello
it: Ciao

en: Here you will be able to manage all your subscriptions.
it: Qui potrai gestire tutte le tue sottoscrizioni

en: General
it: Generale

en: Language
it: Lingua

en: Roster display
it: Visualizzazione lista

en: Show the offline contacts
it: Mostra i contatti non in linea

en: Hide the offline contacts
it: Nascondi i messaggi non in linea

en: Appearence
it: Aspetto

en: Configuration invalid
it: Configuazione non valida

en: Advanced Configuration
it: Configurazione avanzata

en: Display adult content
it: Mostra contenuti per pubblico maturo

en: Will allow you to read the posts tagged with the #nsfw tag
it: Ti permetterà di visualizzare post marcati con il tag #nsfw

en: Night Mode
it: Modalità Notturna

en: Use dark colors to rest your eyes
it: Usa colori scuri per far riposare gli occhi

en: Confirmation of authentication
it: Conferma di autenticazione

en: The following platform would like your confirmation to authentify this account
it: La seguente piattaforma vuole la tua conferma per autenticare questo account

en: Authentication code
it: Codice di autenticazione

en: Add a contact
it: Aggiungi un contatto

en: Enter the Jabber ID of your contact.
it: Inserisci il Jabber ID del tuo contatto

en: Press enter to validate.
it: Premi Enter per convalidare.

en: Contact added
it: Contatto aggiunto

en: Contact updated
it: Contatto aggiornato

en: Contact deleted
it: Contatto cancellato

en: General Information
it: Informazioni generali

en: Name
it: Nome

en: Date of Birth
it: Data di nascita

en: Gender
it: Sesso

en: Marital Status
it: Stato civile

en: Website
it: Sito web

en: About Me
it: Informazioni su di me

en: Other Accounts
it: Altri account

en: Is Listening
it: Sta ascoltando

en: Geographic Position
it: Posizione geografica

en: Locality
it: Località

en: Country
it: Nazione

en: Mood
it: Umore

en: Listening
it: Ascoltando

en: Last seen
it: Ultima visita

en: Last registered
it: Ultimo iscritto

en: Find some new friends
it: Cerca nuovi amici

en: Edit
it: Modifica

en: Group
it: Gruppo

en: You are going to delete one of your contacts, please confirm your action
it: Stai per eliminare uno dei tuoi contatti, sei sicuro?

en: %s years
it: %s anni

en: Last public post
it: Ultimo articolo pubblico

en: Visit the blog to see all the public posts
it: Visita il blog per vedere tutti i post pubblici

en: You can see this contact status
it: Puoi vedere lo status di questo contatto

en: Share my status
it: Condividi il mio stato

en: But this contact cannot see yours
it: Ma questo contatto non può vedere il tuo

en: You are not subscribed to this contact
it: Non sei iscritto a questo contatto

en: Ask to subscribe
it: Chiedi di iscriverti

en: But this contact can still see if you are online
it: Ma questo contatto può ancora vedere se sei online

en: No subscriptions
it: Nessuna sottoscrizione

en: Invite
it: Invita

en: This contact is in your contact list but there is no subscription between the two accounts
it: Questo utente è nella tua lista di contatti ma non c'è sottoscrizione tra i due account

en: Frequently Asked Questions
it: Domande poste di frequente

en: Have you already tried Movim on other platforms?
it: Hai già provato Movim su altre piattafome ?

en: Apps for your phone
it: App per il tuo telefono

en: Try out our official Android app
it: Prova la nostra app ufficiale per Android

en: We also recommend
it: Suggeriamo anche

en: Apps for your computer
it: App per il tuo computer

en: Our official apps are available on our website
it: Le nostre app ufficiali sono disponibili sul nostro sito

en: Administrators & Contact
it: Amministratori & Contatti

en: Chat with the Movim team?
it: Vuoi chattare con il team Movim ?

en: Add the chatroom
it: Aggiungi la chatroom

en: Wrong username
it: Nome utente errato

en: Invalid JID
it: ID Jabber non valido

en: Empty Challenge from the server
it: Empty challenge dal server

en: XMPP Domain error, your account is not a correct Jabber ID
it: Errore di dominio XMPP, il tuo account non è un ID Jabber corretto

en: Wrong password
it: Password sbagliata

en: Internal server error
it: Errore interno del server

en: Session error
it: Errore di sessione

en: Account successfully created
it: Account creato con successo

en: The server takes too much time to respond
it: Il server sta impiegando troppo tempo a rispondere

en: Impossible login
it: Impossibile accedere

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Invalid username format
it: Formato nome utente non valido

en: Invalid password format
it: Formato password non valido

en: Your XMPP server is unauthorized
it: Il tuo server XMPP non è autorizzato

en: Movim failed to authenticate. You entered wrong data
it: Movim ha fallito ad autenticarti. Devi aver inserito i dati sbagliati

en: Authentication mechanism not supported by Movim
it: Meccanismo di autenticazione non supportato da Movim

en: The XMPP authentification failed
it: L'autenticazione XMPP è fallita

en: My address
it: Il mio indirizzo

en: You can login with accounts from these servers
it: Puoi entrare con account di questi server

en: Connected
it: Connesso

en: Population
it: Popolazione

en: %s invited you to join a chatroom
it: %s ti invita ad entrare in una chatroom

en: Bad nickname (between 4 and 40 characters)
it: Nickname non valido (tra 4 e 40 caratteri)

en: No news yet…
it: Ancora nessuna novità

en: Welcome on your news feed, here you will see all the posts published by your contacts and in the communities you have subscribed.
it: Benvenuto sul tuo feed delle novità, qui vedrai tutti i Post pubblicati dai tuoi contatti e nelle comunità a cui sei iscritto.

en: All
it: Tutti

en: My publications
it: Le mie pubblicazioni

en: Contacts
it: Contatti

en: Write a new post…
it: Scrivi un nuovo post...

en: Pending Invitations
it: Inviti in sospeso

en: %s wants to talk with you
it: %s vuole parlare con te

en: Notifications
it: Notifiche

en: No new notifications
it: Nessuna nuova notifica

en: Movim can notify you when a new post is published or if you receive messages
it: Movim può inviarti notifiche quando un nuovo post viene pubblicato o se ricevi messaggi

en: You can always disable them afterwards
it: Potrai sempre disabilitarle successivamente

en: Public profile
it: Profilo pubblico

en: Make your profile public and allow other users to find you and make new contacts more easily
it: Rendi pubblico il tuo profilo in modo da permettere agli altri utenti di trovarti e di trovare nuovi contatti più facilmente

en: You can always disable this in the configuration afterwards
it: Potrai sempre disabilitarlo nelle Impostazioni successivamente

en: Popups
it: Popup

en: Movim is using popups for the video-conference feature, they are sometime blocked by the browsers
it: Movim per le video conferenze usa i Popup, che a volte sono bloccati dai Browser

en: Please be sure that they are enabled to use this feature properly
it: Assicurati che siano permessi per usare correttamente questa funzione

en: News Feed
it: Feed delle novità

en: Discover and register to the groups you are interested in
it: Scopri e registrati ai Gruppi a cui sei interessato

en: Content
it: Contenuto

en: Post published
it: Post pubblicato

en: Post deleted
it: Post cancellato

en: Posts recently published in communities that you are not subscribed (yet)
it: I post pubblicati di recente in Comunità a cui (ancora) non sei iscritto

en: New post
it: Nuovo articolo

en: This is a re-post from %s
it: Questo è un Post ripubblicato da %s

en: See %s profile
it: Guarda il profilo %s

en: Public posts from users
it: Post pubblici dagli utenti

en: Publish this post publicly?
it: Pubblicare questo post pubblicamente?

en: This post is public
it: Questo articolo è pubblico

en: This post is private
it: Questo post è privato

en: Public URL of this post
it: URL pubblico di questo post

en: Delete this post
it: Elimina questo articolo

en: You are going to delete this post, please confirm your action
it: Stai per eliminare questo articolo, sei sicuro?

en: Are you sure that you want to delete this comment?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo commento ?

en: Discover more articles on the communities page
it: Scopri altri articoli nella pagina delle Comunità

en: Read more
it: Continua a leggere

en: Comments disabled
it: Commenti disabilitati

en: Comment published
it: Commento pubblicato

en: Comment deleted
it: Commento cancellato

en: Visit your public blog
it: Visualizza il tuo blog pubblico

en: See your public posts and share them with all your contacts
it: Guarda i tuoi articoli pubblici e condividili con tutti i tuoi contatti

en: Contact post
it: Post del contatto

en: Universal share button
it: Tasto di condivisione universale

en: Bookmark or drag and drop the following button in your toolbar and use it on all the pages you want to share on Movim
it: Aggiungi ai preferiti o trascina il bottone nella tua barra degli strumenti e usalo su tutte le pagine che vuoi condividere su Movim

en: Share on Movim
it: Condividi su Movim

en: Oh! Hello!
it: Ehi! Ciao!

en: Check the Menu
it: Controlla il Menù

en: You can go in the Configuration page to describe yourself and put a nice picture
it: Puoi andare nella pagina delle Configuazioni per descriverti e inserire una bella immagine

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Status updated
it: Stato aggiornato

en: Presence
it: Presenza

en: Write a post
it: Scrivi un post

en: Add a link
it: Aggiungi un link

en: Please provide a title
it: Per favore inserisci un titolo

en: Preview
it: Anteprima

en: Add a file or a picture
it: Aggiungi un file o immagine

en: You cannot publish a post here
it: Non puoi pubblicare un post qui

en: No content to preview
it: Nessun contenuto per l'anteprima

en: Please enter a valid URL
it: Inserisci un URL valido

en: You can format your content using Markdown
it: Puoi formattare i tuoi contenuti usando le annotazioni HTML

en: Help
it: Aiuto

en: More help
it: Ulteriore aiuto

en: Markdown syntax manual
it: Manuale di sintassi HTML

en: Edit a chatroom
it: Modifica una chat room

en: Add one by clicking on the add button.
it: Aggiungine una cliccando sul bottone "aggiungi" (+)

en: Owner
it: Proprietario

en: My Favorite Room
it: La mia Stanza preferita

en: Bad Chatroom ID
it: Chatroom ID non valido

en: Empty name
it: Nome non inserito

en: Users in the room
it: Utenti nella stanza

en: Please enter a correct nickname (2 to 40 characters)
it: Inserisci un nickname valido (da 2 a 40 caratteri)

en: Username already taken
it: Nome Utente già utilizzato

en: Join this chatroom on connect
it: Entra in questa chat alla connessione

en: Chatroom cannot be joined, registration required
it: Non puoi entrare in questa chatroom, è richiesta la registrazione

en: Bookmarks updated
it: Segnalibro aggiornato

en: Public chatroom
it: Chatroom pubblica

en: Please provide a room address
it: Inserisci un indirizzo per la stanza

en: You can join using your own account or create one on the login page by loging out using the cross in the top-right corner.
it: Puoi aggiungerti usando il tuo account o crearne uno nella pagina del login, usando la croce nell'angolo in alto a destra.

en: Login on %s
it: Accedi su %s

en: Your nickname
it: Il tuo nickname

en: Invite a contact
it: Invita un contatto

en: Invitation sent
it: Invito spedito

en: Send this link to your contacts
it: Manda questo link ai tuoi contatti

en: What are you looking for?
it: Cosa stai cercando?

en: Open me using Ctrl + M
it: Aprimi usando Ctrl + M

en: Statistics
it: Statistiche

en: A sticker has been sent using Movim
it: è stato inviato uno sticker tramite Movim

en: Movim is a decentralized social network, before creating a new account you need to choose a server to register.
it: Movim è un social network decentralizzato, prima di creare un nuovo account devi scegliere un server su cui registrarti.

en: Contact us to add yours to the officially supported servers list
it: Contattaci per aggiungere il tuo server alla lista di quelli supportati

en: No public feed for this contact
it: Nessun feed pubblico per questo contatto

en: No contact specified
it: Nessun contatto specificato

en: Upload
it: Carica

en: Choose a file to upload
it: Scegli un file da caricare

en: Large pictures will be resized and compressed
it: Le immagini grandi verranno ridimensionate e compresse

en: File too large
it: File troppo grande

en: Upload failed
it: Caricamento fallito

en: Profile
it: Profilo

en: Profile Updated
it: Profilo aggiornato

en: Profile Not Updated
it: Profilo non aggiornato

en: Your profile is now public
it: Il tuo profilo è ora pubblico

en: Your profile is now restricted
it: Il tuo profilo ha ora restrizioni

en: Submit
it: Invia

en: Reset
it: Resetta

en: Movim is currently working in degraded mode
it: Attualmente Movim sta funzionando in modalità degradata

en: Please contact your server administrator to see if this feature can be enabled.
it: Per favore, contatta l'amministratore del tuo server per sapere se questa funzione può essere abilitata.

en: …is calling you
it: ... ti sta chiamando

en: …ringing
it: ... squillando ...

en: in call
it: in chiamata

en: failed
it: fallita

en: …connecting
it: ... in collegamento ...

en: Loading…
it: Caricamento...

en: Or
it: O

en: Communities
it: Comunità

en: Home
it: Inizio

en: Explore
it: Esplora

en: Account Creation
it: Registrazione

en: News
it: Novità

en: Avatar
it: Foto profilo

en: Chats
it: Conversazioni

en: Publish
it: Pubblica

en: About
it: A proposito

en: Login
it: Accedi

en: Posts
it: Post

en: Gallery
it: Galleria

en: Visio-conference
it: Videoconferenza

[ctx: [page]share]
en: Share
it: Condividi

en: Room
it: Stanza

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Cannot load file '%s'
it: Impossibile caricare il file '%s'

en: Requested event '%s' not registered.
it: L'evento richiesto '%s'  non è registrato

en: Whoops!
it: Ops!

en: Movim cannot talk with the server, please try again later
it: Movim non riesce a comunicare con il server, per favore riprova più tardi

en: Call
it: Chiama

en: Validate
it: Convalida

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: Close
it: Chiudi

en: Update
it: Aggiorna

en: Updating
it: Aggiornamento

en: Submitting
it: Inviando...

en: Register
it: Registrazione

en: Reply
it: Rispondi

en: Unregister
it: Annulla la registrazione

en: Save
it: Salva

en: Clear
it: Cancella

en: Connecting
it: Connessione

en: Yes
it: Si

en: Return
it: Ritorna

en: Accept
it: Accetta

en: Refuse
it: Rifiuta

en: Next
it: Prossimo

en: Previous
it: Precedente

en: Search
it: Ricerca

[ctx: [button]share]
en: Share
it: Condividi

en: Discover
it: Scoprire

en: Not Now
it: Non adesso

en: Enable
it: Attiva

en: Sign Up
it: Iscriviti

en: Day
it: Giorno

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledi

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: Phone
it: Telefono

en: Registered
it: Registrato

en: Online
it: In linea

en: Away
it: Assente

en: Do Not Disturb
it: Non disturbare

en: Extended Away
it: Assenza prolungata

en: Offline
it: Non in linea

en: Error
it: Errore

en: afraid
it: impaurito

en: amazed
it: stupito

en: amorous
it: amoroso

en: angry
it: arrabbiato

en: annoyed
it: infastidito

en: anxious
it: ansioso

en: aroused
it: suscitato

en: ashamed
it: vergonato

en: bored
it: annoiato

en: brave
it: bravo

en: calm
it: tranquillo

en: cautious
it: prudente

en: cold
it: freddo

en: confident
it: fiducioso

en: confused
it: confuso

en: contemplative
it: contemplativo

en: contented
it: contento

en: cranky
it: irritabile

en: crazy
it: pazzo

en: creative
it: creativo

en: curious
it: curioso

en: dejected
it: abbattuto

en: depressed
it: depresso

en: disappointed
it: deluso

en: disgusted
it: disgustato

en: dismayed
it: sgomentato

en: distracted
it: distratto

en: embarrassed
it: imbarazzato

en: envious
it: invidioso

en: excited
it: emozionato

en: flirtatious
it: provocante

en: frustrated
it: frustrato

en: grateful
it: grato

en: grieving
it: triste

en: grumpy
it: scontroso

en: guilty
it: colpevole

en: happy
it: felice

en: hopeful
it: fiducioso

en: hot
it: caldo

en: humbled
it: avvilito

en: humiliated
it: umiliato

en: hungry
it: affamato

en: hurt
it: ferito

en: impressed
it: impressionato

en: in awe
it: incantato

en: in love
it: innamorato

en: indignant
it: Indignato

en: interested
it: interessato

en: intoxicated
it: intossicato

en: invincible
it: invincibile

en: jealous
it: geloso

en: lonely
it: solo

en: lost
it: perso

en: lucky
it: fortunato

en: mean
it: meschino

en: moody
it: di cattivo umore

en: nervous
it: nervoso

en: neutral
it: neutrale

en: offended
it: offeso

en: outraged
it: oltraggiato

en: playful
it: scherzoso

en: proud
it: orgoglioso

en: relaxed
it: rilassato

en: relieved
it: sollevato

en: restless
it: agitato

en: sad
it: triste

en: sarcastic
it: sarcastico

en: satisfied
it: soddisfatto

en: serious
it: serio

en: shocked
it: scioccato

en: shy
it: timido

en: sick
it: ammalato

en: sleepy
it: addormentato

en: spontaneous
it: spontaneo

en: stressed
it: stressato

en: strong
it: forte

en: surprised
it: sorpreso

en: thankful
it: riconoscente

en: thirsty
it: assetato

en: tired
it: stanco

en: undefined
it: non definito

en: weak
it: debole

en: worried
it: preoccupato

en: Month
it: Mese

en: January
it: gennaio

en: February
it: febbraio

en: March
it: marzo

en: April
it: aprile

en: May
it: maggio

en: June
it: giugno

en: July
it: luglio

en: August
it: agosto

en: September
it: settembre

en: October
it: ottobre

en: November
it: novembre

en: December
it: dicembre

en: Year
it: Anno

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Yesterday
it: Ieri

en: %d days ago
it: %d giorni fa

en: day
it: giorno

en: Title
it: Titolo

en: Place
it: Luogo

en: by
it: da

en: Geolocalisation
it: Geolocalizzazione

en: No content
it: Nessun contenuto

en: No comments yet
it: Ancora nessun commento

en: Get older posts
it: Carica i post più vecchi

en: %s new items
it: %s nuovi elementi

en: Comment publication error
it: Errore nella pubblicazione del commento

en: Get the comments
it: Ricevi i commenti

en: Add a comment
it: Aggiungi un commento

en: Share with
it: Condividi con

en: Everyone
it: Tutti

en: Updated
it: Aggiornato

en: Content not found
it: Contenuto non trovato

en: Contact publication
it: Pubblicazione del contatto

en: Comments
it: Commenti

en: Original post deleted
it: Post originale cancellato

en: Publisher
it: Autore

en: The API is not reachable, try again later
it: L'API non è raggiungibile, riprovare più tardi

en: Type here
it: Digita qui
