movim - en to nl translation catalogue (478 entries)

en: Thanks
nl: Bedankt

en: Developers
nl: Ontwikkelaars

en: Translators
nl: Vertalers

en: Thanks to all the translators
nl: Vertalers, bedankt!

en: Resources
nl: Hulpmiddelen

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
nl: Movim is een op XMPP gebaseerd communicatieplatform. Het gehele project, met uitzondering van de volgende software en hulpmiddelen, is onder

en: Change my password
nl: Wijzig mijn wachtwoord

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password confirmation
nl: Wachtwoord bevestigen

en: The password has been updated
nl: Je wachtwoord is bijgewerkt

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
nl: Voer een geldig wachtwoord in (minimaal 6 tekens)

en: The provided passwords are not the same
nl: De ingevoerde wachtwoorden zijn niet gelijk

en: Delete your account
nl: Mijn account verwijderen

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
nl: Je verwijdert je XMPP-account en alle hieraan gerelateerde informatie (profiel, contactpersonen en publicaties).

en: Leave this instance
nl: Deze server verlaten

en: You will delete all the relative information linked to your account on this Movim instance (profile, contacts and publications).
nl: Je verwijdert alle belangrijke informatie die gekoppeld is aan je account op deze Movim-server (profiel, contactpersonen en publicaties).

en: This action will not delete your account but will disconnect you from this instance.
nl: Hiermee verwijder je niet je account maar verbreek je wél de verbinding met deze server.

en: Create a new account
nl: Nieuw account creëren

en: No account creation form found on the server
nl: Geen accountformulier gevonden op de server

en: on
nl: op

en: Your acccount has been successfully registered
nl: Je account is gecreëerd

en: Loading
nl: Bezig met laden...

en: …and start playing
nl: ...en speel af

en: Not Acceptable
nl: Niet-aanvaardbaar

en: The registration system of this server is currently unavailable
nl: Het registratiesysteem van deze server is momenteel niet bereikbaar

en: Registration forbidden
nl: Registratie niet toegestaan

en: Actions
nl: Acties

en: Action completed
nl: Actie voltooid

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Theme
nl: Thema

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Log verbosity
nl: Logniveau

en: Restrict suggestions
nl: Suggesties beperken

en: Only suggest chatrooms, Communities and other contents that are available on the user XMPP server and related services
nl: Alleen chatkamers, gemeenschappen en andere inhoud aanbevelen die beschikbaar is op de XMPP-server en gerelateerde diensten

en: Administration Credential
nl: Beheer-inloggegevens

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Retype password
nl: Wachtwoord herhalen

en: Whitelisted XMPP Servers
nl: Toegestane XMPP-servers

en: If you want to specify a list of authorized XMPP servers on your Movim pod and forbid the connection on all the others please put their domain name here, with comma (ex: movim.eu,jabber.fr)
nl: Als je een lijst met toegelaten XMPP servers wilt opgeven voor je Movim pod and alle andere verbindingen wilt verbieden, plaats de domeinnamen van de servers hieronder, gescheiden door komma's (bv.: movim.eu,jabber.fr)

en: Leave this field blank if you allow the access to all the XMPP accounts.
nl: Verlaat dit onbeschreven veld als u de toegang tot alle XMPP-accounts toestaat.

en: List of whitelisted XMPP servers
nl: Lijst met XMPP server op whitelist

[ctx: [information]title]
en: Information Message
nl: Informatieve Melding

en: Description
nl: Beschrijving

en: This message will be displayed on the login page. It can be used to link the Terms and Conditions of your Movim instance for example.
nl: Deze informatie zal op de aanmeldpagina worden weergegeven. Het kan bijvoorbeeld worden gebruikt om een link naar de voorwaarden en condities van je Movim instantie te maken.

en: Leave this field blank if you don’t want to show any message.
nl: Laat dit veld leeg als je geen berichten wilt tonen.

[ctx: [information]label]
en: Information Message
nl: Informatieve Melding

en: Default XMPP server
nl: Standaard XMPP Server

en: Main XMPP server domain
nl: Standaard XMPP Server domein

en: Main XMPP server description
nl: Standaard XMPP Server beschrijving

en: Main XMPP server country
nl: Standaard XMPP Server land

en: Pick a country in the list
nl: Selecteer een land uit de lijst

en: Empty
nl: Leeg

en: Syslog and files
nl: Syslog en bestanden

en: Sessions
nl: Sessies

en: General Overview
nl: Algemeen Overzicht

en: Read and write rights for the webserver in Movim’s %s directory
nl: Lees - en schrijfrechten voor de webserver in Movim's %s folder

en: WebSocket connection error, check if the Movim Daemon is running and is reachable
nl: Fout met de WebSocket-verbinding, controlleer of de Movim Daemon aanstaat en bereikbaar is

en: Here you can register your pod on the official %sMovim API%s
nl: Registreer hier je pod in de officiële %sMovim API%s

en: Your pod is not registered on the API
nl: Je pod is niet geregistreerd op de API

en: Your pod is registered on the API
nl: Je pod is geregistreerd op de API

en: Your pod is not yet validated
nl: Je pod is nog niet gevalideerd

en: Your pod is validated
nl: Je pod is gevalideerd

en: You asked to be removed from the API, this request will be processed in a couple of hours
nl: Je hebt gevraagd verwijderd te worden van de API, dit verzoek zal in enkele uren uitgevoerd worden

en: Configuration updated
nl: Instellingen bijgewerkt

en: File
nl: Bestand

en: Use it
nl: Gebruik het

en: Take a webcam snapshot
nl: Neem een webcamfoto

en: Avatar Updated
nl: Profielfoto geüpdated

en: Avatar Not Updated
nl: Profielfoto niet geüpdated

en: No avatar defined yet
nl: Nog geen avatar gekozen

en: %s’s feed
nl: Feed van %s

en: This content is private, please login to see it
nl: Deze data is privé, log in om dit te zien.

en: Message Published
nl: Bericht gepubliceerd

en: Your message could not be sent, please try again later
nl: Je bericht kon niet worden verzonden. probeer het a.u.b. later nog eens

en: Encrypted message
nl: Geëncrypteerd bericht

en: Composing…
nl: Aan het schrijven...

en: Paused…
nl: Gepauzeerd...

en: Contact gone
nl: Contact verdwenen

en: %s messages retrieved
nl: %s berichten ontvangen

en: %s needs your attention
nl: %s heeft uw aandacht nodig

en: Your message here…
nl: Je bericht hier...

en: Frequent contacts
nl: Frequente contacten

en: Nothing here yet…
nl: Hier is nog niets...

en: Don’t be shy, send a first message to start the discussion
nl: Wees niet verlegen, zend een eerste bericht om de discussie te starten

en: You received an invitation to join a chatroom
nl: Je hebt een uitnodiging ontvangen om je aan te sluiten bij  een chatruimte

en: Join %s
nl: Lid worden van %s

en: See the profile
nl: Bekijk profiel

en: Clear the history
nl: Verwijder geschiedenis

en: Edit last message
nl: Bewerk laatste bericht

en: Report abuse
nl: Meld misbruik

en: Members
nl: Leden

en: Connected to the chatroom
nl: Verbonden met de chatroom

en: Disconnected from the chatroom
nl: Verbinding met de chatroom verbroken

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Configuration saved
nl: Instellingen opgeslagen

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Subject changed
nl: Onderwerp gewijzigd

en: Administration
nl: Beheer

en: No chats yet…
nl: Momenteel geen gesprekken...

en: Start a new conversation by clicking on the %s button.
nl: Start een nieuwe conversatie door op de %s knop te klikken.

en: Chat with a contact
nl: Chat met een contactpersoon

en: New conversation
nl: Nieuw gesprek

en: Discover, follow and share
nl: Ontdek, volg en deel

en: Search for a new server
nl: Zoek een nieuwe server

en: Subscriptions
nl: Abonnementen

en: Owners
nl: Beheerders

en: Roles
nl: Rollen

en: Role correctly set
nl: rol correct ingesteld

en: Open
nl: open

en: Everyone can publish
nl: Iedereen kan publiceren

en: %s subscribers
nl: %s geabbonneerde

en: %s posts
nl: %s berichten

en: Public page
nl: Openbare pagina

en: Subscribe
nl: Abbonneer

en: Unsubscribe
nl: Uitschrijven

en: Subscribed
nl: Geabonneerd

en: Unsubscribed
nl: Uitgeschreven

en: The subscriptions are disabled for this community
nl: Abonneren is voor deze groep uitgeschakeld

en: Give a label for this community
nl: Geef deze groep een label

en: My Community Name
nl: Mijn groepsnaam

en: Share this subscription publicly
nl: Maak je lidmaatschap openbaar

en: It will appear on your profile
nl: Het verschijnt in je profiel

en: You are going to unsubscribe from this community
nl: Je gaat je voor deze groep uitschrijven

en: Are you sure?
nl: Weet je het zeker?

en: Adult content blocked
nl: Volwassen inhoud geblokkeerd

en: My Subscriptions
nl: Mijn abonnementen

en: Hello
nl: Hallo

en: Here you will be able to manage all your subscriptions.
nl: Hier kun je al je abonnementen beheren.

en: You don’t have any group subscriptions yet.
nl: Je bent nog geen lid van een groep

en: General
nl: Algemeen

en: Language
nl: Taal

en: Roster display
nl: rooster tonen

en: Show the offline contacts
nl: Toon offline contactpersonen

en: Hide the offline contacts
nl: Verberg offline contactpersonen

en: Appearence
nl: Uiterlijk

en: Configuration invalid
nl: Ongeldige configuratie

en: Advanced Configuration
nl: Geavanceerde configuratie

en: Display adult content
nl: Verberg NSFW niet

en: Will allow you to read the posts tagged with the #nsfw tag
nl: Laat je ook berichten zien die als #nsfw zijn aangemerkt

en: Always
nl: altijd

en: Never
nl: nooit

en: Authentication code
nl: Authenticatiecode

en: Add a contact
nl: Voeg een contact toe

en: Enter the Jabber ID of your contact.
nl: Voer de jabber ID in van je contactpersoon

en: Press enter to validate.
nl: Geef een enter om te valideren

en: Contact added
nl: Contactpersoon toegevoegd

en: Contact updated
nl: Contactpersoon bijgewerkt

en: Contact deleted
nl: Contactpersoon verwijderd

en: General Information
nl: Algemene informatie

en: Name
nl: Naam

en: Nickname
nl: bijnaam

en: Date of Birth
nl: Geboortedatum

en: Gender
nl: Geslacht

en: Marital Status
nl: Burgerlijke staat

en: Email
nl: E-mail

en: About Me
nl: Over Mij

en: Other Accounts
nl: Andere Accounts

en: Is Listening
nl: luistert

en: Geographic Position
nl: Geografische Positie

en: Locality
nl: Plaats

en: Country
nl: Land

en: Mood
nl: Stemming

en: Listening
nl: Luisteren

en: Last seen
nl: Laatst gezien

en: Last registered
nl: Laatst geregistreerd

en: Find some new friends
nl: Vind nieuwe vrienden

en: Edit
nl: Aanpassen

en: Group
nl: Groep

en: You are going to delete one of your contacts, please confirm your action
nl: Weet je zeker dat je deze contactpersoon wil verwijderen?

en: %s years
nl: %s jaren

en: Last public post
nl: laatste publiek bericht

en: Visit the blog to see all the public posts
nl: Bezoek de blog om alle openbare berichten te zien

en: You can see this contact status
nl: Je kunt deze contactpersoon zijn status zien

en: Share my status
nl: Deel mijn status

en: But this contact cannot see yours
nl: Maar deze contactpersoon kan die van jou niet zien

en: You are not subscribed to this contact
nl: Je bent niet geabbonneerd op deze contactpersoon

en: Ask to subscribe
nl: Vraag om te abboneren

en: But this contact can still see if you are online
nl: Maar deze contactpersoon kan nog steeds zien dat je online bent

en: No subscriptions
nl: Geen abonnementen

en: Invite
nl: Uitnodigen

en: Frequently Asked Questions
nl: Veelgestelde vragen

en: Try out our official Android app
nl: Probeer onze officiele Android app

en: Add the chatroom
nl: Voeg de chatroom toe

en: Wrong username
nl: Foute gebruikersnaam

en: Invalid JID
nl: Foute JID

en: Empty Challenge from the server
nl: Lege Challenge van de server

en: XMPP Domain error, your account is not a correct Jabber ID
nl: XMPP Domein fout, je account is geen correct Jabber ID

en: Wrong password
nl: Foutief wachtwoord

en: Internal server error
nl: interne server fout

en: Session error
nl: sessie fout

en: Account successfully created
nl: Account succesvol aangemaakt

en: The server takes too much time to respond
nl: De server neemt te veel tijd om te antwoorden

en: Impossible login
nl: Onmogelijke login

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Invalid username format
nl: Gebruikersnaam voldoet niet aan eisen

en: Invalid password format
nl: Wachtwoord voldoet niet aan eisen

en: Your XMPP server is unauthorized
nl: De XMPP Server is niet toegestaan

en: Movim failed to authenticate. You entered wrong data
nl: Movim kon niet aanmelden. Je hebt verkeerde gegevens ingevuld

en: Authentication mechanism not supported by Movim
nl: Deze manier van aanmelden wordt door Movim niet ondersteund

en: The XMPP authentification failed
nl: Aanmelden bij XMPP is mislukt

en: My address
nl: Mijn adres

en: Connected
nl: Verbonden

en: Population
nl: Populatie

en: Bad nickname (between 4 and 40 characters)
nl: Bijnaam niet mogelijk (moet tussen 4 en 40 tekens zijn)

en: No news yet…
nl: Nog geen nieuws

en: Welcome on your news feed, here you will see all the posts published by your contacts and in the communities you have subscribed.
nl: Dit is je nieuwsfeed. Hier vind je alle berichten van je contactpersonen en de groepen waar je lid van bent

en: All
nl: Alles

en: My publications
nl: Mijn berichten

en: Contacts
nl: Contactpersonen

en: Write a new post…
nl: Schrijf een nieuw bericht...

en: Pending Invitations
nl: Uitstaande uitnodigingen

en: %s wants to talk with you
nl: %s wil met je praten

en: Notifications
nl: Meldingen

en: No new notifications
nl: Geen nieuwe meldingen

en: Movim can notify you when a new post is published or if you receive messages
nl: Moving kan melden wanneer er een nieuw bericht is gepubliceerd

en: You can always disable them afterwards
nl: Je kan ze altijd later weer uitschakelen

en: Public profile
nl: Openbare profiel

en: Make your profile public and allow other users to find you and make new contacts more easily
nl: Maak je profiel openbaar. Hiermee kunnen andere gebruikers je makkelijker vinden en leg je makkelijker contact

en: You can always disable this in the configuration afterwards
nl: Je kan dit altijd later weer uitschakelen in de instellingen

en: Popups
nl: Pop-ups

en: Movim is using popups for the video-conference feature, they are sometime blocked by the browsers
nl: Movim gebruikt pop-ups voor video-conferenties. Sommige browsers blokkeren dit

en: News Feed
nl: nieuwsfeed

en: Discover and register to the groups you are interested in
nl: Ontdek en abonneer op de groepen waarop je geinteresseerd bent

en: Content
nl: inhoud

en: Post published
nl: bericht gepubliceerd

en: Post deleted
nl: bericht verwijderd

en: New post
nl: nieuwe berichten

en: This is a re-post from %s
nl: dit is een repost van %s

en: See %s profile
nl: zie %s profiel

en: Public posts from users
nl: Openbare berichten van gebruikers

en: Publish this post publicly?
nl: Post dit bericht openbaar?

en: This post is public
nl: Dit bericht is openbaar

en: This post is private
nl: Dit bericht is niet openbaar

en: Public URL of this post
nl: Openbare URL van dit bericht

en: Delete this post
nl: Verwijder dit bericht

en: You are going to delete this post, please confirm your action
nl: Weet je zeker dat je dit bericht wil verwijderen?

en: Read more
nl: Lees verder

en: Comments disabled
nl: Reacties uitgeschakeld

en: Comment published
nl: Reactie gepubliceerd

en: Comment deleted
nl: Reactie verwijderd

en: Visit your public blog
nl: Bezoek je openbare blog

en: Universal share button
nl: Universele deel-knop

en: Share on Movim
nl: Deel op Movim

en: Oh! Hello!
nl: Oh! Hallo!

en: Check the Menu
nl: Check het menu

en: Looks like you didn’t complete your profile yet
nl: Het lijkt er op dat je je profiel niet helemaal hebt ingevuld

en: Disconnect
nl: Uitloggen

en: Status updated
nl: status bijgewerkt

en: Presence
nl: aanwezigheid

en: Write a post
nl: Schrijf een bericht

en: Add a link
nl: Voeg een link toe

en: Please provide a title
nl: Geef een titel in

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Add a file or a picture
nl: Voeg een bestand of foto toe

en: No content to preview
nl: Geen voorbeeld beschikbaar

en: Please enter a valid URL
nl: Voer een geldig url in alstublieft

en: You can format your content using Markdown
nl: je kunt je inhoud opmaken met Markdown

en: More help
nl: Meer help

en: Markdown syntax manual
nl: Markdown syntax handleiding

en: Edit a chatroom
nl: Bewerk een chat-ruimte

en: Add one by clicking on the add button.
nl: Klik op toevoegen om er een toe te voegen.

en: Owner
nl: Beheerder

en: Chat Room ID
nl: Chatroom ID

en: My Favorite Room
nl: Favoriete chat-ruimte

en: Bad Chatroom ID
nl: Onjuist Chatroom-ID

en: Empty name
nl: Lege naam

en: Users in the room
nl: Gebruikers in de room

en: Please enter a correct nickname (2 to 40 characters)
nl: Voer een geldige nickname in (2 tot 40 tekens)

en: Username already taken
nl: Deze gebruikersnaam wordt al gebruikt

en: Bookmarks updated
nl: Favoriet bijgewerkt

en: Public chatroom
nl: Openbare chatroom

en: Please provide a room address
nl: Voer een adres in van een chatroom

en: Login on %s
nl: Login op %s

en: Your nickname
nl: Jouw nickname

en: Invite a contact
nl: Nodig een contactpersoon uit

en: Invitation sent
nl: Uitnodiging verzonden

en: What are you looking for?
nl: Wat zoek je?

en: Open me using Ctrl + M
nl: Start me met CTRL + M

en: Statistics
nl: Statistieken

en: A sticker has been sent using Movim
nl: Er is je een sticker toegezonden door Movim

en: Contact us to add yours to the officially supported servers list
nl: Neem contact met ons op om die van jou aan de lijst van officieel ondersteunde servers toe te voegen

en: No public feed for this contact
nl: Geen publieke feed beschikbaar voor deze contactpersoon

en: No contact specified
nl: Geen contactpersoon geselecteerd

en: Upload
nl: Uploaden

en: Choose a file to upload
nl: Kies een bestand om te uploaden

en: Large pictures will be resized and compressed
nl: Grote afbeeldingen worden automatisch verkleind

en: File too large
nl: Bestand is te groot

en: Upload failed
nl: Het uploaden is mislukt

en: Profile
nl: Profiel

en: Profile Updated
nl: Profiel bijgewerkt

en: Profile Not Updated
nl: Profiel niet bijgewerkt

en: Your profile is now public
nl: Je profiel is nu openbaar

en: Your profile is now restricted
nl: Je profiel is nu afgeschermd

en: Submit
nl: Zenden

en: Movim is currently working in degraded mode
nl: Movim werkt niet optimaal

en: Please contact your server administrator to see if this feature can be enabled.
nl: Contact de server beheerder om te zien of de mogelijkheid kan worden ingeschakeld

en: Loading…
nl: Laden...

en: Explore
nl: Verkennen

en: Account Creation
nl: Account aanmaken

en: News
nl: Nieuws

en: Publish
nl: Publiceer

en: Post
nl: Bericht

en: About
nl: Over

en: Login
nl: Inloggen

en: Posts
nl: Berichten

en: Gallery
nl: Gallerij

en: Visio-conference
nl: Visioconferentie

[ctx: [page]share]
en: Share
nl: Delen

en: Room
nl: Chatroom

en: Cannot load file '%s'
nl: Kan bestand %s niet laden

en: Requested event '%s' not registered.
nl: Het opgevraagde event '%s' is niet geregistreerd.

en: Whoops!
nl: Oeps!

en: Oops!
nl: Oeps!

en: Call
nl: Bellen

en: Validate
nl: Bevestig

en: Refresh
nl: Vernieuwen

en: Add
nl: Toevoegen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Close
nl: Sluit

en: Update
nl: Bijwerken

en: Updating
nl: Aan het bijwerken

en: Submitting
nl: Bezig met opslaan

en: Register
nl: Registreren

en: Reply
nl: Antwoord

en: Unregister
nl: Uitschrijven

en: Save
nl: Opslaan

en: Clear
nl: Opnieuw

en: Connecting
nl: Verbinden

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Return
nl: Terug

en: Accept
nl: Accepteer

en: Refuse
nl: Weiger

en: Next
nl: Volgende

en: Previous
nl: Vorige

en: Search
nl: Zoeken

[ctx: [button]share]
en: Share
nl: Delen

en: Discover
nl: Verkennen

en: Like
nl: Vind ik leuk

en: Not Now
nl: Niet nu

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Day
nl: Dag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Sunday
nl: zondag

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Phone
nl: Telefoon

en: Registered
nl: Geregistreerd

en: Away
nl: Afwezig

en: Do Not Disturb
nl: Niet Storen

en: Extended Away
nl: Langdurig Afwezig

en: Error
nl: Fout

en: afraid
nl: bang

en: amazed
nl: verbaasd

en: amorous
nl: vriendelijk

en: angry
nl: boos

en: annoyed
nl: geirriteerd

en: anxious
nl: nerveus

en: aroused
nl: opgewonden

en: ashamed
nl: beschaamd

en: bored
nl: verveeld

en: brave
nl: moedig

en: calm
nl: kalm

en: cautious
nl: voorzichtig

en: cold
nl: koud

en: confident
nl: zelfverzekerd

en: confused
nl: verward

en: contemplative
nl: beschouwend

en: contented
nl: tevreden

en: cranky
nl: nors

en: crazy
nl: gek

en: creative
nl: creatief

en: curious
nl: nieuwsgierig

en: dejected
nl: bedroefd

en: depressed
nl: neerslachtig

en: disappointed
nl: teleurgesteld

en: disgusted
nl: walgend

en: dismayed
nl: ongerust

en: distracted
nl: afgeleid

en: embarrassed
nl: beschaamd

en: envious
nl: jaloers

en: excited
nl: opgewonden

en: flirtatious
nl: complimenteus

en: grateful
nl: dankbaar

en: grieving
nl: bedroefd

en: grumpy
nl: knorrig

en: guilty
nl: schuldig

en: happy
nl: blij

en: hopeful
nl: hoopvol

en: humbled
nl: nederig

en: humiliated
nl: vernederd

en: hungry
nl: hongerig

en: hurt
nl: bezeerd

en: impressed
nl: geimponeerd

en: in awe
nl: verwonderd

en: in love
nl: verliefd

en: indignant
nl: verontwaardigd

en: interested
nl: geïnteresseerd

en: intoxicated
nl: onder invloed

en: invincible
nl: onoverwinnelijk

en: jealous
nl: jaloers

en: lonely
nl: eenzaam

en: lost
nl: verdwaald

en: lucky
nl: gelukkig

en: mean
nl: gemeen

en: moody
nl: humeurig

en: nervous
nl: nerveus

en: neutral
nl: neutraal

en: offended
nl: beledigd

en: outraged
nl: woedend

en: playful
nl: speels

en: proud
nl: trots

en: relaxed
nl: ontspannen

en: relieved
nl: opgelucht

en: restless
nl: rusteloos

en: sad
nl: droevig

en: sarcastic
nl: sarcastisch

en: satisfied
nl: voldaan

en: serious
nl: serieus

en: shocked
nl: geschrokken

en: shy
nl: verlegen

en: sick
nl: ziek

en: sleepy
nl: slaperig

en: spontaneous
nl: spontaan

en: stressed
nl: gestrest

en: strong
nl: sterk

en: surprised
nl: verrast

en: thankful
nl: dankbaar

en: thirsty
nl: dorstig

en: tired
nl: moe

en: undefined
nl: ongedefiniëerd

en: weak
nl: zwak

en: worried
nl: bezorgd

en: Month
nl: Maand

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

en: Year
nl: Jaar

en: Today
nl: Vandaag

en: Tomorrow
nl: Morgen

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: %d days ago
nl: %d dagen geleden

en: day
nl: dag

en: Title
nl: Titel

en: Place
nl: Plaats

en: by
nl: door

en: Geolocalisation
nl: Geolokalisatie

en: email
nl: e-mail

en: No content
nl: Geen inhoud

en: No comments yet
nl: Nog geen reacties

en: Get older posts
nl: Haal oudere berichten op

en: %s new items
nl: %s nieuwe items

en: Comment publication error
nl: Fout bij publiceren van reactie

en: Get the comments
nl: Reacties ophalen

en: Add a comment
nl: Reactie toevoegen

en: Share with
nl: Delen met

en: Everyone
nl: Iedereen

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Content not found
nl: Geen inhoud gevonden

en: Contact publication
nl: Contactpersoon publiceren

en: Comments
nl: Reacties

en: Original post deleted
nl: Originele bericht verwijderd

en: The API is not reachable, try again later
nl: De API is niet bereikbaar, probeer later nog eens

en: Type here
nl: Typ hier
