OTRS - en to pt translation catalogue (1544 entries)

note: Template: AAABase
en: Yes
pt: Sim

note: Template: AAABase
en: No
pt: Não

note: Template: AAABase
en: yes
pt: sim

note: Template: AAABase
en: no
pt: não

note: Template: AAABase
en: Off
pt: Desligado

note: Template: AAABase
en: off
pt: desligado

note: Template: AAABase
en: On
pt: Ligado

note: Template: AAABase
en: on
pt: ligado

note: Template: AAABase
en: top
pt: início

note: Template: AAABase
en: end
pt: fim

note: Template: AAABase
en: Done
pt: Feito

note: Template: AAABase
en: Cancel
pt: Cancelar

note: Template: AAABase
en: Reset
pt: Limpar

note: Template: AAABase
en: more than ... ago
pt: mais de ... atrás

note: Template: AAABase
en: in more than ...
pt: em mais de ...

note: Template: AAABase
en: within the last ...
pt: no último ...

note: Template: AAABase
en: within the next ...
pt: no próximo ...

note: Template: AAABase
en: Created within the last
pt: Criado no último

note: Template: AAABase
en: Created more than ... ago
pt: Criado há mais de ... atrás

note: Template: AAABase
en: Today
pt: Hoje

note: Template: AAABase
en: Tomorrow
pt: Amanhã

note: Template: AAABase
en: Next week
pt: Próxima semana

note: Template: AAABase
en: day
pt: dia

note: Template: AAABase
en: days
pt: dias

note: Template: AAABase
en: day(s)
pt: dia(s)

note: Template: AAABase
en: hour
pt: hora

note: Template: AAABase
en: hours
pt: horas

note: Template: AAABase
en: hour(s)
pt: hora(s)

note: Template: AAABase
en: Hours
pt: Horas

note: Template: AAABase
en: minute
pt: minuto

note: Template: AAABase
en: minutes
pt: minutos

note: Template: AAABase
en: minute(s)
pt: minuto(s)

note: Template: AAABase
en: Minutes
pt: Minutos

note: Template: AAABase
en: month
pt: mês

note: Template: AAABase
en: months
pt: meses

note: Template: AAABase
en: month(s)
pt: mes(ses)

note: Template: AAABase
en: week
pt: semana

note: Template: AAABase
en: week(s)
pt: semana(s)

note: Template: AAABase
en: quarter
pt: quarto

note: Template: AAABase
en: quarter(s)
pt: quarto(s)

note: Template: AAABase
en: half-year
pt: meio ano

note: Template: AAABase
en: half-year(s)
pt: meio(s) ano(s)

note: Template: AAABase
en: year
pt: ano

note: Template: AAABase
en: years
pt: anos

note: Template: AAABase
en: year(s)
pt: ano(s)

note: Template: AAABase
en: second(s)
pt: segundo(s)

note: Template: AAABase
en: seconds
pt: segundos

note: Template: AAABase
en: second
pt: segundo

note: Template: AAABase
en: Time unit
pt: Unidade de tempo

note: Template: AAABase
en: wrote
pt: escreveu

note: Template: AAABase
en: Message
pt: Mensagem

note: Template: AAABase
en: Error
pt: Erro

note: Template: AAABase
en: Bug Report
pt: Relatório de Erros

note: Template: AAABase
en: Attention
pt: Atenção

note: Template: AAABase
en: Warning
pt: Aviso

note: Template: AAABase
en: Module
pt: Módulo

note: Template: AAABase
en: Modulefile
pt: Ficheiro de Módulo

note: Template: AAABase
en: Subfunction
pt: Sub-função

note: Template: AAABase
en: Line
pt: Linha

note: Template: AAABase
en: Setting
pt: Configuração

note: Template: AAABase
en: Settings
pt: Configurações

note: Template: AAABase
en: Example
pt: Exemplo

note: Template: AAABase
en: Examples
pt: Exemplos

note: Template: AAABase
en: valid
pt: válido

note: Template: AAABase
en: Valid
pt: Válido

note: Template: AAABase
en: invalid
pt: inválido

note: Template: AAABase
en: Invalid
pt: Inválido

note: Template: AAABase
en: * invalid
pt: * inválido

note: Template: AAABase
en: invalid-temporarily
pt: inválido-temporariamente

note: Template: AAABase
en:  2 minutes
pt:  2 minutos

note: Template: AAABase
en:  5 minutes
pt:  5 minutos

note: Template: AAABase
en:  7 minutes
pt:  7 minutos

note: Template: AAABase
en: 10 minutes
pt: 10 minutos

note: Template: AAABase
en: 15 minutes
pt: 15 minutos

note: Template: AAABase
en: Mr.
pt: Sr.

note: Template: AAABase
en: Mrs.
pt: Sra.

note: Template: AAABase
en: Next
pt: Próximo

note: Template: AAABase
en: Back
pt: Voltar

note: Template: AAABase
en: Next...
pt: Próximo...

note: Template: AAABase
en: ...Back
pt: ...Voltar

note: Template: AAABase
en: -none-
pt: -nenhum(a)-

note: Template: AAABase
en: none
pt: nenhum(a)

note: Template: AAABase
en: none!
pt: nenhum(a)!

note: Template: AAABase
en: none - answered
pt: nenhum - respondido

note: Template: AAABase
en: please do not edit!
pt: por favor não editar!

note: Template: AAABase
en: Need Action
pt: Precisa de Actividade

note: Template: AAABase
en: AddLink
pt: Adicionar Ligação

note: Template: AAABase
en: Link
pt: Ligar

note: Template: AAABase
en: Unlink
pt: Desligar

note: Template: AAABase
en: Linked
pt: Ligado

note: Template: AAABase
en: Link (Normal)
pt: Ligar (Normal)

note: Template: AAABase
en: Link (Parent)
pt: Ligar (Ascendente)

note: Template: AAABase
en: Link (Child)
pt: Ligar (Descendente)

note: Template: AAABase
en: Parent
pt: Ascendente

note: Template: AAABase
en: Child
pt: Descendente

note: Template: AAABase
en: Hit
pt: Acerto

note: Template: AAABase
en: Hits
pt: Acertos

note: Template: AAABase
en: Text
pt: Texto

note: Template: AAABase
en: Standard
pt: Padrão

note: Template: AAABase
en: Lite
pt: Leve

note: Template: AAABase
en: User
pt: Utilizador

note: Template: AAABase
en: Username
pt: Nome de utilizador

note: Template: AAABase
en: Language
pt: Idioma

note: Template: AAABase
en: Languages
pt: Idiomas

note: Template: AAABase
en: Password
pt: Palavra-passe

note: Template: AAABase
en: Preferences
pt: Preferências

note: Template: AAABase
en: Salutation
pt: Saudação

note: Template: AAABase
en: Salutations
pt: Saudações

note: Template: AAABase
en: Signature
pt: Assinatura

note: Template: AAABase
en: Signatures
pt: Assinaturas

note: Template: AAABase
en: Customer
pt: Cliente

note: Template: AAABase
en: CustomerID
pt: ID de Cliente

note: Template: AAABase
en: CustomerIDs
pt: ID de Cliente

note: Template: AAABase
en: customer
pt: cliente

note: Template: AAABase
en: agent
pt: agente

note: Template: AAABase
en: system
pt: sistema

note: Template: AAABase
en: Customer Info
pt: Informação de Cliente

note: Template: AAABase
en: Customer Information
pt: Informação de cliente

note: Template: AAABase
en: Customer Companies
pt: Companhias de clientes

note: Template: AAABase
en: Company
pt: Companhia

note: Template: AAABase
en: go!
pt: ir!

note: Template: AAABase
en: go
pt: ir

note: Template: AAABase
en: All
pt: Todos

note: Template: AAABase
en: all
pt: todos

note: Template: AAABase
en: Sorry
pt: Desculpe

note: Template: AAABase
en: update!
pt: atualizar!

note: Template: AAABase
en: update
pt: atualizar

note: Template: AAABase
en: Update
pt: Atualizar

note: Template: AAABase
en: Updated!
pt: Atualizado!

note: Template: AAABase
en: submit!
pt: submeter!

note: Template: AAABase
en: submit
pt: Submeter

note: Template: AAABase
en: Submit
pt: Submeter

note: Template: AAABase
en: change!
pt: alterar!

note: Template: AAABase
en: Change
pt: Alterar

note: Template: AAABase
en: change
pt: alterar

note: Template: AAABase
en: click here
pt: clique aqui

note: Template: AAABase
en: Comment
pt: Comentário

note: Template: AAABase
en: Invalid Option!
pt: Opção Inválida!

note: Template: AAABase
en: Invalid time!
pt: Hora inválida!

note: Template: AAABase
en: Invalid date!
pt: Data inválida!

note: Template: AAABase
en: Name
pt: Nome

note: Template: AAABase
en: Group
pt: Grupo

note: Template: AAABase
en: Description
pt: Descrição

note: Template: AAABase
en: description
pt: descrição

note: Template: AAABase
en: Theme
pt: Tema

note: Template: AAABase
en: Created
pt: Criado

note: Template: AAABase
en: Created by
pt: Criado por

note: Template: AAABase
en: Changed
pt: Modificado

note: Template: AAABase
en: Changed by
pt: Modificado por

note: Template: AAABase
en: Search
pt: Procurar

note: Template: AAABase
en: and
pt: e

note: Template: AAABase
en: between
pt: entre

note: Template: AAABase
en: before/after
pt: antes/depois

note: Template: AAABase
en: Fulltext Search
pt: Procura Exaustiva no Texto

note: Template: AAABase
en: Options
pt: Opções

note: Template: AAABase
en: Title
pt: Título

note: Template: AAABase
en: Delete
pt: Eliminar

note: Template: AAABase
en: Edit
pt: Editar

note: Template: AAABase
en: View
pt: Ver

note: Template: AAABase
en: Number
pt: Número

note: Template: AAABase
en: System
pt: Sistema

note: Template: AAABase
en: Contact
pt: Contato

note: Template: AAABase
en: Contacts
pt: Contatos

note: Template: AAABase
en: Export
pt: Exportar

note: Template: AAABase
en: Up
pt: Subir

note: Template: AAABase
en: Down
pt: Descer

note: Template: AAABase
en: Add
pt: Adicionar

note: Template: AAABase
en: Added!
pt: Adicionado

note: Template: AAABase
en: Category
pt: Categoria

note: Template: AAABase
en: Viewer
pt: Visualizador

note: Template: AAABase
en: Expand
pt: Expandir

note: Template: AAABase
en: Small
pt: Pequeno

note: Template: AAABase
en: Medium
pt: Médio

note: Template: AAABase
en: Large
pt: Grande

note: Template: AAABase
en: Date picker
pt: Selecionar data

note: Template: AAABase
en: Show Tree Selection
pt: Mostre a seleção em árvore

note: Template: AAABase
en: The field content is too long!
pt: O conteúdo do campo é muito longo!

note: Template: AAABase
en: Maximum size is %s characters.
pt: O Tamanho máximo são %s caracteres

note: Template: AAABase
en: This field is required or
pt: O campo é necessário ou

note: Template: AAABase
en: New message
pt: Nova mensagem

note: Template: AAABase
en: New message!
pt: Nova mensagem!

note: Template: AAABase
en: Please answer this ticket(s) to get back to the normal queue view!
pt: Por favor, responda a este(s) ticket(s) para regressar à visualização de filas!

note: Template: AAABase
en: You have %s new message(s)!
pt: Tem %s mensagem(s) nova(s)!

note: Template: AAABase
en: You have %s reminder ticket(s)!
pt: Tem %s lembrete(s)!

note: Template: AAABase
en: The recommended charset for your language is %s!
pt: O código recomendado para o seu idioma é %s!

note: Template: AAABase
en: Change your password.
pt: Alterar a sua password

note: Template: AAABase
en: Please activate %s first!
pt: Por favor active %s primeiro!

note: Template: AAABase
en: No suggestions
pt: Sem sugestões

note: Template: AAABase
en: Word
pt: Palavra

note: Template: AAABase
en: Ignore
pt: Ignorar

note: Template: AAABase
en: replace with
pt: substituir por

note: Template: AAABase
en: There is no account with that login name.
pt: Não existe nenhuma conta com esse nome de utilizador

note: Template: AAABase
en: Login failed! Your user name or password was entered incorrectly.
pt: Login falhou! Utilizador ou password errada(s).

note: Template: AAABase
en: There is no acount with that user name.
pt: Não existe nenhuma conta com esse nome.

note: Template: AAABase
en: Please contact your administrator
pt: Por favor contate o administrador

note: Template: AAABase
en: Authentication succeeded, but no customer record is found in the customer backend. Please contact your administrator.
pt: Autenticação efectuada com sucesso, mas não existe registo de cliente no backend de clientes. Por favor, contacte o seu administrador

note: Template: AAABase
en: This e-mail address already exists. Please log in or reset your password.
pt: O endereço de e-mail já existe. Por favor, entre ou altere a sua password.

note: Template: AAABase
en: Logout
pt: Sair

note: Template: AAABase
en: Logout successful. Thank you for using %s!
pt: Saiu com sucesso. Obrigado por utilizar o %s!

note: Template: AAABase
en: Feature not active!
pt: Característica não ativa!

note: Template: AAABase
en: Agent updated!
pt: Agente atualizado

note: Template: AAABase
en: Database Selection
pt: Seleção da Base de Dados

note: Template: AAABase
en: Create Database
pt: Criar Base de Dados

note: Template: AAABase
en: System Settings
pt: Propriedades de Sistema

note: Template: AAABase
en: Mail Configuration
pt: Configuração de correio

note: Template: AAABase
en: Finished
pt: Terminado

note: Template: AAABase
en: Install OTRS
pt: Instalar OTRS

note: Template: AAABase
en: License
pt: Licença

note: Template: AAABase
en: Database
pt: Base de dados

note: Template: AAABase
en: Configure Mail
pt: Configurar Mail

note: Template: AAABase
en: Database deleted.
pt: Base de dados apagada.

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the administrative database user.
pt: Insira a password para a base de dados de administrador

note: Template: AAABase
en: Enter the password for the database user.
pt: Insira a password para a base de dados

note: Template: AAABase
en: If you have set a root password for your database, it must be entered here. If not, leave this field empty.
pt: Se criou uma palavra passe para a raiz de Base de Dados tem que a colocar aqui. Se não deixo o campo em branco.

note: Template: AAABase
en: Database already contains data - it should be empty!
pt: A base de dado já contém dados - deveria estar vazia!

note: Template: AAABase
en: Login is needed!
pt: Entrada necessária

note: Template: AAABase
en: It is currently not possible to login due to a scheduled system maintenance.
pt: Não é possível efectuar login devido a uma manutenção agendada do sistema

note: Template: AAABase
en: Password is needed!
pt: Palavra-passe indispensável!

note: Template: AAABase
en: Take this Customer
pt: Fique com este Cliente

note: Template: AAABase
en: Take this User
pt: Fique com este Utilizador

note: Template: AAABase
en: possible
pt: possível

note: Template: AAABase
en: reject
pt: rejeitar

note: Template: AAABase
en: reverse
pt: reverter

note: Template: AAABase
en: Facility
pt: Instalação

note: Template: AAABase
en: Time Zone
pt: Fuso horário

note: Template: AAABase
en: Pending till
pt: Pendente até

note: Template: AAABase
en: Don't use the Superuser account to work with OTRS! Create new Agents and work with these accounts instead.
pt: Não utilizar a conta de Super utilizador para trabalhar com o OTRS! Em vez disso, crie novos Agentes e trabalhe com essas contas.

note: Template: AAABase
en: Dispatching by email To: field.
pt: Despachado através do campo Para:

note: Template: AAABase
en: Dispatching by selected Queue.
pt: Despachado pela Fila escolhida

note: Template: AAABase
en: No entry found!
pt: Não se encontrou nada!

note: Template: AAABase
en: Session invalid. Please log in again.
pt: Sessão inválida. Por favor, faça o login novamente.

note: Template: AAABase
en: Session has timed out. Please log in again.
pt: A sessão expirou. Por favor autentique-se novamente

note: Template: AAABase
en: Session limit reached! Please try again later.
pt: Terminou o tempo limite de sessão! Por favor tente novamente mais tarde.

note: Template: AAABase
en: No Permission!
pt: Sem Permissão!

note: Template: AAABase
en: (Click here to add)
pt: (Clique aqui para adicionar)

note: Template: AAABase
en: Preview
pt: Prever

note: Template: AAABase
en: Package not correctly deployed! Please reinstall the package.
pt: O pacote não foi corretamente instalado! Por favor reinstal o pacote.

note: Template: AAABase
en: %s is not writable!
pt: %s não modificável

note: Template: AAABase
en: Cannot create %s!
pt: Não é possível criar %s

note: Template: AAABase
en: Check to activate this date
pt: Confirma para ativar esta data

note: Template: AAABase
en: You have Out of Office enabled, would you like to disable it?
pt: Tem Fora do Escritório activo, deseja desactivar?

note: Template: AAABase
en: News about OTRS releases!
pt: Notícias acerca dos lançamentos OTRS!

note: Template: AAABase
en: Customer %s added
pt: Cliente %s adicionado.

note: Template: AAABase
en: Role added!
pt: Papel adicionado!

note: Template: AAABase
en: Role updated!
pt: Popel atualizado!

note: Template: AAABase
en: Attachment added!
pt: Anexo adicionado!

note: Template: AAABase
en: Attachment updated!
pt: Anexo actualizado!

note: Template: AAABase
en: Response added!
pt: Resposta adicionada!

note: Template: AAABase
en: Response updated!
pt: Resposta atualizada!

note: Template: AAABase
en: Group updated!
pt: Grupo atualizado

note: Template: AAABase
en: Queue added!
pt: Fila adicionada!

note: Template: AAABase
en: Queue updated!
pt: Fila atualizada!

note: Template: AAABase
en: State added!
pt: Estado adicionado!

note: Template: AAABase
en: State updated!
pt: Estado atualizado!

note: Template: AAABase
en: Type added!
pt: Tipo adicionado!

note: Template: AAABase
en: Type updated!
pt: Tipo atualizado!

note: Template: AAABase
en: Customer updated!
pt: Cliente atualizado!

note: Template: AAABase
en: Customer company added!
pt: Empresa cliente adicionada!

note: Template: AAABase
en: Customer company updated!
pt: Empresa cliente actualizada!

note: Template: AAABase
en: Note: Company is invalid!
pt: Nota: Empresa não é válida!

note: Template: AAABase
en: Mail account added!
pt: Conta de Mail adicionada!

note: Template: AAABase
en: Mail account updated!
pt: Conta de Mail actualizada!

note: Template: AAABase
en: System e-mail address added!
pt: Endereço de e-mail de sistema adicionado

note: Template: AAABase
en: System e-mail address updated!
pt: Endereço de email de sistema atualizado

note: Template: AAABase
en: Contract
pt: Contrato

note: Template: AAABase
en: Online Customer: %s
pt: Cliente em linha: %s

note: Template: AAABase
en: Online Agent: %s
pt: Agente em linha: %s

note: Template: AAABase
en: Calendar
pt: Calendário

note: Template: AAABase
en: File
pt: Ficheiro

note: Template: AAABase
en: Filename
pt: Nome de ficheiro

note: Template: AAABase
en: Type
pt: Tipo

note: Template: AAABase
en: Size
pt: Tamanho

note: Template: AAABase
en: Upload
pt: Carregar

note: Template: AAABase
en: Directory
pt: Pasta

note: Template: AAABase
en: Signed
pt: Assinado

note: Template: AAABase
en: Sign
pt: Assinar

note: Template: AAABase
en: Crypted
pt: Cifrado

note: Template: AAABase
en: Crypt
pt: Cifrar

note: Template: AAABase
en: PGP Key
pt: Chave PGP

note: Template: AAABase
en: PGP Keys
pt: Chaves PGP

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificate
pt: Certificado S/MIME

note: Template: AAABase
en: S/MIME Certificates
pt: Certificados S/MIME

note: Template: AAABase
en: Office
pt: Gabinete

note: Template: AAABase
en: Phone
pt: Telefone

note: Template: AAABase
en: Mobile
pt: Movel

note: Template: AAABase
en: Zip
pt: Código Postal

note: Template: AAABase
en: City
pt: CAntiguidade

note: Template: AAABase
en: Street
pt: Rua

note: Template: AAABase
en: Country
pt: País

note: Template: AAABase
en: Location
pt: Localização

note: Template: AAABase
en: installed
pt: instalado

note: Template: AAABase
en: uninstalled
pt: desinstalado

note: Template: AAABase
en: Security Note: You should activate %s because application is already running!
pt: Nota de Segurança: Deveria activar %s porque a aplicação já está a correr!

note: Template: AAABase
en: Unable to parse repository index document.
pt: Não foi possível realizar abrir o documento do repositório

note: Template: AAABase
en: No packages for your framework version found in this repository, it only contains packages for other framework versions.
pt: Não existem pacotes para a versão do software que possui, apenas existem pacotes para outra versões.

note: Template: AAABase
en: No packages, or no new packages, found in selected repository.
pt: Não existem pacotes no repositório selecionado

note: Template: AAABase
en: Edit the system configuration settings.
pt: Edite as definições de configuração do sistema.

note: Template: AAABase
en: ACL information from database is not in sync with the system configuration, please deploy all ACLs.
pt: A informação da Lista de Controlo de Acesso (ACL) da base da dados não está a sincronizar com o sistema, por favor carregue toda a lista.

note: Template: AAABase
en: printed at
pt: impresso em

note: Template: AAABase
en: Loading...
pt: A carregar...

note: Template: AAABase
en: Dear Mr. %s,
pt: Exmo Sr, %s

note: Template: AAABase
en: Dear Mrs. %s,
pt: Exma Sra. %s

note: Template: AAABase
en: Dear %s,
pt: Caro %s,

note: Template: AAABase
en: Hello %s,
pt: Cara %s,

note: Template: AAABase
en: This email address is not allowed to register. Please contact support staff.
pt: Não é permitido registar este endereço de e-mail. Por favor contacte a equipa de suporte.

note: Template: AAABase
en: New account created. Sent login information to %s. Please check your email.
pt: Nova conta criada. Informação de inicio de sesão enviada para %s. Verifique o seu email.

note: Template: AAABase
en: Please press Back and try again.
pt: Pressione anterior e tente novamente.

note: Template: AAABase
en: Sent password reset instructions. Please check your email.
pt: Foram enviadas instruções de recuperação de password. Verifique o seu email.

note: Template: AAABase
en: Sent new password to %s. Please check your email.
pt: Enviada nova password para %s. Verifique o seu email

note: Template: AAABase
en: Upcoming Events
pt: Próximos eventos

note: Template: AAABase
en: Event
pt: Evento

note: Template: AAABase
en: Events
pt: Eventos

note: Template: AAABase
en: Invalid Token!
pt: Token inválido

note: Template: AAABase
en: more
pt: mais

note: Template: AAABase
en: Collapse
pt: Fechar

note: Template: AAABase
en: Shown
pt: Mostrar

note: Template: AAABase
en: Shown customer users
pt: Mostrar utilizadores do cliente

note: Template: AAABase
en: News
pt: Notícias

note: Template: AAABase
en: Product News
pt: Novidades do produto

note: Template: AAABase
en: OTRS News
pt: Notícias OTRS

note: Template: AAABase
en: 7 Day Stats
pt: Estatísticas dos últimos 7 dias

note: Template: AAABase
en: Process Management information from database is not in sync with the system configuration, please synchronize all processes.
pt: Informações do Processo de Manutenção da base de dados não está a sincronizar com o sistema de configuração, por favor, sincronizar todos os processos.

note: Template: AAABase
en: Package not verified by the OTRS Group! It is recommended not to use this package.
pt: O Pacote não foi verificado pelo Groupo OTRS! Não é recomendado utilizar o Pacote.

note: Template: AAABase
en: Mark
pt: Marca

note: Template: AAABase
en: Unmark
pt: Desmarca

note: Template: AAABase
en: Bold
pt: Negrito

note: Template: AAABase
en: Italic
pt: Itálico

note: Template: AAABase
en: Underline
pt: Sublinhado

note: Template: AAABase
en: Font Color
pt: Côr

note: Template: AAABase
en: Background Color
pt: Côr de fundo

note: Template: AAABase
en: Remove Formatting
pt: Limpar formação

note: Template: AAABase
en: Show/Hide Hidden Elements
pt: Mostra/Oculta Elementos Ocultos

note: Template: AAABase
en: Align Left
pt: Alinhar à esquerda

note: Template: AAABase
en: Align Center
pt: Centrar

note: Template: AAABase
en: Align Right
pt: Alinhar à direita

note: Template: AAABase
en: Justify
pt: Justificar

note: Template: AAABase
en: Header
pt: Cabeçalho

note: Template: AAABase
en: Indent
pt: Identar

note: Template: AAABase
en: Outdent
pt: Desindentar

note: Template: AAABase
en: Create an Unordered List
pt: Criar lista sem ordenação

note: Template: AAABase
en: Create an Ordered List
pt: Criar lista ordenada

note: Template: AAABase
en: HTML Link
pt: Ligação HTML

note: Template: AAABase
en: Insert Image
pt: Inserir imagem

note: Template: AAABase
en: SHIFT
pt: Shift

note: Template: AAABase
en: Undo
pt: Desfazer

note: Template: AAABase
en: Redo
pt: Refazer

note: Template: AAABase
en: Can't contact registration server. Please try again later.
pt: Não é possivel contatar o servidor de registo. Por favor tente novamente mais tarde.

note: Template: AAABase
en: No content received from registration server. Please try again later.
pt: Não foi recebido nenhum conteudo do servidor de registo. Por favor tente novamente mais tarde.

note: Template: AAABase
en: Problems processing server result. Please try again later.
pt: Problemas a processar o resultado do servidor. Por favor tente novamente mais tarde.

note: Template: AAABase
en: Username and password do not match. Please try again.
pt: Utilizador e senha não coincidem. Por favor tente novamente.

note: Template: AAABase
en: The selected process is invalid!
pt: O processo selecionado é invalido!

note: Template: AAABase
en: Upgrade to %s now!
pt: Atualização para %s agora!

note: Template: AAABase
en: %s Go to the upgrade center %s
pt: %s Vá para o centro de atualização %s

note: Template: AAABase
en: The license for your %s is about to expire. Please make contact with %s to renew your contract!
pt: A Licença para o seu %s está a terminar. Por favor entre em contato com %s para renovar o contrato!

note: Template: AAABase
en: An update for your %s is available, but there is a conflict with your framework version! Please update your framework first!
pt: A atualização para o seu %s está disponivel, mas existe um conflito com a versão da sua estrutura! Por favor atualize a sua estrutura primeiro!

note: Template: AAABase
en: Your system was successfully upgraded to %s.
pt: O seu sistema foi atualizado com sucesso até %s

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade to %s.
pt: Ocorreu um problema durante a atualização aos %s

note: Template: AAABase
en: %s was correctly reinstalled.
pt: %s foi corretamente reinstalado.

note: Template: AAABase
en: There was a problem reinstalling %s.
pt: Existe um problema a reinstalar %s

note: Template: AAABase
en: Your %s was successfully updated.
pt: O seu %s foi atualizado com sucesso.

note: Template: AAABase
en: There was a problem during the upgrade of %s.
pt: Existiu um problema durante a atualização de %s

note: Template: AAABase
en: %s was correctly uninstalled.
pt: %s foi corretamente desinstalado.

note: Template: AAABase
en: There was a problem uninstalling %s.
pt: Existiu um problema a desinstalar %s.

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Day
pt: Dia de Ano Novo

note: Template: AAACalendar
en: International Workers' Day
pt: Dia do Trabalhador

note: Template: AAACalendar
en: Christmas Eve
pt: Vespera de Natal

note: Template: AAACalendar
en: First Christmas Day
pt: Dia de Natal

note: Template: AAACalendar
en: Second Christmas Day
pt: Segundo Dia de Natal

note: Template: AAACalendar
en: New Year's Eve
pt: Vespera de Ano Novo

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as requester
pt: ORTS como requisitante.

note: Template: AAAGenericInterface
en: OTRS as provider
pt: OTRS como prestador

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" created!
pt: O serviço Web "%s" foi criado!

note: Template: AAAGenericInterface
en: Webservice "%s" updated!
pt: O serviço Web "%s" foi atualizado!

note: Template: AAAMonth
en: Feb
pt: Fev

note: Template: AAAMonth
en: Apr
pt: Abr

note: Template: AAAMonth
en: May
pt: Mai

note: Template: AAAMonth
en: Aug
pt: Ago

note: Template: AAAMonth
en: Sep
pt: Set

note: Template: AAAMonth
en: Oct
pt: Out

note: Template: AAAMonth
en: Dec
pt: Dez

note: Template: AAAMonth
en: January
pt: Janeiro

note: Template: AAAMonth
en: February
pt: Fevereiro

note: Template: AAAMonth
en: March
pt: Março

note: Template: AAAMonth
en: April
pt: Abril

note: Template: AAAMonth
en: May_long
pt: Maio

note: Template: AAAMonth
en: June
pt: Junho

note: Template: AAAMonth
en: July
pt: Julho

note: Template: AAAMonth
en: August
pt: Agosto

note: Template: AAAMonth
en: September
pt: Setembro

note: Template: AAAMonth
en: October
pt: Outubro

note: Template: AAAMonth
en: November
pt: Novembro

note: Template: AAAMonth
en: December
pt: Dezembro

note: Template: AAAPreferences
en: Preferences updated successfully!
pt: Preferências atualizadas com sucesso!

note: Template: AAAPreferences
en: User Profile
pt: Perfil de utilizador

note: Template: AAAPreferences
en: Email Settings
pt: Definições de email

note: Template: AAAPreferences
en: Other Settings
pt: Outras definições

note: Template: AAAPreferences
en: Notification Settings
pt: Configuração de Notificações

note: Template: AAAPreferences
en: Change Password
pt: Mudar a Palavra-passe

note: Template: AAAPreferences
en: Current password
pt: Senha atual

note: Template: AAAPreferences
en: New password
pt: Nova palavra-passe

note: Template: AAAPreferences
en: Verify password
pt: Confirmar password

note: Template: AAAPreferences
en: Spelling Dictionary
pt: Dicionário Ortográfico

note: Template: AAAPreferences
en: Default spelling dictionary
pt: Dicionário ortografia

note: Template: AAAPreferences
en: Max. shown Tickets a page in Overview.
pt: Número máximo de tickets por página em Vista Geral.

note: Template: AAAPreferences
en: The current password is not correct. Please try again!
pt: A password atual não está correta. Tente novamente

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, your new passwords do not match. Please try again!
pt: Não foi possível atualizar a password, a nova password é diferente. Tente novamente

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it contains invalid characters!
pt: Não foi possível atualizar a password, contém carateres inválidos

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must be at least %s characters long!
pt: Não foi possível atualizar a password, tem de ter no mínimo %s carateres

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 lowercase and 2 uppercase characters!
pt: Não foi possível atualizar a password, tem de conter no mínimo 2 caracteres minúsculos e 2 caracteres maiusculos.

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 1 digit!
pt: Não foi possível atualizar a password, tem de ter no mínimo 1 dígito

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, it must contain at least 2 characters!
pt: Não foi possível atualizar a password, tem de ter no mínimo 2 carateres

note: Template: AAAPreferences
en: Can't update password, this password has already been used. Please choose a new one!
pt: Não foi possível atualizar a password, esta password já foi utilizada. Por favor escolha uma nova!

note: Template: AAAPreferences
en: CSV Separator
pt: Separador CSV

note: Template: AAATicket
en: Status View
pt: Ver estado

note: Template: AAATicket
en: Service View
pt: Vista do serviço

note: Template: AAATicket
en: Bulk
pt: Em bloco

note: Template: AAATicket
en: Lock
pt: Bloquear

note: Template: AAATicket
en: Unlock
pt: Desbloquear

note: Template: AAATicket
en: History
pt: Histórico

note: Template: AAATicket
en: Zoom
pt: Pormenores

note: Template: AAATicket
en: Age
pt: Antiguidade

note: Template: AAATicket
en: Bounce
pt: Devolver

note: Template: AAATicket
en: Forward
pt: Encaminhar

note: Template: AAATicket
en: From
pt: De

note: Template: AAATicket
en: To
pt: Para

note: Template: AAATicket
en: Subject
pt: Assunto

note: Template: AAATicket
en: Move
pt: Mover

note: Template: AAATicket
en: Queue
pt: Fila

note: Template: AAATicket
en: Queues
pt: Filas

note: Template: AAATicket
en: Priority
pt: Prioridade

note: Template: AAATicket
en: Priorities
pt: Prioridades

note: Template: AAATicket
en: Priority Update
pt: Atualização de Prioridade

note: Template: AAATicket
en: Priority added!
pt: Prioridade adicionada!

note: Template: AAATicket
en: Priority updated!
pt: Prioridade atualizada!

note: Template: AAATicket
en: Signature added!
pt: Assinatura adicionada!

note: Template: AAATicket
en: Signature updated!
pt: Assinatura atualizada!

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreement
pt: Nível de serviço

note: Template: AAATicket
en: Service Level Agreements
pt: Níveís de serviço

note: Template: AAATicket
en: Service
pt: Serviço

note: Template: AAATicket
en: Services
pt: Serviços

note: Template: AAATicket
en: State
pt: Estado

note: Template: AAATicket
en: States
pt: Estados

note: Template: AAATicket
en: Status
pt: Estado

note: Template: AAATicket
en: Statuses
pt: Estados

note: Template: AAATicket
en: Ticket Type
pt: Tipo de ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket Types
pt: Tipos de ticket

note: Template: AAATicket
en: Compose
pt: Compôr

note: Template: AAATicket
en: Pending
pt: Pendências

note: Template: AAATicket
en: Owner
pt: Proprietário

note: Template: AAATicket
en: Owner Update
pt: Atualizar Proprietário

note: Template: AAATicket
en: Responsible
pt: ResponsabilAntiguidade

note: Template: AAATicket
en: Responsible Update
pt: Atualização da ResponsabilAntiguidade

note: Template: AAATicket
en: Sender
pt: Remetente

note: Template: AAATicket
en: Article
pt: Artigo

note: Template: AAATicket
en: Createtime
pt: Hora de criação

note: Template: AAATicket
en: plain
pt: texto

note: Template: AAATicket
en: Close
pt: Fechar

note: Template: AAATicket
en: Action
pt: Ação

note: Template: AAATicket
en: Attachment
pt: Anexo

note: Template: AAATicket
en: Attachments
pt: Anexos

note: Template: AAATicket
en: This message was written in a character set other than your own.
pt: Esta mensagem foi escrita usando uma codificação diferente da sua.

note: Template: AAATicket
en: If it is not displayed correctly,
pt: Se não for exibida correctamente,

note: Template: AAATicket
en: This is a
pt: Este é um

note: Template: AAATicket
en: to open it in a new window.
pt: para a abrir numa nova janela.

note: Template: AAATicket
en: This is a HTML email. Click here to show it.
pt: Esta é uma mensagem HTML. Clicar aqui para visualizar.

note: Template: AAATicket
en: Free Fields
pt: Campos Livres

note: Template: AAATicket
en: Merge
pt: Fundir

note: Template: AAATicket
en: merged
pt: fundido

note: Template: AAATicket
en: closed successful
pt: fechado com sucesso

note: Template: AAATicket
en: closed unsuccessful
pt: fechado sem sucesso

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Total
pt: Nr. de tickets bloqueado

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets Reminder Reached
pt: Lembrete de tickets bloqueado atingido

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets New
pt: Novos tickets bloqueados

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Total
pt: Total de tickets(responsável)

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets New
pt: Novos tickets(responsável)

note: Template: AAATicket
en: Responsible Tickets Reminder Reached
pt: Lembrete de tickets(responsável) atingido

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Total
pt: Total de tickets vigiados

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets New
pt: Novos tickets vigiados

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets Reminder Reached
pt: Lembrete de tickets vigiados

note: Template: AAATicket
en: All tickets
pt: Todos os tickets

note: Template: AAATicket
en: Available tickets
pt: Pedidos Disponiveis

note: Template: AAATicket
en: Escalation
pt: Escalagem

note: Template: AAATicket
en: last-search
pt: última pesquisa

note: Template: AAATicket
en: QueueView
pt: Filas

note: Template: AAATicket
en: Ticket Escalation View
pt: Fila de tickets escalados

note: Template: AAATicket
en: Message from
pt: Mensagem de

note: Template: AAATicket
en: End message
pt: Fim da mensagem

note: Template: AAATicket
en: Forwarded message from
pt: Mensagem reencaminhada de

note: Template: AAATicket
en: End forwarded message
pt: Fim da mensagem reencaminhada

note: Template: AAATicket
en: Reply to note
pt: Responder na nota

note: Template: AAATicket
en: new
pt: novo

note: Template: AAATicket
en: open
pt: aberto

note: Template: AAATicket
en: Open
pt: Aberto

note: Template: AAATicket
en: Open tickets
pt: Tickets abertos

note: Template: AAATicket
en: closed
pt: fechado

note: Template: AAATicket
en: Closed
pt: Fechado

note: Template: AAATicket
en: Closed tickets
pt: Tickets fechados

note: Template: AAATicket
en: removed
pt: removido

note: Template: AAATicket
en: pending reminder
pt: pendente com lembrete

note: Template: AAATicket
en: pending auto
pt: pendente com fecho automático

note: Template: AAATicket
en: pending auto close+
pt: pendente com fecho automático+

note: Template: AAATicket
en: pending auto close-
pt: pendente com fecho automático-

note: Template: AAATicket
en: email-external
pt: email externo

note: Template: AAATicket
en: email-internal
pt: email interno

note: Template: AAATicket
en: note-external
pt: nota externa

note: Template: AAATicket
en: note-internal
pt: nota interna

note: Template: AAATicket
en: note-report
pt: relatório de nota

note: Template: AAATicket
en: phone
pt: telefone

note: Template: AAATicket
en: webrequest
pt: pedido via Web

note: Template: AAATicket
en: lock
pt: bloquear

note: Template: AAATicket
en: unlock
pt: desbloquear

note: Template: AAATicket
en: very low
pt: muito baixa

note: Template: AAATicket
en: low
pt: baixa

note: Template: AAATicket
en: high
pt: alta

note: Template: AAATicket
en: very high
pt: muito alta

note: Template: AAATicket
en: 1 very low
pt: 1 muito baixa

note: Template: AAATicket
en: 2 low
pt: 2 baixa

note: Template: AAATicket
en: 4 high
pt: 4 alta

note: Template: AAATicket
en: 5 very high
pt: 5 muito alta

note: Template: AAATicket
en: auto follow up
pt: acompanhamento automático

note: Template: AAATicket
en: auto reject
pt: rejeição automática

note: Template: AAATicket
en: auto remove
pt: remoção automática

note: Template: AAATicket
en: auto reply
pt: resposta automática

note: Template: AAATicket
en: auto reply/new ticket
pt: resposta automática/novo pedido

note: Template: AAATicket
en: Create
pt: Criar

note: Template: AAATicket
en: Answer
pt: Resposta

note: Template: AAATicket
en: Phone call
pt: Chamada telefónica

note: Template: AAATicket
en: Ticket "%s" created!
pt: Ticket "%s" criado!

note: Template: AAATicket
en: Ticket Number
pt: Número do Ticket

note: Template: AAATicket
en: Ticket Object
pt: Objeto Ticket

note: Template: AAATicket
en: No such Ticket Number "%s"! Can't link it!
pt: Não existe Número de Ticket "%s"! Não é possível efectuar a ligação!

note: Template: AAATicket
en: You don't have write access to this ticket.
pt: Não tem permissão de escrita neste pedido.

note: Template: AAATicket
en: Sorry, you need to be the ticket owner to perform this action.
pt: Desculpe, precisa de ser o proprietario deste pedido para realizar esta ação

note: Template: AAATicket
en: Please change the owner first.
pt: Por favor altere o proprietário primeiro.

note: Template: AAATicket
en: Ticket selected.
pt: Ticket selecionado

note: Template: AAATicket
en: Ticket is locked by another agent.
pt: Ticket bloqueado por outro agente

note: Template: AAATicket
en: Ticket locked.
pt: Ticket bloqueado

note: Template: AAATicket
en: Don't show closed Tickets
pt: Não mostrar tickets fechados

note: Template: AAATicket
en: Show closed Tickets
pt: Mostrar tickets fechados

note: Template: AAATicket
en: New Article
pt: Novo Artigo

note: Template: AAATicket
en: Unread article(s) available
pt: Actualização não lidas

note: Template: AAATicket
en: Remove from list of watched tickets
pt: Remover dos tickets vigiados

note: Template: AAATicket
en: Add to list of watched tickets
pt: Adicionar aos tickets vigiados

note: Template: AAATicket
en: Email-Ticket
pt: Mensagem

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket
pt: Criar novo Ticket via email

note: Template: AAATicket
en: Phone-Ticket
pt: Telefonema

note: Template: AAATicket
en: Search Tickets
pt: Procurar Tickets

note: Template: AAATicket
en: Customer Realname
pt: Nome Real do Cliente

note: Template: AAATicket
en: Customer History
pt: História do Cliente

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer Users
pt: Editar Utilizadores de cliente

note: Template: AAATicket
en: Edit Customer
pt: Editar cliente

note: Template: AAATicket
en: Bulk Action
pt: Em bloco

note: Template: AAATicket
en: Bulk Actions on Tickets
pt: Operações em bloco sobre Tickets

note: Template: AAATicket
en: Send Email and create a new Ticket
pt: Enviar mensagem e criar novo Ticket

note: Template: AAATicket
en: Create new Email Ticket and send this out (Outbound)
pt: Criar novo Email Ticket e enviar para fora

note: Template: AAATicket
en: Create new Phone Ticket (Inbound)
pt: Criar novo Ticket por telefone

note: Template: AAATicket
en: Address %s replaced with registered customer address.
pt: Endereço %s substituído por um endereço de cliente registado

note: Template: AAATicket
en: Customer user automatically added in Cc.
pt: Utilizador de Cliente adicionado automaticamente em Cc (Com Conhecimento)

note: Template: AAATicket
en: Overview of all open Tickets
pt: Vista de todos os tickets abertos

note: Template: AAATicket
en: Locked Tickets
pt: Tickets bloqueados

note: Template: AAATicket
en: My Locked Tickets
pt: Os meus tickets bloqueados

note: Template: AAATicket
en: My Watched Tickets
pt: Os meus tickets vigiados

note: Template: AAATicket
en: My Responsible Tickets
pt: Tickets de que sou responsável

note: Template: AAATicket
en: Watched Tickets
pt: Ticket vigiados

note: Template: AAATicket
en: Watched
pt: Vigiado

note: Template: AAATicket
en: Watch
pt: Vigiar

note: Template: AAATicket
en: Lock it to work on it
pt: Bloqueá-lo para trabalhar com ele

note: Template: AAATicket
en: Unlock to give it back to the queue
pt: Destranca para voltar à fila

note: Template: AAATicket
en: Show the ticket history
pt: Mostra a história do pedido

note: Template: AAATicket
en: Print this ticket
pt: Imprimir este ticket

note: Template: AAATicket
en: Print this article
pt: Imprimir este artigo

note: Template: AAATicket
en: Split
pt: Divide

note: Template: AAATicket
en: Split this article
pt: Divide este artigo

note: Template: AAATicket
en: Forward article via mail
pt: Envia o artigo via e-mail

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket priority
pt: Altera a prioridade do pedido

note: Template: AAATicket
en: Change the ticket free fields!
pt: Alterar os campos livres do ticket!

note: Template: AAATicket
en: Link this ticket to other objects
pt: Liga este pedido a outros objetos

note: Template: AAATicket
en: Change the owner for this ticket
pt: Altera o dono deste pedido

note: Template: AAATicket
en: Change the  customer for this ticket
pt: Altera o cliente deste pedido

note: Template: AAATicket
en: Add a note to this ticket
pt: Adiciona uma nota a este pedido

note: Template: AAATicket
en: Merge into a different ticket
pt: Junta-se a um pedido diferente

note: Template: AAATicket
en: Set this ticket to pending
pt: Coloca este pedido pendente

note: Template: AAATicket
en: Close this ticket
pt: Fechar este ticket

note: Template: AAATicket
en: Look into a ticket!
pt: Ver detalhe do ticket!

note: Template: AAATicket
en: Delete this ticket
pt: Apagar este ticket

note: Template: AAATicket
en: Mark as Spam!
pt: Marcar como Spam!

note: Template: AAATicket
en: My Queues
pt: As Minhas Filas

note: Template: AAATicket
en: Shown Tickets
pt: Mostrar Tickets

note: Template: AAATicket
en: Shown Columns
pt: Mostrar colunas

note: Template: AAATicket
en: Your email with ticket number "<OTRS_TICKET>" is merged to "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".
pt: O ticket com o número  "<OTRS_TICKET>" foi fundido com o ticket "<OTRS_MERGE_TO_TICKET>".

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time is over (%s)!
pt: Ticket %s: primeira resposta terminou em (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: first response time will be over in %s!
pt: Ticket %s: primeira resposta termina em (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time is over (%s)!
pt: Ticket %s: tempo de actualização terminou em (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: update time will be over in %s!
pt: Ticket %s: tempo de atualização termina em (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time is over (%s)!
pt: Ticket %s: tempo de resolução terminou em (%s)!

note: Template: AAATicket
en: Ticket %s: solution time will be over in %s!
pt: Ticket %s: tempo de resolução termina em (%s)!

note: Template: AAATicket
en: There are more escalated tickets!
pt: Existem mais tickets escalados

note: Template: AAATicket
en: Plain Format
pt: Formato de texto

note: Template: AAATicket
en: Reply All
pt: Responder a todos

note: Template: AAATicket
en: Direction
pt: Direção

note: Template: AAATicket
en: New ticket notification
pt: Notificação de novo ticket

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if there is a new ticket in "My Queues".
pt: Enviar notificação se houver um novo ticket nas "Minhas Filas".

note: Template: AAATicket
en: Send new ticket notifications
pt: Enviar notificações em novos tickets

note: Template: AAATicket
en: Ticket follow up notification
pt: Enviar notificações em atualizações de tickets

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a customer sends a follow up and I'm the owner of the ticket or the ticket is unlocked and is in one of my subscribed queues.
pt: Envia-me uma notificação se um cliente dá seguimento e eu sou o dono deste pedido ou o pedido destá desbloqueado e é um das minhas filas subcritas

note: Template: AAATicket
en: Send ticket follow up notifications
pt: Envia o pedido seguido de notificações

note: Template: AAATicket
en: Ticket lock timeout notification
pt: Notificação por expiração de tempo de bloqueio

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is unlocked by the system.
pt: Enviar notificação se um ticket for desbloqueado pelo sistema.

note: Template: AAATicket
en: Send ticket lock timeout notifications
pt: Enviar notificações quando o tempo de bloqueio expirar

note: Template: AAATicket
en: Ticket move notification
pt: Notificações de movimento de tickets

note: Template: AAATicket
en: Send me a notification if a ticket is moved into one of "My Queues".
pt: Notificar-me se um ticket for movido para uma das "Minhas Filas".

note: Template: AAATicket
en: Send ticket move notifications
pt: Enviar notificações de movimento de tickets

note: Template: AAATicket
en: Your queue selection of your favourite queues. You also get notified about those queues via email if enabled.
pt: Seleção das filas favoritas. Será notificado acerca destas filas via email se o serviço estiver Ativo.

note: Template: AAATicket
en: Custom Queue
pt: Fila Personalizada

note: Template: AAATicket
en: QueueView refresh time
pt: Tempo de refrescamento da vista de Filas

note: Template: AAATicket
en: If enabled, the QueueView will automatically refresh after the specified time.
pt: Se ativo, a vista de filas será atualizada após um período de tempo

note: Template: AAATicket
en: Refresh QueueView after
pt: Atualizar a vista de filas após

note: Template: AAATicket
en: Screen after new ticket
pt: Ecrãn após novo ticket

note: Template: AAATicket
en: Show this screen after I created a new ticket
pt: Mostrar este ecrã após criar novo ticket

note: Template: AAATicket
en: Closed Tickets
pt: Tickets fechados

note: Template: AAATicket
en: Show closed tickets.
pt: Mostrar tickets fechados

note: Template: AAATicket
en: Max. shown Tickets a page in QueueView.
pt: Número máximo de tickets por página

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Small" Limit
pt: Limite de tickets na vista "Pequena"

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Small"
pt: Limite de tickets por página na vista "Pequena"

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Medium" Limit
pt: Limite de tickets na vista "Média"

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Medium"
pt: Limite de tickets por página na vista "Média"

note: Template: AAATicket
en: Ticket Overview "Preview" Limit
pt: Limite de tickets na vista "Detalhe"

note: Template: AAATicket
en: Ticket limit per page for Ticket Overview "Preview"
pt: Limite de tickets por página na vista "Detalhe"

note: Template: AAATicket
en: Ticket watch notification
pt: Notificação de tickets vigiados

note: Template: AAATicket
en: Send me the same notifications for my watched tickets that the ticket owners will get.
pt: Quero receber para os tickets as mesmas notificações que os proprietários recebem

note: Template: AAATicket
en: Send ticket watch notifications
pt: Enviar notificações de tickets vigiados

note: Template: AAATicket
en: Out Of Office Time
pt: Horário de ausência

note: Template: AAATicket
en: New Ticket
pt: Novo Ticket

note: Template: AAATicket
en: Create new Ticket
pt: Criar novo ticket

note: Template: AAATicket
en: Customer called
pt: O cliente telefonou

note: Template: AAATicket
en: phone call
pt: chamada telefónica

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Outbound
pt: Realizar chamada telefónica

note: Template: AAATicket
en: Phone Call Inbound
pt: Chamada telefónica de entrada

note: Template: AAATicket
en: Reminder Reached
pt: Limite alcançado

note: Template: AAATicket
en: Reminder Tickets
pt: Tickets com lembrete

note: Template: AAATicket
en: Escalated Tickets
pt: Tickets escalados

note: Template: AAATicket
en: New Tickets
pt: Novos tickets

note: Template: AAATicket
en: Open Tickets / Need to be answered
pt: Tickets abertos / precisam de resposta

note: Template: AAATicket
en: All open tickets, these tickets have already been worked on, but need a response
pt: Todos os tickets abertos, tickets já tratados e que precisam de resposta adicional

note: Template: AAATicket
en: All new tickets, these tickets have not been worked on yet
pt: Todos os tickets, ainda sem qualquer tratamento

note: Template: AAATicket
en: All escalated tickets
pt: Todos os tickets eecalados

note: Template: AAATicket
en: All tickets with a reminder set where the reminder date has been reached
pt: Todos os tickets com lembrete ativo e que atigiram o tempo

note: Template: AAATicket
en: Archived tickets
pt: Tickets arquivados

note: Template: AAATicket
en: Unarchived tickets
pt: Tickets não arquivados

note: Template: AAATicket
en: Ticket Information
pt: Informação do ticket

note: Template: AAATicket
en: including subqueues
pt: incluindo sub-filas

note: Template: AAATicket
en: excluding subqueues
pt: excluindo sub-filas

note: Template: AAAWeekDay
en: Sun
pt: Domingo

note: Template: AAAWeekDay
en: Mon
pt: Segunda

note: Template: AAAWeekDay
en: Tue
pt: Terça

note: Template: AAAWeekDay
en: Wed
pt: Quarta

note: Template: AAAWeekDay
en: Thu
pt: Quinta

note: Template: AAAWeekDay
en: Fri
pt: Sexta

note: Template: AAAWeekDay
en: Sat
pt: Sábado

note: Template: AdminACL
en: ACL Management
pt: Gestão de ACLs

note: Template: AdminACL
en: Filter for ACLs
pt: Filtro para ACLs

note: Template: AdminACL
en: Filter
pt: Filtro

note: Template: AdminACL
en: ACL Name
pt: Nome da ACL

note: Template: AdminACL
en: Actions
pt: Ações

note: Template: AdminACL
en: Create New ACL
pt: Criar nova ACL

note: Template: AdminACL
en: Deploy ACLs
pt: Implementar ACLs

note: Template: AdminACL
en: Export ACLs
pt: Exportar ACLs

note: Template: AdminACL
en: Configuration import
pt: Importar configuração

note: Template: AdminACL
en: Here you can upload a configuration file to import ACLs to your system. The file needs to be in .yml format as exported by the ACL editor module.
pt: Aqui podes carregar o ficheiro de configuração para importar a Lista de Controle de Acesso (ACL) para o teu sistema. O ficheiro deve estar no formato .yml como exportado pelo módulo de edição Lista de Controle de Acesso (ACL).

note: Template: AdminACL
en: This field is required.
pt: Campo obrigatório

note: Template: AdminACL
en: Overwrite existing ACLs?
pt: Substituir ACLs existentes?

note: Template: AdminACL
en: Upload ACL configuration
pt: Envio de Configuração Lista de Controle de Acesso (ACL)

note: Template: AdminACL
en: Import ACL configuration(s)
pt: Importar configuração(ões) Lista de Controle de Acesso (ACL)

note: Template: AdminACL
en: To create a new ACL you can either import ACLs which were exported from another system or create a complete new one.
pt: Para criar uma nova Lista de Controle de Acesso (ACL) podes importar uma lista exportada de outro programa ou criar uma nova completa.

note: Template: AdminACL
en: Changes to the ACLs here only affect the behavior of the system, if you deploy the ACL data afterwards. By deploying the ACL data, the newly made changes will be written to the configuration.
pt: As alterações na Lista de Controle de Acesso (ACL) aqui só afectam o comportamento do sistema, se instalar os dados Lista de Controle de Acesso (ACL) depois. Ao instalar os dados da Lista de Controle de Acesso (ACL), as alterações mais recentes serão gravadas na configuração.

note: Template: AdminACL
en: Please note: This table represents the execution order of the ACLs. If you need to change the order in which ACLs are executed, please change the names of the affected ACLs.
pt: Atenção: Esta tabela representa a ordem de execução das Listas de Controle de Acesso (ACLs). Se precisar de alterar a ordem em que as Listas de Controle de Acesso (ACL) são executadas, por favor, altere os nomes das Lista de Controle de Acesso (ACL).

note: Template: AdminACL
en: ACL name
pt: Nome da ACL

note: Template: AdminACL
en: Validity
pt: Validade

note: Template: AdminACL
en: Copy
pt: Copiar

note: Template: AdminACL
en: No data found.
pt: não há resultados

note: Template: AdminACLEdit
en: Edit ACL %s
pt: Editar ACL %s

note: Template: AdminACLEdit
en: Go to overview
pt: Vista geral

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete ACL
pt: Eliminar ACL

note: Template: AdminACLEdit
en: Delete Invalid ACL
pt: Eliminar ACL inválida

note: Template: AdminACLEdit
en: Match settings
pt: Configurações correspondentes

note: Template: AdminACLEdit
en: Change settings
pt: Alterar definições

note: Template: AdminACLEdit
en: Show or hide the content
pt: Mostrar ou esconder o conteúdo

note: Template: AdminACLEdit
en: Stop after match
pt: Parar após encontrar

note: Template: AdminACLEdit
en: Save
pt: Guardar

note: Template: AdminACLEdit
en: or
pt: ou

note: Template: AdminACLEdit
en: Save and finish
pt: Grava e termina

note: Template: AdminAttachment
en: Attachment Management
pt: Gestão de Anexos

note: Template: AdminAttachment
en: Add attachment
pt: Adicionar anexo

note: Template: AdminAttachment
en: List
pt: Listar

note: Template: AdminAttachment
en: Download file
pt: Descarregar ficheiro

note: Template: AdminAttachment
en: Delete this attachment
pt: Remover anexo

note: Template: AdminAttachment
en: Add Attachment
pt: Adicionar anexo

note: Template: AdminAttachment
en: Edit Attachment
pt: Editar anexo

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto Response Management
pt: Gestão de Respostas Automáticas

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add auto response
pt: Adicionar auto resposta

note: Template: AdminAutoResponse
en: Add Auto Response
pt: Adicionar auto resposta

note: Template: AdminAutoResponse
en: Edit Auto Response
pt: Editar auto resposta

note: Template: AdminAutoResponse
en: Response
pt: Resposta

note: Template: AdminAutoResponse
en: Auto response from
pt: Remetente da auto resposta

note: Template: AdminAutoResponse
en: Reference
pt: Referência

note: Template: AdminAutoResponse
en: You can use the following tags
pt: Pode utilizar as seguintes tags

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 20 character of the subject.
pt: Para obter os primeiros 20 Caracteres do assunto

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the first 5 lines of the email.
pt: Para obter as primeiras 5 linhas do email

note: Template: AdminAutoResponse
en: To get the article attribute
pt: Para obter os atributos do artigo

note: Template: AdminAutoResponse
en:  e. g.
pt: ex:

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current customer user data
pt: Opções disponíveis para o cliente atual

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket owner options
pt: Opções do proprietário do ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Ticket responsible options
pt: Opções do responsável do ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the current user who requested this action
pt: Opções do utilizador atual que pediu esta ação

note: Template: AdminAutoResponse
en: Options of the ticket data
pt: Opções para informação do ticket

note: Template: AdminAutoResponse
en: Config options
pt: Opções de configuração

note: Template: AdminAutoResponse
en: Example response
pt: Resposta de exemplo

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Hint
pt: Sugestão

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: It is highly recommended to send this data to OTRS Group in order to get better support.
pt: É bastante recomendável enviar estes dados para o Grupo OTRS para obter um melhor apoio.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Configuration
pt: Configuração

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: Send support data
pt: Enviar dados de suporte

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: This will allow the system to send additional support data information to OTRS Group.
pt: Isso permite que o sistema envie informações de dados de suporte adicionais para o Groupo OTRS.

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: System Registration
pt: Registo de Sistema

note: Template: AdminCloudServiceSupportDataCollector
en: To enable data sending, please register your system with OTRS Group or update your system registration information (make sure to activate the 'send support data' option.)
pt: Para permitir o envio de dados, por favor registe o seu sistema no Group OTRS ou atualise a informação de registo do sitstema (confirme que a opção 'Enviar dados de suporte' está ativa)

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Customer Management
pt: Gestão de clientes

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add customer
pt: Adicionar cliente

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Select
pt: Selecionar

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Please enter a search term to look for customers.
pt: Introduza o termo de pesquisa para clientes

note: Template: AdminCustomerCompany
en: Add Customer
pt: Adicionar cliente

note: Template: AdminCustomerUser
en: Last Login
pt: Último acesso

note: Template: AdminCustomerUser
en: Login as
pt: Entrar como

note: Template: AdminCustomerUser
en: This field is required and needs to be a valid email address.
pt: O campo é obrigatório e necessita de ser um email válido

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address is not allowed due to the system configuration.
pt: Email não permitido devido a configuração de sistema.

note: Template: AdminCustomerUser
en: This email address failed MX check.
pt: Falhou a verificação de registo MX para o email

note: Template: AdminCustomerUser
en: The syntax of this email address is incorrect.
pt: Sintaxe do email incorreta

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Manage Customer-Group Relations
pt: Gerir relações grupo-cliente

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Notice
pt: Aviso

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: This feature is disabled!
pt: Esta opção está inativa

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Just use this feature if you want to define group permissions for customers.
pt: Utilize esta opção se quiser definir grupos de permissões para clientes

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Enable it here!
pt: Ativar aqui

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Edit Customer Default Groups
pt: Editar os grupos de cliente por omissão

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: These groups are automatically assigned to all customers.
pt: Estes grupos são automaticamente atribuídos a todos os clientes

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: You can manage these groups via the configuration setting "CustomerGroupAlwaysGroups".
pt: Pode gerir estes groups via item de configuração "CustomerGroupAlwaysGroups".

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Filter for Groups
pt: Filtro de grupos

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Select the customer:group permissions.
pt: Selecionar as permissões customer:group

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: If nothing is selected, then there are no permissions in this group (tickets will not be available for the customer).
pt: Se nada for selecionado, o grupo não tem permissões(os tickets não vão estar visisveis para o cliente)

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Search Results
pt: Resultado da pesquisa

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customers
pt: Clientes

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No matches found.
pt: Não foram encontrados resultados

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Groups
pt: Grupos

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Group Relations for Customer
pt: Alterar relações de grupo com o cliente

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Change Customer Relations for Group
pt: Alterar a relação de cliente com o grupo

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s Permission for all
pt: Ativar a permissão %s para todos

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Toggle %s permission for %s
pt: Ativar a permissão %s para %s

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Customer Default Groups:
pt: Grupos por omissão para o cliente

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: No changes can be made to these groups.
pt: Não é possível realizar alterações aos seguintes grupos

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: ro
pt: leitura

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Read only access to the ticket in this group/queue.
pt: Acesso apenas de leitura para o ticket neste grupo/fila.

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: rw
pt: escrita

note: Template: AdminCustomerUserGroup
en: Full read and write access to the tickets in this group/queue.
pt: Acesso total de leitura e escrita para os tickets neste grupo/fila.

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Manage Customer-Services Relations
pt: Gerir relações Cliente-Serviço

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Edit default services
pt: Editar os serviços por omissão

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Filter for Services
pt: Filtro para serviços

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Services to Customer
pt: Atribuir serviços ao cliente

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Allocate Customers to Service
pt: Atribuir clientes ao serviço

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for all
pt: Ativar estado para todos

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Active
pt: Ativo

note: Template: AdminCustomerUserService
en: Toggle active state for %s
pt: Ativara estar para %s

note: Template: AdminDynamicField
en: Object
pt: Objeto

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Dynamic Fields
pt: Campos Dinâmicos

note: Template: AdminDynamicFieldCheckbox
en: Default value
pt: Valor por omissão

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Key
pt: Chave

note: Template: AdminDynamicFieldDropdown
en: Value
pt: Valor

note: Template: AdminDynamicFieldText
en: Error Message
pt: Mensagem de erro

note: Template: AdminEmail
en: Admin Notification
pt: Notificações de administração

note: Template: AdminEmail
en: With this module, administrators can send messages to agents, group or role members.
pt: Com este módulo, os administradores podem enviar mensagens aos agentes, grupos ou membros de um papel

note: Template: AdminEmail
en: Create Administrative Message
pt: Nova mensagem administrativa

note: Template: AdminEmail
en: Your message was sent to
pt: Mensagem enviada para

note: Template: AdminEmail
en: Send message to users
pt: Enviar mensagem a utilizadores

note: Template: AdminEmail
en: Send message to group members
pt: Enviar mensagem aos membros do grupo

note: Template: AdminEmail
en: Group members need to have permission
pt: Os membros do grupo necessitam de ter permissões

note: Template: AdminEmail
en: Send message to role members
pt: Enviar mensagem aos membros do papel

note: Template: AdminEmail
en: Also send to customers in groups
pt: Enviar também a clientes em grupos

note: Template: AdminEmail
en: Body
pt: Corpo

note: Template: AdminEmail
en: Send
pt: Enviar

note: Template: AdminGenericAgent
en: Generic Agent
pt: Agente genérico

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add job
pt: Adicionar tarefa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Last run
pt: Última execução

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run Now!
pt: Executar Agora!

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete this task
pt: Apagar tarefa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run this task
pt: Executar esta tarefa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job Settings
pt: Definições da tarefa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Job name
pt: Nome da tarefa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Toggle this widget
pt: Ativar esta funcionalAntiguidade

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule minutes
pt: Minutos agendados

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule hours
pt: Horas agendada

note: Template: AdminGenericAgent
en: Schedule days
pt: Dias agendados

note: Template: AdminGenericAgent
en: Currently this generic agent job will not run automatically.
pt: Atualmente, esta tarefa não é executada automaticamente

note: Template: AdminGenericAgent
en: To enable automatic execution select at least one value from minutes, hours and days!
pt: Tem de selecionar pelo menos um minuto, segundo ou dia para ativar a execução automática

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 10*5155 or 105658*)
pt: (ex., 10*5155 ou 105658*)

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. 234321)
pt: (ex., 234321)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Customer user
pt: Utilizador do cliente

note: Template: AdminGenericAgent
en: (e. g. U5150)
pt: (ex., U5150)

note: Template: AdminGenericAgent
en: Fulltext-search in article (e. g. "Mar*in" or "Baue*").
pt: Pesquisa em texto integral do artigo (ex. "Mar*in" ou "Baue*")

note: Template: AdminGenericAgent
en: Agent
pt: Agente

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket lock
pt: Ticket bloqueado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Create times
pt: Criar tempo

note: Template: AdminGenericAgent
en: No create time settings.
pt: Não existem definições de Tempo Criados

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created
pt: Ticket criado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket created between
pt: Ticket criado entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Close times
pt: Tempo de fecho

note: Template: AdminGenericAgent
en: No close time settings.
pt: Sem definições de tempo de fecho

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed
pt: Ticket fechado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket closed between
pt: Ticket fechado entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending times
pt: Tempos pendentes

note: Template: AdminGenericAgent
en: No pending time settings.
pt: Não existem definições de tempo pendente

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached
pt: Tempo de pendência do ticket atingido

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket pending time reached between
pt: Tempo de pendência do ticket entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation times
pt: Tempos de escalagem

note: Template: AdminGenericAgent
en: No escalation time settings.
pt: Sem definições de tempo de escalagem

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached
pt: Tempo de escalagem atingido

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket escalation time reached between
pt: Tempo de escalagem atingido entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - first response time
pt: Escalagem - tempo da primeira resposta

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached
pt: Tempo da primeira reposta atingido

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket first response time reached between
pt: Tempo da primeira reposta atingido entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - update time
pt: Escalagem - tempo atualizado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached
pt: Tempo de atualização de ticket atingido

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket update time reached between
pt: Tempo de atualização de ticket atingido entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Escalation - solution time
pt: Escalagem - tempo de solução

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached
pt: Tempo de solução de ticket atingido

note: Template: AdminGenericAgent
en: Ticket solution time reached between
pt: Tempo de solução de ticket atingido entre

note: Template: AdminGenericAgent
en: Archive search option
pt: Arquivar opção de pesquisa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new service
pt: Criar novo serviço

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new Service Level Agreement
pt: Criar novo SLA

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new priority
pt: Criar nova Prioridade

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new queue
pt: Criar nova fila

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new state
pt: Criar novo estado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Pending date
pt: Data da pendência

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new agent
pt: Criar novo agente

note: Template: AdminGenericAgent
en: new owner
pt: Novo proprietário

note: Template: AdminGenericAgent
en: Set new ticket lock
pt: Criar novo bloqueio no ticket

note: Template: AdminGenericAgent
en: New customer ID
pt: Novo ID de cliente

note: Template: AdminGenericAgent
en: New title
pt: Novo título

note: Template: AdminGenericAgent
en: New type
pt: Novo tipo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Archive selected tickets
pt: Arquivar tickets selecionados

note: Template: AdminGenericAgent
en: Add Note
pt: Adicionar nota

note: Template: AdminGenericAgent
en: Time units
pt: UnAntiguidades de tempo

note: Template: AdminGenericAgent
en: Send agent/customer notifications on changes
pt: Enviar notificações de alterações a agente/cliente

note: Template: AdminGenericAgent
en: CMD
pt: Este comando será executado. ARG[0] será o número do ticket e ARG[1] o seu ID.

note: Template: AdminGenericAgent
en: This command will be executed. ARG[0] will be the ticket number. ARG[1] the ticket id.
pt: Este comando será executado. ARG[0] será o número do ticket e ARG[1] o seu ID.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Delete tickets
pt: Remover tickets

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: All affected tickets will be removed from the database and cannot be restored!
pt: Aviso: todos os tickets afectados serão removidos da base dados e não podem ser recuperados

note: Template: AdminGenericAgent
en: Execute Custom Module
pt: Executar módulo customizado

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s key
pt: Chave do parametro %s

note: Template: AdminGenericAgent
en: Param %s value
pt: Valor do parametro %s

note: Template: AdminGenericAgent
en: Save Changes
pt: Guardar alterações

note: Template: AdminGenericAgent
en: Results
pt: Resultados

note: Template: AdminGenericAgent
en: %s Tickets affected! What do you want to do?
pt: %s tickets afetados. O que deseja fazer ?

note: Template: AdminGenericAgent
en: Warning: You used the DELETE option. All deleted tickets will be lost!
pt: Aviso: Utilizou a opção de APAGAR. Todos os tickets vão ser perdidos.

note: Template: AdminGenericAgent
en: Edit job
pt: Editar tarefa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Run job
pt: Executar tarefa

note: Template: AdminGenericAgent
en: Affected Tickets
pt: Tickets afetados

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Time
pt: Tempo

note: Template: AdminGenericInterfaceDebugger
en: Limit
pt: Limite

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Host
pt: Anfitrião

note: Template: AdminGenericInterfaceTransportHTTPREST
en: Authentication
pt: Autenticação

note: Template: AdminGenericInterfaceWebservice
en: Import
pt: Importar

note: Template: AdminGenericInterfaceWebserviceHistory
en: Version
pt: Versão

note: Template: AdminGroup
en: WARNING: When you change the name of the group 'admin', before making the appropriate changes in the SysConfig, you will be locked out of the administrations panel! If this happens, please rename the group back to admin per SQL statement.
pt: AVISO: Ao mudar o nome do grupo 'admin', antes de efetuar as alterações em  SysConfig, vai perder a sessão de administração! Caso aconteça , renomeie o grupo novamente para admin através de SQL.

note: Template: AdminGroup
en: Group Management
pt: Gestão de Grupos

note: Template: AdminGroup
en: Add group
pt: Adicionar grupo

note: Template: AdminGroup
en: The admin group is to get in the admin area and the stats group to get stats area.
pt: O grupo admin é para acesso à área de administração e o grupo stats é para acesso à área de estatísticas.

note: Template: AdminGroup
en: It's useful for ASP solutions.
pt: Desnecessário para suloções ASP

note: Template: AdminGroup
en: Add Group
pt: Adicionar Grupo

note: Template: AdminGroup
en: Edit Group
pt: Editar grupo

note: Template: AdminLog
en: System Log
pt: Log de Sistema

note: Template: AdminLog
en: Here you will find log information about your system.
pt: Aqui vai encontrar informação acerca do sistema

note: Template: AdminLog
en: Hide this message
pt: Esconder esta mensagem

note: Template: AdminLog
en: Recent Log Entries
pt: Últimas entradas

note: Template: AdminMailAccount
en: Mail Account Management
pt: Gestão de contas de email

note: Template: AdminMailAccount
en: Add mail account
pt: Adicionar conta de email

note: Template: AdminMailAccount
en: All incoming emails with one account will be dispatched in the selected queue!
pt: Todas as mensagens recebidas para um email serão enviadas para a fila selecionada!

note: Template: AdminMailAccount
en: If your account is trusted, the already existing X-OTRS header at arrival time (for priority, ...) will be used! PostMaster filter will be used anyway.
pt: Se a conta for de confiança, os cabeçalhos X-OTRS header existentes vão ser utilizados(para  priority, ...)! O filtro PostMaster será igualmente utilizado.

note: Template: AdminMailAccount
en: Delete account
pt: Ápagar conta

note: Template: AdminMailAccount
en: Fetch mail
pt: Descarregar emails

note: Template: AdminMailAccount
en: Add Mail Account
pt: Adicionar conta de email

note: Template: AdminMailAccount
en: Example: mail.example.com
pt: Exemplo: mail.example.com

note: Template: AdminMailAccount
en: Trusted
pt: De confiança

note: Template: AdminMailAccount
en: Dispatching
pt: Enviado

note: Template: AdminMailAccount
en: Edit Mail Account
pt: Editar conta de email

note: Template: AdminNavigationBar
en: Admin
pt: Administração

note: Template: AdminNavigationBar
en: Agent Management
pt: Gestão de agentes

note: Template: AdminNavigationBar
en: Queue Settings
pt: Definições de filas

note: Template: AdminNavigationBar
en: Ticket Settings
pt: Definições de tickets

note: Template: AdminNavigationBar
en: System Administration
pt: Administração de sistema

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add notification
pt: Adicionar notificação

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Delete this notification
pt: Apagar notificação

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Add Notification
pt: Adicionar notificação

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Edit Notification
pt: Editar notificação

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Ticket Filter
pt: Filtro de tickets

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article Filter
pt: Filtro de artigo

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Article type
pt: Tipo de artigo

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Subject match
pt: Igual a assunto

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Body match
pt: Igual ao corpo do email

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Include attachments to notification
pt: Incluir anexos na notificação

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Recipients
pt: Destinatários

note: Template: AdminNotificationEvent
en: Notifications are sent to an agent or a customer.
pt: As notificações são enviadas para um agente ou um cliente.

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest agent article).
pt: Para obter os primeiros 20 carateres do assunto (do último artigo do agente)

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest agent article).
pt: Para obter as últimas 5 linhas do corpo do email (do último artigo do agente)

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 20 character of the subject (of the latest customer article).
pt: Para obter os primeiros 20 carateres do assunto (do último artigo do cliente)

note: Template: AdminNotificationEvent
en: To get the first 5 lines of the body (of the latest customer article).
pt: Para obter as últimas 5 linhas do corpo do email (do último artigo do cliente)

note: Template: AdminNotificationEventTransportEmailSettings
en: Notification article type
pt: Notificação de tipo de artigo

note: Template: AdminOTRSBusinessUninstall
en: Vendor
pt: Fabricante

note: Template: AdminPGP
en: PGP Management
pt: Gestão de PGP

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP key
pt: Adicionar chave PGP

note: Template: AdminPGP
en: In this way you can directly edit the keyring configured in SysConfig.
pt: Desta forma pode editar diretamente o anel de chaves configurado no SysConfig

note: Template: AdminPGP
en: Introduction to PGP
pt: Intordução ao PGP

note: Template: AdminPGP
en: Result
pt: Resultado

note: Template: AdminPGP
en: Identifier
pt: Identificador

note: Template: AdminPGP
en: Fingerprint
pt: Impressão Digital

note: Template: AdminPGP
en: Expires
pt: Expira

note: Template: AdminPGP
en: Delete this key
pt: Apagar chave

note: Template: AdminPGP
en: Add PGP Key
pt: Adicionar chave PGP

note: Template: AdminPGP
en: PGP key
pt: Chave PGP

note: Template: AdminPackageManager
en: Package Manager
pt: Gestor de Pacotes

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall package
pt: Desinstalar pacote

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to uninstall this package?
pt: Deseja mesmo desinstalar este pacote?

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall package
pt: Re-instalar pacote

note: Template: AdminPackageManager
en: Do you really want to reinstall this package? Any manual changes will be lost.
pt: Confirma a re-instalação do pacote ? As alterações manuais serão perdidas.

note: Template: AdminPackageManager
en: Continue
pt: Continuar

note: Template: AdminPackageManager
en: Install
pt: Instalar

note: Template: AdminPackageManager
en: Install Package
pt: Instalar pacote

note: Template: AdminPackageManager
en: Update repository information
pt: Atualizar informação do repositório

note: Template: AdminPackageManager
en: Online Repository
pt: Repositório Online

note: Template: AdminPackageManager
en: Module documentation
pt: Documentação do módulo

note: Template: AdminPackageManager
en: Upgrade
pt: Melhoria de Versão

note: Template: AdminPackageManager
en: Local Repository
pt: Repositório Local

note: Template: AdminPackageManager
en: Uninstall
pt: Desinstalar

note: Template: AdminPackageManager
en: Reinstall
pt: Reinstalar

note: Template: AdminPackageManager
en: Download package
pt: Descarregar pacote

note: Template: AdminPackageManager
en: Rebuild package
pt: Reconstruir o pacote

note: Template: AdminPackageManager
en: Metadata
pt: Metadados

note: Template: AdminPackageManager
en: Change Log
pt: Log de alterações

note: Template: AdminPackageManager
en: Date
pt: Data

note: Template: AdminPackageManager
en: List of Files
pt: Lista de ficheiros

note: Template: AdminPackageManager
en: Permission
pt: Permissão

note: Template: AdminPackageManager
en: Download
pt: Descarregar

note: Template: AdminPackageManager
en: Download file from package!
pt: Descarregar ficheiro do pacote

note: Template: AdminPackageManager
en: Required
pt: Obrigatório

note: Template: AdminPackageManager
en: PrimaryKey
pt: ChavePrincipal

note: Template: AdminPackageManager
en: AutoIncrement
pt: AutoIncrementar

note: Template: AdminPackageManager
en: SQL
pt: Limite

note: Template: AdminPackageManager
en: File differences for file %s
pt: Diferenças entre ficheiros para %s

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Performance Log
pt: Log de desempenho

note: Template: AdminPerformanceLog
en: This feature is enabled!
pt: Esta opção está ativa

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Just use this feature if you want to log each request.
pt: Uuse esta opção apenas se pretender registar cada pedido

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Disable it here!
pt: Desativar aqui

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Logfile too large!
pt: Ficheiro de log demasiado grande

note: Template: AdminPerformanceLog
en: The logfile is too large, you need to reset it
pt: Ficheiro de log demasiado grande, é necessário limpar

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Overview
pt: Vista Geral

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Range
pt: Intervalo

note: Template: AdminPerformanceLog
en: last
pt: nos últimos

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Interface
pt: Fulltext-Search in Article (e. g. "Mar*in" or "Baue*")

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Requests
pt: Pedidos

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Min Response
pt: Resposta mínima

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Max Response
pt: Resposta máxima

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average Response
pt: Média de Resposta

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Period
pt: Período

note: Template: AdminPerformanceLog
en: Average
pt: Média

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: PostMaster Filter Management
pt: Gestão de Filtros de Correio

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add filter
pt: Adicionar filtro

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: To dispatch or filter incoming emails based on email headers. Matching using Regular Expressions is also possible.
pt: Para enviar ou filtrar emails baseado nos cabeçalhos. É possível a utilização de expressões regulares.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: If you want to match only the email address, use EMAILADDRESS:info@example.com in From, To or Cc.
pt: Se pretender apenas igualar o email, utilize EMAILADDRESS:info@example.com em From, To ou Cc.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: If you use Regular Expressions, you also can use the matched value in () as [***] in the 'Set' action.
pt: Se utilizar expressões regulares, pode condizer valores em () como [***] na ação 'Set' .

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Delete this filter
pt: Apagar filtro

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Add PostMaster Filter
pt: Adicionar filtro de correio

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Edit PostMaster Filter
pt: Editar filtro de correio

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The name is required.
pt: O nome é obrigatório

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Filter Condition
pt: Condição do filtro

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The field needs to be a valid regular expression or a literal word.
pt: O filtro necessita de ser uma expressão regular válida ou uma palavra.

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: Set Email Headers
pt: Define os cabeçalhos de email

note: Template: AdminPostMasterFilter
en: The field needs to be a literal word.
pt: O campo necessita de ser uma palavra

note: Template: AdminPriority
en: Priority Management
pt: Gestão de Prioridades

note: Template: AdminPriority
en: Add priority
pt: Adicionar Prioridade

note: Template: AdminPriority
en: Add Priority
pt: Adicionar Prioridade

note: Template: AdminPriority
en: Edit Priority
pt: Editar Prioridade

note: Template: AdminProcessManagement
en: Print
pt: Imprimir

note: Template: AdminProcessManagementProcessAccordion
en: Activities
pt: Atividades

note: Template: AdminQueue
en: Manage Queues
pt: Gerir filas

note: Template: AdminQueue
en: Add queue
pt: Adicionar fila

note: Template: AdminQueue
en: Add Queue
pt: Adicionar Fila

note: Template: AdminQueue
en: Edit Queue
pt: Editar fila

note: Template: AdminQueue
en: Sub-queue of
pt: Sub-fila de

note: Template: AdminQueue
en: Unlock timeout
pt: Tempo de desbloqueio

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no unlock
pt: 0 = sem desbloqueio

note: Template: AdminQueue
en: Only business hours are counted.
pt: Apenas são contabilizadas horas de expediente

note: Template: AdminQueue
en: If an agent locks a ticket and does not close it before the unlock timeout has passed, the ticket will unlock and will become available for other agents.
pt: Se um ticket for bloqueado e o agente não o fechar antes de terminar o prazo pendente, o ticket fica desbloqueado e disponível para outros agentes.

note: Template: AdminQueue
en: Notify by
pt: Notificar por

note: Template: AdminQueue
en: 0 = no escalation
pt: 0 = sem escalagem

note: Template: AdminQueue
en: If there is not added a customer contact, either email-external or phone, to a new ticket before the time defined here expires, the ticket is escalated.
pt: Se não for adicionar um contacto de cliente ao ticket antes do período definio, o ticket é escalado.

note: Template: AdminQueue
en: If there is an article added, such as a follow-up via email or the customer portal, the escalation update time is reset. If there is no customer contact, either email-external or phone, added to a ticket before the time defined here expires, the ticket is escalated.
pt: Se um novo artigo for adicionar,por email ou via browser, o tempo de escalagem é reiniciado. Caso contrário se o tempo expirar o ticket é escalado.

note: Template: AdminQueue
en: If the ticket is not set to closed before the time defined here expires, the ticket is escalated.
pt: Se o ticket não for fechado antes do tempo definido, o ticket é escalado

note: Template: AdminQueue
en: Follow up Option
pt: Opção de atualização

note: Template: AdminQueue
en: Specifies if follow up to closed tickets would re-open the ticket, be rejected or lead to a new ticket.
pt: Especifica se uma atualização reabre o ticket, rejeita a atualização ou abre um novo ticket

note: Template: AdminQueue
en: Ticket lock after a follow up
pt: Bloqueio do ticket após atualização

note: Template: AdminQueue
en: If a ticket is closed and the customer sends a follow up the ticket will be locked to the old owner.
pt: Se o ticket for fechado e o cliente enviar uma atualização, o ticket vai ficar bloqueado ao último proprietário

note: Template: AdminQueue
en: System address
pt: Endereço de sistema

note: Template: AdminQueue
en: Will be the sender address of this queue for email answers.
pt: Será o endereço de email usado para respostas nesta fila.

note: Template: AdminQueue
en: Default sign key
pt: Chave de assinatura por omissão

note: Template: AdminQueue
en: The salutation for email answers.
pt: A saudação das respostas de email.

note: Template: AdminQueue
en: The signature for email answers.
pt: A assinatura das respostas de email.

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Manage Queue-Auto Response Relations
pt: Gerir as relações Fila - autoresposta

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Filter for Queues
pt: Filtro para filas

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Filter for Auto Responses
pt: Filtro para auto respostas

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Auto Responses
pt: Respostas Automáticas

note: Template: AdminQueueAutoResponse
en: Change Auto Response Relations for Queue
pt: Alterar as relações de auto respostas para a fila

note: Template: AdminRegistration
en: Sign up now
pt: Registar-se agora

note: Template: AdminRole
en: Role Management
pt: Gestão de Papeis

note: Template: AdminRole
en: Add role
pt: Adicionar papel

note: Template: AdminRole
en: Create a role and put groups in it. Then add the role to the users.
pt: Criar um papel e atribuir-lhe grupos. Depois atribuir o papel aos utilizadores.

note: Template: AdminRole
en: There are no roles defined. Please use the 'Add' button to create a new role.
pt: Não há papeis definidos. Utilize o botão 'Adicionar' para criar um novo papel

note: Template: AdminRole
en: Add Role
pt: Adicionar Papel

note: Template: AdminRole
en: Edit Role
pt: Editar papel

note: Template: AdminRoleGroup
en: Manage Role-Group Relations
pt: Gerir relações Papel-Grupo

note: Template: AdminRoleGroup
en: Filter for Roles
pt: Filtro para papéis

note: Template: AdminRoleGroup
en: Roles
pt: Papeis

note: Template: AdminRoleGroup
en: Select the role:group permissions.
pt: Seleciona as permissões papel:grupo

note: Template: AdminRoleGroup
en: If nothing is selected, then there are no permissions in this group (tickets will not be available for the role).
pt: Se nada for selecionado, o grupo não terá permissões(os tickets não serão visiveis para o papel)

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Role Relations for Group
pt: Alterar as relações do papel para o grupo

note: Template: AdminRoleGroup
en: Change Group Relations for Role
pt: Alterar as relações do grupo para o papel

note: Template: AdminRoleGroup
en: Toggle %s permission for all
pt: Ativar a permissão %s para todos

note: Template: AdminRoleGroup
en: move_into
pt: mover para

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to move tickets into this group/queue.
pt: Permissões para mover tickets para este grupo/queue

note: Template: AdminRoleGroup
en: create
pt: criar

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to create tickets in this group/queue.
pt: Permissões para criar tickets neste grupo/queue

note: Template: AdminRoleGroup
en: note
pt: nota

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to add notes to tickets in this group/queue.
pt: Permissões para adicionar notas a tickets neste grupo/fila

note: Template: AdminRoleGroup
en: owner
pt: proprietário

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the owner of tickets in this group/queue.
pt: Permissões para alterar o proprietário do ticket neste grupo/fila

note: Template: AdminRoleGroup
en: priority
pt: Prioridade

note: Template: AdminRoleGroup
en: Permissions to change the ticket priority in this group/queue.
pt: Permissões para modificar a Prioridade do ticket neste grupo/queue

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Agent-Role Relations
pt: Gerir relações Agente-Papel

note: Template: AdminRoleUser
en: Add agent
pt: Adicionar agente

note: Template: AdminRoleUser
en: Filter for Agents
pt: Filtro para agentes

note: Template: AdminRoleUser
en: Agents
pt: Agentes

note: Template: AdminRoleUser
en: Manage Role-Agent Relations
pt: Gerir relações papel-agente

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Role Relations for Agent
pt: Alterar as relações do papel com o agente

note: Template: AdminRoleUser
en: Change Agent Relations for Role
pt: Alteras as relações do agente com o papel

note: Template: AdminSLA
en: SLA Management
pt: Gestão de SLA

note: Template: AdminSLA
en: Add SLA
pt: Adicionar SLA

note: Template: AdminSLA
en: Edit SLA
pt: Editar SLA

note: Template: AdminSLA
en: Please write only numbers!
pt: Introduza apenas números

note: Template: AdminSMIME
en: S/MIME Management
pt: Gestão de S/MIME

note: Template: AdminSMIME
en: Add certificate
pt: Adicionar certificado

note: Template: AdminSMIME
en: Add private key
pt: Adicionar chave privada

note: Template: AdminSMIME
en: See also
pt: Ver também

note: Template: AdminSMIME
en: In this way you can directly edit the certification and private keys in file system.
pt: Aqui pode editar directamente os certificados e chaves privadas presentes no sistema de ficheiros.

note: Template: AdminSMIME
en: Hash
pt: Aqui pode editar directamente os certificados e chaves privadas presentes no sistema de ficheiros.

note: Template: AdminSMIME
en: Delete this certificate
pt: Apagar este certificado

note: Template: AdminSMIME
en: Add Certificate
pt: Adicionar Certificado

note: Template: AdminSMIME
en: Add Private Key
pt: Adicionar Chave Privada

note: Template: AdminSMIME
en: Secret
pt: Segredo

note: Template: AdminSalutation
en: Salutation Management
pt: Gestão de Saudações

note: Template: AdminSalutation
en: Add salutation
pt: Adicionar saudação

note: Template: AdminSalutation
en: Add Salutation
pt: Adicionar Apresentação

note: Template: AdminSalutation
en: Edit Salutation
pt: Editar saudação

note: Template: AdminSalutation
en: e. g.
pt: ex.

note: Template: AdminSalutation
en: Example salutation
pt: Exemplo de saudação

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode needs to be enabled!
pt: O modo seguro necessita de estar ativo

note: Template: AdminSecureMode
en: Secure mode will (normally) be set after the initial installation is completed.
pt: O modo seguro vai estar ativo após a instalação inicial estar completa

note: Template: AdminSelectBox
en: SQL Box
pt: Comandos SQL

note: Template: AdminSelectBox
en: Here you can enter SQL to send it directly to the application database.
pt: Pode introduzir comandos SQL para executar diretamente na base de dados

note: Template: AdminSelectBox
en: The syntax of your SQL query has a mistake. Please check it.
pt: O comando SQL contém erros. Corija por favor

note: Template: AdminSelectBox
en: There is at least one parameter missing for the binding. Please check it.
pt: Há pelo menos um parametro em falta. Corrija por favor

note: Template: AdminSelectBox
en: Result format
pt: Formato do resultado

note: Template: AdminSelectBox
en: Run Query
pt: Executar query

note: Template: AdminService
en: Service Management
pt: Gestão de serviço

note: Template: AdminService
en: Add service
pt: Adicionar serviço

note: Template: AdminService
en: Add Service
pt: Adicionar Serviço

note: Template: AdminService
en: Edit Service
pt: Editar serviço

note: Template: AdminService
en: Sub-service of
pt: Sub-serviço de

note: Template: AdminSession
en: Session Management
pt: Gestão de Sessões

note: Template: AdminSession
en: All sessions
pt: Todas as sessões

note: Template: AdminSession
en: Agent sessions
pt: Sessões de agente

note: Template: AdminSession
en: Customer sessions
pt: Sessões de cliente

note: Template: AdminSession
en: Unique agents
pt: Agentes únicos

note: Template: AdminSession
en: Unique customers
pt: Clientes únicos

note: Template: AdminSession
en: Kill all sessions
pt: Terminar todas as sessões

note: Template: AdminSession
en: Kill this session
pt: Terminar esta sessão

note: Template: AdminSession
en: Session
pt: Sessão

note: Template: AdminSession
en: Kill
pt: Terminar

note: Template: AdminSession
en: Detail View for SessionID
pt: Vista de detalhe da sessão

note: Template: AdminSignature
en: Signature Management
pt: Gestão de Assinaturas

note: Template: AdminSignature
en: Add signature
pt: Adicionar assinatura

note: Template: AdminSignature
en: Add Signature
pt: Adicionar assinatura

note: Template: AdminSignature
en: Edit Signature
pt: Editar assinatura

note: Template: AdminSignature
en: Example signature
pt: Assinatura de exemplo

note: Template: AdminState
en: State Management
pt: Gestão de estado

note: Template: AdminState
en: Add state
pt: Adicionar estado

note: Template: AdminState
en: Add State
pt: Adicionar estado

note: Template: AdminState
en: Edit State
pt: Editar estado

note: Template: AdminState
en: State type
pt: Tipo de estado

note: Template: AdminSupportDataCollector
en: Sending
pt: Remetente

note: Template: AdminSysConfig
en: SysConfig
pt: Configuração de Sistema

note: Template: AdminSysConfig
en: Navigate by searching in %s settings
pt: Navegar por pesquisa nas definições %s

note: Template: AdminSysConfig
en: Navigate by selecting config groups
pt: Navegar por selecção de grupos de configurações

note: Template: AdminSysConfig
en: Download all system config changes
pt: Decarregar todas as alterações realizadas à configuração

note: Template: AdminSysConfig
en: Export settings
pt: Exportar definições

note: Template: AdminSysConfig
en: Load SysConfig settings from file
pt: Carregar as definições de ficheiro

note: Template: AdminSysConfig
en: Import settings
pt: Importar definições

note: Template: AdminSysConfig
en: Import Settings
pt: Importar Definições

note: Template: AdminSysConfig
en: Please enter a search term to look for settings.
pt: Por favor introduza uma expressão de pesquisa

note: Template: AdminSysConfig
en: Subgroup
pt: Subgrupo

note: Template: AdminSysConfig
en: Elements
pt: Elementos

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: This config item is only available in a higher config level!
pt: Este item de configuração apenas está disponível num nível de acesso mais elevado

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Reset this setting
pt: Reiniciar esta definição

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: this file could not be found.
pt: Erro: ficheiro não encontrado

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: this directory could not be found.
pt: Erro: pasta não encontrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Error: an invalid value was entered.
pt: Erro: valor introduzido é inválido

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Content
pt: Conteúdo

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove this entry
pt: Apagar esta entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add entry
pt: Adicionar entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Remove entry
pt: Apagar entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add new entry
pt: Adicionar nova entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Delete this entry
pt: Apagar esta entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Create new entry
pt: Criar nova entrada

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New group
pt: Novo grupo

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Group ro
pt: Grupo RO

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Readonly group
pt: Grupo de leitura

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New group ro
pt: Novo grupo ro

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: File to load for this frontend module
pt: Ficheiro a carregar para o módulo de frontend

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: New Loader File
pt: Novo ficheiro de inicialização

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: NavBar
pt: Tecla de acesso

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: LinkOption
pt: Ligar

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Block
pt: Bloquear

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: AccessKey
pt: Tecla de acesso

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Add NavBar entry
pt: Adicionar entrada a NavBar

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Year
pt: Ano

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Month
pt: Mês

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Day
pt: Dia

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid year
pt: Ano inválido

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid month
pt: Mês inválido

note: Template: AdminSysConfigEdit
en: Invalid day
pt: Dia inválido

note: Template: AdminSystemAddress
en: System Email Addresses Management
pt: Gestão dos Endereços de email do Sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add system address
pt: Adicionar email de sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: All incoming email with this address in To or Cc will be dispatched to the selected queue.
pt: Todos os emails recebidos para este endereço em To ou CC são enviados para a fila selecionada

note: Template: AdminSystemAddress
en: Email address
pt: Endereço email

note: Template: AdminSystemAddress
en: Display name
pt: Nome

note: Template: AdminSystemAddress
en: Add System Email Address
pt: Adicionar email de sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: Edit System Email Address
pt: Editar email de sistema

note: Template: AdminSystemAddress
en: The display name and email address will be shown on mail you send.
pt: O nome e endereço email serão mostrados nas mensagens que enviar

note: Template: AdminSystemMaintenanceEdit
en: Date invalid!
pt: Data inválida

note: Template: AdminTemplate
en: The current ticket state is
pt: O estado atual do ticket é

note: Template: AdminTemplate
en: Your email address is
pt: O seu email é

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Filter for Attachments
pt: Filtro para anexos

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Toggle active for all
pt: Ativar para todos

note: Template: AdminTemplateAttachment
en: Link %s to selected %s
pt: Ligar %s a item selecionado %s

note: Template: AdminType
en: Type Management
pt: Gestão de tipos

note: Template: AdminType
en: Add ticket type
pt: Adicionar tipo de ticket

note: Template: AdminType
en: Add Type
pt: Adicionar tipo

note: Template: AdminType
en: Edit Type
pt: Editar tipo

note: Template: AdminUser
en: Agents will be needed to handle tickets.
pt: São necessários agentes para tratar os tickets

note: Template: AdminUser
en: Don't forget to add a new agent to groups and/or roles!
pt: Não esquecer de adicionar um novo agente aos gruupos/papéis

note: Template: AdminUser
en: Please enter a search term to look for agents.
pt: Introduza um termo para pesquisar agentes

note: Template: AdminUser
en: Last login
pt: Último acesso

note: Template: AdminUser
en: Switch to agent
pt: Alterar para agente

note: Template: AdminUser
en: Add Agent
pt: Adicionar agente

note: Template: AdminUser
en: Edit Agent
pt: Editar agente

note: Template: AdminUser
en: Firstname
pt: Nome

note: Template: AdminUser
en: Lastname
pt: Apelido

note: Template: AdminUser
en: Start
pt: Início

note: Template: AdminUser
en: End
pt: Fim

note: Template: AdminUserGroup
en: Manage Agent-Group Relations
pt: Gerir relações Agente-grupo

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Group Relations for Agent
pt: Gerir relações de grupo com o agente

note: Template: AdminUserGroup
en: Change Agent Relations for Group
pt: Gerir relações de agente com o grupo

note: Template: AgentBook
en: Address Book
pt: Lista de Endereços

note: Template: AgentBook
en: Search for a customer
pt: Pesquisar cliente

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the To field
pt: Adicionar o email %s ao campo TO

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Cc field
pt: Adicionar o email %s ao campo CC

note: Template: AgentBook
en: Add email address %s to the Bcc field
pt: Adicionar o email %s ao campo BCC

note: Template: AgentBook
en: Apply
pt: Aplicar

note: Template: AgentDashboardCalendarOverview
en: in
pt: em

note: Template: AgentDashboardCustomerUserList
en: Customer login
pt: Login de cliente

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: %s %s is available!
pt: %s %s está disponível!

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Please update now.
pt: Por favor atualize o sistema

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Release Note
pt: Notas de versão

note: Template: AgentDashboardProductNotify
en: Level
pt: Nível

note: Template: AgentDashboardRSSOverview
en: Posted %s ago.
pt: Publicado há %s

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My locked tickets
pt: Os meus tickets bloqueados

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: My responsibilities
pt: Minhas responsabilidades

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Queues
pt: TIckets nas minhas Filas

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Tickets in My Services
pt: Tickets nos meus Serviços

note: Template: AgentDashboardTicketGeneric
en: Service Time
pt: Tempo de serviço

note: Template: AgentHTMLReferencePageLayout
en: The ticket has been locked
pt: Ticket bloqueado

note: Template: AgentInfo
en: Info
pt: Informação

note: Template: AgentInfo
en: To accept some news, a license or some changes.
pt: Para aceitar Novidades, licença ou alterações

note: Template: AgentLinkObject
en: Link Object: %s
pt: Ligar objeto: %s

note: Template: AgentLinkObject
en: go to link delete screen
pt: Ir para ecrã de apagar ligação

note: Template: AgentLinkObject
en: Select Target Object
pt: Selecionar o Objeto de destino

note: Template: AgentLinkObject
en: Unlink Object: %s
pt: Quebrar ligação %s

note: Template: AgentLinkObject
en: go to link add screen
pt: Ir para a ecrã de adicionar link

note: Template: AgentPreferences
en: Edit your preferences
pt: Editar preferências

note: Template: AgentSpelling
en: Spell Checker
pt: Corretor Ortográfico

note: Template: AgentSpelling
en: spelling error(s)
pt: erro(s) ortográfico(s)

note: Template: AgentSpelling
en: Apply these changes
pt: Aplicar modificações

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum rows
pt: Mostrar linhas

note: Template: AgentStatisticsView
en: Sum columns
pt: Mostrar colunas

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Service invalid.
pt: Serviço inválido

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: New Owner
pt: Novo Proprietário

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Please set a new owner!
pt: Por favor, defina o novo proprietário

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Next state
pt: Próximo estado

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Spell check
pt: Corretor ortográfico

note: Template: AgentTicketActionCommon
en: Note type
pt: Tipo de nota

note: Template: AgentTicketBounce
en: Bounce to
pt: Devolver para

note: Template: AgentTicketBounce
en: You need a email address.
pt: Necessita de um endereço de email

note: Template: AgentTicketBounce
en: Need a valid email address or don't use a local email address.
pt: Necessita de um endereço de email válido, não utilize endereços de email locais

note: Template: AgentTicketBounce
en: Next ticket state
pt: Próximo estado do ticket

note: Template: AgentTicketBounce
en: Inform sender
pt: Informar o remetente

note: Template: AgentTicketBounce
en: Send mail
pt: Enviar mensagem de email !

note: Template: AgentTicketBulk
en: Ticket Bulk Action
pt: Ação em bloco sobre tickets

note: Template: AgentTicketBulk
en: Send Email
pt: Enviar mensagem de email !

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to
pt: Ligar a

note: Template: AgentTicketBulk
en: Invalid ticket identifier!
pt: Identificador de ticket inválido

note: Template: AgentTicketBulk
en: Merge to oldest
pt: Fundir com o mais antigo

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link together
pt: Ligar tickets

note: Template: AgentTicketBulk
en: Link to parent
pt: Ligar ao pai

note: Template: AgentTicketBulk
en: Unlock tickets
pt: Desbloquear ticket

note: Template: AgentTicketCompose
en: Address book
pt: Lista de endereços

note: Template: AgentTicketCompose
en: Date Invalid!
pt: Data inválida

note: Template: AgentTicketEmail
en: Create New Email Ticket
pt: Criar novo ticket

note: Template: AgentTicketEmail
en: From queue
pt: Da fila

note: Template: AgentTicketEmail
en: Get all
pt: Obter todos

note: Template: AgentTicketHistory
en: History Content
pt: Histórico do conteúdo

note: Template: AgentTicketHistory
en: Zoom view
pt: Vista de detalhe

note: Template: AgentTicketMerge
en: You need to use a ticket number!
pt: Necessita de um número de ticket!

note: Template: AgentTicketMerge
en: A valid ticket number is required.
pt: é ncessário um número de ticket válido

note: Template: AgentTicketMerge
en: Need a valid email address.
pt: Necessita de um email válido

note: Template: AgentTicketMove
en: New Queue
pt: Nova Fila

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Select all
pt: Selecionar tudo

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: No ticket data found.
pt: Não foram encontrados dados do ticket

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: First Response Time
pt: Tempo da primeira resposta

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Update Time
pt: Tempo de actualização

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Solution Time
pt: Tempo de solução

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Move ticket to a different queue
pt: Mover ticket para uma fila diferente

note: Template: AgentTicketOverviewMedium
en: Change queue
pt: Modificar a fila

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Change search options
pt: Alterar opções de pesquisa

note: Template: AgentTicketOverviewNavBar
en: Tickets per page
pt: Tickets por página

note: Template: AgentTicketPhone
en: Create New Phone Ticket
pt: Criar novo ticket por telefone

note: Template: AgentTicketPhone
en: To queue
pt: Para a fila

note: Template: AgentTicketPlain
en: Plain
pt: texto simples

note: Template: AgentTicketPlain
en: Download this email
pt: Descarregar este email

note: Template: AgentTicketSearch
en: Search template
pt: Modelo de pesquisa

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create Template
pt: Criar template

note: Template: AgentTicketSearch
en: Create New
pt: Criar novo

note: Template: AgentTicketSearch
en: Save changes in template
pt: Guardar alterações ao template

note: Template: AgentTicketSearch
en: Add another attribute
pt: Adicionar outro atributo

note: Template: AgentTicketSearch
en: Output
pt: Formato do resultado

note: Template: AgentTicketSearch
en: Fulltext
pt: Texto integral

note: Template: AgentTicketSearch
en: Remove
pt: Apagar

note: Template: AgentTicketSearch
en: Created in Queue
pt: Criado na Fila

note: Template: AgentTicketSearch
en: Lock state
pt: Estado de bloqueio

note: Template: AgentTicketSearch
en: Watcher
pt: Observador

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (before/after)
pt: Data criação do artigo (antes/depois)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Article Create Time (between)
pt: Data criação artigo (entre)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (before/after)
pt: Data criação do ticket (antes/depois)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Create Time (between)
pt: Data criação do ticket (entre)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (before/after)
pt: Data alteração do ticket (antes/depois)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Change Time (between)
pt: Data alteração do ticket (entre)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (before/after)
pt: Data fecho do ticket (antes/depois)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Ticket Close Time (between)
pt: Data alteração do ticket (entre)

note: Template: AgentTicketSearch
en: Archive Search
pt: Guardar pesquisa

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article filter
pt: Filtro de artigos

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article Type
pt: Tipo de artigo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Sender Type
pt: Tipo de remetente

note: Template: AgentTicketZoom
en: Save filter settings as default
pt: Guardar definições do filtro como padrão

note: Template: AgentTicketZoom
en: Locked
pt: Bloqueado

note: Template: AgentTicketZoom
en: Accounted time
pt: Tempo contabilizado

note: Template: AgentTicketZoom
en: Linked Objects
pt: Objetos ligados

note: Template: AgentTicketZoom
en: Change Queue
pt: Mudar fila

note: Template: AgentTicketZoom
en: Article(s)
pt: Artigo(s)

note: Template: AgentTicketZoom
en: Page
pt: Página

note: Template: AgentTicketZoom
en: Add Filter
pt: Adicionar filtro

note: Template: AgentTicketZoom
en: Set
pt: Define

note: Template: AgentTicketZoom
en: Reset Filter
pt: Reiniciar filtro

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show one article
pt: Mostrar um artigo

note: Template: AgentTicketZoom
en: Show all articles
pt: Mostrar todos os artigos

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread articles
pt: Artigos por ler

note: Template: AgentTicketZoom
en: No.
pt: Não

note: Template: AgentTicketZoom
en: Unread Article!
pt: Artigo não lido!

note: Template: AgentTicketZoom
en: Incoming message
pt: Mensagem de entrada

note: Template: AgentTicketZoom
en: Outgoing message
pt: Mensagem de saída

note: Template: AgentTicketZoom
en: Internal message
pt: Mensagem interna

note: Template: AgentTicketZoom
en: Resize
pt: Redimensionar

note: Template: AgentTicketZoom
en: by
pt: por

note: Template: AttachmentBlocker
en: Load blocked content.
pt: Carregar conteúdo bloqueado

note: Template: CloudServicesDisabled
en: You can
pt: Pode

note: Template: CloudServicesDisabled
en: go back to the previous page
pt: Voltar à página anterior

note: Template: CustomerError
en: Error Details
pt: Detalhes do erro

note: Template: CustomerError
en: Traceback
pt: Retroceder

note: Template: CustomerFooter
en: Powered by
pt: Produzido por

note: Template: CustomerFooterJS
en: One or more errors occurred!
pt: Ocorreu um ou mais erros

note: Template: CustomerFooterJS
en: Close this dialog
pt: Fechar esta janela

note: Template: CustomerFooterJS
en: Could not open popup window. Please disable any popup blockers for this application.
pt: Não foi possível abrir uma nova janela. Desabilite programas que bloqueiam popups para esta aplicação

note: Template: CustomerFooterJS
en: If you now leave this page, all open popup windows will be closed, too!
pt: Se abandonar esta página, todas as janelas popup abertas serão fechadas

note: Template: CustomerFooterJS
en: A popup of this screen is already open. Do you want to close it and load this one instead?
pt: Já existe uma janela popup aberta. Deseja fecha-la e abrir uma nova ?

note: Template: CustomerFooterJS
en: The browser you are using is too old.
pt: O browser que está a usar está muito desatualizado

note: Template: CustomerFooterJS
en: OTRS runs with a huge lists of browsers, please upgrade to one of these.
pt: O OTRS corre numa lista de browsers grande, por favor atualize para um deles.

note: Template: CustomerFooterJS
en: Please see the documentation or ask your admin for further information.
pt: Consulte a informação por favor ou peça mais informação ao administrador de sistema

note: Template: CustomerLogin
en: JavaScript Not Available
pt: Javascript não disponível

note: Template: CustomerLogin
en: In order to experience OTRS, you'll need to enable JavaScript in your browser.
pt: Para utilizar o OTRS, necessita de ativar javascript no browser

note: Template: CustomerLogin
en: Browser Warning
pt: Aviso de browser

note: Template: CustomerLogin
en: Login
pt: Autenticação

note: Template: CustomerLogin
en: User name
pt: Cód. utilizador

note: Template: CustomerLogin
en: Your user name
pt: O seu cód. utilizador

note: Template: CustomerLogin
en: Your password
pt: A sua password

note: Template: CustomerLogin
en: Forgot password?
pt: Esqueceu a password?

note: Template: CustomerLogin
en: Log In
pt: Login

note: Template: CustomerLogin
en: Not yet registered?
pt: Ainda não está registado(a)?

note: Template: CustomerLogin
en: Request new password
pt: Solicitar nova palavra-passe

note: Template: CustomerLogin
en: Your User Name
pt: O seu cód. utilizador

note: Template: CustomerLogin
en: A new password will be sent to your email address.
pt: A nova password será enviada para o seu email.

note: Template: CustomerLogin
en: Create Account
pt: Criar conta

note: Template: CustomerLogin
en: How we should address you
pt: Como deseja ser tratado

note: Template: CustomerLogin
en: Your First Name
pt: O seu nome

note: Template: CustomerLogin
en: Your Last Name
pt: O seu apelido

note: Template: CustomerNavigationBar
en: Edit personal preferences
pt: Preferências pessoais

note: Template: CustomerTicketMessage
en: Service level agreement
pt: SLA

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Welcome!
pt: Bem vindo!

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Please click the button below to create your first ticket.
pt: Clique no botão abaixo para criar o seu primeiro ticket

note: Template: CustomerTicketOverview
en: Create your first ticket
pt: Criar o seu primeiro ticket

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Profile
pt: Perfil

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Customer ID
pt: No. Cliente

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Fulltext search in tickets (e. g. "John*n" or "Will*")
pt: Pesquisa no texto integral do ticket (ex. "John*n" ou "Will*")

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Recipient
pt: Destinatário

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Carbon Copy
pt: CC

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Time restrictions
pt: Restrição horária

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created
pt: Apenas tickets criados

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Only tickets created between
pt: Apenas tickets criados entre

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Save as Template?
pt: Guardar como modelo

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Template Name
pt: Nome do modelo

note: Template: CustomerTicketSearch
en: Output to
pt: Tipo de resultado

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: of
pt: de

note: Template: CustomerTicketSearchResultShort
en: Search Results for
pt: Pesquisar resultados para

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Expand article
pt: Expandir artigo

note: Template: CustomerTicketZoom
en: Reply
pt: Responder

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: All-day
pt: Todo o dia

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Sunday
pt: Domingo

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Monday
pt: Segunda

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tuesday
pt: Terça

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Wednesday
pt: Quarta

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Thursday
pt: Quinta

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Friday
pt: Sexta

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Saturday
pt: Sábado

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Su
pt: Dom

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Mo
pt: Seg

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Tu
pt: Ter

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: We
pt: Qua

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Th
pt: Qui

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Fr
pt: Sex

note: Template: DashboardEventsTicketCalendar
en: Sa
pt: Sáb

note: Template: Datepicker
en: Invalid date (need a future date)!
pt: Data inválida (escolha uma data futura)!

note: Template: Datepicker
en: Previous
pt: Anterior

note: Template: Datepicker
en: Open date selection
pt: Data aberta

note: Template: Error
en: Send a bugreport
pt: Enviar um relatório de erro

note: Template: Header
en: You are logged in as
pt: Autenticado como

note: Template: Installer
en: JavaScript not available
pt: Javascript não disponível

note: Template: Installer
en: Step %s
pt: Passo %s

note: Template: Installer
en: Database Settings
pt: Definições de base de dados

note: Template: Installer
en: General Specifications and Mail Settings
pt: Especificações comuns e definições de email

note: Template: Installer
en: Finish
pt: Fim

note: Template: Installer
en: Web site
pt: Site

note: Template: Installer
en: Mail check successful.
pt: Verificação de email com sucesso

note: Template: Installer
en: Error in the mail settings. Please correct and try again.
pt: Erro nas definições de email. Corrija e tente novamente

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Outbound Mail
pt: Servidor de email de saída

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail type
pt: Tipo de servidor de saída

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail type.
pt: Selecione o tipo de servidor

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Outbound mail port
pt: Porto de email do servidor de saída

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select outbound mail port.
pt: Selecione o porto do servidor de saída

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host
pt: Servidor SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP host.
pt: Servidor SMTP.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP authentication
pt: Autenticação SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Does your SMTP host need authentication?
pt: O servidor SMTP requere autenticação?

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth user
pt: Utilizador SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Username for SMTP auth.
pt: Utilizador para autenticação SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: SMTP auth password
pt: Password de autenticação SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for SMTP auth.
pt: Password de autenticação SMTP

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Configure Inbound Mail
pt: Configuração recepção de email

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail type
pt: Tipo de servidor de correio de chegada

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Select inbound mail type.
pt: Selecione o tipo de servidor de correio de chegada

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host
pt: Servidor de recepção de email

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail host.
pt: Servidor de recepção de email.

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail user
pt: Utilizador de recepção de email

note: Template: InstallerConfigureMail
en: User for inbound mail.
pt: Utilizador de recepção de email

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Inbound mail password
pt: Password para recepção de email

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Password for inbound mail.
pt: Password para recepção de email

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Result of mail configuration check
pt: Resultado da verificação de recepção de email

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Check mail configuration
pt: Verifique a configuração de correio

note: Template: InstallerConfigureMail
en: Skip this step
pt: Saltar esta etapa

note: Template: InstallerDBmssql
en: Check database settings
pt: Verificar definições de base de dados

note: Template: InstallerDBmssql
en: Result of database check
pt: Resultado da verificação à base de dados

note: Template: InstallerDBmssql
en: Database check successful.
pt: Verificação de base de dados com sucesso

note: Template: InstallerDBmssql
en: New
pt: Novo

note: Template: InstallerDBmssql
en: A new database user with limited permissions will be created for this OTRS system.
pt: Vai ser criado um novo utilizador de base de dados com permissões limitadas para o OTRS

note: Template: InstallerFinish
en: To be able to use OTRS you have to enter the following line in your command line (Terminal/Shell) as root.
pt: Para usar o OTRS tem de executar o comando na consola, como administrador.

note: Template: InstallerFinish
en: Restart your webserver
pt: Reinicie o servidor Web

note: Template: InstallerFinish
en: After doing so your OTRS is up and running.
pt: Depois de o fazer, o OTRS estará funcional.

note: Template: InstallerFinish
en: Start page
pt: Página inicial

note: Template: InstallerFinish
en: Your OTRS Team
pt: A equipa OTRS

note: Template: InstallerLicense
en: Don't accept license
pt: Nao aceitar licença

note: Template: InstallerSystem
en: SystemID
pt: ID do sistema

note: Template: InstallerSystem
en: The identifier of the system. Each ticket number and each HTTP session ID contain this number.
pt: Identificador do sistema. Todos os tivkets e sessões HTTP possuem este número

note: Template: InstallerSystem
en: System FQDN
pt: FQDN do sistema

note: Template: InstallerSystem
en: Fully qualified domain name of your system.
pt: FQDN do sistema

note: Template: InstallerSystem
en: AdminEmail
pt: Email do Administrador

note: Template: InstallerSystem
en: Email address of the system administrator.
pt: Email do administrador de sistema

note: Template: InstallerSystem
en: Organization
pt: Organização

note: Template: InstallerSystem
en: LogModule
pt: Módulo de Log

note: Template: InstallerSystem
en: Log backend to use.
pt: Módulo de log

note: Template: InstallerSystem
en: LogFile
pt: Ficheiro de log

note: Template: InstallerSystem
en: Webfrontend
pt: Interface Web

note: Template: InstallerSystem
en: Default language
pt: Idioma por omissão

note: Template: InstallerSystem
en: Default language.
pt: Idioma por omissão.

note: Template: InstallerSystem
en: CheckMXRecord
pt: Verificar registo MX

note: Template: InstallerSystem
en: Email addresses that are manually entered are checked against the MX records found in DNS. Don't use this option if your DNS is slow or does not resolve public addresses.
pt: Endereços de email introduzidos manualmente são verificados com o registo MX no DNS. Não utilize esta opção se o seu servidor DNS é lento ou não resolve endereços públicos.

note: Template: LinkObject
en: Object#
pt: Objeto#

note: Template: LinkObject
en: Add links
pt: Adicionar ligações

note: Template: LinkObject
en: Delete links
pt: Apagar ligações

note: Template: Login
en: Lost your password?
pt: Esqueceu a palavra-passe?

note: Template: Login
en: Request New Password
pt: Recuperar password

note: Template: Login
en: Back to login
pt: Voltar ao login

note: Template: Motd
en: Message of the Day
pt: Mensagem do dia

note: Template: NoPermission
en: Insufficient Rights
pt: Permissões insuficientes

note: Template: NoPermission
en: Back to the previous page
pt: Voltar à página anterior

note: Template: Pagination
en: Show first page
pt: Mostrar a primeira página

note: Template: Pagination
en: Show previous pages
pt: Mostrar páginas anteriores

note: Template: Pagination
en: Show page %s
pt: Mostrar a %s página

note: Template: Pagination
en: Show next pages
pt: Mostrar as próximas páginas

note: Template: Pagination
en: Show last page
pt: Mostrar a última página

note: Template: PictureUpload
en: Need FormID!
pt: Form ID necessário

note: Template: PictureUpload
en: No file found!
pt: não foi encontrado o ficheiro

note: Template: PictureUpload
en: The file is not an image that can be shown inline!
pt: O ficheiro não é uma imagem que pode ser visualizada

note: Template: PreferencesNotificationEvent
en: Notification
pt: Notificações

note: Template: Article
en: Inform Agent
pt: Informar agente

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: Permissions
pt: Permissões

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: You can select one or more groups to define access for different agents.
pt: Pode selecionar um ou mais grupos para definir o acesso a diferentes agentes

note: Template: GeneralSpecificationsWidget
en: If set to invalid end users can not generate the stat.
pt: Se for colocada como inválida, os utilizadores não pode poderão gerar estatísticas

note: Template: PreviewWidget
en: X-axis
pt: Eixo X

note: Template: RestrictionsWidget
en: Please select only one element or turn off the button 'Fixed'.
pt: Selecione apenas um elemento ou desligue a opção "fixo"

note: Template: RestrictionsWidget
en: Between
pt: Entre

note: Template: StatsParamsWidget
en: Format
pt: Formato

note: Template: StatsParamsWidget
en: Exchange Axis
pt: Troca de eixos

note: Template: StatsParamsWidget
en: Configurable params of static stat
pt: Parâmetros configuráveis de estatisticas estatísticas

note: Template: StatsParamsWidget
en: No element selected.
pt: Sem elemento selecionado

note: Template: StatsParamsWidget
en: Scale
pt: Escala

note: Template: Test
en: OTRS Test Page
pt: Página de Teste do OTRS

note: Template: Test
en: Counter
pt: Contador

note: Template: Warning
en: Go back to the previous page
pt: Voltar à página anterior

note: Perl Module: Kernel/Modules/AdminACL.pm
en: This field is required
pt: Este campo é obrigatório

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketActionCommon.pm
en: Previous Owner
pt: Proprietário anterior

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketPrint.pm
en: printed by
pt: impresso por

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: Pending Date
pt: Prazo de pendência

note: Perl Module: Kernel/Modules/AgentTicketProcess.pm
en: for pending* states
pt: para os estados "pendentes ..."

note: Perl Module: Kernel/Output/HTML/TicketOverviewMenu/Sort.pm
en: Order by
pt: Ordenado por

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created Priority
pt: Prioridade Criada

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created State
pt: Estado de Prioridade

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Create Time
pt: Tempo de Prioridade

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Close Time
pt: Tempo de Fecho

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Agent/Owner
pt: Agente

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/Ticket.pm
en: Created by Agent/Owner
pt: Criado por Agente

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Evaluation by
pt: Avaliado por

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket/Article Accounted Time
pt: Tempo contabilizado no Ticket/Artigo

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Create Time
pt: Hora de criação

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Close Time
pt: Hora de fecho

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Accounted time by Agent
pt: Tempo contabilizado pelo agente

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Total Time
pt: Tempo total

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Average
pt: Média de tickets

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Min Time
pt: Tempo Mínimo

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Ticket Max Time
pt: Tempo máximo

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Tickets
pt: Nr. Tickets

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Average
pt: Média de artigos

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Min Time
pt: Tempo mínimo de artigos

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Article Max Time
pt: Tempo máximo de artigos

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketAccountedTime.pm
en: Number of Articles
pt: Nr. Artigos

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: ascending
pt: Ascendente

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: descending
pt: Descendente

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Attributes to be printed
pt: Atributos a imprimir

note: Perl Module: Kernel/System/Stats/Dynamic/TicketList.pm
en: Sort sequence
pt: Sequência de ordenação

note: SysConfig
en: %s time unit(s) accounted. Now total %s time unit(s).
pt: %s unAntiguidades de tempo contabilizadas. Total %s unAntiguidades de tempo.

note: SysConfig
en: ACL module that allows closing parent tickets only if all its children are already closed ("State" shows which states are not available for the parent ticket until all child tickets are closed).
pt: Módulo ACL que permite o fecho de tickets apenas se todos os tickets filhos estiverem fechados("Estado" mostra os estados não disponíveis ao pai até que todos os filhos estejam fechados).

note: SysConfig
en: Added email. %s
pt: Adicionado Email. %s

note: SysConfig
en: Added link to ticket "%s".
pt: Adicionado novo link ao ticket "%s".

note: SysConfig
en: Added note (%s)
pt: Nota adicionada (%s)

note: SysConfig
en: Added subscription for user "%s".
pt: Adicionada sbscrição para o utilizador "%s".

note: SysConfig
en: Adds a suffix with the actual year and month to the OTRS log file. A logfile for every month will be created.
pt: Adiciona um sufixo com o ano e mês atual ao ficheiro de log do OTRS. Vai ser criado um ficheiro mensal.

note: SysConfig
en: Adds the one time vacation days. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
pt: Adiciona um dia de férias. Utilize apenas um dígito para números entre 1 e 9 (em vez de 01-09)

note: SysConfig
en: Adds the permanent vacation days. Please use single digit pattern for numbers from 1 to 9 (instead of 01 - 09).
pt: Adiciona um dia de férias permanente. Utilize apenas um dígito para números entre 1 e 9 (em vez de 01-09)

note: SysConfig
en: Agent called customer.
pt: Cliente contatado.

note: SysConfig
en: Agent interface article notification module to check PGP.
pt: Módulo de notificações no interface de agente para verificar PGP

note: SysConfig
en: Agent interface article notification module to check S/MIME.
pt: Módulo de notificações no interface de agente para verificar S/MIME

note: SysConfig
en: Agent interface module to check incoming emails in the Ticket-Zoom-View if the S/MIME-key is available and true.
pt: Módulo de notificações no interface de agente para verificar a recepção de emails na vista de detalhe se a chave S/MIME estiver ativa.

note: SysConfig
en: Agents <-> Groups
pt: Agentes<->Grupos

note: SysConfig
en: Agents <-> Roles
pt: Agentes<->Papéis

note: SysConfig
en: Allows agents to exchange the axis of a stat if they generate one.
pt: Permite aos agentes trocar os eixos da estatística na geração

note: SysConfig
en: Allows agents to generate individual-related stats.
pt: Permite aos agentes a geração de estatísticas individuais

note: SysConfig
en: Allows choosing between showing the attachments of a ticket in the browser (inline) or just make them downloadable (attachment).
pt: Permite escolher entre mostrar o conteúdo dos anexos ou apenas descarregar

note: SysConfig
en: Allows choosing the next compose state for customer tickets in the customer interface.
pt: Permite escolher o próximo estado de criação de tickets no interface de cliente

note: SysConfig
en: Allows customers to change the ticket priority in the customer interface.
pt: Permite aos clientes alterar a Prioridade do ticket no interface web

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket SLA in the customer interface.
pt: Permite aos clientes definir o SLA do ticket no interface web

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket priority in the customer interface.
pt: Permite aos clientes definir a Prioridade do ticket no interface web

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket queue in the customer interface. If this is set to 'No', QueueDefault should be configured.
pt: Permite aos clientes definir a fila do ticket no interface web. Se for 'Não'. A fila por omissão deve ser configurada

note: SysConfig
en: Allows customers to set the ticket service in the customer interface.
pt: Permite aos clientes definir o serviço do ticket no interface web

note: SysConfig
en: Allows defining new types for ticket (if ticket type feature is enabled).
pt: Permite definir novos tipos de tickets (se a funcionalAntiguidade de tipo de ticket estiver ativa).

note: SysConfig
en: Allows defining services and SLAs for tickets (e. g. email, desktop, network, ...), and escalation attributes for SLAs (if ticket service/SLA feature is enabled).
pt: Permite definir serviços e SLAs para os tickets(ex. email, desktop, network, ...), e atributos de escalagem para os SLAs(caso a funcionalAntiguidade service/SLA esteja ativa).

note: SysConfig
en: Allows having a medium format ticket overview (CustomerInfo => 1 - shows also the customer information).
pt: Permite ter vista em formato médio do ticket (CustomerInfo=>1 - mostra informação de cliente).

note: SysConfig
en: Allows having a small format ticket overview (CustomerInfo => 1 - shows also the customer information).
pt: shows also the customer information).

note: SysConfig
en: AutoFollowUp sent to "%s".
pt: Auto Acompanhamento enviado para "%s".

note: SysConfig
en: AutoReject sent to "%s".
pt: Rejeição automática enviada para "%s".

note: SysConfig
en: AutoReply sent to "%s".
pt: Auto resposta enviada para "%s".

note: SysConfig
en: Bounced to "%s".
pt: Bounced para "%s".

note: SysConfig
en: Changed priority from "%s" (%s) to "%s" (%s).
pt: Alterada Prioridade de "%s" (%s) para "%s" (%s).

note: SysConfig
en: Customer called us.
pt: Cliente contatou-nos.

note: SysConfig
en: Customer request via web.
pt: Ticket de cliente via web.

note: SysConfig
en: Date / Time
pt: Data / Hora

note: SysConfig
en: Deleted link to ticket "%s".
pt: Link de ticket apagado "%s".

note: SysConfig
en: Email sent to "%s".
pt: Email enviado para "%s".

note: SysConfig
en: Email sent to customer.
pt: Email enviado para cliente.

note: SysConfig
en: FollowUp for [%s]. %s
pt: Atualização para [%s]. %s

note: SysConfig
en: Forwarded to "%s".
pt: Encaminhado para "%s".

note: SysConfig
en: Link Object
pt: Ligar Objeto

note: SysConfig
en: Locked ticket.
pt: Ticket bloqueado.

note: SysConfig
en: Loop-Protection! No auto-response sent to "%s".
pt: Loop-Protection! Nao foi enviada auto-resposta para "%s".

note: SysConfig
en: New Ticket [%s] created (Q=%s;P=%s;S=%s).
pt: Novo Ticket [%s] criado (Q=%s;P=%s;S=%s).

note: SysConfig
en: New owner is "%s" (ID=%s).
pt: Novo proprietário: "%s" (ID=%s).

note: SysConfig
en: Notification sent to "%s".
pt: Notificação enviada para "%s".

note: SysConfig
en: Old: "%s" New: "%s"
pt: Antigo: "%s" Novo: "%s"

note: SysConfig
en: Removed subscription for user "%s".
pt: Subscrição de ticket removida "%s".

note: SysConfig
en: Search Customer
pt: Procurar Cliente

note: SysConfig
en: Textarea
pt: AreadeTexto

note: SysConfig
en: Ticket moved into Queue "%s" (%s) from Queue "%s" (%s).
pt: Ticket movido para a fila "%s" (%s) da fila "%s" (%s).

note: SysConfig
en: Unlocked ticket.
pt: Ticket desbloqueado.

note: SysConfig
en: Updated SLA to %s (ID=%s).
pt: SLA atualizada para %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated Service to %s (ID=%s).
pt: Serviço atualizado para %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated Type to %s (ID=%s).
pt: Atualizado tipo para %s (ID=%s).

note: SysConfig
en: Updated: %s
pt: Atualizado: %s
