PCSX2 1.6.0 - en to de_DE translation catalogue (555 entries)

en: No reason given.
de_DE: Kein Grund angegeben.

en: Parse error
de_DE: Fehler beim Lesen

en: Your machine's hardware is incapable of running PCSX2.  Sorry dood.
de_DE: Dieser Computer hat leider zu PCSX2 inkompatible Hardware. Sorry.

en: Oh noes! Out of memory!
de_DE: Oh nein! Kein RAM Speicher mehr!

en: Virtual memory mapping failure!  Your system may have conflicting device drivers, services, or may simply have insufficient memory or resources to meet PCSX2's lofty needs.
de_DE: Virtuelle Speicherzuweisung ist fehlgeschlagen! Dein System könnte zu wenig RAM haben oder ein Systemtreiber / Systemdienst verweigert die Zuweisung.

en: Path:
de_DE: Pfad:

en: [Unnamed or unknown]
de_DE: [Unbenannt oder unbekannt]

en: A file could not be created.
de_DE: Eine Datei konnte nicht erstellt werden.

en: File not found.
de_DE: Datei nicht gefunden.

en: Permission denied while trying to open file, likely due to insufficient user account rights.
de_DE: Zugriff verweigert beim Versuch, die Datei zu öffnen. Überprüfe die Nutzerberechtigungen.

en: Unexpected end of file or stream encountered.  File is probably truncated or corrupted.
de_DE: Unerwartet auf das Datei-/ Streamende gestoßen. Datei ist wahrscheinlich korrupt.

en: Threading activity: start, detach, sync, deletion, etc.
de_DE: Threading Aktivität.

en: Waiting for tasks...
de_DE: Warte auf Tasks...

en: Waiting for task...
de_DE: Warte auf Task...

en: Includes idle event processing and some other uncommon event usages.
de_DE: Beinhaltet Idle-Eventverarbeitung und einige andere ungewöhnliche Events.

en: Unrecognized ISO image file format
de_DE: Unbekanntes ISO Dateiformat

en: Cannot load ELF binary image.  The file may be corrupt or incomplete.
de_DE: Die ELF-Datei konnte nicht geladen werden.  Sie ist beschädigt oder ungültig.

en: If loading from an ISO image, this error may be caused by an unsupported ISO image type or a bug in PCSX2 ISO image support.
de_DE: Dieser Fehler könnte durch ein nicht unterstütztes ISO Format oder einen Bug im ISO Code verursacht worden sein.

en: The MTGS thread has become unresponsive while waiting for the GS plugin to open.
de_DE: Der MTGS-Thread ist eingefroren, während auf das Öffnen des GS-Plugins gewartet wurde.

en: The savestate cannot be loaded, as it appears to be corrupt or incomplete.
de_DE: Der Spielstand konnte nicht geladen werden. Er ist beschädigt oder unvollständig.

en: %s plugin failed to open.  Your computer may have insufficient resources, or incompatible hardware/drivers.
de_DE: %s Plugin konnte nicht geöffnet werden. Dein Computer hat eventuell zu wenig Ressourcen oder inkompatible Treiber.

en: %s plugin failed to initialize.  Your system may have insufficient memory or resources needed.
de_DE: %s Plugin konnte nicht initialisiert werden. Dein Computer hat eventuell zu wenig Speicher oder Resourcen.

en: The configured %s plugin file was not found
de_DE: Das konfigurierte %s Plugin konnte nicht gefunden werden

en: The configured %s plugin file is not a valid dynamic library
de_DE: Das konfigurierte %s Plugin ist keine gültige DLL-Datei

en: The configured %s plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
de_DE: Das konfigurierte %s Plugin ist kein gültiges PCSX2 Plugin oder für eine nicht mehr unterstützte Version.

en: The plugin reports that your hardware or software/drivers are not supported.
de_DE: Das Plugin meldet, dass deine Hard- oder Software oder Treiber nicht unterstützt werden.

en: Configured plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
de_DE: Das konfigurierte Plugin ist kein gültiges PCSX2 Plugin oder für eine nicht mehr unterstützte Version.

en: Configured %s plugin is not a valid PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
de_DE: Konfigurierte %s Plugin ist kein gültiges PCSX2 Plugin oder für eine nicht mehr unterstützte Version.

en: Internal Memorycard Plugin failed to initialize.
de_DE: Internes Memorykartenplugin konnte nicht initialisiert werden.

en: Unloaded Plugin
de_DE: Plugin entladen

en: panel
de_DE: Panel

en: File Path
de_DE: Dateipfad

en: Author
de_DE: Autor

en: Record From
de_DE: Aufnehmen von

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Cannot load savestate.  It is of an unknown or unsupported version.
de_DE: Kann Spielstand nicht laden. Es ist von einer unbekannten oder nicht unterstützten Version.

en: Dumps detailed information for PS2 executables (ELFs).
de_DE: Dumpt detaillierte Informationen zu PS2-ELFs (Ausführungsdateien).

en: Logs manual protection, split blocks, and other things that might impact performance.
de_DE: Loggt manuelle Schutzmassnahmen, teilt Blöcke auf, und weitere Operationen, welche die Performance verschlechtern können.

en: Shows the game developer's logging text (EE processor)
de_DE: Zeigt Entwickler Logtexte (EE)

en: Shows the game developer's logging text (IOP processor)
de_DE: Zeigt Entwickler Logtexte (IOP)

en: Shows DECI2 debugging logs (EE processor)
de_DE: Zeigt DECI2 Debuglogs (EE)

en: Shows strings printed to the system output stream.
de_DE: Zeige Ausgaben, welche auf den Output-Stream des Systems ausgegeben werden.

en: Shows recording related logs and information
de_DE: Zeige Logs und Informationen zur Aufnahme

en: Shows detailed controller input values for port 1, every frame
de_DE: Zeigt detaillierte Eingangswerte des Controllers an Port 1 bei jedem Frame an

en: SYSCALL and DECI2 activity.
de_DE: SYSCALL und DECI2 Aktivität.

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped EE memory space.
de_DE: Zugriff auf unmapped oder unbekannten EE Speicher.

en: All known hardware register accesses (very slow!); not including sub filter options below.
de_DE: Alle bekannten Register (sehr langsam!); bis auf die Optionen tiefer.

en: Logs only unknown, unmapped, or unimplemented register accesses.
de_DE: Logt nur unbekannte, ungemappte, oder nicht implementierte Registerzugriffe.

en: Logs only DMA-related registers.
de_DE: Logt nur DMA Register.

en: IPU activity: hardware registers, decoding operations, DMA status, etc.
de_DE: IPU Aktivitäten: Register, Operationen, DMA Status, etc.

en: All GIFtag parse activity; path index, tag type, etc.
de_DE: GIFtag Dekodierung: Pfad, Tags, etc.

en: All VIFcode processing; command, tag style, interrupts.
de_DE: Vifcode Verarbeitung; Commands, Tags, Interrupts.

en: All processing involved in Path3 Masking
de_DE: Alle Aktivitäten, die in Path3 Masking involviert sind

en: Scratchpad's MFIFO activity.
de_DE: Scratchpad MFIFO.

en: Actual data transfer logs, bus right arbitration, stalls, etc.
de_DE: Logs der Datentransfers, Busrechte, Stalls, etc.

en: Tracks all EE counters events and some counter register activity.
de_DE: Zeichnet alle EE-Zählerevents und einige Registerzähler Aktivität.

en: Dumps various VIF and VIFcode processing data.
de_DE: Verschiedene VIF und VIFcode dumps.

en: Dumps various GIF and GIFtag parsing data.
de_DE: Verschiedene GIF und GIFTAG dumps.

en: SYSCALL and IRX activity.
de_DE: SYSCALL und IRX Aktivität.

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped IOP memory space.
de_DE: Zugriff auf unbekannten oder ungemappten IOP Speicher.

en: All known hardware register accesses, not including the sub-filters below.
de_DE: Alle bekannten Registerzugriffe, ohne die Filter unterhalb.

en: Memorycard reads, writes, erases, terminators, and other processing.
de_DE: Memorykarten Lese-, Schreib-, Lösch- und andere Zugriffe.

en: Gamepad activity on the SIO.
de_DE: Gamepad Aktivität am SIO Prozessor.

en: Actual DMA event processing and data transfer logs.
de_DE: DMA Ereignissverarbeitung und Datentransferlogs.

en: Tracks all IOP counters events and some counter register activity.
de_DE: Verfolgt alle IOP Counter Ereignisse.

en: Detailed logging of CDVD hardware.
de_DE: Detailierte CDVD Hardwarelogs.

en: Detailed logging of the Motion (FMV) Decoder hardware unit.
de_DE: Detailiertes Logging des Motion (FMV) Hardwaredekodierers.

en: PCSX2 Message
de_DE: PCSX2 Nachricht

en: The savestate was not properly saved. The temporary file was created successfully but could not be moved to its final resting place.
de_DE: Der Spielstand wurde nicht korrekt gespeichert. Die temporäre Datei konnte zwar erstellt, aber nicht an den finalen Platz kopiert werden.

en: Safest (No hacks)
de_DE: Sicher (Keine Hacks)

en: Safe (Default)
de_DE: Sicher (Standard)

en: Balanced
de_DE: Ausbalanciert

en: Aggressive
de_DE: Aggressiv

en: Very Aggressive
de_DE: Sehr Aggressiv

en: Mostly Harmful
de_DE: Maximum

en: Failed to overwrite existing settings file; permission was denied.
de_DE: Konnte existierende Konfigurationsdatei nicht überschreiben. Zugriff verweigert.

en: Loading PS2 system plugins...
de_DE: Lade PS2 Systemplugins...

en: SSE2 extensions are not available.  PCSX2 requires a cpu that supports the SSE2 instruction set.
de_DE: SSE2 Erweiterungen nicht verfügbar. PCSX2 benötigt einen Prozessor, der über SSE2 verfügt.

en: PCSX2 Recompiler Error(s)
de_DE: PCSX2 Recompiler Fehler

en: All options are for the current session only and will not be saved.
de_DE: Alle Optionen sind nur für die aktuelle Sitzung und werden nicht gespeichert.

en: IsoFile
de_DE: IsoDatei

en: displays this list of command line options
de_DE: Zeigt eine Liste der verfügbaren Kommandozeilenoptionen

en: forces the program log/console to be visible
de_DE: Macht Konsole ständig sichtbar

en: use fullscreen GS mode
de_DE: Benutze GS Vollbildmodus

en: use windowed GS mode
de_DE: Benutze GS Fenstermodus

en: disables display of the gui while running games
de_DE: Deaktiviere GUI Anzeige während Spiele laufen

en: when nogui - prompt before exiting on suspend
de_DE: Beim starten ohne GUI (-nogui): Frage nach Bestätigung vor dem verlassen

en: executes an ELF image
de_DE: Führt eine ELF Datei aus

en: executes an IRX image
de_DE: Führt eine IRX Datei aus

en: boots an empty DVD tray; use to enter the PS2 system menu
de_DE: Startet mit einem leeren DVD Laufwerk. Benutze dies, um in das PS2-Systemmenü zu gelangen

en: boots from the CDVD plugin (overrides IsoFile parameter)
de_DE: Startet vom CDVD-Plugin (überschreibt den IsoFile-Parameter)

en: disables all speedhacks
de_DE: Deaktiviert alle Speedhacks

en: use the specified comma or pipe-delimited list of gamefixes.
de_DE: Benutze die spezifizierte Komma oder Pipe-getrennte Liste von Spielefixes.

en: disables fast booting
de_DE: Deaktiviert schnelles Booten

en: passes the specified space-delimited string of launch arguments to the game
de_DE: Übergibt den angegebenen, Lerrzeichengetrennten String der Startargumente an das Spiel

en: changes the configuration file path
de_DE: Ändert den Pfad zu den Konfigurationsdateien

en: specifies the PCSX2 configuration file to use
de_DE: Spezifiziert die zu benutzende PCSX2 Konfigurationsdatei

en: forces %s to start the First-time Wizard
de_DE: Lässt %s den Konfigurationshelfer starten

en: enables portable mode operation (requires admin/root access)
de_DE: Aktiviert den portablen Installationsmodus (benötigt Adminrechte).

en: update options to ease profiling (debug)
de_DE: Optionen für das erleichterte Debuggen aktivieren

en: specify the file to use as the %s plugin
de_DE: Wähle die Datei, welche als %s Plugin genutzt werden soll

en: Plugin Override Error - %s
de_DE: Plugin Override Fehler - %s

en: %s Plugin Override Error!  The following file does not exist or is not a valid %s plugin:
de_DE: %s Plugin Override Fehler! Die folgende Datei existiert nicht oder sie ist ungültig: %s Plugin:

en: Press OK to use the default configured plugin, or Cancel to close %s.
de_DE: Drücke OK um das Standardplugin zu benutzen oder Abbrechen um %s zu schließen.

en: PCSX2 Error: Hardware Deficiency
de_DE: PCSX2 Fehler: Hardwareproblem

en: Press OK to close %s.
de_DE: Wähle OK, um %s zu schließen.

en: %s Critical Error
de_DE: %s Kritischer Fehler

en: &Cancel
de_DE: &Abbrechen

en: &Apply
de_DE: &Anwenden

en: &Next >
de_DE: &Weiter >

en: < &Back
de_DE: < &Zurück

en: &Back
de_DE: &Zurück

en: &Finish
de_DE: &Fertigstellen

en: &Yes
de_DE: &Ja

en: &No
de_DE: &Nein

en: Browse
de_DE: Suche

en: &Save
de_DE: &Speichern

en: Save &As...
de_DE: Speichern &als...

en: &Help
de_DE: &Hilfe

en: Show about dialog
de_DE: Zeige About Dialog

en: 
    
    Press Ok to go to the Plugin Configuration Panel.
de_DE: 
    
    Drücke OK um in das Pluginkonfigurationsmenü zu gelangen.

en: Warning!  System plugins have not been loaded.  PCSX2 may be inoperable.
de_DE: Warnung! Systemplugins sind nicht geladen. PCSX2 kann inoperabel sein.

en: PS2 BIOS Error
de_DE: PS2 BIOS Fehler

en: Press Ok to go to the BIOS Configuration Panel.
de_DE: Wähle OK, um in das BIOS Konfigurationsmenü zu gelangen.

en: Warning! Valid BIOS has not been selected. PCSX2 may be inoperable.
de_DE: Warnung! Kein gültiges BIOS wurde ausgewählt. PCSX2 kann inoperabel sein.

en: %s Commandline Options
de_DE: %s Kommandozeilenoptionen

en: PCSX2 Unresponsive Thread
de_DE: PCSX2 nicht antwortender Thread

en: Terminate
de_DE: Beende

en: Executing PS2 Virtual Machine...
de_DE: Lasse PS2 Virtuelle Maschine laufen...

en: Always ask when booting
de_DE: Frage immer beim Booten

en: Manually select an ISO upon boot ignoring the selection from recent ISO list.
de_DE: Wähle manuell ein ISO beim Booten. Ignoriere die Auswahl aus der ISO-Liste.

en: Browse for an ISO that is not in your recent history.
de_DE: Wähle ein ISO, das nicht in der Liste der letzten Dateien ist.

en: Browse...
de_DE: Suche...

en: The following folders exist, but are not writable:
de_DE: Die folgenden Ordner existieren, es bestehen aber keine Schreibrechte:

en: The following folders are missing and cannot be created:
de_DE: Die folgenden Ordner fehlen und können nicht erstellt werden:

en: Portable mode error - %s
de_DE: Portabler Modus: Fehler - %s

en: PCSX2 has been installed as a portable application but cannot run due to the following errors:
de_DE: PCSX2 wurde im portablen Modus installiert, kann aber wegen folgender Fehler nicht starten:

en: Switch to User Documents Mode
de_DE: Wechsele in den Benutzerdokumentenmodus

en: %s is switching to local install mode.
de_DE: %s wechselt in den portablen Installationsmodus.

en: Try to remove the file called "portable.ini" from your installation directory manually.
de_DE: Versuche die Datei "portable.ini" manuell aus dem Installationsverzeichnis zu löschen.

en: Cannot apply new settings, one of the settings is invalid.
de_DE: Kann neue Einstellungen nicht anwenden. Eine der Einstellungen ist ungültig.

en: Save log question
de_DE: Log speichern Bestätigung

en: &Small
de_DE: &Klein

en: Fits a lot of log in a microcosmically small area.
de_DE: Packt viel Info in ein kleines Fenster.

en: &Normal font
de_DE: &Normale Schriftart

en: It's what I use (the programmer guy).
de_DE: Das, was ich auch nutze (der Programmierer).

en: &Large
de_DE: &Groß

en: Its nice and readable.
de_DE: Nett und lesbar.

en: &Huge
de_DE: &Riesig

en: In case you have a really high res display.
de_DE: Für Riesendisplays.

en: &Light theme
de_DE: &Helles Thema

en: Default soft-tone color scheme.
de_DE: Standard Farbschema.

en: &Dark theme
de_DE: &Dunkles Thema

en: Classic black color scheme for people who enjoy having text seared into their optic nerves.
de_DE: Klassisch tiefschwarz :)

en: &Save...
de_DE: &Speichern...

en: Save log contents to file
de_DE: Speichere Logfensterinhalt in eine Datei

en: C&lear
de_DE: L&öschen

en: Clear the log window contents
de_DE: Lösche Logfensterinhalt

en: Auto&dock
de_DE: Autodock

en: Dock log window to main PCSX2 window
de_DE: Docke das Logfenster an das PCSX2 Hauptfenster an

en: &Appearance
de_DE: &Erscheinungsbild

en: &Close
de_DE: &Schließen

en: Close this log window; contents are preserved
de_DE: Schließe dieses Logfenster; Inhalt wird beibehalten

en: Dev/&Verbose
de_DE: Dev/Ausgiebig

en: Shows PCSX2 developer logs
de_DE: Zeige PCSX2 Entwicklerlogs

en: &CDVD reads
de_DE: &CDVD Lesezugriffe

en: Shows disk read activity
de_DE: Zeigt CD/DVD Leseaktivität

en: &Enable all
de_DE: &Aktiviere alle

en: Enables all log source filters.
de_DE: Aktiviere alle Logquellenfilter.

en: &Disable all
de_DE: &Deaktiviere alle

en: Disables all log source filters.
de_DE: Deaktiviere alle Logquellenfilter.

en: &Restore Default
de_DE: &Standardeinstellung wiederherstellen

en: Restore default source filters.
de_DE: Aktiviere alle Standardquellenfilter.

en: &Sources
de_DE: &Quellen

en: About %s
de_DE: Über %s

en: Support Forums
de_DE: Supportforen

en: GitHub Repository
de_DE: Github Repository

en: License
de_DE: Lizenz

en: Big thanks to everyone who contributed to the project throughout the years.
de_DE: Ein grosses Dankeschön an alle, welche über die Jahre an diesem Projekt mitgewirkt haben.

en: Close
de_DE: Schließen

en: Assertion Failure -
de_DE: Zuweisungsfehler -

en: Saves a snapshot of this settings panel to a PNG file.
de_DE: Speichert einen Screenshot dieser Einstellungen in eine PNG Datei.

en: Save dialog screenshots to...
de_DE: Speichere Dialog Screenshots nach...

en: Do not show this dialog again.
de_DE: Zeige diesen Dialog nicht noch einmal.

en: Disables this popup and whatever response you select here will be automatically used from now on.
de_DE: Deaktiviert dieses Popup von nun an. Die gewählte Einstellung wird die Standardeinstellung werden.

en: The popup will not be shown again.  This setting can be undone from the settings panels.
de_DE: Dieses Popup wird nicht noch einmal erscheinen. Diese Einstellung kann im Menü rückgängig gemacht werden.

en: Ignore
de_DE: Ignorieren

en: Retry
de_DE: Wiederholen

en: Abort
de_DE: Abbrechen

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

en: Convert a memory card to a different format
de_DE: Konvertiere eine Memorykarte in ein anderes Format

en: Convert
de_DE: Konvertieren

en: Convert:
de_DE: Konvertiere:

en: To:
de_DE: Nach:

en: 8MB File
de_DE: 8MB Datei

en: 16MB File
de_DE: 16MB Datei

en: 32MB File
de_DE: 32MB Datei

en: 64MB File
de_DE: 64MB Datei

en: Convert this memory card to a folder of individual saves.
de_DE: Konvertiere die Memorykarte zu einem Ordner mit individuellen Speicherständen.

en: Folder
de_DE: Ordner

en: Error (%s)
de_DE: Fehler (%s)

en: Convert memory card
de_DE: Konvertiere Memorykarte

en: This target type is not supported!
de_DE: Der Zieltyp wird nicht unterstützt!

en: Memory Card conversion failed for unknown reasons.
de_DE: Konvertierung der Memorykarte aus unbekannten Gründen gescheitert.

en: Create a new memory card
de_DE: Erstelle neue Memorykarte

en: Create
de_DE: Erstellen

en: New memory card:
de_DE: Neue Memorykarte:

en: At folder:
de_DE: Im Ordner:

en: Select file name:
de_DE: Wähle Dateinamen:

en: Create memory card
de_DE: Erstelle Memorykarte

en: Error: The directory for the memory card could not be created.
de_DE: Fehler: Der Ordner für die Memorykarte konnte nicht erstellt werden.

en: Error: The memory card could not be created.
de_DE: Fehler: Die Memorykarte konnte nicht erstellt werden.

en: Use NTFS compression when creating this card.
de_DE: Benutze NTFS Kompression beim Erstellen der Memorykarte.

en: 8 MB [most compatible]
de_DE: 8 MB [Beste Kompatibilität]

en: This is the standard Sony-provisioned size, and is supported by all games and BIOS versions.
de_DE: Dieses ist die Standardgröße der Sony Memorykarten. Alle Spiele unterstützen sie.

en: Always use this option if you want the safest and surest memory card behavior.
de_DE: Nutze diese Option, um die sichersten Memorykarten zu erstellen.

en: A typical size for 3rd-party memory cards which should work with most games.
de_DE: Eine typische Drittherstellergröße für Memorykarten, welche gut mit Spielen funktionieren sollte.

en: 16 and 32 MB cards have roughly the same compatibility factor.
de_DE: 16 und 32MB Memorykarten sind gleich gut kompatibel.

en: Low compatibility warning: Yes it's very big, but may not work with many games.
de_DE: Warnung: Diese Memorykarte wäre zwar sehr groß, aber viele Spiele werden damit nicht funktionieren.

en: Use at your own risk.  Erratic memory card behavior is possible (though unlikely).
de_DE: Auf eigenes Riskio benutzen. Fehlerhaftes Memorykartenverhalten ist möglich (aber unwahrscheinlich).

en: Folder [experimental]
de_DE: Ordner [Experimentell]

en: Store memory card contents in the host filesystem instead of a file.
de_DE: Speichere Inhalt der Memorykarte im Host Dateisystem statt in einer Datei.

en: Automatically manages memory card contents so that the console only sees files related to the currently running software. Allows you to drag-and-drop files in and out of the memory card with your standard file explorer. This is still experimental, so use at your own risk!
de_DE: Verwaltet den Inhalt der Memorykarte automatisch, sodass die Konsole nur die relevanten Speicherstände sieht. Erlaubt dir Drag and Drop der Dateien auf den Memorykarten mit dem Standarddateibrowser. Experimentell, daher Nutzung auf eigenes Risiko!

en: This is the standard Sony-provisioned size PSX memory card, only compatible with PSX games.
de_DE: Dies ist die Standardgrösse für PSX-Memorykarten. Nur mit PSX-Spielen kompatibel.

en: This memory card is required by PSX games. It is not compatible with PS2 games.
de_DE: Diese Memorykarte wird für PSX-Spiele verwendet und ist nicht mit PS2-Spielen kompatibel.

en: Select a folder for %s settings
de_DE: Wähle einen Ordner für %s Einstellungen

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Language selector
de_DE: Sprachauswahl

en: Change the language only if you need to.
    The system default should be fine for most operating systems.
de_DE: Ändere hier die Sprache, falls benötigt.
    Der Systemstandard wurde automatisch gewählt.

en: Welcome to PCSX2!
de_DE: Willkommen bei PCSX2!

en: Configuration Guide
de_DE: Konfigurationsratgeber

en: %s First Time Configuration
de_DE: %s Konfigurationshelfer

en: Import Existing Settings?
de_DE: Importiere existierende Einstellungen?

en: Import
de_DE: Importieren

en: Overwrite
de_DE: Überschreiben

en: Auto-eject memory cards when loading savestates
de_DE: Werfe Memorykarte automatisch nach einem Spielstand-Ladevorgang aus

en: Automatically manage saves based on running game
de_DE: Verwaltet Speicherstände basierend auf dem laufendem Spiel automatisch.

en: MemoryCard Manager
de_DE: Memorykartenmanager

en: Drag cards to or from PS2-ports
de_DE: Drag und Drop in / aus PS2 Ports

en: 
    Note: Duplicate/Rename/Create/Delete will NOT be reverted with 'Cancel'.
de_DE: 
    Achtung: Kopieren/Umbenennen/Erstellen/Löschen werden durch 'Abbrechen' nicht rückgängig gemacht.

en: PCSX2 First Time configuration
de_DE: PCSX2 Konfigurationshelfer

en: %s is starting from a new or unknown folder and needs to be configured.
de_DE: %s startet von einem neuen oder unbekannten Ordner aus und muss eingestellt werden.

en: Config Overrides Warning
de_DE: Konfiguration überschreiben Warnung

en: Components Overrides Warning
de_DE: Komponenten überschreiben Warnung

en: Preset:
de_DE: Voreinstellung:

en: Emulation Settings - %s
de_DE: Emulationseinstellungen - %s

en: GS Window
de_DE: GS Fenster

en: Game Fixes
de_DE: Spielefixes

en: Components Selectors - %s
de_DE: Komponenten Selektoren - %s

en: Folders
de_DE: Ordner

en: Language Selector
de_DE: Sprachauswahl

en: Logs events as they are passed to the PS2 virtual machine.
de_DE: Loggt Ereignisse, die der PS2 Virtual Machine übergeben werden.

en: Exit PCSX2?
de_DE: PCSX2 beenden?

en: Save state
de_DE: Speichere Spielstand

en: Saves the virtual machine state to the current slot.
de_DE: Speichert den Status der virtuellen Maschine im aktuellen Slot.

en: Load state
de_DE: Lade Spielstand

en: Loads a virtual machine state from the current slot.
de_DE: Lädt einen Spielstand vom aktuellen Slot.

en: Load State Backup
de_DE: Lade Spielstand Backup

en: Loads virtual machine state backup for current slot.
de_DE: Lädt einen Spielstand vom Backup des aktuellen Slots.

en: Cycle to next slot
de_DE: Wähle nächsten Slot

en: Cycles the current save slot in +1 fashion!
de_DE: Inkrementiert den aktuellen Slot um 1.

en: Cycle to prev slot
de_DE: Wähle vorherigen Slot

en: Cycles the current save slot in -1 fashion!
de_DE: Dekrementiert den aktuellen Slot um 1.

en: Drag and Drop Error
de_DE: Drag and Drop Fehler

en: It is an error to drop multiple files onto a %s window.  One at a time please, thank you.
de_DE: Bitte nur eine Datei zur gleichen Zeit in das %s Fenster ziehen.

en: Confirm PS2 Reset
de_DE: Bestätige PS2 Reset

en: You have dropped the following ELF binary into %s:
de_DE: Du hast die folgende ELF Datei in %s gezogen:

en: You have dropped the following ISO image into %s:
de_DE: Du hast die folgende ISO Datei in %s gezogen:

en: File...
de_DE: Datei...

en: &Show Console
de_DE: Öffne Konsole

en: &Console to Stdio
de_DE: Konsolenausgabe nach Stdio

en: &Config
de_DE: &Konfiguration

en: &Misc
de_DE: &Verschiedenes

en: &Capture
de_DE: &Aufzeichnen

en: &Recording
de_DE: &Aufnahme

en: Initializing...
de_DE: Initialisiere...

en: &Run ELF...
de_DE: Lade ELF...

en: For running raw PS2 binaries directly
de_DE: Um PS2-Binärdateien direkt zu laden

en: &Load state
de_DE: Lade Spielstand

en: &Save state
de_DE: Speichere Spielstand

en: &Backup before save
de_DE: Backup vor dem Speichern

en: Automatic &Gamefixes
de_DE: Automatische Spielefixes

en: Automatically applies needed Gamefixes to known problematic games
de_DE: Aktiviert benötigte Spielefixes für bekannte Spiele automatisch

en: Enable &Cheats
de_DE: Aktiviere Cheats

en: Enable &Widescreen Patches
de_DE: Aktiviere Breitbild Patches

en: Enabling Widescreen Patches may occasionally cause issues.
de_DE: Das Aktivieren von Breitbildpatches kann zu Problemen führen.

en: Enable &Recording Tools
de_DE: Aktiviere &Aufzeichnungswerkzeuge

en: Enable &Host Filesystem
de_DE: Aktiviere Host-Dateisystem

en: Shut&down
de_DE: Herunterfahren

en: Wipes all internal VM states and shuts down plugins.
de_DE: Löscht alle internen VM-Zustände und beendet Plugins.

en: E&xit
de_DE: Beenden

en: Closing %s may be hazardous to your health
de_DE: %s zu verlassen kann gesundheitsschädlich sein.

en: ISO &Selector
de_DE: ISO-Wahl

en: Plugin &Menu
de_DE: Plugin &Menü

en: Makes the specified ISO image the CDVD source.
de_DE: Macht die gewählte ISO Datei zur CDVD Quelle.

en: Uses an external plugin as the CDVD source.
de_DE: Benutzt ein externes Plugin als CDVD Quelle.

en: &No disc
de_DE: &Keine Disk

en: Use this to boot into your virtual PS2's BIOS configuration.
de_DE: Benutze dies, um in deine virtuelle PS2 BIOS Konfiguration zu booten.

en: Emulation &Settings
de_DE: Emulations&einstellungen

en: &Memory cards
de_DE: &Memorykarten

en: &Plugin/BIOS Selector
de_DE: &Plugin/BIOS Auswahl

en: &Controllers (PAD)
de_DE: &Kontroller (PAD)

en: C&lear all settings...
de_DE: L&ösche alle Einstellungen...

en: Clears all %s settings and re-runs the startup wizard.
de_DE: Löscht alle %s Einstellungen, um den Setup Wizard neu auszuführen.

en: &About...
de_DE: &Über...

en: &Open Debug Window...
de_DE: &Debug-Fenster öffnen...

en: Create &Blockdump
de_DE: Erstelle &Blockdump

en: Creates a block dump for debugging purposes.
de_DE: Erstellt einen Blockdump für Debuggingzwecke.

en: Start Recording
de_DE: Aufnahme starten

en: Stop Recording
de_DE: Aufnahme beenden

en: Screenshot
de_DE: Bildschirmfoto

en: New
de_DE: Neu

en: Play
de_DE: Abspielen

en: Virtual Pad (Port 1)
de_DE: Virtuelles Pad (Port 1)

en: Virtual Pad (Port 2)
de_DE: Virtuelles Pad (Port 2)

en: Safely pauses emulation and preserves the PS2 state.
de_DE: Pausiert Emulation und sichert den PS2 Status.

en: R&esume
de_DE: F&ortsetzen

en: Resumes the suspended emulation state.
de_DE: Setzt den angehaltenen Emulationsstatus fort.

en: Pause/Resume
de_DE: Pause/Fortsetzen

en: No emulation state is active; cannot suspend or resume.
de_DE: Kein aktiver VM status; Kann nicht Anhalten oder Fortsetzen.

en: Use fast boot to skip PS2 startup and splash screens
de_DE: Fast Boot: Umgeht PS2 Start / Splashscreens

en: Boot ISO (&fast)
de_DE: Boote ISO (&schnell)

en: Boot CDVD (&fast)
de_DE: Boote CDVD (&schnell)

en: Boo&t ISO (full)
de_DE: Boo&te ISO (Vollständig)

en: Boot the VM using the current ISO source media
de_DE: Starte die VM mit der aktuellen ISO-Quelle

en: Boo&t CDVD (full)
de_DE: Boo&te CDVD (Vollständig)

en: Boot the VM using the current CD/DVD source media
de_DE: Starte die VM mit der aktuellen CD/DVD-Quelle

en: Boo&t BIOS
de_DE: Boo&te BIOS

en: Boot the VM without any source media
de_DE: Starte die VM ohne Quellmedium

en: No plugin loaded
de_DE: Kein Plugin geladen

en: &Core GS Settings...
de_DE: GS Kerneinstellungen...

en: Modify hardware emulation settings regulated by the PCSX2 core virtual machine.
de_DE: Ändere Hardwareemulationseinstellungen der PCSX2 virtuellen Maschine.

en: &Window Settings...
de_DE: &Fenstereinstellungen...

en: Modify window and appearance options, including aspect ratio.
de_DE: Ändere Fenster und Ansichtseinstellungen sowie das Seitenverhältnis.

en: &Plugin Settings...
de_DE: &Plugin-Einstellungen...

en: Opens the %s plugin's advanced settings dialog.
de_DE: Öffnet %ss erweiterte  Einstellungen.

en: Reset all settings?
de_DE: Zurücksetzen aller Einstellungen?

en: Confirm ISO image change
de_DE: Bestätige ISO-Abbild Wechsel

en: Do you want to swap discs or boot the new image (via system reset)?
de_DE: Möchtest du die Disk wechseln oder das neue Abbild booten (via System Reset)?

en: Swap Disc
de_DE: Wechsle Disk

en: Confirm CDVD source change
de_DE: Bestätige CDVD Quelländerung

en: You've selected to switch the CDVD source from %s to %s.
de_DE: Du hast gewählt, die CDVD Quelle von %s nach %s zu ändern.

en: Do you want to swap discs or boot the new image (system reset)?
de_DE: Möchtest du die Disk wechseln oder die neue Abbild booten (System Reset)?

en: All Supported (%s)
de_DE: Alle unterstützten (%s)

en: Disc Images (%s)
de_DE: Disk-Abbilder (%s)

en: Compressed (%s)
de_DE: Komprimiert (%s)

en: All Files (*.*)
de_DE: Alle Dateien (*.*)

en: Select disc image, compressed disc image, or block-dump...
de_DE: Wähle ein Disk-Abbild, ein komprimiertes Disk-Abbild oder einen Block-Dump...

en: Select ELF file...
de_DE: Wähle ELF Datei...

en: ISO file not found!
de_DE: ISO Datei nicht gefunden!

en: An error occurred while trying to open the file:
de_DE: Während des Versuchs, folgende Datei zu öffnen, ist ein Fehler aufgetreten:

en: Error: The configured ISO file does not exist.  Click OK to select a new ISO source for CDVD.
de_DE: Fehler: Die konfigurierte ISO Datei existiert nicht. Klicke OK um eine neue ISO Quelle zu wählen.

en: You have selected the following ISO image into PCSX2:
de_DE: Du hast die folgende ISO Datei gewählt:

en: Confirm clearing ISO list
de_DE: Bestätige Löschung der ISO-Liste

en: This will clear the ISO list. If an ISO is running it will remain in the list. Continue?
de_DE: Dies leert die ISO-Liste. Falls eine ISO aktuell läuft, verbleibt diese in der Liste. Fortfahren?

en: Please be aware that PCSX2's input recording features are still very much a work-in-progress.
    As a result, there may be unforeseen bugs, performance implications and instability with certain games.
    
    These tools are provided as-is and should be enabled under your own discretion.
de_DE: Die Funktionen zur Aufzeichnung der Eingabe befinden sich in einem frühen Entwicklungsstadium
    Dies kann zu unvorhergesehenen Fehlern, Geschwindigkeitsverlusten und Instabilität in einigen Spielen führen.
    
    Das Verwenden dieser Funktionen erfolgt auf eigene Verantwortung.

en: Load State
de_DE: Lade Spielstand

en: Save State
de_DE: Speichere Spielstand

en: Select P2M2 record file.
de_DE: Wähle P2M2 Datei zur Aufnahme.

en: Could not create a memory card: 
    
    %s
de_DE: Konnte eine Memorykarte nicht erstellen: 
    
    %s

en: Access denied to memory card: 
    
    %s
de_DE: Zugriff auf Memorykarte verweigert: 
    
    %s

en: File name empty or too short
de_DE: Dateiname leer oder zu kurz

en: File name outside of required directory
de_DE: Dateiname ist außerhalb des benötigten Ordners

en: File name already exists
de_DE: Dateiname existiert bereits

en: The Operating-System prevents this file from being created
de_DE: Das Betriebssystem verhindert, dass diese Datei erstellt wird

en: Cannot apply settings...
de_DE: Kann Einstellungen nicht anwenden...

en: BIOS Search Path:
de_DE: BIOS Suchpfad:

en: Select folder with PS2 BIOS roms
de_DE: Wähle Ordner mit PS2 BIOS Roms

en: Click the Browse button to select a different folder where PCSX2 will look for PS2 BIOS roms.
de_DE: Drücke den Suchen Button, um einen anderen Ordner zu wählen, in dem PCSX2 nach BIOS Roms sucht.

en: Refresh list
de_DE: Aktualisiere Liste

en: Select a BIOS rom:
de_DE: Wähle ein BIOS Rom:

en: Round Mode
de_DE: Rundungsmodus

en: Clamping Mode
de_DE: Clampingmodus

en: Negative
de_DE: Negativ

en: Positive
de_DE: Positiv

en: None
de_DE: Kein

en: EE/FPU Advanced Recompiler Options
de_DE: EE/FPU erweiterte Recompiler Einstellungen

en: Extra + Preserve Sign
de_DE: Extra + Vorzeichen behalten

en: Full
de_DE: Voll

en: VU0 / VU1 Advanced Recompiler Options
de_DE: VU0 / VU1 erweiterte Recompiler Einstellungen

en: Quite possibly the slowest thing in the universe.
de_DE: So ziemlich das Langsamste im gesamten Universum.

en: Performs just-in-time binary translation of 64-bit MIPS-IV machine code to x86.
de_DE: Just-in-time Codeübersetzung von 64bit MIPS IV nach x86.

en: Pretty slow; provided for diagnostic purposes only.
de_DE: Ziemlich langsam, nur zu Diagnosezwecken verwenden.

en: Performs just-in-time binary translation of 32-bit MIPS-I machine code to x86.
de_DE: Just-in-time Codeübersetzung von 32bit MIPS I nach x86.

en: Enable EE Cache (Slower)
de_DE: Aktiviere EE Cache (langsamer)

en: Interpreter only; provided for diagnostic
de_DE: Ziemlich langsam, nur für Diagnosezwecke

en: Restore Defaults
de_DE: Standardeinstellungen wiederherstellen

en: Vector Unit Interpreter. Slow and not very compatible. Only use for diagnostics.
de_DE: Vector Unit Interpreter. Langsam, Fehlerhaft und generell nicht empfohlen.

en: New Vector Unit recompiler with much improved compatibility. Recommended.
de_DE: Neuer Vector Unit Recompiler mit verbesserter Kompatibilität. Empfohlen.

en: superVU Recompiler [legacy]
de_DE: superVU Recompiler [veraltet]

en: Useful for diagnosing bugs or clamping issues in the new mVU recompiler.
de_DE: Nützlich, um Bugs oder Probleme im mVU Recompiler zu finden.

en: Path does not exist
de_DE: Pfad existiert nicht

en: Use default setting
de_DE: Benutze Standardeinstellung

en: Open in Explorer
de_DE: Öffne im Explorer

en: Open an explorer window to this folder.
de_DE: Öffnet ein Explorerfenster mit diesem Ordner.

en: Create folder?
de_DE: Ordner erstellen?

en: A configured folder does not exist.  Should %s try to create it?
de_DE: Ein konfigurierter Ordner existiert nicht. Soll %s versuchen ihn zu erstellen?

en: Fit to Window/Screen
de_DE: Anpassen an Fenster / Bildschirm

en: Widescreen (16:9)
de_DE: Breitbild (16:9)

en: Off (Default)
de_DE: Aus (Standard)

en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: Adaptive
de_DE: Adaptiv

en: Disable window resize border
de_DE: Deaktiviere den Fenstergrößenänderungsrahmen

en: Always hide mouse cursor
de_DE: Versteckt Mauscursor immer

en: Hide window when paused
de_DE: Verstecke Fenster wenn pausiert

en: Default to fullscreen mode on open
de_DE: Standardmäßig Vollbild beim Starten

en: Double-click toggles fullscreen mode
de_DE: Doppelklick für Vollbild ein/aus

en: Aspect Ratio:
de_DE: Seitenverhältnis:

en: FMV Aspect Ratio Override:
de_DE: FMV Seitenverhältnis Überschreibung:

en: Custom Window Size:
de_DE: Eigene Fenstergröße:

en: Wait for Vsync on refresh:
de_DE: Warte auf VSync beim Auffrischen:

en: Invalid window dimensions specified: Size cannot contain non-numeric digits! >_<
de_DE: Ungültige Fenstergröße angegeben: Größe muss numerisch sein!

en: Gamefixes
de_DE: Spielefixes

en: VU Add Hack - Fixes Tri-Ace games boot crash.
de_DE: VU Add Hack - Behebt Crash beim Booten von Tri-Ace Spielen.

en: Games that need this hack to boot:
     * Star Ocean 3
     * Radiata Stories
     * Valkyrie Profile 2
de_DE: Behebt Crash beim Booten folgender Spiele:
     * Star Ocean 3
     * Radiata Stories
     * Valkyrie Profile 2

en: VU Clip Flag Hack - For Persona games (SuperVU recompiler only!)
de_DE: VU Clip Flag Hack - Behebt Probleme mit SuperVU in Persona Spielen.

en: FPU Compare Hack - For Digimon Rumble Arena 2.
de_DE: FPU Compare Hack - Für Digimon Rumble Arena 2.

en: FPU Multiply Hack - For Tales of Destiny.
de_DE: FPU Multiply Hack - Für Tales of Destiny.

en: FPU Negative Div Hack - For Gundam games.
de_DE: FPU Negative Div Hack - Für Gundam games.

en: VU XGkick Hack - For Erementar Gerad.
de_DE: VU XGkick Hack - Für Erementar Gerad.

en: FFX videos fix - Fixes bad graphics overlay in FFX videos.
de_DE: FFX Video fix - Repariert kaputte Grafiken über FFX Videos.

en: EE timing hack - Multi purpose hack. Try if all else fails.
de_DE: EE timing hack - Vielzweckhack. Versuche, falls alles andere scheitert.

en: Skip MPEG hack - Skips videos/FMVs in games to avoid game hanging/freezes.
de_DE: Skip MPEG hack - Überspringt Videos/FMVs in Spielen, um Hänger oder Freezes zu vermeiden.

en: OPH Flag hack - Try if your game freezes showing the same frame.
de_DE: OPH Flag Hack - Versuchen, wenn das Spiel hängenbleibt.

en: Ignore DMAC writes when it is busy.
de_DE: Ignoriere DMAC Zugriff, wenn beschäftigt.

en: Simulate VIF1 FIFO read ahead. Fixes slow loading games.
de_DE: Simuliere VIF1 FIFO read ahead. Repariert langsam ladende Spiele.

en: Delay VIF1 Stalls (VIF1 FIFO) - For SOCOM 2 HUD and Spy Hunter loading hang.
de_DE: Verzögere VIF1 Stalls (VIF1 FIFO) - Für SOCOM 2 HUD und Spy Hunter Ladehänger.

en: Enable the GIF FIFO (slower but needed for Hotwheels, Wallace and Gromit, DJ Hero)
de_DE: Aktiviert das GIF FIFO (langsamer, aber benötigt für Hotwheels, Wallace undGromit, DJ Hero)

en: Switch to GSdx software rendering when an FMV plays
de_DE: Setze GSdx auf Software Rendering für FMV-Sequenzen

en: VU I bit Hack avoid constant recompilation (Scarface The World Is Yours)
de_DE: VU I bit Hack - Vermeidet ständiges Rekompilieren (Scarface The World Is Yours)

en: VU I bit Hack avoid constant recompilation (Crash Tag Team Racing)
de_DE: VU I bit Hack - Vermeidet ständiges Rekompilieren (Crash Tag Team Racing)

en: Enable manual game fixes [Not recommended]
de_DE: Aktiviere manuelle Spielefixes [nicht empfohlen]

en: Enable Trace Logging
de_DE: Aktiviere Trace Logging

en: Trace logs are all written to emulog.txt.  Toggle trace logging at any time using F10.
de_DE: Trace Logs werden nach emulog.txt geschrieben. Wechsle zwischen an und aus mit F10.

en: Warning: Trace logging is typically very slow, and is a leading cause of 'What happened to my FPS?' problems. :)
de_DE: Warnung: Trace Logs sind sehr langsam, und ist oftmals schuld an "Warum-sind-meine FPS-niedrig"-Problemen.

en: Select folder with PS2 memory cards
de_DE: Wähle Ordner mit PS2 Memorykartes

en: Eject
de_DE: Auswerfen

en: Duplicate ...
de_DE: Duplizieren ...

en: Rename ...
de_DE: Umbenennen ...

en: Create ...
de_DE: Erstelle ...

en: Convert ...
de_DE: Konvertieren ...

en: Card:
de_DE: Memorykarte:

en: Create a new memory card.
de_DE: Erstelle neue Memorykarte.

en: Rename this memory card ...
de_DE: Benenne diese Memorykarte um ...

en: Insert ...
de_DE: Einfügen ...

en: Eject the card from this port
de_DE: Werfe die Memorykarte aus dem Port aus

en: Insert this card to a port ...
de_DE: Füge diese Memorykarte in einen Port ein ...

en: Create a duplicate of this memory card ...
de_DE: Erstelle eine Kopie dieser Memorykarte ...

en: Convert this memory card to or from a folder memory card. Creates a duplicate of the current memory card in the new type.
    
    Note: Only available when a memory card is formatted. Not available for PSX memory cards.
de_DE: Konvertiert diese Memorykarte  zu einem Ordner mit individuellen Spielständen. Dies erstellt eine Kopie der aktuellen Memorykarte im neuen Format.
    
    Hinweis: Nur verfügbar, wenn die Memorykarte formatiert wurde. Nicht verfügbar für PSX-Memorykarten.

en: Delete
de_DE: Lösche

en: Permanently delete this memory card from disk (all contents are lost)
de_DE: Löscht die gewählte Memorykarte von der Festplatte (alle Spielstände gehen verloren).

en: Create a new memory card and assign it to this Port.
de_DE: Erstellt eine neue Memorykarte in dem gewählten Slot.

en: Delete memory file?
de_DE: Lösche Memorykarte?

en: Duplicate memory card
de_DE: Memorykarte duplizieren

en: Failed: Can only duplicate an existing card.
de_DE: Fehler: Kann nur eine existierende Memorykarte duplizieren.

en: Select a name for the duplicate
    ( '.ps2' will be added automatically)
de_DE: Wähle einen Namen für das Duplikat
    ( '.ps2' wird automatisch angehängt)

en: Failed: %s
de_DE: Fehlgeschlagen: %s

en: Copy failed!
de_DE: Kopieren fehlgeschlagen!

en: Memory card '%s' duplicated to '%s'.
de_DE: Memorykarte '%s' dupliziert nach '%s'.

en: Success
de_DE: Erfolg

en: Select a new name for the memory card '%s'
    ( '.ps2' will be added automatically)
de_DE: Wähle einen neuen Namen für Memorykarte '%s'
    ( '.ps2' wird automatisch angehängt)

en: Rename memory card
de_DE: Memorykarte umbenennen

en: Error: Rename could not be completed.
de_DE: Fehler: Die Memorykarte konnte nicht umbenannt werden.

en: Empty
de_DE: Leer

en: Select a target port for '%s'
de_DE: Wähle einen Ordner für '%s'

en: Insert card
de_DE: Füge Memorykarte ein

en: &Eject card
de_DE: &Memorykarte auswerfen

en: &Insert card ...
de_DE: &Memorykarte einfügen ...

en: D&uplicate card ...
de_DE: D&upliziere Memorykarte ...

en: &Rename card ...
de_DE: &Memorykarte umbenennen ...

en: &Delete card
de_DE: &Lösche Memorykarte

en: &Convert card
de_DE: Konvertiere Memorykarte

en: &Create a new card ...
de_DE: &Erstelle neue Memorykarte...

en: Re&fresh List
de_DE: Ak&tualisiere Liste

en: Card (file) name
de_DE: Dateiname

en: Card size
de_DE: Cardgröße

en: Formatted
de_DE: Formatiert

en: Type
de_DE: Typ

en: Last Modified
de_DE: Modifiziert

en: Created on
de_DE: Erstellt

en: No
de_DE: Nein

en: Yes
de_DE: Ja

en: [-- Unused cards --]
de_DE: [-- Ungenutzte Memorykartes --]

en: [-- No unused cards --]
de_DE: [-- Keine ungenutzten Memorykarten --]

en: Usermode Selection
de_DE: Wahl des Benutzermodus

en: User Documents (recommended)
de_DE: Eigene Dateien (empfohlen)

en: Location:
de_DE: Ort:

en: Custom folder:
de_DE: Selbst gewählter Ordner:

en: This setting may require administration privileges from your operating system, depending on how your system is configured.
de_DE: Diese Einstellung könnte Administratorberechtigungen benötigen, je nachdem wie dein System konfiguriert ist.

en: Select a document root for %s
de_DE: Wähle einen Ordner für %s

en: Apply
de_DE: Anwenden

en: Make this language my default right now!
de_DE: Aktiviere diese Sprache jetzt!

en: Select folder for Cheats
de_DE: Wähle einen Ordner für Cheats

en: Savestates:
de_DE: Spielstands:

en: Select folder for Savestates
de_DE: Wähle einen Ordner für Spielstands

en: Select a folder for Snapshots
de_DE: Wähle einen Ordner für Snapshots

en: Logs/Dumps:
de_DE: Logdateien / Dumps:

en: Select a folder for logs/dumps
de_DE: Wähle einen Ordner für Logdateien / Dumps

en: Applying settings...
de_DE: Wende Einstellungen an...

en: Shutdown PS2 virtual machine?
de_DE: Fahre die virtuelle PS2 herunter?

en: I'm givin' her all she's got, Captain!
de_DE: Kirk: Scotty, ich geb dir 4 Stunden! Scotty: Ok Captain, ich machs in zwei!

en: Enumerating available plugins...
de_DE: Prüfe verfügbare Plugins...

en: Plugins Search Path:
de_DE: Plugin Suchpfad:

en: Select a folder with PCSX2 plugins
de_DE: Wähle einen Ordner mit PCSX2 Plugins

en: Configure...
de_DE: Konfigurieren...

en: Click the Browse button to select a different folder for PCSX2 plugins.
de_DE: Klicke den Suchen Button, um einen anderen Ordner für PCSX2 Plugins zu wählen.

en: Please select a valid plugin for the %s.
de_DE: Bitte wähle ein valides Plugin für %s.

en: The selected %s plugin failed to load.
    
    Reason: %s
de_DE: Das gewählte %s Plugin konnte nicht geladen werden.
    
    Ursache: %s

en: Completing tasks...
de_DE: Beende Aufgaben...

en: Enable speedhacks
de_DE: Aktiviere Speedhacks

en: A safe and easy way to make sure that all speedhacks are completely disabled.
de_DE: Eine einfache Möglichkeit sicherzugehen, dass alle Hacks deaktiviert sind.

en: EE Cyclerate [Not Recommended]
de_DE: EE Zyklusrate [nicht empfohlen]

en: EE Cycle Skipping [Not Recommended]
de_DE: Überspringen von VU-Zyklen [nicht empfohlen]

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause bad graphics... [Recommended]
de_DE: Guter FPS Anstieg, gute Kompatibilität. Kann fehlerhafte Grafiken verursachen. [empfohlen]

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause hanging... [Recommended if 3+ cores]
de_DE: Guter FPS Anstieg, gute Kompatibilität. Kann zu Hängern führen [empfohlen für 3+ CPU-Kerne]

en: Other Hacks
de_DE: Andere Hacks

en: Enable INTC Spin Detection
de_DE: Aktiviere INTC Warteschleifenerkennung

en: Huge speedup for some games, with almost no compatibility side effects. [Recommended]
de_DE: Gute Geschwindigkeitsverbesserung, fast keine Kompatibilitätseinschränkungen. [empfohlen]

en: Enable Wait Loop Detection
de_DE: Aktiviere das Erkennen von Warteschleifen

en: Moderate speedup for some games, with no known side effects. [Recommended]
de_DE: Leichte Geschwindigkeitsverbesserung in einigen Spielen, ohne bekannte Nebeneffekte. [empfohlen]

en: Enable fast CDVD
de_DE: Aktiviere schnelles CDVD

en: Fast disc access, less loading times. [Not Recommended]
de_DE: Schnellerer Diskzugriff, kürzere Ladezeiten [nicht empfohlen]

en: Disable Framelimiting
de_DE: Deaktiviere FPS Limitierung

en: Useful for running benchmarks. Toggle this option in-game by pressing F4.
de_DE: Sinnvoll für Benchmarks. Kann auch während des Spielens mit F4 aktiviert werden.

en: Base Framerate Adjust:
de_DE: Basis Bildwiederholrate:

en: Slow Motion Adjust:
de_DE: Slowmotion Einstellung:

en: Turbo Adjust:
de_DE: Turbo Einstellung:

en: NTSC Framerate:
de_DE: NTSC  Bildwiederholrate:

en: PAL Framerate:
de_DE: PAL Bildwiederholrate:

en: Error while parsing either NTSC or PAL framerate settings.  Settings must be valid floating point numerics.
de_DE: Fehler beim Einlesen der NTSC oder PAL Framerateeinstellungen.

en: Disabled [default]
de_DE: Deaktiviert  [standard]

en: Skip when on Turbo only (TAB to enable)
de_DE: Skipping nur im Turbomodus (TAB zum Aktivieren)

en: Constant skipping
de_DE: Konstantes Skipping

en: Normal and Turbo limit rates skip frames.  Slow motion mode will still disable frameskipping.
de_DE: Normal und Turbo werden Bilder auslassen, Slow motion nicht.

en: Frames to Draw
de_DE: Bilder darstellen

en: Frames to Skip
de_DE: Bilder auslassen

en: Use Synchronized MTGS
de_DE: Benutzer synchronisiertes MTGS

en: For troubleshooting potential bugs in the MTGS only, as it is potentially very slow.
de_DE: Um eventuelle Fehler im MTGS Thread zu debuggen. Sehr langsam.

en: Frame Skipping
de_DE: Bilder auslassen (skipping)

en: Framelimiter
de_DE: FPS Limitierung

en: Clear ISO list
de_DE: ISO-Liste leeren

en: Slot %d - Empty
de_DE: Slot %d - Leer

en: Slot %d - Unknown Time
de_DE: Slot %d - Zeit unbekannt

en: Write time is %s %s.
de_DE: Schreibzeit ist %s %s.

en: Cannot load this savestate. The state is an unsupported version.
de_DE: Kann Spielstand nicht laden. Er ist von einer unbekannten, nicht unterstützten Version.

en: There is no active virtual machine state to download or save.
de_DE: Die VM läuft nicht, es gibt nichts zum Speichern.

en: This savestate cannot be loaded because it is not a valid gzip archive.  It may have been created by an older unsupported version of PCSX2, or it may be corrupted.
de_DE: Dieser Spielstand kann nicht geladen werden, da er kein gültiges gzip Format besitzt. Er ist entweder von einer älteren, nicht unterstützten PCSX2 Version oder er ist beschädigt.

en: This file is not a valid PCSX2 savestate.  See the logfile for details.
de_DE: Dies ist kein gültiger Spielstand oder er ist von einer nicht unterstützten PCSX2 Version.

en: This savestate cannot be loaded due to missing critical components.  See the log file for details.
de_DE: Dieser Spielstand kann nicht geladen werden, da wichtige Komponenten fehlen. Weitere Informationen in der Logdatei.

en:  (default)
de_DE: (Standard)

en: The selected BIOS file is not a valid PS2 BIOS.  Please re-configure.
de_DE: Die gewählte Datei ist kein gültiges PS2-BIOS. Bitte neu konfigurieren.

en: The PS2 BIOS could not be loaded.  The BIOS has not been configured, or the configuration has been corrupted.  Please re-configure.
de_DE: Das PS2 BIOS konnte nicht geladen werden. Entweder wurde das BIOS nicht konfiguriert oder die Konfiguration ist beschädigt. Bitte neu konfigurieren.

en: The configured BIOS file does not exist.  Please re-configure.
de_DE: Die gewählte BIOS-Datei existiert nicht. Bitte neu konfigurieren.

en: %s Extensions not found.  The R5900-32 recompiler requires a host CPU with SSE2 extensions.
de_DE: %s Erweiterungen nicht gefunden. Der R5900-32 Recompiler benötigt einen Prozessor mit SSE2 Erweiterungen.

en: %s Extensions not found.  microVU requires a host CPU with SSE2 extensions.
de_DE: %s Erweiterungen nicht gefunden. MicroVU benötigt einen Prozessor mit SSE2 Erweiterungen.
