PCSX2 1.6.0 - en to ja_JP translation catalogue (612 entries)

en: No reason given.
ja_JP: 原因不明のエラー。

en: Parse error
ja_JP: 構文エラー

en: Your machine's hardware is incapable of running PCSX2.  Sorry dood.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このマシンのハードウェア構成ではPCSX2は実行できまん。

en: Oh noes! Out of memory!
ja_JP: おっと、メモリ不足です！

en: Virtual memory mapping failure!  Your system may have conflicting device drivers, services, or may simply have insufficient memory or resources to meet PCSX2's lofty needs.
ja_JP: 仮想メモリマッピングエラー。システムに競合しているドライバやサービス、もしくはPCSX2の高レベルな要求に応えられるメモリやリソースが不足しています。

en: Path:
ja_JP: パス:

en: [Unnamed or unknown]
ja_JP: [不明または未知]

en: A file could not be created.
ja_JP: ファイルを作成できません。

en: File not found.
ja_JP: ファイルが見つかりません。

en: Permission denied while trying to open file, likely due to insufficient user account rights.
ja_JP: ファイルのアクセス権がありません。ユーザーアカウント権限が不足していると思われます。

en: Unexpected end of file or stream encountered.  File is probably truncated or corrupted.
ja_JP: 予期しないEOFもしくはストリームを検出しました。切り詰められているか、破損したファイルです。

en: Threading activity: start, detach, sync, deletion, etc.
ja_JP: スレッドアクティビティ：start、detach、sync、deletion、等。

en: Waiting for tasks...
ja_JP: タスク待機中...

en: Waiting for task...
ja_JP: タスク待機中...

en: Includes idle event processing and some other uncommon event usages.
ja_JP: アイドルイベント処理およびその他例外イベントを用途に含みます。

en: Unrecognized ISO image file format
ja_JP: 認識できないISOイメージファイル形式です

en: Cannot load ELF binary image.  The file may be corrupt or incomplete.
ja_JP: ELFバイナリイメージを読み込めません。破損しているか、不完全なファイルです。

en: If loading from an ISO image, this error may be caused by an unsupported ISO image type or a bug in PCSX2 ISO image support.
ja_JP: ISOイメージから読み込んでいる場合、このエラーはサポートしないISOイメージ形式、或いはPCSX2側のISOイメージサポートのバグが原因と考えられます。

en: The MTGS thread has become unresponsive while waiting for the GS plugin to open.
ja_JP: GSプラグインのロード待機中にMTGSスレッドの応答が停止しました。

en: The savestate cannot be loaded, as it appears to be corrupt or incomplete.
ja_JP: セーブステートをロードできません。破損しているか不完全です。

en: %s plugin failed to open.  Your computer may have insufficient resources, or incompatible hardware/drivers.
ja_JP: [%s]プラグインがロードに失敗しました。システムのリソースが不足しているか、互換性の無いハードウェアやドライバーがあります。

en: %s plugin failed to initialize.  Your system may have insufficient memory or resources needed.
ja_JP: [%s]プラグインが初期化に失敗しました。システムのメモリまたはリソースが不足しています。

en: The configured %s plugin file was not found
ja_JP: 設定された[%s]プラグインファイルが見つかりません

en: The configured %s plugin file is not a valid dynamic library
ja_JP: 設定された[%s]プラグインファイルは無効なDLLです

en: The configured %s plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
ja_JP: 設定された[%s]プラグインはPCSX2のプラグインではないか、サポートされていない古いバージョンのプラグインです。

en: The plugin reports that your hardware or software/drivers are not supported.
ja_JP: このプラグインではあなたのハードウェアもしくはソフトウェア、ドライバーはサポートされていません。

en: Configured plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
ja_JP: 設定されたプラグインはPCSX2のプラグインではないか、サポートされていない古いバージョンのプラグインです。

en: Configured %s plugin is not a valid PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
ja_JP: 設定された[%s]プラグインはPCSX2のプラグインではないか、サポートされていない古いバージョンのプラグインです。

en: Internal Memorycard Plugin failed to initialize.
ja_JP: 内部メモリーカードプラグインの初期化に失敗しました。

en: Unloaded Plugin
ja_JP: ロードされていないプラグイン

en: panel
ja_JP: パネル

en: File Path
ja_JP: ファイルパス

en: Author
ja_JP: 製作者

en: Record From
ja_JP: レコード元

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cannot load savestate.  It is of an unknown or unsupported version.
ja_JP: セーブステートをロードできません。不明またはサポートされないバージョンです。

en: Dumps detailed information for PS2 executables (ELFs).
ja_JP: PS2実行ファイル（ELF）の詳細情報をダンプします。

en: Logs manual protection, split blocks, and other things that might impact performance.
ja_JP: マニュアルプロテクト、ブロック暗号などパフォーマンスに影響する事物のログを取ります。

en: Shows the game developer's logging text (EE processor)
ja_JP: 開発者用ログを表示（EE）

en: Shows the game developer's logging text (IOP processor)
ja_JP: 開発者用ログを表示（IOP）

en: Shows DECI2 debugging logs (EE processor)
ja_JP: DECI2デバッグログを表示（EE）

en: Shows strings printed to the system output stream.
ja_JP: SystemOutputStreamに書かれた物を出力する。

en: Shows recording related logs and information
ja_JP: レコード関連のログと情報表示

en: Shows detailed controller input values for port 1, every frame
ja_JP: ポート1の詳細なコントローラの入力情報を毎フレーム表示

en: SYSCALL and DECI2 activity.
ja_JP: SYSCALLとDECI2のアクティビティ。

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped EE memory space.
ja_JP: 未知またはマップされていないEEメモリに対するDMA。

en: Disasm of executing core instructions (excluding COPs and CACHE).
ja_JP: 実行コア命令ディスアセンブラ（COPやキャッシュ以外）。

en: Disasm of COP0 instructions (MMU, cpu and dma status, etc).
ja_JP: COP0命令のディスアセンブラ (MMU、CPU、DMAステータス等)。

en: Disasm of the EE's floating point unit (FPU) only.
ja_JP: EEの浮動小数点演算装置(FPU)のディスアセンブラ。

en: Disasm of the EE's VU0macro co-processor instructions.
ja_JP: EEのVU0macroコプロセッサ命令のディスアセンブラ。

en: Execution of EE cache instructions.
ja_JP: EEキャッシュの命令実行。

en: All known hardware register accesses (very slow!); not including sub filter options below.
ja_JP: 既知の全てのハードウェアレジスタアクセス（鈍速！）下のサブフィルタオプションは含まない。

en: Logs only unknown, unmapped, or unimplemented register accesses.
ja_JP: マップされていない、導入されていない、不明なレジスタアクセスのみログをとる。

en: Logs only DMA-related registers.
ja_JP: DMA関係のレジスタのみログをとる。

en: IPU activity: hardware registers, decoding operations, DMA status, etc.
ja_JP: IPUアクティビティ: ハードウェアレジスタ、デコードオペレーション、DMAステータス等。

en: All GIFtag parse activity; path index, tag type, etc.
ja_JP: 全てのGIFtag parseアクティビティ(path index、tag type、等)。

en: All VIFcode processing; command, tag style, interrupts.
ja_JP: 全てのVIFcode プロセシング(command, tag style, interrupts)。

en: All processing involved in Path3 Masking
ja_JP: Path3 Maskingに携わる全てのプロセシング

en: Scratchpad's MFIFO activity.
ja_JP: ScratchpadのMFIFOアクティビティ。

en: Actual data transfer logs, bus right arbitration, stalls, etc.
ja_JP: 実データ転送ログ、バス使用権アービトレーション、ストール、等。

en: Tracks all EE counters events and some counter register activity.
ja_JP: EE countersイベント、Counter registerアクティビティをトラッキングする。

en: Dumps various VIF and VIFcode processing data.
ja_JP: VIFとVIFcodeプロセシングデータをダンプする。

en: Dumps various GIF and GIFtag parsing data.
ja_JP: GIFとGIFtagパーシングのデータをダンプする。

en: SYSCALL and IRX activity.
ja_JP: SYSCALLとIRXのアクティビティ。

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped IOP memory space.
ja_JP: 未知またはマップされていないIOPメモリに対するDMA。

en: Disasm of the IOP's GPU co-processor instructions.
ja_JP: IOPのGPUコプロセッサ命令のディスアセンブラ。

en: All known hardware register accesses, not including the sub-filters below.
ja_JP: 既知の全てのハードウェアレジスタアクセス（下のサブフィルタオプションは含まない）。

en: Memorycard reads, writes, erases, terminators, and other processing.
ja_JP: メモリーカードの読み込み、書き込み、消去、終止、およびその他プロセッシング。

en: Gamepad activity on the SIO.
ja_JP: SIOによるゲームパッドアクティビティ。

en: Actual DMA event processing and data transfer logs.
ja_JP: 実DMAイベントプロセシングとデータ転送ログ。

en: Tracks all IOP counters events and some counter register activity.
ja_JP: 全てのIOP countersイベントとCounter registerアクティビティのトラッキング。

en: Detailed logging of CDVD hardware.
ja_JP: CDVDハードウェアの詳細ログ。

en: Detailed logging of the Motion (FMV) Decoder hardware unit.
ja_JP: Motion(FMV) Decoderの詳細ログ。

en: PCSX2 Message
ja_JP: PCSX2 メッセージ

en: The savestate was not properly saved. The temporary file was created successfully but could not be moved to its final resting place.
ja_JP: セーブステートが正常に保存されませんでした。一時ファイルの作成は成功しましたが保存先に移動できませんでした。

en: Safest (No hacks)
ja_JP: 安全（ハックなし)

en: Safe (Default)
ja_JP: 安全（デフォルト）

en: Balanced
ja_JP: バランス

en: Aggressive
ja_JP: アクティブ

en: Very Aggressive
ja_JP: アグレッシブ

en: Mostly Harmful
ja_JP: ほぼ無益

en: Failed to overwrite existing settings file; permission was denied.
ja_JP: 既存の設定ファイルの上書きに失敗しました。権限がありません。

en: Loading PS2 system plugins...
ja_JP: PS2システムのプラグインをロード中...

en: SSE2 extensions are not available.  PCSX2 requires a cpu that supports the SSE2 instruction set.
ja_JP: SSE2拡張命令が存在しません。SSE2拡張命令セットをサポートするCPUが必要です。

en: PCSX2 Recompiler Error(s)
ja_JP: PCSX2 リコンパイラーエラー

en: All options are for the current session only and will not be saved.
ja_JP: 全てのオプションは現在のセッション中にのみ適用され、保存されません。

en: IsoFile
ja_JP: ISOファイル

en: displays this list of command line options
ja_JP: このリストのコマンドラインオプションを表示

en: forces the program log/console to be visible
ja_JP: プログラムログ／コンソールの表示を強制

en: use fullscreen GS mode
ja_JP: GSフルスクリーンモードを使う

en: use windowed GS mode
ja_JP: GSウィンドウモードを使う

en: disables display of the gui while running games
ja_JP: ゲーム実行中はGUI非表示

en: when nogui - prompt before exiting on suspend
ja_JP: noguiの時 - サスペンド時にユーザーに聞く

en: executes an ELF image
ja_JP: ELFイメージを実行する

en: executes an IRX image
ja_JP: IRXイメージを実行する

en: boots an empty DVD tray; use to enter the PS2 system menu
ja_JP: 空ディスクドライブ起動。PS2のBIOSのシステムメニューに入れる

en: boots from the CDVD plugin (overrides IsoFile parameter)
ja_JP: CDVDプラグインから起動する（IsoFileパラメータを無視する）

en: disables all speedhacks
ja_JP: スピードハックを全て無効にする

en: use the specified comma or pipe-delimited list of gamefixes.
ja_JP: カンマまたはハイフン区切りのゲームフィックスリストを使用する。

en: disables fast booting
ja_JP: 急速起動を無効

en: passes the specified space-delimited string of launch arguments to the game
ja_JP: ゲームにスペース区切りの起動引数を送る

en: changes the configuration file path
ja_JP: 設定ファイルのパスを変更

en: specifies the PCSX2 configuration file to use
ja_JP: PCSX2設定ファイルを指定する

en: forces %s to start the First-time Wizard
ja_JP: 初回設定ウィザードの開始を%sに強制する

en: enables portable mode operation (requires admin/root access)
ja_JP: ポータブルモード操作を有効化（要：管理者権限／ルート権限）

en: update options to ease profiling (debug)
ja_JP: オプションを変更しプロファイリングを容易にする。(デバッグ)

en: specify the file to use as the %s plugin
ja_JP: [%s]プラグインとして使用するファイルを指定

en: Plugin Override Error - %s
ja_JP: プラグイン上書きエラー - [%s]

en: %s Plugin Override Error!  The following file does not exist or is not a valid %s plugin:
ja_JP: [%s]プラグイン上書きエラー。次のファイルは存在しないか無効な[%s]プラグインです：

en: Press OK to use the default configured plugin, or Cancel to close %s.
ja_JP: OKを押してデフォルトプラグインを使用するか、キャンセルを押して%sを閉じてください。

en: PCSX2 Error: Hardware Deficiency
ja_JP: PCSX2エラー: ハードウェア構成が最低基準を満たしていません

en: Press OK to close %s.
ja_JP: OKを押して%sを閉じてください。

en: %s Critical Error
ja_JP: 重大なエラー %s

en: &OK
ja_JP: OK(&O)

en: &Cancel
ja_JP: キャンセル(&C)

en: &Apply
ja_JP: 適用(&A)

en: &Next >
ja_JP: 次へ(&N)>

en: < &Back
ja_JP: <戻る(&B)

en: &Back
ja_JP: 戻る(&B)

en: &Finish
ja_JP: 完了(&F)

en: &Yes
ja_JP: はい(&Y)

en: &No
ja_JP: いいえ(&N)

en: Browse
ja_JP: 参照

en: &Save
ja_JP: セーブ(&S)

en: Save &As...
ja_JP: 名前をつけて保存(&A)...

en: &Help
ja_JP: ヘルプ(&H)

en: &Home
ja_JP: ホーム(&H)

en: Show about dialog
ja_JP: PCSX2についてを表示する

en: 
    
    Press Ok to go to the Plugin Configuration Panel.
ja_JP: 
    
    OKを押してプラグイン設定画面に移動します。

en: Warning!  System plugins have not been loaded.  PCSX2 may be inoperable.
ja_JP: 警告: システムプラグインがロードされませんでした。PCSX2を実行できないかもしれません。

en: PS2 BIOS Error
ja_JP: PS2BIOSエラー

en: Press Ok to go to the BIOS Configuration Panel.
ja_JP: OKを押してBIOS設定画面に移動します。

en: Warning! Valid BIOS has not been selected. PCSX2 may be inoperable.
ja_JP: 警告! 有効なBIOSが選択されていません。PCSX2を実行できないかもしれません。

en: %s Commandline Options
ja_JP: %s　コマンドラインオプション

en: PCSX2 Unresponsive Thread
ja_JP: PCSX2 スレッドの応答がありません

en: Terminate
ja_JP: 終了

en: Executing PS2 Virtual Machine...
ja_JP: PS2仮想マシン実行中...

en: Always ask when booting
ja_JP: ブート時に聞く

en: Manually select an ISO upon boot ignoring the selection from recent ISO list.
ja_JP: ISOリストを無視し、起動するISOを手動で選択する。

en: Browse for an ISO that is not in your recent history.
ja_JP: ヒストリにないISOを参照する。

en: Browse...
ja_JP: 参照...

en: The following folders exist, but are not writable:
ja_JP: 次のフォルダーはありましたが、書き込み権限が不足しています：

en: The following folders are missing and cannot be created:
ja_JP: 次のフォルダーが存在せず、作成する事もできません:

en: Portable mode error - %s
ja_JP: ポータブルモードエラー - %s

en: PCSX2 has been installed as a portable application but cannot run due to the following errors:
ja_JP: PCSX2はポータブルアプリケーションとしてインストールされましたが、次の理由により実行する事ができません:

en: Switch to User Documents Mode
ja_JP: ユーザードキュメントモードに切り替える

en: %s is switching to local install mode.
ja_JP: %sはローカルインストールモードに切り替ります。

en: Try to remove the file called "portable.ini" from your installation directory manually.
ja_JP: インストールした場所から"portable.ini"ファイルを手動で除去してみてください。

en: Cannot apply new settings, one of the settings is invalid.
ja_JP: 新規の設定を適用する事ができません、無効な設定があります。

en: Save log question
ja_JP: ログのセーブ

en: &Small
ja_JP: 小(&S)

en: Fits a lot of log in a microcosmically small area.
ja_JP: 沢山のログを蚤より果てしなく小さなエリアに収められる。

en: &Normal font
ja_JP: 中(&N)

en: It's what I use (the programmer guy).
ja_JP: 私が使ってる奴だ（byプログラマの人）。

en: &Large
ja_JP: 大(&L)

en: Its nice and readable.
ja_JP: きれいで読みやすい。

en: &Huge
ja_JP: 特大(&H)

en: In case you have a really high res display.
ja_JP: 超高解像度ディスプレイを持っている人用。

en: &Light theme
ja_JP: ライトテーマ(&L)

en: Default soft-tone color scheme.
ja_JP: デフォルトのソフトトーンカラースキーム。

en: &Dark theme
ja_JP: ダークテーマ(&D)

en: Classic black color scheme for people who enjoy having text seared into their optic nerves.
ja_JP: クラシックブラックカラースキーム、テキストを視神経に焼き付けられるのが大好きな人用。

en: &Save...
ja_JP: 保存...(&S)

en: Save log contents to file
ja_JP: ログ内容をファイルに保存

en: C&lear
ja_JP: クリア(&l)

en: Clear the log window contents
ja_JP: ログウィンドウの内容をクリア

en: Auto&dock
ja_JP: オートドック(&d)

en: Dock log window to main PCSX2 window
ja_JP: PCSX2のウインドウにログウィンドウをドック

en: &Appearance
ja_JP: 外観テーマ(&A)

en: &Close
ja_JP: 閉じる(&C)

en: Close this log window; contents are preserved
ja_JP: ログウィンドウを閉じる (内容は保たれます)

en: Dev/&Verbose
ja_JP: 開発者用詳細表示(&V)

en: Shows PCSX2 developer logs
ja_JP: PCSX2開発者用ログを表示

en: &CDVD reads
ja_JP: CDVD読み込み(&C)

en: Shows disk read activity
ja_JP: ディスク読み込みアクティビティを表示

en: &Enable all
ja_JP: 全て有効化(&E)

en: Enables all log source filters.
ja_JP: 全てのログソースフィルタを有効にします。

en: &Disable all
ja_JP: 全て無効化(&D)

en: Disables all log source filters.
ja_JP: 全てのログソースフィルタを無効にします。

en: &Restore Default
ja_JP: デフォルトに戻す(&R)

en: Restore default source filters.
ja_JP: 全てのログソースフィルタを有効にします。

en: &Log
ja_JP: ログ(&L)

en: &Sources
ja_JP: ソース(&S)

en: About %s
ja_JP: %sについて

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Support Forums
ja_JP: サポートフォーラム

en: GitHub Repository
ja_JP: GitHubレポジトリ

en: License
ja_JP: ライセンス

en: PlayStation 2 Emulator:
ja_JP: プレイステーション2 エミュレーター:

en: Big thanks to everyone who contributed to the project throughout the years.
ja_JP: 長年にわたるすべての貢献者に多大なる感謝を。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Assertion Failure -
ja_JP: 表明違反 -

en: Saves a snapshot of this settings panel to a PNG file.
ja_JP: 表示している設定画面のスナップショットをPNG形式で保存します。

en: Save dialog screenshots to...
ja_JP: スナップショットを保存する...

en: Do not show this dialog again.
ja_JP: 今後、このメッセージを表示しない。

en: Disables this popup and whatever response you select here will be automatically used from now on.
ja_JP: このポップアップを無効にし、ここで選択したオプションは今後自動的に適用されます。

en: The popup will not be shown again.  This setting can be undone from the settings panels.
ja_JP: ポップアップは今後表示されません。設定パネルで元に戻す事ができます。

en: Ignore
ja_JP: 無視

en: Retry
ja_JP: 再試行

en: Abort
ja_JP: 中止

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Convert a memory card to a different format
ja_JP: メモリーカードを他のフォーマットへ変換

en: Convert
ja_JP: 変換

en: Convert:
ja_JP: 変換:

en: To:
ja_JP: へ:

en: 8MB File
ja_JP: 8MBファイル

en: 16MB File
ja_JP: 16MBファイル

en: 32MB File
ja_JP: 32MBファイル

en: 64MB File
ja_JP: 64MBファイル

en: Convert this memory card to a folder of individual saves.
ja_JP: このメモリーカードを別々のセーブデータが入ったフォルダに変換する。

en: Folder
ja_JP: フォルダー

en: Error (%s)
ja_JP: エラー (%s)

en: Convert memory card
ja_JP: メモリーカードの変換

en: This target type is not supported!
ja_JP: このターゲット種類はサポートされてません!

en: Memory Card conversion failed for unknown reasons.
ja_JP: メモリーカードの変換は意味不明な理由で失敗しました。(;_;)

en: Create a new memory card
ja_JP: メモリーカードを新規作成

en: Create
ja_JP: 作成

en: New memory card:
ja_JP: 新規メモリーカード:

en: At folder:
ja_JP: 保存先:

en: Select file name:
ja_JP: ファイル名:

en: Create memory card
ja_JP: メモリーカードの作成

en: Error: The directory for the memory card could not be created.
ja_JP: エラー:メモリーカード用のディレクトリの作成ができませんでした。

en: Error: The memory card could not be created.
ja_JP: エラー:メモリーカードの作成ができませんでした。

en: Use NTFS compression when creating this card.
ja_JP: NTFS圧縮を利用して作成する。

en: 8 MB [most compatible]
ja_JP: 8MB [最上位の互換性]

en: This is the standard Sony-provisioned size, and is supported by all games and BIOS versions.
ja_JP: 純正メモリーカードのサイズで、全てのゲームとBIOSでサポートされています。

en: Always use this option if you want the safest and surest memory card behavior.
ja_JP: 最も確実で安全なメモリーカードの挙動を求めるならば、このオプションを必ず選択してください。

en: 16 MB
ja_JP: 16MB

en: A typical size for 3rd-party memory cards which should work with most games.
ja_JP: サードパーティ製メモリーカードでよくあるサイズです。ほとんどのゲームで問題無く動作します。

en: 16 and 32 MB cards have roughly the same compatibility factor.
ja_JP: 16MB、32MBカードは同程度の互換性能を有します。

en: 32 MB
ja_JP: 32MB

en: 64 MB
ja_JP: 64MB

en: Low compatibility warning: Yes it's very big, but may not work with many games.
ja_JP: 警告：大容量ですが、一部のゲームにしか使用できません。

en: Use at your own risk.  Erratic memory card behavior is possible (though unlikely).
ja_JP: 自己責任で使用してください。誤作動する可能性があります（ほとんど無いですが）。

en: Folder [experimental]
ja_JP: フォルダー [実験的]

en: Store memory card contents in the host filesystem instead of a file.
ja_JP: ホストファイルシステムにメモリーカードの内容を保存。

en: Automatically manages memory card contents so that the console only sees files related to the currently running software. Allows you to drag-and-drop files in and out of the memory card with your standard file explorer. This is still experimental, so use at your own risk!
ja_JP: 自動的に実行しているゲームに合わせてメモリーカードの内容を管理します。ドラッグアンドドロップでエクスプローラーを使ってメモリーカードの内容を入れたり出したりできます。実験段階中、自己責任！

en: This is the standard Sony-provisioned size PSX memory card, only compatible with PSX games.
ja_JP: Sony純正PS1用メモリーカードのサイズで、PS1ゲームにしか使用できません。

en: This memory card is required by PSX games. It is not compatible with PS2 games.
ja_JP: このメモリーカードはPS1専用のメモリーカードで、PS2ゲームには使用できません。

en: Select a folder for %s settings
ja_JP: %s設定の保存先フォルダーを指定してください

en: Settings
ja_JP: フォルダー設定

en: Language selector
ja_JP: 言語選択

en: Change the language only if you need to.
    The system default should be fine for most operating systems.
ja_JP: 言語の変更が必要な場合は選択してください。
    通常は「System Default」のままでかまいません。

en: Welcome to PCSX2!
ja_JP: PCSX2へようこそ！

en: Configuration Guide
ja_JP: 設定ガイド集

en: %s First Time Configuration
ja_JP: %s初回起動設定

en: Import Existing Settings?
ja_JP: 既存の設定をインポートしますか？

en: Import
ja_JP: インポート

en: Overwrite
ja_JP: 上書き

en: Trace Logging
ja_JP: トレースログ

en: Auto-eject memory cards when loading savestates
ja_JP: セーブステートをロードする時にメモリーカードを自動的に取り出す

en: Automatically manage saves based on running game
ja_JP: ゲームに合わせセーブデータを管理する

en: MemoryCard Manager
ja_JP: メモリーカードマネージャー

en: Drag cards to or from PS2-ports
ja_JP: メモリーカードをドラッグ&ドロップで操作できます

en: 
    Note: Duplicate/Rename/Create/Delete will NOT be reverted with 'Cancel'.
ja_JP: 
    メモ： 複製、名前の変更、作成、削除などの操作は「キャンセル」を押しても復旧しません。

en: PCSX2 First Time configuration
ja_JP: PCSX2初回起動設定

en: %s is starting from a new or unknown folder and needs to be configured.
ja_JP: %sは別のフォルダーまたは未知のフォルダーから起動しています。設定する必要があります。

en: Config Overrides Warning
ja_JP: 通常設定無効化警告

en: Components Overrides Warning
ja_JP: コンポーネント設定無視状態警告

en: Preset:
ja_JP: プリセット：

en: Emulation Settings - %s
ja_JP: エミュレーション設定 - %s

en: VUs
ja_JP: VU

en: GS Window
ja_JP: GSウィンドウ

en: Speedhacks
ja_JP: スピードハック

en: Game Fixes
ja_JP: ゲームフィックス

en: Components Selectors - %s
ja_JP: コンポーネント選択 - %s

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Folders
ja_JP: フォルダー管理

en: Language Selector
ja_JP: 言語選択

en: Logs events as they are passed to the PS2 virtual machine.
ja_JP: PS2仮想マシンに送られるイベントを渡されたままログをする

en: Exit PCSX2?
ja_JP: PCSX2を終了?

en: Save state
ja_JP: セーブステート

en: Saves the virtual machine state to the current slot.
ja_JP: 仮想マシンステートを選択スロットにセーブします。

en: Load state
ja_JP: ロードステート

en: Loads a virtual machine state from the current slot.
ja_JP: 仮想マシンステートを選択スロットからロードします。

en: Load State Backup
ja_JP: ロードバックアップステート

en: Loads virtual machine state backup for current slot.
ja_JP: 仮想マシンステートを選択スロットのバックアップからロードします。

en: Cycle to next slot
ja_JP: 次のスロットへ進む

en: Cycles the current save slot in +1 fashion!
ja_JP: 現在のセーブスロットから＋１サイクル移動する!

en: Cycle to prev slot
ja_JP: 前のスロットへ戻る

en: Cycles the current save slot in -1 fashion!
ja_JP: 現在のセーブスロットから－１サイクル移動する!

en: Drag and Drop Error
ja_JP: ドラッグ&ドロップエラー

en: It is an error to drop multiple files onto a %s window.  One at a time please, thank you.
ja_JP: いくつも%sウィンドウにドロップするとエラーになります。１つずつでお願いしますね。

en: Confirm PS2 Reset
ja_JP: PS2リセット確認

en: You have dropped the following ELF binary into %s:
ja_JP: 次のELFバイナリを%sにドロップしました：

en: You have dropped the following ISO image into %s:
ja_JP: 次のISOイメージを%sにドロップしました：

en: Slot %d
ja_JP: スロット %d

en: Backup
ja_JP: バックアップ

en: File...
ja_JP: ファイル...

en: &Show Console
ja_JP: コンソールを表示(&S)

en: &Console to Stdio
ja_JP: コンソールから標準入出力へ(&C)

en: &System
ja_JP: システム(&S)

en: CD&VD
ja_JP: CDVD(&V)

en: &Config
ja_JP: 設定(&C)

en: &Misc
ja_JP: その他(&M)

en: &Debug
ja_JP: デバッグ(&D)

en: &Capture
ja_JP: キャプチャ(&C)

en: &Recording
ja_JP: レコーディング(&R)

en: Initializing...
ja_JP: 初期化中...

en: &Run ELF...
ja_JP: ELF実行...

en: For running raw PS2 binaries directly
ja_JP: PS2用バイナリを直接実行します

en: &Load state
ja_JP: ロードステート

en: &Save state
ja_JP: セーブステート

en: &Backup before save
ja_JP: ステートセーブ前にバックアップ

en: Automatic &Gamefixes
ja_JP: 自動ゲームフィックス

en: Automatically applies needed Gamefixes to known problematic games
ja_JP: 既知のゲームフィックスを自動的に適用します

en: Enable &Cheats
ja_JP: チート有効化(&C)

en: Enable &Widescreen Patches
ja_JP: ワイドスクリーンパッチ有効化(&W)

en: Enabling Widescreen Patches may occasionally cause issues.
ja_JP: ワイドスクリーンパッチは問題を起こす可能性があります。

en: Enable &Recording Tools
ja_JP: レコーディングツール有効化(&R)

en: Enable &Host Filesystem
ja_JP: Host Filesystem有効化(&H)

en: Shut&down
ja_JP: シャットダウン(&d)

en: Wipes all internal VM states and shuts down plugins.
ja_JP: 内部仮想マシンを停止し、プラグインを終了します。

en: E&xit
ja_JP: 終了(&x)

en: Closing %s may be hazardous to your health
ja_JP: %sを閉じる事はあなたの健康を損なうおそれがあります

en: ISO &Selector
ja_JP: ISOセレクター(&S)

en: Plugin &Menu
ja_JP: プラグインメニュー(&M)

en: &ISO
ja_JP: ISO(&I)

en: Makes the specified ISO image the CDVD source.
ja_JP: 指定されたISOイメージをCDVDのソースにします。

en: &Plugin
ja_JP: プラグイン(&P)

en: Uses an external plugin as the CDVD source.
ja_JP: CDVDソースに外部プラグインを使用する。

en: &No disc
ja_JP: ディスク無し(&N)

en: Use this to boot into your virtual PS2's BIOS configuration.
ja_JP: PS2の本体設定に入る時に使います。

en: Emulation &Settings
ja_JP: エミュレーション設定 (&S)

en: &Memory cards
ja_JP: メモリーカード (&M)

en: &Plugin/BIOS Selector
ja_JP: プラグイン/BIOS選択 (&P)

en: &Video (GS)
ja_JP: ビデオ (GS) (&V)

en: &Audio (SPU2)
ja_JP: オーディオ (SPU2) (&A)

en: &Controllers (PAD)
ja_JP: コントローラー (PAD) (&C)

en: &Dev9
ja_JP: ハードディスク (Dev9) (&D)

en: &USB
ja_JP: USB(&U)

en: &Firewire
ja_JP: i.LINK (&FireWire)

en: Multitap &1
ja_JP: マルチタップ &1

en: Multitap &2
ja_JP: マルチタップ &2

en: C&lear all settings...
ja_JP: 全ての設定を初期化...(&l)

en: Clears all %s settings and re-runs the startup wizard.
ja_JP: 全ての%s設定を初期化し、次回起動時に初回設定ウィザードを実行します。

en: &About...
ja_JP: PCSX2について (&A)

en: &Open Debug Window...
ja_JP: デバッグウィンドウを開く (&O)

en: &Logging...
ja_JP: ログ開始... (&L)

en: Create &Blockdump
ja_JP: ブロックダンプ作成 (&B)

en: Creates a block dump for debugging purposes.
ja_JP: デバッグ用にブロックダンプを作成する。

en: Video
ja_JP: ビデオ

en: Start Recording
ja_JP: レコード開始

en: Stop Recording
ja_JP: レコード停止

en: Screenshot
ja_JP: スクリーンショット

en: New
ja_JP: 新規

en: Stop
ja_JP: 停止

en: Play
ja_JP: 再生

en: Virtual Pad (Port 1)
ja_JP: バーチャルパッド (ポート1)

en: Virtual Pad (Port 2)
ja_JP: バーチャルパッド (ポート2)

en: Paus&e
ja_JP: 中断 (&e)

en: Safely pauses emulation and preserves the PS2 state.
ja_JP: エミュレーションを安全に中断し、状態を保持します。

en: R&esume
ja_JP: 再開 (&e)

en: Resumes the suspended emulation state.
ja_JP: 中断されたエミュレーションを再開します。

en: Pause/Resume
ja_JP: 中断/再開

en: No emulation state is active; cannot suspend or resume.
ja_JP: アクティブなエミュレーションステートがありません。中断、再開はできません。

en: Use fast boot to skip PS2 startup and splash screens
ja_JP: 急速起動でPS2の起動画面をスキップします

en: Boot ISO (&fast)
ja_JP: ISO起動 (急速) (&f)

en: Boot CDVD (&fast)
ja_JP: CDVD起動 (急速) (&f)

en: Boo&t ISO (full)
ja_JP: ISO起動 (フル) (&t)

en: Boot the VM using the current ISO source media
ja_JP: 仮想マシンを今のISOソースから起動

en: Boo&t CDVD (full)
ja_JP: CDVD起動 (フル) (&t)

en: Boot the VM using the current CD/DVD source media
ja_JP: 仮想マシンをCDVDソースから起動

en: Boo&t BIOS
ja_JP: BIOS起動 (&t)

en: Boot the VM without any source media
ja_JP: 仮想マシンをメディアなしで起動

en: No plugin loaded
ja_JP: プラグインがロードされていません

en: &Core GS Settings...
ja_JP: GSコア設定...(&C)

en: Modify hardware emulation settings regulated by the PCSX2 core virtual machine.
ja_JP: 仮想マシンで制御されるハードウェアエミュレーション設定の変更。

en: &Window Settings...
ja_JP: GSウィンドウ設定...(&W)

en: Modify window and appearance options, including aspect ratio.
ja_JP: アスペクト比など、ウィンドウの外観オプションを変更します。

en: &Plugin Settings...
ja_JP: プラグイン設定...

en: Opens the %s plugin's advanced settings dialog.
ja_JP: %sプラグインの詳細設定を開きます。

en: Reset all settings?
ja_JP: 全ての設定をリセットしますか？

en: Confirm ISO image change
ja_JP: ISOイメージ変更の確認

en: Do you want to swap discs or boot the new image (via system reset)?
ja_JP: ディスクを入れ替えるか、別のイメージを起動してシステムをリセットしますか？

en: Swap Disc
ja_JP: ディスク入れ替え

en: Confirm CDVD source change
ja_JP: CDVDソースの変更確認

en: You've selected to switch the CDVD source from %s to %s.
ja_JP: CDVDソースを[%s]から[%s]に変更されました。

en: Do you want to swap discs or boot the new image (system reset)?
ja_JP: ディスクを入れ替えるか、別のイメージを起動してシステムをリセットしますか？

en: All Supported (%s)
ja_JP: 全サポート形式 (%s)

en: Disc Images (%s)
ja_JP: ディスクイメージ (%s)

en: Blockdumps (%s)
ja_JP: ブロックダンプ (%s)

en: Compressed (%s)
ja_JP: 圧縮済み (%s)

en: All Files (*.*)
ja_JP: 全てのファイル (*.*)

en: Select disc image, compressed disc image, or block-dump...
ja_JP: 圧縮/非圧縮ディスクイメージまたはブロックダンプを選択...

en: Select ELF file...
ja_JP: ELFファイルを選択してください...

en: ISO file not found!
ja_JP: ISOファイルが見つかりません！

en: An error occurred while trying to open the file:
ja_JP: ファイルを開くときに、エラーが発生しました：

en: Error: The configured ISO file does not exist.  Click OK to select a new ISO source for CDVD.
ja_JP: エラー：指定されたISOファイルが見つかりません。OKをクリックし、CDVDのISOソースを選択してください。

en: You have selected the following ISO image into PCSX2:
ja_JP: 次のISOイメージが選択されました：

en: Confirm clearing ISO list
ja_JP: ISOリストクリアの確認

en: This will clear the ISO list. If an ISO is running it will remain in the list. Continue?
ja_JP: この操作はISOリストをクリアします。ISOが今実行されている場合、リストに残ります。続けますか？

en: Please be aware that PCSX2's input recording features are still very much a work-in-progress.
    As a result, there may be unforeseen bugs, performance implications and instability with certain games.
    
    These tools are provided as-is and should be enabled under your own discretion.
ja_JP: PCSX2の入力レコード機能はまだ試験中なことに留意してください。
    この機能を使用した結果バグが起きたり、パフォーマンスに支障が出たり、いろいろなゲームが不安定になったりします。
    
    このツールは現状のまま提供され、自分の考えで使用してください。

en: Load State
ja_JP: ロードステート

en: Save State
ja_JP: セーブステート

en: Select P2M2 record file.
ja_JP: P2M2レコードファイルを選択。

en: Could not create a memory card: 
    
    %s
ja_JP: メモリーカードの作成に失敗しました：
    
    %s

en: Access denied to memory card: 
    
    %s
ja_JP: メモリーカードへのアクセスが拒否されました。このセッションではメモリーカードは無効となります。
    %s

en: File name empty or too short
ja_JP: ファイル名が無いか、短すぎます

en: File name outside of required directory
ja_JP: ファイル名は要求されるディレクトリ外です

en: File name already exists
ja_JP: 同じ名前のファイルが既にあります

en: The Operating-System prevents this file from being created
ja_JP: OSによりこのファイルを作成する事ができません

en: Cannot apply settings...
ja_JP: 設定を適用する事ができません...

en: BIOS Search Path:
ja_JP: BIOS参照パス：

en: Select folder with PS2 BIOS roms
ja_JP: PS2のBIOSがあるフォルダーを選択してください

en: Click the Browse button to select a different folder where PCSX2 will look for PS2 BIOS roms.
ja_JP: 参照を押してPCSX2がBIOS ROMをロードするフォルダーを指定してください。

en: Refresh list
ja_JP: リスト更新

en: Select a BIOS rom:
ja_JP: BIOS ROMを選択してください：

en: Round Mode
ja_JP: ラウンドモード

en: Clamping Mode
ja_JP: クランプモード

en: Nearest
ja_JP: 最近接

en: Negative
ja_JP: 負の無限大

en: Positive
ja_JP: 正の無限大

en: Chop / Zero
ja_JP: 切り捨て

en: None
ja_JP: 無し

en: Normal
ja_JP: 中

en: EE/FPU Advanced Recompiler Options
ja_JP: EE/FPU リコンパイラー詳細設定

en: Extra + Preserve Sign
ja_JP: エキストラ + 符号保持

en: Full
ja_JP: フル

en: VU0 / VU1 Advanced Recompiler Options
ja_JP: VU0/VU1 リコンパイラー詳細設定

en: Extra
ja_JP: エクストラ

en: Interpreter
ja_JP: インタプリター

en: Quite possibly the slowest thing in the universe.
ja_JP: おそらくこの宇宙の中で一番遅いものです。

en: Recompiler
ja_JP: リコンパイラー

en: Performs just-in-time binary translation of 64-bit MIPS-IV machine code to x86.
ja_JP: 64-bit MIPS-IV マシンコードを x86 にバイナリトランスレーションする操作をJust-In-Time方式で行う。

en: Pretty slow; provided for diagnostic purposes only.
ja_JP: 結構遅い、デバッグ診断用。

en: Performs just-in-time binary translation of 32-bit MIPS-I machine code to x86.
ja_JP: 32-bit MIPS-I マシンコードを x86 にバイナリトランスレーションする操作をJust-In-Time方式で行う。

en: Enable EE Cache (Slower)
ja_JP: EEキャッシュを有効にする（遅くなる）

en: Interpreter only; provided for diagnostic
ja_JP: インタプリターモード専用、デバッグ用

en: Restore Defaults
ja_JP: デフォルトに戻す

en: Vector Unit Interpreter. Slow and not very compatible. Only use for diagnostics.
ja_JP: ベクターユニットインタプリター。低速であまり互換性が無い。デバッグ診断用。

en: microVU Recompiler
ja_JP: microVU リコンパイラー

en: New Vector Unit recompiler with much improved compatibility. Recommended.
ja_JP: 最新のVUリコンパイラーです。互換性が改善されています。お勧め。

en: superVU Recompiler [legacy]
ja_JP: superVU リコンパイラー [legacy]

en: Useful for diagnosing bugs or clamping issues in the new mVU recompiler.
ja_JP: microVUにおけるバグの診断やクランプ問題に役立ちます。

en: Path does not exist
ja_JP: 指定されたパスが見つかりません

en: Use default setting
ja_JP: デフォルト設定を使う

en: Open in Explorer
ja_JP: エクスプローラーで開く

en: Open an explorer window to this folder.
ja_JP: このフォルダーをエクスプローラーで開きます。

en: Create folder?
ja_JP: フォルダーを作成しますか？

en: A configured folder does not exist.  Should %s try to create it?
ja_JP: 設定フォルダーが見つかりません。%sに作成させますか？

en: Fit to Window/Screen
ja_JP: ウィンドウに合わせて伸縮

en: Standard (4:3)
ja_JP: スタンダード (4:3)

en: Widescreen (16:9)
ja_JP: ワイドスクリーン (16:9)

en: Off (Default)
ja_JP: オフ（デフォルト）

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Standard
ja_JP: スタンダード

en: Adaptive
ja_JP: 適応型

en: Disable window resize border
ja_JP: ウィンドウのリサイズを無効にする

en: Always hide mouse cursor
ja_JP: マウスポインターを表示しない

en: Hide window when paused
ja_JP: 中断時にウィンドウを表示しない

en: Default to fullscreen mode on open
ja_JP: 実行時にフルスクリーンにする

en: Double-click toggles fullscreen mode
ja_JP: ダブルクリックでフルスクリーンを切り替える

en: Aspect Ratio:
ja_JP: アスペクト比：

en: FMV Aspect Ratio Override:
ja_JP: FMVアスペクト比オーバーライド:

en: Custom Window Size:
ja_JP: ウィンドウサイズ指定：

en: Zoom:
ja_JP: ズーム率：

en: Wait for Vsync on refresh:
ja_JP: 更新時垂直同期:

en: Invalid window dimensions specified: Size cannot contain non-numeric digits! >_<
ja_JP: 無効なサイズ指定です：
    整数以外は入力しないでください！>_<

en: Gamefixes
ja_JP: ゲームフィックス

en: VU Add Hack - Fixes Tri-Ace games boot crash.
ja_JP: VU Add Hack - トライエースブランドゲームの起動クラッシュを修正.

en: Games that need this hack to boot:
     * Star Ocean 3
     * Radiata Stories
     * Valkyrie Profile 2
ja_JP: このハックが必要なゲーム：
     * 『スターオーシャン Till the End of Time』
     * 『ラジアータ ストーリーズ』
     * 『ヴァルキリープロファイル2 -シルメリア-』

en: VU Clip Flag Hack - For Persona games (SuperVU recompiler only!)
ja_JP: VU Clip Flag Hack - ペルソナ3・4用（SuperVU リコンパイラー使用時のみ）

en: FPU Compare Hack - For Digimon Rumble Arena 2.
ja_JP: FPU Compare Hack - 『デジモンバトルクロニクル』向け.

en: FPU Multiply Hack - For Tales of Destiny.
ja_JP: FPU Multiply Hack -『テイルズ オブ デスティニー』向け。

en: FPU Negative Div Hack - For Gundam games.
ja_JP: FPU Negative Div Hack - ガンダムシリーズ『アクシズの脅威V』『vs.Z.A.F.T.』『II PLUS』向け。

en: VU XGkick Hack - For Erementar Gerad.
ja_JP: VU XGkick Hack - 『SIREN2』『エレメンタルジェレイド-纏え、翠風の剣-』『THE ALL★STAR格闘祭』向け。

en: FFX videos fix - Fixes bad graphics overlay in FFX videos.
ja_JP: FFX videos fix -『ファイナルファンタジーX』のビデオグラフィックスオーバーレイ修正。

en: EE timing hack - Multi purpose hack. Try if all else fails.
ja_JP: EE timing hack - 汎用ハック。他に手がない場合はこれを使ってみてください。

en: Skip MPEG hack - Skips videos/FMVs in games to avoid game hanging/freezes.
ja_JP: Skip MPEG hack - ムービーをスキップします。ムービーでフリーズする場合に使ってください。

en: OPH Flag hack - Try if your game freezes showing the same frame.
ja_JP: OPH Flag hack - 毎回同じシーンでフリーズするときに使ってみてください。

en: Ignore DMAC writes when it is busy.
ja_JP: Ignore DMAC - ビジー状態の時、DMAC書き出しを無視します。

en: Simulate VIF1 FIFO read ahead. Fixes slow loading games.
ja_JP: VIF1 FIFOの先読みをシミュレートする。遅いローディングを修正します。

en: Delay VIF1 Stalls (VIF1 FIFO) - For SOCOM 2 HUD and Spy Hunter loading hang.
ja_JP: VIF1ストールを遅らせる (VIF1 FIFO) - 『SOCOM II』『スパイハンター』向け.

en: Enable the GIF FIFO (slower but needed for Hotwheels, Wallace and Gromit, DJ Hero)
ja_JP: GIF FIFO有効化 - 『Hotwheels』『ウォレスとグルミット 野菜畑で大ピンチ!』『DJ Hero』用

en: Switch to GSdx software rendering when an FMV plays
ja_JP: FMV再生時にGSdxをソフトウェアレンダリングに切り替える

en: Preload TLB hack to avoid tlb miss on Goemon
ja_JP: TLBミスを避けるため、TLBハックをあらかじめ読み込む - 『冒険時代活劇ゴエモン』用

en: VU I bit Hack avoid constant recompilation (Scarface The World Is Yours)
ja_JP: VU Ibit Hack - VU再リコンパイルを避ける - 『Scarface:The World Is Yours』用

en: VU I bit Hack avoid constant recompilation (Crash Tag Team Racing)
ja_JP: VU Ibit Hack - VU再リコンパイルを避ける - 『クラッシュ・バンディクー がっちゃんこワールド』用

en: Enable manual game fixes [Not recommended]
ja_JP: ゲームフィックスを手動で設定する [非推奨]

en: Enable Trace Logging
ja_JP: トレースログを有効化

en: Trace logs are all written to emulog.txt.  Toggle trace logging at any time using F10.
ja_JP: トレースログは全て emulog.txt に書き込まれます。「F10」でいつでも切り替えられます。

en: Warning: Trace logging is typically very slow, and is a leading cause of 'What happened to my FPS?' problems. :)
ja_JP: 警告：トレースログを有効にすると遅くなります。「俺のFPSはどうなっちまった」現象に繋がります。 (^-^)

en: Select folder with PS2 memory cards
ja_JP: PS2メモリーカードが保存されるフォルダーを選択してください

en: Eject
ja_JP: 取り出し

en: Duplicate ...
ja_JP: 複製 ...

en: Rename ...
ja_JP: 名前の変更 ...

en: Create ...
ja_JP: 作成 ...

en: Convert ...
ja_JP: 変換 ...

en: Card:
ja_JP: メモリーカード:

en: Create a new memory card.
ja_JP: メモリーカードの新規作成をする。

en: Rename this memory card ...
ja_JP: メモリーカードの名前を変更 ...

en: Insert ...
ja_JP: 差し込む ...

en: Eject the card from this port
ja_JP: ポートからメモリーカードを取り出す

en: Insert this card to a port ...
ja_JP: ポートにメモリーカードを差し込む...

en: Create a duplicate of this memory card ...
ja_JP: メモリーカードの複製を作成 ...

en: Convert this memory card to or from a folder memory card. Creates a duplicate of the current memory card in the new type.
    
    Note: Only available when a memory card is formatted. Not available for PSX memory cards.
ja_JP: このメモリーカードをフォルダメモリカードへ/から変換します。今のメモリーカードの複製を新しいタイプで作成します。
    
    メモ: メモリーカードがフォーマットされている必要があります。PS1用メモリーカードは使えません。

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Permanently delete this memory card from disk (all contents are lost)
ja_JP: このメモリーカードを完全に消去する（全てのデータは失われます）

en: Create a new memory card and assign it to this Port.
ja_JP: メモリーカードを新規作成し、このポートに割り当てる。

en: Delete memory file?
ja_JP: メモリーカードファイルを削除しますか？

en: Duplicate memory card
ja_JP: メモリーカードの複製

en: Failed: Can only duplicate an existing card.
ja_JP: 失敗：複製元のメモリーカードがありません。

en: Select a name for the duplicate
    ( '.ps2' will be added automatically)
ja_JP: 複製先のメモリーカードに名前を付けてください。
    （拡張子「.ps2」 は自動的に追加されます）

en: Failed: %s
ja_JP: 失敗： %s

en: Copy failed!
ja_JP: コピーに失敗しました！

en: Memory card '%s' duplicated to '%s'.
ja_JP: メモリーカード '%s' は '%s' に複製されました。

en: Success
ja_JP: 成功

en: Select a new name for the memory card '%s'
    ( '.ps2' will be added automatically)
ja_JP: '%s' メモリーカードに名前を付けてください
    （拡張子「.ps2」 は自動的に追加されます）

en: Rename memory card
ja_JP: メモリーカードの名前を変更

en: Error: Rename could not be completed.
ja_JP: エラー：名前を変更できませんでした。

en: Port-%u / Multitap-%u--Port-1
ja_JP: ポート-%u / マルチタップ-%u--ポート-1

en:              Multitap-%u--Port-%u
ja_JP:              マルチタップ-%u--ポート-%u

en: Empty
ja_JP: 空

en: Select a target port for '%s'
ja_JP: '%s' を差し込むポートを指定してください

en: Insert card
ja_JP: メモリーカードを差し込む

en: &Eject card
ja_JP: メモリーカードを取り出す(&E)

en: &Insert card ...
ja_JP: メモリーカードを差し込む(&I) ...

en: D&uplicate card ...
ja_JP: メモリーカードを複製(&u) ...

en: &Rename card ...
ja_JP: メモリーカードの名前を変更する(&r) ...

en: &Delete card
ja_JP: メモリーカードを削除(&D)

en: &Convert card
ja_JP: メモリーカードを変換(&C)

en: &Create a new card ...
ja_JP: メモリーカードを新規作成(&C) ...

en: Re&fresh List
ja_JP: リスト更新(&f)

en: PS2 Port
ja_JP: PS2ポート

en: Card (file) name
ja_JP: カード（ファイル）名

en: Card size
ja_JP: カードサイズ

en: Formatted
ja_JP: フォーマットされた

en: Type
ja_JP: 種類

en: Last Modified
ja_JP: 更新日時

en: Created on
ja_JP: 作成日時

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: PSX
ja_JP: PS1

en: [-- Unused cards --]
ja_JP: [-- メモリーカードバンク --]

en: [-- No unused cards --]
ja_JP: [-- カードバンクは空です --]

en: Usermode Selection
ja_JP: ユーザーモード選択

en: User Documents (recommended)
ja_JP: ユーザードキュメント（推奨）

en: Location:
ja_JP: フォルダーの場所:

en: Custom folder:
ja_JP: カスタムフォルダー：

en: This setting may require administration privileges from your operating system, depending on how your system is configured.
ja_JP: この設定はOSの管理者権限が必要な可能性があります。

en: Select a document root for %s
ja_JP: %sを設置するドキュメントのルートを選択してください

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Make this language my default right now!
ja_JP: この言語をデフォルトに設定してくれ！

en: Cheats:
ja_JP: チート:

en: Select folder for Cheats
ja_JP: チートの保存先を指定する

en: Savestates:
ja_JP: セーブステート：

en: Select folder for Savestates
ja_JP: セーブステートの保存先を指定する

en: Snapshots:
ja_JP: スクリーンショット：

en: Select a folder for Snapshots
ja_JP: スクリーンショットの保存先を指定する

en: Logs/Dumps:
ja_JP: ログ / ダンプ：

en: Select a folder for logs/dumps
ja_JP: ログ / ダンプの保存先を指定する

en: Applying settings...
ja_JP: 設定を適用中 ...

en: Shutdown PS2 virtual machine?
ja_JP: PS2仮想マシンをシャットダウンしますか？

en: I'm givin' her all she's got, Captain!
ja_JP: 全力でやってます、船長！

en: Enumerating available plugins...
ja_JP: 利用可能なプラグインをマップ中...

en: Plugins Search Path:
ja_JP: プラグイン参照パス：

en: Select a folder with PCSX2 plugins
ja_JP: プラグインフォルダーを選択

en: Configure...
ja_JP: 設定する...

en: Click the Browse button to select a different folder for PCSX2 plugins.
ja_JP: 参照ボタンをクリックしてプラグインフォルダーを指定してください。

en: Please select a valid plugin for the %s.
ja_JP: %sの有効なプラグインを選択してください。

en: The selected %s plugin failed to load.
    
    Reason: %s
ja_JP: 選択された[%s]プラグインのロードに失敗しました。
    
    理由： %s

en: Completing tasks...
ja_JP: タスク処理中...

en: Enable speedhacks
ja_JP: スピードハック有効化

en: A safe and easy way to make sure that all speedhacks are completely disabled.
ja_JP: スピードハックが全て無効化されている事を確認するための最善な方法です。

en: EE Cyclerate [Not Recommended]
ja_JP: EE サイクルレート [非推奨]

en: EE Cycle Skipping [Not Recommended]
ja_JP: EE サイクルスキップ [非推奨]

en: microVU Hacks
ja_JP: microVU ハック

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause bad graphics... [Recommended]
ja_JP: 速度が向上しますが、映像が乱れる可能性があります。 [推奨]

en: MTVU (Multi-Threaded microVU1)
ja_JP: MTVU（マルチスレッド microVU1）

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause hanging... [Recommended if 3+ cores]
ja_JP: 速度が大幅に向上しますが、フリーズする可能性があります。 [3コア以上推奨]

en: Other Hacks
ja_JP: その他のハック

en: Enable INTC Spin Detection
ja_JP: INTC Spin Detection 有効化

en: Huge speedup for some games, with almost no compatibility side effects. [Recommended]
ja_JP: 一部のゲームで速度が大幅に向上し、互換性の低下もほぼありません。 [推奨]

en: Enable Wait Loop Detection
ja_JP: Wait Loop Detection 有効化

en: Moderate speedup for some games, with no known side effects. [Recommended]
ja_JP: 一部のゲームで速度がそこそこ向上し、互換性は低下しないと思われます。 [推奨]

en: Enable fast CDVD
ja_JP: Fast CDVD 有効化

en: Fast disc access, less loading times. [Not Recommended]
ja_JP: 高速にディスクアクセスすることで読み込み時間を減少させます。 [非推奨]

en: Disable Framelimiting
ja_JP: フレームリミッター無効化

en: Useful for running benchmarks. Toggle this option in-game by pressing F4.
ja_JP: ベンチマークをする時に便利です。ゲーム実行中は「F4」で切り替えられます。

en: Base Framerate Adjust:
ja_JP: 基本フレームレート調整：

en: Slow Motion Adjust:
ja_JP: スローモーション調整：

en: Turbo Adjust:
ja_JP: ターボ調整：

en: NTSC Framerate:
ja_JP: NTSC フレームレート：

en: PAL Framerate:
ja_JP: PAL フレームレート：

en: Error while parsing either NTSC or PAL framerate settings.  Settings must be valid floating point numerics.
ja_JP: NTSCまたはPAL方式のフレームレート設定のパースエラー。設定は有効な浮動小数点数でなければいけません。

en: Disabled [default]
ja_JP: 無効 [デフォルト]

en: Skip when on Turbo only (TAB to enable)
ja_JP: ターボ時のみスキップ（タブキーで有効）

en: Constant skipping
ja_JP: 常にスキップ

en: Normal and Turbo limit rates skip frames.  Slow motion mode will still disable frameskipping.
ja_JP: 通常時またはターボ時にフレームスキップします。
    スローモーション時にはフレームスキップは無効になります。

en: Frames to Draw
ja_JP: 描画フレーム数

en: Frames to Skip
ja_JP: フレームスキップ数

en: Use Synchronized MTGS
ja_JP: MTGS同期を有効化

en: For troubleshooting potential bugs in the MTGS only, as it is potentially very slow.
ja_JP: 不具合の発生原因としてMTGSスレッドの同期が疑わしい場合は有効にしてください。

en: Frame Skipping
ja_JP: フレームスキップ

en: Framelimiter
ja_JP: フレームリミッター

en: Clear ISO list
ja_JP: ISOリストクリアー

en: Slot %d - Empty
ja_JP: スロット %d - 空っぽ

en: Slot %d - %s %s
ja_JP: スロット %d - %s %s

en: Slot %d - Unknown Time
ja_JP: スロット %d - 不明な時間

en: Write time is %s %s.
ja_JP: 書き込み時間は %s %s.

en: Cannot load this savestate. The state is an unsupported version.
ja_JP: セーブステートをロードできません。サポートされていないバージョンです。

en: There is no active virtual machine state to download or save.
ja_JP: エラー：メモリバッファーへダウンロード又保存できるアクティブな仮想マシンステートがありません。

en: This savestate cannot be loaded because it is not a valid gzip archive.  It may have been created by an older unsupported version of PCSX2, or it may be corrupted.
ja_JP: セーブステートが無効なgzipアーカイブのためロードできません。旧バージョンのPCSX2で作成されたか、破損したファイルです。

en: This file is not a valid PCSX2 savestate.  See the logfile for details.
ja_JP: このファイルは無効なPCSX2のセーブステートです。詳細はログファイルを参照してください。

en: This savestate cannot be loaded due to missing critical components.  See the log file for details.
ja_JP: セーブステートの重要な構成が欠けていたため、ロードできません。詳細はログファイルを参照してください。

en:  (default)
ja_JP:  （デフォルト）

en: The selected BIOS file is not a valid PS2 BIOS.  Please re-configure.
ja_JP: 選択されたBIOSファイルは無効です。再度設定してください。

en: The PS2 BIOS could not be loaded.  The BIOS has not been configured, or the configuration has been corrupted.  Please re-configure.
ja_JP: PS2のBIOSをロードできませんでした。BIOSが設定されていないか、設定が破損しています。再度設定してください。

en: The configured BIOS file does not exist.  Please re-configure.
ja_JP: 指定されたBIOSファイルが見つかりません。再度設定してください。

en: %s Extensions not found.  The R5900-32 recompiler requires a host CPU with SSE2 extensions.
ja_JP: お使いのCPUは %s 拡張命令に対応していません。 R5900-32 リコンパイラーは MMX、SSE、およびSSE2 拡張命令に対応したCPUが必要です。

en: %s Extensions not found.  microVU requires a host CPU with SSE2 extensions.
ja_JP: お使いのCPUは %s 拡張命令に対応していません。 microVUは MMX、SSE、およびSSE2 拡張命令に対応したCPUが必要です。
