pgadmin3 - en to ar translation catalogue (1143 entries)

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
ar: 
    التنبيه اللاتزامني لـ'%s' استقبل من العملية الخلفية رقم %d

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
       Data: %s
ar: 
    التنبيه اللاتزامني لـ'%s' استقبل من العملية الخلفية رقم %d
       البيانات: %s

en: 
    Cancelled.
ar: 
    ألغي.

en: 
    Retrieve all rows anyway?
ar: 
    استرجاع جميع الصّفوف على أية حال؟

en: 
    Start dependent services too?
ar: 
    تشغيل الخدمات المعتمدة أيضاً؟

en: 
    Stop dependent services?
ar: 
    إيقاف الخدمات المعتمدة؟

en:  - %s on %s (%s:%d)
ar:  - %s على %s (%s:%d)

en:  Configuration read from %s
ar:  قُرأت التهيئة من %s

en:  Configuration written to %s
ar:  كُتبت التهيئة إلى %s

en:  Connection broken.
ar:  الاتصال مقطوع.

en:  Done.
ar: تم.

en:  Failed.
ar:  فشل.

en:  INSTALL <serviceName> [options] <connect-string>
ar:  INSTALL <اسم الخدمة> [الخيارات] <نص الاتصال>

en:  REMOVE <serviceName>
ar:  REMOVE <اسم الخدمة>

en:  Retrieving Role owned objects
ar:  استرجاع الكائنات التي تملكها الوظيفة Role

en:  Retrieving tablespace usage
ar:  جلب استخدام المساحة الجدولية

en:  Retrieving user owned objects
ar:  جلب الكائنات التي يملكها المستخدم

en:  [options] <connect-string>
ar:  [خيارات] <نص الاتصال>

en:  current
ar:  حالي

en: %.2f secs
ar: %.2f ثانية

en: %d rows affected.
ar: %d صف متأثر.

en: %d rows copied to clipboard.
ar: %d صف نسخ إلى الحافظة

en: %d rows retrieved.
ar: %d صف استرجع.

en: %d rows.
ar: %d صف.

en: %ld  rows not retrieved.
ar: %ld صف لم يسترجع.

en: %ld of %ld rows
ar: %ld من %ld صف.

en: %ld rows retrieved.
ar: %ld صف استرجع.

en: %s (%d asynchronous notifications received).
ar: %s (%d تنبيهات لاتزامنية استقبلت).

en: %s on %s:%d
ar: %s على %s:%d

en: %s on <localpipe>
ar: %s على <localpipe>

en: &About...
ar: &حول...

en: &Add
ar: &إضافة

en: &Add %s to query
ar: &إضافة %s إلى الاستعلام

en: &Add Server...
ar: &إضافة خادم...

en: &Add Table/View...
ar: &إضافة جدول/عرض...

en: &Backup
ar: &نسخ احتياطي

en: &Bugreport
ar: &تقرير خلل

en: &Cancel
ar: أ&لغ

en: &Cancel	Alt-Break
ar: أل&غ	Alt-Break

en: &Close
ar: أ&غلق

en: &Close Table/View
ar: أغلق ال&جدول/العرض

en: &Configuration Help	F1
ar: المساعدة في ال&تهيئة	F1

en: &Connect
ar: &اتصال

en: &Connect...
ar: ا&تّصل...

en: &Copy	Ctrl-C
ar: ا&نسخ	Ctrl-C

en: &Count
ar: &عد

en: &Create
ar: أن&شئ

en: &Debug (not recommended for normal use)
ar: &Debug (غير مستحسن للاستخدام العادي)

en: &Delete
ar: ا&حذف

en: &Delete/Drop
ar: ا&حذف/أسقط

en: &Delete/Drop	Del
ar: احذ&ف/أسقط	Del

en: &Deselect All
ar: إل&غاء تحديد الكل

en: &Disconnect
ar: ا&قطع الاتصال

en: &Display
ar: أ&ظهر

en: &Edit
ar: &تحرير

en: &Errors only
ar: الأ&خطاء فقط

en: &Execute
ar: ن&فّذ

en: &Execute	F5
ar: ن&فّذ	F5

en: &Export
ar: &تصدير

en: &FK Index check
ar: ف&حص فهرس FK

en: &File
ar: &ملف

en: &Find	Ctrl-F
ar: &إبحث	Ctrl-F

en: &Fix it!
ar: إ&صلاحه!

en: &Grant Wizard
ar: &معالج المنح

en: &Help
ar: مسا&عدة

en: &Help...
ar: مسا&عدة ...

en: &Join To...
ar: &ضُمّ إلى ...

en: &Maintenance
ar: ال&صّيانة

en: &No
ar: &لا

en: &No logging
ar: &دون تدوين سجل

en: &OK
ar: &موافق

en: &Open...
ar: &إفتح ...

en: &Open...	Ctrl-O
ar: &إفتح ...	Ctrl-O

en: &Options...
ar: &خيارات...

en: &Paste	Ctrl-V
ar: ال&صق	Ctrl-V

en: &PostgreSQL Help
ar: &مساعدة في PostgreSQL

en: &Properties
ar: خصا&ئص

en: &Query
ar: است&علم

en: &Query Analyzer
ar: محلّل الا&ستعلامات

en: &Query Builder
ar: &منشئ الاستعلامات

en: &Query tool
ar: &أداة الاستعلام

en: &Recent files
ar: أحد&ث الملفات

en: &Redo	Ctrl-Y
ar: إ&عادة	Ctrl-Y

en: &Restore
ar: &استرجاع

en: &SQL Help	F1
ar: مساعدة في &SQL	F1

en: &Save
ar: ا&حفظ

en: &Save	Ctrl-S
ar: ا&حفظ	Ctrl-S

en: &Save definition...
ar: ا&حفظ التعريف...

en: &Server Status
ar: &حالة الخادم

en: &System objects
ar: &كائنات النظام

en: &Tip of the day
ar: &تلميح اليوم

en: &Tip of the day...
ar: &تلميح اليوم..

en: &Tools
ar: أد&وات

en: &Undo	Ctrl-Z
ar: &تراجع	Ctrl-Z

en: &View
ar: &عرض

en: &Yes
ar: &نعم

en: '%s' is not a valid identifier. It must start with A-Z or a-z or _ and can contain A-Z and a-z and 0-9 and _.
ar: '%s' ليس معرفاً صحيحا. يجب أن تبدأ بـ A-Z او a-z أو _ و يمكن أن تحتوي على A-Z و a-z ...

en: (binary compatible)
ar: (متوافق ثنائيّاً)

en: -- Executing query:
ar: -- تنفيذ الاستعلام:

en: -- definition incomplete
ar: -- تعريف ناقص

en: -- nothing to change
ar: -- لا شيء لتغييره

en: -d <displayname>
ar: -d <اسم العرض>

en: -f run in the foreground (do not detach from the terminal)
ar: -f تشغيل في الأمام (عدم الفصل من الطرفية)

en: -p <password>
ar: -p <كلمة المرور>

en: 0 Secs
ar: 0 ثانية

en: 10th
ar: العاشر

en: 11th
ar: الحادي عشر

en: 12th
ar: الثاني عشر

en: 13th
ar: الثالث عشر

en: 14th
ar: الرابع عشر

en: 15th
ar: الخامس عشر

en: 16th
ar: السادس عشر

en: 17th
ar: السابع عشر

en: 18th
ar: الثامن عشر

en: 19th
ar: التاسع عشر

en: 1st
ar: الأول

en: 20th
ar: العشرون

en: 21st
ar: الحادي والعشرين

en: 22nd
ar: الثاني والعشرين

en: 23rd
ar: الثالث والعشرين

en: 24th
ar: الرابع والعشرين

en: 25th
ar: الخامس والعشرين

en: 26th
ar: السادس والعشرين

en: 27th
ar: السابع والعشرين

en: 28th
ar: الثامن والعشرين

en: 29th
ar: التاسع والعشرين

en: 2nd
ar: الثاني

en: 30th
ar: الثلاثون

en: 31st
ar: الحادي والثلاثين

en: 3rd
ar: الثالث

en: 4th
ar: الرابع

en: 5th
ar: الخامس

en: 6th
ar: السادس

en: 7th
ar: السابع

en: 8th
ar: الثامن

en: 9th
ar: التاسع

en: : Notebook not found.
    Prepare to crash!
ar: : لم يُعثر على دفتر الملاحظات.
    استعدّ للانهيار!

en: < operator
ar: مُعامِل <

en: <any>
ar: <أيّ>

en: <html><body>Loading %s</body></html>
ar: <html><body>%s تحميل</body></html>

en: <new connection>
ar: <اتصال جديد>

en: <new sequence>
ar: <تسلسل جديد>

en: <no primary key>
ar: <لا مفتاح أولي>

en: <none>
ar: <لا شيء>

en: > operator
ar: مُعامِل >

en: A cancel signal was sent to the selected server process(es).
ar: أرسلت إشارة إلغاء إلى عمليات الخادم المحددة.

en: A fatal error has occured:
ar: حدث خطأ جسيم:

en: A query is running. Do you wish to cancel it?
ar: هناك استعلام يعمل. هل ترغب بإلغائه؟

en: A terminate signal was sent to the selected server process(es).
ar: ارسلت إشارة إنهاء إلى عمليات الخادم المحددة.

en: Aborted
ar: تم إيقافه

en: Accept the current options and close the dialogue.
ar: قبول الخيارات الحالية وإغلاق الحوار.

en: Accept the current settings and close the dialogue.
ar: قبول الإعدادات الحالية وإغلاق الحوار.

en: Access method
ar: طريقة الوصول

en: Account expires
ar: الحساب تنتهي صلاحيته

en: Action
ar: عمل

en: Active
ar: نشط

en: Add
ar: إضافة

en: Add Server
ar: إضافة خادم

en: Add Tables/Views
ar: إضافة جداول/عروض

en: Add a connection to a server.
ar: إضافة اتصال إلى خادم.

en: Add a new Check Constraint.
ar: إضافة قيْد فحص جديد.

en: Add a new Column.
ar: إضافة عمود جديد.

en: Add a new Foreign Key.
ar: إضافة مفتاح خارجي جديد.

en: Add a new Index.
ar: إضافة فهرس جديداً.

en: Add a new Trigger.
ar: إضافة زناد جديد.

en: Add a new Unique Constraint.
ar: إضافة قيد فريد.

en: Add a table or view to the datagram.
ar: إضافة جدول أو عرض لداتاجرام.

en: Add exception
ar: إضافة استثناء

en: Add server
ar: إضافة خادم

en: Add the select column for ascending sort.
ar: إضافة العمود المحدد للتصنيف التصاعدي.

en: Add the select column for descending sort.
ar: إضافة العمود المحدد للتصنيف التنازلي.

en: Add/Change
ar: إضافة/تغيير

en: Address
ar: عنوان

en: Agent
ar: عميل

en: Aggregate
ar: مجموع

en: Aggregates
ar: مجاميع

en: Alias
ar: اسم المستعار

en: Alignment
ar: محاذاة

en: Allow connections?
ar: اسمح بالاتصال؟

en: An error has occured:
ar: حدث خطأ:

en: Analyze
ar: حلّل

en: Apply
ar: تطبيق

en: Apply a filter and view the data in the selected object.
ar: تطبيق تصفية وعرض البيانات في الكائن المختار

en: April
ar: أبريل

en: Are you sure the logfile should be rotated?
ar: متأكد أنه يجب تدوير ملف السجل؟

en: Are you sure you wish shutdown this server?
ar: متأكد أنك تريد إيقاف تشغيل هذا الخادم؟

en: Are you sure you wish to cancel the selected query(s)?
ar: متأكد أنك تريد إلغاء الاستعلامات المختارة؟

en: Are you sure you wish to delete the selected row(s)?
ar: متأكد أنك تريد إلغاء الأسطر المحددة؟

en: Are you sure you wish to drop %s %s?
ar: هل أنت متأكّد أنّك تريد إسقاط %s %s ؟

en: Are you sure you wish to drop multiple objects?
ar: متأكد أنك تريد حذف عدة كائنات؟

en: Argument count
ar: عدد المعطيّات

en: Arguments
ar: المعطيّات

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Auto FK index
ar: فهرس مفتاح علائقي تلقائي

en: Available Columns
ar: الأعمدة المتوفرة

en: Average Width
ar: معدّل العرض

en: Back
ar: ارجع

en: Back to previous page.
ar: ارجع الى الصفحة السابقة.

en: Backends
ar: عمادة

en: Backup
ar: نسخ احتياطي

en: Backup %s %s
ar: نسخ %s %s احتياطياً

en: Backup files (*.backup)|*.backup|All files (*.*)|*.*
ar: ملفات النسخ الاحتياطية (*.backup)|*.backup|كل الملفات (*.*)|*.*

en: Base type
ar: نوع الأساسي

en: Batch
ar: دفعي

en: Blocks Hit
ar: الكتل المستخدمة

en: Blocks Read
ar: الكتل المقروءة

en: Browse for a logfile.
ar: تصفّح لملف سجلّ.

en: C&hange password...
ar: &تغيير كلمة المرور...

en: C&lear window
ar: امس&ح النافذة

en: COMPRESS
ar: ضغط

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Data files (*.dat)|*.dat|All files (*.*)|*.*
ar: ملفات CSV (*.csv)|*.csv|ملفات البيانات (*.dat)|*.dat|كل الملفات (*.*)|*.*

en: Cache
ar: ذاكرة مؤقتة

en: Can login
ar: يمكنه تسجيل الدخول

en: Can login?
ar: يمكنه تسجيل الدخول؟

en: Can modify catalog directly
ar: يمكنه تعديل الكتالوج مباشرة

en: Can't add another column to the query.
ar: لا يمكن إضافة عمود آخر للاستعلام.

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel any changes and close the dialogue.
ar: إلغاء أيّ تغييرات وأغلق مربّع الحوار.

en: Cancel query
ar: إلغاء الاستعلام

en: Cancel query?
ar: إلغاء الاستعلام؟

en: Cancelled
ar: أُلغي

en: Cancelling.
ar: قيد الإلغاء.

en: Cannot drop system %s
ar: لا يمكن إسقاط النظام %s

en: Cannot drop system %s %s.
ar: لا يمكن حذف %s %s النّظام.

en: Cannot initialise the networking subsystem!
ar: لا يمكن بدء شبكة النظام الفرعي!

en: Cannot open the logfile!
ar: لا يمكن فتح ملفّ السجلّ!

en: Cast
ar: تحويل

en: Casts
ar: تحويلات

en: Change
ar: تغيير

en: Change Password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Change your password.
ar: غيّر كلمة المرور الخاصة بك.

en: Changed
ar: تغيّر

en: Changes applied.
ar: طُبّقت التغييرات.

en: Changing the 'Show System Objects' option will cause all connections to be closed, and the treeview to be rebuilt.
    
    Are you sure you wish to continue?
ar: تّغيير خيارات 'أظهر كائنات النظام'سسيسبب إغلاق جميع الاتصالات وإعادة بناء شجرة العرض.
    
    هل أنت متأكّد أنّك تريد الاستمرار؟

en: Check
ar: تحقّق

en: Check Foreign Key indexes on %s %s
ar: التحقق من فهارس المفتاح العلائقي على %s %s

en: Check all
ar: التحقق من الكل

en: Check for unbalanced single quote marks in the condition for row #%d.
ar: تحقّق من علامات الإقتباس المفردة الغير متوازنة في الشرط للصّف #%d.

en: Checking server status
ar: التحقق من حالية الخادم

en: Checks existence of foreign key indexes
ar: التحقق من وجود فهارس للمفاتيح العلائقية

en: Child columns
ar: أعمدة فرعية

en: Choose the operator for comparison.
ar: اختر مُعامِل المقارنة.

en: Clear edit window
ar: امسح نافذة التحرير

en: Clear history
ar: امسح تاريخ الاستعلامات

en: Clear history window.
ar: امسح نافذة تاريخ الاستعلامات.

en: Clear window
ar: امسح النافذة

en: Clearing all connections
ar: مسح جميع الاتصالات

en: Clearing inactive connections
ar: مسح الاتصالات الغير فعالة

en: Client
ar: المستفيد

en: Client Access Configuration
ar: تهيئة وصول المستفيد

en: Close
ar: إغلاق

en: Close database browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
ar: إغلاق مستعرض قاعدة البيانات؟ إن تم الإجهاض، فلن يظهر المستعرض بيانات دقيقة.

en: Close server browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
ar: إغلاق مستعرض الخادم؟ إن تم الإجهاض، فلن يظهر المستعرض بيانات دقيقة.

en: Close this Window.
ar: أغلق هذه النّافذة.

en: Cluster
ar: عنقودي

en: Cluster "%s", set %ld
ar: عنقودي "%s"، تعيين %ld

en: Cluster name
ar: اسم العنقود

en: Clustered
ar: عنقودي

en: Clustered?
ar: عنقوديّ؟

en: Code
ar: رمز

en: Column
ar: عمود

en: Column name
ar: اسم العمود

en: Column names
ar: اسم الأعمدة

en: Column not found in pgSet:
ar: العمود غير موجود في pgSet:

en: Column not found in pgSetBase:
ar: العمود غير موجود في pgSetBase:

en: Column separator
ar: فاصل الأعمدة

en: Columns
ar: أعمدة

en: Comment
ar: تعليق

en: Commutator
ar: عاكس

en: Composite
ar: مركب

en: Condition
ar: شرط

en: Configuration files (*.conf)|*.conf|All files (*.*)|*.*
ar: ملفات التهيئة (*.conf)|*.conf|جميع الملفات (*.*)|*.*

en: Confirm Password
ar: أكّد كلمة السّر

en: Confirm object deletion?
ar: أكّد حذف العنصر؟

en: Confirm superuser deletion
ar: تأكيد حذف المستخدم الخارق

en: Conn retry
ar: إعادة محاولة الاتصال

en: Connect info
ar: معلومات الاتصال

en: Connect now
ar: الاتصال الآن

en: Connect to Server
ar: الاتصال بالخادم

en: Connect to a Server
ar: اتصال بخادم

en: Connect to the selected server.
ar: الاتصال إلى الخادم المحدّد.

en: Connected
ar: متّصل

en: Connected?
ar: متّصل؟

en: Connecting to database
ar: الاتصال بقاعدة البيانات

en: Connecting to database without password
ar: الاتصال بقاعدة البيانات دون كلمة مرور

en: Connecting to server %s (%s:%d)
ar: الاتصال بالخادم %s (%s:%d)

en: Connection broken.
ar: تعطّل الاتصال.

en: Connection to database %s lost.
ar: فقد الاتصال بالخادم %s.

en: Connection to database broken.
ar: تعطّل الاتصال بالخادم.

en: Connection to server %s lost.
ar: فقط الاتصال بـ%s.

en: Constraint
ar: قيْد

en: Constraint name
ar: اسم القيْد

en: Constraints
ar: قيود

en: Contents
ar: المحتويات

en: Context
ar: السّياق

en: Continue?
ar: استمر؟

en: Conversion
ar: تحويل

en: Conversions
ar: تحويلات

en: Copied
ar: نُسِخ

en: Copy
ar: انسخ

en: Copy SQL from main form to SQL dialogue
ar: نسخ SQL من النموذج الرئيسي إلى مربّع حوار SQL.

en: Copy selected lines to clipboard
ar: نسخ الأسطر المحددة إلى الحافظة

en: Copy selected text to clipboard
ar: انسخ النصّ المحدّد إلى لوحة الحفظ

en: Correlation
ar: ترابط

en: Could not resolve hostname %s
ar: لم يمكن تحليل اسم المضيف %s

en: Could not set the supported types.
ar: تعذر تعيين الأنواع المدعومة.

en: Couldn't create a connection dialogue!
ar: لم يمكن إنشاء مربّع حوار إتّصال!

en: Couldn't create a connection object!
ar: لم يمكن إنشاء كائن إتّصال!

en: Couldn't create a pgSet object!
ar: لم يمكن إنشاء كائن pgSet!

en: Couldn't create connection: %s
ar: تعذر إنشاء الاتصال: %s

en: Couldn't create temporary directory: %s
ar: تعذر إنشاء دليل فرعي: %s

en: Couldn't create the main window!
ar: لم يمكن إنشاء النافذة الرئيسية!

en: Couldn't create the splash screen!
ar: لم يمكن إنشاء شاشة الترحيب!

en: Couldn't open a tips.txt file!
ar: لم يمكن فتح ملف tips.txt!

en: Count rows if estimated less than
ar: عُدّ السجلّات إن كان المتوقّع أقلّ من

en: Count rows in the selected object.
ar: عدّ الأسطر في الكائن المحدد.

en: Covering index
ar: تغطية الفهرس

en: Create
ar: إنشاء

en: Create DB
ar: إنشاء قاعدة البيانات

en: Create a Primary Key.
ar: إنشاء مفتاح رئيسي.

en: Create a new Aggregate.
ar: إنشاء مجموع جديد.

en: Create a new Cast.
ar: إنشاء تحويل جديد.

en: Create a new Check constraint.
ar: إنشاء قيْد فحص جديد.

en: Create a new Column.
ar: إنشاء عمود جديد.

en: Create a new Conversion.
ar: إنشاء تحويل جديد.

en: Create a new Database.
ar: إنشاء قاعدة بيانات جديدة.

en: Create a new Domain.
ar: إنشاء مجال جديد.

en: Create a new Function.
ar: إنشاء دالّة جديدة.

en: Create a new Group.
ar: إنشاء مجموعة جديدة.

en: Create a new Job
ar: إنشاء وظيفة جديدة

en: Create a new Job.
ar: إنشاء وظيفة جديدة.

en: Create a new Language.
ar: إنشاء لغة جديدة.

en: Create a new Operator Class.
ar: إنشاءإنشاء مُعامِل جديد.

en: Create a new Operator.
ar: إنشاءإنشاءمل جديد.

en: Create a new Rule.
ar: إنشاءإنشاءون جديد.

en: Create a new Schema.
ar: إنشاء مُخطّط جديد.

en: Create a new Sequence.
ar: إنشاء تسلسل جديد.

en: Create a new Server connection.
ar: إنشاء اتّصال خادم جديد.

en: Create a new Table.
ar: إنشاء جدول جديد.

en: Create a new Tablespace.
ar: إنشاء مساحة جدولية جديدة.

en: Create a new Trigger Function.
ar: إنشاء دالّة زناد جديدة.

en: Create a new Type.
ar: إنشاء نوع جديد.

en: Create a new User.
ar: إنشاء اسم مستخدم جديد.

en: Create a new View.
ar: إنشاء عرض جديد.

en: Create a new object of the same type as the selected object.
ar: إنشاء كائن جديد بنفس نوع الكائن المحدّد.

en: Create a new object.
ar: إنشاء كائن جديد.

en: Create databases?
ar: إنشاء قواعد البيانات؟

en: Create new Schedule
ar: إنشاء برنامج جديد

en: Create new Step
ar: إنشاء خطوة جديدة

en: Created
ar: إنشاء

en: Creates a backup of the current database to a local file
ar: إنشاء نسخة احتياطية من قاعدة البيانات الحالية في ملف محلي

en: Cu&t	Ctrl-X
ar: ق&ص	Ctrl-X

en: Current Password
ar: كلمة السّر الحالية

en: Current Query
ar: الاستعلام الحالي

en: Current value
ar: القيمة الحاليّة

en: Custom schedule
ar: برنامج مخصص

en: Cut
ar: قص

en: Cut selected text to clipboard
ar: قص النصّ المحدّد إلى لوحة الحفظ

en: Cycled
ar: مدار

en: Data
ar: بيانات

en: Data Output
ar: مخرجات البيانات

en: Data Sorting
ar: فرز البيانات

en: Data export aborted.
ar: أجهض تصدير البيانات.

en: Data retrieval runtime:
ar: وقت تشغيل استرجاع البيانات:

en: Data type
ar: نوع بيانات

en: Data written to file.
ar: تمت كتابة البيانات إلى ملف.

en: Database
ar: قاعدة بيانات

en: Database Status
ar: حالة قاعدة البيانات

en: Databases
ar: قواعد بيانات

en: December
ar: ديسمبر

en: Default
ar: افتراضي

en: Default schema
ar: المخطط الافتراضي

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Default?
ar: افتراضي؟

en: Deferrable
ar: قابل للتأجيل

en: Deferrable?
ar: قابل للتأجيل؟

en: Deferred
ar: مؤجّل

en: Definition
ar: تعريف

en: Delete
ar: احذف

en: Delete rows?
ar: حذف السجلات؟

en: Delete selected lines.
ar: احذف الأسطر المحدّدة.

en: Delete/Drop the selected object.
ar: إحذف/أسقط الكائن المحدّد

en: Deleting a superuser might result in unwanted behaviour (e.g. when restoring the database).
    Are you sure?
ar: حذف مستخدم خارق قد يتسبب بتصرف غير مرغوب فيه (مثلا عند استعادة قاعدة البيانات).
    هل أنت متأكد؟

en: Delimiter
ar: فاصل

en: Dependent services
ar: الخدمات المعتمدة

en: Depends on
ar: يعتمد على

en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar: وصف

en: Design
ar: تصميم

en: Dimensions
ar: أبعاد

en: Disable $$ quoting
ar: تعطيل تنصيص $$

en: Disable Trigger
ar: تعطيل زناد

en: Disconnec&t
ar: ا&قطع الاتصال

en: Disconnect from the selected server.
ar: اقطع الاتصال من الخادم المحدّد.

en: Display help on PostgreSQL database system.
ar: اعرض المساعدة على نظام قاعدة بيانات PostgreSQL.

en: Display help on SQL commands.
ar: اعرض المساعدة على أوامر SQL.

en: Display help on configuration options.
ar: عرض المساعدة حول خيارات التهيئة.

en: Display/edit the properties of the selected object.
ar: اعرض/حرّر خصائص الكائن المحدّد.

en: Displays the current database status.
ar: يعرض الوضع الحالي لقاعدة البيانات.

en: Distinct Values
ar: قيم متميزة

en: Do not prompt for unsaved files on exit
ar: لا تسأل عن الملفات الغير محفوظة عند الخروج

en: Do you want to save changes?
ar: هل تريد حفظ التغييرات؟

en: Domain
ar: مجال

en: Domains
ar: مجالات

en: Done
ar: تمّ

en: Done.
ar: تم.

en: Double right-handed joins are not allowed.
ar: الضمّ المزدوج ذوو الجهة اليمنى غير مسموح بهم.

en: Download language
ar: تنزيل لغة

en: Drop
ar: أسقط

en: Drop %s?
ar: أسقط %s؟

en: Drop DB
ar: إسقاط قاعدة البيانات

en: Drop multiple objects?
ar: إسقاط عدة كائنات؟

en: Drop the currently selected object.
ar: أسقط الكائن المحدّد حاليّاً.

en: Dropping database not allowed
ar: إسقاط قاعدة البيانات غير مسموح به

en: Duration
ar: الفترة

en: E&xit
ar: &خروج

en: E&xit	Alt-F4
ar: &خروج	Alt-F4

en: E&xplain
ar: &شرح

en: E&xplain	F7
ar: &شرح	F7

en: ERROR: %s
ar: خطأ: %s

en: ERROR: Syntax error at character %d!
ar: خطأ: خطأ صياغة عند الحرف %d!

en: Element
ar: عنصر

en: Enabled
ar: مُمكّن

en: Enabled?
ar: مُمكّن؟

en: Encoding
ar: تشفير محارف

en: Encryption
ar: تشفير

en: End
ar: نهاية

en: End date
ar: تاريخ النهاية

en: End time
ar: وقت النهاية

en: Enter a description of this database connection.
ar: أدخل وصف اتصال قاعدة البيانات هذا.

en: Enter a filename to write application logs to.
ar: أدخل اسم ملف لكتابة سجلّ التطبيق إليه.

en: Enter the filter string to apply to the data. SQL syntax should be used as the string will be used as a 'WHERE' clause.
ar: أدخل نص التصفية لتطبيقة على البيانات. يجب استخدام صياغة SQL حيث أنه سيستخدم كعبارة 'WHERE'.

en: Enter the hostname or IP address of the server to connect to.
ar: أدخل اسم المضيف أو عنوان IP للخادم المراد الاتصال.

en: Enter the name of the database on the server to use to make the initial connection. Normally this will be template1.
ar: أدخل اسم قاعدة البيانات على الخادم لاستخدامها لعمل الاتصال المبدئي. عادة تكون هذه template1.

en: Enter the password to use when connecting to the server.
ar: أدخل كلمة السّر لاستخدامها عند الاتصال بالخادم.

en: Enter the path or URL to the PostgreSQL documentation
ar: أدخل المسار أو URL إلى توثيق PostgreSQL

en: Enter the port number that the server is listening on.
ar: أدخل رقم المنفذ الذي يترقّبه الخادم.

en: Enter the username to use when connecting to the server.
ar: أدخل اسم المستخدم لاستعماله عند الاتصال بالخادم.

en: Error connecting to the server: %s
ar: خطأ في الاتصال بالخادم: %s

en: Error!
ar: خطأ!

en: Error: No table or no column
ar: خطأ: لا جدول أو لا عمود

en: Errors and N&otices
ar: الأخطاء وال&ملاحظات

en: Errors, Notices, &SQL
ar: الأخطاء، الملاحظات، &SQL

en: Event
ar: حدث

en: Events
ar: أحداث

en: Every minute
ar: كل دقيقة

en: Every month
ar: كل شهر

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Execute
ar: تنفيذ

en: Execute arbitrary SQL queries.
ar: تنفيذ استعلامات SQL مخصّصة.

en: Execute query
ar: تنفيذ الاستعلام

en: Execute query, write result to file
ar: تنفيذ الاستعلام، وحفظ النتيجة في ملف

en: Execute to file
ar: تنفيذ وحفظ بملف

en: Executing SQL step %s (part of job %s)
ar: تنفيذ SQL الخطوة %s (جزء من الوظيفة %s)

en: Exit query window
ar: اخرج من نافذة الاستعلام

en: Explain
ar: اشرح

en: Explain &options
ar: خيارات ال&شرح

en: Explain analyse query
ar: شرح استعلام التحليل

en: Explain query
ar: اشرح الاستعلام

en: Explain verbose query
ar: شرح الاستعلام المطوّل

en: Export data to file
ar: صدّر البيانات إلى ملف

en: Expression
ar: صيغة

en: Expression Error
ar: خطأ في الصيغة

en: External
ar: خارجي

en: FK index name
ar: اسم فهرس FK

en: Fail
ar: فشل

en: Failed
ar: فشل

en: Failed to open file %s.
ar: أخفق فتح الملف %s.

en: Failed to start server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
ar: فشل تشغيل الخادم %s: رمزالخطأ=%d
    تحقق من سجل الأحداث للتفاصيل.

en: Failed to stop server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
ar: فشل إيقاف الخادم %s: رمزالخطأ=%d
    تحقق من سجل الأحداث للتفاصيل.

en: Failed to write to the output file: %s
ar: أخفقت الكتابة إلى ملف الإخراج: %s

en: File cannot be opened with this format.
    Please chose another format.
ar: لا يمكن فتح ملف بهذا التنسيق.
    رجاء اختر تنسيقاً آخر.

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Filter
ar: مصفاة

en: Filter String (eg. oid > 10 AND oid < 50)
ar: نص التصفية (مثلا، oid > 10 AND oid < 50(

en: Filter string syntax validates OK!
ar: صياغة التصفية صحيح!

en: Final function
ar: الدالّة النهائيّة

en: Final type
ar: النوع النهائي

en: Find
ar: ابحث

en: Find text
ar: ابحث عن نص

en: Fires
ar: يُطلق

en: Font
ar: خط

en: For each
ar: لكل

en: For type
ar: لنوع

en: Foreign Key
ar: مفتاح خارجي

en: Foreign Key Check
ar: تحقق من المفتاح الخارجي

en: Foreign key?
ar: مفتاح خارجي؟

en: Format
ar: تنسيق

en: Forward
ar: تقدّم

en: Forward to next page.
ar: تقدّم إلى الصّفحة التالية

en: Frequently asked questions about pgAdmin III.
ar: الأسئلة الأكثر تكراراً حول pgAdmin III.

en: Friday
ar: الجمعة

en: From
ar: من

en: Function
ar: دالّة

en: Functions
ar: دالّات

en: General
ar: عام

en: Grant Wizard
ar: معالج الصلاحيات

en: Granted
ar: مُنح

en: Grants rights to multiple objects
ar: منح الصلاحيات لعدة كائنات

en: Greater than operator
ar: مُعامِل أكبر من

en: Group
ar: مجموعة

en: Group ID
ar: رقم المجموعة

en: Group/User
ar: مجموعة/مستخدم

en: Groupname
ar: اسم المجموعة

en: Groups
ar: مجموعات

en: HTTP proxy
ar: بروكسي HTTP

en: Has OIDs
ar: له مجموعة OID

en: Has OIDs?
ar: له مجموعة OID؟

en: Heap Blocks Hit
ar: كومات الكتل المستخدمة

en: Heap Blocks Read
ar: قراءات كومات الكتل

en: Help
ar: مساعدة

en: Hide system objects
ar: إخفاء كائنات النّظام

en: Histogram Bounds
ar: روابط المدرج الإحصائي

en: History
ar: سجلّ الاستعلام

en: Hostname
ar: اسم المضيف

en: Hostname/IP Address
ar: اسم المضيف/عنوان IP

en: How to send a bugreport to the pgAdmin Development Team.
ar: كيف ترسل تقرير خلل إلى فريق تطوير pgAdmin.

en: Huh?
ar: ماذا؟

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: IP-Address
ar: عنوان IP

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Ignored
ar: تجاهل

en: Implementation
ar: تطبيق

en: Implicit
ar: ضِمني

en: Incorrect password!
ar: كلمة سر غير صحيحة!

en: Increment
ar: تزايد

en: Index
ar: فهرس

en: Index Blocks Hit
ar: عدد كتل الفهرس المستخدمة

en: Index Blocks Read
ar: قراءات كتل الفهرس

en: Index Name
ar: اسم الفهرس

en: Index Scans
ar: مرات مسح الفهرس

en: Index Size
ar: حجم الفهرس

en: Index Tuples Fetched
ar: فهارس السمات المحضرة

en: Indexes
ar: فهارس

en: Indexes Size
ar: حجم الفهارس

en: Inherited
ar: موروث

en: Inherited from table %s
ar: موروث من الجدول %s

en: Inherited tables
ar: الجداول الموروثة

en: Inherited tables count
ar: تعداد الجداول الموروثة

en: Inherits from tables
ar: يرث من الجداول

en: Inherits tables
ar: يرث الجداول

en: Inherits?
ar: يرث؟

en: Initial DB
ar: قاعدة البيانات الابتدائية

en: Initial Database
ar: قاعدة البيانات المبدأية

en: Initial condition
ar: الشرط المبدأي

en: Initial database
ar: قاعدة البيانات المبدأية

en: Initial database can't be dropped.
ar: لا يمكن إسقاط قاعدة البيانات الابتدائية.

en: Initially?
ar: مبدئياً؟

en: Input function
ar: دالّة إدخال

en: Input type
ar: نوع المُدخل

en: Insert commands
ar: أوامر الإضافة

en: Internal length
ar: الطول الداخلي

en: Interval
ar: فاصل زمني

en: Job
ar: وظيفة

en: Job class
ar: تصنيف وظيفة

en: Jobs
ar: وظائف

en: Join
ar: رابط

en: Join Type
ar: نوع الرابط

en: Join existing cluster
ar: ربط عنقود موجود

en: Join function
ar: دالّة ربط

en: July
ar: يوليو

en: June
ar: يونيو

en: Kind
ar: نوع

en: Language
ar: اللّغة

en: Languages
ar: اللّغات

en: Last day
ar: آخر يوم

en: Last event
ar: آخر حدث

en: Last result
ar: النتيجة الأخيرة

en: Last run
ar: التشغيل الأخير

en: Last system OID
ar: آخر OID للنظام

en: Left Sort operator
ar: مُعامل الفرز الأيسر

en: Left Table Columns
ar: أعمدة الجدول الأيسر

en: Left sort op
ar: مُعامِل الفرز الأيسر

en: Left type
ar: النوع الأيسر

en: Length
ar: الطّول

en: Less Than operator
ar: مُعامِل أصغر من

en: Level
ar: المستوى

en: Limit exceeded
ar: تمّ تخطّي الحدّ

en: Link symbol
ar: رمز الربط

en: Lists the columns that the data will be sorted by.
ar: سرد الأعمدة التي تفرز البيانات بناء عليها.

en: Local
ar: محلّي

en: Local charset
ar: تشفير المحارف المحلي

en: Local column
ar: العمود المحلّي

en: Location
ar: الموقع

en: Locks
ar: أقفال

en: Log Level
ar: مستوى السجلّ

en: Log entry
ar: مُدخل سجل

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
ar: ملفات السجلات (*.log)|*.log|كل الملفات (*.*)|*.*

en: Logfile
ar: ملف السجل

en: Logfile (%ID will be replaced with the Process ID)
ar: ملف السّجلّ (سوف يستبدل %ID برقم العمليّة)

en: Logfile rotation
ar: تدوير ملف السجل

en: Logging
ar: التسجيل

en: Maintain %s %s
ar: صُنْ %s %s

en: Maintain the current database or table.
ar: قم بصيانة قاعدة البيانات أو الجدول الحالي.

en: Maintenance
ar: الصّيانة

en: Maintenance DB
ar: قاعدة بيانات الصّيانة

en: Maintenance database
ar: قاعدة بيانات الصّيانة

en: Maintenance database can't be dropped.
ar: لا يمكن إسقاط قاعدة بيانات الصيانة.

en: Maintenance operation
ar: عمليّة الصّيانة

en: March
ar: مارس

en: Match type
ar: نوع المطابقة

en: Max. characters per column
ar: عدد الأحرف الأقصى لكل عمود

en: Maximum
ar: الأقصى

en: Maximum rows to retrieve
ar: الحد الأقصى للأسطر الناتجة

en: Maximums rows to retrieve into output window; 0 = unlimited
ar: الحدّ الأقصى للأسطر الناتجة في نافذة الإخراج؛ 0 = غير محدود

en: Member
ar: عضو

en: Member count
ar: تعداد الأعضاء

en: Member name
ar: اسم العضو

en: Member of
ar: عضو في

en: Members
ar: الأعضاء

en: Messages
ar: الرسائل

en: Minimum
ar: الأدنى

en: Mode
ar: وضع

en: Monday
ar: الإثنين

en: Monthdays
ar: أيام الشهر

en: Months
ar: شهور

en: Most Common Frequencies
ar: الترددات الأكثر شيوعاً

en: Most Common Values
ar: القيم الأكثر شيوعاً

en: Moved
ar: نقل

en: Multiple Column Joins
ar: ضمّ أعمدة متعددة

en: Name
ar: الاسم

en: Name may not start with '_'.
ar: لا يمكن أن يبدأ الاسم بعلامة `_`.

en: Need password
ar: بحاجة لكلمة مرور

en: Need password?
ar: بحاجة لكلمة مرور؟

en: Negator
ar: نافي

en: New &Object
ar: &كائن جديد

en: New Aggregate
ar: مجموع جديد

en: New Cast
ar: تحويل جديد

en: New Check Constraint
ar: قَيْد فحص جديد

en: New Column
ar: عمود جديد

en: New Conversion
ar: تحويل جديد

en: New Database
ar: قاعدة بيانات جديدة

en: New Domain
ar: مجال جديد

en: New Foreign Key
ar: مفتاح خارجي جديد

en: New Function
ar: دالّة جديدة

en: New Group
ar: مجموعة جديدة

en: New Index
ar: فهرس جديد

en: New Job
ar: وظيفة جديدة

en: New Language
ar: لغة جديدة

en: New Operator
ar: مُعامِل جديد

en: New Operator Class
ar: صنْف مُعامِل جديد

en: New Password
ar: كلمة سر جديدة

en: New Primary Key
ar: مفتاح أساسي جديد

en: New Rule
ar: قاعدة جديدة

en: New Schedule
ar: برنامج جديد

en: New Schema
ar: مُخطّط جديد

en: New Sequence
ar: تسلسل جديد

en: New Server
ar: خادم جديد

en: New Step
ar: خطوة جديدة

en: New Table
ar: جدول جديد

en: New Tablespace
ar: مساحة جدولية جديدة

en: New Trigger
ar: زناد جديد

en: New Trigger Function
ar: دالّة زناد جديدة

en: New Type
ar: نوع جديد

en: New Unique Constraint
ar: قَيْد فريد جديد

en: New User
ar: مستخدم جديد

en: New View
ar: عرْض جديد

en: New length must not be less than old length.
ar: الطّول الجديد يجب أن لا يكون أقلّ من القديم.

en: New precision must not be less than old precision.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة يجب أن لا يكن أقلّ من القديم.

en: New total digits must not be less than old total digits.
ar: عدد الأرقام الكلّي الجديد يجب أن لا يكون أقلّ من القديم.

en: Next run
ar: التشغيل التالي

en: No
ar: لا

en: No Table or view.
ar: لا جدول أو عرْض

en: No connection to database.
ar: لا اتصال إلى قاعدة البيانات.

en: No data to export.
ar: ليس هناك بيانات لتصديرها.

en: No owner
ar: لا مالك

en: No properties are available for the current selection
ar: لا خصائص متوفّرة للتحديد الحالي

en: No statistics are available for the current selection
ar: لا إحصائيات متوفرة للتحديد الحالي

en: None
ar: لا شيء

en: Not NULL
ar: ليس NULL

en: Not NULL?
ar: ليس NULL؟

en: Not implemented
ar: غير مُطبّق

en: Not implemented.
ar: غير مُطبّق.

en: Nothing
ar: لا شيء

en: November
ar: نوفمبر

en: OK
ar: موافق

en: OK.
ar: موافق.

en: OR
ar: أو

en: Object file
ar: ملف كائن

en: Old style FKs
ar: مفتاح علائقي بنمط قديم

en: On Delete
ar: عند الحذف

en: On Update
ar: عند التحديث

en: On delete
ar: عند الحذف

en: On error
ar: عند الخطأ

en: On update
ar: عند التحديث

en: One Row with OID %d inserted.
ar: تمت إضافة سطر واحد له OID %d.

en: Only data
ar: بيانات فقط

en: Only schema
ar: مُخطط فقط

en: Open
ar: افتح

en: Open a query file
ar: افتح ملفّ استعلام

en: Open configuration file
ar: افتح ملف التهيئة

en: Open file
ar: فتح ملف

en: Open query file
ar: افتح ملف استعلام

en: Open the pgAdmin III helpfile.
ar: افتح ملف مساعدة pgAdmin III.

en: Operator
ar: مُعامِل

en: Operator Class
ar: صنْف مُعامِل

en: Operator Classes
ar: أصناف المُعامِلات

en: Operator classes
ar: أصناف المُعامِلات

en: Operator function
ar: دالّة مُعامِل

en: Operators
ar: معامِلات

en: Option
ar: خيار

en: Options
ar: خيارات

en: Options modifying Explain output
ar: خيارات تعديل مُخرجات Explain

en: Or
ar: أو

en: Out of Memory for cacheLinePool
ar: ذاكرة غير كافية لـcacheLinePool

en: Output
ar: مُخْرج

en: Output function
ar: دالّة إخراج

en: Owner
ar: مالك

en: PLAIN options
ar: خيارات PLAIN

en: Parameter
ar: متغير

en: Passed by Value?
ar: يُمرّر بقيمته؟

en: Passed by value
ar: يُمرّر بقيمته

en: Password
ar: كلمة السّر

en: Password (again)
ar: كلمة السّر (مجدداً)

en: Password successfully changed!
ar: تمَّ تغيير كلمة المرور بنجاح!

en: Passwords do not match!
ar: كلمات المرور غير متطابقة!

en: Paste
ar: لصق

en: Paste selected text from clipboard
ar: لصق النص المحدّد من الحافظة

en: Path
ar: المسار

en: Paths
ar: المسارات

en: Please choose user language:
ar: رجاءً اختر لغة المستخدم:

en: Please enter function definition.
ar: رجاءً أدخل تعريف الدالّة.

en: Please enter function source code.
ar: رجاءً أدخل الشيفرة المصدريّة للدالّة.

en: Please enter password for user %s
    on server %s (%s)
ar: رجاء إدخال كلمة مرور للمستخدم %s
    على الخادم %s (%s)

en: Please provide dbname in connect info.
ar: الرجاء تحديد اسم قاعدة البيانات في بيانات الاتصال.

en: Please provide host in connect info.
ar: الرجاء تزويد اسم المضيف في معلومات الاتصال.

en: Please provide user in connect info.
ar: الرجاء تزويد اسم المستخدم في معلومات الاتصال.

en: Please select a cluster name.
ar: الرجاء اختيار اسم للعنقود.

en: Please select a datatype.
ar: رجاءً اختر نوع بيانات.

en: Please select at an event.
ar: رجاءً اختر حدث.

en: Please select base datatype.
ar: رجاءً اختر نوع البيانات الأساسي.

en: Please select index.
ar: الرجاء اختيار فهرس.

en: Please select language.
ar: رجاء اختر اللغة.

en: Please select left or right datatype.
ar: رجاء اختر نوع البيانات الأيمن أو الأيسر.

en: Please select return type.
ar: رجاء اختر نوع المُرجعات.

en: Please select state datatype.
ar: رجاء اختر نوع بيانات الحالة.

en: Please select target datatype.
ar: رجاء اختر نوع بيانات الهدف.

en: Please specify FK index name.
ar: رجاء تحديد اسم فهرس المفتاح الخارجي.

en: Please specify a procedure.
ar: رجاء حدّد إجراء.

en: Please specify address.
ar: رجاء تحديد عنوان.

en: Please specify at least one action.
ar: رجاء حدّد عمل واحد على الأقل

en: Please specify at least two members.
ar: رجاء حدّد عضوين على الأقل.

en: Please specify columns.
ar: رجاء حدّد الأعمدة.

en: Please specify condition.
ar: رجاء حدّد الشّرط.

en: Please specify conversion function.
ar: رجاء حدّد دالّة التحويل.

en: Please specify description.
ar: رجاء تحديد وصف.

en: Please specify input conversion function.
ar: رجاء حدّد دالّة تحويل المدخلات.

en: Please specify internal storage length.
ar: رجاء حدّد طول التخزين الداخلي.

en: Please specify language handler.
ar: رجاء حدّد الـhandler للّغة.

en: Please specify location.
ar: رجاء تحديد موقع.

en: Please specify name.
ar: رجاء حدّد اسم.

en: Please specify object library.
ar: رجاء حدّد مكتبة الكائنات.

en: Please specify output conversion function.
ar: رجاءً حدّد دالّة تحويل المُخرجات.

en: Please specify port.
ar: رجاء تحديد منفذ.

en: Please specify source datatype.
ar: رجاء حدّد نوع بيانات المصدر.

en: Please specify source encoding.
ar: رجاءً حدّد تشفير المصدر.

en: Please specify state function.
ar: رجاء حدّد دالّة حالة.

en: Please specify target encoding.
ar: رجاء حدّد تشفير الهدف.

en: Please specify trigger function.
ar: رجاء حدّد دالّة الزناد.

en: Please specify user name
ar: رجاء تحديد اسم مستخدم

en: Please specify valid length.
ar: رجاء حدّد طول صالح.

en: Please specify valid numeric precision (0..
ar: رجاء حدّد دقّة رقميّة صالحة (0..

en: Port
ar: مَنْفَذ

en: Position
ar: موضع

en: PostgreSQL Description
ar: وصف PostgreSQL

en: PostgreSQL Version
ar: إصدار PostgreSQL

en: Precision
ar: دقّة

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Primary Key
ar: مفتاح رئيسي

en: Primary key
ar: إنشاءإنشاءاح رئيسي.

en: Primary key?
ar: إنشاء مفتاح رئيسي؟

en: Primary?
ar: رئيسي؟

en: Privileges
ar: امتيازات

en: Privileges for %s
ar: امتيازات %s

en: Privileges for %s %s
ar: امتيازات %s %s

en: Problem with resource
ar: مشكلة في المَورد

en: Problem with resource %s: Notebook not found.
    Prepare to crash!
ar: مشكلة في المورد %s: لم يعثر على دفتر الملاحظات.
    استعدّ للانهيار!

en: Procedure
ar: إجراء

en: Procedure
ar: إجراء

en: Procedures
ar: إجراءات

en: Process returned exit code %d.
ar: أرجعت العملية رمز الخروج %d.

en: Properties
ar: خصائص

en: Property
ar: خاصيّة

en: Provider
ar: المزوّد

en: Provider Name
ar: اسم المُزوّد

en: Query
ar: استعلام

en: Query &builder
ar: &مُنشئ الاستعلام

en: Query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
ar: ملفات الاستعلام (*.sql)|*.sql|كل الملفات (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
ar: ملفات الاستعلام (*.sql)|*.sql|ملفات استعلام UTF-8 (*.sql)|*.sql|كل الملفات (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.usql)|*.usql|All files (*.*)|*.*
ar: ملفات الاستعلام (*.sql)|*.sql|مفات استعلام بتشفير UTF-8 (*.usql)|*.usql|كل الملفات (*.*)|*.*

en: Query inserted one row with OID %d.
ar: أضاف الاستعلام سجلاً واحداً برقم OID %d.

en: Query inserted one rows with OID %d.
ar: أضاف الاستعلام سجلاً واحداً برقم OID %d.

en: Query is running.
ar: الاستعلام يعمل.

en: Query result with %d rows discarded.
ar: نتيجة الاستعلام بتجاهل %d صفّ.

en: Query result with %d rows will be returned.
ar: سترجع نتيجة الاستعلام مع %d صفّ.

en: Query returned successfully with no result in %s ms.
ar: رجع الاستعلام بنجاح دون نتيجة خلال %s ملّي ثانية.

en: Query returned successfully: %d rows affected, %s ms execution time.
ar: انتهى الاستعلام بنجاح: %d سجلاً تأثرت، خلال %s مللي ثانية من وقت التنفيذ.

en: Query returned successfully: one row with OID %d inserted, %s ms execution time.
ar: انتهى الاستعلام بنجاح: تمت إضافة سجل واحد برقم OID %d، خلال %s مللي ثانية من وقت التنفيذ.

en: Query tool
ar: أداة الاستعلام

en: Quit this program.
ar: اخرج من هذا البرنامج.

en: Quote char
ar: حرف الاقتباس

en: Quoting
ar: اقتباس

en: REINDEX options
ar: خيارات REINDEX

en: Re&fresh	F5
ar: إ&نعاش	F5

en: Re&load module
ar: إعادة &تحميل الوحدة

en: Reached end of the document
ar: وصلت إلى نهاية المستند

en: Read and write Unicode UTF-8 files
ar: اقرأ واكتب ملفات يونيكود بتشفير UTF-8

en: Ready.
ar: جاهز.

en: Receive function
ar: دالّة الاستقبال

en: Redo
ar: إعادة

en: Redo last action
ar: إعادة العمل الأخير

en: Referenced
ar: مرجوع إليه

en: Referenced by
ar: يُشير إليه

en: References
ar: مراجع

en: Referencing
ar: بالرجوع إلى

en: Refresh
ar: إنعاش

en: Refresh rate (seconds)
ar: معدّل الإنعاش (بالثواني)

en: Refresh the selected object.
ar: أنعش الكائن المحدّد.

en: Refresh to count rows
ar: أنعش لعدّ الصّفوف

en: Refreshing %s
ar: إنعاش %s

en: Refreshing %s...
ar: إنعاش %s...

en: Refreshing data, please wait.
ar: إنعاش البيانات، رجاء انتظر.

en: Refreshing.
ar: إنعاش.

en: Relation
ar: علاقة

en: Reload
ar: أعد تحميل

en: Reload current page.
ar: أعد تحميل الصّفحة الحاليّة

en: Reload library module which implements this function.
ar: أعد تحميل وحدة المكتبة التي تُطبّق هذه الدّالّة.

en: Remove
ar: أزل

en: Remove column?
ar: إزالة العمود؟

en: Remove constraint?
ar: إزالة القيْد؟

en: Remove table?
ar: إزالة الجدول؟

en: Remove the selected sort column.
ar: إزالة عمود الفرز المحدد.

en: Restore
ar: استعادة

en: Restore %s %s
ar: استعادة %s %s

en: Restores a backup from a local file
ar: يستعيد نسخة احتياطية من ملف محلي

en: Restoring previous environment
ar: استعادة البيئة السابقة

en: Restrict function
ar: دالّة تقييد

en: Restriction
ar: تقييد

en: Result type
ar: نوع الناتج

en: Retrieving %s details
ar: استرجاع تفاصيل %s

en: Retrieving data: %d rows.
ar: استرجاع البيانات: %d صف.

en: Retrieving server properties
ar: استرجاع خصائص الخادم

en: Return type
ar: نوع المُرجع

en: Returns a set?
ar: تُرجع مجموعة؟

en: Returns set
ar: تُرجع مجموعة

en: Right Sort operator
ar: مُعامِل الفرز الأيمن

en: Right Table Columns
ar: أعمدة الجدول الأيمن

en: Right sort op
ar: مُعامِل الفرز الأيمن

en: Right type
ar: النوع الأيمن

en: Rotate
ar: تدوير

en: Row
ar: صفّ

en: Row separator
ar: فاصل الصّفوف

en: Row trigger
ar: زناد صفّ

en: Rows (counted)
ar: الصّفوف (معدودة)

en: Rows (estimated)
ar: الصّفوف (المتوقّعة)

en: Rule
ar: قاعدة

en: Rules
ar: قواعد

en: Running
ar: يعمل

en: Running?
ar: يعمل؟

en: SQL Help
ar: مساعدة SQL

en: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
ar: نصوص SQL (*.sql)|*.sql|كل الملفات (*.*)|*.*

en: SQL help site
ar: موقع مساعدة SQL

en: SSL Mode
ar: طريقة عمل SSL

en: SSL encrypted
ar: مشفّر باستخدام SSL

en: Save
ar: احفظ

en: Save &as...
ar: احفظ بإ&سم...

en: Save configuration file as
ar: حفظ ملف التهيئة باسم

en: Save current file
ar: احفظ الملفّ الحالي

en: Save file
ar: احفظ الملف

en: Save file under new name
ar: احفظ الملف تحت اسم جديد

en: Save history
ar: احفظ سجلّ الاستعلام

en: Save history of executed commands.
ar: احفظ سجلّ الأوامر المُنفّذة.

en: Save query file as
ar: احفظ ملف الاستعلام بإسم

en: Save the SQL definition of the selected object.
ar: احفظ تعريف SQL للكائن المحدّد.

en: Saved the changed row.
ar: احفظ الصفّ المُعدّل.

en: Schedule
ar: برنامج

en: Schedules
ar: برامج

en: Schema
ar: مُخطّط

en: Schemas
ar: مُخطّطات

en: Security
ar: أمن

en: Security of definer
ar: أمن المُعرّف

en: Security of definer?
ar: أمن المُعرّف؟

en: Select &All
ar: حدّد ال&كلّ؟

en: Select a column to add to the sort list.
ar: اختر عموداً لإضافته إلى لائحة الفرز.

en: Select backup filename
ar: اختيار اسم ملف النسخ الاحتياطي

en: Select export filename
ar: حدّد اسم ملف الّتصدير

en: Select log file
ar: حدّد ملفّ السجلّ

en: Select output file
ar: حدّد ملف الإخراج

en: Select the level of detail to record in the logfile.
ar: حدّد مستوى التفصيل لتدوينه في ملف السجلّ.

en: Selected Columns
ar: الأعمدة المختارة

en: Selection
ar: اختيار

en: Send Function
ar: دالّة الإرسال

en: Send function
ar: دالّة الإرسال

en: September
ar: سبتمبر

en: Sequence
ar: تسلسل

en: Sequences
ar: تسلسلات

en: Sequential Scans
ar: عمليات مسح تسلسلية

en: Sequential Tuples Read
ar: قراءات Tuples تسلسلية

en: Server
ar: خادم

en: Server ID
ar: مُعرّف الخادم

en: Server name
ar: اسم الخادم

en: Servers
ar: خادمات

en: Servers (%d)
ar: خادمات (%d)

en: Service
ar: خدمة

en: Show a tip of the day.
ar: أظهر تلميح اليوم.

en: Show about dialog.
ar: أظهر مربّع الحوار حول البرنامج.

en: Show object properties on double click in treeview?
ar: أظهر خصائص الكائن عند الضغط المزدوج على شجرة العرض؟

en: Show options dialog.
ar: أظهر مربّع حوار الخيارات.

en: Show or hide system objects.
ar: أظهر أو أخف كائنات النّظام.

en: Show system objects
ar: إظهار كائنات النظام

en: Show users for privileges?
ar: أظهر المستخدمين من أجل الامتيازات؟

en: Single object
ar: كائن مفرد

en: Size
ar: حجم

en: Sort Operator
ar: مُعامل الفرز

en: Sort operator
ar: مُعامل الفرز

en: Sort order
ar: ترتيب الفرز

en: Sort/filter options.
ar: خيارات الفرز والتصفية.

en: Source
ar: مصدر

en: Source encoding
ar: تشفير محارف المصدر

en: Source type
ar: نوع المصدر

en: Start
ar: شغّل

en: Start PostgreSQL Service
ar: تشغيل خدمة PostgreSQL

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: Start service
ar: تشغيل الخدمة

en: Start the query builder.
ar: شغّل مُنشئ الاستعلام.

en: Start time
ar: وقت البدء

en: Starting job: %s
ar: تشغيل الوظيفة: %s

en: Starting service
ar: تشغيل الخدمة

en: State function
ar: دالّة الحالة

en: State type
ar: نوع الحالة

en: Statistic
ar: إحصاء

en: Statistics
ar: إحصاءات

en: Status
ar: وضع

en: Step
ar: خطوة

en: Steps
ar: خطوات

en: Stop PostgreSQL Service
ar: إيقاف خدمة PostgreSQL

en: Stop service
ar: إيقاف الخدمة

en: Stopping service
ar: إيقاف الخدمة

en: Storage
ar: تخزين

en: Store password
ar: حفظ كلمة المرور

en: Store password?
ar: حفظ كلمة المرور؟

en: Strict
ar: صارم

en: Strict?
ar: صارم؟

en: Subscription
ar: الاشتراك

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

en: Succeed
ar: نجاح

en: Superuser
ar: مستخدم خارق

en: Superuser (can create users)
ar: مستخدم خارق (يمكنه إنشاء مستخدمين)

en: Superuser?
ar: مستخدم خارق؟

en: Supports hash
ar: يدعم hash

en: Supports hash?
ar: يدعم hash؟

en: Supports merge
ar: تدعم الدّمج

en: Syntax Validation
ar: التحقق من الصيغة

en: System aggregate?
ar: مجموع نظام؟

en: System cast?
ar: تحويل نظام؟

en: System column?
ar: عمود نظام؟

en: System conversion?
ar: تحويل نظام؟

en: System database?
ar: قاعدة بيانات نظام؟

en: System domain?
ar: مجال نظام؟

en: System foreign key?
ar: مفتاح نظام خارجي؟

en: System function?
ar: دالّة نظام؟

en: System index?
ar: فهرس نظام؟

en: System language?
ar: لغة نظام؟

en: System objects will not be removed from the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
ar: لن تزال كائنات النظام من شجرة الكائنات حتى يتم الإنعاش.
    تريد إغلاق كل الاتصالات الآن؟

en: System objects will not show in the the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
ar: لن تظهر كائنات النظام في شجرة الكائنات حتى يتم الإنعاش.
    تريد إغلاق كل الاتصالات الآن؟

en: System operator class?
ar: صَنْف مُعامِل نظام؟

en: System operator?
ar: مُعامِل نظام؟

en: System rule?
ar: قاعدة نظام؟

en: System schema?
ar: مُخطّط نظام؟

en: System schemas
ar: مُخطّطات النظام

en: System sequence?
ar: تسلسل نظام؟

en: System table?
ar: جدول نظام؟

en: System trigger?
ar: زناد نظام؟

en: System type?
ar: نوع نظام؟

en: System view?
ar: عرْض نظام؟

en: Table
ar: جدول

en: Table Size
ar: حجم الجدول

en: Tables
ar: جداول

en: Tables/Views
ar: جداول/عروض

en: Tablespace
ar: مساحة الجدول

en: Tablespace Size
ar: حجم مساحة الجدول

en: Tablespaces
ar: مساحة الجداول

en: Target encoding
ar: تشفير محارف الهدف

en: Target of merge
ar: هدف الدمج

en: Target type
ar: نوع الهدف

en: Template
ar: قالب

en: Terminate
ar: إنهاء

en: Terminate process
ar: إنهاء العملية

en: Terminate process?
ar: إنهاء العملية؟

en: The PostgreSQL server must be at least version %2.1f!
ar: يجب أن يكون خادم PostgreSQL على الأقل الإصدار %2.1f!

en: The PostgreSQL server's version string.
ar: نص إصدار خادم PostgreSQL.

en: The PostgreSQL version number.
ar: رقم نسخة PostgreSQL.

en: The configuration is modified.
    Do you want to save changes?
ar: تم تغيير التهيئة.
    هل تريد حفظ التغييرات؟

en: The hostname or TCP/IP address of the server.
ar: اسم المضيف أو عنوان TCP/IP للخادم.

en: The initial database used when connecting to the server.
ar: قاعدة البيانات البادئة المستخدمة عند الاتصال بالخادم.

en: The last OID used by the server.
ar: آخر OID مستخدم من قبل الخادم.

en: The maximum of %ld rows is exceeded (total %ld).
ar: الحدّ الأقصى من %ld صفّ تمّ تخطّيه. (المجموع %ld).

en: The password could not be changed!
ar: لم يمكن تغيير كلمة المرور!

en: The passwords entered do not match!
ar: كلمات المرور المُدخلة غير متطابقة!

en: The port number the server is listening on.
ar: رقم المنفذ الذي يترقّبه الخادم.

en: The text %s has changed.
ar: النصّ %s قد تغيّر.

en: The text %s has changed.
    Do you want to save changes?
ar: النصّ %s قد تغيّر.
    هل تريد حفظ التّغييرات؟

en: The username used when connecting to the server.
ar: اسم المستخدم لاستعماله عند الاتصال بالخادم.

en: There is nothing in the SQL pane to save!
ar: ليس هناك أي شيء في خانة SQL لحفظه!

en: There is unsaved data in a row.
    Do you want to store to the database?
ar: هناك بيانات غير محفوظة في الصّف.
    هل تريد حفظها في قاعدة البيانات؟

en: This query will return %d results.
    Load all results?
ar: سوف يرجع هذا الاستعلام %d نتيجة.
    هل تريد تحميل كل النتائج؟

en: This software is released under the Artistic License.
ar: هذا البرنامج مرخّص تحت الرخصة الفنّيّة.

en: Thursday
ar: الخميس

en: Time offset
ar: فارق الوقت

en: Timestamp
ar: ختم الوقت

en: To
ar: إلى

en: Toast Blocks Hit
ar: كتل السمات المستخدمة

en: Toast Blocks Read
ar: كتل Toast مقروءة

en: Toast Index Blocks Hit
ar: كتل فهرس السمات المستخدمة

en: Toast Index Blocks Read
ar: كتل فهرس Toast قرأت

en: Total %ld rows.
ar: مجموع %ld صفّ.

en: Total query runtime:
ar: وقت التشغيل الكلي للاستعلام:

en: Transactions
ar: عمليّات

en: Trigger
ar: زناد

en: Trigger Function
ar: دالّة زناد

en: Trigger Functions
ar: دالّات زناد

en: Trigger function
ar: دالّة زناد

en: Triggers
ar: زنادات

en: Trusted
ar: موثوق

en: Trusted?
ar: موثوق؟

en: Try switching it to the lefthand side in one
    or more relationships.
ar: حاول عكسها إلى الجانب الأيسر في
    علاقة واحدة أو أكثر.

en: Trying to drop system object
ar: حاول إسقاط كائن النّظام

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Tuples Deleted
ar: سمات محذوفة

en: Tuples Inserted
ar: سمات مضافة

en: Tuples Updated
ar: سمات محدثة

en: Tuples deleted
ar: سمات محذوفة

en: Tuples inserted
ar: سمات مضافة

en: Tuples updated
ar: سمات محدثة

en: Type
ar: النوع

en: Types
ar: الأنواع

en: Uncheck all
ar: إزالة تحديد الكل

en: Undo
ar: تراجع

en: Undo change of data.
ar: تراجع عن تغيير البيانات

en: Undo last action
ar: تراجع عن آخر عمل

en: Unexpected empty cache line: dataSet already closed.
ar: سطر ذاكرة مؤقتة فارغ غير متوقّع: تمّ إغلاق dataSet مسبقاً.

en: Unicode UTF-8
ar: تشفير يونيكود UTF-8

en: Unique
ar: فريد

en: Unique?
ar: فريد؟

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unknown find dialog event!
ar: حدث مجهول لمربّع حوار البحث!

en: Unknown option
ar: خيار مجهول

en: Unsaved data
ar: بيانات غير محفوظة

en: Up since
ar: يعمل منذ

en: Update catalogs?
ar: حدّث الكاتالوج؟

en: Usage:
ar: الاستخدام:

en: User
ar: مستخدم

en: User ID
ar: مُعرّف المستخدم

en: User Privileges
ar: امتيازات المستخدم

en: User can create databases
ar: يمكن للمستخدم إنشاء قواعد البيانات

en: User can create users
ar: يمكن للمستخدم إنشاء المستخدمين

en: User language
ar: لغة المستخدم

en: User/Group
ar: مستخدم/مجموعة

en: Userlimit - may be set by user
ar: Userlimit - يمكن تعيينه بواسطة المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Users
ar: مستخدمون

en: Userset - may be set by user
ar: Userset - يمكن تعيينه بواسطة المستخدم

en: VACUUM options
ar: خيارات VACUUM

en: Validate
ar: تحقق

en: Validate the syntax of the filter string.
ar: التحقق من صيغة التصفية

en: Validating filter string
ar: التحقق من نص التصفية

en: Validator
ar: مُتحقّق

en: Value
ar: قيمة

en: Variable
ar: متغيّر

en: Variable Name
ar: اسم المتغيّر

en: Variable Value
ar: قيمة المتغيّر

en: Variable has still its initial default value
ar: لا زال المتغير يحتوي قيمته الافتراضية الابتدائية

en: Variables
ar: متغيّرات

en: Verbose
ar: مُسهب

en: Verbose messages
ar: الرّسائل المُسهبة

en: Version
ar: النسخة

en: Version number
ar: رقم الإصدار

en: Version string
ar: اسم الإصدار

en: View
ar: عرض

en: View &Data
ar: &عرض البيانات

en: View Data
ar: عرض البيانات

en: View Data Options
ar: عرض خيارات البيانات

en: View F&iltered Data
ar: عرض البيانات الم&صفات

en: View Filtered Data
ar: عرض البيانات المصفات

en: View the data in the selected object.
ar: اعرض البيانات التي في الكائن المحدّد.

en: Views
ar: عروض

en: Visit
    download site
ar: تفضل بزيارة
    موقع التنزيل

en: Volatility
ar: التّقلّب

en: WARNING: %s
ar: تحذير: %s

en: Warning:
ar: تّحذير:

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Week Days
ar: أيام الأسبوع

en: Weekdays
ar: أيام الأسبوع

en: With OIDs
ar: بأرقام OID

en: Writing configuration file to server
ar: كتابة ملف التهيئة إلى الخادم

en: Writing data.
ar: كتابة البيانات.

en: Xact Committed
ar: Xact نفذ

en: Xact Rolled Back
ar: Xact اوقف تنفيذه

en: Yes
ar: نعم

en: You cannot join on the asterisk.
ar: لا يمكنك الضّمّ على النّجمة.

en: You cannot leave both the column and expression blank.
    
    Click 'OK' to insert a default function into the expression.
ar: لا يمكن أن يكون العمود والتعبير فارغين.
    
    اضغط `موافق` لإضافة دالّة افتراضيّة في التعبير.

en: You must add at least on column.
ar: عليك أن تضيف عمود واحد على الأقل.

en: You must enter a valid date and/or time!
ar: يجب أن تدخل تاريخاً و/أو وقتاً صالحاً!

en: You must redraw your joins so that "%s"
    does not appear on the righthand side 
    more than once.
ar: عليك إعادة رسم الضمّات حتى لا يظهر "%s"
    على الجانب الأيمن
    أكثر من مرّة.

en: You must select a server before changing your password!
ar: عليك تحديد خادم قبل تغيير كلمتك السّرّية!

en: You must select one column from the left table and one column from the right table.
ar: عليك تحديد عمود واحد من الجدول الأيسر وعمود واحد من الجدول الأيمن.

en: aborting.
ar: إجهاض.

en: all columns
ar: كل الأعمدة

en: allow
ar: اسمح

en: daily
ar: يومياً

en: disable
ar: عطّل

en: member
ar: عضو

en: member in
ar: عضو في

en: monthly
ar: شهرياً

en: need password
ar: بحاجة لكلمة مرور

en: no quoting
ar: لا اقتباس

en: none
ar: بدون

en: not counted
ar: غير معدود

en: not encrypted
ar: غير مشفّر

en: not member
ar: ليس عضواً

en: not member in
ar: ليس عضواً في

en: not running
ar: لا يعمل

en: only strings
ar: النصوص فقط

en: options:
ar: خيارات:

en: pgAdmin Guru Hint
ar: تلميح خيبير pgAdmin

en: pgAdmin III &FAQ
ar: الأ&سئلة الأكثر تكرارً لـpgAdmin III

en: pgAdmin III - Backend Configuration Hints
ar: pgAdmin III - تلميحات تهيئة الدعامة

en: pgAdmin III Guru Hint
ar: تلميح خبير pgAdmin III

en: pgAdmin III Guru Hints
ar: تلميحات خبراء pgAdmin III

en: pgAdmin III Query
ar: استعلام pgAdmin III

en: pgAgent Job
ar: وظيفة pgAgent

en: pgAgent Service
ar: خدمة pgAgent

en: pgServer object didn't initialise because the user aborted.
ar: كائن pgServer لم يمكن بدءه لأن المستخدم أجهض العمليّة.

en: pgadmin:Logfile rotated.
ar: pgadmin:تم تدوير ملف السجل.

en: prefer
ar: فضّل

en: ready
ar: جاهز

en: redirect_stderr not enabled or log_filename misconfigured
ar: redirect_stderr غير ممكن أو log_filename غير مهيئ بشكل صحيح

en: repeat
ar: إعادة

en: require
ar: تطلّب

en: single
ar: مفرد

en: store password
ar: تخزين كلمة المرور

en: weekly
ar: أسبوعياً

en: yearly
ar: سنوياً
