pgAdmin3 - en to fi translation catalogue (2063 entries)

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
fi: 
    Asynkroninen ilmoitus '%s' saatu palvelinprosessilta jonka pid on %d

en: 
    Asynchronous notification of '%s' received from backend pid %d
       Data: %s
fi: 
    Asynkroninen ilmoitus '%s' saatu palvelinprosessilta jonka pid on %d
       Data: %s

en: 
    Cancelled.
fi: 
    Peruutettu.

en: 
    Retrieve all rows anyway?
fi: 
    Haetaanko kaikki rivit?

en: 
    Start dependent services too?
fi: 
    Käynnistetäänkö myös riippuvaiset palvelut?

en: 
    Stop dependent services?
fi: 
    Pysäytetäänkö riippuvaiset palvelut?

en:  - %s on %s (%s:%d)
fi: - %s %s:ssa (%s:%d)

en:  Configuration read from %s
fi: Asetukset luettu %s

en:  Configuration written to %s
fi: Asetukset tallennettu %s

en:  Connection broken.
fi: Yhteys menetetty.

en:  Done.
fi: Valmis.

en:  Failed.
fi: Epäonnistui

en:  INSTALL <serviceName> [options] <connect-string>
fi: INSTALL <palvelu> [vaihtoehdot] <yhdistämis-lauseke>

en:  REMOVE <serviceName>
fi: REMOVE <palvelun nimi>

en:  Retrieving Role owned objects
fi: Haetaan roolin omistamat objektit

en:  Retrieving tablespace usage
fi: Haetaan taulualueen käyttötietoja

en:  Retrieving user owned objects
fi: Haetaan käyttäjän omistamat objektit

en:  [options] <connect-string>
fi: [valinnat] <kytkeytymis-lause>

en:  current
fi: nykyinen

en:  dependencies
fi: riippuvuudet

en:  dependents
fi: riippuvaiset

en:  properties
fi: ominaisuudet

en:  statistics
fi: tilastot

en: %.2f secs
fi: %.2f sekuntia

en: %d replacements made.
fi: %d korvausta tehty.

en: %d rows affected.
fi: %d riviä muutettu.

en: %d rows copied to clipboard.
fi: %d riviä kopioitu leikepöydälle.

en: %d rows retrieved.
fi: %d riviä saatu.

en: %d rows.
fi: %d riviä.

en: %d seconds
fi: %d sekuntia

en: %i rows
fi: %i riviä

en: %ld  rows not retrieved.
fi: %ld riviä hylätty.

en: %ld of %ld rows
fi: %ld riviä %ld:sta

en: %ld rows retrieved.
fi: %ld riviä saatu.

en: %s (%d asynchronous notifications received).
fi: %s (%d asynkroninen ilmoitus vastaanotettu).

en: %s DDL report - %s
fi: %s DDL-raportti - %s

en: %s Data dictionary report - %s
fi: %s Datahakemistoraportti - %s

en: %s dependencies report - %s
fi: %s Riippuvaisuusraportti - %s

en: %s dependents report - %s
fi: %s Riippuvaisten palvelujen raportti - %s

en: %s list report
fi: %s raportti.

en: %s on %s:%d
fi: %s (%s:%d)

en: %s on %s@%s:%d
fi: %s (%s@%s:%d)

en: %s on <localpipe>
fi: %s (paikallinen putki)

en: %s on local socket
fi: %s (paikallinen)

en: %s properties report - %s
fi: %s ominaisuusraportti - %s

en: %s statistics report - %s
fi: %s tilastoraportti - %s

en: &About
fi: &Tietoja

en: &About...
fi: &Tietoja...

en: &Add
fi: &Lisää

en: &Add %s to query
fi: &Lisää %s hakuun.

en: &Add Server...
fi: &Lisää palvelin...

en: &Add Table/View...
fi: &Lisää taulu/näkymä...

en: &Apply
fi: &Käytä

en: &Auto indent
fi: &Automaattinen sisennys

en: &Backup
fi: &Varmuuskopioi

en: &Backup globals...
fi: &Ota varmuuskopio globaaleista objekteista...

en: &Backup server...
fi: &Ota varmuuskopio palvelimesta...

en: &Backup...
fi: &Varmuuskopioi...

en: &Bug Report
fi: &Virheraportti

en: &Bugreport
fi: &Virheraportti

en: &Cancel
fi: &Peruuta

en: &Cancel	Alt-Break
fi: &Peruuta	Alt-Break

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Close Table/View
fi: &Sulje taulu/näkymä

en: &Configuration Help	F1
fi: Asetustyökalun ohje	F1

en: &Connect
fi: &Yhdistä

en: &Connect...
fi: &Yhdistä...

en: &Copy
fi: Kopioi

en: &Copy	Ctrl-C
fi: &Kopioi	Ctrl-C

en: &Count
fi: &Laske rivien lkm.

en: &Create
fi: &Luo

en: &Create...
fi: &Luo...

en: &DDL report
fi: &DDL raportti

en: &Data dictionary report
fi: &Datahakemisto raportti

en: &Database bar
fi: Tietokanta työkalut

en: &Database bar	Ctrl-Alt-D
fi: &Tietokannan valinta	Ctrl-Alt-D

en: &Debug
fi: Debuggaa

en: &Debug (not recommended for normal use)
fi: &Kaikki tiedot (ei suositella normaaliin käyttöön)

en: &Debugging
fi: &Debuggaus

en: &Default
fi: Oletus

en: &Default view
fi: Oletusnäkymä

en: &Default view	Ctrl-Alt-V
fi: &Oletusnäkymä	Ctrl-Alt-V

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Delete	DEL
fi: &Poista	DEL

en: &Delete	Del
fi: &Poista	Del

en: &Delete/Drop
fi: &Poista/Pudota

en: &Delete/Drop	Del
fi: &Poista/Pudota	Del

en: &Dependencies report
fi: Riippuvaisuusraportti

en: &Dependents report
fi: (&D) Raportti riippuvaisista

en: &Deselect All
fi: &Poista valinnat

en: &Disconnect
fi: &Katkaise yhteys

en: &Display
fi: &Näytä

en: &Do not use a stylesheet
fi: Älä käytä &tyylisivuja

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Edit grid help
fi: Muokkaa taulukkoa -ohje

en: &Embed an external stylesheet (specified file must exist)
fi: (&E) Sisällytä ulkoinen tyylisivu (tyylisivun pitää olla olemassa)

en: &Embed the default stylesheet
fi: (&E) Sisällytä oletustyyli

en: &EnterpriseDB Help
fi: &EnterpriseDB ohje

en: &Errors only
fi: &Vain virheet

en: &Execute
fi: &Suorita

en: &Execute	F5
fi: &Suorita	F5

en: &Export
fi: &Vie

en: &Export...
fi: &Vie...

en: &Extended statistics
fi: &Laajennetut tilastot

en: &FAQ
fi: &Usein kysytyt kysymykset

en: &FK Index check
fi: FK-indeksin tarkistus

en: &Favourites
fi: &Suosikit

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Find
fi: &Etsi

en: &Find	Ctrl-F
fi: &Etsi	Ctrl-F

en: &Find and Replace	Ctrl-F
fi: Etsi ja korvaa	Ctrl-F

en: &Fix it!
fi: Korjaa(&F)

en: &Grant Wizard
fi: (&G)Oikeusvelho

en: &Help
fi: &Ohje

en: &Help contents
fi: &Sisällysluettelo

en: &Help...
fi: &Ohje...

en: &Indent guides
fi: S&isennysmerkit

en: &Join To...
fi: &Liitä...

en: &Limit bar
fi: &Rivimäärän rajoitus

en: &Limit bar	Ctrl-Alt-L
fi: &Rivimäärän rajoitus	Ctrl-Alt-L

en: &Line ends
fi: &Rivinvaihdot

en: &Link to an external stylesheet
fi: &Linkki ulkoiseen tyylisivuun

en: &Macros
fi: &Makrot

en: &Maintenance
fi: &Huolto

en: &Maintenance...
fi: &Huolto...

en: &New window	Ctrl-N
fi: Uusi ikku&na

en: &No
fi: Ei (&N)

en: &No logging
fi: &Ei lokia

en: &Object browser
fi: &Objektien selaus

en: &Object browser	Ctrl-Alt-O
fi: &Objektien selaus	Ctrl-Alt-O

en: &Object list report
fi: &Objektilista raporttina

en: &Open...
fi: &Avaa...

en: &Open...	Ctrl-O
fi: &Avaa...	Ctrl-O

en: &Options...
fi: &Ominaisuudet...

en: &Output pane
fi: Tul&ostenäyttö

en: &Output pane	Ctrl-Alt-O
fi: Tul&ostenäyttö	Ctrl-Alt-O

en: &Paste
fi: &Liitä

en: &Paste	Ctrl-V
fi: &Liitä	Ctrl-V

en: &PostgreSQL Help
fi: &PostgreSQL Ohje

en: &Properties
fi: &Ominaisuudet

en: &Properties report
fi: &Ominaisuusraportti

en: &Properties...
fi: &Ominaisuudet

en: &Query
fi: &Kysely

en: &Query Analyzer
fi: &Kysely analysaattori

en: &Query Builder
fi: &Kyselyn rakennustyökalu

en: &Query tool
fi: &Kyselytyökalu

en: &Quick report...
fi: &Pikaraportti...

en: &Recent files
fi: &Viimeisimmät tiedostot

en: &Redo	Ctrl-Y
fi: &Tee uudestaan	Ctrl-Y

en: &Refresh	F5
fi: (&R) Päivitä	F5

en: &Remove
fi: Poista

en: &Replace
fi: Ko&rvaa

en: &Replace	Ctrl-R
fi: (&R) Korvaa	Ctrl-R

en: &Reports
fi: &Raportit

en: &Restore
fi: &Palauta

en: &Restore...
fi: &Palauta

en: &Run now
fi: Aja heti

en: &SQL Help	F1
fi: &SQL-ohje	F1

en: &SQL pane
fi: &SQL konsoli

en: &SQL pane	Ctrl-Alt-S
fi: &SQL-näyttö	Ctrl-Alt-S

en: &Save
fi: &Tallenna

en: &Save	Ctrl-S
fi: &Tallenna	Ctrl-S

en: &Save Definition...
fi: &Tallenna määrittely...

en: &Save definition...
fi: &Tallenna määrittely...

en: &Server Status
fi: &Palvelimen tila

en: &Set breakpoint
fi: Aseta pysäytyskohta

en: &Show line ends
fi: (&S) Näytä rivin loput

en: &Show whitespace
fi: Näytä tyhjätilamerkit

en: &Slony Help
fi: &Slony-ohje

en: &Sort/filter...
fi: Järjesty&s/suodatin...

en: &Stack pane	Ctrl-Alt-S
fi: Pinonäyttö	Ctrl-Alt-S

en: &Statistics report
fi: Tila&storaportti

en: &System Objects
fi: &Järjestelmäobjektit

en: &System objects
fi: &Järjestelmäobjektit

en: &Tip of the Day
fi: Päivän &vinkki

en: &Tip of the day
fi: &Päivän vinkki

en: &Tip of the day...
fi: &Päivän vinkki...

en: &Tool bar
fi: &Työkalut

en: &Tool bar	Ctrl-Alt-T
fi: &Työkalut	Ctrl-Alt-T

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &Undo	Ctrl-Z
fi: &Peruuta	Ctrl-Z

en: &View
fi: &Näytä

en: &Whitespace
fi: &Tyhjätilamerkit

en: &Word wrap
fi: &Rivitys

en: &XSLT Process the XML data
fi: &XSLT prosessoi XML tiedot

en: &Yes
fi: Kyllä (&Y)

en: '%s' is not a valid identifier. It must start with A-Z or a-z or _ and can contain A-Z and a-z and 0-9 and _.
fi: '%s' ei ole hyväksytty tunniste. Tunnisteen pitää alkaa kirjaimella tai alaviivalla ja se voi sisältää vain kirjaimia, numeroita ja alaviivan

en: (binary compatible)
fi: (binääriyhteensopiva)

en: * Inherited columns from %s.
fi: Peritty taulusta %s

en: -- Execute replicated using cluster "%s", set %ld
fi: -- Toteuta replikointi käyttämällä ryvästä "%s", ryhmässä %ld

en: -- Executing query:
fi: -- Ajetaan kysely:

en: -- Use the installation wizard
    -- to generate the Slony-I replication cluster.
fi: -- Käytä asennusvelhoa luodaksesi
    --Slony-I replikointiryväksen.

en: -- definition incomplete
fi: -- vaillinainen määrittely

en: -- nothing to change
fi: -- ei muuttuneita tietoja

en: -d <displayname>
fi: -d <näyttönimi>

en: -f run in the foreground (do not detach from the terminal)
fi: -f aja etualalla (liitettynä terminaaliin)

en: -l <logging verbosity (ERROR=0, WARNING=1, DEBUG=2, default 0)>
fi: -l <lokitiedon määrä (ERROR=0, WARNING=1, DEBUG=2, oletus 0)>

en: -p <password>
fi: -p <salasana>

en: -r <retry period after connection abort in seconds (>=10, default 30)>
fi: -r <aika uuteen yritykseen hylätyn yrityksen jälkeen (>=10, oletus 30)>

en: -s <log file (messages are logged to STDOUT if not specified>
fi: -s <lokitiedosto (viestit siirretään STDOUT:n jos ei määritelty)>

en: -t <poll time interval in seconds (default 10)>
fi: -t <tarkistus aika sekunteina (oletus 10)>

en: -u <user or DOMAIN\user>
fi: -u <tunnus tai KIRJAUTUMISALUE\tunnus>

en: 0 Secs
fi: 0 sek.

en: 1 second
fi: 1 sekunti

en: 100 rows
fi: 100 riviä.

en: 1000 rows
fi: 1000 riviä.

en: 10th
fi: 10.

en: 11th
fi: 11.

en: 12th
fi: 12.

en: 13th
fi: 13.

en: 14th
fi: 14.

en: 15th
fi: 15.

en: 16th
fi: 16.

en: 17th
fi: 17.

en: 18th
fi: 18.

en: 19th
fi: 19.

en: 1st
fi: 1.

en: 20th
fi: 20.

en: 21st
fi: 21.

en: 22nd
fi: 22.

en: 23rd
fi: 23.

en: 24th
fi: 24.

en: 25th
fi: 25.

en: 26th
fi: 26.

en: 27th
fi: 27.

en: 28th
fi: 28.

en: 29th
fi: 29.

en: 2nd
fi: 2.

en: 30th
fi: 30.

en: 31st
fi: 31.

en: 3rd
fi: 3.

en: 4th
fi: 4.

en: 500 rows
fi: 500 riviä.

en: 5th
fi: 5.

en: 6th
fi: 6.

en: 7th
fi: 7.

en: 8th
fi: 8.

en: 9th
fi: 9.

en: : Notebook not found.
    Prepare to crash!
fi: : Muistikirjaa ei löytynyt.
    Varaudu ohjelman kaatumiseen!

en: < operator
fi: < operaattori

en: <Binary data>
fi: <binäärimuotoista dataa>

en: <html><body>Loading %s</body></html>
fi: <html><body>Ladataan %s</body></html>

en: <new connection>
fi: <uusi yhteys>

en: <new sequence>
fi: <uusi sekvenssi>

en: <no primary key>
fi: <ei primääriavainta>

en: > operator
fi: > operaattori

en: @@@pgAdmin internal: Translated string count
fi: @@@pgAdmin sisäinen: Muunnettujen rivien lukumäärä

en: A cancel signal was sent to the selected server process(es).
fi: Peruutussignaali lähetetty valituille palvelinprosesseille.

en: A fatal error has occured:
fi: Vakava virhe:

en: A fatal error has occurred:
fi: Tapahtui vakava virhe:

en: A folder with the specified name already exists.
fi: Samanniminen kansio on jo olemassa

en: A new program version is available and a very long string it is
fi: Uusi ohjelmaversio löytyi ja se pitkä rivi on

en: A query is running. Do you wish to cancel it?
fi: Kyselyä ajetaan. Haluatko varmasti keskeyttää sen?

en: A terminate signal was sent to the selected server process(es).
fi: Lopetussignaali lähetetty valituille palvelinprosesseille.

en: ANALYZE base threshold
fi: ANALYZE perus kynnys

en: ANALYZE scale factor
fi: ANALYZE skaalauskerroin

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Accept the current options and close the dialogue.
fi: Hyväksy nykyiset asetukset ja sulje dialogi.

en: Accept the current settings and close the dialogue.
fi: Hyväksy nykyiset asetukset ja sulje dialogi.

en: Access method
fi: Indeksin tyyppi

en: Account expires
fi: Käyttäjätili vanhenee

en: Acks outstanding
fi: Pikäkestoinen kuittaus(?)

en: Action
fi: Tapahtuma

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Add
fi: Lisää

en: Add Server
fi: Lisää palvelin

en: Add Tables/Views
fi: Lisää taulu/näkymä

en: Add a connection to a server.
fi: Lisää palvelinyhteys.

en: Add a new Check Constraint.
fi: Lisää uusi rajoitteen tarkistus

en: Add a new Column.
fi: Lisää uusi kenttä

en: Add a new Foreign Key.
fi: Lisää uusi viiteavain

en: Add a new Index.
fi: Lisää uusi indeksi.

en: Add a new Trigger.
fi: Lisää uusi liipaisin.

en: Add a new Unique Constraint.
fi: Lisää uusi yksilöllinen rajoite.

en: Add a table or view to the datagram.
fi: Lisää taulu tai näkymä datagrammiin.

en: Add current query to favourites
fi: Lisää nykyinen kysely suosikkeihin

en: Add exception
fi: Lisää poikkeus

en: Add favourite
fi: Lisää suosikki

en: Add favourite...
fi: Lisää suosikki...

en: Add server
fi: Lisää palvelin

en: Add the select column for ascending sort.
fi: Lisää kenttä nousevaan järjestelyyn.

en: Add the select column for descending sort.
fi: Lisää kenttä laskevaan järjestelyyn.

en: Add/Change
fi: Lisää/Muuta

en: Address
fi: Osoite

en: Admin Node
fi: Valvoja solmu

en: Admin node
fi: Valvoja solmu

en: Admin node ID
fi: Valvoja solmun ID

en: Agent
fi: Agentti

en: Aggregate
fi: Koostefunktio

en: Aggregates
fi: Koostefunktiot

en: Alignment
fi: Kohdistus

en: All
fi: Kaikki

en: Allocating existing connection to database %s
fi: Palautetaan yhteyttä tietokantaan %s

en: Allocating new connection to database %s
fi: Muodostetaan uusi yhteys tietokantaan %s

en: Allow connections?
fi: Salli yhteydet?

en: Altered
fi: Muutettu

en: An error has occured:
fi: Virhe:

en: An error has occurred:
fi: Virhe:

en: An error occured executing the second stage SQL statement.
    
    Changes may have been partially applied.
fi: SQL-lauseiden suorituksessa tapahtui virhe, mutta osa lauseista oli jo ehditty suorittaa.
    
    Muutokset saattavat olla voimassa vain osittain.

en: An exception already exists for any time on this date!
fi: Poikkeus esiintyy jo koko ajan mainittulla päivämäärällä!

en: An exception already exists for this time on any date!
fi: Poikkeus esiintyy jo mainitun päivän annetulla ajalla!

en: An invalid EnterpriseDB help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
fi: EnterpriseDB ohjepolku on virheellinen.
    
    Syötä toinen tiedoston nimi, kansio tai URL, tai jätä polku tyhjäksi.

en: An invalid PostgreSQL help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
fi: PostgreSQL ohjepolku on virheellinen.
    
    Syötä toinen tiedoston nimi, kansio tai URL, tai jätä polku tyhjäksi.

en: An invalid Slony help path was specified.
    
    Please enter another filename, directory or URL, or leave the path blank.
fi: Slony ohjepolku on virheellinen.
    
    Syötä toinen tiedoston nimi, kansio tai URL, tai jätä polku tyhjäksi.

en: An updated translation is available
fi: Päivitetty käännös saatavilla

en: Analyze
fi: Analysoi

en: Any day of the week
fi: Mikä tahansa päivä viikosta

en: Apply
fi: Käytä

en: Apply a filter and view the data in the selected object.
fi: Aseta suodatin ja näytä valitun taulun tieto

en: April
fi: Huhtikuu

en: Are you sure the logfile should be rotated?
fi: Oletko varma että lokitiedosto pitää vaihtaa?

en: Are you sure you want to delete the
fi: Haluatko varmasti poistaa

en: Are you sure you want trigger the server to reload its configuration?
fi: Haluatko varmasti ladata palvelimen asetukset uudestaan?

en: Are you sure you wish shutdown this server?
fi: Haluatko varmasti sammuttaa tämän serverin?

en: Are you sure you wish to abort the debugging session?
    This will abort the function currently being debugged.
fi: Haluatko varmasti keskeyttää debuggausistunnon?
    Se keskeyttää debugattavan funktion suorituksen.

en: Are you sure you wish to cancel the selected query(s)?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa valitut kyselyt?

en: Are you sure you wish to commit the selected prepared transactions?
fi: Haluatko varmasti sitouttaa valitut transaktiot?

en: Are you sure you wish to delete the %d selected rows?
fi: Haluatko varmasti poistaa %d valittua riviä?

en: Are you sure you wish to delete the selected row(s)?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut rivit?

en: Are you sure you wish to disable all triggers on this table?
fi: Haluatko varmasti ottaa kaikki tämän taulun liipaisimet pois käytöstä?

en: Are you sure you wish to drop %s %s including all objects that depend on it?
fi: Haluatko varmasti tuhota %s %s ja kaikki niihin liittyvät objektit?

en: Are you sure you wish to drop %s %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa %s %s?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects including all objects that depend on them?
fi: Haluatko varmasti tuhota useita objekteja ja niistä riippuvaiset objektit?

en: Are you sure you wish to drop multiple objects?
fi: Haluatko varmasti tuhota useita objekteja?

en: Are you sure you wish to enable all triggers on this table?
fi: Haluatko varmasti ottaa kaikki tämän taulun liipaisimet käyttöön?

en: Are you sure you wish to remove the selected column?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun kentän?

en: Are you sure you wish to remove the selected constraint?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut rajoitteet?

en: Are you sure you wish to remove the selected table?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun taulun?

en: Are you sure you wish to rollback the selected prepared transactions?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa valitut transaktiot?

en: Are you sure you wish to run a backup to this file again?
fi: Haluatko varmasti ottaa varmuuskopion tähän tiedostoon uudelleen?

en: Are you sure you wish to run a restore from this file again?
fi: Haluatko varmasti palauttaa varmuuskopion tästä tiedostosta uudelleen?

en: Are you sure you wish to shutdown this server?
fi: Haluatko varmasti sammuttaa tämän palvelimen?

en: Are you sure you wish to terminate the selected server process(es)?
fi: Haluatko varmasti sammuttaa valitut palvelinprosessit?

en: Argument count
fi: Parametrien määrä

en: Argument name
fi: Parametrin nimi

en: Arguments
fi: Parametrit

en: Ascending
fi: Nouseva

en: August
fi: Elokuu

en: Auto FK index
fi: Automaattinen FK-indeksi

en: Automatically indent text to the same level as the preceding line
fi: Sisennä teksti automaattisesti samalle tasolle kuin edellinen rivi

en: Available Columns
fi: Mahdolliset kentät

en: Average Leaf Density
fi: Keskimääräinen lehtisivujen tiheys

en: Average Width
fi: Keskileveys

en: Back
fi: Takaisin

en: Back to previous page.
fi: Takaisin edelliselle sivulle.

en: Backend - overridable in individual backend
fi: Backend - ohitettavissa yksittäisissä proseseissa

en: Backend Access Configuration Editor
fi: Palvelimen käyttöoikeusasetusten muokkaus

en: Backend Configuration Editor
fi: Palvelimen asetusten muokkaus.

en: Backend Configuration Hints
fi: Varmuuskopioinnin asetusvinkit

en: Backend start
fi: Taustaprosessin käynnistys

en: Backends
fi: Taustaprosessit

en: Backup
fi: Varmistus

en: Backup %s %s
fi: Varmuuskopioi %s %s

en: Backup Globals
fi: Ota varmuuskopio globaaleista objekteista

en: Backup Server
fi: Ota varmuuskopio palvelimesta

en: Backup files (*.backup)|*.backup|All files (*.*)|*.*
fi: Varmistus tiedostot (*.backup)|*.backup|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Backup globals %s %s
fi: Varmuuskopioi %s %s

en: Backwards
fi: Taaksepäin

en: Base type
fi: Perustyyppi

en: Batch
fi: Jono

en: Begin searching at the current cursor position
fi: Aloita haku kohdistimen kohdalta

en: Begin searching at the top of the text
fi: Aloita haku tekstin alusta

en: Blobs
fi: Blobit

en: Blocks Hit
fi: Osumia sivuihin

en: Blocks Read
fi: Sivuja luettu

en: Body
fi: Runko

en: Breakpoint dropped
fi: Pysäytyskohta poistettu

en: Browse for a logfile.
fi: Selaa lokitiedostoa.

en: C&hange Password...
fi: M&uuta salasana...

en: C&hange password...
fi: M&uuta salasana...

en: C&lear window
fi: T&yhjennä ikkuna

en: CREATE script
fi: CREATE skripti

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Data files (*.dat)|*.dat|All files (*.*)|*.*
fi: CSV tiedostot (*.csv)|*.csv|Dat-tiedostot (*.dat)|*.dat|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Called?
fi: Kutsuttu?

en: Can create database objects
fi: Voi luoda tietokanta objekteja

en: Can create roles
fi: Voi luoda rooleja

en: Can forward
fi: Voi ohjata

en: Can login
fi: Voi kirjautua

en: Can login?
fi: Voiko kirjautua?

en: Can modify catalog directly
fi: Voi muokata luetteloa suoraan

en: Can not open the logfile!
fi: Lokitiedostoa ei voitu avata!

en: Can't add another column to the query.
fi: Kyselyyn ei voi lisätä toista kenttää.

en: Can't edit tables without primary key
fi: Taulua ilman primääriavainta ei voi muokata

en: Can't restart node
fi: Solmua ei voida käynnistää uudelleen

en: Can't set breakpoint
fi: Pysäytyskohdan asetus epäonnistui

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel any changes and close the dialogue.
fi: Peruuta kaikki muutokset ja sulje dialogi.

en: Cancel query
fi: Peruuta kysely

en: Cancel query?
fi: Peruutetaanko kysely?

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Cancelling.
fi: Peruutetaan.

en: Cannot allocate connection - no database specified!
fi: Yhteyttä ei voitu luoda - tietokantaa ei ole määritelty!

en: Cannot create breakpoint
fi: Pysäytyskohdan luonti epäonnistui

en: Cannot disassociate from controlling TTY
fi: Ei voida poistua valvonta konsolista

en: Cannot drop system %s
fi: Ei voida poistaa järjestelmän %s

en: Cannot drop system %s %s.
fi: Ei voida poistaa järjestelmän %s %s.

en: Cannot initialise the networking subsystem!
fi: Verkkoa ei voitu ottaa käyttöön!

en: Cannot invoke target
fi: Kohteen kutsu epäonnistui

en: Cannot open the logfile!
fi: Lokitiedostoa ei voitu avata!

en: Cast
fi: Tyyppimuunnos

en: Casts
fi: Tyyppimuunnokset

en: Catalog
fi: Luettelo

en: Catalog Object
fi: Luettelo-objekti

en: Catalog Objects
fi: Luettelo-objektit

en: Catalogs
fi: Luettelot

en: Category
fi: Kategoria

en: Change
fi: Muuta

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Change your password.
fi: Vaihda salasanasi.

en: Changed
fi: Vaihdettu

en: Changes applied.
fi: Muutokset tehty

en: Changes to the display options may not be visible until the browser tree is refreshed.
fi: Näyttöasetuksiin tehdyt muutokset eivät välttämättä astu voimaan ennen kuin selainpuu on virkistetty.

en: Changing the 'Show System Objects' option will cause all connections to be closed, and the treeview to be rebuilt.
    
    Are you sure you wish to continue?
fi: 'Näytä järjestelmäobjektit'-asetuksen muuttaminen sulkee kaikki palvelinyhteydet ja päivittää puunäkymän.
    
    Haluatko jatkaa?

en: Character:
fi: Merkki:

en: Check
fi: Rajoite

en: Check Foreign Key indexes on %s %s
fi: Tarkista FK-indeksit %s %s

en: Check all
fi: Valitse kaikki

en: Check for unbalanced single quote marks in the condition for row #%d.
fi: Tarkista pariton lainausmerkki rivillä #%d.

en: Check online for updates
fi: Tarkista online päivitykset

en: Checking for jobs to run
fi: Tarkistetaan ajettavat työt

en: Checking server status
fi: Tarkistetaan palvelimen tila

en: Checks existence of foreign key indexes
fi: Tarkistaa FK-indeksien olemassaolon

en: Child columns
fi: Lapsikentät

en: Choose the operator for comparison.
fi: Valitse vertailuoperaattori.

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear all breakpoints
fi: Poista kaikki pysäytyskohdat

en: Clear all breakpoints	Ctrl+Shift+F9
fi: Poista kaikki pysäytyskohdat	Ctrl+Shift+F9

en: Clear edit window
fi: Tyhjennä muokkausikkuna

en: Clear history
fi: Tyhjennä historia

en: Clear history window.
fi: Tyhjennä historiaikkuna.

en: Clear window
fi: Tyhjennä ikkuna

en: Clearing all connections
fi: Poistetaan kaikki yhteydet

en: Clearing inactive connections
fi: Poistetaan käyttämättömät yhteydet

en: Clearing zombies
fi: Poistetaan toimimattomat

en: Client
fi: Asiakas

en: Client Access Configuration
fi: Asiakas oikeuksien muokkaus

en: Client Access Configuration Editor
fi: Pääsyoikeuksien muokkaus

en: Client start
fi: Istunnon alku

en: Close
fi: Sulje

en: Close database browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
fi: Sulje tietokantaselain? Jos keskeytät toiminnon objektiselain ei näytä oikeita tietoja.

en: Close debugger
fi: Sulje debuggeri

en: Close server browser? If you abort, the object browser will not show accurate data.
fi: Sulje palvelinselain? Jos keskeytät toiminnon objektiselain ei näytä oikeita tietoja.

en: Close the dialog
fi: Sulje ilmoitus.

en: Close this Window.
fi: Sulje tämä ikkuna.

en: Close this window.
fi: Sulje ikkuna.

en: Cluster
fi: Ryväs

en: Cluster "%s", set %ld
fi: Ryväs "%s", aseta %ld

en: Cluster name
fi: Ryväksen nimi

en: Clustered
fi: Ryvästetty

en: Clustered?
fi: Ryvästetty?

en: Code
fi: Koodi

en: Column
fi: Kenttä

en: Column comment
fi: Kentän kommentti

en: Column definition
fi: Kentän määritelmä

en: Column name
fi: Kentän nimi

en: Column names
fi: Kenttien nimet

en: Column not found in pgSet:
fi: Kenttää ei löydy pgSetistä:

en: Column not found in pgSetBase:
fi: Kenttää ei löydy pgSetBase:

en: Column separator
fi: Kenttäerotin

en: Column statistics
fi: Kentän tilastot

en: Columns
fi: Kentät

en: Command
fi: Komento

en: Comment
fi: Kommentti

en: Commit
fi: Vahvista

en: Commit transaction?
fi: Vahvista transaktio?

en: Commutator
fi: Vaihtaja

en: Completed job: %s
fi: Työ valmis: %s

en: Composite
fi: Yhdistelmä

en: Concurrent build?
fi: Luo rinnakkaisesti

en: Condition
fi: Olosuhde

en: Configuration files (*.conf)|*.conf|All files (*.*)|*.*
fi: Asetustiedostot (*.conf)|*.conf|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Configuration setting "%s"
fi: Asetukset "%s"

en: Confirm Password
fi: Varmista salasana

en: Confirm delete
fi: Varmista poisto

en: Confirm object deletion?
fi: Varmista objektin poisto?

en: Confirm replace
fi: Varmista korvaus

en: Confirm superuser deletion
fi: Varmista pääkäyttäjän poisto

en: Conn retry
fi: Yhdistä uudelleen

en: Connect info
fi: Yhteyden tiedot

en: Connect now
fi: Yhdistä nyt

en: Connect to Server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Connect to a Server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Connect to the selected server.
fi: Yhdistä valittuun palvelimeen.

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Connected to
fi: Yhdistetty:

en: Connected to debugger
fi: Yhdistetty debuggeriin

en: Connected?
fi: Yhdistetty?

en: Connecting to
fi: Yhdistetään:

en: Connecting to database
fi: Yhdistä tietokantaan

en: Connecting to database without password
fi: Yhdistetään tietokantaan ilman salasanaa

en: Connecting to debugger
fi: Yhdistetään debuggeriin

en: Connecting to debugger...
fi: Yhdistetään debuggeriin...

en: Connecting to server %s (%s:%d)
fi: Otetaan yhteyttä palvelimeen %s (%s:%d)

en: Connection Error
fi: Yhteysvirhe

en: Connection broken.
fi: Yhteys menetetty.

en: Connection stats: total - %d, free - %d, deleted - %d
fi: Yhteystiedot: kaikkineen - %d, vapaa - %d, poistettu - %d

en: Connection to database %s lost.
fi: Yhteys tietokantaan %s menetetty.

en: Connection to database broken.
fi: Yhteys tietokantaan menetetty.

en: Connection to server %s lost.
fi: Yhteys palvelimeen %s menetetty.

en: Constraint
fi: Rajoite

en: Constraint name
fi: Rajoitteen nimi

en: Constraints
fi: Rajoitteet

en: Contents
fi: Sisältö

en: Context
fi: Konteksti

en: Context:
fi: Konteksti:

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue	F5
fi: Jatka	F5

en: Continue?
fi: Jatka?

en: Conversion
fi: Muunnos

en: Conversions
fi: Muunnokset

en: Copied
fi: Kopioitu

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy SQL from main form to SQL dialogue
fi: Kopioi SQL lomakkeelta SQL-dialogiin

en: Copy selected cells to clipboard.
fi: Kopioi valitut solut leikepöydälle.

en: Copy selected lines to clipboard
fi: Kopioi valitut rivit leikepöydälle

en: Copy selected lines to clipboard.
fi: Kopioi valitut rivit leikepöydälle.

en: Copy selected text to clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

en: Correlation
fi: Vastaavuussuhde

en: Could not contact pgAdmin web site to check for updates.
    Maybe your proxy option setting needs adjustment.
fi: Ei saaty yhteyttä pgAdmin palvelimeen päivitysten tarkastusta varten.
    Tarkista proxy asetukset sekä verkkoyhteys.

en: Could not find the table 'pgagent.pga_job'. Have you run pgagent.sql on this database?
fi: Taulua 'pgagent.pga_job' ei löytynyt. Oletko ajanut pgagent.sql tiedoston tähän tietokantaan?

en: Could not open the message source registry key.
fi: Viestin rekisteriavainta ei voitu avata.

en: Could not resolve hostname %s
fi: Palvelimen %s haku epäonnistui

en: Could not set the event message file registry value.
fi: Tapahtuman viestitiedoston rekisteriarvoa ei voitu asettaa.

en: Could not set the supported types.
fi: Tuettuja tyyppejä ei voitu asettaa.

en: Could not write the file %s: Errcode=%d.
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoon %s: Virhenro=%d.

en: Couldn't create a connection dialogue!
fi: Yhteysdialogia ei voitu luoda!

en: Couldn't create a connection object!
fi: Yhteysobjektia ei voitu luoda!

en: Couldn't create a pgSet object!
fi: pgSet-objektia ei voitu luoda!

en: Couldn't create connection: %s
fi: Yhteyttä ei voitu muodostaa: %s

en: Couldn't create temporary directory: %s
fi: Väliaikaishakemistoa %s ei voitu luoda

en: Couldn't create temporary script file: %s
fi: Väliaikaista skriptitiedostoa %s ei voitu luoda.

en: Couldn't create the main window!
fi: Pääikkunaa ei voitu luoda!

en: Couldn't create the splash screen!
fi: Infoikkunaa ei voitu luoda!

en: Couldn't execute script: %s
fi: Komentojonoa %s ei voitu suorittaa

en: Couldn't execute script: %s, GetLastError() returned %d, errno = %d
fi: Skriptin suoritus epäonnistui: %s, GetLastError() palautti %d, errno = %d

en: Couldn't execute script: %s, errno = %d
fi: Komentojonoa %s ei voitu suorittaa. Virhenro %d

en: Couldn't get a connection to the database!
fi: Yhteyttä ei voitu luoda!

en: Couldn't get a temporary filename!
fi: Väliaikaistiedoston nimeä ei saatu!

en: Couldn't open a tips.txt file!
fi: tips.txt-tiedostoa ei voitu avata!

en: Couldn't open temporary script file: %s
fi: Väliaikaista skripti tiedostoa %s ei voitu avata.

en: Couldn't register event handle.
fi: Tapahtuman käsittelijää ei voitu rekisteröidä.

en: Couldn't remove temporary directory:
fi: Väliaikaishakemistoa ei voitu poistaa:

en: Couldn't remove temporary file: %s
fi: Väliaikaistiedostoa %s ei voitu poistaa

en: Couldn't remove temporary script file: %s
fi: Väliaikaista skriptitiedostoa %s ei voitu poistaa.

en: Couldn't test for the Slony version. Assuming 1.2.0
fi: Slonyn versiota ei pystytty testaamaan. Oletetaan 1.2.0

en: Couldn't write to temporary script file: %s
fi: Väliaikaiseen skriptitiedostoon %s ei voitu kirjoittaa

en: Count rows if estimated less than
fi: Laske rivit jos arvio on pienempi kuin

en: Count rows in the selected object.
fi: Laske valitun objektin rivit.

en: Counting rows
fi: Lasketaan rivejä

en: Covering index
fi: Kattava indeksi

en: Create
fi: Luo

en: Create DB
fi: Luo tietokanta

en: Create a Primary Key.
fi: Luo primääriavain.

en: Create a new Aggregate.
fi: Luo uusi koostefunktio.

en: Create a new Cast.
fi: Luo uusi tyyppimuunnos.

en: Create a new Catalog Object.
fi: Luo uusi luettelo-objekti.

en: Create a new Catalog.
fi: Luo uusi luettelo.

en: Create a new Check constraint.
fi: Lisää uusi tarkistusmääre.

en: Create a new Column.
fi: Luo uusi kenttä.

en: Create a new Conversion.
fi: Luo uusi muunnos.

en: Create a new Database.
fi: Luo uusi tietokanta.

en: Create a new Domain.
fi: Luo uusi arvoalue

en: Create a new Foreign Key constraint.
fi: Luo uusi viite-eheysrajoite.

en: Create a new Function.
fi: Luo uusi funktio.

en: Create a new Group Role.
fi: Luo uusi ryhmärooli.

en: Create a new Group.
fi: Luo uusi ryhmä.

en: Create a new Index.
fi: Luo uusi indeksi.

en: Create a new Job
fi: Luo uusi työ

en: Create a new Job.
fi: Luo uusi työ.

en: Create a new Language.
fi: Luo uusi kieli.

en: Create a new Listen.
fi: Luo uusi kuuntelu.

en: Create a new Login Role.
fi: Luo uusi kirjautumisrooli.

en: Create a new Node.
fi: Luo uusi solmu.

en: Create a new Operator Class.
fi: Luo uusi operaattoriluokka.

en: Create a new Operator Family.
fi: Luo uusi operaattoriperhe.

en: Create a new Operator.
fi: Luo uusi operaattori.

en: Create a new Path.
fi: Luo uusi polku.

en: Create a new Primary Key constraint.
fi: Luo uusi primääriavain.

en: Create a new Procedure.
fi: Luo uusi proseduuri.

en: Create a new Public Synonym.
fi: Luo uusi julkinen synonyymi.

en: Create a new Replication Set.
fi: Luo uusi replikointijoukko.

en: Create a new Rule.
fi: Luo uusi sääntö.

en: Create a new Schedule.
fi: Luo uusi ajastus.

en: Create a new Schema.
fi: Luo uusi kaavio.

en: Create a new Sequence.
fi: Luo uusi sekvenssi.

en: Create a new Server connection.
fi: Luo uusi palvelinyhteys.

en: Create a new Server registration.
fi: Lisää uusi palvelin.

en: Create a new Step.
fi: Luo uusi askel.

en: Create a new Subscription.
fi: Luo uusi tilaus.

en: Create a new Table.
fi: Luo uusi taulu.

en: Create a new Tablespace.
fi: Luo uusi taulualue.

en: Create a new Trigger Function.
fi: Luo uusi liipaisufunktio.

en: Create a new Trigger.
fi: Luo uusi liipaisin.

en: Create a new Type.
fi: Luo uusi tietotyyppi.

en: Create a new Unique constraint.
fi: Lisää uusi yksikäsitteisyysrajoite.

en: Create a new User.
fi: Luo uusi käyttäjä.

en: Create a new Variable.
fi: Luo uusi muuttuja.

en: Create a new View.
fi: Luo uusi näkymä.

en: Create a new object of the same type as the selected object.
fi: Luo uusi valituntyyppinen objekti.

en: Create a new object.
fi: Luo uusi objekti.

en: Create a new package.
fi: Luo uusi paketti.

en: Create databases?
fi: Voi luoda tietokantoja?

en: Create new Schedule
fi: Luo uusi ajastus

en: Create new Slony-I Replication Cluster
fi: Luo uusi Slony-I replikointiryväs

en: Create new Step
fi: Luo uusi askel

en: Create new favourites folder
fi: Luo uusi suosikkikansio

en: Create reports about the selected item.
fi: Luo raportti valituista komponenteista

en: Create roles?
fi: Voi luoda rooleja?

en: Create the report in XHTML 1.0 Transitional format
fi: Luo raportti XHTML 1.0 Transitional muodossa

en: Create the report in XML format
fi: Luo raportti XML format

en: Created
fi: Luotu

en: Creates a backup of the current database to a local file
fi: Luo varmuuskopion tämänhetkisestä tietokannasta paikalliseen tiedostoon

en: Creates a backup of the entire server
fi: Ottaa varmuuskopion koko palvelimesta

en: Creates a backup of the global database objects
fi: Ottaa varmuuskopion globaaleista tietokantaobjekteista

en: Creating DB connection: %s
fi: Avataan tietokantayhteyttä %s

en: Creating job thread for job %s
fi: Luodaan uusi säie työlle %s

en: Creating primary connection
fi: Luodaan uusi palvelinyhteys.

en: Creation of index in referencing table suggested
fi: Indeksin luominen viittaavaan tauluun on suotavaa

en: Creation of primary key suggested
fi: Primääriavaimen luominen suotavaa

en: Cu&t	Ctrl-X
fi: L&eikkaa	Ctrl-X

en: Current Password
fi: Nykyinen salasana

en: Current Query
fi: Nykyinen kysely

en: Current value
fi: Nykyinen arvo

en: Current version
fi: Versio

en: Custom autovacuum
fi: Mukautettu autovacuum

en: Custom schedule
fi: Erikoisajastus

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut selected text to clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti leikepöydälle

en: Cycled
fi: Syklinen

en: Cycled?
fi: Syklinen?

en: DB Restriction
fi: DB rajoitteet

en: DB restriction
fi: DB rajoitteet

en: DBMS Messages
fi: Palvelimen viestit

en: Data
fi: Tiedot

en: Data Output
fi: Tuloste

en: Data Sorting
fi: Tiedon järjestely

en: Data export aborted.
fi: Tietojen vienti peruutettu.

en: Data export completed successfully.
fi: Tietojen vienti onnistui.

en: Data export incomplete.
    
    %d row(s) contained characters that could not be converted to the local charset.
    
    Please correct the data or try using UTF8 instead.
fi: Datan vienti jäi vaillinaiseksi.
    
    %d rivi(ä) sisälsi merkkejä joita ei pysty muuntamaan paikalliseen merkistöön.
    
    Korjaa data, tai käytä UTF8 merkistöä.

en: Data from %d rows copied to clipboard.
fi: %d riviä kopioitu leikepöydälle

en: Data grid
fi: Tietotaulukko

en: Data retrieval runtime:
fi: Datan saamiseen kulunut aika:

en: Data type
fi: Tietotyyppi

en: Data written to file.
fi: Tiedot tallennettu tiedostoon.

en: Database
fi: Tietokanta

en: Database Status
fi: Tietokannan tila

en: Database bar
fi: Tietokanta työkalut

en: Database encoding is SQL_ASCII
fi: Tietokannan merkistö on SQL_ASCII

en: Database encoding is Unicode
fi: Tietokannan merkistö on UNICODE

en: Database sanity check
fi: Tietokannan tilan tarkistus

en: Databases
fi: Tietokannat

en: Datatype
fi: Tietotyyppi

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Days
fi: Päivät

en: Dead Tuple Count
fi: Kuolleita monikkoja

en: Dead Tuple Length
fi: Kuolleiden monikkojen pituus

en: Dead Tuple Percent
fi: Kuolleita monikkoja (%)

en: Debug package initializer?
fi: Debugataanko paketin alustusta?

en: Debug the selected object
fi: Debuggaa valittua objektia.

en: Debugger - %s
fi: Debuggeri - %s

en: Debugger connection terminated (session complete)
fi: Debuggeriyhteys katkaistu (istunto valmis)

en: Debugging options for the selected item.
fi: Debuggausasetukset valitulle objektille.

en: December
fi: Joulukuu

en: Default
fi: Oletus

en: Default schema
fi: Oletuskaavio

en: Default tablespace
fi: Oletustaulualue

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Default?
fi: Oletus?

en: Deferrable
fi: Viivästettävä

en: Deferrable?
fi: Viivästettävä?

en: Deferred
fi: Viivästetty

en: Definition
fi: Määritys

en: Delete
fi: Poista

en: Delete current row
fi: Poista valittu rivi?

en: Delete rows?
fi: Poista rivit?

en: Delete selected lines.
fi: Poista valitut rivit.

en: Delete selected rows.
fi: Poista valitut rivit.

en: Delete/Drop the selected object.
fi: Poista/pudota valittu objekti.

en: Deleted Pages
fi: Poistettuja sivuja

en: Deleting a superuser might result in unwanted behaviour (e.g. when restoring the database).
    Are you sure?
fi: Pääkäyttäjän poistolla voi olla epätoivottuja seurauksia (esimerkiksi tietokannan palautuksen yhteydessä)
    Oletko varma poistosta?

en: Delimiter
fi: Erotin

en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

en: Dependent services
fi: Riippuvaiset palvelut

en: Dependents
fi: Riippuvaiset palvelut

en: Depends on
fi: Riippuvuudet

en: Descending
fi: Laskeva

en: Description
fi: Kuvaus

en: Design
fi: Suunnittelu

en: Destroying job thread for job %s
fi: Tuhotaan säie työlle %s

en: Detail:
fi: Yksityiskohta:

en: Dimensions
fi: Mittasuhteet

en: Direction
fi: Suunta

en: Disable $$ quoting
fi: Ei $$ lainauksia

en: Disable Trigger
fi: Poista liipaisin käytöstä

en: Disable all triggers on the selected table.
fi: Ota kaikki valitun taulun liipaisimet pois käytöstä.

en: Disable triggers
fi: Ota liipaisimet pois käytöstä

en: Disconnec&t
fi: Sulje yh&teys

en: Disconnect from the selected server.
fi: Sulje valittu palvelinyhteys.

en: Display
fi: Näytä

en: Display help on PostgreSQL database system.
fi: Näytä PostgreSQL:n ohjeet.

en: Display help on SQL commands.
fi: Näytä SQL-komentojen ohjeet.

en: Display help on configuration options.
fi: Näytä ohje asetusvalinnoista.

en: Display help on the EnterpriseDB database system.
fi: Näytä EnterpriseDB:n ohjeet.

en: Display help on the PostgreSQL database system.
fi: Näytä PostgreSQL:n ohjeet.

en: Display help on the Slony replication system.
fi: Näytä Slony-replikoinnin ohjeet.

en: Display help on this window.
fi: Näytä tämän näkymän ohje

en: Display helpful hints on current object.
fi: Näytä tämänhetkiseen objektiin liittyviä vinkkejä.

en: Display options
fi: Näyttöominaisuudet

en: Display the following database objects:
fi: Näytä seuraavat tietokantaobjektit:

en: Display the help topic for this dialog
fi: Näytä tämän dialogin ohje

en: Display/edit the properties of the selected object.
fi: Näytä/muokkaa valitun objektin ominaisuuksia.

en: Displays the current database status.
fi: Näytä tämänhetkisen tietokannan tila.

en: Distinct Values
fi: Erilliset arvot

en: Do instead
fi: Tee sen sijaan

en: Do instead?
fi: Tee sen sijaan?

en: Do not prompt for unsaved files on exit
fi: Älä ilmoita lopetetaessa tallentamattomista tiedostoista

en: Do not show guru hints; I'm one myself
fi: Älä näytä gurun neuvoja; olen itse Guru

en: Do not show this hint again
fi: Älä näytä tätä vinkkiä enää

en: Do not use a stylesheet
fi: Älä käytä tyylisivuja

en: Do you want to save changes?
fi: Haluatko tallentaa muutokset?

en: Domain
fi: Arvoalue

en: Domains
fi: Arvoalueet

en: Done
fi: Valmis

en: Done.
fi: Valmis.

en: Double right-handed joins are not allowed.
fi: Kaksinkertaiset oikeanpuoleiset liitokset eivät ole sallittuja.

en: Download language
fi: Hae kieli

en: Drop
fi: Poista

en: Drop %s cascaded?
fi: Poista %s periytyvästi?

en: Drop %s?
fi: Poista %s?

en: Drop Cascaded
fi: Poista vyöryttäen

en: Drop DB
fi: Poista tietokanta

en: Drop cascaded
fi: Poista vyöryttäen

en: Drop multiple objects cascaded?
fi: Tuhoa useita objekteja vyöryttäen?

en: Drop multiple objects?
fi: Tuhoa useita objekteja?

en: Drop the currently selected object.
fi: Poista valittu objekti.

en: Drop the selected object and all objects dependent on it.
fi: Poista valittu objekti ja kaikki siitä riippuvaiset objektit.

en: Dropping database not allowed
fi: Tietokannan poistaminen kielletty

en: Duration
fi: Kesto

en: E&xit
fi: Poistu(&x)

en: E&xit	Alt-F4
fi: Poistu(&x)	Alt-F4

en: E&xplain
fi: &Saantipolku

en: E&xplain	F7
fi: &Saantipolku	F7

en: EDB bin path
fi: EDB bin-polku

en: EDB help path
fi: EDB ohjepolku

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: ERROR: %s
fi: VIRHE: %s

en: ERROR: Syntax error at character %d!
fi: VIRHE: Syntaksivirhe merkin %d kohdalla!

en: Edit and delete favourites
fi: Muokkaa ja poista suosikkeja

en: Edit and delete macros
fi: Muokkaa ja poista makroja

en: Edit general server configuration file.
fi: Muokkaa palvelimen asetustiedostoa.

en: Edit grid help
fi: Muokkaa taulukkoa -ohje

en: Edit server access configuration file.
fi: Muokka palvelimen käyttöoikeustiedostoa.

en: Editing views, stored procedures or functions
fi: Näkymien, proseduurien ja funktioiden muokkaus

en: Element
fi: Elementti

en: Embed an external stylesheet into the report
fi: Upota ulkoinen tyylisivu raporttiin

en: Embed pgAdmin's default stylesheet into the report.
fi: Upota pgAdminin oletustyylisivu raporttiin

en: Empty Pages
fi: Tyhjiä sivuja

en: Enable all triggers on the selected table.
fi: Ota kaikki valitun taulun liipaisimet käyttöön.

en: Enable or disable display of indent guides
fi: Näytä/piilota sisennysmerkit

en: Enable or disable display of line ends
fi: Näytä/piilota rivin loppumerkit

en: Enable or disable display of whitespaces
fi: Näytä/piilota tyhjätilamerkit

en: Enable or disable selected trigger.
fi: Ota valittu liipaisin käyttöön/pois käytöstä.

en: Enable or disable word wrapping
fi: Ota rivitys käyttöön/pois käytöstä.

en: Enable triggers
fi: Ota liipaisimet käyttöön

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Enabled?
fi: Käytössä?

en: Enabling autovacuum recommended
fi: autovacuum käyttö suositeltavaa

en: Encoding
fi: Koodaus

en: Encryption
fi: Salaus

en: End
fi: Loppu

en: End date
fi: Loppupäivä

en: End time
fi: Loppuaika

en: Enter a description of this database connection.
fi: Anna tämän palvelinyhteyden kuvaus.

en: Enter a filename to write application logs to.
fi: Anna ohjelmanlokin tiedostonimi.

en: Enter a title for the report
fi: Anna otsikko raportille

en: Enter any additional notes to include on the report
fi: Lisämerkintöjä tulostettavaksi raportille

en: Enter name of new folder
fi: Anna nimi uudelle kansiolle

en: Enter new name
fi: Anna uusi nimi

en: Enter the filter string to apply to the data. SQL syntax should be used as the string will be used as a 'WHERE' clause.
fi: Anna suodatinlauseke haettaville tiedoille. Lauseketta käytetään WHERE-lausekkeen muodostuksessa, joten käytä SQL-syntaksia.

en: Enter the hostname or IP address of the server to connect to.
fi: Anna yhdistettävän palvelimen nimi tai IP-osoite.

en: Enter the name of the database on the server to use to make the initial connection. Normally this will be template1.
fi: Anna tietokannan nimi johon tämä yhteys tullaan luomaan. Yleensä nimi on template1.

en: Enter the password to use when connecting to the server.
fi: Anna salasana jota käytetään yhdistettäessä palvelimeen.

en: Enter the path or URL to the PostgreSQL documentation
fi: Anna polku tai URL PostgreSQL:n dokumentaatioon.

en: Enter the port number that the server is listening on.
fi: Anna palvelimen porttinumero.

en: Enter the replacement text
fi: Anna korvaava teksti

en: Enter the required values for each parameter:
fi: Anna arvot pakollisille parametreille:

en: Enter the string to search for
fi: Anna haettava teksti

en: Enter the username to use when connecting to the server.
fi: Anna käyttäjätunnus palvelimelle.

en: Enumeration
fi: Luettelotyyppi

en: Error
fi: Virhe

en: Error connecting to the server: %s
fi: Virhe yhdistettäessä palvelimeen: %s

en: Error while joining replication cluster
fi: Virhe liityttäessä replikointi ryväkseen

en: Error!
fi: Virhe!

en: Error: No table or no column
fi: Virhe: Taulu tai rivi puuttuu

en: Errors and N&otices
fi: Virheet ja H&uomautukset

en: Errors, Notices, &SQL
fi: Virheet, huomautukset ja &SQL

en: Establishing connection
fi: Muodostetaan yhteys

en: Estimated cost
fi: Arvioitu kustannus

en: Estimated rows
fi: Arvioitu rivimäärä

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Event No
fi: Tapahtuma nro

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Events pending
fi: Odottavia tapahtumia

en: Every day
fi: Joka päivä

en: Every hour
fi: Joka tunti

en: Every minute
fi: Joka minuutti

en: Every month
fi: Joka kuukausi

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Execute
fi: Suorita

en: Execute arbitrary SQL queries.
fi: Suorita SQL-kyselyjä.

en: Execute macro
fi: Suorita makro

en: Execute query
fi: Suorita kysely

en: Execute query, write result to file
fi: Suorita kysely ja kirjoita tulos tiedostoon

en: Execute to file
fi: Suorita tiedostoon

en: Executing SQL step %s (part of job %s)
fi: Ajetaan SQL askel %s (osa työtä %s)

en: Executing batch step %s (part of job %s)
fi: Ajetaan komentojonoa %s (osa työtä %s)

en: Executing script file: %s
fi: Suoritetaan skripti tiedostoa %s

en: Execution Canceled
fi: Suoritus peruttu

en: Exit configuration tool
fi: Sulje konfiguraatio työkalu.

en: Exit debugger window
fi: Sulje debuggeri-ikkuna

en: Exit query window
fi: Sulje kyselyikkuna

en: Explain
fi: Saantipolku

en: Explain &options
fi: Saantipolkuominaisuudet

en: Explain analyse query
fi: 'Explain Analyze'-kysely

en: Explain analyze query
fi: 'Explain Analyze'-kysely

en: Explain query
fi: Näytä saantipolku

en: Explain text
fi: Saantipolku tekstinä

en: Explain verbose query
fi: Näytä yksityiskohtainen saantipolku

en: Export data
fi: Vie tiedot

en: Export data to file
fi: Vie tiedot tiedostoon

en: Expression
fi: Lauseke

en: Expression Error
fi: Lausekevirhe

en: External
fi: Ulkoinen

en: FK index name
fi: FK-indeksin nimi

en: FREEZE maximum age
fi: FREEZE maksimi-ikä

en: FREEZE minimum age
fi: FREEZE minimi-ikä

en: Fail
fi: Epäonnistui

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Failed to apply the XSL stylesheet to the XML document!
fi: XSL tyylisivun soveltaminen XML dokumenttiin epäonnistui!

en: Failed to create new connection to database %s
fi: Yhteyttä tietokantaan %s ei voitu luoda

en: Failed to create primary connection!
fi: Pääyhteysobjektia ei voitu luoda!

en: Failed to disable the CONNECT privilege checkbox!
fi: CONNECT asetuksen käytöstä poistaminen epäonnistui!

en: Failed to disable the DELETE privilege checkbox!
fi: DELETE asetuksen käytöstä poistaminen epäonnistui!

en: Failed to disable the INSERT privilege checkbox!
fi: INSERT asetuksen käytöstä poistaminen epäonnistui!

en: Failed to disable the REFERENCES privilege checkbox!
fi: REFERENCES asetuksen käytöstä poistaminen epäonnistui!

en: Failed to disable the RULE privilege checkbox!
fi: RULE asetuksen käytöstä poistaminen epäonnistui!

en: Failed to disable the TRIGGER privilege checkbox!
fi: TRIGGER asetuksen käytöstä poistaminen epäonnistui!

en: Failed to disable the USAGE privilege checkbox!
fi: USAGE asetuksen käytöstä poistaminen epäonnistui!

en: Failed to execute: %s --version
fi: Suoritus epäonnistui: %s --version

en: Failed to load favourites file!
fi: Suosikkitiedoston avaus epäonnistui!

en: Failed to load macros file!
fi: Makrotiedoston avaus epäonnistui!

en: Failed to open file %s.
fi: Tiedoston %s avaaminen ei onnistunut.

en: Failed to parse the XML document!
fi: XML dokumenttia ei voitu luoda!

en: Failed to parse the XML stylesheet!
fi: XML tyylisivun käsittely epäonnistui!

en: Failed to parse the XSL stylesheet!
fi: XSL tyylisivun käsittely epäonnistui!

en: Failed to query jobs table!
fi: Töiden kysely epäonnistui!

en: Failed to read favourites file!
fi: Suosikkitiedoston luku epäonnistui!

en: Failed to read macros file!
fi: Makrotiedoston luku epäonnistui!

en: Failed to read the processed document!
fi: Prosessoitua dokumenttia ei voitu lukea!

en: Failed to reschedule the job.
fi: Työn uudelleenajastus epäonnistui.

en: Failed to start server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
fi: Palvelimen %s käynnistys ei onnistunut: Virhekoodi=%d
    Katso tapahtumalokin tiedot.

en: Failed to stop server %s: Errcode=%d
    Check event log for details.
fi: Palvelimen %s sammutus ei onnistunut: Virhekoodi=%d
    Katso tapahtumalokin tiedot.

en: Failed to to apply the XSL stylesheet to the XML document!
fi: XSL tyylejä ei voitu sisällyttää XML dokumenttiin!

en: Failed to to read the processed document!
fi: Prosessoitua dokumenttia ei voitu lukea!

en: Failed to write to favourites file!
fi: Suosikkeja ei voitu kirjoittaa tiedostoon!

en: Failed to write to macros file!
fi: Makrotiedoston kirjoitus epäonnistui!

en: Failed to write to the output file: %s
fi: Tietoja ei voitu kirjoittaa tiedostoon: %s

en: Failover
fi: Yliheitto

en: Failover to backup node.
fi: Yliheitto varasolmuun.

en: Family
fi: Perhe

en: Fav&ourites
fi: Su&osikit

en: Favourites
fi: Suosikit

en: February
fi: Helmikuu

en: File cannot be opened with this format.
    Please chose another format.
fi: Tiedostoa ei voitu avata tässä formaatissa.
    Valitse toinen formaatti.

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Fill Factor
fi: Täyttöaste

en: Fill factor
fi: Täyttöaste

en: Filter
fi: Suodatin

en: Filter String (eg. oid > 10 AND oid < 50)
fi: Suodatinlauseke (esim. oid > 10 AND oid < 50)

en: Filter string syntax validates OK!
fi: Suodatinlauseke hyväksytty

en: Final function
fi: Lopullinen funktio

en: Final type
fi: Lopullinen tietotyyppi

en: Find
fi: Etsi

en: Find and Replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Find and Replace text
fi: Etsi ja korvaa teksti

en: Find and replace all occurrences of the specified text
fi: Etsi ja korvaa kaikki löydetyt tekstit

en: Find and replace text
fi: Etsi ja korvaa teksti

en: Find and replace the specified text
fi: Etsi ja korvaa määritelty teksti

en: Find text
fi: Etsi tekstiä

en: Find the specified text
fi: Etsi määritelty teksti

en: Find what:
fi: Mitä etsitään:

en: Fires
fi: Liipaisee

en: Font
fi: Fontti

en: For each
fi: Jokaiselle

en: For type
fi: Tyypiksi

en: Foreign Key
fi: Viiteavain

en: Foreign Key Check
fi: Viite-eheyden tarkistus

en: Foreign key
fi: Viiteavain

en: Foreign key?
fi: Viiteavain?

en: Format
fi: Alusta

en: Forward
fi: Mene eteenpäin

en: Forward to next page.
fi: Eteenpäin seuraavalle sivulle.

en: Forwards
fi: Eteenpäin

en: Free Percent
fi: Vapaana (%)

en: Free Space
fi: Vapaana

en: Frequently asked questions about pgAdmin III.
fi: pgAdmin III usein kysytyt kysymykset.

en: Frequently asked questions.
fi: Usein kysytyt kysymykset.

en: Friday
fi: Perjantai

en: From
fi: Mistä

en: From the cursor
fi: Kohdistimesta

en: From the top
fi: Alusta

en: Function
fi: Funktio

en: Functions
fi: Funktiot

en: General
fi: Yleinen

en: Generate a DDL report for this object.
fi: Luo DDL raportti tästä objektista.

en: Generate a data dictionary report for this object.
fi: Luo datahakemisto raportti tästä objektista

en: Generate a dependencies report for this object.
fi: Luo riippuvuusraportti tästä objektista.

en: Generate a dependents report for this object.
fi: Luo riippuvuusraportti tästä objektista.

en: Generate a properties report for this object.
fi: Luo raportti tämän objektin ominaisuuksista.

en: Generate a report
fi: Luo raportti

en: Generate a statistics report for this object.
fi: Luo tilastoraportti tästä objektista.

en: Generate an object list report for this collection.
fi: Luo objektilistaraportti tästä kokoelmasta.

en: Generated
fi: Luotu

en: Get extended statistics via pgstatindex for the selected object.
fi: Hae laajennetut tilastot valitulle objektille käyttäen pgstatindexiä.

en: Get extended statistics via pgstattuple for the selected object.
fi: Hae laajennetut tilastot valitulle objektille käyttäen pgstattuplea.

en: Global ID
fi: Globaali ID

en: Grant Wizard
fi: Oikeusvelho

en: Granted
fi: Sallittu

en: Grants rights to multiple objects
fi: Antaa oikeuksia useille objekteille

en: Greater than operator
fi: Suurempi kuin -operaattori

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group ID
fi: Ryhmätunniste

en: Group Role
fi: Ryhmärooli

en: Group Roles
fi: Ryhmäroolit

en: Group/User
fi: Ryhmä/käyttäjä

en: Groupname
fi: Ryhmänimi

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Groups/group roles
fi: Ryhmät/ryhmäroolit

en: Guru Hint
fi: Gurun neuvo

en: Guru Hints
fi: Gurun neuvot

en: HTML Stylesheet files (*.css)|*.css|All files (*.*)|*.*
fi: HTML Tyylitiedostot (*.css)|*.css|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*.*
fi: HTML Tiedosto(*.html)|*.html|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Handler
fi: Käsittelijä

en: Hanging event
fi: Tapahtuma ei vastaa

en: Has OIDs
fi: OID:t käytössä

en: Has OIDs?
fi: OID:t käytössä?

en: Header
fi: Määritysosio

en: Heap Blocks Hit
fi: Osumia kekosivuihin

en: Heap Blocks Read
fi: Kekosivuja luettu

en: Help
fi: Ohje

en: Hide system objects
fi: Piilota järjestelmäobjektit.

en: Hint:
fi: Vinkki:

en: Hints
fi: Vinkit

en: Histogram Bounds
fi: Histogrammirajat

en: History
fi: Historia

en: Host
fi: Palvelin

en: Host agent
fi: Isäntä ohjelma

en: Hostname
fi: Isäntänimi

en: Hostname/IP Address
fi: Palvelimen nimi/IP-osoite

en: Hours
fi: Tunnit

en: How to send a bugreport to the pgAdmin Development Team.
fi: Kuinka ilmoittaa virheestä pgAdmin-kehittäjätiimille.

en: Huh?
fi: Täh?

en: INSERT script
fi: INSERT skripti

en: IP Address
fi: IP osoite

en: IP-Address
fi: IP-osoite

en: Ident authentication failed
fi: Ident autentikointi epäonnistui

en: If a malformed configuration is written to the server, it might show problems when restarting or reloading.
    Are you sure the configuration is correct?
fi: Virheellisten asetusten tallentaminen palvelimelle saattaa aiheuttaa ongelmia kun palvelin käynnistetään uudelleen.
    Oletko varma että asetukset ovat oikein?

en: Ignore
fi: Hylkää

en: Ignored
fi: Hylätty

en: Implementation
fi: Toteutus

en: Implicit
fi: Implisiittinen

en: Include a link to an external stylesheet in the report.
fi: Sisällytä raporttiin linkki ulkoiseen tyylisivuun.

en: Include a link to the specified stylesheet in the XML file
fi: Sisällytä XML-tiedostoon linkki määritettyyn tyylisivuun

en: Include the SQL from the object or query in the report?
fi: Sisällytetäänkö raporttiin objektin tai kyselyn SQL-lauseke?

en: Include the SQL in the report?
fi: Sisällytetäänkö raporttiin SQL-lauseke?

en: Incorrect password!
fi: Väärä salasana!

en: Increment
fi: Lisäys

en: Indent characters
fi: Sisennä merkit

en: Index
fi: Indeksi

en: Index Blocks Hit
fi: Osumia indeksisivuihin

en: Index Blocks Read
fi: Indeksisivuja luettu

en: Index Name
fi: Indeksin nimi

en: Index OID
fi: Indeksin OID

en: Index Scans
fi: Indeksihakuja

en: Index Size
fi: Indeksin koko

en: Index Tuples Fetched
fi: Indeksimonikkoa haettu

en: Indexes
fi: Indeksit

en: Indexes Size
fi: Indeksien koko

en: Info pane
fi: Tietonäyttö

en: Inherited
fi: Peritty

en: Inherited from table
fi: Peritty taulusta

en: Inherited from table %s
fi: Peritty taulusta %s

en: Inherited tables
fi: Perityt taulut

en: Inherited tables count
fi: Perittyjen taulujen lkm.

en: Inherits from tables
fi: Perii taulusta

en: Inherits rights from parent roles
fi: Perii oikeuksia muista rooleista

en: Inherits tables
fi: Perii taulut

en: Inherits?
fi: Periikö oikeuksia?

en: Initial DB
fi: Mallitietokanta

en: Initial Database
fi: Alkutietokanta

en: Initial condition
fi: Alkutila

en: Initial database
fi: Mallitietokanta

en: Initial database can't be dropped.
fi: Alkutietokantaa ei voi poistaa.

en: Initializing...
fi: Alustetaan...

en: Initially?
fi: Alussa?

en: Inline EDB-SPL
fi: Upota EDB-SPL

en: Input function
fi: Syötefunktio

en: Input type
fi: Syötetyyppi

en: Input types
fi: Syötetyypit

en: Insert commands
fi: Syötä komentoja

en: Internal - not externally settable
fi: Sisäinen - ei ulkoisesti asetettavissa

en: Internal Pages
fi: Sisäisiä sivuja

en: Internal length
fi: Sisäinen pituus

en: Interval
fi: Intervalli

en: Invalid command line argument
fi: Virheellinen komentoriviparametri

en: Invalid port number specified.
fi: Annettu väärä porttinumero.

en: Invalid step type!
fi: Virheellinen askel tyyppi!

en: Is forwarded
fi: On ohjattu

en: January
fi: Tammikuu

en: Job
fi: Työ

en: Job class
fi: Työluokka

en: Jobs
fi: Työt

en: Join
fi: Liitos

en: Join Type
fi: Liitostyyppi

en: Join existing cluster
fi: Liity ryväkseen

en: Join function
fi: Liitosfunktio

en: July
fi: Heinäkuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: Key
fi: Näppäin

en: Kind
fi: Laatu

en: Label
fi: Tunniste

en: Labels
fi: Tunnisteet

en: Language
fi: Kieli

en: Languages
fi: Kielet

en: Last ack timestamp
fi: Viimeisimmän kuittauksen aikaleima

en: Last acknowledged
fi: Viimeksi kuitattu

en: Last day
fi: Viimeisin pvm

en: Last event
fi: Viimeisin tapahtuma

en: Last event timestamp
fi: Edellisen tapahtuman aikaleima

en: Last response time
fi: Viimeisin vasteen aika

en: Last result
fi: Viimeisin tulos

en: Last run
fi: Viimeisin ajo

en: Last system OID
fi: VIimeisin järjestelmä-OID

en: Leaf Fragmentation
fi: Lehtien pirstoutumisaste

en: Leaf Pages
fi: Lehtisivuja

en: Left Sort operator
fi: Vasemman puolen järjestysoperaattori

en: Left Table Columns
fi: Vasemman taulun kentät

en: Left sort op
fi: Vasemman puolen järjestysoperaattori

en: Left type
fi: Vasen tyyppi

en: Length
fi: Pituus

en: Less Than operator
fi: Vähemmän kuin -operaattori

en: Level
fi: Taso

en: Limit bar
fi: Rivimäärän rajoitus

en: Limit exceeded
fi: Raja ylitetty

en: Link symbol
fi: Linkkisymboli

en: Listen
fi: Kuuntelu

en: Lists the columns that the data will be sorted by.
fi: Listaa tiedon järjestyskentät.

en: Ln %d Col %d
fi: Rivi %d sarake %d

en: Ln %d Col %d Ch %d
fi: Rivi %d sarake %d merkki %d

en: Local
fi: Paikallinen

en: Local Node
fi: Paikallinen solmu

en: Local Variables
fi: Paikallismuuttujat

en: Local charset
fi: Paikallinen merkkikoodaus

en: Local column
fi: Paikallinen kenttä

en: Local node
fi: Paikallinen solmu

en: Local node ID
fi: Paikallinen solmu ID

en: Location
fi: Sijainti

en: Lock Set
fi: Lukitus asetettu

en: Lock XXID
fi: Lukitus XXID

en: Lock a replication set against updates.
fi: Lukitse replikointijoukko päivityksiä vastaan.

en: Lock set
fi: Lukitse joukko

en: Locks
fi: Lukitukset

en: Log Level
fi: Lokitaso

en: Log entry
fi: Lokimerkintä

en: Log files (*.log)|*.log|All files (*.*)|*.*
fi: Lokitiedostot (*.log)|*.log|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Log spooler
fi: Loki jono

en: Logfile
fi: Lokitiedosto

en: Logfile (%ID will be replaced with the Process ID)
fi: Lokitiedosto (%ID korvataan prosessi-ID:llä)

en: Logfile rotation
fi: Lokien kierrätys

en: Logging
fi: Lokiasetukset

en: Login Role
fi: Kirjautumisrooli

en: Login Roles
fi: Kirjautumisroolit

en: Maintain %s %s
fi: Huolla %s %s

en: Maintain the current database or table.
fi: Nykyisen tietokannan tai taulun huolto

en: Maintenance
fi: Huolto

en: Maintenance DB
fi: Huoltotietokanta

en: Maintenance database
fi: Huoltotietokanta

en: Maintenance database can't be dropped.
fi: Huoltotietokantaa ei voi poistaa.

en: Maintenance operation
fi: Huoltotapahtuma

en: Manage Macros
fi: Ylläpidä makroja

en: Manage favourites
fi: Ylläpidä suosikkeja

en: Manage favourites...
fi: Ylläpidä suosikkeja...

en: Manage macros...
fi: Ylläpidä makroja...

en: March
fi: Maaliskuu

en: Match case
fi: Erottele isot ja pienet kirjaimet

en: Match full
fi: Etsi kokonaisia

en: Match on whole words
fi: Etsi vain kokonaisia sanoja

en: Match the case of the text
fi: Erottele isot ja pienet kirjaimet

en: Match type
fi: Tarkista tyyppi

en: Max response time
fi: Suurin vasteaika

en: Max. characters per column
fi: Merkkien maksimimäärä kentässä

en: Maximum
fi: Maksimi

en: Maximum rows to retrieve
fi: Haettavien rivien maksimimimäärä

en: Maximums rows to retrieve into output window; 0 = unlimited
fi: Näytettävien rivien maks. määrä, 0 = kaikki

en: May
fi: Toukokuu

en: May forward
fi: Voi ohjata

en: Member
fi: Jäsen

en: Member count
fi: Jäsenten määrä

en: Member name
fi: Jäsenen nimi

en: Member of
fi: Jäsenenä

en: Members
fi: Jäsenet

en: Merge Set
fi: Yhdistä joukko

en: Merge set
fi: Yhdistä joukko

en: Merge set into another set
fi: Yhdistä joukko toiseen joukkoon

en: Merge two replication sets.
fi: Yhdistä kaksi replikointijoukkoa

en: Messages
fi: Viestit

en: Method
fi: Metodi

en: Minimum
fi: Minimi

en: Minutes
fi: Minuutit

en: Missing information
fi: Puuttuvat tiedot

en: Mode
fi: Moodi

en: Monday
fi: Maanantai

en: Month Days
fi: Kuukauden päivät

en: Monthdays
fi: Kuukauden päivät

en: Months
fi: Kuukaudet

en: Most Common Frequencies
fi: Yleisimmät esiintymät

en: Most Common Values
fi: Yleisimmät arvot

en: Move Set
fi: Siirrä joukko

en: Move replication set to different node
fi: Siirrä replikointijoukko toiseen solmuun

en: Move set
fi: Siirrä joukko

en: Move set to other node
fi: Siirrä joukko toiseen solmuun

en: Moved
fi: Siirretty

en: Multiple Column Joins
fi: Usean kentän liitokset

en: Multiple clusters
fi: Ryväkset

en: Name
fi: Nimi

en: Name may not start with '_'.
fi: Nimi ei voi alkaa merkillä '_'.

en: Need password
fi: Salasana tarvitaan

en: Need password?
fi: Tarvitaanko salasana?

en: Negator
fi: Käänteistäjä

en: New
fi: Uusi

en: New &Object
fi: Uusi &objekti

en: New Aggregate
fi: Uusi koostefunktio

en: New Aggregate...
fi: Uusi koostefunktio...

en: New Cast
fi: Uusi tyyppimuunnos

en: New Cast...
fi: Uusi tyyppimuunnos...

en: New Catalog Object...
fi: Uusi luettelo-objekti...

en: New Catalog...
fi: Uusi luettelo...

en: New Check
fi: Uusi tarkistus

en: New Check Constraint
fi: Uusi rajoitetarkistin

en: New Check...
fi: Uusi tarkistus...

en: New Column
fi: Uusi kenttä

en: New Column...
fi: Uusi kenttä...

en: New Conversion
fi: Uusi muunnos

en: New Conversion...
fi: Uusi muunnos...

en: New Database
fi: Uusi tietokanta

en: New Database...
fi: Uusi tietokanta...

en: New Domain
fi: Uusi arvoalue

en: New Domain...
fi: Uusi arvoalue...

en: New Foreign Key
fi: Uusi viiteavain

en: New Foreign Key...
fi: Uusi viiteavain...

en: New Function
fi: Uusi funktio

en: New Function...
fi: Uusi funktio...

en: New Group
fi: Uusi ryhmä

en: New Group Role
fi: Uusi ryhmärooli

en: New Group Role...
fi: Uusi ryhmärooli...

en: New Group...
fi: Uusi ryhmä...

en: New Index
fi: Uusi indeksi

en: New Index...
fi: Uusi indeksi...

en: New Job
fi: Uusi työ

en: New Language
fi: Uusi kieli

en: New Language...
fi: Uusi kieli...

en: New Listen
fi: Uusi kuuntelu

en: New Login Role
fi: Uusi kirjautumisrooli

en: New Login Role...
fi: Uusi kirjautumisrooli...

en: New Node
fi: Uusi solmu

en: New Operator
fi: Uusi operaattori

en: New Operator Class
fi: Uusi operaattoriluokka

en: New Operator Class...
fi: Uusi operaattoriluokka...

en: New Operator Family...
fi: Uusi operaattoriperhe...

en: New Operator...
fi: Uusi operaattori...

en: New Package...
fi: Uusi paketti...

en: New Password
fi: Uusi salasana

en: New Path
fi: Uusi polku

en: New Primary Key
fi: Uusi primääriavain

en: New Primary Key...
fi: Uusi primääriavain...

en: New Procedure
fi: Uusi proseduuri

en: New Procedure...
fi: Uusi proseduuri...

en: New Public Synonym...
fi: Uusi julkinen synonyymi...

en: New Replication Set
fi: Uusi replikointijoukko

en: New Rule
fi: Uusi sääntö

en: New Rule...
fi: Uusi sääntö...

en: New Schedule
fi: Uusi ajastus

en: New Schema
fi: Uusi kaavio

en: New Schema...
fi: Uusi kaavio...

en: New Sequence
fi: Uusi sekvenssi

en: New Sequence...
fi: Uusi sekvenssi...

en: New Server
fi: Uusi palvelin

en: New Server Registration
fi: Uusi palvelin rekisteröinti

en: New Slony-I Cluster
fi: Uusi Slony-I ryväs

en: New Slony-I Cluster...
fi: Uusi Slony-I ryväs...

en: New Slony-I cluster...
fi: Uusi Slony-I ryväs...

en: New Step
fi: Uusi askel

en: New Subscription
fi: Uusi allekirjoitus

en: New Table
fi: Uusi taulu

en: New Table...
fi: Uusi taulu...

en: New Tablespace
fi: Uusi taulualue

en: New Tablespace...
fi: Uusi taulualue...

en: New Trigger
fi: Uusi liipaisin

en: New Trigger Function
fi: Uusi liipaisufunktio

en: New Trigger Function...
fi: Uusi liipaisufunktio...

en: New Trigger...
fi: Uusi liipaisin...

en: New Type
fi: Uusi tyyppi

en: New Type...
fi: Uusi tyyppi...

en: New Unique Constraint
fi: Uusi yksilöllisyysrajoite

en: New Unique Constraint...
fi: Uusi yksilöllisyysrajoite...

en: New User
fi: Uusi käyttäjä

en: New User...
fi: Uusi käyttäjä...

en: New Variable...
fi: Uusi muuttuja...

en: New View
fi: Uusi näkymä

en: New View...
fi: Uusi näkymä...

en: New folder
fi: Uusi kansio

en: New length must not be less than old length.
fi: Pituus ei saa olla pienempi kuin ennen.

en: New precision must not be less than old precision.
fi: Tarkkuus ei saa olla pienempi kuin ennen.

en: New total digits must not be less than old total digits.
fi: Numeroiden määrä ei saa olla pienempi kuin edellinen.

en: New window
fi: Uusi ikkuna

en: Next run
fi: Seuraava ajo

en: No
fi: Ei

en: No Table or view.
fi: Ei taulua tai näkymää

en: No ack for
fi: Ei kuittausta

en: No configuration setting detected that appears doubtful.
fi: Asetuksista ei löytynyt kyseenalaisia/epäselviä asetuksia.

en: No connection to database.
fi: Ei yhteyttä tietokantaan.

en: No connections found!
fi: Yhteyksiä ei löytynyt!

en: No data to export.
fi: Ei vientitietoja

en: No limit
fi: Ei rajoitusta

en: No node available to move this set to.
fi: Solmua ei saatavilla johon joukon voi siirtää

en: No owner
fi: Ei omistajaa

en: No path to any provider node; add proper path.
fi: Polut tarjoajasolmuihin puuttuu, määrittele oikea polku.

en: No properties are available for the current selection
fi: Nykyisen valinnan tietoja ei ole saatavilla

en: No provider node without path definition left.
fi: Ei poluttomia palvelu solmuja jäljellä.

en: No set available to merge to.
fi: Joukkoa johon yhdistäminen tehdään ei ole.

en: No statistics are available for the current selection
fi: Nykyisen valinnan tilastotietoja ei ole saatavilla

en: No steps
fi: Ei askelia

en: No stylesheet data could be read from the file %s: Errcode=%d.
fi: Tyylisivutietojen lukeminen tiedostosta %s epäonnistui: virhekoodi %d.

en: Node
fi: Solmu

en: Node "%s" not running
fi: Solmu "%s" ei toiminnassa

en: Node ID is already in use.
fi: Solmu ID on jo olemassa.

en: Nodes
fi: Solmut

en: None
fi: Tyhjä

en: Not NULL
fi: Ei NULL

en: Not NULL?
fi: Ei NULL?

en: Not Null?
fi: Ei NULL?

en: Not currently running
fi: Ei toiminnassa tällä hetkellä

en: Not implemented
fi: Toiminto puuttuu

en: Not implemented.
fi: Toiminto puuttuu.

en: Note: Only objects global to the entire database cluster will be backed
    up. The backup format will be PLAIN.
fi: Huom: Vain globaalit, koko tietokantaklusterille yhteiset objektit varmuuskopioidaan.
    Varmuuskopion formaatti on PLAIN.

en: Note: The backup format will be PLAIN.
fi: Huom: Varmuuskopio tulee olemaan PLAIN-formaatissa.

en: Note: changes to server settings will take effect the next time the server is connected.
fi: Huom: muutokset palvelinyhteyden asetuksiin astuu voimaan vasta seuraavalla yhteydenottokerralla.

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Nothing
fi: Tyhjä

en: November
fi: Marraskuu

en: Null Fraction
fi: Tyhjä osio

en: Object browser
fi: Objektien selaus

en: Object file
fi: Objektitiedosto

en: October
fi: Lokakuu

en: Old style FKs
fi: Vanhantyyppiset FK:t

en: Oldest outstanding
fi: Pisin kesto

en: On Delete
fi: Poistettaessa

en: On Update
fi: Päivitettäessä

en: On delete
fi: Poistettaessa

en: On error
fi: Virheen sattuessa

en: On update
fi: Päivitettäessä

en: One Row with OID %d inserted.
fi: Yksi rivi OID:lla %d lisätty.

en: One or more dependent services didn't start; see the eventlog for details.
fi: Yksi tai useampi tarvittu palvelu ei käynnistynyt, katso yksityiskohdat lokimerkinnöistä.

en: Online Update
fi: Online päivitys

en: Only data
fi: Vain tiedot

en: Only schema
fi: Vain kaavio

en: Open
fi: Avaa

en: Open .pgpass
fi: Avaa .pgpass

en: Open a new query window
fi: Avaa kyselyikkuna

en: Open a query file
fi: Avaa kyselytiedosto

en: Open configuration editor with .pgpass
fi: Avaa asetusten muokkaus .pgpass:lla

en: Open configuration editor with pg_hba.conf.
fi: Avaa pg_hba.conf asetuseditorissa.

en: Open configuration editor with pgpass.conf.
fi: Avaa asetusten muokkaus pgpass.conf:lla.

en: Open configuration editor with postgresql.conf.
fi: Avaa postgresql.conf asetuseditorissa.

en: Open configuration file
fi: Avaa asetustiedosto

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: Open pg_hba.conf
fi: Avaa pg_hba.conf tiedosto

en: Open pg_hba.conf...
fi: Avaa pg_hba.conf...

en: Open pgpass.conf
fi: Avaa pg_hba.conf

en: Open postgresql.conf
fi: Avaa postgresql.conf tiedosto

en: Open postgresql.conf...
fi: Avaa postgresql.conf

en: Open query file
fi: Avaa kyselytiedosto

en: Open the helpfile.
fi: Avaa ohje.

en: Open the output file in the default browser?
fi: Avataanko tulostetiedosto oletusselaimessa?

en: Open the pgAdmin III helpfile.
fi: Avaa pgAdmin III ohje.

en: Operator
fi: Operaattori

en: Operator Class
fi: Operaattoriluokka

en: Operator Classes
fi: Operaattoriluokat

en: Operator Families
fi: Operaattoriperheet

en: Operator Family
fi: Operaattoriperhe

en: Operator classes
fi: Operaattoriluokat

en: Operator families
fi: Operaattoriperheet

en: Operator function
fi: Operaattorifunktio

en: Operators
fi: Operaattorit

en: Option
fi: Vaihtoehto

en: Options
fi: Valinnat

en: Options modifying Explain output
fi: Saantipolkutulosteen ominaisuudet

en: Or
fi: Tai

en: Origin
fi: Lähde

en: Origin ID
fi: Lähde ID

en: Origin Node
fi: Lähdesolmu

en: Out of Memory for cacheLinePool
fi: Muisti lopussa (cacheLinePool)

en: Output
fi: Tuloste

en: Output file
fi: Tiedostoon

en: Output format
fi: Tulosteen formaatti

en: Output function
fi: Tulostefunktio

en: Output pane
fi: Tulostenäyttö

en: Outstanding acks
fi: Pitkäkestoiset kuittaukset

en: Outstanding for
fi: Kesto

en: Outstanding time
fi: Kestoaika

en: Overwrite file?
fi: Korvaa tiedosto?

en: Owner
fi: Omistaja

en: PG bin path
fi: PG bin-polku

en: PG help path
fi: PG ohjepolku

en: PLAIN options
fi: PLAIN asetukset

en: Package
fi: Paketti

en: Package Variables
fi: Pakettimuuttujat

en: Packages
fi: Paketit

en: Parameter
fi: Parametri

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Passed by Value?
fi: Annettu arvona?

en: Passed by value
fi: Annettu arvona

en: Password
fi: Salasana

en: Password (again)
fi: Salasana (uudelleen)

en: Password successfully changed!
fi: Salasana vaihdettu!

en: Passwords do not match!
fi: Väärä salasana!

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste Data
fi: Liitä tiedot

en: Paste data from the clipboard.
fi: Liitä valittu tieto leikepöydältä

en: Paste selected text from clipboard
fi: Liitä valittu teksti leikepöydältä

en: Path
fi: Polku

en: Paths
fi: Polut

en: Paused at line %d
fi: Pysähtynyt riville %d

en: Please choose user language:
fi: Valitse käyttökieli:

en: Please enter function definition.
fi: Anna funktion määritys.

en: Please enter function source code.
fi: Anna funktion lähdekoodi.

en: Please enter password for user %s
    on server %s
fi: Anna salasana käyttäjälle %s
    palvelimella %s

en: Please enter password for user %s
    on server %s (%s)
fi: Anna salasana käyttäjälle %s
    palvelimella %s (%s)

en: Please provide dbname in connect info.
fi: Anna tietokannan nimi yhdistämis infossa.

en: Please provide host in connect info.
fi: Anna kohdeosoite yhdistämis infossa.

en: Please provide user in connect info.
fi: Anna käyttäjätunnuksen yhdistämis infoon.

en: Please select a cluster name.
fi: Valitse ryväksen nimi

en: Please select a database.
fi: Valitse tietokanta.

en: Please select a datatype.
fi: Valitse tietotyyppi.

en: Please select at an event.
fi: Valitse tapahtuma.

en: Please select base datatype.
fi: Valitse perustietotyyppi.

en: Please select index.
fi: Valitse indeksi.

en: Please select language.
fi: Valitse kieli.

en: Please select left or right datatype.
fi: Valitse oikea tai vasen tietotyyppi.

en: Please select node to move this replication set to.
fi: Valitse solmu johon replikointijoukko siirretään.

en: Please select origin node of replication events.
fi: Valitse lähde solmu replikointi tapahtumille.

en: Please select provider node for replication events.
fi: Valitse tarjoaja solmu replikointi tapahtumille

en: Please select provider node.
fi: Valitse tarjoaja solmu.

en: Please select replication set to merged to.
fi: Valitse replikointijoukko joka yhdistetään.

en: Please select return type.
fi: Valitse palauutyyppi.

en: Please select sequence to replicate.
fi: Valitse replikoitava sekvenssi.

en: Please select state datatype.
fi: Valitse tilan tietotyyppi.

en: Please select table to replicate.
fi: Valitse replikoitava taulu.

en: Please select target datatype.
fi: Valitse kohteen tietotyyppi.

en: Please select target object.
fi: Valitse kohdeobjekti.

en: Please select target schema.
fi: Valitse kohteen kaavio.

en: Please select target type.
fi: Valitse kohteen tietotyyppi.

en: Please specify FK index name.
fi: Anna FK-indeksin nimi.

en: Please specify a procedure.
fi: Valitse proseduuri.

en: Please specify address.
fi: Anna osoite.

en: Please specify at least one action.
fi: Valitse ainakin yksi toiminto.

en: Please specify at least one label.
fi: Määritä vähintään yksi tunniste.

en: Please specify at least two members.
fi: Anna vähintää kaksi jäsentä.

en: Please specify code to execute.
fi: Anna ajettava koodi

en: Please specify columns.
fi: Valitse kentät.

en: Please specify condition.
fi: Anna ehto.

en: Please specify conversion function.
fi: Määritä muunnosfunktio.

en: Please specify description.
fi: Anna kuvaus.

en: Please specify input conversion function.
fi: Anna syötteen muuntofunktio.

en: Please specify internal storage length.
fi: Anna sisäinen tallennuspituus.

en: Please specify language handler.
fi: Määritä kielen käsittelijä.

en: Please specify local node ID.
fi: Määritä paikallisen solmun ID.

en: Please specify local node name.
fi: Määritä paikallisen solmun nimi.

en: Please specify location.
fi: Määritä sijainti.

en: Please specify name.
fi: Anna nimi.

en: Please specify object library.
fi: Määritä objektikirjasto.

en: Please specify output conversion function.
fi: Anna tuloksen muunnosfunktio.

en: Please specify package body.
fi: Määritä paketin runko.

en: Please specify package header.
fi: Määritä paketin otsikko.

en: Please specify port.
fi: Anna porttinumero.

en: Please specify source datatype.
fi: Anna lähteen tietotyyppi.

en: Please specify source encoding.
fi: Määrittele lähdekoodaus.

en: Please specify start date.
fi: Määrittele alku pvm

en: Please specify state function.
fi: Anna tilafunktio.

en: Please specify target encoding.
fi: Määrittele kohdekoodaus.

en: Please specify trigger function.
fi: Anna liipaisufunktio.

en: Please specify user name
fi: Anna käyttäjätunnus.

en: Please specify valid length.
fi: Anna hyväksytty pituus.

en: Please specify valid numeric precision (0..
fi: Anna oikea numeerinen tarkkuus (0..

en: Port
fi: Portti

en: Position
fi: Paikka

en: PostgreSQL Description
fi: PostgreSQL kuvaus

en: PostgreSQL Scheduling Agent -
fi: PostgreSQL ajastusagentti -

en: PostgreSQL Version
fi: PostgreSQL versio

en: Postmaster - set on server start
fi: Postmaster - asetettu käynnistyksen yhteydessä

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Primary Key
fi: Primääriavain

en: Primary key
fi: Primääriavain

en: Primary key?
fi: Primääriavain?

en: Primary?
fi: Primääri?

en: Private
fi: Yksityinen

en: Privileges
fi: Oikeudet

en: Privileges for %s
fi: Oikeudet %s

en: Privileges for %s %s
fi: Oikeudet %s %s

en: Problem with resource
fi: Ongelmia resurssissa

en: Problem with resource %s: Notebook not found.
    Prepare to crash!
fi: Ongelma resurssissa %s: Muistikirjaa ei löytynyt.
    Varaudu ohjelman kaatumiseen!

en: Procedure
fi: Menettely

en: Procedure
fi: Proseduuri

en: Procedures
fi: Proseduurit

en: Process returned exit code %d.
fi: Prosessi palautti lopetuskoodin %d.

en: Process the XML data using the specified stylesheet
fi: Prosessoi XML tieto käyttämällä annettua tyylisivua

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Provider
fi: Tarjoaja

en: Provider ID
fi: Tarjoaja ID

en: Provider Name
fi: Tarjoajan nimi

en: Public
fi: Julkinen

en: Public Synonyms
fi: Julkiset synonyymit

en: Public synonym
fi: Julkinen synonyymi

en: Public synonyms
fi: Julkiset synonyymit

en: Published
fi: Julkaistu

en: Query
fi: Kysely

en: Query &builder
fi: Kysely&editori

en: Query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
fi: Kyselytiedostot (*.sql)|*.sql|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
fi: Kyselytiedostot (*.sql)|*.sql|UTF-8 -kyselytiedostot (*.sql)|*.sql|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Query files (*.sql)|*.sql|UTF-8 query files (*.usql)|*.usql|All files (*.*)|*.*
fi: Kyselytiedostot (*.sql)|*.sql|UTF-8 -kyselytiedostot (*.usql)|*.usql|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Query inserted one row with OID %d.
fi: Kysely lisäsi yhden rivin OID:lla %d.

en: Query inserted one rows with OID %d.
fi: Kysely lisäsi yhden rivin OID:lla %d.

en: Query is running.
fi: Kyselyä suoritetaan.

en: Query result with %d rows discarded.
fi: Kyselyn palaute, %d riviä hylätty.

en: Query result with %d rows will be returned.
fi: Kysely palauttaa %d riviä.

en: Query results
fi: Kyselyn tulos

en: Query returned successfully with no result in %s ms.
fi: Kysely palautti 0 riviä ajassa %s ms.

en: Query returned successfully: %d rows affected, %s ms execution time.
fi: Kysely onnistui: %d riviä muutettu ajassa %s ms.

en: Query returned successfully: one row with OID %d inserted, %s ms execution time.
fi: Kysely onnistui: yksi rivi OID:lla %d lisätty ajassa %s ms.

en: Query start
fi: Kyselyn alku

en: Query took a long time to complete
fi: Kyselyn suoritus kesti kauan

en: Query tool
fi: Kyselytyökalu

en: Quick report
fi: Pikaraportti

en: Quit this program.
fi: Lopeta ohjelma.

en: Quote char
fi: Lainausmerkki

en: Quoting
fi: Lainaaminen

en: REINDEX options
fi: REINDEX valinnat

en: Re&fresh	F5
fi: Päivitä	F5

en: Re&load module
fi: &Lataa moduli uudelleen

en: Reached end of the document
fi: Dokumentin loppu saavutettu

en: Reached the end of the document
fi: Dokumentin loppu saavutettu

en: Read and write Unicode UTF-8 files
fi: Lue ja kirjoita Unicode UTF-8 tiedostoja

en: Ready.
fi: Valmis.

en: Receive function
fi: Vastaanottofunktio

en: Receiver
fi: Vastaanottaja

en: Receiver ID
fi: Vastaanottaja ID

en: Receiver Name
fi: Vastaanottajan nimi

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo last action
fi: Suorita ed. toiminto uudestaan

en: Referenced
fi: Viitattu

en: Referenced by
fi: Viittaukset

en: References
fi: Viitteet

en: Referencing
fi: Viitataan

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Refresh rate (seconds)
fi: Päivitysnopeus (sek)

en: Refresh rate:
fi: Päivitysnopeus:

en: Refresh the selected object.
fi: Päivitä valittu objekti.

en: Refresh to count rows
fi: Päivitä rivien lukumäärä

en: Refresh.
fi: Päivitä.

en: Refreshing %s
fi: Päivitetään %s

en: Refreshing %s...
fi: Päivitetään %s...

en: Refreshing data, please wait.
fi: Odota, tietoja päivitetään

en: Refreshing.
fi: Päivitetään.

en: Regular expressions
fi: RegEx lauseke

en: Relation
fi: Suhde

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Reload Server to apply configuration changes.
fi: Lataa palvelimen uudet asetukset.

en: Reload current page.
fi: Päivitä sivu

en: Reload library module which implements this function.
fi: Lataa funktion sisältävä moduli uudelleen.

en: Reload server
fi: Lataa palvelin uudestaan

en: Reload server configuration
fi: Lataa palvelimen asetukset uudestaan

en: Remove
fi: Poista

en: Remove column?
fi: Poistetaanko solu?

en: Remove constraint?
fi: Poistetaanko rajoite?

en: Remove table?
fi: Poistetaanko taulu?

en: Remove the selected sort column.
fi: Poista valittu järjestyskenttä

en: Rename
fi: Nimeä
    uudelleen

en: Rename favourite
fi: Nimeä suosikki uudelleen

en: Rename favourites folder
fi: Nimeä suosikkikansio uudelleen

en: Repeat backup?
fi: Toistetaanko varmuuskopiointi?

en: Repeat restore?
fi: Toistetaanko palautus?

en: Replace &All
fi: Korv&aa kaikki

en: Replace all
fi: Korvaa kaikki

en: Replace current query?
fi: Korvataanko tämänhetkinen kysely?

en: Replace text
fi: Korvaa teksti

en: Replace with:
fi: Korvaa tällä:

en: Replicated
fi: Replikoitu

en: Replication
fi: Replikointi

en: Replication Sets
fi: Replikointijoukot

en: Report Notes
fi: Raportin muistiinpanoja

en: Report Title
fi: Raportin otsikko

en: Report generated by
fi: Raportin laatija:

en: Reschedule the job to run now.
fi: Ajastaa työn ajettavaksi heti.

en: Reset guru hints
fi: Nollaa gurun neuvot

en: Restart Node
fi: Käynnistä solmu uudelleen

en: Restart node
fi: Käynnistä solmu uudelleen

en: Restart node "%s"?
fi: Käynnistetäänkö solmu "%s" uudelleen?

en: Restart node.
fi: Käynnistä solmu uudelleen.

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore %s %s
fi: Palauta %s %s

en: Restore env?
fi: Palauta tila?

en: Restore environment?
fi: Palauta tila?

en: Restore the default view.
fi: Palauta oletusnäkymä.

en: Restores a backup from a local file
fi: Palauttaa varmennuksen paikallisesta tiedostosta

en: Restoring previous environment
fi: Siirrytään takaisin edelliseen tilaan

en: Restrict function
fi: Selektiivisyyden arviointifunktio

en: Restriction
fi: Rajoitus

en: Restriction not valid.
fi: Rajoite ei voimassa

en: Result
fi: Tulos

en: Result copy field separator
fi: Kenttäerotin kopioitaessa

en: Result copy quote character
fi: Lainausmerkki kopioitaessa

en: Result copy quoting
fi: Lainataanko kopioitaessa?

en: Result type
fi: Tulostyyppi

en: Results
fi: Tulokset

en: Retrieving %s details
fi: Haetaan tietoja (%s)

en: Retrieving data: %d rows.
fi: Haetaan dataa: %d riviä.

en: Retrieving server properties
fi: Haetaan palvelimen tietoja

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Return type
fi: Paluuarvon tyyppi

en: Returning connection to database %s
fi: Palautetaan yhteys tietokantaan %s

en: Returns a set?
fi: Palauttaako joukon?

en: Returns set
fi: Palauttaa joukon

en: Right Sort operator
fi: Oikean puolen järjestysoperaattori

en: Right Table Columns
fi: Oikean taulun kentät

en: Right sort op
fi: Oikean puolen järjestysoperaattori

en: Right type
fi: Oikea tyyppi

en: Role
fi: Rooli

en: Role Privileges
fi: Rooli oikeudet

en: Role membership
fi: Roolin jäsenyys

en: Role name
fi: Rooli nimi

en: Rollback
fi: Peruuta

en: Rollback transaction?
fi: Peruutetaanko transaktio?

en: Root Block No
fi: Juurisivun no

en: Rotate
fi: Kierrätä

en: Roundtrip
fi: Kierros

en: Row
fi: Rivi

en: Row separator
fi: Rivierotin

en: Row trigger
fi: Riviliipaisin

en: Rows (counted)
fi: Riviä (laskettu)

en: Rows (estimated)
fi: Riviä (arvio)

en: Rule
fi: Sääntö

en: Rules
fi: Säännöt

en: Run
fi: Suorita

en: Run a quick report...
fi: Aja pikaraportti...

en: Running
fi: Ajetaan...

en: Running PID
fi: Käynnissä PID

en: Running VACUUM recommended
fi: Suositellaan ajettavaksi VACUUM

en: Running at
fi: Ajetaan

en: Running?
fi: Ajetaanko?

en: S&cratch pad
fi: &Tilapäiset muistiinpanot

en: S&cratch pad	Ctrl-Alt-S
fi: Tilapäiset muistiinpanot	Ctrl-Alt-S

en: SELECT script
fi: SELECT skripti

en: SIGHUP - reloaded on SIGHUP signal
fi: SIGHUP - ladattu uudestaan SIGHUP komennolla

en: SQL Help
fi: SQL-ohjeet

en: SQL Scripts (*.sql)|*.sql|All files (*.*)|*.*
fi: Kyselytiedostot (*.sql)|*.sql|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: SQL help site
fi: SQL-ohjesivusto

en: SQL pane
fi: SQL näyttö

en: SQL query
fi: SQL kysely

en: SQL state:
fi: SQL tila:

en: SSL Mode
fi: SSL-tyyppi

en: SSL encrypted
fi: SSL-salattu

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Save
fi: Tallenna

en: Save &as...
fi: Tallenna &nimellä...

en: Save configuration file as
fi: Tallenna asetukset tiedostoon

en: Save current file
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

en: Save file
fi: Tallenna tiedosto

en: Save file under new name
fi: Tallenna tiedosto uudella nimellä

en: Save history
fi: Tallenna historia

en: Save history of executed commands.
fi: Tallenna ajettujen komentojen historia.

en: Save macro
fi: Tallenna makro

en: Save query file as
fi: Tallenna kysely tiedostoon...

en: Save the SQL definition of the selected object.
fi: Tallenna valitun objektin SQL-määrittely.

en: Saved the changed row.
fi: Tallenna muuttunut rivi

en: Saving passwords
fi: Salasanojen tallennus

en: Schedule
fi: Ajastus

en: Schedules
fi: Ajastukset

en: Schema
fi: Kaavio

en: Schema restriction
fi: Kaavion rajoite

en: Schemas
fi: Kaaviot

en: Scratch pad
fi: Tilapäisiä muistiinpanoja

en: Scripts
fi: Skriptit

en: Search backwards through the text
fi: Haku taaksepäin

en: Search forwards through the text
fi: Haku eteenpäin

en: Security
fi: Tietoturva

en: Security of definer
fi: Määrittäjän turvallisuus

en: Security of definer?
fi: Määrittäjän turvallisuus?

en: Select &All
fi: Valitse k&aikki

en: Select Slony-I cluster.
fi: Valitse Slony-I ryväs

en: Select a column to add to the sort list.
fi: Valitse kenttä lisättäväksi järjestyslistaan.

en: Select backup filename
fi: Valitse varmuuskopiotiedoston nimi

en: Select database with Slony-I cluster installed.
fi: Valitse tietokanta johon on asennettuna Slony-I ryväs.

en: Select directory with EnterpriseDB utilities
fi: Valitse hakemisto josta löytyy EnterpriseDB-työkalut

en: Select directory with PostgreSQL utilities
fi: Valitse hakemisto josta löytyy PostgreSQL-työkalut

en: Select directory with Slony-I creation scripts
fi: Valitse hakemisto josta löytyy Slony-I luontiskriptit

en: Select export filename
fi: Valitse vientitiedoston nimi

en: Select log file
fi: Valitse lokitiedosto

en: Select output file
fi: Valitse kohdetiedosto

en: Select output filename
fi: Valitse kohdetiedosto

en: Select server with Slony-I cluster installed.
fi: Valitse palvelin johon on asennettuna Slony-I ryväs.

en: Select stylesheet filename
fi: Valitse tyylisivutiedosto

en: Select the file to write the report to.
fi: Valitse tiedosto johon raportti tallennetaan.

en: Select the level of detail to record in the logfile.
fi: Valitse lokitietojen tarkkuus.

en: Select the stylesheet to use.
fi: Valitse käytettävä tyylisivu.

en: Selected Columns
fi: Valitut kentät

en: Selected cluster doesn't contain newer software.
fi: Valitussa ryväksessä ei ole uudempaa ohjelmistoa.

en: Selection
fi: Valinta

en: Send Function
fi: Lähetysfunktio

en: Send function
fi: Lähetysfunktio

en: September
fi: Syyskuu

en: Sequence
fi: Sekvenssi

en: Sequences
fi: Sekvenssit

en: Sequential Scans
fi: Peräkkäishakuja

en: Sequential Tuples Read
fi: Peräkkäishaettuja monikkoja

en: Server
fi: Palvelin

en: Server Configuration
fi: Palvelimen asetukset

en: Server ID
fi: Palvelimen ID

en: Server Status -
fi: Palvelimen tila -

en: Server configuration
fi: Palvelimen asetukset

en: Server denies access
fi: Palvelin hylkäsi yhteyden

en: Server instrumentation not installed
fi: Palvelin instrumentaatiota ei ole asennettu

en: Server name
fi: Palvelimen nimi

en: Server not listening
fi: Palvelin ei toiminassa

en: Server settings
fi: Palvelimen asetukset

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Servers (%d)
fi: Palvelimet (%d)

en: Service
fi: Palvelu

en: Service start problem
fi: Palvelimen käynnistys ongelma

en: Set
fi: Joukko

en: Set a breakpoint on the selected object
fi: Aseta pysäytyskohta valittuun objektiin

en: Set by session parameters
fi: Asetettu istuntoparametreilla

en: Set by test
fi: Asetettu testillä

en: Set by unprivileged command
fi: Asetettu oikeudettomalla komenolla

en: Set in client parameters
fi: Asetettu asiakasparametreilla

en: Set in configuration file
fi: Asetettu asetustiedostossa

en: Set in database variables
fi: Asetettu tietokantamuttujissa

en: Set in user variables
fi: Asetettu käyttäjä muuttujissa

en: Set interactively
fi: Aseta interaktiivisesti

en: Set on command line
fi: Aseta komentorivillä

en: Set the function/procedure parameter values.
fi: Aseta funktion/proseduurin parametrien arvot.

en: Set to merge
fi: Yhdistettävät joukot

en: Set via environment variable
fi: Aseta ympäristömuuttujien kautta

en: Setting name
fi: Asetuksen nimi

en: Show NULL values as <NULL>?
fi: Näytetäänkö NULLit <NULL>:na?

en: Show System Objects in the treeview?
fi: Näytä järjestelmäobjektit objektien selauksessa?

en: Show a tip of the day.
fi: Näytä päivän vinkki.

en: Show about dialog.
fi: Näytä tiedot.

en: Show object properties on double click in treeview?
fi: Näytä tuplaklikkauksella objektin ominaisuudet puunäkymässä?

en: Show options dialog.
fi: Näytä valinnat.

en: Show or hide system objects.
fi: Näytä tai piilota järjestelmäobjektit.

en: Show or hide the SQL pane.
fi: Näytä tai piilota SQL-näyttö

en: Show or hide the database selection bar.
fi: Näytä tai piilota tietokannan valintapalkki.

en: Show or hide the object browser.
fi: Näytä tai piilota objektiselain.

en: Show or hide the output pane.
fi: Näytä tai piilota tulostenäyttö.

en: Show or hide the row limit options bar.
fi: Näytä tai piilota rivimäärän rajoitusvalinnat.

en: Show or hide the scratch pad.
fi: Näytä tai piilota tilapäiset muistiinpanot

en: Show or hide the stack pane.
fi: Näytä tai piilota pinonäyttö.

en: Show or hide the tool bar.
fi: Näytä tai piilota työkalurivi.

en: Show system objects
fi: Näytä järjestelmäobjektit

en: Show users for privileges?
fi: Näytä käyttäjän oikeudet?

en: Signature arguments
fi: IN- ja IN/OUT-parametrit

en: Single object
fi: Yksittäinen objekti

en: Size
fi: Koko

en: Sleeping...
fi: Odotetaan...

en: Slon process running on node; stop it before upgrading.
fi: Slon prosessi käynnissä solmussa; pysäytä prosessi ennen päivitystä.

en: Slony help path
fi: Slonyn ohjepolku

en: Slony-I Cluster
fi: Slony-I ryväs

en: Slony-I cluster
fi: Slony-I ryväs

en: Slony-I clusters
fi: Slony-I ryväkset

en: Slony-I creation scripts not available; only joining possible.
fi: Slony-I luontiskriptit eivät ole saatavilla; vain liittyminen mahdollista.

en: Slony-I path
fi: Slony-I polku

en: Sort Operator
fi: Järjestysoperaattori

en: Sort operator
fi: Järjestysoperaattori

en: Sort order
fi: Järjestys

en: Sort/filter options.
fi: Järjestys/suodatin asetukset.

en: Source
fi: Lähde

en: Source encoding
fi: Lähdekoodaus

en: Source pane
fi: Lähdekoodinäyttö

en: Source type
fi: Lähteen tyyppi

en: Stack
fi: Pino

en: Stack pane
fi: Pinonäyttö

en: Start
fi: Alku

en: Start PostgreSQL Service
fi: Käynnistä PostgreSQL-palvelu

en: Start Query Tool with scripted query.
fi: Avaa skriptattu kysely kyselytyökalulla.

en: Start Query tool with CREATE script.
fi: Avaa CREATE-skripti kyselytyökalulla.

en: Start Service
fi: Käynnistä palvelu

en: Start date
fi: Aloituspäivä

en: Start query tool with CREATE script.
fi: Avaa CREATE-skripti kyselytyökalulla.

en: Start query tool with INSERT script.
fi: Avaa INSERT-skripti kyselytyökalulla.

en: Start query tool with SELECT script.
fi: Avaa SELECT-skripti kyselytyökalulla.

en: Start query tool with UPDATE script.
fi: Avaa UPDATE-skripti kyselytyökalulla.

en: Start service
fi: Käynnistä palvelu

en: Start the query builder.
fi: Käynnistä kyselytyökalu

en: Start time
fi: Aloitusaika

en: Starting Service
fi: Käynnistetään palvelua

en: Starting job: %s
fi: Käynnistetään työ %s

en: Starting service
fi: Käynnistetään palvelua

en: State function
fi: Tilafunktio

en: State type
fi: Tilatyyppi

en: Statistic
fi: Tilasto

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Status
fi: Tila

en: Step
fi: Askel

en: Step into
fi: Astu

en: Step into	F11
fi: Astu	F11

en: Step over
fi: Astu yli

en: Step over	F10
fi: Astu yli	F10

en: Steps
fi: Askeleet

en: Stop PostgreSQL Service
fi: Pysäytä PostgreSQL-palvelu

en: Stop Service
fi: Pysäytä palvelu

en: Stop debugging
fi: Lopeta debuggaus

en: Stop debugging	F8
fi: Lopeta debuggaus	F8

en: Stop service
fi: Pysäytä palvelu

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Stopping service
fi: Pysäytetään palvelua

en: Storage
fi: Tallennus

en: Store password
fi: Tallenna salasana

en: Store password?
fi: Tallennetaanko salasana?

en: Strings
fi: Tekstit

en: Stylesheet
fi: Tyylit

en: Subscription
fi: Tilaus

en: Subscriptions
fi: Tilaukset

en: Succeed
fi: Onnistui

en: Successful
fi: Onnistui

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Superuser
fi: Pääkäyttäjä

en: Superuser (can create users)
fi: Pääkäyttäjä (voi luoda käyttäjiä)

en: Superuser?
fi: Pääkäyttäjä?

en: Supports hash
fi: Tukee hajautusta

en: Supports hash?
fi: Tukeeko hajautusta?

en: Supports merge
fi: Tukee lomitusliitosta

en: Supports merge?
fi: Tukeeko lomitusliitosta?

en: Suset - may be overridden by superuser
fi: Suset - pääkäyttäjä voi ohittaa

en: Synonym
fi: Synonyymi

en: Syntax Validation
fi: Syntaksin tarkistus

en: System aggregate?
fi: Järjestelmän koostefunktio?

en: System cast?
fi: Järjestelmän tyyppimuunnos?

en: System column?
fi: Järjestelmän kenttä?

en: System conversion?
fi: Järjestelmän muunnos?

en: System database?
fi: Järjestelmän tietokanta?

en: System domain?
fi: Järjestelmän arvoalue?

en: System foreign key?
fi: Järjestelmän viiteavain?

en: System function?
fi: Järjestelmän funktio?

en: System index?
fi: Järjestelmän indeksi?

en: System language?
fi: Järjestelmän kieli?

en: System objects will not be removed from the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
fi: Järjestelmän objekteja ei poisteta objektipuusta ennen puun päivittämistä.
    Suljetaanko kaikki yhteydet nyt?

en: System objects will not show in the the object tree until a refresh is performed.
    Close all connections now?
fi: Järjestelmän objektit eivät näy objektipuussa ennen puun päivitystä.
    Suljetaanko kaikki yhteydet nyt?

en: System operator class?
fi: Järjestelmän operaattoriluokka?

en: System operator family?
fi: Järjestelmän operaattoriperhe?

en: System operator?
fi: Järjestelmän operaattori?

en: System package?
fi: Järjestelmän paketti?

en: System rule?
fi: Järjestelmän sääntö?

en: System schema?
fi: Järjestelmän kaavio?

en: System schemas
fi: Järjestelmän kaaviot

en: System sequence?
fi: Järjestelmän sekvenssi?

en: System synonym?
fi: Järjestelmän synonyymi?

en: System table?
fi: Järjestelmän taulu?

en: System trigger?
fi: Järjestelmän liipaisin?

en: System type?
fi: Järjestelmän tyyppi?

en: System view?
fi: Järjestelmän näkymä?

en: TX start
fi: Transaktion alku

en: Tab
fi: Sarkain

en: Table
fi: Taulu

en: Table Size
fi: Taulun koko

en: Tables
fi: Taulut

en: Tables/Views
fi: Taulut/näkymät

en: Tablespace
fi: Taulualue

en: Tablespace Size
fi: Taulualueen koko

en: Tablespaces
fi: Taulualueet

en: Target Node
fi: Kohdesolmu

en: Target encoding
fi: Kohdekoodaus

en: Target object
fi: Kohdeobjekti

en: Target of merge
fi: Yhdistelyn kohde

en: Target schema
fi: Kohdekaavio

en: Target type
fi: Kohteen tyyppi

en: Template
fi: Malli

en: Terminate
fi: Lopeta

en: Terminate process
fi: Lopeta prosessi

en: Terminate process?
fi: Lopetetaanko prosessi?

en: The ANY pseudo-datatype cannot be used in multi parameter aggregates.
fi: ANY-pseudotietotyyppiä ei voi käyttää koostefunktiossa, jolla on monta parametria.

en: The EnterpriseDB bin path specified is not valid or does not contain an EnterpriseDB pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
fi: Annettu EnterpriseDB bin-polku ei ole oikein, tai ei sisällä EnterpriseDB pg_dump-ohjelmaa.
    
    Valitse toinen kansio, tai jätä polku tyhjäksi.

en: The PostgreSQL bin path specified is not valid or does not contain a PostgreSQL pg_dump executable.
    
    Please select another directory, or leave the path blank.
fi: Annettu PostgreSQL bin-polku ei ole oikein, tai ei sisällä PostgreSQL pg_dump-ohjelmaa.
    
    Valitse toinen kansio, tai jätä polku tyhjäksi.

en: The PostgreSQL server engine is currently configured to listen for local connections only.
    You might want to check "listen_addresses" to enable accessing the server over the network too.
fi: PostgreSQL palvelin on nyt asetettu kuuntelemaan vain paikallisia pyyntöjä.
    Jos haluat palvelimen vastaavan tämän koneen ulkopuolelta tuleviin pyyntöihin, muuta "listen_address" parametria.

en: The PostgreSQL server must be at least version %2.1f!
fi: PostgreSQL palvelimen versio pitää olla vähintään %2.1f!

en: The PostgreSQL server's version string.
fi: PostgreSQL palvelimen versiotiedot.

en: The PostgreSQL version number.
fi: PostgreSQL versionumero.

en: The autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.
fi: autovacuum prosessi ei ole käynnissä palvelimella.
    On suositeltavaa käynnistää se muutamalla asetukset 'stats_start_collector', 'stats_row_level' ja 'autovacuum' tilaan 'on'.

en: The configuration is modified.
    Do you want to save changes?
fi: Konfiguraatiota on muutettu.
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: The file: 
    
    %s
    
    already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto 
    
    %s
    on jo olemassa. Haluatko korvata tiedoston?

en: The help source (%s) could not be opened. Please check the help configuration options.
fi: Ohjeen (%s) avaus epäonnistui. Tarkista ohjeasetukset.

en: The hostname or TCP/IP address of the server.
fi: Palvelimen nimi tai TCP/IP osoite.

en: The initial database used when connecting to the server.
fi: Käytettävä tietokanta yhdistettäessä palvelimeen.

en: The last OID used by the server.
fi: Palvelimen viimeisin käytetty OID

en: The maximum of %ld rows is exceeded (total %ld).
fi: Maksimi rivimäärä %ld ylitetty (yht. %ld).

en: The mythical 13th month!
fi: Myyttinen 13:sta kuukausi

en: The mythical 8th day!
fi: Myyttinen kahdeksas päivä!

en: The password could not be changed!
fi: Salasanaa ei voitu muuttaa!

en: The passwords entered do not match!
fi: Annettu salasana ei täsmää!

en: The pg_autovacuum backend process is not running.
    It is recommended to enable it by setting 'stats_start_collector', 'stats_row_level' and 'autovacuum' to 'on'.
fi: pg_autovacuum prosessi ei ole käynnissä palvelimella.
    On suositeltavaa käynnistää se muutamalla asetukset 'stats_start_collector', 'stats_row_level' ja 'autovacuum' tilaan 'on'.

en: The port number the server is listening on.
fi: Palvelimen porttinumero.

en: The row limit must be an integer number or 'No limit'
fi: Rivirajoitin pitää olla kokonaisluku tai 'No Limit'

en: The schema oid can't be located, please refresh all schemas!
fi: Kaavion oid ei löydy, päivitä kaikki kaaviot!

en: The specified exception already exists!
fi: Määritelty poikkeus on jo olemassa

en: The text %s has changed.
fi: Teksti %s on muuttunut.

en: The text %s has changed.
    Do you want to save changes?
fi: Teksti %s on muuttunut.
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: The username used when connecting to the server.
fi: Käyttäjätunnus jota käytettiin kytkeydyttäessä palvelimeen.

en: There are %ld event acknowledgements outstanding.
    Continue anyway?
fi: %ld tapahtuma ilmoituksia odottamassa.
    Haluatko jatkaa?

en: There are dependent services configured:
fi: Kokoonpanosta löytyi riippuvaisia palveluita:

en: There are dependent services running:
fi: Riippuvaisia palveluita käynnissä:

en: There is nothing in the SQL pane to save!
fi: SQL pane:ssa ei ole tallennettavaa!

en: There is unsaved data in a row.
    Do you want to store to the database?
fi: Rivillä on tallentamatonta tietoa.
    Haluatko tallentaa sen tietokantaan?

en: This file contain mixed line endings. They will be converted to the current setting.
fi: Tiedostossa on sekoitettu eri rivinvaihtotyylejä. Ne muunnetaan tämänhetkisen asetuksen mukaiseksi.

en: This macro includes a text substitution. Please select some text in the SQL pane and re-run the macro.
fi: Tämä makro sisältää tekstinkorvauksen. Valitse SQL-näytöstä tekstiä ja aja makro uudelleen.

en: This option is present in the configuration file, but not known to the configuration tool.
fi: Tämä asetus löytyi asetustiedostosta, mutta asetuseditori ei tue sitä.

en: This program is based on pgAdmin III
fi: Tämä ohjelma pohjautuu pgAdmin III:een

en: This query will return %d results.
    Load all results?
fi: Kysely tuotti %d riviä.
    Ladataanko kaikki rivit?

en: This software is released under the Artistic License.
fi: Ohjelmisto on julkaistu Artistic-lisenssin alaisena.

en: This table contains serial columns. Do you want to use the values in the clipboard for these columns?
fi: Taulu sisältää serial-tyyppisiä kenttiä. Haluatko käyttää leikepöydällä olevia arvoja näille kentille?

en: Thursday
fi: Torstai

en: Time
fi: Aika

en: Time offset
fi: Aikasiirtymä

en: Times
fi: Ajat

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Title
fi: Otsikko

en: To
fi: Jonnekin(To)

en: Toast Blocks Hit
fi: Toast-sivuosumia

en: Toast Blocks Read
fi: Toast-sivua luettu

en: Toast Index Blocks Hit
fi: Toast-indeksilohko-osumaa

en: Toast Index Blocks Read
fi: Toast-indeksisivua luettu

en: Toast Table Size
fi: Toast-taulun koko

en: Toggle breakpoint
fi: Lisää/poista pysäytyskohta

en: Toggle breakpoint	F9
fi: Lisää/poista pysäytyskohta	F9

en: Tool bar
fi: Työkalupalkki

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Total %ld rows.
fi: Kaikkiaan %ld riviä.

en: Total query runtime:
fi: Kyselyn kokonaisaika:

en: Transactions
fi: Transaktiot

en: Translator attention: must match backend translation!Ident authentication failed
fi: Ident authentication failed

en: Translator attention: must match backend translation!no pg_hba.conf entry for
fi: no pg_hba.conf entry for

en: Translator attention: must match libpq translation!Is the server running on host
fi: Is the server running on host

en: Tree Level
fi: Taso

en: Trigger
fi: Liipaisin

en: Trigger Function
fi: Liipaisinfunktio

en: Trigger Functions
fi: Liipaisinfunktiot

en: Trigger enabled?
fi: Liipaisin käytössä?

en: Trigger function
fi: Liipaisinfunktio

en: Trigger functions
fi: Liipaisinfunktiot

en: Triggers
fi: Liipaisimet

en: Trusted
fi: Luotettu

en: Trusted?
fi: Luotettu?

en: Try switching it to the lefthand side in one
    or more relationships.
fi: Kokeile siirtää se vasemmalle puolelle yhdessä
    tai useammassa liitännässä.

en: Trying to drop system object
fi: Yritetään poistaa järjestelmäobjektia

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Tuple Count
fi: Monikkojen lkm.

en: Tuple Length
fi: Monikkojen pituus

en: Tuple Percent
fi: Monikkoja (%)

en: Tuples Deleted
fi: Monikkoa poistettu

en: Tuples Fetched
fi: Monikkoa haettu

en: Tuples Inserted
fi: Monikkoa lisätty

en: Tuples Returned
fi: Monikkoa palautettu

en: Tuples Updated
fi: Monikkoa päivitetty

en: Tuples deleted
fi: Monikkoa päivitetty

en: Tuples inserted
fi: Monikkoa lisätty

en: Tuples updated
fi: Monikkoa päivitetty

en: Type
fi: Tyyppi

en: Types
fi: Tyypit

en: UPDATE script
fi: UPDATE skripti

en: Uncheck all
fi: Poista valinnat

en: Undo
fi: Peruuta

en: Undo change of data.
fi: Peruuta tietojen muutos.

en: Undo last action
fi: Peruuta ed. toiminto

en: Unexpected empty cache line: dataSet already closed.
fi: Odottamaton tyhjä välimuistirivi: dataSet oli jo suljettu.

en: Unique
fi: Yksilöllinen

en: Unique?
fi: Yksilöllinen?

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown SSL mode:
fi: Tuntematon SSL tyyppi:

en: Unknown find dialog event!
fi: Tuntematon hakudialogitapahtuma!

en: Unknown option
fi: Tuntematon optio

en: Unknown token in connection string:
fi: Tuntematon erotin yhteysmerkkijonossa:

en: Unlock Set
fi: Pura lukitus

en: Unlock a replication set and re-allow updates.
fi: Poista lukitus replikointijoukosta ja salli päivitykset.

en: Unlock set
fi: Pura lukitus

en: Unsaved data
fi: Tallentamatonta tietoa

en: Up since
fi: Käynnissä alkaen

en: Update catalogs?
fi: Voi päivitettää luetteloja?

en: Upgrade Node
fi: Päivitä solmu

en: Upgrade cluster software
fi: Päivitä ryväs ohjelmisto

en: Upgrade node
fi: Päivitä solmu

en: Upgrade node to newest replication software version.
fi: Päivitä solmun ohjelmisto uusimpaan versioon

en: Usage:
fi: Esimerkki:

en: Use DOS style line endings
fi: Käytä DOS-tyylisiä rivinvaihtoja

en: Use Mac style line endings
fi: Käytä Mac-tyylisiä rivinvaihtoja

en: Use TAB character for autocompletion
fi: Automaattitäydennys TABilla.

en: Use Unix style line endings
fi: Käytä Unix-tyylisiä rivinvaihtoja

en: Use current text Explain result and display it graphically
fi: Näytä tämänhetkinen tekstimuotoinen EXPLAIN-tuloste graafisesti

en: Use regular expressions when searching
fi: Käytä RegEx lauseita haussa

en: Use replication
fi: Käytä replikointia

en: Use spaces instead of tabs
fi: Käytä välilyöntejä sarkainmerkkien sijaan

en: User
fi: Käyttäjä

en: User ID
fi: Käyttäjä-ID

en: User Privileges
fi: Käyttäjän oikeudet

en: User can create databases
fi: Käyttäjä voi luoda tietokantoja

en: User can create users
fi: Käyttäjä voi luoda käyttäjiä

en: User language
fi: Kieli

en: User/Group
fi: Käyttäjä/Ryhmä

en: Userlimit - may be set by user
fi: Userlimit - käyttäja voi muuttaa

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users/login roles
fi: Käyttäjät/kirjautumisroolit

en: Userset - may be set by user
fi: Userset - käyttäjä voi muuttaa

en: Using an EnterpriseDB callable statement
fi: Käytetään EnterpriseDB callable statement:ia

en: Using embedded XRC data.
fi: Käytetään sisäänrakennettuja XRC-tietoja.

en: Using external XRC files.
fi: Käytetään ulkoisia XRC-tiedostoja.

en: VACUUM base threshold
fi: VACUUM peruskynnys

en: VACUUM cost limit
fi: VACUUM maksimikustannus

en: VACUUM options
fi: VACUUM valinnat

en: VACUUM scale factor
fi: VACUUM skaalauskerroin

en: Vacuum settings
fi: Vacuum asetukset

en: Validate
fi: Tarkistus

en: Validate the syntax of the filter string.
fi: Tarkistetaan suodatinlauseen syntaksia.

en: Validating filter string
fi: Tarkistetaan suodatinlausetta

en: Validator
fi: Tarkistaja

en: Value
fi: Arvo

en: Value changed
fi: Arvo muutettu

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Variable Name
fi: Muuttujan nimi

en: Variable Value
fi: Muuttujan arvo

en: Variable has still its initial default value
fi: Muuttujalla on edelleen alkuperäinen, alustettu arvo

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Verbose
fi: Laaja

en: Verbose messages
fi: Laajat viestit

en: Version
fi: Versio

en: Version number
fi: Versionumero

en: Version string
fi: Versiotiedot

en: View
fi: Näkymä

en: View &All Rows
fi: Näytä k&aikki rivit

en: View &Data
fi: Näytä &sisältö

en: View All Rows
fi: Näytä kaikki rivit

en: View Data
fi: Näytä sisältö

en: View Data Options
fi: Näytä sisältö -valinnat

en: View F&iltered Data
fi: Näytä suodatettu s&isältö

en: View F&iltered Rows...
fi: Näytä suodatetut r&ivit...

en: View Filtered Data
fi: Näytä suodatettu sisältö

en: View Filtered Rows
fi: Näytä suodatetut rivit

en: View Top %i Rows
fi: Näytä ensimmäiset %i riviä

en: View a limited number of rows in the selected object.
fi: Näytä rajattu määrä rivejä valitusta objektista.

en: View data.
fi: Näytä sisältö.

en: View the data in the selected object.
fi: Näytä valitun taulun sisältö.

en: Views
fi: Näkymät

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Visit
    download site
fi: Käy
    latauspalvelimella

en: Volatility
fi: Hävikki

en: WARNING:
fi: VAROITUS:

en: WARNING: %s
fi: VAROITUS: %s

en: Waiting for a target
fi: Odotetaan kohdetta

en: Waiting for another session to invoke %s
fi: Odotetaan toisen istunnon kutsuvan %s

en: Waiting for breakpoint in %s
fi: Odotetaan pysähdyskohtaa %s:ssä

en: Waiting for target
fi: Odotetaan kohdetta

en: Waiting for target (continue)...
fi: Odotetaan kohdetta (jatka)...

en: Waiting for target (step into)...
fi: Odotetaan kohdetta (astu)...

en: Waiting for target (step over)...
fi: Odotetaan kohdetta (astu yli)...

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Week Days
fi: Viikonpäivät

en: Weekdays
fi: Viikonpäivät

en: Whole word
fi: Koko sana

en: With OIDs
fi: OID:lla

en: Writing configuration file to server
fi: Kirjoitetaan asutustiedostoa palvelimelle

en: Writing data.
fi: Kirjoitetaan tietoja.

en: XML Stylesheet files (*.xsl)|*.xsl|All files (*.*)|*.*
fi: XML tyylitiedostot (*.xsl)|*.xsl|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
fi: XML tiedostot (*.xml)|*.xml|Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: Xact Committed
fi: Sitoutuneita transaktioita

en: Xact Rolled Back
fi: Peruutettuja transaktioita

en: Yes
fi: Kyllä

en: You cannot join on the asterisk.
fi: Asteriskilla (*) ei voi tehdä liitosta.

en: You cannot leave both the column and expression blank.
    
    Click 'OK' to insert a default function into the expression.
fi: Solua ja lausetta ei voi kumpaakin jättää määrittelemättä.
    
    Paina 'OK' asettaaksesi oletusfunktion lauseeseen.

en: You must add at least on column.
fi: Sinun pitää lisätä vähintään yksi kenttä.

en: You must enter a valid date and/or time!
fi: Anna oikea pvm ja/tai aika!

en: You must redraw your joins so that "%s"
    does not appear on the righthand side 
    more than once.
fi: Sinun pitää uudelleenmäärittää liitoksesi niin ettei "%s"
    esiinny useammin kuin kerran oikealla puolella.

en: You must select a server before changing your password!
fi: Sinun pitää valita palvelin ennen salasanan vaihtoa!

en: You must select one column from the left table and one column from the right table.
fi: Sinun pitää valita yksi solu vasemmasta ja yksi solu oikeasta taulusta.

en: You must specify a query and a name for the macro
fi: Makrolle on annettava kysely ja nimi

en: aborting.
fi: peruutetaan.

en: administrative node
fi: pääkäyttäjä solmu

en: all columns
fi: kaikki solut

en: allow
fi: salli

en: auto-connect to specified server
fi: Yhdistä valittuun palvelimeen automaattisesti

en: connect query tool to database
fi: yhdistä kyselytyökalu tietokantaan

en: daily
fi: päivittäinen

en: dialog translation test mode
fi: dialogi käännösten testitila

en: disable
fi: ei käytössä

en: edit HBA configuration file
fi: Muokkaa HBA asetustiedostoa

en: edit configuration files in cluster directory
fi: Muokkaa asetustiedostoa ryväs hakemistossa

en: edit main configuration file
fi: muokkaa asetustiedostoa

en: edit pgpass configuration file
fi: muokkaa pgpass-asetustiedostoa

en: favourite
fi: suosikki

en: file to load into the query tool in -q or -qc mode
fi: -q tai -qc tilassa kyselytyökaluun ladattava tiedosto

en: folder
fi: Kansio

en: listens
fi: kuuntelu

en: local pipe
fi: paikallinen putki

en: member
fi: jäsen

en: member in
fi: jäsen

en: monthly
fi: kuukausittainen

en: need password
fi: tarvitaan salasana

en: no quoting
fi: ei lainauksia

en: not active
fi: ei aktiivinen

en: not counted
fi: ei laskettu

en: not encrypted
fi: ei salattu

en: not member
fi: ei jäsen

en: not member in
fi: ei jäsen

en: not running
fi: ei toiminnassa

en: only strings
fi: vain teksti

en: open query tool
fi: Avaa kyselytyökalu

en: options:
fi: vaihtoehdot:

en: pgAdmin Guru Hint
fi: pgAdmin gurun neuvo

en: pgAdmin III &FAQ
fi: pgAdmin III &UKK

en: pgAdmin III Guru Hint
fi: pgAdmin III Gurun neuvo

en: pgAdmin III Guru Hints
fi: pgAdmin III Gurun neuvot

en: pgAdmin III Query
fi: pgAdmin III kysely

en: pgAdmin III Server Status -
fi: pgAdmin III palvelimen tila -

en: pgAgent Job
fi: pgAgent työ

en: pgAgent Service
fi: pgAgent palvelu

en: pgAgent jobs
fi: pgAgent työt

en: pgServer object didn't initialise because the user aborted.
fi: Käyttäjän pyynnöstä pgServer objekti ei käynnistynyt.

en: pgadmin:Logfile rotated.
fi: pgadmin:lokitiedosto vaihdettu.

en: prefer
fi: suosi

en: ready
fi: valmis

en: redirect_stderr not enabled or log_filename misconfigured
fi: redirect_stderr ei ole käytössä tai log_filename on asetettu väärin

en: repeat
fi: toista

en: require
fi: vaadi

en: running
fi: ajetaan

en: set by Override
fi: Asetettu pakottamalla

en: show this help message
fi: näytä tämä avuste viesti

en: single
fi: yksittäinen

en: store password
fi: tallenna salasana

en: unknown
fi: tuntematon

en: unset
fi: asettamatta

en: weekly
fi: viikoittainen

en: yearly
fi: vuosittainen
