phpMyAdmin 5.2.2-dev - en to eo translation catalogue (407 entries)

en: Uptime below one day
eo: Aktivtempo sub unu tago

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
eo: Aktivtempo estas malpli ol 1 tago, agordado de rendimento eble ne estas preciza.

en: Distribution
eo: Distribuo

en: MySQL Architecture
eo: MySQL-arkitekturo

en: Search:
eo: Serĉi:

en: Go
eo: Ek

en: Description
eo: Priskribo

en: Save as file
eo: Konservi kiel dosieron

en: Comments
eo: Komentoj

en: Add %s
eo: Aldoni %s

en: Databases
eo: Datumbazoj

en: Developer
eo: Programisto

en: General
eo: Ĝenerala

en: Import / export
eo: Importi / eksporti

en: Servers
eo: Serviloj

en: Tables
eo: Tabeloj

en: Security
eo: Sekureco

en: Authentication
eo: Aŭtentigo

en: Tabs
eo: Langetoj

en: Warnings
eo: Avertoj

en: Console
eo: Konzolo

en: Edit
eo: Redakti

en: Create PHP code
eo: Krei PHP-kodon

en: Database
eo: Datumbazo

en: Server
eo: Servilo

en: Table
eo: Tabelo

en: Incorrect value!
eo: Malĝusta valoro!

en: unavailable
eo: maldisponebla

en: maximum %s
eo: maksimuma %s

en: HTTP authentication
eo: HTTP-aŭtentigo

en: Custom
eo: Propra

en: Structure
eo: Strukturo

en: Data
eo: Datumoj

en: Export
eo: Eksporti

en: Features
eo: Trajtoj

en: Import
eo: Importi

en: Server %d
eo: Servilo %d

en: Incorrect value:
eo: Malĝusta valoro:

en: Incorrect IP address: %s
eo: Malĝusta IP-adreso: %s

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
eo: La dosiero %s ne estas disponebla en ĉi tiu sistemo, vizitu %s por pli da informo.

en: Access denied!
eo: Atingo rifuzita!

en: unknown
eo: nekonata

en: Yes
eo: Jes

en: Confirm
eo: Konfirmi

en: Add index
eo: Aldoni indekson

en: Edit index
eo: Redakti indekson

en: SQL query:
eo: SQL-peto:

note: l10n: Default label for the y-Axis of Charts
en: Y values
eo: Y-valoroj

en: Close
eo: Fermi

note: l10n: Other, small valued, queries
en: Other
eo: Alia

note: l10n: Decimal separator
en: .
eo: ,

en: Connections / Processes
eo: Konektoj / procezoj

en: Connections
eo: Konektoj

en: Processes
eo: Procezoj

en: %d table(s)
eo: %d tabelo(j)

note: l10n: Questions is the name of a MySQL Status variable
en: Questions
eo: Demandoj

en: Settings
eo: Agordoj

en: None
eo: Neniu

en: Change settings
eo: Ŝanĝi agordojn

en: Current settings
eo: Nunaj agordoj

en: Status
eo: Stato

en: Time
eo: Tempo

[ctx: Display format]
en: Table
eo: Tabelo

[ctx: Alias]
en: Database
eo: Datumbazo

[ctx: Alias]
en: Table
eo: Tabelo

[ctx: Alias]
en: Column
eo: Kolumno

en: Analyse query
eo: Analizi peton

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Apply
eo: Apliki

en: OK
eo: Bone

en: No
eo: Ne

en: Values for column %s
eo: Valoroj por la kolumno %s

en: Values for a new column
eo: Valoroj por nova kolumno

en: Add %d value(s)
eo: Aldoni %d valoro(j)

en: Delete
eo: Forigi

en: Pick
eo: Elekti

note: l10n: Display text for calendar close link
en: Done
eo: Farita

en: Back
eo: Reen

en: Step
eo: Paŝo

en: Save
eo: Konservi

en: Ignore
eo: Ignori

en: Copy
eo: Kopii

en: Point
eo: Punkto

en: Point %d
eo: Punkto %d

en: Geometry
eo: Geometrio

en: Add a point
eo: Aldoni punkton

en: Encryption key
eo: Ĉifroŝlosilo

en: Select Foreign Key
eo: Elekti fremdan ŝlosilon

en: Save page
eo: Konservi paĝon

en: Save page as
eo: Konservi paĝon kiel

en: Open page
eo: Malfermi paĝon

en: Delete page
eo: Forigi paĝon

en: Untitled
eo: Sentitola

en: cancel
eo: nuligi

en: Generate password
eo: Generi pasvorton

en: Generate
eo: Generi

en: Change password
eo: Ŝanĝi pasvorton

en: Hide
eo: Kaŝi

en: Show
eo: Montri

[ctx: string types]
en: String
eo: Ĉeno

en: Rows
eo: Vicoj

en: Indexes
eo: Indeksoj

en: Error
eo: Eraro

en: Primary
eo: Primara

en: Index
eo: Indekso

en: YES
eo: JES

en: NO
eo: NE

en: MySQL said:
eo: MySQL diris:

en: Add event
eo: Aldoni eventon

en: Edit event
eo: Redakti eventon

en: Or:
eo: Aŭ:

en: And:
eo: Kaj:

en: New bookmark
eo: Nova legosigno

en: Create bookmark
eo: Krei legosignon

en: Update bookmark
eo: Ĝisdatigi legosignon

en: Delete bookmark
eo: Forigi legosignon

en: pages
eo: paĝoj

en: Documentation
eo: Dokumentado

en: Report
eo: Raporti

en: Static analysis:
eo: Statika analizo:

en: Options
eo: Opcioj

en: Function
eo: Funkcio

en: Type
eo: Tipo

en: Or
eo: Aŭ

en: Browse
eo: Foliumi

en: Search
eo: Serĉi

en: Operations
eo: Operacioj

en: Query
eo: Peto

en: Events
eo: Eventoj

en: User accounts
eo: Uzantkontoj

en: Replication
eo: Replikado

en: Variables
eo: Variabloj

en: Charsets
eo: Signaroj

en: Engines
eo: Moduloj

en: Plugins
eo: Kromprogramoj

en: Groups:
eo: Grupoj:

en: Events:
eo: Eventoj:

en: Functions:
eo: Funkcioj:

en: Procedures:
eo: Proceduroj:

en: Tables:
eo: Tabeloj:

en: Columns
eo: Kolumnoj

[ctx: Create new column]
en: New
eo: Nova

en: Column
eo: Kolumno

[ctx: Create new database]
en: New
eo: Nova

[ctx: Create new event]
en: New
eo: Nova

en: Event
eo: Evento

en: Functions
eo: Funkcioj

[ctx: Create new function]
en: New
eo: Nova

[ctx: Create new index]
en: New
eo: Nova

en: Expand/Collapse
eo: Etendi/maletendi

en: Procedures
eo: Proceduroj

[ctx: Create new procedure]
en: New
eo: Nova

en: Procedure
eo: Proceduro

[ctx: Create new table]
en: New
eo: Nova

[ctx: Create new trigger]
en: New
eo: Nova

[ctx: Create new view]
en: New
eo: Nova

en: Step 1.
eo: Paŝo 1.

en: Step 2.
eo: Paŝo 2.

en: Step 3.
eo: Paŝo 3.

en: Analyze
eo: Analizi

en: Repair
eo: Ripari

en: Drop
eo: Forigi

en: Welcome to %s
eo: Bonvenon al %s

en: Wrong username/password. Access denied.
eo: Malĝusta uzantnomo/pasvorto. Atingo rifuzita.

en: structure
eo: strukturo

en: data
eo: datumoj

en: structure and data
eo: strukturo kaj datumoj

en: Null
eo: Senvalora

en: Default
eo: Defaŭlta

en: Name
eo: Nomo

en: Server version:
eo: Servila versio:

en: PHP Version:
eo: PHP-versio:

en: Database:
eo: Datumbazo:

en: Data:
eo: Datumoj:

en: Structure:
eo: Stukturo:

en: %s value
eo: %s valoro

en: Constraints for table
eo: Limigoj por tabelo

en: Table:
eo: Tabelo:

en: MediaWiki Table
eo: MediaVikio-tabelo

en: Table of contents
eo: Tabelo de enhavo

en: Attributes
eo: Atributoj

en: Details…
eo: Detaloj…

en: Error.
eo: Eraro.

en: Unknown error
eo: Nekonata eraro

en: SHA256 password authentication
eo: SHA256-a pasvorta aŭtentigo

en: User
eo: Uzanto

en: SQL query
eo: SQL-peto

en: Threads
eo: Fadenoj

en: Sorting
eo: Ordigado

en: Files
eo: Dosieroj

en: Default theme %s not found!
eo: Defaŭlta etoso %s ne trovita!

en: Theme %s not found!
eo: Etoso %s ne trovita!

en: Export as %s
eo: Eksporti kiel %s

[ctx: numeric types]
en: Numeric
eo: Nombra

[ctx: date and time types]
en: Date and time
eo: Dato kaj tempo

en: Max: %s%s
eo: Maksimuma: %s%s

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for January
en: Jan
eo: jan

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for February
en: Feb
eo: feb

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for March
en: Mar
eo: mar

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for April
en: Apr
eo: apr

[ctx: Short month name]
note: l10n: Short month name
en: May
eo: maj

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for June
en: Jun
eo: jun

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for July
en: Jul
eo: jul

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for August
en: Aug
eo: aŭg

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for September
en: Sep
eo: sep

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for October
en: Oct
eo: okt

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for November
en: Nov
eo: nov

note: l10n: Short month name l10n: Short month name for December
en: Dec
eo: dec

note: l10n: Short week day name for Monday
en: Mon
eo: lun

note: l10n: Short week day name for Tuesday
en: Tue
eo: mar

note: l10n: Short week day name for Wednesday
en: Wed
eo: mer

note: l10n: Short week day name for Thursday
en: Thu
eo: ĵaŭ

note: l10n: Short week day name for Friday
en: Fri
eo: ven

note: l10n: Short week day name for Saturday
en: Sat
eo: sab

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
eo: %s tagoj, %s horoj, %s minutoj kaj %s sekundoj

en: Users
eo: Uzantoj

en: Text
eo: Teksto

en: Both
eo: Ambaŭ

en: Nowhere
eo: Nenie

en: Left
eo: Maldekstra

en: Right
eo: Dekstra

en: Click
eo: Klaku

en: Disabled
eo: Malŝaltita

en: key
eo: ŝlosilo

en: Welcome
eo: Bonvenon

en: Open
eo: Malfermi

en: Closed
eo: Fermita

en: Monday
eo: lundo

en: Tuesday
eo: mardo

en: Wednesday
eo: merkredo

en: Thursday
eo: ĵaŭdo

en: Friday
eo: vendredo

en: Saturday
eo: sabato

en: Sunday
eo: dimanĉo

en: Enable
eo: Ŝalti

en: Disable
eo: malŝalti

[ctx: for default]
en: None
eo: Neniu

en: Add
eo: Aldoni

en: Connection:
eo: Konekto:

en: Is a foreign key.
eo: Estas fremda ŝlosilo.

en: Comment
eo: Komento

en: Collapse
eo: Maletendi

en: Expand
eo: Etendi

en: Requery
eo: Repeti

en: Clear
eo: Vakigi

en: History
eo: Historio

en: Bookmarks
eo: Legosignoj

en: Bookmark
eo: Legosigno

en: Add bookmark
eo: Aldoni legosignon

en: Share this bookmark
eo: Konigi ĉi tiun legosignon

en: Add new column
eo: Aldoni novan kolumnon

en: Attribute
eo: Atributo

en: Add column
eo: Aldoni kolumnon

en: Select a table
eo: Elektu tabelon

en: Select a column.
eo: Elekti kolumnon.

en: Click to sort.
eo: Klaku por ordigi.

en: Action
eo: Ago

en: Create
eo: Krei

en: Print
eo: Presi

en: New page
eo: Nova paĝo

en: Create table
eo: Krei tabelon

en: Help
eo: Helpo

en: Value
eo: Valoro

en: New name
eo: Nova nomo

en: Active options
eo: Aktivaj opcioj

en: New page name
eo: Nova paĝnomo

en: Select page
eo: Elektu paĝon

en: Details
eo: Detaloj

en: ON
eo: ŜALTITA

en: OFF
eo: MALŜALTITA

en: + Add column
eo: + Aldoni kolumnon

en: Remove database
eo: Forigi datumbazon

en: Add constraints
eo: Aldoni limigojn

en: User name
eo: Uzantnomo

en: Host name
eo: Gastignomo

[ctx: Create new user]
en: New
eo: Nova

en: Add user account
eo: Aldoni uzantkonton

en: Column:
eo: Kolumno:

en: Sort:
eo: Ordigo:

en: Charset
eo: Signaro

en: Execute
eo: Plenumi

en: Find:
eo: Trovi:

en: %s table | %s tables
eo[0]: %s tabelo
eo[1]: %s tabeloj

en: Continue
eo: Daŭrigi

en: From
eo: El

en: To
eo: Al

en: Copy table
eo: Kopii tabelon

en: Repair table
eo: Ripari tabelon

en: Prefix
eo: Prefikso

en: Are you sure?
eo: Ĉu vi certas?

en: Size
eo: Grando

en: Last version
eo: Lasta versio

en: Created
eo: Kreita

en: Updated
eo: Ĝisdatigita

en: active
eo: aktiva

en: not active
eo: malaktiva

en: Versions
eo: Versioj

[ctx: Trigger action time]
en: Time
eo: Tempo

en: Relational key
eo: Rilata ŝlosilo

[ctx: None encoding conversion]
en: None
eo: Neniu

en: Select a template
eo: Elekti ŝablonon

en: Export templates:
eo: Eksporti ŝablonojn:

en: New template:
eo: Nova ŝablono:

en: Template:
eo: Ŝablono:

en: Update
eo: Ĝisdatigi

en: Value for the column "%s"
eo: Valoro por la kolumno "%s"

en: Geometry %d:
eo: Geometrio %d:

en: Point:
eo: Punkto:

en: Add geometry
eo: Aldoni geometrion

en: General settings
eo: Ĝeneralaj agordoj

en: More settings
eo: Pli agordoj

en: Language
eo: Lingvo

en: Theme
eo: Etoso

en: Database server
eo: Datumbaza servilo

en: Server:
eo: Servilo:

en: Server type:
eo: Servila tipo:

en: Protocol version:
eo: Protokola versio:

en: User:
eo: Uzanto:

en: Server charset:
eo: Servila signaro:

en: Web server
eo: Retservilo

en: PHP extension:
eo: PHP-kromprogramo:

en: PHP version:
eo: PHP-versio:

en: Show PHP information
eo: Montri PHP-informon

en: Version information:
eo: Versioinformo:

en: Official Homepage
eo: Oficiala retejo

en: Contribute
eo: Kontribui

en: Get support
eo: Akiru subtenon

en: List of changes
eo: Listo de ŝanĝoj

en: License
eo: Permesilo

en: Warning
eo: Averto

en: %s of %s
eo: %s de %s

note: l10n: Display text for current month link in calendar
en: Today
eo: hodiaŭ

en: January
eo: januaro

en: February
eo: februaro

en: March
eo: marto

en: April
eo: aprilo

note: l10n: Short month name for May
en: May
eo: majo

en: June
eo: junio

en: July
eo: julio

en: August
eo: aŭgusto

en: September
eo: septembro

en: October
eo: oktobro

en: November
eo: novembro

en: December
eo: decembro

note: l10n: Short week day name for Sunday
en: Sun
eo: dim

note: l10n: Minimal week day name for Sunday
en: Su
eo: di

note: l10n: Minimal week day name for Monday
en: Mo
eo: lu

note: l10n: Minimal week day name for Tuesday
en: Tu
eo: ma

note: l10n: Minimal week day name for Wednesday
en: We
eo: me

note: l10n: Minimal week day name for Thursday
en: Th
eo: ĵa

note: l10n: Minimal week day name for Friday
en: Fr
eo: ve

note: l10n: Minimal week day name for Saturday
en: Sa
eo: sa

en: Hour
eo: Horo

en: Minute
eo: Minuto

en: Second
eo: Sekundo

en: Log in
eo: Ensaluti

en: Username:
eo: Uzantnomo:

en: Password:
eo: Pasvorto:

en: Log out
eo: Elsaluti

en: Enabled
eo: Ŝaltita

en: Position
eo: Pozicio

en: Original position
eo: Originala pozicio

en: Information
eo: Informo

en: Create database
eo: Krei datumbazon

en: Plugin
eo: Kromprogramo

en: Version
eo: Versio

en: Author
eo: Aŭtoro

en: disabled
eo: malŝaltita

en: Database for user account
eo: Datumbazo por uzantkonto

en: User account
eo: Uzantkonto

en: User name:
eo: Uzantnomo:

en: Host name:
eo: Gastignomo:

en: Password
eo: Pasvorto

[ctx: None privileges]
en: None
eo: Neniu

en: Remove selected user accounts
eo: Forigi elektitajn uzantkontojn

en: Variable
eo: Variablo

en: Current server:
eo: Nuna servilo:

en: Group name:
eo: Grupnomo:

en: Download
eo: Elŝuti

en: New server
eo: Nova servilo

en: Default language
eo: Defaŭlta lingvo

en: Default server
eo: Defaŭlta servilo

en: - none -
eo: - neniu -

en: Edit server
eo: Redakti servilon

en: Add a new server
eo: Aldoni novan servilon

en: % Time
eo: % Tempo

en: ø Time
eo: ø Tempo

en: Use this value
eo: Uzi ĉi tiun valoron

[ctx: Chart type]
en: Column
eo: Kolumno

[ctx: Chart type]
en: Line
eo: Linio

[ctx: Chart type]
en: Timeline
eo: Templinio

en: X Values
eo: X-valoroj

en: Y Values
eo: Y-valoroj

en: Save chart as image
eo: Konservi kiel dosieron

en: -- None --
eo: -- Neniu --

en: Parser:
eo: Analizilo:

en: Comment:
eo: Komento:

en: Binary
eo: Duuma

en: Actions
eo: Agoj

en: + Add constraint
eo: + Aldoni limigon

en: Minimum value:
eo: Minimuma valoro:

en: Maximum value:
eo: Maksimuma valoro:

[ctx: None for default]
en: None
eo: Neniu

en: Change
eo: Ŝanĝi

en: Delete version
eo: Forigi version

en: Date
eo: Dato

en: Username
eo: Uzantnomo
