poedit - en to pt_PT translation catalogue (706 entries)

en: Hide this notification message
pt_PT: Ocultar esta mensagem de notificação

en: Don’t Show Again
pt_PT: Não mostrar novamente

en: Don’t show again
pt_PT: Não mostrar novamente

en: Update Summary
pt_PT: Resumo da atualização

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
pt_PT: Resumo da atualização

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Issues
pt_PT: Problemas

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: File
pt_PT: Ficheiro

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Line
pt_PT: Linha

note: TRANSLATORS: Column header in the list of issues where rows are filename:line:text of issue
en: Issue
pt_PT: Problema

en: New Strings
pt_PT: Novas cadeias

en: New strings
pt_PT: Novas cadeias

en: Removed Strings
pt_PT: Cadeias removidas

en: Removed strings
pt_PT: Cadeias removidas

en: Collecting source files…
pt_PT: A obter os ficheiros fonte…

en: Extracting translatable strings from %s file… | Extracting translatable strings from %s files…
pt_PT[0]: A extrair cadeias de %s ficheiro…
pt_PT[1]: A extrair cadeias de %s ficheiros…

en: Failed to load file with extracted translations.
pt_PT: Falha ao carregar ficheiro com traduções extraídas.

en: In: %s
pt_PT: Em: %s

en: Source code not available.
pt_PT: O código fonte não está disponível.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
pt_PT: As traduções não foram atualizadas a partir do código fonte porque o código não foi encontrado na localização especificada nas propriedades do ficheiro.

en: Permission denied.
pt_PT: Permissão recusada.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
pt_PT: Não tem permissões para ler ficheiros de código fonte a partir da localização especificada nas propriedades do ficheiro.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
pt_PT: Se, previamente, lhe foi negado o acesso aos seus ficheiros, pode permiti-lo em Definições do sistema > Privacidade e Segurança > Ficheiros e pastas.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
pt_PT: Se você negou anteriormente o acesso aos seus ficheiros, pode agora autorizar esse acesso em Preferências do sistema > Segurança e privacidade > Privacidade > Ficheiros e pastas.

en: Failed to extract strings from source code.
pt_PT: Falha ao extrair as cadeias a partir do código-fonte.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
pt_PT: Não foi possível abrir o ficheiro “%s”.

en: Updating translations
pt_PT: Atualizar traduções

en: Determining differences…
pt_PT: A determinar diferenças…

en: Merging differences…
pt_PT: A incorporar diferenças…

en: Translation file is already up to date, no changes to strings were made.
pt_PT: O ficheiro de tradução está atualizado e nenhuma alteração foi efetuada.

en: Translation file was updated with %s change. | Translation file was updated with %s changes.
pt_PT[0]: O ficheiro de tradução foi atualizado com %s alteração.
pt_PT[1]: O ficheiro de tradução foi atualizado com %s alterações

en: New strings to translate:
pt_PT: Novas cadeias para traduzir:

en: Removed strings (no longer used):
pt_PT: Cadeias removidas (não utilizadas):

en: %d issue with the source strings was detected. | %d issues with the source strings were detected.
pt_PT[0]: Detetado %d problema nas cadeias de origem.
pt_PT[1]: Detetados %d problemas nas cadeias de origem.

en: View Details…
pt_PT: Ver detalhes…

en: View details…
pt_PT: Ver detalhes…

en: Malformed header: “%s”
pt_PT: Cabeçalho mal formado: “%s“

en: PO Translation Files
pt_PT: Ficheiros de tradução PO

en: POT Translation Templates
pt_PT: Modelos de tradução POT

en: XLIFF Translation Files
pt_PT: Ficheiros de tradução XLIFF

en: Xcode Localization Catalog
pt_PT: Catálogo de tradução Xcode

en: JSON Translation Files
pt_PT: Ficheiros de tradução JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
pt_PT: Ficheiros de tradução Flutter

en: RESX Resource Files
pt_PT: Ficheiros RESX

en: Qt Translation Files
pt_PT: Ficheiros Qt

en: All Translation Files
pt_PT: Todos os ficheiros de tradução

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
pt_PT: O ficheiro está num formato não reconhecido pelo Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
pt_PT: Este ficheiro JSON não é um ficheiro de traduções e não pode ser editado no Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
pt_PT: Falha ao ler o conteúdo do ficheiro com o seguinte erro: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
pt_PT: O ficheiro "%s" é apenas de leitura e não pode ser guardado.
    Por favor, guarde-o com um nome diferente.

en: Couldn’t save file %s.
pt_PT: Não foi possível guardar o ficheiro %s.

en: Screenshots:
pt_PT: Capturas de ecrã:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
pt_PT[0]: %i linha do ficheiro “%s“ não foi carregada corretamente.
pt_PT[1]: %i linhas do ficheiro "%s" não foram carregadas corretamente.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
pt_PT: A linha %d do ficheiro “%s“ está danificada (dados %s inválidos).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
pt_PT: Ficheiro PO danificado: usada a forma singular msgstr em conjunto com msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
pt_PT: Ficheiro PO danificado: usadas formas plurais msgstr sem msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
pt_PT: Não foi possível carregar o ficheiro, provavelmente está danificado.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
pt_PT: Ocorreram erros ao carregar o ficheiro. Como resultado, alguns dados podem estar em falta ou danificados.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
pt_PT: Ocorreu um problema ao formatar o ficheiro (mas este foi guardado com sucesso).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
pt_PT: Não foi possível guardar o ficheiro no formato “%s“, como especificado nas definições da tradução.
    
    Este foi guardado no formato UTF-8 e a definição foi alterada em concordância.

en: Error saving file
pt_PT: Erro ao guardar o ficheiro

en: “%s” is not a valid POT file.
pt_PT: “%s“ não é um ficheiro POT válido.

en: Error while loading Qt translation file: %s
pt_PT: Erro ao carregar o ficheiro de traduções Qt: %s

en: The file is malformed.
pt_PT: O ficheiro está malformado.

en: Error while loading RESX file: %s
pt_PT: Erro ao carregar o ficheiro RESX: %s

en: Unexpectedly missing content in the XCLOC file.
pt_PT: Encontrado conteúdo em falta no ficheiro XCLOC.

en: Saving in a different location is not supported for XCLOC files.
pt_PT: Para ficheiros XCLOC, não é possível guardar noutras localizações.

en: Error while loading XLIFF file: %s
pt_PT: Erro ao carregar o ficheiro XLIFF: %s

en: unsupported version (%s)
pt_PT: versão não suportada (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
pt_PT: Marcação danificada na cadeia de tradução.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
pt_PT: Conecte o Poedit com plataformas de tradução na nuvem suportadas, para sincronizar de forma transparente as traduções aí geridas.

en: How does cloud sync work?
pt_PT: Como é que funciona a sincronização na nuvem?

en: Account
pt_PT: Conta

en: (not signed in)
pt_PT: (sessão não iniciada)

en: Open cloud translation
pt_PT: Abrir tradução na nuvem

en: Manage accounts
pt_PT: Gerir contas

en: Project:
pt_PT: Projeto:

en: Language:
pt_PT: Idioma:

en: Sign in to Cloud Account
pt_PT: Inicie sessão na sua conta

en: Sign in to cloud account
pt_PT: Inicie sessão na sua conta

en: No translation projects listed in your account.
pt_PT: Não existem projetos de tradução associados à sua conta.

en: Downloading latest translations…
pt_PT: A descarregar traduções mais recentes...

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
pt_PT: Iniciar sessão em %s

en: Syncing
pt_PT: Sincronização

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
pt_PT: A carregar traduções para %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
pt_PT: Não foi possível carregar as traduções para %s.

en: Syncing error
pt_PT: Erro de sincronização

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Unknown Crowdin error.
pt_PT: Erro desconhecido do Crowdin.

en: Not authorized, please sign in again.
pt_PT: Não autorizado. Inicie novamente a sessão.

note: TRANSLATORS: Crowdin has string-based and file-based project kinds (see https://support.crowdin.com/creating-project/#file-based-project)
en: String-based Crowdin projects are not supported.
pt_PT: Os projetos Crowdin "String-based" não são suportados.

en: Downloading translations is disabled in this project.
pt_PT: Este projeto desativou a descarga de traduções.

en: Recommended
pt_PT: Recomendado

en: Sign In
pt_PT: Iniciar sessão

en: Sign in
pt_PT: Iniciar sessão

en: Sign Out
pt_PT: Terminar sessão

en: Sign out
pt_PT: Terminar sessão

en: Learn more about Crowdin
pt_PT: Saber mais sobre o Crowdin

en: Crowdin is an online translation management platform and collaborative translation tool. We use Crowdin ourselves to translate Poedit into many languages, and we love it.
pt_PT: Crowdin é uma plataforma online de gestão de traduções e uma ferramenta de tradução colaborativa. Nós também utilizamos a plataforma Crowdin para traduzir o Poedit e não podíamos estar mais satisfeitos.

en: Waiting for authentication…
pt_PT: A aguardar autenticação…

en: Updating user information…
pt_PT: A atualizar informações do utilizador…

en: Sign in to Crowdin
pt_PT: Inicie a sessão na Crowdin

en: Syncing with Crowdin failed.
pt_PT: Falha ao sincronizar com o Crowdin.

en: Crowdin error
pt_PT: Erro do Crowdin

en: &Copy
pt_PT: &Copiar

en: Learn more
pt_PT: Saber mais

en: &Help
pt_PT: Aj&uda

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
pt_PT: Os ficheiros MO não podem ser editados com o Poedit.

en: Error opening file
pt_PT: Erro ao abrir ficheiro

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
pt_PT: Por favor abra e edite o ficheiro PO correspondente. Quando guardar o ficheiro PO, o ficheiro MO também será atualizado.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
pt_PT: não apagar ficheiros temporários (depuração)

en: handle a poedit:// URI
pt_PT: gerir um URI poedit://

en: go to item at given line number
pt_PT: ir para o item indicado pelo número de linha

en: Failed to communicate with Poedit process.
pt_PT: Falha ao comunicar com o processo do Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
pt_PT: Ocorreu uma exceção não tratada: %s

en: Select translation template
pt_PT: Selecione modelo de tradução

en: Invalid file
pt_PT: Ficheiro inválido

en: Select translation file
pt_PT: Selecione ficheiro de tradução

en: Poedit is an easy to use translation editor.
pt_PT: O Poedit é um editor de traduções fácil de usar.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
pt_PT: Não pode largar mais do que um ficheiro na janela do Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
pt_PT: O ficheiro "%s" não é um ficheiro de tradução.

en: File “%s” doesn’t exist.
pt_PT: O ficheiro “%s“ não existe.

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
pt_PT: A verificação ortográfica está inativa porque o dicionário para o idioma %s não está instalado.

en: Install
pt_PT: Instalar

en: The file “%s” has been changed by another application.
pt_PT: O ficheiro “%s" foi alterado por outra aplicação.

en: Reload file
pt_PT: Recarregar ficheiro

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
pt_PT: Deseja recarregar o ficheiro do disco? As suas edições não guardadas no Poedit serão perdidas se o fizer.

en: Ignore
pt_PT: Ignorar

en: Reload File
pt_PT: Recarregar ficheiro

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
pt_PT: O ficheiro foi alterado. Deseja guardar as alterações?

en: Save changes
pt_PT: Guardar alterações

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
pt_PT: Se não guardar as alterações, estas serão perdidas.

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Do&n’t save
pt_PT: &Não guardar

en: Don’t Save
pt_PT: Não guardar

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
pt_PT: As alterações feitas por outra aplicação serão perdidas se guardar.

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Save Anyway
pt_PT: Guardar mesmo assim

en: Save anyway
pt_PT: Guardar mesmo assim

en: Save as…
pt_PT: Guardar como…

en: Compile to…
pt_PT: Compilar para…

en: Compiled Translation Files
pt_PT: Ficheiros de tradução compilados

en: Export to HTML…
pt_PT: Exportar para HTML…

en: HTML Files
pt_PT: Ficheiros HTML

en: Exporting to HTML
pt_PT: Exportação para HTML

en: Updating failed
pt_PT: Falha ao atualizar

en: Open reference file
pt_PT: Abrir ficheiro de referência

en: Update from &POT File…
pt_PT: Atualizar a partir de ficheiro &POT…

en: Update from &POT file…
pt_PT: Atualizar a partir de ficheiro &POT…

en: Sync with Crowdin
pt_PT: Sincronizar com o Crowdin

note: TRANSLATORS: this is the menu action to upload to server/cloud; %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload to %s
pt_PT: Carregar para %s

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
pt_PT[0]: Foi encontrado %d erro na tradução.
pt_PT[1]: Foram encontrados %d erros na tradução.

en: Validation results
pt_PT: Resultados da validação

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
pt_PT: As entradas com erros estão marcadas a vermelho. Os detalhes do erro serão mostrados ao selecionar a entrada correspondente.

en: The file was saved safely.
pt_PT: O ficheiro foi guardado com sucesso.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
pt_PT: O ficheiro foi guardado com sucesso e o ficheiro MO foi compilado. No entanto, é possível que não funcione corretamente.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
pt_PT: O ficheiro foi guardado mas o ficheiro MO não foi criado.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
pt_PT: O ficheiro foi compilado para o formato MO mas é provável que não funcione corretamente.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
pt_PT: O ficheiro não pode ser compilado para o formato MO.

en: No problems with the translation found.
pt_PT: Não foram encontrados erros na tradução.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
pt_PT[0]: A tradução pode ser utilizada mas %d entrada ainda não está traduzida.
pt_PT[1]: A tradução pode ser utilizada mas %d entradas ainda não estão traduzidas.

en: The translation is ready for use.
pt_PT: A tradução está pronta para utilização.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
pt_PT: O Poedit corrigiu automaticamente o conteúdo inválido do ficheiro “%s“.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
pt_PT: O ficheiro contém itens duplicados, o que não é permitido em ficheiros PO e que impede a utilização do ficheiro. O Poedit corrigiu este problema, mas você deve rever a traduções dos itens marcados como imprecisos e efetuar as correções necessárias.

en: Language of the translation isn’t set.
pt_PT: O idioma da tradução não está definido.

en: Set Language
pt_PT: Definir idioma

en: Set language
pt_PT: Definir idioma

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
pt_PT: As sugestões não estão disponíveis se o idioma de tradução não estiver definido corretamente. Outras funcionalidades, tais como as formas de plural, poderão ser também afetadas.

en: Language of the translation is the same as source language.
pt_PT: O idioma de tradução é o mesmo que o idioma fonte.

en: Fix Language
pt_PT: Corrigir idioma

en: Fix language
pt_PT: Corrigir idioma

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
pt_PT: Este ficheiro tem entradas com formas plurais, mas não tem o cabeçalho Plural-Forms configurado.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
pt_PT: As entradas deste ficheiro possuem formas plurais que diferem das que estão definidas no cabeçalho Plural-Forms

en: Required header Plural-Forms is missing.
pt_PT: O cabeçalho Plural-Forms não existe.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
pt_PT: Erro de sintaxe no cabeçalho Plural-Forms ("%s").

en: Fix the Header
pt_PT: Corrigir cabeçalho

en: Fix the header
pt_PT: Corrigir cabeçalho

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
pt_PT: A expressão de formas de plural utilizadas pelo ficheiro são invulgares para %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
pt_PT: Rever

en: Would you like to use English for source text?
pt_PT: Gostaria de usar o inglês para o texto de origem?

en: This file uses string IDs instead of source text. Poedit can load English texts from the “%s” file for you.
pt_PT: Este ficheiro utiliza IDs de frase em vez do texto original. Poedit pode carregar textos em inglês do ficheiro "%s".

note: TRANSLATORS: Shown as action button when asking if the user wants to replace string IDs with English text; "load" as in "load from file"
en: Load English
pt_PT: Carregar inglês

en: Translated: %d of %d (%d %%)
pt_PT: Traduzido: %d de %d (%d %%)

en: Remaining: %d
pt_PT: Faltam: %d

en: %d error | %d errors
pt_PT[0]: %d erro
pt_PT[1]: %d erros

en: %d entry | %d entries
pt_PT[0]: %d entrada
pt_PT[1]: %d entradas

en:  (unsaved)
pt_PT:  (não guardado)

en:  (modified)
pt_PT:  (modificado)

en: Failed to update translation memory: %s
pt_PT: Falha ao atualizar a memória de traduções: %s

en: The file “%s” couldn’t be saved.
pt_PT: Não foi possível guardar "%s".

en: Remove same-as-source translations
pt_PT: Remover traduções iguais à fonte

en: Do you want to remove all translations that are identical to the source text?
pt_PT: Pretende remover todas as traduções que sejam idênticas ao texto fonte?

en: This action will delete any translations that match the source text exactly. This cannot be undone.
pt_PT: Esta ação irá apagar todas as traduções que correspondam, exatamente, ao texto fonte. A ação não pode ser revertida.

en: Keep
pt_PT: Manter

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Purge deleted translations
pt_PT: Remover traduções eliminadas

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
pt_PT: Pretende remover todas as traduções que já não são utilizadas?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
pt_PT: Se continuar, todas as traduções marcadas como apagadas serão removidas permanentemente. Se as entradas forem respostas, terá que as traduzir novamente.

en: Purge
pt_PT: Remover

en: Copy from source text
pt_PT: Copiar entrada original

en: Copy from Source Text
pt_PT: Copiar entrada original

en: Clear translation
pt_PT: Limpar tradução

en: Clear Translation
pt_PT: Limpar tradução

en: Edit comment
pt_PT: Editar comentário

en: Edit Comment
pt_PT: Editar comentário

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
pt_PT: Ocorrências de código

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
pt_PT: Ocorrências de código

en: Hide Sidebar
pt_PT: Ocultar barra lateral

en: Show Sidebar
pt_PT: Mostrar barra lateral

en: Hide Status Bar
pt_PT: Ocultar barra de estado

en: Show Status Bar
pt_PT: Mostrar barra de estado

en: String length in characters: translation | source
pt_PT: Comprimento da frase em caracteres: tradução | fonte

en: String length in characters
pt_PT: Comprimento da frase em caracteres

en: Source text
pt_PT: Texto fonte

en: Plural
pt_PT: Plurais

en: Translation
pt_PT: Tradução

en: Pre-translated
pt_PT: Pré-traduzida

en: Needs Work
pt_PT: Por rever

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
pt_PT: Por rever

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
pt_PT: Os ficheiros POT são apenas modelos e estes não contêm quaisquer traduções.
    Para traduzir, crie um novo ficheiro PO com base no modelo.

en: Create new translation
pt_PT: Criar nova tradução

en: Make a new translation from this POT file.
pt_PT: Criar uma nova tradução a partir deste ficheiro POT.

en: Use the Edit menu to perform bulk actions on selected strings.
pt_PT: Utilize o menu Editar para ações em lote nas cadeias selecionadas.

note: TRANSLATORS: Refers to symbolic ID of source text, i.e. when something like "button.label" is used instead of English text
en: Source text ID
pt_PT: ID do texto fonte

en: Everything
pt_PT: Tudo

en: Form %i
pt_PT: Forma %i

en: Form %i (unused)
pt_PT: Forma %i (não usada)

en: One
pt_PT: Uma

en: Two
pt_PT: Duas

en: Other
pt_PT: Outra

note: TRANSLATORS: Tooltip on message context tag in the editing area, '%s' is the context text
en: String context: %s
pt_PT: Contexto da frase: %s

note: TRANSLATORS: Tooltip on string ID tag in the editing area, '%s' contains the ID
en: String identifier: %s
pt_PT: Identificador da frase: %s

en: %s Format
pt_PT: Formato %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
pt_PT: Formato %s

en: Translation — %s
pt_PT: Tradução — %s

en: Source text — %s
pt_PT: Texto fonte — %s

en: unknown language
pt_PT: idioma desconhecido

en: Network error: %s (%d)
pt_PT: Erro de rede: %s (%d)

en: Unknown error
pt_PT: Erro desconhecido

en: Failed to merge gettext catalogs.
pt_PT: Não foi possível unir os catálogos do gettext.

en: Open in Editor
pt_PT: Abrir no editor

en: Open in editor
pt_PT: Abrir no editor

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
pt_PT: O ficheiro não indica informação sobre as ocorrências desta frase no código-fonte.

en: No usage information
pt_PT: Sem informações de utilização

en: %d code occurrence | %d code occurrences
pt_PT[0]: %d ocorrência de código
pt_PT[1]: %d ocorrências de código

en: Source code not found
pt_PT: Código fonte não encontrado

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
pt_PT: O Poedit não pode mostrar o código-fonte onde a frase é usada, porque o ficheiro ou não está disponível no local referenciado ou é uma referência simbólica que não aponta para um ficheiro verdadeiro.

en: File cannot be opened
pt_PT: Não é possível abrir o ficheiro

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
pt_PT: O Poedit não conseguiu abrir o ficheiro “%s”.

en: Find
pt_PT: Localizar

en: Replace
pt_PT: Substituir

note: TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
pt_PT: Opções

en: Ignore case
pt_PT: Ignorar maiúsculas/minúsculas

en: Wrap around
pt_PT: Moldar texto

en: Whole words only
pt_PT: Só palavras inteiras

en: Find in source texts
pt_PT: Localizar nos textos fonte

en: Find in translations
pt_PT: Localizar nas traduções

en: Find in comments
pt_PT: Localizar nos comentários

en: Replace &All
pt_PT: Substituir t&udo

en: Replace &all
pt_PT: Substituir t&udo

en: &Replace
pt_PT: Substitui&r

en: < &Previous
pt_PT: < An&terior

en: &Next >
pt_PT: Segui&nte >

en: String to find
pt_PT: Texto a procurar

en: Replacement string
pt_PT: Texto de substituição

en: warning:
pt_PT: aviso:

en: error:
pt_PT: erro:

note: TRANSLATORS: placeholder/hint in language controls
en: Language name or code
pt_PT: Nome ou código do idioma

en: Translation Language
pt_PT: Idioma da tradução

en: Language of the translation:
pt_PT: Idioma da tradução:

en: All strings
pt_PT: Todas as cadeias

en: Couldn’t download Localazy project details.
pt_PT: Não foi possível descarregar os detalhes do projeto Localazy.

en: There was an error when uploading translations to Localazy.
pt_PT: Ocorreu um erro ao carregar as traduções para Localazy.

en: Projects
pt_PT: Projetos

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
pt_PT: Saber mais acerca de %s

en: Localazy is a highly automated localization platform allowing anyone to translate their products and content into multiple languages easily.
pt_PT: Localazy é uma plataforma altamente automatizada que permite facilmente a qualquer um traduzir os seus produtos e/ou conteúdos facilmente.

en: Add Project
pt_PT: Adicionar projeto

en: Add project
pt_PT: Adicionar projeto

en: Poedit - Catalogs manager
pt_PT: Poedit - Gestor de catálogos

en: Edit…
pt_PT: Editar…

en: Create new translations project
pt_PT: Criar novo projeto de traduções

en: Delete the project
pt_PT: Apagar projeto

en: Edit the project
pt_PT: Editar projeto

en: Update all
pt_PT: Atualizar tudo

en: Update all catalogs in the project
pt_PT: Atualizar todos os catálogos do projeto

en: Untrans
pt_PT: Por traduzir

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
pt_PT: Por rever

en: Errors
pt_PT: Erros

en: Last modified
pt_PT: Última modificação

en: Select directory
pt_PT: Escolha o diretório

en: Directories:
pt_PT: Diretórios:

en: <unnamed>
pt_PT: <sem nome>

en: Do you want to delete project “%s”?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja remover o projeto "%s"?

en: Delete project
pt_PT: Remover projeto

en: Deleting the project will not delete any translation files.
pt_PT: A remoção do projeto não implica a perda dos ficheiros de tradução.

en: Confirmation
pt_PT: Confirmação

en: Update all catalogs in this project?
pt_PT: Atualizar todos os catálogos deste projeto?

en: Performs update from source code on all files in the project.
pt_PT: Atualiza todos os ficheiros do projeto tendo por base o código fonte.

en: Updating project catalogs
pt_PT: Atualização de catálogos do projeto

en: Check for Updates…
pt_PT: Procurar atualizações…

en: Catalogs Manager
pt_PT: Gestor de catálogos

en: &Preferences…
pt_PT: &Preferências…

en: &Edit
pt_PT: &Editar

en: Undo
pt_PT: Desfazer

en: Redo
pt_PT: Refazer

en: Paste and Match Style
pt_PT: Colar com a formatação do documento

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Spelling and Grammar
pt_PT: Ortografia e gramática

en: Show Spelling and Grammar
pt_PT: Mostrar ortografia e gramática

en: Check Document Now
pt_PT: Analisar documento agora

en: Check Spelling While Typing
pt_PT: Verificar ortografia ao escrever

en: Check Grammar With Spelling
pt_PT: Verificar gramática com ortografia

en: Correct Spelling Automatically
pt_PT: Corrigir ortografia automaticamente

en: Substitutions
pt_PT: Substituições

en: Show Substitutions
pt_PT: Mostrar substituições

en: Smart Copy/Paste
pt_PT: Colar/Colar inteligente

en: Smart Quotes
pt_PT: Aspas inteligentes

en: Smart Dashes
pt_PT: Travessões inteligentes

en: Smart Links
pt_PT: Ligações inteligentes

en: Text Replacement
pt_PT: Substituição de texto

en: Transformations
pt_PT: Transformações

en: Make Upper Case
pt_PT: Converter em maiúsculas

en: Make Lower Case
pt_PT: Converter em minúsculas

en: Capitalize
pt_PT: Capitalizar

en: Speech
pt_PT: Fala

en: Start Speaking
pt_PT: Iniciar fala

en: Stop Speaking
pt_PT: Parar fala

en: &View
pt_PT: &Ver

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
pt_PT: Mostrar barra de ferramentas

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
pt_PT: Personalizar barra de ferramentas…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
pt_PT: Entrar no modo de ecrã completo

en: Window
pt_PT: Janela

en: Minimize
pt_PT: Minimizar

en: Zoom
pt_PT: Ampliação

en: Welcome to Poedit
pt_PT: Bem-vindo ao Poedit

en: Bring All to Front
pt_PT: Trazer para primeiro plano

en: Information about the translator
pt_PT: Informações do tradutor

en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Your Name
pt_PT: O seu nome

en: Email:
pt_PT: E-mail:

en: you@example.com
pt_PT: você@exemplo.com

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
pt_PT: O seu nome e endereço eletrónico só serão utilizados para definir o cabeçalho Last-Translator dos ficheiros GNU gettext.

en: Editing
pt_PT: Edição

en: Automatically compile MO file when saving
pt_PT: Compilar ficheiro MO ao guardar

en: Check spelling
pt_PT: Verificação ortográfica

en: Always change focus to text input field
pt_PT: Focar sempre o campo da entrada de texto

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
pt_PT: Não deixar que a lista de cadeias obtenha o foco. Se ativa, tem que usar Control+Teclas do cursor para mudar de linhas com o teclado, mas também pode digitar o texto imediatamente, sem ter que premir a tecla Tab para mudar de campo.

en: Appearance
pt_PT: Aspeto

en: Use custom list font:
pt_PT: Utilizar tipo de letra personalizada:

en: Use custom text fields font:
pt_PT: Utilizar tipo de letra personalizada nos campos de texto:

en: Change UI language
pt_PT: Mudar idioma da aplicação

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
pt_PT: (requer Windows 8 ou mais recente)

en: General
pt_PT: Geral

en: Use translation memory
pt_PT: Utilizar memória de tradução

en: Manage…
pt_PT: Gerir…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
pt_PT: Ao atualizar das fontes

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
pt_PT: preencher com ocorrências do ficheiro

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
pt_PT: pré-traduzir com a MT

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
pt_PT: O Poedit pode tentar preencher as novas entradas a partir das traduções antigas do ficheiro ou a partir da memória de traduções. A memória de traduções será ineficaz se estiver quase vazia, mas à medida que lhe for adicionando as suas traduções irá melhorar.

en: Stored translations:
pt_PT: Traduções guardadas:

en: Database size on disk:
pt_PT: Tamanho da base de dados no disco:

en: Import Translation Files…
pt_PT: Importar ficheiros de tradução…

en: Import translation files…
pt_PT: Importar ficheiros de tradução…

en: Import From TMX…
pt_PT: Importar de TMX…

en: Import from TMX…
pt_PT: Importar de TMX…

en: Export To TMX…
pt_PT: Exportar para TMX…

en: Export to TMX…
pt_PT: Exportar para TMX…

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
pt_PT: Repor

en: Select translation files to import
pt_PT: Selecione os ficheiros de tradução a importar

en: Select TMX files to import
pt_PT: Selecione os ficheiros TMX a importar

en: TMX Files
pt_PT: Ficheiros TMX

en: Importing translations…
pt_PT: A importar traduções…

en: Importing translation memory failed.
pt_PT: Falha ao importar a memória de traduções.

en: Importing from “%s”…
pt_PT: A importar de “%s”…

note: TRANSLATORS: %s is a (formatted) number here
en: %s translation was imported. | %s translations were imported.
pt_PT[0]: %s tradução foi importada.
pt_PT[1]: %s traduções foram importadas.

en: Export as…
pt_PT: Exportar como…

en: Exporting translations…
pt_PT: A exportar traduções…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
pt_PT: Ocorreu uma falha ao exportar a memória de traduções para “%s”.

en: Reset translation memory
pt_PT: Reiniciar memória de traduções

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
pt_PT: Tem a certeza que pretende reiniciar a memória de traduções?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
pt_PT: Se reiniciar a memória de traduções, apagará todas as traduções guardadas. Esta operação não pode ser desfeita.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
pt_PT: MT

en: Translation Memory
pt_PT: Memória de traduções

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
pt_PT: Os extratores de código fonte são utilizados para localizar as entradas, nos ficheiros fonte, que podem ser traduzidas e extraem-nas para que possam ser editadas.

en: Custom Extractors:
pt_PT: Extratores personalizados:

en: Custom extractors:
pt_PT: Extratores personalizados:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
pt_PT: Ativa o suporte a todas as linguagens de programação reconhecidas pelas ferramentas GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript e mais).

en: Delete extractor
pt_PT: Remover extrator

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja remover o extrator “%s“?

en: Extractors
pt_PT: Extratores

en: Accounts
pt_PT: Contas

en: Automatically check for updates
pt_PT: Procurar atualizações automaticamente

en: Include beta versions
pt_PT: Incluir versões beta

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
pt_PT: As versões Beta possuem novas funcionalidades e melhorias mas podem ser instáveis.

en: Updates
pt_PT: Atualizações

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
pt_PT: Estas definições afetam a formatação interna dos ficheiros PO. Deve ajustar as definições caso necessite de requisitos especiais.

en: Line endings:
pt_PT: Final de linha:

en: Unix (recommended)
pt_PT: Unix (recomendado)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
pt_PT: Quebra em:

en: Preserve formatting of existing files
pt_PT: Manter formatação dos ficheiros existentes

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Preparing strings…
pt_PT: A preparar cadeias…

en: Pre-translating from translation memory…
pt_PT: Pré-tradução da memória de tradução…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
pt_PT[0]: %u entrada pré-traduzida
pt_PT[1]: %u entradas pré-traduzidas

en: Pre-translating…
pt_PT: A pré-traduzir…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
pt_PT[0]: %d entrada foi pré-traduzida.
pt_PT[1]: %d entradas foram pré-traduzidas.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
pt_PT: As traduções foram marcadas como imprecisas porque podem não ser exatamente iguais. Deve rever estas traduções.

en: Exact matches from TM
pt_PT: Ocorrências exatas na MT

en: Approximate matches from TM
pt_PT: Ocorrências aproximadas na MT

en: No entries could be pre-translated.
pt_PT: Não foi possível pré-traduzir as entradas.

en: All strings were already translated.
pt_PT: Todas as cadeias estão traduzidas.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
pt_PT: A memória de traduções não contém quaisquer cadeias similares às deste ficheiro. Só será útil para traduções semi-automáticas e após o Poedit aprender os dados dos ficheiros que traduziu manualmente.

en: Cannot pre-translate without source text.
pt_PT: Não é possível pré-traduzir sem texto de origem.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
pt_PT: Pré-traduzir

en: Pre-translation requires that source text is available. It doesn’t work if only IDs without the actual text are used.
pt_PT: A pré-tradução requer que o texto original esteja disponível. Não funciona se apenas IDs sem o texto real forem usados.

en: Cannot pre-translate from unknown language.
pt_PT: Não foi possível pré-traduzir de um idioma desconhecido.

en: Pre-translation requires that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
pt_PT: A pré-tradução requer que o idioma do texto de origem seja conhecido. O Poedit não conseguiu detetá-lo neste ficheiro.

en: Only fill in exact matches
pt_PT: Preencher apenas as ocorrências exatas

en: By default, inaccurate results are also included, but marked as needing work. Check this option to only include perfect matches.
pt_PT: Por definição, os resultados imprecisos também são incluídos mas marcados para revisão. Assinale esta opção para apenas incluir ocorrências exatas.

en: Don’t mark exact matches as needing work
pt_PT: Não marcar ocorrências exatas como imprecisas

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
pt_PT: Apenas deve ativar esta opção se confiar plenamente na MT. Por definição, todas as ocorrências obtidas a partir da MT serão marcadas como imprecisas.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
pt_PT: A pré-tradução localiza automaticamente as ocorrências exatas ou similares para as cadeias não traduzidas a partir da memória de tradução e preenche as suas traduções.

en: Error:
pt_PT: Erro:

en: %d error occurred: | %d errors occurred:
pt_PT[0]: Ocorreu %d erro:
pt_PT[1]: Ocorreram %d erros:

en: An error occurred.
pt_PT: Ocorreu um erro.

en: %d error occurred. | %d errors occurred.
pt_PT[0]: Ocorreu %d erro.
pt_PT[1]: Ocorreram %d erros.

en: Cancelling…
pt_PT: A cancelar…

en: Drag Folders or Files Here
pt_PT: Arraste pastas ou ficheiros para aqui

en: Drag folders or files here
pt_PT: Arraste pastas ou ficheiros para aqui

en: Add Folders…
pt_PT: Adicionar pastas…

en: Add folders…
pt_PT: Adicionar pastas…

en: Add Files…
pt_PT: Adicionar ficheiros…

en: Add files…
pt_PT: Adicionar ficheiros…

en: Add Wildcard…
pt_PT: Adicionar "wildcard"…

en: Add wildcard…
pt_PT: Adicionar "wildcard"…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
pt_PT: Mostrar no Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
pt_PT: Mostrar no Explorador

en: Show in Folder
pt_PT: Mostrar na Pasta

en: Paths
pt_PT: Caminhos

en: Excluded paths
pt_PT: Caminhos excluídos

en: Advanced extraction settings
pt_PT: Definições avançadas de extração

en: Extract notes for translators from:
pt_PT: Extrair notas de tradução em:

en: Comments prefixed with:
pt_PT: Comentários prefixados com:

en: All comments
pt_PT: Todos os comentários

en: Additional xgettext flags:
pt_PT: Marcas xgettext adicionais:

en: Additional keywords
pt_PT: Palavras-chave adicionais

en: Name of the project the translation is for
pt_PT: Nome do projeto de tradução

en: Team name and email address or URL
pt_PT: Nome da equipa e endereço de e-mail ou URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
pt_PT: ex.: nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
pt_PT: UTF-8 (recomendado)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
pt_PT: Por favor guarde o ficheiro. Esta secção não pode ser editada até que o faça.

en: Placeholders correctness
pt_PT: Correção de marcadores de posição

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
pt_PT: O marcador de posição "%s" não existe na tradução.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
pt_PT: O marcador de posição "%s" não existe no texto original.

en: Plural form translations
pt_PT: Traduções plurais de forma

en: Not all plural forms are translated.
pt_PT: Nem todas as formas plurais estão traduzidas.

en: Inconsistent upper/lower case
pt_PT: Maiúsculas/minúsculas inconsistentes

en: The translation should start as a sentence.
pt_PT: A tradução deve começar como uma frase.

en: The translation should start with a lowercase character.
pt_PT: A tradução deve começar com uma letra minúscula.

en: Inconsistent whitespace
pt_PT: Espaço branco inconsistente

en: The translation doesn’t start with a space.
pt_PT: A tradução não começa com um espaço.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
pt_PT: A tradução começa com um espaço, mas o texto fonte não.

en: The translation is missing a newline at the end.
pt_PT: A tradução não tem uma nova linha no fim.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
pt_PT: A tradução termina com uma nova linha, mas o texto fonte não.

en: The translation is missing a space at the end.
pt_PT: A tradução não tem um espaço no fim.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
pt_PT: A tradução termina com um espaço, mas o texto fonte não.

en: Punctuation checks
pt_PT: Verificações de pontuação

en: The translation should end with “%s”.
pt_PT: A tradução deve terminar com “%s”.

en: The translation should not end with “%s”.
pt_PT: A tradução não deve terminar com “%s”.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
pt_PT: A tradução termina com “%s”, mas o texto fonte termina com “%s”.

en: Cloud
pt_PT: Nuvem

en: Clear Menu
pt_PT: Limpar menu

en: Clear menu
pt_PT: Limpar menu

en: Comment:
pt_PT: Comentário:

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: &Delete
pt_PT: &Apagar

en: Delete the comment
pt_PT: Eliminar comentário

en: Edit project
pt_PT: Editar projeto

en: Project name:
pt_PT: Nome do projeto:

en: Browse
pt_PT: Explorar

en: Add directory to the list
pt_PT: Adicionar diretório à lista

en: OK
pt_PT: Aceitar

en: &File
pt_PT: &Ficheiro

en: &New…
pt_PT: &Novo…

en: New from &POT/PO file…
pt_PT: Novo a partir de ficheiro &POT/PO…

en: New From &POT/PO File…
pt_PT: Novo a partir de ficheiro &POT/PO…

en: &Open…
pt_PT: &Abrir…

en: Open Recent
pt_PT: Abrir recentes

en: Open recent
pt_PT: Abrir recentes

en: Open cloud translation…
pt_PT: Abrir tradução na nuvem…

en: Open Cloud Translation…
pt_PT: Abrir tradução na nuvem…

en: &Start window
pt_PT: Janela i&nicial

en: &Start Window
pt_PT: Janela i&nicial

en: Catalogs &manager
pt_PT: Gest&or de catálogos

en: Catalogs &Manager
pt_PT: Gest&or de catálogos

en: &Close
pt_PT: Fe&char

en: &Save
pt_PT: &Guardar

en: Save &as…
pt_PT: Guardar &como…

en: Save &As…
pt_PT: Guardar &como…

en: Compile to MO…
pt_PT: Compilar para MO…

en: E&xport to HTML…
pt_PT: E&xportar para HTML…

en: Check for updates…
pt_PT: Procurar atualizações…

en: Settings…
pt_PT: Definições…

en: &Preferences
pt_PT: &Preferências

en: E&xit
pt_PT: &Sair

en: Quit
pt_PT: Sair

en: Copy from singular
pt_PT: Copiar da forma singular

en: Copy From Singular
pt_PT: Copiar da forma singular

en: Translation needs &work
pt_PT: Tradução por re&ver

en: Translation Needs &Work
pt_PT: Tradução por re&ver

en: Edit &comment
pt_PT: Editar &comentário

en: Edit &Comment
pt_PT: Editar &comentário

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
pt_PT: Sugestões

en: &Find…
pt_PT: Locali&zar…

en: Replace…
pt_PT: Substituir…

en: Find next
pt_PT: Localizar seguinte

en: Find previous
pt_PT: Localizar anterior

en: Find and Replace…
pt_PT: Localizar e substituir…

en: Find Next
pt_PT: Localizar seguinte

en: Find Previous
pt_PT: Localizar anterior

en: Show string &ID
pt_PT: Mostrar &ID da linha

en: Show String &ID
pt_PT: Mostrar &ID da linha

en: Show warnings
pt_PT: Mostrar avisos

en: Show Warnings
pt_PT: Mostrar avisos

en: Sort by &file order
pt_PT: Ordenar pela ordem do &ficheiro

en: Sort by &File Order
pt_PT: Ordenar pela ordem do &ficheiro

en: Sort by &source
pt_PT: &Ordenar por fonte

en: Sort by &Source
pt_PT: &Ordenar por fonte

en: Sort by &translation
pt_PT: Ordenar por &tradução

en: Sort by &Translation
pt_PT: Ordenar por &tradução

en: &Group by context
pt_PT: A&grupar por contexto

en: &Group By Context
pt_PT: A&grupar por contexto

en: Entries with errors first
pt_PT: Entradas com erros primeiro

en: Entries with Errors First
pt_PT: Entradas com erros primeiro

en: &Untranslated entries first
pt_PT: Não trad&uzidas primeiro

en: &Untranslated Entries First
pt_PT: Não trad&uzidas primeiro

en: &Show code occurrences
pt_PT: Mostrar ocorrência&s de código

en: &Show Code Occurrences
pt_PT: Mostrar ocorrência&s de código

en: Show sidebar
pt_PT: Mostrar barra lateral

en: Show status bar
pt_PT: Mostrar barra de estado

en: &Translation
pt_PT: &Tradução

en: &Update from source code
pt_PT: At&ualizar a partir do código fonte

en: &Update from Source Code
pt_PT: At&ualizar a partir do código fonte

en: Pre-&translate…
pt_PT: Pré-&tradução…

en: &Validate translations
pt_PT: &Validar traduções

en: &Validate Translations
pt_PT: &Validar traduções

en: Remove Same-as-Source Translations
pt_PT: Remover traduções iguais à fonte

en: &Purge deleted translations
pt_PT: &Remover traduções eliminadas

en: &Purge Deleted Translations
pt_PT: &Remover traduções eliminadas

en: &Properties…
pt_PT: &Propriedades…

en: &Go
pt_PT: &Ir

en: &Done and next
pt_PT: &Pronta e avançar

en: &Done and Next
pt_PT: &Pronta e avançar

en: Previously edited
pt_PT: Editada anteriormente

en: Previously Edited
pt_PT: Editada anteriormente

en: &Previous translation
pt_PT: Tradução &anterior

en: &Previous Translation
pt_PT: Tradução &anterior

en: &Next translation
pt_PT: Tradução &seguinte

en: &Next Translation
pt_PT: Tradução &seguinte

en: P&revious unfinished
pt_PT: An&terior não terminada

en: P&revious Unfinished
pt_PT: An&terior não terminada

en: Ne&xt unfinished
pt_PT: Seguinte &não terminada

en: Ne&xt Unfinished
pt_PT: Seguinte &não terminada

en: Previous plural form
pt_PT: Forma plural anterior

en: Previous Plural Form
pt_PT: Forma plural anterior

en: Next plural form
pt_PT: Forma plural seguinte

en: Next Plural Form
pt_PT: Forma plural seguinte

en: &Online help
pt_PT: Ajuda na &web

en: &Online Help
pt_PT: Ajuda na &web

en: &GNU gettext manual
pt_PT: Manual &GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
pt_PT: Manual &GNU gettext

en: &About Poedit
pt_PT: &Sobre o Poedit

en: &About
pt_PT: &Acerca

en: Extractor setup
pt_PT: Configurar extrator

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
pt_PT: Lista de extensões separadas por ponto e vírgula (ex. *.cpp;*.h):

en: Invocation:
pt_PT: Invocação:

en: Command to extract translations:
pt_PT: Comando para extrair traduções:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
pt_PT: Este é o comando utilizado para iniciar o extrator.
    %o será substituído pelo nome do ficheiro de destino,
    %K pela lista de palavras chave, %F pela lista de ficheiros
    de entrada e %C pelo tipo de codificação (veja abaixo).

en: An item in keywords list:
pt_PT: Um item na lista de palavras-chave:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
pt_PT: Isto será anexado à linha de comandos uma vez para cada
    palavra-chave. %k será substituído pela palavra-chave.

en: An item in input files list:
pt_PT: Um item na lista de ficheiros de entrada:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
pt_PT: Isto será anexado à linha de comandos uma vez para cada
    ficheiro de entrada. %f será substituído pelo nome do ficheiro.

en: Source code charset:
pt_PT: Codificação do código fonte:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
pt_PT: Isto será anexado à linha de comandos se a codificação
    do código fonte tiver sido fornecida. %c será substituído pela codificação.

en: Translation Properties
pt_PT: Propriedades da tradução

en: Project name and version:
pt_PT: Nome e versão do projeto:

en: Language team:
pt_PT: Equipa de tradução:

en: Plural forms:
pt_PT: Formas plurais:

en: Use default rules for this language
pt_PT: Utilizar regras pré-definidas para este idioma

en: Use custom expression
pt_PT: Utilizar expressão personalizada

en: Learn about plural forms
pt_PT: Saber mais sobre formas plurais

en: Charset:
pt_PT: Codificação:

en: Advanced Extraction Settings…
pt_PT: Definições avançadas de extração…

en: Advanced extraction settings…
pt_PT: Definições avançadas de extração…

en: Translation properties
pt_PT: Propriedades da tradução

en: Sources Paths
pt_PT: Caminho das fontes

en: Sources paths
pt_PT: Caminho das fontes

en: Extract text from source files in the following directories:
pt_PT: Extrair texto dos ficheiros fonte nestes diretórios:

en: Base path:
pt_PT: Caminho base:

en: Sources Keywords
pt_PT: Palavras-chave das fontes

en: Sources keywords
pt_PT: Palavras-chave das fontes

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
pt_PT: Utilizar estas palavras-chave (nomes de funções) para reconhecer cadeias
    passíveis de tradução nos ficheiros fonte:

en: Also use default keywords for supported languages
pt_PT: Utilizar também palavras-chave para os idiomas suportados

en: Learn about gettext keywords
pt_PT: Saber mais sobre as palavras-chave gettext

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
pt_PT: Texto fonte anterior

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
pt_PT: O texto fonte anterior (antes de uma atualização) a que as traduções inexatas agora correspondem.

en: Notes for translators
pt_PT: Notas para tradutores

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Add comment
pt_PT: Adicionar comentário

en: Add Comment
pt_PT: Adicionar comentário

en: Delete From Translation Memory
pt_PT: Apagar da memória de traduções

en: Delete from translation memory
pt_PT: Apagar da memória de traduções

en: Translation suggestions
pt_PT: Sugestões de tradução

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
pt_PT: Nenhuma ocorrência

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
pt_PT: Nenhuma ocorrência

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
pt_PT: Esta linha foi encontrada na memória de traduções do Poedit.

en: Translation suggestions require that source text is available. They don’t work if only IDs without the actual text are used.
pt_PT: As sugestões de tradução requerem que o texto de origem esteja disponível. As mesmas não funcionam se apenas IDs sem o texto real forem usadas.

en: Translation suggestions require that source text’s language is known. Poedit couldn’t detect it in this file.
pt_PT: As sugestões de tradução requerem que o idioma do texto de origem seja conhecido. O Poedit não conseguiu detetá-lo neste ficheiro.

en: Cannot execute program: %s
pt_PT: Não foi possível executar o programa: %s

en: The TMX file is malformed.
pt_PT: O ficheiro TMX está danificado.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
pt_PT: A base de dados da memória de traduções está danificada: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
pt_PT: Erro na memória de traduções: %s (%d).

en: (Use default language)
pt_PT: (Utilizar idioma predefinido)

en: Language selection
pt_PT: Seleção de idioma

en: Select your preferred language
pt_PT: Selecione o seu idioma preferido

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
pt_PT: Tem que reiniciar o Poedit para aplicar a alteração.

en: Cannot create temporary directory.
pt_PT: Não foi possível criar o diretório temporário.

en: There are no translations. That’s unusual.
pt_PT: Não existem traduções. Isto é estranho.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted from source code. This way, they stay up to date and accurate. Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
pt_PT: As entradas passíveis de tradução em sistemas Gettext são extraidas diretamente do código-fonte e não podem ser adicionadas manualmente. Desta forma, as cadeias estão sempre atualizadas e precisas. Normalmente, os programadores utilizam os catálogos PO (POT).

en: Learn more about GNU gettext
pt_PT: Saber mais acerca de GNU gettext

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
pt_PT: O método mais fácil para preencher este ficheiro é atualizá-lo de um ficheiro POT:

en: Update from POT
pt_PT: Atualizar com base em ficheiro POT...

en: Take translatable strings from an existing POT template.
pt_PT: Obter cadeias a traduzir a partir de um modelo POT.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
pt_PT: Também pode extrair as cadeias a traduzir diretamente do código fonte:

en: Extract from sources
pt_PT: Extrair das fontes

en: Configure source code extraction in Properties.
pt_PT: Configure a extração do código fonte nas propriedades.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
pt_PT: Versão %s

en: Create new
pt_PT: Criar novo

en: Create new translation from POT template.
pt_PT: Criar nova tradução a partir do modelo POT.

en: Browse files
pt_PT: Explorar ficheiros

en: Open and edit translation files.
pt_PT: Abrir e editar ficheiros de tradução.

en: Translate cloud project
pt_PT: Traduzir projeto na nuvem

en: Collaborate with other people online.
pt_PT: Colabore online com outras pessoas

en: Recent files
pt_PT: Ficheiros recentes

en: Sync
pt_PT: Sincronização

en: Synchronize translations with Crowdin
pt_PT: Sincronizar traduções com Crowdin

en: Upload
pt_PT: Carregar

note: TRANSLATORS: this is the tooltip for the "Upload" button in the toolbar, %s is hostname or service (Crowdin, ftp.foo.com etc.)
en: Upload translations to %s
pt_PT: Carregar traduções para %s

en: Open file
pt_PT: Abrir ficheiro

en: Save file
pt_PT: Guardar ficheiro

en: Check for errors in the translation
pt_PT: Procurar erros na tradução

en: Validate
pt_PT: Validar

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
pt_PT: Pré-traduzir as cadeias que ainda não possuam tradução

en: Update from Code
pt_PT: Atualizar a partir do código

en: Update from code
pt_PT: Atualizar a partir do código

en: Update from source code
pt_PT: Atualizar a partir do código fonte

en: Show or hide the sidebar
pt_PT: Mostrar ou ocultar a barra lateral

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
pt_PT: Acerca de %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
pt_PT: Preferências do %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
pt_PT: Acerca de %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
pt_PT: Serviços

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
pt_PT: Ocultar %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
pt_PT: Ocultar outros

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
pt_PT: Mostrar tudo

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
pt_PT: Sair de %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
pt_PT: Preferências…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
pt_PT: Preferências...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
pt_PT: Preferências...

en: &Apply
pt_PT: &Aplicar

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: &Back
pt_PT: &Recuar

en: Back
pt_PT: Recuar

en: &Cancel
pt_PT: &Cancelar

en: &Clear
pt_PT: &Limpar

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Cu&t
pt_PT: Cor&tar

en: Cut
pt_PT: Cortar

en: Edit
pt_PT: Editar

en: &Quit
pt_PT: &Sair

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: &New
pt_PT: &Novo

en: New
pt_PT: Novo

en: &No
pt_PT: &Não

en: No
pt_PT: Não

en: Open…
pt_PT: Abrir…

en: &Open...
pt_PT: &Abrir...

en: Open...
pt_PT: Abrir...

en: &Paste
pt_PT: Co&lar

en: Paste
pt_PT: Colar

en: Preferences
pt_PT: Preferências

en: &Redo
pt_PT: &Refazer

en: Refresh
pt_PT: Recarregar

en: &Save as
pt_PT: Guardar &como

en: Save as
pt_PT: Guardar como

en: Select &All
pt_PT: Selecion&ar tudo

en: Select All
pt_PT: Selecionar tudo

en: &Undo
pt_PT: &Desfazer

en: &Yes
pt_PT: &Sim

en: Yes
pt_PT: Sim

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
pt_PT: Cima

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
pt_PT: Baixo

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
pt_PT: Esquerda

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
pt_PT: Direita

en: Warning:
pt_PT: Aviso:
