pulseeffects - en to pt_BR translation catalogue (380 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: Bass Enhancer
pt_BR: Reforçador de Graves

note: (itstool) path: page/p
en: The brain perceives the pitch of a tone not only by its fundamental frequency but also by the periodicity implied by the relationship between the higher harmonics. We may perceive the same pitch even if the fundamental frequency is missing from a tone.
pt_BR: O cérebro interpreta a frequência de um som baseado não apenas na frequência fundamental mas também na periodicidade vinda da relação desta frequência com seus harmônicos superiores. Nós podemos ter a sensação de ouvir uma frequência ainda que ela esteja ausente no som ouvido.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the bass enhancer developed by Calf Studio.
pt_BR: PulseEffects usa o reforçador de grave desenvolvido por Calf Studio.

note: (itstool) path: title/em
en: Amount
pt_BR: Quantidade

note: (itstool) path: item/p
en: Amount of harmonics added to the original signal.
pt_BR: A quantidade de harmônicos adicionada ao som original.

note: (itstool) path: title/em
en: Harmonics
pt_BR: Harmônicos

note: (itstool) path: item/p
en: Amount of newly created harmonics.
pt_BR: A quantidade de novos harmônicos.

note: (itstool) path: title/em
en: Scope
pt_BR: Escopo

note: (itstool) path: item/p
en: The frequency harmonics are produced above.
pt_BR: A frequência acima da qual harmônicos são produzidos.

note: (itstool) path: title/em
en: Floor(button)
pt_BR: Piso(botão)

note: (itstool) path: item/p
en: Constrain the enhancement on the lower end.
pt_BR: Restringir o reforço à extremidade inferior.

note: (itstool) path: title/em
en: Floor(value)
pt_BR: Piso(valor)

note: (itstool) path: item/p
en: The frequency no harmonics are produced below.
pt_BR: A frequência abaixo da qual nenhum harmônico é produzido.

note: (itstool) path: title/em
en: Blend Harmonics
pt_BR: Misturar Harmônicos

note: (itstool) path: item/p
en: The "colour" (or octave) of the harmonics.
pt_BR: A "cor"(ou oitava) dos harmônicos.

note: (itstool) path: title/em
en: Listen
pt_BR: Escutar

note: (itstool) path: item/p
en: Mute the original signal and listen to the harmonics exclusively.
pt_BR: Silenciar o sinal original e escutar exclusivamente aos harmônicos.

note: (itstool) path: section/title
en: References
pt_BR: Referências

note: (itstool) path: page/p
en: A compressor is used to reduce the audio signal dynamic range.
pt_BR: Um compressor é usado para reduzir a faixa dinâmica de áudio.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the compressor from Linux Studio Plugins.
pt_BR: PulseEffects usa o compressor do Linux Studio Plugins.

note: (itstool) path: title/em
en: Attack
pt_BR: Ataque

note: (itstool) path: item/p
en: Attack determines how many milliseconds (ms) it takes your compressor to apply a full dose of compression to your audio signal once it passes the threshold. If the signal peaks above the threshold and quickly returns to below the threshold, it may never receive a full dose of compression.
pt_BR: Ataque determina quantos milissegundos (ms) o seu compressor leva para aplicar uma dose completa de compressão ao seu sinal de áudio quando este passa do limiar especificado. Se o sinal atingir o pico acima do limite e retornar rapidamente abaixo do limite, talvez ele nunca receba uma dose completa de compactação.

note: (itstool) path: title/em
en: Release
pt_BR: Liberação

note: (itstool) path: item/p
en: Release determines how many milliseconds (ms) it takes your compressor to stop attenuating gain once your audio signal drops below the threshold. A fast release will cause your compressor to stop attenuating gain quickly once the signal returns below the threshold. A slow release will cause your compressor to stop attenuating gain slowly once the signal returns below the threshold.
pt_BR: A liberação determina quantos milissegundos (ms) o compressor demora para parar de atenuar o ganho quando o sinal de áudio cai abaixo do limite. Uma liberação rápida fará com que seu compressor pare de atenuar o ganho rapidamente quando o sinal retornar abaixo do limite. Uma liberação lenta fará com que seu compressor pare de atenuar o ganho lentamente quando o sinal retornar abaixo do limite.

note: (itstool) path: title/em
en: Threshold
pt_BR: Limiar

note: (itstool) path: item/p
en: If a signal surpass this level it will trigger the compression stage.
pt_BR: Se um sinal subir acima deste nível ele ativará o estágio de compressão.

note: (itstool) path: title/em
en: Ratio
pt_BR: Razão

note: (itstool) path: item/p
en: Set the ratio by which the signal will be reduced.
pt_BR: Configura a razão pela a qual o sinal é reduzido.

note: (itstool) path: title/em
en: Knee
pt_BR: Joelho

note: (itstool) path: item/p
en: Controls how smooth is the entrance in the gain reduction phase.
pt_BR: Controla o quão suave é a entrada na fase de redução de ganho.

note: (itstool) path: title/em
en: Makeup
pt_BR: Ganho de Saída

note: (itstool) path: item/p
en: It amplifies your signal after processing.
pt_BR: Amplifique seu sinal após o processamento.

note: (itstool) path: title/em
en: Compression Mode
pt_BR: Modo de Compressão

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Downward</em> - Decreases the amplitude of the signal sections that are above the threshold.
pt_BR: <em style="strong">Para Baixo</em> - Reduz a amplitude das partes do sinal que estão acima do limiar.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Upwards</em> - Increases the amplitude of the signal sections that are below the threshold.
pt_BR: <em style="strong">Para Cima</em> - Aumenta a amplitude das partes do sinal que estão abaixo do limiar.

note: (itstool) path: section/title
en: Sidechain
pt_BR: Cadeia Lateral

note: (itstool) path: item/p
en: Allows to listen the processed sidechain signal.
pt_BR: Permite ouvir o sinal de sidechain processado.

note: (itstool) path: title/em
en: Type
pt_BR: Tipo

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Feed-forward</em> - The sidechain input is connected to compressor's input. More aggressive compression.
pt_BR: <em style="strong"> Feed-forward </em> - A entrada cadeia lateral está conectada à entrada do compressor. Compressão mais agressiva.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Feed-back</em> - The sidechain input is connected to compressor's output. Vintage-style more accurate compression.
pt_BR: <em style="strong"> Feed-back </em> - A entrada da cadeia lateral está conectada à saída do compressor. Compressão mais precisa no estilo vintage.

note: (itstool) path: title/em
en: Mode
pt_BR: Modo

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Peak</em> - Measure signal's peak.
pt_BR: <em style="strong">Peak</em> - Medir o pico do sinal.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">RMS</em> - Root mean square of the input signal.
pt_BR: <em style="strong">RMS</em> - Valor médio quadrático do sinal de Entrada.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Low-Pass</em> - Input signal is processed by a low-pass filter.
pt_BR: <em style="strong">Passa-Baixa</em> - O sinal de entrada é processado por um filtro passa-baixa.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Uniform</em> - Input signal is processed by a uniform filter.
pt_BR: <em style="strong">Uniforme</em> - O sinal de entrada é processado por um filtro uniforme.

note: (itstool) path: title/em
en: Source
pt_BR: Fonte

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Middle</em> - Middle part of signal is used for sidechain processing.
pt_BR: <em style="strong">Meio</em> - A parte do meio do sinal é usada para o processamento da cadeia lateral.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Side</em> - Side part of signal is used for sidechain processing.
pt_BR: <em style="strong">Lado</em> - A parte lateral do sinal é usada para processamento da cadeia lateral.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Left</em> - Only left channel is used for sidechain processing.
pt_BR: <em style="strong">Esquerda</em> - Apenas o canal esquerdo é usado para processamento da cadeia lateral.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Right</em> - Only right channel is used for sidechain processing.
pt_BR: <em style="strong">Direita</em> - Apenas o canal direito é usado para processamento da cadeia lateral.

note: (itstool) path: title/em
en: Pre-amplification
pt_BR: Pré-amplificação

note: (itstool) path: item/p
en: Pre-amplification of the sidechain signal.
pt_BR: Pré-amplificação do sinal da cadeia lateral.

note: (itstool) path: title/em
en: Reactivity
pt_BR: Reatividade

note: (itstool) path: item/p
en: Reactivity of the sidechain signal.
pt_BR: Reatividade do sinal da cadeia lateral.

note: (itstool) path: item/p
en: Look-ahead time of the sidechain relative to the input signal.
pt_BR: Tempo de antecipação da cadeia lateral em relação ao sinal de entrada.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the deesser developed by Calf Studio. A deesser is used to dynamically reduce high frequencies. The standard field of use is the reduction of "sssss" and "shhhh" in vocal tracks.
pt_BR: PulseEffects usa o deesser desenvolvido por Calf Studio. Um deesser é usado para reduzir dinamicamente altas frequências. O campo padrão de uso é a redução de "sssss" e "shhhh" em trilhas vocais.

note: (itstool) path: title/em
en: Laxity
pt_BR: Frouxidão

note: (itstool) path: item/p
en: The reaction of the deesser. Higher values won't affect really short peaks.
pt_BR: A reação do deesser. Valores maiores não afetarão picos realmente curtos.

note: (itstool) path: item/p
en: If a signal rises above this level it will affect the gain reduction.
pt_BR: Se um sinal subir acima deste nível ele afetará a redução de ganho.

note: (itstool) path: item/p
en: The split frequency. All signals above this frequency will affect the gain reduction (and in split mode they are affected by the reduction too).
pt_BR: A frequência de separação. Todos os sinais acima desta frequência afetarão a redução de ganho(e em modo separado eles também serão afetados pela redução).

note: (itstool) path: item/p
en: It shifts the volume of the higher band. In wideband mode it affects the sidechain. In split mode it also affects the processed high frequencies.
pt_BR: Desloca o volume da banda mais alta. Em modo de banda ampla ele afeta a cadeia lateral. Em modo separado ele também afeta as altas frequências processadas.

note: (itstool) path: item/p
en: Center frequency of the bell filter. It allows a more precise selection of the sidechain signal.
pt_BR: Frequência central do filtro de sino. Permite uma seleção mais precisa do sinal da cadeia lateral.

note: (itstool) path: item/p
en: Increase or decrease the frequencies around the center bell frequency.
pt_BR: Aumenta ou diminui a amplitude das frequências em torno da frequência central do sino.

note: (itstool) path: item/p
en: Set the quality of the bell. Higher values will affect a narrower frequency range. Lower values will affect a wider band.
pt_BR: Define a qualidade do sino. Valores maiores afetarão um intervalo de frequência mais estreito. Valores menores afetarão uma faixa mais ampla.

note: (itstool) path: title/em
en: Detection
pt_BR: Detecção

note: (itstool) path: item/p
en: Choose if the deesser should take the signal peak for detection or the RMS value (it is smoother).
pt_BR: Escolha se o deesser deve tomar o pico do sinal para detecção ou o valor RMS (é mais suave).

note: (itstool) path: item/p
en: Select your operation mode between wideband or split
pt_BR: Selecione seu modo de operação entre banda ampla ou separado

note: (itstool) path: page/title
en: Exciter
pt_BR: Excitador

note: (itstool) path: page/p
en: An exciter is used to enhance a signal by dynamic equalization, phase manipulation, harmonic synthesis of high frequency signals, and through the addition of subtle harmonic distortion.
pt_BR: Um excitador é usado para melhorar um sinal por equalização dinâmica, manipulação de fase, síntese harmônica de sinais de alta frequência e através da adição de distorção harmônica sutil.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the exciter developed by Calf Studio.
pt_BR: PulseEffects usa o excitador desenvolvido por Calf Studio.

note: (itstool) path: title/em
en: Ceiling(button)
pt_BR: Piso(botão)

note: (itstool) path: item/p
en: Constrain the excitement on the upper end.
pt_BR: Restringir o reforço à extremidade inferior.

note: (itstool) path: title/em
en: Ceiling(value)
pt_BR: Teto(valor)

note: (itstool) path: item/p
en: The frequency no harmonics are produced above.
pt_BR: A frequência acima da qual harmônicos não são produzidos.

note: (itstool) path: page/title
en: Filter
pt_BR: Filtro

note: (itstool) path: page/p
en: Audio filters can amplify (boost), pass or attenuate (cut) some frequency ranges.
pt_BR: Os filtros de áudio podem amplificar (aumentar), atenuar ou atenuar (cortar) algumas faixas de frequência.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the filter from Calf Studio. It can be used to remove defined parts of a frequency spectrum.
pt_BR: PulseEffects usa o filtro do Calf Studio. Pode ser usado para remover partes definidas de um espectro de frequência.

note: (itstool) path: title/em
en: Frequency
pt_BR: Frequência

note: (itstool) path: item/p
en: The center or cut-off frequency of the filter.
pt_BR: A frequência central ou de corte do filtro.

note: (itstool) path: title/em
en: Resonance
pt_BR: Ressonância

note: (itstool) path: item/p
en: Add an accentuation to the center frequency. When used on a bandpass the surrounding frequencies are decreased in level and the band gets more narrow, a bandreject is narrowed down to a thin needle.
pt_BR: Adicione uma acentuação à frequência central. Quando usado em um passa-banda, as frequências circundantes diminuem de nível e a faixa fica mais estreita, um objeto de banda é reduzido a uma agulha fina.

note: (itstool) path: title/em
en: Inertia
pt_BR: Inércia

note: (itstool) path: item/p
en: Smooths the jumps between frequencies.
pt_BR: Saltos suaves entre as frequências.

note: (itstool) path: page/p
en: Gates attenuate signals that register below the threshold. This kind of signal processing reduces disturbing noise between useful signals.
pt_BR: Gates atenuam os sinais que se registram abaixo do limite. Esse tipo de processamento de sinal reduz o ruído perturbador entre sinais úteis.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the gate developed by Calf Studio.
pt_BR: PulseEffects usa o gate desenvolvido por Calf Studio.

note: (itstool) path: title/em
en: Stereo Link
pt_BR: Elo Stereo

note: (itstool) path: item/p
en: Choose if the gain reduction is affected by the louder channel or by the average level between the channels.
pt_BR: Escolha se a redução será afetada pelo nível médio entre os canais ou pelo canal mais alto.

note: (itstool) path: item/p
en: Choose if the gate should take the signal peak for detection or the RMS value (it is smoother).
pt_BR: Escolha se o gate deve tomar o pico do sinal para detecção ou o valor RMS (é mais suave).

note: (itstool) path: title/em
en: Gain Reduction
pt_BR: Redução de Ganho

note: (itstool) path: item/p
en: The level of gain reduction when the signal is below the threshold.
pt_BR: O nível da redução de ganho quando o sinal está abaixo do limiar.

note: (itstool) path: page/title
en: Delay
pt_BR: Atraso

note: (itstool) path: page/p
en: This plugin allows to add short delay to each individual channel of the stereo channel
pt_BR: Este plugin permite adicionar um pequeno atraso a cada canal individualmente

note: (itstool) path: title/em
en: Left
pt_BR: Esquerdo

note: (itstool) path: item/p
en: Left channel delay.
pt_BR: Atraso do canal esquerdo.

note: (itstool) path: title/em
en: Right
pt_BR: Direito

note: (itstool) path: item/p
en: Right channel delay.
pt_BR: Atraso do canal direito.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects applies audio effects to Pulseaudio applications. You can apply effects to applications output or to your microphone before sending its audio to a recording application.
pt_BR: O PulseEffects aplica efeitos de áudio aos aplicativos que utilizam Pulseaudio. Você pode aplicar efeitos à saída de aplicativos ou ao microfone antes de enviar o áudio para um aplicativo de gravação.

note: (itstool) path: section/title
en: User Interface
pt_BR: Interface do Usuário

note: (itstool) path: section/title
en: Calibration
pt_BR: Calibração

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: title/em
en: Limiter
pt_BR: Limitador

note: (itstool) path: page/p
en: A limiter allows signals below a specified input power or level to pass unaffected while attenuating (lowering) the peaks of stronger signals that exceed this threshold.
pt_BR: Um limitador permite que os sinais abaixo de uma potência de entrada especificada ou nível passem sem serem afetados enquanto atenua (abaixa) os picos de sinais mais fortes que excedem esse limite.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the limiter developed by Calf Studio.
pt_BR: PulseEffects usa o limitador desenvolvido por Calf Studio.

note: (itstool) path: title/em
en: Limit
pt_BR: Limite

note: (itstool) path: item/p
en: No signal above this level will pass through the limiter.
pt_BR: Nenhum sinal acima deste nível passará pelo limitador.

note: (itstool) path: item/p
en: The Limiter will reach its attenuation level in this amount of time (output will be delayed two times this time).
pt_BR: O Limitador alcançará seu nível de atenuação neste período de tempo (a saída será atrasada duas vezes neste momento).

note: (itstool) path: item/p
en: Stop the attenuation after this amount of milliseconds.
pt_BR: Pare a atenuação após esta quantidade de milissegundos.

note: (itstool) path: item/p
en: Increase the signal sampling to better detect the peaks. The signal is downsampled after processing.
pt_BR: Aumenta a amostragem do sinal para detectar melhor os picos. A taxa de amostragem é reduzida após o processamento.

note: (itstool) path: item/p
en: When gain reduction is always needed ASC takes care of releasing to an average reduction level rather than reaching a reduction of 0 in the release time.
pt_BR: Quando a redução de ganho é sempre necessária, o ASC se encarrega de liberar para um nível médio de redução em vez de atingir uma redução de 0 no tempo de liberação.

note: (itstool) path: title/em
en: ASC Level
pt_BR: Nível de ASC

note: (itstool) path: item/p
en: Select how much the release time is affected by ASC, 0 means nearly no changes in release time while 1 produces higher release times.
pt_BR: Selecione o quanto o tempo de liberação é afetado pelo ASC, 0 significa quase nenhuma mudança no tempo de liberação enquanto 1 produz tempos de liberação mais altos.

note: (itstool) path: title/em
en: Input Gain
pt_BR: Ganho de Entrada

note: (itstool) path: title/em
en: Output
pt_BR: Saída

note: (itstool) path: page/title
en: Multiband Compressor
pt_BR: Compressor Multibandas

note: (itstool) path: page/p
en: This kind of compressor splits the signal in four different frequency ranges. These ranges are compressed separately and mixed together afterwards again.
pt_BR: Esse tipo de compressor divide o sinal em quatro faixas de frequência diferentes. Esses intervalos são compactados separadamente e misturados novamente depois.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the multiband compressor developed by Calf Studio.
pt_BR: PulseEffects usa o compressor multi bandas desenvolvido por Calf Studio.

note: (itstool) path: item/p
en: Amount of milliseconds the signal has to rise above the threshold before gain reduction starts.
pt_BR: Quantidade de milissegundos que o sinal deve passar acima do limiar para que a redução de ganho comece.

note: (itstool) path: item/p
en: Amount of milliseconds the signal has to fall below the threshold before the reduction is decreased again.
pt_BR: Quantidade de milissegundos que o sinal tem que passar abaixo do limar antes que a magnitude da redução seja novamente diminuída.

note: (itstool) path: title/em
en: Bypass
pt_BR: Ignorar

note: (itstool) path: item/p
en: Don't process anything, just bypass the signal of this strip.
pt_BR: Não processe nada, apenas passe adiante o sinal esta faixa.

note: (itstool) path: item/p
en: Choose if the multibandcompressor should take the signal peak for detection or the RMS value (it is smoother).
pt_BR: Escolha se o compressor deve tomar o pico do sinal para detecção ou o valor RMS(é mais suave).

note: (itstool) path: title/em
en: Solo
pt_BR: Sozinho

note: (itstool) path: item/p
en: Mute all strips not set to solo.
pt_BR: Silencia todas as faixas não configuradas para solo.

note: (itstool) path: item/p
en: The crossover mode. You can choose between the fourth order Linkwitz-Riley(LR4) and the eighth order Linkwitz-Riley(LR8).
pt_BR: O modo de cruzamento. Você pode escolher entre a quarta ordem Linkwitz-Riley (LR4) e a oitava ordem Linkwitz-Riley (LR8).

note: (itstool) path: title/em
en: Split 1/2
pt_BR: Disivão 1/2

note: (itstool) path: item/p
en: Frequency that separates the sub band and the low band.
pt_BR: Frequência que separa as bandas sub e baixa.

note: (itstool) path: title/em
en: Split 2/3
pt_BR: Disivão 2/3

note: (itstool) path: item/p
en: Frequency that separates the low band and the mid band.
pt_BR: Frequência que separa as bandas baixa e média.

note: (itstool) path: title/em
en: Split 3/4
pt_BR: Disivão 3/4

note: (itstool) path: item/p
en: Frequency that separates the mid band and the high band.
pt_BR: Frequência que separa as bandas média e alta.

note: (itstool) path: page/title
en: Multiband Gate
pt_BR: Gate Multibandas

note: (itstool) path: page/p
en: This kind of gate splits the signal in four different frequency ranges. These ranges are processed separately and mixed together afterwards again.
pt_BR: Esse tipo de porta divide o sinal em quatro faixas de frequência diferentes. Esses intervalos são processados separadamente e misturados novamente depois.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the multiband gate developed by Calf Studio.
pt_BR: PulseEffects usa o gate multi bandas desenvolvido por Calf Studio.

note: (itstool) path: title/em
en: Reduction
pt_BR: Redução

note: (itstool) path: item/p
en: The level of reduction in this strip.
pt_BR: O nível de redução nesta faixa.

note: (itstool) path: item/p
en: Choose if the multibandgate should take the signal peak for detection or the RMS value (it is smoother).
pt_BR: Escolha se o compressor deve tomar o pico do sinal para detecção ou o valor RMS (é mais suave).

note: (itstool) path: page/title
en: Reverberation
pt_BR: Reverberação

note: (itstool) path: page/p
en: Reverberation, in psychoacoustics and acoustics, is a persistence of sound after the sound is produced. A reverberation, or reverb, is created when a sound or signal is reflected causing a large number of reflections to build up and then decay as the sound is absorbed by the surfaces of objects in the space. Reverberation plugins can be used to artificially produce this effect.
pt_BR: A reverberação, em psicoacústica e acústica, é uma persistência de som depois que o som é produzido. Uma reverberação, ou reverberação, é criada quando um som ou sinal é refletido causando um grande número de reflexões a serem construídas e decaindo quando o som é absorvido pelas superfícies dos objetos no espaço. Os plugins de reverberação podem ser usados para produzir artificialmente esse efeito.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the reverberation developed by Calf Studio.
pt_BR: PulseEffects usa o reverberador desenvolvido por Calf Studio.

note: (itstool) path: title/em
en: Pre Delay
pt_BR: Pré Atraso

note: (itstool) path: item/p
en: Additional delay - corresponds to a distance between sound source and the nearest wall.
pt_BR: Atraso adicional - corresponde a uma distância entre a fonte de som e a parede mais próxima.

note: (itstool) path: title/em
en: Decay Time
pt_BR: Tempo de Decaimento

note: (itstool) path: item/p
en: Time it takes for reverberation to fade out.
pt_BR: Tempo que leva para a reverberação desaparecer.

note: (itstool) path: item/p
en: Amount of processed signal (reverberation) in the output.
pt_BR: A quantidade de sinal processado(reverberação) na saída.

note: (itstool) path: title/em
en: Dry
pt_BR: Seco

note: (itstool) path: item/p
en: Amount of unprocessed signal in the output.
pt_BR: A quantidade de sinal não processado na saída.

note: (itstool) path: title/em
en: Bass Cut
pt_BR: Corte de Grave

note: (itstool) path: item/p
en: Removes low frequencies from the reverberation.
pt_BR: Remove baixas frequências da reverberação.

note: (itstool) path: title/em
en: Treble Cut
pt_BR: Corte de Agudo

note: (itstool) path: item/p
en: Removes high frequencies from the reverberation.
pt_BR: Remove altas frequências da reverberação.

note: (itstool) path: title/em
en: Diffusion
pt_BR: Difusão

note: (itstool) path: item/p
en: Increase its value for less uniform reverberation.
pt_BR: Aumente seu valor para uma reverberação menos uniforme.

note: (itstool) path: title/em
en: Room Size
pt_BR: Tamanho do quarto

note: (itstool) path: item/p
en: Size of the space that simulated reverberation occurs in - determines times between reflections.
pt_BR: Tamanho do espaço no qual a reverberação ocorre - determina os tempos entre as reflecções.

note: (itstool) path: title/em
en: High Frequency Damping
pt_BR: Amortecimento de Alta Frequência

note: (itstool) path: item/p
en: Cutoff reflections high frequencies - causes higher frequencies to decay faster.
pt_BR: Corta alta frequência das reflexões - faz com que as frequências mais altas diminuam mais rapidamente.

note: (itstool) path: page/title
en: Stereo Tools
pt_BR: Ferramentas Stereo

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the stereo tools developed by Calf Studio.
pt_BR: PulseEffects usa as ferramentas stereo desenvolvidas por Calf Studio.

note: (itstool) path: title/em
en: Softclip
pt_BR: Clipe Macio

note: (itstool) path: item/p
en: Do kind of analog distortion instead of harsh digital 0db clipping.
pt_BR: Faça uma espécie de distorção analógica em vez de um duro recorte digital de 0 db.

note: (itstool) path: title/em
en: Balance
pt_BR: Balanço

note: (itstool) path: item/p
en: Set the balance between both channels.
pt_BR: Configura o balanço entre ambos os canais.

note: (itstool) path: title/em
en: S/C Level
pt_BR: Nível de S/C

note: (itstool) path: item/p
en: Choose normal stereo behavior (LR - LR) or convert between MS and LR.
pt_BR: Escolha o comportamento estéreo normal (ED - ED) ou converta entre ML e ED.

note: (itstool) path: title/em
en: Side Level
pt_BR: Nível Lateral

note: (itstool) path: item/p
en: The level of the side signal.
pt_BR: Nível do sinal lateral.

note: (itstool) path: title/em
en: Side Balance
pt_BR: Balanço Lateral

note: (itstool) path: item/p
en: The balance of the side signal.
pt_BR: Balanço do sinal Lateral.

note: (itstool) path: title/em
en: Middle Level
pt_BR: Nível do Meio

note: (itstool) path: item/p
en: Middle signal position in the stereo panorama.
pt_BR: Posição do sinal do meio no panorama stereo.

note: (itstool) path: title/em
en: Delay L/R
pt_BR: Atraso E/D

note: (itstool) path: item/p
en: Delay the left or the right channel (milliseconds). Negative values delay the left channel and positive values the right channel.
pt_BR: Atrase o canal esquerdo ou direito (milissegundos). Valores negativos atrasam o canal esquerdo e valores positivos no canal direito.

note: (itstool) path: title/em
en: Stereo Base
pt_BR: Base Stereo

note: (itstool) path: item/p
en: Set the stereo base of your material seamless between Mono and inverted Channels.
pt_BR: Defina a base estéreo do seu material entre mono e canais invertidos.

note: (itstool) path: title/em
en: Stereo Phase
pt_BR: Fase Stereo

note: (itstool) path: item/p
en: Set the stereo phase of your material.
pt_BR: Configura a fase stereo do seu material.

note: (itstool) path: page/title
en: Maximizer
pt_BR: Maximizador

note: (itstool) path: page/p
en: Maximizer is a versatile plugin that can be tweaked to be a compressor, an amplifier and a limiter. It is basically controlled by only two parameters: ceiling and threshold. Threshold is a relative value representing the amplification of the signal while ceiling is the maximum allowed output peak level. Setting both values different from zero, the plugin will act as an upward compressor with a limiter on the ceiling level (overly amplified signal with ceiling set too low can result in distorted sound even without the presence of clipping). When only threshold is set equal to zero, it reduces the amplitude of the signal.
pt_BR: O Maximizer é um plugin versátil que pode ser ajustado para ser um compressor, um amplificador e um limitador. É basicamente controlado por apenas dois parâmetros: teto e limite. O limiar é um valor relativo que representa a amplificação do sinal, enquanto o teto é o nível de pico de saída máximo permitido. Definindo ambos os valores diferentes de zero, o plugin funcionará como um compressor ascendente com um limitador no nível do teto (sinal excessivamente amplificado com o teto ajustado muito baixo pode resultar em som distorcido mesmo sem a presença de cortes). Quando apenas o limite é definido como zero, reduz a amplitude do sinal.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the maximizer from ZamAudio.
pt_BR: PulseEffects usa o maximizador desenvolvido por Zamaudio.

note: (itstool) path: item/p
en: Relative value representing the amplification of the signal. Zero is no amplification. Lower values, higher amplification.
pt_BR: Valor relativo representando a amplificação do sinal. Zero não é amplificação. Valores mais baixos, maior amplificação.

note: (itstool) path: title/em
en: Ceiling
pt_BR: Teto

note: (itstool) path: item/p
en: Maximum allowed peak level of the output signal.
pt_BR: Máximo valor de pico permitido para o sinal de saída.

note: (itstool) path: item/p
en: Set the release in milliseconds.
pt_BR: Definir a liberação em milissegundos.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the crossfeed from GStreamer. This plugin is based on the bs2b library and can be used to improve headphone listening of stereo audio records. It does so by mixing the left and right channel in a way that simulates a stereo speaker setup while using headphones.
pt_BR: O PulseEffects usa o crossfeed do GStreamer. Este plugin é baseado na biblioteca bs2b e pode ser usado para melhorar a audição de áudio estéreo via fones de ouvido. Ele faz isso misturando os canais esquerdo e direito de uma forma que simula a configuração de um alto-falante estéreo durante o uso de fones de ouvido.

note: (itstool) path: title/em
en: Cutoff
pt_BR: Corte

note: (itstool) path: item/p
en: Low-pass filter cutoff frequency.
pt_BR: Frequência de corte do filtro passa baixas.

note: (itstool) path: title/em
en: Feed
pt_BR: Alimentação

note: (itstool) path: item/p
en: Amount of signal from a channel that is sent to the other.
pt_BR: Quantidade de sinal de um canal que enviada para o outro.

note: (itstool) path: page/title
en: Equalizer
pt_BR: Equalizador

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the parametric equalizer from Linux Studio Plugins. You can choose between 1 and 30 bands. You also can change the center frequency and the width of each band as needed. There are a few presets but at this moment all of them have only 10 bands. Presets with other number of bands may be added in the future.
pt_BR: O PulseEffects usa o equalizador paramétrico do Linux Studio Plugins. Você pode escolher entre 1 e 30 bandas. Você também pode alterar a frequência central e a largura de cada banda conforme necessário. Há algumas predefinições, mas neste momento todos eles têm apenas 10 bandas. Predefinições com outro número de bandas podem ser adicionados no futuro.

note: (itstool) path: section/title
en: Main Menu
pt_BR: Menu de Principal

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">IIR</em> - Infinite Impulse Response filters, nonlinear minimal phase. In most cases does not add noticeable latency to output signal.
pt_BR: <em style="strong">IIR</em> - Filtros com resposta de impulso infinita, fase mínima não linear. Na maioria dos casos não adiciona uma latência siginificativa ao sinal de saída.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">FIR</em> - Finite Impulse Response filters with linear phase, finite approximation of equalizer's impulse response. Adds noticeable latency to output signal.
pt_BR: <em style="strong">FIR</em> - Filtros de Resposta de impulso finitos com fase linear, aproximação finita da resposta de impulso do equalizador. Adiciona latência perceptível ao sinal de saída.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">FFT</em> - Fast Fourier Transform approximation of the frequency chart, linear phase. Adds noticeable latency to output signal.
pt_BR: <em style="strong">FFT</em> - Aproximação rápida da Transformada de Fourier do gráfico de freqüência, fase linear. Adiciona latência perceptível ao sinal de saída.

note: (itstool) path: title/em
en: Bands
pt_BR: Bandas

note: (itstool) path: item/p
en: The number of equalizer bands.
pt_BR: O número de bandas do equalizador.

note: (itstool) path: title/em
en: Split Channels
pt_BR: Canais Separados

note: (itstool) path: item/p
en: When this option is enabled it is possible to apply different equalizations to the left and the right channel.
pt_BR: Quando esta opção está ativada, é possível aplicar diferentes equalizações ao canal esquerdo e direito.

note: (itstool) path: title/em
en: Flat Response
pt_BR: Resposta Plana

note: (itstool) path: item/p
en: This function sets each band gain to 0.
pt_BR: Esta função configura o ganho de cada banda para 0.

note: (itstool) path: title/em
en: Calculate Frequencies
pt_BR: Calcular Frequências

note: (itstool) path: item/p
en: This function can be used to calculate the center frequencies and bandwidth of a graphic equalizer with the current number of selected bands. Useful when the user does not want the default number of 30 bands but has no idea about which frequencies and bandwidth he/she should choose.
pt_BR: Esta função pode ser usada para calcular as frequências centrais e a largura de banda de um equalizador gráfico com o número atual de bandas selecionadas. Útil quando o usuário não deseja o número padrão de 30 bandas mas não tem ideia sobre quais frequências e largura de banda ele deve escolher.

note: (itstool) path: title/em
en: Reset Equalizer
pt_BR: Redefinir Equalizador

note: (itstool) path: item/p
en: Reset the equalizer to its default settings.
pt_BR: Redefine o equalizador para suas configurações padrões.

note: (itstool) path: section/title
en: Band Menu
pt_BR: Menu da Banda

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Off</em> - Filter is not working (turned off).
pt_BR: <em style="strong">Off</em> - O filtro não está funcionando(desligado).

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Bell</em> - Bell filter with smooth peak/recess.
pt_BR: <em style="strong">Bell</em> - Filtro de Bell com pico / recesso suave.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">High-pass</em> - High-pass filter with rejection of low frequencies.
pt_BR: <em style="strong">High-pass</em> - Filtro passa-altas com rejeição de baixas frequências.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">High-shelf</em> - Shelving filter with adjustment of high frequency range.
pt_BR: <em style="strong">High-shelf</em> - Filtro do tipo shelf com ajuste do intervalo de alta frequência.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Low-pass</em> - Low-pass filter with rejection of high frequencies.
pt_BR: <em style="strong">Low-pass</em> - Filtro passa-baixa com rejeição de altas frequências.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Low-shelf</em> - Shelving filter with adjustment of low frequencies.
pt_BR: <em style="strong">Low-shelf</em> - Filtro do tipo shelf com ajuste de baixas frequências.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Notch</em> - Notch filter with full rejection of selected frequency.
pt_BR: <em style="strong">Notch</em> - Filtro refeita-faixa com rejeição total da frequência selecionada.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">Resonance</em> - Resonance filter wih sharp peak/recess.
pt_BR: <em style="strong">Resonance</em> - Filtro de ressonânte com acentuado pico / recesso.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">RLC</em> - Very smooth filters based on similar cascades of RLC contours.
pt_BR: <em style="strong">RLC</em> - Filtros muito suaves baseados em cascatas semelhantes de contornos RLC.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">BWC</em> - Butterworth-Chebyshev-type-1 based filters. Does not affect Resonance and Notch filters.
pt_BR: <em style="strong">BWC</em> - Filtros baseados em Butterworth-Chebyshev do tipo 1. Não afetam os filtros rejeita-faixa e ressonante.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">LRX</em> - Linkwitz-Riley based filters. Does not affect Resonance and Notch filters.
pt_BR: <em style="strong">LRX</em> - Filtros baseados em Linkwitz-Riley. Não afeta os filtros rejeita-faixa e ressonante.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">APO</em> - Digital biquad filters derived from canonic analog biquad prototypes digitalized through Bilinear transform. These are textbook filters <_:link-1/> which are implemented as in the <_:link-2/> software.
pt_BR: <em style="strong">APO</em> - Filtros digitais biquadrados derivados de protótipos analógicos biquadrados canônicos digitalizados a partir de transformada bilinear. Estes são filtros de livro texto <_:link-1/> implementados da mesma forma que no programa <_:link-2/>.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">(BT)</em> - Bilinear Z-transform is used for pole/zero mapping.
pt_BR: <em style="strong">(BT)</em> - A transformada Z bilinear é usada para mapeamento de pólo / zero.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">(MT)</em> - Matched Z-transform is used for pole/zero mapping.
pt_BR: <em style="strong">(MT)</em> - Transformação Z combinada é usada para mapeamento de pólo / zero.

note: (itstool) path: item/p
en: <em style="strong">(DR)</em> - Direct design is used to serve the digital filter coefficients directly in the digital domain without performing transforms.
pt_BR: <em style="strong">(DR)</em> - Uma implementação direta é usada para obter coeficientes do filtro digital diretamente no domínio digital sem realizar transformações.

note: (itstool) path: title/em
en: Slope
pt_BR: Inclinação

note: (itstool) path: item/p
en: The slope of the filter characteristics.
pt_BR: A inclinação da curva do filtro do filtro.

note: (itstool) path: item/p
en: Makes this band the only one active.
pt_BR: Transforma esta banda na única ativa.

note: (itstool) path: title/em
en: Mute
pt_BR: Mudo

note: (itstool) path: item/p
en: Mutes the band.
pt_BR: Silencia a banda.

note: (itstool) path: item/p
en: Band center frequency.
pt_BR: Frequência central da banda.

note: (itstool) path: title/em
en: Width
pt_BR: Largura

note: (itstool) path: p/code
en: width = frequency / quality
pt_BR: largura = frequência / qualidade

note: (itstool) path: item/p
en: Bandwidth. Calculated as <_:code-1/>.
pt_BR: Largura de banda. Calculado a partir de <_:code-1/>.

note: (itstool) path: title/em
en: Quality
pt_BR: Qualidade

note: (itstool) path: item/p
en: Quality factor.
pt_BR: Fator de qualidade.

note: (itstool) path: page/title
en: Pitch
pt_BR: Altura

note: (itstool) path: page/p
en: Pitch shifting is a sound recording technique in which the original pitch of a sound is raised or lowered.
pt_BR: Deslocamento de altura é uma técnica de gravação de som em que o tom original de um som é aumentado ou diminuído.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the pitch shifter from RubberBand.
pt_BR: PulseEffects usa o deslocador de tom desenvolvido por GStreamer.

note: (itstool) path: title/em
en: Faster
pt_BR: Mais Rápido

note: (itstool) path: title/em
en: Preserve Formant
pt_BR: Preservar Formante

note: (itstool) path: item/p
en: Enable formant preservation when pitch shifting.
pt_BR: Habilita preservação de formantes quando deslocando altura.

note: (itstool) path: item/p
en: Number of cents the pitch will increased or decreased.
pt_BR: Número de cents pelo qual a altura será aumentada ou diminuída.

note: (itstool) path: title/em
en: Semitones
pt_BR: Semitons

note: (itstool) path: item/p
en: Number of semitones the pitch will increased or decreased.
pt_BR: Número de semitons pelo qual a altura será aumentada ou diminuída.

note: (itstool) path: title/em
en: Octaves
pt_BR: Oitavas

note: (itstool) path: item/p
en: Number of octaves the pitch will increased or decreased.
pt_BR: Número de oitavas pelo qual a altura será aumentada ou diminuída.

note: (itstool) path: title/em
en: Crispness
pt_BR: Clareza

note: (itstool) path: item/p
en: 0 - Disable phase resynchronisation at transients, phase lamination and use longer processing window.
pt_BR: 0 - Desativa a ressincronização de fase em transientes, a laminação de fase e usa uma janela de processamento mais longa.

note: (itstool) path: item/p
en: 1 - Use soft transient detector, disable phase lamination and use longer processing window.
pt_BR: 1 - Use um detector de transiente suave, desative a laminação de fase e use uma janela de processamento mais longa.

note: (itstool) path: item/p
en: 2 - Disable phase resynchronisation at transients and phase lamination.
pt_BR: 2 - Desabilita a ressincronização de fase nos transientes e a laminação de fase.

note: (itstool) path: item/p
en: 3 - Disable phase resynchronisation at transients.
pt_BR: 3 - Desabilita a ressincronização de fase nos transientes.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects uses the webrtc from GStreamer. This plugin offers a voice enhancement filter based on WebRTC Audio Processing library. This library provides a broad variety of enhancement algorithms. This plugin tries to enable as many of those as possible. The currently enabled enhancements are High Pass Filter, Echo Canceller, Noise Suppression, Automatic Gain Control, and some extended filters.
pt_BR: O PulseEffects usa o webrtc do GStreamer. Este plugin oferece um filtro de aprimoramento de voz baseado na biblioteca WebRTC Audio Processing. Esta biblioteca fornece uma grande variedade de algoritmos de aprimoramento. Este plugin tenta habilitar o máximo possível. Os aprimoramentos atualmente ativados são o Filtro Passa Alta, o Cancelamento de Eco, a Supressão de Ruído, o Controle de Ganho Automático e alguns filtros estendidos.

note: (itstool) path: section/title
en: Echo Canceller
pt_BR: Cancelador de Eco

note: (itstool) path: title/em
en: Extended Filter
pt_BR: Filtro Estendido

note: (itstool) path: item/p
en: Enabled or disables the extended filter.
pt_BR: Habilita ou desabilita o filtro extendido.

note: (itstool) path: title/em
en: High Pass Filter
pt_BR: Filtro Passa-Alta

note: (itstool) path: item/p
en: Enables or disables the high pass filter.
pt_BR: Habilita ou desabilita o filtro passa altas.

note: (itstool) path: title/em
en: Delay Agnostic
pt_BR: Atraso Agnóstico

note: (itstool) path: item/p
en: Enables or disables the delay agnostic mode.
pt_BR: Habilita ou desabilita o filtro passa altas.

note: (itstool) path: title/em
en: Suppression Level
pt_BR: Nível de Supressão

note: (itstool) path: item/p
en: Controls the aggressiveness of the suppressor. A higher level trades off double-talk performance for increased echo suppression.
pt_BR: Controla a agressividade do supressor. Um nível mais alto reduz o desempenho de conversa dupla para aumentar a supressão de eco.

note: (itstool) path: section/title
en: Noise Suppressor
pt_BR: Supressor de Ruído

note: (itstool) path: item/p
en: Controls the aggressiveness of the suppression. Increasing the level will reduce the noise level at the expense of a higher speech distortion.
pt_BR: Controla a agressividade da supressão. Aumentar o nível reduzirá o nível de ruído em detrimento de uma distorção de fala mais alta.

note: (itstool) path: section/title
en: Gain Controller
pt_BR: Controlador de Ganho

note: (itstool) path: item/p
en: Controls the mode of the compression stage.
pt_BR: Controla o modo do estágio de compressão.

note: (itstool) path: item/p
en: When enabled, the compression stage will hard limit the signal to the target level. Otherwise, the signal will be compressed but not limited above the target level.
pt_BR: Quando ativado, o estágio de compactação limitará o sinal ao nível alvo. Caso contrário, o sinal será comprimido mas não limitado acima do nível alvo.

note: (itstool) path: title/em
en: Target Level
pt_BR: Nível Alvo

note: (itstool) path: item/p
en: Sets the target peak level of the gain control in dBFS (decibels from digital full-scale).
pt_BR: Define o nível do pico alvo do controle de ganho em dBFS (decibéis de escala digital completa).

note: (itstool) path: title/em
en: Maximum Gain
pt_BR: Ganho Máximo

note: (itstool) path: item/p
en: Sets the maximum gain the digital compression stage may apply.
pt_BR: Define o ganho máximo que o estágio de compressão digital pode aplicar.

note: (itstool) path: section/title
en: Voice Detector
pt_BR: Detector de Voz

note: (itstool) path: title/em
en: Detection Likelihood
pt_BR: Probabilidade de Detecção

note: (itstool) path: item/p
en: Specifies the likelihood that a frame will be declared to contain voice.
pt_BR: Especifica a probabilidade de que um quadro seja declarado como contendo voz.

note: (itstool) path: title/em
en: Frame Size
pt_BR: Tamanho do Quadro

note: (itstool) path: item/p
en: Sets the size of the frames in ms on which the VAD will operate. Larger frames will improve detection accuracy, but reduce the frequency of updates.
pt_BR: Define o tamanho dos quadros em ms em que o VAD irá operar. Quadros maiores melhoram a precisão da detecção mas reduzem a frequência das atualizações.

note: (itstool) path: page/title
en: Crystalizer
pt_BR: Cristalizador

note: (itstool) path: page/p
en: This plugin can be used to add a little of dynamic range to songs that were overly compressed
pt_BR: Este plugin pode ser usado para adicionar um pouco de faixa dinâmica a músicas que foram excessivamente compactadas

note: (itstool) path: title/em
en: Aggressive Mode
pt_BR: Modo Agressivo

note: (itstool) path: item/p
en: When this option is enabled sample amplitude dependent amplification will be applied to the signal. Take care to not saturate the next plugin in the processing chain.
pt_BR: Quando esta opção é ativada, amplificação dependente da amplitude da amostra será aplicada ao sinal. Tome cuidado para não saturar o próximo plugin na cadeia de processamento.

note: (itstool) path: title/em
en: Intensities
pt_BR: Intensidades

note: (itstool) path: item/p
en: The higher the value the higher is the difference in magnitude between the loudest and the quietest sounds. You can set different intensities for each frequency band.
pt_BR: Quanto maior o valor, maior é a diferença de magnitude entre os sons mais altos e os mais quietos. Você pode configurar intensidades diferentes para cada banda de frequência.

note: (itstool) path: item/p
en: When active the audio signal passing through this band will not be modified.
pt_BR: Quando ativo, o sinal de áudio que passa por esta banda não será modificado.

note: (itstool) path: item/p
en: Silence the band.
pt_BR: Silencia a banda.

note: (itstool) path: page/p
en: A convolver creates a simulation of an audio environment. It is based on the mathematical convolution operation, and uses a pre-recorded audio sample of the impulse response of the space being modeled.
pt_BR: Um convolver cria uma simulação de um ambiente de áudio. Ele é baseado na operação de convolução matemática e usa uma amostra de áudio pré-gravada da resposta de impulso do espaço que está sendo modelado.

note: (itstool) path: title/em
en: Import Impulse
pt_BR: Importar Impulso

note: (itstool) path: item/p
en: Import an impulse response file to PulseEffects configuration directory.
pt_BR: Importe um arquivo de resposta de impulso para o diretório de configuração do PulseEffects.

note: (itstool) path: title/em
en: Stereo Width
pt_BR: Largura do Stereo

note: (itstool) path: item/p
en: Modify the impulse response stereo image width.
pt_BR: Modifica a imagem stereo da resposta de impulso.

note: (itstool) path: title/em (itstool) path: page/title
en: Spectrum
pt_BR: Espectro

note: (itstool) path: item/p
en: Visualize the frequency spectrum of the selected channel.
pt_BR: Visualize o espectro de frequência do canal selecionado.

note: (itstool) path: page/title
en: Settings Menu
pt_BR: Menu de Configurações

note: (itstool) path: page/title
en: General
pt_BR: Geral

note: (itstool) path: title/em
en: Start Service at Login
pt_BR: Inicializar Serviço no Login

note: (itstool) path: item/p
en: Start PulseEffects as a service in the next login. This is done by creating an autostart file at <cmd its:withinText="yes">~/.config/autostart</cmd>
pt_BR: Inicie o PulseEffects como um serviço no próximo login. Isso é feito criando um arquivo de autoinicialização em <cmd its:withinText="yes">~/.config/autostart</cmd>

note: (itstool) path: title/em
en: Process All Outputs
pt_BR: Processar Todas as Saídas

note: (itstool) path: item/p
en: Apply effects to the output of all audio applications. This will automatically switch on the per application switch that can be seen in the Applications entry.
pt_BR: Aplicar efeitos na saída de todos os aplicativos de áudio. Isso ativará automaticamente o interruptor de cada aplicativo que pode ser vista na entrada Aplicativos.

note: (itstool) path: title/em
en: Process All Inputs
pt_BR: Processar Todas as Entradas

note: (itstool) path: item/p
en: Apply effects to the input(microphone) of all audio applications. This will automatically switch on the per application switch that can be seen in the Applications entry.
pt_BR: Aplicar efeitos na entrada de todos os aplicativos de áudio. Isso ativará automaticamente o interruptor de cada aplicativo que pode ser vista na entrada Aplicativos.

note: (itstool) path: title/em
en: Use Dark Theme
pt_BR: Usar Tema Escuro

note: (itstool) path: item/p
en: Use the dark version of the GTK theme.
pt_BR: Usar a variante escura do tema GTK.

note: (itstool) path: title/em
en: Reset
pt_BR: Resetar

note: (itstool) path: item/p
en: Reset all parameters to their default values. This will reset the plugins too.
pt_BR: Redefine todos os parâmetros para seus valores padrões. Isto redefinirá os plugins também.

note: (itstool) path: title/em
en: Priority type
pt_BR: Tipo de Prioridade

note: (itstool) path: item/p
en: Choose between real time mode, niceness or none. This parameter allows to choose a higher priority for the threads that process audio.
pt_BR: Escolha entre o modo de tempo real, gentileza ou nenhum. Esse parâmetro permite escolher uma prioridade mais alta para os segmentos que processam áudio.

note: (itstool) path: title/em
en: Niceness
pt_BR: Gentileza

note: (itstool) path: item/p
en: Niceness value.
pt_BR: Valor da gentileza.

note: (itstool) path: title/em
en: Priority
pt_BR: Prioridade

note: (itstool) path: item/p
en: Real time priority.
pt_BR: Prioridade em tempo real.

note: (itstool) path: title/em
en: Show
pt_BR: Mostrar

note: (itstool) path: item/p
en: Hide or show the spectrum.
pt_BR: Esconder ou mostrar o espectro.

note: (itstool) path: title/em
en: Points
pt_BR: Pontos

note: (itstool) path: item/p
en: Number of points displayed.
pt_BR: Número de pontos exibidos.

note: (itstool) path: title/em
en: Height
pt_BR: Altura

note: (itstool) path: item/p
en: Spectrum height.
pt_BR: Altura do espectro.

note: (itstool) path: title/em
en: Scale
pt_BR: Escala

note: (itstool) path: item/p
en: Bar height scaling factor.
pt_BR: Fator de escala da altura da barra.

note: (itstool) path: title/em
en: Exponent
pt_BR: Expoente

note: (itstool) path: item/p
en: Scaling factor exponent.
pt_BR: Expoente do fator de escala.

note: (itstool) path: title/em
en: Sampling
pt_BR: Amostragem

note: (itstool) path: item/p
en: Spectrum update frequency.
pt_BR: Frequência de atualização do espectro.

note: (itstool) path: title/em
en: Line Width
pt_BR: Largura da Linha

note: (itstool) path: item/p
en: Bar line width.
pt_BR: Largura da linha da barra.

note: (itstool) path: title/em
en: Fill
pt_BR: Preencher

note: (itstool) path: item/p
en: Draw filled bars.
pt_BR: Desenhar barras preenchidas.

note: (itstool) path: title/em
en: Border
pt_BR: Borda

note: (itstool) path: item/p
en: Show bar border.
pt_BR: Mostrar borda da barra.

note: (itstool) path: title/em
en: Use Custom Color
pt_BR: Usar Cor Customizada

note: (itstool) path: item/p
en: Use a user defined color or the GTK theme color.
pt_BR: Utilize uma cor definida pelo usuário ou a cor do tema GTK.

note: (itstool) path: title/em
en: Spectrum Color
pt_BR: Cor do Espectro

note: (itstool) path: item/p
en: User defined color.
pt_BR: Cor definida pelo usuário.

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects has two GStreamer pipelines. One that applies effects for applications output and other that applies effects for microphone. Here the user can tweak a few advanced parameters for both pipelines.
pt_BR: O PulseEffects possui duas pipelines do GStreamer. Uma que aplica efeitos para a saída de aplicativos e outra que aplica efeitos para o microfone. Aqui o usuário pode ajustar alguns parâmetros avançados para ambas as pipelines.

note: (itstool) path: title/em
en: Use Default
pt_BR: Usar Padrão

note: (itstool) path: item/p
en: Use default input or output device.
pt_BR: Usar dispositivo de entrada ou saída padrão.

note: (itstool) path: item/p
en: Pulsesrc plugin buffer size. It affects latency
pt_BR: Tamanho do buffer do plugin pulsesrc. Ele afeta a latência

note: (itstool) path: title/em
en: Latency
pt_BR: Latência

note: (itstool) path: item/p
en: Pulsesrc plugin latency value.
pt_BR: Valor de latência do plugin pulsesrc.

note: (itstool) path: title/em
en: Block Size
pt_BR: Tamanho do Bloco

note: (itstool) path: item/p
en: This controls the size of the audio buffer. Higher values increase latency but decrease cpu usage of a few plugins.
pt_BR: Isto controla o tamanho do buffer de áudio. Valores mais altos aumentam a latência mas reduzem o uso de cpu de alguns plugins.

note: (itstool) path: page/title
en: Test Signals
pt_BR: Sinais de Teste

note: (itstool) path: page/p
en: These signals can be used to test the frequency response of your speakers.
pt_BR: Estes sinais podem ser usados para testar a resposta em frequência dos seus auto-falantes.

note: (itstool) path: page/title
en: Microphone
pt_BR: Microfone

note: (itstool) path: page/p
en: If you have a microphone with reasonably flat response you can use it together with a pink noise test signal to estimate how flat is your audio setup frequency response.
pt_BR: Se você tiver um microfone com resposta razoavelmente plana, poderá usá-lo junto com um sinal de teste do tipo ruído rosa para estimar o quão plana é a resposta em frequência da sua configuração de áudio.

note: (itstool) path: title/em
en: Window
pt_BR: Janela

note: (itstool) path: item/p
en: The amount of time the microphone signal will be measured. Higher values will reduce noises.
pt_BR: A quantidade de tempo pelo qual o microfone será medido. Valores mais altos reduzirão ruído.

note: (itstool) path: title/em
en: Measure Noise
pt_BR: Medir Ruído

note: (itstool) path: item/p
en: Saves the last measurement to be used as background noise. Usually you would use this before turning on the pink noise.
pt_BR: Salva a última medição para ser usada como ruído de fundo. Normalmente você usaria isso antes de ligar o ruído rosa.

note: (itstool) path: title/em
en: Subtract Noise
pt_BR: Subtrair Ruído

note: (itstool) path: item/p
en: Subtract the stored background noise from the measurement.
pt_BR: Subtrai o ruído de fundo armazenado do resultado da medida.

note: (itstool) path: page/title
en: Enable or Disable an Application
pt_BR: Habilitar ou Desabilitar uma Aplicação

note: (itstool) path: page/p
en: You can choose which applications have effects applied through the switch next to its name. If you always want to apply effects to all applications take a look at <link xref="general#title_enable_all_apps" its:withinText="yes">Enable All Applications</link>.
pt_BR: Você pode escolher quais aplicativos têm efeitos aplicados por meio do interruptor ao lado de seu nome. Se você sempre quiser aplicar efeitos a todos os aplicativos, dê uma olhada em <link xref="general#title_enable_all_apps" its:withinText="yes">Enable All Applications</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: Changing Effects Order
pt_BR: Mudando a Ordem dos Efeitos

note: (itstool) path: page/p
en: You can change the plugins order in the effects chain. Just click on the up and down arrows next to the plugin name. The first plugin from top to bottom is the first to receive the audio signal.
pt_BR: Você pode alterar a ordem dos plugins na cadeia de efeitos. Basta clicar nas setas para cima e para baixo ao lado do nome do plugin. O primeiro plugin de cima para baixo é o primeiro a receber o sinal de áudio.

note: (itstool) path: page/title
en: Creating and Importing User Presets
pt_BR: Criando e Importando Predefinições do Usuário

note: (itstool) path: page/p
en: You can save your own presets. Just add write a name and click on the add button. Presets can be imported clicking on the button to the left.
pt_BR: Você pode salvar suas próprias predefinições. Basta escrever um nome e clicar no botão adicionar. As predefinições podem ser importadas clicando no botão à esquerda.

note: (itstool) path: page/p
en: When you save a preset the current configuration of all plugins is saved to its file. This means you can have presets that combine the effects of different plugins.
pt_BR: Quando você salva uma predefinição, a configuração atual de todos os plugins é salva em seu arquivo. Isso significa que você pode ter predefinições que combinam os efeitos de diferentes plugins.

note: (itstool) path: page/p
en: You can also make a preset autoload when an input or output device is added to the system. Just click on the button with curved arrows while the desired device is selected as the system default device.
pt_BR: Você também pode fazer uma predefinição carregar automaticamente quando um dispositivo de entrada ou saída é adicionado ao sistema. Basta clicar no botão com setas curvas enquanto o dispositivo desejado estiver selecionado como o dispositivo padrão do sistema.

note: (itstool) path: page/title
en: Advanced Information
pt_BR: Informações Avançadas

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects audio processing is composed by 3 main stages. Each of them needs a specific audio format and sampling rate. This information is show in the headerbar subtitle.
pt_BR: O processamento de áudio do PulseEffects é composto por 3 etapas principais. Cada uma delas precisa de um formato de áudio e taxa de amostragem específicos. Esta informação é mostrada na legenda da barra de cabeçalho.

note: (itstool) path: page/p
en: Another important information is the latency introduced by the audio processing. This the the last information shown. The displayed value is in milliseconds.
pt_BR: Outra informação importante é a latência introduzida pelo processamento de áudio. Esta é a última informação mostrada. O valor exibido está em milissegundos.

note: (itstool) path: page/title
en: Saturation Warning
pt_BR: Aviso de Saturação

note: (itstool) path: page/title
en: Auto Gain
pt_BR: Ganho Automático

note: (itstool) path: page/p
en: PulseEffects auto gain is based on the library libebur128. It changes the audio volume to a perceived loudness level that can be tweaked by the user.
pt_BR: O ganho automático de PulseEffects é baseado na biblioteca libebur128. Ele altera o volume do áudio para um nível de intensidade percebido que pode ser ajustado pelo usuário.

note: (itstool) path: title/em
en: Target
pt_BR: Alvo

note: (itstool) path: item/p
en: Loudness level.
pt_BR: Nível de Sonoridade.

note: (itstool) path: item/p
en: Resets the auto gain history.
pt_BR: Redefinir histórico do ganho automático.

note: (itstool) path: title/em
en: Detect Silence
pt_BR: Detectar Silêncio

note: (itstool) path: item/p
en: When the momentary loudness is below the relative we assume the audio material is passing through a brief moment of silence and no changes to the output gain are applied. If you do not want this behavior disable the silence detection.
pt_BR: Quando o volume momentâneo está abaixo do relativo, assumimos que o material de áudio está passando por um breve momento de silêncio e nenhuma alteração é aplicada ao ganho de saída. Se você não deseja esse comportamento, desative a detecção de silêncio.

note: (itstool) path: title/em
en: Momentary
pt_BR: Momentâneo

note: (itstool) path: item/p
en: Controls how much the momentary term will influence the loudness level estimation.
pt_BR: Controla o quanto a estimativa de sonoridade será influenciada pelo termo momentâneo.

note: (itstool) path: title/em
en: Short Term
pt_BR: Curto Prazo

note: (itstool) path: item/p
en: Controls how much the short term measure will influence the loudness level estimation.
pt_BR: Controla o quanto a estimativa de sonoridade será influenciada pelo termo de curto prazo.

note: (itstool) path: title/em
en: Integrated
pt_BR: Integrada

note: (itstool) path: item/p
en: Controls how much the integrated term will influence the loudness level estimation.
pt_BR: Controla o quanto a estimativa de sonoridade será influenciada pelo termo integrado.

note: (itstool) path: title/em
en: Relative
pt_BR: Relativo

note: (itstool) path: item/p
en: Relative threshold. It is used to detect silence. Whenever the momentary term is below this threshold modifications to the output gain will be disabled.
pt_BR: Limiar relativo. É usado para detectar o silêncio. Sempre que o termo momentâneo estiver abaixo deste limite as modificações no ganho de saída serão desativadas.

note: (itstool) path: title/em
en: Loudness
pt_BR: Sonoridade

note: (itstool) path: item/p
en: Estimated input loudness. The difference between its value and the target loudness determines the output gain.
pt_BR: Sonoridade de entrada estimada. A diferença entre seu valor e a sonoridade alvo determina o ganho de saída.

note: (itstool) path: title/em
en: Range
pt_BR: Alcance

note: (itstool) path: item/p
en: Loudness range. Indicates how large is the material dynamic range.
pt_BR: Intervalo de sonoridade. Indica quão grande é a faixa dinâmica do material.

note: (itstool) path: title/em
en: Gain
pt_BR: Ganho

note: (itstool) path: item/p
en: Output gain value. The input signal will be multiplied by this correction gain to bring its loudness to the target value.
pt_BR: Valor do ganho de saída. O sinal de entrada será multiplicado por este ganho de correção para trazer sua sonoridade para o valor alvo.

note: (itstool) path: page/title
en: Applications Blocklist
pt_BR: Lista Negra de Aplicativos

note: (itstool) path: page/p
en: In the settings menu there is an option that allows the user to apply effects to all applications without the need to switch each one on individually. But there are cases where the user wants a specific application to be excluded from the "Enable All" functionality. This can be done by using a blocklist. Just add the application name exactly as it is shown in the "Applications" entry.
pt_BR: No menu de configurações há uma opção que permite ao usuário aplicar efeitos a todos os aplicativos sem a necessidade de habilitar cada um individualmente. Mas há casos em que o usuário deseja que um aplicativo específico seja excluído da funcionalidade "Ativar tudo". Isso pode ser feito usando uma lista negra. Basta adicionar o nome do aplicativo exatamente como é mostrado na entrada "Aplicativos".

note: (itstool) path: item/p
en: Low Band
pt_BR: Banda BAixa

note: (itstool) path: item/p
en: High Band
pt_BR: Banda Alta
